PDA

View Full Version : Τι σας την έσπασε στο Metal Gear Solid 4;



michael92
01-09-2008, 18:44
Κανένα παιχνίδι δεν είναι τέλειο, όλα δεν έχουν κάτι που θα θέλαμε και έχουν κάτι που δεν θα θέλαμε. Το MGS4 το βρήκα επικό παιχνίδι και το μόνο που πραγματικά μου την έσπασε ήταν το Apple του Otacon :p

ps4
01-09-2008, 18:45
τιποτα, το παιχνιδι μαμαει.....:p

LeoleoP
01-09-2008, 18:49
1) Η πολυ μικρη διαρκεια του τελευταιου act.
2) Οι παπαρολογιες τις big mama
3) Οτι ο snake δεν μαμησε :P


Κατα τα αλλα κορυφη. Αν ειχε και ενα act ακομα...

modecris
01-09-2008, 18:49
Εμένα μου την έσπασε που δεν βγήκε στο 360...:rant:

marzel19
01-09-2008, 18:51
Κανένα παιχνίδι δεν είναι τέλειο, όλα δεν έχουν κάτι που θα θέλαμε και έχουν κάτι που δεν θα θέλαμε. Το MGS4 το βρήκα επικό παιχνίδι και το μόνο που πραγματικά μου την έσπασε ήταν το Apple του Otacon :p

Και εμένα μου την έσπασε αυτό. Γενικώς οι Ιάπωνες είναι κολλημένοι με την Apple (και γενικότερα με οτιδήποτε άσπρο) αλλά όχι και να μας πει ο Kojima ότι στο 2013 (δεν θυμάμαι ακριβώς και βαριέμαι να ανοίξω την database) οι υπολογιστές θα μοιάζουν με της Apple.

Κατά τα άλλα το παιχνίδι ήταν τέλειο!

greekteo
01-09-2008, 18:55
Εμένα μου την έσπασε που δεν βγήκε στο 360...:rant:

:rofl::rofl::rofl: Κορυφαιο..

Ευκαιρια για να παρεις PS3:p

jorgedept
01-09-2008, 19:12
apple rulez :)

Valkyre
01-09-2008, 19:17
apple rulez :)

+1 :D :D

personGR
01-09-2008, 19:18
Ότι κάποτε έπρεπε να τελειώσει...

jorgedept
01-09-2008, 19:20
Ότι κάποτε έπρεπε να τελειώσει...



:1appl:

slayeras
01-09-2008, 19:21
Το παιχνιδι ηταν και ειναι τελειο, ισως να ξενισαν λιγο τα μεγαλα cutscenes αλλα ειναι τοσο ωραια και καλογραμμενα που σαφηνουν :eek:

michael92
01-09-2008, 21:51
Το παιχνιδι ηταν και ειναι τελειο, ισως να ξενισαν λιγο τα μεγαλα cutscenes αλλα ειναι τοσο ωραια και καλογραμμενα που σαφηνουν :eek:

Θα συμφωνήσω σε αυτό, αυτός ήταν ο λόγος που με έκανε να τα δω όλα (ε ντάξει την Big Mama δεν την άντεξα αλλά ντάξει :giggle:) Αυτή την ρημάδα την apple που την βάζουν και σόλες τις ταινίες να μην είχε! Ντάξη καλά τα macs but not everywhere :D

geodlord7
01-09-2008, 22:20
Tα τεραστια cutscenes που στο συνολο ειναι 2 ταινιες......

Tek_Killa
01-09-2008, 22:30
Eμένα ρε παιδιά να σας πω πως αν και τόσους μήνες διαβάζω τα καλύτερα απο όλους σας εδώ και παρόλο που κυνηγάω τα παιχνιδια με καλά γραφικά και concept, ούτε καν σκεφτηκα να το αγοράσω! Μου τη σπάνε οι φάτσες των πρωταγωνιστών... Αλλά πολύ όμως! :rofl: Σα να είναι γερμανοιαπωνέζοι είναι...:frog:

criter
01-09-2008, 22:40
Καλα αμα βρεις τιποτα καλυτερο πες μου.
Βασικα δεν με χαλασε τιποτα στο παιχνιδι ουτε τα apple ουτε τα τεραστια cut-scenes. Στην τελικη κανεις skip αμα τα βαριεσαι.

Tek_Killa
01-09-2008, 23:04
Καλα αμα βρεις τιποτα καλυτερο πες μου.
Βασικα δεν με χαλασε τιποτα στο παιχνιδι ουτε τα apple ουτε τα τεραστια cut-scenes. Στην τελικη κανεις skip αμα τα βαριεσαι.

έχω κάτι πολύ καλυτερο να σου πω αλλά...
α) αμα σου το πω θα χαλάσω τη ζαχαρένια μου
β) αμα σου το πώ θα φάω ban

Άντε καλή σου νύχτα...

redismagik
01-09-2008, 23:23
oti akoma de exo ajiothei na to arxiso.to exo 2 mines .....alla mono misi ora epexa stin arxi.

michael92
01-09-2008, 23:30
oti akoma de exo ajiothei na to arxiso.to exo 2 mines .....alla mono misi ora epexa stin arxi.

Αυτό είναι ιεροσυλία :giggle::giggle::giggle:

DarkUSS
01-09-2008, 23:33
Η σκηνή που o Raiden συγκρατεί ολόκληρο το Οuter Haven για να μην λιώσει τον Snake. Eντάξει πάντα το MGS είχε υπερβολικά στοιχεία μέσα αλλά αυτό ξεπέρασε κάθε προηγούμενο για μένα.

geodlord7
01-09-2008, 23:40
oti akoma de exo ajiothei na to arxiso.to exo 2 mines .....alla mono misi ora epexa stin arxi.

