PDA

View Full Version : Trophies League: Συζήτηση



marzel19
12-09-2008, 17:22
Εδώ μπορείτε να βάλετε οποιοδήποτε σχόλιο αφορά το κυρίως Thread! (Link: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=106134#post106134)

Μπορείτε να αναφέρετε επιμέρους λεπτομέρειες για το ποιά τρόπαια αφορούν ποιό παιχνίδι, να σχολιάσετε την θέση σας στην γενική κατάταξη καθώς και την αντίστοιχη των άλλων!

muku
12-09-2008, 17:23
Λοιπόν, μια πρόταση/ερώτηση έχω. Θα κάνεις update το πρώτο ποστ ανά τακτά χρονικά διαστήματα και θα ανανεώνεις την κατάταξη ή απλά θα έχουμε ο καθένας το ποστ του που από εκεί θα φαίνονται τα στοιχεία του?

marzel19
12-09-2008, 17:46
Λοιπόν, μια πρόταση/ερώτηση έχω. Θα κάνεις update το πρώτο ποστ ανά τακτά χρονικά διαστήματα και θα ανανεώνεις την κατάταξη ή απλά θα έχουμε ο καθένας το ποστ του που από εκεί θα φαίνονται τα στοιχεία του?

Θα κάνω εγώ update το πρώτο post (αλλιώς κατάταξη δεν βγαίνει) σύμφωνα με τα post σας τα οποία αναλαμβάνετε να ανανεώνετε κάθε τόσο. Ο καθένας θα έχει ένα post το οποίο θα ανανεώνει και εγώ βάσει αυτού κάθε τόσο θα ανανεώνω την κατάταξη. Νομίζω είναι ο πιο πρακτικός τρόπος.

vasses
12-09-2008, 17:47
Εδώ μπορείτε να βάλετε οποιοδήποτε σχόλιο αφορά το κυρίως Thread!

Μπορείτε να αναφέρετε επιμέρους λεπτομέρειες για το ποιά τρόπαια αφορούν ποιό παιχνίδι, να σχολιάσετε την θέση σας στην γενική κατάταξη καθώς και την αντίστοιχη των άλλων!

ti na sxoliasoume tin thesi mas stin geniki katataxi 15 ekatomurion users asta na pane :frog:

muku
12-09-2008, 17:47
Θα κάνω εγώ update το πρώτο post (αλλιώς κατάταξη δεν βγαίνει) σύμφωνα με τα post σας τα οποία αναλαμβάνετε να ανανεώνετε κάθε τόσο. Ο καθένας θα έχει ένα post το οποίο θα ανανεώνει και εγώ βάσει αυτού κάθε τόσο θα ανανεώνω την κατάταξη. Νομίζω είναι ο πιο πρακτικός τρόπος.

Ναι συμφωνώ κι εγώ. Απλά θα έχει πολλή δουλειά από τη μεριά σου! Καλή δύναμη.

mootsChios
12-09-2008, 17:52
Ουπς! ΠΟσταρα κατι στο κυριως θρεντ, που επρεπε να μπει εδω

marzel19
12-09-2008, 17:53
ti na sxoliasoume tin thesi mas stin geniki katataxi 15 ekatomurion users asta na pane :frog:

Εννοώ την γενική κατάταξη των χρηστών του forum! Δεν είμαι και server της Sony. Άλλωστε, δεν είμαστε και τόσοι πολλοί αυτοί που τακτικά βρισκόμαστε στο forum! Πιστεύω πως εάν κρατηθεί και μια συνέπεια από την μεριά σαν το κυρίως thread δεν θα γίνει μπάχαλο οπότε θα μου είναι εύκολο να αλλάζω μερικά νούμερα κάθε τόσο!

muku
12-09-2008, 17:55
Ουπς! ΠΟσταρα κατι στο κυριως θρεντ, που επρεπε να μπει εδω

Σβήστο μπορείς, είναι το τελευταίο ποστ στο θρεντ. Μετά κάνε το ποστ εδώ

Η βασικά μπορείς να το κάνεις edit με τα στοιχεία σου :p

Edit : Μια παράκληση για τα παιδιά έχουν κάνει άσχετα ποστ στο άλλο θρεντ, καλύτερα να μην κάνουν άλλο ποστ εκεί απλά να κάνουν edit τα posts τους με τα στοιχεία τους, trophies κλπ. Για να έχει μια τάξη το thread και να είναι εύκολη η δουλειά για τον Marzel. Μarzel δυστυχώς εσύ έκανες ένα άσχετο ποστ και δεν θα σβήνει :( Απλά ζήτα από κάποιον mod να στο σβήσει για να φαίνεται ωραίο το thread :)

marzel19
12-09-2008, 21:04
Παιδιά να σας πω όμως τώρα τι μου ήρθε? Αν δεν κάνετε νέα post αλλά απλώς ανανεώνετε τα παλιά το thread δεν θα εμφανίζεται στην κορυφή ανανεωμένο έτσι δεν είναι? Μήπως να σας αφήσω να κάνετε κάθε φορά νέα posts με τα τρόπαια σας για να φαίνεται ανανεωμένο?.

TopGunZ
12-09-2008, 21:07
Όχι μια χαρά το βάζει στο shoutbox...

marzel19
12-09-2008, 21:13
Εξήγησε τι είναι αυτό γιατί είμαι καινούργιος και δεν το ξέρω! Σκοπός είναι να φαίνεται πως είναι ενημερωμένο ακόμα και χωρίς post! Ποιος το βάζει στο shoutbox?

TopGunZ
13-09-2008, 01:11
Στην πρώτη σελίδα του φόρουμ είναι το shoutbox, εκεί ψηλά που γράφουμε σαν chat. Εκεί όταν γίνεται καινούριο ποστ φαίνεται, αυτό εννοούσα. Το ίδιο συμβαίνει για edit και φαίνεται και στο section του εν λόγω thread.

NonBorn
13-09-2008, 01:11
Άλλαξα τίτλο στο άλλο thread με τη λίστα, hope u like it...

Αν θέλετε και μαζευτεί κόσμος πείτε μου να το κάνω sticky... :)

marzel19
13-09-2008, 14:13
Λοιπόν επειδή είναι καινούργιο thread και προσπαθώ να το τελειοποιήσω έκανα μερικές αλλαγές.

Όπως θα διαβάσετε και στο κυρίως thread του Hall of Fame (έγινε edit του αρχικού post) σκέφτηκα πως είναι καλύτερο κάθε φορά που θέλετε να ανανεωθεί το σκορ σας να κάνετε νέο post (όχι edit προηγούμενο) με το νέο σκορ σας (δεν είναι ανάγκη βέβαια με κάθε νέο τρόπαιο να κάνετε νέο post -μαζέψτε πρώτα μερικά-).

Εξακολουθεί να ισχύει ότι το thread θα έχει μόνο posts με τα σκορ σας. Με αυτόν τον τρόπο βολεύει περισσότερο και εμένα και εσάς να αντιλαμβανόμαστε τις αλλαγές.

SQP_GR
13-09-2008, 14:16
prepi naxume ena katataxis genikis omos stin arxi

marzel19
13-09-2008, 15:18
prepi naxume ena katataxis genikis omos stin arxi

Ναι αυτό δεν αλλάζει! Θα υπάρχει!

marzel19
16-09-2008, 02:50
Για να απαντήσω στον vasses (μπορείτε να δείτε το post του στο κυρίως thread) έχω να πω πως στην περίπτωση των Ολυμπιακών και την περίπτωση των trophies υπάρχει μία πολύ σημαντική διαφορά. Στους Ολυμπιακούς η επιτροπή θεωρεί τα χρυσά μετάλλια μοναδικό παράγοντα κατάταξης (εκτός εάν δεν υπάρχει κανένα οπότε μετράνε τα ασημένια κοκ). Στην περίπτωση των trophies όμως η Sony έχει επιλέξει οποιοδήποτε τρόπαιο να έχει κάποια βαρύτητα, ακόμα και τα χάλκινα, ανεξάρτητα από τα ανώτερα τους. Με αυτόν τον τρόπο διαμορφώνεται το Level (από το σύνολο και όχι από το ανώτερο ιεραρχικά). Ουσιαστικά το σύστημα βασίζεται στις ίδιες αρχές με αυτό του 360 με τους πόντους. Τα τρόπαια ουσιαστικά είναι καμουφλαρισμένοι πόντοι που διαμορφώνουν ένα γενικό σύνολο (Level). Οπότε κάθε τρόπαιο μετράει ξεχωριστά. Παρ'όλ'αυτά, εφαρμόζω τον κανόνα που λες στο επίπεδο των επιμέρους τρόπαιων όταν έχουμε ισοψηφία level καθώς σε αυτήν τη περίπτωση δεν έχω οπτική εικόνα της progress bar του level του καθενός (οπότε αν θέλετε να παραθέτετε και φωτό έστω και από το playfire.com).

pvinis
16-09-2008, 03:37
βαλε link απο αυτο το thread στο αλλο, και αντιστροφα..

vasses
16-09-2008, 04:53
vasika thelo na do kapoion me 4 platinenia :frog:
autos tha einai sigoyra protathlitis

modecris
16-09-2008, 04:57
Το πλατινένιο τί είναι;Το 100% με όλα τα χρυσά/ασημένια/χάλκινα σε ένα game;

vasses
16-09-2008, 05:25
akrivos

gia poli liomenous eitixos pou to uncharted einai metrias diskolias kai eidame ena platinenio , apo edv kai pera xlomo na xanadoume toso eykola :angry:

Lefteris_X
16-09-2008, 12:20
είδατε platinum? Ε, ρε "κάψιμο"! Δε περίμενα να έχει πάρει κανείς πλάτινουμ τρόπαιο...προφανώς μιλάμε για πολύ λιώσιμο στο Uncharted. Τι να πω ρε παιδιά...παίζω πάνω απο 25 χρόνια, ε, να σας πω ότι ζήτημα να έχω παίξει ξανά απο την αρχή περίπου 4-5 τίτλους στην ζωή μου! Σκυλοβαριέμαι όσο δεν πάει να "ξαναζώ" τα ίδια και τα ίδια. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που δεν αντέχω να μαζέψω τρόπαια στο Uncharted. Το αγόρασα με το που βγήκε πέρυσι, το τελείωσα και απο τότε ούτε που το έχω bootάρει ξανά. Πήγα να το ξαναπαίξω με την έλευση των τρόπαιων...αλλά μάταια...βαρέθηκα πάνω στο μισάωρο, του κερατά όμως! Και το παράτησα...

Θαυμάζω το κουράγιο/υπομονή/έλλειψη βαρεμάρας σας που αντέχετε (απο ότι διαβάζω σε άλλα ποστ) να ξαναπαίζετε τίτλους. Επίσης, θαυμάζω και το ότι στο Warhawk, στήνετε ειδικά ματς με φίλους για να "πετύχετε" κάποια τρόπαια, χαρά στη διαθεσή σας! Προσωπικά στο Warhawk ότι έχω κερδίσει είναι με αίμα (για την Ελλάδα ρε γαμώτο) και πολύ βρισίδι (και στα ελληνικά παρακαλώ, έτσι!). Να το τονίσω ότι απο αεροπλάνα είμαι εντελώς στραβάδι, δεν τα παλεύω καθόλου, καθόλου λέμε. Ούτε τα πιλοτάρω, ούτε τα μανουβράρω και τα παίρνω στο κρανίο όταν είμαι πεζός και με...σκίζουν! Πολύ μπινελίκι μιλάμε...(πρέπει να παίξουμε καμμιά φορά μαζί, να με ακούσετε να χεστείτε στα γέλια).


Λευτέρης

desperate_gamer
16-09-2008, 13:16
Κι εγώ νομίζω ότι είναι άδικο να κρίνουμε από το πλατινένιο μόνο, καθώς τα παιχνίδια του PSN δεν έχουν πλατινένια, αλλά τα trophies τους είναι πολύ πιο δύσκολα κι από του BUZZ και του Uncharted μαζί (βλ. Pain, Eden κτλ)!!!

Lefteris_X
16-09-2008, 13:35
Κι εγώ νομίζω ότι είναι άδικο να κρίνουμε από το πλατινένιο μόνο, καθώς τα παιχνίδια του PSN δεν έχουν πλατινένια, αλλά τα trophies τους είναι πολύ πιο δύσκολα κι από του BUZZ και του Uncharted μαζί (βλ. Pain, Eden κτλ)!!!


Εμένα μου λες; Για να τελειώσω και τον 5ο (είμαι στον 6ο) κήπο, με όλα τα Spectra και όλα τα Seeds, μου βγήκε η Παναγία. Κανονικά όμως! Την είδα μπροστά μου, άρχισα να σταυροκοπιέμαι κι εκείνη μάλιστα μου είπε: τι λιώνεις παιδί μου, αφου δεν πρόκειται να βγάλεις όλους τους κήπους απο την μια και απο την άλλη Platinum δεν υπάρχει; Αν θες Eden θα τον "δεις" μια καλή όταν θα κάνεις "game over" ο ίδιος :) .


Εν ολίγοις, είναι λίγο περίεργη η φάση με τα τρόπαια...αλλού τα μαζεύεις αέρα, αλλού σου βγαίνει το λάδι.


Λευτέρης

SQP_GR
16-09-2008, 14:24
den exei di tipota o 7 kai o 10 den iparxun apla ,apogoiteyese kai to svinis

TopGunZ
16-09-2008, 16:16
Καλά όντως υπάρχουν τρόπαια που βγαίνουν τραλαρί τραλαρό στυλ Buzz και άλλα τα οποία είναι καραπαλούκι, στο έντεν μου μένει μόνο ο 10ος κήπος και φοβάμαι για την ψυχική μου υγεία ακόμα και να το σκεφτώ να το κάνω. Πάντως πιστεύω ότι είναι καλύτερο να έχουμε μετά το επίπεδο τα πλατινένια και μετά το συνολικό αριθμό και μετά τα χρυσά και τα αργυρά (ε τα χάλκινα είναι το τελευταίο δεν παίζει ρόλο, αν 2 είναι ίδιο επίπεδο, ίδια πλατίνα ίδια χρυσό ίδια αργυρό ε θα είναι και ίδια χάλκινο, μέχρι το αργυρό έχει νόημα η σύγκριση). Μπορεί να έχω πολλά τρόπαια, αλλά θεωρώ σημαντικότερο κάποιος να έχει τερματίσει ας πούμε το crushing από το να έχω πάρει σχεδόν όλες τις βλακείες του Buzz.

NitemareGR
27-09-2008, 14:56
είδατε platinum? Ε, ρε "κάψιμο"! Δε περίμενα να έχει πάρει κανείς πλάτινουμ τρόπαιο...προφανώς μιλάμε για πολύ λιώσιμο στο Uncharted. Τι να πω ρε παιδιά...παίζω πάνω απο 25 χρόνια, ε, να σας πω ότι ζήτημα να έχω παίξει ξανά απο την αρχή περίπου 4-5 τίτλους στην ζωή μου! Σκυλοβαριέμαι όσο δεν πάει να "ξαναζώ" τα ίδια και τα ίδια. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που δεν αντέχω να μαζέψω τρόπαια στο Uncharted. Το αγόρασα με το που βγήκε πέρυσι, το τελείωσα και απο τότε ούτε που το έχω bootάρει ξανά. Πήγα να το ξαναπαίξω με την έλευση των τρόπαιων...αλλά μάταια...βαρέθηκα πάνω στο μισάωρο, του κερατά όμως! Και το παράτησα...



Λευτέρης
ama exeis liwsei se lineage (3 xronia),wow k age of conan,ola ta single player sou fainontai paixnidaki...egw exw 2 platinum as poume..uncharted k ferrari challenge

:D :D :D :D :D


Καλά όντως υπάρχουν τρόπαια που βγαίνουν τραλαρί τραλαρό στυλ Buzz και άλλα τα οποία είναι καραπαλούκι, στο έντεν μου μένει μόνο ο 10ος κήπος και φοβάμαι για την ψυχική μου υγεία ακόμα και να το σκεφτώ να το κάνω. Πάντως πιστεύω ότι είναι καλύτερο να έχουμε μετά το επίπεδο τα πλατινένια και μετά το συνολικό αριθμό και μετά τα χρυσά και τα αργυρά (ε τα χάλκινα είναι το τελευταίο δεν παίζει ρόλο, αν 2 είναι ίδιο επίπεδο, ίδια πλατίνα ίδια χρυσό ίδια αργυρό ε θα είναι και ίδια χάλκινο, μέχρι το αργυρό έχει νόημα η σύγκριση). Μπορεί να έχω πολλά τρόπαια, αλλά θεωρώ σημαντικότερο κάποιος να έχει τερματίσει ας πούμε το crushing από το να έχω πάρει σχεδόν όλες τις βλακείες του Buzz.

+1 apo mena :)
Alla mhn ksexnas oti KAI to platinum tou Buzz metraei...giati ante kane as poume twra tis 40-50 nikes sta sofa v sofa h tis 3 swstes apanthseis in a row se 0.5 sec ;)

TopGunZ
28-09-2008, 17:15
To δεύτερο ήταν εύκολο, είμαι γλιήγορος εγώ :P

Το πρώτο άσε...είμαι ακόμα στις 25 περίπου....

Πλατίνα στο Φεραρικό ρε τσακάλι? Μπράβο!?!? Θέλει πολύ λιώσιμο, όχι σαν το πλατινάκι του Βουρνάουτ που μόλις πήρα (περίπατος τελικά).

WolfRathmA
28-09-2008, 19:56
Νομιζα οτι το Last guy εχει trophies.. τελικα δεν εχει ε; :p

NonBorn
28-09-2008, 21:58
Πάντως αυτό που συζητήθηκε πιο πάνω για τα πλατινένια ή τον γενικό αριθμό, η λύση νομίζω υπάρχει ήδη από την Sony με την μπάρα κάτω από τα lvls. Ας κάνει ο καθένας ένα post με μία photo από το κινητό του. Νομίζω είναι η καλύτερη και δικαιότερη λύση.

marzel19
29-09-2008, 01:04
Πάντως αυτό που συζητήθηκε πιο πάνω για τα πλατινένια ή τον γενικό αριθμό, η λύση νομίζω υπάρχει ήδη από την Sony με την μπάρα κάτω από τα lvls. Ας κάνει ο καθένας ένα post με μία photo από το κινητό του. Νομίζω είναι η καλύτερη και δικαιότερη λύση.

Και εγώ νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Είτε με φωτογραφία είτε μέσω του playfire. Ότι βολεύει!