PDA

View Full Version : Apple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!!



Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13

DJTaurus
26-09-2012, 14:22
Εγω να ρωτησω κατι...το 4s τι αξια μεταπωλησης εχει; Οσοι σκεφτεστε να το πουλησετε, ποσα περιμενετε να παρετε;

430-500 τα μεταχειρισμένα και ανάλογα τα GB.
500-550 τα σφραγισμένα απο επιδοτήσεις που τα βγάζουν στο σφυρί :P

Το 16αρι 4S που είχα το έδωσα 450 ενώ το είχα αγοράσει σφραγισμένο 500 ευρώ από αγγελία σε forum.

Ολα τα hgh end android που πουλαγα κατα καιρούς στα forum τα ξεκινούσα με 150 ευρώ μείον μετά από 6μηνη χρήση. Για 1 χρόνο μετά δεν το συζητώ καν... απλώς δεν κρατάνε τιμή ενώ το 4αρι 8GB 2 χρόνια μετά ξεκινά στα 300 ευρώ.

Dragonpaul
26-09-2012, 14:27
Εγώ έχω το απλό 4. Τι λέτε γι' αυτο;

Valkyre
26-09-2012, 14:29
^^ Φαντασου οτι το 3gs (2009) μου μπορουσα να το ειχα δωσει πριν 1μιση 2 μηνες 220 ευρω. Τελικα δεν το εκανα γιατι το ηθελε μελος οικογενειας.

djpar
26-09-2012, 14:42
^^E και εμενα ξερεις τι μου θυμιζεις? Αυτο που ελεγα πιο πανω... οτι μαλλον δεν σου αρκει η ικανοποιηση που σου προσφερει το σουπερ φοβερο τηλεφωνο σου, εχεις την αναγκη να το αναγνωρισει και ολος ο υπολοιπος κοσμος οτι εχεις κανει την καλυτερη επιλογη και να πεταξουν οι υπολοιποι τα τηλεφωνα τους στον πρωτο καδο αχρηστων που θα συναντησουν.

Αναρωτησου γιατι εχεις αυτην την αναγκη ενω εμεις οχι.

ΥΓ: Εχεις μιλησει πολλακις εδω παντως για πραγματα που "δηθεν" δεν μπορει να κανει το iphone και σου εχουν πει πολλοι χρηστες οτι τελικα τα κανει και απλα εσυ δεν το γνωριζεις. Λιγο ακομα και θα παρουσιασεις το iphone σαν ενα τηλεφωνο που απλα μπαινει facebook.

το προβλημα με το manual ομως κανεις δεν το λυνει.
Το θεμα ειναι οτι εσεις δεν μιλατε αλλα λετε κατι ακυρα πραγματα πχ για το NFC και για το blutooth που ειναι εντελως παπαγαλια,φετος με τις γρατζουνιες παλι λεγατε "ε και τι να το κανουμε πλαστικο?"...ε ΝΑΙ αν δεν θελεις γρατζουνιες καντο πλαστικο

Leon_DiZ
26-09-2012, 14:42
Αλλα τι λεω τωρα εδω δεν ξερετε τι σημαινει NFC και δικαιολογειται την apple που δεν το εχει βαλει και λετε παλι τα ιδια cloud το ενα το αλλο...α ρε φιλε...

μην καρφωνεσαι τοσο αγρια :P

http://www.androidguys.com/wp-content/uploads/2010/03/smrt.png


το προβλημα με το manual ομως κανεις δεν το λυνει.
Το θεμα ειναι οτι εσεις δεν μιλατε αλλα λετε κατι ακυρα πραγματα πχ για το NFC και για το blutooth που ειναι εντελως παπαγαλια,φετος με τις γρατζουνιες παλι λεγατε "ε και τι να το κανουμε πλαστικο?"...ε ΝΑΙ αν δεν θελεις γρατζουνιες καντο πλαστικο

http://cache.gawkerassets.com/assets/images/4/2010/07/500x_androidappletshirt.jpg

djpar
26-09-2012, 14:53
...random...και εγω μπορω να πεταξω 2 εικονες αλλα εγω προσπαθω να μιλησω επι της ουσιας τωρα αν εσεις για απαντηση εχετε 2 εικονες μπορω και εγω να απαντησω ετσι

Leon_DiZ
26-09-2012, 15:03
...random...και εγω μπορω να πεταξω 2 εικονες αλλα εγω προσπαθω να μιλησω επι της ουσιας τωρα αν εσεις για απαντηση εχετε 2 εικονες μπορω και εγω να απαντησω ετσι

ωραια. επι της ουσιας... δεν σ αρεσει η Apple σαν εταιρεια, δεν σ αρεσουν iPhone + iPad και βολευεσαι με κατι αλλο. το δεχομαστε κτλ. εσυ γτ δεν το δεχεσαι; μπορεις να μας εξηγησεις με απλα λογια γιατι καθεσαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο Apple thread και πετας κακιουλες για την Apple? με εχεις δει να ερχομαι στο Android thread και να λεω οτι "δεν εχετε αυτο, δεν εχετε το αλλο.... νιανιανιανια"; Οχι.

:d040g:

και πεταξα τις εικονες οχι γιατι δεν εχω επιχειρηματα, απλα επειδη ξερω τις αποψεις σου πανω στο θεμα, ξερω οτι ο,τι και να σου πω αυριο θα κανεις παλι το ιδιο πραγμα.

djpar
26-09-2012, 15:10
πεταγομαι γιατι ουτε μονοι σας δεν τα βρισκετε μια θελετε γυαλι μια πλαστικο μια το ενα...ρε παιδια μην προβατοποιηστε τοσο πολυ...τιποτα αλλο δεν εχω να πω,εγω αρχισα να μπαινω στο νημα γιατι ο Lefteris_X ειπε κατι για το andoid ασχετο πανω στην μαχη samsung vs apple.Τπ δεν ξαναμπαινω εδω δεν ξαναμπαινω αλλου να δουμε τι θα συζηταμε σε αυτο το forum τελικα...

Valkyre
26-09-2012, 15:29
Παρη ειναι απαλευτα κυριολεκτικα αυτα που γραφεις. Εγω για να απαντησω προσωπικα δεν θελω να μπω στο παιχνιδακι αυτο γιατι οπως ειπα δεν με απασχολει διολου. Αλλα εσενα σε καιει πολυ ρε παιδι μου...τοσο που γυρνας και λες παντελως ακυρα πραγματα...

"δεν τα βρισκετε μεταξυ σας, μια θελετε γυαλι, μια πλαστικο, μια..."

καλα σοβαρα τα λες τωρα αυτα?, μια χαρα τα βρισκουμε μεταξυ μας... Γιατι ειπε κανεις οτι το τηλεφωνο της apple ειναι ξερω-γω κανα κειμηλιο αψεγαδιαστο κλπ? Ή μηπως θελεις να πεις οτι τα android τηελφωνα ειναι τοσο υπεργαματα που εσεις οι κατοχοι δεν διαφωνειτε ως προς καποια σημεια οσον αφορα την κατασκευη τους?

Εγω ημουν απο τους πρωτους που ειπα οτι η Apple επρεπε να προσεξει λιγο περισσοτερο την τοποθετηση αλουμινιου στο 5. Γιατι γρατζουνιεται πιο ευκολα απο ενα 4αρι. Αυτο εχει μεν αυτο το αρνητικο, ομως σε πτωσεις το 5αρι κανει σκονη το 4αρι και δεν λεει να μιλησω καν για ενα galaxy S3 τα βιντεο στο γιουτουμπ μιλανε απο μονα τους που στην πρωτη πτωση απο υψος τσεπης το Galaxy S3 ειχε γινει θριψαλα η οθονη του... το iphone ειχε φαει 3 πτωσεις και απο ψηλοτερο σημειο και απλα ειχε γρατζουνιες...

τι δεν τα βρισκουμε μεταξυ μας εμεις τα "προβατα"? Επειδη απλα συζηταμε για τα αρνητικα και λεμε οτι θα προτιμουσαμε να ηταν ενα αλλο υλικο παρεμφερες με το αλουμινιο, γιατι ναι ρε φιλε δεν μου αρεσει εμενα η πλαστικουρα που μπορει να ειναι καλυτερη στις γρατζουνιες, ειναι ομως σκατα σε ολα τα αλλα οπως πτωσεις, αισθηση κλπ.

Περισσοτερο τυφλωμενος και ορκισμενος εχθρος εισαι εσυ με οτιδηποτε εχει να κανει apple παρα ολοι εδω που εχουν apple για τα android.

Μετα λες "δεν ξαναμπαινω να δω τι θα συζηταμε σε αυτο το θρεντ..."

drama queen much? Λες και εδω και 51 σελιδες το θρεντ αυτο ειχε προβληματα θεματολογιας ή ηταν νεκρο και για να ζωντανεψει το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να το κανουμε ενα VS android θρεντ για να βγαζει χολη ο καθε android user που τα εχει βαλει με την apple...

Δεν σου ειπε κανενας να μην γραφεις ακομα και αν θες να γραψεις και να κανεις κριτικη, αλλα εσυ πλησιαζεις απιστευτα το flaming material οταν αρχιζεις και μας παρουσιαζεις λιγο πολυ ολους προβατα και ανιδεους. Ε εαν θες να κανεις κατι τετοιο, τοτε ναι μην ξαναμπεις. Δεν εχει αναγκη το θρεντ απο δημοσιοτητα... 51 σελιδες μια χαρα γεματο ειναι... το android thread ειναι που ειναι ψιλονεκροταφειο και μαλλον γι αυτο ερχεσαι εδω...ξερω'γω τι να πω...? Εδω και ενα μηνα τωρα ψυχη δεν παταει εκει...

Οπως και να εχει επειδη το εχω πει πολλακις και με τοσα μηνυματα σημερα δειχνει σαν να μην τηρω τον λογο μου, εγω προσωπικα δεν συνεχιζω αυτο το ηλιθιο παιχνιδι versus γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ANDROID. Δεν νιωθω να μου λειπει κατι, δεν ζηλευω τιποτα, ειμαι μια χαρα με την επιλογη που εχω κανει και δεν εχω την αναγκη να την διατυμπανιζω απο εκει και απο εδω.

Dragonpaul
26-09-2012, 16:01
^^ Φαντασου οτι το 3gs (2009) μου μπορουσα να το ειχα δωσει πριν 1μιση 2 μηνες 220 ευρω. Τελικα δεν το εκανα γιατι το ηθελε μελος οικογενειας.

Καταλαβαίνω. Θα δω τι θα κάνω τελικά, δεδομένου ότι ειναι αισθητικά εντελώς καινούργιο. Δε "παίζει" ούτε η παραμικρή γρατζουνια.

Leon_DiZ
26-09-2012, 16:28
Η Apple απέτυχε να αποκτήσει τα δικαιώματα του εικονιδίου της Μουσικής στο iOS


http://cdn.macuser.gr/wp-content/uploads/2012/09/apple_music_icon_myspace.jpg


Προσπάθεια της Apple να αποκτήσει τα πνευματικά δικαιώματα του εικονιδίου της εφαρμογής της Μουσικής στο iOS ως σήμα κατατεθέν φαίνεται ότι έπεσε στο κενό αφού η MySpace κατέχει ήδη τα εν λόγω δικαιώματα.

Οι δικαστές που ανέλαβαν την υπόθεση θεωρούν ότι τα εικονίδια είναι αρκετά ίδια μεταξύ τους και επειδή οι υπηρεσίες και τα προσφερόμενα αγαθά των δύο εταιρειών σχετίζονται υπάρχει περίπτωση πρόκλησης σύγχυσης στους καταναλωτές.

Το αρχικό λογότυπο για τη μουσική του MySpace ανήκε στην iLike που εξαγοράστηκε από το κοινωνικό δίκτυο το 2009.

Valkyre
26-09-2012, 16:50
Να περιμενουμε νεο εικονιδιο με λιγα λογια? Καλα τοσο καιρο το ιδιο δεν ηταν? Πως και τους πηρε τοσο καιρο να βγαλουν αποφαση οτι τελικα δεν ειναι σωστο?

Ε ρε λεφτα που βγαζουν οι δικηγοροι λολ!

Leon_DiZ
26-09-2012, 16:53
Να περιμενουμε νεο εικονιδιο με λιγα λογια? Καλα τοσο καιρο το ιδιο δεν ηταν? Πως και τους πηρε τοσο καιρο να βγαλουν αποφαση οτι τελικα δεν ειναι σωστο?

Ε ρε λεφτα που βγαζουν οι δικηγοροι λολ!

αν δεν θελουν να πληρωνουν δικαιωματα στο myspace τοτε λογικα θα το αλλαξουν. θα δουμε

Valkyre
26-09-2012, 17:02
Τελικα δεν φαινεται να ειναι τοσο τραγικο το προβλημα. Τουλαχιστον χρειαζεται καποια προσπαθεια για να γινουν γρατζουνιες οπως φαινεται στο βιντεο αυτο. Ο τυπος βεβαια πολυ λολ ετσι... στα παλια του τα παπουτσια χαχα ειδικα οταν τριζει εχει πολυ πλακα.

Παντως τετοια χρηση, ε πρεπει να τα θελει και ο πωπος σου που λεμε για να το γρατζουνισεις. Ισως απλα η λυση ειναι να μην το εχει κοντα σε 2χρονα παιδακια με κλειδια!

Black iPhone 5 scratch test - YouTube

DJTaurus
26-09-2012, 21:21
Ένας από τους πιο γνωστούς gadgetakides του Twitter (αγοράζει τα πάντα ανεξαρτήτως OS):

Windows + >100% scale factor = artifacts, rendering errors, and unusable apps. Apple's Retina being 2x only was genius: http://techreport.com/review/23631/how-windows-8-scaling-fails-on-high-ppi-displays/2

Linux is a kernel, not a platform. There's a hundred thousand variants of a GNU/Linux, and no single driving force. So many seem to think that developers are only motivated by money. That's never been true for Mac/iOS. The best devs are there for love. That is why MacOS always had the superior apps, OS X always had superior apps and why iOS will always have the superior apps. No competition!

Leon_DiZ
26-09-2012, 21:34
Ένας από τους πιο γνωστούς gadgetakides του Twitter (αγοράζει τα πάντα ανεξαρτήτως OS):

Windows + >100% scale factor = artifacts, rendering errors, and unusable apps. Apple's Retina being 2x only was genius: http://techreport.com/review/23631/how-windows-8-scaling-fails-on-high-ppi-displays/2

Linux is a kernel, not a platform. There's a hundred thousand variants of a GNU/Linux, and no single driving force. So many seem to think that developers are only motivated by money. That's never been true for Mac/iOS. The best devs are there for love. That is why MacOS always had the superior apps, OS X always had superior apps and why iOS will always have the superior apps. No competition!



http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/000/001/582/picard-facepalm.jpg?1240934151

ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι η Msft δεν επελεξε να διαχωρισει τα Windows 8 σε tablets/desktop και αποφασισε να μπλεξει τοσο πολυ τα μπουτια της.

Απαραδεκτο να μην εχει resolution independence. Αμεσως αμεσως δημιουργειται fragmentation και απογοητευεις πληρως τους πελατες.

Lefteris_X
26-09-2012, 23:08
γιατί "στρώνει" το χαλί για τα Windows 9 (ίσως και 10), ποντάροντας στον επερχόμενο "θάνατο" -εντελώς- τον desktop και κάπως λιγότερο των "κλασικών" laptop.

φυσικά αναφέρομαι στην πλειοψηφία χρηστών, και στις αγορές που ακόμα έχουν καταναλωτές σε μαζική κλίμακα (κοινώς όχι σε χώρες όπως Ελλάδα και αρκετές άλλες σχεδόν τριτοκοσμικής οικονομίας)

Leon_DiZ
26-09-2012, 23:14
γιατί "στρώνει" το χαλί για τα Windows 9 (ίσως και 10), ποντάροντας στον επερχόμενο "θάνατο" -εντελώς- τον desktop και κάπως λιγότερο των "κλασικών" laptop.

φυσικά αναφέρομαι στην πλειοψηφία χρηστών, και στις αγορές που ακόμα έχουν καταναλωτές σε μαζική κλίμακα (κοινώς όχι σε χώρες όπως Ελλάδα και αρκετές άλλες σχεδόν τριτοκοσμικής οικονομίας)

εμ δεν το στρωνει, τα ισοπεδωνει.. η Apple ναι, το στρωνει.. με baby steps εδω και χρονια, λιγο λιγο εχει κανει το OS της πιο mobile-friendly. η Microsoft παει να τα κανει ολα μαζι ενω ταυτοχρονα θελει να δειξει οτι ειναι πιο μπροστα στην σκεψη της και τα χει κανει μανταρα.

Lefteris_X
27-09-2012, 00:22
δεν διαφωνώ.

απλά σου περιέγραψα που στοχεύει η εταιρεία κ' με ποιο τρόπο θα φτάσει σε αυτόν, κατά την κρίση της πάντα.

DJTaurus
27-09-2012, 14:34
Ακόμα ένα εξαιρετικό Review για την οθόνη του iPhone 5!

Tα τελευταία χρόνια έχουμε αξιολογίσει 30-40 διαφορετικές οθόνες, από οθόνες υπολογιστών, μέχρι τηλεοράσεις και προβολείς. Ούτε μια, out of the box, δεν μπόρεσε να προσεγγίσει τους αριθμούς που κατέγραψε το iPhone στις μετρήσεις του Gretag Macbeth dE στη grayscale και τη χρωματική ακρίβεια (ίσως πλησίασε ένας προβολέας των 20.000 δολαρίων).

http://images.anandtech.com/doci/6334/Gamut%20iPhone4%20All%20Data_575px.png

http://www.anandtech.com/show/6334/iphone-5-screen-performance

Valkyre
27-09-2012, 14:41
Εχουν πει παντου οτι προκειται με διαφορα η καλυτερη οθονη μεχρι στιγμης και οχι μονο για smartphones. Ειδικα το calibration και η ακρως ρεαλιστικη/ιδανικη απεικονηση των χρωματων ειναι που εχουν εντυπωσιασει τους περισσοτερους.

Leon_DiZ
27-09-2012, 15:10
στο DisplayMate ειπαν οτι μονο στα χρωματα ειναι λιγο καλυτερο το νεο iPad. εχει λιγο παραπανω μπλε το iPhone 5. αλλα φαντασου! θα μπορεις να κανεις calibrate τις οθονες σου με βαση τι δειχνει το smartphone/tablet σου! τελειο!

DJTaurus
27-09-2012, 16:02
The interesting secret stories behind 10 Apple icons
http://thenextweb.com/apple/2012/05/28/the-interesting-secret-stories-behind-10-apple-icons/

litanies
27-09-2012, 17:01
magic trackpad, χρησιμοποιεί κανείς?

DJTaurus
27-09-2012, 17:03
magic trackpad, χρησιμοποιεί κανείς?

Ναι τι θα ήθελες?

ps ανταπέδωσε το follow :p

litanies
27-09-2012, 17:06
Ναι τι θα ήθελες?

ps ανταπέδωσε το follow :p

πιο follow να ανταπέδωσε? τι εννοείς? (Οk τώρα το είδα ελπίζω να μην κάνεις 3.405 tweets κάθε μέρα :P )

να σε ρωτήσω, έχει ακριβώς την υφή όπως στα macbook pro?
οι μπαταρίες? στο περίπου κρατάνε κανένα μήνα?

DJTaurus
27-09-2012, 17:11
Ναι θα θελες να κρατάει ένα μήνα. :P Με την 2/3ωρη καθημερινή χρήση που του κάνω 1 week max. 1 μήνα μου κρατάει περίπου το Keyboard. Η υφή ίδια μου φαίνεται, απλώς εχει μια μικρη κλιση.

litanies
27-09-2012, 17:14
Ναι θα θελες να κρατάει ένα μήνα. :P Με την 2/3ωρη καθημερινή χρήση που του κάνω 1 week max. 1 μήνα μου κρατάει περίπου το Keyboard. Η υφή ίδια μου φαίνεται, απλώς εχει μια μικρη κλιση.

με αλκαλικές μπαταρίες ή επαναφορτιζόμενες?

DJTaurus
27-09-2012, 17:15
με αλκαλικές μπαταρίες ή επαναφορτιζόμενες?

Επαναφορτιζόμενες 2700 mAh.

litanies
27-09-2012, 17:21
Επαναφορτιζόμενες 2700 mAh.

δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται λίγο η μια εβδομάδα...

anyway...σε ευχαριστώ :)

Dragonpaul
27-09-2012, 17:38
Ρε παιδιά... Εμένα στον iMac η μπαταρία του keyboard κρατά like forever. Τον πήρα το Σεπτέμβρη του 11 και άλλαξα πρώτη φορά μπαταρίες πριν κανά τρίμηνο. Οι καινούργιες τωρα έχουν πέσει πολυ λίγο. Και τον χρησιμοποιω συνέχεια. Ειδικά στις πρώτες είχα γράψει και πολυ πράμα. Μιλάμε για χρήση...
Στο mouse κρατούν κανά τρίμηνο.

DJTaurus
27-09-2012, 23:13
An iPhone Lover’s Three Months Exile With Android:
http://www.cultofmac.com/193178/an-iphone-lovers-three-months-exile-with-android/?utm_medium=twit&utm_campaign=spread-us

Apple iPad dominates tablet-based web browsing with 98% share, report says
http://appleinsider.com/articles/12/09/27/apple-ipad-dominates-tablet-based-web-browsing-with-98-share-report-says

I can't believe I recommended an iPhone
http://www.zdnet.com/i-cant-believe-i-recommended-an-iphone-7000004921/

Slay
28-09-2012, 14:43
Αν και ισως να μην ειναι το καταληλο topic, θα τα γραψω εδω μηπως και ξερει κανεις να με διαφωτισει.

Καταφερα μετα απο 3 περιπου ημερες να στησω σε ενα παλιο PC (asus p5vd2-vm, 2GB ram, 200GB IDE HDD γιατι sata δεν εβλεπε) ενα snow leopard 10.6.6.
Η πρωτη μου επισημανση ειναι οτι θα μπορουσα να στησω ενα οποιοδηποτε Linux πολυ ποιο ευκολα και γρηγορα, μου εδωσε την αισθηση το mac οτι "αυτο ειναι το μηχανημα, το λειτουργικο δουλευει, και δεν θα πειραξεις ποτε τιποτε"

το προβλημα που εχω ειναι με το δυκτιο, ενω εχει δει μια καρτα δικτυου (μαλλον την onboard) δεν μπορω να συνδεθω στο internet ουτε εαν δωσω με το χερι IP settings.
Βεβαια μου το δειχνει παρασινο.
Εχω συνδεσει και αλλες δυο pci ethernet καρτες μια realtek και μια 3-com αλλα δεν ξερω αν και πως μπορω να βαλω οδηγους και να τις κανω να δουλεψουν.

Leon_DiZ
28-09-2012, 18:56
Tim Cook apologizes for Maps mess


To our customers,

At Apple, we strive to make world-class products that deliver the best experience possible to our customers. With the launch of our new Maps last week, we fell short on this commitment. We are extremely sorry for the frustration this has caused our customers and we are doing everything we can to make Maps better.

We launched Maps initially with the first version of iOS. As time progressed, we wanted to provide our customers with even better Maps including features such as turn-by-turn directions, voice integration, Flyover and vector-based maps. In order to do this, we had to create a new version of Maps from the ground up.

There are already more than 100 million iOS devices using the new Apple Maps, with more and more joining us every day. In just over a week, iOS users with the new Maps have already searched for nearly half a billion locations. The more our customers use our Maps the better it will get and we greatly appreciate all of the feedback we have received from you.

While we're improving Maps, you can try alternatives by downloading map apps from the App Store like Bing, MapQuest and Waze, or use Google or Nokia maps by going to their websites and creating an icon on your home screen to their web app.

Everything we do at Apple is aimed at making our products the best in the world. We know that you expect that from us, and we will keep working non-stop until Maps lives up to the same incredibly high standard.

Tim Cook
Apple's CEO

aladdin7
29-09-2012, 01:38
Σήμερα έπιασα στα χέρια μου το νέο iphone. Το κινητό είναι πανάλαφρο και έχει ωραία αίσθηση! Η οθόνη δείχνει αρκετά μεγαλύτερη. Από άποψη αισθητικής με χάλασε το πίσω μέρος με τη διχρωμία που έχει. Το touch screen είναι στα γνωστά άψογα επίπεδα της apple.

Dragonpaul
29-09-2012, 02:01
Το έχουν display σε κάποιο κατάστημα ή απο κάποιο φίλο που το έχει ήδη προμηθευτεί;

aladdin7
29-09-2012, 10:40
Regent street, Λονδίνο! Μπαίνεις, σου αρέσει, το αγοράζεις!

Dragonpaul
29-09-2012, 10:44
Α, οκ... Νωρις ειναι ακομα. Θα παω μια βολτα.

DJTaurus
30-09-2012, 08:17
Why the iPhone 5 is Too Radical
http://www.cultofmac.com/193540/why-the-iphone-5-is-too-radical/?utm_medium=twit&utm_campaign=spread-us

http://dotcolordotcom.files.wordpress.com/2012/09/iphone-5-color-saturation-bar1931-2-002.png?w=584&h=300

How did they do it?
http://dot-color.com/2012/09/27/how-does-the-iphone-5s-color-saturation-measure-up-against-apples-claims/

Dragonpaul
01-10-2012, 10:19
Well, paint me green and call me a pickle, αλλά νομίζω ότι μετά την αναβάθμιση σε iOS 6 (την οποία έκανα μόλις εχθές), το iPhone 4 μου παει πιο γρήγορα και μπαίνει και στο Internet αισθητά ταχύτερα. Εκτός αν είναι ευσεβής πόθος και έχω αυθυποβαλει τον εαυτό μου. Oh well...

DJTaurus
01-10-2012, 10:31
Well, paint me green and call me a pickle, αλλά νομίζω ότι μετά την αναβάθμιση σε iOS 6 (την οποία έκανα μόλις εχθές), το iPhone 4 μου παει πιο γρήγορα και μπαίνει και στο Internet αισθητά ταχύτερα. Εκτός αν είναι ευσεβής πόθος και έχω αυθυποβαλει τον εαυτό μου. Oh well...

Οχι δεν βιωνεις κανενα placebo effect. Με iOS 6 τα 4/4S/iPad 2/3 πετάνε ειδικά στον safari/transitions/ανοιγμα εφαρμογών.

Apple creates an archetype
http://thenextweb.com/apple/2012/10/01/tnw-review-iphone-5-apple-creates-archetype/

Valkyre
01-10-2012, 11:03
Και το δικο μου 4s πηγαινει ταχυτερα. Το καταλαβαινω ακομα και σε μερικα παιχβιδια που το framerate ειναι κατι τοις καλυτερο. Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για την μπαταρια ομως

minaras_tio
01-10-2012, 20:18
Εγω ακομα περιμενω να δω τι θα γινει με τους χαρτες...
Παραμενω στην 5.1.1 με το 3gs μου που δουλευει ρολοι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Slay
02-10-2012, 02:55
Τελικα καταφερα και εστησα ενα *lion se vmware, θα πειραμαστιστω και θα σας πω εντυπωσεις.

Lefteris_X
02-10-2012, 08:24
ωχ, το Lion δεν είναι και ότι καλύτερο για να έχεις την 1η επαφή με Mac OS X...

Slay
02-10-2012, 08:26
και ποιο ειναι καλο δηλαδη? ειναι η προηγουμενη εκδοση απο την τωρινη το mountain lion ετσι δεν ειναι?

Lefteris_X
02-10-2012, 09:24
βασικα το τελευταίο πιο σταθερο και πιο γρηγορο ειναι το mac os x snow leopard (10.6)

μετα ηρθε το Lion (10.7) το οποίο θεωρω τα «Vista» της Apple και μολις πριν 3 μήνες εφτασε το mountain lion (10.8) το οποίο διορθώνει αρκετα προβληματα του 10.7, ειναι σαφως πιο γρηγορο και εχει νεα features.

αν το virtual machine σου ειναι επιπεδου hardware δυναμης γυρω στο 2008-9 (αναφέρομαι μονο στο μερος του vmachine) τοτε βαλε snow leopard. αν εχεις δυνατοτερο (τουλαχιστον αποκλειστικοι δυο πυρήνες και 4 γιγα ράμ) τοτε βαλε mountain lion.

το 10.7 Lion απεφυγε το παση θυσια!

Slay
02-10-2012, 10:21
εναν 9400 quad εχω με 8GB ram, στο vmware εχω δοσει 4GB και 2 πυρηνες, βασικα το βρηκα ετοιμο στημενο στο vmware μονο κατι προσθετα πραγματα αλλαξα εγω, θα κοιταξω ομως να στησω και ενα διαφορετικο Mountain Lion.

Lefteris_X
02-10-2012, 12:06
τζάμι είσαι, προχώρα άφοβα για Mountain Lion.

ανετότατα παίζει το ML το vmachine σου. "Νεράκι" θα έλεγα! (ε, ενταξ, υποθέτω ότι δεν θα κάνεις και βαριές δουλειές με το CS6 ή το After Effects 2 λολ)

Slay
02-10-2012, 14:21
τζάμι είσαι, προχώρα άφοβα για Mountain Lion.

ανετότατα παίζει το ML το vmachine σου. "Νεράκι" θα έλεγα! (ε, ενταξ, υποθέτω ότι δεν θα κάνεις και βαριές δουλειές με το CS6 ή το After Effects 2 λολ)
βσσικα το final cut θελω να δω, τα υπολοιπα προγραμματα τα τρεχω native στο pc (cs6 production suite, cinema 4d)

djpar
02-10-2012, 15:02
http://www.digitallife.gr/purpleflaregate-iphone-5-apple-support-answer-27050

πολυ κακο και νομιζα οτι ειναι μονο θεμα φλας led το purple fringe αλλα αν ειναι να βγαζεις τον ηλιο κ να κανει ετσι ζητω που καηκαμε.Επισης κυρια apple αν σου δειξω φωτογραφιες με το 4αρι να δεις ποσο γαματα βγαινει ο ηλιος το απογευμα δεν θα απανταγες οτι κακος τον βγαζουμε.

Lefteris_X
02-10-2012, 15:45
βσσικα το final cut θελω να δω, τα υπολοιπα προγραμματα τα τρεχω native στο pc (cs6 production suite, cinema 4d)


Amiga rulez (εκεί που έμαθα να "παίζω" με το Cinema 4D και το Alladin)!!!!

