PDA

View Full Version : ΝΒΑ Official thread



Pages : [1] 2 3 4

X-NEC
05-11-2008, 04:40
Με αφορμή τη μεταγραφή του Allen Iverson στους Pistons είπα να ανοίξω ένα thread για να συζητάμε για το ΝΒΑ μιας και βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον.

Στο Ντιτρόιτ ο Άιβερσον (http://www.sport24.gr/html/ent/847/ent.259847.asp)

http://i.cdn.turner.com/nba/nba/multimedia/photo_gallery/0811/iverson/images/6.jpg

Όπως βλέπετε στη φωτό δεν πήρε το No3. Ο Stuckey θα έπρεπε να ντρέπεται! Γίνεται AI χωρίς το "3"; Έπρεπε μόλις έμαθε την άφιξη του στην ομάδα να του το παραχωρήσει αμέσως... Εκτος και αν το "1" του φέρει γούρι, αφου 12 χρονια με το "3" δεν είδε προκοπη όσον αφορά το δαχτυλίδι...

ΥΓ: Παρακαλούνται Likudeez, Oddin και λοιποί να συνδράμουν στη γιγάντωση του thread! Πάμε να φάμε το bb! :D

nikon
05-11-2008, 07:07
Μπράβο Νεκτάριε πολύ καλή ιδέα.:1appl:

Υ.Γ.: Toυ χρόνου που θα τον έχουμε στο λιμάνι ετοιμάσου να αλλάξεις avatar και υπογραφή.:p

gavrosdr
05-11-2008, 20:34
πολυ ωραιο θρεντ!!! ζω για τη στιγμη που θα ξαναδω τους μπουλς εκει που τους αρμοζει...στην κορυφη! btw κομπε the best right now!

nikon
06-11-2008, 08:25
Σε πελάγη ευτυχίας οι αστέρες του ΝΒΑ για την εκλογή Obama


Aπό τη στιγμή που ο Barack Obama ανακοίνωσε την υποψηφιότητα για την ανάληψη της προεδρίας των ΗΠΑ ήταν φανερό ότι θα έχει στο πλευρό του μεγάλους σταρ του αθλητισμού αλλά και γενικότερα του κόσμου του θεάματος. Ειδικά οι αστέρες του ΝΒΑ (στην πλειοψηφία τους μαύροι) είδαν με πολύ θετικό μάτι την υποψηφιότητα ενός Αφροαμερικανού και αποφάσισαν να τον στηρίξουν έμπρακτα στην εκστρατεία του.

Η βραδιά της 4ης Νοεμβρίου λοιπόν ήταν μία βραδιά μεγάλης χαράς και ικανοποίησης για τους NBAers υποστηρικτές του Obama. Παίκτες όπως ο LeBron James, o Chris Paul, o Kobe Bryant, o Baron Davis, o Chauncey Billups, o Tracy McGrady δεν μπορούσαν να κρύψουν τον ενθουσιασμό τους για το αποτέλεσμα της εκλογικής διαδικασίας.

Ο προπονητής των Celtics Doc Rivers έδωσε ανάγλυφα το κλίμα που επικρατούσε στα γήπεδα του ΝΒΑ το βράδυ της Τρίτης: «Τόσα χρόνια αθλητής και προπονητής, πρώτη φορά βλέπω τόσους πολλούς παίκτες να έχουν τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για τις εκλογές. Ολοι μιλούσαν γι’ αυτές. Αθλητές, προπονητές, οι πάντες είχαν στρέψει την προσοχή τους στη διαδικασία ανάδειξης του νέου προέδρου» τόνισε.

Ο σταρ των Rockets Tracy McGrady πέταξε από χαρά όταν έμαθε τα οριστικά αποτελέσματα σύμφωνα με τα οποία νέος κάτοικος του Λευκού Οίκου ήταν ο Obama: «Είναι κάτι πολύ ξεχωριστό, γράφεται ιστορία σήμερα στην Αμερική» τόνισε και συνέχισε: «Αισθάνομαι πολύ ευτυχισμένος, τώρα θα πάω σπίτι, θα βάλω τηλεόραση και θα απολαύσω τις στιγμές. Δεν με ενδιαφέρει αν θα αυξηθούν οι φόροι».

Ο Grant Hill, τέλος, ένας από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές του Obama, επεσήμανε: «Σήμερα η ομάδα μου νίκησε τους Nets και ο Obama πήρε τις εκλογές. Είναι μία ημέρα διπλού θριάμβου. Όταν ο υποψήφιός σου επικρατεί, δεν μπορείς παρά να είσαι ευτυχισμένος».

Basket president
Ο νέος πρόεδρος των ΗΠΑ φανέρωσε για άλλη μία φορά την αδυναμία του για το μπάσκετ την ημέρα των εκλογών. Μετά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος το πρωί της Τρίτης στο Σικάγο, ο Obama προτίμησε να χαλαρώσει παίζοντας μπάσκετ με μέλη του επιτελείου του. http://www.contra.gr/Basketball/USA/NBA/219111.html

cobradrama
06-11-2008, 09:36
mia erwthsh paides.to kratiko kanali tha deiksei pali fetos agones NBA?persi edeixne arga to vrady.kai an nai pote ksekinoun? KOBE BRYANT-MICHAEL JORDAN!!!!!!!!! Best of the Best!!!!!!!!!!!

nikon
06-11-2008, 09:39
Έχουν ξεκινήσει και δείχνουν αλλά επειδή τα δείχνει live είναι 3-4 τα ξημερώματα.:(

ΕDIT: Δείχνει και μαγνητοσκόπηση (πχ το Σάββατο έχει ΜΙΑΜΙ-SPURS).
http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=2543198&chid=8

cobradrama
06-11-2008, 09:44
giafto me endiaferei file mou,epeidh exw periptero kai eimai olonyxtia kathe mera,goustarw tous agones NBA,efxaristw poly.

nikon
06-11-2008, 09:46
Ζωντανά και αργά δείχνει το ΣΠΟΡ+ .....

http://tvradio.ert.gr/digital/details.asp?pid=2543386&chid=6

Valkyre
06-11-2008, 10:44
Ωραια ιδεα και θρεντ , αλλα δυστυχως , εγω εχω χασει οποιοδηποτε ενδιαφερον σχετικα με το ΝΒΑ μετα την "χρυση εποχη" των 80ς και περισσοτερο 90ς.

Μπροστα στα μεγαθηρια που επαιζαν μπασκετ τοτε , οι παικτες του σημερα φαινονται "παιδακια" και μαλιστα κακομαθημενα παιδακια.

nikon
06-11-2008, 10:57
Δεν έχεις άδικο βέβαια υπάρχουν και σήμερα μερικοί παίχτες που κρατάνε το θέαμα σε υψηλό επίπεδο......όχι όπως αυτό που βλέπαμε τότε αλλά σε αρκετά υψηλό για να πεις θα κάτσω να δω το παιχνίδι για να δω τον Kobe ή τον Lebron πχ.

Valkyre
06-11-2008, 11:41
Προσωπικα θεωρω τον Kobe φτηνη (πολυ φτηνη) απομιμηση ξερεις ποιανου! :D

Οσο για τον LeBron , εαν επαιζε την εποχη που αναφερομαι θα καθοταν στον παγκο και θα ετρωγε φαπες απο τον Charles Barkley! ;)

Κοιταχτε , για να μην παρεξηγηθω , δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι παιχτες , προς θεου , απλα δεν εχουν καμμια επαφη με τους παιχταραδες εκεινους.

Michael Jordan , Patrick Ewing , Scotty Pippen , Carl Malone , Charles Barkley , John Stockton (aka Nikon :D ) , Larry Bird , Chris Mullin , Robinson , Magic Johnson , Clyde Drexdler ειναι απλα απο αλλο πλανητη!

jammin
06-11-2008, 11:57
Ωραια ιδεα και θρεντ , αλλα δυστυχως , εγω εχω χασει οποιοδηποτε ενδιαφερον σχετικα με το ΝΒΑ μετα την "χρυση εποχη" των 80ς και περισσοτερο 90ς.

Μπροστα στα μεγαθηρια που επαιζαν μπασκετ τοτε , οι παικτες του σημερα φαινονται "παιδακια" και μαλιστα κακομαθημενα παιδακια.
Συμφωνω απολυτα ειδικα με το κακομαθημενα παιδακια! Βεβαια σε ολα τα αθληματα υπαρχουν οι χρυσες εποχες και μετα πρεπει να περασει ενα διαστημα για να ξαναδουμε μεγαλα πραγματα.


Προσωπικα θεωρω τον Kobe φτηνη (πολυ φτηνη) απομιμηση ξερεις ποιανου! :D

Οσο για τον LeBron , εαν επαιζε την εποχη που αναφερομαι θα καθοταν στον παγκο και θα ετρωγε φαπες απο τον Charles Barkley! ;)

Κοιταχτε , για να μην παρεξηγηθω , δεν λεω οτι δεν ειναι καλοι παιχτες , προς θεου , απλα δεν εχουν καμμια επαφη με τους παιχταραδες εκεινους.

Michael Jordan , Patrick Ewing , Scotty Pippen , Carl Malone , Charles Barkley , John Stockton (aka Nikon :D ) , Larry Bird , Chris Mullin , Robinson , Magic Johnson , Clyde Drexdler ειναι απλα απο αλλο πλανητη!
+1000 για το σχολιο περι LeBron, πολυ καλος ειναι αλλα γιγαντωθηκε υπερβολικοτατα απο τη NIKE. (θα μου πεις καλα εκανε η εταιρεια γιατι επενδυσε πολλα επανω του)
Οσο αφορα στον Kobe εχω καποιους ενδιασμους. Ο λογος ειναι παρομοιος με αυτο που ειπα πιο πανω. Ειχαμε πραγματικα την τυχη να ζησουμε τις δεκαετιες 80 και 90 και να δουμε πραματα και θαματα. Και οχι μονο εμεις αλλα και οι παικτες που την στιγμη αυτη παιζουν στο nba και ειχαν σαν ειδωλα τους μεγαλους παικτες του παρελθοντος.
Αναγκαστικα αυτο προσδιδει καποιοσ τυλ παιχνιδιου και στον εκαστοτε παικτη. Οπως και σε εμας σαν θατες πολλα μας θυμιζουν αλλους παικτες. Ο Kobe ειναι πραγματικα μεγαλος παικτης και ηγετης και οχι μονο επιθετικα αλλα και αμυντικα. Αλλα δεν θα τον θεωρουσα απομιμηση. Προσωπικα θα θεωρουσα απομιμηση εναν παικτη που προσπαθει αλλα δεν μπορει και σιγουρα ο Kobe δεν ανηκει στην κατηγορια αυτη

nikon
06-11-2008, 12:59
O Κοbe θέλει να είναι απομίμηση του Air :bowdown:όπως θέλει και το NBA που έχει ανάγκη (από πλευράς θεάματος) έναν τέτοιο παίχτη γιατί θα φέρει τον κόσμο στο γήπεδο εξάλου ο ίδιος έχει πει ότι τον είχε σαν είδωλο άρα σίγουρα του αρέσει να κάνει αυτά που έκανε και εκείνος.......φαίνεται και από το πως παίζει.

Chill
06-11-2008, 13:35
Ρεκόρ καριέρας για τον Mr Longoria, Tony Parker :P. 55points χτες στην πλάτη των Timber και επιτέλους νίκη για τους SAS οι οποίοι φέτος έκαναν το χειρότερο τους ξεκίνημα τα τελευταία....40 χρόνια!!!!

Tony Parker pwning Minnesota (http://www.nba.com/video/games/timberwolves/2008/11/05/nba_sas_min_0020800057_recap.nba/index.html)

likudeez
06-11-2008, 14:03
ναμε και εγω...

Δήμαρχος Σακραμέντο ο Κέβιν Τζόνσον

Ο άλλοτε σούπερ-σταρ των Φοίνιξ Σανς, Κέβιν Τζόνσον έγινε ο πρώτος Αφροαμερικανός δήμαρχος στο Σακραμέντο!

Ο 42χρονος, ο οποίος είχε στήριξη από το Δημοκρατικό κόμμα επικράτησε με ποσοστό που έφτασε το 58% της αντιπάλου του, Χίδερ Φάργκο.

"O Ομπάμα και εγώ υποσχόμαστε μεγάλες αλλαγές. Είμαι πανέτοιμος και ταπεινός για να δεχθώ αυτή την σπουδαία τιμή που μου κάνατε" τόνισε ο K.J. που μεγαλούργησε για 13 χρόνια με τη φανέλα των Σανς (1987-00).

Valkyre
06-11-2008, 14:08
O Κοbe θέλει να είναι απομίμηση του Air :bowdown:όπως θέλει και το NBA που έχει ανάγκη (από πλευράς θεάματος) έναν τέτοιο παίχτη γιατί θα φέρει τον κόσμο στο γήπεδο εξάλου ο ίδιος έχει πει ότι τον είχε σαν είδωλο άρα σίγουρα του αρέσει να κάνει αυτά που έκανε και εκείνος.......φαίνεται και από το πως παίζει.

Aκριβως αυτο... οταν λεω οτι ειναι απομιμηση , το λεω επειδη ο τροπος του παιχνιδιου που κανει , ειναι ΦΩΣ-ΦΑΝΑΡΙ οτι αντιγραφει κινησιολογια και στυλ Τζορνταν.Δεν χρειαζεται ιδιαιτερη μελετη για να το παρατηρησεις αυτο , και οποιος εχει δει ΝΒΑ την μαγικη εκεινη εποχη που αναφερθηκα πιο πανω το βλεπει ξεκαθαρα.Οποιος δεν το βλεπει απλα εθελοτυφλει. :D

Δεν εχω δει κατι original στον τροπο που παιζει ο Κομπι.

Οχι οτι δεν τα κανει καλα αυτα που κανει (σε καμμια περιπτωση βεβαια -ουτε κατα διανοια- δεν τα κανει τοσο καλα οσο ο Air ), αλλα δυστυχως για αυτον , εχουν σημα κατατεθεν και copyright Michael Jordan.

oddin
06-11-2008, 14:28
Θα διαφωνίσω valkyre για τους σημερινούς παίχτες.Καθε 10ετία έχει διαφορετικά 'συστατικά' αν αρχίσεις να παρακολουθείς και πάλι NBA θα δεις οτι το επιπέδο και τώρα είναι πάρα πολύ υψηλό.
Αν μάθεις ειδικά και τους παίχτες που παίζουν,θα δεις οτι πλέον το ΝΒΑ είναι γεμάτο απο αστέρες στο σύνολο και όχι μεμονομένα,οπως έβλεπες παλαιότερα,και έτσι ξεχώριζαν και περισσότερο μερικοί παίχτες.

touristas
06-11-2008, 14:33
tha simfoniso me ton oddin.nomizo oti sinolika to epipedo einai ipsilotero.min ksexname oti tin simeron imera paizoun kai amina(oxi me ta matia opos tote)
na simioso de oti kai go eimoun trelos fan tou nba dekaetias 90

Valkyre
06-11-2008, 14:37
Αν μπορειτε να μου φτιαξετε εσεις εσεις μια βασικη πενταδα με τωρινους παικτες που θα μπορουσε να νικησει τον "παγκο" της dream team του 92 (η μοναδικη που δικαιουτο τετοιο χαρακτηρισμο) εγω θα παω πασο! :D

Παιδια παρακολουθω ακομα ΝΒΑ , απλα οχι με τον ιδιο ζηλο που παρακολουθουσα τοτε.Και δεν εχει να κανει με την αποδοση και την διακριση μεμονομενων περιπτωσεων παικτων.Το θεαμα ηταν μακραν πιο πλουσιο , μακραν πιο απολαυστικο , πιο "ποιητικο".

Δεν ειναι αποψη μονο δικη μου , κοιταξτε τα polls που εχουν γινει κατα καιρους και θα δειτε οτι η συντριπτικη πλειοψηφια θεωρει οτι το ΝΒΑ εχει χασει πααααρα πολυ απο τοτε.

Επισης δεν ειναι τυχαιο οτι το επιπεδο των ευρωπαικων ομαδων ειναι πολυ κοντα , ουτε και ο υπερβολικα αυξημενος αριθμος ευρωπαιων και αλλων μεταγραφων στο ΝΒΑ.Πολυ περισσοτερο απο οτι την εποχη που αναφερθηκα πιο πανω.

Βεβαια , γουστα ειναι αυτα και αποψεις δεν χρειαζεται να συμφωνουμε παντα και ειναι ωραιο που κανουμε κουβεντουλα! :D

oddin
06-11-2008, 14:56
Ε βεβαια κουβέντα κάνουμε ;)
Πάντως ακόμα αυτός ο ΄κόσμος' με μαγεύει!

X-NEC
06-11-2008, 23:59
Εγώ δυστυχώς δεν έζησα τις μεγάλες εποχές των Bulls, εκτος από την εκπομπή ΝΒΑ Action που παρακολουθούσα φανατικά. Σίγουρα τότε το θέαμα ήταν αρκετό, αλλα και τώρα αν δούμε μερικούς αγώνες θα μείνουμε ικανοποιημένοι. Πέρυσι εξάλλου είχε γίνει και ένας απίστευτος αγώνας Nuggets-Supersonics 168-116. (http://www.sport24.gr/html/ent/764/ent.225764.asp) Η γνώμη μου είναι ότι κανένας (γενικως) αλλά και από τους τρεις (Kobe, James, Wade) δεν πρόκειται ποτε να φτάσει τον Jordan. Oι συγκρίσεις καλυτερα να γίνονται μεταξύ τους και όχι με τον ιδιο τον Jordan. Σίγουρα όμως όταν έχουν μεγαλώσει με αυτον, λογικό είναι όταν παίζουν να θελήσουν να κάνουν παρόμοια πράματα. Από την άλλη κάθε θέση απαιτεί συγκεκριμένα πράματα. Με την ίδια λογική μπορούμε να πούμε ότι ο Nash αντιγραφει τον Stockton επειδή είναι από τους κορυφαίους στις assists και ούτω καθεξής. :p Η θέση που παίζει ο Κοbe, μαζί με αυτή του SF είναι κατεξοχήν οι πιο all-around και θεαματικες θέσεις στο μπάσκετ. Αυτό σημαίνει ότι ο παίκτης πρέπει εκτος όλων των άλλων να προσφέρει και μπόλικο θέαμα. Οι συγκρίσεις ομως με τον ΜJ είναι αναπόφευκτες και πάντα θα γινονται. Αυτό ομως που με ενδιαφέρει είναι να βλέπω ωραίο θέαμα. Για μενα σίγουρα είναι ο πιο ολοκληρωμένος παίχτης αυτή τη στιγμή και χαίρομαι παρα πολύ που βρίσκεται στην ομάδα μου (για ποσο ακομα δεν ξερω Νικο! :p) την οποια υποστηρίζω περίπου 10 χρονια. Φυσικά είναι υπεροχο να ακούς τόσο θετικά σχόλια και αρκετοί να τον παρομοιάζουν με τον μεγάλο Jordan αλλα εμενα μου αρκεί που ο Bryant είναι Bryant!

ΥΓ1: Και κάτι τελευταίο που ήθελα να γράψω, αλλα η συζήτηση πήγε αλλου. Πως έγινε έτσι ο Dumars ρε παιδιά; Διπλάσιος έγινε. Ακόμα θυμάμαι τα τρίποντα που βάζαμε με αυτόν στο ΝΒΑ Live 98!

ΥΓ2: 19:00 το Σαββατο στην ΕΤ1 εχει Heat-Spurs. Likudeez και γω θα είμαστε με τους Heat έτσι; :D (Όσοι δεν γνωρίζουν, να μετρήσουν πόση ώρα κάνει ο Duncan να σουτάρει στις βολές! :tongue:)

Valkyre
07-11-2008, 01:05
Νεκταριε , δεν συγκρινα τοσο τον Jordan με ολους τους υπολοιπους , συγκρινα εποχες.Και δεν ηταν μονο οι Bulls ηταν γενικα το ΝΒΑ σε αλλο επιπεδο.Εαν παρακολουθουσες τοτε θα καταλαβαινες.

Εποχες Seattle Supersonics , Phoenix Suns, Pistons , Bulls , Lakers , Orlando Magic... μιλαμε για αλλου ειδους πρωταθληματα.

Επισης , το θεμα δεν ειναι να τελειωσει ενας αγωνας με 160 ποντους σαν τελικο σκορ για να ειναι θεαματικος.Δεν ζηταω κατι τετοιο , ασε που μετα απο καποιο σημειο σταματαει να ειναι θεαματικο και γινεται πεζο οταν εχεις τετοια σκορ.

Το θεμα ειναι η φαντασια των παικτων , η δημιουργικοτητα και το leadership μεσα στο γηπεδο που εχουν χασει αρκετα για εμενα και αρκετουσ αλλους!Και αυτο σου ξαναλεω φαινεται απο τον απιστευτο αριθμο μεταγραφων ευρωπαιων και οχι μονο παικτων στο ΝΒΑ.

Εχασε πολυ απο την λαμψη του , δεν ξερω πως αλλιως να στο περιγραψω.Eπαιζαν με περισσοτερη ψυχη παλια , πιο πολυ επειδη το γουσταραν αυτο που εκαναν.Πλεον μου δινουν την εντυπωση οι περισσοτεροι παιχτες πως ο βασικος λογος για τον οποιο παιζουν μπασκετ ειναι τα λεφτα.Δεν ειναι τυχαιο πως εχουν γινει εντελως κακομαθημενοι στις απαιτησεις τους και γενικα στην συμπεριφορα τους.Παλια δεν ηταν ετσι.Επαιζαν για την φανελα και την δοξα πολυ περισσοτερο απο οτι για το χρημα...

Εγω παντως θεωρω τον εαυτο μου υπερβολικα τυχερο που παρακολουθουσε ΝΒΑ εκεινης της εποχης.Ειχαν μαζευτει ενα σωρο ταλεντα ολα την ιδια στιγμη.Και πραγματικα το logo "I love this game" εχει ουσια! :)

X-NEC
07-11-2008, 01:43
Δημήτρη σίγουρα δεν ήταν μονο οι Bulls, θυμάμαι αρκετές ομάδες και παίκτες. Φυσικα και είσαι τυχερός που είδες αυτές τις χρονιες και έχεις δίκαιο ότι έχουν χαλάσει τα πράματα. Οι παίκτες παίζουν για τα λεφτά κλπ. Όμως αυτά έχει ο επαγγελματικός αθλητισμός. Οπως λένε και τα παιδιά οι άμυνες με τον καιρό έπαψαν να είναι σαν την... δικη μου (:D) και ως αποτέλεσμα ειχαμε την μείωση του θεάματος. Το ίδιο ισχύει για όλα τα αθλήματα. Και στην Ελλάδα το ποδόσφαιρο την δεκαετία του '70 ήταν κλάσεις ανώτερο από το τωρινό αίσχος. Από κει και πέρα να ναι καλα η ΕΡΤ που μας δίνει την δυνατότητα να βλέπουμε ΝΒΑ. Αυτό που έβλεπα πέρυσι κάθε Σάββατο, με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο και πιστεύω οτι φέτος θα γίνει το ίδιο. Γιατι οπως μου θύμισες και συ I Love This Game! ;)

nikon
07-11-2008, 08:28
tha simfoniso me ton oddin.nomizo oti sinolika to epipedo einai ipsilotero.min ksexname oti tin simeron imera paizoun kai amina(oxi me ta matia opos tote)
na simioso de oti kai go eimoun trelos fan tou nba dekaetias 90
Αφού ήσουν τρελός φαν του '90 θα έπρεπε να θυμάσε την άμυνα-ξύλο της αρκούδας των Pistons με Isiah Thomas,Bill Laimbeer,Joe Dumars, Dennis Rodman,Rick Mahorn,John Salley κλπ κλπ.....αν μου βρεις μια ομάδα που παίζει σήμερα τέτοια άμυνα θα σου πω μπράβο.
Επίσης να σου θυμίσω ότι ο Jordan εκτός από καλύτερος παίχτης είχε βγει και καλύτερος αμυντικός στο ΝΒΑ κάποιες χρονιές.
Τότε έπαιζαν άμυνα και πολύ μάλιστα......να μου πεις ότι δεν έπαιζαν την εποχή του Julius Erving (άλλος θεός :bowdown: από αυτόν ξεκίνησα να βλέπω ΝΒΑ) να σου πω ναι.

oddin
07-11-2008, 15:18
Τo φινάλε του αιώνα!




http://resources.sport-fm.gr/Imaginator/supersportFM/images/news/08/11/07/102832.jpg?w=400
Πόσα πράγματα μπορούν να γίνουν μέσα σε κάτι λιγότερο από δύο δευτερόλεπτα; Η απάντηση είναι πολλά, καθώς οι Μπλέιζερς επικράτησαν των Ρόκετς στην παράταση με 101-99 σε ένα ματς όπου το προβάδισμα άλλαξε χέρια τρεις φορές μέσα σε 1,9’’! Ο Μπράντον Ρόι με σουτ εκτός ισορροπίας από τα έξι μέτρα έδωσε στο Πόρτλαντ την πρωτοπορία με 99-97 1,9’’ πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου. Οι «ρουκέτες» επανέφεραν την μπάλα και ο Γιάο Μινγκ με καλάθι και φάουλ 0,8’’ πριν τη λήξη έβαλε την ομάδα του μπροστά με 99-100. Ο Ρόι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο περίπου από τα εννέα μέτρα χάρισε τη δραματική νίκη στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν του Χιούστον για πρώτη φορά μετά από πέντε αγώνες και περίπου δύο χρόνια, καθώς η τελευταία τους νίκη ήταν στις 20 Δεκεμβρίου του 2006.

Aπο www.sportfm.gr (http://www.sportfm.gr)

Kαι το video του τέλους.
http://www.youtube.com/watch?v=61dRAp0voaM&eurl=http://www.sport-fm.gr/article/153258

X-NEC
07-11-2008, 15:18
Επίσης να σου θυμίσω ότι ο Jordan εκτός από καλύτερος παίχτης είχε βγει και καλύτερος αμυντικός στο ΝΒΑ κάποιες χρονιές.
Τότε έπαιζαν άμυνα και πολύ μάλιστα...

Νίκο αυτό κατά κάποιο τρόπο έγινε και φέτος αφου ο Kobe εκτος απο MVP, είναι μέλος της 2007-08 NBA All-Defensive First Team.

Όσο για τους Pistons, πιστεύω ότι ακόμα θεωρούνται μια από τις σκληρότερες ομάδες στο ΝΒΑ.


