PDA

View Full Version : BD με "ελληνικους υποτιτλους"



thanos
16-11-2008, 11:20
Νομιζω οτι η ιστορια με ανακοινωσεις(bd με ελλ υποτιτλους) των 2 εταιρειων διανομης εχει εδω και πολυ καιρο καταντησει το λιγοτερο αστεια...Πρεπει πλεον να το παρουμε χαμπαρι οτι δε θελουν να ασχοληθουν με το συγκεκριμενο format.Μονο το dvd τους ενδιαφερει το οποιο και χρεωνουν 38 ευρο στα video-club!
Οσον αφορα το bd ηδη αρκετα video-club σταματησαν να ασχολουνται και ειναι απιθανο να ξανακανουν παραγγελια "νεων ταινιων" αν δε ξεκαθαρισει το τοπιο.
Ειχα μια ελπιδα βλεποντας τις ανακοινωσεις των δυο "εταιρειων" πριν 2-3 μηνες σχετικα με τις νεες τους κυκλοφοριες...αλλα φυσικα απογοητευτικα.Το χειροτερο ειναι οτι εβαλαν και την εποε να κυνηγησει τα κακομοιρα τα παιδια με τους υποτιτλους λες και ετσι θα μας αναγκαζαν να γυρισουμε πισω στο dvd!(οταν δεις hd δε γυριζεις στο sd).
Eλεος πια με τα ελληνικα μονοπωλια και τις τριτοκοσμικες εταιρειες που αποφασιζουν για εμας!

mdd45
16-11-2008, 12:00
Θα πεσει πολυ mkv και πολυ λουκετο για να βαλουν μυαλο.....

Donacgreece
24-11-2008, 23:29
mkv dagoto kai as kanoun oti theloun. ta DVD as ta vlepoun aftoi!

Enas
05-01-2009, 23:47
Γενικά στην ελλάδα η ιοθέτηση νέων τεχνολογιών αργεί πολύ. Δείτε τι έγινε με adsl και τι γίνεται τώρα με την ψηφιακή τηλεόραση.

georgios
09-01-2009, 04:28
Θα πεσει πολυ mkv και πολυ λουκετο για να βαλουν μυαλο.....ti ine to mkv?

ego exo arxisi na psaonizo blu ray apo amazon uk ke play. se liga lei gia ipotitlus? na ipotheso oti den tha xun elinkus ola auta?

Babis_ECE
09-01-2009, 10:50
Το mkv (Matroska, http://www.matroska.org/) είναι ένα container για βίντεο, στο οποίο κυκλοφορούν σχεδόν όλα τα HD Video, 720p & 1080p.
Συνήθως ο codec που χρησιμοποιείται στα mkv είναι ο H.264, ο οποίος είναι απλά καταπληκτικός.

Πολλά από αυτά τα Blu-Ray λογικά δεν θα έχουν ελληνικούς υπότιτλους, αλλά μπορείς να τους βρεις στα ελληνικά site υποτίτλων!
:tiphat:

georgios
09-01-2009, 11:20
ke pos boro na tus xrisimopiiso otan pezi i tenia sto ps3?

Babis_ECE
09-01-2009, 11:31
ke pos boro na tus xrisimopiiso otan pezi i tenia sto ps3?

Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω. :(
Στον υπολογιστή μπορείς απλά όπως παίζει η ταινία πχ με VLC Player, να "πεταξεις" πάνω τον υπότιτλο. Στο PS3, με κανονικό Blu-Ray δισκάκι δυστυχώς δεν γνωρίζω. Αν κάποιος άλλος ξέρει..

akis88gr
15-01-2009, 18:01
Έχω και εγώ την ίδια απορία με τον georgios.Πήρα κάποιες ταινίες και δεν έχουν όλες ελληνικούς υπότιτλους.Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει....

dlevel
15-01-2009, 18:32
ακη , κατεβασε το mktool καπως ετσι λεγεται , και κανε import τους υποτιτλους στο .mkv

akis88gr
16-01-2009, 13:18
Για τα mkv έχω βρει λύση με το mkv2vob.Για αυθεντικές ταινίες ρωτάω αν γίνεται.

nikos1890
23-12-2012, 02:42
Παιδια εγω κατεβαζω full bluray απο το δικτυο και μετα περναω μεσα ελληνικους υποτιτλους.Και μετα αμα θελω εχω κανονικα με τα menu και τα εχτρα του δισκου και με ελληνικα η κυριως ταινια.
Οποιος θελει μπορω να πω πως γινεται