πάντως, πέφτει κομματάκι βαρύ το Final Cut, αλλά όπως θα γνωρίζεις κ' εσύ Slay (καλύτερα κ' από εμένα υποθέτω), το "βάρος" εξαρτάται από το τι θα "σηκώσεις" μέσα στο project σου.

για να κάνεις ένα τεστάκι, με απλά πραματάκια, πιστεύω ότι το vmachine σου θα ειναι ΟΚ. Τώρα για 2πλό feed 1080p και on-the-fly εφφέ, χλωμό, εκεί θες 4πήρυνη κατάσταση για παίζει "νερό" + Radeon 4850 και άνω.

Valkyre
02-10-2012, 17:35
http://www.macrumors.com/2012/10/02/samsung-requests-to-add-iphone-5-to-u-s-patent-lawsuit/

Πιστοι στις παραδοσεις μην ξεχνιομαστε! :)

Slay
02-10-2012, 22:22
Amiga rulez (εκεί που έμαθα να "παίζω" με το Cinema 4D και το Alladin)!!!!

πάντως, πέφτει κομματάκι βαρύ το Final Cut, αλλά όπως θα γνωρίζεις κ' εσύ Slay (καλύτερα κ' από εμένα υποθέτω), το "βάρος" εξαρτάται από το τι θα "σηκώσεις" μέσα στο project σου.

για να κάνεις ένα τεστάκι, με απλά πραματάκια, πιστεύω ότι το vmachine σου θα ειναι ΟΚ. Τώρα για 2πλό feed 1080p και on-the-fly εφφέ, χλωμό, εκεί θες 4πήρυνη κατάσταση για παίζει "νερό" + Radeon 4850 και άνω.
ελα δεν θυμομουν οτι ειναι τοσο παλιο προγραμμα και υπηρχε μαλιστα και σε amiga , εγω ειχα μεινει μαλλον στο lightwave.

anyway τελικα παροτι σαν συστημα ειναι αρκετα γρηγορο το final cut δεν θα μας κανει την χαρη, θελει λεει hardware acceleration και δεν τρεχει.
Ειναι προφανως προβλημα του vmware οποτε δεν ξερω εαν υπαρχει καποια λυση ωστε να το δοκιμασω.

Παντως για την ταχυτητα που λεγαμε εκανα render την ιδια σκηνη στο cinema πρωτα στο mac και μετα στο pc, το πρωτο το εκανε σε 49 δευτερολεπτα, ενω το δευτερο σε 24, ακριβως διπλασιο χρονο δηλαδη απο το pc που εχει και τους 4 πυρηνες και ολη την μνημη, εντυπωσιακο εαν σκεφτει κανεις οτι τρεχει σε virtual machine.

DJTaurus
03-10-2012, 00:13
S.J. "You have to be able to “bend reality” in order to get a glimpse of the future"

http://thenextweb.com/apple/2012/10/02/rare-full-recording-of-1983-steve-jobs-speech-reveals-apple-had-been-working-on-ipad-for-27-years/

Lefteris_X
03-10-2012, 10:22
@Slay

ήταν γύρω στο 1994-1995 όταν βγήκε (αν θυμάμαι καλά) στην Amiga.

ενώ το Lightwave, βγήκε το 1990-91, αρχικά μαζί με την Video-υπερ-κάρτα Video Toaster και μετά ως ξεχωριστό κομμάτι software.

Με Lightwave και Amiga, ασχολήθηκα μέχρι το 1994, όπου το LW έφτασε στην έκδοση 4.0 (εννοώ για Amiga) και μετά, πήγα στην πλατφόρμα του PC.......είδα τις ελλεινές επιδόσεις (σε export animation) που είχε τότε ο PC / Win........και απλώς παράτησα το 3D Rendering, εν Ελλάδι :P (είχα πάει και ένα 6μηνο στον ΑΚΤΟ το 1995, με το που άνοιξε το τμήμα 3D Animation.....και όταν είδα MSDOS και 3D Studio 3......συζήτησα με τους καθηγητές, τους είπα Video Toaster, Amiga, Lightwave και μου απάντησαν "φύγε από εδώ, τσάμπα δίνεις τα λεφτά σου" ).

anyway, άκρως εντυπωσιακό το νούμερο για τον χρόνο rendering, δεδομένου ότι μιλάμε για vmachine. Άκρως! (όσο για το hardware accel. σόρρυ που δεν το ανέφερα για το Final Cut διότι το απαιτεί, εμφανώς το ξέχασα ο τρόμπας!).


και μετά σου λένε κάποιοι "ακριβά μηχανήματα". ναι, για να μλκίζεται κάποιος στο FBook και λοιπές social αηδίες, ναι όντως, είναι ακριβά. Για όλους τους υπόλοιπους που δεν ασχολούνται με αυτά.....τα τεχνολογικά "σνακ φουντ".......τα μηχανήματα θεωρούνται ιδιαίτερα οικονομικά όσο αφορά τον λόγο απόδοση-αξιοπιστία-ευκολία χρήσης / κόστος.

Valkyre
03-10-2012, 11:29
The iPhone 5 is the best iPhone by a long shot and a strong candidate for the mobile phone throne. (http://twitter.com/share?url=http%3A%2F%2Fuk.ign.com%2Farticles%2F201 2%2F09%2F28%2Fthe-iphone-5-review&text=The+iPhone+5+is+the+best+iPhone+by+a+long+sho t+and+a+strong+candidate+for+the+mobile+phone+thro ne.+&via=IGN)



The Verdict

If you're an iPhone user looking for your next iPhone, the 5 offers more than enough incentive to upgrade. More than anything, the blinding speed of this phone should impress even the most callous Apple cynics. LTE is a game changer if you've never had it before. The phone consistently mops the floor with better spec'ed phones. It has the best games, the largest breadth of quality apps, one of the best cameras, a clean and easy operating system and - unless you buy off-contract - it starts at $200. The iPhone 5 is the whole deal.


But still - it might not be the right deal for everyone. Longtime users may feel burned by the new Lightning cable obsoleting their accessories unless they buy those ludicrously expensive $30 adapters. The iPhone scuffs very easily. There's no NFC onboard and Passbook is currently almost worthless. The Maps app is a mess, and many apps won't be optimized for the 4-inch screen for some time.



Apple has made enormous strides by making safe and smart upgrades to a consistently stellar phone. It's no surprise the iPhone 5 is just that: safe and stellar.



http://uk.ign.com/articles/2012/09/28/the-iphone-5-review

DJTaurus
05-10-2012, 22:02
The Surprising Patents of Steve Jobs
http://www.wired.com/gadgetlab/2012/10/steve-jobs-patents/

Leon_DiZ
05-10-2012, 23:41
Πριν λιγες μερες μου κανανε δωρο αυτη την μπλουζα. Σημερα ηταν η πρωτη φορα που την φορεσα. 1 χρονος..

http://imageshack.us/a/img837/112/photo05233842.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/837/photo05233842.jpg/)

Dragonpaul
06-10-2012, 09:59
Καλημερες!
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα για το οποιο ηλπιζα να με βοηθησει καποιος. Λοιπον...
Προ καιρου ειχα δοκιμασει να περασω τραγουδια στο iPhone μου μεσω Wi-Fi απο το iTunes. Ενω φανηκε να εγινε κανονικα η διαδικασια, οι λιστες που δημιουργηθηκαν ηταν κενες. Για για ειμαι πιο συγκεκριμενος, οταν ανοιγεις τις λιστες στο τηλεφωνο, φαινονται τα τραγουδια μεσα, αλλα αχνα, κατι που σημαινει οτι ΔΕΝ μπορουν να παιξουν. Οκ, σβηνεις τις λιστες θα μου πεις και παλι απο την αρχη. Αμ, ελα που δεν ειναι ετσι... Δε με αφηνει να πειραξω τα αρχεια φαντασματα, ουτε απο το κινητο, ουτε απο το iTunes. Ακομα και αν απο το κινητο παω στη λιστα "Χρηση" απο τις "Ρυθμισεις", δε με αφηνει να διαγραψω τη μουσικη, αφου διπλα στο σχετικο εικονιδιο, υπαρχει η ενδειξη "Κανενα αρχειο". Επιπροσθετα -και εδω ειναι το πολυ περιεργο-, βλεπω τις λιστες απο το iTunes κατω απο το εικονιδιο του iPhone αριστερα, αλλα πατωντας δεξι κλικ δε μου δινει τη δυνατοτητα να τις διαγραψω. Κοινως, εχω μεινει με καποιες λιστες τραγουδιων που δε μπορω να διαγραψω. Και σα να μην εφταναν ολα αυτα..... Πλεον, δε με αφηνει να δημιουργησω και νεες, εστω και αν αποδεχθω το γεγονος οτι οι παλιες θα μου μεινουν αμανατι. Οταν παω απο το iTunes να δημιουργησω νεα λιστα, αυτο παει και την κοτσαρει στη βασικη δικη του λιστα μουσικης και οχι στο iPhone. Συνοψιζοντας....



Υπαρχουν τραγουδια/φαντασματα μεσα στο iPhone.
Δε μπορω να τα διαγραψω απο το τηλεφωνο, αλλα ουτε και απο το γαμo-iTunes.
Δε μπορω να προσθεσω νεα τραγουδια.

Σιγουρα κανω καποια μαλακια γιατι, παρολο που ειμαι χρονια χρηστης του iPhone, με το iTunes δεν τα εχω πολυ καλα και κανω μονο τα απολυτως απαραιτητα απο εκει. Κοινως, δε το κατεχω πολυ καλα. Καμια φορα κανω και μηνες να συνδεσω το iPhone... Παρακαλω τα φωτα σας, γιατι βαριεμαι τη διαδικασια του restore, ειδικα επειδη θα πρεπει να ψαχτω περαιτερω πριν το κανω.



Ευχαριστω!

Leon_DiZ
06-10-2012, 12:59
Καλημερες!
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα για το οποιο ηλπιζα να με βοηθησει καποιος. Λοιπον...
Προ καιρου ειχα δοκιμασει να περασω τραγουδια στο iPhone μου μεσω Wi-Fi απο το iTunes. Ενω φανηκε να εγινε κανονικα η διαδικασια, οι λιστες που δημιουργηθηκαν ηταν κενες. Για για ειμαι πιο συγκεκριμενος, οταν ανοιγεις τις λιστες στο τηλεφωνο, φαινονται τα τραγουδια μεσα, αλλα αχνα, κατι που σημαινει οτι ΔΕΝ μπορουν να παιξουν. Οκ, σβηνεις τις λιστες θα μου πεις και παλι απο την αρχη. Αμ, ελα που δεν ειναι ετσι... Δε με αφηνει να πειραξω τα αρχεια φαντασματα, ουτε απο το κινητο, ουτε απο το iTunes. Ακομα και αν απο το κινητο παω στη λιστα "Χρηση" απο τις "Ρυθμισεις", δε με αφηνει να διαγραψω τη μουσικη, αφου διπλα στο σχετικο εικονιδιο, υπαρχει η ενδειξη "Κανενα αρχειο". Επιπροσθετα -και εδω ειναι το πολυ περιεργο-, βλεπω τις λιστες απο το iTunes κατω απο το εικονιδιο του iPhone αριστερα, αλλα πατωντας δεξι κλικ δε μου δινει τη δυνατοτητα να τις διαγραψω. Κοινως, εχω μεινει με καποιες λιστες τραγουδιων που δε μπορω να διαγραψω. Και σα να μην εφταναν ολα αυτα..... Πλεον, δε με αφηνει να δημιουργησω και νεες, εστω και αν αποδεχθω το γεγονος οτι οι παλιες θα μου μεινουν αμανατι. Οταν παω απο το iTunes να δημιουργησω νεα λιστα, αυτο παει και την κοτσαρει στη βασικη δικη του λιστα μουσικης και οχι στο iPhone. Συνοψιζοντας....



Υπαρχουν τραγουδια/φαντασματα μεσα στο iPhone.
Δε μπορω να τα διαγραψω απο το τηλεφωνο, αλλα ουτε και απο το γαμo-iTunes.
Δε μπορω να προσθεσω νεα τραγουδια.

Σιγουρα κανω καποια μαλακια γιατι, παρολο που ειμαι χρονια χρηστης του iPhone, με το iTunes δεν τα εχω πολυ καλα και κανω μονο τα απολυτως απαραιτητα απο εκει. Κοινως, δε το κατεχω πολυ καλα. Καμια φορα κανω και μηνες να συνδεσω το iPhone... Παρακαλω τα φωτα σας, γιατι βαριεμαι τη διαδικασια του restore, ειδικα επειδη θα πρεπει να ψαχτω περαιτερω πριν το κανω.



Ευχαριστω!

Τι είδους λίστες έχεις φτιάξει; smart, απλές;
Δεν έχεις iTunes Match έτσι;

nikon
06-10-2012, 13:08
@Dragonpaul
Πέτα το και πάρε άλλο τηλέφωνο.....και μακριά από iphone.

Leon_DiZ
06-10-2012, 13:36
iOS 6 Maps, αναβάθμιση με πολλές διορθώσεις (http://www.iphonehellas.gr/39773/ios-6-maps-updated/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter&utm_campaign=ios-6-maps-updated)

Valkyre
06-10-2012, 15:23
Πραγματικα πολυ καλο που ολα ειναι στο cloud και οι αναβαθμισεις γινονται χωρις να κατεβαζεις λογισμικο! Δοκιμασα και αλλα προβληματα που ειχα και βλεπω οτι λυθηκαν! Παμε καλα βαλτε τωρα τα λεωφορεια!

Dragonpaul
06-10-2012, 15:43
Τι είδους λίστες έχεις φτιάξει; smart, απλές;
Δεν έχεις iTunes Match έτσι;

Λεωνιδα, με μπερδευεις. Απλές λίστες που δημιουργούνται με το κουμπάκι "+" του iTunes.

@Nikon
LOL!

Leon_DiZ
06-10-2012, 18:02
Λεωνιδα, με μπερδευεις. Απλές λίστες που δημιουργούνται με το κουμπάκι "+" του iTunes.

@Nikon
LOL!

Το μόνο που βρήκα και να μοιάζει με το δικό σου ειναι αυτο


I recently got the iPhone 4 (white). I updated from iPhone 3gs. After syncing my new phone with iTunes, my playlists show up on the phone, but are empty. The songs are in the phones itunes music library, but ALL the playlists are blank. This is for regular, not smart playlists.

I've searched all over for a solution and I haven't found one. Any ideas? I never had any issues with this on my iPhone 3gs. I have the newest version of iTunes (10.3.1). Also, I have an iPad, and everything has synced fine with that.

NEVERMIND--I resynced iphone again for 3rd time...playlists are now intact. Strange problem!

Dragonpaul
06-10-2012, 18:22
E, θα κανω το ιδιο μου φαινεται... Ευχαριστω Λεω!

Dragonpaul
07-10-2012, 12:21
Καλημερες!
Αντιμετωπιζω ενα προβλημα για το οποιο ηλπιζα να με βοηθησει καποιος. Λοιπον...
Προ καιρου ειχα δοκιμασει να περασω τραγουδια στο iPhone μου μεσω Wi-Fi απο το iTunes. Ενω φανηκε να εγινε κανονικα η διαδικασια, οι λιστες που δημιουργηθηκαν ηταν κενες. Για για ειμαι πιο συγκεκριμενος, οταν ανοιγεις τις λιστες στο τηλεφωνο, φαινονται τα τραγουδια μεσα, αλλα αχνα, κατι που σημαινει οτι ΔΕΝ μπορουν να παιξουν. Οκ, σβηνεις τις λιστες θα μου πεις και παλι απο την αρχη. Αμ, ελα που δεν ειναι ετσι... Δε με αφηνει να πειραξω τα αρχεια φαντασματα, ουτε απο το κινητο, ουτε απο το iTunes. Ακομα και αν απο το κινητο παω στη λιστα "Χρηση" απο τις "Ρυθμισεις", δε με αφηνει να διαγραψω τη μουσικη, αφου διπλα στο σχετικο εικονιδιο, υπαρχει η ενδειξη "Κανενα αρχειο". Επιπροσθετα -και εδω ειναι το πολυ περιεργο-, βλεπω τις λιστες απο το iTunes κατω απο το εικονιδιο του iPhone αριστερα, αλλα πατωντας δεξι κλικ δε μου δινει τη δυνατοτητα να τις διαγραψω. Κοινως, εχω μεινει με καποιες λιστες τραγουδιων που δε μπορω να διαγραψω. Και σα να μην εφταναν ολα αυτα..... Πλεον, δε με αφηνει να δημιουργησω και νεες, εστω και αν αποδεχθω το γεγονος οτι οι παλιες θα μου μεινουν αμανατι. Οταν παω απο το iTunes να δημιουργησω νεα λιστα, αυτο παει και την κοτσαρει στη βασικη δικη του λιστα μουσικης και οχι στο iPhone. Συνοψιζοντας....



Υπαρχουν τραγουδια/φαντασματα μεσα στο iPhone.
Δε μπορω να τα διαγραψω απο το τηλεφωνο, αλλα ουτε και απο το γαμo-iTunes.
Δε μπορω να προσθεσω νεα τραγουδια.

Σιγουρα κανω καποια μαλακια γιατι, παρολο που ειμαι χρονια χρηστης του iPhone, με το iTunes δεν τα εχω πολυ καλα και κανω μονο τα απολυτως απαραιτητα απο εκει. Κοινως, δε το κατεχω πολυ καλα. Καμια φορα κανω και μηνες να συνδεσω το iPhone... Παρακαλω τα φωτα σας, γιατι βαριεμαι τη διαδικασια του restore, ειδικα επειδη θα πρεπει να ψαχτω περαιτερω πριν το κανω.



Ευχαριστω!
Ok, κατι δεν παει ΚΑΘΟΛΟΥ καλα εδω περα...
Σημερα προσπαθω να λυσω το προβλημα, χωρις να χρειαστει να κανω restore. Στις προσπαθεις μου μεσω του iTunes γινεται το εξης: οταν επιλεγω τη συσκευη απο την αριστερη στηλη και μετα επιλεγω το tαb "Μουσικη", αφου αποεπιλεξω το κουτακι "Συγχρονισμος Μουσικης" προκειμενου να μου βγαλει το μηνυμα "Θα αφαιρεθει ολη η μουσικη απο το iPhone κλπ κλπ...", ξεκινα ο συγχρονισμος. Σε αυτο το σημειο μια ερωτηση:


KΑΘΕ ενεργεια που κανω, το iPhone συγχρονιζει πρωτα και, φυσικα, δημιουργει αντιγραφο. Θα πρεπει να γινεται αυτο;;;; Ακομα και μια φωτογραφια να θελω να περασω (ασε που απο καιρο εχω σταματησει να συγχρονιζω φωτογραφιες απο φακελους), αυτο συγχρονιζει και δημιουργει αντιγραφο. Κοινως, για μια φωτογραφια, περιμενω τοση ωρα.

Συνεχιζω... Αφου συμφωνησω οτι θελω να αφαιρεθει ΟΛΗ η μουσικη, ξεκινα ο γνωστος συγχρονισμος. Και εδω ξεκινα το ΜΕΓΑ προβλημα. Με το που αρχιζει η διαδικασια, ο iMac παγωνει (ω, ναι... PC εποχες!!!). Καμια αποκριση, παθαινει κοκομπλοκο. Ουτε με το mouse, ουτε πληκτρολογιο, ουτε τιποτα. Μονο restart απο το κουμπακι πισω. Μου το εκανε τρεις φορες συνεχομενα. Και ΜΟΝΟ οταν ξεκινα η διαδικασια αυτη.



Δε ξερω τι αλλο να κανω....

Leon_DiZ
07-10-2012, 14:28
Ok, κατι δεν παει ΚΑΘΟΛΟΥ καλα εδω περα...
Σημερα προσπαθω να λυσω το προβλημα, χωρις να χρειαστει να κανω restore. Στις προσπαθεις μου μεσω του iTunes γινεται το εξης: οταν επιλεγω τη συσκευη απο την αριστερη στηλη και μετα επιλεγω το tαb "Μουσικη", αφου αποεπιλεξω το κουτακι "Συγχρονισμος Μουσικης" προκειμενου να μου βγαλει το μηνυμα "Θα αφαιρεθει ολη η μουσικη απο το iPhone κλπ κλπ...", ξεκινα ο συγχρονισμος. Σε αυτο το σημειο μια ερωτηση:


KΑΘΕ ενεργεια που κανω, το iPhone συγχρονιζει πρωτα και, φυσικα, δημιουργει αντιγραφο. Θα πρεπει να γινεται αυτο;;;; Ακομα και μια φωτογραφια να θελω να περασω (ασε που απο καιρο εχω σταματησει να συγχρονιζω φωτογραφιες απο φακελους), αυτο συγχρονιζει και δημιουργει αντιγραφο. Κοινως, για μια φωτογραφια, περιμενω τοση ωρα.

Συνεχιζω... Αφου συμφωνησω οτι θελω να αφαιρεθει ΟΛΗ η μουσικη, ξεκινα ο γνωστος συγχρονισμος. Και εδω ξεκινα το ΜΕΓΑ προβλημα. Με το που αρχιζει η διαδικασια, ο iMac παγωνει (ω, ναι... PC εποχες!!!). Καμια αποκριση, παθαινει κοκομπλοκο. Ουτε με το mouse, ουτε πληκτρολογιο, ουτε τιποτα. Μονο restart απο το κουμπακι πισω. Μου το εκανε τρεις φορες συνεχομενα. Και ΜΟΝΟ οταν ξεκινα η διαδικασια αυτη.



Δε ξερω τι αλλο να κανω....



σκεφτηκες να κανει install το itunes απο την αρχη; αν δεν θες να χασεις τα στοιχεια τις βιβλιοθηκης σου μπορεις να τα αποθηκευσεις και να τα επαναφερεις αφου τελειωσει η εγκατασταση.

την ερωτηση δεν την καταλαβα. τι εννοεις "αντιγραφο";

Dragonpaul
07-10-2012, 14:38
Eννοω back up.
Το προβλημα εχει λυθει, ως δια μαγειας, μερικως. Τι ενοοω... Καταφερα να σβησω τις λιστες (χωρις να κανω κατι διαφορετικο) και να δημιουργησω δυο νεες που επιθυμουσα. Οκ, ως εδω. Κατι, ομως, γινεται μολις παω επανω στο iPhone. Κατι παθαινει ολο το iTunes. Και τελικα το προβλημα ειναι κοινο. Δες εδω (https://discussions.apple.com/thread/3375848?start=0&tstart=0). Θα βρεις κι αλλες σελιδες αν ψαξεις. Πιο προσφατες...
Και τελος, πως γινεται να κανεις uninstall το iTunes;;;; Aφου δε σε αφηνει το ιδιο το iOs. Σου λεει οτι ειναι μερος του και πως δε μπορεις να το απεγκαταστησεις.

Leon_DiZ
07-10-2012, 14:47
Eννοω back up.
Το προβλημα εχει λυθει, ως δια μαγειας, μερικως. Τι ενοοω... Καταφερα να σβησω τις λιστες (χωρις να κανω κατι διαφορετικο) και να δημιουργησω δυο νεες που επιθυμουσα. Οκ, ως εδω. Κατι, ομως, γινεται μολις παω επανω στο iPhone. Κατι παθαινει ολο το iTunes. Και τελικα το προβλημα ειναι κοινο. Δες εδω (https://discussions.apple.com/thread/3375848?start=0&tstart=0). Θα βρεις κι αλλες σελιδες αν ψαξεις. Πιο προσφατες...
Και τελος, πως γινεται να κανεις uninstall το iTunes;;;; Aφου δε σε αφηνει το ιδιο το iOs. Σου λεει οτι ειναι μερος του και πως δε μπορεις να το απεγκαταστησεις.

lol για το Link που μου δωσες γτ και εγω αυτο ειχα ανοιξει :P
εννουσα να το κανεις uninstall στο mac μπας και εχει "χτυπησει" καπου και σου βγαζει ολα αυτα τα προβληματα.

Dragonpaul
07-10-2012, 14:53
Μα αυτο λέω.... ΔΕ με αφήνει να κάνω uninstall. Μου λέει ότι το iTunes ειναι μέρος του iOS και δε γίνεται. Κάτι σα τις pre install εφαρμογές του iPhone ένα πράμα. Εκτός αν γίνεται κι αλλιώς κι εγώ δε το ξέρω.

Leon_DiZ
07-10-2012, 15:01
Μα αυτο λέω.... ΔΕ με αφήνει να κάνω uninstall. Μου λέει ότι το iTunes ειναι μέρος του iOS και δε γίνεται. Κάτι σα τις pre install εφαρμογές του iPhone ένα πράμα. Εκτός αν γίνεται κι αλλιώς κι εγώ δε το ξέρω.

οχι, εννοω να κανεις Uninstall το iTunes του Mac OS X (http://osxdaily.com/2012/02/06/delete-itunes-mac-os-x/), οχι την εφαρμογη του iPhone

Valkyre
07-10-2012, 16:50
lol Παυλο εισαι Θεος ρε συ! :D

Dragonpaul
07-10-2012, 17:06
Λεωνιδα, πρόσεξε με!!!!! ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ο iMac μου να απεγκαταστησω το iTunes. Τι σχέση εχει το iPhone τώρα;;;;;; Δημήτρη, αυτο κατάλαβες κι εσύ;;;;;

Leon_DiZ
07-10-2012, 17:11
Λεωνιδα, πρόσεξε με!!!!! ΔΕ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ο iMac μου να απεγκαταστησω το iTunes. Τι σχέση εχει το iPhone τώρα;;;;;; Δημήτρη, αυτο κατάλαβες κι εσύ;;;;;


Παυλο το καταλαβα και γι αυτο σου εστειλα το link για το πως γινεται. Απλα στο post σου εσυ μιλας για iOS και με μπερδεψες

Dragonpaul
07-10-2012, 17:17
E, πανω στη βιασυνη μου... Οκ, θα το τσεκαρω αυτο, αλλα θα δω τι μπορω να κανω για να το αποφυγω, γιατι δε θελω να επεμβαινω στο συστημα.
Thnx, παντως!

Valkyre
07-10-2012, 17:46
Χαχα οτι ναναι απιστευτο θρεντ! Παυλο κι εγω για το κινητο καταλαβα!! Οτι ναναι

Dragonpaul
07-10-2012, 17:55
Εγω φταιω που εγαψα iOs στη βιασυνη μου, αλλα, ρε σεις, αφου εξηγω αναλυτικα που ειναι το προβλημα. Λες και θα μπορουσα ποτε να αφαιρεσω κατι απο το iPhone. Οπως και να 'χει... LOLOLOLOLOL!!!!! Γελαω κι εγω τωρα που το διαβαζω.

Valkyre
08-10-2012, 11:03
Ερωτηση σε γνωστες τεχνολογικων θεματων.

Σκεφτομαι την αγορα ενος macbook air καθως ενας φιλος μου, μου το δινει σε πολυ καλη τιμη καθοτι εχει σκοπο να το αλλαξει με macbook pro.

Ειναι η καινουργια παρτιδα macbook air με i5 13.3 ιντσων 128 GB σκληρο και -εδω βρισκεται η ερωτηση μου- 4 GB RAM.

4 GB RAM.

Μου φαινονται πολυ λιγα και δεν ξερω εαν εξασφαλιζεται με 4 GB μνημης RAM το μοντελο για αρκετα χρονια λειτουργιας με "σβελτους" ρυθμους. Ο προβληματισμος μου δημιουργειται απο την στιγμη που ο δικος μου iMac δεν μπορει να τρεξει τα Lion και ακομα και με τα Snow Leopard εχει δειξει σημαδια κουρασης και εχει πεσει η ταχυτητα του αισθητα.

Οποτε θα ηθελα σας παρακαλω καποιος που γνωριζει (λευτερη για εσενα σιγουρα χτυπανε καμπανες εδω) να μου εξηγησει κατα ποσο εχει νοημα η αγορα ενος μηχανηματος με μολις 4GB ραμ και ποσο θα αντεξει στον χρονο.

Ευχαριστω πολυ

DJTaurus
11-10-2012, 20:42
A Message To Eric Schmidt And Android: Put Up Proof Of Profits Or Shut Up
http://techpinions.com/a-message-to-eric-schmidt-and-android-put-up-proof-of-profits-or-shut-up/11189

One Android User's iPhone App Envy
http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2410275,00.asp

Tablets and Disabilities
http://techpinions.com/tablets-and-disabilities/11177

DJTaurus
12-10-2012, 18:42
The iPhone 5 surpasses the Galaxy S III in web traffic volume in just 18 days
Πολύ φλασάρισμα, που χρόνος για σερφάρισμα.... κάνει και ρίμα :P

The iPhone 5 surpasses the Galaxy S III in web traffic volume in just 18 days

http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/10/Chitika-chart-web-traffic-volume-201210-iPhone-5-vs-Galaxy-S-III.jpg

http://www.idownloadblog.com/2012/10/12/chitika-web-traffic-iphone-5-galaxy-s-iii/

Απολαυστικό άρθρο
http://www.thestreet.mobi/story/11586384/1/android-users-dont-know-enough-to-matter.html

Leon_DiZ
15-10-2012, 22:30
http://media.idownloadblog.com/wp-content/uploads/2012/10/iPod-touch-geekbench.png

απλα φανταστειτε τις επιδοσεις του iPad 4!

κριμα που το νεο touch ειναι τοσο κατω ομως..

Valkyre
16-10-2012, 10:21
υπερδιπλασιο σκορ απο το iphone 4s... wow...

Lefteris_X
16-10-2012, 10:41
εμ όταν φτιάχνεις εκ νέου και εντελώς εξ αρχής την δική σου CPU (Α6 - έριξα αηδιαστική μελέτη πάνω στο τσιπ, ότι μπόρεσα και βρήκα το ξεκοκάλισα) σε συνδυασμό με το δικό σου OS, κομμένο και ραμμένο ειδικά για το τσιπ σου...........αυτά είναι τα αποτελέσματα που παίρνεις.

