PDA

View Full Version : Κανόνες αγγελιών



alestr9s
17-10-2008, 23:43
Βλέποντας τις τιμές των μεταχειρισμένων παιχνιδιών στο sub-forum Αγγελίες και με βάση τον κανονισμό ότι απαγορεύεται ο σχολιασμός, εάν δεν είναι κάποιος ενδιαφερόμενος για αγορά, θα ήθελα να προτείνω να τροποποιηθεί λίγο ο κανόνας.

Καλό θα ήταν, εφ'όσων το ίδιο προϊόν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα (ηλεκτρονικό και μη), να επιτρεπόταν το ποστάρισμα του link για να προστατεύονται οι πιθανοί αγοραστές...

Δε γίνεται να προσπαθούμε να βασιστούμε στην ημιμάθεια και στην άγνοια κάποιων συν-φορουμιτών μας για να κερδίσουμε 5 ευρώ περισσότερα από ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι που θα πουλήσουμε....

Δε γίνεται ρε παιδιά όταν κάτι έχει καινούριο 16-20 ευρώ (με μεταφορικά) απ'τα 2 κλασσικά site και να πωλείται το ίδιο παιχνίδι μεταχειρισμένο στα 30 ευρώ... Το φόρουμ, και οι Αγγελίες, είναι τόπος διευκόλυνσης και όχι για να βγάλουμε απ'τη μυγα ξίγκι...

Θα ήταν πολύ σωστό να επιτρεπόταν να ενημερωθεί ο πιθανός αγοραστής ότι το ίδιο πράγμα και ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μάλιστα μπορεί να το αγοράσει 10 ευρώ φθηνότερα... Θα πρέπει να προστετεύουμε τα μέλη τα οποία απλά δεν έχουν ψαχτεί τόσο πολύ. Είναι κοροϊδιά ρε παιδιά...

Εγώ προσωπικά θα ποστάρω link με το ίδιο παιχνίδι από play.com και videogamesplus.ca όπου βλέπω αγγελίες με περσινά παιχνίδια στα 30 ευρώ.... Δεν είναι σωστό να πατάτε στην άγνοια του άλλου....

Αυτό που θα ήταν δόκιμο με τα μεταχειρισμένα μας παιχνίδια θα ήταν να καθιερώσουμε τις ανταλλαγές... Όταν ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ το Assasin's έχει 17 ευρώ (με δωρεάν μεταφορικά) σε τι τιμή να το πουλήσουμε το μεταχειρισμένο μας ρε παιδιά??? 10? 13 ευρώ?
Ενώ μπορούμε κάλλιστα να το ανταλλάξουμε με το παιχνίδι που έχει κάποιο άλλο μέλος και είναι στην ίδια φάση με εμάς....

Περιμένω τα σχόλια σας.....



Υ.Γ. Sorry για την μακρυγορία....

pictorino
17-10-2008, 23:55
Βλέποντας τις τιμές των μεταχειρισμένων παιχνιδιών στο sub-forum Αγγελίες και με βάση τον κανονισμό ότι απαγορεύεται ο σχολιασμός, εάν δεν είναι κάποιος ενδιαφερόμενος για αγορά, θα ήθελα να προτείνω να τροποποιηθεί λίγο ο κανόνας.

Καλό θα ήταν, εφ'όσων το ίδιο προϊόν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα (ηλεκτρονικό και μη), να επιτρεπόταν το ποστάρισμα του link για να προστατεύονται οι πιθανοί αγοραστές...

Δε γίνεται να προσπαθούμε να βασιστούμε στην ημιμάθεια και στην άγνοια κάποιων συν-φορουμιτών μας για να κερδίσουμε 5 ευρώ περισσότερα από ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι που θα πουλήσουμε....

Δε γίνεται ρε παιδιά όταν κάτι έχει καινούριο 16-20 ευρώ (με μεταφορικά) απ'τα 2 κλασσικά site και να πωλείται το ίδιο παιχνίδι μεταχειρισμένο στα 30 ευρώ... Το φόρουμ, και οι Αγγελίες, είναι τόπος διευκόλυνσης και όχι για να βγάλουμε απ'τη μυγα ξίγκι...

Θα ήταν πολύ σωστό να επιτρεπόταν να ενημερωθεί ο πιθανός αγοραστής ότι το ίδιο πράγμα και ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μάλιστα μπορεί να το αγοράσει 10 ευρώ φθηνότερα... Θα πρέπει να προστετεύουμε τα μέλη τα οποία απλά δεν έχουν ψαχτεί τόσο πολύ. Είναι κοροϊδιά ρε παιδιά...

Εγώ προσωπικά θα ποστάρω link με το ίδιο παιχνίδι από play.com και videogamesplus.ca όπου βλέπω αγγελίες με περσινά παιχνίδια στα 30 ευρώ.... Δεν είναι σωστό να πατάτε στην άγνοια του άλλου....

Αυτό που θα ήταν δόκιμο με τα μεταχειρισμένα μας παιχνίδια θα ήταν να καθιερώσουμε τις ανταλλαγές... Όταν ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ το Assasin's έχει 17 ευρώ (με δωρεάν μεταφορικά) σε τι τιμή να το πουλήσουμε το μεταχειρισμένο μας ρε παιδιά??? 10? 13 ευρώ?
Ενώ μπορούμε κάλλιστα να το ανταλλάξουμε με το παιχνίδι που έχει κάποιο άλλο μέλος και είναι στην ίδια φάση με εμάς....

Περιμένω τα σχόλια σας.....



Υ.Γ. Sorry για την μακρυγορία....

μου θυμίζεις τις θέσεις του καραμανλή για τα δομημένα ομόλογα!!!:rofl::rofl:
ότι κάποιοι δεν αγοράζουν από site δεν σου λέει κάτι;
άλλο παράδειγμα: πέμπτη ταξιδεύω ,θα γυρίσω αθήνα για μερικές μέρες αρχές νοέμβρη και στις 10 του ίδιου μήνα παρουσιάζομαι.τα παιχνίδια psp που ψάχνω στα site που αναφέρεις κάνουν όχι πάνω από 22Ε και όμως συμφώνησα για ένα από αυτά στα 28 με έξοδα μεταφοράς.είμαι χαζός;;;ότι δεν θα μπορέσω να το παραλάβω και το θέλω άμεσα από κάποιον εδω σημαίνει ότι είμαι κορόϊδο;

alestr9s
18-10-2008, 00:02
Είδες??? Έχω και χούμορ ο άτιμος....


Τότε αφού κάποιοι δεν αγοράζουν από site και κάποιοι άλλοι μπορεί να πάνε φαντάροι σε 10 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα στο να ποστάρονται link με τις τιμές των ίδιων παιχνιδιών από play.com κ videogamesplus.ca....

Αφού, αυτοί, ούτως ή άλλως δεν θα προτιμούσαν το e-store.....

pictorino
18-10-2008, 00:13
Είδες??? Έχω και χούμορ ο άτιμος....


Τότε αφού κάποιοι δεν αγοράζουν από site και κάποιοι άλλοι μπορεί να πάνε φαντάροι σε 10 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα στο να ποστάρονται link με τις τιμές των ίδιων παιχνιδιών από play.com κ videogamesplus.ca....

Αφού, αυτοί, ούτως ή άλλως δεν θα προτιμούσαν το e-store.....
αν όποιος δημιουργεί το thread δεν έχει πρόβλημα γιατί όχι ρομπέν των δασών;

alestr9s
18-10-2008, 00:17
Τις ειρωνείες και τις χαριτωμενίες σου φύλα τες για κάνα φιλαράκι σου....

plakas
18-10-2008, 00:19
αγορασα περσι ενα game 70 ευρω αρα 10 games 700 ευρω οποτε για να παρω φετος 70 ευρω =1 game πρεπει να πουλησω συμφωνα με τα λεγομενα σου και του εμποριου και τα 10 games?:badpc::badpc::badpc::badpc::badpc::badpc::b adpc::badpc::badpc::badpc:
και δεν τα βαζω φωτια καλυτερα να ζεσταθω μιας και το πετρελαιο ακριβενει:rofl::rofl::rofl::rofl: φιλε μου μαλον ζουμε σε διαφορετικο συμπαν ή μπηκες καταλαθος στην δικη μας διασταση??????


φιλικα παντα
Μάριος/πλακας

pictorino
18-10-2008, 00:21
Τις ειρωνείες και τις χαριτωμενίες σου φύλα τες για κάνα φιλαράκι σου....

για σένα:frog:
http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?cPath=380_427&products_id=10786
είμαι χαζός που θα το πάρω μεταχειρισμένο 28;;απλά δεν έχω το χρόνο να περιμένω να το παραλάβω και δεν τρέχει τίποτα!!!δεν νιώθω ούτε ημιμαθής ούτε ότι κάποιος με εκμεταλλεύεται,για όνομα του θεού!!στο αναφέρω ως παράδειγμα.να ένας λόγος που μπορεί κάποιος να το αγοράσει αν και μεταχειρισμένο σε αυτή την τιμή.

jimspy
18-10-2008, 00:26
.....o kathenas exei dikaioma na poylaei kai na zhtaei gia agora oso thelei.....to an tha agorasei kapoios einai diko toy problhma k mono....den nomizo na yparxei kapoios en eth 2008 poy na mhn mporei na anagnorisei ti ton symferei na kanei kapoia dedomenh stigmh...megala paidia eimaste ...

alestr9s
18-10-2008, 00:29
αγορασα περσι ενα game 70 ευρω αρα 10 games 700 ευρω οποτε για να παρω φετος 70 ευρω =1 game πρεπει να πουλησω συμφωνα με τα λεγομενα σου και του εμποριου και τα 10 games?:badpc::badpc::badpc::badpc::badpc::badpc::b adpc::badpc::badpc:



Ρε φίλε τι δεν καταλαβαίνεις... Όταν πωλείται κάτι καινούριο 17 ευρώ πρέπει με το στανιό δηλαδή να αγοράσει ο κόσμος το δικό σου το μεταχείρισμένο με 30??

Και το επιχειρημά σου.....??? Για να πάρεις εσύ καινούριο game....

Δηλαδή αν ήθελες να πάρεις αυτοκίνητο θα τα πούλαγες κάνα κατοστάρικο το καθ'ένα??

Το ποιός είναι σε άλλη διάσταση είναι μάλλον προφανές....

Γι αυτό είπα ότι είναι πολύ πιο λογικό οι ανταλλαγές των μεταχειρισμένων μας....

Πιο φιλικά δε γίνεται...
alestr9s

pictorino
18-10-2008, 00:29
.....o kathenas exei dikaioma na poylaei kai na zhtaei gia agora oso thelei.....to an tha agorasei kapoios einai diko toy problhma k mono....den nomizo na yparxei kapoios en eth 2008 poy na mhn mporei na anagnorisei ti ton symferei na kanei kapoia dedomenh stigmh...megala paidia eimaste ...

η μάζα είναι τα κορόϊδα,οι εκλεκτοί μας οδηγούν στο φως..!!μα να εξαπατήσουν κοτζάμ υπουργούς με τα ομόλογα;;

plakas
18-10-2008, 00:32
δεν διαφωνω με της ανταλαγες φιλεεεε εσυ εχεις κανα παιχνιδι για ανταλαγη η τα πουλησες ολα????????


