PDA

View Full Version : Ρυθμίσεις ψηφιακού ήχου στο PS3



grip
23-12-2008, 03:09
Καλησπέρα και πάλι.
Χρειάζομαι την βοήθεια σε ένα μικρό πρόβλημα που έχω.
Μέχρι προ λόγων ημερών έβλεπα και άκουγα τα παιχνίδια του ps3 μέσω της Samsung 32'' hd ready με σύνδεση hdmi.
Αγόρασα ένα home cinema και το σύνδεσα μέσω οπτικού καλωδίου για να πάρω καλύτερο ήχο πλέον.
To πρόβλημα είναι το εξής.
Όταν ανοίγω το Home cinema για να ακούσω από εκεί τον ήχο,δεν δέχεται ήχο από το ps3 παρά μόνο εάν το ρυθμίσω manual από το sound settings του ps3 και επιλέξω την δεύτερη επιλογή που έχει το menu (digital out optical).
Συνεπώς το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αυτόματη αναγνώριση του καλωδίου και πρέπει να το επιλέγω κάθε φορά εγώ από το menu του ps3 κάθε φορά που ανοίγω το home cinema?Είναι λογικό αυτό?
Και άλλες δύο ερωτήσεις.
Στις επιλογές του ps3 Dolby Digital 5.1ch και DTS 5.1Ch τι σημαίνει η καθεμία και ποια είναι η καλύτερη?
Επίσης όταν επιλέξω μία από τις δύο παραπάνω επιλογές για ήχο,συνεχίζουν να υπάρχουν και άλλες δύο επιλογές επιλεγμένες οι:Linear PCM 2 Ch 44.1kHz και Linear PCM 2 Ch 48kHz παρόλο που ο ήχος όταν ενεργοποιώ το optical δεν ακούγεται πλέον από την τηλεόραση παρά μόνο από τo home cinema.
Με λίγα λόγια λοιπόν και για να ξεδιαλύνω τα πράματα ερωτώ.
1)Υπάρχει αυτόματη αναγνώριση του οπτικού καλωδίου για το ήχο στο ps3?
2)Ποια η ουσιώδης διαφορά μεταξύ Dolby Digital 5.1ch και DTS 5.1Ch?
3)Μπορώ να έχω ταυτόχρονο ήχο από homecinema (μέσω οπτικού καλωδίου) και τηλεόρασης μέσω hdmi όταν παίζω ps3?
4)Τις επιλογές Linear PCM 2 Ch 44.1kHz και Linear PCM 2 Ch 48kHz τις πειράζω καθόλου ή όχι?

Ευχαριστώ και συγνώμη εάν κούρασα.

WolfRathmA
23-12-2008, 03:37
Δυστηχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να εχεις ενεργοποιημενο και το ηχο απο τη τηλεοραση και τον ηχο απο τα ηχεια. Θα πρεπει να διαλεγεις εσυ καθε φορα απο που θελεις να ακουσεις.

Το Dolby Digital και το DTS προφανος αν ειναι καινουριος ο ενισχυτης σου θα τα υποστιριζει και τα 2. Οποτε θα τα εχεις και τα 2 τσεκαρισμενα. Το Dolby Digital υποστιριζεται απο τα ποιο πολλα παιχνιδια. Το DTS υποστιριζεται και αυτο απο καποια παιχνιδια αλλα οχι ολα και η ποιοτητα ηχου ειναι αρκετα ποιο καλη απο αυτη του Dolby Digital.
Στις υπολοιπες επιλογες που εχει τις αφηνεις οπως ειναι, αυτες που εχει διαλεξει απο μονο του το PS3.

grip
23-12-2008, 15:42
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.
Να σαι καλά. :)

muku
24-12-2008, 16:18
Εγώ δεν καταλαβαίνω το λόγο που δεν κρατάει την επιλογή σου για οπτική ίνα και πρέπει να την βάζεις κάθε φορά με το χέρι. Περίεργο. Κι εγώ παίζω το ps3 με hdmi για εικόνα και το av καλώδιο για ήχο :S :S αλλά πάντα μου κρατάει την επιλογή για τον ήχο.

Μια ερώτηση για σένα τώρα grip. Το home cinema που πήρες είναι ενισχυτής και ηχεία ή dvd player (που παίζει το ρόλο του ενισχυτή) και ηχεία? Γιατί σκέφτομαι την 2η περίπτωση και δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει. Αν το dvd έχει αποκωδικοποιητή για DTS και είσοδο για ομοαξωνικό και οπτική ίνα λογικά δεν θα κάνει τη δουλειά του και μια χαρά κιόλας??

grip
24-12-2008, 22:02
Ίσως δεν το εξήγησα εγώ καλά.
Εννοώ πως εάν π.χ επιλέξω το ψηφιακό ήχο την μία φορά και την άλλη το βγάλω για τον χψ λόγο και επιλέξω να ακούσω μέσω τηλεόρασης και ύστερα ξαναβάλω το ψηφιακό καλώδιο,θέλει πάλι ρύθμισμα.Δεν έχει κάτι σαν autodetect που έχει το 360.
Όσο για την δεύτερή σου ερώτηση:
Είναι dvd player και ηχεία,τα κάνει όλα και συμφέρει. :)

Psychaos_
24-12-2008, 22:05
re pedia na sas rwtisw egw kati otan vazw akoustika sthn as poume psires akougete apo ta akoustika

exw omos kati ixeia 5.1 logitech kai otan ta vazw sthn tileorasi den vgazei eixo why?

RedHacker
02-01-2009, 12:49
Παιδιά έχω συνδέσει το PS3 στην οθόνη του υπολογιστή μου, η οποία έχει ενσωματωμένα ηχεία..!!!Εως εδώ καλά,τώρα θέλω ν συνδέσω το PS3 με τα ηχεία του υπολογιστή μου (5.1) Τι χρειάζομαι....?

WolfRathmA
02-01-2009, 12:55
Τι υποδοχες εχουν τα ηχεια του υπολογιστη;

RedHacker
02-01-2009, 13:02
Μέσω κάρτα ήχου να γίνεται αλλιώς δεν βλέπω να χει υποδοχή το ηχείο....

three_brothers1
02-01-2009, 16:58
paidia sto home cinema an paizw fps 8a akouw kai t vimata.?px an erxete apo dexia 8a akougete apo ena ixeio p vriskete sta aristera?i mlk eipa?

grip
02-01-2009, 19:06
Αν ακούς με 5.1 θα τα ακούς όλα.
Αν κάποιος έρχεται από δεξιά θα τον ακούς από δεξιά.
Αν κάποιος σου φωνάζει από πίσω,θα τον ακούς από πίσω.

three_brothers1
02-01-2009, 19:11
τ παιχνιδια τ υποστηριζουν αυτο?

manos_ps3
02-01-2009, 19:57
Εγώ έχω ενισχυτή αυτόνομο (δεν είναι dvd player) που παίζει και Dolby Digital και DTS. Εννοείται και ηχεία 5.1 ολοκληρωμένο σύστημα. Για μένα αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για ενισχυτή (ξεχωριστό μηχάνημα), κι όχι dvd player μαζί με ενισχυτή.
Λοιπόν, όταν παίζω π.χ. Gran Turismo, ακούγονται από τα μπροστινά πλαϊνά και τα πίσω ηχεία τα αυτοκίνητα που προσπερνάω από κάθε πλευρά. Αν προσπερνάω, ή με προσπερνάει αυτοκίνητο από τα δεξιά το ακούω να πλησιάζει και να απομακρύνεται από τα δεξιά ηχεία. Και το αντίστοιχο βέβαια από τα αριστερά. Συν τα μπάσα και η ένταση του Sub-Woofer! Μιλάμε για φοβερή αίσθηση, όλα τα λεφτά!!!

Enas
06-01-2009, 02:00
τ παιχνιδια τ υποστηριζουν αυτο?


Από την εποχή του PS2

vasses
06-01-2009, 06:26
Εγώ έχω ενισχυτή αυτόνομο (δεν είναι dvd player) που παίζει και Dolby Digital και DTS. Εννοείται και ηχεία 5.1 ολοκληρωμένο σύστημα. Για μένα αυτή είναι η καλύτερη επιλογή για ενισχυτή (ξεχωριστό μηχάνημα), κι όχι dvd player μαζί με ενισχυτή.
Λοιπόν, όταν παίζω π.χ. Gran Turismo, ακούγονται από τα μπροστινά πλαϊνά και τα πίσω ηχεία τα αυτοκίνητα που προσπερνάω από κάθε πλευρά. Αν προσπερνάω, ή με προσπερνάει αυτοκίνητο από τα δεξιά το ακούω να πλησιάζει και να απομακρύνεται από τα δεξιά ηχεία. Και το αντίστοιχο βέβαια από τα αριστερά. Συν τα μπάσα και η ένταση του Sub-Woofer! Μιλάμε για φοβερή αίσθηση, όλα τα λεφτά!!!

ayth einai i kaliteri epilogi gia tous kanones tou HOME CINEMA ,
OUDEPOTE xexorista ixeia tou emporiou den mporoun na apodosoun ixo enos kalou ixosistimatos av + ixeia + sub kai ayto giati ta sketa ixeia tou emporiou kai ta ensomatomena dvd enisxytes pou poulane afenos einai tis PLAKAS kataskeyastika - ylika - xaraktiristika vlepe (logitech) afetroy se kamia periptosi den mporoun na ftasoune tin poiotita ton KIKLOMATON kai apokodikopoioton pou exoun oi AV ,h yamaha gia paradeigma exei ayti tin patenta http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/guide/technologies/cinema_dsp.html , alli marka av exei kapoia alli , ayto kanoune kai tous enisxytes na kostizoune

ta emporika ixeia 5+1 prepei na protinontai mono stis periptoseis mikrou domatiou kai fisika kostous mia ftini lisi gia kapoion pou den exei polles apaitiseis ston ixo kai tou arkeitai na akouei apla mousiki me megaliteri entasi apo oti ta sumvatika ixeia tis tv kai loipa