PDA

View Full Version : Brain Challenge



pinakas
17-12-2008, 23:26
Σήμερα κατέβασα απο το αμερικάνικο psn το brain challenge.

Καλά μιλάμε για τρελλή πλάκα το online του.

Παίζουν 4 παίκτες με κάρτες και ο καθένας προσπαθεί να λύσει του γρίφους και να πάρει bonus καρτες.

Μερικές ασκήσεις σου μπλοκάρουν το μυαλό....

ΤΡΕΛΛΗ ΠΛΑΚΑ ΜΙΛΑΜΕ :Thud::Thud::Thud::Thud:

desperate_gamer
18-12-2008, 00:41
Έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει πολύ το παιχνίδι, αν και πάντα είμαι τελείως στόκος σε τέτοια παιχνιδάκια. Έχει και online;; Χαχα! Χαμός!

pinakas
18-12-2008, 01:34
Έχει αρχίσει να με ενδιαφέρει πολύ το παιχνίδι, αν και πάντα είμαι τελείως στόκος σε τέτοια παιχνιδάκια. Έχει και online;; Χαχα! Χαμός!

Ναι έχει, παίζουν 2-4 παίκτες.


Στην αρχή μοιράζονται κάρτες σε όλους, κάθε κάρτα έχει ένα χρώμα που αντιστοιχεί στο είδος της δοκιμασίας (μνήμη, πράξεις κλπ)

Κάνοντας λάθος όταν έρθει η σειρά σου φορτώνεσαι με έξτρα δοκιμασία - κάρτα.
Ο νικητής είναι αυτός που δεν θα έχει καμμία κάρτα πάνω του.
Κάτι σαν το ουνο.

Εχει και κάτι bonus κάρτες κλπ.

Μερικές δοκιμασίες ( πχ αντικατοπτρισμοί είναι δύσκολοι, αλλα έχει πλάκα γιατί βλέπεις και τον άλλο live όταν έρχεται η σειρά του.

Θέλει προπόνηση στο single....... το μυαλό μου δουλεύει στο 12% προς το παρόν :fryingpan:
Εχει και πίνακες που βλέπεις την ημερήσια βελτίωση κλπ

Είναι ξεκούραστο και ευχάριστο παιχνίδι....για αλλαγή ότι πρέπει.
:hungry:

*** Εχει και trophies ***

plakas
18-12-2008, 01:36
καλο ακουγετε εχει global servers ????

το θελω γινετε sharing????μπορει καποιος να ανταλαξουμε............?

ps4
18-12-2008, 17:21
βλέπεις και τον άλλο live όταν έρχεται η σειρά του.



Δεν καταλαβα τι εννοεις. Μεσω καμερας τον βλεπεις;

TopGunZ
23-12-2008, 11:28
Όχι εννοεί ότι βλέπεις πως παίζει το κάθε challenge τι κάνει σωστό ή τι κάνει λαλακία. Είναι φοβερό το online πολύ καλή φάση, όποιος θέλει μου λέει αν με πετύχει onine!

ps4
23-12-2008, 12:00
To κατεβασατε ή το νοικιασατε/αγορασατε κανονικα σε δισκακι ;

stratisd
23-12-2008, 12:31
To katevasa apo to Amerikaniko psn.

SamG
23-12-2008, 15:42
Me ellhniko psn den mporoume na to katevasoume ?

Prepei na to agorasoume mesw tou ps store ?

desperate_gamer
23-12-2008, 15:43
Το ελληνικό PSN ΕΙΝΑΙ το ελληνικό store...

Τι εννοείς;

Melnibonian
25-12-2008, 21:23
Το κατέβασα χθες από το ευρωπαικό,μου κόστισε 9,99ε και πραγματικά είναι πολύ εθιστικό.Μέσα στη θύελλα των HD μεγαθηρίων που μοχθούν να μας πείσουν για την αξία τους,αυτό εδώ το ''παιχνιδάκι'' το καταφέρνει από το πρώτο κιόλας λεπτό!

