PDA

View Full Version : Είναι υποχρεωτικά τα update?



Qman834
21-08-2008, 12:06
Είμαι καινούριος κάτοχος Ps3 και θέλω να σας ρωτήσω κάτι.
Έχω δεί τελευταία για τα σοβαρά προβλήματα που προκύπτουν απο το 2.40 και έπειτα update firmwares της Sony και απο φόβο δεν έχω δοκιμάσει καθόλου να παίξω online.

Θέλω να ρωτήσω, άν η ενημέρωση Firmware γίνεται αυτόματα με το που μπαίνει κάποιος στο PSN χωρίς την άδειά του; γιατί δεν θέλω να εγκαταστήσω update στο Ps3 αν δεν καταλαγιάσει όλη αυτή η ιστορία με τα προβληματικά updates. Και αν δεν ενημερώνεται αυτόματα θα μπορώ να παίξω το SOul Calibur π.χ. με το update που με υποχρέωσε να κάνω το παιχνίδι ήδη (νομίζω ήταν το 2.35)

slayeras
21-08-2008, 12:09
Δεν υπαρχουν προβληματικα updates φιλε, οχι δεν ειναι υποχρεωτικο να τα κανεις αν δεν θελεις να παιζεις online, και δεν γινετε αυτοματα απλα σου βγαζει Info πανω δεξια οτι υπαρχει καινουριο firmware update, κατα την γνωμη μου προχωρα κανονικα και καντα

Πως κυκλοφορισε αυτη η βρωμα παντως το εχω απορια

djpar
21-08-2008, 12:10
ypoxrewtika eine otan mpeis sto psn alla den sto kanei anagastika patas akyro alla meta den mpaineis online.to 2.42 den nomizw na exei problimata min fovase...e kai an xalasei pisteyw oti exeis eggyhsh alla genika den yparxei problima me ta firmware mono sto 2.40 ypeirxan kapoia problimata

greekteo
21-08-2008, 12:14
Qman834 καποια προβληματακια εμφανιστηκαν στις κονσολες πιθανοτατα με την 2.40 για αυτο και η Sony την απεσυρε αμεσα αυτη την εκδοση και εβγαλε νεο update ετσι ωστε να μην υπαρχουν καθολου προβληματα.

Στα επομενα δεν εμφανιστηκε ποτε σε κανεναν PS3 user το παραμικρο προβλημα σχετικα με τα updates.

Qman834
21-08-2008, 12:31
Την Εγγύηση την έχω, την διάθεση όμως να τρέχω σαν τρελός για να βγάλω άκρη μετά με είτε Plaisio λέγεται αυτό είτε Sony δεν έχω. :( Γιατί όπως ξέρετε δεν ζούμε στην ιδανικότερη χώρα και η εξηπηρέτηση είναι ένα απο τα χειρότερα θέματα γενικότερα.

Ορίστε απο πού έχω αυτή την ανησυχία (το αντίστοιχο ps3 Forum και 480 αναφορές για προβλήματα μέχρι τώρα με το 2.42 :hide:)
http://boardsus.playstation.com/playstation/board/message?board.id=ps3updates&thread.id=6967

Πείτε μου, εσείς έχετε κάνει κανονικά το update και δεν είχατε κανένα πρόβλημα;

slayeras
21-08-2008, 12:46
Κανονικα ολα εγω, ουτε το παραμικρο λαθακι

Δες και σε μεγαλυτερα forums οτι δεν υπαρχει θεμα ανησυχιας, μονο μεμονομενες περιπτωσεις που ισως να μην ειχαν και σχεση με το update

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=324089

greekteo
21-08-2008, 12:48
Εδω στο φορουμ σε εμας δεν υπηρξε ουδεμια αναφορα σε προβλημα μετα το update.;)

TopGunZ
21-08-2008, 12:48
Στα 10δες χιλιάδες PS3 των οποίων οι χρήστες κυκλοφορούν στα φόρουμ παρουσιαστήκανε σε μερικά κάποια προβλήματα με το 2.40 (για να μην πούμε στα εκατομύρια που κυκλοφορούνε). Άμεσα η Σόνυ το απέσυρε και έχει ήδη βγάλει και δεύτερο μετά από αυτό (2.42). Δε νομίζω ότι κάποιος στο φόρουμ δεν έχει αυτή τη στιγμή την τελευταία αναβάθμιση. Είναι πολύ σημαντικό να το κάνεις αλλιώς No store, No Friends, No Online Play, Νο Trophies.....

Qman834
21-08-2008, 12:54
:( όντως έτσι είναι χωρίς να κάνω update μάλλον δεν γίνεται τίποτα απ'ότι κατάλαβα. Και ναι όντως δεν έχω παρατηρήσει εδώ κάποιο πρόβλημα (αλλά να είμαι ειλικρινής είμαι και λίγο καιρό εδώ)

ps4
21-08-2008, 13:03
Εγω παντος εχω ενα προβλημα με το τελευταιο απ. Οταν παταω το χειριστηριο να αναψει μου δινει νουμερο 2 και οχι 1. Το δευτερο το βλεπει σαν 3 και οχι σαν 2. Και φυσικα σε μερικα παιχνιδια πρεπει να εχεις το 1 για να παιξεις ή για να κανεις τις επιλογες.

Οποτε μπαινω μετα παταω κουμπι και αλλαζω νουμερο με την γνωστη διαδικασια. Μικρο το κακο αλλα υπαρχει. Σε μενα τουλαχιστον.

Τεσπα. Τα update πρεπει να τα κανεις.

desperate_gamer
21-08-2008, 23:00
Εγω παντος εχω ενα προβλημα με το τελευταιο απ. Οταν παταω το χειριστηριο να αναψει μου δινει νουμερο 2 και οχι 1. Το δευτερο το βλεπει σαν 3 και οχι σαν 2. Και φυσικα σε μερικα παιχνιδια πρεπει να εχεις το 1 για να παιξεις ή για να κανεις τις επιλογες.

Μήπως έχεις το Buzz;;; :giggle:

Όπως και να 'χει, Qman νομίζω δεν τρέχει λόγος ανησυχίας. Τα updates καλό κάνουν στην κονσόλα, όχι κακό. Να είσαι σίγουρος ότι αν έτρεχε σοβαρός κίνδυνος, η Sony θα είχε βγάλει καινούργιο. Το 2.42 όμως έχει πάνω από μήνα και δεν δημιούργησε προβλήματα. Αν κάνεις σωστά την εγκατάσταση και γενικά προσέχεις την κονσόλα σου, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

WolfRathmA
22-08-2008, 06:23
Είμαι καινούριος κάτοχος Ps3 και θέλω να σας ρωτήσω κάτι.
Έχω δεί τελευταία για τα σοβαρά προβλήματα που προκύπτουν απο το 2.40 και έπειτα update firmwares της Sony και απο φόβο δεν έχω δοκιμάσει καθόλου να παίξω online.

Θέλω να ρωτήσω, άν η ενημέρωση Firmware γίνεται αυτόματα με το που μπαίνει κάποιος στο PSN χωρίς την άδειά του; γιατί δεν θέλω να εγκαταστήσω update στο Ps3 αν δεν καταλαγιάσει όλη αυτή η ιστορία με τα προβληματικά updates. Και αν δεν ενημερώνεται αυτόματα θα μπορώ να παίξω το SOul Calibur π.χ. με το update που με υποχρέωσε να κάνω το παιχνίδι ήδη (νομίζω ήταν το 2.35)


Κανε update και μη φοβασαι τιποτα. Και επισης κανεμε add γιατι κανεις αλλος εδω περα δε παιζει Soul Calibur!!! Μονο εγω!!!:rant:

Παντος οπως και να εχει η Sony εξω ζηταει 150$ για να φτιαχτει ενα μηχανιμα το οποιο ειναι εκτος εγγυησης. Εδω γιατι ζητανε 300 ευρω;;;;;;;εεεεε;;;; ΜΑΜΩ! ΜΑΜΩ ΜΑΜΩ!
Το iPhone εξω 199$ εδω 500ευρω! Ελεος! Αλλα ολοι τα ξερουμε αυτα... Αντε με το κρατος που μας κυβερνη!

ps4
22-08-2008, 12:29
Μήπως έχεις το Buzz;;; :giggle:




Οντως το εχω και μολις εβγαλα το usb που χρειαζεται για να βλεπει τα χειριστηρια του πηρε νουμερο 1.

Το ηξερες ή ετσι το ειπες; :):tiphat:

slayeras
22-08-2008, 12:32
Ναι, σωστος ο desperate, και εγω οταν εχω την τιμονιερα πανω στο usb, δινει στο sixaxis νουμερο 2

djpar
22-08-2008, 14:00
kane to update kai apo edw kanena provlima,kapote tha kaneis update ti 2.42 ti 2.43 kapote tha ginei

desperate_gamer
23-08-2008, 02:12
Οντως το εχω και μολις εβγαλα το usb που χρειαζεται για να βλεπει τα χειριστηρια του πηρε νουμερο 1.

Το ηξερες ή ετσι το ειπες; :):tiphat:

Το ήξερα. :frog: Και μάλιστα όταν το χειριστήριο τρώει τη θέση 1 από το flash-άκι, τοτε τα Buzzers δεν δουλεύουν!

Qman834
28-08-2008, 22:30
Efxaristw poly paidia mallon telika 8a kanw kanonika ta update:tiphat:

Ki o 8eos voithos :angry:

sanet
22-10-2008, 17:25
an thelei kapoios na kanei downgrade mporei?

Giannis7
22-10-2008, 20:12
εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα.