PDA

View Full Version : Civilization Revolution



NonBorn
09-07-2007, 15:12
http://www.imageshack.gr/images/lnddymyaivojcjzz4nhd.png

Sid Meier, Firaxis, and 2k Games announced Civilization Revolution for the PS3. This is based on one of best games ever made, Civilization.
Sid Meier is a PS3 fan. He enjoys Resistance: Fall of Man and MotorStorm. Here is what he had to say about the system:

Look at the level of content you're seeing on current-gen systems right now in the form of games like God of War II," Meier said. "Remember: The PlayStation 3 is light years ahead of this technology. As with any new platform, it's going to be a challenge and take designers some time to come to grips with the hardware. But believe me, you'll be amazed by the possibilities.Οfficial site for Civilization Revolution (http://civilizationrevolution.com/)

21064

Alex
16-01-2008, 19:06
Τα λόγια απλά δεν μπορούν να περιγράψουν αυτό που ετοιμάζεται για το ps3. Ένας από τους δημοφιλέστερους δημιουργούς παιχνιδιών, ο Sid Meier, γνωστός από τη σειρά παιχνιδιών “Civilization” δήλωσε τα εξής:

“Είμαι φανατικός οπαδός του ps3. Κοιτάξτε τα παιχνίδια των προηγούμενων γενεών όπως το God of War II. Το ps3 έχει απεριόριστες δυνατότητες σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα. Ναι, ίσως χρειαστεί λίγος καιρός μέχρι οι σχεδιαστές εξοικιωθούν με αυτή τη νέα κονσόλα αλλά να είστε σίγουροί ότι μόλις γίνει αυτό θα μείνετε άφωνοι από το αποτέλεσμα”.

Ο ίδιος κύριος λοιπόν, ο αγαπητός κ. Sid Meier, ανακοίνωσε ότι ετοιμάζεται μία έκδοση του Civilization (Revolution) για το ps3. Υπέροχα νέα, δεν νομίζετε;

πηγή:http://ps3only.wordpress.com/2007/06/29/civilization-revolution/#more-39

oddin
16-01-2008, 19:41
Ειμαι fan του παιχνιδιού απο πολύ παλιά,πολλές ώρες εχω φάει,καλές εποχές στο PC...
Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι εύκολο όμως αυτό το παιχνίδι να παιχτεί στο PS3.

Chill
16-01-2008, 20:01
Δεδομένου ότι είναι tbs δεν νομίζω να υπάρξει ιδιαίτερο πρόβλημα.

Το τελευταίο civ στα pc's ήταν ανεπανάληπτο!!!!! Και αν πάει το ήδη επικό civ4 ένα βήμα παραπέρα.......μου τρέχουν τα σάλια ήδη :prayer:.

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για ένα αμιγώς pc game, δεν ξέρω αν βρει απήχηση στον κόσμο των κονσολών.

Αν ανακοινώσει και κανένα "pirates" για ps3, θα τρελαθούμε τελείως :D!!!!!!!

yiannis2002s
16-01-2008, 21:03
Ειμαι fan του παιχνιδιού απο πολύ παλιά,πολλές ώρες εχω φάει,καλές εποχές στο PC...
Δεν ξέρω κατα πόσο ειναι εύκολο όμως αυτό το παιχνίδι να παιχτεί στο PS3.

Θα συμφωνησω, αλλα απο την αλλη θα ειναι σουπερ λογικα!

Chill
24-01-2008, 23:11
"Αυτό είναι το παιχνίδι που πάντοτε ήθελα να δημιουργήσω"

Αυτό είδα σήμερα στο trailer που ανέβηκε στο psstore και τρελάθηκα ως fan του Sid :). Κρατάω μια πισινή για το γεγονός ότι είναι multiplatform, αλλά το ότι ο Sid δηλώνει fan του ps3 με κάνει να αισιοδοξώ.

ps4
25-01-2008, 00:42
Φοβερο παιχνιδι. Αλλα γιατι να ειναι tbs χαθηκε να ειναι real time;;;;;

Δεν εχω παιξει ποτε το παιχνιδι αυτο σε πισι και δεν ξερω αλλα απο το τρειλερ φαινεται φοβερο και τρομερο.

Ειμαι φαν των rts χρονια τωρα. Ωραια θα ηταν να βγει κανα τετοιο.

ProEvo
25-01-2008, 10:11
Φοβερο παιχνιδι. Αλλα γιατι να ειναι tbs χαθηκε να ειναι real time;;;;;

Δεν εχω παιξει ποτε το παιχνιδι αυτο σε πισι και δεν ξερω αλλα απο το τρειλερ φαινεται φοβερο και τρομερο.

Ειμαι φαν των rts χρονια τωρα. Ωραια θα ηταν να βγει κανα τετοιο.

Συμφωνώ! Νομίζω ότι το ps3 έχει και παραέχει τις δυνατότητες για να σηκώσει κορυφαία rts παιχνίδια. Και επειδή δυστυχώς το αγαπημένο μου (Age Of Empires) λόγω microsoft είναι λίγο αδύνατο να το δούμε, καλό θα ήταν να είχαμε κάποιους άλλους τίτλους.

