PDA

View Full Version : Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

NonBorn
16-09-2008, 16:03
Eίπα να φτιάξω ένα thread για να μαζεύουμε όλα τα νέα από την Apple και τα προϊόντα της. Μπορεί να μην είναι forum για Mac ή oτιδήποτε παρόμοιο όμως ανάμεσα μας υπάρχουν πολλοί fans της Apple, ένας απ αυτούς και εγώ και νομίζω ότι θα βοηθήσει το thread.


Αρχίζοντας...


Κυκλοφόρησε η νέα έκδοση του Mac OSX 10.5.5.

http://images.macrumors.com/article/2008/09/15/161131-macosx_400.png

Tην κατεβάζετε μέσω του Software Update. Tι περιέχει το update μπορείτε να δείτε στα παρακάτω link:

http://support.apple.com/kb/HT2405
http://support.apple.com/kb/HT1222

Μερικά σημαντικά improvements της έκδοσης:


- Addresses stability issues with video playback, processor core idling, and remote disc sharing for MacBook Air.
- Improves Spotlight indexing performance.
- Improves iPhone sync reliability with iCal and Address Book.
- In MobileMe: improves overall sync and Back to My Mac reliability.
- Improves Time Machine reliability with Time Capsule.

Tek_Killa
16-09-2008, 16:20
Ε ποιός θα το εφτιαχνε... :D
Tο θρεντ έπρεπε να έχει το όνομα "Νεα για τους Μac-άκες" :p

Μην το παρεξηγήσεις! Πλάκα κάμνω! Μac-άκας είμαι κι εγώ... ;)

Παρεπιπτόντως καμια νέα έκδοση macmini ξέρεις να είναι στα σκαριά?

ps4
16-09-2008, 16:22
"Νεα για τους Μac-άκες" :p



Eλιωσα......... :bowdown:

Πολυ καλο thread ομως.

NonBorn
16-09-2008, 16:25
Ε ποιός θα το εφτιαχνε... :D
Tο θρεντ έπρεπε να έχει το όνομα "Νεα για τους Μac-άκες" :p

Μην το παρεξηγήσεις! Πλάκα κάμνω! Μac-άκας είμαι κι εγώ... ;)

Παρεπιπτόντως καμια νέα έκδοση macmini ξέρεις να είναι στα σκαριά?

Βοld No.1: Ε κάποιος έπρεπε... :D :D :D
Βοld No.2: Έλιωσα και εγώ... χαχαχαχα :frog::frog:
Βοld No.3: Νο idea για νέο mac mini αλλά σίγουρα η apple θα κάνει update τα μηχανάκια της λίαν συντόμως απ ότι λέγεται οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας! :D

ps4
16-09-2008, 16:26
bluray να βαλει σε ολα πρεπει.

αν βαλει και στο μινι τοτε τα χριστουγεννα ισως μπω στην οικογενεια. :)

NonBorn
17-09-2008, 14:13
EFi-X Allows Mac OS X to Boot on a PC


EFi-X is the latest commercial product to allow PCs to boot Mac OS X. A company called Psystar made headlines in April when it introduced its "Open Computer" which was built from generic PC parts and also allowed users to boot Mac OS X Leopard. Psystar advertised the computer as an affordable alternative to an official Apple Mac. Psystar would install a modified version of Mac OS X on their computers to allow them to boot into Apple's operating system. Apple has since sued the company citing copyright infringement.

EFi-X takes a different approach by offering a hardware add-on that allows you to install an unmodified Mac OS X onto certain PC configurations. EFi-X is offering it as a tool for enthusiasts, and not necessarily for those looking to save money:

EFI-X™ is not for everyone. It is not for who wants to save money, at all. It is for enthusiasts that put expandability and extreme performances before anything else in their computing needs. We heard those voices, and we answered.

Only specific hardware configurations are supported, but if your PC fits those specifications, the EFi-X add-on promises headache free installation and upgrades.

Gizmodo reviews the EFi-X device and finds it lives up to its promises.

Well, I used it to turn my gaming PC into a Mac Pro over the weekend, and I'm somewhat amazed to say this, but it works perfectly. I grabbed all the updates straight from Apple—including 10.5.5 last night, so you don't have to wait for a hacked patch like you would running a typical Hackintosh—installed a whole bunch of software and have been using it for several days. It runs beautifully, just like a real Mac Pro.

The installation requires you to plug the device straight into the motherboard, and upon boot does slow down the Leopard boot process (up to 2 minutes), but once up and running the experience is described as seamless. The product sells for $155 and is now shipping.

Πηγή: http://www.macrumors.com/2008/09/16/efix-allows-mac-os-x-to-boot-on-a-pc/

pvinis
17-09-2008, 14:49
wow! αντε να τους αγορασει η apple, και να βγαζουν πλεον το osx για ολα τα pc..

NonBorn
21-09-2008, 14:10
Επτά ημέρες στα κεντρικά της Apple


Κάθε φορά που διαβάζω μια ιστορία βγαλμένη μέσα από τα κεντρικά της Apple, ανακαλύπτω και πάλι τους λόγους που με κάνουν να νιώθω “ερωτευμένος” με την εταιρία αλλά και τα προϊόντα της. Αντιλαμβάνομαι την φροντίδα, την προσπάθεια αλλά και την δημιουργική έκφραση που κρύβεται πίσω από κάθε προϊόν της Apple, η οποία φθάνει ακόμη και στην ιδιαίτερη συσκευασία τους. Δεν έχω βρεθεί ποτέ στα κεντρικά της Apple στο Cupertino, αν και φαντάζομαι πως κάποια στιγμή θα τα καταφέρω.

Εχω βρεθεί όμως σε εγκαταστάσεις άλλων μεγάλων εταιριών υψηλής τεχνολογίας, όπως στην Hewlett-Packard στο Κολοράντο των ΗΠΑ και την Agilent(θυγατρική της HP) κι έχω περιηγηθεί στις αχανείς πραγματικά εκτάσεις τους. Η εμφανής διαφορά είναι ο τρόπος που γίνεται η δουλειά, η σχέση μεταξύ των ανθρώπων που δουλεύουν για την δημιουργία των προϊόντων που χαιρόμαστε καθημερινά, αλλά και η σχέση αυτών των ανθρώπων με τα προϊόντα. Με μια λέξη θα μπορούσα να το περιγράψω, φανταστική.

Κάπως έτσι νιώθει κι ο δημιουργός του X-Plane (flight simulator για το iPhone), που για επτά ημέρες βρέθηκε στα κεντρικά της Apple, προκειμένου να ολοκληρώσει το προγραμματισμό της εφαρμογής τους, σε περίπτωση που ο Στήβ Τζόμπς θα επέλεγε να την συμπεριλάβει στην παρουσίαση του special event της 9ης Σεπτεμβρίου “Let’s Rock”. O προγραμματιστής κάνει λόγο για ένα σιωπηρό “πόλεμο” που έχει κυρηχθεί στην Microsoft από την Apple, προκειμένου τα προϊόντα της να είναι ανώτερα, από κάθε άποψη. Οι διάδρομοι γεμάτοι ζωή από ανθρώπους που δίνουν το 100% των δυνατοτήτων τους καθημερινά αφού οτιδήποτε λιγότερο δεν είναι αποδεκτό. Ψίθυροι και συζητήσεις, κρίνουν, σχολιάζουν και στοιχειοθετούν το επόμενο “cool” προϊόν και υπηρεσία της Apple. Επίσης κάνει ιδιαίτερη αναφορά στα αυστηρά μέτρα ασφαλείας, όπου σε καμμία περίπτωση δεν θα περπατούσαν στους διαδρόμους χωρίς συνοδό, σημειώνοντας μάλιστα χαριτολογώντας πως ένιωθε να βρίσκεται σε κάποιο Star Trek. Στις επτά ημέρες που πέρασαν στο γραφείο μετατρέποντας την εφαρμογή τους, ήταν αρκετό να ζητήσουν κάτι, όπως για παράδειγμα μια μεγαλύτερη οθόνη, και τα Quad Mac Pro με 30άρες οθόνες να φθάσουν άμεσα. Αυτή η αμεσότητα φαίνεται να διακρίνει τα πάντα στο Cupertino, αφού ο χρόνος για την Apple προφανώς είναι δημιουργία! Τελικά το X-Plane δεν επιλέχθηκε για την παρουσίαση από τον Στήβ Τζόμπς, αλλά η εμπειρία των πργραμματιστών από την παρουσία τους εκεί, σίγουρα θα τους μείνει αξέχαστη.

Μια ανάγνωση στην σχετική δημοσίευση (http://www.x-plane.com/iPhone) θα σας δώσει μια ιδέα για το πώς λειτουργεί η Apple και γιατί τελικά καταλήγουμε να έχουμε προϊόντα, τα οποία πραγματικά λατρεύουμε (τουλάχιστον τις περισσότερες φορές). Ο ενθουσιασμός περισσεύει πραγματικά και φαίνεται πως είναι διάχυτος σε ολόκληρο τον κορμό της εταιρίας. Ενας ενθουσιασμός που λείπει από την δική μας παραγωγική διαδικασία πολλά χρόνια και που κάνει τελικά την διαφορά. Η “αγάπη” αυτών των ανθρώπων για τις δημιουργίες τους, καθώς και η ολοκληρωτική τους διάθεση για το καλύτερο, αποδίδει καρπούς. Καρπούς που αρκετοί από εμάς θα θέλαμε να έχουμε στο δικό μας καλάθι αλλά δεν φαίνεται να είμαστε διατεθημένοι να “ιδρώσουμε” ή να δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας προκειμένου να τους αποκτήσουμε.
Πηγή: http://www.maclife.gr/index.php/site/comments/21_09_2008_apple/

marzel19
21-09-2008, 16:17
Καλά άμα δεν πέφτει μαστίγιο και απολύσεις να μου τρυπήσετε την μύτη. Γενικά πάντως όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν εγκαταστάσεις να τρίβεις τα μάτια σου και είναι και της μόδας το περιβάλλον εργασίας να είναι ευχάριστο (τουλάχιστον στον έξω κόσμο) και αποδοτικό.

NonBorn
06-01-2009, 20:08
Live από το keynote της Apple για τα νέα Macs.... http://www.macrumorslive.com/

Ειπώθηκε σήμερα το πρωί αν δε κάνω λάθος ότι στην αρχή του χρόνου έρχεται για το Mac OSX νέος MSN Messenger με δυνατότητα video chat και άλλα χαρακτηριστικά του Live Messenger. Πρώτα θα διατεθεί beta και αργότερα η τελική έκδοση...

personGR
19-04-2010, 18:26
http://cache.gizmodo.com/assets/images/4/2010/04/500x_next-iphone-posterframe.jpg

http://gizmodo.com/5520164/this-is-apples-next-iphone

Φαίνεται πραγματικά sexy :d :d

Valkyre
19-04-2010, 18:30
το ειδα κι εγω.... δεν ξερω αν ειναι 100% αληθεια, ασε που και αληθεια να ειναι δεν σημαινει οτι θα ειναι το τελικο design...who knows...

overclocker
19-04-2010, 18:59
Μάλλον είναι κάποιο πρωτότυπο κομμάτι και το τελικό ενδεχομένως να είναι διαφορετικό.
Πάντως και έτσι να παραμείνει εμένα το design του μου αρέσει!
Υπομονή μέχρι τις 22 Ιουνίου...

DarkUSS
19-04-2010, 19:32
Πάντως, είτε κρατήσουν αυτό το design ή όχι, είναι με διαφορά ότι πιο ωραίο έχω δει σε touch screen κινητό. Και σίγουρο πολύ πιο όμορφο από το 3GS.

http://i44.tinypic.com/242bhnl.jpg

Valkyre
19-04-2010, 19:45
Να την πω την αμαρτια μου?

Υποθετοντας παντα οτι αυτο ειναι οντως το νεο iphone ξερετε τι μου την σπαει? Θα με πειτε ανωμαλο...θα εχετε και δικιο...αλλα με εκνευριζει που φαινεται οτι δεν ειναι ενα ενιαιο κομματι οπως συνηθιζει η apple και ανταυτου φαινεται εκει που χωριζει για να βγαινει η μπαραρια κλπ κλπ.

Ναι γουσταρω που επιτελους θα εχεις την δυνατοτητα αλλαγης μπαταριας, αλλα ειλικρινα εγω με το 3gs μου ειμαι απολυτα ικανοοιημενος απο την αποδοση της μπαταριας.Κραταει ανετα 2 μερες με αρκετη χρηση αλλα ουτως η αλλως ποτε δεν το αφηνω αφορτιστο και καθε βραδυ το βαζω στην πριζα πριν κανω νανι.

Επισης γελαω με τον κοσμο που κανει λες και οι πριζες ειναι ειδος υπο εξαφανιση ή λες και θα καψουν πολλες θερμιδες να κανουν την κινηση να βαλουν ενα βυσμα στο κινητο τους για να φορτισει το βραδυ πριν πεσουν για υπνο...

ελεος πραγματικα... εγω που να το σκισω ολη μερα σε χρηση το τηλεφωνο αντεχει για πλακα.Και οταν λεω σκισιμο εννοω σκισιμο.Ενταξει τωρα αν καποιοι εχουν σκοπο να παιξουν 8 ωρες συνεχομενα παιχνιδι στο iphone τοτε δεν θα συμβει και δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να εχεις τετοια απαιτηση...

Dragonpaul
19-04-2010, 19:53
Να την πω την αμαρτια μου?

Υποθετοντας παντα οτι αυτο ειναι οντως το νεο iphone ξερετε τι μου την σπαει? Θα με πειτε ανωμαλο...θα εχετε και δικιο...αλλα με εκνευριζει που φαινεται οτι δεν ειναι ενα ενιαιο κομματι οπως συνηθιζει η apple και ανταυτου φαινεται εκει που χωριζει για να βγαινει η μπαραρια κλπ κλπ.

Aυτο κρατω απο το το post σου και δεν θα σε πω ανωμαλο ή ο,τι αλλο νομιζεις. Και εμενα μου τη "σπαει" αυτο. Λατρευω αυτη τη συμπαγη φορμα του iPhone και δεν θελω να φαινεται συναρμολογουμενο!!!!!!!!

steli0s
19-04-2010, 21:59
Καινούριο βίντεο:

YouTube- The Apple's Iphone 4G or Iphone HD

Dragonpaul
20-04-2010, 21:47
Και η επιβεβαιωση (http://www.cosmo.gr/Mobiles/270439.html)!!!!!!!

ps4
20-04-2010, 23:10
Το εχω δει αλλου αλλα δεν το πιστευω. Με τιποτα.

dimitrisasp
21-04-2010, 22:11
Kαλο το iPhone αλλα κανα iPod της προκοπης θα δουμε?

MilitaryRaiden
21-04-2010, 22:23
Να την πω την αμαρτια μου?

Υποθετοντας παντα οτι αυτο ειναι οντως το νεο iphone ξερετε τι μου την σπαει? Θα με πειτε ανωμαλο...θα εχετε και δικιο...αλλα με εκνευριζει που φαινεται οτι δεν ειναι ενα ενιαιο κομματι οπως συνηθιζει η apple και ανταυτου φαινεται εκει που χωριζει για να βγαινει η μπαραρια κλπ κλπ.

Ναι γουσταρω που επιτελους θα εχεις την δυνατοτητα αλλαγης μπαταριας, αλλα ειλικρινα εγω με το 3gs μου ειμαι απολυτα ικανοοιημενος απο την αποδοση της μπαταριας.Κραταει ανετα 2 μερες με αρκετη χρηση αλλα ουτως η αλλως ποτε δεν το αφηνω αφορτιστο και καθε βραδυ το βαζω στην πριζα πριν κανω νανι.

Επισης γελαω με τον κοσμο που κανει λες και οι πριζες ειναι ειδος υπο εξαφανιση ή λες και θα καψουν πολλες θερμιδες να κανουν την κινηση να βαλουν ενα βυσμα στο κινητο τους για να φορτισει το βραδυ πριν πεσουν για υπνο...

ελεος πραγματικα... εγω που να το σκισω ολη μερα σε χρηση το τηλεφωνο αντεχει για πλακα.Και οταν λεω σκισιμο εννοω σκισιμο.Ενταξει τωρα αν καποιοι εχουν σκοπο να παιξουν 8 ωρες συνεχομενα παιχνιδι στο iphone τοτε δεν θα συμβει και δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να εχεις τετοια απαιτηση...

Plaka me kaneis??? To diko mou to 3gs oxi 2meres alla oute misi den krataei (pou leei o logos...) pandos apostasi athina-thessaloniki me IC tin bgazei-den ti bgazei me tenies ke kana sxedio...
Alla sto kato-kato oute ds i psp den andexei parapano opote den peirazei. Alla oxi ke dio meres, re fidembora!!!!:D

NonBorn
21-04-2010, 22:49
Plaka me kaneis??? To diko mou to 3gs oxi 2meres alla oute misi den krataei (pou leei o logos...) pandos apostasi athina-thessaloniki me IC tin bgazei-den ti bgazei me tenies ke kana sxedio...
Alla sto kato-kato oute ds i psp den andexei parapano opote den peirazei. Alla oxi ke dio meres, re fidembora!!!!:D


Και που να είναι ανοιχτό το mobile me και τα push notifications για sync.... Παιδιά η μπαταρία του iphone θέλει αναβάθμιση. Ίσως με αυτή τη σχεδίαση καταφέρανε να χωρέσουν μεγαλύτερη μπαταρία στο κινητό και αυτό θα είναι μεγάλο + για το επόμενο iphone.

MilitaryRaiden
22-04-2010, 00:24
:wow_dude:
Και που να είναι ανοιχτό το mobile me και τα push notifications για sync.... Παιδιά η μπαταρία του iphone θέλει αναβάθμιση. Ίσως με αυτή τη σχεδίαση καταφέρανε να χωρέσουν μεγαλύτερη μπαταρία στο κινητό και αυτό θα είναι μεγάλο + για το επόμενο iphone.

Μακάρι - αλλά θα πρέπει να ΄χει κάτι παραπάνω από απλώς μεγαλύτερη μπαταρία για να πεισθώ να τα σκάσω και να πάρω το νέο iPhone.
Παρ΄ όλα τα παράπονά μου με την μπαταρία πολύ το φχαριστιέμαι το παρόν κινητό. Και με την επικείμενη αναβάθμιση... Θα ΄ναι τρέλα!

Καλοκαίρι δεν θα ΄ρθει; Πότε υπολογίζεται;

NonBorn
22-04-2010, 01:33
:wow_dude:

Μακάρι - αλλά θα πρέπει να ΄χει κάτι παραπάνω από απλώς μεγαλύτερη μπαταρία για να πεισθώ να τα σκάσω και να πάρω το νέο iPhone.
Παρ΄ όλα τα παράπονά μου με την μπαταρία πολύ το φχαριστιέμαι το παρόν κινητό. Και με την επικείμενη αναβάθμιση... Θα ΄ναι τρέλα!

Καλοκαίρι δεν θα ΄ρθει; Πότε υπολογίζεται;

Nαι όπως και πέρσυ... Λογικά την περίοδο που θα ανακοινωθεί και θα κυκλοφορήσει το iphone 4g ή όπως αλλιώς θα λέγεται στην Αμερική!

Πάντως εγώ πρώτη φορά μένω με κινητό τόσο καιρό, κοντεύω τα δύο χρόνια... Και ο λόγος που θα το άλλαζα είναι η μπαταρία και η αποκρισιμότητα που μπορεί να προσφέρει ένα καινούργιο μοντέλο!

MilitaryRaiden
22-04-2010, 10:42
Nαι όπως και πέρσυ... Λογικά την περίοδο που θα ανακοινωθεί και θα κυκλοφορήσει το iphone 4g ή όπως αλλιώς θα λέγεται στην Αμερική!

Πάντως εγώ πρώτη φορά μένω με κινητό τόσο καιρό, κοντεύω τα δύο χρόνια... Και ο λόγος που θα το άλλαζα είναι η μπαταρία και η αποκρισιμότητα που μπορεί να προσφέρει ένα καινούργιο μοντέλο!

Κάτσε: το 3g ή το 3gs έχεις; Διότι αν δεν απατώμαι το τελευταίο δεν έχει κλείσει έτος απ΄ όταν κυκλοφόρησε οπότε αν έχεις το 3g μάλλον θα χρειαστείς αναβάθμιση αφού το επερχόμενο update δεν θα σε καλύψει (π.χ. no multitasking...)

Lefteris_X
22-04-2010, 11:32
αλλά θα πρέπει να ΄χει κάτι παραπάνω από απλώς μεγαλύτερη μπαταρία για να πεισθώ να τα σκάσω και να πάρω το νέο iPhone.
Παρ΄ όλα τα παράπονά μου με την μπαταρία πολύ το φχαριστιέμαι το παρόν κινητό. Και με την επικείμενη αναβάθμιση... Θα ΄ναι τρέλα!

Καλοκαίρι δεν θα ΄ρθει; Πότε υπολογίζεται;


Καλημέρα!

Βρε Mil, δεν είπαμε ότι το τηλέφωνο θα έχει:

- Περισσότερα MPixel κάμερα + φλας
- Μπροστινή κάμερα με ότι συνεπάγεται (βίντεο τσατ, ιδιαίτερες ιδέες της Apple)
- Αισθητικές διαφορές + ένα περισσότερο κουμπάκι για την αυξομείωση ήχου (ενδεχομένως και για άμεση πρόσβαση της κάμερας)
- Μεγαλύτερη διαρκεια μπαταρίας
- Και το σημαντικότερο όλων: το iPhone OS 4.0 θα πετάει...καθώς είναι κομμένο και ραμμένο για αυτό το μοντέλο


Τέλος οι φήμες κάνουν λόγο, ότι το τεχνικό μέρος, ουσιαστικά θα είναι ένα σμικρυσμένο iPad.


Ε, αυτά δεν αρκούν για όποιον ενδιαφέρεται για την iPhone πλατφόρμα;

:D

MilitaryRaiden
22-04-2010, 12:03
Καλημέρα!

Βρε Mil, δεν είπαμε ότι το τηλέφωνο θα έχει:

- Περισσότερα MPixel κάμερα + φλας
- Μπροστινή κάμερα με ότι συνεπάγεται (βίντεο τσατ, ιδιαίτερες ιδέες της Apple)
- Αισθητικές διαφορές + ένα περισσότερο κουμπάκι για την αυξομείωση ήχου (ενδεχομένως και για άμεση πρόσβαση της κάμερας)
- Μεγαλύτερη διαρκεια μπαταρίας
- Και το σημαντικότερο όλων: το iPhone OS 4.0 θα πετάει...καθώς είναι κομμένο και ραμμένο για αυτό το μοντέλο


Τέλος οι φήμες κάνουν λόγο, ότι το τεχνικό μέρος, ουσιαστικά θα είναι ένα σμικρυσμένο iPad.


Ε, αυτά δεν αρκούν για όποιον ενδιαφέρεται για την iPhone πλατφόρμα;

:D

Vre, Lefteri, epeidi polla akougonde -idame to ti treles legane gia to ipad...- protimo na perimeno episimi epiveveosi ke meta vlepoume.
Gia na min koroidevomaste ki ego pou 'xo to 3gs an ta parapano isxioun molis perasoun to 18mino simvoleo mou tha pouliso sti gineka mou to 3gs ke tha paro to neo trexondas.

Lefteris_X
22-04-2010, 12:11
τι εννοείς αν ισχύουν; έχει βουίξει όλο το Ιντερνετ.

Δεν θα ισχύει η κάμερα; (δηλαδή θα την ξεριζώσουν την μπροστινή, θα επαναφέρουν την παλιά στο πίσω μέρος και θα ξεριζώσουν και το φλας?)

Δεν θα ισχύει το iPhone OS 4.0? Θα ισχύει, εννοείται.

Επίσης, δεν θα έχει ισχυρότερο hardware το νέο τηλέφωνο; Δεν λέω ότι συμφωνώ με την φήμη του σμικρυσμένου iPad ντε και καλά, αλλά αφής στιγμής έχει έτοιμο το τσιπσετ που είναι πιο δυνατό, δεν θα χρησιμοποιήσει αυτό και θα βάλει άλλο; χλωμό.
Αλλά και πάλι, ας μην κολλήσουμε στο hardware "mini-iPad", αρκεί να σκεπτούμε ότι το νέο τηλέφωνο αν δεν έχει ΚΑΙ νέο τσιπσετ θα ΦΑΕΙ ΤΡΕΛΛΟ ΚΡΑΞΙΜΟ η Apple, ΠΡΩΤΟΣ θα είμαι εγώ, ακόμα και αν μας φορτώσει με μπουρδολογία / δικαιολογία / αιτιολογία ότι δεν χρειαζόταν τελικά νέο τσιπσετ για το νέο μοντέλο.


Συνεπώς, σε βλέπω να παίρνεις το νέο iPhone. :D



ΥΓ:
- Αν είχες παρατηρήσει, "τρέλες" για το iPad δεν είχα "προφητεύσει".
- Επίσης, μπορείτε να με "χέσετε" ελεύθερα, γιατί έχω την εντύπωση πως σταμάτησα την εφημερίδα (VETO) να δώσει μερικά iPad, μέσω κλήρωσης, που θα έκαναν σε μερικές εβδομάδες....γιατί τους είπα ότι δεν υποστηρίζονται τα ελληνικά ακόμα. (feel free to χέσιμο)
- Τέλος, εμένα το συμβόλαιο Cosmote είναι 12μηνο, λήγει τον Οκτώβριο. Αλήθεια λίγο μεγάλη δέσμευση δεν είναι το 18μηνο; Είμαι σε 12μηνο συμβόλαιο των 100 ευρώ, με 1000 λεπτά ομιλίας (που πάντα τα τελειώνω - συχνά τα ξεπερνώ), 1GB δωρεάν (που ποτέ δεν έχω ξελιγώσει), και κάτι εκατοντάδες SMS (δεν στέλνω - επικοινωνώ με SMS ποτέ)....και είμαι μια χαρά...anyway

WolfRathmA
22-04-2010, 12:30
Και πάγιο ποσά δίνεις;

MilitaryRaiden
22-04-2010, 12:39
τι εννοείς αν ισχύουν; έχει βουίξει όλο το Ιντερνετ.

Δεν θα ισχύει η κάμερα; (δηλαδή θα την ξεριζώσουν την μπροστινή, θα επαναφέρουν την παλιά στο πίσω μέρος και θα ξεριζώσουν και το φλας?)

Δεν θα ισχύει το iPhone OS 4.0? Θα ισχύει, εννοείται.

Επίσης, δεν θα έχει ισχυρότερο hardware το νέο τηλέφωνο; Δεν λέω ότι συμφωνώ με την φήμη του σμικρυσμένου iPad ντε και καλά, αλλά αφής στιγμής έχει έτοιμο το τσιπσετ που είναι πιο δυνατό, δεν θα χρησιμοποιήσει αυτό και θα βάλει άλλο; χλωμό.
Αλλά και πάλι, ας μην κολλήσουμε στο hardware "mini-iPad", αρκεί να σκεπτούμε ότι το νέο τηλέφωνο αν δεν έχει ΚΑΙ νέο τσιπσετ θα ΦΑΕΙ ΤΡΕΛΛΟ ΚΡΑΞΙΜΟ η Apple, ΠΡΩΤΟΣ θα είμαι εγώ, ακόμα και αν μας φορτώσει με μπουρδολογία / δικαιολογία / αιτιολογία ότι δεν χρειαζόταν τελικά νέο τσιπσετ για το νέο μοντέλο.


Συνεπώς, σε βλέπω να παίρνεις το νέο iPhone. :D



ΥΓ:
- Αν είχες παρατηρήσει, "τρέλες" για το iPad δεν είχα "προφητεύσει".
- Επίσης, μπορείτε να με "χέσετε" ελεύθερα, γιατί έχω την εντύπωση πως σταμάτησα την εφημερίδα (VETO) να δώσει μερικά iPad, μέσω κλήρωσης, που θα έκαναν σε μερικές εβδομάδες....γιατί τους είπα ότι δεν υποστηρίζονται τα ελληνικά ακόμα. (feel free to χέσιμο)
- Τέλος, εμένα το συμβόλαιο Cosmote είναι 12μηνο, λήγει τον Οκτώβριο. Αλήθεια λίγο μεγάλη δέσμευση δεν είναι το 18μηνο; Είμαι σε 12μηνο συμβόλαιο των 100 ευρώ, με 1000 λεπτά ομιλίας (που πάντα τα τελειώνω - συχνά τα ξεπερνώ), 1GB δωρεάν (που ποτέ δεν έχω ξελιγώσει), και κάτι εκατοντάδες SMS (δεν στέλνω - επικοινωνώ με SMS ποτέ)....και είμαι μια χαρά...anyway

Lefteri, den eipa pos esi profitefses treles.
Oso gia to 18mino efoson mou to di ane fthinotera to tilefono to pira dioti ego plirono €20 pagio mias ke pandou exo internet/stathero: ke sto spiti ke sto ergastirio ke stin efimerida. Opote...

personGR
22-04-2010, 13:00
Και πάγιο ποσά δίνεις;

Το γράφει ο άνθρωπος, 100€!!

Με όλα αυτά που ειπώθηκαν συμφωνώ, το βρίσκω αστείο να συνεχίσει η apple να βάζει τον C. A8 στο τηλέφωνο, τη στιγμή που υπάρχουν τηλέφωνα που έχουν ή θα έχουν τον Snapdragon (HD2, Dell Lighting κλπ)...

