PDA

View Full Version : Αpple News - Νέα από το στρατόπεδο της Apple!! (Μacs, ipods, iphone κλπ)

Pages : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

Valkyre
04-10-2011, 22:05
Ιphone 4S

- A5 processor (dual core CPU & dual Core GPU)
- battery life increased to 8 hrs talk time (καλοοο)
- 8 megapixel camera με πολλα μπιχλιμπιδια καινουργια και αισθητηρες και και και και
Edit: Ω να και κατι καλο! 1080ρ βιντεο recording! :D me likes! (real-time video image stabilization (yes!), real-time temporal noise reduction)
Edit 2: Assistant (το ξεραμε κι αυτο βεβαια εδω και καιρο)

Οτι ακριβως περιμεναμε μεχρι στιγμης....μλκιες στο τετραγωνο...στην ουσια ειναι καρμπον οτι ειχε γινει με το 3gs... αν αλλαζανε το ονομα θα νομιζα οτι κανουμε ταξιδι στο παρελθον. Διαφημιζουν την φοβερη και τρομερη ταχυτητα του...

ΥΓ: Λευτερη αν δεις το ποστ μου πριν το δικο σου θα δεις οτι ειχα δωσει λινκ για live coverage και ειχα πει οτι δεν υπαρχει live video, οποτε οταν ειδα καπακι το δικο σου οτι υπαρχουν πολλα live νομιζα οτι ειχες δει το δικο μου ποστ και αρα ηξερες κατι για live video.

Valkyre
04-10-2011, 22:17
Ο assistant παντως (Siri) δειχνει φοβερος... ουτε απο το μελλον να ερχοταν...πραγματικα απειρες δυνατοτητες και παει το voice command σε εντελως αλλα επιπεδα...παραδειγματα:

-"What’s the weather like today?” Siri gives the forecast. Big applause.

- Scott’s asking Siri all kinds of stuff. Find me a great Greek (χαχα) restaurant in Palo Alto. “I’ve found five Greek restaurants, and I’ve sorted them by rating.” Scott: “I’ve been in the AI field a long time. This blows me away.”

- “With Siri, you can just ask Siri to read your messages to you.” Siri reads the messages in your notification queue, hands-free.

AlexandrosQV
04-10-2011, 22:20
Χαχαχαχα να τη η Ελλαδαρα.. :Dhttp://images.scribblelive.com/2011/10/4/31420068-1353-486b-9ea3-2967eb6efbed.jpg

Valkyre
04-10-2011, 22:38
Θα κυκλοφορησει και 64GB εκδοση iphone 4S

Ακριβως οτι περιμεναμε τελικα εκτος απο το 1080ρ βιντεο που ηταν εκπληξη.

Οι τιμες (που δεν εχουν ουδεμια σχεση με τις δικες μας) 16GB for $199, 32GB for $299, and 64GB for $399.

Α και οπως ειπαμε απλο iphone 4 8 gb σε πολυ χαμηλη τιμη.

Στην αγορα απο 14 οκτωβριου...

Τσαμπα χασαμε τον χρονο μας... τεσπα, εγω αναποφασιστος ειμαι ακομα... θα εξαρτηθει απο το εαν και κατα ποσο οι φημες για νεο εντελως iphone 5 την ανοιξη ισχυουν. Παντως η αληθεια ειναι οτι το 4S ειναι αναλογικα πολυ πιο βελτιωμενο απο το αντιστοιχο που ειχαμε περισυ απο το 3GS στο 4.

AlexandrosQV
04-10-2011, 22:42
O Siri δε μιλαει ελληνικα ετσι?

FotisGRC
04-10-2011, 22:49
Νομίζω είπανε Αγγλικά, Γερμανικά και Γαλλικά.. Μπορεί να ξεχνάω και άλλη μία αλλά Ελληνικά σίγουρα όχι..

ps4
04-10-2011, 22:56
Κλασσικη apple. Τιποτα μεγαλο στο ''ενδιαμεσο τηλεφωνο''.

Αναμονη για το 5 λοιπον για μενα.

kostasb13
04-10-2011, 22:56
Tελικα iPhone 4S αντι για iPhone 5, μικρο update στο nano, για τα shuffle/classic δε βλεπω να εχει ειπωθει κατι και για το iPod touch του οποιου ειμαι κατοχος τα τελευταια 4 χρονια αλλαζοντας καθε χρονο μοντελο, η μοναδικη αλλαγη ειναι ...ενα επιπλεον χρωμα, το ασπρο. Καμια αναβαθμιση στο hardware, τιποτα απολυτως. Χειροτερα δε γινοταν κυριοι της apple...του χρονου παλι οταν και αν παρουσιασετε πραγματικα κατι

Valkyre
04-10-2011, 23:10
^^ Mα καλα τωρα τι λες βρε συ? Καμμια αναβαθμιση στο hardware? Eνταξει κι εγω απογοητευτικα, αλλα δεν λες εναν Α5 (οτι ισχυροτερο κυκλοφοριε στην αγορα), διπυρινη GPU, 8 mp camera με δυνατοτητα 1080ρ βιντεο, new wifi, μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και καινουργια μη-προβληματικη κεραια "καμμια αναβαθμιση στο hardware"!

Ιn fact σε σχεση με την μεταβαση 3GS - 4, τωρα εχουμε πολυ πιο ουσιαστικες αλλαγες.

Κι εγω χαλαστηκα με την ιδια οθονη και το ιδιο σχημα (αν και μου αρεσει το σχημα του 4) αλλα απο hardware δεν εχω παραπονο. Αλλωστε αυτα περιμεναμε και απο το iphone 5 αν εβγαινε, απλα με διαφορετικο λουκ και μεγαλυτερη οθονη.

Εγω σκεφτομαι μηπως παρω κανενα φτηνο 4αρι μεταχειρισμενο εαν ακουσουμε κατι ουσιαστικο για iphone 5 την ανοιξη...

jimbour
04-10-2011, 23:17
δεν συμφωνω val. ξανακοιτα λίγο την αλλαγη απο 3gs σε 4 στο hardware. είναι πιο εντυπωσιακή. Μονο και μονο η retina display εφτανε. Αν πάρεις δλδ διπλα διπλα 3gs και 4, στο θέμα οθόνη το 3gs φαινεται αρχαίο.

Το 1080p ηταν αναμενομενο μπορω να πω οταν οι ανταγωνιστες το έχουν ηδη (galaxy s 2 )

kostasb13
04-10-2011, 23:33
^^ Mα καλα τωρα τι λες βρε συ? Καμμια αναβαθμιση στο hardware? Eνταξει κι εγω απογοητευτικα, αλλα δεν λες εναν Α5 (οτι ισχυροτερο κυκλοφοριε στην αγορα), διπυρινη GPU, 8 mp camera με δυνατοτητα 1080ρ βιντεο, new wifi, μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας και καινουργια μη-προβληματικη κεραια "καμμια αναβαθμιση στο hardware"!

Για το νεο iPod touch μιλουσα οχι το iPhone:hey:
Στο iPhone ναι, σαφως και υπαρχει σημαντικη αναβαθμιση στα specs

kostasb13
04-10-2011, 23:39
http://finance.yahoo.com/q?s=AAPL

Valkyre
04-10-2011, 23:51
Ααα συγνωμη δικο μου λαθος φιλε μου!! ;)

Valkyre
04-10-2011, 23:58
δεν συμφωνω val. ξανακοιτα λίγο την αλλαγη απο 3gs σε 4 στο hardware. είναι πιο εντυπωσιακή. Μονο και μονο η retina display εφτανε. Αν πάρεις δλδ διπλα διπλα 3gs και 4, στο θέμα οθόνη το 3gs φαινεται αρχαίο.

Το 1080p ηταν αναμενομενο μπορω να πω οταν οι ανταγωνιστες το έχουν ηδη (galaxy s 2 )

Δες την διαφορα στην CPU κ GPU που ειναι τεραστια σε σχεση με την αναλογια 3gs - 4.

το ιδιο φαινεται να ισχυει και για την καμερα που δεν ειναι απλα 3mp πανω(ηδη περισσοτερα απο την προαναφερθησα αναλογια)

Για την οθονη το ειχα πει πιο παλια θα το ξαναπω και τωρα. Καλη η ρετινα αλλα ειναι τοσο μικρη που δεν γινεται justice. Χρειαζεται μεγαλυτερη οθονη. Ετσι οπως ειναι τωρα ειλικρινα δεν μου λεει και πολλα.

και το 1080p ειναι μεγαλη διαφορα αν κοιταξεις πισω στην αναλογια που ειπα.

Τελος μην ξεχναμε και τον Siris που απο οτι φαινεται ειναι exclusive στο 4s και πραγματικη επανασταση.

παντως αν ειχα 4 κι εγω δεν θα εκανα τιποτα οπως δεν ειχα κανει και οταν βγηκε το 4. Hell εαν ηταν ενταξει το 3gs μου μπορει να μην εκανα τιποτα απολυτως!

minaras_tio
05-10-2011, 01:29
Hello. Διαβασα πριν λιγο τα μαντατα απο τη παρουσιαση. Εντυπωσιακα νεα χαρακτηριστικα αλλα οθονη ιδια;
Τεχνικα ειναι μπροστα απο τον ανταγωνισμο αλλα απο οθονη πισω δυστηχως.
Οσοι εχουν 4αρι δεν υπαρχει κανενας λογος αγορας.
Οσοι εχουμε 3αρια ας περιμενουμε το 5 που δε θελω να φανταστω οτι δε θα εχει 4αρα οθονη...
Απογοητευση...

Sent from my iPhone using Tapatalk

badboyfriend
05-10-2011, 05:29
Λίγο trolling :Ρ αλλά http://www.techgear.gr/samsung-galaxy-skin-with-foldable-amoled-display-coming-in-2012-30358/ ΤΟ ΘΕΛΩ!

Valkyre
05-10-2011, 11:08
^^ Sorry αλλα, χωρις πλακα... λολαρα πολυ ασχημα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο!

Τωρα περι iphone να πουμε κατι ακομα σημαντικο, πλεον το κινητο (λογω της καινουργιας κεραιας) ανεβαζει το data transfer σε 14.4 mbps πραγμα που θεωρω θα κανει πολλες εφαρμογες πλεον να λειτουργουν καθωσπρεπει, συγκεκριμενα αυτες που εχουν σχεση με streaming data, remote desktop κλπ κλπ. Μπορει να ακουγεται "λιγο" για καποιους εμενα ομως αρκετες φορες μου εχει σπασει τα νευρα η κατασταση τωρα, οταν ειμαι στο γραφειο και θελω να κανω stream data απο το Mac στο σπιτι.

Αυτο που χαλαει πολυ ειναι η οθονη που εχει μεινει στις ιδιες διαστασεις. Το οτι το σχημα ειναι το ιδιο, οκ δεν με χαλαει προσωπικα(καθως εχω το 3gs αν ειχα ηδη 4 σιγουρα θα με χαλαγε και αυτο πολυ) αλλα η οθονη ναι, ειναι μεγαλη μουφα να μην εχει εστω μια υποτυπωδη αυξηση.

Σαν αναβαθμιση ειναι πολυ δυνατο, καθαρα απο αποψη hardware/software. Απο αποψη design παιρνει 0 γιατι πολυ απλα δεν αλλαξε τιποτα.

Αλλα ο assistant που ειναι exclusive για το 4S ειναι ενα τεραστιο +

badboyfriend
05-10-2011, 15:25
Μπορώ να ρωτήσω γιατί λολαρες? Το βρίσκεις άσχημο ως νέα τεχνολογία?

Valkyre
05-10-2011, 16:02
εντελως. Οχι ως τεχνολογια, αλλα ως look και ως χρησιμοτητα, παντα με τα δικα μου δεδομενα...

πως να μην λολαρω οταν τον βλεπω να τα εχει βαλει στην κονσολα του αυτοκινητου ως στερεο? Δηλαδη ο ορισμος του λολ για εμενα!

Επισης μια οθονη που λυγιζει και κανει και δειχνει δεν με εντυπωσιαζει και δεν μου δινει την αισθηση στιβαρης κατακευης, αλλα περισσοτερο παιχνιδιου...

Τεσπα ειμαστε offtopic. Ποτε δεν θα αγοραζα τετοιο κινητο. Ποτε ομως ουτε για πλακα. Ειτε το εβγαζε η apple ειτε η sony ειτε οποιοσδηποτε....

badboyfriend
05-10-2011, 18:39
To each his own :)
Σας αφήνω να ασχοληθείτε με το τι ανακάλυψε η apple σήμερα :)

Valkyre
05-10-2011, 18:58
^^ Aυτο ακομα και ως τρολλια ακουγεται αστειο ρε συ, οταν το 99% των σημερινων smartphones προσπαθουν να γινουν iphones οταν ολοι προσπαθουν να γινουν apple.

Sorry αλλα η πικρη αληθεια αυτη ειναι. Αν δεν υπηρχε iphone δεν θα υπηρχαν ολα αυτα τα smartphones του σημερα. Αν δεν υπηρχε appstore δεν θα υπηρχε market... αν δεν υπηρχε ios δεν θα υπηρχε android και ολοι ακομα θα μιλαγαμε για το καινουργιο Symbian....

Λιγακι υπερβολικο να λεμε οτι η apple που επαναπροσδιορισε το τι ειναι κινητο δεν "ανακαλυψε τιποτα" την στιγμη μαλιστα που παρουσιαζει το ios 5.0 και δειχνει να αποτελει το νεο "πανεπιστημιο" που θα πρεπει να περασει το επομενο version του android. Οπως επισης και ο assisstant που αν δεν βλεπουμε τιποτα καινοτομο και εκει τοτε οκ παω πασο.

Το γιατι μια ευλιγιστη οθονη ξαφνικα εγινε κατι "χρησιμο" για ενα κινητο...ειλικρινα δεν ξερω! Αμα ειναι να τσαλακωνει και στην τσεπη μου και καθε 5 λεπτα να το παταω στο τραπεζι να ισιωσει...

Παρολαυτα οπως ειπα πιο πανω δεν θα παρω το 4S γιατι ηθελα να δω redesign. Απεχει ομως απο το να πω οτι δεν εχει τιποτα καινοτομο το νεο iphone...σε θεματα software τουλαχιστον εχει το πρωτο χερι.

badboyfriend
05-10-2011, 19:28
Τα χαρακτηριστικά και οι ελλείψεις, οι ελευθερίες και οι περιορισμοί των προϊόντων της Apple είναι γνωστά. Δεν έχει νόημα να καθόμαστε να τα σχολιάζουμε τώρα.
Το κάθε κινητό καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες και απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό. Εξ ου και το "to each his own" :)

jorgedept
06-10-2011, 14:07
Rest In Peace Steve Jobs

You will not be forgotten!

kostasb13
06-10-2011, 14:16
RIP Steve Jobs

ps4
06-10-2011, 21:07
http://img207.imageshack.us/img207/6818/applelogo1.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/207/applelogo1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Η apple mετα τον θανατο του jobs.

:(

Chill
15-10-2011, 17:35
Μετά το τελευταίο update στο lion μου βγάζει δυο χρήστες για login. Ο ένας είναι ο δικός μου λογαριασμός και ο άλλος είναι του guest. Γίνεται με κάποιον τρόπο να εμφανίζεται μόνο ο δικός μου; Σιγά μην αφήσω κανέναν guest να αγγίξει το macbook μου lol

Τις τελευταίες 10 μέρες όλοι οι γνωστοί μου με έχουν μαμήσει με τα pc τους....Ο ένας δεν μπορεί να βάλει το itunes και δεν ξέρει να λειτουργεί το ipod και πρέπει εγώ να του δείξω (lol), η άλλη μπαίνει σε ένα site με ιούς....της βγάζει το eset ειδοποίηση πως το αρχείο είναι μολυσμένο και παρόλα αυτά το τρέχει....Μετά φυσικά τηλέφωνο και εγώ να πρέπει να μαζέψω τα σπασμένα και πλείστα άλλα......

Μόλις κλείσω λίγους μήνες με το mac θα δηλώνω άγνοια από win....όχι γιατί είναι τίποτα δύσκολο αλλά γιατί έτσι θα βρω την ησυχία μου

Αν δε έπαιρνα 5 ευρώ κάθε φορά που κάνω κάτι στο pc ή το λαπτόπι κάποιου τώρα θα κυκλοφορούσα με καγιεν......το λιγότερο. Εκπλήσσομαι αρνητικά πως νέοι άνθρωποι δεν ξέρουν που παν τα 4.......γιατί προφανώς ούτε η εγκατάσταση του itunes ούτε το να μην ανοίξεις ένα αρχείο που το antivirus σου βγάζει ότι περιέχει trojan.....χρειάζεται πτυχία και ιδιαίτερες γνώσεις :s

criter
15-10-2011, 19:24
Αυτο με το log in εγω το εχω μονιμα logαρισμενο σε μενα:)

Ξερω τι λες Chill μερικες φορες γινεσαι ο σωτηρας καποιων και για τα πιο απλα πραγματα. Εγω ξερω και καποιους που τα κρατανε τιγκα στον ιο και τα trojan και δεν κανουν τιποτα στον υπολογιστη και δεν τρεχει τιποτα, αφου σου λεει κανει τα βασικα, μπαινει youtube, facebook, αρα ειναι κομπλε. Σε φωναζουν μονο για φορματ καποια στιγμη lol

Παντως μη λες οτι θα τα ξεχασεις τα win γιατι μπορει να ερθουν και στιγμες που θα σου λειψουν.

Το καινουργιο iOS το εβαλε κανεις; Εγω ναι, αλλα δεν ειδα και καμια διαφορα σε κατι, αλλα δεν το εψαξα και πολυ.

Εdit

Εδω το τι περιεχει το update

iOS 5 Software Update

This update contains over 200 new features, including the following:

iOS 5 Software Update

This update contains over 200 new features, including the following:

• Notifications
◦ Swipe from the top of any screen to view notifications in one place with Notification Centre
◦ New notifications appear briefly at the top of the screen
◦ View notifications from lock screen
◦ Slide the notification app icon to the right on the lock screen to go directly to the app
• iMessage
◦ Send and receive unlimited text, photo and video messages with other iOS 5 users
◦ Track messages with delivery and read receipts
◦ Group messaging and secure encryption
◦ Works over mobile networks and Wi-Fi*
• Newsstand
◦ Automatically organises magazine and newspaper subscriptions on Home Screen
◦ Displays the cover of the latest issue
◦ Background downloads of new issues*
• Reminders for managing to-do lists
◦ Syncs with iCloud, iCal and Outlook
◦ Location-based reminders when you leave or arrive at a location for iPhone 4S and iPhone 4
• Built-in support for Twitter
◦ Sign in once in Settings and tweet directly from Camera, Photos, Maps, Safari and YouTube
◦ Add location to any tweet
◦ View Twitter profile pictures and usernames in Contacts
• Camera improvements for devices with cameras
◦ Double-click the Home button when device is asleep to bring up a camera shortcut on iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS and iPod touch (4th generation)
◦ Volume Up button to take a picture
◦ Optional grid lines to line up shots
◦ Pinch to zoom in the preview screen
◦ Swipe to camera roll from preview screen
◦ Tap and hold to lock focus and exposure; iPad 2 and iPod touch (4th generation) only support exposure lock
• Photo improvements for devices with cameras
◦ Crop and rotate
◦ Red-eye removal
◦ One-tap enhance
◦ Organise photos into albums
• Mail improvements
◦ Format text using bold, italic or underlined fonts
◦ Indentation control
◦ Drag to rearrange names in address fields
◦ Flag messages
◦ Mass mark messages as flagged, read or unread
◦ Customise mail alert sounds
◦ S/MIME
• Calendar improvements
◦ Year view on iPad and new Week view for iPhone and iPod touch
◦ Tap to create an event
◦ View and add event attachments
• Game Center improvements
◦ Use personal photos for your Game Center account
◦ Compare your overall achievement scores with your friends
◦ Find new Game Center friends with friend recommendations and friends of friends
◦ Discover new games with custom game recommendations
• AirPlay Mirroring for iPad 2 and iPhone 4S
• Multitasking Gestures for iPad
◦ Use four or five fingers to pinch to the Home Screen
◦ Swipe up to reveal the multitasking bar
◦ Swipe left or right to switch between apps
• On-device setup, activation and configuration with Setup Assistant
• Software updates available over the air without tethering
• iCloud support
◦ iTunes in the Cloud
◦ Photo Stream
◦ Documents in the Cloud
◦ Apps and Books automatic download and purchase history
◦ Backup
◦ Contacts, Calendar and Mail
◦ Find My iPhone
• Redesigned Music app for iPad
• Hourly weather forecast
• Real-time stock quotes
• Wireless sync to iTunes
• Keyboard improvements
◦ Split keyboard for iPad
◦ Improved auto-correction accuracy
◦ Improved Chinese and Japanese input
◦ New Emoji keyboard
◦ Personal dictionary for auto-correction
◦ Optionally create keyboard shortcuts for frequently used words
• Accessibility improvements
◦ Option to light LED flash on incoming calls and alerts for iPhone 4S and iPhone 4
◦ Custom vibration patterns for incoming calls on iPhone
◦ New interface for using iOS with mobility-impairment input devices
◦ Option to speak a selection of text
◦ Custom element labelling for VoiceOver
• Exchange ActiveSync improvements
◦ Wirelessly sync tasks
◦ Mark messages as flagged, read or unread
◦ Improved offline support
◦ Save a new contact from a GAL service
• More than 1,500 new developer APIs
• Bug fixes

Products compatible with this software update:
• iPhone 4S
• iPhone 4
• iPhone 3GS
• iPad 2
• iPad
• iPod touch (4th generation)
• iPod touch (3rd generation)

Dragonpaul
15-10-2011, 19:38
Αν εχει καποιος iPhone 4 και περασε το iOS 5, ας μας πει εμπειρια. Δε το εχω κανει ακομα και με αυτα που ακουω, φοβαμαι πως δε θα το κανω.

Chill
15-10-2011, 20:20
Αυτο με το log in εγω το εχω μονιμα logαρισμενο σε μενα:)

Ξερω τι λες Chill μερικες φορες γινεσαι ο σωτηρας καποιων και για τα πιο απλα πραγματα. Εγω ξερω και καποιους που τα κρατανε τιγκα στον ιο και τα trojan και δεν κανουν τιποτα στον υπολογιστη και δεν τρεχει τιποτα, αφου σου λεει κανει τα βασικα, μπαινει youtube, facebook, αρα ειναι κομπλε. Σε φωναζουν μονο για φορματ καποια στιγμη lol

Παντως μη λες οτι θα τα ξεχασεις τα win γιατι μπορει να ερθουν και στιγμες που θα σου λειψουν.

Μα και εμένα μόνο το δικό μου λογαριασμό μου εμφάνιζε. Μετά το update μας προέκυψε το πρόβλημα και στην επιλογή users δεν βλέπω τρόπο να βγάλω τον guest.......

Το χειρότερο δε είναι ότι άλλαξα τελείως την ρύθμιση......να πρέπει να πληκτρολογήσεις δηλαδή εσύ και όνομα και pass. Πάω λοιπόν την επόμενη βάζω το ονοματεπώνυμο και των κωδικό μου.....ε δεν έμπαινε. Τρελάθηκα λέω wtf? Ποια η μαλακία? Έχω γράψει Panagiotis ως name και όχι Panos lolololol

Δεν έγινα κατανοητός.....δεν έχω σκοπό να ξεχάσω τα win. Έχω σκοπό να τα ξεχάσω για τους άλλους. Πραγματικά δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση.....

Η κοπελιά που λέω με τους ιούς την έπαθε άσχημα γιατί κόλλησε μια μαλακία που της άνοιγε παράθυρα συνέχεια......δεν τις εμφάνιζε κανένα εικονίδιο, τίποτα.......Άντε τώρα να εξηγήσεις σε άσχετη στα pc περί f8, safe mode και system restore........Και όλα αυτά στη μια το πρωί......μου έκοψε το big bang theory στην μέση :-D Εντάξει το λύσαμε το πρόβλημα σήμερα.......αλλά την άλλη εβδομάδα με περιμένουν δυο laptop για "καθάρισμα" /sigh

O παππούς μου θέλει να με πάρει δώρο κινητό :-p. Είμαστε μια τρελή οικογένεια και στην ερώτηση "Γαμάς?", απάντησα "Γαμάω, αλλά άμα μου πάρεις iphone θα γαμάω περισσότερο". Και τι μου απαντάει το "παλικάρι" "άμα γαμάς με το iphone να πάρω 2, ένα και για μένα" lololololol. Ντάξει ο παππούς είναι respect με την τρέλα που έχει στο κεφάλι του :-D

Το desire μου την παλέυει μια χαρά ακόμα....εγώ απλά δεν την παλεύω με την οθόνη του πια......ιδίως στο αυτοκίνητο σε λειτουργία gps :S

criter
15-10-2011, 20:32
Τι ακουσες Dragonpaul; Γιατι εγω το εχω εγκαταστησει εδω και δυο μερες και δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, εγιναν και update καποιες εφαρμογες και μια χαρα, αν και δουλευαν ολες οσες δοκιμασα αμεσως μετα το update.

Απο εμπειρια το iCloud δεν το δοκιμασα, εχει ενα κιοσκι οπου μπορεις να παιρνεις περιοδικα απο το app store, με διπλο κλικ στο home εχεις προσβαση και στην καμερα εκτος απο ipod, την ωρα που μιλας εχει μια επιλογη facetime οπου μπορεις να μιλας με αλλο χρηστη που εχει iphone, και οταν βλεπεις μια αναπαντητη, εχει ξεχωριστο slide, επανω στην κληση οπου πας επιτοπου στις επιλογες της κλησης οπως και να στειλεις μυνημα, χωρις να πρεπει να πας στις κλησεις ή στα μυνηματα.

Δες το σποιλερ που εβαλα πιο πανω, εχει παρα πολλα.

Chill δεν εχω κανει το τελευταιο update του lion, δεν το ξερω. Μονο το itunes 10.5 και το iOS5 εβαλα. Αντε ευκαιρια να παρεις iPhone4, εχει φοβερη οθονη. Respect στον παππου σου :respect7:

Dragonpaul
15-10-2011, 21:02
Τι ακουσες Dragonpaul; Γιατι εγω το εχω εγκαταστησει εδω και δυο μερες και δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, εγιναν και update καποιες εφαρμογες και μια χαρα, αν και δουλευαν ολες οσες δοκιμασα αμεσως μετα το update.

Απο εμπειρια το iCloud δεν το δοκιμασα, εχει ενα κιοσκι οπου μπορεις να παιρνεις περιοδικα απο το app store, με διπλο κλικ στο home εχεις προσβαση και στην καμερα εκτος απο ipod, την ωρα που μιλας εχει μια επιλογη facetime οπου μπορεις να μιλας με αλλο χρηστη που εχει iphone, και οταν βλεπεις μια αναπαντητη, εχει ξεχωριστο slide, επανω στην κληση οπου πας επιτοπου στις επιλογες της κλησης οπως και να στειλεις μυνημα, χωρις να πρεπει να πας στις κλησεις ή στα μυνηματα.

Δες το σποιλερ που εβαλα πιο πανω, εχει παρα πολλα.

