PDA

View Full Version : MGS4 Επικο τραγουδι!



freak
21-10-2008, 19:49
Ακουσα ενα φοβερο κομματι απο μια γυναικα, στο ACT4, στα χιονια ακριβως μπροστα απο την πορτα που μεσα ειναι τα ρομποτακια και τα εξουδετερωνουμε με Chaff Grenade,

Το κομματι ελεγε from Metal Gear Solid 1, μετα δεν το προλαβα. Οποιος το ξερει θα του χρωσταω big time!!!

Ευχαριστω

Valkyre
21-10-2008, 20:23
Μαλλον εννοεις το The Best is Yet to Come...

Υπαρχει και στο ipod του παιχνιδιου.Ειναι ενα απο τα πιο αξιομνημονευτα τραγουδια ολων των εποχων στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων.Ειναι το ending theme του MGS1.

KosmixGR
21-10-2008, 20:25
Αυτο λετε;
URTt_imRTlM

pictorino
21-10-2008, 20:26
θα το κοιτάξω στο ipod,είναι ένα τραγούδι όλο αναμνήσεις

freak
21-10-2008, 20:37
Γεια σου ρε Val..............

Valkyre
21-10-2008, 20:45
Bασικα ολα τα soundtrack των MGS ειναι επικα...με αποκορυφωμα το soundtrack του MGS4 , που για εμενα , ειναι ενα απο τα καλυτερα soundtrack που γραφτηκαν ποτε , ανεξαρτητως εαν προκειται για βιντεοπαιχνιδι ή ταινια.

SQP_GR
21-10-2008, 20:56
kolasi to komati anatrixiasa wpos kai otan to akuga tin wra pu epaiza to 4

LeoTheAkuma
31-12-2008, 15:25
Εγω ανατριχιασα και μονο οταν ακουσα οτι θα παω Moses.

Φαντασου οταν μπηκα μεσα.... Ανατριχιλα στο full και πολλες αναμνησεις με δακρυα αναμηγμενα...

ΕΠΟΣ απλα.

Εθισμος το MGS.

Zeichef
31-12-2008, 20:09
Dakrya??

AgentPrinny007
31-12-2008, 20:13
Απο τα καλυτερα μουσικα κομματια που εχουν γραφτει για videogame.

LeoTheAkuma
31-12-2008, 20:20
Dakrya??



E ναι αμα εισουν 8 χρονων και επαιζες ενα παιχνιδι και μετα απο 10 χρονια στο παρουσιαζουν,ειναι συγκινητικο...

Zeichef
31-12-2008, 20:22
lol tyxainei kai go 7-8 xronon eixa paiksei to mgs1 (itan ena xrono afou eixe kykloforisei):D

SoloSnakeGR
09-02-2009, 16:38
Ego eimoun 5 xronwn kai itan poly megalh sygkinish gia mena to MGS4!BTW to tragoudi ta spaei.Mia aporia....pos bazoume custom soundtracks?

Picasosss
28-09-2010, 16:52
Πω ρε παιδιά τι μου θυμησατε τωρα

PaneDi
28-09-2010, 20:58
pw ! anatrixiasa oloklhros ! bravo re paidia..me girisate 10 xronia prin!

HarrisDo
28-09-2010, 22:56
YouTube - Metal Gear Solid 4 OST - Love Theme (Full)

fotografass
28-09-2011, 09:11
Komatara ontos....

balabanis
12-03-2012, 16:50
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZfKA4b5SFq4#!

Δειτε το παιδια!