Kαι το βιντεο (http://www.nba.com/video/games/blazers/2008/11/06/nba_hou_por_0020800065_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800065) απο τον αγωνα Rockets - Blazers. Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!! :bowdown::bowdown::bowdown: Και όλα αυτά στην παράταση...

nikon
07-11-2008, 18:10
Νίκο αυτό κατά κάποιο τρόπο έγινε και φέτος αφου ο Kobe εκτος απο MVP, είναι μέλος της 2007-08 NBA All-Defensive First Team.

Όσο για τους Pistons, πιστεύω ότι ακόμα θεωρούνται μια από τις σκληρότερες ομάδες στο ΝΒΑ.


Kαι το βιντεο (http://www.nba.com/video/games/blazers/2008/11/06/nba_hou_por_0020800065_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800065) απο τον αγωνα Rockets - Blazers. Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!! :bowdown::bowdown::bowdown: Και όλα αυτά στην παράταση...
Φαντάσου τι άμυνα παίζουν σήμερα.:p

three_brothers1
07-11-2008, 18:25
εγω δεν ξερω και πολλα απο μπασκετ αλλα ο αγαπημενος μ παιχτης ειναι ο ΑΙ.......

X-NEC
08-11-2008, 21:18
Ντεμπούτο με ήττα για Άιβερσον (http://www.sport24.gr/html/ent/488/ent.260488.asp)


Νιου Τζέρσεϊ Νετς-Ντιτρόιτ Πίστονς: 103-96

Το ντεμπούτο του Άλεν Άιβερσον δεν ήταν ιδανικό. Μπορεί ο ίδιος -παρά τα προβλήματα με τα φάουλ- να πέτυχε 24 πόντους, αλλά οι Πίστονς γνώρισαν την ήττα από τους Πίστονς.

Μάλιστα ο "A.I" χρεώθηκε τη... νύχτα καριέρας του Ντέβιν Χάρις που πέτυχε 38 πόντους για να "σκοτώσει" το Ντιτρόιτ.

Νιου Τζέρσεϊ Νετς: Σίμονς 7, Γιανλιάν 12, Μπουν 18, Κάρτερ 18, Χάρις 38, Λόπεζ 2, Χέιζ 2, Ναχέρα 2, Ντούλινγκ 4, Έιτζερ.

Ντιτρόιτ Πίστονς: Πρινς 19, Τζόνσον 2, Ουάλας 11, Χάμιλτον 22, Άιβερσον 24, Στάκεϊ 9, Μπράουν 2, Χέρμαν 3, Μαξίελ, Αφλάλο 4.


ΥΓ1: Τελικα τζάμπα κακολόγισα τον Stuckey! :D Προσφερθηκε να δώσει το "3" στον ΑΙ, αλλα αυτος ζητησε να παρει το νουμερο του Billups.

ΥΓ2: Τρεις ειναι οι ομαδες που εχουν μεινει αηττητες. Οι Jazz με 5-0 και οι Lakers και οι Hawks με 4-0.

X-NEC
10-11-2008, 14:41
Σε δυο σημαντικούς αγώνες που έγιναν χθες οι Lakers νικησαν τους Rockets 111-82[Highlights] (http://www.nba.com/video/games/lakers/2008/11/09/Nba_hou_lal_0020800092_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800092) και οι Celtics τους Pistons 88-76.[Highlights] (http://www.nba.com/video/games/pistons/2008/11/09/Nba_bos_det_0020800088_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800088) Bryant και Tony Allen ήταν οι πρώτοι σκόρερς των ομάδων τους με 23 πόντους ο καθένας.

hotsales73
13-11-2008, 14:17
ποιοι θα παρουν το δαχτυλιδι φετος?

lak100
14-11-2008, 17:13
??? ????? ?? ???? ????? ??????? ???????? ??? ?? ??????? ??? ?????? ?? ????? NBA ????? ??? ?????? ?????? ??? new york knicks ?????? ???? ???? ??????? ???? ??? ????????. ?????? ?????? ?? NCAA ????? ???? ???? ???????? ??? ??? ??? ??? ??????? ??? ?? ?? NCAA ????? ????? ??? ?????? ???????
________
EXTREME VAPORIZER REVIEW (http://extremevaporizer.net/)

likudeez
15-11-2008, 21:21
kala to video einai apo allo planiti... Ayta einai kala na pathei to didimo ron-ron siniko teixos pou toys antipathw tromera.. 1os o Duncan me diafora kai 1hour na soutarei tin voli.. Den to eida to game simera gmt eixa paei se enan filo pou molis metakomise kai h tv itan sto Palio spiti... Moufa


ποιοι θα παρουν το δαχτυλιδι φετος?


Oi los angeles bryants fysika!!!!!!!!!!!

X-NEC
16-11-2008, 02:40
Και εγώ έκανα και κανένα διάλειμμα γιατί είχα στραβωθεί από το απόγευμα. Είχε μερικές καλές φάσεις, έγινε derby αλλα οι Maverics πάλι δεν ξέρανε τι να κάνουνε στο τέλος. Στα χθεσινά παιχνιδια τη φάγαμε από τους Pistons με 106-95 ( Με τον Wallace να εχει 4/9 3pt!) αλλα παραμένουμε με το καλύτερο record (7-1) στο ΝΒΑ.

nikon
16-11-2008, 07:51
«Έλαμψε» ο Κουφός, έχασαν οι Λέικερς


Ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Κώστας Κουφός. Μπορεί οι Γιούτα Τζαζ να «πλήρωσαν» τις σημαντικές ελλείψεις των Ντερόν Ουίλιαμς, Μεχμέτ Οκούρ και Αντρέι Κιριλένκο χάνοντας με 104-96 από τους Μπόμπκατς στη Σάρλοτ, ωστόσο ο 19χρονος σέντερ αποτέλεσε και πάλι το μεγάλο τους κέρδος. Σε 29:40 είχε 9 πόντους με 4/10 δίποντα και 1/2 βολές, μάζεψε 10 ριμπάουντ (6 εκ των οποίων επιθετικά), ενώ μοίρασε και 5 (!) τάπες έχοντας επιπλέον μία ασίστ και μόλις ένα λάθος.

Καλύτερη επιβράβευση από τα λόγια του προπονητή του ομογενούς άσου, Τζέρι Σλόαν, δεν υπάρχει: «Ο Κουφός κέρδισε μόνος του την ευκαιρία να αγωνίζεται. Δουλεύει καθημερινά σκληρά στις προπονήσεις και οτιδήποτε του ζητάμε έχει προσπαθήσει να το κάνει κι ακόμη περισσότερα. Είναι πολύ θετικό στοιχείο αυτό. Είναι ένας παίκτης που ακούει, κρατά το στόμα του κλειστό και δουλεύει», τόνισε.

Τέλος στο αήττητο των Λέικερς έβαλαν οι Πίστονς, και μάλιστα μέσα στο «Staples Center», με 106-95. Ο Άλεν Άιβερσον και ο Ρασίντ Ουάλας είχαν από 25 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ο Κόμπι Μπράιαντ είχε μεν 29 πόντους, αλλά με μόλις 12/30 σουτ. Οι Νάγκετς πέρασαν νικηφόρα από τη Βοστώνη με 94-85 απέναντι στους Σέλτικς, σημειώνοντας μόλις την τρίτη τους νίκη σε 19 επισκέψεις στο συγκεκριμένο γήπεδο. Έξι παίκτες του Ντένβερ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίους τους Καρμέλο Άντονι και Τσόνσεϊ Μπίλαπς, που πέτυχαν από 18. Την πρώτη τους νίκη στο Ντάλας μετά το 1997 πέτυχαν οι Ορλάντο Μάτζικ, με 102-100 κόντρα στους παραπαίοντες Μάβερικς. Η ομάδα της Φλόριντα βρέθηκε στο -11 στην τέταρτη περίοδο, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση υποχρεώνοντας την παρέα του Ντιρκ Νοβίτσκι στην έβδομη ήττα σε εννέα παιχνίδια. Παρά τις απουσίες των Πάρκερ και Τζινόμπιλι οι Σπερς πήραν το ντέρμπι του Τέξας με 77-75 απέναντι στους Ρόκετς, με τον Τιμ Ντάνκαν να σημειώνει 22 πόντους και να κάνει τάπα σε λέι απ του Άαρον Μπρουκς στο τελευταίο δευτερόλεπτο.http://www.sport-fm.gr/article/154308

likudeez
17-11-2008, 04:07
http://www.hoops4life.com/home/

πολυ πολυ καλο

X-NEC
17-11-2008, 16:59
Φοίνιξ Σανς-Ντιτρόιτ Πίστονς: 104-86 [Highlights] (http://www.nba.com/video/games/suns/2008/11/16/nba_det_phx_0020800144_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800144)

Η αποβολή του Σακίλ Ο'Νιλ δεν ήταν δυνατόν να χαλάσει το... πάρτι του Αμάρι Στούνταμαϊρ για τα 26α γενέθλια του. Έτσι ο άσος των Σανς με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ έπαιξε και για τον "Σακ" που αποχώρησε για τα αποδυτήρια μετά το αντιαθλητικό φάουλ -ήταν το δεύτερο- που έκανε στον Ρόντνεϊ Στάκεϊ στη δεύτερη περίοδο.

"Δεν είμαι βρώμικος παίκτης, απλά αυτοί είναι οι νόμοι της φυσικής. Ένα σώμα σε κίνηση, παραμένει σε κίνηση. Αν δύο αντικείμενα συγκρουστούν στον αέρα το μικρότερο θα πέσει πολύ πιο σκληρά στο έδαφος. Δεν είμαι ο τύπος που θα χτυπήσει κάποιον. Προφανώς πήγα για τη μπάλα. Ο μικρός έπεσε σε τοίχο..." εξήγησε μετά το ματς ο Ο'Νιλ, που είχε ως την αποβολή του 12 πόντους.

Φοίνιξ Σανς: Χιλ 11, Στούνταμαϊρ 29, Ο'Νιλ 12, Μπελ 5, Νας 17, Ντιό 13, Ντράγκιτς 5, Άμουντσον 5, Σίνγκλεταρι 3, Λόπεζ 9.

Ντιτρόιτ Πίστονς: Πρινς 10, Ουάλας 11, Μπράουν 10, Χάμιλτον 19, Άιβερσον 9, Τζόνσον 1, Μαξίελ 4, Στάκεϊ 12, Αφλάλο 1, Μπάινουμ 6, Χέρμαν 2, Άκερ 1.


ΥΓ: Πολύ χάρηκα που δυο μέρες μετά την ήττα των Lakers από τους Pistons, μια από τις συμπάθειες μου τους ανταπόδωσαν! :D

X-NEC
19-11-2008, 16:33
Αξίζει να δείτε αυτό το video για αυτό που κάνει ο Κοbe και στη συνεχεια ο Gasol στο 0:56, όπως και αυτό που γίνεται στο 1:37!!! :angry:

Bulls - Lakers 109-116 [Highlights] (http://www.nba.com/video/games/lakers/2008/11/19/nba_chi_lal_0020800158_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800158)

Valkyre
19-11-2008, 16:40
Αξίζει να δείτε αυτό το video για αυτό που κάνει ο Κοbe και στη συνεχεια ο Gasol στο 0:56, όπως και αυτό που γίνεται στο 1:37!!! :angry:

Bulls - Lakers 109-116 [Highlights] (http://www.nba.com/video/games/lakers/2008/11/19/nba_chi_lal_0020800158_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800158)

Το καλυτερο highlight ηταν στο 1:16 για εμενα. :)

djpar
19-11-2008, 17:20
pollh kalo thread apo ton X-NEC,tha prospathisw na postarw kai egw nea.

djpar
19-11-2008, 17:29
an kai ligo palio SUNS vs JAZZ 97 - 109
http://www.nba.com/video/games/jazz/2008/11/17/nba_phx_uta_0020800147_recap.nba/index.html?player=game&q=0020800147
koufos ginete arketa kalos akouw...gia na doume

X-NEC
19-11-2008, 17:32
Το καλυτερο highlight ηταν στο 1:16 για εμενα. :)

Ναι και αυτό μου άρεσε παρα πολύ αλλα αν δεν παινέψεις την ομάδα σου! :p

Ρε παιδιά στο 1:32 ο Bynum κάνει βήματα ή μου φαίνεται;

djpar
19-11-2008, 23:43
Tuesday's Top 10
http://www.nba.com/video/channels/top_plays/2008/11/19/nba_20081118_top10.nba/index.html?player=whatsnew

nikon
22-11-2008, 15:35
Κάρτερ ο εκδικητής


Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Τορόντο, όπου οι Νετς επικράτησαν των Ράπτορς με 129-127 στην παράταση, αν και ήταν στο -18 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Ο Βινς Κάρτερ μετέτρεψε τις αποδοκιμασίες του κοινού της πρώην ομάδας του σε κινητήριο δύναμη.
Πέτυχε 12 συνεχείς πόντους στην κανονική διάρκεια και το τρίποντο με το οποίο ο αγώνας πήγε στην παράταση 0,8’’ πριν τη λήξη.
Στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου ο Άντονι Πάρκερ με τρίποντο ισοφάρισε 2,7’’ πριν το φινάλε, αλλά ο Κάρτερ με εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα από άλεϊ ουπ 2,1’’ πριν το φινάλε «τελείωσε» το ματς.
4qxxnUR-X-s

oddin
22-11-2008, 15:40
Moυ αρέσει πολύ αυτος ο παίχτης,best dunker για εμένα!
Κρίμα που έχει πέσει τελευταία,οπως και οι nets...

likudeez
22-11-2008, 20:55
2 νεα τρελα trades... εχουμε
1) Jamal Crawford για το Golden State, με αντάλλαγμα τον μέτριο forward Al Harrington
2) τον Zach Randolph προς τους Clippers, για τους γερασμένους Cuttino Mobley και Tim Thomas

ευχαριστω πολυ τον ατζεντη μου τον θεο την μητερα μου και το buzzerbeater!

nikon
23-11-2008, 07:57
Moυ αρέσει πολύ αυτος ο παίχτης,best dunker για εμένα!
Κρίμα που έχει πέσει τελευταία,οπως και οι nets...
Mέχρι εκεί όμως δεν έδειξε ποτέ κάτι παραπάνω για να γίνει super όνομα.:(

oddin
23-11-2008, 11:00
Super όνομα έγινε,και σε all star συμμετηχε,αλλα οταν έχεις σπάσει 2 φορές τον αστράγαλό σου απο τα καρφώματα,και που παίζει ακόμα σε αυτό το επίπεδο,είναι επιτυχία!

nikon
23-11-2008, 11:21
Εντάξει και rookie of the year είχε βγει και στην Ολυμπιακή ομάδα τους έχει παίξει αλλά εγώ αλλιώς εννοώ το super όνομα.

X-NEC
23-11-2008, 14:17
Φοβερό το φιναλε Raptors - Nets!

Παιδιά ο Carter έχει προβλήματα και με τα γόνατα του... Όπως και να έχει στα νιάτα του ήταν από τους κορυφαίους της εποχής του...

touristas
23-11-2008, 14:19
ontos,kataplitiko finale,thriller me oli ti simasia kai poli theamatiko

Valkyre
23-11-2008, 21:14
Φοβερό το φιναλε Raptors - Nets!

Παιδιά ο Carter έχει προβλήματα και με τα γόνατα του... Όπως και να έχει στα νιάτα του ήταν από τους κορυφαίους της εποχής του...

Σαν και εμενα δηλαδη!! χαχαχα :D

X-NEC
01-12-2008, 17:31
Top 10 Νοεμβρίου. November's Top Plays Begin with Bryant (http://www.nba.com/video/channels/top_plays/2008/11/30/nba_20081130_top10_month.nba)

X-NEC
06-12-2008, 03:53
Έμεινε παράλυτος ο Ρόντνεϊ Ρότζερς (http://www.sport24.gr/html/ent/528/ent.264528.asp)

Ο 37χρονος πρώην άσος του ΝΒΑ (έπαιξε 12 σεζόν) τραυματίστηκε σοβαρά όταν απογειώθηκε από το όχημα που οδηγούσε (ένα είδος "γουρούνας"). Το αποτέλεσμα ήταν να μείνει παράλυτος από τον ώμο και κάτω.

Αμέσως διεκομίστηκε στο νοσοκομείο του Ντιουκ και στη συνέχεια μεταφέρθηκε στην Ατλάντα, σε ένα ειδικό κέντρο αποκατάστασης για άτομα με τέτοιου είδους τραυματισμούς.

Ο Ρότζερς είχε πραγματοποιήσει μια λαμπρή κολεγιακή καριέρα στο Ουέικ Φόρεστ κι έπαιξε με αρκετή επιτυχία στο ΝΒΑ, κερδίζοντας μάλιστα τη σεζόν 1999-2000 τον τίτλο του καλύτερου 6ου παίκτη. Έπαιξε στους Νάγγετς, στους Κλίπερς, στους Σανς, στους Σέλτικς, στους Νετς, στους Χόρνετς και στους Σίξερς, πριν αποσυρθεί το 2005.

Τα τελευταία χρόνια εργαζόματαν ως χειριστής βαρέων οχημάτων στον δήμο του Ντουράμ. Ανέλαβε αυτή τη δουλειά όχι επειδή αντιμετώπιζε οικονομικά προβλήματα, αλλά γιατί του άρεσαν πολύ τα φορτηγά.

:( :( :(

X-NEC
21-12-2008, 04:40
Lakers@Heat 87-89 [Highlights] (http://www.nba.com/video/games/heat/2008/12/19/nba_lal_mia_0020800385_recap.nba/) είχε το πρόγραμμα της ET1 σήμερα. Πολύ καλο παιχνίδι με έναν ασταμάτητο Wade ο οποιος έβαλε το καλάθι της χρονιας στο 1.03 του video κάνοντας μας ένα δωράκι για τα Χριστούγεννα. Στο τέλος πήγαινε για παράταση αλλα η μπάλα δεν μας ήθελε... Στη διάρκεια του αγώνα τραυματιστηκε ο Marion στον αυχένα μετά από πτώση του θηριώδους Anthony. Παρα το γεγονός ότι στο replay φανηκε να ειναι κατι σοβαρο, o Matrix σηκώθηκε και μετά απο λίγη ώρα ξαναμπήκε στο παιχνιδι. Αυτά για σήμερα, την άλλη βδομάδα έχουμε επανάληψη των τελικών με τους Lakers να υποδέχονται τους Celtics. Τον αγώνα θα δείξει η ET1 σε μαγνητοσκόπηση στις 12:00 το μεσημέρι της Παρασκευής 26/12.

Babis_ECE
21-12-2008, 04:43
Lakers@Heat 87-89 [Highlights] (http://www.nba.com/video/games/heat/2008/12/19/nba_lal_mia_0020800385_recap.nba/) είχε το πρόγραμμα της ET1 σήμερα. Πολύ καλο παιχνίδι με έναν ασταμάτητο Wade ο οποιος έβαλε το καλάθι της χρονιας στο 1.03 του video κάνοντας μας ένα δωράκι για τα Χριστούγεννα. Στο τέλος πήγαινε για παράταση αλλα η μπάλα δεν μας ήθελε... Στη διάρκεια του αγώνα τραυματιστηκε ο Marion στον αυχένα μετά από πτώση του θηριώδους Anthony. Παρα το γεγονός ότι στο replay φανηκε να ειναι κατι σοβαρο, o Matrix σηκώθηκε και μετά απο λίγη ώρα ξαναμπήκε στο παιχνιδι. Αυτά για σήμερα, την άλλη βδομάδα έχουμε επανάληψη των τελικών με τους Lakers να υποδέχονται τους Celtics. Τον αγώνα θα δείξει η ET1 σε μαγνητοσκόπηση στις 12:00 το μεσημέρι της Παρασκευής 26/12.

Τον είδα τον αγώνα live χθες βράδυ, πολύ καλός..
Και ο Wade εξαιρετικός.
"Δώρο" πιστεύω αυτή η λογικά απρόσμενη ήττα των Lakers σε Celtics και Cavaliers..
Περιμένουμε να δούμε το Celtics @ Lakers, και μετά από λίγες μέρες νομίζω έχει και LeBron VS Cobe..

X-NEC
21-12-2008, 04:57
Eτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι καπως λογικά ήρθε η ήττα. Το θέμα είναι ότι χάσαμε και από τους Kings... Αυτό και αν ήταν δώρο... Και αυτοί οι Celtics έχουν μείνει στις 2 ήττες... Εμάς περιμένουν να τις κάνουν 3; :D

three_brothers1
21-12-2008, 09:26
οι lakers φανερα εχουν πεσει σε αποδοση.....ο bryant δεν ηξερε απο που ν κρυφτει στο ματς μ τς χιτ........ο wade πραγματικα ειναι ο πιο unreal παιχτης.....
πολυ καλος φετος ειναι και ο devin harris π φιλοδορησε με 41ποντους και 13 ασσιστ τους mavs(πρωην ομαδα του),οπως και ο carter βαζοντας 33.

oσο για το παιχνιδι των lakerw-magic μπορει ο kobe να πεταξε 41 ποντους δεν καταφερε να κερδισει τον SUPERMAN o οποιος εμεινε στους 18..
το παιχνιδι οδηγηθηκε στην παραταση οπου ο kobe εχασε ενα buzzer beater στο τελος της κανονικης περιοδου με αποτελεσμα να χασουν με 3......

Babis_ECE
21-12-2008, 12:47
Eτσι όπως πήγαινε το παιχνίδι καπως λογικά ήρθε η ήττα. Το θέμα είναι ότι χάσαμε και από τους Kings... Αυτό και αν ήταν δώρο... Και αυτοί οι Celtics έχουν μείνει στις 2 ήττες... Εμάς περιμένουν να τις κάνουν 3; :D

Καλά με το Sacramento ήταν το απόλυτο δώρο..
Θα δούμε τι θα γίνει, πολύ πιθανή και η νίκη των Lakers. Αν ο αγώνας γινόταν στο Garden δεν πιστεύω ότι θα κέρδιζαν.
Pierce - Garnett - Allen VS Kobe & Gasol. Το αποτέλεσμα αμφίβολο!

X-NEC
21-12-2008, 15:26
Και ο Superman μας έκανε ήπια προσαρμογή; Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με τον Jackson είναι γιατί κατά διαστήματα βγάζει όλη τη βασική πεντάδα. Aσε ρε Phil 2 βασικούς να μην πέφτει η ομάδα... Αν πάμε έτσι θα φάμε μια 20άρα από τους Celtics και θα έρθουμε στα ισα μας...

Babis_ECE
22-12-2008, 02:30
Και ο Superman μας έκανε ήπια προσαρμογή; Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω με τον Jackson είναι γιατί κατά διαστήματα βγάζει όλη τη βασική πεντάδα. Aσε ρε Phil 2 βασικούς να μην πέφτει η ομάδα... Αν πάμε έτσι θα φάμε μια 20άρα από τους Celtics και θα έρθουμε στα ισα μας...

Kαι οι Celtics το κάνουν, με τους Big Three να είναι συχνά μαζί στον πάγκο..
Το θέμα είναι να έχεις αξιοπρεπείς αναπληρωματικούς. ώστε να συντηρούν διαφορές..

X-NEC
23-12-2008, 01:57
Μια χαρά αναπληρωματικούς έχουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Sasha μπήκε έβαλε ένα τρίποντο, ο Αγρότης έδωσε μια-δυο πάσες και ο Ραντμάνοβιτς δε πρέπει να μπήκε καθόλου. E λογικό να χάσεις... Λοιπόν ας μην ξεκουράζεται τόσο πολύ ο KB24 για τα playoffs διότι αν συνεχίσουμε έτσι δεν θα μπούμε! Εντάξει θα μπούμε αλλα δεν είναι 40 χρονων να κάθεται τόσο... Ας ξυπνήσουν να μας δώσουν χαρά Χριστουγεννιάτικα. :prayer:

Babis_ECE
27-12-2008, 17:08
Ο Gasol με τον Kobe κέρδισαν, οι Celtics έκαναν χθες και 2η σερί ηττα από το Golden State, και ο LeBron με τον Ilgauskas και τον M.Williams έφτασαν στο 15-0 εντός έδρας φέτος, και "έπιασαν" στις 4 ήττες τους Celtics. Και η κορυφή της Ανατολής παίρνει φωτιά.
Νομίζω ότι η τριάδα Celtics-Lakers-Cavaliers έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για τις 2 θέσεις στους φετινούς τελικούς..
Περιμένοντας πλέον το Kobe VS LeBron..!

X-NEC
28-12-2008, 17:10
Πολύ καλός αγώνας τον καταευχαριστήθηκα! Εύχομαι να βοηθήσει σημαντικά αυτή η νίκη ψυχολογικά και να κανουμε και εμείς ένα καλό σερί.

Χάσανε και από το GS μετά! Θα τους έπεσε βαριά η γαλοπούλα μάλλον! :p

EDIT: Ωχ, σήμερα παίζουμε και εμείς με τους Warriors! :hide:

Babis_ECE
28-12-2008, 17:34
Πολύ καλός αγώνας τον καταευχαριστήθηκα! Εύχομαι να βοηθήσει σημαντικά αυτή η νίκη ψυχολογικά και να κανουμε και εμείς ένα καλό σερί.

Χάσανε και από το GS μετά! Θα τους έπεσε βαριά η γαλοπούλα μάλλον! :p

EDIT: Ωχ, σήμερα παίζουμε και εμείς με τους Warriors! :hide:

:giggle: Nα σας δω σημερα λοιπόν!

Φίλε X-NEC πρέπει να κανονίσουμε κανένα ματσακι οταν πάρω το 2K9.
Παρακολουθώ πολύ ΝΒΑ, αν θες μπες κιόλας στο http://hellasnba.blogspot.com , είναι το blog Που εχω με νεα και βασικα προγνωστικά, αν κι εχω να το ανανεωσω κανενα χρόνο τώρα, γιατί έγραφα και στο betorama.net απο μια φαση και μετα. Αλλά είναι στα υπόψιν για αναδιοργάνωση.

X-NEC
28-12-2008, 17:44
Ευχαρίστως φίλε, μόλις το πάρεις πες μου. ;) Μπήκα και στο blog σου, πολύ καλή προσπάθεια. Όταν αρχίσεις να ξαναγραφείς ενημέρωσε με.

konaki
29-12-2008, 00:10
Νομίζω ότι η τριάδα Celtics-Lakers-Cavaliers έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για τις 2 θέσεις στους φετινούς τελικούς..

Εγω πιστευω οτι υπαρχουν και αλλες ομαδες που μπορουν να "χτυπησουν" οπως οι Magic,Hornets,San antonio και denver

oddin
29-12-2008, 00:23
:giggle: Nα σας δω σημερα λοιπόν!