Chill
25-01-2008, 10:30
Το trailer είναι ένα απλό cinematic για να σου δείξει που κινείται το παιχνίδι. Τα γραφικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό. Έχεις διάφορους χάρτες στην διάθεση σου για να ξεκινήσεις από το 0 ή όποια άλλη εποχή γουστάρεις. Εγώ μια ζωή τον κλασσικό χάρτη της γης έπαιζα. Ξεκινάς από το 0 με μια ομάδα πολεμιστών και μια ομάδα εργατών, βρίσκεις ένα καλό σημείο (το έδαφος διαφέρει από κομμάτι σε κομμάτι) χτίζεις την πρώτη πόλη σου (αν πάρεις Greeks η πρώτη πόλη είναι η Αθήνα) και ξεκινάς για να κατακτήσεις τον κόσμο, είτε οικονομικά είτε κατακτητικά. Έχεις άπειρες επιλογές στην διάθεση σου και ειλικρινά δεν ξέρω από τι να ξεκινήσω να γράφω...... Χτίζεις ότι ..... υπάρχει και παίρνεις τα ανάλογα bonuses.....από πανεπιστήμια, ιατρεία, λιμάνια, στρατιωτικές βάσεις ότι υπάρχει γενικά, ειλικρινά δυσκολεύομαι να το περιγράψω μέχρι και την Ακρόπολη, τις Πυραμίδες οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς. Στις πόλεις σου ανάλογα με το τι παρέχεις γεννιούνται μεγάλες προσωπικότητες οι οποίες σου παρέχουν τις ανάλογες ανακαλύψεις, υπάρχουν οι θρησκείες που διαδραματίζουν μεγάλο ρόλο, η φυλή που επιλέγεις έχει τον δικό της κυρίαρχο π.χ. εμείς ξεκινάγαμε με τον Μέγα Αλέξανδρο, οι Άγγλοι με την Ελισάβετ, γίνονται σεισμοί και λοιπές καταστροφές με τις ανάλογες συνέπεις κλπ. Σταματάω την περιγραφή γιατί θα μπορούσα να γράφω για ώρες και τα γράφω και λίγο μπερδεμένα ανάλογα με το τι μου έρχεται στο νου :fryingpan:. Ξεκινάς από την αρχή του χρόνου και φτάνεις μέχρι την κυριαρχία του διαστήματος.

oddin
25-01-2008, 14:34
Φοβερο παιχνιδι. Αλλα γιατι να ειναι tbs χαθηκε να ειναι real time;;;;;



Ετσι ήταν πάντα το Civi,ίσως και μια απο τις ομορφιές του.:)

ps4
25-01-2008, 14:47
Συμφωνώ! Νομίζω ότι το ps3 έχει και παραέχει τις δυνατότητες για να σηκώσει κορυφαία rts παιχνίδια. Και επειδή δυστυχώς το αγαπημένο μου (Age Of Empires) λόγω microsoft είναι λίγο αδύνατο να το δούμε, καλό θα ήταν να είχαμε κάποιους άλλους τίτλους.

Φαντασου ενα rts με κορυφαια γραφικα (λεπτομερεια) με πληκτρολογιο και ποντικι να παιζεις online με εναν φιλο σου στο ps3.
rise of nation, act of war και λοιπα................. rts σε ps3, ετσι και βγει κατι τετοιο:prayer::prayer: :prayer: θα με χασει το φως της μερας......................

αν και αυτο σιγουρα θα ειναι καλο, αλλα εγω θελω rts, τωραααααααααααααααααα.:bgrin2:

ProEvo
25-01-2008, 15:08
Φαντασου ενα rts με κορυφαια γραφικα (λεπτομερεια) με πληκτρολογιο και ποντικι να παιζεις online με εναν φιλο σου στο ps3.
rise of nation, act of war και λοιπα................. rts σε ps3, ετσι και βγει κατι τετοιο:prayer::prayer: :prayer: θα με χασει το φως της μερας......................

αν και αυτο σιγουρα θα ειναι καλο, αλλα εγω θελω rts, τωραααααααααααααααααα.:bgrin2:


Έτσι!!! :1appl::1appl::1appl:

stratisd
25-01-2008, 16:40
Το παιχνίδι δέν ξέρω αν είναι καλό, το εύχομαι όμως γιατί στο PC μου άρεσε ιδιαίτερα. Η αρχή που γίνεται όμως είναι πάρα πολύ καλή γιατί λείπουν τέτοια παιχνίδια (strategy, RTS) απο τις κονσόλες γενικότερα και πλέον δέν νομίζω οτι υπερτερούν σε κάτι τα PC και βγαίνουν μόνο σε αυτά τέτοιου είδους παιχνίδια.

Ελπίζω και σε συνέχεια...να δούμε κανένα Age of Empires και κανένα World of Warcraft. :tiphat:

ps4
25-01-2008, 16:57
καλα κορυφη. να μπορει να παρει πολλους παιχτες σε μια ομαδα.

5 εναντιον 5 με τους δικους τους στρατους τις δικες τους πολεις ολοι.

εκει να δεις στρατηγικη. σε ολο της το μεγαλειο.

πωπω, ειτε εχω μεγαλη φαντασια ή ζηταω πολλα.

PDS
12-02-2008, 14:00
Civilization: Revolution Hands On (http://ps3.ign.com/articles/851/851307p1.html)

Νεες εικονες.
http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040623200_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040618747_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040627950_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040620216_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040624778_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040629512_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040616981_640w.jpg

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/851/851294/civilization-revolution-20080211040621778_640w.jpg

Chill
17-04-2008, 05:14
41.99 η τιμή από το play.com.

