PDA

View Full Version : Τι νέα από τον κόσμο;



Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10

Lefteris_X
24-08-2011, 14:27
λε μπαρουφέν μούτσο μπόλικεν με αρκετή σως ντε λα μαλάκ

εν γένει...που ασχολούμεθα με τέτοιες "ειδήσεις".

:D

Desmond
27-08-2011, 23:00
Ένας 16χρονός έφηβος νεκρός, ο Manuel Gutiérrez Reinoso, είναι το πρώτο θύμα των συγκρούσεων που εκτυλίχτηκαν κατά την διάρκεια της 48ωρής Γενικής Απεργίας στην Χιλή. Σύμφωνα με συγγενείς και φίλους του, ο 16χρονός πυροβολήθηκε στο στήθος από μπάτσους μέσα από αστυνομικό όχημα στην κοινότητα Macul στο ανατολικό τμήμα του Santiago, κατά την διάρκεια συγκρούσεων το βράδυ της Πέμπτης. Ο αδελφός του 16χρονού , που βρίσκονταν μαζί του την ώρα του πυροβολισμού, περιέγραψε έναν μπάτσο να πυροβολεί τρείς φορές μέσα από το παράθυρο ενός αστυνομικό οχήματος. Είπε ότι βρίσκονταν εκεί για να δούν τις συγκρούσεις. ΅Eνας 18χρονός ακόμα ο Mario Pinto Parraguez , που πυροβολήθηκε από την αστυνομία στο μάτι, βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση. Η αστυνομία διέψευσε ότι ευθύνεται, υποστηρίζοντας ότι δεν χρησιμοποίησε όπλα. Η κυβέρνηση ανακοίνωσε πως βρίσκεται σε εξέλιξη έρευνα. Οι αρχές ανέφεραν ότι 1.394 άνθρωποι συνελήφθησαν στα επεισόδια, ενώ 153 αστυνομικοί τραυματίστηκαν στα επεισόδια της Τετάρτης και της Πέμπτης. Στην συνέντευξη Τύπου της Παρασκευής, επίσης, ανακοίνωσε ότι 206 άνθρωποι τραυματίστηκαν στην καταστολή των διαδηλώσεων. Ο δισεκατομμυριούχος πρόεδρος Πινιέρα κάλεσε να σταματήσουν οι κινητοποιήσεις. “Πόσους ακόμη θανάτους θα πρέπει να θρηνήσουμε;”, δήλωσε στην διάρκεια επίσκεψής του στη νότια Χιλή. “Έχει έλθει η ώρα. . . να κάτσουμε μαζί γύρω από ένα τραπέζι ειρηνικά, όχι σε μια ατμόσφαιρα που θυμίζει πόλεμο. Έχει έλθει η ώρα για ενότητα, διάλογο και συμφωνίες”, υποστήριξε. Τα γεγονότα της Πέμπτης έκλεισάν με βίαιες συγκρούσεις μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομίας που χρησιμοποίησέ σφαίρες από καουτσούκ, κανόνια νερού και δακρυγόνα για να καταστείλεί τις διαμαρτυρίες των απεργών στην πρωτεύουσα και άλλες πόλεις. Στο Σαντιάγο, κυρίως λόγω της άρνησης της κυβέρνησης να επιτρέψει η πορεία να πλησιάσει στο προεδρικό μέγαρο και την συνεπακόλουθη άρνηση χιλιάδών διαδηλωτών να συμμορφωθούν με την παράνομη απαγόρευση, εκτυλίχθηκαν μαζικές συγκρούσεις που κράτησαν μέχρι αργά το βράδυ της Πέμπτης. Οι ταραχές επεκτάθηκαν σε πάρα πολλές συνοικίες της πρωτεύουσας. Σπασμένες τράπεζες και πολυτελή καταστήματα, λεηλασίες σε μικρό βαθμό, και κάποιες επιθέσεις σε εκκλησίες είναι ο απολογισμός των συγκρούσεων της μεγαλύτερης απεργίας που έχει πραγματοποιηθεί μετά την χιλιανή μεταπολίτευση (1990). Το μεγαλύτερο συνδικάτο της χώρας μιλάει για συμμετοχή πάνω από 80 τοις εκατό στους δημοσίους υπαλλήλους. Περίπου 80 συνδικάτα από συγκοινωνίες και υπηρεσίες υγιεινής συμμετείχαν στην απεργία, καθώς επίσης και κόμματα, φοιτητές, συνδικαλιστές και διάφορες αναρχικές οργανώσεις. Οι απεργοί μπλοκάρισαν τα κεντρικά σταυροδρόμια της πόλης του Σαντιάγκο , και στις γειτονιές της περιφέρειας τα μέσα μαζικής μεταφοράς έγιναν στόχος διαδηλωτών που τους πετούσαν πέτρες εμποδίζοντας την μετακίνηση των απεργοσπαστών. Η αστυνομία χρησιμοποίησε χημικά και αντλίες νερού προκειμένου να τους διαλύσει. Στο La Pincoya ενας αστυνομικός πυροβολήθηκε από το πλήθος όταν οι δυνάμεις καταστολής προσπάθησαν να διαλύσουν την συγκέντρωση. Τουλάχιστον 270 λεωφορεία υπέστησαν ζημιές.Η συγκρούσεις της Πέμπτης έρχονται σαν συνέχεια των ολονύκτιων μαχών της Τετάρτης ενώ και την κατά την διάρκεια της νύχτας της Τρίτης στις φτωχές γειτονίες της πόλης διαδηλωτές συγκρούστηκαν με την αστυνομία. Την ίδια μέρα η αστυνομία πραγματοποίηση επιδρομές σε καταλήψεις. Ταραχές σημειώθηκαν και σε άλλες μεγάλες πόλεις της Χιλής όπως το όπως το Βαλπαραΐσο και η Κονσεπσιόν.


Αλητήριοι χούλιγκανς, σα δεν ντρέπεστε λέω'γω να συγκρούεστε με την αστυνομία.

MajereMP44
28-08-2011, 00:22
Ναι,εγω τη σκοτωσα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αστυνομια!:bang:

mania
29-08-2011, 16:35
λε μπαρουφέν μούτσο μπόλικεν με αρκετή σως ντε λα μαλάκ

εν γένει...που ασχολούμεθα με τέτοιες "ειδήσεις".

:D

Το μεγαλο κριμα ειναι που χαθηκε Λευτερη.Με οποιον τροπο και να ταν αυτο.Το αναφερω γιατι οτι σχολιο δω σε youtube κτλ για αυτην,ειναι κατι τρελα σε φαση "καλα επαθε" και τετοια.Τι να πεις εκει?Πραγματικα η μουσικη σημερα εχει τεραστια αναγκη απο τετοιες φωνες (μιλαμε για φωνη 70-80 χρονων πισω,αρκετα σπανια για σημερα)και φυσικο ειναι να ασχολουνται τοσο μαζι της.Απλα το κανουν με λαθος κουτσομπολιτικο τροπο και οχι γιατι πραγματικα αξιζε σαν καλλιτεχνης.
Κριμα οπως και να χει,ειχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να κανει ακομα στην μουσικη,αν την επιαναν σωστα ατομα και την κρατουσαν στο συγκεκριμενο ειδος που ειχε επιλεξει.

tnf50
01-09-2011, 15:26
Ισως το ξερετε ηδη αλλα ΝΑΙ υπαρχει site στο οποιο ενωμενες μαμαδες διαμαρτυρονται για τα videogames. Oσοι θελετε να γελασετε με τις χαζομαρες τους πατηστε MAVAV στο google....

minaras_tio
01-09-2011, 16:52
Ισως το ξερετε ηδη αλλα ΝΑΙ υπαρχει site στο οποιο ενωμενες μαμαδες διαμαρτυρονται για τα videogames. Oσοι θελετε να γελασετε με τις χαζομαρες τους πατηστε MAVAV στο google....

Α καλα,οτι να ναι...


Sent from my iPhone using Tapatalk

DarkUSS
03-09-2011, 01:28
http://i.imgur.com/bX6XU.jpg

33 y-o woman falls in love with 15 y-o boy met while playing Call of Duty[/URL]


CORRUPTION OF UNDERAGE CHILD - They met each other through a war game on the Internet and fell in love with each other, but the teenager's parents, worried, appealed to justice. The tribunal will give its decision on the 27th of September.

Can a 33 year-old woman and a 15 year-old teenager become virtual lovers? That's the question the judges from the Magistrate's Court ('tribunal correctionnel') have to answer, after reviewing a never-before-seen case of 'corruption of underage child'. A dossier which inception dates back to 2008, on the MSN messaging service of one of the most famous video games - Call of Duty. A war game apparently unlikely to spark feelings, which had Céline - 33 years-old - start a platonic but terribly interfering relationship with Thomas (name changed for legal reasons), 15. The latter's parents have filed a complaint and justice now has to settle the case.

The youngster is waiting till he's legal to live with her

In late 2008, Thomas was an average teenager. Dwelling in the south of France, he spent a great part of his time on his computer. He joined a group of online players of Call of Duty. Soberly called 'Team' (they used the English word), the group was supposedly made of players of legal age only, with no 'pyjamas' (i.e. underage people in French videogame jargon).

But Thomas made a place for himself. On top of the military missions provided by the game, he talked through MSN with Shoot, Céline's nickname. The woman lives hundreds of kilometers away from him in the [URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Ni%C3%A8vre"]Nièvre area (http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=30617151&postcount=1). She does not keep her mature age secret. In the course of a few weeks, Thomas and Céline sent each other more and more SMS, phone calls and MSN messages, sometimes in the middle of the night.

However, in spring of 2009, while Thomas and Céline live a long-distance relationship, the teenager's parents file a complaint because they were worried of the importance taken by the story. The police first checked the hundreds of calls and messages, then letters and even pictures exchanged. On one of the pictures Céline is bare-chested. They quickly identified where the related computer was located and found Céline, a divorced mother who recently became a grandmother.

Interrogated by the police on what happened in spring 2009, Céline acknowledged the facts and took responsibility for the long-distance relationship. She has only seen Thomas through pictures, he's almost as old as her eldest daughter, but she is certain she loves him. As for the boy, his grades have sunk but he claimed before the policemen that he was in love with Céline despite the age gap. He's only waiting to be legal before going to leave with her.

During the investivation, Céline and Thomas both went through psychological examinations which demonstrate that they have some sort of 'fragility' in common. According to the expert, Thomas's fragility is bound to the usual troubles of adolescence.

Nothing seems to be able to hold back their feelings for one another. Thomas even wrote to the tribunal, in Céline's defence. Will the judges punish Céline? At tuesday's audience -which took place in Nevers (http://en.wikipedia.org/wiki/Nevers)- the prosecutor demanded that she be discharged. He deemed the facts 'morally reprehensible' but the case does not constitute 'corruption of an underage child' ('corruption de mineur' (http://fr.wikipedia.org/wiki/Corruption_de_mineur_en_France)) in the law. The teenager's parents' lawyer said that one had to 'take distance from the virtuality of the facts' ('se détacher de la virtualité des faits'). 'There are consequences which are all too real for him and for his relatives.' he adds. 'If a 35 year-old man did the same thing with a 15 year-old girl, I don't think we'd have asked ourselves so many questions,' the lawyer said. The tribunal will reveal its decision on the 27th of September.

Damien Delseny

minaras_tio
03-09-2011, 01:32
Καλα στεφανα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

volyros
03-09-2011, 02:45
Το 'χε μεγαλο το οπλο ο πιτσιρικας ε;:c030:

tnf50
03-09-2011, 10:22
Call of duty: Modern Proksenio...

jimspy
03-09-2011, 11:37
Ένας Αμαζόνιος κάτω από τον Αμαζόνιο!




Τι μπορεί να υπάρχει κάτω από τον Αμαζόνιο; Ένας ακόμα Αμαζόνιος! Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζονται ότι ανακάλυψαν Βραζιλιάνοι επιστήμονες. Διαβάστε τι βρήκαν.





Δεν μπορούσαν να πιστέψουν στα μάτια τους Βραζιλιάνοι επιστήμονες όταν βρέθηκαν μπροστά σε μια παράξενη ανακάλυψη: Βρήκαν ένα νέο τεράστιο υπόγειο ποτάμι, κάτω από τον γνωστό μας Αμαζόνιο, ο οποίος αποτελεί τον δεύτερο μεγαλύτερο ποταμό του κόσμου.


http://www.deltiokairou.gr/climate_changes/article1351704.ece/ALTERNATES/w300/amazonios.jpg

Συγκεκριμένα, όπως δήλωσε ο Valiya Hamza του Εθνικού Παρατηρητηρίου της Βραζιλίας από τις έρευνες προέκυψαν ενδείξεις ενός υπόγειου ρεύματος μήκους 6 χιλιομέτρων, περίπου αντίστοιχο με αυτό του Αμαζονίου στην επιφάνεια.

Ο νέος ποταμός πήρε το όνομα του επικεφαλής της έρευνας και "βαφτίστηκε" Hamza.

Η ανακάλυψη του υπόγειου ποταμού έγινε τυχαία, κατά τη διάρκεια ερευνών για τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας σε 241 ανενεργές πετρελαιοπηγές της περιόδου 1970 - 1980 που ανήκουν στη βραζιλιάνικη κρατική πετρελαϊκή εταιρεία Petrobras.

Σύμφωνα με τον Ηamza, το ποτάμι κινείται από τα δυτικά προς τα ανατολικά και η υπόγεια ροή του αναμένεται να επιβεβαιωθεί μέχρι το τέλος του 2014.

Τα ευρήματά των επιστημόνων παρουσιάστηκαν στο Ρίο ντε Τζανέιρο, σε συνεδρίαση της Γεωφυσικής Εταιρείας της Βραζιλίας.

Σε ερώτηση των δημοσιογράφων πάντως για τις οικονομικές και περιβαλλοντικές επιπτώσεις του υπόγειου ποταμού στο τροπικό δάσος του Αμαζονίου, ο Hamza αρνήθηκε να απαντήσει.

Πηγή: Σκάι.gr

ps4
04-09-2011, 15:28
Αυτο το βιντεο το βρηκα σερφαροντας στο newsbeast και μου φανηκε πολυ ελπιδοφορο.

Επειδη διαβαζουμε συνεχεια για ασχημες καταστασεις ειπα να βαλω ενα βιντεο που το βρηκα supercool και αρκετα ανεβαστικο. Δειτε τι κανουν οι Ελληνες του εξωτερικου.

Official Ottawa Greek Festival (GreekFest) Flash Mob - YouTube

volyros
04-09-2011, 20:17
Οντως ευχαριστο και ανεβαστικο βιντεο!!

Lefteris_X
04-09-2011, 22:45
το είδα ίσα και μι 7-8 φορές. Συγκινήθηκα σε όλες. Ειλικρινά.

Πήγα και στο youtube να το δώ. Διάβασα όλα τα σχόλια και απο κάτω.

Τελικά, όπως λένε και αρκετοί: στο εξωτερικό νιώθω Έλληνας, στην Ελλάδα νιώθω ξένος.

Πραγματική συγκίνηση, να βλέπεις τι μπορεί να προκαλέσει η ανθρωπιά μας, η κουλτούρα μας, το στυλ διασκέδασής μας, το "ανοιχτή καρδιά βρε αδερφέ" και όλες εν γένει οι αληθινές μας αξίες.

ΟΧΙ αυτές δηλαδή, απο τις οποίες διακατεχόμαστε οι Έλληνες της Ελλάδας - αλλά (δυστυχώς) μόνο, οι εκτός Ελλάδας.

Και πραγματικά, επειδή έχω ζήσει σχετικά εξωτερικό (Παρίσι, Λονδίνο, N.Jersey, Northville Detroit κ πολύ λίγο N.York / Manhattan), εκεί ένιωθα ΠΑΡΑ πολλή και μεγάλη την έλλειψη της Ελλάδας, του κάθε τι ελληνικού. Όποιον Έλληνα - Ελληνίδα και αν έβλεπα, οπουδήποτε, του μιλούσα και μου μιλούσε λες και είμαστε αδέρφια. Τα λέγαμε κανονικά.

Με το που πάτησα το πόδι μου Ελλάδα στο ελληνικό αεροδρόμιο (δεν υπήρχε το Ελ. Βενιζέλος ακόμα, ούτε καν ΜΕΤΡΟ λολ) όμως, κατευθείαν μου έφυγε ΠΑΣΑ νοσταλγία / όρεξη για κάθε τι "ελληνικό", απο αυτά που θεωρούμε ελληνικά, στην καθημερινότητα του Αθηναίου: μαγκιά, υφάκι, "ιστορίας", "πολλά βαρύς και όχι", "ποιός είσαι εσύ που πας να μου μιλήσεις, με ξέρεις κ απο χθές;"............και γενικότερα, υφάκια και νοοτροπίες για ΠΟΛΥ ΜΠΟΥΝΙΔΙ, κουτουλιές κατακέφαλα, κλειδώματα για σπάσιμο αυχένα και αφού τον αφήσεις σέκο, του ρίχνεις και μια ροχάλα...

Να είναι καλά όλοι οι Έλληνες της ξενιτιάς. Να κρατούν τα έθιμα μας και την κουλτούρα μας.

Με την ευκαιρία που έβλεπα το παραπάνω βίτνεο στο youtube, άρχισα να ψάχνομαι για παρόμοιες εκδηλώσεις / σκηνικά με ελληνικό χαρακτήρα και βρήκα.......τα μαλλιοκέφαλά μου!

Υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ (εκτός Ελλάδας εννοείται).

Τι Αγγλία, τι Γαλλία, τι Αυστραλία, τι Καναδά...μέχρι και Κορέα.
Όπου έχουμε πατήσει το πόδι μας, ΔΕΝ αφομοιωθήκαμε αλλά ΤΟΥΣ αφομοιώσαμε και τους φέραμε κοντά στα δικά μας, όχι το αντίθετο.

Στην Ελλάδα όμως, τους αφήσαμε να μας αφομοιώσουν αυτοί (και έχουμε γίνει ένα στυλ "αλβανικής" / χείριστης έκδοσης του μέσου αμόρφωτου και τίγκα λαμογιο-wanna be-καπιταλιστή ΝεοΥορκέζου. Διότι τέτοια καθικιά-νοοτροπία συναντάται μόνο στο LA και NY και πάλι σε συγκεκριμένες κοινωνικές κατηγορίες. Ε, εδώ πλέον Αθήνα, έτσι μου φαίνονται οι περισσότεροι ΚΑΙ ιδιαίτερα οι περισσότερες).

Long live Greek Spirit - culture.

Εύγε Σταύρο / PS4, για το ποστ.

le_71
04-09-2011, 23:18
Είσαι ρατσιστής...

Lefteris_X
04-09-2011, 23:26
είμαι όντως. Σκοτώνω για πλάκα άτομα που ανήκουν στα παραπάνω, γιατί καθότι γεννηθείς το 1975, έζησα μια χαρά τέτοιες νοοτροπίες, τα "πολλά καλά που θα μας φέρει η νέα γενιά" (η δική μου δλδ) στην χώρα μας (αυτά έλεγε το ΠΑΣΟΚ στα 80s)......

και ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.

Όχι δεν θα κάνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ την χάρη να φύγω από Ελλάδα. Θα το παλέψω όσο μπορώ. Παρόλο που μπορώ να πάω Detroit, N Jersey ή Αυστραλία, τις γράφω όλες στα @@ μου. Εδώ και θα πολεμήσω όσο μπορώ.

Και φυσικά, ήρθε η εποχή αυτά που επιπλέουν να σβήσουν απο τον χάρτη της χώρας.

Τι επιπλέει; Οι φελλοί και τα σκατά (τα ξερά κιόλας).

Ναι, είμαι "ρατσιστής" (συνονόματε καταλαβαίνω ότι το λες με εισαγωγικά το "ρατσιστής" με έναν εύθυμο κυνισμό και συμφωνώ μαζί σου). Ναι και με 1000.

Όχι το 2011, αλλά απο το 1997, καθώς ήταν πασιφανές απο τότε τι θα επακολουθήσει (και ήμουν και φρέσκος απο το εξωτερικό).

Τέτοια "ατομάκια" πλέον απο εμένα, θα παθαίνουν.......ότι έκανε ο Μικαελ Ντάγκλας στο "A Perfect Day". (κατ' εμέ προφητική ταινία για το τι θα κάνω κάποια στιγμή μελλοντικά έτσι όπως είναι οι νοοτροπίες των συμπολιτών μου - ανεξαρτήτως εθνικότητας).

jimspy
04-09-2011, 23:29
κ στην ελλαδα γινοντε τετοιεσ εκδηλωσεις.....ακομα κ στην αθηνα.... σε κουτουκια , στον δρομο, σε αυτοοργανομενεσ εκδηλωσεις κτλ....στην επαρχια ακομα περισσοτερες ιδιαιτερα τουσ καλοκαιρινους μηνες(γλεντια, πανηγυρια κτλ)......το κεφι , η ανεμελια κ το φιλοτιμο υπαρχει στον ελληνα ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο.....αλλο αν καποιοι προσπαθουν παση θυσια να μασ αλλαξουν χαρακτηρα προβαλλοντασ ξενα πρωτυπα πολιτισμου κ νοοτροπιας....

le_71
04-09-2011, 23:35
είμαι όντως. Σκοτώνω για πλάκα άτομα που ανήκουν στα παραπάνω, γιατί καθότι γεννηθείς το 1975, έζησα μια χαρά τέτοιες νοοτροπίες, τα "πολλά καλά που θα μας φέρει η νέα γενιά" (η δική μου δλδ) στην χώρα μας (αυτά έλεγε το ΠΑΣΟΚ στα 80s)......

και ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.

Όχι δεν θα κάνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ την χάρη να φύγω από Ελλάδα. Θα το παλέψω όσο μπορώ. Παρόλο που μπορώ να πάω Detroit, N Jersey ή Αυστραλία, τις γράφω όλες στα @@ μου. Εδώ και θα πολεμήσω όσο μπορώ.

Και φυσικά, ήρθε η εποχή αυτά που επιπλέουν να σβήσουν απο τον χάρτη της χώρας.

Τι επιπλέει; Οι φελλοί και τα σκατά (τα ξερά κιόλας).

Ναι, είμαι "ρατσιστής" (συνονόματε καταλαβαίνω ότι το λες με εισαγωγικά το "ρατσιστής" με έναν εύθυμο κυνισμό και συμφωνώ μαζί σου). Ναι και με 1000.

Όχι το 2011, αλλά απο το 1997, καθώς ήταν πασιφανές απο τότε τι θα επακολουθήσει (και ήμουν και φρέσκος απο το εξωτερικό).

Τέτοια "ατομάκια" πλέον απο εμένα, θα παθαίνουν.......ότι έκανε ο Μικαελ Ντάγκλας στο "A Perfect Day". (κατ' εμέ προφητική ταινία για το τι θα κάνω κάποια στιγμή μελλοντικά έτσι όπως είναι οι νοοτροπίες των συμπολιτών μου - ανεξαρτήτως εθνικότητας).

Γιατί γράφεις τόσο φορτισμένα;

jimspy
04-09-2011, 23:56
Ένα σύγχρονο γαλατικό χωριό στην καρδιά της Ιταλίας!








http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Paraxena/article1354556.ece/ALTERNATES/w460/15736802.jpg

Το Filettino των μόλις 550 κατοίκων απασχολεί εδώ και λίγες μέρες όλο τον κόσμο, μετά την απόφαση του δημάρχου του να κηρύξει την ανεξαρτησία του από την Ιταλία. Αιτία του ξεσηκωμού είναι οι μειώσεις που εξήγγειλε ο Μπερλουσκόνι στον τομέα της τοπικής αυτοδιοίκησης. Μάλιστα, το Filettino έκοψε και το δικό του νόμισμα.



Σύμφωνα με τα πρόσφατα μέτρα του Μπερλουσκόνι, το Filettino (που απέχει μόλις 100 χιλιόμετρα από τη Ρώμη) θα πρέπει να συγχωνευθεί με την κοινότητα του Trevi, κάτι που θα έχει ως άμεση συνέπεια την απόλυση του δημάρχου του πρώτου, Luca Sellari.
Ο Sellari, σαν μοντέρνος Asterix, αποφάσισε να κηρύξει την ανεξαρτησία της μικροσκοπικής αυτής πόλης, με τη στήριξη πάντα των λιγοστών κατοίκων της, οι οποίοι τον αποδέχονται ως μονάρχη.
Η περίπτωση του Filettino έχει γίνει τόσο γνωστή που ακόμα και οι New York Times έσπευσαν να μιλήσουν με τον δήμαρχο, ο οποίος δήλωσε "αν αυτό χρειάζεται για να διατηρήσουμε την αυτονομία του Filettino, αυτό θα κάνουμε".
Ο αθεόφοβος Sellari -που μικρός πρέπει να έβλεπε πολύ Αστερίξ- προχώρησε στην κοπή τοπικού χαρτονομίσματος, το οποίο ονομάστηκε Fiorito και φέρει επάνω του τη μορφή του ίδιου.
Η ιστορία του Filettino έχει προσελκύσει και το ενδιαφέρον πολλών τουριστών που καταφτάνουν στο μικρό χωριό για να πάρουν ως σουβενίρ το συλλεκτικό χαρτονόμισμα, αφού τα πλάνα για ανεξαρτητοποίηση είχαν γίνει γνωστά εδώ και αρκετό καιρό.
Αν ο Sellari βρει και έναν Οβελίξ για παρτενέρ, τότε ο Μπερλουσκόνι θα έχει σοβαρό πρόβλημα.



cosmo.gr

Lefteris_X
05-09-2011, 01:18
Γιατί γράφεις τόσο φορτισμένα;

δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω μέσω κειμένου, είναι μια μεγάλη κουβέντα, που είναι εφικτό να την κάνεις μόνο υπό κανονικές (εννοώ ανθρώπινες, εκτός νετ) συνθήκες συζήτησης.

πολύ ευχαρίστως να γίνει κάτι τέτοιο.

αλλά για απάντηση - μονόλογος - δοκίμιο μέγεθος, ε, όχι μόνο δεν ταιριάζει για ps3 forum αλλά επειδή αγγίζει και προσωπικές απόψεις / βιώματα / εμπειρίες, δεν θέλω να την αποτυπώσω μέσω πληκτρολογίου και κοιτάζοντας μια οθόνη. Δεν ξέρω, αλλά δεν μου βγαίνει.

είμαι του "ανθρώπινου" socializing και όχι του νετ-οειδούς...


