PDA

View Full Version : HDMI Cable Problem (?)



biancoverde
14-10-2008, 22:01
Kαλησπέρα. Ένας φίλος μου έχει πρόβλημα με το hdmi καλώδιο του. Πρόσφατα πήρε καινούρια τηλεοραση (μία καινούρια samsung lcd, έχει 4 θύρες hdmi κλπ κλπ). Συνδέει κανονικά το καλωδιο στην τηλεόραση και στο Ps3, και του βγάζει μία επιλογή για το hdmi καλωδιο, δεν θυμάμαι ακριβώς τί ομως (Νομίζω για να χρησιμοποιεί το hdmi καλώδιο) και του ζητάει να πατήσει Yes ή No, πατάει yes για να "ενεργοποιήσει" δηλαδή το hdmi καλώδιο, η εικόνα γίνεται μαύρη και δεν γίνεται τίποτα. Δεν εμφανίζει καμία επιλογή, ούτε μέσω του gamepad δεν μπορεί να δώσει κάποια "εντολή". Πρέπει να κλείσει την κονσόλα πατώντας το κουμπί στο Ps3 για να κλείσει και να λειτουργήσει πάλι κανονικά μετά... Όταν πατάμε No μας βγάζει στο κεντρικό μενού (λογικό).

Ξέρει κανείς κάποια λύση?

personGR
14-10-2008, 22:05
Kαλησπέρα. Ένας φίλος μου έχει πρόβλημα με το hdmi καλώδιο του. Πρόσφατα πήρε καινούρια τηλεοραση (μία καινούρια samsung lcd, έχει 4 θύρες hdmi κλπ κλπ). Συνδέει κανονικά το καλωδιο στην τηλεόραση και στο Ps3, και του βγάζει μία επιλογή για το hdmi καλωδιο, δεν θυμάμαι ακριβώς τί ομως (Νομίζω για να χρησιμοποιεί το hdmi καλώδιο) και του ζητάει να πατήσει Yes ή No, πατάει yes για να "ενεργοποιήσει" δηλαδή το hdmi καλώδιο, η εικόνα γίνεται μαύρη και δεν γίνεται τίποτα. Δεν εμφανίζει καμία επιλογή, ούτε μέσω του gamepad δεν μπορεί να δώσει κάποια "εντολή". Πρέπει να κλείσει την κονσόλα πατώντας το κουμπί στο Ps3 για να κλείσει και να λειτουργήσει πάλι κανονικά μετά... Όταν πατάμε No μας βγάζει στο κεντρικό μενού (λογικό).

Ξέρει κανείς κάποια λύση?

Αφού πατήσεις το yes και σου βγάλει τη μαύρη αυτή οθόνη, βάλε τέρμα τα ακουστικά και κούνα τον αναλογικό του ps3 πάνω κάτω.Αν ακουστούν ήχοι (το κλικ που κάνει η κονσόλα όταν αλλάζει επιλογή), πάτα το X και πες μας τι ακολουθεί.
Αν δεν ακούς τίποτα δοκίμασε με άλλο hdmi, άλλη hdmi θύρα κλπ...

biancoverde
14-10-2008, 22:17
Έχω δοκιμάσει σε όλες τις θύρες αλλά συμβαίνει το ίδιο. Αυτό με τον ήχο θα το τσεκάρω. Το hdmi δεν ξέρω βασικά αν είναι sony, τον ρώτησα τον φίλο μου αλλά δεν γνωρίζει λεει. Ευχαριστώ πάντως :)

wesker
15-10-2008, 12:12
Δεν χρειάζεται να είναι Sony το HDMI του. Εγώ ένα της logitech έχω.

Picasosss
23-10-2010, 11:30
Μάλλον μπερδευεις τις θύρες Εμένα που έχω Sony tv to ps3 το δουλεύω και απο το τηλεχειριστήριο φυσικά όταν ανηγω το ps3 h tv παει Μονή της στο κανάλι του

jimkog
23-10-2010, 11:52
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην δινει η σονυ ενα hdmi?? 25€ κανει το ατιμο :@

aiakos81
23-10-2010, 15:55
Επειδη εχω samsung αν θυμαμαι καλα, οταν το ειχα πρωτοσυνδεσει, μου ειχε βγαλει και μενα το αντιστοιχο μην. Πρεπει να εχει πειραξει τις ρυθμισεις βιντεο( video ή display settings στο ps3) ο φιλος σου και απο εκει θα βρει τη λυση. Ας ριξει και μια ματια στο manual, νομιζω κατι αναφερει. Για να μαυριζει η οθονη σημαινει οτι κατι εχει κανει λαθος στις ρυθμισεις και στην δοκιμη δεν το σηκωνει το μηχανημα. Το πρωτο hdmi το ειχα παρει απο e-bay και το δευτερο belkin απο "πλαισιο".Καμια διαφορα το ενα με το αλλο.

Heatspreader
23-10-2010, 18:01
Μάλλον μπερδευεις τις θύρες Εμένα που έχω Sony tv to ps3 το δουλεύω και απο το τηλεχειριστήριο φυσικά όταν ανηγω το ps3 h tv παει Μονή της στο κανάλι του
Αυτό βέβαια δεν συμβαίνει πάντα και με όλες τις TV.

Ένας φίλος μου, είχε μία Thopson CRT τότε και όταν άνοιγε το PSX, άνοιγε και η TV...

ilias78
23-10-2010, 22:09
μηπως να κανει και ενα reset κρατωντας πατημενο το on/off για 5-6 sec, μεχρι να ακουστουν 2-3 μπιπ?

fotaras
24-10-2010, 00:08
αντε οι 3 πρωτοι που απαντησαν ειναι σχετικα νεοι χρηστες στο φορουμ και δικαιολογουνται καπως..οι 2 τελευταιοι ομως που απαντησατε ρε μαγκες εχετε καιρο στο φορουμ!!εχει 2 χρονια που postare ο ανθρωπος το προβλημα του!!

aiakos81
24-10-2010, 00:36
Πω πω ρε φιλε ξεφτιλα...Και εγω αναμεσα σε αυτους...Αλλα ετσι ειναι..αμα κοιτας "find new thread" και δεν κοιτας ημερ/νιες τετοια παθαινεις...Και πηγα να κανω και τον εξυπνο:a023::frusty::frusty:...ΝΑ σαι καλα ρε Φωτη, τουλαχιστον με εκανες και γελασα!!

fotaras
24-10-2010, 00:41
Σιγα την ξεφτιλα ρε φιλε!!μην τρελαινεσαι δεν τρεχει και τιποτα..απλα ειναι λιγο "αστειο" να βλεπεις ετσι στα ξαφνικα καποιες απαντησεις σε μια ερωτηση που εχει τεθει εδω και 2 χρονια..παντως δεν θελω με την καμια να νομισει καποιος οτι με το post μου ηθελα να τον προσβαλω η κατι τετοιο τελος παντων...

idnik
11-12-2010, 22:04
Γεια σας παιδιά και απο μένα.*
Πρόσφατα πήρα δηλαδή προχθές μια τηλεόραση Sony 3D LED και το ps3.*
Μόλις πήγα να το συνδέσω μέσω hdmi τίποτα νεκρή η τηλεόραση.*
Έχω δοκιμάσει τα πάντα...σχεδόν

Αναλυτικά:
Μπαίνω απο τις ρυθμίσεις του ps3 και πάω στα display setting και video output. Επιλέγω το hdmi παταω χ και μετά change. Εκεί έχω μαύρη οθόνη για 30 Δευτ. και επανέρχεται πάλι.*
Να σημειώσω Ότι Έχω συνδεμενα και τΟ hdmi και το RCA καλώδιο.*

Επίσης Οταν Είναι κλειστό το ps3 και πάω να το ξεκινήσω απο την tv μου λέει κάτι να ελεγξω τις συνδέσεις.*

Έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικά καλώδια.*

Το hdmi το αναγνωρίζει αλλα γιατί δεν μου δίνει εικόνα;

idnik
12-12-2010, 15:37
έχω διαβάσει χιλιάδες ποστ σε ξένα φόρουμ βλέπω οτι το έχουν αρκετοί αυτό το πρόβλημα... Μήπως ξέρει κάποιος τι σημβαίνει; Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!
Πάει τσάμπα και το 3D;;;

RooF
12-12-2010, 15:47
έχω διαβάσει χιλιάδες ποστ σε ξένα φόρουμ βλέπω οτι το έχουν αρκετοί αυτό το πρόβλημα... Μήπως ξέρει κάποιος τι σημβαίνει; Μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!
Πάει τσάμπα και το 3D;;;

Παρολο που δεν εχω ασχοληθει καθολου με το 3d, μηπως φταει η εκδοση του HDMI καλωδιου σου;

Dikakom
12-12-2010, 15:52
To RCA γιατί το έχεις συνδεμένο?
Συνδεσε μόνο το HDMI καλώδιο, με κλειστό το ps3 πηγαινε στο κανάλι hdmi της τηλεόρασης.Οπως είναι κλειστό το ps3 και η οθονη στο hdmi κανάλι κράτα το κουμπί on/off του ps3(όχι του χειριστηρίου!) για 3 δευτερόλεπτα ώστε να ακούσεις ενα μπιπ, μετά κοιτά την οθόνη σου και λογικά θα σου αναγνωρίσει το hdmi.

idnik
12-12-2010, 15:52
που το βλέπω αυτό;
Α να πω οτι μια μόνο φορά δούλεψε ξαφνικά δεν ξέρω πώς.... Μετά αφού έκλεισα το ps3 και το άνοιξα ξανά τζίφος.... Τίποτα!!!
είμαι στην 3.55 αναγκαστικά γιατί θέλω και την υποστήριξη 3D

idnik
12-12-2010, 15:53
To RCA γιατί το έχεις συνδεμένο?
Συνδεσε μόνο το HDMI καλώδιο, με κλειστό το ps3 πηγαινε στο κανάλι hdmi της τηλεόρασης.Οπως είναι κλειστό το ps3 και η οθονη στο hdmi κανάλι κράτα το κουμπί on/off του ps3(όχι του χειριστηρίου!) για 3 δευτερόλεπτα ώστε να ακούσεις ενα μπιπ, μετά κοιτά την οθόνη σου και λογικά θα σου αναγνωρίσει το hdmi.

To component ήθελα να πω

Κάτσε να δοκιμάσω και αυτό

idnik
12-12-2010, 16:01
Τίποτα φίλε μου. Μου βγάζει στην sony οτι έχει εντοπίσει ένα ps3 αλλά οταν πάει να δώσει εικόνα μια μαυρίλα και τίποτα άλλο...

Μπορώ με κάποιο τρόπο να επικοινωνήσω με την sony και να στείλει κάποιον να το δεί;

sacram73gr
15-12-2010, 10:10
το προβλημα ειναι η samsung ειχα τα ιδια με ενα hdmi φτηνο και με το που αλλαξα τηλεοραση lg (θεικη...) ολα ρολοι μιλουσα και με τη samsung ειναι απαραδεκτοι για τηλεοραση μεσα στην εγγυηση δεν ηξεραν να δωσουν πληροφοριες παρα μονο τους ενοιαζε να παρουν 22 ευρω που ηταν τα εξοδα να ερθουν να την παρουν για ελεγχο
δεν αλλαξα τιποτα ουτε καλωδιο ουτε κονσολες μολες τις εβαλα επανω στην lg ολα στη σειρα τους και η ψηφιακη ....