PDA

View Full Version : Βοήθεια στο χτίσιμο pc :)



muku
09-09-2008, 12:24
Λοιπόν θα φτιάξω ένα καινούριο pc. Όχι τίποτα τρελό, απλά για να μου καλύψει τις ανάγκες για τα επόμενα χρόνια. Το gaming δεν με ενδιαφέρει και πολύ αν και θα παίξω παιχνίδια μόλις το φτιάξω. Αυτό που χρειάζομαι βοήθεια είναι στην επιλογή του τροφοδοτικού κυρίως αλλά έχω και κάποιες άλλες απορίες. Το pc θα αποτελείται από :

Amd Phenom 9950
4gb ddr2 1066mhz
Ati 4850 ή Nvidia 9800gt
1 sata 320gb και λογικά 2 ata 200gb + 160gb αντίστοιχα
1 dvd-r
1 dvd-rw

1) Πόσα watt τροφοδοτικό χρειάζομαι? Εγώ έλεγα για 550W.
2) Ποιά κάρτα από τις 2 να επιλέξω. Στο net που έψαξα όλοι λένε την ati αν και η 9800 υποτίθεται ότι είναι από την καλή σειρά της nvidia σε αντίθεση με την 4850.
3)Σε περίπτωση που θέλω να βάλω και 2η κάρτα, πόσα παραπάνω watt τροφοδοτικό θα πρέπει να επιλέξω?
4)Για να έχω σωστή ψύξη στο tower πόσα fans πρέπει να βάλω και που?

Αυτά, όποιος έχει όρεξη ας βοηθήσει :) :)

ps4
09-09-2008, 12:32
http://educations.newegg.com/tool/psucalc/index.html
για δες εδω.

Για ανεμιστηρες ενας μεγαλος μπροστα και ενας πισω ενας να σπρωχνει και ο πισω να τραβαει εξω. Οσο πιο αθορυβο γινεται.

Για τα αλλα δεν ξερω.

muku
09-09-2008, 12:39
Ενδιαφέρον το link. Αλλά δεν παίζει να είναι σωστό... Πρώτα απ' όλα έχει καιρό να γίνει update με νέους επεξεργαστές και κάρτες. Και επίσης του έβαλα ένα σύνολο όσο πιο κοντά στο δικό μου γίνεται και μου έβγαλε 669W. Νομίζω είναι υπερβολή. Ευχαριστώ πάντως. Αν βάλω και έναν ανεμιστήρα στο πλάι δεν θα βοηθήσει λες?

georgios
09-09-2008, 12:41
afu ine ena amd ke ati tha pigena se ati. ala giati pas se amd?

protino pantos na paris idia marka motherboard ke karta grafikon

episis protino na paris tis pio kales mnimes stin taxitita pu les(apla bes sta site tus ke prosekse na min ine gia overclocking an den to xriazese). to idaniko tha itan na ine ke autes idia marka me to motherboard. ala theli poli psaksimo kati tetio. mono isos enas sindiasmos apo asus tha su dine kati tetio

ps4
09-09-2008, 12:48
Το site το εχω για καλο. Απλα δεν ασχολουμαι πλεον και δεν ξερω. Και εναν φιλο τεχνικο που ρωτησα αυτο μου ειπε.

Για τον ανεμιστηρα στο πλαι θα βοηθησει αν τραβαει αερα οχι να σπρωχνει αλλα θα κανει επιπλεον θορυβο. Δεν ξερω. Ολα ειναι σχετικα.

off''Στην περιπτωση παντως που δεν θα παιξεις παιχνιδια σκεψου και την επιλογη mac.off''

muku
09-09-2008, 12:49
afu ine ena amd ke ati tha pigena se ati. ala giati pas se amd?

protino pantos na paris idia marka motherboard ke karta grafikon

Intel θα έπαιρνα core duo. Είδα έναν στα 3ghz με 6mb cache και 1333mhz fsb στα 140Ε. Ο συγκεκριμένος amd, τετραπύρηνος btw, έχει καλύτερη απόδοση από τον παραπάνω intel και 10Ε πιο ακριβός. Οπότε με συμφέρει καλύτερα αυτός. Εντάξει δεν το συζητάω πιο αποδοτικοί οι intel αλλά δεν θέλω να ξεφύγω σε λεφτά και με επεξεργαστή της τάξεως των 150Ε ο phenom είναι ο πιο συμφέρων. Κι εγώ μάλλον για ati το πηγαίνω.

btw βρήκα ένα θεικό psu calculator που έχει ακριβώς τα πράγματα μου και μου έβγαλε 374W. Βέβαια δεν πρόκειται να βάλω κάτω από 500W για κανένα λόγο. Το link για τον calculator για όποιον τον ενδιαφέρει :

http://extreme.outervision.com/PSUEngine

muku
09-09-2008, 12:53
Το site το εχω για καλο. Απλα δεν ασχολουμαι πλεον και δεν ξερω. Και εναν φιλο τεχνικο που ρωτησα αυτο μου ειπε.

Για τον ανεμιστηρα στο πλαι θα βοηθησει αν τραβαει αερα οχι να σπρωχνει αλλα θα κανει επιπλεον θορυβο. Δεν ξερω. Ολα ειναι σχετικα.

off''Στην περιπτωση παντως που δεν θα παιξεις παιχνιδια σκεψου και την επιλογη mac.off''

Με νοιάζει πολύ το θέμα ψύξης γιατί το pc που έχω τώρα εδώ και 5 χρόνια το έχω ανοιχτό στο πλάι γιατί αν το κλείνω ανεβάζει 7-8 βαθμούς πάνω... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Mac δεν παίρνω γιατί από την μια θέλω να κρατήσω το κόστος χαμηλά και από την άλλη πέρα από την εμφάνιση το λειτουργικό δεν με ενδιαφέρει. Θέλω windows και linux. Να πάρω έναν mac και να μην χρησιμοποιώ mac os είναι υπερβολή...

Edit : Σατανικό ποστ, αυτό. Αν δείτε το post count :p :p

georgios
09-09-2008, 12:57
gia auto exis tosa liga post?! fovosun na ftasis auto to numero?

muku
09-09-2008, 12:59
Άντε το ξεπέρασα το σατανικό νούμερο... Νομίζω οι απορίες λύθηκαν! Άντε μια τελευταία ερώτηση. Ένα full tower αντί για midi θα με βοηθήσει για καλύτερη ψύξη ή δεν παίζει ρόλο?

ps4
09-09-2008, 13:02
παιζει ρολο φυσικα. Παρε μεγαλο tower. Γνωμη μου.

Chill
09-09-2008, 15:03
Από amd οι εμπειρίες μου δεν είναι οι καλύτερες δυνατές και τους αποφεύγω. Εξάλλου κακά τα ψέμματα στον τομέα των cpu η intel αυτή τη στιγμή είναι καλύτερη.

Για gpu απλά δεν κοιτάς nvidia αυτή τη στιγμή.

Mακριά από nvidia chipset στην mobo επίσης.

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι για να δει το μηχάνημα τα 4gb μνήμης πρέπει να έχεις 64μπιτο λειτουργικό. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις κάτι τέτοιο?

Τροφοδοτικό, μην κοιτάς αποκλειστικά την ονομαστική τιμή του. Κοίτα ποιότητα και μάρκα οπωσδήποτε και μην λυπηθείς ούτε ευρώ για αυτό το part.

