PDA

View Full Version : Trophy boosting: Cheat ή Τέχνη?



TopGunZ
30-09-2008, 14:56
Ήθελα να ξεκινήσω μια συζήτηση για το trophy boosting, την προσπάθεια δλδ για απόκτηση Τροπαίων με πλάγια μέσα.

Για να έχει κάποιος μια πιο ξεκάθαρη άποψη να θέσω παραδείγματα boosting:
# Τρόπαια με απαιτήσεις επανάληψης κάποιας ενέργειας και εκτέλεση αυτής της ενέργειας μηχανικά. Π.χ.:
-Οι 99 γύροι στο Wipeout με κολλητική ταινία στο χειριστήριο.
-Οι 5,20,50 γύροι στα διάφορα modes του Buzz απλά πατώντας συνεχώς τα κουμπιά ενώ βλέπετε τηλεόραση ή κάνετε κάτι άλλο.
# Τρόπαια που θέλουν την εκτέλεση κάποιας ενέργειας και συνεχές παίξιμο (grinding) για να το καταφέρουμε προσπαθώντας συγχρόνως να έχουμε τις ιδανικότερες συνθήκες. Π.χ.:
-Το μπάρελ ρολ στη Μόα Θέρμα στο Wipeout.
-Kills με συγκεκριμένο όπλο στο uncharted, όπως στο τέλος του 3ου κεφαλαίου για το βομβιδοβόλο.
# Συνενόηση σε online παιχνίδι για συγκεκριμένα τρόπαια. Μπορούμε να συμπεριλάβουμε και περιπτώσεις που χρειάζεται split screen.
-Τα μισά τρόπαια του Warhawk.
-Αρκετά τρόπαια του Burnout.
# Χρήση οδηγών σε περίπτωση ανεύρεσης αντικειμένων. Δεν περιλαμβάνονται τιπς για το πως θα εκτελέσεις κάτι δύσκολο, αφού πάλι εσύ θα πρέπει να το κάνεις, ενώ πολλές φορές υπάρχουν παιχνίδια που και χάρτες να έχεις εξακολουθούν να είναι δύσκολα, όπως το Έντεν. Π.χ.:
-Χάρτες για τα smashes, billboards, events κλπ. στο Burnout.

Μετά την εισαγωγή να θέσω και τα θέματα που ανακύπτουν. Ενώ πολλά τρόπαια ίσως είναι και απαραίτητο να επιτευχθούν μέσω boosting, ή έστω θεωρείται ότι απλά γλυτώνεις χρόνο και όχι απαραίτητα κόπο, κάποια άλλα θεωρείται ότι αποτελούν κλέψιμο, κυρίως αναφέρομαι σε αυτά του Warhawk.


Να σας πω κι εγώ τις απόψεις μου. Χρησιμοποιώ boosting. Και αρκετά. Αλλά το χρησιμοποιώ κυρίως σε 3 περιπτώσεις: Υπερβολικές απαιτήσεις επανάληψης (οκ ωραίο το Buzz, αλλά για 50 multi πρέπει κάθε μέρα να έχεις φίλους στο σπίτι), εύρεση αντικειμένων (κάτι που πάντα το βαριόμουνα) και διάφορα online (γενικά είμαι άκρως μη-ανταγωνιστικός και βαριέμαι τη διαδικασία παίζε 100 χρόνια για να γίνεις καλύτερος). Ακόμα όmως και με το boosting είμαι πολύ περήφανος για τα τρόπαια μου. Τα περισσότερα είναι αποτέλεσμα κόπων (Pain? Eden?), αλλά ακόμα και κάποια που μπουστάρισα θεωρώ, ας μου επιτραπεί η έκφραση, και μαγκιά για κάποια του ότι βρήκα μέθοδο μπουσταρίσματος.

Πείτε και εσείς την άποψή σας...

