PDA

View Full Version : Στην τελική ευθεία η ψηφιακή TV στην Ελλάδα



Tek_Killa
15-10-2008, 14:04
Στην τελική ευθεία η ψηφιακή TV
(http://www.satleo.gr/index2.php?option=com_content&task=view&id=600&pop=1&page=0&Itemid=1) (http://www.satleo.gr/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=600&itemid=1)

Από την 1η Νοεμβρίου το τηλεοπτικό τοπίο σε όλη τη χώρα αναδιαμορφώνεται και το μεγαλύτερο έως σήμερα πρόβλημα είναι ότι οι τηλεθεατές παραμένουν χωρίς ενημέρωση, στο σκοτάδι, για τις πολύ σημαντικές αλλαγές που έρχονται. Από 21 βουνά σε όλη τη χώρα «σβήνει» η αναλογική εκπομπή τηλεόρασης -συνολικά από 245 συχνότητες θα σταματήσει το αναλογικό σήμα. Ταυτόχρονα σε 23 σημεία εκπομπής θα αρχίσει η ψηφιακή μετάδοση από 156 συχνότητες, στις οποίες όμως θα φιλοξενούνται πλέον 624 τηλεοπτικά σήματα. Ο χάρτης συχνοτήτων στη μεταβατική περίοδο του «Switchover», όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς, καθορίζει τις προϋποθέσεις ψηφιακών εκπομπών για όλα τα κανάλια. Ο νέος χάρτης συχνοτήτων φέρνει αρκετές ανακατατάξεις στο τηλεοπτικό τοπίο. Καταργείται το κέντρο εκπομπής της Αίγινας για όλους... Το πρώτο βήμα έναρξης της ψηφιακής τηλεόρασης στη χώρα μας έγινε με τη δημοσίευση του νέου χάρτη συχνοτήτων στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Από την 1η Νοεμβρίου το τηλεοπτικό τοπίο σε όλη τη χώρα αναδιαμορφώνεται και το μεγαλύτερο έως σήμερα πρόβλημα είναι ότι οι τηλεθεατές παραμένουν χωρίς ενημέρωση, στο σκοτάδι, για τις πολύ σημαντικές αλλαγές που έρχονται.

Από 21 βουνά σε όλη τη χώρα «σβήνει» η αναλογική εκπομπή τηλεόρασης -συνολικά από 245 συχνότητες θα σταματήσει το αναλογικό σήμα. Ταυτόχρονα σε 23 σημεία εκπομπής θα αρχίσει η ψηφιακή μετάδοση από 156 συχνότητες, στις οποίες όμως θα φιλοξενούνται πλέον 624 τηλεοπτικά σήματα. Ο χάρτης συχνοτήτων στη μεταβατική περίοδο του «Switchover», όρος που χρησιμοποιείται διεθνώς, καθορίζει τις προϋποθέσεις ψηφιακών εκπομπών για όλα τα κανάλια. Υπάρχει διαφοροποίηση ανάμεσα στους ιδιωτικούς σταθμούς πανελλαδικής εμβέλειας και τους περιφερειακής εμβέλειας. Στην πρώτη περίπτωση, οι 8 πανελλαδικοί σταθμοί μπορούν να επιλέξουν τη νέα ψηφιακή τους συχνότητα από τον προκαθορισμένο κατάλογο με απλή δήλωσή τους στο Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης. Τα περιφερειακής εμβέλειας κανάλια όμως θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση στο ΕΣΡ και αυτό θα χορηγήσει τις άδειες «ανάλογα με την ποιότητα του προγράμματός τους», σύμφωνα με τα κριτήρια του νόμου 3592/2007. Ολοι οι σταθμοί που θα εκπέμψουν ψηφιακά θα πρέπει να λάβουν άδεια τεχνικών προδιαγραφών από την ΕΕΤΤ. Η εκπομπή όλων των ψηφιακών τηλεοπτικών σημάτων από Υμηττό και Χορτιάτη θα γίνει από τα κέντρα εκπομπής της ΕΡΤ.
«Κόβεται» η Αίγινα
Ο νέος χάρτης συχνοτήτων φέρνει αρκετές ανακατατάξεις στο τηλεοπτικό τοπίο. Καταργείται το κέντρο εκπομπής της Αίγινας για όλους. Από εκεί στέλνουν σήμα 20 περίπου σταθμοί, κρατικοί, ιδιωτικοί και συνδρομητικοί. Με δεδομένο ότι η Αίγινα δίνει σήμα στα νοτιοανατολικά παράλια της Αττικής, δημιουργείται αυτόματα πρόβλημα με τη λήψη εικόνας στα νότια προάστια. Σύμφωνα με πληροφορίες το θέμα εξετάστηκε και προβλέπεται να εγκαταστήσουν τα κανάλια μικρότερους πομπούς σε περιοχές όπως τα Στύρα και το Πράσινο Ευβοίας, τη Νέα Μάκρη, το Λαύριο, το Σούνιο, τη Βάρη, τον Αυλώνα κ.ά. Από την Αίγινα δίνονται 8 ψηφιακές συχνότητες και με δεδομένο ότι από κάθε μία θα εκπέμπουν πλέον 4 τηλεοπτικά κανάλια, δίνονται συνολικά 32 τηλεοπτικά σήματα για κρατικά, ιδιωτικά πανελλαδικής και περιφερειακής εμβέλειας και συνδρομητικά κανάλια. Από τον Υμηττό δίνονται 6 ψηφιακές συχνότητες, άρα 24 συνολικά τηλεοπτικά σήματα.


πηγή: http://www.satleo.gr/content/view/600/1/

djpar
15-10-2008, 14:14
kai osoi ekpempoun apo aigina px ti allazoume tin keraia se alli kateythinsi?

ProEvo
15-10-2008, 14:16
kai osoi ekpempoun apo aigina px ti allazoume tin keraia se alli kateythinsi?

Όχι. Όλα τα κανάλια πια θα πιάνουν στους ψηφιακούς δέκτες του καθενός. Εκεί που είναι μέχρι τώρα sport+, cine+ κτλ

Tek_Killa
15-10-2008, 14:23
Τα αναλογικά κανάλια δε θα καταργηθούν ακόμα... Μόνο όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση όλων των καναλιών. Μέχρι τότε κάθε νόμιμο κανάλι θα αποκτά και ψηφιακό σήμα διατηρώντας όμως και το αναλογικό του...
Με λίγα λόγια η αρχή γίνεται, και πλέον απο το κάθε κανάλι εξαρτάται το πότε θα αλλάξει το σήμα του απο SD digital σε HD digital... ;)

muku
15-10-2008, 14:28
Δηλαδή για να καταλάβω, θα πρέπει να αγοράσουμε ψηφιακούς δέκτες για να βλέπουμε τώρα τηλεόραση? Και μια απόρια, αυτή η μετάβαση σημαίνει τέρμα οι soft τσόντες? :D :D :D

desperate_gamer
15-10-2008, 14:28
Tek_Killa συγχαρητήρια για το thread, αφού αναμένεται να μας απασχολήσει για πολύ καιρό αυτή η ιστορία. Εγώ προσωπικά, επειδή έχω πολύ απαίσιο σήμα στην περιοχή μου, ανυπομονώ για τα ψηφιακά μπας κι εδώ επιτέλους κανα κανάλι χωρίς χιόνια και είδωλα, αλλά με την σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα, κάτι τέτοιο όχι στις 1 Νοεμβρίου 2008, αλλά του 2009 προβλέπεται να γίνει.

Δυο ακόμα άρθρα σχετικά με την πολυαναμενόμενη ημερομηνία, πάλι από το satleo.


Σχεδόν ακατόρθωτο είναι να ξεκινήσει σε 20 ημέρες η επίγεια ψηφιακή τηλεόραση. Αν και ο νόμος δίνει τέτοια δυνατότητα -μόνο- στους εθνικούς σταθμούς εθνικής εμβέλειας, ως τώρα δεν έχει γίνει ουσιαστικά καμία τεχνική εργασία ώστε να σταματήσει η αναλογική μετάδοση σήματος στα νότια προάστια της Αθήνας και να ξεκινήσει η ψηφιακή εκπομπή. Ως και σήμερα δεν έχει συσταθεί η εταιρεία που θα στήσει το δίκτυο, λόγω των έντονων εσωτερικών διαφωνιών. Το σχέδιο του υπουργείου Επικρατείας μιλάει για μια ισότιμη σχέση, οι ιδιώτες ζητούν να έχουν το 70% της εταιρείας. Αν η εταιρεία δεν δημιουργηθεί, τότε είναι δύσκολη η εγκατάσταση του δικτύου. Επίσης, η πλευρά των σταθμών εθνικής εμβέλειας ζητάει τώρα να μη σταματήσει η αναλογική μετάδοση από την Αίγινα, όπως προβλέπεται στον μεταβατικό χάρτη συχνοτήτων που δημοσιεύτηκε το καλοκαίρι. Ταυτόχρονα επισημαίνει πως έως και σήμερα δεν έγινε από το κράτος μια καμπάνια που να ενημερώνει το κοινό ότι πρέπει να προμηθευτεί είτε ψηφιακό αποκωδικοποιητή είτε (ακριβό) ψηφιακό τηλεοπτικό δέκτη. (Παρόν)

Source (http://www.satleo.gr/content/view/821/1/)

και εδώ (http://www.satleo.gr/content/view/820/1/)

Tek_Killa
15-10-2008, 14:30
Όχι μουκου... το αναλογικό σήμα θα διατηρηθεί για κάμποσο καιρό μέχρι όλα τα κανάλια να αποκτήσουν ΚΑΙ ψηφιακό σήμα...

desperate_gamer
15-10-2008, 14:32
Όχι μουκου... το αναλογικό σήμα θα διατηρηθεί για κάμποσο καιρό μέχρι όλα τα κανάλια να αποκτήσουν ΚΑΙ ψηφιακό σήμα...

