PDA

View Full Version : παράδοση ps3 με ελάττωμα στην εμφάνιση, μετά απο αντικατάσταση ps3



timeghost
07-09-2008, 13:01
Παιδια αφοτου μου χαλασε το ps3 (ξερετε εσεις,δε διαβαζε τιποτα),το πηγα στην αντιπροσωπεια.Δεν ειχανε αλλο διαθεσιμο εκεινη την ωρα και μου στειλανε με courrier το μηχανημα μετα απο 1 βδομαδα...Τωρα θα καταλαβετε γιατι εχω αυτον τον τιτλο.Το Ps3 εκει που ενωνει το καλυμμα του(που γραφει και playstation 3 πανω)με το ασημενιο μερος που μπαινουνε τα dvd εχει ενα ανοιγμα!!!τι εννοω...Δε μπορω να δω μεσα βεβαια,αλλα δεν ειναι κολλημενο καλα οπως θα πρεπε.Σιγουρα θα μπει πολυ σκονη μεσα και φοβαμαι οτι θα χω παλι τα ιδια....Τι κανω?Το θεωρειτε σοβαρο?Και μπορει να μου πει καποιος,αν μετα την αντικατασταση που εκανα για ποσο ισχυει η εγγυηση?Για το υπολοιπο του χρονου ή ανανεωνεται?Η απαντηση της αντιπροσωπειας οταν τους ρωτησα ητανε''κατσε να δουλευει το μηχανημα πρωτα....''

Omega
07-09-2008, 13:04
Να το πας πισω Δευτερα πρωι πρωι αν σε ενοχλει τοσο.Μην το σκεφτεσαι

timeghost
07-09-2008, 13:06
Δεν ειναι αν με ενοχλει η οχι...εμενα με ενδιαφερει να παιξει και να συνεχισει να παιζει!Ρωταω αν ειναι υπερβολικο αυτο που λεω,δηλ.να εχει προβληματα απο τη σκονη....Και αν ξερει καποιος να μου πει και για την εγγυηση ρε παιδια...

Valkyre
07-09-2008, 13:08
Οτι σου λεει ο φιλος Omega.Κανε το αυτονοητο.Πισω την Δευτερα και δειξτους το προβλημα. ;)

Παντως για την σκονη δεν θα ανησυχουσα.Το PS3 -οπως και ολα τα μηχανηματα- εχουν απο τον σχεδιασμο τους πολλα ανοιγματα ουτως η αλλως.Μπορεις με ενα σκυπακι να αφαιρεις ολη τη σκονη ευκολα.

Οχι οτι καλο ειναι που υπαρχει μια τρυπα στο PS3 σου , απλα νομιζω οτι ενοχλει μονο για αισθητικους λογους και οχι για λειτουργικους! :)

wesker
07-09-2008, 13:08
Γιατί κάτι μου λέει οτι σου δώσανε μεταχειρισμένο; Η εγγύηση κανονικά ανανεώνεται.

timeghost
07-09-2008, 13:10
Για τον ιδιο λογο που κατι μου λεει και μενα το ιδιο wesker...Παντως καινουργιο δειχνει,ουτε μια γρατζουνια στο καλυμμα.Υποψιαζομαι οτι αλλαξανε το καλυμμα και δεν το κολλησανε καλα....Μικρη σημασια εχει...

Tek_Killa
07-09-2008, 13:17
Aν αυτό σου συνεβαινε σε αμαξι θα δεχοσουν ψιλοτρακαρισμένο κι ας δούλευε? Δε νομιζω... Να το πας πίσω. Η εγγύηση ανανεώνεται με την ημερομηνία κάθε αντικατάστασης... Ρίχτους και κανα μπινελίκι! Έχουν ακούσει κι απο μένα αρκετές φορές. Και αν είναι εφικτό, να πας ο ίδιος να παραλάβεις το επομενο.

