PDA

View Full Version : Το next-gen στο μικροσκόπιο... Σχόλια και γνώμες.



freak
10-10-2008, 15:10
Η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα τα καλα παιχνιδια εκλειπουν και οι ιδεες δεν υπαρχουν...Δε με πειραζει να δω καινουργια franchises αλλα ειμαι σιγουρος οτι ΔΕΝ θα τα δω...Δεν νομιζω να βγει κατι αντιστοιχο του Star Ocean οσο και να κωλοχτυπιουνται

Καποια πραγματα ειναι μοναδικα και αξεπεραστα και αν τα παρατησεις δεν υπαρχει γυρισμος...

Valkyre
10-10-2008, 15:19
Η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα τα καλα παιχνιδια εκλειπουν και οι ιδεες δεν υπαρχουν...Δε με πειραζει να δω καινουργια franchises αλλα ειμαι σιγουρος οτι ΔΕΝ θα τα δω...Δεν νομιζω να βγει κατι αντιστοιχο του Star Ocean οσο και να κωλοχτυπιουνται

Καποια πραγματα ειναι μοναδικα και αξεπεραστα και αν τα παρατησεις δεν υπαρχει γυρισμος...

Κατσε γιατι θα μας τρελανεις τωρα! :D

Δηλαδη ποτε ακριβως σταματησε ο ανθρωπος να εχει φαντασια?Διευκρινησε το μου γιατι δεν καταλαβαινω.Με την ιδια λογικη το ιδιο θα μπορουσαμε να λεγαμε και για το PS2...οτι το μονο που χρειαζοταν το PS2 ηταν Final Fantasy , Gran Turismo , Tekken , Resident Evil και Metal Gear...

Εγω ξερω κατι απιστευτα καινουργια franchises που βγηκαν επι εποχης PS2, τα οποια εσυ θεωρεις τωρα μοναδικα και αξεπεραστα! Οπως ειναι τα
God of War, , Shadow of the Collossus , ICO , STAR OCEAN ,Devil May Cry ,Grand Theft Auto, Zone of the Enders , Dark Cloud και η λιστα ειναι ατελειωτη...

Το ιδιο θα συμβει και σε αυτο το gen , απλα χρειαζεται το χρονο του.
Gears of War , Mass Effect , Bioshock , Resistance , Uncharted , Motorstorm εχουν κανει τα πρωτα βηματα.

ΚΑι ας μην ξεχναμε τους επερχομενους καινουργιους τιτλους Heavy Rain , Infamous ,White Knight κλπ κλπ.
Παντα ενα νεο IP ειναι στην αρχη περιεργο και δειχνει "ξενο".Αν ομως πετυχει προκειται για ενα νεο διαμαντι της βιομηχανιας.

Η φαντασια και η δημιουργηκοτητα του ανθρωπου δεν εχει αφανιστει.Το μονο που εχει αρχισει σιγα σιγα να γινεται , ειναι να περιοριζεται απο συγκεκριμενες πρακτικες.

freak
10-10-2008, 15:48
Ειλικρινα ουτε ενα απο τα καινουργια παιχνιδια δεν μου αρεσει περισσοτερο απο τους τιτλους που προανεφερες για το PS2...Ουδεμια συγκριση...Στο PS3 φανταζουν ολα ωραια δομημενα αλλα αδιαφορα...Οπως και το uncharted και το Resistance..Τωρα το motorstorm ρο παιζεις για χαβαλε...

Θα σ πω τη γνωμη μου, τα next-gen games μου φαινονται υπερβολικα ΡΗΧΑ! Δεν σε καθηλωνουν ωρε αδερφε! Βρες μου το αντιστοιχο του Star Ocean, του Devil May cry, Tou Final Fantasy, του God Of War! Οσες προσπαθειες εγιναν καταποντιστηκαν...

Δες π.χ. Dark Sector, ωραια γραφικα, το παιχνιδι αδιαφορο... Δεν μπορει να συναγωνιστει κανενα της προηγουμενης γενιας, οσον αφορα το θεμα πορωση! Δες οποιο game θες. Π.χ. το καινουργιο GTA, και πες αληθεια, σε εκανε αυτο το game να γουσταρεις τρελα? Εγω με GTA 3, Vice Ciyt kai San andreas ελιωνα απιστευτες ωρες...

Τωρα με το 4 ξενερωσα την παρτη μου. Τι κι αν εχει γραφικα και πολλα gadgets? Το παιχνιδι δεν ειναι εθιστικο, δεν με τραβαει να κολλησω, με τραβαει απλα να ασχοληθω με ενα καλοφτιαγμενο (απο τεχνικης αποψης game)

Δεν ξερω αν συμφωνεις αλλα εχουν δωσει πολυ βαση στα 'ΓΡΑΦΙΚΑ' και στο 'FRAMERATE' και τους ξεφυγε λιγο η ουσια. Τα παιχνιδια ειναι 'ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΡΩΣΗ'

Αυτο εκλειπει σε τεραστιο βαθμο, υπερτεραστιο θα ελεγα και ειλικρινα ειμαι απογοητευμενος μεχρι στιγμης. Περιμενω πως και πως το επομενο αντιστοιχο παιχνιδι που θα με κανει να λιωσω οπως στο Wow, οπως στο FF7, FF10, οπως Στο Devil May Cry 3, οπως στο Vice City, όπως στο Far Cry (πηραμε το ΣΚΑΤΟ το Haze και ξενερωσαμε), Οπως στο Star Ocean και οπως στο Dragonball z Budokai 3(απιστευτο gameplay)

Σκεψου λιγο πως οτι εχει βγει απο last σε next-gen το σκοτωσανε...Κυριοτερο το Burst Limit to οποιο δεν βλεπεται καν. ΚΑΝ!

