PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για την αγορα Χ360



stratisd
08-01-2009, 15:47
Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και ενα Χ360 θέλω τη βοήθεια σας, εφ'όσον γνωρίζετε στις παρακάτω απορίες μου.
1. Η διαφορά που έχει το Χ360 Αrcade με το Elite ποιά είναι; Εκτός απο τον σκληρό και την συμβατότητα με παιχνίδια του ΧΒΟΧ.
2. To X360 Arcade παίρνει άλλο σκληρό; Αν ναί τί σκληρό, όποιον θέλω εγώ;
3. Το Χ360 Arcade έχει ΗDMI;
4. Μετά το flashing Ιxtreme στο drive του θα μπορώ να παίζω αντιγραφές; Aν δοκιμασω να μπώ στο Xbox Live θα με κάνουν ban; Tί επιπτώσεις θα έχει αυτό;
5. Με το flashing χάνεται η εγγύηση της microsoft;
6. Οι αντιγραφές είναι εύκολες να γίνουν, με την προυπόθεση οτι θα κατεβάζω τα iso απο γνωστά torrentάδικα site; Χρειάζεται να έχω κάποιο συγκεκριμένο recorder ή κάνει οποιοδήποτε DL +R;

Οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους με βοηθήσουν.
:tiphat:

modecris
08-01-2009, 16:10
Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω και ενα Χ360 θέλω τη βοήθεια σας, εφ'όσον γνωρίζετε στις παρακάτω απορίες μου.
1. Η διαφορά που έχει το Χ360 Αrcade με το Elite ποιά είναι; Εκτός απο τον σκληρό και την συμβατότητα με παιχνίδια του ΧΒΟΧ.
2. To X360 Arcade παίρνει άλλο σκληρό; Αν ναί τί σκληρό, όποιον θέλω εγώ;
3. Το Χ360 Arcade έχει ΗDMI;
4. Μετά το flashing Ιxtreme στο drive του θα μπορώ να παίζω αντιγραφές; Aν δοκιμασω να μπώ στο Xbox Live θα με κάνουν ban; Tί επιπτώσεις θα έχει αυτό;
5. Με το flashing χάνεται η εγγύηση της microsoft;
6. Οι αντιγραφές είναι εύκολες να γίνουν, με την προυπόθεση οτι θα κατεβάζω τα iso απο γνωστά torrentάδικα site; Χρειάζεται να έχω κάποιο συγκεκριμένο recorder ή κάνει οποιοδήποτε DL +R;

Οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη.
Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους με βοηθήσουν.
:tiphat:
1.Η κονσόλα αυτή καθ`αυτή δεν έχει καμιά διαφορά παρά μόνο σε κάποια καλώδια που έχει η elite και φυσικά ο σκληρός που είπες.
2.Ναι,παίρνει όλους τους σκληρούς που βγάζει η ms αλλά αν έχεις σκοπό να πάρεις έστω και μακροπρόθεσμα καλύτερα να πάρεις από την αρχή ένα 60άρι xbox.Και αυτό γιατί είναι λίγο τσιμπημένοι στην τιμή.
3.Ναι
4.Ναι,παίζεις αντιγραφές.Ναι,κάποια στιγμή το πιθανότερο είναι να φας ban από το live και αυτή είναι η μόνη επίπτωση που θα έχεις μια και offline τα παίζει και πάλι κόπιες.
5.Αν δεν φαίνεται η επέμβαση στην κονσόλα,όχι.
6.Κατεβάζεις το iso και το γράφεις με pioneer σε χαμηλή ταχύτητα σε verbatim DL+R 8.5 GB.Επιτυχία 100%,ότι αλλάξεις από τα παραπάνω θα αλλάξουν το ποσοστό.

Παρακαλώ στις προκαταβολικές σου ευχαριστίες.:tiphat:

Maxuris
08-01-2009, 16:13
Ενα tutorial που βρηκα για να γραφεις παιχνιδια σε x360


Burning 360 Games with Xbox Backup Creator v 2.8 - Easy & Simple for windows XP


Download and install the Backup Xbox Creator v2.8
Insert the original game on your DVD player
We open the Xbox Backup Creator and press the “START” We ask the folder to save the image, and select Save As image.000 and began the program to remove and store the image on a hard drive (approx. 10 minutes) .
Once created the image we will burn the backup, for this:
We opened the ImgBurn, we select the image (in this case Image DVD), disable verify the speed we in the press 2.4xy “Burn”.

