PDA

View Full Version : Μεγάλο σφάλμα στον Internet Explorer...



desperate_gamer
17-12-2008, 18:26
Κάνω νέο thread γι' αυτό το θέμα εφόσον το πιο πιθανό είναι να μην το διαβάσουν κάποιοι σε άλλο thread και να είναι κρίμα.

Σοβαρό λάθος παρατηρήθηκε στον Internet Explorer (από τις εκδόσεις 5 μέχρι κι 8) που επιτρέπουν την κλοπή κωδικών και άλλων προσωπικών στοιχείων μέσα απ' αυτόν.
Μέχρι να βγει patch προτείνεται απλά να χρησιμοποιήσετε άλλο browser (δεν χρειάζεται να το βγάλετε, να το σβήσετε ή τίποτα άλλο...)

Εφόσον το άρθρο αυτό δημοσιεύτηκε στην πρώτη σελίδα του Yahoo! νομίζω είναι αρκετά σοβαρό και δεν χωράει αμφιβολίας. Γι' αυτό προσέχετε...


Major flaw revealed in Internet Explorer; users urged to switch

Tue Dec 16, 2008 11:49AM EST


http://f3.yahoofs.com/ymg/null__12/null-88717506-1229445862_thumb.jpg?ymn7WfADLrFTBEwu (http://f3.yahoofs.com/ymg/null__12/null-88717506-1229445862.jpg?ymn7WfADMD6iaiQO)


The major press outlets are abuzz this morning with news of a major new security flaw that affects all versions of Internet Explorer (http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7784908.stm)from IE5 to the latest beta of IE8. The attack has serious and far-reaching ramifications -- and they're not just theoretical attacks. In fact, the flaw is already in wide use as a tool to steal online game passwords, with some 10,000 websites infected with the code needed to take advantage of the hole in IE.

Virtually all security experts (as well as myself) are counseling users to switch to any other web browser -- none of the others are affected, including Firefox, Chrome, and Opera -- at least for the time being, though Microsoft has stubbornly said it "cannot recommend people switch due to this one flaw." Microsoft adds that it is working on a fix but has offered no ETA on when that might happen.

Source (http://tech.yahoo.com/blogs/null/111811)

Tsiou
17-12-2008, 18:37
http://www.firefoxgoogletoolbar.com/ff_vs_ie.jpg

Babis_ECE
17-12-2008, 19:54
Είδα ειδοποιήσεις σε αρκετά φόρουμ / trackers κλπ στα οποία έιμαι γραμμένος, πρέπει να είναι αρκετά σημεντικό πρόβλημα ασφαλείας του Explorer.

Αλλά ελπίζω να μην αφορά πολλά μέλη του φόρουμ. Ειδικά όταν υπάρχει ο Firefox, ο Opera, κ.ά. explorers, η χρήση του IE είναι το λιγότερο αδικαιολόγητη..

grip
17-12-2008, 20:45
Ο explorer στο μόνο που είναι πιο γρήγορος σε σχέση με τους άλλους browsers είναι να μαζεύει την κάθε λογής μ@λ@κια που κολλάει στο pc μας...

hakoo
17-12-2008, 22:06
Αλλά ελπίζω να μην αφορά πολλά μέλη του φόρουμ. Ειδικά όταν υπάρχει ο Firefox, ο Opera, κ.ά. explorers, η χρήση του IE είναι το λιγότερο αδικαιολόγητη..

Aυτο ακριβως. Εστω κι αν καποιος βαριεται να ασχοληθει για αλλαγη του browser του, ας αφιερωσει 5 λεπτα (γιατι παραπανω δεν παιρνει) και ας αφησει τον ΙΕ, ειλικρινα αξιζει.

INDIGO
17-12-2008, 22:51
pali kala pou then xrisimopoio to internet explorer...file eyxaristo gia tin pliroforia

redismagik
17-12-2008, 22:54
Re paidia ego ego to mozilla ki to internet exploder.alla anoigo me to exploder ! mou fenete pio praktiko .ti mporei na simvei?

Giannis7
17-12-2008, 23:33
http://www.firefoxgoogletoolbar.com/ff_vs_ie.jpg
καλά τα λέει ο φίλος μας :D:D:D

desperate_gamer
18-12-2008, 00:44
Re paidia ego ego to mozilla ki to internet exploder.alla anoigo me to exploder ! mou fenete pio praktiko .ti mporei na simvei?