Chill δεν εχω κανει το τελευταιο update του lion, δεν το ξερω. Μονο το itunes 10.5 και το iOS5 εβαλα. Αντε ευκαιρια να παρεις iPhone4, εχει φοβερη οθονη. Respect στον παππου σου :respect7:
Kαταρχην, απ, ο,τι μου ειπαν φιλοι που εκαναν την αναβαθμιση, το ios 5 απαιτει αυτη να γινει απο τον υπολογιστη που πρωτοειδε το συγκεκριμενο iPhone. Εγω οχι απλα ειμαι σε αλλο υπολογιστη, αλλα ειναι και Mac. Μου ειπαν οτι τους ανακατεψε τα εικονιδια, τους αφαιρεσε τραγουδια και βιντεο και καποιες απο τις εφαρμογες που ειχαν αγορασει. Υπηρχε, βεβαια, η δυνατοτητα ανακτησης απο το iTunes, αλλα αμα ειναι να θυμαμαι τι ειχα και τι δεν ειχα... Γενικα εγινε ενας χαμος στα iPhone τους.
Ε, δεν την παλευω να περασω τετοια φασαρια.

Lefteris_X
15-10-2011, 21:12
χο χο χο....εύγε παιδιά μου, εύγε.

μ' αρέσει να βλέπω το νέο Mac αίμα, να κάνει converse μεταξύ του, γράφοντας στα @@ του εντελώς τα Samsung S I, II, III, XXXVVVII, Windows και Windows-άκηδες χρήστες......

συγχαρητήρια!

χαίρομαι να βλέπω τέτοια......(όπως και παλαιότερα έβλεπα τους Amiga-δες αντί του Atari ST, μετά τους PS2/PS3-άδες αντί να αγοράσουν Xflox 1 / 360).......

.........όπως και να το κάνουμε έχω μια μικρή αίσθηση ικανοποίησης!

χο χο χο (σαν Άγιος Βασίλης εκφωνώ το "χο χο χο") :D:D:D:D

να τρώμε και κανένα μήλο σιγά-σιγά (το φρούτο), γιατί άρχισε και η εποχή τους και είναι εύγευστα (και σκληρά λολ :D)

criter
15-10-2011, 21:23
Kαταρχην, απ, ο,τι μου ειπαν φιλοι που εκαναν την αναβαθμιση, το ios 5 απαιτει αυτη να γινει απο τον υπολογιστη που πρωτοειδε το συγκεκριμενο iPhone. Εγω οχι απλα ειμαι σε αλλο υπολογιστη, αλλα ειναι και Mac. Μου ειπαν οτι τους ανακατεψε τα εικονιδια, τους αφαιρεσε τραγουδια και βιντεο και καποιες απο τις εφαρμογες που ειχαν αγορασει. Υπηρχε, βεβαια, η δυνατοητα ανακτησης απο το iTunes, αλλα αμα ειναι να θυμαμαι τι ειχα και τι δεν ειχα... Γενικα εγινε ενας χαμος στα iPhone τους.
Ε, δεν την παλευω να περασω τετοια φασαρια.

Επειδη προσθεσαν καποιες καποιες εφαρμογες, μπηκε και μια μια επιπλεον σελιδα ενδιαμεση οπου ειναι αδεια, αλλα ολες οι εφαρμογες ειναι μεσα κανονικα.

Κανονικα πρεπει να μπορεις να κανεις το update απο το mac σου. Απλα θα πρεπει να ορισεις το iphone να δουλευει με το συγκεκριμενο itunes, σαν να ειναι αυτο που το πρωτοειδε που λες. Θα πρεπει να το κανεις εγγραφη το iPhone με τα στοιχεια του itunes ID που εχεις και οταν αγοραζεις κατι, πρεπει να ειναι το ιδιο για να γινει αυτο και νομιζω οτι επιτρεπει μεχρι πεντε υπολογιστες με itunes. Οπως το share με τα psn id᾽s ενα πραγμα.

Επισης προτεινω να κανεις buckup τα περισσοτερα που εχεις μεσα στο iPhone μονος σου, μουσικη και διαφορα αλλαοπου πιανουν πολυ χωρο, εκτος απο εφαρμογες, ωστε να ξαλαφρωσει και μετα το update θα γινει πιο γρηγορα. Η διασικασια του να κανει backup και restore μονο του ειναι πολυ χρονοβορα, οσο πιο ελευθερο χωρο εχει, τοσο πιο γρηγορα.

Μια φορα το κανεις και τερμα, σιγα τη φασαρια.

Dragonpaul
15-10-2011, 21:27
Σε ευχαριστώ!

Υ.Γ Δε με αφήνει για rep.

Lefteris_X
15-10-2011, 21:45
Επειδη προσθεσαν καποιες καποιες εφαρμογες, μπηκε και μια μια επιπλεον σελιδα ενδιαμεση οπου ειναι αδεια, αλλα ολες οι εφαρμογες ειναι μεσα κανονικα.

Κανονικα πρεπει να μπορεις να κανεις το update απο το mac σου. Απλα θα πρεπει να ορισεις το iphone να δουλευει με το συγκεκριμενο itunes, σαν να ειναι αυτο που το πρωτοειδε που λες. Θα πρεπει να το κανεις εγγραφη το iPhone με τα στοιχεια του itunes ID που εχεις και οταν αγοραζεις κατι, πρεπει να ειναι το ιδιο για να γινει αυτο και νομιζω οτι επιτρεπει μεχρι πεντε υπολογιστες με itunes. Οπως το share με τα psn id᾽s ενα πραγμα.

Επισης προτεινω να κανεις buckup τα περισσοτερα που εχεις μεσα στο iPhone μονος σου, μουσικη και διαφορα αλλαοπου πιανουν πολυ χωρο, εκτος απο εφαρμογες, ωστε να ξαλαφρωσει και μετα το update θα γινει πιο γρηγορα. Η διασικασια του να κανει backup και restore μονο του ειναι πολυ χρονοβορα, οσο πιο ελευθερο χωρο εχει, τοσο πιο γρηγορα.

Μια φορα το κανεις και τερμα, σιγα τη φασαρια.

κόψε τα Windows, είδες τι προκαλούν; :P

criter
15-10-2011, 22:01
Αφου δεν ειπα duck app παλι καλα χαχααχα

Λευτερη ευχαριστως να ερχομουν αν και δεν με ενδιαφερει η ομιλια για τα Μανγο αλλα αμα ειναι σε μπαρακι με ποτακι το σκεφτομαι με αλλες διαθεσεις. Αλλα μην ειμαστε λιγο ξεκαρφωτοι ομως... Ωραιος για την προσκληση παντως.

ps4
15-10-2011, 22:05
Το iTunes έχει θέματακια. Αν ΔΕΝ ξέρεις τι ακριβώς κάνεις μπορεί να βρεθείς με άδειο κινητό. Καλά τΑ λέει ο Λευτέρης αλλά θέλει προσοχή.

Αν έχεις κάποιον γνώστη να σε καθοδηγηση ακόμα καλύτερα.

Πρόσεχε. Το iTunes ειναι η ντροπή της apple.

Sent from my SK17i using Tapatalk

Lefteris_X
15-10-2011, 22:06
αν και το έσβησα, γιατί λέω (ήδη έσκασαν 2 τηλέφωνα) θα γίνει της πόπης και θα μαζευτούμε ομάδα για 5x5 :P

αν παρατήρησες, κι εμένα ΚΑΘΟΛΟΥ δεν με ενδιαφέρει το Mango, γι αυτό τους είπα "αν είναι να έρθω, θα έρθω μετά τις 20:30".......ενώ μου είπαν το προηγούμενο δευτερόλεπτο ότι η παρουσίαση θα είναι στις 19:30, χαχαχαχααχαχαα καλό ε;

μόνο για το "ασθενές" (my ass) φύλο θα πάω........όπως σε όλες δηλαδή τις ελληνικές τεχνολογικές παρουσιάσεις (γιατί απο τεχνολογία @@ πληροφορίες, αλλά οι Ελληνίδες μοντέλα, είναι μια σχετική αδυναμία μου, λόγω ύψους :D)

Lefteris_X
15-10-2011, 22:10
Το iTunes έχει θέματακια. Αν ΔΕΝ ξέρεις τι ακριβώς κάνεις μπορεί να βρεθείς με άδειο κινητό. Καλά τΑ λέει ο Λευτέρης αλλά θέλει προσοχή.

Αν έχεις κάποιον γνώστη να σε καθοδηγηση ακόμα καλύτερα.

Πρόσεχε. Το iTunes ειναι η ντροπή της apple.

Sent from my SK17i using Tapatalk

θα μιλήσω τώρα μόνο μεταξύ σοβαρού και αστείου:

οι πάλιουρες ΔΕΝ χρησιμοποιούν ιTunes χο χο χο.......

.......άλλα προγράμμματα που κάνουν "buckup" (λολ) και τακτοποιείς φωτογραφίες, βίντεο, κείμενα (xls, pdf, ppt/pps κλπ), όπως και SMS, email....και στα @@ μας το iTunes.

το σοβαρό του παραπάνω, είναι ότι όντως υπάρχουν προγράμματα "παράλληλης πραγματικότητας" εκτός αυτής που προσφέρεται μέσω iTunes

και το αστείο είναι το ύφος, "πάλιουρας" άτσατις κ έτσι...:P

Chill
17-10-2011, 13:53
Όσοι είναι με παλιά iphone θα πρότεινα να μην κάνουν αναβάθμιση σε ios5.....Το ipod touch 3rd generation που έχω έγινε 2κλικ πιο αργό. Εκεί που έσερνες την μπάρα και ξεκλείδωνε άμεσα τώρα θέλει ένα δυο secs για να ανταποκριθεί.....το ίδιο και στην αλλαγή τραγουδιών της playlist.

Χτές είδα το πιο "άθλιο" iphone ever.....Βγήκα με μια κοπέλα η οποία είχε το 4άρι καθαρά εργοστασιακό!!!! Ούτε μια εφαρμογή μέσα, ούτε ένα τραγούδι nada.....υπέθεσα ότι θα το πήρε το Σάββατο.....@@ το έχει 6μηνες περίπου και δεν γνώριζε καν το itunes. Που σαι Λευτέρη να χώσεις xaxaxa iphone 4 καθαρά για κλήσεις και messaging....το είδα και αυτό!!!!

Valkyre
17-10-2011, 13:59
εγω εβαλα το ios 5.0 στο 3gs μου και χωρις πλακα, νομιζω οτι πηγαινει πιο γρηγορα απο οτι πριν. Και το 3gs υποτιθεται οτι ειναι στα ορια καθως το Ios ειναι για 3gs και απανω.

Οχι μια χαρα κομπλε μου φανηκε οπως πριν ισως και πιο γρηγορο.

Επισης βελτιωθηκε το προβλημα με το συνεχες pop-up που ειχα λογω του dock connector μιας και πλεον δεν το βγαζει ενοχλητικα καθε λιγο και λιγακι ρουφωντας την μπαταρια. Βεβαια σαν προβλημα εξακολουθει να υφισταται μιας και χωρις ακουστικα δεν εχω ηχο σε βιντεο και μουσικη.

Το ios 5.0 αντως τα σπαει...πολλες αλλαγες και πολυ πολυ καλες.

Dragonpaul
17-10-2011, 14:43
Ξέρει να μου πει κάποιος, αν ισχύει ότι η αναβάθμιση πρέπει να γίνει απο τον υπολογιστή που πρωτοεγινε sync/back up ή και γω δε ξέρω τι άλλο το iPhone? επειδή τώρα έχω περάσει σε Mac.

minaras_tio
18-10-2011, 02:30
Ξέρει να μου πει κάποιος, αν ισχύει ότι η αναβάθμιση πρέπει να γίνει απο τον υπολογιστή που πρωτοεγινε sync/back up ή και γω δε ξέρω τι άλλο το iPhone? επειδή τώρα έχω περάσει σε Mac.

Δε παιζει αυτο που λες με τιποτα...
Τετοια πατατα δε νομιζω να εκανε η apple.
Εγω τον υπολογιστη που πρωτοεκανα sync το iphone μου,ειναι στα σκουπιδια. Δηλαδη θα μεινω μια ζωη με το ιδιο ios?
Απλα κανε authorize τον υπολογιστη.
Αν και εχω 3g και δε σηκωνει ios 5,ας το επιβεβαιωσουν τα παιδια με το νεο ios.

Chill
20-10-2011, 16:55
Δεν μου λέτε την οθόνη του macbook με τι να την καθαρίσω; Απιονισμένο νεράκι και μαλακό πανάκι κλασσικά; Η πιο πρόσφατη οθόνη της κατοχής μου είναι σχεδόν 4ετίας και ρωτώ μήπως και έχει αλλάξει κάτι........

Valkyre
20-10-2011, 17:04
εγω ετσι καθαριζω οτι οθονη εχω. Και απο οτι εχω δει ετσι προτεινουν ολοι :)

Κατι ειδικα υγρα που εχουν βγει δεν τα δοκιμαζω καθως νομιζω οτι δεν αξιζει να πληρωνεις για κατι τετοια πραγματα...μια χαρα βλεπω να καθαριζει με τον απλο παραδοσιακο τροπο. :)

Chill
21-10-2011, 16:54
Thanks Δημήτρη.

Σήμερα ξεκινάω το gaming στον mac ελέω FM12!!!!! Μιας και δεν υπάρχουν ιδιαίτερα γραφικά στο παιχνίδι, λογικά θα είναι καλύτερο από το pc μου ελέω ssd

Dragonpaul
23-10-2011, 01:21
iPhone 4S (Siri-ously?) - YouTube

KAΡΑLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOL!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!
:hysterical::hysterical::hysterical:

Chill
25-10-2011, 04:06
Υπάρχει κανένα ελληνοαγγλικο - αγγλοελληνικο λεξικό για mac?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Lefteris_X
25-10-2011, 09:46
τσέκαρε το Dashboard σου (με τον κηδεμόνα σου αν δεν το γνωρίζεις, έλεος!) και μέσα θα βρεις το κατάλληλο widget που είναι αυτό που ζητάς, χρησιμοποιώντας το systran.

Τέλος θα βρεις Dictionary, μέσα στο Mac OS, αρκεί να το βρεις..............τόσο απλά όσο να πληκτρολογήσεις την λέξη "Dictio..." στο Spotlight....

όταν θα είσαι εντός του Dictionary πλέον, υποστηρίζονται και ελληνικές λέξεις (μπορείς μέσα από τα settings, να ρυθμίσεις ποιες online μηχανές θα χρησιμοποιούνται).

Αυτά τα ολίγα, βρίσκονται ήδη στο Mac OS.

Πέραν αυτών, υπάρχουν και 3rtd party apps...αλλά ας ψαχτούμε και λιγάκι......να βρούμε Mac-άδικες σελίδες, να ρωτήσουμε εκεί, να μας πουν.....να πάμε να τσεκάρουμε απο μόνοι μας λιγάκι.......

λίγη περιπέτεια όχι μόνο δεν χαλάει κάποιον, αλλά τον κάνει να μαθαίνει περισσότερα για το μηχάνημά του!

Για εύκολη και άμεση λύση, το Mac OS προσφέρει τις 2 προτάσεις που προανέφερα.

criter
25-10-2011, 12:21
Ειναι καποια απλα πραγματα που δεν μπορεις να τα ξερεις στην αρχη ετσι απλα στον Mac, ειδικα οταν εχεις μαθει σε Win. Αρκει να τα βρεις, πως θα τα βρεις; Θα πρεπει να τα μαθεις. Μετα το να βαζεις διαφορα apps για να κανεις πραγματα που ηδη μπορει να κανει το mac ειναι χαζο νομιζω, δεν υπαρχει λογος.

Απο τις εντυπωσεις μου για το νεο iOS 5 να πω οτι δοκιμασα και το iCloud οπου μπορει να γινει πολυ χρησιμο. Με τον ιδιο λογαριασμο Apple ID, σου συγχρονιζει εφαρμογες στις διαφορες συσκευες Apple που μπορει να εχεις, iPhone, Ipod, iPad, Mac. Δηλαδη βγαζεις μια φωτογραφια πχ στο Iphone και αυτη αποθηκευεται αμεσως στο mac, μεσω iPhoto. Διαβαζεις ενα mail που ηρθε στο κινητο και αυτο φαινεται αναγνωσμενο στο Mac ή στις υπολοιπες συσκευες. Οτι και να κανεις σε μια απο τις συσκευες Apple, αυτο επιτοπου συγχρονιζεται και με τις υπολοιπες αν εχεις. Ακουσα οτι εχει και προβληματα ομως και οτι χαθηκαν δεδομενα κατα τον συγχρονισμο, εγω δεν ειδα κατι τετοιο, μονο ενα μυνημα μου πεταει συνεχεια οτι δεν μπορει να συγχρονισει εναν απο τους λογαριαμους email αλλα δεν εδωσα σημασια. Ειναι πολυ καλο και σου λυνει τα χερια, αλλα θα προτιμουσα να τα εκανα μονος μου για προσωπικους λογους.

Valkyre
25-10-2011, 12:30
παντως παιδια ο iMac μου εχει αρχισει και αργοπορει.... και δυστυχως πηγα σε αναβαθμιση τηλεορασης, οχι σε iMac γιατι οκ αυτη χρειαζομουν περισσοτερο.

Υπαρχουν περιπτωσεις που εμφανιζεται το μηλαρακι για καποια δευτερολεπτα. Εχω κανει verify και repair disk permissions, αλλα και παλι το θεμα θα το εμφανισει ποτε ποτε.

Δεν το εκανε ποτε αυτο, αλλα μαλλον του καθησαν λιγο βαρια τα Lion... :(

criter
25-10-2011, 12:47
Παιζει ρολο και ο ελευθερος χωρος στο σκληρο δισκο. Θα πρεπει να εχει αρκετο διαθεσιμο για να δουλευει κανονικα και γρηγορα. Οσο πιο λιγο εχει, πεφτει και η αποδοση, ελευθερωσε αν ειναι. Επισης και η διαθεσιμη ελευθερη μνημη κανει το Mac να σερνεται μερικες φορες οταν πεφτει, απο τις πολλες εφαρμογες, πολλες σελιδες που μπορει να εχεις ανοιξει. Εχω βαλει ενα απλο αλλα χρησιμο app, το memory sweeper οπου μπορεις να ελευθερωνεις μνημη οταν χρειαζεται αμεσως, παρα το να κανεις restart.

Valkyre
25-10-2011, 12:49
Ενδιαφερον φιλε θα το τσεκαρω. Ο Σκληρος μου ειναι 320 GB και η αληθεια ειναι οτι εχω μοναχα 40GB ελευθερα...λες να παιζει τοσο ρολο αυτο ομως?

Lefteris_X
25-10-2011, 13:44
Το Mac OS, δεν έχει αποκερματισμό (defragmentation) όπως έχουν τα Windows, που πρέπει να το εκτελεί ο χρήστης απο μόνος του.

Γιατί το κάνουν αυτόματα στο background, αρκεί να έχει χώρο ο σκληρός δίσκος, διότι: λόγω του συστήματος αρχείων στο Mac OS το "defragmentation" (τα εισαγωγικά, γιατί δεν είναι επακριβώς defrag, αλλά το λέω έτσι για να γίνω κατανοητός), τα αρχεία αντιγράφονται σε ελεύθερο χώρο και κατόπιν ξανα-αντιγράφονται με την σειρά στον δίσκο. Έτσι τα αρχεία έχουν μπει "το ένα μετά το άλλο" και αυξάνεται η ταχύτητα του Mac OS. Αλλά αν δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος (όσος είναι και το μέγεθος των αρχείων, δηλαδή για 100GB αρχείων απαιτούνται 100GB ελεύθερου χώρου), δεν μπορεί να αυτο-στοιχειθεί ο σκληρός δίσκος στο Mac OS.

Ένας κλασσικός τρόπος που κάνουν οι περισσότεροι χρήστες απο την εποχή του Νώε (απο το 1985 που θυμάμαι, και πιο παλιά), όχι δηλαδή μόνο σε Mac υπολογιστές αλλά σε όλους ΕΚΤΟΣ των PC/Windows (χαχχαχχα), είναι να παίρνεις έναν κλώνο του σκληρού δίσκου (κλώνος = 1 προς 1 αντιγραφή) σε κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο (ή σε κάποιο δεύτερο εσωτερικό), να κάνεις format στον βασικό σκληρό και καπάκι να αντιγράφεις τον κλώνο απο τον εξωτερικό / δεύτερο σκληρό δίσκο, πίσω πάλι στον βασικό δίσκο. Έτσι τα αρχεία όταν ξαναντιγράφονται (χάρη στο file system του Mac OS), γράφονται στον βασικό σκληρό κατά σειρά = επαναφορά ταχύτητας στα αρχικά επίπεδα.

Τέλος, να αναφέρω ότι η αντιγραφή / κλωνοποίηση μπορεί να γίνει κάλλιστα με το TimeMachine ή κάποιο άλλο πρόγραμμα κλωνοποίησης (υπάρχουν πολλά Disk Warrior, Super duper κλπ).

Επίσης, υπάρχει και το Safe Mode του Mac OS (χο χο χο έχουμε και απο αυτό.....απο που νομίζετε το "έκλεψε" η Microsoft? ΟΥΤΕ αυτό ήταν δική της ιδέα ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ)...........το ενεργοποιούμε κάνοντας τα παρακάτω:

κλειστός ο Mac. Πατάμε κουμπάκι να ανάψει. Με το που ακούμε τον κλασικό ήχο "ντόοοοονγκ" μόλις ανάβει ο Mac, πατάμε ΑΜΕΣΩΣ και κρατάμε πατημένο το κουμπί Shift (αριστερό / δεξί δεν παίζει ρόλο). Συνεχίζουμε και το κρατάμε πατημένο, μέχρι που θα εμφανιστεί το γνωστό μηλαράκι, αλλά απο κάτω του, ΔΕΝ θα έχει το κλασικό περιστρεφόμενο τροχό (spinning wheel, για να μαθαίνουμε ορολογίες Mac OS κιόλας), αλλά θα δείξει μια μπάρα που θα γεμίζει όσο φορτώνει το Safe Mode. Μόλις δούμε την μπάρα που γεμίζει, αφήνουμε το δάκτυλό μας απο το Shift.

Όταν θα μπούμε εν τέλει στο Mac OS σε Safe Mode (και αν έχουμε σχετικά αργό μηχάνημα, σιγουρευόμαστε ότι όντως έχει πλήρως φορτωθεί το Mac OS), τότε ένα πράμα έχουμε να κάνουμε: ΜΟΝΟ restart, όπως το γνωρίζουμε (απλό restart όπως ακούγεται).

Και αυτό ήταν όλο. Μετά ξαναφορτώνει το Mac OS σε κανονικό mode.

Η χρήση του Safe Mode, όπως την περιέγραψα, σε μερικές περιπτώσεις βελτιώνει την απόδοση. Μερικές. Το γιατί το κάνει ή δεν το κάνει είναι μια άλλη κουβέντα.

Α! και κάτι άλλο: ΔΕΝ είναι μόνο τα repair permissions που πρέπει να κάνουμε, αλλά πρέπει το ίδιο συχνά να κάνουμε το παρακάτω (βασικά πρώτα κάνουμε αυτό που θα πω και μετά το repair permissions):

Ανοίγουμε ένα Terminal (το βρίσκουμε πληκτρολογώντας το όνομά του στο Spotlight).

Και γράφουμε την εντολή (μπορείτε απο εδώ να την κάνετε copy/paste):

sudo periodic daily weekly monthly

καπάκι μας ζητάει το password του Mac OS, το οποίο το πληκτρολογούμε στα "τυφλά" = δεν φαίνεται ΚΑΝ ότι πληκτρολογούμε, οπότε προσοχή στα πλήκτρα που πατάμε. Δίνουμε το password και καπάκι ΧΩΡΙΣ να φαίνεται κάποια οπτική ένδειξη, ξεκινάει το "μαγείρεμα" το Mac OS. Για να καταλάβουμε ότι τελείωσε, θα πρέπει να δούμε τον κέρσορα να είναι πάλι διαθέσιμος στην γραμμή εντολών του Terminal.

Μπορεί το τελευταίο που περιέγραψα να ακούγεται τραγικά δύσκολο και κάποιοι να το φοβηθούν, αλλά ας μην μασήσουν: ένα απλό copy/paste της εντολής που έγραψα είναι και τίποτα άλλο.

Επίσης, αν κάνετε συχνά - πυκνά την εντολή αυτή (πχ. ανά εβδομάδα ή ανά 2-3 μέρες), τότε μπορείτε να βάλετε μόνο "daily" ή "weekly". Το "monthly" είναι όταν έχετε καιρό (15 μέρες και άνω) να εκτελέσετε την εντολή.

Και ένα τελευταίο, που οι χρήστες των Windows δεν γνωρίζουν για το Mac OS.
Στα Windows, όταν υπάρχει Windows Update οι χρήστες απλά πατάνε ΟΚ και το αφήνουν να κατεβάσει τον κώλο τους τα Win από τους servers της MS και νομίζουν ότι το "σωστό" είναι να κάνουν το ίδιο και στο Mac OS (που είναι UNIX όμως, καμία σχέση με Windows).

Στο Mac OS, όταν κάνουμε update, πρέπει να προσέχουμε αν κάποιο/α μέρη του update απαιτούν restart. Αν απαιτούν, τότε ξετσεκάρουμε ΟΛΑ τα μέρη του update πακέτου και τσεκάρουμε ΜΟΝΟ ένα (αν είναι πολλά) απο αυτά που θέλουν restart. Το κάνουμε update, μετά κάνουμε το υποχρεωτικό restart και καπάκι αφού φορτώσει το Mac OS, εκτελούμε την sudo periodic εντολή (κατά προτίμηση daily weekly monthly) και μετά το repair permissions. Κατόπιν ξανα επιλέγουμε το Software Update και κάνουμε ΠΑΛΙ τα ίδια για όποιο μέρος του update θέλει restart. Για τα μέρη που δεν χρειάζονται, μπορούμε να τα κάνουμε update με την μια, όμως και αυτά όταν τελειώσουν εγκατασταθούν, καλό είναι να κάνουμε απο μόνοι μας ένα restart, μετά ένα sudo periodic (πλήρες) και τέλος ένα repair permissions.

Σόρρυ αν κούρασα, αλλά ακόμα δεν έχουμε φτάσει στην εποχή του Star Trek The Next Generation και τον υπολογιστή που είχαν στο Enterprise....που έπιανες κουβέντα κανονικά....................χααχχααχ ούτε τον HAL δεν έχουμε καν απο την Οδύσσεια του Διαστήματος του 1968 του Κιούμπρικ (ήξερε κανείς ότι το HAL είναι τα 3 προηγούμενα γράμματα των αρχικών ΙΒΜ; απο τότε καυστικός ο Κιούμπρικ...)

Dragonpaul
25-10-2011, 19:45
Μια, ή μαλλον τρεις, βοηθειες.

συνδεω το iPhone στον Mac, το iTunes ανοιγει κανονικα, "βλεπει" το iPhone, αλλα οταν παω να δημιουργησω λιστα για να περασω νεα τραγουδια, δε με αφηνει. Επιπροσθετως, δε με αφηνει να περασω οποιοδηποτε τραγουδι υπαρχει στον Mac στο iPhone.
Mηπως φταιει το οτι κανονικα περναγα τραγουδια απο το παλιο PC? Αν ναι, πως οριζω να ειναι πλεον ο Mac ο βασικος υπολογιστης για το iPhone? Aλλιως τι μπορει να φταιει;
Και τελος (αυτη παει προς Λευτερη κυριως που το προτεινε κιολας), εχω προβλημα εγκαταστασης του Paragon NTFS. Αν δε κανω λαθος, αυτο το προγραμμα υποτιθεται λυνει το θεμα μεταφορας αρχειων απο Mac form σε NTFS και το αντιθετο. Βεβαια, αυτο μπορει να ειναι και δικια μου βλακεια, αλλα θα δουμε στην πορεια.