Ναι αλλά κάποιοι πομποί θα κλείσουν (ή θα γίνουν ψηφιακοί) και θα αλλάξουν θέσεις οι συχνότητες. Γενικά προβλέπεται ένα ωραιότατο μπάχαλο. :angry:

Tek_Killa
15-10-2008, 14:57
Διάβασα πως το Βήμα της Κυριακής γράφει ότι δεν πρόκειται να ξεκινήσει τη 1 η Νοεμβρίου τίποτα, διότι δεν είναι έτοιμοι. Υπάρχει επίσης πρόβλημα με τις συχνότητες στην Αίγινα και ότι άν το γυρίσουν κατ ΄ ευθείαν στη ψηφιακή, όλα τα Νότια προάστια δεν θα βλέπουν τηλεόραση άν δεν έχουν ψηφιακό δέκτη!

Slay
15-10-2008, 19:51
Λοιπον να σας τα πω και εγω λιγο τα πραγματακια απο μεσα μιας και δουλευω σε τηλεοπτικο σταθμο.

Υπαρχουν σε ολες τις περιοχες της ελλαδας σταθμοι, ειτε πανελληνιας ειτε τοπικης εμβελειας που καταλαμβανουν πανω απο 1 συχνοτητες εκπομπης, αυτο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λαμβανει τελος την 1η Νοεμβριου και απελευθερωνονται συχνοτητες που βαση του νεου χαρτη εκπομπης θα αποτελεσουν συχνοτητες εκπομπης ψηφιακου σηματος.

Η 1η Νοεμβριου οπως διαβασατε δεν ειναι η ημερομηνια που θα μπει τελος στα αναλογικα καναλια, ουτε καν η ημερομηνια που θα αρχισει η ψηφιακη εκπομπη, ειναι απλα η ημερομηνια οπου μπορουν να αρχισουν οι δοκιμαστικες εκπομπες καναλιων.

Οπως ομως ηδη ειπωθηκε ο φορεας που θα κατασκευασει το νεο δικτυο δεν εχει καν συσταθει, οποτε οχι μονο ειναι απιθανο να ξεκινησει εστω και δοκιμαστικα η εκπομπη την 1η Νοεμβρη, αλλα ειναι απιθανο να ελευθερωθουν καν οι συχνοτητες εκπομπης.

Προσωπικα παντως δεν βλεπω την ωρα που θα δω ΣΚΑΙ HD γιατι μην εχετε αμφιβολια αυτος θα ειναι ο πρωτος σταθμος που θα κανει κατι τετοιο.

Giannis7
15-10-2008, 19:55
υπάπχουν είδη κάποια ψηφιακά κανάλια. :angry:

lak100
15-10-2008, 22:18
?????? ??? 1/11?? ????? ?? ????? sport+ ??? receiver ?? DVB ??? ??? sony bravia ?? ??????????? ??????? ??????? ?????! ???? ???????
________
VAPORIZER BOWLS (http://vaporizer.org)

ProEvo
15-10-2008, 22:23
δηλαδξ απο 1/11θα μπορω να βλεπω sport+ εχω receiver με DVB και μια sony bravia με ενσματωμενο επιγειο ψηφιακο δεκτη! αυτα αρκουν?

????? Γιατί τώρα δε βλέπεις?????

Slay
15-10-2008, 22:58
????? Γιατί τώρα δε βλέπεις?????

lak100 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=372)
Location: Καστορια

ProEvo (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=200)
Location: athens

μαλλον οχι

djpar
15-10-2008, 23:00
kalitera osoi exoun HD tv na paroun enan myxanimataki me 30 euro nomizw kai teleiwse HD sima

ProEvo
15-10-2008, 23:29
lak100 (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=372)
Location: Καστορια

ProEvo (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=200)
Location: athens

μαλλον οχι

Ουπς :hide:

Slay
16-10-2008, 00:35
kalitera osoi exoun HD tv na paroun enan myxanimataki me 30 euro nomizw kai teleiwse HD sima
δεν το επιασα αυτο , δεν το αναλυεις λιγακι?

Proevofan
16-10-2008, 01:18
Λοιπον να σας τα πω και εγω λιγο τα πραγματακια απο μεσα μιας και δουλευω σε τηλεοπτικο σταθμο.

Υπαρχουν σε ολες τις περιοχες της ελλαδας σταθμοι, ειτε πανελληνιας ειτε τοπικης εμβελειας που καταλαμβανουν πανω απο 1 συχνοτητες εκπομπης, αυτο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λαμβανει τελος την 1η Νοεμβριου και απελευθερωνονται συχνοτητες που βαση του νεου χαρτη εκπομπης θα αποτελεσουν συχνοτητες εκπομπης ψηφιακου σηματος.

Η 1η Νοεμβριου οπως διαβασατε δεν ειναι η ημερομηνια που θα μπει τελος στα αναλογικα καναλια, ουτε καν η ημερομηνια που θα αρχισει η ψηφιακη εκπομπη, ειναι απλα η ημερομηνια οπου μπορουν να αρχισουν οι δοκιμαστικες εκπομπες καναλιων.

Οπως ομως ηδη ειπωθηκε ο φορεας που θα κατασκευασει το νεο δικτυο δεν εχει καν συσταθει, οποτε οχι μονο ειναι απιθανο να ξεκινησει εστω και δοκιμαστικα η εκπομπη την 1η Νοεμβρη, αλλα ειναι απιθανο να ελευθερωθουν καν οι συχνοτητες εκπομπης.

Προσωπικα παντως δεν βλεπω την ωρα που θα δω ΣΚΑΙ HD γιατι μην εχετε αμφιβολια αυτος θα ειναι ο πρωτος σταθμος που θα κανει κατι τετοιο.

και μενα οι πληροφοριες μου εκ των εσω αυτο μου λενε..οτι δλδ ο ΣΚΑΙ αυτη τη στιγμη διαθετει τα πιο συγχρονα μηχανιματα πανελλαδικα κ θα ειναι το πρωτο καναλι που θα παιξει σε HD! αντε να δουμε...

Tek_Killa
20-10-2008, 15:41
Aπο το troktiko.blogspot.com

Κυριακή, 19 Οκτώβριος 2008

"Το high definition δεν ζει εδώ" (http://troktiko.blogspot.com/2008/10/high-definition.html)

http://2.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/SPsVn0zpIzI/AAAAAAAABcQ/1_AW91GzJ6o/s320/High_Definition_Multimedia_Interface_Plug.jpg (http://2.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/SPsVn0zpIzI/AAAAAAAABcQ/1_AW91GzJ6o/s1600-h/High_Definition_Multimedia_Interface_Plug.jpg)
"Γραμμένο πριν από περίπου ένα χρόνο αλλά δυστυχώς ακόμη επίκαιρο ...

Έχει κανείς από εσάς κάνει την απογοητευτική διαπίστωση ότι τα €1600 που πλήρωσε για την 40’’+ LCD τηλεόραση με Full-HD δυνατότητες πήγαν χαμένα; Δεν είναι περίεργο που σε αυτές τις τηλεοράσεις ο Τζόρτζεβιτς φαίνεται πιο χοντρός και από τον Μαραντόνα πριν την επέμβαση και τα Φιλαράκια φαίνονται να γυρίστηκαν το 1970;

Αν πάρουμε μια τηλεόραση με διαγώνιο 40 ίντσες, έχουμε θεωρητικά ένα ορατό πλαίσιο περίπου 5000 τετραγωνικών εκατοστών. Όλη αυτή η επιφάνεια καλύπτεται από ένα πλέγμα μικρών τετραγώνων που φωτίζονται ανάλογα και ονομάζονται pixels ή εικονοστοιχεία. Όταν η τηλεορασή σας υποστηρίζει Full-HD (High Definition – Υψηλή Ανάλυση), σημαίνει ότι μπορεί να απεικονίσει 1920x1080 pixels, δηλαδή λίγο πάνω από 2 εκ. συνολικά. Η απαράδεκτη εικόνα που βλέπετε όταν παρακολουθείτε τηλεοπτικό πρόγραμμα, οφείλεται στό ότι το σήμα στη χώρα μας εκπέμπεται σε ανάλυση 352x288 ή 320x240 pixels, δηλαδή 101.376 pixels στην καλύτερη περίπτωση.

Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι τα 5000 τετραγωνικά εκατοστά...που περιέχουν πάνω από 2 εκ. εικονοστοιχεία, πρέπει να καλυφθούν από πολλή λιγότερη πληροφορία. Το αποτέλεσμα είναι σαφώς παραμορφωτικό και η αναλογία φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες, αφού η εικόνα τραβιέται σαν ένα ελαστικό παντελόνι νούμερο 28 που το φοράει τύπος 1,70 ύψους και 140 κιλών.

Ακόμα και τα DVD που στη χώρα μας χρησιμοποιούν το PAL format, πετυχαίνουν ανάλυση 768x576 δηλαδή 4 φορές καλύτερη ανάλυση από το τηλεοπτικό σήμα. Αν όμως έχετε παρατηρήσει την τεράστια διαφορά ποιότητας από τηλεόραση σε DVD, φανταστείτε πώς θα σας φαινόταν να βλέπετε τηλεόραση σε απλό HD (1280x720) με ανάλυση 2 φορές μεγαλύτερη του DVD ή σε Full-HD με 5 φορές μεγαλύτερη ανάλυση.

Σε ένα ταξίδι μου στο Λονδίνο, ένας υπάλληλος σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών, μας έβαλε να δούμε ένα πρόγραμμα του SKY (που μεταδίδει σε HD) και η διαφορά από το απλό ψηφιακό σήμα του σταθμού στο ίδιο πρόγραμμα ήταν σοκαριστική. Αναρωτιέμαι λοιπόν τώρα που η Ευρώπη και η Αμερική συμπληρώνουν αρκετά χρόνια εκπέμποντας HD τηλεόραση, πότε εμείς θα ξεφύγουμε όχι μόνο από τα 320x240, αλλά και από τον αρχαίο, αναλογικό τρόπο μετάδοσης.

Οι τυχεροί κάτοχοι μιας HD τηλεόρασης και ενός HD ή BluRay player, ή ενός XBOX 360 (όπως ο γράφων) ή PS3, ξέρουν πολύ καλά την οπτική απόλαυση που μπορεί να προσφέρει πλέον η τεχνολογία και πόσο μακριά είναι η τηλεοπτική εικόνα μας. Επιπλέον, καταντάει εκνευριστικό να πληρώνουμε τα ίδια και περισσότερα με τους Ευρωπαίους εταίρους μας για τηλέφωνο, ρεύμα και τηλεόραση και να λαμβάνουμε τόσο χειρότερες υπηρεσίες. Ακόμα και αν η ποιότητα στο τηλέφωνο και Internet δεν μας ενοχλεί, ακόμα και αν το ρεύμα, που με τις απότομες εναλλαγές ή διακόπές «σκοτώνει» τις συσκευές μας, δεν μας ενοχλεί, αυτό που γίνεται με το τηλεοπτικό σήμα είναι κοροϊδία ...μπροστά στα μάτια μας!"

desperate_gamer
20-10-2008, 22:47
Έχει απόλυτο δίκιο ο γράφων, αλλά το ΣΚΑΙ HD είναι κοντά πιστεύω...