πάντως η φόρτιση, κάθε άλλο παρά "έτσι επειδή μου ήρθε είναι"....πλήρης καταστάσεων / παραστάσεων / γεγονότων είναι, εξ ου και υφίσταται πολλά χρόνια (και προοδευτικά αυξανόμενη), απο το 1997 περίπου...(αλλά είπαμε....κατ' ιδίαν λέγονται τέτοια....με συνοδεία κανά ουσκάκι / ουζάκι / μπυρίτσα / κρασάκι / μεζεδάκι :P)

kostasb13
16-09-2011, 13:32
Να και μια ειδηση που πραγματικα εχει αξια:a057:

''Γυμνή η Scarlett στο Διαδίκτυο''

Έξαλλη είναι η σέξι Scarlett Johansson καθώς γυμνές φωτογραφίες της διέρρευσαν στο Διαδίκτυο. Όπως μάλιστα ειπώθηκε, η πανέμορφη ηθοποιός κάλεσε το FBI να επιληφθεί του θέματος. ΗScarlett δεν είναι η μόνη διάσημη που έχει γίνει θέμα χάκερ. ¶λλες διάσημες είναι η 18χρονη σταρ της Χάνα Μοντάνα Miley Cyrus, η ηθοποιός Jessica Alba, η τραγουδίστρια Christina Aguilera καθώς και πολλές ακόμη, καθώς ομάδα χάκερ έκλεψαν δεδομένα από ακίνητα περισσότερων από 50 σταρ.

Σε μία φωτογραφία η Scarlett απεικονίζεται γυμνόστηθη, ενώ σε άλλη κρατά μπροστά της μία πετσέτα και στο είδωλό της στον καθρέφτη αποκαλύπτει τους γυμνούς γλουτούς της. Σύμφωνα με τις πληροφορίες, άγνωστοι χάκερ έκλεψαν το υλικό από το κινητό της ηθοποιού τον Μάρτιο κι από τότε οι φωτογραφίες της κυκλοφορούν ευρέως στο Διαδίκτυο.

Οι αστυνομικές αρχές έχουν εντοπίσει ένα άτομο από το οποίο αναρτήθηκαν οι φωτογραφίες και θεωρείται ο αρχηγός της ομάδας των χάκερ. Η υπεύθυνη του Διαδικτυακού Εγκλήματος Beth Jones ανέφερε, όπως δημοσιεύει η Sun: «Δεν μΆ αρέσει να επισημαίνω το οφθαλμοφανές, αλλά μην βγάζετε γυμνές φωτογραφίες με το κινητό σας. Αυτό είναι το πρώτο βήμα να προστατευτείτε!».

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=92690&catID=11

muku
16-09-2011, 13:52
Καλά να πάθει να μάθει να βγάζει μόνη της φωτογραφίες με το κινητό (btw το iphone έχει άθλια κάμερα) :D

dinospao
19-09-2011, 20:43
Μία ομάδα από gamers βοήθησαν τους επιστήμονες να αναλύσουν τη δομή ενός ενζύμου που συνδέεται στενά με τον ιό του HIV.


Έχουμε αναφέρει κατά καιρούς ότι το gaming έχει πολλές θετικές επιπτώσεις στην κοινωνία. Τώρα, πραγματικά θα μείνετε έκπληκτοι με την παρακάτω είδηση.


Η δομή του μονομερούς ενζύμου "protease", μια κατηγορία ενζύμου που συνδέεται με τον τρόπο που ο ιός του AIDS αναπτύσσεται και εξαπλώνεται, αποκρυπτογραφήθηκε από τους επιστήμονες, με την βοήθεια των παικτών του Foldit, ενός video game που παίζεται από τους φοιτητές του Πανεπιστημίου της Ουάσιγκτον απ' το 2008.


Το Foldit, το οποίο μπορεί να παιχτεί από οποιονδήποτε, βάζει τους gamers να διαγωνίζονται μεταξύ τους για το ποιος θα ξεδιπλώσει τις αλυσίδες των αμινοξέων, χρησιμοποιώντας διάφορα εικονικά online εργαλεία. Οι gamers δημιούργησαν ένα ακριβές 3D μοντέλο του ενζύμου μέσα σε μόλις τρεις εβδομάδες, σύμφωνα με την Αυστραλέζικη εφημερίδα Sydney Morning Herald.

Οι επιστήμονες τώρα ελπίζουν ότι η δομή που ανακαλύφθηκε πρόσφατα, θα προσφέρει νέες γνώσεις για το σχεδιασμό των αντιρετροϊκών φαρμάκων που προορίζονται για να κρατήσουν τους ανθρώπους με HIV στη ζωή.


"Θέλαμε να δούμε αν η ανθρώπινη διαίσθηση θα μπορούσε να πετύχει όπου οι αυτοματοποιημένες μέθοδοι είχαν αποτύχει", αναφέρει ο Firas Khatib, καθηγητής βιοχημίας του Πανεπιστημίου. "Η εφευρετικότητα των παικτών του παιχνιδιού είναι μια τρομερή δύναμη που -αν κατευθυνθεί σωστά- μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να λύσει ένα ευρύ φάσμα επιστημονικών προβλημάτων". Ακόμη, ο Seth Cooper, ένας εκ των δημιουργών του Foldit, πρόσθεσε ότι: "Οι άνθρωποι έχουν ανεπτυγμένες δεξιότητες συλλογισμού, κάτι στο οποίο οι υπολογιστές δεν είναι ακόμη τόσο καλοί".


Να λοιπόν που το gaming βοηθάει τώρα και την επιστήμη.

gameworld.gr

MetalGearFan
19-09-2011, 23:27
άγνωστοι χάκερ έκλεψαν το υλικό από το κινητό της ηθοποιού

ο θεός να τους έχει καλά

le_71
22-09-2011, 15:26
2,3 %, ο ετήσιος ρυθμός ανάπτυξης στην Ιρλανδία το β' τρίμηνο σε σχέση με το 2010. (για όσους βλακωδώς εμμένουν να συγκρίνουν τις οικονομίες των δύο χωρών) :a022:

Desmond
22-09-2011, 15:53
2,3 %, ο ετήσιος ρυθμός ανάπτυξης στην Ιρλανδία το β' τρίμηνο σε σχέση με το 2010. (για όσους βλακωδώς εμμένουν να συγκρίνουν τις οικονομίες των δύο χωρών) :a022:
Φίλος σπούδαζε στο Γκάλγουεϊ και ταυτόχρονα δούλευε part time σε γραμμή παραγωγής αποκωδικοποιητών για ένα διάστημα.Τα αντίστοιχα ένσημά του από Ιρλανδία χωρίς αυτός να ζητήσει το οτιδήποτε, έφτασαν στην Ελλάδα μια μέρα πριν προσγειωθεί στο ΕΛ.ΒΕΛ...
Οποιαδήποτε σύγκριση με τον ελληνικό λαβύρινθο της γραφειοκρατείας μόνο θλίψη μπορεί να προκαλέσει.

Valkyre
22-09-2011, 16:00
Εγω παντως ακουσα οτι το βιοτικο επιπεδο των Ελληνων δεν διαφερει καθολου απο αυτο των αλλων ευρωπαικων -και μη- χωρων που βρισκονται σε οικονομικη κριση...

jimspy
22-09-2011, 18:12
μονο που για ολα αυτα το βασικοτερο ρολο ειναι στο πως διαχειριστηκε η καθε χωρα την κριση.....κ δυστυχως κ με τις επευφημιες κ την δουλικοτητα πολλων η ελλαδα διαλεξε να παραδωθει ανεθ ορων κ προυποθεσεσεων στα ετσι θελω του δντ κτλ σε αντιθεση με την ιρλανδια ......

• Η Ιρλανδία αντιστάθηκε, με πείσμα, ως όφειλε, στην προοπτική ένταξής της σε Μηχανισμό στήριξης και στην υπαγωγή της στους όρους του ΔΝΤ.
- Αντιθέτως, ουδείς αμφισβητεί ότι, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επεδίωξε μόνη της τη συμμετοχή του ΔΝΤ.
• Η ιρλανδική κυβέρνηση δανείστηκε, ακόμη και με ακριβότερο επιτόκιο ώστε να αποφύγει την ένταξή της σε Μηχανισμό στήριξης καλύπτοντας εκ των προτέρων όλες τις δανειακές ανάγκες της ως τα μέσα του επομένου χρόνου.
- Η ελληνική κυβέρνηση αδράνησε με τρόπο εγκληματικό να δανειστεί, όταν ακόμη είχε τη δυνατότητα, μέχρι και τον Φεβρουάριο, και με πρωτοφανή αβελτηρία επέτρεψε η κρίση ελλείμματος να μετατραπεί σε κρίση δανεισμού.
• Η ιρλανδική κυβέρνηση διαπραγματεύτηκε σκληρά τους όρους του δανεισμού της και κατάφερε να εξασφαλίσει 4 χρόνια χάριτος και 7 χρόνια αποπληρωμής.
- Η ελληνική κυβέρνηση απεδέχθη αμαχητί τους δυσβάστακτους όρους που της επιβλήθηκαν, έτσι ώστε η χώρα μας να υποχρεούται να ξεκινήσει την πληρωμή μετά από 3 μόνο χρόνια και να αποπληρώσει σε άλλα 2.
• Η Ιρλανδία παρά την πίεση στο εύθραυστο τραπεζικό της σύστημα, διαπραγματεύθηκε επίσης σκληρά και, κατάφερε να διατηρήσει το φορολογικό της συντελεστή στο 12,5% για τις επιχειρήσεις.
- Στην Ελλάδα ο φορολογικός συντελεστής είναι 20% στα αδιανέμητα κέρδη και 40% στα διανεμόμενα, θυσιάζοντας έτσι κάθε αναπτυξιακή προοπτική.
• Η ιρλανδική κυβέρνηση συμφώνησε να αυξήσει το ΦΠΑ μόνον κατά μια μονάδα μέσα στο 2013 και κατά άλλη μία μονάδα το 2014.
- Η ελληνική κυβέρνηση αύξησε το ΦΠΑ πολύ περισσότερο σε πολύ λιγότερο χρόνο: κατά 4 μονάδες μέσα σε 12 μήνες!
• Η ιρλανδική κυβέρνηση σύρθηκε στο Μηχανισμό στήριξης εξαιτίας του τραπεζικού της συστήματος, το οποίο είναι φορτωμένο με υψηλού κινδύνου δάνεια στον εγχώριο κατασκευαστικό της κλάδο. Ενώ οι ξένες τράπεζες έχουν δανείσει την Ιρλανδία, κυρίως τις ιρλανδικές τράπεζες, 731 δισεκατομμύρια δολάρια.
- Αντίθετα τα αντίστοιχα δάνεια ξένων τραπεζών προς την Ελλάδα δεν ξεπερνούν τα 175 δισεκατομμύρια δολάρια και έτσι δεν δεχόταν ανάλογη πίεση.
Επομένως τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους:
Η Ιρλανδία έπραξε ό,τι μπορούσε για να αποφύγει το Μηχανισμό στήριξης. Και όταν ακόμη αυτό στάθηκε αδύνατο λόγω των προβλημάτων του τραπεζικού τομέα διαπραγματεύθηκε σκληρά για να μη χαθεί η προοπτική της ανάπτυξης.

Στην Ελλάδα η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ μας έσυρε στο Μηχανισμό στήριξης, μετά από σωρεία λαθών, ερασιτεχνικών κινήσεων και διασυρμού της χώρας. Δεν διαπραγματεύτηκε κανένα σημείο του Μνημονίου και κυριολεκτικά «έθαψε» την ελπίδα της ανάπτυξης.
Σήμερα βιώνουμε τα επίχειρα αυτής της στάσης, καθώς ως κοινωνία είμαστε εγκλωβισμένοι στη δίνη της ύφεσης, της υψηλής ανεργίας, του πληθωρισμού και της ανασφάλειας για το αύριο.

djpar
22-09-2011, 18:33
δεν φταιει κανεις...εμεις φταιμε,γιατι οταν κατεβαινα συνταγμα στους αγανακτησμενους ολοι ηταν καφεδακι iphone κτλ...παιδια ετσι δεν γινετε δουλεια καλα να παθουμε!

στις εκλογες θα ψηφησουν ολοι ΝΔ και παλι τα ιδια γιατι ο μαλακας ο ελληνας δεν αλλαζει

le_71
22-09-2011, 18:46
μονο που για ολα αυτα το βασικοτερο ρολο ειναι στο πως διαχειριστηκε η καθε χωρα την κριση.....

Ακριβώς αυτό, με την διαφορά οτι στην Ελλάδα και 0% να ήταν η φορολογία στις επιχειρήσεις, κανείς νοήμων ξένος δεν θα ερχόταν να επενδύσει όταν έχεις τους λεχρίτες του ΠΑΜΕ να κλείνουν όποιο εργοστάσιο θέλουν.

Desmond
22-09-2011, 19:04
Aπό την αντίστροφη όμως εκεί δε νοείται επιχειρηματίας να κάνει τον καμπόσο με τα λεφτά του κράτους, ούτε να χρωστάει στο ΙΚΑ τα κέρατα του τα τράγια και να μην τον αγγίζει κανείς ή να έχει ανασφάλιστους τους εργάτες.

le_71
22-09-2011, 19:44
Aπό την αντίστροφη όμως εκεί δε νοείται επιχειρηματίας να κάνει τον καμπόσο με τα λεφτά του κράτους, ούτε να χρωστάει στο ΙΚΑ τα κέρατα του τα τράγια και να μην τον αγγίζει κανείς ή να έχει ανασφάλιστους τους εργάτες.

Συμφωνώ απολύτως. Οσοι έχουν χρέη στο δημόσιο (πάνω απο κάποιο εύλογο όριο), διαταγή πληρωμής, κατάσχεση, ή στην μπουζού. Με αυτή τη σειρά.
Το ίδιο και για την ανασφάλιστη εργασία. Καταγγελία και πρόστιμα. Τα έχω ξαναπεί.

Valkyre
23-09-2011, 11:14
δεν φταιει κανεις...εμεις φταιμε,γιατι οταν κατεβαινα συνταγμα στους αγανακτησμενους ολοι ηταν καφεδακι iphone κτλ...παιδια ετσι δεν γινετε δουλεια καλα να παθουμε!

στις εκλογες θα ψηφησουν ολοι ΝΔ και παλι τα ιδια γιατι ο μαλακας ο ελληνας δεν αλλαζει

Α μπραβο, 100% σωστος... και τι συμπεραινουμε απο αυτο? Ποια η διαφορα του Ελληνα με του Ιρλανδου και του Ισλανδου και οποιου αλλου? Το ελεγα να δεις....

jimspy
23-09-2011, 11:26
den nomizo .....h apoxh stis teleytaies ekloges htan o megalos nikhths.....to gegonos oti sxhmatizetai meiopshfikh kybernhsh nd h pasok kathe fora ofeilete apokleistika k mono sto eklogiko systhma koroidiak k sto politiko systhma ths koinoboyleytikhs dhmokratias

le_71
23-09-2011, 12:20
30 διαφορετικοί συνδιασμοί συμμετέχουν κάθε φορά στις εκλογές.
Από ανταρσυα μέχρι χρυσή αυγή και από κυνηγούς μέχρι κκε μλ. Δεν μπορεί να μην σε εκφράζει κανένα.
Η αποχή είναι μια φτηνή δικαιολογία.

nikon
23-09-2011, 12:30
Φτηνή δεν ξέρω αν είναι αλλά σίγουρα δεν είναι δικαιολογία....δικαιολογία γιατί για να μην πάω 2 τετράγωνα παρακάτω να ψηφίσω;;;;.....αλλά ποιον;;;;;
Όχι σε 30 αλλά σε 130 κόμματα μπορεί να μην υπάρχει σοβαρό κόμμα να σε εκφράζει.

djpar
23-09-2011, 12:30
λευτερη,οταν σκανε εκλογες λενε ολοι
"εμενα δεν με ενδιαφερει κανενας τους δεν θα παω να ψηφησω"
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ το καλυτερο ειναι να παμε ολοι και να ψηφησουμε πολλα κομματα να σκασουν απειρα κομματα στην βουλη με μικρο ποσοστο και να μην κινειτε τιποτα...αυτο πρεπει να γινει

nikon
23-09-2011, 12:38
Ότι παθαίνουμε τα παθαίνουμε από αυτούς που τόσα χρόνια πήγαιναν και ψήφιζαν τους ίδιους καρνάβαλους για να βάλουν κάπου αυτούς και το σόι τους και όχι από αυτούς που δεν πήγαν να ψηφίσουν.

Desmond
23-09-2011, 14:10
30 διαφορετικοί συνδιασμοί συμμετέχουν κάθε φορά στις εκλογές.
Από ανταρσυα μέχρι χρυσή αυγή και από κυνηγούς μέχρι κκε μλ. Δεν μπορεί να μην σε εκφράζει κανένα.
Η αποχή είναι μια φτηνή δικαιολογία.
Δεν είναι φθηνή δικαιολογία.Για μένα προσωπικά υπάρχουν 3 (και περισσότερα, αλλά ας περιοριστούμε στα 3) εμπόδια: 1)Απορρίπτω τον κοινοβουλευτισμό ως όργανο του καπιταλισμού.Ας πούμε όμως οτι βάζω νερό στο κρασί μου και θέλω να ψηφίσω 2)Δεν με καλύπτει ιδεολογικά κάποιο κόμμα.Υποθετικά το ξεπερνάω και αυτό και διαλέγω κάποιο κόμμα το οποίο είναι "κοντά" στα πιστεύω μου 3)Δεν υπάρχει απλή αναλογική με αποτέλεσμα αν δεν έχω ψηφίσει το πρώτο κόμμα, η ψήφος μου να απαξιώνεται στην αναγωγή για την συγκρότηση του σώματος.
Πόσες θυσίες να κάνω ο "χριστιανός" για να καταφέρω να ψηφίσω?:pound:

le_71
23-09-2011, 14:18
Απορρίπτω τον κοινοβουλευτισμό ως όργανο του καπιταλισμού.

μ' αρέσει που με αποκάλεσες και "νοσταλγό" :pound:

Desmond
23-09-2011, 15:02
Γιατί τι είναι ο κοινοβουλευτισμός?Όργανο του λαού που εξυπηρετεί τα συμφέροντά του?
Με αφορμή την παγκόσμια οικονομική κρίση, όλα τα προσχήματα κατέρρευσαν πανηγυρικά.Το κεφάλαιο ήταν/είναι (και θα είναι?) όχι μόνο υπεράνω της οποιασδήποτε "αντιπροσωπευτικής" δημοκρατίας, αλλά καθορίζει και τον τρόπο με τον οποίο αυτή θα λειτουργεί.
Ζούμε την "δημοκρατία" των αγορών και δεν βλέπω τον κοινοβουλευτισμό να έχει την οποιαδήποτε διάθεση (sic) να λειτουργήσει υπέρ των λαών.

jimspy
23-09-2011, 15:04
30 διαφορετικοί συνδιασμοί συμμετέχουν κάθε φορά στις εκλογές.
Από ανταρσυα μέχρι χρυσή αυγή και από κυνηγούς μέχρι κκε μλ. Δεν μπορεί να μην σε εκφράζει κανένα.
Η αποχή είναι μια φτηνή δικαιολογία.

κ ομως κανενα δεν με εκφραζει για εναν κ απλο λογο.....οτι διαφωνω με το τωρινο συστημα ''δημοκρατιας'' κ με το υπαρχον εκλογικο συστημα το οποιο κ στηριζουν με τισ υποψηφιοτητες τους γιατι ετσι τους βολευει.....
κ 150 κομματα να υπηρχαν...εφοσον συμμετεχουν σε αυτην τηνεκλογικη παρωδια ανάληψης απολυτης εξουσιας χωρις λαικη συγκαταθεση δεν θα με επειθαν

δεν θεωρω οτι υπαρχει ωριμη κ σωστη δημοκρατια οπως θελουμε να λεμε οταν κυβερναει καποιος με 25% των ψηφων βαση καποιου νομου που ψηφιστηκε με κριτηριο το συμφερον των κομματων(ιδιαιτερα των δυο πρωτων)....πως μπορουμε να λεμε οτι εχει λαικη εντολη καποιος με αυτά τα ποσοστα ώστε να κυβερνησει?....
κ παμε στο χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα κοροιδιας του κοινοβουλευτισμου ….δηλ. στο σημερα….ολα τα κομματα αυτη την στιγμη με την παρουσια τους στην βουλη κοροιδευουν τον λαο.....ολοι ξερουν πολυ καλα οτι η σημερινη κυβερνηση σε καμμια περιπτωση δεν εχει λαικη εντολη για να συνεχισει το καταστροφικο εργο της κ όμως συνεχιζουν σε μια παρωδια δημοκρατιας να συμμετεχουν σε αυτή την βουλη.....
οποιο κομμα τολμησει κ φυγει απο την βουλη κρινοντας τα τα νομοσχεδια κ τις αποφασεις τησ παρανομα (αφου δεν εχουν την λαικη πλειοψηφια παρα μονο την κομματικη) κ εναντια στο κοινωνικο συνολο ισως καταφερει να με ΅ΆπεισειΆΆ.....

criter
23-09-2011, 17:34
Δειτε τι σκεφτηκε να κανει δημαρχος σε πολη της Λιθουανιας, ωστε να αποτρεψει τους κατοικους απο το να παρκαρουν παρανομα.

Vilnius Mayor A.Zuokas Fights Illegally Parked Cars with Tank - YouTube

kostasb13
23-09-2011, 22:05
«Ανατρέπει» τη θεωρία του Αϊνστάιν εύρημα στο CERN

''Επιστήμονες του CERN ανακοίνωσαν σήμερα ότι κατέγραψαν υποατομικά σωματίδια τα οποία ξεπέρασαν την ταχύτητα του φωτός, εύρημα που αν επαληθευτεί θα σημάνει την ανατροπή ενός εκ των βασικών νόμων του σύμπαντος.

Περίπου 15.000 δέσμες νετρίνων - μικροσκοπικών σωματιδίων που διαποτίζουν το σύμπαν - απελευθερώθηκαν σε διάστημα 3 ετών από το CERN προς το εργαστήριο του Gran Sasso 730 χλμ. μακριά, όπου εντοπίστηκαν από γιγαντιαίους ανιχνευτές.

Το φως θα είχε καλύψει τη συγκεκριμένη απόσταση σε περίπου 2,4 χιλιοστά του δευτερολέπτου, αλλά τα νετρίνα έφτασαν σε 60 νανοδευτερόλεπτα ή 60 δισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου νωρίτερα.

Ο εκπρόσωπος των ερευνητών Αντόνιο Ερεντιτάτο δήλωσε στο πρακτορείο ειδήσεων Reuters ότι οι μετρήσεις που καταγράφηκαν τα τελευταία τρία χρόνια έδειξαν ότι νετρίνα κινούνταν με ταχύτητα 60 νανοδευτερολέπτων, γρηγορότερα απ' ότι το φως. "Έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη στα αποτελέσματά μας.Έχουμε ελέγξει και ξαναελέγξει για οτιδήποτε δεν θα επιβεβαίωνε τα στοιχεία μας, αλλά δε βρήκαμε τίποτα. Τώρα ζητούμε από συναδέλφους να τα ελέγξουν ανεξάρτητα", πρόσθεσε ο ίδιος.

Σε περίπτωση που τα ευρήματα επιβεβαιωθούν, τότε η ανακάλυψη θα ανατρέψει τη θεωρία της σχετικότητας που διατύπωσε ο ¶λμπερτ Αϊνστάιν το 1905 και υποστήριζε ότι η ταχύτητα του φωτός είναι μια "κοσμική σταθερά" και τίποτα στο σύμπαν δεν θα μπορούσε να ταξιδέψει γρηγορότερα.''

ΦΟΒΕΡΗ ειδηση...αν επιβεβαιωθουν τα ευρηματα τοτε αλλαζουν πολλα απο αυτα που ξεραμε και πιστευαμε για το συμπαν

Valkyre
24-09-2011, 10:40
Δειτε τι σκεφτηκε να κανει δημαρχος σε πολη της Λιθουανιας, ωστε να αποτρεψει τους κατοικους απο το να παρκαρουν παρανομα.

Vilnius Mayor A.Zuokas Fights Illegally Parked Cars with Tank - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=V-fWN0FmcIU)

καλα δεν παιζει να ειναι real αυτο εκτος και αν του πληρωσε μετα καινουργιο αυτοκινητο ή υπαρχει νομος στην Λιθουανια που να λεει οτι αν παρακρεις παρανομα, η πολιτεια εχει το δικαιωμα να σου καταστρεψει το αμαξι! lol παντως! :)

minaras_tio
24-09-2011, 12:18
Δεν ειναι αληθεια ρε σεις,διαφημιστικο ηταν.
Ναι και ετσι νομιζει κοβει το παρανομο παρκαρισμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

roselyn
19-10-2011, 15:16
Κατακραυγή για εγκληματική αδιαφορία δεκάδων περαστικών σε παιδί θύμα τροχαίου


Πεκίνο, Κίνα
Σοκ, οργή και προβληματισμό προκαλεί στην κινεζική κοινωνία και διεθνώς το τραγικό περιστατικό ενός δίχρονου κοριτσιού που χτυπήθηκε από φορτηγάκι και εγκαταλείφθηκε τραυματισμένο στο δρόμο. Δεκαεννέα περαστικοί έστρεψαν αλλού το βλέμμα ενώ το παιδί ήταν πεσμένο στο έδαφος και η εγκληματική αδιαφορία όλων είχε ως αποτέλεσμα να χτυπηθεί το νήπιο από δεύτερο βαν και να είναι σήμερα εγκεφαλικά νεκρό.

Το περιστατικό που σημειώθηκε την περασμένη Πέμπτη στην πόλη Φοσάν έχει καταγραφεί σε βίντεο από κάμερες ασφαλείας (προσοχή είναι σκληρό το περιεχόμενο), το οποίο κάνει το γύρο του Διαδικτύου ξεσηκώνοντας κατακραυγή. Κινεζικά μέσα ενημέρωσης προβάλλουν την ιστορία της μικρής Λου Λου, η οποία διακομίστηκε με τόση καθυστέρηση στο νοσοκομείο που είναι πια εγκεφαλικά νεκρή.

Η μικρή τριγυρνούσε σε αγορά της πόλης όταν ο οδηγός ενός λευκού βαν ξαφνικά επιτάχυνε, την χτύπησε και της πάτησε τα πόδια με τις ρόδες του φορτηγού. Ο οδηγός σταμάτησε για δευτερόλεπτα και μετά έφυγε περνώντας με το βαν ξανά πάνω από το παιδί.

Ένας περαστικός είδε το περιστατικό, αλλά δεν βοήθησε το κορίτσι που βρισκόταν μπροστά του μέσα σε λίμνη αίματος. Μπροστά από το παιδί πέρασαν και άλλα άτομα, ανάμεσά τους ένας ποδηλάτης και ένας μοτοσυκλετιστής. Κανείς δεν βοήθησε τη μικρή.

Λίγα λεπτά αργότερα ένα δεύτερο φορτηγάκι πέρασε πάνω από το παιδί συνθλίβοντας τα δύο του πόδια. Στα επόμενα πέντε λεπτά δέκα περαστικοί εμφανίστηκαν στο δρόμο, ανάμεσά τους μία μητέρα με το παιδί της.