Ευχαριστω σας!

criter
25-10-2011, 22:18
Εαν χρησιμοποιεις το ιδιο Apple ID που ειχες και στο PC, ειναι πολυ ευκολο. Πηγαινε στο itunes στο store και authorize this computer. Βαλε τα στοιχεια που εχεις, θα πρεπει να εχεις οπωςδηποτε ID και μετα θα σε αφηνει να κανεις synch και απο το pc και απο το mac. Προσοχη! Τα τραγουδια και οι παλιες λιστες του pc μπορει να σβηστoυν και να αντικατασταθουν με νεες λιστες που θα βαλεις. Τις εφαρμογες ομως τις ξανακατεβαζεις αν χρειαστει απο το Mac πλεον δωρεαν, αφου εγκρινεται οτι εισαι ο ιδιος χρηστης.

WolfRathmA
25-10-2011, 23:07
παντως παιδια ο iMac μου εχει αρχισει και αργοπορει.... και δυστυχως πηγα σε αναβαθμιση τηλεορασης, οχι σε iMac γιατι οκ αυτη χρειαζομουν περισσοτερο.

Υπαρχουν περιπτωσεις που εμφανιζεται το μηλαρακι για καποια δευτερολεπτα. Εχω κανει verify και repair disk permissions, αλλα και παλι το θεμα θα το εμφανισει ποτε ποτε.

Δεν το εκανε ποτε αυτο, αλλα μαλλον του καθησαν λιγο βαρια τα Lion... :(

Και έμενα Val τα ίδια... Στη δική μου περίπτωση όμως το βλέπω φυσιολογικό γιατί έχω μονό 2gb μνήμη και έχω Lion, οπότε του έχει πέσει αρκετά βαρύ. Απο δικό έχω και εγώ 320gb άλλα τα 210 είναι ελευθέρα.

Μεσα σε αυτές τις μέρες θα αγοράσω 8gb από crucial να το "ανεβάσω" λίγο το μηχάνημα γιατί έχει γίνει ενοχλητικό λιγάκι!

Επισης σκέφτομαι και στη θέση του SuperDrive να το αντικαταστήσω με SSD σκληρό και να έχω εκεί πέρα το Lion και τις εφαρμογές και τον άλλο σκληρό να τον έχω για αποθηκευτικό χώρο μονό...

Chill
25-10-2011, 23:13
Thanks Lefter!!! Που να το φανταστώ ωστόσο :p Στα 7άρια έχω ένα της magenta οπότε ως win user έψαχνα κάτι αντίστοιχο. ΜΗΝ ΒΑΡΑΣ FFS!!!!!

Θα το ψάξω, ελπίζω να είναι καλό και να με καλύπτει ειδικά στους οικονομικούς ορισμούς μιας και όλη σχεδόν η βιβλιογραφία του Μεταπτυχιακού είναι στα Αγγλικά. Μόλις πήρα το proficiency βέβαια αλλά όσο να ναι οι εξειδικευμένη ορολογία δεν ήταν μέσα στις εξετάσεις :D

Lefteris_X
25-10-2011, 23:59
πάντως δε νομίζω να είναι και τόσο εξυπηρετικό, ιδιαίτερα σε advanced όρους/λέξεις...πήγαινε απο maclife.gr μεριά και ρίξε μια ερώτηση, αν βαριέσαι να πας apple.com στο section για το Mac OS και μετά στο software, ώστε να βρεις λεξικό τουμπανέ.

τελευταία λύση είναι το manual ψάξιμο μέσω google.

Chill
27-10-2011, 13:48
Όντως τελικά δεν είναι εξυπηρετικό. Το θέμα είναι οτι λείπω αρκετά από το σπίτι κ δεν μπορώ να δουλεύω στον desktop.Εκτός αυτού χρειάζομαι κ γαλλικό λεξικό...οπότε μάλλον θα κοιτάξω infos ώστε να στησω dual boot με win πάνω

Πάντως ως μηχάνημα απλά δεν υπάρχει. Χτες είχαμε βγάλει μερικά άτομα τα laptopia στο ΜΠΣ, ένιωθα όπως κάποιος κάτοχος ferrari δίπλα σε yugos.Να μην σχολιάσω δε οτι μαγνητιζε όλα τα βλέμματα.Όταν δε άνοιξα το αρχείο που ψάχναμε...οι άλλοι ακόμα φόρτωναν τα win!!!

Valkyre
27-10-2011, 13:54
^^ Eιδες τελικα Chillman που αλλαξες γνωμη μετα απο προσωπικη εμπειρια με ενα τετοιο μηχανηματακι? :)

Υπαρχει καποιος λογος για την παραπανω τιμη! (οχι οτι δικαιολογειται πληρως ετσι, αλλα σαν πακετο -οχι καθαρα λογω τεχνολογικης αποψης, αλλα συνολικα- το αξιζει)

Chill
27-10-2011, 14:36
Μα Δημήτρη (χρόνια πολλά για χτες, στα έχω στείλει στο psn αλλά δεν συνδέθηκες :-p) για την "ομορφιά" δεν είχα φέρει ποτέ αντίρρηση αν θυμάσαι. Στο φόρτωμα δε, εντάξει το μηχάνημα υπερέχει ξεκάθαρα λόγω ssd. Τι να κλάσουν οι μηχανικοί σκληροί.....να μην μιλήσω για ότι το μηχάνημα παραμένει ψυχρό μετά από ώρες λειτουργίας ενώ δεν κάνει ΚΙΧ από πλευράς θορύβου. Γενικότερα θα την χαρακτήριζα σαν μια απόλυτα επιτυχημένη αγορά από μέρους μου.

Φυσικά όπως βλέπεις όμως υπάρχει και ένα downside σε όλα αυτά, δεν υπάρχουν εφαρμογές (ή έστω δεν τις βρίσκεις με την ίδια ευκολία όπως στα win) οπότε αναγκαστικά ακόμα και σε έναν mac θα φορτωθούν win (αν και θα προσπαθήσω να το αποφύγω).

Και κάτι ακόμα άσχετο με το θέμα. Τα patch που βγάζει το fmgreece για το football manager με logos, photos κλπ αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα περάσω στο macbook?

Valkyre
27-10-2011, 14:53
Σε ευχαριστω για τα χρονια πολλα Chill νασαι καλα! Σιγουρα δεν ειναι ολα ροδινα, η υποστηριξη οντως ακομα χρειαζεται δουλεια. Αλλα ειδικα αυτην την εποχη, νομιζω οτι θα απογειωθει το θεμα αυτο και ολο και περισσοτερα θα κανουν την εμφανιση τους στο MacOS.

nickolas82
29-10-2011, 16:45
Έχουμε μήπως κανένα νέο απο untethered jailbreak για iOS 5;
(ελπίζω να επιτρέπεται να μιλάμε για jailbreak στο forum)

minaras_tio
29-10-2011, 16:54
Διαβασα σημερα οτι η devteam ειναι πολυ κοντα για το 4s! Ειχε και μια φωτο για επιβεβαιωση και βιντεο!
Επισης εχει κυκλοφορησει semi-tethered jailbreak στο cydia για το ios 5!
Για περισσοτερα διαβασε εδω:www.iphoneforum.gr
www.iphonehellas.gr

nickolas82
29-10-2011, 18:15
Ευχαριστώ φίλε μου...+rep

Dragonpaul
31-10-2011, 00:43
Απλα θα πρεπει να ορισεις το iphone να δουλευει με το συγκεκριμενο itunes, σαν να ειναι αυτο που το πρωτοειδε που λες. Θα πρεπει να το κανεις εγγραφη το iPhone με τα στοιχεια του itunes ID που εχεις και οταν αγοραζεις κατι, πρεπει να ειναι το ιδιο για να γινει αυτο και νομιζω οτι επιτρεπει μεχρι πεντε υπολογιστες με itunes. Οπως το share με τα psn id᾽s ενα πραγμα.

Παιδια, συγγνωμη που επανερχομαι με την ιδια ερωτηση, αλλα λυση δεν εχω βρει ακομα.
Καταρχην, πως γινεται το παραπανω; ψαχνω και δε μπορω να το βρω. Αυτη τη στιγμη δε μπορω να πειραξω (δε με αφηνει δηλαδη) το iPhone απο τον Mac. Υπενθυμιζω πως ειχα ξεκινησει τα παντα απο PC. Aυτο που με φοβιζει πιο πολυ ειναι να μη χαζω τις επαφες μου, παρα τα τραγουδια και τις ταινιες. Τωρα δε με αφηνει ουτε καν στο outlook του Mac να συγχρονισω τις επαφες. Υποθετω πως πρεπει να κανω το iPhone register στον Mac.
Plz help!!!!

minaras_tio
31-10-2011, 12:56
Κανεις:
1. Authorize τον υπολογιστή(Πας πανω στο itunes που λεει store,authorize this computer)
2. Log-in με το Apple ID σου(Στο ιδιο σημειο,δηλαδη,store,sign in)
3. Δεξί κλικ στο iPhone και transfer purchases
4. Δεξί κλικ στο iPhone και backup
5. Sync για να περαστούν οι επαφές σου

Αφού κάνεις αυτά, έχεις τα πάντα στο Mac, εκτός από τη μουσική την οποία θα πρέπει να ξαναπεράσεις.Δηλαδη τη μουσικη ξαναφτιαξε τις λιστες,επελεξε τες και μετα κανε sync.Γι αυτό θα πρέπει αρχικά να κάνεις transfer purchases έτσι ώστε να περάσουν στο iTunes και να μην τις χάσεις.

Οι επαφές θα περαστούν στο Address Book του Mac όταν θα κάνεις sync, οπότε δεν χάνονται έτσι κι αλλιώς. Για τα υπόλοιπα, μηνύματα, SMS και λοιπά, με backup τα κρατάει και τα επαναφέρει όταν κάνεις restore from backup.
Σε αυτο μπορω να βοηθησω Αν δε καταλαβες κατι πες μου.
Οταν εγω αγορασα το mac μου ειχα το ιδιο θεμα με σενα,και αν τα κανεις οπως σου λεω,δε θα χασεις τιποτα,εκτος της μουσικης οπως ειπα που την ξαναφτιαχνεις.

Dragonpaul
02-11-2011, 10:50
Αν και κατι καταφερα ηδη (χωρις να κανω authorize), σε ευχαριστω πολυ. +rep
Τωρα εχω ενα ακομη προβλημα. Με αυτον τον "νταβατζη" το iPhotos. Οποιος σκεφτηκε αυτο το πραγραμμα, τι να πω.... Με το ετσι θελω να περασω τις φωτογραφιες μου μεσω αυτου του προγραμματος. Δε μπορω περασω τις φωτογραφιες μου απλα σε ενα φακελο στο σκληρο του Mac. Απιστευτο!!!!!!! Ασε που ειναι και δυσχρηστο.
Τελικα, πως μπορω να δω την ψηφιακη μου απλα, χωρις να μπει στη μεση το iPhotos????

Lefteris_X
02-11-2011, 12:39
και ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να περάσεις σε όποιο φάκελλο θέλεις τις φωτογραφίες ΜΕΣΩ iPhoto?

Εκτός και αν θές να πεις ότι σου την σπάει να φορτώνεις το iPhoto. Αν είναι έτσι, οκ, τότε Windows :P και είσαι ΟΚ - για πάντα.

Ειδάλλως, να τι κάνω προσωπικά: συνδέω iPhone 3GS με USB καλώδιο (lol είμαι ακόμα στο αρχαίο 3.1.2 iOS - όσοι έχουν iOS 5 το κάνουν ασύρματα, χωρίς καλώδιο), καπάκι φορτώνω iPhoto (λιγότερο απο 1,5 δευτερόλεπτο παίρνει).......στα αριστερά φαίνεται το εικονίδιο του iPhone μου (εννοείται είμαι ήδη μέσα στο iPhoto)...............το επιλέγω (ως τώρα ο χρόνος μετράει 3 δευτερόλεπτα)..................μου εμφανίζονται πανέμορφα ΟΛΑ τα εικονίδια να επιλέξω ποια/ποιες φωτογραφίες γουστάρω, τις επιλέγω, κάνω και το "import" και τσάααακ είναι μέσα στο iPhoto (έως τώρα είμαστε στα 8 δευτερόλεπτα, άντε 10-12 ανάλογα με το πλήθος των φωτογραφιών).

Έτσι, έχοντας πλέον τις φωτογραφίες μέσα στο iPhoto, απλά τις κάνω drag 'n' drop ΟΠΟΥ γουστάρω, σε ΟΠΟΙΟ φάκελλο / υπο-φάκελλο / επιφάνεια εργασίας (μπλιαχ ονομασία, προτιμώ WorkBench χα χα)..........και είμαι "τζετ".

Αν γουστάρω κιόλας, καπάκι σβήνω τις φωτογραφίες απο το iPhoto, καθώς δεν μου χρειάζονται πλέον.

Και τέλος (γιατί βαρέθηκα να το λέω και ξαναλέω), όσοι έχουν κάνει jailbreak, υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να σου δείχνουν ΟΛΑ τα περιεχόμενα του iPhone μέσα στον Finder, οπότε αν ξέρεις που να πας (γιατί βλέπεις ΟΛΑ τα περιεχόμενα του iPhone, φάκελλοι συστήματος, κρυφά αρχεία κλπ), βρίσκεις τα ΠΑΝΤΑ, μέσω Finder, ΕΥΚΟΛΑ και γρήγορα.

That's it . - (τελεία και παύλα)

ή μήπως (λογοπαίγνιο) τελεία και Παύλος; (αστειευόμενος προς τα ζόρια που τραβάει ο φίλος Παύλος).

εμ..........δεν προτιμάτε επικοινωνία με κάποιον "dedicated" όπως κάποιος τον χαρακτήρισε, αλλά τσατ-help. Ε, τότε.......enjoy. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

ΥΓ: Εκ παραδρομής αναφέρθηκα μόνο στο iPhone. Το αυτό, ισχύει και για πάσα φωτογραφική μηχανή. Με την Sony 10.1 MPixel που έχω μια χαρά, γρήγορα, εύκολα και απλά κάνω την δουλειά μου. Απλά, ΔΕΝ έχω (και δεν υπονοώ ότι είναι οι παραπάνω - γενικά το λέω) αφομοιωθεί απο τα Windows, ούτε μαθήτευσα σε αυτά, συνεπώς δεν έχει μάθει το μυαλό μου να λειτουργεί με Windows-τρόπο = είναι εύκολο να αντιληφθώ ένα interface, οποιουδήποτε προγράμματος, OS κλπ. Αν όμως κάποιος ΔΕΝ μπορεί (και πάλι δεν υπονοώ τίποτα για τους συνφορουμίτες - εν γένει αναφέρομαι), να ξεκολλήσει το μυαλό του απο Windows-ίλα και αντίστοιχο τρόπο σκέψης, όχι μόνο για Mac OS δεν κάνει, αλλά για τίποτα άλλο πέραν των Windows...δυστυχώς, αυτό κατάφερε η MS, για 2-3 ολόκληρες γενιές "χρηστών" υπολογιστών....να μην μπορούν να σκεφθούν / αντιληφθούν τίποτα πέραν αυτής (και πάλι αναφέρομαι στο γενικότερο φαινόμενο που παρατηρείται, όχι ειδικά-προσωπικά για κανέναν).

minaras_tio
02-11-2011, 12:48
Αν και κατι καταφερα ηδη (χωρις να κανω authorize), σε ευχαριστω πολυ. +rep
Τωρα εχω ενα ακομη προβλημα. Με αυτον τον "νταβατζη" το iPhotos. Οποιος σκεφτηκε αυτο το πραγραμμα, τι να πω.... Με το ετσι θελω να περασω τις φωτογραφιες μου μεσω αυτου του προγραμματος. Δε μπορω περασω τις φωτογραφιες μου απλα σε ενα φακελο στο σκληρο του Mac. Απιστευτο!!!!!!! Ασε που ειναι και δυσχρηστο.
Τελικα, πως μπορω να δω την ψηφιακη μου απλα, χωρις να μπει στη μεση το iPhotos????

Τι εννοεις κατι καταφερες; Γιατι να μην κανεις authorize? δε γινεται αν δε κανεις authorize!
Οσο για το iphoto δε θα συμφωνησω. Ειναι πολυ καλο προγραμμα και ευχρηστο οταν το μαθεις σιγα σιγα. Μα γι αυτο ειναι,να αποφευγεις τους φακελους των windows! Και γενικα ξεχνα τη λεξη windows. Ειναι τελειως διαφορετικα λειτουργικα!

Dragonpaul
02-11-2011, 13:23
Ίσως να έχω και εγώ την ίδια γνώμη σε λίγο καιρο για το iPhoto's, αλλα, προς το παρόν, δε με εξυπηρετεί. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία και, πραγματικά, το προγραμμα αυτο είναι δυσλειτουργικο. Άκου ένα παράδειγμα. Κάνω, πχ, import 500 φωτογραφιες και ταυτόχρονα τις σβήνω απο την ψηφιακή μηχανή μου. Επομένως, υπάρχουν μόνο μέσα στον iMac. Και έστω ότι μετα θέλω τις 100 απο αυτές να τις ξαναπάρω απο τον υπολογιστή με ένα εξωτερικό σκληρό και να τις έχω εκει. Που είναι οι φωτογραφίες, οεο;;;;; Πρέπει να είναι μέσα στο φάκελο pictures, αλλα εγώ γιατι δεν έχω πρόσβαση;
Το συγκεκριμένο προγραμμα λειτουργεί με νταβατζιδικη λογική, εκτός αν εγώ στον, ομολογουμένως, λίγο χρόνο που του έχω αφιερώσει, δεν έχω δει κάτι.
Και τι παει να πει πως η λογική είναι να σε γλιτώσει απο τους φακέλους των windows? Γιατι δεν κάνει το ίδιο, πχ, με ταινίες και μουσική;;;; Να περνάς, ξέρω 'γω, μουσική στον υπολογιστή, να την απορροφά το iTunes και τα αρχεία να πλανωνται στο υπερπεραν.
Ο υπολογιστής, και ειδικά ένας Mac που όπως διατείνεται η Apple είναι user friendly, πρέπει να κάνει ο,τι θέλει ο χρήστης και όπως το θέλει. Τώρα είμαι υποχρεωμένος να ψάχνω προγράμματα που παρακαμπτουν το iPhotos και πραγματικά βαριεμαι.

Dragonpaul
02-11-2011, 13:51
και ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να περάσεις σε όποιο φάκελλο θέλεις τις φωτογραφίες ΜΕΣΩ iPhoto?

Εκτός και αν θές να πεις ότι σου την σπάει να φορτώνεις το iPhoto. Αν είναι έτσι, οκ, τότε Windows :P και είσαι ΟΚ - για πάντα.

Ειδάλλως, να τι κάνω προσωπικά: συνδέω iPhone 3GS με USB καλώδιο (lol είμαι ακόμα στο αρχαίο 3.1.2 iOS - όσοι έχουν iOS 5 το κάνουν ασύρματα, χωρίς καλώδιο), καπάκι φορτώνω iPhoto (λιγότερο απο 1,5 δευτερόλεπτο παίρνει).......στα αριστερά φαίνεται το εικονίδιο του iPhone μου (εννοείται είμαι ήδη μέσα στο iPhoto)...............το επιλέγω (ως τώρα ο χρόνος μετράει 3 δευτερόλεπτα)..................μου εμφανίζονται πανέμορφα ΟΛΑ τα εικονίδια να επιλέξω ποια/ποιες φωτογραφίες γουστάρω, τις επιλέγω, κάνω και το "import" και τσάααακ είναι μέσα στο iPhoto (έως τώρα είμαστε στα 8 δευτερόλεπτα, άντε 10-12 ανάλογα με το πλήθος των φωτογραφιών).

Έτσι, έχοντας πλέον τις φωτογραφίες μέσα στο iPhoto, απλά τις κάνω drag 'n' drop ΟΠΟΥ γουστάρω, σε ΟΠΟΙΟ φάκελλο / υπο-φάκελλο / επιφάνεια εργασίας (μπλιαχ ονομασία, προτιμώ WorkBench χα χα)..........και είμαι "τζετ".

Αν γουστάρω κιόλας, καπάκι σβήνω τις φωτογραφίες απο το iPhoto, καθώς δεν μου χρειάζονται πλέον.

Και τέλος (γιατί βαρέθηκα να το λέω και ξαναλέω), όσοι έχουν κάνει jailbreak, υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να σου δείχνουν ΟΛΑ τα περιεχόμενα του iPhone μέσα στον Finder, οπότε αν ξέρεις που να πας (γιατί βλέπεις ΟΛΑ τα περιεχόμενα του iPhone, φάκελλοι συστήματος, κρυφά αρχεία κλπ), βρίσκεις τα ΠΑΝΤΑ, μέσω Finder, ΕΥΚΟΛΑ και γρήγορα.

That's it . - (τελεία και παύλα)

ή μήπως (λογοπαίγνιο) τελεία και Παύλος; (αστειευόμενος προς τα ζόρια που τραβάει ο φίλος Παύλος).

εμ..........δεν προτιμάτε επικοινωνία με κάποιον "dedicated" όπως κάποιος τον χαρακτήρισε, αλλά τσατ-help. Ε, τότε.......enjoy. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!

ΥΓ: Εκ παραδρομής αναφέρθηκα μόνο στο iPhone. Το αυτό, ισχύει και για πάσα φωτογραφική μηχανή. Με την Sony 10.1 MPixel που έχω μια χαρά, γρήγορα, εύκολα και απλά κάνω την δουλειά μου. Απλά, ΔΕΝ έχω (και δεν υπονοώ ότι είναι οι παραπάνω - γενικά το λέω) αφομοιωθεί απο τα Windows, ούτε μαθήτευσα σε αυτά, συνεπώς δεν έχει μάθει το μυαλό μου να λειτουργεί με Windows-τρόπο = είναι εύκολο να αντιληφθώ ένα interface, οποιουδήποτε προγράμματος, OS κλπ. Αν όμως κάποιος ΔΕΝ μπορεί (και πάλι δεν υπονοώ τίποτα για τους συνφορουμίτες - εν γένει αναφέρομαι), να ξεκολλήσει το μυαλό του απο Windows-ίλα και αντίστοιχο τρόπο σκέψης, όχι μόνο για Mac OS δεν κάνει, αλλά για τίποτα άλλο πέραν των Windows...δυστυχώς, αυτό κατάφερε η MS, για 2-3 ολόκληρες γενιές "χρηστών" υπολογιστών....να μην μπορούν να σκεφθούν / αντιληφθούν τίποτα πέραν αυτής (και πάλι αναφέρομαι στο γενικότερο φαινόμενο που παρατηρείται, όχι ειδικά-προσωπικά για κανέναν).
Λευτερη μου, χιλια συγγνωμη, τωρα ειδα αυτο το post. Σκεψου οτι αυτα που σου γραφω τωρα, τα γραφω και δεν το εχω διαβασει ακομα. Ξεκινω λοιπον...

Lefteris_X
02-11-2011, 13:59
EDIT on: το παρακάτω κείμενο συντάχθηκε πριν ποστάρει το ακριβώς παραπάνω ο Παύλος, οπότε δεν ισχύει. Θα ισχύσει όμως αν μετά την ανάγνωση οτυ προηγούμενου ποστ μου, ο Παύλος παραμένει με απορίες! :D EDIT off.

πραγματικά έχεις χάσει την μπάλα ρε Παύλο. Αφού σου λέω ότι μπορείς να κάνεις drag n drop όποια / όποιες φωτογραφίες θέλεις, απευθείας όπου θέλεις.

Το να θες να το κάνεις μέσω φακέλλων είναι καθαρά επιρροή Windows.

Προσωπικά, επειδή ακριβώς έχω εμπειρία και εκτός αυτών, το να υποθέσω και να βρω τον όποιο φάκελλο στο Mac OS, εν προκειμένω του iPhoto, είναι πανεύκολο. Τυφλοσούρτι θα έλεγα. Αρκεί να έχεις δουλέψει ΕΚΤΟΣ Windows. Α, ρε Microsoft έχεις καταστρέψει κόσμο.

Και Παύλε, συνέχισε έτσι......μην βάλεις iChat, που με αυτό θα σου είχα λύσει κάθε απορία / δυσκολία.........με τσατ κι ερωτήσεις ουδείς έμαθε στην αρχή....ή ότι έμαθε, το έμαθε άρπα-κόλλα / στραβά.....ή καθόλου (επειδή δεν καταλάβαινε τα περί χειρισμού καθότι αρχάριος = άρχισε να μην του αρέσει η εμπειρία χρήσης....ίδιο πράμα με τα παιδιά μαθητές στο σχολείο, όπου ο μαλάκας δάσκαλος εξηγεί με ηλίθιο και μη-κατανοητά εύκολο τρόπο τα μαθηματικά = δεν τα καταλαβαίνουν οι μαθητές = δεςν τους αρέσουν μετά γιατί δεν καταλαβαίνουν = καταλήγουν μεγαλύτεροι πια να λένε "δεν μου αρέσουν τα μαθηματικά" ή "είναι δύσκολα και για αυτό δεν τα καταλαβαίνω"......μόνο που καμία σχέση. Είναι στην φύση του ανθρώπου να κάνει κρεμαστάρια ότι δεν του το έχουν μάθει σωστά απο την αρχή. Σε αυτό δεν φταίει ο μαθητής, αλλά ο εκπαιδευτής, που στην περίπτωση του Mac OS, εκπαιδευτής κάκιστος είναι τα φόρουμ και η πληροφόρηση μέσω μηνυμάτων/τσατ. Τα έχω ξαναπεί άλλωστε...πολλάκις).

Dragonpaul
02-11-2011, 14:31
Ενα ενα λοιπον...

Καταρχην το drag n' drop δουλεψε, αλλα, και παλι, δεν το θεωρω λυση. Μονο μεσοβεζικη.
Αν οι φακελοι (με ενα "λ") ειναι αποκλειστικοτητα των windows, τοτε γιατι τους χρησιμοποιουν και τα mac?
Για το ichat στο εχω πει ισα με 100000 φορες οτι ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!!!! Aλλα και οταν τηλεφωνικως προσπαθησαμε να συνδεθουμε ετσι, ειδες οτι δε δουλεψε. Και να πω, ρε γμτ, οτι δεν ησουν στην αλλη ακρη του τηλεφωνου να το ακους και ο ιδιος. Τεσπα... Επισης, εκτος αυτου, δε θελω να σε ενοχλω για το παραμικρο (παρολο που ποτε δεν εχω αισθανθει ενοχληση απο μερους σου και παντα βοηθας με χαρα) και σε πληροφορω πως εχω μαθει αρκετα πραγματα μονος μου ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ. Δεν υπαρχει αυτο που λες "να σου λυσω καθε απορια", απλουστατα γιατι για καθε απορια που δημιουργειται, ψαχνω και βρισκω τη λυση. Καταλαβαινεις οτι δεν περιμενω να γινουν βουνο και μετα να πω, "Α, ας παρω το Λευτερη να μου τις λυσει μια μια". Αν κατι ειναι πολυ δυσκολο στη επιλυση του, θα αναζητησω μια τετοια λυση. Πχ, δε σε πηρα πταν εγκατεστησα το office και ξαφνικα ειδα οτι το word δεν ειχε ορθογραφικο ελεγχο. Βρηκα μονος τι θα κανω. Και ετσι θα συνεχισω.... Χωρις ichat. Αρα λοιπον, δεν κανω κρεμασταρια τα προβληματα που αντιμετωπιζω. Αλλα οταν καθε φορα που συνδεω την καμερα μου, πετιεται σα να μην πω τι το iphotos και μου λεει οτι πρεπει να το χρησιμοποιησω ετσι κι αλλιως, ε οχι.