Χτυπήστε το άφοβα, εγγυώμαι προσωπικά ότι θα είναι παιχνιδάρα :D.

Γραφικάρες μπορεί να μην έχει - ποτέ δεν είχε - αλλά έχει τέτοιο βάθος που αν το πιάσεις αποχαιρετάς την κοινωνική ζωή σου. Το κάψιμο που είχα ρίξει με το civ4 πλησίαζε στις αρχές αυτό του wow (μιλάμε για ώωωωωωρες αμέτρητες).

Επιτέλους ένα παιχνίδι στο οποίο θα εξιλεωθώ για τις κακές μου εμφανίσεις στα άλλα κονσολοπαίχνιδα που έχουμε αναμετρηθεί :P. Το θέμα είναι ότι με βλέπω να το παίζω μόνος μου στο τέλος γιατί δεν βλέπω κίνηση lol. Βγαίνει και το mgs εκείνη την περίοδο ωχ ωχ κατάλαβα :giggle:. Μόνος θα postαρω......... :rofl:.

Valkyre
17-04-2008, 05:17
double post delete

Valkyre
17-04-2008, 05:17
Δεν νομιζω οτι ο χειρισμος θα βολευει στο PS3.Πιστευω οτι ειναι παιχνιδι που καλυτερα να το παιξεις στο PC.Ιδιως μιας και δεν εχει τρομερες απαιτησεις , γι αυτους που δεν εχουν δυνατα μηχανηματα.

Μιλαω παντα για το online οταν λεω χειρισμος κονσολας , μιας και εκει speed = everything.

Ετσι τουλαχιστον φανταζομαι , δεν ξερω μπορει να κανω λαθος...

Chill
17-04-2008, 05:29
Μα δεν πρόκειται για μεταφορά του civilization as we (pc gamers) know it. Το επανασχεδίασε από το μηδέν το παιχνίδι για τις κονσόλες. Οπότε πιστεύω πως αυτά τα πράγματα δεν πρέπει να σε προβληματίζουν.

Το συγκεκριμένο game πρόκειται για μια προσέγγιση του civ franchise στον κόσμο των κονσολών. Ένα πείραμα, το οποίο αν πετύχει εικάζω πως θα φέρει και το civ 5 στο μέλλον και στις κονσόλες (αναπτύσσεται ήδη - λίγα πράγματα γνωστά - για pc).

Val ξέρεις τι θέλω? Να το πάρεις - βγαίνει μια εβδομάδα πριν από το MGS - και μετά να γράφεις στο forum "Γαμώτο δεν έχω προλάβει να παίξω με το MGS γιατί το Civ μου έχει πάρει τα μυαλά" :P. Πω θα πλήρωνα για να έβλεπα κάτι τέτοιο :giggle:.

Valkyre
17-04-2008, 05:32
Μα δεν πρόκειται για μεταφορά του civilization as we (pc gamers) know it. Το επανασχεδίασε από το μηδέν το παιχνίδι για τις κονσόλες. Οπότε πιστεύω πως αυτά τα πράγματα δεν πρέπει να σε προβληματίζουν.

Το συγκεκριμένο game πρόκειται για μια προσέγγιση του civ franchise στον κόσμο των κονσολών. Ένα πείραμα, το οποίο αν πετύχει εικάζω πως θα φέρει και το civ 5 στο μέλλον και στις κονσόλες (αναπτύσσεται ήδη - λίγα πράγματα γνωστά - για pc).

Val ξέρεις τι θέλω? Να το πάρεις - βγαίνει μια εβδομάδα πριν από το MGS - και μετά να γράφεις στο forum "Γαμώτο δεν έχω προλάβει να παίξω με το MGS γιατί το Civ μου έχει πάρει τα μυαλά" :P. Πω θα πλήρωνα για να έβλεπα κάτι τέτοιο :giggle:.

Χαχα , μα βρε φιλε μου , αυτο απλα δεν παιζει που λες! :D :D

Εχω παθει τετοια τιφλωση που δεν μπορω αυτη τη στιγμη να δω αντικειμενικα αλλο παιχνιδι.Αστο ειμαι προβληματικος σε αυτον τον τομεα!:angry:

Παντως οταν με το καλο περασουν 3 μηνες απο την κυκλοφορια του mgs4 , τοτε μπορει και να το χτυπησω αφου μου λες να μην με απασχολουν τετοια θεματα χειρισμου! ;)

badboyfriend
17-04-2008, 12:00
Valkyre, αν με το speed εννοείς την ταχύτητα χειρισμού των μονάδων τότε δεν παίζει τέτοιο θέμα. Το παχνίδι είναι turn-based (λογικά δηλαδή - αν δεν έχει παίξει τελείως ανακατασκευή του παιχνιδιού), οπότε δεν έχει καμιά σημασία η ταχύτητα του χειρισμού.

Ok το κοίταξα και σίγουρα θα είναι turn-based οπότε δε συντρέχει λόγος ανυσηχίας!

PDS
04-06-2008, 13:31
Civ Revolution demo upends XBLA, PSN (http://www.gamespot.com/pages/news/show_blog_entry.php?topic_id=26417445)



It's been nearly a year sent Civilization IV: Beyond the Sword gave gamers their last new fix of Sid Meier's acclaimed turn-based strategy series. And had things gone according to plan, interested gamers could right now at this very instant be playing Sid Meier's Civilization Revolution on either their Xbox 360, PlayStation 3, or Nintendo DS.