Εγώ, πάντα συντηριτικός, θα περιμένω να δω τι θα γίνει με την Palm (αν θα την αγοράσει η HTC όπως ακούγεται), γιατί απλά δε γίνεται να ξεκολλήσω από το webOS, θα περιμένω να βγει και το DROID2 (ή έστω το Shadow), το νέο multimedia τέρας της Nokia, και φυσικά και το iPhone 4g και μετά θα επιλέξω, όντας πλέον φοιτητής :) (και με άπλετο χρόνο για συγκρίσεις και λοιπά).

Lefteris_X
22-04-2010, 13:00
τι έγινε Τούρκικα ή Ουζμπεκικά γράφω;

Εδώ δεν το λέω; -----> " - Τέλος, εμένα το συμβόλαιο Cosmote είναι 12μηνο, λήγει τον Οκτώβριο. Αλήθεια λίγο μεγάλη δέσμευση δεν είναι το 18μηνο; Είμαι σε 12μηνο συμβόλαιο των 100 ευρώ, με 1000 λεπτά ομιλίας (που πάντα τα τελειώνω - συχνά τα ξεπερνώ), 1GB δωρεάν (που ποτέ δεν έχω ξελιγώσει), και κάτι εκατοντάδες SMS (δεν στέλνω - επικοινωνώ με SMS ποτέ)....και είμαι μια χαρά...anyway"


Δεν πειράζει Αποστόλη, κι εμένα μου ξεφεύγουν καμιά φορά.

(το "Τούρκικα ή Ουζμπεκικά" ήταν μια προσπάθεια χιούμορ, επιτυχής - ανεπιτυχής δεν ξέρω, το προσπερνάμε!)

jimbour
22-04-2010, 13:04
τσαμπα θα το παρεις δηλαδη το νεο iphone απο την επιδοτηση σου...
εγω ημουν 9 μηνες στο i75 και 3 στο i45 (86 ευρω παγιο τους 9 και 55 τους 3) και σημερα μου ειπαν εχω 305 ευρω επιδοτηση..φανταζομαι εσυ

Valkyre
22-04-2010, 13:16
Plaka me kaneis??? To diko mou to 3gs oxi 2meres alla oute misi den krataei (pou leei o logos...) pandos apostasi athina-thessaloniki me IC tin bgazei-den ti bgazei me tenies ke kana sxedio...
Alla sto kato-kato oute ds i psp den andexei parapano opote den peirazei. Alla oxi ke dio meres, re fidembora!!!!:D

Ρε συ εγω δεν ειμαι φιδεμπορας, απλα λεω με φυσιολογικη χρηση μου κραταει 2 μερες.

Τωρα αν εσυ θεωρεις φυσιολογικη χρηση να εχεις ολα τα Push notifications, να βλεπεις συνεχεια ταινιες και να σχεδιαζεις, κοινως να μην αφηνεις το τηλεφωνο απο το χερι, ε σορρυ δεν ειμαι εγω φιδεμπορας, εσυ του μαμας τη μαμα :D

Αλλωστε 1 8-10αωρο την ημερα δουλευω...οποτε απο εκει και μονο συνειδητοποιεις οτι δεν καθομαι πανω απο ενα Iphone.

Αν δεν ισχυουν αυτα που λεω τοτε απλα εχω καλυτερο Iphone απο το δικο σου ;)

Σπανια θα πεσω για υπνο και θα δω την μπαταρια κατω απο το 60%...με χρηση.οποτε?απλα μαθηματικα... 2 μερες ανετα.Αλλωστε τονισα οτι ακομα και αν το ξεσκησω βγαζω 1 μερα ευκολα.

Lefteris_X
22-04-2010, 13:18
το 3GS 16GB το πήρα τσάμπα, είχα επιδότηση 550 ευρώ περίπου (545 ή κάτι τέτοιο).

Αντίστοιχα θα συμβεί και με το "iPhone HD" ή όπως αλλιώς θα λεγεται.

MilitaryRaiden
22-04-2010, 14:38
Ρε συ εγω δεν ειμαι φιδεμπορας, απλα λεω με φυσιολογικη χρηση μου κραταει 2 μερες.

Τωρα αν εσυ θεωρεις φυσιολογικη χρηση να εχεις ολα τα Push notifications, να βλεπεις συνεχεια ταινιες και να σχεδιαζεις, κοινως να μην αφηνεις το τηλεφωνο απο το χερι, ε σορρυ δεν ειμαι εγω φιδεμπορας, εσυ του μαμας τη μαμα :D

Αλλωστε 1 8-10αωρο την ημερα δουλευω...οποτε απο εκει και μονο συνειδητοποιεις οτι δεν καθομαι πανω απο ενα Iphone.

Αν δεν ισχυουν αυτα που λεω τοτε απλα εχω καλυτερο Iphone απο το δικο σου ;)

Σπανια θα πεσω για υπνο και θα δω την μπαταρια κατω απο το 60%...με χρηση.οποτε?απλα μαθηματικα... 2 μερες ανετα.Αλλωστε τονισα οτι ακομα και αν το ξεσκησω βγαζω 1 μερα ευκολα.

Ase,re dimitri, pou 'xeis kalitero kinito... To diko mou eine megalitero!


το 3GS 16GB το πήρα τσάμπα, είχα επιδότηση 550 ευρώ περίπου (545 ή κάτι τέτοιο).

Αντίστοιχα θα συμβεί και με το "iPhone HD" ή όπως αλλιώς θα λεγεται.
Re, xara sta kouragia sou! Ego pou eime omos evreos tsifoutis tha epimeino st i20:lol:

Valkyre
22-04-2010, 14:50
^^ Ασε ρε τσιφουτη που γραφεις απο Ipad! ποιον κοροιδευεις? ε? :P :D :D :D

three_brothers1
22-04-2010, 21:50
YouTube- Android running on iPhone

Researcher
22-04-2010, 22:28
android on iphone! LOL! ποιος τελειωμένος!;!; ωραίο ανέκδοτο. android=the best mobile phone ever!

MilitaryRaiden
23-04-2010, 02:18
^^ Ασε ρε τσιφουτη που γραφεις απο Ipad! ποιον κοροιδευεις? ε? :P :D :D :D

Ma akrivos epeidi eime poli metrimenos mporo na agorazo o,ti epithimo ke kirios otan to epithimiso!

WolfRathmA
23-04-2010, 03:30
Τι αλλο θα βγαλουν σε αυτο το κινιτο! Οταν αλλαξω και εγω με το καλο και παρω το καινουριο θα το κανω "πειραματοζωο" το 1st Gen... LoL

Valkyre
23-04-2010, 11:06
android on iphone! LOL! ποιος τελειωμένος!;!; ωραίο ανέκδοτο. android=the best mobile phone ever!

Οσο "τελειωμενος" και να ειναι το καταφερε παντως και μαλιστα με επιτυχια...οχι οτι το εχει αναγκη βεβαια...αλλα λεμε τωρα....

WolfRathmA
08-07-2010, 06:55
Πως τα κανουν οι κεραταδες :P

YouTube- iPhone 4 Disassembly by TechRestore

Valkyre
22-07-2010, 14:44
EPIC WIN!!! το Skype επιτελους εγινε update για να υποστηριζει multitasking και να τρεχει στο background! Το update μολις πριν λιγο ανεβηκε!

Το θειικο ειναι οτι το Skype παραμενει ενεργο ακομα και αν χρησιμοποιειτε αλλη εφαρμογη, δηλαδη μπορει να παιζεις παιχνιδι και να λαβεις κανονικα κληση skype no problem! Επισης τρεχει ακομα και οταν ειναι κλειδωμενο το τηλεφωνο! :)

Τα κακα νεα ειναι οτι αυτο υποστηριζεται μονο απο τα 3Gs και Iphone 4 , σε 3G δεν γινεται :(

WolfRathmA
27-08-2010, 06:39
Μολις ανεβηκαν τιμες και μπορειτε να κανετε παραγγελεια το iPhone 4 (μονο για συμβολαιο) στο site της voda.

Εγω σημερα θα παω (μαλλον) σε ενα καταστημα να το αγορασω. Σκετη συσκευη. ΑΝ μου δωσουν και αν υπαρχει διαθεσιμοτητα :P

Valkyre
27-08-2010, 10:37
^^ Γιατι δεν περιμενεις πιο καινουργιες παρτιδες που δεν θα εχουν προβλημα τα κινητα? Εχεις ακουσει φανταζομαι οτι το iphone 4 εχει αποδεδειγμενα κατασκευαστικο προβλημα με την κεραια του ε?

Για εμενα πραγματικα τσαμπα και κριμα τα λεφτα να πας να τους σκασεις τοσα λεφτα για να σου λενε να κρατας το τηλεφωνο σαν πιθηκος για να μην επηρεαζεται το σημα...ελεος...

WolfRathmA
28-08-2010, 16:04
Ναι δε πηγα τελικα...

Εσυ εννοεις να περιμενω ενα χρονο μεχρι να βγει το επομενο iPhone; Η Apple δε προκειται να το βγαλει τωρα και φυσικο ειναι... Εκτος και αν κανει καμια αλλαγη στο ηδη υπαρχον. Οπου και αυτο χλωμο το κοβω...

Valkyre
28-08-2010, 16:17
^^ Ναι βρε για αλλαγη στο υπαρχον λεω. Ειναι αμρτια ρε συ να σκασεις τοσα λεφτα και να μην μπορεις να πιασεις το κινητο σαν ανθρωπος να μιλησεις!Δηλαδη ελεος ελπιζω να κανουν κατι. Αν οχι τοτε μην τους κανεις την χαρη. Αλλωστε σε λιγοτερο απο ενα χρονο οπως πολυ σωστα ειπες θα βγαλουν καινουργιο...

tasioskis
31-08-2010, 18:24
λοιπον παιδες θελω μια βοηθεια το αφεντικο μου αγορασε ipad 3g ,η microsim που υπαρχει μεσα ειναι τησ at,αν βαλω κυπριακη sim θα δουλεψει κανονικα????

Valkyre
31-08-2010, 18:59
Παιδια θελω κι εγω μια βοηθεια... λεω απο περιεργεια να κοιταξω για αναβαθμιση της RAM του iMac 2GB σε 4GB το μονο που δεν ξερω ειναι τι μνημες (μαρκα ) πρεπει να διαλεξω και αν ξερετε που μπορω να βρω στα σιγουρα γιατι λιγο που ρωτησα δεν εβγαλα ακρη...


Για την ιστορια το iMac μου ειναι 2.66 GHz Intel Core 2 Duo και τωρα φορα 2 x 1GB 1067 MHz DDR3 μνημες.

Προφανως χρειαζομαι τις ιδιες αλλα σε ζευγαρι των 2GB αλλα δεν ξερω που να ψαξω και σε τι μαρκα.

WolfRathmA
31-08-2010, 21:39
λοιπον παιδες θελω μια βοηθεια το αφεντικο μου αγορασε ipad 3g ,η microsim που υπαρχει μεσα ειναι τησ at,αν βαλω κυπριακη sim θα δουλεψει κανονικα????

Κανονικοτατα. Το iPad δεν ειναι κλειδωμενο. Παιρνει οποιαδηποτε καρτα. Αλλα καλυτερα μη τη κοψη τη sim και τη βαλει. Ας παει σε καποιο καταστημα να του δωσουν μια microSim.


Παιδια θελω κι εγω μια βοηθεια... λεω απο περιεργεια να κοιταξω για αναβαθμιση της RAM του iMac 2GB σε 4GB το μονο που δεν ξερω ειναι τι μνημες (μαρκα ) πρεπει να διαλεξω και αν ξερετε που μπορω να βρω στα σιγουρα γιατι λιγο που ρωτησα δεν εβγαλα ακρη...


Για την ιστορια το iMac μου ειναι 2.66 GHz Intel Core 2 Duo και τωρα φορα 2 x 1GB 1067 MHz DDR3 μνημες.

Προφανως χρειαζομαι τις ιδιες αλλα σε ζευγαρι των 2GB αλλα δεν ξερω που να ψαξω και σε τι μαρκα.

Ολοι οι Macακιδες αγοραζουν απο Crusial... εγγυημενα και απλα! Και σε 7 μερες σπιτι σου! Και σε πολυ καλες τιμες!


http://www.crucial.com/eu/

Απο της καλυτερες!

Lefteris_X
01-09-2010, 11:45
της καλύτερες = τις καλύτερες (έλεος βρε συ Wolf πια :P έχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα με ενικό / πληθυντικό, αλλά το πιο ωραίο είναι ότι άλλες φορές -μερικές και στην ίδια πρόταση!!! αυτό και αν είναι περίεργο- γράφεις ανορθόγραφα κάτι και μετά σωστά!!! Τώρα που το σκέπτομαι, προς "δυσλεξία" φέρνει το θέμα, αν είναι έτσι, τότε ζητώ 1000 σόρρυ ε; )


λοιπόν, πας στην Kingston.com Δημήτρη / Valkyre (που έτσι κι αλλιώς αυτές φορούν απο την μάνα τους όλοι οι Mac, αν θυμάμαι καλά) και έχει ειδικό section για να βρείς πιο μοντέλο Mac έχεις (εν προκειμένω τον iMac σου) και σου λέει η ίδια η σελίδα, ποια τσιπ μνήμης σου ταιριάζουν. Επίσης λέει και τις τιμές. Επίσης λέει και τους Έλληνες προμηθευτές. Επίσης, σου κάνει και την αγορά αυτόματα, έρχεται σπίτι σου και βάζει την RAM στον Mac (αστειεύομαι εννοείται, αλλά μόνο για την τελευταία πρόταση).


Ελπίζω να σε βοήθησα Valkyre / Δημήτρη, η Kingston είναι τυφλή επιλογή (και μακράν μεγαλύτερης εμπειρίας κατασκευαστικά απο οποιαδήποτε άλλη εταιρεία...πλην των Hitachi και Samsung, αλλά αυτές δεν πωλούν πλέον μνήμες στη λιανική........ποιά Crucial; καλή είναι....αλλά πολύ "νέα" ακόμα)

WolfRathmA
01-09-2010, 11:52
Δε φορανε Kingstone πλεον τα iMac. Samsung φορανε. Και γιατι να δωσει 50 ευρω παραπανω για να παρει Kingstone ενω εχουν την ιδια αποδοση με τις Crusial; Επειδη ειναι και "καλα" μαρκα; Μη ΧΕΣΩ!

Μπες καλυτερα στο maclife.gr και ρωτα και εκει περα Val. Να δεις ποσοι θα σου πουν για Crusial και ποσοι για kingstone.

Lefteris_X
01-09-2010, 12:29
οκ, οκ, π@π@ριές λέω μωρέ......Δημήτρη κάνε ότι γουστάρεις, δεν υπάρχει θέμα.

Προσωπικά χέστηκα και για την crucial και για την Kingston. Πωλητής τους είμαι;

Ότι γουστάρετε.

Valkyre
01-09-2010, 12:35
Παιδια σας ευχαριστω και τους 2 για τις προτασεις σας, μην δημιουργηθει ομως παρεξηγηση μεσα απο την χαζοερωτηση μου!

Και παλι σας ευχαριστω Λευτερη και Λυκε, μολις γυρισω απο δουλεια θα το ψαξω το θεμα!

ΥΓ: Ηθελα να ρωτησω και κατα ποσο αξιζει να προβω σε αναβαθμιση απο 2GB RAM σε 4GB RAM μιας και δεν παιζω παιχνιδια, αλλα αμα ειναι να αναψουν τα αιματα μην μου απαντησετε! :)

Lefteris_X
01-09-2010, 12:39
τίποτα.......πενιχρή αξία............απο Kingston μιλάμε για 70 ευρώ το παρα πολύ. (και αν υπολογίσεις ότι πληρώνεις 50 ευρώ παραπάνω, τότε κοστίζει 20 ευρώ απο την Crucial σωστά; :P)

Valkyre
01-09-2010, 12:46
^^ Oχι δεν μιλαω απο κοστολογικης αποψης αλλα απο επεξεργαστικης. Δηλαδη αξιζει να αναβαθμισω σε 4GB RAM? Παιχνιδια δεν παιζω ουτε και με νοιαζει. :)

Lefteris_X
01-09-2010, 12:52
κοίτα, ανέκαθεν οι Mac όταν έχουν ολοένα και περισσότερη RAM, την εκμεταλλεύονταν για την ομαλότερη "ροή" των πάντων στο σύστημα. Συνεπώς, ακόμα κι αν δεν παίζεις παιχνίδια, 4GB RAM είναι μια χαρά, πάντα προσδίδουν μια "άνεση" στο μηχάνημα.

Valkyre
01-09-2010, 12:55
οκ σε ευχαριστω πολυ για μια ακομη φορα :)

Quaro
01-09-2010, 18:50
^^ Oχι δεν μιλαω απο κοστολογικης αποψης αλλα απο επεξεργαστικης. Δηλαδη αξιζει να αναβαθμισω σε 4GB RAM? Παιχνιδια δεν παιζω ουτε και με νοιαζει. :)
γενικά ram+επεξεργαστής = ομαλότερη λειτουργία υπολογιστή σε όλες τις εφαρμογές.

Μόνο η κάρτα γραφικών είναι ουσιαστικά το μοναδικό υποσύστημα το οποίο έχει πολύ περιορισμένο ρόλο, δλδ παιχνίδια και επεξεργασία γραφικών/video.

WolfRathmA
13-10-2010, 20:56
http://www.iphone-4.gr/wp-content/uploads/2010/10/osx-10-7-lion.jpg

http://www.iphone-4.gr/mac-osx-10-7-lion/

HELL YEAH!!! :D Για να δουμε τι μας ετοιμαζει η Apple παλι!

criter
07-01-2011, 11:03
Ανοιξε το Mac App Store και οποιος εχει Mac θα πρεπει να εχει κανει το update OS 10.6.6. Υπαρχουν πολλες εφαρμογες και ολοκληρα προγραμματα σε διαφορες κατηγοριες με χαμηλοτερες τιμες απο τις retail εκδοσεις ακομα και μερικες δωρεαν. Με τον ιδιο τροπο που αγοραζεις Αpps για το iPhone μπορεις πλεον να αγοραζεις και εφαρμογες και για τον Mac.

Valkyre
07-01-2011, 11:22
Mac Store?? Was I living under a rock??? Δεν ειχα ακουσει τιποτα γι αυτο!!

Edit: EPIC WIN!! Να ειναι καλα το Iphone, το remote desktop (RDM+) ... μολις εβαλα απο την δουλεια το Mac στο σπιτι να κανει update :)

personGR
07-01-2011, 16:33
Ανοιξε το Mac App Store και οποιος εχει Mac θα πρεπει να εχει κανει το update OS 10.6.6. Υπαρχουν πολλες εφαρμογες και ολοκληρα προγραμματα σε διαφορες κατηγοριες με χαμηλοτερες τιμες απο τις retail εκδοσεις ακομα και μερικες δωρεαν. Με τον ιδιο τροπο που αγοραζεις Αpps για το iPhone μπορεις πλεον να αγοραζεις και εφαρμογες και για τον Mac.

Φάση έχει το MindNode :)

criter
08-01-2011, 11:41
Φαση εχει το MindNode και ειναι δωρεαν, δες και το MyThoughts που ειναι καπως παρομοιο, αλλα θα πρεπει να προσαρμοστεις πολυ σε ενα τετοιο τροπο σκεψης. Δες και το Evernote.

Αγορασα μονο το Aperture 3 για οργανωση και επεξεργασια φωτογραφιων, αφου το Photoshop Elements που εχω δεν λεει να δουλεψει στο ΜacΒοοκ Pro μου. To εχει σε πολυ μειωμενη τιμη και νομιζω πως συμφερει. Απο 230 ευρω το εχει μολις 62 ευρω. Εχει και πολλα αλλα καλα προγραμματα και εφαρμογες, αλλα νομιζω πως ειναι λιγο ακριβα προς το παρον, φανταζομαι ομως με τον καιρο πως θα πεσουν οι τιμες.

Valkyre
08-01-2011, 13:45
Παιδια βοηθεια εχω θεμα...

Δεν μου κανει update το Mac στην τελευταια version και εχω μεινει στην 10.5.8.

Παταω να κανει update software τσεκαρει για νεο update και μου λεει οτι δεν βρισκει κατι καινουργιο και οτι τρεχω την τελευταια version... WTF??

Εχω σκαλωσει απο εχθες και ακρη δεν εχω βγαλει. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...

Edit: Ακυρο, την βρηκα την ακρη.

WolfRathmA
10-01-2011, 05:58
Δεν ειχες snow leopard τοσο καιρο;

Valkyre
10-01-2011, 13:46
^^ Οχι... ποσο FAIL μπορει να ειναι αυτο μου λες? :P Αλλα κοιτα το απο την πλευρα μου. Παιρνω τον υπολογιστη, τον βαζω στην πριζα τον ανοιγω και βλεπω να εχει το λειτουργικο μεσα....

Εγω καθοτι τοτε ασχετος με Mac... ειχα την εντυπωση οτι θα ειναι σαν τα PC οπου θα πρεπει να περασεις εσυ το λειτουργικο μεσα. Το κουτι ειχε μεσα το CD με τα Snow Leopard, αλλα εγω επειδη οταν ανοιξα τον υπολογιστη αυτος ετρεχε κανονικο το λειτουργικο νομιζα οτι ειναι περασμενο μεσα.

Μου εβγαζε και τακτικα κατι software updates για itunes, quicktime κλπ οποτε θεωρησα οτι ειμαι up to date...

ελεος... απο τα μεγαλυτερα FAIL ever, αλλα εν μερει...δικαιολογουμαι λογω της ασχετοσυνης μου...

WolfRathmA
10-01-2011, 18:09
Καλα σιγα, δε τρεχει και τιποτα :D

Τα update παντα τα κανω εγω αφοβα παντως! Apple ειναι αυτη =D

Valkyre
12-01-2011, 11:36
Το βαζω εδω γιατι δεν ξερω που αλλου ταιριαζει καλυτερα.

Λοιπον ο μοναδικος λογος που μεχρι τωρα δεν εχω κανει jailbreak ειναι επειδη 2-3 τηλεφωνα φιλων που επιασα στα χερια μου τα ειδα να σερνονται κυριολεκτικα παιδια. Δεν ξερω ισως ετυχε, αλλα αυτος ειναι ενας απο τους λογους που με απωθουσε. Επισης ειχα μπει στο cydia και δοκιμασα να κατεβασω κατι και η ταχυτητα κατεβασματος ηταν... απλα... αθλια.

Βοηθηστε λιγο με τις εν λογω ανησυχιες μου και πειτε μου τι ισχυει και τι οχι αν δεν σας ειναι κοπος. Ευχαριστω πολυ! :)

Lefteris_X
12-01-2011, 12:31
έχω το 3GS περί τον 1 χρόνο και κάτι λίγους μήνες.

Απο την 2η μέρα (η 1η έφυγε στην μελέτη) το έχω σπασμένο (τρόπος κλπ, είναι οφτοπικ).

Κανένα απολύτως πρόβλημα, το έχω ξαναπεί.

Καμία καθυστέρηση, καμία επίπτωση στην μπαταρία.

Αρκεί να το κάνεις με τα σωστά βήματα. (δεν θέλει να είσαι και ο Stephen Hawking!)

Το "λάθος" που κάνουν οι περισσότεροι, μετά το ορθό σπάσιμο, είναι: πολλές μέρες συνεχώς αναμμένο το iPhone (αναμμένο θεωρείται ακόμα και όταν είναι σε Flight Mode)...μαζί με άπειρες εγκαταστάσεις / απεγκαταστάσεις εφαρμογών και παιχνιδιών. Απλώς πρέπει να το κάνουμε ένα restart το τηλεφωνάκι που και που (καθότι πλήρες OS απο κάτω, συνεπώς έχει το ρεσταρτάκι του ανάγκη αραιά και που).

Επίσης, αρκετοί χρησιμοποιούν εφαρμογές μη-επίσημες, οκ κανένα πρόβλημα, αλλά μερικές είναι τόσο κακογραμμένες, άλλες "επεμβαίνουν" σε στοιχεία του OS που δεν "προβλεπόταν"......με συνέπεια να αρχίζουν τα προβλήματα / κολλήματα / σπασίματα εν γένει.

Αν όμως, κάποιος σπάσει το iPhone, ΑΛΛΑ το χρησιμοποιεί σαν να είναι νόμιμο επι το πλείστον, δηλαδή να κατεβάζει και να εγκαθιστά εφαρμογές επίσημες (αλλά "δωρεάν" λόγω σπασίματος)......δεν έχει κανένα πρόβλημα. Ούτε και με μη-επίσημες εφαρμογές υπάρχει πρόβλημα αρκεί να "κατέχεις" το άθλημα και να προσέχεις τι εγκαθιστάς. Αν δεν το "κατέχει" κάποιος, δεν υπάρχει πρόβλημα, ας "περιοριστεί" στις επίσημες εφαρμογές / παιχνίδια, απλά "δωρεάν".

Αυτά!

Valkyre
12-01-2011, 12:42
Eυχαριστω πολυ, και ναι η χρηση που θα κανω θα ειναι ως επι το πλειστον "νομιμη", απλα ηθελα την εξτρα ελευθερια να κανω καποια αλλα πραγματα οπως ας πουμε τα animated wallpapers που εχουν κυκλοφορησει και μου την εχουν δωσει! :)

Εdit: BTW προτεινετε αν ειναι ευκολο, καποιον οδηγο, τον καλυτερο/αναλυτικοτερο/ευκολοτερο κατα την γνωμη σας γιατι δεν ειμαι και ο σχετικοτερος. :)

Darudakos
31-01-2011, 20:55
Τι λογισμικό έχεις ? Αναλογα με το firmware ειναι και ο τροπος που θα κανεις jailbreak.
Αν χρησιμοποιήσεις το jailbreak οπως πρεπει δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Οι περισσοτεροι λυσανε κατεβαζουν για να κατεβαζουν και κανουν ενα τηλεφωνο που σερνεται πολυ ευκολα..

Valkyre
31-01-2011, 21:00
^^ το τελευταιο εχω απανω δεν ξερω ποιο ειναι ακριβως δεν θυμαμαι.

ps4
24-07-2011, 17:08
Εχει βαλει κανενας το Lion να μας πει εντυπωσεις; Εγω το εβαλα πανω και επαθα πλακα με το ποσο γρηγορο ειναι (σε σχεση με αυτα που ακουσα και διαβασα στο νετ) και ποσο ευκολα κανεις πλεον τις δουλειες σου σε σχεση με το snow. Το ψαχνω αλλα δεν εχω βρει κατι κακο μεχρι στιγμης.

Το μονο που εχω βρει και εχω ψιλοβρει την λυση ειναι οτι δεν βλεπει τους δισκους NTFS που εχω πανω. 2 τον αριθμο. Εβγαλα το Paragon NTFS που ειχα πανω και τους ειδε μεν αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα πλεον copy/paste. Δεν εχουν write. Τεσπα.
Κανας αλλος;

Lefteris_X
24-07-2011, 17:33
το Snow Leopard και το Lion "βλέπουν" απο τη "μάνα" τους NTFS δίσκους, χωρίς όμως να μπορούν να γράψουν σε αυτούς (write) κατά συνέπεια, δεν μπορείς να κάνεις το paste κομμάτι του copy/paste.
Άρα, σε αυτό είσαι ΟΚ και με σκέτο το Mac OS, χωρίς περαιτέρω πρόγραμμα.

Βάζοντας ένα Paragon NTFS, αποκτάς πλήρη πρόσβαση (read/write) σε έναν NTFS δίσκο.

Για να το έχεις βάλει όπως λες και ακόμα να μην μπορείς να κάνεις copy/paste ή δεν έχει εγκατασταθεί σωστά το Paragon NTFS (ανάθεμα πως έγινε να εγκατασταθεί λάθος, δεν πάει το μυαλό μου) ή δεν είναι ακόμα συμβατό με το Lion.

Πάντως όπως τα περιγράφεις Σταύρο, είναι σα να μην υπάρχει στο σύστημά σου το Paragon NTFS (γιατί όπως είπα read τους NTFS δίσκους μπορεί να κάνει το Snow Leopard / Lion απο τη μάνα τους).

ps4
24-07-2011, 18:22
Τους δισκους τους ''βλεπει'' μονο αν απενεργοποιησω το PARAGON Ntfs. Και ναι write δεν υπαρχει.

Valkyre
25-07-2011, 10:48
Εχει βαλει κανενας το Lion να μας πει εντυπωσεις; Εγω το εβαλα πανω και επαθα πλακα με το ποσο γρηγορο ειναι (σε σχεση με αυτα που ακουσα και διαβασα στο νετ) και ποσο ευκολα κανεις πλεον τις δουλειες σου σε σχεση με το snow. Το ψαχνω αλλα δεν εχω βρει κατι κακο μεχρι στιγμης.