Υ.Γ απο ποιο πλανητη εισαι δεν ειπες????????:bgrin2::bgrin2:

φιλικα παντΑ
Μάριος/πλακας

alestr9s
18-10-2008, 00:51
My sympathy is all yours mate.........

pictorino
18-10-2008, 00:54
κι εμείς σε συμπαθούμε!!

TZANNSPY
18-10-2008, 01:10
Να υποθέσω ότι η αγγελία μου ήταν η αφορμή/αιτία για τη δημιουργία αυτού του thread ?

Την γνώμη μου την post-αρα στην αγγελία μου αφού δεν πρόσεξα το άνοιγμα αυτού του thread.

Τίμιο αλλά "χοντρό" το <Εγώ προσωπικά θα ποστάρω link με το ίδιο παιχνίδι από play.com και videogamesplus.ca όπου βλέπω αγγελίες με περσινά παιχνίδια στα 30 ευρώ.... Δεν είναι σωστό να πατάτε στην άγνοια του άλλου....>

Εγώ το έχω κάνει μόνο σε αγγελία ζήτησης όχι προσφοράς, εκεί νομίζω δεν μου πέφτει λόγος όσο και άν θέλω να προφυλάξω κάποιο φίλο/μέλος http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=118938#post118938

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου alestr9s...

WolfRathmA
18-10-2008, 02:26
Εγώ προσωπικά θα ποστάρω link με το ίδιο παιχνίδι από play.com και videogamesplus.ca όπου βλέπω αγγελίες...

Δε το κατάλαβα αυτό; Παραβίαση των κανόνων αγγελιών ξέρεις τι πάει να πει σωστά;

Και βασικα εσενα τι σε ενδιαφερει αν ο αλλος θελει να το αγορασει 50 και 80 ευρω απο κάποιων άλλων. Τα λεφτα σου δίνει; Ο καθενας που εχει πρόσβαση στο ιντερνετ γνωρίζει πολυ καλα τι γινεται και επίσης μπορεί να μπει και στο thread με τις προσφορες απο τα καταστηματα και να διαβασει εκει περα τι γινεται με τα εξω μαγαζια.

Ολοι πλεον γνωριζουμε οτι τα εξω καταστηματα τα εχουν ποιο φθηνα τα παιχνιδια. Και εγω ειχα βρει το LBP στα 40 ευρω και τελικα το πηρα απο εδω περα 60. Τι παει να πει; Οτι με εκλεψε; Λες και δε ξερουμε τι γινετε.

TZANNSPY
18-10-2008, 02:38
Δε το κατάλαβα αυτό; Παραβίαση των κανόνων αγγελιών ξέρεις τι πάει να πει σωστά;

Και βασικα εσενα τι σε ενδιαφερει αν ο αλλος θελει να το αγορασει 50 και 80 ευρω απο κάποιων άλλων. Τα λεφτα σου δίνει; Ο καθενας που εχει πρόσβαση στο ιντερνετ γνωρίζει πολυ καλα τι γινεται και επίσης μπορεί να μπει και στο thread με τις προσφορες απο τα καταστηματα και να διαβασει εκει περα τι γινεται με τα εξω μαγαζια.

Ολοι πλεον γνωριζουμε οτι τα εξω καταστηματα τα εχουν ποιο φθηνα τα παιχνιδια. Και εγω ειχα βρει το LBP στα 40 ευρω και τελικα το πηρα απο εδω περα 60. Τι παει να πει; Οτι με εκλεψε; Λες και δε ξερουμε τι γινετε.
'Εχεις πμ σχετικά με το θέμα. Παρακαλώ απάντησέ μου όπως θες.

nikon
18-10-2008, 09:02
Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω και δεν πάει προσωπικά σε κανέναν.......αφού πολλοί φέρνουν σαν παράδειγμα την πολύ φτηνή τιμή που έχουν βρει ένα παιχνίδι σε κάποιο site γιατί δεν το αγοράζουν από εκεί να τελειώνει το θέμα χωρίς να περιμένουν κάποιος να το δώσει ακόμα πιο φθηνά;

Δηλαδή κάποιος που αγοράζει από Ελλάδα (69,99 ευρώ δηλαδή) θα πρέπει να το δώσει 5 ευρώ επειδή το τάδε site το έχει 10 ευρώ;:confused:

thanos
18-10-2008, 10:22
Δικιο εχουν ολοι οι προλαλησαντες...

Απλα να συμπληρωσω οτι οσον αφορα την αγορα παιχνιδιων απο εξωτερικο υπαρχει ο κινδυνος να μην φτασει ποτε το game στη πορτα του σπιτιου μας(για πολλους γνωστους λογους) και επισης πολλες φορες η καθυστερηση παραλαβης ειναι τοσο μεγαλη που σιγουρα δεν αξιζει τα λιγα ευρο που ισως εξοικονομησαμε.

Καλως ή κακως ζουμε στην Ελλαδα και η τιμη ενος μεταχειρισμενου προιοντος που βαζουμε σε μια αγγελια πρεπει να εχει σχεση με τη τιμη πωλησης του προιοντος(καινουργιου) στην Ελλαδα και οχι σε καποιο αλλο μερος του πλανητη.

TZANNSPY
18-10-2008, 12:55
Εγώ ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω και δεν πάει προσωπικά σε κανέναν.......αφού πολλοί φέρνουν σαν παράδειγμα την πολύ φτηνή τιμή που έχουν βρει ένα παιχνίδι σε κάποιο site γιατί δεν το αγοράζουν από εκεί να τελειώνει το θέμα χωρίς να περιμένουν κάποιος να το δώσει ακόμα πιο φθηνά;

Δηλαδή κάποιος που αγοράζει από Ελλάδα (69,99 ευρώ δηλαδή) θα πρέπει να το δώσει 5 ευρώ επειδή το τάδε site το έχει 10 ευρώ;:confused:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράξενο σε μία αγγελία ζήτησης "αρχαίων" παιχνιδιών να δίνω links με τις υπάρχουσες τιμές σε 2-3 από τα πλέον αξιόπιστα e-stores - σαν ενδεικτικές τιμές.
Εγώ αγόρασα πέρυσι το PES2008 70€ πόσο να το δώσω;

TZANNSPY
18-10-2008, 13:08
Δικιο εχουν ολοι οι προλαλησαντες...

Απλα να συμπληρωσω οτι οσον αφορα την αγορα παιχνιδιων απο εξωτερικο υπαρχει ο κινδυνος να μην φτασει ποτε το game στη πορτα του σπιτιου μας(για πολλους γνωστους λογους) και επισης πολλες φορες η καθυστερηση παραλαβης ειναι τοσο μεγαλη που σιγουρα δεν αξιζει τα λιγα ευρο που ισως εξοικονομησαμε.

Καλως ή κακως ζουμε στην Ελλαδα και η τιμη ενος μεταχειρισμενου προιοντος που βαζουμε σε μια αγγελια πρεπει να εχει σχεση με τη τιμη πωλησης του προιοντος(καινουργιου) στην Ελλαδα και οχι σε καποιο αλλο μερος του πλανητη.

Ο ίδιος κίνδυνος, αν όχι μεγαλύτερος, υπάρχει και εντός Ελλάδος από αμφιβόλου αξιοπιστίας αγοραστές ή πωλητές.
Η καθυστέρηση 5-7 ημερών δεν είναι δα και τόσο τραγική, μπροστά στα όχι και τόσο λίγα ευρώ που μπορούμε να εξοικονομήσουμε, μιλάμε για 50% ή και παραπάνω φθηνότερα.
Ζούμε στην Ελλάδα της ευρώπαϊκής ένωσης και της παγκοσμιοποίησης των αγορών, ας εκμεταλλευτούμε τα λίγα καλά που έχει να μας προσφέρει αυτό...

nikon
18-10-2008, 15:15
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράξενο σε μία αγγελία ζήτησης "αρχαίων" παιχνιδιών να δίνω links με τις υπάρχουσες τιμές σε 2-3 από τα πλέον αξιόπιστα e-stores - σαν ενδεικτικές τιμές.
Εγώ αγόρασα πέρυσι το PES2008 70€ πόσο να το δώσω;
Καλά έκανες........δεν είπα τίποτα γι'αυτό......εγώ είπα "αφού πολλοί φέρνουν σαν παράδειγμα την πολύ φτηνή τιμή που έχουν βρει ένα παιχνίδι σε κάποιο site γιατί δεν το αγοράζουν από εκεί να τελειώνει το θέμα χωρίς να περιμένουν κάποιος να το δώσει ακόμα πιο φθηνά;".

Είναι σαν να λες το έχω βρει 10 ευρώ αν θες δώστο μου 5.......ε δεν το κάνω σουβέρ καλύτερα;

gepe13
18-10-2008, 15:28
Δε το κατάλαβα αυτό; Παραβίαση των κανόνων αγγελιών ξέρεις τι πάει να πει σωστά;

Και βασικα εσενα τι σε ενδιαφερει αν ο αλλος θελει να το αγορασει 50 και 80 ευρω απο κάποιων άλλων. Τα λεφτα σου δίνει; Ο καθενας που εχει πρόσβαση στο ιντερνετ γνωρίζει πολυ καλα τι γινεται και επίσης μπορεί να μπει και στο thread με τις προσφορες απο τα καταστηματα και να διαβασει εκει περα τι γινεται με τα εξω μαγαζια.

Ολοι πλεον γνωριζουμε οτι τα εξω καταστηματα τα εχουν ποιο φθηνα τα παιχνιδια. Και εγω ειχα βρει το LBP στα 40 ευρω και τελικα το πηρα απο εδω περα 60. Τι παει να πει; Οτι με εκλεψε; Λες και δε ξερουμε τι γινετε.


δεν εχουν ολοι ομως τις γνωσεις να ψαξουν γι΄αυτο καλο θα ειναι σαν φορουμ να βοηθαμε και οχι να εκμεταλλευομαστε

redismagik
18-10-2008, 15:33
gia na telionoume to thema edo ego pisteuo oti o kathe enas eine eleutheros na zitaei oti thelei.i agora eine eleytheri ki ayto t a pragma pou exei o kathe enas apo mas mprosta toy tora (pc) eine parathiro gia na kanei tis epiloges tou.mentores, prostate, ki simvoulatores xriazonte oi afelois.giati na mou ti leei o kathe enas gia to poso tha pouliso ena game pou exo.ki akrivotero na to zitao......... pou xerei aytos oti den exo ipologisei stin timi ti silektiki ajia epidi exei perasei apo ta xeria mou.ki mi po gia to allo oti eine agenia na mpeneis stis agkelies ki san neos artemis matsas na karfoneis ti timi poulisis tou alou.

TZANNSPY
18-10-2008, 15:40
“Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας“

alestr9s
18-10-2008, 17:20
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράξενο σε μία αγγελία ζήτησης "αρχαίων" παιχνιδιών να δίνω links με τις υπάρχουσες τιμές σε 2-3 από τα πλέον αξιόπιστα e-stores - σαν ενδεικτικές τιμές.
Εγώ αγόρασα πέρυσι το PES2008 70€ πόσο να το δώσω;


δεν εχουν ολοι ομως τις γνωσεις να ψαξουν γι΄αυτο καλο θα ειναι σαν φορουμ να βοηθαμε και οχι να εκμεταλλευομαστε


Ευτυχώς που υπάρχουν και άνθρωποι που σκέφτονται λογικά.....





pou xerei aytos oti den exo ipologisei stin timi ti silektiki ajia epidi exei perasei apo ta xeria mou.ki mi po gia to allo oti eine agenia na mpeneis stis agkelies ki san neos artemis matsas na karfoneis ti timi poulisis tou alou.

