PDA

View Full Version : Για να μη καιμε τον εγκεφαλο μας :)



thanos
06-11-2008, 13:04
Οσοι δε θελουν ή δεν εχουν ή δε τους λειτουργει σε καλες ταχυτητες το wifi με το ps3....τοτε μπορουν να χρησημοποιησουν το συστηματακι της netgear ή καποιας αλλης εταιρειας οπου μπορουν μεσω του ρευματος να μεταφερουν το adsl σημα.
Οι δυο "πριζες" κοστιζουν κατω απο 70 ευρο και ειλικρινα επεσα απο τα συννεφα βλεποντας ποσο καλα κανουν τη δουλεια τους.Περα απο το ps3 εγινε δοκιμη και με το video-box της on οπου λειτουργησε σφαιρα!Να συμπληρωσω οτι το σημα μεταφερθηκε αριστα ακομα και σε πολυπριζα.


ενα λινκ για να παρουν μια ιδεα οσοι δε γνωριζουν :
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&product=977349

kosmios
06-11-2008, 13:09
μπραβο ρε συ πολυ καλη ιδεα

muku
06-11-2008, 13:10
14mbps ταχύτητα... Για κάποιους θα κάνει άλλα όσοι τυχεροί συγχρονίζονται με πάνω από 14mbps τότε θα χάνουν ταχύτητα, και δεν νομίζω να το θέλει κανείς αυτό :)

thanos
06-11-2008, 16:30
14mbps ταχύτητα... Για κάποιους θα κάνει άλλα όσοι τυχεροί συγχρονίζονται με πάνω από 14mbps τότε θα χάνουν ταχύτητα, και δεν νομίζω να το θέλει κανείς αυτό :)

Υπαρχει και για μεγαλυτερες ταχυτητες...μεχρι και 80+mbps...


(Εννοειται οτι οση πραγματικη ταχυτητα και να σου δινει ο provider τα 14mbps φθανουν και περισσευουν για online-gaming.)

muku
06-11-2008, 16:33
Υπαρχει και για μεγαλυτερες ταχυτητες...μεχρι και 80+mbps...


(Εννοειται οτι οση πραγματικη ταχυτητα και να σου δινει ο provider τα 14mbps φθανουν και περισσευουν για online-gaming.)

Καλά εννοείται, απλά εγώ θα ξενέρωνα να ξέρω ότι χάνω από την πραγματική μου ταχύτητα για κάποιο λόγο!

thanos
06-11-2008, 16:37
Καλά εννοείται, απλά εγώ θα ξενέρωνα να ξέρω ότι χάνω από την πραγματική μου ταχύτητα για κάποιο λόγο!

Διπλα στον οτε ειναι το σπιτι σου? τυχερουλη! :tongue:

muku
06-11-2008, 16:54
Καλά καμία σχέση. Εγώ 7-8 πιάνω. Αλλά πολλοί γνωστοί μου πιάνουν 16-17-18 :D

WolfRathmA
08-11-2008, 03:20
Πολυ καλο δειχνει παντος...

Πως συνδεετε; Το βαζεις στη μπριζα και μετα με καλωδιο τηλεφωνου η ethernet στο μηχανιμα που θες;

Ixor24
08-11-2008, 04:22
Μπορεί να ρωτάω και μλκ! αλλα εγω εχω "συνδέσει" ασύρματα το ps3 θα δω καμία διαφορα ή...???

thanos
08-11-2008, 07:32
Η συνδεση ειναι απλουστατη.Απλα βαζεις το ενα κουτακι σε πριζα ρευματος που βρισκετε κοντα στο ρουτερ σου και πανω του κουμπωνεις ενα καλωδιο δικτυου που φευγει απο το ρουτερ σου και το αλλο κουτακι το βαζεις σε μια πριζα πευματος κοντα στη συσκευη που θελεις να εχει adsl σημα(πχ ενα ps3)και πανω του κουμπωνεις ενα αλλο καλωδιο adsl που το συνδεεις με το ps3.Εννοειτε οτι δε πειραζεις τιποτα στην υπαρχουσα καλωδιωση που εχεις για το adsl.

Οσον αφορα το φιλο που ρωτησε αν θα δει καλυτερη ταχητητα σε σχεση με το wifi αυτο φυσικα εξαρταται.Εγω ειδα τραγικες διαφορες μια και ουσιαστικα το wifi στο ps3 λειτουργουσε αθλια! Βεβαια εφταιγε και το γεγονος οτι η αποσταση του ρουτερ απο το ps3 ηταν σχεδον 15 μετρα,ομως ειναι γνωστο οτι το wifi του ps3 δε τα παει και τοσο καλα (στην ιδια αποσταση το wii πηγαινε σφαιρα).

nikon
08-11-2008, 08:00
Μπράβο thano το έβλεπα τόσο καιρό αλλά δεν ήξερα αν κάνει γι'αυτό που θέλω......δηλαδή σου δίνει από μπρίζα ρεύματος τηλ/κη σύνδεση;
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ γιατί κοντά στο ps3 δεν έχω γραμμή τηλεφώνου και το router το έχω λίγο μακριά και ασύρματα φυσικά.:(

thanos
08-11-2008, 08:16
Μπράβο thano το έβλεπα τόσο καιρό αλλά δεν ήξερα αν κάνει γι'αυτό που θέλω......δηλαδή σου δίνει από μπρίζα ρεύματος τηλ/κη σύνδεση;
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ γιατί κοντά στο ps3 δεν έχω γραμμή τηλεφώνου και το router το έχω λίγο μακριά και ασύρματα φυσικά.:(

