PDA

View Full Version : Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!



Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

Valkyre
24-10-2012, 02:01
Στο θεμα που αναφερεις Κωστα μολις τωρα διαβασα οτι η apple επιτρεπει στους κατοχους ipad3 που το αγορασαν τις τελευταιες 30 μερες να το γυρισουν σε καποιο καταστημα της apple και να τους δωσουν το καινουργιο. Καλη κινηση για να σωσουν λιγο την ντροπη αλλα θελω να δω αυτους που το αγορασαν πριν 31 μερες ακριβως... Λολ


Η Apple ήταν η πρώτη που αφαίρεσε το floppy drive το 1998 αν θυμάμαι καλά... πριν καλά-καλά καθιερωθούν τα USB sticks. Έχουν μια μανία να είναι πολύ μπροστά από όλους τους άλλους.

Άσε που δεν γουστάρουν και το Blu-Ray, οπότε έδεσε το γλυκό...

Μονο που το floppy drive ηταν οντως πολυ πισω τεχνολογικα... Οταν υπαρχουν αυτη τη στιγμη οπτικα μεσα που αποθηκευουν 100gb data, ε δεν το παιζεις ιστορια και αφοριζεις εντελως την τεχνολογια... Ποσο μαλλξν οταν προσφερεις μηχανημα που εχει σχεδον σκληρο δισκο χωριτηκοτητας οσο ενα τιγκαρισμενο blu ray... Ναι ναι ειναι flash δισκος ... Σιγα τα ωα... Μιλαμε για χωρητικοτητα καθαρα και το macbook air εχει την ιδια με ενα δισκακι blu ray...

Ε απο αυτο και μονο η apple πρεπει να συνειδητοποιησει οτι ειναι ΠΟΛΥ νωρις για να πεταξουμε τα οπτικα μεσα στα σκουπιδια...

psx3
24-10-2012, 02:07
BDXL δίσκους δεν έχω δει ακόμα στην αγορά, αλλά τα USB sticks έχουν φτάσει πλέον σε χωρητικότητες 32-64GB και σε αρκετά καλές τιμές.

Προσωπικά δεν εκπλήσσομαι, μιας και η ιστορία επαναλαμβάνεται για άλλη μια φορά. Το 1998 οι δισκέτες ήταν ακόμα mainstream μέσο, μιας και USB sticks δεν υπήρχαν. Οπότε μην σου κάνει εντύπωση.

DJTaurus
24-10-2012, 02:35
Πολύ γέλιο με το hate των οικονομικών αναλυτών στα ελληνικά φόρα (προφανώς και δεν αναφέρομαι στο ps3forums.gr). Καταστροφολογικα σενάρια, μείωση πωλησεων και γερη σφαλιάρα που θα δώσει η αγορά στην Apple. Η κατάσταση σηκώνει ποπ κορν με έξτρα βούτυρο... και στα ξένα δεν πάνε πίσω αλλά εκεί δεν χάνουν το χιούμορ τους απέναντι στους haters/πικραμένους! Ακου εκεί cry me a river... όσο ζεις μαθαίνεις :c030:



-I feel so sorry for you. All of you. "Stuck" with an iPad 3.
While you're whining about your iPad not being "new" enough there are people starving, being trafficked as prostitutes, abused, dying of cancer and you're sitting here blowing smoke over an iPad. Lol

-You best go round the Android manufacturers with your wrath while you're at it.

-Then stop buying Apple products, sell your Apple stock, and move on with your life.

-Get over yourself dude. Seriously, life is way to short.

-Cry me a river

-Son, you need to reassess your priorities in life.

-the ipad 5 will cure cancer and pay for your hookers


http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/28874220.jpg

http://img190.imageshack.us/img190/8633/waambulance.png

http://i1057.photobucket.com/albums/t386/k2head/angrymobJasonsScotchWhiskyReviews_zps0c133d8b.jpg

Leon_DiZ
24-10-2012, 02:46
Βασικά η μετοχή της έπεσε $20. Δεν ξερω αν ειναι πολυ ή λίγο αλλα έπεσε.

Οσο για τους χιουμοριστες, θα θελα να τους δω στην θέση των πικραμενων

Τέλος, για την αγορά να πω οτι θα εχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελιχθεί τωρα που θα μπουν και τα Windows fanboys μέσα..

Valkyre
24-10-2012, 03:48
Πολύ γέλιο με το hate των οικονομικών αναλυτών στα ελληνικά φόρα (προφανώς και δεν αναφέρομαι στο ps3forums.gr). Καταστροφολογικα σενάρια, μείωση πωλησεων και γερη σφαλιάρα που θα δώσει η αγορά στην Apple. Η κατάσταση σηκώνει ποπ κορν με έξτρα βούτυρο... και στα ξένα δεν πάνε πίσω αλλά εκεί δεν χάνουν το χιούμορ τους απέναντι στους haters/πικραμένους! Ακου εκεί cry me a river... όσο ζεις μαθαίνεις :c030:



http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/28874220.jpg

http://img190.imageshack.us/img190/8633/waambulance.png

http://i1057.photobucket.com/albums/t386/k2head/angrymobJasonsScotchWhiskyReviews_zps0c133d8b.jpg

Κοιταξε, να σου πω ειλικρινα. Οσο fanboys μπορει να ειναι καποια android ατομα, νομιζω κι εσυ αντιστοιχα εισαι της apple. Το θεμα ειναι οτι οκ, εγω δεν εχω θεμα, κι εγω γουσταρω καποια πραγματα της apple και καποια αλλα οχι, και νομιζω οτι καπου κι εσυ το εχεις παρακανει με το να βρισκεις αλανθαστη την apple σε οτι κανει.

Μπορει να εχω λαθος εντυπωση αλλα απο τον τροπο που γραφεις και ποσταρεις, μου δινεις την αισθηση οτι αν η apple εβγαζε ενα αθλιο προιον με σημα το μηλο, παλι θα εγραφες καλες κουβεντες και θα προσπαθουσες να εκλογικευσεις την επιλογη της αυτη.

Δεν εχει καθολου αδικο αυτος που πηρε ipad3 2 μηνες πριν να αισθανεται κοροιδο. Τις αηδιες που γραφουν και καλα για τα δεινα του κοσμου ειναι οτι πιο ακυρο, κουφο και χαζο σαν δικαιολογια που εχω ακουσει ποτε....

Τι παει να πει δηλαδη αυτο? Οτι επειδη πεθαινουν απο την πεινα παιδια στην Αφρικη, αυτοματως εμεις πρεπει να κανουμε τουμπεκι εαν καποιος μας ψιλοπιασει κοτσο? Ή μηπως ολοι αυτοι που δηθεν το λενε αυτο δεν εχουν και εκεινοι παραπονεθει για κατι παρομοιο? Απο που κι ως που ξαφνικα αναφερεται στο κοινο της apple που κακα τα ψεμματα τα σκαει με το τσουβαλι τα λεφτα, το θεμα της πεινας στην Αφρικη? Αν ειναι ετσι να μην αγοραζουμε καν apple και να δινουμε τα λεφτα στα παιδια στην Αφρικη δεν συμφωνεις?

Απο την στιγμη λοιπον που καποιος δινει 700 ευρω για ενα προιον, το οποιο αποδεικνυεται οτι μετα απο 6 μηνες αλλαξε, ε συγνωμη... αλλα.... ουτε η Microsoft δεν εχει κανει κατι τετοιο μεχρι στιγμης και ας την μισω θανασιμα...

Να ειμαστε αντικειμενικοι παιδια... εχει καθε δικιο να διαμαρτυρεται καποιος. Δεν ειναι "κλαιγομαι", ειναι καθαρα μια φυσιολογικη αντιδραση ενος ανρθωπου που επενδυσε μια μικρη περιουσια για ενα προιον μιας ΠΑΝΑΚΡΙΒΗΣ εταιρειας. Τα παιδια στην Αφρικη ειναι ασχετο θεμα. Οπως ειπα αν καποιος θελει να μιλαει για παιδια στην αφρικη δεν δικαιουται να εχει σπιτι του συσκευες 700 ευρω και να προσπαθει να δικαιολογησει μια μεγαλοεταιρεια δισεκατομμυριων. Γιατι δηλαδη να πρεπει ο κατοχος ipad3 να κατηγορηθει οτι ειναι αχαριστος και οτι κλαιγεται με το πολυ καλο μηχανημα που εχει (κι ας βγηκε καινουργιο) ενω η Apple των ζαπλουτων μετοχων και των τιγκαρισμενων θησαυροφυλακιων, δεν πρεπει καν να κατηγορηθει οτι εκεινη δεν σκεφτεται τα παιδια της Αφρικης? Μηπως αντι για τις εταιρειες εχουμε αρχισει και κατηγορουμε τους απλους ανθρωπους? Η Apple δηλαδη που ειναι τοσο αχορταγη και λαιμαργη και εχει ξεκωλοθει φετος να βγαζει καινουργια προιοντα, ειναι αμετοχη σε αυτην την εξισωση των παιδιων της Αφρικης?

καλα εκανε και επεσε η μετοχη της Αππλε. Εγω χαιρομαι. Ελπιζω να πεσει κι αλλο, μπας και καταλαβουν οτι εχουν αρχισει να παιρνουν τον δρομο της Microsoft σιγα σιγα....

DJTaurus
24-10-2012, 11:09
Ρε συ Valkyre ούτε λίγη πλακίτσα δεν μπορούμε να κάνουμε? :)... και να πω ότι δεν έγραψα σε παρένθεση (προφανώς και δεν αναφέρομαι στο ps3forums.gr)!
Αναφέρομαι ξεκάθαρα σε αυτούς που γενικεύουν χωρίς όρια (προδικάζουν την εμπορική αποτυχία του iPad mini και προβλέπουν μειωμένες πωλήσεις της μισητής Apple) και όχι σε αυτούς που έχουν κάθε δικαίωμα (να τεκμηριώνουν με επιχειρήματα την αγανάκτησή τους) να αισθάνονται ότι η Apple τους κρέμασε με το new iPad (late 2012). Αν θες την γνώμη μου επειδή την είχα μυριστεί την δουλειά πούλησα το iPad 3 εδώ και κανα μήνα. Με μια μικρή επιβάρυνση των 50 ευρώ θα αγοράσω το 4 (βέβαια θα μου πεις αυτή την δουλειά θα κάνουμε..?:p). Εμένα μου φαίνεται λογική η κίνηση της Apple (για το lighting connector πίεζαν οι προμηθευτές) να φρεσκάρει την δεύτερη πιο εμπορικά επιτυχημένη συσκευή στην γκάμα της λίγο πριν τις γιορτές και ενόψει του κατακλυσμού από android tablet (10αρι nexus) και του ερωτηματικού που λέγεται Surface (btw τα πρώτα reviews δεν είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικά). Για την τιμή του iPad mini (πληρώνεις το οικοσύστημα, την ανώτερη ποιότητα κατασκευής και στην τελική δεν γινόταν να κοστολογηθεί χαμηλότερα του ipod touch) εγώ ξέρω ότι όποιος θέλει να αγοράσει άμεσα να κάνει το preorder γιατι αλλιώς θα πρέπει να περιμένει μέχρι τον Ιανουάριο. Γιατί να το δώσει σε ανταγωνιστική τιμή όταν δεν το έχει κάνει ποτέ στην ιστορία της με κάποιο άλλο προϊόν [όσο και υπεροπτικό να σου ακουστεί ας συνεχίσουν να κοστολογούν σε τιμές χασούρας (ο jeff bezos το λέει δεν το βγάζω από το μυαλό μου) οι άλλοι τα tablet τους, η Apple σε profit share στα tablet ανταγωνίζεται μέχρι στιγμής τον εαυτό της) ...? Με μια τιμή στα 250-300$ θα έκλεβε πωλήσεις από το new iPad. Τώρα το τι είναι ηθικό ή όχι ας το κρίνουν τα πρόβατα και μη και εδώ θα είμαστε να χαρούμε ή όχι με την κατρακύλα της Apple. Είμαι σίγουρος ότι δεν άλλαξε την οθόνη του 3 με IGZO για να μην απαξιώσει τελείως το 3 και πάλι καλά που δίνει δικαίωμα επιστροφής σε χρήστες του 3 1ος μηνός. Οπότε chill out dude πλακίτσα κάνω!

Για να δούμε τι βγάζει το Supermarket της Samsung:
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 : Ιούνιο του 2012
Samsung Galaxy Note 10.1 : Αύγουστο του 2012
10αρι Nexus λογικά κατασκευασμένο από την Sammy : Τέλη 12 / αρχές 13

Jim Carrey: I'm sick of new Apple icrap! Gee, ihope the new ipad isn't so thin that my finger breaks through when iwipe my APPLE OWNED ASS WITH IT! 8^Q

djpar
24-10-2012, 11:28
jim θεος...

Valkyre
24-10-2012, 11:37
Μα δεν ειπα ποτε βρε συ οτι αναφεροσουν στο PS3forums.gr, εννοειται αυτο.

Το θεμα ειναι οτι δεν χρειαζεται καν να τεκμηριωσουν με επιχειρηματα την αγανακτηση τους. Εξυπακουεται απο μονος του ο λογος για τον οποιον αγανακτουν, δεν εχουν την υποχρεωση να το εξηγησουν ψυχραιμα και αναλυτικα ωστε να τους δωσει καποιος το πρασινο φως οτι οντως καλα κανουν και διαμαρτυρονται. Ειναι σαν να ερθω εγω και να σου παρω το πορτοφολι φανερα και χωρις να το κανω κρυφα, και μετα να σου πω "μην αγανακτεις, εξηγησε μου με επιχειρηματα τι ειναι αυτο που θεωρεις οτι εκανα και σε ενοχλησε!". Ε εκει μου ριχνεις ή δεν μου ριχνεις μπουκετο λολ?

Θεωρεις οτι ειναι λογικη κινηση να αρχισει η apple να φρεσκαρει τα προιοντα της καθε εξαμηνο? Αν ναι ε σου ξαναλεω, ουτε η Microsoft στα χειροτερα της δεν κανει κατι τετοιο.... θα μου πεις οτι "αυτη η φορα αποελει εξαιρεση δεν προκειται να γινεται αυτο", κι ομως εχω αρχισει και αμφιβαλλω... δηλαδη η apple θα παρουσιαζει iphone, ipad, ipad mini, ipod touch κλπ κλπ ΟΛΗ την γκαμα των προιοντων της μεσα στον ιδιο μηνα καθε χρονο? Κατι μου λεει οχι.... η Apple θελει να εχει τον κοσμο ν ασχολειται μαζι της περισσοτερο απο 1 φορα το χρονο. Η τακτικη με ιphone οκτωβρη και ιpad μαρτη ηταν ιδανικη....

εχω την εντυπωση οτι θα ξαναγινει conference τον μαρτη...απριλη....

Το θεμα δεν ειναι τι βγαζει το σουπερμαρκετ της Σαμσουνγκ, το θεμα ειναι οτι εχει αρχισει και γινεται σουπερμαρκετ και η Appe για εμενα, κατι που δεν ισχυε παλαιοτερα.... παλια αγοραζες ενα προιον apple και ενιωθες οτι ειναι διαφορετικο, εχει τον δικο του χαρακτηρα και δεν μοιαζει με κανενα αλλο προιον ακομα και μεσα απο την ιδια εταιρεια.

Η apple δειχνει σε ... "συγχυση" πλεον....η apple δεν ετρεχε ποτε να κηνυγησει ενα μεριδιο αγορας απο ανταγωνιστες... η apple δεν κατασκευαζε ποτε καποιο προιον επειδη ενα κindle της εκλεβε πελατες....τοτε δημιουργουσε ενα νεο εντελως προιον κατι που δεν υπηρχε πουθενα και που εκανε την αγορα να χαζευει και να ξεχασει εντελως την αναγκη της για ενα kindle.... τωρα η apple δειχνει να ακολουθει αλλο δρομο εντελως.

Τα προιοντα της παραλληλα αρχιζουν να χανουν την ταυτοτητα και την μοναδικοτητα τους.... ipad mini... συγνωμη αλλα εβαλα τα γελια οταν στην παρουσιαση βγηκε ο τρομπας ο αλλος και λεει: "well.... I know what you are all thinking... what can I do with an ipad mini that I cant do with an ipad"....

και μετα σκαει την πιο γελοια απαντηση που εχω ακουσει ποτε στην ζωη μου:

"well..... you can.... HOLD IT IN ONE HAND!!!!!!!!"

απιστευτο.... κυριολεκτικα απιστευτο.... πρωτη φορα στην ζωη μου βλεπω μια παρουσιαση ενος προιοντος οπου οι δημιουργοι το μονο που εχουν να πουν σχετικα με το τι προσφερει σε σχεση με προηγουμενα προιοντα ειναι το γεγονος οτι μπορεις να το κρατας με το ενα χερι.... δηλαδη για ονομα του θεου...φτασαμε στο σημειο να θεωρουμε επανασταση το γεγονος οτι ενα προιον μικρυνε 2 ιντσες σαν οθονη, 4 χιλιοστα σαν παχος και 17 γραμμαρια σαν βαρος.... 400 ευρω κυριες και κυριοι για την επαναστατικη εμπειρια του να κρατατε ενα ipad στο ενα σας χερι... ναι εκει καταληγει το ολο σκηνικο... εκει ειναι η μοναδικοτητα του ipad mini , το selling point για την apple...χιλιοστα, γραμμαρια, ιντσες κλπ κλπ. Και μετα βαζει τον αλλο στην διαφημιση (κλασσικη διαφημιση apple oπου ο δημιουργος ειναι λες και μολις εκανε σεξ με το προιον) και καθεται και σου λεει ποσο μοναδικο προιον ειναι κα ποση δουλεια χρειαστηκε για να γινει το οραμα (να κρατας το ipad με το ενα χερι) τους πραγματικοτητα! Πουθενα αλλου μεσα στο βιντεο δεν σου εδειξαν κατι που να δειχνει ενα προιον με ξεχωριστο χαρακτηρα...τιποτα.... απλα αντι να το παιζεις με τα 2 χερια τωρα μπορεις να το παιζεις ειτε με το αριστερο ειτε με το δεξι...λολ...

Ε δεν ξερω ρε παιδια... δεν θεωρω οτι ειναι παραλογα τα παραπονα μου. Η apple εχει μπει σε ενα περιεργο τρυπακι και ενω ημουν απο εκεινους που θεωρουσαν οτι η απουσια του Jobs δεν θα επηρεαζε το οραμα της εταιρειας, ανταυτου μαλλον αποδεικνυομαι λαθος.....

djpar
24-10-2012, 11:48
γινομαι κακος αλλα το ειχα πει νομιζω εδω οτι εφοσον εφυγε ο jobs δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα

Valkyre
24-10-2012, 11:53
^^ Σου ειπα ειμαι παντα αντικειμενικος.... για εμενα πλεον τα μοναδικα προιοντα της apple που με ενθουσιαζουν ειναι τα iphone και macbook. Πριν την χθεσινη παρουσιαση ηταν και τα iMac. Το μονο προιον που δεν συφωνουσα ιδιαιτερως αλλα μπορω να πω οτι ειχε χαρακτηρα ηταν το ipad.

Ε με το ipad mini απαξιωνεται -στα δικα μου ματια παντα- το ipad και με το να αφαιρουν οπτικα μεσα απο desktop υπολογιστες νιωθω οτι δεν υπολογιζουν καθολου τον επαγγελματια...

DJTaurus
24-10-2012, 12:01
γινομαι κακος αλλα το ειχα πει νομιζω εδω οτι εφοσον εφυγε ο jobs δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα

Οχι καθόλου κακός δεν γίνεσαι. Το ποστ αυτό είναι hit αυτές τις ημέρες σε iphonehellas,insomnia,myphone κτλ. Βάλε τώρα που γυρίζει :d055:
http://www.reuters.com/article/2012/10/23/us-apple-schiller-idUSBRE89M1IN20121023?feedType=RSS&feedName=technologyNews&dlvrit=56505

υ.γ. πλακίτσα Πάρη μην παρεξηγήσεις!

Dragonpaul
24-10-2012, 12:08
Στο μεταξυ τα απανταχου Apple fun forums εχουν παρει κυριολεκτικα φωτια!!!!!!! Και δικαιως.... Σε μια βραδια απαξιωσαν πολυ μεγαλη μεριδα των πελατων τους. Ηδη υπαρχουν φωνες που λενε οτι θα απεχουν, πλεον, απο την αγορα οποιασδηποτε συσκευης Apple. Βεβαια, πολυ που τη σκοτισε αυτο την Apple, δεδομενου οτι ξερει οτι εχει dedicated κοινο. Προς το παρον...
Το "Hold it with one hand..." φανερωνει ευθεως την αλαζονεια της εταιρειας, αφου, περα απο το μεγεθος (που προσωπικα για εμενα ειναι θελκτικο χαρακτηριστικο), δε προσφερει κατι περισσοτερο. Ουτε, καν, εχει retina οθονη. Στο τελος, με καθε μικρη αλλαγη, θα περναμε σε νεα γενια. Η μπαλα εχει αρχισει να χανεται και το κοινο, εκτος απο "θυμωμενο", ειναι και σε συγχυση. Υπαρχουν τοσα προϊοντα και δε ξερει αν αυτο που εχει "στοχοποιησει" πριν ενα μηνα, θα υπαρχει στα καταστηματα τον επομενο.

djpar
24-10-2012, 12:25
δεν παρεξηγω απλα το ελεγα σε εναν φιλο iphoneακια κ ως απαντηση πηρα οτι ο jobs σιγουρα εχει προλαβει κ εχει δωσει ιδεες που δεν ειναι εφικτες τωρα(λεμε) και θα βγουν αργοτερα.Αυτο πιστευω οτι ισχυει αλλα γενικα φανηκε πως η απωλεια ηταν μεγαλη αν και διαφωνω σε καποια πραγματα πχ ηταν τρελος hater της google κ τελικα βγηκαν οι χαρτες γιαυτο...μεγαλη βλακεια ενταξει θελεις να φτιαξεις χαρτες καντο αλλα αφησε τους λειτουργικους της google και σταδιακα οταν οι δικοι σου γινουν κομπλε σβησε τους google.Εντομεταξυ αυτο το 3d rendering δεν μου αρεσε καθολου,τους ειδα τωρα σε ios 6 ενταξει δεν ξερω αν τελικα οπτικα ειναι καλυτεροι...

Valkyre
24-10-2012, 12:33
^^ καλα δεν ξερω σε τι μηχανημα το ειδες και υπο ποιες συνθηκες αλλα το 3d rendering ειναι (για οσες πολεις υποστηριζεται) σχεδον φωτορεαλιστικο... κανει σκονη το google earth.

Απλα αν κοιταξες ας πουμε την Αθηνα, δεν υποστηριζεται σαν πολη και απλα βγαζει μοναχα την μορφολογια του εδαφους που φυσικα δεν ειναι και ομορφο μιας και ολα ειναι flat.

Δες ομως το San Francisco, το Σικαγο, την Νεα Υορκη , το Λονδινο κλπ κλπ και θα δεις οτι ειναι πραγματικα απιστευτο.

Dragonpaul
24-10-2012, 12:34
Πως γινεται αυτο και δε το εχω δει ακομα;;;;; Οχι οτι εχω ασχοληθει και πολυ με τους νεους χαρτες....

Valkyre
24-10-2012, 12:40
^^ Εχεις 4s ή iphone5? Αν ναι στους χαρτες κατω θα σου εχει επιλογη 3D.

Αν εχεις το 4 δεν το υποστηριζει και για να ειμαι ειλικρινεις ειναι λογικο γιατι χρειαζεται εξτρα ζουμι απο τον επεξεργαστη. Θα κολαγε πολυ ασχημα αν το βαζανε σε προηγουμενα μοντελα.

Dragonpaul
24-10-2012, 12:46
Α... Γι'αυτο δε το εβρισκα πως γινεται... Νομιζα οτι μπορει να γινει και στο 4. My bad...
Thnx, Jim!

Ποτε ειπαμε θα παρεις το iPad;;;;; :P

djpar
24-10-2012, 12:50
καλα τα καλα τα παλικαρια ξερουν να το υποστηριξουν στο 4αρι.Ειδα new york νομιζω ή chicago δεν θυμαμαι παντος τα κτιρια ηταν γραφικα ps1 αυτο δεν μου αρεσε

Valkyre
24-10-2012, 12:57
^^ E καμμια σχεση μαλλον το ειδες ή σε φαση που δεν φορτωνε καλα τις λεπτομερειες λογω σηματος ή καποιο αλλο θεμα. Υπο κανονικες συνθηκες ειναι ευκρινεστατα και μαλιστα αν πας πολυ κοντα βλεπεις τρομερες λεπτομερειες. Οπως ειπα καμμια σχεση με το google earth, ασε που το google earth δεν ειναι και ενημερωμενο πλεον, εχουν σηκωθει 3 ουρανοξυστες στο κεντρο της νεας υορκης και στο google earth δεν φαινονται καν/. (τα λεω αυτα γιατι ξερεις οτι εχω κολλημα με ουρανοξυστες οποτε καταλαβαινεις ποσο το ψαχνω το θεμα και ποσο περναω απο το μικροσκοπιο αυτην την λειτουργεια του maps).

@ Παυλο,

Πλακα μου κανεις? Ηδη εχω καβαντζωσει και τα 2 καινουργια ipad! Να εχω ενα να το παιζω με 2 χερια και ενα ακομα για να το παιζω με το ενα...!

Χαχαχαχα
Μονο αν μου το κανουν δωρο φιλε... που δεν το κοβω χαχαχα και δεν με καιει κιολας!

Dragonpaul
24-10-2012, 13:06
Πλακα μου κανεις? Ηδη εχω καβαντζωσει και τα 2 καινουργια ipad! Να εχω ενα να το παιζω με 2 χερια και ενα ακομα για να το παιζω με το ενα...!

Χαχαχαχα
Μονο αν μου το κανουν δωρο φιλε... που δεν το κοβω χαχαχα και δεν με καιει κιολας!
Nαι, αλλα τωρα εισαι μοναχοφαης!!!!! Δωσε μου κι εμενα το ενα... LOLOL!!!!

Και κοιταξτε να δειτε πλακα, που σε 5-6 μηνες θα ανακοινωθει το iPad mini με retina. Εκει εχει να πεσει πολυ γελιο!!!!!!!!!!!

djpar
24-10-2012, 13:06
θα το τσεκαρω καλυτερα

Leon_DiZ
24-10-2012, 14:30
Οι iTunes Gift Cards ήρθαν στην Ελλάδα!

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/183829_532251663456183_1475432625_n.jpg


Από σήμερα οι iTunes Gift Cards διατίθενται στα καταστήματα iStorm σε αξίες 15€, 25€ και 50€ .

Ό,τι κι αν θέλει να κάνει κανείς με τις αγαπημένες του Apple συσκευές, υπάρχει η κατάλληλη εφαρμογή για να πραγματοποιηθεί. Οι iTunes Gift Cards είναι ο ιδανικός τρόπος για να αποκτήσει κάποιος από το iTunes Store, iBookstore, App Store, και Mac App Store, την εφαρμογή που θέλει. Εύκολα, γρήγορα, χωρίς να απαιτείται η χρήση πιστωτικής κάρτας.

Αναζητήστε τες. Είναι το τέλειο δώρο για εσάς και τους αγαπημένους σας!


πηγη: iStorm Facebook (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=532251663456183&set=a.173196332695053.50160.136813236333363&type=1&relevant_count=1&ref=nf)

Dragonpaul
24-10-2012, 15:13
Το iPad Mini απέτυχε να ανεβάσει τη μετοχή της εταιρείας

Μιλώντας στο χτεσινό event της παρουσίασης του iPad Mini, ο Tim Cook ανέφερε πως η εταιρεία πούλησε 100 εκατομμύρια iPad μέχρι πριν από περίπου δυο βδομάδες, γύρω στις 9 Οκτωβρίου.

Σίγουρα πρόκειται για ένα εντυπωσιακό νούμερο από τη στιγμή που το iPad κυκλοφορεί μόνο δυόμισι χρόνια.

Όπως επισημαίνουν κάποιοι αναλυτές όμως, αυτό δεν αποτελεί καλό οιωνό για τις πωλήσεις της Apple, όσον αφορά τουλάχιστον το τρίτο τρίμηνο του 2012.

Στο προηγούμενο event όταν παρουσιάστηκε το iPhone 5, ο Cook είχε αποκαλύψει πως η Apple πούλησε 84 εκατομμύρια iPad μέχρι το τέλος του Ιουνίου.

Οι νέοι αριθμοί δείχνουν δηλαδή ότι η Apple πούλησε λιγότερα από 15-16 εκατομμύρια iPad κατά τη διάρκεια του τριμήνου.

Συγκριτικά, έρευνα που διεξήγαγε το Fortune από 61 αναλυτές αποκάλυψε πως οι εκτιμήσεις για τις πωλήσεις του iPad την ίδια περίοδο ήταν 17,6 εκατομμύρια.

Σίγουρα μεγαλύτερο νούμερο από τα 11,1 εκατομμύρια πωλήσεων που σημείωσε πέρσι το τρίμηνο του Σεπτεμβρίου, αλλά αισθητά μικρότερο του αντίστοιχου τριμήνου του Ιουνίου, οπότε και σημειώθηκαν 17 εκατομμύρια πωλήσεις.

Η μετοχή της Apple έπεσε περισσότερο από 3% μετά το χθεσινό event, στα 613,39 δολάρια. Αυτό δεν οφείλεται μόνο στη γενικότερη πτώση, αλλά και στην ακριβή τιμή του iPad Mini, καθώς και στα απογοητευτικά νούμερα των πωλήσεων του iPad.

Η εταιρεία πάντως ελπίζει οι πωλήσεις της να σημειώσουν άνοδο το τελευταίο τρίμηνο του έτους, και ειδικά την περίοδο των εορτών.


http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/433281/meiomenes-emfanizodai-oi-poliseis-tou-ipad/

Valkyre
24-10-2012, 16:48
Ε πειτε μου εσεις ρε παιδια.... πως γινεται να μην βαλει καποιος τα γελια??


http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/5673250_460s.jpg (http://9gag.com/gag/5673250) (http://9gag.com/gag/5673250)

καπου η ολη φαση με την apple θυμιζει... fuck logic σκηνικο...

Leon_DiZ
25-10-2012, 01:03
iPod touch viewed as in final stage of product life cycle (http://appleinsider.com/articles/12/10/24/ipod-touch-viewed-as-in-final-stage-of-product-life-cycle)

Apple predicted to launch lighter, thinner 9.7" iPad 'as quickly as possible' (http://appleinsider.com/articles/12/10/24/apple-predicted-to-launch-lighter-thinner-97-ipad-as-quickly-as-possible)

kostasb13
25-10-2012, 01:11
Δηλ με λιγα λογια ipod touch συντομα τελος και νεο iPad τον ερχομενο Μαρτιο...αναμενομενα και τα δυο, ειδικα το δευτερο...