Αυτα! Τα μονα μεχρι στιγμης που με κανουν να πορωνομαι ειναι Pure, Motorstorm 2, Shirokishi, Versus και PRO...Ξερω οτι καταβαθος συμφωνεις σε πολλα απο αυτα γιατι και εσυ εισαι ανθρωπος που του αρεσει να ΠΑΙΖΕΙ, να περναει καλα με το μηχανημα που χρυσοπληρωσε και να λιωνει επειδη εχει πορωθει, οχι επειδη εχει πληρωσει 70 ευρω

Narmo
10-10-2008, 15:55
Θα συμφωνήσω με τον valkyre .
Και εγώ ξενέρωσα και με όλα τα franchises που έχει χάσει μέχρι τώρα η sonny . Όχι ανταγωνίστηκα προς το 360 αλλά κυρίως σαν καταναλωτής , και πιστός ακόλουθος της Squareenix . Το Ps3 το πείρα κυρίως για τα Jrpg και τα FF…όμως πραγματικά αυτή η στάση με έχει εκνευρίσει .
Έκατσα και σκέφτηκα τελικά τα finalfantasy και όλα τα franchises με τα sequel τους είναι Πάτνα επιτυχημένα ? η απλά την αγορά την κάνεις μόνο και μόνο λόγο ονόματος και προηγούμενης εμπειρίας πάνω στο συγκεκριμένο παιχνίδι (εμπιστοσύνη) ...είδα λοιπόν πως ναι ένα μεγάλος μέρος για εμένα είναι Το όνομα …παρ’ όλα αυτά δεν μου άρεσαν όλα τα finalfantasy , τα έπαιρνα ως φανατικός της σειράς μετά το 7 και το 8. Με λίγα λόγια αν το FFXII δεν έφερνε το όνομα FF , θα το είχα παρατήσει στις πρώτες 6 ώρες gameplay ακόμα σε λιγότερο χρόνο θα είχα παρατήσει το FFX-2…
Αυτό που θέλω να πω και για να μην μακρηγορώ , αν η εταιρίες αυτήν την στιγμή βλέποντας της ανάγκες της Sony απέναντι στις πωλήσεις της , και τις εκμεταλλεύονται, ζητώντας υπερφυσικά ποσά …τότε καλά κάνει η sonny και προσπαθεί να αποδείξει την δύναμη της . ουδείς αναντικατάστατος . Ας κοιτάξει να δει τι θα κάνει με νέους τίτλους . Είμαι σίγουρος ότι τα ταλέντα …δεν τα παράγει η squareenix υπάρχουν παντού ανά τον κόσμο :P

Αν με φοβίζει κάτι είναι να μην μείνουμε με το sixaxis στο χέρι , χωρίς games …τίποτα Άλο .
Ας βγάλουν και το kingdomHearts στο Xbox 360 exclusive. Με ποναει που δεν θα μπορέσω να έχω όλη την σειρά …αλλά το βλέπω και εγωιστικά ! Αν γυρίζουν την πλάτη εκείνη …την γυρίζω και εγώ …Η ζωή συνεχίζετε με ποιο ενδιαφέροντα πράγματα…

TopGunZ
10-10-2008, 16:18
Να σου πω την αλήθεια φρηκ τα δύο παιχνίδια που ανέφερες ήταν ο λόγος που αγάπησα 2 από τις πιο αδιάφορες μέχρι πρότινως κατηγορίες παιχνιδιών, τα fps και τα 3rd Person Adventures.

Το θέμα είναι ότι στο ποστ σου δεν αναφέρεις μόνο τα νέα ΙΡ αλλά και τα νέα παιχνίδια των υπαρχόντων σειρών. Άρα τελικά δεν τα γουστάρεις τα franchise τυφλά.

Το θέμα είναι ότι ένα ΙΡ δύσκολα κρατάει το ενδιαφέρον του πάνω απο 2-3 γενιές, ακόμα και ο ογκόλιθος FF στο PS2 άρχισε να παραδίδει πνεύμα με το αδιάφορο 12άρι (4η γενιά, nes-snes-psx-ps2). Βλέπεις ότι ακόμα και το GT, Η ναυαρχίδα του PS δεν κάνει την τρελή αίσθηση ως franchise, ήδη το 4άρι είχε πουλήσει τα 2/3 από το 3. Πάντα μιλώντας για τα exclusive ή έστω μερικώς exclusive (timed ή σπιν-οφς και σε άλλες κονσόλες) και όχι για σχεδόν εξ' αρχής μούλτιπλατ (Μέγκαμαν ας πούμε)...

Valkyre
10-10-2008, 17:25
Ειλικρινα ουτε ενα απο τα καινουργια παιχνιδια δεν μου αρεσει περισσοτερο απο τους τιτλους που προανεφερες για το PS2...Ουδεμια συγκριση...Στο PS3 φανταζουν ολα ωραια δομημενα αλλα αδιαφορα...Οπως και το uncharted και το Resistance..Τωρα το motorstorm ρο παιζεις για χαβαλε...