Takes about 37 minutes away.
Once completed extract the disc and is ready to play on your Xbox 360.
Note: To make the backup You need a burner double layer (DL).


Ακολουθειστε τις οδηγιες στις παρακατω εικονες :

Βημα 1.



http://img504.imageshack.us/img504/2033/openingburningoptionsaw7.png

Βημα 2.



http://img392.imageshack.us/img392/533/openingxbcwb8.png

Βημα 3.


http://img392.imageshack.us/img392/3651/realtimeburningix6.png


http://rapidshare.com/files/155834374/Xbox_Backup_Creator_v2.8.0.275.rar

Caution

1) Κανουμε STEALTH CHECK καθε φορα πριν γραψουμε ενα παιχνιδι.
2) Κατεβαζουμε STEALTH K REGION FREE παιχνιδια
3) Τα αντιγραφουμε με τη μικροτερη ταχυτητα (2.4x)

stratisd
08-01-2009, 16:19
1.Η κονσόλα αυτή καθ`αυτή δεν έχει καμιά διαφορά παρά μόνο σε κάποια καλώδια που έχει η elite και φυσικά ο σκληρός που είπες.
2.Ναι,παίρνει όλους τους σκληρούς που βγάζει η ms αλλά αν έχεις σκοπό να πάρεις έστω και μακροπρόθεσμα καλύτερα να πάρεις από την αρχή ένα 60άρι xbox.Και αυτό γιατί είναι λίγο τσιμπημένοι στην τιμή.
3.Ναι
4.Ναι,παίζεις αντιγραφές.Ναι,κάποια στιγμή το πιθανότερο είναι να φας ban από το live και αυτή είναι η μόνη επίπτωση που θα έχεις μια και offline τα παίζει και πάλι κόπιες.
5.Αν δεν φαίνεται η επέμβαση στην κονσόλα,όχι.
6.Κατεβάζεις το iso και το γράφεις με pioneer σε χαμηλή ταχύτητα σε verbatim DL+R 8.5 GB.Επιτυχία 100%,ότι αλλάξεις από τα παραπάνω θα αλλάξουν το ποσοστό.

Παρακαλώ στις προκαταβολικές σου ευχαριστίες.:tiphat:
Δηλαδή δέν μπορώ να βάλω οποιον σκληρό IDE θέλω; Ενοώ Western Digital, Seagate ή κάτι τέτοι 2,5" ή 3,5" ότι παίρνει δηλαδή, τον παίρνει εσωτερικά; Τί ενοείς σκληρό της MS;

Εγώ εχω HP Pavilion οπότε εκεί θα τα γράφω, τι σημαίνει αυτό οτι δέν θα παίζουν τα αντίγραφα;

Βασικά ψήνομαι για να παίζω παιχνίδια που δέν θελουν online και αντί να τα αγοράζω για το ps3 να τα παίζω εκεί "free".
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις αμεσες απαντήσεις.

Ekptotos
08-01-2009, 16:24
Με τον παραπάνω οδηγό έγραψα παιχνίδι σε philips DVD+Rdl και δούλεψε μια χαρά.

Σκέφτομαι κι εγώ τελευταία να πάρω xbox, αλλά μόνο για να παίζω κόπιες. Υπάρχει λόγος να έχει σκληρό επάνω το xbox ή θα μπορώ να παίξω όσα παιχνίδια θέλω και να κάνω άνετα τα save's τους στην κάρτα μνήμης που παρέχετε με το arcade;

Maxuris
08-01-2009, 16:32
Δεν ξερω και πολλα για τη μνημη του 360 παντως ενας φιλος μου που το εχει με την εκδοση 20 GB νομιζω αναγκαζετε συχνα να σβηνει SAVES παιχνιδιων γιατι δεν χωραει αλλα SAVES ΦΡΙΚΗ

modecris
08-01-2009, 16:37
Το να βάλεις ή να αλλάξεις σκληρό στο 360 δεν είναι τόσο απλό.Δεν παίρνεις απλά έναν 2.5" και τον κοτσάρεις επάνω,πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιον της ms γιατί έχουν κάποιο είδος κλειδώματος.Υπάρχει και μια πατέντα με ένα συγκεκριμένο μοντέλο της Western Digital αλλά τεσπα...