Φίλε X-NEC πρέπει να κανονίσουμε κανένα ματσακι οταν πάρω το 2K9.
Παρακολουθώ πολύ ΝΒΑ, αν θες μπες κιόλας στο http://hellasnba.blogspot.com , είναι το blog Που εχω με νεα και βασικα προγνωστικά, αν κι εχω να το ανανεωσω κανενα χρόνο τώρα, γιατί έγραφα και στο betorama.net απο μια φαση και μετα. Αλλά είναι στα υπόψιν για αναδιοργάνωση.
Eνημερωσε μας αν θα το ξαναβάλεις σε λειτουργεία,και όπου θες βοήθεια μην διστάσεις ;)
Τέτοιες προσπάθειες πολύ μου αρέσουν ;)

Babis_ECE
29-12-2008, 13:15
Eνημερωσε μας αν θα το ξαναβάλεις σε λειτουργεία,και όπου θες βοήθεια μην διστάσεις ;)
Τέτοιες προσπάθειες πολύ μου αρέσουν ;)

Με το νέο έτος θα πέσει redesign του blog, ίσως και υπό άλλη ονομασία, θα ενημερωθείτε σίγουρα πάντως παιδιά! Τhnx για το support! :)

**Για να μην υπάρξει καμία παρανόηση κανείς ότι κανω διαφήμιση, ή έχω οποιοδήποτε κέρδος, το blog ξεκίνησε βασικά σαν αστείο, επειδή έδινα προγνωστικά στους κολλητούς μου και για να μην τα λέμε μόνο από κοντά, αλλά να τα βλέπουν οποιαδήποτε στιγμή, με προέτρεψαν (μεταξύ σοβαρού κι αστείου) να φτιάξω το blog. Και σιγά σιγά άρχισα να το ενημερώνω τακτικά.**

gavrosdr
30-12-2008, 12:35
Αν και 35 χρονών στη δύση της καριέρας του ο Σακιλ Ο’Νιλ δεν μπορεί να μάθει να εκτελεί βολές! Την ημέρα των Χριστουγέννων απέναντι στους Σαν Αντόνιο Σπερς ξεπέρασε τις 5.000 χαμένες βολές στην καριέρα του και έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ μετά τον Γουίλτ Τσάμπερλεϊν που καταφέρνει να φτάσει σε αυτό το ρεκόρ.
Συγκεκριμένα ο «Σακ» με την φανέλα των Φοίνιξ Σανς είχε 9/16 βολές απέναντι στον Σαν Αντόνιο έφτασε τις 5.002 χαμένες βολές, όμως απέχει πολύ από την κορυφή που βρίσκεται ο θρύλος Τσάμπερλεϊν ο οποίος είχε αστοχήσει σε 5.805 βολές κατά τη διάρκεια της καριέρας του.

lak100
01-01-2009, 20:55
?????? ?? knicks ?? ??????? ???? ???? ?? ?????????? ??? ??? ????? ?? ???????? playoff ???? ?????
________
MAZDA F PLATFORM (http://www.ford-wiki.com/wiki/Mazda_F_platform)

oddin
02-01-2009, 00:45
Κάνουν χώρο στο salary cup για τον lebron...;)

Babis_ECE
02-01-2009, 01:27
Κάνουν χώρο στο salary cup για τον lebron...;)

Nαι, απ'ότι φάνηκε με τα φετινά trades τους, ετοιμάζονται για πρόταση στον King James του χρόνου..

kidd13
02-01-2009, 02:13
Θα μπορούσαν και να διεκδικήσουν εύκολα μια θέση στα πλέι οφ αν αντί να έχουν εκτός ομάδας τους Μάρμπερι,Κάρι,τους αντάλλασαν για έναν εξαιρετικό παίχτη πεντάδας ή για δυο ανάλογης αξίας με αυτούς παίχτες.Η ακόμα και με αυτούς τους 2 παίχτες ενεργούς,η ομάδα θα ήταν πολύ πιο δυνατή...

lak100
02-01-2009, 10:19
???o ?? ??? lebron ?? ??? ??????? ???? ?? ??? ?????? ?? ??????? ?????? ???? ??? ?????? ??? ????????? ??? ??????? ??? crawdofrd ??? ?????? ??????
________
Ass round (http://www.fucktube.com/categories/161/round/videos/1)

oddin
02-01-2009, 11:06
Υπαρχει και ο bosh στα σχέδια,μιας και βγαίνει και αυτός free agent,Κάποιο μεγάλο όνομα θα πάρουν πιστεύω,και με τις ευλογίες του stern,αφού θελει το θρυλικό όνομα τον knicks να πρωταγωνιστείσει και πάλι,όπως και οι Celtics.

lak100
02-01-2009, 12:39
??????? ??? ? bosh ??? ??????,???? ??? ??????? ??? ????? free agent,?????? ?????? ????? ?? ?????? ???????,??? ?? ??? ???????? ??? stern,???? ????? ?? ??????? ????? ??? knicks ?? ???????????????? ??? ????,???? ??? ?? Celtics. ????? ??? ??? ????? ??? knicks?
________
Voyeur School (http://www.fucktube.com/categories/1162/school/videos/1)

oddin
02-01-2009, 12:43
Nop, φιλος του θεάματος γενικά ;)

Babis_ECE
02-01-2009, 13:43
εισαι και εσυ φιλος των knicks?

Εγώ είμαι φίλος των Knicks, (η μία από τις 2 αγαπημένες μου ομάδες, οι Sonics δεν υπάρχουν πλέον, και οι Thunder δεν είναι το ίδιο. Και λόγω LeBron και Cavaliers..) και η χρονιά δυστυχώς χάθηκε και πάλι για την Νέα Υόρκη, δίνοντας 2 πολύ καλούς παίκτες..
Να δούμε ποιους παίκτες, και βασικά ποιον All-Star θα φέρουν στο Big Apple.
Τραγικό λάθος της ομάδας το θέμα με τον Stephon, έστω και στην ηλικία του εξαιρετικό Pοint guard, και ακόμα πιο εγκληματικό λάθος η επιλογή του Gallinari στο φετινό draft..
Α ρε D'Antoni..
Πιστεύω όμως ότι η προοπτική του να παίζει στο ιστορικότερο γήπεδο basket δεν θα αφήσει ασυγκίνητο τον LeBron, και θα τον δούμε στο MSG. Σκόπευα να γράψω ένα θεματάκι - αφιέρωμα στην ενδεχόμενη μεταγραφή, σύντομα, το οποίο θα ανεβάσω στο blog μου, οπότε περαιτέρω ανάλυση σύντομα!

X-NEC
04-01-2009, 18:07
Κύριε Μπάμπη τους νικήσαμε τους Warriors, για να μη λέτε! :p

Tον LeBron αν είναι να του δώσει δαχτυλίδι η μεταγραφή του στη NY ας πάει. Aλλα θέλουν σίγουρα και ένα καλο ψηλό, αν και τόσα χρονια με καλύτερους παίκτες στο Cleveland μια φορα πήγε τελικούς και το έχασε από τους ποδοσφαιριστές του SA! :D

Όσο για τον Shaq τι να πεις, δέκα ώρες κάνει να αφήσει την μπάλα από τα χερια του πως να μπει η καημένη μέσα... Αλλα ρε παιδιά 5000 είναι υπερβολικό το νούμερο αν είναι δυνατόν. Φανταστείτε σε πόσες ήττες μεταφράζονται τόσες χαμένες βολές... Τουλάχιστον φαίνεται να γλιτώνει την πρώτη θέση!

gergeo
04-01-2009, 22:56
πριν λιγο ειδα το washington-cleveland..πολυ ωραιο ματς..κριθηκε στο τελος..ενω η διαφορα ειναι στους 2 ποντους και θελει 10" ο lebron κανει βηματα..στα 1" η washington βαζει 1/2 βολες και στο τελευταιο σουτ για την ισοφαριση ο lebron χανει το 3ποντο..

X-NEC
06-01-2009, 15:56
Μετά από πολύ καιρό, ίσως και από την αρχή του πρωταθλήματος οι Lakers πέρασαν στην κορυφή του ΝΒΑ με ρεκόρ 27-5! :D

Σήμερα έχουμε ενα δύσκολο αγώνα απέναντι στους Hornets...

Babis_ECE
06-01-2009, 16:44
Απογοήτευση ο LeBron στο τέλος του αγώνα με τους Wizards.. Tι να τους κάνω τους 30 πόντους και τις 10 ασίστ όταν κάνεις βήματα και χάνεις και τρίποντο.. Και χάνεις από τους Wizards..
X-NEC (Αλήθεια, το όνομά σου??) σήμερα θα το δω τον αγώνα New Orleans - LA, προβλέπεται καλό ντέρμπυ..!

X-NEC
06-01-2009, 16:56
Νεκτάριος. :)

Που βλέπεις τους αγώνες Μπάμπη;

Babis_ECE
06-01-2009, 17:16
Νεκτάριος. :)

Που βλέπεις τους αγώνες Μπάμπη;

myp2p.eu , και απο το φορουμ δίνουν πολλά λινκ για καθε παιχνιδι.. Κάτσε να σ στείλω και ένα pm..

Babis_ECE
07-01-2009, 11:48
Μεγάλο διπλό χθες βράδυ των Hornets μέσα στο Staples Center, 116-105, με τους Chris Paul και David West να ηγούνται της ομάδας τους σκοράροντας μαζί 72 πόντους. Ο Bryant τελείωσε το παιχνίδι με 39pts, αλλά δεν μπόρεσε να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του LA, και να την διατηρήσει στην κορυφή της βαθμολογίας του ΝΒΑ. Με ρεκόρ πλέον 27-6 οι Lakers μοιράζονται προσωρινά την πρώτη θέση με τους Cavaliers, οι οποίοι σκαρφάλωσαν στην πρώτη θέση της Ανατολής, μετά την χθεσινή ήττα της Βοστώνης (29-7) στην Charlotte, με 114-106.

Πηγή: http://hellasnba.blogspot.com ;)

X-NEC
07-01-2009, 16:19
Μπράβο Μπάμπη με την ήττα των Lakers βρήκες να κανεις το νέο ξεκίνημα του blog σου! :D Καλή επιτυχία σου εύχομαι θα το στηρίξω όσο μπορώ. ;) Από τα highlights (http://www.nba.com/video/games/lakers/2009/01/06/nba_noh_lal_0020800513_recap.nba/) φάνηκε να ήταν παρα πολύ καλο παιχνίδι. Δεν πειράζει που χάσαμε έτσι και αλλιώς οι Hornets είναι από τις συμπάθειες μου και από ότι φάνηκε άξιζαν την νίκη.

X-NEC
12-01-2009, 20:43
Αυτός είναι ο Kobe Bryant (http://www.nba.com/video/games/lakers/2009/01/10/nba_lal_20090109_kobe_sot.nba/index.html). Αυτοί βεβαια δεν είναι οι Lakers, μιας και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην προτελευταία ομάδα της Ανατολής. Έχουν όμως την χάρη τους και αυτές οι νίκες. :D

Τρεις βδομάδες μετά το 87-89 των Heat, oι Lakers τους νίκησαν με σκορ 108-105 έχοντας πλέον το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ με 30-6. :D

DJTaurus
12-01-2009, 21:00
Egw exw pathei fetos plaka me ton Wade....mia omada monos tous...den mporw na fantastw pou tha mporouse na ftasei ena eixe toulaxiston ena aksiologo 5ari....oute kan Gazol aplws ena katharo 5ari giati stin ousia twra me Haslem/beasley ktl oi Heat pezoun me triarotessaria stin thesi tou 5 k o wade ta kanei ola monos...eine prwtos scorer sto nba,9os stis assist,3os sta klepsimata kai 19os se tapes ksepernwntas kathe allo guard sto nba....episis katebazei mpala k organwnei....TI ALLO NA KANEI.....?.....RESPECT

Babis_ECE
12-01-2009, 21:05
Egw exw pathei fetos plaka me ton Wade....mia omada monos tous...den mporw na fantastw pou tha mporouse na ftasei ena eixe toulaxiston ena aksiologo 5ari....oute kan Gazol aplws ena katharo 5ari giati stin ousia twra me Haslem/beasley ktl oi Heat pezoun me triarotessaria stin thesi tou 5 k o wade ta kanei ola monos...eine prwtos scorer sto nba,9os stis assist,3os sta klepsimata kai 19os se tapes ksepernwntas kathe allo guard sto nba....episis katebazei mpala k organwnei....TI ALLO NA KANEI.....?.....RESPECT

Έχει πάρει φωτιά ο Wade φέτος..
Όταν είχε καλό 5άρι (O 'Neal), πήρε πρωτάθλημα...!
:rolleyes:

fifaman
13-01-2009, 16:30
geia sas eimai fun ton lakers

Babis_ECE
19-01-2009, 19:34
H ώρα έφτασε, ετοιμαστείτε για την μονομαχία που περιμέναμε, οι δύο κορυφαίες ομάδες αυτήν την στιγμή σε Δύση και Ανατολή συγκρούονται απόψε στις 5:50 πμ ώρα Ελλάδος στο Staples Center.
L.A. Lakers (31-8) vs Cleveland Cavaliers (31-7), Kobe Bryant vs LeBron James.

To παιχνίδι προβλέπεται τουλάχιστον συγκλονιστικό, με 2 κορυφαίους παίκτες να προσπαθούν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να δώσουν στhν ομάδα τους την νίκη. Από κοντά και οι συμπαίκτες τους που μπορούν να κάνουν την διαφορά: Gasol, Fisher, Wallace, M.Williams, κ.ά.
http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/nba_g_lebron_kobe_580.jpg
http://i8.photobucket.com/albums/a21/babis200sx/kobe-lebron.jpg

Για όσους θέλουν να το παρακολουθήσουν Live, Links στο myp2p (http://www.myp2p.eu/broadcast.php?matchid=28851&part=sports)

Πρόβλεψη? Νίκη των Lakers. Αν και φαν του James, πιστεύω ότι σήμερα ο Kobe έχει τον πρώτο λόγο, ειδικά στην έδρα του..

X-NEC
19-01-2009, 20:08
Έφτασε η ώρα...

http://img222.imageshack.us/img222/7049/kb24lb23oa2.jpg

Μακάρι να είμαστε σε καλή μέρα και να γίνει ένα πολύ καλο παιχνίδι. Λογικά έχουμε τον πρώτο λόγο, εγώ θα έδινα ένα 51-49 στους Lakers αφου είμαστε ικανοί να χάσουμε από όλους αλλα χαίρομαι που και εσύ Μπάμπη δίνεις προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μακάρι να βγει και κανένας από τον πάγκο γιατί σε λίγα παιχνίδια που είδα δε κινείται και πολύ φέτος...

X-NEC
23-01-2009, 16:48
Tρεις σερι νίκες για τους Lakers εναντιoν των Cavs (105-88), των Clippers (108-97, με 42p του Bynum) αλλα και των Wizards (117-97) με showtime (http://www.nba.com/video/games/lakers/2009/01/22/nba_was_lal_0020800629_recap.nba/index.html?ls=gt1hp0020800629) που παρεμειναν στην κορυφή του ΝΒΑ με ρεκόρ 34-8. :bgrin2:

Babis_ECE
23-01-2009, 21:12
Καλό σερί για τους Lakers, την 40άρα του Bynum δεν την περίμενα με τίποτα... Βασικά ούτε οι ίδιοι οι Lakers δεν πρέπει να το περίμεναν..

Και χθες derby Ανατολής με τους Celtics να παίρνουν μεγάλη νίκη απέναντι στους Magic, και να υπενθυμίζουν ποιοι είναι οι πρωταθλητές..!

X-NEC
05-02-2009, 01:44
Ας δούμε λίγο και το ΝΒΑ καιρό έχουμε να το ενημερώσουμε.

Οι Lakers δυστυχώς χάνουν τον Bynum για 2-3 μήνες μετά από παραπάτημα του Bryant. Στο πρώτο αγώνα χωρίς τον Andrew ο Kobe έπαιξε και για αυτόν βάζοντας 61 πόντους κόντρα στους Knicks. Από κοντά και ο Gasol με 31. Νίκη για το LA με 126-117. Στους χθεσινούς αγώνες λίγο έλειψε οι Sixers να πάρουν την νίκη κόντρα στους Celtics αλλα ο Allen με δυο τρίποντα στα τελευταία 30" έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 100-99. (http://www.nba.com/video/games/sixers/2009/02/04/nba_20090204_bos_phi_finish.nba/index.html?ls=gt1hp0020800716) Celtics, Lakers, Cavs και Magic οι 4 πρώτες ομάδες.

Και ενα πολύ καλό video (http://www.nba.com/video/games/knicks/2009/02/02/nba_20090202_bryant_post.nba/whatsnew/index.html) Τοp 10 of the Week + Kobe's 61p.

X-NEC
06-02-2010, 19:28
Το είχε γράψει ο Νότης αλλά χάθηκε, οπότε το ξαναγράφω.

Τη Δευτερα ο Bryant έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Lakers, περνώντας τον Jerry West ο οποιος για όσους δε το ξέρουν απεικονίζεται στο σήμα του ΝΒΑ.

Τέλος την Τεταρτη ήταν η σειρά του Phil Jackson ο οποιος έγινε ο προπονητής με τις περισσότερες νίκες στην ομάδα με 534.

nikon
15-02-2010, 15:07
Η γιορτή που έμεινε στην ιστορία

http://ad-emea.doubleclick.net/imp;v1;f;221361439;0-0;0;44962418;1%7C1;34983685%7C35001515%7C1;;cs=q%3 fhttp://ad-emea.doubleclick.net/dot.gif?64367541999278220
Στην ιστορία θα μείνει το All Star Game που έγινε τα ξημερώματα στο Τέξας. Όχι γιατί οι αστέρες της Ανατολής και της Δύσης πρόσφεραν πλούσιο θέαμα με τους πρώτους να επικρατούν με 141-139, αλλά γιατί τον αγώνα παρακολούθησαν 108.713 θεατές στο «Cowboys Stadium» του Ντάλας, σημειώνοντας νέο παγκόσμιο ρεκόρ σε αγώνα μπάσκετ, κάτι που πιστοποιήθηκε και από το βιβλίο «Guinness». Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 78.129 θεατές που το 2003 παρακολούθησαν τον αγώνα του NCAA ανάμεσα σε Κεντάκι και Μίσιγκαν στο «Ford Field» του Ντιτρόιτ.

Ο σταρ των Μαϊάμι Χιτ, Ντουέιν Ουέιντ, αναδείχθηκε MVP της βραδιάς, καθώς είχε 28 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ για την ομάδα των νικητών, παρότι ένα γέννημα-θρέμμα του Τέξας, ο Κρις Μπος των Τορόντο Ράπτορς, πέτυχε τις νικητήριες βολές 5’’ πριν το τέλος του αγώνα έχοντας 23 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Καρμέλο Άντονι με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων, ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Αυτή ήταν η 36η νίκη σε 59 αγώνες για την ομάδα της Ανατολής απέναντι στη Δύση. Στο καλλιτεχνικό κομμάτι, το All Star Game άρχισε με τον Usher, ενώ στο ημίχρονο τους θεατές διασκέδασαν η Alicia Keys και η Shakira. Το επόμενο All Star Game θα διεξαχθεί στις 20 Φεβρουαρίου του 2011 στο «Staples Center» του Λος Άντζελες.

Δωδεκάλεπτα: 37-34, 76-69, 118-109, 141-139

Ανατολή: Ουέιντ 28 (11 ασίστ, 6 ριμπ.), Τζόνσον 10, Χάουαρντ 17 (5 ριμπ., 3 τάπες), Τζέιμς 25 (6 ασίστ, 5 ριμπ., 4 κλεψίματα), Γκαρνέτ 4, Μπος 23 (10 ριμπ.), Ρόντο 4 (5 ασίστ), Ουάλας 2, Ρόουζ 8, Χόρφορντ 8, Λι 4, Πιρς 8.

Δύση: Άντονι 27 (10 ριμπ.), Νας 4 (13 ασίστ), Στούντεμαϊρ 12 (10 ριμπ.), Νοβίτσκι 22, Ντάνκαν 3, Ουίλιαμς 14 (6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπίλαπς 17 (5 ασίστ), Γκασόλ 13 (6 ριμπ.), Ντουράντ 15 (5 ριμπ.), Ράντολφ 8, Κέιμαν 4, Κιντ.

Oι καλύτερες στιγμές της βραδιάς:

ZaRqFkGgvkY

gtakis
15-02-2010, 19:59
Πω πω πω πω πω πω 141-139 !!!!!!!!!!!!!!!!!!Αυτά είναι σκορ........Όσο για τους θεατές????Σκεφτείτε ότι ο τελικός μεθαύριο ΟΣΦΠ-ΠΑΟ θα διεξαχθεί μπροστά σε 2000 περίπου οπαδούς............α χα χα χα χα χα χα ! ! !

tase
15-02-2010, 20:43
αν και θα γινω κακος και πολυ ειναι 2.000 θεατες για το ελαντα.... (αθλητικα μιλαω παντα!!!)
ματσαρα εγινε.
και το καλυτερο για τριτη συνεχομενη χρονια ο ρομπινσον πηρε τον διαγωνισμο στα τριποντα!

james9
15-02-2010, 21:09
τα καρφωματα εχουν γινει πιο βαρετα και απο τα ταιμ αουτ. αποκορυφωμα ο ντομινικ που χασμουριοτανε κατα τη διαρκεια του διαγωνισμου...

kostasb13
10-07-2010, 19:09
FmwJipHdqpA



Λεμπρον, Ουειντ, Μπος μαζι...
Αυτο δεν ειναι ομαδα, ειναι τρομοκρατικη οργανωση!:D

Ixor24
11-07-2010, 01:42
καλα ετσι λεγαμε και για τους Κελτες (Γκαρνετ-Πολ Πιρς- Ρει Αλεν) αλλα...
Lakers All The Way!!!!!!!!!!!

Valkyre
23-07-2010, 14:00
Καλα το ΝΒΑ εχει πιασει τον αποπατο....



Οι αντιδράσεις που έχει προκαλέσει η απόφαση του Λεμπρόν Τζέιμς να αποχωρήσει από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς και να πάει στους Μαϊάμι Χιτ έκαναν ακόμα και το ίνδαλμά του Μάικλ Τζόρνταν να εκδηλώσει την αντίθεση του. «Εγώ δεν θα έπαιρνα τηλέφωνο τον Λάρι Μπερντ και τον Μάτζικ Τζόνσον για να τους πω «Ελάτε να παίξουμε στην ίδια ομάδα».
Ήθελα να τους κερδίζω σαν αντιπάλους. Δεν μπορώ όμως να πω ότι είναι κάτι κακό αυτό που έκανε ο Λεμπρόν. Τα παιδιά είχαν αυτή την ευκαιρία και την εκμεταλλεύτηκαν», δήλωσε ο Τζόρνταν για την απόφαση των Τζέιμς, Ουέιντ και Μπος να ενώσουν τις δυνάμεις τους.

Για την απόφαση του Λεμπρόν Τζέιμς μίλησε και ο Τσάρλς Μπάρκλεϊ, ο οποίος μίλησε με σκληρή γλώσσα για το νέο απόκτημα των Χιτ. «Δεν πρόκειται να γίνει ποτέ Τζόρνταν. Η απόφασή του αυτή τον έβγαλε εκτός σύγκρισης. Μπορεί να κερδίσει όσους τίτλους θέλει, αλλά δεν θα είναι το ίδιο. Θα ήταν πολύ πιο σημαντικό αν έμενε στο Κλίβελαντ και οδηγούσε αυτός την ομάδα στο πρωτάθλημα. Όσα κι αν πάρει στο Μαϊάμι, οι Χιτ είναι η ομάδα του Ουέιντ».Οποιος θελει να δει πραγματικο ΝΒΑ μπορει να γυρισει καμμια 10αρια χρονια πισω...τοτε που υπηρχαν ηγετες με κατι @@ ΝΑ και οχι πριμαντονες που δεν προλαβαν να πανε καν κολλεγιο....


δεν ειναι τυχαιο οτι το αθλημα ειναι στην χαμηλοτερη δημοτικοτητα που βρισκοταν ποτε...

Desmond
23-07-2010, 14:08
Προσωπικά πάντα, το basket που παίζεται τώρα στο nba, μου αρέσει περισσότερο απότι πριν από 10-15 χρόνια (ξέρω, ανήκω σίγουρα στη μειοψηφία).Ίσως φταίει οτι η ευρωπαϊκή πινελιά είναι πιο έντονη πλέον.

Valkyre
23-07-2010, 14:57
^^ εντάξει εννοείται προσωπικές απόψεις όλες σεβαστες, αλλά όντως ανήκεις στην συντριπτικοτατη μειοψηφία! :)

παλιά το παιχνίδι ήταν πολύ πιο σκληρό και δεν είχε όλα αυτά τα αδερφηστικα ( συγνώμη αλλά έτσι είναι) φάουλ που δίνονται σήμερα. νιώθεις οτι άμα φυσιξεις στον ώμο του αλλού είναι φάουλ... τα αντιαθλητικα φάουλ του σήμερα ήταν απλά φάουλ τότε ... όσο για τα αντιαθλητικα του τότε...

γενικά τότε ήταν πολύ πιο δύσκολα τα πάντα ειδικά τα drive στη ρακετα απαιτούσαν τρελό τσαμπουκά και θράσος καθώς τότε δεν υπήρχε ο κανονισμός των 3 δευτερολέπτων για τους αμυνομενους με αποτέλεσμα να κατασκηνωνουν κάτω απο την ρακετα.

πλέον έτσι όπως είναι τα πράγματα κοιτάς την περιοχή της ρακετας και είναι άδεια σαν την έρημο Σαχάρα, μόνο το χαλάκι welcome λείπει! :)

μπορείτε να δείτε συγκριτικά του πόσο δύσκολα ήταν τότε σε αντιδιαστολή με το σήμερα!

περισσότερο απο όλα βέβαια λείπει το ήθος και η στόφα των ηγετών του τότε... όπως το είπα πιο πριν τότε μιλάμε για αληθινους ηγέτες και εντός και εκτός γηπέδου...

Desmond
23-07-2010, 15:46
Η κατασκήνωση στην ρακέτα δεν εμπεριέχει κάποιον αμυντικό σχεδιασμό που προέρχεται από πλάνο.Και να πω την αλήθεια, προτιμώ τις Ομάδες από τους ηγέτες (σε αυτό μάλλον φταίει ο Ομπράντοβιτς).

Valkyre
23-07-2010, 17:43
^^ Το να υπαρχει ηγετης δεν αναιρει την εννοια της ομαδας. Καμμια ομαδα δεν επλασε απο μονη της το μπασκετ σε αυτο που ειναι σημερα, κανενας παικτης του σημερα δεν θελησε να ασχοληθει με το μπασκετ επειδη ηθελε να γινει Λος Αντεζελες Λεηκερς οταν μεγαλωσει.Ασχοληθηκε γιατι εμπνευστηκε πρωτα απο ενα Ματζικ Τζονσον, εναν Λαρυ Μπερντ , εναν Τζορνταν κλπ κλπ.