Όλοι έστρεψαν το βλέμμα αλλού. Κανείς δεν κάλεσε ασθενοφόρο, κανείς δεν βοήθησε τη μικρή που κείτονταν στο έδαφος.

Τελικά μία γυναίκα εργαζόμενη στην καθαριότητα βρέθηκε κοντά στη μικρή Λου Λου, μετακίνησε το παιδί και άρχισε να φωνάζει για βοήθεια ψάχνοντας τη μητέρα του -η οποία είχε πάει να παραλάβει κάποια πλυμένα ρούχα.

Η μητέρα ενημερώθηκε και το παιδί διακομίστηκε στο νοσοκομείο. Ήταν αργά. Δύο οδηγοί -αμφότεροι συνελήφθησαν- είχαν εγκαταλείψει τη μικρή Λου Λου και συνολικά 19 περαστικοί την προσπέρασαν.

Οργισμένα σχόλια κατακλύζουν την κινεζική υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης Weibo. «Στην Κίνα δεν υπάρχει πάτος για την ανθρώπινη ηθική. Η Κίνα καταρρίπτει νέα ρεκόρ ξανά και ξανά» είναι ένα από αυτά. ¶λλοι θα μπουν βαθύτερα: «Σήμερα οι άνθρωποι αγνοούν τα πάντα εκτός από το χρήμα».

Είναι και κάποιοι που δηλώνουν ότι κατανοούν το δίλημμα μπροστά στο οποίο βρέθηκαν οι περαστικοί -εάν βοηθήσουν μπορεί να κατηγορηθούν για το ατύχημα ή να χρειαστεί να αναλάβουν το κόστος κάποιας θεραπείας.

Η εφημερίδα China Daily είχε καταγράψει περιστατικά προ μηνών στα οποία ηλικιωμένοι άνδρες που έπεφταν στο δρόμο έμεναν αβοήθητοι γιατί οι συμπολίτες τους δεν ήθελαν να ανακατευτούν...

Σε μία περίπτωση, ένας άνδρας που βοήθησε μία ηλικιωμένη τραυματισμένη γυναίκα και την μετέφερε στο νοσοκομείο υποχρεώθηκε μετέπειτα με δικαστική απόφαση να καλύψει μέρος των ιατρικών εξόδων.http://news.in.gr/world/article/?aid=1231133630

Μα πόση αδιαφορία πια....:(:(:(

enstikto
19-10-2011, 15:53
To video δεν το είδα, μου έφτασε και μόνο το κείμενο...
Πραγματικά εκεί στην Κίνα παίζει να είναι και χειρότεροι από εμάς... Έλεος 19 άτομα και κανένας δεν σταμάτησε. Και για μένα το "θα με βάλουν να πληρώσω οπότε δεν βοηθάω" δεν είναι δικαιολογία. Μα είναι δυνατόν; Να βλέπεις το παιδάκι χτυπημένο στο δρόμο και να προχωράς λες και δεν έγινε τίποτα; :(

Nek_Food
19-10-2011, 16:00
Χειρότεροι δεν είναι... όλοι στον πλανήτη έχουν λαλήσει.
ΜΗΝ το δείτε το βίντεο, το είδα και έδινα γροθιές στο γραφείο μου από τα νεύρα μου. Το καθίκι ο πρώτος οδηγός ειδικά, θέλει εκτελεστικό απόσπασμα, που εκεί στην Κίνα το έχουν ακόμη, αλλά δυστυχώς μόνο για την πολιτική. Αλήθεια, τί το καλό το ήθελα σήμερα και έμπαινα στο παρόν θέμα; Μια χαρά δεν αποφεύγω τα offtopic τόσο καιρό, ήταν ανάγκη; Αλλά δεν ξέρω, κάτι με έσπρωξε ειδικά σήμερα λες και ήταν γραφτό. ΔΕΝ ξαναμπαίνω στα offtopic... ΤΕΛΟΣ

etnica12345
19-10-2011, 16:02
οχι ρε πουστη μου!!!!! θα τρελαθω.....που ζουμε ΡΕ!!!!!

kabamaru
19-10-2011, 16:09
Κριμα... πολυ κριμα...

minaras_tio
19-10-2011, 17:13
Θα πω κατι που μου εχει συμβει και ντρεπομαι πραγματικα για αυτο που εκανα,η που δεν εκανα καλυτερα:πηγαινα τει πριν λιγα χρονια,και στο δρομο βλεπω πεσμενο ενα ατομο νεο, ακουνητο. Απλα εφυγα. Φοβηθηκα μην ειναι τιποτα στημενο και μπλεξω,αθηνα ειναι αυτη.
Δε ξερω τι εγινε μετα, αλλα το εχω μετανιωσει που δεν ειδοποιησα εστω το 166 η αστυνομια...


Sent from my iPhone using Tapatalk

djpar
19-10-2011, 18:46
ενω στην Ελλαδα οταν πατανε περαστικο σταματανε,ποσα και ποσα τρακαρισματα εχουν γινει και μετα φευγουν αφηνωντας τον ανθρωπο να πεθανει ενω αν καλουσε ασθενοφορο θα μπορουσε να ειχε σωθει

volyros
20-10-2011, 20:01
Νεκρος ο Κανταφι!! (http://www.sport-fm.gr/article/509138)

Αυτος δεν ειναι που εχει καμμια 50αρια σωσιες;

mixaliscrete
20-10-2011, 21:08
Νεκρος ο Κανταφι!! (http://www.sport-fm.gr/article/509138)

Αυτος δεν ειναι που εχει καμμια 50αρια σωσιες;

Φωτογραφία ΣΟΚ - Ο Καντάφι είναι νεκρόςhttp://www.freegossip.gr/atlas/DataFiles/CatalogPhotos/large_92414.jpg (http://www.freegossip.gr/atlas/DataFiles/CatalogPhotos/source_92414.jpg)

Είναι αληθινή η φωτογραφία που κάνει το γύρο του διαδικτύου και εμφανίζει τον Μουαμάρ Καντάφι νεκρό, μέσα στα αίματα; Η σορός του μεταφέρθηκε σε άγνωστη τοποθεσία για λόγους ασφαλείας, σύμφωνα με το Reuters.

Πρώτα, η είδηση πως συνελήφθη. Μετά η είδηση πως υπέκυψε στα τραύματά του και είναι νεκρός. Το τέλος μιας εποχής για τη Λιβύη φαίνεται πως ήρθε οριστικά το μεσημέρι της Πέμπτης. Ο Συνταγματάρχης Καντάφι είναι νεκρός, σύμφωνα με τα μέλη του Εθνικού Μεταβατικού Συμβουλίου. Πανηγυρισμοί στη Σύρτη, τη γενέτειρά του, στην Τρίπολη, στη Βεγγάζη.

Ο Μοχάμεντ, ένας 20χρονος αντάρτης αποκάλυψε στο BBC πώς βρήκε τον πρώην ηγέτη της Λιβύης κρυμμένο σε μια τρύπα στο έδαφος (την ίδια τύχη είχε και ο Σαντάμ Χουσεΐν) της γενέτειράς του, της Σύρτης. Η τελική μάχη για την κατάκτηση της οποίας ήταν και το κύκνειο άσμα του Μουαμάρ Καντάφι, του ανθρώπου που επί 42 χρόνια είχε στα χέρια του την τύχη της χώρας.

«Μην πυροβολήσεις μου είπε», δήλωσε ο νεαρός αντάρτης, κραδαίνοντας ένα χρυσό πιστόλι, που άνηκε στον έκπτωτο ηγέτη.

http://107.20.137.49/?h=308&w=600&src=http://www.newsit.gr/files/Image/20-10-2011/COLONEL_BBC.jpg


http://107.20.137.49/?h=464&w=600&src=http://www.newsit.gr/files/Image/20-10-2011/COLONEL1.jpg
Πρώτα το AFP μετά το BBC και πολλά διεθνή μέσα ενημέρωσης. Μένει να αποδειχτεί αν η φωτογραφία του νεκρού Καντάφι που τραβήχτηκε από κινητό τηλέφωνο είναι αληθινή ή όχι

Σύμφωνα με τον Αμπντέλ Ματζίντ Μλέγκτα, πάντως, ο Καντάφι τραυματίστηκε θανάσιμα κατά τη διάρκεια ανταλλαγής πυροβολισμών. Το κονβόι με το οποίο ο έκπτωτος Λίβυος ηγέτης προσπάθησε να διαφύγει από τη Σύρτη δέχτηκε αεροπορικά πυρά από δυνάμεις του ΝΑΤΟ. Ακολούθησε ανταλλαγή πυροβολισμών.

«Τραυματίστηκε και στα δυο πόδια» είπε ο ανώτατος αξιωματούχος του Εθνικού Μεταβατικού Συμβουλίου στο Reuters. «Είχε επίσης τραύματα και στο κεφάλι» είπε και πρόσθεσε πως «έχουμε οπτικό υλικό αλλά δεν είναι διαθέσιμο ακόμα».
Και το ειδησεογραφικό δίκτυο Αλ Αραμπίγια μετέδωσε ότι σε πολύ λίγη ώρα θα έχει βίντεο με το νεκρό Καντάφι.

Λίγη ώρα αφού οι αντάρτες κατέλαβαν τη γενέτειρα του έκπτωτου ηγέτη της Λιβύης, Σύρτη, ήρθαν στο φως της δημοσιότητας και οι νέες φήμες πως όχι μόνο ο Μουαμάρ Καντάφι συνελήφθη, αλλά λίγο μετά τη σύλληψή του, υπέκυψε στα πράγματά του!

Σύμφωνα με το Reuters India, ο Αμπντέλ Ματζίντ του Εθνικού Μεταβατικού Συμβουλίου δήλωσε πως ο Καντάφι συνελήφθη, καθώς το κονβόι με το οποίο προσπαθούσε να διαφύγει από τη Σύρτη δέχτηκε αεροπορική επίθεση από αεροσκάφη του ΝΑΤΟ.

Οι πληροφορίες από το νέο καθεστώς της Λιβύης αναφέρουν τραυματίστηκε και στα δυο πόδια σοβαρά και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο. Το Αλ Αραμπίγια μετέδωσε ότι η κατάστασή του ήταν τόσο σοβαρή που λίγο μετά υπέκυψε στα τραυματά του. Σύμφωνα με το Reuters κατά την επιχείρηση σύλληψης του Καντάφι σκοτώθηκε ο επικεφαλής των δυνάμεων που παρέμεναν πιστές στον πρώην Λίβυο ηγέτη, ενώ συλλήφθη και ο εκπρόσωπος του Καντάφι, Μούσα Ιμπραχίμ.

ΝΑΤΟ και Ηνωμένες Πολιτείες ενημερώθηκαν άμεσα, αλλά αρνήθηκαν να επιβεβαιώσουν το οτιδήποτε.

mixaliscrete
22-10-2011, 16:14
Οι ANONYMOUS «έριξαν» 40 sites παιδικής πορνογραφίας
http://news.cnet.com/i/tim/2011/09/22/AnonymousLogo_270x265.png

Οι Αnonymous ανέλαβαν την ευθύνη για την επίθεση σε περισσότερες από 40 παράνομες ιστοσελίδες παιδικής πορνογραφίας. Δημοσίευσαν επίσης περισσότερα από 1500 ονόματα, τα οποία ήταν μέλη μιας από τις παραπάνω παράνομες σελίδες.

H εκστρατεία αυτή ξεκίνησε στις 14 Οκτωβρίου όταν μέλη των Anonymous εντόπισαν κρυφής μνήμης ιστοσελίδες πορνογραφικού υλικού κατά την περιήγηση τους σε μια μυστική ιστοσελίδα που ονομάζεται Hidden Wiki. To Hidden Wiki είναι ένας οδηγός για τις εκατοντάδες υπόγειες ιστοσελίδες,οι οποίες είναι αόρατες από τις μηχανές αναζήτησης και από τους συνηθισμένους χρήστες του Internet. Oι χάκερς των Anonymous ξεχώρισαν το «Lolita City» μια file-sharing ιστοσελίδα που χρησιμοποιείται από παιδεραστές και δημοσίευσαν 1589 ονόματα ενεργών μελών της σελίδας.

Αρχικά, οι χάκερς,στα πλαίσια του Operation-Darknet, ρίχνανε συμβολικά τη σελίδα και επικοινωνούσαν με τους ιδιοκτήτες της ώστε να συμμορφωθούν. Οι ίδιοι απείλησαν τις ζωές των Anonymous, αναφέροντας πως πίσω από το όλο κύκλωμα κρύβεται η Ρώσικη Μαφία. Τελικά οι Αnonymous έριξαν ολόκληρο το σέρβερ που ήταν ανεβασμένη η σελίδα κι έχουν στην κατοχή τους τα ονόματα και τα link των χρηστών όπου αναμένετε σύντομα να αναρτηθούν.



http://www.youtube.com/watch?v=rah535JmEI8 (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aFuJp_zPIlU)

volyros
22-10-2011, 16:31
Μπραβο τους!!Μηπως μπορουν να μπουν και στον λογαριασμο του Πολντο και να του παρουν ολατα φραγκα;

minaras_tio
22-10-2011, 16:48
Bravo!
Μπειτε τωρα και στους λογαριασμους των πολιτικων και ολων των μεγαλοαφεντικων,κλεψτε τους και μοιραστε τα σε οσους πεινανε...


Sent from my iPhone using Tapatalk

ilias78
25-10-2011, 21:06
Την ώρα που οι εργασίες στον πυρηνικό σταθμό της Φουκουσίμα συνεχίζονται με αμείωτη ένταση οι Ιάπωνες στην προσπάθειά τους να επανέλθουν σε φυσιολογικούς ρυθμούς φτιάχνουν τους δρόμους που καταστράφηκαν από το σεισμό μέσα σε έξι μέρες. Οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους. Ο αυτοκινητόδρομος Great Kanto στη Naka διαλύθηκε εντελώς. Το έδαφος υποχώρησε και το οδόστρωμα κόπηκε σε πολλά κομμάτια με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η διέλευση των αυτοκινήτων από το συγκεκριμένο σημείο.

Στις 17 Μαρτίου όμως ξεκίνησαν οι επισκευές και μόλις έξι μέρες αργότερα ο αυτοκινητόδρομος στη Naka έμοιαζε καλύτερος από ποτέ. Από χθες το βράδυ μάλιστα δόθηκε και πάλι κανονικά στην κυκλοφορία κάνοντας όλους να χειροκροτήσουν τους ήρωες της χώρας του Ανατέλλοντος Ηλίου για την ταχύτητα και τη ποιότητα της δουλειάς τους. Πολλοί είναι οι εργαζόμενοι που γύρισαν στις δουλειές τους την επόμενη κιόλας ημέρα από τον καταστροφικό σεισμό, ενώ κάποιες εταιρείες παρά το σοβαρό πλήγμα που δέχτηκαν στα κτήρια, αλλά πιο σημαντικό στο ανθρώπινο δυναμικό, άνοιξαν και πάλι τις πόρτες τους.

Την ίδια ώρα μετασεισμοί πολλών ρίχτερ ταρακουνούν ξανά και ξανά την πληγείσα χώρα κάνοντας τα πράγματα συνεχώς και δυσκολότερα.


http://www.protothema.gr/files/1/aaaa/jf1.jpg


http://www.protothema.gr/world/article/?aid=113072




στην ελλαδα, ακομα ετσι θα ηταν......


Ιαπωνία: Επτά μήνες μετά το σεισμό και το τσουνάμι, τα συντρίμμια γίνονται ελπίδα

(http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Kosmos/Afieromata/iapwnia-epta-mhnes-meta-to-seismo-kai-to-tsoynami-ta-syntrimmia-ginontai-elpida.1425633.html)

ilias78
28-10-2011, 17:50
http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Kosmos/Eidiseis/sta-dixtya-ksenagou-kanivaloy-epese-germanos-toyristas.1414640.html

Desmond
05-11-2011, 23:47
Oakland Revolt: Occupy cop crackdown - YouTube

Desmond
23-11-2011, 00:56
What price the new democracy? Goldman Sachs conquers Europe (http://www.independent.co.uk/news/business/analysis-and-features/what-price-the-new-democracy-goldman-sachs-conquers-europe-6264091.html)

http://www.independent.co.uk/incoming/article6264098.ece/ALTERNATES/w620/Pg-12-eurozone-graphic.jpg

Dragonpaul
13-12-2011, 18:50
Θεωρείται το «μέσο» από το οποίο η ύλη αποκτά την μάζα της στο σύμπαν

Το πιο πολυπόθητο σωματίδιο στην ιστορία της μοριακής φυσικής, το μποζόνιο Χιγκς ή αλλιώς το «σωματίδιο του Θεού», μπορεί να έχει γίνει ορατό, σύμφωνα με ερευνητές του CERN, από τον εξομοιωτή Large Hadron Collider της Γενεύης.

Το σωματίδιο θεωρείται το «μέσο» από το οποίο η ύλη αποκτά την μάζα της στο σύμπαν. Οι επιστήμονες αναφέρουν ότι δύο πειράματα που έγιναν στο Large Hadron Collider εντόπισαν ενδείξεις του Χιγκς, προκαλώντας ενθουσιασμό στην ομάδα τους. Όμως, όπως αναφέρουν, δεν μπορούν να κάνουν λόγο για «ανακάλυψη».

Ο εντοπισμός του Χιγκς θα μπορούσε να αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις στην φυσική, τα τελευταία 60 χρόνια. Θεωρείται σημαντικό για να μας επιτρέψει να κατανοήσουμε το σύμπαν, αλλά δεν έχει ακόμη βρεθεί ή γίνει ορατό από τους επιστήμονες και η υπόστασή του ακόμη μένει να αποδειχθεί.

Ο καθηγητής Στέφαν Σόλντνερ-Ρέμπολντ, ανέφερε ότι τα αποτελέσματα της έρευνας θεωρούνται «εξαιρετικά» και προσέθεσε ότι «μέσα σε ένα χρόνο ίσως θα γνωρίζουμε αν το Χιγκς υπάρχει, αλλά μάλλον αυτό δεν θα είναι ένα δώρο για τα Χριστούγεννα».

http://www.newsbeast.gr/technology/arthro/274028/oi-epistimones-eidan-to-somatidio-tou-theou/

Sisyphos
13-12-2011, 19:38
What price the new democracy? Goldman Sachs conquers Europe (http://www.independent.co.uk/news/business/analysis-and-features/what-price-the-new-democracy-goldman-sachs-conquers-europe-6264091.html)

http://www.independent.co.uk/incoming/article6264098.ece/ALTERNATES/w620/Pg-12-eurozone-graphic.jpg



Αυτό νομίζω λέει πολλά...

Desmond
26-12-2011, 02:30
Argentine Riots: Protesters burn the Christmas tree - YouTube

Desmond
07-02-2012, 23:07
Όχι οτι θα εκπλαγεί και κανένας από την έρευνα...
Χαμηλότερο IQ έχουν οι ρατσιστές; (http://www.inews.gr/98/chamilotero-IQ-echoun-oi-ratsistes.htm)


Μήπως οι συντηρητικοί τείνουν να είναι λιγότερο ευφυείς από τους φιλελεύθερους; Δηλαδή οι ρατσιστές είναι ηλίθιοι; Μια νέα έρευνα, που διεξήγαγε το πανεπιστήμιο Brock στο Οντάριο του Καναδά απαντά «μάλλον, ναι» και στα δύο ερωτήματα.

Μελέτη, που δημοσιεύεται στο περιοδικό Psychological Science, απέδειξε πως όσοι είχαν χαμηλό σκορ στα τεστ ευφυίας (I.Q tests) όταν ήταν παιδιά, τείνουν να καλλιεργούν προκατειλημμένα πιστεύω και να ακολουθούν πιο συντηρητικές ιδεολογίες ως ενήλικοι.

Πάντως, ο δείκτης ευφυίας υπολογίζεται με συγκεκριμένα τεστ, αλλά το κατά πόσον τα αποτελέσματά τους ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, παραμένει ένα άλυτο ζήτημα.

Ο Dr. Gordon Dodson καθηγητής ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο και επικεφαλής της ομάδας των ερευνητών στο Brock σημειώνει πως τα αποτελέσματα της έρευνας αποκαλύπτουν έναν «φαύλο κύκλο»: οι άνθρωποι με χαμηλό δείκτη ευφυίας τείνουν να ασπάζονται πιο συντηρητικές ιδέες, οι οποίες στην ουσία δείχνουν ότι υπάρχει απροθυμία από τα συγκεκριμένα άτομα για αλλαγή και επομένως είναι σχεδόν φυσιολογικό να διακατέχονται τότε και από προκαταλήψεις.

Γιατί, λοιπόν, λιγότερο έξυπνοι άνθρωποι κατά κανόνα ασπάζονται συντηρητικές ιδεολογίες; Επειδή τέτοιου είδους ιδεολογίες συνήθως αντικατοπτρίζουν «αυστηρότητα και τάξη» επιτρέποντας την κατανόηση ενός πολύπλοκου κόσμου, λέει ο Dodson. Δυστυχώς, αυτά τα στοιχεία δημιουργούν πάντα και προκαταλήψεις, συμπληρώνει.

«Η πραγματικότητα είναι πάντα ιδιαιτέρως πολύπλοκη. Οι ιδεολογίες συνήθως προσπαθούν να δώσουν λύσεις σε αυτή την πολυπλοκότητα και να επιβάλλουν απλές λύσεις. Γι' αυτό το λόγο, δεν αποτελεί έκπληξη ότι άνθρωποι με λιγότερες διανοητικές ικανότητες από άλλους συνήθως ασπάζονται τις πιο απλοποιημένες ιδεολογίες» καταλήγει ο καθηγητής ψυχολογίας μιλώντας στην Huffington Post.

GRZEUS
07-02-2012, 23:19
kala den xriazotan erevna gia auto..........

Valkyre
08-02-2012, 11:56
Ελα ντε λολ...η στενομυαλοσυνη σιγουρα δεν βοηθαει...

Dragonpaul
13-03-2012, 22:38
Μεσω YouTube η προβολη των Ολυμπιακων Αγωνων (http://www.newsbeast.gr/sports/arthro/317321/meso-youtube-i-provoli-ton-olubiakon-agonon-/)

Πολυ ωραια νεα αυτα!!!!!!

Desmond
05-06-2012, 19:29
1)Χρόνια πολλά στην Βασίλισσα από την Σκωτία!:a050:
ANARCHISM Vs THE STATE! Flag battle atop the Bank of Scotland HQ! - YouTube

2)¶θλιοι κουκουλοφόροι προβοκάτορες, προσποιούμενοι τους ανθρακορύχους, συγκρούονται με την αστυνομία στην Ισπανία.
http://www.ilpost.it/files/2012/06/AP120604011912.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/7vpncjd.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/89fnblu.jpg
Batalla campal mineros vs Guardia Civil en los montes de Asturias 2 detenidos #ResistenciaMinera - YouTube

Dragonpaul
05-06-2012, 20:08
Τι γελιο....!!!!!!!

Desmond
11-07-2012, 15:50
¶θλιοι κουκουλοφόροι προβοκάτορες, προσποιούμενοι τους ανθρακορύχους, συγκρούονται με την αστυνομία στην Ισπανία.
http://www.ilpost.it/files/2012/06/AP120604011912.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/7vpncjd.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/89fnblu.jpg
Batalla campal mineros vs Guardia Civil en los montes de Asturias 2 detenidos #ResistenciaMinera - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=H2WfCUZYGFk)
Συνέχεια...
Χιλιάδες κόσμου υποδέχονται τους άθλιους κουκουλοφόρους προβοκάτορες, που προσποιούνται τους ανθρακωρύχους στην Μαδρίτη.
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/madrid_miners.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/mineros_3.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/mineros_4.jpg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/547556_260086074097527_1399107582_n.jpg
Minera La Marcha en Madrid entra en una multitud - YouTube

nikon
20-07-2012, 14:01
Δεν ήθελα να το βάλω στο thread του σινεμά αν και αφορά δυστυχώς και το σινεμά.

14 νεκροί από επίθεση στην πρεμιέρα του Batman – Live εικόνα από την περιοχή (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=152621&catid=7)

Valkyre
21-07-2012, 21:41
^^ Απλα τραγικο... αν ειναι δυνατον... και διαβαζω οτι ο τυπος ειχε αγοαρασει 6,000 σφαιρες...

Μα ειναι δυνατον να μην εντοπισε κανεις τετοιες αγορες χωρις να του κινηθουν υποψιες? Οταν καποιος αγοραζει τετοιες ποσοστητες πυρομαχικων, ε ρε φουστη μου, ψαξτο το θεμα...

Αμαρτια...

minaras_tio
21-07-2012, 21:49
^^Ειναι ζωα ρε φιλε εκει περα. Μα τοσα χρονια, τοσα παρομοια περιστατικα εχουν συμβει και καμια κυβερνηση δεν θελει να αλλαξει το νομο για την οπλοκατοχη-οπλοχρησια.
Αφου οποιος γουσταρει αγοραζει οπλα χωρις ελεγχους, ε λογικο δεν ειναι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tnf50
21-07-2012, 21:54
^Xαθηκε ο κοσμος να γινοταν σε καμια συναυλια του justin bieber...λολ πλακα κανω,that was bad...

Lefteris_X
21-07-2012, 22:34
δεν χρειάζεται, γιατί όσα μαλακισμένα ακούν τον (ozzy - who the fuck is) Justin Bieber, είναι ήδη "πυροβολημένα".

όσο αφορά το μακελειό στο BATMAN.............πάλι καλά που οι μαλάκες οι δημοσιογράφοι δεν τα έριξαν στο Grand Theft Auto.

Α! Ξέχασα, δεν είμαστε 2001-2006 εποχές που μεσουρανούσε το GTA, αλλά τώρα έχουμε άλλα παιχνίδια, που ναι μεν έχουν σκοτωμούς του κερατά, αλλά για στρατιωτικές "επιχειρήσεις". βλέπε Μπρέιβικ και Call of Duty.


ήθελα να ήξερα, εμείς, δεκαετία 80ς, γιατί δεν πλακωθήκαμε να πηδάμε με το ζόρι / βιάζουμε κοριτσάκια, επειδή μας επηρέασαν τα Samantha Fox Strip Poker και Holywood Strip Poker ή το Party Games (Amiga) ή οι άπειρες δισκέτες Stag ("γουέστερν" σε δισκέτες) που είχαμε στους υπολογιστές μας;;;;;

Σινεμά, USA, 2022:

- ρε μλκ, πάμε να δούμε το Batman, που έκαναν νέο remake;

- και δεν πάμε; μόνο που εγώ θα πάρω μαζί μου ένα 45άρι κ εσύ τσίμπα το SOCOM του αδελφού σου, μην πάρουμε το AK47 του πατέρα μου και μας εμποδίζει να κάτσουμε στις καρέκλες της αίθουσας μωρέ.