Το μονο που εχω βρει και εχω ψιλοβρει την λυση ειναι οτι δεν βλεπει τους δισκους NTFS που εχω πανω. 2 τον αριθμο. Εβγαλα το Paragon NTFS που ειχα πανω και τους ειδε μεν αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα πλεον copy/paste. Δεν εχουν write. Τεσπα.
Κανας αλλος;

Τι Mac εχεις και ποση μνημη?? Σκεφτομαι κι εγω να βαλω τα Lion, αλλα ακομη δεν ειμαι βεβαιος αν θα τρεχει πιο γρηγορα ή πιο αργα απο τα Snow Leopard που εχω. (εχω μολις 2gb μνημη)

Επισης οτι προγραμματα εχω, στην μεταβαση απο Snow Leopard σε Lion θα λειτουργουν κανονικα ή θα εχω προβληματα συμβατοτητας?

criter
25-07-2011, 11:48
Εγω το εβαλα σε MacBook Pro με 4GB μνημη, μια χαρα τρεχει ολα τα προγραμματα, το ιδιο γρηγορα με πριν και δεν υπαρχει θεμα συμβατοτητας με κανενα προγραμμα απο αυτα που ειχα, ολα δουλευουν. Πολυ καλυτερο το λειτουργικο Lion, μην το σκεφτεστε βαλτε το.

Αλλαζει καποια πραγματα οπως τα εχεις συνηθισει οπως το scrolling των σελιδων γινεται αναποδα, οπως αν θα εκανες scroll σε iPad/iPhone, αλλα αυτο το αλλαζεις αν δεν το θες απο τις ρυθμισεις. Δηλαδη εκανα scroll με δυο δαχτυλα προς τα κατω και η σελιδα εκανε scroll down, αλλα τωρα κανει scroll up. Ενταξει, συνηθισα ηδη αυτη την αλλαγη.

Καλυτερος safari browser, καλυτερο mail, preview και γενικα προσφερει μεγαλυτερη ευχρηστια και πολλες νεες δυνατοτητες, χωρις να επηρεαζει την αποδοση του υπολογιστη σε σχεση με το snow.

Εχω ενα app που μου δειχνει ποση ελευθερη, διαθεσιμη μνημη εχω και δεν εχω δει καμια διαφορα σε σχεση με ποση μνημη μου εδειχνε ελευθερη πριν με το Snow Leopard. Νομιζω οτι ειναι το ιδιο, αντε να ειναι ελαχιστα πιο βαρυ το Lion, χωρις να σημαινει οτι ειναι πιο γρηγορο η πιο αργο.

Lefteris_X
25-07-2011, 12:44
Καλημέρα σας!

Για το "ανάποδο" scrolling των δαχτύλων, μπορείς μέσα απο τα settings να το επαναφέρεις όπως στο Snow Leopard.

Valkyre, μπορείς να βάλεις άνετα το Lion, μην φοβάσαι τίποτα. Επίσης μπορείς να βγάλεις τα 2x1GB RAM που έχεις και να βάλεις 2x2GB RAM, με κόστος λιγότερο απο 80 ευρώ (και είπα πολλά!). Αν "φοβάσαι" την διαδικασία ανοίγματος του iMac σου για να εγκαταστήσεις τις μνήμες, πέρνα απο το macfixit.com (ή το ifixiit.com αν θυμάμαι καλά) που περιγράφονται τα στάδια αναλυτικά και με φωτογραφίες. Παιχνιδάκι είναι, μην φοβάστε να πάρετε κατσαβίδι στα χέρια, δεν χαλάει κάτι, προβλεπόμενη είναι η αλλαγή μνήμης RAM.

Τέλος, Δημήτρη / Val, το θέμα της συμβατότητας / ασυμβατότητας, υφίσταται σε όλα τα νέα Λειτουργικά Συστήματα (είτε Windows - είτε Mac OS - είτε Linux - είτε οτιδήποτε) και δεν έχει να κάνει με το Λ.Σ. αλλά με τα προγράμματα. Να μου πεις, τι τον νοιάζει τον μέσο χρήστη αυτό; Τίποτα. Όμως έτσι πάει το θέμα με κάθε νέο Λ.Σ. ήτοι ενδέχεται κάποια προγράμματα (δεν παίζει ρόλο αν είναι μικρά utilit-άκια ή μεγάλα προγράμματα/σουίτες όπως το Photoshop ή το Final Cut ή το Maya), να παρουσιάσουν προβλήματα. Όμως για αρκετά απο αυτά υπάρχουν νεότερες εκδόσεις, ειδικά για το Lion.

Παράδειγμα το Paragon NTFS που λέει πιο πάνω ο Σταύρος, λίγο το έψαξα και ανακάλυψα ότι μόνο η τελευταία έκδοση 9.0 συνεργάζεται με το Lion. Ε, έστειλα στον Σταύρο τη νέα έκδοση και υποθέτω ότι είναι όλα μια χαρά.

Το αυτό θα γίνει και με όλα τα "ασύμβατα" προγράμματα. Όποια και αν είναι αυτά. Πάντως τρελές ασυμβατότητες ακόμα δεν έχουν αναφερθεί.

Περί τονισμού ελληνικών, διάβασα στο νετ ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα, αλλά ενώ δεν έχουν ανακαλύψει τι φταίει, σε κάποια φάση "διορθώθηκε" απο μόνο του το πρόβλημα, χωρίς και πάλι να καταλάβουν πως διορθώθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν με τον ίδιο τρόπο μπαίνουν οι τόνοι (πρώτα ο τόνος και μετά το φωνήεν), αλλά καμιά φορά δεν εμφανίζεται ο τόνος. Ακόμα το ψάχνω, αν και είναι νωρίς για έρευνα εις βάθος, καθώς δεν έχουν Lion και πολλοί Έλληνες.

Τέλος πάντων, συνιστώ σε όσους ΔΕΝ χρησιμοποιούν για σοβαρή δουλειά τον Mac τους (όχι για επαγγελματικά και όχι για σχολές - σχολείο) να προβούν στην εγκατάσταση του Lion. Ο λόγος που δεν το συνιστώ στους χρήστες σοβαρής δουλειάς (συγχωρέστε τον χαρακτηρισμό "σοβαρή", δεν βρίσκω καταλληλότερη λέξη, αλλά πιστεύω καταλάβατε τι εννοώ), είναι ότι ακόμα και το παραμικρό να μην "πηγαίνει" καλά, θα τους διακόψει απο την καθημερινή ροή εργασίας και θα τραβάνε τα μαλλιά τους.

Είμαι στην διαδικασία, να περάσω όλα τα αρχεία μου που θεωρώ σημαντικά (κάτι χιλιάδες αρχεία και δεκάδες προγράμματα, επίσης χιλιάδες mail και κείμενα) στον εξωτερικό σκληρό δίσκο, να κάνω ένα πλήρες φορμάτ (το έχω στο νού μου εδώ και μήνες) και κατόπιν να περάσω το Lion (piradev μουχχααχαχααχαχα το έχω κατεβασμένο, δεν το έχω αγοράσει ακόμα, θέλω την έκδοση σε USB stick όχι αυτή μέσω του Store). Οπότε σε μερικές μέρες θα αρχίσω το τεστινγκ του Lion διεξοδικά.

BTW, έχει τεστάρει κανείς το iStat Menus, να δει αν δουλεύει σε Lion; (αν δεν το ξέρετε το προγραμματάκι ντροπή σας βρε! είναι απαραιτητότατο :P για τους Mac υπολογιστές)

Valkyre
25-07-2011, 13:15
οντως θελω να βαλω 4 gb ram και δεν εχω προβλημα να ανοιξω τον Mac το δοκιμασα και ειναι παιχνιδακι. Το προβλημα μου ειναι....να βρω μνημη για να βαλω...

Ναι ξερω οτι στο ιντερνετ βρισκω για πλακα, αλλα εχω κανει μαζικη παραγγελια με την καρτα μου και δεν θελω να την φορτωσω αλλο. Θελω να παω καπου που να εχουν μνημες για το μηχανημα μου. Και οπου εχω κοιταξει εδω κοντα στην δουλεια δεν βρισκω. Πηγα σε κιτς μαγαζια το ξερω (Πλαισιο, Multirama), αλλα δεν εχω ουτε το χρονο , ουτε και την οερξη για να ειμαι ειλικρινεις να ψαχνω σε ολη την Αθηνα το ιδανικο μαγαζι για να αγορασω μνημες.

Οποτε πρεπει να βρω ενα καταστημα που θα παω εκει και θα εχει πικο απικο τις μνημες :)

Εχω εναν iMac 21" 2GB ram (λεπτομερειες περι ακριβων χαρακτηριστικων επεξεργαστη δεν θυμαμαι καθολου ομως.)

ps4
25-07-2011, 16:22
Mac mini με 4gb ram. Τα εβαλα αμεσως μολις τον πηρα. Και φυσικα μεχρι στιγμης πεταει. Οσο για το προγραμμα δεν το εβαλα ακομα Λευτερη θα το βαλω σε λιγο και θα δουμε.

Παντως πιο αργο δεν ειναι. Πιο γρηγορο ισως, πιο αργο με τιποτα.

Θα δοκιμαστει σε βαρυ DTP και βαρυ Photoshop και θα ποσταρω εντυπωσεις.

criter
25-07-2011, 21:15
Καλημέρα σας!

Για το "ανάποδο" scrolling των δαχτύλων, μπορείς μέσα απο τα settings να το επαναφέρεις όπως στο Snow Leopard.

Valkyre, μπορείς να βάλεις άνετα το Lion, μην φοβάσαι τίποτα. Επίσης μπορείς να βγάλεις τα 2x1GB RAM που έχεις και να βάλεις 2x2GB RAM, με κόστος λιγότερο απο 80 ευρώ (και είπα πολλά!). Αν "φοβάσαι" την διαδικασία ανοίγματος του iMac σου για να εγκαταστήσεις τις μνήμες, πέρνα απο το macfixit.com (ή το ifixiit.com αν θυμάμαι καλά) που περιγράφονται τα στάδια αναλυτικά και με φωτογραφίες. Παιχνιδάκι είναι, μην φοβάστε να πάρετε κατσαβίδι στα χέρια, δεν χαλάει κάτι, προβλεπόμενη είναι η αλλαγή μνήμης RAM.

Τέλος, Δημήτρη / Val, το θέμα της συμβατότητας / ασυμβατότητας, υφίσταται σε όλα τα νέα Λειτουργικά Συστήματα (είτε Windows - είτε Mac OS - είτε Linux - είτε οτιδήποτε) και δεν έχει να κάνει με το Λ.Σ. αλλά με τα προγράμματα. Να μου πεις, τι τον νοιάζει τον μέσο χρήστη αυτό; Τίποτα. Όμως έτσι πάει το θέμα με κάθε νέο Λ.Σ. ήτοι ενδέχεται κάποια προγράμματα (δεν παίζει ρόλο αν είναι μικρά utilit-άκια ή μεγάλα προγράμματα/σουίτες όπως το Photoshop ή το Final Cut ή το Maya), να παρουσιάσουν προβλήματα. Όμως για αρκετά απο αυτά υπάρχουν νεότερες εκδόσεις, ειδικά για το Lion.

Παράδειγμα το Paragon NTFS που λέει πιο πάνω ο Σταύρος, λίγο το έψαξα και ανακάλυψα ότι μόνο η τελευταία έκδοση 9.0 συνεργάζεται με το Lion. Ε, έστειλα στον Σταύρο τη νέα έκδοση και υποθέτω ότι είναι όλα μια χαρά.

Το αυτό θα γίνει και με όλα τα "ασύμβατα" προγράμματα. Όποια και αν είναι αυτά. Πάντως τρελές ασυμβατότητες ακόμα δεν έχουν αναφερθεί.

Περί τονισμού ελληνικών, διάβασα στο νετ ότι κάποιοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα, αλλά ενώ δεν έχουν ανακαλύψει τι φταίει, σε κάποια φάση "διορθώθηκε" απο μόνο του το πρόβλημα, χωρίς και πάλι να καταλάβουν πως διορθώθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν με τον ίδιο τρόπο μπαίνουν οι τόνοι (πρώτα ο τόνος και μετά το φωνήεν), αλλά καμιά φορά δεν εμφανίζεται ο τόνος. Ακόμα το ψάχνω, αν και είναι νωρίς για έρευνα εις βάθος, καθώς δεν έχουν Lion και πολλοί Έλληνες.

Τέλος πάντων, συνιστώ σε όσους ΔΕΝ χρησιμοποιούν για σοβαρή δουλειά τον Mac τους (όχι για επαγγελματικά και όχι για σχολές - σχολείο) να προβούν στην εγκατάσταση του Lion. Ο λόγος που δεν το συνιστώ στους χρήστες σοβαρής δουλειάς (συγχωρέστε τον χαρακτηρισμό "σοβαρή", δεν βρίσκω καταλληλότερη λέξη, αλλά πιστεύω καταλάβατε τι εννοώ), είναι ότι ακόμα και το παραμικρό να μην "πηγαίνει" καλά, θα τους διακόψει απο την καθημερινή ροή εργασίας και θα τραβάνε τα μαλλιά τους.

Είμαι στην διαδικασία, να περάσω όλα τα αρχεία μου που θεωρώ σημαντικά (κάτι χιλιάδες αρχεία και δεκάδες προγράμματα, επίσης χιλιάδες mail και κείμενα) στον εξωτερικό σκληρό δίσκο, να κάνω ένα πλήρες φορμάτ (το έχω στο νού μου εδώ και μήνες) και κατόπιν να περάσω το Lion (piradev μουχχααχαχααχαχα το έχω κατεβασμένο, δεν το έχω αγοράσει ακόμα, θέλω την έκδοση σε USB stick όχι αυτή μέσω του Store). Οπότε σε μερικές μέρες θα αρχίσω το τεστινγκ του Lion διεξοδικά.

BTW, έχει τεστάρει κανείς το iStat Menus, να δει αν δουλεύει σε Lion; (αν δεν το ξέρετε το προγραμματάκι ντροπή σας βρε! είναι απαραιτητότατο :P για τους Mac υπολογιστές)

Περι του τονισμου των Ελληνικων εγραψα σε προηγουμενο ποστ οτι δεν εμπαιναν οι τονοι. Μετα διορθωθηκε το θεμα μονο του, ανοιγοντας μια νεα σελιδα, και εκανα εdit το ποστ και το εσβησα, να μην νομισει κανεις οτι υπαρχει προβλημα. Παρατηρησα οτι την ωρα που εβαζα τον τονο στη λεξη, εμφανιζοταν μια μπαρα search στο κατω μερος της οθονης και ο τονος πηγαινε εκει για καποιο λογο. Τωρα δουλευει μια χαρά.

Lefteris_X
25-07-2011, 21:27
ε, γι αυτό έγραψα αυτά που έχεις βάλει bold, με αφορμή το δικό σου ποστ criter!

Το διάβασα, με έβαλε στην πρίζα να το ψάξω και ανέφερα τι βρήκα ανάμεσα στα υπόλοιπα που ήθελα να πω.

Valkyre
19-08-2011, 14:29
Σκεφτομαι την αγορα ενος νεου iMac.

Να παρω i5 ή i7 ειναι το ερωτημα? Επισης να περιμενω γιατι ερχονται νεοι iMac ή αργουν ακομη? (ρωταω επειδη δεν εχω ιδεα για το ποτε θα εμφανιστουν ή οχι τα νεα μοντελα)

Γενικως τι μου προτεινετε? Αυτο που θελω ειναι browsing, παρακολουθηση ταινιων, σπανια gaming, να κανω απροβληματιστα και χωρις κολληματα streaming ταινιων στο PS3 (δηλαδη να το χρησιμοποιω σαν media center) να μπορω να κανω δηλαδη πραγματα που τα θεωρω απολυτως βασικα και κυριως "απλα" για τις μερες μας. Παραλληλα βεβαια θα ηθελα να ημουν και ασφαλης για το μελλον και οτι προκυψει. Δηλαδη να εχω περισσια επεξεργαστικη ισχυ για τις σημερινες απαιτησεις, ωστε να με κρατησει για τις οποιες μελλοντικες αλλαγες.

Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

Valkyre
20-08-2011, 13:17
βοηθατε λιγο την κατασταση ωρεεε! :)

Lefteris_X
20-08-2011, 14:44
βρε συ εννοείται ότι όσο πιο δυνατό μηχάνημα πάρεις (πχ Core i7 και την πιο τούμπανο ΑΤΙ) τόσο πιο πολύ θα "αντέξει" στο χρόνο.

μην παρερμηνεύσεις ότι τα τούμπανα τεχνικά χαρακτηριστικά = μόνο για gaming, απεναντίας με αυτά "θωρακίζεις" την τσέπη σου απο μελλοντικές αγορές για αρκετό καιρό (με αντίτιμο να ματώσει αρχικά στην αγορά).

πάντως όποιον iMac και να αγοράσεις, πρόσεξε να είναι απο τα τελευταία μοντέλα με θύρα thunderbolt (για τον PC λέγεται LightPeak).

επίσης, οπωσδήποτε θεώρησε την αγορά ενός SSD σκληρού δίσκου δεδομένη, η διαφορά ταχύτητας (ιδιαίτερα για αυτά που θες εσύ να κάνεις) θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

οπότε εσύ αποφασίζεις τα specs του iMac που θες να πάρεις, ανάλογα το πόσα χρήματα θέλεις να επενδύσεις (μην με ρωτήσεις τώρα για τιμές!)...

ξαναλέω όμως, ότι και να πάρεις, αγόρασε και βάλε του εσύ (γιατί αν παραγγείλεις SSD απευθείας να έχει μέσα ο iMac θα τον πληρώσεις ο κούκος αηδόνι). Τεράστια απόκριση και ταχύτητα αποκτά το σύστημα στα πάντα του. Επίσης για να είσαι ακόμα περισσότερο future-proof, καλό θα είναι να βάλεις 8GB RAM (επίσης μετά εσύ βάλτα μόνος σου, για να μην τα χρυσοπληρώσεις μαζί με τον iMac).

αυτά....

(βασικά είναι καθαρά θέμα του πόσα θέλεις να πληρώσεις, όσα περισσότερα άρα και πιο "δυνατό" μηχάνημα, τόσο future-proof είσαι).


ΥΓ: Νέοι iMac όντως αναμένονται αλλά θα πάνε αργά προς τα μέσα Φθινοπώρου και ακόμα πιο νέα μοντέλα πάμε απο του χρόνου....οπότε κρίνεις και κινείσαι αντίστοιχα με τις ανάγκες σου.........και την "τάβλα" σου.

minaras_tio
20-08-2011, 16:08
βρε συ εννοείται ότι όσο πιο δυνατό μηχάνημα πάρεις (πχ Core i7 και την πιο τούμπανο ΑΤΙ) τόσο πιο πολύ θα "αντέξει" στο χρόνο.

μην παρερμηνεύσεις ότι τα τούμπανα τεχνικά χαρακτηριστικά = μόνο για gaming, απεναντίας με αυτά "θωρακίζεις" την τσέπη σου απο μελλοντικές αγορές για αρκετό καιρό (με αντίτιμο να ματώσει αρχικά στην αγορά).

πάντως όποιον iMac και να αγοράσεις, πρόσεξε να είναι απο τα τελευταία μοντέλα με θύρα thunderbolt (για τον PC λέγεται LightPeak).

επίσης, οπωσδήποτε θεώρησε την αγορά ενός SSD σκληρού δίσκου δεδομένη, η διαφορά ταχύτητας (ιδιαίτερα για αυτά που θες εσύ να κάνεις) θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

οπότε εσύ αποφασίζεις τα specs του iMac που θες να πάρεις, ανάλογα το πόσα χρήματα θέλεις να επενδύσεις (μην με ρωτήσεις τώρα για τιμές!)...

ξαναλέω όμως, ότι και να πάρεις, αγόρασε και βάλε του εσύ (γιατί αν παραγγείλεις SSD απευθείας να έχει μέσα ο iMac θα τον πληρώσεις ο κούκος αηδόνι). Τεράστια απόκριση και ταχύτητα αποκτά το σύστημα στα πάντα του. Επίσης για να είσαι ακόμα περισσότερο future-proof, καλό θα είναι να βάλεις 8GB RAM (επίσης μετά εσύ βάλτα μόνος σου, για να μην τα χρυσοπληρώσεις μαζί με τον iMac).

αυτά....

(βασικά είναι καθαρά θέμα του πόσα θέλεις να πληρώσεις, όσα περισσότερα άρα και πιο "δυνατό" μηχάνημα, τόσο future-proof είσαι).


ΥΓ: Νέοι iMac όντως αναμένονται αλλά θα πάνε αργά προς τα μέσα Φθινοπώρου και ακόμα πιο νέα μοντέλα πάμε απο του χρόνου....οπότε κρίνεις και κινείσαι αντίστοιχα με τις ανάγκες σου.........και την "τάβλα" σου.

Νεοι imac κυκλοφορησαν αρχες μαιου,δεν αναμενονται φθινοπωρο...
Τωρα παρε που ειναι φρεσκοι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
20-08-2011, 16:16
καλά οκ, τότε μ@λκίες λέω εγώ, δεν πειράζει.

παρόλο που minaras tio με αμφισβητείς (αυτό καταλαβαίνω με το ποστ σου, ότι είμαι ανακριβής στο δικό μου), προσωπικά δεν σε αμφισβητώ.(πάντως, ακόμα και μια μικρή αλλαγή στα specs όποια και αν είναι αυτή σημαντική ή όχι, στο στρατόπεδο της Apple, θεωρείται νέο μοντέλο, με αντίστοιχες συνέπειες στις τιμές).

Συνεπώς Δημήτρη, κινήσου όπως κάνεις κέφι, τις απαντήσεις τις έχεις.

minaras_tio
20-08-2011, 20:11
καλά οκ, τότε μ@λκίες λέω εγώ, δεν πειράζει.

παρόλο που minaras tio με αμφισβητείς (αυτό καταλαβαίνω με το ποστ σου, ότι είμαι ανακριβής στο δικό μου), προσωπικά δεν σε αμφισβητώ.(πάντως, ακόμα και μια μικρή αλλαγή στα specs όποια και αν είναι αυτή σημαντική ή όχι, στο στρατόπεδο της Apple, θεωρείται νέο μοντέλο, με αντίστοιχες συνέπειες στις τιμές).

Συνεπώς Δημήτρη, κινήσου όπως κάνεις κέφι, τις απαντήσεις τις έχεις.

Ρε συ δεν ειναι οτι αμφισβητω κατι,απλα ειπα τα πραγματα οπως ειναι.
Απλα φιλε μου εσυ που θες να παρεις imac προσεξε λιγο τα γνωστα προβληματα με τις οθονες...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
20-08-2011, 20:14
τα γνωστα προβληματα με τις οθονες...
Για λεγε...

Lefteris_X
20-08-2011, 20:47
τι να πει βρε συ Παύλε; αφού δεν έχεις Mac, οπότε εσύ δεν "καίγεσαι" να μάθεις.

Το λέω γιατί αν ήσουν Mac-άς όλο και πιο συχνά θα επισκεπτόσουν σελίδες αποκλειστικά για Mac και έτσι θα γνώριζες ότι μερικά μοντέλα (όχι συγκεκριμένα μοντέλα πάντως, πχ. το iMac 8.1 - τυχαίο το νούμερο), παρουσιάζουν προβλήματα στις οθόνες τους.

Στις 99 απο τις 100 περιπτώσεις η Apple αναγνωρίζει το πρόβλημα και προβαίνει σε αντικατάσταση, χωρίς καμία χρέωση (όχι ανακατασκευή - ούτε άλλη οθόνη. Τελείως νέος iMac)

Πως θα μπορέσεις να πάρεις μοντέλο χωρίς πρόβλημα;

Απλά, δεν μπορείς. Γιατί; Γιατί δεν είναι θέμα της Apple, αλλά θέμα του εργοστασίου παραγωγής + ένα σωρό άλλους παράγοντες που δεν έχουν να κάνουν με την σχεδίαση των iMac, αλλά με τα εργοστάσια που τους παράγουν.

Αναπόφευκτα κάποια μοντέλα που βγαίνουν απο την αλυσίδα παραγωγής, παρουσιάζουν τα λεγόμενα "εργοστασιακά σφάλματα" τα οποία επί το πλείστον είναι στην οθόνη των iMac.

Το πόσο συχνά συναντάμε τέτοια μοντέλα; αραιά, όταν μόλις έχει βγεί ένα νέο μηχάνημα, σπάνια μετά απο μερικούς μήνες ζωής και αρκετά σπάνια μετά απο 1 χρόνο ζωής.

Βέβαια εδώ στο Ελλάντα, είναι πολύ πιθανό τα μοντέλα που έρχονται εδώ να είναι απο τα "πρώτα", συνεπώς αυξάνονται οι πιθανότητες να πετύχεις μοντέλο με εργοστασιακά σφάλματα. Για παράδειγμα οι τωρινοί iMac με την thunderbolt θύρα είναι μηχανήματα περίπου 6 μηνών. Ναι οι πρώτες παραγγελίες (στο εξωτερικό) είχαν προβλήματα οθόνης. Μετά όχι και τόσο, έως που μειώθηκαν σε πολύ μικρό ποσοστό. Τώρα στην Ελλάδα με την οικονομική κρίση (=πωλούνται ολοένα και λιγότερα μηχανήματα απο τα ράφια λιανικής = άρα και πιο αραιές οι παραγγελίες νέων μηχανημάτων απο το εξωτερικό). Έτσι, υπάρχει περίπτωση απο την μια να αγοράσεις ένα νέο και αχρησιμοποιήτο iMac, αλλά απο την άλλη να είναι μηχάνημα απο τα πρώτα στην αλυσίδα παραγωγής και να είσαι κιόλας ΤΟΣΟ άτυχος, που να πετύχεις κάποιο με εργοστασιακό σφάλμα.

Όταν μια μέση αντικατάσταση στις ΗΠΑ, μπορεί να πάρει απο 20 μέρες έως και 2 μήνες (πραγματικά νούμερα, τα τυπικά είναι σαφώς πιο χαμηλά, η Apple αν θυμάμαι καλά λέει "ανάλογα το μοντέλο, αυξάνονται οι μέρες αντικατάστασης, μέση περίοδος 2 εβδομάδες"..........αν χαλάσει Mac Pro που δεν πωλούνται με την σέσουλα καταλαβαίνεις ότι θα περιμένεις πολύ...).........

Φαντάσου πόσο θα σου πάρει μια αντικατάσταση στην Ελλάδα (αφού πρώτα τους πείσεις ότι πρέπει να σου κάνουν αντικατάσταση, κάτι που έτσι κι αλλιώς προβλέπεται, αλλά εδώ το ξέρουμε το ελληνικό δαιμόνιο πως πάει, προσπαθεί να την γλυτώσει πάση θυσία).

Τα παραπάνω ισχύουν (για τον Παύλο αυτό το λέω τώρα), γύρω στα 2 χρόνια, δεν είναι τωρινή κατάσταση (μην πω και παραπάνω, θα φανώ υπερβολικός).

Πάντως για να καταλάβουμε ότι είναι και θέμα γκαντεμιάς, 5-6 γνωστοί και άλλοι 3-4 γνωστοί/γνωστών που έχουν πάρει iMac 21 και 27 ιντσών, είναι απολύτως μια χαρά με τις οθόνες τους.

Dragonpaul
20-08-2011, 20:53
Ρωτησα γιατι ο επομενος H/Y μου θα ειναι σιγουρα Mac. Βεβαια, θα "παιζει" για λιγο καιρο παραλληλα με τον υπαρχων, μεχρι να εναρμονιστω και να βρω τα αντιστοιχα προγραμματα που χρησιμοποιω τωρα και εκει. Οταν ερθει η ωρα, δε θα τη γλυτωσεις πιστεψε με.
Σε υπερευχαριστω για τις πληροφοριες.

Lefteris_X
20-08-2011, 21:31
ωπ, σόρρυ βρε συ τότε!

και εύχομαι όποτε το προβείς, "καλοτάξιδο".

και βέβαια, όποτε θέλεις στην διάθεσή σου (αν και θα πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα στο εγχείρημά σου "αγορά Mac" αν επικοινωνήσεις πριν την αγορά).

τέλος το παρακάτω περιγράφει απόλυτα πως είναι η κοσμοθεωρία του οικό-κοσμου της Apple, τουλάχιστον όσον αφορά τους υπολογιστές της (πάσης μορφής και σχεδίασης):

"Για να μπεις στον κόσμο του Steve Jobs, το εισητήριο που πληρώνεις την 1η και μοναδική φορά είναι ακριβό. Άπαξ και μπεις όμως, στο πέρας του χρόνου, οι αναβαθμίσεις και παραμονή εντός των τεκταινομένων τεχνολογικά, είναι φθηνές. Τα περί ποιότητας και ευχρηστίας, ομορφιάς και αισθητικής, ήδη τα ξέρεις, ειδάλλως δεν θα σε ενδιέφερε να διαβάσεις το παρόν."

:D:D:D:D:D:D (κάπως έτσι το φαντάζομαι, δεν το διάβασα κάπου, τώρα το σκέφτηκα και πιστεύω ότι περιγράφει όσο καλύτερα γίνεται την συνθήκη που ισχύει. Σε κάποιο άλλο ποστ μπορώ και να εξηγήσω / περιγράψω, πως κατέληξα στην παραπάνω συνθήκη.)

Valkyre
21-08-2011, 02:04
Καταρχην ευχαριστω θερμοτατα τα παιδια που με βοηθησαν, πραγματικα παιδια το εκτιμω.

Απο την αλλη ειμαι βεβαια ακομα μπερδεμενος. Τελικα ποτε κυκλοφορει η επομενη γενια iMac? Μιλαμε για καινουργια μηχανηματα με νεους επεξεργαστες κλπ κλπ ή μικρες αλλαγες? Μην κανω παλι την ιδια μλκια και παω και αγορασω Mac και μετα απο 2 μηνες βγουν καινουργοι, θα ξενερωσω ασχημα.

