PDA

View Full Version : Το Ελληνικό GamePro μας "αποχαιρετά"...



WolfRathmA
27-07-2007, 23:41
Το GamePro το "αρκετα" καλο περιοδικο πριν κατι χρονια, σταματησε την κυκλοφορια του. Με αυτο το περιοδικο εγω προσοπικα μεγαλωσα. Εμαθα για τα videogames. Δεν θα ξεχασω την ημερα που πηγα στο περιπτερο και ειδα το πρωτο τευχος με εξωφυλλο το Killer Instinct... Πρεπει τοτε να ημουν 12,13 χρονων... ουτε εγω δεν θυμαμαι ποσο ημουν...
Δεν εχανα ποτε τευχος του περιοδικου. Καθε μηνα το απολαυανα παλι το ιδιο... καθε φορα που εβγαινε ετρεχα να βρω χαρτσιλικι για να παω να το παρω. Η εποχες αλλαξαν ομως... εγω μεγαλωσα αλλα παντα ειχα το περιοδικο διπλα μου. Το κακο ομως εγινε πριν 2 με 3 χρονια που το περιοδικο αρχιναγε και "εσπαγε" και φευγαν ολοι σιγα σιγα, ο καθενας για τους δικους του λογους. Εγω παρατηρησα την κακη ποιοτητα του περιοδικου και σταματησα ποια να το περνω. Το περιοδικο επειτε μεσα σε αυτα τα χρονια εγινε ΑΘΛΙΟ... δεν διαβαζοταν... λιγες σελιδες, λιγα νεα, λιγα reviews και εκτος απο αυτο... πανακριβο. 6 ευρω για κατι το οποιο οχι μονο δεν αξιζε αλλα και το dvd που βαζανε μεσα ηταν τις πλακας. Αυτα τα λαθοι τωρα τα πληρωνουν ομως και ειδου το αποτελεσμα.

Εγω παντος ευχαριστω το GamePro για ολη αυτη την εμπιρια που μου εδωσε ολα αυτα τα χρονια που το διαβαζα. Σπιτι μου ακομα εχω στην βιβλιοθηκη μου πανω απο 100 τευχη... τα οποιο τωρα δε ξερω τι να τα κανω... Αλλα οταν τα ανοιγω, αυτο που μου ξηπναει μεσα μου ειναι η παιδικες μου στιγμες που δε θα ξεχασω ποτε... Αυτος ειναι ενας λογος ο οποιος πιστευω οτι πρεπει να τα κρατησω...

Και ενα link απο το forum του gamepro... LINK (http://www.game-site.gr/forumgamepro/viewtopic.php?t=4757)

PDS
27-07-2007, 23:44
Eιναι οντως κριμα για ενα τετοιο περιοδικο να χανεται ετσι.:notsay:

WolfRathmA
28-07-2007, 09:09
Eιναι οντως κριμα για ενα τετοιο περιοδικο να χανεται ετσι.:notsay:

Ηταν μεγαλο περιοδικο. Τα τελευταια χρονια ομως δεν εκανε απολυτος τιποτα. Ηταν καιρος να σταματησει πιστευω...

mootsChios
02-09-2008, 04:05
Το GamePro to πρωτοσυναντησα οταν σπουδαζα στην Αμερικη, το 92 με 96. Καλο ηταν, αλλά οχι σαν το ΕGM (Electronic Gaming Monthly) ή το EDGE οπου πρωτοβγηκε τοτε. Οταν πρωτοβγαινανε και κονσολες σαν την 3DO, to Dreamcast ή το ps1

muku
02-09-2008, 12:25
Εγώ από την άλλη αγόραζα το games πιτσιρικάς. Είχα και μερικά τεύχη του gamepro αλλά δεν με ενέπνεε πολύ. Πρώτο τεύχος μου πάντως ήταν αυτό που είχε εξώφυλλο το Resident Evil 2, ακόμα το θυμάμαι (και το έχω :p)

Όπως και να 'χει λογικό μου ακούγεται σιγά σιγά τα περιοδικά για video games να πάρουν την κάτω βόλτα. Γενικά ο σύγχρονος άνθρωπος όλες αυτές τις πληροφορίες τις βρίσκει στο internet δωρεάν οπότε θα του κακοφαίνεται να κάτσει να πληρώσει για να τις διαβάσει. Και ειδικά στην κατηγορία των video games το 99.9% των gamers έχουν καλή σχέση με το διαδίκτυο και μπορούν να αναζητούν τις πληροφορίες εκεί. Γι αυτό και ο τύπος σ' αυτή την κατηγορία κατά τη γνώμη μου θα πεθάνει στην χώρα μας που είναι πολύ μικρή αγορά. Τώρα άλλες κατηγορίες περιοδικών λογικό να μην τις επηρεάζει το internet, για παράδειγμα η νοικοκυρά κουτσομπόλα που διαβάζει το Ciao υποθέτω θα χρησιμοποιεί υπολογιστή, αν χρησιμοποιεί, για να παίζει πασιέντζα :p :p

nikon
02-09-2008, 12:37
Το games δεν έβαζε και δισκέτες 5 1/4 σαν δώρο;:p
Δεν είναι μόνο το free του internet είναι και το ότι μέχρι να βγει το περιοδικό οι ειδήσεις που θα έχει μέσα θα έχουν παλιώσει αφού οι πιο πολλοί θα τις έχουν διαβάσει σε κάποιο site.
Κάποτε που το internet ήταν πολυτέλεια μπορούσαν να σταθούν τα περιοδικά με αυτή την ύλη σήμερα είναι δύσκολο.

