PDA

View Full Version : πρβλημα με popup-spyware...



geogoku
12-11-2008, 18:28
παιδια προσοχη...κυκλοφορει ενα pop-up που ειναι trojan ή κατι τετοιο τελος παντων...το παραπανω ειναι απατη...δηλαδη εκει που ειστε στο net ξαφνικα εμφανιζεται ενα pop-up μηνυμα του windows defender και σας λεει οτι δεχτηκατε επιθεση ή κατι τετοιο και πως πρεπει να κατεβασετε ενα προγραμμα (spyware- remote spy) το οποιο κ καλα ειναι και με την σφραγιδα της microsoft...μην το κατεβασετε....προς το παρον εμενα μου εμφανιζει καθε λιγο και λιγακι το μηνυμα αυτο και ψαχνω λυση ωστε να μην μου το ξαναβγαλει.με λιγο ψαξιμο στο google διαβασα πως με το Malwarebytes' Anti-Malware το βρισκει και το αφερει αλλα σε μενα δεν εκανε τπτ... το παραπανω το επαθε κ ενας φιλος μου αλλα δυστυχως το κατεβασε και επειδη ειχε παραγγηλει αλλο υπολογιστη δεν μπηκε στην διαδικασια να το ψαξει μιας και δεν τον ενδιεφερε αφου το pc του ειναι παλιο.απο εκει το μυριστηκα και δεν την πατησα κ γω...ευτυχως....αν εχει καποιος ιδιο προβλημα ας ποσταρει αν βρηκε λυση η οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με το παραπανω...

SpartanGR
16-11-2008, 04:14
Φιλε ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και το εβγαλα με το Norton Internet Security 2009 στα Vista σε περιβαλον Safe Mode ομως βασικο αυτο να ξερεις.

geogoku
16-11-2008, 13:44
Φιλε ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και το εβγαλα με το Norton Internet Security 2009 στα Vista σε περιβαλον Safe Mode ομως βασικο αυτο να ξερεις.

thanks φιλε μου θα το δοκιμασω τωρα!εκανα καποιες προσπαθειες με antispyware αλλα τπτ....εσυ ειχες κανει εγκατασταση το προγραμμα η απλα σε ενοχλουσε συνεχς το pop-up?γιατι εγω εχω το δευτερο...

SpartanGR
16-11-2008, 14:39
thanks φιλε μου θα το δοκιμασω τωρα!εκανα καποιες προσπαθειες με antispyware αλλα τπτ....εσυ ειχες κανει εγκατασταση το προγραμμα η απλα σε ενοχλουσε συνεχς το pop-up?γιατι εγω εχω το δευτερο...

Και μενα το δευτερο. Κοιτα ειχα το Norton ηδη εγκατεστημενο αλλα εκανα την βλακεια να το απενεργοποιησω για λιγο. Και αυτο το λιγο ηταν αρκετο. Τεσπα καντο οπως στο ειπα στο Safe Mode και σβησε ενα folder (total care καπως ετσι) που αφηνει στο program filesx86. Κανε restart και μετα θα εισαι οκ

razorblade
17-11-2008, 15:46
balte linux na brhte thn ygeia sas

geogoku
17-11-2008, 21:12
Και μενα το δευτερο. Κοιτα ειχα το Norton ηδη εγκατεστημενο αλλα εκανα την βλακεια να το απενεργοποιησω για λιγο. Και αυτο το λιγο ηταν αρκετο. Τεσπα καντο οπως στο ειπα στο Safe Mode και σβησε ενα folder (total care καπως ετσι) που αφηνει στο program filesx86. Κανε restart και μετα θα εισαι οκ


λοιπον πηγα program files αλλα δεν βρηκα τπτ...εκανα κ ενα scan μπας και αλλα τζιφος...ολα αυτα σε safe mode...θα ψαξω αν ειναι να βρω τπτ μεσω google...thanks παντως!!

SpartanGR
17-11-2008, 23:29
Εγω ειμουν ετοιμος για format αλλα εκανα ολα αυτα που σου ειπα και τη γλυτωσα. Κριμα που δεν επιασε σε σενα δε ξερω γιατι. Σου ευχομαι καλη τυχη!!!