NitemareGR
30-09-2008, 17:17
To boostarisma xreiazetai!
exw xrhshmopoihsei k egw ta maps gia 2 treasures sto uncharted k 8ewrw epishs boostarisma to easy mode sto opoio epaiksa oloklhrwtika to ferrari...k parola ayta,nai,eimai k egw "yperhfanos" gia ta trophies mou kai en dh,gia ta 2 platinum pou exw ws twra.... :D

muku
30-09-2008, 17:43
Εγώ προσωπικά έπαιξα το uncharted άλλη μια φορά γιατί ήταν παιχνιδάρα και το είχα στο pipeline για games που ήθελα να ξαναπαίξω. Τα trophies απλά με ώθησαν. Μάζεψα με οδηγό όλους τους θησαυρούς. Όταν είδα ότι πρέπει να το ξαναπαίξω τουλάχιστον άλλες 2 φορές από την αρχή για να το βγάλω Platinum, έ όχι, ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Τώρα τουλάχιστον.

Γενικά τα trophies χαλάνε το gaming κατά την άποψη μου. Είναι γαμάτο να έχεις ένα είδος στατιστικού για να μπορείς να συγκριθείς με τον άλλο, αλλά αυτό το πράγμα, να πρέπει να κάψεις ένα παιχίδι για να πάρεις τα trophies και ειδικά με μεθόδους που δείχνουν ότι βαριέσαι να το κάνεις από μόνος σου δεν αξίζει. Ας έφτιαχναν το παιχνίδι έτσι ώστε να θες να το κάνεις. Για παράδειγμα αν βάλουν trophies στο gt5, ναι θα παίξω μια πίστα 100 γύρους μέχρι να ρίξω τον χρόνο μου κάτω από ένα συγκεκριμένο όριο. Τώρα να δένω το χειριστήριο με σπάγγους και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να πάρω trophy στο wipe out παρά πάει. Τα παιχνίδια, που αυτά θεωρούνται τέχνη, θα πρέπει να σου προσφέρουν αυτά καθέ αυτά κάτι για να σε ωθούν να ξαναπαίξεις. Να θέλεις να ξανανιώσεις την εμπειρία. Όχι να βάζουν ένα ηλίθιο και δύσκολο σκοπό να πετύχεις για να πάρεις ένα trophy. Στο μέλλον ίσως χαθεί η ουσία αν κατακλυστούμε από trophy/achievement hunters...

TopGunZ
30-09-2008, 17:52
Καταλαβαίνω τι εννοείς και εν μέρει συμφωνώ. Κάποια τρόπαια απαιτούν γελοίο ποσό χρόνου (275.000 rank points για το General Rank στο Warhawk????). Το καλύτερο σετάκι ατσίβμεντς που είχα δει ήταν στο Most Wanted: αν έβγαζες τελικά και τους 15 έπαιρνες όλα τα πόιντς. Ελπίζω πως ειδικά στα παιχνίδια του PS3 είναι απλά θέμα χρόνου να βρουν την ισορροπία ανάμεσα στο challenging και στο boredom-fest. Βέβαια το boosting υπήρχε και πριν τα τρόπαια: Το level grinding των rpg? Ή μήπως λίγοι παίρνανε το escudo pikes peak και το τρέχανε τοίχο τοίχο 50γυρους αγώνες για να μαζέυουν το ζεστό μετρητό στο GT?

Το βασικό είναι να μην χάνεις την μπάλα. Ας πούμε το force unleashed τώρα που δεν έχω κάτι που να με ενθουσιάζει με τρόπαια (το Wipeout τελικά δεν είναι πολύ του γούστου μου, αυτά τα last-second-shave ποτέ δε μου άρεσαν) θα το παίξω, δε θα το αφήσω για να πάρω όλα τα τρόπαια του Φεράρι! Αυτό θα ήταν καμένο!

desperate_gamer
01-10-2008, 01:14
Το boosting δεν το θεωρώ cheating. Αν μη τι άλλο, κάποια τρόπαια σαν να το απαιτούν κιόλας. Αλλά νομίζω αυτό που συγχέουν κάποιοι είναι ότι τα τρόπαια υποχρεώνεσαι να τα πάρεις ή είναι απαραίτητα για να παίξεις και να τερματίσεις ένα παιχνίδι. Όχι, δεν είναι!