MBALLACK
07-09-2008, 13:20
file mporis na postaris mia foto na doume to ps3

timeghost
07-09-2008, 13:39
file mporis na postaris mia foto na doume to ps3

Δεν εχω τη δυνατοτητα να βαλω φοτο αλλα σκεψου οτι ειναι λιγο ανοιχτο.Δε λεπεις καλωδια μεσα η κατι αλλο,απλα υπαρχει ενα κενο και ειναι εμφανες.Ευχαριστω πολυ παιδια,θα το παω πισω.

marzel19
07-09-2008, 13:49
Σίγουρα σου έδωσαν το παλαιό σου μηχάνημα και απλώς άλλαξαν η επιδιόρθωσαν το drive. Από την σκόνη δεν νομίζω να πάθει τίποτα (ούτως ή άλλως από τους αεραγωγούς μπαίνει πολύ σκόνη) εφόσον όλα τα μηχανικά μέρη είναι καλυμμένα. Εάν σε πειράζει πολύ πήγαινε το στην αντιπροσωπεία και πες τους να κλείσουν καλύτερα το κάλυμμα (μια σφυριά θα είναι).

Valkyre
07-09-2008, 13:52
Aν αυτό σου συνεβαινε σε αμαξι θα δεχοσουν ψιλοτρακαρισμένο κι ας δούλευε? Δε νομιζω... Να το πας πίσω. Η εγγύηση ανανεώνεται με την ημερομηνία κάθε αντικατάστασης... Ρίχτους και κανα μπινελίκι! Έχουν ακούσει κι απο μένα αρκετές φορές. Και αν είναι εφικτό, να πας ο ίδιος να παραλάβεις το επομενο.

Το μπινελικι δεν εχει απολυτως κανενα νοημα.Το ακουνε ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν λογο να το ακουσουν.Απλοι υπαλληλοι ειναι αυτοι οι οποιοι κανουν οτι τους λενε.Ειναι ειρωνικο να μπινελικοσεις καποιον ανθρωπο ο οποιος βρισκεται εκει ακριβως για να ακουει τα μπινελικια του "μεγαλου αφεντικου". :)

Εκτος και αν το ακουει ο διευθυντης του καταστηματος!Εκει αλλαζει και καλως γινεται! :D

wesker
07-09-2008, 13:53
Σίγουρα σου έδωσαν το παλαιό σου μηχάνημα και απλώς άλλαξαν η επιδιόρθωσαν το drive. Από την σκόνη δεν νομίζω να πάθει τίποτα (ούτως ή άλλως από τους αεραγωγούς μπαίνει πολύ σκόνη) εφόσον όλα τα μηχανικά μέρη είναι καλυμμένα. Εάν σε πειράζει πολύ πήγαινε το στην αντιπροσωπεία και πες τους να κλείσουν καλύτερα το κάλυμμα (μια σφυριά θα είναι).

Τωρα του έκανες την καρδιά περιβόλι.....

MBALLACK
07-09-2008, 13:53
dn ine thema an ton pirazei prepei na to paei piso na tou dosun ena kanoniko ps3

X-NEC
07-09-2008, 13:54
Απαράδεκτα πράματα... Η Cometron συνεχίζει να μας εκπλήσσει...

wesker
07-09-2008, 14:01
dn ine thema an ton pirazei prepei na to paei piso na tou dosun ena kanoniko ps3

Εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε. Θα το πήγαινα όμως πίσω γιατί δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα θα μου έβγαζε ένα επισκευασμένο μηχάνημα.

timeghost
07-09-2008, 14:01
Απαράδεκτα πράματα... Η Cometron συνεχίζει να μας εκπλήσσει...

Αμφιβαλλω αν ειναι θεμα cometron.Ο τυπος που με εξυπηρετησε εκει μου ειπε οτι η πολιτικη της sony τα τελευταια 8 χρονια ειναι ο,τι κατσει.Γι αυτο μου πε''κατσε να σου δουλευει το καινουργιο μηχανημα και βλεπουμε'' οταν ρωτησα για εγγυηση.Τωρα βεβαια δεν ξερω τι ισχυει και ουτε με νοιαζει.Εγω θελω οτι πληρωνω να παιρνω.Και μεχρι στιγμης την 500 που εσκασα δεν την εχω παρει σε καμια περιπωση σε ποιοτητα.Την επομενη φορα θα αρχισω να κοιταω προς microsoft μερια αν και 15 χρονια τωρα μονο με play ασχολουμαι...

Τελος παντων παδια ευχαριστω πολυ,παω να κλεισω και λογαριασμους που εχω αφησει εδω με τους τυπυς του condemned 2....

TopGunZ
07-09-2008, 14:04
Καμιά εγγύηση δεν ορίζει αντικατάσταση, παρά μόνο αν δεν υπάρχει δυνατότητα επισκευής. Μπορείς ήρεμα να πας και να τους πεις ότι δεν είσαι ευχαριστημένος με την επισκευή. Το να μπινελικιάζεις τον οποιοδήποτε είναι σα να νομίζεις ότι πατώντας την κόρνα στο μποτιλιάρισμα θα πάνε πιο γρήγορα τα αμάξια.

X-NEC
07-09-2008, 14:10
Εννοείται όταν λέω Cometron εννοώ ότι κάνει ότι της λέει η Sony, της οποιας μειώνεται το κύρος με όλες αυτές τις περιπτώσεις... Αν ήθελε η Sony να εξυπηρετήσει σωστά τους πελάτες, της θα το έκανε... Δεν θα τους ταλαιπωρούσε...

TopGunZ
07-09-2008, 14:11
Δεν τους υπερασπίστηκα, μπορεί να είναι και τρελοί π@π@ρες, απλά να είμαστε και λίγο ενημερωμένοι για να τους μπινελικώνουμε για ότι πρέπει.

X-NEC
07-09-2008, 14:33
Δημήτρη δυο φορες τους έστειλα το PS3, μίλησα αρκετά μαζί τους και ξέρω καλά τι γίνεται. Έχουν μια τάση να μη θέλουν να σε καταλάβουν, να μη θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και λένε ότι θέλουνε με σκοπό να σε κάνουν να πιστέψεις ότι έχουν δίκαιο. Αξέχαστες ατάκες από την εμπειρία μου είναι << Το μηχάνημα πρέπει να δουλεύει μονο δυο ώρες την ημερα, δεν φτιάχτηκε για παραπάνω!>> και όταν του είπα ότι άλλοι χρηστες το αφήνουν μέρες ανοιχτό στο folding απάντησαν <<Τι είναι το folding;>> Και να μην αναφερθώ στην δεύτερη φορα που το έστειλα για αλλαγή λόγο του γνωστού error και επειδή κουνιόταν λίγο το πλαστικό στα δεξιά, προσπαθούσα μιση ώρα να τους εξηγήσω ότι δεν είναι δυνατόν κάποιος να ανοίξει το μηχάνημα του εντός εγγύησης... Τέλος πάντων μου το άλλαξαν και προς το παρόν είμαι μια χαρά. Ας δούμε τι θα γίνει με την περίπτωση του φίλου...

modecris
07-09-2008, 14:50
Το σίγουρο είναι πως δεν έχει συναρμολογηθεί σωστά.Αυτό που δεν γνωρίζουμε όμως είναι εαν έχει κάτσει καλά η πλακέτα του ps3,δλδ δεν κούμπωσε καλά γιατί απλά...δεν κούμπωσε ή γιατί κάτι το εμπόδισε να μην κουμπώσει;Εγώ θα το πήγαινα πίσω έστω και για αισθητικούς λόγους (ή και ψυχολογικούς :p).

Tek_Killa
07-09-2008, 16:08
Το μπινελικι δεν εχει απολυτως κανενα νοημα.Το ακουνε ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν λογο να το ακουσουν.Απλοι υπαλληλοι ειναι αυτοι οι οποιοι κανουν οτι τους λενε.Ειναι ειρωνικο να μπινελικοσεις καποιον ανθρωπο ο οποιος βρισκεται εκει ακριβως για να ακουει τα μπινελικια του "μεγαλου αφεντικου". :)

Εκτος και αν το ακουει ο διευθυντης του καταστηματος!Εκει αλλαζει και καλως γινεται! :D

Toν υπεύθυνο βεβαίως μπινελίκωσα! Αν και ούτε καν αυτός φταίει. Εντολές δέχεται και αυτός. Όταν όμως πας για τρίτη φορά μέσα σε 2 μήνες με χαλασμένο μηχάνημα και σε αναγκάζουν να περιμένεις 20 μέρες, του πετάς ένα: ¨Χέστηκα κυριέ μου που δεν έχετε στόκ! Να δώσετε προτεραιότητα σε εμένα και σε τόσο κόσμο που ταλαιπωρείται! Να αποσύρετε απο πολυκαταστήματα που είναι γεμάτα με μηχανήματα του κουτιού ισάρυθμα κομμάτια με αυτά που σας λείπουν για το... στοκ σας και να τα δώσετε στον κοσμάκη που περιμένει! Δεν έσκασα 500 ευρώ για να περιμένω...."
Και γενικότερα τόσα χρόνια που διεκδικώ ευγενικά τα δικαιώματα μου σε διάφορα θέματα, λίγα κατάφερα γιατί η ευγένεια νόμιζα πως είναι το κλειδί... Όσο πιο ευγενικός είσαι τόσο για πιο μακάκα σε περνάνε. Τέρμα πλέον. Την πρώτη ευγενικά, τη δεύτερη επίμονα, την τρίτη τσαμπουκά, απειλές και μπινελίκια! Τότε να δεις άμεση εξυπηρέτηση!

Και ίδου παράδειγμα: Πρίν 2 χρόνια αγόρασα αμάξι που κάθε φορά που το έπλενα έμπαζε 2 λίτρα νερό μες στην καμπίνα. Έβαζα ταπεράκια γιανα μαζεύω τα νερά που έμπαιναν κάτω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Ίσα με 10 φορές τους παρακαλεσα όταν το πήγαινα για τα σέρβις του να μου το φτιάξουν. Υποτίθεται λοιπόν το έφτιαχναν και μετά μια βδομάδα πάλι τα ίδια. Τον Ιούλιο έληξε η εγγύηση και άρχισε ξάνα να μπάζει...
Ε την επόμενη μερα πάω στο συνεργείο βρίσκω τον υπεύθυνο και του λέω: Η το φτιάχνεις μια και καλή χωρίς να πληρώσω, ή αύριο έρχομαι με Καββαθά, προστασία καταναλωτή και Ευαγγελάτο, (έχω κάνει καταγγελία και σε περιοδικά και στην tv για το συγκεκριμένο σέρβις και όντως ήταν να με φωνάξουν να βγώ στο γυαλί) και του δείχνω τα mail που ειχα ανταλλάξει...
Τώρα πια και υποβρύχιο το κάνω το αμάξι χωρίς να μπάζει σταγόνα...

Περιμένω με χαρά τη επόμενη φορά που θα χαλάσει το ps3... ;)

three_brothers1
07-09-2008, 16:13
πηγη http://www.kepka.org/Grk/Lgs/Legislation/2251.htm#1




Η Πολιτεία μεριμνά για τα συμφέροντα των καταναλωτών.
Η Πολιτεία μεριμνά ιδίως για:
α) την υγεία και την ασφάλεια των καταναλωτών,
β) τα οικονομικά τους συμφέροντα,
γ) την οργάνωσή τους σε ενώσεις καταναλωτών,
δ) το δικαίωμα ακρόασής τους σε θέματα που τους αφορούν και
ε) την πληροφόρηση και επιμόρφωσή τους σε καταναλωτικά θέματα.
Οι διατάξεις που προστατεύουν τους καταναλωτές ισχύουν τόσο στον ιδιωτικό τομέα όσο και για ης επιχειρήσεις οποιασδήποτε μορφής του δημόσιου τομέα και των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης.
Κατά την έννοια αυτού του νόμου:
α) Καταναλωτής είναι κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο για το οποίο προορίζονται τα προϊόντα ή οι υπηρεσίες που προσφέρονται στην αγορά ή το οποίο κάνει χρήση τέτοιων προϊόντων ή υπηρεσιών εφόσον αποτελεί τον τελικό αποδέκτη τους. Καταναλωτής είναι και κάθε αποδέκτης του διαφημιστικού μηνύματος.
β) Προμηθευτής είναι κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που, κατά την άσκηση της επαγγελματικής ή επιχειρηματικής του δραστηριότητας, προμηθεύει προϊόντα ή παρέχει υπηρεσίες στον καταναλωτή. Προμηθευτής είναι και ο διαφημιζόμενος. Προμηθευτής είναι επίσης και ο παραγωγός ως προς την ευθύνη του για ελαττωματικά προϊόντα

profchaos
07-09-2008, 17:28
Εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε. Θα το πήγαινα όμως πίσω γιατί δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα θα μου έβγαζε ένα επισκευασμένο μηχάνημα.

τι επισκευασμένο..αντικατεστημένο ενα DRIVE είναι ..δηλαδή σαν καινούργιο..
οπως και να χει κάθε ps3 έχει εναν μοναδικό αριθμό (ΡΜΑ) την επόμενη φορά κράτησε τον για να βεβαιωθείς οτι σου έδωσαν καινούργιο..

wesker
07-09-2008, 17:57
τι επισκευασμένο..αντικατεστημένο ενα DRIVE είναι ..δηλαδή σαν καινούργιο..
οπως και να χει κάθε ps3 έχει εναν μοναδικό αριθμό (ΡΜΑ) την επόμενη φορά κράτησε τον για να βεβαιωθείς οτι σου έδωσαν καινούργιο..

Είναι όμως.....:hide:;;;;;;;;

modecris
08-09-2008, 02:23
Εντάξει τώρα,τί πάει να πει "σαν καινούργιο"; Εγώ θα έλεγα πως είναι "σαν μεταχειρισμένο" ...από εκεί και μετά δεν γίνεται και τίποτα άλλο,αντικατάσταση με ολοκαίνουργιο έχουμε μόνο στις πρώτες μέρες της αγοράς και μόνο εάν αποδειχθεί πως υπήρχε ελάττωμα από το εργοστάσιο.

mootsChios
08-09-2008, 03:18
Και εγω εχω το ιδιο προβλημα. Μου χαλασε το παλιο και στο καινουριο δεν εχουν κουμπωσει καλα το πανω καπακι. Κατα τα άλλα φαινεται ολοκαινουριο. Σε εμενα βεβαια δεν ειναι ο τι εχει κενο, καμια σχεση. Απλα αν φανταστουμε οτι ας πουμε το καπακι εχει τρεις "γλωσσιτσες" που κουμπωνουν κατω απο το ασημι κομματι, εμενα απλα η μεσαια γλωσσιτσα ειναι πανω απο το ασημι. Αλλά ουτε καν μπορω να μιλησω για κενο και τετοια. Και ειναι τοσο καλα κουμπωμενο, που πιστευω οτι αν το πιεσω θα σπασει η γλωσσιτσα.
Βεβαια αυτο το προσεξα οταν το πρωτοκοιταξα απο τα 5 εκατοστα. Απο πιο μακρια ουτε καν φαινεται.