Aπο την οποια, τα 29 λεπτα ηταν cinematic:giggle:

TopGunZ
01-09-2008, 23:46
Η σκηνή που o Raiden συγκρατεί ολόκληρο το Οuter Haven για να μην λιώσει τον Snake. Eντάξει πάντα το MGS είχε υπερβολικά στοιχεία μέσα αλλά αυτό ξεπέρασε κάθε προηγούμενο για μένα.

Όντως να σου πω την αλήθεια και εγώ εκεί είπα "Οκ....εντάααξ...ότι πείς ρε Χιντέο..." αλλά κατά τα άλλα το παιχνίδι είναι στο τοπ 5 μου όλων των εποχών και στο τοπ 5 αυτής της γενιάς.

Πάντως παιδιά μερικοί πρέπει να συνειδητοποιήσουν (-με) ότι καλώς ή κακώς υπάρχει η κοινή γνώμη. Όπως εγώ αντιλαμβάνομαι ότι είμαι από τους λίγους που δεν τρελαίνονται με τα online και απεχθάνονται τα σπορτ παιχνίδια και είναι λογικό να με βλέπουν σαν ανώμαλο οι περισσότεροι, πρέπει μερικοί να αντιληφθούν ότι το MGS4 είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν βγει και είναι λογικό όταν λένε μερικοί ότι δεν τους άρεσε η πλειοψηφία να τους κοιτάει περίεργα. Για να μην παρεξηγούμαστε γενικά και να μην υπάρχουν εντάσεις.

desperate_gamer
02-09-2008, 00:03
Μ' αρέσει που σας πείραξε ο Raiden και το πλοίο, που έχει μάλιστα σαφείς αναφορές στην αρχαιοελληνική ιστορία (ή μυθολογία), αλλά ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ τα άλλα στο Metal Gear τα βρήκατε απολύτως φυσιολογικά :giggle:

Εμένα μου την έσπασε που ... δεν μπορώ να ακούσω Madonna στο iPod του Snake :giggle: Μα τι άλλο να μου την δώσει σε αυτό το παιχνίδι;;; Ούτε ένα ψεγάδι δεν μπορώ να βρω.

NonBorn
02-09-2008, 00:04
Εμένα μου την έσπασε το thread... :p :p :p

Καλά είναι δυνατόν να σας την σπάνε τα apple??? Πα πα πα ....:rant::rant::rant:

john
02-09-2008, 00:14
εμενα μου την σπαει που ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ δυσκολο και δεν μπορω να το παιξω στο Hard :D

michael92
02-09-2008, 00:16
Εμένα μου την έσπασε το thread... :p :p :p

Καλά είναι δυνατόν να σας την σπάνε τα apple??? Πα πα πα ....:rant::rant::rant:

Συγκεκριμένα μου την σπάνε τα ΑΠΛ :giggle: :p

konstantinos
02-09-2008, 00:50
Βασικα μου την εσπασε ολος ο ντορος απο fanboys για ψεματα θαψημο του παιχνιδιου για τα γραφικα κ την κονσολα.Που αντι να αξιοθουνε να παρουν μια κονσολα κανουν την προσευχη τους μην τους κατσει το RROD.

klepidas
02-09-2008, 00:51
Μου τι σπάει που δεν έχει τροπαια για να το λιώσω

DarkUSS
02-09-2008, 00:55
Μ' αρέσει που σας πείραξε ο Raiden και το πλοίο, που έχει μάλιστα σαφείς αναφορές στην αρχαιοελληνική ιστορία (ή μυθολογία), αλλά ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ τα άλλα στο Metal Gear τα βρήκατε απολύτως φυσιολογικά :giggle:

Εμένα μου την έσπασε που ... δεν μπορώ να ακούσω Madonna στο iPod του Snake :giggle: Μα τι άλλο να μου την δώσει σε αυτό το παιχνίδι;;; Ούτε ένα ψεγάδι δεν μπορώ να βρω.

Και σε τι κάνει αναφορά? Αυτό πρώτη φορά το ακουώ ομολογώ. Αλλά όπως και να έχει εμένα μου φάνηκε τρομερά υπερβολική σκηνή που δεν χρειαζόταν. Και εντάξει όπως είπα το MGS πάντα έχει υπερβολές μέσα απλά αυτό ήταν το κάτι άλλο.:banghead:

mimis
02-09-2008, 19:09
Εμενα μου την σπαει που δεν μπορω να κερδισω τον manti ! ! ! :witsend: :witsend:

pictorino
09-09-2008, 08:34
το μόνο που μου την σπάει είναι ότι ο παλιόφιλός μας γέρασε και ήρθε το τέλος του

obione
11-09-2008, 15:57
o drebin........me ti maimou....!!!!den xreiazotan nomizw!!

hakoo
12-09-2008, 05:10
O Drebin ειναι ενας χαρακτηρας που λυνει τα χερια του Kojima, σεναριακα κυριως.
Τωρα οι ιδιαιτεροτητες του με τις μαιμουδες και τα αναψυκτικα ειναι ενα θεμα :angry:

golden321
12-09-2008, 18:18
εμενα αυτο που μου την σπαει ειναι οτι το εχω ,το βλεπω (τι ωραιο που ειναι με την θηκη του ) αλλα δεν εχω ps3 .

κατα τα αλλα Τέλειο.