NonBorn
21-10-2008, 00:34
Εμένα που η LCD δεν έχει ψηφιακό δέκτη απ ότι έψαξα λίγο σήμερα τι πρέπει να κάνω?? Σορρυ αλλά είμαι λίγο εντελώς άσχετος... :p :p

Tek_Killa
21-10-2008, 01:42
Tίποτα ακόμα μαν... σε κάμποσα χρονάκια ή παίρνεις άλλη ή ψηφιακό δέκτη. Αλλά μέχρι τότε θα έχεις κι εσυ παιδιά οπότε... χαλλλαρά προς το παρόν. Δεν τρέχει nothing.

Quaro
14-02-2010, 17:18
γελάω γιατί έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα και ακόμη να δούμε ψηφιακή τηλεόραση στην Αθήνα.

Avenger_Seraphim
14-02-2010, 17:21
εχουν όμως στην θεσσαλονικη ΧΡ

Quaro
14-02-2010, 17:32
εχουν όμως στην θεσσαλονικη ΧΡ


άντε και σε 8 χρόνια HD σήμα.

greekteo
14-02-2010, 17:36
γελάω γιατί έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα και ακόμη να δούμε ψηφιακή τηλεόραση στην Αθήνα.

Είχαν πει πως μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα εκπέμπουν και στην Αθήνα ψηφιακό σήμα.
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Πριν 2 χρόνια πήρα μια Sony LCD ΤV αλλά δεν θυμάμαι αν ο ψηφιακός δέκτης είναι MPEG-2 ή MPEG-4...
Καμμιά ιδεά που μπορώ να το μάθω? Έψαξα στο internet για το μοντέλο και δεν βρήκα κάποια πληροφορία....:sarcastic_sadness:

Quaro
14-02-2010, 18:09
Είχαν πει πως μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα εκπέμπουν και στην Αθήνα ψηφιακό σήμα.
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Πριν 2 χρόνια πήρα μια Sony LCD ΤV αλλά δεν θυμάμαι αν ο ψηφιακός δέκτης είναι MPEG-2 ή MPEG-4...
Καμμιά ιδεά που μπορώ να το μάθω? Έψαξα στο internet για το μοντέλο και δεν βρήκα κάποια πληροφορία....:sarcastic_sadness:
στείλε email στην sony

ilias78
14-02-2010, 18:13
μια ερωτηση.
ο αποκωδηκοποιητης μπαινει στην κεντρικη κεραια του σπιτιου ή στην τηλεοραση?
στο σπιτι υπαρχουν 2 τηλεορασεις που δεν εχουν καν ψηφιακο δεκτη. πρεπει να παρουμε εναν για καθε τηλεοραση?

greekteo
14-02-2010, 18:54
μια ερωτηση.
ο αποκωδηκοποιητης μπαινει στην κεντρικη κεραια του σπιτιου ή στην τηλεοραση?
στο σπιτι υπαρχουν 2 τηλεορασεις που δεν εχουν καν ψηφιακο δεκτη. πρεπει να παρουμε εναν για καθε τηλεοραση?


Ο αποκωδικοποιητής μπαίνει στην τηλεόραση. Δεν έχει κάποια σχέση με την κεραία του σπιτιού.
Νομίζω ναι, θα χρειαστεί να πάρεις για κάθε τηλεόραση και από έναν ψηφιακό δέκτη.


thanks Quaro :)

widebit
14-02-2010, 19:56
Εγω δεν εχω ψηφιακο αποκωδικοποιητη ακομα και σκεφτομαι να παρω το PlayTV
http://uk.playstation.com/ps3/hardware/accessories/detail/item102429/PlayTV%E2%84%A2/
Τι λετε, αξιζει απο το να παρω Finlux και τις αλλες αηδιες εκει εξω? ;)

desperate_gamer
14-02-2010, 20:12
Είχαν πει πως μέσα στο πρώτο εξάμηνο θα εκπέμπουν και στην Αθήνα ψηφιακό σήμα.
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Πριν 2 χρόνια πήρα μια Sony LCD ΤV αλλά δεν θυμάμαι αν ο ψηφιακός δέκτης είναι MPEG-2 ή MPEG-4...
Καμμιά ιδεά που μπορώ να το μάθω? Έψαξα στο internet για το μοντέλο και δεν βρήκα κάποια πληροφορία....:sarcastic_sadness:

MPEG2 θα είναι σίγουρα. Οι Mpeg4 ενσωματωμένες τηλεοράσεις βγήκαν πολύ πρόσφατα. Και βέβαια το mpeg4 είναι πολύ απάτη εκ μέρους της Digea γιατί ακόμα και HD να ήθελαν να εκπέμπψουν (που δεν...) το mpeg2 αρκεί. Και οι διεθνείς προδιαγραφές για μια HD ready τηλεόραση λένε για mpeg2 αποκωδικοποιητή.

Αν ήθελαν να είναι τόσο μπροστά εκεί στη Digea ας έβαλαν DVB-T2, αλλα πού... Πώς θα πουλήσουν οι φίλοι τους, τα υπερκαταστήματα ηλεκτρονικών, καινούργιες τηλεόρασεις και αποκωδικοποιητές σε όσους πήραν ήδη μια HD τηλεόραση;

steli0s
14-02-2010, 20:26
Εγω δεν εχω ψηφιακο αποκωδικοποιητη ακομα και σκεφτομαι να παρω το PlayTV
http://uk.playstation.com/ps3/hardware/accessories/detail/item102429/PlayTV%E2%84%A2/
Τι λετε, αξιζει απο το να παρω Finlux και τις αλλες αηδιες εκει εξω? ;)

Εγω παντως με το PlayTV ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

widebit
14-02-2010, 20:47
Εγω παντως με το PlayTV ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!

Το εψαξα και λιγο παραπανω, ειδα και κατι βιντεο στο youtube και μου αρεσε παρα πολυ.
Αν διαβασα καλα μπορεις να κανεις και stream στο psp μεσω του Remote Play? Ακομα και μεσω wifi απο ενα αλλο σπιτι?!?! <33

le_71
25-05-2010, 17:29
Σε 24 ημέρες η έναρξη της Ψηφιακής στην Αττική.
Μήπως κάποιος εκτος Αττικής, όπου υπάρχει ψηφιακό σήμα, με CI θύρα και MPEG2 TV, έχει δοκιμάσει αυτήν εδώ τη μοντούλα που σκοπεύω να πάρω;
http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5659

Valkyre
25-05-2010, 17:34
Δημιουργια thread οκρωβρης 2008, υλοποιηση σχεδον 2 χρονια μετα.... αυτο κι αν ηταν τελικη ευθεια!!! :D

muku
25-05-2010, 17:57
Σε 24 ημέρες η έναρξη της Ψηφιακής στην Αττική.
Μήπως κάποιος εκτος Αττικής, όπου υπάρχει ψηφιακό σήμα, με CI θύρα και MPEG2 TV, έχει δοκιμάσει αυτήν εδώ τη μοντούλα που σκοπεύω να πάρω;
http://www.msg-shop.gr/product.asp?id=5659

Γιατί δεν παίρνεις αποκωδικοποιητή-κουτί με αυτά τα λεφτά?. Υπήρχε ένας γαμάτος στο eshop o οποίος έκανε 50Ε και είχε hdmi για σύνδεση με την tv και usb για εγγραφή σε σκληρό του προγράμματος της tv ή αναπαραγωγή mp3 και avi με srt υπότιτλους... Τώρα που κοίταξα δεν τον έχουν, πρέπει να τέλειωσε αλλά έχει αυτόν εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807305) στα 38Ε οποιός δεν έχει το hdmi μόνο... Γενικά νομίζω ότι αυτά που παρέχει αυτή η συσκευή την καθιστούν την καλύτερη λύση για τα ψηφιακά.

le_71
26-05-2010, 09:50
Γιατί δεν παίρνεις αποκωδικοποιητή-κουτί με αυτά τα λεφτά?. Υπήρχε ένας γαμάτος στο eshop o οποίος έκανε 50Ε και είχε hdmi για σύνδεση με την tv και usb για εγγραφή σε σκληρό του προγράμματος της tv ή αναπαραγωγή mp3 και avi με srt υπότιτλους... Τώρα που κοίταξα δεν τον έχουν, πρέπει να τέλειωσε αλλά έχει αυτόν εδώ (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807305) στα 38Ε οποιός δεν έχει το hdmi μόνο... Γενικά νομίζω ότι αυτά που παρέχει αυτή η συσκευή την καθιστούν την καλύτερη λύση για τα ψηφιακά.

Οχι άλλα κουτιά και τηλεκοντρόλ. Δεν παλεύεται η κατάσταση με την πλαστικούρα.
Εξ' άλλου έχω δίπλα ένα dreamboxάκι HD (με ένα tuner, εάν είχε και αναμονή για δεύτερο, έλυνα το πρόβλημα) που κάνει όσα γράφεις και άλλα τόσα...:heyyy:

isspro
26-05-2010, 13:48
Στις 18 Ιουνίου η έναρξη της Digea στην Αθήνα (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=367520)

muku
26-05-2010, 14:18
Οχι άλλα κουτιά και τηλεκοντρόλ. Δεν παλεύεται η κατάσταση με την πλαστικούρα.
Εξ' άλλου έχω δίπλα ένα dreamboxάκι HD (με ένα tuner, εάν είχε και αναμονή για δεύτερο, έλυνα το πρόβλημα) που κάνει όσα γράφεις και άλλα τόσα...:heyyy:

Α οκ, οπότε πάω πάσο. Απλά μου φάνηκαν πολλά τα 50Ε για κάτι τόσο απλό. Ίσως με ένα καλύτερο ψάξιμο να βρεις κάτι σε κάρτα με χαμηλότερη τιμή, ϊσως να λέω και βλακείες όμως :)

Heatspreader
26-05-2010, 15:10
Στις 18 Ιουνίου η έναρξη της Digea στην Αθήνα (http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=367520)
Βάλτε και τυχόν προβλήματα οπότε πάμε για μετά το καλοκαίρι...