Μακριά από vista αν θες να ασχοληθείς με gaming και αν τα θες λόγω εμφάνισης κλπ, dual b00t ασυζητητί.

georgios
09-09-2008, 15:16
poso vlepun? 2.5 i 3GB?

muku
09-09-2008, 15:31
Από amd οι εμπειρίες μου δεν είναι οι καλύτερες δυνατές και τους αποφεύγω. Εξάλλου κακά τα ψέμματα στον τομέα των cpu η intel αυτή τη στιγμή είναι καλύτερη.

Για gpu απλά δεν κοιτάς nvidia αυτή τη στιγμή.

Mακριά από nvidia chipset στην mobo επίσης.

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι για να δει το μηχάνημα τα 4gb μνήμης πρέπει να έχεις 64μπιτο λειτουργικό. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις κάτι τέτοιο?

Τροφοδοτικό, μην κοιτάς αποκλειστικά την ονομαστική τιμή του. Κοίτα ποιότητα και μάρκα οπωσδήποτε και μην λυπηθείς ούτε ευρώ για αυτό το part.

Μακριά από vista αν θες να ασχοληθείς με gaming και αν τα θες λόγω εμφάνισης κλπ, dual b00t ασυζητητί.

Ευχαριστώ για το helpful post! Amd έχω τα τελευταία 5 χρόνια, overclocked κιόλας από την πρώτη μέρα. Δεν μου έχει προξενήσει κάποιο πρόβλημα. Βέβαια όταν έπαιζα pc games είχα κάποια errors σε ορισμένα, ποτέ δεν βρήκα τι έφταιγε. Γνωρίζω ότι η intel είναι μπροστά αυτή τη στιγμή. Για core duo πήγαινα σε επίπεδα 150Ε αλλά έπεσε το μάτι μου σε benchmarks με τον συγκεκριμένο amd να είναι οριακά μπροστά. Επίσης είναι και τετραπύρηνος, οπότε μπορεί κάποτε, να επωφεληθώ παραπάνω... Ξανακοίταξα όμως πάλι benchmarks και είδα τον προηγούμενης σειράς τετραπύρηνο intel, Q6600 νομίζω, να είναι κι αυτός οριακά μπροστά από τον phenom. Οπότε είμαι σε δίλημμα τώρα αφού έχουν 5Ε διαφορά δηλαδή τίποτα απλά ξενερώνω που ο intel είναι μια σειρά πίσω...

Αν βάλω ati και amd θα πήγαινα στο F90FX της amd. Βασικά ati θα βάλω σίγουρα, απλά τώρα είμαι σε δίλημμα για τον cpu.

Για τα 4gb είναι σίγουρο? Γιατί για 8 νόμιζα ότι παίζει πρόβλημα. Το μηχάνημα σίγουρα θα έχει linux που εκεί δεν παίζει πρόβλημα με τους 64bit πυρήνες. Αλλά σίγουρα θα έχει και windows που εκεί παίζει πρόβλημα με τα 64bit νομίζω... Έλεγα για vista, επειδή έχω βαρεθεί τα xp τόσα χρόνια, και εκεί δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα με drivers για 64bit κτλπ. Αλλά στα xp 64bit, τουλάχιστον πριν 3 χρόνια που ασχολήθηκα τελευταία φορά, έπαιζε πρόβλημα με τους drivers και τις συμβατότητες κλπ κλπ. Έχει αλλάξει η κατάσταση τώρα καθόλου?

Thanks για το τροφοδοτικό, σε ένα coolermaster 620W κατέληξα με αποσπώμενα καλώδια, πολύ θετικό το τελευταίο κατά τη γνώμη μου. Γενικά τι απαιτήσεις θα έχει ένα τέτοιο μηχάνημα από τροφοδοσία αν γνωρίζεις?

georgios
09-09-2008, 17:08
auto me ta 4GB ine siguro. mono me 64bit liturgiko ta vlepis

ta berdeuis ligo meta. me tus 64bit cpus den exis provlima. me ta 64bit liturgika exis. vasika, me ta extra programata pu den exun ftiaxti gia auta

sto linux tha exis poli ligotera provlimata logika. ola ta linux iparxun ke 64bita

oson afora ta vista, oi boris na treksis tin 32-bit ekdosi tus pu trexi oti ke ta xp. vevea den exo dokimasi pola games

ta vista exun mia megali diafora apo ta palia windows. desmeuoun oli tin mnimi apo tin arxi. kati pu to linux ekane xronia. etsi duleoun ola pio grigora an exis kalo mixanima. an vgalis grafika system restore ixus efe ke exis boliki ram ke virtual memory ta vista duleuoun se statheri taxitita. se antithesi me ta paliotera liturgika tis microsoft pu kapies efarmoges argusan adikiologita na ksekinisoun

pvinis
09-09-2008, 17:17
τα vista ειναι ηλιθια... μεινε στα xp. και καλυτερα 32 γιατι με 64 θα εχεις προβλημα με drivers κλπ.

btw muku... το παιχνιδακι πως παει??

muku
09-09-2008, 17:21
auto me ta 4GB ine siguro. mono me 64bit liturgiko ta vlepis

ta berdeuis ligo meta. me tus 64bit cpus den exis provlima. me ta 64bit liturgika exis. vasika, me ta extra programata pu den exun ftiaxti gia auta

sto linux tha exis poli ligotera provlimata logika. ola ta linux iparxun ke 64bita

oson afora ta vista, oi boris na treksis tin 32-bit ekdosi tus pu trexi oti ke ta xp. vevea den exo dokimasi pola games

ta vista exun mia megali diafora apo ta palia windows. desmeuoun oli tin mnimi apo tin arxi. kati pu to linux ekane xronia. etsi duleoun ola pio grigora an exis kalo mixanima. an vgalis grafika system restore ixus efe ke exis boliki ram ke virtual memory ta vista duleuoun se statheri taxitita. se antithesi me ta paliotera liturgika tis microsoft pu kapies efarmoges argusan adikiologita na ksekinisoun

Δεν μπέρδεψα τίποτα για τους cpu. Με τα λειτουργικά λέω μήπως έχω πρόβλημα. Linux θα έχει σίγουρα, εκεί δεν θα έχω πρόβλημα. Αλλά αυτό που ρωτάω είναι αν θα έχω στα windows. Αφού θα πάρω καινούριο pc θα παίξω πολλά games που δεν έχω παίξει μέχρι στιγμής. Οπότε δεν θέλω να έχω πρόβλημα με τα games αν βάλω πχ xp 64bit. Βασικά τι να προτιμήσω xp 64bit ή vista 64bit?

pvinis
09-09-2008, 17:27
εγω εχω δοκιμασει xp 32 και vista 32 και 64, και προτιμω xp32. τωρα απο τα αλλα δυο, υπαρχουν drivers αλλα ειναι vista οπως και να το κανουμε... τα xp64 δεν εχω δει γενικα να χρησιμοποιουνται πολυ, οποτε, αν θες 64 βαλε vista, και αν θες 32 βαλε xp.
(αναμεσα στα δυο και παλι προτιμω xp32). διαφορα παιχνιδια που ειχα δοκιμασει σε xp32 και vista64, στα πρωτα ηταν μια χαρα, στα δευτερα μου εκαναν κατι μικροκολληματα που και που, και σε καποια εχανε 3-4 frames σταθερα καθε 2-3 λεπτα. μικρο το κακο, αλλα υπαρχει.

muku
09-09-2008, 17:35
Ναι αλλά θα αναγκαστώ να έχω 64bit λειτουργικό επειδή θα έχω 4gb ram. Τέλος πάντων μην ξεφύγει η συζήτηση πολύ γιατί περιμένω και απάντηση του chill στο quote που έκανα στο ποστ του :p

georgios
09-09-2008, 19:23
den vazis 3GB na telionis?

opiodipote 64abito ke na valis tha xis provlimata me pexnidia ke programata. den ine akoma i ora tus an thes pexnidia

logika ta xp64 tha pezun ligo kalitera tora. omos, pote den epiase poli auto to liturgiko opote den tha exis poli ipostiriksi. ta vista exun kaliteres prooptikes

episis ine ke to kenurgio directx sta vista, sosta? ta nea games tha to xriazonte

i alithia ine oti exun kaliteri arxitektoniki ta vista. apla prepi na asxolithis me freska programata ke pexnidia. opote tha thes ke dinami sta grafika

Katana
09-09-2008, 19:32
Μιας και δεν πρόλαβα να βοηθήσω σε κάτι ουσιαστικό, Βλαδίμηρε πρόσεξε το πόσο φασαριόζικο θα είναι.

Πχ το βράδι που θα βλέπεις ταινία, δε θες να βουίζει το δωμάτιο με άπειρους ανεμιστήρες.

Βάλε 3 12άρηδες που είναι αθόρυβοι και θα είσαι σούπερ.

Εγώ είχα ένα κουτί με 3 8άρηδες με led, και έκανε πολύ φασαρία.Πήγα στους 12άρηδες και ησύχασε.

pvinis
09-09-2008, 19:42
offtopic on


i alithia ine oti exun kaliteri arxitektoniki ta vista.

LOL
offtopic off

X-NEC
09-09-2008, 20:00
Ήθελα και εγώ η ανοίξω ένα τέτοιο thread αλλα με πρόλαβε ο Μuku! Aντε να παίρνουμε και εμείς σειρά! :D Εγώ ένα απλό PC θέλω με καλο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών μπορεί και να μην βάλω μου είναι αχρείαστη. Το κυριότερο όμως που θέλω είναι να είναι αθόρυβο γιατί αυτό που έχω τώρα κάνει σαν XBO... εχμ... σαν τρακτέρ... :p Και μακάρι να βρω ΧΡ να του βάλω. Δεν μου λέτε ρε παιδιά τα Vista ούτε με 4GB μνήμη δεν μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά;

georgios
09-09-2008, 20:49
offtopic on
LOL
offtopic off
o muku rotise ti liturgiko na vali

pvinis
09-09-2008, 21:19
καλυερα vista64 απο xp64, αλλα οχι και καλυτερη αρχιτεκτονικη...

NonBorn
09-09-2008, 21:57
καλυερα vista64 απο xp64, αλλα οχι και καλυτερη αρχιτεκτονικη...

Έχουν καλύτερη κατεύθυνση σαν αρχιτεκτονική... Αλλά πολύ κακή υλοποίηση... Δηλαδή όχι πολύ κακή απλά θέλεις πολύ RAM χωρίς page file και γρήγορο σκληρό δίσκο... Κατά τ' άλλα βγάζοντας τα περιττά service που πάντα τα windows είχανε είναι αρκετά σταθερά.

Εγώ δε θα πήγαινα σε AMD cpu πάντως κυρίως για τον q6600 ή κάποιον από τους καινούργιους αλλά βέβαια πιο ακριβούς. Επίσης για το τροφοδοτικό πάρε όσο πιο ακριβό με πιο "λίγα" watt (αναλογικά) μπορείς :p Σχεδόν δουλεύει αυτό... Ποιοτικό τροφοδοτικό = καλό pc.

muku
09-09-2008, 23:55
Μιας και δεν πρόλαβα να βοηθήσω σε κάτι ουσιαστικό, Βλαδίμηρε πρόσεξε το πόσο φασαριόζικο θα είναι.

Πχ το βράδι που θα βλέπεις ταινία, δε θες να βουίζει το δωμάτιο με άπειρους ανεμιστήρες.

Βάλε 3 12άρηδες που είναι αθόρυβοι και θα είσαι σούπερ.

Εγώ είχα ένα κουτί με 3 8άρηδες με led, και έκανε πολύ φασαρία.Πήγα στους 12άρηδες και ησύχασε.

Αν και δεν βλέπω στο pc ταινίες αλλά στο ps3, το κουτί που έχω δει νομίζω έχει θέσεις για 2 8αρηδες και 1 12άρη... Οπότε λες να αποφύγω τους 8"... Θα το έχω κατά νου γιατί αυτό το pc που έχω τώρα κάνει σαν αεροπλάνο και δεν είναι και τίποτα της προκοπής...


Ήθελα και εγώ η ανοίξω ένα τέτοιο thread αλλα με πρόλαβε ο Μuku! Aντε να παίρνουμε και εμείς σειρά! :D Εγώ ένα απλό PC θέλω με καλο επεξεργαστή, κάρτα γραφικών μπορεί και να μην βάλω μου είναι αχρείαστη. Το κυριότερο όμως που θέλω είναι να είναι αθόρυβο γιατί αυτό που έχω τώρα κάνει σαν XBO... εχμ... σαν τρακτέρ... :p Και μακάρι να βρω ΧΡ να του βάλω. Δεν μου λέτε ρε παιδιά τα Vista ούτε με 4GB μνήμη δεν μπορούν να δουλέψουν ικανοποιητικά;

Ενδεικτικά αυτά τα parts που μάζεψα παραπάνω κοστίζουν από το e-shop 720Ε. Κουτί, τροφοδοτικό, mobo, cpu, gpu, ram, 1 hdd και 1 dvd-rw. Δεν νομίζω ότι είναι πολλά λεφτά για pc, το οποίο θα παίζει και παιχνίδια. Αν θες να ρίξεις κι άλλο το κόστος πάντως γλιτώνεις λεφτά από την ram και την gpu.


Εγώ δε θα πήγαινα σε AMD cpu πάντως κυρίως για τον q6600 ή κάποιον από τους καινούργιους αλλά βέβαια πιο ακριβούς. Επίσης για το τροφοδοτικό πάρε όσο πιο ακριβό με πιο "λίγα" watt (αναλογικά) μπορείς :p Σχεδόν δουλεύει αυτό... Ποιοτικό τροφοδοτικό = καλό pc.

Δεν θέλω να πάω σε κάποιον από τους καινούριους intel τετραπύρηνους καθαρά λόγω κόστους. Και ο παλιός με ξενερώνει που είναι προηγούμενη σειρά. Ενώ ο phenom είναι τελευταία σειρά amd και οι διαφορές είναι απειροελάχιστες με τον 6600. Δεν ξέρω από άποψη θερμοκρασίας και κατανάλωσης τι παίζει όμως... Βέβαια πάντα έλεγα ότι το καινούριο μου pc θα έχει intel και να που θα καταλήξω σε amd... Μάλλον το laptop θα έχει intel, όταν τελικά πάρω laptop! Και όσο για τη ram θα πάρω 4gb και αν έχουν πρόβλημα τα games στα vista θα βάλω xp 32bit και ας βλέπει όση θέλει. 3-3.5, δεν με χαλάει :p

X-NEC
10-09-2008, 02:32
Ενδεικτικά αυτά τα parts που μάζεψα παραπάνω κοστίζουν από το e-shop 720Ε. Κουτί, τροφοδοτικό, mobo, cpu, gpu, ram, 1 hdd και 1 dvd-rw. Δεν νομίζω ότι είναι πολλά λεφτά για pc, το οποίο θα παίζει και παιχνίδια. Αν θες να ρίξεις κι άλλο το κόστος πάντως γλιτώνεις λεφτά από την ram και την gpu.

Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω κάνει δυο συνθέσεις με παρόμοια υλικά μονο που στην δεύτερη δεν έβαλα GPU και TV tuner. Η πρώτη βγήκε στα 690 € και η δεύτερη στα 610 €. Το θέμα είναι ότι δεν το κατέχω και πολύ το άθλημα... Εγώ το θέλω κυρίως για internet, Οffice και Photoshop. Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξω οποτε και να μην βάλω GPU δεν με πειράζει. Για επεξεργαστή τι να διαλέξω ας πούμε ανάμεσα σε έναν Core 2 Duo 3GHz (111 €) και έναν Core 2 Quad 2,4 GHz (125 €); Για την χρήση που τον θέλω τι ποσα πρέπει να ξοδέψω σε θήκη, τροφοδοτικό (και ποσα Watt) και ψήκτρα επεξεργαστή; Για μνήμη αν βάλω ΧΡ πιστεύω 2GB θα φτάνουν η να βάλω 4; Σε ένα τέτοιο σύστημα θα μπορέσουν να δουλέψουν ικανοποιητικά τα Vista η θα μου προκαλούν προβλήματα στην απόδοση του PC όπως και να έχει; Επιπλέον ανεμιστήρες στην θήκη δε νομίζω να χρειάζονται ε;

Katana
10-09-2008, 07:41
Αν και δεν βλέπω στο pc ταινίες αλλά στο ps3, το κουτί που έχω δει νομίζω έχει θέσεις για 2 8αρηδες και 1 12άρη... Οπότε λες να αποφύγω τους 8"... Θα το έχω κατά νου γιατί αυτό το pc που έχω τώρα κάνει σαν αεροπλάνο και δεν είναι και τίποτα της προκοπής...

Nαι.

Δε θέλω να κάνω διαφήμιση, αλλά προχθές πήρα ένα Coolemaster από το Πλαίσιο, με μόλις 60 ευρώ.Εχει μέσα 1 12άρη και 1 14άρη και υποδοχές για άλλους 2 12άρηδες.:)

Chill
10-09-2008, 08:27
Coolermaster wins στα κουτιά. Για τροφοδοτικά δεν ξέρω. Μόνο enermax χρησιμοποιώ τα οποία είναι σκυλιά γι'αυτό και δεν προτείνω καμία άλλη μάρκα. Μην πάρεις οριακά watt σε σχέση με το σύστημα σου. Άσε του χώρο για τυχόν αναβαθμίσεις στο μέλλον (άλλους σκληρούς, κανένα blu ray writer - αμην και πότε :P -, 2η gpu κλπ). Και μην σε τρομάζουν οι υψηλές τιμές του psu από πλευράς κατανάλωσης. Το psu τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται το σύστημα. Και χιλιάρι psu να έχεις αν το μηχάνημα ζητάει 400watt π.χ. για να λειτουργήσει, 400 watt θα είναι η κατανάλωση.

Για παιχνίδια αυτή τη στιγμή οι διπύρηνοι, θεωρούνται καλύτεροι. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα games τότε πας για τετραπύρηνο. Πιστεύω ότι ο 8400 είναι ότι πρέπει. Με μια καλή ψύχτρα, καλή mobo και λίγο πείραγμα τον φτάνεις στα ύψη.

4gb δεν είναι δυνατόν να δει 32bit λειτουργικό. Είναι δεδομένο. Τα 64άρια δεν έχουν τα προβλήματα του παρελθόντος όμως δεν βλέπω κανέναν λόγο να τα προτιμήσεις.

Για ποιοτική ψύξη θες......πολλούς ανεμιστήρες αν μείνεις στον αέρα. Αν σε προβληματίζει ο θόρυβος πας σε νερό. Εγώ έχω 4 πλάι, 1 πάνω, 1 μπροστά, 1 πίσω. Αλλά παρόλα αυτά το καλοκαίρι τον ανοίγω :D. Είμαι άρρωστος με την θερμοκρασία, δεν μπορώ να βλέπω το μωρό να καίγεται :P. Ευρύχωρο κουτί + πολλοί silent ανεμιστήρες = w1n!!!

Για σκληρό κοίταξε τους barracuda 7200.11, φτηνοί ενώ πολλά συγκριτικά αναφέρουν ότι σε ταχύτητα ξεπερνούν ακόμα και τους v-raptor.

Πόσα φράγκα σκοπέυεις να σκάσεις? Με 1 χιλιάρικο φτιάχνεις απίστευτο κουτί αυτή τη στιγμή με καλά parts και τεράστιο χώρο για πείραγμα και απίστευτες επιδόσεις στα games.

P.s. Ελπίζω σύντομα να πάρω αυτό το μωρό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20). (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20)Περιμένω υλοποίηση της EVGA ή της Asus αλλά και να μαζέψω τα φράγκα που μου λείπουν :P. Εξωπραγματικές επιδόσεις. Μετά από 8 χρόνια έρχεται η ώρα που θα "απατήσω" την nvidia. Kai όχι τίποτε άλλο αλλά η κάρτα θα μπει σε κουτί με το label της nvidia παντού xoxoxox :D.
(http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20)

muku
10-09-2008, 12:17
Coolermaster wins στα κουτιά. Για τροφοδοτικά δεν ξέρω. Μόνο enermax χρησιμοποιώ τα οποία είναι σκυλιά γι'αυτό και δεν προτείνω καμία άλλη μάρκα. Μην πάρεις οριακά watt σε σχέση με το σύστημα σου. Άσε του χώρο για τυχόν αναβαθμίσεις στο μέλλον (άλλους σκληρούς, κανένα blu ray writer - αμην και πότε :P -, 2η gpu κλπ). Και μην σε τρομάζουν οι υψηλές τιμές του psu από πλευράς κατανάλωσης. Το psu τραβάει όσο ρεύμα χρειάζεται το σύστημα. Και χιλιάρι psu να έχεις αν το μηχάνημα ζητάει 400watt π.χ. για να λειτουργήσει, 400 watt θα είναι η κατανάλωση.

Για παιχνίδια αυτή τη στιγμή οι διπύρηνοι, θεωρούνται καλύτεροι. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα games τότε πας για τετραπύρηνο. Πιστεύω ότι ο 8400 είναι ότι πρέπει. Με μια καλή ψύχτρα, καλή mobo και λίγο πείραγμα τον φτάνεις στα ύψη.

4gb δεν είναι δυνατόν να δει 32bit λειτουργικό. Είναι δεδομένο. Τα 64άρια δεν έχουν τα προβλήματα του παρελθόντος όμως δεν βλέπω κανέναν λόγο να τα προτιμήσεις.

Για ποιοτική ψύξη θες......πολλούς ανεμιστήρες αν μείνεις στον αέρα. Αν σε προβληματίζει ο θόρυβος πας σε νερό. Εγώ έχω 4 πλάι, 1 πάνω, 1 μπροστά, 1 πίσω. Αλλά παρόλα αυτά το καλοκαίρι τον ανοίγω :D. Είμαι άρρωστος με την θερμοκρασία, δεν μπορώ να βλέπω το μωρό να καίγεται :P. Ευρύχωρο κουτί + πολλοί silent ανεμιστήρες = w1n!!!

Για σκληρό κοίταξε τους barracuda 7200.11, φτηνοί ενώ πολλά συγκριτικά αναφέρουν ότι σε ταχύτητα ξεπερνούν ακόμα και τους v-raptor.

Πόσα φράγκα σκοπέυεις να σκάσεις? Με 1 χιλιάρικο φτιάχνεις απίστευτο κουτί αυτή τη στιγμή με καλά parts και τεράστιο χώρο για πείραγμα και απίστευτες επιδόσεις στα games.

P.s. Ελπίζω σύντομα να πάρω αυτό το μωρό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20). (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20)Περιμένω υλοποίηση της EVGA ή της Asus αλλά και να μαζέψω τα φράγκα που μου λείπουν :P. Εξωπραγματικές επιδόσεις. Μετά από 8 χρόνια έρχεται η ώρα που θα "απατήσω" την nvidia. Kai όχι τίποτε άλλο αλλά η κάρτα θα μπει σε κουτί με το label της nvidia παντού xoxoxox :D.


Μάλλον έχω καταλήξει μέσα μου σε amd... Είναι πλέον συναισθηματικοί οι λόγοι, ύστερα από 5 χρόνια παρέα με amd δύσκολα τους αποχωρίζεσαι. Όταν είδα ότι στο επίπεδο μέχρι 150Ε είναι ο πιο γρήγορος αποφάσισα ότι θα πάω εκεί. (Ο 6600 δεν μετράει, κάνει 153Ε :D :D :D) Άλλωστε τώρα πια εκεί που έχουν φτάσει οι επεξεργαστές δεν νομίζω ότι υπάρχει bottleneck στην απόδοση από αυτούς.

Κουτί θα πάρω ένα innovator lol. Αν δω ότι ανεβάζει θερμοκρασίες θα το βάλω στο τωρινό pc μου, το οποίο χρειάζεται επειγόντως κουτί γιατί είναι εδώ και 5 χρόνια ανοιχτό. Τροφοδοτικό θα πάρω καλό, coolermaster, τουλάχιστον φαίνεται καλό. Σκληρό αυτόν κοίταζα της Seagate. WD δεν ξαναπαίρνω ποτέ καθώς μου έχουν χαλάσει 2, σε έναν φίλο μου έχουν χαλάσει 3 και σε άλλον ενα έχει χαλάσει ένας και πάει για τον δεύτερο τώρα. Να πάει να μπιπ η WD...

Φράγκα δεν πάω για πολλά. Είδα ότι ένα pc που μου καλύπτει τις ανάγκες βγαίνει γύρω στα 720Ε-730Ε οπότε πάω γι αυτό. Κάρτα δεν την ξαναπατάω να πάρω high end για κανένα λόγο καθώς δεν αξίζει. Καλύτερα να παίρνεις ανά μικρότερα διαστήματα μια μεσαίας κατηγορίας. Οπότε αν ήθελα μπορούσα με 1000Ε να έβαζα τετραπύρηνο intel τελευταίας γενιάς. Αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

Η μόνη τρελή ξενέρα είναι ότι μπήκα στο site του e-shop και έχει εξαντληθεί η mobo και o επεξεργαστής που κοίταζα. Έφαγα τρελή ήττα. Θα τα παράγγελνα σήμερα. Θα τους πάρω τηλ να δω τι παίζει. Ευτυχώς έχω βρει κάποια κομμάτια στο πλαίσιο, αλλά δεν είδα την mobo ρε γμτ εκεί......

Chill
10-09-2008, 15:35
Για ποια mobo λες?

Μην πέφτεις στο παραμύθι που σε ποτίζουν σχετικά με τις high end κάρτες. Το καλύτερο μοντέλο της εκάστοτε εποχής είναι δεδομένο ότι θα σου κρατήσει για πολλά χρόνια και θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για πολύ καιρό. Αρκεί να ξέρεις πότε και τι αγοράζεις :).

Επίσης μακριά από e-shop. Πλαίσιο έχει στην Γλυφάδα προτίμησε το. Καλύτερα να πληρώσεις το προϊόν λίγο ακριβότερα και να είσαι εξασφαλισμένος.

Τέλος αν δεν σε ενδιαφέρουν πολύ τα games στα pc και θες να μαζέψεις το κόστος σου σήμερα βγήκε η ΑTI HD4670, εκπληκτική mid range κάρτα με τιμή.......μόλις 69 ευρώ.

Περισσότερα
http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3405
http://www.guru3d.com/article/ati-ra...d-4670-review/ (http://www.guru3d.com/article/ati-radeon-hd-4670-review/)
http://www.firingsquad.com/hardware/...rmance_review/ (http://www.firingsquad.com/hardware/amd_ati_radeon_4670_performance_review/)

vasses
10-09-2008, 16:58
coolmaster καλα κουτια αλλα δεν προτεινονται λογω υψηλου κοστους , τα κορυφαια σε αποδοση / τιμης ειναι thermaltake http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700297
για enermax θα συμφωνισω με chill αλλα δεν ειναι η καλλιτερη μαρκα , πολυ καλο αν εχεις να δωσεις τοσα http://www.skroutz.gr/c/30/psu.html?keyphrase=seasonic&page=2
Για ποιοτικη ψυξη δεν θες τιποτα η default ψυχτρα του cpu και του tower τα ανεμιστηρια κανουν καλα την δουλεια τους

Επιπλεον τροφοδοτικο πανω απο 600 ειναι ο oρισμος της υπερβολης , τα καλα τροφοδοτικα σηκωνουνε sli με 550w απροβληματιστα το πολυ να φτασεις 450 w σε full idle και αν
Να δινεις περισσοτερη βαση στη ποιοτητα κατασκευης και στα φορτια - τασεις του τροφοδοτικου απο οτι στα watt

ενα blu ray internal ειναι το ιδιο σαν να εχεις ενα dvd writer στην καταναλωση.
επιπλεον 2 δισκοι των 500 gb ειναι υπεραρκετοι ειτε απλοι ειτε σε συστοιχια raid
M/b αφου θα παρεις amd http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522618 ,μη τσιγκουνευτεις σε μητρικη , το βασικοτερο κομματι του συστηματος ειναι.

Οι αγορες high end καρτων ειναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα αν σκεφτεις , περισσοτερο επικεντρωνονται σε rts strategy , racing που δεν εχουν υψηλες απαιτησεις και λιγοτερο σε fps με υψηλες απαιτησεις
ενα crysis Η far cry βγαινει καθε 3 χρονια τα υπολοιπα fps κινουνται σε πιο λογικες απαιτησεις οποτε δεν δικαιολογειται η αγορα 300 η 400 ευρω για να παιξεις 2-3 παιχνδια σε βαθος χρονου 3 ετων ΥΨΗΛΩΝ ΑΠΑΙΤΗΣΕΩΝ
Στη περιπτωση σου μια 9800 gtx http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=4560&catid=98 τρεχει απροβληματιστα τα παντα

vasses
10-09-2008, 17:13
P.s. Ελπίζω σύντομα να πάρω αυτό το μωρό (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20). (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1151517&page=3&category=69977735&catalog=20)Περιμένω υλοποίηση της EVGA ή της Asus αλλά και να μαζέψω τα φράγκα που μου λείπουν :P. Εξωπραγματικές επιδόσεις. Μετά από 8 χρόνια έρχεται η ώρα που θα "απατήσω" την nvidia. Kai όχι τίποτε άλλο αλλά η κάρτα θα μπει σε κουτί με το label της nvidia παντού xoxoxox :D.


λες και δεν σου φτανει η 8800 gtx που εχεις.
και θα εχεις την καρτα να σκονιζεται :angry: παιχνδια τυπου far cry 2 και crysis ζητημα να παιξεις 5 ολα ολα στο pc στα 3 χρονια που θα την κρατησεις :bgrin2:
ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΑΙΧΝΔΙΑ υψηλων απαιτησεων που χαρηκες με την 8800 gtx ηταν το crysis τα υπολοιπα τρεχανε απροβληματιστα σε καρτες 8800 gt στο φουλ.

muku
10-09-2008, 17:51
Τελικά παράγγειλα το pc. Τελικά πήρα intel :D :D :D Βασικά είχε τελειώσει ο phenom 9950 και μου την έσπασε που στο πλαίσιο ήταν 10Ε πιο ακριβός, είχε τελειώσει και η mobo που είχα βάλει στο μάτι και είχε μόνο την ίδια χωρίς wifi και λέω δεν μπιπ, θα πάρω intel. Πήρα τον Q6600, mobo : asus 5pq deluxe (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522628) 4gb Ram, Ati 4850, Seagate 320gb, κουτί μάπα, ανεμιστήρες για το μάπα κουτί, 1 dvd-rw sata και 1 seagate hdd, αυτόν που λέγαμε. Τροφοδοτικό πήρα ένα thermaltake 600W. Δεν ξέρω αν δεν είναι καλή επιλογή αλλά ήθελα κάτι με cable management και ήταν το μόνο που βρήκα καθώς το coolermaster που είχα βάλει στο μάτι τέλειωσε. Ευτυχώς έχει προφυλάξεις για αυξομειώσεις τάσης κλπ.

Προτίμησα e-shop γιατί το πλαίσιο ήταν και πιο ακριβό αν τα έπαιρνα από το κατάστημα. Δεν τα είχε και ετοιμοπαράδοτα. Ενώ με το e-shop αύριο τα έχω :) Άλλωστε έχω ψωνίσει πολλές φορές από το e-shop, απροβλημάτιστα. Τώρα σχετικά με την επιλογή επεξεργαστή, ίσως να ήταν προτιμότερος ένας Ε8400, για τα παιχνίδια τουλάχιστον. Για τα επόμενα 1-2 χρόνια. Αλλά με ένα overclocking σε αυτόν, πιστεύω ότι είμαι καλυμμένος :)

Υ.Γ Μια φορά την πάτησα με αγορά ati 9800pro 300Ε και μετά από λίγο βγήκε το far cry και αγκομαχούσε να το παίξει. Δεν ξανασκάω λεφτά για κάρτα.

Chill
10-09-2008, 18:04
Μια χαρά συστημάτακι έφτιαξες τελικά man, καλορίζικο. Χαλαρά θα παίζεις τα πάντα για αρκετό καιρό :P. Να εγκαταστήσεις asap το everest αύριο και να τσεκάρεις τις θερμοκρασίες της gpu μιας και έχω διαβάσει πολλά παράπονα για το σύστημα ψύξης (δεν βλέπω να γλιτώνεις το ανοιχτό κουτί τελικά xaxa). Τι οθόνη έχεις?

Vasses, έχω 24άρι monitor, συνεπώς παίζω σε 1920x1200 με το σύμπαν στο full. Kαι επειδή ασχολούμαι με mmo's όπου στην οθόνη γίνεται πανικός πίστεψε με θέλω τέρας στο κουτί για να έχω ικανοποιητικό framerate. Μια χαρά τα καταφέρνει η σκύλα, 2 ετών πια 8800gtx αλλά τα νέα babies είναι πάρα πολύ καλά για να μπορέσει κάποιος να αντισταθεί (και προφανώς ως hardware whore που είμαι, είναι πάνω από τις δυνάμεις μου, μαζεύω λεφτά ήδη). Μιλάμε για 2gb ddr5.......oh boy i m getting horny.

muku
10-09-2008, 18:19
Μια χαρά συστημάτακι έφτιαξες τελικά man, καλορίζικο. Χαλαρά θα παίζεις τα πάντα για αρκετό καιρό :P. Να εγκαταστήσεις asap το everest αύριο και να τσεκάρεις τις θερμοκρασίες της gpu μιας και έχω διαβάσει πολλά παράπονα για το σύστημα ψύξης (δεν βλέπω να γλιτώνεις το ανοιχτό κουτί τελικά xaxa). Τι οθόνη έχεις?

Vasses, έχω 24άρι monitor, συνεπώς παίζω σε 1920x1200 με το σύμπαν στο full. Kαι επειδή ασχολούμαι με mmo's όπου στην οθόνη γίνεται πανικός πίστεψε με θέλω τέρας στο κουτί για να έχω ικανοποιητικό framerate. Μια χαρά τα καταφέρνει η σκύλα, 2 ετών πια 8800gtx αλλά τα νέα babies είναι πάρα πολύ καλά για να μπορέσει κάποιος να αντισταθεί (και προφανώς ως hardware whore που είμαι, είναι πάνω από τις δυνάμεις μου, μαζεύω λεφτά ήδη). Μιλάμε για 2gb ddr5.......oh boy i m getting horny.

Thanks. Monitor έχω 24". Οπότε θα έχω κι εγώ απαιτήσεις αν και δεν με νοιάζει να τα παίζω σε μικρότερη ανάλυση. Πάντως, αυτό που είπες για το κουτί και τις θερμοκρασίες ξενέρωσα λίγο. Πάντως πήρα την έκδοση της gainward που όλη από κάτω είναι ψύκτρα και fan. Δεν βλέπεις pcb. Πόση είναι φυσιολογική θερμοκρασία για κάρτα? Η παλιά μου δεν είχε sensor και δεν ξέρω. Γενικά και για τους καινούριος cpu και mobo δεν ξέρω πόσο είναι οι φυσιολογικές θερμοκρασίες. Ο τωρινός μου δουλεύει στους 40-45 και η mobo 27-30.

Chill
10-09-2008, 18:36
Μακάρι να ήταν και η δικιά μου mobo στους 30 xaxa. Asus πήρες welcome το the burning mobos :). Γύρω στα 40 παίζει η δικιά μου (με το northbridge/southbridge αρκετά ψηλότερα) και γύρω στα 35 ο cpu μου (σε idle κατάστασεις, asus maximus formula se και 6750 αντίστοιχα). Εννοείται ότι ανεβάζουν έως και 5 βαθμούς παραπάνω σε full load. Το play room είναι αρκετά ζεστό δυστυχώς :/. Το καλοκαίρι πέρασε όμως, το χειμώνα το play room είναι βόρειος πόλος οπότε όλα καλά xaxa.

Μην κάνεις το λάθος να εγκαταστήσεις το asus probe, ένα πρόγραμμα για να βλέπεις τις θερμοκρασίες - θα το έχουν τα συνοδευτικά dvd της mobo - μιας και θα σου βαράει συνέχεια συναγερμούς, χωρίς κατ' ανάγκη να υπάρχει κάποια αιτία (τα ρολόγια του είναι ρυθμισμένα να βαράνε σε χαμηλά temps). Εverest και τα τσεκάρεις manually εσύ.

Για την gpu σου, μέχρι και 80c σε idle κατάσταση έχω ακούσει δυστυχώς. Αν δεις κάτι τέτοιο και σε εσένα, απεγκαθιστάς την ψύχκτρα asap, βάζεις δικιά σου thermal paste και είσαι gg :) (είδα έως και 25 βαθμούς λιγότερους στην gtx μου απλά περνώντας νέα θερμοαγώγιμη πάστα - artic silver 5 -).

muku
10-09-2008, 20:57
Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω κάνει δυο συνθέσεις με παρόμοια υλικά μονο που στην δεύτερη δεν έβαλα GPU και TV tuner. Η πρώτη βγήκε στα 690 € και η δεύτερη στα 610 €. Το θέμα είναι ότι δεν το κατέχω και πολύ το άθλημα... Εγώ το θέλω κυρίως για internet, Οffice και Photoshop. Παιχνίδια δεν πρόκειται να παίξω οποτε και να μην βάλω GPU δεν με πειράζει. Για επεξεργαστή τι να διαλέξω ας πούμε ανάμεσα σε έναν Core 2 Duo 3GHz (111 €) και έναν Core 2 Quad 2,4 GHz (125 €); Για την χρήση που τον θέλω τι ποσα πρέπει να ξοδέψω σε θήκη, τροφοδοτικό (και ποσα Watt) και ψήκτρα επεξεργαστή; Για μνήμη αν βάλω ΧΡ πιστεύω 2GB θα φτάνουν η να βάλω 4; Σε ένα τέτοιο σύστημα θα μπορέσουν να δουλέψουν ικανοποιητικά τα Vista η θα μου προκαλούν προβλήματα στην απόδοση του PC όπως και να έχει; Επιπλέον ανεμιστήρες στην θήκη δε νομίζω να χρειάζονται ε;

Λοιπόν να βοηθήσουμε και λίγο τον φίλο X-NEC που τον ξεχάσαμε. Αφού λες ότι το θες για photoshop τότε χρειάζεσαι μια αξιόλογη κάρτα γραφικών μάλλον. Πρώτα απ'όλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι στις συνθέσεις σου δεν έβαλες gpu. Εννοείς ότι πήρες motherboard με κάρτα πάνω? Λάθος για μένα. Δεν έχω δουλέψει ποτέ photoshop και δεν ξέρω τις απαιτήσεις του αλλά αφού έχει να κάνει με εικόνα θα ωφεληθείς από μια καλή κάρτα γραφικών. Όχι μια high-end, αλλά μια της τάξεως των 150Ε νομίζω είναι ότι πρέπει. Σαν αυτή που έβαλα. Τώρα μπορεί να λέω και μ@λ@κίες και να είναι υπερβολή για photoshop. Edit : Μόλις τσέκαρα τα system requirements στη σελίδα της adobe και λέει 64mb video ram να έχει η κάρτα. Κοινώς gtp. Οπότε ίσως να την βγάζεις καθαρή και με μια κάρτα κάτω των 100Ε.

Quad κατά την άποψη μου. Στο μέλλον όλα τα προγράμματα θα αξιοποιούν περισσότερους πυρήνες, ειδικά τα μεγάλα όπως το photoshop. (Αν δεν το κάνει ήδη)

2gb ram νομίζω είναι υπεραρκετά για την χρήση που το θέλεις. Τροφοδοτικό 500+ είναι καλό.

Θήκη κάνε υπομονή μέχρι αύριο να σου πω αν κάνει δουλειά η πιο οικονομική, 29Ε παρακαλώ, με 3 ανεμιστήρες πάνω :p :p

X-NEC
11-09-2008, 02:38
Έλα φιλε ευχαριστώ. Το Photoshop νομίζω πιο πολύ την μνήμη χρειάζεται παρα την κάρτα γραφικών. Και δεν κάνω και τίποτα σπουδαίο στο Photoshop απλά το ανέφερα επειδή θεωρείται βαρύ πρόγραμμα και το τωρινό μου σύστημα ζορίζεται. Αν είναι θα πάρω καμια 512 ΜΒ με κανένα 50αρίκο...

Ένας Quad στα 2,4GHz θεωρητικά είναι γρηγορότερος από έναν 2 Δυο στα 3GHz; :p

Aντε περιμένω εντυπώσεις απο το κουτί!

Καλο θα ήταν να με διαφωτίσετε και λίγο με τις μάρκες και ποσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσω για το καθετί. Πολύ βασικό για μένα είναι ο θόρυβος διότι έχω τρομερό πρόβλημα με το τωρινό μου PC...

muku
11-09-2008, 12:51
Έλα φιλε ευχαριστώ. Το Photoshop νομίζω πιο πολύ την μνήμη χρειάζεται παρα την κάρτα γραφικών. Και δεν κάνω και τίποτα σπουδαίο στο Photoshop απλά το ανέφερα επειδή θεωρείται βαρύ πρόγραμμα και το τωρινό μου σύστημα ζορίζεται. Αν είναι θα πάρω καμια 512 ΜΒ με κανένα 50αρίκο...

Ένας Quad στα 2,4GHz θεωρητικά είναι γρηγορότερος από έναν 2 Δυο στα 3GHz; :p

Aντε περιμένω εντυπώσεις απο το κουτί!

Καλο θα ήταν να με διαφωτίσετε και λίγο με τις μάρκες και ποσα χρήματα θα πρέπει να διαθέσω για το καθετί. Πολύ βασικό για μένα είναι ο θόρυβος διότι έχω τρομερό πρόβλημα με το τωρινό μου PC...

Με 2gb μνήμη σε καινούριο pc θα εισαι καλυμμένος για τα επόμενα χρόνια. Οπότε κάρτα μπορείς να βάλεις κάποια κάτω των 100Ε. Ο Quad στα 2.4, αυτός που έβαλα δηλαδή, σε παιχνίδια θα είναι σίγουρα χειρότερος από τον duo στα 3.0. Αλλά ορισμένες εφαρμογές λογικά θα επωφελούνται από τους περισσότερους πυρήνες. Encoding κλπ. To photoshop πραγματικά δεν γνωρίζω με ποιον θα έχει καλύτερη απόδοση. Στο μέλλον σίγουρα οι τετραπύρηνοι θα έχουν προβάδισμα παντού αλλά η ερώτηση εδώ είναι γιατί να μην πάρεις τώρα τον duo στα 3.0ghz και μετά από 1+ χρόνο βάζεις έναν τετραπύρηνο τωρινής γενιάς με πολύ λιγότερα λεφτά απ' ότι τον παίρνεις τώρα. Εγώ αποφάσισα ότι θα πάρω από τώρα τετραπύρηνο και αργότερα θα του κάνω overclocking να έρθει στα ίσα του :p :p

Με το κουτί υπομονή μέχρι το βράδυ :D Επίσης θα σου πω και εντυπώσεις από θόρυβο καθώς πήρα 3 fans για το κουτί. Πες λίγο μέχρι πόσα λεφτά θες να διαθέσεις να σου πούμε πάνω κάτω τι φτιάχνεις.

ps4
11-09-2008, 13:30
Το photoshop θελει μνημη. Τιποτα αλλο.

Ολα τα προγραμματα θελουν μνημη βασικα αλλα αυτα θελουν περισσοτερη.

PS3άκιας
11-09-2008, 15:01
καλα εκανες φιλε και το παραγγειλες απο το e-shop.Εγω το παραγγειλα το pc μου πριν μιαμιση βδομαδα και μου ειπαν να το περιμενω απο δευτερα και ακομα περιμενω.Παντος σημερα που τους πηρα τηλεφονο μου λενε οτι ερχεται και οτι αυριο θα ειναι σιγουρα στο μαγαζι στην θεσσαλονικη.Αντε να δουμε:fryingpan:

muku
11-09-2008, 15:12
καλα εκανες φιλε και το παραγγειλες απο το e-shop.Εγω το παραγγειλα το pc μου πριν μιαμιση βδομαδα και μου ειπαν να το περιμενω απο δευτερα και ακομα περιμενω.Παντος σημερα που τους πηρα τηλεφονο μου λενε οτι ερχεται και οτι αυριο θα ειναι σιγουρα στο μαγαζι στην θεσσαλονικη.Αντε να δουμε:fryingpan:

Κάτσε. Το καλά που το βλέπεις αν είναι να περιμένω μια βδομάδα?? :p :p Ή το παράγγειλες από αλλού και δεν κατάλαβα καλά?

PS3άκιας
11-09-2008, 15:17
απο e-shop το παραγγειλα αλλα με ειχαν πει οτι λογο πολυς εργασιας θα αργησει λιγο,και μια ειδηση της στιγμης,μολις με πηραν τηλεφονο και μoυ ειπαν οτι εφτασε:D

vasses
11-09-2008, 15:30
Αλλά ορισμένες εφαρμογές λογικά θα επωφελούνται από τους περισσότερους πυρήνες. Encoding κλπ. To photoshop πραγματικά δεν γνωρίζω με ποιον θα έχει καλύτερη απόδοση. Στο μέλλον σίγουρα οι τετραπύρηνοι θα έχουν προβάδισμα παντού αλλά η ερώτηση εδώ είναι γιατί να μην πάρεις τώρα τον duo στα 3.0ghz και μετά από 1+ χρόνο βάζεις έναν τετραπύρηνο τωρινής γενιάς με πολύ λιγότερα λεφτά απ' ότι τον παίρνεις τώρα. Εγώ αποφάσισα ότι θα πάρω από τώρα τετραπύρηνο και αργότερα θα του κάνω overclocking να έρθει στα ίσα του :p :p

Με το κουτί υπομονή μέχρι το βράδυ :D Επίσης θα σου πω και εντυπώσεις από θόρυβο καθώς πήρα 3 fans για το κουτί. Πες λίγο μέχρι πόσα λεφτά θες να διαθέσεις να σου πούμε πάνω κάτω τι φτιάχνεις.

καλυτερος σε ολα ειναι q6600 εκτος μερικων παιχνιδιων , αλλα οι μεγαλες διαφορες φαινονται στα Rendering video ,ziparismata και λοιπα http://www.tomshardware.co.uk/charts/desktop-cpu-charts/benchmarks,16.html
http://www.tomshardware.co.uk/forum/248327-10-overclocked-q6600-e8400-compared-benchmarks-included
την καλυτερη επιλογη εκανες σε οτι αφορα τους INTEL.
Καλλιτερα να εχεις υψηλο cache παρα συχνοτητα εκει εστιαζεται η δυναμη του q6600

muku
11-09-2008, 15:31
απο e-shop το παραγγειλα αλλα με ειχαν πει οτι λογο πολυς εργασιας θα αργησει λιγο,και μια ειδηση της στιγμης,μολις με πηραν τηλεφονο και μoυ ειπαν οτι εφτασε:D

Ωχ... Δεν μου αρέσουν αυτά. Μου είχαν πει θα μου έρθει μήνυμα σήμερα να πάω να το πάρω από ένα e-shop point κοντά στο σπίτι μου. Ακόμα δεν ήρθε και τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε ότι η παραγγελία έχει προχωρήσει οπότε σήμερα ή το πολύ αύριο θα το έχω. Η δεύτερη επιλογή δεν μου πολυαρέσει και το βλέπω να γίνεται κανάς χαμός το απόγευμα που θα πάω από το κατάστημα :D :D Καλορίζικο εσένα φίλε, καλή συναρμολόγηση :p

PS3άκιας
11-09-2008, 15:39
αντε με το καλο να ερθει και ο δικος σου να λιωσουμε λιγο στα games επιτελους με high resolution γιατι δεν παει αλλο :D

muku
12-09-2008, 12:53
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το στήσω. Από τις 11:15 μέχρι τις 1:30 προσπαθούσα να βάλω το fan του επεξεργαστή... Μου ήρθε να το σπάσω. Αναγκάστηκα και έβγαλα τη motherboard από το κουτί που την είχα βιδώσει και την πήρα στο χέρι για να το βάλω. Και πάλι νομίζω ότι άμα φάει καμιά κλωτσιά κατά λάθος το κουτί θα φύγει ο ανεμιστήρας. Πιο άθλιο cooler δεν έχω ξαναδεί από το stock του quad core της intel. Μια ερώτηση εδώ. Στις οδηγίες της mobo έλεγε να πασαλήψω την θερμική πάστα πάνω στον επεξεργαστή ώστε να κάνει ένα λεπτό και ομοιόμορφο στρώμα. Στις οδηγίες του επεξεργαστή δεν έλεγε τίποτα τέτοιο. Ακολούθησα τις οδηγίες του επεξεργαστή. Επειδή έβγαλα και έβαλα το cooler άπειρες φορές, είδα πως είχε απλωθεί. Είχε απλωθεί σε ένα κυκλικό σχήμα στο κέντρο του επεξεργαστή και οι γωνίες του δεν είχαν καθόλου. Δηλαδή είχε πιάσει το 80%-85% της συνολικής επιφάνειας του. Αυτό είναι λάθος?

Τελικά για να μην τα πολυλογώ κατά τις 3:00 άνοιξα το μηχάνημα ίσα ίσα για να δω ότι δουλεύει μπήκα λίγο στο bios και το άφησα λίγο για να δω θερμοκρασία. Ο επεξεργαστής ήταν στους 45C που μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη τιμή. Θα δούμε σήμερα που θα το σετάρω. Σε περίπτωση υψηλής θερμοκρασίας, θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα καλό cooler που να κάνει και για overclocking για να μην πάω σε νερό...

Μια παρατήρηση προς τον φίλο X-NEC. Το κουτί είναι ποιοτικά απαράδεκτο, και αρκετά μικρό. Ευτυχώς μέσα έχει πολλές θέσεις για περιφερειακά και γενικά δεν έχω πολλά καλώδια οπότε ευελπιστώ σήμερα που θα ολοκληρώσω το σύστημα με τα fans του κτλπ να δω φυσιολογικές θερμοκρασίες.

X-NEC
12-09-2008, 21:05
Ένα προβληματάκι δεν μου επιτρέπει να σου απαντήσω Muku, αύριο κατεβαίνω Αθηνα έτσι και αλλιως, ίσως τα πούμε την Κυριακή και από κοντά αν ερθεις στον Aγιο Κοσμά. ;)
Κρίμα για το Κουτί πάντως... :(