Y.Γ. Μπορεις, αν θες βεβαια, να μου πεις πως θα βρω το photoshop για τον Mac. :)

Chill
08-11-2011, 00:01
Έχω εγκαταστήσει εδώ και μέρες το steam και κάθε φορά που ανοίγω το macbook μου ανοίγει και ο φάκελος του steam.........

Έχω τικάρει να μην φορτώνει το πρόγραμμα όταν ανοίγω τον mac από system perefernces - user & groups - login items.

Καμιά ιδέα? Μου χει σπάσει τις μπάλες!!!!

Chill
08-11-2011, 03:03
Τελικά το βρήκα...χρειαζόταν κ απενεργοποίηση για το start up κ μέσα από το steam.

Dragonpaul
13-11-2011, 03:16
Με το ios5, το λεξικό (αυτόματη διόρθωση) του iPhone παίζει να έγινε και 2 φορές πιο "χαζό". Έλεος...

Valkyre
14-11-2011, 11:49
Eγω Παυλο το εβγαλα να ησυχασω...

Dragonpaul
14-11-2011, 12:26
Έτσι μου φαΙνεται θα κάνω κι εγώ...

Nek_Food
14-11-2011, 14:48
Πρόγραμμα αντικατάστασης για iPod nano (1ης γενιάς) (http://www.apple.com/gr/support/ipodnano_replacement/)

Η Apple έχει διαπιστώσει ότι, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, η μπαταρία του iPod nano (1ης γενιάς) ενδέχεται να υπερθερμανθεί και να δημιουργήσει κινδύνους ασφαλείας. Τα iPod nano που επηρεάζονται από το θέμα διατέθηκαν στην αγορά από τον Σεπτέμβριο του 2005 μέχρι τον Δεκέμβριο του 2006.
Αυτό το θέμα διαπιστώθηκε ότι οφείλεται σε έναν συγκεκριμένο προμηθευτή μπαταριών που παρείχε μπαταρίες με κατασκευαστικά ελαττώματα. Αν και η πιθανότητα εμφάνισης αυτού του φαινομένου είναι μικρή, αυξάνεται ανάλογα με την ηλικία της μπαταρίας.
Η Apple συνιστά να πάψετε να χρησιμοποιείτε το iPod nano (1ης γενιάς) σας και να ακολουθήσετε τη διαδικασία που περιγράφεται παρακάτω, χωρίς χρέωση.
Σημείωση: Αυτό το θέμα με την μπαταρία αφορά συγκεκριμένα το iPod nano (1ης γενιάς) και δεν επηρεάζει κανένα άλλο iPod.

Διαδικασία αντικατάστασης
Μπορείτε να παραγγείλετε μια νέα μονάδα από ένα εξουσιοδοτημένο κέντρο σέρβις Apple (AASP (http://support.apple.com/kb/HT1434)). Φροντίστε να έχετε κοντά σας το iPod nano για την εξακρίβωση του σειριακού αριθμού.
Θα γίνει έλεγχος του σειριακού αριθμού του iPod nano σας προκειμένου να εξακριβωθεί ότι καλύπτεται από το πρόγραμμα. Θα παραλάβετε τη νέα συσκευή σας περίπου 6 εβδομάδες από την ημερομηνία που θα παραλάβουμε το παλιό iPod nano (1ης γενιάς) σας.
Αν έχετε ένα εξατομικευμένο iPod nano, η νέα συσκευή δεν θα έχει τα χαρακτηριστικά που προσθέσατε. Χρησιμοποιήστε το iTunes για να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων που περιέχει το iPod nano σας πριν το στείλετε για αντικατάσταση.

Πρόσθετες πληροφορίες
Πώς μπορείτε να αναγνωρίσετε ένα iPod nano (1ης γενιάς):

Έχει πρόσοψη από πλαστικό σε μαύρο ή λευκό χρώμα και ασημί μεταλλική πλάτη - τα μεταγενέστερα μοντέλα iPod nano έχουν μεταλλικές επιφάνειες στην πρόσοψη και την πίσω όψη. Δείτε τις εικόνες σε αυτήν την ιστοσελίδα.

Η νέα συσκευή iPod που θα παραλάβετε θα καλύπτεται από εγγύηση εμφάνισης βλάβης διάρκειας 90 ημερών από την ημερομηνία του σέρβις.

minaras_tio
14-11-2011, 18:16
Νωρις το θυμηθηκαν!!
Σε 20 χρονια θα παραδεχθουν και τα γνωστα προβληματα στις οθονες των imac.

Dragonpaul
14-11-2011, 18:56
Νωρις το θυμηθηκαν!!
Σε 20 χρονια θα παραδεχθουν και τα γνωστα προβληματα στις οθονες των imac.

Ασε, μη μου το θυμιζεις αυτο... Θα πρεπει να το δρομολογησω καποια στιγμη....

Chill
16-11-2011, 12:28
Χτες κατά τη διάρκεια ενός meeting για μια εργασία, άφησα μια κοπέλα να δουλέψει πάνω στο macbook γιατί το dell της έκλεισε.......Ως αποτέλεσμα μια τόσο δα μικρή γρατζουνιά στην οθόνη. Φαίνεται μόνο υπό συγκεκριμένη γωνία αλλά μόλις την είδα τρελάθηκα. Υπάρχει κανένας τρόπος να την αφαιρέσω ή @@? Άμα ξαναγγίξει κανένας το mac εμένα να με χέσετε.....ffs!!!!!!!!!!

Dragonpaul
16-11-2011, 14:10
Αν σε παρηγορεί εμένα ο iMac μου 27' έχει μια σκιά στο κάτω μέρος της οθόνης. Πολυ μικρής έντασης μεν, αλλα σκιά. Και μεγάλη...

enstikto
16-11-2011, 14:13
Απορία (όποιος ξέρει ας μου την λύσει).
Στο iphone στο safari πως μπορώ να αποφύγω να κάνει refresh ένα tab όταν το επιλέξω;
Υπάρχει τρόπος;
Έχω παρατηρήσει οτι άλλες φορές κάνει και άλλες όχι....

Dragonpaul
16-11-2011, 14:15
Αυτο είναι πολυ σπαστικο... Έχεις δίκιο.

criter
16-11-2011, 14:18
Απορία (όποιος ξέρει ας μου την λύσει).
Στο iphone στο safari πως μπορώ να αποφύγω να κάνει refresh ένα tab όταν το επιλέξω;
Υπάρχει τρόπος;
Έχω παρατηρήσει οτι άλλες φορές κάνει και άλλες όχι....

Θα πρεπει να προλαβεις να πατησεις το x πανω δεξια στην στο πεδιο που βαζεις την διευθηνση.

enstikto
16-11-2011, 14:21
^^Σοβαρά μιλάς; Ρε παιδιά δεν μπορεί... Κάποιος τρόπος θα υπάρχει... Κάποια ρύθμιση... Κοτζάμ Άπλ είναι αυτή....
Δεν μπορεί να απαιτεί για κάτι τόσο απλό να στήσεις καρτέρι να πατήσεις το Χ....

criter
16-11-2011, 14:26
Μα αν δεν εκανε αυτο, παλι θα επρεπε να πατησεις το refresh, το ιδιο δεν ειναι ;

Chill ειχε ωραια νυχια το κοριτσι; Xαλαλι της :D

Chill
16-11-2011, 14:30

Σκέτη μπουρούχα είναι....σιγά μην τσέκαρα και τα νύχια της.....

criter
16-11-2011, 14:40
A νομιζα οτι ειχες τσεκαρει πρωτα και μετα το εδωσες:P Δεν επρεπε να το ειχες δωσει εξ αρχης, ή εστω να προσεχουν λιγο. Το χειροτερο ειναι να κρατανε και στυλο και να θελουν να δειξουν κατι στην οθονη...

enstikto εψαξα λιγο στις ρυθμισεις του safari στο iPhone και δεν υπαρχει επιλογη να μην κανει αυτοματα refresh τις σελιδες οταν ανοιγεις το browser. Ειναι σπαστικο μερικες φορες οντως.

enstikto
16-11-2011, 14:59
Μα αν δεν εκανε αυτο, παλι θα επρεπε να πατησεις το refresh, το ιδιο δεν ειναι ;

Να σου δώσω ένα παράδειγμα....
Βγαίνω για τσιγάρο και χαζεύω λίγο στο φόρουμ.
Βλέπω καμιά 10αριά νέα posts σε ένα thread αλλά μέχρι να τελειώσω το τσιγάρο έχω διαβάσει μόνο τα 4. Όταν ξαναβγαίνω θέλω να συνεχίσω από εκεί που έμεινα.
Γιατί να μου κάνει refresh, να με αναγκάσει να περιμένω και να με χρεώσει και 2η φορά από πάνω (στη δουλειά που το κάνω αυτό έχω μόνο 3G).

Nek_Food
16-11-2011, 15:57
Πάω στοίχημα ότι αν κατάφερε να κάνει γραντζουνιά στην οθόνη με αυτά, μόλις θα τα είχε κάνει μανικιούρ...

http://farm4.static.flickr.com/3463/3797909511_f9f8f7bc62.jpg

Chill
16-11-2011, 18:04
Λοιπόν παιδιά έχω ένα θέμα και θέλω την πρόταση σας. Καλός ή κακώς η βιβλιογραφία που μας παρέχεται στο MSc είναι κάτι τόνοι σελίδων......Έχω το κακό συνήθειο να θέλω χαρτί για να τα διαβάσω, οπότε δώστου εκτυπώσεις. Το κόστος αστρονομικό. Εντάξει το macbookι είναι ελαφρύ μεν αλλά δεν μπορώ να διαβάζω 250 σελίδες σε αυτό γιατί το διάβασμα μου το κάνω κυρίως στο κρεβάτι. Σκέφτηκα να στραφώ στην λύση μιας ταμπλέτας. Μπορεί εκ πρώτης όψης το κόστος να φαντάζει τεράστιο αλλά αν αναλογιστώ πόσα έχω χαλάσει σε λιγότερο από ένα μήνα για μελάνια (-100 ευρώ) πιστεύω πως τα φράγκα του θα τα βγάλει και με το παραπάνω για την χρήση των 2 ετών που θα το χρειαστώ.

Ερωτήσεις περί ipad.

α) Ανοίγει office αρχεία (για pdf δεν ρωτώ δεδομένοοοο);

β) Ο αντάπτορας για usb πόσο κοστίζει? Βασικά η χρήση για την οποία θέλω usb είναι εκτός του stick με τα αρχεία για να βάλω το internet on the go πάνω και να συνδέομαι στο internet. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο;

Μην μου προτείνεται άλλες ταμπλέτες. Δεν θέλω να αγοράσω σήμερα μια που να κοστίζει x euros και αύριο η αξία της να είναι x/2.......Η apple ναι μεν έχει τις τιμές στον Θεό αλλά τα προιόντα της διατηρούν αξία μεταπώλησης για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα δεδομένης και της τεχνολογικής φύσης των προϊόντων της.

criter
16-11-2011, 21:36
Αν το σκεφτεσε για iPad ξεχνα τα usb. Μπορεις μεσω icloud οτιδηποτε μεταφερεις στο macbook να μεταφερετε και στο iPad ταυτοχρονα δωρεαν, οτι αρχειο θελεις, εκτος απο τραγουδια και εφαρμογες που πρεπει να ειναι αγορασμενα νομιζω. Εμενα παντως ενω αυτο βολευει, δεν θελω τα δεδομενα μου να περνανε μεσω server. Αλλα αν δεν σε νοιαζει, γλυτωνεις καλωδια και πολυ χρονο με αυτη τη δυνατοτητα. Το usb με adaptor και internet on the go δεν ειναι καλη λυση, καλυτερα να παρεις το 3G μοντελο αν σου χρειαζεται τοσο πολυ, αν και βρισκεις wifi spots αρκετα συχνα και ισως ειναι υπερβολη.

enstikto δοκιμασε το opera και μπορει να μην εχει τετοιο θεμα. Εγω σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το safari, δεν το αλλαζω.

nickolas82
16-11-2011, 22:55
Αν το σκεφτεσε για iPad ξεχνα τα usb. Μπορεις μεσω icloud οτιδηποτε μεταφερεις στο macbook να μεταφερετε και στο iPad ταυτοχρονα δωρεαν, οτι αρχειο θελεις, εκτος απο τραγουδια και εφαρμογες που πρεπει να ειναι αγορασμενα νομιζω. Εμενα παντως ενω αυτο βολευει, δεν θελω τα δεδομενα μου να περνανε μεσω server. Αλλα αν δεν σε νοιαζει, γλυτωνεις καλωδια και πολυ χρονο με αυτη τη δυνατοτητα. Το usb με adaptor και internet on the go δεν ειναι καλη λυση, καλυτερα να παρεις το 3G μοντελο αν σου χρειαζεται τοσο πολυ, αν και βρισκεις wifi spots αρκετα συχνα και ισως ειναι υπερβολη.

enstikto δοκιμασε το opera και μπορει να μην εχει τετοιο θεμα. Εγω σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το safari, δεν το αλλαζω.

Με jail broken iPad μπορείς κανονικά να χρεοσιμοποιησεις USB stick για μεταφορα αρχείων μεσω του προγραματος ifiles απο cydia αλλά μέχρι 1gb αν θύμαμαι καλά αλλά ΟΧΙ στικακι Internet παρά μόνο αν πάρεις την 3g έκδοση του iPad την οποία και προτείνω στην οποία χρεοσιμοποιησεις την κάρτα απο το στικακι.
Τώρα όσον αφορά τα αρχεία word τα ανοίγεις κανονικά αφού κατεβασεις apps όπως τα quick office και iWork τα οποία όμως είναι ακριβά εκτός και αν είναι jailbroken που τα κατεβασεις δωρεάν

GedoGt
16-11-2011, 23:18
Υπάρχουν εφαρμογές όπου μπορείς να μεταφέρεις αρχεία από το i phone και i pad στο Pc και αντίστρόφα, εύκολα και γρήγορα.
Μουσκή, φωτογραφίες , video κ.τ.λ τα περνάς μέσω i tunes.
Επίσης τα mp3 δεν χρειάζεται να είναι αγορασμένα από το i tunes για να περαστούν, περνάς ότι θέλεις.

Chill
17-11-2011, 02:33
Thanks για τις απαντήσεις......Εντάξει να αγοράσω το 3g δεν παίζει.....300 ευρώ διαφορά στην τιμή με το 16gb. Εντάξει δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το 3g έτσι κι αλλιώς σπίτι θα το δουλεύω πιο πολύ, άντε και σε καμιά παρουσίαση εργασίας στο πανεπιστήμιο.

Κάτι ακόμα. Οι εφαρμογές quick officer/i-work κλπ, αν έχουν αγοραστεί για mac δεν κάνουν και για το ipad? Ή είναι διαφορετικές εφαρμογές και άρα διαφορετική αγορά?

nickolas82
17-11-2011, 08:12
Thanks για τις απαντήσεις......Εντάξει να αγοράσω το 3g δεν παίζει.....300 ευρώ διαφορά στην τιμή με το 16gb. Εντάξει δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ το 3g έτσι κι αλλιώς σπίτι θα το δουλεύω πιο πολύ, άντε και σε καμιά παρουσίαση εργασίας στο πανεπιστήμιο.

Κάτι ακόμα. Οι εφαρμογές quick officer/i-work κλπ, αν έχουν αγοραστεί για mac δεν κάνουν και για το ipad? Ή είναι διαφορετικές εφαρμογές και άρα διαφορετική αγορά?

Δεν έχω Mac για να σου απαντήσω με 100% σιγουριά αλλά από τα χαρακτηριστικά των εφαρμογων που έχω διαβάσει αν τα αγοράσεις και δεν τα κατεβασεις σπασμένα είναι κοινά για iPhone και iPad αλλά μάλλον όχι για Mac αφού είναι άλλη πλατφόρμα ουσιαστικά.
Επίσης για να ξέρεις σε ipad ολοι προτείνουν το iWork (το οποίο περιλαμβάνει 3 εφαρμογές τις pages numbers και keynote που είναι τα αντίστοιχα word excel και powerpoint και τα πληρώνεις ξεχωριστά) που είναι ότι πιο κοντά σε office υπάρχει μέχρι στιγμής στο iPad

Dragonpaul
17-11-2011, 20:20
Μια ερωτηση κι εγω, κυριως, ομως, για οσους εχουν Mac.
Λοιπον... Εχω το μηχανημα πανω απο δυο μηνες και με εκπλησσει η διαρκεια της μπαταριας του mouse αλλα και του keyboard. Ειδικα του keyboard!!!!!
Μετα απο δυο μηνες συνεχους χρησης και με τον mac να εχει να κλεισει (shut down) καμια φορα και πανω απο εβδομαδα, η μπαταρια του mouse ειναι στο 4% (ναι, θα την αλλαξω σε λιγο), αλλα του keyboard εξακολουθει να ειναι στο 100%!!!!!!!!!! Tωρα ειναι φυσιολογικο αυτο, ή οχι;;;;;

Lefteris_X
18-11-2011, 01:52
η Apple έχει πατεντάρει τον τρόπο λειτουργίας του πληκτρολογίου, κατά τον οποίο ακόμα και για mseconds χρόνου να μην πατάς κάποιο κουμπί, το πληκτρολόγιο παύει να ρουφάει μπαταρία εντελώς.

Δηλαδή ακόμα και στο χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μεταξύ πατήματος πλήκτρων, το πληκτρολόγιο προλαβαίνει να σβήσει και να ανάψει, γλυτώνοντας έτσι μπαταρία πάρα πολύ...

τώρα για το 100% δεν μπορώ να σου απαντήσω με το χέρι στη καρδιά κατά πόσο ακριβές είναι.

Βέβαια, για όλα τα παραπάνω κρατάω και μια "πισινή" γιατί είναι περασμένη η ώρα, το μισό ημισφαίριο του εγκεφάλου ήδη την έχει πέσει στο κρεββάτι και το άλλο μισό είναι στο γραφείο στον PC (ναι, στον PC είμαι τώρα), οπότε μπορεί να έχω γράψει άλλα 'ντι άλλων όσο αφορά την πατενταρισμένη τεχνολογία της Apple (σχετικά πάντως, παρ' όλη τη νύστα μου, πιστεύω ότι σωστά τα θυμάμαι)

criter
18-11-2011, 12:14
Παλιοτερα ειχα ενα ασυρματο πληκτρολογιο για το pc οπου και καθολου να μην το ανοιγα, ετρωγε τις μπαταριες χωρις λογο και πολυ γρηγορα. Το αντικατεστησα με ενα φθηνο με καλωδιο. Θυμαμαι οτι και τα apple ασυρματα πληκτρολογια ειχαν το ιδιο προβλημα αρχικα και τα επανασχεδιασαν, γι αυτο τωρα αντεχουν πιο πολυ.

Τα apps που υπαρχουν για mac και για iphone, πρεπει να τα αγοραζεις ξεχωριστα για το καθενα συνηθως. Υπαρχουν και μερικα που ειναι free, αλλα τα καλα δεν ειναι δωρεαν, οπως πχ το ifinance και τα πιο πολλα apps οπου συνεργαζονται Mac με iPhone.

Dragonpaul
18-11-2011, 12:20
Παιδιά, ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Desmond
21-11-2011, 14:23
Αpple TV 2: Έρχεται και στην Ελλάδα (http://www.fullhd.gr/hd-players/media/10403-pple-tv-2-.html)

minaras_tio
21-11-2011, 15:42
Αpple TV 2: Έρχεται και στην Ελλάδα (http://www.fullhd.gr/hd-players/media/10403-pple-tv-2-.html)

Πολυ καλο αλλα ανησυχω για τις τιμες ενοικιασης και πωλησης των ταινιων.
Με τη κριση που εχουμε,τη πειρατεια να ζει και να βασιλευει,δε θα εχει καμια τυχη στην Ελλαδα πιστευω.
Θα δουμε...

Dragonpaul
21-11-2011, 18:07
Και γιατι να νοικιαζεις ταινίες;;;; Αφού.... ξέρεις.... ;)

minaras_tio
21-11-2011, 19:06
Και γιατι να νοικιαζεις ταινίες;;;; Αφού.... ξέρεις.... ;)

Και οχι μονο εγω…Ξερουν πολλοι…παρα πολλοι….

Dragonpaul
22-11-2011, 01:19
Γνωριζει κανεις πως γινεται να αφαιρεθουν καποια applications απο το lunchpad του mac? Eχει αρχισει να μου εμφανιζει διπλα εικονιδια και επισης εχει τον εικονιδιο ενος προγραμματος το οποιο ειχα εγκαταστησει και απεγκατεστησα. Και δεν ειναι μονο αυτο.... Αν πατησω επανω "τρεχει" κιολας!!!!!

minaras_tio
22-11-2011, 03:05
Γνωριζει κανεις πως γινεται να αφαιρεθουν καποια applications απο το lunchpad του mac? Eχει αρχισει να μου εμφανιζει διπλα εικονιδια και επισης εχει τον εικονιδιο ενος προγραμματος το οποιο ειχα εγκαταστησει και απεγκατεστησα. Και δεν ειναι μονο αυτο.... Αν πατησω επανω "τρεχει" κιολας!!!!!

Αν τα applications τα εχεις κατεβασει απο το app store,πατας πανω τους παρατατεταμενα με το ποντικι και τα διαγραφεις. Οπως και στο iphone.
Αν ειναι αλλες εφαρμογες,κατεβασε το appzaper απο το internet. Σβηνει τα παντα χωρις υπολειματα. Πολυ καλο προγραμμα.

Dragonpaul
22-11-2011, 07:58
Το έχω το appzapper. Μάλιστα, το προγραμμα που λέω πως δε φεύγει απο το lunchpad, με αυτο το έσβησα. Τα αρχεία έχουν φύγει απο τον φάκελο applications, αλλα το εικονίδιο έχει μείνει στο lunchpad. Όταν πάτω παρατεταμένα το mouse επάνω του, εννοείται πως δε βγαίνει το "χ" γιατι δεν είναι κατεβασμένο απο το apple store.
Γενικότερα, γιατι τα πάντα πανε και κάθονται επάνω στο lunchpad, χωρίς να ερωτηθω απο τον υπολογιστη; Πχ, εγκατέστησα προ καιρού το office και έχει τοποθετήσει εικονίδιο για το καθε προγραμμα ξεχωριστά (word, excel...). Μάλιστα, το appzapper το έχει δυο φορές. Και δε μπορω να διώξω κανένα. Η χρήση του lunchpad ποια είναι γενικά; Η άμεση πρόσβαση σε όλα τα applications?

Lefteris_X
22-11-2011, 11:01
για το χαλάκι για φαγητό αναφέρεσαι; lunchpad?

δεν έχω ιδέα.

περί launchpad (χα χα :D) όμως κάτι ξέρω!

απλά είναι η (μαλακισμένη, θα εξηγήσω μετά) τάση της Apple, να κάνει το Mac OS X πιο "iOS" στυλ.........δηλαδή:

πως είναι του iOS οι "σελίδες" της οθόνης, που περιέχουν όλα τα apps σου και τις σκρολάρεις δεξιά-αριστερά; ε, το ίδιο ακριβώς κάνει και το launchpad: ότι εγκαθίσταται στο Lion, αυτόματα μπαίνει στην λίστα/ες του launchpad. Έτσι με μια κίνηση των δακτύλων στο trackpad (που δεν έχεις λόγω iMac), εμφανίζονται όλα τα apps στην οθόνη του Lion.

Κατάλαβες τώρα ότι το Lion ΔΕΝ είναι για υπολογιστές επιτραπέζιους, αλλά για φορητούς, ώστε το trackpad τους και η χρήση που του κάνει το Lion, να "θυμίζουν" iOS.

Πιο πάνω είπα θα "εξηγήσω μετά"...εξηγώ: αρκετοί, για να μην πω οι περισσότεροι, Mac OS X χρήστες, έχουν ρίξει πολλά μπινελίκια στην Apple, λόγω του Lion. Κατά πολλούς (μέσα σε αυτούς κι εγώ), ΔΕΝ αποτελεί θετική εξέλιξη του Mac OS X, αλλά αρνητική, διότι πολλά απο τα νέα χαρακτηριστικά είναι απο αδιάφορα (πχ Mission Control, LaunchPad) έως και ενοχλητικά (auto-save, επαναφορά παραθύρων / προγραμμάτων όπως ήταν πριν κάθε shutdown).............με αποτέλεσμα αρκετοί χρήστες να τα απενεργοποιούν, άρα ουσιαστικά να μετατρέπουν το Lion σε Snow Leopard.

ΟΚ, το Lion έχει κάποια αρκετά καλά στοιχεία που "κοιτούν" προς το μέλλον, όπως πχ. η μεταφορά αρχείων / δικτύωση μεταξύ Mac υπολογιστών χωρίς καμία γνώση (στο στυλ του προγράμματος dropbox), το iCloud (που έχω γραμμένο στα @@ μου, όπως και πολλοί άλλοι κομπιουτεράδες), η αφαίρεση της εγγενούς υποστήριξης της Java, επιτέλους δηλαδή, μια γλώσσα σκέτο χάλι, ηλικίας 17 ετών, που αναπτύχθηκε ΜΟΝΟ για όσους τότε δεν ήξεραν απο προγραμματισμό, απλά παρέμεινε να χρησιμοποιείται, λόγω της ευκολίας στην εκμάθηση = εύκολο φτιάξιμο νετ-σελίδων στα mid 90ς)........αλλά έχει και πολλά αρνητικά........όπως πχ. μεγαλύτερη απαίτηση απο RAM (= παραπάνω απο 4GB, οκ δουλεύεις μια χαρά και με 4GB όταν είσαι απλός / μέσος / μέτριος χρήστης, αλλά αν είσαι έστω και λίγο παραπάνω απο αυτό, τότε χρειάζεσαι 8GB....και δεν μιλάω για επαγγελματίες, γιατί αυτοί δουλεύουν απο 16GB και άνω, έτσι κ αλλιώς).

Κατά πολλούς το Lion ήταν (και είναι) ένα "βήμα προς τα πίσω" σε πολλούς τομείς.
Για αυτό και οι μετρήσεις / στατιστικές, δείχνουν πως το Lion έχει καταφέρει την μικρότερη εξάπλωση απο όλα τα Mac OS έως τώρα. Οι χρήστες όχι μόνο δεν το προτιμούν, αλλά επιστρέφουν στο Snow Leopard.

Θα σου πρότεινα, να δοκιμάσεις κι εσύ (και οι υπόλοιποι) το Snow Leopard.....και να δεις εντυπώσεις. Κατά πάσα πιθανότητα θα σου αρέσει περισσότερο.