LeoleoP
12-09-2008, 23:44
Eμένα ρε παιδιά να σας πω πως αν και τόσους μήνες διαβάζω τα καλύτερα απο όλους σας εδώ και παρόλο που κυνηγάω τα παιχνιδια με καλά γραφικά και concept, ούτε καν σκεφτηκα να το αγοράσω! Μου τη σπάνε οι φάτσες των πρωταγωνιστών... Αλλά πολύ όμως! :rofl: Σα να είναι γερμανοιαπωνέζοι είναι...:frog:

Αμα δεις την Naomi θα αλλαξεις γνωμη. Μιλαμε για το απολυτο μ***ι των video games:angry:

gtakis
20-09-2008, 10:48
Εμένα τίποτα άλλο δεν μου την σπάει στο παιχνίδι παρά μόνο ότι ξέρω πως τα τρελά γκομενάκια που έχει μέσα δεν πρόκειτε ποτέ να πέσουν στα χέρια μου.....:rofl::rofl::rofl:

pictorino
21-09-2008, 10:06
καλά έχει απίστευτες(!!!!!) γυναίκες,άψογο παιχνίδι,υπερβολες όπως αυτή με τον raiden είναι ''λογικές'',πρέπει να κρίνουμε το παιχνίδι μέσα στον κόσμο που έχει δημιουργηθεί,την δική του πραγματικότητα και όχι με τη δική μας ετερογενή πραγματικότητα.Για μέσα στον κόσμο του mgs είναι απόλυτα λογικό αυτό που γίνεται!!

Georgio002
19-10-2008, 19:47
καλά έχει απίστευτες(!!!!!) γυναίκες,άψογο παιχνίδι,υπερβολες όπως αυτή με τον raiden είναι ''λογικές'',πρέπει να κρίνουμε το παιχνίδι μέσα στον κόσμο που έχει δημιουργηθεί,την δική του πραγματικότητα και όχι με τη δική μας ετερογενή πραγματικότητα.Για μέσα στον κόσμο του mgs είναι απόλυτα λογικό αυτό που γίνεται!!

+1 :D:D

Εμενα μου την σπαει που ειναι τοσο δυσκολο :rant: ειμαι κολλημενος στο πρωτο act :rofl:

Astargatis
19-10-2008, 22:31
h klapsiara h Meryl t peze sklhrh me ton snake enw sto play1 htan gataki akoma...Tha goustara kai trela na tan ligo megalitero to act sto shadow moses apla h next-gen ekdoxh t xipnouse mnhmes k apla t spaze......

puredemonic
21-10-2008, 23:38
εμένα μου την σπάει που έχω βρει τοσα πολλά οπλα και αντικειμενα και το μονο που χρησιμοποιώ ειναι το αναισθητικο¨:p (αν και ακόμα είμαι στο act 2 σε δυσκολία naked normal, δεν ξέρω τι γινεται μετα)

redismagik
28-10-2008, 18:28
i teliki maxi einai spastiki .den exei ena sigkekrimeno tropo na pexeis ,apla patas ta koumpia ki oti ginei.........

Valkyre
28-10-2008, 19:09
i teliki maxi einai spastiki .den exei ena sigkekrimeno tropo na pexeis ,apla patas ta koumpia ki oti ginei.........

Οχι Γιαννη , δεν ειναι ετσι ;)

Υπαρχει μεγαλη ποικιλια κινησεων παρολο που δεν φαινεται και αν χρησιμοποιησεις τις καταλληλες τεχνικες εκει που πρεπει απο σπαστικο , γινεται ακρως εντυπωσιακο.Αναλογα με την φαση του Boss πρεπει να αλλαξεις και το στυλ που μαχεσαι εαν θελεις να τα βγαλεις περα.

Εμενα τουλαχιστον μου αρεσε πολυ αυτο! :)

redismagik
28-10-2008, 19:15
Οχι Γιαννη , δεν ειναι ετσι ;)

Υπαρχει μεγαλη ποικιλια κινησεων παρολο που δεν φαινεται και αν χρησιμοποιησεις τις καταλληλες τεχνικες εκει που πρεπει απο σπαστικο , γινεται ακρως εντυπωσιακο.Αναλογα με την φαση του Boss πρεπει να αλλαξεις και το στυλ που μαχεσαι εαν θελεις να τα βγαλεις περα.

Εμενα τουλαχιστον μου αρεσε πολυ αυτο! :)
esi dimitri exeis analisei se terastio vathmo to game.exeis mia optiki matia pou isos ligoi to vlepoun etsi.emena pou den exo toso ejikiosi oso esi , mou fanike se ekoino to simio oti ekane oti ithele.to pithanotero pantos (sigoura diladi alla to leo etsi gia na min fano teloios asxetos) na exeis esi dikio ki ego adiko.:giggle:

Zeichef
29-10-2008, 00:01
Ego 8a symfoniso me ton Valkyre alla 8a i8ela na pros8eso oti tin proti fora pou epaiksa to paixnidi sto Big Boss Hard(pou itan vasika i 2i fora pou epaiza to paixnidi) mporei na exasa se ekeini ti maxi kai 10 fores synolika...den mporousa na vro ton tropo.
Entaksei molis meta katalava oti se ka8e fasi prepei na paizo me diaforetiko styl mou fanike arketa eykolo kai sto The Boss Extreme.

redismagik
29-10-2008, 00:04
Ego 8a symfoniso me ton Valkyre alla 8a i8ela na pros8eso oti tin proti fora pou epaiksa to paixnidi sto Big Boss Hard(pou itan vasika i 2i fora pou epaiza to paixnidi) mporei na exasa se ekeini ti maxi kai 10 fores synolika...den mporousa na vro ton tropo.
Entaksei molis meta katalava oti se ka8e fasi prepei na paizo me diaforetiko styl mou fanike arketa eykolo kai sto The Boss Extreme.
telika mono ego de katalava pos vgenei???:mad:

bellinelli
30-10-2008, 12:48
to pio spastiko einai oti xanazwntaneoun ton big boss gia na psofisei pali 10 lepta argotera...
ffs re kojima

Valkyre
30-10-2008, 12:50
to pio spastiko einai oti xanazwntaneoun ton big boss gia na psofisei pali 10 lepta argotera...
ffs re kojima

Μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα απο το στορυ... ο Big Boss ηταν ζωντανος και "ανακατασκευασμενος" εδω και καιρο.Συγκεκριμενα ανακατασκευαστηκε λιγο μετα τα γεγονοτα στο MGS2 , με την ιδια μεθοδο που χρησιμοποιησαν και στον Frank Jaeger και στον Raiden.

Αυτο το ηξεραν και η EVA και η Naomi και ο Ocelot(πριν liquid).Ο λογος για τον οποιο δεν το αποκαλυψαν ποτε , ειναι διοτι a:οι patriots αναζητουσαν τον big boss και
b και κυριοτερο : επειδη ολο το σχεδιο εξοντωσης των patriots βασιζοταν στην αυτοθυσια και της EVA και του Big Boss και του Ocelot.Το ολο σχεδιο ηταν να "κοροιδεψουν" τα Patriots AI ωστε να νομιζουν οτι ο Ocelot ειναι οντως απειλη για αυτους και να στειλουν τον Snake (γιατι οι patriots τον εστειλαν) για να τους απαλλαξει απο τον Ocelot.Κατι που φυσικα ηταν στο σχεδιο των Big Boss , EVA και Ocelot και υπολογιζαν στην παρουσια του SNake αφου ηταν ο μονος που μπορουσε να φερει εις περας την αποστολη.

Ολοι ηξεραν οτι για να πετυχει το σχεδιο θα επρεπε να πεθανουν , και για να τελειωσoυν οριστικα οι Patriots επρεπε να πεθανουν ολοι οσοι ηταν εμπλεκομενοι.Ειτε με την παλια , ειτε με την νεα μορφη.

Αλλο ενα πραγμα που ηθελαν ηταν να μαθουν την τοποθεσια στην οποια κρυβεται ο Major Zero απο τους Patriots , ο ανθρωπος που δημιουργησε τα ΑΙs.

Συν ολων των αλλων οι Big Boss , EVA και Ocelot θεωρουσαν τους εαυτους τους συνυπεθυνους (και ηταν ) για την κατασταση στην οποια ειχε φτασει ο κοσμος εκεινη την στιγμη.

Για εμενα το εκλεισε τελεια ο Kojima.Καλυτερα δεν γινοταν.

bellinelli
30-10-2008, 14:19
min varas ta xerw ola ayta...
ennoousa eida ton BigBoss me sarka k osta (psifiaka estw ) gia 10 mins
k meta telos.
e oxi.
Respect to BigBoss

Valkyre
30-10-2008, 14:24
min varas ta xerw ola ayta...
ennoousa eida ton BigBoss me sarka k osta (psifiaka estw ) gia 10 mins
k meta telos.
e oxi.
Respect to BigBoss

Δεν βαραω! :)

Παντως λογικο ειναι να στον εμφανιζει για 10 λεπτα.Δεν θα ειχε κανενα νοημα να τον δεις για πιο πολλη ωρα και πιο πριν απο το τελος.Ασε που λειτουργησε ως το καλυτερο tribute ever! ;)

Georgio002
30-10-2008, 14:43
παιδια περασα το πρωτο act(:1appl:) αλλα τωρα κολλησα αλλου... στο laughing octopus :p

Τελειο το παιχνιδι :angry:

Valkyre
30-10-2008, 14:46
παιδια περασα το πρωτο act(:1appl:) αλλα τωρα κολλησα αλλου... στο laughing octopus :p

Τελειο το παιχνιδι :angry:

Για εντυπωσεις καλυτερα να γραφεις στο αναλογο θρεντ.Επισης , καλο θα ηταν να μην διαβαζεις αυτο το θρεντ μεχρι να τελειωσεις το παιχνιδι γιατι εχει πολλα σποιλερ! :D

bellinelli
30-10-2008, 16:14
re sy ennow na min ton xanaskotwsei ...
aston zwntano na afinei k kamia yposxesi gia kainurio game me prwtagwnisti ton 60ari bigboss...pou ine k pio kalostekumenos lol

Valkyre
30-10-2008, 19:32
re sy ennow na min ton xanaskotwsei ...
aston zwntano na afinei k kamia yposxesi gia kainurio game me prwtagwnisti ton 60ari bigboss...pou ine k pio kalostekumenos lol

Αν δεν τον σκοτωνε θα εχανε ολο το "epic" feeling του τιτλου και της ιστοριας , καθως αυτες οι τελευταιες στιγμες , ειναι που στην ουσια λυτρωνεται και ο Big Boss απο τις αμαρτιες του παρελθοντος , και που επιτελους δινεται η ευκαιρια στον Solid να ζησει -εστω και 6 μηνες- φυσιολογικης ζωης...

Επισης , ηταν δηλωμενο εξ αρχης οτι επροκειτο για το οριστικο τελος των χαρακτηρων αυτης της σειρας , με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

Κατα τη γνωμη μου εαν εβγαζαν αλλο Metal Gear με καποιον απο τους χαρακτηρες αυτους θα ηταν τραγικο και θα χαλαγε εντελως το στορυ.

Το MGS5 θα πρεπει να ξεκιναει απο την αρχη μια νεα ιστορια με νεους χαρακτηρες.Το MGS4 εκλεισε καταπληκτικα ολο το στορυ που παρακολουθουσαμε τοσα χρονια και δεν χρειαζεται αλλες συνεχειες, αλλιως θα καταντησει σαπουνοπερα και θα χασει καθε αξια το στορυ.Ολα αυτα βεβαια γνωμη μου! :D

Zeichef
30-10-2008, 20:05
Giati re Val 8a se xalouse px o Otacon kai i Sunny se ena mgs5??
As poume me mikrous rolous.

Valkyre
30-10-2008, 22:27
Giati re Val 8a se xalouse px o Otacon kai i Sunny se ena mgs5??
As poume me mikrous rolous.