Ε χρησιμοποίησε Mozilla τώρα, τουλάχιστον μέχρι να βγει το patch για το Explorer. Και το Mozilla είναι και πιο γρήγορο και ελαφρύ για τον υπολογιστή σου, τι το θέλεις το Explorer;

djpar
18-12-2008, 01:13
megalo sfalma eine o idios o IE ... OPERA 4 ever gia mena

WolfRathmA
18-12-2008, 03:42
Re paidia ego ego to mozilla ki to internet exploder.alla anoigo me to exploder ! mou fenete pio praktiko .ti mporei na simvei?


Πιθανοτατα αφου κανεις και αγορες απο το ιντερνετ καλυτερα να τις κανεις απο το firefox και να κανεις serfing μονο με τον Ι.Ε

obione
18-12-2008, 04:02
kala ekanes kai mas enhmeroses file mou..auta prepei na legontai..eutyxos xrisimopoio mono firefox!!

thanos
18-12-2008, 11:32
Οι ενημερωσεις εχουν ηδη βγει οποτε το "προβλημα" ελαβε τελος.

Babis_ECE
18-12-2008, 15:30
Ναι είδα το update στον Update Manager των Vista πριν λίγο.

ps4
18-12-2008, 15:32
megalo sfalma eine o idios o IE ... OPERA 4 ever gia mena

μεγαλο σφαλμα ειναι τα windows αλλα τεσπα......

Babis_ECE
18-12-2008, 15:37
μεγαλο σφαλμα ειναι τα windows αλλα τεσπα......

:):):):):)

henry
18-12-2008, 16:45
μεγαλο σφαλμα ειναι τα windows αλλα τεσπα......
Σε πάω :yes:

ps4
18-12-2008, 17:04
ναι φιλε μου απο οταν το γυρισα σε μακ ουτε στον υπνο μου δεν θελω να τα βλεπω, ουτε στον χειροτερο εχθρο μου να τα βαλει.

zeus gr
18-12-2008, 17:07
Με τους αλλους τους browsers μπορει να κανει κανεις δοσωληψειες με τις τραπεζες ??
γιατι με τον motzilla δεν μπορεις

redismagik
18-12-2008, 17:23
ne re paidia alla tha exigisei kapoios ti akrivos to kako exoun......

muku
18-12-2008, 17:25
Με τους αλλους τους browsers μπορει να κανει κανεις δοσωληψειες με τις τραπεζες ??
γιατι με τον motzilla δεν μπορεις

Τι εννοείς?

ps4
18-12-2008, 17:26
αν εννοεις τα windows εγω θα πω μονο ενα για να πουν και οι αλλοι.

1. Ιους. Για πλακα.

TopGunZ
18-12-2008, 17:54
Η τρισμέγιστη λαλακία είναι ότι οι περισσότεροι οργανισμοί όπως τράπεζες και μεγάλες εταιρείες που έχουν στημένες online εφαρμογές τις έχουν φτιαγμένες για ΙΕ!!! Το βλέπω στη δουλειά από το σύνολο των τραπεζών και των ασφαλιστικών εταιρειών που συνεργαζόμαστε μέχρι τις online πλατφόρμες των εταιρειών μας. Οπότε καταλαβαίνετε τι πανηγύρι μπορεί να στηθεί. Είναι χαρακτηριστικό! Όποτε ξεκινάμε μια καινούρια συνεργασία που περιλαμβάνει κάποιου είδους ιντερνετική εφαρμογή και την στήνουμε, πάω να ανοίξω τον Τάκη τον Μοτζίλα και ακούω την κλασική ατάκα "α μόνο σε εξπλόρερ τρέχει". Το φελέκι μου!

desperate_gamer
18-12-2008, 18:42
Η αλήθεια είναι κι εγώ με το e-banking της Eurobank, μόνο σε Explorer μπορώ να το δω άνετα. Έλεος πια η ασχετοσύνη κάποιων που θέλουν και νέες τεχνολογίες.

Το patch πάντως έχει βγει, επομένως το Internet Explorer είναι "λίγο" πιο ασφαλές. Αλλά αν κανείς άλλαξε browser είναι κρίμα να επιστρέψει στον Explorer :giggle:

Babis_ECE
18-12-2008, 20:19
Με τους αλλους τους browsers μπορει να κανει κανεις δοσωληψειες με τις τραπεζες ??
γιατι με τον motzilla δεν μπορεις

Σίγουρα δεν γίνετια αυτό?
Εμένα δοσοληψίες με paypal κλπ μια χαρά γίνονται όλα από Firefox, και μάλιστα με την κορυφαία ασφάλεια.
Πλέον όλα σχεδόν τα site σχεδιάζονται να λειτουργούν και υπό Mozilla, δεν είναι όπως παλαιότερα τα πράγματα.