Σε πειράζει το κάρφωμα ε..? Το ότι εσύ κοροϊδευεις κάποιον και του πουλάς κάτι μεταχειρισμένο 10 ευρώ πιο ακριβά απ'όσο κάνει καινούριο, απλά και μόνο επειδή πατάς στην άγνοια του δε σε ενοχλεί??

Τι κάνει ο κόσμος για 5 παραπανίσια ευρώ ρε π@ύστη μου... Και να λέγα ότι πεινάτε.... έχετε δώσει 400-500 ευρώ για κονσόλα, το τάλιρο που θα σώσετε απ'την πώληση παιχνιδιών 2ετίας θα σας σώσει???


Είναι σαν να λες το έχω βρει 10 ευρώ αν θες δώστο μου 5.......ε δεν το κάνω σουβέρ καλύτερα;

Γι αυτό λέω ότι το μόνο πράγμα που έχει λογική είναι η ανταλλαγή των παλιών μας παιχνιδιών...

Ρε παιδιά εδώ ο άλλος, προηγουμένως, παραδέχτηκε ότι τα παλιά του παιχνίδια τα πουλούσε με τη λογική "Πόσα μου λείπουν για να πάρω ένα καινούριο game?". Δηλάδη που έχει ακουστεί αυτό?? Videogame πήρες ρε φίλε... όχι ακίνητο....

Καλώς η κακώς τα παιχνίδια μετά από 1 χρόνο χάνουν εντελώς την αξία τους (Tο Assasin's καινούριο έχει 14 ευρώ σε 2 μαγαζία..... και ο Pictorino αγχώθηκε επειδή σχολιάζαμε τα 25 ευρώ που ζήταγε για να δώσει το μεταχειρισμένο του, μη του σκιάξουμε τον αγοραστή.....)

Δηλαδή ρε φίλε αν εγώ δώσω σήμερα 400 ευρώ για μία high κάρτα γραφικών και του χρόνου το budget μοντέλο της ίδιας εταιρίας έχει 100 ευρώ και είναι πιο δυνατή κάρτα απ'τη δικιά μου, θα πάω να πουλήσω εγώ την μεταχειρισμένη μου κάρτα και θα ζητήσω 200 ευρώ???
Το ίδιο και με τα παιχνίδια... όταν βγαίνουν έχουν 50-60 ευρώ και μετά από 1 χρόνο πέφτουν στα 20... Τι να κάνουμε....

Με μερικούς απο δω μέσα απορώ με το σκεπτικό τους δλδ....
Απλή λογική είναι... μη το κουράζετε....

jimspy
18-10-2008, 17:43
re seis oso thelei poylaei o kathenas.....k oso thelei k apo opoy thelei agorazei kapoios....den nomizo ayto na einai dyskolo gia ton opoiodhpote na to katalabei....kala ekane o TZANNSPY k ebale links sthn aggelia toy gia na dosei poso peripoy perimenei prosfores ...an den eimaste diatethimenoi na poylhsoyme se aytes tis times ...poly apla den poylame....kai to antistrofo ....apla den agorazoyme an den mas kanoyn oi times.....giati egine tetoio thema to aytonohto de mporo na katalabo.....

alestr9s
18-10-2008, 17:53
apla den agorazoyme an den mas kanoyn oi times.....giati egine tetoio thema to aytonohto de mporo na katalabo.....

Για τον παρακάτω λόγο γίνεται όλη αυτή η κουβέντα...

δεν εχουν ολοι ομως τις γνωσεις να ψαξουν γι΄αυτο καλο θα ειναι σαν φορουμ να βοηθαμε και οχι να εκμεταλλευομαστε

Το να βοηθάμε (με την ενημέρωση) τα μέλη που πιθανώς δεν γνωρίζουν για τις σημερινές, πραγματικές τιμές αντίστοιχων, καινούριων, παιχνιδιών...


Απλά να επιτραπεί στις αγγελίες το ποστάρισμα link με το ίδιο παιχνίδι από κάποιο eshop... Τόσο απλά... Και αφού όπως λέτε πολλοί δεν αγοράζουν απο internet απο πεποίθηση, τότε αυτοί δεν εππηρεάζονται...

Ο παραπάνω κανόνας ισχύει στα περισσότερα μεγάλα fora.....

jimspy
18-10-2008, 18:03
dhladh moy les oti yparxei kosmos poy den mporei na balei sto google px assassin creed best price....? kai na krinoyn ti toys symferei k ti oxi.....tote file shkono ta xeria psila....alla den nomizo na yparxei kapoios poy na mhn exei thn stoixeiodh ayth gnosh k na psaxnei na agorasei kati mesa apo kapoio forum h apo internet.

thanos
18-10-2008, 19:02
Ο ίδιος κίνδυνος, αν όχι μεγαλύτερος, υπάρχει και εντός Ελλάδος από αμφιβόλου αξιοπιστίας αγοραστές ή πωλητές.
Η καθυστέρηση 5-7 ημερών δεν είναι δα και τόσο τραγική, μπροστά στα όχι και τόσο λίγα ευρώ που μπορούμε να εξοικονομήσουμε, μιλάμε για 50% ή και παραπάνω φθηνότερα.
Ζούμε στην Ελλάδα της ευρώπαϊκής ένωσης και της παγκοσμιοποίησης των αγορών, ας εκμεταλλευτούμε τα λίγα καλά που έχει να μας προσφέρει αυτό...

Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να "διορθωνεις" καθε αγγελια που μπαινει σε οποιοδηποτε forum και για οποιοδηποτε προιον μια και σιγουρα σε καποιο "site-καταστημα" του εξωτερικου θα το βρεις φθηνοτερα αυτο το προιον.Αυτο ομως καλυτερα να το κανεις-κανουμε στα ελληνικα καταστηματα που πουλανε σχεδον ολα τους τα προιοντα πιο ακριβα απο οτι στην υπολοιπη ευρωπη και οχι σε καποιον χρηστη που πληρωσε 70 ευρο ενα game και το πουλαει 30 μετα απο 1 μηνα γιατι κατι τετοιο κατανταει τραμπουκισμος!
Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα να "πολεμησουμε" την εκμεταλευση των ελληνων αντιπροσωπων και πολυκαταστηματων και κατι εντελως διαφορετικο αυτο που προτεινεις.

Ps.)Θα αναφερω και ενα παραδειγμα αρκετα γνωστο σε οσους ασχολουνται με "εικονα-ηχο"...Ο εδω αντιπροσωπος της ***** πουλαει τους ενισχυτες στην διπλασια τιμη απο οτι πωλουνται στη Γερμανια.Και φυσικα δε μιλαμε για ποσα τις ταξεως των 30-40-50 ευρο που κανουν τα παιχνιδια αλλα για ποσα της ταξεως των 2000+ ευρο.Αυτες ειναι οι περιπτωσεις που αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε και να "κυνηγησουμε" και οχι τα παιδια που αντι να πουλησουν το μεταχειρισμενο τους παιχνιδι 20 ευρο το πουλανε 25!

TZANNSPY
18-10-2008, 19:17
Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να "διορθωνεις" καθε αγγελια που μπαινει σε οποιοδηποτε forum και για οποιοδηποτε προιον μια και σιγουρα σε καποιο "site-καταστημα" του εξωτερικου θα το βρεις φθηνοτερα αυτο το προιον.Αυτο ομως καλυτερα να το κανεις-κανουμε στα ελληνικα καταστηματα που πουλανε σχεδον ολα τους τα προιοντα πιο ακριβα απο οτι στην υπολοιπη ευρωπη και οχι σε καποιον χρηστη που πληρωσε 70 ευρο ενα game και το πουλαει 30 μετα απο 1 μηνα γιατι κατι τετοιο κατανταει τραμπουκισμος!
Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα να "πολεμησουμε" την εκμεταλευση των ελληνων αντιπροσωπων και πολυκαταστηματων και κατι εντελως διαφορετικο αυτο που προτεινεις.

Ps.)Θα αναφερω και ενα παραδειγμα αρκετα γνωστο σε οσους ασχολουνται με "εικονα-ηχο"...Ο εδω αντιπροσωπος της ***** πουλαει τους ενισχυτες στην διπλασια τιμη απο οτι πωλουνται στη Γερμανια.Και φυσικα δε μιλαμε για ποσα τις ταξεως των 30-40-50 ευρο που κανουν τα παιχνιδια αλλα για ποσα της ταξεως των 2000+ ευρο.Αυτες ειναι οι περιπτωσεις που αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε και να "κυνηγησουμε" και οχι τα παιδια που αντι να πουλησουν το μεταχειρισμενο τους παιχνιδι 20 ευρο το πουλανε 25!

Μάλλον δεν με κατάλαβες, ποτέ δεν post-αρα σε καμία αγγελία προσφοράς όσο και να διαφωνούσα με την τιμή γιατί δεν με αφορά.
Μάλιστα είπα σε φίλο: Τίμιο αλλά "χοντρό" το <Εγώ προσωπικά θα ποστάρω link με το ίδιο παιχνίδι από play.com και videogamesplus.ca όπου βλέπω αγγελίες με περσινά παιχνίδια στα 30 ευρώ.... Δεν είναι σωστό να πατάτε στην άγνοια του άλλου....> που δήλωσε...
Η μοναδική φορά που έκανα post σε αγγελία ήταν αυτή: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=4188
Φίλος ζήταγε το Soul Calibur IV στα 30€ και του πρότεινα αγγελία στα 25€.
Το θέμα είναι ότι άλλοι μπήκαν στη δική μου αγγελία ζήτησης και έγινε ότι έγινε...
Και αντί να σβήσουν τα άσχετα post έσβησαν την αγγελία...

plakas
18-10-2008, 19:18
δεν αντεχω αλλο ρε δημοκρατια εχουμε ξερει κανεις τι ειναι αυτο??????

jimspy
18-10-2008, 19:29
Μάλλον δεν με κατάλαβες, ποτέ δεν post-αρα σε καμία αγγελία προσφοράς όσο και να διαφωνούσα με την τιμή γιατί δεν με αφορά.
Μάλιστα είπα σε φίλο: Τίμιο αλλά "χοντρό" το <Εγώ προσωπικά θα ποστάρω link με το ίδιο παιχνίδι από play.com και videogamesplus.ca όπου βλέπω αγγελίες με περσινά παιχνίδια στα 30 ευρώ.... Δεν είναι σωστό να πατάτε στην άγνοια του άλλου....> που δήλωσε...
Η μοναδική φορά που έκανα post σε αγγελία ήταν αυτή: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=4188
Φίλος ζήταγε το Soul Calibur IV στα 30€ και του πρότεινα αγγελία στα 25€.
Το θέμα είναι ότι άλλοι μπήκαν στη δική μου αγγελία ζήτησης και έγινε ότι έγινε...
Και αντί να σβήσουν τα άσχετα post έσβησαν την αγγελία...

exeis apolyto dikio gia mena

alestr9s
18-10-2008, 20:12
Εγώ απλά έκανα μιά πρόταση προς τους moderators...

Αυτή η τακτική που πρότεινα ισχύει σε μεγάλα site τα οποία τον τόπο αγγελιών τον βλέπουν σαν χώρο διευκόλυνσης των μελών... και όχι σαν τη χρυσή ευκαιρία που βάζει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του...