However, with Civ Revolution's launch now occupying July 8 on all three platforms, the publisher has come through with a make-good for console gamers. The publisher said today that it would be releasing a single- and multiplayer demo through Xbox Live and the PlayStation Network this Thursday. The demo will be available worldwide through Xbox Live at 2 a.m. local time, and go live on Thursday as part of Sony's weekly PSN update in North America. Take-Two expects to role out the PSN demo to its global audience later this year.

As for the demo's contents, players will be able to assume either Caesar's laurel wreath as the head of Rome or Cleopatra's crook and flail as Egypt's pharaoh. Players can either play against the game's computer-controlled opponents up to 1250 AD or head online to battle it out with human opponents over the same time period. The demo also comes packed with a tutorial for those unfamiliar with Civilization's turn-based gameplay.

All said, the demo will occupy about 1.08GB of hard disc space.

PDS
05-06-2008, 10:59
34835

desperate_gamer
08-06-2008, 23:30
Έπαιξα το demo. Πολύ μου άρεσε και άκρως εθιστικό. Όσο και να το έπαιζα, δεν είχα ποτέ την αίσθηση του "άντε τελειώνω τη πίστα ή την αποσολή", όπως γίνεται σε άλλα παιχνίδια.

Το παιχνίδι έχει μια πολύ καρτουνίστικη διάθεση και με διασκέδασε. Προβλέπω να το παίρνω, μιας και με χαρά διαπίστωσα ότι πουλιέται σε όλα τα καταστήματα στην τιμή των 40 ευρώ μόνο.

Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι που γινόντουσαν όλα πολύ γρήγορα. Δεν καταλάβαινα και πολύ τι έκανα, αλλά όλα καλά τα έκανα απ' ότι φαίνεται μιας και ήμουν και ο πρώτος αυτοκράτορας σε όλα :P Και επίσης θα προτιμούσα να μην ήταν τόσο εκνευριστική η μεταφορά των μονάδων... Δηλαδή ένας στρατιώτης που φτιάχνεται στη πόλη μου, για να κατέβει στη μάχη που είναι παρακάτω πρέπει να κάνει καμια χιλιετία (κυριολεκτικά :P)

geodlord7
08-06-2008, 23:34
Το game εντελως χαλια.Ολη αυτη η ιστορια με τα μπαρμπαδακια πανω στον χαρτη που αντιπροσωπευουν στρατο μεγαλη μ*****α.

Αν δεν εχεις την βαση σου, αν δεν οργωνεις, αν δεν παιρνεις resources, αν δεν χτησεις barracks, τειχει, updates για τον στρατο σου δεν το αποκαλω διασκεδαση να περιφερω απο εδω και απο εκει μπαρμπαδακια και να αλληλεπιδρω σε μηνυματα!!!!!

desperate_gamer
08-06-2008, 23:49
Το game εντελως χαλια.Ολη αυτη η ιστορια με τα μπαρμπαδακια πανω στον χαρτη που αντιπροσωπευουν στρατο μεγαλη μ*****α.

Αν δεν εχεις την βαση σου, αν δεν οργωνεις, αν δεν παιρνεις resources, αν δεν χτησεις barracks, τειχει, updates για τον στρατο σου δεν το αποκαλω διασκεδαση να περιφερω απο εδω και απο εκει μπαρμπαδακια και να αλληλεπιδρω σε μηνυματα!!!!!

Το game φτιάχτηκε για τελείως noobs και με την έλλειψη keyboard/mouse στο μυαλό και εξυπηρετεί αυτό το σκόπο τέλεια. Μπορεί να μην αρέσει σε εσένα, αλλα αντικειμενικά ο σχεδιασμός του παιχνιδιού ήταν ένα στοίχημα που πέτυχε!

badboyfriend
09-06-2008, 00:16
Το χουμε πει ρε geo το ότι εσένα δε σ'αρέσει δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό παιχνίδι. Μιλάμε για μια σειρά που έχει ιστορία δεκαετιών. Έπαιζα στο πρώτο pc μου στις αρχές της δεκαετίας του 90 το πρώτο civilization και το 95 το colonization.

Anyway στο θέμα μας, κι εγώ το κατέβασα και έπαιξα προχθές. Είναι ουσιαστικά το Civ4 (δεν έχει δηλαδή κάποιο ιδιαίτερο "Revolution"), αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Και αφού ο φίλος desperate λέει πως έχει 40 ευρώ τότε κατά πάσα πιθανότητα θα το τιμήσω κι εγώ.

geodlord7
09-06-2008, 00:40
Το game φτιάχτηκε για τελείως noobs και με την έλλειψη keyboard/mouse στο μυαλό και εξυπηρετεί αυτό το σκόπο τέλεια. Μπορεί να μην αρέσει σε εσένα, αλλα αντικειμενικά ο σχεδιασμός του παιχνιδιού ήταν ένα στοίχημα που πέτυχε!
Δεν αναφερθηκα καθολου στον σχεδιασμο!!!Πραγματικα το οτι καταφερανε να το κανουν για κονσολες μπραβο τους πραγματικα!!Εγω εξεφρασα την αποψη μου για το game.Για το στυλ παιχνιδιου που εμενα δεν μαρεσει.