Valkyre
12-03-2012, 16:59
^^ Πραγματικα καταπληκτικο!! ... αρε τι μου κανεις τωρα... με καταστρεφεις... μου ερχεται να τα παιξω ολα απο την αρχη....

balabanis
12-03-2012, 17:10
Χαχα... Val εμενα μου λες, που ξανα επαιξα το Snake Eater και τωρα ξανα παιζω το MGS 4!!Ειναι Επος, δν ειναι απλα ενα παιχνιδι!!Τρομερο το theme με τη συμφωνικη!!

enstikto
12-03-2012, 17:10
^^ Πραγματικα καταπληκτικο!! ... αρε τι μου κανεις τωρα... με καταστρεφεις... μου ερχεται να τα παιξω ολα απο την αρχη....

Ναι σιγά μην αφήσεις το Mass Effect 3 για να ξαναπαίξεις τα MGS για 35η φορά :P
Πάντως αν θες έχω το HD Collection σπίτι και μάλλον θα αργήσω να ασχοληθώ μαζί του....

Valkyre
12-03-2012, 17:27
^^ Ξερεις τι εβλεπα απο την ωρα που εγραψα το μηνυμα?

Αυτο εδω:

Metal Gear Solid 4 - Final Battle Cutscene [HD] - YouTube

Oτι και να λεμε ειναι λιγο... best moment of my gaming life... με ευκολια κι ολας... μετα απο 20 χρονια saga αυτη η στιγμη ειναι απλα ενα επος...την ωρα που επαιζα ετρεμα κυριολεκτικα!

Δεν νομιζω αλλο παιχνιδι να μου προσφερει ξανα ποτε το υπερεπος που ενιωθα οταν επαιζα MGS4...

Edit: Εννοειται οτι θα αγορασω το Collection... απλα οχι τωρα... γιατι ξερω οτι αν το παρω θα παψω να παιζω οτιδηποτε αλλο.

Valkyre
12-03-2012, 17:55
Χωρις πλακα ακομα cutscenes απο το MGS4 βλεπω... καταστραφηκα εντελως... βγηκα εκτος ΜΕ3 mood...

Σταματαω επιτοπου γιατι λιγο ακομα και ξεκιναω απο την αρχη...

Θα πω ενα τελευταιο πραγμα. Απο τοτε που πηρα το PS3 και το MGS4 το εχω πρωτο πρωτο στην βιβλιοθηκη μου. Απο τοτε μονο 2 παιχνιδια το απειλησαν για να βγει απο την θεση αυτη. Ειναι στο ιδιο σημειο 4 χρονια τωρα. Και απο οτι φαινεται εκει θα μεινει!!

ΥΓ: Γι αυτο τσαντιζομαι με κατι εκτρωματα οπως το Rising...

balabanis
12-03-2012, 18:09
Σου κανα ζημια ε;Εγω οσα περιγραφεις τα επαθα κ βγηκα εκτος κλιματος απ ολα τα παιχνιδια κ ειμαι στα MGS...Ξανα...(δεν ηθελα κ πολύ)

stavros88
12-03-2012, 22:11
χεχε κι εγω συντομα(μετα το arkham city) αρχιζω παλι απο την αρχη!Ελπιζω το peace walker να παλευεται...

παντως σκεφτομουν αφου πλεον εχω την collection να αρχισω με το 3 και στην συνεχεια peace walker κτλ.τι λετε?

balabanis
13-03-2012, 01:31
Αν παιξεις το 3, δεδομενο οτι ειναι το καλυτερο στο Πακετο HD... δε θα θες να παιξεις τα αλλα!Εγω ειπα να τα ξεκινησω χρονολογικα επαιξα το Snake Eater... και κατεληξα στο MGS 4!(Το Peace Walker καλο ειναι αλλα δε συγκρινετε .. το εφτασα περιπου στη μεση)!!Εγω θα σου προτεινα να παιξεις, πρωτα Peace Walker μετα το το Sons of Liberty κ τελος το 3!

stavros88
13-03-2012, 19:13
απλα ελεγα να τα παιξω με την χρονολογικη σειρα του παιχνιδιου ετσι για αλλαγη

Zaneiga
14-03-2012, 00:15
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZfKA4b5SFq4#! (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZfKA4b5SFq4#%21)

Δειτε το παιδια!


Έπος. Στο 3:15 αρχίζει το αγαπημένο μου part. Τι υπέροχη μουσική έχει αυτή η σειρά ρε γαμώτο!

balabanis
14-03-2012, 12:44
απλα ελεγα να τα παιξω με την χρονολογικη σειρα του παιχνιδιου ετσι για αλλαγη

Και γω μ αυτο το σκεπτικο ξεκινησα!Αλλα η Εμπειρια του Snake Eater μονο παιζοντας το MGS 4 ξεπερνιέται!Η γνωμη μου ειναι παιξε το 2 και το Peace Walker και ασε το Έπος για το τελος!!
Οσο για το theme, καθε φορα που τ ακουω ''παθαινω'' και θελω να τα παιξω ξανα ολααα!!

PDS
14-03-2012, 14:13
Κατ'εμε παντως σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο MGS το 4.

1>3>2>>>4 καπως ετσι παει για μενα:)

Oλα(και τα 4) ειναι εξαιρετικα παιχνιδια(και τα 3 πρωτα ειναι πολυ κοντα σε ποιοτητα) ,αλλα το 4 θα ελεγα οτι ειναι το χειροτερο.Η πιεσεις που δεχτηκε ο Kojima απ'ολες τις πλευρες νομιζω οτι αποτυπωνονται στο προιον.

Ο kojima ειχε πει οτι το 3 θελει να ειναι το τελευταιο του MGS,απο κει και περα ειναι γνωστο οτι ειχε τρομερες πιεσεις απο fans και την Κοnami για να το βγαλει.Αν δεν κανω λαθος εκεινη την εποχη ειχε δηλωσει οτι εχει δεχτει ακομα και απειλες απο fans και τελικα ειχε πεσει σε καταθλιψη.
Τελικα εκανε ενα ακομα MGS.

Αλλες πιεσεις αφου αποφασισε να το κανει, αφορουσαν το τυπο και γενικα τα παραπονα για το gameplay των MGS(μαλιστα εκαναν πολλες συγκρισεις με το SC και θεωρουσαν πολλοι απαρχαιομενους τους μηχανισμους των MGS).
Τελικα ανανεωσε το gameplay(το οποιο ηταν και πολυ καλο),αλλα για μενα εχασε την ταυτοτητα του.Δεν υπηρχε αυτο το πραγμα που ενιωθα(φοβος,αγωνια κτλ) στα προηγουμενα MGS.Δεν το ενιωσα ουτε λεπτο.

Και τελος η πιεση που κυριως δημιουργησε ο ιδιος στον εαυτο του(αν και φανταζομαι και σε αυτο υπηρχαν πιεσεις απο fans),ηταν να απαντησει στα παντα ,σε ολα τα ερωτηματα.Να μην αφησει κανενα κενο στο τελευταιο οπως πιστευε MGS.

Γενικα ολα αυτα τα χρονια διαβαζοντας reviews,βλεποντας αντιδρασεις των fans ,αλλα και απλων gamers που τους αρεσαν τα mgs.βλεπω σε γενικες γραμμες οτι οι fans ειναι απολυτα ικανοποιημενοι,ενω οι υπολοιποι οχι τοσο.
Το παιχνιδι για μενα ειναι πολυ καλο,αλλα παιζοντας το κατα καποιον τροπο(κατ'εμε,γιατι μπορει να λεω και βλακειες) ''βλεπεις'' την πιεση που ενιωθε ο kojima.

Η σειρα δεν υπαρχει.Ειναι κατι παραπανω απο παιχνιδι,αλλα το 4 ενιωσα πολλες φορες οτι δεν ηταν MG.Δεν ειδα τον πανεξυπνο δημιουργο μεσα στο παιχνιδι ,αλλα εναν πιεσμενο δημιουργο.