Leon_DiZ
25-10-2012, 01:20
Δηλ με λιγα λογια ipod touch συντομα τελος και νεο iPad τον ερχομενο Μαρτιο...αναμενομενα και τα δυο, ειδικα το δευτερο...

Το iPodακι μου :'( αν γίνει κατι τέτοιο πραγματικά θα στενοχωρηθω πολυ

kostasb13
25-10-2012, 02:46
Και εγω...:'(
5 χρονια μια χαρα με εχει εξυπηρετησει.
Το καλο ειναι οτι βλεποντας σε φορουμς τις αντιδρασεις του κοσμου αυτο που επικρατει μακραν ειναι το "don't do it apple"...
Μιλαμε για προβλεψη καποιου αναλυτη βεβαια, δε σημαινει οτι θα γινει κιολας, αν ομως τελικα γινει δε θα ειναι και εκπληξη...

Valkyre
25-10-2012, 13:06
μακριά προς το παρόν από τα Retina, το υπάρχον στις 15.4 ίντσες και το επερχόμενο (23 Οκτώβρη) στις 13.3.

Είναι τα πρώτα μηχανήματα, μιας ΕΝΤΕΛΩΣ πρώιμης εποχής, η οποία θα έρθει μόνιμα από το 2014-5 και μετά για όλα τα συστήματα.

Τα τωρινά μηχανήματα (13.3 / 15.4) σπρώχνουν πολλά MPixels, λόγω των αναλύσεων, κάτι που προκαλεί τεράστιο φόρτο εργασίας για την κάρτα γραφικών GeForce GT650M. Λογικό, καρά-λογικότατο. Επίσης, γι' αυτό έρχονται με 8GB RAM - επεκτάσιμη έως τα 16GB, διότι ΤΟΣΑ MPixel απαιτούν και μεγάλο όγκο RAM για την διαχείρισή τους. Αντίστοιχα, CPU / GPU έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας.

Προς το παρόν, τα Retina.......είναι μηχανήματα εντυπωσιασμού για τις ανάγκες του περισσότερου κόσμου. Για πολύ εξειδικευμένους βιντεάδες (πολλαπλές κάμερες 1080p) και για εξειδικευμένους γραφίστες με φωτογραφίες σε Postscript μορφή ή RAW, των 300ΜΒ έκαστη, μόνο αυτοί "κάπως" εκμεταλλεύονται την Retina ανάλυση (α, ξέχασα, και για όσους έχουν ΤΟΣΑ χρήματα, που 2.400 ευρώ τους φαίνονται ψίχουλα).

Για να καταλάβεις, σχεδόν ολόιδιο hardware έχει το "απλό" MacBook Pro 15.4, όσο αφορά την CPU και την κάρτα γραφικών. Το "σχεδόν" πάει στο ότι το Retina έρχεται υποχρεωτικά με καρφωμένα τσιπ SSD (ειδάλλως θα σερνόταν με τόσα MPixels πέρα - δώθε), με 1 παραπάνω θύρα Thunderbolt (2 το σύνολο) και με ελαφρά μεγαλύτερο χρονισμό (λίγα MHz) στην CPU, σε σχέση με το "απλό" MacBook Pro 15.4.

Υπάρχει και η διαφορά στην RAM, αλλά τα 8GB RAM του Retina (και αντίστοιχα τα 16GB φουλ μνήμης), είναι ολόιδιας απόδοσης με τα 4GB (αντίστοιχα 8GB φουλ) με του "απλού" MB Pro. Αυτό γιατί τα λόγω των παραπάνω MPixels, η μνήμη τρώγεται για πλάκα.

Άρα για αυτά που ενδιαφέρεσαι να κάνεις το μηχάνημα που θα σε καλύψει για τα επόμενα χρόνια είναι το "απλό" MB Pro 15.4, όσο πουσαρισμένο αντέχεις οικονομικά (SSD, 8GB RAM) ώστε να καλυφθείς και για τα επόμενα χρόνια (και τα 2, έχουν κόστος από 200 ευρώ έως 400 ανάλογα τον aftermarket SSD που θα επιλέξεις).

Λευτερη με βαση το ποστ σου αυτο αρχισα να κανω μια ερευνα σχετικα με τις συμβουλες που μου εδωσες.

Μου εχουν δημιουργηθει καποιες αποριες. Σχετικα με αυτα που ανεφερες οτι η ρετινα ζηταει πολυ περισσοτερα, το καταλαβαινω, αλλα σε οποιο review και να κοιταξω, οτι benchmarks και αν εχουν το retina ειναι ΑΙΣΘΗΤΑ πιο γρηγορο και δυνατο απο τα κανονικα Pro μοντελα.

Επισης το hardware δεν εχει διαφορα απο οτι βλεπω μονο στον SSD και την ποσοτητα Ram, βλεπω οτι το Retina εχει τετραπυρηνους επεξεργαστες ενω το Pro διπυρηνους.

Δεν αμφιβαλλω οτι η λογικη σου ειαι σωστοτατη με βαση τις αναγκες μου, αλλα απο περιεργεια και μονο υπαρχει κατι που δεν εχω καταλαβει εγω οσον αφορα την αποδοση των 2 μηχανηματων? Γιατι η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη υπερ του retina.

Leon_DiZ
26-10-2012, 01:02
ακριβως οι ιδιες με του Multirama δεν ειναι;


Μετά από πολλές εβδομάδες αναμονής είμαστε επιτέλους σε θέση να σας ανακοινώσουμε τις επίσημες τιμές διάθεσης του iPhone 5 στην Ελλάδα καθώς και την ημερομηνία κυκλοφορίας του!



Οι τιμές του iPhone 5 έχουν ως εξής:

iPhone 5 16GB: 739€
iPhone 5 32GB: 859€
iPhone 5 64GB: 979€

Η διάθεση του iPhone 5 θα ξεκινήσει το πρωί της Παρασκευής 2 Νοεμβρίου!

djpar
26-10-2012, 09:04
παιδες δεν ξερω τι λετε αλλα 740 για κινητο ειναι ακριβο...(χωρις να λεω οτι τα 600 ειναι λιγα)

Lefteris_X
26-10-2012, 10:17
όποιον συμπολίτη μου ακούσω να πει "αγόρασα το iPhone 5" ντάγκα λεφτά και όχι επειδή είναι από πώληση παλαιότερου +200 ευρώ και το πήρα (ακόμα και με συμβόλαιο, την 450-500άρα την σκας)........

..............θα του πω: μην ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ να ξεστομίσεις ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΚΙΧ περί οικονομικής κατάστασης της Ελλάδας και των Ελλήνων. ΤΟΥΜΠΕΚΑ από εσένα.

Ειλικρινά, τέτοιες τιμές με κάνουν όχι μόνο να εξοργίζομαι, αλλά πραγματικά να γίνω επιθετικός προς οποιονδήποτε πλούσιο, ευκατάστατο, όπως θέτε πείτε το, που προτιμά να δίνει ΤΟΣΑ χρήματα για ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ gadget αντί να τα δώσει για πολλά ελληνόπουλα που πεινάνε στα σχολεία (να τα δώσει στην τοπική γειτονιά, παιδικό σταθμό, υπάρχουν τρόποι, εκτός και αν μένει Εκάλη, που τότε, γαμώ το κέρατό του, γιατί εκεί δεν πεινάει κανείς).

σόρρυ για τον χείμαρρο, αλλά είδα τις τιμές, μου ήρθε στο μυαλό και η εικόνα Ελληνάρων να το αγοράζουν μετρητοίς.........ε, και γαμώ την πουτ@ν@ μου δηλαδή.

djpar
26-10-2012, 10:21
ενας απο τους λογους που ειμαι hater της apple...ενταξει κ η sony βγαζει το xperia s στα 599 ποσο κανει τπ ΑΛΛΑ σου πασαρει και μετρια προιντα σε λογικη τιμη,δλδ πηρα ενα κινητο 200 ευρω και ειναι αρκετα μετριο αλλα για την λειτουργια που το θελω μια χαρα,σχεδια dgw,dwf τα ανοιγει,ξεζιπαρει κανει δειχνει ενταξει μια χαρα ε τωρα 740 ευρω το 16αρι...φφφφφφφφφφφφφφφ

Lefteris_X
26-10-2012, 10:37
δεν είμαι καθόλου μα καθόλου hater της Apple.

αντιθέτως είμαι φανατικός -πλέον- hater της κοινωνικής / οικονομικής ομάδας συμπολιτών που αναφέρω παραπάνω, λόγω των επιλογών της την στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι είμαστε μέσα στον υπόνομο (gutter).

Valkyre
26-10-2012, 11:15
ακριβως οι ιδιες με του Multirama δεν ειναι;

Mας τρολαρουν μου φαινεται λολ! Ολοιδιες οι τιμες με αυτες του multirama!

Το ξεφτυλησαν το θεμα ενταξει. Οχι οτι δεν το περιμενα, νομιζω αφου βγηκε το νεο οτι και καλα δεν ηταν επισημες τιμες το ειχαμε πει και ο Λεωνιδας και εγω οτι δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα οι τιμες....

Εγω απλα αναρωτιεμαι γιατι η apple δεν βαζει χερι σε ολη αυτη την -και καλα- δασμολογικη απατη που υφισταται στην ευρωπη και μονο...

Οπως και να εχει εγω εαν χρειαστει να δωσω περισσοτερα λεφτα απο αυτα που θα πουλησω το 4s (+ με την επιδοτηση που εχω + την επιλογη της φορητοτητας σε περιπτωση που δεν μου κανουν καλη προσφορα) δεν θα προβω σε αναβαθμιση.

Προτιμω να κρατησω τα λεφτα για μια ενδεχομενη αγορα macbook το οποιο και χρειαζομαι περισσοτερο.

Nek_Food
26-10-2012, 11:18
+230 για την επιπλέον μνήμη των 48ΜΒ.
και σιγά το επιπλέον R&D που είχε δηλαδή το iPhone 5 για να το χρεώνουν τόσο.
αλλά βρίσκουν και κάνουν και καλοί μλκς όσοι ΔΕΝ έχουν και το πάρουν.
όσοι έχουν και το πάρουν χαλάλι τους να πετάνε τα λεφτά τους όπως θέλουν είτε είναι μία μποτίλια στα μπουζούκια, είτε είναι επώνυμη τσαντούλα, είτε ένα κινητό μόδα που θα κρατήσει κάνα εξάμηνο μέχρι το επόμενο μοντελάκι.

Valkyre
26-10-2012, 12:18
Επιπλεον R&D ειχε το iphone και μαλιστα πολυ περισσοτερο απο οσο φανταζεσαι καθως μικρυνε υπερβολικα σε παχος και ολα τα εξαρτηματα επρεπε να σχεδιαστουν απο το μηδεν.

Φυσικα τα 230 ευρω για 48GB ειναι κοροιδια (αν και το καπελο αυτο εινια καθαρα ευρωπαικο αλλα ακομα και τα 200 δολλαρια που ισχυει στην αμερικη ειναι too much) δυστυχως ομως η υπερτιμολογηση ηρθε για να μεινει...

Επισης θεωρω οτι γενικευεις και μαλιστα με λαθος τροπο, τοσο που καποιος μπορει να το θεωρησει και προσβλητικο. Πρωτα απο ολα το iphone δεν κραταει -ακομα- 1 εξαμηνο... δευτερον η καραμελα του "πεταω τα λεφτα μου" μπορει να ισχυει για καθε τι που αγοραζεις ανεξαρτητως τιμης. Και καποιος αλλος μπορει να γυρισει και να πει "πεταξες τα λεφτα σου και αγορασες ενα PS3, εγω με το PS2 μια χαρα περναω και διασκεδαζω και δεν εχω αναγκη τα νεα πραγματα". ή να γυρισει και να πει "πεταξες τα λεφτα σου να αγορασεις την Χ τραπεζαρια προς 600 ευρω εγω πηρα απο το ΙΚΕΑ μια με 200 ευρω και μια χαρα καθεται ο κωλος μου στην καρεκλα και το φαγητο στο τραπεζι"¨.

Τα παραδειγματα ειναι απειρα.

Σε τι συμφωνω: στο οτι οποιος παει και δωσει τετοια λεφτα για ενα κινητο επειδη θελει να ειναι "μοδατος" ειναι δυστυχως (παντα για εμενα) αμοιρος των πραξεων του (αναλογα παντα και την τσεπη του). Αν καποιος θελει να δωσει 1000 ευρω για να στελνει mms και να μπαινει facebook τοτε οτι ναναι.

Αν ομως καποιος παρει αυτο το κινητο γιατι θελει να το ξεζουμισει γιατι θα χρησιμοποιησει την συσκευη στο επακρο των δυνατοτητων της, τοτε με γεια του με χαρα του. Το προιον θεωρειται high end, με λιγα λογια το ακριβοτερο κινητο στην αγορα. Φετος το ξεφτυλησαν οι εισαγωγεις (οχι η apple, αυτη ειπε οτι ειναι στην ιδια τιμη, τωρα τι κανουν οι απατεωνες εδω ειναι αλλη κουβεντα)

Και μεχρι στιγμης, οτι benchmark κυκλοφορει και οτι συγκριτικο γινεται, αποδεικνει οτι -επι του παροντος ξαναλεω- ειναι το πιο δυνατο κινητο στην αγορα. Αυτο που με εκνευριζει εμενα ειναι που καποιοι νομιζουν οτι το iphone 5 δεν εχει καμμια ουσιαστικη διαφορα με το iphone 4s οταν στην ουσια επεξεργαστικα ειναι σε κυριολεκτικα αλλη κλαση... δηλαδη δεν ξερω πως γινεται αυτο αλλα επειδη τα βαζουν με την τιμη, μαλλον θεωρουν οτι το τηλεφωνο ειναι κανενα σκουπιδι το οποιο απλα μπαινει facebook... (ηθελα να ηξερα δηλαδη, τα κινητα του ανταγωνισμου ειχαν τοσες καινουργιες και εξωφρενικες διαφορες με τα παλια?Γιατι εχω την αισθηση οτι για να εντυπωσιασει το Iphone μαλλον επρεπε να εχει διαστημικη τεχνολογια και να κανει τιποτα Mass Effect omni tool φαση πραγματα...)

Anyway οπως ειπα παντως, επειδη το ξεσκιζουν οι απατεωνες εδω, εαν δεν βρω μια λυση οπως αυτη ν που περιεγραψα πιο πανω, δεν θα προβω σε αναβαθμιση ή θα το κανω με "πλαγιο" τροπο.

djpar
26-10-2012, 12:26
ελα ρε καμια σχεση το ps3 με το ps2 εδω μιλαμε για τρελη διαφορα στα γραφικα,η διαφορα ps3-ps2 ειναι τεραστια σε σχεση με την διαφορα iphone4s με 5.Ενταξει δεν εκανε και το τρελο βημα πια. Αν καποιος μου ελεγε ναι θελω iphone 5 γιατι ανοιγω αρχεια autocad ή ανοιγω 10 σελιδες και στελνω κ email για την δουλεια μου να πω οκ εχεις δικοιο αλλα γιαυτο το λογω πηραν ολοι ipad,τωρα το iphone παταει πανω στον μοστρα και στο οτι καποιος μπορει να το παρει και δεν εχει το 4s ή το 4

Valkyre
26-10-2012, 12:50
Η διαφορα ναι αναλογικα ειναι μεγαλυτερη, αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι τι κολληματα εχει ο καθενας και με τι ειναι τρελαμενος και με τι οχι.

Εμεις ειμαστε τρελαμενοι με το gaming. Θελουμε τα καλυτερα πραγματα. Το PS3 ηταν ενα high end μοντελο κονσολας. Το ακριβοτερο. Υπηρχαν και αλλες φθηνοτερες και για καποιο διαστημα με καλυτερα παιχνιδια επιλογες (360). παρολαυτα εμεις πηραμε το PS3.

Εχω φιλο -ειλικρινα σου μιλαω τωρα, κι εγω απορρω πως το κανει- ο οποιος παιζει ακομα με PSOne και ειναι τρυσευτυχισμενος. Δεν τον νοιαζουν ουτε τα γραφικα ουτε τα καινουργια παιχνιδια ουτε τιποτα. Θεωρει -καθοτι ειναι casual gamer και οχι φανατικος hardcore οπως εμεις- οτι ειναι μεγαλη σπαταλη να δωσει ακομα και 250 ευρω για ενα PS3.

Ετσι καπως θεωρω οτι λειτουργει και με αυτον που ειναι κολλημενος με την τεχνολογια στα κινητα.

To 5 εχει μεγαλη διαφορα στα σωθικα του απο το 4s. Πραγματικα μεγαλη. Κοιταω τα βιντεο και τα συγκριτικα και για καποια πραγματα που εγω κανω ειλικρινα θα δω μεγαλη διαφορα. Ειμαι hardcore user του κινητου, γι αυτο και οταν ακουω οτι καποιος εχει iphone 4s και 5 με 8-16gb ε συγνωμη που θα το πω ετσι γιατι θα ακουστει ρατσιστικο, το θεωρω εγκληματικο. Γι αυτο παω και παιρνω το 64αρι... αν ηθελα απλα να λεω εχω iphone kαι ειμαι μοδατος, θα επαιρνα το 8GB...αλλα εγω θελω να κανω πραγματα με το τηλεφωνο, να ελεγχω ολες τις συσκευες σπιτι μου, να κατεβαζω torrents , remote desktoping κλπ κλπ.

Το οτι πληθος κοσμου θα το παρει για μοστρα και λοιπα ειμαι σιγουρος. Αλλα αυτο δεν μειωνει σε κατι την αξια της συσκευης, οσο την αξια του χρηματος ππου εχουν καποιοι (οχι ολοι) στο μυαλο τους.

Το PS3 ηταν μια high end Kονσολα που και εκει η χωρα μας εβαλε ενα ωραιοτατο καπελακι (660 ευρω αντι για 600 ευρω αντι για 600 δολλαρια).

Σχεδον το ιδιο γινεται τωρα με το ιphone 5 δυστυχως. Αυτα τα καπελα ειναι απατεωνια και ντροπη και απορρω πως οι εταιρειες αυτες δεν κανουν κατι.

Ξαναλεω παντως οτι θα παρω το 5αρι μονο εαν βρω μια ευκαιρια τετοια που τουλαχιστον δεν θα χρειαστει να βγαλω λεφτα απο την τσεπη μου. Αν γινει αυτο τοτε οκ μενω με το 4s και αν μεινω επειδη θα χασει την αξια του τον επομενο χρονο τοτε θα μεινω για 2 χρονια μαζι του καθοτι ετσι θα εχω καποιο συμφερον (δηλαδη θα παω κατευθειαν για το 6). Βεβαια μεγαλες κουβεντες δεν λεω, αλλα δεν θελω να παω για το 5s και μετα να πρεπει να μπαινω στο τρυπακι να αγοραζω την 6η γενια (μιας και θα αλλαζει εντελως το μοντελο).

djpar
26-10-2012, 13:28
εσυ valkyre δεν ελεγες οτι θα το αλλαξεις το 4s για να μην χασεις κ εγω σου ελεγα σε εχουν πιασει κοτσο?...τωρα το αλλαζεις?

Valkyre
26-10-2012, 13:41
Φυσικα και το ελεγα και ακομα αυτο λεω. Το πως με επιασαν κοτσο δεν εχω καταλαβει ακομα πως το εννοεις... ξερεις ποσο το πηρα το 4s? 50 ευρω εβγαλα απο την τσεπη μου... και μαλιστα μου κακοφανηκε κιολας γιατι περιμενα να μην δωσω τιποτα.

Φυσικα και αν δεν κανω την αλλαγη τωρα (σε μια συμφερουσα τιμη) θα χασω. Η εναλλακτικη για να μην χασω ειναι να κρατησω το τηλεφωνο αλλα 2 χρονια (συνολο 3 χρονια). Οποτε μην ανησυχεις κοτσο δεν θα με πιασουν.

Το μονο που φοβαμαι οπως ειπα και παραπανω (και εκει οντως θα με πιασουν κοτσο) ειναι αμα το κρατησω το 4s μονο εναν χρονο, και παω και παρω το 5s. Εκει ναι με παινουν κοτσο. Ή θα κανω την αλλαγη τωρα ωστε να μην μεινω πισω και να μπορω και του χρονου να πουλησω σε υψηλη τιμη το νεο τηλεφωνο ή θα αποφυγω την 5η γενια iphone εντελως και θα παω κατευθειαν για την 6η. Ομολογω οτι φοβαμαι μην μπω στο τρυπακι για το 5s. Αλλα επειδη με ξερω, δεν θα το κανω. Αλλωστε το εχω αποδειξει στο παρελθον. Απλα... ποτε μη λες ποτε... ειδικα αν εισαι και κολλημενος με κατι οπως ειναι τα μηχανηματακια αυτα.

Που ξερεις... μπορει για να βγαλω το αχτι μου να παρω android για 1 χρονο! :) :D

Nek_Food
26-10-2012, 13:41
Γενικεύω αλλά νομίζω το ξεκαθαρίζω, όσοι ΔΕΝ έχουν λεφτά και ξέρουμε γιατί θα το πάρουν. Αν αυτοί παρεξηγηθούν σκασίλα μου, έτσι όπως το πάνε άλλωστε θα πεθάνουν από την πείνα, ακριβώς επειδή τα έδωσαν ό,τι είχαν και ΔΕΝ είχαν για να πάρουν το νέο iphone οπότε μάλλον δεν θα μου κρατήσουν για πολύ καιρό κακία.

Τα υπόλοιπα περί επίπλων, κονσολών, αυτοκινήτων, κλπ πάνε σε άλλη κουβέντα. Παρόλα αυτά ακόμη και εκεί αν ΔΕΝ έχεις, προφανώς ΔΕΝ τα δίνεις ούτε για το PS3, ούτε καν για το PS2. Τώρα περί επιδόσεων iPhone 5 σόρι αλλά όλα αυτά είναι απλά νούμερα για να γράφουν στα sites, κάτσε να δεις πόσα δευτερόλεπτα ή χειρότερα κλάσματα δευτερολέπτων θα κερδίσει μία εφαρμογή ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ (να βγάζεις λεφτά that is από αυτήν) μεταξύ αυτών των δύο.

Βεβαίως, επί της ουσίας και της εφαρμογής, ούτε αυτό έχει νόημα, γιατί η απόλυτη πλειοψηφία το αγοράζει για να μιλάει, να γράφει μηνύματα, να παίζει κάνα παιχνίδι, καμιά φωτογραφία, λίγη μουσική (οόχι από το ράδιο, αυτό ξέχνα το όπως και το δωρεάν gps) κλπ βλακείες που τις κάνεις και με το κινητό της πλάκας, ΑΛΛΑ δεν θα έχεις το status του iPhone και μάλιστα ΤΟΥ ΝΕΟΥ iPhone.
Τώρα όλα τα άλλα είναι στο XX% (εδώ βάλε όποιο ποσοστό γουστάρεις για την Ελλάδα ας πούμε μην πω για όλο τον πλανήτη) των κατόχων του κάθε κινητού μόνο σαν λόξα και μόδα.

Valkyre
26-10-2012, 13:51
Eνταξει Nek, προφανως και δεν σε ενδιαφερει η συγκεκριμενη κατηγορια προιοντων γενικως.

Αν ειναι ετσι οπως τα λες, ναι, και με ενα 3gs μπορει καποιος να κανει καποια πραγματα μια χαρα. Θα περιμενει βεβαια 17 δευτερολεπτα να κουνησει τον κερσορα ενω κανει remote desktoping (ασε που θα του κρασαρει λογω ελειψης μνημης πολλες φορες) και ναι μπορει να καταφερει σε κανενα 20αλεπτο να κανει αυτο που θα κανει καποιος με ενα galaxy siii ή με ενα iphone 5 σε 2 λεπτα.

Ναι με αυτην την λογικη κι εγω συμφωνω μαζι σου, ειναι μονο νουμερα εντυπωσιασμου.

Επι της ουσιας ομως και για καποιον που δεν μπορει να κανει ετσι την δουλεια του, οπως εγω, συγνωμη αλλα η διαφορα ειναι το χαος το ιδιο. Επισης η επεξργαστικη ισχυς ξεδιπλωνει τα χερια των developers για ακομα πιο δυνατες και βαρβατες εφαρμογες. Δεν θα αγορασω το iphone 5 με την προοπτικη να τρεξω την εφαρμογη που εχω στο 4s 3 δετερολεπτα πιο γρηγορα... θα το αγορασω με την προοπτικη να κατεβασω την νεα εφαρμογη που θα γονατιζει το 4s (ηδη υπαρχουν αρκετες) και την οποια το 5αρι θα σηκωνει για πλακα.

Ετσι ειναι τα πραγματα στην τεχνολογια γενικοτερα, στις κονσολες, τους υπολογιστες, τα παντα. Δεν αγορασες το PS3 για να παιζεις με καλυτερο framerate τα παιχνιδια του PS2... το αγορασες για να παιζεις τα καινουργια παιχνιδια ειδικα για PS3 σχεδιασμενα και που το PS2 δεν μπορει να τρεξει.

Η αναλογια μου δεν ειναι η καλυτερη και το ξερω, αλλα θεωρω οτι ειναι ακυρο να λες οτι στον κυκλο ζωης του iphone 5 δεν θα νιωσει ο χρηστης καμμια διαφορα (ή αμηλητεα διαφορα) εαν εχει απλα ενα 4s. Απο πρωτο χερι σου λεω οτι απλα δεν γινεται αυτο.

Nek_Food
26-10-2012, 14:35
Δεν θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση μαζί σου γιατί σε εκτιμώ και το ξέρεις, αλλά για ποια ακριβώς εφαρμογή μιλάς, ποιον developer και για ποιους χρήστες από όσους γύρω σου θα τρέξουν day1 να πάρουν το iphone 5 ξεπουλώντας το κορμί τους;

Και ναι δεν με καίει να σκάσω 700+ ευρώ για κινητό, γιατί ξέρω τί χρήση θα του κάνω εγώ. Ακόμη και έτσι θα είναι βέβαια πολύ περισσότερη από τα περισσότερα θύματα που βλέπω γύρω μου να κινούνται με το latest fashion iphone. Ο καθένας βέβαια κάνει κουμάντο στην τσεπούλα και την ζωούλα του, αλλά αυτό δεν μου στερεί το δικαίωμα της άποψης μου, ακόμη και εάν θεωρείται ακραία.

Valkyre
26-10-2012, 14:45
Δεν σου στερησε κανεις το δικαιωμα της αποψης σου, απλα αποψη μου ειναι οτι η αποψη σου τσουβαλιαζει τα παντα στο συγκεκριμενο θεμα. Και εφερα παραδειγμα οτι αναλογα καποιος αλλος μπορει να μας/σε πει θυμα για αλλες γορες που εχεις κανει και εσυ θεωρεις λογικες ενω καποιος αλλος παραλογες. Ενιγουεη αφου κι εσυ ο ιδιος το παραδεχεσαι οτι ειναι ακραια δεν χρειαζεται να δωσουμε εκταση ολα καλα.

djpar
26-10-2012, 15:13
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι δεν θα το παρω γιατι κοστιζει 1.5 μηνιατικο και δουλευω σαν πουτ...για να τα βγαλω γυρναω σπιτι 8 το βραδυ κ ξεκιναω 6 το πρωι...ε οχι APPLE και καθε sony,samsung δεν θα στα δωσω.Να παρω ps4 με 500 το συζηταμε

Valkyre
26-10-2012, 15:25
^^ E σαφεστατα. Εννοειται αυτο. Οσο κολλημενος και να εισαι με την τεχνολογια υπαρχει καποιο οριο που δεν αντεχει ουτε η τσεπη σου ουτε και ο εγωισμος σου που λεμε.

Κι εγω τωρα που ανοιγω σπιτι το εχω νιωσει αυτο μεχρι αηδιας. Ξερολουκουμιαζω ενα καρο πραγματα που θελω να βαλω μεσα (απο επιπλα μεχρι ηλεκτρ. συσκευες, μεχρι οτι μπορει να φανταστει καποιος) αλλα φυσικα δεν μπορω να ανταπεξελθω ουτε με βαση τα οικονομικα ουτε τα λογικα.

Ειδα και μια απιστευτη TV της προαλλες και δεν μπορω να μπω, ο πειρασμος ηρθε, αλλα οπως ηρθε εφυγε κιολας. Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα, εγω αυτο που κανω ειναι να βαζω ορια και προτεραιοτητες, οπως κανουν ολοι. Και συνηθως αν καμμια φορα κανω την υπερβολη με καποιο αντικειμενο, τοτε φροντιζω να επιβαλλω στον εαυτο μου να στερηθει κατι αλλο (οχι φυσικα μεγαλης αναγκης).

Πχ: Θελω να αλλαξω και τηλεοραση και λαπτοπ (υποθετικο σεναριο). Μπορω αν κατεβασω τις απαιτησεις μου να παρω και ενα καλο λαπτοπ και μια καλη τηλεοραση. Οι περισσοτεροι κανουν κατι τετοιο και ειναι το πιο λογικο. Εγω ομως καποιες φορες επειδη εχω κολλημα κανω κατι αλλο. Επιλεγω το τουμπανο λαπτοπ και επιβαλω στον εαυτο μου να παραμεινει με την ιδια TV για 2 χρονια ακομα. Ή το αναποδο. Συνηθως δεν μου αρεσει να συμβιβαζομαι με μια μεση λυση. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα σκεφτω αλογιστα. Θετω ενα βudget. Αν αυτο το budget mου επιτρεπει να παρω και τα δυο, οπως τα εχω φανταστει στο μυαλο μου καλως. Αν ομως δεν μπορω, τοτε παιρνω 1 εκ των 2 και το αλλο το αφηνω για αργοτερα. (με αυτην την τακτικη μου μενουν σνηθως και περισσοτερα λεφτα μιας και σπανια το 1 τουμπανο αντικειμενο κανει οσο τα αλλα 2 μαζι)

djpar
26-10-2012, 15:38
προτεινο για λαπτοπ να δωσεις χρημα...τα λιγα χρηματα εχουν προβληματα...πχ θερμοκρασια επιδοσεις κτλ...ακουσε με τωρα για τα αλλα ξερετε καλυτερα για tv κτλ

kostasb13
26-10-2012, 15:44
1000 ευρω παρα κατι για το 64gb....για κινητο....ρε αντε απο κει....

kostasb13
27-10-2012, 04:13
Οι τιμες των apps στο store εχουν αυξηθει?...χθες το παρατηρησα
Για παραδειγμα apps που κοστιζαν 0,79 τωρα τα βλεπω στα 0,89....1,59 στα 1,79 κτλ

Leon_DiZ
27-10-2012, 04:15
Οι τιμες των apps στο store εχουν αυξηθει?...χθες το παρατηρησα
Το 0,79 πχ εχει γινει 0,89...