Λεγοντας χαρακτηρες , εννοω κυριως τους πρωταγωνιστες Solid , Big Boss , Liquid , Solidus, Raiden.Τωρα αν θα κανει καμμια cameo εμφανιση καποιος Otacon , Sunny δεν θα εχω προβλημα.Αλλωστε καποιος απο αυτους τους δευτερευοντες χαρακτηρες σιγουρα θα κανει μια εμφανιση στα νεα MGS.Απλα να μην εχει την οικογενεια Snake :D και να εχει εναν νεο πρωταγωνιστη που θα ξεκιναει ενα καινουργιο στορυ χωρις patriots. :D

Papanick
30-10-2008, 22:29
ΤΙΠΟΤΑ!!!
(απάντηση στον τίτλο του thread...)

hakoo
31-10-2008, 05:21
Λεγοντας χαρακτηρες , εννοω κυριως τους πρωταγωνιστες Solid , Big Boss , Liquid , Solidus, Raiden.

Εχεις δικιο γενικα, απλα ο Raiden ειναι too badass to be left out :angry:
Περα απο πλακα, εχω την εντυπωση οτι απο τους (πραγματικους) πρωταγωνιστες ειναι ισως ο λιγοτερο εμπλεκομενος με το σεναριο σε ολη τη εκταση του. Απο τα πρωτα γεγονοτα δλδ μεχρι το mgs4, περναει καιρος μεχρι να εμφανιστει/ δεν εχει συμμετοχη μεχρι πολυ αργοτερα. Αν και πιστευω οτι ουτως η αλλως ειναι πολυ δυσκολο να τον ξαναδουμε μιας και ηταν ενας απο τους χαρακτηρες που ο Κοτζιμα επελεξε να "λυτρωσει" Τελος παντων, κουβεντα να γινεται :)
Απλα με εξιταρει η ιδεα ενος καινουριου project στο ιδιο υφος και πρωταγωνιστη τον Raiden, that's all.

bellinelli
31-10-2008, 10:52
den 8anai mgs to paixnidi apla xwris big boss h snake...
an xekinisei me allous xarakthres 8a onomastei alliws...

Zeichef
31-10-2008, 14:58
Nai omos, ego 8elo to epomeno mgs na lamvanei xora ston idio kosmo me ta proigoumena mgs. Enoo me ayto na ginontai anafores ston snake, ton big boss ktl. Na ypirxan dld alla na einai pe8amenoi. Dld to neo mgs na diadramatizetai arketa xronia META apta proigoumena mgs kai o big bos kai o solid snake na exoun meinei stin istoria gia ta kator8omata tous.
Kai fysika na min mas petaksei kanena "oi Patriots anageni8ikan" o Hideo...
Na einai alli i megali apeili afti ti fora :)

Valkyre
01-11-2008, 10:58
^^ayto pou les ennoeitai , oti tha diadramatizetai ston idio kosmo kai oti tha yparxoyn anafores!

Zeichef
01-11-2008, 11:27
A entaksei epeidi ego eixa katalavei oti enoouses na einai mia teleios diaforetiki istoria kai na min exei apolytos kamia sxesi me ta alla mgs:)

modecris
09-11-2008, 17:44
Κατέβασα το demo.
Μόλις είπε "this is Snake" από τον ασύρματο,η στύση ήταν απίστευτη.Και όταν έπαιξε ο χαρακτηριστικός ήχος που ακούγεται όταν σε βλέπουν οι σκοποί,η εκσπερμάτωση ήταν ασταμάτητη...μου είχε λείψει ο μπαγάσας...

Αλλά ρε παιδιά,δεν βλέπω καλά ή φοράει τάγκα ?!? Κοτζάμ γέρος ?:p

desperate_gamer
09-11-2008, 17:51
Μόλις είπε "this is Snake" από τον ασύρματο,η στύση ήταν απίστευτη.Και όταν έπαιξε ο χαρακτηριστικός ήχος που ακούγεται όταν σε βλέπουν οι σκοποί,η εκσπερμάτωση ήταν ασταμάτητη...

Και να υποθέσω ότι σε είδαν νωρίς οι σκοποί και γι' αυτό στην έσπασε, ε;; :rofl::rofl:

modecris
09-11-2008, 18:05
Και να υποθέσω ότι σε είδαν νωρίς οι σκοποί και γι' αυτό στην έσπασε, ε;; :rofl::rofl:
...όλα έγιναν πολύ γρήγορα...ούτε που κατάλαβα πότε τελείωσαν όλα...
γιατί μετά μου πήρε το ds3 απ`τα χέρια ο πιτσιρικάς και δεν μου το ξαναέδωσε ποτέ!
:angry: :angry: :angry:

desperate_gamer
09-11-2008, 18:07
Χεχε, nice :D Η αλήθεια είναι ότι θεώρησα την απόφαση να βγάλουν demo τώρα λίγο "καθυστερημένη", αλλά αν είναι να δώσει ένα boost στον πολύ άξιο αυτό τίτλο και να τον παίξουν κι άλλοι, τότε άξιζε και με το παραπάνω!!

Valkyre
09-11-2008, 20:10
Καλα το θεμα με τις στολες του Metal Gear στην συγκεκριμενη "περιοχη" παντα υφιστατο!
Και στο MGS2 ηταν καπως ετσι το "πισω" μερος! :D

Tαγκα ξε-ταγκα παντως το παιχνιδι ειναι το επος το ιδιο...μολις πριν απο λιγο τελειωσα το Resistance 2 και παρολο που ηταν πολυ καλο , το να βλεπεις ενα ending scene 2 λεπτων ειναι απογοητευτικοτατο...

Τι να πει μπροστα στο τελος του MGS4 που διαρκει 45 λεπτα και ειναι απολαυστικα απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο.. respect...

AgentPrinny007
13-11-2008, 13:33
Το μονο που μου την "εσπασε", σε εισαγωγικα παντα,ειναι οτι το βρηκα μικρο σε διαρκεια.Δεν εννοω το gameplay σε σχεση με τα cutscenes αλλα ολο μαζι.Την πρωτη φορα μου πηρε 23 ωρες αρκετα μεγαλη διαρκεια για μη RPG αλλα το MGS δεν ανηκει στο μεσο ορο των παιχνιδιων ειναι ΕΠΟΣ με δυνατους χαρακτηρες και εξαιρετικο σεναριο.Θεωρω οτι και την διπλασια διαρκεια να ειχε δεν θα με χαλαγε καθολου:) Ειχε τοσα πολλα να πει και τοσο εθιστικο gameplay που 20+ ωρες μου φανηκαν λιγες:(

MilitaryRaiden
20-11-2008, 11:59
Προσωπικώς με απωθούσαν αφάνταστα οι κλάψες του Otacon για την καψούρα του με τη Naomi...Δεν ξέρω, ίσως στα Ιαπωνικά να ακούγεται πολύ καλύτερα αλλά το voice over του συγκεκριμένου στα αγγλικά μου ανέβαζε την πίεση...

alximistis21
20-11-2008, 19:33
APLA ASPASTO

MilitaryRaiden
20-11-2008, 20:46
Πέραν βεβαίως του συγκεκριμένου κολλήματός μου συμφωνώ με τον alximistis : άσπαστο - το παιχνίδι δεν υπάρχει!

alximistis21
21-11-2008, 15:51
ETSI KAI EGO FILARAKO PISTEVO - KATHE PEXNIDI EXEI KAI TO DIKOTOU *XOUZOURI

PaneDi
06-12-2008, 14:36
Παρόλο που το παιχνίδι ήταν φανταστικό ήθελα περισσότερο RAIDEN..ναι ακούγεται σαδομαζοχιστικό αλλά πιστέυω ότι τον είδαμε πολύ λιγο! :)

kidd13
06-12-2008, 14:42
Eίναι το πλέον ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟ παιχνίδι που δεν μου άφησε περιθώρια να σκεφτώ αν υστερούσε κάπου.....RESPECT!

pictorino
14-12-2008, 14:19
Το μονο που μου την "εσπασε", σε εισαγωγικα παντα,ειναι οτι το βρηκα μικρο σε διαρκεια.Δεν εννοω το gameplay σε σχεση με τα cutscenes αλλα ολο μαζι.Την πρωτη φορα μου πηρε 23 ωρες αρκετα μεγαλη διαρκεια για μη RPG αλλα το MGS δεν ανηκει στο μεσο ορο των παιχνιδιων ειναι ΕΠΟΣ με δυνατους χαρακτηρες και εξαιρετικο σεναριο.Θεωρω οτι και την διπλασια διαρκεια να ειχε δεν θα με χαλαγε καθολου:) Ειχε τοσα πολλα να πει και τοσο εθιστικο gameplay που 20+ ωρες μου φανηκαν λιγες:(

όλοι θέλαμε παραπάνω!!δεν είναι μικρό αλλά τόσο τέλειο που δεν θέλεις να τελειώσει!κι άλλο!!!κι άλλο!!

AgentPrinny007
14-12-2008, 14:25
όλοι θέλαμε παραπάνω!!δεν είναι μικρό αλλά τόσο τέλειο που δεν θέλεις να τελειώσει!κι άλλο!!!κι άλλο!!
Πραγματικα ειναι το μονο μηRPG παιχνιδι που ειπα στο τελος"θελω κι αλλο"!!!

pictorino
14-12-2008, 14:34
Πραγματικα ειναι το μονο μηRPG παιχνιδι που ειπα στο τελος"θελω κι αλλο"!!!

οι ώρες περνάνε τόσο γρήγορα που και 2πλάσιο να ήταν δεν θα ήταν ικανοποιητικό.

LeoTheAkuma
25-12-2008, 16:04
Για εμενα προσωπικα ειναι το μονο παιχνιδι στην δωδεκαχρονη καριερα μου που παιζω παιχνιδια να μην εχω βρει ουτε ενα μικρο σπασιμο. Ουτε ενα ομως. Το παιχνιδι μολις ανακοινωθηκε το 2005,οπου και ειδα το trailer στο Subsistence...E, απο τοτε το περιμενω... Πραγματικα δεν με απογοητευσε ουτε στο "τοσο"

Το μονο που μου την "εσπασε" ηταν οτι ο Kojima δεν αξιοποιησε κα τα υπολοιπα 15GB για να παιξουμε μιση μερα ακομα.(το 4 το τερματισα σε 3 μερες αλλα ενδιαμεσα δουλευα.)

trabakoulas
06-01-2009, 04:45
Το MGS4 ειναι ΤΕΛΕΙΟ αλλα καποιος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρεπει να τους πει να κοψουν λιγο αυτα τα βιντεο.Ημαρτον! Μεχρι το mantis καλα πηγαινε μετα η κατασταση ξεφευγει τελειως ακου 2 ωρες βιντεο τι το περασανε??????:banghead::banghead::banghead:

Κατα τ'αλλα τα σπαει:cool::bowdown:

LeoTheAkuma
06-01-2009, 22:34
Αν καποιος φιλε εχει παιξει τα προηγουμενα και του αρεσαν δεν νομιζω αυτο να του την εσπασε :D

Valkyre
07-01-2009, 10:39
^^Ετσι ακριβως ειναι!Οπως τα λες!Δεν γινεται εαν εισαι ακολουθος της σειρας τοσα χρονια να βρεις κατι που να μην σου αρεσει.Το παιχνιδι ειναι το απολυτο fan service , και οποιος παιζει metal gear solid , τον συγκινει εξισου να παιζει το παιχνιδι , αλλα και να παρακολουθει , την ιστορια μεσω των cinematics.Για αυτους τους λογους αγαπηθηκε και βραβευτηκε στο παρελθον , και χαιρομαι πολυ που η σειρα και ο δημιουργος της παρεμειναν πιστοι στην συνταγη αυτη!