Δραχμούλουμ τον Πούλουμ (άσχετο, αλλά το άκουσα στους μλκες του Ράδιο Αρβύλα και πέθανα στα γέλια)

Dragonpaul
22-11-2011, 11:13
Mάλιστα... Υποθέτω δεν φεύγουν λοιπόν απο το launchpad.

Y.Γ. Τι ξεφτίλα για το "lunchpad"!!!!!

Lefteris_X
22-11-2011, 11:54
έλα μωρέ σιγά, καλύτερο απο το "σίγκν-ιν" (σάϊν-ιν / sign-in), απο το Trophys (άσχετα αν είναι Trophies) και το θεϊκό Φρίτζιτ Νίτζιτ (Φράϊτ Νάϊτ ή αλλιώς Fright Night......όμως στα κεφαλαία το "h" μετατρέπεται σε ήτα "η"....FRIGHT NIGHT........τα ίδια και το Αέρο Φιτζιτερ και Στρίτ Φίτζιτερ........οπότε Παύλος καλός είσαι - μια χαρά θα έλεγα).

σίγκν-οφφ. :D:D

minaras_tio
22-11-2011, 18:23
Mάλιστα... Υποθέτω δεν φεύγουν λοιπόν απο το launchpad.

Y.Γ. Τι ξεφτίλα για το "lunchpad"!!!!!

Αποκλειεται να μην σβηνονται απο το launchpad.Αφου τα εγκατεστησες καπως θα σβηνονται. Αν οχι με το appzapper τοτε κατι κολλημα εχει φαει. Δε μπορω να βοηθησω γιατι δεν εχω μεγαλη εμπειρια.
Ρωτα εδω: www.maclife.gr

Φιλε Λευτερη δε ξερω για τα προηγουμενα λειτουργικα. Πριν λιγο καιρο πηρα mac με προεγκατεστημενο το lion. Αλλα μου φαινεται υπερβολικο το κραξιμο που τρωει το lion,γιατι σαν καινουριο λειτουργικο ειχε και εχει καποια προβληματα. Διορθωνονται σιγα σιγα ομως. Αλλα θυμισου τα vista που ακομα γελαει ο κοσμος.
Εγω δεν εχω συναντησει καποιο σκαλωμα ως τωρα παντως. Ισως ειμαι στους τυχερους.

Αυτο με τη μνημη που αναφερεις αν εισαι απλος χρηστης και 2gb αρκουν. Χαζη ειναι η apple που πουλαει το mac mini με 2gb και το lion μεσα; Θα τη συμφερε να σκασεις 680€ για ενα μηχανημα και να σερνεται; Οχι. Εξαλλου τα mac mini με τα 2gb,απευθυνονται σε απλους χρηστες.
Αλλιως παιρνεις imac,η macbook με 4gb τουλαχιστον.

Dragonpaul
25-11-2011, 00:24
Να γιατι δεν πρεπει να αφηνεις ελευθερο τον υπολογιστη σου, ο,τι υπολογιστης και να ειναι αυτος.

Λοιπον... Δεν ημουν σπιτι και ο mac ηταν ανοικτος και κατεβαζε διαφορα. Καποια ξαδερφακι ηρθε σπιτι και αρχισε να τον πειραζει. Γυρνωντας, πηγα να μπω στο terminal για να δοκιμασω κατι και ο mac δε το εβρισκε πουθενα!!!!! Συν τοις αλλοις, ο φακελος Utilities ειναι πια αδειος. :frusty::frusty::frusty:
Τα εχω δει ολα τωρα.... Τι πρεπει να κανω;;;;;
Α... Να πω οτι με την αγορα του mac, δεν ειχα παρει καποιο DVD με το iOS για να το ανακτησω απο εκει.

EDIT: Ok, ανεκτησα τον φακελο Utilities απο το Time Machine. Πρεπει, ομως, τωρα να δω αν και τι αλλο εχει χαθει.

WolfRathmA
25-11-2011, 23:21
Αν εχει κρατησει καποιο back up το time machine γυρνα το σε προηγουμενη ημερομηνια αν ειναι που τα ειχες ολα κανονικα.

Τωρα, αν εχεις Lion, θα εχεις σιγουρα ενα partition στο σκληρο που θα λεγετε Recovery HD. Οταν ανοιξεις το Mac και δεις το μιλαρακι, πατας "option" και θα εμφανιστει στην οθονη σου. Θα το επιλεξεις και θα κανεις boot απο εκει και θα ξεκινησεις τι διαδικασια για να περασεις εκ νεου το Lion.

Dragonpaul
25-11-2011, 23:53
Oxι, ενταξει.... Τhanks to time machine, αντεγραψα παλι τον φακελο Utilities στο δισκο και τωρα ειναι ολα οκ!!!! Ελπιζω...

kostasb13
02-12-2011, 02:38
Xs5ddFlc5Tw

Το πρωτο το εχω λιωσει. Το δευτερο φαινεται ακομα καλυτερο

Dragonpaul
18-12-2011, 14:49
Παιδια, αντιμετωπιζω ενα προβληματακι και ελεγα μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος. Λοιπον...
Ειμαι στο iTunes και θελω να προσθεσω τραγουδια για να φτιαξω μια νεα λιστα. Πριν, εχω κατεβασει τη δισκογραφια ενος συγκροτηματος ολοκληρη. Ωστοσο, εγω ΔΕ ΘΕΛΩ το iTunes να εχει στη library ολη τη δισκογραφια, αλλα μερικα κομματια τα οποια εγω θα επιλεξω να υπαρχουν σε αυτη. Ας υποθεσουμε, λοιπον, οτι τα τραγουδια μου ειναι στην εξης διαδρομη. Users --> Παυλος --> Moυσικη --> "Δισκογραφια ταδε συγκροτηματος". Α... Να σημειωσω κατι αλλο σημαντικο. Μεσα στο φακελο "Μουσικη", εννοειται πως δεν υπαρχει μονο η δισκογραφια του συγκροτηματος απο την οποια ΤΩΡΑ θελω να προσθεσω καποια τραγουδια. Υπαρχουν και αλλες δισκογραφιες ή αλλη μουσικη. Και ξεκινω...
Παω απο το iTunes και επιλεγω "File" και "Add to library". Παλαιοτερα, θυμαμαι πως ειχε δυο υποεπιλογες, δηλαδη τις "Add file to library" και "Add folder to library". Τωρα, εκτος του οτι αυτες οι δυο υποεπιλογες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, συμβαινει και το εξης παραδοξο. Αφου επιλεξω "Add to library", οδηγουμαι σε παραθυρο για να επιλεξω τη διαδρομη απο την οποια θα κανω την προσθηκη των τραγουδιων που θελω. Και μολις επιλεγω "Users" (δειτε τη διαδρομη που εχω σημειωσει πιο πανω), το iTunes, χωρις να με αφησει να προχωρησω μεχρι το φακελο "Music" (δηλαδη δε με αφηνει να ορισω εγω τη διαδρομη), αρχιζει να προσθετει ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ που ΔΕΝ υπαρχουν στη library του. Αρα, οχι μονο προσθετει ΟΛΗ τη δισκογραφια του συγκροτηματος (κατι που εγω δε θελω), αλλα και ΟΛΑ τα album που δεν επιθυμω να υπαρχουν στη βιβλιοθηκη του. Κοινως, με το που επιλεγω τον αρχικο αρχικο φακελο που εμπεριεχονται τα τραγουδια μου (ακομα και μετα απο 5 υποφακελους), αυτο ανιχνευει τα τραγουδια που δεν υπαρχουν στη βιβλιοθηκη του και με το "ετσι θελω" τα προσθετει. Συνεπως, πρεπει οταν καταλαβω πως γινεται κατι τετοιο, να παταω cancel για να προλαβω τα χειροτερα και μετα σβηνω ολα τα κομματια που "προλαβαν" και προστεθηκαν. Τρεχα γυρευε δηλαδη....
Φυσικα λυση υπαρχει. Επιλεγω τα κομματια που θελω απλα ανοιγοντας το φακελο (εκτος iTunes εννοειται) και αφου τα επιλεξω, με drag n' drop τα προσθετω. Αλλα δε θελω και γιατι, αλλωστε, να το κανω συνεχεια αυτο;
Ξερετε αν κανω κατι λαθος, ή απλα ετσι λειτουργουν, πλεον, τα πραγματα;

criter
18-12-2011, 16:02
To itunes εχει προεπιλεγμενο το να αντιγραφει τα τραγουδια σε media folder οταν προστιθονται στην library. Για να το απενεργοποιησεις, πηγαινε iΤunes> Preferences, μετα advanced και κανε κλικ στην επιλογη Copy files to media folder ωστε να μην ειναι επιλεγμενο. Μετα φτιαξε μια λιστα, ανοιξε το φακελο που ειναι η δισκογραφια, παρε τον φακελο μονο που θες και βαλτο επανω στην νεα λιστα με drag n drop.

Dragonpaul
18-12-2011, 18:17
Σε ευχαριστω, καταρχην, για την απαντηση.
Το δοκιμασα, αλλα δεν αλλαζει κατι. Δε ξερω, αλλα τι σχεση εχει το media folder με το προβλημα που εχω εγω; Aν δεν κανω λαθος, αυτο χρησιμευει για να κρατα ταξινομημενα τα αρχεια.

criter
18-12-2011, 21:53
Τιποτα Παυλο. Αυτο σου το προτεινα για να μην σου ξαναγραφει τα τραγουδια οταν τα προσθετεις στην library. Το media folder δεν χρειαζεται να ειναι ενεργο οταν εχεις αποθηκευμενα τα αρχεια και καπου αλλου στο σκληρο, γιατι πιανει τον διπλασιο χωρο με το να τα αντιγραφει ξανα σε αυτο το φακελο.

Οταν απενεργοποιησεις αυτην την επιλογη, δεν γραφονται τα files ξανα οταν κανεις add to library, απλα δινεις το path οπου βρισκονται τα files οταν κανεις add to library και παιζουν κατευθειαν απο εκει που τα εχεις ηδη αποθηκευμενα. Μαλλον θα πρεπει να το κανεις μεμονομενα με drag n drop απο τον φακελο music στην λιστα που φτιαχνεις και οχι με το add to library.

Για να σου περασει μονο ενα συγκεκριμενο album ή τραγουδι, αφου ανοιξεις τον φακελο που βρισκεται, το παιρνεις και το βαζεις με drag n drop στην λιστα που θες και ετσι περναει μονο αυτο και οχι ολη τη δισκογραφια.

Dragonpaul
18-12-2011, 21:59
Aναγκαστικα κάπως έτσι θα το κάνω. Πάντως, απορώ γιατι στα Windows υπάρχει η επιλογή Add Folder και Add File, ενώ στον iMac όχι.
Μόλις πάω στον υπολογιστη θα σου δώσω rep. Απο το κινητο τρώει κάτι κόλληματα και δε με αφήνει πάντα.

Dragonpaul
22-12-2011, 16:47
Ερωτηση σε οσους εχουν iMac. Συμβαινει να χανει ο υπολογιστης τη συνδεση Wi-Fi? Σε εμενα συμβαινει συνεχεια. Ειδικα τις τελευταιες εβδομαδες πολυ πολυ συχνα. Το προβλημα λυνεται αν απενεργοποιησω και ενεργοποιησω παλι το Wi-Fi απο τον υπολογιστη. Αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο αυτο.
Βλεπω στο google πως ειναι ενα συχνο προβλημα (αλλο ενα...) σε οσους εχουν iMac με Lion. Σε εσας συμβαινει; Αν ναι, υπαρχει καποιος καλυτερος τροπος αντιμετωπισης;

minaras_tio
27-12-2011, 18:49
Κυκλοφορησε το untethered Jailbreak του iOS 5.01 για iPhone 4, iPod Touch και iPad!!!! Ακομα δεν υπαρχει υποστηριξη για τα iphne 4s και το ipad 2,αλλα δεν ειναι μακρια συμφωνα με τη dev-team!Σπευσατε οι ενδιαφερομενοι! Αυτα ειναι χριστουγεννιατικα νεα!

Μπορειτε να το κατεβαστε εδω για mac:https://sites.google.com/a/iphone-dev.com/files/home/redsn0w_mac_0.9.10b1.zip?attredirects=0&d=1
Και για windows :https://sites.google.com/a/iphone-dev.com/files/home/redsn0w_win_0.9.10b1.zip?attredirects=0&d=1

Πηγη: http://blog.iphone-dev.org/post/14857834236/untethered-holidays

kostasb13
29-12-2011, 01:40
Αντε να βγει και το jailbreak για τις Α5 idevices...μας κουρασανε...
να απολαυσω οπως πρεπει το ipad2 μου:D

Valkyre
29-12-2011, 12:06
Ερωτηση σε οσους εχουν iMac. Συμβαινει να χανει ο υπολογιστης τη συνδεση Wi-Fi? Σε εμενα συμβαινει συνεχεια. Ειδικα τις τελευταιες εβδομαδες πολυ πολυ συχνα. Το προβλημα λυνεται αν απενεργοποιησω και ενεργοποιησω παλι το Wi-Fi απο τον υπολογιστη. Αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο αυτο.
Βλεπω στο google πως ειναι ενα συχνο προβλημα (αλλο ενα...) σε οσους εχουν iMac με Lion. Σε εσας συμβαινει; Αν ναι, υπαρχει καποιος καλυτερος τροπος αντιμετωπισης;

Δεν μου εχει συμβει αυτο που λες Παυλο, νομιζω μια φορα εδειχνε οτι δεν ειχε σημα, ενω δεν θα επρεπε, αλλα απλα εκανα reset το router και μετα το εβλεπε κανονικα.

Εχεις τις τελευταιες ενημερωσεις στον MAc σου?

Επισης και ασχετο, κατεβασα μετα απο καιρο παιχνιδι για το iphone, το Tintin και εχουν κανει πραγματικα καταπληκτικη δουλεια οι τυποι το παιχνιδι μοιαζει next gen με εκπληκτικα γραφικα και υψηλα production values.

Dragonpaul
29-12-2011, 20:30
Δημητρη, συμβαινει συνεχεια. Αν, μαλιστα, δεν ηταν τοσο γνωστο το προβλημα (googlαρε "iMac loosing WiFi connection" και θα καταλαβεις) θα τον ειχα παει να τον δουν, αλλα τωρα δε μπορω να κανω και πολλα. Α... Σαφως και ο iMac ειναι ενημερωμενος.
Και κατι αλλο σχετικα με αυτο που ειπες για τα παιχνιδια. Παιδια, παιζουν πολλα παιχνιδια δωρεαν στο Apple store και εφαρμογες γενικοτερα. Και οπως εχει, ηδη, επισημανθει, μη ξεχαστε να κατεβασετε το Broken Sword 2.

minaras_tio
29-12-2011, 20:49
^^Γνωστο προβλημα του lion. Περιμενε update και αν διορθωθει καλως...

Dragonpaul
29-12-2011, 21:07
Ναι, ρε γμτ, το ξερω. Anyway, δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα αφου διορθωνεται σε δευτερολεπτα, αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο.
Thnx!

Dragonpaul
29-12-2011, 22:05
Report: Apple to unveil next iPad in January (http://tucsoncitizen.com/usa-today-news/2011/12/29/report-apple-to-unveil-next-ipad-in-january/)

minaras_tio
29-12-2011, 23:03
Αρχισαμε ρε σεις με τις φημες για το ipad 3?
Θυμαμαι τα οργια που διαβαζα για το iphone 5 που τελικα εγινε 4s! Οτι μακακια ηθελε ο καθενας εγραφε!
Ετσι και τωρα...

Dragonpaul
29-12-2011, 23:13
Βρε συ, αυτο ειναι σιγουρακι. Εννοω, η ελευση του iPad 3. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειναι "καθαρο" 3. Καταρχην θα εχουμε διπλασια αναλυση οθονης και δυνατοτερο επεξεργαστη. Για εμενα αυτα και μονο φτανουν.
Σιγουρα θα το παρω.

kostasb13
29-12-2011, 23:49
Εγω μολις πηρα το 2...δε μπορουσα να περιμενω:silly:
Παντως για Ιανουαριο που λεει το αρθρο δε μου φαινεται πολυ πιθανο. Μαλλον τελη Φλεβαρη αρχες Μαρτη θα γινει η παρουσιαση. Τουλαχιστον με τα δυο προηγουμενα ετσι εγινε νομιζω

Dragonpaul
29-12-2011, 23:53
Θα ηθελα να μου πεις εμπειρια απο το 2, αν δε βαριεσαι....

kostasb13
30-12-2011, 00:22
Σε γενικες γραμμες πολυ καλο! Πολυ γρηγορο, καθολου lag, σχετικα ελαφρυ και κομψο οπτικα, το ios στα γνωστα υψηλα επιπεδα, ωραιο UI στα apps ( music, appstore, itunes, youtube κτλ), καλη μπαταρια και οθονη. Σιγουρα παντως ειναι διαφορετικη εμπειρια απο το iphone/ipod touch και οχι μονο λογω μεγεθους.
Η αναλυση της οθονης βεβαια, χωρις να ειναι κακη, θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη και η καμερα υπαρχει μονο για να υπαρχει, τιποτα το ιδιαιτερο.
Αυτα τα ολιγα:silly:

Dragonpaul
30-12-2011, 00:29
Σε ευχαριστω πολυ!!!! :)
Κοιτα... Εγώ θέλω να πάρω το iPad επειδη και στο σπίτι και στο δρόμο, είμαι συνεχώς με το iPhone στο χέρι. Βέβαια, το iPad το θέλω και για όταν είμαι εκτός Αθήνας, επειδη είναι πολυ πρακτικό. Άλλο τώρα να κουβαλάς laptop και άλλο το iPad. Θα κάνω και ένα συμβολαιακι για 3G και μια χαρα.

Valkyre
30-12-2011, 11:55
^^ Παυλο... δεν εχεις αφησει μηλαρακι για μηλαρακι μου φαινεται ε? :)

Εγω ρε παιδια αυτο το ipad δεν θα το παρω ποτε μαλλον. Πραγματικα δεν βλεπω σε τι ακριβως μπορει να μου χρησιμευσει περα απο το να βλεπω youtube βιντεο με παρεα και να σερφαρω οταν ειμαι εκτος αθηνας... (που σπανια θελω να κανω κατι τετοιο και οταν το κανω το iphone μου ειναι μια χαρα)

minaras_tio
30-12-2011, 13:21
^^Και εγω αυτο πιστευω. Το ipad ειναι ενα μεγαλο iphone! (οχι πως αν μου περισαευαν δε θα το επαιρνα)!!!!!!

kostasb13
30-12-2011, 13:34
Δεν ειναι ακριβως ετσι...και εγω ετσι πιστευα οτι απλα ειναι ενα μεγαλο iphone, αλλα τελικα ειναι κατι παραπανω απο αυτο...ειναι αλλη η αισθηση, ολα γινονται πιο απλα και πιο λειτουργικα με το ipad

kostasb13
30-12-2011, 13:39
Σε ευχαριστω πολυ!!!! :)
Κοιτα... Εγώ θέλω να πάρω το iPad επειδη και στο σπίτι και στο δρόμο, είμαι συνεχώς με το iPhone στο χέρι. Βέβαια, το iPad το θέλω και για όταν είμαι εκτός Αθήνας, επειδη είναι πολυ πρακτικό. Άλλο τώρα να κουβαλάς laptop και άλλο το iPad. Θα κάνω και ένα συμβολαιακι για 3G και μια χαρα.

Πιστευω οτι το γνωριζεις ηδη αλλα η εκδοση με 3g ειναι 100+ ευρω παραπανω απο την απλη με wifi. Και εγω αν μπορουσα θα επαιρνα την 3g εκδοση αλλα ηταν πολλα τα λεφτα...:(

Dragonpaul
30-12-2011, 17:22
^^ Παυλο... δεν εχεις αφησει μηλαρακι για μηλαρακι μου φαινεται ε? :)

Εγω ρε παιδια αυτο το ipad δεν θα το παρω ποτε μαλλον. Πραγματικα δεν βλεπω σε τι ακριβως μπορει να μου χρησιμευσει περα απο το να βλεπω youtube βιντεο με παρεα και να σερφαρω οταν ειμαι εκτος αθηνας... (που σπανια θελω να κανω κατι τετοιο και οταν το κανω το iphone μου ειναι μια χαρα)
Δημητρη μου, για την ακριβεια εχω κατσει σα το Νευτωνα κατω απο τη μηλια και μαζευω μηλα!!!!!! Οκ, δεν ειναι ακριβως ετσι και καποια στιγμη θα στο εξηγησω....
Για το iPad τωρα... Κοιτα... Απο πιο μικρος που ημουν, ποτε δεν εκανα αγορες που θεωρουσα οτι δε θα μου χρησιμευσουν σε τιποτα ή πιο λιγο απο οσο θα ηθελα. Κοινως για την κ..λα μου. Ισως, βεβαια, γιατι οι γονεις μου δεν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να μου αγοραζουν ο,τι ηθελα, οποτε, σκεφτομουν διπλα τις αγορες μου. Αυτη τη νοοτροπια τη διατηρω και τωρα. Και πιστευω οτι το iPad μου ταιριαζει και δε θα παει "χαμενο" αν το παρω. Ειναι πολυ πιο πρακτικο, ακομα και στο σπιτι, να κινουμαι με το iPad, παρα να καθομαι καρφωμενος στην οθονη του υπολογιστη και σιγουρα πολυ πιο πρακτικο απο τo να προσπαθω να πετυχω το "new posts" με το δακτυλο μου στην οθονη του iPhone (δε κατηγορω το iPhone, αλιμονο, με εχει σωσει). Πριν τον υπνο ενα τεταρτακι σερφαρισμα ειναι ο,τι πρεπει σε μια τετοια οθονη. Και με το iPhone την ιδια δουλεια κανω, αλλα αλλο με μεγαλυτερη οθονη. Οταν επισκεπτομαι τον αδερφο μου που δε μενει Αθηνα, ε, ειναι καλυτερο το iPad απο το laptop, ασυζητητι. Επισης, στο εξωτερικο οταν πηγαινω ειναι πολυ καλυτερα να αποθηκευω τις χιλιαδες (κυριολεκτικα) φωτογραφιες που βγαζω στο iPad, παρα οπουδηποτε αλλου. Και εδω μπαινει στο παιχνιδι και το iCloud.
Το σιγουρο ειναι οτι ποτε δε θα το κουβαλω στο δρομο. Δεν εχει νοημα. Εκει εχω το iPhone.
Tι να πω... Μπορει σε καποιους να ακουγονται κουλα αυτα που περιγραφω, αλλα εμενα μου αρεσουν. Μου αρεσει η ιδεα της ταμπλετας (οχι απο την αρχη, ομολογουμενως) και περιμενω πως και πως να εχω μια. Ισως φταιει και η ελξη που μου ασκει η τεχνολογια. Αβυσσος... :d040g:

minaras_tio
30-12-2011, 20:17
^^Και σε ποιον δεν αρεσει η ιδεα της ταμπλετας?? Αλλα δυσκολα αγοραζεις με τετοιες τιμες. Αν και διαβασα οτι θα υπαρξει μεγαλη μειωση τιμων στις ταμπλετες το 2012. Για να δουμε...

Dragonpaul
30-12-2011, 20:31
^^Και σε ποιον δεν αρεσει η ιδεα της ταμπλετας?? Αλλα δυσκολα αγοραζεις με τετοιες τιμες. Αν και διαβασα οτι θα υπαρξει μεγαλη μειωση τιμων στις ταμπλετες το 2012. Για να δουμε...
Mη το λες... Σε πολλους δεν αρεσει, οπως στον Δημητρη/Valkyre που το παιδι εχει εξηγησει και τους λογους με επιχειρηματα. Δεν ειναι ολα για ολους και αυτο ειναι κανονας. Και να σου πω κατι; Στη αρχη ουτε εμενα με ενθουσιαζε η ιδεα του tablet. Το θεωρουσα ενα μεγαλο iPhone, αλλα τωρα εχω δει οτι διαφοροποιειται. Για μερικους οχι τοσο ωστε να δικαιολογειται η αγορα του, αλλα, τελικα, αυτες οι διαφορες που βλεπω εγω με κανουν να το θελω. Και εχω φιλους που ενω εχουν iPhones, θα ηθελαν μια ταμπλετα (οχι απαραιτητα iPad).
Eιμαι tech junkie!!!!!! Τι να κανω;;;;;

Valkyre
02-01-2012, 16:00
Ρε παιδες τα φωτα σας λιγο. Ο πατερας μου βρεθηκε με εναν μαυρεμπορα και του πουλησε 1 iphone 4 σε εξευτελιστικη τιμη. Ειναι κανονικοτατο original και ηταν μαλιστα και σε ζελατινα. Το τσεκαρα κι εγω.

Το θεμα ειναι: Παιζει να εχω κανενα προβλημα? Εννοω παιζει να γινουν track τα τηλεφωνα με καποιον τροπο ή να απενεργοποιηθουν καπως απο την apple?

Χρησιμοποιωντας κανονικα και με official λογισμικο το τηλεφωνο, ειμαι κομπλε ή θα πρεπει να βαλω jailbreak για να ειμαι σιγουρος? Γιατι ειναι πολυ γαματη φαση, αλλα λολ, μην βρω και τον μπελα μου...

οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη.

FotisGRC
02-01-2012, 16:19
Έχω καιρό να ασχοληθώ.. Αλλά αν θυμάμαι καλά, να μην σου λέω και ψέματα, αν ο άλλος είχε κάνει sign in σε ένα ειδικό site μπορούσε να κάνει track το κινητό του, ασχέτως αν είναι ανοιχτό η κλειστό, ή έχει αλλάξει sim. Και πάλι όμως σου το λέω με επιφύλαξη.

minaras_tio
02-01-2012, 17:03
Ρε παιδες τα φωτα σας λιγο. Ο πατερας μου βρεθηκε με εναν μαυρεμπορα και του πουλησε 1 iphone 4 σε εξευτελιστικη τιμη. Ειναι κανονικοτατο original και ηταν μαλιστα και σε ζελατινα. Το τσεκαρα κι εγω.

Το θεμα ειναι: Παιζει να εχω κανενα προβλημα? Εννοω παιζει να γινουν track τα τηλεφωνα με καποιον τροπο ή να απενεργοποιηθουν καπως απο την apple?

Χρησιμοποιωντας κανονικα και με official λογισμικο το τηλεφωνο, ειμαι κομπλε ή θα πρεπει να βαλω jailbreak για να ειμαι σιγουρος? Γιατι ειναι πολυ γαματη φαση, αλλα λολ, μην βρω και τον μπελα μου...

οποιαδηποτε βοηθεια καλοδεχουμενη.

Που ειναι αυτος να παρω και εγω ενα!!!!

Λοιπον,και κλεμμενο να ειναι το συνδεεις στον υπολογιστη,του κανεις ενα restore και δε σε εντοπιζει κανεισ. Και το findmyphone να ειχε ενεργοποιημενο ο αλλος,αντε γεια με το restore.

Μα οταν συνδεεις το τηλεφωνο στο itunes,εκει παρακαλας να στο αναγνωρισει αλλιως ειναι μαιμου.Δε θα εχεις προβλημα με την apple.Αυτοι θα βλεπουν ενα ακομα τηλεφωνο να ενεργοποιειται.
Καμια σχεση το jailbreak,και με jailbreak το βλεπει το κινητο σου η apple.
Καλοριζικο!!!!