Ναι. ξεχασα να το αναφερω. Ανεβαινει το ελαχιστο ποσο για ολες τις εφαρμογες στην Ευρωπη απο 0,79 σε 0,89 και ο λογος αυτου ειναι οτι επεσε το € και χανει χρηματα η μαμα Apple. :whistle:

το προβλημα ειναι οτι σε χωρες οπως η Ελλαδα η ζημεια για τον καταναλωτη ειναι διπλη γιατι και (1) λιγοτερα χρηματα εχουμε και (2) αυξανονται οι τιμες.

psx3
27-10-2012, 04:37
Άρα αν ανέβει το ευρώ μελλοντικά, τότε θα ρίξουν τις τιμές... ρε μπας και αυτό φταίει για τις τσιμπημένες τιμές του iPhone 5;;;

Leon_DiZ
27-10-2012, 04:39
Άρα αν ανέβει το ευρώ μελλοντικά, τότε θα ρίξουν τις τιμές... ρε μπας και αυτό φταίει για τις τσιμπημένες τιμές του iPhone 5;;;

αυτο "φταιει". αλλα και παλι, δεν το βρισκω λογικο. γενικα τις πρακτικες των εταιρειων με την Ευρωπη τις βρισκω παραλλογες αλλα αυτη τη συγκεκριμενη ακομα περισσοτερο.

psx3
27-10-2012, 04:42
αυτο "φταιει". αλλα και παλι, δεν το βρισκω λογικο. γενικα τις πρακτικες των εταιρειων με την Ευρωπη τις βρισκω παραλλογες αλλα αυτη τη συγκεκριμενη ακομα περισσοτερο.
Σαρκαστικό ήταν το post μου... προφανώς η Apple είναι σαν τους βενζινοπώλες -> ανεβαίνει το βαρέλι, ανεβαίνει κι η βενζίνη. Το αντίστροφο δεν συμβαίνει ποτέ όμως. :whistle:

Lefteris_X
27-10-2012, 08:14
1 παράλογη εταιρεία = παραλογισμός

όλες ή σχεδόν όλες παράλογες εταιρείες = κοινά συμφωνημένο standard οικονομικής πολιτικής, εδώ και δεκαετίες.

Ευρωπαίοι τι κάνουν; Αγοράααααααζουν λες και δεν τρέχει τίποτα (εδώ και δεκαετίες).

Ε, αν ήσουν μέσα στο circle of trust εταιρεία, θα χάλαγες το standard;

πες 1 λόγο που μια τέτοια πράξη (λογικές τιμές) θα σε συνέφερε...αφού κ έτσι όπως είναι το standard, τα βγάζεις τα λεφτά σου και μάλιστα με το τσουβάλι.

Καπιταλέ ολέ ολέ. Ελεύθερη οικονομία my ass...

INDIGO
27-10-2012, 16:17
Θέλω να κάνω update το iphone μου.Έχω την έκδοση 4.1.Εάν γίνεται κανείς να μου στείλει κάποιο λινκ πως να το κάνω,με backup,jailbreak και τέτοια.

Dragonpaul
30-10-2012, 15:10
Την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του πολυπόθητου iPhone 5 μια εκπομπή στη Αμερική σκέφτηκε να κάνει μια απίστευτη φάρσα στους φανατικούς θαυμαστές του καινούργιου κινητού!





http://a.media.newsbomb.gr/items/cache/92284aeb4075432a6fb32dc20513e6a2_XL.jpg


Όλη τη νύχτα περίμεναν έξω από πολλά καταστήματα στην Αμερική, για να το κρατήσουν στα χέρια τους! Όμως, δεν είχαν υπολογίσει τη φάρσα που «σκάρωσαν» οι συντελεστές μιας διαδικτυακής εκπομπής για να τους τρομάξουν!
Ο παρουσιαστής φόρεσε μια μπλούζα της εταιρείας Apple και προσποιήθηκε τον υπάλληλο μεταφορικής που θα έφερνε τα πολυπόθητα κινητά στο κατάστημα κινητής τηλεφωνίας! Περνούσε από μπροστά τους και του έπεφταν τα κουτιά με τα καινούρια κινητά τηλέφωνα... όσο για τους καταναλωτές... τους κόπηκε η ανάσα!
Δείτε στο βίντεο την αντίδρασή τους:


iPhone 5 Box Prank - Randomness - YouTube




Πηγή: http://www.newsbomb.gr/blogs/story/239945/vinteo-mia-apithani-farsa-stoys-fanatikoys-toy-iphone-5#ixzz2AmdxMxuj

djpar
30-10-2012, 15:11
παλιο...αλλα καλο

απολυθηκε κ ο υπευθυνος για τους χαρτες...λογικο οι χαρτες ειναι απαραδεκτοι το εχω ξαναπει

Valkyre
30-10-2012, 16:18
^^ Για ποιον λες? Δεν ακουσα για απολυση, ακουσα απλα οτι ο υπευθυνος για ιos θεματα αποχωρει απο την εταιρεια.

Εδιτ: Τωρα διαβασα τα τελευταια νεα και οι φημες οντως λενε για απολυση αν και ακομα δεν ειναι βεβαιο. Μιλανε για το οτι αρνηθηκε να ζητησει δημοσιως συγνωμη για το φιασκο και τελικα εβαλε ο Tim Cook την υπογραφη του στο απολογητικο γραμμα της apple. Παντως φαινεται οτι εδω και καιρο ειχαν θεμα μαζι του και φτανουν στο σημειο να λενε οτι εμενε στην εταιρεια μονο και μονο επειδη ηταν προστατευομενος του Τζομπς.

Θα δουμε ολα ακομα ειναι φημες... γενικα παντως εχουν αρχισει και ταραζονται τα νερα...προς το καλυτερο? το χειροτερο? θα δειξει...

personGR
30-10-2012, 16:26
παλιο...αλλα καλο

απολυθηκε κ ο υπευθυνος για τους χαρτες...λογικο οι χαρτες ειναι απαραδεκτοι το εχω ξαναπει

Συνεχίζεις να είσαι ημιμαθής ακόμα και στην επικαιρότητα που δεν απαιτεί καν λογική..

Δεν απολύθηκε, παραιτήθηκε, όχι ο υπεύθυνος για τους τους χάρτες, ο αντιπρόεδρος της Apple σχετικά με το iOS (η Apple είχε συνολικά 11 VPs μέχρι χθες, πλέον έχει 9, έφυγε και ο -ανίκανος- VP του retail).

Τη θέση του Scott Forstall αναλαμβάνει ο Ive.

Leon_DiZ
30-10-2012, 16:26
^^ Για ποιον λες? Δεν ακουσα για απολυση, ακουσα απλα οτι ο υπευθυνος για ιos θεματα αποχωρει απο την εταιρεια.

και εγω ετσι καταλαβα αλλα μαλλον τον πιεσαν. heads did roll after all. κατι μου βρωμαει παντως.. :scratch:

Apple's iPhone 5 to launch in India, Greece, Mexico, more on Nov. 2 (http://appleinsider.com/articles/12/10/26/apples-iphone-5-to-launch-in-india-greece-mexico-more-on-nov-2)

Apple execs Scott Forstall and John Browett to leave company (http://appleinsider.com/articles/12/10/29/ios-chief-scott-forstall-reported-to-leave-apple)

Scott Forstall's leadership of iOS, Siri, Maps and user interface revoked (http://appleinsider.com/articles/12/10/29/scott-forstalls-leadership-of-ios-siri-maps-and-user-interface-revoked)

Scott Forstall's refusal to sign iOS Maps apology letter contributed to departure, sources say (http://appleinsider.com/articles/12/10/29/scott-forstalls-refusal-to-sign-ios-maps-apology-letter-contributed-to-departure-sources-say)

John Browett's short tenure at Apple was marked by strife (http://appleinsider.com/articles/12/10/29/john-browetts-short-tenure-at-apple-was-marked-by-strife)

Forstall's firing reportedly met with 'quiet jubilation' at Apple (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/forstalls-firing-reportedly-met-with-quiet-jubilation-at-apple)


btw, εδω και ΠΑΡΑ πολυ καιρο ακουγοταν οτι υπηρχε conflict μεταξυ των μελων, ο Ive το ειχε πει οτι δεν του αρεσουν σχεδιαστικα πολλες απο τις εφαρμογες του iPhone κτλ.
διαβαστε τα αρθρα και θα καταλαβετε

Valkyre
30-10-2012, 16:28
^^ ναι κι εγω εκανα εδιτ ειδα τωρα τα τελευταια νεα

Leon_DiZ
30-10-2012, 16:32
Συνεχίζεις να είσαι ημιμαθής ακόμα και στην επικαιρότητα που δεν απαιτεί καν λογική..

Δεν απολύθηκε, παραιτήθηκε, όχι ο υπεύθυνος για τους τους χάρτες, ο αντιπρόεδρος της Apple σχετικά με το iOS (η Apple είχε συνολικά 11 VPs μέχρι χθες, πλέον έχει 9, έφυγε και ο -ανίκανος- VP του retail).

Τη θέση του Scott Forstall αναλαμβάνει ο Ive.

αν και δεν συμφωνω σε πολλα με τον Παρη, δεν νμζ οτι η απαντηση σου ειναι πιο τεκμηριωμενη ή πιο σωστη. απ' ο,τι καταλαβα (δεν εχω τελειωσει το διαβασμα), τα καθηκοντα του θα μετατεθουν στην υπολοιπη ομαδα και οχι μονο στο Ive. επισης, ο Forstall ηταν ο "αρχηγος" της ομαδας του iOS, οποτε ολα περνουσαν απο αυτον.

personGR
30-10-2012, 16:38
αν και δεν συμφωνω σε πολλα με τον Παρη, δεν νμζ οτι η απαντηση σου ειναι πιο τεκμηριωμενη ή πιο σωστη. απ' ο,τι καταλαβα (δεν εχω τελειωσει το διαβασμα), τα καθηκοντα του θα μετατεθουν στην υπολοιπη ομαδα και οχι μονο στο Ive. επισης, ο Forstall ηταν ο "αρχηγος" της ομαδας του iOS, οποτε ολα περνουσαν απο αυτον.

Ο Ive θα αναλάβει τη σχεδίαση των OS X/iOS και διάφοροι -όπως ο Craig Federighi- θα αναλάβουν την τεχνολογική ανάπτυξη.

Ο Forstall ήταν στην Apple από το '97 και ήταν ο άνθρωπος που σχεδίασε τα λειτουργικά συστήματα της εταιρίας όπως τα ξέρουμε τώρα. Δε χρειάζεται να τονίσω το πόσο σημαντικός ήταν ο ρόλος του στην πορεία της Apple στην κορυφή.

Δεν ξέρω αν φταίνει οι χάρτες, πιο πιθανό μου φαίνεται να απέκτησε πολλή δύναμη ο Ive μέσα στην εταιρία με το καθολικά αποδεκτό ταλέντο του, και να τον έτζασε με αφορμή τους χάρτες. Άλλωστε είναι κοινό μυστικό πως αυτοί οι δύο δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά χρόνια τώρα.

Leon_DiZ
30-10-2012, 16:42
για να δουμε κατα ποσο θα αλλαξει τωρα το iOS.. ειμαι περιεργος να δω τι θα κανουν. εμενα μ αρεσουν παντως τα calendar, game center κτλ..

djpar
30-10-2012, 16:43
Συνεχίζεις να είσαι ημιμαθής ακόμα και στην επικαιρότητα που δεν απαιτεί καν λογική..

Δεν απολύθηκε, παραιτήθηκε, όχι ο υπεύθυνος για τους τους χάρτες, ο αντιπρόεδρος της Apple σχετικά με το iOS (η Apple είχε συνολικά 11 VPs μέχρι χθες, πλέον έχει 9, έφυγε και ο -ανίκανος- VP του retail).

Τη θέση του Scott Forstall αναλαμβάνει ο Ive.

εγω φιλε μου αυτα διαβασα αυτα ειπα,δεν καθισα να μαθω κ ποσα παιρνει ο καθενας που δουλευει στην apple.

Αλλαξε και τον τονο σου φιλε μου

Ο Scott Forstall εκδιώχθηκε από την Apple μετά από άρνησή του να υπογράψει επιστολή απολογίας για τους χάρτες του iOS 6 (http://www.adslgr.com/forum/threads/672919-%CE%9F-Scott-Forstall-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%87%CE%B8%CE%B7%C E%BA%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Apple-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%88%CE%B5%C E%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-iOS-6)

ok τωρα?

personGR
30-10-2012, 16:50
εγω φιλε μου αυτα διαβασα αυτα ειπα,δεν καθισα να μαθω κ ποσα παιρνει ο καθενας που δουλευει στην apple.

Αλλαξε και τον τονο σου φιλε μου

Ο Scott Forstall εκδιώχθηκε από την Apple μετά από άρνησή του να υπογράψει επιστολή απολογίας για τους χάρτες του iOS 6 (http://www.adslgr.com/forum/threads/672919-%CE%9F-Scott-Forstall-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%87%CE%B8%CE%B7%C E%BA%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Apple-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%88%CE%B5%C E%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%C F%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-iOS-6)

ok τωρα?

Διάβασες κάτι στο internet.

ΠΡΕΠΕΙ να είναι αλήθεια.

Επαναλαμβάνω, χρειάζεται κοινή λογική για να καταλάβεις πως ένας άνθρωπος που ήταν σε μια τόσο μεγάλη εταιρία για 15 χρόνια και είχε ρόλο κλειδί δεν απολύεται, έτσι απλά, για μια αποτυχία. Είναι προφανές πως κάποιοι ήθελαν να διώξουν τον Forstall καιρό τώρα και η συμπεριφορά του ήταν απλά μια αφορμή.

Leon_DiZ
30-10-2012, 17:14
ο Eddy Cue ειναι υπευθυνος για τα καινουργια stores στα φορητα; μαλλον θα ταν καλυτερο να ακολουθησει τον Forstall; σωθηκαμε. :cheer2:

Valkyre
30-10-2012, 17:15
για να δουμε κατα ποσο θα αλλαξει τωρα το iOS.. ειμαι περιεργος να δω τι θα κανουν. εμενα μ αρεσουν παντως τα calendar, game center κτλ..

Για να ειμαι ειλικρινεις εγω δεν θελω να αλλαξουν πολλα πραγματα, θελω να εξελιχθει μεν η κατασταση αλλα το λειτουργικο να παραμεινει στις ιδιες -πολυ φιλικες για τον χρηση- βασεις. Δεν θελω δηλαδη να αρχισουν να το εξειδικευουν πολυ το πραγμα και να το πολυπλοκοποιουν (δικη μου λεξη λολ) χωρις ουσια.

Να δουμε ειναι σημαντικες οι εξελιξεις παντως!

Leon_DiZ
30-10-2012, 17:25
Για να ειμαι ειλικρινεις εγω δεν θελω να αλλαξουν πολλα πραγματα, θελω να εξελιχθει μεν η κατασταση αλλα το λειτουργικο να παραμεινει στις ιδιες -πολυ φιλικες για τον χρηση- βασεις. Δεν θελω δηλαδη να αρχισουν να το εξειδικευουν πολυ το πραγμα και να το πολυπλοκοποιουν (δικη μου λεξη λολ) χωρις ουσια.

Να δουμε ειναι σημαντικες οι εξελιξεις παντως!

δεν εννοουσα οτι θα το αλλαξουν λειτουργικα, εννοουσα οτι θα το αλλαξουν εμφανισιακα. ο Ive ειχε αφησει να εννοηθει οτι δεν του αρεσει καθολου το skeuomorphic (σκευομορφικο - υπαρχει τετοια λεξη;; παω στο Μπαμπινιωτη μετα απο αυτο το ποστ :P) design που εχουν πολλες εφαρμογες στο iOS. εχουν αρχισει ηδη και γραφονται διαφορα πανω σε αυτο

Jony Ive becomes Apple’s chief of all Human Interface, could mean no more stitched leather in iOS (http://thenextweb.com/apple/2012/10/29/jony-ive-becomes-apples-chief-of-all-human-interface-could-mean-no-more-stitched-leather-in-ios/?utm_medium=twitter)

Valkyre
30-10-2012, 17:39
^^ Bοηθησε με να καταλαβω γιατι πραγματικα κι εγω δεν καταλαβαινω τι εννοει ο ποιητης με το skeuomorphic (το οποιο ω τι ειρωνια μοιαζει καθαρα ελληνικης προελευσης λεξη).

Τι εννοει λοιπον με αυτο? Ειναι σημαντικο για την εμφανιση του ios και παρολαυτα δεν καταλαβαινω τι ακριβως ειναι αυτο που θελει να αλλαξει...

Leon_DiZ
30-10-2012, 18:00
^^ Bοηθησε με να καταλαβω γιατι πραγματικα κι εγω δεν καταλαβαινω τι εννοει ο ποιητης με το skeuomorphic (το οποιο ω τι ειρωνια μοιαζει καθαρα ελληνικης προελευσης λεξη).

Τι εννοει λοιπον με αυτο? Ειναι σημαντικο για την εμφανιση του ios και παρολαυτα δεν καταλαβαινω τι ακριβως ειναι αυτο που θελει να αλλαξει...

ειναι ο,τι στοιχειο εχει το iOS που σε παραπεμπει σε κατι που υπαρχει στον πραγματικο κοσμο. το Calendar πχ ειναι σχεδιασμενο σαν να ειναι πραγματικο, φυσικο ημερολογιο, το ιδιο και το Notes. το game center θυμιζει τυχερα παιχνιδια με την τσοχα που εχει κτλ, το iBooks ειναι μια βιβλιοθηκη, το podcasts ειναι σαν μαγνητοφωνο κτλ κτλ. σε αντιθεση, το Music δεν θυμιζει κατι.. ειναι ενα ψηφιακο περιβαλλον. δεν δανειζεται στοιχεια απο τον φυσικο κοσμο.

EDIT: η φωτο που εχει το αρθρο πανω τα τονιζει πολυ καλα

http://cdn.thenextweb.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2012/10/iOS-6-Styles.jpeg

ο ορισμος που δινει το wiki ειναι καπως διαφορετικος και ισως πιο κατατοπιστικος για το τι ειναι γενικα ο "σκευομορφισμος"


A skeuomorph /ˈskjuːəmɔrf/ [skyoo-uh-mawrf], or skeuomorphism (Greek: skeuos—vessel or tool, morphe—shape) is a design element of a product that imitates design elements functionally necessary in the original product design, but which have become ornamental in the new design.[1]
Skeuomorphs may be deliberately employed to make the new look comfortably old and familiar,[2] for example when fabric upholstery is replaced with vinyl and includes simulated cloth stitching.[3] An alternative definition is "an element of design or structure that serves little or no purpose in the artifact fashioned from the new material but was essential to the object made from the original material".[4] This definition is narrower in scope and ties skeuomorphs to changes in materials.
Skeuomorphism is differentiated from path dependence in technology, where functional behavior is maintained when the reasons for its design no longer exist.

Valkyre
30-10-2012, 18:11
^^ Καταλαβα σε ευχαριστω πολυ.

Παντως ειμαι απο τωρα απογοητευμενος εαν αυτο το σκευομορφικο στυλ το αλλαξουν. Προσωπικα μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυτο το γεγονος οτι τα apps θυμιζουν πραγματικα αντικειμενα...

Ειλικρινα δεν θα ηθελα να το καταντησουν ενα αψυχο και εννιαιο look οπου δεν θα βλεπεις καμμια διαφορα ειτε μπαινεις σε πυξιδα ειτε μπαινεις σε σημειωματαριο ειτε στο safari.

Οχι θα κανουν μεγαλη πατατα με αυτο....με τιποτα δεν συμφωνω αν εχουν τετοιες προθεσεις!

Leon_DiZ
30-10-2012, 18:18
Και στον Jobs αρεσε πολυ η συγκεκριμενη φιλοσοφια.

οπως ειπα και πιο πανω και σε μενα αρεσουν αυτες οι εφαρμογες αλλα απο την αλλη παιζει και πως θα ειναι η εναλλακτικη. δηλαδη: η εφαρμογη της μουσικης μου αρεσει πολυ σχεδιαστικα (υπαρχει περιθωριο βελτιωσης βεβαια), δεν θα ηθελα πχ να το κανουν να μοιαζει με πικαπ. απο την αλλη το calendar στο iphone δεν μ αρεσει και τοσο, πολυ "ψυχρο" μου φαινεται.. συνεπως ειμαι της αποψης οτι "αν ειναι κατι πιο ομορφο, να το αλλαξουν, οχι ομως ντε και καλα να το αλλαξουν για να υπαρχει απολυτη συνοχη αναμεσα στις εφαρμογες"

Valkyre
30-10-2012, 18:25
^^ Με αυτο συμφωνω απολυτα. Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι σκευομορφικο (καλα ε πολυ το γουσταρω θα το λεω συνεχεια τωρα! λολ) ειναι ντε και καλα ομορφο.

Ας πουμε εμενα το gamecenter δεν μου αρεσει καθολου σχεδιαστικα. Πιστευω θα μπορουσαν να το κανουν πολυ πιο ομορφο. Οποτε ναι, να αλλαξουν την εμφανιση, αλλα προσωπικα οπως ειπα προτιμω να εχει η καθε εφαρμογη το δικο της ξεχωριστο look απο το να ειναι ενα ιδιο ενιαιο λook across the board.

Εκτος πια κι αν αυτο που εχουν στο μυαλο του ς ειναι τοσο σοκαριστικα κουλ που δεν χορταινεις να το βλεπεις παντου. Εκει ναι ισως αλλξω αποψη. Δυσκολο ομως...!

Leon_DiZ
31-10-2012, 00:30
iTunes refresh delayed till 'end of November' (http://www.engadget.com/2012/10/30/itunes-refresh-delayed-till-end-of-november/)

djpar
31-10-2012, 09:46
Europeans Falling Out of Love with Apple's iPhone (http://www.cellular-news.com/story/57106.php?source=rss&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cellular-news%2FLmiX+%28cellular-news%29)

Leon_DiZ
31-10-2012, 11:02
Microsoft's Steve Ballmer dismisses Apple as a 'low-volume player' (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/microsofts-steve-ballmer-dismisses-apple-as-a-low-volume-player) τις πιστευει τις μ****ιες που λεει;

Reviewers confirm 4th-gen iPad is merely an incremental refresh (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/reviewers-confirm-4th-gen-ipad-is-merely-an-incremental-refresh)

iPad mini review roundup: Amazing build quality, impressive battery life, high price (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/ipad-mini-review-roundup-amazing-build-quality-impressive-battery-life-high-price)

Jony Ive's minimalist designs could reshape the future of iOS, OS X (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/jony-ives-minimalist-designs-could-reshape-the-future-of-ios-os-x)

Google takes on Siri by adding voice search to standalone iOS app (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/google-takes-on-siri-with-standalone-ios-search-app-update)

Valkyre
31-10-2012, 12:03
Europeans Falling Out of Love with Apple's iPhone (http://www.cellular-news.com/story/57106.php?source=rss&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+cellular-news%2FLmiX+%28cellular-news%29)

To αρθρο νομιζω για λαθος λογους βλεπει το ποσοστο να πεφτει απο το 88% στο 75%.

θεωρω οτι ο βασικος λογος ειναι η τιμη του κινητου, οχι το γεγονος οτι υποτιθεται οτι δεν εχει τεραστιες αλλαγες (λες και τα αλλα smartphones ειχαν τραγικες αλλαγες απο τα προηγουμενα βλ sii-siii κλπ)

Η τιμη ειναι το θεμα η οποια εχει ξεφτυλιστει εντελως.


Microsoft's Steve Ballmer dismisses Apple as a 'low-volume player' (http://appleinsider.com/articles/12/10/30/microsofts-steve-ballmer-dismisses-apple-as-a-low-volume-player) τις πιστευει τις μ****ιες που λεει;


Ειναι πραγματικα χαζουλης....

Εγω αν ημουν apple θα του απαντουσα, δεν πειραζει, μου αρεσει να ειμαι "low volume player" στην αγορα. Θες να βαλουμε κατω τα νουμερα μας σε δολλαρια να δουμε που εισαι εσυ ο big volume και που ειμαι εγω ο low volume?

I rest my case που λενε...

Leon_DiZ
31-10-2012, 12:14
Ειναι πραγματικα χαζουλης....

Εγω αν ημουν apple θα του απαντουσα, δεν πειραζει, μου αρεσει να ειμαι "low volume player" στην αγορα. Θες να βαλουμε κατω τα νουμερα μας σε δολλαρια να δουμε που εισαι εσυ ο big volume και που ειμαι εγω ο low volume?

I rest my case που λενε...

Μα πραγματικα.. δεν εχει οραμα! λεει συνεχεια βλακειες! καταρχας ποιος του ειπε οτι πρεπει να φοβαται την apple στον τομεα του volume? την google πρεπει να τρεμει.

eywi0h_Y5_U

Dragonpaul
01-11-2012, 10:50
Μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω για τις ασχετες διαφημισεις που πεταγονται ξαφνικα οταν ειμαι σε διαφορες σελιδες;;;; Υπαρχει κατι στον iMac που εμποδιζει κατι τετοιο;;;;

criter
01-11-2012, 11:23
^^Αν χρησιμοποιεις safari υπαρχει ενα extension που κανει αυτη τη δουλεια. Μεσα απο τον safari, πηγαινε προτιμησεις>επεκτασεις και βρες το ad block. Κανε το εγκατασταση και τερμα μετα οι διαφημισεις.

Dragonpaul
01-11-2012, 11:39
Βασικά Mozilla χρησιμοποιώ. Λογικά θα εχει κι αυτός κάτι τέτοιο... Εγώ νόμιζα πως πρεπει να εγκαταστήσω κανα προγραμμα.
Thnx, anyway! :)

Valkyre
01-11-2012, 11:45
^^ Γιατι δεν χρησιμοποιεις Σαφαρι αν επιτρεπεται Παυλο? Σε windows περιβαλλον δεν το συζηταω, χρησιμοποιω mozilla, αλλα σε mac περιβαλλον ο Safari ειναι μονοδρομος για εμενα.

criter
01-11-2012, 11:47
To συγκεκριμενο AdBlock υπαρχει και για chrome, αλλα λογικα και για mozilla firefox θα υπαρχει κατι αναλογο οπως λες. Τι να εγκαταστησεις προγραμμα. Αυτο θα το καναμε καποτε σε windows ισως. Τωρα πλεον εχουν ενσωματωθει adblocks στους περισσοτερους browser σαν επεκτασιμα plug in.

Dragonpaul
01-11-2012, 11:54
^^ Γιατι δεν χρησιμοποιεις Σαφαρι αν επιτρεπεται Παυλο? Σε windows περιβαλλον δεν το συζηταω, χρησιμοποιω mozilla, αλλα σε mac περιβαλλον ο Safari ειναι μονοδρομος για εμενα.
Μη νομίζεις Δημήτρη... Θέμα συνήθειας. Είχα τον FF και απλα συνέχισα με αυτόν. Για κανένα ιδιαίτερο λόγο. Μια που το ανεφερες, όμως, για ποιο λόγο ο Safari ειναι μονόδρομος για Mac? Ας πούμε, εγώ με τον FF είμαι πολυ ευχαριστημένος...


To συγκεκριμενο AdBlock υπαρχει και για chrome, αλλα λογικα και για mozilla firefox θα υπαρχει κατι αναλογο οπως λες. Τι να εγκαταστησεις προγραμμα. Αυτο θα το καναμε καποτε σε windows ισως. Τωρα πλεον εχουν ενσωματωθει adblocks στους περισσοτερους browser σαν επεκτασιμα plug in.
Μάλλον... Θα το ψάξω όταν πάω στο σπίτι.

Valkyre
01-11-2012, 11:58
Μη νομίζεις Δημήτρη... Θέμα συνήθειας. Είχα τον FF και απλα συνέχισα με αυτόν. Για κανένα ιδιαίτερο λόγο. Μια που το ανεφερες, όμως, για ποιο λόγο ο Safari ειναι μονόδρομος για Mac? Ας πούμε, εγώ με τον FF είμαι πολυ ευχαριστημένος...


Μάλλον... Θα το ψάξω όταν πάω στο σπίτι.

Eιναι μονοδρομος για εμενα γιατι ειναι κομμενος και ραμμενος για το λειτουργικο. Μου αρεσει πολυ περισσοτερο ο τροπος που κραταει τα favorites και το history (αν και ο FF το αντεγραψε αυτο τελευταια αλλα οχι και τοσο καλα), θεωρω οτι ειναι πιο γρηγορος (αν και οντως τρωει περισσοτερους πορους απο το συστημα) και γενικοτερα το interface του μου αρεσει πιο πολυ.

Ασε δε που μπορεις να συγχρονισεις αψογα ολα τα bookmark σου και τα reading lists σου με τις αλλες συσκευες που τρεχουν Safari, βλεπε iphone και οτι αλλο.

Dragonpaul
01-11-2012, 12:04
Για τα υπόλοιπα δε ξέρω, γιατι άρχισα σχεδόν κατευθείαν με τον FF, αλλα στο θέμα ταχύτητας, την πρώτη μέρα είχα κάνει ένα χαζοτεστ και ο FF ήταν ταχύτερος. Μη φανταστείς κάτι σημαντικό... Η αλήθεια ειναι ότι με τα bookmarks μου έχω ένα θέμα. Πάντως θα τον τσεκάρω και τον safari. Why not;

criter
01-11-2012, 12:57
Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τον safari για τους λογους που λεει ο valkyre αλλα εχω και firefox για ορισμενες περιπτωσεις οπως τραπεζικες συναλλαγες, αφου με τον safari δεν εχω προσβαση σε τετοιες υπηρεσιες, δεν ξερω γιατι. Κατα τα αλλα ενα αλλο μειονεκτημα του safari για μενα ειναι η αρχικη σελιδα των top sites, οπου ενω εξυπηρετει πολυ γιατι μπαινεις αμεσως στις σελιδες που επισκεπτεσε περισσοτερο, αυτο σε συνδεει ομως ολες ταυτοχρονα καθε φορα που το πατας, χωρις ομως να θες να θελεις εσυ απαραιτητα να μπεις σε ολες.
Π.χ. Μπαινω στο φορουμ συχνα, αρα υπαρχει η σελιδα εκει στα top sites, ας πουμε ομως οτι θελω να δω τα νεα στο newsbeast, οπου υπαρχει και αυτο εκει αφου το επισκεπτομαι συχνα. Παρολο που θα πατησω τα τοp sites μονο για το newsbeast, ο safari θα με κανει και login στο forum ή και θα κανει load την οποιδηποτε αλλη σελιδα εχω στα top sites οπως facebook κτλ. Βεβαια αυτο το κανει για να μπει πιο γρηγορα αλλα καλυτερα θα ηταν να κανει load την σελιδα οταν θα επιλεξω εγω να παω στον αναλογο συνδεσμο και οχι να το κανει απο μονο του.