ne re paidia alla tha exigisei kapoios ti akrivos to kako exoun......
Eκτός από τους ιούς, τα malware γενικότερα, για μένα το σημαντικότερο είναι η μεγάλη κατανάλωση resources του υπολογιστή, ειδικά στα σVista. Σε σύγκριση με το άλλο laptop που έχω στο οποίο είχα Ubuntu εβαλα πχ να γίνονται οι ίδιες ακριβώς διεργασίες, από τα αντίστοιχα προγράμματα. Έναν Media Player, ένα προγραμμα εγγραφής cd, κι εναν Firefox. Ε όταν στα Linux θες π.χ. 300 ΜΒ μνήμης, ενώ στα Windows XP ~500 και στα Vista ~1GB (με το που ανοίξουν..) τι να το κάνω?

zeus gr
19-12-2008, 09:05
Λοιπον απο οτι ειδα με τον Οπερα δουλευει το alpha bank μιας και αυτο δουλευω στην εταιρια μου
Το προβλημα ειναι μονο με τις ελληνικες τραπεζες και το Δημοσιο και οχι με τα sites που αγοραζουμε καρτες
αυτα

dlevel
02-01-2009, 15:25
μια χαρα δουλευω κ γω paypal και επισεις alpha bank web banking

henry
02-01-2009, 15:34
To online της Eurobank δεν λειτουργεί καλά με firefox. Αφού όμως αυτοί δεν με σέβονται ως πελάτη, προτιμώ να αλλάξω τράπεζα παρά να αλλάξω browser.

leone
02-01-2009, 18:20
ειναι δυσκολο να δουλευουν σε ολους τους browser γιατι ο υπαλληλος θα επρεπε να ξερει τα προβληματα που μπορει να παρουσιασουν σε ολους αυτους και ειναι καπως δυσκολο να γινει αυτο. ετσι επιλεγετε ο IE που τον χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι ωστε να εχουν καποιο στανταρ. στην eurobank μπορεις να κανεις την διαδικασια εγγραφης με ολους τους browsers απλα οταν θα μπεις στην υπηρεσια δεν θα μπορεις να βγαλεις πιστοποιητικο.

henry
02-01-2009, 18:25
Αυτοί επιλέγουν να μην επιτρέπουν την πρόσβαση στο 30% των χρηστών του Διαδικτυου που χρησιμοποιεί firefox για να μη ζορίζονται οι υπάλληλοί τους, εμείς επιλέγουμε να αλλάξουμε τράπεζα.

Απλό δεν είναι;

stratisd
02-01-2009, 18:27
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ IE και είμαι μια χαρά. Δοκίμασα για κανα μήνα τον firefox (τον έχω ακόμη εγκατεστημένο), αλλά δέν βρήκα τίποτα καλύτερο για να αλλάξω τον IE.
Τέλοσπάντων, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε.

leone
02-01-2009, 18:38
ετσι ειναι δεν κοιτανε το 30% αλλα το υπολοιπο 70% αλλα σου λεω οτι και με firefox Να εισαι παλι δουλευει αλλα οχι και τοσο καλα.
με ενα καλο antivirus-firewall θα εισαι μια χαρα.

ΥΓ. γιατι ολα τα προγραμματα βγαινουν για windows Και δε βγαινουν και για linux και για mac?? γιατι απλα τα windows εχουν το μεγαλητερο ποσοστο στην αγορα.

Nathan Drake
24-01-2009, 19:04
Ευτυχώς που δεν χρησιμοποιώ explorer Google Chrome 4 Ever:bowdown::bowdown::bowdown:

seaman13
24-01-2009, 19:30
Ευτυχώς που δεν χρησιμοποιώ explorer Google Chrome 4 Ever:bowdown::bowdown::bowdown:
simfono apolita chrome kai ta miala sta kangela pou lene...

Babis_ECE
27-01-2009, 11:37
Παιδιά τόσο καλός έιναι ο Chrome? Αν είναι να τον δοκιμάσω δηλαδή!
Κάποια σύγκριση με Firefox?? (Που για μένα είναι απλά ο καλύτερος..)

Nathan Drake
28-01-2009, 23:26
O Google Chrome είναι καταπληκτικόςbrowser...ξεσκίζει mozzila και explorer στην ταχύτητα έχει εύχρηστο,λειτουργικό και αισθητικό menu και το σύστημα που αντί για αρχική σου βγάζει ένα menu με της ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι πιο συχνά απλά μοναδικό!Θα σου τον πρότεινα...:)