PDA

View Full Version : ΝΒΑ Official thread



Pages : 1 [2] 3 4

Valkyre
08-02-2012, 12:27
Tωρα θα παιξουμε αυτο το παιχνιδι? Nα παρε 2 :P

http://bleacherreport.com/articles/587396-dope-head-oj-mayo-memphis-grizzlies-suspended-10-games-for-doping

http://www.nytimes.com/2009/08/07/sports/basketball/07nba.html

To θεμα μας αλλωστε δεν ειναι αυτο. Ειναι γιατι παιζουν καλυτερο μπασκετ. Και καλυτερο μπασκετ παιζουν επειδη παιζουν περισσοτερο και ανταγωνιστικοτερο μπασκετ με τεραστια διαφορα. Επειδη ειναι πιο σωστα στημενη η λιγκα με τα draft, επειδη υπαρχει κολλεγιακο πρωταθλημα που παιζει να ειναι και καλυτερο απο πολλα ευρωψπαικα κλπ κλπ κλπ.

Τωρα αν ολα αυτα δεν σας λενε τιποτα παραπανω εκτος απο "Ντοπα ντοπα ντοπα ντοπα ντοπα" μεσα στο κεφαλι σας, ε σηκωνω τα χερια ψηλα, κερδισατε.

nikon
08-02-2012, 12:33
Περισσότερο και ανταγωνιστικότερο παίζουν και λόγω "βοήθειας" η οποία είναι πιο ελεύθερη από άλλες χώρες του κόσμου εγώ αυτό λέω δεν έχω μόνο "Ντοπα ντοπα ντοπα ντοπα ντοπα" μέσα στο κεφάλι μου μην είσαι υπερβολικός.

Valkyre
08-02-2012, 12:38
^^ Ε ναι αλλα απο ολο το ποστ μου μονο αυτο σχολιασες! Το οποιο αλλωστε Νικο, κι εγω το ειπα, οτι ειναι δηλαδη πιο ελευθερα τα πραγματα. Δεν το αμφισβητω. Ομως μπορω να το δικαιολογησω οταν εχεις μια σεζον με 100+ αγωνες... ή για να το πω πιο σωστα, μπορω να το δικαιολογησω πολυ περισσοτερο απο καποιον που παιζει 30 αγωνες εκ των οπιων οι 25 ειναι της πλακας. Ειναι σκοτωμα το προγραμμα τους.

ΥΓ: Και ελα, κοψε τις μλκιες τωρα... αφου ντοπαρεσαι κι εσυ.... σε εχω δει!Σε τα μας? σε τα μας??? :P

nikon
08-02-2012, 12:46
Καταρχήν το παραδέχομαι ναι ντοπάρομαι αλλά δεν κατάφερα να παίξω ΝΒΑ οπότε δεν αρκεί μόνο αυτό :P.......ρε c τι δεν καταλαβαίνεις;;;;....χαπάκομα=μεγαλύτερη αντοχή=περισσότερη προπόνηση, περισσότεροι αγώνες=βελτίωση σε όλους τους τομείς.....αυτό λέω γκε γκε τώρα ή να το ξαναπάω;;;

Valkyre
08-02-2012, 13:04
Ξαναπηγαινε το γιατι εβαλες την σειρα λαθος και το εκανες επιτηδες επειδη εισαι βρωμερο τρολ, αλλα ενταξει δεν θα τα χαλασουμε εκει... παντως αν με ρωτησεις ποιον θεωρω καλυτερο αθλητη μεταξυ Howard-Μπουρουση ή ποια ειναι καλυτερη λιγκα, δεν θα το σκεφτω και πολυ, ντοπα-ξεντοπα Νικο.

ΥΓ: Μονο σε εμενα σερνεται το φορουμ? Μηπως θελει λιγη ντοπα? :P

nikon
08-02-2012, 13:23
H σειρά είναι ακριβώς αυτή και για να σε βοηθήσω να σου θυμίσω τον Κούκοτς που πήγε Παρασκευή στο ΝΒΑ με πέτρες στις τσέπες για να μην τον πάρει ο αέρας και την Δευτέρα είχε βγει Μίστερ Φιλαδέλφεια σε διαγωνισμό body building.....από τα πολλά ματς έγινε έτσι τόσο γρήγορα ε;;;;:whistle:

Υ.Γ.: Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ.

peolinio
08-02-2012, 13:29
Ας δούμε μια μικρή διαφορά : Οι έλεγχοι αυτοί συχνά στο NBA είναι κατευθυνόμενοι και προστατεύουν τα μεγάλα αστέρια, ενώ οι έλεγχοι αφορούν ναρκωτικά και όχι αναβολικά. Ας μην ξεχνάμε ότι οι εθνικές των ΗΠΑ δεν περνούν από τέτοιου είδους ελέγχους πριν τις διεθνείς διοργανώσεις.

Valkyre
08-02-2012, 13:33
H σειρά είναι ακριβώς αυτή και για να σε βοηθήσω να σου θυμίσω τον Κούκοτς που πήγε Παρασκευή στο ΝΒΑ με πέτρες στις τσέπες για να μην τον πάρει ο αέρας και την Δευτέρα είχε βγει Μίστερ Φιλαδέλφεια σε διαγωνισμό body building.....από τα πολλά ματς έγινε έτσι τόσο γρήγορα ε;;;;:whistle:

Υ.Γ.: Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα κάποια πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ.

Oχι Δευτερα, Σαββατο απογευμα βγηκε! 18:32 για την ακριβεια! Καλα σε λεω εγω τρολ.

Eλεος πια με αυτον τον "μυθο" παλι...εδω στην Ελλαδα απο μυθολογια παμε μια χαρα. Απο γεγονοτα βεβαια...! Κι εγω ημουν 65 κιλα οταν ξεκινησα γυμναστηριο και μεσα σε 2 μηνες εγινα 80. Κι εγω ντοπα πηρα!:transformer:

nikon
08-02-2012, 13:37
Ο μύθος ποιος είναι ότι ο Κούκοτς πήγε σκελετός και σε μικρό χρονικό διάστημα έγινε ντουλαπίτσα;;;;.....ή κάνεις ότι έχεις ή όντως έχεις Αλτσχάϊμερ.....καλού κακού να το κοιτάξεις.

Valkyre
08-02-2012, 13:38
Ας δούμε μια μικρή διαφορά : Οι έλεγχοι αυτοί συχνά στο NBA είναι κατευθυνόμενοι και προστατεύουν τα μεγάλα αστέρια, ενώ οι έλεγχοι αφορούν ναρκωτικά και όχι αναβολικά. Ας μην ξεχνάμε ότι οι εθνικές των ΗΠΑ δεν περνούν από τέτοιου είδους ελέγχους πριν τις διεθνείς διοργανώσεις.

Ναι γιατι εδω στην αδιαφθορη καθολα ελλαδα (που εκτος απο τον αθλητισμο παιζει να ειμαστε στην λιστα με τα κρατη με την μεγαλυτερη διαφθορα σε ολα τα επιπεδα, πολιτικο, αστυνομευτικο, δικαιοδοτικο κλπ κλπ) με τα στημενα πρωταθληματα, τρεχουμε ολοι να κυνηγησουμε τα αστερια μας... εκτος πραγματικοτητας εντελως αυτο που λες. Προφανως εχεις κολλημα με οτιδηποτε προερχεται απο την αμερικη και οπως ειπες εσυ ο ιδιος φορας παρωπιδες.

Valkyre
08-02-2012, 13:54
Ο μύθος ποιος είναι ότι ο Κούκοτς πήγε σκελετός και σε μικρό χρονικό διάστημα έγινε ντουλαπίτσα;;;;.....ή κάνεις ότι έχεις ή όντως έχεις Αλτσχάϊμερ.....καλού κακού να το κοιτάξεις.

θα σου δειξω τι εννοω με την λεξη "μυθος" γιατι εδω στην ελλαδα εχουμε την ταση το τοσο να το κανουμε ΤΟΟΟΣΟ, οπως εκανες εσυ παραπανω! :P

Ο Kukoc ηρθε στο ΝΒΑ το νοεμβριο του 1993. Αρκετοι εδω στην Ελλαδα -οπως κι εσυ- τον παρουσιασαν λες και μεταμορφωθηκε σε Body Builder οταν τον ειδαν στο ΝΒΑ, οταν στην πραγματικοτητα ο ανθρωπος ναι μεν πηρε κιλα και δυναμη, αλλα οχι κατι τοσο απιστευτο και αδυνατον να συμβει οπως περιγραφει ο μυθος.

Toni Kukoc 1992:

http://kosarka.hr/photo/Image.aspx?resize=true&url=http://kosarka.hr/Media2/ToniKukoc255_fe.jpg&resizeW=300&resizeH=-1&preserveAspect=true&watermark=false&text=photo:%20FIBA%20Europe/kosarka.org&font=verdana (http://kosarka.hr/photo/Image.aspx?url=http://kosarka.hr/Media2/ToniKukoc255_fe.jpg&watermark=true&text=photo:%20FIBA%20Europe/kosarka.org&font=verdana)

Nα και μια διπλα στον larry bird για να δεις ποσο "διαφορετικοι" ηταν μεταξυ τους

http://3.bp.blogspot.com/_lze5uy8z95I/S75x_DhCK0I/AAAAAAAAA24/xd30pEEk4Do/s1600/kukoc.jpg

Toni Kukoc 1993 (και μαλιστα σε προχωρημενο παιχνιδι της σεζον γιατι δεν εβρισκα απο το πρωτο του παιχνιδι):

http://cdn.bleacherreport.net/images_root/slides/photos/001/488/805/373294_display_image.jpg?1319780315

Αν η δευτερη φωτο σου μοιαζει τοσο εξωφρενικα απιστευτη μετα απο 6+ μηνες ,για να μην πω παραπανω, γυμναστικης απο τις πρωτες 2 φωτο και αδυνατον να συμβει χωρις φαρμακα, ε τι να σε πω! :D Παντως οι body builders ειναι πολυ διαφορετικοι trust me!

Eλπιζω τωρα να καταλαβες τι εννοω με το μυθος. Η σωματικη μεταλλαξη του Kukoc δεν ηταν τιποτα ιδιαιτερο ή απιστευτο...ημαρτον δηλαδη να θεωρουμε κατι τοσο απιστευτο, οταν εχουμε δει αλλα και αλλα κουφα να συμβαινουν και απο ανθρωπους καθημερινους που δεν ειναι καν αθλητες, που τους βλεπεις να χανουν κιλα ή να παιρνουν χωρις ουσιες κλπ, απλα με σωστη διατροφη και δουλεια.

nikon
08-02-2012, 14:07
http://www.sportsgrindent.com/blog/wp-content/uploads/2011/08/36174-188.jpghttp://www.euroleague.net/resourceserver/8253/58f38790-0695-47e7-996f-82678566478f/651/rglang/en-US/filename/58f.jpg

Δεν είπε κανείς ότι έκανε κάτι το απίστευτο και το body building ήταν υπερβολή-χιούμορ και το ξέρεις απλά η διαφορά φάνηκε γρήγορα μόλις πήγε στο ΝΒΑ διαφορά που αν έμενε στην ευρώπη ίσως να μην την βλέπαμε ποτέ.....αυτό κάτι λέει.

peolinio
08-02-2012, 14:10
"Χτίζοντας" τον Λεμπρόν… (http://www.ageofbasketball.net/index.php?option=com_content&view=article&id=1578:lebron-james&catid=41:2010-08-11-09-35-37&Itemid=59)


http://www.ageofbasketball.net/index.php?Itemid=59&catid=41:2010-08-11-09-35-37&id=1578:lebron-james&option=com_content&view=article

Να κανω και εγω γυμναστικη τοτε

Valkyre
08-02-2012, 14:15
@ Nikon

Η μια φωτο προχριστου η αλλη μετα Χριστον Νικο. Εγω σου παρεθεσα φωτο πανω στην υποτιθεμενη "τεραστια" αλλαγη του. Μπορω να βαλω και αλλες φωτο οπως αυτη απο το 1997:

http://cdn.bleacherreport.net/images_root/slideshows/796/slideshow_79687/display_image.jpg?x=383189

Και φυσικα κατι λεει η αλλαγη αυτη. Η αλλαγη αυτη λεει οτι πηγαινει σε ενα ακρως απαιτητικο πρωταθλημα, σε μια θεση Power Forward που για να επιβιωσει το κοκκαλιαρικο κορμι του πρεπει να δυναμωσει. Δηλαδη ημαρτον ποσο κουφο και απιστευτο ειναι αυτο? Επειδη δηλαδη στο πρωταθλημα της Κροατιας μπορουσε να επιβιωσει με ενα κοκκαλιαρικο κορμι, το οτι πηγε στις ΗΠΑ που δεν ειναι κοκκαλιαριδες και πηρε μερικα κιλα, σημαινει οτι απαραιτητα πηρε αναβολικα και στεροειδη?

Δηλαδη για να ξερω ο μονος ανθρωπος σε αυτον τον πλανητη που δεν παιρνει αναβολικα ειναι ο κοκκαλιαρης? Δηλαδη κι εγω που δεν ειμαι κοκκαλιαρης και σιγουρα ειμαι πιο "δεμενος" απο τις φωτογραφιες που βαζουμε του Kukoc, κανω αναβολικα?

Στην τελικη ο Kukoc του 1992 και πριν, θυμιζει αθλητη? Και μονο ο χαρακτηρισμος σκελετος (που δεν απεχει και πολυ) νομιζω τα λεει ολα... αθλητης εισαι... κιλα και μυς χρειαζεσαι...θα με κουφανετε τελειως, λες και τα αναβολικα τα πουλανε στα περιπτερα κανουμε.

@ Peolinio, θες να κανεις μια υστατη προσπαθεια να εισαι εντος θεματος? Για μια φορα? Κανεις δεν αμφισβητησε το τι εχει παρει ο Λεμπρον για να γινει αυτο που εγινε. Αλλα δεν πηρε ενα χαπακι και την επομενη μερα ξυπνησε ντουλαπα...

Ασε που εδω μιλαμε για αλλη εποχη και σιγουρα δεν μιλαμε για εναν ανθρωπο που δειχνει "τερας" οπτικα γεματο μυς, εκτος και αν το σωμα του Kukoc θυμιζει σε τιποτα Λεμπρον...

peolinio
08-02-2012, 14:16
Ναι γιατι εδω στην αδιαφθορη καθολα ελλαδα (που εκτος απο τον αθλητισμο παιζει να ειμαστε στην λιστα με τα κρατη με την μεγαλυτερη διαφθορα σε ολα τα επιπεδα, πολιτικο, αστυνομευτικο, δικαιοδοτικο κλπ κλπ) με τα στημενα πρωταθληματα, τρεχουμε ολοι να κυνηγησουμε τα αστερια μας... εκτος πραγματικοτητας εντελως αυτο που λες. Προφανως εχεις κολλημα με οτιδηποτε προερχεται απο την αμερικη και οπως ειπες εσυ ο ιδιος φορας παρωπιδες.

Αν θες να βαλεις υποψηφιοτητα στην Αμερικη εχεις το ελευθερο οπως και να μετακομισεις εκει ανα πασα στιγμη..Επειδη ολοι εμεις οι υπολοιποι μενουμε Ελλαδα μαλλον φοραμε παρωπιδες και μιλαμε εξωπραγματικα

Valkyre
08-02-2012, 14:24
Αν θες να βαλεις υποψηφιοτητα στην Αμερικη εχεις το ελευθερο οπως και να μετακομισεις εκει ανα πασα στιγμη..Επειδη ολοι εμεις οι υπολοιποι μενουμε Ελλαδα μαλλον φοραμε παρωπιδες και μιλαμε εξωπραγματικα

Καταπληκτικο επιχειρημα..... ισοπεδωτικο! Εχω γραψει πολλες φορες την αποψη μου περι αμερικανιης πολιτικης και του τι συμπαθω και τι οχι...καθως και ποσες φορες τους εχω κραξει...

Ομως ταυτοχρονα εχω και ματια ανοιχτα και βλεπω τα πραγματα απο ολες τις σκοπιες και δεν θα φορεσω παρωπιδες επι συνολου επειδη κατι με ενοχλει και με χαλαει. Χαρακτηριστικο παραδειγμα το NFL που οπως σου ειπα κι εγω το εβρισκα βαρετο και ανουσιο, αλλα δεν θα ισοπεδωσω γενικα την αξια του σαν αθλημα ή οχι επειδη εμενα δεν μου αρεσει. Αυτο ειναι το "ωριμο" της υποθεσης.

peolinio
08-02-2012, 14:29
αν εβλεπε καποιος πρωτη φορα την συζητηση μας θα εβλεπε εμενα να τους θεωρω ολους ντοπαρισμενους τους αθλητες και εσενα να μην πιστευει καν στην υπαρξη του .
Η αληθεια ειναι στην μεση απλα εσυ δεν το καταλαβαινεις και το αποδιδεις στις πολυωρες προπονησεις , ειπαμε ταλεντο υπαρχει ως 1 σημειο το σωμα ομως στελνει μυνηματα και δεν αντεχει σε τετοιους ρυθμους για πολλα χρονια , οχι ενα με δυο , τοτε ναι απλα οταν κυνηγας και το τελευταιο κλασμα του δευτερολεπτου και εχει βελτιωσει την προπονηση σου στο μεγιστο τι κανεις;

nikon
08-02-2012, 14:31
Ενώ οι φωτο που έβαλες εσύ δείχνουν την αλήθεια;;;....anyway εγώ θυμάμαι όταν τον βλέπαμε (τότε έδειχνε αγώνες η τηλεόραση) πόσο μεγάλη εντύπωση μας είχε κάνει και δεν την είδα μόνο εγώ την αλλαγή.

Και φυσικα κατι λεει η αλλαγη αυτη. Η αλλαγη αυτη λεει οτι πηγαινει σε ενα ακρως απαιτητικο πρωταθλημα, σε μια θεση Power Forward που για να επιβιωσει το κοκκαλιαρικο κορμι του πρεπει να δυναμωσει. Δηλαδη ημαρτον ποσο κουφο και απιστευτο ειναι αυτο? Επειδη δηλαδη στο πρωταθλημα της Κροατιας μπορουσε να επιβιωσει με ενα κοκκαλιαρικο κορμι, το οτι πηγε στις ΗΠΑ που δεν ειναι κοκκαλιαριδες και πηρε μερικα κιλα, σημαινει οτι απαραιτητα πηρε αναβολικα και στεροειδη?Nαι γιατί σου κάνει εντύπωση δεν καταλαβαίνω....τι μια μας λες ότι όλοι παίρνουν και την άλλη σου φαίνεται περίεργο που λέω ότι για να έγινε τόσο γρήγορα έτσι πρέπει (δεν μπορώ να είμαι σίγουρος όπως και εσύ) να πήρε "βοηθήματα".


Δηλαδη για να ξερω ο μονος ανθρωπος σε αυτον τον πλανητη που δεν παιρνει αναβολικα ειναι ο κοκκαλιαρης? Δηλαδη κι εγω που δεν ειμαι κοκκαλιαρης και σιγουρα ειμαι πιο "δεμενος" απο τις φωτογραφιες που βαζουμε του Kukoc, κανω αναβολικα?Tα αναβολικά δεν τα παίρνεις μόνο για να πάρεις όγκο.
Στην τελικη ο Kukoc του 1992 και πριν, θυμιζει αθλητη? Και μονο ο χαρακτηρισμος σκελετος (που δεν απεχει και πολυ) νομιζω τα λεει ολα... αθλητης εισαι... κιλα και μυς χρειαζεσαι...θα με κουφανετε τελειως, λες και τα αναβολικα τα πουλανε στα περιπτερα κανουμε.Στα περίπτερα όχι αλλά εκτός από τα μαγαζιά βρίσκεις και σε όλα σχεδόν τα γυμναστήρια.

Valkyre
08-02-2012, 14:36
@ Peolinio Mε δουλευεις??

δηλαδη ποσο μεγαλα επρεπε να τα κανω τα γραμματα στο bold κειμενο μου οταν ελεγα οτι ολοι οι αθλητες παιρνουν ντοπα για να αντεξουν?

Πρεπει να το εχω πει ισα με 50 φορες σε αυτην την συζητηση οτι ντοπα υφισταται και οπως πολυ σωστα περιγραφεις (για πρωτη φορα) οταν κυνηγας και το τελευταιο κλασμα του δευτερολεπτου και χρειαζεσαι συνεχη προπονηση που δεν θα αντεξει διαφορετικα το κορμι σου, ντοπαρεσαι. Δεν το αμφισβητω καθολου.

Εγω απλα ειπα οτι καπου ο κοσμος πρεπει να συνελθει και να καταλαβει οτι δεν ειναι απλα και μονο ντοπα και οτι ειναι η "ευκολη" λυση, οτι ξαφνικα ως δια μαγειας, εγω ο Valkyre αμα παρω στεροειδη θα γινω lebron James. Και το αλλο που ειπα ειναι οτι αν καποιους αθλητες μπορω να δικαιολογησω (εν μερει παντα γιατι ειμαι αντιθετος με τα αναβολικα) στην χρηση αυτων των ουσιων ειναι αυτοι που εχουν 100 αγωνες τον χρονο και παιζουν 3 και 4 παιχνιδια την εβδομαδα. Απο μονο του το εξουθενωτικο αυτο προγραμμα σε αναγκαζει να ντοπαριστεις...δεν βγαινει αλλιως! Και αυτο δεν ισχυει μονο στο ΝΒΑ αλλα σχεδον παντου πλεον.

@ Nikon

Δεν ειπα οτι ξερω με βεβαιοτητα. Το μονο που μπορουσα να πω με βεβαιοτητα ειναι οτι το κορμι του Kukoc πριν το ΝΒΑ σιγουρα δεν ηταν κορμι αθλητη και σιγουρα η αλλαγη που εγινε δεν ηταν τοσο απιστευτη ωστε να χρειαστουν φαρμακα. Γιατι το ξερω αυτο? Απο τον εαυτο μου. Ημουν 65 κιλα και μεσα σε 2 μηνες πηγα 79. Ρωτα στο μπασκετ τον Αντρεα και τον Γιωργο να σου πουν. Δεν πηρα αναβολικα, εκανα διατροφη και γυμναστικη. Και ειμαι ενας καθημερινος ανθρωπος. Ο Kukoc ειχε 6+ μηνες και ενα επιτελειο γυμναστων-φροντιστων και ηταν και η δουλεια του. Αποτελει μυθο λοιπον για εμενα η πρακτικη υπονοησης οτι ντε και καλα επειδη απο κοκκαλιαρης εγινε φυσιολογικος (γιατι απλα φυσιολογικο τον λες) οι αμερικανοι τον ποτισαν φαρμακα.

μπορει και να τον ποτισαν ομως. Δεν λεω. Οχι ομως οτι αυτη η αλλαγη ειναι τιποτα ιδιαιτερο. εχουμε δει πολυ χειροτερα και ο εαυτος μου για εμενα αποτελει το καλυτερο παραδειγμα μιας και το βιωσα.

ΥΓ: θα συμφωνησω με αυτο που λες οτι τα αναβολικα δεν ειναι μονο για μυς, σωστη παρατηρηση. Αλλα να τονισουμε οτι υπαρχουν και συμπληρωματα διατροφης που δεν ειναι αναβολικα ή στεροειδη και ειναι απολυτως αβλαβη και φυσικα.

nikon
08-02-2012, 14:44
Κάτσε γιατί σε λίγο θα βγάλουμε την χρήση αναβολικών και αναγκαία.....δηλαδή πρέπει να παίρνουν αναβολικά για να παίζουν 100 αγώνες οι ίδιοι (οι καλοί) για να μην κάνουν ήττες;;;;.....να είναι καθαροί και όσο αντέξουν σ'αυτά τα 100 παιχνίδια οι αλλαγές γι'αυτό υπάρχουν.

peolinio
08-02-2012, 14:49
στον βωμο του χρηματος και του θεαματος θυσιαζουν ακομα και την μανα τους.

Valkyre
08-02-2012, 14:51
Νικο δεν βγαζει πουθενα αυτη η κουβεντα πραγματικα.... Γραφω ολοκληρο κειμενο και εσυ πιανεις μια λεξη που λεω και την γυρνας τουμπα απο καθε πλευρα, ενω ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις. Δηλαδη να αρχισω να προσεχω και το κομμα που το βαζω? Φυσικα και δεν θελω να πω οτι ειναι απαραιτητα και αναγκαια, απλα λεω οτι ενα προγραμμα σαν και αυτο σου δινει εναν σημαντικο εξτρα λογο να πεις ναι στην χρηση αυτων των ουσιων. Μπορει να μην σε "αναγκαζει", αλλα να σε "ωθει" και ελπιζω αυτην την φορα να ειναι σωστη η επιλογη της λεξης που εκανα.

Please Νικο καταλαβαινεις τι εννοω, ειμαι σιγουρος.


στον βωμο του χρηματος και του θεαματος θυσιαζουν ακομα και την μανα τους.

ή αλλιως "τσουβαλιασμα". Αυτο ειναι ανωριμο φιλε μου. Εσυ πριν απο λιγο δεν ειπες η αληθεια ειναι στην μεση? Αυτη η αποψη σου, εχει καμμια σχεση με αυτην την "μεση οδο"? Δεν νομιζω.

peolinio
08-02-2012, 15:19
ή αλλιως "τσουβαλιασμα". Αυτο ειναι ανωριμο φιλε μου. Εσυ πριν απο λιγο δεν ειπες η αληθεια ειναι στην μεση? Αυτη η αποψη σου, εχει καμμια σχεση με αυτην την "μεση οδο"? Δεν νομιζω.

προφανως αναφερομουν στους αθλητες που επιλεγουν αυτη την οδο , την οδο της ντοπας για χαρην της δοξας φημης χρηματος και αυτο δεν αλλαζει την αποψη μου περι μεσης οδου , μαλλον θα πρεπει να κανω ολοκληρη μακροσκελη αναλυση γιατι αλλιως χανεις το νοημα . Συνεχιζεις τους χαρακτηρισμους σου εν μεσω πλυν σαφως και στο τονιζω, δεν μιλας σε κανενα παιδακι ουτε σου δινει αυτο την αφορμη ο μικρος αριθμος τον ποστ μου.