Valkyre
01-11-2012, 13:16
^^ Κατι εχεις κανει και συμβαινει αυτο φιλε μου, δεν υφισταται υπο κανονικες συνθηκες. Δεν ξερω γιατι σου συμβαινει, αλλα ψαξτο γιατι κανονικα δεν θα επρεπε να γινεται αυτο. Εγω οποιο επιλεγω μου ανοιγει αυτο και μονο αυτο, οχι ολα μαζι! ;)

criter
01-11-2012, 13:34
Λες; Θα το ψαξω μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση, αν και νομιζω οτι ετσι ειναι by default. Δεν θυμαμαι να ειχα πειραξει κατι. Τσεκαρε το και εσυ αν θες και πες μου. Πατα εμφανιση top sites και δες αν κανει reload και στις 12 σελιδες που εχεις. Δεν λεω οτι δεν ανοιγει μονο τη σελιδα που θες, αλλα μεχρι να πατησεις την σελιδα που θες, αυτο εχει ειδη κανει load (on the backround) και τις 12 σελιδες που εχεις εκει αποθηκευμενες.

Valkyre
01-11-2012, 13:39
Μισο λεπτο να σιγουρευτω οτι εχω καταλαβει σωστα. μιλας για αυτο εδω ετσι δεν ειναι:

http://cdn.arstechnica.net/SafariTopSitesBrowser.png

Ε εμενα οποιο του επιλεξω αυτο θα ανοιξει μοναχα και οχι ολα τα top sites.

Lefteris_X
01-11-2012, 13:42
adblock plus λέγεται και υπάρχει χρόνια στον FireFox, αντίστοιχα και για την έκδοση FireFox για Mac.

το βάζεις και είναι απλό.

Πάντως και πάλι, δεν υπάρχει blocker 100% απόδοσης, αυτό είναι δεδομένο.

και τέλος, οι χρήστες που θέλουν ΠΑΝΤΑ να κάνουν την δουλειά τους άμεσα (χρήστης = όχι αυτός που μπαίνει facebook ή διαβάζει σελιδούλες, αλλά χρήστης = αυτός που θέλει να κάνει την δουλειά του, όποια και αν είναι αυτή από χαβαλές μέχρι μεροκάματα και ΔΕΝ έχει αυστηρό κόλλημα με συγκεκριμένο πρόγραμμα, αντιθέτως χρησιμοποιεί ότι διατίθεται προς εξυπηρέτησης της ταχύτητας και απαιτούμενης εργασίας), χρησιμοποιούν ότι υπάρχει διαθέσιμο.

κοινώς έχουμε FireFox, Safari, Chrome και ενίοτε Opera.

Για εντελώς casual χρήστες, προτιμώνται FireFox / Safari. (πχ εμένα ο Safari δεν με εξυπηρετεί ούτε για αστείο, καθώς δεν κάνει save ολόκληρες σελίδες με το περιεχόμενό τους, σε extension .html, αλλά σε ένα εντελώς δικό του φορμάτ. Ήτοι δεν με εξυπηρετεί για το συγκεκριμένο που θέλω, οπότε τα "save as" μου σε html τα κάνω με τον FireFox. Απλά, κυρίως εύκολα και ιδιαίτερα γρήγορα κάνω την δουλειά μου.)

criter
01-11-2012, 13:54
@ Valkyre
Ναι γι΄αυτο λεω. Αν και δειχνει να εχει περισσοτερες σελιδες αυτο, εμενα εχει μονο 12 σε μικρογραφιες οι οποιες ομως ειναι ενεργες.

Καθε φορα λοιπον που παταω εμφανιση top sites ή δημιουργια νεας καρτελας, σε παει σε αυτη την σελιδα που δειχνει στην φωτογραφια που εβαλες. Αυτο που λεω ειναι οτι κανει μονο του reload σε ολες τις σελιδες αυτες, χωρις απαραιτητα να θες εσυ να ανοιξεις καποια απο αυτες εκεινη την στιγμη. Δεν λεω οτι θα σου τις ανοιξει ολες τις σελιδες αυτες σε ξεχωριστα παραθυρα, αλλα το οτι κανει reload σε ολες τις σελιδες οταν τις βλεπεις σε μικρογραφια, πριν ακομα επιλεξεις ποια θες να επισκεφτεις. Ελπιζω να καταλαβες.

@ Lefteris X


Πάντως και πάλι, δεν υπάρχει blocker 100% απόδοσης, αυτό είναι δεδομένο.
Παντως το AdBlock του safari ειναι πολυ καλο και τιποτα δεν περναει, εκτος απο κατι youtube οπου οι διαφημισεις ειναι μεσα στα βιντεο.

Lefteris_X
01-11-2012, 14:03
τίποτα; για πέρασε από μερικά "ύποπτα" site περί hacking, απάτες σε κώδικες τραπεζών, άλλες για έκχυση κώδικα εκεί που δεν πρέπει (το λέω ευγενικά και νόμιμα), ή σε "γουέστερν" σελίδες και αν τα μπλοκάρει όλα......τότε οκ, πάω πάσο.

criter
01-11-2012, 14:10
Ναι, δεν διαφωνω σιγουρα θα εχει και κενα, αλλα σε γενικες γραμμες το συγκεκριμενο αποτρεπει και εξαφανιζει τα περισσοτερα διαφημιστικα τυπου banner που υπαρχουν στις περισσοτερες σελιδες. Σιγουρα παιζει ρολο και σε τι site μπαινεις.

djpar
01-11-2012, 14:11
καλα κατι live streaming ποδοσφαιρου εκει να τσεκαρεις τον adblocker σου.

Lefteris_X
01-11-2012, 14:15
χαχχααχαχαχ ναι, αυτά τα ξέχασα (βάλε και Formula 1 και μπασκετ εκεί να δεις της Φόφης γίνεται στο pop-up)

Valkyre
01-11-2012, 14:24
@ Valkyre
Ναι γι΄αυτο λεω. Αν και δειχνει να εχει περισσοτερες σελιδες αυτο, εμενα εχει μονο 12 σε μικρογραφιες οι οποιες ομως ειναι ενεργες.

Καθε φορα λοιπον που παταω εμφανιση top sites ή δημιουργια νεας καρτελας, σε παει σε αυτη την σελιδα που δειχνει στην φωτογραφια που εβαλες. Αυτο που λεω ειναι οτι κανει μονο του reload σε ολες τις σελιδες αυτες, χωρις απαραιτητα να θες εσυ να ανοιξεις καποια απο αυτες εκεινη την στιγμη. Δεν λεω οτι θα σου τις ανοιξει ολες τις σελιδες αυτες σε ξεχωριστα παραθυρα, αλλα το οτι κανει reload σε ολες τις σελιδες οταν τις βλεπεις σε μικρογραφια, πριν ακομα επιλεξεις ποια θες να επισκεφτεις. Ελπιζω να καταλαβες.

@ Lefteris X


Παντως το AdBlock του safari ειναι πολυ καλο και τιποτα δεν περναει, εκτος απο κατι youtube οπου οι διαφημισεις ειναι μεσα στα βιντεο.

Tωρα καταλαβα τι λες, αλλα γιατι ειναι κακο αυτο? Εγω δεν το ειχα παρατηρησει για να ειμαι ειλικρινεις αλλα δεν το βρισκω κακο σαν υπηρεσια. :)

Dragonpaul
01-11-2012, 15:32
Tελικα το Adblock δουλευει μια χαρα!!!!!
Σας ευχαριστω ολους!!!!!!

Valkyre
01-11-2012, 23:27
Σημερα παιδια χρειαστηκε να χρησιμοποιησω τους χαρτες της apple για να μετακινηθω μεσα σε κατι κωλοστενα στο πουθενα και να βγαλω ακρη.

Ηταν η πρωτη μου ουσιαστικης σημασιας χρησιμοποιηση των νεων χαρτων.

Και η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα την αποπειρα να χρησιμοποιησω τους χαρτες μεσα στο μυαλο μου κυκλοφορουσε η εξης σκεψη "μηπως κανω τρελη μλκια που παω να χρησιμοποιησω αυτους τους χαρτες ετσι οπως ειναι τωρα?"

Παρολαυτα δεν ειχα ωρα για αλλη λυση.

Και τελικα η εμπειρια μου παιδια, πραγματικα ηταν παρα μα παρα πολυ θετικη. Πρωτα απο ολα το user interface ειναι για εμενα μακραν πιο καλαισθητο και λειτουργικο. Το γεγονος οτι και σε locked mode βλεπεις την πορεια σου και τις οδηγιες ειναι εξαιρετικο επισης, κατι που παλια δεν μπορουσες να κανεις με το google maps.

Αλλα ολα τα λεφτα ειναι το turn by turn navigation... ολα τα λεφτα. Φορουσα τα hands free ειχα την μουσικουλα μου και οποτε χρειαζοταν οδηγιες επεμβαινε διακριτικα το Σιρι.

Ακολουθουσα τυφλα τις οδηγιες και φοβομουν οτι θα βρεθω στο πουθενα ή σε καμμια ακυρη περιοχη με ολα αυτα που ακουγα, αλλα μαγκες με πηγε καρφι εκει που ηθελα με τον πιο ανετο τροπο πολυ ειχα ποτε χρησιμοποιησει map application στο iphone.

Ναι ξερω οτι υπαρχει το navigon, το οποιο τα σπαει αλλα δεν το εχω βαλει ποτε και ουτε προκειται.

ξερω επισης οτι παρολη την πολυ θετικη εμπειρια που ειχα το maps της apple θελει ακομα πολυ δουλεια, ειδικα για καποιον που ενδιαφερεται για συγκοινωνιες και αλλα λοιπα καλουδια.

Αλλα πραγματικα παροτι σε πρωιμο σταδιο, το maps εχει ολες τις προοπτικες με την καταλληλη φροντιδα να γινει μια παρα μα παρα πολυ καλη λυση. Οπως ειπα το καταευχαριστηθηκα σημερα γιατι δεν περιμενα με τιποτα να κανει τετοια διαφορα το turn by turn και να με παει χωρις το παραμικρο λαθος.

Μπορει να ημουν τυχερος ποιος ξερει λολ!

Dragonpaul
01-11-2012, 23:37
Βασικα, κοιτα τι γινεται... Οταν ακουγεται οτι οι χαρτες ειναι broken, δε σημαινει οτι ειναι σε ολα τα μερη. Οπως το εχω καταλαβει εγω, ειναι τελειως fucked up σε πολλες περιοχες μεν, αλλα σιγουρα οχι σε ολες. Δε μπορει... Καποιες θα πετυχανε. Χα χα... Οσες φορες το χρησιμοποιησα κι εγω στην Αθηνα (σημερα κιολας), δεν ειχα κανενα προβλημα. So we keep our fingers crossed.

Valkyre
01-11-2012, 23:51
Το καλο ειναι οτο γινεται καθημερινα updated με διορθωσεις χωρις να χρειαζεται να κανουμε κατι εμεις αφου γηνονται ολα στο cloud.

Dragonpaul
01-11-2012, 23:53
Ας ελπισουμε να ερθει στα συγκαλα του... Αν και εμενα μου λειπει αφορητα το street view. Εκανα βολτες στις πολεις με δαυτο.

Leon_DiZ
02-11-2012, 00:56
το θεμα με τους χαρτες δεν ειναι οτι "δεν λειτουργουν". το θεμα ειναι οτι (μιλαω για την Αμερικη κυριως) δεν εχουν τα παντα τριγυρω σου με καθε λεπτομερεια. η Google εχει βαλει περιηγηση ακομα και στο εσωτερικο των κτηριων, εχει ολα τα μαγαζια γυρω-γυρω κτλ. αυτο ειναι που τους καιει ολους. αν καποια οδος ειναι λαθος ή ενα rendering καποιου κτηριου δεν ειναι καλο, σιγα, αυτο φτιαχνεται και ειναι και αναμενομενο (πολυ προσφατα μαλιστα ειχα στειλει στην google οτι ενας κεντρικος δρομος κοντα στο σπιτι μου ηταν λαθος και το ξερω επειδη απο εκει περναει το λεωφορειο μου και δεν μου εβγαζε οδηγιες).

κατι τετοια προβληματα (αυτο και το antenna-gate) μου χτυπανε πολυ περιεργα..

οσο για τα updates της Apple, εχει ξεσκιστει (δεν υπερβαλω) η Google να βγαζει udpates για τους χαρτες της το τελευταιο διαστημα και οχι μικροπραγματα.

Dragonpaul
02-11-2012, 01:04
Περιμένω πως και πως να κυκλοφορήσει app με τους Google maps. Ελπίζω δηλαδή...

djpar
02-11-2012, 09:06
ερωτηση οι χαρτες δουλευουν με δεδομενα ε?

navigon all the way και στο κινητο μου δεν υπαρχουν καν οι google maps απενεργοποιηση να μην φαινονται κιολας

Valkyre
02-11-2012, 11:31
Mε δεδομενα ναι Παρη αλλα σε αυτον τον τομεα ειναι πολυ καλυτερο απο το google maps διοτι εχει αποδειχθει οτι τα maps χρειαζονται λιγοτερα data για να δουλεψουν. Ακομα και με edge τρεχει μια χαρα δηλαδη. ( ο λογος βεβαια που χρειαζονται λιγοτερα data ειναι οτι ακομα δεν υποστηριζουν λεωφορεια κλπ)

Βεβαια navigon οπως ειπαμε δεν ειναι, αλλα ειναι και ακριβο ατο το πραγμα εαν δεν εχεις κανει jailbreak.

Anyway ανακοινωθηκαν επισημα οι τιμες προγραμματων για το iphone 5.

Φυσικα δεν υπαρχει λογος να αναφερθω στις τιμες φαρμακι ειναι και απο τις 3 εταιρειες με την vodafone να βλεπω οτι μαλλον προσφερει λιγο καλυτερες τιμες.

Εγω μεχρι στιγμης η προσφορα που εχω ειναι για το 75αρι προγραμμα (το οποιο θα μου το δωσουν στην τιμη του 35 λενε) + την επιδοτηση της συσκευης που φερνει την τιμη στα 620κατι ευρω για το 64αρι παντα.

Με λιγα λογια θα πρεπει να δωσω περι τα 100-120 ευρω (+ τα 500 απο την πωληση του s) για να το παρω. Αν δεν καταφερω να ριξω την τιμη ενα πενηνταρικο κατω τουλαχιστον δεν αγοραζω. Λογικα ομως θα μου το δωσουν. Ισως οχι σε χρημα αλλα σε υπηρεσιες (τουτεστην εξτρα MB στο μηνιαιο προγραμμα μου χωρις κοστος). Θα δουμε.

djpar
02-11-2012, 11:39
150...εχεις βρει να πουλησεις το 4s που λες 500?

καλα navigon και στην αρχη ειχα sygic,δεν παιζουν google maps μονο για χαβαλε,τα λεωφορεια τα βρισκω με αλλο προγραμμα που λεει κ ωρες που παιρνανε κτλ

Valkyre
02-11-2012, 11:47
150...εχεις βρει να πουλησεις το 4s που λες 500?

καλα navigon και στην αρχη ειχα sygic,δεν παιζουν google maps μονο για χαβαλε,τα λεωφορεια τα βρισκω με αλλο προγραμμα που λεει κ ωρες που παιρνανε κτλ

120 σε εμενα προσωπικη -μεχρι στιγμης- προσφορα.

Το 4s εχω βρει να το πουλησω αλλα θα το βαλω και αγγελια σε υψηλοτερο ποσο να δω μην πιασω και κατι καλυτερο.

Το τηλεφωνο ειναι φυσικα σε υπεραψογη κατασταση με ολα τα παρελκομενα. Οποτε θεωρω οτι ισως το χτυπησω λιγο πιο ψηλα και ισως καταφερω κατι καλο. Θα δουμε. Θελω ομως οπωσδηποτε να ριξω την προσφορα κι αλλο. Τωρα σειρα εχουν οι απειλες στην cosmote (lol). Θα τους παρω να τους πω οτι ακυρωνω το συμβολαιο μου μαζι τους και κανω φορητοτητα.

Φυσικα εκεινοι θα με ρωτησουν αμεσως "γιατι κυριε θελετε να ακυρωσετε" κι εγω φυσικα θα τους πω, "διοτι ειμαι τοσα χρονια πελατης σας μπλα μπλα μπλα μπλα και δεν μου κανετε μια ευκολα μπλα μπλα μπλα και μαλλον δεν θελετε να συνεχισουμε την συνεργασια μπλα μπλα μπλα και παω στην vodafone η οποια μου προσφερει αυτο και αυτο"

Και αφου τους πω ολη αυτη την κλασσικη στιχομυθια, μετα θα τους πω "εαν εχετε να μου κανετε καλυτερη προσφορα απο την vodafone με χαρα να παραμεινω σε εσας". Καπου εκει θα μου πει η υπαλληλος "μισο λεπτο να επικοινωνησω με τον υπευθυνο" οπου και μετα θα με συνδεσει μαζι του. Αυτος θα προσπαθησει να με λογικεψει (λολ) οτι η προσφορα που ηδη μου κανουν σαν cosmote ειναι η καλυτερη δυνατη και παραλληλα θα προσπαθησει να μου πει πως η ωodafone με ξεγελαει με τη προσφορα της. Εγω φυσικα θα του πω δεν με νοιαζει, εχω ηδη παρει την αποφαση μου, ειναι στο χερι σας εαν θα αλλαξω αποφαση ή οχι.

Και εκει θα δουμε εαν θα μου κανει κατι καλυτερο ή οχι.

Τα εχω μαθει απεξω πια....καθε χρονο τα ιδια κανουμε...η διαδικασια μου εινια πλεον τοσο γνωριμη που σχεδον ειναι σαν να την παιζω στα δαχτυλα...

djpar
02-11-2012, 11:57
τα ιδια και τα ιδια,εγω εκανα μεχρι και ληξη συνεργασιας για να με παρουν μετα απο 5 μερες να μου πουνε να μεινω σε ενα προγραμμα που κανει 45 ευρω με μολις 14!

Valkyre
02-11-2012, 12:13
Eιναι γυφτοι ρε και οι γυφτοι θελουν γυφτικη αντιμετωπιση τελος. Εαν χρειαστει για να προστατευσω τον εαυτο μου να πεσω στο επιπεδο εκβιασμων και απειλων, ε τοτε αυτο θα κανω. Δυστυχως εκει εχουμε φτασει...να απειλουμε για να εξασφαλισουμε το καλυτερο δυνατο (το οποιο και παλι κοροιδια ειναι αλλα λεμε τωρα....)

djpar
02-11-2012, 15:23
φιλε δεν καταλαβες μου εκαναν τρελη επιδοτηση για συνδεση κ τους λεω μα αφου το f2g εχει 100 λεπτα 600 προς wind 600sms και 600mb και μου μενει καθε φορα κ 1 ευρω...κ με εκλειναν στο νετο

WolfRathmA
02-11-2012, 16:00
Το F2G οντως τα σπαει. Οι προσφορες που εχει ειναι αλλου απο τον ανταγωνισμο. Και αν εχεις τηλεφωνο με ιντερνετ κτλ οπως το iPhone δηλαδη, ειναι μονοδρομος.

Εγω τελικα (χωρις να θελω να επηρεάσω το thread) σκεφτομαι να αγορασω το Samsung Galaxy Note 2. Μου αρεσει παρα πολυ και δεδομενου οτι ασχολουμε πολλες ωρες με το κινητο και δεν εχω υπολογιστη στο σπιτι, πιστευω ενα "mini" tablet που θα μπορω να το παρω και μαζι μου ειναι οτι πρεπει. Αρχικα θα κρατησω και το 4S γιατι η μεταβαση δε νομιζω να ειναι και πολυ ευκολη και επειτα, βλεποντας και κανοντας.

Valkyre
02-11-2012, 16:04
^^ Εγω στην θεση σου θα προτιμουσα το SIII να ειμαι ειλικρινεις. Θεωρω το stylus πολυ απαρχαιωμενη κατασταση και ναι ξερω οτι το τηλεφωνο ειναι εντελως touch, αλλα απο την αλλη το Siii και πιο κομψο ειναι, η οθονη ειναι πανω κατω στο ιδιο μεγεθος, οποτε...?

djpar
02-11-2012, 16:30
και καλυτερο του iphone5 ειναι...χαχα :p

ναι καλα f2g τα σπαει καθε μηνα 600 mb κατεβαζω μεχρι κ απο το store πραγματα...χωρις να φοβαμαι αν τελειωσουν τα mb

WolfRathmA
02-11-2012, 16:33
Το σκεφτομαι για το S ΙΙΙ. Απλα θελω να δω και απο κοντα το Note 2 για να αποφασισω καλυτερα, γιατι δεν το εχω δει ακομα ειναι η αληθεια.

DJTaurus
02-11-2012, 17:16
Το σκεφτομαι για το S ΙΙΙ. Απλα θελω να δω και απο κοντα το Note 2 για να αποφασισω καλυτερα, γιατι δεν το εχω δει ακομα ειναι η αληθεια.

Γνώμη μου μιας και πάς σε Android να χτυπήσεις το Nexus 4 που κυκλοφορει σε λίγες ημέρες. Κοντά στα 400 ευρώ (350 ευρώ θα το πουλάει η Google στα δικά της store) θα κοστίζει εδώ και θα έχεις όλα τα update της Google πρώτος. Καθαρό android ώστε να μην χάνεις τον χρόνο σου με φλασαρίσματα μιας και απο μαμά θα πετάει όπως λένε τα androidakia. Τώρα για το Note περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ποτέ μου δεν το χώνεψα σαν συσκευή (όπως σωστά λένε αρκετοί είναι αστείο να τραβάς φωτογραφια με tablet εξίσου αστείο για μένα είναι να πραγματοποιεις κληση με tabletoτηλέφωνο) μιας και θεωρώ καλύτερο τον συνδιασμο tablet και smartphone.... ειδικά με την κυκλοφορία του iPad mini αποκτάς και περισσότερη φορητότητα σε σχέση με το 10ρι.

AriStos13
03-11-2012, 11:51
Παιδια χθες εγκατεστησα τα windows 7 και το itunes αναγκαστικα σβηστηκε..!καπου ειχα διαβασει οτι το iphone μπορεις να το συγχρονισεις με ενα μονον υπολογιστη.!!
Ισχυει αυτο;

criter
03-11-2012, 12:23
^^Οχι, δεν ισχυει. Μπορεις να συγχρονισεις το iPhone και με περισσοτερους απο ενα μονο υπολογιστη. Θα πρεπει να κανεις activate τον καθε υπολογιστη ξεχωριστα μεσω του itunes, με τα στοιχεια apple ID σου, ωστε να βλεπει οτι ο υπολογιστης ειναι δικος σου και να κανει το συγχρονισμο με το iPhone. Νομιζω μεχρι 5 υπολογιστες με itunes ειναι το οριο.

WolfRathmA
03-11-2012, 12:39
Γνώμη μου μιας και πάς σε Android να χτυπήσεις το Nexus 4 που κυκλοφορει σε λίγες ημέρες. Κοντά στα 400 ευρώ (350 ευρώ θα το πουλάει η Google στα δικά της store) θα κοστίζει εδώ και θα έχεις όλα τα update της Google πρώτος. Καθαρό android ώστε να μην χάνεις τον χρόνο σου με φλασαρίσματα μιας και απο μαμά θα πετάει όπως λένε τα androidakia. Τώρα για το Note περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ποτέ μου δεν το χώνεψα σαν συσκευή (όπως σωστά λένε αρκετοί είναι αστείο να τραβάς φωτογραφια με tablet εξίσου αστείο για μένα είναι να πραγματοποιεις κληση με tabletoτηλέφωνο) μιας και θεωρώ καλύτερο τον συνδιασμο tablet και smartphone.... ειδικά με την κυκλοφορία του iPad mini αποκτάς και περισσότερη φορητότητα σε σχέση με το 10ρι.

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε! Θα το κοιτάξω!


και καλυτερο του iphone5 ειναι...χαχα :p

ναι καλα f2g τα σπαει καθε μηνα 600 mb κατεβαζω μεχρι κ απο το store πραγματα...χωρις να φοβαμαι αν τελειωσουν τα mb

Και πάνω που λέγαμε για το F2G μάντεψε...

Κέρδισα το PS3 απο το διαγωνισμό που έχει στο site που κάνεις ανανέωση πακέτου. Πριν λιγο με είχαν πάρει τηλέφωνο και μου το είπαν! :D :D

AriStos13
03-11-2012, 13:03
^^Οχι, δεν ισχυει. Μπορεις να συγχρονισεις το iPhone και με περισσοτερους απο ενα μονο υπολογιστη. Θα πρεπει να κανεις activate τον καθε υπολογιστη ξεχωριστα μεσω του itunes, με τα στοιχεια apple ID σου, ωστε να βλεπει οτι ο υπολογιστης ειναι δικος σου και να κανει το συγχρονισμο με το iPhone. Νομιζω μεχρι 5 υπολογιστες με itunes ειναι το οριο.

Μαλιστα..καταλαβα ευκολο ειναι..
Ευτυχως γιατι ειχα αγχωθει λιγο..!
Ευχαριστω..!!!!

Dragonpaul
03-11-2012, 13:52
Μια ερωτησουλα για όσους γνωρίζουν...
"Επαιζα" με ένα iPad (το τελευταίο) πριν λίγο και προσπαθούσα να δω 1080p βίντεο στο YouTube. Σε κανένα, όμως, δε μου έδινε την επιλογή. Μόνο μέχρι 720p. Για κάποιο λόγο δεν υπήρχε εγκατεστημένο το App του YouTube, οπότε προσπαθούσα να το δω απο το site.
Ξέρει κανεις κάτι;

WolfRathmA
03-11-2012, 18:19
Δεν υποστηρίζουν όλα τα βίντεο στο YouTube 1080p. Επίσης δε ξέρω αν μπορεί να προβάλει 1080p το iPad. Νομίζω μέχρι 720 χωρίς να είμαι σίγουρος.

Το app έχει αφαιρεθεί πλέον απο το iOS 6. Υπάρχει ξεχωριστή εφαρμογή και τη κατεβάζεις απο το store.

Dragonpaul
03-11-2012, 18:36
Ναι, το ξέρω αυτο. Θέλω να πω ότι στο μαγαζί που δοκίμασα το μηχάνημα δεν είχαν κατεβάσει το app απο το store. Είχα την εντύπωση ότι το iPad μπορει να προβάλει κανονικά 1080p video. Μου κάνει εντύπωση αυτο... Και, βέβαια, γνωρίζω ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα video τέτοιες αναλύσεις, αλλα αυτα που έβλεπα ήταν σίγουρα 1080p. Απλα το iPad μου έδειχνε τη δυνατότητα να τα δω μέχρι τα 720p.

Leon_DiZ
03-11-2012, 22:56
Ναι, το ξέρω αυτο. Θέλω να πω ότι στο μαγαζί που δοκίμασα το μηχάνημα δεν είχαν κατεβάσει το app απο το store. Είχα την εντύπωση ότι το iPad μπορει να προβάλει κανονικά 1080p video. Μου κάνει εντύπωση αυτο... Και, βέβαια, γνωρίζω ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα video τέτοιες αναλύσεις, αλλα αυτα που έβλεπα ήταν σίγουρα 1080p. Απλα το iPad μου έδειχνε τη δυνατότητα να τα δω μέχρι τα 720p.

δοκιμασα ενα δικο μου σημερα που ξερω οτι ειναι 1080 και με αφηνε μεχρι τα 360 μονο.

Dragonpaul
04-11-2012, 00:05
Εσύ έχεις και το 2. Στο καινούργιο γιατι όμως;;;;

Leon_DiZ
04-11-2012, 00:07
Εσύ έχεις και το 2. Στο καινούργιο γιατι όμως;;;;

καλα, το δυο εχω, οχι sony ericsson του 2004 :P

πες οτι 720 δεν μπορουσε να παιξει (που μπορει), 480 μια χαρα μπορει.

λογικα ειναι θεμα του youtube.

Dragonpaul
04-11-2012, 00:25
Μάλλον, γιατι δεν εξηγείται αλλιώς...

Lefteris_X
04-11-2012, 09:06
Καλημέρα!

Απο πλευράς hardware, μπορεί να παίξει άνετα 1080p (bitrate μεταξύ 10Mbit και 15Mbit παραπάνω δεν έχω τεστάρει). Αναφέρομαι στο iPad 2 - 3ης γενιάς (ήτοι το 4ης γενιάς, θα παίζει και 2160p άμα γουστάρει).

τώρα από πλευράς αναλύσεων, όλα τα iPad 1-2 έχουν ανάλυση 1024x768.
Το 720p ως γνωστό, είναι 1280x720, οπότε ξεπερνά την παραπάνω ανάλυση.

από την άλλη, τα iPad 3ης και 4ης γενιάς, έχουν ανάλυση 2048x1536.
Και ένα 1080p βίντεο έχει ανάλυση 1920x1080 γραμμές (οριζόντιες και κάθετες), μια ανάλυση δηλαδή που "χωράει" μια χαρά στα προαναφερθέντα iPad.

συνεπώς εκεί που συγκλίνω, είναι στο software και όποιο κακο-γραμμένο κώδικα έχει, καθώς από μεριάς hardware μια χαρά τα πάνε τα μηχανάκια.

για δοκιμάστε εκτός apps, μέσα από το Safari, μήπως το YouTube δείχνει καλύτερα (παίξτε και με την επιλογή, για html 5 αντί για χρήση Flash στο YTube, μέσα στα settings της ιστοσελίδας, υπάρχει μια τέτοια επιλογή, μεταξύ της νέας - hmtl5 - και της παλιάς - flash - τεχνολογίας.)

NonBorn
04-11-2012, 12:32
συνεπώς εκεί που συγκλίνω, είναι στο software και όποιο κακο-γραμμένο κώδικα έχει, καθώς από μεριάς hardware μια χαρά τα πάνε τα μηχανάκια.


Περιορισμοί για θέματα κατανάλωσης... ;)

ΥΓ: Back in black... :D :D

personGR
04-11-2012, 12:38
Περιορισμοί για θέματα κατανάλωσης... ;)

ΥΓ: Back in black... :D :D

Παιδιά, εσείς που βλέπετε Walking Dead, τι κάνουμε σε τέτοιες (^^) καταστάσεις;

Valkyre
04-11-2012, 13:40
χαχαχα συνηθωσ βa bullet or a knife through the brains!

lolol

welcome back man!

NonBorn
04-11-2012, 13:59
χαχαχα συνηθωσ βa bullet or a knife through the brains!

lolol

welcome back man!

Respect!!!!! :)

offtopic: To walking dead το κοψα, έχω αρχίσει fringe... Μεγάλη σειρά, με επιστημονικές προεκτάσεις, ρίχτε του μια ματιά αν δε το χετε δει...

Lefteris_X
04-11-2012, 14:47
αυτές οι επιστημονικές προεκτάσεις σταματούν στο τέλος του 1ου κύκλου. Λίγες υπάρχουν στον 2ο. Μετά απολύτως τίποτα, άλλη σειρά εντελώς.

Κι εγώ λόγω αυτών των προεκτάσεων την είδα πριν από χρόνια την σειρά, όταν την ξεκίνησα, αλλά πλέον την παρακολουθώ αδιάφορα εντελώς, μόνο και μόνο για το "γαμώτο" που σπατάλησα 4 + 1 φέτος, 5 χρόνια από την ζωή μου για να το δω, οπότε "τώρα που έφαγα τον γάιδαρο, στην ουρά θα κολλήσω" ;

ps4
04-11-2012, 21:53
Κάπως έτσι βλέπω και εγώ το fringe πλέον. Μόνο και μόνο για να δω τι διαλο θα γίνει στο τέλος.

Στάλθηκε από το τελεφουνκεν μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Dragonpaul
06-11-2012, 23:54
Ενεργοποιησα στον mac αυτο το προγραμμα που δινεις εντολες με εκφωνηση και τωρα δε μπορω να το απενεργοποιησω. Ξερει κανεις πως γινεται;;;;; Αυτο που λεγεται "Σχολια για την εκφωνηση".

Leon_DiZ
07-11-2012, 00:42
Ενεργοποιησα στον mac αυτο το προγραμμα που δινεις εντολες με εκφωνηση και τωρα δε μπορω να το απενεργοποιησω. Ξερει κανεις πως γινεται;;;;; Αυτο που λεγεται "Σχολια για την εκφωνηση".

Στα settings εχει ένα που το ονομάζει accessibility. Κάπου εκεί μέσα ειναι αυτά

Dragonpaul
07-11-2012, 00:55
Χμμμ... Θα το δω. Thnx!

personGR
07-11-2012, 12:11
Apple Inc. (AAPL) is exploring ways to replace Intel Corp. (INTC) processors in its Mac personal computers with a version of the chip technology it uses in the iPhone and iPad, according to people familiar with the company’s research.

http://www.bloomberg.com/news/2012-11-05/apple-said-to-be-exploring-switch-from-intel-chips-for-the-mac.html

Θέλω πάρα πολύ να ακούσω τι δικαιολογίες θα πουν στους designers όταν τους προσφέρει mac pro με arm επεξεργαστή μέσα.

Valkyre
07-11-2012, 12:19
Λοιπον παιδια ειμαι πολυ χαρουμενος!

Εκανα την αναβαθμιση μνημης RAM στον Imac μου! (2009 intel core duo 2.66mhz 2gb)

Το μηχανακι οπως σας ειχα πει λιγους μηνες πριν με ειχε υπηρετησει αψογα απο το 2009 χωρις ιχνος θεματος αλλα τελευταια αρχισε να αργει και να δυσκολευεται οταν ειχα αρκετες εφαρμογες ανοιχτες μαζι.

Αποφασισα λοιπον να κανω αναβαθμιση RAM μεσω του Mrmemory ενος καταπληκτικου πραγματικα site σχεδιασμενο γι αυτους που δεν ξερουν πολλα και ζητανε τα σωστα πραγματα. Ηταν παιχνιδακι να βρω το μοντελο μου και τι μνημες χρειαζεται. Ειχα αποφασισει να παρω 4 GB μνημης μιας και γνωριζω οτι παραπανω ειναι overboard, αλλα πραγματικα ηταν τοσο καλη η τιμη για να παρω 8gb που θα ηταν ηλιθιο να μην το εκανα. Στην ουσια τα εξτρα 4 gb μνημης ηταν αλλα 11 ευρω, οποτε λεω δεν *(&(%^* θα βαλω 8gb!

Οπερ και εγενετο και πραγματικα παιδια.... δεν μπορω να το πιστεψω ποσο τραγικη ειναι η διαφορα.... νιωθω λες και εκανα πολυ πιο σοβαρη αναβαθμιση απο αυτην που τελικα εκανα... εδωσα γυρω στα 35-40 ευρω συνολο και εχω παθει πλακα με την διαφορα.

Πρωτα απο ολα το θεμα με τους τονους page outs που ειχα δεν υφισταται ουτε για αστειο... 0 page outs.

Για πρωτη φορα μετα απο καιρο ανοιξα ΟΛΑ τα προγραμματα και τα apps που ειχα και το μηχανακι δεν ειχε το παραμικρο θεμα, ουτε κομπιαζε ουτε τιποτα. Ξαναεβαλα τα τοσα apps που ειχα να ξεκινανε μαζι με το μηχανημα αυτοματα (τα ειχα βγαλει για να κερδιζω μνημη ραμ γιατι μπουκωνε το μηχανημα)

Πραγματικα απο τις καλυτερες επενδυσεις που εκανα. Πλεον νιωθω οτι το μηχανημα μου παροτι αρχαιο 2009 θα με κουβαλησει ΑΝΕΤΑ ακομα περισσοτερα χρονια! Μαλιστα σκεφτομουν να αναβαθμισω σε mountain lion αλλα εχω δει σχολια χρηστων που λενε οτι το snow leopard ειναι καλυτερο και οτι τα mountain lion μοιαζουν πιο πολυ με ios παρα με mac os οποτε μαλλον με βλεπω να μενω με τα snow leopard pου η αληθεια ειναι τα εχω ερωτευτει. Αλλα θα ηθελα φυσικα και τις δικες σας γνωμες.

DJTaurus
07-11-2012, 16:39
The Apple Haters’ 7 Stages of Grief
http://farley.tumblr.com/post/35132645118/the-apple-haters-7-stages-of-grief

Linking to bullshit
http://www.marco.org/2012/11/07/linking-to-bullshit

Dragonpaul
08-11-2012, 18:50
Εεεεεελα.... Μη μου πεις......

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/440950/oi-protes-fimes-gia-to-ipad-mini-2/

DJTaurus
08-11-2012, 20:57
Εεεεεελα.... Μη μου πεις......

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/440950/oi-protes-fimes-gia-to-ipad-mini-2/

Αυτός που έκανε την μετάφραση του άρθρου έβαλε πολύ σαλτσούλα μιας και αυτός που έβγαλε τις φήμες έκανε λόγο ότι retina και non-retina θα πωλούνται παράλληλα... αν και όλα φήμες είναι.

Dragonpaul
11-11-2012, 02:39
Οσοι έχετε πρόβλημα με το Home Button του iPhone, δοκιμάστε τo παρακάτω. Δουλεύει 100%!!!!!

http://youtu.be/z8_TWW9TbR0

djpar
12-11-2012, 13:10
http://www.xblog.gr/iphone-5-provlima-sto-xroma-ksevapse-to-mavro-3496/

το ελεγα εγω αλλα εγω ειμαι hater...ε να και ενα site που λεει οτι ειναι απαραδεκτο για τα λεφτα του να βγαζει τετοιο προβλημα

Valkyre
12-11-2012, 13:31
^^ Παρη πρωτα απο ολα:

α)
Ο τυπος μπορει να λεει "το προσεχα σαν τα ματια μου και κοιταχτε κοιταχτε"... ποιος μου λεει εμενα οτι ο παλικαροπουλος δεν εκανε την κουτσουκελα του και τωρα θελει απλα να του το αντικαταστησουν για να ειναι και παλι σενιος?

β)
Το αρθρο δεν αποσαφινιζει εαν ο τυπος ειχε το "προβλημα" εξαρχης ή του δημιουργηθηκε. Αν το ειχε εξαρχης τοτε μπορει να το δωσει πισω στην apple kαι να του δωσουν δωρεαν καινουργιο καθως συγκεκριμενες παρτιδες ειχαν προβλημα απο το εργοστασιο κατασκευης (ερχονταν γρατζουνισμενες/χτυπημενες)

γ)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Πως να το κανουμε δηλαδη? Δεν ειναι προβληματικο αλουμινιο, ειναι ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ. Το αλουμινιο εχει ενα καρο θετικα και 1 μονο αρνητικο. Το γεγονος οτι γρατζουνιεται πιο ευκολα. ΤΟ ιδιο γινεται στα λαπτοπ το ιδιο παντου. Τα πλαστικα εχουν ενα καρο μειονεκτηματα και το μοναδικο θετικο τους ειναι οτι απλα γρατζουνιονται πιο δυσκολα...

Προσωπικα το εχω πει απειρες φορες. Χιλιες φορες να πεφτει κατω το τηλεφωνο και απλως να γρατζουνιεται απο το να πεφτει και να γινεται θρυψαλα η οθονη, θρυψαλα το πλαστικο και ολα τα συναφη. Υπαρχουν ενα καρο drop test συγκριτικα βιντεο στο youtube... ε νομιζω δεν υπαρχει αμφιβολλια πιο ειναι γενικα καλυτερο σαν επιλογη απο πλευρας αντοχης/κατασκευης. Δεν μπορεις να τα εχεις ολα...να στο φτιαξουν απο αδαμαντιο για να μην γρατζουνιεται? Αλλωστε το γρατζουνισμα το αποφευγεις με τις νεες πολυ λεπτες και διαφανες θηκες (παχους 1 χιλιοστου) χωρις να χαλας το design του τηλεφωνου.

Valkyre
12-11-2012, 14:00
Aσε που εσυ Παρη μου λες τωρα για το αλουμινιο (το οποιο για εμενα ειναι ενα +++ σαν ποιοτητα) οταν η apple εχει αρχισει να κανει απιστευτα μεγαλυτερες καφριλες... δες εδω...

Apple to Begin Trial Production of iPhone 5S for Earlier Than Expected Launch? (http://www.macrumors.com/2012/11/12/apple-to-begin-trial-production-of-iphone-5s-for-earlier-than-expected-launch/)




DigiTimes (http://www.digitimes.com/news/a20121112PB200.html) relays a report coming from a Chinese-language Commercial Times report. In it, the Commercial Times claims that Apple will begin trial production of the iPhone 5S as early as December.Facing low yield rates in the production of iPhone 5, Apple has accelerated the certification processes for related parts and components for the iPhone 5S, the paper revealed.
The paper then claims the iPhone 5S could enter volume production in the 1st quarter of 2013. If that were truly the case, the iPhone 5S could be be set to launch earlier than most have expected.

Apple originally launched the iPhone in the summer of 2007 and then stayed on an annual mid-year release cycle. This schedule held true until the launch of the iPhone 4S which launched in October 2011. Apple then continued this fall-release schedule with the iPhone 5 in 2012. As a result, many have expected the iPhone 5's successor to launch in the fall of 2013.

The Commercial Times has had a spotty record, however, so its hard to gauge how much faith to put into this single report. If the iPhone 5S launch will indeed be accelerated, we are certain to hear more in the coming months.

Καλα ειναι σοβαροι? Τι σχεδιο ειναι αυτο τωρα? iphone ipad ipod καθε 6 μηνες??

THN ΠΑΛΕΥΟΥΝ??? Eλπιζω να μην ειναι αληθεια αλλως θα παρουν π...λο...

Dragonpaul
12-11-2012, 14:25
Apple to Begin Trial Production of iPhone 5S for Earlier Than Expected Launch? (http://www.macrumors.com/2012/11/12/apple-to-begin-trial-production-of-iphone-5s-for-earlier-than-expected-launch/)





Καλα ειναι σοβαροι? Τι σχεδιο ειναι αυτο τωρα? iphone ipad ipod καθε 6 μηνες??

THN ΠΑΛΕΥΟΥΝ??? Eλπιζω να μην ειναι αληθεια αλλως θα παρουν π...λο...

Εντάξει.... Δε γ@%#*}νται λέω εγώ;;;;;; Α, σιχτιρ απο δω χαμω!!!!!!!!

Lefteris_X
12-11-2012, 14:36
εμ όταν τα έλεγα ότι η κυκλική ιεραρχία που είχε ο Τζόμπς, με επίκεντρο αυτόν, θα αλλάξει σε πυραμιδική ιεραρχία στα χέρια του Κούκ (γιατί πολύ απλά ο τελευταίος, δεν είναι άνθρωπος-ορχήστρα όπως ο Τζόμπς)................θα δούμε να αλλάζει και η επιχειρηματική τακτική της Apple, θεωρήθηκα υπερβολικός, ίσως και καταστροφολόγος.

1,5 χρόνο μετά στεναχωριέμαι που βγαίνω σωστός...

η Apple αρχίζει να μιμείται την επιχειρηματική πολιτική της Microsoft, circa late 80s - 90s - mid 2000s (γιατί τώρα ακόμα και η MS αλλάζει πολιτική σιγά-σιγά).

ΥΓ: θυμηθείτε πριν κανά δυό χρόνια, που έλεγα ότι μέχρι το 2015, ίσως και να μην προσφέρει η Apple υπολογιστές, όπως τους ξέρουμε: σε άλλη μορφή, άλλο hardware, iOS+Mac OS με πιο πολύ ύφος iOS και τελείως διαφορετικό τρόπο χειρισμού. Μακάρι σε ΑΥΤΟ να βγω λάθος. Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω.

Valkyre
12-11-2012, 14:39
^^ Mα ηδη τα Mountain Lion εχουν αρχισει και οδευουν προς IOS απο οσο γνωριζω ετσι δεν ειναι?

Επισης, Λευτερη απλα θελω να μου πεις, θεωρεις οτι οντως αυτην την πολιτικη θα ακολουθησει η apple με τις κυκλοφοριες των προιοντων? να ξερω να πραξω αναλογως.... διοτι δεν γινεται να αλλαζεις το προιον καθε 6 μηνες... wtf, τι κοροιδια ειναι αυτη? Θα ριξουν και την μεταπωλητικη αξια με αυτον τον τροπο...

Lefteris_X
12-11-2012, 14:49
κι όμως ναι. Πιθανολογώ (γιατί δεν μπορώ να πω ότι είμαι μελλοντολόγος!) ότι η αλλαγή στην εσωτερική δομή της ιεραρχίας, σκότωσε το innovation (που στηριζόταν στο fighting philosophy μεταξύ των ομάδων ανάπτυξης project: μια πρακτική του Τζομπς από το 1981)........με αποτέλεσμα την αλλαγή της επιχείρησης σε πρακτικές........Microsoft.

ήτοι, κάθε 6 μήνες νέο προϊόν, ενδεχομένως από τα τέλη του 2013 και κάθε 3 μήνες = πλημμύρισμα της αγοράς με Apple προϊόντα = σκοπός όπου πέσει το μάτι του καταναλωτή να βλέπει Apple προϊόντα = καθολική κυριαρχία στα ράφια των καταστημάτων, ώστε να καλυφθεί το κενό έλλειψης ευρηματικότητας (innovation).

κοινώς η πρακτική της MS εδώ και δεκαετίες (με εξαίρεση τα Win 8/RT).

πολύ το φοβάμαι....γιατί πολύ απλά τα υπάρχοντα στελέχη, δεν ξέρουν άλλο επιχειρείν...

Dragonpaul
12-11-2012, 14:53
Ωραία!!!! That settles it! No iPhone 5 for me! Ε, μα... Είχα που είχα τις αμφιβολίες μου, τωρα έδεσε.

Valkyre
12-11-2012, 14:56
@ Lefteris_X

Μα ειναι δυνατον να νομιζουν οτι ο κοσμος θα πληρωνει 800αρες καθε 6 μηνες και 3 μηνες? Ειναι ηλιθιοι εντελως???!

Δεν ξερουν οτι ενας βασικος λογος που ο κοσμος τους εμπιστευοταν μεχρι τωρα ηταν το γεγονος οτι ενιωθες σαν πελατης οτι αυτο που αγοραζεις εχει αξια και μαλιστα κυριως μεταπωλητικη??

Εαν ανακυκλωνουν τα προιοντα καθε 6 μηνες, τι ειδους αξια θα εχουν?

Αηδια εντελως.... εκτος του οτι με τετοια τακτικη θα παψουν πλεον να θεωρουνται high end εταιρεια.... δεν μπορεις να λεγεσαι high end και να μου βγαζεις ολοκληρο σουπερ μαρκετ καθε λιγο και λιγακι....

Εξαιρετικα ανησυχος εαν ακολουθηθει τετοια τακτικη.

Με βαση τα παραπανω δεν αγοραζω με τιποτα το 5 το αποφασισα. Θα περιμενω να δω τις εξελιξεις. Εαν η apple ακολουθησει τετοια τακτικη, θα αλλαξω και περιβαλλον και θα παω σε android λογικα. Τους δινω λιγο χρονο διοτι πραγματικα ειναι μια εταιρεια που κερδισε την εμπιστοσυνη μου και μεχρι τωρα δεν με απογοητευσε με τα προιοντα που αγορασα.

Ομως τωρα αρχιζουν και παιζουν μπαλα σε ενα διαφορετικο εντελως επιπεδο απο αυτο που εγω εκτιμησα αρχικα και εμπιστευτηκα.

F... this shit...

Lefteris_X
12-11-2012, 14:57
να αναμένετε νέες ανακοινώσεις προς μεριά Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2013.

και αν δεν είναι επίσημες (χλωμό καθώς τότε υπάρχει επίσημο event), τότε θα είναι διαρροή πληροφοριών για το event του Μαρτίου - Απριλίου.

Δεν το βλέπω, να μένει με ίδια προϊόντα μέχρι το καλοκαίρι του 2013.

Άλλωστε έχουμε πολλές συσκευές, έτοιμες να δεχτούν ένα μικρό "τσικ" αναβαθμίσεων (ξέρετε τα γνωστά "τσικ" των PC εταιρειών). Όπως iPod, Apple TV, MacBook Pro, iPad, iPhone.

Μεγάλη αναβάθμιση θα δεχτούν τα Mac Pro. Και επειδή δεν επαρκούν (ως holywood effect) από μόνα τους να ανακοινωθούν (καθώς απευθύνονται σε μικρή μερίδα καταναλωτών), θα συνοδευτεί η ανακοίνωσή τους με προϊόντα "τσικ" αναβάθμισης.


ΥΓ - Μετά το πόστ του Δημήτρη / Valkyre, γιατί το πόσταρε, όσο έγραφα το παρόν και το είδα μετά: Δυστυχώς, η Microsoft-έ φιλοσοφία είναι ως εξής: πλειάδα συσκευών, ώστε να βρεις φθηνές τις πιο παλιές συσκευές ή αυτές με τα λιγότερα χαρακτηριστικά. Κοινώς, χαμηλή αξία μεταπώλησης, ώστε να μπορεί και ο κάθε "φτωχός" να το αγοράσει, κι έτσι να μπει στην "φάκα" της νέας-Apple. Και αν βρει στην πορεία (επειδή θα αισθάνεται ο φτωχός Apple-συγγενής) τα χρήματα να αγοράσει νέα, τούμπανο Apple συσκευή, ακόμα καλύτερα. Κι έτσι......έχουμε πλημμύρα Apple-συσκευών, για όλες τις τσέπες. Κοινώς innovation, αξίας μεταπώλησης, και ποιότητα υπηρεσιών, θα πάει πάπαλα (το τελευταίο θα αργήσει βέβαια, αλλά τα πρώτα θα τα δούμε από τα τέλη του 2013).

Επαναλαμβάνω: μακάρι να βγω λάθος. Μακάρι.

Valkyre
12-11-2012, 15:02
Για τι ταξεως αναβαθμιση μιλαμε στα pro? Εχουμε καμμια ιδεα?

Lefteris_X
12-11-2012, 15:07
και ένα τελευταίο: δεν σας κέρδισε η Apple. Ο Δάσκαλος σας κέρδισε. Ο Στηβ Τζόμπς. Όπου Στηβ Τζομπς = Apple.


αυτό που είναι τώρα ΔΕΝ είναι Apple. Είναι κάτι που θυμίζει την Apple και βρίσκεται σε κατάσταση μετάλλαξης σε.........ότι τους φωτίσουν τα σκατο-μυαλά τους (όλη η παλιά φρουρά έμπιστων του Τζόμπς έχει φύγει την τελευταία 3ετία). Αυτοί που έμειναν, είναι όσοι πήγαιναν κόντρα στον Δάσκαλο. Και πλέον αλωνίζουν. Βλέπε μνηστήρες και Πηνελόπη του Οδυσσέα. Τα νέα στελέχη, ποσώς τα ενδιαφέρει η Apple και το όραμα του Δασκάλου. Αντιθέτως, τα ενδιαφέρει η προσωπική τους καριέρα, η οποία μπορεί να συνεχιστεί και σε άλλες εταιρείες. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ. Ήτοι, ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά με τη νοοτροπία του Δασκάλου. Και τώρα.........ΝΑ τα αποτελέσματα.

Lefteris_X
12-11-2012, 15:12
Για τι ταξεως αναβαθμιση μιλαμε στα pro? Εχουμε καμμια ιδεα?

Σε θύρες (thunderbolt x2 ίσως και παραπάνω, και ίσως τετραπλής κατεύθυνσης = περισσότερο εύρος + ΤΟΥΜΠΑΝΟ ταχύτητα, USB 3.0), σίγουρα καλύτερες ασύρματες τεχνολογίες (ίσως έχουν την Wi-Fi ac, αν και δεν παίρνω όρκο, Bluetooth 4.0).

Σε cpu/gpu (ταχύτητα, αρχιτεκτονική), μνήμες RAM (τύπος, ταχύτητες), σε διαύλους (ώστε να διατηρείται τρελή ταχύτητα σε όλο το ταξίδι των data εντός της motherboard).

Ενδεχομένως και τίποτα άλλο, που να μου διαφεύγει προς το παρόν.

Όπως και να έχει, όποιος έχει το χρήμα να αγοράσει έναν Mac Pro, σίγουρα θα έχει τελειώσει με την έννοια "αναβάθμιση" ή αγορά νέου υπολογιστή, για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3 χρόνια (επαγγελματίας) και 5 χρόνια (χρήστης).

Μιλάμε για γαιδούρι που δέχεται έως και 64GB RAM...

Και φυσικά τις άπειρες επιλογές για κάρτες PCI, που κάνουν παπάδες, από κάρτες γραφικών, έως κάρτες με οπτικές ίνες για κουτιά ολόκληρα με δίσκους σε RAID (ταχύτητες των πολλών GB ανά δευτερόλεπτο), κάρτες ειδικές για video (real time επεξεργασία και των πιο απαιτητικών render), ξεχωριστό Reiser FS (File System) για χρήση, που δεν χάνεις ποτέ ούτε μισό byte από τα data σου, κλπκλπ. Αυτά υπάρχουν και τώρα, απλά δεν τα ξέρει ο απλός χρήστης, γιατί δεν απευθύνονται σε αυτόν.

Valkyre
12-11-2012, 15:20
^^Σε ευχαριστω πολυ χρωσταω ρεπ...

κριμα ρε γαμωτο ομως να ξεπεσουν σε τετοια τακτικη? Αφου ξερουν οτι ο κοσμος τους γουσταρε επειδη ειχαν διαφορετικη τακτικη απο την MS....

μακαρι οντως να βγουμε ολοι λαθος.

Dragonpaul
12-11-2012, 18:13
http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/442592/i-apple-idi-etoimazei-to-iphone-5s/

Να το έχουμε και στα ελληνικά...

kostasb13
12-11-2012, 20:23
Για ποιο λογο να βγαλει σε λιγους μηνες το 5s δεν καταλαβαινω...αφου ο A6 τα σπαει στις μετρησεις, το κινητο παει σφαιρα. Ποιος ο λογος να υπαρξει αναβαθμιση του hardware...

Dragonpaul
12-11-2012, 21:06
Ξέρω γω...;;;; Fuck logic!!!!! Apple logic....

Valkyre
14-11-2012, 11:41
Ας δουμε πρωτα αν ειναι αληθεια...ακομα δεν εχουμε αποδειξεις για κατι... θελω να πιστευω οτι δεν ειναι ΤΟΣΟ τρομπες..!

kostasb13
14-11-2012, 14:06
Εχει δει κανεις το νεο touch απο κοντα? Απ΄οτι βλεπω εχει ερθει σε καποια καταστηματα.

Leon_DiZ
14-11-2012, 14:20
Εχει δει κανεις το νεο touch απο κοντα? Απ΄οτι βλεπω εχει ερθει σε καποια καταστηματα.

μπορει να παω εγω σημερα στο metro mall. αν το δω θα πω εντυπωσεις ;)

Valkyre
15-11-2012, 13:13
Και επισημα πλεον ακυρο για εμενα το iphone 5 παιδια... εκτος και αν μου το δωσουν εντελως τσαμπα σκετη συσκευη σε ανταλλαγη με το 4s (που δεν θα το ψαξω καν)

Επαιξα χθες αρκετα μαζι του και δεν ενθουσιαστηκα τοσο ωστε να πω οτι αξιζει να μπω σε ολη αυτην την ταλαιπωρια και -ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα- να χρειαστει να δωσω και +150 ευρω.

Το τηλεφωνο ειναι πολυ ομορφο πολυ λεπτο και πολυ ελαφρυ. Η οθονη του ειναι νομιζω η ιδανικη για κινητο, αλλα κι ομως δεν με κερδισε σαν συσκευη. Αυτο που με εμποδισε ηταν -κυριως το θεμα της τιμης το οποιο με εκνευρισε διοτι εγω τα υπολογιζα να το επαιρνα πρακτικα τσαμπα οπως ειχε γινει παλαιοτερα, αλλα και επειδη δεν ειδα ενα συγκεκριμενο πραγμα απανω του που να με κανει να πω WOW. Δοκιμασα remote desktoping βεβαια και η εμπειρια ειναι εντελως διαφορετικη απο το 4s μου. Το τηλεφωνο ειναι σφαιρα, σουπερμαν, αλλα σκεφτομαι οτι καλυτερα να επενδυσω τα λεφτα σε κατι που χρειαζομαι περισσοτερο αυτην την στιγμη, δηλαδη λαπτοπ.

Οποτε ακυρο. εκτος και αν:

Ανταλλαζω iphone 4s 64GB με iphone 5 (αντε 32GB βρε!)

ΧΑΧΑΧΑΧΑ

τρολολολ :)

Dragonpaul
15-11-2012, 14:11
Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη στο ότι δεν υπάρχει ο WOW factor. Η τιμή ειναι εξωφρενικά μεγάλη για να κανω πάλι τα ίδια πραγματα (οκ, το υπεραπλουστευω εδω...) χωρίς να υπάρχει κάτι ουσιαστικά διαφορετικό. Αυτο που με εκπλήσσει περισσότερο, ειναι ότι για λίγο σκέφτηκα να πάρω το SGS III. Way to go Apple!!!!

kostasb13
15-11-2012, 14:55
μπορει να παω εγω σημερα στο metro mall. αν το δω θα πω εντυπωσεις ;)

Λεωνιδα το ειδα σημερα στο document Γλυφαδας.
Πρωτα απ΄ολα ειναι παναλαφρο, μιλαμε για πουπουλο χωρις πλακα...επισης πολυ λεπτο, ομορφη σχεδιαση, λιτη. Τα υλικα κατασκευης μου φανηκαν καλα, οχι κατι το φοβερο, το πλαστικο πισω δεν βγαζει καποια κλαση αλλα την δουλεια του την κανει. Ετσι και αλλιως μιλαμε για gadget, media player και οχι κινητο οποτε λιγη σημασια εχει.
Γρηγορο χωρις lag, αισθητη η διαφορα σε σχεση με το 4g, browsing και εφαρμογες που δοκιμασα ηταν μια χαρα, το hardware ως γνωστον ειναι 4s οποτε δεν υπαρχει προβλημα.
Η οθονη βελτιωμενη σε γωνιες θεασης και μου φανηκε χωρις να ειμαι σιγουρος οτι εχει καλυτερα χρωματα, πιο εντονα. Ρωτησα και εναν πωλητη εκει αν ισχυει το περισσοτερο saturation του iPhone5 αλλα δεν ηξερε να μου πει...παντως οπως ειπα μου εδωσε την αισθηση οτι τα χρωματα ειναι πιο ζωντανα απο του 4g.
Σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος απο την πρωτη επαφη, ελεγα μπας και γλυτωσω το 360αρι αλλα εκτος απροοπτου παει για αγορα συντομα:hey:

Leon_DiZ
15-11-2012, 15:17
Λεωνιδα το ειδα σημερα στο document Γλυφαδας.
Πρωτα απ΄ολα ειναι παναλαφρο, μιλαμε για πουπουλο χωρις πλακα...επισης πολυ λεπτο, ομορφη σχεδιαση, λιτη. Τα υλικα κατασκευης μου φανηκαν καλα, οχι κατι το φοβερο, το πλαστικο πισω δεν βγαζει καποια κλαση αλλα την δουλεια του την κανει. Ετσι και αλλιως μιλαμε για gadget, media player και οχι κινητο οποτε λιγη σημασια εχει.
Γρηγορο χωρις lag, αισθητη η διαφορα σε σχεση με το 4g, browsing και εφαρμογες που δοκιμασα ηταν μια χαρα, το hardware ως γνωστον ειναι 4s οποτε δεν υπαρχει προβλημα.
Η οθονη βελτιωμενη σε γωνιες ληψης και μου φανηκε χωρις να ειμαι σιγουρος οτι εχει καλυτερα χρωματα, πιο εντονα. Ρωτησα και εναν πωλητη εκει αν ισχυει το περισσοτερο saturation του iPhone5 αλλα δεν ηξερε να μου πει...παντως οπως ειπα μου εδωσε την αισθηση οτι τα χρωματα ειναι πιο ζωντανα απο του 4g.
Σε γενικες γραμμες ικανοποιημενος απο την πρωτη επαφη, ελεγα μπας και γλυτωσω το 360αρι αλλα εκτος απροοπτου παει για αγορα συντομα:hey:

thanks! εγω βαρεθηκα χτες και δεν πηγα. αντε και καλοριζικο! εγω δυστυχως εχω ακομα μεχρι να τα μαζεψω τοσα χρηματα

nickolas82
15-11-2012, 17:23
Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη στο ότι δεν υπάρχει ο WOW factor. Η τιμή ειναι εξωφρενικά μεγάλη για να κανω πάλι τα ίδια πραγματα (οκ, το υπεραπλουστευω εδω...) χωρίς να υπάρχει κάτι ουσιαστικά διαφορετικό. Αυτο που με εκπλήσσει περισσότερο, ειναι ότι για λίγο σκέφτηκα να πάρω το SGS III. Way to go Apple!!!!

Και εγω απογοητευτηκα και εκνευριστικα με την τιμή του iPhone 5 αφου είχα το 4 και περίμενα το 5 για να κάνω την αλλαγη.
Τελικά όμως υπεκυψα στο s3 που για εμένα προσφέρει τα ίδια και περισσότερα και στην μισή τιμη (μάλιστα πουλώντας το 4 μου βγήκε και σχεδόν τσάμπα)

Την ποιότητα και την απλότητα της apple δεν την πιάνει κανεις αλλα για όποιον θέλει να ψαχτει λίγο το android είναι μεγάλο playground με τα καλα και τα κακά του σε αυτο.

Valkyre
15-11-2012, 17:28
^^Απο περιεργεια... γιατι μιση τιμη? Τελευταια φορα που το ειδα το base model εκανε 670 ερω. Εχασα κατι? Γιατι αν το βρηκες σε καμμια τοσο εξευτελιστικη τιμη ενδιαφερομαι κι εγω αν ειναι ετσι...!

nickolas82
15-11-2012, 17:48
^^Απο περιεργεια... γιατι μιση τιμη? Τελευταια φορα που το ειδα το base model εκανε 670 ερω. Εχασα κατι? Γιατι αν το βρηκες σε καμμια τοσο εξευτελιστικη τιμη ενδιαφερομαι κι εγω αν ειναι ετσι...!

Ναι 450 σε skroutz.gr και Ricardo.gr ολοκαίνουργιο σε ζελατινα το 16αρι (που με μια καρτούλα 32 ή 64 έιναι ότι πρέπει)

Valkyre
15-11-2012, 18:11
^^ Kαλη φαση, θενκς μαν, ειναι αξιοπιστο site το ricardo? Δεν εχω ασχοληθει γι αυτο ρωταω...βλεπω γενικα εχει πραμα....

nickolas82
15-11-2012, 18:21
Παρακαλώ Val!

Το Ricardo για την ακρίβεια είναι ίδιο ακριβώς με το eBay αλλα για Ελλάδα.
Προσωπικα όσες φορές το έχω χρησιμοποιήσει έχω μείνει παρα πολυ ικανοποιημένος (εκει πούλησα και εγω το iPhone 4)

nickolas82
15-11-2012, 18:31
Άσχετο λίγο με το thread αλλα λέμε για την apple αλλα και η Samsung τέσσερις μήνες μετα την κυκλοφορία του galaxy s3 (i9300) κυκλοφόρισε ένα ανανεωμένο μοντέλο (i9305) που βασικά η μόνη διάφορα με το original είναι 1gb ram παραπάνω (2 gb ram το i9305 ενω 1gb ram έχει το i9300) και το lte (4g) που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι γίνεται αφου νομίζω πως και το i9300 υποστηρίζει lte αλλα κατα τα αλλα είναι ίδια (με 200 eur διάφορα σε τιμη τα ίδια μοντέλα) αλλα δεν παύει σε 4 μήνες η Samsung να έβγαλε έστω και ελάχιστα καλύτερο μοντέλο.
Πάλι όμως αυτο είναι λίγο μπροστά στα τραγικά που κάνει η apple τον τελευταίο καιρό

Valkyre
15-11-2012, 22:00
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση. Στα macbook υπαρχει τροπος να εχεις κλειστο το καπακι (lid) του μηχανηματος και αυτο να συνεχιζει να κανει καποια εργασια, για πχ να κατεβαζει καποιο αρχειο? Ή η μοναδικη επιλογη που εχεις ειναι να εχεις ανοικτο το καπακι και να μπει σε sleep mode το display?

Lefteris_X
16-11-2012, 00:19
γίνεται με ένα utilit-άκι, αλλά είναι εντελώς κακό για την λειτουργία του Μακμπουκ να είναι κλειστό το καπάκι, και να παραμένει ενεργός ο υπολογιστής.

Διότι κλείνουν οι αεραγωγοί και "πνίγεται" όλο το μηχάνημα ( = κατακόρυφη άνοδος της θερμοκρασίας).

Αυτό όμως που μπορείς κάλλιστα να κάνεις είναι να αφήσεις τις εργασίες / dowloads σου να δουλεύουν και να σβήσεις την οθόνη, ώστε να μην χρησιμοποιείται: πατάς ctrl + left shift + eject button (τέρμα πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο).

τα εντελώς νέα μακμπουκ, καθώς και τα retina macbook έχουν την λειτουργία "power nap" όπου ενώ το καπάκι είναι κλειστό, επιτρέπονται στοιχειώδεις λειτουργίες να τρέχουν (πχ. έλεγχος - download των e-mail).

Valkyre
16-11-2012, 00:44
χμμ πες ομως οτι θελω ρε παιδι μου να κατεβασω κατι ενω μεταφερω το μακμπουκ απο μια τοποθεσια σε μια αλλη. γιατι να μην μπορω να κλεισω το καπακι και ας δουλευει κανονικα ο υπολογιστης και οι ανεμιστηρες και ολα? Χαζο μου ακουγεται νομιζω οτι δεν ειναι κατι κουφο ή δυσκολο να υλοποιηθει. Ας ηταν απλα μια ρυθμιση που θα εκανες manual εσυ και δεν θα ηταν στανταρ.

Ενιγουεη ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! :)

Leon_DiZ
16-11-2012, 03:49
Google Preps Maps App for Apple iPhones (http://online.wsj.com/article_email/SB10001424127887324595904578121361589950722-lMyQjAxMTAyMDEwNTExNDUyWj.html)

τοσο καιρο δεν μπορουσαν να βαλουν navigation, τωρα το θυμηθηκαν.

παντως θα ειναι ενδιαφερον να δουμε ποσο καλο ή οχι θα ειναι το app της.

Lefteris_X
16-11-2012, 10:40
Καλημέρα!

Δημήτρη, δεν είναι έτσι τα πράματα όπως λες: αν μεταφέρεις έναν υπολογιστή, και είναι αναμμένος και κατεβάζει από το νετ (άρα και γράφει μόνιμα στον σκληρό δίσκο), απλά τον........έσπασες, του γαμ/σες τα ράμματα. Πάει η κεφαλή του σκληρού δίσκου.
Έτσι, για να ξεκινήσουμε από τις πρώτες φθορές.
Θες να την γλυτώσεις, βάζεις SSD, ώστε να μην υπάρχουν μηχανικά μέρη, όπως το περιστρεφόμενο platter και η κεφαλή.

Όμως, παρατήρησε στα Μακμπουκ (όπως έγραψα και στο προηγούμενο πόστ, αλλά δεν πειράζει να το ξαναγράψω), ότι το πίσω / μαύρο μέρος της "ράχης" τους ανοίγει μόνο με το άνοιγμα της οθόνης. Κλείνεις καπάκι, κλείνουν και οι αεραγωγοί.
Και μετά η θερμοκρασία, πάει στο διάολο!
Ε, το διακινδυνεύεις; Your risk.

και στο λέω "your risk" γιατί υπάρχει προγραμματάκι, που να κρατά ανοιχτό τον Μακ ντε και καλά, οπότε πάρε την απόφασή σου / ρίσκο και πράξε αντίστοιχα! (προσωπικά ούτε που θα το σκεπτόμουν πάντως).

Μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις ένα iPad ή μια ταμπλέτα Android τέλος πάντων; :D

Valkyre
16-11-2012, 11:36
^^ Αχα τωρα καταλαβα ακριβως για τι μιλαγες με τους αεραγωγους. Δεν γνωριζα οτι οι αεραγωγοι κλεινουν με το καπακι. Κατανοητον.

Οσο για τους δισκους μιλαγα για SSD οποτε τα μηχανικα μερη πηγαιναν στον βροντο.

Παντως το θεμα αεραγωγοι με καλυψε πληρως. Ipad? Μακρια... πολυ μακρια.... τι να το κανω το ipad να μπαινω internet? οχι αυτο που χρειαζομαι ειναι ενα λαπτοπ και να τρεχει λογισμικο υπολογιστη, οχι κινητου. :)

Lefteris_X
16-11-2012, 11:58
μωρέ επειδή σε ξέρω, για αυτό στο είπα, για να σε πειράξω! :D:D:P

(εννοείται ότι δεν σε καλύπτει μια ταμπλέτα, το έχουμε συζητήσει πολλές φορές)

Valkyre
16-11-2012, 12:06
^^ Still παντως -ενω καταλαβαινω με το θεμα αεραγωγων- δεν θα επρεπε καπως τουλαχιστον στο μελλον να προβλεψουν κατι τετοιο εστω και στον σχεδιασμο του μηχανηματος? Θεωρω οτι ειναι κουλο οταν πλεον ειμαστε σε αυτην την εποχη και θελω πες εγω να βαζω κατι να κατεβαζει το λαπτοπ οσο ειμαι εκτος γραφειου, σπιτιου, δωματιου σε ξενοδοχειο, να εχω το καπακι ανοιχτο και την οθονη σε sleep mode. Ειναι εκτος απο αβολο και επικινδυνο για πολλους λογους. Αν μπορει να κανει τετοιες εργασεις με το καπακι κλειστο παω και το βαζω σε ενα διακριτικο μερος στο δωματιο, αν πρεπει το καπακι να ειναι ανοικτο, πρεπει να φυλαγεται και να κλειδωνεται το δωματιο...

και πολλα αλλα, πες οτι εισαι στο τρενο και κατεβαζεις ενα αρχειο. Γιατι οταν κλεισεις το καπακι για να κατεβεις ή να μετακινηθεις 5 λεπτα, να πρεπει να παγωνει ακομα και αυτη η απλη θεωρητικα εργασια? Δεν ξερω νομιζω οτι ειναι κατι που θα βολευε πραγματικα. Ειναι και πιο κομψο και καλαισθητο να ειναι κλειστο το καπακι απο το να βλεπεις ενα "ανοιχτο μεν αλλα κλειστο δε" πραγμα. (μιας και θα ειναι ανοιχτο το καπακι αλλα το μονιτορ θα ειναι off...σαν καποιος να το ξεχασε ανοιχτο μοιαζει παρα οτι εργαζεται...)

DJTaurus
16-11-2012, 13:24
Μερικές απλοϊκές σκέψεις:

Πριν με αποκαλέσετε "θύμα καταναλωτισμού " απλώς αναφέρω ότι έχω την δυνατότητα να αγοράζω ηλεκτρονικά είδη χωρίς ΦΠΑ γιαυτό και έκανα την ανώδυνη χρηματικά αναβάθμιση από το iPad 3 στο 4ης γενιάς. Και πάλι όμως αν έπρεπε να καταβάλω το ΦΠΑ η επιβάρυνσή μου θα ήταν 50 με 70 ευρώ max ποσό το οποίο δεν είχα πρόβλημα να διαθέσω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαθέτω χρήματα για πέταμα απλώς όπως όλοι μας έτσι και εγώ κάνω τα κουμαντα μου στο που/πως θα τα διαθέτω.

Ερώτημα: Αξίζει κάποιος να δώσει έστω αυτό το ποσό και να αναβαθμίσει στο 4?
Απάντηση: Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ακόμα και αν είναι ο πιο απαιτητικός χρήστης. Η μόνη διαφορά που έχω παρατηρήσει είναι στο ελαφρώς πιο snappy σκρολάρισμα και στο άνοιγμα/κλείσιμο/install εφαρμογών. Το κρύο έχει μπει για τα καλά και η πλάτη δεν ζεσταίνεται οπότε δεν μπορώ να κρίνω αν είχαμε βελτίωση σε αυτό το θέμα. Αν και στα φόρα δεν έχει αναφερθεί πολύ, τα speakers είναι σαφώς πιο δυνατά χωρίς να σπάει ο ήχος στα ψηλά. Η μόνη βελτίωση στο Wifi είναι αν έχετε apple tv και χρησιμοποιείται το air play στα 5GHz. Σε browsarisma δεν θα δείτε διαφορά. Ο επεξεργαστής ζώο κανονικό. Περί τις 40 εφαρμογές να γίνονται download/install στο background και ταυτόχρονα να συνεχίζω την περιήγηση στο Appstore (την άκουσε ελάχιστα σε laggarisma εκεί που το 3 θα σερνόταν) καθώς και σερφάρισμα σα να μην τρέχει τίποτα. Χονδρικά με τον 12W charger φορτίζει γύρω στην 1 ώρα πιο γρήγορα.

Ερώτημα: Η Apple γίνεται αναξιόπιστη απέναντι μας?
Απάντηση: Ναι χωρίς όμως να έχουν επηρεαστεί οι πωλήσεις της. Ισα ίσα το ipad mini δεν κανιβάλιζει το ipad 3 όπως προέβλεπαν οι κασσανδρες αλλά διευρύνει το market share της Apple "σκοτώνοντας" πιο γρήγορα τα pc. Αν επαναλάβει κάτι τέτοιο με άλλες συσκευές της και μεταφέρει τον κύκλο παρουσίασης νέων iOS συσκευών στους 6-8 μήνες μένει να το δούμε και κατά πόσον αυτό θα επηρεάσει μακροπρόθεσμα το brand loyalty που έχει χτίσει. Επί του πρακτέου όμως το μεγαλύτερο ποσοστό δικαιολογημένα είναι εξοργισμένο με την κίνηση αυτή. Με το φτωχό μου το μυαλό που λέει και ο Πανουτσος νομίζω ήθελαν να φρεσκάρουν το iPad 3 για να "κόψουν" κάτι από το hype λανσαρίσματος του Surface καθώς και της πλειάδας των android tablet που παρουσιάζονται ανα 6μηνο. Γιαυτό είμαι 1000% σίγουρος ότι σε 6 μήνες θα έχουμε το λεπτό iPad 5ης γενιάς. Τα μέχρι τώρα δεδομένα είναι ότι το profit/market share της Apple έχει αυξηθεί στο 3ο τρίμηνο του 12 (όχι με τους ρυθμούς του 11), το Nexus 10 είναι το μεγάλο στοίχημα της Google (αν κάποιο premium σε τιμή android tablet θα αποκτήσει market share) και το Surface είναι ήδη -40% με βάση τις εκτιμήσεις αναλυτών για τις πωλήσεις που θα έκανε. Ας περιμένουμε 1 χρόνο για να κρίνουμε την πορεία του Surface αλλά στα ARM tablet η Microsoft επέλεξε να είναι μόνη της χάνοντας το partner loyalty (dell,hp,acer ακόμα και της Nokia) και μένει να δούμε πόσο αυτό θα επηρεάσει και τις υπόλοιπες δραστηρίοτητες της.

Να πω και 2 λόγια για το iPad mini που το είχα για 2 ημέρες:
Οθόνη καλύτερη του iPad 2 με την οποία δεν είχα κανένα θέμα με τα πίξελ. Σαφώς και θεωρώ υπερβολικά τα ποστ που γράφονται για την μη χρήση Retina αν και δικαιολογημένα αφού προέρχονται από techgeeks και όχι τον μέσο χρήστη. Κανένα θέμα με την Ram στα πολλά του multitasking και η εμπειρία χρήσης/ταχύτητας είναι ίδια με του iPad 2. Φίλο και φτερό στο χέρι το βάζεις στο μπουφάν/κωλότσεπη (ανάλογα τον λωκο :P) και μπορείς να το έχεις παντού και πάντα μαζί σου. Υπάρχει ένα κύμα ενθουσιασμού (όπως με κάθε νέο προιον της Apple) ανάλογου αυτού όταν βγήκε το iPod nano..... ότι το mini είναι το σωστό iPad και με την προσθήκη της Retina θα εξαφανίσει το 10αρι. Σαφώς και θα έχει περισσότερες πωλήσεις λόγω τιμής και στο ότι ειναι πιο ελκυστικό σαν συσκευή για τις γυναίκες/μαθητές αλλα ειμαι σίγουρος ότι σε λίγους μήνες απο τώρα οι techgeeks θα προτιμήσουν το ελαφρύ/λεπτό ipad 5 με A7 έναντι του ipad mini retina με last gen hardware. To θέμα με το mini είναι οτι ναι μεν προσφέρει εμπειρία iPad και το περιεχόμενο που ξεδιπλώνεται για παράδειγμα στον Safari είναι ακριβώς το ίδιο αλλά στην πολύωρη χρήση σου δημιουργεί το συναίσθημα οτι χειρίζεσαι ένα μεγάλο smartphone. Δηλαδή τα μικρά fonts αρχίζουν και κουράζουν, στα pdf/ibooks σε αναγκάζει αρκετές φορές να ζουμάρεις, έκανα περισσότερα λάθη στο keyboard ενώ και στο άνοιγμα/κλεισιμο tabs/εφαρμογών δεν "στοχεύεις" με την ίδια ευκολία (το δάχτυλο δεν πάει φυσικά). Είμαι σίγουρος ότι όσοι το δουν μόνο για μερικά λεπτά θα ενθουσιαστουν με το design (το 10αρι μπροστά του είναι last gen) και το 4:3 σε σχέση με τα android tablet αλλά το ελαφρώς compromise σε σχέση με το 10αρι θα έρθει μόνο σε καθημερινή χρήση. Τέλος προκύπτει ενα ακόμα ερώτημα... πόσο διατεθειμένος εισαι να "σκοτώσεις" το iPhone σου?..... γιαυτό και η τελική επιλογή είναι καθαρά θέμα προσωπικων αναγκών. Οτι και να επιλεξετε καλορίζικο και καλοδούλευτο. Για να το κλείσω, είναι σώφρονες όσοι παρέμειναν με το ipad 2 και έκλεισαν τα αυτια τους στις σειρήνες.

Valkyre
16-11-2012, 13:36
Ωραιο ποστ σε ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις.

Καλοριζικο και το 4αρι.

Παντως εγω που δεν ασχολουμαι και τοσο με τα οικονομικα των εταιρειων θελω η apple να μην παει καλα και να φαει κατραπακια γερη μαλιστα! Δεν νομιζω οτι πρεπει να ευχομαι να πηγαινουν καλα στα οικονομικα τους μετα και τις τελευταιες κινησεις που κανουν και αυτο γιατι εαν γινει αυτο, τοτε θα επαληθευτουν οτι κανουν τις σωστες κινησεις και θα συνεχισουν το ιδιο βιολι.

Κι εγω δεν βλεπω τα πραγματα και τοσο καλα πλεον. Εχει αρχισει και με εκνευριζει η πολιτικη της apple σε πολλα θεματα. Εχει αρχισει και απομακρυνεται απο αυτο που ηταν και αυτο που με εκανε να επενδυσω εκει. Granted μεχρι τωρα με τις αγορες μου ειμαι ευχαριστημενος.

Αλλα απο τωρα αρχιζουν και φαινονται ασχημα σημαδια.

Iphone 5 γιοκ. Δεν επενδυω. ipad καθε 6 μηνες? Κοροιδια...και κατι λενε για ιphone καθε 6 μηνες που κατανταει γελοιο και σιγουρα οχι πρακτικη apple. Μπορω να καταλαβω μια Samsung να βγαζει τηλεφωνα καθε 6 μηνες, οχι ομως μια apple.

Εχουν αρχισει και με τις πρακτικες τους χαλανε την εικονα που ειχαν χτισει στα ματια μου (ή που ειχε χτισει ο Τζομπς τελωσπαντων).

Πατατες οπως Maps κλπ ειναι τα κερασακια στην τουρτα και δειχνουν οτι η apple ορισμενες φορες δεν ενδιαφερεται πλεον εαν ο καταναλωτης παιρνει το καλυτερο, αλλα αν παιρνει ακριβως αυτο που θελουν εκεινοι. ΘΑ μου πειτε παντα ετσι ηταν, ναι , και εν μερει ηταν και για καλο αυτο -για εμενα τουλαχιστον- αλλα με την google και το maps και το youtube, εφαρμογες που αποτελουν αυτην την στιγμη το ΣΤΑΝΤΑΡ, δεν μπορεις να τις αφαιρεις γιατι απλα σε "ξινιζει". Αν θες να προσφερεις την εναλλακτικη σου τουλαχιστον καντο παραλληλα, οχι αφαιρωντας κατι.

Ενιγουεη αυτα λολ :)

Καλα θα κανουν να συμμαζευτουν λιγο γιατι αρχιζουν και το ξεφτυλιζουν λιγο το θεμα και κοντευουν να βγαζουν προιοντα καθε παρασκευη οπως η Λαικη στην γειτονια μου...

Lefteris_X
17-11-2012, 22:51
ναι σωστά: κάνε το repair perm σου 1-2 φορές το μήνα (αναλόγως, αν κάνεις βαριές εγκαταστάσεις - απεγκαταστάσεις ή/και μεγάλου μεγέθους software update).

αλλά σε συνδυασμό με την εντολή στο Terminal "sudo periodic daily weekly monthly" (και μετά το password σου, το οποίο κατά την πληκτρολόγηση δεν θα φαίνεται ότι πληκτρολογείται, μην σε παραξενέψει αυτό).

(περί sudo periodic, ενδέχεται να ακούσεις και διαφορετικές απόψεις, εμένα η δική μου παραμένει σταθερή υπέρ της λογικής χρήσης της εντολής. Επίσης, υπάρχουν και διάφορα utilities που κάνουν τα sudo και διάφορα άλλα, εντελώς αυτόματα - μόνο που είμαι ΚΑΤΑ των αυτοματισμών, κυρίως επειδή ότι κάνω manually έχω πλήρη εικόνα του τι γίνεται και σε δεύτερο χρόνο, επειδή δεν χρειάζομαι προσωπικά τον αυτοματισμό καθώς καταλαβαίνω 5 πραματάκια παραπάνω και μπορώ να κάνω σχεδόν ότι θέλω από μόνος μου "χειροκίνητα").

άντε και καλή "φασίνα"!

Valkyre
20-11-2012, 14:32
Αλλαγη κλιματος για λιγο, κατι ενδιαφερον:

HERE Maps, η εφαρμογή χαρτών της Nokia διαθέσιμη στο App Store






http://cdn.iphonehellas.gr/wp-content/uploads/2012/11/nokia_here_maps.jpg (http://wp.me/pduIB-aAs)
Η εφαρμογή χαρτών της Nokia για το iPhone και iPad είναι πλέον γεγονός εδώ και λίγη ώρα στο App Store. Η εφαρμογή στηρίζεται σε δεδομένα της NAVTEQ, υποστηρίζει προβολή δορυφόρου και οδηγίες καθοδήγησης με αυτοκίνητο και ΜΜΜ (με μια πρώτη δοκιμή φαίνεται ότι αντλεί δεδομένα μόνο για Μετρό και Τραίνα), δυνατότητα αποθήκευσης τοποθεσιών για offline χρήση κτλπ.
Ομολογουμένως η αισθητική των χαρτών είναι αρκετά πιο χαμηλή από αυτή του iOS 6 και επιπλέον δεν υποστηρίζονται vector-maps. Αν θέλετε να τους δοκιμάσετε μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή δωρεάν από το App Store [iTunes link (http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211224&a=2123374&url=https%3A%2F%2Fitunes.apple.com%2Fgr%2Fapp%2Fhe re-maps%2Fid577430143%3Fmt%3D8%26uo%3D4%26partnerId%3 D2003)]

DJTaurus
21-11-2012, 17:47
Is Apple killing software biz as we knew it with iPhone, iPad and iOS? : Show me the money

http://www.unwiredview.com/2012/11/19/is-apple-killing-software-biz-as-we-knew-it-with-iphone-ipad-and-ios-part-i-show-me-the-money/
http://www.unwiredview.com/2012/11/20/is-apple-killing-software-biz-with-iphone-ipad-and-ios-part-ii-the-ultimate-revenge-of-steve-jobs/

Leon_DiZ
25-11-2012, 16:56
Why Apple is just plain mediocre in web services (http://www.idownloadblog.com/2012/11/22/patrick-gibson-on-apple-web-mess/)

Apple to artists: iTunes 11 ‘is about to be released within the next days’ (http://www.idownloadblog.com/2012/11/21/apple-itunes-11-within-next-days/)

Valkyre
26-11-2012, 14:35
Παιδια θα μεταφερω την συζητηση στα τεχνικα θεματα καθως εδω οντως εχουμε ξεφυγει απο την ουσια του θρεντ και γι αυτο ευθυνομαι εγω κυριως!

Dragonpaul
26-11-2012, 22:19
Για την αγορά της Ελλάδος
Το ηλεκτρονικό κατάστημα iSquare έδωσε στη δημοσιότητα τις τιμές για τα iPad 4 και iPad mini. Οι δύο συσκευές της Apple δεν θα αργήσουν να κάνουν την εμφάνισή τους και στην ελληνική αγορά, χωρίς ωστόσο να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για την ακριβή ημερομηνία διάθεσής τους. Οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής:




iPad 4 με Retina Display

iPad με οθόνη Retina Wi-Fi 16GB Black €529,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi 16GB White €529,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi 32GB Black €639,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi 32GB White €639,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi 64GB Black €739,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi 64GB White €739,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi + Cellular 16GB Black €669,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi + Cellular 16GB White €669,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi + Cellular 32GB Black €769,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi + Cellular 32GB White €769,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi + Cellular 64GB Black €869,00
iPad με οθόνη Retina Wi-Fi + Cellular 64GB White €869,00





iPad mini


iPad mini Wi-Fi 16GB Black & Slate €359,00



iPad mini Wi-Fi 16GB White & Silver €359,00
iPad mini Wi-Fi 32GB Black & Slate €459,00
iPad mini Wi-Fi 32GB White & Silver €459,00
iPad mini Wi-Fi 64GB Black & Slate €569,00
iPad mini Wi-Fi 64GB White & Silver €569,00
iPad mini Wi-Fi + Cellular 16GB Black & Slate €499,00
iPad mini Wi-Fi + Cellular 16GB White & Silver €499,00
iPad mini Wi-Fi + Cellular 32GB Black & Slate €599,00
iPad mini Wi-Fi + Cellular 32GB White & Silver €599,00
iPad mini Wi-Fi + Cellular 64GB Black & Slate €699,00
iPad mini Wi-Fi + Cellular 64GB White & Silver €699,00






http://www.gameover.gr/news/%CE%9F%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-iPad-4-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-iPad-mini.22074.html

Dragonpaul
28-11-2012, 12:43
Καλημερες!
Λοιπόν... Έχω, σχεδόν, αποφασίσει ότι στις γιορτές θα πάρω μια ταμπλετα. Αρχικά, προσανατολιζομουν μόνο σε iPad ή iPad mini, όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να δώσω τέτοια ποσά. Οποτε, ειναι ανοικτός και σε άλλες "προτάσεις" με επικρατέστερη αυτη του Nexus. Ωστόσο, πρώτη προτεραιότητα ειναι πάντα το iPad/iPad mini, λόγω τεράστιας βιβλιοθήκης εφαρμογών και μεγάλης εξοικειωσης με το iOS περιβάλλον.
Την ταμπλετα θα τη χρησιμοποιώ και για παρακολούθηση σειρών και ταινιών. Τα αρχεία που χρησιμοποιώ ειναι σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα .mkv, που, οπως ξέρετε, τα apple προϊόντα γενικότερα ΔΕΝ αναπαράγουν, τουλάχιστον όχι by default. Αντιθέτως, το Nexus πχ, παίζει άνετα τέτοια αρχεία και απροβληματιστα. Γνωρίζω, φυσικά, ότι υπάρχουν players στο apple store που παίζουν τα .mkv και μάλιστα με υπότιτλους. Ειδάλλως, χρειάζεται convert σε .mp4, μια διαδικασία που επουδενι δεν προτίθεμαι να κανω προκειμένου να δω ένα απλό επεισόδιο σειράς. Πολυ χρονοβόρο. Συνεπώς, η ερώτηση μου ειναι:
Αυτοί οι players τρέχουν καλα τα αρχεία .mkv;;; Σε iPhone που είχα δοκιμάσει, μετραγα καρέ. Unwatchable!!!!! Κοινώς, λύνεται το πρόβλημα με τέτοιους players ή θα σιχτιριζω την ωρα που πήρα iPad?

Lefteris_X
28-11-2012, 13:28
λοιπόν φιλικές συμβουλές:

α) πάρε αndroid ταμπλέτα

β) πάρε αndroid ταμπλέτα

και

γ) πάρε android ταμπλέτα

δ) αν θες πάρε NEXUS 7 ή 10 (ακόμα καλύτερα)

ε) άλλαξε θρέντ! εδώ δεν είναι για "ταμπλέτες εν γένει" αλλά συγκεκριμένα για Apple! (ιεροσυλία :P)

στ) δεν χρειάζεται να αναλυθεί περισσότερο, καθώς πρόσφατα είχα μια τέτοια εμπειρία, χρήστη με φρέσκο iPad, που "στράβωσε" γιατί δεν: αναγνωρίζει USB Stick απευθείας όπως οι android ταμπλέτες και όλοι οι υπολογιστές και επειδή, δεν έπαιζε τα mkv με την μια, χωρίς μετατροπή ή σπέσιαλ πλέηερ. Αν είχε πάρει όμως μια android ταμπλέτα, δεν θα είχε κανένα θέμα.

επειδή είσαι πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάς, εξ ου και 3 φορές που σου πρότεινα ταμπλέτα android.

σε περαιτέρω φιλοσοφίζειν δεν θα εμπλακώ, καθώς είναι περιττό. Αγοράζεις ένα NEXUS μηχανάκι, και τελείωσε. Για αυτό που θες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εντελώς. Εντελώς όμως!

Leon_DiZ
28-11-2012, 13:33
Καλημερες!
Λοιπόν... Έχω, σχεδόν, αποφασίσει ότι στις γιορτές θα πάρω μια ταμπλετα. Αρχικά, προσανατολιζομουν μόνο σε iPad ή iPad mini, όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να δώσω τέτοια ποσά. Οποτε, ειναι ανοικτός και σε άλλες "προτάσεις" με επικρατέστερη αυτη του Nexus. Ωστόσο, πρώτη προτεραιότητα ειναι πάντα το iPad/iPad mini, λόγω τεράστιας βιβλιοθήκης εφαρμογών και μεγάλης εξοικειωσης με το iOS περιβάλλον.
Την ταμπλετα θα τη χρησιμοποιώ και για παρακολούθηση σειρών και ταινιών. Τα αρχεία που χρησιμοποιώ ειναι σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα .mkv, που, οπως ξέρετε, τα apple προϊόντα γενικότερα ΔΕΝ αναπαράγουν, τουλάχιστον όχι by default. Αντιθέτως, το Nexus πχ, παίζει άνετα τέτοια αρχεία και απροβληματιστα. Γνωρίζω, φυσικά, ότι υπάρχουν players στο apple store που παίζουν τα .mkv και μάλιστα με υπότιτλους. Ειδάλλως, χρειάζεται convert σε .mp4, μια διαδικασία που επουδενι δεν προτίθεμαι να κανω προκειμένου να δω ένα απλό επεισόδιο σειράς. Πολυ χρονοβόρο. Συνεπώς, η ερώτηση μου ειναι:
Αυτοί οι players τρέχουν καλα τα αρχεία .mkv;;; Σε iPhone που είχα δοκιμάσει, μετραγα καρέ. Unwatchable!!!!! Κοινώς, λύνεται το πρόβλημα με τέτοιους players ή θα σιχτιριζω την ωρα που πήρα iPad?

Θες καποιον που

- να εχει το νεο iPad
- να εχει βρει εφαρμογη βιντεο που να εκμεταλλευεται την ιπποδυναμη του
- να ξερει 5 πραγματα να σου πει (αναλυση / κωδικοποιηση video κτλ)

Δεν ξερω τι κανει το Android στον παραπανω τομεα, αλλα το iPad ποτε δεν το χρησιμοποιησα σαν mkv player, δυστυχως. πολυ μπλεξιμο. 90% πρεπει να κανεις μετατροπη και οπως καταλαβαινεις δεν αξιζει. Θα σου λεγα οτι το 3 και τωρα το 4 ειναι καλυτερα αλλα διαβαζω οτι το 3 τουλαχιστον ηταν χειροτερο απο πλευρα αποδοσης (μιλαω για software decoding 3ον εφαρμογων παντα) απο το 2. γενικα το iOS ειναι ενα μπαχαλο απο αποψης βιντεο.

Valkyre
28-11-2012, 13:34
Καλημερες!
Λοιπόν... Έχω, σχεδόν, αποφασίσει ότι στις γιορτές θα πάρω μια ταμπλετα. Αρχικά, προσανατολιζομουν μόνο σε iPad ή iPad mini, όμως, δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να δώσω τέτοια ποσά. Οποτε, ειναι ανοικτός και σε άλλες "προτάσεις" με επικρατέστερη αυτη του Nexus. Ωστόσο, πρώτη προτεραιότητα ειναι πάντα το iPad/iPad mini, λόγω τεράστιας βιβλιοθήκης εφαρμογών και μεγάλης εξοικειωσης με το iOS περιβάλλον.
Την ταμπλετα θα τη χρησιμοποιώ και για παρακολούθηση σειρών και ταινιών. Τα αρχεία που χρησιμοποιώ ειναι σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα .mkv, που, οπως ξέρετε, τα apple προϊόντα γενικότερα ΔΕΝ αναπαράγουν, τουλάχιστον όχι by default. Αντιθέτως, το Nexus πχ, παίζει άνετα τέτοια αρχεία και απροβληματιστα. Γνωρίζω, φυσικά, ότι υπάρχουν players στο apple store που παίζουν τα .mkv και μάλιστα με υπότιτλους. Ειδάλλως, χρειάζεται convert σε .mp4, μια διαδικασία που επουδενι δεν προτίθεμαι να κανω προκειμένου να δω ένα απλό επεισόδιο σειράς. Πολυ χρονοβόρο. Συνεπώς, η ερώτηση μου ειναι:
Αυτοί οι players τρέχουν καλα τα αρχεία .mkv;;; Σε iPhone που είχα δοκιμάσει, μετραγα καρέ. Unwatchable!!!!! Κοινώς, λύνεται το πρόβλημα με τέτοιους players ή θα σιχτιριζω την ωρα που πήρα iPad?

ασχετο με το θεμα γιατι δεν γνωριζω πολλα απο ταμπλετες για να βοηθησω, αλλα για ποιον λογο δεν κατεβαζεις την σειρα σε mp4 ευθυς εξαρχης?

Εγω ολες τις σειρες μου τις κατεβαζω σε mp4 τις πεταω στο itunes και τις βλεπω μεσα απο το apple tv σε χρονο DT! (ή αντιστοιχα εσυ θα την βλεπεις στην ταμπλετα ή το τηλεφωνο ή οπουδηποτε. Μαλιστα μπορεις να τα κατεβαζεις στον imac και μεσω home sharing να τα βλεπεις σε ολες τις ios συσκευες σου, iphone, ipad, ilol, ifol, itroll κλπ κλπ με αυτον τον τροπο δεν γεμιζεις και τις συσκευες σου με αρχεια)

DJTaurus
28-11-2012, 13:58
Αυτοί οι players τρέχουν καλα τα αρχεία .mkv;;; Σε iPhone που είχα δοκιμάσει, μετραγα καρέ. Unwatchable!!!!! Κοινώς, λύνεται το πρόβλημα με τέτοιους players ή θα σιχτιριζω την ωρα που πήρα iPad?

Its Playing, CineXPlayer ή AVPlayer HD. (hardware acceleration στο on)

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1127455&page=33
http://forums.macrumors.com/showthread.php?p=16321816

Dragonpaul
28-11-2012, 13:59
Ευχαριστω και τους τέσσερις σας!!!!! Έχω να πω απο κάτι για το κάθε ποστ, αλλα επειδη είμαι στη δουλειά θα απαντήσω αργότερα. Θέλω να σταθώ όμως στο ποστ του Λευτερη.
Λ, είσαι σαφεστατος και ευχαριστω για την απάντηση. Ξέρω ότι απαντησες βάσει όσων ρώτησα, αλλα επειδη έχω διαβάσει να λες ότι για εσένα οταν μιλάμε για ταμπλετα μιλάμε ΜΟΝΟ για iPad, θα ήθελα να σε ρωτήσω επ' αυτού. Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου συγκρίνεις τις δυο φιλοσοφιες και γιατι εσυ προτιμας το iPad; :)

Valkyre
28-11-2012, 14:09
^^ Παυλο και μονο το γεγονος οτι οι εφαρμογες στο ipad ειναι σχεδιασμενες ειδικα για το περιβαλλον αυτο και δεν ειναι απλα ξεχειλωμενες εφαρμογες των κινητων τηλεφωνων, οπως γινεται με τις αλλες android ταμπλετες, νομιζω αρκει...

βαλε και το γεγονος οτι εχεις ενα οικοσυστημα apple που σε βοηθαει τρελα με home sharing και airplay να κανεις οτι γουσταρεις, ε νομιζω ειναι μονοδρομος...

Dragonpaul
28-11-2012, 14:19
^^ Παυλο και μονο το γεγονος οτι οι εφαρμογες στο ipad ειναι σχεδιασμενες ειδικα για το περιβαλλον αυτο και δεν ειναι απλα ξεχειλωμενες εφαρμογες των κινητων τηλεφωνων, οπως γινεται με τις αλλες android ταμπλετες, νομιζω αρκει...

βαλε και το γεγονος οτι εχεις ενα οικοσυστημα apple που σε βοηθαει τρελα με home sharing και airplay να κανεις οτι γουσταρεις, ε νομιζω ειναι μονοδρομος...

Το έχω σκεφτει αυτο που λες Δημήτρη και έχεις δίκιο. Ωστόσο, το θέμα με τα βίντεο ειναι πολυ σοβαρό και βρίσκω mkv πολυ πιο εύκολα απο τα mp4.

nickolas82
28-11-2012, 18:13
Ευχαριστω και τους τέσσερις σας!!!!! Έχω να πω απο κάτι για το κάθε ποστ, αλλα επειδη είμαι στη δουλειά θα απαντήσω αργότερα. Θέλω να σταθώ όμως στο ποστ του Λευτερη.
Λ, είσαι σαφεστατος και ευχαριστω για την απάντηση. Ξέρω ότι απαντησες βάσει όσων ρώτησα, αλλα επειδη έχω διαβάσει να λες ότι για εσένα οταν μιλάμε για ταμπλετα μιλάμε ΜΟΝΟ για iPad, θα ήθελα να σε ρωτήσω επ' αυτού. Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου συγκρίνεις τις δυο φιλοσοφιες και γιατι εσυ προτιμας το iPad; :)

Αν θες μια εμπειρία πιο κοντά σε pc (σε αρχεία βίντεο,να βλέπεις ταινίες απευθείας απο στικακι η εξωτερικό σκληρό να κατεβαζεις τραγούδια και ταινίες απευθείας απο την ταμπλετα) τότε και εγω προτείνω android και μάλιστα ή την nexus ή την Samsung galaxy note 10.1 (που με τον στυλο μπορει να κάνει ωραία πραγματάκια).
Απο την άλλη την ποιότητα και την απλότητα (με ότι "κολληματα" τα συνοδεύουν) της apple δεν θα τα βρεις πουθενά όπως επίσης και την ποικιλία από apps

Πάντως απο θέμα εξοικειωσης με το iOS μην φανταστείς πως το android διαφέρει και τόσο μιας και είναι αντιγραφή

Leon_DiZ
28-11-2012, 19:20
Its Playing, CineXPlayer ή AVPlayer HD. (hardware acceleration στο on)

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:
http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1127455&page=33
http://forums.macrumors.com/showthread.php?p=16321816

lol και εγω αυτα διαβαζα πριν του απαντησω.

Dragonpaul
28-11-2012, 20:05
Έχω να διαβάσω δηλαδή.... Σας ευχαριστω παιδιά!!!!!

Λοιπόν... Δε φαντάζεστε την ταχύτητα του νέου iPad (4ης γενιάς)!!!!!!!!!!

kostasb13
28-11-2012, 21:18
Έχω να διαβάσω δηλαδή.... Σας ευχαριστω παιδιά!!!!!

Λοιπόν... Δε φαντάζεστε την ταχύτητα του νέου iPad (4ης γενιάς)!!!!!!!!!!

Μπορω να την φανταστω αλλα τι να το κανεις αφου σε λιγους μηνες θα βγαλουν το 5g...το οποιο θα ειναι τουλαχιστον το ιδιο δυνατο, με καλυτερη οθονη, πιο ελαφρυ με νεο σχεδιασμο και λογικα χωρις τα προβληματα θερμοκρασιας που εχει το 3(και πιθανον και το 4).
Οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση, αν το σκεφτεσαι, θα σου προτεινα να κανεις υπομονη...:hey:


Ειδα απο κοντα σημερα το mini. Ειλικρινα δεν θεωρω οτι υπαρχει καποιος λογος να παει να σκασει καποιος τοσα λεφτα για αυτα που δινει. Με αυτη την οθονη ειδικα....οταν βγει με retina το ξανασυζηταμε.

Dragonpaul
28-11-2012, 22:17
Μπορω να την φανταστω αλλα τι να το κανεις αφου σε λιγους μηνες θα βγαλουν το 5g...το οποιο θα ειναι τουλαχιστον το ιδιο δυνατο, με καλυτερη οθονη, πιο ελαφρυ με νεο σχεδιασμο και λογικα χωρις τα προβληματα θερμοκρασιας που εχει το 3(και πιθανον και το 4).
Οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση, αν το σκεφτεσαι, θα σου προτεινα να κανεις υπομονη...
Ξέρω τι λες, αλλα πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο που θα βγει αργότερα. Έτσι δε θα το πάρω ποτέ.... Χα Χα...

ps4
29-11-2012, 12:45
Σε μένα αναφέρεται ο Λεφ για το νεοαποκτηθεν iPad. Τρίτης γενιάς.

Προσωπικά αν θες να παίζεις mkv, ΜΗΝ το πάρεις. Πάρε μια android ταμπλέτα. Εγώ θέλω να βλέπω mkv και ψάχνω να βρω τρόπο να παίζει καλά. Όταν εννοώ καλά εννοώ να παίζει ΚΑΙ ήχο. Χρησιμοποιώ τον oplayer HD. Τρέχει mkv νερό αλλά χωρίς ήχο. Το ωραίο με τον oplayer HD ειναι ότι πριν την τελευταία έκδοση έπαιζε ΚΑΙ ήχο κανονικά. Στην τελευταία έκδοση έβγαλαν τον codec. Το γράφουν στο description του app.

Όλα αυτά αν θες να περάσεις ταινίες στο iPad για να φύγεις διακοπές και λοιπά, ώστε να βλέπεις ταινίες.

Μέσα στο σπίτι βάζεις το EMIT και καθαρισες. Stream ταινιών στο iPad, οποιοδήποτε αρχειο με υπότιτλους srt και γενικά τα πάντα. Τσακίζει το emit.

USB δυστηχως δεν παίρνει. Και δεν θα πάρει ποτέ.

Φαντάζομαι ότι αν πάρεις android ταμπλέτα δεν θα έχεις κανένα θέμα πουθενά.

Υ.Γ ΑΝ πάρεις iPad γουγλαρε αυτό. yify. Θα πάθεις πλάκα.

Ελπίζω να βοήθησα.


Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Lefteris_X
29-11-2012, 13:14
χε χε χε το yify-torrents.com τα σπάει σε έφτιαξα ε; (που κι εμένα με έφτιαξε ο Fotis από το φόρουμ μας)!

πάντως Σταύρο, δε νομίζω ο Παύλος να γουστάρει την "κομπιουτερίστικη" διαδικασία του EMIT και εύρεσης του κατάλληλου player για την αναπαραγωγή με ήχο των mkv.

πάντως, το όλο θέμα με την ήχο, αφορά αυστηρά την ίδια την Dolby, η οποία ζητά πλέον πολλά χρήματα για τα δικαιώματα χρήσης του codec AC3 / DDigital (που βγάζεις αν έχεις πωλήσεις 20-30 χιλιάδες για ένα app των 2 δολαρίων - άρα πολύ λίγοι devs). Έτσι, οι devs αφαίρεσαν τον codec και όσοι δεν τον αφαίρεσαν, κατέβασε τα app η Apple προς αποφυγή μηνύσεων από μεριάς Dolby.

Π@π@ριές της σύγχρονης βιομηχανίας.

Για κάποιον που θέλει, τόσο συγκεκριμένα και αυστηρά όπως ο Παύλος, να βλέπει mkv και USB Stick, το iPad / iOS είναι η χειρότερη επιλογή. Μακράν.

Δεν είναι θέμα "φιλοσοφίας", αλλά αυτό που επί 30 χρόνια στην τεχνολογία, ονομάζεται "κάθετη λύση" = ζητώ συγκεκριμένα πράματα, αγοράζω device που ικανοποιεί αυτά τα συγκεκριμένα (ότι άλλο κάνει αυτό το device δεν με ενδιαφέρει ή έρχεται σε 3η, 4η, 5η προτίμηση). Και τέλος.

Περαιτέρω όπως είπα ανάλυση, κατ' εμέ πάντα, περί "φιλοσοφίας" δεν έχει νόημα. Αυτό θες, αυτό προσφέρεται που σε καλύπτει 100%, αυτό αγοράζεις και τελειώνει εκεί. Γιατί τελειώνει εκεί; (όπως όλα, έτσι κι εδώ, με "μαθηματικό" τρόπο σκέπτομαι = δεν είμαι αυθόρμητος καταναλωτής, δεν είμαι gadget-άκιας, ούτε techfreak buyer).....γιατί αυτό που θέλεις (εν προκειμένω ο Παύλος θέλει άμεση αναπαραγωγή mkv και άμεση αναγνώριση / χρήση USB Stick).......αυτό πήρες στο 100%. Για αυτό και "τελειώνει εκεί".

Dragonpaul
29-11-2012, 14:27
χε χε χε το yify-torrents.com τα σπάει σε έφτιαξα ε; (που κι εμένα με έφτιαξε ο Fotis από το φόρουμ μας)!

πάντως Σταύρο, δε νομίζω ο Παύλος να γουστάρει την "κομπιουτερίστικη" διαδικασία του EMIT και εύρεσης του κατάλληλου player για την αναπαραγωγή με ήχο των mkv.

πάντως, το όλο θέμα με την ήχο, αφορά αυστηρά την ίδια την Dolby, η οποία ζητά πλέον πολλά χρήματα για τα δικαιώματα χρήσης του codec AC3 / DDigital (που βγάζεις αν έχεις πωλήσεις 20-30 χιλιάδες για ένα app των 2 δολαρίων - άρα πολύ λίγοι devs). Έτσι, οι devs αφαίρεσαν τον codec και όσοι δεν τον αφαίρεσαν, κατέβασε τα app η Apple προς αποφυγή μηνύσεων από μεριάς Dolby.

Π@π@ριές της σύγχρονης βιομηχανίας.

Για κάποιον που θέλει, τόσο συγκεκριμένα και αυστηρά όπως ο Παύλος, να βλέπει mkv και USB Stick, το iPad / iOS είναι η χειρότερη επιλογή. Μακράν.

Δεν είναι θέμα "φιλοσοφίας", αλλά αυτό που επί 30 χρόνια στην τεχνολογία, ονομάζεται "κάθετη λύση" = ζητώ συγκεκριμένα πράματα, αγοράζω device που ικανοποιεί αυτά τα συγκεκριμένα (ότι άλλο κάνει αυτό το device δεν με ενδιαφέρει ή έρχεται σε 3η, 4η, 5η προτίμηση). Και τέλος.

Περαιτέρω όπως είπα ανάλυση, κατ' εμέ πάντα, περί "φιλοσοφίας" δεν έχει νόημα. Αυτό θες, αυτό προσφέρεται που σε καλύπτει 100%, αυτό αγοράζεις και τελειώνει εκεί. Γιατί τελειώνει εκεί; (όπως όλα, έτσι κι εδώ, με "μαθηματικό" τρόπο σκέπτομαι = δεν είμαι αυθόρμητος καταναλωτής, δεν είμαι gadget-άκιας, ούτε techfreak buyer).....γιατί αυτό που θέλεις (εν προκειμένω ο Παύλος θέλει άμεση αναπαραγωγή mkv και άμεση αναγνώριση / χρήση USB Stick).......αυτό πήρες στο 100%. Για αυτό και "τελειώνει εκεί".
Thnx για την απάντηση.
Ομως, μια διευκρίνηση. Εγώ δε λέω πουθενα ότι θέλω USB. Εγώ να τρέχει απροβληματιστα .mkv θέλω. Αλλα αυτο οκ, θα το ψάξω περισσότερο.
Θα ήθελα, όμως, να επίμεινω λίγο στην παράκληση μου. Θα ήθελα (ξεχνώντας τι ζήτησα στο προηγούμενο ποστ μου) να μου συγκρίνεις τις δυο φιλοσοφιες και γιατι εσυ προτιμας το iPad. Μέσω αυτού θα προσπαθήσω να καταλάβω κι εγώ περισσότερα πραγματα και ίσως μάθω και νέα, διότι εγώ είμαι ολίγον άσχετος με αυτα. Πες ότι σε ρωτά κάποιος: "Ποια ταμπλετα θα προτιμούσες και γιατι" (δεδομένου ότι θα ήθελες κάποια, ε; )
Αν μπορείς θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! :)

Lefteris_X
29-11-2012, 14:36
γραπτώς αν και θα μπορούσα, είναι κομματάκι δύσκολο για 2 λόγους:

α) θα είναι δοκίμιο / κατεβατό, καθώς είναι στο κεφάλι μου, μια εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, την οποία πλέον "περνάω" ή αν θέλεις προσπαθώ να μεταδώσω στους πελάτες / "μαθητές" μου, κατά την διάρκεια των μαθημάτων / ημι-σεμιναρίων. Αυτή η "μεταφορά" απαιτεί και μια προφορική κουβέντα, ξεκινώντας (μαιευτική) ερωταπαντήσεις με τους συμμετέχοντες και σιγά-σιγά τους φτάνω στο προκείμενο = τη νέα φιλοσοφία

β) δυστυχώς δεν έχω πλέον τον χρόνο για να συμμετέχω τοιουτοτρόπως στο φόρουμ, νομίζω ότι διαφαίνεται πια, από την αυξανόμενη αποχή μου.

και τέλος

1) εννοείται ότι μέσω φωνής μπορώ πολύ πιο εύκολα να το κάνω.

2) σορρυ! (ειλικρινά)

Dragonpaul
29-11-2012, 14:40
Οκ, καταλαβαίνω... Ευχαριστω, έτσι κι αλλιώς.

DJTaurus
29-11-2012, 17:33
Thnx για την απάντηση.
Ομως, μια διευκρίνηση. Εγώ δε λέω πουθενα ότι θέλω USB. Εγώ να τρέχει απροβληματιστα .mkv θέλω.

O CineXplayer υποστηρίζει AC-3. Βρες ένα ipad κάντο Jailbreak :c055gfe: και δοκίμασε CineX, ItsPlaying, Goodplayer και AvplayerHD. Οι υπόλοιποι players είναι για τα μπίζα. Δοκίμασε διάφορα αρχεία και αγόρασε αυτόν που σε καλύπτει αλλιώς αν μείνεις με Jailbreak κοιτάς σε XMBC και RushPlayer+ που τα παίζουν νεράκι. Για streamarisma από Mac/pc σε ipad προτείνω Plex για movie posters/info αν και χρησιμοποιώ το πιο ελαφρύ/απλοϊκό airvideo server.

Dragonpaul
29-11-2012, 17:38
Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!!!!!!!!

Dragonpaul
29-11-2012, 17:40
Σε μένα αναφέρεται ο Λεφ για το νεοαποκτηθεν iPad. Τρίτης γενιάς.

Προσωπικά αν θες να παίζεις mkv, ΜΗΝ το πάρεις. Πάρε μια android ταμπλέτα. Εγώ θέλω να βλέπω mkv και ψάχνω να βρω τρόπο να παίζει καλά. Όταν εννοώ καλά εννοώ να παίζει ΚΑΙ ήχο. Χρησιμοποιώ τον oplayer HD. Τρέχει mkv νερό αλλά χωρίς ήχο. Το ωραίο με τον oplayer HD ειναι ότι πριν την τελευταία έκδοση έπαιζε ΚΑΙ ήχο κανονικά. Στην τελευταία έκδοση έβγαλαν τον codec. Το γράφουν στο description του app.

Όλα αυτά αν θες να περάσεις ταινίες στο iPad για να φύγεις διακοπές και λοιπά, ώστε να βλέπεις ταινίες.

Μέσα στο σπίτι βάζεις το EMIT και καθαρισες. Stream ταινιών στο iPad, οποιοδήποτε αρχειο με υπότιτλους srt και γενικά τα πάντα. Τσακίζει το emit.

USB δυστηχως δεν παίρνει. Και δεν θα πάρει ποτέ.

Φαντάζομαι ότι αν πάρεις android ταμπλέτα δεν θα έχεις κανένα θέμα πουθενά.

Υ.Γ ΑΝ πάρεις iPad γουγλαρε αυτό. yify. Θα πάθεις πλάκα.

Ελπίζω να βοήθησα.


Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Σταύρο, σε ευχαριστω πολυ κι εσένα!!!!!

ps4
29-11-2012, 21:42
Λοιπόν. Επειδη το ψαχνω το θέμα πολυ κατέληξα στον cinexplayer. Παίζει ac3 codec αλλά σήμερα είδα κάτι παράξενο. Έβαλα μια ταινία (davinci code) σε 1080p αλλά ήχο δεν έπαιξε. Φυσικά έπαιζε για πλάκα. Αλλά ήχο δεν έπαιζε. Κοιτάω στο info, ήχος dts. Οκ λέω πάμε σε ένα πιο παλιό να δούμε. Βάζω το airplane το πρώτο, σε 720p και παίζει κανονικότατα. Και τα 2 αρχεία mkv εννοείται. Κοιτάω το info ο ήχος ήταν 5.1, χωρίς να λέει τίποτα άλλο. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με το θέμα αλλά στο site που έβαλαν οι συφορουμιτες πιο πάνω

Διαβάζοντας το κράτησα ένα σημείο το οποίο και επισυνάπτω. Ήταν ο λόγος που αγόρασα το cinexplayer.

Το ψάχνω. Μόλις βγάλω το λαβράκι θα επανέλθω.

Εδώ να γράψω ότι αν και δεν είμαι οπαδός καμιάς εταιρίας το ios σε εμπειρία χρήσης, απλά δεν πιάνεται.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nickolas82
29-11-2012, 22:14
Λοιπόν. Επειδη το ψαχνω το θέμα πολυ κατέληξα στον cinexplayer. Παίζει ac3 codec αλλά σήμερα είδα κάτι παράξενο. Έβαλα μια ταινία (davinci code) σε 1080p αλλά ήχο δεν έπαιξε. Φυσικά έπαιζε για πλάκα. Αλλά ήχο δεν έπαιζε. Κοιτάω στο info, ήχος dts. Οκ λέω πάμε σε ένα πιο παλιό να δούμε. Βάζω το airplane το πρώτο, σε 720p και παίζει κανονικότατα. Και τα 2 αρχεία mkv εννοείται. Κοιτάω το info ο ήχος ήταν 5.1, χωρίς να λέει τίποτα άλλο. Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με το θέμα αλλά στο site που έβαλαν οι συφορουμιτες πιο πάνω

Διαβάζοντας το κράτησα ένα σημείο το οποίο και επισυνάπτω. Ήταν ο λόγος που αγόρασα το cinexplayer.

Το ψάχνω. Μόλις βγάλω το λαβράκι θα επανέλθω.

Εδώ να γράψω ότι αν και δεν είμαι οπαδός καμιάς εταιρίας το ios σε εμπειρία χρήσης, απλά δεν πιάνεται.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Σταυρο επειδή και εγώ το είχα ψάξει πολύ με players κατέληξα πως ενώ το πιο μουράτο είναι το cinex player το πιο πρακτικό που τα και ζει όλα απροβλημάτιστα είναι το av player hd.
Δοκίμασε το

Leon_DiZ
29-11-2012, 22:49
Revamped iTunes 11 arrives: Up Next, new MiniPlayer, deep iCloud integration, more (http://www.idownloadblog.com/2012/11/29/itunes-11-arrives/)

http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/10/iTunes-11-Albums.jpg

New in iTunes 11: redeem giftcards with your Mac’s FaceTime camera (http://www.idownloadblog.com/2012/11/29/itunes-11-redeem-giftcards-camera/)

Apple’s Remote app gains iTunes 11 support, Up Next, revamped iPad UI and more (http://www.idownloadblog.com/2012/11/29/remote-3-0-for-ios/)

ps4
29-11-2012, 23:33
Σταυρο επειδή και εγώ το είχα ψάξει πολύ με players κατέληξα πως ενώ το πιο μουράτο είναι το cinex player το πιο πρακτικό που τα και ζει όλα απροβλημάτιστα είναι το av player hd.
Δοκίμασε το

Νικο μπορεις να στειλεις το λινκ απο το app store γιατι δεν το βρισκω με τιποτα.;;;!!!!!!

Παιζει ηχο dts και ac3 και λοιπα; Απο υποτιτλους πως παει;

Μολις ειδα οτι το αρχειο που ηθελα να βαλω να δειτε δεν μπηκε. Απο tapatalk μαλλον δεν μπορει να βαλει λινκ. Θα προσπαθησω παλι.

DJTaurus
30-11-2012, 00:05
avplayerhd: Δεν υπάρχει πλέον στο applestore. Κάποια στιγμή θα το επαναφέρουν.

@ps4 αφου δοκιμάζεις που δοκιμάζεις δες και το itsplaying (σε αυτό έχω καταλήξει) αν εχεις jailbreak συσκευή και πες μας εντυπώσεις :)

ps4
30-11-2012, 00:32
Δεν ειμαι jailbreak και πρεπει να προσεχω τι κατεβαζω για να μην τα κλαιω μετα. :)

Γιαυτο το ψαχνω παρα πολυ.

nickolas82
30-11-2012, 01:05
avplayerhd: Δεν υπάρχει πλέον στο applestore. Κάποια στιγμή θα το επαναφέρουν.

@ps4 αφου δοκιμάζεις που δοκιμάζεις δες και το itsplaying (σε αυτό έχω καταλήξει) αν εχεις jailbreak συσκευή και πες μας εντυπώσεις :)
Σοβαρά;
κρίμα δεν το ήξερα! το είχα κατεβάσει πριν καιρό

Νικο μπορεις να στειλεις το λινκ απο το app store γιατι δεν το βρισκω με τιποτα.;;;!!!!!!

Παιζει ηχο dts και ac3 και λοιπα; Απο υποτιτλους πως παει;

Μολις ειδα οτι το αρχειο που ηθελα να βαλω να δειτε δεν μπηκε. Απο tapatalk μαλλον δεν μπορει να βαλει λινκ. Θα προσπαθησω παλι.
Σταύρο δυστυχώς ατύχησες.
Πάντως το είχα δοκιμάσει και έπαιζε τα πάντα απροβλημάτιστα.
Για DTS Θα σε γελάσω αλλά νομίζω πως έπαιζε κανονικά και από υπότιτλους έπαιζε όλους και μπορούσες να τους ρυθμίσεις και να τους συγχωρήσεις όπως θες.

Dragonpaul
03-12-2012, 18:45
Δεν είναι ακριβώς on topic το παρακάτω, αλλα θα ήθελα μια βοήθεια.
Ξέρει κανεις πως απενεργοποιω απο το appl του Facebook στο iPhone αυτο που κάθε φορά που αναρτεις το οτιδήποτε, γνωστοποιεί και την περιοχή; Πχ γράφεις κάτι και λέει "Πριν απο μια ωρα πλησίον Athens".

Lefteris_X
03-12-2012, 20:14
Νικο μπορεις να στειλεις το λινκ απο το app store γιατι δεν το βρισκω με τιποτα.;;;!!!!!!

Παιζει ηχο dts και ac3 και λοιπα; Απο υποτιτλους πως παει;

Μολις ειδα οτι το αρχειο που ηθελα να βαλω να δειτε δεν μπηκε. Απο tapatalk μαλλον δεν μπορει να βαλει λινκ. Θα προσπαθησω παλι.


Τάσος είναι!

προφανώς πρόκειται για hidden trophy γιατί την πάτησα κ εγώ! λολ;

Leon_DiZ
03-12-2012, 22:26
Some new iMacs say ‘Assembled in the USA’ (http://www.idownloadblog.com/2012/12/03/assembled-in-the-usa/)

Valkyre
04-12-2012, 14:52
Ειχα πει στο παρελθον οτι δεν μου αρεσει που η apple εχει αρχισει και ενσωματωνει ios features στο macos. Αυτα τα ειχα πει εχοντας παρει μια μικρη γευση απο Lion.

Πλεον μετα απο σχεδον 1 μηνα με Mountain lion, ειμαι εδω για να αναθεωρησω.

Ο βασικος λογος που αναθεωρω ειναι το γεγονος οτι χρησιμοποιησα τα ML οπως ακριβως εχουν σχεδιαστει να χρησιμοποιηθουν. Με trackpad... ενα εργαλειο που ανα τα ετη απορρουσα πως ειναι δυνατον να βολευει στην χρηση Η/Υ (μιας και τα trackpad που ειχα δοκιμασει στα λαπτοπ ηταν απλα εμετος....) και πλεον διαπιστωνω ποσο μα ποσο σωστα και ιδανικα ειναι υλοποιημενο στα ML απο την apple....

Τα gestures ειναι απλα καταπληκτικα... αυτα που μπορεις να κανεις με τα δαχτυλα σου για να χειριστεις ενα -κατα τα αλλα ακεραιο- macos οικοσυστημα ειναι απιστευτα. Δεν ειναι μαλιστα οτι η apple θυσιασε καποια πραγματα απο προηγουμενα MacOs χαρην των νεων ios-features, αντιθετως το μονο που εκανε ειναι απλα να προσθεσει ΚΑΙ τα πιο χρησιμα ios features.

Εχω μεινει πολυ εντυπωσιασμενος απο τα ML και το ποσο προσιτα ευκολα και αμεσα ειναι στην επαφη τους με τον χρηστη. Αλλα ξαναλεω... για την απολυτη εμπειρια trackpad. To mouse ειναι χρησιμο μονο για παιχνιδια πραγματικα. Ειναι πολυ πιο ευκολο να κανεις τα παντα με το trackpad. ουτε κλικς ουτε κλακς ουτε τιποτα...

Να πω επισης αυτο που ειχε πει και ο Λευτερης στο παρελθον. Ο τροπος για να απολαυσεις πραγματικα ολη την εμπειρια (ξερω τωρα ποσο θα πεσουν να κραξουν μερικοι ομως ειναι αληθεια αυτο) ειναι ενα ολοκληρωμενο apple οικοσυστημα.

Τι θεωρω εγω ολοκληρωμενο apple οικοσυστημα? Mια Macos συσκευη, μια ios συσκευη και ενα appletv.

Αν καποιο απο τα 3 λειπει προτεινω την ios συσκευη (αρκει η macos συσκευη να ειναι φορητη, δηλαδη macbook οπιοιασδηποτε μορφης).

Ομως και με τα 3, προσφερεται στον χρηστη μια εμπειρια που προσωπικα (εχοντας βρεθει και με πληρες MS οικοσυστημα στο πραλεθον αλλα και τωρα στην δουλεια με windows 7 + κινητο) δεν υπαρχει πουθενα αλλου.

Το airplay function της apple ειναι απιστευτο. Η διαδραστικοτητα μεταξυ των συσκευων επισης. Ειναι ολες οι συσκευες σχεδιασμενες ετσι ωστε να βελτιωνουν ακομα περισσοτερο την εμπειρια του χρηστη oταν αλληλεπιδρουν η μια με την αλλη. Θες να δεις μια ταινια στην τηλεοραση σου? Καντην stream απο οποιαδηποτε συσκευη θες ανεξαρτητα σε ποια συσκευη ειναι πραγματικα η ταινια! Μπορει να ειναι ακομα και σε stickακι καπου ξεχασμενη. Ξαφνικα ξεκιναει το ματς και σε πριζουν οι αλλοι για την τηλεοραση σου? Συνεχισε απο εκει που εμεινες στο laptop σου. Θες να πας στην τουαλετα ρε αδερφε και να μην χασεις το live streaming της Ε3 λεπτο? Στειλε το stream στην ios συσκευη σου ή αν δεν εχεις Ιos συσκευη (ειπαμε αν ειναι να λειπει κατι ας λειπει αυτο) παρε το macbook.

Θες να μεταφερεις τραγουδια, αρχεια, να κανεις remote desktoping, να παρεις φωτο απο το κινητο και να τις πεταξεις στην TV σου ενω κανεις stream κατι αλλο σε αλλο παραθυρο? Απλο και ευκολο. 2 κλικ μακρια. Ακομα και το desktop σου μπορεις να χειριστεις απο οπουδηποτε θες.

Ξερω οτι πολλα απο αυτα γινονται και με αλλο εξοπλισμο. το εχω δοκιμασει απο πρωτο χερι. Ομως η εμπειρια ειναι χαλια.... Παλια εκανα stream ταινιες μεσω προγραμματος (PS3 mediaserver) απο τον υπολογιστη (PC) στο PS3 γιατι με εκνευριζε η διαδικασια του να καθομαι και να αντιγραφω σε στικακια, να μετατρεπω mkv σε Μp4 κλπ κλπ. Tραγικη εμπειρια το 70% των περιπτωσεων....Ασε που τις περισσοτερες φορες ειχαμε θεματα ηχου/υποτιτλων και στα 1080ρ ποιοτητα βαραγαμε κοκκινα. Πλεον δεν υφισταται τετοια θεματα. Απλα πατας ενα κουμπι και το αρχειο θα προβληθει. Σε ποια συσκευη ειναι το αρχειο δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο.

Δυσκολα καποιος μπορει να αντιληφθει ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα στην ποιοτητα της εμπειριας με την οποια κανεις τετοια πραγματα. Μπορει να ακουγομαι σαν ενα κλασσικο apple fanboy αλλα ξερετε οτι κραζω συνεχως αρκετες πολιτικες τις εταιρειας και μαλιστα εκραζα συγκεκριμενα την ταση Mountain Lion, ομως πειρμενα ενα μηνα για να εχω ολοκληρωμενη εμπειρια και να αναθεωρησω στο συγκεκριμενο κομματι.

Leon_DiZ
04-12-2012, 15:00
Ειχα πει στο παρελθον οτι δεν μου αρεσει που η apple εχει αρχισει και ενσωματωνει ios features στο macos. Αυτα τα ειχα πει εχοντας παρει μια μικρη γευση απο Lion.

Πλεον μετα απο σχεδον 1 μηνα με Mountain lion, ειμαι εδω για να αναθεωρησω.

Ο βασικος λογος που αναθεωρω ειναι το γεγονος οτι χρησιμοποιησα τα ML οπως ακριβως εχουν σχεδιαστει να χρησιμοποιηθουν. Με trackpad... ενα εργαλειο που ανα τα ετη απορρουσα πως ειναι δυνατον να βολευει στην χρηση Η/Υ (μιας και τα trackpad που ειχα δοκιμασει στα λαπτοπ ηταν απλα εμετος....) και πλεον διαπιστωνω ποσο μα ποσο σωστα και ιδανικα ειναι υλοποιημενο στα ML απο την apple....

Τα gestures ειναι απλα καταπληκτικα... αυτα που μπορεις να κανεις με τα δαχτυλα σου για να χειριστεις ενα -κατα τα αλλα ακεραιο- macos οικοσυστημα ειναι απιστευτα. Δεν ειναι μαλιστα οτι η apple θυσιασε καποια πραγματα απο προηγουμενα MacOs χαρην των νεων ios-features, αντιθετως το μονο που εκανε ειναι απλα να προσθεσει ΚΑΙ τα πιο χρησιμα ios features.

Εχω μεινει πολυ εντυπωσιασμενος απο τα ML και το ποσο προσιτα ευκολα και αμεσα ειναι στην επαφη τους με τον χρηστη. Αλλα ξαναλεω... για την απολυτη εμπειρια trackpad. To mouse ειναι χρησιμο μονο για παιχνιδια πραγματικα. Ειναι πολυ πιο ευκολο να κανεις τα παντα με το trackpad. ουτε κλικς ουτε κλακς ουτε τιποτα...

Να πω επισης αυτο που ειχε πει και ο Λευτερης στο παρελθον. Ο τροπος για να απολαυσεις πραγματικα ολη την εμπειρια (ξερω τωρα ποσο θα πεσουν να κραξουν μερικοι ομως ειναι αληθεια αυτο) ειναι ενα ολοκληρωμενο apple οικοσυστημα.

ΕΕΕΤΣΙ!!!!

μια ερωτηση. σε iMac εισαι ετσι;

οταν ειχα παει να μεινω για λιγο καιρο στο σπιτι της κοπελας μου και ειχα προσβαση σε MacBook ειχα παθει πλακα με το trackpad και σκεφτομουν οτι ΟΤΑΝ παρω iMac δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω και ενα trackpad. αλλαζει εντελως η εμπειρια χρησης. μιλαμε για ενα χαρακτηριστικο των notebooks που ειναι εν γενει μειονεκτημα και η apple καταφερε να το κανει προτερημα!

μετα απο αυτο ολα τα αλλα laptop μου φαινονται αρχαια, ακομα περισσοτερο αυτα που βαζουν 2-3 gestures σε ενα πλαστικο trackpad το οποιο κολλαει, αλλα τους λες να κανει και αλλα κανει κτλ (call me samsung).

Dragonpaul
04-12-2012, 15:05
Ρε παιδιά... Για πείτε μου τι αλλάζει ακριβως με το trackpad? εγώ είχα την εντύπωση ότι ειναι κάτι οπως το pad των laptops.

Valkyre
04-12-2012, 15:37
ΕΕΕΤΣΙ!!!!

μια ερωτηση. σε iMac εισαι ετσι;

οταν ειχα παει να μεινω για λιγο καιρο στο σπιτι της κοπελας μου και ειχα προσβαση σε MacBook ειχα παθει πλακα με το trackpad και σκεφτομουν οτι ΟΤΑΝ παρω iMac δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω και ενα trackpad. αλλαζει εντελως η εμπειρια χρησης. μιλαμε για ενα χαρακτηριστικο των notebooks που ειναι εν γενει μειονεκτημα και η apple καταφερε να το κανει προτερημα!

μετα απο αυτο ολα τα αλλα laptop μου φαινονται αρχαια, ακομα περισσοτερο αυτα που βαζουν 2-3 gestures σε ενα πλαστικο trackpad το οποιο κολλαει, αλλα τους λες να κανει και αλλα κανει κτλ (call me samsung).


Ρε παιδιά... Για πείτε μου τι αλλάζει ακριβως με το trackpad? εγώ είχα την εντύπωση ότι ειναι κάτι οπως το pad των laptops.

Δεν ειμαι σε IMac :whistle: ειμαι σε macbook! :P Αλλα με την εμπειρια που αποκομμισα απο το Macbook θα παρω το trackpad για τον imac ο οποιος ειναι ακομα με Snow Leopard. Ο λογος που ειναι ακομα με Snow Leopard ειναι γιατι ηθελα να δοκιμασω ενδελλεχως τα Mountain Lion γιατι δεν ημουν σιγουρος εαν με καλυπτουν και δεν ηθελα να κανω καποια βλακεια. Τωρα ομως θα βαλω ML και στον imac. Και απαραιτητα trackpad! ;)

H εμπειρια με το trackpad ειναι πραγματικα αλλη εντελως Παυλο. Θα πεταξεις το magic mouse στα σκουπιδια. Ειναι σαν να χειριζεσαι με gestures ios (οπως δηλαδη κανεις στο ipad και στο iphone) ενα πληρες λειτουργικο συστημα υπολογιστη.

"πολυπλοκες" διαδικασιες που μπορει να σκεφτεσαι τωρα οπως "πως μαυριζω ενα κομματι κειμενου" γινονται κυριολεκτικα παιχνιδι... (απλα με τα τρια δαχτυλα περνας πανω απο το κειμενο που θες)

Θες να γυρισεις απο εφαρμογη σε εφαρμογη ή απο desktop σε desktop 4 δαχτυλα swipe δεξια-αριστερα.

να δεις ολες τις εφαρμογες (mission control)? 4 δαχτυλα swipe απανω

Ακομα και το browsing ειναι αλλη εμπειρια... pinch για να δεις ολα τα tabs μετακινησαι απο tab σε tab με swipes, inch για zoom in/out... δεν πατας ποτε στο κουμπι "back" του browser απλα με τα δαχτυλα σου επιστρεφεις πισω/μπρος εκει που θες με swipes κλπ κλπ

Θες να διωξεις τα παντα απο το desktop? pinch με 4 δαχτυλα προς τα εξω και ΜΠΑΜ, ολα εκτος. pinch με 4 δαχτυλα προς τα μεσα και ΜΠΟΥΜ ολα παλι οπως τα ειχες...

Το πιο εντυπωσιακο απο ολα ειναι ποσο μα ποσο ακριβες ειναι το trackpad στο να αναγνωριζει παντα με ποσα δαχτυλα κανεις swipe και pinch και οτιδηποτε... σχεδον ποτε μα ποτε δεν προκειται να κανεις λαθος ή να κανει λαθος αναγνωριση gesture το συστημα.

Γενικα πηγαινω στον imac μετα που ειμαι με το ποντικι και το αιθσανομαι ξενο... βαρετο... και για να ειμαι ειλικρινεις... πολυ λιγοτερο ακριβες απο οτι ειναι το δαχτυλο μου στο trackpad.

criter
04-12-2012, 16:39
Δεν είναι ακριβώς on topic το παρακάτω, αλλα θα ήθελα μια βοήθεια.
Ξέρει κανεις πως απενεργοποιω απο το appl του Facebook στο iPhone αυτο που κάθε φορά που αναρτεις το οτιδήποτε, γνωστοποιεί και την περιοχή; Πχ γράφεις κάτι και λέει "Πριν απο μια ωρα πλησίον Athens".

Ρυθμισεις>απορρητο>υπηρεσιες τοποθεσιας (ναι/οχι) και επιλεγεις ποια εφαρμογη θελεις να γνωστοποιει τη θεση που βρισκεσαι.



Το trackpad στο MacBook βολευει παρα πολυ οτι και να κανεις αλλα δεν ειναι mouse και δεν βολευει παντα. Σε drag n drop πχ εμενα δε με βολευει και τοσο ή οταν κανεις selection με πατημενο κουμπι. Εχω και το magic mouse οπου μπορεις να του κανεις και χρηση με δυο δαχτυλα και gestures αλλα και παλι χρησιμοποιω το trackpad περισσοτερο. Με εχει βολεψει παρα πολυ η ευχρηστια που σου παρεχει, και μπορει να βολεψει περισσοτερο και απο mouse στα περισσοτερα που θες να κανεις. Δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι λαθος μεσα απο τις τοσες πολλες δυνατοτητες και να μπερδευτει με τα δαχτυλα και να κανει κατι αλλο απο αυτο που θες. Ειναι πολυ ακριβειας στον ελεγχο.

Valkyre
04-12-2012, 16:44
^^ Aληθεια δεν σε βολευει σε drag n drop? Εμενα πραγματικα μου εκανε εντυπωση ποσο ευκολο ειναι! (τρια δαχτυλα). Απλα ηθελε να αυξησεις λιγο απο τις ρυθμισεις την ευθαισθησια του trackpad ωστε να καλυπτεις μεγαλυτερες αποστασεις αν θες να συρεις κατι απο την μια ακρη της οθονης στην αλλη.

Αν και αυτο να μην κανεις αν κανεις γρηγορη κινηση θα πας οσο αργο και να το εχεις ρυθμισει το trackpad καθως λαμβανει υποψιν του την επιταχυνση με την οποια κινεις τα δαχτυλα σου πανω στην επιφανεια του... φοβερο πραγματικα.

criter
04-12-2012, 17:02
Πως κανει drag n drop με τρια δαχτυλα δε το εχω βρει. Ισως πρεπει να το ρυθμισω. Εγω με το trackpad παταω κλικ και επιλεγω ενα αρχειο με το ενα δαχτυλο και με το αλλο σερνω το επιλεγμενο αρχειο εκει που θελω. Ετσι ομως δεν μου επιτρεπει να το παω εκει που θελω παντα, στην αλλη ακρη της οθονης πχ και μπορει να μου ξεφυγει το πατημα και να κανω drop καπου αλλου. Με το mouse ειναι πιο σταθερο, αφου κρατας σταθερα το κουμπι πατημενο και κουνας ολοκληρο το χερι.

Valkyre
04-12-2012, 17:04
Οχι οχι! Απλα ακουμπας πανω στο αρχειο που θες με τρια δαχτυλα, κατευθειαν θα το δεις οτι το εχεις "πιασει" και μετα κουνας τα δαχτυλα σου οπου θες και το αφηνεις!

Δεν κανεις κανενα κλικ! Δεν θυμαμαι αν δεν ειναι ενεργοποιημενο απο default, αλλα νομιζω οτι ετσι ειναι απο μαμα στα ML το drag n drop! Τσεκαρε το! :)

Dragonpaul
04-12-2012, 18:10
Κατάλαβα... Πάω για trackpad.
Παιδιά, ευχαριστω για τη βοήθεια και criter άλλη μια για το tipακι στο FB. ;)

Dragonpaul
06-12-2012, 21:15
Παροξυσμός φημών για τη νέα συσκευή

Η Apple κυκλοφόρησε πριν μερικούς μήνες το iPhone 5, όμως όπως είναι φυσικό, εξελίσσει ήδη την επόμενη συσκευή της, iPhone 5S. Σύμφωνα, μάλιστα, με τις τελευταίες φήμες, η εταιρία βρίσκεται ήδη στο στάδιο δοκιμών της γραμμής παραγωγής 50.000 – 100.000 συσκευών.

Πρόσφατα διέρρευσαν και κάποιες φωτογραφίες, μάλλον από τη γραμμή παραγωγής, και δείχνουν κάποιες μικρές αλλαγές στο εσωτερικό και την πίσω όψη της συσκευής σε σχέση με το iPhone 5. Στις φωτογραφίες, που κυκλοφορούν, μπορεί κανείς να παρατηρήσει το γράμμα «X» στο όνομα του μοντέλου, κάτω από το λογότυπο της εταιρία, που συνήθως σημαίνει ότι πρόκειται για πρωτότυπο.

Από τις φωτογραφίες, φαίνονται επίσης κάποιες αλλαγές που αφορούν το εσωτερικό της συσκευής. Αρχικά, παρατηρείται δύο λιγότερες βίδες που συγκρατούν την οθόνη στην αριστερή πλευρά και στην συνέχεια η αλλαγή της θέσης κάποιων άλλων βιδών που θα συγκρατούν την κεντρική πλακέτα.

Μετά την διαρροή των φωτογραφιών, πολλά μέλη της ηλεκτρονικής κοινότητας, έσπευσαν να βγάλουν τα πρώτα «συμπεράσματα» για της αλλαγές στο iPhone 5S. Ήδη κάνουν λόγο για πιθανή νέα οθόνη και αλλαγή στην κεντρική πλακέτα στην νέα συσκευή καθώς και για κυκλοφορία του νωρίτερα από ότι περιμέναμε.

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/12/06/bestscysc/iphone5_eikona1.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/12/06/bestscysc/iphone5_eikona2.jpg

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/455200/dierreusan-oi-protes-fotografies-tou-iphone-5s/


Aπλα γελαω....

Valkyre
07-12-2012, 21:37
Δεν την παλευουν εκει στην apple. ..

Απο την μια δεν την παλευουν με αυτο που γραφει πιο πανω ο Παυλος και απο την αλλη δεν την παλευουν εξαιτιας αυτου:

http://farm9.staticflickr.com/8341/8252110177_f0f5ef6eb3_b.jpg (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8252110177/)
Untitled (http://www.flickr.com/photos/51977224@N02/8252110177/) by Valkyre1 (http://www.flickr.com/people/51977224@N02/)

Περιττο να πω οτι εχω παθει πλακα...

ΥΓ: Κατω αριστερα ειναι το desktop του iMac μου....
ΥΓ2: Να αναφερω οτι ολο αυτο το real estate ειναι σε οθονη 15 ιντσων.

zapee995
08-12-2012, 03:17
Και μετά είναι που τρελαίνεται ο κόσμος. Οκ, δε πήραμε το 5 οπότε θα περιμένουμε το 5s..και γιατί όχι το 6;; αλλά μετά θα βγει το 6s και θα είναι ακόμα πιο τούμπανο. Και η ιστορία συνεχίζεται...

Val πιο macουλινι έχεις ακριβώς;;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Lefteris_X
08-12-2012, 09:46
η τερατώδης επάνω ανάλυση, παρόλο που είναι η εικόνα 1024x768, μάλλον φέρνει σε MacBook Pro 15.4 Retina, και σε mode οθόνης "όχι Retina", αλλά σε mode επιλεγμένο-από-τον-χρήστη, με ανάλυση γύρω στις 2880x1800 γραμμές :P, ή κατάτι λιγότερο...(στο περίπου τα λέω, κρίνοντας από την αντιστοιχία εικονιδίων / μεγεθών και interface........κάτι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνεις σε μια εικόνα μικρής λεπτομέρειας με 1024x768 ανάλυση, οπότε μπορεί να πέφτω και έξω)

Valkyre
08-12-2012, 11:51
η τερατώδης επάνω ανάλυση, παρόλο που είναι η εικόνα 1024x768, μάλλον φέρνει σε MacBook Pro 15.4 Retina, και σε mode οθόνης "όχι Retina", αλλά σε mode επιλεγμένο-από-τον-χρήστη, με ανάλυση γύρω στις 2880x1800 γραμμές :P, ή κατάτι λιγότερο...(στο περίπου τα λέω, κρίνοντας από την αντιστοιχία εικονιδίων / μεγεθών και interface........κάτι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνεις σε μια εικόνα μικρής λεπτομέρειας με 1024x768 ανάλυση, οπότε μπορεί να πέφτω και έξω)

Ακριβως αυτο. Η φωτο ειναι με το κινητο και ανεβασμενο στο flickr. Δεν ξερω πως μπορω να ανεβασω direct feed print screen picture μιας και ολα τα site που ξερω δεν σε αφηνουν να ανεβασεις original size εικονα τετοιου μεγεθους, εκτος και αν εισαι με συνδρομη. Επισης δοκιμασα να το βαλω σαν attachment αλλα το φορουμ δεν το επιτρεπει λογω μεγεθους.

Leon_DiZ
08-12-2012, 14:47
Ακριβως αυτο. Η φωτο ειναι με το κινητο και ανεβασμενο στο flickr. Δεν ξερω πως μπορω να ανεβασω direct feed print screen picture μιας και ολα τα site που ξερω δεν σε αφηνουν να ανεβασεις original size εικονα τετοιου μεγεθους, εκτος και αν εισαι με συνδρομη. Επισης δοκιμασα να το βαλω σαν attachment αλλα το φορουμ δεν το επιτρεπει λογω μεγεθους.

imagebam
imageshack

δοκιμασες;

Valkyre
08-12-2012, 15:56
Για να δουμε ειναι το σωστο μεγεθος εδω:

http://imageshack.us/a/img233/1581/screenshot20121208at105.png

ΛΟΛ το σωστο ειναι. :)

DJTaurus
11-12-2012, 23:57
Apple is doomed :P. Λογικό να θέλουν να παρουσιάσουν και "iPhone mini" αν έχουν τα παρακάτω αποτελέσματα με 1 premium συσκευή.

The fact that Apple's ASP is $310 higher than Samsung's with just over 20 million fewer shipments in the quarter speaks volumes about the premium product line that Apple sells."
http://www.businessw...ket-Led-Samsung

Valkyre
12-12-2012, 12:35
Παρη, μην φρικαρεις!

iPhone 5, το καλύτερο gadget της χρονιάς σύμφωνα με το TIME






http://cdn.iphonehellas.gr/wp-content/uploads/2012/10/iPhone_5-Ellada.png (http://wp.me/pduIB-aJw)
To iPhone 5 (http://www.iphonehellas.gr/38990/iphone-5-2/) αναδείχθηκε στην ετήσια λίστα του TIME ως το καλύτερο gadget για το 2012. «Η Apple μπορεί να είναι υπεύθυνη για για μερικά από τα μεγαλύτερα βήματα προς τα μπροστά της βιομηχανίας αλλά είναι εξίσου καλή στο να ασχολείται με μικρές λεπτομέρειες που άλλες εταιρείες αγνοούν», αναφέρει ο Harry McCracken, συντάκτης της λίστας.
«Το iPhone 5 που ξεκινά στα $199 με διετές συμβόλαιο είναι ένα από τα πιο έντεχνα καλοφτιαγμένα gadgets που έχει κατασκευαστεί ποτέ, με υψηλότερη οθόνη από τα προηγούμενα iPhones σε ένα λεπτότερο και ελαφρύτερο πακέτο. Η κάμερα με την καλοφτιαγμένη λειτουργία πανοράματος είναι ένα ακόμα αποκορύφωμα. Υπάρχουν πολλά καλά smartphones εκεί έξω, συμπεριλαμβανομένου του εντυπωσιακού Samsung Galaxy S III. Αλλά όταν μιλάμε για τον τόσο καλό συνδυασμό hardware, software και υπηρεσιών η Apple δεν έχει ανταγωνιστή».
Η λίστα συμπληρώνεται (http://www.macuser.gr/iphone-5-retina-macbook-pro-time-gadgets-of-the-year-15531/), επίσης, και από το Retina MacBook Pro στη θέση νούμερο έξι.
http://techland.time.com/2012/12/04/top-10-tech-lists/slide/iphone-5/

Leon_DiZ
12-12-2012, 13:12
Ειχα μαθημα χτες Νεα Σμυρνη και μετα πηγα στα Public. Εκει που χαζευα βλεπω να με κοιταζει ενα iPod touch 5G, το μαυρο συγκεκριμενα (αυτο που θελω). Παω, το παιρνω στα χερια μου και αρχιζω να το εξεταζω..

Πραγματικα, δεν εχω λογια! Η ποιοτητα κατασκευης ειναι απιστευτη, το design εξαιρετικα πρακτικο. Πολυ λεπτο, μ αρεσει παρα πολυ το πισω μερος που πλεον ειναι matte. Καθισα εκει περα, εκανα sync το iTunes Match, εβαλα ακουστικα και καθισα μεχρι που ηρθε ο securitας και μου κανει "σε 3 λεπτα κλεινουμε"... :a088:

Αντε να δουμε ποτε θα το παρω..

Leon_DiZ
12-12-2012, 13:58
WynCASE for iPhone - YouTube

WynCase Kickstarter (http://www.kickstarter.com/projects/wynlabs/wyncase-turn-the-iphone-into-a-true-mobile-gaming)

Valkyre
12-12-2012, 14:33
^^ why U no analog stick??

Leon_DiZ
12-12-2012, 14:45
^^ why U no analog stick??


We are currently working on designing full controllers with analog sticks, not just for the iPhone and iPod Touch, but also for other mobile devices. Join our journey to revolutionize the way we play games on our mobile devices.

εγω αν το φτιαξουνε το ψηνω. το gaming σε smartphones/tablets ειναι αθλιο ακριβως γι αυτο τον λογο. δεν θα ηταν να εχεις αυτο για οταν το χρειαζεσαι. ετσι θα μπορουμε να παιξουμε κανενα max payne/gta σαν ανθρωποι :a094:

Valkyre
12-12-2012, 14:47
^^ Σε shooter games ναι συμφωνω θα ηταν καλη φαση. Σε αλλα games παντως τυπου adventures δεν θα μου αρεσε. Παντως αν το υλοποιησουν σωστα και ειναι σε ευπεπτη τιμη μπορει να ψηθω κι εγω.

ps4
12-12-2012, 17:53
Val ερώτηση. Το stream ταινιών 1080p δεν εχει πρόβλημα; Εννοώ για αρχεία μεγάλα τύπου 12_15 γιγα. Εγώ από Μακ μίνι late 2009 δεν κατάφερα να στείλω ασπαστη εικόνα στην τηλεόραση. Μέσω του ps3 media server.

Υ.Γ. Αυτό με το πανελακι με τα κουμπιά για τηλέφωνα δεν μου αρέσει καθόλου. Τι άλλο θα σκεφτούν ρε φουστη μου. :)

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Valkyre
12-12-2012, 17:59
A δεν εχω δοκιμασει τοσο μεγαλα αρχεια... 12-15 γιγα τα θεωρω ακρως υπερβολικα και δεν τα κατεβαζω ποτε. Μεχρι 6-8 γιγα που δοκιμασα επαιζε νερο. Τα αλλα πολυ πιθανον να σπανε οπως λες.

Αλλα κι εσυ.... 15 γιγα ρε συ? Υπερβολη! :D :P

YΓ: Ωπα περιμενε.... λες οτι το δοκιμασες με ps3 media server.... λολ κλαυτα χαραλαμπε ειναι το ps3 media server... ποια 12 γιγα, εγω 4-5 γιγα βιντεο με το ζορι το εκανα stream μεσω media server. Εγω αλλο πραγμα λεω... airplay μεσω appletv... εκει τρεχει ολο το σκηνικο αψογα. Μπορεις να κανεις airplay οτι εχεις (ακομα και το desktop σου) απο το μηχανημα της επιλογης σου (mac/macbook/iphone/ipad) στο appletv. :)

ps4
12-12-2012, 19:11
Βασικά δεν έχω τέτοιες ταινίες πολλές αλλά έτυχε και κατέβασα batman rises στα 12 γιγα και δεν μπορούσα να το παίξω. Ασύρματα μπορεί να στείλει σε Apple tv τόσα δεδομένα χωρίς να σπάει την εικόνα; Δεν εχει περιορισμούς από το WiFi; εψαχνΑ τρόπο να στριμαρω από το Μακ μίνι και δεν βρήκα τρόπο.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Leon_DiZ
12-12-2012, 19:12
A δεν εχω δοκιμασει τοσο μεγαλα αρχεια... 12-15 γιγα τα θεωρω ακρως υπερβολικα και δεν τα κατεβαζω ποτε. Μεχρι 6-8 γιγα που δοκιμασα επαιζε νερο. Τα αλλα πολυ πιθανον να σπανε οπως λες.

Αλλα κι εσυ.... 15 γιγα ρε συ? Υπερβολη! :D :P

YΓ: Ωπα περιμενε.... λες οτι το δοκιμασες με ps3 media server.... λολ κλαυτα χαραλαμπε ειναι το ps3 media server... ποια 12 γιγα, εγω 4-5 γιγα βιντεο με το ζορι το εκανα stream μεσω media server. Εγω αλλο πραγμα λεω... airplay μεσω appletv... εκει τρεχει ολο το σκηνικο αψογα. Μπορεις να κανεις airplay οτι εχεις (ακομα και το desktop σου) απο το μηχανημα της επιλογης σου (mac/macbook/iphone/ipad) στο appletv. :)

Val μιλας παντα για mp4 ή κανεις stream και mkv με καποιο τροπο;

btw αν σου φαινονται πολλα τα 15GB τα 20-22GB+ πως θα σου φανουν; :P

Valkyre
12-12-2012, 20:07
mp4 μονο μεσω iTunes που βολευει ομορφα και ωραια χωρις πολλα πολλα. mkv μεσω airplay mirroring. (To airplay mirroring ειναι διαθεσιμο στα Μountain Lion μονο)