Και κανεις απο τους παραπανω δεν πηρε μονος του πρωταθλημα χωρις να υπαρχει ομαδα.Η διαφορα ειναι οτι δεν θα παραταγε κανεις απο τους παραπανω την ομαδα τους για να γινει συμπαικτης με ολους τους υπολοιπους, υπο την προοπτικη ενος πρωταθληματος. Κανενας Τζορνταν δεν παρατησε την ομαδα του για να παει στους Μποστον Σελτικσ ή στους Πιστονς επειδη επι 6 συναπτα ετη δεν καταφερε να τους κερδισει με την ομαδα του. Εμεινε εκει και λυσσαξε μεχρι να τα καταφερει οπως και ολοι της εποχης του φυσικα.

Και κάνεις τραγικο λαθος να θεωρεις οτι η "κατασκηνωση" (σχημα λογου ηταν) στην ρακετα δεν εμπεριεχει καποιον αμηυντικο σχεδιασμο...ειλικρινα επειδη εχω ασχοληθει αρκετα, ειναι αφελες να πιστευει κανεις οτι η αμυνα ζωνης ή εν γενει η σημερινη αμυνα ειναι καλυτερη απο τις αμυνες του παρελθοντος. (βιντεο πιο κατω)

Το μπασκετ επι δεκαετια 80-90 ηταν στο απογειο του σε ολους τους τομεις.
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι σημερινοι παικτες φιλοδοξουν να γινουν ο καινουργιος Τζονρταν ο καινουργιος, Ματζικ, ο καινουργιος Τσαρλς κλπ κλπ και μονιμως οποιαδηποτε συγκριση γινεται με βαση αυτους τους παικτες και εκεινες τις εποχες.

Δεν ακουω κανεναν να λεει "ο καινουργιος Μπραιαντ" (πιο πολλες σεζον απο τον Τζορνταν εχει στο ενεργητικο του ο Μπραιαντ...)

Oπως και να εχει ειναι πως το βλεπει κανεις...και επι ευρωπαικου επιπεδου το ιδιο ισχυει. Δεν νομιζω ουτε ο Διαμαντιδης, ουτε ο Παπαλουκας ουτε κανεις να προσφερει αναλογα με αυτα που προσφεραν θρυλοι του μπασκετ οπως ο Γκαλης. Σε καμμια 20αρια χρονια λιγοι θα θυμουνται ποιος ειναι ο Διαμαντιδης και τι εκανε (οχι οτι δεν ειναι παικταρας δεν λεω αυτο), τον Γκαλη θα τον αναφερουν και 50 χρονια μετα. Αυτη ειναι η διαφορα. Τοτε μεσα στο γηπεδο εμπαιναν ηγετες διατεθιμενοι να φτυσουν αιμα και να αποδειξουν την αξια τους..πλεον μπαινουν "πιονια" που στο μεγαλυτερο ποσοστο τους παιζουν για την παχυλη αμοιβη στο τελος. Kαι η προσφορα δεν ειναι μεσα στο γηπεδο...ειναι κυριως εκτος γηπεδου, αυτα που προσφεραν οι παικτες αυτοι εκεινη την εποχη για το αθλημα δεν συγκρινονται.

Τελος ενα απο τα πολλα βιντεο που αναλυουν τις αμυνες του σημερα με του χθες. (πρεπει να πατας pause) . Εκτος απο το οφθαλμοφανεστατο βιντεο του ποσο γελοιο ειναι πλεον να μπαινεις μεσα στην ρακετα και αντιστοιχα ποσο δυσκολο ηταν παλια, τα σχολια των χρηστων τα λενε ολα. :) Ειλικρινα ειναι αστειο ωρες ωρες ποσο ανενοχλητα ταξιδευουν στο καλαθι σημερα, αυτο κι αν ειναι ελειψη αμυντικου σχεδιασμου...pathetic

YouTube- Michael Jordan era vs LeBron era defenses - the rim attack

Desmond
23-07-2010, 18:19
Και συμφωνώ και διαφωνώ μαζί σου.Συμφωνώ στα Jordan και περί πίστης και λύσσας.Διαφωνώ στην σύγκριση Γκάλη - Διαμαντίδη (αν και καταλαβαίνω πλήρως το σκεπτικό σου).Δεν υπάρχει καμία σύγκριση του Άρη του τότε και της Εθνικής του τότε με τον ΠΑΟ και την Εθνική του σήμερα.Σαφώς ανώτερο και καλύτερο μπάσκετ τώρα (τουλάχιστον με την εικόνα που έχω ως 32χρονος).ΑΥΤΗ είναι η ένσταση μου όταν λέω οτι προτιμώ τις ομάδες από τους ηγέτες.
Επίσης είσαι λίγο άδικος με τον Κόμπε (αν και celtic fan προσωπικά).Προς θεού δεν τον συγκρίνω με τον Τζόρνταν αλλά και αυτός έχει κάνει παπάδες τρώγοντας αρκετό ξύλο και με πιεστικές άμυνες.Εν κατακλείδι επειδή σε όλα τα sports, η κάθε γενιά έχει μια τάση προς την παρελθοντολαγνεία, έτσι αδικούμε και τους αθλητές και το ίδιο το sport.

YΓ.Ζώνη με προσαρμογές ftw!:cool:
ΥΓ2.Το video απλά respect.

Valkyre
23-07-2010, 19:20
Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο παρελθοντολαγνεια, οσο -ισως- ρομαντισμος. Τοτε το αθλημα ηταν πιο "ρομαντικο" , πιο αγριο, πιο "αγνο" στα ματια μου (ελπιζω να με καταλαβαινεις).

Πλεον η εμπορευματοποιηση την οποια υφισταται οχι μονο το αθλημα αλλα και οι ιδιοι οι παιχτες (ειναι αρκετα κακομαθημενοι) και οι κακες -κατα την πλειοψηφια- επιλογιες στην διαμορφωση των κανονων (βλεπε 3 δευτερολεπτα και απαγορευση handchecking) εχουν κανει κακο.

Εγω πιστευω οτι αν επαιζαν αυτην την εποχη -στην νεαρη τους ηλικια φυσικα- οι παιχτες των 90ς κυριολεκτικα θα εκαναν οτι γουσταραν μεσα στο γηπεδο...ο δε βασιλιας ανετα θα εβγαζε ενα μεσο ορο κοντα στους 40ppg.

Αυτο φυσικα δεν ισχυει μονο στο μπασκετ αλλα γενικοτερα σε ολα τα αθληματα.Παλια ηταν οπως ειπα πιο ρομαντικα τα πραγματα, οι παιχτες επρεπε να αποδειξουν ποιοι ειναι πρωτα μεσα στο γηπεδο ωστε να αρχισουν να πληρωνονται. Πλεον συμβαινει το αναποδο...οι παιχτες αγοραζονται και οι σπονσορες επενδυουν απανω τους με την ελπιδα οτι οντως αξιζουν.

Ετσι βλεπεις ξαφνικα rookies να πληρωνονται μονομιας αμυθητα ποσα πριν καλα καλα μπουν στο παρκε...ε πως να γεννηθει ετσι ενας πρωταθλητης?Τρανη αποδειξη ο Λεμπρον... μεγααααλος παιχτης πραγματικα...αλλα εκει που μετραει...στα πλειοφ δηλαδη, κωλωνει, το χανει και τελικα με τις πρωτες αποτυχιες φευγει και παει στα σιγουρα.

Επισης ο Κομπε προς Θεου, κι αυτος μεγαλος παιχτης ειναι, και βρισκεται στο ενδιαμεσο σταδιο σε σχεση με τους σημερινους νεαρους (ο Κομπε ξεκινησε το 96) αλλα και παλι δεν μπορει να συγκριθει με τα μεγαθηρια εκεινης της εποχης. Σιγουρα θα αφησει το δικο του σημαδι στην ιστορια, αλλα το μπασκετ εχει χασει πολυ απο τα παλια...θυμαμαι οτι το ΝΒΑ στην δεκαετια ειδικα του 90 ηταν το πιο δημοφιλες αθλημα στον κοσμο μετα το ποδοσφαιρο και σε πολυ πολυ κοντινη αποσταση απο αυτο. Πλεον εχει χαθει κυριολεκτικα τα φετινα νουμερα των τελικων ηταν πραγματικα ενα χαλι μαυρο...

ΥΓ: εαν σου αρεσε το βιντεο εχω πολλα ακομα να σου προτεινω εαν τα βρισκεις ενδιαφεροντα :)

godofwar3
16-08-2010, 18:45
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://images.sneakernews.com/wp-content/uploads/2008/07/air-jordan-viii-white-red.jpg&imgrefurl=http://sneakernews.com/air-jordan-brand-jordan/air-jordan-8/&h=574&w=570&sz=60&tbnid=xx3SiCJifhpI7M:&tbnh=134&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3Djordan%2Bviii&usg=__9CvxpY1fEpRj1pB4rWu2joYGcwE=&sa=X&ei=_lxpTM-OMJT6sAODq_DIDQ&ved=0CCEQ9QEwAw εγω νοσταλγω αυτη την εποχη!!!

Valkyre
07-10-2010, 12:38
Παιδια υπαρχει τροπος να βλεπουμε Online και τσαμπε αγωνες ΝΒΑ? Φυσικα δεν αναφερομαι στους παλιους αγωνες για τους οποιους εχω βρει τις ακρες μου, αλλα για τους καιουργιους.

Ευχαριστω πολυ :)

muku
07-10-2010, 12:55
Δοκίμασε το www.myp2p.eu. Η ποιότητα δεν είναι και πολύ καλή συνήθως αλλά έχει τα πάντα σε live streaming. Λογικά όμως θα πρέπει να ρίξεις πολλά ξενύχτια :p Έχει streams που παίζουν από browser και άλλα που θέλουν players όπως το veetle και το sopcast. Συνήθως στους players έχει καλύτερη ποιότητα να ξέρεις.

h4wk
07-10-2010, 13:02
++ για το myp2p, κι εγώ απο εκεί είδα τα playoffs!!

Παρεπιπτόντως ο wade τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά του πρώτου αγώνα με lebron και bosh..

Wade expects to miss next 2 weeks with sore hamstring (http://www.nba.com/2010/news/10/06/dwyane-wade-sore-leg.ap/index.html?ls=iref:nbahpt2)

Valkyre
07-10-2010, 13:02
Μονο live streaming κανει το σγκεκριμενο? Δηλαδη δεν μπορω να δω μαγνητοσκοπημενα απο καπου?

Σε ευχαριστω πολυ BTW

muku
07-10-2010, 13:20
Μονο live streaming κανει το σγκεκριμενο? Δηλαδη δεν μπορω να δω μαγνητοσκοπημενα απο καπου?

Σε ευχαριστω πολυ BTW

Εγώ μόνο για live το χρησιμοποιώ και δεν νομίζω να υποστηρίζει και μαγνητοσκοπημένα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι άλλο για μη live αγώνες :( Αλλά αφού έχεις Mac και έχει κάτι καλά automation tools απ' ότι έχω ακούσει μπορείς να βρεις ένα προγραμματάκι να κάνει capture την οθόνη, να γράφεις τους αγώνες στο δίσκο και να κάνει και shutdown μετά :D

Valkyre
07-10-2010, 13:22
^^Kανεις πλακα τωρα....?!?!?

Πως και που μπορω να τα μαθω αυτα??

YΓ: Προσπαθω να το βρω στο ιντερνετ αλλα δενε χω καταφερει να βγαλω καποια ακρη... πως θα το βρω αυτο??

muku
07-10-2010, 13:52
^^Kανεις πλακα τωρα....?!?!?

Πως και που μπορω να τα μαθω αυτα??

YΓ: Προσπαθω να το βρω στο ιντερνετ αλλα δενε χω καταφερει να βγαλω καποια ακρη... πως θα το βρω αυτο??

Ρε συ, δεν έχω πιάσει ποτέ mac στα χέρια μου. Απλά θυμάμαι που ο Λευτέρης έλεγε για αυτά τα γαμάτα automation tools στο thread για τα Mac. Δεν έλεγε πως χρησιμοποιούνται αλλά έλεγε ότι κάνουν παπάδες. Οπότε google it, σίγουρα κάτι θα βρεις. Εδώ και για firefox υπάρχει plugin που κάνει αντιγραφή των κινήσεων του ποντικιού :D

Edit : Δεύτερο link από google. http://www.macosxautomation.com/ Δεν νομίζω να θες να γράψεις script/κώδικα οπότε μάλλον το 3ο θες, δηλαδή το Automator. Ψάξτο να δεις τι επιλογές σου δίνει. Αν σου δίνει επιλογή να κουνάει και ποντίκι είσαι οκ. Αλλιώς βάλε firefox και iMacros δες και βίντεο με iMacros και συνδύασε Automator και Firefox για να κάνεις αυτό που θες. Δηλαδή με automator θα ανοίγεις firefox και το πρόγραμμα για capture και με το iMacros θα κουνάς το ποντίκι στο Firefox για να τρέχεις το stream :p Χαχαχα, αν δουλέψει και δεν πάρει φωτιά το mac ή το κεφάλι σου χρωστάς μπύρα :p

Valkyre
07-10-2010, 14:45
Nασαι καλα θα σε κερασω και μπυρα και ενα ρεπ μολις με αφησει! :)

Quaro
12-10-2010, 19:39
πωωωωωωωωωω τι ξύλο έπεφτε στα 90ς. Εμ εκείνη η γενιά έκανε το NBA διεθνώς γνωστό, και η σημερινή δεν μπορεί καν να κατεβάσει μία dream team.

g10rg0s
12-10-2010, 20:49
^^ Το να υπαρχει ηγετης δεν αναιρει την εννοια της ομαδας. Καμμια ομαδα δεν επλασε απο μονη της το μπασκετ σε αυτο που ειναι σημερα, κανενας παικτης του σημερα δεν θελησε να ασχοληθει με το μπασκετ επειδη ηθελε να γινει Λος Αντεζελες Λεηκερς οταν μεγαλωσει.Ασχοληθηκε γιατι εμπνευστηκε πρωτα απο ενα Ματζικ Τζονσον, εναν Λαρυ Μπερντ , εναν Τζορνταν κλπ κλπ.

Και κανεις απο τους παραπανω δεν πηρε μονος του πρωταθλημα χωρις να υπαρχει ομαδα.Η διαφορα ειναι οτι δεν θα παραταγε κανεις απο τους παραπανω την ομαδα τους για να γινει συμπαικτης με ολους τους υπολοιπους, υπο την προοπτικη ενος πρωταθληματος. Κανενας Τζορνταν δεν παρατησε την ομαδα του για να παει στους Μποστον Σελτικσ ή στους Πιστονς επειδη επι 6 συναπτα ετη δεν καταφερε να τους κερδισει με την ομαδα του. Εμεινε εκει και λυσσαξε μεχρι να τα καταφερει οπως και ολοι της εποχης του φυσικα.

Και κάνεις τραγικο λαθος να θεωρεις οτι η "κατασκηνωση" (σχημα λογου ηταν) στην ρακετα δεν εμπεριεχει καποιον αμηυντικο σχεδιασμο...ειλικρινα επειδη εχω ασχοληθει αρκετα, ειναι αφελες να πιστευει κανεις οτι η αμυνα ζωνης ή εν γενει η σημερινη αμυνα ειναι καλυτερη απο τις αμυνες του παρελθοντος. (βιντεο πιο κατω)

Το μπασκετ επι δεκαετια 80-90 ηταν στο απογειο του σε ολους τους τομεις.
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι σημερινοι παικτες φιλοδοξουν να γινουν ο καινουργιος Τζονρταν ο καινουργιος, Ματζικ, ο καινουργιος Τσαρλς κλπ κλπ και μονιμως οποιαδηποτε συγκριση γινεται με βαση αυτους τους παικτες και εκεινες τις εποχες.

Δεν ακουω κανεναν να λεει "ο καινουργιος Μπραιαντ" (πιο πολλες σεζον απο τον Τζορνταν εχει στο ενεργητικο του ο Μπραιαντ...)

Oπως και να εχει ειναι πως το βλεπει κανεις...και επι ευρωπαικου επιπεδου το ιδιο ισχυει. Δεν νομιζω ουτε ο Διαμαντιδης, ουτε ο Παπαλουκας ουτε κανεις να προσφερει αναλογα με αυτα που προσφεραν θρυλοι του μπασκετ οπως ο Γκαλης. Σε καμμια 20αρια χρονια λιγοι θα θυμουνται ποιος ειναι ο Διαμαντιδης και τι εκανε (οχι οτι δεν ειναι παικταρας δεν λεω αυτο), τον Γκαλη θα τον αναφερουν και 50 χρονια μετα. Αυτη ειναι η διαφορα. Τοτε μεσα στο γηπεδο εμπαιναν ηγετες διατεθιμενοι να φτυσουν αιμα και να αποδειξουν την αξια τους..πλεον μπαινουν "πιονια" που στο μεγαλυτερο ποσοστο τους παιζουν για την παχυλη αμοιβη στο τελος. Kαι η προσφορα δεν ειναι μεσα στο γηπεδο...ειναι κυριως εκτος γηπεδου, αυτα που προσφεραν οι παικτες αυτοι εκεινη την εποχη για το αθλημα δεν συγκρινονται.

Τελος ενα απο τα πολλα βιντεο που αναλυουν τις αμυνες του σημερα με του χθες. (πρεπει να πατας pause) . Εκτος απο το οφθαλμοφανεστατο βιντεο του ποσο γελοιο ειναι πλεον να μπαινεις μεσα στην ρακετα και αντιστοιχα ποσο δυσκολο ηταν παλια, τα σχολια των χρηστων τα λενε ολα. :) Ειλικρινα ειναι αστειο ωρες ωρες ποσο ανενοχλητα ταξιδευουν στο καλαθι σημερα, αυτο κι αν ειναι ελειψη αμυντικου σχεδιασμου...pathetic

YouTube- Michael Jordan era vs LeBron era defenses - the rim attack (http://www.youtube.com/watch?v=du-C-TvHqzA&feature=related)
... :a042::a042::a042: συμφωνω σε ολα ... εχω ξενυχτησει πολλα βραδια - τοτε που βαζανε ζωντανες μεταδοσεις στις 3 και 4 η ωρα το βραδυ. Αξεχαστα παιχνιδια με Bulls , Ditroit , Celtics , LA Lakers , Suns ...

Valkyre
13-10-2010, 10:16
πωωωωωωωωωω τι ξύλο έπεφτε στα 90ς. Εμ εκείνη η γενιά έκανε το NBA διεθνώς γνωστό, και η σημερινή δεν μπορεί καν να κατεβάσει μία dream team.


... :a042::a042::a042: συμφωνω σε ολα ... εχω ξενυχτησει πολλα βραδια - τοτε που βαζανε ζωντανες μεταδοσεις στις 3 και 4 η ωρα το βραδυ. Αξεχαστα παιχνιδια με Bulls , Ditroit , Celtics , LA Lakers , Suns ...

Η αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει συγκριση. Στη δεκαετια 90 το μπασκετ ηταν "αντρικο", τωρα ειναι λιγο... "ουαου!"

Η συχνοτητα και η ευκολια με την οποια γινονται πλεον τα καρφωματα, τα εχουν κανει να ειναι πιο βαρετα και απο τις ελευθερες βολες.

Valkyre
14-10-2010, 16:28
Tελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα την καλυτερη πηγη (λογικα) για να παρακολουθει/κατεβαζει κανεις αγωνες ΝΒΑ και οχι μονο.

Ειναι torrent-αδικο και εχει τα παντα κυριολεκτικα. Και μιλαμε οχι μονο καινουργιους αγωνες αλλα και παλιους! :)

http://bt.davka.info/index.php

Valkyre
27-10-2010, 10:24
Aχαχαχαχα ωραιο ποδαρικο εκαναν οι Heat!! LOL :D

jimbour
27-10-2010, 15:15
Πόσο αντιπαθητική ομάδα έγινε το Miami;
φυσικα και χάρηκα και ας εχασαν απο την 2η πιο αντιπαθητικη για μένα ομάδα στο ΝBA.

Valkyre
27-10-2010, 15:39
Εμενα δεν μου ειναι αντιπαθες το Μιαμι. Ισα ισα που τον Wade τον εχω σε μεγαλυτερη εκτιμηση και απο τον Lebronze James και απο τον Kobe (MJ copy/paste wannabe).

Και μαλιστα χαρηκα πολυ οταν ειχαν παρει πρωταθλημα. Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι το τσιρκο που εκαναν οταν ανακοινωθηκε Lebron και Bosch, που ειχαν βγει και οι τρεις λες και ηταν σε καποιο reality show και χορευανε πανω στην σκηνη.... δηλαδη τετοιου επιπεδου γυφτια.... τι να πω... σοβαροτης ΜΗΔΕΝ.

Ενιγουεη εμενα οι Boston δεν μου ειναι καθολου αντιπαθεις, εκει τα χαλαμε λιγο! :)

Παντως και οι Lakers ζοριστικαν πολυ και ενα τριποντο στο τελος τους εσωσε.

nikon
27-10-2010, 15:44
O Flash είναι παιχταράς αλλά αυτός ο Bosh πολύ υπερεκτιμημένος ρε παιδί μου κάπου ανάμεσα είναι ο Lebron και εντάξει μη τους βγάλουμε όλους άχρηστους......έτσι MJ fanboy;;;;

Valkyre
27-10-2010, 15:49
Oχι σαφως και δεν ειναι αχρηστοι! Παιχταραδες ειναι, απλα δεν μπορω να ακουω μονιμως ανακριβειες και ιεροσυλιες...

Οι Heat αν δεν γινουν ομαδα δεν θα πανε μπροστα. Και στο πρωτο παιχνιδι εδειξαν οτι δεν ειναι ομαδα. Ο Λεμπρον επαιζε ξεκαθαρα για να δειξει ποιος ειναι το "νεο αφεντικο". Ο μονος που γυριζε την μπαλα οσο ηταν στο παρκε ηταν o Wade. Ο Lebron απλα ηταν ο κλασσικος Lebron. Αυτος που οντως δεν ειχε συγχρονισει καθολου ηταν ο Bosch.

Λογικο ειναι να υπαρχει αρχικα μια ασυννενοησια μεταξυ τους. Αλλα μενει να δουμε ποσο θελουν να παιζουν μαζι και ποσο θελουν να ξεχωρισουν ο ενας απο τον αλλο. Πρεπει να θυσιασουν το παιχνιδι τους για χαρη της ομαδας οπως εκαναν παλαι ποτε καποιοι...

nikon
27-10-2010, 15:55
O Wade ξεχωρίζει γιατί είναι παλαιάς κοπής δηλαδή είναι από τους πολύ λίγους "σημερινούς" παίχτες που θα έπαιζαν άνετα δίπλα στα γνωστά ιερά τέρατα οι άλλοι όντως είναι λες και έχουν αγχωθεί να το δείξουν αυτό......μαζί με τον Wade βάζω και τον Durand από τώρα μάλιστα και στην ηλικία που είναι.

Valkyre
27-10-2010, 16:05
Nαι σαφως ο Durant εχει μεγαλες προοπτικες αρκει να μην τον "χαζεψουν" και αυτον γιατι μπορει να βριζω Κομπι και Λεμπρον ξερω ομως οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο τους "επλασαν" ετσι οι... "γνωστοι-αγνωστοι"... πηραν τα μυαλα τους αερα, φουσκωσαν και τελικα δεν εγινα αυτο που θα μπορουσαν να γινουν. Βεβαια χρονο εχουν ακομα, αλλα δυσκολα αλλαζεις στυλ μετα απο τοσα χρονια.

Οπως ειπες σωστα, ο Wade ειναι οντως παλιας κοπης και γι αυτο τον εκτιμαω τοσο. Μπορει να μην κανει τον θορυβο που κανει ο Λεμπρον και ο Κομπι, αλλα για εμενα εχει μερικες βασικες αξιες που λειπουν απο τους υπολοιπους.

jimbour
27-10-2010, 16:27
Φυσικά και το miami heat έγιναν η πιο αντιπαθητικη για μένα ομάδα το καλόκαιρι με όσα συνεβησαν και με τον Lebron που πήρε..
Για τους Celtics, Val , ε είμαι L.A , λογικό να μην τους πάω και πολύ..

τι ήθελα να μπω στο thread την στιγμη που ειχε κατέβει και ο αγώνας των Lakers, ολη μέρα γλυτωσα το να μάθω το αποτέλεσμα..
Δε φταίτε εσείς αλλά η χαρά μου απο την ήττα των Χιτ. xD

nikon
27-10-2010, 17:16
Nαι σαφως ο Durant εχει μεγαλες προοπτικες αρκει να μην τον "χαζεψουν" και αυτον γιατι μπορει να βριζω Κομπι και Λεμπρον ξερω ομως οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο τους "επλασαν" ετσι οι... "γνωστοι-αγνωστοι"... πηραν τα μυαλα τους αερα, φουσκωσαν και τελικα δεν εγινα αυτο που θα μπορουσαν να γινουν. Βεβαια χρονο εχουν ακομα, αλλα δυσκολα αλλαζεις στυλ μετα απο τοσα χρονια.

Οπως ειπες σωστα, ο Wade ειναι οντως παλιας κοπης και γι αυτο τον εκτιμαω τοσο. Μπορει να μην κανει τον θορυβο που κανει ο Λεμπρον και ο Κομπι, αλλα για εμενα εχει μερικες βασικες αξιες που λειπουν απο τους υπολοιπους.Mετά τον Jordan έπρεπε πάση θυσία να βρουν έναν "Jordan" γι'αυτό.

Valkyre
27-10-2010, 18:01
^^ Ακριβως...

nikon
18-02-2011, 09:56
All Star Memories (http://www.sport-fm.gr/article/459482)


Ενα ωραίο αφιέρωμα για τα All Star Game με αφορμή αυτό του 2011.

X-NEC
21-02-2011, 18:50
http://img502.imageshack.us/img502/9366/kbvslbj.jpg (http://img502.imageshack.us/i/kbvslbj.jpg/)

SchumiGr
22-02-2011, 00:59
Αγωνες ΝΒΑ που μπορουμε να δουμε εκτοs Νοβα?

Valkyre
22-02-2011, 09:50
πηγαινε google Και κανε search davka. Ειναι torrentαδικο αποκελιστικα για μπασκετ και ΝΒΑ. Ολοι οι αγωνες ανεβαινουν εκει σε πολυ καλη ποιοτητα και κατεβαινουν με εκπληκτικες ταχυτητες. Εγω απο εκει παρακολουθω. Θα παθεις πλακα με το ποσο γρηγορα ανεβαινουν οι αγωνες και ποσο γρηγορα κατεβαινουν. Επικο site απλα.

jimbour
08-03-2011, 14:14
Ωραία πραγματάκια φέτος.
Οι χιτ τρώνε την μία καρπαζια μετα την άλλη (έτσι πρέπει).
Οι μπουλς φαίνεται να μπορουν μέχρι και τελικό να χτυπήσουν.
Οι Spurs πετάνε φέτος γενικότερα και οι Lakers φαίνεται τώρα να έχουν ανέβει αρκετά.