Το χουμε πει ρε geo το ότι εσένα δε σ'αρέσει δε σημαίνει ότι δεν είναι καλό παιχνίδι. Μιλάμε για μια σειρά που έχει ιστορία δεκαετιών. Έπαιζα στο πρώτο pc μου στις αρχές της δεκαετίας του 90 το πρώτο civilization και το 95 το colonization.


Ναι απλα ειπα την γνωμη μου για το game.Για μενα δηλαδη δεν ειναι καλο παιχνιδι;)

konstantinos
09-06-2008, 00:43
Παρα το οτι απεχθανομαι αυτου του ειδους τα παιχνιδια μπορω να πω οτι μου αρεσε.Μπορει να το παρω καποια στιγμη.

Slay
09-06-2008, 00:50
επίσης θα προτιμούσα να μην ήταν τόσο εκνευριστική η μεταφορά των μονάδων... Δηλαδή ένας στρατιώτης που φτιάχνεται στη πόλη μου, για να κατέβει στη μάχη που είναι παρακάτω πρέπει να κάνει καμια χιλιετία (κυριολεκτικά :P)
φτιαξε δρομους, για να κινεισαι γρηγορα τουλαχιστον στο διαστημα μεταξυ των πολεων σου.

desperate_gamer
09-06-2008, 01:26
φτιαξε δρομους, για να κινεισαι γρηγορα τουλαχιστον στο διαστημα μεταξυ των πολεων σου.

Αα... το Build Roads μου ήταν γκριζαρισμένο. Βασικά δεν ξέρω και τι έκανα... Γινόμουν φίλους με όλες τις αυτοκρατορίες και απλά έκανα βόλτες και πάλευα με τους βλάχους που καραδωκούσαν σε άσχετα σημεία.

Εγώ παιδί μου έχτισα κοτζάμ Κολοσσό της Ρόδου :frog: (σοβαρά... και μάλιστα ανακάλυψα και τη Δημοκρατία στην Αρχαία Ρώμη. Αμέ!!)

Chill
09-06-2008, 01:30
Έτσι έτσι να μαζευόμαστε σιγά σιγά οι οπαδοί του Sid και στο ps3 :). Να δω tournament "ps3forums.gr civ revo" σύντομα \0/

Για όσους γουστάρουν το συγκεκριμένο τίτλο το play.com έχει το civ4 με τα 2 expansions για pc μόνο 25,5 ευρώ (αν και out of stock για την ώρα :/).

a40ntistos
09-06-2008, 01:32
Έχει βγεί το game κανονικά στα καταστήματα ??
Γιατί απο οτι βλέπω απο αυτά που λέτε εδώ ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον.. :)

Chill
09-06-2008, 01:39
13/6 κυκλοφορεί. Τα παιδιά σχολιάζουν το demo, που καλύτερα είναι να δεις πρώτα προτού προβείς σε αγορά μιας και απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

bouzk77
09-06-2008, 12:14
Κόλησα 4 ώρες παίζοντας το demo...
Αν και προτιμώ το Rise of Nations στο pc, νωμίζω πως είναι ότι καλύτερο θα μπορούσε να βγεί σε κονσόλα (με ευκολότερο χειρισμό και πιο γρήγορη δράση).
Κι αφού κάνει μόνο 40 ευρώ... σύγουρη αγορά μετά το Euro.
(Άσχετο, αλλά ευτυχώς εδώ ο Μέγας Αλέξανδρος είναι ακόμη Έλληνας από τη Μακεδονία, γιατί ο φίλος ο Indiana Jones τη διαχόρησε από τη Μητέρα Πατρίδα... Γιά σου Sid...).

**Και το multiplayer ήταν ενδιαφέρον αν και δεν είχε πολύ κόσμο. Δεν ξέρω αν μπορούμε να οργανώσουμε game με το multiplayer του demo.

music_lover
09-06-2008, 15:53
Παιχνιδάρα!

Είναι πολύ μεγάλο σε διάρκεια,με άπειρες επιλογές,έξυπνο,με τεράστιους χάρτες που σε κρατάει το ενδιαφέρον να το συνεχίσεις μέχρι τέλους!

Ειδικά όταν μάχεσαι να κατακτήσεις μια πόλη και ζορίζεσαι το παίρνεις προσωπικά και λες θα σας $%^&#$# χα,χα

Υποψήφιο προς αγορά.

a40ntistos
10-06-2008, 00:27
Ρε παίδες το demo απο που το κατεβάσατε γιατί ψάχνω εδώ και κάμποση ώρα στο Store και δεν μπορώ να βρω τίποτα ... :)

desperate_gamer
10-06-2008, 02:54
Δοκίμασε το αμερικάνικο :P

bouzk77
11-06-2008, 12:15
- XboX Live και Playstation Network
Προσφέρονται νέες δυνατότητες multiplayer (co-op ή ανταγωνιστικά) με μέχρι 4 παίκτες! Οι δυνατότητες auto-matching, ranked games, τα leaderboards, και βέβαια τα achievements προσθέτουν ακόμη περισσότερο βάθος στην εμπειρία του Civilization.
- Ενσωματωμένο video και voice chat Δείτε πως αντιδρούν οι συμπαίκτες σας όταν προσφέρετε την βοήθεια σας ή όταν ο στρατός σας προελαύνει προς την πρωτεύουσα τους!

geodlord7
11-06-2008, 12:19
Ρε παιδια πως συνδυαζεις 2-3 units και τα κανεις εναν στρατο??

Slay
11-06-2008, 12:36
αν εχεις 3 units στο ιδιο τετραγωνο σου δινει την επιλογη με το triangle να φτιαξεις στρατο.

geodlord7
11-06-2008, 14:11
Thanks για την απαντηση!!Το καταφερα;)

Λοιπον αλλαξα γνωμη για το game:hide:... ειναι τρομερα εθιστικο!!Παιζω εδω και 3 ωρες και εχω τρελαθει!!!!Τωρα φτιαχνω τα Great Walls!!!!

Και εκανα ειρηνη με εναν πολιτισμο και μετα εφερα 2 army και 2 legions στην περιοχη του και μου λεει "Βλεπω οτι εφερες τον στρατο σου να με παρατηρησει!!!Σε εμπιστευομαι!!!"
Και εγω του κανα attack και τον διελυσα:D

Σιγουρη αγορα!!!Φανταστειτε πορωθηκε ενας που δεν του αρεζε αυτο το ειδος!!(Εγω)

badboyfriend
11-06-2008, 15:19
Άμα σε αρχίσω στις γρήγορες θα σου πω εγώ! Με τα μπαρμπαδελάκια! :Ρ

geodlord7
11-06-2008, 22:49
Άμα σε αρχίσω στις γρήγορες θα σου πω εγώ! Με τα μπαρμπαδελάκια! :Ρ

:D :D :D :D :D :D :D :D

Mπαρμπαδακια τα λεγα οχι "μπαρμπαδελακια" :frog:

Μολις κυκλοφορησε για xbox360 στο rapidshare!!!!Σε 1 ωρα ξεκιναω κανονικο game!!!!:hungry:

konstantinos
12-06-2008, 11:03
Παιδια κ εγω εχω φαει κολημα.Μεσα στο καλοκαιρι πιστευω θα το παρω.

bouzk77
12-06-2008, 13:43
Πότε βγένει μάθαμε???

geodlord7
12-06-2008, 13:46
Στις 8/7/2008

Θα εχω φτασει στο διαστημα εγω τοτε με τον Alexander:p

Oranje
13-06-2008, 10:52
Χτες υπηρχε αμεσα διαθεσιμο απο Παπασωτηριου στα 60 ευρω(59,99).

j0e
13-06-2008, 16:58
pedes an to pire kapios peite mas entuposeis,entaksu tog ame einai apot a kalutera stoe idos tous,pio polu thelo na akouso entuposeis sxetika em to gameplay an voleuoun ta joysticks tou ps3 sto na to pekseis kai an uparxei online.Thanks!

geodlord7
13-06-2008, 17:10
Λαθος παιδες η ημερομηνια που εδωσα!!!!Κυκλοφορει απο σημερα στα καταστημα.

Το παιχνιδι ειναι το καλυτερο στο ειδος του!!!Ο χειρισμος ειναι εκπληκτικος και πολυ ευκολος οταν τον συνηθισεις μετα απο 1 ωρα παιχνιδιου.Το gameplay ειναι το γνωστο, οπως σε ολα τα civ και γενικα απλα σε πορωνει και δεν καταλαβαινεις ποτε περναει η ωρα.
Και βεβαια υπαρχει online απλα ακομα δεν επαιξα.

agent_sumo
13-06-2008, 17:39
59,99 Ε?!? Καλα δεν ειχανε πει πιο χαμηλη τιμη???...Κριμα

konstantinos
13-06-2008, 19:43
42 euro στο play.

bouzk77
14-06-2008, 01:06
καταραμένη επαρχία...
Τετάρτη, Πέμπτη... το πολύ Παρασκευή λέει θα το έχουν και στην Καλαμάτα... (μια βδομάδα μετά ρε παιδιά???)

Chill
14-06-2008, 03:58
Μου εστάλησε πακέτο με το mgs4 από το play.com :). Λογικά την Τρίτη αρχίζουμε την κατάκτηση του κόσμου \0/ (εμ ναι εννοείται ότι θα μπει πρώτο στο drive το revo και μετά το mgs. I LUV SID :P).

agent_sumo
17-06-2008, 13:31
Πειτε καμια εντυπωση ρε παιδια!!Αξιζει???Με τα Controls τι παιζει...?

bouzk77
19-06-2008, 01:26
Τι γίνεται με αυτό το παιχνίδι? όλα τα καταστήματα το έχουν (από 16/06...) αλλά κανένα δεν το έχει. Το πήρε κανείς?

bouzk77
26-06-2008, 01:58
τελικά το παράγγειλα από το πλαίσιο... ελπίζω να αξίζει τον κόπο...

Chill
26-06-2008, 02:22
GZ πλήρωσες ένα παιχνίδι αξίας 42 ευρώ, 60..........και μετά περιμένουμε να πέσουν οι τιμές στο Ελλάντα. Ρε αφήστε τους να πεινάσουν οι κλέφτες.

geodlord7
26-06-2008, 02:29
Eπιτελους μολις εφυγε απο game.co.uk!!!Την αλλη εβδομαδα αρχιζω και εγω την κατακτηση του κοσμου!!!!

Chill
26-06-2008, 02:34
Eπιτελους μολις εφυγε απο game.co.uk!!!Την αλλη εβδομαδα αρχιζω και εγω την κατακτηση του κοσμου!!!!

Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ EΓΓΥC ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ :giggle:.

Ελπίζω να παίξουμε ξύλο καμιά μέρα xD και άμα λάχει και 2vs2 να σκίσουμε κανένα ζωάδι ξένο.

Ε και αν χάσουμε ποτές (λέμε τώρα), έχω την απάντηση έτοιμη :D

http://www.contra.gr/images/paparazzi_mplouzaxolisteri.jpg


Με ingame xmb ειδικά ωωωωωω βλέπω να γίνομαι blocked από πολλούς αχαχαχαχα.

Omega
26-06-2008, 02:34
Εγω κατι τετοια παιχνιδια οταν τα κανουν μεταφορα σε κονσολες τα κοιταω με λιγακι πονηρο ματι.
Μην με παρεξηγησετε αλλα οπως και πολυς κοσμος τα Strategy/FPS,εχω μαθει να παιζω με πληκτρολογιο και ποντικι.Γιαυτο και θα θελησω ΙΣΩΣ να το δω πρωτα στο PC.
Αλλα και απο την αλλη το ιδιο πιστευα και για το Uncharted και ισως ειναι απο τα παιχνιδια που δεν με ενοιαξε καθολου αν επαιζα σε PC ή κονσολα.
Αρα προτιμω να το δω πρωτα με τα ιδια μου τα ματια και υστερα να εκφερω γνωμη.

Ευχομαι,ειλικρινα να πετυχει γιατι για μενα τουλαχιστον θελω να απολαμβανω και τετοια ειδους παιχνιδια σε κονσολες και να μην μπαινω στο τριπακι να αναβαθμιζω καθε 2 χρονια τον υπολογιστη μου σε καρτες γραφικων κτλ.

Chill
26-06-2008, 04:11
Κοίτα και εγώ pcάκιας είμαι αλλά δεδομένου του ότι το civ είναι TBS δεν υπάρχει πρόβλημα με τον χειρισμό. Να ήταν rts να το καταλάβαινα αλλά μιας και το τσέκαρα το game αν και όχι ενδελεχώς λόγω έλλειψης χρόνου μια χαρά μου φάνηκε. Εντάξει τίποτα δεν συγκρίνεται με την ελευθερία του mouse αλλά κάνουμε μια παραχώρηση βρε αδερφέ για να απολαύσουμε το διαμάντι του Sid μέχρι να έρθει επόμενο civ (αναπτύσσεται ήδη) στο pc.

geodlord7
26-06-2008, 15:55
Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ EΓΓΥC ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ :giggle:.

Ελπίζω να παίξουμε ξύλο καμιά μέρα xD και άμα λάχει και 2vs2 να σκίσουμε κανένα ζωάδι ξένο.

Ε και αν χάσουμε ποτές (λέμε τώρα), έχω την απάντηση έτοιμη :D

http://www.contra.gr/images/paparazzi_mplouzaxolisteri.jpg


Με ingame xmb ειδικά ωωωωωω βλέπω να γίνομαι blocked από πολλούς αχαχαχαχα.

Χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!:p:p:p

Αααα εχει και 2vs2!!Νiceee..... ετοιμαστειτε για καψιμοοο!!!

Chill
26-06-2008, 15:57
Δεν παίρνω και όρκο για 2vs2 απλά βλέπω ότι υποστηρίζει έως 4 παίχτες σε online game οπότε λογικά......

personGR
26-06-2008, 16:19
Δεν παίρνω και όρκο για 2vs2 απλά βλέπω ότι υποστηρίζει έως 4 παίχτες σε online game οπότε λογικά......

Φυσικά και έχει 2vs2 ;)

geodlord7
26-06-2008, 16:30
Τελεια!!!

Chill
26-06-2008, 18:14
Οι σκοπιανοί θα μποικοτάρουν άραγε το game μιας και εμφανίζει τον Μ. Αλέξανδρο με την πραγματική του ταυτότητα xD?

geodlord7
26-06-2008, 18:16
Xαχαχα!!Σωστος!!Μπραβο Sid που εβαλες ολη την αληθεια για τον Αλεξανδρο!!!
(αν και τον εκανες gay:notsay:........)

desperate_gamer
26-06-2008, 19:21
Έλεος καλέ. Δεν κοιτάτε πώς έκανε όλους τους άλλους ιστορικούς ηγέτες τον Great Alexander που τον έκανε έτσι λίγο ψώνιο και σαν surfer της California, σας πείραξε;;

Το χιούμορ είναι εξαιρετικό!! LOOOOL!

redismagik
26-06-2008, 23:35
Χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!:p:p:p

Αααα εχει και 2vs2!!Νiceee..... ετοιμαστειτε για καψιμοοο!!!
apithani ataka:rofl:

bouzk77
27-06-2008, 02:58
Μέχρι το μεσημέρι θα το έχω στα χέρια μου. Για να δούμε...

bouzk77
30-06-2008, 15:47
αρκετά καλό, αν και δεν έχω προλάβει να το πολιπαίξω. Αν το έχετε και άλλοι και θέλετε να ανοίξουμε ένα theard για online παιχνίδια.

geodlord7
30-06-2008, 17:01
apithani ataka:rofl:

Ποια ειναι η απιθανη ατάκα?!?!?!


αρκετά καλό, αν και δεν έχω προλάβει να το πολιπαίξω. Αν το έχετε και άλλοι και θέλετε να ανοίξουμε ένα theard για online παιχνίδια.