όχι τώρα - πάντα ίσχυε αυτό. (βλέπε Acorn Archimedes, ο πρώτος home υπολογιστής το 1987, που χρησιμοποιούσε ARM cpu. Και σκότωνε σε ταχύτητα ARM+OS....και για την ιστορία και μόνο, ARM = Acorn RISC Machine......άσχετα αν έχει αλλάξει χέρια ιδιοκτησίας τα τελευταία 18 χρόνια, η φιλοσοφία σχεδίασης / αρχιτεκτονικής παραμένει η ίδια. Ε, η Apple πλήρωσε τα κέρατά της σε δικαιώματα για ΟΛΑ τα blueprints - white papers - yellow papers για την αρχιτεκτονική ARM v7.......την μελέτησε......και έφτιαξε ένα ολοκληρωτικά δικό της τσιπ, που καμία σχέση δεν έχει σχεδιαστικά με ότι κυκλοφορεί πέραν του iPhone 5, συμπεριλαμβανομένων και των υπόλοιπων iOS συσκευών)

Valkyre
16-10-2012, 11:00
Διαβαζοντας το ποστ του Λευτερη βρηκα και αυτο εδω:


Apple and Samsung have long had a complicated relationship, with the two companies locked in numerous court battles linked to their competition in the smartphone and tablet marketplaces even as Samsung serves as Apple's largest component supplier. As tensions have continued to ride high between the two companies, there have been signs that Apple has been trying to cut back on its reliance on Samsung for component production.

http://cdn.macrumors.com/article-new/2012/05/apple_samsung_logos.jpg
The Korea Times now takes a look (http://www.koreatimes.co.kr/www/news/tech/2012/10/133_122173.html) at how the relationship between the two companies has evolved from a "love-hate" relationship to a "hate-hate" one. The report highlights Apple's move to cut Samsung out of the chip development process for the new A6 system-on-a-chip found in the iPhone 5, with Samsung simply serving as a foundry to manufacture the chip and no longer contributing its expertise to designing Apple's chips.According to industry sources, Apple has not collaborated with Samsung in the process to develop its A6 microprocessor used in its latest iPhone 5. Samsung has handled the manufacturing of the processors used in previous iPhones and believed to have contributed in their design to some degree.

Apple is still relying on the Korean firm to manufacture its chips but has made it clear it will no longer use its rival's technology, according to a senior Samsung official.

"Samsung's agreement with Apple is limited to manufacturing the A6 processors. Apple did all the design and we are just producing the chips on a foundry basis," he said on the sidelines of a technology fair at KINTEX in Goyang, Gyeonggi Province.
With Apple having recently hired Samsung chip designer Jim Mergard (http://www.macrumors.com/2012/10/11/apple-hires-key-chip-designer-from-samsung/) and reportedly seeking to shift A-series chip production to TSMC (http://www.macrumors.com/2012/10/12/apple-reportedly-tapping-tsmc-for-20-nm-quad-core-chips/), it seems that Apple is seeking to further distance itself from Samsung. It remains to be seen, however, just how cleanly Apple can sever its component relationships with Samsung, as the Korean company's technical and manufacturing expertise in some cases make it difficult to shift to other suppliers.Το Α6 chip του iphone 5 λοιπον, ειναι το πρωτο chip το οποιο κατασκευασε η apple χωρις την "βοηθεια" της Samsung...

μηπως, λεω.... μηπως.... γι αυτο ειναι τοσο χαοτικη η διαφορα (η μεγαλυτερη που εχουμε δει ποτε απο τη ν apple) μεταξυ 4s και 5 και γενικοτερα ο λογος που το 5 σκοτωνει τα παντα αυτην την στιγμη?

Αν ναι, τοτε καλυτερα να ειναι hate-hate η σχεση τους και να ασχολειται με την αναπτυξη των τσιπ η apple oπως εκανε με το 5αρι...

Leon_DiZ
16-10-2012, 11:03
Διαβαζοντας το ποστ του Λευτερη βρηκα και αυτο εδω:

Το Α6 chip του iphone 5 λοιπον, ειναι το πρωτο chip το οποιο κατασκευασε η apple χωρις την "βοηθεια" της Samsung...

μηπως, λεω.... μηπως.... γι αυτο ειναι τοσο χαοτικη η διαφορα (η μεγαλυτερη που εχουμε δει ποτε απο τη ν apple) μεταξυ 4s και 5 και γενικοτερα ο λογος που το 5 σκοτωνει τα παντα αυτην την στιγμη?

Αν ναι, τοτε καλυτερα να ειναι hate-hate η σχεση τους και να ασχολειται με την αναπτυξη των τσιπ η apple oπως εκανε με το 5αρι...

ετσι θα ειναι απο δω και περα.

hate-hate δεν θα πει τπτ.. θα τους γ***σει κανονικοτατα η Apple. αποφευγει στην Samsung σε RAM, ARM + οθονες και την Google την ξεπεταξε στα γρηογορα με τους χαρτες και το YouTube.. φαντασου ποσα λεφτα χανουν.

you don't bite the hands that feeds you. :a045fgf:

djpar
16-10-2012, 11:26
καλα ευτυχως που ξαναμπηκε το youtube γιατι αλλιως...
Και τωρα παω σε offtopic,ωραια τα λες λευτερη με το να φτιαχτει chip απο την ιδια την εταιρια και να τρεχει και os δικο της,στο ps3 ομως που βαλανε δικα τους πραγματα πανω με κατι παπαριτσες spu που πιστευα και εγω οτι θα τα σπανε και τελικα οι devs δεν ασχοληθηκαν περαν λιγων εξαιρεσεων (exclusive) και αυτων τι να το κανεις αν δεν πουλανε οσο επρεπε? Αρα ωραια τα benchmark και ολες οι αλλες βλακειες αλλα ευτυχως που το app store πουλαει και οι devs ασχολουντε αλλιως...θα εβαζες την ταχυτητα στον ποπο οπως βαζουμε ολοι μας το ps3...τουλαχιστον ευτυχως που εκει πλεον τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι ιδια γιατι αλλιως...

Valkyre
16-10-2012, 11:29
^^ Ε προφανως και η apple το ξερει αυτο και ξερει οτι την επεξεργαστικη ισχυ το iphone θα την εκμεταλλευθει καθως ολοι οι devs ειναι στην ουσια αφιερωμενοι στο appstore. Οποτε σαν κινηση ηταν σιγουρα ορθη. Τωρα τι μελει γενεσθαι σε βαθος χρονου κανεις δεν μπορει να ξερει φυσικα, αλλα θεωρω οτι πραττει ορθα πανω σε αυτο.

djpar
16-10-2012, 11:45
μα δεν καταλαβες εγω το ειπα η apple καλα κανει η sony δεν εκανε καλα...ΑΛΛΑ επιτελους το ξαναλεω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το νεο ps4 θα μοιαζει με pc και ετσι τερμα τα παραπονα,στην τελικη εγω θελω να παιξω αδιαφορω αν εχει spu κ cell πλεον

Valkyre
16-10-2012, 11:48
Δεν θεωρω οτι εκανε λαθος ακριβως η Σονυ (οχι οτι ηταν το ιδανικο), αλλα τεσπα ειναι για αλλο θρεντ αυτο.

djpar
16-10-2012, 12:00
μα το είπα off-topic για απάντηση στον Λευτέρη

Lefteris_X
16-10-2012, 12:17
δεν έχει καμία απολύτως σχέση η σχεδιαστική προσέγγιση (αρχιτεκτονική, δίαυλοι, τα πάντα) μεταξύ της Sony / CELL / PS3 και Apple / A6 / iPhone 5.

τελείως άσχετα, τόσο όσο οι φακές με τις στολές αστροναυτών.

για αυτό επιτρέψτε μου, να μην συμμετέχω σε συγκριτική κουβέντα μεταξύ των δύο τεχνολογιών.

αυτό που έχω να καταθέσω, περί A6, είναι οτι ΔΕΝ χρειάζεται ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικός προγραμματισμός για να εκμεταλλευθείς το Α6 τσιπ, όμως για να πάρεις την δύναμή του, έτσι ώστε να φανούν τα "δόντια" του Α6, ουσιαστικά θα πρέπει να προγραμματίσεις διαφορετικά απ' ότι στις υπόλοιπες iOS συσκευές. Άλλα paths, άλλες διαδρομές πρέπει να έχει η ροή δεδομένων μέσα στο τσιπ, άλλη τελείως διευθυνσιοδότηση (memory addressing), γενικότερα όλα είναι...αλλιώς, αν θες να δεις ΟΛΗ την δύναμη.

ο custom προγραμματισμός είναι απαραίτητος, όταν στοχεύεις σε efficiency (δείτε την Microsoft, που "κλείνει" σιγά σιγά τα δικά της συστήματα, όπως οι επερχόμενες ταμπλέτες και τα Win 8, αναγνωρίζοντας πως ο μοναδικός δρόμος που έγραφε στα @@ της τόσα χρόνια εις βάρος των καταναλωτών, είναι το efficiency και το balance μεταξύ πολύ καλής απόδοσης software από το hardware, και όχι το αντίθετο).

επαναλαμβάνω, δεν εμπλέκομαι σε άτοπο συσχετισμό μεταξύ PS3 / A6, εξήγησα το γιατί.


(η πλάκα; το πιο custom μηχάνημα, προβλέπεται να είναι το επόμενο Xbox και όχι το PS4)

(δεύτερη πλάκα και εντελώς offtopic: το Wii U έχει 2 GB RAM. Το 1GB είναι αποκλειστικά για τα παιχνίδια και το άλλο ολόκληρο 1GB είναι αποκλειστικά για το OS και τις εφαρμογές που θα τρέχουν ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ - pause το game, είσοδος στον browser ή συνομιλία skype-στυλ με έναν φίλο, βρίσκω αυτό που θέλω και unpause συνεχίζω να παίζω......αυτά γίνονται μόνο με custom προγραμματισμό).

(παρακαλώ ας μην εστιάσουμε στις 2 τελευταίας παρενθετικές προτάσεις, καθώς τις έγραψα ως τροφή για σκέψη.......αλλά είναι τελείως offtopic)

djpar
16-10-2012, 12:39
αλλα λογια να αγαπιομαστε,εγω μιλησα οτι για να δεις παιχνιδια να τρεχουν καλυτερα σε iphone 5 πρεπει να κατσει να λιωσει καποιος πανω του αν δεν το κανει τοτε θα δεις κατι σαν αναβαθμισμενη εκδοση του καθε παιχνιδιου,τα ιδια ακριβως συμβαινουν και στο ps3 μονο που εκει επειδη η καρτα γραφικων του ps3 δεν παταει αυτη του xbox βλεπουμε τις βλακειες στα διαφορα multiplatform παιχνιδια και επειδη η MS εχει κατσει κ εχει φτιαξει ενα pc style εχει και το full install και αλλα πολλα που στο ps3 δεν ασχολουνται να τα κανουν. Ανετα μπορει να γινει συγκρισει Cell+Spu's με τον Α6 σε αυτο το θεμα που λεω.

Οσο για το Wiiu 2 GB στα ποσα κ τι διαυλους θα εχει το συστημα...2 GB σου βαζω και εγω SDRAM και αν τρεξει φτυσε με... η ποσοτητα δεν κανει την διαφορα

kostasb13
16-10-2012, 13:00
Εγω ο ψιλοασχετος με αυτα να ρωτησω κατι...τι ακριβως σημαινουν αυτα τα benchmarks, τι δειχνουν και αν σχετιζονται αυτα τα scores με την native αναλυση των συσκευων. Γιατι αν ισχυει το δευτερο νομιζω οτι δεν εχει νοημα να γινεται συγκριση με το ipad, 1136x640 δηλ με 2048χ1536...

Lefteris_X
16-10-2012, 13:03
δε νομίζω ότι μιλάς με άνθρωπο που δεν ξέρει τις διαφορές....

αλλά δεν τίμησες αυτό που παρακάλεσα: μην εστιάσετε στις τελευταίες δύο παρενθετικές προτάσεις.

Οπότε τώρα τι; να κάτσουμε να κάνουμε ανάλυση του Wii U; άσε έχουμε άλλον μάστορα που τα εξηγεί όλα στο αντίστοιχο θρεντ. Και δεν μίλησα για τα 2GB ωσάν να είναι σκατούλες τοποθετημένες σε μια πλακέτα, αλλά για την επιλογή αποκλειστικού 1GB για το OS/ apps και ότι ο συνδυασμός game περιβάλλοντος + OS + apps απαιτεί custom προγραμματισμό, μην μου παρερμηνεύεις τις προτάσεις μου ρε συ!

να εστιάσουμε please στον A6; ή τέλος πάντων στα θέματα της Apple......

........αλλά ΧΩΡΙΣ νοοτροπία ποσταρίσματος που ξεκινά flaming βρε συ Πάρη; (ή Πάρι; επειδή το είδα να γράφεται και έτσι)

κατέθεσε αν θέλεις εμπεριστατωμένη άποψη. πληροφορίες, στοιχεία που έχεις αναλύσει - διαβάσει και όχι "τι πιστεύεις" βασισμένο.......στο που; στα "πιστεύω" - εικασίες, που βασίζονται.....που ακριβώς; στην υποκειμενική ερμηνεία; ε, σόρρυ αλλά δεν μπορώ να συμμετέχω σε τεχνολογική κουβέντα, με φιλοσοφική προσέγγιση (δεν θέλω να θίξω, αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να περιγράψω το σκεπτικό σου βρε Πάρη / Πάρι).

τέλος πάντων, να πάμε παρακάτω, καθότι ανούσια τα τελευταία ποστ (μαζί με το παρόν).

djpar
16-10-2012, 13:06
ειναι κατι σαν speedtest στο ιντερνετ, μετραει ποσο γρηγορο ειναι κατι

λευτερη...μα ποια φιλοσοφικη προσεγγιση,εγω ειπα οτι το να βγαλεις κατι που μονο εσυ ξερεις να το χρησιμοποιεις στο τελος θα σε καψει πολλα παραδειγματα αποτυχιας μπορουν να βρεθουν αλλα και επιτυχιας το θεμα ειναι να ξερεις οτι παιζεις 50-50 και θελεις λεφτα για να κερδισεις τους devs αν αυριο μεθαυριο η apple δεν πουλαει ξερεις οτι κανεις δεν θα ασχοληθει με το ios αρα τι να κανεις το Α8-Α10 κτλ Ολα αυτα δεν θελουν αρθα και ψαξιμο,απλη λογικη θελουν η sony το καταλαβε τερμα ο cell και παει για pc style το ιδιο θα συνεχισει να κανει και το xbox.Οσο για το Wiiu παμε ξανα και το ps3 εχει 2 μνημες ξεχωριστης ταχυτητας μια για το συστημα μια για την καρτα γραφικων το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα και τι διαυλο θα εχεις για συνδεση μεταξυ τους αν το ps4 βαλει πανω 32gb ram SD τι θα την κανεις εσυ?

ΥΓ. βεβαια το να εχεις 1 gb ξεχωριστη δεν ξερω αν ειναι καλο μιας και αν δεν χρησιμοποιειται τοτε τι κανεις την αφηνεις να καθετε...εχει καποια συνδεση η μια με την αλλη μνημη μεταξυ τους οπως του ps3?

Leon_DiZ
16-10-2012, 15:17
Εγω ο ψιλοασχετος με αυτα να ρωτησω κατι...τι ακριβως σημαινουν αυτα τα benchmarks, τι δειχνουν και αν σχετιζονται αυτα τα scores με την native αναλυση των συσκευων. Γιατι αν ισχυει το δευτερο νομιζω οτι δεν εχει νοημα να γινεται συγκριση με το ipad, 1136x640 δηλ με 2048χ1536...

Geekbench

Geekbench provides a comprehensive set of benchmarks engineered to quickly and accurately measure processor and memory performance. Designed to make benchmarks easy to run and easy to understand, Geekbench takes the guesswork out of producing robust and reliable benchmark results.



να προσθεσω, για να μην μας πουν και προβατα (εχεμ), οτι το Galaxy S3 ειχε βγαλει 1723.

Lefteris_X
16-10-2012, 15:47
Πάρη σε παρακαλώ άστο, ανά 3 με 5 λέξεις σου, μου ανάβουν σε highlight μορφή τα γράμματα στα μάτια μου, φλασάροντας συνεχώς, ως σημεία εντελώς λανθασμένης λογικής / συσχετισμών / παραλληλισμών, σε όλες σου σχεδόν τις προτάσεις.

ειλικρινά, μόνο με voice θα μπορούσα να σου εξηγήσω και τι εννοούσα, και που έχεις λάθος / και γιατί......αλλά δυστυχώς μέσω κειμένου απλά αδυνατώ (δεν κάνω πλάκα, ούτε αποφεύγω "πλαγίως" / λαμογέ, πραγματικά αδυνατώ να περιγράψω όλα αυτά με κείμενο).


εστιάζοντας στα περί Α6...


πάντως το Α6 επειδή εμφανώς έγινα κατανοητός ελάχιστα, προσφέρει δυνατότητα προγραμματισμού όπως ήδη πραγματοποιείται στα Α4 / Α5 / Α5Χ, αλλά έχει και μια πολύ πιο "βαθιά" γλώσσα προγραμματισμού - επικοινωνίας με τον προγραμματιστή, με πολλά περισσότερα οφέλη.

Αυτή η γλώσσα όμως, δεν είναι custom, προσφέρεται απλόχερα από την ARM (έναντι φυσικά αμοιβής). Έτσι, κανένας προγραμματιστής δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα στην εκμετάλλευση του τσιπ Α6. θα θέλει γρήγορο αποτέλεσμα και πολύ καλή απόδοση; Ο τρόπος που γνώριζε είναι μια χαρά. Θέλει να εκμεταλλευτεί αυτό το "παραπάνω"; Με έναν ελαφρώς διαφοροποιημένο τρόπο προγραμματισμού το κάνει.

Επίσης, οι πωλήσεις της Apple προς το παρόν δείχνουν ότι οι iOS συσκευές εξαπλώνονται - (α)

οι μετρήσεις επίσης δείχνουν ότι οι Apple χρήστες νεοεισερχόμενοι - υπάρχοντες - βετεράνοι, υιοθετούν (αγοράζουν) τα νέα προϊόντα, με πολύ γρήγορους ρυθμούς (β)

τα (α) και (β), δίνουν την δυνατότητα στους devs, να εκμεταλλεύονται ολοένα και πιο πολύ το νέο hardware σε βάθος, διότι πολύ γρήγορα το έχει πολύς κόσμος.

πχ. όταν βγήκε το iPhone 4, το οποίο είχε μεγάλη διαφορά δύναμης σε σχέση με το 3G και 3GS, οι devs το καρα-εκμεταλλεύτηκαν και πολύ γρήγορα μάλιστα, διότι μεγάλα νούμερα χρηστών το αγόρασαν σε σύντομο ("σύντομο" για τα συνήθη μεγέθη της βιομηχανίας) χρονικό διάστημα.

Leon_DiZ
16-10-2012, 15:57
Photos allegedly show native Google Maps app for iOS (http://appleinsider.com/articles/12/10/14/photos-allegedly-show-native-google-maps-app-for-ios)

Leon_DiZ
17-10-2012, 05:28
http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/10/apple-ipad-mini-invite.jpg
Apple's Special Event - October 23

Lefteris_X
17-10-2012, 07:42
iPad mini 7.85", Apple MacBook Pro 13.3 Retina, αυτά τα δύο 100%

και ίσως νέο Apple TV (χωρίς να είναι ιδιαίτερα σίγουρο).

Dragonpaul
17-10-2012, 08:51
Τελικά το iPad mini θα παίζει με χαμηλότερη ανάλυση απο το μεγάλο, ε; Κρίμα... Εχει το ιδανικό μέγεθος για εμένα, αλλα αυτο με την ανάλυση ειναι ένα θέμα.
First world problems...

Valkyre
17-10-2012, 09:20
Αν δεν καταλαβαινω μια φορα καποιες επιλογες οσον αφορα το ipad, μπορειτε να καταλαβετε τι εχω να πω για το ipad mini... αλλα ενταξει δεν θα σας την σπασω! Ειλικρινα ομως δεν μπορω να καταλαβω το νοημα ενος ipad mini με τιποτα.

Lefteris_X
17-10-2012, 09:26
Παύλο, για την διάσταση των 7.85 ιντσών η ανάλυση 1024x768 είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική. Θα το δεις, όταν έρθει στην χώρα μας και θα με πιστέψεις.

Επίσης, 16 ώρες μπαταρίας, πως ακούγονται; Καλές; (λόγω μικρότερης οθόνης, με την "παλιά" ανάλυση των iPad, αλλά με σύγχρονη CPU, κατά πάσα πιθανότητα Α5 ίδιο ή ελαφρώς τροποποιημένο και σύγχρονη μπαταρία).

Το έχω ξαναπεί πολλάκις: το iPad mini στοχεύει σε σχολεία, μαθητές, παιδιά μικρής ηλικίας (κάτω των 12-13 ετών) και ΚΥΡΙΩΣ δεσποινίδες και γυναίκες (κατάλληλο μέγεθος για γυναικείες τσάντες). Believe me!


ΥΓ: Και φυσικά η τιμή του στα 250 δολάρια, ενισχύει το γεγονός ότι προορίζεται για τα παραπάνω target group. (οι γυναίκες αν δεν είναι techno freak, δεν σκάνε πολλά λεφτά για τεχνολογία. Δεν εννοώ ο μπαμπάς τους, σαν τα παρτσοκούδουνα χαζά κοριτσάκια της Αθήνας.....αλλά για αυτόνομες νεαρές ή όχι γυναίκες. Όσο αφορά τις μικρές ηλικίες, επιτέλους ο μπαμπάς, μπορεί να ΜΗΝ μοιράζεται το δικό του και ακριβότερο iPad, με τα παιδιά του. Τους αγοράζει το iPad mini και ξενοιάζει.)

ΥΓ2: Δημήτρη, όσο και αν υποστηρίζω iPad και εν γένει το κύμα των ταμπλετών, ειδικά για εμένα μου φαίνονται παντελώς άχρηστες συσκευές. Ίσως γιατί είμαι δεινόσαυρος στη τεχνολογία; Ίσως γιατί πληκτρολογώ γύρω στις 60-70 λέξεις το λεπτό; Ίσως γιατί γνωρίζω πάνω από 20 shortcuts στο πληκτρολόγιο του Mac και τον δουλεύω με συνδυασμό mouse+trackpad+keyboard ταχύτητα; Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και όλα μαζί, πάντως όπως και να έχει, όποτε πιάνω στα χέρια μου το iPad 2 της μητέρας μου στα χέρια, πραγματικά μετά από 10 λεπτά, το παρατάω και επιστρέφω στον Μακ μου.

Dragonpaul
17-10-2012, 10:09
Αν δεν καταλαβαινω μια φορα καποιες επιλογες οσον αφορα το ipad, μπορειτε να καταλαβετε τι εχω να πω για το ipad mini... αλλα ενταξει δεν θα σας την σπασω! Ειλικρινα ομως δεν μπορω να καταλαβω το νοημα ενος ipad mini με τιποτα.
Δημήτρη, όταν θα μιλήσουμε θα μπορέσω να σου εξηγήσω τη διάφορα που εχει για εμένα. Το προπερασμενο ΣΚ ασχολήθηκα εκτενώς με το Nexus του αδερφού μου και μπορω να πω ότι είμαι πλήρως γοητευμενος.

Το έχω ξαναπεί πολλάκις: το iPad mini στοχεύει σε σχολεία, μαθητές, παιδιά μικρής ηλικίας (κάτω των 12-13 ετών) και ΚΥΡΙΩΣ δεσποινίδες και γυναίκες (κατάλληλο μέγεθος για γυναικείες τσάντες). Believe me!


ΥΓ: Και φυσικά η τιμή του στα 250 δολάρια, ενισχύει το γεγονός ότι προορίζεται για τα παραπάνω target group. (οι γυναίκες αν δεν είναι techno freak, δεν σκάνε πολλά λεφτά για τεχνολογία. Δεν εννοώ ο μπαμπάς τους, σαν τα παρτσοκούδουνα χαζά κοριτσάκια της Αθήνας.....αλλά για αυτόνομες νεαρές ή όχι γυναίκες. Όσο αφορά τις μικρές ηλικίες, επιτέλους ο μπαμπάς, μπορεί να ΜΗΝ μοιράζεται το δικό του και ακριβότερο iPad, με τα παιδιά του. Τους αγοράζει το iPad mini και ξενοιάζει.)
Δηλαδή, θες να μου πεις τωρα, ότι τα μυρια tablets που κυκλοφορούν και ειναι μικρότερα σε ιντσες απο το iPad, απευθύνονται σε άλλες εντελώς κατηγορίες. Δεν εχει σημασία η χρήση για την οποία το προοριζει κανεις, ούτε το ότι το iPad ειναι εντελώς άβολο για χρήση με το ένα χέρι, ενώ η εργονομία του Nexus, πχ, απλά δεν παίζεται.
Και τέλος... Βλέπεις ότι ένα άτομο λέει ότι θέλει το iPad mini λόγω μεγέθους και εσυ στο αμέσως επόμενο post γράφεις ότι επειδή ειναι μικρό ειναι για δεσποινιδες και κυρίες. Τι να σου πω... Οκ, με κατάλαβες. Το θέλω για τη βραδινή μου δουλειά, επειδη χωράει μουρλια στο τσαντακι με τα διαμαντακια που έχω.

Lefteris_X
17-10-2012, 10:59
όχι βρε μπούφο (χαιδευτικά μην παρεξηγηθώ) ! Δεν με κατάλαβες / ερμήνευσες!

δεν υποννοώ ότι όποιος θα το πάρει είναι κορίτσι, παιδί ή γυναίκα (ή gay) αυστηρά, καμία σχέση!

απλά θεωρώ ότι αυτό είναι το πρωταρχικό (πλην των gay) target group της Apple, that's all. Ε, και το ότι αυτό είναι το target group, δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται σε κάποιον εκτός αυτού του tgroup να το αγοράσει! Τώρα το τι θεωρώ εγώ και τι όχι, ας μην κολλάμε σε εμένα, yes? έτσι κι αλλιώς θεωρώ = θεωρία = δεν είναι απόδειξη, γιατί πολύ απλά δεν έχω αποδείξεις (που δηλαδή και να είχα, δεν θα τις παρέθετα σε ένα φόρουμ για να είμαι ειλικρινής).

και δεν αναφέρομαι ΚΑΘΟΛΟΥ στο τι κάνουν οι άλλες ταμπλέτες, οι οποίες για εμένα είναι σα να μην υπάρχουν. Βασικά υπάρχουν ως case studies, για να μελετώ το "πως" και "γιατί" αποτυγχάνουν.....ή αν θες έχουν μερική επιτυχία.

Dragonpaul
17-10-2012, 11:18
Κοιτα... Ναι, δε φημίζομαι για την εξυπνάδα μου, αλλα εδω αυτο δεν εχει σημασία, γιατι κατάλαβα πολυ καλα τι λες!!!! Και σε καμία περίπτωση δεν ενστερνιζομαι το ότι το iPad mini εχει πελάτες-στόχους κοριτσακια, παιδάκια, ή γατάκια με ανθρώπινο IQ. Εχει στόχο άτομα που δε τα βολεύει το θηριωδες, κατ' εμε, μέγεθος το κανονικού iPad. Οχι ότι θα με χάλαγε να το είχα, αλλα προτιμώ κάτι πιο μαζεμενο. Simple as that και αλλάζουμε θέμα.

Lefteris_X
17-10-2012, 11:39
μα καλά με ειρωνεύεσαι το φελέκι μου ΜΕΣΑ;

αφού σου λέω, μπορεί να το πάρει ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.

εγώ (με κεφαλαία ΕΓΩ) θεωρώ πως το target group είναι αυτό που είπα παραπάνω.

Τώρα αν δεν καταλαβαίνεις ότι ο όρος "target group" δεν είναι περιοριστικός = δεν απαγορεύει σε κάποιον εκτός αυτού, να προβεί σε αγορά, τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά, τι άλλο να κάνω;

αυτό είναι simple as that και τώρα, μπορούμε να πάμε σε όποιο θέμα θες / θέτε.

(μήπως να σταματήσω να ποστάρω για μερικές ώρες γιατί άθελά μου προκαλώ flaming προφανώς - εμφανώς; πως αλλιώς να βοηθήσω την κατάσταση; :P)

Dragonpaul
17-10-2012, 12:21
Λευτέρη, άκου λίγο...
Πέρα απο τη βασική διαφωνία μας στο συγκεκριμένο, το post που έκανες ΑΚΡΙΒΩΣ κάτω απ το δικό μου, δείχνει, αν μη τι αλλο, έλλειψη τακτ. Αναφέρω εγώ το μέγεθος και απο κάτω γράφεις ο,τι γράφεις. Και γνωρίζω τι ειναι το "target group" σαν όρος και πως, φυσικά, όποιος θέλει μπορεί να το αγοράσει. Οπως οποιος άντρας θέλει μπορει να αγοράσει ένα διχτυωτο καλσον, σετακι με γουνινη τσάντα. Αλλο ειναι όμως το target group. Αυτο...
Λοιπόν... To lighten things up.... Επειδη πραγματικά με ενδιαφέρει μια ταμπλέτα και δη μια της Apple, ποια πιστεύεις ότι θα ειναι η τιμή του iPad mini με τα προβλεπόμενα ελληνικά καπέλα κλπ κλπ;;;;

Lefteris_X
17-10-2012, 12:46
α, τώρα κατάλαβα πως το εξέλαβες, και πίστεψέ με ότι αυτό που έγινε μεταξύ μας (both sides affected) είναι λόγω του γνωστού Δάιμονα του Τυπογραφείου.

Δεν υπήρξε ούτε σταγόνα, έμμεσης επίκρισης / κατάκρισης ή χλευασμού προς την σεξουαλική προτίμηση ενός αγοραστή iPad. Προφανώς ο Δαίμων, έκανε τα μαγικά του και δεν εξέφρασα ορθά αυτό που είχα στο μυαλό μου.

Προχωρώντας στην ερώτησή σου, υπολόγιζε κανά 50άρακι επάνω στην χειρότερη περίπτωση σε σχέση με τις άλλες χώρες της Ευρώπης.

Δηλαδή αν ανακοινωθεί το iPad mini στα 250 δολάρια (το μικρότερο σε GB και δεν ξέρω αν θα υπάρχει διαχωρισμός Wi-Fi only και 3G/Wi-Fi), Ευρώπη θα είναι (μέσες άκρες ε; ) στα 250 ευρώ και Ελλαδιστάν, 289 ευρώ έως και 310 ευρώ...

τώρα μην πέσετε να με φάτε (λολ) αν δεν είναι έτσι, προσπαθώ να φανταστώ το χειρότερο οικονομικά σενάριο. Αν κατ' ελπίδα, κοστολογηθεί λιγότερο (πχ. 269 ευρώ), ακόμα καλύτερα, για όποιον έχει προετοιμαστεί οικονομικά για το χειρότερο σενάριο.