AgentPrinny007
25-12-2008, 21:42
Brain Challenge.....Brain ???? Δεν τον ξερω τον κυριο:innocent:

stratisd
26-12-2008, 00:42
Πολύ καλό ειδικά αν το παίξεις με παρέα. Τα τρόπαια είναι λίγο παλούκια ή εγώ είμαι λίγο βλάκας... :)

TopGunZ
29-12-2008, 12:49
Τα τρόπαια είναι λίιιιιιγο παλούκια...διαμέτρου 1 μέτρου :P

desperate_gamer
30-12-2008, 03:00
Τα τρόπαια είναι λίιιιιιγο παλούκια...διαμέτρου 1 μέτρου :P

Βάλε 2 :frog:

Το χειρότερο βασικά είναι κάτι trophies που λένε να παίξεις time trial online και το παιχνίδι μόνο το "card game" μου βγάζει σαν επιλογή για online παιχνίδι. Εσάς;

stratisd
30-12-2008, 11:19
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω desperate, ίσως να το ξεκλειδώνει μετά, αλλά για την ώρα με ανυσηχεί που ο εγκέφαλός μου δουλεύει στο 25% μόνο...:rant:

ps4
30-12-2008, 11:38
χαχαχχχχααχα εμενα δουλευει στο 8% ρεσυ. Εσυ μια χαρα εισαι.

stratisd
30-12-2008, 11:56
Φαντάσου ποιος πρέπει να είσαι για να πάρεις τα τρόπαια που λέει οτι θέλει 60%, 80% και 100%. Πρέπει να αναστήσουμε τον Αινστάιν, για να μήν πω το Καραθεωδορή...:)

dlevel
02-01-2009, 15:19
υπαρχει στο ελληνικο store , 10 euro!

pinakas
03-01-2009, 21:03
Βάλε 2 :frog:

Το χειρότερο βασικά είναι κάτι trophies που λένε να παίξεις time trial online και το παιχνίδι μόνο το "card game" μου βγάζει σαν επιλογή για online παιχνίδι. Εσάς;


οι developers έχουν πει για αναμενόμενο update που θα προσθέσει και άλλα online modes

desperate_gamer
03-01-2009, 23:47
Μάλιστα δεν το ήξερα αυτό. Nice!

Chill
23-01-2009, 13:01
Το κατέβασα σήμερα τα ξημερώματα και τελικά......δεν κοιμήθηκα :)

Άκρως εθιστικό!!! Απελπισμένε από Δευτέρα που θα επιστρέψω ετοιμάσου να αναμετρηθούμε.

Nek_Food
23-01-2009, 14:34
Το χειρότερο βασικά είναι κάτι trophies που λένε να παίξεις time trial online και το παιχνίδι μόνο το "card game" μου βγάζει σαν επιλογή για online παιχνίδι. Εσάς;
Το update που υποστηρίζει τα δύο νέα Online παιχνίδια βγήκε εδώ και λίγες ημέρες και κοστολογείται στα 2,99€, ενώ μαζί του "κουβαλάει" και από ένα παιχνίδι/τεστ για κάθε κατηγορία brain challenge.

Το παιχνίδι μου αρέσει πολύ αφού το έπαιζα και στο κινητό μου τηλέφωνο (όπως και άλλα παρόμοια) αλλά και σε άλλες κονσόλες. Λίγο θέλω και το 100αρίζω και σε λίγο θα αρχίσω τα online οπότε όποιος θέλει μου λέει... ;) :D

Κατά την γνώμη μου σε όποιον αρέσκεται σε αυτού του είδους τα παιχνίδια, αξίζει τα λεφτά του. Κάνει και χρήση του sixaxis στο stress test...

plakas
05-02-2009, 04:49
ωραια με απο αυριο θα ειμαι και εγω κατοχος η μαλον απο τωρα μιας και το αγοραζω τωρα...........ανοιγω το ps3 :D:D:D

Nek_Food
19-03-2010, 12:17
Να ενημερώσω ότι πλέον το Brain Challenge έχει νέα τιμολογιακή πολιτική και οι χρεώσεις είναι περίπου οι μισές (ήτοι κάπου στα €4.99 για το παιχνίδι και €1,49 εάν θυμάμαι καλά για το addon). Το καλό είναι ότι πρόσθεσαν και το demo για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν πρώτα... το συνολικό πακέτο περιλαμβάνει:
Demo 220MB - Δωρεάν
Άδεια χρήσης - €4,99
Addon - €1,49

[/URL]http://www.youtube.com/watch?v=jw1kE1khWew (http://www.youtube.com/watch?v=jw1kE1khWew)