Ezio
02-01-2012, 17:16
Μπορώ να κάνω λογαριασμό για το app store χωρίς να δώσω στοιχεία κάποιας κάρτας;

minaras_tio
02-01-2012, 17:44
Μπορώ να κάνω λογαριασμό για το app store χωρίς να δώσω στοιχεία κάποιας κάρτας;

Φυσικα και μπορεις.
Επειδη δεν ειμαι σε υπολογιστη να σου δωσω link, μπες στο www.iphoneforum.gr και κανε search πως να κανετε λογαριασμο στο app store χωρις πιστωτικη.
Πολυ απλο ειναι.

minaras_tio
10-01-2012, 16:15
iphone:5 χρονια μετα!

Στις 9 Ιανουαρίου 2007 ο Steve Jobs παρουσίασε για πρώτη φορά στον κόσμο το iPhone σε ένα από τα καλύτερα keynotes που έχει δώσει ποτέ, αλλάζοντας για πάντα τη βιομηχανία των smartphones.

To πρώτο iPhone παρουσιάστηκε πριν πέντε χρόνια και κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2007. Στην Ελλάδα η συσκευή δεν κυκλοφόρησε ποτέ και έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το iPhone 3G του 2008 προτού μπορέσουμε να το απολαύσουμε στη χώρα μας. Έκτοτε και μέχρι το iPhone 4S του 2011 έχουν υπάρξει πολλές βελτιώσεις σε όλες τις ενδιάμεσες εκδόσεις τόσο στο hardware της συσκευής όσο και στο λογισμικό. Αν και το πρώτο iPhone με το αλουμίνιο στην πλάτη θεωρείται ακόμα, ίσως, το καλύτερο iPhone σχεδιαστικά το iPhone 4S/4 «παίζει» σε μια διαφορετική κατηγορία από μόνο του με το γυαλί να προσδίδει μια διαφορετική και μοναδική αισθητική που δεν υπάρχει ακόμα και τώρα σε άλλο smartphone της αγοράς.

Και στο software, βέβαια, οι εξελίξεις ήταν ραγδαίες αν σκεφτούμε ότι το πρώτο iPhone είχε κυκλοφορήσει χωρίς το App Store. Ακούγεται παράξενο, ίσως, τώρα αλλά το App Store έκανε το ντεμπούτο του στο iPhone OS 2.0 το 2008 με το iPhone 3G. Fast forward στο 2012 και στο iOS 5.0 που αποτελεί ένα από τα πιο ολοκληρωμένα λειτουργικά για smartphones αυτή τη στιγμή στο χώρο εγκαινιάζοντας ταυτόχρονα με το iPhone 4S το Siri που θα αποτελέσει αναμφίβολα το μέλλον στην επικοινωνία μας με κινητά, tablets, υπολογιστές, τηλεοράσεις κτλπ.
O Steve Jobs είχε δηλώσει τότε ότι το λογισμικό του iPhone ήταν τουλάχιστον πέντε χρονιά μπροστά από τον ανταγωνισμό και αυτή η δήλωση είναι που κάνει αυτή την επέτειο ακόμα σημαντικότερη. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως είναι τα πράγματα πέντε χρόνια αργότερα και κοιτώντας μόνο και μόνο τον χάρτη της αγοράς μπορούμε να βγάλουμε πολλά συμπεράσματα. Ουσιαστικά, ο μοναδικός και πιο σοβαρός αντίπαλος του iOS είναι το Android μιας και Symbian, Windows Mobile και webOS έχουν εγκαταλειφθεί, το BlackBerry αργοπεθαίνει και τα Windows Phone ξεκινούν τώρα το ταξίδι τους.

Σίγουρα πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η Google με το Android 4.0 έχει κάνει μια πολύ καλή δουλειά προσεγγίζοντας ικανοποιητικά το iOS υστερώντας, βέβαια, θεμελιωδώς στις λεπτομέρειες που ως γνωστόν κάνουν και τη διαφορά. Γενικότερα, όμως, και τα δύο λειτουργικά ικανοποιούν σε μεγάλο βαθμό τις ανάγκες του χρήστη που θα τα επιλέξει κλείνοντας την ψαλίδα μεταξύ τους. Τί γίνεται, όμως, για τα επόμενα πέντε χρόνια; Το παιχνίδι πλέον έχει μετατοπιστεί σε άλλους τομείς: η Apple βρίσκεται για μια ακόμη φορά μπροστά με το design του iPhone 4 που παραμένει αξεπέραστο, με το Siri που «έπιασε στον ύπνο» τον ανταγωνισμό, το iCloud και το γενικότερο οικοσύστημα αξεσουάρ, υπηρεσιών και υποστήριξης που κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να προσφέρει.

Ο χώρος της τεχνολογίας είναι τέτοιος που τα δεδομένα αλλάζουν με ραγδαίο ρυθμό σε πολλούς τομείς. Ως καταναλωτές είμαστε τυχεροί που γινόμαστε αποδέκτες καινοτόμων προϊόντων και υπηρεσιών από οποιαδήποτε εταιρεία και αν προέρχονται. Θα ανυπομονούμε με μεγάλο ενδιαφέρον τα επόμενα πέντε χρόνια και τα τις εξελίξεις στο διάστημα αυτό περιμένοντας μεγάλα πράγματα από την Apple αλλά και από τους ανταγωνιστές της.

Πηγη:www.iphonehellas.gr

minaras_tio
12-01-2012, 14:52
Το mac mini γινεται 7 χρονων!

Πριν από επτά χρόνια στις 11 Ιανουαρίου 2005 στην σκηνή του MacWorld ο Steve Jobs απάντησε σε μια πολύ σημαντική ερώτηση που απασχολούσε το Macintosh κοινό.

Η ερώτηση αυτή αφορούσε το γιατί η Apple δεν πρόσφερε ένα πιο φθηνό και απλό Mac. Εκείνη τη μέρα γεννήθηκε το Mac mini.

Έκτοτε το Mac mini έχει κατακτήσει τις καρδιές πολλών χρηστών αφού πρόκειται για ένα πανίσχυρο μικρό και λεπτό μηχάνημα που προσφέρει το OS X σε μια πιο προσιτή τιμή.

Το μικρό του μέγεθος το καθιστά ευέλικτο αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως media center ή server σε συνδυασμό με οποιοδήποτε πληκτρολόγιο, ποντίκι ή οθόνη τρίτου κατασκευαστή ενώ παράλληλα παραμένει ένα πολύ πανίσχυρο μηχάνημα ειδικά με την τελευταία έκδοση με τους Sandy Bridge επεξεργαστές.

Κατά καιρούς έχουν προκύψει φήμες σχετικά με την διακοπή κυκλοφορίας του Mac mini αλλά μέχρι στιγμής η Apple φαίνεται να έχει εμπιστοσύνη στις δυνατότητές του.

Πηγη:www.iphonehellas.gr

(Εκπληκτικο μηχανημα πραγματικα,ειδικα του 2011!)

Valkyre
12-01-2012, 14:58
To iphonehellas δεν ειναι λιγο αηδιαστικα φανμποιστικο site? Ειδικα το προηγουμενο αρθρο με το iphone...νταξ...μονο που δεν επεσε στα τεσσερα ο γραφων! :)

Γενικα παροτι εχω iphone και mac κλπ εχει αρχισει και με αηδιαζει αρκετα αυτη η"υστερια" και το "υπεργλυψιμο" που επικραττει...

μου δινει την αισθηση οτι αν η apple παρει μια σκατουλα και της βαλει το μηλαρακι απανω, θα τρεξουν ολοι να το αγορασουν....

εν τω μεταξυ δεν θελω να ξερω καν το ποσοστο αυτων που εχουν μηλαρακια απλα για να λενε οτι εχουν μηλαρακια και οχι για να τα αξιοποιουν οπως πρεπει. Το ψωνιο δυστυχως παει συνεφφο και οταν βλεπω γκομενες ή ψωνισμενα τυπακια που εχουν iphone και δεν ξερουν τι σκατα ειναι το wifi, μου ερχεται να τους το φερω στο κεφαλι για να μην πω κατι χειροτερο λολ! :D

AriStos13
12-01-2012, 16:06
παιδια σημερα πηρα και εγω το 4 σε ασπρο..
ποσες ωρες να το αφησω να φορτισει?

minaras_tio
12-01-2012, 16:14
To iphonehellas δεν ειναι λιγο αηδιαστικα φανμποιστικο site? Ειδικα το προηγουμενο αρθρο με το iphone...νταξ...μονο που δεν επεσε στα τεσσερα ο γραφων! :)

Γενικα παροτι εχω iphone και mac κλπ εχει αρχισει και με αηδιαζει αρκετα αυτη η"υστερια" και το "υπεργλυψιμο" που επικραττει...

μου δινει την αισθηση οτι αν η apple παρει μια σκατουλα και της βαλει το μηλαρακι απανω, θα τρεξουν ολοι να το αγορασουν....

εν τω μεταξυ δεν θελω να ξερω καν το ποσοστο αυτων που εχουν μηλαρακια απλα για να λενε οτι εχουν μηλαρακια και οχι για να τα αξιοποιουν οπως πρεπει. Το ψωνιο δυστυχως παει συνεφφο και οταν βλεπω γκομενες ή ψωνισμενα τυπακια που εχουν iphone και δεν ξερουν τι σκατα ειναι το wifi, μου ερχεται να τους το φερω στο κεφαλι για να μην πω κατι χειροτερο λολ! :D

Κοιτα δεν εχω λογο να κραξω το συγκεκριμενο forum,γιατι εμενα με εχει βοηθησει σε αρκετα θεματα γυρω απο το iphone. Ο καθενας οπως το βλεπει…

Οσο για το αρθρο για το iphone,δεν λεει και κανενα ψεμα νομιζω. Ακομα και τωρα π.χ. το 3g ειναι πολυυυυυ μπροστα απο πολλααααα κινητα.
Το λειτουργικο νομιζω δε μπορει να συγκριθει με κανενα.
Αυτο νομιζω εγω τουλαχιστον γιατι ποτε δεν ειχα android.

Οσο για τις γκομενες,ψωνισμενα τυπακια κ.α.,τα εχουμε ξαναπει πολλες φορες… Δυστηχως υπαρχουν πολλα προβατα…
Και το ωραιο ειναι οτι διαβαζω κατι μηνυματα στο συγκεκριμενο φορουμ του τυπου,αγορασα iphone και τωρα διαπιστωσα οτι δεν εχει bluetooth,αναφορα παραδοσης στα sms και το κραζουν.
Ειναι αυτο που λες,αγοραζουν για την μουρη χωρις να ξερουν τι προσφερει το κινητο.

minaras_tio
12-01-2012, 16:16
ποσες ωρες να το αφησω να φορτισει?

Μεγεια το εργαλειο!!!!
Αστο κανονικα μεχρι να φορτισει. Αυτο γνωριζω εγω.
Γενικα,θα το φορτιζεις μονο οταν ειναι στο 5% και κατω,δε θα το αφηνεις να σβησει,και θα το φορτιζεις πληρως παντα!

AriStos13
12-01-2012, 23:56
χρειαζεται να αλλαξω την καρτα σιμ για το iphone?

Dragonpaul
13-01-2012, 00:08
Ναι, έχει micro sim. Θα στην αντικαταστήσει η εταιρεία με την οποία έχεις σύνδεση. Απλα δε θα έχεις τηλέφωνο για πολυ λίγο. Θα σου δώσουν την καινούργια sim και μόλις την τοποθετήσεις, u r good 2 go!

AriStos13
13-01-2012, 00:22
Ναι, έχει micro sim. Θα στην αντικαταστήσει η εταιρεία με την οποία έχεις σύνδεση. Απλα δε θα έχεις τηλέφωνο για πολυ λίγο. Θα σου δώσουν την καινούργια sim και μόλις την τοποθετήσεις, u r good 2 go!

δεν το ηξερα γαμωτο και σημερα παρελαβα το iphone moy.πηρα σκετη συσκευη και παω να βαλω την καρτα και εφαγα τετοια ξενερα..!!!
ποσες μερες θελουν να την αλλαξουν ξερεις Παυλο?

Dragonpaul
13-01-2012, 00:33
Αυτοστιγμει γίνεται. Πας και απλα κάνουν την αλλαγή. Απλα για λίγη ώρα δε θα έχεις σήμα. Μέχρι, δηλαδή, να γίνει συστημικα η μετάβαση. Μετα είσαι οκ.

AriStos13
13-01-2012, 00:41
χιλια ευχαριστω γιατι πιστευα οτι θα την παρω απο βδομαδα..!
ειχα που ετρεχα 2 μερες να το βρω...!

Dragonpaul
13-01-2012, 00:44
Όχι βρε, αμέσως θα γίνει. Έτσι έκανα και με το δικό μου. :)

Valkyre
13-01-2012, 12:16
^^ Μπορεις να την κοψεις και μονος σου την παλια σου καρτα και να την κανεις Micro-sim δεν ειναι τιποτα σπουδαιο.

criter
13-01-2012, 12:32
Εγω που δοκιμασα να κοψω την sim απετυχα, αφου εκοψα και λιγο απο την μεταλλικη επιφανεια και την κατεστρεψα... δεν το συνιστω. Πρεπει να εισαι πολυ ψαλιδοχερης για να πετυχει.

Καλοριζικο Αριστο! Για μια στιγμη νομισα πως πηρες ασπρο PS4 απο Ιαπωνια :P

Dinos
13-01-2012, 12:33
Ρε παιδια εσεις που παρακολουθητε την πορεια της apple μπορειτε να κανετε μια προβλεψη για το ποτε βγαινει το iphone5 ??? Βαρεθηκα να κυκλοφορω με το σπασμενο 3g. Υπαρχει περιπτωση να βγει κοντα στον μαρτιο η θα ανακοινωσουν παλι κανα iphone 4ss με αναβαθμισμενο siri 2 και καμια διαφορα στο design.

panos74gr
13-01-2012, 12:39
Καμία περίπτωση για Μάϊο, λογικά θα βγει Οκτώβρη 2012 ή με μικρή πιθανότητα Ιούλιο 2012.

Valkyre
13-01-2012, 14:12
Εγω που δοκιμασα να κοψω την sim απετυχα, αφου εκοψα και λιγο απο την μεταλλικη επιφανεια και την κατεστρεψα... δεν το συνιστω. Πρεπει να εισαι πολυ ψαλιδοχερης για να πετυχει.

Καλοριζικο Αριστο! Για μια στιγμη νομισα πως πηρες ασπρο PS4 απο Ιαπωνια :P

αν χρησιμοποιησει κανεις αυτο:

http://www.thechinacellphone.com/micro_sim_template.pdf

δυσκολα θα κανει λαθος. Στην τελικη καλυτερα να κανεις την προσπαθεια και αν δεις οτι χαλασε οκ πηγαινεις και τους δινεις τα 5 ευρω. Δεν εχεις να χασεις κατι περα απο το να κερδισεις. :)

panos74gr
13-01-2012, 15:14
Δεν εχεις να χασεις κατι περα απο το να κερδισεις. :)

συμφωνώ απόλυτα, με το template αυτό έχω κόψει 2 sims με 100% επιτυχία.

AriStos13
13-01-2012, 16:10
εμενα παντως ετσι μου την κοψανε στον γερμανο σημερα και την εβαλα στο iphone!
ξερει κανενας πως λεγετε το προγραμμα που κλειδωνεις τα μυνηματα?
και πως μπορω να βαλω διπλα στην ενδειξη της μπαταριας ποσο της % εχει ακομα?

minaras_tio
13-01-2012, 17:43
εμενα παντως ετσι μου την κοψανε στον γερμανο σημερα και την εβαλα στο iphone!
ξερει κανενας πως λεγετε το προγραμμα που κλειδωνεις τα μυνηματα?
και πως μπορω να βαλω διπλα στην ενδειξη της μπαταριας ποσο της % εχει ακομα?

Ειναι jailbreak το κινητο σου? Αν οχι δε νομιζω οτι υπαρχει τετοια εφαρμογη για κλειδωμα μηνυματων. αν κανω λαθος διορθωστε με.

Ποσοστο μπαταριας στο δικο μου σε ios 4.2.1 ειναι: Ρυθμισεις-Γενικα-Κατω χαμηλα ειναι το ποσοστο μπαταριας.
Εσενα κοιταξε το.

AriStos13
13-01-2012, 18:00
οχι δεν ειναι jailbreak ακομα..αρα τζιφος..
οσο για το ποσοστο μπαταριας ειναι στις ρυθμισεις-γενικα-χρηση-χρηση μπαταριας..
και κατι αλλο σε φιλους μου εχουν iphone οταν απο το πανω μερος τις οθονης συρουν το δαχτυλο τους προς τα κατω στην οθονη βγαινει μια καρτελα με διαφορες συντομευσεις π.χ. wifi και διαφορα τετοια..εμενα μου βγαζει τον καιρο..αλλαζει αυτο η θελει jailbreak?

minaras_tio
13-01-2012, 18:05
Τρομερο tweak αυτo. Λεγεται sbsettings και χρειαζεται jailbreak κινητο.
Αυτος ειναι ο λογος που εχω jailbreak το κινητο μου εγω!

Αλλα τωρα με το ios 5 που εχεις εσυ,ψαξτο λιγο.Μπορει αυτη τη μπαρα που σου κατεβαινει με τον καιρο εσενα,να βαζεις αλλες συντομευσεις!

AriStos13
13-01-2012, 18:13
iphone 4 εχω και οχι το s ποιο λογισμικο εχω?

minaras_tio
13-01-2012, 18:16
Εσυ ξερεις!
Πηγαινε ρυθμισεις-γενικα-πληροφοριες-εκδοση.
Κοιτα εκει.
Αλλα αφου σου βγαζει τη μπαρα με τον καιρο που ελεγες,τοτε εχεις ios 5 σιγουρα.

AriStos13
13-01-2012, 18:20
την 5 εχω..χιλια ευχαριστω φιλε για την βοηθεια..θα το ψαξω και θα ενημερωσω!

Dragonpaul
13-01-2012, 18:54
Αριστο, μη το αφαιρεσεις αυτο με τη μπαρα. Σε αυτο μπορεις να συνδεσεις καποια πραγματα τα οποια ειναι σε πρωτη ζητηση και να ενημερωνεσαι ακομα πιο γρηγορα. Οπως, πχ, εχεις τον καιρο, μπορεις να συνδεσεις τα mails, αλλα και καποια apps που μπορει να κατεβασεις. Ειναι, για να καταλαβεις καλυτερα, σα συντομευσεις σε προγραμματα που, ετσι κι αλλιως, ελεγχεις καθημερινα.

AriStos13
13-01-2012, 23:45
δεν θελω να το αφαιρεσω..θελω αντι για τον καιρο να προσθεσω αλλες συντομευσεις..
π.χ. wifi!
ξερεις πως γινεται?

Dragonpaul
14-01-2012, 00:10
Eιναι, κυριως, ενημερωτικου χαρακτηρα. Δε μπορεις να προσθεσεις λειτουργιες, οπως Wi-Fi (ετσι νομιζω τουλαχιστον...). Πχ, εγω εχω ενα app που ονομαζεται eortes και το εχω βαλει εκει για να με ενημερωνει για το ποιοι γιορταζουν και εχουν γενεθλια.

AriStos13
14-01-2012, 00:15
αααα τωρα καταλαβα τι εννοεις..!μπορω να βαλω εφαρμογες οπως ειναι ο καιρος μονο.!!
ευχαριστω για την βοηθεια παντως!

Dragonpaul
14-01-2012, 00:27
Μπορεις να βαλεις καιρο, τις κλησεις που εχασες, μηνυματα, υπομνησεις, ημερολογιο, Twitter, Facebook..... Παρα πολλα.
Θα δεις οτι αν το φτιαξεις σωστα, ειναι πολυ χρησιμο.

AriStos13
14-01-2012, 00:32
και πως γινεται ολο αυτο να το κανω?ακομα δεν το εχω βρει...

Dragonpaul
14-01-2012, 00:43
Αμεσως!
Πας στις "Ρυθμισεις", μετα "Γνωστοποιησεις" και κατοπιν, στον πινακα "Κεντρο γνωστοποιησεων" επιλεγεις τις εφαρμογες που θελεις να συμπεριλαμβανονται και τις ενεργοποιεις. Simple as that!

AriStos13
14-01-2012, 00:51
καταφερα και αφαιρεσα τις μετοχες και τον καιρο αλλα ενω ειναι ενεργοποιημενα τα αλλα που θελω δεν μου τα βγαζει..

Dragonpaul
14-01-2012, 00:57
Μα για να στα βγαλει, θα πρεπει να υπαρξει μια ενημερωση. Πχ, αν εχεις FB και το εχεις ενεργοποιησει, με το που θα υπαρξει δραστηριοτητα που θα "χτυπησει" στο FB, θα χτυπησει και εκει. Κι αλλο παραδειγμα... Αν εχεις το app "Εορτες" (αν δεν το εχεις κατεβασε το γιατι ειναι πολυ χρησιμο), θα εμφανιστει εκει μονο εφοσον ειναι η μερα που γιορταζει καποια απο τις επαφες σου ή εχει γενεθλια.

AriStos13
14-01-2012, 01:00
ααααααα τωρα καταλαβα πως λειτουργει...τελειως ασχετος με τα αι φον τελικα..
χιλια ευχαριστω Παυλο!!

Dragonpaul
14-01-2012, 01:03
Ο,τι θες.
Και... καλοριζικο!!!! Θα το ευχαριστηθεις πολυ!!!!!!

mihalis13
14-01-2012, 06:01
δεν θελω να το αφαιρεσω..θελω αντι για τον καιρο να προσθεσω αλλες συντομευσεις..
π.χ. wifi!
ξερεις πως γινεται?

Μόνο με jailbreak γίνεται

kostasb13
14-01-2012, 15:08
Συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες το jailbreak για Α5 συσκευες( iPhone 4s, iPad 2) αναμενεται εντος ολιγων ημερων. Επιτελους!

Dragonpaul
14-01-2012, 15:10
Παιδια, ετσι για να ξερω πανω κατω.... Ας μου πει καποιος τι παραπανω δυνατοτητες σου δινει το jailbreak? Ειμαι ευχαριστημενος με οσα μου προσφερει τωρα το iPhone. Τι αλλο θα μπορουσα να εχω;;;;;;

AriStos13
14-01-2012, 19:48
παιδια πως περναω τραγουδια στο Iphone?

nickolas82
14-01-2012, 19:56
Παιδια, ετσι για να ξερω πανω κατω.... Ας μου πει καποιος τι παραπανω δυνατοτητες σου δινει το jailbreak? Ειμαι ευχαριστημενος με οσα μου προσφερει τωρα το iPhone. Τι αλλο θα μπορουσα να εχω;;;;;;

Το βασικό να κατεβαζεις ότι app υπάρχει στο app store δωρεάν.
Κατα τα αλλα μπορείς να έχεις κανονικό file manager στο iPhone και να περνάς τραγούδια απο οποιονδήποτε pc χωρίς iTunes, να αλλάξεις τα πάντα στο theme του iPhone απο ήχους μέχρι τα οικονιδια των εφαρμογων, να βάλεις συντομευσεις για τις βασικές λειτουργειες του iPhone μέχρι και σε κάποια φάση μπορούσες να βάλεις flash player και πολλα πολλα πολλα αλλα που δεν μπορείς να κάνεις χωρίς jail broken iPhone

παιδια πως περναω τραγουδια στο Iphone?

Χωρίς jail broken iPhone μόνο μέσω iTunes απο pc

AriStos13
14-01-2012, 20:19
ειναι δυσκολο η απλα κατεβαζω τo itunes και συνδεω το τηλεφωνο στο πισι και τα περναω?

minaras_tio
14-01-2012, 20:31
ειναι δυσκολο η απλα κατεβαζω τo itunes και συνδεω το τηλεφωνο στο πισι και τα περναω?

Συνδεεις το τηλεφωνο στο itunes.
Κατω αριστερα εχει ενα +,το πατας και φτιαχνεις μια νεα playlist. Εκει περνας απο τον υπολογιστη σου με drag n drop οτι τραγουδι θες! Φτιαχνεις οσες playlist θες.

Μετα πας στο κινητο σου που το εχεις συνδεσει στο itunes,πας στο music,επιλεγεις απο εκει τις playlist που εφτιαξες,πατας apply-sync και εισαι ετοιμος!!

AriStos13
14-01-2012, 20:59
ανοιγω το itunes και συνδεω το τηλεφωνο στο πισι και μου βγαζει και μου λεει αυτο το μυνημα
this iphone cannot be used because the apple mobile device service is not started..
δηλαδη τι πρεπει να κανω??

minaras_tio
14-01-2012, 21:20
Δεν εχεις ενεργοποιησει το κινητο νομιζω. (Νομιζα οτι δεν χρειαζοταν αυτο πια)

Λογαριασμο στο itunes εχεις? Αν ναι,μπες και κατεβασε μια δωρεαν εφαρμογη απο το appstore και βαλτην στο κινητο. Ετσι ενεργοποιειται.
Για δοκιμασε και πες μου.
Απο που το πηρες το κινητο?

minaras_tio
14-01-2012, 21:22
Οχι σορυ!!!!!
Δες αυτο το βιντεο!!!
Θα λυθει το προβλημα σου. Το ειχα παθει και εγω!!
"Apple mobile device service is not started" problem solution - YouTube

AriStos13
14-01-2012, 21:26
το εχω ενεργοποιησει το τηλεφωνο..και εχω κατεβασει αρκετες εφαρμογες απο το απστορ.
εκανα μια απλη επανεκκινηση στο πισι μου και συνδεθηκε κανονικα..
χιλια ευχαριστω.δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ με βοηθας..!

minaras_tio
14-01-2012, 21:30
Να σαι καλα φιλε μου και καλα να περνας!!

kostasb13
15-01-2012, 04:21

Με μια λεξη Cydia...που σημαινει δεκαδες mods και tweaks που βελτιωνουν σε σημαντικο βαθμο τη λειτουργια μιας idevice για τον χρηστη...τhemes που αλλαζουν πληρως την εικονα του λειτουργικου, πολλα απο αυτα με widgets. Δωρεαν κατεβασμα apps, emulators, αλλαγη των fonts και αλλα.
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι για να απολαυσει καποιος στο φουλ μια idevice πρεπει να να εχει κανει jailbreak. Ειναι πολλα τα πλεονεκτηματα και ελαχιστα τα μεινοεκτηματα( λιγο πιο αργο και λιγο lag)

AriStos13
16-01-2012, 18:18
γινεται να βαλω custom sms ringtone?εχω το ios5..!

minaras_tio
16-01-2012, 19:04
Windows εχεις?
Σε μη jailbroken κινητο δες εδω πως μπορεις μεσα απο το itunes:
Creating Free Iphone Ringtones Through iTunes On Windows - YouTube

Το εχω κανει,ευκολο ειναι.Κανε προσεκτικα τον οδηγο.