- ναι έχεις δίκιο...εδώ που τα λέμε, δεν μπορείς να ξέρεις, μπορεί να σκάσει κανάς ανώμαλος όπως πριν 10 χρόνια στο παλιό Batman...


(που σημαίνει ότι τα δύο παραπάνω ατομάκια είναι νορμαλ, και ο τύπος που ίσως σκάσει στο σινεμά να θερίσει κόσμο, είναι μόνο εκείνος ανώμαλος)

Valkyre
21-07-2012, 23:01
εγω παλι ενω παντα συμμεριζομουν την αποψη που περιγραφετε παραπανω αρκετοι οσον αφορα την οπλοκατοχη στην Αμερικη, πλεον δεν ειμαι και τοσο σιγουρος κατα ποσο το τελικο αποτελεσμα ειναι κακο ή καλο. Και για να ειμαι ειλικρινεις, εχω την εντυπωση οτι μαλλον τελικα και συνολικα παντα, εχει περισσοτερο οφελος παρα το αντιθετο.

Ναι σαφως θα υπαρχει και ο εκαστοτε θεοτρελος, αλλα δεν ειναι θεμα της νομοθεσιας πιστευω... ειναι απλα θεμα τρελας... και ο Νορβηγος που περισυ σκοτωσε 82 παιδια, το εκανε στην πιο φιλησυχη και ειρηνικη χωρα του κοσμου. Θελω να πω οτι αν εισαι τρελος, το μεσο με το οποιο θα εφαρμοσεις την τρελα σου θα το βρεις με τον Α ή Β τροπο. Σιγουρα στην Αμερικη ειναι πιο ευκολο δεν το συζητω.

Αλλα μηπως τελικα ο νομος της οπλοκατοχης εχει προσφερει και αρκετα τα οποια δεν τα ακουμε? Ναι σιγουρα οταν καποιος βγαινει και σκοτωνει 14 ατομα σε ενα κινηματογραφο γινεται χαμος γιατι προκειται για ενα τραγικο συμβαν. Ομως ποσοι δεν εχουν μπει σε σπιτια ή δεν εχουν επιχειρησει κατι αναλογο επειδη γνωριζουν οτι στο σπιτι θα υπαρχει ενα οπλο να τους περιμενει? Δεν ξερω... ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα, αλλα το βλεπω και απο την αλλη μερια, αν ηταν τοσο χαλια το σκηνικο στις ΗΠΑ με την οπλοκατοχη, γιατι δεν το σταματησαν εδω και 100 χρονια? Και μηνα κουσω τωρα τιποτα ιστοριες συνομωσιας παλι με εμποριο οπλων κλπ κλπ γιατι ετσι θα κανουμε συζητηση περισσοτερο φαντασιας και λιγοτερο ουσιας.

Δεν ξερω. Ισως ειναι καλυτερα ισως ειναι χειροτερα. Βλεπουμε τι γινεται με την εξαρση του εγκληματος παγκοσμιως στις μερες μας και ειδικα στην χωρα μας. Ειμαι καθετα εναντια στην βια και στα οπλα, και θα ακουστει εντελως αντιφατικο αυτο που θα πω πρακατω, ομως το οπλο στο σπιτι, εστω και σαν γνωση και μονο οτι υπαρχει προσφερει εναν παραπανω λογο στον επιδοξο ληστη να το ξανασκεφτει. Και αυτο και μονο ισως αρκει για να αποτρεψει πολλα τα οποια φυσικα και ποτε δεν μαθαινουμε επειδη δεν συνεβησαν.

Κατα τα αλλα, θα συμφωνησω απολυτα οτι χρειαζεται αυστηροτερος και τακτικοτερος ελεγχος σε αυτους που προμηθευονται νομιμως οπλα. Πρεπει να ειναι δρακοντεια τα μετρα εκει και να βρουν τροπους να τσεκαρουν ποιος αγοραζει και τι ακριβως. Να ειναι ολα φακελωμενα.

assassin
22-07-2012, 00:18
Δυστυχως δεν μπορεί να υπάρξει έλεγχος γιατί και η κουτσή Μαρία πουλάει όπλα στην Αμερική.Σε ένα ντοκυμαντερ του Moore που αφορούσε το θέμα υπήρχε τράπεζα που στην διαφημιστική της καμπάνια έλεγε: " Ανοίξτε λογαριασμό και σας χαρίζουμε καραμπίνα!"
Απο εκεί και πέρα τι να πει κανείς...
Κρίμα και πάλι κρίμα..

Valkyre
22-07-2012, 00:22
^^ λοοολ κανεις πλακα τωρα;; χαχαχα καλα νταξ... ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! Δεν παμε καλα...!

overclocker
22-07-2012, 01:18
Σε ένα ντοκυμαντερ του Moore που αφορούσε το θέμα υπήρχε τράπεζα που στην διαφημιστική της καμπάνια έλεγε: " Ανοίξτε λογαριασμό και σας χαρίζουμε καραμπίνα!"

Με αφορμή το παραπάνω σχόλιο και το θλιβερό γεγονός όσοι θέλουν να πάρουν μια μικρή ιδέα για το τι επικρατεί στην Αμερική όσον αφορά την οπλοκατοχή και οπλοχρησία ας δει το ντοκιμαντέρ Bowling for Columbine του Michael Moore.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bowling_for_Columbine

Bowling for Columbine - YouTube

nikon
22-07-2012, 11:21
εγω παλι ενω παντα συμμεριζομουν την αποψη που περιγραφετε παραπανω αρκετοι οσον αφορα την οπλοκατοχη στην Αμερικη, πλεον δεν ειμαι και τοσο σιγουρος κατα ποσο το τελικο αποτελεσμα ειναι κακο ή καλο. Και για να ειμαι ειλικρινεις, εχω την εντυπωση οτι μαλλον τελικα και συνολικα παντα, εχει περισσοτερο οφελος παρα το αντιθετο.

Ναι σαφως θα υπαρχει και ο εκαστοτε θεοτρελος, αλλα δεν ειναι θεμα της νομοθεσιας πιστευω... ειναι απλα θεμα τρελας... και ο Νορβηγος που περισυ σκοτωσε 82 παιδια, το εκανε στην πιο φιλησυχη και ειρηνικη χωρα του κοσμου. Θελω να πω οτι αν εισαι τρελος, το μεσο με το οποιο θα εφαρμοσεις την τρελα σου θα το βρεις με τον Α ή Β τροπο. Σιγουρα στην Αμερικη ειναι πιο ευκολο δεν το συζητω.

Αλλα μηπως τελικα ο νομος της οπλοκατοχης εχει προσφερει και αρκετα τα οποια δεν τα ακουμε? Ναι σιγουρα οταν καποιος βγαινει και σκοτωνει 14 ατομα σε ενα κινηματογραφο γινεται χαμος γιατι προκειται για ενα τραγικο συμβαν. Ομως ποσοι δεν εχουν μπει σε σπιτια ή δεν εχουν επιχειρησει κατι αναλογο επειδη γνωριζουν οτι στο σπιτι θα υπαρχει ενα οπλο να τους περιμενει? Δεν ξερω... ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα, αλλα το βλεπω και απο την αλλη μερια, αν ηταν τοσο χαλια το σκηνικο στις ΗΠΑ με την οπλοκατοχη, γιατι δεν το σταματησαν εδω και 100 χρονια? Και μηνα κουσω τωρα τιποτα ιστοριες συνομωσιας παλι με εμποριο οπλων κλπ κλπ γιατι ετσι θα κανουμε συζητηση περισσοτερο φαντασιας και λιγοτερο ουσιας.

Δεν ξερω. Ισως ειναι καλυτερα ισως ειναι χειροτερα. Βλεπουμε τι γινεται με την εξαρση του εγκληματος παγκοσμιως στις μερες μας και ειδικα στην χωρα μας. Ειμαι καθετα εναντια στην βια και στα οπλα, και θα ακουστει εντελως αντιφατικο αυτο που θα πω πρακατω, ομως το οπλο στο σπιτι, εστω και σαν γνωση και μονο οτι υπαρχει προσφερει εναν παραπανω λογο στον επιδοξο ληστη να το ξανασκεφτει. Και αυτο και μονο ισως αρκει για να αποτρεψει πολλα τα οποια φυσικα και ποτε δεν μαθαινουμε επειδη δεν συνεβησαν.

Κατα τα αλλα, θα συμφωνησω απολυτα οτι χρειαζεται αυστηροτερος και τακτικοτερος ελεγχος σε αυτους που προμηθευονται νομιμως οπλα. Πρεπει να ειναι δρακοντεια τα μετρα εκει και να βρουν τροπους να τσεκαρουν ποιος αγοραζει και τι ακριβως. Να ειναι ολα φακελωμενα.Δημήτρη και σ'αυτή τη περίπτωση είναι πως βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο.

Ok μπορεί ο κλέφτης να σκεφτεί να μπει στο σπίτι σου νομίζοντας ότι έχεις όπλο (αν και τις περισσότερες φορές ξέρουν πότε και που μπαίνουν) αλλά πόσο θα το σκεφτεί τη στιγμή που και αυτός και οι συνεργοί του θα έχουν βρει με την ίδια ευκολία όχι ένα αλλά όσα όπλα γουστάρουν;;;

Για το ποιος αγοράζει όπλο μόνο βάση του ποινικού του μητρώου μπορούν να τσεκάρουν αλλά και ο ψυχάκιας προχθές και αυτός (http://news247.gr/eidiseis/kosmos/3xrono_agoraki_pyrovolhse_thanasima_ton_patera_toy .1855655.html) ο βλάκας (ποιος ξέρει που είχε παρατημένο το γεμάτο όπλο του) και τόσοι και τόσοι άλλοι λευκό ποινικό δεν είχαν;;;;.....θέλω να πω ότι επειδή η μ@λ@κί@ στον εγκέφαλο δεν εντοπίζεται μέσα από ένα μητρώο καλύτερα τελικά να υπάρχει απαγόρευση αλλά και πολύ πιο αυστηρά μέτρα.

Dragonpaul
22-07-2012, 11:22
Η σφαγή στην Ορόρα του Ντένβερ έχει δημιουργήσει ένα μεγάλο κύμα συγκίνησης, ανάμικτης με οργή και αγανάκτηση. Ένα κύμα που ξεπερνά τα σύνορα των ΗΠΑ και φθάνει σε όλο τον κόσμο. Ποιον μπορεί να αφήσει αδιάφορο μια τέτοια πράξη;



Από το πρωί της Παρασκευής, το Twitter και το Facebook έχουν κατακλυστεί από σκίτσα και εικόνες απλών ανθρώπων που θέλησαν με αυτόν τον απλό, αλλά συγκινητικό τρόπο να αποτίσουν φόρο τιμής στους ανθρώπους που χάθηκαν και να συμπαρασταθούν στις οικογένειες και τους φίλους τους.

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col1.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col2.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col3.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col4.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col5.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col6.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col7.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col8.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col9.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col10.jpg

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/07/22/col11.jpg

http://www.newsbeast.gr/world/arthro/387468/oi-anthropoi-zografizoun-ti-thlipsi-tous-gia-ti-sfagi/

Valkyre
22-07-2012, 11:32
Δημήτρη και σ'αυτή τη περίπτωση είναι πως βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο.

Ok μπορεί ο κλέφτης να σκεφτεί να μπει στο σπίτι σου νομίζοντας ότι έχεις όπλο (αν και τις περισσότερες φορές ξέρουν πότε και που μπαίνουν) αλλά πόσο θα το σκεφτεί τη στιγμή που και αυτός και οι συνεργοί του θα έχουν βρει με την ίδια ευκολία όχι ένα αλλά όσα όπλα γουστάρουν;;;

Για το ποιος αγοράζει όπλο μόνο βάση του ποινικού του μητρώου μπορούν να τσεκάρουν αλλά και ο ψυχάκιας προχθές και αυτός (http://news247.gr/eidiseis/kosmos/3xrono_agoraki_pyrovolhse_thanasima_ton_patera_toy .1855655.html) ο βλάκας (ποιος ξέρει που είχε παρατημένο το γεμάτο όπλο του) και τόσοι και τόσοι άλλοι λευκό ποινικό δεν είχαν;;;;.....θέλω να πω ότι επειδή η μ@λ@κί@ στον εγκέφαλο δεν εντοπίζεται μέσα από ένα μητρώο καλύτερα τελικά να υπάρχει απαγόρευση αλλά και πολύ πιο αυστηρά μέτρα.

Εχεις δικιο Νικο. Ετσι οπως το τοποθετεις καλυτερα να υπαρχει απαγορευση παρα οχι. Τον τρελο δυστυχως δεν μπορεις να τον προβλεψεις και να τον ελενξεις... καλυτερα λοιπον να του κανεις την ζωη οσο πιο δυσκολη γινεται εξαρχης.

Valkyre
22-07-2012, 15:40
Christopher Nolan Speaks Out On 'Devastating Attack'
Director expresses 'profound sorrow' over Colorado cinema shooting...

Batman director Christopher Nolan has released a statement to express his sorrow following the shooting at a cinema in Aurora, Colorado.

The incident, which occurred during a midnight screening of The Dark Knight Rises, saw a masked gunman enter the cinema and kill 12 people, leaving 59 others injured.

According to Deadline, Nolan described the attack as “devastating” and said:

"Speaking on behalf of the cast and crew of The Dark Knight Rises, I would like to express our profound sorrow at the senseless tragedy that has befallen the entire Aurora community.

"I would not presume to know anything about the victims of the shooting but that they were there last night to watch a movie. I believe movies are one of the great American art forms and the shared experience of watching a story unfold on screen is an important and joyful pastime.

"The movie theatre is my home, and the idea that someone would violate that innocent and hopeful place in such an unbearably savage way is devastating to me.

"Nothing any of us can say could ever adequately express our feelings for the innocent victims of this appalling crime, but our thoughts are with them and their families."

Meanwhile, actor Christian Bale told TMZ: "Words cannot express the horror that I feel. I cannot begin to truly understand the pain and grief of the victims and their loved ones, but my heart goes out to them."

isildur83
25-07-2012, 09:27
Christian Bale visits Colorado shooting victims (http://www.foxnews.com/entertainment/2012/07/24/christian-bale-visits-colorado-shooting-victims/)



http://www.theblaze.com/wp-content/uploads/2012/07/bale-visit-co.jpg


http://cdn.belfasttelegraph.co.uk/multimedia/dynamic/00700/Christian_Bale_dark_700420g2.jpg


http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02287/Christian-Bale_aur_2287225i.jpg

http://static.stuff.co.nz/1343178349/294/7346294.jpg

http://abcnewsradioonline.com/storage/news-images/072412_ChristianBaleCareyRottmanAurora.jpg?__SQUAR ESPACE_CACHEVERSION=1343165263548


http://graphics8.nytimes.com/images/2012/07/24/us/24shooting_blog/24shooting_blog-blog480-v2.jpg


http://i2.cdnds.net/12/30/618x461/bale2.jpg

nikon
25-07-2012, 10:31
Δεν κάνει ένα visit στον ψυχάκια βαψοπορτοκαλομαλλιά ψευτοτζόκερ να του ξηγήσει τ'όνειρο;;;;

Lefteris_X
25-07-2012, 11:06
πάντως και ο Πρόεδρος Ομπάμα και ο υποψήφιος για την προεδρία Μίτνεϋ...........τουμπέκα / σιγή ιχθύος περί της οπλοκατοχής και οπλοχρησίας στις ΗΠΑ.

λες και δεν τίθεται ΚΑΝ θέμα, περί οπλοκατοχής και χρήσης, απλά ήταν μεμονωμένο περιστατικό, σα να λέμε ένας οικοδόμος, τα πήρε στο κρανίο μια μέρα, πήγε στο σινεμά και άρχισε με ένα πιεζο-καρφωτήρα (ξέρετε αυτό το μαραφέτι που καρφώνει καρφιά με ένα χτύπημα) να στοχεύει κόσμο. Ε, το εργαλείο της οικοδομής φταίει;

αντίστοιχα για τους Ομπάμα / Μίτνεϋ, το εργαλείο προσωπικής άμυνας / οικιακής προστασίας (δλδ το όπλο) φταίει; ή μήπως φταίει εκείνος που χρησιμοποιεί ένα εργαλείο για μια συγκεκριμένη χρήση, με εντελώς μη-προβλεπόμενο τρόπο;

ε, ρε σκατά που έχουν τα κεφάλια τους.

τώρα το ρίχνουμε στον Μπάτμαν, πριν κάποια 6-7 χρόνια το ρίχναμε στο Grand Theft Auto, πριν από 15 χρόνια έφταιγε το Gran Turismo και συναφή ραλλάκια στα ηλεκτρονικά για τις κόντρες αυτοκινήτων στον δρόμο, πριν απο 20 χρόνια έφταιγαν τα videogames για την παχυσαρκία των teenager αμερικλάνων κλπκλπ


εμείς οι ίδιοι (ή / και οι γονείς "φαντάσματα" που μεγαλώνουν τα παιδιά τους στον "αυτόματο πιλότο") δεν φταίμε/νε ποτέ.

Valkyre
25-07-2012, 11:42
Πολυ σωστη κινηση εκ μερους του, εστω και αν ειναι μεσα στα πλαισια του PR θεωριτικα. Οπως ξερετε δεν διαβαζω τιποτα για την ταινια, αλλα εχω διαβασει για το τραγικο και ελεεινο αυτο συμβαν. Χαιρομαι που περα απο τις κλασσικες δηλωσεις πηραν το αεροπλανο για να πανε εκει.

Ειναι ακομα αδιανοητο οτι κατι τετοιο συνεβη... τωρα ο μπασταρδος αυτος ο θεομουρλος προσπαθει να το παιξει τρελος μεσα στο δικαστηριο χρησιμοποιωντας απλανες βλεμμα, απαθεια κλπ κλπ...

Ελπιζω να φαει την θανατικη ποινη και μαλιστα με συνοπτικες δικαστικες διαδικασιες. Ξεφτυλισμενε μπασταρδε ΨΟΦΑ!

Dragonpaul
05-08-2012, 19:11
Σε μερικές ώρες το Curiosity θα φτάσει στον κόκκινο πλανήτη –και θα μεταδώσει ένα τραγούδι του WILL.I.AM
[/URL]

http://www.lifo.gr/icache/470/300/2/402482_Mars%20Curiosity.JPEG-07e21.jpg (http://www.lifo.gr/now/world/14574#comments)


Σε περίπου 19 ώρες το πυρηνοκίνητο ρομπότ της NASA Curiosity θα ακουμπήσει την επιφάνεια του ¶ρη.

To Curiosity έφτασε στον Αρη μετά από ένα ταξίδι 565 εκατομμυρίων χλμ.

Τη Δευτέρα το πρωί το σκάφος που μεταφέρει το κόστους 2 δισ. ευρώ ρομπότ θα ξεκινήσει τη διαδικασία προσεδάφισης την οποία η NASA περιγράφει ως «τα επτά λεπτά του τρόμου».
Ένας συνδυασμός συστημάτων (αλεξίπτωτα, ειδικά σχεδιασμένοι προωθητήρες κ.α.) που είναι ενσωματωμένα στο σκάφος θα βοηθήσουν το Curiosity ώστε να προσεδαφιστεί όσο πιο «μαλακά» γίνεται για να μην υποστεί ζημιά κανένα από τα προηγμένα και υπερευαίσθητα όργανα που διαθέτει.

Το πρώτο σήμα που θα στείλει στη γη, αν όλα πάνε καλά, είναι ένα τραγούδι που έχει γράψει ο will.i.am.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε τα «εφτά λεπτά του τρόμου» live στο Nasa TV (http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html).


[URL]http://www.lifo.gr/now/world/14574

enstikto
06-08-2012, 11:44
^^Ωραία επιλογή καλλιτέχνη κάναν...... Μπράβο τους....:d040g:

Desmond
06-08-2012, 11:49
Μάλλον στη NASA, είχαν πάρει στα σοβαρα το "Mars attacks", οπότε σε περίπτωση που βρουν αρειανούς και είναι εχθρικοί, να τους ξεκάνουν!

Valkyre
06-08-2012, 12:51
Το Curiocity προσγειωθηκε επιτυχως.

Αυτο ειναι ενα βιντεο πριν την προσγειωση που εξηγει την διαδικασια αυτη και το τι εννοουν με το 7 λεπτα τρομου.

Το θεωρω ακρως εντυπωσιακο και μην ξεχναμε οτι το μεγεθος του Curiocity ειναι σχεδον οσο ενα μικρο αυτοκινητο.
http://cdn3.sbnation.com/entry_photo_images/4927621/482643main_msl20100916-full_large_extra_large.jpg
Η ολη διαδικασια προσγειωσης ειναι ακρως ενδιαφερουσα καθως προκειται για ενα μεγαλο βημα που θα απαντησει σε πολλες ερωτησεις...
Challenges of Getting to Mars: Curiosity's Seven Minutes of Terror - YouTube

MajereMP44
06-08-2012, 13:21
Καλα αντι να κανουν καμια πιο κοντινη αποστολη εδω στη Σεληνη...που ειναι ο Μετατρον και αποπισω η Λιλιθ, καθεται και ψαχνει τον Αρη.LOL

djpar
06-08-2012, 14:19
καλα μην στελνουμε και αρκετα μηνυματα την ταινια battleship την ειδατε?...χαχα

minaras_tio
09-08-2012, 22:48
Μαύρη επέτειο από την ατομική βόμβα στο Ναγκασάκι, στις 9/8/1945

http://www.gazzetta.gr/bloggers/article/316270-anatrixila

odytsak
18-08-2012, 10:54
Τουλάχιστον 30 απεργοί ανθρακωρύχοι έπεσαν νεκροί από πυρά αστυνομικών στη Νότιο Αφρική. Η αποτρόπαιη σκηνή καταγράφηκε σε βίντεο.

Όπως μεταδίδουν την Παρασκευή, διεθνή ΜΜΕ, άνδρες της αστυνομίας της Νοτίου Αφρικής άνοιξαν πυρ εναντίον εργατών ορυχείου που κρατούσαν μαχαίρια.

Από τις σφαίρες έπεσαν νεκροί περισσότεροι από 30 ανθρακωρύχοι, ενώ δεκάδες άλλοι τραυματίστηκαν. Είχαν κατέλθει σε απεργία, διαμαρτυρόμενοι για τις συνθήκες εργασίας και τις χαμηλές αμοιβές.

Το πολύνεκρο επεισόδιο συνέβη στην πόλη Μαρικάνα, που βρίσκεται 100 χλμ. βορειοδυτικά του Γιοχάνεσπουργκ.

Μιλώντας σε ραδιοφωνικό σταθμό της περιοχής, ο επικεφαλής της Αστυνομίας, αφού εξέφρασε τη βαθύτατη λύπη του, επιβεβαίωσε τον αριθμό των νεκρών, φοβούμενος ότι κάποιοι από τους βαριά τραυματίες μπορεί να υποκύψουν.

Το περιστατικό αυτό είναι από τα πλέον αιματηρά στη Νότιο Αφρική από τις αρχές της δεκαετίας του ’90 οπότε και τερματίστηκε το καθεστώς του απαρτχάιντ.

Ακολουθεί το video – σοκ :


South-African Police Execute Miners on Strike - YouTube

http://www.sport-fm.gr/article/573418

ilias78
29-08-2012, 19:21
Ο πρώτος γάμος τριών ατόμων πραγματοποιήθηκε στο Σάο Πάολο της Βραζιλίας. Η πολιτική ένωση των τριών ατόμων, δύο γυναικών και ενός άντρα, επικυρώθηκε από συμβολαιογράφο, ο οποίος εκτίμησε ότι πρέπει να έχουν κοινά οικογενειακά δικαιώματα.

Η απόφαση προκάλεσε ποικίλες αντιδράσεις, κυρίως από θρησκευτικές κοινότητες, οι οποίες χαρακτήρισαν την απόφαση "παράλογη και παράνομη".
Σύμφωνα με το BBC (http://www.bbc.co.uk/news/world-latin-america-19402508), τα στοιχεία των τριών δεν δόθηκαν στη δημοσιότητα για προσωπικούς τους λόγους. Οι ίδιοι, συγκατοικούν εδώ και τρία χρόνια στο Ρίο, ενώ μοιράζονται όλα τα έξοδα του νοικοκυριού τους.
"Δεν υπάρχει καμία διάταξη στο οικογενειακό δίκαιο της χώρας που να απαγορεύει κάτι τέτοιο σε τρία άτομα" δήλωσε η συμβολαιογράφος.
Η εκπρόσωπος των τριών ατόμων, Claudia do Nascimento Domingues, δήλωσε στο βραζιλιάνικο τηλεοπτικό δίκτυο Globo, ότι επιθυμούν να κατοχυρώσουν τα δικαιώματά τους σε περίπτωση θανάτου ή διαζυγίου. Η απόφαση τους κατοχυρώθηκε συμβολαιογραφικά τρεις μήνες πριν, αλλά έγινε γνωστή μόλις τώρα.
Προς το παρόν, ωστόσο, δεν είναι βέβαιο ότι διάφοροι οργανισμοί, θεσμοί, ιδιωτικές εταιρείες κλπ θα δεχθούν αυτής της μορφής την ένωση.


news247




δηλαδη ο τυπος θα εχει 2 πεθερες??????

isildur83
09-09-2012, 09:14
Christian Bale Makes a Sick Little Boy's Dream Come True (http://www.worstpreviews.com/headline.php?id=26020&count=0)

Desmond
26-09-2012, 02:02
Εκτεταμένες συγκρούσεις στην Μαδρίτη που συνεχίζονται μέχρι αυτή την ώρα.
http://www.lahaine.org/index.php?p=64182
25S. Cargas en el Congreso (Captura de emisiΓ³n de @rtve) - YouTube

https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/madrid_9syiwyt.jpeg
https://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/77974-842-550.jpg

Dragonpaul
01-10-2012, 17:25
Ο διαπρεπής βρετανός μαρξιστής ιστορικός, συγγραφέας και διανοούμενος Έρικ Χόμπσμπαουμ πέθανε σε ηλικία 95 ετών σε νοσοκομείο του Λονδίνου, όπως ανακοίνωσε σήμερα η οικογένειά του. Ο Χόμπσμπαουμ πέθανε τα ξημερώματα στο νοσοκομείο Royal Free Hospital του Λονδίνου, όπου νοσηλευόταν με πνευμονία.
''Θα λείψει ιδιαίτερα όχι μόνο στην επί 50 χρόνια σύζυγό του Μαρλέν, τα τρία του παιδιά, τα επτά εγγόνια και δισέγγονα, αλλά και στους πολλούς χιλιάδες αναγνώστες και μαθητές του σε όλο τον κόσμο'', αναφέρει μια ανακοίνωση της οικογένειάς του.
Η ιστορία του
Ο Χόμπσμπαουμ γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου από Εβραίους γονείς το 1917. Μεγάλωσε στη Βιένη και πήγε σχολείο στο Βερολίνο κατά τη διάρκεια της Δημοκρατίας της Βαϊμάρης.
Με την άνοδο του Αδόλφου Χίτλερ το 1933 εγκατέλειψε τη Γερμανία για τη Βρετανία.
Σε ηλικία 14 ετών έγινε μέλος του Κομμουνιστικού Κόμματος της Βρετανίας στο οποίο παρέμεινε ως το 1989, ενώ στη συνέχεια συνδέθηκε με το Εργατικό Κόμμα το οποίο επηρέασε σημαντικά τις δεκαετίες του 1980 και 1990.
Αφού σπούδασε στο πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ ξεκίνησε να διδάσκει στο πανεπιστήμιο Μπίρμπεκ του Λονδίνου το 1947. Ο Χόμπσμπαουμ συνεργάστηκε επίσης με τα αμερικανικά πανεπιστήμια Στάνφορντ και MIT, αλλά και με πανεπιστήμια της Γαλλίας και του Μεξικού.
Κάποια από τα βιβλία του
Ο Χόμπσμπαουμ έγινε ιδιαίτερα γνωστός για την τετράτομη ιστορία του για τον 19ο και 20ό αιώνα. Τα βιβλία του ''Η εποχή των επαναστάσεων, 1789-1848'' (1962), ''Η εποχή του κεφαλαίου, 1848-1875'' (1975), ''Η εποχή των αυτοκρατοριών, 1875-1914'' (1987) και ''Η εποχή των άκρων: ο σύντομος 20ός αιώνας 1914-1991'' (1994) έχουν μεταφραστεί σε 40 γλώσσες.
Εξάλλου στην αυτοβιογραφία του «Συναρπαστικά χρόνια: μια ζωή στον 20ό αιώνα» (2002) περιγράφει τις πιο σημαντικές στιγμές της σύγχρονης ευρωπαϊκής ιστορίας που έζησε ο ίδιος.
¶λλα γνωστά βιβλία του είναι: ''Ληστές'' (1969), ''Η επινόηση της παράδοσης'' (1983), ''Ξεχωριστοί άνθρωποι'' (1998), ''Παγκοσμιοποίηση, δημοκρατία και τρομοκρατία'' (2007).
Ο Χόμπσμπαουμ υπήρξε επίσης ιστορικός της τζαζ και έγραψε το βιβλίο ''Η σκηνή της τζαζ'' (1989).

Πηγή: news 247

AgentPrinny007
03-10-2012, 20:23
lottery for (re)design europe, study group led by george papandreou


Λόγω της ιδιαίτερα υψηλής ζήτησης για παρακολούθηση της ομάδας μελέτης του κ. Γιώργου Παπανδρέου θα γίνει εφάπαξ κλήρωση για την συμμετοχή στις υπόλοιπες συνεδρίες που θα ξεκινήσουν στις 15 Οκτωβρίου. Μόνο όσοι έχουν έγκυρη ταυτότητα του Χάρβαρντ μπορούν να λάβουν μέρος στην κλήρωση. Οι νικητές της κλήρωσης πρέπει να παρακολουθήσουν υποχρεωτικά τις υπόλοιπες συνεδρίες. Εάν ένας συμμετέχων χάσει μια συνεδρία, θα ακυρωθεί η συμμετοχή του και θα αντικατασταθεί από άλλον φοιτητή στη λίστα αναμονής. Επιπλέον, ο κ. Παπανδρέου θα μιλήσει στο John F. Kennedy, Jr. Forum μέσα στο εξάμηνο. Η εκδήλωση θα είναι ανοικτή στο κοινό
θα μου πειτε οτι τα παλια τα χρονια στα διαφορα τσιρκα κανανε ουρες για να δουνε την γυναικα με τα γενια κτλ. Δεν μπορει φυσιολογικος ανθρωπος να θελει να παρακολουθησει κατι τετοιο για να μαθει...
Βεβαια μπορει να κανω και λαθος...τι να πω...

πηγη enikos.gr (http://www.enikos.gr/politics/84579,Kanoyn_klhrwsh_gia_ton_GAP.html)

kostasb13
04-10-2012, 02:43
Αρκετα ανησυχητικη η κατασταση στα συνορα Τουρκιας-Συριας...Τουρκικα στρατευματα συγκεντρωνονται εκει και απ΄οτι διαβασα εχουν ηδη ξεκινησει οι βομβαρδισμοι στο εδαφος της Συριας...

Nikoladim
04-10-2012, 11:44
και από ότι φαίνεται εμπλέκονται και οι Ρώσοι.
http://gr.news.yahoo.com/%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CF%81%CF%8E%CF%83%CE%BF%CE%B9-%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BC%CE%B1%CF%87%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-072801756.html

djpar
06-10-2012, 10:55
Γνώρισε στο Facebook τους… ληστές του (http://www.otherside.gr/2012/10/gnwrise-sto-facebook-listes-tou/)

...απλα πρεπει να ντρεπονται...

nikon
06-10-2012, 13:52
Είναι βέβαιο ότι έχουν και τα ρίσκα τους οι ιντερνετικές "φιλίες".

modecris
15-10-2012, 04:14
-Tp-AspPvmg

14 λεπτά γιουχάρισμα!

Slay
15-10-2012, 10:32
http://www.redbullstratos.com/ το ειδα χθες Live, απιστευτος ο τυπος, εσπασε το φραγμα του ηχου με ελευθερη πτωση.
j1MejHbQ8bw

ps4
15-10-2012, 20:28
Υπαρχει και ενα animated CGI video πριν την πτωση που εδειχνε πως θα ειναι περιπου η πτωση του.

https://www.youtube.com/watch?v=VhJGannMuQ8

Αξιζει να το δειτε. Αν και στην πραγματικοτητα (δεν το ειδα live γιατι οι servers κλασανε, το εβλεπε ολος ο πλανητης) λιγο μετα την πτωση εκανε στροβιλισμους και βοβηθηκε, ειπε αργοτερα, οτι θα χασει τις αισθησεις του και ολα θα πανε ''λαθος'', τελικα τα καταφερε και εφτασε σωος κατω.

Απιστευτο κατορθωμα πραγματικα. Καπου διαβασα οτι αγγιξε τα 1300 χιλιομετρα την ωρα. !!!!!!!!!!!!!!!

Valkyre
16-10-2012, 11:32
To ειδα κι εγω live kαι επαθα σοκ οταν εκανε τις τελευταιες προετοιμασιες πριν πηδηξει... ηταν πραγματικα συγκλονιστικες στιγμες, ειδικα οταν βλεπεις να ανοιγει η πορτα και να βγαινει εξω και στην ουσια να ειναι στο διαστημα! Balls of Steel o τυπος... οταν δε πηδηξε απλα για λιγα δευτερολεπτα κοπηκε η ανασα μου!

Να ειναι καλα το παλικαρι, μπραβο του συναντησε και σοβαρα προβληματα (δεν δουλευε ενας μηχανισμος που εμποδιζει το κρανος απο το να θολωνει) και για καποιες στιγμες ο τυπος πεταγε με την ταχυτητα του ηχου θεοτυφλος....

Επος... απλα επος....

Χθες ειχα βρει και ενα βιντεο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ που ηταν η πτωση απο την head cam που ειχε... αλλα το κατεβασαν λογω copyrights... θα κοιταξω μηπως το ξαναβρω.

Βρηκα ενα δεν ειναι ολοκληρο ομως:

HEADCAM footage of Felix Baumgartner's jump 128k feet from space World Record HD - YouTube

Προσεξτε το σημειο που περιδινιζεται με απιστευτους ρυθμους... τρελα G σε ολους τους αξονες...ηταν το σημειο που ελεγε οτι κοντεψε να χασει τις αισθησεις του.

zapee995
16-10-2012, 12:20
Και αν η ατμοσφαιρική πίεση δεν ήταν τόσο χαμηλή, θα είχαμε δει ωραία πραγματάκια..

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

ps4
16-10-2012, 12:24
Το βιντεο με την καμερα του κρανους δεν το εχουν βγαλει. Δυστηχως παραλιγο να το πετυχω σε ενα site χτες αλλα δεν προλαβα, το κατεβασαν απο παντου. Δεν ξερω γιατι.

Λογικα καποια στιγμη θα βγει και θα το δουμε. Πολλα ευγε στο παλικαρι. Πραγματικα συγκλονιστικο αυτο που καταφερε. Τα δεδομενα απο την στολη (που λογικα θα ειχε αισθητηρες για τα παντα) θα τα μελετανε πολλα χρονια.

Τωρα ειδα μια φωτο. Στα 10.000 ποδια η θερμοκρασια ηταν 2.3 βαθμους. Στα 128.000 που πηγε ποσο να ηταν; !!!!!!!!

Valkyre
16-10-2012, 12:26
H ταχυτητα που ανεπτυξε ηταν 1342 χλμ/ωρα! απιστευτος ο τυπος... 5 χρονια προετοιμασιας ετσι... και δεν ηταν απλα μονο το ρεκορ, τα επιστημονικα ωφελη ειναι τεραστια... απο τον σχεδιασμο νεων διαστημικων στολων, μεχρι την ανακαλυψη των οριων του αθρωπινου σωματος σε συνθηκες που δεν ειχαμε ξαναδει ποτε.

Balls of Steel οπως ειπα...!

Lefteris_X
16-10-2012, 13:20
η θερμοκρασία εκεί πάνω (στρατόσφαιρα) είναι περί τους -50 έως -60 υπό το μηδέν...

FotisGRC
16-10-2012, 14:11
η θερμοκρασία εκεί πάνω (στρατόσφαιρα) είναι περί τους -50 έως -60 υπό το μηδέν...

Προς μεγάλη μου έκπληξη όμως δεν ήταν..! Όταν ανέβαινε στα 20.000 μέτρα η θερμοκρασία είχε πιάσει -50... Και λέω πόσο θα φτάσει!!

Μετά άρχισε να ζεσταίνει όμως και τελικά στα 38.000 μέτρα η θερμοκρασία (σύμφωνα με τους μετρητές της κάψουλας) ήταν μόλις -18 με -20..!

muku
16-10-2012, 14:25
Στο ύψος που ήταν σταθερή η κάψουλα η εξωτερική θερμοκρασία ήταν -11 από ότι θυμάμαι στο live. Τώρα, σχετικά με το βίντεο από τη headcam, όποιος βρει link ας ποστάρει. Θέλω να το δω!!! Καλά γιατί το κατεβάζουν?

Valkyre
16-10-2012, 14:27
^^ Εχω βαλει εγω πιο πανω το κατεβασανε και εκεινο? Δεν ειναι ολοκληρο οπως αυτο που ειδα εχθες αλλα απο το τιποτα...

muku
16-10-2012, 14:49
Ναι έχει κατέβει το δικό σου link. Βρήκα αυτό, 1 και 20 μόνο...

cmNmyZ3eT_8

FotisGRC
16-10-2012, 14:50
Ίσως γιατί θέλουν να υπάρχει μόνο στο site της Red Bull. Για δείτε και εδώ..

http://www.redbullstratos.com/gallery/videos/all-tags/1

Valkyre
16-10-2012, 14:52
Αυτο που πετυχα εχθες ηταν ολα τα λεφτα ηταν 4 λεπτα σχεδον και τον δειχνει απο την στιγμη που κανει το αλμα μεχρι το σημειο που ανοιγει το αλεξιπτωτο... και το κατεβασαν :(

ΥΓ: Ωραιος Φωτη +ρεπ thanks!

FotisGRC
16-10-2012, 15:44
Λογικά όλα θα τα ανεβάσουν στο site σιγά σιγά..

"Sometimes you have to be really high to see how small you really are.. I'm going home now."

Τα λόγια του πριν πηδήξει..

kostasb13
18-10-2012, 14:05
Σιγα τα ωα...αλλωστε ο Φελιξ δεν ειναι ο πρωτος που το εκανε...:a057:

http://www.newsbeast.gr/files/1/2012/10/17/chuck%20norris.jpg

Lefteris_X
18-10-2012, 15:58
το περίμενα σε κάποια φάση να αρχίσουν οι μλκιες με τον Τσακ Νόρις.

απορώ πως άργησαν κιόλας...

δλδ, έλεος, αυτό το Internet θα αποκτήσει επιτέλους ανανεωμένο χιούμορ;

(kostasb13, μην παρεξηγηθώ, δεν σε "κράζω" ούτε έμμεσα ούτε άμεσα που το πόσταρες....τον μλκα τον δημιουργό κράζω, για έλλειψη στοιχειώδους αίσθησης του χιούμορ)

ήθελα να ήξερα, το παλιό ωραίο χιούμορ που κάποιος σε μια παρέα έλεγε ένα ανέκδοτο, και έλιωναν όλοι στα γέλια, έχει πάει στα άγραφα της Ιστορίας;

δεν λέω μερικά έχουν το γέλιο τους, αλλά τα περισσότερα ρε παιδιά είναι παρωδία χιούμορ...

ps4
18-10-2012, 21:01
Ρε μπουφο, στο ιντερνετ τα ανεκδοτα δεν εχουν νοημα γιατι το ανεκδοτο πρεπει να το ''κανεις'' κιολας οχι μονο να το λες/γραφεις. Οποτε....

Αυτα στις παρεες, στο ιντερνετ ομως (και γενικοτερα βασικα) δεν υπαρχει τιποτα πιο αμεσο (μια φωτο χιλιες λεξεις) απο μια φωτο. Μερικες φορες και ανουσια, αλλα δεν εχει σημασια. :)

Nikoladim
20-10-2012, 17:35
http://new.topontiki.gr/article/43245/Perikuklomeno-apo-israilina-skafi-to-Estelle
Αναχαιτίστηκε το estelle. Ομορφιές και ομηρίες.

kostasb13
30-10-2012, 20:46
http://newpost.gr/var/photos/blog/gallery/karxa.png

http://newpost.gr/var/photos/blog/icon/carxariasnewyork.jpg

Εικονες απο Νεα Υορκη και τον τυφωνα sandy ειναι αυτες....

tnf50
30-10-2012, 20:58
^Ηoly shit

Πολυ creepy φαση...

ps4
30-10-2012, 21:00
Αν ειναι Photoshop έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Dragonpaul
30-10-2012, 21:09
-Μαμα, βγαινω στον κηπο να παιξω.
-Ενταξει, αλλα προσεχε τους καρχαριες!!!

-Μας τελειωσε το γαλα. Θα πεταχτω να παρω...
-Παρε τη βαρκα. Την εχω δεσει ακριβως πισω απο το σπιτι.

the master
30-10-2012, 21:14
-Μαμα παω για τρεξιμο.
-Τι τρεξιμο ρε μαλακα τυφλος εισαι ?

Gazof
30-10-2012, 21:34
- Μαμά, έλεγα μήπως να παίρναμε κανένα κατοικίδιο, τι λες για κανά ψαράκι? Ή μήπως σκυλάκι?

- ¶ργησες, σου πήρε σκυλόψαρο ο μπαμπας παιδί μου!

tnf50
30-10-2012, 22:00
-Μαμα παω στο ΓιωργακΜΠΛΟΥΠΜΠΛΟΥΠ^*&%^^%OHSHIIIEEEEET.......

Που πας?................ Ε?............... Κωστακη?

Dragonpaul
30-10-2012, 22:02
^^ Εγραψε!!!!!!

Οκ, αλλα ολα αυτα ειναι, βεβαια, στο πλαισιο του χιουμορ. Μαθαινω τωρα οτι πεθαναν αρκετοι ανθρωποι και αυτο ειναι κατι πολυ στεναχωρο.

the master
30-10-2012, 22:04
-Μαμα παω στο ΓιωργακΜΠΛΟΥΠΜΠΛΟΥΠ^*&%^^%OHSHIIIEEEEET.......

Που πας?................ Ε?............... Κωστακη?


xaxaxaxaxaΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

μου πηρε λιγη ωρα να το πιασω αλλα ελιωσα!

the master
30-10-2012, 22:04
^^ Εγραψε!!!!!!

Οκ, αλλα ολα αυτα ειναι, βεβαια, στο πλαισιο του χιουμορ. Μαθαινω τωρα οτι πεθαναν αρκετοι ανθρωποι και αυτο ειναι κατι πολυ στεναχωρο.


Αυτα συμβαινουν...

tnf50
30-10-2012, 23:32
^^ Εγραψε!!!!!!

Οκ, αλλα ολα αυτα ειναι, βεβαια, στο πλαισιο του χιουμορ. Μαθαινω τωρα οτι πεθαναν αρκετοι ανθρωποι και αυτο ειναι κατι πολυ στεναχωρο.

Απο καρχαριες?............οκ νταξει κοβω:tired01:

Παντως τι να πω....μια η Φουκουσιμα, μια αυτο......τελικα στην Ελλαδα ειμαστε τυχεροι μεσ' την ατυχια μας...

Dragonpaul
30-10-2012, 23:38
Lololol!!!! Με έχεις λιωσει σήμερα!!!!!!!

the master
30-10-2012, 23:40
Απο καρχαριες?............οκ νταξει κοβω:tired01:


ρε τι επαθες σημερα?
χαχαχαχαχαχαχα
κατι ειχαν τα σουβλακια

tnf50
31-10-2012, 00:17
ρε τι επαθες σημερα?
χαχαχαχαχαχαχα
κατι ειχαν τα σουβλακια

Ποια σουβλακια? Για πιτσα πηγαμε.

the master
31-10-2012, 00:33
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSsHYBa-MYKI8JZsc4iuWJ6w0zObXMaH5dmrL_jTL5UCDyu-7HL9g

Dragonpaul
01-11-2012, 16:22
Σταθμος μετρο στο Μπρουκλιν!!!!!! Σκεφτεστε να βγει κανας καρχαριας απο καμια εξοδο;;;;;

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/394073_426037247457183_826399290_n.jpg

Φυσικα η φωτογραφια ειναι εντελως photoshop, αλλα πλακα εχει....

Desmond
13-11-2012, 07:53
Πολύ καλό προπαγανδιστικό βιντεάκι για την πανευρωπαϊκή απεργία της 14ης Νοεμβρίου, από τους αναρχοσυνδικαλιστές της CGT (Ισπανία).
RESPIRA GRECIA - YouTube

nikon
21-11-2012, 10:37
Παγκόσμιο ρεκόρ: Έπαιζε για 135 ώρες και 50 λεπτά "Call of Duty" (http://news247.gr/eidiseis/paraksena/pagkosmio_rekor_epaize_gia_135_wres_kai_50_lepta_c all_of_duty.2019138.html)

O 28χρονος Okan Kaya, φανατικός με τα video games, έσπασε όλα τα "κοντέρ", παίζοντας ασταμάτητα "Call of Duty: Black Ops 2" για πάνω από πεντέμισι μέρες, 135 ώρες και 50 λεπτά.

Ο νεαρός από την Αυστραλία κατάφερε να σπάσει το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ασταμάτητου παιχνιδιού το οποίο ήταν 120 ώρες και επτά λεπτά.

Ξεκίνησε τον "μαραθώνιο" την Τρίτη ενώ κάθε μία ώρα είχε δικαίωμα να κάνει διάλειμμα για να φάει κάτι ελαφρύ και να πιει ισοτονικά ποτά για να πάρει δυνάμεις.
http://3.bp.blogspot.com/-2GI8TsD-0yA/T7I6FLY33-I/AAAAAAAAFgk/XDpbxFOlGek/s1600/KAMMENOS-NEO-KOMMA.jpg

Lefteris_X
21-11-2012, 10:52
αυτό μου κάνει σαν: ανθρώπινο φαινόμενο - ανάπτυξη ενδοπαλαμικής τριχοφυΐας μετά από συνεχόμενο αυνανισμό, επί 3 μέρες ασταμάτητα, με ολίγα διαλείμματα για χαρτομάντιλα (υγιεινή χώρου), νερό και καρύδια (extra fuel).

Nikoladim
21-11-2012, 11:05
http://www.gamespot.com/news/israel-defence-forces-uses-gamification-to-promote-its-part-in-gaza-conflict-6400450


IDF blog features a virtual army game offering users badges and points for sharing the blog's content on social media.
The social-media campaign employed by the Israel Defence Forces (IDF) in its latest conflict with Hamas over the Gaza Strip includes gamification.



Ξεφτίλα απλά.

Nikoladim
30-11-2012, 13:35
Why LEGO is the BEST Company in the World - YouTube
Μετά από δύο χρόνια αναζήτησης ενός σετ Lego ένα αγόρι αποφασίζει να γράψει γράμμα στην εταιρία. Και μετά... Πηγή: www.lifo.gr (http://www.lifo.gr/now/world/19846)


Αν όντως ισχύει πολύ καλή κίνηση :a020:

FotisGRC
30-11-2012, 14:23
Δεν νομίζω να μην ισχύει.. Αυτές οι εταιρίες γι'αυτό πάνε μπροστά.. Έχουν πάθος και δεν πνίγονται στην γραφειοκρατία.

Θυμάμαι τότε που έβγαινε το Dishonored ένας τυπάς έκανε ένα rap απο το trailer του παιχνιδιού που ήταν όλα τα λεφτά!

DISHONORED RAP | Dan Bull - YouTube


Δείτε μετά τι του έστειλε η Bethesda!! Τέτοιες εταιρίες είναι όλα τα λεφτά..

UNBOXING BETHESDA LOOT | Dan Bull is over-encumbered - YouTube

Valkyre
30-11-2012, 14:34
Bethesda και "ολα τα λεφτα' με αυτα που εχει κανει σε εκατομμυρια PS3 παιχτες? Οχι ρε συ με τιποτα!

FotisGRC
30-11-2012, 15:10
Χαχαχα... Σ'αυτό έχεις δίκιο!

Αλλά γενικά σαν προσωπικό τέτοιες εταιρίες επιλέγουν άτομα κολλημένα και που αγαπούν το αντικείμενο. Γι'αυτό είναι πιο ανθρώπινες και λιγότερο απρόσωπες..

Ασχετα αν βασανίζουν συγκεκριμένους χρήστες μιας κονσόλας.. ;)

Valkyre
30-11-2012, 15:13
^^ Ειναι και αυτο μεσα στο marketing trick... διαλεγουν εναν υπερτυχερο, ωστε ολοι απο κατω στα comments να γραφουν ποσο γαματη ειναι η εταιρεια, οταν στην πραγματικοτητα η εταιρεια το κανει αυτο για εναν και μονο ανθρωπο μια φορα το χρονο ή κατι τετοιο, τοσο σπανια δηλαδη και δεν της κοστιζει και τιποτα μπροστα στην ολη διαφημιση που γινεται. :)

FotisGRC
30-11-2012, 15:26
Mαζί σου Δημήτρη. Εννοείται οτι κι αυτό διαφήμιση είναι.

Και ούτε περίμενα απο την Bethesda ή την LEGO να στείλει πακέτο σε κάποιον για να αγοράσω το Dishonored ή τα LEGO. Αν γουστάρω κάτι θα το αγοράσω απλά επειδή το θέλω!

Valkyre
30-11-2012, 15:38
Eιναι παντως καλη φαση αν τυχει και εισαι ο τυχερος! :)

ΥΓ: Τυχαιο οτι ολα τα παιχνιδια που του εδωσαν ειναι στο 360? λολ :)

Nikoladim
30-11-2012, 15:43
Ναι εννοούσα ότι λέει ο Βαλ, δηλαδή μάρκετινγκ τρικ. Επίσης αν δείτε το βίντεο η "hidden camera" δεν είναι και τόσο Hidden.... Δηλαδή όντως η Lego μπορεί να έκανε δώρο στον μικρό, αλλά παίζει και να χρησιμοποίησε το συμβάν για να δείξει την κοινωνική της ευθύνη.

Nikoladim
06-12-2012, 10:19
http://www.lifo.gr/now/world/19783
Σοκαριστικές εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας, αποκαλύπτοντας θανατώσεις ζώων, και συγκεκριμένα του είδους «νυκτερευτής» (Nyctereutes procyonoides), σε εκτροφεία της Κίνας, ώστε να πάρουν το δέρμα τους και να το εξάγουν στην Αυστραλία για την κατασκευή της μπότας "Ugg". Σύμφωνα με άλλες πηγές, το δέρμα χρησιμοποιείται για την κατασκευή και μιας απομίμησης των Ugg, πάλι στην Αυστραλία: των Mugg. Πηγή: www.lifo.gr (http://www.lifo.gr/now/world/19783)

tnf50
06-12-2012, 12:33
http://www.lifo.gr/now/world/19783
Σοκαριστικές εικόνες ήρθαν στο φως της δημοσιότητας, αποκαλύπτοντας θανατώσεις ζώων, και συγκεκριμένα του είδους «νυκτερευτής» (Nyctereutes procyonoides), σε εκτροφεία της Κίνας, ώστε να πάρουν το δέρμα τους και να το εξάγουν στην Αυστραλία για την κατασκευή της μπότας "Ugg". Σύμφωνα με άλλες πηγές, το δέρμα χρησιμοποιείται για την κατασκευή και μιας απομίμησης των Ugg, πάλι στην Αυστραλία: των Mugg. Πηγή: www.lifo.gr (http://www.lifo.gr/now/world/19783)



Να ενα βιντεο που αν το δω θα λιποθυμησω...

Desmond
06-12-2012, 13:16
Δεν κλίκαρα καν στο link, αλλά γκούγκλαρα τι είναι το ugg!:doh:

the master
06-12-2012, 13:25
Εγω το ειδα το βιντεο και εχω μονο ενα πραγμα να πω...

ντροπη στους ανθρωπους για αυτο που εκαναν στην φυση.

και γενικοτερα...

muku
06-12-2012, 13:52
Την προηγούμενη βδομάδα είχε γεμίσει το fb με αυτό το βίντεο. Εγώ δεν αντέχω να το δω. Κρίμα για τα ζωάκια. Ποιος ξέρει πόσα παρόμοια σφαγεία θα υπάρχουν στην Κίνα και σε άλλες χώρες χωρίς κανέναν έλεγχο.

Gazof
06-12-2012, 21:32
Να ενα βιντεο που αν το δω θα λιποθυμησω...Να ένα βίντεο που νιώθω ότι αν είχα ένα όπλο ευχαρίστως θα "έτρωγα" τα καθίκια αυτά..

Dragonpaul
14-12-2012, 23:55
Ας μου πει καποιος ποσο ανευθυνος, ανικανος, αδιαφορος και ολα τα επιθετα με το στερητικο "α" μπροστα, πρεπει να ειναι ενας γονιος για να μην καταλαβει οτι το παιδι του ειναι ψυχολογικα ασταθες και εχει τοσα προβληματα!!!!!! Ποσο ομως;;;;;; Και τωρα τοσα παιδια ειναι νεκρα... Τι στον κορακα γινεται σε αυτη τη χωρα, τελικα;;;;



http://www.zougla.gr/kosmos/article/tromos-sto-konektikat-pirovolismi-me-nekrous-se-sxolio

nikon
15-12-2012, 10:02
Αλοιφή για παιδικά συγκάματα να γίνει το μαλακισμένο και αυτός και όσοι συντηρούν αυτές τις καταστάσεις.

kostasb13
15-12-2012, 12:55
Απιστευτη τραγωδια δεν το χωραει ανθρωπινος νους, 20 μικρα παιδια νεκρα...