Άλλο Χρυσή Ευκαιρία και site δημοπρασιών και άλλο το thread Αγγελιών ενός forum.. Είναι θέμα το πως βλέπει την κοινότητα αυτή ο Admin και οι Moderators...

Στο avclub π.χ. όταν κάποιος βάλει σε αγγελία κάτι overpriced απλά στέλνει ο οποιοσδήποτε ένα Link με την παγματική τιμή του προϊόντος και κατευθείαν αναθεωρεί ο άνθρωπος...

jimspy
18-10-2008, 20:15
...nai alla bazoyn times poy paizoyn sthn ellhnikh agora....an den kano lathos

redismagik
18-10-2008, 20:16
Originally Posted by redismagik http://www.ps3forums.gr/vb/images/galaxy/buttons/viewpost.gif (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=120030#post120030)
pou xerei aytos oti den exo ipologisei stin timi ti silektiki ajia epidi exei perasei apo ta xeria mou.ki mi po gia to allo oti eine agenia na mpeneis stis agkelies ki san neos artemis matsas na karfoneis ti timi poulisis tou alou.
Σε πειράζει το κάρφωμα ε..? Το ότι εσύ κοροϊδευεις κάποιον και του πουλάς κάτι μεταχειρισμένο 10 ευρώ πιο ακριβά απ'όσο κάνει καινούριο, απλά και μόνο επειδή πατάς στην άγνοια του δε σε ενοχλεί??

Τι κάνει ο κόσμος για 5 παραπανίσια ευρώ ρε π@ύστη μου... Και να λέγα ότι πεινάτε.... έχετε δώσει 400-500 ευρώ για κονσόλα, το τάλιρο που θα σώσετε απ'την πώληση παιχνιδιών 2ετίας θα σας σώσει???

oso kairo eime sto forum ,osoi me jeroun exoun dei ti stasi kratao se olla ta themata. gnorizoun oti eime anthropos pou koitao na min pigeno ta pragmata sta akra.mazi sou file tha alaxo tropario omos giati kaneis eytheia epithesi legontas mal...... ki sikofanties ! pou vre anegkefale exo korooidepsei patontas stin agnoia tou alou?pos vgeneis etsi fora partia ki les tetoies kouventes!eisai enas asxetos i apla to kaneis ayto giati vlepeis oti asxolounte mazi sou?
poies eine oi aggelies mou pou deixnoun kati tetoio re ki to petas etsi ston kozmo?
tha kano mia anafora stis aggelies pou exo valei gia na katalavei o kozmos oti de exo vgei apo ta rouxa mou adika!
no 1)polite -antalagi soldier of fortune payback
i timi gia agora eine 20 euro kai gia antalagi katopin sinenoisis.
den me endiaferoun racing games,cod4,mgs4,pro 8,ninja gaiden,gtaiv,rezistance ki uncharted!
to paixnidi mou eixe stoixisei 17,5-18 euro apo kanada.an exereseis to videogameplus opou ki na to epernes itan akrivotero.
no 2) poleite ps3 60 ari me 2 game 1 xeiristirio me egkiisi 300 eyro
poulisa to mixanimna giati vrika prosfora to 80ari.to eixa agorasei 565 eyro ki gia opoion exei na pei kati diaforetiko as rotisei to roosen pou to pire.aneta mporousa na to eixa poulisei parapano.
no 3) poleite nba2k ki solderof fortune 50 euro ta paixnidia polounte paketo i 35 eyro gia to nba2k ki to soldier antalagi.
eixa parei to nba2k9 me preorder mou stoixise 33,87 alla ayti i timi itan epeidei eixa vrei kaliprosfora se preorder.to game to pire o oddin simera.
no 4) poleite gtavi 45 eyro
to pexnidi to peire o teddy .3 vdomades meta pou to eixa agorasei ego me 69.99
no 5)polite motostorn 25 eyro ( mporei ki 20 de thimame)
to siggekrimeno game den endiaferthike kaneis ki meta apo 3-4 evdomades to ekana klirosi sto forum .to pexnidi pige ston koxlio stin kriti ki malista edosa ki 2,5 eyro sto taxidromio gia na tou to steilo!
no 6) poleite pro 08 30 -35 (de thimame) eyro
to game to eixa parei 70 ki to edosa se ayti ti timi peripou 1,5 mina prin vgei to epomeno.


aytes eine olles mou oi aggelies! an esi apo ayto katalaves ayta ............diladi oti

Το ότι εσύ κοροϊδευεις κάποιον και του πουλάς κάτι μεταχειρισμένο 10 ευρώ πιο ακριβά απ'όσο κάνει καινούριο, απλά και μόνο επειδή πατάς στην άγνοια του δε σε ενοχλεί??
ti na po?to oti asxolithika mazi sou mi se xaropoiei!me tin agenia ki tin asxetosini sou asxolithika ! ki oti tha tin pliroso to xero ! oso xero ki aytoi pou tha to diavasoun ollo ayto tha katalavoun poios exei dikio ki pio adiko.as me sinxoresei loipon i koinotita gia to ifos ton grafomeno mou alla ki i ipomoni exei kapoia oria.

alestr9s
18-10-2008, 20:23
Σε πειράζει το κάρφωμα ε..? Το ότι εσύ κοροϊδευεις κάποιον και του πουλάς κάτι μεταχειρισμένο 10 ευρώ πιο ακριβά απ'όσο κάνει καινούριο, απλά και μόνο επειδή πατάς στην άγνοια του δε σε ενοχλεί??


Ρε μπαμπουίνε το "εσύ κοροϊδεύεις κάποιον[...]" είναι γενικό σχήμα λόγου... Επειδή είσαι στην άλλη πλευρά της συζήτησης... Νιώσε λίγο....

Λες άλλη δουλειά να μην έιχα να κάνω και να κάθομαι να ψάχνω τις αγγελίες σου? Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου φιλαράκι....

Ξετούρμπισε λίγο.....

jorgedept
18-10-2008, 20:28
Ρε μπαμπουίνε

Έτσι ο συνομιλητής σου σε παίρνει στα σοβαρά. :fryingpan:

alestr9s
18-10-2008, 20:32
Originally Posted by redismagik http://www.ps3forums.gr/vb/images/galaxy/buttons/viewpost.gif (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=120030#post120030)
eime anthropos pou koitao na min pigeno ta pragmata sta akra.mazi sou file tha alaxo tropario omos giati kaneis eytheia epithesi legontas mal...... ki sikofanties ! pou vre anegkefale exo korooidepsei [..]


Όποιος αξίζει τον σεβασμό μου τον έχει αμέριστα και απλόχερα φίλε μου....

redismagik
18-10-2008, 20:33
*******************************!! karagkiozaki !!.........ki ayto den eine geniko sxima logou alla idiko pou sou armozei!

alestr9s
18-10-2008, 20:39
Έχεις ανεβάσει υποπίεση εσύ... Πλάκα έχεις....

Πολύ ασχολήθηκα μαζί σου... Το topic το άνοιξα για τους mod και κατάφερεις να κάνεις το flame σου...

Congrats!!!!

desperate_gamer
18-10-2008, 20:56
Παρακαλώ να χαμηλώσουν οι τόνοι και να μην χρησιμοποιούνται προσβολές και αναφορές στο ζωικό βασίλειο.

Την διαβάσαμε την πρόταση, είναι στο χέρι του Slay να αποφασίσει αν θα αλλάξουν οι κανόνες.

Αν συνεχιστεί η συζήτηση με τον ίδιο ρυθμό, το θέμα θα κλειδωθεί.

tasioskis
18-10-2008, 23:51
Παρακαλώ να χαμηλώσουν οι τόνοι και να μην χρησιμοποιούνται προσβολές και αναφορές στο ζωικό βασίλειο.

Την διαβάσαμε την πρόταση, είναι στο χέρι του Slay να αποφασίσει αν θα αλλάξουν οι κανόνες.

Αν συνεχιστεί η συζήτηση με τον ίδιο ρυθμό, το θέμα θα κλειδωθεί.



Συγνωμη, τι σε κανει να πιστευεις οτι η συζητηση θα αλλαξει ρυθμο??? Μηπως καποιος πρεπει να κλειδωσει το thread πριν καταληξουμε σε κατι σοβαροτερο???

Αλλο ενα thread που θα μπορουσε ανετα να βγει ενα καλο θεμα προ συζητηση, μονο που αλλιως αρχισε και αλλιως κατεληξε...Υπαρχουν πολλοι που θα ηθελαν να προσφερουν κατι πανω στο θεμα, αλλα φοβουνται να μην βρωμισουν....Και ας ειναι, αλλα καποτε θα πρεπει να σεβομαστε του συνομιλητές μας ποσο μαλλον οταν αυτοι εχουν τα διπλα χρονια απο μας...

Συγνωμη για το offtopic....

Aν οι mods πιστευουν οτι θα γινει κανονικος διαλογος σε αυτο το thread, ο θεος και η ψυχη τους....

desperate_gamer
19-10-2008, 00:00
Αλλο ενα thread που θα μπορουσε ανετα να βγει ενα καλο θεμα προ συζητηση, μονο που αλλιως αρχισε και αλλιως κατεληξε...Υπαρχουν πολλοι που θα ηθελαν να προσφερουν κατι πανω στο θεμα, αλλα φοβουνται να μην βρωμισουν....

Όπως είπες κι εσύ, θα μπορούσε να γίνει ωραία συζήτηση. Να κλειδώσω το thread και να μην έχουν κάποιοι να γράψουν κάποιες σωστές απόψεις, επειδή έγινε αυτό που έγινε;
Δεν υπάρχει λόγος, απλά το προσπερνάμε και να κοιτάξουμε να γίνει η συζήτηση σε καλό επίπεδο.

dspug7
19-10-2008, 00:10
polu fasaria gia to tipota.gia ayto yparxei kai h ereyna agoras.den einai kai toso duskolo na kanoume ligo psaksimo prin agorasoume kati.dld tha erthei o allos sthn douleia mou na mou pei ''ayto gt to poulas toso,parakatw exei pio fthna''?h sigourh apanthsh pou tha parei einai ''phgaine kai parto apo kei''.

WolfRathmA
19-10-2008, 02:17
Συγνωμη, τι σε κανει να πιστευεις οτι η συζητηση θα αλλαξει ρυθμο??? Μηπως καποιος πρεπει να κλειδωσει το thread πριν καταληξουμε σε κατι σοβαροτερο???

Αλλο ενα thread που θα μπορουσε ανετα να βγει ενα καλο θεμα προ συζητηση, μονο που αλλιως αρχισε και αλλιως κατεληξε...Υπαρχουν πολλοι που θα ηθελαν να προσφερουν κατι πανω στο θεμα, αλλα φοβουνται να μην βρωμισουν....Και ας ειναι, αλλα καποτε θα πρεπει να σεβομαστε του συνομιλητές μας ποσο μαλλον οταν αυτοι εχουν τα διπλα χρονια απο μας...

Συγνωμη για το offtopic....

Aν οι mods πιστευουν οτι θα γινει κανονικος διαλογος σε αυτο το thread, ο θεος και η ψυχη τους....

Δε νομιζω οτι χρειαζεται να πω κατι.

Το θεμα θα το κοιταξουμε.

Thread Locked.