Θα σ πω τη γνωμη μου, τα next-gen games μου φαινονται υπερβολικα ΡΗΧΑ! Δεν σε καθηλωνουν ωρε αδερφε! Βρες μου το αντιστοιχο του Star Ocean, του Devil May cry, Tou Final Fantasy, του God Of War! Οσες προσπαθειες εγιναν καταποντιστηκαν...

Δες π.χ. Dark Sector, ωραια γραφικα, το παιχνιδι αδιαφορο... Δεν μπορει να συναγωνιστει κανενα της προηγουμενης γενιας, οσον αφορα το θεμα πορωση! Δες οποιο game θες. Π.χ. το καινουργιο GTA, και πες αληθεια, σε εκανε αυτο το game να γουσταρεις τρελα? Εγω με GTA 3, Vice Ciyt kai San andreas ελιωνα απιστευτες ωρες...

Τωρα με το 4 ξενερωσα την παρτη μου. Τι κι αν εχει γραφικα και πολλα gadgets? Το παιχνιδι δεν ειναι εθιστικο, δεν με τραβαει να κολλησω, με τραβαει απλα να ασχοληθω με ενα καλοφτιαγμενο (απο τεχνικης αποψης game)

Δεν ξερω αν συμφωνεις αλλα εχουν δωσει πολυ βαση στα 'ΓΡΑΦΙΚΑ' και στο 'FRAMERATE' και τους ξεφυγε λιγο η ουσια. Τα παιχνιδια ειναι 'ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΚΑΙ ΠΟΡΩΣΗ'

Αυτο εκλειπει σε τεραστιο βαθμο, υπερτεραστιο θα ελεγα και ειλικρινα ειμαι απογοητευμενος μεχρι στιγμης. Περιμενω πως και πως το επομενο αντιστοιχο παιχνιδι που θα με κανει να λιωσω οπως στο Wow, οπως στο FF7, FF10, οπως Στο Devil May Cry 3, οπως στο Vice City, όπως στο Far Cry (πηραμε το ΣΚΑΤΟ το Haze και ξενερωσαμε), Οπως στο Star Ocean και οπως στο Dragonball z Budokai 3(απιστευτο gameplay)

Σκεψου λιγο πως οτι εχει βγει απο last σε next-gen το σκοτωσανε...Κυριοτερο το Burst Limit to οποιο δεν βλεπεται καν. ΚΑΝ!

Αυτα! Τα μονα μεχρι στιγμης που με κανουν να πορωνομαι ειναι Pure, Motorstorm 2, Shirokishi, Versus και PRO...Ξερω οτι καταβαθος συμφωνεις σε πολλα απο αυτα γιατι και εσυ εισαι ανθρωπος που του αρεσει να ΠΑΙΖΕΙ, να περναει καλα με το μηχανημα που χρυσοπληρωσε και να λιωνει επειδη εχει πορωθει, οχι επειδη εχει πληρωσει 70 ευρω

Freak , κανεις ενα μεγαλο λαθος στην μεχρι τωρα κριτικη σου....εχεις βγαλει αχηστο αυτο το gen λες και τελειωσε , ενω στην ουσια ακομα δεν εχουμε καλα καλα κλεισει 1μισι χρονο.Να σου πω απλα πως ολα τα παιχνιδια που ανεφερα πιο πανω και πλεον τα θεωρεις μοναδικα και αξεπεραστα , κυκλοφορησαν απο το 2 ετος και μετα του PS2 και μια πληθωρα αυτων απο το 4ο ετος και μετα.

Μην βιαζεστε τοσο πολυ.

Επισης εχουμε αρχησει και βγαινουμε επικυνδινα offtopic εδω και κακως το επετρεψα τοση ωρα.Μολις βρω λιγο ελευθερο χρονο θα μεταφερω τα μηνυματα. ;)

AgentPrinny007
10-10-2008, 17:46
Η αληθεια ειναι οτι σιγα σιγα τα καλα παιχνιδια εκλειπουν και οι ιδεες δεν υπαρχουν...Δε με πειραζει να δω καινουργια franchises αλλα ειμαι σιγουρος οτι ΔΕΝ θα τα δω...Δεν νομιζω να βγει κατι αντιστοιχο του Star Ocean οσο και να κωλοχτυπιουνται

Καποια πραγματα ειναι μοναδικα και αξεπεραστα και αν τα παρατησεις δεν υπαρχει γυρισμος...

Δεν νομιζω οτι σταματησε η φαντασια των ανθρωπων απλα εμεις μεγαλωσαμε και δεν το εχουμε καταλαβει.Θυμαμαι οτι το πρωτο παιχνιδι που επαιξα για το PS1 ηταν Tomb Raider 3 ενθουσιαστηκα!Απο τοτε ομως εχουν περασει δεκα χρονια και δεκαδες παιχνιδια με το ιδιο περιεχομενο με αποτελεσμα να βλεπω το Underworld και να με ενδιαφερει οσο ενδιαφερει τον σκυλο μου το μανιφεστο του υπαρκτου σουρεαλισμου....Ενα αλλο παραδειγμα ειναι το final fantasy.Το πρωτο μου FF ηταν το 7 και απο τοτε παραμενει το καλυτερο μου παιχνιδι,παλαιοτεροι παικτες ομως που εχουν αρχισει την σειρα απο την εποχη του NES η παλαιοτερα,θεωρουν τα FF του PS1 απαραδεκτα και οτι εχουν ξεφυγει απο το πνευμα της σειρας.

marzel19
10-10-2008, 18:18
Εγώ νομίζω πως αυτή η γενιά έχει καταπληκτικά παιχνίδια και πως ως σύνολο φαίνεται πολύ πιο ποιοτική από οποιαδήποτε προηγούμενη.