Dragonpaul
16-01-2012, 23:39
Το βασικό να κατεβαζεις ότι app υπάρχει στο app store δωρεάν.
Κατα τα αλλα μπορείς να έχεις κανονικό file manager στο iPhone και να περνάς τραγούδια απο οποιονδήποτε pc χωρίς iTunes, να αλλάξεις τα πάντα στο theme του iPhone απο ήχους μέχρι τα οικονιδια των εφαρμογων, να βάλεις συντομευσεις για τις βασικές λειτουργειες του iPhone μέχρι και σε κάποια φάση μπορούσες να βάλεις flash player και πολλα πολλα πολλα αλλα που δεν μπορείς να κάνεις χωρίς jail broken iPhone

Χωρίς jail broken iPhone μόνο μέσω iTunes απο pc

Με μια λεξη Cydia...που σημαινει δεκαδες mods και tweaks που βελτιωνουν σε σημαντικο βαθμο τη λειτουργια μιας idevice για τον χρηστη...τhemes που αλλαζουν πληρως την εικονα του λειτουργικου, πολλα απο αυτα με widgets. Δωρεαν κατεβασμα apps, emulators, αλλαγη των fonts και αλλα.
Γενικα η γνωμη μου ειναι οτι για να απολαυσει καποιος στο φουλ μια idevice πρεπει να να εχει κανει jailbreak. Ειναι πολλα τα πλεονεκτηματα και ελαχιστα τα μεινοεκτηματα( λιγο πιο αργο και λιγο lag)
Παιδια, σας ευχαριστω πολυ!
Ομως, αυτο το "λιγο πιο αργο" και "lag", εμενα με ενοχλει παρα πολυ.

AriStos13
16-01-2012, 23:50
Καλα μιλαμε εισαι θεος!!οτι και να πω ειναι λιγο..στο επομενο meeting κερναω!!!

minaras_tio
16-01-2012, 23:56
Καλα μιλαμε εισαι θεος!!οτι και να πω ειναι λιγο..στο επομενο meeting κερναω!!!

Εχω αλλη ιδεα!!
Να ανταλλαξουμε κινητα! Εχω ενα 3g, εσυ εχεις 4, αρα πατσι!!
Χαχαχαχα!!
Πλακα κανω! Καλα να περνας!

minaras_tio
17-01-2012, 00:01

Δεν ειναι τοσο τραγικο το jailbreak. Εχει παρα πολλα πλεονεκτηματα πραγματικα.
Αλλα εχει και λιγα μειονεκτηματα δυστηχως.....
Εσυ επιλεγεις τι θες.
Εγω απο τη πρωτη εβδομαδα που πηρα iphone εκανα jailbreak. Και δε θα το βγαλω...

nickolas82
17-01-2012, 00:59

Το λίγο πιο αργό και το lag γίνεται μόνο αν το φορτώσεις το iPhone με προγραματα και ειδικά το winterboard (το προγραμα για την αλλαγή theme) είναι που φέρνει lag.
Εγω που δεν έχω βάλει wintrboard γιαυτον τον λόγο δεν βλέπω καμία διάφορα στην ταχύτητα ή είναι τόσο αμελητέα που δεν την καταλαβαίνω

minaras_tio
17-01-2012, 01:06
Το λίγο πιο αργό και το lag γίνεται μόνο αν το φορτώσεις το iPhone με προγραματα και ειδικά το winterboard (το προγραμα για την αλλαγή theme) είναι που φέρνει lag.
Εγω που δεν έχω βάλει wintrboard γιαυτον τον λόγο δεν βλέπω καμία διάφορα στην ταχύτητα ή είναι τόσο αμελητέα που δεν την καταλαβαίνω

Κοιτα, λογικο ειναι οτι οσο το φορτωνεις τοσο πεφτει και η αποδοση.
Εγω παντως που συγκρινα 2 iphone, το ενα jailbreak και το αλλο οχι,(3g στην 4.2.1)διπλα-διπλα, υπηρχε διαφορα στην ταχυτητα. Οχι αμελητεα σιγουρα αλλα οχι και τοσο ενοχλητικο ωστε να βγαλω το jailbreak.

nickolas82
17-01-2012, 01:53
Κοιτα, λογικο ειναι οτι οσο το φορτωνεις τοσο πεφτει και η αποδοση.
Εγω παντως που συγκρινα 2 iphone, το ενα jailbreak και το αλλο οχι,(3g στην 4.2.1)διπλα-διπλα, υπηρχε διαφορα στην ταχυτητα. Οχι αμελητεα σιγουρα αλλα οχι και τοσο ενοχλητικο ωστε να βγαλω το jailbreak.

Το jailbroken είχε winterboard;
Στο δικό μου δοκίμασα με winterboard και χωρίς και είδα μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα.
Η δοκιμή jailbroken και χωρίς είναι πιο δύσκολη στο ίδιο τηλέφωνο αλλα το είχα αρκετό καιρό χωρίς jailbrake και δεν είδα μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα χωρίς το winterboard....μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος

Nek_Food
17-01-2012, 11:22
Καμιά δωρεάν εφαρμογή για divx/xvid κυρίως στο iPad 2 χωρίς διαφημίσεις κλπ βλακείες παίζει; Αν δεν υπάρχει κάτι δωρεάν από τις επί πληρωμή ποια θεωρείται/είναι η καλύτερη; 2,0~2,5€ δεν είναι και κάτι τρομερό αν είναι να δεις προκοπή χωρίς πολλά πολλά. Ένας φίλος έχει και το VLC στο δικό του, μπορεί με κάποιο τρόπο να περαστεί σε άλλο ipad ως μόνιμη εφαρμογή χωρίς όμως να παραμείνει το account του σε αυτό;

Valkyre
17-01-2012, 11:42
^^ τα εσκασες τελικα κουφαλιτσα ε? Αντε πες και τις εντυπωσεις σου! (εφαρμογες δεν ξερω γι αυτο που ρωτησες :( )

Nek_Food
17-01-2012, 12:45
Είπα να ξοδέψω ό,τι έχω πριν τα φάνε τα λαμόγια. Κονσέρβες, ζάχαρη, λάδι και μακαρόνια είναι γεμάτο το σπίτι οπότε μετά και τα αποθέματα που στόκαρα σε χαρτιά υγείας τί έμενε; :P

Κοίτα είχα ένα εκπτωτικό στο μαγαζί, έδωσα και κάποια μετρητά και τα υπόλοιπα σε άτοκες μέσω κάρτας, έτσι με διασπορά πόρων τα έφερα βόλτα. Ωστόσο, ένα κινητό στα 4/5 χρόνια, μία καινούργια κονσόλα στην διετία/τριετία περίπου (εδώ κλέβω λιγάκι αλλά μην το πείτε πουθενά) και έναν υπολογιστή στην 8ετία παίρνω. Καινούργια τηλεόραση δεν προβλέπεται τελικά για φέτος που έλεγα. Γενικά δεν πίνω, δεν καπνίζω, σοκολάτες δεν τρώω, παντρεμένος είμαι (άρα άλλες γυναίκες γιοκ), είπα να το ρίξω λίγο έξω τώρα που μπορώ και να πάρω κάτι για την πάρτη μου (πέραν των παιχνιδιών κλπ), άσχετα αν δεν ξεκολλούσε τα χέρια της από αυτό η μικρή.

Εφαρμογή για τα κόμικς μου βρήκα, για μουσική δεν νομίζω να έχω κανένα πρόβλημα, τα βίντεο με καίνε άμεσα και μετά βλέπουμε για το θέμα gaming/productivity. Κάνα site που να ασχολείται μόνο με το iPad σε Ελλάδα (ή εξωτερικό) όπως το παρόν για το PS3 παίζει;

Υ.Γ.: Ξέχασα... εντυπώσεις είναι πολύ νωρίς ακόμη. Δεν έχω διαμορφώσει πλήρη άποψη οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω επ' αυτού.

Valkyre
17-01-2012, 13:09
lol χαχα μην ανησυχεις δεν εισαι ο μονος! :)

Κι εγω κατεληξα τελικα (μην ρωτησετε πως, αλλα εκανα καλη μαγκια με το 4αρι που ειχα παρει απο τον μαυρουκο προσφατα) με ενα μαυρο iphone 4s με 64GB.

trolololololol

Dragonpaul
17-01-2012, 13:14
Είπα να ξοδέψω ό,τι έχω πριν τα φάνε τα λαμόγια. Κονσέρβες, ζάχαρη, λάδι και μακαρόνια είναι γεμάτο το σπίτι οπότε μετά και τα αποθέματα που στόκαρα σε χαρτιά υγείας τί έμενε; :P

Κοίτα είχα ένα εκπτωτικό στο μαγαζί, έδωσα και κάποια μετρητά και τα υπόλοιπα σε άτοκες μέσω κάρτας, έτσι με διασπορά πόρων τα έφερα βόλτα. Ωστόσο, ένα κινητό στα 4/5 χρόνια, μία καινούργια κονσόλα στην διετία/τριετία περίπου (εδώ κλέβω λιγάκι αλλά μην το πείτε πουθενά) και έναν υπολογιστή στην 8ετία παίρνω. Καινούργια τηλεόραση δεν προβλέπεται τελικά για φέτος που έλεγα. Γενικά δεν πίνω, δεν καπνίζω, σοκολάτες δεν τρώω, παντρεμένος είμαι (άρα άλλες γυναίκες γιοκ), είπα να το ρίξω λίγο έξω τώρα που μπορώ και να πάρω κάτι για την πάρτη μου (πέραν των παιχνιδιών κλπ), άσχετα αν δεν ξεκολλούσε τα χέρια της από αυτό η μικρή.

Εφαρμογή για τα κόμικς μου βρήκα, για μουσική δεν νομίζω να έχω κανένα πρόβλημα, τα βίντεο με καίνε άμεσα και μετά βλέπουμε για το θέμα gaming/productivity. Κάνα site που να ασχολείται μόνο με το iPad σε Ελλάδα (ή εξωτερικό) όπως το παρόν για το PS3 παίζει;

Υ.Γ.: Ξέχασα... εντυπώσεις είναι πολύ νωρίς ακόμη. Δεν έχω διαμορφώσει πλήρη άποψη οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω επ' αυτού.
Χαιρε!
Καταρχήν, καλορίζικο και να το χαρεις!!!!! Θέλω κι εγώ να πάρω ένα...
Απλα μια απορία. Πως και δεν περιμενες να πάρεις το 3;

Dragonpaul
17-01-2012, 13:18
lol χαχα μην ανησυχεις δεν εισαι ο μονος! :)

Κι εγω κατεληξα τελικα (μην ρωτησετε πως, αλλα εκανα καλη μαγκια με το 4αρι που ειχα παρει απο τον μαυρουκο προσφατα) με ενα μαυρο iphone 4s με 64GB.

trolololololol

Τώρα το είδα αυτο!!!!! Καλορίζικο boy!!!!! Γράψε εντυπώσεις όταν μπορέσεις.

Nek_Food
17-01-2012, 14:07
Χαιρε!
Καταρχήν, καλορίζικο και να το χαρεις!!!!! Θέλω κι εγώ να πάρω ένα...
Απλα μια απορία. Πως και δεν περιμενες να πάρεις το 3;
Είχα αυτό το εκπτωτικό και ήταν το 1/5 της τιμής και βοήθησε, αλλιώς δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία καθόλου ή μπορεί και να έπαιρνα καμία άλλη ταμπλέτα android. Ωστόσο, αν δεν το έπαιρνα τώρα έτσι όπως το πήρα μάλλον δεν θα το έπαιρνα ποτέ καθώς δεν ήμουν ποτέ φαν. Το σκέφτηκα αρκετά και όλα τα ενδεχόμενα δεν θα πω ψέματα, κυρίως το να μην πάρω τίποτα. Μετά είπα δεν γμτ πάρε τώρα αυτό και βλέπουμε, άσε που σε κάνα δίμηνο τα πράγματα από οικονομικής άποψης μάλλον θα είναι πολύ χειρότερα (προσωπικά μιλάω δεν ξέρω για την χώρα μην πανικοβάλλεστε).

Άσε τώρα, ό,τι έγινε - έγινε, αυτό με τα avi σε non jailbroken iPad2 έχει απάντηση;
Έχω δοκιμάσει τα OPlayerHD Lite και GPlayer Lite και δεν είναι άσχημα. Είδα και τα AVPlayerHD, CineXPlayer αλλά δεν βγάζω άκρη, ειδικά αν είναι να πληρώσω να πάρω το καλύτερο μια και καλή.

Valkyre
17-01-2012, 14:16
Well εντυπωσεις να γραψω αν και δεν νομιζω να ειναι αντιπροσωπευτικες με το τι αλλο κυκλοφορει αυτην την στιγμη στην αγορα, καθως εγω ειχα απλα το 3GS που για τα σημερινα δεδομενα σερνοτανε απιστευτα μετα την εγκατασταση του ios 5.0

Ε το 4s φυσικα δεν εχει καμμια απολυτως σχεση... τα ανοιγει ολα κατευθειαν και ενω με 3gs το multitasking μετα το ios 5.0 ηταν στην ουσια ανυπαρκτο (εστω και 1 δυνατη εφαρμογη να ειχες ανοιξει, αν εβγαινες για να μπεις σε αλλη θα την εσβηνε το συστημα λογω ελειψης μνημης), με το 4s μπορω να εχω μεχρι και 3 βαρβατα παιχνιδια με δυνατα γραφικα (Infinity blade I, infinity blade II και Tintin) ταυτοχρονα να τρεχουν στο background χωρις το παραμικρο κολλημα.

Τα γραφικα εχουν ψιλοτεραστια διαφορα (παλι σε σχεση με 3gs) το framerate δεν κανει κιχ, ενω το loading ειναι ελαχιστο. Για να μου ανοιγει το IB II το 3gs ηθελε κοντα 1-1μιση λεπτο...το 3gs κοντα στα 10 δευτερολεπτα.

Η καμερα και αυτη μακραν καλυτερη απο του 3gs με το 1080ρ βιντεο στα 30 frames να με εχει εντυπωσιασει με την ποιοτητα του.

Τι αλλο, α ναι το Siri, το οποιο εχει πλακα και παρολο που δεν υποστηριζει ακομα ελληνικα, ειναι οντως "εξυπνο" καθως μπορεις να του πεις αυτο που θες με εντελως διαφορετικο τροπο καθε φορα και σε καταλαβαινει. Πειραματιστηκα με διαφορα πραγματα για να το μπερδεψω και ναι μεν τα καταφερα, αλλα πραγματικα το εχουν δουλεψει αρκετα.

Το ρωτησα σε καποια φαση ποτε εχει Γενεθλια ο Michael Jackson. Και κανονικα εψαξε στο νετ και μου το εβγαλε σωστοτατο. Μετα (τρολολολολ) το ρωταω ποτε εχω γενεθλια εγω, και μου λεει οτι θα ηθελε να μου απαντησει αν του ειχα συμπληρωσει την καρτα ιδιοκτητη, την οποια και μου ανοιξε εκεινη την στιγμη! Δοκιμασα να του ζητησω να μου γραψει σημειωσεις, μηνυματα, να μου βαλει ξυπνητηρι, τον καιρο, να μου υπολογισει διαδρομη απο το ενα σημειο στο αλλο και πολλα αλλα και κατα 80-90% με καταλαβαινε κανονικα με οτι τροπο και να του το ελεγα. Ετσι οπως το εχω δει μεχρι στιγμης ειναι ενα συστημα φωνητικων εντολων που δεν χρειαζεται να το αντιμετωπιζεις τοσο σαν να μιλας με εναν υπολογιστη προσεχωντας την καθε σου λεξη μηπως και δεν σε καταλαβει. Του μιλας κανονικα και σε καταλαβαινει. (τις περισσοτερες φορε και οταν δεν το βριζεις λολ)

Nek_Food
17-01-2012, 14:42
Βρήκε καινούργια γκόμενα ο Val και δεν μιλάω τόσο για το κινητό αυτό καθ' αυτό σαν μηχάνημα αλλά για το Siri που του δίνει και επιπλέον χαρακτήρα. :P

Valkyre
17-01-2012, 14:49
^^ αμεεεε! Μου λεει και αστεια οταν θελω! Tell me a joke της λεω, και νασου εκεινη!

I love you της λεω, if I was a person I would blush μου λεει!

Βεβαια οταν της λεω fuck you μου απανταει I am sorry I dont understand "fuck you" :( :( :(

ειναι παλιομοδητισσα η ρουφιανα! χαχαχαχα :D :P

Dinos
17-01-2012, 15:02
^^^Ρωτα το ρε val ποτε βγαινει το top spin 5 γιατι το 4 εχω αρχισει και το βαριεμαι. (αστειακι)

Εγω οπως εχω πει θα περιμενω το ιphone 5.Φανταζομαι οτι εως τοτε το siri θα μιλαει και ελληνικα.

Valkyre
17-01-2012, 15:20
^^ lol Dino... θα γελασεις....

το ρωταω "when is top spin 5 going to be released?" και επειδη ειμαι στο γραφειο και το ειπα χαμηλοφωνα μην γινω ρεζιλι, αυτο μου λεει "i am sorry, I dont understand what dope speed 5 means" χαχαχαχα

ντοπα ντοπα!! τρολολολολ

Dinos
17-01-2012, 15:28
^^ lol Dino... θα γελασεις....

το ρωταω "when is top spin 5 going to be released?" και επειδη ειμαι στο γραφειο και το ειπα χαμηλοφωνα μην γινω ρεζιλι, αυτο μου λεει "i am sorry, I dont understand what dope speed 5 means" χαχαχαχα

ντοπα ντοπα!! τρολολολολ

χαχαχαχα πετα το στα σκουπιδια το αγραμματο :hysterical::hysterical::hysterical:

WolfRathmA
18-01-2012, 06:19
Καμιά δωρεάν εφαρμογή για divx/xvid κυρίως στο iPad 2 χωρίς διαφημίσεις κλπ βλακείες παίζει; Αν δεν υπάρχει κάτι δωρεάν από τις επί πληρωμή ποια θεωρείται/είναι η καλύτερη; 2,0~2,5€ δεν είναι και κάτι τρομερό αν είναι να δεις προκοπή χωρίς πολλά πολλά. Ένας φίλος έχει και το VLC στο δικό του, μπορεί με κάποιο τρόπο να περαστεί σε άλλο ipad ως μόνιμη εφαρμογή χωρίς όμως να παραμείνει το account του σε αυτό;

AcePlayer και εισαι ετοιμος αγορινα!

Να πω και εγω, οτι εχω αναβαθμιστει εδω και παρα πολυ καιρο απο iPad 1 σε iPad 2 [Unboxing] (http://s179.photobucket.com/albums/w287/WolfRathmA_GR/Unboxing%20iPad%2032GB%20and%20iPad%202%2016GB/) και περιμενω να μου ερθει και το iPhone 4S σε λιγες ημερες.

:)

Ειμαι apple fan boy! Τι να κανουμε!

AriStos13
18-01-2012, 21:40
υπαρχει κανενα καλο φορουμ για το Iphone?

litanies
18-01-2012, 22:18
iphonehellas.gr είναι και στα Ελληνικά :)

minaras_tio
21-01-2012, 21:42
Κυκλοφορησε το untethered jailbreak για iphone 4s (ios 5 & 5.0.1) και ipad 2 (ios 5.0.1)!!

Χθες κυκλοφορησε απο την dev-team το untethered jailbreak με την ονομασια Absinthe A5.
Μεχρι τωρα ειναι μονο για mac,ενω η εκδοση για windows και linux,αναμενεται συντομα.
Link: http://cache.greenpois0n.com/dl/absinthe-mac-0.1.2-2.zip

Κατεβαζετε το προγραμμα,συνδεετε το κινητο και τρεχετε το Absinthe A5.Πατηστε το Jailbreak, περιμενετε να ολοκληρωθει,και μετα στη συσκευη σας θα βρειτε το εικονιδιο Absinthe. Όταν το πατησετε θα φορτωσει η ιστοσελιδα greenpois0n.com και όταν ολοκληρωθει η φορτωση, θα αντικατασταθει το εικονιδιο με το Cydia.

nickolas82
21-01-2012, 23:23
Αν το δοκιμάσει κάνεις ας μας πει αν δούλεψε χωρίς προβλήματα!

minaras_tio
21-01-2012, 23:50
Αν το δοκιμάσει κάνεις ας μας πει αν δούλεψε χωρίς προβλήματα!

Κοιτα εγω δεν εχω 4s η ipad2 να το δοκιμασω, αλλα απο σχολια που διαβαζω σε αλλο φορουμ,δεν αναφερουν προβληματα.
Βεβαια τι προβληματα να αναφερθουν ρε συ αφου jailbreak ειναι. Μπορει να τυχει να φαει κολλημα το λειτουργικο οτι ωρα να ναι. Αρα σχετικο ειναι.
Μη το φοβασαι,δοκιμασε το και αν δε σου αρεσει με ενα restore εφυγε.
Πολυ απλο jailbreak,ιδιο ευκολο με το jailbreakme.com.

nickolas82
22-01-2012, 05:30
Κοιτα εγω δεν εχω 4s η ipad2 να το δοκιμασω, αλλα απο σχολια που διαβαζω σε αλλο φορουμ,δεν αναφερουν προβληματα.
Βεβαια τι προβληματα να αναφερθουν ρε συ αφου jailbreak ειναι. Μπορει να τυχει να φαει κολλημα το λειτουργικο οτι ωρα να ναι. Αρα σχετικο ειναι.
Μη το φοβασαι,δοκιμασε το και αν δε σου αρεσει με ενα restore εφυγε.
Πολυ απλο jailbreak,ιδιο ευκολο με το jailbreakme.com.

Εγω έχω ipad2 αλλα το θέμα μου είναι πως το έχω κάνει jailbreak εδώ και καιρώ και το κρατάω στο iOS 4.3.3 που δουλεύει μια χαρα αλλα θέλω να του βάλω το 5.0.1 με την προϊποθεση πως το jailbreak θα δουλεύει όπως πρέπει γιατι μετα δεν μπορώ να επιστρέψω αποσο ξέρω στην 4.3.3 και θα χάσω έτσι εργαλεία που χρησιμοποιώ και στην δουλειά μου

criter
22-01-2012, 11:36
Το εκανα σε iPad2 με iOS 5.0.1 πολυ ευκολα με αυτο το προγραμματακι, ολα δουλευουν μια χαρα. Πρωτη φορα που εκανα jailbreak και ειναι καπως διαφορετικο το περιβαλλον, δεν γνωριζω και πολλα, αλλα ειπα να δοκιμασω. Οι εφαρμογες που ειναι ; Μονο καποια tweaks και utilities βρηκα. Μπορω να βρω εφαρμογες που εχει το app store; Μαλλον θα το ξανακανω restore οπως ηταν..

minaras_tio
22-01-2012, 12:07
Οταν λες οι εφαρμογες που ειναι? Ποιες εφαρμογες εννοεις?
Κοιτα εγω εχω iphone,θα σου πω πως γινεται σε εμενα. Θα μπεις στο cydia,και θα ψαξεις το installous. Το εγκαθιστας και αυτο ειναι ενα μαγαζακι που εχει οτι εφαρμογες εχει και το app store αλλα ολες free…
Αυτος ειναι ο τροπος στο iphone,δε θα εχει νομιζω διαφορα στο ipad.
Δοκιμασε και πες μας.

criter
22-01-2012, 12:24
Οταν λες οι εφαρμογες που ειναι? Ποιες εφαρμογες εννοεις?
Κοιτα εγω εχω iphone,θα σου πω πως γινεται σε εμενα. Θα μπεις στο cydia,και θα ψαξεις το installous. Το εγκαθιστας και αυτο ειναι ενα μαγαζακι που εχει οτι εφαρμογες εχει και το app store αλλα ολες free…
Αυτος ειναι ο τροπος στο iphone,δε θα εχει νομιζω διαφορα στο ipad.
Δοκιμασε και πες μας.

Ευχαριστω για την βοηθεια και τις πληροφοριες περι jailbreak +ρεπ

Ναι αυτες τις εφαρμογες εννοω, του App store. Ας πουμε το Angry Birds HD πως το βρισκω;

To installous δεν το βρηκα. Μπαινω cydia κανονικα, ολα καλα, και κανω search αλλα δεν υπαρχει κατι τετοιο. Ενα αλλο βρηκα το app search το εγκατεστησα αλλα κρασαρει.

Εdit
Μηπως πρεπει να βαλω περισσοτερα Sources πακετων? Εχει ενα σωρο. Λεει ομως add sources at your own risk. Δεν ξερω δεν το εχω ξανακανει, εαν ξερει κανεις ας δωσει μερικες πληροφοριες ακομα.
Ευχαριστω,

Lefteris_X
22-01-2012, 12:50
έχω λιώσει. όχι για να χλευάσω κανέναν, αλλά γιατί ρε φούστη μου (με χαμόγελο / καλή καρδιά λέω το "ρε φούστη μου" σα να είμαστε για καφέ και σας το λέω με γέλια), είστε δύο άνθρωποι και δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε μεταξύ σας, μήπως επειδή κάποιος βαριέται να γράφει περιγραφικότατα τις καθοδηγήσεις του; Μήπως;

Μήπως κάποιο καλό παιδάκι έπρεπε να πει στον criter, ότι εντός του Cydia, μην ψάχνει να βρεί κάποιο εικονίδιο ονόματι "Installous".......γιατί δεν θα το βρει ΠΟΤΕ, αφού δεν υπάρχει;;;;;;; Λέω, μήπως; Για να μην ταλαιπωρείται και ο criter και οποιοσδήποτε θέλει να τον καθοδηγήσει.

Ένα resource είναι το Installous, το οποίο κατεβάζεις μέσα απο το Cydia.

Πιο συγκεκριμένα το βρίσκεις, εντός Cydia -> καρτέλα "Διαχείριση" (αν στα βγάζει ελληνικά) -> καπάκι πατάς το κουμπάκι πάνω δεξιά (για iPhone) ονόματι "Διόρθωση" (ή EDIT) -> καπάκι πάνω αριστερά πατάς το κουμπάκι "Πρόσθεση" (Add) -> καπάκι εισάγεις την διεύθυνση http://cydia.hackulo.us -> οπότε καπάκι σου εμφανίζεται πλέον η επιλογή "Hackulo.us" εντός της καρτέλας "Διαχείριση" του Cydia.

Αφής στιγμής βλέπεις πλέον το "Hackulo.us" εντός της καρτέλας "Διαχείριση", τότε πατάς επάνω στο Hackulo.us, και καπάκι σου εμφανίζεται μια μεγάλη λίστα με τα λεγόμενα resources (εν προκειμένω του Hackulo.us). Ανάμεσα σε αυτά θα βρεις τα "AppSync for iOS 5.0+", "Hackulous Resources", "Hackulous Security", "Installous 4" και "Source UI". Όλα αυτά τα κατεβάζεις (πατώντας πάνω τους) και τα εγκαθιστάς. Μετά απο ένα reboot της συσκευής (ίσως και 2 reboot), θα δεις το εικονίδιο του Installous να βόσκει ανάμεσα στα εικονίδια των προγραμμάτων / παιχνιδιών της συσκευής σου, ως ένα "κανονικό" πρόγραμμα. Το πατάς, και εισέρχεσαι στον αξιολάτρευτο κόσμο της πειρατείας.

Α! Και κάτι άλλο: ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΜΕ το iOS (και κάθε OS για την ακρίβεια), με "παρεμβατικά" προγράμματα, που επεμβαίνουν στα γραφικά, εμφάνιση, ήχους κλπ. Όταν ένας χρήστης τα κάνει αυτά, ας περιμένει και κολλήματα, ενδεχόμενα μπλοκαρίσματα κλπ. Όχι απαραίτητα, αλλά έχει μεγάλη πιθανότητα να τα ζήσει μελλοντικά. Επίσης, σχεδόν στα σίγουρα, θα έχει μείωση ταχύτητας.