Εγώ εχω HP Pavilion οπότε εκεί θα τα γράφω, τι σημαίνει αυτό οτι δέν θα παίζουν τα αντίγραφα; αυτό σημαίνει πως ίσως να μην έχεις 100% επιτυχία,ο συνδιασμός που σου είπα παραπάνω είναι ότι καλύτερο.

Maxuris τσάμπα φρίκαρες γιατί κάνεις λάθος,ο 20άρης φτάνει και με το παραπάνω για saves.Στα demo και στην αντιγραφή του παιχνιδιού στον σκληρό υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα...

stratisd
08-01-2009, 16:38
Βασικά λέω να το ρισκάρω με το Arcade, ξέρουμε τίποτα για την εγγύηση αν το flashάρω, γιατι απ'ότι έχω ακουσει χαλάνε για πλάκα αυτά.

modecris
08-01-2009, 16:47
Με τον παραπάνω οδηγό έγραψα παιχνίδι σε philips DVD+Rdl και δούλεψε μια χαρά.

Σκέφτομαι κι εγώ τελευταία να πάρω xbox, αλλά μόνο για να παίζω κόπιες. Υπάρχει λόγος να έχει σκληρό επάνω το xbox ή θα μπορώ να παίξω όσα παιχνίδια θέλω και να κάνω άνετα τα save's τους στην κάρτα μνήμης που παρέχετε με το arcade;Κοίτα,άλλα παιχνίδια χρειάζονται 1 mb για save και άλλα πολύ παραπάνω,όλα είναι σχετικά.Για εμένα η καλύτερη αγορά είναι με 60gb σκληρό,ειδικά τώρα που μπορείς να αντιγράφεις ολόκληρο το παιχνίδι στον σκληρό και να παίζει από εκεί.

Ekptotos
08-01-2009, 17:42
Κοίτα,άλλα παιχνίδια χρειάζονται 1 mb για save και άλλα πολύ παραπάνω,όλα είναι σχετικά.Για εμένα η καλύτερη αγορά είναι με 60gb σκληρό,ειδικά τώρα που μπορείς να αντιγράφεις ολόκληρο το παιχνίδι στον σκληρό και να παίζει από εκεί.

Μάλιστα. Δηλαδή, αν κατά μέσο όρο το κάθε game θέλει 5MB για το save του, τότε, στα 200MB μπορείς να αποθηκεύσεις 40 save's. Καλά είναι.
Βέβαια πάντα ένας σκληρός είναι χρήσιμος. Όπως είπες, εφόσον πλέον μπορείς να αποθηκεύεις τα game's στο σκληρό και να τα παίζεις από εκεί. Γλυτώνεις και το δισκάκι :p
Anyway, thnx :)

modecris
08-01-2009, 17:49
Όπως είπες, εφόσον πλέον μπορείς να αποθηκεύεις τα game's στο σκληρό και να τα παίζεις από εκεί. Γλυτώνεις και το δισκάκι :p
Μπα,το δισκάκι δεν το γλυτώνεις αφού πρέπει να είναι στο tray καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.Τον θόρυβο γλυτώνεις μια και παίζει από την σκληρό!

Ekptotos
08-01-2009, 17:51
Όντως κάνει πολύ θόρυβο. Όταν το άκουσα (στο σπίτι της κοπέλας μου, μιας και δεν έχω ακόμη xbox :p) τρόμαξα!

Enas
08-01-2009, 22:52
Πάντωσ το xbox arcade είναι η πιο φτηνή επιλογή για gaming αν δεν σε νοιάζει το online. Kαι να χαλάσει ακόμα μετά απο μερικούς μήνες αν παίζεις αρκετά παιχνίδια έχει κάνει απόσβεση. Βεβαίως με τε΄τοιες αγορές επιβραβεύουμε χαμηλής ποιότητας hardware. Και μπορεί να έχουμε το ps3 για την ώρα , αλλά βλέποντας τις πωλήσεις μπορεί να την δει microsoft ή nintendo sto ps4 η sony και να μείνουμε να χοροπηδάμε σε δωματια κρατώντας περιεργα χειρστήρια ή τα στέλνουμε κάθε μήνα τις κονσόλες για(δωρεάν) επισκευές.