Ειμαι διατεθιμενος να τα σκασω, αλλα να αξιζει ρε γμτ, να μην δω στα καταστηματα μετα απο 5 μηνες καινουργιο μηχανημα. Με λιγα λογια, εσεις θα τολμουσατε (κατα την δικη σας προσωπικη και σιγουρα πιο εμπειρη αποψη) μια αγορα ενος τετοιου imac τωρα?

Επισης πως θα αναγνωρισω τυχον προβλημα της οθονης? Σαφως και γνωριζω οτι αυτο ανακαλυπτεται κατοπιν αγορας και ειναι απλα παραγοντας που δεν ελεγχεις, απλα θελω να ξερω πιο συγκεκριμενα πιο ειναι το προβλημα, ωστε να εχω τον νου μου να το προσεξω και να προβω στις απαραιτητες ενεργειες. Μην εχω προβλημα δηλαδη και δεν το παρω καν χαμπαρι (με εχω ικανο αν ειναι προβλημα "ψειρας" γιατι εγω κατι τετοια δεν τα πολυπροσεχω με καμμενα πιξελ κλπ κλπ)

minaras_tio
21-08-2011, 04:20
Τα τελευταια imac προυσιαστηκαν 3 μαιου και ηρθαν Ελλαδα τελη μαιου. Βαση λογικης και βαση της πολιτικης της apple, νεα imac δεν πιστευω οτι θα δουμε πριν απο το μαιο του 2012,αρα παρτο τωρα αν το κανεις...
Προβληματα στις οθονες ειναι κατι σαν σκιες καπως, οι οποιες φαινονται αναλογα το φοντο.. Δες youtube. Εχει πολλα βιντεο.
Η apple σου αλλαζει το πανελ μεχρι 3 φορες,μετα αν συνεχιστει το προβλημα ,στο αντικαθιστα με καινουριο! Ολα αυτα βεβαια ειναι μεσα σε ενα χρονο που δινει εγγυηση. Εκτος αν αγορασεις το apple care protection,που παρατεινει αλλα 2 χρονια την εγγυηση...
Γνωμη μου: παρε mac mini,αγορασε και μια οθονη και ετοιμος... ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΚΥΛΙΑ τα mini..
Ημουν ετοιμος για imac,οταν εμαθα τα προβληματα,πηγα στο mac mini.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
21-08-2011, 05:09
Δημητρη, σε κατι τετοιο (http://www.apple.com/gr/imac/) αναφερεσαι; Δεν εννοεις Macbook pro ή Macbook Air, ε; Sorry που ρωταω σαν ασχετος, αλλα τωρα αρχισω να τα ψαχνω και γω.

Valkyre
21-08-2011, 05:33
^^ Nαι αυτο εννοω Παυλο, ηδη εχω εναν Imac αλλα εχει παλιωσει. Παντως ημουν υπερευχαριστημενος και γι αυτο θελω να παρω παλι imac και οχι mini! Δεν ειχα το παραμικρο προβλημα απλα τωρα εχει πραγματικα παλιωσει και θελω εναν 27" γιατι μπορω να κοτσαρω και το ΠΣ3 απανω και γιατι τον ειδα προχθες και μου εχει κατσει λολ! Απλα θελω να ξερω τι παιζει περιπου μην κανω καμμια βλακεια!

Dragonpaul
21-08-2011, 05:36
Χμμμ... Ναι, σε "πιανω". Κι εγω τώρα που τους έβλεπα σε κάτι τέτοιο θα κατέληγα, αν, πχ, πήγαινα να πάρω αύριο. Όμως, αυτοί δε βγαίνουν μόνο σε 21 και 27 ιντσες; Νομίζω στο post σου πιο πάνω λες αν θα προτιμήσεις 15 ή 17.

EDIT: Ακυροοοοο!!!!! Τώρα είδα τι ρωτησες. Ώρες ώρες είμαι εντελώς κρετίνος. i5 ή i7 είπες που ανάθεμα κι αν ξέρω τι είναι αυτο.

Lefteris_X
21-08-2011, 11:07
Καλημέρα!

Εδώ θα σε απογοητεύσω στο να "κοτσάρεις" το PS3 επάνω.

το κόστος μεγάλο, (σχεδόν όσο ένα PS3) για converters σήματος......

καταρχήν o iMac δεν δέχεται κάτι εξωτερικό, που να μην στέλνει το σήμα του μέσω DisplayPort. Να ένας απο τους λόγους που το PS3 δεν συνδέεται απευθείας και χρειάζεται ακριβός converter (προσοχή δεν λέω adaptor γιατί εν προκειμένω δεν μας κάνει δουλειά, γιατί αυτό είναι φθηνό. Το converter ομως τσούζει άνω των 150 ευρώ).

Επίσης, η οθόνη του iMac δεν υποστηρίζει HDCP, συνεπώς για ταινίες Blu-ray, είναι άκυρες, θα παίζουν (λόγω έλλειψης του πρωτοκόλλου) σε πολύ χαμηλή ανάλυση.

Και το σημαντικότερο (αν και για αυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος, γιατί αυτή τη στιγμή έχει φάει ένα κόλλημα ο εγκέφαλος, δεν ξέρω για ποιο λόγο): για να χρησιμοποιήσεις το PS3, έστω και με πανάκριβο converter, θα πρέπει να είναι αναμμένος ο iMac, όλη την ώρα που θα χρησιμοποιείς το PS3, ειδάλλως δεν θα μπορεί να ανάψει η οθόνη του iMac.

Γενικότερα iMac οθόνες και PS3, δεν πολυταιριάζουν. Αν τα "σκάσεις" σε κανά converter πανάκριβο (πχ. Belkin) τότε θα δεις αποτέλεσμα, αλλά και πάλι χωρίς Blu-ray ταινίες (αυτό δεν λύνεται) και με συνέχεια αναμμένο τον iMac. Προσωπικά, και μόνο το τελευταίο, θα με σταμάταγε. Χώρια όπως είπα το κόστος του converter.

Lefteris_X
21-08-2011, 11:11
Χμμμ... Ναι, σε "πιανω". Κι εγω τώρα που τους έβλεπα σε κάτι τέτοιο θα κατέληγα, αν, πχ, πήγαινα να πάρω αύριο. Όμως, αυτοί δε βγαίνουν μόνο σε 21 και 27 ιντσες; Νομίζω στο post σου πιο πάνω λες αν θα προτιμήσεις 15 ή 17.

EDIT: Ακυροοοοο!!!!! Τώρα είδα τι ρωτησες. Ώρες ώρες είμαι εντελώς κρετίνος. i5 ή i7 είπες που ανάθεμα κι αν ξέρω τι είναι αυτο.


αχ τι θα κάνω με εσένα! που χρησιμοποιείς τους υπολογιστές σαν είδος ευκολίας όπως καφετιέρα/τοστιέρα/χύτρα ταχύτητας! Βρε! Intel Core i5 και Intel Core i7.

Οι "Core" τεχνολογίας επεξεργαστές, αντικατέστησαν τους προγενέστερους που λέγονταν "Pentium". Ε, μην μου πεις ότι και αυτούς δεν τους ξέρεις! (PC έχεις τόσα χρόνια!).

Οπότε, μια και μπήκες στο νόημα, ο Δημήτρης αναφερόταν σε ποιο iMac να επενδύσει, σε έναν με i5 επεξεργαστή ή στον δυνατότερο τον i7?

Dragonpaul
21-08-2011, 11:21
Ναι βρε, το κατάλαβα εντέλει.
Εννοείται ότι τους χρησιμοποιω για ευκολία. Τι για δυσκολία θα τους χρησιμοποιούσα;;; Και είμαι και "ψωνακι" και θέλω να είναι και αισθητικά ωραίο αυτο που παίρνω, τελευταίο μοντέλο, κλπ κλπ. :P :P
Τωρα... Γιατί τα iMac έχουν τόση διάφορα στην τιμη απο τα MacBook pro? Ή μάλλον... Ασε, θα κάνω μια έρευνα μόνος μου γιατί θα με βρισεις με τέτοια που σε ρωτάω. Και θα επανέλθω....

Υ.Γ. Ξέρω τι είναι "Pentium", δεν είμαι τόσο "Pontium".

Lefteris_X
21-08-2011, 18:16
Ναι βρε, το κατάλαβα εντέλει.
Εννοείται ότι τους χρησιμοποιω για ευκολία. Τι για δυσκολία θα τους χρησιμοποιούσα;;; Και είμαι και "ψωνακι" και θέλω να είναι και αισθητικά ωραίο αυτο που παίρνω, τελευταίο μοντέλο, κλπ κλπ. :P :P
Τωρα... Γιατί τα iMac έχουν τόση διάφορα στην τιμη απο τα MacBook pro? Ή μάλλον... Ασε, θα κάνω μια έρευνα μόνος μου γιατί θα με βρισεις με τέτοια που σε ρωτάω. Και θα επανέλθω....

Υ.Γ. Ξέρω τι είναι "Pentium", δεν είμαι τόσο "Pontium".


βρε τρομπέτα (λολ), εννοείται ότι για ευκολία χρησιμοποιείς τους υπολογιστές, όπως είπες κ εσύ (και με έκανες και γέλασα), για δυσκολία είναι κουλό!

αυτό που εννοούσα λέγοντας ότι τον χρησιμοποιείς σαν "καφετιέρα/τοστιέρα κλπ", είναι όπως ακριβώς ο μέσος άνθρωπος (μην πω όλοι) χρησιμοποιούμε μια καφετιέρα απλά βάζοντας νερό και καφέ, χωρίς να γνωρίζουμε πως είναι φτιαγμένη, απο ποια υλικά, τι κάνουν αυτά και που είναι στο εσωτερικό της..........γιατί έτσι κι αλλιώς αυτές οι γνώσεις δεν επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά την γεύση - ποιότητα του καφέ που θα βγάλει η καφετιέρα....

ε, το λέω σε όλους - όχι μόνο σε εσένα Παύλο, ότι δεν σημαίνει ότι επειδή οι υπολογιστές εντός σπιτιών υπάρχουν πλέον σχεδόν παντού, ότι είναι και καφετιέρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, πρέπει να ξέρουμε όχι 5 πράματα, αλλά αρκετά όταν χρησιμοποιούμε υπολογιστή (σε σχέση με όσα γνωρίζουμε για άλλες ψηφιακές συσκευές - όχι σε σχέση με το "δικό" μου "αρκετά", πχ μια 8MP φωτογραφική μηχανή των 80 ευρώ δουλεύει και χωρίς να ξέρεις σχεδόν τίποτα). Για να καταλαβαίνουμε τι αγοράζουμε, να μην μας πιάνουν "κότσο", για να ξέρουμε πως να δουλεύουμε σωστά έναν υπολογιστή (και να μην το χαλάμε κατά λάθος) κλπ, που ΜΟΝΟ εμάς ωφελούν.

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει ότι θέλει, no problem. (πραγματικά κανένα πρόβλημα)

Τώρα, αποκλειστικά για εσένα Παύλε, περί MacBook / pro και iMac και διαφορά τιμών.

Καταρχήν, είναι πιο ακριβά στο κόστος κατασκευής τα φορητά. Μερικά εξαρτήματά τους είναι πανάκριβα, ακριβώς λόγω ποιότητας, όπως η μπαταρία (η πουτ@να, έχω το 15.4 ιντσών εδώ και 2 χρόνια περίπου, το πιο "τούμπανο" για την εποχή του - κατόπιν παραγγελίας για τον πουσαρισμένο επεξεργαστή.......και ακόμα αποδίδει η μπαταρία 4,5-5 ώρες με full φόρτιση, αναμμένο Wi-Fi, FireFox με βαριά σελίδα, e-mail ανοιχτό και διάφορα άλλα μικρο-προγράμματα και στο 75% η οθόνη φωτεινότητα................αν απλά θέλω να δω ταινία και τίποτα άλλο - όλα κλειστά, άνετα έχω 5,5-6 ώρες.....και τέλος αν θέλω να διαβάσω κανά κόμικ και τίποτα άλλο, είμαι στις 7,5-8 ώρες...........ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 χρόνια. Δύσκολα το κάνουν αυτό PC φορητά, ώς τώρα δεν έχω δει προσωπικά κανένα να αποδίδει τόσες ώρες και μάλιστα μετά απο 2 χρόνια συνεχούς χρήσης..........εννοείται η μπαταρία δεν παρουσιάζει φουσκώματα, προβλήματα φόρτισης κλπ.)

κατα δεύτερον και κατά τρίτον (και τέταρτον, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες για την διαφορά τιμών), αρχίζει να μεγαλώνει το ποστ με πληροφορίες που δεν προσφέρουν τίποτα στους υπόλοιπους, οπότε το σταματώ εδώ περί τιμών.

Και τέλος, ίσα-ίσα που τώρα είναι που πρέπει να συνεργαστείς-συμβουλευτείς-συζητήσεις με κάποιον που εμπιστεύεσαι. Τώρα στο πολύ αρχικό στάδιο, πριν κάνεις αγορά οτιδήποτε.

Έχω ένα "μοτό" απο τότε που πρωτο-ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο σοβαρά (ιδιαίτερα μαθήματα, μικρο-μεσαίας κατηγορίας εταιρικά μίνι-σεμινάρια κλπ) το θέμα μετάδοσης γνώσης, αρκετά χρόνια πριν:

"Απαγορεύεται ο αρχάριος να νιώθει ότι έχει χαζές απορίες ή σκέπτεται λανθασμένα. Ο λόγος που πρέπει να ρωτήσει ότι του κατέβει, κυριολεκτικά ΟΤΙ του κατέβει, είναι ότι ΜΟΝΟ έτσι θα μπορέσει "καθηγητής"-"μαθητής" να "κατασκευάσουν" μαζί έναν "δρόμο" εύκολης εκπαίδευσης, που θα οδηγήσει τον "μαθητή" στο επιθυμητό του, στάδιο γνώσεων."

Οπότε βουρ, ρώτα ότι θες! (υποθέτω όχι μέσω του φόρουμ έτσι; γιατί αυτό θα ήταν ποντιακό!)

Dragonpaul
21-08-2011, 19:44
Και παλι ευχαριστω για το post. Θα σε ρωταγα, ετσι κι αλλιως, οταν ερχοταν η ωρα.
Βασικα το ψιλοφιλοσοφησα και ειπα τελικα να καταληξω, εφοσον, βεβαια, μπορεσω οικονομικα, σε iMac, παρόλο που ειχα πει στον εαυτό μου να παρω παλι υπολογιστη σε μορφη laptop. Αλλωστε το υπαρχον, απο τοτε ειδικα που πηρα το netbook, δε το μετακινω καθολου και εκτελει καθηκοντα γραφειου αποκλειστικα.
Αν θεωρησουμε τωρα οτι εχω τα χρηματα (που δεν τα εχω...), ενα διλημμα ειναι αν θα επαιρνα 21" ή 27". Το γραφειο μου ειναι σε βαθος -δηλαδη αποσταση υπολογιστη-ματιων ουσιαστικα- 65 εκατοστα. Αναρωτιεμαι ποσο λειτουργικη θα ηταν μια οθονη 27 ιντσων για μια τοσο μικρη αποσταση. Δε θελω να καταληξω να κοιτω την οθονη σα να εχω παρει εισιτηρια για αιθουσα του village πρωτη σειρα. Αν απο την αλλη ειναι θεμα συνηθειας και ειναι οκ η 27αρα, ε, να το σκεφτω. Οχι πως η 21 ιντσων μου πεφτει λιγη. Ισα ισα, που απο την 15" που εχω τωρα, κι αυτη τεραστια θα μου φανει.
Anyway, εννοια σου και ετοιμαζω λιστα με χαζες ή μη ερωτησεις, τις οποιες, φανταζομαι, θα λαβεις συντομα. Απλα οταν με πιανει "πρεμουρα" για κατι, ρωτω ασχετως αν εχω σκοπο να κανω και δικη μου ερευνα, κατι το οποιο εκανα και καταλαβα αρκετα πραγματα που ειχα απορια (long live the Internet).

Y.Γ. rep πηρες εχτες ή προχτες, αν θυμαμαι καλα, για κατι αλλο, οποτε δε μπορω να σου δωσω παλι.

personGR
21-08-2011, 20:06
Καταρχήν, είναι πιο ακριβά στο κόστος κατασκευής τα φορητά. Μερικά εξαρτήματά τους είναι πανάκριβα, ακριβώς λόγω ποιότητας, όπως η μπαταρία (η πουτ@να, έχω το 15.4 ιντσών εδώ και 2 χρόνια περίπου, το πιο "τούμπανο" για την εποχή του - κατόπιν παραγγελίας για τον πουσαρισμένο επεξεργαστή.......και ακόμα αποδίδει η μπαταρία 4,5-5 ώρες με full φόρτιση, αναμμένο Wi-Fi, FireFox με βαριά σελίδα, e-mail ανοιχτό και διάφορα άλλα μικρο-προγράμματα και στο 75% η οθόνη φωτεινότητα................αν απλά θέλω να δω ταινία και τίποτα άλλο - όλα κλειστά, άνετα έχω 5,5-6 ώρες.....και τέλος αν θέλω να διαβάσω κανά κόμικ και τίποτα άλλο, είμαι στις 7,5-8 ώρες...........ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 χρόνια. Δύσκολα το κάνουν αυτό PC φορητά, ώς τώρα δεν έχω δει προσωπικά κανένα να αποδίδει τόσες ώρες και μάλιστα μετά απο 2 χρόνια συνεχούς χρήσης..........εννοείται η μπαταρία δεν παρουσιάζει φουσκώματα, προβλήματα φόρτισης κλπ.)


Οι φορτιστές πάντως είναι άλλο λούκι. Αν δεν τους περιποιείσαι καταστρέφονται πολύ γρήγορα.

1.5/5 με 520 reviews στο Apple Store US (http://store.apple.com/us/reviews/MC461LL/A?mco=MTcwNjg1MTg), τουλάχιστον για το μοντέλο των 60W (πρώην macbook/13'' macbook pro).

Lefteris_X
21-08-2011, 22:06
πάντα παίζει περιποίηση σε όλα τα μου τα μηχανήματα, εξαρτήματά τους και περιφερειακά τους! Είναι προσωπικό μου "κόλλημα".

Πως νομίζεις έχω μηχανάκια που μετά απο 30 χρόνια δουλεύουν αστέρι; :D

γενικότερα τα προσέχω με "χειρουργική" προσοχή........όποιος δεν τα προσέχει καθόλου........ας "πρόσεχε" (λολ πολύ πρόσεχε έπεσε!)

Valkyre
22-08-2011, 13:57
η αληθεια ειναι οτι οι φορτιστες της apple εχω την εντυπωση οτι επιτηδες ειναι κακης ποιοτητας....ιδιως τα καλωδια. Δεν μπορει να ειναι τυχαιο οτι εχω 2 φορτιστες που τους εχω φερθει αψογα (κατα την γνωμη μου) και τα καλωδια στις ακρες εχουν σκιστει και εχουν αρχισει και φαινονται συρματα....

Και δεν ειναι μονο οι φορτιστες.... η apple μαλλον δεν τα παει καλα με τα καλωδια.... ειμαι αυτη τη στιγμη στο 2ο hands free του iphone μου....το 1ο τα εφτυσε οταν μετα απο καιρο που, απο την χρηση μεσα στην τσεπη με το καλωδιο (τι πιο λογικο....) εφυγαν και απο αυτο τα συρματα στην ακρη του βυσματος και στο τελος τα κακαρωσε εντελως. Τωρα στο δευτερο εχει αρχισει και παλι να τρωγεται στο ιδιο σημειο το καλωδιο και οπου ναναι με βλεπω να πρεπει να παρω αλλο...

απαραδεκτο... και σιγουρα οχι τυχαιο. Κακη κατασκευη απλα. Δεν τραβαω ποτε απο το καλωδιο για να βγαλω τα βυσματα, το hands free το χρησιμοποιω καθωσπρεπει (σορρυ ρε apρle αλλα θεωρω οτι οταν χρησιμοποιω το hands free που μου δινεις το κινητο το εχω στην τσεπη..... οχι στο χερι μου....)

Οι μπαταριες οντως εξαιρετικες, το iphone μου εχει ελαχιστη διαφορα απο την στιγμη αγορας. Οι φορτιστες και τα ακουστικα ειναι ντροπη να ειναι στο ιδιο πακετο με αυτα τα προιοντα. Και πραγματικα νομιζω οτι ειναι επιτηδευμενο για να πληρωνει ο κοσμος....

Dragonpaul
22-08-2011, 14:01
Δημήτρη, σε τι απόσταση θα έχεις τον iMac σου αν τελικά πάρεις με την 27ρα οθόνη; Αν θες, δες τον προβληματισμό μου σε παραπάνω post.

Valkyre
22-08-2011, 14:05
εκει που τον εχω και τωρα, κοντα στο μισο με 1 μετρο. Απλα θα τον βαλω πιο πισω απο οτι εχω τον 20αρη τωρα.

Εφοσον εχεις 15αρα τωρα η αληθεια ειναι οτι θα σου φανει τερας η οθονη! Ισως ειναι καλυτερα να πας σε 21.5" εσυ. Εγω παντως βλεπω την 21.5" μικρη τωρα....δεν ξερω ισως ειμαι κακομαθημενος (οχι ισως... ειμαι σε θεματα τεχνολογιας! :) )

Dragonpaul
22-08-2011, 14:07
Πιστεύεις -και sorry που σε πρηζω- ότι τα 65 εκατοστά είναι πολυ μικρη απόσταση;;;;; Ή είναι θέμα συνήθειας και όλα οκ;

Dragonpaul
22-08-2011, 14:17
εκει που τον εχω και τωρα, κοντα στο μισο με 1 μετρο. Απλα θα τον βαλω πιο πισω απο οτι εχω τον 20αρη τωρα.

Εφοσον εχεις 15αρα τωρα η αληθεια ειναι οτι θα σου φανει τερας η οθονη! Ισως ειναι καλυτερα να πας σε 21.5" εσυ. Εγω παντως βλεπω την 21.5" μικρη τωρα....δεν ξερω ισως ειμαι κακομαθημενος (οχι ισως... ειμαι σε θεματα τεχνολογιας! :) )

Ρε γμτ, δε θέλω να πάρω την 21.5 και να ανακάλυψω αργότερα πως και η 27 θα μου έκανε. Καλα, γι αυτο θα δω....
Η αλήθεια είναι, όμως, πως έχω άρχισει να έχω τον ίδιο προβληματισμό με εσένα. Να πάρω τώρα;;;; Ή να περιμένω μήπως βγουν νέα μοντέλα;;;; Η αλήθεια είναι ότι κάποια χαρακτηριστικά αυτών που κυκλοφορούν μου φαινονται κάπως αναχρονιστικα. Πχ, το USB 2 αντί για 3 και έλλειψη HDMI. Αλλα και η ύπαρξη DVD ROM. Εγω δε χρησιμοποιω πλέον DVD. Αν θέλω παίρνω εξωτερικό.

Valkyre
22-08-2011, 14:39
To θεμα του μεγεθους ειναι συνηθεια πραγματικα. Οταν εβαλα τον 20αρη imac μου φαινοταν τεραστιος σε σχεση με το προηγουμενο 15αρι μονιτορ. Τοσο μεγαλος που τον θεωρησα υπερβολη. Ε τωρα τον βλεπω και μου φαινεται μικρος...

Καλα εσυ αν πας κατευθειαν απο 15αρη σε 27αρη....λολ θα παθεις πολιτισμικο σοκ...μεχρι να συνηθησει το ματι σου να σκαναρι το νεο μονιτορ θα εισαι χαμενος χαχαχα! Αλλα αξιζει κατα την γνωμη μου Παυλο.

Τωρα για το αν αξιζει τωρα να παρεις, ολα τα παιδια λενε ναι και γενικα το εψαξα και δεν υφισταται πια αυτος ο προβληματισμος μου. Κοινως ναι αξιζει να παρεις τωρα. Μετα απο 6 μηνες ισως οχι.

Τα υπολοιπα που λες για θυρες κλπ κλπ εχεις δικιο, ειναι ομως περισσοτερο τερτυπια της apple. Απλα εμενα δεν με απασχολουν και τοσο τα συγκεκριμενα. Απογοητευτικα παντως απο την δυσκολια συνδεσης με PS3...αυτο ναι με ξενερωσε λιγο η αληθεια ειναι.

Dragonpaul
22-08-2011, 14:48
Δημήτρη, μόνο αν δεν ενοχλω και δε σου τρώω χρόνο, μπορείς να μου πεις πως κατεληξες στο να μην περιμένεις και να πάρεις τώρα; Διότι αναρωτιομουν αν αξίζει να περιμένω μπας και φύγουν αυτα τα ενοχλητικά χαρακτηριστικά. Κοινώς, δε θέλω να χτυπώ το κεφάλι μου μετα, σε περίπτωση που βγει μοντέλο σημαντικά καλύτερο.

Valkyre
22-08-2011, 15:07
Δεν με πρηζεις ρε συ αλοιμονο!!

Λοιπον ακουγοντας τις αποψεις και των παιδιων εδω στο φορουμ αλλα και αλλου κατεληξα στα εξης συμπερασματα χωρις να ειμαι ειδικος ετσι. Οτι πρωτον το μηχανημα ειναι στην ουσια ακομα καινουργιο, δευτερο ειναι πολυ δυνατο για την χρηση που θελω να κανω και θα αντεξει στον χρονο αρκετα, τριτον δεν φαινεται στον οριζοντα να ειναι γρηγορη η αντικατασταση του προιοντος με νεα.

Τωρα αυτα τα θεματακια που σε ενοχλουν για να ειμαι ειλικρινεις δεν ξερω εαν θα εχουν λυθει καν με τους επομενους mac... απο αυτα που αναφερεις αυτο που στην ουσια εμενα με ενοχλει ειναι το hdmi. Τα αλλα δεν με απασχολουν ιδιαιτερα. Αν ειχε μια θυρα hdmi θα ηταν μαματο.

Αλλα κανει τοσα πολλα και καλυτερα απο ενα pc που το αγοραζεις μονο και μονο για το λογισμικο του, την ποιοτητα κατασκευης του κλπ κλπ. Θα αντεξει για πλακα 3-4 χρονια γι αυτα που θελω να κανει. Απλα η θυρα hdmi ειναι μεγαλη ελειψη. No worries βεβαια αντιμετωπιζεται, καθως κατεβαζεις τις ταινιες σε HD λολολ. :D

Dragonpaul
22-08-2011, 15:20
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Θα δω τι θα κάνω...
Σε ευχαριστω πολυ. Rep εννοείται επειδή ασχοληθηκες.

Valkyre
22-08-2011, 17:09
Νο problem ρε συ εννοειται και σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Αλοιμονο γι αυτο ειμαστε εδω να βοηθαμε ο ενας τον αλλο! :)

lordelesar
23-08-2011, 02:38
Παύλο επειδή κιεγώ είμαι σε Mac πια και δεν θα γυρίσω στα PC, τουλάχιστον στο σπίτι μου, θα σου πω τη δικιά μου άποψη.

Με την προϋπόθεση ότι δεν το θες για παιχνίδια (έτσι κιαλλιώς δεν είναι για παιχνίδια τα imacs ό,τι και αν διαβάσεις, είναι απλά αξιοπρεπή) για μένα είναι καλύτερο να πάρεις ένα μοντέλο το οποίο δεν είναι ολοκαίνουριο στην αγορά.
Τι θέλω να πω: στα μακ πιστεύω ότι πρέπει να σκέφτεσαι ανάποδα από αυτό που κάνεις τώρα. Μην φοβάσαι μήπως πάρεις ένα παλιό μοντέλο και βγει καινούριο, αλλά περισσότερο να προσπαθήσεις να πάρεις ένα "δοκιμασμένο" μοντέλο.
Τα Apple γενικά περιέχουν πολλά specialized κομμάτια που σημαίνει ότι έχουν μικρότερη παραγωγή αναλογικά με τα γενικής χρήσης. Αν ψάξεις σε φόρα θα δεις πάρα πολλά προβλήματα σε ολοκαίνουρια μοντέλα (πρόβλημα θερμότητας σε παλιά imacs, μπαταρίες στα πρώτα unibody macbook pros, πρόβλημα οθόνης στα προηγούμενης γενιάς macbook pros, πρόβλημα με την κάρτα γραφικών στα προηγούμενα imacs, πρόβλημα με τους SATA3 controllers στα πρώτα μοντέλα κλπ).
Πολλά από αυτά αφορούσαν σε software και λύθηκαν μετά από κάποιο καιρό και τα άλλα τα αντικαθιστά η Apple απλά σου χαλάνε τη "ζαχαρένια" σου. Ειδικά στο ολοκαίνουριο και πανέμορφο mac σου.