Valkyre
17-10-2012, 13:06
Xωρις να ειμαι γνωστης, αλλα τα νουμερα αυτα μου ακουγονται αρκετα χαμηλα για τις πρακτικες της Apple Λευτερη. Μονο 300 ευρω? τα ipad δεν ξεκινανε απο 500αρα? Λες να ειναι τοσο χαμηλα?

Dragonpaul
17-10-2012, 13:07
Εμένα με πείραξε ο τρόπος που ποσταρες αμέσως μετα απο το δικό μου ποστ. Οχι η κατηγοριοποιηση τοσο που αυτο ειναι αλλη συζητηση, γενικοτερη. Δε με νοιάζει αν αυτός που αγοράζει το iPad mini ειναι αντρακλας, gay, bi, ή ο,τι θέλει. Εγώ θα το έπαιρνα απλά επειδη με εξυπηρετεί.
Ξέρεις ότι εμπιστεύομαι αυτα που γράφεις και πιστεύω πως έτσι θα γίνει με τις τιμές. Το δεύτερο φλέγον, για εμένα, θέμα, ειναι αν θα υπάρχει cellular έκδοση (δε ξέρω αν το λέω καλα...). Δε θέλω να εξαρτάται απο Wi-Fi, αφού το θέλω για ταξίδια. Αυτο, φαντάζομαι, δε το ξέρεις όμως, οπότε περιμένουμε ανακοινώσεις.

Lefteris_X
17-10-2012, 13:13
οι τιμές αυτές είναι "χαμηλές" για 2 λόγους:

α) δεν γίνεται να είναι κοντά στην πρώτη τιμή του "μεγάλου" iPad που είναι στα 499 δολάρια.

β) για να είναι ανταγωνιστικό σε σχέση με τον ανταγωνισμό (Kindle - οι άλλες ταμπλέτες δεν έχουν μετρήσιμα / άξια νούμερα, ακόμα και το Nexus έχει χάλια πωλήσεις).

Μην σας φαίνονται οι τιμές χαμηλές, γιατί δεν είναι.

Χαμηλή τιμή θα ήταν ας πούμε στα 199 δολάρια.

Ε, λόγω ποιότητας κατασκευής και hyper-ιάς που μαστίζει τους οπαδούς της Apple, θα φάμε στο κεφάλι ένα 250-300ευρω και θα είμαστε μια χαρά. (να μην πετάξω και την μικρούλα πικρίλα μου; :P)

Valkyre
17-10-2012, 13:15
Kαταλαβα με καλυψες πληρως, ισως και αυτο να ειναι το στοιχημα της εταιρειας... να κανει εμενα που δεν ειμαι ιδιαιτερος φαν του ipad να πω για το μινι - ipad "χμμμ δελεαστικη τιμη" (στην ουσια δεν ειναι δελεαστικη αλλα λεμε τωρα με βαση τις πρακτικες apple).

Dragonpaul
17-10-2012, 13:23
Δημήτρη, δε ξέρω αν έχεις ασχοληθεί καθόλου με ταμπλετα, όμως ειναι άλλη εμπειρία. Τι να πω... Εμένα μου "στρώνει" πολυ καλα σα φιλοσοφία. Ξέρω τις ενστάσεις σου, τις καταλαβαίνω, ωστόσο... ;)

DJTaurus
17-10-2012, 13:47
Το ipad mini θα είναι ιδανικό γι αυτούς που το χρησιμοποιούν συνεχώς σε εξωτερικές δουλειές και δεν βολεύονται με το βάρος/διαστάσεις του μεγάλου. Επίσης θα διευκολύνει τους "βιβλιόφιλους" μιας και το μεγάλο μετά απο λίγο κουράζει. Τελος θα βοηθήσει και την Apple να διεισδύσει πιο βαθιά, αυξάνοντας το μερίδιο της στην Κίνα όπου τα tabletoφωνα (galaxy note etc) και τα 7αρια tablet κυριαρχούν. Για να δούμε μπας και του βάλουν τον A6 μιας και έχει μικρότερο κόστος παραγωγής σε σχέση με τον A5. Θέλω να "ονειρεύομαι" ότι θα κοστίζει κάτω από 349 ευρώ... ίδωμεν.

Το iPhone 5 αναφαίρετε στο σύστημα της cosmote οτι θα έρθει σε λίγα κομμάτια αρχές Νοεμβρίου & στα +50 ευρώ σε σχέση με το 4S. Τιμές Ιταλίας δλδ.

Dragonpaul
17-10-2012, 13:57
Το ipad mini θα είναι ιδανικό γι αυτούς που το χρησιμοποιούν συνεχώς σε εξωτερικές δουλειές και δεν βολεύονται με το βάρος/διαστάσεις του μεγάλου. Επίσης θα διευκολύνει τους "βιβλιόφιλους" μιας και το μεγάλο μετά απο λίγο κουράζει.

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!! Και που να δεις πόσο βολεύει αν διαβάζεις κόμικς οπως εγώ. Απλά το μεγάλο δεν εξυπηρετεί!!!!!!

DJTaurus
17-10-2012, 14:15
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!! Και που να δεις πόσο βολεύει αν διαβάζεις κόμικς οπως εγώ. Απλά το μεγάλο δεν εξυπηρετεί!!!!!!

Το 3 πέραν της οθόνης ήταν μεγάλη απογοήτευση. Η πιο σοφή κίνηση όσων είχαν το iPad 2 ήταν να παραμείνουν με αυτό. Δεν ξέρω αν βιάστηκε η Apple (κάτι που θα αποδειχτεί αν επαληθευτούν οι φήμες περί φρεσκαρίσματος του 3) ή αν δεν υπήρχε τεχνολογία για κάτι καλύτερο αλλά το μεγαλύτερο βάρος/πάχος και η αυξημένη θερμότητα έκανε ακόμα πιο δύσκολη την συμβίωση με το 10αρι. Το iPad 4 θα είναι η συσκευή που θα τις ταιριάζει απόλυτα το "shut up and take my money". Για σερφάρισμα και ταινίες το 10αρι έχει προβάδισμα.

Valkyre
17-10-2012, 14:16
Επιτρεψτε μου εδω παιδια να κανω εγω λιγακι τον δικηγορο του διαβολου...

Εγω θυμαμαι να αναφερεται ο κοσμος οτι το ipad ειναι το ιδανικο μηχανημα για ebooks, surfing, να το κουβαλας παντου κλπ κλπ.

Τωρα λετε οτι τελικα παραηταν μεγαλο και το ιpad mini δειχνει ιδανικο για αυτους που θελουν να διαβαζουν βιβλια και να το κουβαλανε ακομα πιο ευκολα.

Οκ να το δεχτω.

Πειτε μου ομως τωρα, με τα νεα δεδομενα του μini ipad.... το μεγαλο ipad... τι στο καλο κανει που το ξεχωριζει τοσο ωστε να πεις "ναι αλλα το μεγαλο ipad σε σχεση με το ipad mini...."??

Γιατι παιδια να τα βαλουμε λιγο σε ταξη τα πραγματα γιατι νομιζω οτι αρχιζουμε και πλησιαζουμε επικυνδινα την υπερβολη:

Συμφωνα λοιπον με τα λεγομενα/γραφομενα και τις εμπειριες καποιου:

α) χρειαζεσαι ενα iphone γιατι ειναι τηλεφωνο κανει τα παντα και το κουβαλας παντου ΑΛΛΑ

β) χρειαζεσαι ενα ipad για να βλεπεις ταινιες, να κανεις οτι κανει το ιphone kαι να εχεις μεγαλυτερη οθονη που αλλαζει την εμπειρια. ΑΛΛΑ

γ) αν θες να διαβαζεις βιβλια και κομικς και να το κουβαλας πιο ευκολα απο το ipad, τοτε πρεπει να παρεις και ενα ipad mini.

Μονο εγω βλεπω οτι ολο αυτο αγγιζει λιγο τα ορια του παραλογου?? Δηλαδη το επομενο βημα ειναι να βγαλουμε το mega-ipad διοτι οπως και να το κανεις ειναι αλλη φαση να βλεπεις ταινια σε 21 ιντσων οθονη tablet?

Δεν ξερω ρε παιδια δεν μπορω να συμβαδισω με αυτην την λογικη.

DJTaurus
17-10-2012, 14:25
Valkyre έχω φίλο μου που η κοπέλα του κουβαλάει το ipad στην καθημερινότητα/δουλειά της. Ε αυτή χρειάζεται το mini. Εγώ που το δουλεύω από σπίτι σε σπίτι, σε διακοπές κτλ σαφώς και δεν μου χρειάζεται το mini γιαυτό και περιμένω πως και πως το πιο λεπτό/ελαφρύ iPad 4. Δεν βλέπω καμία υπερβολή στις διαφορετικές ανάγκες του καθενός. Επίσης ποιος δεν θα ήθελε ένα ακόμα φθηνό εισιτήριο στον κόσμο της Apple (π.χ. mac mini)?... και αυτοί market share είναι που δημιουργείται/καθορίζεται από την τιμή ενός προϊόντος.

Dragonpaul
17-10-2012, 14:26
Οταν θα πάω σπιτι Δημήτρη, θα προσπαθησω να σου εξηγήσω τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ λογική επάνω στο iPad γενικότερα.

Leon_DiZ
17-10-2012, 14:33
συμφωνω με αυτα που λεει ο λευτερης πανω κατω εκτος απο την τιμη. δεν λεω οτι δεν μπορει να το κανει η Apple αλλα δεν δυμβαδιζει ΚΑΘΟΛΟΥ με τα υπολοιπα προιοντα της

^Val η Apple αν μπορουσε θα το αφηνε στις 10 ιντσες. απο το να αρχισει να χανεις πελατες ομως σου δινει και ενα 7αρι. η φημες λενε οτι ο λογος υπαρξης ειναι καθαρα το να χτυπησει το Kindle και μια αγορα οπου η καταναλωση περιεχομενου και οχι η τεχνολογικη ανωτεροτητα ερχεται σε πρωτη μοιρα.

αλλα παιδια το βασικο iPod Touch (32GB) ξεκιναει στα $299! θα βγαλει iPad (εστω με 16GB) που θα ειναι φτηνοτερο απο το touch?

Valkyre
17-10-2012, 14:37
καταλαβα τι λετε και καταλαβαινω οτι παει να χτυπησει μια νεα κατηγορια.

Αλλα ρε παιδια το μεγεθος παιζει πια ΤΟΣΟ μεγαλο ρολο ωστε καποιος που εχει ipad να παει να παρει ipad mini? DJTaurus η κοπελα του φιλου σου θα παει να παρει το ipad mini επειδη την βολευει καλυτερα το μικροτερο μεγεθος. Συμφωνοι, πολυ ωραια δεν εχω ενσταση εδω. Απλα μια ερωτηση/προβληματισμο:

το ipad.... τι θα το κανει? Υπαρχει περιπτωση να της φανει χρησιμο? ειναι αυτες οι 3 ιντσες τοσο καθοριστικες στην περιπτωση της ωστε να υπαρχει νοημα να ειναι κατοχος Ιpad και ipad mini? Εν κατακλειδι αλλαζει τοσο πολυ η εμπειρια απο τις 3 αυτες ιντσες ωστε να πεις, "πρεπει να εχω και τα 2"?

Εκει ειναι που εγω απλα δεν μπορω να εκλογικευσω μια τετοια επιλογη.

DJTaurus
17-10-2012, 14:52
το ipad.... τι θα το κανει? Υπαρχει περιπτωση να της φανει χρησιμο? ειναι αυτες οι 3 ιντσες τοσο καθοριστικες στην περιπτωση της ωστε να υπαρχει νοημα να ειναι κατοχος Ιpad και ipad mini? Εν κατακλειδι αλλαζει τοσο πολυ η εμπειρια απο τις 3 αυτες ιντσες ωστε να πεις, "πρεπει να εχω και τα 2"?


Κάτσε εννοείς να υπάρχει σε ένα σπίτι και το iPad και το iPad mini...αυτή την "υπερβολή"?... πήγαινε στα public να δείς το 8αρι tablet της Motorola. Αλλο το form factor. Γιαυτούς που κυρίως διαβάζουν/σερφάρουν είναι must το 7αρι σε θέμα one handed jobs :p. Ορθά προέβλεψε ο Λευτέρης οτι θα είναι τέλειο για τις γυναίκες. Φαίνεται υπερβολικό να υπάρχου και τα 2 σε ένα σπίτι αλλά όταν το δικό μου 10αρι δεν παίρνει ανάσα καθημερινά (γιατί το δουλεύουν όλοι στο σπίτι) ίσως και να χρειάζομαι 3 iPad. Μπές στο macrumors να διαβάσεις πόσοι χρήστες γράφουν ότι θα το πάρουν δώρο στις γυναίκες και τα παιδιά τους.

Valkyre
17-10-2012, 15:05
Ε εκει ειναι που εγω οπως ειπα καπου το χανω. Θα μπορουσα για παραδειγμα να φανταστω τον εαυτο μου με ενα ipad mini. Αλλα να εχω ΚΑΙ ipad ταυτοχρονα το θεωρω ακραιο.

But that's just me!

Dragonpaul
17-10-2012, 15:11
Να τα έχεις ΚΑΙ τα δυο, ειναι εντελώς υπερβολή και δε το συζητώ!!!!!! Δε ξέρω αν έδωσα την αίσθηση ότι είμαι υπέρ τέτοιας άποψης... Είμαι, απλά, υπέρ της ταμπλετας. :)

Valkyre
17-10-2012, 15:17
Παντως πλακα πλακα ενιωσε απειλη η apple απο το Kindl? Θελω να πω υπηρχε μεριδα κοινου που προτιμουσε το Knidl απο ενα ipad lογω του μεγεθους και μονο?

kostasb13
17-10-2012, 15:18
Apple's Phil Schiller Comments On iPod Touch 5G Lacking Ambient Light Sensor


Yesterday, ModMyi shared that the iPod touch 5G was lacking the ambient light sensor used to adjust screen brightness automatically depending on lighting conditions surrounding the user. It was an issue for some because it would require the user to adjust the brightness manually in dynamic lighting environments that could make the screen harder to see, which would quickly become cumbersome for the user.

One Apple device user has fired off an E-mail to the Apple SVP, Phil Schiller, to attempt to get some answers regarding the issue. As history repeats itself, Phil Schiller once again (he also responded to the iPhone 5 scuffing issues) responds with an answer regarding an issue with Apple’s devices:

Originally Posted by Phil Schiller
"Thank you for purchasing a new iPod touch. It is a remarkable device!
The 5th generation iPod touch does not have a built-in automatic light sensor (it’s just too thin!)"

Phil
It seems like quite a lackadaisical response for a rather important piece of hardware and it seems odd that Apple would sacrifice the light sensor for thinness. Perhaps it’s one of those classic Apple instances of removing a useful feature for what they view as the future. It's possible that Apple's engineering team might try to work to bring the ambient light sensor back to future generation iPod touch models because of the complaints, although it's not looking to be likely.

For now, we can only hope for an iOS 6 jailbreak to surface for all of Apple’s new devices soon and at least allow users to adjust their screen brightness much more easily without needing to open the Settings application each time. Tweaks like SBSettings, Brightness Switcher, and IntelliScreenX will at least make the brightness slider easier to access and reduce the amount of work users have to put out for such a simple task.

http://modmyi.com/content/9025-apple-s-phil-schiller-comments-ipod-touch-5g-lacking-ambient-light-censor.html

Dragonpaul
17-10-2012, 18:51
Οταν θα πάω σπιτι Δημήτρη, θα προσπαθησω να σου εξηγήσω τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ λογική επάνω στο iPad γενικότερα.
Λοιπον... Να πω δυο πραγματα σχετικα με τις ταμπλετες και συγκεκριμενα το iPad που εδω και καιρο ορεγομαι.
Καταρχην, δε σας κρυβω οτι στην αρχη τα εβλεπα με μισο ματι, αλλα ουδεποτε αφοριστικα. Μετα, αυτο που ειχα να κανω, ηταν να παρατηρησω τις κινησεις μου στην καθημερινοτητα μου, σε σχεση παντα με μια τετοια συσκευη.
Ξεκινωντας, να πω οτι χρησιμοποιω το iPhone για να μπαινω στο internet ΠΟΛΥ!!!! Nα φανταστειτε, το προγραμμα μου μεχρι προτινως ειχε 750mb internet και τους τελευταιους μηνες το καταλωνα ολο!!!!! Ο τελευταιος λογαριασμος ηρθε 100 ευρω!!!!!! Αρα, ενα το κρατουμενο: internet στο δρομο/δουλεια.

Συνεχιζω... Internet στο σπιτι. Οκ, εδω μιλαμε για Wi-Fi, ομως πολλες φορες με κουραζει το να ειμαι καρφωμενος σε μια καρεκλα γραφειου και να σερφαρω. Και εδω αναλαμβανει χρεη το iPhone. Καθομαι στο μπαλκονι να παρω λιγο αερα;;; Το εχω διπλα μου και οταν θελησω μπαινω. Επισης, μπορει να παιξω κανα παιχνιδακι. Κι αν εχω παιξει παιχνιδια στο ερμο το iPhone...!!!!!! To εχω ρημαξει!!!!!! Δε θελετε να μπω σε λεπτομερειες και να μιλησω για το.... θρονο!!!!!! Ναι... και εκει!!!!!

Ταξιδια: πλεον, ο αδερφος μου ζει εκτος Αθηνας και τον επισκεπτομαι πολυ συχνα. Κανω συχνοτατα ταξιδια με το ΚΤΕΛ λοιπον, διαρκειας 4 ωρων. Ε, και εκει το iPhone... Παιχνιδια και internet. ΟΧΙ ταινιες... Πολυ μικρη η οθονη του. Δεν ειναι πιο βολικη μια ταμπλετα;;;; Σαφως και ειναι!!!!! Και για να απαντησω, Δημητρη, στην ερωτηση σου, το συγκεκριμενο μεγεθος οθονης -του iPad mini δλδ- μου φτανει για ταινιες. Δε θελω μεγαλυτερο...

Γενικα, για να μη το ζαλιζω αλλο, μια ταμπλετα 7 ιντσων περιπου ειναι ο,τι πρεπει. Ο αδερφος μου, οπως ειπα σε αλλο post, εχει παρει το nexus και το μεγεθος του ειναι πολυ βολικο. Με ενα χερι ολα. Εχω δουλεψει και με iPad. Μια χαρα ειναι κι αυτο, αλλα πιο αβολο, λογω μεγεθους. Για εμενα οι ταμπλετες εχουν αντικαταστησει σε μεγαλο βαθμο τους συμβατικους υπολογιστες και απ' ο,τι βλεπω πανε να το κανουν εξ' ολοκληρου. Εδω με το κινητο σου κανεις τα παντα.
Ετσι βλεπω εγω το θεμα ταμπλετας και θελω να αποκτησω μια. Δε θελω αντιπαραθεσεις με κανεναν, ουτε δευτερολογω σε καποιο ποστ. Ειναι καθαρα η γνωμη μου για το συγκεκριμενο gadget και εκτος απο το να μου πειτε οτι χρειαζομαι επειγοντως απεξαρτηση απο το internet, ακουω ο,τι αλλο θελετε σε ηρεμους τονους.

DJTaurus
18-10-2012, 10:56
Τσάμπα πράμα όποιος προλάβει :P
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0700921&catid=100800

Valkyre
18-10-2012, 11:17
Λοιπον... Να πω δυο πραγματα σχετικα με τις ταμπλετες και συγκεκριμενα το iPad που εδω και καιρο ορεγομαι.
Καταρχην, δε σας κρυβω οτι στην αρχη τα εβλεπα με μισο ματι, αλλα ουδεποτε αφοριστικα. Μετα, αυτο που ειχα να κανω, ηταν να παρατηρησω τις κινησεις μου στην καθημερινοτητα μου, σε σχεση παντα με μια τετοια συσκευη.
Ξεκινωντας, να πω οτι χρησιμοποιω το iPhone για να μπαινω στο internet ΠΟΛΥ!!!! Nα φανταστειτε, το προγραμμα μου μεχρι προτινως ειχε 750mb internet και τους τελευταιους μηνες το καταλωνα ολο!!!!! Ο τελευταιος λογαριασμος ηρθε 100 ευρω!!!!!! Αρα, ενα το κρατουμενο: internet στο δρομο/δουλεια.

Συνεχιζω... Internet στο σπιτι. Οκ, εδω μιλαμε για Wi-Fi, ομως πολλες φορες με κουραζει το να ειμαι καρφωμενος σε μια καρεκλα γραφειου και να σερφαρω. Και εδω αναλαμβανει χρεη το iPhone. Καθομαι στο μπαλκονι να παρω λιγο αερα;;; Το εχω διπλα μου και οταν θελησω μπαινω. Επισης, μπορει να παιξω κανα παιχνιδακι. Κι αν εχω παιξει παιχνιδια στο ερμο το iPhone...!!!!!! To εχω ρημαξει!!!!!! Δε θελετε να μπω σε λεπτομερειες και να μιλησω για το.... θρονο!!!!!! Ναι... και εκει!!!!!

Ταξιδια: πλεον, ο αδερφος μου ζει εκτος Αθηνας και τον επισκεπτομαι πολυ συχνα. Κανω συχνοτατα ταξιδια με το ΚΤΕΛ λοιπον, διαρκειας 4 ωρων. Ε, και εκει το iPhone... Παιχνιδια και internet. ΟΧΙ ταινιες... Πολυ μικρη η οθονη του. Δεν ειναι πιο βολικη μια ταμπλετα;;;; Σαφως και ειναι!!!!! Και για να απαντησω, Δημητρη, στην ερωτηση σου, το συγκεκριμενο μεγεθος οθονης -του iPad mini δλδ- μου φτανει για ταινιες. Δε θελω μεγαλυτερο...

Γενικα, για να μη το ζαλιζω αλλο, μια ταμπλετα 7 ιντσων περιπου ειναι ο,τι πρεπει. Ο αδερφος μου, οπως ειπα σε αλλο post, εχει παρει το nexus και το μεγεθος του ειναι πολυ βολικο. Με ενα χερι ολα. Εχω δουλεψει και με iPad. Μια χαρα ειναι κι αυτο, αλλα πιο αβολο, λογω μεγεθους. Για εμενα οι ταμπλετες εχουν αντικαταστησει σε μεγαλο βαθμο τους συμβατικους υπολογιστες και απ' ο,τι βλεπω πανε να το κανουν εξ' ολοκληρου. Εδω με το κινητο σου κανεις τα παντα.
Ετσι βλεπω εγω το θεμα ταμπλετας και θελω να αποκτησω μια. Δε θελω αντιπαραθεσεις με κανεναν, ουτε δευτερολογω σε καποιο ποστ. Ειναι καθαρα η γνωμη μου για το συγκεκριμενο gadget και εκτος απο το να μου πειτε οτι χρειαζομαι επειγοντως απεξαρτηση απο το internet, ακουω ο,τι αλλο θελετε σε ηρεμους τονους.

Παυλο σε καταλαβαινω απολυτα, κι εγω το ιphone το λιωνω καθε μερα. Ειτε ειμαι σπιτι ειτε εξω το λιωνω του πινω το αιμα δεν το αφηνω σε ησυχια.

Υπαρχουν φορες ναι, που με εκνευριζει η μικρη οθονη και θελω να βλεπω πολυ περισσοτερα, να εχω δηλαδη μια εμπειρια τυπου ταμπλετας. Αλλα αφενος ειναι λιγες οι στιγμες αυτες, αφετερου οπως ειπα δεν ειμαι ο ανθρωπος που κυκλοφορει με τσαντα, σακιδιο κλπ και δεν μου αρεσει να κουβαλαω πολλα πραγματα μαζι, ποσο μαλλον ταμπλετες και κινητα κλπ κλπ

Επειδη ομως με εχει και εμενα απασχολησει το θεμα μιας αλλης συσκευης φορητης γιατι τωρα που φτιαχνω το δικο μου σπιτι ο υπολογιστης θα ειναι σε αλλο σημειο απο το καθιστικο και εκει που θα χαβαλεδιαζω, σκεφτομαι σοβαρα να εχω μια ακομα συσκευη φορητη που θα την εχω στο σαλονι για να μπορω να σερφαρω κατι που θελω και να κανω και την δουλεια μου χωρις να αλλαζω δωματια ή να χρησιμοποιω το τηλεφωνο.

Ομως και παλι το ipad για εμενα ειναι ανουσιο ακομα και σε αυτην την περιπτωση. Το ipad mini αντε να το σκεφτω λιγο αν οι τιμες ειναι οπως τις λενε. Αλλα.... δεν ξερω... δεν μπορω να δωσω τοσα λεφτα για μια συσκευη την οποια νιωθω οτι ΗΔΗ εχω και απλα θα πληρωσω για μεγαλυτερη οθονη. Προτιμω να δωσω ενα χιλιαρικο και να παρω ενα macbook pro ή ενα macbook air, το οποιο θα μου προσφερει και οθονη και Macos με αποτελεσμα να κανω και αλλα πολλα πραγματα μαζι του. Ταυτοχρονα το μεγεθος του δεν διαφερει ιδιαιτερως απο ενα ipad (ειδικα το air πρεπει να ειναι και μικροτερο...)

Οποτε εγω ο Δημητρης δεν μπορω να διανοηθω τον εαυτο μου να αγοραζει μια συσκευη την οποια εχει απλα με μεγαλυτερη οθονη. Προτιμω να δωσω τα διπλα λεφτα και να παρω μια σσκευη που θα μου προσφερει πολλα παραπανω.

Αλλα ετσι ειναι ο Δημητρης και ετσι ειναι ο Παυλος δεν τιθεται αντιπαραθεση σε καμμια περιπτωση απλα οι αναγκες του ενος καλυπτονται με διαφορετικο τροπο απο οτι του αλλου. :)

Valkyre
18-10-2012, 11:22
Τσάμπα πράμα όποιος προλάβει :P
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0700921&catid=100800

Δεν θα επαιρνα ΠΟΤΕ ενα τετοιο τηλεφωνο με μονο 16GB μνημη....

πλεον ετσι οπως ειναι τα πραγματα 3 παιχνιδια να βαλεις , 1 ταινια , καμμια 500αρια τραγουδια και αρχισεις να παιρνεις φωτο και βιντεο... πανε τα 16 gb θα γινουν φτερο στην πρωτη εβδομαδα.....

Ειναι σαν να παιρνω μια Φερραρι και να της βαζω ενα ντεποζιτο απο Fiat Seicento και καθε 30 χιλιομετρα να πρεπει να σταματω στο βενζιναδικο για refill... no thank you.

Αυστηρα το κατωτατο οριο πρεπει να ειναι τα 32GB τα οποια και παλι θεωρω περιοριστικα. 64GB η μοναδικη οδος για εμενα προσωπικα και δεν το θεωρω καθολου υπερβολη. Θελω το τηλεφωνο μου να ειναι γεματο και να μην σκεφτομαι αν μπορω να παρω 30 λεπτα βιντεο με την καμερα... (αυτη τη στιγμη στο 64αρι 4s μου εχω περι τα 12 gb ελευθερα.)

Lefteris_X
18-10-2012, 11:28
το iPad είναι στις 9,7 ίντσες, το iPad mini στις 7.85 και το μικρότερο MacBook Air στις 11.6.

πάντως με έναν iMac σε έναν άλλο χώρο, μπορείς να έχεις όλο το Mac OS σου, μέσα στο iPad.....σα να έχεις τον iMac σου, σε οθόνη 9.7 ιντσών (στο μικρότερο iPad mini θα σου βγουν τα μάτια για αυτό που περιγράφω).

και ακόμα καλύτερα, αν έχεις και ένα Apple TV, τα πάντα μεταξύ iMac, TV, iPad δημιουργούν έναν "κύκλο για media" με πανεύκολη και άμεση λειτουργία (αν δε, το κάνεις jailbreak το Apple TV, τότε μιλάμε για ΜΕΓΑΛΕΣ ευκολίες).

αχ, ξέχασα, μπορείς όμως να πάρεις ένα κινέζικο media player και να ξεχάσεις όλα τα παραπάνω περί "κύκλου για media" (τόσο από πλευράς κόστους βέβαια, αλλά και τόσο από πλευράς απρόσκοπτης λειτουργίας, ευκολίας ρυθμίσεων και αμεσότητας, το βγάζω από το κουτί, το βάζω στην πρίζα και είμαι έτοιμος). (σαρκάζειν mode off - και τώρα, ας έρθουν τα όποια Android / China fanboys να γμήσουν το θρεντ με αντιδραστικά ποστ, καθώς "νιώθω" ότι με το παρόν ποστ, τα προκάλεσα να μας.....προσφέρουν τα "φώτα" τους...)

Valkyre
18-10-2012, 11:37
Lευτερη μιλας λογικα για remote desktoping του imac στο Ipad σωστα? Το ξερω οτι γινεται αυτο (το κανω και με το ιphone) αλλα δυστυχως οπως και να το κανεις η αποκριση ειναι -εστω και λιγο- off κατι που με χαλαει. Επισης καλα μεσα στο σπιτι, αλλα στις διακοπες γιατι να εχω 2 μηχανηματα με IOS και να μην εχω και την εμπειρια ενος IOS και την εμπειρια ενος MACOS?

Νομιζω καταλαβαινεις που το παω και για να ειμαι ειλικρινεις αν κρινω απο τα γραφομενα σου πρεπει να συμβαδιζουν οι λογικες μας πανω σε αυτο.

Επισης appletv πηρα με 68 ευρω (!!) απο την Ολλανδια, το πως.... ΜΗΝ το ρωτησετε... χαχα! Πολυ καλη η εμπειρια Imac/iphone μεσα απο το appletv... πλεον ολα τα βλεπω εκει και ετσι δεν χρειαζεται να κανω το αργο και πολλες φορες εκνευριστικο remote server (πως λεγεται δεν θυμαμαι καν) του PS3 το οποιο κολλαγε αρκετα οταν επαιζε 1080ρ βιντεο και γενικα σου εβγαζε λιγο την πιστη. Τωρα οτι εχω μεσα στον Mac και το iphone το βλεπω οπου θελω στο appletv, στο mac στο κινητο... τα σπαει αυτη η εμπειρια και ειναι κατι που κανενα android user δεν μπορει να συνειδητοποιησει δυστυχως. Ειναι ολο το πακετο που τα αλλαζει ολα, που προσφερει μια εμπειρα που δεν υπαρχει αλλου.

Lefteris_X
18-10-2012, 11:50
βασικά όπως σωστά υπέθεσες, τις ίδιες λογικές έχουμε πάνω σε αυτό το θέμα.