magus32
02-09-2008, 13:29
?? GamePro to ?????????????? ???? ???????? ???? ???????, ?? 92 ?? 96. ???? ????, ???? ??? ??? ?? ?GM (Electronic Gaming Monthly) ? ?? EDGE ???? ?????????? ????. ???? ????????????? ??? ???????? ??? ??? 3DO, to Dreamcast ? ?? ps1

??? ????? ?? ?????? ??? EDGE ???? ??????????? ?? PS1 ???? Japan
________
VAPORIZER GUIDE (http://howtomakeavaporizer.info/)

desperate_gamer
02-09-2008, 13:40
Εμένα μ' αρέσουν τα περιοδικά ακόμα κι αν τα νέα που γράφουν είναι λίγο ξεπερασμένα, γιατί τα έχω δει στο Ίντερνετ από τις προηγούμενες μέρες.

Αυτό που ξεχωρίζει ένα περιοδικό είναι η ύλη του, το layout του και τα άρθρα του. Εγώ τα περισσότερα που βλέπω είναι λες και είναι γραμμένα από τίποτα καμμένους 35άρηδες με αναμασημένα κλισέ και κρύα αστεία. Ένα τέτοιο περιοδικό καλώς δεν επιβιώνει στην αγορά. Για να μην πω ότι τα περισσότερα άθρα είναι μεταφράσεις από τα εκάστοτε άρθρα στο Gamespot και στο IGN.

Πολύ θα ήθελα ένα gaming περιοδικό, ελληνικό, φτιαγμένο με κέφι από άτομα που το έχουν σαν χόμπι πρώτα και δεν είναι μόνο δημοσιογράφοι. Και θα μπορούσε να διατηρεί και κάποιο site και να είναι πάντα πρώτο σε ειδήσεις. Λίγο δύσκολο στην μικρή gaming αγορά της Ελλάδας, αλλά μπορούμε να ελπίζουμε, σωστά;

vasses
02-09-2008, 23:46
apolita logika me ti eleusi to dsl kai to eyrozonikon sindeseon olo kai perissoteroi eixane internet , ta gaming sites xefitrosane san manitaria
Ena periodiko typou gamepro kai loipa einai axristo simera , otan ta ilektronika gaming sites parexoun free plirofories , akikloforites akoma prin kan anakoinothoun apo etairies
Otan ta review parousiazontai amesos sta ellinika periodika kanoun ena mina na rthoun me poia logiki na pliroso ena PERIODIKO tin stigmi poy exo AMESI ENIMEROSI se ola ta epipeda kai kirios xoris na pliroso eyro

Chill
02-09-2008, 23:56
Για το λόγο του ότι είμαστε άντρες και περνάμε πολλές ώρες στην τουλέτα κάνοντας την ανάγκη μας ίσως? Δεν ξέρω για εσάς αλλά αυτός είναι ο μόνος λόγος που συνεχίζω να διαβάζω τέτοια περιοδικά....Αλλά γενικά συμφωνώ ότι δεν έχουν να προσφέρουν απολύτως τίποτα σήμερα.

TopGunZ
04-09-2008, 19:41
Το θέμα είναι ότι το περιοδικό σήμερα είναι περισσότερο αρτιστικό θέμα. Νέα και φήμες τα βρίσκεις εύκολα στο νετ, όμως ο τρόπος γραφής και το ύφος ενός έντυπου μέσου μπορεί να σε ψυχαγωγεί κι όλας εκτός από το να σε ενημερώνει. Αυτό είναι που χάσανε τα περιοδικά του χώρου και αφήσανε το νετ να τα κατασπαράξει.

kostasb13
04-09-2008, 23:28
Αν μιλαμε για τα gaming περιοδικα του εξωτερικου, τοτε σιγουρα υπαρχουν ακομα καποια τα οποια μπορουν και να ενημερωσουν και να περασεις καλα διαβαζοντας τα. Αν μιλαμε για τα περιοδικα του ελληνικου χωρου που βγαινουν ή κατα καιρους εχουν βγει, αν εισαι μεχρι 11-12, οκ διαβαζονται...

giotios
05-09-2008, 00:18
Τιποτα ομως δεν εφτασε το παλιο καλο PIXEL :D

taleporos
31-01-2012, 02:26
Τιποτα ομως δεν εφτασε το παλιο καλο PIXEL :D

Πσσσς!! αναμνήσεις που μου θύμησες...

Valkyre
31-01-2012, 11:04
^^ πσσσσςςς μονο 3 χρονια χρειαστηκε να περασουν για να λαβει απαντηση το ατομο....

την επομενη φορα που θα ξεθαφτει θεμα 3 ετων παλιο σβηνονται ολα τα μηνυματα...