Zeichef
08-09-2008, 19:40
Δημήτρη δυο φορες τους έστειλα το PS3, μίλησα αρκετά μαζί τους και ξέρω καλά τι γίνεται. Έχουν μια τάση να μη θέλουν να σε καταλάβουν, να μη θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και λένε ότι θέλουνε με σκοπό να σε κάνουν να πιστέψεις ότι έχουν δίκαιο. Αξέχαστες ατάκες από την εμπειρία μου είναι να<< Το μηχάνημα πρέπει δουλεύει μονο δυο ώρες την ημερα, δεν φτιάχτηκε για παραπάνω!>> και όταν του είπα ότι άλλοι χρηστες το αφήνουν μέρες ανοιχτό στο folding απάντησαν <<Τι είναι το folding;>> Και να μην αναφερθώ στην δεύτερη φορα που το έστειλα για αλλαγή λόγο του γνωστού error και επειδή κουνιόταν λίγο το πλαστικό στα δεξιά, προσπαθούσα μιση ώρα να τους εξηγήσω ότι δεν είναι δυνατόν κάποιος να ανοίξει το μηχάνημα του εντός εγγύησης... Τέλος πάντων μου το άλλαξαν και προς το παρόν είμαι μια χαρά. Ας δούμε τι θα γίνει με την περίπτωση του φίλου...

Axaxaxaxaxaxaxa!
Sovara etsi sou eipan???
Pooooo ti papares einai aytoi re!??

d1m1s13
11-09-2008, 16:10
Κι εγω το ιδιο επαθα με το PSP.Μου εστειλαν ενα που πρεπει να ηταν το πρωτο PSP που ηρθε στην Ελλαδα.Το γαμωτο ηταν οτι η μπαταρια του ηταν στα τελευταια της

timeghost
12-09-2008, 13:31
Παιδια εχω νεα!!!Οχι μονο το καπακι εχει ανοιγμα,αλλα το ps3 επαψε να διαβαζει τα δισκακια παλι!!!!!!!!!!!!ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!να σημειωσω οτι το μηχανημα δεν εχει παιξει πανω απο 10 ωρες απο οταν μου το φερανε...Εδω και 1 βδομαδα δηλαδη!!!!Ξερει κανεις αν η zegetron δουλευει Σαββατα?Και μεχρι τι ωρα???Αυτη τη φορα θα τ ακουσουνε ομως,ε οχι,δε γινεται αλλιως...

wesker
12-09-2008, 14:00
Παιδια εχω νεα!!!Οχι μονο το καπακι εχει ανοιγμα,αλλα το ps3 επαψε να διαβαζει τα δισκακια παλι!!!!!!!!!!!!ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!να σημειωσω οτι το μηχανημα δεν εχει παιξει πανω απο 10 ωρες απο οταν μου το φερανε...Εδω και 1 βδομαδα δηλαδη!!!!Ξερει κανεις αν η zegetron δουλευει Σαββατα?Και μεχρι τι ωρα???Αυτη τη φορα θα τ ακουσουνε ομως,ε οχι,δε γινεται αλλιως...

Ρίξε σήμερα ένα τηλεφωνάκι. Και απαίτησε καινούριο μηχάνημα σφραγισμένο.

timeghost
12-09-2008, 14:07
Το ριξα κιολας.Μου ειπανε να παρω τηλ την ics να το κανω δεμα με την αποδειξη πανω και να το στειλω και καπακια θα μου φερουνε αλλο.Απλα δεν πολυεμπιστευομαι αυτο τον τροπο,μην γινει κανα λαθος και μου τη φερουνε και δεν παρω τιποτα πισω στην τελικη....

wesker
12-09-2008, 14:15
Που μένεις; Αθήνα; Πήγαινε εσύ από εκεί.

timeghost
12-09-2008, 14:28
Αθηνα μενω αλλα στην αλλη ακρη απο το Γαλατσι.Μεταφορικο μεσο δεν εχω,και δεν ψηνομαι για καμια ΟΔυσσεια μεσημεριατικα...Δε θα κανω αυτη τη δουλεια συνεχεια....Θα το στειλω ,ετσι κι αλλιως εχω αποδειξη και απο την προηγουμενη εγκατασταση...Ε αμα πανε να μου κανουνε καμια λαμογια(Που δεν το νομιζω παντως)θα τους πεταξω μια μολοτοφ μια μερα για ηθικη ικανοποιηση...

golden321
12-09-2008, 17:57
φιλε μου εγω περιμενω 10 ημερες τωρα για να μου το φτιαξουν
λες να παθω καμια πλακα και εγω?
για να δουμε.