Το κάδρο θα είναι 16:9?

Οπότε πάμε για PlayTV.

muku
26-05-2010, 15:28
Βάλτε και τυχόν προβλήματα οπότε πάμε για μετά το καλοκαίρι...

Το κάδρο θα είναι 16:9?

Οπότε πάμε για PlayTV.

Με κάθε επιφύλαξη νομίζω δεν είναι 16:9 και τους βρίζουν γι αυτό. Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει. Το playTV απαιτεί και ανοιχτό το ps3, αξίζει? Χώρια τη ΔΕΗ, ρισκάρεις και για YLOD με τις επιπλέον εργατοώρες του ps3 :p

Heatspreader
26-05-2010, 17:47
Χώρια τη ΔΕΗ, ρισκάρεις και για YLOD με τις επιπλέον εργατοώρες του ps3
Η ΔΕΗ δεν με απασχολεί. Έτσι και αλλιώς για κατεβαστήρι σε λίγες μέρες θα έχω το Laptop και όχι το main PC μου, οπότε θα έχω κέρδος από αυτό.
Όσον αφορά το YLOD, σιγά που θα φοβάμαι να χρησιμοποιώ τη κονσόλα για να μη χαλάσει! Αυτό μας έλειπε!
Αυτό δεν είναι φοβία, είναι κατάντια!

muku
26-05-2010, 17:54
Η ΔΕΗ δεν με απασχολεί. Έτσι και αλλιώς για κατεβαστήρι σε λίγες μέρες θα έχω το Laptop και όχι το main PC μου, οπότε θα έχω κέρδος από αυτό.
Όσον αφορά το YLOD, σιγά που θα φοβάμαι να χρησιμοποιώ τη κονσόλα για να μη χαλάσει! Αυτό μας έλειπε!
Αυτό δεν είναι φοβία, είναι κατάντια!

Ε καλά δεν αντιλέγω ότι είναι κατάντια, αλλά εκεί μας οδήγησε η τωρινή γενιά παιχνιδομηχανών, να ξέρουμε ότι έχουν ημερομηνίες λήξης. Απλά ρωτάω τι πλεονέκτημα έχει το playTV για να θες να το αγοράσεις, αφού μόνο μειονεκτήματα βλέπω. Άλλωστε όλοι μας θα αγοράσουμε πλέον ψηφιακούς δέκτες για να βλέπουμε, οπότε ο καθένας θέλει να κάνει την πιο συμφέρουσα επιλογή. Μαζί κι εγώ, γι αυτό ρωτάω τι πλεονεκτήματα έχει πέρα των δύο σημαντικών μειονεκτημάτων του :D

le_71
26-05-2010, 17:58
Σώθηκα...
Για τη μετατροπή του αποκοδικωποιητή της τηλεόρασης από MPEG2 σε MPEG4, υπάρχει ΞΕΚΑΘΑΡΗ απάντηση (τελευταία στο FAQ), του site της Digea http://www.digea.gr/flash/digea.html

Heatspreader
26-05-2010, 18:28
Σου επιτρέπει εγγραφή στον σκληρό δίσκο του PS3 και πολύ όμορφο Interface.
Επίσης κάνει Upscale το σήμα.

@muku
Ποια είναι η απάντηση?

Ixor24
18-06-2010, 01:30
άντε παίδες καλή ψηφιακή εποχή να έχουμε :p

greekteo
18-06-2010, 04:31
ξεκίνησε η μετάδοση του ψηφιακου σήματος.

Ixor24
18-06-2010, 13:36
εχει κανεις τις συχνοτητες?

NonBorn
18-06-2010, 13:41
Ποιότητα σήματος = απαράδεκτη...

Η αναλογική τηλεόραση στην περιοχή που είμαι δίνει καλύτερο = πιο καθαρό σήμα χωρίς jaggies που δίνει το ψηφιακό... Όσοι έχουν μεγάλες Full HD τηλεοράσεις θα το δουν.... Απαράδεκτοι οι σταθμοί που δεν έδωσαν καλύτερο σήμα, κάτι πρέπει να κάνουνε...

adok13
18-06-2010, 14:05
ασε φιλε στην ελλαδα ζουμε.
το mpeg4 τους μαρανε τους καραγκιοζηδες.
εδω εκπεμπουν σε 4:3(εκτος του σκαι)
απο εκει και περα τι αλλο να σχολιασουμε,τα λογια ειναι περιτα.:angry:

WolfRathmA
18-06-2010, 19:04
Πάντως έμενα τα πιάνει τα κανάλια άλλα δε δείχνει εικόνα. WTF?

Λένε ότι είναι mpeg2 και όχι mpeg4 όπως τις ERT γιατί αυτό δε τα δείχνει!

Και τις τηλεόρασης τι της πουλάνε και λένε ότι έχουν ψηφιακό σήμα και @@;;

geogoku
18-06-2010, 19:32
ερωτηση: υαπρχουν καρτες mpeg 4 (CI slot) που να ειναι high definition ή ολες ειναι sd???

Dragonpaul
18-06-2010, 19:38
Παιδια, πραγματικα απορω τι περιμενατε να δειτε. Νομιζω οτι ηταν απο την αρχη ξεκαθαρο για το τι επροκειτο να ειναι και γενικοτερα ποια η ποιοτητα.
Αν δεν παιξει σημα HD, μην περιμενετε να δειτε κατι φοβερα διαφορετικο.
Δεν εχω δει ακομα καποια εκπομπη, αλλα φανταζομαι σε HD τηλεοραση δε θα ειναι κατι καλυτερο απο τη Νova (που και εκει χαλια ειναι).

stratisd
18-06-2010, 22:14
Bασικά στο σπίτι μου η διαφορά είναι αμελητέα, κυρίως λόγω της καλής κεραίας - καλωδίωσης - σύνδεσης (είναι η δουλειά μου βλέπετε ;) ), στο πατρικό μου όμως που ρύθμισα την TV και δέν είχε καλή κεραία, είναι οφθαλμοφανής η διαφορά ανάμεσα στα αναλογικά (με χιονάκι μερικά απο αυτά) και στα ψηφιακά, που πλέον δείχνουν πολύ πολύ καθαρά.

Ixor24
18-06-2010, 22:45
Πάντως έμενα τα πιάνει τα κανάλια άλλα δε δείχνει εικόνα. WTF?

Λένε ότι είναι mpeg2 και όχι mpeg4 όπως τις ERT γιατί αυτό δε τα δείχνει!

Και τις τηλεόρασης τι της πουλάνε και λένε ότι έχουν ψηφιακό σήμα και @@;;


φιλε αποστολη και εγω το ιδιο προβλημα εχω!!

Johnny1981
18-06-2010, 22:48
Και εγω μολις πηγα να το ρυθμισω και ενω εκανα αναζητηση και τα βρηκε δυστυχως εχουν ηχο και οχι εικονα. Κριμα και απογοητευτηκα (λιγακι) γιατι ειχα ψαξει την ΤιΒι στο νετ και ελεγε οτι εχει κανονικα αποκωδικοποιητη. Μονο τα ψηφιακα της ΕΡΤ φαινονται σωστα.

stein3x
18-06-2010, 22:50
Και μένα ρε παιδιά μόνο ήχο και όχι εικόνα παρά μόνο τα γνωστά της ΕΡΤ.Τι στο καλό...?Σονυ και καλά δεν φτάνει ο αποδικοποιητής της TV θέλει και άλλον ?έλεος........

Ixor24
18-06-2010, 22:56
οτι να ναι εμενα ειναι ενσωματωμένος στην τιβι

stratisd
19-06-2010, 00:58
φιλε αποστολη και εγω το ιδιο προβλημα εχω!!


Και εγω μολις πηγα να το ρυθμισω και ενω εκανα αναζητηση και τα βρηκε δυστυχως εχουν ηχο και οχι εικονα. Κριμα και απογοητευτηκα (λιγακι) γιατι ειχα ψαξει την ΤιΒι στο νετ και ελεγε οτι εχει κανονικα αποκωδικοποιητη. Μονο τα ψηφιακα της ΕΡΤ φαινονται σωστα.


Και μένα ρε παιδιά μόνο ήχο και όχι εικόνα παρά μόνο τα γνωστά της ΕΡΤ.Τι στο καλό...?Σονυ και καλά δεν φτάνει ο αποδικοποιητής της TV θέλει και άλλον ?έλεος........

Δυστυχώς παιδιά όσοι βλέπετε μαύρο και ακούτε μόνο τον ήχο είναι επειδή ο αποκωδικοποιητής της TV σας είναι MPEG2 και όχι MPEG4 που χρειάζεται, τα ψηφιακά της ΕΤ είναι σε MPEG2 γιαυτό και τα βλέπετε, τα ψηφιακά της DIGEA είναι σε MPEG4 και γιαυτό δέν τα βλέπετε, ο ήχος είναι PCM και μπορείτε να τον ακούτε όμως :p
Χρειάζεστε εναν MPEG4 αποκωδικοποιητή. :omg:

yiannis2002s
19-06-2010, 01:02
...Αν και δεν εκανα κατι αναλογικο σημα ακομα εκπέμπεται απο ολους τους σταθμους. Ποια μερα θα σταματησει τελειως και θα εχουμε μονο το ''ψηφιακο''??
Τι καρτουλα για LCD/Plasma TV για μετατροπη του MPEG2 σε 4, την πηρε κανεις?? Αξιζει η αγορα της???

Slay
19-06-2010, 01:17
Ρε παιδια οι παλιες τηλεορασεις εχουν πανω mpeg2 decoders , και οχι mpeg4 , οποτε γιαυτο συγχρονιζουν με το stream μεν, αλλα σας δινουμ μαυρο επειδη δεν μπορουν να κανουν decode το video, και εγω εχω 2 TFT Full HD και οι 2 και θα χρειαστω 2 νεους αποκωδικοποιητες για τα ψηφιακα της digea.

fistikis
19-06-2010, 01:24
Εμενα παντως με εσωσε το ψηφιακο σημα γιατι δεν ειχα εξωτερικη κεραια και το σημα πηγαινε και ερχοταν αναλογα με το που στεκοσουν στο δωματιο ;p ενω τωρα και με την εσωτερικη που εχω πιανω τελεια ολα τα καναλια

Lefteris_X
19-06-2010, 02:59
εμένα πάντως η Sony Bravia KDL 40 ιντσών Χ3500 (3,5 - 4 ετών τηλεόραση), μια χαρά παίζει όλα τα ψηφιακά κανάλια, digea και ΕΡΤ, 12 το σύνολο (έχει και ένα που δείχνει το κλασσικό τεστ σήμα με τις κάθετες έγρωμες γραμμές - δεν ξέρω τι είναι :P).

Άψογη εικόνα σε σχέση με τη λήψη που είχα (περιοχή Αθήνα, Λόφος Δάφνης - σύνορα Ν. Κόσμου) απο αναλογικό σήμα.

Επίσης με τις περαιτέρω βελτιώσεις τις Χ3500, δεν βλέπω κανένα "artifact" ή jaggies.
Είναι λες και έχει Full AA όλη η εικόνα! :D

Αυτά.

Λίαν ικανοποιημένος, δεδομένου ότι γνώριζσ όπως όλοι μας, ότι επρόκειται για σήμα φηφιακό μεν, SD δε.

WolfRathmA
19-06-2010, 11:22
Τέλικα από ότι πρόσεξα οι περισσότερες τηλεοράσεις από πίσω (αυτές που έχω εγώ στο σπίτι δηλαδή) παίρνουν και κάρτα από πίσω για DVB... 50 εύρω η μια κάρτα x3 τηλεοράσεις; :P

fotaras
19-06-2010, 14:52
εμενα ενος φιλου μου μια tv 40'' samsung δεν πιανει τιποτα στην αθηνα!ουτε τα ψηφιακα της ερτ ουτε τα ψηφιακα της digea!οταν την ειχε παρει ομως στη θεσσαλονικη κ την δουλεψε λιγο εκει στο πατρικο του επιανε τα ψηφιακα της ερτ.μετα που την πηγε στην αθηνα δεν επιανε τιποτα απολυτως απο ψηφιακα!

Slay
19-06-2010, 19:10
Τέλικα από ότι πρόσεξα οι περισσότερες τηλεοράσεις από πίσω (αυτές που έχω εγώ στο σπίτι δηλαδή) παίρνουν και κάρτα από πίσω για DVB... 50 εύρω η μια κάρτα x3 τηλεοράσεις; :P
Αναφερεσαι στο Common Interface η πιο γνωστο ως CI, η κυρια λειτουργια του ειναι να παρεχει αποκωδικοποιηση σε συνδρομητικα καναλια, βεβαια υπαρχει και μια καρτα η neotion η οποια μετατρεπει τους δεκτες mpeg2 σε mpeg4 αν και στην πραγματικοτητα αυτο που κανει ειναι transcode του mpeg4 stream σε mpeg2 που ειναι ο ενσωμετωμενος DVB-T δεκτης της τηλεορασης, παροτι ομως η λιστα συμβατοτητας εχει μεγαλωσει αρκετα , ποιο πολλους εχω ακουσει να μην τους δουλευει (απο καθολου, εως οχι σωστα) παρα να τους δουλευει.

Nek_Food
19-06-2010, 21:29
τέλος του 2012 σταματάει η μετάδοση του αναλογικού σήματος. εάν δεν αλλάξουν κάτι μέχρι τότε στην ποιότητα της εκπομπής του το digea (κάδρο, ανάλυση, κλπ) προσωπικά επειδή κέντρο Αθήνα έχω άριστο σήμα δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Τότε (αν όχι νωρίτερα με τις 3D και το PS3 3D gaming) θα αλλάξω την τηλεόραση του σαλονιού και για τις άλλες θα δω, ως τότε οι αποκωδικοποιητές θα είναι πολύ καλύτεροι και φτηνότεροι.

Α, και μην ξεχάσετε όσοι έχετε DVD-recorders ότι δεν έχουν ψηφιακό δέκτη και θα πρέπει να δώσετε και σε αυτά. Αν είναι να αγοράσετε καινούργιο να προσέξετε να έχει και αυτό ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη Mpeg4.

Πάντως για μένα και μέχρι το 2012 όλα αυτά είναι περιττά.

Johnny1981
19-06-2010, 21:39
^^ Αυτο σκεφτηκα κ εγω. Νεχρι το τελος του 2012 λογικα θα παω για καινουργια TV ειδικα αν εχει πιασει πολυ το 3D οποτε δεν υπαρχει αναγκη για αποκωδικοποιητη τωρα.

Lordkostas
19-06-2010, 22:13
Παιδια αν στο σπιτι σας εχετε καλο σημα πιστεψτε με δεν θα δειτε και καμια σπουδαια διαφορα... η ψηφιακη απλως ειναι οπως θα πιανατε καλο επιγειο σημα, τιποτα παραπανω. Οποτε καλυτερα να το αφησετε να παρετε καμια καλη τηλεοραση σε κανα 2 χρονια που θα κοπει το σημα.

WolfRathmA
20-06-2010, 02:57
Αναφερεσαι στο Common Interface η πιο γνωστο ως CI, η κυρια λειτουργια του ειναι να παρεχει αποκωδικοποιηση σε συνδρομητικα καναλια, βεβαια υπαρχει και μια καρτα η neotion η οποια μετατρεπει τους δεκτες mpeg2 σε mpeg4 αν και στην πραγματικοτητα αυτο που κανει ειναι transcode του mpeg4 stream σε mpeg2 που ειναι ο ενσωμετωμενος DVB-T δεκτης της τηλεορασης, παροτι ομως η λιστα συμβατοτητας εχει μεγαλωσει αρκετα , ποιο πολλους εχω ακουσει να μην τους δουλευει (απο καθολου, εως οχι σωστα) παρα να τους δουλευει.


Ακομα δε την εχω παρει τη καρτα. Θα παρω μια να τη δοκιμασω. Λενε οτι ειναι συγκεκριμενες καρτες που τις πουλανε οι εταιριες. Θα παρουμε τηλεφωνο στην LG για να ρωτησουμε αν ειναι να μας στειλουν μια η να μας πουν απο που μπορουμε να αγορασουμε μια.

muku
20-06-2010, 21:23
Το αναλογικό σήμα ρε παιδιά δεν θα κοπεί το 2012. Κόπηκε ήδη :p Τουλάχιστον έτσι μου είπε ο πατέρας μου γιατί εγώ δεν είμαι Αθήνα.

Tek_Killa
20-06-2010, 21:57
To αναλογικο σήμα κόπηκε τελείως μόνο από Αίγινα. Νότια προάστια μόνο ψηφιακό μπορούν να δουν.

Nek_Food
20-06-2010, 22:01
Το ψηφιακό σήμα δεν κόπηκε παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές που "έβλεπαν" μόνο από Αίγινα και εκεί σαφώς για τα κανάλια τα οποία εντάχθηκαν στο ψηφιακό μπουκέτο. Αν μένετε σε μία από τις περιοχές των δήμων Βουλιαγμένης, Βούλας, Γλυφάδας ή Περάματος τότε ναι σε εσάς δεν φτάνει το αναλογικό σήμα και είστε υποχρεωμένοι να αγοράσετε ψηφιακούς δέκτες (υποθέτω μόνο για τα κανάλια της Digea αφού λογικά οι αναμεταδώτες των υπολοίπων θα εκπέμπουν ακόμη).


Αθήνα, 26 Μαΐου 2010: Εν όψει της έναρξης μετάδοσης ψηφιακού σήματος στην Αττική στις 18 Ιουνίου 2010, η Digea ολοκλήρωσε κύκλο επαφών με εκπροσώπους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, με στόχο την έγκαιρη και υπεύθυνη ενημέρωση των κατοίκων που σήμερα εξυπηρετούνται αποκλειστικά από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας από το οποίο θα διακοπούν οι αναλογικές μεταδόσεις για τις ανάγκες της ψηφιακής μετάβασης.


Η Digea εφαρμόζοντας την ΚΥΑ (Κοινή Υπουργική Απόφαση) 21161/08 θα ξεκινήσει στις 18 Ιουνίου 2010 την εκπομπή ψηφιακού σήματος από τα κέντρα εκπομπής της Αίγινας και του Υμηττού, παρέχοντας ψηφιακό σήμα συνολικά σε πάνω από 4.500.000 κατοίκους . Το αναλογικό σήμα θα συνεχίσει να εκπέμπεται από το κέντρο εκπομπής του Υμηττού ενώ θα διακοπεί από το κέντρο της Αίγινας, σύμφωνα πάντα με την ΚΥΑ. Το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας θα συνεχίσει να εκπέμπει αναλογικά και δεν συμμετέχει στη μετάβαση. Οι κάτοικοι των περιοχών που επηρεάζονται άμεσα λόγω της επικείμενης διακοπής αναλογικού σήματος από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας, ήδη από τις 6 Μαΐου πληροφορούνται για τις ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβούν ενόψει της ψηφιακής μετάβασης, μέσω προβολής ειδικού crawl στις οθόνες τους.

Πιο συγκεκριμένα, οι εκπρόσωποι της Digea συναντήθηκαν με εκπροσώπους της Τοπικής Αυτοδιοίκησης των Δήμων Βουλιαγμένης, Βούλας, Γλυφάδας και Περάματος, περιοχές όπου μέρος των κατοίκων θα χρειαστεί να προσαρμοστεί άμεσα ώστε να λάβει ψηφιακό σήμα λόγω διακοπής του αναλογικού σήματος από την Αίγινα. Σημειώνεται ότι στις παραπάνω περιοχές η έλευση της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης αναμένεται να λύσει πολυετή προβλήματα λήψης που αντιμετώπιζαν οι κάτοικοι μέχρι σήμερα.
Παράλληλα, οι εκπρόσωποι της Digea συναντήθηκαν με εκπροσώπους των Δήμων Αργυρούπολης, Ηλιούπολης και Ελληνικού, τους οποίους ενημέρωσαν για τα οφέλη και τις δυνατότητες της νέας ψηφιακής τεχνολογίας αφού οι δημότες τους ενώ θα εξακολουθούν να λαμβάνουν αναλογικό σήμα -κυρίως από το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας-, μπορούν ωστόσο να επωφεληθούν με τη λήψη ψηφιακού σήματος μέσω του κέντρου εκπομπής της Αίγινας προκειμένου να ξεπεράσουν τα προβλήματα λήψης που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν.