Το Addon προσθέτει ένα επιπλέον παιχνίδι ανά κατηγορία δηλαδή συνολικά εάν δεν κάνω λάθος 5 νέα παιχνιδάκια (από μέτρια έως σχετικά ενδιαφέροντα) εκ των οποίων το ένα παίζεται εξολοκλήρου με το sixaxis. Για το multiplayer έχουμε δύο επιπλέον δυνατότητες είτε αυτό είναι online είτε offline (time attack / snatch) για 2 έως 4 παίκτες (με τα αντίστοιχα τρόπαια 4). Επίσης περιλαμβάνει και δύο νέα παιχνιδάκια για παιδιά τα οποία λέγονται Doodle / Maze με το πρώτο να είναι απλά ζωγραφική σαν το paint των windows και το δεύτερο ένα παιχνίδι λαβυρίνθου. Επίσης στο ίδιο μενού έχει και το Fireworks το οποίο δεν είναι τίποτα παραπάνω από την προβολή πυροτεχνημάτων για απλή χαλάρωση (fail τελείως). Το πιο ενδιαφέρον από το πακέτο είναι τα δύο επιπλέον Modes του multi και η δυνατότητα να διασκεδάσεις με παρέα είτε στο ίδιο μηχάνημα, είτε online (αν και το τελευταίο ειδικά σε αυτά τα δύο modes πάσχει στο να βρεις χύμα παίκτες, εκτός και εάν οργανωθείτε με την παρέα).

Για το τι νέο περιλαμβάνει το addon ρίξτε μία ματιά στο παρακάτω link:

[URL]http://video.mail.ru/mail/ffrr/821/1971.htmlΌμορφο παιχνιδάκι και προσωπικά ασχολούμαι μαζί του τόσο στο κινητό, όσο και στις κονσόλες που έχω (PS3/Xbox360). Σαν μία γυμναστική για το μυαλό (εάν θεωρήσουμε ότι τα FPS/TPS είναι γυμναστική για το σώμα :D)

(http://video.mail.ru/mail/ffrr/821/1971.html)

nikon
29-09-2010, 09:40
Δεν ξέρω αν έχουν κάνει λάθος αλλά στο us store έχει 0,99$ ολόκληρο το παιχνίδι και άλλα τόσα το add on.

Nek_Food
29-09-2010, 15:51
Είναι παλιό και ψήνεται και το καινούργιο move edition οπότε δεν αποκλείεται να είναι προσφορά... τσιμπήστε το αν έχει τόσο, προσωπικά πιστεύω ότι τα αξίζει (το add-on όχι και τόσο να πω την αλήθεια, δεν προσθέτει τίποτα, αλλά σιγά και το ποσό στην τελική).

teddy
29-09-2010, 22:00
δλδ εγω που το πηρα 20 ευρω ειμαι λιγο κοροϊδο???

Nek_Food
30-09-2010, 14:50
Προφανώς το έχεις πολύ καιρό και εάν το απόλαυσες και τα "δούλεψε" τα λεφτά του, πιστεύω όχι δεν είσαι κορόιδο, γιατί έτσι και αυτός (εγώ) που πήρα day1 το Uncharted 2 στην "κανονική" του τιμή και σήμερα το πουλάνε δεν ξέρω πόσο, θα μπορούσε να πει κανείς ότι θα αισθανόμουν κορόιδο, ειδικά όμως με το U2 δεν το νιώθω αυτό (ούτε με το killzone 2 αλλά με το CoD: MW2 μία μικρή υπόνοια αυτού του συναισθήματος την έχω). :D Γενικά είναι κάτι το φυσιολογικό για τα παιχνίδια (και οτιδήποτε ηλεκτρονικό βασικά) μετά από ένα διάστημα να γίνονται οι τιμές χώμα, άρα είτε χρονική υπομονή, είτε συναισθηματική υπομονή...

teddy
30-09-2010, 18:14
πιστεψε με το πηρα πριν 1 εβδομαδα απο το saturn που ειχε καποια παιχνιδια προσφορα...
αντιθετα με τους περισσοτερους που το εχουν παρει μεσω PSN,εγω εχω το δισκακι....αν λεει κατι αυτο βεβαια!

το εχω παιξει λιγο,με πολυ κουρασμενο μυαλο,οποτε δεν μπορω να πω οτι το εχω απολαυσει ακομα...

Nek_Food
30-09-2010, 20:19
Σοβαρά βγήκε σε Blu-Ray μορφή; Ειλικρινά δεν το ήξερα (ούτε το περίμενα να πω την αλήθεια). Πάντως τώρα που το κοίταξα στο skroutz το έχει στα 40e οπότε πάλι μία χαρά μπορεί κανείς να πει ότι το πήρες.