Ελπιζουμε σε φοβερα playoffs και γιατι όχι σε τελικο μπουλς- λέικερς.

Valkyre
08-03-2011, 15:03
Eγω παρακολουθω συστηματικα το 90% των παιχνιδιων των παρακατω ομαδων:

Bulls
Lakers
Celtics
Heat
Spurs

και βλεπω μερικα παιχνιδια orlando και oklahoma thunder

Ενθερμα υποστηριζω πρωτα Bulls, μια πραγματικα δεμενη ομαδα, απροσμενα καλη σε σχεση με το παρελθον και που θυμιζει τις παλιες καλες εποχες. Μια ομαδα που μεχρι πριν 2 βδομαδες δεν επαιξε ουτε ενα παιχνιδι με τον κανονικο της ροστερ και παρολαυτα εκανε το 3ο καλυτερο ρεκορ στο division της. Και ο Rose για εμενα (και πολλους αλλους απο οτι φαινεται) ειναι ο MVP της χρονιας. Ο μοναδικος παιχτης που βελτιωθηκε τοσο πολυ σε σχεση με την προηγουμενη χρονια και ο λογος που οι Bulls βρισκονται εκει που βρισκονται τωρα!

Δευτεροι ερχονται οι Celtics γιατι ειναι μια επισης πολυ δεμενη ομαδα και επειδη εχουν τον Ray Allen, εναν παιχτη υποδειγμα, τον καλυτερο ισως σουτερ που εβγαλε το ΝΒΑ. Το οτι ειναι 35 χρονων και τα νουμερα του ειναι τα καλυτερα που ειχε ποτε λεει παρα πολλα.

Μεταξυ Lakers και Heat θα επιλεξω Ηeat, κυριως γιατι λατρευω τον Wade, παιχτης με τσαγανο, παλιας κοπης οπως ειχε πει και ο φιλος Νικος και εξακολουθει να ειναι ο ηγετης της ομαδας. Επισης, παρολο που δεν συμπαθω ιδιαιτερα το στυλ του LeBron και ο Bosch μου ειναι αδιαφορος, εντουτοις πρεπει να παραδεχθω οτι τελαυταια παιζουν πολυ ομορφα και ομαδικα μεταξυ τους χωρις να προσπαθουν να το παιξουν πριμαντονες.

Lakers λυπαμαι μα δεν συμπαθω ουτε και αντιπαθω βεβαια. Οχι επειδη εχουν παρει πρωταθληματα, κολλημενος δεν ειμαι ουτε και κομπλεξικος. Απλα εχει καποιους παιχτες που απλα δεν μου γεμιζουν το ματι. Ο Gasol για παραδειγμα μου προκαλει αντιπαθεια και μονο με το παρουσιαστικο του. Αχτι τον εχω και δεν ειμαι αντικειμενικος με τον συγκεκριμενο, το παραδεχομαι, αλλα μια η φατσα του, μια οτι μας διαλανε καθε φορα οι ισπανοι, ε δεν θελει και πολυ! :)

Απο την αλλη για τον Bryant τα εχω πει και δεν θελω να κουραζω. Τον θεωρω τρομερα overrated παιχτη (σαφως ομως ενας καταπληκτικος παιχτης), μπορω να γραψω εκθεσεις ολοκληρες για τον copy/paster ολων των εποχων, οπως και το γεγονος οτι τα στατιστικα του δεν εχουν καμμια επαφη με το praise που δεχεται απο τα ΜΜΕ και το κοινο. Ναι το ΝΒΑ χρειαζοταν καποιον να κραταει τα μποσικα οταν εφυγε η χρυση εποχη και καλα εκαναν και διαλεξαν τον Bryant, δεν διαφωνω, ειχε ολα τα προσοντα, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν κανει justice ολο το hype που τον ακολουθει. Το Player Efficiency Rating τα λεει κυριολεκτικα ΟΛΑ με κεφαλαια γραμματα νομιζω.

Τον Odom απο την αλλη τον λατρευω, παιχταρας μεγαλος και εχει μπολικο μελλον.

Αυτα, εχουν γινει μερικα καταπληκτικα παιχνιδια τελευταια, και απο τους Heat και τους Bulls και τους Celtics. Οι δε αναμεταξυ τους μονομαχιες ηταν φοβερες.

jimbour
08-03-2011, 15:35
Αντιπαθω χιτ όσο γίνεται.
Ειδικα το 87 86 προχθες απο τους μπουλς το ευχαριστηθηκα (ματσάρα στο τέλος).
Είναι ομάδα που στους μεγάλους αγώνες δε το έχει.

Ασε που είναι τσιρκο με αυτα που έκανε το καλοκαίρι.
Είναι η πιο μισητη team του NBA ( εγω και σελτικς μέσα, αλλα αυτη είναι προσωπικη αντιπάθεια) .

Όπως είπα, περισσοτερο για τον τζάκσον, θέλω τελικο bulls - lakers.

Valkyre
08-03-2011, 15:48
Καλα για τα καραγκιοζιλικια των Χιτ το καλοκαιρι τα ειπα κι εγω, δεν το συζηταμε καν! Και φυσικα καταχαρηκα που εχασαν απο τους Bulls 2 στα 3 παιχνιδια! Οπως και απο τους Celtics! :)

Παντως οπως ειπα πρωτα ειμαι Bulls μετα Celtics αυτους τους 2 υποστηριζω. Απλα ειπα οτι μεταξυ Heat και Lakers προτιμω Heat μονο και μονο λογω Wade για να ειμαι ειλικρινεις. Με εκφραζει πολυ ο τροπος που παιζει (οπως και ο Rose αφου μοιαζουν) μιας κι ετσι παιζω κι εγω μπασκετ, με αυτο το στυλ.

Γιατι λογω Τζακσον? Δεν το χρειαζεται το πρωταθλημα για να αποδειξει την αξια του. Το εχει κανει και με το παραπανω ολα αυτα τα χρονια με τα δαχτυλιδια να μην φτανουν για τα δαχτυλα του πλεον! :)

Oυτε οι lakers παντως το εχουν στα μεγαλα παιχνιδια jim, βασικα τα περισσοτερα μεγαλα παιχνιδια δειχνουν εντελως αποπροσανατολισμενοι.

jimbour
08-03-2011, 16:06
Δε το εννοούσα ετσι. Κάτι σαν το πεπρωμένο τον περιμένει περισσότερο, αφου οι Μπουλς των 90s είναι αυτος και ο Jordan.

Valkyre
08-03-2011, 16:08
^^ Dont forget Scottie! Το δικαιουται!

Εdit Ο οποιος Scottie επαιξε στο celebrity game φετος στο all star και εσπειρε κυριολεκτικα... πρεπει να ειχε 4 στα 5 τριποντα και γενικα ποσοστο ευστοχιας κοντα στο 70%... εμεινα μλκς...18 ποντοι στο τελος...

Το πιο επικο ολων ομως πιο ειναι? Οτι εριξε τρελο ταπονι στον Justin Bieber...best NBA momment of the year!

Fack yeah! :D

Eddy_Gordo
09-03-2011, 07:06
^^ Dont forget Scottie! Το δικαιουται!

Το πιο επικο ολων ομως πιο ειναι? Οτι εριξε τρελο ταπονι στον Justin Bieber...best NBA momment of the year!

Fack yeah! :D

Να υποθεσω οτι ΚΑΙ εσυ δεν τον πας καθολου !!! :hysterical:

Valkyre
09-03-2011, 09:38
^^ Εγω δεν τον ηξερα. Δηλαδη μεχρι προσφατα. Εβλεπα παντου μισος στο νετ (youtube κυριως) και απορρουσα γιατι τοσο πολυ. Ε μετα απο περιεργια ειδα 2-3 βιντεο του Bieber... και καταλαβα πληρως....!! :)

Ο Scottie Pippen ειναι πραγματικα παιδι του λαου!! :) :)

Επι τη ευκαιρια χθες ειδα 2 παιχνιδια των Λεηκερς που τα ειχα αφησει, εναντιων καλων ομαδων. Τα εχασαν και τα δυο. Βασικα το ρεκορ τους εναντιον των ελιτ ομαδων ειναι το χειροτερο φετος. Βεβαια ολη η δουλεια ειναι τα playoff και ελπιζω να δουμε δυνατα ματς.

Παντως κατι γενικο για το μπασκετ. Βλεπω πως συμπεριφερονται οι αμερικανοι φιλαθλοι/οπαδοι μεσα στα γηπεδα και μετα βλεπω τι γινεται στα δικα μας. Ειλικρινα νιωθω οτι ειμαστε ζωα....εντελως... μου ειναι αδυνατον να συνειδητοποιησω τον ξεπεσμο και την ξεφτυλα του αθλητισμου στην Ελλαδα... ποσο μαλλον στο μπασκετ που ειμαστε χωρα με παραδοση και θα επρεπε να εχουμε ενα ταδε σεβασμο.

Βλεπεις την ατμοσφαιρα στο ΝΒΑ και εξακολουθει να ειναι μια γιορτη, ενα θεαμα. Ακομα και καταφανως λαθος να κανουν οι διαιτητες και να αδικησουν καποια ομαδα, δεν βλεπεις να τα κανουν λαμπογυαλο και να καινε το γηπεδο... επισης βλεπεις οπαδους των Χιτ να καθονται διπλα διπλα με οπαδους των Λεηκερς, ακομα και στον αγωνα των Cavaliers με τους Heat ειδαμε πλανα τυπου με φανελα του lebron απο Heat να καθεται διπλα σε τυπο που κραταγε χαρτονι που κοροιδευε τον Lebron για την αποχωρηση του απο τους Cavs.

Oυτε χυδαιες βρισιες, ουτε "Lebron μπινε π***νας γιε" ουτε ολα αυτα τα αισχρολογα που ακους καθε φορα που πλησιαζεις σε ενα γηπεδο εδω. Συνθημματα απλα χωρις να ξεφευγουν και το σοου να παραμενει το επικεντρο.

Και ειναι απλα να αναρωτιεσαι... σε τετοιο βαθμο εχουμε καταντησει τον αθλητισμο εδω χαμω? Εμεις δημιουργησαμε τον αθλητισμο και να ειναι οι αμερικανοι το υποδειγμα?? Ε οχι ρε φουστη τι να πω.... απλα μετα μην απορρει κανεις γιατι ο ποιοτικος κοσμος απομακρυνεται απο τα γηπεδα-χοιροστασια που εχουμε εδω.

Eddy_Gordo
09-03-2011, 18:38
εχεις κανα λινκ ή κατι σχετικο για να κατεβασουμε ή να δουμε και εμεις τιποτα ;

Valkyre
09-03-2011, 19:57
Koιτα στην προηγουμενη σελιδα λεω σε ποιο site παω και κατεβαζω τα παιχνιδια :)

jimbour
11-03-2011, 03:27
Παντως τώρα που γράφω τρέχουμε ενα σερί 8 νικών και οι Xιτ 5 ηττες στην σειρά.
Τωρα παιζουμε με χιτ και είναι 53 - 55 ημίχρονο.
Αχ ρε nba ξύπνιο με κρατάς.

Ixor24
11-03-2011, 04:55
88-94 χάσανε οι lakers ωραίο ματσακι έγινε

Valkyre
11-03-2011, 09:21
Παιδια μην γραφετε αποτελεσματα ρε σεις...ελεος δηλαδη... καποιοι δεν τους βλεπουμε live τους αγωνες και περιμενουμε την επομενη μερα να τους κατεβασουμε να τους δουμε! Μην μας το χαλατε...

jimbour
11-03-2011, 15:27
Παιδια μην γραφετε αποτελεσματα ρε σεις...ελεος δηλαδη... καποιοι δεν τους βλεπουμε live τους αγωνες και περιμενουμε την επομενη μερα να τους κατεβασουμε να τους δουμε! Μην μας το χαλατε...


ε ρε συ ειναι δυσκολο αυτο, γιατι αμα θελω να μπω και να πω, παρτε τα ρε HEAT, θα το κανα δηλαδη αν νικούσαμε εχθες, μηπως μπει και κάποιος φαν να μου απαντησει να γίνει και παιχνίδι, αναγκαστικα θα καταλαβεις τι εγινε στο παιχνιδι,

Δηλαδη για ποιο θέμα να μιλήσουμε αν όχι τους αγώνες και τα αποτελέσματα.

Valkyre
11-03-2011, 15:33
Bρε Jim, υπαρχει και το σποιλερ... και αλλο να μιλαμε για καποιους αγωνες που δικαιολογημενα μπορεις να πεις οτι ειναι ευκολο να τους δεις και αρα να μην τους χασεις, για παραδειγμα αγωνες που διεξαγωνται στην Ελλαδα και την κοντινη Ευρωπη, και αλλο να μιλαμε για αγωνες που ξερεις οτι το 90% του πληθυσμου στην χωρα μας δεν μπορει να τους παρακολουθησει live επειδη γινονται ξημερωματα! Δεν ζητησα να βαλετε σε σποιλερ αγωνα που εγινε πριν 2 μερες, ζητησα να προσεχετε λιγο οταν αναφερεστε σε αποτελεσματα που ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια δεν μπορουμε να τους δουμε για ευνοητους λογους.

Επισης δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να γραφουμε αποτελεσμα χωρις σποιλερ και ηταν η πρωτη φορα που το βλεπω στο θρεντ. Επισης τοσες σελιδες μονο σε αποτελεσματα δεν εχουμε αναφερθει και δεν νομιζω οτι ενα θρεντ "νεα απο το ΝΒΑ" δεν εχει να πει κατι περισσοτερο απο αποτελεσματα, αλλιως θα το λεγαμε "αποτελεσματα αγωνων ΝΒΑ".

Δεν θεωρω οτι ειμαι παραλογος να ζηταω μια παραταση μερικων ωρων να προλαβω να γυρισω σπιτι μου να κατεβασω τον αγωνα και να τον δω, χωρις να εχω μαθει το αποτελεσμα του απο το πρωι επειδη ο αγωνας διεξηχθει τα ξημερωματα και καποιοι τυχεροι μπορουν και το βλεπουν live...

Eγω το περιμενα πως και πως το παιχνιδι και τωρα απλα καταστραφηκε...εμαθα δε και το ακριβες αποτελεσμα, τουλαχιστον να ειχε ενα ενδιαφερον κατα την διαρκεια...

Give us a chance thats all...

jimbour
12-03-2011, 22:00
Bασικά ο τίτλος λέει νέα απο το NBA και μπαίνεις με δικη σου ευθύνη.

Εγω δηλαδη που μπαίνω twitter και υπάρχουν μερικοι που συζητάνε τα αποτελεσματα το πρωι, να τους πω να μην το κάνουν μέχρι να το δω και εγω;

Εδω τουλαχιστον μπορεις να μην μπεις και να μην μάθεις τι έγινε. Μπες οτι δεις τους αγώνες.

Θα προσπαθήσω να βάζω spoilers στο εξης αλλα ετσι χάνει το νοημα του να μιλας για μπαλα με spoilers.

Valkyre
14-03-2011, 09:56
οκ βρε παιδια, εφοσον ειναι παραλογο να ζητας απο καποιον να μην γραφει τα αποτελεσματα αγωνων που ληγουν στις 04:55 το πρωι ωρα Ελλαδας, απλα δεν ξαναμπαινω εγω στο θρεντ να μην σας χαλαω την καταγραφη αποτελεσματων.

Το προβλημα φυσικα ειναι οτι αμα θελω να συζητησω για την γενικη αποδοση καποιου παιχτη, μιας μεταγραφης, ενος τραυματισμου, την γενικη πορεια μιας ομαδας, τις πιθανοτητες καποιου για MVP και τα πολλα πολλα αλλα θεματα που εντασσονται στην κατηγορια "νεα απο το ΝΒΑ", αυτοματως δεν θα μπορω να το κανω λογω της παρακλισης μου, η οποια θα με κραταει μακρια απο το θρεντ.

Καλη συνεχεια λοιπον.

jimbour
09-04-2011, 11:17
Oι Μπουλς πρώτοι (και μαθηματικα) στην ανατολή.
Πάμε οπως το 98 ρε ομάδα! ( δεν ειμαι σικαγο αλλα την συμπάθεια στην ομάδα που εκανε ολα τα πιτσιρικια τοτε να ασχοληθουν με το μπάσκετ την έχω)

Valkyre
28-05-2011, 23:58
O... ΒΙΑΣΜΟΣ των Lakers ηταν απολαυστικος!! λολ black mamba....

Ο απολυτος εξευτελισμος! Noμιζω το σλογκαν EPIC FAIL αποκταει νεα σημασια οταν μιλαμε για τα φετινα play offs και τους Lakers!

ΥΓ: Θεικο το σκηνικο και στο 3ο παιχνιδι που ο Odom ηταν ανενοχλητος για σουτ στο τελευταιο play, αλλα φυσικα ο "Black Mamba" ειχε αλλα σχεδια, τουτεστην να κανει ενα αεροπλανικο-διαστημικο σουτ με 2 παιχτες επανω του και τα τρελα ποσοστα ευστοχιας που εχει! Το αποτελεσμα? Το συνηθισμενο.

YΓ2: Ο Bynum πρεπει να αποβληθει για καμμια δεκαρια αγωνες στην επομενη σεζον ο αληταρας.

jimbour
03-06-2011, 14:20
Aυτα που έγιναν στο χθεσινο ματς στην τελευταια περιόδο δεν υπάρχει.
#GoMavs

Valkyre
05-06-2011, 18:52
^^ go Mavs indeed. O Nowitzki δεν ειχε κανει καλο παιχνιδι, αλλα στην 4η περιοδο εδειξε ποσο μεγαλος παιχτης ειναι αφου αυτος στην ουσια πηρε το παιχνιδι απανω του.

Επισης εχει αρχισει και γινεται εκνευριστικο να εκθειαζουν τον Λεμπρον ακομα και στα χαλια παιχνιδια του, ειδικα μαλιστα οταν υπαρχει παιχτης στην ομαδα που παιζει καλυτερα απο αυτον. Ο Τζεης εσπασε τα στεφανια, ο Γουεηντ εβαλε 36 ποντους και μοιρασε τους μισους του ΛεΜπρον παρολαυτα το credit παει στον Λεμπρον... γουατεβερ εντελως.

Giannis7
05-06-2011, 19:12
Μπορεί κάποιος να μου πει πότε είναι ο 3ος τελικός ? Δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα NBA, αλλά θέλω να δω τους τελικούς λόγω Mavericks και Nowitzki.

Valkyre
07-06-2011, 01:29
^^ Πηγαινε εδω κατεβασε τον και δες τον οποτε θες εσυ :)

http://bt.davka.info/

Giannis7
07-06-2011, 17:21
Ααα πολύ ωραία. Ευχαριστώ. :D

Valkyre
11-06-2011, 02:52
Παμε ρε Mavs γαμω την τρελα μου μεσα! LeFail James, 5 παιχνιδια συνολικοι ποντοι στις 4ες περιοδους?

11... EPIIIC! :D

Επισης βγηκε και ενα καταπληκτικο ανεκδοτο.

I asked LeBron for a dollar, but he only gave me .75 cents. He said sorry, "I don't have a 4th quarter"

nikon
11-06-2011, 08:05
Καλά ρε μη τον βγάλεις και κουτσό triple double έκανε χθες.

Valkyre
11-06-2011, 09:38
Nικο κουλος δεν ειναι, αλλα οταν η ομαδα σου χανει¨στους τελικους κι εσυ φοβασαι να παρεις την μπαλα στα χερια σου στο 4ο δωδεκαλεπτο και θες να λεγεσαι "εκλεκτος", κατι δεν παει καλα quadriple double και να κανεις.

Δεν ξερω αν ειδες το παιχνιδι ο Wade επαιξε τον μισο χρονο απο οτι ο Lebron γιατι χτυπησε την μεση του στο πρωτο δωδεκαλεπτο και επαιξε με πολλη περισσοτερη ψυχη και θρασος.

Τα trple doubles δεν σημαινουν τιποτα οταν εισαι 0-4 στην 4η περιοδο και η αμυνα σου ειναι της πλακας. Σχεδον ολα τα καλαθια που εφαγαν στο τελος οι Heat ηταν ή απο λαθος του Lebron ή απο κακη αμυνα του Lebron. Και ποσο μαλλον θα τον κραξω οταν βγαινει και μου κανει πομπωδεις δηλωσεις του στυλ "αν δεν παρω το finals MVP θα εκνευριστω!" Οποτε ναι...δεν θα του χαριστω! :P

nikon
11-06-2011, 11:50
Δεν είπε ποτέ κανείς ότι το πρώτο που κοιτάει είναι να παίξει άμυνα το αντίθετο μάλιστα αλλά δεν μπορείς να κατηγορήσεις έναν παίχτη που κάνει triple double ότι δεν έπαιξε και άμυνα μη τρελαθούμε δεν μπορείς να είσαι παντού.
Ο Wade είναι άλλος παίχτης, ο Lebron είναι άλλος παίχτης, ο Kobe είναι άλλος κλπ κλπ.

Valkyre
13-06-2011, 10:46
Nικο υπαρχουν πολλοι σκορερ που παιζουν και αμυνα και τα κανουν ολα. Πρακτικα ενας παιχτης ο οποιος μπαινει στις συζητησεις για greatest of all time δεν νοειται να παιζει στο μισο γηπεδο.

nikon
13-06-2011, 12:54
Πολλοί;;;;;.....για πες μου μερικούς που περιμένεις να πάρουν την ομάδα στις πλάτες τους επιθετικά και να παίζουν και άμυνα.......άμυνα όμως.....σαν να την πουν στον Νοβίτσκι γιατί δεν παίζει και άμυνα.:P

Valkyre
14-06-2011, 09:44
Γεια σου ρε Νοβιτσκι, α ρε Μαβερικς! Πω....τι ρεζιλικι θεε μου! Ο Λεμπρον πρεπει να φυγει απο τους Heat και να παει μαλλον σε μια αξιοπρεπη ομαδα... αλλα αξιοπρεπη ομαδα οχι αηδιες... 3 all star μονο στο Μιαμι? Ντροπη...προτεινω να τους παρατησει και να παει σε μια ομαδα με 5 all star τουλαχιστον μπας και καταφερει να παρει το πρωταθλημα επιτελους!

Στο τελευταιο δωδεκαλεπτο ο Mario Chalmers (παιχτης παγκου) ηθελε την μπαλα περισσοτερο απο τον Λεμπρον! Εκατσε και το κερασακι με τον Wade να κανει κι αυτος ενα κακο 4ο δωδεκαλεπτο και να ξυπνησει ο Νοβιτσκι και... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Εκπληκτικος σε αυτους τους 2 τελευταιους τελικους ο Τερι... ο τυπος του σταυρωσε κανονικα τους Heat.

Χαρες που θα κανει και το Cleveland...κατι ακουσα για παρελασεις λολ. Παντως τα ανεκδοτα με τον Λεμπρον δινουν και παιρνουν...να 1-2 καλα

How come LeBron never went to college? He couldn't pass the finals.

how do u know you've found Lebron's phone? It vibrates and receives calls...but it doesn't have a ring

lolz :D

13 χρονια ο Νοβιτσκι στους Μαβερικς. 13 χρονια δυσκολα δεν τους παρατησε για να παει σε μια υπερομαδα.13 χρονια προσπαθειας και μετα απο τοσο καιρο τα καταφερνει να σηκωσει το τροπαιο.Αυτα ειναι τα πρωταθληματα που σε κανουν θρυλο. Ο Νοβιτσκι δεν θα ξεχαστει ποτε απο το Νταλας.

YouTube - ‪The Dallas Mavericks Raise the Trophy‬‏

Desmond
14-06-2011, 11:22
Ο Νοβίτσκι γενικά δεν θα ξεχαστεί.ΕΠΡΕΠΕ να το σηκώσει.ΜΕΓΑΛΟΣ παίκτης...

kostasb13
14-06-2011, 13:18
Δεν ειμαι φαν των τεξανων αλλα και μονο για τον υπερτατο Ντιρκ το χαρηκα...στους τελικους υποστηριζα Μαβς. Θεορατος παικτης, ο κορυφαιος Ευρωπαιος μπασκετμπολιστας ολων των εποχων

nikon
14-06-2011, 14:44
Η ιστορία χρωστούσε και στον μεγάλο Kidd έναν τίτλο.

jimbour
14-06-2011, 20:55
Παιζει να το χαρηκα περισσότερο και απο το να το επαιρναν οι Lakers. Απεχθανομαι τοσο τους Miami που σηκωθηκα και φωναζα οταν τελειωσε το παιχνίδι. Το χρωστουσε η ιστορια σε Dirk και Kidd.

Valkyre
15-06-2011, 09:25
H oυρα στα σκελια για το Μαιμι...νομιζω ολοκληρος ο μπασκετικος κοσμος ηταν εναντιον τους. Και ειχαν και δικιο με τον τροπο που φερθηκαν πριν ξεκινησει η σεζον και με τις δηλωσεις που εκαναν

"οχι 1 οχι 2 οχι 3 οχι 4 αλλα πολλα πρωταθληματα..." ναι ετσι ελεγαν...

well...ας παρουν πρωτα το 1ο και βλεπουμε για τα υπολοιπα...

nikon
15-06-2011, 09:36
Eγώ που δεν είμαι εναντίον τους πειράζει;;;;.....ότι και να μου λέτε προτιμώ να βλέπω Γουέϊντ και Λεμπρόν παρά Mπαρέα και Νοβίτσκι.....sorry.

Valkyre
15-06-2011, 10:17
^^ Γιατι ρε σου ειπαμε οτι μας πειραζει? Κι εμενα μου αρεσει το θεαμα που προσφερουν και ξερεις οτι ο Wade ειναι ο αγαπημενος μου παιχτης, στο εχω πει απειρες φορες. Απλα οπως σου εχω πει επισης απειρες φορες δεν μου αρεσει η αλλαζονεια, οι υπερφυαλες δηλωσεις και το τουπε που πουλησανε οι Heat απο την αρχη της σεζον. Οπως φυσικα και οτι ειχαν την εντυπωση οτι με μια ομαδα all star θα "κοψουν" δρομο για να αποκτησουν πρωταθλημα.

nikon
15-06-2011, 10:25
Εγώ απλά κοιτάω το θέαμα το τι θα πει ο καθένας λίγο με νοιάζει και δεν θα με κάνει ποτέ να είμαι εναντίων τους αν αυτό που μου δίνουν να βλέπω είναι αυτό που θέλω.