Παυλο υπαρχει γονιος που μπορει να πιστευει οτι το παιδι τους οσα ψυχολογικα προβληματα και να εχει, μπορει να κανει κατι τετοιο, να οδηγηθει σε μια τετοια πραξη?...εκτος των αλλων το καθικι σκοτωσε και τη μητερα του.
Το προβλημα δεν ειναι τοσο αυτων των γονιων οσο μιας χωρας της οποιας οι κατοικοι εχουν και απο ενα οπλο στα σπιτια τους...και μιας νεολαιας που εχει προτυπα διασκεδασης τα σκουπιδια της αμερικανικης τηλεορασης και το call of duty...γι'αυτο δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει κατι τετοιο και ουτε θα ειναι η τελευταια

Dragonpaul
15-12-2012, 13:01
Απιστευτη τραγωδια δεν το χωραει ανθρωπινος νους, 20 μικρα παιδια νεκρα...

Παυλο υπαρχει γονιος που μπορει να πιστευει οτι το παιδι τους οσα ψυχολογικα προβληματα και να εχει, μπορει να κανει κατι τετοιο, να οδηγηθει σε μια τετοια πραξη?...
Φυσικα όχι! ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!! Ομως μπορει κάποιος γονιός να αντιληφθεί -με την προϋποθεση ότι ειναι κοντα στο παιδι του- ότι κάτι δεν παει ΚΑΘΌΛΟΥ καλα με αυτο!!!!! Σημάδια θα υπήρχαν, δε μπορει... Στο μυαλο του συγκεκριμένου παιδιού δεν εχει διάφορα η πράξη, είτε σκότωσε 20 ή 1 παιδι. Δε σκέφτονται ορθά αυτα τα άτομα. Και οι γονείς οφείλουν να ειναι κοντα στα παιδιά τους και να τα βλέπουν αυτα.

Μου θύμισε την ταινία "Ας μιλήσουμε για τον Κεβιν" (ή κάπως έτσι...). Σας συνιστώ να τη δείτε.

ezio_auditore
15-12-2012, 13:22
εκτος απο το ''πρεπει να μιλησουμε για τον κεβιν'' θυμιζει ακομα περισσοτερο το οσκαρικο ντοκυμαντερ του michael moore bowling for columbine,το '99 ειχαν μπει 2 αρρωστοι στο σχολειο κ αφου σκοτωσαν ποσο κοσμο μετα αυτοκτονησαν,για μενα αυτο που φταιει περισσοτερο ειναι η νομιμη οπλοκατοχη,κανεις μια αιτηση κ εχεις οπλο χωρις να σε ελεγχουν,οπως εγινε κ με τον βλακα το καλοκαιρι στην πρεμιερα του μπατμαν.

Dragonpaul
15-12-2012, 13:37
Κι εγώ είμαι κατα της αφειδους οπλοκατοχης, αλλα δε φταίει αυτο, η οπλοκατοχη δηλαδή. Κι εγώ έχω στην κουζίνα μου άπειρα μαχαίρια. Θα αρχίσω να σφάζω κόσμο απλα και μόνο επειδη έχω πρόσβαση σε κάποιο φονικό εργαλείο; Οχι φυσικα! Βαθύτερες ειναι οι αιτίες που τρεχα γύρευε να τις βρεις. Γονείς, σχολείο, έκθεση σε μη συμβατές με την ηλικία ιδέες, κλπ κλπ.

nikon
15-12-2012, 16:07
Φταίει και η οπλοκατοχή Παύλο γιατί ο κάθε αρρωστημένος ξεκινάει να έχει έτσι απλά ένα όπλο και φτάνει λόγω του θολωμένου του μυαλού να την βλέπει Ράμπο.

Είμαι βέβαιος ότι όλοι αυτοί τα Σ/Κ πάνε σε καμιά ύπαιθρο για να δοκιμάσουν το "καμάρι" τους και πυροβολούν ότι κινείται για "προπόνηση" μέχρι που κάποια στιγμή σαν έτοιμοι Ράμπο δοκιμάζουν και κάτι πιο "ενδιαφέρον".

PDS
15-12-2012, 16:31
Φυσικα όχι! ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!! Ομως μπορει κάποιος γονιός να αντιληφθεί -με την προϋποθεση ότι ειναι κοντα στο παιδι του- ότι κάτι δεν παει ΚΑΘΌΛΟΥ καλα με αυτο!!!!! Σημάδια θα υπήρχαν, δε μπορει... Στο μυαλο του συγκεκριμένου παιδιού δεν εχει διάφορα η πράξη, είτε σκότωσε 20 ή 1 παιδι. Δε σκέφτονται ορθά αυτα τα άτομα. Και οι γονείς οφείλουν να ειναι κοντα στα παιδιά τους και να τα βλέπουν αυτα.

Θα συμφωνησω περισσοτερο με Παυλο.

btw ενα μικρο παιδι ποτε δεν φταιει.Δεν γεννηθηκε δολοφονος.Πιθανοτατα το προβληματικο περιβαλλον του εχει την ευθυνη και κυριως οι γονεις.Οποτε δεν ξερω αν το περιβαλλον που δημιουργησε τον δολοφονο θα μπορουσε να εχει την δυνατοτητα να διακρινει το προβλημα.Μπορει ναι μπορει και οχι.

the master
15-12-2012, 16:33
λετε για αυτο που εγινε στην αμερικη ε?

κριμα κριμα...

τη μια μερα ζεις την αλλη πεθαινεις!
και μεις ειμαστε εδω και τα συζηταμε!

modecris
15-12-2012, 16:39
Είμαι βέβαιος ότι όλοι αυτοί τα Σ/Κ πάνε σε καμιά ύπαιθρο για να δοκιμάσουν το "καμάρι" τους και πυροβολούν ότι κινείται για "προπόνηση" μέχρι που κάποια στιγμή σαν έτοιμοι Ράμπο δοκιμάζουν και κάτι πιο "ενδιαφέρον".


Ο Λάνζα είχε επάνω του τέσσερα όπλα, ανάμεσά τους και μια ημιαυτόματη καραμπίνα και φορούσε αλεξίσφαιρο.

[...]

Ο Νταν Χολμς, ιδιοκτήτης εταιρίας στην περιοχή δήλωσε ότι η Νάνσυ Λάνζα ήταν φανατική συλλέκτρια όπλων και ότι κάποτε τού έδειξε ένα τουφέκι που είχε αγοράσει. «'Έλεγε ότι συχνά πήγαινε για σκοποβολή με τα παιδιά της».

[...]

Ο Λάνζα, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, ήταν ένα μοναχικό και προβληματικό παιδί, με ιστορικό αυτισμού.

¶τομα που τον γνώριζαν από κοντά, κάνουν λόγο για ένα «περίεργο» άτομο, το οποίο ωστόσο δεν είχε δείξει ποτέ βίαια σημάδια.
http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/262227/sygklonismenes-oi-ipa-apo-to-neo-makeleio

Έχεις ένα (τουλάχιστον) "περίεργο" παιδί και κάνεις συλλογή από όπλα ενώ το παίρνεις μαζί σου για σκοποβολή?? ότι νά`ναι πραγματικά, αυτό είναι ο ορισμός της εγκληματικής αμέλειας..

nikon
15-12-2012, 19:44
Όταν η λογική συναντά την πραγματικότητα αυτό που είπα το είπα χωρίς να έχω διαβάσει πουθενά αυτό που πόσταρες Χρήστο.

Γι'αυτό και ξαναλέω πρώτα απ'όλα φταίει η οπλοκατοχή αφού όπως βλέπουμε αν δεν μπορείς να πάρεις εσύ κάποιος δίπλα σου θα έχει για να "δανιστείς".

btw ενα μικρο παιδι ποτε δεν φταιει.Δεν γεννηθηκε δολοφονος.Πιθανοτατα το προβληματικο περιβαλλον του εχει την ευθυνη και κυριως οι γονεις.Οποτε δεν ξερω αν το περιβαλλον που δημιουργησε τον δολοφονο θα μπορουσε να εχει την δυνατοτητα να διακρινει το προβλημα.Μπορει ναι μπορει και οχι.20 χρονών δεν το λες και μικρό παιδί και το περιβάλλον με μαμά δασκάλα μόνο προβληματικό δεν ακούγεται δηλαδή άλλα 20χρονα παιδιά που μεγαλώνουν πχ με γονείς που πλακώνονται στο ξύλο κάθε μέρα επειδή ο μπαμπάς είναι αλκοολικός πρέπει να βγουν με μια καραμπίνα στο δρόμο και να κυνηγούν 5χρονα;;;;

Όπως και να ήταν το περιβάλλον αν δεν μεγάλωνε με όπλα δίπλα του ίσως να μην έκανε ποτέ αυτό που έκανε.

Dragonpaul
15-12-2012, 19:59
Παιδια, δε ξερω, αλλα εγω διαφωνω και θα ξαναφερω το παραδειγμα με το μαχαιρι. Ολοι εχουν προσβαση σε μαχαιρια... Δε παει να πει οτι επειδη ειναι ελευθερη η προσβαση, θα παρω ενα και θα σφαγιασω ολη μου τη γειτονια. Κακως η οπλοκατοχη ειναι νομιμη τοσο ευκολα κλπ κλπ, αλλα ολα ξεκινουν απο το σπιτι. Συνεβαλλαν, προφανως, και ολα οσα ανεφερε ο Χρηστος, αλλα αυτα ηρθαν και "πατησαν" σε καποιο υποβαθρο -ενας λαθος υποβαθρο φυσικα- που ειχε το παιδι.
Νικο, πιστευω οτι θα το εκανε, ετσι κι αλλιως, με καποιο αλλο τροπο. Ισως δε θα εκανε ολη αυτη τη σφαγη αν δεν ειχε το οπλο, αλλα θα εκανε κατι παρεμφερες. Θα εβρισκε κατι αλλο... The kid had issues, οπως και να το κανουμε...

PDS
15-12-2012, 22:49
20 χρονών δεν το λες και μικρό παιδί και το περιβάλλον με μαμά δασκάλα μόνο προβληματικό δεν ακούγεται δηλαδή άλλα 20χρονα παιδιά που μεγαλώνουν πχ με γονείς που πλακώνονται στο ξύλο κάθε μέρα επειδή ο μπαμπάς είναι αλκοολικός πρέπει να βγουν με μια καραμπίνα στο δρόμο και να κυνηγούν 5χρονα;;;;

Όπως και να ήταν το περιβάλλον αν δεν μεγάλωνε με όπλα δίπλα του ίσως να μην έκανε ποτέ αυτό που έκανε.

Kαλα δεν ησουν στην οικογενεια του για να ξερεις αν τον επηρεασε ή οχι.Εγω βεβαια μιλησα για περιβαλλον γενικοτερα και το δασκαλα δεν μου λεει τπτ.Ισα ισα θα ελεγα μου κανει πιο ευκολο να υποθεσω οτι φταιει μονο η οικογενεια του πλεον.

Το πως φτανει ενας ανθρωπος ως εκει ,δεν μπορουμε να το κρινουμε ουτε εγω ουτε εσυ.
Το μονο που μπορω να σου πω με βεβαιοτητα ειναι οτι σε ενα 80% αν ζουσες την ιδια ζωη με το συγκεκριμενο παιδι θα εκανες και εσυ το ιδιο και εγω και ολοι.
Κανεις δεν γεννιεται δολοφονος.Ειναι ευκολο να βαζουμε στο περιθωριο εμεις οι ''καλοι'' τους ''κακους'',χωρις να κοιταμε την πραγματικη αιτια.
Σε μια κοινωνια που πολεμα τους κακους βαζοντας τους απλα τους στο περιθωριο,δεν θα υπαρξει ποτε λυση.
Οταν δουν το πραγματικο προβλημα και καταφερουν να το λυσουν και λουσιμο με οπλα να κανεις,δεν θα πειραζεις κουνουπι.

nikon
16-12-2012, 09:17
Kαλα δεν ησουν στην οικογενεια του για να ξερεις αν τον επηρεασε ή οχι.Εγω βεβαια μιλησα για περιβαλλον γενικοτερα και το δασκαλα δεν μου λεει τπτ.Ισα ισα θα ελεγα μου κανει πιο ευκολο να υποθεσω οτι φταιει μονο η οικογενεια του πλεον.Ενώ εσύ έπινες καφέ κάθε μέρα με την οικογένεια του για να σε κάνει να υποθέσεις ότι φταίει μόνο αυτή.:doh:

Το πως φτανει ενας ανθρωπος ως εκει ,δεν μπορουμε να το κρινουμε ουτε εγω ουτε εσυ.
Το μονο που μπορω να σου πω με βεβαιοτητα ειναι οτι σε ενα 80% αν ζουσες την ιδια ζωη με το συγκεκριμενο παιδι θα εκανες και εσυ το ιδιο και εγω και ολοι.Δεν κρίνουμε απλά λέμε την γνώμη μας μέσα από μια συζήτηση.
Αυτή πάλι η βεβαιότητα του 80% από που βγήκε;;;;......σε μια ζωή με εύπορη οικογένεια με μητέρα δασκάλα, πατέρα προϊστάμενο λογιστηρίου και σπιταρόνα με πισίνα σε high προάστιο έχουμε 80% πιθανότητες να κάναμε το ίδιο;;;;....σε σπίτι με μητέρα και πατέρα άνεργο με 3-4 παιδιά που τους έχουν κόψει το ρεύμα αφού δεν είχαν να πληρώσουν και που μένουν σε 2άρι στο Μεταξουργείο να ψάξουμε για τον νέο Χάνιμπαλ Λέκτερ;;;;
Κανεις δεν γεννιεται δολοφονος.Ειναι ευκολο να βαζουμε στο περιθωριο εμεις οι ''καλοι'' τους ''κακους'',χωρις να κοιταμε την πραγματικη αιτια.
Σε μια κοινωνια που πολεμα τους κακους βαζοντας τους απλα τους στο περιθωριο,δεν θα υπαρξει ποτε λυση.
Οταν δουν το πραγματικο προβλημα και καταφερουν να το λυσουν και λουσιμο με οπλα να κανεις,δεν θα πειραζεις κουνουπι.Δολοφόνος σίγουρα δεν γεννιέσαι όπως σίγουρα δεν μπορείς να βρεις την αιτία γιατί είναι εκατοντάδες οι αιτίες που έχουν σκοτώσει όσοι το έκαναν οπότε η μόνη λύση είναι η μετέπειτα τιμωρία.

Στις περιπτώσεις όμως αυτές ξαναλέω ίσως η λύση θα ήταν η απαγόρευση της οπλοκατοχής αλλά βλέπεις ο κλάδος έχει πολύ μπίζνα οπότε θα ανοίξει το θέμα για καμιά εβδομάδα όπως είχε γίνει με τον Μπάτμαν και μετά πάλι στα αρχ.....sorry στο αρχείο.

PDS
16-12-2012, 17:48
Ενώ εσύ έπινες καφέ κάθε μέρα με την οικογένεια του για να σε κάνει να υποθέσεις ότι φταίει μόνο αυτή.:doh:

Οχι ειμαι βεβαιος οτι δεν γεννηθηκε δολοφονος.Γι αυτο που δεν ειμαι βεβαιος ειναι το ποιος φταιει.Δεν ειπα ποτε οτι φταιει η οικογενεια μονο ,ειπα οτι πιθανοτατα φταιει σε μεγαλυτερο βαθμο.Το δασκαλα δεν μου λεει κατι.Ισα ισα.
Αν σε βολευει να εχω πει οτι φταιει μονο αυτη,κρατα αυτο.


Αυτή πάλι η βεβαιότητα του 80% από που βγήκε;;;;......σε μια ζωή με εύπορη οικογένεια με μητέρα δασκάλα, πατέρα προϊστάμενο λογιστηρίου και σπιταρόνα με πισίνα σε high προάστιο έχουμε 80% πιθανότητες να κάναμε το ίδιο;;;;....σε σπίτι με μητέρα και πατέρα άνεργο με 3-4 παιδιά που τους έχουν κόψει το ρεύμα αφού δεν είχαν να πληρώσουν και που μένουν σε 2άρι στο Μεταξουργείο να ψάξουμε για τον νέο Χάνιμπαλ Λέκτερ;;;;

Ναι.Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα και για σενα και για μενα και για ολους(εκτος αν υποστηριζεις οτι γεννιεσαι δολοφονος).
Μπορει σε μια τραγικη σε κατασταση οικογενεια να σε εχουν αφησει να γινεις ανθρωπος και σε μια οικογενεια που συμφωνα με τα ''πρεπει'' και το αποδεχτο ''φαινεσθαι'' να ειναι καταπληκτικη στα ματια σου(στα δικα μου οχι), αλλα τελικα να ειναι σκατα και να σε καταστρεψει.Ξαναλεω για μενα ειναι πολλες φορες πιο πιθανο το δευτερο.Και ο τυπος που σκοτωσε κοσμο στο σινεμα σε μια χαρα οικογενεια μεγαλωσε(στα προτυπα που εσυ θεωρεις νορμαλ,ενω εγω επαναλαμβανω οχι απαραιτητα).
Γι αυτο και σου ειπα οτι δεν εισαι εκει για να κρινεις.


Δολοφόνος σίγουρα δεν γεννιέσαι όπως σίγουρα δεν μπορείς να βρεις την αιτία γιατί είναι εκατοντάδες οι αιτίες που έχουν σκοτώσει όσοι το έκαναν οπότε η μόνη λύση είναι η μετέπειτα τιμωρία.

Οποτε συμφωνεις μαζι μου στο πρωτο.Και ναι η επιφανειακη λυση ειναι η τιμωρια.


Στις περιπτώσεις όμως αυτές ξαναλέω ίσως η λύση θα ήταν η απαγόρευση της οπλοκατοχής αλλά βλέπεις ο κλάδος έχει πολύ μπίζνα οπότε θα ανοίξει το θέμα για καμιά εβδομάδα όπως είχε γίνει με τον Μπάτμαν και μετά πάλι στα αρχ.....sorry στο αρχείο.
Δεν διαφωνησα ποτε σε αυτο.Αλλα ειναι η επιφανειακη λυση.Δυστυχως μονο αυτη ειναι διατεθειμενη η κοινωνια να εφαρμοσει.

Desmond
16-12-2012, 17:52
Η οικογένεια δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση του χαρακτήρα, όσο φανταζόμαστε ή θέλουμε να πιστεύουμε.

PDS
16-12-2012, 18:00
^^
Τεραστιο κατ'εμε.
Δεν εχει να κανει με την διαμορφωση του χαρακτηρα ομως.Με το να σου δωσει ''αρχες'' και αλλα τετοια.Αλλα με τα να σου δειξει τον δρομο να γινεις ''εσυ'' και οχι οι ''αλλοι''.
Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.
Το καθαρο ''εσυ'' σπανια εχει κακια και κακες πραξεις.Για μενα ποτε.

Το ιδιο ισχυει και για το περιβαλλον.Επειδη ομως η οικογενεια ειναι διπλα σου,σε επηρεαζει και περισσοτερο απ'ολους,ειτε θετικα ,ειτε αρνητικα.Το θετικο ειναι σχετικο και δεν εχει να κανει με τις αρχες και τα ''πρεπει''(ορια) κατ'εμε.Αλλα με αυτο που εγραψα παραπανω.Το θετικο εχει να κανει με τον δρομο σου που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις οτι υπαρχει.Ουτε καν να στον δειξουν.Γιατι μετα δεν εισαι εσυ.
Το να εισαι οι αλλοι εχει κακια(πολυ ή λιγο εξαρταται).

Το να εισαι σε ''κακη'' οικογενεια και να βγεις καλος ανθρωπος ειναι πιθανο και το αναποδο.Εξαρταται απο την πορεια της ζωης σου.Μπορει ακομα και η κακη οικογενεια καπου καποτε να σου εδωσε πραγματα ή η καλη να εκανε το αναποδο.Σε μια ομως οικογενεια που εχεις παρει σεβασμο(κανονικο και οχι μαιμου,υπαρχει και αυτος),ειτε οι γονεις ειναι φτωχοι ειτε καθηγητες πανεπιστημιου εχεις και τις βασεις για προχωρησεις.
Γι αυτο που ειμαι βεβαιος οτι κανεις δεν γεννηθηκε δολοφονος.Τα ποσοστα ευθυνης πανε και ερχονται.Οι πιθανοτητες ειναι συνηθως κατα των γονιων.Χωρις να ειναι απολυτο αυτο.

Για σενα τι επηρεαζει εναν χαρακτηρα?Αν οχι η γονεις και το περιβαλλον?

nikon
16-12-2012, 18:11
Bαγγέλη τι είναι αυτό που θα είχε αποτρέψει πχ αυτό (http://www.protothema.gr/world/article/?aid=234814) ή αυτό (http://www.newsbeast.gr/world/arthro/459295/eleutheros-o-kardiologos-pou-esfaxe-ta-paidia-tou/) ;;;;;......γιατί εγώ και στις 2 περιπτώσεις ξέρω την "επιφανειακή τιμωρία" που θα είχαν και οι 2 αν ήταν στο χέρι μου ειδικά στον 2ο που θα κυκλοφορήσει και πάλι ελεύθερος.

PDS
16-12-2012, 18:26
Μου ζητας να σου απαντησω σε ενα κοινωνικο προβλημα χιλιαδων ετων με ενα απλο ποστ σε καποιο φορουμ.
Επειδη ακριβως ψαχνεις/εχεις αναγκη τετοιες απαντησεις, η μονη απαντηση που θα σε καλυπτει θα ειναι εξισου απλη και επιφανειακη.Ηλεκρικη καρεκλα ή σαπισμα στην φυλακη.

Φυσικα ειναι ανθρωπινο να μισεις τους παραπανω ή να θες να τους πλακωσεις στις φαπες.Και εγω το ιδιο θελω.Αλλα η πραγματικη λυση δεν θα ειναι ποτε αυτη.Επειδη ομως δεν θα υπαρξει ποτε πραγματικη λυση θα βολευτουμε εμεις οι καλοι να μισουμε τους κακους και να τους κρυβουμε κατω απο το χαλακι για να ζουμε ωραια.

Desmond
16-12-2012, 18:34
^^
Τεραστιο κατ'εμε.
Δεν εχει να κανει με την διαμορφωση του χαρακτηρα ομως.Με το να σου δωσει ''αρχες'' και αλλα τετοια.Αλλα με τα να σου δειξει τον δρομο να γινεις ''εσυ'' και οχι οι ''αλλοι''.
Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.
Το καθαρο ''εσυ'' σπανια εχει κακια και κακες πραξεις.Για μενα ποτε.

Το ιδιο ισχυει και για το περιβαλλον.Επειδη ομως η οικογενεια ειναι διπλα σου,σε επηρεαζει και περισσοτερο απ'ολους,ειτε θετικα ,ειτε αρνητικα.Το θετικο ειναι σχετικο και δεν εχει να κανει με τις αρχες και τα ''πρεπει''(ορια) κατ'εμε.Αλλα με αυτο που εγραψα παραπανω.Το θετικο εχει να κανει με τον δρομο σου που θα σε βοηθησουν να καταλαβεις οτι υπαρχει.Ουτε καν να στον δειξουν.Γιατι μετα δεν εισαι εσυ.
Το να εισαι οι αλλοι εχει κακια(πολυ ή λιγο εξαρταται).

Το να εισαι σε ''κακη'' οικογενεια και να βγεις καλος ανθρωπος ειναι πιθανο και το αναποδο.Εξαρταται απο την πορεια της ζωης σου.Μπορει ακομα και η κακη οικογενεια καπου καποτε να σου εδωσε πραγματα ή η καλη να εκανε το αναποδο.Σε μια ομως οικογενεια που εχεις παρει σεβασμο(κανονικο και οχι μαιμου,υπαρχει και αυτος),ειτε οι γονεις ειναι φτωχοι ειτε καθηγητες πανεπιστημιου εχεις και τις βασεις για προχωρησεις.
Γι αυτο που ειμαι βεβαιος οτι κανεις δεν γεννηθηκε δολοφονος.Τα ποσοστα ευθυνης πανε και ερχονται.Οι πιθανοτητες ειναι συνηθως κατα των γονιων.Χωρις να ειναι απολυτο αυτο.

Για σενα τι επηρεαζει εναν χαρακτηρα?Αν οχι η γονεις και το περιβαλλον?
Δεν μιλάω για αρχές.
Δεν είμαι ίδιος με τ'αδέρφια μου (πχ. εγώ είμαι άθεος, ο μεσαίος άθρησκος και ο μεγάλος χριστιανός), παρόλο που λάβαμε την ίδια ανατροφή, μετάδοση αξιών και αγάπη.Η παιδική περιέργεια οδηγεί στα ερεθίσματα που θα λάβει το άτομο και θα διαμορφώσουν τον χαρακτήρα του.Η μόνη ουσιαστική παρέμβαση που μπορεί να κάνει η οικογένεια είναι στο να διοχετευτεί η έμφυτη περιέργεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Από κει και πέρα η μετάφραση και ενσωμάτωση των ερεθισμάτων στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του ατόμου, εξαρτάται εν πολλοίς από το ίδιο το άτομο.Εκεί η οικογένεια δεν μπορεί να παρέμβει.

PDS
16-12-2012, 19:02
Δεν μιλάω για αρχές.
Δεν είμαι ίδιος με τ'αδέρφια μου (πχ. εγώ είμαι άθεος, ο μεσαίος άθρησκος και ο μεγάλος χριστιανός), παρόλο που λάβαμε την ίδια ανατροφή, μετάδοση αξιών και αγάπη.Η παιδική περιέργεια οδηγεί στα ερεθίσματα που θα λάβει το άτομο και θα διαμορφώσουν τον χαρακτήρα του.Η μόνη ουσιαστική παρέμβαση που μπορεί να κάνει η οικογένεια είναι στο να διοχετευτεί η έμφυτη περιέργεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Από κει και πέρα η μετάφραση και ενσωμάτωση των ερεθισμάτων στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του ατόμου, εξαρτάται εν πολλοίς από το ίδιο το άτομο.Εκεί η οικογένεια δεν μπορεί να παρέμβει.

Συμφωνω σε αρκετα μεγαλο βαθμο(ειδικα στο σημειο ''να διοχετευτεί η έμφυτη περιέργεια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο'' αφου λεμε το ιδιο πραγμα).
Η ενσταση μου εχει να κανει κυριως με την βεβαιοτητα μου οτι ακομα και αν οι γονεις προσπαθουν να ειναι ιδιοι με καθε παιδι,τελικα δεν ειναι(ισως οχι τοσο οι ιδιοι,αλλα η κατασταση/περιβαλλον).Ειναι αδυνατον.Ακομα και η παρουσια ενος μεγαλυτερου αδερφου αλλαζει τις ισορροπιες και το περιβαλλον που μεγαλωνεις ειναι διαφορετικο(πχ απο τον μεγαλυτερο αδερφο).