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις τα τρόπαια στο Buzz σε ένα μήνα. Τα 50 multiplayer μπορούν να γίνουν μετά από κανα χρόνο. Όπως και τα MyBuzz. Επίσης τα τρόπαια πρέπει να είναι εύκολα και δύσκολα. Δεν είναι ανάγκη να τα πάρουν όλοι, αφού τότε θα χαθεί η αξία τους.

Just have fun, guys. Παίξτε τα παιχνίδια όπως θέλετε και όποια τρόπαια σας αξίζουν, θα έρθουν. Είναι λογικό να μπαίνουμε στη λογική της συλλογής, κι εγώ το κάνω ακόμα και τώρα, αλλά να φτάσω σε σημείο να κολλαω σελοτέιπ, και να κάνω 1002 άλλες εκνευριστικές μανούρες για να πάρω ένα trophy, το θεωρώ ελεεινό

Valkyre
01-10-2008, 10:22
Εννοειται οτι boostαρισμα κανεις...

Το ερωτημα ειναι....ολα αυτα τα τροπαια θα χρησιμευσουν ποτε σε κατι , ή απλα για τις υπογραφες μας στο gamercard?Θελω να πιστευω πως με καποιο τροπο θα υπαρχει μια ανταμοιβη ,οταν ας πουμε φτανεις στο level 10 ξερω γω.Ισως καποια μεγαλυτερη πιθανοτητα να εξασφαλησεις μια ΒΕΤΑ , καποιο δωρεαν παιχνιδι απο το store , κατι.

Θα ειναι τελειως ηλιθιο να μαζευεις trophies , απλα και μονο για να φαινεται στο προφιλ σου.

TopGunZ
01-10-2008, 12:37
Όπως είπα και σε άλλο θρεντ, είναι θέμα του πως το βλέπεις. Κάποιοι όντως κολλάνε για τους λάθος λόγους. Εγώ κόλλησα γιατί το θεωρώ διασκεδαστικό. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να χρησιμεύσει κάπου, όπως δεν χρησιμεύει να τερματίσεις ένα παχνίδι ή να παίξεις διπλό με ένα φιλαράκι κάποιο ποδοσφαιράκι. Είναι θέμα διασκέδασης. Αν το βλέπεις ψυχαναγκαστικά ή ανταγωνιστικά δεν έχει νόημα, χάνεις την μπάλα.

Θα έλεγε κάποιος ότι η φιλοσοφία μου είναι "πως μπορώ με τον ελάχιστο δυνατό κόπο να πάρω τα μέγιστα δυνατά τρόπαια". Σε ένα ματσάκι δεν θέλεις να βάλεις πολλά γκολ? Σε ένα fps δε θέλεις πολλά φραγκ? Απλά το θέμα είναι πότε περνάμε στην πλευρά του cheat. Γιατί σίγουρα απλά κλέβοντας δεν θα γούσταρα να πάρω ένα τρόπαιο. Το ξαναλέω για μένα το θέμα των τροπαίων είναι ένα ακόμα βιντεοπαιχνίδι. Ένα είδους ΜΜΟ αν θέλετε, όπου κάθε καινούριο παιχνίδι είναι ένα expansion.

desperate_gamer
01-10-2008, 15:51
Για μένα cheating είναι να κάνεις λαδιά με τα saves, να βάζεις κωδικούς και να εκμεταλλεύεσαι τα glitches του παιχνιδιού (αυτό το τελευταίο το κάνω βέβαια γιατί πολλές φορές έχει την πλάκα του, αλλά είναι cheating).