Έτσι κιαλλιώς και ένα μοντέλο που θα αντικατασταθεί σε 1-2 μήνες όπως έχουν φτάσει τα πράγματα είναι υπεραρκετό για τις δουλειές μας. Σκέψου ότι το 3 χρόνων 13άρι macbook pro μου τρέχει αυτή τη στιγμή που σου γράφω 2 virtual machines, κατεβάζει torrents, παίζει μουσική, έχει ανοιχτά 10 tabs στον chrome, msn, skype και outlook και φυσάει. Και έχει core 2 duo πάνω, όχι quad core i5/i7 που φοράνε τα τωρινά. Το χρησιμοποιώ για τα πάντα και με βγάζει παντού ασπροπρόσωπο. Και άμα τύχει και η εκάστοτε ηλίθια εφαρμογή που παίζει μόνο σε win και για κάποιο λόγο δεν παίζει σε virtual machine (πχ το πρόγραμμα για το update του κινητού που έχω) έχεις και το bootcamp και μπουτάρεις τα 7άρια σε χρόνο dt.

Τέλος, όσον αφορά το δίλημμα 21.5 - 27, αν αντέχεις οικονομικά πάρε 27άρι με κλειστά μάτια. Όσον αφορά στην οθόνη, bigger is always better, ALWAYS. Μόνο για τη διαφορά στο πραγματικό real estate της οθόνης αξίζει. Σκέψου ότι η 27άρα δεν είναι απλά πιο μεγάλη. Έχεις σημαντικά περισσότερα pixels στη διάθεσή σου που σημαίνει μπορείς να έχεις περισσότερα παράθυρα ορατά χωρίς να τα κάνεις resize.

Α, και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παίρνεις και έναν SSD. Όχι από τη μάνα του, γιατί θα πάρεις παλαιότερο μοντέλο και θα το χρυσοπληρώσεις, αλλά θα το πάρεις αμέσως μαζί με το iMac. Δεν διανοείσαι διαφορά σε ταχύτητα αν δεν το δεις με τα μάτια σου.

Dragonpaul
23-08-2011, 02:48
Χρήστο, σε ευχαριστω πολυ για όλα αυτα. Χρωστω rep εννοείται.
Όσον αφορά στο μέγεθος, μάλλον πάω σε 21.5 οθόνη. Η διάφορα στα χρήματα είναι πάνω απο 600 ευρω. Είναι πολλα λεφτά. Σίγουρα αν μπορούσα θα έπαιρνα την 27", αλλα όταν το φθηνότερο κάνει 1800 ευρω, ξεφεύγει πολυ το πράμα.
Για το SSD δεν πολυκαταλαβα τι εννοείς, γιατί έχω ολίγον άγνοια απο τεχνικά χαρακτηριστικά.
Και πάλι ευχαριστω.

lordelesar
23-08-2011, 02:54
Χρήστο, σε ευχαριστω πολυ για όλα αυτα. Χρωστω rep εννοείται.
Όσον αφορά στο μέγεθος, μάλλον πάω σε 21.5 οθόνη. Η διάφορα στα χρήματα είναι πάνω απο 600 ευρω. Είναι πολλα λεφτά. Σίγουρα αν μπορούσα θα έπαιρνα την 27", αλλα όταν το φθηνότερο κάνει 1800 ευρω, ξεφεύγει πολυ το πράμα.
Για το SSD δεν πολυκαταλαβα τι εννοείς, γιατί έχω ολίγον άγνοια απο τεχνικά χαρακτηριστικά.
Και πάλι ευχαριστω.
Γιαυτό είπα αν αντέχεις οικονομικά. Το ξέρω ότι είναι μεγάλη διαφορά... Αλλά έχει και μγάλη διαφορά στη χρήση. Δεν είναι ένα χαρακτηριστικό που το χαίρονται λίγοι (πχ i5 VS i7, 4gb RAM VS 8gb RAM κλπ) αλλά θα δεις μεγάλη διαφορά αμέσως.

Για τον SSD λέω να τον πάρεις ξεχωριστά. Δηλαδή να μην πάρεις μοντέλο iMac με SSD από τη μάνα του. Για τεχνικά χαρακτηριστικά μην σκας. Αλλάζουν ραγδαία οπότε όταν με το καλό πάρεις το μηχάνημα εδώ είμαστε να βρούμε τον καλύτερο στα λεφτά σου.

Lefteris_X
23-08-2011, 10:21
εχτές έπεσε "επεξηγηματική" και "κατήχηση" (λολ) δια τηλεφώνου στον Παύλο.

Πιστεύω ότι έχει καλυφθεί πλήρως μέχρι το επόμενο τηλέφωνο :D

Το ότι θα πάρει Mac, θα πάρει, αυτό είναι δεδομένο πλέον.

:D:D:D:D

Lefteris_X
24-08-2011, 14:31
για τους όποιους ενδιαφερόμενους, το τελευταίο "επεισόδιο" φημών, μέσω Reuters + ελαφρώς την δική μου άποψη περί νέων μοντέλων iPhone 4 8GB και iPhone 4S ή 5, ΕΝΤΟΣ Σεπτέμβρη 2011.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=366522&cid=36

(για άλλη μια φορά, ώστε να μην παρερμηνευθώ δεν διαφημίζω το site, απλώς παραθέτω την επίσημη άποψή μου, για όσους ενδιαφέρονται για τα iPhone τεκταινόμενα)

Dragonpaul
25-08-2011, 08:37
Σύμφωνα με δελτίο τύπου που δημοσιεύτηκε πριν λίγο, ο Steve Jobs παραιτήθηκε από CEO της Apple και στην θέση του πια βρίσκεται ο πρώην COO Tim Cook.

Διαβάστε την επιστολή παραίτησης του Steve Jobs

To the Apple Board of Directors and the Apple Community:

I have always said if there ever came a day when I could no longer meet my duties and expectations as Apple’s CEO, I would be the first to let you know. Unfortunately, that day has come.

I hereby resign as CEO of Apple. I would like to serve, if the Board sees fit, as Chairman of the Board, director and Apple employee.

As far as my successor goes, I strongly recommend that we execute our succession plan and name Tim Cook as CEO of Apple.

I believe Apple’s brightest and most innovative days are ahead of it. And I look forward to watching and contributing to its success in a new role.

I have made some of the best friends of my life at Apple, and I thank you all for the many years of being able to work alongside you.

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/219171/paraitithike-o-steve-jobs-/

Valkyre
25-08-2011, 11:16
^^ Τα θεματα υγειας εδω και καιρο δεν τον αφηνουν να συνεχισει. Εδω και καιρο αρκετοι το περιμεναν.

Dragonpaul
25-08-2011, 11:36
Απλά συμβαίνει το εξής. Κάποια πρόσωπα είναι ιδιαιτέρως σημαίνοντα για κάποιες εταιρίες. Ο Jobs είναι είναι ένα απο αυτα. Ελπιζω να συχεχισουν όλα ως έχουν.

Valkyre
25-08-2011, 11:57
Αμα σου ελεγα εγω τωρα οτι ελπιζω μερικα πραγματα -φιλοσοφιες- Jobs να αλλαξουν τι θα μου πεις? :) :P

Να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι στα βασικα, σε αυτα παντα ηταν πρωτοπορος ο Jobs Και το οραμα του με βρισκει συμφωνο, οπως και η βασικη φιλοσοφια των προιοντων τους -ακομα τουλαχιστον-.

Ομως τα τελευταια χρονια εχω παρατηρησει μια ταση της Apple(και δεν ξερω κατα ποσο ειναι Steve Jobs επηρεασμενη ή οχι) να....Microsoft-οποιειται σε ορισμενα θεματα. Και αν η Apple αρχισει να εχει τακτικες τυπου Microsoft τοτε θα την φοβηθω ακομη περισσοτερο απο την υπαρχουσα MS... και μην ξεχναμε οτι η apple το εχει και ολιγον ....αχτι να βρεθει στην νο1 θεση παγκοσμιως (και δεν μιλαω τωρα για εσοδα και κερδη)

Δεν ξερω λοιπον αν ο Jobs κραταγε τα μποσικα στο να μην καταληξει η εταιρεια σε ενα τετοιο δρομο ή την εσπρωχνε κατα εκει δινοντας της οδηγιες. Οπως και να εχει δεν με απασχολει ιδιαιτερα αυτο, πιο πολυ θελω με τον α ή β τροπο να μην γινει η Apple μια νεα MS.

Lefteris_X
25-08-2011, 12:16
Τώρα χεστήκαμε πάνω μας (κυριολεκτώ, δεν κάνω πλάκα).

Πάει και ο τελευταίος "των Μοϊκανών" από αυτούς που ξεκίνησαν την βιομηχανία το 1976, ως εκ τούτου αυτός και οι συνομήλικοί του, ήξεραν τι ήθελε ο κόσμος, πως να το φτιάξουν και ΚΥΡΙΩΣ πως να το προσφέρουν. Μπορούσαν να σχεδιάσουν "μπροστά" (ο καθένας με τα υπέρ και κατά του), να στρώσουν τα μελλοντικά 3-4-5 χρόνια στην εμπειρία της τεχνολογίας πάσης φύσεως.

Τώρα, ειλικρινά, δεν ξέρω τι θα γίνει με την Apple σε όλους τους τομείς.

Σε innovation για iPhone, iPad, i-ότι-ειναι-να-βγει-μετά, iOS, Mac υπολογιστές και Mac OS.......

Σε τεχνολογική ευρηματικότητα, σχεδιασμό μηχανημάτων.

Σε "ανθρωπο-κεντρική" αίσθηση ΟΛΩΝ των προϊόντων της.

Σε κεφαλαιακή αξία - πωλήσεις.

Στην δύναμη προώθησης και "πειθούς" που είχε ο Jobs...

Και πολλά άλλα ακόμη.

Το έχω ξαναπεί παλαιότερα, θα το ξαναπώ άλλη μια φορά...

το πρόσωπο της βιομηχανίας Τεχνολογίας με όλη την σημασία της λέξης, θα σταματήσει να είναι όπως ΟΛΟΙ (ηλικιών 20-45) το ξέρουμε σε μερικά χρόνια.

Περίπατο θα πάνε τα κλασσικά PC, Mac, φορητά, τηλέφωνα, ταμπλέτες, Λειτουργικά Συστήματα (Windows - Mac OS εννοώ).......

Όταν λέω "περίπατο", δεν εννοώ να κλείσουν οι εταιρείες τους, εννοώ ότι οι σημερινές "δυνάμεις", άρα και επιρροές στα δρώμενα (τεχνολογικά, σχεδιαστικά, εξελικτικά) της βιομηχανίας θα είναι πολύ μειωμένες ή αν θέλετε θα έχουν αλλάξει άρδην οι σημερινές ισορροπίες.

Ε, και αυτό θα συμβαίνει για πρώτη φορά.

Όταν MS, Apple, Sony, Nintendo, HP, Nokia, Intel, nVIDIA, AMD/ATI θα έχουν αλλάξει πρόσωπο / προϊόντα / "δύναμη" (πως, πόση ακόμα δεν ξέρουμε)............σίγουρα δεν πρόκειται να έχουμε την ίδια "ψηφιακή" ζωή (το είπα έτσι για να συμπεριλάβω όλες τις τεχνολογίες).

Ήδη αρκετές απο τις παραπάνω, βιώνουν την "αλλαγή" και όπου αυτή οδηγήσει θα δείξει.....

...η MS, ακύρωσε το Zune εδώ και καιρό, προσπαθεί άγρια με το X360 να επενδύει, προσπαθεί να αλλάξει πρόσωπο κ στυλ χρήσης (για 1η φορά) στα Windows, με τα Windows 8 (που είναι πέραν του γνωστού - κλασσικού έχουν και νέο τελείως περιβάλλον χρήσης, ειδικά για αφή και ταμπλέτες), επίσης μεταβαίνει σε τεχνολογία CPU τύπου ARM (για 2η φορά στην ζωή της πάει σε άλλες CPU, πέραν των x86, τελευταία φορά το έκανε μέχρι το 1994-5).....


η Palm πουλήθηκε πέρυσι στην HP (η Palm για όσους δεν το γνωρίζουν, μαζί με την Psion, ξεκίνησαν τους υπολογιστές παλάμης και τα OS που εξελίχθηκανπερί το 1991 με 1995)......γιατί θα φαλήριζε.....οπότε ήρθε η HP και την αγόρασε κάτι δισ. δολάρια ανακοινώνοντας ότι θα μπει στα τηλέφωνα και ταμπλέτες με πολύ άγριες διαθέσεις και χώσιμο χρήματος....


....η HP όμως είπε "bye-bye" στον κόσμο των τηλεφώνων ΚΑΙ των ταμπλετών, επειδή τα νούμερα δεν της βγήκαν αλλά είδε ότι στην πορεία, για να της βγούν εν τέλει, θα πρέπει να χώσει ΤΟΣΟ έξτρα χρήμα, που στην τελική θα της βγει "μια η άλλη" ή μπορεί να "μπει" και μέσα κιόλας. Συνεπώς "την έκανε", ενώ παράλληλα θα την "κάνει" μάλλον (θα αποφασιστεί στους επόμενους 12 με 18 μήνες) και ΕΝΤΕΛΩΣ απο το τομέα υπολογιστών κ τεχνολογίας για τον "λαό" (δλδ mainframe υπολογιστές ενδέχεται να συνεχίσει να φτιάχνει αν και αυτό χλωμό)......


.....η Nokia από 1η εταιρεία κινητών στον κόσμο για πολλά χρόνια, τα σκάτωσε με αποτέλεσμα ο κολοσσός να είναι στον πάτο....και μάλιστα χωρίς σημάδια ανάκαμψης....


..η Sony στην 3η γενιά προϊόντος κονσόλας της, επίσης τα σκάτωσε (εννοώντας ότι δεν προέβλεψε τις κινήσεις των αντιπάλων, την πρόοδο/πορεία των κεφιών των καταναλωτών, με αποτέλεσμα να μην βγάλει το ίδιο χρήμα όπως στο PS1 και PS2, ας μην αναφερθώ περί PSP και πως τα πήγε σε σχέση με τον ανταγωνισμό, οικονομικά πάντα).....

.......η Nintendo, ναι μεν αναστήθηκε απο τις στάχτες της με τα Nindendo DS (και λοιπές εκδόσεις) και το Wii, όμως το 3DS την έχει "βάλει" μέσα για τα καλά, και θα συνεχίζει να την βάζει όπως δείχνει το πράμα, το Wii πλέον δεν "τραβάει" καθόλου καλά στις πωλήσεις, το Wii U διχάζει και μπερδεύει την βιομηχανία, devs, χρήστες, δημοσιογράφους.......και γενικότερα το "καράβι πλέον μπάζει νερά, πιο γρήγορα, όχι μικρές τρύπες - όχι και τεράστιες, αλλά τέτοιες που αν δεν κλειστούν σύντομα, θα γίνουν μεγάλες".......

......η Intel, φανερά έχει μείνει πίσω όσον αφορά τις σύγχρονες απαιτήσεις.....φορητότητα=κατανάλωση ενέργειας+δύναμη μηδέν σε σχέση με ARM, ακόμα και οι CPU της είναι απαρχαιωμένης φιλοσοφίας και κρατάνε τις ώρες μπαταρίας στα φορητά PC και Mac, στα ίδια επίπεδα επί χρόνια.................χάσιμο χρήματος, επειδή δεν έχει μπει ακόμα σε κινητά και σοβαρές ταμπλέτες.........χάσιμο επειδή δεν έχει μπει σε κονσόλες......χάσιμο επειδή δεν μπαίνει σε gadgets (MP3 players, φωτ. μηχανές, βιντεοκάμερες)........και άλλα πολλά...

........η nVIDIA έχει μεγάλο πρόβλημα όπως και η ATI γιατί εν γένει στον PC-κόσμο η μανία αγοράς της πιο δυνατής GPU κάρτας, έχει περάσει ανεπιστρεπτί.....συνεπώς τα κέρδη μειώθηκαν πάρα πολύ απο αυτόν τον τομέα. Μόνο η ATI έχει δώσει τσιπ για 3 γενιές (GameCube, Wii, Wii U) και X360 για κονσόλες, ενώ η nVIDIA μόνο στο Xbox 1 και στο PS3......δλδ, δεν βγάζουμε λεφτά έτσι........άντε πες κάτι βγάζει η ΑΤΙ, αλλά και πάλι δεν επαρκούν για τέτοιες μεγάλες εταιρείες.....

.....η nVIDIA αρχίζει και το ρίχνει πολύ σε ultra-mobile συσκευές και τα εσωτερικά τσιπ τους, όπως Tegra 1-2 και 3 που έρχεται σε λίγο.........(χώρια τις ξεχωριστές GPU μονάδες της, υπερ-τέρατα για επαγγελματικές εφαρμογές)......


θα μπορούσα να συνεχίσω, αυτό που ήθελα να πετύχω πιστεύω ότι το πέτυχα: να σκιαγραφήσω ελαφρώς την κατάσταση εν γένει της βιομηχανίας και το ότι αυτή θα οδηγήσει σε ένα μέλλον άγνωστο μεν, σίγουρα διαφορετικό αρκετά από το σήμερα δε.

Dragonpaul
25-08-2011, 12:27
Κατάλαβα... Δε παίρνω iMac....:P

Lefteris_X
25-08-2011, 12:30
αντιθέτως πάρε όσο έχουν ακόμα Jobs-ίλα!

Άλλωστε, αυτό το "θα αλλάξουν σε μερικά χρόνια", το "μερικά" εστί άνω των 5-6 ετών. Οπότε μην ανησυχείς ακόμα :P

Dragonpaul
25-08-2011, 12:42
Φιουυυυ.... Lol!!!
Ελπιζω, πάντως, να είναι καλα ο άνθρωπος, να συνεισφέρει όπως μπορει και να μην "επιτρέψει" να αλλοτριωθουν πλήρως οι πρακτικές της Apple.

Valkyre
25-08-2011, 12:47
Noμιζω οτι ο Λευτερης δεν θελει να σε αποθαρρυνει απο την αγορα, απλα εκφραζει την ανησυχια του για το μελλον, οπως ειπα κι εγω. Παρολαυτα εγω ηδη θελω μερικες αλλαγες απο την apple και αν η ιδιοφυια του Jobs πηγαινε πακετο με μερικες αποφασεις της apple τοτε εγω δεν ειμαι τοσο απαισιοδοξος οσο ο Λευτερης και ισως η αποχωρηση του να ειναι και για καλο, χωρις βεβαια να ξερω τοσα πολλα.

Ενα παραδειγμα που η δικη μου φιλοσοφια δεν συμφωνησε και ουτε προκειται με του Jobs? Μα φυσικα το Ipad. Αυτος ο στοχος της apple να ικανοποιησει πρωτα την πιτσιρικαρια των 15 και 16 ετων του facebook του youtube και του ichat με βρισκει (εκτος απο παγερα αδιαφορο οπως ειναι αυτονοητο) και εντελως αντιθετο ως προς την φιλοσοφια που θα ηθελα να εχει και να επιδεικνυει μια εταιρεια στα προτυπα που εχει θεσει η Apple (προ-ipad εποχης).

Αλλη φιλοσοφια που δεν με βρισκει συμφωνο? Το να υπαρχουν τερτυπια που χωρις λογο κανουν δυσκολη την ζωη ενος χρηστη. Να μην μπορεις τοσα χρονια να κανεις link μεσω bluetooth με αλλη συσκευη εκτος απο iphone? Seriously? Στο 2011? Epic fail.

Για να μην μιλησω για την τελευταια πολιτικη οσον αφορα στην διαφημιση που εξασκει η apple...η οποια κατα την γνωμη μου εχει καταντησει επικινδυνα....εμετικη... βλεπεις τα promo του ipad2 και νομιζεις οτι οι δημιουργοι ειναι ετοιμοι απο στιγμη σε στιγμη να τον βγαλουν εξω και να αρχιζουν να τον παιζουν για παρτη του μηχανηματος... δηλαδη αηδια εντελως...απο τον τροπο που μιλανε μεχρι και τον τροπο μου διαφημιζουν μερικα πραγματα: "ειναι 0.2 χιλιοστα λεπτοτερο!!!" (τυχαιο νουμερο μην με βρισεις Λευτερη :P) χεστηκαμε ρε φιλε....MacOS τρεχει? οχι? Δηλαδη για να διαβαζω βιβλιαρακια και κομιξ στο "θρονο" (τουαλετα) ναι δεν λεω καλη φαση, αλλα εγω δεν ειμαι 16 χρονων να κανω chat και να βλεπω απλα σελιδες στο ιντερνετ. Θελω κι αλλα, θελω ουσιαστικη πρωτοπορια. Αυτο περιμενω και αυτο εδινε (και ακομα δινει σε γενικες γραμμες μην το ξεχναμε το ipad ειναι εξαιρεση) η Apple.

γενικα υπαρχει τελευταια ενα ειδος καβαληματος καλαμιου στην πολιτικη της apple και θελω να πιστευω οτι (γιατι ειμαι αισιοδοξος) οτι απο το καινουργιο του ποστο ο Jobs ακομα θα εχει τεραστια επιρροη, αλλα ισως να σταματησουν και ολα αυτα τα περιεργα που βλεπω τελευταια...

Αυτη ειναι φυσικα απλα η αποψη μου χωρις να κατεχω πολλα πραγματα απο την ιστορια κλπ. Μιλαω γι αυτα που θελω στην εποχη που ζω με γνωμονα τις δικες μου καθαρα απαιτησεις. :)

Lefteris_X
25-08-2011, 13:09
βέβαια δεν μίλησα με κέντρο τον Jobs.

απλά, ο Jobs ήταν ο τελευταίος και με αφορμή (=δεν επικεντρώνω σε αυτόν) το γεγονός της αποχώρησης, περιγράφω τις ανησυχίες μου, οι οποίες έχουν ξεκινήσει γύρω στα δέκα χρόνια πριν (όταν άρχισε να αποχωρεί ο Bill Gates, ο οποίος τελευταία φορά είχε ασχοληθεί με τα Win 3.11 και λίγο με τα Win 95.....με κανένα απο τα μετέπειτα και κανένα φυσικά Xbox, Zune, Kin, κλπ)

και όχι (όπως είπα) μόνο αυτοί οι δύο, αλλά και άλλα πρόσωπα (Kutaragi, Harisson, Suzuki, κ.α.) της vgames βιομηχανίας, όπως και αρκετές εταιρείες εν γένει όλης της βιομηχανίας (προσθέστε και Panasonic, Sharp, Matsushita, NEC, Samsung, LG, HTC, Sony-Ericsson που έχουν αλλάξει ή πρόσωπο ή πορεία ή πάνε σκατά).....

οπότε δεν μίλησα περί Jobs! αλλά περιέγραψα μια ανησυχία γενικότερη και όχι ειδικότερη (περί προϊόντων Apple)......γιατί αν πράγματι αλλάξει το πρόσωπο ΟΛΗΣ της τεχνολογίας, ε, και η Apple θα επηρεαστεί στο φούλ, οπότε δεν υπάρχει καμία περίπτωση να εξελίξει το σημερινό της πρόσωπο, απλά θα αποκτήσει άλλο ή....game over.

Valkyre
25-08-2011, 13:12
Μα δεν ειπα οτι μιλησες εσυ περι Jobs, στην ουσια απλα παρεθεσα την γνωμη μου απο το προπροηγουμενο μου ποστ και την δικαιολογησα/ανελυσα λιγο καλυτερα, μιας και ξαναδιαβαζοντας το μιλαγα αρκετα αοριστα χωρις να εχω εξηγησει τους λογους που θεωρω οτι χρειαζονται καποιες αλλαγες στην apple. :)

Lefteris_X
25-08-2011, 13:30
α, οκ. πάντως όποιος διαβάσει το ποστ μου, ας μην του μείνουν τα περί Jobs, γιατί δεν είναι εκεί το point μου, κρίμα θα είναι.

αλλού είναι και αν δεν είναι εύκολα κατανοητό στο πρώτο ποστ, προσπάθησα κάπως να το απο-πλέξω στο δεύτερο ποστ.

Για την γνώμη σου Valkyre, δεν τίθεται θέμα να διαφωνήσω ή συμφωνήσω, καθώς έτσι θεωρώ ότι πρέπει να χειριζόμαστε τις γνώμες των άλλων. Να τις σεβόμαστε μέσω απλής ακρόασης (και κατανόησης), και όχι συμφωνίας ή διαφωνίας για κάτι μελλοντικό και άγνωστο (μιλάω για 5-6 χρόνια από τώρα). Οπότε.......δεν υπάρχει οπότε, καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του, άνευ συμφωνιών/διαφωνιών!

Valkyre
25-08-2011, 13:46
Kαλα ναι συμφωνω, αλλα θεωρω οτι σκοπος μιας αποψης ειναι η εναρξη διαλογου και η ανταλλαγη και αλλων αποψεων εστω αν συμφωνουν ή οχι. Δεν χρειαζεται δηλαδη καποιος να αναλυσει φυσικα σε τι ακριβως συμφωνει ή οχι με ενα ποστ μου, μπορει ομως να πει κι εκεινος την δικη του γνωμη, επικεντρωμενος σε αυτην. Αλλιως αν δεν υπηρχε διαλογος θα εμοιαζε με blog το φορουμ! :)

ΥΓ: Δεν το λεω για να απαντησεις Λευτερη, το λεω γιατι το δευτερο σκελος του ποστ σου, ναι μεν αυτονοητο, αλλα ποιος ο λογος να μου το πεις αυτο? Το ξερω οτι δεν χρειαζεται και δεν πρεπει ολοι να συμφωνουν/διαφωνουν με κατι που λεω/λεμε. Αλλα θα προτιμουσα αντι γι αυτο να εγραφες 5 γραμμες τι ενοχλει εσενα στην πολιτικη της Apple ή τι δεν σε ενοχλει. Κατι δικο σου τελωσπαντων, και οχι κατι το οποιο ειναι indeed αυτονοητο. :)

Lefteris_X
25-08-2011, 14:28
ΥΓ: Δεν το λεω για να απαντησεις Λευτερη, το λεω γιατι το δευτερο σκελος του ποστ σου, ναι μεν αυτονοητο, αλλα ποιος ο λογος να μου το πεις αυτο? Το ξερω οτι δεν χρειαζεται και δεν πρεπει ολοι να συμφωνουν/διαφωνουν με κατι που λεω/λεμε. Αλλα θα προτιμουσα αντι γι αυτο να εγραφες 5 γραμμες τι ενοχλει εσενα στην πολιτικη της Apple ή τι δεν σε ενοχλει. Κατι δικο σου τελωσπαντων, και οχι κατι το οποιο ειναι indeed αυτονοητο. :)
Ο λόγος ήταν για να περιγράψω το πως βλέπω μια γνώμη για ένα ουδέτερο θέμα (ουδέτερο = χωρίς να έχει νόημα μια διαφωνία ή συμφωνία καθώς είναι θέμα μέλλοντος, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ). Και επειδή δεν υπάρχει αυτό το νόημα, νόμιζα πως με την περιγραφή μου, γίνεται αντιληπτό ότι ΔΕΝ χρειάζεται να πω την γνώμη μου επί του μέλλοντος της Apple.........γιατί θεωρώ ότι και αν πω είναι "φιλοσοφία" / υπόθεση χωρίς κάν έστω ένα στοιχείο για το τι θα γίνει σε 6-7 χρόνια = δεν έχω τέτοιου είδους γνώμες ή απόψεις (δεν λειτουργεί έτσι το μυαλό μου).

Τη γνώμη που έχω ήδη την κατέθεσα, αυτή η ανησυχία που περιέγραψα στο πρώτο ποστ. Έτσι όπως την έγραψα, με αοριστία και έλλειψη στοιχείων για το μέλλον, γιατί έτσι τα έχω μέσα στο μυαλό μου.

Δεν ξέρω πως θα είναι στο μέλλον, αλλά ξέρω ότι θα είναι διαφορετικά. Ίσως και πολύ διαφορετικά. Αυτή είναι η γνώμη μου, συμπεριλαμβάνοντας και την Apple.

(σόρρυ, το παρόν ποστ ας μην εκληφθεί ως απάντηση, ας το λάβετε - λάβεις Δημήτρη - ως διευκρίνηση, του "ποιος είναι ο λόγος" που είπα περί γνώμης και ουδετερότητας = ανούσια η όποια κατάθεση "μελλοντολογικής" γνώμης μου)


ΥΓ: Συνήθως εμπλέκομαι σε διαλόγους, για το σήμερα, ή για το εγγύς "αύριο" μόνο όταν έχω στοιχεία ώστε να μπορώ να έχω μια εμπεριστατωμένη άποψη. Σε τέτοιες "φιλοσοφικές" και ρομαντικές συζητήσεις - διαλόγους (γιατί κατά κάποιο τρόπο, έτσι ρομαντικά τις αντιμετώπιζα) έκανα αρκετά πιο νεαρός ηλικιακά = πιο "νεαρός" στα δρώμενα της τεχνολογίας, εποχές 1987-1992......"πως θα είναι η Amiga το 2000;" ή "πως θα είναι οι κονσόλες τότε;" ή τι "CPU θα έχουμε τότε"..........ε, απο τότε τα χρόνια πέρασαν, η "ρομαντική" φιλοσοφία έφυγε απο τον τρόπο σκέψης μου (όσο περισσότερα βλέπεις και βιώνεις τόσο λιγότερο "ρομαντικός" γίνεσαι). Άλλωστε όπως λέει και μια ατάκα (χαλαρώνω το ύφος τώρα, στο πιο αστείο): "ο απαισιόδοξος είναι ένας πλήρως ενημερωμένος αισιόδοξος"....δυστυχώς με την συσσώρευση εμπειρίας και γνώσης, χάνονται τα "όνειρα" και οι τάσεις μελλοντικής φιλοσοφίας (που κάποτε μου άρεσε πολύ) για εμένα....(τι χάνονται δλδ, ανύπαρκτες είναι πια).