Σε αυτο επισης
'η ενσωμάτωση των ερεθισμάτων στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του ατόμου, εξαρτάται εν πολλοίς από το ίδιο το άτομο''

Σε αυτο συμφωνω εν μερη,γιατι αφενος αυτος ο χαρακτηρας μπορει να εχει ηδη διαμορφωθει/επηρεαστει σε καποιο βαθμο σε πολυ πολυ μικρη ηλικια και αφετερου παιζει ρολο και η τυχη για τις παραστασεις που μπορει να εχει το καθε παιδι στην ζωη του,αλλα και την διαθεση του να παρατηρει και να παιρνει απο την ζωη (ακομα και αυτο επηρεαζεται απο το περιβαλλον σε μικρη ηλικια).

Οπως εφερες το παραδειγμα στην οικογενεια σου θα μπορουσα ισως να φερω το παραδειγμα μιας κοντινης οικογενειας σε μενα,(η οποια ειναι σε καποιο βαθμο προβληματικη) με 3 παιδια τα οποια ειναι μεταξυ τους η μερα με την νυχτα.Με την μικροτερη η οποια ασχολειται με την ψυχολογια εχουμε κανει ωραιες συζητησεις αναλυοντας τις συμπεριφορες τους και τους χαρακτηρες(και τον δικο της).Εχουμε καταλαβει γιατι ο καθενας ειναι τοσο διαφορετικος και εχει να κανει σε πολυ με την οικογενεια,με την σειρα γεννησης των παιδιων,με ασχημες καταστασεις που βιωσαν ολα στο σπιτι ,αλλα σε διαφορετικες ηλικιες το καθενα με με με..
Ειναι παρα πολλα.Οσο πιο πολυ το ζητηταμε τοσες περισσοτερες απαντησεις βρισκουμε.
Δεν γινεται να ειναι ιδια τα αδερφια.Το οτι δεν ειναι ιδια δεν αποδεικνυει οτι ο καθενας εχει στο dna του δικο του χαρακτηρα,αλλα οτι εχει διαφορετικη ζωη,διαφορετικες παραστασεις και τελικα ειναι διαφορετικος,ακομα και αν οι ζωες μοιαζουν,ειναι διαφορετικες.

Για μενα τελικα επηρεαζει τον ανθρωπο ο δρομος της ζωης του,το τι συναντας, το ποτε το συναντας(κτλ κτλ).Ειναι απειρες οι συνιστωσες που διαμορφωνουν ενα χαρακτηρα.Το οτι σταθηκα στην οικογενεια εχει να κανει μονο με το γεγονος οτι ειναι μαζι σου στα ευαισθητα χρονια.Συνηθως διπλα σου και σε επηρεαζουν ισως σε μεγαλυτερο βαθμο.

nikon
16-12-2012, 20:28
Μου ζητας να σου απαντησω σε ενα κοινωνικο προβλημα χιλιαδων ετων με ενα απλο ποστ σε καποιο φορουμ.
Επειδη ακριβως ψαχνεις/εχεις αναγκη τετοιες απαντησεις, η μονη απαντηση που θα σε καλυπτει θα ειναι εξισου απλη και επιφανειακη.Ηλεκρικη καρεκλα ή σαπισμα στην φυλακη.

Φυσικα ειναι ανθρωπινο να μισεις τους παραπανω ή να θες να τους πλακωσεις στις φαπες.Και εγω το ιδιο θελω.Αλλα η πραγματικη λυση δεν θα ειναι ποτε αυτη.Επειδη ομως δεν θα υπαρξει ποτε πραγματικη λυση θα βολευτουμε εμεις οι καλοι να μισουμε τους κακους και να τους κρυβουμε κατω απο το χαλακι για να ζουμε ωραια.Δεν υπάρχει πραγματική λύση γιατί δεν είναι μια η αιτία είναι εκατοντάδες οι αιτίες για χιλιάδες εγκλήματα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω αλλά εσύ συνεχίζεις να λες εύκολες κουβέντες που ακούγονται ευχάριστα για να μη φανείς ο κακός που θέλει το κρέμασμα ειδικά αυτών που σκοτώνουν παιδιά που για μένα θέλουν και κάτι άλλο πριν το κρέμασμα.

PDS
16-12-2012, 21:29
Δεν υπάρχει πραγματική λύση γιατί δεν είναι μια η αιτία είναι εκατοντάδες οι αιτίες για χιλιάδες εγκλήματα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω αλλά εσύ συνεχίζεις να λες εύκολες κουβέντες που ακούγονται ευχάριστα για να μη φανείς ο κακός που θέλει το κρέμασμα ειδικά αυτών που σκοτώνουν παιδιά που για μένα θέλουν και κάτι άλλο πριν το κρέμασμα.

Δεξου οτι εγω αυτο πιστευω και τελος.Δεν κρυβεται τιποτα απο πισω,απλα ειναι η αποψη μου(και ας μην την καταλαβαινεις).
Δεν το συνεχιζω γιατι υποτιμας την γνωμη μου και τον κοπο που εκανα να γραψω οτι εγραψα με το καταπληκτικο ''τo κανεις για να μην φαινεσαι κακος''.
Εβγαλες τα συμπερασματα σου με ακυρωσες και παμε παρακατω.

nikon
17-12-2012, 08:08
Ούτε ακυρώνω, ούτε υποτιμώ, ούτε βγάζω λάθος συμπεράσματα όπως εντελώς λάθος συμπέρανες γιατί μάλλον εσύ δεν κατάλαβες τι θέλω να μου εξηγήσεις.

Εγώ σε ρωτάω πως θα μπορούσες να αποτρέψεις έστω 1 από τα εγκλήματα που έχουν γίνει για να μην έχουμε μόνο την μετέπειτα τιμωρία αλλά απάντηση δεν πήρα και μάλλον δεν θα πάρω......πάμε παρακάτω.

PDS
17-12-2012, 12:35
Ούτε ακυρώνω, ούτε υποτιμώ, ούτε βγάζω λάθος συμπεράσματα.
To εκανες.-

Εγώ σε ρωτάω πως θα μπορούσες να αποτρέψεις έστω 1 από τα εγκλήματα που έχουν γίνει για να μην έχουμε μόνο την μετέπειτα τιμωρία αλλά απάντηση δεν πήρα και μάλλον δεν θα πάρω......πάμε παρακάτω.

Ξεκιναμε απο αυτο που(μαλλον) θα καταλαβεις ευκολα.
Με το να βαλεις φυλακη ή να σκοτωσεις τον τυπο,θα αποτρεψεις τον επομενο δολοφονο?Θα φερεις πισω τα παιδακια?Εχει λειτουργησει η μεθοδος που υποστηριζεις στο να αποτρεψει έστω 1 από τα εγκλήματα που έχουν γίνει?

nikon
17-12-2012, 14:21
Σε ρώταω κάτι και σαν απάντηση μου κάνεις την ίδια ερώτηση;;;....anyway η μέθοδος που υποστηρίζω λειτουργεί ως προς παραδειγματισμό για τον επόμενο που θα σκεφτεί να κάνειι το ίδιο δεν λύνει το πρόβλημα και δεν βλέπω άλλη σε αντίθεση με σένα που βλέπεις ποια μπορεί να λύσει το πρόβλημα αλλά όμως δεν μας λες ποια.

PDS
17-12-2012, 14:51
Καλα αυτο που λες εχει αποτυχει.Το μονο προβλημα που ''λυνει'' ειναι οτι τον κρυβουν απο την κοινωνια για να μην συνεχισει να κανει και αλλα.Αλλα καθε φορα ενας καινουριος γεννιεται.
Ουτε το ψυχολογικο προβλημα του λυνουν ,ουτε προληπτικα λυνουν(πραγματικα) το γενικο προβλημα ή εστω πραγματικα το περιοριζουν.
Η λυση/απαντηση που ζητας να σου περιγραψω δεν μπορει να αποδοθει σε 5 γραμμες,ουτε καν σε κειμενα και ουσιαστικα δεν την ξερω.
Εχει να κανει με την παιδεια,την ανυπαρκτη κοινωνικη ισορροπια και πολλα αλλα.Ειναι κατι που δεν αλλαζει ευκολα,ουτε αποτομα,πιθανοτατα δεν θα αλλαξει ποτε.Γιατι δεν υπαρχει καν η διαθεση για προσπαθεια.
Τι περιμενεις να σου γραψω ως απαντηση?Οτι πρεπει να εχουν ψυχολογους σε καθε σχολειο ή να κανουν ψυχαναλυση?Δεν μπορω να στο πω γιατι δεν θα ελυνε απο μονο του το προβλημα.Σιγουρα θα βοηθουσε.
Δεν υπαρχει αναλογη απαντηση λοιπον τυπου ''σκοτωστε τον'' για να σε καλυψει.
Προφανως ειναι απειρα δυσκολο να αλλαξει η κοινωνια απο την μια μερα στην αλλη(αλλα και στο μελλον) οποτε πρακτικα δεν υπαρχει προς το παρον τουλαχιστον αλλη λυση απο την ''παραδειγματικη'' τιμωρια.
Δεν κανω την συγκεκριμενη κουβεντα για να σου πω οτι εχεις αδικο και εγω δικιο.Δεν υπαρχει απολυτη αποψη.Ασπρο και μαυρο.
Κουβεντα κανουμε και πιθανον ακυρη μετα απο μια τετοια τραγωδια,ειδικα οταν η θλιψη και το μισος για αυτον τον τυπο-δικαιολογημενα- κυριαρχουν(ή προηγουνται αν θες).

AgentPrinny007
17-12-2012, 15:00
Θανατικη ποινη υπαρχει ακομα στις ΗΠΑ αλλα μια χαρα συνεχιζονται τετοια εγκληματα. Δεν εχει αλλαξει τιποτα.

Το θεμα ηταν να το προλαβουν και ο πιο κοντινος του ανθρωπος ειχε ισως τις δυο πιο σημαντικες ιδιοτητες για να το κανει. Μητερα και δασκαλα. Ως μητερα επρεπε να ειχε πλησιασει τον γιο της, να ξερει τι σκεφτετε και ως δασκαλα να ξερει μερικα πραγματα παραπανω για τη ψυχολογια ενος παιδιου. Αλλα για μια ακομη φορα αποδεικνυεται οτι ουτε μια ντουζινα τιτλοι δεν κανουν τον ανθρωπο και αν αυτη δεν μπορεσε να το αποτρεψει με τη φροντιδα της μεσα στα χρονια , τοτε ελαχιστα πραγματα θα μπορουσε να κανει απο μονο του για να παρει αλλο δρομο.

Γιατι σε παιδια με τετοιο " ιδιορρυθμο" χαρακτηρα πιστευω οτι η οικογενεια ειναι αυτη που παιζει το σημαντικοτερο ρολο στη διαμορφοση του, αφου φιλοι και εξωτερικα ερεθισματα ειναι απο περιορισμενα ως ανυπαρκτα.

Μεχρι την επομενη φορα λοιπον...

nikon
17-12-2012, 16:05
Bαγγέλη βαρύγδουπες και αόριστες πιθανές λύσεις που δεν μπορούν να εφαρμοστούν ξέρω και εγώ να γράφω.....τίποτα πιο χειροπιαστό;;;;

Valkyre
17-12-2012, 16:13
Mα ουτε και το δικο σου ειναι λυση Νικο. Εγω τεινω να συμφωνησω περισσοτερο με την διατυπωση του Βαγγελη να ειμαι ειλικρινεις.

Δεν εχει κανενα νοημα, καμμια διαφορα οσον αφορα το προβλημα αυτο καθεαυτο εαν θανατωνουν τετοιους "ανθρωπους". Το μονο που ικανοποιειται ειναι το αισθημα δικαιωσης και το αισθημα ικανοποιησης που παιρνεις βλεποντας εναν δολοφονο να θανατωνεται.

Αλλα οσον αφορα το προβλημα? Την ουσια? Καμμια διαφορα πραγματικα.

Εχουν υποβαλλει σε θανατικη ποσους ανθρωπους στις ΗΠΑ για τετοια περιστατικα. Και? Τι αλλαξε? Τιποτα. Ενας μπηκε μεσα στο σινεμα και αρχισε να σκοτωνει βαμμενος Τζοκερ, ενα παιδι μπηκε στο σχολειο και αρχισε να κανει το ιδιο 6 μηνες μετα.

Οσους και να σκοτωσουν δεν προκειται να αποτελεσει λυση αυτο.

Οσο βαρυγδουπη και ουτοπικη και αν ειναι η προταση του Βαγγελη, τεινω κι εγω να συμφωνησω, οτι ειναι θεμα παιδειας, ειναι θεμα που δεν μπορει να αντιμετωπιστει ευκολα καθως πρεπει να ειναι καθολικη αλλαγη παιδειας σε γενικο επιπεδο. Δυστυχως ομως παντα θα υπαρχουν προβληματικες οικογενειες (ειδικα τωρα που οι γονεις ειναι ολο και λιγοτερη ωρα σπιτι), παντα θα υπαρχουν απαισιοι γονεις και παντα θα υπαρχει ενα παιδι που θα του σαλεψει και θα παρει ενα πιστολι να τα κανει ολα π...ανα.

Οκ σκοτωσε το, καντο αλοιφη, διαμελησε το και βαλε το καθε ακρο του σε καθε γεφυρα της πολης με ενα πανο απο κατω να προειδοποιει τυχον υποψηφιους που θελουν να πραξουν το ιδιο.

Τιποτα δεν θα καταφερεις. Γιατι? Μα γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι αποφασισμενοι οταν φτασουν σε αυτο το σημειο να κανουν οση περισσοτερη ζημια μπορουν και μετα να κρατησουν την τελευταια σφαιρα για παρτη τους.

PDS
17-12-2012, 17:52
Bαγγέλη βαρύγδουπες και αόριστες πιθανές λύσεις που δεν μπορούν να εφαρμοστούν ξέρω και εγώ να γράφω.....τίποτα πιο χειροπιαστό;;;;

http://eglima.files.wordpress.com/2007/12/electricair.png?w=497

jimspy
17-12-2012, 17:57
επρεπε να σκοτωθουν μερικες εκατονταδες χιλιαδες για να αρχισουν στις ΗΠΑ να σκεφτονται να παρουν δραστικα μετρα για το προβλημα κοντρα στα οικονομικα συμφεροντα......παντωσ ειναι μια καλη αρχη ....προσωπικα δεν πιστευω να ευδοκιμισει
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_17/12/2012_474802

nikon
17-12-2012, 18:14
Mα ουτε και το δικο σου ειναι λυση Νικο. Εγω τεινω να συμφωνησω περισσοτερο με την διατυπωση του Βαγγελη να ειμαι ειλικρινεις.

Δεν εχει κανενα νοημα, καμμια διαφορα οσον αφορα το προβλημα αυτο καθεαυτο εαν θανατωνουν τετοιους "ανθρωπους". Το μονο που ικανοποιειται ειναι το αισθημα δικαιωσης και το αισθημα ικανοποιησης που παιρνεις βλεποντας εναν δολοφονο να θανατωνεται.

Αλλα οσον αφορα το προβλημα? Την ουσια? Καμμια διαφορα πραγματικα.

Εχουν υποβαλλει σε θανατικη ποσους ανθρωπους στις ΗΠΑ για τετοια περιστατικα. Και? Τι αλλαξε? Τιποτα. Ενας μπηκε μεσα στο σινεμα και αρχισε να σκοτωνει βαμμενος Τζοκερ, ενα παιδι μπηκε στο σχολειο και αρχισε να κανει το ιδιο 6 μηνες μετα.

Οσους και να σκοτωσουν δεν προκειται να αποτελεσει λυση αυτο.

Οσο βαρυγδουπη και ουτοπικη και αν ειναι η προταση του Βαγγελη, τεινω κι εγω να συμφωνησω, οτι ειναι θεμα παιδειας, ειναι θεμα που δεν μπορει να αντιμετωπιστει ευκολα καθως πρεπει να ειναι καθολικη αλλαγη παιδειας σε γενικο επιπεδο. Δυστυχως ομως παντα θα υπαρχουν προβληματικες οικογενειες (ειδικα τωρα που οι γονεις ειναι ολο και λιγοτερη ωρα σπιτι), παντα θα υπαρχουν απαισιοι γονεις και παντα θα υπαρχει ενα παιδι που θα του σαλεψει και θα παρει ενα πιστολι να τα κανει ολα π...ανα.

Οκ σκοτωσε το, καντο αλοιφη, διαμελησε το και βαλε το καθε ακρο του σε καθε γεφυρα της πολης με ενα πανο απο κατω να προειδοποιει τυχον υποψηφιους που θελουν να πραξουν το ιδιο.

Τιποτα δεν θα καταφερεις. Γιατι? Μα γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι αποφασισμενοι οταν φτασουν σε αυτο το σημειο να κανουν οση περισσοτερη ζημια μπορουν και μετα να κρατησουν την τελευταια σφαιρα για παρτη τους.Μάλλον δεν έγινα αντιληπτός ποτέ δεν είπα ότι η τιμωρία είναι η μόνη λύση και φυσικά δεν είπα ότι έφερε ή θα φέρει ολοκληρωτικό αποτέλεσμα η κουβέντα ξεκίνησε λέγοντας ότι η τιμωρία (αυτή που έχω εγώ όμως στο μυαλό μου) είναι αυτή που μπορεί να υπάρχει σε τέτοιες περιπτώσεις και άρχισε ο Βαγγέλης τα δεν φτάνει δεν λύνει το πρόβλημα και το βάζουμε κάτω από το χαλάκι και πίσω από την πόρτα.

Ok πάρα πολύ γλυκούλικα λογάκια......η άλλη λύση ποια είναι;;;;....και μην ακούσω πάλι για παιδείες κλπ που και εσύ στην αρχή το ξεκίνησες αλλά στο τέλος είπες ότι τίποτα δεν θα αλλάξει το σαλεμένο τους μυαλό και με αυτό συμφωνώ και εγώ.

Valkyre
17-12-2012, 18:32
E ναι βρε Νικο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να σχολιασει και να πει την γνωμη του, οτι δηλαδη δεν συμφωνει ιδιαιτερα με το θεμα της θανατικης ποινης, καθοτι δεν αλλαζει τιποτα ουτε λυνει το προβλημα.

Ετσι οπως το λες ειναι σαν να λες οτι οποιοδηποτε επρεπε να σχολιασει, επρεπε να το κανει παρουσιαζοντας μια ολοκληρωμενη λυση, αλλιως δεν επρεπε να φερει αντιρηση. Δεν υπαρχει δυστυχως "λυση", γιατι ετσι οπως εχει γινει σκατα ο κοσμος μας πλεον τετοιες "λυσεις" ανηκουν μοναχα σε ουτοπικη σφαιρα φαντασιας. Αλλα δεν σημαινει αυτο οτι δεν μπορεις να εκφρασεις την γενικη σου αποψη, οτι διαφωνεις με το ολο "τον κανω αλοιφη" και αυτο γιατι δεν βλεπεις να οδηγει καπου.

Εγω δεν συμφωνω με τον "παραδειγματισμο" οπως το αναφερεις εσυ (χωρις να θεωρω οτι ειναι παραλογο καποιος να το θεωρει σωστο ετσι). Δεν παραδειγματιζεις κανεναν -για εμενα-. Το μονο που καταφερνεις ειναι να ικανοποιεις αισθηματα που προερχονται απο καποιο πολυ επικινδυνο κομματι της ανθρωπινης φυσης που ακουει στο ονομα"εκδικηση".

Και η εκδικηση δεν νομιζω να εφερε ποτε καλο αποτελεσμα. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, ετσι. Δεν θεωρω οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να το βλεπουν ολοι, και παρολο που κι εγω μισω ανθρωπους που βλεπω και κανουν κακο, υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος που μπορει να σε κανει να σκεφτεις λιγο παραπανω τι ηταν αυτο που οδηγησε ενα παιδι 20 χρονων να κανει κατι τετοιο.

Δεν λεω οτι ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα θα σκεφτοσουν οτι αυτο το 20αχρονο παιδι θα ηταν στον ιδιο βαθμο υπευθυνο, αμα ειχε εναν πατερα που το εσπαγε στο ξυλο, το βιαζε επανηλλειμενως σωματικα και ψυχικα και γενικα ζουσε σε μια κολαση καθημερινα?

Εγω προσωπικα....θα θεωρουσα περισσοτερο υπευθυνους τους μπασταρδους που το μεγαλωσαν.

Ξαναλεω δεν λεω οτι ετσι εγινε σε αυτην την περιπτωση, αλλα οτι εχουν συμβει παρομοια περιστατικα για τους λογους που ανεφερα, εχουν συμβει.

jimspy
17-12-2012, 18:35
η λυση ειναι να υπαρξει μεριμνα πριν σαλεψει το μυαλο.....κ δεν ειναι θεμα μονο παιδειας ειναι θεμα τροπου ζωης, παραστασεων κ μερικων δεκαδων παραμετρων ακομα......

η λυση της παραδειγματικης τιμωριας εχει αποτυχει παντως......

Valkyre
17-12-2012, 18:39
^^ Nαι αυτο πιστευω κι εγω. Και οντως δεν ειναι μονο η παιδεια ειναι πολλοι παραγοντες και πολυ σημαντικο το μερος που μεγαλωνεις, ο κοινωνικος περιγυρος. Ε οσο ναναι αλλο να ξυπνας μεσα σε ενα γκετο και αλλο να ξυπνας σε ενα χωριο. (χωρις να σημαινει απαραιτητα αυτο οτι εξασφαλιζει κατι ετσι, μην παρεξηγηθω... απλα οσο ναναι αλλες οι επιρροες του ενος περιβαλλοντος και αλλες του αλλου).

Γενικα δεν ειναι κατι απλο, ειναι κατι πολυ συνθετο.

PDS
17-12-2012, 18:42
Δεν θα σε καλυψει ποτε απαντηση μου Νικο γιατι ζητας απαντηση σε ενα ποστ και λυση εδω και τωρα και μονο τετοια εισαι διατεθημενος να δεχτεις.
Θελει πολυ κοπο και πετραδακι πετραδακι για να αλλαξουν τα πραγματα στην κοινωνια ωστε ο δολοφονος να μην γινει ποτε δολοφονος και να μην υποφερει και ο ιδιος(γιατι η ζωη του ηταν σκατα σιγουρα).
Δεν θα παρεις ποτε απαντηση σου ειπα αναλογη του ''ηλεκτρικη καρεκλα''.Απλα δεν γινεται.
Για αρχη προσπαθησε να καταλαβεις.Μονο αυτο.

chronohill
17-12-2012, 19:25
Νοστράδαμος: Ο κόσμος θα τελειώσει στις 21/12/12 με το Gangnam Style

Read more: http://www.newsbomb.gr/anexhghta/story/262684/nostradamos-o-kosmos-tha-teleiosei-stis-211212-me-to-gangnam-style#ixzz2FKLarfpq (http://www.newsbomb.gr/anexhghta/story/262684/nostradamos-o-kosmos-tha-teleiosei-stis-211212-me-to-gangnam-style)

LOL

FotisGRC
17-12-2012, 19:31
Πώς τα ταιριάζουν όμως ρε φίλε!!!

Δηλαδή ο Νοστράδαμος προέβλεψε οτι ο κόσμος θα τελειώσει όταν στο Youtube πάει 1 δισ. views ένα βιντεάκι!

Χαχαχα...!!

AgentPrinny007
17-12-2012, 19:42
Σημερα ηταν η πρωτη φορα που ειδα το συγκεκριμενο βιντεο στο Youtube. Tι στο καλο, σε σπηλια ζω??
Θα συμφωνησω παντως με τον Νοστραδαμο. Αφου εφτασε αυτο στο ενα δις, ειναι πολυ λογικο να ερθει το τελος του κοσμου :p

messi10
17-12-2012, 19:53
τι ειναι το gangman style??

FotisGRC
17-12-2012, 20:05
Eλα Πάνο τρολάρεις τώρα!

messi10
17-12-2012, 20:15
No i am not. :P

βασικα το εψαξα στο youtube κ μου εβγαλε εναν κινεζο να τραγουδαει. λολ

FotisGRC
17-12-2012, 20:22
Aυτό είναι. Με τα 970 εκ. views..

messi10
17-12-2012, 20:30
Πραγματικα, (σας)σαρεσει αυτο? οπ οπ οπ οπ οπα οπα ολο αυτο λεει, ο καραγκιοζακος. :P

FotisGRC
17-12-2012, 20:41
Eντάξει ρε σύ! Για γέλιο είναι... Δεν θα μπει στο πάνθεον μαζί με Beatles και Scorpions!

le_71
17-12-2012, 22:32
Ταπεινά υποκλινόμαστε στην καινούρια αρραβωνιαστικιά του Μεγάλου Σίλβιο.

http://3.citynews-napolitoday.stgy.it/~media/base/66533932893220/francesca-pascale-tm-newsinfophoto-2.jpg

:love:

nikon
18-12-2012, 07:42
E ναι βρε Νικο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιος δεν μπορει να σχολιασει και να πει την γνωμη του, οτι δηλαδη δεν συμφωνει ιδιαιτερα με το θεμα της θανατικης ποινης, καθοτι δεν αλλαζει τιποτα ουτε λυνει το προβλημα.
Ετσι οπως το λες ειναι σαν να λες οτι οποιοδηποτε επρεπε να σχολιασει, επρεπε να το κανει παρουσιαζοντας μια ολοκληρωμενη λυση, αλλιως δεν επρεπε να φερει αντιρηση.Γιατί είπα κάπου ότι δεν μπορεί κάποιος να σχολιάσει και να πει τη γνώμη του;;;;....το αντίθετο μάλιστα αυτό ζητάω μια άλλη γνώμη-λύση αλλά διαβάζω μόνο αοριστολογίες γιατί για μένα όταν λες αυτό δεν είναι λύση πρέπει να προτείνεις κάποια και όχι να λες βαρύγδουπες αμπελοφιλοσοφίες ότι θέλεις το μέγαρο της μουσικής και 198 χρόνια για να μου εξηγήσεις την άλλη λύση.
Δεν υπαρχει δυστυχως "λυση", γιατι ετσι οπως εχει γινει σκατα ο κοσμος μας πλεον τετοιες "λυσεις" ανηκουν μοναχα σε ουτοπικη σφαιρα φαντασιας.Τώρα μάλιστα αυτή είναι μια ολοκληρωμένη απάντηση με την οποία συμφωνώ 1000%.

Εγω δεν συμφωνω με τον "παραδειγματισμο" οπως το αναφερεις εσυ (χωρις να θεωρω οτι ειναι παραλογο καποιος να το θεωρει σωστο ετσι). Δεν παραδειγματιζεις κανεναν -για εμενα-. Το μονο που καταφερνεις ειναι να ικανοποιεις αισθηματα που προερχονται απο καποιο πολυ επικινδυνο κομματι της ανθρωπινης φυσης που ακουει στο ονομα"εκδικηση".