Η Digea παρουσίασε στις Τοπικές Αρχές μια ολοκληρωμένη επιστημονική ανάλυση της κάλυψης της ψηφιακής εκπομπής, καθώς και των περιοχών που θα καλύπτει το αναλογικό σήμα, με ακρίβεια οικοδομικού τετραγώνου. που επετεύχθη με τη χρήση των πλέον εξελιγμένων μοντέλων προσομοίωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι εκπρόσωποι της Τοπικής Αυτοδιοίκησης αντιμετώπισαν εξαιρετικά θετικά την έλευση της ψηφιακής τηλεόρασης και συμφώνησαν να συνδράμουν στην έγκαιρη και υπεύθυνη ενημέρωση των Δημοτών τους. Σε αυτό το πλαίσιο, προγραμματίζονται ήδη ενημερωτικές ημερίδες τόσο από τον Δήμο Βούλας, που θα πραγματοποιηθεί την 31η Μαΐου 2010 όσο και από τον Δήμο Περάματος, που θα πραγματοποιηθεί την 9η Ιουνίου 2010.
Ο CEO της Digea κ. Γιώργος Μαθιός τόνισε: «Η εμπειρία μας από την επιτυχημένη ψηφιακή μετάβαση στη Θεσσαλονίκη, απέδειξε ότι η συμβολή της Τοπικής Αυτοδιοίκησης και των τοπικών κοινοτήτων στην ενημέρωση του κοινού υπήρξε καταληκτική για την ομαλή προσαρμογή των τηλεθεατών. Για μία ακόμη φορά μας ενθαρρύνει όχι μόνο η θερμή ανταπόκριση των Τοπικών Αρχών, αλλά και το αγκάλιασμα της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης από τους κατοίκους, ειδικά στις περιοχές που αντιμετωπίζουν χρόνια προβλήματα λήψης και τα οποία η νέα τεχνολογία έρχεται να λύσει».

Heatspreader
21-06-2010, 02:57
Σήμερα έκανα ένα Search για τα ψηφιακά κανάλια και έχω μόνο ήχο, καθώς όπως είπαμε, έχω αποκωδικοποιητή mpeg2.
Πάω για PlayTV μάλλον, εκτός και αν βρω κάποιο σε καλύτερα λεφτά όπου μπορώ να κάνω εγγραφή, κλπ.

Slay
21-06-2010, 11:38
Πάω για PlayTV μάλλον, εκτός και αν βρω κάποιο σε καλύτερα λεφτά όπου μπορώ να κάνω εγγραφή, κλπ.
υπαρχει αυτος που εδωσα σε προηγουμενο post μου που τον εχει το πλαισιο, ειναι ποιο φτηνος (οχι πολυ) απο το Play TV, το πλεονεκτημα του ειναι οτι δεν χρειαζεται να εχεις και το ps3 ανοιχτο για να βλεπεις τηλεοραση, το μειονεκτημα του ειναι οτι δεν ερχεται με ενσωματωμενο δισκο, οποτε αν δεν εχεις εναν usb δισκο ειναι επιπλεον κοστος, παντως απο τους δεκτες που κυκλοφορουν ειναι ο φτηνοτερος που προσφερει και timeshift και εγγραφη ενος καναλιου ενω βλεπεις ενα αλλο.

gtakis
21-06-2010, 12:27
Ακομα δε την εχω παρει τη καρτα. Θα παρω μια να τη δοκιμασω. Λενε οτι ειναι συγκεκριμενες καρτες που τις πουλανε οι εταιριες. Θα παρουμε τηλεφωνο στην LG για να ρωτησουμε αν ειναι να μας στειλουν μια η να μας πουν απο που μπορουμε να αγορασουμε μια.
Aυτήν την κάρτα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807404 έχω βάλει εγώ στην Lg μου (LG5000 42'') που είχε ci slot και δουλεύει μια χαρά εδώ και 2 μήνες (στην Κορινθία είχαμε νωρίτερα ψηφιακό σήμα).Το μόνο μειονέκτημα (που γενικώς το έχουν όλοι οι αποκωδικοποιητές mpeg-4) είναι ότι έχει μια καθυστέρηση στην αλλαγή καναλιών η οποία με τον καιρό συνηθίζεται....

teddy
21-06-2010, 18:48
φιλε gtakis,εμενα που η τηλεοραση μου εχει δεκτη Mpeg2,μου κανει αυτη η καρτα για να βλεπω τα ψηφιακα καναλια,στα οποια μεχρι τωρα εχω μονο τον ηχο?

kostasb13
21-06-2010, 21:26
Mενω Γλυφαδα και οπως ηταν αναμενομενο το σημα απο Αιγινα που επιανα μεχρι τωρα ολα τα καναλια σταματησε. Πηρα εναν mpeg4 δεκτη πιανω τα ιδιωτικα μια χαρα , πολυ πιο καλα απο οτι τα επιανα μεχρι τωρα( οσοι μενουν στις περιοχες αυτες ξερουν) αλλα τα κρατικα (ετ1, νετ) ειναι στα ιδια χαλια. Γνωριζει κανεις ποτε και αν θα εκπεμψουν και τα κρατικα ψηφιακο σημα?

desperate_gamer
22-06-2010, 15:49
εμενα ενος φιλου μου μια tv 40'' samsung δεν πιανει τιποτα στην αθηνα!ουτε τα ψηφιακα της ερτ ουτε τα ψηφιακα της digea!οταν την ειχε παρει ομως στη θεσσαλονικη κ την δουλεψε λιγο εκει στο πατρικο του επιανε τα ψηφιακα της ερτ.μετα που την πηγε στην αθηνα δεν επιανε τιποτα απολυτως απο ψηφιακα!

Μπορεί να λέω βλακείες αλλά δοκίμασε να ξανακάνει scan;

gtakis
23-06-2010, 22:06
φιλε gtakis,εμενα που η τηλεοραση μου εχει δεκτη Mpeg2,μου κανει αυτη η καρτα για να βλεπω τα ψηφιακα καναλια,στα οποια μεχρι τωρα εχω μονο τον ηχο?

Αν η tv σου έχει υποδοχή ci και είναι συμβατή με την κάρτα της Neotion τότε θα σου δουλέψουν.Τσέκαρε εδώ αν είναι συμβατή η τηλεόρασή σου:http://downloads.e-shop.gr/download.php?id=PER.807404

Heatspreader
24-06-2010, 06:58
Εγώ έχω τη Samsung 40Μ86 και τη 46M86.
Έχουμε κάποιο link της κάρτας?
Από ότι βλέπω στο PDF η κάρτα κάνει στη δική μου TV.

isildur83
25-06-2010, 04:31
Digea: Χρήσιμες απαντήσεις


1.Ακούω τον ήχο των προγραμμάτων αλλά δεν λαμβάνω εικόνα. Τι συμβαίνει;
Η Digea για την εκπομπή του ψηφιακού σήματος χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο MPEG4. Αν λοιπόν αντιμετωπίζετε το παραπάνω πρόβλημα τότε αυτό είναι ένδειξη ότι ο τηλεοπτικός δέκτης ή ο αποκωδικοποιητής που χρησιμοποιείτε είναι τεχνολογίας MPEG2. Για να δείτε το πρόγραμμα των καναλιών του ψηφιακού παρόχου Digea, θα πρέπει η συσκευή της τηλεόρασής σας να έχει ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή MPEG4 ή να συνδέσετε την τηλεοπτική σας συσκευή με εξωτερικό αποκωδικοποιητή τεχνολογίας MPEG4.


2.Το ψηφιακό μου σήμα είναι ασθενές ή κάνει διακοπές. Έχω ελέγξει ότι ο αποκωδικοποιητής μου είναι τεχνολογίας MPEG4. Τι πρέπει να κάνω;
Είναι πολύ πιθανό η κεραία σας να μην είναι προσανατολισμένη σωστά. Δοκιμάστε να επαναπροσανατολίσετε την κεραία σας προς το κέντρο του Υμηττού ή της Αίγινας ή να εγκαταστήσετε δεύτερη κεραία ή να χρησιμοποιήσετε έναν ενισχυτή σήματος εφόσον αυτός απαιτείται αφού συμβουλευτείτε εξειδικευμένο τεχνικό.


3.Έχω συνδέσει τον αποκωδικοποιητή MPEG4 με τη συσκευή. Πως τον προγραμματίζω;
Χρησιμοποιώντας το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής σας θα πρέπει να επιλέξετε μία από τις εισόδους εξωτερικών πηγών που συνήθως περιγράφονται ως AV1,2 …, ΕΧΤ1,2…, HDMI1,2…κ.λπ. και στην οποία έχετε συνδέσει τον αποκωδικοποιητή. Στη συνέχεια επιλέγετε την αυτόματη αναζήτηση καναλιών. Εάν στην αυτόματη αναζήτηση δεν μπορέσει ο αποκωδικοποιητής να εντοπίσει τα ψηφιακά κανάλια για οποιοδήποτε λόγο προτείνεται η αναζήτηση να γίνει χειροκίνητα. Χρησιμοποιώντας τώρα το τηλεκοντρόλ του αποκωδικοποιητή πρέπει να μπείτε στο μενού της συσκευής σας και να συντονίσετε τον δέκτη σας στις συχνότητες 46 (674 MHz) και 47 (682 MHz) στις οποίες εκπέμπουν, πλέον, ψηφιακά τα ιδιωτικά τηλεοπτικά κανάλια εθνικής εμβέλειας Alpha, Alter, Ant1, Μακεδονία TV, Mega, ΣΚΑΪ και Star.
Σημειώνεται ότι κάθε περίπτωση οι τηλεθεατές θα πρέπει να συμβουλεύονται τις οδηγίες χρήσεως του αποκωδικοποιητή.


4.Μπορώ να λάβω το ψηφιακό σήμα στην περιοχή που βρίσκομαι;
Αν η περιοχή σας εξυπηρετείται από τα κέντρα εκπομπής της Αίγινας και του Υμηττού, τότε μπορείτε σίγουρα να λάβετε το ψηφιακό σήμα της Digea. Αν λαμβάνετε τηλεοπτικό σήμα από το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας ή από κέντρο τοπικής αναμετάδοσης, τα οποία σε αυτή τη φάση δεν συμμετέχουν στη μετάβαση και εξακολουθούν να εκπέμπουν αναλογικά, τότε είναι πιθανό να εξακολουθείτε να έχετε τη δυνατότητα να πιάσετε ψηφιακό σήμα χωρίς να χρειαστεί να μετακινήσετε την κεραία σας. Στην περίπτωση όμως που δεν πιάνετε κάποιο από τα δύο μπουκέτα (συχνότητες 46 & 47) ή αντιμετωπίζετε αστάθεια στην εικόνα σας τότε προτείνεται ο επαναπροσανατολισμός της κεραίας σας προς τον Υμηττό ή την Αίγινα, ώστε να διαπιστώσετε αν μπορείτε από εκεί να λάβετε το ψηφιακό σήμα ή χρήση 2ης κεραίας στραμμένη προς ένα εκ των 2 προαναφερθέντων κέντρων.
Στον ιστότοπο www.digea.gr (http://webmail.liberis.gr/exchweb/bin/redir.asp?URL=http://www.digea.gr) μπορείτε να βρείτε όλες τις πληροφορίες για τις περιοχές κάλυψης, μέσω της ειδικής εφαρμογής «Περιοχή Κάλυψης».


5.Έχω ελέγξει ότι η τηλεόραση μου έχει ενσωματωμένο δέκτη MPEG4, ωστόσο δεν λαμβάνω το ψηφιακό σήμα;
Θα πρέπει να συντονίσετε τα κανάλια στην τηλεόρασή σας από την αρχή όπως όταν την εγκαταστήσατε πρώτη φορά. Συμβουλευτείτε τις οδηγίες χρήσης.


6.Γιατί δεν εκπέμπει ψηφιακά το κέντρο της Πάρνηθας;
Σύμφωνα με όσα ορίζει η Κοινή Υπουργική Απόφαση 21161/2008, την οποία εφαρμόζει η Digea, το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας δεν μετέχει, στη φάση αυτή στην ψηφιακή μετάβαση για κανένα σταθμό που συμμετέχει στην μετάβαση.



Fullhd.gr (http://www.fullhd.gr/2008-03-25-10-47-10/47-2008-03-25-10-38-50/4373-faq-digea.html)

blizard
29-06-2010, 21:55
Τώρα που έρχονται τα κανάλια ψηφιακά προσέξτε ο αποκωδικοποιητής που αγοράζεται να έχει time-shift... δηλαδή να μπορείς να πατήσεις παύση και να να συνεχίσεις μετά να βλέπεις χωρίς να έχεις χάσει τίποτα.
Κάποιοι δέκτες το κάνουν μέτρια , κάποιοι καλύτερα και κάποιοι καθόλου... προσέξτε το γιατί είναι από τα καλύτερα feature.
(το turbo-x από πλαίσιο έχει time shift και είναι φτηνό, όπως και ένα άλλο που δίνει το e-shop)


Εγώ πήρα το play-tv για το ps3 και είναι τελικά πολύ καλό γιατί έχει πραγματικά 2 tuner ... η τέλος πάντων μπορείς να γράφεις ένα κανάλι και να βλέπεις ταυτόχρονα ένα άλλο.
(οποιοδήποτε άλλο όμως ... κάποια stand-alone σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα επίσης, αλλά μόνο για τα 4 κανάλια του πακέτου που βρίσκεσαι)

Προσθέσετε ότι το time-shift δουλεύει καλά συν ότι δουλεύει και στο pc, και τελικά και παρότι δεν δουλεύει χωρίς να ανοίξεις το ps3-pc , αξίζει.

Heatspreader
30-06-2010, 02:05
Πως δουλεύει στο PC?
Σου είναι εύκολο να κάνεις μία παρουσίαση του PlayTV? Να μας πεις μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα?

blizard
02-07-2010, 15:42
Πως δουλεύει στο PC?
Σου είναι εύκολο να κάνεις μία παρουσίαση του PlayTV? Να μας πεις μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα?
Δεν ξέρω και πολλά... βάζεις αυτούς εδώ τους drivers σε W7 και με το mediacenter δουλεύει αμέσως ... από την επιλογή TV.
(αλλάζεις το αρχείο info στους drivers με αυτό που δίνεται χωριστά , βάζεις το play-tv στο pc και πηγαίνεις στο dir με τους drivers για να κάνει install)
http://www.ps3news.com/PlayStation-3/sony-playtv-win32-driver-now-available/

Το δοκίμασα και σε vista αλλά δούλεψαν μόνο τα κανάλια mpeg2, δεν ξέρω γιατί αλλά είναι και χάλια από drivers το pc αυτο.

Το καλό είναι πως έχει 2 tuners ... αυτό δεν το έχουν τα απλά stand-alone (μέχρι 100 ευρώ τουλάχιστον που έψαξα), βέβαια σε αντίστοιχα stick για pc μπορεί να υπάρχουν και αρκετά φτηνότερα.

Δουλεύει καλά με το ps3, και για όσους έχουν και psp μπορούνε να δούνε τηλεόραση και από εκεί.

ΥΓ
Πάντος επαναλαμβάνω να προσέξετε όταν αγοράζεται decoder , ώστε να έχει time-shift .... υπάρχουν αρκετά stand-alone με 50 ευρώ περίπου(έστω και με 1 tuner) ;opoy με ένα usb ή εξωτερικό σκληρό κάνουν την δουλειά.

x_r_i_s_t_o_s
03-07-2010, 14:54
isxyei ayto pou lene pos ta psifiaka kanalia 8a piastoun mazi me ta psifiaka tis ert?? h tv mou exei kai mpeg2 kai mpeg4 kai ekpempw apo parnh8a,alla pou8ena ta kanalia!!akousa pos prepei na katevasw nea enimerosh logismikou apo thn tv mou,,isxyei??

Balthamel
10-07-2010, 15:33
Γεια σας και απο μενα.

Θα μετακομισω σε 2 μερες αλλα ακομα δεν εχει μπει κεραια στην πολυκατοικια,με εσωτερικη κεραια θα μπορω να πιασω τα ψηφιακα καναλια?

ευχαριστω και συγνωμη αλλα ειμαι ασχετος :)

fistikis
10-07-2010, 15:48
Γεια σας και απο μενα.

Θα μετακομισω σε 2 μερες αλλα ακομα δεν εχει μπει κεραια στην πολυκατοικια,με εσωτερικη κεραια θα μπορω να πιασω τα ψηφιακα καναλια?

ευχαριστω και συγνωμη αλλα ειμαι ασχετος :)

Ναι μια χαρα θα πιανεις και με εσωτερικη, εγω δηλαδη με εσωτερικη κανω δουλεια μου, μην σου πω οτι δεν χρειαζεσαι εξωτερικη πλεον αφου γλιτωνεις και την περιπτωση να σου καουν μηχανηματα απο κεραυνο (παρα πολυ σπανια περιπτωση αλλα υπαρχει και αυτη η πιθανοτητα)

Balthamel
10-07-2010, 16:17
Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

ilias78
14-07-2010, 18:54
μπορειτε να μου προτεινεται ενα ψηφιακο δεκτη απλο? η tv ειναι μια crt με scart θυρα.
του πλαισιου ειναι καλοι?

fistikis
14-07-2010, 21:11
Μια χαρα ειναι του πλαισιου και εγω τον turbo x εχω παρει, κανει και εγγραφη με ενα σκληρο δισκο, πιανει και μια χαρα καναλια και απο την στιγμη που η tv σου ειναι crt με scart παρε αυτον χωρις το hdmi γλιτωνεις και 10€ νομιζω!

muku
19-07-2010, 15:45
Το mtv πάπαλα? Ξέρετε τίποτα, θα παίξει ψηφιακά?

nikon
20-07-2010, 09:31
Tι εννοείς πάπαλα;;;;;......δεν το πιάνεις καθόλου;;;;;

muku
20-07-2010, 12:36
Tι εννοείς πάπαλα;;;;;......δεν το πιάνεις καθόλου;;;;;

Όχι. Πιάνω τις βλακείες της ΕΡΤ (cine, prisma, sport+) και μετά Mega, Ant1, Alpha, Star, Alter, Skai, Rik. Δεν πιάνω κάτι άλλο. Και το θέμα είναι ότι την μέρα βλέπω το πολύ 10 λεπτά τηλεόραση, όταν κάθομαι και τρώω. Και επειδή όλα τα κανάλια έχουν απαράδεκτο πρόγραμμα, βαζω mtv και βλεπω κανά τραγούδι. Αλλά τώρα τίποτα. Ίσως πρέπει να γυρίσω προς άλλη κατεύθυνση την κεραία γιατί είμαι με εσωτερική αν εσύ το πιάνεις. Τι να πω.

nikon
20-07-2010, 12:42
Καλά δεν βάζει και τα καλύτερα τραγούδια......φαντάζομαι δεν πιάνεις ούτε MAD αλλά όχι ότι είναι καλύτερο......ναι αφού έχεις εσωτερική γύρνα τη.......έχουν βγει μάλιστα κάποιες που γυρίζουν με τηλεκοντρόλ έτσι δεν θα σηκώνεσαι και από το τραπέζι.:P

gtakis
21-09-2010, 23:04
Παλικάρια για κάντε ένα scan στις τηλεοράσεις σας ή στους επίγειους δέκτες γιατί μόλις πριν λίγο στην συχνότητα 52 κατέβασα τα 4 κανάλια της ΕΡΤ (Ετ1,Νετ,Ετ3,Βουλή) και 5 ραδιοφωνικούς σταθμούς (ERA-NET,ERA2,ERA3,ERA Sport,Kosmos )

Lefteris_X
22-09-2010, 10:49
Καλημέρα, επιβεβαιώνω το παραπάνω ποστ, όντως έτσι είναι, απο 12 τα κανάλια πήγαν στα 16 + 5 ραδιοφωνικά!

Heatspreader
22-09-2010, 11:06
Αξίζει για όσους έχουν στη κατοχή τους ή γνωρίζουν, το PlayTV τελικά?
Αν εξαιρέσουμε ότι πρέπει να έχουμε το PS3 ανοιχτό.