Valkyre
08-02-2012, 15:36
Δεν εχω κανενα κολλημα με αριθμο ποστς. Ουτε που τον κοιταζω πραγματικα. Και οπως ειπα κι εγω ειμαι εναντια σε αυτο το πραγμα. Αλλα ειμαι ακομα περισσοτερο εναντια στην κοροιδια που ακουει στο ονομα doping control. Ειναι αστεια αυτα που συμβαινουν πραγματικα δυστυχως. Ή να το εφαρμοζουν σωστα ή απλα να το νομιμοποιησουν να τελειωνουμε. Αλλωστε οι περισσοτεροι κανουν αν οχι συστηματικα, τουλαχιστον τακτικα.

Τεσπα παιδια, καλη καρδια. Η αληθεια ειναι καπου στην μεση οπως ειπαμε και οπως σχεδον παντα ετσι ειναι.

Επι τι ευκαιρια τον Jeremy Lin των Knicks τον ειδατε? Εσκασε σαν βομβα απο το πουθενα πολυ το χαρηκα το παιδι. Νομιζω εξασφαλισε την θεση του στην βασικη πενταδα και κυριολεκτικα κουβαλησε την ομαδα στα 2 παιχνιδια που Antony/Stoudemire ηταν ανυπαρκτοι.

nikon
09-02-2012, 08:46
17/42 τρίποντα οι Magic......42 προσπάθειες;;;;;:a010bg:.....και ο Superman τα γνωστά double-double με 25 πόντους και 24 ριμπάουντ.:a014:

Valkyre
09-02-2012, 10:23
^^ Oι Magic ειναι η ομαδα με τις περισσοτερες προσπαθειες 3 ποντων στο ΝΒΑ αυτην την στιγμη... και με μεγαλη διαφορα. Ο λογος? Οτι εκτος απο τον Howard δεν υπαρχει κανενας αλλος (αντε να βαλω και τον davis) να απειλησει την ρακετα ή να κανει drive. Εχουν και τον Howard που καθε φορα που πιανει την μπαλα στην ρακετα πεφτουν απανω του 3, οποτε ο Ηοward πεταει την μπαλα εξω στα ελευθερα τριποντα.

Παντως πρεπει να του εχουν σπασει τα νευρα του Howard ετσι οπως τον παιζουν αμυνα. βεβαια φταιει και αυτος κατα ενα τεραστιο βαθμο. Με το που πιανει την μπαλα αρχιζουν και πεφτουν τσεκουρια. Τις προαλες εκανε και ρεκορ ΝΒΑ... πηγε στην γραμμη των βολων 39 φορες (ναι 39...).

Ο λογος? (εξου και το γιατι φταιει?) φυσικα το αθλιο ποσοστο στις βολες του. Οι ομαδες προτιμουν να τον στελνουν στις βολες παρα να κανει οποιαδηποτε αποπειρα σουτ... τωρα εχει παρει ειδικο προπονητη για να βελτιωσει τα ποσοστα του στις βολες. Αν το κανει αυτο, τοτε θα αλλαξουν πολλα πραγματα.

kostasb13
09-02-2012, 13:02
Οσο θα συναγωνιζονται οι Ουειντ-Λεμπρον για το ποιος θα κανει τα περισσοτερα σουτ και ποιος θα βαλει τους περισσοτερους ποντους, το Μαιαμι δεν προκειται να δει προκοπη. Δυστυχως για αυτους, μπορει σε θεμα ταλεντου να μην παιζονται απο κανεναν, δεν εχουν ομως ομαδα. Το εχω ξαναπει, για να γινεις πρωταθλητης πρεπει να εχεις και αλλα πραγματα εκτος απο ταλεντο...σιγουρα υπαρχουν αλλες ομαδες αυτη τη στιγμη στο NBA που πειθουν πολυ περισσοτερο απο την...dream team του Μαιαμι

Valkyre
10-02-2012, 10:35
Eγω θα το ξαναπω αλλη μια φορα... τον Jeremy Lin των Knicks τον ειδατε??

Ποιος Carmelo Antony, ποιος Stoudemire.... αλλος κουβαλαει τους Knicks εξω απο τον βουρκο...

Valkyre
13-02-2012, 11:26
Αντε να το ματαξαναπω γιατι μαλλον το αγνοειτε.... Ρε σεις... στο ΝΒΑ αυτην την στιγμη συμβαινει μια απιστευτα ομορφη ιστορια, ουτε παραμυθι να ηταν....

Ποιος Carmelo Antony και ποιος Stoudemire... οι Knicks μια ομαδα με all stars που δεν μπορουσε να κερδισει ομαδες της πλακας και την γιουχαριζε ολη η Νεα Υορκη (οι οπαδοι τους) βρηκε τον ηρωα της απο τον παγκο... εναν νεαρο ονοματι Jeremy Lin, οποιος μεχρι την προηγουμενη βδομαδα ηταν προετοιμασμενος για να ψαξει δουλεια, μιας και πλησιαζε η μεταγραφικη περιοδος και οι Knicks θα τον σουταραν.

Και τι εκανε ο Lin απο την προηγουμενη βδομαδα? Επαιξε λογω τρυαματισμων λιγο παραπανω χρονο και εδωσε ενα παιχνιδι στους knicks. Στο επομενο παιχνιδι ξεκινησε για πρωτη φορα βασικος. Εβαλε 28 ποντους, μοιρασε 11 ασσιστ (ή κατι τετοιο) και κερδισε το παιχνιδι μιας και Καρμελο βγηκε απο τα πρωτα 7 λεπτα με τραυματισμο και Stoudemire ελειπε για οικογενειακους λογους. Στο επομενο παιχνιδι, το δευτερο που ξεκιναει βασικος, βαζει 23 ποντους μοιραζει παλι καμμια δεκαρια ασσιστ και παλι χωρις καρμελο και Stoudemire.

Και το κερασακι?

Στην εδρα τους ερχονται οι lakers, και καρμελο και Stoudemire παλι λειπουν... ο Jeremy Lin στο 3ο παιχνιδι της καρριερας του ως βασικος βαζει 38 (!!) ποντους (τους περισσοτερους που εχει βαλει οποιοσδηποτε Knick φετος) μοιραζει 7 ασσιστ και 4 ρημπαουντ και κερδιζει τον Kobe Bryant και τους Lakers στα ισια....

Ποιος? Ο jeremy Lin, ενας ανθρωπος που δεν ηξερε αν θα εχει δουλεια αυτην την βδομαδα. Το κορυφαιο ολων ομως? Εβαλε φωτια στο madisson Square garden...μετα απο πολυ καιρο. Ουτε Carmelo ουτε Stoudemire, O Jeremy Lin εχει γινει το μεγαλυτερο ονομα στην Νεα Υορκη και το ΝΒΑ αυτην την βδομαδα. Και τωρα τι θα γινει μολις επιστρεψουν τα αστερια της ομαδας που δεν εχουν καταφερει να κανουν τοσο μεγαλο σερι νικων οσο εκανε ο Jeremy Lin?

Ο Lin εκανε και ΝΒΑ record παρακαλω... εβαλε 89 ποντους στα 3 πρωτα του παιχνιδια ως βασικος παιχτης, την καλυτερη επιδοση που εγινε ποτε στην ιστορια του ΝΒΑ....!

Linsanity!!!

Πραγματικα απο τις πιο ομορφες ιστοριες του αθλητισμου γενικα ολο αυτο που εγινε ετσι οπως ξετυλιχτηκε σιγα σιγα.

nikon
13-02-2012, 11:40
Εντάξει ρε c το είδαμε το ότι δεν είπαμε κάτι δεν σημαίνει το αγνοούμε ok κάνει θαύματα στα τελευταία παιχνίδια αλλά κάτσε να δούμε και την συνέχεια.....σε λίγο θα μας πεις ότι είναι καλύτερος και από τον έναν και μοναδικό "Τhe King".:c026:

Valkyre
13-02-2012, 11:48
Ρε χαριτολογωντας το ελεγα. Και φυσικα δεν ειναι καλυτερος, ουτε απο τον Carmelo, ημαρτον. Αλλα αυτο που εκανε δεν ηταν οτι εβαλε 89 ποντους. Ηταν οτι ξεσηκωσε το MSG την Μεκα του μπασκετ που καθε φορα που οι Knicks επιαναν την μπαλα με τα αστερια τους, την γιουχαραν οι οπαδοι τους γιατι ηταν τοσο αθλιοι που εχαναν απο πολυ κακες ομαδες.

Και εμφανιστηκε τωρα ενας ανθρωπος απο το πουθενα, που δεν τον υπολογιζε κανεις και εψαχνε για δουλεια, και πηρε 4 νικες σερι και απεδειξε παρα πολλα πραγματα, οχι μονο για το αν του αξιζει να παραμεινει στους Knicks, αλλα και το οτι δεν φτανει να εχεις αστερια στην ομαδα σου για να κερδισεις.

Εαν εβλεπες ολη την εξελιξη Νικο πιστεψε με θα σου αρεσε παρα πολυ και θα χοροπηδαγες κι εσυ απο την χαρα σου με καθε καλαθι του. Ηταν παρα πολυ ομορφο κυριως λογω των αντιδρασεων του κοινου, των αλλων παιχτων των Knicks, των προπονητων, της λιγκας γενικα.

Στα πρωτα παιχνιδια ολοι αυτο ελεγαν.. "ετυχε", ετυχε 1 φορα, ετυχε 2 , ετυχε 3, στην τεταρτη ομως οι Lakers ηταν πορετοιμασμενοι! Ειχαν gameplan εναντιον του. Και τι εκανε? Εβαλε 38 ποντους αντι για 25! Εδειξε οτι και την πιεση αντεχει και τα φωτα της δημοσιοτητας και ηταν και παρα πολυ μετριοφρων στις δηλωσεις του δινοντας ευσημα πρωτα στους συμπαικτες του και λεγοντας οτι κακως αναφερεται μονο το ονομα του.

Ειναι μια απο αυτες τις σπανιες ιστοριες που απλα καθονται παραμυθενια.

YΓ: Διαβαστε τα αρθρα που κυκλοφορουν γυρω γυρω, ολα αυτο λενε οτι ουτε ο πιο ζωηρος σεναριογραφος δεν θα το εφτιαχνε τοσο ωραιο! Στον καναπε του αδερφου του κοιμαται ο Lin...

nikon
13-02-2012, 12:08
Ναι όντως το όλο ιστορικό είναι ωραίο και μακάρι να συνεχίσει έτσι το παιδί αφού δείχνει ότι το έχει γιατί να μη γίνει το επόμενο μεγάλο αστέρι....το μέλλον θα δείξει.

Πάντως μια παραμυθένια ιστορία έχω ζήσει και εγώ (δεν θυμάμαι αν στην έχω πει) έχοντας στην παρέα μου 5-6 άτομα που έπαιζαν στην αντίπαλη ομάδα με την οποία θα παίζαμε αγώνα για τον όμιλο και που όντως ήταν καλύτερη ομάδα από εμάς είχαν αρχίσει 2-3 εβδομάδες πριν και με κορόιδευαν ότι θα χάσουμε με 30, ότι θα χαθεί η μπάλα και όλα αυτά τα γνωστά.
Όταν άρχισε ο αγώνας και πήγαινε πόντο πόντο έλεγα από μέσα μου τώρα και να χάσουμε δεν με πειράζει αρκεί που τους κοντράραμε γιατί μιλούσαν για περίπατο μέχρι που ήρθε η τελευταία φάση με το σκορ ισόπαλο και να κατεβάζω την μπάλα, αυτοί μάρκαραν τον ψηλό μας που τους είχε κάνει την ζημιά και δεν μπορούσα να του δώσω πάσα και έτσι πήρα την πρωτοβουλία να σουτάρω λίγο πιο έξω από την ρακέτα.....το σουτ μπήκε και έτσι κερδίσαμε......δεν σου λέω τι έγινε μετά.
Ιστορίες που σου μένουν για πάντα.

Valkyre
13-02-2012, 12:20
E ναι αυτα σου μενουν πολυ περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο στον αθλητισμο. Οι ιστοριες, οχι τα νουμερα. :)

YΓ: Επι τη ευκαιρια... και στο 5ο παιχνιδι με τους Timbewolves του Love και Rubio, ο Lin ειχε 20 ποντους, 8 ασσιστ 6 ρημπαουντ και 3 κλεψιματα. Και οι Knicks κερδισαν 5η συνεχομμενη φορα. Παλι χωρις τους 2 μεγαλους! Linsanity continues!

nikon
15-02-2012, 09:11
Κάτσε να το ποστάρω γιατί θα μας ζαλίσει πάλι ο άλλος......

Lin for the win! (http://nba.sport24.gr/article/1642550/lin-for-the-win)


Το παραμύθι του Jeremy Lin συνεχίζεται! Με τον απόφοιτο του Harvard να σημειώνει 27 πόντους και το νικητήριο τρίποντο, οι Knicks κέρδισαν με 90-87 τους Raptors μέσα στο Toronto, φτάνοντας τις έξι σερί νίκες!

Είναι από τα σκηνικά που όταν τα βλέπεις σε ταινίες αρνείσαι να τα πιστέψεις. Είναι όμως αλήθεια. Ο Jeremy Lin το έκανε πάλι! Μετά τις 20αρες, μετά τα double-double, μετά την 38αρα στους Lakers έπρεπε να κάνει κάτι ακόμα καλύτερο. Και το έκανε: Οδήγησε τους Knicks στη νίκη μέσα στο Toronto με 27 πόντους και 11 ασίστ (http://nba.sport24.gr/stats/league/boxscore.xhtml?gameId=0021100420&leagueId=00&tz=GMT+2&dst=1&locale=en), σημειώνοντας το νικητήριο τρίποντο!

Valkyre
15-02-2012, 11:44
Μα δεν ειναι ομορφο ρε Νικο?? :P :D

Εγω φταιω που ειμαι ρομαντικος??? :)

nikon
15-02-2012, 12:10
Απίστευτο για έναν παίχτη από το πουθενά και όσο το συνεχίζει γίνεται όλο και πιο απίστευτο.
Είμαι περίεργος να δω που θα σταματήσει.

Valkyre
15-02-2012, 12:19
^^ Δεν ειναι απαραιτητο να "σταματησει". Πραγματικα μπορει να συνεχισει ετσι, δεν εννοω να μην χανουν ποτε οι Knicks προς Θεου, αλλα μπορει στα αληθεια να εδραιωθει σαν παικτης-σταρ.

Νικο σιγουρα δεν ειναι τυχαιο οτι εχει κανει 6 συνεχομενα παιχνιδια με 20+ποντους και 7+ ασσιστ. Κανενας δεν το εχει κανει στο ΝΒΑ φετος αυτο. Το παιδι εχει προοπτικες, απλα η ιστορια του ειναι παραμυθενια. Σηκωνει βεβαια πολυ βελτιωση (κανει πολλα λαθη) και χρειαζεται αρκετους αγωνες ακομα, αλλα πραγματικα η εμπειρια που απεκτησε μεσα σε αυτην την εβδομαδα αξιζει οσο ολοκληρες σεζον για καποιους παικτες. Δοκιμαστηκε σε ολα τα μηκη και πλατη του ΝΒΑ και το κυριοτερο? Κερδισε σε ολες τις περιπτωσεις.

Μακαρι να παει καλα, προσωπικα βρισκω αυτην την ιστορια, μια απο τις πιο ομορφες που εχουν συμβει ποτε στο ΝΒΑ. Ειναι ανατριχιαστικο να βλεπεις ακομα και στον καναδα να πανηγυριζει ολο το γηπεδο σχεδον, παρολο που εχασε η ομαδα του. Μαγικο απλα.

nikon
15-02-2012, 12:24
Να σταματήσει εννοώ αυτά τα νούμερα που κάνει και που εντάξει όσο "άστρο" και να έχει δεν μπορεί να τα κάνει σε κάθε ματς.
Σαν παίχτης-σταρ θα εδραιωθεί έστω και αν κάνει 1-2 τέτοια παιχνίδια την εβδομάδα.

Valkyre
15-02-2012, 12:31
^^ Καλα εννοειται! Σιγουρα τα νουμερα θα πεσουν και σιγουρα θα ερθουν και ασχημες μερες και ηττες. Οπως γινεται για ολους τους μεγαλους ετσι... (σχεδον ολους... :P :D)

Απλα το θεμα ειναι να μπορει να σηκωθει ξανα και να φερνει τετοια νουμερα σε μια τακτικη ας πουμε βαση. Μικρος ειναι εχει μελλον αρκει να κανει και σκληρη δουλεια. Πιστευω ολο αυτο θα τον βοηθησει πολυ να βελτιωθει ακομα περισσοτερο και να βαλει τα δυνατα του ωστε να γινει καλυτερος.

nikon
15-02-2012, 12:38
Πάντως αφού έχει τελειώσει το Χάρβαρντ πιστεύω έχει μυαλό και για να σκεφτεί πως να διαχειριστεί την ξαφνική διασημότητα και μην καβαλήσει το καλάμι αλλά και για να ωριμάσει γρήγορα μέσα από τα παιχνίδια και αυτός είναι ένας λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι θα γίνει παίχτης-σταρ γρήγορα......θα δείξει.

Valkyre
17-02-2012, 11:40
Λολ σημερα διαβαζοντας διαφορα νεα διαπιστωσα οτι εχει γενεθλια ο Jordan! Τρισμεγιστε χρονια σου πολλα!http://www.michaeljordan.pl/zdjecia/artykuly/michael_jordan_number_23.jpg

kostasb13
20-02-2012, 13:59
51 ποντους ο Ντουραντ και 40 ο Γουεστμπρουκ στην νικη της Οκλαχομα χθες...

nikon
20-02-2012, 14:04
Και ο Λιν το βιολί του 28 πόντοι, 14 ασίστ.

nikon
02-03-2012, 13:12
Ο LeBron σε ρόλο "Mr. Perfect" (http://nba.sport24.gr/article/1674088/o-lebron-se-rolo-mr-perfect)


Πριν τον αγώνα με το Portland o τεχνικός των Heat, Erik Spoelstra, ζήτησε από τον LeBron James μία εμφάνιση τύπου Magic Johnson. Και ο LeBron ανταποκρίθηκε με μία από τις πληρέστερες εμφανίσεις όλων των εποχών!
Υπερβολικός ο χαρακτηρισμός; Και όμως δεν είναι! Στον αγώνα με τους Blazers, όπου οι Heat κέρδισαν με 107-93, o LeBron James έκανε κάτι που κανένας άλλος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει καταφέρει και κάτι που δύσκολα θα επαναληφθεί. Τελείωσε το παιχνίδι με 38 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 0 λάθη σε 41 λεπτά συμμετοχής!

Από την σεζόν 1977/78 και έπειτα που άρχισαν να καταγράφονται τα λάθη στην στατιστική ποτέ ξανά παίκτης δεν είχε +35 πόντους, +10 ριμπάουντ, +5 ασίστ και +5 κλεψίματα και κανένα λάθος σε έναν αγώνα στην ιστορία του ΝΒΑ! Μέχρι να το κάνει ο James φυσικά.

Πιο σοκαρισμένος από όλους εμφανίστηκε ο τεχνικός των Heat, Erik Spoelstra, που αποκάλυψε τι είπε στον LeBron για να τον οδηγήσει σε αυτή την εμφάνιση: ‘’Πριν ξεκινήσει το παιχνίδι πήγα και του είπα: ‘Χρειαζόμαστε μία εμφάνιση επιπέδου Magic Johnson, τουλάχιστον σε επίπεδο ετοιμότητας’. Και πραγματικά ανταποκρίθηκε στην πρόκληση. Είναι αυτή η ξεχωριστή του ικανότητα να κάνει πολλά διαφορετικά πράγματα στην διάρκεια του αγώνα που τον κάνει να ξεχωρίζει’’.

O ίδιος ο James προτίμησε απλώς να δηλώσει πως ‘’αναγκάστηκε’’ να παίξει τόσο καλά λόγω της απουσίας του Chris Bosh (!), με τον πάουερ φόργουορντ της ομάδας να έχει πάρει άδεια λόγω οικογενειακών προβλημάτων: ‘’Ελειπε ένα σημαντικό κομμάτι της ομάδας μας και έτσι έπρεπε να ανεβάσω επίπεδο στην απόδοσή μου προκειμένου να φτάσουμε στη νίκη’’. Τόσο απλά. Του ζητήθηκε να παίξει σαν τον Magic Johnson και το έκανε. Άραγε τι θα του ζητήσει ο Spoelstra να κάνει στο επόμενο παιχνίδι; Λίγη υπομονή ακόμα και θα μάθουμε.ΔΗΜΗΤΡΗΗΗΗΗΗΗΗΗ:first:

Valkyre
02-03-2012, 13:28
Ελα τι θες να πω?? Μπραβο του καταπληκτικη επιδοση... το μονο νουμερο που κανει ξεχωριστη πραγματικα αυτην την αποδοση ειναι τα 5 κλεψιματα και τα 0 λαθη. Kαι αυτο μονο και μονο επειδη μιλαμε για τον Λεμπρον.

Γιατι και στις 2 κατηγοριες αυτες ο Lebron δεν ειναι κατι ιδιαιτερο στην καρριερα του... αλλα ναι ξερω... επειδη το εκανε μια φορα χεστηκε η φοραδα στο αλωνι!

Ξερεις τα παιχνιδια με τα στατιστικα ειναι πολλα. Να σου δωσω ενα παραδειγμα: ο Durant εκανε κατι που δεν εχουμε ξαναδει ποτε στο ΝΒΑ!!! εβαλε τριποντο με 1 παπουτσι! Ναι ναι δεν εχει ξανασυμβει, του ειχε φυγει το παπουτσι και ηταν μονο με ενα και σουταρε τριποντο και το εβαλε!

Ενταξει υπερβαλλω, αλλα καταλαβαινεις που το παω.

Απιστευτη η επιδοση του lebron δεν το συζηταμε καν, εννοειται αυτο, οχι ομως και να χοροπηδαμε σαν μαιμουδες επειδη εκανε 5 κλεψιματα και κανενα λαθος ενας κατα τα αλλα αρκετα επιρρεπης στα λαθη παιχτης 1 φορα στην καρριερα του...

Τα στατιστικα για εμενα αποκτουν πραγματικο νοημα στην τελικη τους μορφη, μετα απο μια ολοκληρη σεζον ή μια καρριερα.

Σε ατομικη αποδοση δεν λενε και πολλα... και εξαρταται παντα με τι ομαδα παιζεις και κανεις αυτα τα νουμερα... χαιρω πολυ και ο Bryant εβαλε 81 ποντους στο παρελθον... με τι ομαδα το εκανε ομως? με την χειροτερη αμυνα του ΝΒΑ. Και ο Wilt Chamberlain εβαλε 100 ποντους σε ενα παιχνιδι... πως το εκανε ομως? Με ολη την ομαδα να του δινει την μπαλα συννενοημενη.

Αν κατι θα επρεπε να γραψεις για τον Λεμπρον και να γυρισω να σου πω "ναι ρε πορνογερε σε παραδεχομαι" θα ηταν να μου αναφερεις το εκπληκτικο ποσοστο ευστοχιας του (για την θεση του) που ανεβηκε απο το 48-49% περιπου περισυ σε 54-55%.

Εκει ναι τον παραδεχομαι 100%. Βελτιωθηκε φοβερα. Αλλα ειπαμε, τα σημαντικα παιχνιδια ερχονται στο τελος, οχι εναντια στο... portland! Ξαναλεω οτι φετος δεν το χανουν... οι μονοι που μπορουν να τους κοντραρουν ειναι οι Oklahoma και οι Bulls. Αλλα καμμια απο αυτες τις 2 ομαδες δεν εχει μεγαλη εμπειρια σε τετοια σκηνη, οποτε ακομα κι εκει εχουν το πλεονεκτημα οι Heat.

nikon
02-03-2012, 13:47
Ή το μίσος που έχεις για τον παίχτη ή το ότι δεν διάβασες παρακάτω από τα στατιστικά μάλλον σε έκαναν να γράψεις αυτά που έγραψες......στο κάνω copy-paste και το μεγαλώνω μπας και το δεις τώρα.:b015:

Από την σεζόν 1977/78 και έπειτα που άρχισαν να καταγράφονται τα λάθη στην στατιστική ποτέ ξανά παίκτης δεν είχε +35 πόντους, +10 ριμπάουντ, +5 ασίστ και +5 κλεψίματα και κανένα λάθος σε έναν αγώνα στην ιστορία του ΝΒΑ! Μέχρι να το κάνει ο James φυσικά.

Valkyre
02-03-2012, 14:00
^^ Μα το βλεπω... και αυτο ακριβως σχολιασα! Δεν σου κανω quote ολη την απαντηση μου που εδωσα πιο πανω γιατι θα ξεχειλωσει η σελιδα. Σου ξαναλεω οτι το μοναδικο εντυπωσιακο νουμερο ειναι τα 5 κλεψιματα και ΚΥΡΙΩΣ τα 0 λαθη.

Επισης σου εχω εξηγησει το "μισος" (σε εισαγωγικα μην τρελαθουμε) μου για τον συγκεκριμενο παιχτη και σου εχω πει απειρες φορες τους λογους για τους οποιους δεν τον εχω σε αντιστοιχη εκτιμηση απο οσο αρκετοι. Τον παραδεχομαι σαν παιχτη και σαν αθλητη, αλλα πολλα πραγματα εκτος και εντος γηπεδου (που για εμενα οπως σου εχω εξηγησει ειναι εξισου σημαντικα με την αποδοση ενος αθλητη) που κανει οπως και η σταση που κραταει γενικα τον ριχνουν υπερβολικα στα ματια μου.

Στο ειχα εξηγησει και μου ειπες οτι καταλαβαινεις γιατι το σκεφτομαι ετσι ασχετα απο το αν δεν συμφωνεις. Εχω τους λογους μου και δεν ειναι λογοι χαζοι, ανουσιοι και απο κομπλεξ και μονο. Ειναι απλα καποιες αρχες μου που οποιονδηποτε και να δω να τις παραβιαζει αυτοματως τον κατεβαζω επιπεδο. Σιχαινομαι οτιδηποτε υπεροπτικο αλλαζονικο μειωτικο και φιγουρατζιδικο. Και ο James εκτος και εντος των γηπεδων συμπεριφερεται συχνα ετσι.

Μην λεμε τα ιδια και τα ιδια!

nikon
02-03-2012, 14:08
Δηλαδή τι πρέπει να κάνει ρε c για να πεις μπράβο του;;;;....και ΔΕΝ είναι τα 5 κλεψιματα και ΚΥΡΙΩΣ τα 0 λαθη το μοναδικό εντυπωσιακό που λες και ξαναλές είναι ότι έκανε αυτά τα νούμερα και έπαιξε 41 λεπτά χωρίς να κάνει λάθος.
Αν δεν το θεωρείς κατόρθωμα που μπορεί μόνο ένας μεγάλος παίχτης να κάνει ok πάσο αλλά προσπάθησε όταν μιλάμε για επιδόσεις εντός γηπέδου μη φέρνεις πάντα στο μυαλό σου τι κάνει εκτός γηπέδου γιατί δεν σε αφήνει να δεις κάποια πράγματα.

kostasb13
02-03-2012, 14:13
Ο ανθρωπος ειναι υπερπαικταρας τι να λεμε τωρα...το εχω ξαναγραψει σε αυτο το thread, ειναι οτι καλυτερο υπαρχει στο NBA σημερα

Valkyre
02-03-2012, 14:16
Δηλαδή τι πρέπει να κάνει ρε c για να πεις μπράβο του;;;;....και ΔΕΝ είναι τα 5 κλεψιματα και ΚΥΡΙΩΣ τα 0 λαθη το μοναδικό εντυπωσιακό που λες και ξαναλές είναι ότι έκανε αυτά τα νούμερα και έπαιξε 41 λεπτά χωρίς να κάνει λάθος.
Αν δεν το θεωρείς κατόρθωμα που μπορεί μόνο ένας μεγάλος παίχτης να κάνει ok πάσο αλλά προσπάθησε όταν μιλάμε για επιδόσεις εντός γηπέδου μη φέρνεις πάντα στο μυαλό σου τι κάνει εκτός γηπέδου γιατί δεν σε αφήνει να δεις κάποια πράγματα.

ε εισαι τρομπας εντελως! Δεν τρωγεσαι! Δεν ειπα μπραβο του?? Για κοιτα καλυτερα :a014gth:


Ελα τι θες να πω?? Μπραβο του καταπληκτικη επιδοση... το μονο νουμερο που κανει ξεχωριστη πραγματικα αυτην την αποδοση ειναι τα 5 κλεψιματα και τα 0 λαθη. Kαι αυτο μονο και μονο επειδη μιλαμε για τον Λεμπρον.


Απιστευτη η επιδοση του lebron δεν το συζηταμε καν, εννοειται αυτο, οχι ομως και να χοροπηδαμε σαν μαιμουδες επειδη εκανε 5 κλεψιματα και κανενα λαθος ενας κατα τα αλλα αρκετα επιρρεπης στα λαθη παιχτης 1 φορα στην καρριερα του...

Βλεπεις τωραααααααα???? :P

Επισης ξεχνας -σου ξαναλεω- το σημαντικοτερο και πιο ουσιαστικο και εντυπωσιακο κατορθωμα του φετινου Λεμπρον, το οποιο το εγραψα αλλα δεν το σχολιασες.



Αν κατι θα επρεπε να γραψεις για τον Λεμπρον και να γυρισω να σου πω "ναι ρε πορνογερε σε παραδεχομαι" θα ηταν να μου αναφερεις το εκπληκτικο ποσοστο ευστοχιας του (για την θεση του) που ανεβηκε απο το 48-49% περιπου περισυ σε 54-55%.

Εκει ναι τον παραδεχομαι 100%. Βελτιωθηκε φοβερα. Αλλα ειπαμε, τα σημαντικα παιχνιδια ερχονται στο τελος, οχι εναντια στο... portland! Ξαναλεω οτι φετος δεν το χανουν... οι μονοι που μπορουν να τους κοντραρουν ειναι οι Oklahoma και οι Bulls. Αλλα καμμια απο αυτες τις 2 ομαδες δεν εχει μεγαλη εμπειρια σε τετοια σκηνη, οποτε ακομα κι εκει εχουν το πλεονεκτημα οι Heat.

Αυτο για εμενα ειναι εντυπωσιακοτερο στοιχειο και σε σημαντικο βαθμο, απο μια μεμονωμενη εκπληκτικη αποδοση!

Γιατι? Μα γιατι οκ απιστευτο να παιξεις 41 λεπτα και να μην κανεις ουτε ενα λαθος (μαζι με ολα τα υπολοιπα νουμερα) αλλα αν το δουμε συνολικα, ο Λεμπρον κανει απιστευτα πολλα λαθη για το μεγεθος του παιχτη που ειναι... σχεδον 4 λαθη μεσο ορο εχει φετος ανα παιχνιδι...τα περισσοτερα που ειχε ποτε στην καρριερα του... δηλαδη αυτο το στατιστικο δεν λεει κατι??Επειδη σε ενα εκπληκτικο παιχνιδι το ξαναλεω δεν εκανε ουτε ενα ξαφνικα χεστηκε η φοραδα στο αλωνι?:ice::ice:

nikon
02-03-2012, 14:25
Εννοώ να πεις "καθαρό" μπράβο όχι μπράβο αλλά.....μην κάνεις ότι δεν κατάλαβες γιατί κολλημένος μαζί του σίγουρα είσαι αλλά χαζός δεν είσαι.....ή είσαι;;;;:a036:
Το ότι κάνει 4 λάθη ανά παιχνίδι ένας παίχτης που παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες από όλους στην ομάδα και συγχρόνως προσπαθεί να προσφέρει και θέαμα είναι τόσο τραγικό δηλαδή;;;
Ξέρω ότι δεν θα σε πείσω ότι είναι παιχταράς γιατί έχεις άλλα μέσα στην ξεροκεφάλα σου που δεν σ'αφήνουν και το σέβομαι αλλά σταμάτα να μας σπας τα νεύρα.:a122:

Valkyre
02-03-2012, 14:41
Εννοώ να πεις "καθαρό" μπράβο όχι μπράβο αλλά.....μην κάνεις ότι δεν κατάλαβες γιατί κολλημένος μαζί του σίγουρα είσαι αλλά χαζός δεν είσαι.....ή είσαι;;;;:a036:
Το ότι κάνει 4 λάθη ανά παιχνίδι ένας παίχτης που παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες από όλους στην ομάδα και συγχρόνως προσπαθεί να προσφέρει και θέαμα είναι τόσο τραγικό δηλαδή;;;
Ξέρω ότι δεν θα σε πείσω ότι είναι παιχταράς γιατί έχεις άλλα μέσα στην ξεροκεφάλα σου που δεν σ'αφήνουν και το σέβομαι αλλά σταμάτα να μας σπας τα νεύρα.:a122:

εσυ πεταχτηκες σαν πορδη, εγω δεν μιλησα καν! :P Εσυ το ξεκινησες και ελα παραδεξου το... το γουσταρεις!! Και επειδη ξερω οτι το γουσταρεις σε μπριζωνω κι εγω.

Ε και που εισαι, ακου αλλο ενα στατιστικο που θα το γουσταρεις γιατι ειναι απο αυτα που σου αρεσουν και γινονται μονο μια φορα σε μεμονωμενη(μενες για την ακριβεια) αποδοση:

Lebron James 10 (!!) λαθη σε εναν αγωνα... α και μαντεψε που το εκανε... στους τελικους! Δυστυχως εχασε το ρεκορ μονο για 1 λαθος... :(

Αλλα μας αποζημιωσε με μια δευτερη εξισου αναλογη επιδοση (10 λαθη παλι) , πραγμα μοναδικο στην ιστορια των Playoff!

Με ολα αυτα θελω να σου δειξω απλα οτι τα νουμερα απο μεμονωμενες επιδοσεις ειναι πλασματικα...


Τελος το οτι ο James παιρνει κατα μεσο ορο μια προσπαθεια παραπανω απο τον Wade σε καθε παιχνιδι, δεν δικαιολογει το 1.5 κατα μεσο ορο λαθος παραπανω απο αυτον... ο james κανει πολλα λαθη γενικα. Και ο ιδιος το παραδεχεται. Για το μεγεθος του μεγαλου παιχτη που ειναι κανει πολλα λαθη... ακομα και ο bryant που παιρνει το 80% των επιθεσεων της ομαδας του κανει λιγοτερα...:c025:

νια νια νιανιανια!:what:

λολ πρεπει να το κανουμε αυτο μια φορα με μπυρες! :a055:

ΥΓ: επισης ρε βλαμενε, παιχταρας ειναι το εχω πει πολλες φορες!! Απλα οχι στον βαθμο που τον εχουν θεοποιησει καποιοι! Γκεγκε??

nikon
02-03-2012, 14:55
3,6 μέσος όρος καριέρας για τον Wade και 3,3 για τον James.....κόψε τις μπύρες γιατί σε χαλάνε......μπεκρούλιακα......και ο Kobe κοιτάει την ουσία όχι το θέαμα για να κάνει παραπάνω λάθη......δεν είναι απλά παιχταράς είναι υπερσουπερντουπερουαουπαιχταράς......άσχετε.

Valkyre
02-03-2012, 15:25
εγω δεν ειπα ποτε οτι ο Wade δεν κανει λαθη συνολικα στην καρριερα του. Απλα ανεφερα την τωρινη κατασταση που παιζει με τον James γιατι μου αναφερθηκες στο τωρα και ποσες πολλες προσπαθειες παιρνει σε σχεση με τους συμπαικτες του. Και τωρα ο Wade εχει 2.6 λαθη και ο James 3.7!

Φυσικα να μην ξεχασω να σου πω οτι σε κατουραω! :)

Εντιτ: Σχολασες παλιορουφιανε γι αυτο δεν απαντας ε? κουφαλα! :)

nikon
02-03-2012, 17:49
Εντιτ: Σχολασες παλιορουφιανε γι αυτο δεν απαντας ε? κουφαλα! :)Όχι ρε μπαγλαμά θα κάνω υπερωρίες για να μου απαντάς μετά από μισή ώρα.....άι σιχτίρ και εσύ και ο Λεμπρόν σου βαρέθηκα.

Valkyre
03-03-2012, 10:48
Όχι ρε μπαγλαμά θα κάνω υπερωρίες για να μου απαντάς μετά από μισή ώρα.....άι σιχτίρ και εσύ και ο Λεμπρόν σου βαρέθηκα.

ΧΑΧΑΧΑ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ!! Παρτα μωρη αρρωστη παρτα!! Τα καταφερα!!! :P :D :D

Valkyre
06-03-2012, 15:51
Rondo 18 ποντοι, 20 (!) ασσιστ, 17(!!!!!!) ρημπαουντ...

γουατ δε φακ? ξεχωρα απο ολα τα αλλα και τις 20 ασσιστ, τα... 17 ρημπαουντ... πως διαβολο το εκανε αυτο???? Πολυ καλο ματς...

nikon
06-03-2012, 18:27
Πραγματικά 17 είναι πολλά για γκαρντ....ο Λιν πρέπει να βελτιώσει λίγο και την άμυνα μάλλον.

Valkyre
07-03-2012, 10:32
17 ρημπαουντ ειναι πολλα ακομα και για τον Howard, ποσο μαλλον για εναν guard!! Μονο στην παραταση πηρε 5 ρημπαουντ εδωσε 5 ασσιστ...

ο καταλυτης για την νικη των "γερασμενων" Celtics. Απιστευτη επιδοση.

nikon
07-03-2012, 13:32
Κάπου όμως με τις ασσίστ το ξεφτιλίζουν.....αν δεν κάνω λάθος ακόμα και η πάσα εκτός ρακέτας αν μπει καλάθι την θεωρούν ασσίστ.

Valkyre
07-03-2012, 13:52
ναι ισχυει αυτο, κι εμεις το ιδιο το θεωρουμε. Γιατι να μην ειναι ασσιστ εξω απο την ρακετα? Εφοσον τον βρισκεις τον αλλο μονο του εντελως, ασσιστ θεωρειται και αυτο, ασχετως απο που θα πυροβολησει. Εδω ολοκληρα συστηματα φτιαχνουν για να βγαλουν ελευθερο τριποντο, πως να μην θεωρηθει ασσιστ αυτο, οταν μια ολοκληρη ομαδα δουλευει για να ελευθερωσει τον συγκεκριμενο παιχτη! :)

nikon
07-03-2012, 15:33
Ασσίστ είναι να βγάλεις τον άλλον σχεδόν μόνο του και φάτσα με το καλάθι μέσα στην ρακέτα τουλάχιστον κάποτε έτσι ήταν και για μένα ακόμα είναι έτσι.
Έτσι όπως το έκαναν το πόσες ασσίστ θα κάνει κάποιος εξαρτάτε από την ευστοχία αυτού που παίρνει την πάσα.....εντελώς fail.

Valkyre
07-03-2012, 15:41
Ασσίστ είναι να βγάλεις τον άλλον σχεδόν μόνο του και φάτσα με το καλάθι μέσα στην ρακέτα τουλάχιστον κάποτε έτσι ήταν και για μένα ακόμα είναι έτσι.
Έτσι όπως το έκαναν το πόσες ασσίστ θα κάνει κάποιος εξαρτάτε από την ευστοχία αυτού που παίρνει την πάσα.....εντελώς fail.

Nομιζω παντα ηταν οπως στο περιεγραψα πιο πανω Νικο... ισως βεβαια να κανω λαθος, αλλα παντα μα παντα ετσι το θυμαμαι. Και θεωρω οτι ετσι ειναι το σωστο. Δεν νομιζω οτι ειναι επισης λιγοτερο δυσκολο να βγαλεις καποιον περιφερειακο ελευθερο για σουτ, απο το να βγαζεις εναν forward ή εναν center μονο του κατω απο το καλαθι. Μην κοιτας εμας που ειμαστε αρτζι μπουρτζι και λουλα, δες τον Ray Allen πως τον μαρκαρουν... μιλαμε ο τυπος δεν μπορει να κουνηθει στην περιφερεια για 1 σουτ. Τρεχουν ολοκληρο συστημα για να του βγαλει ασσιστ ο Rondo. Νομιζω ετσι ειναι το σωστο. Σιγουρα. Χωρις τον Rondo o Ray Allen δεν θα μπορουσε να εχει τοσες ευκαιριες για τριποντο ετσι οπως τον μαρκαρουν.

nikon
07-03-2012, 15:51
http://www.nba.com/video/channels/nba_tv/2012/03/05/20120304_rondo_triple_double.nba/index.html

Για μένα οι πάσες που κάνει στο 13" ή στο 32" δεν θα είναι ποτέ ασσίστ αυτή που κάνει στο 1:08" ναι είναι ασσίστ έτσι όπως την εννοώ εγώ αλλά δεν μετράει τι λέω εγώ αφού οι στατιστικές λένε άλλα.

nikon
14-03-2012, 10:22
Σε συνέχεια της παραπάνω κουβέντας για τις ασσίστ.....στο Νο5 απίστευτη (από τις καλύτερες που έχω δει) ασσίστ του Κιντ. :a014:

Top 10 Plays of the Night: March 13th - YouTube

kostasb13
15-03-2012, 15:12
Νομιζω οτι οι Μπουλς με τη νικη τους χθες και παιζοντας χωρις τον Ροουζ, εδειξαν γιατι θεωρουνται απο πολλους το μεγαλο φαβορι για τον τιτλο φετος...ο ορισμος της ομαδας ειναι αυτοι οι Μπουλς. Σε αντιθεση φυσικα με το Μαιαμι...

Dragonpaul
20-04-2012, 19:36
Η 63άρα του Τζόρνταν στους Σέλτικς (http://www.contra.gr/Columns/flash-back/h-63ara-toy-tzorntan-stoys-seltiks.1741298.html)

nikon
20-04-2012, 19:43
Mμμμμμμμ σιγά.....μετά από 2 παρατάσεις και εγώ τους βάζω.

Valkyre
26-04-2012, 16:03
^^ Καλα εσυ εισαι η παραταση η ιδια....!

7 αγωνες αποκλεισμος για τον Meta Wrold Peace (πρωην Ron Artest) ο οποιος μαλλον πρεπει να μετατρεψει το ονομα του σε Meta World War μετα το αηδιαστικο ghetto-style χτυπημα του στον James Harden ο οποιος εχει υποστει διασειση και ειναι ανγωστο ποτε θα επιστρεψει...

κατα τη γνωμη μου πολυ μικρη η ποινη για τον μλκ τον Artest ο οποιος πρεπει να φυγει επιτελους απο το αθλημα...

το σχετικο βιντεο για οσους δεν το εχουν δει:

Metta World Peace levels James Harden with an elbow - YouTube

james9
26-04-2012, 23:01
Με φίλο που μιλάω στο Αμέρικα μου ειπε οτι σε καποιο καναλι ειπανε οτι ο Χαρντεν του εβρισε τη μανα σε προηγουμενη φαση. Δεν δικαιολογω τον Αρτεστ επρεπε να φαει 20 αγωνες αλλα ρε Χαρντεν πας και βριζεις τον Αρτεστ? Ο τυπος ειναι ψυχασθενης...

Valkyre
26-04-2012, 23:27
επειδη το παρακολουθησα το θεμα αρκετα αυτα ειναι απλα ραδιο αρβυλα, τιποτα δεν ισχυει ή ειναι επιβεβαιωμενο. Εδω ο ιδιος ο Metta δεν ανεφερε τιποτα τετοιο, πραγμα που θα τον βοηθουσε στην υπερασπιση του.

Οτι και να λεμε ο Αρτεστ Metta World War εχει αποδειξει πολλακις οτι δεν ειναι στα καλα του και η λιγκα πρεπει να τον διωξει μια και καλη. Εχει σπασει ολα τα ρεκορ σε αγωνιστικες και το συμβαν αυτο ξυπναει εντονα εικονες απο το 2004 σε ενα πρωτοφανες για το ΝΒΑ περιστατικο στο Palais. Και λεω πρωτοφανες για το ΝΒΑ γιατι εδω στην Ελλαδα θα ηταν απλα ενα συνηθισμενο ματς ολυμπιακου παναθηναικου...

nikon
27-04-2012, 08:11
Σε πληροφορώ ότι το ξύλο που πέφτει κάθε τόσο στο ΝΒΑ δεν έχει πέσει σε κανένα ματς Ολυμπιακού-ΠΑΟ.....τελευταία φορά ήταν Τόμιτς με Μποντίρογκα αν θυμάμαι καλά πριν 97 χρόνια δηλαδή.

Απαράδεκτος αλλά και ο Χάρντεν τι πάει και πέφτει πάνω του, ας τον άφηνε να κάνει τον Κινγκ Κονγκ να τελείωνε εκεί το θέμα.

kostasb13
27-04-2012, 09:32
Σε πληροφορώ ότι το ξύλο που πέφτει κάθε τόσο στο ΝΒΑ δεν έχει πέσει σε κανένα ματς Ολυμπιακού-ΠΑΟ.....τελευταία φορά ήταν Τόμιτς με Μποντίρογκα αν θυμάμαι καλά πριν 97 χρόνια δηλαδή.

Aκριβως...για να μη λέμε και ότι θελουμε δηλ...

Valkyre
27-04-2012, 10:24
To "καθε τοσο" για δικαιολογηστε μου το ρε παιδια εσεις που απο οτι φαινεται ειστε και πολυ γνωστικοι με το θεμα? Γιατι το χειροτερο ηταν το 2004, κρατησε 8 λεπτα ακριβως, ακυρωθηκε ο αγωνας κατευθειαν και εφαγαν 83 αγωνιστικες παρακαλω οι εμπλεκομενοι...

Ουτε καθισματα εσπασαν, ουτε εκαναν μπουρδελο οτι υπαρχει μεσα και εξω απο το γηπεδο...

Αν ηταν ολυμπιακος παο θα ειχε γινει διακοπη του αγωνα κανα 2ωρο (γιατι τα επιδοσεια ειναι πλεον συνηθισμενο φαινομενο) θα περιμεναν να "ηρεμησουν τα πνευματα" (θειικη τηλεοπτικη ατακα) το γηπεδο θα ηταν ψιλομπουρδελο και φυσικα εξω θα ειχαν τα αναλογα αποτελεσματα.

Οι δε ποινες των ομαδων? Ελα μωρε δωστους 2-3 αγωνιστικες εκει περα χωρις οπαδους και καλα ειναι.

Ειναι πολυ εντυπωσιακο το οτι οπου ναναι θα γυρισετε να μου πειτε οτι στο ΝΒΑ υπαρχει περισσοτερη βια απο οτι στα ελληνικα γηπεδα...αν θελετε να κανετε αντιδραση σε οτι εχω να πω τουλαχιστον καντε το πιο πειστικο ή πειτε μου να μην ποσταρω για τις αγαπημενες σας ομαδες κατι κακο παροτι αληθινο. Ειδα και στην τελευταια σας συναντηση τι κανατε μεσα στο γηπεδο οποτε σορρυ αλλα τα ακουω τσαμπα και βερεσε οτι μου λετε...

Περιμενω με αγωνια να ψαξετε στο γιουτουμπ για ΝΒΑ βιντεο. Εμενα δεν θα μου παρει πανω απο 5 δευτερολεπτα να μαζεψω καμμια 15αρια λινκ.

Ενιγουεη με συγχισατε.

ΥΓ: Ο harden ειναι play maker της ομαδας πηγε να παρει την μπαλα, δεν πηγε να κολλησει πανω στον Artest το οτι ηταν διπλα διπλα γινεται σχεδον σε καθε φαση αναλογη μεσα στον αγωνα. Δεν πρεπει να υπαρχουν "αλλα" σε τετοια θεματα. Ακομα και να πηγε να του κολλησει δικαιολογει εστω και στο ελαχιστο την αγκωνια του ψυχοπαθη Meta World Peace (τρομαρα του)?

nikon
27-04-2012, 10:32
Βρε μπαγλαμά τι σχέση έχει το τι κάνουν 100 κάφροι στην κερκίδα ή εκτός γηπέδου με το αν έρχονται συχνά στα χέρια οι παίχτες;;;;.....και ποιος μίλησε για ξύλο 8 λεπτών και διακοπή αγώνα;;;;

Το πόσες φορές έχει γίνει τσαμπουκάς μετά από πανηγυρισμούς σαν αυτόν που είδαμε ή μετά από σκληρά φάουλ δεν είναι ανάγκη να σου βρούμε βιντεάκια στο youtube γιατί τα έχεις δει και τα ξέρεις.

ΕDIT: Δεν τον δικαιολόγησα επειδή έπεσε ο άλλος πάνω του αλλά δεν πήγε να πάρει την μπάλα γιατί αν τον δεις βάζει τα χέρια μπροστά του ξέροντας ότι θα συγκρουστεί μαζί του και πάει προς το μέρος του ενώ θα μπορούσε να πάει δεξιά και να πάρει άνετα την πρώτη πάσα.

Valkyre
27-04-2012, 10:43
Νικο να ξεκινησω λεγοντας οτι ΔΕΝ βλεπεις ΝΒΑ οπως μου εχεις πει. Οποτε πραγματικα δεν καταλαβαινω πως επιχειρηματολογεις με σιγουρια επι του θεματος.

Τι σχεση εχει τι κανουν 100 καφροι μεσα στο γηπεδο? Εννοεις οτι αυτο δεν συγκαταλεγεται στην βια των γηπεδων??

Δηλαδη μιλας αποκλειστικα για το "ξυλο" μεταξυ παικτων? Ακομα και ετσι να ειναι να δεχτω οτι γινονται πιο πολλοι δηθεν "τσαμπουκαδες" οπως ειπες μεταξυ παικτων οι οποιοι ποτε δεν μεταφραζονται ομως σε "ξυλο" και φυσικα οι οποιοι λιγουν γρηγορα καθως τρωνε απο μια τεχνικη ποινη εκαστος με συνοπτικες διαδικασιες και αν συνεχισουν πανε στα αποδυτηρια...

Ομως αυτο που λεω δεν εχει καμμια σχεση με το συμβαν στο Palais το 2004 που ανεφερα εγω και το οποιο ειπα οτι θυμισε ελληνικο ματς. Δεν ξερω αν το ξερεις το γεγονος, ο Αρτεστ κανει ενα σκληρο φαουλ και ο τυπος που του εκανε το φαουλ του ριχνει ενα δυνατο (και χωρις νοημα η αληθεια ειναι) σπρωξιμο. Υπηρξε εντονη αντιδραση απο ολους τους παικτες και εγινε ψιλοσαματας μεσα στο γηπεδο. Παρολαυτα και αφου εφαγαν τις τεχνικες ποινες τους, φανηκε να ηρεμουν και να ειναι ολα μια χαρα. Ο Αρτεστ εκεινη την στιγμη ηταν στην γραμματεια και καθοταν απανω στον παγκο. Ενας οπαδος του πεταξε μπυρα και ο Αρτεστ ανεβηκε στις εξεδρες και αρχισε να πλακωνει τον εν λογω οπαδο. Και εκει ηταν που εγινε της πουτανας. Παικτες οπαδοι γινανε ολοι μπουρδελο εντελως. Αμεσως διακοπηκε ο αγωνας οριστικα και ο Αρτεστ εφαγε 83 αγωνιστικες ανευ πληρωμων (1 σεζον δηλαδη) και οι ομαδες υψηλα προστιμα. Αυτο ειναι και το μοναδικο περιστατικο που εγω εχω δει στο ΝΒΑ και θυμισε ελληνικη εικονα γηπεδου. Αυτο εννοουσα.

Οι οπαδοι στο ΝΒΑ δεν κανουν κιχ μεσα στο γηπεδο ή εξω απο αυτο. Ενα περιστατικο που ειδα περισυ σε εναν αγωνα τον Lakers ηταν ενας οπαδος να πεταξει κατι απο τις κερκιδες. Πριν καλα καλα καταλαβουμε ποιος ειναι, τον ειχαν δωσει στεγνα οι οπαδοι που καθονταν διπλα του (οπαδοι και των 2 ομαδων) και σε 1 λεπτο 4 κουστουμια που τον κραταγαν απο τα 4 ακρα τον πεταξαν εξω απο το γηπεδο...

nikon
27-04-2012, 10:48
Να ξεκινήσω και να τελειώσω, γιατί πάλι στους οπαδούς το πήγες, ότι σου έχω πει ότι ΔΕΝ βλέπω ολόκληρους αγώνες ΑΛΛΑ βλέπω πολλά στιγμιότυπα από αγώνες στα οποία μέσα είναι και οι τσαμπουκάδες που λέω......δεν είναι ανάγκη να βλέπεις όλους τους αγώνες ολόκληρους για να τα δεις.....ούτε καν στιγμιότυπα αφού πολλές φορές τα δείχνουν ακόμα και στις ειδήσεις.

EDIT: Αλήθεια εσύ πως επιχειρηματολογείς με σιγουριά επί τα των Ολυμπιακού-ΠΑΟ αφού δεν ασχολείσαι με αυτούς;;;

Valkyre
27-04-2012, 10:57
Ωραια κι εγω ελπιζω να ξερεις τωρα το περιστατικο στο Palais το 2004 που περιεγραψα, και να καταλαβες γιατι το παρομοιασα με εικονα ελληνικου γηπεδου. Γιατι αυτο παρομοιασα και αν δεν ξερεις το γεγονος, τοτε δεν μπορεις να το σχολιασεις χωρις να εμπλεκεις τους οπαδους μεσα... οι οπαδοι ηταν βασικος παραγοντας στο γεγονος αυτο.

Δεν το γυρναω εγω στους οπαδους... Νικο αν δεν κανω λαθος εγω ξεκινησα την συζητηση οτι θελω βαζω αρχικα μεσα σε αυτην, αν καποιος γυρναει το θεμα και βγαζει κατι απο την συζητηση εισαι εσυ τωρα... εσυ τους εβγαλες τους οπαδους εντελως απο την εξισωση, και μαλιστα την στιγμη που ειναι βασικος παραγοντας σε αυτο που ελεγα.

Οι ψευτοτσαμπουκαδες του ΝΒΑ δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο επιδειξη. Καμμια σχεση με ξυλο και βια.

EDIT: Γιατι τα βλεπω στις ειδησεις καθε φορα που παιζουν και γιατι πληρωνω τα γηπεδα τους... δεν χρειαζεται να δω τα ματς τους για να δω τα καπνογονα τα πανω με τις βρισιες τα σπασμενα γηπεδα τα ανοιγμενα κεφαλια και τα ζωα μεσα στα κλουβια. Ειναι οι λογοι που μετα απο λεπτομερη προσοχη με εκαναν να μην παρακολουθω τις ομαδες αυτες. Οποτε ναι... το εχω ψαξει. Δεν ειναι δυσκολο αλλωστε να ενημερωθεις για την βια των ελληνικων γηπεδων...και να θες να ΜΗΝ ενημερωθεις οπως εγω που δεν βλεπω καθολου τηλεοραση, την επομενη μερα βλεπεις σε ολα τα ειδησιογραφικα πρωτο θεμα τις απωλειες...υλικες και ανθρωπινες.

nikon
27-04-2012, 11:47
Έχουμε 2 θέματα στα οποία φαντάζομαι συμφωνούμε.....το 1ο είναι ότι στο ΝΒΑ γίνονται περισσότεροι τσαμπουκάδες μεταξύ παιχτών και το 2ο ότι στο ΝΒΑ οι φίλαθλοι δεν έχουν καμία σχέση με τους Έλληνες σωστά;;;;.....το κακό είναι ότι τα βάλαμε και τα 2 στην ίδια κουβέντα.

Valkyre
27-04-2012, 11:54
Ναι συμφωνουμε ετσι οπως το λες, αλλα τσαμπουκαδες δεν σημαινει ξυλο οπως ειπες στο πρωτο σου ποστ. Κανα σπρωξιμο 2-3 κουβεντες ενα αγριο βλεμμα κλπ στο 95% των περιπτωσεων που οπως ειπα αντιμετωπιζεται με 2 τεχνικες απευθειας και τελειωνει εκει μια και καλη για τον αγωνα, μιας και οι παιχτες με 2η τεχνικη πανε αποδυτηρια. Το 5%(και πολυ λεω, μιας και φετος ας πουμε δεν το εχω δει καθολου) που περναει στο σταδιο του ερχομαι στα χερια και παλι συνηθως κατευναζεται γρηγορα μιας και οι παικτες αποβαλλονται απο το γηπεδο αμεσως.

james9
27-04-2012, 12:17
συκρινετε διαφορετικα πραγματα παιδια. τα εκτος και τα εντος γηπεδου. τα εκτος στο ΝΒΑ απλα δεν υπαρχουν για πολλους λογους που δεν ειναι της παρουσης να αναλυσουμε. τα εντος στο ΝΒΑ ειναι πιο συχνα αλλα υπαρχουν κανονισμοι που τηρουνται και οι παραβατες αυτοματα τιμωρουνται. ξυλο εχει πεσει παρα πολυ εντος γηπεδου αλλα ως εκει δεν συνεχιζονται εκτος ουτε συμμετεχουν φιλαθλοι ουτε καρεκλες πεφτουν με εξαιρεση το περιστατικο που αναφερθηκε indiana vs detroit αν θυμαμαι καλα.

Valkyre
27-04-2012, 12:28
^^ E αυτο λεω κι εγω ακριβως και επειδη μιλαγα γι αυτην την εξαιρεση το 2004 γι αυτο εκανα τον παραλληρισμο με τετοια εικονα. Κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα ελενγχονται και αντιμετωπιζονται αμεσα χωρις πολλα πολλα και χωρις παρατραγουδα.

EDIT: με αφορμη την συζητηση ειπα να ξαναδω λιγο το πρωτοφανες -ξαναλεω- σκηνικο που εγινε τοτε το 2004. Εντυπωση μου εκανε κυριως το πως αντιμετωπιστηκε απο τηνλιγκα το θεμα για να εξασφαλισουν οτι δεν θα ξαναγινουν τετοια πραγματα. Θυμομουν για τις αγωνιστικες αλλα δεν θυμομουν τα πιο ζουμερα μετρα που επιβληθησαν:


Α) 9 παιχτες τιμωρηθηκαν για συνολο 146 αγωνων χωρις απολαβες (11 εκατ σε μισθους συνολικα).

Β) 5 παιχτες κατηγορηθηκαν για επιθεση και καταδικαστηκαν σε 1 χρονο με αναστολη και community service.

Γ) 5 οπαδοι κατηγορηθηκαν για εγκληματικες ενεργειες και τους απαγορευτηκε η εισοδος σε γηπεδα ΕΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ (αυτα ειναι που χρειαζονται κι εδω....και φαντασου οτι αυτοι δεν ειχαν παρελθον με αναλογες συμπεριφορες...μια φορα εκαναν ατοπημα και ΧΡΑΠ τελος κυριε για εσενα το γηπεδο...εεετσι)

Δ) Μειωση της πωλησης και καταναλωσης αλκοολ εντος γηπεδου.

Και ολα αυτα εξαιτιας ενος συμβαν. Ετσι αντιμετωπιζονται τα εκτροπα και η αλητεια στα γηπεδα. Αμεσα αδιστακτα και χωρις τον παραμικρο οικτο. Μακαρι καποια στιγμη να ενεργουν κι εδω αναλογα.

Valkyre
29-04-2012, 13:42
Μεγαλη ξενερα με τον Rose... ελεος ρε φουστη μου, οι Bulls μεσα στην γκαντεμια ειναι πια.... δηλαδη τωρα βρηκε ρε γμτ να γινει η μλκια? Στα playoff??

....

nikon
29-04-2012, 16:51
Ο κωλοπρόσθιος τον χτύπησε και αυτόν.....κρίμα.

FotisGRC
29-04-2012, 22:45
Μου φαίνεται ο Rose πλέον θα είναι απο τους παίχτες που τραυματίζονται κάθε χρόνο και θα αρκείται μετα στους 10-11 πόντους μ.ο. Μακάρι να βγω λάθος, αλλά μετά απο τέτοιους τραυματισμούς υπάρχει αρκετός φόβος και δεν μπορείς να επανέλθεις 100%..

Valkyre
30-04-2012, 03:16
και ο Howard θα ειναι εκτος απο την εθνικη των ηπα στους ολυμπιακους καθως θα κανει εγχειρηση στην μεση του μετα το τελος της σεζον...

ενταξει το προγραμμα αυτο ειναι πραγματικα απανθρωπο... τους εχει ξεκανει ολους φετος ετσι συμπικνωμενο που ειναι...

FotisGRC
30-04-2012, 11:36
Αδιανόητο πρόγραμμα... Και ένας των Knicks έπαθε το ίδιο με τον Rose νομίζω..

FotisGRC
30-04-2012, 11:40
Πολύ μεγάλη νίκη των Hawks.. Δεν ξέρω γιατί αλλά φέτος την πάω πολύ αυτή την ομάδα.. Γενικά μου αρέσουν ομάδες που είναι αθλητικές.. Johnson, Smith, και ο πολύ καλός Τeague.. Αν είχανε και Horford πιστεύω θα στοχεύανε αρκετά ψηλά..

http://nba.sport24.gr/video/1754054/apr-29-hawks-celtics

Valkyre
30-04-2012, 12:29
Αδιανόητο πρόγραμμα... Και ένας των Knicks έπαθε το ίδιο με τον Rose νομίζω..

Ο Λιν επαθε οχι το ιδιο, καμμια σχεση πολυ πιο ηπιας μορφης. Θα κανει και αυτος εγχειρηση ομως.

Και ο Stoudemire εχει θεματα με την μεση, χαμος γινεται... το προγραμμα ειναι σκετο βασανηστηριο...

nikon
30-04-2012, 12:52
Μόνο που του Rose δεν έχει να κάνει με το βαρύ πρόγραμμα.

james9
01-05-2012, 00:01
ενταξει εχει ξαναγινει θεμα με λοκ αουτ ,πολλους αγωνες και χαλια προγραμμα αλλα για τον ροουζ ευθυνη εχει κ ο κοουτς που τον αφηνει και παιζει 40'+ σε καθε αγωνα ακομα και αν εχει κριθει. ο ροουζ προχτες επρεπε να εχει βγει νωριτερα και μαλιστα απορουσα γιατι τον κραταει μεσα.

εκτος αυτου εχει δειξει μια ευπαθεια γενικα . ειναι αλλοι που αντεχουν να παιζουν ολα τα ματς ασταματητα αλλοι που δεν αντεχουν .

Valkyre
02-05-2012, 11:04
Οτι ειναι ευπαθεις η αληθεια να λεγεται. Παντως νομιζω ειναι λαθος ολο αυτο που γινεται με τον -αντικειμενικα- ΜΑΚΡΑΝ καλυτερο προπονητη αυτην την στιγμη στο ΝΒΑ.

Ναι αν το δεις μεμονωμενο το παιχνιδι φαινεται χαζο να κρατας μεσα τον καλυτερο παιχτη σου οταν εχεις 1μιση λεπτο παιχνιδι και εχεις 10 ποντους διαφορα.

Ομως ξεχναει ο περισσοτερος κοσμος κατι σημαντικο... ο Ροουζ ειχε χασει 12 παιχνιδια συνεχομενα (συνολο αυτην την σεζον 27 νομιζω) και ειχε επιστρεψει μοναχα 2 βδομαδες πριν το παιχνιδι αυτο που τραυματιστηκε. Και οταν επεστρεψε μαλιστα φανηκε οτι ηταν εκτος συγχρονισμου (6/22 σουτ - 7-8 λαθη, απαραδεκτα ποσοστα για παιχτη που βασιζεσαι στα playoff).

Ο προπονητης -το δηλωσε κιολας- τον κρατησε μεσα γιατι "he has to work on closing games". Εγω δεν θεωρω λαθος την κινηση του πραγματικα. Ο Ροουζ χρειαζοταν λεπτα παιχνιδιου για να δουλεψει αυτες ακριβως τις στιγμες οι οποιες κρινουν πρωταθλημα. Καμμια προπονηση δεν μπορει να σε προετοιμασει γι αυτο, παρα μοναχα απο πρωτο χερι.

Τωρα για τον τραυματισμο του σιγουρα παιζει ρολο μεγαλο το στυλ του παιχνιδιου του. Ειναι αρκετα reckless ο τροπος που επιτιθεται στην ρακετα και αυτο το bunny hop που κανει τον εχει προδωσει πολλες φορες και ειναι λογικο γιατι προσγειωνεται διπλα σε τερατα και με τα 2 ποδια καταλαμβανοντας μεγαλη επιφανεια και αρα ρισκαροντας πολυ τον στραγαλο πανω σε παπουτσι αλλου (τη εχει πατησει ετσι ηδη 2 φορες). Αλλες φορες προσπαθει να περασει κυριολεκτικα μεσα απο κλειδαροτρυπα οχι μονο την μπαλα αλλα ολοκληρο τον εαυτο του.

Σιγουρα ο τραυματισμος αυτος θα τον οδηγησει σε αλλαγες στο παιξιμο του... ειναι εντυπωσιακος παιχτης αλλα με μεγαλο ρισκο.

Κι ο Wade ειχε παρομοιο στυλ αλλα κακα τα ψεμματα ενα πολυ πιο δυνατο κορμι και παρολαυτα κι αυτος εχει ταλαιπωρηθει τοσο με τραυματισμους που εχει αλλαξει αρκετα το παιχνιδι του. (ειναι βεβαια και σε μια Α ηλικια ο Wade σε σχεση με Ροουζ)

FotisGRC
02-05-2012, 12:47
Αποχώρησε και ο Josh Smith των Hawks με έντονες ενοχλήσεις στο αριστερό γόνατο... Ας ελπίσουμε οτι δεν είναι τίποτα σοβαρό..!

Valkyre
02-05-2012, 12:57
Συνολο αυτη τη σεζον μονο απο χιαστους εχουμε 5 (απο αυτους που γνωριζω εγω)!

FotisGRC
02-05-2012, 13:10
Πάντως Val για τον Rose δεν μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.. Πέρα απο το βαρύ πρόγραμμα είναι και το στυλ του λίγο απότομο.. Αφού βλέπεις οτι δεν σε θέλει χαλάρωσε λίγο..! ;)

Valkyre
02-05-2012, 13:17
^^ Επειδη παιζω μπασκετ κι επειδη κι εγω πολλες φορες ειμαι αναλογου στυλ, πιστεψε με ... οσο και να θες, οσο και να λες πριν το παιχνιδι "θα παιξω πιο χαλαρα, θα ειμαι πιο προσεκτικος", την ωρα που παιζεις δεν υπαρχει περιπτωση να το κανεις. Εγω τουλαχιστον εχω πει απειρες φορες οτι θα προσπαθησω να παιξω ηρεμα και μεσα στο 5αλεπτο απλα τα δινω ολα. Δεν μπορω να το ευχαριστηθω αλλιως φιλε, δεν ξερω νιωθω οτι δεν παιζω μπασκετ αν δεν δινω το 100%.

Ε φαντασου αμα σκεφοτμαι εγω ετσι, πως θα σκεφτεται ενας Derrick Rose που ειναι MVP και παει για δαχτυλιδι... δεν θα ηταν Derrick Rose εαν δεν ειχε αυτο το παθος για το παιχνιδι. Ναι του εχει κατσει ασχημα και τωρα ειδικα αυτος ο τραυματισμος θα τον αναγκασει να αλλαξει καποια πραγματα στο παιχνιδι του, αλλα πιστεψε με εαν δεν ηταν τετοιας φυσης τραυματισμος, με το που θα ξαναπατουσε στο παρκε το ιδιο πραγμα θα εκανε. Που μπορει και τωρα ακομα να το κανει ετσι... μερικα πραγματα απλα δεν μπορεις να τα βγαλεις απο την ζωη σου! :)

messi10
06-05-2012, 17:53
να ροτησω κατι...

Ο Nash παιζει ακομα; κι αν ναι, στους Suns ειναι; γελοια ερωτηση, αλλα δεν παρακολουθω πολυ NBA...

FotisGRC
06-05-2012, 18:00
Ναι παίζει ακόμα στους Suns.. Και σε υψηλό επίπεδο μάλιστα.. Φέτος νομίζω έγινε και ο 5ος σε assist όλων των εποχών..

Αλλά τελείωσε απο τους Suns. Τώρα δεν θυμάμαι αν είπε αν αποσυρθεί.. Κάτι ακούγεται οτι μπορεί να πάει Miami Heat Μαζί με Lebron και Wayde..

james9
06-05-2012, 18:23
δεν παιζει να αποσυρθει , ισα ισα αν μπαινανε play off φετος θα επαιζε και του χρονου suns. τωρα μαλλον θα ψαξει το δαχτυλιδι καπου αλλου. ακουγεται το miami αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα.

χτες εγινε ματσαρα μεμφις-κλιπερς και το μεμφις εχασε μονο του αφου εβαλε 3 καλαθια στην τελευταια περιοδο. ο πολ εκανε παπαδες παλι , ογκριφιν εκανε τα γνωστα 3-4 monster dunks αλλα επιμενω μεγαλος παιχτης δεν θα γινει ποτε. με πλατη εχει πολλα προβληματα και στις βολες γινεται τραγικοτερος καθε μερα. σουταρει χειροτερα απο τον σακ και μαλλον θα σουταρει χειροτερα και απο τον μπεν γουαλας αν συνεχισει ετσι.

messi10
06-05-2012, 18:39
ok, ευχαριστω παιδια! :)

kostasb13
06-05-2012, 23:08
Μια ήττα ακόμα και τέλος οι Μπουλς...κρίμα...

kostasb13
07-05-2012, 01:38
Τι ματσαρα και αυτή απόψε...Ν.Υορκη- Μαιαμι 89-87. Απίστευτος Καρμελο...

kostasb13
06-06-2012, 13:06
Μαιαμι-Βοστωνη 90-94 και 3-2 τα γεροντια...
Τελικος Οκλαχομα-Βοστωνη?...μια χαρα μου ακουγεται...

FotisGRC
06-06-2012, 13:38
^^ Έτσι ρε φίλε.. Καλά να πάθουν οι Heat. Εγώ δεν είμαι απαραίτητα εναντίον τους μόνο και μόνο γιατί είναι υπερόπτες.
Εγώ πάντα είμαι υπέρ αυτού που θα παίξει καλύτερα.

Παίρνουν τόσα εκατομύρια και το παίζουν αστέρες..

Chalmers 9 πόντους σε 35 λεπτά 1-5 τρίποντα
Lebron 11-25 Field Goals
Wayde 10-22 Field Goals

Τι να το κάνω αν θες 30 σουτ για να βάλεις τα 10..

Μπράβο ρε Βοστώνη..!

edit: Tι κακό παιχνίδι έκανε ο Rondo ρε γμτ.. Κρίμα να μην παίζει σε τέτοια κρίσιμα ματς.

nikon
08-06-2012, 09:57
Μη βιάζεστε παιδιά......


Τους 45 πόντους έφτασε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς μέσα στο «TD Garden» και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, δείχνοντας αποφασισμένος να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό κόντρα στους Θάντερ.Το τελικό 98-79 αποτέλεσε θρίαμβο για το Μαϊάμι, που μετρούσε μόλις μία νίκη στις τελευταίες 16 επισκέψεις της στη Βοστώνη αλλά κέρδισε τώρα που έπρεπε. Η πρόκριση θα κριθεί σε έβδομο ματς, που θα γίνει ξημερώματα Κυριακής στην έδρα των Χιτ.
Ο «Βασιλιάς» πέτυχε συνολικά 45 πόντους (12/13 σουτ στο ημίχρονο με 30 πόντους) και 15 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Ο Ντουέιν Γουέιντ από την πλευρά του πέτυχε 17 πόντους, έχοντας επίσης 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Σέλτικς ο μόνος που προσπάθηε ήταν ο Ρόντο με 21 πόντους......τα bold είναι για τον........ξέρει αυτός.:whistle:

FotisGRC
08-06-2012, 11:25
Μη βιάζεστε παιδιά......

.....τα bold είναι για τον........ξέρει αυτός.:whistle:


Για μένα? :whistle: χαχαχα...

Πάντως να ξέρεις hater του Lebron δεν είμαι!
Είναι πολύ μεγάλος παίχτης αλλά τρελαίνομαι να βλέπω σε τόσο μεγάλα παιχνίδια που παίρνουν τόσα λεφτά για να τα παίξουν να μην μπορούν..

Αυτό μάλιστα, αυτό είναι απόδοση!! 45 πόντοι..!

17-22 2ποντα
2-4 τρίποντα

Δυστυχώς δεν το είδα αλλά πρέπει να κάνανε σχεδόν αλάνθαστο παιχνίδι, αλλά και φοβερή άμυνα για να κρατήσουνε τους Κέλτες τόσο χαμηλά.. Μπράβο τους..

Απο την άλλη που πας ρε Pierce, που πας ρε Garnett.. Δεν τους έμπαινε τίποτα..

Λογικά τώρα στο Miami όλα τελειώσαν.. Λογικά......

nikon
08-06-2012, 12:40
Όχι δεν ήταν για σένα....για τον hater του Λεμπρόν ήταν εσύ δεν είσαι......ξέρει αυτός.

kostasb13
08-06-2012, 13:09
Τι εκανε ο ανθρωπος χθες...απο αλλο πλανητη...
Ειδα το πρωτο ημιχρονο, δυο πραγματα καθορισαν για μενα το ματς, Λεμπρον και η αμυνα και γενικοτερα η ενεργεια που ειχε χθες το Μαιαμι?
Ο Ουειντ παντως μετριοτατος για ενα ακομα παιχνιδι...

jimbour
10-06-2012, 12:23
Μόνο Thunder στο τελικό!

FotisGRC
10-06-2012, 13:26
Ωραίοι οι Celtics, αντιστάθηκαν σθεναρά μέχρι το 3ο δεκάλεπτο, όμως οι Heat με όπλο την καυτή έδρα και τον Bosh πήραν το παιχνίδι..

Κουράστηκαν προς το τέλος οι Celtics και δεν μπορούσαν παρά μόνο να κοιτάνε στο τέλος.

Ο Wade πάααρα πολύ μέτριο παιχνίδι,ο James έβαλε 12 απο τους 31 πόντους με βολές αφού δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν αλλιώς, και ο Bosh με 3/4!!! τρίποντα στο παιχνίδι ήταν για μένα ο MVP του αγώνα..!

Πάντως σήμερα είδα την προσφορά του James στην άμυνα.. Είναι τόσο τεράστιος κάτω απο το καλάθι που πραγματικά έβλεπα τους Celtics να φοβούνται να μπουν για lay up!! :P

Περίμενε ο James και έριχνε ταπίδια..!

Valkyre
21-06-2012, 01:54
Oι Heat το εχουν στο τσεπακι το πρωταθλημα φετος. Θα πρεπει να μαλακιστουν σε εντυπωσιακα απιστευτο βαθμο για να το χασουν. Βλεποντας και το τεταρτο παιχνιδι απλα γινεται φανερο οτι η Oklahoma δεν μπορει να παιξει αμυνα... δηλαδη αυτο το πραγμα ειναι αστειο εντελως...

Οταν εισαι στους τελικους και εχεις χτισει μια διαφορα 16 ποντων και καταφερνεις να την χασεις μεσα σε 2 λεπτα... ε.... εισαι ΓΤΠ ομαδα και η αμυνα σου ειναι για γελια. Ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποσα ελευθερα τριποντα ηταν διατεθιμενοι να αφησουν μεχρι να καταλαβουν οτι πρεπει να πιεσουν περισσοτερο και να εχουν πιο συγκροτημενη αμυνα. Πρεπει να εφαγαν ποσα? 7?8? τριποντα ΑΜΑΡΚΑΡΙΣΤΑ!

λολ απλα. Με τετοια αμυνα δεν αξιζει να εισια πρωταθλητης.

Οι Heat επαιξαν καταπληκτικη αμυνα, στην επιθεση μπορει να μην ηταν σοκαριστικοι, αλλα η αμυνα τους ηταν πολυ καλη.

Ανυπαρκτος ο Durant στο τελευταιο παιχνιδι και αν ο Westbrook δεν ηταν σε God Mode τοτε οι Heat θα κερδιζαν με καμμια 20αρια ποντους διαφορα.

Κριμα. Περιμενα να δω δυνατους τελικους αλλα οι Oklahoma στο τελευταιο παιχνιδι επαιξαν απιστευτα κακο μπασκετ. Δεν υπηρχε συνοχη στην ομαδα. Εμοιαζαν λες και ειχαν μαζευτει στα τοπικα γηπεδα της γειτονιας και εκαναν οτι τους κατεβαινε. 0 συστημα. Τωρα που θα παρουν τον πουλο στο επομενο παιχνιδι ισως συνηδειτοποιησει ο προπονητης τους ποσο τα σκατωσαν και τι μεγαλη ευκαιρια εχασαν.

nikon
22-06-2012, 08:25
O Βασιλιάς έβαλε το στέμμα του και μάλιστα με triple-double.:respect7:

kostasb13
22-06-2012, 13:16
Το πήρε (σχεδόν) μονος του ο υπερπαικταρας. Εκπληκτικός οχι μονο στους τελικούς αλλα σε ολη τη διαρκεια των playoffs :respect7:

Valkyre
22-06-2012, 13:37
Τελικα δεν αντεξα και εβαλα να δω το παιχνιδι απο την δουλεια...

λολ... τους ξεφτυλησαν εντελως ομως...οπως το περιμενα και το εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου.

Σιγουρα αξιζαν να ειναι πρωταθλητες οι Heat με τετοιες εμφανισεις στους τελικους (γιατι στους ημιτελικους δεν ηταν καλοι κακα τα ψεμματα). Ομως εδω ηταν διαβασμενοι, ηταν διψασμενοι και επαιξαν αναλογα. Σαφως η καλυτερη ομαδα.

Οσο για τους Οκλαχομα.... τα ειπα απο το προηγουμενο ματς.... οταν τρως στην μαπα τοσα τριποντα ελευθερα και αμαρκαριστα, ε εισαι ΓΤΠ προπονητης και ομαδα. Πιστεψα οτι το 4ο παιχνιδι θα τους γινοταν μαθημα. Ανταυτου φροντισαν να ειναι ακομα χειροτεροι και να φανε 15? ποσα ηταν? τριποντα... EPIC FAIL LOL!

Aσε που αυτο που ειδα στο ματς 4 λεπτα πριν το τελος δεν το εχω ξαναδει ποτε.... ποτε ομως... ειναι δυνατον... ρε δεν πα να χανεις με 50 ποντους διαφορα... να βγαζεις τους καλυτερους σου παιχτες σχεδον 4 λεπτα πριν το τελος του παιχνιδιου? Και να πετας ΛΕΥΚΗ ΠΕΤΣΕΤΑ? Οτι πιο αηδιαστικο εχω δει ποτε σε τελικους ανεξαρτητως αθληματος. Εαν ημουν Durant δεν θα εβγαινα απο το παιχνιδι ουτε για ενα δευτερολεπτο... απιστευτο πραγματικα...μιλαμε για μπασκετ που μπορουν να γινουν πολλα μεσα σε λιγα λεπτα...αλλα ακομα κι ετσι, για το γαμωτο, για την τιμη που λεμε, δεν πετας λευκη πετσετα και δεν βγαινεις απο το παιχνιδι να κατσεις στον παγκο, σε εναν ΤΕΛΙΚΟ. Το μηνυμα που περασε ο προπονητης στην ομαδα του και η ομαδα γενικως ειναι απαισιο.

Ως φιλαθλος απο την αλλη αυτα τα playoff ηταν τα χειροτερα για εμενα :/ Η ομαδα που υποστηριζα (Bulls) εμεινε απεξω απο τον πρωτο γυρο και τον τραυματισμο του Rose, αλλα ακομα κι ετσι ηλπιζα οτι Οκλαχομα και Heat θα δωσουν μεγαλες μαχες...και τελικα....ηταν διασυρμος... απο οτι φαινεται ψιλοταεχασαν και παγωσαν. Φταιει η ηλικια? Η απειρια? Ισως, αλλα ατα δεν ειναι δικαιολογιες. Οι big 3 delivered.

So congrats στους Heat και ευτυχως εχουμε τους ολυμπιακους μεχρι την εναρξη της επομενης σεζον (που ελπιζω να εινιαι απροβληματιστη αυτην την φορα) για να δουμε λιγα ακομα μαγικα.

james9
22-06-2012, 23:17
Σε ολα τα πλευ οφ οι Heat εχουν ελευθερο παικτη στην περιφερεια καθως παντα υπαρχει διπλο μαρκαρισμα στον Lebron ή σε πολλα ματς και στον wade. Κάποιες φορες τα εβαζαν π.χ Battier καποιες οχι . Ρωτησανε τον Miller πως εβαλε 7/8 τριποντα χτες και απαντησε με ειλικρινεια οτι δεν εκανα τιποτα , πεφτανε 2 και 3 στον Lebron και ημουνα μονος μου!

Φανηκε καθαρα η απειρια των OCT . Ο Westbrook πρεπει να αποφασισει αν ειναι Pg ή Sg , ο Harden θελει πολυ δουλεια , ο Ibaka αορατος ,o Perkins...οκ ο γνωστος Perkins και ο Durant ειναι 23 ετων μην τρελαθουμε. Εχει χρονια μπροστα του. Και για μενα καλα εκανε και τους εβγαλε . Στην αθλητικη ψυχολογια ειναι νομος οτι δεν πρεπει να καταρακωνεται ενας αθλητης χωρις λογο γιατι αυτο ειναι ικανο να του καταστρεψει ολοκληρη την καριερα. Το παιχνιδι ειχε χαθει απο νωρις και το Miami εκανε πλακα. Ποιος ο λογος να μεινουν μεσα οι βασικοι ? Για να βαλει ο Westbrook 45 ποντους με 20/50 σουτ?

Τελος παντων Ο Lebron James ειναι στο πανθεον του ΝΒΑ. Οποιος τον παρακολουθει θα ειδε φετος την μεταμορφωση του. Ο τυπος σκοραρει με καθε τροπο , στο τρανζισιον ειναι μακραν ο καλυτερος ολων των εποχων, ειναι μεγας ριμπαουντερ , πασαρει σαν τον Nash και παιζει αμυν αεπιθεση σε θεση 1 εως 5. Και σαν χαρακτηρας ωριμασε μεσα απο το κραξιμο (δικαιο ή αδικο που δεχτηκε). Δειτε στο youtube ποσο focused ειναι σε καθε στιγμη απο τα αποδυτηρια ως το τελος. Χτες ηταν η διαφορα στο +25 καπου στην 3η περιοδο και ο Cole ή ο Chalmers εκανε χερια στην κερκιδα και χοροπηδουσε. Ο LBJ ετρεξε στην αμυνα πηγε μπροστα του και του εκανε με το δαχτυλο τη χειρονομια που μεταφραζεται σαν "οχι ακομα κοιτα το χρονομετρο". Στο τελος ενω ηθελε δευτερα για να τελέιωσει και ολοι χορευαν στον παγκο διεσχισε το γηπεδο και πηγε να αγκαλιασει τον Ντουραντ.

Valkyre
23-06-2012, 04:41
Στο τρανζισιον ο καλυτερος ολων των εποχων;; Omg that is too
much...

Anyway ισως θα επρεπε να ακουσουν τα ευσημα και οι υπολοιποι παιχτες Wade/Bosch (o Lbj οντως ηταν ο καλυτερος απο τους τρεις και σαφως αξιζε το MVP μην παρεξηγηθω) διοτι αν δεν ειχε ερθει ειδικα ο Bosch στα τελευταια παιχνιδια με την Βοστονη, παιζει και να βλεπαμε αλλους τελικους τωρα... νταξ δηλαδη μην τρελαθουμε 20αρες+ εριχναν και αυτοι... δεν τους λες και κομπαρσους, ουτε οτι ο LBJ το πηρε μονος του. In fact ξαναλεω ο Bosch ηταν καθοριστικος.

Για τα υπολοιπα που λες για τους Οκλαχομα σαφως και συμφωνω. Ειδικα για Χαρντεν/Γουεστμπρουκ και θα ξαναπω οτι ο προπονητης των Οκλαχομα ειναι ολιγον τι ασχετος στον σχεδιαμο αμυνας. Πολλες ομαδες εχουν παιξει αμυνα τους Heat με διπλομαρκαρισματα σε Λεμπρον και Γουεηντ, καμμια δεν εφαγε 15 αμαρκαριστα τριποντα σε ενα παιχνιδι. Για τον Θεο δηλαδη ο τυπος πρεπει να παρει κανα τηλεφωνο να μαθει πως βγαινουν οι αμυνες, ξερω'γω τι να πω μετα απο αυτο που ειδα στα 2 τελευταια παιχνιδια. Κι εγω αν βαρεσω 15 τριποντα αφυλαχτος, τα 5-6 θα τα βαλω...και δεν σουταρω καν τριποντα σαν παιχτης... δεν θα τα βαλει ενας Miller ή ενας Battier?

Για την λευκη πετσετα τα ειπα πιο πανω... σε καμμια περιπτωση δεν θα ενιωθε χειροτερα ο Durant ψυχολογικα απο οτι αισθανεται τωρα...Αυτο μας ελειπε τωρα να μην φορτιζουμε συναισθηματικα την ψυχολογια των παικτων μας σε φαση τελικων. Λες και θα παθουν ψυχολογικο τραυμα που θα τους καταστρεψει την καρριερα...! εν ειναι τροπος αυτος να χτιζεις μελλοντικους "πρωταθλητες". Η μοναδικη δικαιολογια που μπορω να βρω και αυτη με το ζορι, ειναι να μην τραυματιστουν χωρις λογο εξαιτιας των Ολυμπιακων αγωνων που επονται. Αλλα και παλι ειναι pathetic. Ειναι pathetic για τον κοσμο που υποστηριζει την ομαδα, τον πρωταθλητισμο, το ΝΒΑ, την λιγκα κ.ο.κ. ειναι απλα pathetic. Καλυτερα να εφευγαν εντελως απο το γηπεδο αν δεν αντεχουν οι ψυχολογιες τους. Το παιχνιδι το εχασαν ακριβως οπως τους αρμοζε να το χασουν με τον τροπο που επαιζαν.

F1_STK
23-06-2012, 05:09
http://www.contra.gr/Columns/Comment/den-xreiazomaste-kalous-xristianous.1826105.html

Σίγουρα από τους θεατρινισμούς του Τζόρνταν, η σεμνότητα του Λεμπρόν είναι προτιμότερη, από την άλλη όταν τα προσόντα σου μπορούν να σε φέρουν ψηλότερα από τον Ερ, δεν κάθεσαι να διαγκωνίζεσαι με τον αδικημένο Σκότι Πίπεν.

Ενταξει οτι να' ναι. Και απλα κοιταξτε τα σχολια.

Valkyre
23-06-2012, 16:30
λολ ο τυπος που εγραψε το αρθρο πρεπει να ειχε πονεσει παρα πολυ στο παρελθον... ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ!! :D

Δεν πειραζει αυτος πρεπει να ξερει καλυτερα απο τους Bird , Magic, Pat Riley, Bill Russel, Chuck Daily , George Karl, Moses Malone, Stockton και επειδβ βαρεθηκα να γραφω του παλιους, θα πω τον συσσωμο μπασκετικο κοσμο προ εποχης MJ , κατα τη διαρκεια της εποχης του, αλλα ακομα και μεχρι σημερα. Ειπαμε μην τα ξεφτυλισουμε και ολα... ας επαιζαν λιγο με τις αμυνες που παιζανε τοτε (που τωρα με το αγγιγμα σφυρανε και αν δεν σφυριξουν διαμαρτυρονται) χωρις 3 δευτερολεπτα και αλλες τετοιες ασερφιστικες μλκιες που εγιναν απλα για να αυξηθει το θεαμα, και μετα θα βλεπαμε πολλα ομορφα!

Κατι ξερω που δεν ασχολουμε με ελληνικη "δημοσιογραφια" μιλαμε για οτι ναναι! Ταπεινος ο Λεμπρον και θεατρινος ο Τζορνταν; Ουαου!

Κοιταχτε ο Λεμπρον οντως ωριμαζει σιγα σιγα. Μετα τα περισυνα αισχη δεν τον επαιρνε κιολας. Εχει μεγαλη ευκαιρια να γινει ενας φοβερος πρεσβευτης της εποχης του. Ελπιζω πραγματικα να το κανει. Τωρα που πηρα το πρωταθλημα θα φανουν πολλα. Αλλα ακομα δεν τιθεται συγκριση ουτε καν. Και ειναι ντροπη καιποιος γελοιος να αποκαλει θεατρινο καποιον σαν τον MJ. Μακρια απο τετοια σαιτ!

F1_STK
23-06-2012, 17:27
Το συγκεκριμενο site κλεβει αρθρα απο παντου. Ειναι λιγο απο ολα δηλαδη. Μεχρι και απο το f1grip.gr εχει κλεψει που εχουμε με κατι φιλους..

nikon
23-06-2012, 18:20
Δημήτρη είναι ήδη ο μεγαλύτερος της εποχής του.....ωραίο βίντεο δείτε το.

UNEXm2izlGA#!

Valkyre
23-06-2012, 18:46
^^ για ποια εποχη μιλας; Σαν ικανοτητες αθλητικες και μπασκετικες ναι θα συμφωνησω. Ομως σαν πρεσβευτης του αθληματος και σαν επιτευγματα ειναι ακομα πισω. Δεν εχει κατι να λεει βεβαια αυτο, ειναι ακομα 28 χρονων εχει χρονια για να γινει ο απολυτος εκπροσωπος της εποχης του, ως τοτε ακομη ο Bryant θα ειναι πρωτος στην συγκεκριμενη λιστα. Κατα την γνωμη μου παντα, αλλα και απο τις δημοσκοπησεις γενικα.

nikon
24-06-2012, 09:21
Εντάξει εγώ τον βάζω στην μετά Κόμπε εποχή (6 χρόνια διαφορά δεν είναι λίγα) αλλά έτσι κι αλλιώς για μένα είναι καλύτερος παίχτης από τον Κόμπε.

Valkyre
10-08-2012, 10:28
Dwight Howard στους lakers!

Ε ρε γλεντια...

DJTaurus
10-08-2012, 19:23
Dwight Howard στους lakers!

Ε ρε γλεντια...

ΟΚ η τριπλέτα από τους OKC (fake Big 3) ας αρκεστούν στους τελικους της Δύσης για τα επόμενα τουλάχιστον 2 χρόνια. Δεν βλέπω τον Kobe να παραμένει ανταγωνιστικός μετα από αυτο το διαστημα και δεν θα τον χάλαγε ενα δαχτυλιδάκι ακόμα...

Αν και θεωρώ φέτος οι Heat σαφως και θα είναι πιο δεμένο σύνολο και με υγιή την αδυναμία μου τον Wade θα είναι ακόμα καλύτεροι και περισσότερο ομάδα. Με την προσθήκη του Ray να δω οι αντίπαλοι σε ποιον θα πρωτοκάνουν double team.

nikon
05-09-2012, 09:16
Δεν ήξερα σε ποιο thread να το βάλω αλλά αυτό μάλλον είναι το πιο κοντινό....είναι απίστευτο το πόσο μοιάζουν οι κινήσεις τους (λογικό θα πουν πολλοί αφού ήθελε να τον αντιγράψει) δείτε το και θα καταλάβετε.

Kobe Bryant vs Michael Jordan - Identical Plays - YouTube

Valkyre
05-09-2012, 10:24
Yπαρχουν ακομα τα παιχνιδια bulls vs lakers και τα all star games οπου ο Bryant ζητουσε απο τον MJ συμβουλες και μαθηματα. Καποιος ειχε κανει ενα μονταζ στο youtube mε ενα βιντεο αλλα τωρα βαριεμαι να ψαχνω. Ειδικα στις διακοπες του παιχνιδιου (ελευθερες βολες ακομη και time out !) MJ και Bryant ηταν διπλα διπλα και συνομιλουσαν.

Και δεν μοιαζουν μονο οι κινησεις του, ακομα και οι πανηγυρισμοι του ειναι copy/paste lol :)

Παντως φετος οι Lakers με την αποκτηση Nash και ειδικα Howard θα ειναι πολυ πολυ ισχυρη ομαδα.

Βεβαια πρεπει να δεσει το γλυκο Nash, Bryant και να αντεξουν τα ποδαρια τους (ειδικα του Nash pου ειναι ποσο? 38 τωρα?). Αν ομως δεσουν τοτε πανε για να κοντραρουν δυνατα τους Heat οι οποιοι λιγο ακομα και θα κανουν εντελως all star πενταδα λολ...

Κατι πρεπει παντως να κανει το ΝΒΑ με αυτες τις ομαδες που καταφερνουν και μαζευουν 4-5 all star players... Πρεπει να αλλαξουν τους κανονισμους στο budget και στα draft για να αντιμετωπισουν αυτο το φαινομενο. Ενταξει μεχρι 3 all star να το καταλαβω οκ, αλλα 4 και 5? wtf??

nikon
05-09-2012, 13:08
Όποιος τα χώνει παίρνει ότι θέλει δυστυχώς αυτό ισχύει παντού.....κάτι σαν Ολυμπιακός,ΠΑΟ στην Ελλάδα γι'αυτό και το πρωτάθλημα είναι για 2 εδώ και χρόνια.

Valkyre
05-09-2012, 13:19
Καλα στο ΝΒΑ δεν εχουν σε καμμια περιπτωση φτασει σε αυτο το σημειο που ειναι Ελλαδα ουτε για πλακα. Ο ανταγωνισμος εκει ειναι ακομα ισχυρος.

Εκει δεν μπορουν να τα χωσουν. Δεν παει ετσι. Το budget ειναι προκαθορισμενο. Απλα τωρα τελευταια οι ομαδες του ΝΒΑ βρηκαν παραθυρακια για να κανουν πιο ισχυρες τις ομαδες, και δη υποσχονται στους παιχτες πρωταθληματα και τους ζητουν να μειωσουν τους μισθους τους ωστε να μαζευτουν περισσοτερα μεγαλα ονοματα και ετσι να ειναι νομιμοι με το budget. Γι αυτο Wade, Lebron,Bosh δεχτηκαν να μειωθουν σημαντικα οι μισθοι τους σε σχεση με αυτα που επαιρναν ωστε να κανουν το σκηνικο.

Ηδη ομως ακουω οτι εχουν σχεδια στο μελλον να το αποτρεψουν αυτο.

nikon
05-09-2012, 13:30
Ε αυτό έλειπε ρε c πλάκα με κάνεις σιγά μην φτάσει ποτέ το ΝΒΑ την Ελλάδα σαν παράδειγμα το είπα στο ότι αφήνουν τις ομάδες να δυναμώνουν δυσανάλογα σε σχέση με τις άλλες ομάδες κάτι που τελικά κάνει κακό στο πρωτάθλημα.

Valkyre
05-09-2012, 13:35
Σιγουρα.

Ειμαι πραγματικα περιεργος αν και πως θα δεσουν οι Lakers. Ενω εχουν πενταδα που ειναι καυτη εντελως με Bryant Nash Gasol Metta World War (σιγα μην τον πω και Peace) και Howard ειμαι περιεργος να δω πως θα δουλεψουν μεταξυ τους.

Οκ ο Bryant εχει συνηθισει να παιζει με καλο σεντερ (Σακιλ) αλλα δεν εχει συνηθισει να παιζει ή για να το πω πιο σωστα... να υπολογιζει σε εναν κορυφαιο πλεη μεηκερ οπως ειναι ο Νας. Και ο Gasol θα ειναι Gasol? Θα μπορεσει να παιξει μπαλα καλα με τον Howard? Kαλα για τον ψυχοπαθη World War 14 δεν εχω ιδεα, αυτος ειναι στον κοσμο του αλλωστε, αλλα ειναι πολυ καλος αμυντικος οπως και να το κανεις.

Ειναι συνταγη ομαδας που ή θα ειναι παντελως αχταρμας ο τροπος που θα παιζουν ή θα γινει ενα πολυ γευστικο πιατο, που αρκετοι θα το φανε κρυο μεσα στο γηπεδο...

nikon
05-09-2012, 13:41
Κοίτα τα 3/5 (Νας,Κόμπε,Χάουαρντ) είναι γρήγοροι οπότε μάλλον θα πάνε σε τέτοιο στυλ παιχνιδιού και ίσως τελικά ο Γκασόλ να τους κάνει την "ζημιά" αλλά ο Νας είναι τόσο μεγάλος παίχτης και έχει τόσο μυαλό στο παιχνίδι που ξέρει να τραβήξει την ομάδα όπως και όσο πρέπει.

DJTaurus
05-09-2012, 14:37
Ολοι μιλάνε για Lakers - heat τελικό. θεωρώ οτι το δίδυμο Westbrook-Durantula θα είναι και παλι στον τελικό. Εχουν τον Ιμπλάκα για να κοντράρει τον Ηoward και με λίγο βρωμοξυλο απο Perkins όλο και κάτι θα γίνει. Τα σωματικά προσόντα του Westbrook και το χέρι αλφάδι του Durant (επιστρέφουν κατα 1 χρόνο πιο ώριμοι με τελικό που κατ εμε κριθηκε στις λεπτομέρειες ασχέτως αποτελεσμάτων) δεν υπάρχουν παίχτες στο Nba ούτε καν για να τους περιορίσουν (εκτός από τους heat). Με λίγα λόγια θεωρώ οτι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη συνυπολογίζοντας την πολυ κακη περσινή χρονιά του κατα 1 χρόνο γηραιότερου πλεον Kobe. Επίσης Sixers, Dallas, Nuggets και Knick s να τους έχουμε στα υπόψιν για κατι καλο. Clippers απλά δεν... όπως και πέρσι αποδείχτηκαν lob city μόνο της regular season. Mε μεγάλη χαρά θα παρακολουθώ και την πορεία του χιλιοχτυπημένου απο την μοίρα (λέγε με τραυματισμοί) Roy στους Wolves. Spurs ok ώρα για ανανέωση.

Valkyre
05-09-2012, 14:41
Ενταξει δεν την λες και κακη την χρονια του Bryant περισυ... ισα ισα που εγω την θεωρω μακραν καλυτερη απο την προπερισυνη με τον Τζακσον στον παγκο.

Σιγουρα δυνατες ομαδες υπαρχουν πολλες. Ομως ο Ιμπακα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι Howard μην τρελαθουμε! Ολα ομως μπορουν να γινουν. Βασικο ειναι να δουμε αν η συνθεση θα δουλεψει.

Εγω παντως και παλι θα υποστηριξω την ομαδα μου / Bulls που ελπιζω η τριτη χρονια τους να μην ειναι τοσο ατυχη ξανα...δηλαδη ημαρτον 2 χρονιες με το καλυτερο ρεκορ στην περιοχψη τους και παντα μεσα στην ατυχια με τραυματισμους κλπ.

Αντε να δουμε!

DJTaurus
18-10-2012, 09:51
Play of the Day - Evans BLOCKS & Delivers a HUGE FACIAL | October 17, 2012 | NBA Preseason - YouTube

Valkyre
02-01-2013, 11:31
Λοιπον ο Griffin ειναι πολυ βελτιωμενος στο σουτ, οπως συζηταγαμε περισυ οτι με δουλεια μπορει να το βελτιωσει! (θυμασαι Νικο?)

Φετος λοιπον εχει πραγματικα βελτιωθει παρα πολυ. Φυσικα εχει ακομα δουλεια, αλλα ειναι στον σωστο δρομο. Οι Clippers και οι Knicks ειναι η εκπληξη της χρονιας για εμενα, δεν περιμενα να ειναι τοσο δυνατοι! Ακομα ειναι νωρις βεβαια, για να δουμε!

kostasb13
02-01-2013, 13:07
Μετα απο 17 συνεχομενες νικες οι Κλιπερς εχασαν τελικα απο τους Ναγκετς χθες, 92-78.
Οι Λεικερς απο την αλλη συνεχιζουν να φλερταρουν με τον αποκλεισμο τους απο τα play off...

nikon
02-01-2013, 14:34
Λοιπον ο Griffin ειναι πολυ βελτιωμενος στο σουτ, οπως συζηταγαμε περισυ οτι με δουλεια μπορει να το βελτιωσει! (θυμασαι Νικο?)Πολύ βελτιωμένος σε σύγκριση με τι γιατί αν δεις τα στατιστικά του μέχρι τώρα είναι ελάχιστα πιο πάνω (0,01%) από τον μέσο όρο της καριέρας του.

Valkyre
02-01-2013, 14:41
Σε συγκριση με το περιφερειακο του σουτ. Τα στατιστικα δεν μπορουν να το δειξουν αυτο, διοτι τα στατιστικα δεν λαμβανουν υποψιν απο που σουταρεις (εκτος του τριποντου). Το ιδιο ειναι για την στατιστικη αν βαλεις καλαθι απο το 1 μετρο και το ιδιο αν το βαλεις απο τα 6 μετρα.

Ο Γκριφιν φετος σουταρει πολυ συχνα απο την περιφερεια. Οποτε και μονο που το ποσοστο του παραμενει σε αυτα τα επιπεδα ειναι φοβερο. Το λογικο εινια να πεσει. Γι αυτο και οι shooting guards συνηθως εχουν πολυ χαμηλοτερα ποσοστα ευστοχιας απο 4αρια και 5αρια. Γιατι τα 4-5 παιζουν κατω απο το καλαθι 90% των επιθεσεων τους.

Σοβαρα αν τον δεις τωρα ειναι εμφανες οτι εχει δουλεψει πολυ και ειναι σε καλο δρομο. Πλεον δουλευουν το σουτ του και με συστηματα. Ασε που εχει βαλει και τριποντα φετος Ο_Ο :)

nikon
03-01-2013, 18:36
Δεν είναι από το ΝΒΑ αλλά αυτό το κάρφωμα άντε να το δεις μόνο από τον κύριο που σχολιάσαμε πιο πάνω.:a038-1::a038-1::a038-1:



Victor Dukes dunk on Manila.mp4 - YouTube

kostasb13
23-01-2013, 03:23
Μιλωντας για Γκριφιν και ποσο εχει βελτιωσει το σουτ του...

http://www.gazzetta.gr/video/article/364274-gelane-me-ta-toybla-toy-gkrifin-vids

:a010bg::pound:

nikon
23-01-2013, 07:31
Άστον έχει μαλλιάσει το χέρι μου να του τα γράφω αλλά εκεί αυτός (Valkyre).....ο άνθρωπος είναι μόνο για να πετάει και να σπάει μπασκέτες.

Εντάξει για μιλήσουμε και λίγο σοβαρά πολλοί έχουν κάνει τέτοια σουτ (βιαστικά και χάλια) αλλά η γνώμη μου είναι ότι ο συγκεκριμένος θα μας "χαρίσει" και άλλα τέτοια.:P

Valkyre
23-01-2013, 10:39
Nαι ρε παιδια βρηκατε ενα ματς που εκανε 3 airball και ξαφνικα ακυρωνονται τα υπολοιπα 40 ματς που εχουν παιξει. :P :D

Ετσι μπορω κι εγω να κανω ακομα και τον Ray Allen να φαινεται αχρηστος στο σουτ! (ναι εχει κανει και αυτος airball). :P

Ποσως με ενδιαφερει αν με πιστευεις ή οχι πορνογερε, ολη η λιγκα εχει δει οτι ο Γκριφιν εχει δουλεψει πολυ το σουτ του. :P

Εκτος και αν επι 40 ματς ηταν κωλοφαρδος. Αν οντως ηταν τοσο κωλοφαρδος, παω πασο, θα φανει. Σιγουρα ομως δεν θα φανει με ενα ασχημο παιχνιδι.

nikon
23-01-2013, 12:32
Βρε αλητήριε παλιοχαρακτήρα το θέμα είναι αν σε πιστεύω εγώ (που δεν σε πιστεύω) ή το τι βλέπει ο κόσμος και γελάει;;;;.....σε κουτσό άλογο έχεις ποντάρει και βλέπεις ότι δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω γι'αυτό με βρίζεις χυδαία.....-rep και report.....και θα το πω και στη μαμά μου.

Valkyre
23-01-2013, 12:33
να πεις στη μαμα σου κιολας οτι σε κατουραω επισης...

nikon
23-01-2013, 13:51
Αυτό θα το πω στον ξάδελφο μου που ξέρει και καράτε......θα φας καλά σιχαμερό σκουλήκι.

F1_STK
23-01-2013, 19:10
Ρε τι παιχτουρα ειναι αυτη? χαχαχαχαχα!
Υπαρχει κανενα ρεκορ για τρια airball ? οπως το hat-trick στο ποδοσφαιρο ας πουμε..

Valkyre
23-01-2013, 19:38
^^ το εχει κανει ο Kobe Bryant το "3 συνεχομενα airball" πολυ πριν τον Γκριφιν ;)

nikon
24-01-2013, 08:01
Με τη διαφορά ότι ο ένας κάνει 6428976314 σουτ σε κάθε αγώνα ενώ ο δικός σου όποτε δεν καρφώνει.;)

Valkyre
24-01-2013, 10:41
Βρε αντε δες κανεναν αγωνα ΝΒΑ πρωτα για δειγμα και μετα μιλαμε. :P

nikon
24-01-2013, 13:11
Και 40 αγώνες σερί να κάτσω να δω το κριάρι σου πάλι στο γάμο του καραγκιόζη θα βαράει δεν θα αλλάξει κάτι.:makefun:

Valkyre
28-01-2013, 15:56
Απογοητευτικος φετος ο Wade. Παιχτης ο οποιος παντα μου αρεσε, φετος δειχνει αρκετα πεσμενος και αδιαφορος. Και οι Heat τον χρειαζονται. Οχι οτι δεν πανε καλα, μην παρεξηγηθω, εχουν αλλους 3 all star παιχτες εκτος του Wade, αλλα οταν ο Wade παιζει χαλια οι Heat εχουν προβλημα.

Ο Lebron εχει παρει και επισημα πλεον (μεχρι περισυ ηταν "ανεπισημα", του στυλ "2 leaders") τα ηνια του team captain. Και με την αποδοση του Wade (και αντιστοιχα του lebron εννοειται) απολυτα δικαιολογημενα.

Σε αλλα ασχημα νεα ο Rondo επαθε και αυτος ριξη... γεια σας λοιπον ο Rondo για εφετος. Μαλλον εχει πεσει καταρα στους guards της λιγκας... Billups, Rose, Rondo, Rubio... τσι πουτανας...

Οχι οτι οι Celtics ειχαν καμμια ελπιδα για τιτλο... αλλα οπως και να το κανεις μεγαλη ομαδα ειναι. Θες να ειναι στο πρωταθλημα ανταγωνιστικα.

Οσο για τους Λεηκερς... να ειναι καλα ο Steve Nash... απο την στιγμη που ηρθε στο παρκε οι Λεηκερς πλεον εχουν μια στοιχειωδη οργανωση εξαιτιας του πανεξυπνου αυτου παιχτη.

Αγαπημενες μου φετινες ομαδες:

bulls (σταθερη αξια περιμενουμε Rose), New York (επισης σταθερη αξια και ο Melo κανει χρονια MVP φετος) και Clippers (ναι σκατογερε Νικο μου αρεσει τρελα ο συνδυασμος Chris Paul και Blake Griffin)

ezio_auditore
28-01-2013, 17:02
χθες δεν ειδα το ματς,αλλα στο προηγουμενο παιχνιδι των χιτ,εντος εδρας ηταν ο καλυτερος του γηπεδου κ ολοι τον αποθεωναν,30 ποντους εβαλε κ 23 ο καλυτερος του τζορνταν χαχαχαχα λεμπρον

Valkyre
28-01-2013, 17:04
^^η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τα παιχνιδια της τελευταιας εβδομαδας, αλλα μιλαω γενικα για αυτην την σεζον οσα εχω δει μεχρι τωρα. Μακαρι να ανεβει, μου αρεσει πολυ σαν παιχτης απλα οσο εχω δει ειναι επι το πλειστον αδιαφορος με καποιες αναλαμπες.

ezio_auditore
28-01-2013, 17:18
καλα κ γω δεν εχω δει πολλα,αλλα δεν ακουσα κ καποιο παραπονο απο τους σχολιαστες,ισα ισα λεγαν συνεχεια για την χημεια λεμπρον-wade φετος

Valkyre
28-01-2013, 17:27
Αμερικανοι σχολιαστες? Γιατι εγω τα βλεπω ολα με αμερικανους σχολιαστες και γενικα υπαρχει/υπηρχε θεμα με αυτο που λεω.

Εχει κανει φετος καποια παρα μα παρα πολυ αθλια παιχνιδια. Βεβαια αυτο που μετραει ειναι το τελος.

ezio_auditore
28-01-2013, 17:33
εννοειται αμερικανοι,το κατεχουν το θεμα οι τυποι.

nikon
28-01-2013, 17:45
Σε αλλα ασχημα νεα ο Rondo επαθε και αυτος ριξη... γεια σας λοιπον ο Rondo για εφετος. Μαλλον εχει πεσει καταρα στους guards της λιγκας... Billups, Rose, Rondo, Rubio...........nikon, Mάντζαρης....


bulls (σταθερη αξια περιμενουμε Rose), New York (επισης σταθερη αξια και ο Melo κανει χρονια MVP φετος) και Clippers (ναι σκατογερε Νικο μου αρεσει τρελα ο συνδυασμος Chris Paul και Blake Griffin)O Paul είναι παιχταράς φαντάσου να είχε και κάποιον να αξιοποιήσει τις πάσες του.:silly:

Valkyre
28-01-2013, 17:59
^^ Nαι ασχετε γι αυτο εχει τις περισσοτερες ασσιστ στην λιγκα φετος... επειδη δεν εχει καποιον να τις αξιοποιει!! χαχαχαχα

εκφυλε.

nikon
28-01-2013, 18:06
Ρε c ξέρεις ότι δεν βλέπω αγώνες αλλά από φάσεις που βλέπω μου φαίνεται ότι έχει αφηνιάσει ο Iguodala έτσι είναι;;;;.....έχει κάνει απίστευτες φάσεις.

Valkyre
28-01-2013, 18:58
Δεν βλεπω πολλα παιχνιδια των Nuggets συγκεκριμενα, αλλα οταν παιζουν με ομαδες που με ενδιαφερουν βλεπω τους αγωνες. Παντα ειναι παρον (εννοω σε θεμα αποδοσης) ο Iguodala. Ειναι ωραιο παιχτακι κι εμενα μου αρεσει πολυ. Και γενικα οι Nuggets παντα ειχαν καλο συνολο και πολυ καλο προπονητη (George Karl των παλαιων Seattle Supersonics με Kempf Payton κλπ).

Δεν μου ερχεται τωρα βεβαια στο μυαλο καποια σουπερ απιστευτη φαση με τον συγκεκριμενο, αλλα παντα ειναι καλος. Βλεπω και πολλα παιχνιδια γενικοτερα και οσο ναναι για να μου μεινει κατι πρεπει να ειναι πολυ ουαο.

DJTaurus
06-02-2013, 22:54
Φωνάρες :P

South Beach Battioke 2013 - LeBron James and Dwyane Wade sing If I Ever Fall In Love by Shai - YouTube

Valkyre
07-02-2013, 00:02
^^ μπαχααχαχα τι λακαμαδες χαχαχα :D

nikon
15-02-2013, 16:44
Το δώρο του Sports Illustrated στον Μάικλ Τζόρνταν (http://www.superbasket.gr/permalink/176790.html)


Στις 17 Φεβρουαρίου 2013, αυτή την Κυριακή δηλαδή, ο Μάικλ Τζόρνταν θα σβήσει τούρτα με 50 κεράκια. Ο μεγαλύτερος μπασκετμπολίστας όλων των εποχών συμπληρώνει μισό αιώνα ζωής και πολλοί αναρωτιούνται για το αν θα ετοιμάσει ένα ξεχωριστό πάρτι για να γιορτάσει το γεγονός.
Τα δώρα πάντως έχουν ετοιμαστεί κι ένα ξεχωριστό δώρο είναι αυτό του περιοδικού Sports Illustrated.

Το SI θα εκδοθεί με τον Τζόρνταν στο εξώφυλλο κι αυτή θα είναι η 50η φορά που το διάσημο περιοδικό βάσει τον μεγάλο Air στο εξώφυλλό του!

Σ’ αυτό το συλλεκτικό τεύχος θα υπάρχει ξεχωριστό αφιέρωμα στον Τζόρνταν με κυρίαρχο αριθμό το 50.

Θα υπάρχουν και τα 50 εξώφυλλα του περιοδικούς στα οποία πρωταγωνιστεί ο Τζόρνταν, θα υπάρχει ένα άρθρο με 50 λόγους που κανείς δε θα ξεχάσει ποτέ τον Τζόρνταν και τα 50 καλύτερα καρφώματά του…



http://www.superbasket.gr/files.php?file=sports1_937475769.jpg

Valkyre
15-02-2013, 16:59
^^ Προσπαθει με νυχια και με δοντια σχεδον 20 χρονια τωρα (απο το 1993) το Sports illustrated να ζητησει "συγνωμη" στον Μιχαλη και να τον μεταπεισει να τους επιτρεψει να του ξαναπαρουν συνεντευξη...

χαχα δεν τους χαλασε.

Τωρα θα ρωτησουν πολλοι γιατι ο MJ εριξε... BAN στο sports illustrated? Διοτι το ετος 1993-4, οταν ο MJ αποχωρησε απο το ΝΒΑ και δοκιμασε την τυχη του στο baseball, το δημοφιλες περιοδικο εβγαλε ενα εξωφυλλο και ενα αρθρο στο οποιο λιγο-πολυ ξεφτυλιζε τον υπεραθλητη.

Το εν λογω εξωφυλλο:
http://cdn.tss.uproxx.com/TSS/wp-content/uploads/2013/02/michael-jordan-white-sox-si-cover-baseball.jpg

Μετα απο αυτο πολυ απλα ο Μιχαλακης εριξε ακυρο δια βιου στο εν λογω περιοδικο.

Εγωιστικο? Πολυ πιθανον. Ομως το αρθρο κατα γενικη ομολογια ηταν ακρως εριστικο και αδικαιολογητα επιθετικο σε εναν ανθρωπο ο οποιος μπορει να μην ηταν γεννημενος για να παιζει baseball, ομως προσπαθουσε απο το πρωι μεχρι το βραδυ για να γινει καλυτερος... και μετα βγαινουν και λενε οτι ρεζιλευει το αθλημα.

Απο τοτε το περιοδικο θερμοπαρακαλαει τον MJ να του παραχωρησει συνεντευξη ξανα. Βρε τι γλυψιμο του εχουν ριξει, τι συγνωμες δημοσιες με αλλα αρθρα, τι αγαλματα... μονο στα τεσσερα δεν εχουν πεσει...

Ενας ακομη λογος που καταλαβαινεις το μεγεθος του Θρυλου αυτου του ανθρωπου... θα εκανε κανεις κατι τετοιο για καποιον αλλο μπασκετμπωλιστα? Για καποιον αλλο αθλητη γενικοτερα? Ο τυπος ηταν γεννημενος για να βουλωνει στοματα. like a Boss...

Α ρε Μιχαλη.... μας λειπεις... να τα εκατοστησεις...!

nikon
15-02-2013, 19:31
Εδώ που τα λέμε ήταν λίγο υπερβολή να θέλει να ακούσει καλά λόγια και στο baseball παίζοντας μάλιστα επαγγελματικά σε μια τόσο μεγάλη (για πρωταθλητισμό) ηλικία και σε μια ομάδα με όνομα στο άθλημα.

Βέβαια θα μπορούσε και το SI να είναι πιο ελαστικό απέναντι στον μεγαλύτερο αθλητή όλων των εποχών.

Valkyre
15-02-2013, 21:44
Δεν ειπε ποτε οτι ηθελε να ακουσει καλα λογια, προφανως και εχει ακουσει πολλες φορες κριτικη, αλλα να σου λεει καποιος (το δημοφιλεστερο περιοδικο των σπορ) στο εξωφυλλο του οτι "ρεζιλευεις" το σπορ στο οποιο μοχθεις να γινεις καλος, ε του λες "αμε και γμησου" και το αφηνεις να κλαιγεται 20 χρονια και να σε παρακαλαει να το συγχωρησεις.

Απλα Τζορνταν, δεν λεει τιποτα, απλα κανει τους αλλους να μετανιωνουν.

Θυμαμαι που διαβαζα πιο παλια μια λιστα με τος χειροτερες δημοσιογραφικες γκαφες ολων των εποχων και η συγκεκριμενη γκαφα του SI ηταν πολυ ψηλα στην κορυφη.

Ο δε MJ ποτε δεν ειπε κατι δημοσια ετσι. Απλα τον επαιρναν τηλεφωνο για συνεντευξεις και τους ελεγε οχι. Και οχι και οχι. Η μεγαλυτερη απολαυση ηταν οταν γυρισε πισω στο ΝΒΑ και ολο το συμπαν επαιρνε συνεντευξη στον παιχταρα και το SI επαιρνε τα @@ του.

Τρολολολ like a boss! :)

Valkyre
15-02-2013, 21:45
Δεν ειπε ποτε οτι ηθελε να ακουσει καλα λογια, προφανως και εχει ακουσει πολλες φορες κριτικη, αλλα να σου λεει καποιος (το δημοφιλεστερο περιοδικο των σπορ) στο εξωφυλλο του οτι "ρεζιλευεις" το σπορ στο οποιο μοχθεις να γινεις καλος, ε του λες "αμε και γμησου" και το αφηνεις να κλαιγεται 20 χρονια και να σε παρακαλαει να το συγχωρησεις.

Απλα Τζορνταν, δεν λεει τιποτα, απλα κανει τους αλλους να μετανιωνουν.

Θυμαμαι που διαβαζα πιο παλια μια λιστα με τος χειροτερες δημοσιογραφικες γκαφες ολων των εποχων και η συγκεκριμενη γκαφα του SI ηταν πολυ ψηλα στην κορυφη.

Ο δε MJ ποτε δεν ειπε κατι δημοσια ετσι. Απλα τον επαιρναν τηλεφωνο για συνεντευξεις και τους ελεγε οχι. Και οχι και οχι. Η μεγαλυτερη απολαυση ηταν οταν γυρισε πισω στο ΝΒΑ και ολο το συμπαν επαιρνε συνεντευξη στον παιχταρα και το SI επαιρνε τα @@ του.

Τρολολολ like a boss! :)

nikon
16-02-2013, 07:35
Με το "θέλει" εννοούσα "περιμένει" όχι να θέλει ο ίδιος να του πουν καλά λόγια......όπως και να έχει καλά τους έκανε γιατί αυτοί τον είχαν ανάγκη για να πουλήσουν κανένα φύλλο παραπάνω όχι εκείνος.;)

katsouras
16-02-2013, 10:32
Παιδια και εγω δεν εχω παρακολουθησει ολοκληρους αγωνες φετος οπως περσι που δεν εχασα αγωνα τον Heat αλλα εχω δει μερικες περιοδους σκορπιες κυριως λογω του ξενυχτιου που πρεπει να τρωμε..Διαβαζω ομως καθημερινα τα νεα και βλεπω οτι ο King James παει για μια πολυ καλη χρονια-μακαρι και την καλυτερη του!Αν ανεβει και ο Wade θα γινει πανικος!Για το NBA οσοι το βλεπετε μεσω ιντερνετ εχετε καποιο site με καλα λινκ?Κυριως sopcast?Για ξενα λινκ μιλαω φυσικα..

nikon
17-02-2013, 11:52
uSSC3ZayDM4#!

PplJF2-hAiA

czlc4SirPvg

kostasb13
24-02-2013, 01:46
Απο το ελληνικο nba.com, Μαικλ Τζορνταν....

http://nba.sport24.gr/article/2139861/sugklonizei-o-nostalgos-jordan


Συγκλονίζει ο νοσταλγός Jordan

O Michael Jordan σε μία συγκλονιστική συνέντευξη στο νέο τεύχος του ESPN, είπε πως πάντα νόμιζε πως θα πέθαινε νέος. Χαρακτηρίζει μάλιστα τον εαυτό του, ως τον μεγαλύτερο εχθρό του.
"Πάντα πίστευα ότι θα πέθαινα νέος", είναι η ατάκα του ιδιοκτήτη των Bobcats, την ώρα που καπνίζει ένα τεράστιο πούρο, στο υπερπολυτελές του condo στη Charlotte. Οπως λέει μεταξύ σοβαρού και αστείου: "Τι σκατά, αφού το διαμέρισμα είναι δικό μου, μπορώ και να καπνίζω μέσα σε αυτό".

Δεν μπορεί να πιστέψει πώς πέρασαν τα χρόνια και βρέθηκε από παίκτης που μεσουρανούσε κι έγινε είδωλο κάθε παιδιού τις δεκαετίες του '80, του '90 ακόμα και του '00, σε ιδιοκτήτης της χειρότερης ομάδας στο ΝΒΑ.

Μαζί του βρίσκεται ο καλός του φίλος, Quinn Buckner, πρώην γκαρντ από το Chicago και νυν τηλεσχολιαστής των Pacers, που του λέει πως ήρθε η ώρα να φορέσει γυαλιά.

Ο πάντοτε πεισματάρης Jordan του λέει: "Μπορώ να δω".

"Ασε τις μα….κιες, βλέπω ότι δυσκολεύεσαι", επισημαίνει ο Buckner.

"Είπαμε, βλέπω μια χαρά", λέει πάλι οργισμένος ο Air.

"Να ξέρεις ότι ο πανδαμάτωρ χρόνος, ακόμα δεν έχει χάσει παρτίδα από κανέναν", επιμένει ο Buckner, θέλοντας να προκαλέσει το φιλαράκι του.

Ο Jordan κουνά το κεφάλι του και μονολογεί: "Μπορείς να το πιστέψεις;". Εννοώντας για το ότι κλείνει τα 50 του. Το Chicago δεν είναι πια το σπίτι του. Πηγαίνει εκεί συχνά, με το δικό του Gulfstream IV, κυρίως για να δει τα τρία παιδιά του, αλλά το σπίτι του βρίσκεται πλέον στη Charlotte και στο Jupiter Island της Florida.

Οπως γίνεται συνήθως στις μετακομίσεις, ξυπνούν αναμνήσεις, με κάθε κούτα που ανοίγουμε ή κάθε ντουλάπα που ξεσκαρτάρουμε. Κάπως έτσι ο Jordan, βρέθηκε μπροστά σ' ένα χρηματοκιβώτιο, στην επαυλη του στο Chicago, που είχε να το ανοίξει χρόνια. Δεν μπορούσε να θυμηθεί τον συνδυασμό. Μετά από δέκα αποτυχημένες προσπάθειες το χρηματοκιβώτιο θα κλείδωνε μια και καλή και θα έπρεπε μετά να το ανοίξουν οι ειδικοί. Στην 10η και τελευταία προσπάθεια, ο Jordan θυμήθηκε πως ο κωδικός αποτελούνταν από συνδυασμό ψηφίων της μέρας της γέννησης του (17 Φεβρουαρίου) και των αριθμών που κατά καιρούς φόρεσε. Πληκτρολόγησε το 9, το 2, το 1, το 7, το 4 και το 5. Το χρηματοκιβώτιο άνοιξε.

Το πρώτο κειμήλιο που έβγαλε ήταν το χρυσό μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων του 1984: "Ηταν τόσο αγνό εκείνο το συναίσθημα. Ηταν αγνό το 1984, ακόμα έκανα όνειρα για τον εαυτό μου". Ηταν η εποχή όπου στο Ολυμπιακό χωρίο αντάλασσε pins με άλλους αθλητές. Στο χρηματοκιβώτιο ήταν ένα ζευγάρι από τα πρώτα Air Jordan, μία εμφάνιση της Dream Team. Στην ντουλάπα του μέτρησε 5.000 κουτιά της Nike με sneakers. Σημείωσε ποια θέλει να κρατήσει και ποια να δώσει σε φίλους. Ενας υπάλληλος της εταιρείας του ανακάλυψε ένα πάκο με γράμματα που έστελνε στους γονείς του, ως φοιτητής στο North Carolina. Ενας Jordan πριν τη διασημότητα, έγραφε για τους βαθμούς του, τις προπονήσεις και το φαγητό. Σε όλα κατέληγε με το εξής υστερόγραφο: "Σας παρακαλώ στείλτε μου γραμματόσημα".

Η ζωή του σούπερ σταρ Michael Jordan προχωρούσε τόσο γρήγορα, που δεν ήξερε καν που βρίσκονται τα δαχτυλίδια του. Μία μέρα τον έπιασε πανικός αφού δεν έβρισκε στο σπίτι τα δαχτυλίδια από το 3ο και το 5ο πρωτάθλημα: "Για μιάμιση μέρα έψαχνα. Ποιος έκλεψε τα δαχτυλίδια μου; Ποιος έκλεψε το 5ο; Μιλάμε για έναν τρελό γαμ…ο πανικό". Οι Bulls, όταν αποχώρησε για 2η φορά από την ενεργό δράση, του δώρισαν μία κασετίνα για να τοποθετήσει εκεί όλα τα δαχτυλίδια. Ουδέποτε ο Jordan μπήκε στον κόπο να το κάνει. Τα δαχτυλίδια ήταν από εδώ και απο εκεί. Ομως στον πανικό του, έφτασε στο σημείο να προσθέσει ένα κεφάλαιο στη διαθήκη του, όπου έγραφε ότι αν ποτέ το 3ο και το 5ο δαχτυλίδι, έβγαιναν προς πώληση, μετά τον θάνατό του, θα έπρεπε να επιστραφούν αμέσως στους κληρονόμους! Τελικά τα βρήκε σε ένα άλλο δωμάτιο, γεμάτο από αναμνηστικά: "Στα 30 μου πήγαινα τόσο γρήγορα. Ποτέ δεν είχα το χρόνο να σκεφτώ όλα όσα έκανα, ό,τι ακουμπούσα. Τώρα όταν γυρνάω πίσω το χρόνο και βρίσκω αυτά τα πράγματα, μου ξυπνούν τόσες πολλές διαφορετικές σκέψεις: "Θεέ μου, είχα ξεχάσει αυτό". Τόσο γρήγορα προχωρούσα. Τώρα μπορώ να επιβραδύνω κι ελπίζω να θυμάμαι τι σήμαιναν όλα αυτά. Τότε ακριβώς ξέρω πως γερνάω".

Και κάπου εκεί ξυπνά μέσα του ο παίκτης: "Μου αρέσει να φέρνω και πάλι στο μυαλό μου τις αναμνήσεις. Το κάνω τώρα, παρακολουθώντας μπάσκετ. Λέω, "μακάρι να έπαιζα τώρα". Θα παρατούσα τα πάντα τώρα, για να επιστρέψω και να παίξω μπάσκετ".

Παραδέχεται πως τίποτε δεν μπορεί ν’ αντικαταστήσει το μπάσκετ: "Δεν μπορείς. Απλά μαθαίνεις να ζεις χωρίς αυτό. Είναι μία διαδικασία".

Μαζί με τον Jordan στην Charlotte είναι και ο πλέον έμπιστος άνθρωπός του, ο πρώην σωφέρ του, το 1984, ο George Koehler. Γνωρίστηκαν στο αεροδρόμιο O' Hare, όταν ο Jordan έψαχνε τρόπο να πάει στο κέντρο του Chicago. Ο Koehler, φορά πάντα το δαχτυλίδι από τον πρώτο τίτλο των Bulls. Ο Air έδινε πάντα αντίγραφα των δαχτυλιδιών του σε συγγενείς και στενούς φίλους. O Koehler εξηγεί στον Jordan: "Πάντα φοβόμουν ότι αν φοράω το δαχτυλίδι, θα με ληστέψουν. Μία μέρα με βλέπει ο πατέρας σου και με ρωτάει γιατί δεν φοράω το δαχτυλίδι. Μου είπε με αυστηρό τρόπο: "Δεν ξόδεψε τόσα λεφτά ο γιος μου για να κάθεται το δαχτυλίδι σου σε κάποιο συρτάρι. Κι αν στο κλέψουν, θα σου πάρουμε άλλο". Από τότε που πέθανε φοράω μόνο αυτό το δαχτυλίδι".

Ο Jordan σκοτεινιάζει. Θυμάται τον πατέρα του, που δολοφονήθηκε το 1993: "Δεν γνώρισε ποτέ την αραβωνιαστικιά μου. Δεν είχε την ευκαιρία να δει τα παιδιά μου να μεγαλώνουν. Η Jasmine ήταν ενός έτους. Ο Marcus ήταν τριών ετών. O Jeffrey ήταν πέντε ετών". Θυμάται τον πατέρα του κάθε φορά που είναι μαζί του ο George Koehler, γιατί μαζί του και με τον πατέρα του, James, παρακολουθούσαν μανιωδώς ταινίες western: "Παρακολουθοώ γουέστερν συνέχεια. Παρακολουθώ Marshal Dillon. Tα αγαπημένα μου είναι τα "Outlaw Josey Wales", "Two Mules" και "Unforgiven"".

Βεβαίως ο Jordan μπορούσε να μεταμμορφωθεί στο μεγαλύτερο… καθίκι. Μούγκριζε σαν αγελάδα, όταν έμπαινε στο πούλμαν των Bulls, ο general manager της ομάδας ο ευτραφής Jerry Krause. Αποκαλούσε τον συμπαίκτη του Bill Cartwright "Medical Bill", επειδή αντιμετώπιζε συχνά προβλήματα υγείας. Είχε γρονθοκοπήσει δύο συμπαίκτες του, τους Will Perdue και Steve Kerr.

Μπορούσε να κάνει μερικά πολύ σκληρά πράγματα. Οταν γύριζε διαφημίσεις, είχε πάντοτε μαζί του την Linda, που του έφτιαχνε γλυκά. Λάτρευε τα ντόνατς κανέλλας που του έφτιαχνε. Την ώρα που ήταν να ξεκινήσουν και πάλι τα γυρίσματα, θέλοντας να σιγουρευτεί πως δεν θα του τα φάει κανείς από τους φίλους ή τους σωματοφύλακές του, τα έφτυνε ένα ένα!

Θα ήθελε η ζωή του να είναι και πάλι απλή, όμως ξέρει ότι δεν μπορεί να φέρει πίσω τα χρόνια της αθωώτητας, κάτι με το οποίο έχει συμβιβαστεί: "Εχει φύγει αυτό. Δεν μπορώ να το ξαναφέρω πίσω. Το εγώ μου πλέον είναι τόσο μεγάλο, που απαιτώ συγκεκριμένα πράγματα. Τότε όμως δεν είχα απαιτήσεις".

Τα τελευταία χρόνια προσπαθεί ν' αλλάξει, να καλμάρει τον θυμό που είχε πάντα μέσα του, όταν έπαιζε μπάσκετ. Τον βοηθάει σε αυτό η ιστιοπλοϊα, αν και ο ίδιος σιχαίνεται την θάλασσα. Η αραβωνιαστικιά του, Yvette Prieto τα λατρεύει και ο Jordan νιώθει πως καλμάρει όταν είναι πάνω σε ιστιοπλοϊκό.

Ομως με την ιστιοπλοϊα του ανοίγει η όρεξη. Μετά το τελευταίο του ταξίδι είδε πως έφτασε τα 130 κιλά. Αρχισε να γυμνάζεται με μανία για να φτάσει στα 109 . Τόσο ζύγιζε όταν έπαιζε μπάσκετ. Παρακολουθεί αγώνες του με τους Bulls και στη συνέχει πηγαίνει στο γυμναστήριο, όπου χτυπιέται σαν τρελλός. Μέσα του εξακολουθεί να παραμένει δυνατή η φλόγα: "Δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. Είναι εθισμός. Ζητάς για εκείνη την ξεχωριστή δύναμη, για να φτάσεις σε αυτά τα ύψη και μετά θέλεις να την επιστρέψεις, αλλά δεν μπορείς. Αν μπορούσα να την επιστρέψω, τότε θ' ανέπνεα με ανακούφιση".

Κάνει αυτοκριτική. Δεν την φοβάται. Ισα, ίσα που την επιζητά: "Με τρώει όλη αυτή η δίψα μου για ανταγωνισμό. Είμαι ο χειρότερος εχθρός μου. Εσπρωξα τόσο πολύ τον εαυτό μου, σε σημείο όπου μέχρι σήμερα ζω με αυτές τις προκλήσεις. Ζω με αυτά. Δεν ξέρω πως να τα ξεφορτωθώ. Δεν ξέρω αν μπορώ καν να 'μαι εδώ, ακόμα συνδεδεμένος με το μπάσκετ".

Προσπαθεί να φέρει στο μαυλό του τις τεχνικές Zen, για τις οποίες του μιλούσε ο Phil Jackson. Τότε του έλεγε, πως για να βρεις τον εαυτό του, θα πρέπει πρώτα να τον χάσει. Εύκολο στην θεωρία, αλλά δύσκολο στην πράξη, όπως λέει ο Jordan: "Πώς θα μπορέσω ν’ απολαύσω τα επόμενα είκοσι χρόνια της ζωής μου, χωρίς αυτή η ένταση να με καταναλώνει; Πώς θα μπορέσω να βρω γαλήνη μακριά από το μπάσκετ;".

Μετά το διαζύγιό του με τη Juanita, την μητέρα των τριών παιδιών του, ο Jordan βγαίνει με την κατά 16 χρόναι νεότερή του Yvette Prieto. Η πανέμορφη Κουβανή, είναι η μοναδική ελπίδα του Jordan για αλλαγή, όπως παραδέχεται ο ίδιος. Toυ ζήτησε να την πάει στη γεννέτειρά του, το Wilmington, της North Carolina. Ολως περιέργως ο Jordan το δέχθηκε: "Είναι φοβερό στο τι μπορεί να σε πείσουν οι γυναίκες να κάνεις. Να σε κάνουν ν' αλλάξεις. Πριν από δέκα χρόνια θα διαφωνούσαμε για μία ολόκληρη γαμ…η μέρα και θα περνούσε το δικό μου. Αυτή τη φορά, απλά είπα "νίκησες" και προχωρήσαμε. Αυτή είναι πρόοδος".

Πίσω στο μπάσκετ, ο Jordan λέει πως μόνο τέσσερεις παίκτες από τη σημερινή γενιά θα στεκονταν στη δική του εποχή: "Ο LeBron, o Kobe, o Tim Duncan. O Dirk Nowitzki". Τρελλαίνεται όταν ακούει να συγκρίνουν τον LeBron James με τον Oscar Robertson: "Το θέμα είναι πως κανείς δεν αξιολογεί τους παίκτες απέναντι στους οποίους παίζει (σ.σ ο LeBron). Τη γνώση τους για το πώς να παίξουν το παιχνίδι. Αυτό δεν είναι σωστό. Θα μπορούσε ο LeBron να είναι επιτυχημένος στη δική μας εποχή; Ναι. Θα ήταν το ίδιο επιτυχημένος; Οχι".

Στην τηλεόραση παρακολουθεί τον αγώνα ανάμεσα στους Heat και τους Jazz. Ακούει τους τηλεσχολιαστές να τον αναφέρουν στην ίδια πρόταση με τον LeBron. Τρελλαίνεται και υπογραμμίζει μία αδυναμία του LeBron: "Τον μελετώ. Ετσι αν έχω να τον μαρκάρω, θα τον σπρώξω να πάει προς τ’ αριστερά, έτσι ώστε εννιά στις δέκα φορές να σουτάρει ένα jump shot. Αν πάει δεξιά, θα φτάσει μέχρι το καλάθι και δεν θα μπορέσω να τον σταματήσω. Οπότε δεν τον αφήνω να πάει δεξιά".

Θα ήθελε πάρα πολύ στα 50 του, να επιστρέψει στην ενεργό δράση. Το είχε πει άλλωστε στον λόγο του, κατά την ένταξή του στο Basketball Hall of Fame. Ισως γι’ αυτό να μελετά το πώς παίζει ο LeBron. Για να είναι έτοιμος να τον αντιμετωπίσει στο παρκέ. Εκτός κι αν τώρα, που έκλεισε πια τα 50, αποφασίσει να σκοτώσει μια και καλή τον παίκτη μέσα του.

nikon
24-02-2013, 07:44
"Με τρώει όλη αυτή η δίψα μου για ανταγωνισμό. Είμαι ο χειρότερος εχθρός μου. Εσπρωξα τόσο πολύ τον εαυτό μου, σε σημείο όπου μέχρι σήμερα ζω με αυτές τις προκλήσεις. Ζω με αυτά. Δεν ξέρω πως να τα ξεφορτωθώ. Δεν ξέρω αν μπορώ καν να 'μαι εδώ, ακόμα συνδεδεμένος με το μπάσκετ".

Το τίμημα του να έχεις φτάσει στην κορυφή και να έχεις κάνει το άθλημα συνώνυμο του ονόματος σου και που όσο περνάνε τα χρόνια θα χειροτερεύει.

Valkyre
27-03-2013, 17:26
O ανθρωπος δεν εχει ορια.... πραγματικα...

Michael Jordan Beat Michael Kidd-Gilchrist 1-on-1, Freak out Accordingly





http://img.bleacherreport.net/img/images/photos/002/161/230/uspw_6882278_crop_exact.jpg?w=650&h=440&q=75
If you weren't yet satisfied with the constant coverage of Michael Jordan (http://bleacherreport.com/michael-jordan) as we await his 50th birthday on Sunday, there is now a story floating around that the GOAT actually beat Charlotte Bobcats rookie Michael Kidd-Gilchrist one on one.
The legend continues to build on that already lavish legacy of his.
CSN Houston (http://www.csnhouston.com/blog/2013-nba-all-star-weekend/kidd-gilchrist-lost-jordan-1-1) (h/t NBC Sports (http://probasketballtalk.nbcsports.com/2013/02/15/michael-jordan-beat-kidd-gilchrist-at-one-on-one-last-month/)) caught up with the 19-year-old, who is averaging a shade over nine points a game in his first season.
Fortunately, the interview delivered yet another Jordan anecdote to add to the ever-growing pile:
“He did play me 1-on-1 one time,” Kidd-Gilchrist said on Friday morning before playing on Team Shaq in the Rising Stars Challenge Friday night. “And it was hard for me … I lost. I lost to a 50-year-old guy. That’s my boss, though. He’s the best player to play the game.”

Of course, the mind races with an almost mind-numbing number of questions. How did he beat the kid? What was the score? Did you spot the near-50-year-old icon some points?
Why is there no video?!?!
http://img.bleacherreport.net/img/article/media_slots/photos/000/727/210/hi-res-159550744_crop_exact.jpg?w=650&h=440&q=85 Streeter Lecka/Getty Images
Kidd-Gilchrist does have one answer to give us; he didn't let the old man win.
"Yeah. Of course," he said when asked if he thought he was going to beat Jordan. "I don’t think I’m gonna lose. I mean, he is 50."

Did Kidd-Gilchrist even really lose, though? Or did he let his boss beat him?

“No,” he said emphatically. “No. I didn’t allow him to beat me. Because that’s my boss? Nah.”
Like memories of Jordan's dominance in the NBA (http://bleacherreport.com/nba), one other thing that will never die is the thought he might return to the league.
It's such an obvious thought, but the young NBA player was asked that very thing and answered with an intriguing, "That wouldn’t shock me at all. He still has it. He does."
There is your log for an already roaring fire. While I will remind you Jordan beat a younger player one-on-one, it is merely a Bobcats player. People all over the league do the same thing nightly.
In all seriousness, it doesn't seem like Jordan has the inclination nor the stamina to come back for a full season.
Still, that will not stop fans from debating the merits of a possible comeback. You may now freak out accordingly.

ΥΓ: Και ναι Νικο το να εισαι υπερανταγωνιστικος ειναι πραγματικη καταρα.... εγω που θεωρω τον εαυτο μου ανταγωνιστικο (σε καμμια περιπτωση στα επιπεδα Τζορνταν προφανως) μπορω να καταλαβω πραγματικα πως νιωθει...ειδικα τωρα που το μυαλο μπορει αλλα το σωμα δεν ακολουθει.... γμησετα...

http://espn.go.com/espn/story/_/page/Michael-Jordan/michael-jordan-not-left-building

nikon
27-03-2013, 17:51
Και εγώ μπορώ να καταλάβω πραγματικά πως νιώθει..........γιατί κοντεύω τα 50 και εγώ.:a045fgf:

Valkyre
27-03-2013, 17:58
^^ Ναι αλλα ειδες τι ποσταρα??? Ρε δεν υπαρχει ο ανθρωπος...

nikon
27-03-2013, 18:01
Tώρα το κατάλαβες;;;;:P

Valkyre
28-03-2013, 16:30
Η Συνεντευξη (που πολυ σπανια δινει) του Τζορνταν στον κοντινο του φιλο δημοσιογραφο εδω και χρονια Ahmad Rashad για τα 50 χρονια του...

http://www.mrworldpremiere.net/2013/02/one-on-one-with-ahmad-rashad-michael.html

εξαιρετικα ενδιαφερουσα και εφολης της υλης... τα τελευταια 2 λεπτα και η τελευταια ερωτηση που του κανει, με εκαναν να δακρυσω με την απαντηση που εδωσε...

ezio_auditore
01-04-2013, 13:05
χθες το μαιαμι κερδισε μεσα στους σπερς,που εχουν το 2ο καλυτερο ρεκορ,χωρις λεμπρον και ουειντ,εχει ξεφυγει η κωλοομαδα κ δεν εχει ενδιαφερον,δεν χανεται με τιποτα το φετινο δαχτυλιδι για τους χιτ.

nikon
13-04-2013, 13:12
Τέλος η σεζόν για τον Kobe Bryant! (http://nba.sport24.gr/article/2208784/telos-i-sezon-gia-ton-kobe-bryant)


Ρήξη αχίλλειου τένοντα υπέστη στην διάρκεια του αγώνα με τους Warriors o Kobe Bryant και αν οι αρχικές εκτιμήσεις επιβεβαιωθούν, θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν και τους πρώτους μήνες της περιόδου 2013-2014.Παίζει να είναι και το τέλος της καριέρας του αν λάβουμε υπόψη και την ηλικία του......κρίμα.

Valkyre
13-04-2013, 15:49
κριμα πραγματικα....

ελεγε οτι η επομενη χρονια του ειναι η τελευταια του, αλλα με τετοιο τραυματισμο πολυ δυσκολο πλεον να κανει κατι αλλο.

ΟΜΩΣ....

ομως...

αυτο του δινει μια μοναδικη ευκαιρια... γιατι αν γυρισει... και καταφερει να αποδειξει οτι μπορει να κερδισει παρολαυτα, τοτε θα μπει σε εναν κυκλο παιχτων που αυτην την στιγμη υπαρχει μονο ενας... δεν θα τον ξεπερασει ποτε, αλλα αυτο ειναι κατι για το οποιο αξιζεις να μπαινεις στην κατηγορια "θρυλος".

Παντως ειναι οτι χειροτερο για εναν αθλητη του βεληνεκους αυτου να φευγει απο το παρκε λογο τραυματισμου...

ezio_auditore
13-04-2013, 20:25
ο ιδιος νομιζω ειπε οτι θα γυρισει και γενικοτερα στα σαιτ και στο fb σχεδον ολοι το θεωρουν δεδομενο οτι θα επιστρεψει,τοσο σοβαρος ηταν ο τραυματισμος?

Valkyre
13-04-2013, 20:34
αχιλλειος τενοντας ειναι απο τους χειροτερους τραυματισμους διοτι χρειαζεται παρα πολυς καιρος για να επανελθεις.

ilias78
13-04-2013, 21:12
εγω δεν το βλεπω να ξαναπαιζει. ο αχχιλειος ειναι πολυ σοβαρη ζημια κ οπως ειπε κ ο val θελει πολυ χρονο για να πει κανεις πως το ξεπερασε πληρως. ειναι κ μεγαλος σε ηλικια (35) οποτε κ να ηθελε να ξαναπαιξει, δυσκολα θα προλαβει να δοκιμασει σε υψηλο επιπεδο. οντως ειναι κριμα ενας αθλητης, ειτε ειναι ονομα ειτε δεν ειναι, να κρεμαει τα παπουτσια του τοσο αδοξα. κριμα.

ezio_auditore
17-04-2013, 16:59
ο θρυλος Tracy McGrady γυρισε στο nba,τον πηραν οι σπερς,λετε να χτυπησουν τιτλο αν ειναι σε καλη κατασταση ο t-mac?

Valkyre
17-04-2013, 17:05
Σιγα την καλη κατασταση... ανυπαρκτος ηταν περισυ ανυπαρκτος θα ειναι και φετος. Απλα για να ξεκουραζει καποιον βασικο ενα 5αλεπτο-7αλεπτο σε καθε ματς. Nothing to see here...

ezio_auditore
17-04-2013, 18:08
οταν λες ανυπαρκτος που εννοεις?περισυ επαιζε στην κινα κ δεν βρηκε συμβολαιο στο νβα λογω τραυματισμων,7 λεπτα δεν προκειται να παιζει,ειναι λιγο υπερβολικο αυτο που γραφεις,τον χρονο του ρει αλλεν στους μαιαμι αν εχει,γυρω στα 15 λεπτα δλδ και ειναι καλος σιγουρα αποκτουν μια επιπλεον λυση οι σπερς.

Valkyre
17-04-2013, 19:26
Στην Κινα επαιζε... φετος.... στους Rockets επαιζε περισυ και ακομα κι εκει ηταν σχεδον ανυπαρκτος. Δεν ξερω ποσο στενα παρακολουθεις ΝΒΑ εγω ομως το κανω και δεν ειμαι υπερβολικος, ο ανθρωπος δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που ηταν. Ειναι και μεγαλος. Ειναι απλα μια καλη λυση παγκου για τους Σπερς.

ezio_auditore
17-04-2013, 23:58
απο φετος που ειμαι φοιτητης βλεπω καθε μερα ενα ματς,χιουστον υποστηριζω και θυμαμαι τον παλιο καλο τ-μακ ισως κ να εχεις δικιο για την τωρινη του κατασταση,θα δειξει.

kostasb13
18-04-2013, 00:20
Περασμενα μεγαλεια...καποτε ηταν μεγαλος παικτης, εχουν περασει ομως καμποσα χρονια απο τοτε. Μεγαλο ρολο σε αυτο σιγουρα εχουν παιξει οι πολλοι τραυματισμοι που ειχε στην καριερα του

karlat89
18-04-2013, 06:49
Ελπίζω του χρόνου να μπω και εγώ στην παρέα σας

Bring sonics back

Valkyre
18-04-2013, 10:31
Τους παλιους καλους sonics (Payton, Schrempf) τους λατρευα κι εγω. Μετα ομως τους πεταξαν στα σκουπιδια οι ιθυνοντες...

Θα ειναι ωραιο να μπουν κανονικα στο ροστερ. Και το Seattle ειναι μεγαλη πολη, απορρω γιατι καποιος δεν εχει αναλαβει κατι τοσο καιρο... δυσκολο ομως να πρωταγωνιστησουν. Θα χρειαστει καιρος για να στηθει σωστα η ομαδα.

nikon
18-04-2013, 10:36
Τους παλιους καλους sonics (Payton, Schrempf, Kemp) τους λατρευα κι εγω.... :a068:

Valkyre
18-04-2013, 11:01
Βασικα.... δεν ξερω πως σκατα το εκανα αυτο... και ξεχασα τον Shawn Kemp χαχα. Yπερπαιχταρας αλλα και αυτος στην μεγαλη λιστα των υπερπαιχταραδων που δεν πηραν πρωταθλημα γιατι ειχαν την ατυχια να συναντησουν τον Μιχαλη....

karlat89
18-04-2013, 12:25
Φοβεροί εκείνοι οι τελικοί, με τρομερο θέαμα, θυμάμαι τους είχε το τότε σκαι ζωντανά, και πολύ ξύλο με Kemp και rodman,

O Kemp ήταν o λόγος που ασχολήθηκα με το μπάσκετ, μετά από μια κασέτα που έπεσε στα χέρια μου το 94,

Τρομερή η ξενερα μου απο την μετακίνηση στην οκλαχόμα, ειδικά μετά την απόκτηση του Durant μου με έκανε να ελπίζω ξανά για δημιουργία μεγάλης ομάδας, από τότε δεν είδα ούτε έναν αγώνα

Τώρα o όμιλος τους χάνσεν που θέλει να τους πάρει ,νομίζω θα σκάσει κοντά στα 600 εκ., συν ανακαίνιση της key arena, και κατασκευή καινούργιου που επιβάλλεται από το NBA, αυτά δεν ξέρω πόσα ακόμα μπορεί να χώσει για να κάνει μια ομάδα που να διεκδικήσει τουλάχιστον payoff,

kostasb13
02-06-2013, 10:30
3-3 στη Ανατολη και απομενει ενα ματσακι ακομα, παμε γερα ρε Ιντιανα

Valkyre
02-06-2013, 10:46
^^δυση εννοεις! Παμε γεραααα!

kostasb13
02-06-2013, 12:07
Val στην ανατολή ειναι:a052: Στη δύση έχει ήδη περάσει το Σαν Αντόνιο...

Valkyre
02-06-2013, 12:19
Καλα φιλε αστο γμω την πηξιδα μου χαχαχα

το ξερω οτι περασαν οι σπερς αστο... Πρωινο ξυπνημα... Λολολολ

nikon
08-06-2013, 19:28
Μετά το χθεσινό σπάσιμο έδρας που πόνεσαν τα μάτια μου σήμερα είδα ένα άλλο σπάσιμο και ήρθα στα ίσια μου, αυτό στο Μαϊάμι.
Πιο ομάδα οι Spurs και το φαβορί για μένα καθώς παίζουν για την ουσία και όχι για το θέαμα......Πάρκερ και Ντάνκαν απλά δεν παίζονται.

kostasb13
08-06-2013, 19:54
Την Πεμπτη(ξημερωματα Παρασκευης για εδω) δεν επαιξαν?...εννοεις ειδες τα στιγμιοτυπα μαλλον.
Ναι σιγουρα ειναι πιο ομαδα, πιο σοβαρη με πιο ισορροπημενο ροστερ απο το Μαιαμι και καλυτερο πιο εμπειρο προπονητη, αλλα και εδω εχει πολυ ψωμι ακομα. Ανετα μπορει το Μαιαμι να σπασει την εδρα των Σπερς και να ξαναπαρει το πλεονεκτημα. Θα ειναι ματσαρες παντως, ειναι πολυ πιθανο να παει η σειρα σε εβδομο ματς
Οσο για τον Ντανκαν, ο κορυφαιος σεντερ του ΝΒΑ την τελευταια δεκαπενταετια. Ακομα και τωρα στα γεραματα του κανει τους υπολοιπους πιο νεους να φαινονται λιγοι

nikon
09-06-2013, 09:14
Όχι όλο τον αγώνα είδα σε "μαγνητοσκόπηση" ανεβασμένη μάλιστα Παρασκευή πρωί πρωί......σίγουρα μπορεί και το Μαϊάμι να κάνει το break αλλά μόνο αν δεν παίξουν αυτό το άναρχο μπάσκετ που έπαιξαν στο 1ο παιχνίδι.

Ο Λεμπρόν έπαιζε playmaker και μάζευε τα ριμπάουντ αντί να σκοράρει έτσι δεν νομίζω να έχουν τύχη απέναντι σε μια ομάδα που παίζει Ευρωπαϊκό μπάσκετ δηλαδή μπάσκετ για την νίκη και όχι για τον κόσμο και λογικό με τόσους μη Αμερικάνους......για τον Ντάνκαν συμφωνώ μετά την εποχή Τζαμπάρ αυτός είναι ο κορυφαίος σέντερ.

Valkyre
09-06-2013, 10:54
Παιδια κι εγω με τους Σπερς ειμαι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, αλλα 2 πραγματα, εχοντας δει ολη την σεζον:

α) μονο "ευρωπαικο" μπασκετ δεν παιζουν, οχι οτι ομως δεν εχουν εκπληκτικο προπονητη και οτι οντας τοσα χρονια μαζι (ο πυρηνας της ομαδας) ξερουν ο ενας τον αλλο απεξω και ανακατοτα.

β) ο Ντανκαν ειναι πραγματικα ενας ιδιοφυης παιχτης , προσφατα ο Τζορνταν ειπε οτι ειναι απο τους ελαχιστους σημερινους παιχτες που θα μπορουσαν να παιξουν στην εποχη των 90ς και να ειναι και παλι πρωταγωνιστες, ΑΛΛΑ

οχι ρε Νικο και ο καλυτερος μετα τον Τζαμπαρ... Υπερβολη... Υπαρχουν τοσα μεγαθηρια της εποχης εκεκινης που ηταν και η εποχη των σεντερ, μην υπερβαλεις!

κατα τα αλλα σημερα τα ξημερωματα ξαναπαιζουν! Ελπιζω να γινει το 2-0 με τους αντιπαθεστατους μαιαμι.

GO SPURS!

nikon
09-06-2013, 11:17
α) μονο "ευρωπαικο" μπασκετ δεν παιζουν, οχι οτι ομως δεν εχουν εκπληκτικο προπονητη και οτι οντας τοσα χρονια μαζι (ο πυρηνας της ομαδας) ξερουν ο ενας τον αλλο απεξω και ανακατοτα.Παίζουν και είναι λογικό με τόσους λίγους Αμερικάνους λέγοντας "ευρωπαϊκό" μπάσκετ εννοώ μπάσκετ χωρίς φρου φρου και αρώματα με την κάθε ενέργεια να είναι μελετημένη και μετά από αρκετή υπομονή.


β) ο Ντανκαν ειναι πραγματικα ενας ιδιοφυης παιχτης , προσφατα ο Τζορνταν ειπε οτι ειναι απο τους ελαχιστους σημερινους παιχτες που θα μπορουσαν να παιξουν στην εποχη των 90ς και να ειναι και παλι πρωταγωνιστες, ΑΛΛΑ

οχι ρε Νικο και ο καλυτερος μετα τον Τζαμπαρ... Υπερβολη... Υπαρχουν τοσα μεγαθηρια της εποχης εκεκινης που ηταν και η εποχη των σεντερ, μην υπερβαλεις!Όπως;;;;;.....το να λέω βέβαια κάτι τέτοιο είναι απλά η προσωπική μου γνώμη και δεν μπορείς να πεις ότι είναι υπερβολή αλλά όπως και να έχει περιμένω να μου πεις ένα σέντερ τόσο ουσιαστικό και πολύτιμο όσο ο Ντάνκαν.

Valkyre
09-06-2013, 16:14
Μπορω να πω πολλους. Τωρα αν ειναι αποψη σου για τον Ντανκαν δεκτο απλα ετσι οπως το διατυπωσες εμοιαζε περισσοτερο με γεγονος και οχι προσωπικη προτιμηση γι αυτο και το ειπα.

centers τους οποιους εγω θεωρω ολους καλυτερους του Ντανκαν:

(χωρις αριθμητικη σειρα)

Patrick Ewing
Shaquille Oneil
Hakeem Olajuwon
Bill Russel
Wilt Chamberlain
David Robinson (ο αγαπημενος μου)

Καποιον σιγουρα θα ξεχναω αλλα οι παραπανω ολοι (φυσικα μαζι με Τζαμπαρ) θεωρω προσωπικα οτι ειναι μια κλαση πανω απο τον Ντανκαν.

nikon
10-06-2013, 07:18
μετά την εποχή ΤζαμπάρΟπότε οι 2 είναι εκτός τώρα για τους άλλους άντε να το συζητήσω για Ewing και Olajuwon αλλά για Oneil που έπαιζε με τα κιλά του και Robinson δεν νομίζω να είναι καλύτεροι του και σίγουρα δεν ξεχνάς κανέναν.....anyway όπως είπα γνώμη μου και γνώμη σου.

karlat89
10-06-2013, 09:55
Θα έβαζα και τον ρόμπερτ παρις, φυσικά τον πρόλαβα στα τελευταία του, αλλά είναι από τους αδικημένος σεντερς,

Valkyre
10-06-2013, 15:54
http://i304.photobucket.com/albums/nn200/nbacardDOTnet/zz%20NBA%20Photo%20Gallery/y%20NBA%20etc/1%20San%20Antonio%20Spurs/Tim%20Duncan/n%20David%20Robinson/EB8D98ECBBA8EAB3BCEBA19CEBB988EC-3.jpg

Nαυαρχος ρε! Μαζι με τον Ντανκαν ηταν αχτυπητο δυδιμο, αλλα τον πρωτο ρολο παντα ο Ναυαρχος τον ειχε! Aσε που Νικο, ο Ντανκαν δεν ειναι "καθαροαιμος" σεντερ ετσι... ειναι ενα μειγμα power forward/center. Γι αυτο και οταν ηταν με τον Ναυαρχο επαιζε 4αρι.

Ο Robinson ηταν beast εντελως. Ο αγαπημενος μου.

nikon
10-06-2013, 17:07
Beast μπορεί να ήταν αλλά μυαλό δεν είχε και σήμερα δύσκολα θα έπαιζε το ίδιο τότε βέβαια ήθελες γυμνασμένο σώμα και όχι μυαλό άσε που αν είχε μυαλό δεν θα ήταν ο αγαπημένος σου.:makefun:

Valkyre
10-06-2013, 17:11
O Robinson δεν ειχε μυαλο???? Ο παιχτης ηταν ιδιοφυια οχι μονο σαν μπασκετμπολιστας αλλα και γενικα στην ζωη του... αριστουχος ηταν σε ολα ο τυπος!

nikon
10-06-2013, 17:14
Kαλά οπότε ο Αϊνστάιν αν είχε παίξει ΝΒΑ δεν θα μιλούσαμε για τον Jordan σήμερα.

Valkyre
10-06-2013, 17:22
^^ ε καλα δεν καταλαβαινω τι λες τωρα και για ποιον λογο το λες. Δεν ειπα οτι ο Ρομπινσον ηταν ο μοναδικος εξυπνος μπασκετμπολιστας του κοσμου, απλα σιγουρα δεν ηταν χωρις μυαλο που ειπες εσυ. Ενιγουεη ο Ρομπινσον θεωρειται απο τους κορυφαιους σεντερ ασυζητητι, για εμενα ο αγαπημενος μου. Και σου ξαναλεω, ο Ντανκαν δεν ειναι καθαροαιμος σεντερ. 4αρι του ταιριαζει καλυτερα. Τωρα περι ορεξεως κοθοκυλοπιτα!

ΥΓ: Να με ακους, χθες δεν με ακουγες και μολις με ακουσες τι εγινε? Α ναι

ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ.

σκατογερε.

nikon
10-06-2013, 17:28
Λέω ότι το τι μυαλό έχεις εκτός γηπέδου δεν έχει καμία σχέση με το μυαλό που έχεις όταν παίζεις γκε γκε τώρα ή να το ζωγραφίσω;;;;

Όταν έκανες το παιχνίδι σκατά και παραλίγο να μείνουμε 7 έπρεπε να "σε ακούσω" για να σταματήσεις να μουρμουράς σαν χήρα και να παίξουμε σαν άνθρωποι......σκατογκρινιάρη.

Valkyre
10-06-2013, 17:29
^^ Kαι ΚΕΡΔΙΣΑΜΕ

nikon
10-06-2013, 17:31
^^Όχι οι άλλοι ΈΧΑΣΑΝ.

Valkyre
10-06-2013, 17:34
ε ναι και γιατι εχασαν? Πες μου οτι δεν παιξαμε καλυτερα σε εκεινο το παιχνιδι σε σχεση με τα προηγουμενα....

nikon
10-06-2013, 17:42
Σου είχα πει από την αρχή οι 2 από τους 4 θα κουραστούν γρήγορα με ότι αυτό σημαίνει για την άμυνα που θα έπαιζαν οπότε γίναμε καλύτεροι και από αυτό εκτός από το ότι έμπαιναν τα σουτ.....γι'αυτό σου λέω εκτός γηπέδου μπορεί να είμαι στούρνος αλλά εντός μοιάζω με πυρηνικός φυσικός.:idea:

Valkyre
10-06-2013, 17:49
ευτυχως που θυμηθηκες οτι κανατε περισσοτερα σουτ και επιτελους υπηρχε σκοραρισμα επι συνολου! Δεν θεωρω οτι ηταν κουρασμενοι και γι αυτο εχασαν... στο εχω πει πολλες φορες και ξερεις οτι δεν το λεω για κακο, υποτιμας πολυ το σουτ σου. (και μην μου πεις παλι οτι εψαχνες το ευκολο καλαθι, ησουν αμαρκαριστος και ο αλλος ειχε 2 κοντα του). Δεν λεω οτι κακως ψαχνεις πρωτα την πασα, αλλα βρε αδερφε, οταν εισαι σε αποσταση βολης απο θεση που το εχεις, καντο το σουτ και ας το χασεις... καποια στιγμη θα μπει, οπως και εγινε οπως ειδες! (και οχι 1 φορα).

karlat89
10-06-2013, 21:57
Beast μπορεί να ήταν αλλά μυαλό δεν είχε και σήμερα δύσκολα θα έπαιζε το ίδιο τότε βέβαια ήθελες γυμνασμένο σώμα και όχι μυαλό άσε που αν είχε μυαλό δεν θα ήταν ο αγαπημένος σου.:makefun:

Πιστευω εχεις δίκιο,αλλα θα το ίδιο θα γινόταν και με τους σημερινούς παικτες που οι περισσοτεροι δεν θα στεκόντουσαν στις 80-90s ομάδες
Και αυτό για τι το NBA άλλαξε παρα πόλυ,προσωπική μου άποψη,φλώρεψε,μπουκάραν οι ευρωπαίοι και το ρίμαξαν.
Το μπασκετ ήταν απλό και θεαματικό,με δύο πικ εν ρολ γινοντουσαν 10 δευτερολεπτων επιθέσεις,βασιζόταν στο σύστημα ψηλός κοντός,(εκτος των μπουλς)ο κοντός ειχε το μυαλό ο ψηλός την εκτέλεση(ντρεξλερ-ολαζον,πευτον-κεμπ,πεννυ-ονιλ,στοκτον-μαλοουν,κ.α. να μην κουράζω)

Θα διαφωνήσω με τον Valkyre,στο θέμα νοημοσύνης,είχαστον μακεδονικο συμπαίκτη τον χιλ,ο οποιος παιδια παιζει να δυσκολευοταν να πει την προπαίδια,αλλα μέσα στο παιχνίδι ηταν πανέξυπνος,τα συστηματα στα ταιμ τα ρουφούσε στην κυριολεξία,ενω κατι αλλοι που φτασαν και μπαρτσα ξυναν το κεφαλι για το που θα στηθουν

Valkyre
11-06-2013, 02:33
μιλησα για τον ρομπινσον... δειτε αγωνες του και τον τροπο του πιαχνιδιου του και πειτε μου οτι ο ανθρωπος ηταν βλακας. δεν ειπα οτι ολοι οι παικτες του ΝΒΑ ηταν ιδιοφυιες.

nikon
13-06-2013, 18:58
Στο 3ο παιχνίδι φάνηκε μια τεράστια διαφορά μεταξύ των 2 ομάδων, αν συνεχίσει να παίζει έτσι το Μαϊάμι δεν βλέπω να παίρνουν άλλο παιχνίδι.

kostasb13
13-06-2013, 21:07
Τα εχουν φτυσει ή μου φαινεται?...και λογικο ειναι, οταν ολη τη χρονια ο Λεμπρον παιζει 45' λεπτα μεσο ορο και για ενα μεγαλο διαστημα στην κανονικη διαρκεια επαιζαν σε φουλ ρυθμους για να εχουν το καλυτερο ρεκορ. Θυμιζω το διαστημα με τις 27 συνεχομενες νικες με στοχο το καλυτερο ρεκορ στην ιστορια του ΝΒΑ που εκαναν τοτε οι Χιτ παιζοντας οπως ειπα σε φουλ, πλευ οφ ρυθμους. Βαλτε τωρα και τον Ουειντ ο οποιος δεν τραβαει οσο θα επρεπε και λογω του χρονιου τραυματισμου του(στον αστραγαλο νομιζω) και τον Μπος ο οποιος ειναι απο κακος εως τραγικος το τελευταιο διαστημα και ειναι ξεκαθαρο οτι οι "big three" εχουν προβλημα...και αν δεν τραβηξουν αυτοι το Μαιαμι εχει σοβαρο ζητημα, καλοι παικτες οι υπολοιποι αλλα δεν μπορουν να περιμενουν οτι θα παρουν το πρωταθλημα με τον Τσαλμερς ή τον Αλεν.

nikon
14-06-2013, 07:07
Όχι δεν σου φαίνεται έτσι είναι, φοβερά κουρασμένοι και αυτό πιστεύω έχει να κάνει με την κακή διαχείριση του παιχνιδιού που κάνουν.
Οι Spurs, που αν δεν κάνω λάθος έχουν μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας, παίζοντας αυτό το ευρωπαϊκό μπάσκετ, πιο πολύ ουσία δηλαδή παρά τρέξιμο και θέαμα, είναι πιο φρέσκοι και έτσι μπορούν να παίξουν και καλή άμυνα όπως ο Λέοναρντ που έχει εξαφανίσει τον Λεμπρόν από θέμα σκοραρίσματος.
Δύσκολα να αλλάξει τρόπο παιχνιδιού το Μαϊάμι σε τόσο κοντινά παιχνίδια.

Valkyre
14-06-2013, 10:35
Οι Σπερς επαιξαν 4 μολις παιχνιδια στα τελικα του division τους, οι Heat πηγαν σε 7 παιχνιδια.

Οσο για τον Λεμπρον, τα ειχε πει ο Μιχαλακης ο Ιορδανιδης οτι "δεν ειναι και τοσο δυσκολο να τον απομονωσεις αμυντικα"... ειναι αρκετα προβλεψιμος στον τροπο που κανει την επιθεση του. Μαλιστα ειχε κανει και αναλυτικη παρουσιαση του πως ακριβως προσεγγιζει το καλαθι καθε φορα, και ηταν λες και μαντευε την επομενη κινηση του.

Το Μαιαμι ποτε δεν εγινε η τελεια "ομαδα". Αυτα παθαινεις οταν ριχνεις 4 ολ σταρ σε ενα παιχνιδι. Εχεις εκπληκτικα ταλεντα, αλλα δυσκολα θα κομπαρουν μεταξυ τους ιδανικα. Ο Γουεηντ συγκεκριμενα για εμενα δειχνει οτι βρισκεται πλεον σε μια ομαδα που δεν θελει και τοσο πολυ να ειναι. Εχει σιγουρα ενοχληθει απο το σκηνικο που απο αρχηγος εγινε δευτερο βιολι.... δεν τον βλεπω να μενει για πολυ ετσι.

GO SPURS!!!!

ΥΓ : Ο "Βασιλιας" (τρομαρα του) αν χασει και αυτην την σειρα θα ειναι στο 4-1 ετσι? χαχαχαχαχαχα προβλεπω να γινεται ο μεγαλυτερος loser ολων των εποχων σε τελικους.

Nikoladim
15-06-2013, 13:08
Μονο εγω στηριζω Μαιαμι στο φορουμ? Ολοι Σπερς?

nikon
15-06-2013, 13:19
Eγώ δεν θα έλεγα ότι είμαι Μαϊάμι (μετά τους Μπουλς του Τζόρνταν δεν ήμουν με κανέναν) αλλά είμαι σίγουρα από αυτούς που θεωρούν τον Λεμπρόν τον καλύτερο παίχτη αυτή τη στιγμή στο ΝΒΑ.....μπορεί ο Λέοναρντ να τον έχει σβήσει επιθετικά αλλά μέσα στον παιχνίδι κάνει όλα τα άλλα από κατέβασμα μπάλας μέχρι αμυντικά ριμπάουντ.

kostasb13
15-06-2013, 13:25
Ο "βασιλιας" παντως στο τεταρτο σαρωσε...προβλεψιμος δεν ξερω αν ειναι και τι σημαινει το "προβλεψιμος" οταν μιλαμε για τον κορυφαιο παικτη του ΝΒΑ, το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτο που ξερει να κανει το κανει καλυτερα απο τον καθενα και στην καλη του μερα απλα δεν σταματιεται. Και η αληθεια ειναι συνηθως εχει καλες μερες, οι κακες μαλλον ειναι σπανιες περιπτωσεις...

nikon
15-06-2013, 13:33
Ναι ε;;;;......περιμένω ακόμα δεν το έχουν ανεβάσει το 4ο.

kostasb13
15-06-2013, 13:45
33 ποντοι, 11 ριμπαουντ...γενικα ηταν εξαιρετικοι και οι τρεις, ο Γουειντ 32 ποντοι, Μπος 20 ποντοι 13 ριμπαουντ, και οταν συμβαινει αυτο το Μαιαμι δεν χανει.

nikon
15-06-2013, 13:53
Καλά όταν 3 παίχτες σου έχουν αυτά τα νούμερα καμία ομάδα δεν χάνει.....ξύπνησαν δηλαδή για να δούμε.

ezio_auditore
15-06-2013, 13:57
οταν παζουν οι big three ειναι απλα ανικητοι,καιρο ειχε να κανει καλο ματς ο γουειντ,αυτο με τα flopping ομως απο τους gay του μαιαμι πρεπει να σταματησει,ουτε συστημα να το ειχαν,ο λεμπρικ ειχε κανει κ δηλωσεις οτι επρεπε να επιτρεπεται,ουστ ρε,δεν νομιζω να χασει τον τιτλο το μαιαμι.

mihalis13
15-06-2013, 14:05
Αν και πάω πολυ τον Lebron σαν παίχτη σε αυτή τη σειρα είμαι με τους Spurs επειδή μου τη σπάει αυτο που έγινε στο Miami και έχουνε μαζευτεί αρκετοί παιχταράδες.(Γενικα Boston και Bulls-με τον Τζορνταν μεγαλωσαμε- υποστηρίζω)(δεν έχουμε πλέον και Seattle Sonics με μεγάλο Kemp και Payton...)

nikon
15-06-2013, 14:24
Καλά αρκετούς δεν τους λες 2 είναι και ο Μπος που παίρνει λάμψη από αυτούς σε άλλη ομάδα μόνος του δεν είμαι σίγουρος αν έπαιζε το ίδιο.....δεν έχουμε Κεμπ και Πέιτον αλλά Ντάνκαν και Πάρκερ χαίρεσαι να τους βλέπεις να συνεργάζονται.

Nikoladim
15-06-2013, 15:20
Βασικα δεν μπορω να καταλαβω αυτο με το μαζεψε παιχταραδες, δηλαδη υπαρχει καποιος απαραβατος κανονας? Ετσι και αλλιως δεν ισχυει αυτο το λεγομενο σαλαρι καπ?

mihalis13
15-06-2013, 15:46
Βασικα δεν μπορω να καταλαβω αυτο με το μαζεψε παιχταραδες, δηλαδη υπαρχει καποιος απαραβατος κανονας? Ετσι και αλλιως δεν ισχυει αυτο το λεγομενο σαλαρι καπ?

Καλά ναι.Απλα εμένα προσωπικα μου την ψιλοσπαει...

Valkyre
15-06-2013, 17:02
Βασικα δεν μπορω να καταλαβω αυτο με το μαζεψε παιχταραδες, δηλαδη υπαρχει καποιος απαραβατος κανονας? Ετσι και αλλιως δεν ισχυει αυτο το λεγομενο σαλαρι καπ?

δεν ειναι οτι εκαναν καποια παρανομια, απλα συμφωνησαν να παρουν χαμηλοτερους μισθους. το θεμα ειναι πως μαζευτηκε η ομαδα, ο τροπος που εγινε ηταν απαραδεκτος και η σταση που ειχαν οταν δημιουργηθηκε η ομαδα ηταν μεσα στην αλλαζονεια τις υπερφιαλες δηλωσεις και τα χορευτικα μεσω ραπ....

εβγαινε ο λεμπρον και ελεγε θα παρουμε οχι 1 οχι 2 οχι 3 , ρ , 5 6 ο πουστης το ξεφτυλησε.

και τελικα μαλλον απο οτι φαινεται 1 απο τα 3 θα παρουν.

μισω θανασιμα την αλλαζονεια και θελω να πατωσουν οικτρα.

kostasb13
19-06-2013, 13:33
Αυτοκτονια των Σπερς χθες...εγιναν φοβερα πραγματα στο τελος και με τον Αλεν να γινεται ο ηρωας της βραδιας. 7ο ματς τωρα, γνωμη μου ειναι οτι το φαβορι ειναι οι Χιτ, αποδεικνυονται πολυ σκληροι για να πεθανουν...

Nikoladim
19-06-2013, 13:43
Προβλεπεται ξενυχτι!

Valkyre
19-06-2013, 13:51
Ας ειναι καλα ο Αλεν, γιατι ο Μπρον Μπρον δεν μπορεσε...

Τωρα εξαρταται που ειναι η ψυχολογια των Σπερς μετα απο τετοια ηττα. Λογικα μειονεκτουν απο πολλες αποψεις πλεον. Θα χρειαστει να κανουν μεγαλη προσπαθεια.

ezio_auditore
19-06-2013, 14:48
ο λεμπρον εβαλε 20 ποντους στην 4η περιοδο,πως γινεται να μην μπορεσε?παιζει να εκλαψα πιο πολυ και απο το σουιπ του βαζελου χθες,φανατικος αντι-χιτ,δυστυχως δια περιπατου θα ερθει το 4-3,προβλεπω καταρευση των σπερς,ελπιζω να διαψευστω.

Valkyre
19-06-2013, 15:08
^^ Mιλαω για τριποντο στο τελος που δεν εβαλε και τελικα εβαλε ο Αλλεν...

kostasb13
19-06-2013, 15:14
Ειχε βαλει το προηγουμενο στο 94-89..

Valkyre
19-06-2013, 15:21
Kαι αλλους 17 ποντους εκτος απο αυτο, ομως εγω δεν μιλαγα γι αυτα, μιλησα για μια συγκεκριμενη φαση η οποια θα καθοριζε το αν θα επαιζε ακομα μπασκετ ο Λεμπρον και οι Heat σε 2 μερες ή οχι. Και αυτη ηταν μια φαση, 1 σουτ, 1 παιχτης.

Και ηταν ο Αλλεν.

kostasb13
19-06-2013, 15:33
Ο Λεμπρον χθες εκανε triple-double...πετυχε 20 ποντους στο τελευταιο δεκαλεπτο και εβαλε το πρωτελευταιο τριποντο που στην ουσια κρατησε ζωντανους τους Χιτ. Γιατι αν δεν εμπαινε εκει οι Χιτ θα εχαναν και ας το εβαζε μετα ο Αλεν.
Οχι, το μπασκετ δεν ειναι μια φαση ή ενα σουτ...και το οτι οι Χιτ παιζουν ξανα σε δυο μερες αυτο σε μεγαλο ποσοστο το οφειλουν στον Τζειμς και την χθεσινη του εμφανιση

Valkyre
19-06-2013, 15:42
Δεν ειπα ποτε οτι το μπασκετ ειναι μια φαση και ενα σουτ, μην αλλαζεις αυτο που λεω, απλα μιλησα ο ανθρωπος συγκεκριμενα για μια φαση και ενα σουτ το οποιο εν τελει ηταν το καθοριστικοτερο σουτ του αγωνα.

ezio_auditore
21-06-2013, 07:32
τους πηρε μονος του ο παικταρας,μαλακα ποποβιτς αν εκανες φαουλ 4-2 θα το ειχαμε παρει,χωρις δαχτυλίδι ο μεγας t-mac

Nikoladim
21-06-2013, 08:47
http://www.gazzetta.gr/sites/default/files/styles/article_full_610x343/public/article/2013-06/20130620_ajl_su8_288-19e6470079216c4ece3afa438069d5f4.jpg?itok=e_avlYe3

Mokelle
21-06-2013, 10:17
Ο βασιλιάς παραμένει βασιλιάς και ας μην είναι σταθερός clutch player. Αυτή τη φορά χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης, γιατί κανονικά έπρεπε να το είχαν πάρει οι Spurs 4-2.

Προσωπικά θα ήθελα να το είχαν πάρει οι Spurs (και ας μην μου αρέσει το παιχνίδι τους) γιατί αφ' ενός μου τη σπάει η δήθεν υπεροψία των Heat και αφ΄εταίρου δεν νομίζω πως ο Timmy και ο Manu θα έχουν άλλη ευκαιρία για τίτλο.

Υ.Γ. O Bosh θεωρείται ακόμα αστέρι? Πιο soft και απο το βιταμ...λολ

Valkyre
21-06-2013, 10:27
^^ Λες οτι σου την σπαει η υπεροψια, αλλα μετα απο την αλλη αποδεχεσαι καποιον ο οποιος αυτοαποκαλεστηκε βασιλιας και που ειχε βγει να δηλωνει κοντα στα 8 πρωταθληματα με τους heat! :D :P

Anyway, σαφως καλως κερδισαν οι Heat χθες, ηταν αναμενομενο, ειδικα μετα τον 6ο τελικο οπου οι Σπερς αυτοκτονησαν κυριολεκτικα και ο Αλλεν τους πυροβολησε αμειλικτα. Οι Σπερς με την παρουσα ομαδα δεν θα εχουν αλλη ευκαιρια οχι, νομιζω οτι πλεον η ηλικια γινεται καθοριστικος παραγοντας και το σκληρο προγραμμα του ΝΒΑ που ζηταει κοντα στους 100 αγωνες για πρωταθλημα δεν αφηνει πολλα περιθωρια.

Οπως και να εχει σταθηκαν επαξια και εχασαν απο χαζομαρα δυστυχως.

Εχω την αισθηση παντως οτι του χρονου οι heat θα ειναι και αυτοι αρκετα αλλαγμενοι, και μιλαω για το core των παιχτων. Οχι για Λεμπρον βεβαια, αλλα μαλλον θα γινουν καποιες ρυθμισεις.

Αντε λοιπον ραντεβου παλι τον Νοεμβριο!

Mokelle
21-06-2013, 10:56
^^ Λες οτι σου την σπαει η υπεροψια, αλλα μετα απο την αλλη αποδεχεσαι καποιον ο οποιος αυτοαποκαλεστηκε βασιλιας και που ειχε βγει να δηλωνει κοντα στα 8 πρωταθληματα με τους heat! :D :P

Αλλό πράγμα να παραδέχεσαι ότι ο Lebron είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο αυτή τη στιγμή (εξού και το βασιλιάς) και άλλο να κριτικάρεις τη συμπεριφορά του και της ομάδας γενικότερα. Όλοι οι μεγάλοι παίκτες στο NBA ήταν, είναι και πρέπει να είναι ψώνια γιατί αν δεν πιστεύουν στον εαυτό τους θα βρεθούν απο το ζενίθ στο ναδίρ σε μια σεζόν. Έχουμε πολλά τετοια παραδείγματα στο NBA.

Αλλό αυτό όμως και άλλο υπεροψία, βλακεία και μικροπρέπεια, όπως π.χ. το να κοροϊδεύεις τον Nowitzki(2011) μπροστά στις κάμερες ότι είναι δήθεν άρρωστος και η δική σου δήθεν υπερομάδα υγειής...

http://www.youtube.com/watch?v=LoOXKha7uL4

Valkyre
21-06-2013, 11:05
^^ Ξεχνας εκτος απο αυτο και ολο το decision σκηνικο που ειχε γινει.

Ενιγουεη πιο πολυ για καζουρα πλακα το ανεφερα, αλλωστε το εχω πει εδω αρκετες φορες οτι ο Λεμπρον -ακομα και αν δεν τον παω- ειναι ο πιο dominant player αυτη την στιγμη.

Διαφωνω ομως οτι ολοι οι μεγαλοι παιχτες πρεπει να εινια ψωνια. Αλλο πιστευω στις ικανοτητες μου και στον εαυτο μου και αλλο οπως ειπες αυτοαποκαλουμαι ονοματα. Υποτιθεται δε οτι τα nicknames στα βγαζουν αλλοι, οχι εσυ ο ιδιος. Δεν βγηκε ο Κομπι να πει "θα με φωναζετε black mamba" δεν βγηκε ο Τζορνταν να πει "θα με φωναζετε Air".

Anyway, ολα στο παιχνιδι ειναι και στο κολπο. Στεναχωρηθηκα ομως για τους Σπερς... θα κοπανανε το κεφαλι τους στον τοιχο.