Και η εκδικηση δεν νομιζω να εφερε ποτε καλο αποτελεσμα. Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, ετσι. Δεν θεωρω οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να το βλεπουν ολοι, και παρολο που κι εγω μισω ανθρωπους που βλεπω και κανουν κακο, υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος που μπορει να σε κανει να σκεφτεις λιγο παραπανω τι ηταν αυτο που οδηγησε ενα παιδι 20 χρονων να κανει κατι τετοιο.

Δεν λεω οτι ισχυει στην συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα θα σκεφτοσουν οτι αυτο το 20αχρονο παιδι θα ηταν στον ιδιο βαθμο υπευθυνο, αμα ειχε εναν πατερα που το εσπαγε στο ξυλο, το βιαζε επανηλλειμενως σωματικα και ψυχικα και γενικα ζουσε σε μια κολαση καθημερινα?

Εγω προσωπικα....θα θεωρουσα περισσοτερο υπευθυνους τους μπασταρδους που το μεγαλωσαν.

Ξαναλεω δεν λεω οτι ετσι εγινε σε αυτην την περιπτωση, αλλα οτι εχουν συμβει παρομοια περιστατικα για τους λογους που ανεφερα, εχουν συμβει.Η τιμωρία-παραδειγματισμός ξαναλέω είναι η μόνη υπάρχουσα-χειροπιαστή-πρακτικά εφαρμόσιμη κλπ κλπ λύση και δεν περιέχει καμία εκδίκηση γιατί εκδίκηση θα ήταν αν υπήρχε νόμος που έλεγε ότι τον κάθε πούστη που σκότωνε 6χρονα θα τον έδιναν στους γονείς να το χειριστούν αυτοί όπως πρέπει.

Πιο πίσω έβαλα μια περίπτωση καρδιολόγου στην περίπτωση του ποια παιδεία και ποια οικογένεια έφταιξε;;;;;



Δεν θα σε καλυψει ποτε απαντηση μου Νικο γιατι ζητας απαντηση σε ενα ποστ και λυση εδω και τωρα και μονο τετοια εισαι διατεθημενος να δεχτεις.
Θελει πολυ κοπο και πετραδακι πετραδακι για να αλλαξουν τα πραγματα στην κοινωνια ωστε ο δολοφονος να μην γινει ποτε δολοφονος και να μην υποφερει και ο ιδιος(γιατι η ζωη του ηταν σκατα σιγουρα).
Δεν θα παρεις ποτε απαντηση σου ειπα αναλογη του ''ηλεκτρικη καρεκλα''.Απλα δεν γινεται.
Για αρχη προσπαθησε να καταλαβεις.Μονο αυτο.Δεν θέλω να στο χαλάσω αλλά στην πραγματικότητα αυτό ισχύει.....
Δεν υπαρχει δυστυχως "λυση", γιατι ετσι οπως εχει γινει σκατα ο κοσμος μας πλεον τετοιες "λυσεις" ανηκουν μοναχα σε ουτοπικη σφαιρα φαντασιας.

Valkyre
18-12-2012, 11:38
^^ Nαι αλλα η τιμωρια και ο παραδειγματισμος δεν ειναι λυση Νικο. Υποτιθεται οτι συζηταμε πως θα αντιμετωπισουμε το φαινομενο σε ολο το φασμα του οχι μεμονωμενα.

Αν ειναι ετσι μπορω να βρω κι εγω πολλες λυσεις για το καθε περιστατικο. Οσο λυση ειναι να τον σκοτωσεις, αλλο τοσο λυση ειναι και να τον βαλεις ισοβια φυλακη.Και στη ν μια περιπτωση και στην αλλη ο τυπος δεν θα ξανακανει τετοιο πραγμα ποτε. Οποτε το "ελυσες".

Εγω σου ελεγα οτι δεν υπαρχει λυση ως προς την ριζα του προβληματος, πως θα αποτρεψεις τετοια πραγματα πριν συμβουν. Με το να σκοτωνεις οποιον κανει κατι τετοιο δεν αλλαζει κατι ουτε βοηθαει ως προς αυτον τον σκοπο.

Αλλωστε σκεψου και αυτο που σου ειπα πιο πριν. Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ετοιμοι να κρατησουν την τελευταια σφαιρα για παρτη τους. Ειναι αποφασισμενοι και δεν λογαριαζουν την ζωη τους. Ισως μαλιστα να το επιθυμουν κιολας να τους σκοτωσεις εσυ....ισως να ειναι και μεγαλυτερη τιμωρια γι αυτους να βρισκονται σε αυτην την ζωη μεσα σε ενα κελι 2Χ2. Μερικες φορες ο θανατος ειναι η ευκολη λυση και στην ουσια παιζει και να "κερδιζουν"¨εαν τους κανεις το χατιρι να τελειωσει η ζωη τους ετσι ανωδυνα.

nikon
18-12-2012, 12:26
Επειδή η τιμωρία δεν είναι λύση να τους αφήνουμε ατιμώρητους εκεί καταλήγουμε;;;;.....ο θάνατος τους και βέβαια δεν είναι η καλύτερη λύση όπως είπες σε κελί 2Χ2 μέχρι να σαπίσουν και όχι μόνοι τους μέσα στο κελί.

Valkyre
18-12-2012, 12:32
^^ Βρε θα με τρελανεις? Ειπα να τους αφηνουμε ατιμωρητους?? Οχι βεβαια! Απλα σου ειπα οτι οσο λυνεται μεμονωμενα μια τετοια περιπτωση με την θανατωση του κατηγορουμενου, αλλο τοσο λυνεται και με την φυλακιση του ισοβιως σε ενα κελι 2Χ2. Και απλα σου ειπα οτι η δευτερη περιπτωση για εμενα ειναι πολυ πιο οδυνηρη για τον δολοφονο, απο το να του ριξουν ενα φαρμακο και να πεσει για υπνο για παντα χωρις να νιωσει τιποτα.

jimspy
18-12-2012, 12:37
κ βεβαια να τιμωρηθουν αλλα το θεμα δεν ειναι η τιμωρια αλλα το φαινομενο κ πως μπορει αυτο να αντιμετωπιστει.....η τιμωρια ως αντιμετωπιση του προβληματος εχει αποτυχει κ νομιζω οτι εκει ειναι το ζουμι.......αν ηταν διαφορετικα δεν θα ακουγαμε καθε μηνα κ για ενα καινουργιο περιστατικο .... το προβλημα οφειλεται αλλου κ αν λαβουμε υποψιν οτι το φαινομενο στις ΗΠΑ εχει γινει επιδημια αλλα κ το γεγονος οτι σιγα σιγα εμφανιζεται κ στην Ευρωπη τοτε καλο θα ηταν να κοιταξουμε κ προς αλλες κατευθυνσεις οπως πχ τον τροπο ζωης , ενδιαφεροντα,προτυπων κτλ που προαγει η κοινωνια κ τι αντικτυπο εχει αυτο στην ψυχικη διαμορφωση καποιων χαρακτηρων....

Valkyre
18-12-2012, 13:09
^^ Ναι δεν εννοουσα οτι η φυλακιση ειναι αποτελεσματικη τιμωρια ως προς τις ριζες του προβληματος. Σαφως και δεν ειναι οπως το ειπα και σε προηγουμενα ποστ. Αυτη η οποια "λυση" ειναι πολυ δυσκολο να εντοπιστει και ποσο μαλλον να εφαρμοστει. Τα εχουμε κανει μουτι δυστυχως. Τουλαχιστον οσο μπορουμε εμεις μεγαλωνοντας τα παιδια μας και τον περιγυρο μας να προσπαθησουμε να φτιαξουμε οσο μπορουμε καλυτερους ανθρωπους.

nikon
18-12-2012, 13:30
Κανείς δεν είπε ότι είναι 100% αποτελεσματική αλλά είναι η μόνη που μπορεί να είναι και εφαρμόσιμη.

Valkyre
18-12-2012, 13:34
Ναι και προς το παρον με αυτην πρεπει να ζησουμε, αλλα παραλληλα να προσπαθησουμε να φτιαξουμε τις βασεις ωστε να γινει κατι καλυτερο πριν φτασει ο καθε ανθρωπος στο σημειο να βαρεσει μπιελες και να κανει τετοιες αποτροπαιες πραξεις.

Δυσκολο. Το σιγουρο ειναι οτι απαιτει συντονισμενη προσπαθεια της ανθρωποτητας. (δηλαδη γαμα τα... λολ)

nikon
18-12-2012, 13:46
Όχι δύσκολο αλλά ακατόρθωτο.....πάντα θα υπάρχουν κάποιοι με "πειραγμένο" μυαλό αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ εκτός αν το 2136 ξεκινήσει η εμφύτευση στον εγκέφαλο μας τσιπ μόνο θετικών σκέψεων.:P

Valkyre
18-12-2012, 14:02
ή εκτος και αν σε 4 μερες ερθει το τελος του κοσμου! :P

nikon
18-12-2012, 14:05
Mη μου λες τέτοια!!!!!!......δεν θα πάμε για μπάσκετ δηλαδή;;;;:(

Nikoladim
18-12-2012, 14:05
Προτεινω θρεντ τι θα θελατε να κανετε πριν ερθει η συντελεια του κοσμου η τι παιχνιδι θα παιζατε πριν τις 21-12 :P

Valkyre
18-12-2012, 14:07
^^ χαχα καλο ωραια ιδεα, ισως κατι σε "τελευταια μερα πριν το τελος του κοσμου. Πως θα την περναγατε?"

Τι λες? :)

ΥΓ: Νικο θα παμε ρε την Παρασκευη δεν το χανουμε!

nikon
18-12-2012, 14:09
Θα προλάβουμε;;;;.....την Παρασκευή δεν είναι;;;;;.....τι ώρα ξέρουμε;;;;.....αγχώθηκα τώρα.

modecris
18-12-2012, 14:27
Σε τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων (δολοφόνων/βιαστών και λοιπά ζώα) η τιμωρία τους για μένα δεν έχει να κάνει τόσο για τους ίδιους σαν τιμωρία ή παραδειγματισμό αλλά σαν προσπάθεια να μην επιτρέψουμε να ξαναγίνει το ίδιο και σε άλλους συνανθρώπους μας. Η θανατική ποινή ειδικά θα πρέπει να εφαρμόζετε σε περιπτώσεις που θα πρέπει να αποκλείσουμε 1000% την πιθανότητα αυτή, τα ισόβια είναι γνωστό πως μπορούν να γίνουν πολύ λίγα χρόνια φυλακής τελικά..

Συμφωνώ και με τα παραπάνω που λέχθηκαν περί μή λύσης στο πρόβλημα αλλά όταν πια έχει αποτύχει η δημιουργία ενός ανθρώπου που θα μπορεί να ζήσει αρμονικά με τους υπόλοιπους τότε θα πρέπει να απομονώνεται για το κοινό καλό. Βεβαίως μιλάω για ακραίες περιπτώσεις κακουργηματικού χαρακτήρα.

Desmond
18-12-2012, 15:19
^Μπορείς να διορθώσεις μια λάθος καταδίκη σε θάνατο?

modecris
18-12-2012, 15:50
Όχι,δεν μιλάω για αυτές τις περιπτώσεις. Εσύ Βρασίδα μου μπορείς να εγγυηθείς πως ένας δολοφόνος δεν θα ξανασκοτώσει?

FotisGRC
18-12-2012, 16:28
Τι έκανες? Σκότωσες 20 αθώα παιδάκια?

Δέσιμο σε ένα υπόγειο -3 με αλυσίδες και ταισμα μόνο με ορό.. Χειρότερο και απο θανατική ποινή και απο φυλακή..

Και μην ακούσω χαζά για βασανιστήρια και τέτοια.. Αυτό μας έχει φάει. Ο άλλος σκοτώνει, βιάζει, απαγάγει και πρέπει να έχει και δικαιώματα μετά..

Nikoladim
18-12-2012, 16:41
Τι έκανες? Σκότωσες 20 αθώα παιδάκια?

Δέσιμο σε ένα υπόγειο -3 με αλυσίδες και ταισμα μόνο με ορό.. Χειρότερο και απο θανατική ποινή και απο φυλακή..

Και μην ακούσω χαζά για βασανιστήρια και τέτοια.. Αυτό μας έχει φάει. Ο άλλος σκοτώνει, βιάζει, απαγάγει και πρέπει να έχει και δικαιώματα μετά..
Moυ θυμιζει το μυστικο στα ματια της.

FotisGRC
18-12-2012, 16:49
Δεν το έχω δει... Offtopic ( Αξίζει?)

PDS
18-12-2012, 20:12
Κανείς δεν είπε ότι είναι 100% αποτελεσματική αλλά είναι η μόνη που μπορεί να ικανοποιησει την οργη μας για το ''κακοοοο''(με φωνη απο την σειρα μπομπ σφουγκαρακης)

fixed.

nikon
18-12-2012, 20:34
Υπάρχει και άλλη λύση να πιάσουμε τον δολοφόνο που σκότωσε 20 6χρονα από το αυτί και σε έντονο ύφος (όχι πολύ και τον κάνουμε να κλάψει) να του πούμε "βρε παλιόπαιδο γιατί;;;....γιατί το έκανες αυτό;;;;;.....και ρίχνοντας του μια στο ποπό (όχι κώλο γιατί δεν είναι ωραία λεξούλα) να του πούμε "σπίτι γρήγορα και μη το ξανακάνεις" και μετά να συνεχίσουμε την σταυροφορία μας για ένα κόσμο από ανθρώπους που θα τρέχουν στα λιβάδια και χαμογελώντας ο ένας στον άλλον θα μαζεύουν παπαρούνες και θα τραγουδούν ενώ τα πουλάκια θα κελαηδάνε και.............ζήσαν αυτοί καλά και άλλοι μόνο 6 χρόνια.

PDS
18-12-2012, 20:39
Σε εναν εγκληματια που γνωριζεις πολυ καλα θα χρησιμοποιουσα ανετα ''ηλεκρικη καρεκλα'' παντως,την ωρα που εσυ του κανεις μασαζ.

Nikoladim
18-12-2012, 21:06
Δεν το έχω δει... Offtopic ( Αξίζει?)
offtopic ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ, απλως ξεχασε οτι εγραψα...

isildur83
19-12-2012, 14:43
A video from Montreal shows a giant Golden Eagle swooping down and snatching a small child before letting the toddler slip out of its grasp.

Golden Eagle Snatches Kid Takes for Short but Scary Ride! WOW Lucky Amazing - YouTube

Nikoladim
19-12-2012, 16:32
ω ρε μαγκα τι πραγμα ηταν αυτο! πραγματικα απιστευτο!^^

tnf50
19-12-2012, 16:49
Και καπως τρομακτικο...φανταζεστε να ειχε πεσει απο πιο ψηλα...η να μην ειχε πεσει καθολου?

the master
19-12-2012, 16:53
χαχαχα φανταζεσαι...

hey an eagle snatches a kid,,,let me just bring my camera!

modecris
19-12-2012, 16:57
Απίστευτη λαχτάρα για τους γονείς του παιδιού..

Valkyre
19-12-2012, 17:04
Απιστευτη λαχταρα και για τα μικρα αετακια που εχασαν τετοιο μεζε...! :) βλακ χιουμορ! Μην με παρεξηγειτε! :P

Dragonpaul
19-12-2012, 17:22
Ακουσα τωρα στην τηλεόραση, ότι παίζει να ειναι και ψεύτικο το βίντεο. Να ειμαι ειλικρινής, δε νομίζω, αλλα ποτε δεν ξέρεις.

the master
19-12-2012, 17:25
η αληθεια ειναι οτι δεν φαινεται καθολου ψευτικο...

αλλα τι περιμενεις...
εμεις οι δυο να χαμε ενα βιντεο με αληθινους εξωγηινους θα μας εκλειναν αμεσως στο ψυχιατρειο

nikon
20-12-2012, 12:34
Προϊόν μοντάζ το βίντεο με την απαγωγή βρέφους από χρυσαετό (http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/proion_montaz_kai_ergasia_foithtwn_to_vinteo_me_th n_apagwgh_vrefoys_apo_xrysaeto.2057239.html)

Ακόμη μερικά "πειραγμένα" μυαλά.

AgentPrinny007
20-12-2012, 15:36
Τρεχουν μαζικα οι αμερικανοι να αγορασουν οπλα φοβουμενοι οτι καποια ειδη θα απαγορευτουν... Οι ανθρωποι ειναι αρρωστοι , μια κοινωνια ολοκληρη για τα μπαζα αλλα ολοι πεσανε απο τα συννεφα με τις δολοφονιες των παιδιων. Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο!!!

modecris
20-12-2012, 15:39
Προϊόν μοντάζ το βίντεο με την απαγωγή βρέφους από χρυσαετό (http://news247.gr/eidiseis/kosmos/news/proion_montaz_kai_ergasia_foithtwn_to_vinteo_me_th n_apagwgh_vrefoys_apo_xrysaeto.2057239.html)
Είναι πολύ καλοφτιαγμένο πάντως.

AgentPrinny007
03-01-2013, 11:35
Connecticut town collecting and destroying games (http://www.gamespot.com/news/connecticut-town-collecting-and-destroying-games-6401982)


Following the massacre in Newtown, Conn. that left 20 children and six adults dead on December 14, community leaders in the nearby town of Southington (about 35 minutes away) are planning to collect and destroy violent video games, as well as CDs and DVDs.Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα. Μαλιστα θα μπορουσαν να τη διανθισουν και με αλλα happenings που ολοι εχουμε διαβασει αλλα για τεχνικους λογους δεν ειχαμε τη τυχη να τα δουμε απο κοντα.
Ολα θα αρχισουν με ενα καλο μαστιγωμα στα βιντεοπαιχνιδια, στη συνεχεια θα εξαφανισουν ολες τις μαυρες γατες της περιοχης και αν δεν σταματησουν οι σκοτωμοι , ανετα μπορουν να στησουν στο κεντρο της πολης μια πλατφορμα για να καψουν τα αμετανοητα και δαιμονισμενα δεκαπενταχρονα.

Εδω που τα λεμε το τελευταιο δεν μου φαινεται και τοσο κακη ιδεα. Φανταστειτε το παιδι σε εξαλη κατασταση να εκλιπαρει για την ζωη του και ο προεδρος της ενωσης γονεων και κηδεμονων της περιοχης να του υποσχεται οτι θα τον συγχωρησουν αρκει να υπογραψει μια λιστα απο παιχνιδια που δεν θα πρεπει να ξαναπαιξει, οπως το COD , COD 2 , COD 3, COD 4 , COD 556 κτλ . Διαφορετικα τον περιμενει η κολαση με αρχηγο τον Σανταμ χουσειν

Μοοοουαχαχαχαχαχαχαχαχα !!!!!


Νομιζω οτι ξεφυγα λιγο :whistle:

Valkyre
03-01-2013, 11:40
Καποιος να τους πει οτι με αυτην την λογικη, πρεπει να αρχισουν καινε και βιβλια, η Καινη Διαθηκη θα ηταν μια καλη αρχη, οπως και τα περισσοτερα βιβλια θρησκευτικου περιεχομενου.

το τρομπαρισμα δεν εχει ορια μου φαινεται....

AgentPrinny007
03-01-2013, 12:03
^^ Ετσι ειναι.
Βλεπεις, εκει που αρχιζει η υποκρισια και ο φαρισαισμος, τελειωνει η λογικη.

jimspy
03-01-2013, 22:51
μεταξυ αλλων

Ο δράστης του φρικτού εγκλήματος στο Νιουτάουν ενηλικιώθηκε καθώς οι ΗΠΑ εισέρχονταν σε μια κατάσταση διαρκούς «αντιτρομοκρατικού» πολέμου, στον οποίο τα βασανιστήρια, οι βομβαρδισμοί αμάχων και οι παραστρατιωτικού τύπου εκτελέσεις παρουσιάζονταν ως οι μεγαλύτερες αρετές του έθνους. Όσοι φορούν μια χακί στολή και αρχίζουν να σκοτώνουν τους γύρω τους δεν είναι παρανοϊκοί. Είναι πλασμένοι κατΆ εικόνα και ομοίωση του αμερικανικού κράτους.
http://info-war.gr/2012/12/%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BB%C E%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CE%BB%CE%BF/

μια ενδιαφερουσα αποψη

modecris
11-01-2013, 16:57
H Nokia επιβεβαίωσε αναφορές ότι ο Xpress Browser, o browser που έρχεται προεγκατεστημένος στις Nokia 40 συσκευές, αποκρυπτογραφεί δεδομένα που διακινούνται μέσα από τις ασφαλείς συνδέσεις HTTPS -όπως banking sessions, email κτλπ- αλλά τονίζει ότι δεν υπάρχει ανάγκη ανησυχίας αφού η εταιρεία δεν θα κοιτούσε ποτέ αυτά τα δεδομένα (!)

Δεν είναι άγνωστο τα δεδομένα από συνδέσεις στο Internet να προωθούνται πρώτα από servers εταιρειών, το ίδιο κάνει και η Amazon με τον Silk, με σκοπό τη συμπίεση δεδομένων αλλά όχι μέσα από συνδέσεις HTTPS.

Προφανώς, μιλάμε για μια προφανή περίπτωση καταπάτησης προσωπικών δεδομένων και παραβίασης απορρήτου που αναμένεται να έχει συνέπειες για την εταιρεία.

Το πρόβλημα δημιουργείται ουσιαστικά εξαιτίας της μη ξεκάθαρης δήλωσης από πλευράς της Nokia για τον τρόπο λειτουργίας του Xpress καθώς και από το γεγονός ότι έρχεται προεγκατεστημένος στο κινητό σας αναγκάζοντας τον χρήστη να χρησιμοποιήσει τη 'λειτουργία' αυτή θέλοντας και μη.

http://www.techgear.gr/nokia-https-decrypt-data-61105/

jimspy
13-01-2013, 18:37
Αυτοκτόνησε ο "γκουρού" του διαδικτύου ¶αρον Σουόρτζ




Νεκρός βρέθηκε στο διαμέρισμά του ο ¶αρον Σουόρτζ, ο ακτιβιστής και ενεργός υποστηρικτής της ελεύθερης διακίνησης πληροφοριών στο διαδίκτυο
news247 (http://news247.gr/) Ιανουάριος 13 2013 09:07



Ένα από τα «μεγάλα μυαλά» της πληροφορικής και ενεργός υποστηρικτής της ελεύθερης διακίνησης πληροφοριών στο Διαδίκτυο, ο ¶αρον Σουόρτζ, βρέθηκε το Σάββατο νεκρός στο διαμέρισμά του σε ηλικία μόλις 26 ετών, ενώ σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις της αστυνομίας πρόκειται για αυτοκτονία δι απαγχονισμού.

Μόλις στα 14 του χρόνια, ο Σουόρτζ ήταν ένας από τους δημιουργούς του RSS (Rich Site Summary), του εργαλείου που προσφέρει στους χρήστες του Διαδικτύου τη δυνανατότητα να παρακολουθούν το περιεχόμενο ιστοσελίδων, το οποίο ανανεώνεται συνεχώς, όπως τα ειδησεογραφικά sites και τα blogs.
Αργότερα ο Σουόρτζ αφοσιώθηκε στην πεποίθηση του ότι οι πληροφορίες πρέπει να διανέμονται ελεύθερα στο Διαδίκτυο, ενώ δήλωνε ότι «οι πληροφορίες αποτελούν εξουσία. Αλλά όπως σε κάθε εξουσία, υπάρχουν αυτοί που θέλουν να τις κρατήσουν για τον εαυτό τους».
Σε μανιφέστο που είχε εκδώσει το 2008, είχε γράψει ότι «ολόκληρη η επιστημονική και πολιτιστική κληρονομιά, που έχει δημοσιευτεί ανά τους αιώνες σε βιβλία και περιοδικά, μετατρέπεται σε ψηφιοποιημένο υλικό και κρατείται στα χέρια ορισμένων ιδιωτικών εταιρειών. Ο επιμερισμός των πληροφοριών δεν είναι κάτι ανήθικο αλλά αποτελεί μια επιτακτική ανάγκη. Μόνο εκείνοι που είναι τυφλωμένοι από την απληστία θα αρνηθούν σε κάποιον φίλο ένα αντίγραφο».
Τον Ιούλιο του 2011 ο Σούορτζ είχε συλληφθεί από τις ομοσπονδιακές αρχές των Ηνωμένων Πολιτειών με κατηγορίες ότι έκλεψε εκατομμύρια ακαδημαϊκά κείμενα και βιβλία από το ψηφιακό αρχείο του Πανεπιστημίου Τεχνολογίας της Μασαχουσέτης (MIT).
Ο Σουόρτζ, ο οποίος κατά τη διάρκεια της δίκης είχε δηλώσει αθώος, αντιμετώπιζε 35 χρόνια φυλάκιση και πρόστιμο 1 εκατομμυρίου δολαρίων σε περίπτωση που καταδικαζόταν.
Ο 26χρονος είχε δηλώσει αρκετές φορές ότι έπασχε από κατάθλιψη, ενώ είχε αναφέρει ότι πολλές στιγμές στη ζωή του είχε σκεφτεί το ενδεχόμενο της αυτοκτονίας.


http://news247.gr/eidiseis/kosmos/aytoktonhse_o_gkoyrou_toy_diadiktuoy_aaron_soyortz .2083523.html


η γνωση κ η πληροφορια ειναι εξαγορασιμα αγαθα κ η ελευθερη διαδοση τους ειναι εγκλημα για ποινη φυλακισης 35 χρονων συμφωνα με τις νεοφιλελευθερες ταγες.......

Lefteris_X
13-01-2013, 20:33
αυτός δεν ήταν που ήταν κατά των SOPA/PIPA;

αν ναι, τότε..........καλά; το δέχεστε ότι αυτοκτόνησε....ή ότι "τον αυτοκτόνησαν" ;; (για να μην ισχυριστώ "τον δολοφόνησαν" ..... )

Nikoladim
13-01-2013, 22:49
αυτός δεν ήταν που ήταν κατά των SOPA/PIPA;

αν ναι, τότε..........καλά; το δέχεστε ότι αυτοκτόνησε....ή ότι "τον αυτοκτόνησαν" ;; (για να μην ισχυριστώ "τον δολοφόνησαν" ..... )

Η πιθανότητα να τον αυτοκτόνησαν και εμένα μου φαίνεται αρκετά μεγάλη δυστυχώς.

Lefteris_X
13-01-2013, 23:40
κατά τα άλλα: USA this is a free country. Και ζήτω το 2nd Amendment people.

ΡΕ ΟΥΡΤ.

Ζήτω ο Νότιος Πόλος ρε. (γιατί στον Βόρειο πάνε να τα κάνουν πουτ@ν@).