Απλά σου πρότεινα iPad (μεγάλο) έναντι ενός MacBook Air, μόνο και μόνο γιατί το πρώτο είναι πιο φθηνό (αναφέρομαι στο μικρό μοντέλο των 500 ευρώ).

Κατά τ' άλλα, αν δεν υπάρχει οικονομικό κώλυμα, τότε βουρ για MB Air! Θα σε καλύψει απόλυτα, καθώς η λειτουργία του (λόγω των τσιπ SSD) δεν θυμίζει τόσο υπολογιστή (ταχύτατο boot/shutdown, απίστευτα άμεσο sleep - wake όταν κλείνεις / ανοίγεις το καπάκι), παρά ένα υπερμεγέθες gadget με δυνατότητες ενός πλήρους συστήματος υπολογιστή.

Valkyre
18-10-2012, 11:53
^^Ωραια και μιας και μιλαμε σχετικα με αυτα, να κανω μια παρακληση? Λογικα δεν το εχεις δει αλλα στο αλλο θρεντ της apple ειχα ρωτησει κατι για Macbook air και με ενδιαφερει πολυ μια απαντηση πανω σε αυτο. Αν θες πες μου την γνωμη σου.

σορρυ για το offtopic εδω

Lefteris_X
18-10-2012, 11:55
αν μπορείς να μου το λινκάρεις ώστε να μην ψάχνομαι; (διευκόλυνση ζητάω, καθώς έχω τα νεύρα μου, είχα κανονίσει να κατέβω στην συγκέντρωση και οι γυφτο-Έλληνες με κρέμασαν...και δεν μπορώ να πάω ποδαράτο πολλά χιλιόμετρα - μηνίσκος γαρ, οπότε θα πηγαίναμε με μηχανάκι έως ένα σημείο........και τώρα δεν έχω τρόπο να κατέβω, το φελέκι μου ΜΕΣΑ!)

Valkyre
18-10-2012, 11:56
Ναι εκανα μαλακια, σε αυτο το θρεντ ειναι τελικα, απλα χαθηκε επειδη ηταν στον πατο μιας σελιδας και μετα ακολουθησε μπαραζ αλλων ποστ.

ιδου http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=402825&postcount=1080

Lefteris_X
18-10-2012, 12:28
πέθανα στα γέλια με το "για εσένα χτυπάνε οι καμπάνες εδώ"! χααχαχ να 'σαι καλά!

Λοιπόν. Σωστός - σωστότατος ο ενδοιασμός σου σχετικά με τα 4GB RAM.

Στάθηκα στο "για αρκετά χρόνια λειτουργίας με 'σβέλτους' ρυθμούς", καθώς θεωρώ ότι είναι το ζουμί της όλης απορίας σου, το οποίο θα καθορίσει και την τελική σου απόφαση.

Στηριζόμενος αυστηρά σε αυτή την απορία, αισθάνομαι υποχρεωμένος να σου πω, ότι ΔΕΝ πρέπει να προβείς σε αυτή την αγορά.

Με 4GB RAM, το Mountain Lion θα είναι ΟΚ, κυρίως επειδή θα το βοηθάει ο SSD που θα έχει το MB Air = η χρήση virtual RAM (στον Mac λέγεται swap file) στο MLion είναι αυξημένη λόγω των "περιοριστικών" 4GB RAM, αλλά λόγω της ταχύτητας του SSD, η όποια καθυστερησούλα δεν γίνεται τόσο αντιληπτή.

Όμως βάλε το 2013 ή 2014 που θα βγεί το 10.9, τότε καληνύχτα, τα 4GB δεν θα φτάνουν ούτε για "ζήτω".

Άρα η ατάκα "για αρκετά χρόνια λειτουργίας με 'σβέλτους' ρυθμούς", πάει περίπατο.

Τώρα από εκεί και πέρα, μπορείς να αγοράσεις ένα MacBook Pro 13.3 και να του βάλεις 8GB RAM + έναν SSD, και τότε ναι, θα καλυφθεί η ατάκα-απορία.......αλλά θα εξαφανιστεί και ένα μεγαλύτερο οικονομικό κομμάτι από το πορτοφόλι σου.

Valkyre
18-10-2012, 13:03
Tελεια, ευχαριστω πολυ Λευτερη, ακριβως αυτο σκεφτομουν κι εγω, το βαθος χρονου. Αρα περιμενω να δω και τι θα παρουσιασουν με το καινουργιο macbook retina που λενε και τι γινεται με τα Macbook air και αναλογα πραττω. Προς το παρον υπομονη γιατι θελω να παρω κατι το οποιω θα κρατησει.

Σε ευχαριστω και παλι.

Lefteris_X
18-10-2012, 13:30
μακριά προς το παρόν από τα Retina, το υπάρχον στις 15.4 ίντσες και το επερχόμενο (23 Οκτώβρη) στις 13.3.

Είναι τα πρώτα μηχανήματα, μιας ΕΝΤΕΛΩΣ πρώιμης εποχής, η οποία θα έρθει μόνιμα από το 2014-5 και μετά για όλα τα συστήματα.

Τα τωρινά μηχανήματα (13.3 / 15.4) σπρώχνουν πολλά MPixels, λόγω των αναλύσεων, κάτι που προκαλεί τεράστιο φόρτο εργασίας για την κάρτα γραφικών GeForce GT650M. Λογικό, καρά-λογικότατο. Επίσης, γι' αυτό έρχονται με 8GB RAM - επεκτάσιμη έως τα 16GB, διότι ΤΟΣΑ MPixel απαιτούν και μεγάλο όγκο RAM για την διαχείρισή τους. Αντίστοιχα, CPU / GPU έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας.

Προς το παρόν, τα Retina.......είναι μηχανήματα εντυπωσιασμού για τις ανάγκες του περισσότερου κόσμου. Για πολύ εξειδικευμένους βιντεάδες (πολλαπλές κάμερες 1080p) και για εξειδικευμένους γραφίστες με φωτογραφίες σε Postscript μορφή ή RAW, των 300ΜΒ έκαστη, μόνο αυτοί "κάπως" εκμεταλλεύονται την Retina ανάλυση (α, ξέχασα, και για όσους έχουν ΤΟΣΑ χρήματα, που 2.400 ευρώ τους φαίνονται ψίχουλα).

Για να καταλάβεις, σχεδόν ολόιδιο hardware έχει το "απλό" MacBook Pro 15.4, όσο αφορά την CPU και την κάρτα γραφικών. Το "σχεδόν" πάει στο ότι το Retina έρχεται υποχρεωτικά με καρφωμένα τσιπ SSD (ειδάλλως θα σερνόταν με τόσα MPixels πέρα - δώθε), με 1 παραπάνω θύρα Thunderbolt (2 το σύνολο) και με ελαφρά μεγαλύτερο χρονισμό (λίγα MHz) στην CPU, σε σχέση με το "απλό" MacBook Pro 15.4.

Υπάρχει και η διαφορά στην RAM, αλλά τα 8GB RAM του Retina (και αντίστοιχα τα 16GB φουλ μνήμης), είναι ολόιδιας απόδοσης με τα 4GB (αντίστοιχα 8GB φουλ) με του "απλού" MB Pro. Αυτό γιατί τα λόγω των παραπάνω MPixels, η μνήμη τρώγεται για πλάκα.

Άρα για αυτά που ενδιαφέρεσαι να κάνεις το μηχάνημα που θα σε καλύψει για τα επόμενα χρόνια είναι το "απλό" MB Pro 15.4, όσο πουσαρισμένο αντέχεις οικονομικά (SSD, 8GB RAM) ώστε να καλυφθείς και για τα επόμενα χρόνια (και τα 2, έχουν κόστος από 200 ευρώ έως 400 ανάλογα τον aftermarket SSD που θα επιλέξεις).

Valkyre
18-10-2012, 13:42
Tα macbook air βλεπω δεν τα προτεινεις ιδιαιτερα, θα ηθελες να μου πεις τους λογους? Δηλαδη ενα macbook air 13 ιντσων και με 8gb το θεωρεις και αυτο μηχανημα εντυπωσιασμου περισσοτερο παρα ουσιας οπως το macbook pro?

Valkyre
18-10-2012, 13:42
Tα macbook air βλεπω δεν τα προτεινεις ιδιαιτερα, θα ηθελες να μου πεις τους λογους? Δηλαδη ενα macbook air 13 ιντσων και με 8gb το θεωρεις και αυτο μηχανημα εντυπωσιασμου περισσοτερο παρα ουσιας οπως το macbook pro?

Lefteris_X
18-10-2012, 14:12
διότι τα MB Air ΔΕΝ αναβαθμίζεται ούτε καν η RAM τους, ούτε ο SSD τους.

Το πήρες με 4GB. Τα παντρεύτηκες για πάντα (καρφωμένα στην Motherboard). Το πήρες με 8GB παραγγελία από την μαμά Apple; Φέσι άγριο (στο οποίο διαφωνώ).

Δεν είμαι κατά του MB Air. Καθόλου.

Απλά, ψυχογραφώ κατά κάποιον τρόπο όποιον μου ζητάει την άποψή μου για ένα μηχάνημα (με ερωτήσεις που του κάνω, για τις ανάγκες, τις απαιτήσεις τωρινές - μελλοντικές του και φυσικά, τα χρήματα που θέλει να επενδύσει)....και αντίστοιχα του προτείνω μηχάνημα.

Ε, για εσένα, κατά την δική μου κρίση, δεν είσαι για MB Air, αλλά για MB Pro "απλό".

Αντίστοιχα, έχω προτείνει σε αρκετούς (κυρίως αρκετές) το MB Air.

Για απλή χρήση = σερφάρω σκέτο (όχι FBook δηλαδη gaming), κάνω τσατ, γράφω κείμενα, βλέπω ταινίες, ακούω μουσική και video συνομιλίες........και θέλω πολλές ώρες μπαταρίας, υψηλή φορητότητα.......και έχω τα απαιτούμενα χρήματα, τότε κρίνω MB Air. Και αυτά για 1-2 χρόνια. Μετά τα 2 χρόνια, θα πρέπει να παραμείνεις με το προγενέστερο OS, ώστε τα 4GB να "αντέξουν".

Αν όμως, αρχίζουμε και έχουμε απαιτήσεις παραπάνω σε όλες τις κατηγορίες, όπως CPU/GPU power, πολλά παράθυρα ανοιγμένα και εφαρμογές, μεγαλύτερη οθόνη, επεκτασιμότητα RAM / SSD (και λιγότερη μπαταρία όπως είναι το λογικό).....τότε το MB Air δεν φτουράει, απεναντίας το MB Pro 15.4 είναι η ενδεδειγμένη λύση.

Για το τέλος, άφησα τις extreme περιπτώσεις, που είναι σπάνιες.

Έφτιαξα, ως μέρος ενός business plan, για ένα γραφιστικό / βίντεο γραφείο...έναν MB Air με 8GB RAM, 128GB SSD (παραγγελία μαμίσια από την Apple)....ΑΛΛΑ: με thunderbolt ειδικό εξωτερικό ΓΑΙΔΟΥΡΙ "κουτί" με επαγγελματικά τσιπ γραφικών /capture όλα σε real-time (μόνο αυτό έκανε 2.000 ευρώ) και επίσης πάλι σε Thunderbolt ένα εξωτερικό κουτί με SSD σε συστοιχία RAID (άλλα 1.500 ευρώ), για τρελή ταχύτητα (GB/second). Ε, αυτό το μηχανάκι, όπως είναι στημένο, μπορεί να κάνει επεξεργασία βίντεο Full HD για πλάκα, σε real time και να συμμετέχει μαζί με τα άλλα γαιδούρια σε ένα τηλεοπτικό σταθμό για την real time ροή του προγράμματος.

Αλλά δε νομίζω οι περισσότεροι Έλληνες, όταν λένε MB Air να έχουν αυτό το "κρυφό" τέρας, που έστησα για τον πελάτη μου. :P (για αυτό και "φαίνεται" ότι δεν πολυ προτείνω τα MB Air........τα προτείνω, αλλά για συγκεκριμένα πράματα - πολύ συγκεκριμένα).

djpar
18-10-2012, 14:23
* τα 4gb δεν φτανουν για facebook...μηπως μπερδευτηκες ηθελες να πεις FB οχι Gaming

Valkyre
18-10-2012, 14:25
Ok κατατοπιστικοτατος Λευτερη, χρωσταω ρεπ.

Οποτε κοιταω και επισημα Macbook Pro καλυτερα και αποφευγω τις εκδοσεις "retina" ή τελωσπαντων οτι καταληξει να ειναι καθως η μιση υπολογιστικη δυναμη παει στα πιξελ απο αυτα που καταλαβαινω. Θα χτυπησω 8GB ram σιγουρα, αλλα τωρα για SSD δεν ξερω γιατι τα ξεφτυλισμενα ειναι πανακριβα σαν δισκοι. Μαματα μεν, υπερβολικα ακριβα δε.

Lefteris_X
18-10-2012, 14:34
* τα 4gb δεν φτανουν για facebook...μηπως μπερδευτηκες ηθελες να πεις FB οχι Gaming


ναι εκ παραδρομής, τα έκανα κουλοβάχατα λίγο λολ!

DJTaurus
18-10-2012, 17:06
Tα πάντα όλα θα αναβαθμιστούν/παρουσιαστούν την επόμενη εβδομάδα (iMac 21,5,27 με νέα σχεδίαση και αναβαθμισμένα mac mini).

http://cdn.macrumors.com/article-new/2012/10/imac_2012_models.jpg

http://cdn.gottabemobile.com/wp-content/uploads/2012/10/iMac-TearDrop-at-iPad-Mini-Event.jpeg

Leon_DiZ
18-10-2012, 22:31
http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/10/googlearmchromebooklead01.jpg

κατι τετοια βλεπω και μετα δεν την λυπαμαι οταν καλειται να σκασει 1 δις την φορα. keep up Samsung!!

kostasb13
19-10-2012, 01:51
"Διέρρευσαν (και μετά εξαφανίστηκαν) οι τιμές από το Multirama που θα έχει η νέα πολύ αναμενόμενη συσκευή της Apple στην Ελλάδα, που δεν είναι άλλη από το iPhone 5, το οποίο σύμφωνα με πηγές μάλλον θα γίνει διαθέσιμο στις 22 Οκτωβρίου από τα διάφορα καταστήματα ανά την Ελλάδα. Η αρχική διάθεσή του σε συσκευές θα είναι περιορισμένη, επομένως καλό θα είναι οι ενδιαφερόμενοι να... μην περιμένουν πoλύ.

Συγκεκριμένα (και πάντα σύμφωνα με την σελίδα των Multirama που κατέβηκε) οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής:

Phone 5 16GB – Μαύρο ή Λευκό : 739 ευρώ
Phone 5 32GB – Μαύρο ή Λευκό : 859 ευρώ
Phone 5 64GB – Μαύρο ή Λευκό : 978,99 ευρώ

Οι τιμές είναι κατά ΠΟΛΥ υψηλότερες από αυτές του iPhone 4S όταν είχε γίνει διαθέσιμο στην χώρα μας, γεγονός που καθιστά το iPhone 5 το ακριβότερο iPhone που έχει διατεθεί ποτέ"

http://www.myphone.gr/

Ο θαυμαστος κοσμος του Ελλαντα...

Leon_DiZ
19-10-2012, 07:37
"Διέρρευσαν (και μετά εξαφανίστηκαν) οι τιμές από το Multirama που θα έχει η νέα πολύ αναμενόμενη συσκευή της Apple στην Ελλάδα, που δεν είναι άλλη από το iPhone 5, το οποίο σύμφωνα με πηγές μάλλον θα γίνει διαθέσιμο στις 22 Οκτωβρίου από τα διάφορα καταστήματα ανά την Ελλάδα. Η αρχική διάθεσή του σε συσκευές θα είναι περιορισμένη, επομένως καλό θα είναι οι ενδιαφερόμενοι να... μην περιμένουν πoλύ.

Συγκεκριμένα (και πάντα σύμφωνα με την σελίδα των Multirama που κατέβηκε) οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής:

Phone 5 16GB – Μαύρο ή Λευκό : 739 ευρώ
Phone 5 32GB – Μαύρο ή Λευκό : 859 ευρώ
Phone 5 64GB – Μαύρο ή Λευκό : 978,99 ευρώ

Οι τιμές είναι κατά ΠΟΛΥ υψηλότερες από αυτές του iPhone 4S όταν είχε γίνει διαθέσιμο στην χώρα μας, γεγονός που καθιστά το iPhone 5 το ακριβότερο iPhone που έχει διατεθεί ποτέ"

http://www.myphone.gr/

Ο θαυμαστος κοσμος του Ελλαντα...

Τραγικές τιμές και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να το πουλάνε πιο πάνω απο το ipad

Dragonpaul
19-10-2012, 08:24
Δυστυχώς, με τέτοιες τιμές, δυο ειναι τα τινα για εμένα: ή δε θα το πάρω καθόλου, ή θα υποχρεωθω να πάρω την 16 GB έκδοση, πράμα που σημαίνει ότι δε θα έχω επαρκή χώρο.
Και όσο βλέπω ότι η 64ρα ειναι σχεδόν στο χιλιαρικο....

minaras_tio
19-10-2012, 09:17
Ελα ρε γαμω την ελλαδα τους. Μα τοσο μαλακες ειμαστε πια; 740€;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Nek_Food
19-10-2012, 09:22
Η Ελλάδα της κρίσης...

Πολλοί είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσουν να έχουν σε σχεδόν δύο βασικούς μισθούς το νέο τοπ μοντελάκι παρά να πληρώσουν τους λογαριασμούς και τις λοιπές τους υποχρεώσεις (κοινόχρηστα, φόρους, κοινής ωφέλειας, ίσως και φαγητό - σούπερ μάρκετ ενοίκια δάνεια κλπ).

Καλή όρεξη...

Θα έπρεπε να πέσει αποχή και μαύρισμα μέχρι να πέσουν οι τιμές τουλάχιστον στο μισό. Εν τέλει τι παραπάνω θα κάνει από το Nokia 5ετίας που έχω; Τηλέφωνο κανονικό και τα παρελκόμενα του έχει. Μουσική και βίντεο; Μήπως έχει ράδιο και δωρεάν GPS; Φωτογραφική αξιοπρεπή; Τι είναι touch screen με σούπερ ντούπερ ανάλυση; Όλα τα παραπάνω στον μισό χρόνο; Έλεος, κινητό τηλέφωνο είναι η πρωταρχική του χρήση, άντε και μουσικός σύντροφος σαν κύρια δευτερεύουσα χρήση, όλα τα άλλα είναι gimmicks για να λέμε απλά πόσο πιο γαμάω είναι το δικό μου από του δίπλα αλλά με το αντίστοιχο τίμημα. Θυμάται κανείς τί έκαναν τα πρώτα μας τηλέφωνα (μία γραμμή στην οθόνη αν θυμάμαι καλά) και πόσο ευχαριστημένοι είμασταν από αυτά;

Δηλαδή πλέον κάνουμε αγώνα χαρακτηριστικών, έτσι απλά για τον χαβαλέ (και για να φουσκώνει η τιμή τους και το παντελόνι μας από χαρά). Κανονικά θα έπρεπε να φάει φτύσιμο από όσους η τιμή του αντιπροσωπεύει το φθηνό μοντέλο έστω το 50% του μισθού τους και άνω.

Lefteris_X
19-10-2012, 09:25
επιστροφή στην παλιά τεχνολογική εποχή της Ελλάδας, που οι περισσότεροι δεν ζήσατε (ευτυχώς), αλλά μάλλον θα ζήσετε τώρα (δυστυχώς).

η εποχή των 80s......κυρίως από 1981 έως 1989.........όπου μεγαλύτερη έμφαση έχουν οι χρονιές 1981-1987.........τιμές; απλησίαστες.

Μόνο οι γόνοι μεγαλομεσαίας οικονομικής τάξης είχαν το "δικαίωμα" να έχουν έναν home υπολογιστή ή Atari 2600 (1981-1984), ενώ οι γόνοι των ακόμα πιο πάνω τάξεων οικονομικά, μπορούσαν να πάρουν Amiga, Atari ST, Macintosh και PC, μεταξύ του 1985 - 1989....οι τιμές ήταν στα επίπεδα ενός μέσου αυτοκινήτου 1.000 κυβικών. χωρίς πλάκα.

και που είστε ακόμα.

μέχρι που, όπως τότε, θα έχει μειωθεί τόσο πολύ η ζήτηση, που ακόμα και για να δεις σκέτο στην βιτρίνα ένα μηχάνημα, θα πρέπει να πας σε μαγαζί "άνετης" οικονομικά περιοχής στην Αθήνα, καθώς μόνο σε αυτές θα έχουν μείνει λίγα καταστήματα.

όπως παλιά δηλαδή.

σκατά. ολέ.

Valkyre
19-10-2012, 11:17
Αθανατη μαλακισμενη ελληνικη αγορα....

δεν μου κανει εντυπωση. Γι αυτο θα παρουν τα @@ μου και θα το φερω απεξω. Ξεφτυλισμενα μ...πανα ολα, θελουν να πουλησουν κιολας.

Nek_Food
19-10-2012, 11:25
Ότι θα πουλήσουν, θα πουλήσουν γιατί είναι αυτή η μαλακισμένη νοοτροπία του νεοπλουτοέλληνα, ας έχω το τελευταίο κινητό να το μοστράρω στους γύρω μου (γιατί να το εκμεταλλευτώ σε αυτά που κάνει δεν νομίζω - ούτε η ίδια η εταιρεία το κάνει καν) και ας μην έχω να φάω. Χώρια που αν βάλεις τους πολιτικούς και προνομιούχους της όμορφης πατρίδας μας, μια χαρά φτάνουν να το εξαφανίσουν από την αγορά. Αν και χαλάλι τους οι έχοντες ας είναι και κατέχοντες (δεν μιλάω για το που τα βρίσκουν ειδικά οι πολιτικοί, καλά να πάθουμε και εμείς). Το γελοίο της όλης κατάστασης είναι όταν οι μη έχοντες θέλουν να ξεπουληθούν για να γίνουν κατέχοντες μίας μόδας με διάρκεια ενός χρόνου και αυτό μέχρι την νέα επόμενη ίδια μόδα.

Αλήθεια, έτσι για να έχω και καλό ρώτημα αδελφέ Val. To 4S 64GB δεν έχεις; Γιατί να πάρεις το 5; Δεν είναι καλό το 4S για σένα; Τί παραπάνω θα σου προσφέρει εσένα και λες ότι θα το αποκτήσεις, έστω κι αν το φέρεις απέξω. Χώρια που εμένα, δεν ξέρω πιο πολύ μου αρέσει το 4S. Ειδικά στην ελληνική αγορά και το δίκτυο υπηρεσιών, δηλαδή θα τρελαθούμε τελείως.

Τέλος πάντων... νομίζεις ότι έχει την τρελή διαφορά αν θα το πάρεις από εδώ ή από έξω για την Apple; Της κοστίζει πόσο και το πουλάει ΠΟΟΟΟΣΟ? Όχι ότι οι υπόλοιπες κάνουν κάτι διαφορετικό, αλλά λέμε τώρα.

Valkyre
19-10-2012, 11:39
Αν δεν παρω το 5 θα πεταξω γυρω στα 300-400 ευρω.

Το εχω εξηγησει και στο παρελθον.

Ενας απο τους λογους που προτιμαω iphone ειναι η τρομερη μεταπωλητικη του αξια. Το 4s το πηρα με συμβολαιο και εδωσα και 350 ευρω. Αυτην την στιγμη το τηλεφωνο μπορω να το πουλησω ανετα 450-500 ευρω. Με ενα καινουργιο συμβολαιο (ηλπιζα πριν ακουσω αυτες τις τιμες) οτι οχι μονο θα επαιρνα το 5αρι.... θα εβαζα και 100-150 ευρω παλι πισω στην τσεπη μου, αφου δεν περιμενα με τιποτα να μου ζητησουν πανω απο 400-450 ευρω για την αγορα του 5....

Αν δεν παρω το 5 τωρα, τοτε χανω οποιαδηποτε αξια εχει το τηλεφωνο μου και αναγκαστηκα εαν επιλεξω να παρω το 5s ας πουμε σε 1 χρονο απο τωρα, θα πρεπει να πληρωσω τα μαλλια; της κεφαλης μου. Το concept mου εμενα ειναι apple με απαραιτητη προυποθεση να αλλαζω κινητο καθε χρονο γιατι ετσι μονο με συμφερει. Ακουγεται περιεργο, αλλα αν τα βαλεις κατω τα νουμερα πραγματικα συμφερει.

Dragonpaul
19-10-2012, 11:40
Πάντως οι τιμές ειναι άκυρες, εντέλει. Δεν έχω link αλλα με ενημέρωσαν με mail. Αν βρω κάτι θα το ποσταρω.

EDIT: για δείτε εδω http://techblog.gr/mobile/iphone-5-prices-greece-multirama-09232/

Ειναι mobile έκδοση και δε ξέρω αν ανοίγει σωστά.

Valkyre
19-10-2012, 11:46
^^ Ωραιος Παυλο!

Leon_DiZ
19-10-2012, 11:46
Θα δειξει κατα ποσο ηταν λαθος.. οι τιμες δεν ηταν πολυ πιο πανω απο την υπολοιπη Ευρωπη. Στην Ιταλια στα 729 ξεκιναει

Dragonpaul
19-10-2012, 11:52
Λ, μπορει ναι, μπορει όχι, αλλα ειναι υπερβολικες αυτές οι τιμές!!!!!!

Leon_DiZ
19-10-2012, 11:56
Λ, μπορει ναι, μπορει όχι, αλλα ειναι υπερβολικες αυτές οι τιμές!!!!!!

το ξερω, αλλα παραδοσιακα δεν ειναι πιο ακριβα σε μας απ' οτι στις υπολοιπες χωρες; και να σας πω την αληθεια 10€ διαφορα καλα ειναι (σε συγκριση με αλλες φορες παντα) - γενικα η τιμη του ειναι απαραδεκτη

djpar
19-10-2012, 12:14
γενικα ειναι ακριβο ομως...ενταξει ρε γαμωτο αυτα τα smartphone και μιλαω για ολα ειδικα της nokia εεεε ελεος δλδ pc τουμπανο φτιαχνεις με αυτα τα λεφτα

Valkyre
19-10-2012, 12:25
Ειναι πανακριβα και ειναι και κοροιδια. Πραγματικη κοροιδια καθως δεν του κοστιζουν τα τηλεφωνα σε παραγωγη πανω απο 200 ευρω εκαστο αν δεν κανω λαθος...

Ειναι σκατοκατασταση και παλι ευθυνονται οι καταναλωτες, μαζι και εγω εννοειται...

Ακομα περισσοτερο ομως εδω στην ευρωπη.... αυτο το δηθεν "δασμολογικο" "εφφε" εγω δεν το καταλαβαινω, ειναι πραγματικα απατη να κανουν ετσι τις τιμες εδω χαμω. Απορρω πως το εχουν επιτρεψει οχι εδω στην Ελλαδα, ασε την Ελλαδα, πως το εχουν επιτρεψει αλλες χωρες-θηρια.

ή η κοροιδια με τις εγγυησεις, που υπαρχει νομος για 2 χρονια και ανταυτου καποιες εταιρειες (Σονυ apple για πχ) κανουν οτι τους καπνισει... πραγματικα ειναι εξωφρενικο αυτο...ενιγουεη ας δουμε ποιες θα ειναι τελικα οι πραγματικες τιμες, αλλα ο Ldns500 μαλλον εχει δικιο δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα...

djpar
19-10-2012, 12:27
η sony επιτελους εβαλε 2 χρονια στα κινητα αλλα στο ps3 που μας καιει 1 χρονο

MajereMP44
19-10-2012, 12:38
Αν και ασχετος με το Iphone με κανει να αναρωτιεμαι αν θεωρειτε καλη τιμη τα 500 ευρω για ενα smartphone.Καταλαβα τη λογικη του Valkyre , ο ανθρωπος το πουλαει καθε χρονο και δινει και 100 ευρω παραπανω.Αλλα ενας ας πουμε που ξεκιναει τωρα να ψαξει για τηλεφωνο "καλο"¨που θα τα βρει τα 500? (δεν μιλαμε καν για τις νεες τιμες, μιλαω για τις παλιες). Ενας μισθος ειναι πλεον 500 ευρω.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι υπαρχουν καποια προϊοντα που δεν απευθυνονται σε ολους προφανως.ΑΥτος που ειχε να δωσει τα 500-600 και του περισσευαν θεωρω οτι εχει να δωσει και τα 800 με καποιες μικρες στερησεις π.χ δεν θα βαλει το αμαξι του στο parking στο κεντρο ολη τη βδομαδα, δεν θα παει μπουζουκια 2 φορες το μηνα,δεν θα φωναξει την καθαριστρια αλλα θα μαζεψει μονος του το σπιτι και δεν θα ψωνισει το πανακριβο αρωμα του αυτο το μηνα και τσουπ νατα τα 2 κατοσταρικα (και δεν τα λεω ειρωνικα καθολου αυτα). Για τα παιδια απο την αλλη που αγοραζουν απο το υστερημα τους iphone πραγματικα δεν εχω λογια.Ελπιζω μονο να το βαζουν σε δοσεις. Μας κανουν χαρουμενους ολα αυτα τα μπλιμπλικια και αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που καταλαβαινω τον οποιονδηποτε τα αγοραζει.

Valkyre
19-10-2012, 12:46
^^ Αρχη τα σκας χοντρα. Αυτο εννοειται. Και επειδη ακριβως τα σκας χοντρα, εγω αποφασισα οτι καθε χρονο θα το αλλαζω, αλλιως απλα θα τα σκαω χοντρα καθε χρονο και θα χανω λεφτα. Κατα καποιο τροπο, λογω της μεταπωλητικης του αξιας, το τηλεφωνο, ή μαλλον την εταιρεια...την παντρευεσαι. Αλλιως δεν συμφερει.

Φυσικα και αν δεν ειχα την δουλεια μου και την "ανεση" (σε μεγαλα εισαγωγικα αυτο ετσι οπως εινια τα πραγματα) κι εγω δεν υπηρχε περιπτωση να επενδυα σε ενα τετοιο ποσο για τηλεφωνο.

Αλλα αν καποιος μου ελεγε θα σκασεις 800 ευρω σε ενα apple ή 800 ευρω σε ενα Νοκια, εννοειται πως θα επαιρνα το apple με κλειστα ματια κι ας ηταν και χειροτερο τηλεφωνο. Γιατι καλως ή κακως η apple αποτελει επενδυση, το τηλεφωνο θα εχει μεγαλη αξια ενα χρονο μετα (πανω απο 1/2 της αξιας του αποδεδειγμενα) , ενω το Νοκια θα ειναι στο 1/4 της αξιας του τοτε αντε 1/3 αν εισαι μαγκιορος τυπος.

baphomet
19-10-2012, 12:58
πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το "πρέπει να πάρω το καινούριο μοντέλο όπως και να'χει"...δλδ να κρατήσει κάποιος το τηλέφωνο του καμιά 3ετία δεν παίζει?...ξέρω άτομα που έχουν το 3 και το 4 ακόμα και το λιώνουν χωρίς να τους έχει έρθει η διάθεση να αλλάξουν μοντέλο όποτε αποφασίζει η Apple να βγάλει κάποιο καινούριο (γιατί εύκολα μπορεί να σου βγάλει σε ένα χρόνο ένα 5s)

εντάξει ο καθένας δίνει τα λεφτά του όπου γουστάρει και καλά κάνει, απλά πραγματικά απορώ επειδή βλέπω οι πιο πολλοί γύρω μου να ψάχνουν τρόπο πανικόβλητοι να αλλάξουν το 4s λες και δεν τους προσφέρει πλέον τπτ

μήπως τελικά

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/5633952_700b.jpg

:P :P :P

Valkyre
19-10-2012, 13:02
^^ Εαν διαβαζες τα προηγουμενα ποστ μου, και εβαζες κατω τα νουμερα θα εβλεπες την λογικη πισω απο αυτο. Το παραλογο για την περιπτωση μου θα ηταν ΝΑ ΜΕΙΝΩ με το 4s... οσο απιστευτο κι αν ακουγεται. Γιατι το 5αρι δεν θα μου κοστισει τιποτα, ουτε σε παγιο, ουτε σε κοστος συσκευης ουτε σε τιποτα. Το παραλογο θα ηταν να μεινω με το 4s οταν μπορω στην ουσια χωρις καθολου κοστος να εχω το 5αρι και να βαλω και μερικα ευρω πισω στην τσεπη μου.

Το αλλο παραλογο ειναι -για εμενα παντα- καποιος να πει φετος θα παρω apple του χρονου samsung και του παραχρονου Nokia και μετα παλι apple. Ε εκει ξεπαραδιαζεσαι....

baphomet
19-10-2012, 13:09
ναι το διάβασα και κατάλαβα πως το είπες...απλά λέω ότι μπορεί κάποιος να μην πάρει το 5 και να πάρει το 5s όταν βγει ή το 6 (όποιο είναι το επόμενο)

MajereMP44
19-10-2012, 13:16
Ε και γω 600 ευρω δεν θα εδινα σε nokia.Αν εχεις να τα δωσεις θα τα δωσεις στη "φιρμα" που λεμε η οποια δικαιολογει το ονομα της τις περισσοτερες φορες.

Προσφατα ρε παιδια χαλασε το κουμπακι του iphone 3Gs ενος φιλου μου.Ξερετε το κλασικο κουμπακι που εχει στη μεση και δεν πατιεται καλα θελει δυναμη κλπ.Πηγε σε γερμανο και του ειπανε 190 ευρω...μετα του τα στριψανε οτι μπορουμε να κανουμε κατι αλλο (ενας θεος ξερει τι) και του ειπανε 60 ευρω!!! Εσεις τι λετε? τι μπορει να κανει?Για να δωσει χρηαμτα για νεο iphone μαλλον χλωμο.

baphomet
19-10-2012, 13:27
ε ας τους ρωτήσει αυτό το "κάτι άλλο" τι σόι μαγικό είναι

Valkyre
19-10-2012, 13:29
ναι το διάβασα και κατάλαβα πως το είπες...απλά λέω ότι μπορεί κάποιος να μην πάρει το 5 και να πάρει το 5s όταν βγει ή το 6 (όποιο είναι το επόμενο)

Ναι και αν το κανει αυτο ή το κανω εγω τωρα αυτο σημαινει οτι θα χασω πολλα λεφτα.

Για παραδειγμα. Ας πουμε οτι κραταω το ιphone 4s για εναν ακομα χρονο.

Τωρα το πουλαω 500 ευρω.

Σε εναν χρονο απο τωρα θα το πουλαω... 250?

Οποτε αν το πουλησω τωρα και αλλαξω παροχο (με φορητοτητα λογικα για ακομα καλυτερη τιμη) βγαζω 500 ευρω, και λογικα ο παροχος με το νεο συμβολαιο θα μου ζητησηει αλλα 450 ευρω για το 5αρι. Οποτε 500-450 = +50, βαζω και ενα πενηνταρι ευρω στην τσεπη. Εχω το ιδιο παγιο, εχω βαλει 50 ευρω στην τσεπη μου και εχω ενα καινουργιο και καλυτερο κινητο.

Ας υποθεσουμε τωρα οτι το κραταω εναν ακομα χρονο το 4s και παω για το 5s και ας υποθεσουμε οτι το 5s θα εχει την ιδια τιμη με το τωρινο 5αρι.

Πουλαω το 4s 250 ευρω. Αλλαζω παροχο και παλι οπως θα εκανα και τωρα και μου ζητανε και παλι 450 ευρω ακομα για το 5s. Οποτε 250 - 450 = -200... οποτε πρεπει στην καλυτερη περιπτωση να βγαλω απο την τσεπη μου αλλα 200 ευρω.

Αν βαλεις τις 2 περιπτωσεις μαζι συνηδειτοποιεις ποσο ΠΑΡΑΛΟΓΟ οικονομικα ειναι να μην αναβαθμιζεις καθε χρονο...συμπερασματικα

αν κρατησω τωρα το 4s ενα χρονο ακομα θα χασω οχι μονο τα 200 ευρω που θα χρεαστει να δωσω, χανω και τα +50 που θα βαλω στην τσεπη μου αν αγορασω τωρα το 5αρι. Δηλαδη χασουρα συνολικα 250 ευρω. Και εκτος απο αυτο θα χασω εναν ολοκληρο χρονο οπου θα μπορουσα να ειμαι με ενα καινουργιο και καλυτερο τηλεφωνο που παλι θα μπορουσα να το πουλησω σε μεγαλη τιμη για να κανω την επομενη αναβσθμιση μου.

Ειναι κυριολεκτικα απλα μαθηματικα που σε οδηγουν στο οτι πρεπει να αλλαζεις καθε χρονο ωστε να εχεις και το καλυτερο αποτελεσμα οικονομικα αλλα και οσον αφορα το γεγονος οτι θα εχεις ενα καινουργιο προιον στα χερια σου.

Το μονο σπαστικο της υποθεσης ειιναι το ποδαρατο τρεξιμο που πρεπει να κανεις και οι τηλεφωνικες επικοινωνιες. Να κανεις φορητοτητα του αριθμου σου απο τον εναν παροχο στον αλλο, να κανεις καινουργιο συμβολαιο, να απαιτησεις καλυτερη προσφορα κλπ κλπ.

Leon_DiZ
19-10-2012, 13:30
Προσφατα ρε παιδια χαλασε το κουμπακι του iphone 3Gs ενος φιλου μου.Ξερετε το κλασικο κουμπακι που εχει στη μεση και δεν πατιεται καλα θελει δυναμη κλπ.Πηγε σε γερμανο και του ειπανε 190 ευρω...μετα του τα στριψανε οτι μπορουμε να κανουμε κατι αλλο (ενας θεος ξερει τι) και του ειπανε 60 ευρω!!! Εσεις τι λετε? τι μπορει να κανει?Για να δωσει χρηαμτα για νεο iphone μαλλον χλωμο.

XAXAXA!!

λοιπον.. με αφορμη το παραπανω ποστ πηγα μεσα στην αδερφη μου να της πω κατι που μου ετυχε πολυ προσφατα. εδειχνα σε μια κοπελα (με το ιδιο προβλημα στο κεντικο κουμπι) που εχει το 4 οτι θα μικρυνουν τον connector και ετσι οπως το κοιταζα, βλεπω ενα ασπρακι μεσα. της το αναφερω και μου λεει οτι θα το κοιταξει. μετα απο 2 μερες μου εστειλε μνμ η κοπελα και μου ειπε οτι αυτο το ασπρακι ηταν μπαμπακι που εχει μεινει απο την μπατονετα που βαζει για να το καθαρισει μια φορα τον μηνα και μολις το εβγαλε εφτιαξε το κουμπι του iphone!

την ωρα που το λεω αυτο στην αδερφη μου μου κανει "α, και εμενα εχει ενα ασπρακι!"... το βουλωνω αποτομα, σηκωνω να δω το Iphone της, ασπρακι και εκει. παιρνω οδοντογλυφιδα, το βγαζω, μια χαρα δουλευει το κουμπι τωρα (αυτη τη φορα αυτο που κλειδωνει)..

οποτε πες στον φιλο του μηπως ειναι τυχερος και εχει μεινει τπτ μεσα που μπλοκαρει το συστημα

kostasb13
19-10-2012, 13:32
Για να μη μιλαμε μονο για τις τιμες εδω, η αλητεια τους ειναι γνωστη ετσι και αλλιως και ανεξαρτητα απο το ποσο τελικα θα κοστιζει το 5, αν θα ισχυσουν οι τιμες που βγηκαν χθες ή αν θα ειναι χαμηλοτερες, εμενα η απορια μου ειναι γιατι η apple κοστολογει με τοσο μεγαλη διαφορα τα μοντελα της...100+ ευρω για 16gb παραπανω?...και αλλα τοσα μετα για το 64gb μοντελο? το ιδιο συμβαινει και με το ipad. Δεν καταλαβαινω, γιατι τοσο μεγαλη διαφορα λογω χωρητικοτητας μνημης?...

Valkyre
19-10-2012, 13:35
Βασικα αναλογικα με τα gb αν το παρεις το 64αρι συμφερει. Νομιζω το 32 κανει 100 ευρω πανω απο το 16αρι (δηλαδη 100 ευρω για εξτρα 16GB) και το 64 κανει 100 ευρω παραπανω απο το 32αρι (δηλαδη 100 ευρω για εξτρα 32GB).

Θεωρητικα το πιο ακριβο ολων (αναλογικα παντα) ειναι το 32αρι και το πιο φθηνο (παλι αναλογικα και με βαση τα οφελη) το 64αρι.

Με συνολικες τιμες βγαινει ετσι τελικα:

Αυτος που θα παρει το 32αρι θα πληρωσει 100 ευρω για 16GB παραπανω.
Αυτος που θα παρει το 64αρι θα πληρωσει 200 ευρω για 48GB παραπανω.

MajereMP44
19-10-2012, 13:36
Ναι βασικα η φαση εγινε ως εξης: χαλασε το κουμπακι μου μπλα μπλα.Του λεει το γιδι α φιλε 190 ευρω κανει.Του λεει ο φιλος μου μαστορα αντιο.Του λεει για μσιο λεπτο , παιρνει ενα τηλεφωνο καποιον (τον μπαμπη το σουγια μαλλον) και λεει οκ θα το παμε σε καποιον αλλον και ολη αυτη η ιστορια θα σ κοστισει τελικα 60 ευρω!Καλα 40 λεει ο φιλος μου και εφυγε.Γελουσαμε ολη μερα χτες με το σκηνικο! Το θεμα ειναι οτι δεν νομιζω να καθεται να βαζει μπαμπακακια αυτος και να το καθαριζει.ΑΠλα εχει χαλασει.Οποτε τι κανει??

djpar
19-10-2012, 13:36
μα valkyre ποσο πηρες το 4s ποσο θα παρεις τωρα το 5? θα δωσεις πανω απο 200 ευρω,αν ναι τοτε σε συμφερει να το κανεις αυτο εγω πιστευω οτι αυτο σημαινει οτι σε επιασαν κοτσο,γιατι? γιατι απλα αν δεν εχεις τοσες αναγκες το 4s ειναι κινητο καλο τωρα αν θες να ανοιγουν ολα 1 sec γρηγοροτερα θα παιρνεις καθε φορα το νεο

kostasb13
19-10-2012, 13:41
Γιατι ομως τοσο μεγαλη διαφορα?..οταν πχ μια sd card των 32gb κοστιζει 25-35 ευρω...

Valkyre
19-10-2012, 13:55
^^ Α ετσι το πας...? Μην το ψαχνεις φιλε μου, ολα τα εξαρτηματα μεσα σε αυτα τα πραγματα ειναι υπερτιμολογημενα. Βεβαια για να ειμαστε δικαιοι δεν ειναι σωστο να κανεις αμεση συγκριση μιας SD card ( η οποια ειναι τυποποιημενη) με ενα custom made πραγμα το οποιο εχει σχεδιαστει ειδικα για το τηλεφωνο. Ετσι οπως εχουν γινει λεπτα τα τηλεφωνα ειναι ολοκληρη σπαζοκεφαλια πως να τα χωρεσουν ολα μεσα και περναει απο μεγαλο R&D η ολη διαδικασια.

Ναι μεν ειναι λαθος να κανουμε αμεση συγκριση με μια sd card, απο την αλλη ομως ειναι γεγονος οτι ολα ειναι υπερτιμολογημενα, οχι μονο απο την apple αλλα απο ολους. Απλα η apple εχει σιγουρα την πρωτια στο θεμα αυτο.


μα valkyre ποσο πηρες το 4s ποσο θα παρεις τωρα το 5? θα δωσεις πανω απο 200 ευρω,αν ναι τοτε σε συμφερει να το κανεις αυτο εγω πιστευω οτι αυτο σημαινει οτι σε επιασαν κοτσο,γιατι? γιατι απλα αν δεν εχεις τοσες αναγκες το 4s ειναι κινητο καλο τωρα αν θες να ανοιγουν ολα 1 sec γρηγοροτερα θα παιρνεις καθε φορα το νεο

Παρη διαβασα 3 φορες το μηνυμα σου, αλλα δεν καταλαβα ακριβως τι θες να μου πεις. Αν θες να μου το εξηγησεις λιγο καλυτερα ευχαριστως να σου απαντησω.

Leon_DiZ
19-10-2012, 14:02
http://www.thinkdigit.com/FCKeditor/uploads/IHS%20iSuppli%20iPhone%205%20Teardown%20Bill%20of% 20Materials%20Analysis%20-%20520.jpg

Valkyre
19-10-2012, 14:08
^^ Αυτο απανταει σε ολα βασικα...

Λιγο πολυ σου λεει οτι το κοστος κατασκευης ειναι 240 ευρω ας πουμε και το πουλαω 600 ευρω πανω, οπου τα 600 αυτα ευρω δικαιολογουνται με βαση το research & development που εκανα εγω για να σχεδιασω αυτην την συσκευη και τα εξαρτηματα της και φυσικα το brand name μου.

Κοινως σου πιανω τον κωλο... λολ :)

kostasb13
19-10-2012, 14:09
O πινακας τα λεει ολα...δηλ με απλα λογια η διαφορα στο κοστος παραγωγης συνολικα μεταξυ του 16gb και του 64gb ειναι 30 ευρω, (η μνημη δηλ) και η διαφορα της τιμης στην αγορα ειναι 200...

Valkyre
19-10-2012, 14:24
^^ ναι ειναι γελοιο, αλλα σου ξαναλεω μην το βλεπεις τοσο αριθμητικα και κοφτα στην προκειμενη περιπτωση. Πισω απο καθε τι custom φτιαγμενο ειναι ενα ολοκληρο R&D με τεραστια κοστη. Δηλαδη το γεγονος οτι τωρα τους κοστιζει 40 ευρω η μνημη για να την παραγουν, δεν παει να πει οτι τοσο τους κοστισε γενικα για να καταληξουν στον σχεδιασμο και το αποτελεσμα αυτο. Μπορει το research πισω απο αυτον τον σχεδιασμο αυτης της μνημης να ειναι εκατονταδες χιλιαδες ευρω.

Σαφως ομως το σκιζουν εκει στην apple το θεμα περισσοτερο απο καθε αλλον. Απλα καποιος μπορει να διαβασει αυτο που λες και να βγαλει ενα καπως λαθος/μη ολοκληρωμενο συμπερασμα. :)

Κατα τα αλλα συμφωνουμε :)

djpar
19-10-2012, 17:57
αντε να δουμε και την συγνωμη της apple τωρα στην samsung για το ipad...εμ αρχισαμε τις βλακειες τωρα ο ενας συγνωμη στον αλλον

DarkUSS
19-10-2012, 18:21
Έχει αγοράσει κανείς iPhone ξεκλείδωτο από site εξωτερικού; Και αν ναι, από ποιο; :P

Dragonpaul
19-10-2012, 21:22
iPhone 5 Unboxing (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5iV3B6qlPoU#!)

Leon_DiZ
19-10-2012, 21:36
Ask Ars: what's the difference between the old and new tracking systems on iOS? (http://arstechnica.com/apple/2012/10/ask-ars-whats-the-difference-between-the-old-and-new-tracking-systems-on-ios/)

DJTaurus
21-10-2012, 10:34
Bored by iPhone 5? Careful, you might get what you’re asking for
http://www.roughlydrafted.com/2012/09/13/bored-by-iphone-5-careful-you-might-get-what-youre-asking-for/

Έλιωσα στο γέλιο με τα 2 παρακάτω σχόλια....


It’s a bit like watching rich children pouting at Christmas because they already discovered what they were going to get after searching the house feverishly and begging their parents (and the nanny and Jeeves) for clues.

And oblivious to the fact that the gilded mansion they live in and eat their fatted calf liver on bone marrow at is all part of the ecosystem they seem to be complaining about as insufficiently entertaining. Why not just take a few laps around the pool and then stroll through the formal gardens? Maybe next year you’ll get a nice present to enjoy. And oh yes, you have a birthday coming up next month, too.

With iOS 3.0 there were also a lot of things Apple added that nobody else had, like enterprise support and advanced developer tools (including push support), but those weren’t greeted as news by the “bored” critics crowd.

I hope Apple locks up its engineers in an ivory tower surrounded by a wall of curved glass and plants around that acres of apricot trees patrolled by security guards, just so they aren’t tempted to ever begin chasing the suggestions offered by “bored” pundits who think what Apple should really focus on is impressing and surprising the people who just sat through Samsung, Nokia, Amazon and HP briefings that outlined how they’re doing things Apple isn’t (and pay no attention to the results).


Why is Google so worried about Apple’s new iOS 6 Maps?
http://www.roughlydrafted.com/2012/09/28/why-is-google-so-worried-about-apples-new-ios-6-maps/

Apple is gaining power because of profits
http://www.roughlydrafted.com/2012/07/24/apple-is-gaining-power-because-of-profits/

The Steve Jobs I Met
http://www.roughlydrafted.com/2011/10/07/the-steve-jobs-i-met/

Dragonpaul
21-10-2012, 11:11
Αναβαθμισμένη έκδοση του iPad 9,7 ιντσών στο event της Apple (http://www.iphoner.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/apple-ipad/360/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-ipad-97-%CE%B9%CE%BD%CF%84%CF%83%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-event-%CF%84%CE%B7%CF%82-apple)



Κοινως, οσοι πηραν το νεο iPad, η Apple τους δειχνει ενα ωραιοτατο κ@λοδαχτυλο... Ε, μα... Ειπαμε. Οκ, υπαρχει ετησιος κυκλος ανανεωσης, αλλα αυτο παραπαει... Και το Μαρτη, υποθετω, θα βγει το καινουργιο iPad.

Lefteris_X
21-10-2012, 11:30
συγνώμη αλλά αυτό ήταν γνωστό από τα τέλη Αυγούστου, όχι απλά ως "φήμη" αλλά σχεδόν ως δεδομένο.

η "αναβάθμιση" του iPad (Retina) με τη νέα σύνδεση, Lightning.

πλέον, όποιος θέλει να προστατεύει την τσέπη του, δυστυχώς πρέπει να ενημερώνεται συνεχώς, να την "ψάχνει" δηλαδή, αρκετές φορές και βαθιά, ώστε να μην πέφτει "θύμα".

δεν λέω ότι συμφωνώ έτσι όπως έχει καταντήσει η κατάσταση, να πρέπει δηλαδή και ο κάθε απλός άνθρωπος = απλά το μηχανάκι του έχει αγοράσει και μέχρι εκεί ( = δεν ψάχνεται γενικότερα και ειδικότερα με την τεχνολογία πιο "βαθιά" )....να ενημερώνεται με τόση επιμέλεια και σχολαστικότητα, ώστε να μην πέφτει θύμα. Απεναντίας διαφωνώ.

Όμως διαφωνώ ή όχι, και αντίστοιχα διαφωνούμε ή όχι, δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα...

DJTaurus
21-10-2012, 11:32
Αναβαθμισμένη έκδοση του iPad 9,7 ιντσών στο event της Apple (http://www.iphoner.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/apple-ipad/360/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-ipad-97-%CE%B9%CE%BD%CF%84%CF%83%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-event-%CF%84%CE%B7%CF%82-apple)



Κοινως, οσοι πηραν το νεο iPad, η Apple τους δειχνει ενα ωραιοτατο κ@λοδαχτυλο... Ε, μα... Ειπαμε. Οκ, υπαρχει ετησιος κυκλος ανανεωσης, αλλα αυτο παραπαει... Και το Μαρτη, υποθετω, θα βγει το καινουργιο iPad.

Σιγά το update ρε συ αν αλλάξουν μόνο την θύρα και προσθέσουν LTE. Το θέμα είναι μη γίνουν τα άλλα που ακούγονται που δεν το βλέπω γιατι θα είναι σα να παρουσιάζουν iPad 4.

Leon_DiZ
21-10-2012, 11:36
λογικο μου φαινεται για το lightning (αν ισχυει). τωρα για το LTE - ε ειναι λιγο μ***κια να αλλαζεις κατι που οι αγοραστες σου ειχαν ως δεδομενο. οταν διαβασα τον τιτλο περιμενα οτι οι αλλαγες θα ηταν εσωτερικες οπως περυσι(;) με το iPad 2


πλέον, όποιος θέλει να προστατεύει την τσέπη του, δυστυχώς πρέπει να ενημερώνεται συνεχώς, να την "ψάχνει" δηλαδή, αρκετές φορές και βαθιά, ώστε να μην πέφτει "θύμα".

συμφωνω αν και στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο. δεν ειχε ανακοινωθει το Lightning οταν βγηκε το 3 οποτε δεν θα ταν λογικο να περιμενεις "μπας και".

DJTaurus
21-10-2012, 11:43
http://9to5mac.files.wordpress.com/2012/10/155514_359093767515956_1584022976_n.jpg?w=704&h=501

Dragonpaul
21-10-2012, 11:51
συγνώμη αλλά αυτό ήταν γνωστό από τα τέλη Αυγούστου, όχι απλά ως "φήμη" αλλά σχεδόν ως δεδομένο.

η "αναβάθμιση" του iPad (Retina) με τη νέα σύνδεση, Lightning.

πλέον, όποιος θέλει να προστατεύει την τσέπη του, δυστυχώς πρέπει να ενημερώνεται συνεχώς, να την "ψάχνει" δηλαδή, αρκετές φορές και βαθιά, ώστε να μην πέφτει "θύμα".

δεν λέω ότι συμφωνώ έτσι όπως έχει καταντήσει η κατάσταση, να πρέπει δηλαδή και ο κάθε απλός άνθρωπος = απλά το μηχανάκι του έχει αγοράσει και μέχρι εκεί ( = δεν ψάχνεται γενικότερα και ειδικότερα με την τεχνολογία πιο "βαθιά" )....να ενημερώνεται με τόση επιμέλεια και σχολαστικότητα, ώστε να μην πέφτει θύμα. Απεναντίας διαφωνώ.

Όμως διαφωνώ ή όχι, και αντίστοιχα διαφωνούμε ή όχι, δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα...
Λ, ομως το νεο iPad κυκλοφορησε το Μαρτη αν θυμαμαι καλα. Αρα, οσοι το πηραν τοτε, πως θα μπορουσαν να ξερουν οτι προκειται να κυκλοφορησει αναβαθμισμενη εκδοση νωριτερα απο τον συνηθη χρονο ανανεωσης;;;; Αρα για ποιο ψαξιμο μιλαμε;;;; Εκτος αν δεν εχω καταλαβει κατι εγω....


Σιγά το update ρε συ αν αλλάξουν μόνο την θύρα και προσθέσουν LTE. Το θέμα είναι μη γίνουν τα άλλα που ακούγονται που δεν το βλέπω γιατι θα είναι σα να παρουσιάζουν iPad 4.
Ε, οχι και σιγα το update... Λιγο ειναι η θυρα και το LTE;;;; Καταρχην αυτη η θυρα θα ειναι το στανταρ πλεον στα μηχανηματα της Apple. Και επισης, καπου διαβασα προ ημερων, οτι προκειται να βελτιωθει και το θεμα της υπερβολικης θερμοκρασιας. Ουτε αυτο ειναι σημαντικο;;; Αλλα να πω και κατι αλλο;;; Τι σημασια εχει τελικα, αν ειναι σημαντικες ή οχι οι αλλαγες;;; Εχεις πληρωσει για ενα μηχανημα και μετα απο λιγους μηνες αυτο αναβαθμιζεται -εστω και λιγο- και οχι μονο αυτο... μενει και στο ιδιο κοστος. Που σημαινει οτι αν περιμενες λιγους μηνες, θα επαιρνες τη νεα εκδοση. Μου θυμιζει τη δικη μου περιπτωση με το πρωτο xbox 360. Μολις το ειχα πρωτοπαρει και μετα απο μερικες μερες ανακοινωθηκε νεα εκδοση με HDMI (ναι, η πρωτη εκδοση δεν ειχε...). Ουτε που παρατηρησα διαφορες οταν πηρα το δευτερο αφου το πρωτο το πηρε ο αδερφος μου στο νεο του σπιτι. Αλλα σαφως και με πειραξε οταν εγινε αυτο...

λογικο μου φαινεται για το lightning (αν ισχυει). τωρα για το LTE - ε ειναι λιγο μ***κια να αλλαζεις κατι που οι αγοραστες σου ειχαν ως δεδομενο. οταν διαβασα τον τιτλο περιμενα οτι οι αλλαγες θα ηταν εσωτερικες οπως περυσι(;) με το iPad 2



συμφωνω αν και στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο. δεν ειχε ανακοινωθει το Lightning οταν βγηκε το 3 οποτε δεν θα ταν λογικο να περιμενεις "μπας και".
Οπως ειπα, διαβασα και για μειωση της θερμοκρασιας. Τωρα αν αληθευει αυτο ή οχι...

Leon_DiZ
21-10-2012, 12:06
Ε, οχι και σιγα το update... Λιγο ειναι η θυρα και το LTE;;;; Καταρχην αυτη η θυρα θα ειναι το στανταρ πλεον στα μηχανηματα της Apple. Και επισης, καπου διαβασα προ ημερων, οτι προκειται να βελτιωθει και το θεμα της υπερβολικης θερμοκρασιας. Ουτε αυτο ειναι σημαντικο;;; Αλλα να πω και κατι αλλο;;; Τι σημασια εχει τελικα, αν ειναι σημαντικες ή οχι οι αλλαγες;;; Εχεις πληρωσει για ενα μηχανημα και μετα απο λιγους μηνες αυτο αναβαθμιζεται -εστω και λιγο- και οχι μονο αυτο... μενει και στο ιδιο κοστος. Που σημαινει οτι αν περιμενες λιγους μηνες, θα επαιρνες τη νεα εκδοση. Μου θυμιζει τη δικη μου περιπτωση με το πρωτο xbox 360. Μολις το ειχα πρωτοπαρει και μετα απο μερικες μερες ανακοινωθηκε νεα εκδοση με HDMI (ναι, η πρωτη εκδοση δεν ειχε...). Ουτε που παρατηρησα διαφορες οταν πηρα το δευτερο αφου το πρωτο το πηρε ο αδερφος μου στο νεο του σπιτι. Αλλα σαφως και με πειραξε οταν εγινε αυτο...

Οπως ειπα, διαβασα και για μειωση της θερμοκρασιας. Τωρα αν αληθευει αυτο ή οχι...

Κοίτα, ειναι μ**** αλλα υπάρχει και το άλλο: απο την στιγμή που το αγορασες, δεν ήσουν ευχαριστημένος με αυτά που ήδη σου πρόσφερε; Ολοι ξέρανε οτι δεν είχε 4G, την θερμοκρασία την ξέραμε επίσης κτλ.

Ειναι φυσιολογικό να θέλει να θέλει να βελτιώσει το θέμα της θερμοκρασίας (κατι που κανουν ολες οι εταιρειες) και στην ουσία ο lightning δεν είναι κατι που δεν είχε ως λειτουργία, το μόνο καινούργιο ειναι το 4G.

Lefteris_X
21-10-2012, 12:07
συγνώμη ξέχασα να το διευκρινίσω:

όποιος ήθελε να πάρει iPad από τα τέλη Αυγούστου και μετά (δλδ, τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο), θεωρώ ότι έπρεπε να ψαχτεί, καθώς το Φθινόπωρο είναι μια από τις περιόδους ανακοινώσεων της Apple (επίσης, τα ίδια ισχύουν και για παν Apple υπολογιστή).

"Χαμένο" δεν θεωρώ εκείνον που έχει αγοράσει το iPad από τον Μάρτιο - Απρίλιο. Μια χαρά είναι το μηχανάκι του, και μόνο στην περίπτωση που θελήσει να αγοράσει κάποιο περιφερειακό με το νέο Lightning σύνδεσμο θα αναγκαστεί να αγοράσει τον ειδικό adapter.

πχ. ένας φίλος εδώ και 1 εβδομάδα μου λέει κάθε μέρα "λέω να πάρω ένα Mac mini" και κάθε μέρα του λέω "μλκία θα κάνεις αν το πάρεις τώρα, θα χάσεις χρήματα, καθώς θα αναβαθμιστεί κοντά στις 23 Οκτώβρη".......μου απαντάει "ε, δε με ενδιαφέρουν τα νέα specs, και το προγενέστερο μετά τις 23 Οκτώβρη μοντέλο, μια χαρά με καλύπτει"...........και του προσθέτω "μα δεν καταλαβαίνεις, μόλις βγει το νέο μοντέλο, απευθείας το παλιό θα πέσει τιμή......οπότε μπορείς να πάρεις το παλιό πιο φθηνά".................και πάμε έξτρα ερώτηση "μα ρε Λευτέρη, αν το πάω έτσι, δεν θα πάρω ποτέ μηχάνημα, καθώς πάντα θα βγαίνει καλύτερο"..........και εδώ τελειώνει το θέμα "Λάθος! Αγοράζεις μηχάνημα ελεύθερα, αλλά όχι στην περίοδο λίγο πριν ανακοινωθεί το επόμενο. Η καλύτερη στιγμή είναι να αγοράσεις μηχάνημα 1 - 2 μήνες από την κυκλοφορία του". (αυτό δεν ισχύει μόνο στην περίπτωση εντελώς νέων τεχνολογιών που ακόμα "θέλουν" στρώσιμο στα προβλήματα παραγωγής, όπως τα πρώτα Mac με x86 του 2005-6, τα MacBook Pro Retina, εκεί χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη περίοδος αναμονής για αγορά, ώστε να υπάρξει επαρκές χρονικό διάστημα τεχνολογικής ωρίμανσης).

Dragonpaul
21-10-2012, 12:11
συγνώμη ξέχασα να το διευκρινίσω:

όποιος ήθελε να πάρει iPad από τα τέλη Αυγούστου και μετά (δλδ, τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο), θεωρώ ότι έπρεπε να ψαχτεί, καθώς το Φθινόπωρο είναι μια από τις περιόδους ανακοινώσεων της Apple (επίσης, τα ίδια ισχύουν και για παν Apple υπολογιστή).
Σε αυτο δε διαφωνω καθολου!!!!! Εννοειται!!!!!! Εφοσον βολιδοσκοπεις σε τετοια μηχανηματα -Apple δηλαδη-, οφειλεις να ψαχτεις/ρωτησεις/ερευνησεις.
Απλα να πω και παλι πως αν ισχυει η φημη για μειωση της θερμοκρασιας, ε, εκει ειναι "χαμενος" ενας early adopter.

Lefteris_X
21-10-2012, 12:21
αυτά όμως τα γνωρίζουν εδώ και πολλάαααααα χρόνια οι early adopters (εμού συμπεριλαμβανομένου........αχ.......χρηματάκια που έχουν πάει στα "άγραφα" λόγω early adopting).

συνεπώς δεν έχουν "δικαίωμα" να γκρινιάξουν, yes?

θέλω να πω, ότι η κα*λα που αισθάνεται ο early adopter, όταν έχει στα χέρια του το πολυπόθητο νέο απόκτημα, δεν υπερσκελίζεται από το ξενερωματάκι μετά από μήνες, που "στρώνονται" κάποια προβληματάκια της συσκευής ή/και αναβαθμίζονται ελαφρώς κάποια χαρακτηριστικά.

αν δεν ισχύει το παραπάνω, τότε δεν λέγονται early adopter αλλά "tech victim", μια παράφραση του όρου "fashion victim".

Οπότε, όπως και όσοι ανήκουν στον προαναφερθέντα όρο (που πολλές φορές φορούν εμετικές στυλιστικά επιλογές μόνο και μόνο επειδή είναι κάτι το νέο, χωρίς όμως να έχουν ιδέα περί μόδας), έτσι και οι tech victim, δεν χαίρουν "λύπησης", ούτε "οίκτου", καθώς αγόρασαν ένα iPad (στην προκείμενη περίπτωση), χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα από τεχνολογία, μόνο και μόνο γιατί το iPad Retina είναι "wow", "cool" "είμαι τυπάς τώρα ή είμαι τύπισσα, μέσα στα πράματα". Ε, βαράτε τους (τα πορτοφόλια) στο ψαχνό (οι εταιρείες και τα μαγαζιά)!

Dragonpaul
21-10-2012, 12:28
Κοιτα... Κατα βαση δε διαφωνουμε, αλλα κουβεντα να γινεται. Εγω απλα λεω οτι, οπως και να 'χει, οταν παιρνεις κατι και μετα απο λιγο αναβαθμιζεται, ε, οπως και να 'χει, μια ξενερα την τρως. Η μονη μου "ενσταση" στο κομματι που λες περι κ@υλας του νεου αποκτηματος, ειναι οταν ανακαλυπτει ο early adopter πραγματα που δε θα τα ηθελε, οπως, πχ, στο νεο iPad το θεμα της θερμοκρασιας.
Πες μου τωρα πως να προσθεσω μια γλωσσα στο πληκτρολογιο. Δηλαδη να εχω τρεις γλωσσες.

EDIT: Xμμμ.... Το βρηκα (το ειχα κανει και πριν) αλλα εναλασσονται μονο δυο γλωσσες (την τριτη απλα την επιλεγεις με το ποντικι). Που ισως ειναι και καλυτερα ετσι....

Lefteris_X
21-10-2012, 12:54
ναι σε γενικές γραμμές συμφωνούμε, αλλά μου τα χαλάς, στις...ειδικές!

Η ένστασή σου περί "ανακάλυψης πραγμάτων που δεν θα τα ήθελε", είναι κάπως αντιφατική. Δεν γίνεται από την μια κάποιος να είναι early adopter και από την άλλη, να ξενερώνει με τα όποιο μειονεκτήματα που εμπεριέχει το early adopting! (όπως διάφορα κουσούρια σε software / hardware).

αν ξενερώνει τότε, επαναλαμβάνω, δεν λέγεται early adopter, αλλά κάτι άλλο (αν όχι tech victim, κάποιος άλλος όρος που δεν γνωρίζω, και που δεν έχει σημασία να τον βρούμε).

και βρε Παύλο, όταν γνωρίζεις ότι η συγκεκριμένη εταιρεία έχει 2 περιόδους μέσα στο χρόνο που ανακοινώνει μηχανήματα το Φθινόπωρο και την Άνοιξη (αν και είναι 4 περίοδοι, μαζί με τον Ιανουάριο - Ιούνιο)......τότε ποια είναι η περίοδος να αγοράσει κάποιος ένα προϊόν της συγκεκριμένης εταιρείας, ώστε να μην είναι early adopter αν το πάρει νωρίς ή χαμένος αν το πάρει αργά;

γι αυτό λέω, ψάξιμο...πολύ ψάξιμο......και "ζύγισμα" πολλών παραγόντων ταυτόχρονα...(και ξαναλέω, δεν μου αρέσει έτσι όπως έχει καταντήσει ολόκληρη η βιομηχανία)

Dragonpaul
21-10-2012, 13:33
Η ένστασή σου περί "ανακάλυψης πραγμάτων που δεν θα τα ήθελε", είναι κάπως αντιφατική. Δεν γίνεται από την μια κάποιος να είναι early adopter και από την άλλη, να ξενερώνει με τα όποιο μειονεκτήματα που εμπεριέχει το early adopting! (όπως διάφορα κουσούρια σε software / hardware).
Καταλαβαινω πολυ καλα τη φιλοσοφια των οσων λες και και εχεις δικιο. Ομως, ας παρουμε την περιπτωση του iPhone 5 στην Αμερικη. Λοιπον... Παει καποιος και το αγοραζει την πρωτη μερα κυκλοφοριας. Οκ; Οκ! Ξαφνικα, μετα απο τρεις μερες χρησης, το αλουμινιο εχει ξεφλουδισει (το γνωστο θεματακι). H Apple ανακοινωσε (δες το και στην παρουσιαση που ανεβασα μερικα posts πιο πισω, αν κι εσυ το ξερεις καλυτερα απο τον καθενα) οτι θα διορθωσει αυτο το προβλημα στις επομενες παρτιδες. Συνεπως, οι επομενοι που θα το παρουν δε θα εχουν αυτο το θεμα. Early adopter ειναι ο ενας, early adopter ειναι και ο αλλος. Δε ξερω αν η Apple θα αντικαταστησει τα πρωτα, αλλα αν δε το κανει;;;;
Αρα, η προταση μου, αν και καταλαβαινω πως το λες, δεν ειναι και τοσο αντιφατικη, τελικα. Ποιος θελει να ξεφλουδιζει το ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ τηλεφωνο του;;;;;; Αλλα αν περιμενε πολυ λιγο -τοσο ωστε να μη βγει απο το νοητο χρονικο διαστημα του early adopter-, θα επαιρνε μια σωστα ολοκληρωμενη κατασκευαστικα συσκευη.
Επαναλαμβανω, για τριτη φορα, οτι καταλαβαινω τη φιλοσοφια των λογων σου. But still...

Lefteris_X
21-10-2012, 15:54
μήπως τότε να συμφωνήσουμε πως, η ταχύτητα στην αγορά πολλές φορές είναι ανάλογη των κουσουριών;

και,

ναι, αν η Apple δεν αντικαταστήσει τα 5άρια όσων το πήραν 1 μέρα...ξέρεις τι θα πω; φουστίτσα της Apple μεν, αλλά και σεις ρε παλικάρια (αγοραστές) καλά να πάθετε, με την καταναλωτική μανία σας, αν περιμένατε λιγάκι, δεν θα είχατε πρόβλημα. Ε, τώρα σούτ! Ας προσέχατε! (γένια - χτένια ρητό)

DJTaurus
22-10-2012, 23:35
To πιο αστείο ποστ που διάβασα αυτές τις μέρες:

if they don't release a retina mac mini then I will wait.

:p

djpar
23-10-2012, 09:03
και ωραια στην αμερικη φευγουν οι πρωτες παρτιδες στην ελλαδα ομως που θα μεινουν αρκετες στο ραφι τι γινετε?...θα πας μετα απο κανα 2 μηνο και θα βρεις σιγουρα 1η φουρνια

Lefteris_X
23-10-2012, 09:10
Καλημέρα.

Τρίχες τελικά, δεν το βλέπω να έχει επιθετική τιμολογιακή πολιτική η Apple.

Φήμες κάνουν λόγο για 329 δολάρια τιμή έναρξης του iPad mini (υποθέτω με 16GB; ή με 8GB; δεν έχει έχει γίνει γνωστό αν θα υπάρξει μέγεθος των 8GB)

Πάντως, 329 δολάρια για iPad mini, μόνο Wi-Fi (για το μοντέλο 3G προσθέστε επιπλέον 120-130 δολάρια) και με την μικρότερη χωρητικότητα, είναι σχετικά κοντά στην τιμή του iPad Retina (του βελτιωμένου που θα ανακοινωθεί) στα 499 δολάρια.

Δηλαδή για 170 δολάρια λιγότερα, παίρνεις iPad mini. Και αντίστοιχα με 170 δολάρια παραπάνω, παίρνεις iPad Retina.

Εδώ η Apple πιστεύω ότι τα σκάτωσε τα πράματα. Πατάει πάνω στην hyper-ιά που μαστίζει τον κόσμο. Όχι και 329 δολάρια ρε αδέρφια. Ακόμα κι εγώ που μπορώ να "κοστολογώ" την έρευνα & ανάπτυξη (OS / Hardware), το κόστος του marketing και την βαρύτητα ενός brand name, θεωρώ πως αν η Apple, όντως ξεκινήσει την κοστολόγηση από τα 329 δολάρια, πιάνει άγρια τον κώλο του κόσμου.

Με απλό υπολογισμό (μπακάλικο), το iPad mini προβλέπεται να κοστίζει στην Ελλάδα (αρχική τιμή) 349 - 369 ευρώ. Ε - Λ - Ε - Ο - Σ !

μποϋκοτάζ ή βούρ στο iPad mini, "γιατί θέλω να διαβάζω βιβλία, κάπως πιο άνετα, με την μικρότερη κατασκευή" ; Μήπως, πρέπει να σταματήσουμε να θέλουμε τέτοιες ανέσεις;

Μήπως δεν θα πάθουμε κάτι, αν έχουμε το μεγάλο;

Μήπως δεν θα πάθουμε απολύτως τίποτα αν δεν έχουμε καν iPad;

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να κρίνουμε τα καταναλωτικά προϊόντα, πολύ πιο αυστηρά, ζυγίζοντας αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τα έχουμε ανάγκη (όπου ανάγκη πλέον, για εμένα πρέπει να είναι ΜΟΝΟ βιοποριστική, δηλαδή αν προσωπικά χαλάσει ο υπολογιστής, δεν μπορώ να εργαστώ = πρέπει να τον αντικαταστήσω = για να βγάλω το μεροκάματο);;;

δεν ξέρω, αλλά αρχίζουν οι συνθήκες, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, να βλέπουν τα 300άρια και 500άρια ευρώ, εντελώς εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Τόσο από ρεαλιστικής μεριάς και άλλο τόσο από "ηθικής" (τα εισαγωγικά, γιατί το τι εστί "ηθική" γιατί ο καθένας δίνει custom ερμηνεία).

Valkyre
23-10-2012, 10:38
Eγω που δεν εχω καν ipad δεν εχω παθει τιποτα, αλλα εγω ειμαι εγω και η αποψη μου για αυτου του ειδους τις ταμπλετες ειναι γνωστη...

Ξυπνηστε με οταν αποφασισουν να βγαλουν ταμπλετα με MacOs. Τοτε ναι, εγω θα ειμαι στην κατηγορια "ΒΟΥΡ". :)

Leon_DiZ
23-10-2012, 10:42
Ξυπνηστε με οταν αποφασισουν να βγαλουν ταμπλετα με MacOs. Τοτε ναι, εγω θα ειμαι στην κατηγορια "ΒΟΥΡ". :)

NO GOD! PLEASE NO!!! NOOOOOOOOOO - YouTube

Valkyre
23-10-2012, 11:10
^^Γιατι ΝΟ ρε συ? Ειλικρινα ενας συγκερασμος MacOs + Ios σε μια καινουργια συσκευη η οποια θα προσφερει ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ κατι καινουργιο, δεν καταλαβαινω γιατι να μην το θελεις?

Δηλαδη ειναι καλυτερο το ipad mini, το οποιο δεν κανει τιποτα διαφορετικο απο ενα ipad απλα λιγο μικροτερο? Εκει δεν υπαρχει προβλημα, αλλα αν κυκλοφορησουν κατι κοντα στην περιγραφη μου, ειναι θεμα? Προσοχη δεν ειπα να αντικατασταθει το ipad, απλα να ββγει μια καινουγια συσκευη που να κανει 5 πραγματα παραπανω.

Lefteris_X
23-10-2012, 11:40
η Apple παρακολουθεί τις αντιδράσεις του κόσμου, σε διάφορες τέτοιες προσπάθειες, μόνο που είμαστε λίγοι αριθμητικά βρε συ Val / Δημήτρη (κ' εγώ μέσα σε αυτούς) που θέλουμε μια έκδοση του Mac OS αντί του iOS στο iPad.


db2UbDEgzEA



ΥΓ: δεν βολεύει ρε γμτ με την καμία, μια οθόνη 9,7 ιντσών για αυτά που θέλω να κάνω εγώ με το μηχάνημά μου (δεδομένου ότι κάνω 500 πράματα ταυτόχρονα, τουλάχιστον 2,5GB RAM καταναλωμένα σε πολλαπλά tabs στον browser, ανοιχτό Word με εκατοντάδες λέξεις κείμενο, Photoshop για επεξεργασία εικόνων, ανοιχτά ichat/messages, skype, mail, ιντερνετικό ραδιόφωνο μέσω ξεχωριστού utility.....ε, δεν φτουράει καμία ταμπλέτα για κάτι τέτοιο.....ελπίδες είχε το WebOS πριν 2 χρόνια, αλλά η HP τα γμησε όλα δυστυχώς στα ενδο-εταιρικά της)

djpar
23-10-2012, 11:50
γιατι βολευει να πατατε εικονικα πληκτρα για να γραφετε κειμενο στο word αντι να γραφετε με το κλασσικο keyboard?

Nek_Food
23-10-2012, 11:56
Το Internet radio σε background play την ώρα που τρέχεις άλλες εφαρμογές στο iOS υπάρχει ήδη, αυτό που δεν υπάρχει και με ενοχλεί ας πούμε είναι να παίζει ένα tab στον browser ένα βίντεο και εγώ να περνάω σε άλλο και να συνεχίζει να ακούγεται όπως κάνω πολλές φορές εδώ στα φόρουμ, βάζω κάτι να παίζει (π.χ. οι μουσικές που βάζουν τα παιδιά από τα παιχνίδια ή βίντεο reviews) και συνεχίζω να διαβάζω σε άλλη σελίδα τα μηνύματα τους. Το ίδιο ζόρι τραβάει όταν βάζω κάτι στην youtube εφαρμογή να παίζει και πάω να διαβάσω κάτι στον browser ή σε άλλη εφαρμογή (π.χ. ανάγνωση βιβλίου ή κόμικ).

Multitasking πάντως μέχρι ένα βαθμό κάνει ήδη όπως είπα σε κάποιες εφαρμογές και πιστεύω θα μπορούσε να κάνει παραπάνω από το να σταματάει σε pause μορφή όταν αλλάζεις μία εφαρμογή ή στον browser του σε άλλο tab. Το μέγεθος μπορεί να θεωρηθεί μικρό για να γεμίσει παραθυράκια μικρά, αλλά θα μπορούσε να δουλέψει με δύο άνετα και ωραία. Ακόμη και αυτό που λες με το chat, φαντάσου να κάνεις μέσω του iPad και να πρέπει να τους πεις κάποιο τηλέφωνο ή να του διαβάσεις κάποιο κείμενο από μία εφαρμογή όπως το pages, νομίζω κάτι τέτοιο δεν παίζει σε multitasking/"window mode" στυλ.

Leon_DiZ
23-10-2012, 11:58
^^Γιατι ΝΟ ρε συ? Ειλικρινα ενας συγκερασμος MacOs + Ios σε μια καινουργια συσκευη η οποια θα προσφερει ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ κατι καινουργιο, δεν καταλαβαινω γιατι να μην το θελεις?

no γιατι αυτο που περιγραφεις ειναι τα Windows 8 και παλιοτερα των Tablet PC.

επισης, γιατι να τρεχει Mac OS? τι δεν μπορεις να κανεις με το iPad (αν συλλογιστεις τους φυσικους περιορισμους της ταμπλετας και της ιπποδυναμης των τωρινων μηχανηματων); και στην τελικη γιατι να παρεις tablet αφου στην ουσια θες το λογισμικο των Mac?

Dragonpaul
23-10-2012, 12:10
γιατι βολευει να πατατε εικονικα πληκτρα για να γραφετε κειμενο στο word αντι να γραφετε με το κλασσικο keyboard?
Παρι, σοβαρα τωρα, ποιος παιρνει ipad για να γραφει κειμενα στο Word;;;; Ok, το καταλαβαινω να διορθωσεις καποια κειμενα, ή να τα εχεις μαζι σου μεσω cloud, dropbox, κλπ κλπ, αλλα ποιος θα γραψει κειμενο word στο iPad;;;; Σιγουρα καποιοι θα υπαρχουν, αλλα ποσοι;;;;
Τωρα γενικοτερα για τη χρηση των "εικονικων" πληκτρων, εμενα προσωπικα μια χαρα με βολευουν.

Valkyre
23-10-2012, 12:11
Iσως ειμαι αφελης πραγματικα αλλα Λευτερη θεωρω οτι εχουν την δυνατοτητα να παντρεψουν τις 2 φιλοσοφιες (ios, Macos) με επιτυχημενο τροπο. Δεν λεω οτι θα ειναι ενα μηχανημα που θα αντικαταστησει το laptop , ποσο μαλλον το desktop, αλλα θα ηταν ενα μηχανημα που θα προσφερε μεγαλυτερη ευεληξια σε αρκετα θεματα. Επισης δεν θα εμποδιζε σε καποιον να μπορει να χρησιμοποιησει ακομα και keyboard και moyse εαν το επιθυμουσε για μεγαλυτερη ευκολια σε συγκεκριμενες δουλειες (χρηση πολυπλοκων προγραμματων κλπ).

Σκεφτειτε μοναχα ποσο ΙΜΒΑ θα ηταν να μπορουσες να κουβαλας το itunes, iphoto και ολα τα συναφη σε αυτην την ταμπλετα και να συγχρονιζεις ολες τις συσκευες σου απο εκει. Ή να μπορουσες να χρησιμοοιεις και το appstore αλλα και οτιδηποτε αλλο θες να μπορεις να το κατεβασεις οπως σε ενα Macos (προγραμματα κλπ). Να μπορουσες να βαλεις ενα DVD/Blu Ray και να το δεις απευθειας, ενα καρο τοσα πραγματα...

δεν λεω οτι ειναι ευκολο, απλα δεν το θεωρω αδυνατον να λειτουργησει σωστα και να πετυχει.

Valkyre
23-10-2012, 12:15
no γιατι αυτο που περιγραφεις ειναι τα Windows 8 και παλιοτερα των Tablet PC.

επισης, γιατι να τρεχει Mac OS? τι δεν μπορεις να κανεις με το iPad (αν συλλογιστεις τους φυσικους περιορισμους της ταμπλετας και της ιπποδυναμης των τωρινων μηχανηματων); και στην τελικη γιατι να παρεις tablet αφου στην ουσια θες το λογισμικο των Mac?

Δεν συμφωνω, αυτο που περιγραφω δεν ειναι wondows 8. Αυτο που περιγραφω ειναι μεν κατιφαινομενικα πολυπλοκο αλλα αν καποιος μπορει αυτο το πολυπλοκο να το μετατρεψει σε κατι φιλικο και λειτουργικο προς τον χρηστη αυτη ειναι η Apple, οπως εχει αποδειξει πολλες φορες στο παρελθον.

Επισης, νομιζω οτι μπορουμε να συμφωνησουμε οτι υπαρχουν παρα πολλα που ΔΕΝ μπορει να κανει ενα ipad σε σχεση με τα mac. Μην αναλωθουμε σε λιστες γιατι ειναι πολλα και δεν εχει νοημα. Ανεφερα πιο πανω 2-3 απλα να φανταστεις θεματα. Εαν το αναλυσουμε θα καταληξουμε σε αλφαβητικο καταλογο.

Τα tablet γιατι θα πρεπει να εχουμε ταμπου οσον αφορα στο τι πρεπει να κανουν και τι δεν πρεπει? Και τα κινητα τηλεφωνα στην αρχη ολοι θεωρουσαμε οτι ειναι απλα εργαλεια για να παιρνεις τηλεφωνο αντε και να στελνεις ενα μηνυμα. Η τεχνολογικη εξελιξη ομως αλλαξε αρδην τα παντα και πλεον το κινητο τηλεφωνο μοιαζει περισσοτερο με υπολογιστη τσεπης παρα με τηλεφωνο επι της ουσιας.

Γιατι λοιπον το tablet να το ενταξουμε σε μια αυστηρη κατηγορια ενος εργαλειου για διαβασμα ή για βrowsing? Δηλαδη δεν σηκωνει εξελιξη η αγορα του tablet? Δεν μπορει μια μερα να εχουμε τα smarttablets που θα κανουν περισσοτερα απο αυτα που αρχικα θεωρουσε ο κοσμος οτι πρεπει να κανουν? νομιζω οτι αυτο που περιγραφω ειναι φυσικη εξελιξη. Το μονο που μενει -ειναι οπως λεει και ο Λευτερης- να υπαρχει αγορα πισω απο αυτο και ενα κοινο να το υποστηριξει.

Lefteris_X
23-10-2012, 12:19
αυτό θα γίνει στο αναδιπλούμενο iPad ή την εποχή των εύκαμπτων οθονών.

όταν δηλαδή θα προσφέρεται μια ταμπλέτα στις 9.7 ίντσες και με μια απλή κίνηση - ξεδίπλωμα, θα αποκτά 15-17 ίντσες.

"άγιο δισκοπότηρο" οι υπολογιστές που έδειξαν στην φόλα-σειρά-που-διακόπηκε (prequel του BattleStar Galactica) και δεν θυμάμαι το όνομά της. Βγάζεις ένα χαρτάκι χιλιοδιπλωμένο από την τσέπη σου, το ξεδιπλώνεις...και όμως είναι υπολογιστής!

Nek_Food
23-10-2012, 12:26
"άγιο δισκοπότηρο" οι υπολογιστές που έδειξαν στην φόλα-σειρά-που-διακόπηκε (prequel του BattleStar Galactica) και δεν θυμάμαι το όνομά της. Βγάζεις ένα χαρτάκι χιλιοδιπλωμένο από την τσέπη σου, το ξεδιπλώνεις...και όμως είναι υπολογιστής!
Caprica μήπως... για κάτσε

Caprica E-Paper - YouTube

Lefteris_X
23-10-2012, 12:31
α, γεια σου! σε άλλες σκηνές (αυτό που παρέθεσες, πέραν από το χαρτί-υπολογιστή, είναι η είσοδος στον virtual κόσμο μέσω του headset), δείχνει πολύ καθαρά την χρήση του "δισκοπότηρου".

anyway, επιμένω πως σε μερικά χρόνια (όχι πολλά), οι ταμπλέτες θα διπλώνουν, ή τέλος πάντων, θα προσφέρουν περισσότερο ωφέλιμο χώρο εντός οθόνης για χειρισμό πιο περίπλοκου περιβάλλοντος.

ή

θα υπάρχουν πλέον 2 διαφορετικού τύπου ταμπλέτες: αυτές του "σημερινού" τύπου και αυτές που θα έχουν αντικαταστήσει πλήρως τους φορητούς υπολογιστές (με το μεγαλύτερο real estate).

djpar
23-10-2012, 12:36
παυλο για τον λευτερη το λεω που θελει να κανει απειρα πραγματα κτλ.
Τα εικονικα πληκτρα δεν βολευουν με την καμια ειδικα αν δεν το βαλω το κινητο οριζοντιο(μιλαω παντα για το neo v) τοτε τα λαθοι πηγαινουν κ ερχονται συνεχεια.

Ασχετο με την apple αλλα εχω παρατηρησει οτι αναλογα πια εφαρμογη χρησιμοποιεις εχεις κ καλυτερο multitasking δηλαδη αν ανοιξω 10+ σελιδες στον chrome τοτε το κινητο μπορει με το κεντρικο κουμπι να παει στην κεντρικη οθονη κ να ανοιξω κατι αλλο να δω και οταν ξαναγυρισω στον chome η μια σελιδα η κεντρικη θα φορτωση κανονικα με τις αλλες να φορτωνουν εφοσον πατησω πανω τους,κατι τετοιο δεν μπορει να γινει στον opera κ chrashαρει. Για τσεκαρετε καποια πραγματα αν γινονται καλυτερα με ενα προγραμμα στο iphone

Lefteris_X
23-10-2012, 12:53
εννοείται ότι ΔΕΝ πρόκειται ΠΟΤΕ να πληκτρολογήσω σε touch οθόνη, όπως πεισματικά δεν το κάνω πόσα χρόνια τώρα.

χαχαχαχααχαχ στην οικογένεια υπάρχει iPad 2, αλλά ούτε ΚΑΝ που θέλω να το ακουμπάω όποτε πηγαίνω στο πατρικό μου (είναι της μάνας - επειδή δεν πάλεψε / έμαθε ποτέ να χρησιμοποιεί το MacBook Pro της 13.3 ιντσών).

όποτε βλέπω άνθρωπο με iPad να σερφάρει ή να πληκτρολογεί, μου φαίνεται πολύ κοπιαστική εργασία. Δακτυλο-γυμναστική, πολλά πέρα-δώθε μεταξύ εφαρμογών......ε, δεν λειτουργώ προσωπικά έτσι. Ακόμα και στο MacBook Pro μου, σπάνια χρησιμοποιώ την touch επιφάνεια, καθώς γνωρίζω πάρα πολλά shortcuts στο πληκτρολόγιο και ελέγχω τα πάντα πολύ γρήγορα μέσω αυτού: γύρω στο 70% έλεγχος μέσω keyboard, περί το 25% μέσω mouse και ένα 5% από την επιφάνεια αφής (κυρίως για scroll σελίδων και πολύ λίγα gestures).

ε, άνθρωπος που χρησιμοποιεί τόσο λίγο την επιφάνεια αφής, δεν βρίσκει καμία λειτουργικότητα σε μια ταμπλέτα.

και κάτι σημαντικό: δεν θέλω να έχω παρέα το computing, όταν βγαίνω έξω από το σπίτι. Ήταν αρχή μου, από μικρό παιδί. Άλλο η έξω ζωή, άλλο η ζωή (μου) με την τεχνολογία. Αυτά τα δύο δεν τα κάνω mix. Είναι κάτι, σα να λέμε, έχω ένα alter ego που ασχολείται με computing.....όχι ο "κανονικός" Λευτέρης. Αυτός, είναι στην κανονική ζωή και ασχολείται με οτιδήποτε, εκτός τεχνολογίας.

Leon_DiZ
23-10-2012, 13:18
Επισης, νομιζω οτι μπορουμε να συμφωνησουμε οτι υπαρχουν παρα πολλα που ΔΕΝ μπορει να κανει ενα ipad σε σχεση με τα mac. Μην αναλωθουμε σε λιστες γιατι ειναι πολλα και δεν εχει νοημα. Ανεφερα πιο πανω 2-3 απλα να φανταστεις θεματα. Εαν το αναλυσουμε θα καταληξουμε σε αλφαβητικο καταλογο.


Ή να μπορουσες να χρησιμοοιεις και το appstore αλλα και οτιδηποτε αλλο θες να μπορεις να το κατεβασεις οπως σε ενα Macos (προγραμματα κλπ).

σορυ αλλα δεν θα συμφωνησω :) :a036:

το tablet ειναι ο ορισμος της υπεραπλουστευσης ενος υπολογιστη. το θεμα της Apple δεν ειναι να κανει το iOS να μοιασει πιο πολυ με το Mac OS, το ακριβως αντιθετο προσπαθουν να κανουν. Αλλα πες οτι το εκαναν, και τα "παντρευαν". Το να του βαλουν να τρεξει προγραμματα ανεξαρτητα απο το store κανει την χρηση πιο πολυπλοκη χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος. γιατι απο την στιγμη που εχεις κανει τα παντα για να ειναι το συστημα σου σχετικα ασφαλες και να ειναι ολα απλα να το κανεις πιο δυσκολο; και επιμενω οτι πιστευω οτι τα προγραμματα που θα ετρεχες / ηθελες να τρεξεις (κατα 90%) ή δεν θα "ταιριαζαν" σε tablet ή δεν θα μπορουσαν να τρεξουν (ακομα) λογω ιπποδυναμης (εκτος αν εχεις συγκεκριμενα παραδειγματα στο μυαλο σου)


Γιατι λοιπον το tablet να το ενταξουμε σε μια αυστηρη κατηγορια ενος εργαλειου για διαβασμα ή για βrowsing? Δηλαδη δεν σηκωνει εξελιξη η αγορα του tablet? Δεν μπορει μια μερα να εχουμε τα smarttablets που θα κανουν περισσοτερα απο αυτα που αρχικα θεωρουσε ο κοσμος οτι πρεπει να κανουν

δεν λεω οτι θελω να μεινει στασιμη σαν κατηγορια, ουτε ειπα να ειναι μονο για browsing + διαβασμα, ουτε οτι δεν σηκωνει εξελιξη. απο την αλλη ομως, δεν μπορω να πω οτι θελω να γινει "υπολογιστης". γιατι μαζι με την "ελευθερια" που σου προσφερει ενας υπολογιστης, εχει και αλλα τοσα κουσουρια.


Και τα κινητα τηλεφωνα στην αρχη ολοι θεωρουσαμε οτι ειναι απλα εργαλεια για να παιρνεις τηλεφωνο αντε και να στελνεις ενα μηνυμα. Η τεχνολογικη εξελιξη ομως αλλαξε αρδην τα παντα και πλεον το κινητο τηλεφωνο μοιαζει περισσοτερο με υπολογιστη τσεπης παρα με τηλεφωνο επι της ουσιας.

ναι, γιατι αλλαξε η φιλοσοφια του τι κανει το κινητο; εξελιχθηκε η τεχνολογια (οπως λες και εσυ) και εδωσε την ευκαιρια σε καποιον να του δωσει το σωστο(; ) form factor και το αντιστοιχο UI.



Σκεφτειτε μοναχα ποσο ΙΜΒΑ θα ηταν να μπορουσες να κουβαλας το itunes, iphoto και ολα τα συναφη σε αυτην την ταμπλετα και να συγχρονιζεις ολες τις συσκευες σου απο εκει.

προσπαθω να φανταστω ενα σκηνικο που θα γινοτανε αυτο αλλα δεν μπορω να το σχηματισω στο μυαλο μου.. αν καταλαβα τι λες / πως το φανταζεσαι, νμζ οτι εν μερει τουλαχιστον γινεται ηδη αυτο
συν του οτι το να συγχρονιζεις απο μια συσκευη ειναι ξεπερασμενο (οχι οτι δεν γινεται, απλα η βιομηχανια οδευει προς την φιλοσοφια του cloud και στο "το εχω σε μια συσκευη, συγχρονιζεται αυτοματα στις υπολοιπες")


Να μπορουσες να βαλεις ενα DVD/Blu Ray και να το δεις απευθειας, ενα καρο τοσα πραγματα...

ιπποδυναμη (φανταζομαι οτι μιλας για αρχεια και οχι για δισκους)

Valkyre
23-10-2012, 13:20
^^ Καλα κι εγω περαν του κινητου δεν κουβαλαω ουτε και θελω να κουβαλαω κατι αλλο.

Οταν ομως θα φυγω εκτος για καποια εκδορμη ή στις διακοπες ενα τετοιο μηχανημα οπως περιεγραψα θα το ηθελα να με συνοδευει, και για λογους δουλειας αλλα και για λογους διασκεδασης τις ωρες που οι υπολοιποι ροχαλιζουν (καθως εγω βρυκολακιαζω και δεν κοιμαμαι ΠΟΤΕ μεσημερια)

ΥΓ: @Lnds500 Δεν τα βρισκουμε! :P

Θεωρω οτι στο παραδειγμα μου με τα κινητα τηλεφωνα και την εξελιξη αυτων απαντησες κατα καποιο τροπο σαν να λες οτι ναι μεν εξελιχθηκαν αλλα ειναι μια κατηγορια/εξαιρεση ή τελωσπαντων δεν με καλυψε η απαντηση σου πανω σε αυτο. Φυσικα και αλλαξε η φιλοσοφια του τι πρεπει να κανει το κινητο. Υπαρχει σημερα τηλεφωνο που απλα στελνει μονο μηνυματα και παιρνει τηλεφωνα (νταξ...θα υπαρχει αλλα μιλαμε οτι με ΤΣΑΜΠΑ λεφτα παιρνεις τηλεφωνο που κανει πολλα περισσοτερα). Υπηρχε περιπτωση ποτε καποιος (casual χρηστης τεχνολογιας) να φανταζοταν οτι θα ειχε καποια στιγμη ενα "τηλεφωνο" που θα ηταν φωτογραφικη, καμερα, σκανερ, παιχνιδομηχανη, internet browser, download machine, mp3 player, movie player, μεταφραστης, GPS, τηλεκοντρολ, επεξεργαστης εικονας και ηχου κλπ κλπ κλπ?

Πλεον τα κινητα τα αγοραζει ο κοσμος με την λειτουργεια του τηλεφωνου να ερχεται σε ..... δευτερη , τριτη , τεταρτη μοιρα και πολυ λεω... σκεφτεται κανενας θελω να παρω το iphone 5 ή το galaxy sIII επειδη ειναι καλο στο να παιρνω τηλεφωνα?? Οχι βεβαια.... ολοι μας παιρνουμε αυτα τα τηλεφωνα για αλλους λγους πρωτιστως...και η επιλογη μας εξαρταται ΚΥΡΙΩΣ απο το τι προσφερει το καθενα παραπανω απο το αλλο. Αυτο και μονο υποδηλωνει και αποδεικνυει το παραδειγμα που εφερα πριν! Πλεον η αγορα των κινητων η φιλοσοφια τους εχει αλλαξει αρδην. Ελαχιστοι σκεφτονται ποσο καλο ειναι στις κλησεις το Iphone 5 οταν θελουν να το παρουν... κοιτανε αλλα πραγματα που θα τους οδηγησουν στην αγορα: Επεξεργαστικη ισχυς, UI, appstore, καμερες κλπ κλπ ενα καρο πραγματα δηλαδη ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΑ με την λειτουργεια τηλεφωνου!

Γιατι λοιπον να μην γινει κατι τετοιο στο μελλον και με τα ταμπλετ? Γιατι να μην βρουν τον τροπο να κανουν ενα φιλικο UI και λειτουργικο ωστ να δουλεψει σωστα. Δεν το βρισκω παραλογο. Εινια νωρις ακομ και η αγορα δεν ειναι ετοιμη για κατι τετοιο. Το καταλαβαινω αυτο. Αλλα δεν θεωρω τα ταμπλετ επαναστατικα μηχανηματα στην παρουσα φαση. Οχι οταν κανουν οτι κανει και ενα κινητο απλα με αλλη ευκολια/εμπειρια. Επανασταση ηταν το iphone που αλλαξε αρδην το τι σημαινει κινητο τηλεφωνο, που ειχε ενα δικο του os που αλλαξε τα παντα. Το ipad δεν ηταν κατι τετοιο, ηταν περισσοτερο επαναστατικη "μοδα" στα ματια μου παρα τεχνολογικη επανασταση οπως ηταν το ιphone.

Η επανασταση στα tablet θα ερθει οταν ο χαρακτηρας τους αρχισει να διαφερει αρκετα απο αυτον των smartphones. Παντα για εμενα! :D :P

DJTaurus
23-10-2012, 16:21
Live video stream
http://www.apple.com/apple-events/october-2012/

Dragonpaul
23-10-2012, 17:33
Τα χαρακτηριστικά που περιμένουμε από τη νέα συσκευή της Apple

Σε λίγες ώρες, συγκεκριμένα στις 20:00 ώρα Ελλάδος, η Apple θα παρουσιάσει επιτέλους το πολυαναμενόμενο iPad Mini στο San Jose.

Μετά από αναμονή αρκετών μηνών και σωρεία φημών, κάποιες από τις οποίες θα επιβεβαιωθούν ή θα διαψευστούν απόψε, θα δούμε για πρώτη φορά την νέα πρόταση της εταιρείας στα tablet των 7-8 ιντσών.

Ας ρίξουμε μια ματιά στις 6 πιο επικρατέστερες φήμες για το νέο iPad Mini μέχρι σήμερα...

1) Οθόνη 7,85 ιντσών χωρίς τεχνολογία Retina

Η Apple σχεδίασε το νέο της tablet στις 7.85 ίντσες προκειμένου να χτυπήσει τους ανταγωνιστές της. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η οθόνη της συσκευής θα είναι εφάμιλλη με του τελευταίου iPad.

Για να μειώσει το βάρος αλλά και το κόστος της συσκευής, η Apple αναμένεται να μην χρησιμοποιήσει τεχνολογία Retina στο iPad Mini κάτι που σημαίνει πως αυτό θα διαθέτει την ίδια ανάλυση με το iPad 2 και όχι με το iPad 3 ή «New iPad» όπως ονομάστηκε.

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/10/23/ipadmini3.jpg

Το ευχάριστο, περισσότερο για τους προγραμματιστές και λιγότερο για τους καταναλωτές είναι πως η αναλογία της οθόνης του θα είναι παρόμοια με του iPad, δηλαδή 4x3. Αυτό σημαίνει πως οι προγραμματιστές δεν θα πρέπει να παραμετροποιήσουν τις εφαρμογές τους όπως έκαναν με το iPhone 5 ώστε να λειτουργούν σωστά στην νέα συσκευή.

2) Χαρακτηριστικά και σχεδιασμός

Πέρα από την χρήση του νέου Ligtning Connector και την μεταφορά των ηχείων του στο κάτω μέρος, όπως συμβαίνει και με το iPhone 5, δεν αναμένεται να αλλάξουν πολλά στον σχεδιασμό του νέου iPad Mini. Αναμένεται να διατηρήσει

Φωτογραφίες που διέρρευσε το ETrade Supply και δημοσίευσε το MacRumors δείχνουν πως η μπαταρία του iPad Mini θα έχει χωρητικότητα 4.490mah και θα καταλαμβάνει αρκετά μεγάλο χώρο στο εσωτερικό του.

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/10/23/ipadmini4.jpg

Η χωρητικότητα της είναι βέβαια αρκετά μικρότερη του iPad 3, το οποίο διαθέτει μπαταρία 11.560mAh, αλλά και του iPad 2 (6.930mAh) αλλά η μικρότερη οθόνη του και η απουσία τεχνολογίας Retina σημαίνουν ταυτόχρονα και αρκετά μικρότερη κατανάλωση.

3) Συνδεσιμότητα

Πέρα από την υποστήριξη 3G για την πλοήγηση των χρηστών στο διαδίκτυο μέσω των δικτύων κινητής τηλεφωνίας, είναι σχεδόν σίγουρο πως το iPad Mini θα υποστηρίζει δίκτυα 4G LTE, τα οποία προσφέρουν πολλαπλάσιες ταχύτητες από μια τυπική σύνδεση DSL.

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/10/23/ipadmini2.png

Η Apple ενσωμάτωσε την τεχνολογία αυτή στο iPhone 5, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην κάνει το ίδιο και στο iPad Mini.

4) Τι δεν θα δούμε

Δυστυχώς για πολλούς από τους καταναλωτές, το iPad Mini αναμένεται να παρουσιάζει τις ίδιες «ελλείψεις» με το iPhone 5.

Η υποστήριξη NFC και εξόδου HDMI κρίνεται εξαιρετικά απίθανη, όπως βέβαια και η δυνατότητα επέκτασης της μνήμης του με χρήση καρτών SD/microSD.

Την ίδια στιγμή εξίσου απίθανη είναι και η πιθανότητα χρήσης των Google Maps.

5) Ονομασία, χρώμα και τιμή

Η επικρατέστερη ονομασία της συσκευής είναι «iPad Mini», την ίδια στιγμή όμως ο blogger John Gruber αναφέρει δυο ακόμα πιθανές ονομασίες του, «iPad Air» ή απλά «iPad».

Σύμφωνα με τις τελευταίες διαρροές θα κυκλοφορήσει σε άσπρο και μαύρο χρώμα, με την τιμή της στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών να ξεκινά από τα 329 δολάρια.

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/10/23/ipadmini1.jpg

6) Κυκλοφορία

Πληροφορίες του 9to5Mac θέλουν το iPad Mini να κυκλοφορεί στα καταστήματα στις 2 Νοεμβρίου. Αυτές συμφωνούν με τη γενικότερη πολιτική της Apple να κυκλοφορεί τις συσκευές τις περίπου μια εβδομάδα μετά την παρουσίαση τους.

Το iPhone 5 είχε παρουσιαστεί στις 12 Σεπτεμβρίου και κυκλοφόρησε εννέα ημέρες αργότερα, στις 21 του μήνα.

Όλα τα παραπάνω βέβαια αποτελούν απλά φήμες. Η τακτική της Apple είναι να μην δημοσιοποιεί καμία πληροφορία για τις επερχόμενες συσκευές της, προκαλώντας με αυτόν τον τρόπο το ενδιαφέρον των καταναλωτών. Το ποιες από αυτές αληθεύουν και ποιες όχι, θα το μάθουμε σε λίγες ώρες.

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/432779/auto-tha-einai-to-ipad-mini/

Leon_DiZ
23-10-2012, 21:30
πολυ ωραιο το mini αλλα φαρμακειο.

πολυ ωραια και τα νεα iMac αν και θα προτιμουσα να ειχαν retina

τους αγοραστες του "νεου iPad" δεν τους γ****σε απλα, τους βιασε χωρις ελεος! πραγματικα τους λυπαμαι

Valkyre
23-10-2012, 22:56
Τι τιμες εδωσαν; Τοσο ακριβο;

Leon_DiZ
23-10-2012, 22:57
Τι τιμες εδωσαν; Τοσο ακριβο;

τοσο κι αλλο τοσο :P

Valkyre
23-10-2012, 23:06
329$ δεν ηταν οι φημες; Τοσο το περιμεναμε και τοσο ειναι. Ετσι οπως το ειπες νομιζα οτι θα ηταν πολυ πιο ακριβο απο αυτο το νουμερο!

Οχι οτι ειναι φθηνο ετσι μην παρεξηγηθω... Πανακριβο ειναι αλλα ειναι στην τιμη που ειχαμε ακουσει.

Και ναι συμφωνω ειναι απαισιο αυτο που εκαναν στους αγοραστες ipad 3 δηλαδη ελεος και ντροπη πραγματικα... Δεν το περιμενα αυτο... Ενταξει να εβαζαν το lighting connector αυτο το καταλαβαινω, αλλα να αναβαθμιζουν το hardware?

Lame.

Dragonpaul
23-10-2012, 23:07
τους αγοραστες του "νεου iPad" δεν τους γ****σε απλα, τους βιασε χωρις ελεος! πραγματικα τους λυπαμαι
Τους βιασε χωρις σαλιο!!!!!!! Αυτη ειναι η γνωμη μου και δεν αλλαζει!!!!! Πραγματικα, μακαριζω την τυχη μου που το Μαρτη δε το πηρα. Πραγματικα... Μιλαμε για σημαντικες αλλαγες και οχι μικροπραγμτα. Δειτε τα εδω (http://www.apple.com/ipad/features/) μαζεμενα.

Valkyre
23-10-2012, 23:22
Μπορει καποιος να μου εξηγησει την λογικη να αφαιρουν optical deives απο υπολογιστες; WTF is this shit? Ειναι σοβαροι; Δηλαδη επειδη εχουν φετιχ με τα milimetres αφαιρουν τοσο ουσιωδη κομματια hardware??

Καποιος να με βοηθησει να καταλαβω;;!;

Dragonpaul
23-10-2012, 23:29
Δημητρη, επειδη πριν λιγο μπηκα σπιτι και δεν εχω κανει catch up με ολα, που αναφερεσαι ακριβως;;;;

Btw, ευτυχως, για εμενα παντα, που δεν εκανε εμφανιση κανας iMac retina. Εκει θα ειχα το θεμα μου, αν και τον δικο μου τον εχω πανω απο ενα χρονο, πια. Φυσικα, ειναι κατα πολυ λεπτοτερος, αλλα μικρη σημασια εχει αυτο για ενα desktop μηχανημα.

Leon_DiZ
23-10-2012, 23:30
Δημητρη, επειδη πριν λιγο μπηκα σπιτι και δεν εχω κανει catch up με ολα, που αναφερεσαι ακριβως;;;;

Btw, ευτυχως, για εμενα παντα, που δεν εκανε εμφανιση κανας iMac retina. Εκει θα ειχα το θεμα μου, αν και τον δικο μου τον εχω πανω απο ενα χρονο, πια. Φυσικα, ειναι κατα πολυ λεπτοτερος, αλλα μικρη σημασια εχει αυτο για ενα desktop μηχανημα.

Μιλαει για το iMac Που δεν εχει πλεον drive (ισως να παιρνει και το νεο Book Pro η μπαλα)

Dragonpaul
23-10-2012, 23:33
Α, καταλαβα.... Ναι, αυτο δεν ειναι και ο,τι καλυτερο, αν και λιγο μου χρειαστηκε προσωπικα.

kostasb13
23-10-2012, 23:44
Απαξιωση λοιπον του ipad3 μεσα σε 6 μηνες. Και εγω και πολλοι αλλοι που το πηραμε πριν λιγους μηνες μαλλον θα πρεπει να θεωρηθουμε μαλακες...ετσι τουλαχιστον φαινεται οτι μας θεωρει η apple

Ok δεν υπαρχει προβλημα, σε λιγο καιρο βγαινουν και τα wm8 tablets...

Leon_DiZ
23-10-2012, 23:46
Απαξιωση λοιπον του ipad3 μεσα σε 6 μηνες. Και εγω και πολλοι αλλοι που το πηραμε πριν λιγους μηνες μαλλον θα πρεπει να θεωρηθουμε μαλακες...ετσι τουλαχιστον φαινεται οτι μας θεωρει η apple

Ok δεν υπαρχει προβλημα, σε λιγο καιρο βγαινουν και τα wm8 tablets...

θα πας να παρεις και δευτερη ταμπλετα για να τιμωρησεις την apple? :P

ξερεις τι σκεφτομουν.. γιατι δεν πουλας το ipad και να παρεις το καινουργιο; εγω αυτο θα εκανα.

Valkyre
23-10-2012, 23:51
Παιδια ναι γι αυτο μιλαω... Οκ καταλαβαινω ενα macbook air να μην εχει drive...

Αλλα ενα iMac??? ενας υποτιθεται desktop υπολογιστης; Ε ειναι ηλιθιο εκτος και αν η apple θεωρει οτι κανουμε αλμα δεκα ετων στο μελλον οπου ολα θα ειναι digital... Με τον τροπο αυτο η apple δειχνει οτι ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ για τον επαγγελματια χρηστη. Πραγματικα αυτο κανει. Το παραεχεσαν με τις casual μοδατες αμπελοφιλοσοφιες τους... Ετσι οπως το πανε σε λιγο θα καταργησουν και το macos και βλεπω σε δυο γενιες ακομα τα imac να εχουν παχος 1 χιλιοστο και να τρεχουν ios 8...

Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα τωρα; Πως θα κανει την δουλεια του καποιος οταν του στειλουν εναν οπτικο δισκο με αρχεια διοτι δεν ειναι ολοι στο cloud και δεν ειναι ολοι τρελοι με την τεχνολογια ή θα πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε σαν τιποτα χωριατες αν μας πουν "ναι ξερετε κατι μπορω να σας τα φερω σε dvd"... Εμεις τι θα του πουμε του πελατη; "Που πας ρε καραμιτρο με dvd το ετος 2012;;;

Μα ειναι σοβαροι;;;

Ειλικρινα εχω απογοητευτει οικτρα απο την παρουσιαση και την φιλοσοφια που εχει αρχισει και ακολουθει η apple... Μοιαζει σαν απολυτος στοχος τους να ειναι να φτιαξουν τον ποιο λεπτο desktop υπολογιστη... Λες και ρε μαλακες θα τον κουβαλαω απο σπιτι σε σπιτι ή θα τον κοιταζω απο το πλαι ολη την ωρα ή θα μου χαλασει την αισθητικη αν ειναι 5 χιλιοστα πιο παχυς ή στεναχωριεμαι που θα κραταει τοσο βαρος το κακομοιρο το γραφειο μου με τον 10 χιλιοστα μεγαλυτερο και 1 κιλο βαρυτερο imac....

Εχω μεινει μαλακας... Ενταξει με τα ipad να το χωνεψω καπως αν και με αυτην την φιλοσοφια διαφωνω, αλλα να αρχισουν να εφαρμοζουν την φιλοσοφια αυτη σε desktop μηχανηματα; Ε οχι... Ημαρτον.... Υπαρχουν και ανθρωποι που σκεφτονται να κανουν την δουλεια τους με τετοια μηχανηματα...

Μονο ο Λευτερης μπορει να προσπαθησει να το εκλογικευσει καπως για εμενα γιατι εγω το εχω χασει εντελως... Λευτερη τα φωτα σου, ττην γνωμβ σου, ειμαι εγω ξαφνικα περιεργος και οπισθοδρομικος ή η apple μεταμορφωνεται σιγα σιγα σε κατι τρομακτικο;;

kostasb13
24-10-2012, 00:01
θα πας να παρεις και δευτερη ταμπλετα για να τιμωρησεις την apple? :P

ξερεις τι σκεφτομουν.. γιατι δεν πουλας το ipad και να παρεις το καινουργιο; εγω αυτο θα εκανα.

Οταν και εφοσον αποφασισω να αγορασω στο μελλον νεα ταμπλετα θα το σκεφτω πολυ αν θα ειναι παλι ipad...Αυτο το πραγμα ειναι κοροιδια, καμια απολυτως δικαιολογια δεν εχει η apple για αυτο που εκανε σημερα.
Ας ενημερωνε τουλαχιστον τον κοσμο, ειλικρινα σκεφτομαι αυτος που πηγε και αγορασε το ipad3 χθες, προχθες, την προηγουμενη εβδομαδα, σημερα πως θα πρεπει να αισθανεται?...
Δυστυχως φαινεται οτι τελικα εχουν δικιο οσοι υποστηριζουν οτι αυτη η apple δεν εχει πλεον καμια σχεση με την apple του Jobs...

Leon_DiZ
24-10-2012, 00:02
lol, καιρο ειχες να φλιπαρεις :P

btw αυτο


Λες και ρε μαλακες θα τον κουβαλαω απο σπιτι σε σπιτι

μου θυμισε αυτο (2:47)

Tech : We Are Apple (Leading The Way) - YouTube

φαινεται οτι ειναι καταλοιπα απο την Lisa εποχη αυτα :P



Οταν και εφοσον αποφασισω να αγορασω στο μελλον νεα ταμπλετα θα το σκεφτω πολυ αν θα ειναι παλι ipad...Αυτο το πραγμα ειναι κοροιδια, καμια απολυτως δικαιολογια δεν εχει η apple για αυτο που εκανε σημερα.
Ας ενημερωνε τουλαχιστον τον κοσμο, ειλικρινα σκεφτομαι αυτος που πηγε και αγορασε το ipad3 χθες, προχθες, την προηγουμενη εβδομαδα, σημερα πως θα πρεπει να αισθανεται?...
Δυστυχως φαινεται οτι τελικα εχουν δικιο οσοι υποστηριζουν οτι αυτη η apple δεν εχει πλεον καμια σχεση με την apple του Jobs...

καλα μην τα παραλεμε.. αυτοι που το αγορασαν χτες προχτες ειναι αξιοι της μοιρας τους.
επισης, το γιατι το εκανε σηκωνει κουβεντα. ισως λογω ανταγωνισμου να ηθελε να φρεσκαρει ολα τα προιοντα μαζι. στοιχημα οτι απο εδω και περα θα βλεπουμε ipod/iphone/ipad το φθινοπωρο. δεν νμζ να βγαλουν κατι πιο πριν

Valkyre
24-10-2012, 00:07
^^ μα εχω αδικο σε αυτα που λεω βρε συ Λεωνιδα μου; Δεν ξερω καπου χανεται η λογικη για εμενα... Ισως ειμαι οπισθοδρομικος οπως ειπα τι να πω... Εξακολουθω να θεωρω οτι ειναι παραλογο να μην εχει ενας υπολογιστης desktop optical drive.

Πλεον ειλικρινα το μοναδικο προιον της apple που με ενθουσιαζει ειναι το iphone... Αντε και το macbook pro (που και εκει θεωρω λαθος να μην υπαρχει optical drive αλλα τουλαχιστον δεν το θεωρω τοσο εγκληματικο οσο στα imac)

Για εμενα ειναι κριμα παντως. Καπου το παρακανουν.

kostasb13
24-10-2012, 00:14
Μισο λεπτο, αυτοι που το αγορασαν χθες, ηξεραν οτι σημερα θα παρουσιαζαν νεο ipad με νεο επεξεργαστη, στην ουσια το ipad4?...για τον lighting ειχαμε ακουσει και λεγαμε μηπως βελτιωσουν καποια πραγματα, θερμοτητα, μπαταρια κτλ...ειχαμε ακουσει, ειχε βγει κατι οτι πανε για νεο ipad?...μην τρελαθουμε

Δεν ξερω αν φοβαται περισσοτερο απο ποτε τον ανταγωνισμο, γιατι ετσι φαινεται...ας μου ελεγαν λοιπον τον Μαρτιο οτι ξερεις αγαπητε πελατη μας το επομενο ipad δε θα βγει σε ενα χρονο αλλα σε 6 μηνες, να κανω και εγω τα κουμαντα μου.

Εχω εξοργιστει ειλικρινα, δεν ειχα ακουσει τιποτα και μπηκα εδω και το διαβασα βλεποντας και τα σχολια των παιδιων, μονο αυτο δεν περιμενα να ανακοινωσουν αποψε...

Leon_DiZ
24-10-2012, 00:20
^^ μα εχω αδικο σε αυτα που λεω βρε συ Λεωνιδα μου; Δεν ξερω καπου χανεται η λογικη για εμενα... Ισως ειμαι οπισθοδρομικος οπως ειπα τι να πω... Εξακολουθω να θεωρω οτι ειναι παραλογο να μην εχει ενας υπολογιστης desktop optical drive.

Πλεον ειλικρινα το μοναδικο προιον της apple που με ενθουσιαζει ειναι το iphone... Αντε και το macbook pro (που και εκει θεωρω λαθος να μην υπαρχει optical drive αλλα τουλαχιστον δεν το θεωρω τοσο εγκληματικο οσο στα imac)

Για εμενα ειναι κριμα παντως. Καπου το παρακανουν.

διχαζομαι. χρησιμοποιω DVD ακομα για καμια ταινια κτλ αλλα οχι συχνα οποτε δεν ειναι deal-braker. ασε που το περιμενα μετα το mac mini να το βγαλει και απο τα υπολοιπα. προσωπικα το θεμα μου με την Apple ειναι οτι εμεινε στο DVD, το οτι το αφαιρεσε δεν με καιει και ιδιαιτερα πλεον. αυτο και το HDMI input ηταν οι δυο λογοι για τους οποιους δεν πηρα mac οταν μπορουσα.


Μισο λεπτο, αυτοι που το αγορασαν χθες, ηξεραν οτι σημερα θα παρουσιαζαν νεο ipad με νεο επεξεργαστη, στην ουσια το ipad4?...για τον lighting ειχαμε ακουσει και λεγαμε μηπως βελτιωσουν καποια πραγματα, θερμοτητα, μπαταρια κτλ...ειχαμε ακουσει, ειχε βγει κατι οτι πανε για νεο ipad?...μην τρελαθουμε

Δεν ξερω αν φοβαται περισσοτερο απο ποτε τον ανταγωνισμο, γιατι ετσι φαινεται...ας μου ελεγαν λοιπον τον Μαρτιο οτι ξερεις αγαπητε πελατη μας το επομενο ipad δε θα βγει σε ενα χρονο αλλα σε 6 μηνες, να κανω και εγω τα κουμαντα μου.

Εχω εξοργιστει ειλικρινα, δεν ειχα ακουσει τιποτα και μπηκα εδω και το διαβασα βλεποντας και τα σχολια των παιδιων, μονο αυτο δεν περιμενα να ανακοινωσουν αποψε...

ακομα και με τα προχτεσινα δεδομενα, ε δεν αγοραζεις ipad! πεταμενα λεφτα...

αλλα ναι, στο θεμα του 6μηνου ειμαι μαζι σου. εγω σου ειπα τι θα κανα, απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις. οχι γιατι το 3 δεν ειναι καλη συσκευη ή γιατι "παλιωσε", απλα το iPad 4 (χεσε με Apple, βαζω αριθμακια γτ μπλεξαμε τα μπουτια μας!) ειναι καλυτερη "επενδυση" λογω επεξεργαστη

Dragonpaul
24-10-2012, 00:40
ακομα και με τα προχτεσινα δεδομενα, ε δεν αγοραζεις ipad! πεταμενα λεφτά.
Λ, θα ήθελες να μου το εξηγήσεις λίγο αυτο;;;; Πχ, εγώ έχω πει τους δικούς μου λόγους που πιστεύω ότι αξίζει μια ταμπλετα. Για ποιους λόγους εσυ πιστεύεις πως δεν;;;;

Leon_DiZ
24-10-2012, 00:43
Λ, θα ήθελες να μου το εξηγήσεις λίγο αυτο;;;; Πχ, εγώ έχω πει τους δικούς μου λόγους που πιστεύω ότι αξίζει μια ταμπλετα. Για ποιους λόγους εσυ πιστεύεις πως δεν;;;;

για τους ιδιους λογους που ανεφερε και ο Λευτερης χτες/προχτες. ειχαμε ακουσει εδω και καιρο οτι επαιζε κατι να αλλαξει στο iPad, το να πας να το παρεις ενω ξερεις οτι κατι θα αλλαξει (οσο αμελητεο και να ειναι αυτο), δεν ειναι πεταμενα λεφτα; επαναλαμβανω, δεν μιλαω για αυτον που το πηρε με το που βγηκε.

Dragonpaul
24-10-2012, 00:46
Α... Ζητώ συγγνώμη. Νόμιζα πως εννοουσες ότι ειναι πεταμένα λεφτά να πάρεις iPad γενικά.

Leon_DiZ
24-10-2012, 00:50
Α... Ζητώ συγγνώμη. Νόμιζα πως εννοουσες ότι ειναι πεταμένα λεφτά να πάρεις iPad γενικά.

proud owner of an iPad 2 ;)

Dragonpaul
24-10-2012, 00:55
proud owner of an iPad 2 ;)
Μαλιστα... Να δω ποτε θα γινω κι εγω proud owner ενος iPad. Μαλλον αυτου που βγηκε τωρα...

psx3
24-10-2012, 00:56
Η Apple ήταν η πρώτη που αφαίρεσε το floppy drive το 1998 αν θυμάμαι καλά... πριν καλά-καλά καθιερωθούν τα USB sticks. Έχουν μια μανία να είναι πολύ μπροστά από όλους τους άλλους.

Άσε που δεν γουστάρουν και το Blu-Ray, οπότε έδεσε το γλυκό...