Δινει απο γραμμη ρευματος adsl συνδεση. Αν ομως εισαι ευχαριστημενος απο το wifi τοτε ισως δεν υπαρχει λογος να το παρεις...εκτος και αν το αφηνεις ανοιχτο το wifi 24ωρες και εχεις πονοκεφαλους!
Να συμπληρωσω οτι περα απο τις 2 αρχικες "πριζες" μπορουμε να αγοραζουμε και ξεχωριστες ωστε να "μεταφερουμε" το adsl σημα σε οποιο δωματιο του σπιτιου θελουμε. (πχ: ps3 στο σαλονι,laptop στη κουζινα(!),video-box της on στη κρεβατοκαμαρα κτλπ).

nikon
08-11-2008, 08:25
Δινει απο γραμμη ρευματος adsl συνδεση. Αν ομως εισαι ευχαριστημενος απο το wifi τοτε ισως δεν υπαρχει λογος να το παρεις...εκτος και αν το αφηνεις ανοιχτο το wifi 24ωρες και εχεις πονοκεφαλους!
Να συμπληρωσω οτι περα απο τις 2 αρχικες "πριζες" μπορουμε να αγοραζουμε και ξεχωριστες ωστε να "μεταφερουμε" το adsl σημα σε οποιο δωματιο του σπιτιου θελουμε. (πχ: ps3 στο σαλονι,laptop στη κουζινα(!),video-box της on στη κρεβατοκαμαρα κτλπ).
Κοίτα 24 ώρες δεν το έχω αλλά σίγουρα δεν είναι καλύτερα να μην το έχεις wi-fi και απο θέμα υγείας αλλά και απο θέμα απόδοσης της σύνδεσης;
To router επίσης επειδή εκεί που είναι υπάρχει τοίχος το βάζω μες τη μέση του δωματίου για να κοιτάει καλύτερα το ps3 :(.....δεν θα είμαι καλύτερα με αυτά;

thanos
08-11-2008, 08:32
Κοίτα 24 ώρες δεν το έχω αλλά σίγουρα δεν είναι καλύτερα να μην το έχεις wi-fi και απο θέμα υγείας αλλά και απο θέμα απόδοσης της σύνδεσης;
To router επίσης επειδή εκεί που είναι υπάρχει τοίχος το βάζω μες τη μέση του δωματίου για να κοιτάει καλύτερα το ps3 :(.....δεν θα είμαι καλύτερα με αυτά;

Αν η αποσταση ειναι μεγαλη τοτε ναι θα εισαι καλυτερα.Αν ομως εισαι ηδη ευχαριστημενος με τη ταχυτητα του wifi στο ps3 τοτε...αστο οπως ειναι.

nikon
08-11-2008, 08:42
Αν η αποσταση ειναι μεγαλη τοτε ναι θα εισαι καλυτερα.Αν ομως εισαι ηδη ευχαριστημενος με τη ταχυτητα του wifi στο ps3 τοτε...αστο οπως ειναι.
Πολύ μεγάλη δεν είναι αλλά μου την σπάει να έχω το router έτσι όπως το έχω για να "βλέπει" καλύτερα το ps3........νομίζω είναι αυτό που ήθελα.......να'σαι καλά......αν και με έκανες κατά 70 ευρώ φτωχότερο.:p

thanos
08-11-2008, 08:50
Πολύ μεγάλη δεν είναι αλλά μου την σπάει να έχω το router έτσι όπως το έχω για να "βλέπει" καλύτερα το ps3........νομίζω είναι αυτό που ήθελα.......να'σαι καλά......αν και με έκανες κατά 70 ευρώ φτωχότερο.:p

Προσεχε ομως γιατι ο κατασκευαστης αναφερει να μη τοποθετειται σε πολυπριζα γιατι ΙΣΩΣ να μη λειτουργησει...Εμενα λειτουργησε κανονικα σε πολυπριζο αλλα καλο ειναι να το εχεις στα υπ'οψην!

(περιμενω ενημερωση οταν το αγορασεις)

nikon
08-11-2008, 08:53
Προσεχε ομως γιατι ο κατασκευαστης αναφερει να μη τοποθετειται σε πολυπριζα γιατι ΙΣΩΣ να μη λειτουργησει...Εμενα λειτουργησε κανονικα σε πολυπριζο αλλα καλο ειναι να το εχεις στα υπ'οψην!
Οk ;).....η πρίζα του γιατί είναι έτσι;......θέλει μετατροπέα όπως οι αμερικάνικες;

thanos
08-11-2008, 08:56
Οk ;).....η πρίζα του γιατί είναι έτσι;......θέλει μετατροπέα όπως οι αμερικάνικες;

Οχι, κανονικη ειναι.

nikon
08-11-2008, 09:01
Οχι, κανονικη ειναι.
Α ok.....γιατί στην φωτό του site έτσι μου φάνηκε.

Y.Γ.: Tσέκαρε τον πίνακα ελέγχου σου......ευχαριστώ και πάλι.:tiphat:

nikon
10-11-2008, 16:46
Προσεχε ομως γιατι ο κατασκευαστης αναφερει να μη τοποθετειται σε πολυπριζα γιατι ΙΣΩΣ να μη λειτουργησει...Εμενα λειτουργησε κανονικα σε πολυπριζο αλλα καλο ειναι να το εχεις στα υπ'οψην!

(περιμενω ενημερωση οταν το αγορασεις)
Μόλις τα έβαλα και είναι μια χαρά.....ακριβώς αυτό που ήθελα.....να'σαι καλά.;)