Το να κολλήσεις σελοτέιπ, να βγάζεις χάρτες από το Ίντερνετ κτλ δεν είναι cheating κατά τη γνώμη μου, αλλά ένας εφευρετικός τρόπος να παίζεις τα παιχνίδια σου. Χεχε!

jammin
01-10-2008, 15:53
Το να κολλήσεις σελοτέιπ, να βγάζεις χάρτες από το Ίντερνετ κτλ δεν είναι cheating κατά τη γνώμη μου, αλλά ένας εφευρετικός τρόπος να παίζεις τα παιχνίδια σου. Χεχε!
η νομιμοποιηση του cheating... :giggle:


Σωστο σε βρισκω!!!:jiggy:

Surfdrifter
05-10-2008, 02:12
Νομίζω ότι δημιούργησα κίνημα με το σελοτέηπ!

modecris
05-10-2008, 02:20
Μήπως έτσι όμως το trophy το κερδίζει το σελοτέιπ και όχι ο χρήστης; :giggle:

NitemareGR
08-10-2008, 02:52
Egw pantws de 8ewrw cheating to na vlepeis maps sto interet gia kapoio game,opws ekana gia to burnout paradise..eleos.to xa noikiasei k an den eixa dei sto xarth pou vriskontai ta 2 teleytaia parkings,8a to plhrwna sa na to eixa agorasei mexri na ta vrw k na parw to trophy :)

vasses
08-10-2008, 03:37
ειναι αυτονοητα μερικα πραγματα ολοι εχουμε λυσαρια , εγω θα παραδεχτω τον χρηστη που θα κατεφερει και παρει platium στo gt5 ιδιως κατι endurance των 500 km και το ακραιο ολων το 24 ωρο συνεχομενης κουρσας

NonBorn
08-10-2008, 09:33
ειναι αυτονοητα μερικα πραγματα ολοι εχουμε λυσαρια , εγω θα παραδεχτω τον χρηστη που θα κατεφερει και παρει platium στo gt5 ιδιως κατι endurance των 500 km και το ακραιο ολων το 24 ωρο συνεχομενης κουρσας

Έχω όλα τα GT 100%. Οπότε βρήκες σίγουρα έναν που θα το κάνει...

alekos-brahami
08-10-2008, 10:06
24ωρο??Μια πιστα=μια μερα??Θα τρελαθουμε??

TopGunZ
08-10-2008, 10:38
Υπήρχε το διάσημο B-spec που ήταν σαν manager, οπότε αν έκανες καλές ρυθμίσεις με καλό αμάξι έβγαινε...

panelix
25-10-2008, 22:26
Έχω όλα τα GT 100%. Οπότε βρήκες σίγουρα έναν που θα το κάνει...

Kai ego tha to kano giati einai i ipertati proklisi antoxis :p

vasses
27-10-2008, 22:58
vrika ena tropo na paro to gold sto buzz sto he,s on fire diladi 3 erotiseis se 0,5 sec se seira , exo ena tripodi kai stino thn fotagrafiki mixani :angry: kai grafei video me zoom tin ora pou leei tis erotiseis kai fainontai kai oi 4 epiloges patao stigmaio to ps button vgazo tin kamera apo to tripodi kai perano to video sto pc vlepo tin apantisi :rofl: kai me pou patao to koumpi na xanarxisei to game exo patimeno idi to sosto koumpi me tin apantisi , me ayto ton tropo mporeis na apantiseis me 295 vathmous ana erotisi ayto isxyei vevaia kai gai osous diksoleyontai genika me tis erotiseis sto buzz
ligo anorthodoxo kai xronovoro alla pianei panta :fooddance7:

TopGunZ
28-10-2008, 12:32
H απλά φτιάχνεις ένα κουίζ online που τη σωστή απάντηση την έχεις κάπως πιο τονισμένη (Δε θυμάμαι τι παίζει με κεφαλαία και σημεία στίξης), και με το που εμφανίζονται οι ερωτήσεις κατευθείαν πάει το μυαλό σου στο αντίστοιχο κουμπί.