trabakoulas
07-01-2009, 17:12
Tα εχω παιξει ολα και μαλιστα πιστευω οτι ειμαι απο τους πιο παλιους μιας και το 88 ειχα NES απο γερμανια(οταν αυτο ηρθε μετα απο κανα τεσσαρι χρονια εδω) και ειχα και το πρωτο mg της σειρας αλλα αυτο το προβλημα με τα βιντεακια το οποιο εχει εμφανιστει απο το MGS2 με αποκορυφωμα στο 4 το θεωρω μειονεκτημα μεγαλο.Kαι αντικειμενικα ειναι. Αυτη ειναι η δικια μου αποψη, τωρα ο καθενας μπορει να εχει τη δικια του:tiphat:

AgentPrinny007
07-01-2009, 17:26
Tα εχω παιξει ολα και μαλιστα πιστευω οτι ειμαι απο τους πιο παλιους μιας και το 88 ειχα NES απο γερμανια(οταν αυτο ηρθε μετα απο κανα τεσσαρι χρονια εδω) και ειχα και το πρωτο mg της σειρας αλλα αυτο το προβλημα με τα βιντεακια το οποιο εχει εμφανιστει απο το MGS2 με αποκορυφωμα στο 4 το θεωρω μειονεκτημα μεγαλο.Kαι αντικειμενικα ειναι. Αυτη ειναι η δικια μου αποψη, τωρα ο καθενας μπορει να εχει τη δικια του:tiphat:
Εγω παλι εχοντας ως αγαπημενο ειδος τα JRPG δεν με ενοχλουν καθολου τα βιντεακια του
MGS ισα ισα που τα βρισκω εξαιρετικα αλλα οπως ειπες γουστα ειναι αυτα.:)

Valkyre
07-01-2009, 17:45
Tα εχω παιξει ολα και μαλιστα πιστευω οτι ειμαι απο τους πιο παλιους μιας και το 88 ειχα NES απο γερμανια(οταν αυτο ηρθε μετα απο κανα τεσσαρι χρονια εδω) και ειχα και το πρωτο mg της σειρας αλλα αυτο το προβλημα με τα βιντεακια το οποιο εχει εμφανιστει απο το MGS2 με αποκορυφωμα στο 4 το θεωρω μειονεκτημα μεγαλο.Kαι αντικειμενικα ειναι. Αυτη ειναι η δικια μου αποψη, τωρα ο καθενας μπορει να εχει τη δικια του:tiphat:

Συμφωνω και επαυξανω οτι ο καθενας εχει την αποψη του.Ομως πως γινεται να παρουσιαζεις εσυ την δικη σου αποψη ως αντικειμενικη και ολων των αλλων "μη-αντικειμενικη"?:)

Απο την στιγμη που προκειται περι προσωπικης αποψης , αυτοματως γινεται κυριως υποκειμενικη και οχι αντικειμενικη.Και αυτο ισχυει για ολους μας.

Και για να περασω στο προβλημα που θεωρεις εσυ (αποψη σου και καλα κανεις και το θεωρεις προβλημα) , σου ξαναλεω οτι ο κοσμος γι αυτο την αγαπησε την σειρα.Και μαλιστα ενω στο MGS1 και MGS2 καθοσουν και ακουγες codec ακομα και για 40 λεπτα , χωρις να βλεπεις cutscene , στο 4 το βελτιωσαν αυτο και οι συνομιλιες με το codec ειναι ελαχιστες.

Τα μεγαλα βιντεακια στο 4 ηταν αναγκαια , διοτι επρεπε να απαντησουν σε ολα τα ερωτηματα που ειχαν τεθει απο τα προηγουμενα παιχνιδια.Αυτη ειναι η προσωπικη μου , υποκειμενικη αποψη!:)

trabakoulas
08-01-2009, 21:47
Συμφωνω και επαυξανω οτι ο καθενας εχει την αποψη του.Ομως πως γινεται να παρουσιαζεις εσυ την δικη σου αποψη ως αντικειμενικη και ολων των αλλων "μη-αντικειμενικη"?:)

Απο την στιγμη που προκειται περι προσωπικης αποψης , αυτοματως γινεται κυριως υποκειμενικη και οχι αντικειμενικη.Και αυτο ισχυει για ολους μας.


Εχεις απολυτο δικιο απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση το "αντικειμενικο" θεωρω οτι συμπιπτει με την δικια μου αποψη.
Και θα σου εξηγησω το λογο πολυ απλοικα δε θελω να γραψω ολοκληρο κατεβατο, απλως οταν παιρνεις ενα video game υποτιθετε ειναι ενα παιχνιδι απλα και οχι ταινια.Δλδ οταν η μιση ωρα λειτουργιας του παιχνιδιου μεχρι να τερματιστει, ειναι βιντεακια, και ειδικα στο 4, στο τελος παιζεις 5 λεπτα και 3 ωρες βιντεο εκει νομιζω οτι κατανταει κουραστικο.

Παλι βεβαια ολα αυτα ειναι υποκειμενικα μπορει σε αλλους να αρεσουν, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα:D:D

Το παιχνιδι γ@@@ει δε το συζηταμε απλα οπως τπτ δεν ειναι τελειο:)

LeoTheAkuma
09-01-2009, 16:45
Koιτα,δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε το MGS4,ετσι και αλλιως ειμαι φανατικος της σειρας,αλλα μολις εμαθα οτι 35GB αντι να τα γεμισουν με εστω λιιιιιιιιιιγο περισσοτερο gameplay στεναχωρηθηκα. Οχι ομως οτι δεν μου αρεσε,ξετρελαθηκα,ακομα το παιζω. Για να λεμε τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη.