Θυμαμαι που ειχε δηλωσει πως δεν ηταν ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα και οτι θα του εβαζε 1/10.Μπραβο του αν το πιστευει(μετα απο τοσα χρονια,νομιζω οτι μπορω να καταλαβω γιατι τα ελεγε αυτα τοτε).Αν βαζει 1/10 σε αυτο το παιχνιδι ,δειχνει ποσο μεγαλος δημιουργος ειναι.

Valkyre
14-03-2012, 14:42
Βαγγελη τα εχουμε ξαναπει ακριβως τα ιδια αλλα δεν με προσεχες οταν στα ελεγα! :)

α) Ο Κοτζιμα ειχε πει οτι το MGS2 θα ειναι το τελευταιο του mGS. Μαλιστα γι αυτο και τον τερματισμο μιλαει ο Snake στο raiden για passing the torch.

β) Ο κοτζιμα οταν ειπε οτι ειναι 1/10 ικανοποιημενος μιλουσε για τα γραφικα και τον τεχνικο τομεα. και αυτο γιατι απο τα αρχικα specs του PS3 περιμενε πολυ πιο δυνατο μηχανημα. Ισα ισα που ειχε δηλωσει οτι οσον αφορα το gameplay ειναι ευχαριστημενος απολυτα καθως εβαλε ολα αυτα που ηθελε.

Θα συμφωνησω οτι ηταν υπερβολικα πιεσμενος (φαινεται και απο τις συνεντευξεις και τα making off) ομως θα διαφωνησω οτι το MGS4 δεν σε εκανε να νιωθεις αγωνια ή οτι σε εκαναν να νιωθεις τα προηγουμενα MGS. Δεν ξερω σε τι δυσκολια επαιζες, αλλα σε υψηλες δυσκολιες οι εχθροι σε εκαναν πολυ πιο ευκολα detect απο οτι παλιοτερα. Αυτο που ισως συνεβη και σε επηρεασε αρκετα ειναι η αλλαγη της καμερας. Τα παλια mGS με την over the top camera, δεν επετρεπαν στον παιχτη να δει μπροστα του σε αποσταση οποτε σε καποιες φασεις πηγαινε τυφλος. Ναι μεν αυτο αυξανε την αγωνια, αλλα απο την αλλη ειναι αδυνατον σε αυτην την γενια να βγαλεις τετοιο παιχνιδι. Τρανη αποδειξη του ποσο η καμερα αλλαξε το παιχνιδι ειναι το MGS3 subsistence που εισηγαγε για πρωτη φορα την καμερα αυτη (ενω το αρχικο MGS3 ηταν με την παραδοσιακη) και εμοιαζε αλλο παιχνιδι.

Το gameplay του MGS4 ηταν αριστουργηματικο. Ειχε ολα τα προτερηματα των παλαιων, νεες προσθηκες και καμμια αδυναμια κατ εμε. (δεν ειμαι βεβαια και ο πλεον αντικειμενικος με αυτο το παιχνιδι/σειρα). Αλλα πραγματικα νομιζω οτι ηταν καλσεις ανωτερο. Σωστη καμερα, απιστευτη ποικιλια κινησεων, εξαιρετικο shooting feel, τεραστια γκαμα κινησεων CQC (τα αλλα παιχνιδια ειχαν 1 κινηση εκτος του 3 που ειχε 3-4), customizable weapons, περισσοτερα gadgets, ποικιλια στα επιπεδα και ενα καρο ακομα gameplay elements οπως να μαχεσαι με το Metal Gear Rex, κυνηγιτα κλπ κλπ

Ηταν η επιτομη ολων οσων εκαναν το mGS αυτο που ηταν και ταυτοχρονα η εξελιξη αυτου.

Τα ψεγαδια του για εμενα ηταν καποια αχρειαστα μακροσκελη cutscenes που εστιαζαν σε πραγματα οχι τοσο σημαντικα (fan service) και το γεγονος οτι ηθελα περισσοτερο.

Για εμενα δεν μπορω ευκολα να διαλεξω αναμεσα στα mGS, ειναι σαν να διαλεγω απο τα παιδια μου που λεμε αλλα αν με αναγκαζε κανεις θα τα εβαζα ως εξης:

1) MGS1: Γιατι πρωτο? Μα γιατι εκεινη την περιοδο που κυκλοφορησε ηταν το πρωτο "βιντεοπαιχνιδι" απο το οποιο ενιωσα οτι επρεπε να λειπει η λεξη "παιχνιδι". Εκεινη την εποχη δεν ειχαμε καν 3D παιχνιδια, ποσο μαλλον fully voiced και με τοσο ενηλικη και εξωπραγματικη ιστορια.

2) MGS4: το ευρος των συναισθηματων που μου προσφερε δεν μου το εχει προσφερει αλλο παιχνιδι μεχρι σημερα. Ο πιο αναμενομενος τιτλος ολων των εποχων για εμενα.

3) ΜGS3: αρχικα το ολο "Ραμπο" της υποθεσης μου ξινιζε οταν εβλεπα τα previews αλλα οταν το επαιξα με μαγεψε. Απιθανοι χαρακτηρες, εξαιρετικο στορυ και καινουργια στοιχεια gameplay που αλλαξαν τα παντα.

4) ΜGS2: ο λογος που πηρα PS2 μαζι με το Zone of the Enders. Γιατι το Zone of the Enders? Γιατι ειχε το ντεμο του MGS2 μεσα. Περιττο να πω οτι εβαλα το ZOE μεσα στο PS2 σχεδον μετα απο μια βδομαδα απο την αγορα...ελιωνα στο ντεμο....

τι να πει κανεις γι αυτην την σειρα πραγματικα...

PDS
14-03-2012, 18:37
Nαι τωρα θυμηθηκα οτι πρεπει να εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση.:p

α)Ναι το ειχε πει,αλλα δεν ξερω αν το πιστευε και ο ιδιος.Εγω σχολιασα τις πιεσεις που ειδα οτι ενιωθε και που τελικα δεν εδωσαν κατι σαν το ξεχωριστο με τα ασχημα και καλα του mgs3(για μενα).
Μπορει πραγματι να ειχε πιεσεις και για το mgs3,αλλα δεν φανηκε ποτε κατι τετοιο.Ηταν ενα παιχνιδι που δεν υπαρχουν λογια το πως αισθανομουν οταν το επαιζα.Οποτε ή οι πιεσεις ηταν μεγαλυτερες και περισσοτερες για το 4 ή δεν υπηρχαν πιεσεις για το 3(ή τις διαχειριστηκε αυτος καλυτερα κτλ κτλ).
Εγω στεκομαι στο αποτελεσμα περισσοτερο.

β)Οντως μιλαγε για τις δυνατοτητες της κονσολας στο τεχνικο κομματι οσον αφορα αυτα τα πραγματα που ηθελε να κανει και τελικα επηρεασαν το συνολο.Δεν νομιζω οτι εβαλε 1/10 για τα textures,αλλα για πραγματα που επηρεαζαν το ιδιο το παιχνιδι.Ο Kojima δεν θα μπορουσε ποτε να σκεφτεται τοσο επιφανειακα και να μη μενει στην ουσια.

Τωρα για τα αλλα.

Δεν εξεταζω το γιατι και πως,εξεταζω το αποτελεσμα και ως αποτελεσμα μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν με εκανε να νιωθω το ιδιο που ενιωθα με τα προηγουμενα παιχνιδια στο gameplay(στην μεγαλη δυσκολια παντα).Δεν εχω βαρεθει τα παιχνιδια.Games σαν το heavy rain, ακομα και το uncharted 1 με εκαναν να μην θελω να ξεκολλησω(οπως και τα παλια MGS).Κατι που δεν εγινε με το 4.
Τελικα μπορει να εχει βελτιωθει σε 100 τομεις το gameplay αλλα εχασε την μαγεια του για μενα.

Επισης στα cutscenes ειδα απο γαμους μεχρι τον rayden να ειναι ο τσακ νορις.:p
Δεν ξερω,μου φαινεται οτι ειχε τα μακραν χειροτερα cut-scenes στην σειρα σε ποιοτητα και ποσοτητα.
Απο την αλλη εβλεπες ας πουμε οτι ''το εχει'' στην σκηνοθεσια και σε καποιες σκηνες.Αλλα το παρακανε.

Στα υπολοιπα συμφωνω.Δεν ειναι κακο το 4 για μενα,αλλα καπου ηθελε να ικανοποιησει τους παντες και εχασε το νοημα κατ'εμε.
Aν εβαζα στα προηγουμενα 10,γιατι για μενα ηταν τοσο καλα παιχνιδια,σε αυτο θα εβαζα 8-8.5.
Κραταω το οτι ο kojima ηθελε να δωσει περισσοτερα και ελπιζω να μπορει να τα δωσει.Ειμαι βεβαιος οτι αν εκανε ενα νεο exclusive mgs θα τριβαμε τα ματια μας.Αλλα οι καιροι εχουν αλλαξει.

Στην προηγουμενη γενια ημουν τρελος φαν kojima.Καθομουν και διαβαζα βιογραφικα,τα παντα που εχουν να κανουν με την ζωη του κτλ.
Πλεον δεν υπαρχει η ιδια λαχταρα για να δω εναν νεο τιτλο του.Σιγουρα αν ανακοινωσει νεο παιχνιδι,θα μπω στο hype train.Αλλα δεν υπαρχει αυτο που υπηρχε στην προηγουμενη γενια.

Αποψη μου βεβαια.Ο καθενας εχει την δικη του :D

Valkyre
14-03-2012, 18:49
Κοιτα γουστα ειναι αυτα. Προσωπικα θεωρω οπως σου ειπα οτι το gameplay ηταν καταπληκτικο σε σχεση με τα προηγουμενα.

Τωρα για τα cutscenes σου ειπα, ναι υπηρχαν καποια που ηταν αρκετα μακροσκελη και δεν υπηρχε λογος γιατι δεν εδειχναν κατι ιδιαιτερα σημαντικο και ηταν καθαρα fan service.

Αλλα νομιζω οτι πραγματικα ειναι το λιγοτερο αυστηρο το σχολιο σου "μακραν τα χειροτερα cutscenes"... δεν ξερω πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα, οχι οτι το κατακρινω, οπως ειπαμε γουστα ειναι, αλλα πραγματικα παρα πολλα cutscenes του MGS4 σε αφηναν με το στομα ανοικτο. Απο το opening, την συναντηση με τον Ocelot, την μαχη με τα MGS, την αλληγορικη θυσια του raiden, την εισαγωγη του raiden, ολοκληρο το Shadow moses (πραγματικα εξωπραγματικο) το κλεισιμο του act 3 με τον Ocelot να παιρνει τον ελεγχο του JD, την επικη μαχη στο τελος με τον Ocelot και το τελος με τον Big Boss.

Πρεπει να ξεχναω μεσα σε αυτο ενα καρο ακομα επικες σκηνες, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως ας πουμε θεωρεις "μακραν" (το τονιζω αυτο γιατι μοιαζει να σου φαινεται χαωδης η διαφορα) χειροτερα τα cutscenes απο αυτα του 2 ας πουμε που αν το 4 μακρυγορουσε σε καποια σημεια, το 2 το εκανε σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο.

<οπως παντα βεβαια αποψεις, και αν δεν εβαζες το "μακραν" δεν θα το ανελυα, αλλα πραγματικα μου εκανε τρομερη εντυπωση αυτο το σχολιο! :)

PDS
14-03-2012, 18:59
Το ''Μακραν'' παντα στα πλαισια των ετσι και αλλιως πολυ καλων cut-scenes των MGS.Δεν βαζω αλλα παιχνιδια μεσα.

Ας πουμε αν τα cutscenes των προηγουμενων ειναι 9.5-10,σε αυτα του MGS θα εβαζα 8.5 -9 για τα δεδομενα των mgs . ''μακραν'',καλυτερα για τα δεδομενα αυτων των παιχνιδιων και μονο αυτον.

Ας πουμε το εισαγωγικο videο του MGS4 μπορω να στο βαλω στα καλυτερα της γενιας ανετοτατα(μπορει και να ειναι το καλυτερο).Αλλα μου αρεσαν περισσοτερο τα εισαγωγικα των προηγουμενων mgs.Δεν ξερω πιο να πρωτοδιαλεξω.
Το εισαγωγικο του 1 για την εποχη εκανε την διαφορα απο οτι αλλο υπηρχε ανετα?
Το εισαγωγικο του 2 που ηταν υπεροχο στην χειροτερη?
Του 3?Δεν εχω λογια.
Ειναι η αισθηση που σου εβγαζαν.

Και γενικοτερα αυτο το πραγμα με τα mgs δεν ξερω αν υπαρχει σε αλλα παιχνιδια.Για τα 3 πρωτα αλλαζω αποψη συνεχεια.Μου ειναι αδυνατον να διαλεξω.ενω το 4 ευκολα το βαζω στη 4η θεση.

Αποψεις οπως λες και εσυ.
Θα το ξαναπαιξω καποια στιγμη.

Zaneiga
14-03-2012, 19:28
Για μένα, με σειρά είναι:
1
3
4
2

Το πρώτο ήταν ΤΟ παιχνίδι. Πραγματικό αριστούργημα, απίστευτοι διάλογα (αν και το είχα παίξει όταν ήμουν μικρός και δεν έδινα τόση σημασία στο τι λέγανε) αλλά όταν το ξαναέπαιξα το 2005 πράγματη κατάλαβα τι φοβερούς διαλόγους είχε. Epic characters, φοβερά cut-scenes για την εποχή του και έχει το καλύτερο OST.

Το 2ο ήταν καλό παιχνίδι, μέτριο Metal Gear Solid. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η περιοχή του παιχνιδιού. Δεν είχα πρόβλημα με την αλλαγή του χαρακτήρα μιας και ο Raiden μου άρεσε αρκετά.

Το 3ο ήταν πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Απο τα αγαπημένα μου και το θεωρώ 2ο καλύτερο παιχνίδι του PS2 μετά το Shadow of the Colossus. Απίστευτο environment, ΕΠΙΚΑ boss fights, τα καλύτερα που έχει η σειρά Metal Gear Solid. Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω την μάχη με τον The End. Να είσαι στο δάσος, με το sniper και να μην ξέρεις απο που θα σε πυροβολήσει ο γέρος. Και το μόνο που άκουγες ήταν τα ζώα και τις σφαίρες.

Στο 4 αυτό που ΔΕΝ μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ ήταν το Drebin's shop. Πραγματικά πως σκέφτηκαν να βάλουν αυτή την αηδία στο παιχνίδι? Αυτά που μου άρεσαν πάρα πολύ ήταν τα Act 3 (πολύ ωραίο stealth chapter) και φυσικά το Act 4 στο Shadow Moses. Εκεί που άρχησε να παίζει το τραγούδι στο Shadow Moses έριξα κλάμα. Και τέλος, λάτρεψα τον Raiden.

Sorry για το off-topic.

stavros88
14-03-2012, 23:46
καλα το 1ο δεν θα ξεπεραστει ποτε!

AlexandrosQV
20-03-2012, 12:54
Ετσι.. Ενα ριμεικ θα ηθελα πως και πως.. με τις ιδιες φωνες κτλ..