Valkyre
15-06-2011, 10:31
Ε και εκει ειναι η διαφορα μας, δεν τρεχει κατι! Εγω κοιταω και τι λεει ο καθενας. Και οταν βλεπω να κοροιδευουν τον Νοβιτσκι δημοσια, το ηθικο κομματι του εαυτου μου εκνευριζεται. Ευτυχως karma is a bitch και μαλλον την πατησαν.

Δεν νομιζω να ειχες δει ολο το σκηνικο με την αποφαση του Λεμπρον και το τσιρκο που εκαναν μεσα στο γηπεδο που χορευαν. Και γιατι να το δεις αλλωστε, οπως λες δεν σε ενδιαφερουν αυτα και καλα κανεις. Αλλα για οποιον παρακολουθει τα τεκτενομενα, αυτο που εκαναν ηταν ακρως προκλητικο.

Την επομενη σεζον αν οι Heat παραμεινουν ως εχουν (κατι λενε οτι ο Μπος θα παρει ποδι, οπως και ο προπονητης και οι σχεσεις Wade και Bronbron δεν ειναι πλεον ξεκαθαρες) βαζω στοιχημα οτι θα ειναι πολυ μετρημενοι στις δηλωσεις τους, εχουν παρει το μαθημα τους.

jk_blue_tiger
15-06-2011, 10:36
Η καθε ομαδα οσους all-star και να εχει εαν δεν παιξουν σαν συνολο το μονο που θα καταφερουν ειναι να μας δωσουν καποιες μεμονομενες φασεις.
Τα πρωταθληματα κερδιζονται επειδη ολοι παιζουν για εναν και ενας για ολους
και οχι με τις φανελες ή με τα μεγαλα λογια.
Ο Lebron καλα θα κανει να κοιταξει στο παρελθον τι εκαναν αλλοι αποδεδειγμενα μεγαλοι παιχτες (Thomas, Magic, Jordan) για να καταφερει να κερδισει πρωταθλημα-τα.

X-NEC
01-07-2011, 12:34
http://www.prionokordela.gr/wp-content/uploads/2011/06/%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD.j pg

Valkyre
01-07-2011, 12:37
Κριμα για το lock out αλλα απο οτι φαινεται ηταν αναποφευκτο... τωρα το ποσο θα κρατησει μενει να δουμε...

lebron15
08-08-2011, 20:52
Ελπιζω να χουμε κατι παρομοιο με το 99 και να μην χασουμε ολη την χρονια,ειναι καλο εστω να δουμε πρωταθλητη, και σε περιπτωση που το πρωταθλημα αρχισει Φεβρουαριο ή Ιανουαριο για παραδειγμα το πρωταθλημα θα αρχισει πιο σοβαρο,θα δουμε...

Valkyre
09-08-2011, 09:30
H σεζον του 99 ηταν αθλια.... πετσοκομμενη, οι παιχτες δεν ηταν σε καλη κατασταση, αρπα κολα οργανωση της τελευταιας στιγμης και γενικα οχι οτι καλυτερο. Θα μου πεις απο το τιποτα...και θα συμφωνησω φυσικα.

Το θεμα ειναι οτι δεν φαινεται φως στο τουνελ. Μετα και την τελευταια συναντηση, αντι να ερχονται πιο κοντα οι 2 πλευρες, απομακρυνονται ολο και περισσοτερο. Μαλιστα ακουσα και τον Stern να λεει οτι απειλειται ακομα και ολοκληρη η σεζον (αν και θεωρω οτι απλα το εριχνε στο τραπεζι ως διαπραγματευτικο χαρτι, για να τρομαξει ιδιοκτητες και παιχτες αμφοτερους.)

lebron15
12-08-2011, 00:06
Καλυτερος απο ολους ο Αλλεν που ειπε πως πανω απο ολα ειναι το μπασκετ και να αφησουν τα λεφτα,ηδη παιρνουν παρα πολλα,τι να κανεις ομως οταν στους ''εκατο'' ειναι ενας μονο!

Valkyre
12-08-2011, 09:46
Ο Αλλεν ειναι μορφη. ειναι πραγματικα ενας μεγαλος αθλητης και ανθρωπος. Λιγοι, ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ βρισκονται στα 36 χρονια τους στην καλυτερη φορμα της καρριερας τους. Η πειθαρχια αυτου του ανθρωπου δεν εχει προηγουμενο. Δεν με παραξενευει καθολου η αποψη του για τα τεκτενομενα, το περιμενα οτι θα εχει τετοια αντιδραση.

minaras_tio
03-09-2011, 13:47
Καλημερα,μια απορια ρε παιδια.Αυτο το lockout που ακουω τι σκατα ειναι? Οκ δε ξεκιναει το πρωταθλημα αλλα απο τι προκληθηκε και γιατι??
Ρε δε χτυπαμε κανα lebron αφου ξυνετε?:first:

Valkyre
05-09-2011, 14:33
Ναι αλλη δουλεια δεν εχει ο Λεμπρον να ερθει στην ελλαδα να παιξει μπασκετ μεσα στα κλουβια με την τρομερη ατμοσφαιρα, να βλεπει γυμνοστηθους τυμπανιστες και αλλους να χοροπηδανε σαν ζωα χωρις να βλεπουν καν τον αγωνα, να βλεπει καπνογονα μεσα στο γηπεδο, αντικειμενα να εκτοξευονται.... φυσικα που θα βρει καλυτερα! Μα να μην ερθει να παιξει στον ΘΡΥΛΟ ή την ΠΑΝΑΘΑ??? :P :D

Περαν της πλακας, το lockout εχει προκληθει επειδη οι ιδιοκτητες των ομαδων δεν μπορουν να τα βρουν με τους παιχτες και το αντιστροφο. Οι ιδιοκτητες θελουν να παρουν μεριδιο των κερδων απο τους παιχτες και οι παιχτες δεν το δεχονται. Αποτελεσμα οι ιδιοκτητες να φερουν το Lockout και να παραμενει το πρωταθλημα στον αερα. Συζητησεις για τα ποσοστα γινονται συνεχως αλλα δεν φαινεται να βρισκουν κοινη λυση μεταξυ τους....

κριμα γιατι μετα απο πολλα χρονια εδειχνε το ΝΒΑ να εχει παρει παλι τα πανω του.

minaras_tio
05-09-2011, 16:53
Ναι αλλη δουλεια δεν εχει ο Λεμπρον να ερθει στην ελλαδα να παιξει μπασκετ μεσα στα κλουβια με την τρομερη ατμοσφαιρα, να βλεπει γυμνοστηθους τυμπανιστες και αλλους να χοροπηδανε σαν ζωα χωρις να βλεπουν καν τον αγωνα, να βλεπει καπνογονα μεσα στο γηπεδο, αντικειμενα να εκτοξευονται.... φυσικα που θα βρει καλυτερα! Μα να μην ερθει να παιξει στον ΘΡΥΛΟ ή την ΠΑΝΑΘΑ??? :P :D

Περαν της πλακας, το lockout εχει προκληθει επειδη οι ιδιοκτητες των ομαδων δεν μπορουν να τα βρουν με τους παιχτες και το αντιστροφο. Οι ιδιοκτητες θελουν να παρουν μεριδιο των κερδων απο τους παιχτες και οι παιχτες δεν το δεχονται. Αποτελεσμα οι ιδιοκτητες να φερουν το Lockout και να παραμενει το πρωταθλημα στον αερα. Συζητησεις για τα ποσοστα γινονται συνεχως αλλα δεν φαινεται να βρισκουν κοινη λυση μεταξυ τους....

κριμα γιατι μετα απο πολλα χρονια εδειχνε το ΝΒΑ να εχει παρει παλι τα πανω του.
Ρε συ αστους αυτους στην αμερικη.Δε ξερουν τι σημαινει ατμοσφαιρα σε γηπεδο!!!:makefun:
Μαγκες NBAερς ελατε Ελλαδα!!!

Valkyre
29-11-2011, 16:57
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΑΙΚΤΩΝ-ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ!

Το ΝΒΑ θα ξαναξεκινησει οπως ολα δειχνουν τα Χριστουγεννα και η σεζον θα εχει 66 αγωνες αντι για 82! Ηρθαν σε συμφωνια με τα πολλα οι 2 πλευρες και επιτελους αφου ελυσαν αυτοι τα εκατομυρρια τους, θα δουμε κι εμεις λιγο μπασκετ να ζεσταθουμε χριστουγεννιατικα!

Αντε με το καλο! :) :D

Valkyre
27-12-2011, 12:50
Εξαιρετικα τα πρωτα παιχνιδια της νεας σεζον ΝΒΑ... ειδικα το παιχνιδι Lakers Bulls ηταν ολα τα λεφτα...

messi10
27-12-2011, 13:36
^ oντως μεγαλο ματς, με μεγαλο φιναλε.

Ωραιο ηταν και το Νικς - Μποστονς, με τον τρομερο Αντονυ.

Valkyre
27-12-2011, 13:44
Nαι ο Carmelo σηκωσε την ομαδα στο τελος, αν και οι Celtics ειχαν τον μεγαλυτερο σκορερ τους απων (Paul Pierce).

kostasb13
12-01-2012, 15:08
Δυο συνεχομενες ηττες για το Μαιαμι. Απο Γκολντεν Στειτ και Κλιππερς.
Νωρις ειναι ακομα αλλα ειμαι βεβαιος οτι ο Λεμπρον και η παρεα του θα παρουν παλι τον πουλο φετος...οι πρωταθλητες δεν χτιζονται ετσι, για τσιρκο καλοι ειναι αλλα πρωταθλημα δεν παιρνουν...και με αυτον τον προπονητη της πλακας...

Η συμπαθεια μου η Οκλαχομα μια χαρα τα παει. Ντουραντ, Ουεστμπρουκ σαρωνουν...

james9
12-01-2012, 15:19
το προβλημα του μιαμι ειναι ο κοουτς , το ταλεντο περισευει. φετος παραμενουν φαβορι μιας και οι διεκδικητες αποδυναμωθηκαν. το νταλλας θα μπει πλευ οφ και ως εκει , το σαν αντονιο ειναι σταθερο αλλα γερασμενο και με πολλους τραυματισμους, οι λεικερς θα κρατανε οσο κραταει ο κομπε αλλα στα 33 του το ξυλο δεν αντεχεται ευκολα εκτος αν κανουν το κολπο και παρουν ψηλο και φυγει ο βουτυρομπεμπες γκασολ. η οκλαχομα και οι κλιπερς ειναι οι πιο ελπιδοφορες ομαδες αλλα τα νιατα δεν εχουν εμπειρια οποτε ειναι ερωτηματικο. αφησα τελευταιους τους μπουλς γιατι ειναι η μονη ομαδα που μπορει να χριστει φαβορι και αν παρει ψηλο οπως ψαχνεται τοτε βλεπω τελικο.

gmarinps3
12-01-2012, 15:21
Chicago 4tw!!!

Valkyre
12-01-2012, 15:25
@kostasb13

Ξερεις τι με χαλαει απιστευτα στον Λεμπρον? Οτι ειναι εκνευριστικα ποζερας....

δηλαδη κανει το καρφωμα και μετα κοιταει ετσι αγρια και με στομφο την καμερα... ποζαρει πολυ ο τυπος... απορρω πως δεν δινουν τεχνικες γι αυτους τους λογους εκει, οταν δινουν τεχνικες για πλακα με το παραμικρο.

Οσον αφορα το δυναμικο, οι Heat κερδιζουν οσον αφορα τα χαρτια. Ταλεντο, δυναμη και λοιπα ειναι πρωτοι και με διαφορα. Αλλα δεν εχουν αυτο που λες και που φυσικα ελεγα κι εγω περισυ. Στοφα πρωταθλητη... μονο ο Wade μπορεις να πεις οτι εχει.

Ο αυτοαποκαλουμενος "King" James το μονο που ξερει να κανει καλα ειναι να ποζαρει στις καμερες κατα την διαρκεια της κανονικης περιοδου. Οταν φτασει το κρισιμο ματς εχει αποδειξει οχι μια, οχι δυο αλλα αρκετες φορες οτι ειναι πολυ "μικρος".

Δεν θα ξεχασω περισυ που ο Mario Chalmers στο 4ο δωδεκαλεπτο των τελικων ηθελε πολυ περισσοτερο την μπαλα απο τον Βασιλια, ο οποιος δεν ηξερε τι να την κανει και που να την δωσει. Εαν και φετος δεν παρουν το πρωταθλημα οι Heat θα μιλαμε για την απολυτη ξεφτυλα/αποτυχια ever. Ακομα τους θεωρω φαβορι, αλλα....ποτε δεν ξερεις.

Αυτοι που υποστηριζω σταθερα εγω ειναι οι Bulls. Πανε πολυ καλα και μου αρεσει η νοοτροπια της ομαδας γενικα. Λιγα λογια, πολλες πραξεις.

Ο Λεμπρον ειχε υποσχεθει οχι 1 οχι 2 οχι 3 οχι 4 οχι 5 (!) οχι 6 (!!!!) πρωταθληματα 1 χρονο πριν... ακομα και με 3 team captains στην ιδια ομαδα και παλι στο ΜΗΔΕΝ ειναι, αν και φετος επαναληφθει, μιλαμε...μονο για ντοματες θα ειναι...

ΥΓ: Ο Γκασολ δεν ειναι βουτυρομπεμπες...αν καποιος εδωσε το τελευταιο πρωταθλημα στους Λεηκερς αυτος ηταν ο Γκασολ και οχι ο "black mamba" που το μονο που ξερει να κανει καλα τις τελευταιες στιγμες ενος ματς, ειναι να προτιμαει να κανει ενα σουτ με προυποθεσεις 0.5% επιτυχιας οταν 3 συμπαικτες του ειναι παντελως ελευθεροι...

james9
12-01-2012, 15:34
επειδη εχω μια μουρλα με το ΝΒΑ και εχω κ φιλους εκει θα σου πω απλα οτι εχουμε αλλη νοοτροπια με τους αμερικανους πανω στον αθλητισμο. δηλαδη οπως λες ειναι ποζερας και κοιταει περιεργα κλπ. ε αυτα εκει ειναι φυσιολογικα ειναι part of the game. ο lebron και οι αλλοι παιζουν για το θεαμα ειναι "ηθοποιοι" την ωρα που παιζουν , παιζουν μια παρασταση. δεν παιζουν για τη νικη με καθε μεσο οπως εδω που για να παμε γηπεδο πρεπει η ομαδα μας να ειναι πρωτη να παιζει καλα να εχει πανσεληνο κλπ.
μπορει να σε εκνευριζει κ με το δικιο σου αλλα εγω βλεπω εναν ηθοποιο που προσφερει θεαμα. απλα εχουν πεσει ολοι πανω του και τον εχουν φορτωσει αγχος .αν προσεξεις ομως θα δεις πισω απο ολα αυτα ενα μεγαλο αθλητη . εχει ακουσει τοσα και ειναι τοσο συγκεντρωμενος στο στοχο του . αν παρακολουθεις θα ειδες οτι φετος εχει προσθεσει στο παιχνιδι του κινησεις στο ποστ και μαλιστα αποτελεσματικες. αυτο δειχνει οτι περυσι το καλοκαιρι που ολοι τον χλευαζαν τον εβριζαν κλπ αυτος παρολη την πικρα της αποτυχιας δουλεψε και δειχνει στο γηπεδο αλλο προσωπο . ε αυτο για μενα ειναι respect.

Valkyre
12-01-2012, 15:49
^^ Ωπα ωπα! Μισο λεπτο! Βλεπω ΝΒΑ απο την εποχη Magic Bird Jordan κλπ! Ασε που κραταω και αρχειο με αγωνες απο Dr J, Wilt , Bill, Abdul κλπ κλπ, ειμαι υπερμουρλος οχι απλα μουρλος. Δεν ειμαι νεος ξερω ακριβως πως λειτουργει το αθλημα πλεον.

Η λεξη κλειδι ειναι "πλεον".

Αυτα τα καραγκιοζιλικια με τις ποζεριες δεν υπηρχαν παλια φιλε μου. Αλλο το trash talking και το occasional posing, αλλα τα σημερινα σκηνικα του βαραω το στηθος σαν γοριλλας και ουρλιαζω, δεν υπηρχαν παλιοτερα ή ηταν μεμονωμενα περιστατικα. Παλιοτερα υπηρχε πολυ μεγαλυτερος σεβασμος στο παιχνιδι και στους παικτες και οχι αυτο το πραγμα στα ορια του αδερφιστικου που υπαρχει σημερα. 3 sec rule, απαγορευτηκε το hand checking, σφυριγματα με το παραμικρο, οι παικτες φορανε πρακτικα πανοπλιες σε ολο τους το σωμα...τι λεμε καμμια επαφη...

Εδω τους βλεπεις σημερα και ειναι ο ενας πιο πιθηκος απο τον αλλο. Καθολου class. Γκρινιαζουν με το παραμικρο για φαουλ, θυμιζουν επικινδυνα ελληνικο ποδοσφαιρο (2011 eastern conference finals με τον Λεμπρον....δηλαδη ελεος...επεφτε χειροτερα και απο τον Καραγκουνη κοτζαμ βοδι 120 κιλα) Και λογικο αν το σκεφτεις ετσι οπως το καταντησανε το αθλημα... που πλεον δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αποφοιτοι κολεγιου και βλεπεις κατι παιδακια 18 χρονων ατριχα ακομα να παιρνουν μισθους που οι Jordan και Magic και Bird δεν πηραν ποτε ή τους πηραν οταν ειχαν 4-5 δαχτυλιδια στο χερι τους.

Το ΝΒΑ στην μετα 90s εποχη πηρε τρελη κατηφορα... εγινε ...τσιρκο... τωρα εχει αρχισει και ανεβαινει παλι, αν και εξακολουθει να υφισταται μεγαλο τσιρκουλο. Εν τω μεταξυ κανουν μπαμ οι παιχτες της παλιας κοπης και οι νεοι. Βλεπεις πως αντιδραει μετα απο ενα μεγαλο καλαθι ο Ray Allen και ο Jason Kidd και βλεπεις πως αντιδραει ο Bosch και ο James.

Μεγαλος αθλητης σιγουρα ειναι ο James. Απλα δεν ειναι και δεν θα μπει ποτε στο πανθεον των αθλητων του πραγματικου ΝΒΑ.

ΥΓ: Malone, Dr J, Wilt, Bill Russel, Moses Malone, Bird, Magic, Jordan, Barkley, Stockton, Shaq, Reggie, Kempf, Robinson, Drexdler, Starks, Ewing, West, Pippen, Rodman, Thomas, Olajuwon τι να λεμε, η λιστα συνεχιζει και συνεχιζει και συνεχιζει...

δεν υπαρχουν δυστυχως τετοιοι παιχτες τωρα. Υπαρχουν αλλοι, πιο αθλητικοι ισως, αλλα και πολυ πιο βουτυρομπεμπεδες και κακομαθημενοι. Και σιγουρα οχι με τετοια καρδια και ευρηματικοτητα οσοι οι παλιοι....χρυση εποχη περασε....ας ελπισουμε καποια στιγμη να ερθει καποια νεα...

ΥΓ2: προσπαθω να φανταστω τον Λεμπρον να παιζει με τους κανονισμους και τις αμυνες των Bad Boys Pistons του 88-91 και τους Knicks του 92-96...lol... ο τυπος θα ειχε βαλει τα κλαμματα στο πρωτο δωδεκαλεπτο...

χωρις πλακα.

gmarinps3
12-01-2012, 15:59
Καλά η αλήθεια είναι πως το έχουν κάνει λίγο Hollywood.
Πάντως ο Lebron είναι φοβερός αθλητής αλλά δεν έχω επίσης λόγια για τον Rose και Durant.

Valkyre
12-01-2012, 21:56
^^ Μπορει να εχουν καλυτερα φυσικα προσοντα απο τους παλιοθυς παιχτες αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι εξισου ταλαντουχοι με εκεινους. Και το σοου που βλεπαμε το 80 και το 90 απλα δεν εχει σχεση με αυτο που βλεπουμε σημερα.

Δυστυχως καποιοι δεν εζησαν απο κοντα εκεινη την εποχη οποτε δεν ξερουν.

Το επισης δυστυχημα ειναι αυτο που ειπε ο james9 οτι πλεον εχουν εμπνευστει λιγο απο wreslting οσον αφορα τις ποζεριες και αλλες τετοιες αηδιες. Και η πλακα ειναι οτι οσο και να προσπαθουν να το παιξουν σοουμεν κανεις δεν ξεσηκωσε τον κοσμο ολο (και ουτε προκειται να ξαναγινει) οπως το εκανε ο Τζορνταν. Και δεν χρειαστηκε ουτε να κοιταει την καμερα αγριεμενος, ουτε να χτυπαει το στηθος του ουρλιαζοντας σαν γοριλας. Απλα αφηνε το παιχνιδι του να μιλησει και η παρουσια του και μονο μεσα στο γηπεδο ηταν αρκετη για να προκαλεσει ΔΕΟΣ, ουτε καραγκιοζιλικια ουτε τιποτα.

αααχχχ... τι θυμαμαι... τωρα...

nikon
13-01-2012, 09:11
Σου έχω ξαναπεί μην είσαι τόσο αντιΛεμπρονικός γιατί λες υπερβολές.....το να λες στον αντίπαλο "για σένα" και να βάζεις την βολή με κλειστά μάτια ή να γυρνάς στην κάμερα με ύφος "τι να κάνω;" όταν όλα πάνε μέσα (στον αγώνα με τους Μπλέϊζερς) ποζεριά δεν είναι;;;;.....ήταν και θα είναι show οι αγώνες του ΝΒΑ και για τους παίχτες και για τους θεατές άσχετα με το επίπεδο των παιχτών.

gmarinps3
13-01-2012, 09:23
Μα είναι σόου για τους Αμερικάνους το μπάσκετ όπως και να έχει.
Σκεφτείτε και με τις εθνικές πως λειτουργούσαν χρόνια.
Εδώ για να κατέβουν στους Ολυμπιακούς της Αθήνας εκβίαζαν πως δεν θα κατέβουν αν τους κάνανε dopping control.

Για εποχές MJ τι να πεις; Πραγματικά όποιος παρακολούθησε είδε ότι καλύτερο είχε να προσφέρει μέχρι σήμερα το NBA.
Δεν ξεχνάς καταρχάς τα παιχνίδια με Pistons έτρωγε ο Jordan το ξύλο της αρκούδας.
Το παιχνίδι ήταν ποιο άγριο !!

Valkyre
13-01-2012, 10:37
Σου έχω ξαναπεί μην είσαι τόσο αντιΛεμπρονικός γιατί λες υπερβολές.....το να λες στον αντίπαλο "για σένα" και να βάζεις την βολή με κλειστά μάτια ή να γυρνάς στην κάμερα με ύφος "τι να κάνω;" όταν όλα πάνε μέσα (στον αγώνα με τους Μπλέϊζερς) ποζεριά δεν είναι;;;;.....ήταν και θα είναι show οι αγώνες του ΝΒΑ και για τους παίχτες και για τους θεατές άσχετα με το επίπεδο των παιχτών.

Oχι Νικο δεν ειναι το ιδιο γιατι δεν γνωριζεις ιστορια!

Για αρχη αλλο να κανεις σαν πιθηκος μετα απο ΚΑΘΕ καρφωμα/καλαθι και φαουλφαση και αλλο να εχεις βαλει 6 τριποντα σε 1 ημιχρονο και να σηκωνεις με απορια τους ωμους σου προς τα πανω μετα το 6ο πετυχημενο ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ, ενω γυρνας πισω στην αμυνα χωρις να καθυστερεις.

Δευτερον δεν κοιταξε την καμερα αλλα κοιταξε την γραμματεια με τους σπορτς καστερς (το λεγομενο scorer's table) και συγκεκριμενα τον Marv Albert οι οποιοι εκεινη την περιοδο ελεγαν οτι ο Τζορνταν δεν ξερει να σουταρει. Υπαρχει και στο youtube το ολο σκηνικο με τον Shaq να λεει μαλιστα πως αυτη ηταν η καλυτερη προσωπικη του αναμνηση απο τον τζορνταν. Και φυσικα τα λογια του ιδιου του Phil Jackson οτι ελεγαν οι προπονητες και οι δημοσιογραφοι γενικα εκεινη την περιοδο οτι ο Τζορνταν ειναι απλα για να επιτιθεται στην μπασκετα και οτι στην περιφερεια δεν ειναι ιδιαιτερα απειλιτικος.

Nα και το βιντεο, πηγαινε στο 1:31 κατευθειαν.

Michael Jordan: testimonials - YouTube

Αλλο να κλεισεις το στομα καποιου με τον τροπο που παιζεις και με το αποτελεσμα του παιχνιδιου σου και αλλο καθε φορα που κανεις ενα αεροπλανικο να στεκεσαι 3 δευτερολεπτα μπροστα στην καμερα.

Τωρα το βαραω με κλειστα ματια την βολη δεν το εκανε λεγοντας στις καμερες "παιδια κοιταχτε κοιταχτε! θα βαρεσω βολη με κλειστα ματια!", το εκανε στον Mutombo μετα απο trash talk/πλακα που εκαναν μεταξυ τους καθολο τον αγωνα και του ειχε πει οτι θα κανει την κοτα να βαρεσει βολη με κλειστα τα ματια.Mε λιγα λογια το ολο σκηνικο ηταν μεταξυ τους, οχι για την τηλεοραση και τον κοσμο... κανεις δεν πηρε χαμπαρι εκεινη την στιγμη τι ελεγαν μεταξυ τους.

Μαθε ιστορια! Μεγαλος ανθρωπος που εισαι!:c055gfe:

Για τον Λεμπρον στα εχω πει αρκετες φορες και απο κοντα. Δικαιως εχουν πεσει ολοι απανω του κατα την γνωμη μου. Δικαιοτατα βασικα. Κανεις δεν ειχε προβλημα με τον Λεμπρον 2 χρονια πριν. ΚΑΝΕΙΣ. Ξαφνικα εχουν ολοι. Τυχαιο? Δεν ειναι ανωμαλος ο κοσμος, ουτε ξαφνικα αντιπαθησε χωρις λογο τον Λεμπρον. Οι περισσοτεροι δεν τον αντιπαθησαν καν επειδη ενωσε δυναμεις με 2 ακομη team captains και πηγε στους Heat. Ηταν ο τροπος που το εκανε, τα σχολια που εκανε και ο τροπος που φερθηκε σε αυτους που τον εβλεπαν σαν Θεο.

Oταν αφηνεις την ομαδα σου που επι τοσα χρονια σε προσκυναει να μην ξερει καν τι θα κανεις κι εσυ ξαφνικα βγαινεις στην κρατικη τηλεοραση να χορευεις ραπ μεσα στο γηπεδο μιας αλλης ομαδας, ε εισαι ξεφτυλας. Απο ολες τις αποψεις.

Αν απλα ελεγε "ξερετε κατι, θελω να παω στους Heat γιατι θελω ν κερδισω πρωταθλημα και ειναι μεγαλη ευκαιρια για εμενα", χωρις ραπ, χωρις χορους και βαρελοτα και καραγκιοζιλικια, ελαχιστοι θα ειχαν προβλημα μαζι του αυτη την στιγμη. Συγκεκριμενα μονο το Cleveland θα ειχε προβλημα. Τωρα εχει ολη η λιγκα. Γιατι δεν εφυγε απλα απο την ομαδα του, το εκανε χωρις ιχνος σεβασμου.

Συν τοις αλλοις ειπαμε... ο Λεμπρον ειναι 0 στα 2 μεχρι στιγμης... και οποιος ειδε το παιχνιδι με τους Clipers καταλαβε γιατι τις μεγαλες στιγμες ο Λεμπρον κλανει μεντες και δεν θελει να βλεπει την μπαλα. 3 ποντοι λολ, ελαχιστες προσπαθειες για σουτ κλπ κλπ.

YΓ: Επισης οπως ειπα υπαρχουν περιστατικα ποζεριας και απο τους παλιους παιχτες και τον Τζορνταν ακομη, αλλα ειναι πολυ μα πολυ λιγα και μεμονωμενα. Και επισης δεν ειναι ΜΟΝΟ ο Λεμπρον που κανει ποζεριες, πολλοι νεοι παιχτες το κανουν και δυστυχως σχεδον ΚΑΘΕ φορα που βαζουν ενα αξιολογο καλαθι.

nikon
13-01-2012, 13:34
Καλά και εμείς θεό τον έχουμε αλλά εσύ σε λίγο θα μας πεις ότι όταν έκλανε μύριζε λιβάνι.....ρε αϊ παράτα μας με τις ιστορίες σου.

kostasb13
13-01-2012, 15:27
Ο Λεμπρον ειναι τεραστιος παικτης...ισως οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το ΝΒΑ σημερα. Μπορει να διαλυσει την οποιαδηποτε αμυνα για πλακα, τρομερα θεαματικος αλλα και παικτης ουσιας.

Τεσπα, χθες Ορλαντο- Γκολντεν Στειτ 117-109. Χαουαρντ 45 ποντοι, 23 ριμπαουντ:a038-1:
"Σουπερμαν" ονομα και πραμα...

Valkyre
13-01-2012, 16:24
Ο Λεμπρον ειναι τεραστιος παικτης...ισως οτι καλυτερο εχει να επιδειξει το ΝΒΑ σημερα. Μπορει να διαλυσει την οποιαδηποτε αμυνα για πλακα, τρομερα θεαματικος αλλα και παικτης ουσιας.

Τεσπα, χθες Ορλαντο- Γκολντεν Στειτ 117-109. Χαουαρντ 45 ποντοι, 23 ριμπαουντ:a038-1:
"Σουπερμαν" ονομα και πραμα...

προσωπικα δεν ειδα να διαλαει καμμια αμυνα "για πλακα" ουτε στους τελικους του 2007 που τον σκουπισαν (αλλη ντροπη αυτη) 4-0 οι San Antonio, ουτε το 2010 με την "dream team" που τους κερασαν οι γερολυκοι των 30+ χρονων Mavericks, με τα ανεπαναληπτα 4α δωδεκαλεπτα του.

Για να γινει τεραστιος πρεπει να παιξει αντιστοιχα σε εξισου τεραστια παιχνιδια...και οχι απλα σε random παιχνιδια της κανονικης περιοδου.

Για τον Howard δεν μπορω παρα να συμφωνησω απολυτα, αν και φετος εχει μεγαλυτερες διακυμανσεις απο οτι περισυ, ποτε ειναι απιαστος, ποτε θα ειναι εγκλωβισμενος. Και αυτο το ποσοστο του στις βολες ειναι ντροπη πια!

Ο Howard εαν αποκτησει και εναν shooting guard δυνατο, τοτε θα γινει απο τις πρωταγωνιστικες ομαδες στο ΝΒΑ. Τωρα ειναι στην ουσια μονος του εκει περα αν και ο Τουρκογλου εχει κανει καποια μεγαλα παιχνιδια φετος.

EDIT: Πλακα πλακα μολις τωρα και εντελως τυχαια χωρις να ψαχνω γι αυτο το πραγμα συγκεκριμενα επεσα πανω σε μια συνεντευξη του Τζορνταν πανω στο θεμα που συζηταμε και το πως το μαρκετινγκ αλλαξε το ΝΒΑ. Ενω παλια οι παιχτες αφηναν το παιχνιδι τους να απαντησει πλεον τα πραγματα ειναι διαφορετικα:

Michael Jordan Legendary - YouTube


I'm a firm believer that if you have good game, your game is going to say that. You don't have to say it.

nikon
14-01-2012, 17:05
προσωπικα δεν ειδα να διαλαει καμμια αμυνα "για πλακα" ουτε στους τελικους του 2007 που τον σκουπισαν (αλλη ντροπη αυτη) 4-0 οι San Antonio, ουτε το 2010 με την "dream team" που τους κερασαν οι γερολυκοι των 30+ χρονων Mavericks, με τα ανεπαναληπτα 4α δωδεκαλεπτα του.

Για να γινει τεραστιος πρεπει να παιξει αντιστοιχα σε εξισου τεραστια παιχνιδια...και οχι απλα σε random παιχνιδια της κανονικης περιοδου.......Δηλαδή το ότι δεν έχει πάρει πρωτάθλημα και δεν τα έχει πάει καλά στους τελικούς τον κάνει έναν συνηθισμένο παίχτη που βλέπουμε κάθε μέρα στα γήπεδα;;;;

Valkyre
14-01-2012, 19:22
^^ Γιατι εγραψα ή ειπα ποτε οτι ειναι συνηθισμενος?? Νομιζω ξεκαθαρισα οτι ειναι ενας παρα πολυ καλος παιχτης ουκ ολιγες φορες.

Τεραστιος ομως? Οχι. Στον βαθμο που τον προσκυνανε καποιοι? Σιγουρα οχι.

Μπορει να διαφερουν πολυ οι αποψεις οσον αφορα την ηθικη ενος "τεραστιου" αθλητη και το τι αποδοση πρεπει να εχει εκει που μετραει για να μιλαει ο κοσμος με τα λογια που μιλαει, αλλα τουλαχιστον τα νουμερα δεν επιδεχονται αμφισβητηση. Οταν ο "τεραστιος" ΛεΜπρον εχει σε ολοκληρη την σειρα τελικων 15 ποντους συνολο στα 4α δωδεκαλεπτα και ο 33αχρονος και αρρωστος Νοβιτσκι (τον οποιο σημειωση κοροιδευε ο ΛεΜπρον μαζι με τον Γουεηντ) εβαλε 60 (και ειχε και περισσοτερα ριμπαουντ), σιγουρα δεν ειναι δειγμα "μεγαλειου" ή οτι τους εχει ολους για πλακα.

Αλλο συνηθισμενος παιχτης, αλλο πολυ καλος παιχτης και αλλο "τεραστιος" παιχτης. Η διαφωνια μου ειναι στο τεραστιος και μεχρι στιγμης τα νουμερα συμφωνουν. Ακομα και με 3 all star δεν καταφερε να παρει πρωταθλημα. Να δουμε φετος. Γιατι αν και φετος δεν τα καταφερει (εξακολουθω να τους θεωρω αδιαφιλονικητο φαβορι παρολο που οι Bulls εχουν το καλυτερο ρεκορ μεχρι στιγμης) τοτε νομιζω οτι θα πρεπει να σταματησει να ποζαρει στην καμερα και να κραταει το στομα του κλειστο..

nikon
15-01-2012, 10:38
Εκτός ότι το να πάρεις πρωτάθλημα δεν σε κάνει από μόνο του "τεράστιο" ακόμα είναι 27 χρονών οπότε η σύγκριση με "τεράστιους" παίχτες από το παρελθόν είναι τουλάχιστον άκυρη.
Ας τελειώσει την καριέρα του να δούμε τι έχει κάνει και τότε θα δούμε αν θα μπει το όνομα του δίπλα στα "τεράστια" ονόματα του παρελθόντος αν και με αυτά που ήδη έχει κάνει δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι δεν θα μπει.


2× NBA Most Valuable Player (http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_Most_Valuable_Player): 2009, 2010
NBA Rookie of the Year (http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_Rookie_of_the_Year): 2004
NBA Scoring Champion (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_National_Basketball_Association_season_sco ring_leaders): 2008
2× NBA All-Star Game MVP (http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_All-Star_Game_MVP): 2006, 2008
7× NBA All-Star (http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_All-Star_Game): 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011
7× All-NBA (http://en.wikipedia.org/wiki/All-NBA_Team):

First Team: 2006, 2008, 2009, 2010, 2011
Second Team: 2005, 2007


3× NBA All-Defensive (http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_All-Defensive_Team):

First Team: 2009, 2010, 2011


NBA All-Rookie First Team (http://en.wikipedia.org/wiki/NBA_All-Rookie_First_Team): 2004
Bronze medal with Team USA, 2004 Summer Olympic Games (http://en.wikipedia.org/wiki/2004_Summer_Olympic_Games)
Bronze medal with Team USA, 2006 FIBA World Championship (http://en.wikipedia.org/wiki/2006_FIBA_World_Championship)
Gold medal with Team USA, 2007 FIBA Americas Championship (http://en.wikipedia.org/wiki/2007_FIBA_Americas_Championship)
Gold medal with Team USA, 2008 Summer Olympic Games (http://en.wikipedia.org/wiki/2008_Summer_Olympic_Games)

Valkyre
15-01-2012, 11:55
Το ονομα του θα μπει στην λιστα με τους μεγαλους παιχτες. Το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν ειναι αυτος ο παιχτης που πρωτον ο ιδιος διατυμπανιζει ("Τhe King") και δευτερον ο παιχτης που ο κοσμος συχνα πυκνα αναφερει και μιλαει με τα λογια αυτα.

Ποτε δεν ειπα και ποτε δεν θα πω οτι δεν ειναι μεγαλος παιχτης. Διαφωνω ομως καθετα με τις συγκρισεις που γινονται με παιχτες του παρελθοντος και ακομα και ορισμενους τωρινους.

Μικρος ειναι και για εμενα εαν ειχε μεινει στο Cleveland και καταφερνε να παρει ενα πρωταθλημα εστω μετα απο 10 χρονια σου λεω εγω, θα το θεωρουσα πολυ πιο μεγαλο κατορθωμα απο το να παρει 8 πρωταθληματα με την all star ομαδα που πηγαν και εφτιαξαν. Κατι σαν τον Νοβιτσκι δηλαδη που ναι μεν μπορει να πηρε ενα πρωταθλημα μοναχα, αλλα αυτο αξιζει χρυσαφι και δειχνει οτι πανω απο ολους και απο ολα εχεις βαλει την ομαδα σου και δεν εγκαταλειπεις στα δυσκολα.

nikon
15-01-2012, 12:19
Καλά δεν έφτιαξαν και all star ομάδα αυτός και ο Wade είναι μη μου πεις ότι ο Bosh είναι πρωτοκλασάτος παίχτης που κάνει την ομάδα που παίζει all star.
Το ότι έφυγε (όπως και να έφυγε) για κάτι μεγαλύτερο γιατί πρέπει να τον "κυνηγάει" στην καριέρα του;;;....ούτε ο πρώτος ήταν ούτε ο τελευταίος.
Όσο για το "The King" το κουβαλούσε και πριν πάει στο ΝΒΑ.

Valkyre
15-01-2012, 12:54
^^ Τους λογους τους εξηγησα παραπανω. Εαν απλα πηγαινε στους Ηeat λεγοντας οτι θελει μια καλυτερη ευκαιρια κλπ κλπ, εαν δηλαδη το εκανε σωστα και με σεβασμο προς την ομαδα που τον προσκυναγε, δεν θα υπηρχε ιδιαιτερο προβλημα. Οι μονοι που θα τον γιουχαραν θα ηταν το Κληβλαντ. Τωρα τον γιουχαρει ολη η λιγκα. Και ειναι λογικο γιατι δεν εδειξε ιχνος σεβασμου βγαινοντας στην κρατικη τηλεοραση ενω η πρωην ομαδα του δεν γνωριζε το μελλον της ολης υποθεσης, να χορευει ραπ μαζι με αλλους 2 allstar εν μεσω πυροτεχνηματων.

Νικο, καλως ή κακως εγω μερικα πραγματα τα βλεπω ρομαντικα και η ηθικη παιζει μεγαλο ρολο για εμενα στον πιο θα θεωρησω προτυπο και τεραστιο. Τα νουμερα δεν μου αρκουν ποτε σε εναν αθλητη, και αυτο γιατι απο μικρος τα ινδαλματα που ειχα δεν ηταν απλα και μονο αριθμοι, ηταν και ηθος, ψυχη καρδια. Αυτο το κραμα αθλητη παντα με εκφραζε, αυτο παντα με ενεπνεε. Ο Λεμπρον εχει τα νουμερα δυστυχως δεν εχει πολλα αλλα. Για καποιους ειναι αρκετα τα νουμερα για εμενα οχι.

Απεχθανομαι την αλλαζονεια, την ελειψη στοιχειωδους ηθικης γενικα στους ανθρωπους και ειδικα οταν προκειται για ατομα που ειναι υποψηφια ινδαλματα.

Εναν πιτσιρικα 20± χρονων δεν θα τον κατηγορησω που κοιταει τον Λεμπρον και τον θαυμαζει. Πολυ πιθανον να εκανα και εγω στην θεση του. Αλλα τωρα εχω ΔΕΙ και εχω ΖΗΣΕΙ και τα στανταρ μου δυστυχως ειναι πολυ ψηλα.

Εχω ζησει το ΝΒΑ του 80 και του 90 και εχω ανατρεξει στο ΝΒΑ του 60-70 και το πως ηταν οχι μονο το αθλημα αλλα και αυτοι που το εκπροσωπουσαν.

Valkyre
16-01-2012, 01:26
3η συνεχομενη ηττα απο Μιαμι και μαλιστα με μεγαλη διαφορα. Ο Wade παλι γκαντεμης, γυρισε το αλλο του ποδι αυτη την φορα.

Οι Bulls παιζουν επιβλητικα καλα και το γεγονος οτι το ρεκορ τους στα εκτος εδρας παιχνιδια ειναι τοσο καλο 6-1 τους κανει πραγματικα σοβαρους διεκδικητες. Προς το παρον τουλαχιστον.

gmarinps3
16-01-2012, 10:28
Valkyre πόσο το χαίρεσαι που χάνει το Μαϊάμι (Λεμπρόν); :P

Valkyre
16-01-2012, 11:01
Μα....δεν το χαιρομαι. Ειμαι εντελως κατα του φανατικου οπαδισμου. Τα εχω ξεκαθαρισμενα μεσα στο μυαλο μου τα πραγματα (μεχρι στιγμης) για καποια θεματα. Μπορει να μην ειναι η αγαπημενη μου ομαδα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τρεφω μισος για την ομαδα, αλλιως θα ημουν ηλιθιος εντελως να εχω δει ΟΛΑ τους τα παιχνιδια μεχρι στιγμης.

Το οτι δεν θεωρω για τους λογους που ανεφερα τον Λεμπρον "τεραστιο" παιχτη, δεν σημαινει οτι τον μισω ή οτι χαιρομαι να τον βλεπω να χανει. Αλλιως δεν θα εκανα το σχολιο για την ατυχια του Wade, που εχω γραψει πολλες φορες εδω μεσα οτι ειναι απο τους αγαπημενους μου παιχτες στο ΝΒΑ αυτη τη στιγμη! :)

Δεν εχω απεχθεια προς τον Λεμπρον, απλα εγω δεν μπορω να ακουω (ακομα) το ονομα του διπλα σε αλλα ιερα ονοματα του μπασκετ, αυτο ειναι ολο.

Ο πιτσιρικας ο Cole που πηραν παντως ειναι διαμαντι και αν το παιδι δουλεψει το παιχνιδι του εχει προοπτικες να γινει μεγαλος guard. To miami οπως ειπαν και αλλοι εχει κακο προπονητη αυτην την στιγμη. Η ομαδα μοιαζει ανικητη στο ενα παιχνιδι και παντελως εκτος συγχρονισμου στο επομενο. Νομιζω οτι οι ισσοροπιες καθε βραδυ αλλαζουν, πραγμα που πραγματικα ειναι καθαρα θεμα προπονητη για εμενα.

gmarinps3
16-01-2012, 11:26
Πλάκα κάνω δεν δείχνεις μίσος όντως εκφράζεις αυτό που βλέπεις και δεν νομίζω πως έχεις άδικο ;)

Valkyre
16-01-2012, 21:26
Απιστευτα χαλια οι Celtics... απο τις ομαδες που συμπαθω λογω ιστοριας και οχι μονο, αλλα φετος ειναι απλα ενα χαλι μαυρο...

Ο Paul Pierce ειναι αγνωριστος... ΑΓΝΩΡΙΣΤΟΣ. Ελπιζω απλα να παρει μπρος γιατι ειναι τραγικα κακος μεχρι στιγμης. Ο Garnet επισης μοιαζει κουρασμενος επι μονιμου βασεως. Πραγματικα αν δεν ηταν ο ανεπαναληπτος Ray Allen που πραγματικα αμφισβητει τους νομους της φυσης (εχει τα καλυτερα ποσοστα που ειχε ποτε στην καρριερα του και μαλιστα με μεγαλη διαφορα και ειναι 36 ετων...) οι Celtics θα ηταν στις μηδεν νικες...

Κριμα, ελπιζω να φτιαξουν γιατι ειναι ομαδα που θελω να δω να πηγαινει στα playoff και να μπορει να παιξει στα ισα τις μεγαλες ομαδες.

Valkyre
17-01-2012, 10:40
Παντως σε ατομικη αποδοση η εβδομαδα αυτη αντικειμενικα ανηκει στον Bryant. Τα τελευταια 4 παιχνιδια ηταν εξαιρετικος, αλλα δυστυχως για τον ιδιο και την ομαδα του δεν μεταφραζονται απαραιτητα σε νικες. Το μεγαλο ελατωμα του Bryant ηταν παντοτε αυτο, οτι δεν μπορει να κανει την υπολοιπη ομαδα γυρω του να δωσει το κατι παραπανω την κρισιμη στιγμη και να βγαλει τον καλυτερο εαυτο της. Και δεν μιλαω για ασσιστ τωρα, μιλαω για ηγετικη ικανοτητα.

Παρολαυτα ξαναλεω σε ατομικο επιπεδο η εβδομαδα αυτη ηταν φοβερη γι αυτον.

ΥΓ: Αυτος ο Griffin των Clippers σου δινει την αισθηση οτι αμα θελει μπορει να δωσει ενα σαλτο και να πηδηξει ολη την μπασκετα απο πανω... κανενας λευκος δεν μου ειχε δωσει τετοια εντυπωση ποτε...μιλαμε το ατομο κυριολεκτικα απογειωνεται...

gmarinps3
17-01-2012, 10:54
Blake Griffin Mix - The Blake Show - 2011 (HD) - YouTube

kostasb13
18-01-2012, 14:02
Τελικα απ΄οτι φαινεται το Μαιαμι κερδιζει οταν λειπει ο Ουειντ...νικη χθες μετα απο 3 συνεχομενες ηττες με 22 ποντους διαφορα εναντι των Σπερς

Valkyre
18-01-2012, 14:54
^^ ή να λειπουν και οι δυο! χαχα Οταν λειπουν και ο ΛεΜπρον και ο Γουεηντ, εχουν τελειο ρεκορ! :D

Bασικα αυτο που χρειαζονται ειναι να λειψει ο Σπολστρα...δια παντως...

nikon
19-01-2012, 09:51
Μπας και φταίει ο καντέμης που έχουν για πρόεδρο;;;;.....

Ο ιδιοκτήτης των Μαϊάμι Χιτ, Micky Arison ήταν ο βασικός ιδιοκτήτης του Costa Concordia, του κρουαζιερόπλοιου που βυθίστηκε στην Ιταλία......o Λεμπρόν πάντως είναι ο μόνος που δεν φταίει.:c026:

Valkyre
19-01-2012, 11:10
^^ Καλα δεν νομιζω να ειναι και "ατυχος"...ο ανθρωπος εχει ΤΑ λεφτα και οτι ζημια και να επαθε θα τον καλυψουν εστω εν μερει οι ασφαλιστικες. Μια χαρα τυχερος ειναι!

Οι παιχτες σιγουρα δεν φταινε, απλα σου δινουν την αισθηση οτι καποιες συνθεσεις της ομαδα δεν ταιριαζουν καλα μεταξυ τους.

nikon
19-01-2012, 11:20
Είναι πολλές φορές αποδεδειγμένο ότι οι παίχτες δεν κάνουν την ομάδα και τα παιχνίδια τα κερδίζουν οι ομάδες.
Αν δεν υπήρχε πχ η συνεργασία του Στόκτον με τον Μαλόουν από μόνοι τους δεν θα έκαναν τίποτα όσο μεγάλοι παίχτες και αν ήταν.

Valkyre
19-01-2012, 12:05
^^ εννοειται, αν δεν υπαρξει ομαδα με συνοχη στον πυρηνα της δεν υπαρχει περιπτωση να παει μπροστα. Ηγετες μπορει να υπαρχουν, αλλα χωρις την συνοχη της ομαδας δεν μπορουν να κερδισουν μονοι τους.

kostasb13
29-01-2012, 22:35
Εχει Σικαγο-Μαιαμι τωρα, ματσαρα!

Valkyre
01-02-2012, 01:04
^^ Onτως μεγαλο ματς ηταν μολις τωρα το τελειωσα! Εν τω μεταξυ το ειδατε αυτο:

Blake Griffin DUNKS over Kendrick Perkins, dunk of the year!!!! - YouTube

Καλα μιλαμε επαθα σοκ... τον κακομοιρη τον Perkins....! Ετσι και αποκτησει καλο περιφερειακο σουτ ο Griffin, μετα... ποιος τον πιανει....

nikon
01-02-2012, 08:48
^^Δεν πρόκειται όμως....είναι τέτοιο το στυλ του που μόνο αυτό που κάνει και στο βίντεο θα κάνει καλά εξάλλου τα μέχρι τώρα στατιστικά του τα λένε όλα.....τραγικά.

Valkyre
01-02-2012, 11:22
^^ Μην βιαζεσαι... εχει δειξει φετος οτι δουλευει το περιφερειακο σουτ του, κανει πολυ περισσοτερες προσπαθειες, υπαρχει αρκετα μεγαλη διαφορα απο περισυ. Επισης... ο ανθρωπος ειναι 22 χρονων... μολις περισυ ξεκινησε να παιζει στο ΝΒΑ, δευτερη χρονια του ειναι τωρα, δεν ειναι να πεις οτι εχει εξελιχθει οσο μπορει...

Και επειδη ηδη εχει ξεκινησει την βελτιωση στον τομεα που λεω, αν συνεχισει, μας περιμενουν μεγαλες εκπληξεις.

Επισης, μην εισαι υπερβολικος. Μονο τραγικα δεν ειναι τα νουμερα του για rookie...

ξερεις πολλους rookie που να βγαζουν μεσο ορο double double στην πρωτη τους χρονια στο ΝΒΑ? 22.5 ποντους 12 ρημπαουντ 4 assist μεσος ορος ανα παιχνιδι! Και τα ποσοστα ευστοχιας του δεν ειναι ασχημα. 50% διποντα 30% τριποντα. Μονο στις βολες ειναι κακος με 64%. Αλλα ειπαμε θα βελτιωθει αν το κυνηγησει! Εχει πολυ ψωμι ακομα.

james9
01-02-2012, 11:44
Τον παρακολουθω απο την πρωτη μερα που πατησε στο ΝΒΑ. δυστυχως ειναι καθε μερα και πιο τραγικος στις βολες εχει φτασει νομιζω 45% φετος. για παικτη της ηλικιας του αυτο δειχνει μη διαθεση για βελτιωση. ελπιζω να μην παρουν τα μυαλα του αερα γιατι θα το χασει το παιχνιδι. επισης απο εξω δε σουταρει εκτος αν εννοεις αυτο το σουτακι απο τα 5-6 μετρα που ειναι basic για τους ψηλους στο ΝΒΑ. αν δουλεψει και δεν εχει τραυματισμους θα ειναι ενας απο τους καλυτερους pf για πολλα χρονια παντως.

Valkyre
01-02-2012, 12:16
^^ Aυτο το σουτ χρειαζεται και του ειναι αρκετο. Δεν ειναι καθολου basic για τους ψηλους του ΝΒΑ σε συνολο αυτο. Δεν χρειαζεται απαραιτητα ο Blake να γινει 3point shooter, απλα να απειλει απο την περιφερεια ωστε να ανοιξει την αμυνα της ομαδας.

Tα ποσοστα ευστοχιας του βασικα εχουν βελτιωθει ολα σε σχεση με περισυ εκτος απο τις βολες που οντως εκει εχει πεσει στο 50%. Αλλα το σουτ του εχει βελτιωθει. Πλεον κανει πολυ περισσοτερες αποπειρες απο την περιφερεια και το να εχει βελτιωσει τα στατιστικα του ενω σουταρει απο πιο μακρια ειναι καλο σημαδι.

Μην ξεχναμε οτι οι Clipers ειναι πολυ διαφορετικη ομαδα σε σχεση με περισυ που στην ουσια ηταν μονος του ο Griffin. Τωρα εχει και τον Chris Paul να κανει παιχνιδι. Aκομα ειναι πολυ νωρις στην σεζον, μολις 18-20 παιχνιδια, ουτε στο 1/3 δεν ειμαστε ακομα.

Οπως ειπα, χρειαζεται δουλεια ο Griffin. Αν ειναι διατεθιμενος να την κανει θα ξεχωρισει με εντυπωσιακο τροπο πιστευω.

nikon
01-02-2012, 14:54
Επισης, μην εισαι υπερβολικος. Μονο τραγικα δεν ειναι τα νουμερα του για rookie...

.....50% διποντα 30% τριποντα. Μονο στις βολες ειναι κακος με 64%. Αλλα ειπαμε θα βελτιωθει αν το κυνηγησει! Εχει πολυ ψωμι ακομα.Έλα πες μου ότι μου κάνεις πλάκα....πες το.
Όταν δεν μπορεί να βάλει βολή (μόνος του και από μέση απόσταση) περιμένεις να βάλει σουτ;;;;.....εδώ θα είμαστε και σου βάζω ότι θες ότι δεν πρόκειται να φτιάξει σουτ αυτός ο παίχτης.

Valkyre
01-02-2012, 15:05
^^ εχεις δει καθολου παιχνιδια ή μονο highlights? Επειδη τα βλεπω τα παιχνιδια των Clipers σου λεω οτι φετος κανει πολυ περισσοτερα σουτ απο την περιφερεια και ειναι βελτιωμενος απο περισυ καθως το ποσοστο του ειναι μεγαλυτερο.

Ο Griffin ειναι πιτσιρικας. Ακομα rookie τον λες. Μην τρελαθουμε οτι δεν μπορει 22 χρονων να φτιαξει το σουτ του αν θελει. Τοσοι και τοσοι εχουν βρεθει που ηταν πολυυυυ χειροτεροι απο τον Griffin σε ολα και κατεληξαν να ειναι παιχταραδες...

Kαι ο Olajuwon ειχε 61% ποσοστο στις βολες την χρονια που ηταν rookie και μετα εγινε 80%...για να μην πω για τον Karl Malone που ειχε ποσοστο 45% περιπου και μετα απο δουλεια το εκανε σταθερο 80αρι...

Ολα ειναι θεμα θελησης και δουλειας. Τωρα αν ο Griffin εχει την ορεξη ή οχι, αυτο φυσικα δεν το ξερω. Ουτε ομως ξερω και με βεβαιοτητα οπως εσυ οτι δεν υπαρχει περιπτωση να το κανει. Ειναι σπανιος παιχτης με φοβερα αθλητικα προσοντα και το γεγονος και μονο οτι εχει μεσο ορο double double ειναι απο μονο του εντυπωσιακο, ειδικα οταν μιλαμε για rookie παιχτη.

james9
01-02-2012, 15:30
κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν εχει προοπτικη να φτιαξει περισσοτερο το σουτ του. δεν ειναι το στυλ του και για τη θεση του αρκει το basic σουτακι που επαναλμβανω το εχουν ολοι σχεδον οι ψηλοι στο ΝΒΑ. π.χ. ο Ιλγκαουσκας απο την κορυφη τα εχωνε ολα. οι βολες ειναι μεγαλο προβλημα και ψυχολογικο και φυσικα της ομαδας καθως προς το τελος τον σημαδευουν με φαουλ.

Με τα αθλητικα προσοντα που εχει πρεπει να κανει συγκεκριμενα πραγματα αλλα το σουτ που λες δεν το βλεπω και μην γελιομαστε κανενας προπονητης δεν θα του το ζητησει.

Valkyre
01-02-2012, 15:43
Προπονητης μπορει να μην του το ζητησει, αλλα δεν νομιζω οτι οι προπονητες κανουν τους μεγαλους παιχτες, εαν πρωτα οι ιδιοι οι παιχτες δεν το θελουν... Και ρε παιδια ημαρτον, εισαστε δηλαδη τοσο σιγουροι πια οτι δεν υπαρχει περιπτωση ποτε των ποτων ενας 22αχρονος rookie να βελτιωσει το παιχνιδι του? Δηλαδη ενταξει να πω οτι λεω κατι απιστευτα παραλογο παει στο διατανο, να πω επισης οτι το θεωρω βεβαιο οτι θα συμβει παει και παλι στο διατανο...

εγω ομως απλα λεω οτι "αν" και "εφοσον" προσπαθησει να φτιαξει το σουτ του θα γινει τραγικα φοβερος παιχτης, που ηδη ειναι, αλλα αν γινει καλυτερος θα αφησει πολυ κοσμο αναυδο.

Σας ακουγεται τοσο αδυνατον να συμβει? Δηλαδη ο Griffin στην rookie χρονια του μας εδειξε το 100% αυτου που μπορει να γινει? Δεν νομιζω... ειδικα αν ακολουθησω την ιστορια του αθληματος, στο 90% των περιπτωσεων το αντιθετο θα αντικρυσω...

Συμφωνοι μπορει να εχουν παρει τα μυαλα του αερα και αντι να γινεται καλυτερος να γινεται χειροτερος. Εγω απλα λεω οτι ειναι στο χερι του να γινει κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που ειναι τωρα. Και το σουτ θα βοηθησει υπερβολικα πολυ οχι μονο τον ιδιο αλλα και την ομαδα του. Αυτην την στιγμη εκτος περιφερειας μετα βιας θα τον φυλαξει ενας. Αν γινει τοσο απειλητικος ωστε να του κανουν double team απεξω, θα κερνανε κοσμο οι Clippers με τον Deandre μεσα και τον Chris Paul εξω.

nikon
02-02-2012, 08:03
Δημήτρη την γνώμη και το πιστεύω του λέει ο καθένας εσύ λες ότι θα το βελτιώσει το σουτ εμείς λέμε ότι δεν πρόκειται στο μέλλον θα δούμε ποιος είχε δίκιο.
Όσο για τις βολές μέχρι και ο Σακίλ και ο Φασούλας που όταν σούταραν βολές γελούσαν και οι μπασκέτες τις είχαν βελτιώσει το δύσκολο είναι να βελτιώσεις το σουτ όχι τις βολές.

Λες είναι μικρός (που δεν είναι) και rookie ε και;;;;;......το σουτ ή το έχεις ή δεν το έχεις από μικρή ηλικία δεν το αποκτάς στα 22-23 και με 50% απλά δεν το έχει.
Το ότι δεν υπάρχει παίχτης μ'αυτό το σουλούπι που να έχει καλό σουτ δεν σου λέει τίποτα;;;;
Στο φινάλε δεν μπορείς να τα έχεις όλα αυτός έχει το άλμα και την δύναμη κάτι που στο καλό σουτ απλά δεν χρειάζονται πχ Bird εντελώς αγύμναστος και με άλμα εφημερίδα.....βρεγμένη.

Valkyre
02-02-2012, 12:02
Mισο λεπτο καλε μου φιλε (...), γιατι μαλλον ξεκινησαμε λαθος και εχουμε παρει καποια πραγματα ως στανταρ τα οποια μονο στανταρ δεν ειναι. :D

Θεωρεις οτι ενας power forward με ποσοστο ευστοχιας 50% απο την περιφερεια (οχι τριποντο) ειναι "κακος" σουτερ?

Γιατι αν ειναι ετσι μπορω να σου βγαλω λιστα ονοματων καθαρων σουτερ που εχουν χειροτερα ποσοστα απο 50%... για παραδειγμα Larry Bird, Reggie Miller,Ray Allen και πολλοι πολλοι αλλοι.Δηλαδη αν αυτοι, οι αντικειμενικα καλυτεροι σουτερ δεν μπορουν να εχουν 50% ποσοστο, τοτε τι ειναι "καλος σουτερ" και τι ειναι κακος?

Ειδικα δε ο Ray Allen φετος εχει απο την περιφερεια ποσοστο 47% και απο το τριποντο 56% ευστοχια... δεν σημαινει απαραιτητα οτι επειδη εχεις "ασχημα" ποσοστα σε ενα "θεωρητικα ευκολο" σουτ οτι θα εισαι ακομα χειροτερος απο μεγαλυτερη αποσταση... ειναι τι ακριβως εχεις προπονηθει να κανεις. Ο Ray Allen παιρναει 3 ωρες την ημερα βαροντας τριποντα και 1 ωρα περιφερειακο απλο σουτ... σε ποιο θεωρεις οτι στο τελος θα ειναι καλυτερος??

Το 50% δεν ειναι καθολου κακο ποσοστο ευστοχιας απο την περιφερεια, το αντιθετο μαλιστα. Για την ακριβεια σπανια θα βρεις σουτερ με πανω απο 50% ποσοστο ευστοχιας και αυτο γιατι τα σουτ που καλουνται να κανουν ειναι δυσκολα τις περισσοτερες φορες. Επισης πολλοι μεγαλοι παιχτες θεωρουν τις ελευθερες βολες το πιο δυσκολο σουτ στο επαγγελματικο μπασκετ. Ενας απο αυτους ειναι και στο αβαταρ σου (και το δικο μου). Δεν ειναι τυχαιο οτι υπαρχουν προπονητες ειδικα γι αυτο το πραγμα.Δες απλα την αρχη:
Michael Jordan Freethrows - YouTube

ΥΓ: επισης σε παρακαλω... λολ...μην ξαναβαλεις τον Φασουλα στην ιδια προταση με τον Σακιλ...ημαρτον δηλαδη λολ! :P :P :D Ειναι σαν να μου βαζεις τον Τζον Κορφα διπλα στο Τζορνταν λολ!! ΝΤΡΟΠΗ :D :P (ξερω γιατι το ανεφερες απλα ειχε πολυ γελιο να διαβαζω τα 2 ονοματα μαζι :) )

YΓ2: Ο Karl malone τι σουλουπι ειχε δηλαδη? Ο Olajuwon τι σουλουπι ειχε? Ακομα και ο Lebron ποσο διαφορετικο σουλουπι εχει που αν εξαιρεσεις τους 4 ποντους διαφορας σε υψος ειναι καθολα ιδιοι? Νικο, μην υπερβαλεις, υπαρχουν αμετρητα παραδειγματα power forwards με καλο σουτ. Εδω εχουμε Centers με εκπληκτικο σουτ και πολυ χειροτερο κορμι... (βεβαια μαλλον οπως ειπα παραπανω τα εχουμε μπερδεψει στο τι θεωρειται "καλο σουτ" οποτε... :D

jimbour
02-02-2012, 12:06
^ εχθες πάντως μαζι με τον Chris Paul επαιξαν φανταστικά στον αγωνα με τη Utah. Και γενικά το παιδί δείχνει να βελτιώνεται συνέχεια. 2η του χρονιά είναι, ακόμα έχει πράγματα να δείξει.

Valkyre
02-02-2012, 12:16
^^ γενικως οι Clipers φετος ειναι μια απο τις πιο βελτιωμενες ομαδες. Και βεβαια εχει να μαθει πολλα ακομα, η εμπειρια του ειναι ελαχιστη, νηπιακη ακομα, αυτο προσπαθω να πω. :)

nikon
02-02-2012, 14:45
Ρε c μέχρι και ο Τζον Κόρφας και ο Michael Jordan είχαν καλύτερο σουτ από τον Griffin :P.....anyway εγώ βλέπω και λίγο τη φάτσα του και αυτό το μετέωρο βλέμμα του πελαργού δεν μου αφήνει ελπίδες ότι θα γίνει καλός γενικά όχι μόνο στο σουτ.

Valkyre
02-02-2012, 14:50
^^ Kαλα εσυ το ξερουμε οτι εισαι και ρατσιστης μεχρι αηδιας... δεν ειναι και κανενα καινουργιο νεο αυτο!! :P

Τζον Κορφας ρε π..στη μου γ..μω την τρελα μου!! Τζον Φακινγκ Κορφας!!!!

http://3.bp.blogspot.com/-lQpAHMfIllA/Tp2lsRwoIyI/AAAAAAAAAbg/oS6BURHh_2o/s1600/john+korfas.jpg

nikon
07-02-2012, 14:01
O Kobe το 'πε και το 'κανε (http://nba.sport24.gr/article/1608557/o-kobe-to-pe-kai-to-kane)


Από σήμερα και τυπικά ο Kobe είναι ο σπουδαιότερος παίκτης στην ιστορία των Los Angeles Lakers αφού προσπέρασε τον Shaquille O'Neal και προχώρησε στην 5η θέση των μεγαλύτερων σκόρερ στο ΝΒΑ (http://nba.sport24.gr/article/1608276/sweet-lou-williams). Πίσω από έναν άλλο σπουδαίο “Λιμνάνθρωπο”, τον Wilt Chamberlain. Γράφω “τυπικά” γιατί ουσιαστικά η καριέρα του στο Λος Αντζελες είναι τέτοια που δικαιολογεί τον τίτλο αυτό.

Αλλωστε το είπε ξεκάθαρα και ο… πατριάρχης των Lakers, ο Magic Johnson, αμέσως μετά το κατόρθωμα του Black Mamba, στην ήττα των Lakers από τους Sixers στη γεννέτειρά του Φιλαδέλφεια: “Ιστορικά και αναφέρομαι στην ιστορία των Lakers, είναι ο σπουδαιότερος παίκτης τους. Εχει κάνει μερικά σπουδαία πράγματα για την ομάδα, όπως το να κατακτήσει πέντε πρωταθλήματα. Είναι 33 ετών κι έχω μέσο όρο 30 πόντους και θα γίνει ο μεγαλύτερος σε ηλικία παίκτης που καταφέρνει κάτι τέτοιο.

Tο παιχνίδι του λέει ότι είναι ο σπουδαιότερος παίκτης των Lakers. Εχουμε τα ίδια πρωταθλήματα, όμως το να είσαι σε καθημερινή βάση το κεντρικό σημείο συγκέντρωσης των αντιπάλων και να εξακολουθείς να κυριαρχείς στο παιχνίδι είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να του το αναγνωρίσω, Δεν έχω πρόβλημα να κάνω πιο πέρα για να περάσει ο Kobe. Δεν έχω εγωϊστικά προβλήματα. Το μόνο που θέλω από εκείνον είναι να συνεχίσει να κάνει σπουδαίους τους Lakers και θα το κάνει”.

Ούτε ο Shaquille O'Neal, που κατέκτησαν μαζί τρία συνεχόμενα πρωταθλήματα στο Λος Αντζελες, δεν βρήκε λόγο να διαφωνήσει με την άποψη του Magic Johnson: “Θέλω να συγχαρώ τον Kobe για το ότι είναι ο κορυφαίος Laker όλων των εποχών. Το κατόρθωμά του είναι σπουδαίο και το άξιζε και είμαι πολύ περήφανος γι’ αυτόν. Μου είπε όταν ήταν 18 ετών ότι θα γινοταν ο σπουδαιότερος Laker όλων των εποχών κι ένας από τους σπουδαιότερους στο ΝΒΑ. Δεν έλεγε ψέματα”.

Είχα την ευκαιρία να καλύψω –διά ζώσης- τον κορυφαίο όλων των εποχών Michael Jordan, στα τρία τελευταία του πρωταθλήματα με τους Bulls αλλά και στην επιστροφή του με τους Wizards και φυσικά τον Kobe Bryant μέχρι και σήμερα. Ε λοιπόν ο Kobe, είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στον Jordan, εντός κι εκτός γηπέδου. Δεν έχει να κάνει μόνο με την -σχεδόν ίδια- κοψιά τους. Αλλά με το γεγονός ότι ο Kobe, όπως και ο Jordan, είναι αποδεδειγμένος νικητής, που όχι απλά δεν φοβήθηκε την ευθύνη του να είναι εκείνος το Α και το Ω της ομάδας, αλλά το επεδίωξε απολαμβάνοντας κάθε στιγμή. Το κερασάκι στη τούρτα του θα είναι το 6ο πρωτάθλημα με τους Lakers. Φαίνεται δύσκολο για την ώρα, αλλά όχι ακατόρθωτο αν οι “Λιμνάνθρωποι” καλύψουν τις ελλείψεις τους.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, η θέση του πλέον είναι παγιωμένη μέσα στους πέντε σπουδαιότερους παίκτες ολων των εποχών στο ΝΒΑ μαζί με το είδωλό του, τον Michael Jordan, τον μέντορά του Magic Johnson, τον επίσης «Λιμνάνθρωπο» Kareem Abdul-Jabbar και τον Larry Bird. Κάποιοι θα συμφωνείτε με την άποψη αυτή και κάποιοι όχι.

Valkyre
07-02-2012, 14:20
Δεν νομιζω να αμφισβητει κανεις την αξια του, ειδικα οσον αφορα τους lakers. Περα απο την οποια κριτικη, εχει προσφερει πολλα στο Los Angeles και το ΝΒΑ και ειναι αξιος συνεχιστης της ιστοριας που εγραψαν Wilt Chamberlain, Jerry West, Magic Johnson, Jabar και Shaquille O'Neil. Οι Λεηκερς ειναι μια ομαδα που ειχε την τυχη σχεδον σε ολη την διαρκεια του ΝΒΑ να εχει μεγαλες προσωπικοτητες-ηγετες να την εκπροσωπουν.

Και ο Shaquille του εστειλε συγχαρητηρια που τον περασε στα νουμερα. Ανεξαρτητα απο την οποια αντιπαθεια ειχαν στα τελευταια χρονια μαζι, εδειξαν και οι 2 σεβασμο.

Βεβαια το αρθρο εχει πολλες ανακριβειες μεσα (οπως για τον μεσο ορο του που ουτε 30 ειναι πλεον , ουτε ο μεγαλυτερος σε ηλικια που το εχει κανει) αλλα δεν ειναι η ουσια αυτη.

nikon
07-02-2012, 14:26
O Magic τα είπε αυτά όχι το άρθρο αλλά δεν είναι η ουσία αυτή.:makefun:

Valkyre
07-02-2012, 14:36
Ε ναι ενταξει, οκ ο Magic τα ειπε και τα ειπε λαθος. Δηλαδη εγω φταιω που ο Magic λεει 30 και η στατιστικη λεει 29? :P Και οντως δεν ειναι η ουσια αυτη, αλλα το sport 24 ειναι γενικα ενα χαλι μαυρο ως προς την ενημερωση του (ακομα και στην μεταφραση εκαναν λαθος) και δεν ειναι η καταλληλη σελιδα για να λαμβανεις σωστη ενημερωση. Το εχω διαπιστωσει ουκ ολιγες φορες γι αυτο και δεν μπαινω στον κοπο καν πλεον εκει.

Anyway το προβλημα των Lakers αυτην την στιγμη (μιας κι εχω δει σχεδον ολα τα παιχνιδια τους) εστιαζεται σε 2 σημεια.

α) Playmaker, ο Φισερ δεν μπορει πια

β) Και σημαντικοτερο, παντελης ελειψη αξιοπρεπους παγκου. Κατι πολυ σημαντικο για να προχωρησει καλα η σεζον, ειδικα προς το τελος της.

Τωρα βρισκονται στο δυσκολο σημειο της σεζον τους οι lakers μιας και εχουν 9 συνεχομενους αγωνες εκτος εδρας (βασικα πρεπει να τους μενουν ακομα 6 περιπου).

Valkyre
08-02-2012, 11:49
Με αφορμη την συζητηση περι ντοπας σε αλλο θρεντ κι επειδη τεθηκε η ερωτηση γιατι το ΝΒΑ εχει τους καλυτερους μπασκετμπολιστες, θα πω αυτα που βλεπω και που ξερω και ο καθενας μπορει να κρινει αναλογα.

Πρωτα απο ολα για να το βγαλουμε απο την μεση ευθυς εξαρχης, ναι παιρνουν ντοπα. Οπως παιρνουν και οι ευρωπαιοι μπασκετμπολιστες ντοπα. Η ντοπα ομως δεν σε μαθαινει ουτε να κανεις τριπλα, ουτε να σουταρεις ουτε να παιζεις αμυνα.

Γιατι λοιπον το ΝΒΑ εχει μακραν καλυτερους αθλητες? Νομιζω η λογικη μιλαει απο μονη της:

1) Ειστε εσεις και ενας φιλος σας ιδιου επιπεδου για μπασκετ. Ο προπονητης λεει σε εσας να κανετε ενα σουτ 30 φορες και στον φιλο σας λεει να κανει το ιδιο σουτ 100 φορες. Στο τελος ποιος απο τους 2 σας θα εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες να εχει μαθει καλυτερα αυτο το σουτ? Πολλα πλασιαστε το τωρα ολο αυτο σε αγωνες ολοκληρους. Το ελληνικο πρωταθλημα ειναι 30 περιπου αγωνες καθε ετος. Οι παιχτες παιζουν αγωνα 1 φορα την εβδομαδα. Το αμερικανικο πρωταθλημα μπορει να φτασει μεχρι και 100+ αγωνες και μια ομαδα να παιζει 4 (!!!) αγωνες την εβδομαδα... (κανονικη περιοδος 82 παιχνιδια + playoff+ τελικους). Με λιγα λογια ενας μπασκετμπολιστας του ΝΒΑ παιζει στο ιδιο χρονικο διαστημα 3 φορες τους αγωνες που παιζει ενας του ελληνικου πρωταθληματος.

Η λογικη τι σας λεει πανω σε αυτο? Ποιος απο τους 2 εξασκει το μπασκετ περισσοτερο? Νομιζω η διαφορα ειναι χαοτικη, ιδιως αν συνοπολογισεις και τα παρακατω:

α) Η διαρκεια του καθε αγωνα ειναι 8 λεπτα παραπανω απο τους δικους μας (σχεδον μια ολοκληρη περιοδος), οποτε δεν φτανει που παιζουν 3 φορες τους αγωνες που παιζουμε εμεις, ειναι και μεγαλυτεροι σε διαρκεια και

β) Η λιγκα τους σε θεμα ανταγωνισμου δεν εχει την παραμικρη επαφη με την αστεια κατασταση του Ελληνικου πρωταθληματος. Η ελληνικη λιγκα ειναι της πλακας. Στην ουσια 2 δυνατες ομαδες παιζουν και ρεζιλευουν ολες τις υπολοιπες. Με λιγα λογια απο τα 30 παιχνιδια που παιζουν, τα 25 (και λιγα λεω) ειναι ενας τυπικος περιπατος και μονο τα 5 ειναι ουσιας. Στο ΝΒΑ η λιγκα εχει πολλες ομαδες ανταγωνιστικες που μπορουν να κοντραρονται στα ισια. Στην ουσια, συγκριτικα ειναι λιγα τα παιχνιδια εκεινα που θα ειναι ενας περιπατος.

2) Οι μπασκετμπολιστες εκτος του οτι παιζουν πολυ περισσοτερο μπασκετ απο τους ευρωπαιους, εκτος του οτι ειναι πιο ανταγωνιστικο το πρωταθλημα τους, ταυτοχρονα ξεσκιζονται και στην γυμναστικη. Αν καποιος δει την προπονηση που κανει ο Howard καθε μερα στα γυμναστηρια και την συγκρινει με αυτην που κανει ο ΧΧΧ ευρωπαιος (που δεν κανει..., αλλα λεμε καμμια μλκια να περασει η ωρα) θα καταλαβει.

Το λοιπον, πριν την ντοπα, καλο θα ηταν να βαλουμε και λιγο την λογικη να δουλεψει στο γιατι ειναι καλυτεροι μπασκετμπολιστες. και αν θες να το πεις με μια προταση, πολυ απλα ενας παιχτης του ΝΒΑ παιζει σε εναν χρονο περισσοτερο μπασκετ και πιο ανταγωνιστικο, απο οσο παιζει ενας ευρωπαιος σε 3 (!!) χρονια...ποιος λετε να μαθει καλυτερο μπασκετ στην τελικη?

Τα συμπερασματα δικα σας.

nikon
08-02-2012, 11:56
Η διαφορά όμως του να παίρνεις ντόπα και να ξέρεις ότι δεν κινδυνεύεις και να παίρνεις ντόπα και να κινδυνεύεις να μην ξαναπαίξεις μπάσκετ κάτι λέει ε;;;;

Γιατί και αυτό που λες ότι κάνουν 100 σουτ παραπάνω και γυμνάζονται 10 ώρες την ημέρα παραπάνω είναι και αποτέλεσμα της ντόπας μη το ξεχνάμε.

Valkyre
08-02-2012, 12:01
^^ Ναι ακριβως οπως κινδυνεψε και ο Μπουρουσης να μην ξαναπαιξει μπασκετ...ή τοσοι αλλοι... ελα ρε Νικο...

Και φυσικα οι εξτρα ωρες γυμναστικης ειναι ο λογος που παιρνουν την ντοπα. Δεν το αμφισβητω. Οι δικοι μας βεβαια παιρνουν την ντοπα επειδη την προηγουμενη μερα του αγωνα επιναν ξυδια και ετρωγαν πιτσες.

nikon
08-02-2012, 12:08
O Mπουρούσης και ο κάθε Μπουρούσης (ευρωπαίος μπασκετμπολίστας) όταν πάρει κάτι ξέρει ότι ρισκάρει οπότε δεν θα το κάνει με την ίδια ευκολία που θα το κάνει ένα παίχτης του ΝΒΑ αυτό κάνει τεράστια την διαφορά και το ότι δεν τιμωρήθηκε έχει να κάνει με το ότι δεν τον έπιασαν ντοπαρισμένο όταν έπρεπε άσχετα αν βγήκε ότι κάποτε είχε πάρει κάτι.

Valkyre
08-02-2012, 12:16
^^ Καλα τωρα αυτο που λες ρε Νικο, αφου το ξερεις κι εσυ οτι ειναι ενα αστειο παιχνιδι γεματο παραθυρακια και δικαιολογιες η ντοπα... "δεν τον επιασαν την στιγμη που επρεπε"... ναι χαιρω πολυ Χαιροπουλος... ποιον επιασαν την "σωστη στιγμη" που δεν τον αφησαν να ξαναπαιξει μπασκετ??

Εδω εχουμε αλλα χειροτερα τραγελαφικα με ολοκληρα πρωταθληματα ΣΤΗΜΕΝΑ στην Ελλαδα και κανεις στην ουσια δεν τιμωρηθηκε (απο αυτους που επρεπε) και ολα βαινουν οπως εχει.

Δηλαδη μην τρελαθουμε οτι ξαφνικα εδω στην Ελλαδα οι κανονσιμοι ειναι αυστηροι....και αποτελεσματικοι...

Οσες φορες εχει πει ο Μπουρουσης οτι δεν παιρνει ντοπα, αλλες τοσες το λεει και ο Wade. Ναι μπορει να μην του κανουν ελεγχους οπως κανουν στον Μπουρουση (αν και δεν του εκαναν κανενα ελεγχο...μονος του το ειπε στο τηλεφωνο...φαντασου ποσους "ελενγχους" επρεπε να του εχουν κανει, χωρις να τον τιμωρησουν στην τελικη), αλλα κι εδω μην μου πεις οτι φανταζεσαι το αντι-doping control μια υπηρεσια διχως την παραμικρη διαφθορα, που δεν εχει κανει ποτε τα στραβα ματια... μην τρελαθουμε, στο ιδιο οικοπεδο ζουμε Νικο.

Προτιμω να μην υπαρχει doping control παρα αυτη η κοροιδια της πλακας που ουτε αποτελεσμα εχει, ουτε νοημα στην τελικη.

nikon
08-02-2012, 12:21
http://www.sport.gr/Article/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%84/A1/%CE%A0%CE%B9%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AD-%CE%BF-%CE%9D%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B9%CF%82!/29-113955.html (http://www.sport.gr/Article/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%84/A1/%CE%A0%CE%B9%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AD-%CE%BF-%CE%9D%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%B9%CF%82%21/29-113955.html)

Έτσι με ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα.....για βρες μου 1 από ΝΒΑ μεριά.