Το θέμα είναι ότι οι καιροί έχουν αλλάξει. Τα παιχνίδια που βγαίνουν είναι πάρα πολλά με αποτέλεσμα να μη μπορούμε εύκολα να αφοσιωθούμε σε ένα (ακόμα και σε επίπεδο hype).

Επίσης, τα διάφορα genres έχουν κορεστεί και είναι πολύ δύσκολο οι εταιρείες να βρουν νέες ιδέες γιατί απλά δεν υπάρχουν. Και τέλος, μη ξεχνάμε ότι έχουμε μεγαλώσει και πια δεν αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο.

Εγώ την πρώτη φορά που έπαιξα το Ocarina of Time και το Tomb raider έπαθα την πλάκα μου και μπορεί να μην ξαναπωρωθώ ποτέ έτσι σε παιχνίδι. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι υστερεί η νέα γενιά.

Η πλειοψηφία των τίτλων που έκαναν διάσιμο το PS1 και 2 έχουν ήδη βγει στο 3 (Devil May Cry 4, GTAIV, GT5 prologue, MGS4) ή πρόκειται να βγουν μέσα στον επόμενο χρόνο (God of War, FF XIII, Tekken, RE5) και μάλιστα είναι ή θα είναι καλύτεροι από τους προηγούμενους.

Όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι θα προξενήσουν τα ίδια συναισθήματα όπως παλαιότερα! Μάλιστα πολλές φορές αδικούμε με αυτόν τον τρόπο ορισμένα sequels θεωρώντας τα κατώτερα από τους προκατόχους τους χωρίς λόγο. Τρανό παράδειγμα το FF7 το οποίο ήταν αρκετά καλό αλλά όχι τέλειο και θεωρώ άλλα της σειράς ανώτερα. Απλώς το 7 προκάλεσε για διάφορους λόγους εκείνη την εποχή αίσθηση!

Με δεδομένα όλα αυτά πιστεύω πως πραγματικά η συγκεκριμένη γενιά εξελίσσεται ως η καλύτερη και πιο πλούσια και συμφωνώ με την άποψη της Sony για νέα ip. Μάλιστα το γεγονός ότι σε αυτή τη γενιά η Sony ίσως πιεστεί λίγο περισσότερο μάλλον καλό είναι για τους gamers!

freak
10-10-2008, 22:48
Δεν τα βγαζω αχρηστα βρε! Ισα ισα που ειπα πως τεχνολογικα ειναι πολυ καλα. Το θεμα ειναι πως δεν μπορουν να σε καθηλωσουν γιατι δεν ειναι σοβαρα games. Θα καταφυγω σε μια λυση που δεν μου αρεσει αλλα δες το κι ετσι...Μετα το FF X ποιο αλλο rpg πηρε βαθμολογια πανω απο 90%? Εκτος απο Oblivion που ειναι διαφορετικο στυλ..

Για ποιο λογο αν ειναι τοσο καλα το Enchanted Arms και το Dark Kingdom τα μονα RPG δηλαδη ολοι τα θαβουν? Το Infinite Undiscovery παρολο που δεν το εχω παιξει το θαψανε με συνοπτικες διαδικασιες αλλα οντως δεν μου φαινεται καλο...

Για ποιο λογο ολα αυτα τα games ειναι καλα και εγω ειμαι ο μονος που τα βλεπω λαθος τα πραγματα? Το 360 κλεινει 3,5 χρονια και το PS3 2 χρονια...Ποτε δηλαδη θα βγει ενα RPG της προκοπης? Για FPS ενταξει ερχεται killzone 2. Action Πηραμε Metal Gear...

Valkyre
10-10-2008, 22:54
Δεν νομιζω οτι ειπε κανεις τα μαπα παιχνιδια να τα βλεπουμε εμεις καλα!

Απλα το FFX που αναφερεις βγηκε στο PS2 αρκετο καιρο μετα την κυκλοφορια του.Επισης οτι πασχει αυτην την περιοδο γενικα η κατηγορια RPG , αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι δυστυχως τις μεγαλες πωλησεις τις κανουν παιχνιδια FPS και action , και πλεον εκει επικεντρωνουν τον χρονο τους οι περισσοτεροι devs.

desperate_gamer
10-10-2008, 23:38
Μετέφερα αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση γιατί δεν το έβρισκα και πολύ ταιριαστό στο "Multiplatform games" και της αξίζει ένα ξεχωριστό thread.

H αλήθεια είναι ότι αυτό το gen είναι πολύ αδικημένο και έχει ένα πολύ μεγάλο σκόπελο να ξεπεράσει. Ενώ το PS2 εύκολα εντυπωσίαζε με τα αξεπέραστα για την εποχή του γραφικά, νομίζω η τωρινή γενιά στον τεχνικό τομέα δεν μπορεί να φέρει εξ ορισμού μεγάλο "wow" factor. Οι καλά γνωρίζοντες gamers βλέπουν διαφορά, αλλά πιστεύω έχει χορτάσει το μάτι μας τρισδιάστατες εικόνες και ζωντανά χρώματα και η ποιότητα "Pixar" είναι κάτι που πολλές φορές θεωρούμε αυτονόητο και δεν είναι το πρώτο που επιζητάμε πλέον εμείς ή... το μάτι μας.