Καλη ιδεα.

geodlord7
05-07-2008, 15:20
Λοιπον επιτελους μου ηρθεεεε!!!!ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟ

Επαιξα κανα 4ωρο με Ελληναρες ΒΕΒΑΙΑ και εσκισα!!!Ειναι αυτο που λεμε ΚΑΤΑΚΤΗΤΙΚΗ πολιτικη:D:D

Κριμα που τωρα ειμαι μακρια απο ps3 και δεν μπορω να το συνεχισω!!Αλλα δεν πειραζει απο εβδομαδα θα κατακτησω ολον τον κόσμο:D

Online θελω να παιξω να δω πως ειναι.Και ειδικα τωρα με in-game xmb θα γινει χαμος!!!!

PDS
05-07-2008, 15:27
IGN:Civilization Revolution Review (http://ps3.ign.com/articles/885/885957p1.html)
8.8

geodlord7
07-07-2008, 20:21
Nαιιιιιιιιι!!!!!Το τερματισαα!!!Το παιχνιδι τα ΣΠΑΕΙ!!!!

Εναι Γ-Α-Μ-Α-Τ-Ο !!!!Δεν σε αφηνει να το κλεισεις!!!!!Ειναι πορωτικοοο!!!!

Αντε αλλους 10 πολιτισμους να το παιξω με διαφορετικη πολιτικη βεβαια!!!!

thanos
14-09-2008, 18:30
Μια ερωτηση μια και χθες επεσε το game στα χερια μου και δεν ειχε τυχει να το παιξω στο pc παλιοτερα: Οταν κανεις μια επιθεση σε καποια πολη μπορεις να τη κανεις με περισσοτερους απο εναν στρατο ταυτοχρονα?Αν ναι με ποιο τροπο?Ρωταω γιατι συνηθως οι πολεις εχουν αρκετους στρατους και μια ομαδα των 10 στρατιωτων δεν εχει και μεγαλη τυχη.

(επισης οποιος θελει για καποιο online στο civil ας με κανει add)

geodlord7
14-09-2008, 18:55
Θάνο, μαζεύεις όσες ομάδες στρατού θέλεις γύρο από αντίπαλη πόλη και επιτίθεσαι μια με τι μια, μια με την άλλη:)

2 στρατούς αν έχεις(πρόσεξε μιλάω για armies και όχι για απλές ομάδες στρατιωτών) μια πολύ την παίρνεις σε 5-6 χτυπήματα.

Θα σε καν add αν θες να παίξουμε καμια φορα:)

WolfRathmA
14-09-2008, 18:57
Θάνο, μαζεύεις όσες ομάδες στρατού θέλεις γύρο από αντίπαλη πολύ και επιτίθεσαι μια με τι μια, μια με την άλλη:)

2 στρατούς αν έχεις(πρόσεξε μιλάω για armies και όχι για απλές ομάδες στρατιωτών) μια πολύ την παίρνεις σε 5-6 χτυπήματα.

Θα σε καν add αν θες να παίξουμε καμια φορα:)


Δεν εχει τυχει να το παιξω καθολου το παιχνιδι...

Τοσο καλο ειναι;

geodlord7
14-09-2008, 18:59
Εκπληκτικό σου λέω!!!!

Απλά σε πωρώνει να παίξεις και άλλο και άλλο!!!!

bouzk77
14-09-2008, 19:04
kai ego mesa gia civilization paidia, psaxno kairo gia ellines paixtes.
eixa anoixei ki ena thread sto online tournament, an thelete na kanonisoume kati apo ekei.

thanos
14-09-2008, 19:05
Ευχαριστω για την απαντηση(αυτο κανω και εγω)...Μια ακομα απορια ειναι η εξης: Οταν εχεις ηδη "προχωρησει" αρκετα στο παιχνιδι γινεται συνηθεια να πατας σχεδον συνεχως τον κυκλο στο χειριστηριο ωστε να "χασεις" τη σειρα σου μια και ουσιαστικα τις περισσοτερες μοναδες δε σε ενδιαφερει να τις πας καπου.Ετσι πρεπει να γινεται ή απλα εγω βιαζομαι? :blush:

geodlord7
14-09-2008, 19:12
Έτσι πρέπει να γίνεται μην ανησυχείς:D Γίνεται 2η φύση μετά από κάποιες ώρες στο παιχνίδι:D

thanos
15-09-2008, 21:30
Αν και 2η μερα που εχω το game ειμαι μεσα για online (οποιος θελει ας με κανει add).

henry
17-09-2008, 02:57
Για πείτε εντυπώσεις από το παιχνίδι; Μόλις τελείωσα το demo (ειδικά ζουλού και αζντέκους τους πετσόκοψα :yes:) αλλά μου φαίνεται λίγο κουραστικό από ένα σημείο και μετά.

thanos
17-09-2008, 10:27
Για πείτε εντυπώσεις από το παιχνίδι; Μόλις τελείωσα το demo (ειδικά ζουλού και αζντέκους τους πετσόκοψα :yes:) αλλά μου φαίνεται λίγο κουραστικό από ένα σημείο και μετά.
Τα δυσκολα αρχιζουν οταν παιξεις στο επιπεδο "king" και πανω. Παντως σε τετοιου ειδους παιχνιδια το online δινει αλλη διασταση και ενδιαφερον.