PDA

View Full Version : Τι μου θύμησες τώρα...



Surfdrifter
29-10-2008, 12:53
Καλά μιλάμε Ο ΟΡΙΣΜΟΣ της συγκίνησης!

Τα πρώτα 2 level, τα έβγαλα στο "φτερό" που λέμε, ΚΑΘΑΡΑ απο μνήμης......παρόλο που πέρασαν 20 (ακριβώς) χρόνια! Τα θυμόμουν κανονικά.....ακόμα και τα secret room.

Λευτέρης

Σε νιώθω... Εγώ ας πούμε θα ήθελα να παίξω, τα Wonderboy με νέα γραφικά!!! Η' τα Saboteur (εποχή Spectrum!!) To πήρα το PoP Classic αν και δεν το είχα παίξει τότε!

Lefteris_X
29-10-2008, 13:29
ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ τι είπες τώρα φίλε!

Wonder Boy......με το σκέητμπόρντ.....και το τσεκουράκι......ή ροπαλάκι που πέταγες;.......άπειρα δεκάρικα (δρχ, αμάν πια με το ψευτο-νόμισμα το ευρώ, παλιά καλή δραχμούλα....απο την αρχαιότητα την είχαμε......)


Saboteur I , II ........στο Sinclair 48k!!!! γμσέτα!

Επίσης θα ήθελα όχι remake, αλλά τα ίδια παιχνίδια με καλύτερα γραφικά, ΦΥΣΙΚΑ 2D και ΟΧΙ 3D (δλδ με πολύγωνα), τα Bubble Bobble, OutRun και.........Ghosts 'n' Goblins και Ghouls 'n' Ghosts.........ΠΟΛΥ ΔΕΚΑΡΙΚΟ! ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΦΑΠΑ (μάνα βασικά, οπότε δεν πολυπιάνεται) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ κιόλας....:D



Λευτέρης

msnes7
29-10-2008, 13:59
Θα ήταν πολύ καλή ιδέα να γίνουν και μάλιστα να δίνονται μέσω store.To θέμα είναι ότι οι εταιρείες που τα έφτιαχναν δεν υπάρχουν πια ή είναι ελάχιστες.
Πχ το 1942 βγήκε εκπληκτικό με τα νέα γραφικά όπως και το prince,μακάρι να δούμε και άλλα αν και δεν το βλέπω (ίσως το bubble να βγει)

msnes7
29-10-2008, 14:02
crazy cars series,rainbow island,supercars series,new zeland story,turrican........ατελείωτη λίστα

Surfdrifter
29-10-2008, 16:19
ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ τι είπες τώρα φίλε!

Wonder Boy......με το σκέητμπόρντ.....και το τσεκουράκι......ή ροπαλάκι που πέταγες;.......άπειρα δεκάρικα (δρχ, αμάν πια με το ψευτο-νόμισμα το ευρώ, παλιά καλή δραχμούλα....απο την αρχαιότητα την είχαμε......)


Saboteur I , II ........στο Sinclair 48k!!!! γμσέτα!

Επίσης θα ήθελα όχι remake, αλλά τα ίδια παιχνίδια με καλύτερα γραφικά, ΦΥΣΙΚΑ 2D και ΟΧΙ 3D (δλδ με πολύγωνα), τα Bubble Bobble, OutRun και.........Ghosts 'n' Goblins και Ghouls 'n' Ghosts.........ΠΟΛΥ ΔΕΚΑΡΙΚΟ! ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΦΑΠΑ (μάνα βασικά, οπότε δεν πολυπιάνεται) ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ κιόλας....:D

Λευτέρης

Τσεκουράκι πέταγε... Κι εγώ συμφωνώ για όχι 3d... Τότε μιλάμε για άλλο παιχνίδι... Πώπω τα κωλίδια που πέταγε το Outrun ήταν κορυφαία!! Αχχ, θυμήθηκα και το Shinobi!!! Εκεί να δεις κερμα που το τάισα! (Πριν μάθω το κόλπο με την πετονιά)

Lefteris_X
29-10-2008, 16:27
Ω, ρε φίλε πετονιά! ΠΕΤΟΝΙΑ! τι μου θύμισες τώρα!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ! ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!

Αν δεν υπήρχε γειτονιά.....το Green Beret / Combat School, R-Type και Double Dragon δεν θα τα είχα τελειώσει ΠΟΤΕ!



Shadow of the Beast (Amiga), Turbo OutRun (coin-op), G-Lock (coin-op), Power Drift (απο τα πλεον αγαπημένα μου coin-op της SEGA, και έτσι γράφεται με κεφαλαία), Great Gianna Sisters (Amiga), Solomons Key (Amstrad), Popeye (coin-op), τί να πρωτοθυμηθώ............η λίστα δεν έχει τελειωμό!


Λευτέρης

OSX
29-10-2008, 16:33
Ahahahahaha kati mou leei pos edo mesa eiste oloi 30+

ps4
29-10-2008, 16:39
Shinobi παιζω ακομα μεσω mame. Τετοια τρελλα εχω με το παιχνιδι. Double dragon, shadow dancer, robocop, toki, outrun........

Α, μην ξεχασω και με κλειστα τα ματια.

Οσο για την πετονια, εχω ακομα μια, στο ντουλαπι. :bgrin2:

99 παιχνιδια. :bgrin2::bgrin2:

Lefteris_X
29-10-2008, 16:44
ε, φυσικά OSX όλοι οι καλοί είναι στα 30, 30+....
Τους υπόλοιπους τους ξεχωρίζεις απο το χιλιόμετρο....

:D :D :D



Λευτέρης

Surfdrifter
29-10-2008, 17:12
Double Dragon το τερμάτιζα με ένα credit....βεβαια μέχρι να το μάθω, ειχα ψαρέψει πολλά credits!! Για να μην πω το ξυλο που είχα φάει από κανενα-δυο καταστηματάρχες που με είχαν πιάσει!!!

Ωραίες εποχές... Αγνες, όπως έλεγε και ο Γκουσγκούνης...

Αλλά να σας θυμίσω και το επιτραπέζιο ποσοσφαιράκι, το Tehken World Cup?

Lefteris_X
29-10-2008, 17:14
ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΗ ΚΑΡ****ΛΑ, ΜΠΡΑΒΟ! (θρυλική ατάκα του Δασκάλου)



Οι φάπες απο τους καταστηματάρχες ήταν δεδομένες....αλλά ήταν όντως καλές οι εποχές.........θυμάμαι που ήμασταν πιτσιρικάδες και καμμιά φορά βρίζαμε και μας έβαζαν χέρι! "εεεεεεεεεεεπ! ΗΡΕΜΑ και μιλάτε πιο ΟΜΟΡΦΑ, άντε μην πέσουν ψιλές"....


Σωστά χρόνια.



Λευτέρης

EDIT: To TENGHEN εννοείς, με το "συστημα" (έτσι λέγαμε τότε τις τρύπες του ΑΙ) με τη πλαινή πάσα λιγο πριν το άουτ και καρφί μέσα με κεφαλιά ή ψαλιδάκι!

ps4
29-10-2008, 17:23
Που στην βραζιλια εβαζες 7 γκολ για πλακα. Οχι τυχαιο νουμερο, 7 ακριβως.

Φαπες δεν ειχα φαει αλλα ειχε τρελλο γελιο το θεμα πετονια. 99 παιχνιδια και να ερχεται να τα βλεπει και να λεει τι ειναι αυτο;;!!!! και να λεω, ετος κατασκευης του παιχνιδιου.......... το 1987+ λεμε. :rofl::rofl: Ti να πεις βγαλσιμο απο πριζα και απο την μπλουζα σηκωτος εξω. Μετα απο λιγο αντε παλι.

Βεβαια εγω το ειχα προχωρησει λιγο πιο κατω το θεμα. Ανοιγμα με λοστο το μπροστινο ντουλαπι με τον κερματοδεκτη και περασμα 2 καλωδιων στα σημεια που ακουμπαγε το δεκαρικο, να κρεμονται λιγα χιλιοστα εξω απο το πλαστικο για να μην φαινονται.......και δωσε παιχνιδια με ενα απλο αγγιγμα. Ουτε πετονιες ουτε τιποτα. Τεχνολογια αιχμης. :hide::blush:

ωραιες εποχες ρε παιδι μου.....:bgrin2:

Surfdrifter
29-10-2008, 17:30
ps4 σε βρίσκω πολύ Μαγκάιβερ! Ναι και για αυτό το ποδοσφαιράκι λέω που βέβαια τα συστήματα αλλάζαν ανάλογα με την έκδοση. Το πιο κλασσικό γκολ ήταν πάντως αυτό που έμπαινε με διαγώνιο σούτ πάνω στην γραμμή της περιοχής περίπου

Lefteris_X
29-10-2008, 17:32
ΑΜΑΝ! ΝΑΙ!

Αυτό που πήγαινες προς την μια κατεύθυνση και αμέσως γύριζες το joystick (πόσα χρόνια έχω να γράψω τη λέξη "joystick") απο την αντίθετη διαγωνίως και το κάρφωνες στο γάμμα!



ΠΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ! αυτά είναι.





Λευτέρης

ps4
29-10-2008, 17:34
αυτο που αν ο τερματοφυλακας κοιτουσε τερμα και με μια αποτομη κινηση μπροστα του μοχλου παταγες το σουτ ειχε μια μικρη πιθανοτητα να μπει γκολ............

πωπω εκανα κοπανες για να παιξω αυτο το ποδοσφαιρακι και μας επιαναν απο τα αυτια να γυρισουμε πισω........ :)

NIKOS
30-10-2008, 03:08
ena tha sas pw! MATA HARI! axaxaxa to thimaste?
to chuck rock? bomberman? baby jo???? lol! are xronia!!
giati ...to TOKI??? h to podosfairaki ...to match day? emilio budragenio? :P

msnes7
30-10-2008, 10:04
Chuck rock.............η σκηνή που πήγαινες κάτω από τον δεινόσαυρο και σου έριχνε μια ωράια σακούλα με το μεσημεριανό του looooooooooooooooooool

Lefteris_X
30-10-2008, 11:15
ΟΥΓΚΑ ΜΠΟΥΝΓΚΑ! (έτσι δεν φώναζε ο Chuck στην έναρξη κάθε πίστας; )


Pang, Bomb Jack, Bombuzal, Super Cars II, Dr. Livingstone, Golden Axe I + II (coin-op), Sword of Shodan, Defender of the Crown, It Came From the Desert...



Λευτέρης

gepe13
30-10-2008, 11:31
north and south (amiga)

Surfdrifter
31-10-2008, 17:29
Bomb Jack...και αυτό καλό.... Ρε μάγκες, μπας και θυμάστε ένα παιχνίδι εποχής Spectrum που ήσουν ένας ιππότης και προσπαθούσες να σώσεις μια πριγκήπισσα (μαλλον); Το ξέρω ότι είναι πολυ γενική περιγραφή, αλλά αν κάποιος θυμαται τιτλους, ετσι και το δω θα το θυμηθώ...

plakas
31-10-2008, 17:30
Bomb Jack...και αυτό καλό.... Ρε μάγκες, μπας και θυμάστε ένα παιχνίδι εποχής Spectrum που ήσουν ένας ιππότης και προσπαθούσες να σώσεις μια πριγκήπισσα (μαλλον); Το ξέρω ότι είναι πολυ γενική περιγραφή, αλλά αν κάποιος θυμαται τιτλους, ετσι και το δω θα το θυμηθώ...


ghost and goblings

redismagik
31-10-2008, 17:40
me To TENGHEN trella,dekariko me to tsouvali(oti eixa) ...... kontres me kolitoys,fasaria apo ti mama ,2 fores stin asfaleia gia exakrivosi,ti lete tora !petonia de xrisimopoioisa pote alla zileua tous alous pou eixan tharos na to kanoun!

dspug7
31-10-2008, 17:43
pw pw re paidia...ti mou thimizete twra.kings quest,space quest,leisure suit larry 1,kai posa alla sto prwto mou pc,apo ekeina xwris sklhro disko kai pou pairnan tis disketes tis terasties!!apo coin ops eixa leiwsei to toki kai to daytona...alles epoxes...

Surfdrifter
02-11-2008, 20:30
Οχι plakas, δεν αναφέρομαι στο Ghost N' Goblins. Thanks παρόλα αυτα

DS1976
25-11-2008, 14:01
pou mporw na vrw re paidia kai na paixsw tis paixnidares aytes?

nikon
25-11-2008, 14:40
pou mporw na vrw re paidia kai na paixsw tis paixnidares aytes?
Στο mame τα έχει όλα αλλά μόνο σε pc μπορείς να τα παίξεις.

Dragonpaul
03-12-2008, 11:48
Bomb Jack...και αυτό καλό.... Ρε μάγκες, μπας και θυμάστε ένα παιχνίδι εποχής Spectrum που ήσουν ένας ιππότης και προσπαθούσες να σώσεις μια πριγκήπισσα (μαλλον); Το ξέρω ότι είναι πολυ γενική περιγραφή, αλλά αν κάποιος θυμαται τιτλους, ετσι και το δω θα το θυμηθώ...

Μηπως λες το "Beyond the Ice Palace"?

Ρε παιδια, τι μου θυμιζετε με αυτο το thread. Θυμαμαι που στη γειτονια μου ειχαν ενα ουφαδικο (οπως τα λεγαν τοτε, θυμαστε?) και στη γωνια ειχαν το Shinobi. Ξεροσταλιαζαμε, εγω και οι φιλοι μου, στη βιτρινα του καταστηματος και περιμεναμε να παιξει καποιος. Ειδικα αν ηταν καλος και το τερματιζε.... Χοροπηδαγαμε εμεις απ' εξω. Περιμεναμε πως και πως να μας αφησουν να μπουμε και 'μεις μεσα. Κατι που ποτε δεν εγινε.

Surfdrifter
15-12-2008, 14:07
Μηπως λες το "Beyond the Ice Palace"?

Ρε παιδια, τι μου θυμιζετε με αυτο το thread. Θυμαμαι που στη γειτονια μου ειχαν ενα ουφαδικο (οπως τα λεγαν τοτε, θυμαστε?) και στη γωνια ειχαν το Shinobi. Ξεροσταλιαζαμε, εγω και οι φιλοι μου, στη βιτρινα του καταστηματος και περιμεναμε να παιξει καποιος. Ειδικα αν ηταν καλος και το τερματιζε.... Χοροπηδαγαμε εμεις απ' εξω. Περιμεναμε πως και πως να μας αφησουν να μπουμε και 'μεις μεσα. Κατι που ποτε δεν εγινε.

Θυμάμαι που όταν ήσουν καλός σε ένα πάιχνίδι, σου συμπεριφέρονταν σαν να είσαι celebrity. Έμπαινε ο Τάκης Τάδε και ψου-ψου-ψου "Αυτός τερματίζει το [ΤΑΔΕ] με ένα εικοσάρικο!!!" "Πωπω!! Τι λες βρε παιδί μου"

Αχχ, ωραίες εποχές. Θυμάμαι ήμουν ο πρώτος που τερμάτισε το Wonder Boy στην γειτονιά μου, μιας και φτάναμε όλοι στην 7-2 και κολλάγαμε σε ένα σημείο. Ε, μόλις βρήκα την λύση για το σημείο εκείνο, μόνο άγαλμα δεν μου έστησαν!

jsrory
02-08-2013, 19:54
τεραστια συγκίνηση με mame !!!! Παιχνίδια που παίζαμε 20+ χρόνια πριν!

karlat89
02-08-2013, 21:25
Ήμουν πολύ δυνατός στο New Zealand Και tublepop, για μένα το πιο αστείο είναι ι ονομασίες που δίναμε αυτά παιχνίδια. Πχ πάντα νόμιζα ότι το παιχνίδι είναι το water boy

Καλά τα mame αλλά αν δεν έχει κερματοδεκτη δεν έχει νόημα

Mr.Dododi
10-03-2014, 02:26
Θυμάται κανείς τα παρακάτω?
Bloody Roar, MDK, Wild 9, Apocalypse και Ghost in the shell στο PSOne.
Ευελπιστώ να γίνει κάποιο remake ή έστω HD remastering. Τα 'χα λιώσει!!!

GRZEUS
29-04-2014, 17:03
PlayStation - Tech Demo - Manta Ray (1994): http://youtu.be/nikwa_WswTs
PlayStation - Tech Demo - T-Rex "Dino" (1994): http://youtu.be/-trcgdcuwpk