Και εφόσον τα HD graphics για 'μένα δεν είναι αρκετά για να μαζεύουμε το στόμα μας από το πάτωμα, τα τελευταίας γενιάς παιχνίδια πρέπει να αποδείξουν τον εαυτό τους στο gameplay, κάτι που είναι και πολύ δύσκολο. Πολλά παιχνίδια, ακόμα και στο PS2 μπορούσες να πεις ότι "κάπου τα έχω ξαναπαίξει".

Γι' αυτό ναι. Συμφωνώ ότι αυτή η γενιά δεν μας (μου) έχει δείξει κάτι εξωπραγματικό με τον παράγοντα "πόρωση" να εκλείπει όλο και περισσότερο. Εγώ πάντως μόνο με το Ratchet & Clank και το Uncharted πραγματικά κόλλησα. Δεν ξέρω ποιό είναι το μυστικό συστατικό που κάνει ένα παιχνίδι εθιστικό και διασκεδαστικό, αλλά ξέρω ότι στα GTA4 και MGS4 αν δεν ήταν μια ιστορία να τα κρατάει από το χέρι και κάποιες μικροαλλαγές στο gameplay, δεν θα τα τερμάτιζα ούτε μια φορά, όσο κι αν τα κάνουν εξωτερικά "όλα σωστά" αυτά τα παιχνίδια.

Ίσως είναι νωρίς πράγματι, αλλά κάτι που να έχει στιγματίσει τη γενιά και να κάνουν τον κόσμο να αγοράζει τις καινούργιες κονσόλες δεν υπάρχει. Το Wii κάνει κάτι διαφορετικό χωρίς να προσπαθεί καν για τα εντυπωσιακά γραφικά που ζητούσαμε απελπισμένα στις προηγούμενες γενιές, γι' αυτό πιστεύω έκανε και τη διαφορά. Ελπίζω οι developers σύντομα να σκέφτονται πιο πολύ "Outside of the box" για αυτή τη γενιά, όπως γίνεται με το Little Big Planet. Μην ξεχνάμε ότι αυτό το box οι ίδιοι το έθεσαν παλιότερα και μπορούν να το ξεπεράσουν.

Valkyre
10-10-2008, 23:49
Kαλα εκανες και το εκανες νεο θεμα desperate και εμενα οταν το μετεφερα δεν μου γεμιζε το ματι και σκεφοτμουν να κανω καινουργιο θρεντ καποια στιγμη.

Παντως ενω συμφωνω στα πιο πολλα που λες , θα διαφωνησω στο WOW factor σε σχεση με το προηγουμενο gen.

Η διαφορα ειναι χαοτικη και σε αυτον τον τομεα εχεουν γινει θαυματα.Δεν ειναι τυχαιο που καθομαστε και αναρωτιομαστε πλεον τι ειναι ingame και τι ειναι CGI video.

Και μονο αυτο αποτελει επιτυχια τεραστιων διαστασεων.

Το προβλημα για εμενα , αλλα και για τους devs , ειναι οτι αυτος ο απιστευτος ρεαλισμος , απαιτει πολυ δουλεια και πολυ χρημα για να αποδωσει καρπους.Και φυσικα πολυ χρονο.Ετσι καταληγουν να προτιμουν "ευκολα" παιχνιδια , τα οποια δεν απαιτουν απαραιτητα μεγαλη διαρκεια , οπως ειναι τα FPS.Επισης λογω αυτου του γεγονοτος , επιλεγουν την multiplatform οδο , και ετσι καταληγουν να μειωνουν το υλικο που θα εβγαζαν κανονικα στο παιχνιδι.

Εχει πολλες προοπτικες αυτο το gen , αλλα κοστιζει πολυ.Δεν ειναι τυχαιο που τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι πλεον FPS και τα RPG εχουν -γενικα , οχι μονο στο PS3- μειωθει δραματικα σε αριθμο και σε διαρκεια.

jimspy
11-10-2008, 00:10
Δεν νομιζω οτι σταματησε η φαντασια των ανθρωπων απλα εμεις μεγαλωσαμε και δεν το εχουμε καταλαβει.quote]

[quote=marzel19;116633]
Και τέλος, μη ξεχνάμε ότι έχουμε μεγαλώσει και πια δεν αντιδρούμε με τον ίδιο τρόπο.


νομιζω οτι αυτη ειναι οι αιτια που δεν εχουμε πια το παθος που ειχαμε παλιοτερα με καποια games. Και αν πορωθουμε με καποιο παιχνιδι αυτο δεν θα εχει διαρκεια οπως παλιοτερα.To next gen gaming εχει πολλα να δειξει στο μελλον σε όλους τους τομεις....Kαι αναμενονται παιχνιδαρες αλλα τα περισσοτερα θα πορωσουν την καινουργια γεννια gamers....εμας απλα θα μασ ενθουσιασουν ...αλλα ως εκει.Δεν υπαρχει περιπτωση να παθουμε οτι παθεναμε παλιοτερα με καποια αγαπημενα games..... Οπως κ να το κανουμε this is life .

Παντα η πρωτη φορα ειναι η αξεχαστη κ η μοναδικη ...οι επομενες αν κ μπορει να ειναι καλυτερες δεν μας προσφερουν τις συγκινησεις της...:giggle:

desperate_gamer
11-10-2008, 00:22
Παντως ενω συμφωνω στα πιο πολλα που λες , θα διαφωνησω στο WOW factor σε σχεση με το προηγουμενο gen.

Η διαφορα ειναι χαοτικη και σε αυτον τον τομεα εχεουν γινει θαυματα.Δεν ειναι τυχαιο που καθομαστε και αναρωτιομαστε πλεον τι ειναι ingame και τι ειναι CGI video.

Ναι, εγώ κι εσύ καταλαβαίνουμε διαφορά, αλλά γιατί ξέρουμε καλά ότι αυτά τα γραφικά σε βιντεοπαιχνίδια είναι πολύ πρωτοποριακά.

Εγώ από άτομα που δεν ασχολούνται καθόλου με παιχνίδια βλέπω ότι δεν εντυπωσιάζονται τόσο, τα περιμένουν περισσότερο σαν ταινίες, ενώ τα γραφικά επιπέδου Pixar τα έχουν φάει με το κουτάλι αλλού. Το ίδιο όμως κι εμείς που όσο κι αν ενθουσιαστήκαμε με το Uncharted, δεν ήταν ο λόγος που το αγοράσαμε. Δεν επιζητά πλέον το μάτι μας τόσο πολύ το λεγόμενο "eye candy", γι' αυτό και αυτομάτως κοιτάμε με το μικροσκόπιο τον παράγοντα του gameplay.

Όσο για τα έξοδα έχεις απόλυτο δίκιο. Ίσως είναι παιδικές αρρώστιες του HD, αλλά μια εταιρεία ή πρέπει να καταφύγει σε λύσεις Wii ή να αναλάβει να φτιάξει ένα μεγάλο blockbuster από franchise για να ευελπιστεί ότι θα βγάλει τα σπασμένα. Κι αυτό γιατί και σε αυτό τον τομέα θεωρούμε κάπως τα σούπερ ουάου γραφικά κάπως αυτονόητα. Εξαίρεση είναι τα παιχνίδια που συγχωρούνται λόγω του art style τους (βλ. Little Big Planet, όλα τα παιχνίδια Wii, τα παιχνίδια PSN κτλ)

djpar
11-10-2008, 00:41
gia koitaxte edw pera ligo

http://www.ps3fanboy.com/2008/10/10/shuhei-yoshida-wants-both-the-ps3-and-xbox-360-to-succeed-in-jap/

desperate_gamer
11-10-2008, 01:03
Φαντάσου πού φτάσαν για να νικήσουν το Wii. Θα συνεργαστούν στο τέλος :rofl:

SQP_GR
11-10-2008, 02:11
mu fenete oti pleo exume perasi e epoxes fers person shooter kai drive kai god of wra stil kai ekie i sony apoti exw di exei dosi vasi kai ta pai poli kala malista me ayta pu mas erxwnte.kai 2ron apoti vlepw i iaponia san agora exei pesi sto 1/3 me 1/4 ton alon kai oi tipoi paizin mono rpg kia erwtw giati n aasxolithun eme ayta ta games ekei stin sony kai na min vgalun ta 2 tumpana fps + to mag kai na pane na kolotrivonte gia to kathe ff pu utes i alos tha vgi stin konsola mas

Sasori
14-10-2008, 03:25
Θα συμφωνίσω απόλυτα με τον AgentPrinny007. Παίζω games περίπου 13 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ άρχισα να "κουράζομαι". Είναι λογικό να μην έχω τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα όταν ήμουν παιδί. Άσε που τότε υπήρχε άλλη μαγεία. Δεν υπήρχαν έννοιες όπως "frames, alliasing, textures, ανάλυση", υπήρχε μόνο "παιχνίδι". Πήγαινες βόλτα στα μαγαζιά και διάλεγες έναν τίτλο χωρίς να ξέρεις σχεδόν τίποτα γι αυτόν. Έπερνες μια... έκπληξη! Χαζεύαμε τα κουτιά τους!

Η σημερινή εποχή και σε συνδυασμό με το ότι μερικοί μεγαλώσαμε, είναι πολύ "άχρωμη". Ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ για ένα παιχνίδι προτού καν κυκλοφορήσει. Ξέρεις story, γραφικά, κριτικές και gameplay. Θα μου πείτε ότι κάνεις μια πιο ασφαλή αγορά ΟΚ, αλλά εγώ προσωπικά νιώθω ότι προτού αγοράσω το παιχνίδι που μου αρέσει, το έχω... τερματίσει ήδη!

Έχω την εντύπωση πως πολλά σημερινά παιχνίδια, αν δεν είχαν τα γραφικά που έχουν θα τα προσπερνούσαμε άνετα. Ο πυρήνας τους είναι ο ίδιος με αυτόν πριν 15 χρόνια. Πχ στο Gears of War προχωράς και σκοτώνεις (άντε να καλυφθείς που και που). Είναι το ίδιο παιχνίδι (gameplay) που έπαιζα 10 χρόνια πριν στο GameBoy. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.. απλά έχει γίνει λιγότερο ενδιαφέρον πλέον για τους παλιούς παίκτες. Γι αυτό μας φαίνεται ότι έχει στερέψει η φαντασία.

Και κάτι ακόμα. Έχουνε περάσει πια τρεία ολόκληρα χρόνια από την έλευση του λεγόμενου "next gen". Οπότε δεν νομίζω ότι η εποχή που διανύουμε πρέπει να ονομάζεται ακόμα έτσι. Δεν υπάρχει "next gen" πλέον. Να θυμόμαστε ότι αυτός ο όρος δεν πάει με την κυκλοφορία του PS3 αλλά με αυτή της πρώτης κονσόλας. Το Xbox 360. Ούτως ή άλλως τα PC μπορώ να πω με ασφάλεια ότι έχουν ξεπεράσει πλέον σε γραφικά τις κονσόλες οπότε... σιγά σιγά γινόμαστε "last gen".

Valkyre
14-10-2008, 03:45
Θα συμφωνίσω απόλυτα με τον AgentPrinny007. Παίζω games περίπου 13 χρόνια τώρα. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ άρχισα να "κουράζομαι". Είναι λογικό να μην έχω τον ίδιο ενθουσιασμό που είχα όταν ήμουν παιδί. Άσε που τότε υπήρχε άλλη μαγεία. Δεν υπήρχαν έννοιες όπως "frames, alliasing, textures, ανάλυση", υπήρχε μόνο "παιχνίδι". Πήγαινες βόλτα στα μαγαζιά και διάλεγες έναν τίτλο χωρίς να ξέρεις σχεδόν τίποτα γι αυτόν. Έπερνες μια... έκπληξη! Χαζεύαμε τα κουτιά τους!

Η σημερινή εποχή και σε συνδυασμό με το ότι μερικοί μεγαλώσαμε, είναι πολύ "άχρωμη". Ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ για ένα παιχνίδι προτού καν κυκλοφορήσει. Ξέρεις story, γραφικά, κριτικές και gameplay. Θα μου πείτε ότι κάνεις μια πιο ασφαλή αγορά ΟΚ, αλλά εγώ προσωπικά νιώθω ότι προτού αγοράσω το παιχνίδι που μου αρέσει, το έχω... τερματίσει ήδη!

Έχω την εντύπωση πως πολλά σημερινά παιχνίδια, αν δεν είχαν τα γραφικά που έχουν θα τα προσπερνούσαμε άνετα. Ο πυρήνας τους είναι ο ίδιος με αυτόν πριν 15 χρόνια. Πχ στο Gears of War προχωράς και σκοτώνεις (άντε να καλυφθείς που και που). Είναι το ίδιο παιχνίδι (gameplay) που έπαιζα 10 χρόνια πριν στο GameBoy. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.. απλά έχει γίνει λιγότερο ενδιαφέρον πλέον για τους παλιούς παίκτες. Γι αυτό μας φαίνεται ότι έχει στερέψει η φαντασία.

Και κάτι ακόμα. Έχουνε περάσει πια τρεία ολόκληρα χρόνια από την έλευση του λεγόμενου "next gen". Οπότε δεν νομίζω ότι η εποχή που διανύουμε πρέπει να ονομάζεται ακόμα έτσι. Δεν υπάρχει "next gen" πλέον. Να θυμόμαστε ότι αυτός ο όρος δεν πάει με την κυκλοφορία του PS3 αλλά με αυτή της πρώτης κονσόλας. Το Xbox 360. Ούτως ή άλλως τα PC μπορώ να πω με ασφάλεια ότι έχουν ξεπεράσει πλέον σε γραφικά τις κονσόλες οπότε... σιγά σιγά γινόμαστε "last gen".

Δεν διαφωνω με αυτο που , λες παντως απλα να σχολιασω κατι , οτι ολο αυτο το feeling του "πριν ακομα το αγορασω , νιωθω οτι το εχω τερματησει" ειμαστε υπευθυνοι εμεις!(οσοι γυρνοβολαμε μεσα στο νετ και ψαχνουμε σαν τρελοι πληροφοριες βιντεο και φωτο).

Ολοι γνωριζουν την τρελα που ειχα με το Metal Gear και ακριβως για τους λογους που λες φιλε Sasori , εγω , μηνες πριν την κυκλοφορια του MGS4 δεν διαβαζα ουτε ενα ποστ , αρθρο οτιδηποτε που ειχε σχεση με το παιχνιδι , απλα για να μην χαλασω την εμπειρια.

Χαιρομαι πολυ που το εκανα αυτο καθως δεν ειχα ΙΔΕΑ τι γινοταν στο παιχνιδι περα απο το μοναδικο βιντεο-ντεμο που ειχαν δειξει στο middle east.

Γενικα , οταν καποιο παιχνιδι μου αρεσει πολυ , κανω μποικοταζ σε οτιδηποτε εχει σχεση με αυτο πριν την κυκλοφορια του , ωστε να αποφυγω τα σποιλερς.Τωρα το κανω αυτο με το Resistance 2. :)

Sasori
14-10-2008, 04:00
Ναι, έχεις δίκιο. Απλά καμιά φορά έρχεσαι σε πειρασμό όταν ξέρεις ότι υπάρχουν εκατοντάδες screenshots, σχόλια κλπ. Φαντάσου πχ σερφάροντας να έβλεπες κάπου τυχαία ότι το MGS πήρε... 4 στην βαθμολογία!:bgrin2::bgrin2: Τρελό ξενέρωμα! Λες "αυτό ήταν, δεν το αγοράζω".

Πάντως βρε valkyre, ένας gamer στο internet σε τι ιστοσελίδες μπαίνει συνήθως? Λες "να δω κάνα βιντεάκι, καμιά εικόνα" και νάτο το κακό.