Προσωπικά στο 3GS μου, το οποίο έχω "crack-άρει" από την πρώτη μέρα του 2009 που το πήρα (δωρεάν, φράγκα δεν σκάω για τηλέφωνα ποτέ), κι έχω εγκαταστήσει ΑΠΕΙΡΑ προγράμματα και παιχνίδια, ΠΟΤΕ, μα ΠΟΤΕ δεν είχα προβλήματα, κολλήματα, παγώματα ή πτώση απόδοσης. Γιατί; Γιατί δεν έχω επέμβει ΠΟΤΕ στο iOS, με διάφορα utility που προσφέρουν δυνατότητες παρεμβατικές (πχ. ένα ξεχωριστό theme για το iOS, ΛΑΘΟΣ να εγκατασταθεί. ή μια διαφορετική οθόνη αντί του γνωστού μήλου, όταν boot-άρει το iOS. ΛΑΘΟΣ. ή διάφοροι ήχοι, σε kernel επίπεδο, που ΔΕΝ προβλέπονταν καν απο την Apple. ΛΑΘΟΣ.)

Αν "crack-αριστεί" μια iOS συσκευή, αλλά ο χρήστης την χρησιμοποιεί κατεβάζοντας ΜΟΝΟ ότι υπάρχει στο επίσημο App Store, απλά δωρεάν μέσω του Installous (ή κατεβάσματος απο έγκριτες σελίδες του Διαδικτύου), δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Αν όμως ο χρήστης κάνει ότι του κ**λώσει (κάνει πραματάκια που δεν προβλέπονται), κατά πάσα πιθανότητα, στο εγγύς μέλλον θα βιώσει τις συνέπειες. (έσκασε Λιακοπουλίτιδα: ο καιρός γαρ εγγύς! ΧΑαΧΑΧΑΧαχοαχαχαοχοοχοαοαχαχ)

ΥΓ: Ας κουραστούν όμως και κανενός αλλουνού τα δαχτυλάκια (απευθείας στο πρώτο πόστ, όχι μετά απο 2-3 ποστ μεταξύ χρηστών, γεμάτα αποριών λόγω ελλειπούς επεξήγησης)! Δεν βλάπτει, καθόλου. Και επίσης δεν κοστίζει τίποτα (σε χρήματα), η πληκτρολόγηση. Λίγη προσπάθεια θέλει και κυρίως: όχι απαντήσεις / καθοδηγήσεις στα "πεταχτά" ή "γραμμένες στα γρήγορα" ή "στο πόδι". Σωστές, ορθές, πλήρεις, με σχετική σύνταξη (για να γίνεται κατανοητή η ροή του κειμένου - οδηγού) και εύκολη μετάδοση, ώστε να μπορεί να εμπεδώσει τις πληροφορίες / οδηγό, ο κάθε ενδιαφερόμενος. Δεν θέλει κάν κόπο. Απλά, τρόπο. Keep the faith. (άσχετο). James Brown is dead (επίσης άσχετο :D)

minaras_tio
22-01-2012, 13:15
^^Ρε συ Λευτερη που ακριβως εσυ συμπερανες οτι εγω βαριομουν να γραψω περιγραφικοτατα την βοηθεια που μπορουσα να δωσω?
Εγραψα το μηνυμα μου και λεω του φιλου οτι βοηθεια θες πες μας.

Εκανα το λαθος και δεν θυμομουν οτι επρεπε να εγκαταστησει πρωτα το source και μετα να κανει search το installous. Δε το βρηκε λοιπον ο φιλος,θα μας το ελεγε και θα τον βοηθουσαμε περισσοτερο.
Εσυ λοιπον συμπερανες οτι βαριεμαι? Εαν βαριομουν δε θα απαντουσα καν,δε θα συμμετειχα καν,δε θα του ελεγα οτι βοηθεια θες πες μας.

Lefteris_X
22-01-2012, 13:30
ok, δεν βαριέσαι, εντάξει είσαι τώρα; Λες ρε συ και θίχτηκες. Αν θίχτηκες όμως, κακώς, κάκιστα θα έλεγα, διότι ειλικρινά, είναι ανούσια θέματα αυτά, για να θιχτεί κάποιος.

Σου αντιπροτείνω: αντί να έγραφες το παραπάνω ποστ, δεν θα ήταν πιο εύκολο να προσπαθούσες να ήσουν άρτιος απο το πρώτο ποστ, εξ αρχής. Να μην ξεχάσεις τίποτα, να μην παραλήψεις τίποτα. Πιστεύω ότι πιο εύκολο θα ήταν.

Τέλος πάντων, απλά δεν μου αρέσουν ποστ "στα γρήγορα" που προκαλούν περαιτέρω ποστ-απορίες και καπάκι ποστ-επεξήγηση κλπκλπ (ένα κλασικό άθλημα, εν γένει στα ελληνικά φόρουμ παιχνιδο-τηλεφωνο-ταμπλετο είδους). Αυτό νομίζω, είναι γνωστό εδώ και χρόνια.

Καλή καρδιά ωρέ να έχουμε και ας αφήνουμε κατά μέρος την ευθιξία.

minaras_tio
22-01-2012, 13:35
Ναι σιγα ρε συ μη μου κοπηκε και η ορεξη και δε φαω το μεσημερι. Δεν θιχτηκα αλλα βοηθαω οσο μπορω.
Παραδεχτηκα οτι εκανα λαθος,το ειπα στο πιο πανω ποστ μου,με διορθωσες εσυ, και αυτο ειναι ολο.
Αυτο ειναι τα φορουμ για μενα.
Εσυ ποτε δεν εχεις ξεχασει τιποτα η εστω να εχεις παραλειψει κατι?
Τεσπα,δεν εχει σημασια. Ας βγαλει ακρη ο φιλος και ολα καλα.

P.S. criter δες τα π.μ. σου και οτι θες παρε με τηλε αν μπορω να βοηθησω.

criter
22-01-2012, 13:36
Λοιπον παιδια ολα καλα.

Λευτερη σε ευχαριστω πολυ για τις πολυ κατατοπιστικες οδηγιες +ρεπ

Μια χαρα το ειπε και ο minaras για το installous, απλα δεν ηξερα καθολου τα βηματα, ειμαι completely noob. Το εβαλα το installus οπως ειπε ο Λευτερης και βρηκα παρα πολλες εφαρμογες. Ενα αντιστοιχο store οπως ειπε ο Κωστας. Κατεβαζω τωρα mia εφαρμογη, αναμεινατε να σας πω αν δουλευει, ειναι λιγο μεγαλη..

Εχω και μια ακομη τελευταια ερωτηση.

Τι γινεται μετα εαν συνδεσω το ipad με το itunes? Μπορω κανω συγχρονισμο κανονικα και να δουλευουν και οι εφαρμογες που ειχα αγορασει πριν ?

Lefteris_X
22-01-2012, 13:41
Μια διευκρίνηση προς τον φίλο minaras_tio: δεν πόσταρα ώστε να σε διορθώσω, γιατί δεν είπες κάτι λάθος. Αλλά ελλιπές.

Οπότε προσθετικά έγραψα ότι έγραψα, στο ποστ σου minaras_tio.
Πάντως για εμένα "forum" δεν είναι αυτό που περιγράφεις, είναι εμφανές πιστεύω (και δεν είναι του παρόντος θρεντ, τι σημαίνει κατ' εμέ "forum").

Carry on.

Χαίρομαι που κάνεις πλέον σωστή δουλειά criter με την συσκευή σου. Let the party commence.

ΥΓ: Μια χαρά δουλεύει το iTunes, το iPad σου είναι ένα κανονικό iPad, δεν καταλαβαίνει την χακεριά το iTunes. Συνεχίζεις να έχεις την ίδια ακριβώς χρήση iPad, iTunes (και ότι άει-γμσέτα θέλεις :D) κανονικά, όπως και πριν jailbreak. Απλά με το jailbreak, είσαι (και) στον κόσμο της πειρατείας.

ΥΓ2: criter, όταν λες "+ρεπ" τι εννοείς; για να καταλάβω το λέω; ότι λεκτικά, δίνεις +ρεπ; ότι κυριολεκτικά (στο ρεπ system) δίνεις +rep; τι ακριβώς, γιατί δεν μπορώ να πω ότι έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα γύρω απο την φιλοσοφία των ρεπ εν γένει. Πήγα να τσεκάρω τα ρεπ μου, μπας και καταλάβω τι εννοούσες, δεν είδα κάποιο ρεπ απο εσένα, και αντί να καταλάβω, μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Καλό ε;

ΥΓ3: Γιατί κάτι μου λέει (μακάρι να "πέσω έξω") criter, ότι θα εγκαταστήσεις παρεμβατικά utilities, μόνο και μόνο για να δεις τι κάνουν, παρόλο που δεν πρέπει και παρόλο που δεν απεγκαθίστανται τελείως αν το επιθυμήσεις, αφήνοντας σκουπιδάκια; Μακάρι να κάνω λάθος. Μακάρι. Γιατί αν μετά δεις προβλήματα, τουλάχιστον απο εμένα μην περιμένεις βοήθεια, γιατί προειδοποίησα αποφυγή τέτοιας χρήσης, ρητά. :D

criter
22-01-2012, 13:52
Κατεβασα μια εφαρμογη, δουλευει μια χαρα. :)

Λευτερη δεν με αφηνει για rep στο χρωσταω

minaras ευχαριστω για το πμ, πηρα χαμπαρι. Θα προτιμουσα να τα λεμε εδω, να μην σε παιρνω και σε ρωταω και σε πρηζω, ωστε να βλεπουν και τοσοι αλλοι με iphone και ipad οπου το σκεφτονται να κανουν jailbreak ή αναρωτιουνται αν δουλευει στο ipad2 με ios 5.0.1.

minaras_tio
22-01-2012, 13:55
Μολις συνδεσεις το ipad σου με το itunes, θα πατησεις δεξι κλικ στο ipad σου και θα επιλεξεις transfer purchases. Θα περαστουν ετσι οι εφαρμογες που εχεις κατεβασει απο το installous αλλα οχι και τα tweaks η οποιες εφαρμογες εχεις (π.χ. installous) απο το cydia. Αυτα δεν περνιουνται.
Οι εφαρμογες που εχεις αγορασει δεν επηρεαζονται πουθενα.
Επισης να ξερεις οτι οταν θα μπαινεις στο app store,εαν καποια εφαρμογη σου βγαλει update σε νεα εκδοση,τοτε δεν μπορεις να το κανεις απο το app store update, αλλα απο το installous (οταν το ανοιγεις δεξια εχει μια επιλογη upadates).
Γενικα προσεξε αυτα που ειπε ο Λευτερης για το τι θα περασεις στο ipad σου. Μην επεμβεις περισσοτερο στο ios,δεν χρειαζεται κιολας νομιζω.

Ερωτηση:εχεις ios 5 τωρα ειπες?
Μπορεις αν μια εφαρμογη ειναι πολλη μεγαλη,να μην την κατεβαζεις απο το installous αλλα απο το www.apptrackr.org στον υπολογιστη σου.
Μετα θα πας στο cydia και θα ψαξεις το appsync για ios 5. Ειναι μεσα απο το source του hackulo.us που εχεις ηδη εγκαταστησει πιο πανω,αρα εδω ενα απλο search για το appsync for ios 5 αρκει. Θα το βρεις και θα το εγκαταστησεις.
Συνδεεις το ipad σου στον υπολογιστη,συρεις οποιες εφαρμογες εχεις κατεβασει απο apptrackr.org μεσα στο apps στο itunes, και τις συγχρονιζεις με το ipad σου και ετοιμος.

Επισης,αν καποια μερα μπιεις στο cydia και σου βγαλει να κανεις π.χ. 4 update (αλλαγες αν το εχεις στα ελληνικα) στα tweaks που εχεις περασει, τοτε προσεξε ΜΗΝ πατησεις update all αλλα καντα εσυ ενα-ενα χειροκινητα.Oxι ολα μαζι γιατι υπαρχει φοβος να κολλησει.

Nek_Food
23-01-2012, 10:56
Βγήκε και η έκδοση για τα windows... τώρα εγώ που το είχα καταδικάσει και δεν ήμουν προετοιμασμένος ψυχολογικά για κάτι τέτοιο το κάνω; Τα κέρατα μου έχω κατεβάσει ήδη, θα παραμείνουν ως έχουν ή μπα; Τέλος πάντων... δεν το πήρα με αυτό τον σκοπό, αλλά με τρων τα χέρια μου. :)

criter
23-01-2012, 12:12
Πριν κανω το jb, εκανα restore την συσκευη στις αρχικες ρυθμισεις, εσβησα δηλαδη τα παντα απο μεσα για παν ενδεχομενο. Δεν χρειαζεται να το κανεις απαραιτητα ομως αυτο. Μετα εκανα το jailbreak και αφου κατεβασα μερικες εφαρμογες, το συνδεσα με το itunes και εκανα restore με οτι ειχα απο το app store και τα επανεφερε ολα κανονικα, δεν ειχα κανενα προβλημα. Οποτε μπορεις να εχεις και apps απο το app store και επισης να εχεις και οτι αλλο του βαλεις μεσω του jailbreak. Ολες οι εφαρμογες που του εβαλα μετα το jb δουλευουν απροβληματιστα. Μονο λιγες εφαρμογες που βρηκα δεν τις κατεβαζει ή δεν υπαρχουν πια και καποιες αλλες δεν τις κανει install, αλλα οι περισσοτερες ομως δουλευουν κανονικα.

H τελευταια εκδοση jb absinth untethered που κυκλοφορησε ειναι μονο για συσκευες iPhone4S και iPad2 με επεξεργαστη Α5.

Λιγα λογια για το iPad2.
Για καποιον που εχει ιphone 4 με retina dislay και παρει ipad2 θα καταλαβει αμεσως την διαφορα στην αναλυση της οθονης, ισως να του κακοφανει λιγο. Εγω στην αρχη το θεωρουσα περιττο το ipad, αφου εχω και ιphone και εχω και laptop. Μου το εκαναν δωρο ομως και ενω στην αρχη δεν το πολυχρησιμοποιουσα, στην πορεια με βολεψε πολυ. Δεν ειναι τοσο οι δυνατοτητες, οσο το ποσο σε βολευει αυτη η ταμπλετα, με το μεγεθος της, απολαμβανεις πραγματικα να κανεις οτιδηποτε, ειτε να διαβασεις ενα pdf, ειτε να παιξεις ενα παιχνιδι, να σερφαρεις ακομα και να κανεις πολλα πραγματα με τις τοσες εφαρμογες που εχουν κυκλοφορησει. Ειναι παρα πολυ καλο, εχει καλη αναλυση παρολο που δεν ειναι retina, ειναι πολυ γρηγορο, και υπαρχουν παρα πολλες εφαρμογες οπου μπορεις να του βαλεις, για καθε χρηση ειτε για διασκεδαση αλλα ακομα και αν θες να κανεις δουλεια με αυτο.

Εγω το χρησιμοποιω πιο πολυ για να διαβαζω pdf το εχω φορτωσει βιβλια και περιοδικα, πολλες εξιδεικευμενες εφαρμογες μουσικης, πολλα καλα παιχνιδακια, διαφορα βιντεο και φωτογραφιες, οχι ομως μουσικη. Την μουσικη την εχω στο iphone, να μην πιανει χωρο και στις δυο συσκευες.

minaras_tio
24-01-2012, 17:43
Absinthe: 1 εκατομμυριο downloads τις πρωτες 3 ημερες κυκλοφοριας του!

To absinthe,το untethered jailbreak για το iphone 4s και το ipad 2,εχει ηδη 1 εκατομμυριο downloads σε 3 ημερες κυκλοφοριας του.
Αυτο το νουμερο,ειναι ιδιαιτερα εντυπωσιακο,καθως τo ποσοστο αυτο αντιστοιχει μονο στην mac εκδοση,καθως η εκδοση για windows,κυκλοφορησε 2 ημερες αργοτερα.

Valkyre
24-01-2012, 18:59
^^ τα πανε καλα και οι Mac σε πωλησεις λοιπον! :D lol :P

Εγω θελω να το κανω το δικο μου jb αλλα πραγματικα με αγχωνουν (καθοτι ασχετος και καθοτι ΒΑΡΙΕΜΑΙ με κεφαλαια) μερικα πραγματα οπως:

1) Τι backup πρεπει να κρατησω? Αυθεντικο ωστε αν γινει η στραβη να μπορω να το γυρισω και να μην ξερει ποτε η κυρα απλ οτι το ειχα JB το τηλεφωνο? Ή απλα backup οτι ναναι και δεν εχει σημασια?

2) Τι γινεται με το iCloud? Εμενα με βολευει πολυ αυτη η υπηρεσια και σωνω τις επαφες και τα μηνυματα μου εκει, οποτε τι κανω αν εχω JB? Συνεχιζω την καθημερινη διαδικασια του ή κινδυνευω να με παρει χαμπαρι η απλ οτι χρησιμοποιω iCloud απο JB τηλεφωνο?

3) Τι κανω στην περιπτωση brick? Σωνεται το τηλεφωνο? Το καταλαβαινει η απλ?

Γενικα ακουω πολλα ωραια για το JB αλλα και πολλα σπαζοκεφαλιασματα, τυπου λιγο πιο αργο λογισμικο, bugs, κινδυνοι απο προγραμματα σχεδιασμενα να κανουν κακο στην συσκευη, restores, και αλλα τετοια σιχαμερα πραγματα που μου θυμιζουν Windows φαση (τουτεστην γινε κι εσυ τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων-συσκευων θελεις δεν θελεις) και φρικαρω.

Εαν καποιος μπορει να με καθοδηγησει και οχι απαραιτητα να με "πεισει" για το κατα ποσο οι ανησυχιες μου ειναι βασιμες ή οχι, πραγματικα θα με βοηθουσε πολυ. Αλλα θα ηθελα ειλικρινεις και αντικειμενικες απαντησεις και παντα με γνωμονα οτι ειμαι ενας ανθρωπος που του αρεσουν οι... τοστιερες, δηλαδη οι συσκευες που ειναι απλες, χωρις να σπαζοκεφαλιαζω, χωρις να πρεπει να κατσω να διαβασω, να συνδεσω 80 πραγματα και να γινω τεχνικος iphone/mac/υπολογιστων κλπ.

AriStos13
24-01-2012, 22:00
Συμφωνω και εγω με τον Val σε αυτα που λεει και στις ανυσηχιες του και υα ηθελα και εγω απαντησεις σε αυτα!!

mihalis13
24-01-2012, 23:17

Εγω θελω να το κανω το δικο μου jb αλλα πραγματικα με αγχωνουν (καθοτι ασχετος και καθοτι ΒΑΡΙΕΜΑΙ με κεφαλαια) μερικα πραγματα οπως:

1) Τι backup πρεπει να κρατησω? Αυθεντικο ωστε αν γινει η στραβη να μπορω να το γυρισω και να μην ξερει ποτε η κυρα απλ οτι το ειχα JB το τηλεφωνο? Ή απλα backup οτι ναναι και δεν εχει σημασια?

2) Τι γινεται με το iCloud? Εμενα με βολευει πολυ αυτη η υπηρεσια και σωνω τις επαφες και τα μηνυματα μου εκει, οποτε τι κανω αν εχω JB? Συνεχιζω την καθημερινη διαδικασια του ή κινδυνευω να με παρει χαμπαρι η απλ οτι χρησιμοποιω iCloud απο JB τηλεφωνο?

Γενικα ακουω πολλα ωραια για το JB αλλα και πολλα σπαζοκεφαλιασματα, τυπου λιγο πιο αργο λογισμικο, bugs, κινδυνοι απο προγραμματα σχεδιασμενα να κανουν κακο στην συσκευη, restores, και αλλα τετοια σιχαμερα πραγματα που μου θυμιζουν Windows φαση (τουτεστην γινε κι εσυ τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων-συσκευων θελεις δεν θελεις) και φρικαρω.

Εαν καποιος μπορει να με καθοδηγησει και οχι απαραιτητα να με "πεισει" για το κατα ποσο οι ανησυχιες μου ειναι βασιμες ή οχι, πραγματικα θα με βοηθουσε πολυ. Αλλα θα ηθελα ειλικρινεις και αντικειμενικες απαντησεις και παντα με γνωμονα οτι ειμαι ενας ανθρωπος που του αρεσουν οι... τοστιερες, δηλαδη οι συσκευες που ειναι απλες, χωρις να σπαζοκεφαλιαζω, χωρις να πρεπει να κατσω να διαβασω, να συνδεσω 80 πραγματα και να γινω τεχνικος iphone/mac/υπολογιστων κλπ.

2 μήνες στον κόσμο του iphone και είμαι ήδη με jailbreak(Iphone4) χωρίς κανένα πρόβλημα
Τώρα για τις απορίες σου
1)Δεν είναι απαραίτητο να κρατήσεις καθαρό απλά θα σε βολέψει σε επόμενο jailbreak(πχ 5.1)
2)Με το icloud κανένα πρόβλημα
3)Δεν έχω ακούσει να μπρικαρει τηλέφωνο από jailbreak αλλά άμα τύχει κάνεις ένα restore με το itunes και όλα καλά.

Η διαδικασία να ξέρεις είναι απλή εγώ φοβόμουνα να το κάνω αλλά κάτι με έτρωγε μέσα μου.Το jailbreak διαρκεί 5 λεπτά.Το θέμα για σπαζοκεφαλιές που λες είναι τι παραμετροποιήσεις θες να κάνεις μετά(Εμένα πχ με ένοιαζε στη notification bar να έχω συντομευσεις για wi-fi,3g,data) αμα ενδιαφερθείς ποτέ στείλε μου πμ, αν μπορώ να σε βοηθήσω

nickolas82
25-01-2012, 00:30
Συμφωνώ και εγώ για το ότι δεν υπάρχει κίνδυνος και φόβος με το jailbreak (αν προσεχεις και ξερεις τι κανεις) και εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά στην ταχύτητα και σε lag στο iPhone 4(ίσως γιατί δεν το παρακανα με τα προγράμματα και ίσως γιατί δεν ασχολήθηκα με τα themes που είναι το πιο βαρύ προγράμμα του cydia) και κανένα απολύτως πρόβλημα στο iPad 2 (μια φορά brikαρε αλλά με δικό μου λάθος αφού κατεβασα πρόγραμμα για iPhone και μπλόκαρε το σύστημα αλλά με ένα restore όλα ήταν καλά μετά)
Για το iCloud είναι όντως πολύ καλό και δουλεύει όπως έχει διαφημιστεί αν και εγώ δουλεύω και το exchange όπου συγχρονιζω επαφές ημερολόγια και σημειώσεις με το google για να τα βλέπω από οπουδήποτε
Επίσης απ

minaras_tio
25-01-2012, 13:59

Γιατι βαριεσαι οταν η διαδικασια ειναι πλεον 5 λεπτα πραγματικα. Να πω οτι ηταν με τον παλιο τροπο,με συνδυασμους κουμπιων και αλλα,να πω ναι,εχεις δικιο.
Αλλα τωρα ειναι το ιδιο απλη, οπως και με το jailbreakme.com, που εκανες jailbreak μεσα απο τον safari του iphone σου,κατευθειαν!
Αρα ασε τη βαρια,και πιασε την ελαφρια!!!

1) Backup κανονικο παρε,δε χρειαζεται τιποτα περισσοτερο.
Η apple ΔΕΝ μπορει να δει το τηλεφωνο σου οτι ειναι jailbroken.Εδω ξεγελας το itunes που καταφερνεις να συγχρονιζεις σπασμενες εφαρμογες με αυτο,αρα ΔΕΝ το βλεπει η apple. :whistle:

2) icloud δε μπορω να βοηθησω γιατι δεν εχω την 5 εκδοση,οτι σου ειπαν και τα παιδια.

3) 3 χρονια ασχολουμαι με τα iphone και το jailbreak, ΠΟΤΕ δεν εχω διαβασει-ακουσει, κατι για brick.
Το μονο που θα μπορουσε να γινει,ειναι απλα να σου κολλησει αλλα οκ,με ενα restore ειναι ετοιμο.

Μη το φοβασαι γενικα το jailbreak. Ειναι πολυ απλο πλεον και θα σε βολεψει.
Και ξαναλεω,ΔΕΝ το βλεπει η apple το jailbreak στο κινητο σου. αρα δεν μπορει να σου κανει κατι.

Valkyre
25-01-2012, 14:00
Eυχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες, αλλα επειδη κυριως για themes το ηθελα το JB και επειδη βλεπω οτι αυτα προκαλουν lag, συν οτι ακομα δεν ξερω αν εχω την ορεξη να κατσω να διαβασω και να ασχοληθω, μαλλον το αφηνω προς ωρας.

Μονο καποια διευκρινηση... πως μπορω να κρατησω αυθεντικο backup χωρις ιχνος JB μεσα και παραλληλα να εχω και backup με JB? Γιατι εγω βαζω πραγματα (τραγουδια ταινιες) στο κινητο μεσω Mac καθε τρεις και λιγο και θελω να ξερω και να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το κανω αυτο ενω ειμαι JB και παραλληλα να εχω ενα ασφαλες backup για περιπτωση που θελησω να γυρισω πισω.

minaras_tio
25-01-2012, 14:46
Eυχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες, αλλα επειδη κυριως για themes το ηθελα το JB και επειδη βλεπω οτι αυτα προκαλουν lag, συν οτι ακομα δεν ξερω αν εχω την ορεξη να κατσω να διαβασω και να ασχοληθω, μαλλον το αφηνω προς ωρας.

Μονο καποια διευκρινηση... πως μπορω να κρατησω αυθεντικο backup χωρις ιχνος JB μεσα και παραλληλα να εχω και backup με JB? Γιατι εγω βαζω πραγματα (τραγουδια ταινιες) στο κινητο μεσω Mac καθε τρεις και λιγο και θελω να ξερω και να ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το κανω αυτο ενω ειμαι JB και παραλληλα να εχω ενα ασφαλες backup για περιπτωση που θελησω να γυρισω πισω.

Οχι για themes μη το κανεις.Δεν αξιζει να φορτωσεις το κινητο σου τοσο.

Αυτο που ζητας δε νομιζω να γινεται.
Αλλα σκεψου κατι,γιατι να εχεις ενα backup χωρις jailbreak το οποιο θα ειναι παλιο? Εαν δηλαδη εσυ κανεις τωρα jailbreak το κινητο σου,το κρατησεις 2-3 μηνες η οσο καιρο θελησεις,σε αυτο το χρονικο διαστημα,θα εχεις περασει στο κινητο σου νεες επαφες,e-mails κ.α.,τα οποια ΔΕΝ θα ειναι συγχρονισμενα με το παλιο backup,αρα θα χασεις πραγματα μεσα απο το κινητο σου. Καταλαβες τι εννοω??
Αρα δε σε συμφερει να το κανεις αυτο,ακομα και αν γινεται.

Valkyre
25-01-2012, 15:50
^^ Kαι μετα πως θα γυρισω σε original firmware εαν συναντησω προβλημα, διατηρωντας τα αρχεια μου ανεπαφα? Ειναι δυνατον αυτο ή παλι θα πρεπει να σεταρω το τηλεφωνο μου απο την αρχη βαζοντας τα παντα απο το μηδεν?