Chill
22-09-2010, 14:02
E προφανώς και δεν αξίζει. Περισσότερο ρεύμα και καταπόνηση του μηχανήματος για να βλέπω ελληνική tv? HELL NO!!!!

Heatspreader
22-09-2010, 14:43
Που να μην είχα γράψει αυτό:

Αν εξαιρέσουμε ότι πρέπει να έχουμε το PS3 ανοιχτό.

muku
22-09-2010, 16:52
Καλημέρα, επιβεβαιώνω το παραπάνω ποστ, όντως έτσι είναι, απο 12 τα κανάλια πήγαν στα 16 + 5 ραδιοφωνικά!

Καλά τι στο καλό γίνεται? Εγώ πιάνω τώρα πλέον καμιά 20άρα κανάλια χωρίς να μπορώ να πιάσω τα κρατικά και τους ραδιοφωνικούς... Πιάνω κάτι Nickelodeon, 0-6, Attica, High TV, Extra, Sport TV, Mad και ΜΤV μετά από μια πρόσφατη αναζήτηση. Αλλά σήμερα που κοίταζα δεν πιάνει τίποτα στο 52 κανάλι. Ανάλογα με την περιοχή πιάνουμε ότι να 'ναι να υποθέσω.

nikon
22-09-2010, 16:56
Για τα ψηφιακά δεν λένε τα παιδιά;;;;.....τι 0-6 και Nickelodeon λες εσύ;;;:confuzed:

muku
22-09-2010, 16:59
Για τα ψηφιακά δεν λένε τα παιδιά;;;;.....τι 0-6 και Nickelodeon λες εσύ;;;:confuzed:

Γιατί εγώ γιατί νομίζεις ότι μιλάω? Για ψηφιακά μιλάω :p Αυτό σου λέω πιάνω κάτι κουλά. Έκανα αναζήτηση από το δέκτη πριν 2 βδομάδες και μου έβγαλε μερικά άκυρα. Όλα αυτά που έγραψα παραπάνω μου τα έβγαλε πακέτο!

greekteo
22-09-2010, 17:23
Είχαν πει πως, μόνο από το σταθμό της Αίγινας αρχικά, θα γίνεται η ψηφιακή μετάδοση των συγκεκριμένων καναλιών

desperate_gamer
22-09-2010, 19:38
Εγώ από Θεσσαλονίκη έκανα μόλις τώρα scan και πέρα από τα κρατικά+Βουλή, μου βγήκε και ένα νέο πακετάκι με τα συγκλονιστικά Thessaloniki Channel (λογότυπο ένα θου), TIME Channel (για απενοχοποιημένο 24/7 telemarketing), ένα XTV και ένα 9 που για την ώρα δείχνουν μόνο χιόνια.

Εντυπωσιάστηκα!

ilias78
23-09-2010, 00:31
Για τα ψηφιακά δεν λένε τα παιδιά;;;;.....τι 0-6 και Nickelodeon λες εσύ;;;:confuzed:

νομιζω πως αυτα δεν ειναι ψηφιακα.

nikon
23-09-2010, 10:04
Γι'αυτό το είπα και εγώ αλλά ο muku είπε "Γιατί εγώ γιατί νομίζεις ότι μιλάω?":confuzed:.......δεν βγάζεις άκρη με την νεολαία σήμερα.:a045fgf:

adok13
23-09-2010, 10:32
παιδια ο muku εχει δικιο,το 06,sport tv,mad,nickelodeon και mtv ειχαν πει θα ξεκινησουν καποια στιγμη μεσα στο σεπτεμβρη να μεταδιδονται ψηφιακα μεσω digea απο αιγινα.

nikon
23-09-2010, 10:39
Ωχ ναι;;;;:sad6:.....καλύτερα να μασάς καμιά φορά.:pop2:

adok13
23-09-2010, 10:45
Ωχ ναι;;;;:sad6:.....καλύτερα να μασάς καμιά φορά.:pop2:
xaxa:c025:

muku
23-09-2010, 16:53
χεχε, ε μα ναι ρε παιδιά αυτό λέω, ότι ψηφιακά τα πιάνω :D Καλά μη φανταστειτε ότι λένε και τίποτα. Μόνο το sport tv αξίζει, που απ' ότι έχω καταλάβει είναι το TV Magic, μόνο για Γαύρο λέει :D Ευτυχώς έχω να βλέπω κάτι με το φαγητό ξανά. Κάνα βίντεο κλιπ, λίγο έγκυρη αθλητική ενημέρωση, περνάει η ώρα :P Αλλά τα κρατικά δεν τα πιάνω ακόμα από Αίγινα.

AriStos13
21-11-2014, 21:40
Ποσταρω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα!! Αν κάποιος γνωρίζει να μου πει γιατί γίνετε αυτό!!
Στο σπίτι της κοπέλας μου έχουμε μια lg 32" με ψηφιακό δείκτη mpeg4 αλλά δεν πιανουμε τα ψηφιακά! Οι γονεις της με την ίδια κεραια σε μια samsung ενα χρονο παλαιότερη απο την lg πιάνουν μια χαρά!! Τι μπορεί να φταει?

Slay
21-11-2014, 23:34
δωσε περισσοτερες πληροφοριες, εσωτερικη/εξωτερικη κεραια? περιοχη? σημα που πιανουν οι γειτονες?

katalanos_7
21-11-2014, 23:46
Μήπως από παρανόηση δεν έχει προσέξει και κάνει την αναζήτηση καναλιών στο μενού των αναλογικών και όχι στων ψηφιακών;
Αλλιώς τσέκαρε και αυτό που γράφει στο τελευταίο post του παρακάτω link ή κάνε ένα τηλέφωνο στην LG (έχουν καλή τηλεφωνική εξυπηρέτηση, απ' όσο θυμάμαι σε επικοινωνία μου πριν 2 χρόνια για ένα notebook).
http://www.insomnia.gr/topic/405892-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-lg-m2262d/

odytsak
22-11-2014, 03:32
Πως τα καταφέρανε πάλι, Θεσσαλονίκη δεν πιάνω τίποτα, χάθηκαν όλα τα κανάλια,
κάτι θα έκανε η digea δεν εξηγείται αλλιώς, το έβαλα πάλι να κάνει προγραμματισμό, είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει αυτό τα 3-4 τελευταία χρόνια.

nikon
22-11-2014, 07:35
Ποσταρω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα!! Αν κάποιος γνωρίζει να μου πει γιατί γίνετε αυτό!!
Στο σπίτι της κοπέλας μου έχουμε μια lg 32" με ψηφιακό δείκτη mpeg4 αλλά δεν πιανουμε τα ψηφιακά! Οι γονεις της με την ίδια κεραια σε μια samsung ενα χρονο παλαιότερη απο την lg πιάνουν μια χαρά!! Τι μπορεί να φταει?Το είχα γράψει πιο παλιά στο σπίτι μου με την ίδια κεραία η μια τηλεόραση τα έπιανε όλα, η άλλη δεν έπιανε τα κρατικά και η τρίτη δεν έπιανε ΣΚΑΙ για πολλές μέρες μέχρι που κάποια στιγμή έφτιαξαν μόνα τους, είναι καθαρά θέμα digea.

AriStos13
22-11-2014, 11:38
Μήπως από παρανόηση δεν έχει προσέξει και κάνει την αναζήτηση καναλιών στο μενού των αναλογικών και όχι στων ψηφιακών;
Αλλιώς τσέκαρε και αυτό που γράφει στο τελευταίο post του παρακάτω link ή κάνε ένα τηλέφωνο στην LG (έχουν καλή τηλεφωνική εξυπηρέτηση, απ' όσο θυμάμαι σε επικοινωνία μου πριν 2 χρόνια για ένα notebook).
http://www.insomnia.gr/topic/405892-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-lg-m2262d/

Όχι εγώ κάνω την αναζήτηση και στα ψηφιακά ψαχνω! Επίσης εκανα και αυτό που λέει στο λινκ σε καμια συχνότητα δεν δείχνει!!


Το είχα γράψει πιο παλιά στο σπίτι μου με την ίδια κεραία η μια τηλεόραση τα έπιανε όλα, η άλλη δεν έπιανε τα κρατικά και η τρίτη δεν έπιανε ΣΚΑΙ για πολλές μέρες μέχρι που κάποια στιγμή έφτιαξαν μόνα τους, είναι καθαρά θέμα digea.

Δεν είναι όμως μερικές μέρες είναι μήνας σίγουρα!! Πιάνω κάτι άκυρα κανάλια αλλά άλφα Μέγκα αντ1 ΣΚΑΙ δεν τα πιάνω!! Αμα πάρω στην digea θα βγάλω άκρη?

nikon
22-11-2014, 14:19
Δεν είπα μερικές αλλά πολλές μπορεί και πάνω από μήνα, ναι πάρ'τους δεν χάνεις τίποτα.

minaras_tio
04-12-2014, 15:59
Παιδια ερωτηση: συνδεσα εναν αποκωδικοποιητη σε μια tv. Μετα απο αναζητηση βρηκε μονο 5 καναλια. Τσ υπολοιπα τιποτα.
Στις ρυθμισεις ειδα οτι το σημα της κεραιας ειναι ασθενες. Το περιεργο ειναι οτι στο αλλο δωματιο εχω αλλη μια tv με ενσωματωμενο mpeg4 και πιανουν οκα τα καναλια σωστα.
Αρα λογικα δεν φταιει η κεραια που εχει ασθενες σημα. Σωστα??
Εχετε καμια ιδεα??

Kapa
04-12-2014, 16:10
Τι κεραια ειναι? Εσωτερικη ή εξωτερικη(ταρατσα)?

minaras_tio
04-12-2014, 18:45
Ταρατσα ειναι...γιατι???

Kapa
04-12-2014, 18:53
Παρε τη τηλεοραση και τον αποκωδικοποιητη που βγαζει μονο 5 καναλια και συνδεσε τα στη πριζα που τα δειχνει κομπλε.

Να δεις αν φταιει η πριζα ή ο αποκωδικοποιητης.

minaras_tio
04-12-2014, 19:44
Θα το τσεκαρω και θα επανελθω

minaras_tio
05-12-2014, 21:35
Ολα τζιτζελονι. Εφταιγε η πριζα. Αλλαχθηκε και ολα καλα.
Ευχαριστω για τη βοηθεια!!