Όντως φταίμε και εμείς αλλά υπάρχουν και πολλοί πειρασμοί στην εποχή της πληροφορίας και του internet...

Avenger_Seraphim
18-10-2008, 02:03
Η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχω πορωθει με παιχνιδια οσο ειχα πορωθει με του PS2...Αλλα αυτο δεν ειναι κακο :Ρ Εγω αγορασα το ps3 οχι για τα τωρινα του παιχνιδια,αλλα για τα παιχνιδια που θα ερθουν (καλα παραγοντες οπως MGS 4, FF 13 klp υπαρχουν),αλλα κοιταω περισσοτερο τους τιτλους που "θα" βγουν...

Ειμαι σιγουρος οτι ολο και καποιο διαμαντι θα εμφανιστει απο το πουθενα.Όταν αποφασισα να αγορασω ps3,δεν ηξερα καν οτι η ομαδα που εκανε το Ico/Shadow of the Colossus ετοιμαζει νεο παιχνιδι,και ναι,αυτο ειναι ενα παιχνιδι που πιστευω θα αξιζει ΠΟΛΥ περισσοτερο απο αλλα που παιζουμε αυτες τις περιοδους (με ελαχιστες εξαιρεσεις,μη τα ισοπεδωνω ολα ΧΡ).

Όσα παιχνιδια εχω αγορασει μαρεσαν (εως πολυ) αλλα δεν νομιζω να τα ξανα τερματιζα 3-4 φορες. Ουτε καν με τα κυπελα. Επισης (οπως πολυ σωστα ειπαν και αλλοι) ειναι πολυ νωρις για να κρινουμε αυτη τη γενια (its current gen now) μιας και μη ξεχναμε οτι αρκετα πολυ καλα παιχνιδια,βγηκαν μετα απο αρκετα χρονια της ζωης του ps2. Οποτε ελπιζω να δουμε τα ιδια καλα παιχνιδια και με την ιδια ποιοτητα.

Σε ενα παιχνιδι που θα λιωσω σιγουρα ειναι το Naruto Storm,βεβαια εδω ειναι κ ο παραγοντας που μαρεσει και η τηλεοπτικη σειρα...αλλα οκ :Ρ

desperate_gamer
18-10-2008, 03:27
Η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχω πορωθει με παιχνιδια οσο ειχα πορωθει με του PS2...Αλλα αυτο δεν ειναι κακο :Ρ Εγω αγορασα το ps3 οχι για τα τωρινα του παιχνιδια,αλλα για τα παιχνιδια που θα ερθουν (καλα παραγοντες οπως MGS 4, FF 13 klp υπαρχουν),αλλα κοιταω περισσοτερο τους τιτλους που "θα" βγουν...

Και αυτό είναι το κακό με αυτή τη γενιά. Από την αρχή κιόλας υπάρχει μια προσμονή, ένα "περίμενε..."... Περιμένουμε όλοι για κάτι. Βγήκε το 360, περιμέναμε το PS3 και το Wii. Μετά πάλι περιμέναμε το PS3 να πάρει μπρος. Μετά περιμέναμε Lair και Heavenly Sword. Δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα και περιμέναμε GTAIV και MGS4 και τώρα πάλι περιμένουμε κάτι να μας κάνει να πούμε WOW! (και καλά το MGS4 κάτι έκανε σε αυτό το τομέα. :angry:).

Αν και καταλαβαίνω ότι νιώθω κι εγώ μια προσμονή για κάτι που δεν μπορώ να προσδιορίσω, πιστεύω αυτό δεν είναι καθόλου καλό για την τωρινή γενιά. Δεν ξέρω τι φταίει που έχει περάσει στο κόσμο αυτή η αίσθηση αναμονής, αλλά έτσι δεν απολαμβάνουμε σχεδόν κανένα παιχνίδι που παίρνουμε.

Για μένα το next-gen ξεκίνησε με το Uncharted, ένα παιχνίδι που απλά δεν το βαριέμαι ποτέ. Από τότε πιάνω τον εαυτό μου να ασχολούμαι πολύ περισσότερο με τα παιχνίδια, να προσπαθώ να ξεκλειδώσω τα πάντα και να με ενδιαφέρουν τόσο πολλοί και ποικίλοι τίτλοι. Αντίθετα με το PS2 και το PS1 που μόλις τερμάτιζα ένα παιχνίδι σπάνια το ξανάρχιζα και με πολύ λίγους τίτλους να αποτελούν την εξαίρεση στον κανόνα αυτό.

Giannis7
02-11-2008, 15:47
Ειλικρινα ουτε ενα απο τα καινουργια παιχνιδια δεν μου αρεσει περισσοτερο απο τους τιτλους που προανεφερες για το PS2...Ουδεμια συγκριση...Στο PS3 φανταζουν ολα ωραια δομημενα αλλα αδιαφορα...Οπως και το uncharted και το Resistance..Τωρα το motorstorm ρο παιζεις για χαβαλε...

Γιατί φίλε ποιόν τίτλο δεν παίζεις για χαβαλέ ?
Δεν νομίζω να υπάρχει παιχνίδι για να παίζεις επαγγελματικά, και μάλλον μόνο σε σένα φένονται "ρηχά". Δεν πιστεύω πως το LPB για παράδειγμα είναι ρηχό, αντίθετα άμα έχεις όρεξη μπορείς να κάνεις οτιδήποτε θέλεις, δεν υπάρχει άλλος τίτλος με τέτοιες δυνατότητες.