Valkyre
25-08-2011, 17:26
Mα βρε Λευτερη εννοειται πως δε ζητησα να μου πεις τι θα γινει στο μελλον ή πως βλεπεις να εξελισσονται τα πραγματα. Γιατι μιλησα εγω στο ποστ μου καθολου για το μελλον? Για το τωρα μιλαω. Απλα ειπα για πιο λογο δεν μου αρεσουν καποια πραγματα στην παρουσα πολιτικη της apple, τα οποια θα ηθελα να διορθωθουν στο μελλον. Το αν θα γινει τελικα δεν με καιει κιολας, απλα κουβεντα να γινεται.

Ειπα δηλαδη οτι ναι μεν ιδιοφυια ο Jobs και γουσταρω καργα την apple αλλα τελευταια οι επιλογες που κανουν αρχιζουν και με απογοητευουν διοτι βλεπω μια ταση να ικανοποιησουν ενα κοινο 15αχρονων και 16αχρονων με εντυπωσιακα gadgets που ειναι για social networking και chat. Πραγμα που δεν μου αρεσει καθολου. Δεν μιλησα για το μελλον καθολου. Απλα εξεφρασα την ελπιδα οτι ισως με τις οποιες αλλαγες τις apple να ερθουν και καποια καλα, εκτος απο τα οποια κακα (απουσια Jobs απο το ποστο του). :)

Lefteris_X
25-08-2011, 18:56
κι όμως! αυτά που λες ότι δεν σου αρέσουν, ΔΕΝ είναι παράγωγα του Jobs.

Δυστυχώς Δημήτρη, έχω καταλάβει πολύ καλά τι σου αρέσει και τι δεν σου αρέσει στην νοοτροπία της σύγχρονης Apple, και πίστεψέ με (δεν θα αναλυθώ επί τούτου), αυτά που έχουν παραχθεί ακριβώς όπως τα είπε ο Jobs (κ όχι επηρεασμένος απο τους συμβούλους του, καθότι ημι-ενεργός εδώ και 2,5 χρόνια λόγω κακής υγείας, μην βλέπετε τα shows, σε αυτά παραβρίσκεται για να μην έπεφτε η αξία της μετοχής).........είναι ακριβώς αυτά που σου αρέσουν (άντε 1-2 στοιχεία εξαίρεση να μην σου αρέσουν).

Τα εφηβικά όμως στοιχεία, social-ιζέ κλπ που σε ξενερώνουν, δεν προέρχονται όπως ξαναείπα απο τον Jobs.

Και πολύ φοβούμαι, ότι όσο λιγότερο απο εδώ και στο εξής θα βλέπουμε το Jobs να επηρεάζει το μέλλον της Apple, τόσο περισσότερη εφηβο-μαλακία στα προϊόντα και σε υπηρεσίες και Mac υπολογιστές και Mac OS και iPad θα βιώνουμε.......μέχρι που κάποιοι σαν κ εμένα (που έτσι κ αλλιώς είμαστε dying breed) θα ξενερώνουν.......

μακάρι να βγω λάθος (η κλίμακα που αναφέρομαι είναι για 6-7 χρόνια απο τώρα).

Για την τωρινή και του 2012 την πορεία της apple έχω ήδη τοποθετηθεί αρκετά ποστ πιο πριν (ίσως και σελίδες) για το τι θα είναι το iPad 3, για την πολύ πιθανή εμφάνιση ARM επεξεργαστών στα MacBook Air και Mac Mini, ίσως και MacBook Pro (ελαφριά έκδοση) 15.4 ιντσών, για το Mac OS X Lion και πως θα εξελιχτεί κλπ.

Γενικότερα, η περίοδος απο εδώ και περα είναι για "καταγραφή ιστορίας". Τα γεγονότα και αποφάσεις που θα παρθούν στα επόμενα 2 χρόνια, απο όλες τις εταιρείες ανεξαρτήτως αρχιτεκτονικής και φιλοσοφίας που ακολουθούν, θα είναι σχεδόν αναδιοργανωτικά για ολόκληρη την βιομηχανία της τεχνολογίας. Ελπίζω να μην αποβούν καταστροφικά, ή αλλοτριωτικά ή ξενερωτικά τα γεγονότα και τα αποτελέσματά τους...

Valkyre
26-08-2011, 11:03
^^ Eιδες λοιπον? Καλο δεν ειναι που μεσα απο αυτο εδω το ποστ σου, μπορω να αποκτησω μια εικονα καλυτερη για το τι συμβαινει μεσα στην Apple? Εγω δεν ηξερα αν ειναι θεμα Jobs αυτες οι επιλογες και στηριζομενος μονο στο γεγονος οτι αυτος ειναι το πρωτο βιολι, υπεθετα (οπως ειναι λογικο) οτι η πολιτικη αυτην ειναι και προιον Jobs.

Τωρα ακουω κατι αλλο, απο καποιον που ειναι πιο πολυ μεσα στα πραγματα. Οποτε μπορω να λεω πλεον "θελω να γινουν αλλαγες στην Apple" και οχι να λεω "να γινουν αλλαγες γιατι καποια πραγματα που ισως εκανε ο Jobs δεν με βρισκουν συμφωνο". :)

Κριμα παντως να γινονται τετοιες επιλογες... θα μου πεις αφου ερχονται πολλα φραγκα ετσι θα πουν οχι? Τιποτα, το μονο που μορουμε να ελπιζουμε πλεον ειναι να φυγει αυτη η μοδα του socializing και να παει στον αγυριστο... κατι που μαλλον δεν το βλεπω συντομα να γινεται...

ΥΓ: Να διευκρινησω οτι δεν ειμαι πολεμιος του socializing, αλλωστε κι εγω το εξασκω, ομως με μετρο, χωρις την υπερβολη του σημερα (του στυλ "αν δεν μπω facebook σημερα βγαζω σπυρια"). Ολα ειναι καλο να υπαρχουν, με μετρο ομως γαμωτο, οχι να εχουμε γινει καρακιτσαριο απο τα ιντερνετικα κουτσομπολια εκει χαμω...

Dragonpaul
05-09-2011, 16:23
Ο Steve Jobs είναι το αντίθετο του μάρκετινγκ.

Τι κάνει το μάρκετινγκ; Ερευνά την αγορά, ρωτάει τους καταναλωτές για τις ανάγκες τους, οργανώνει ποσοτικές και ποιοτικές έρευνες, δοκιμάζει πρότυπα μοντέλα των προϊόντων σε χρήστες για να δει τις αντιδράσεις τους και να διορθώσει συνακόλουθα το τελικό προϊόν.



http://1.bp.blogspot.com/-V78HEUib8mE/TmRlP0RaYGI/AAAAAAAACNo/_xarc039L8Q/s320/Jobs.jpg (http://1.bp.blogspot.com/-V78HEUib8mE/TmRlP0RaYGI/AAAAAAAACNo/_xarc039L8Q/s1600/Jobs.jpg)

Τίποτα από αυτά δεν έκανε ο Jobs. Σε μία εποχή που οι μεγάλες εταιρίες ξοδεύουν τόσα εκατομμύρια για έρευνα, αυτός σχεδίαζε τα προϊόντα του μέσα στο νου του. Οραματιζόταν. Όταν του μιλούσαν για έρευνα απαντούσε: «μα οι καταναλωτές δεν ξέρουν τι θέλουν».

Και πραγματικά: ποιος ήξερε ότι χρειάζεται μία ταμπλέτα, ένα iPhone ή μία οθόνη με εικονίδια και ποντίκι; Ποιος φαντάστηκε ποτέ ένα χώρο σαν το iTunes που περιέχει όλη την μουσική στον κόσμο, έτοιμη να την αγοράσεις και να την απολαύσεις με ένα κλικ;

Όλα αυτά τα οραματίστηκε και τα υλοποίησε ο Jobs με τρόπο τέλειο. Γιατί κι όταν κάτι το είχαν εφεύρει άλλοι, πριν από αυτόν, του έδινε νέα μορφή και τρόπο χρήσης που το έκανε μοναδικό. Το iPod δεν ήταν το πρώτο ΜΡ3 – πριν από αυτό είχα ήδη τέσσερεις άλλες συσκευές συμπιεσμένης μουσικής. Αλλά μόνο με το iPod συνειδητοποίησα και εγώ και ο κόσμος τι θα πει διαχείριση φορητής μουσικής. Σε δύο χρόνια κέρδισε την αγορά.

Κι έπειτα αυτή η λατρεία του στην φόρμα – την ομορφιά… Από την Lisa και τον πρώτο Mac ήδη φαινόταν πως ο Jobs έβλεπε κάθε προϊόν σαν έργο τέχνης. Μετά την επάνοδό του στην Apple έσμιξε με τον Jonathan Ive, τον ιδιοφυή chief designer της Apple που συνέχισε την μεγάλη παράδοση της Braun της δεκαετίας του 50-60. Ο Ive προλογίζει και το βιβλίο για τον Dieter Rams της Braun, τον μεγαλύτερο σχεδιαστή βιομηχανικών προϊόντων του 20ου αιώνα, και παραδέχεται ότι ακολουθεί τις αρχές του.

Το πρώτο δείγμα της συνεργασίας Jobs-Ive ήταν το iMac (1998) που άλλαξε με χρώμα τον κόσμο των υπολογιστών. Κι έπειτα ακολούθησε όλη η σειρά των i-προϊόντων που γοήτευσαν και γοητεύουν εκατομμύρια ανθρώπους σε όλη τη γη. Η λειτουργικότητα έγινε τέχνη – και η τέχνη λειτουργία. Και ο Jobs, ποιητής της τεχνολογίας.

Κι αυτόν τον άνθρωπο τον έδιωξαν από την Apple κάτι γραφειοκράτες που μετά βούλιαξαν την εταιρία. Τον κατηγόρησαν πως ήταν εγωιστής, μονομανής, νάρκισσος, υπερόπτης, αυταρχικός. Ε, και; Ήταν όλα αυτά και κάτι άλλο: μεγαλοφυής.

Στο YouTube υπάρχει η ομιλία που έκανε ο Jobs (ήδη πολιορκημένος από την αρρώστια) στους απόφοιτους του Stanford University. (Πληκτρολογίστε: Jobs – Stanford). «Είναι η πρώτη τελετή αποφοίτησης στην οποία παρευρίσκομαι» είπε, αυτός, που δεν είχε φοιτήσει πουθενά. (Σημειώστε όλοι εσείς που κυνηγάτε πτυχία: και οι τρεις μεγάλοι της πληροφορικής: Bill Gates, Larry Ellisson, Steve Jobs, ήταν απόφοιτοι γυμνασίου!).

Η ομιλία αυτή είναι ένα εμβληματικό κείμενο της εποχής μας – κάτι που θα μείνει, σαν τον «Επιτάφιο» του Περικλή. Τελειώνει με μία παραίνεση του Jobs στους φοιτητές. “Stay hungry! Stay foolish!” Μείνετε πεινασμένοι – μείνετε τρελοί!


http://doncat.blogspot.com/2011/09/blog-post_05.html

minaras_tio
05-09-2011, 18:40
Πραγματι ο jobs απιστευτα εξυπνος. Αυτο που εχει καταφερει με την apple δεν εχει προηγουμενο! Δε θυμαμαι αλλη εταιρεια να πετυχαινει τετοια αναγνωρισιμοτητα! Να περιμενει ο κοσμος τα προιοντα της πως και πως!
Και κατι ακομα που μου εχει κανει τρελη εντυπωση: εχει λειτουργικο ios μονο σε ενα της κινητο. Το android βρισκεται σε δεκαδες συσκευες! Και ομως...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefteris_X
05-09-2011, 19:19
βέβαια αυτή η ομιλία ήταν απο το 2005, πέρα για πέρα γνωστή και όχι τίποτα το ιδιαίτερο μπορώ να πω. Μακράν απέχει απο "επιτάφιο του Περικλέους".

Έχει πει πολλά και διάφορα ο Jobs, τα περισσότερα σημαντικά την δεκαετία των 80s. Αυτά που έχει πει στα 2000ς είναι τρίχες υπερ-κατσαρές, συγκριτικά με όλα όσα έχει πει τα χρόνια 1980-1993, με έμφαση στο 1982-1989.

Και αυτά είναι που "έγραψαν" ιστορία, αυτά είναι που ενέπνευσαν πολλές γενιές που ΣΗΜΕΡΑ (όχι του "αύριο) παράγουν τις νέες τεχνολογίες (όπως το USB του 1996, που χάρισε η Apple στην MS και Intel, όπως η φιλοσοφία του iPod - όχι δεν είναι του Jobs ιδέα, άλλου τύπου είναι που εμπνεόταν πιτσιρικάς απο τα λεχθέντα του νεαρού Jobs).

Τελικά η ελληνική δημοσιογραφία, περιορίζεται στο τι έχει γραφτεί στο Ιντερνετ και τι κυκλοφορεί στο youtube, απο το 2000 και μετά........γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζει τι έχει γίνει πιο πριν + δεν υπάρχει "έτοιμο" υλικό (google-άκι, σελιδούλα και τσακ γίναμε δημοσιογράφοι, γράφουμε κειμενάκια, μοιράζονται απο χρήστη σε χρήστη και τσααααακ εγκυρότητα και "βάρος" στο άρθρο μας).

Το υλικό υπάρχει σαφώς αλλά:

Α) θα πρέπει κάποια πράματα να τα έχεις ζήσει όταν έγιναν. Να ήσουν δηλαδή ήδη μέσα στα πράματα, απο τότε.

Β) Να διαβάζεις και κανά βιβλίο (πχ. Does IT matter? του Carr, ένα απλό και γρήγορο στο μυαλό παράδειγμα), περί βιομηχανιών και τεχνολογίας.

Γ) Να μελετάς συνεχώς και να ερευνάς για παλιό υλικό (παλιά περιοδικά, βιβλία = σημαίνει "πάρε τα πόδια σου, άσε το Ιντερνετ, και πήγαινε σε κανά μοναστηράκι να αγοράσεις τόνους παλιών περιοδικών - όχι ελληνικών βέβαια, που είναι χρυσωρυχεία)

Δ) Ψάχνε και συζήτα μόνιμα με "παλιούς" στο χώρο, όχι με νέους. Τι να σου μάθουν οι νέοι; Εσύ υποτίθεται ότι τους μαθαίνεις. (αλλά πως να τους μάθεις όταν κ εσύ -μετά βίας- έχεις εμπειρία και λειψές γνώσεις 10 ετών?)

Τέσπα, αν θέλετε να μάθετε περί του πραγματικού Jobs, ψαχτείτε να βρείτε ότι είπε πριν το 1992. Απο το 1981 έως το 1992.

Δείτε την διαφήμιση για το νέο θαύμα ονόματι Macintosh, το 1983, λίγο πριν την αλλαγή του έτους σε 1984.

Δείτε πόσα έτη φωτός μπροστά ήταν τότε ο Jobs.

Η διαφήμιση έχει έναν (εξηγώ για τους νεότερους στην ηλικία, αλλά και στους νέους συγκριτικά με εμένα στην τεχνολογία)......κρυφό "στόχο" / εχθρό: την IBM και το επι δεκαετίες κατεστημένο που είχε ΦΥΤΕΨΕΙ σε όλα τα μυαλά της υφηλίου "τι εστί υπολογιστής".

Διαβάστε για έναν επιστήμονα ονόματι Jeff Raskin (μπορεί να έγραψα λάθος το όνομά του), ο οποίος πρωτο-επινόησε την αρχιτεκτονική Quick-κάτι (QuickPath, QuickTime, QuickWrite κλπ) το 1968, ως μαθηματικές έννοιες.......και μετά τον "τσίμπησε" ο νεαρούλης Jobs για να φτιάξει όλο το λογισμικό Quick-κάτι του επερχόμενου Macintosh. (Jobs. ο άνθρωπος χωρίς πτυχία μεν, αλλά με ΤΡΕΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ - ΤΑΞΙΔΙΑ - ΕΡΓΑΤΟΩΡΕΣ ΜΕΛΕΤΗΣ = οι φοιτητές της ίδιας ηλικίας τα "έξυναν" τότε μπροστά του, οπότε μαλακίες λέει το άρθρο επάνω)......


αχ.........πανω απ όλα έγκυρη και πιστοποιημένη είδηση...

Dragonpaul
06-09-2011, 23:47
Sorry για το off topic, αλλα με χαρα σας ανακοινωνω πως γραφω αυτο το μηνυμα απο το νεο μου iMac!!!!!!!

minaras_tio
07-09-2011, 01:41
Sorry για το off topic, αλλα με χαρα σας ανακοινωνω πως γραφω αυτο το μηνυμα απο το νεο μου iMac!!!!!!!

Φιλε καλοριζικο!!! Πιστολι ε;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dragonpaul
07-09-2011, 01:48
Φιλε καλοριζικο!!! Πιστολι ε;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστω πολυ!
Δε φανταζεσαι....

Valkyre
07-09-2011, 10:51
Sorry για το off topic, αλλα με χαρα σας ανακοινωνω πως γραφω αυτο το μηνυμα απο το νεο μου iMac!!!!!!!

Παυλο!!! Καλοριζικο ρε συ!!! Ειναι οπως στα ελεγα? Επαθες ενα πολιτισμικο σοκ απο την τεραστια οθονη??

Στανταρ θα ανεβασεις φωτο να το ξερεις!! Και φυσικα θα γραψεις εντυπωσεις! Θυμισου αυτα που σου ειπα για την δικη μου εμπειρια, ειμαι περιεργος να δω αν θα μοιαζει καθολου με την δικη σου περιπτωση!

Οπως και να εχεις μπηκες σε μπελαδες τωρα.... μια πρεπει να βγαλεις φωτο, μια πρεπει να γραψεις εντυπωσεις χαχαχα! :)

Και παλι καλοριζικο και οτι χρειαστεις μη διστασεις! ;)

Dragonpaul
07-09-2011, 10:55
Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!
Η αλήθεια είναι ότι είναι πολυ διαφορετικό το λειτουργικό, αλλα επειδή με είχατε προετοιμάσει σχετικά, δεν έπαθα σοκ. Μόνο γι' αυτο το λόγο. Αλλιώς...
Γενικά, είμαι στο ψάξιμο ακόμα, αλλα, ναι, είναι όπως τα έλεγες και είμαι πολυ ευχαριστημένος. Ακόμα δε μπορω να συνειδητοποιήσω το μέγεθος της οθόνης!!!!
Τώρα μένει να βρω τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα και πριν.
Θα γράφω εντυπώσεις.

Lefteris_X
07-09-2011, 11:25
say Hello Paul

καλό Παύλο ε; πεθάναμε στα γέλια εχτές! (σε άκουγα που του έγραφες ολόκληρες προτάσεις)

αν και πιστεύω ότι ήμουν ο πρώτος που σου ευχήθηκε καλορίζικο τηλεφωνικώς, να σου το πω και γραπτώς! Καλορίζικο και "καλοτάξιδο"......

έχω ακόμα πολλάααααα να σου πω (σιγά - σιγά θα σου μάθω και τα voice controls να πάθεις πλάκα: Hey, Mac, knock knock............Mac: Who's there? και πολλά τέτοια όμορφα)

για σήμερα πχ (το απογευματάκι - βράδυ) έχω να σου πω περί ελληνικής και αγγλικής ορθογραφίας στα πάντα. Σε όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς (FireFox, mail, textedit, τα πάντα).

Παίζει και ελληνική ορθογραφία (γιατί είναι πληρωτέα κανονικά) ΚΑΙ στο MS Word 2011.

Παίζουν αντιγραφικά προγράμματα, παίζουν προγράμματα για το magic mouse, για ρυθμίσεις ήχου (τελείως κουλό πρόγραμμα πολύ καλό), παίζει το SizeUp.app τρομερό εξυπηρετικό utility-άκι για χειρισμό όλων των παραθύρων.......

......και φυσικά σιγά-σιγά θα μπούμε και στην διαδικασία των Bootcamp, Fusion / Parallels, για Windows XP/σVista/7.

Dragonpaul
07-09-2011, 12:17
Βασικά, ούτε εσυ ήσουν ο πρώτος. Lol! Ευχαριστω πάντως.
Καλα, είπαμε... Μη γίνω και expert απο τις πρώτες μέρες και σιχαθω το μηχάνημα. Αγαλι αγαλι...
Πάντως ακόμα όταν ξεκινά μου ζητά να εγτατασταθει ο firefox και έχει το εικονίδιο που μοιάζει με εξωτερικό σκληρό ή κάτι τέτοιο.
Μπερδευομαι ακόμα...

Lefteris_X
07-09-2011, 13:18
είπαμε κάνε ένα account ichat και όλα θα έρθουν μόνα τους.

όσο για την "πρωτιά", δεν πειράζει.....(τουλάχιστον είμαι ο πρώτος "κομπιουτεράς" που σου είπε καλορίζικο. Ε, τώρα αν έχεις φίλο / γνωστό ακόμα πιο πολύ κομπιουτερά και απο εμένα, να τον γνωρίσω! πως μου έχει ξεφύγει και δεν τον ξέρω; λολ)

Dragonpaul
07-09-2011, 13:55
Βασικά, ας μου πει κάποιος τη διάφορα του magic mouse απο το trackpad. Σκέφτομαι αν αξίζει να τα έχει κάνεις και τα δυο.

ps4
08-09-2011, 01:47
Με γεια και καλοταξιδο (ταξιδι ειναι ο imac) φιλε μου. :)

Dragonpaul
08-09-2011, 01:55
Σε ευχαριστω πολυ!!!

Dragonpaul
09-09-2011, 15:56
Παιδια, αν μπορει να με βοηθησει καποιος με ενα θεμα...
Κατεβαζω υποτιτλους απο το site (http://www.subs4free.com/) που κατεβαζω παντα, μονο που τωρα ο Mac τους βλεπει σαν .rar αντι για .srt και φυσικα η ταινια δε μπορει να τους αναπαραγει.
Ξερετε τι μπορω να κανω;

Valkyre
09-09-2011, 16:05
^^ Χμμ περιεργο... γιατι τους βλεπει .rar? μηπως απλα ειναι συμπιεσμενοι βρε? Μαλλον αυτο θα ειναι τους κανεις unrar. (εχεις κατεβασει προγραμμα? αν οχι πες μου να σου πω, αν και δεν θυμαμαι το ονομα αυτου που χρησιμοποιω εγω τωρα)

Αλλιως εμενα μου τα βλεπει ως .srt και χρησιμοποιω φυσικα το VLC player. :)

Dragonpaul
09-09-2011, 16:11
^^ Χμμ περιεργο... γιατι τους βλεπει .rar? μηπως απλα ειναι συμπιεσμενοι βρε? Μαλλον αυτο θα ειναι τους κανεις unrar. (εχεις κατεβασει προγραμμα? αν οχι πες μου να σου πω, αν και δεν θυμαμαι το ονομα αυτου που χρησιμοποιω εγω τωρα)

Αλλιως εμενα μου τα βλεπει ως .srt και χρησιμοποιω φυσικα το VLC player. :)
Kι εγω το vlc χρησιμοποιω και μεχρι τωρα που κατεβαζα για το pc, δεν υπηρχε θεμα αποσυμπιεσης. Ηταν κατευθειαν .srt και τους χρησιμοποιουσα χωρις προβλημα.
Χμμμ... Θα δω τι αλλο μπορω να κανω....
Thnx.

Slackie_XL
09-09-2011, 16:46
Kι εγω το vlc χρησιμοποιω και μεχρι τωρα που κατεβαζα για το pc, δεν υπηρχε θεμα αποσυμπιεσης. Ηταν κατευθειαν .srt και τους χρησιμοποιουσα χωρις προβλημα.
Χμμμ... Θα δω τι αλλο μπορω να κανω....
Thnx.

Ναι φιλαράκο πολύ απλά θέλουν αποσυμπίεση τα αρχεία rar που κατεβάζεις. Ένα απλό, λειτουργικό και δωρεάν πρόγραμμα για να κάνεις τη δουλειά σου είναι το UnRarX. Επίσης υπάρχει τρόπος και για ορθογραφικό λεξικό για το MS Word χωρίς να το πληρώσεις. Χωρίς να κάνεις κάτι παράνομο. Απλά αυτός που το σκέφτηκε είναι απλά σαϊνι. Αν χρειαστείς κάτι μπορώ να σου πω πως.

Dragonpaul
09-09-2011, 19:05
Φανταζομαι πως ισχυει αυτο που λες, καμια αντιρρηση. Το προβλημα μου ειναι γιατι απο το pc κατεβαινουν σε srt και στον mac σε rar.

Valkyre
09-09-2011, 19:28
^^ Mηπως αυτο ειναι απο ιδιοτροπια του συγκεκριμενου site? Γιατι Παυλο εγω δεν εχω τετοιο θεμα καθολου. Πολυ περιεργο οντως.

Dragonpaul
09-09-2011, 19:42
Ελπιζω να μην ισχυει αυτο Δημητρη, γιατι αυτο το site ειναι πολυ καλο για την ευρεση ελληνικων υποτιτλων.

litanies
09-09-2011, 21:22
και εγώ δεν έχω πρόβλημα.

στο pc από το συγκεκριμένο site , κατεβαίνουν σε rar και στο macbook pro πάλι σε rar.

Dragonpaul
09-09-2011, 22:16
To θεμα ειναι πως στο pc κατεβαιναν κατευθειαν σε .srt, ενω τωρα...
Με ποιο προγραμμα τα αποσυμπιεζεις μετα;

Dragonpaul
09-09-2011, 22:59
Mπορει καποιος να μου προτεινει καποιο καλο προγραμμα προβολης φωτογραφιων για τον mac; Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα το irfanview, αλλα απ' ο,τι βλεπω δεν υπαρχει για mac, οποτε αν ξερετε καποιο καλο δωρεαν προγραμμα....

Ευχαριστω σας.

litanies
10-09-2011, 00:19
εγώ αυτό έχω για αποσυμπίεση: http://wakaba.c3.cx/s/apps/unarchiver.html

τώρα για προβολή φωτογραφιών...αυτό που έχει ήδη μέσα το mac :)

criter
10-09-2011, 00:29
Για να κανεις unrar σε mac κανε απλα και διπλο κλικ στο αρχειο rar κατευθειαν, δεν χρειαζεται προγραμμα, τα αποσυμπιεζει και χωρις. Eκτος αν ειναι αλλης μορφης οπως .zip, οπου και θελεις προγραμμα.

Για φωτογραφιες δεν ξερω να σου πω καποιο δωρεαν προγραμμα. Το Aperture της apple ειναι αρκετα καλο παντως, για 62,99 ευρω στο app store.

Dragonpaul
10-09-2011, 00:56
Ε, οχι και να πληρωσω για να εχω ενα απλο image viewer. Παντως, κατεβασα το xee που ειναι μια χαρα. Φτανει αυτο που κανει...
Το iPhotos ειναι πολυ καλο γι' αυτο που κανει, αλλα δε δεχομαι το "νταβατζιλικι" να "κρυβει" τις φωτογραφιες. Δε μπορω να τις βρω στο σκληρο. Κοινως, δε μπορω να τις αποθηευσω οπου εγω θελω. Ηδη εγιναν import καποιες και τωρα δε μπορω να τις εντοπισω.

criter
10-09-2011, 01:17
Το ιPhoto ειναι πολυ καλο, αλλα δεν σε αφηνει να δεις ουτε τα χαρακτιριστικα της φωτογραφιας που τραβηξες καλα καλα. Σε κανει να θες να αγορασεις το Aperτure 3 το οποιο δουλευει στην ιδια φιλοσοφια, αλλα σου δινει αρκετα περισσοτερα και επεξεργασια και οργανωση.

Τις φωτογραφιες που ψαχνεις θα πρεπει να τις κανεις extract μεσα απο το iPhoto αν θες να τις αποθηκευσεις αλλου.

Dragonpaul
10-09-2011, 01:27
Thnx 4 the tip. Δε ξέρω πως γίνεται αυτο, αλλα θα το βρω. ;)

Lefteris_X
10-09-2011, 10:30
το βασικό -default- πρόγραμμα (το οποίο μπορεί να κάνει και κάποια πραματάκια, όπως κόψει/ράψει, τοποθέτηση συμβόλων, κειμένου, αλλαγή μεγέθους και format) για φωτογραφίες είναι το Preview (τελείως λάθος όνομα κατ'εμέ έχει επιλέξει η Apple, ο περισσότερος κόσμος καταλαβαίνει ότι βλέπει......ένα preview και όχι το "πλήρους ποιότητας" αρχείο, γιατί τον μπερδεύει η λέξη preview).

τέλος πάντων, προσωπικά χρησιμοποιώ ένα πολύ-ελαφρύ και μικρό (ούτε καν εγκατάσταση / ενσωμάτωση χρειάζεται!), ονόματι "Xee". Φανταστικό! Το προτείνω.

Επίσης, ένα πρόγραμμα που ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ το 1996, όταν είχα Windows 95 στον τότε PC, για φωτογραφίες, είναι το ACDSee.

Υπάρχει και για Mac OS (και πειρατικό εννοείται)....μόνο που απο τότε που το χρησιμοποιούσα (έκδοση 1.0 έως 2.2 ή κάτι τέτοιο)......έχει εξελιχθεί τόσο πολύ (και για Mac ταυτόχρονα με τον PC - πλέον εστιάζουμε σε Mac) που δείχνει φωτογραφίες μεν, αλλά μπορεί να κάνει και ένα σωρό πράματα (επεξεργασία εικόνας), άλμπουμ και ταξινόμηση φωτογραφιών κλπ. Σχετικά ελαφρύ για αυτά που κάνει.

Όμως και πάλι το Xee, είναι τούρμπο! Παν-γρήγορο, πανάλαφρο (σε απαίτηση RAM) και χωρίς εγκατάσταση!

Enjoy.

Lefteris_X
10-09-2011, 10:45
Επίσης για πάσης φύσεως αποσυμπιέσεις αρχείων έχω δύο προγράμματα, ένα για "τα γρήγορα" όπως rar-άκια υποτίτλων .srt (αλλά και εν γένει όλα τα γνωστά συμπιεστικά φορμάτ), ονόματι "The Unarchiver" πάρα πολύ ελαφρύ και πανεύκολο (σχεδόν αυτόματο θα έλεγα) στην χρήση.

για αρχεία ή σύνολα αρχείων, πάλι πολλών τύπων (zip, rar, 7zip, κλπ) χρησιμοποιώ το Stuffit Deluxe v.14.............αστέρι, με πολλές δυνατότητες.

Τέλος, περί υποτίτλων αλλά και βίντεο εν γένει (ακόμα δεν φτάσαμε μεταξύ μας στο phone-tutoring) Παύλε, θα πρέπει να κατεβάσεις υποχρεωτικά τα:

-Perian (έκδοση 1.2.3, αλλά και παλαιότερη να κατεβάσεις, μόνη της θα κάνει update). Αυτό, δεν είναι "πρόγραμμα" per se, αλλά εγκαθίσταται μόνιμα στο Mac OS και "απελευθερώνει την δυνατότητα" να βλέπεις υποτίτλους και στο Quicktime, αλλά και να παίζεις διάφορα φορμάτ (h.264) που δεν υποστηρίζονται απο την "μάνα" του Qiuicktime. Δεν θα το βρεις πουθενά ως "πρόγραμμα / app" αλλά θα σου εμφανιστεί μέσα στα System Preferences, μια περαιτέρω στο τέλος γραμμή, με ένα εικονίδιο Perian, μέσα στο οποίο θα βρεις πανεύκολες (μη-απαραίτητες) ρυθμίσεις.


-Flip4Mac (έκδοσης 2.3.8.1, εύκολα απο την επίσημη σελίδα κατεβάζεις την τελευταία έκδοση). Επίσης δεν είναι πρόγραμμα επ' ακριβώς, είναι στο στυλ του Perian, αλλά για όλα σχεδόν τα φορμάτ ήχου και βίντεο κωδικοποιημένα με Windows Media Audio/Video codec. Εμφανίζεται εικονίδια δίπλα απο το Perian (σχεδόν δίπλα, στην ίδια γραμμή πάντως), εντός του System Preferences.


Perian, Flip4Mac είναι must για έναν Mac χρήστη!

Τέλος, έχω να σου δώσω κάποια αρχειάκια που θα σου δώσουν ελληνική ορθογραφία στο Word 2011 αλλά και σε όλα τα προγράμματα που δύναται ο χρήστης να γράψει κειμενο/λέξεις του Mac, πχ. FireFox, Safari, TextEdit, Photoshop, Mail....γενικότερα παντού.

Τα τοποθετείς στους κατάλληλους φακέλλους και είσαι έτοιμος!

Valkyre
10-09-2011, 12:36
Εγω χρησιμοποιω το betterzip για την αποσυμπιεση αρχειων. Ειναι πολυ καλο, free, γρηγορο και κανει ωραια πραγματακια απο μονο του, οπως για παραδειγμα, αφου του πεις να κανει unrar ενα αρχειο, μετα φροντιζει να σβησει αυτοματα το παλαιο rar και να σου κρατησει μονο το αποσυμπιεσμενο αρχειο. :)

Dragonpaul
10-09-2011, 13:05
@Lefteris
M' αρέσει που διαβάζεις αυτα που γράφω... Το xee το κατέβασα ήδη. Είναι πράγματι πολυ καλο και γρήγορο.
Thnx 4 the rest.

@Jim
Πολυ ενδιαφέρον...

Lefteris_X
10-09-2011, 15:14
1000 σόρρυ Παύλο!

βρε παιδάκι μου ένα πράμα, με πρόδωσε το ένα μάτι (γιατί το άλλο ακόμα δεν είχε καλο-ανοίξει) και δεν το διάβασα......άργησα να κοιμηθώ σχετικώς (03.30) και ξύπνησα νωρίς σχετικώς (08.20)....με συνέπεια όταν διάβαζα το πόστ σου Παύλο, να μην έχει boot-άρει το σύστημά μου :P

Lefteris_X
20-09-2011, 11:18
έτσι για να γουστάρουμε. Mac OS Lion λειτουργικότητα σε όλες τις iDevices....αυτά είναι.....ΕΤΣΙ!

Introducing OS X Lion Ultimatum [DreamBoard Theme] - YouTube



αρρωστήστε ελεύθερα...

Valkyre
20-09-2011, 11:48
πολυ καλη δουλεια εκπληκτικο theme! Aλλα απο οτι φαινεται δυσκολο να το αποκτησει κανεις καθως ο τυπος τα στελνει 1-1 με email, μετα απο πληρωμη μεσω paypal...και πολλοι περιμενουν απο οτι φαινεται.

Παντως εκανε φοβερη δουλεια το παλικαρι.

Lefteris_X
20-09-2011, 12:06
μου αρέσει που είναι freshman κιόλας (1ο έως 4ο τρίμηνο ανάλογα το κολλέγιο) ακόμα το παιδί!

ήθελα να ήξερα, όλο τον χρόνο τους τον τρώνε μπροστά στον υπολογιστή κάποιοι έφηβοι; κοριτσάκια γιοκ; :D

βέβαια απο την άλλη, καλοί είναι και οι nerds, διότι παράγουν αποτελέσματα σαν τα παραπάνω.

Εύγε πάντως απο εμένα. Εύγε.

Το φαντάζομαι στο iPad 2 αυτό (πόσο μάλλον στο iPad 3, οσονούπω θα έχουμε πληροφορίες, το πολύ σε δύο μήνες)..............αρρώστια λέμε.

Dragonpaul
20-09-2011, 12:11
Μπορείτε να σταματήσετε να με hypαρετε κι άλλο;;;;;

Valkyre
20-09-2011, 12:17
βασικα επειδη το δικο μου iphone εχει αρχισει και τα παιζει (προβλημα με τον dock connector βγαζει συνεχως μηνυμα οτι το "ταδε αξεσουαρ δεν ειναι συμβατο με το iphone" ενω δεν εχει τιποτα συνδεδεμενο απανω του και δοκιμασα ολες τις λυσεις) ελπιζω σε γρηγορη ανακοινωση καινουργιου iphone. Και ελπιζω να μην ειναι στυλ 4s αλλα κανονικα iphone 5....

αλλιως με βλεπω να παιρνω κατι αλλο... και δεν θελω... απλα με το ζορι δεν το εχω πεταξει απο το παραθυρο το δικο μου με αυτην την ηλιθιοτητα που εχει παθει... ημαρτον... μοιαζει με προβλημα software αλλα ειναι hardware. Αλλα εχω την εντυπωση οτι με καποιο software θα μπορουσε να λυθει, εστω να αγνοει αυτο το popup και την απενεργοποιηση του ηχου...

Lefteris_X
20-09-2011, 12:35
Μπορείτε να σταματήσετε να με hypαρετε κι άλλο;;;;;


χαχαχαχχαχαχααχχα (όχι) :D

iPhone 4S / 5 (άνευ συγκεκριμενοποίησης ακόμα του ονόματος):

κατά πάσα πιθανότητα 5 Οκτωβρίου θα έχουμε (μάλλον) ανακοίνωση.

Όμως δεν έχει ακουστεί τίποτα για νέες οθόνες σίγουρο (περισσότερων ιντσών και ανάλυσης). Μόνο περί iPad 3 και νέες οθόνες έχουν γίνει παραγγελίες. Για το νέο κινητό τηλέφωνο, κυριαρχεί το ράδιο αρβύλα, λίαν αναξιόπιστο. Εξ ου και δεν έχω γράψει τίποτα αρκετές μέρες. Αερο-μπουρδο-παρλαπίπες δεν γράφω, μόνο και μόνο για την "χαρά" ότι έγραψα κάτι μόνο και μόνο για να "έχω είδηση περί iPhone 4S/5, άσχετα αν είναι αναξιόπιστη παπαριά", όπως κάνουν πολλά site.

Αυτό που - καθαρά προσωπικά εικάζω - περί iPhone 4S / 5 είναι:

- Δυνατότερος επεξεργαστής + GPU (A5), ενδεχομένως ελαφρώς αναβαθμισμένος συγκριτικά με αυτόν του iPad 2 (ίσως όμως και ο ίδιος, απλά σε σμίκρυνση) και (ενδεχομένως) με περισσότερη RAM (αν και δεν την χρειάζεται).

- Ίσως λίγο μεγαλύτερη οθόνη = οι άκρες στα πλαϊνά της οθόνης θα μικρύνουν ή σχεδόν εξαφανιστεί, οπότε απο τις 3.5 ίντσες ίσως να πάμε στις 3.7 / 3.8 (στις 4 - 4.2 ίντσες αν δεν αλλάξει πλήρως το μέγεθος κατασκευής του iPhone δεν γίνεται).

- Φυσικά το iOS 5 (που εκεί είναι όλο το νόημα).

- Κάμερα με περισσότερα MPixel (8), με δυνατότητα Full HD εγγραφής βίντεο. Πάντως μην περιμένετε ποιότητα - θα είναι στα ίδια (ψιλοσκατά) με αυτή που έχουμε συνηθίσει.

- 16, 32 και ίσως 64GB μοντέλα (για το 64GB διατηρώ πολλές επιφυλάξεις).

Και.......αυτά.

Δεν βλέπω κάτι άλλο να βάζει / κάνει η Apple. Και με αυτά το iPhone 4S / 5 θα πουλήσει τον πάτο του.

Γιατί;

Γιατί ήδη, το ενδιαφέρον των καταναλωτών, έχει ξεπεράσει το αντίστοιχο που υπήρχε για το iPhone 4 προτού βγει.

Κοινώς με το που ανακοινωθεί το νέο iPhone, θα γίνει της "Πόπης" στις προπαραγγελίες.

ps4
20-09-2011, 16:56
Για δειτε. Τρελλο σκηνικο.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=383024&cid=36

Dragonpaul
20-09-2011, 17:09
Για δες κι εσύ μερικά post πιο πάνω. :P :P

Lefteris_X
20-09-2011, 20:11
δεν άντεξα, κάθισα κι έγραψα κάτι για αυτό.

ήταν δύσκολο να αντισταθώ :D

Chill
27-09-2011, 01:34
Για λίγο help, οι τελευταίοι macbook pro φοράνε ssd ή όχι;

Lefteris_X
27-09-2011, 12:40
κανείς δεν φοράει απο την "μάνα" του, εκτός και αν κάνεις ειδική παραγγελία απο την Apple (αν πας στην apple.com και πατήσεις "buy" σε κάποιο MacBook Pro, τότε θα σε πάει σε μια σελίδα όπου μπορείς να παραμετροποιήσεις το μηχάνημα με έξτρα RAM, SSD, κλπ).

Οι μοναδικοί Mac υπολογιστές που έχουν SSD απο την φύση τους είναι μόνο τα νέα μοντέλα MacBook Air (για αυτό και πετάνε στο on-off, και γενικότερα για casual χρήση είναι διαμάντια, υπερ-φορητοί, υπερ-οθόνη και....Apple-υπερ-κόστος βέβαια. Ότι πληρώνεις - παίρνεις).

Chill
27-09-2011, 13:34
Κατάλαβα.

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω air ή pro γιατί ναι μεν το θέλω για επαγγελματική χρήση και την σχολή αλλά όχι να χω θέμα ξέρω γώ να παίξω μια 720p ταινία ή κανένα παιχνίδι της blizz.......

Maximum 15 κατοστάρικα έχω δεδομένα.

Lefteris_X
27-09-2011, 17:49
1080p ταινίες και πχ. Wow σε μάξιμουμ σέττινγκς (για την ανάλυση οθόνης που παρέχεται), τα "μασάει" για πλάκα ένα MacBook Air 11.6 ή 13.3 ιντσών...

Chill
27-09-2011, 18:00
Γενικά τι προτείνεις εσύ air ή pro 13άρι; Καμιά σελίδα για pros cons;

Εκτός του wow φυσικά με ενδιαφέρουν sc2 και diablo 3 (όταν με το καλό έρθει) και από εκεί και πέρα απολύτως τίποτα από πλευράς gaming.

Ξέρω ότι η apple έχει δικά της office αλλά εγώ χρειάζομαι και χειρίζομαι τα κλασσικά office των win. Παίζει εγκατάσταση των office? Στο official os εννοώ όχι με dual boot και λοιπά. Δεν πρόκειται να μπουν win στο μηχάνημα. Θέλω να πειραματιστώ με κάτι εντελώς διαφορετικό γι΄αυτό και η μετάβαση πρωτίστως.

Η αγορά από που προτείνετε να γίνει; Λέω να πάω κατευθείαν isquare στο golden.....Επειδή δεν γνωρίζω τι και πως, παίζουν ετοιμοπαράδοτα ή θέλει κάποιο διάστημα για να έρθουν; Σε κανένα 15νθήμερο υπολογίζω να έχω τα γκάφρα για την δουλειά και σε ένα 20ήμερο να μου είναι απαραίτητη η χρήση φορητού.

Lefteris_X
27-09-2011, 21:30
ουσιαστικά Air και Pro 13.3 φοράνε το ίδιο hardware, με προβάδισμα σε ισχύ να έχει το 13.3 μοντέλο (τσέκαρε σελίδες με benchmarks αν θέλεις).

τα παιχνίδια που αναφέρεις σίγουρα θα τα παίζει καλά, στην ανάλυση της οθόνης του.

Επίσης, προσωπικά έχω (και κάθε μέρα δουλεύω με αυτό) το Word 2011, που είναι μέρος της σουίτας Office 2011, που έχει επίσημα εκδώσει η Microsoft.
Για την ιστορία, η ίδια η Microsoft ανέκαθεν έβγαζε και μία έκδοση για Mac OS, μόνο κάποια λίγα χρόνια στα τέλη της προηγούμενης δεκαετίας το είχε σταματήσει (δηλαδή απο το Office 2001 το βγάζει σερί....πχ υπάρχει το Office 2004, 2008 και τώρα 2011).

Ταχύτητα για το Word 2011, είναι σχεδόν ακαριαία (για να μην πω απολύτως ακαριαία), στον MacBook Pro 15.4 που έχω ημερομηνίας mid 2009 (Core 2 Duo 2.8GHz, 4 GB RAM, GeForce 9400M + 9600GT με 512MB GDDR3 RAM).

Απο εκεί και πέρα, αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι η αυτονομία της μπαταρίας και τι σόι θύρες / βύσματα θέλεις.

Όπως και να έχει να πάρεις μηχάνημα με την Thunderbolt θύρα, στο μέλλον θα με θυμηθείς (για εξωτερικά εξαρτήματα πάσης φύσεως, όχι μόνο σκληρούς, είναι η καλύτερη και...ήρθε για να μείνει στο τεχνολογικό τοπίο).

Άντε και καλή αγορά! (η οποία προτείνω να γίνει απο το εξωτερικό μπας και γλυτώσεις κανά φράγκο. Αν θες ντε και καλά απο εσωτερικό, ακολούθα το skroutz.gr και ΑΠΕΦΥΓΕ πάση θυσία τα "dedicated" μαγαζιά όπως Πλαίσιο/Mutlirama/Public γιατί είναι ΚΑΡΑ άσχετοι απο Mac, ότι σου πουν είναι ή λιγοστό - ανούσιο ή παραπληροφόρηση και επίσης απέφυγε την Systemgraph οι τύποι είναι εκμεταλλευτές στις τιμές και στην aftersales εξυπηρέτηση. Προτείνω όπως είπα, ή αγορά απο το εξωτερικό ή αν είναι για εσωτερικό απλά, πήγαινε στο φθηνότερο μαγαζί και γράψε στα @@ σου βιτρίνες και εξυπηρετήσεις, που έτσι κ αλλιώς είναι για τον φούτσο τελείως).

Chill
27-09-2011, 21:39
Ωραια,ευχαριστώ.Μάλλον για το air με βλέπω κυρίως λόγω ssd που με να superdriver και ενα magic mouse μου βγαίνει περίπου στα χρήματα που διαθέτω :-)

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

minaras_tio
27-09-2011, 22:37
Η apple ανακοινωσε επισημα το event για τις 4 Οκτωβριου!!
Ολο και πλησιαζει το νεο iphone...

litanies
27-09-2011, 23:53
ωραία. να είμαστε καλά, να έχουμε βρει δουλειά και του χρόνου παίρνουμε το iphone 6 :)

criter
28-09-2011, 00:32
Ωραια,ευχαριστώ.Μάλλον για το air με βλέπω κυρίως λόγω ssd που με να superdriver και ενα magic mouse μου βγαίνει περίπου στα χρήματα που διαθέτω :-)

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

καλυτερα να πας σε ενα 15αρι pro με ι7 και να βαλεις τον ssd αργοτερα μονος σου, Οι ιντσες και ο επεξεργαστης δεν αλλαζουν μετα. Το mouse και τα αλλα τα παιρνεις και αυτα μετα αν ειναι. Βεβαια και παλι κοστιζει πανω απο δυο χιλιαρικα αυτο που λεω, οποτε... εσυ ξερεις αναλογα με το ποσα διαθετεις. Το 13 ειναι λιγο μικρο για μενα, οχι πως δεν ειναι καλο.




Όπως και να έχει να πάρεις μηχάνημα με την Thunderbolt θύρα, στο μέλλον θα με θυμηθείς (για εξωτερικά εξαρτήματα πάσης φύσεως, όχι μόνο σκληρούς, είναι η καλύτερη και...ήρθε για να μείνει στο τεχνολογικό τοπίο).



Εχω ενα MacBook Pro 15,4 i7 με θυρα Thunderbolt, αλλα δεν υπαρχει τροπος να την χρησιμοποιησω προς το παρον. Εχω βαλει στο ματι την καινουργια οθονη της Apple που συνδεεται με Thunderbolt.

Chill
28-09-2011, 00:56
Χωρίς mouse πως θα το χρησιμοποιήσω?Με το trackpad?I d rather shoot myself xexe.Δεν παίζει cent πάνω από 1500....

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

criter
28-09-2011, 12:30
Γιατι νομιζεις πως με το magicmouse θα μπορεις να παιζεις; Anyway μικρη η διαφορα, καπου 70 ευρω κανει, δεν γλυτωνεις και πολλα σε σχεση με την τιμη του υπολογιστη.

Εναν SSD σκλρο παντως τον και βαζεις μονος σου με κοστος απο 250 ευρω αν δεν κανω λαθος.

Παντως οτι mac και να παρεις θα αξιζει,
Καλη αγορα

Valkyre
28-09-2011, 12:39
το magic mouse ειναι ολα τα λεφτα, αλλα οπως λεει και ο criter δεν ειναι για gaming Chill. Ειναι οτι πρεπει για browsing και ολες τις αλλες λειτυοργιες αλλα ιτ σακς γουεν ιτ κομς του γκεημινγκ! :D

Chill
28-09-2011, 13:44
Μα ρε παιδιά το macbook ΔΕΝ θα είναι για gaming......απλά θα ήθελα να έχω και αυτήν την δυνατότητα αν ποτέ χρειαστεί και είμαι εκτός.

Το magic mouse προφανώς και δεν είναι για gaming, απλά με το trackpad εγώ δεν μπορώ ούτε να σερφάρω, οπότε με την αγορά του macbook αν δεν πάρω και ένα ξεχωριστό mouse θα ναι σαν να μην το πήρα.

Δεν μου απαντήσατε ακόμα στο εξής. Αν υπάρχουν air διαθέσιμα ή πρέπει να τα προπαραγγείλω; Θα πάρω αυτό με τον 128άρη ssd. Τα γκάφρα βρέθηκαν οπότε πιθανόν να πεταχτώ και τις επόμενες μέρες για την αγορά του. Η αγορά θα γίνει από το isquare του Golden.

Όντας άσχετος πρέπει να προσέξω κάτι κατά την αγορά;

Α και κάτι ακόμα. Τα κλασσικά stickάκια για internet "παίζουν" σε mac ή θέλει καμιά παπάτζα;

personGR
28-09-2011, 16:26
Δεν μου απαντήσατε ακόμα στο εξής. Αν υπάρχουν air διαθέσιμα ή πρέπει να τα προπαραγγείλω; Θα πάρω αυτό με τον 128άρη ssd. Τα γκάφρα βρέθηκαν οπότε πιθανόν να πεταχτώ και τις επόμενες μέρες για την αγορά του. Η αγορά θα γίνει από το isquare του Golden.


Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο τα καταστήματα που εμπορεύονται Apple προϊόντα και να ρωτήσεις: "το τάδε λαπτοπ, το έχετε ετοιμοπαράδοτο;". Αν ναι, τηλεφωνική παραγγελία, αν όχι ευχαριστώ, γειά σας. Εγώ έτσι έκανα, και κατέληξα να πάρω το pro 13'' πριν ένα χρόνο από τα multirama (την τελευταία επιλογή μου απο τα μαγαζιά).

Αν δε δεις προκοπή, αναγκαστικά παραγγελία, από iSquare ή madmacs.

Chill
28-09-2011, 16:32
Το βρήκα ετοιμοπαράδοτο στο document στον Άγιο Δημήτριο (τουλάχιστον έτσι λέει το site τους, θα τους πάρω και τηλ την Παρασκευή γιατί μάλλον το Σαββάτο θα πάω για αγορά). Με βολεύει και σαν περιοχή οπότε μια χαρούλα.

Ανοίγουν και κατάστημα στην Γλυφάδα την Παρασκευή οπότε θέλω να πιστεύω πως θα έχουν απόθεμα.....

Lefteris_X
28-09-2011, 17:49
από την Document απέχω 500 μέτρα. Αν το πάρεις και περάσεις απο το σπίτι, θα φύγεις με 2-3 κιλά έτοιμες γνώσεις που θα σου κάνουν την ζωή σου εύκολη (απο το να ψάχνεσαι στο Internet), η μετάβασή σου Win --> Mac θα είναι αστεία και θα σε εξοπλίσω με ένα τόνο προγράμματα...

litanies
28-09-2011, 18:00
χρήσιμα προγράμματα και εδώ θέλουμε :D

Chill, join the club my friend :)

Chill
28-09-2011, 18:12
από την Document απέχω 500 μέτρα. Αν το πάρεις και περάσεις απο το σπίτι, θα φύγεις με 2-3 κιλά έτοιμες γνώσεις που θα σου κάνουν την ζωή σου εύκολη (απο το να ψάχνεσαι στο Internet), η μετάβασή σου Win --> Mac θα είναι αστεία και θα σε εξοπλίσω με ένα τόνο προγράμματα...

Καλά ρε Λευτέρ, νέα Σμύρνη δεν είσαι;

Θα σου έρθω όπως και δήποτε κάποια στιγμή αλλά όχι αυτό το Σάββατο, γιατί έχω χίλια μύρια στην περιοχή (από το να επιστρέψω την καφετιέρα μου σε κατάστημα της περιοχής γιατί μου χάλασε η Led της, μέχρι και Γαλλικά......εκεί κοντά θα κάνω :-p)

Δεν κάνω μετάβαση από win σε mac.......θα πορεύομαι και με τα δυο. Δεν πάω σε mac γιατί με κούρασαν τα win, πάω σε mac για να πειραματιστώ με κάτι νέο και να επεκτείνω το γνωστικό μου υπόβαθρο σχετικά με τα λειτουργικά (και για το showoff φυσικά αλίμονο xaxa).

Το τηλέφωνο μόνο φρόντισε να το χεις δίπλα γιατί όλο και κάτι θα χρειαστώ xaxa

Lefteris_X
28-09-2011, 21:05
χρήσιμα προγράμματα και εδώ θέλουμε :D

Chill, join the club my friend :)

βρε αδερφέ! και πως να σου δώσω τόσα γίγα; να κατέβω Πάτρα;

αν και τώρα που το σκέπτομαι.........αν μπορείς να μου εξασφαλίσεις όσο ωραία πέρασα κάποτε που είχα λιώσει (απορώ πως δεν άφησα το κορμί μου κάπου για πάντα) στα Ψηλά Αλώνια και σε κάτι μπαράκια της εποχής 1993..κατεβαίνω τώρα! :P

(για να μην αναφερθώ σε κάποιες ψηλές παρουσίες.......οι οποίες "φταίνε" που παρολίγο να αφήσω και τα κόκκαλά μου στην Πάτρα........αχχαχααχ το ξανακάνω Α-Ν-Ε-Τ-Α και χωρίς "μπλε βοήθεια" ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

giannist86
29-09-2011, 10:46
4 Οκτωβρίου το νέο iphone, προβλέπεται να έχει ελαφρώς μεγαλύτερη οθόνη, διπύρηνο επεξεργαστή, 1GB RAM, καλύτερη φωτογραφική, το νέο iCloud καθώς και (απ'ότι λέγεται) ένα νέο σύστημα φωνητικών εντολών για γενικότερο navigation και όχι μόνο κλήσεις. Αναμένεται περίπου στα μέσα του μήνα για τις μεγάλες αγορές (USA, UK, Ιαπωνία), οι υπόλοιποι απλά περιμένουμε... Επίσης μένει να φανεί αν τελικά θα βγει και μια φτηνότερη έκδοση του 4 για να ανταγωνιστεί τα φτηνά android

Valkyre
29-09-2011, 10:54
Το νεο συστημα φωνητικων εντολων ακουει στο ονομα Assistant και απο οτι εχω διαβασει πρεπει να ειναι πραγματικα απιστευτο και να σου λυνει τα χερια οταν δεν μπορεις να χειριστεις το τηλεφωνο λογω οδηγησης κλπ...

Εαν λειτουργει ετσι οπως το διαβαζω μιλαμε για απιστευτα χρησιμη εφαρμογη/υπηρεσια/feature!

giannist86
29-09-2011, 11:12
Ελπίζω να έρθει σχετικά σύντομα και σε εμάς γιατί περιμένοντας το έχω μείνει με 3G με ραγισμένη οθόνη 4 μήνες...

Valkyre
29-09-2011, 11:16
Kι εγω ειμαι με 3GS και χαλασμενο dock connector εδω και μισο μηνα... αλλα δεν με χαλασε :)

Lefteris_X
29-09-2011, 12:30
επιτέλους! βγήκε το νέο Skype για iOS, που επιτρέπει επικοινωνία μέσω Bluetooth.

Άντε γιατί αρκετές κλήσεις μου, τις κάνω μέσω 3G και Skype όταν είμαι στον δρόμο (έχω 1GB δωρεάν data), αλλά μου βγάζει το λάδι να κρατάω το τηλέφωνο στο χέρι όταν οδηγώ κ έτσι αναγκάζομαι να το έχω σε ανοιχτή ακρόαση και να ξελαρυγγιάζομαι για να με ακούσουν......χώρια που πρέπει να έχω κλειστά παράθυρα / οροφή, για να ακούω τον συνομιλητή (με τον περιβαλλοντικό θόρυβο δεν ακούγεται τίποτα σχεδόν).

Τώρα όμως με Bluetooth πιστεύω να είμαστε μια χαρά!

Valkyre
29-09-2011, 13:26
Eγω παντως το skype δεν το χρησιμοποιω πια γιατι οταν τρεχει στο background ρουφαει εντελως την μπαταρια (για κλησεις μεσω 3g δεν το συζηταμε καν....)

Χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο το Viber που πραγματικα ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ! Δεν καταναλωνει καθολου μπαταρια, ειναι αψογο σε λειτουργεια και προσφερει οτι και το skype εκτος απο βιντεοκληση και σε πολυ καλυτερη ποιοτητα if you ask me! δοκιμαστε το...

Lefteris_X
29-09-2011, 16:26
όντως viber έχω εδώ και 1,5 χρόνο, αλλά δεν έχω πάνω απο 7-8 άτομα που να το χρησιμοποιούν, οπότε ενώ είναι καλό, δεν έχω χρήστες (που ενδιαφέρομαι να συνομιλήσω μαζί τους) δε.

Ειδάλλως με το Viber θα ήμουν κ εγώ.

Όσο περί background, καμία εφαρμογή δεν έχω στο background ποτέ.

Άλλωστε για αυτό έχω μείνει στο iOS 3.1.2 και δεν έχω πάει στο 4.x, δεν μου προσφέρει τίποτα (για εμένα) που να με εξυπηρετεί. Τα έχω όλα τακτοποιημένα και όμορφα απο μόνος μου. Ότι θέλω το κάνω πάντα, μα πάντα, σε single-task και όχι ταυτόχρονα.

Άλλωστε το iPhone το χρησιμοποιώ περισσότερο ως phone και λιγότερο για όλα τα άλλα (συνήθως παίζω Pacman, MS Pacman, Pacmania και Bubble Bobble και μέχρι εκεί).

Valkyre
29-09-2011, 16:34
ναι αλλα ετσι δεν μπορεις ποτε να λαβεις τηλεφωνημα ετσι δεν ειναι? Θα πρεπει να ενημερωθεις απο καποιον να ανοιξεις το skype για να λαβεις τηλεφωνημα. Εκτος κι αν εγω κατι λεω λαθος.

Παντως ναι παιζει ρολο ποιος εχει viber. Εγω παντως εχω βολευτει καργα... οι κολλητοι μου εχουν viber το αμορε επισης οποτε ειμαι κομπλε.

Το 3GS να μην τα ειχε παιξει τελευταια και δεν θα κοιταζα καν για αγορα νεου iphone οπως κοιταω τωρα... λολ

litanies
29-09-2011, 16:35
βρε αδερφέ! και πως να σου δώσω τόσα γίγα; να κατέβω Πάτρα;

αν και τώρα που το σκέπτομαι.........αν μπορείς να μου εξασφαλίσεις όσο ωραία πέρασα κάποτε που είχα λιώσει (απορώ πως δεν άφησα το κορμί μου κάπου για πάντα) στα Ψηλά Αλώνια και σε κάτι μπαράκια της εποχής 1993..κατεβαίνω τώρα! :P

(για να μην αναφερθώ σε κάποιες ψηλές παρουσίες.......οι οποίες "φταίνε" που παρολίγο να αφήσω και τα κόκκαλά μου στην Πάτρα........αχχαχααχ το ξανακάνω Α-Ν-Ε-Τ-Α και χωρίς "μπλε βοήθεια" ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

κατέβα εσύ και κάτι θα κάνουμε αν και δεν ξέρω τι έχει απομείνει στην πατρα από το 1993 :D

Lefteris_X
29-09-2011, 16:48
και να έχει μείνει, ποιος σου είπε ότι θέλω παλιά γενιά;

πλέον, μόνο προϊόντα φρέσκα απο το "εργοστάσιο"....ήτοι κάτω των 19 (και πάλι πολύ είπα)......ακόμα καλύτερα άμα είναι "άστρωτο" μουάχχαχααχαχαχ για να του κάνω το πρώτο τεστ ντράιβ.

αλλά να κατέβω.......δύσκολο το βλέπω. Πια.

Τελευταία φορά πήγα Πάτρα το 1995, με το Honda NSR Gull Arm.... (επιστροφή δικάβαλο, Πάτρα - Ισθμός Κορίνθου, σε 40 λεπτά. Μαλλιά - κουβάρια, με φανέλλα - σορτσάκι και εννοείται χωρίς κράνος. Ινδιάνος τότε ο Λευτέρης. Με το θάνατο ρίχναμε τα ζάρια κάθε μέρα χααχχαχααχαχ.....και κέρδιζα, ειδάλλως δεν θα ήμουν εδώ αλλά στο 3ο νεκροταφείο)

Τώρα δεν με βλέπω......χωρίς "κίνητρο" κιόλας :P

litanies
30-09-2011, 02:34
έχω μια "καλή" γειτόνισσα.... :D

modecris
30-09-2011, 02:57
έχω μια "καλή" γειτόνισσα.... :D

Τι?
ποιός?
πού?
πότε?
γιατί?

MajereMP44
30-09-2011, 10:41
Lefteris_X σε οποιο thread να μπω τρεμω!Ρε να πηγαινουμε τοιχο τοιχο μεσενα!Γυναικοπαιδα να τα κρυψουμε κλπ LOL πλακιτσα ε :P

Valkyre
30-09-2011, 10:58
Παιδια απλα υπενθυμιζω τον τιτλο του θρεντ!

Lefteris_X
30-09-2011, 17:02
πέθανα στα γέλια με τα 2 τελευταία ποστ.....ειλικρινά!

αχαχαχαχαχαχ τι να κάνω ρε γμτ έχω μια αδυναμία κ εγώ.....:D:D

litanies
30-09-2011, 19:53
Τι?
ποιός?
πού?
πότε?
γιατί?

αυτά είναι για τους φιλοξενούμενους :D

Chill
30-09-2011, 20:19
Τα κλασσικά stickάκια των εταιριών κινητής τηλεφωνίας δουλεύουν κανονικά με mac έτσι;

Chill
01-10-2011, 21:11
Εδώ και μερικές ώρες ευτυχής κάτοχος ενός macbook air 13 :-D

Δεν ξέρω που πάνε τα 4, το παλεύω ακόμα.

Λοιπόν Λευτέρ η document Λεωφόρο Βουλιαγμένης πάπαλα. Μεταφέρθηκαν χτες Γλυφάδα.....στο site τους βέβαια αναγράφουν "Tώρα και στη Γλυφάδα".....ενώ θα έπρεπε να γράφουν "Μεταφερθήκαμε στην Γλυφάδα"......Τσάμπα ανέβηκα και κατέβηκα την Βουλιαγμένης. Να μην τα πολυλογώ πήγα στην Γλυφάδα....Άλλο τραγικό λάθος ως διεύθυνση αναγράφουν "Μεταξά" ενώ η κανονική είναι "Μπλα μπλα μπλα μπλα Μεταξά"...... με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το βρω στο Aura Gps που έχω φορτωμένο στο Desire.....Πάλι καλά που η συγκεκριμένη οδός είναι η κεντρικότερη της Γλυφάδας οπότε το βρήκα asap. Εξυπηρετικότατοι στο κατάστημα, ιδίως μια γυναίκα εκεί μέσα πραγματικό αστέρι. Εξαιτίας της μάλλον δύσκολα θα προμηθευτώ από άλλο κατάστημα προϊόντα της Apple :-p

Ωραίο μηχανηματάκι αλλά φυσικά θα κριθεί σε βάθος χρόνου.

Tώρα κατεβάζω office for mac για ένα πρώτο τεστ. Δεν μου λέτε η αντίστοιχη office suite της apple πως λέγεται; Να φανταστώ ότι παίζουν σπασμένα τα προγράμματα έτσι;

Η ταχύτητα στο scrolling του magic mouse από που αλλάζει ρε παιδιά, γιατί ακόμα με το trackpad παίζω....

Και περιμένω ακόμα απάντηση για το προηγούμενο μήνυμα μου σχετικά με τα 3gs stickάκια των εταιριών κινητής. Για το internet on the go της cosmote με κάρτα ενδιαφέρομαι για να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Αυτά!!! Όποιος δεν έχει όρεξη για πρίξιμο παρακαλείται να μην ξαναμπεί στο θέμα για καμιά βδομάδα.....τουλάχιστον lol.

Lefteris_X
01-10-2011, 21:18
μεγειά απο εμένα καλο - τάξιδος!

με ένα τηλεφωνάκι θα λυθούν όλα τα ζητήματά σου. Πιο εύκολο για εμένα.

Γιατί απο εδώ με κείμενο, χλωμό απο μεριάς μου να βοηθήσω: απο το να γράφω κατεβατά (γιατί η μια λέξη κλειδί, χρειάζεται μια παράγραφο επεξήγησης "για αυτό το λόγο το κάνουμε αυτό".......κοκ για την κάθε λέξη-κλειδί).......προτιμώ τηλεφωνάκιον και ακόμα καλύτερα ichat (φτιάχνεις ένα account) και με remote-controlling θα κάνουμε ένα μινι-σεμιναριάκι στο τσάκα - τσάκα.

Για μέσα απο εδώ, ξαναλέω (επειδή έχω "φάει αυτό το πακέτο" με το κείμενο πολλές φορές και δεν το παλεύω για τέτοια ζητήματα), δύσκολο να βοηθήσω.

Katana
02-10-2011, 00:58
Εδώ και μερικές ώρες ευτυχής κάτοχος ενός macbook air 13 :-D

Δεν ξέρω που πάνε τα 4, το παλεύω ακόμα.

Λοιπόν Λευτέρ η document Λεωφόρο Βουλιαγμένης πάπαλα. Μεταφέρθηκαν χτες Γλυφάδα.....στο site τους βέβαια αναγράφουν "Tώρα και στη Γλυφάδα".....ενώ θα έπρεπε να γράφουν "Μεταφερθήκαμε στην Γλυφάδα"......Τσάμπα ανέβηκα και κατέβηκα την Βουλιαγμένης. Να μην τα πολυλογώ πήγα στην Γλυφάδα....Άλλο τραγικό λάθος ως διεύθυνση αναγράφουν "Μεταξά" ενώ η κανονική είναι "Μπλα μπλα μπλα μπλα Μεταξά"...... με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το βρω στο Aura Gps που έχω φορτωμένο στο Desire.....Πάλι καλά που η συγκεκριμένη οδός είναι η κεντρικότερη της Γλυφάδας οπότε το βρήκα asap. Εξυπηρετικότατοι στο κατάστημα, ιδίως μια γυναίκα εκεί μέσα πραγματικό αστέρι. Εξαιτίας της μάλλον δύσκολα θα προμηθευτώ από άλλο κατάστημα προϊόντα της Apple :-p

Ωραίο μηχανηματάκι αλλά φυσικά θα κριθεί σε βάθος χρόνου.

Tώρα κατεβάζω office for mac για ένα πρώτο τεστ. Δεν μου λέτε η αντίστοιχη office suite της apple πως λέγεται; Να φανταστώ ότι παίζουν σπασμένα τα προγράμματα έτσι;

Η ταχύτητα στο scrolling του magic mouse από που αλλάζει ρε παιδιά, γιατί ακόμα με το trackpad παίζω....

Και περιμένω ακόμα απάντηση για το προηγούμενο μήνυμα μου σχετικά με τα 3gs stickάκια των εταιριών κινητής. Για το internet on the go της cosmote με κάρτα ενδιαφέρομαι για να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Αυτά!!! Όποιος δεν έχει όρεξη για πρίξιμο παρακαλείται να μην ξαναμπεί στο θέμα για καμιά βδομάδα.....τουλάχιστον lol.

Καλορίζικο Chillάκο!!! Για ό,τι θες, στείλε πμ!!:a020:

WolfRathmA
03-10-2011, 03:45
Tώρα κατεβάζω office for mac για ένα πρώτο τεστ. Δεν μου λέτε η αντίστοιχη office suite της apple πως λέγεται; Να φανταστώ ότι παίζουν σπασμένα τα προγράμματα έτσι;



iWork λεγεται η αντιστοιχη...


Η ταχύτητα στο scrolling του magic mouse από που αλλάζει ρε παιδιά, γιατί ακόμα με το trackpad παίζω....

Το system preference δε σου αρεσει; =Ρ


Και περιμένω ακόμα απάντηση για το προηγούμενο μήνυμα μου σχετικά με τα 3gs stickάκια των εταιριών κινητής. Για το internet on the go της cosmote με κάρτα ενδιαφέρομαι για να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Μπες εδω και ο θεος βοηθος... LOL

Για Lion δε ξερω αν υποστηριζουν μεχρι στιγμης.

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T13_20/section/Drivers


Καλοριζικος... Αν και δε περιμενα να παρεις ποτε Apple προϊόν...

Οποτε επειδη στο χρωσταω... i-to-hell!!!! =P κ0λ0φανμποϊ του κερατα!!! :a045:

Valkyre
03-10-2011, 13:36
Aπο οτι ακουγεται παιδια μαλλον για iphone 4S παμε και για ενα απλο iphone 4 μικροτερης χωριτηκοτητας. Το iphone 4 το απλο δεν θα εχει διαφορες με το τωρινο, εκτος απο μικροτερη χωριτηκοτητα και λογικα δελεαστικη (σε εισαγωγικα) τιμη.

Το 4S θα ειναι ενα iphone 4 εξοπλισμενο με τον Α5, 8 mp camera, 1 gig ram (εγω δεν νομιζω οτι θα βαλουν 1 gig αλλα τεσπα) και ισως να εμαφνιστει και εκδοση 64 GB.

Ολα αυτα ειναι οι τελευταιες εντονες φημες απο mcrumors και ολα δειχνουν οτι iphone 5 δεν θα υπαρξει, δηλαδη με ολοκληρωτικο redesign. Πραγμα που εμενα με ξενερωνει αφανταστα γιατι εγω περιμενα ενα iphone 5 και πιο πολυ περιμενα μια μεγαλυτερη οθονη. Η 3,5 ιντσες για smartphone αρχιζουν και δειχνουν λιγες... κι εγω εχω μεινει τωρα με ενα ψιλοτελειωμενο iphone 3gs...

first world problems lol! :P

Με λιγα λογια ή θα πρεπει να παρω το 4 S που δεν το θελω ή ενα μεταχειρισμενο 4. Αυριο βεβαια θα τα μαθουμε ολα οποτε ιδωμεν!

minaras_tio
03-10-2011, 15:47
Μη μου λες τετοια τωρα γιατι εχω προετοιμαστει για 4αρα οθονη!
Ελπιζω να βγεις ψευτης!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Valkyre
03-10-2011, 16:01
μακαρι... κι εγω το ιδιο ευχομαι αλλα οι μεχρι τωρα ενδειξεις.... :(

Chill
03-10-2011, 16:11
Καλοριζικος... Αν και δε περιμενα να παρεις ποτε Apple προϊόν...

Οποτε επειδη στο χρωσταω... i-to-hell!!!! =P κ0λ0φανμποϊ του κερατα!!! :a045:

Thanks μαρή :-D

Τι δεν περίμενες να πάρω ρε ποτέ apple προϊόν. Έχω ipod από τότε που νόμιζες ότι apple σημαίνει απλά μήλο και όχι το όνομα μιας εταιρίας υπολογιστών xaxa

Αλλά ναι γενικά πρώτος mac



iWork λεγεται η αντιστοιχη...

Το μαθα αυτό. Google is my friend.......




Το system preference δε σου αρεσει; =Ρ

Απλά είχα απορίες κάποιου που ανοίγει για πρώτη φορά mac ffs δεν φταίω.

Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με την πάρτι του για να είμαι ειλικρινής....σιγά σιγά

WolfRathmA
04-10-2011, 01:23
Νομιζω απο safari αν πας και preferences εχει και εκει περα επιλογη για το scrolling. Δε θυμαμαι καλα ομως. Δες το =Ρ

Chill
04-10-2011, 01:32
Το φτιαξα ρε τι με πέρασες..... :D

WolfRathmA
04-10-2011, 01:43
Ωραιος...

Εγω εγινα MS fanboy ε... Να το ξες...

Καινουριο Xbox S, κινητο με windows phone 7.5 και δε συμμαζεύεται... =Ρ fuck apple!! xD

Chill
04-10-2011, 03:04
ΞΟΥΤ ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΔΩ :-D

LOL

Lefteris_X
04-10-2011, 10:03
αίσχος και παρακμή. nuff said.

(χωρίς λολ - αλήθειες λέμε τώρα)

Dinos
04-10-2011, 10:20
πιστευει καποιος οτι σημερα θα ανακοινωθει εκτος απο το 4s και νεο i phone 5 ???

Valkyre
04-10-2011, 10:24
^^ Απο αυτα που ακουγονται δυσκολο. Μακαρι γιατι εαν βγει iphone 4S θα ειναι μεγαλη βλακεια και επειδη εχω χαλασμενο το 3GS ξερω οτι θα μπω στον πειρασμο... αλλα δεν αξιζει ρε γμτ...

Λογικα λοιπον θα ακουσουμε για ενα φτηνο απλο iphone4 με μικρη χωρητικοτητα (8 GB) και ενα 4S

Ιδωμεν...

Dinos
04-10-2011, 10:33
^^ ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και εγω.εχω το 3g το οποιο τα εχει ψιλοφτυσει και εκανα υπομονη να βγει το 5 αφου δεν πηρα τοσο καιρο το 4 αλλα μαλλον δεν θα την παλεψω αλλο και θα το παρω. Βεβαια η ελπιδα πεθαινει τελευταια ας περιμενουμε μεχρι τις 20.00

Valkyre
04-10-2011, 10:46
^^ Ακριβως τα ιδια κι εγω... βεβαια αν βγουν αληθινες οι φημες το 4S θα ειναι σημαντικα πιο δυνατο απο το απλο 4αρι που κυκλοφορει τωρα. Και το σχημα του εμενα δεν με χαλαει. Αυτο που με ξενερωνει απιστευτα ειναι..... η οθονη του....χρειαζεται μεγαλυτερη οθονη το iphone επιγοντως...

Lefteris_X
04-10-2011, 12:06
εμ τα λεγα - δεν τα έλεγα τόσους μήνες πριν;

ενδέχεται να πάμε για 2 νέα μοντέλα.

Πάντως το υπερ-σούπερ Νο5 (ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί) δεν το βλέπω για τώρα, για αρκετούς λόγους που δεν θα αναλύσω εδώ (άλλωστε τα είχα ξαναπεί παλαιότερα σε διάσπαρτα ποστ).

Αυτό θα πάει για σχεδόν ταυτόχρονη ανακοίνωση με το iPad 3 - καθότι και τα δύο θα έχουν διπλάσια ανάλυση οθόνης, ενώ το ανοιξιάτικο iPhone θα έχει και μεγαλύτερη οθόνη, λόγω διαφορετικής σχεδίασης εντελώς. Τα τωρινά μοντέλα (ή το τωρινό) επειδή δεν θα έχει ιδιαίτερη διαφορά στο design εκτός ίσως απο το πίσω μέρος που δεν παίζει ρόλο, δεν θα μπορεί να αυξηθεί το μέγεθος της οθόνης.......ίσως μόνο απο 3.5 ίντσες να πάει στις 3.7 (δηλαδή να "σβηστούν" τα μαύρα borders/όρια δεξιά κ' αριστερά της οθόνης που συνεπάγεται και μια απειροελάχιστη αύξηση στον κάθετο άξονα Y).

αυτά. τα ολίγα.

Σόρρυ που τα ξαναείπα, καθώς τα έχω ξαναπεί αρκετές φορές, μήνες πριν.

Valkyre
04-10-2011, 12:20
Δηλαδη αυτα που διαβαζουμε για ανοιξιατικο iphone 5 (φημες) ευσταθουν? Αν ναι τι καινουργια πρακτικη ειναι αυτη και τι βαση εχουν οι φημες αυτες? Ειναι δηλαδη πιθανες? αρκετα πιθανες? ή απλα απιθανες?

Μου φαινεται πολυ κουλο να παρουσιαζουν νεα τακτικη με καινουργια τηλεφωνα καθε φθινοπωρο και ανοιξη. Ενταξει δεν ειμαι ο πλεον σχετικος και δικτυωμενος αλλα δεν θελω να παω να δωσω τοσα λεφτα για ενα Iphone 4S αν κυκλοφορησει την ανοιξη Iphone 5... Ημαρτον δηλαδη ρε apple...

Lefteris_X
04-10-2011, 16:17
όλα αυτά που ακούγονται είναι φήμες και τίποτα άλλο.

αυτά που ήταν γνωστά εδώ και 10 μήνες είναι:

οθόνη περισσότερων ιντσών και μεγαλύτερης ανάλυσης ώστε να διατηρείται ο χαρακτηρισμός Retina Display (*)

δυνατότερο σετ cpu+gpu συνοδεία επαρκούς RAM

iOS 5 με ότι συνεπάγεται αυτό

κάμερα 8MPixel με ενδεχόμενη την δυνατότητα 1080p βίντεο

νέες θύρες επέκτασης (?)

Λοιπόν.

Αυτά είναι τα γνωστά όπως είπα εδώ και 10 μήνες περίπου (7-10 μήνες, με τελευταίο το iOS 5 που παρουσιάστηκε το καλοκαίρι), ως στοιχεία. Εκεί που είναι το αστεράκι, υπάρχει σχετικό βάθος ανάλυσης / εξήγησης. Εκεί που είναι το ερωτηματικό "?", σημαίνει ότι είναι αβέβαιο το χαρακτηριστικό.

Απο εκεί και πέρα, η Apple ανακάλυψε κάποια πράματα, τα έβαλε στο τραπέζι και αποφάσισε τι θα κάνει - αυτό θα μας πει στο event σήμερα εξ ου και η πρόσκληση στους δημοσιογράφους λέει "Let's talk about iPhone".

Αυτά που ανακάλυψε και ανέλυσε / έλαβε σοβαρά υπόψη της είναι:

η νέα οθόνη (μέγεθος/ανάλυση) θα κοστίσει πολλά χρήματα, εάν παραγγελθεί τώρα για το iPhone, παρά μετά, το 2012, μαζί με την νέα οθόνη για το iPad 3 (αυτά που έλεγα σε άλλο ποστ). Επίσης η νέα οθόνη, απαιτεί αρκετά περισσότερη μπαταρία = μεγαλύτερο κόστος, αλλά και νέα σχεδίαση εντελώς του iPhone, ώστε να χωράει η μπαταρία, αλλά και η νέα (μεγαλύτερη) οθόνη.

επίσης, η Apple παρατηρεί ότι η αγοραστική δύναμη των χωρών που "ρουφούσαν" με την μία τα νέα gadget της (USA, Europe) τραβάει ΜΕΓΑΛΑ ζόρια οικονομικής φύσεως.

Οπότε αποφάσισε το εξής απλό:

δεν θα βγάλω καθόλου για αυτό το χρόνο, το 2011, κανένα πραγματικό νέο μοντέλο iPhone, για λόγους δικό μου κόστους και γιατί ο κόσμος έχει μεγάλα οικονομικά ζόρια (α), οπότε ένα ακριβό (λόγο κατασκευής) iPhone θα "χτυπάει" πολύ άσχημα στην ήδη "elite" εικόνα της εταιρείας (β).

Πως όμως θα δείξω ότι δεν προσπερνώ (skip) ένα ολόκληρο έτος τεχνολογίας και ανταγωνισμού, ώστε να διατηρήσω το πελατολόγιό μου και ταυτόχρονα την αξία της μετοχής μου (που εκεί παίζονται όλα);

Απλό: το Φθινόπωρο θα ανακοινώσω ένα αναβαθμισμένο iPhone 4 (με σμικρυσμένα τα specs του iPad 2 + 8MPixel κάμερα, ότι είχε κάνει δηλαδή με το αρχικό iPhone 4, που είχε τα ελαφρώς αναβαθμισμένα τα specs του iPad 1)......στην ίδια τιμή με το τωρινό iPhone 4 ......

και .........

.......άλλο ένα μοντέλο iPhone 4 με τα specs του "τωρινού" iPhone 4, ίσως λιγότερο αποθηκευτικό χώρο, σε πιο φιλική τιμή.


Έτσι θα πετύχει με ένα σμπάρο 4 τρυγόνια:

τον σχετικό κορεσμό της δίψας των απανταχού Apple-άδων, για ένα νέο gadget και την παρουσία προϊόντος εντός του 2011, σε συνδυασμό με την έλξη που θα προκαλέσει το iOS 5.

την ανανέωση της δίψας, ακόμα πιο φουντωμένης, για το iPhone 5 (ή 6, whatever) και το iPad 3.

την εικόνα της εταιρείας Apple, ως πιο "ανθρώπινη" και "κοντά στον πολίτη, στις δύσκολα οικονομικά εποχές", λόγω της επιλογής μεταξύ δύο "νέων" μοντέλων, μάλιστα το ένα ίδιο με το τωρινό iPhone 4 αλλά αρκετά πιο φθηνό.

και τέλος, την διατήρηση μιας δυνατής οικονομικής υπεροχής + μετοχικής αξίας, στην πρώτη εμφάνιση της εταιρείας, στην μετά-Jobs εποχή.


Αυτά αναμένω, χωρίς βέβαια να βάζω το χέρι μου στο Ευαγγέλιο ή στην φωτιά.

Valkyre
04-10-2011, 16:32
Πολυ ομορφα ολα αυτα και ολοι περιμενουμε οντως να δουμε τι θα πουν. Αλλα θα τους παραδεχθω πραγματικα αν γυρισουν και μου πουν οτι "ξερεις κατι, σε 5 με 6 μηνες θα βγαλω το iphone 5" πραγμα που φυσικα δεν θα το κανουν γιατι δεν ειναι ηλιθιοι. Αλλα αν γινουν ολα αυτα που πολυ σωστα εχεις πει τοτε μιλαμε για μεγαλη κομπινα απο πλευρας τους.

Αν δεν ειχα προβληματικο 3GS δεν θα το σκεφτομουν καθολου γαμωτο, αλλα τωρα....

Σου λεω αν ξερω μετα βεβαιοτητος οτι θα βγει το 5 την ανοιξη, απλα θα πηγαινα να επερνα ενα κινητο οτι ναναι να με βγαλει μεχρι τοτε...

minaras_tio
04-10-2011, 16:47
Οτι και να βγαλουν σημερα παιδια θα πουλησει τρελα γιατι θα εχει το μηλαρακι απο πισω!



Sent from my iPhone using Tapatalk

ps4
04-10-2011, 19:35
Να πω και εγω την γνωμη μου;

momentum mode on
Αν η apple δεν βγαλει στα αμεσως επομενα χρονια/μηνες ενα κινητο φτηνο, 300 ευρω μεγιστη τιμη θα παει απατη στα τηλεφωνα.
momentum mode off.

Valkyre
04-10-2011, 19:56
^^ Aυτο μαλλον θα κανει τωρα Στελαρα. Γι αυτο θα ανακοινωσει το iphone 4 με 8 GB και λογικα "προσιτη" τιμη καπου εκει κοντα που αναφερεις πιστευω.

Παντως δυσκολα θα παει απατη... ο κοσμος κανει σαν τρελος... εδω πουλησε το ipad σαν τρελο που εγω ακομα αδυνατω να καταλαβω το γιατι....

kostasb13
04-10-2011, 20:15
Aν δεν εχει μεγαλυτερη οθονη θα ξενερωσω. Περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο αυτο περιμενω/ελπιζω απο το νεο μοντελο. Oι 3,5 ιντσες πλεον δεν ειναι αρκετες για ενα smartphone

ps4
04-10-2011, 20:48
Πρεπει να το κανει Μητσο γιατι θα χρειαστει τον κοσμο που θελει ενα entry level κινητο (οσο entry μπορει να ειναι ενα κινητο των 300 ευρω που κανει παπαδες) γιατι θα χρειαστει την βαση. Ενας ανθρωπος που θελει να μπει στον κοσμο των smartphones αλλα δεν ΘΕΛΕΙ να δωσει εναν σκασμο λεφτα (670 ευρω) για κινητο, θα κοιταξει android και λοιπα.

Οι παιχτες ειναι πολλοι πλεον και η ελιτιστικη συμπεριφορα δεν θα σηκωσει για πολυ. Καλο το μηλο αλλα παιζουν και αλλα φρουτα στην αγορα.


Κανα link ρε παιδια να το δουμε live παιζει;

Lefteris_X
04-10-2011, 20:59
12:58PM "Ladies and gentlemen, our presentation will begin shortly." (δηλαδή 19.58 ώρα Ελλάδας)


και ναι είχα δίκιο..........iPhone 4S ολόιδια οθόνη.........old fart has spoken :P

Valkyre
04-10-2011, 21:15
Eδω θα βρειτε live coverage του event που ανανεωνεται αυτοματα. Δεν θα βρειτε πουθενα βιντεο γιατι τα μπλοκαρει ολα η apple.... (ελεος..)

http://live.gdgt.com/live-apple-iphone-5-event-coverage/

Αυτη τη στιγμη ειναι οτι καλυτερο διαθετουμε.

Lefteris_X
04-10-2011, 21:32
υπάρχουν πολλά live

υπάρχει του engadget, του apple insider, διάφορα...

πάντως η προσέλευση του online κόσμου είναι τεράστια.........το engadget που έχει γαιδούρια servers έπεσε 2-3 φορές!

EDIT: και συνεχίζει να πέφτει με ρυθμό πολυβόλου........κάθε λεπτό πέφτει.........ε, ρε γέλια. Πάντως παιδιά, τόσες δεκαετίες παρακολουθώ τέτοια event της Apple, πάντα της πουτ@ν@ς γινόταν απο κόσμο......και απο τότε που βγήκε και το Internet, πάντα χαμός γινόταν στις online συνδέσεις και έπεφταν οι σελίδες.

Valkyre
04-10-2011, 21:54
live video? γιατι εγω στο endgadget ειμαι και δεν εχει τιποτα σε μορφη βιντεο. Μονο updates coverage εχει.

Παντως μεχρι στιγμης ολο βλακειες λενε... δηλαδη δεν ειναι βλακειες, απλα ειναι βαρετα για εμας που δεν ειμαστε μετοχοι, τα κλασσικα των παρουσιασεων...

Lefteris_X
04-10-2011, 21:57
τα είπα; δεν τα είπα;

απολαύστε iPhone 4S: με τα στοιχεία (όπως λένε τώρα live) του προηγούμενου ποστ μου.


EDIT: για εμένα όμως που αναλύω και μελετώ στο σύνολό της, την εταιρεία, είναι πλήρες πληροφοριών το event. Για αυτό άλλωστε ΔΕΝ απευθύνεται στον "απλό" λαό, είναι μόνο για δημοσιογράφους και μετόχους. Ούτε καν για devs.

EDIT 2: δεν ανέφερα πουθενά την λέξη "video", στο προηγούμενο ποστ για τα live. Live ως όρος, χρησιμοποιείται μόνο για να περιγράψει την ζωντανή αναμετάδοση, όχι βρε συ την video-μετάδοση, καθώς είναι γνωστοί οι περιορισμοί της Apple, πολλά χρόνια τώρα (και καλά κάνει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης).

AlexandrosQV
04-10-2011, 22:05
8 mp καμερα..

1080p HD βιντεο..