Surfdrifter
14-11-2008, 12:30
H απλά φτιάχνεις ένα κουίζ online που τη σωστή απάντηση την έχεις κάπως πιο τονισμένη (Δε θυμάμαι τι παίζει με κεφαλαία και σημεία στίξης), και με το που εμφανίζονται οι ερωτήσεις κατευθείαν πάει το μυαλό σου στο αντίστοιχο κουμπί.

Αυτό δεν δουλευει. Το ειχα κάνει. Είχα φτιάξει ένα "κουιζ", με Α, Β, Γ, ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ" απαντήσεις και το "ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ" η σωστή.
Ετσι ξεχώριζε από τις άλλες. Αλλα δεν δουλεψε! Δεν μου έδωσε το τρόπαιο! Το έκανα 2-3 φορες μεχρι που το έκανα κανονικά στα blockbuster.

A, άργησα και να απαντησω κανα μήνα!

TopGunZ
14-11-2008, 20:59
Χμμμ, νόμιζα ότι το είχα κάνει έτσι.... Μπορεί απλά να έβαλα καμιά εύκολη κατηγορία όπως τουνς ή γκάντζετς...

leone
15-11-2008, 00:00
εχω να ακουσω για boostarisma απο εποχες wow :D

redismagik
15-11-2008, 00:27
emena prosopika opos to exo pei ki palia den me endiaferoun katholou ta trophies.pote de prokite na pexo ena game gia na antamiftho me kapoio statistiko sto profil mou.mono tin prosopiki mou eyxaristisi ikanopoio pezontas ena game ki tpt allo.isos kapoioi exoun mperdepsei to logo pou pezoun games an skeftonte me protereotoita ta trophies.
gia na mi sas thimiso ti eixe pei o LEYTERIS X sti sinantisi mas sto thiseio gia tin analogia trophies/sex......!!!!!:rofl::rofl::rofl::rofl:
aytoi pou iexan paravrethei jeroun ti enoo!

vasses
15-11-2008, 01:21
gia na sas do ti psaria pianete sto diskolotero game tou ps3 mexri stigmis :angry:

MOTORSTORM 2

vasses
15-11-2008, 01:41
emena prosopika opos to exo pei ki palia den me endiaferoun katholou ta trophies.pote de prokite na pexo ena game gia na antamiftho me kapoio statistiko sto profil mou.mono tin prosopiki mou eyxaristisi ikanopoio pezontas ena game ki tpt allo.isos kapoioi exoun mperdepsei to logo pou pezoun games an skeftonte me protereotoita ta trophies.
gia na mi sas thimiso ti eixe pei o LEYTERIS X sti sinantisi mas sto thiseio gia tin analogia trophies/sex......!!!!!:rofl::rofl::rofl::rofl:
aytoi pou iexan paravrethei jeroun ti enoo!


sta paixnidia pou exeis silektika mporeis na ta teleioneis 100% osa ka na einai 1-2 , ayto to thimouna kai sta pc pou teliona ta perissotera games se oles tis diskolies otan den eixa ti na kano kai perimena games na vgoun
simfono se ayto pou les , diladi na pairneis paixnidia pou den sou aresoun px kai na teleioneis mono kai mono gia score , ayto einai to legomeno TROPHIE WHORE :giggle: ligo kammeno , giati ta games kostizoune kiolas

TopGunZ
15-11-2008, 10:16
Χαχαχα έχει πάντα πλάκα πως μερικοί συνδέουν ότι δεν τους αρέσει με την έλλειψη σεξ. Μαζεύεις τρόπαια, δεν κάνεις σεξ, παίζεις wow, δεν κάνεις σεξ, κάνεις σεξ με διάφορες, δεν κάνεις καλό σεξ.

Αφήνω σε εσάς τους επιβήτορες τα high scores του σεξ, να μας... "ξελασπώσετε" κι όλας διεθνώς, κι εγώ θα συνεχίσω να κάνω ότι με ευχαριστεί και όχι ότι με κάνει να γεμίζω τις ανασφάλειές μου διαλλαλώντας από δω κι από κει με πόσα μπάζα έχω πάει στη ζωή μου μπας και με δουν με θαυμασμό οι υπόλοιποι κομπλεξικοί.

desperate_gamer
15-11-2008, 16:08
Χαχαχα έχει πάντα πλάκα πως μερικοί συνδέουν ότι δεν τους αρέσει με την έλλειψη σεξ. Μαζεύεις τρόπαια, δεν κάνεις σεξ, παίζεις wow, δεν κάνεις σεξ, κάνεις σεξ με διάφορες, δεν κάνεις καλό σεξ.

Αφήνω σε εσάς τους επιβήτορες τα high scores του σεξ, να μας... "ξελασπώσετε" κι όλας διεθνώς, κι εγώ θα συνεχίσω να κάνω ότι με ευχαριστεί και όχι ότι με κάνει να γεμίζω τις ανασφάλειές μου διαλλαλώντας από δω κι από κει με πόσα μπάζα έχω πάει στη ζωή μου μπας και με δουν με θαυμασμό οι υπόλοιποι κομπλεξικοί.

Κι εγώ μια απ' τα ίδια. Όταν βλέπεις ότι η ζωή σου είναι για τα πανηγύρια, τότε μόνο ένα καλό silver μπορεί να μου δώσει τη δύναμη να συνεχίσω τη μέρα...

:rofl::rofl::rofl:

Lefteris_X
15-11-2008, 16:22
Έχω πεθάνει στα γέλια ρε!

Και αν δεν το κατάλαβε κανείς (που πιστεύω όλο και κάποιος το κατάλαβε), ο Γιάννης (redismagik) αστειευόταν, όπως φυσικά κ εγώ στην συνάντηση....έλεος δλδ, θα ασχολούμαστε με το τι / δεν / τον / την πηδά ο καθένας;


Βέβαια ατομάκια που είναι κολλημένα....φαίνονται (εμφανισιακώς) απο χιλιόμετρα.....
Έπρεπε να βλέπατε το βλέμμα του Tek_killa, όταν με πρωτοείδε...."ρε φίλε αλλιώς σε περίμενα!", "δηλάδή πως;" τον ρώτησα....και είπε "σε φανταζόμουν playstationά".......με απορία ρωτώ "δηλαδή πως είναι ο playstationάς;".....και η απάντηση απο τον Στέλιο ήταν όχι προφορική, αλλά με γριμάτσα φάτσας και περιγραφή σωματότυπου.....(και απ ότι είπε βάσει των περισσοτέρων ατόμων που έχει δει)..........περιττό να πω ότι έλιωσα στα γέλια.


Πάντως εδώ, επαναλαμβάνω και ο Γιάννης (και στο ραντεβού εγώ) μιλάμε καθαρά αστειευόμενοι.


Λευτέρης

redismagik
15-11-2008, 16:42
kapoioi exoun mperdepsei to logo pou pezoun games an skeftonte me protereotoita ta trophies.
ayta eixa grapsei pio pano^
ki den pisteuo na diafonei kaneis se ayto.ayto to an eine olli mou i diafonia sto pos antimetopoizoume to gaming.sto deytero skelos eine safes oti kano plaka ki mporoun na to poun olla ta paidia pou itan sti sinantisi!tora olla ta alla eine na xame na legame .ki autos pou exei ti miga ........................ as min mas kanei to psixografima peri anasfaleia ki komplejizmo !

markos69
15-11-2008, 16:58
ne re ke ego theoro oti exi xasi to noima tou to gaming me ta trophies sto ps ke achievements sto xbox. kapioi pezoun mono gia afto ke tpt allo ...

desperate_gamer
15-11-2008, 17:09
Πρώτα απ' όλα δεν νομίζω ότι κανείς αναφέρθηκε προσωπικά σε κάποιον. Oύτε στο ποστ του Top διαβάζω κάτι τέτοιο, ούτε και στο δικό μου. Τώρα όταν η απάντηση περιλαμβάνει και στερεότυπα όπως "Playstation-ας" μάλλον άλλος έχει χάσει το χιούμορ και βιάζεται να βγάλει ταμπέλες.

Και επειδή το thread δεν χρειάζεται να γίνει "ποιός άρχισε πρώτος", ας εκφράσει ο καθένας τις απόψεις του για το trophy boosting πρώτα με σεβασμό πάνω απ' όλα και χωρίς inside jokes για να τον καταλαβαίνουμε όλοι μας (όχι μετά να ζητάει και τα ρεστά επειδή παρερμηνεύσαμε το post του).

redismagik
15-11-2008, 17:18
Πρώτα απ' όλα δεν νομίζω ότι κανείς αναφέρθηκε προσωπικά σε κάποιον. Oύτε στο ποστ του Top διαβάζω κάτι τέτοιο, ούτε και στο δικό μου. Τώρα όταν η απάντηση περιλαμβάνει και στερεότυπα όπως "Playstation-ας" μάλλον άλλος έχει χάσει το χιούμορ και βιάζεται να βγάλει ταμπέλες.

Και επειδή το thread δεν χρειάζεται να γίνει "ποιός άρχισε πρώτος", ας εκφράσει ο καθένας τις απόψεις του για το trophy boosting πρώτα με σεβασμό πάνω απ' όλα και χωρίς inside jokes για να τον καταλαβαίνουμε όλοι μας (όχι μετά να ζητάει και τα ρεστά επειδή παρερμηνεύσαμε το post του).
esi desper exeis xasei to nooima tis krisis!esi genika de vlepeis tpt ki prospatheis na kratas tis isoropies tou k.....!e re file den eine etsi .kita ti egrapsa kai pote ki koita ti egrapsan ki pote.mi trelathoume ki telios diladi............!!!kai de katalava pou eine to kako sto inside joke mias ki den anaferome se kanena prosopika?

desperate_gamer
15-11-2008, 17:24
gia na mi sas thimiso ti eixe pei o LEYTERIS X sti sinantisi mas sto thiseio gia tin analogia trophies/sex......!!!!!

Το "sas" απευθύνεται και σε μένα που το διαβάζω, σωστά; Μπορώ αυτή την πληροφορία να την ερμηνεύσω όπως την καταλάβω εγώ, εφόσον δεν υπάρχει τίποτα πιο διευκρινιστικό.

Τώρα όταν λες "προσπαθώ να κρατήσω ισορροπίες του κ...", υποθέτω ότι αυτό πρέπει να κάνω σαν moderator. Αν δεν έχεις όρεξη να κρατήσεις ισορροπίες, τότε καλύτερα να μην γράψεις τίποτα. Δεν είναι "αντι-κοινωνικό" το forum όπου μπορεί ο καθένας να γράψει ό,τι του καπνίσει. Όπως πρέπει να κρατάς ισορροπίες και με κάθε άγνωστο που συναντάς στο δρόμο, έτσι πρέπει κι εδώ πέρα. Δεν με ξέρεις κι από χθες.

TopGunZ
17-11-2008, 09:15
gia na mi sas thimiso ti eixe pei o LEYTERIS X sti sinantisi mas sto thiseio gia tin analogia trophies/sex......!!!!!:rofl::rofl::rofl::rofl:

Δε νομίζω ότι θέλει και πολύ φαντασία για να προσβληθεί κάποιος που ασχολείται με τα τρόπαια σαν κι εμένα.

Κι εγώ πιστεύω ότι χάθηκε το νόημα των βιντεοπαιχνιδιών από τότε που βγήκε το online αλλά δεν πηγαίνω σε κάθε θρεντ για online να λέω σε όσους παίζουν online ότι είναι φλούφληδες ή αμάμητοι ή δεν ξέρω 'γω τι.

Είπαμε, όποιος έχει κόμπλεξ, ας πιει ξύδι.

Και πάλι συγνώμη που σας χαλάμε το μέσο όρο ωρών σεξ ανά βδομάδα.

Surfdrifter
17-11-2008, 14:16
[...] Δε νομίζω ότι θέλει και πολύ φαντασία για να προσβληθεί κάποιος που ασχολείται με τα τρόπαια σαν κι εμένα. [...]

Δεν το είχα καταλάβει ότι ασχολείσαι με τα τρόπαια.... :)

Ρε μαγκες, στο κάτω-κάτω έχει σημασία πως ευχαριστιέται κάποιος ένα παιχνίδι; Απλά πλέον με τα τρόπαια υπάρχει και κάτι extra σε ένα παιχνίδι. Τι πείράζει κάποιον αν τον ευχαριστεί (γιατι μην ξεχνάμε ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν μας πιέζει να παίζουμε video games. Το κάνουμε γιατι γουστάρουμε) να παίζει ένα παιχνίδι για να μαζέψει τρόπαια; Στην τελική δεν επηρεάζει κανέναν στον τρόπο που αντιλαμβάνεται "διασκέδαση" σε ένα παιχνίδι.

Για παράδειγμα, επείδη εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα FPS, ή δεν με τράβηξε ποτέ το MGS, σημαίνει ότι "εχασα" το πραγματικό νόημα του gaming ή είμαι ξενέρωτος ή ότιδήποτε άλλο;

Ειδικά μάλιστα που ΔΕΝ επηρεάζει πουθενά την προσωπική μας ευχαρίστηση που λαμβάνουμε από ένα παιχνίδι...

Αυτά....

redismagik
17-11-2008, 17:17
de mpeno kan sti diadikasia na apantiso !min sou steriso to xrono.............. apo akoma ena tropaio!!

Valkyre
17-11-2008, 17:21
to lock , or not to lock?

That is the question...

TopGunZ
17-11-2008, 19:35
de mpeno kan sti diadikasia na apantiso !min sou steriso to xrono.............. apo akoma ena tropaio!!

Κανένα χρόνο δε μου στερείς φίλε μου. Καμιά ωρίτσα το βράδυ παίζω και τα σου-κου πριν βγω. Ούτε ξημεροβραδιάζομαι, ούτε αγχώνομαι για τα τρόπαια. Και υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα με τα οποία ασχολούμαστε/ασχολείστε. Μην ξεχνάς ότι εσύ μέχρι πριν λίγο καιρό έχανες πόση ώρα και πόσα χρήματα καπνίζοντας και τώρα μετά από αξιέπαινη προσπάθεια το έχεις αφήσει πίσω σου. Ή το άλλο, πόσες ώρες ασχολείσαι την εβδομάδα με ποδόσφαιρο, Ολυμπιακό κλπ. ε, εγώ το θεωρώ χάσιμο χρόνου να ασχοληθώ πάνω από 10 λεπτά την εβδομάδα που χρειάζεσαι να μάθεις τα σκορ, άντε και άλλα 10 να χαρώ αν πήγε καλά η ομάδα μου. Δλδ τι πρέπει να λέω ότι όποιος ασχολείται με το ποδόσφαιρο δεν μαμάει και τρέχει πίσω από τα σώβρακα 20 μαντραχαλάδων? Πρέπει να καταλάβεις ότι δε θέλω να στην πω, απλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτήν την τάση μερικών να θεωρούν ότι όποιος ασχολείται με κάτι που δεν τους αρέσει, το κάνει τις ώρες που θα έπρεπε να κάνει σεξ!!! Τα περισσότερα νταραβέρια (έστω και απλά φλερτ, ποτέ δεν υπονόησα ότι είχα τις τρελές αριθμητικά κατακτήσεις, αλλά τι σχήμα έχει το έχουμε δει αρκετές φορές από κοντά) τα έχω κάνει νύχτες ντέρμπυ, που ξαμολιούνται οι γκόμενες γιατί ο δικός τους βλέπει μπάλα.

Πάντα φιλικά
Μήτσος