SoloSnakeGR
09-02-2009, 16:02
Εχεις απολυτο δικιο απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση το "αντικειμενικο" θεωρω οτι συμπιπτει με την δικια μου αποψη.
Και θα σου εξηγησω το λογο πολυ απλοικα δε θελω να γραψω ολοκληρο κατεβατο, απλως οταν παιρνεις ενα video game υποτιθετε ειναι ενα παιχνιδι απλα και οχι ταινια.
Να επισημανουμε ομως πως και Video Game και ταινια ειναι η μοναδικη συνταγη του Kojima και η εφευρεση στον χωρο τον video games που κανει το MGS να τα σπαει!

Naked Snake
06-02-2010, 14:35
The Beauty & The Beast.Η ημι-mech υστερία τους μου έκατσε 'βαριά'.Έξω ότι μου φάνηκε βλακώδες ο παραλληλισμός τους με τα bosses του 1.

Gauros7
03-03-2010, 23:51
εμένα απο το mgs 4 μου την έσπασε το τέλος,η σκηνή που δεν αυτοκτονεί ο solid...θεωρό οτι με βάση την εικόνα που είχα αποκομίσει για αυτόν απ όλα τα metal gear solid δεν θα δίσταζε να πατήσει την σκανδάλη

Valkyre
04-03-2010, 00:06
To να αυτοκτονησεις χωρις λογο δεν ειναι σε τιποτα ηρωικο.Ο Snake πιθανοτατα θα την παταγε την σκανδαλη.Αλλα ακομα και γι αυτον δεν ηταν τοσο ευκολο να το κανει με την πρωτη αποπειρα και διστασε.Σιγουρα ομως θα το εκανε.Αλλωστε οπως του ειπε και ο Boss δεν ειχε λογο πλεον να αυτοκτονησει.Δεν το ηξερε τοτε βεβαια αλλα λεμε τωρα.

widebit
04-03-2010, 00:58
Ενας απο τους δυο λογους που πηρα PS3. Δεν υπαρχει τιποτα που να μου την σπαει στο παιχνιδι. Καλα για σεναριο δεν μιλαμε, Gene, Meme και Scene για οποιους ξερουν. Ουσιαστικα σου παρουσιαζει το κοντινο μελλον αλλα και πραγματα που ηδη υφιστανται.

Τωρα αυτο που ειπαν μερικοι για τα Apple. Ενταξει, τι να κανουμε, υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι δεν γουσταρουν ουτε μπλε οθονες, ουτε antivirus, ουτε restart μετα απο καθε εγκατασταση, ουτε format, ουτε defragment :D

devildemon
04-03-2010, 22:36
δεν καταφερα να παιξω και πολυ το παιχνιδι καθως με κουρασε αρκετα στην αρχη.. δεν μπορουσα να βγαλω ακρη και γενικα περιμενα κατι καλιτερο μια απο τις καλιτερες σειρες..

tase
26-03-2010, 15:41
δεν καταφερα να παιξω και πολυ το παιχνιδι καθως με κουρασε αρκετα στην αρχη.. δεν μπορουσα να βγαλω ακρη και γενικα περιμενα κατι καλιτερο μια απο τις καλιτερες σειρες..


η αρχη ειναι ετσι και εγω το ιδιο προβλημα ειχα αλλα αξιζε.
αν λιγο το προχωρησεις απλα μετα δεν θες να σταματησεις.
το μονο που με χαλασε εμενα ειναι δεν ειναι στο gameplay του παιχνιδιου αλλα στο οτι πολλα αγγλικα απο τα βιντεο δεν τα καταλαβενα ειδικα εκει στα ιατρικα.
α και κατι ακομα.
δεν με αφησαν να ευχαριστιθω την μαχη raiden-vampire αφου επρεπε παραλληλα να χτυπαω και εγω

Alastor
29-11-2010, 21:39
πολυ γραφικα cutscenes με την κακη εννοια....ο raiden επρεπε να χε πεθανει 100 φορες με τοσες σφαιρες και κοψιματα που χε φαει,σε μια φαση ειναι ετοιμοθανατος και σωζει τον σνεικ απο εκεινο το τεραστιο πλοιο στο Shadow moses...και εκει που κανονικα ακομα και ο ΘΕΟΣ θα ειχε πεθανει,τον βλεπεις να ξαναερχεται κουλος και να ξανασωζει τον snake στην τελευταια πιστα...ε νταξει ρε παιδια ειπαμε sci fi,αλλα μη το γαμησουμε κιολας

ROWAN
30-11-2010, 05:44
Επειδή το τερμάτισα πρόσφατα δεν με χάλασε κάτι το τέλος ήταν αυτό που έπρεπε να ήταν, αν και τώρα που το σκέφτομαι φανταστείτε ένα σπίτι όπου η big mama θα μαγειρεύει και ο big boss μαζί με τον γιο του solid snake να κάθονται στον κήπο και να μιλάνε για την επικαιρότητα και μετά να τρώνε όλη μαζί σαν χαζοαμερικάνικη οικογένεια, όντως με την apple ήταν κάπως προκλητικό αλλά δεν με ένοιαζε κιόλας σκέφτομαι στο μέλλον να πάρω apple υπολογιστή και έτσι είδα σχεδόν όλα τα κομμάτια της lol.

Valkyre
30-11-2010, 09:38
^^ Ναι αλλα ειναι παλια τα μοντελα της Apple που δειχνει στο παιχνιδι χαχα :)

Και επισης απο το τελος ξεχασες και τον Raiden να τρωει τα αθλια αυγα της Sunny :)

Smooth
19-04-2011, 16:03
Το μόνο που θα μπορούσε να με κάνει να αρχίσω να έχω υποψίες οτι πιθανόν να έχω αρνητικά συναισθήματα γι' αυτό ήτανε τα cinematic scenes. Αλλά και πάλι.. έπαιζα και έβλεπα ταινία μαζί... PRICELESS!!:k020: