PDA

View Full Version : Football Vs Basket



TopGunZ
04-08-2008, 13:44
Θυμάμαι ακόμα τις εποχές τέλη 80-αρχές 90 αν και μικρός όπου το μπάσκετ ήταν ο βασιλιάς στην Ελλάδα. Αυτός είναι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι με τα αθλητικά, το μοναδικό πραγματικά ενδιαφέρον άθλημα το παρατήσαμε. Ελπίζω τα παιδιά του Γιαννάκη να μας το θυμίσουν.

Για τους Αμερικλάνους τώρα, έχουν ειδικές...συμφωνίες για τα διάφορα τουρνουά επειδή στο NBA επιτρέπονται αρκετά "υλικά". Η χαρά της ντόπας. Κι όμως τους την σφυρίξαμε μια...μακάρι να έρχεται και η δεύτερη...

desperate_gamer
04-08-2008, 14:09
Θυμάμαι ακόμα τις εποχές τέλη 80-αρχές 90 αν και μικρός όπου το μπάσκετ ήταν ο βασιλιάς στην Ελλάδα. Αυτός είναι ένας λόγος που δεν ασχολούμαι με τα αθλητικά, το μοναδικό πραγματικά ενδιαφέρον άθλημα το παρατήσαμε. Ελπίζω τα παιδιά του Γιαννάκη να μας το θυμίσουν.

Άντε μπράβο βρε Top. Πώς γίνεται όλα μα όλα ανεξαιρέτως τα αθλήματα να τα έχουμε γραμμένα πέρα από το ποδόσφαιρο στο οποίο δεν έχουμε και καμια επιτυχία.

Και δεν είναι μόνο σε σχέση με τις παγκόσμιες/πανευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ακόμα και εδώ στην Ελλάδα, τα περισσότερα εισητήρια, οι τραμπουκισμοί και όλα τα "καλά" των Ελλήνων φιλάθλων στο ποδόσφαιρο γίνονται. Μα τι... Καφρόμελο έχει;;; Τι να πεις!

TopGunZ
04-08-2008, 14:21
/οφτόπικ mode
Εγώ το έχω ξαναδηλώσει ότι απεχθάνομαι το ποδόσφαιρο, το θεωρώ λίγο τρεχάλα και τύχη. Ε τι ρε αδερφέ 10.000 χρόνια εξέλιξη για να χρησιμοποιούμε τα χέρια μας στο βρόντο. Αγαπημένα μου είναι το μπάσκετ και ειδικά το βόλευ που έχει και επιτυχίες η ομάδα μου χαχαχα (Ηρακλάκιας βλέπεις).

PDS
04-08-2008, 14:31
Καλο το basket αλλα ο βασιλιας ειναι το ποδοσφαιρο.:p
Παρακολουθω μπασκετ,ειναι πολυ ενδιαφερον αθλημα αλλα τις συγκινησεις που μπορει να σου προσφερει το ποδοσφαιρο δεν τις προσφερει κανενα αλλο αθλημα.
Το basket θελει συγκεκριμενα πραγματα.Το ποδοσφαιρο ειναι πιο ολοκληρωμενο καθως μπορεις με πολλους τροπους να παρεις ενα παιχνιδι(δεν εννοω τα κορακια:p).Για αυτο γινονται και οι περισσοτερες εκπληξεις στην μπαλα.
Το θεμα ειναι να μπεις στο νοημα,να καταλαβεις τι γινεται.Μην ακουσω το κλασικο ¨επιχείρημα ¨ οτι δεν μπαινει συχνα γκολ αρα δεν εχει και ενδιαφερον.:D

nikon
04-08-2008, 15:28
Καλο το basket αλλα ο βασιλιας ειναι το ποδοσφαιρο.:p
Παρακολουθω μπασκετ,ειναι πολυ ενδιαφερον αθλημα αλλα τις συγκινησεις που μπορει να σου προσφερει το ποδοσφαιρο δεν τις προσφερει κανενα αλλο αθλημα.
Το basket θελει συγκεκριμενα πραγματα.Το ποδοσφαιρο ειναι πιο ολοκληρωμενο καθως μπορεις με πολλους τροπους να παρεις ενα παιχνιδι(δεν εννοω τα κορακια:p).Για αυτο γινονται και οι περισσοτερες εκπληξεις στην μπαλα.
Το θεμα ειναι να μπεις στο νοημα,να καταλαβεις τι γινεται.Μην ακουσω το κλασικο ¨επιχείρημα ¨ οτι δεν μπαινει συχνα γκολ αρα δεν εχει και ενδιαφερον.:D
Το ποδόσφαιρο είναι πολύ πιο εύκολο να το παίξεις αφού το μόνο που θες είναι κάτι που μπορείς να το κλωτσήσεις (μπάλα) και 2 πράγματα το ένα απέναντι από το άλλο (τέρμα) και είσαι έτοιμος.

Είναι παλιό,εύκολο και πιο "λαϊκό" άθλημα γι'αυτό είναι και πιο διαδεδομένο στον πολύ κόσμο και γι'αυτό το λένε "βασιλιά" δεν έχει να κάνει με τις επιτυχίες πιστεύω.

Για τις συγκινήσεις που λες Βαγγέλη θα σου πω (και όχι γιατί είμαι μπασκετικός) αλλά έχω δει πολλά ματς ποδοσφαίρου και ειδικά στην Ελλάδα που στο τέλος είπα "τι είδα τώρα;" και δεν είχε να κάνει με τα γκολ.
Εσύ μετά από αγώνα μπάσκετ το έχεις πει ποτέ αυτό;

PDS
04-08-2008, 15:48
Το ποδόσφαιρο είναι πολύ πιο εύκολο να το παίξεις αφού το μόνο που θες είναι κάτι που μπορείς να το κλωτσήσεις (μπάλα) και 2 πράγματα το ένα απέναντι από το άλλο (τέρμα) και είσαι έτοιμος.

Είναι παλιό,εύκολο και πιο "λαϊκό" άθλημα γι'αυτό είναι και πιο διαδεδομένο στον πολύ κόσμο και γι'αυτό το λένε "βασιλιά" δεν έχει να κάνει με τις επιτυχίες πιστεύω.

Για τις συγκινήσεις που λες Βαγγέλη θα σου πω (και όχι γιατί είμαι μπασκετικός) αλλά έχω δει πολλά ματς ποδοσφαίρου και ειδικά στην Ελλάδα που στο τέλος είπα "τι είδα τώρα;" και δεν είχε να κάνει με τα γκολ.
Εσύ μετά από αγώνα μπάσκετ το έχεις πει ποτέ αυτό;

Δεν συμφωνω οτι ειναι πιο ευκολο.
Εχει περισσοτερες απαιτησεις.Το basket ειναι αυτο που θελει 2 πραγματα.Με ενα και βασικο το υψος.
Ποσοι απο αυτους τους 2+ μετρα θα επαιζαν μπασκετ αν ηταν πιο κοντοι.Ποσοι κοντοι θα μπορουσαν να παιζουν σε υψηλο επιπεδο αλλα δεν μπορουν.

Το ποδοσφαιρο απο την αλλη ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο αθλημα και οσον αφορα τις μοναδες(στοιχεια παιχτων) αλλα και σε θεματα τακτικης.

Το τελευταιο που λες ειναι καθαρα θεμα γουστου.Εγω προτιμω να δω εναν αγωνα β εθνικης ή εθνικης νεων παρα εναν αγωνα της Α1.Εκτος απο τα derby.
Βλεποντας ενα αγωνα ποδοσφαιρου,οσο κακος και αν ειναι αυτος,μπορεις να δεις πααρα πολλα πραγματα αν ασχολεισαι με το αντικειμενο.Το ποδοσφαιρο δεν υπαρχει μονο οταν παιζεται καλη μπαλα ή οταν γινονται πολλες φασεις για γκολ.
Ημουν πολυ φανατικος με το basket μεχρι το 96-97.Αλλα πλεον ασχολουμαι περισσοτερο με ποδοσφαιρο.


λολ vs το καναμε το τοπικ:D

Καλα επαιξε χθες η εθνικη:p
Σε καποια φαση(στην αρχη) νομιζα οτι εβλεπα ποδοσφαιρο(2-0 για πολυ ωρα):p

nikon
04-08-2008, 16:00
Δεν συμφωνω οτι ειναι πιο ευκολο.
Εχει περισσοτερες απαιτησεις.Το basket ειναι αυτο που θελει 2 πραγματα.Με ενα και βασικο το υψος.
Ποσοι απο αυτους τους 2+ μετρα θα επαιζαν μπασκετ αν ηταν πιο κοντοι.Ποσοι κοντοι θα μπορουσαν να παιζουν σε υψηλο επιπεδο αλλα δεν μπορουν.

Το ποδοσφαιρο απο την αλλη ειναι πολυ πιο ολοκληρωμενο αθλημα και οσον αφορα τις μοναδες(στοιχεια παιχτων) αλλα και σε θεματα τακτικης.

Το τελευταιο που λες ειναι καθαρα θεμα γουστου.Εγω προτιμω να δω εναν αγωνα β εθνικης ή εθνικης νεων παρα εναν αγωνα της Α1.Εκτος απο τα derby.
Βλεποντας ενα αγωνα ποδοσφαιρου,οσο κακος και αν ειναι αυτος,μπορεις να δεις πααρα πολλα πραγματα αν ασχολεισαι με το αντικειμενο.Το ποδοσφαιρο δεν υπαρχει μονο οταν παιζεται καλη μπαλα ή οταν γινονται πολλες φασεις για γκολ.
Ημουν πολυ φανατικος με το basket μεχρι το 96-97.Αλλα πλεον ασχολουμαι περισσοτερο με ποδοσφαιρο.


λολ vs το καναμε το τοπικ:D

Καλα επαιξε χθες η εθνικη:p
Σε καποια φαση(στην αρχη) νομιζα οτι εβλεπα ποδοσφαιρο(2-0 για πολυ ωρα):p
Εγώ ενοούσα πιο εύκολο στο να το στήσεις για να παίξεις όχι στα προσόντα που χρειάζονται.
Πάντως πολλοί κοντοί έχουν παίξει,παίζουν και θα παίζουν σε πολύ υψηλό επίπεδο (και ο Γκάλης κοντός ήταν;)).
Τέλος πάντων γούστα είναι αυτά και εξάλλου ποτέ δεν συμφώνησαν ένας μπασκετόφιλος με έναν ποδοσφαιρόφιλο.:p
Όντως χθες πολύ μικρό το σκόρ αλλά όταν μιλάμε για αυτές τις ηλικίες το άγχος είναι πολύ μεγαλύτερο σε τελικούς.

greekteo
04-08-2008, 16:09
//Αρχή του thread\\

Επειδη αυτη η συζητηση σε γενικες γραμμες ξεκινησε σε αλλο thread, ας την συνεχισουμε εδω διοτι εχει μεγαλο ενδιαφερον.

Μεγαλυτερος φαν ποιανου αθληματος ειστε? Του ποδοσφαιρου ή του μπασκετ?

Προσωπικα εγω, και στα δυο αθληματα παρακολουθω κυριως τα derby. Προτιμηση βεβαια εχω στο μπασκετακι διοτι ειναι ενα γρηγορο παιχνιδι, με αγωνια , γιατι και μεγαλη διαφορα σκορ να υπαρχει, μπορει να ερθουν τα πανω κατω..

TopGunZ
04-08-2008, 16:11
Μαζί σου κι εγώ. Δυστυχώς όποτε βλέπω ποδόσφαιρο δεν ενθουσιάζομαι. Εκνευρίζομαι. Σίγουρα δε βαριέμαι, αλλά είναι εκνευριστικό παρά διασκεδαστικό. Άλλο να μην μπει ένα καλάθι και άλλο να τρέχουν πάνω κάτω μία ωρα χωρίς κάποια εναλλαγή. Καλύτερα 200 φάσεις παρά 10...

klepidas
04-08-2008, 16:29
Ενοίτε Μπάσκετ γιατί είναι και το άθλημα που παίζω και τις περισσοτερες φορές δεν υπάρχουν σίγουρα φαβοροί ή κακές και καλές μέρες υπάρχει πάθος και ένταση μεχρι τελευταίο δευτερόλεπτο που σε αγώνα ποδοσφαίρου δεν υπάρχει οταν ειδικά εχει μπεί τουλάχιστον ένα γκολ

conn-a
04-08-2008, 19:28
εγω προτιμω να παιζω μπασκετ και να βλεπω ποδοσφαιρο(αμα εχει ενδιαφερον το ματς η παιζει ο παο!):bgrin2:γενικα ομως δεν μπορω να πω τα βλεπω και τα 2 δεν εχω προβλημα :bgrin2:τα ντερμπυ ειδικα και την εθνικη τα παρακολουθω ειτε προκειται για το ενα ειτε για το αλλο!!):angry:παρ'ολ'αυτα ψηφισα μπασκετ γιατι μαρεσει περισσοτερο ειναι και πιο γρηγορο σαν παιχνιδι,πιο ενδιαφερον,με πολυ αγωνια,με αναπαντεχες στιγμες που τιποτα δεν ειναι σιγουρο και γενικοτερα με περισσοτερη δραση!!

touristas
04-08-2008, 20:14
εγω προτιμω να παιζω μπασκετ και να βλεπω ποδοσφαιρο(αμα εχει ενδιαφερον το ματς η παιζει ο παο!):bgrin2:γενικα ομως δεν μπορω να πω τα βλεπω και τα 2 δεν εχω προβλημα :bgrin2:τα ντερμπυ ειδικα και την εθνικη τα παρακολουθω ειτε προκειται για το ενα ειτε για το αλλο!!):angry:παρ'ολ'αυτα ψηφισα μπασκετ γιατι μαρεσει περισσοτερο ειναι και πιο γρηγορο σαν παιχνιδι,πιο ενδιαφερον,με πολυ αγωνια,με αναπαντεχες στιγμες που τιποτα δεν ειναι σιγουρο και γενικοτερα με περισσοτερη δραση!!

kala de tha mporousa na simfoniso perissotero.m aresei na paizo mpasket(afou eimai kai kalos) kai na vlepo podosfairo(afou den to katexo to topi gia na paikso).pera apo tin plaka omos akousa oti to podosfairo den exei epitixies!!!!!!!!!!!!!!tha trelathore pirame to euro,epitixia 100 fores megaliteri apo ola ta europaika sto mpasket.mi leme kai oti theloume

desperate_gamer
04-08-2008, 22:29
Sorry, αλλά μια μεγάλη (ομολουγουμένως) επιτυχία για μια μόνο, δεν σημαίνει τίποτα. Αυτή η επιτυχία δεν είχε καμια συνέχεια. Δεν υπήρχε μια τακτική και ένα στίγμα μετά να δείξει ότι άξιζαμε το τρόπαιο. Θα μπορούσε να το είχαμε πάρει κι από τύχη.

Όπως και να 'χει, εγώ ψήφισα μπάσκετ, γιατί μπορεί να μην παίζω τίποτα από τα δύο, αλλά σαν τηλεοπτικό θέαμα και μόνο το μπάσκετ είναι αρκετό να σε κρατήσει σε αγωνία μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ενώ με το ποδόσφαιρο, ε... Βλέπεις 10 λεπτά και καταλαβαίνεις πώς πάει το πράμα :giggle:

nikon
04-08-2008, 22:48
kala de tha mporousa na simfoniso perissotero.m aresei na paizo mpasket(afou eimai kai kalos) kai na vlepo podosfairo(afou den to katexo to topi gia na paikso).pera apo tin plaka omos akousa oti to podosfairo den exei epitixies!!!!!!!!!!!!!!tha trelathore pirame to euro,epitixia 100 fores megaliteri apo ola ta europaika sto mpasket.mi leme kai oti theloume
Eκτός ότι το ευρωπαϊκό είναι ευρωπαϊκό είτε είναι ποδόσφαιρο είτε μπάσκετ είτε τάβλι όσο μεγάλο ήταν το ευρωπαϊκό το 2004 τόσο μεγάλο ήταν και το ευρωπαϊκό το 1987.
Ξέχασες όμως ότι έχουμε βγει και δεύτεροι στο Μουντομπάσκετ....στο ποδόσφαιρο θα βγούμε ποτέ δεύτεροι σε Μουντιάλ;:innocent:

jimspy
04-08-2008, 23:09
Παιδια μην τρελαθουμε...ολοσ ο κοσμοσ οταν λεει μπαλλα εννοει ποδοσφαιρο...εκτοσ ΗΠΑ...αλλα εκει ζουνε στον δικο τουσ μαγικο κοσμο....δεν υπαρχει καμια συγκριση....ο βασιλιασ των σπορ ειναι ενασ...τισ συγκινησεισ που προσφερει το ποδοσφαιτο δεν τισ χαριζει κανενα μπασκετ... Ιστορικα αποδεδειγμενο ανα την υφηλιο....

Valkyre
07-08-2008, 14:04
Το μπασκετ προσωπικα με εκφραζει απιστευτα , ενω το ποδοσφαιρο (κυριως λογω της ελεεινης και τρισαθλιας οπαδικης καφριλας του συγκεκριμενου σπορ στην Ελλαδα) μου ειναι παντελως αδιαφορο.

Omega
07-08-2008, 14:08
Εμενα το μπασκετ μου αρεσε οταν το επαιζα σε εκεινο το μηχανικο παιχνιδι που πεταγες με ενα ελατηριο μια μπαλιτσα σε μια μηχανικη μπασκετα που πηγαινε περα δωθε και το ποδοσφαιρο σε κανα ξυλινο ή κανα subuteo..(πως γραφεται εστω).

Jokes aside,με τον φανατισμο που επικρατει και την ταση να υποστηριζουμε αθλητες και αθληματα ΜΟΝΟ οταν κερδιζουν και να τους στελνουμε στα ταρταρα στην πρωτη ηττα,γενικως ειμαι φαν πιο πολυ αλλων αθληματων.Πχ κολυμβηση,τεννις,ξιφασκια,στιβος.Ισως παιζει ρολο το οτι ασχολουμουν και με τα 4 στο παρελθον. :)

ProEvo
10-08-2008, 22:34
Football Vs Τι????

Σαν το ποδόσφαιρο τίποτα παιδιά. Όλα τα αθλήματα καλά είναι αλλά μόνο για να ασχολούμαστε όταν δεν έχει μπαλίτσα :p

georgios
11-08-2008, 11:06
gia na pezis i na parakoluthis?

ego protimo na pezo basket giati sto podosfero bori na perasi pexnidi ke na piasis ligo tin bala analoga me ti thesi pu pezis. episis sto basket skorarun oloi

ala protimo na vlepo podosfero. sto basket ginonte sinexia fasis ke variese. i agonia tu goal dini ali esthisi. to kalo podosfero ine poli theamatiko

nikon
11-08-2008, 11:15
gia na pezis i na parakoluthis?

ego protimo na pezo basket giati sto podosfero bori na perasi pexnidi ke na piasis ligo tin bala analoga me ti thesi pu pezis

ala protimo na vlepo podosfero. sto basket ginonte sinexia fasis ke variese. i agonia tu goal dini ali esthisi. to kalo podosfero ine poli theamatiko
:confused::confused::confused:
Θα μας τρελάνεις βρε Γιώργο;
Bαριέσαι όταν γίνονται συνέχεια φάσεις και δεν βαριέσαι όταν στο ποδόσφαιρο μπορεί να γίνουν 2-3 μόνο και στο τέλος να μείνεις μόνο με την αγωνία του γκόλ;

PDS
11-08-2008, 11:22
:confused::confused::confused:
Θα μας τρελάνεις βρε Γιώργο;
Bαριέσαι όταν γίνονται συνέχεια φάσεις και δεν βαριέσαι όταν στο ποδόσφαιρο μπορεί να γίνουν 2-3 μόνο και στο τέλος να μείνεις μόνο με την αγωνία του γκόλ;

Σε κραταει ολο το παιχνιδι γιατι ξερεις οτι μπορει να μπει γκολ απο το πρωτο λεπτο αλλα και οτι μπορει να μην μπει και καθολου σε ολο το ματσ.Ετσι εχεις αγωνια για το ποτε θα μπει και αν μπει σου δινει μεγαλη ευχαριστηση,που μπορει να συγκριθει κατ'εμε μονο με παιχνιδια μπασκετ που παιζονται στον ποντο για τα τελευταια 2-3 λεπτα.

georgios
11-08-2008, 11:25
min trelenese niko! :angry: polis kosmos to vlepi etsi

nikon
11-08-2008, 11:36
Σε κραταει ολο το παιχνιδι γιατι ξερεις οτι μπορει να μπει γκολ απο το πρωτο λεπτο αλλα και οτι μπορει να μην μπει και καθολου σε ολο το ματσ.Ετσι εχεις αγωνια για το ποτε θα μπει και αν μπει σου δινει μεγαλη ευχαριστηση,που μπορει να συγκριθει κατ'εμε μονο με παιχνιδια μπασκετ που παιζονται στον ποντο για τα τελευταια 2-3 λεπτα.


min trelenese niko! :angry: polis kosmos to vlepi etsi
Παιδιά μην τα μπερδεύουμε είναι άλλο το έχω αγωνία και άλλο το τι θέαμα βλέπω.
Εγώ όταν βλέπω έναν αγώνα ποδοσφαίρου θέλω να βλέπω θέαμα αυτό θα με κρατήσει να τον δω και όχι η αγωνία για το ποιος θα βάλει γκολ.
Άντε και το έβαλε στο 90' αν δεν έχω δει τίποτα από μπάλα (θέαμα) τι να το κάνω;

georgios
11-08-2008, 11:39
xanis tin usia niko. i usia ine pio se kratai pio poli se endiaferon. o logos den exi toso simasia. an ine to sinexes theama i i agonia.

ala ke xoris goal boris na exis theama. episis bori na min exis theama ke sto basket parolo pu benun kalathia

PDS
11-08-2008, 11:42
Δεν ειναι μονο το θεαμα.Γι αυτο λεω οτι το ποδοσφαιρο εχει πολυ βαθος.Ειναι η σκακιερα μεσα στον αγωνιστικο χωρο,ειναι το οτι μπορει να μην βλεπεις καθολου μπαλα αλλα μια ενεργεια να καθορισει το παιχνιδι κτλ.Ειναι πολυ απροβλεπτο αθλημα.
Επαναλαβανω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι θεωρειται ο βασιλιας το σπορ.Ακομα και οι Αμερικανοι εχουν αρχισει να το καταλαβαινουν και να δειχνουν ενδιαφερον σιγα σιγα και για το ποδοσφαιρο.

NonBorn
11-08-2008, 11:51
Δεν ειναι μονο το θεαμα.Γι αυτο λεω οτι το ποδοσφαιρο εχει πολυ βαθος.Ειναι η σκακιερα μεσα στον αγωνιστικο χωρο,ειναι το οτι μπορει να μην βλεπεις καθολου μπαλα αλλα μια ενεργεια να καθορισει το παιχνιδι κτλ.Ειναι πολυ απροβλεπτο αθλημα.
Επαναλαβανω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι θεωρειται ο βασιλιας το σπορ.Ακομα και οι Αμερικανοι εχουν αρχισει να το καταλαβαινουν και να δειχνουν ενδιαφερον σιγα σιγα και για το ποδοσφαιρο.

Όποιος βλέπει μπάλα μόνο από την τηλεόραση ή δεν έχει παίξει αρκετά μπάλα στη ζωή του δε μπορεί να καταλάβει πως παίζετε το ποδόσφαιρο... Το basket χωράει μέσα στο κάδρο της tv.... Το ποδόσφαιρο δεν παίζεται μόνο εκεί που είναι η μπάλα και ο φακός δε μπορεί να σου δείξει τον αγώνα... Πρέπει να τον φαντάζεσαι ή να είσαι στο γήπεδο...

PDS
11-08-2008, 12:01
Όποιος βλέπει μπάλα μόνο από την τηλεόραση ή δεν έχει παίξει αρκετά μπάλα στη ζωή του δε μπορεί να καταλάβει πως παίζετε το ποδόσφαιρο... Το basket χωράει μέσα στο κάδρο της tv.... Το ποδόσφαιρο δεν παίζεται μόνο εκεί που είναι η μπάλα και ο φακός δε μπορεί να σου δείξει τον αγώνα... Πρέπει να τον φαντάζεσαι ή να είσαι στο γήπεδο...

Aυτο ειναι σιγουρο.Στο γηπεδο βλεπεις πολυ περισσοτερα απο αυτα που δειχνει η tv.

nikon
11-08-2008, 14:42
Δεν ειναι μονο το θεαμα.Γι αυτο λεω οτι το ποδοσφαιρο εχει πολυ βαθος.Ειναι η σκακιερα μεσα στον αγωνιστικο χωρο,ειναι το οτι μπορει να μην βλεπεις καθολου μπαλα αλλα μια ενεργεια να καθορισει το παιχνιδι κτλ.Ειναι πολυ απροβλεπτο αθλημα.
Επαναλαβανω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι θεωρειται ο βασιλιας το σπορ.Ακομα και οι Αμερικανοι εχουν αρχισει να το καταλαβαινουν και να δειχνουν ενδιαφερον σιγα σιγα και για το ποδοσφαιρο.
Kαι αυτό το θεωρείς καλό για αυτόν που βλέπει τo ματς;
Αυτό δεν μ'αρέσει στο ποδόσφαιρο να βλέπω 89' την μπάλα απλά να αλλάζει πόδια και στο 90' να βάλεις κάποιος ένα γκολ και εκεί τέρμα.
Απρόβλεπτο είναι στο 0-0 γιατί στο 3-0 δεν είναι καθόλου απρόβλεπτο και οι Αμερικάνοι που λες δεν υπάρχει περίπτωση να το γυρίσουν στο ποδόσφαιρο επειδή πήγε ένας Μπέκαμ γιατί εκεί τα "μαυράκια" βγαίνουν από την κοιλιά της μάνας τους με μια μπάλα του μπάσκετ στα χέρια.

jorgedept
11-08-2008, 14:51
εκεί παίζουν american FOOTball με τα χέρια ρε, τι να λέμεεεεε

lol

georgios
11-08-2008, 14:57
den prokite na pisi o enas ton alon. apla niko ine ke to alo. basket ksero ligo ke pezo ki olas. opote to podosfero pu den to xo exi mia magia gia mena otan vlepo ti kanun pextarades

Valkyre
11-08-2008, 15:03
den prokite na pisi o enas ton alon. apla niko ine ke to alo. basket ksero ligo ke pezo ki olas. opote to podosfero pu den to xo exi mia magia gia mena otan vlepo ti kanun pextarades

Γιωργο σε αυτο το ποστ σου ειχα κανει μια καζουρα.... μα μια καζουρα.... αλλα τελικα αποφασισα να το σβησω για να μην φανει περιεργο! χαχα :D

Εγω παιδια το ποδοσφαιρο , σας το λεω χυμα το ΣΙΧΑΘΗΚΑ (ναι με κεφαλαια) λογω Ολυμπιακου , Παναθηναικου , Αεκ , Αρη , Παοκ και γενικα ΟΛΩΝ των Ελληνικων ομαδων που εκτος του γεγονοτος οτι δεν εχουν ΙΔΕΑ απο μπαλα (σαν επιπεδο ποδοσφαιρου μιλαω) , το χειροτερο ολων ειναι αυτη η καφριλα του οπαδισμου και οι γυφτιες που κανουν μεσα και κυριως εξω απο τα γηπεδα τα καθικια οι φανατικοι.

Αυτοι κυριως με εκαναν να ακουω ποδοσφαιρο και να γυρναω πλατη.

georgios
11-08-2008, 15:07
ti enois? den se piano. ti vlakia piges na kanis pali. nipio!:rofl:

ego pali pote den parakoluthisa elinikes omades. ksekinisa megalos sxetika apo ethnikes ke europaikes kales ke den me xalai katholu

nikon
11-08-2008, 15:07
Σίγουρα δεν θέλω να πείσω κανέναν ότι το μπάσκετ είναι πιο ωραίο από το ποδόσφαιρο και ξέρω ότι στους πιο πολλούς αρέσει η μπάλα απλά συζήτηση κάνουμε.
Και εγώ δεν το έχω το ποδόσφαιρο Γιώργο και μ'αρέσει να βλέπω παιχταράδες να κάνουν μαγικά αλλά κάθε πότε τα βλέπεις αυτά;

PDS
11-08-2008, 15:07
Kαι αυτό το θεωρείς καλό για αυτόν που βλέπει τo ματς;
Αυτό δεν μ'αρέσει στο ποδόσφαιρο να βλέπω 89' την μπάλα απλά να αλλάζει πόδια και στο 90' να βάλεις κάποιος ένα γκολ και εκεί τέρμα.

Δεν ειναι ακριβως ετσι.Η διαδικασια μεχρι να μπει αυτο το γκολ σε κραταει παντα σε αγωνια.Παρακολουθεις πως εξελισσεται το παιχνιδι με μεγαλο ενδιαφερον.
Αν σου αρεσε το ποδοσφαιρο πραγματικα δεν προκειται να σκεφτοσουν το παραπανω(''Αυτό δεν μ'αρέσει στο ποδόσφαιρο να βλέπω 89' την μπάλα απλά να αλλάζει πόδια'').Κανεις ποδοσφαιροφιλος δεν το βλεπει ετσι.Αρα δεν μπορεις και να τους καταλαβεις.:)
Ετσι οπως το περιγραφεις ακουγεται πολυ κενο το ποδοσφαιρο,αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Ειναι σαν να λες οτι το σκακι δεν ειναι ποιοτικο και ενδιαφερον ''αθλημα'' αλλα βαρετο και προτιμω την τριλιζα που δειχνει πιο ενδιαφερον...



Απρόβλεπτο είναι στο 0-0 γιατί στο 3-0 δεν είναι καθόλου απρόβλεπτο και οι Αμερικάνοι που λες δεν υπάρχει περίπτωση να το γυρίσουν στο ποδόσφαιρο επειδή πήγε ένας Μπέκαμ γιατί εκεί τα "μαυράκια" βγαίνουν από την κοιλιά της μάνας τους με μια μπάλα του μπάσκετ στα χέρια.

Οχι δεν ειπα οτι θα το γυρισουν οι Αμερικανοι αλλα βλεπεις οτι υπαρχει μεγαλυτερο ενδιαφερον πλεον.
Εδω στην Ελλαδα(και οχι μονο) εχουν ερθει του κοσμου οι αστερες στο μπασκετ,εχουμε παντα επιτυχιες σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο και ο βασιλιας παραμενει το ποδοσφαιρο,παρολο που το πρωταθλημα μας ειναι μικρης δυναμικοτητας.Νομιζω οτι αυτο λεει πολλα.

Το ποδοσφαιρο ειναι πιο απροβλεπτο γιατι στο μπασκετ αν εχεις παιχταραδες θα νικησεις,ενω στην μπαλα η τακτικη παιζει συμαντικοτερο ρολο απ'οτι στο μπασκετ.

georgios
11-08-2008, 15:10
Σίγουρα δεν θέλω να πείσω κανέναν ότι το μπάσκετ είναι πιο ωραίο από το ποδόσφαιρο και ξέρω ότι στους πιο πολλούς αρέσει η μπάλα απλά συζήτηση κάνουμε.
Και εγώ δεν το έχω το ποδόσφαιρο Γιώργο και μ'αρέσει να βλέπω παιχταράδες να κάνουν μαγικά αλλά κάθε πότε τα βλέπεις αυτά;

sto champions league kathe xrono

jorgedept
11-08-2008, 15:13
εγώ εδώ και 7 χρόνια βλέπω μόνο CL και La Liga!

PDS
11-08-2008, 15:13
Εγω παιδια το ποδοσφαιρο , σας το λεω χυμα το ΣΙΧΑΘΗΚΑ (ναι με κεφαλαια) λογω Ολυμπιακου , Παναθηναικου , Αεκ , Αρη , Παοκ και γενικα ΟΛΩΝ των Ελληνικων ομαδων που εκτος του γεγονοτος οτι δεν εχουν ΙΔΕΑ απο μπαλα (σαν επιπεδο ποδοσφαιρου μιλαω) , το χειροτερο ολων ειναι αυτη η καφριλα του οπαδισμου και οι γυφτιες που κανουν μεσα και κυριως εξω απο τα γηπεδα τα καθικια οι φανατικοι.

Αυτοι κυριως με εκαναν να ακουω ποδοσφαιρο και να γυρναω πλατη.

Τα επεισοδια ειναι γεγονος αλλα περσυ περισσοτερα εκτροπα ειδα στο μπασκετ απ'οτι στο ποδοσφαιρο.Σε γενικες γραμμες ειναι το ιδιο πραγμα.Απλα πανε λιγοτεροι στο μπασκετ.

Για το θεαμα που λες δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.Πριν αποο λιγες μερες παρακολουθουσα το φιλικο του Αρη με την Μπολτον που παιζει σε ενα απο τα θεαματικοτερα πρωταθληματα στο κοσμο,για πολλους το θεαματικοτερο(το Αγγλικο).
Ε την επαιζε για πλακα ο Αρης και μαλιστα με πολυ θεαματικο ποδοσφαιρο που εκανε τους Αγγλους να δειχνουν αμπαλοι.
Υπαρχουν ομαδες που παιζουν πολυ καλα και στο ελληνικο Πρωταθλημα.Οχι ολες βεβαια αλλα για καποια χρονια βλεπεις θεαμα απο συγκεκριμενες.Εγω πχ δεν χανω παιχνιδι του Αρη.Παλαιοτερα της Λαρισας και παει λεγοντας...

Valkyre
11-08-2008, 15:20
Οχι δεν ειπα οτι θα το γυρισουν οι Αμερικανοι αλλα βλεπεις οτι υπαρχει μεγαλυτερο ενδιαφερον πλεον.
Εδω στην Ελλαδα(και οχι μονο) εχουν ερθει του κοσμου οι αστερες στο μπασκετ,εχουμε παντα επιτυχιες σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο και ο βασιλιας παραμενει το ποδοσφαιρο,παρολο που το πρωταθλημα μας ειναι μικρης δυναμικοτητας.Νομιζω οτι αυτο λεει πολλα.

Το ποδοσφαιρο ειναι πιο απροβλεπτο γιατι στο μπασκετ αν εχεις παιχταραδες θα νικησεις,ενω στην μπαλα η τακτικη παιζει συμαντικοτερο ρολο απ'οτι στο μπασκετ.

Επειδη αναφερεσαι σε εθνικο επιπεδο (και ειναι σωστο αυτο που λες) , εγω απλα να πω , πως απορω γιατι οι Ελληνες βρισκουν ενδιαφερον το ελληνικο ποδοσφαιρο...

Δηλαδη τι τους αρεσει?Το οτι τα γηπεδα μας ειναι σαν κλουβια?Το οτι η λεξη "φιλαθλος" μεσα στο γηπεδο ειναι ανηκουστη?Το οτι καποια τσογλανια του κερατα , δεν αφηνουν τις οικογενειες να πανε μεσα στα γηπεδα και να ευχαριστηθουν εναν αγωνα-που θα επρεπε να ειναι γιορτη-?Που φοβασαι να παρεις την κοπελα σου , το παιδι σου , και να πας να δεις εναν αγωνα?Που οι τσογλαναρεοι που βρισκονται μεσα στο γηπεδο , τις περισσοτερες φορες δεν παρακολουθουν καν τον αγωνα , αλλα ασχολουνται με αλλα σπορ (παλη , ξυλο ,κατστροφη γηπεδου , εμπρησμους , ριψη αντικειμενων)?

Που δεν φτανουν οτι κανουν μεσα στο γηπεδο , αλλα πρεπει και οταν βγουν απο αυτο , να πανε και να σπασουν την βιτρινα του καταστηματος ενος ασχετου ανθρωπου, ο οποιος μπορει να δουλευε μια ζωη για να στησει αυτο το μαγαζι?Που στην ουσια οι ιδιοι οι ομιλλοι ΠΡΟΩΘΟΥΝ τετοιες συμπεριφορες και ΘΕΛΟΥΝ τετοιους φανατικους οπαδους?

Ναι , γιατι "καλυτερα να εκτονωνονται εκει παρα αλλου" ετσι δεν λενε μερικοι?

Να καουν ΟΛΟΙ τους ζωντανοι!

Και πριν ποσταρουν μερικοι "αυτο συμβαινει σε καθε αθλημα , οχι μονο στο ποδοσφαιρο" , ΟΧΙ κυριοι ΚΑΜΜΙΑ σχεση.Δεν εχει καμμια σχεση ο οπαδισμος του ποδοσφαιρου με τα αλλα αθληματα.Σιγουρα υπαρχουν φανατικοι και στο μπασκετ , που κανουν και αυτοι επισοδεια.Αλλα αυτο το φαινομενου χουλιγκανισμου του ποδοσφαιρου απλα δεν εχει καμμια μα καμμια σχεση.

Αλλωστε ο χουλιγκανισμος ειναι προιον του ποδοσφαιρου (οχι απο την Ελλαδα).

nikon
11-08-2008, 15:22
Δεν ειναι ακριβως ετσι.Η διαδικασια μεχρι να μπει αυτο το γκολ σε κραταει παντα σε αγωνια.Παρακολουθεις πως εξελισσεται το παιχνιδι με μεγαλο ενδιαφερον.
Αν σου αρεσε το ποδοσφαιρο πραγματικα δεν προκειται να σκεφτοσουν το παραπανω(''Αυτό δεν μ'αρέσει στο ποδόσφαιρο να βλέπω 89' την μπάλα απλά να αλλάζει πόδια'').Κανεις ποδοσφαιροφιλος δεν το βλεπει ετσι.Αρα δεν μπορεις και να τους καταλαβεις.:)
Ετσι οπως το περιγραφεις ακουγεται πολυ κενο το ποδοσφαιρο,αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.Ειναι σαν να λες οτι το σκακι δεν ειναι ποιοτικο και ενδιαφερον ''αθλημα'' αλλα βαρετο και προτιμω την τριλιζα που δειχνει πιο ενδιαφερον...
Ξέρω ότι υπάρχει τακτική στο ποδόσφαιρο (όπως και σε όλα τα αθλήματα) και δεν είπα ποτέ ότι κενό και βαρετό.
Βαρετά (για μένα) είναι τα ματς που δεν βλέπεις μπάλα-θέαμα.
Θα κάτσω δηλαδή να αναλύσω το σύστημα και την τακτική όταν το θέαμα που έχω δει είναι για κλάματα;


Οχι δεν ειπα οτι θα το γυρισουν οι Αμερικανοι αλλα βλεπεις οτι υπαρχει μεγαλυτερο ενδιαφερον πλεον.
Εδω στην Ελλαδα(και οχι μονο) εχουν ερθει του κοσμου οι αστερες στο μπασκετ,εχουμε παντα επιτυχιες σε συλλογικο και εθνικο επιπεδο και ο βασιλιας παραμενει το ποδοσφαιρο,παρολο που το πρωταθλημα μας ειναι μικρης δυναμικοτητας.Νομιζω οτι αυτο λεει πολλα.

Το ποδοσφαιρο ειναι πιο απροβλεπτο γιατι στο μπασκετ αν εχεις παιχταραδες θα νικησεις,ενω στην μπαλα η τακτικη παιζει συμαντικοτερο ρολο απ'οτι στο μπασκετ.
Δηλαδή αν η Άνω-Κάτω Ραχούλα παίξει με τακτική μπορεί να κερδίσει τον Παναθηναϊκό ή για να μην είμαι υπερβολικός την Ξάνθη;:confused:

Valkyre
11-08-2008, 15:27
Τα επεισοδια ειναι γεγονος αλλα περσυ περισσοτερα εκτροπα ειδα στο μπασκετ απ'οτι στο ποδοσφαιρο.Σε γενικες γραμμες ειναι το ιδιο πραγμα.Απλα πανε λιγοτεροι στο μπασκετ.


PDS συγνωμη αλλα αυτο δεν υφισταται.Σε καμμια μα καμμια περιπτωση δεν ειναι το ιδιο πραγμα.Σε καμμια.

Δεν θυμαμαι να εγιναν συμπλοκες Ολυμπιακων - Παναθηναικων με μαχαιριες και δολοφονιες σε κεντρικους δρομους της Αθηνας λογω μπασκετ.Δεν βλεπω καγκελα μεσα στα γηπεδα του μπασκετ.Ουτε φωτιες βλεπω.

Και οι οποιοι καφροι κανουν επισοδεια στο μπασκετ , η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων , ειναι γεννημα-θρεμα της ποδοσφαιρικης "αμιλλας"....

PDS
11-08-2008, 15:36
Δηλαδή αν η Άνω-Κάτω Ραχούλα παίξει με τακτική μπορεί να κερδίσει τον Παναθηναϊκό ή για να μην είμαι υπερβολικός την Ξάνθη;:confused:

Τωρα το πας στα ακρα:p
Εγω θα σου πως απλα..Εθνικη ποδοσφαιρου.Καμια εθνικη αντιστοιχης δυναμικοτητας στο Μασκετ δεν προκειται να καταφερει κατι αναλογο.
Καμια Λαρισα δεν προκειται να παρει κυπελο.
Θελω να πω οτι στο μπασκετ υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να νικησει αυτος με τους καλυτερους παιχτες απ'οτι στο ποδοσφαιρο.Δεν γινεται να ερθει αμαδα β εθνικης και να σε ξεπατωσει στο μπασκετ οπως εκανε ο Πας Γιαννενα στον Ολυμπιακο στο ποδοσφαιρο.Δεν γινεται να φαει 4 ο ΠΑΟ απο τον ΟΦΗ του Μπασκετ.κ.α.


@Val oι ιδιοι ειναι ακριβως αυτοι που πανε στο μπασκετ με αυτους που πανε στο ποδοσφαιρο και στο βολει κτλ,απλα διαφερουν στην ποσοτητα.
Το χειροτερα εκτροπα τα ειδαμε σε βολευ τα τελευταια χρονια οπου ειχαμε και νεκρο.Στο προηγουμενο πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο εγιναν λιγα πραγματα σε σχεση με το Μπασκετ.Για μενα ειναι ακριβως το ιδιο.Και πολλες φορες χειροτερα στο Μπασκετ.
Τεσπα σε γενικες γραμμες η ιδια κατασταση επικρατει.

Proevofan
11-08-2008, 15:50
δυστυχως η ευτυχως το ποδοσφαιρο ειναι το πιο λαικο αθλημα..μπορει να παιξει κ η κουτση μαρια..βεβαια ενταξει αν ειναι κουτση δε θα μπορει..τροπος του λεγιν..χαχα..τραβαει γενικα τη πιο λαικη μαζα..απο παλιοτερα που υπηρχαν στρωματα κοινωνικα..το μπασκετ ειναι πιο κυριλε αθλημα..το ποδοσφαιρο ειναι πιο βρωμικο αθλημα πιο σκληρο..δε θελει ιδιαιτερες γνωσεις για να παιξεις..εχει συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να κανει ενας παιχτης..το μπασκετ ειναι πιο δσκολο να το κατανοησει καποιος..υπαρχουν συστηματα κινηση χωρις τη μπαλα..γενικα θελει πολυ μυαλο το παιχνιδι κ αν δε ξερεις απο αυτα σου φαινετε αστειο...ειναι πιο μαλακο..η επαφη ειναι φαουλ..δεν εχει τοσο δυνατες σωματικες επαφες...μη ξεχναμε οτι στο ποδοσφαιρο δε κερδιζει παντα ο καλητερος..στο μπασκετ ομως παντα!!! κ αυτος ειναι ενας παραγοντας βασικος που το ποδοσφαιρο εχει τραβιξει τοσο κοσμο..γιατι κ ο μικρος εχει παντα τη δικη του πιθανοτητα..ποτε δε ξερεις τι μπορει να γινει..δες ελλαδα ευρωπαικο 2004...

αλλος ενας παραγοντας ειναι οτι το ποδοσφαιρο εχει διαφορετικες φασεις..βρειτε μου ενα ιδιο γκολ στα χρονικα...δεν υπαρχει..ολοιδιο..στο μπασκετ πολλα καλαθια ειναι ιδια...γιαυτο κ δε βαριεσαι να βλεπεις μπαλα..κ μπορεις επι 90 λεπτα να περιμενεις αυτο το ενα το γκολακι που θα σε κανει να πεταχτεις απο το καναπε σου η να βρεθεις τρεις σειρες πανω κ τρεις κατω στη κερκιδα (προσωπικη εμπιρεια λεμε....χεχε..)

προσωπικα βλεπω κ τα 2 αθληματα εξισου..το ποδοσφαιρο απλα με πορωνει περισσοτερο..το μπασκετ το παρακολουθω πιο χαλαρα..εχω ενταση μονο στα ντερμπυ οταν βλεπω τον γιαννακη να κανει καραγκιοζιες κ να παιζει 30 λεπτα ζωνη!!! χεχε σποοοοονταααα..... :P :P :P

nikon
11-08-2008, 16:08
Τωρα το πας στα ακρα:p
Εγω θα σου πως απλα..Εθνικη ποδοσφαιρου.Καμια εθνικη αντιστοιχης δυναμικοτητας στο Μασκετ δεν προκειται να καταφερει κατι αναλογο.
Καμια Λαρισα δεν προκειται να παρει κυπελο.
Θελω να πω οτι στο μπασκετ υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να νικησει αυτος με τους καλυτερους παιχτες απ'οτι στο ποδοσφαιρο.Δεν γινεται να ερθει αμαδα β εθνικης και να σε ξεπατωσει στο μπασκετ οπως εκανε ο Πας Γιαννενα στον Ολυμπιακο στο ποδοσφαιρο.Δεν γινεται να φαει 4 ο ΠΑΟ απο τον ΟΦΗ του Μπασκετ.κ.α.


@Val oι ιδιοι ειναι ακριβως αυτοι που πανε στο μπασκετ με αυτους που πανε στο ποδοσφαιρο και στο βολει κτλ,απλα διαφερουν στην ποσοτητα.
Το χειροτερα εκτροπα τα ειδαμε σε βολευ τα τελευταια χρονια οπου ειχαμε και νεκρο.Στο προηγουμενο πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο εγιναν λιγα πραγματα σε σχεση με το Μπασκετ.Για μενα ειναι ακριβως το ιδιο.Και πολλες φορες χειροτερα στο Μπασκετ.
Τεσπα σε γενικες γραμμες η ιδια κατασταση επικρατει.


δυστυχως η ευτυχως το ποδοσφαιρο ειναι το πιο λαικο αθλημα..μπορει να παιξει κ η κουτση μαρια..βεβαια ενταξει αν ειναι κουτση δε θα μπορει..τροπος του λεγιν..χαχα..τραβαει γενικα τη πιο λαικη μαζα..απο παλιοτερα που υπηρχαν στρωματα κοινωνικα..το μπασκετ ειναι πιο κυριλε αθλημα..το ποδοσφαιρο ειναι πιο βρωμικο αθλημα πιο σκληρο..δε θελει ιδιαιτερες γνωσεις για να παιξεις..εχει συγκεκριμενα πραγματα που πρεπει να κανει ενας παιχτης..το μπασκετ ειναι πιο δσκολο να το κατανοησει καποιος..υπαρχουν συστηματα κινηση χωρις τη μπαλα..γενικα θελει πολυ μυαλο το παιχνιδι κ αν δε ξερεις απο αυτα σου φαινετε αστειο...ειναι πιο μαλακο..η επαφη ειναι φαουλ..δεν εχει τοσο δυνατες σωματικες επαφες...μη ξεχναμε οτι στο ποδοσφαιρο δε κερδιζει παντα ο καλητερος..στο μπασκετ ομως παντα!!! κ αυτος ειναι ενας παραγοντας βασικος που το ποδοσφαιρο εχει τραβιξει τοσο κοσμο..γιατι κ ο μικρος εχει παντα τη δικη του πιθανοτητα..ποτε δε ξερεις τι μπορει να γινει..δες ελλαδα ευρωπαικο 2004...

αλλος ενας παραγοντας ειναι οτι το ποδοσφαιρο εχει διαφορετικες φασεις..βρειτε μου ενα ιδιο γκολ στα χρονικα...δεν υπαρχει..ολοιδιο..στο μπασκετ πολλα καλαθια ειναι ιδια...γιαυτο κ δε βαριεσαι να βλεπεις μπαλα..κ μπορεις επι 90 λεπτα να περιμενεις αυτο το ενα το γκολακι που θα σε κανει να πεταχτεις απο το καναπε σου η να βρεθεις τρεις σειρες πανω κ τρεις κατω στη κερκιδα (προσωπικη εμπιρεια λεμε....χεχε..)

προσωπικα βλεπω κ τα 2 αθληματα εξισου..το ποδοσφαιρο απλα με πορωνει περισσοτερο..το μπασκετ το παρακολουθω πιο χαλαρα..εχω ενταση μονο στα ντερμπυ οταν βλεπω τον γιαννακη να κανει καραγκιοζιες κ να παιζει 30 λεπτα ζωνη!!! χεχε σποοοοονταααα..... :P :P :P
http://www.in.gr/sports/events/mundobasket/2006/article.asp?lngEntityID=735310&lngDtrID=1630

PDS
11-08-2008, 16:11
Δεν ειναι το ιδιο Νικο.Η Ελλαδα στο Μπασκετ παραμενει μεσα στις καλυτερες ομαδες στο κοσμο.Παραλληλα η ''Dream team'' εχει πεσει κατα πολυ...
Αν το εκανε μια μικρη ομαδα τοτε ναι θα ειχες δικιο.Γιατι η Ελλαδα του Μπασκετ δεν ειναι μικρη ενω του ποδοσφαιρου ειναι.

nikon
11-08-2008, 16:15
Δεν ειναι το ιδιο Νικο.Η Ελλαδα στο Μπασκετ παραμενει μεσα στις καλυτερες ομαδες στο κοσμο.Παραλληλα η ''Dream team'' εχει πεσει κατα πολυ...
Αν το εκανε μια μικρη ομαδα τοτε ναι θα ειχες δικιο.Γιατι η Ελλαδα του Μπασκετ δεν ειναι μικρη ενω του ποδοσφαιρου ειναι.
Δηλαδή είμαστε καλύτεροι από τους Αμερικάνους στο μπάσκετ;
Στις καλύτερες είμαστε η καλύτερη δεν είμαστε γι'αυτό το έβαλα γιατί λέτε πάντα κερδίζει ο καλύτερος.

Valkyre
11-08-2008, 16:16
Η Ελλαδα δεν ηταν καλυτερη απο τους αμερικανους ποτε σε ταλεντο.Απλα ηταν πιο δεμενη σαν ομαδα , ενω οι αμερικανοι ηταν πιο ατομιστες , ο καθενας κοιταζε το παιχνιδι του και οχι της ομαδας.

Στο μπασκετ δυσκολα θα πεις "ηταν κωλοφαρδη η ταδε ομαδα".Διοτι ακριβως επειδη το σκορ ειναι συνεχες και οι επιθεσεις - σκοραρισμα πολλες , δεν μπορεις να στηριχτεις μονο στην τυχη.

Ενω αντιθετα στο ποδοσφαιρο μια κωλοφαρδη κλοτσια ή κεφαλια σημαινει πιθανοτατα και νικη, ιδιως τα τελευταια λεπτα.Ε αυτο δεν ειναι και το ςραιοτερο...

Στο μπασκετ δε , -η εθνικη μας τρανη αποδειξη- μπορει να χανεις με 15 ποντους και να μενει 1 λεπτο και παρολαυτα να κερδισεις το παιχνιδι...

PDS
11-08-2008, 16:18
Δηλαδή είμαστε καλύτεροι από τους Αμερικάνους στο μπάσκετ;
Στις καλύτερες είμαστε η καλύτερη δεν είμαστε γι'αυτό το έβαλα γιατί λέτε πάντα κερδίζει ο καλύτερος.

Οχι δεν ειμαστε καλυτεροι και δεν ειπα οτι ισχυει παντα αυτο.Αλλα σε ενα μεγαλο ποσοσστο ισχυει.Στο ποδοσφαιρο ολα γινονται.

modecris
11-08-2008, 16:20
Εμένα μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω ένα απ`τα δύο,ήταν περίοδοι που ήμουν τρελαμένος με το μπάσκετ και άλλες που ήμουν τρελαμένος με το ποδόσφαιρο.Έχει το καθένα την χάρη του (ειδικά όταν παίζουν σε υψηλό επίπεδο) και μπορούν να σου προσφέρουν ανεπανάληπτες αθλητικές στιγμές.

Άντε,έτσι για να ψηφίσω κάτι θα διαλέξω το ποδόσφαιρο για τον λόγο ότι επειδή εκ των πραγμάτων το αποτέλεσμα κρίνεται σε λίγα γκολ το τελικό αποτέλεσμα είναι πιο αμφίρροπο ως το τέλος και σε κρατάει περισσότερο (χωρίς αυτό να είναι απόλυτο...).

Valkyre
11-08-2008, 16:20
Οχι δεν ειμαστε καλυτεροι και δεν ειπα οτι ισχυει παντα αυτο.Αλλα σε ενα μεγαλο ποσοσστο ισχυει.Στο ποδοσφαιρο ολα γινονται.

Συμφωνω οτι ισχυει σε μεγαλυτερο ποσοστο επι του ποδοσφαιρου.Αλλα αυτο για εμενα ειναι καλο.

Αυτο πυο συμβαινει στο ποδοσφαιρο , μια ομαδα να παιζει τελεια και μια αλλη χαλια , και απο μια στραβοκλωτσια να κερδιζει αυτος που επαιζε χαλια ολο το παιχνιδι , μου φαινεται χαζο και πολυ "στην τυχη".

PDS
11-08-2008, 16:24
Ενω αντιθετα στο ποδοσφαιρο μια κωλοφαρδη κλοτσια ή κεφαλια σημαινει πιθανοτατα και νικη, ιδιως τα τελευταια λεπτα.Ε αυτο δεν ειναι και το ωραιοτερο...

Παιζουν κι αλλα μετα.Το αν θα καταφερεις να το ανατρεψεις κτλ.Για αυτο και ειναι πολυ ενδιαφερον.Αν εισαι ομαδαρα μπορει να το ανατρεψεις αλλα μπορει και οχι γιατι μια πολυ καλη αμυντικη τακτικη ισως να μην σε αφησει και να σε κραταει σε αγωνια ως το τελος.
Η τυχη ειναι ενα συν τελικα και οχι ενα - γιατι αν τα κανεις ολα σωστα(τακτικη) και εχεις πολυ καλη ομαδα θα το ανατρεψεις.Αλλα δεν συμβαινει παντα αυτο.Γι αυτο και πολλες λεπτομεριες κανουν την διαφορα στο ποδοσφαιρο.

sosat
11-08-2008, 16:28
Κατ'αρχήν η ψηφοφορία μέχρι τώρα λέει μπάσκετ 65% και μπάλλα 35%. Εμείς είμαστε ικανοί να βγάλουμε τον τσίπρα πρώτο σε δημοψήφισμα:). Κι εγώ μπάσκετ ψήφισα αλλά δεν πιστεύω ότι η αναλογία αυτή λέει την αλήθεια.Τέλος πάντων.

Νομίζω ότι το ποδόσφαιρο είναι καθαρά πιο στρατηγικό άθλημα αφού ο χώρος στον οποίον εκτυλίσσεται η πλοκή είναι πολλαπλάσιος του μπάσκετ. Επιπλέον τα διαθέσιμα "στρατιωτάκια" είναι υπερδιπλάσια από αυτά του μπάσκετ. Οπότε μιλάμε για εκατομμύρια πιθανά σενάρια σε κάθε ενδεχόμενη φάση. Στο μπάσκετ οι επιλογές σε μια παρόμοια περίπτωση είναι σαφώς λιγότερες.
Το ποδόσφαιρο κερδίζει και την μάχη των "απόλυτων συναισθημάτων" αφού ένα γκολ στο 94' μπορεί να οδηγήσει σε εγκεφαλικά επεισόδια, ενώ στο μπάσκετ αντίστοιχες περιπτώσεις είναι πιο συνηθισμένες και άρα αναμενόμενες σε κάποιο βαθμό από τον θεατή.
Ακόμα και από την οπτική του αθλητή να το δει κάποιος, το ποδόσφαιρο θέλει μεγαλύτερη αντοχή. Ένας επαγγελματίας ποδοσφαιριστής κάνει περίπου 10χλμ σε κάθε αγώνα. Βάλτε μέσα και τα σπριντ. Ο μπασκετμπολίστας δεν κάνει ούτε τα μισά και συνήθως έχει μεγάλα ή μικρά διαστήματα ξεκούρασης. Οι τραυματισμοί στο ποδόσφαιρο είναι σαφώς περισσότεροι και πιο επικίνδυνοι οπότε ο αθλητής εκτός από αντοχή χρειάζεται και μεγαλύτερη ανθεκτικότητα. Αντίθετα στο μπάσκετ χρειάζεσαι φυσικά προσόντα και λίγο από κληρονομικό χάρισμα. Η γεννιέσαι με αυτό ή όχι.
Το μπάσκετ όμως είναι πιο διασκεδαστικό ως άθλημα, ειδικά όταν κερδίζεις. Όποιοι είδαν τον αγώνα Ελλάδα-Γαλλία με τον σκουντή να ωρύεται "ποιόοοοος? βάλτο αγόρι μου..." θα καταλάβουν τι εννοώ. Ένα απολαύστικο 10λεπτο που κάθε λεπτό που περνούσε ένοιωθες ότι είσαι μάρτυρας μιας επικής ανατροπής. Με το τρίποντο του διαμαντίδη να είναι το κερασάκι στην τούρτα.Φανταστικό. Αυτό πού λέμε "θεαμάτικες φάσεις" στο μπάσκετ είναι πιο συχνό φαινόμενο. Για παράδειγμα ένας αγώνας υψηλού επιπέδου στο ποδόσφαιρο δεν εγγυάται και το απόλυτο θέαμα :)...μην τρελαθούμε κιόλας. Ενας αντίστοιχος αγώνας μπάσκετ όμως σίγουρα θα δώσει εντυπωσιακές φάσεις και μάλλον θα άφηνε ικανοποιημένο έναν ουδέτερο φίλαθλο. Το να παρακολουθείς έναν αγώνα ποδοσφαίρου εμπεριέχει και λίγο ρίσκο. Μπορεί να πονέσουν τα μυαλά σου, αλλά μπορεί και να εκστασιαστείς από αυτό που θα δεις.
Για να τελειώνω πιστεύω ότι το μπάσκετ σαν άθλημα έχει φτάσει στο peak του. Δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης εκτός αν δούμε σε μερικά χρόνια τον Kobe να καρφώνει κλάνωντας...ή να κλάνει καρφώνοντας:angry:. Ενώ το ποδόσφαιρο μπορεί να βελτιωθεί πααααρα πολυ. Μέχρι να γίνει αυτό εγώ θα δηλώνω μπασκετικός

Valkyre
11-08-2008, 16:33
Καπως ετσι ακριβως και εγω sosat.
Στο ποδοσφαιρο , μοιαζει σαν να "περιμενεις την στιγμη" για να πεταχτεις απανω απο την καρεκλα σου.Στο μπασκετ εισαι μονιμως ορθιος!

georgios
11-08-2008, 17:35
me pia omada more ise monimos orthios. me tis "elinikes"? ego nistazo

Valkyre
11-08-2008, 17:46
me pia omada more ise monimos orthios. me tis "elinikes"? ego nistazo

Εσυ νυσταζεις επι 24ωρου βασεως ρε Γιωργο χαχχα...

Proevofan
11-08-2008, 19:12
οταν λεω ο καλητερος ενοω μεσα στο παιχνιδι ρε παιδια...οχι γενικα σαν προιστορια κτλ..σαφως κ κανεις δεν ειναι καλητερος απο την Αμερικη..αν η αμερικη θελει να κατεβασει ομαδα που θα κερδισει τιτλο εχει τη δυνατοτητα να το κανει μια χαρα οπως κανει φετος...

τοτε ημασταν καλητερη ομαδα..σε ολα..δες τη στατιστικη..ειμσταν συνεχεια στο +10.. κ κερδισαμε..στη μπαλα ομως δεν ημασταν πχ απτη τσεχια...στον ημιτελικο..μας ειχαν πατησει κατω..κ ομως..εβαλε ο δελλας το κεφαλακι του κ τσουπ!!! στο τελικο η ελλαδα..γιαυτο ειναι μαγικο το ποδοσφαιρο..απο κει που εισαι ετσι ξαφνικα ολα αλλαζουν..

και ειναι αυτο που λεει ο Βαλκ...οτι μπαινουν συνεχεια ποντοι..το μπασκετ ειναι ενα αθλημα λεπτομεριων..ειδικα οταν παει ποντο ποντο..εκει ο καλητερος κερδιζει..γιατι καπου σε καποιο τομεα ηταν καλητερος ;) ειτε στα ριμπαουντ ειτε στα κλεψιματα...καπου...

και αντιπαραθετω...

5xl8K_snWHs

nikon
11-08-2008, 19:25
me pia omada more ise monimos orthios. me tis "elinikes"? ego nistazo
Ενώ στο ποδόσφαιρο σε αγώνα ελληνικών ομάδων με 5 φραπεδάκια πριν τον αγώνα είσαι εντάξει.:p

Valkyre
11-08-2008, 20:17
To θεμα για εμενα ειναι οτι το μπασκετ εχει πολυ περισσοτερη φαντασια και ποικιλια κινησεων σε εναν αγωνα απο το ποδοσφαιρο. (παντα αποψη μου :D )

Oι φιγουρες και οι κινησεις που μπορουν να γινουν στο παρκε και στον αερα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακες , πολυ πιο δημιουργικες.

Καποιες φασεις στο μπασκετ ειναι πραγματικα απιστευτες , σε αφηνουν αφωνο.Πραγματικα μπορει να δεις απιστευτα πραγματα.Και το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να περιμενεις 20 αγωνες για να δεις κατι εντυπωσιακο που θα σου μεινει.Μπορει να δεις 1 αγωνα και αυτος να ειναι γεματος απο τετοιες στιγμες.Θα ελεγε κανεις οτι λογω αυτου του γεγονοτος , αυτοματως χανεται η μαγεια.Ομως δεν ειναι ετσι και αυτο λογω της ποικιλιας που υπαρχει.

Και το ποδοσφαιρο εχει τις στιγμες του , αλλα πολυ σπανια θα δεις κατι το μοναδικο.

Δεν ξερω , ετσι το βλεπω εγω.Παντα αγαπουσα το μπασκετ και παντα με απομακρυνε απο το ποδοσφαιρο κατι το 90αλεπτο χωρις γκολ , κατι το γεγονος οτι για να γινεις επαγγελματιας ποδοσφαιριστης πρεπει πρωτα να εχεις περασει απο δραματικη σχολη (τα διαφορα "θεατρα") , κατι το θεμα "εχασε η ομαδα μου λογω διαιτησιας * oh the drama* ) και γενικα η ολη ΓΚΡΙΝΙΑ που επικραττει στους αγωνες ποδοσφαιρου στην πλειοψηφια τους.

georgios
12-08-2008, 01:53
Ενώ στο ποδόσφαιρο σε αγώνα ελληνικών ομάδων με 5 φραπεδάκια πριν τον αγώνα είσαι εντάξει.:p

sto podosfero exis ena champions league. to thesmo tu den to sigrino me tipota me tus europaikus tu basket i to nba


To θεμα για εμενα ειναι οτι το μπασκετ εχει πολυ περισσοτερη φαντασια και ποικιλια κινησεων σε εναν αγωνα απο το ποδοσφαιρο. (παντα αποψη μου :D )

Oι φιγουρες και οι κινησεις που μπορουν να γινουν στο παρκε και στον αερα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακες , πολυ πιο δημιουργικες.

Καποιες φασεις στο μπασκετ ειναι πραγματικα απιστευτες , σε αφηνουν αφωνο.Πραγματικα μπορει να δεις απιστευτα πραγματα.Και το καλο ειναι οτι δεν χρειαζεται να περιμενεις 20 αγωνες για να δεις κατι εντυπωσιακο που θα σου μεινει.Μπορει να δεις 1 αγωνα και αυτος να ειναι γεματος απο τετοιες στιγμες.Θα ελεγε κανεις οτι λογω αυτου του γεγονοτος , αυτοματως χανεται η μαγεια.Ομως δεν ειναι ετσι και αυτο λογω της ποικιλιας που υπαρχει.

Και το ποδοσφαιρο εχει τις στιγμες του , αλλα πολυ σπανια θα δεις κατι το μοναδικο.

idika to epagelmatiko basket dimitri ego to vrisko poli axaro. poso entiposiaki kinisi bori na kani ena gomari 2.15 pu ftani tin basketa me sikomena ta xeria. poso entiposiako ine ena triponto se sxesi me ena goal 20 metra apo tin perioxi.

to epagelmatiko basket dimitri stirizete poli sto ipsos. ksero simathites mu pu mexri to likio den ixan agiksi bala sto basket ke epidi perasan ta 2 metra tus piran stis kaliteres topikes omades vasikus. poli axaro. idika an pernas ta 2.10 pezis aneta epagelmatika

to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita

Valkyre
12-08-2008, 02:36
sto podosfero exis ena champions league. to thesmo tu den to sigrino me tipota me tus europaikus tu basket i to nba



idika to epagelmatiko basket dimitri ego to vrisko poli axaro. poso entiposiaki kinisi bori na kani ena gomari 2.15 pu ftani tin basketa me sikomena ta xeria. poso entiposiako ine ena triponto se sxesi me ena goal 20 metra apo tin perioxi.

to epagelmatiko basket dimitri stirizete poli sto ipsos. ksero simathites mu pu mexri to likio den ixan agiksi bala sto basket ke epidi perasan ta 2 metra tus piran stis kaliteres topikes omades vasikus. poli axaro. idika an pernas ta 2.10 pezis aneta epagelmatika

to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita

Αντε πεσε για υπνο ρε! ΧΑΧΑΧΑ

jorgedept
12-08-2008, 03:56
to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita

+rep

για να λέμε και τίποτα σωστό εδώ μέσα!

georgios
12-08-2008, 04:17
Αντε πεσε για υπνο ρε! ΧΑΧΑΧΑ

duleuo os arga pleon! :) otan den exis ti na pis tin kseutilizis tin kuventa

tha ta pume sto gipedo. basketaki fisika! lol

nikon
12-08-2008, 09:51
sto podosfero exis ena champions league. to thesmo tu den to sigrino me tipota me tus europaikus tu basket i to nba
H απάντηση ήταν για το "me pia omada more ise monimos orthios. me tis "elinikes"? ego nistazo" και εσύ μου λες για το CL.
Kαι μιλάς συνέχεια για CL λες και σε κάθε αγώνα βλέπεις υπερθέαμα......μην τρελαθούμε.


idika to epagelmatiko basket dimitri ego to vrisko poli axaro. poso entiposiaki kinisi bori na kani ena gomari 2.15 pu ftani tin basketa me sikomena ta xeria. poso entiposiako ine ena triponto se sxesi me ena goal 20 metra apo tin perioxi.
Το γκολ από τα 20 μέτρα περιμένεις να το βάλει ο επιθετικός (99%) την εντυπωσιακή ενέργεια στο μπάσκετ γιατί περιμένεις να την κάνει ο 2,15;:confused:


to epagelmatiko basket dimitri stirizete poli sto ipsos. ksero simathites mu pu mexri to likio den ixan agiksi bala sto basket ke epidi perasan ta 2 metra tus piran stis kaliteres topikes omades vasikus. poli axaro. idika an pernas ta 2.10 pezis aneta epagelmatika

to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita
Kαι εγώ είχα συμπαίχτες 2 μέτρα που έτρωγαν την μπάλα στο κεφάλι σε κάθε πάσα.
Το ότι είσαι 2 μέτρα και σε πήρε μια ομάδα δεν είναι εγγύηση ότι θα παίξεις επαγγελματικό μπάσκετ.......θέλει και "λίγο" μυαλό.

georgios
12-08-2008, 10:53
H απάντηση ήταν για το "me pia omada more ise monimos orthios. me tis "elinikes"? ego nistazo" και εσύ μου λες για το CL.
Kαι μιλάς συνέχεια για CL λες και σε κάθε αγώνα βλέπεις υπερθέαμα......μην τρελαθούμε.
tulaxiston iparxi mia diorganosi kathe xrono sto podosfero pu exi kati na dosi


Το γκολ από τα 20 μέτρα περιμένεις να το βάλει ο επιθετικός (99%) την εντυπωσιακή ενέργεια στο μπάσκετ γιατί περιμένεις να την κάνει ο 2,15;:confused:
giati megalo meros tu skorarismatos sto basket ofilete stus psilus. merikes omades malista vasizonte apoklistika se autus


Kαι εγώ είχα συμπαίχτες 2 μέτρα που έτρωγαν την μπάλα στο κεφάλι σε κάθε πάσα.
Το ότι είσαι 2 μέτρα και σε πήρε μια ομάδα δεν είναι εγγύηση ότι θα παίξεις επαγγελματικό μπάσκετ.......θέλει και "λίγο" μυαλό.
ela vre niko. san na thes na me kontraris epitides. den ine ke dianies ola auta ta 2metra mosxaria pu pezun basket. mialo ke shoot prepi na exis ama ise kontos. alios den se pernun.

PDS
12-08-2008, 11:00
den ine ke dianies ola auta ta 2metra mosxaria pu pezun basket. mialo ke shoot prepi na exis ama ise kontos. alios den se pernun.

Oντως αυτο ισχυει.Πολλοι αμπαλοι στο Μπασκετ..επειδη ειναι ψιλοι προχωρησαν.Ενω αυτο στο ποδοσφαιρο δεν γινεται.Δεν γινεται μονο με σωματικα προσοντα να προχωρησεις στο ποδοσφαιρο.Ειδικα σε υψηλο επιπεδο.

To θεμα για εμενα ειναι οτι το μπασκετ εχει πολυ περισσοτερη φαντασια και ποικιλια κινησεων σε εναν αγωνα απο το ποδοσφαιρο. (παντα αποψη μου :D )

Oι φιγουρες και οι κινησεις που μπορουν να γινουν στο παρκε και στον αερα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακες , πολυ πιο δημιουργικες.

Καποιες φασεις στο μπασκετ ειναι πραγματικα απιστευτες , σε αφηνουν αφωνο.Πραγματικα μπορει να δεις απιστευτα πραγματα.

Δεν συμφωνω καθολου.Πιστευω οτι ισχυει το ακριβως αντιθετο και μαλιστα με μεγαλη διαφορα υπερ του ποδοσφαιρου.Αλλα ενταξει ο καθενας εχει τις αποψεις του:angry:

gavrosdr
12-08-2008, 11:28
εγω ρε παιδια δεν μπαινω καν στην συγκριση...ειναι τελειως διαφορετικα αθληματα,το καθενα εχει τη χαρη του, αν και γνωμη μου ειναι οτι το μπασκετ μπορει να γινει πιο θεαματικο απο την μπαλα...

sosat
12-08-2008, 12:18
ela vre niko. san na thes na me kontraris epitides. den ine ke dianies ola auta ta 2metra mosxaria pu pezun basket. mialo ke shoot prepi na exis ama ise kontos. alios den se pernun.

αυτά γινόντουσαν πριν 20 χρόνια. Το σύγχρονο μπάσκετ απαιτεί εγκεφαλικούς παίχτες σε όλες τις θέσεις. Οι ψηλοί πρέπει να ξέρουν να κινούνται, να σκρινάρουν, να ποστάρουν, να καλύπτουν. Οι εποχές που έβαζαν ένα ταγάρι κάτω από το καλάθι και περίμενε για να κάνει κανένα κόψιμο ή να φοβίσει τον αντίπαλο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί

georgios
12-08-2008, 12:25
re esis imun xronia se omada. ke me ta pedia pezume sinexia basket. ke sto efiviko psilos epeza. ta sistimata ke oi kinisis vgenun mixanika meta apo arketi propinisi. den ine piriniki epistimones oi center. min trelathume

nikon
12-08-2008, 12:33
giati megalo meros tu skorarismatos sto basket ofilete stus psilus. merikes omades malista vasizonte apoklistika se autus
Mεγάλο λάθος αυτό Γιώργο κατά 99% οι σκόρερς σε μια ομάδα είναι τα γκάρντ.


ela vre niko. san na thes na me kontraris epitides. den ine ke dianies ola auta ta 2metra mosxaria pu pezun basket. mialo ke shoot prepi na exis ama ise kontos. alios den se pernun.
Αυτό θέλω......έλα :fight::fight::fight:......:p
Ειδικά ο ψηλός που παίζει πιο πολύ χωρίς μπάλα πρέπει να έχει περισσότερο μυαλό από έναν κοντό (εκτός του playmaker).
Ο κοντός για να ξεμαρκαριστεί έχει την τρίπλα ενώ ο ψηλός το κορμί του που πρέπει να το βάλει σωστά για να πάρει την μπάλα και αυτό θέλει μυαλό.

georgios
12-08-2008, 13:25
Mεγάλο λάθος αυτό Γιώργο κατά 99% οι σκόρερς σε μια ομάδα είναι τα γκάρντ.
ama den benun ta triponta anagastika i bala pai ston psilo. den exun oles oi omades kala pososta stin periferia. kaloi psiloi skorarun eksisu kala

ena sigxrono paradigma ine o gasol tis ispanias. ine i kiria dinami tis ispanias

pare ke merika paliotera paradigmata. Wilt Chamberlain,Shaquille O'Neal,Kareem Abdul-Jabbar,Hakeem Olajuwon,David Robinson,Patrick Ewing


Ειδικά ο ψηλός που παίζει πιο πολύ χωρίς μπάλα πρέπει να έχει περισσότερο μυαλό από έναν κοντό (εκτός του playmaker).
Ο κοντός για να ξεμαρκαριστεί έχει την τρίπλα ενώ ο ψηλός το κορμί του που πρέπει να το βάλει σωστά για να πάρει την μπάλα και αυτό θέλει μυαλό.
des sto proigumeno post gia auto. ti alo na po. ama me nikisi o Shaquille O'Neal se skaki tha pao na peso apo kana gremo. xaramizonte re gamoto tetia miala! den pate kala...

nikon
12-08-2008, 13:36
ama den benun ta triponta anagastika i bala pai ston psilo. den exun oles oi omades kala pososta stin periferia. kaloi psiloi skorarun eksisu kala

ena sigxrono paradigma ine o gasol tis ispanias. ine i kiria dinami tis ispanias

pare ke merika paliotera paradigmata. Wilt Chamberlain,Shaquille O'Neal,Kareem Abdul-Jabbar,Hakeem Olajuwon,David Robinson,Patrick Ewing
Tώρα μην κάτσω να γράψω γκαρντ σκόρερς γιατί στις 4 σχολάω δεν φτάνουν 3,5 ώρες απλά θα σου πω ότι η "δουλειά" του γκαρντ είναι να σκοράρει αν δεν το κάνει πάει στον πάγκο.


des sto proigumeno post gia auto. ti alo na po. ama me nikisi o Shaquille O'Neal se skaki tha pao na peso apo kana gremo. xaramizonte re gamoto tetia miala! den pate kala...
Ο Shaquille είχε τόση δύναμη που δεν ήθελε τόσο μυαλό στο παιχνίδι του όλοι οι άλλοι που λες πάντως είχαν πολύ μυαλό.

georgios
12-08-2008, 13:52
tha simfoniso oti stin pliopsifia skorarun oi periferiakoi. ala emas o gasol mas ksekoliazi :)

ala re niko oi athlites kata 90% ine kriaria ke tuvla. to oti kapioi apo autus exun ine ligotero tuvla ke ksexorizun den simeni oti ine miala

nikon
12-08-2008, 13:58
tha simfoniso oti stin pliopsifia skorarun oi periferiakoi. ala emas o gasol mas ksekoliazi :)

ala re niko oi athlites kata 90% ine kriaria ke tuvla. to oti kapioi apo autus exun ine ligotero tuvla ke ksexorizun den simeni oti ine miala
Επειδή λες συνέχεια για τον Gasol μην κοιτάς την εθνική Ισπανίας που εκεί είναι η Νο1 βεντέτα κοίτα στους Lakers ποιος σκοράρει.......για να σε βοηθήσω γκάρντ είναι.;)

Συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλά "κριάρια" και "τούβλα" αλλά αυτοί που τελικά ξεχωρίζουν,παίζουν και πρωταγωνιστούν είναι αυτοί που έχουν και μυαλό.

georgios
12-08-2008, 14:03
ara na kanume mia suma giati ksefigame. theli mialo otan ise 2.15 gia na sikosis to xeri su ke na ftasis to kalathi :). ke gia auto skorarun oi kontoi

xoris plaka omos, ti agones parakoluthite sto basket osoi parakoluthite?

nikon
12-08-2008, 14:12
ara na kanume mia suma giati ksefigame. theli mialo otan ise 2.15 gia na sikosis to xeri su ke na ftasis to kalathi :). ke gia auto skorarun oi kontoi

xoris plaka omos, ti agones parakoluthite sto basket osoi parakoluthite?
Τώρα ξεφύγαμε.:p
Από αγώνες βλέπω όποιους πιστεύω (από τις ομάδες που παίζουν) ότι θα δω καλό αγώνα.

georgios
12-08-2008, 14:19
perisi as pume apo pies omades ke diorganosis aksizan

na enimerothume i podosferakides. bas ke dume tipota

nikon
12-08-2008, 14:25
perisi as pume apo pies omades ke diorganosis aksizan

na enimerothume i podosferakides. bas ke dume tipota
Όπως εσείς έχετε το CL εμείς έχουμε την Euroleague.:p
Έγιναν ωραία παιχνίδια όπως το ΤΣΣΚΑ-Ολυμπιακός έξω.

Valkyre
12-08-2008, 14:42
Γιωργο σορρυ αλλα σταματησα να διαβαζω τα ποστ σου οταν ειπες οτι οι τοπ σκορερ στο μπασκετ ειναι οι ψηλοι των 2.15 .
Τετοιο ΑΚΥΡΟ ειχα καιρο να ακουσω!

Εdit: Και τωρα που διαβασα και τα υπολοιπα εχω μεινει αφωνος....Γιωργο , σε παρακαλω συνελθε γιατι αυτα που γραφεις ειναι ΑΣΤΕΙΑ.

Δηλαδη μου λες οτι ενας ψηλος του 2.15 περνει απλα την μπαλα σηκωνει τα χερακια του και βαζει καλαθακι.Ετσι απλα.Τοσο ευκολο.Μαλιστα.Οκ.Κανονικα αυτο δεν ειναι καν ΑΞΙΟ σχολιασμου , αλλα θα στην κανω την χαρη (χαχα).

Λοιπον Γιωργο , με την δικη σου λογικη οι καλυτεροι παιχτες του κοσμου θα ηταν ολοι στην κατηγορια 2.15 και ανω.Εγω σημερα ειδα τον Γιαο Μινγκ (εναν απο τους καλυτερους ψηλους μπασκετμπολιστες αυτη τη στιγμη) να βαζει 12 ποντους και εναν Ναβαρο και εναν Γκασολ σαφως πιο κοντους απο 25 εκαστος.Επισης τα ποσοστα του Γιαο ηταν 4/12 διποντα.Πρεπει να ειναι πολυ αχρηστος ο Γιαο Μινγκ ετσι δεν ειναι?Ε πως αφου ειναι τοσο ευκολο να σηκωσει τα χερια του και φτανει το καλαθι.Αυτος ειναι και 2.27!Απορω γιατι θεωρειται ο καλυτερος ψηλος...

Παμε παρακατω.Πες μου εναν παικτη 2.15 Γιωργο ο οποιος εχει γραψει ιστορια και εχει σπασει τα ρεκορ.Γιατι εγω μπορω να βρω εκατονταδες παικτες οι οποιοι ειναι στα 2 μετρα και εκει κανουν τα θαυματα.

Λοιπον δεν θα αρκεστω σε ονοματα , απλα θα πω μερικα πραγματα.

Βαση κοινης λογικης , και με βαση το σημερινο μπασκετ , ο κυριος λογος που μια ομαδα θελει εναν ψηλο , δεν ειναι για να σκορραρει πρωτιστως , οσο για το γεγονος οτι αποδιοργανωνει την αμυνα και την επιθεση του αντιπαλου.Οταν εχεις εναν Γιο Μινγκ μεσα στην ομαδα σου , πρεπει να αφιερωσεις χρονο για να τον μαρκαρεις και φαντασια για να τον αποφυγεις.

Ενας ψηλος ειναι πονοκεφαλος ,οχι για το σκοραρισμα του , αλλα για το μεγεθος του.Ο ψηλος , ιδιως εαν μπορει ννα τραβηξει εξω απο την ρακετα παικτες ανοιγει τον δρομο στους αλλους να βαλουν καλαθια.

Φαντασια οι ψηλοι?Γιωργο μαλλον δεν βλεπεις μπασκετ μου φαινεται...

Ποση φαντασια μπορει να εχει το μπασκετ ενος ψηλου?Που μεχρι να κουνησει το ενα ποδι εχει βρωμησει το αλλο?Που μεχρι να βγει στον αιφνιδιασμο εχει τελειωσει η φαση?
Μπορει ενας Γιαο Μινγκ ή ενας Φασουλας να κανει στον αερα αυτα που κανει ο Τζορνταν , ή για να μην παω σε διαστημικα παραδειγματα ενας Γκαλης?Μπορει ενας ψηλος των 2.15 να κινησει το σωμα του τοσο εκρηκτικα οσο ενας Κομπι?Μπορει ενας ψηλος να κανει τις ιδιες τριπλες?Να χειριστει την μπαλα?Που σε καθε γκελ η μπαλα πρεπε να διανυσει σχεδον 2 μετρα μεχρι να ερθει στα χερια του?

Λοιπον μην ακουω χαζομαρες.

Οι ψηλοι ελαχιστες φορες σκοραρουν , γιατι το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να βρεθουν κατω απο τη ρακετα.Και ο τροπος παιχνιδιου εναντιον τους ειναι αποτελεσματικοτατος (οταν ειναι ο σωστος και ειναι απλο να τον εφαρμοσεις) και τους κανουν την ζωη πατινι.

Η βασικη δουλεια του ψηλου ειναι να ανοιξει τον δρομο και να σπασει την αμυνα.

Αν ηταν ετσι απλα τα πραγματα οπως εσυ νομιζεις οτι ειναι , οι ψηλοι των 2.15 και των 2.27 (ποσο μαλλον) θα εβαζαν απο 30 και 40 ποντους σε καθε παιχνιδι...

Εν τω μεταξυ συνηθως οσοι σκοραρουν 40+ ποντους ειναι στο επιπεδο 1.95 - με 2.0 μετρα υψος... περιεργο ε?

Προσεχε γιατι θα σε αρχισω στο facebook... ξερεις εσυ! :D

georgios
12-08-2008, 16:31
epidi tin kaname auti tin kuventa. den lei na ta pume ap tin arxi. pantos 2 metra den ine kontos. oso pio psilos toso pio eukola exis mia thesi se mia omada. oso pio kontos toso kaliteri texniki prepi na xis gia na bis se vasikes.

Valkyre
12-08-2008, 16:45
epidi tin kaname auti tin kuventa. den lei na ta pume ap tin arxi. pantos 2 metra den ine kontos. oso pio psilos toso pio eukola exis mia thesi se mia omada. oso pio kontos toso kaliteri texniki prepi na xis gia na bis se vasikes.

1.95 με 2 μετρα υψος στο μπασκετ , θεωρεισαι απλα φυσιολογικος.Ουτε ψηλος ουτε κοντος.Δεν θα δεις κανενα παικτη 2μετρα στο μπασκετ να παιζει σε θεση 5αρι , εκτος και αν ειναι τετραγωνος στον ογκο και εχει μεγαλο αλμα.Μιλαμε παντα για επαγγελματικο μπασκετ οχι για Αγ. Κοσμα.

Μια ομαδα δεν προκειται να ζητησει πανω απο 2 ατομα 2.10+ , και αυτους τους ζηταει μονο για να εχει την αλλαγη , εκτος απο ειδικες περιπτωσεις κορυφαιων ταλεντων που μπορουν να παιξουν και σε αλλη θεση παρολο το υψος τους.

Οπως και να εχει ο ψηλος ειναι στρατηγικη επιλογη , αφου πανω σε αυτον στινονται τα συστηματα επιθεσης και αμυνας μιας ομαδας.

Ομως ολη η φαντασια , ολη η μαγεια του μπασκετ , η τεχνικη και το θεαμα ερχεται απο τον περιγυρο και δη τους point guards.

Aυτα τα πραγματα μονο να τα βλεπει απο την τηλεοραση ή στα ριπλεη μπορει καποιος ψηλος 2.15+ .... Και παρακαλω τσεκαρησε τι κανει στο σημειο 0:50δευτερολεπτα εως 1:00 που αποφευγει ολη την αμυνα στον αερα (απιστευτο).

Επισης στο 1:20 καπου εκει σκαει καρφωμα στην μουρη του 2:30 Mutombo...ο αχαρος ο Μουτομπο ουτε καλα καλα να κινηθει μεσα στο γηπεδο δεν μπορει με τετοιο υψος...

YouTube - Michael Jordan - Unbelievable

Kαι φυσικα δεν ειναι μονο ο Τζορνταν , ειναι κανονας οτι παιχτες με τετοια σωματοδομη σε υψος 1.98 (οπως ο Τζορνταν) κανουν οτι θελουν με την μπαλα λογω του αλματος και της ταχυτητας που εχουν.

Να εισαι σιγουρος οτι τετοιου ειδους παιχτες θα τους προτιμησουν απο οποιονδηποτε 2.15+ μεσα σε μια ομαδα...!

georgios
12-08-2008, 16:52
1.95 με 2 μετρα υψος στο μπασκετ , θεωρεισαι απλα φυσιολογικος.
to les ke monos su. 2 metra ine to fisiologiko. auti lipon ine i diafora me to podosfero

min kolas me to 2.15 to ipa gia na episimano poso poli metrai to ipsos. ke oti akoma ke enas gidovoskos 2.15 bori na peksi se omada

Valkyre
12-08-2008, 17:03
to les ke monos su. 2 metra ine to fisiologiko. auti lipon ine i diafora me to podosfero

min kolas me to 2.15 to ipa gia na episimano poso poli metrai to ipsos. ke oti akoma ke enas gidovoskos 2.15 bori na peksi se omada

Απο το ενα ακυρο πας στο αλλο...πραγματικα δεν καταλαβαινω....αμα ηταν ετσι τα πραγματα γιωργο δεν θα υπηρχαν γιδοβοσκοι 2.15 , ολοι θα ηταν μπασκετμπωλιστες.Μα τι βλακειες λες τωρα?Τελικα το προβλημα ειναι οτι το μπασκετ σαν αθλημα απαιτει να εχεις μεγαλυτερο υψος απο το ποδοσφαιρο?Που κολαει η συγκριση?Απο που και ως που καποιος που ειναι 2 μετρα θα παιξει σιγουρα καλο μπασκετ?Πού, στον Αγιο Κοσμα με ολους τους αχρηστους?Ναι εκει ισως...στο επαγγελματικο?Σορρυ αλλα δυσκολο... πολυ δυσκολο...

Δηλαδη και εγω να γυρισω να πω οτι οποιος ειναι κοντος και γρηγορος , εκρηκτικος μπορει να γινει ποδοσφαιριστης?Σε κανενα αθλημα δεν αρκει η σωματικη κατασταση , ειτε λεγεσαι κοντος , ειτε ψηλος...θελει και ταλεντο.

Σε λιγο θα μου πεις οτι το μπασκετ θελει υψος ασχετως απο ταλεντο... μα ειναι πραγματα αυτα?Τι μπασκετ βλεπεις τοσο καιρο?Αυτο που παιζουμε στον Αγ.Κοσμα?

Επισης σταματα να φασκεις και να αντιφασκεις.Απο την μια μου λες οτι οι 2.15 απλα σηκωνουν τα χερια τους και βαζουν καλαθι (που σημαινει οτι εκει εστιαζεις στο ποσο ευκολα εχουν επαφη με την μπασκετα ) και μετα μου λες οτι εννοεις αυτους που ειναι 2 μετρα.Συγνωμη αλλα ατομο 2 μετρα δεν σηκωνει τα χερια του και βαζει καλαθι , ποσο μαλλον οταν ολοι διθπλα του ειναι στο ιδιο ή και μεγαλυτερο υψος!

Δηλαδη ελεος!

jorgedept
12-08-2008, 17:21
οι λόγοι που ΕΓΩ αγαπάω το ποδόσφαιρο

http://i110.photobucket.com/albums/n95/jorgedept/fifa_top100_footballers.jpg
Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/World_soccer_players_of_the_20th_century#The_100_G reatest_Players_Of_The_20th_Century)

georgios
12-08-2008, 17:22
re dimitri. apla pramata leme. to basket vasizete poli sto ipsos. den ine kati pu leo mono ego. auto to lene oloi

auto pu ine diki mu apopsi ine oti to kani ligo axaro auto otan ise theatis

Valkyre
12-08-2008, 17:28
re dimitri. apla pramata leme. to basket vasizete poli sto ipsos. den ine kati pu leo mono ego. auto to lene oloi

auto pu ine diki mu apopsi ine oti to kani ligo axaro auto otan ise theatis

Και το ποδοσφαιρο βασιζεται στους κοντους...

Δηλαδη αυτα που ειδες στο βιντεο ειναι "αχαρα"?

Οκ , αρα το αισθητικο προβλημα ειναι μαλλον δικο σου.Γιατι εαν βρισκεις "αχαρη" την κινησιολογια του μπασκετ (απο φυσιολογικου υψους για μπασκετ παιχτες και οχι απο τις εξαιρεσεις τυπου Γιαο) τοτε κατι δεν παει καλα.Δηλαδη το μπασκετ θα ηταν -βασει αυτων που λες- ποιο ωραιο αισθητικα εαν αποτελουταν απο 1.85 τυπους?Δεν θα το ελεγα....

Απλα εφοσον προκειται για προσωπικη αισθητικη , μην το παρουσιαζεις -οπως πριν - ως εκγενικευμενη αντιληψη του συνολου των φιλαθλων.

Edit: ρε jorge.... ο Ronaldhinio πουθενα στη λιστα?

jorgedept
12-08-2008, 17:32
το ποδόσφαιρο θέλει ποιο πολύ "μαγκιά" από ότι η καλαθοσφαίριση άλλα αυτό δεν το κάνει καλύτερο...μην κολάται σε troll wars όπως βλέπουμε στις κονσόλες.

ΕΛΕΟΣ




Edit: ρε jorge.... ο Ronaldhinio πουθενα στη λιστα?


ναι το ξέρω, ίσως στην επόμενη λίστα να μπει....όταν ξανά αποφασίσει η Fifa να την κάνει.

Valkyre
12-08-2008, 17:35
το ποδόσφαιρο θέλει ποιο πολύ "μαγκιά" από ότι η καλαθοσφαίριση άλλα αυτό δεν το κάνει καλύτερο...μην κολάται σε troll wars όπως βλέπουμε στις κονσόλες.

ΕΛΕΟΣ

Mα εδω στην ουσια με τον Γιωργο , δεν κανουμε αμεση συγκριση ποδοσφαιρου-μπασκετ jorge.καμμια σχεση.Εδω εχουμε εσωτερικη διαμαχη οσον αφορα το μπασκετ.Δηλαδη εγω διαφωνω καθετα σε καποια λεγομενα του Γιωργου οσον αφορα το μπασκετ αυτο καθεαυτο.Ασχετα απο την συγκριση του με το ποδοσφαιρο.

Εαν παρατηρησες , στα τελευταια ποστ δεν αναφερομαστε σε αμεση συγκριση.

Εννοειται οτι ο καθενας θα επιλεξει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα.Απλα χωρις να εχουμε ανακριβειες!

Δεν μπορω εγω δηλαδη να βγω και να πω οτι οποιοσδηποτε ειναι κοντος και γρηγορος με δυνατη κλωτσια οτι μπορει να γινει ποδοσφαιριστης!

georgios
12-08-2008, 17:40
Απλα εφοσον προκειται για προσωπικη αισθητικη , μην το παρουσιαζεις -οπως πριν - ως εκγενικευμενη αντιληψη του συνολου των φιλαθλων.

auto ine diki su erminia dimitri. o kathenas bori na ermineui otidipote me opiodipote tropo. apla i diki mu esthitiki sibeuti me tin pliopsifia tu planiti

Valkyre
12-08-2008, 17:52
auto ine diki su erminia dimitri. o kathenas bori na ermineui otidipote me opiodipote tropo. apla i diki mu esthitiki sibeuti me tin pliopsifia tu planiti

Μπορει να λεει οτι θελει , αρκει να μην το παρουσιαζει ως εκγενικευμενο φαινομενο που ισχυει για ολους.Εσυ μολις στο προηγουμενο μυνημα σου ξεκαθαρισες οτι επροκειτο για δικη σου προσωπικη αισθητικη.

Σε προηγουμενα ποστ , φαινοταν σαν να θεωρουσες δεδομενο , οτι επειδη το μπασκετ εχει 2μετρους παιχτες , αυτο δειχνει αχαρο γενικα.Ο κοσμος ομως δεν προτιμα το ποδοσφαιρο λογω του οτι το μπασκετ αποτελειται απο 2μετρους παιχτες γιωργο.

Δεν ειναι αυτος ο λογος που το προτιμανε, δηλαδη η φυσιολογια των παικτων.Ουτε επειδη θεωρουν οτι το καρφωμα ειναι "αχαρο".

Ο λογος που το προτιμουν , ειναι γενικα -οπως αναφεραν και οι ιδιοι- το γενικο στησιμο του παιχνιδιου , το τι σημαινει ενα γκολ για αυτους , το συνολο της δουλειας που πρεπει να γινει , της στρατηγικης, των κανονισμων.

Και σου ξαναθετω το ερωτημα.Με την δικη σου λογικη , θεωρεις οτι το μπασκετ θα ηταν ομορφοτερο αισθητικα εαν δεν ειχε 1.95-2 μετρα παιχτες? (ξαναλεω , αλλο 2μετρος , αλλο 2.27)

Αυτο εαν γινεται θα ηθελα να μου το απαντησεις please!

Επισης να πω -οπως αλλωστε το εχω ξαναπει- οτι επειδη εμενα μου αρεσει το μπασκετ , αυτο δεν σημαινει οτι δεν παραδεχομαι , οτι το ποδοσφαιρο ειναι ο βασιλιας των σπορ.Αυτο εννοειται , κανεις δεν αντιλεγει.Την τρελα που εχει η πλειοψηφια του κοσμου με το ποδοσφαιρο , ποτε δεν θα την νικησει το μπασκετ.

georgios
12-08-2008, 19:36
Σε προηγουμενα ποστ , φαινοταν σαν να θεωρουσες δεδομενο , οτι επειδη το μπασκετ εχει 2μετρους παιχτες , αυτο δειχνει αχαρο γενικα.Ο κοσμος ομως δεν προτιμα το ποδοσφαιρο λογω του οτι το μπασκετ αποτελειται απο 2μετρους παιχτες γιωργο.
oxi, den ipa akrivos auto. ipa, oti epidi pezun psiloi pextes oi amerikanoi to theorun axaro to basket. ke pigenun sta gipeda gia na gelasun me tus kremanatlades. plaka mu kanis...


Ο λογος που το προτιμουν , ειναι γενικα -οπως αναφεραν και οι ιδιοι- το γενικο στησιμο του παιχνιδιου , το τι σημαινει ενα γκολ για αυτους , το συνολο της δουλειας που πρεπει να γινει , της στρατηγικης, των κανονισμων.
diavazis mono auta pu su aresun mu fenete. rikse mia pio prosektiki matia ke tha dis oti simfonisan ke aloi mazi mu gia to ipsos


Και σου ξαναθετω το ερωτημα.Με την δικη σου λογικη , θεωρεις οτι το μπασκετ θα ηταν ομορφοτερο αισθητικα εαν δεν ειχε 1.95-2 μετρα παιχτες? (ξαναλεω , αλλο 2μετρος , αλλο 2.27)
den ksero dimitri. etsi opos ine ta pramata sto basket varieme pantos. den ime ego pu tha kathoriso tus kanones. oi kanones autoi exun vgi meta apo pola xronia.

pantos simera ida ligo basket tin ora pu etroga. sinexia timeout, alages imixrona. ama ginonte ke pola foul den vlepis agona

nikon
12-08-2008, 19:49
oxi, den ipa akrivos auto. ipa, oti epidi pezun psiloi pextes oi amerikanoi to theorun axaro to basket. ke pigenun sta gipeda gia na gelasun me tus kremanatlades. plaka mu kanis...


diavazis mono auta pu su aresun mu fenete. rikse mia pio prosektiki matia ke tha dis oti simfonisan ke aloi mazi mu gia to ipsos


den ksero dimitri. etsi opos ine ta pramata sto basket varieme pantos. den ime ego pu tha kathoriso tus kanones. oi kanones autoi exun vgi meta apo pola xronia.

pantos simera ida ligo basket tin ora pu etroga. sinexia timeout, alages imixrona. ama ginonte ke pola foul den vlepis agona
Όσες διακοπές και να γίνουν 40 λεπτά αγώνα θα δεις.
Στο ποδόσφαιρο από τα 90' έχεις κάτσει να μετρήσεις πόσα βλέπεις αγώνα;

georgios
12-08-2008, 19:52
spai o rithmos sinexia re niko. vazun diafimisis. kseneronis

nikon
12-08-2008, 19:56
spai o rithmos sinexia re niko. vazun diafimisis. kseneronis
Μα ο σκοπός του timeout αυτός είναι να σπάσεις τον ρυθμό του αντιπάλου που έχει πάρει φόρα.
Το ότι βάζουν διαφημίσεις και δεν μένουν στην ατμόσφαιρα του γηπέδου είναι σπαστικό αλλά.......πρέπει να βγάλουν και κανένα φράγκο τα κανάλια. :ohthedrama:

sosat
12-08-2008, 20:00
spai o rithmos sinexia re niko. vazun diafimisis. kseneronis

Ωπα ρε Γιώργο. Εσύ τώρα δεν κρίνεις το άθλημα αλλά το μαρκετιγκ που κρύβεται πίσω από αυτό. Μας αδικείς

georgios
12-08-2008, 20:28
den krino to ahtlima. to athlima to pezo ke ine oreo.to krino san filathlos pleon. kurazi

PDS
12-08-2008, 21:16
οι λόγοι που ΕΓΩ αγαπάω το ποδόσφαιρο

http://i110.photobucket.com/albums/n95/jorgedept/fifa_top100_footballers.jpg
Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/World_soccer_players_of_the_20th_century#The_100_G reatest_Players_Of_The_20th_Century)

O zidane επρεπε να ειναι στο 2 για να μην πω στο 1:angry::angry:


Τεσπα στο θεμα τωρα.Και μονο που στο Μπασκετ οι αριθμοι λενε παντα την αληθεια ενω στο ποδοσφαιρο οχι δειχνει την διαφορα βαθους τον 2 αθληματων.Το Μπασκετ ειναι θελει πολυ συγκεκριμενα πραγματα.Αν πας σε μια ομαδα ποδοσφαιρου και πεις παρε αυτον τον παιχτη γιατι εχει φοβερα στατιστικα,θα σε παρουν με τις πετρες:angry:Απο κει και περα οτι αρεσει στον καθενα βλεπει.:p

nikon
12-08-2008, 21:23
O zidane επρεπε να ειναι στο 2 για να μην πω στο 1:angry::angry:


Τεσπα στο θεμα τωρα.Και μονο που στο Μπασκετ οι αριθμοι λενε παντα την αληθεια ενω στο ποδοσφαιρο οχι δειχνει την διαφορα βαθους τον 2 αθληματων.Το Μπασκετ ειναι πολυ συγκεκριμενο.Αν πας σε μια ομαδα ποδοσφαιρου και πεις παρε αυτον τον παιχτη γιατι εχει φοβερα στατιστικα,θα σε παρουν με τις πετρες:angry:Απο κει και περα οτι αρεσει στον καθενα βλεπει.:p
Μα στο μπάσκετ ειδικά λένε ότι οι αριθμοί είναι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέματα.
Ομάδα με καλύτερα στατιστικά δεν σημαίνει 100% ότι θα κερδίσει.
Στο ποδόσφαιρο όταν πάνε να πάρουν επιθετικό δεν κοιτάνε πόσα γκολ είχε βάλει και σε πόσους αγώνες (στατιστικά δηλαδή) τι κοιτάνε να είναι καλό παιδί;

PDS
12-08-2008, 21:29
Μα στο μπάσκετ ειδικά λένε ότι οι αριθμοί είναι ο καλύτερος τρόπος για να πεις ψέματα.
Ομάδα με καλύτερα στατιστικά δεν σημαίνει 100% ότι θα κερδίσει.
Στο ποδόσφαιρο όταν πάνε να πάρουν επιθετικό δεν κοιτάνε πόσα γκολ είχε βάλει και σε πόσους αγώνες (στατιστικά δηλαδή) τι κοιτάνε να είναι καλό παιδί;


Ρε συ τωρα ενταξει δεν ειναι ετσι και το ξερεις.Το μπασκετ ειναι το αθλημα της σατιστικης και οχι το ποδοσφαιρο.Δεν προκειται να δεις καποιον προπονητη ποδοσφαιρου να κανει αναφορα σε αυτην αλλα ουτε και παρουσιαστη ενος παιχνιδιου.Αντιθετα στο Μπασκετ μονο για στατιστικη ακους.

nikon
12-08-2008, 21:34
Ρε συ τωρα ενταξει δεν ειναι ετσι και το ξερεις.Το μπασκετ ειναι το αθλημα της σατιστικης και οχι το ποδοσφαιρο.Δεν προκειται να δεις καποιον προπονητη ποδοσφαιρου να κανει αναφορα σε αυτην αλλα ουτε και παρουσιαστη ενος παιχνιδιου.Αντιθετα στο Μπασκετ μονο για στατιστικη ακους.
Δεν είπα ότι δεν είναι άθλημα στατιστικής είπα ότι δεν λένε πάντα την αλήθεια οι αριθμοί και δεν κερδίζει πάντα αυτός που έχει καλύτερα στατιστικά.....έτσι είναι και το ξέρω.;)

PDS
12-08-2008, 21:40
Δεν είπα ότι δεν είναι άθλημα στατιστικής είπα ότι δεν λένε πάντα την αλήθεια οι αριθμοί και δεν κερδίζει πάντα αυτός που έχει καλύτερα στατιστικά.....έτσι είναι και το ξέρω.;)

Ε χαιρω πολυ ρε συ...
Δεν παμε στα ακρα(στο ποδοσφαιρο δεν μετραει καθολου και στο μπασκετ μετραει μονο αυτο και τπτ αλλο) φυσικα.

Αλλα οτι εχει κατα πολυ μεγαλυτερη σημασια στο μπασκετ απ'οτι στο ποδοσφαιρο η στατιστικη αυτο ειναι δεδομενο.Και αυτο γιατι στο ποδοσφαιρο παιζουν παααρα πολλα ρολο σε εναν αγωνα και τα στοιχεια ενος παιχτη ειναι και αυτα παρα πολλα για να τα περιορισεις σε ενα πινακα στατιστικης.

sosat
12-08-2008, 22:07
Ε χαιρω πολυ ρε συ...
Δεν παμε στα ακρα(στο ποδοσφαιρο δεν μετραει καθολου και στο μπασκετ μετραει μονο αυτο και τπτ αλλο) φυσικα.

Αλλα οτι εχει κατα πολυ μεγαλυτερη σημασια στο μπασκετ απ'οτι στο ποδοσφαιρο η στατιστικη αυτο ειναι δεδομενο.Και αυτο γιατι στο ποδοσφαιρο παιζουν παααρα πολλα ρολο σε εναν αγωνα και τα στοιχεια ενος παιχτη ειναι και αυτα παρα πολλα για να τα περιορισεις σε ενα πινακα στατιστικης.

Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά πες μου και εσύ πόσα από αυτά τα στοιχεία ενός ποδοσφαιριστή ξεδιπλώνονται μέσα σε κάθε αγώνα.

PDS
12-08-2008, 22:13
Συμφωνώ με αυτά που λες αλλά πες μου και εσύ πόσα από αυτά τα στοιχεία ενός ποδοσφαιριστή ξεδιπλώνονται μέσα σε κάθε αγώνα.

Αυτο εξαρταται απο την ποιοτητα του παιχτη,την μερα του κτλ.22 ποδοσφαιριστες ειναι,ολο και καποιος θα δειξει τις δυνατοτητες του σε ενα κακο ματς για παραδειγμα.

sosat
12-08-2008, 22:21
Οκ. Αλλά σου είναι αρκετό? τα αθλήματα έχουν την τάση να βελτιώνονται με τον χρόνο. Πες μου γιατί το θέαμα στο ποδόσφαιρο έχει φτωχύνει τα τελευταία χρόνια? Για πιο λόγο η ΟΥΕΦΑ προσπαθεί και δεν μπορεί να κάνω το ποδόσφαιρο πιο ελκυστικό? Η προοπτική που έχει σαν άθλημα είναι φανταστική αλλά μένει στάσιμο. Το μπάσκετ για παράδειγμα έχει βελτιωθεί εκπληκτικά τα τελευταία 20 χρόνια. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί?

PDS
12-08-2008, 22:30
Eγω δεν το βλεπω ετσι.Υπαρχει θεαμα στο ποδοσφαιρο.Συμφωνω οτι εχει μεγαλες προοπτικες και θα μπορουσε να ειναι καλυτερο,αλλα δεν βλεπω καμια κριση γενικα.Για παραδειγμα ειμαι αισιοδοξος για το Ελληνικο πρωταθλημα(το οποιο ειχε μια πτωση τα τελευταια χρονια) φετος,εχουν γινει προσπαθειες τουλαχιστον που μπορει να φερουν αποτελεσμα.Βλεπω τις ομαδες τις Θεσσαλονικης δυνατες και τις 3 της Αθηνας επισης πολυ δυνατες.

Αυτο που βλεπω γενικοτερα στο παγκοσμιο ποδοσφαιρο ειναι οτι δεν ξεχωριζουν πλεον οι μεγαλες ομαδες,διοτι οι μικρες εχουν ανεβει ειτε σε ποιοτητα ειτε σε τακτικη και κανουν ζημιες.

sosat
12-08-2008, 22:34
Eγω δεν το βλεπω ετσι....

Νομίζω αυτό τα λέει όλα. Η αγάπη σου για την μπάλα δεν σ΄αφήνει να δεις με τα μάτια της αλήθειας:angry:

redismagik
13-08-2008, 00:36
to podosfero eine o vasilias oti ki na leme.to erotima yparxei mono edo, giati oi epitixies tou mpasket eine sinexomenes edo stin ellada.kamia periptosi den tha ypirxe ,na anaratiomastan gia ayto ama den ypirxan aytes oi epitixies.

Valkyre
13-08-2008, 03:12
diavazis mono auta pu su aresun mu fenete. rikse mia pio prosektiki matia ke tha dis oti simfonisan ke aloi mazi mu gia to ipsos


Bρε Γιωργο με δουλευεις?Ποιος ακριβως συμφωνησε μαζι σου οτι το μπασκετ χανει σε θεαμα λογω ψηλων?Ή οτι οι ψηλοι ειναι προβλημα?Εγω το μονο που ειδα ειναι να διαφωνουν μαζι σου στο συγκεκριμενο θεμα...

Μα ειναι δυνατον να αναρωτιομαστε εαν το μπασκετ θα ηταν καλυτερο σαν θεαμα αν ολοι ειχαν υψος 1.85?

Και follow καρφωμα ποιος θα εκανε?Ή μηπως το follow καρφωμα δεν ειναι εντυπωσιακο?

Αν ηταν ολοι 1.85 θα βλεπαμε μπασκετ ποιοτητας Αγ.Κοσμα....

georgios
13-08-2008, 10:40
Bρε Γιωργο με δουλευεις?Ποιος ακριβως συμφωνησε μαζι σου οτι το μπασκετ χανει σε θεαμα λογω ψηλων?Ή οτι οι ψηλοι ειναι προβλημα?Εγω το μονο που ειδα ειναι να διαφωνουν μαζι σου στο συγκεκριμενο θεμα...
axaxaxa. ise apisteutos re dimitri. lol. mono esi ke o nikos diafonisate. kapios malista mu edose reputation gia auto. to ksero ine diskolo na to xonepsis. klise ti miti ke katapie. axaxaxax

nikon
13-08-2008, 10:56
axaxaxa. ise apisteutos re dimitri. lol. mono esi ke o nikos diafonisate. kapios malista mu edose reputation gia auto. to ksero ine diskolo na to xonepsis. klise ti miti ke katapie. axaxaxax


αυτά γινόντουσαν πριν 20 χρόνια. Το σύγχρονο μπάσκετ απαιτεί εγκεφαλικούς παίχτες σε όλες τις θέσεις. Οι ψηλοί πρέπει να ξέρουν να κινούνται, να σκρινάρουν, να ποστάρουν, να καλύπτουν. Οι εποχές που έβαζαν ένα ταγάρι κάτω από το καλάθι και περίμενε για να κάνει κανένα κόψιμο ή να φοβίσει τον αντίπαλο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί

:innocent::innocent::innocent:
Δεν βγάζει πουθενά αυτό ας το αφήσουμε και ας πιστεύει ο καθένας αυτό που νομίζει.

Και για να ξεφύγουμε λίγο....
Which NBA player are you? (http://rumandmonkey.com/widgets/toys/testgen/4249/)


Εγώ είμαι ο Allen Iv (http://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Iverson)erson:ohyes: (http://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Iverson):jiggy::fooddance7::bunny_4::yay: (http://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Iverson)

georgios
13-08-2008, 11:26
niko sosat sxoliazi an ine egefalikoi i psiloi. oxi an auto xalai to theama. alo prama leme me to dimitri. etsi sinexise niko. kontra gia tin kontra :)

nikon
13-08-2008, 11:36
niko sosat sxoliazi an ine egefalikoi i psiloi. oxi an auto xalai to theama. alo prama leme me to dimitri. etsi sinexise niko. kontra gia tin kontra :)
Δείξε μου το post κάποιου που συμφώνησε μαζί σου στο ότι οι ψηλοί χαλάνε το θέαμα στο μπάσκετ γιατί εγώ δεν το βρίσκω.........και λέω και πάλι συζήτηση κάνουμε.

georgios
13-08-2008, 12:24
+rep

για να λέμε και τίποτα σωστό εδώ μέσα!

http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=3722&page=3

ante to vrika...

nikon
13-08-2008, 12:33
Μα ο jorge δεν συμφώνησε στο ότι οι ψηλοί χαλάνε το θέαμα στο μπάσκετ σ'αυτό συμφώνησε " to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita".

georgios
13-08-2008, 12:43
Μα ο jorge δεν συμφώνησε στο ότι οι ψηλοί χαλάνε το θέαμα στο μπάσκετ σ'αυτό συμφώνησε " to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita".
stin proigumeni paragrafo eksigo to "teties anisotites" ke leo oti ine axaro. apla to pedi den to ekane olo quote. ante na dume...

nikon
13-08-2008, 12:55
sto podosfero exis ena champions league. to thesmo tu den to sigrino me tipota me tus europaikus tu basket i to nba



idika to epagelmatiko basket dimitri ego to vrisko poli axaro. poso entiposiaki kinisi bori na kani ena gomari 2.15 pu ftani tin basketa me sikomena ta xeria. poso entiposiako ine ena triponto se sxesi me ena goal 20 metra apo tin perioxi.

to epagelmatiko basket dimitri stirizete poli sto ipsos. ksero simathites mu pu mexri to likio den ixan agiksi bala sto basket ke epidi perasan ta 2 metra tus piran stis kaliteres topikes omades vasikus. poli axaro. idika an pernas ta 2.10 pezis aneta epagelmatika

to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita

Μάλλον δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου αν μ'αυτά εννοείς ότι οι ψηλοί χαλάνε το θέαμα στο μπάσκετ.:(

georgios
13-08-2008, 13:22
to epagelmatiko basket dimitri stirizete poli sto ipsos. ksero simathites mu pu mexri to likio den ixan agiksi bala sto basket ke epidi perasan ta 2 metra tus piran stis kaliteres topikes omades vasikus. poli axaro. idika an pernas ta 2.10 pezis aneta epagelmatika

to podosfero den exi teties anisotites ke vasizete 100% stin ikanotita

den borite na to xonepsete me tipota omos...
toso apithano su fenete re niko oti bori na min aresi auto ston kosmo?

GreekDrifter
13-08-2008, 13:25
O Iverson ας πούμε που είναι πιο κοντός (συγκριτικά με τους υπόλοιπους) δεν έκανε καριέρα, έτσι;

nikon
13-08-2008, 13:29
ine ksekatharo nomizo
Δεν είναι όμως άλλο το "άχαρο" και άλλο το "χαλάνε το θέαμα";
Oι ψηλοί είναι "από την μάνα τους" άχαροι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να είναι θεαματικοί (Σαμπόνις,Ντίβατς,Ράτζα,Robbinson,Ewing,O'Neil κλπ κλπ).

georgios
13-08-2008, 13:33
ok. stamatao edo. lol. to kseftilises. gia mena simeni to idio prama. leo apla oti to basket me psilus ine axaro. niko, den palevese

nikon
13-08-2008, 13:37
ok. stamatao edo. lol. to kseftilises. gia mena simeni to idio prama.
Όχιιιιιι......γιατί σταματάς....... θέλω και άλλη "κόντρα".:p
Γι'αυτό είπα μάλλον δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου....αφού για σένα σημαίνει το ίδιο ok......πάσο.......ραντεβού την Κυριακή.;)

X-NEC
13-08-2008, 15:47
Γιώργο εκφράσεις όπως "δεν πάτε καλά" και "το ξεφτίλισες" σε κάποιον που απλά λέει την άποψη του δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Ο καθένας έχει την άποψη του. Και εγώ συμφωνώ με τα παιδιά. Βασικά μου έκαναν εντύπωση και κάποιες απόψεις σου. Αλλα σου απάντησαν τα παιδιά δεν χρειάζεται να πω τίποτα. Να υπερασπιστώ λίγο τους ψηλούς μονο λέγοντας σου ότι ακόμη και μικρές και θεωρητικά εύκολες κινήσεις μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά την ομάδα (τελειώματα φάσεων, follow ups, επιθετικά rebounds, blocks και αλλα.) Τώρα όσον αφορά πιο μου αρέσει εννοείται ότι απάντησα το μπάσκετ. Ποδόσφαιρο μου αρέσει παρα πολύ να βλέπω όταν ξέρω ότι θα δω ωραίο αγώνα και ότι δεν θα χάσω δυο ώρες στον καναπέ μου. Όταν έχει μπάσκετ όμως ακόμη και όταν βλέπω ότι ο αγώνας είναι μέτριος μάλλον θα το παρακολουθήσω γιατί τουλάχιστον κάτι γίνεται! Ότι στο μπάσκετ υπάρχει έντονο το στοιχειο της στατιστικής δείχνει ποσο πολυδιάστατο είναι σαν άθλημα. Στο ποδόσφαιρο η στατιστική δείχνει την πρόθεση της ομάδας, ενώ στο μπάσκετ δείχνει τι έχει κάνει ήδη η ομάδα και για αυτό είναι περισσότερο χρήσιμη. Πχ corners, κίτρινες, shοots in target κλπ δεν λένε τίποτα σπουδαίο. Και στο μπάσκετ μια ομάδα μπορεί να κάνει 46 shoots και να βάλει τα 22. Τέλος στο ποδόσφαιρο οι διαιτητές και οι επόπτες παίζουν σημαντικό ρολο στο τελικό αποτέλεσμα (λάθος κάρτες, άκυρα goals κλπ) κάτι που στο μπάσκετ υπάρχει σε ελάχιστο βαθμό. Και εννοείται αν κάποιος θέλει να ευχαριστηθεί θα πρέπει να δει ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, Champions League, Euroleague και φυσικά ΝΒΑ.

georgios
13-08-2008, 15:53
Γιώργο εκφράσεις όπως "δεν πάτε καλά" και "το ξεφτίλισες" σε κάποιον που απλά λέει την άποψη του δεν νομίζω ότι χρειάζονται. Ο καθένας έχει την άποψη του.
ela vre! min ta pernis tis metritis auta. kanume parea me ta pedia. den tus milao opos milao me agnosta pedia tu forum.

den su ipan ta pedia oti ston agio kosma ime apo ta vasika meli? :) esena pote tha se ksanadume?

nikon
13-08-2008, 15:56
ela vre! min ta pernis tis metritis auta. kanume parea me ta pedia. den tus milao opos milao me agnosta pedia tu forum.

den su ipan ta pedia oti ston agio kosma ime apo ta vasika meli? :) esena pote tha se ksanadume?
Nαι αυτό που λέμε "φίλοι φίλοι σου.......ρίχνω και κανένα μπινελίκι".:rant::p

georgios
13-08-2008, 15:57
kanune koma epidi ine apo tin idia gitonia ta kolopeda. tha ferno ton psilo to dimitri me ta kupia na sas pekso na sas klisume to spiti

nikon
13-08-2008, 15:59
kanune koma epidi ine apo tin idia gitonia ta kolopeda. tha ferno ton psilo to dimitri me ta kupia na sas pekso na sas klisume to spiti
Όχι μην φέρεις ψηλό θα "χαλάσει το θέαμα".:giggle:

georgios
13-08-2008, 16:01
plaka plaka, vlepis poso aniso ine. den ton exi kanis. variete ligo ala ama peksi... exi ke texniki. pu na ftasume eki pano

i mipos den isun teleutea fora pu irthe. ixe klisi ta fota

nikon
13-08-2008, 16:04
plaka plaka, vlepis poso aniso ine. den ton exi kanis. variete ligo ala ama peksi... exi ke texniki. pu na ftasume eki pano

i mipos den isun teleutea fora pu irthe. ixe klisi ta fota
Πρέπει να ήταν όταν ήμουν στην Άνδρο.......γι'αυτό τα έκανε γιατί δεν ήμουν εκεί.:cool:

geodlord7
13-08-2008, 16:45
Kαι εγω τωρα χρονια λατρευα το ποδοσφαιρο(και το λατρευω) και γενικα το θεωρω το καλυτερο αθλημα και το πιο εντυπωσιακο.

Ομως τελευταια ειδα 3 αγωνες απο τους Ολυμπιακους και πραγματικα τρελαθηκα!!! Δεν ξερω αν ολοι οι αγωνες ειναι τοσο εντυπωσιακοι, αλλα πραγματικα οπως ειπε και ο valkyre στο ποδοσφαιρο περιμενεις την στιγμη για να σηκωθεις απο τον καναπε, ενω στο μπασκετ εισαι συνεχεια σηκωμενος!!!! Και αυτο οντως ισχυει!!! Ειναι πολυ διασκεδαστικο!!!

Ισως αλλαζω γνωμη:D(περιεργο :D)

Προστιγμην δεν ψηφιζω τιποτα απο τα 2 γιατι ειμαι καπου στην μεση.

X-NEC
13-08-2008, 17:01
ela vre! min ta pernis tis metritis auta. kanume parea me ta pedia. den tus milao opos milao me agnosta pedia tu forum.

den su ipan ta pedia oti ston agio kosma ime apo ta vasika meli? :) esena pote tha se ksanadume?

Ναι ρε συ το ξέρω, δεν τα περνώ τις μετρητοίς απλά δεν είπε τίποτα ο Νίκος. :)
Υπάρχει μια περίπτωση να έρθω κατά τις 20 Σεπτεμβρίου και αν μας κάνει καλο καιρό θα είναι τέλεια.

Valkyre
13-08-2008, 17:42
plaka plaka, vlepis poso aniso ine. den ton exi kanis. variete ligo ala ama peksi... exi ke texniki. pu na ftasume eki pano

i mipos den isun teleutea fora pu irthe. ixe klisi ta fota

Ελεος ρε μπουφο!Καθεσαι και μου συγκρινεις επαγγελματικο μπασκετ με μπασκετ Αγ.Κοσμα...

Α ρε καλα σου λεω εγω... :D

Ρε Γιωργο , και εγω αμα φερω στον Αγ.Κοσμα εναν τυπο 2.10 κανεις απο εμας τους 1.85-1.90 δεν θα τον μαρκαρει επαρκως.Αλλα δεν ξερω καμμια επαγγελματικη ομαδα μπασκετ που να μην εχει εναν ψηλο κοντα στο 2.10 ....

Αρα υπαρχουν σωστα μαρκαρισματα στο επαγγελματικο.Στο ερασιτεχνικο ποσους 2μετρους θα δεις στον Αγ.Κοσμα και με τι κριτηριο θα το θεωρησεις αδικο?

Κουφαλα την επομενη φορα θα σε μαρκαρω εγω και θα σε πεθανω.Θα γυρισεις σπιτι με μελανιες! Χαχαχαχα :D

Θα σε τσακισωωωωω...!

Ακου το μπασκετ θα ηταν πιο θεαματικο χωρις ψηλους...!Θα στο κοπαναω καιρο αυτο γιατι ξερεις οτι ειπες βλακεια , αλλα δεν το παραδεχεσαι!

εκτος και αν οι φασεις που κανει ενας Jordan , pippen , Barckley , Malone , Lebron , Bryant , Dexdler και μυριαδες αλλοι 2μετροι (οχι 2.15) ειναι αχαρα!

georgios
13-08-2008, 17:48
εκτος και αν οι φασεις που κανει ενας Jordan , pippen , Barckley , Malone , Lebron , Bryant , Dexdler και μυριαδες αλλοι 2μετροι (οχι 2.15) ειναι αχαρα!
giati tus vgazis sinexia ap ekso. mipos katargithikan auta ta ipsi ke dento katalava

tha me markaris?! lol. epithetika me exis aneta ala amina imaste ta idia xalia oloi :)

oxi, entaksi. ise kalos na klevis pases. auto sto anagnorizo

Valkyre
13-08-2008, 17:49
giati tus vgazis sinexia ap ekso. mipos katargithikan auta ta ipsi ke dento katalava

tha me markaris?! lol. epithetika me exis aneta ala amina imaste ta idia xalia oloi :)

ela shoutbox τωρα!

Τους βγαζω εξω γιατι μικα ομαδα εχει 1 παιχτη στο 2.15 και ολοι οι υπολοιποι ειναι της ταξης του 1.90 με 2 μετρα.

Αρα αυτοι οι "αχαροι" (για εμενα ουτε αυτοι κανουν αχαρο το μπασκετ) ειναι η συντριπτικη μειοψηφια στο αθλημα.

georgios
13-08-2008, 19:20
1 stus 5 ine kalo pososto. epese tilefono pali ke to lisame vevea. telika ke o valkyre simfonise oti to basket ine xalia :rofl:

den mas ipes omos dimitri. ti agones basket ides esi fetos?

Valkyre
13-08-2008, 19:36
1 stus 5 ine kalo pososto. epese tilefono pali ke to lisame vevea. telika ke o valkyre simfonise oti to basket ine xalia :rofl:

den mas ipes omos dimitri. ti agones basket ides esi fetos?

A ρε ψευτη ελεινε θα σε φτιαξω εγω καλα!:angry:

jimspy
17-10-2008, 17:31
Ψηφιζω ποδοσφαιρο ....μακραν καλυτερο κ εντυπωσιακοτερο...το μπασκετ ετσι κ αλλιως εχει γυναικεια χαρακτηριστικα (καλαθι,παρκε,περιοδο)

X-NEC
18-10-2008, 03:46
Ψηφιζω ποδοσφαιρο ....μακραν καλυτερο κ εντυπωσιακοτερο...το μπασκετ ετσι κ αλλιως εχει γυναικεια χαρακτηριστικα (καλαθι,παρκε,περιοδο)

Αν και φίλος του μπάσκετ (:rant:)... ξέχασες το ροζ φύλλο αγώνα! :angry: :angry:

fanis86
20-10-2008, 14:02
Προτιμω μπασκετ γιατι για μενα ειναι πιο θεαματικο και με κραταει περισσοτερο σε αγωνια.
Και υπαρχει και προεδρος στην ομαδα που πραγματικα την αγαπαει και ξοδευει λεφτα πανω της

puzzle
19-02-2010, 15:50
Νομίζω οτι το Poll θα έπρεπε να ήταν Ποδόσφαιρο vs τελευταίο 5 λεπτο ενός συγκλονηστικού αγώνα basket...!!!!

nikon
19-02-2010, 15:52
Nαι αν δεν σε νοιάζει πως έμεινε συγκλονιστικός μέχρι το τελευταίο 5λεπτο.

Valkyre
19-02-2010, 16:01
Νομίζω οτι το Poll θα έπρεπε να ήταν Ποδόσφαιρο vs τελευταίο 5 λεπτο ενός συγκλονηστικού αγώνα basket...!!!!

Ναι, βεβαια καλλιστα θα μπορουσε να ειναι Μπασκετ VS 90 λεπτα κλωτσοσκουφι στο κεντρο του γηπεδου με αποτελεσμα 0-0! :D

Giannis7
19-02-2010, 16:06
Δεν το είχα δει αυτό το thread. Ποδόσφαιρο για μένα, τις συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει το ποδόσφαιρο, δεν μπορεί κανένα άλλο άθλημα. Γενικά, δεν είμαι fan των αθλημάτων που παίζονται με τα χέρια...

Valkyre
19-02-2010, 16:14
Δεν το είχα δει αυτό το thread. Ποδόσφαιρο για μένα, τις συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει το ποδόσφαιρο, δεν μπορεί κανένα άλλο άθλημα. Γενικά, δεν είμαι fan των αθλημάτων που παίζονται με τα χέρια...

Κριμα γιατι το καλυτερο "αθλημα" στον κοσμο παιζεται και απολαμβανεται με τα χερια και οχι μονο!<33

Giannis7
19-02-2010, 16:23
Κριμα γιατι το καλυτερο "αθλημα" στον κοσμο παιζεται και απολαμβανεται με τα χερια και οχι μονο!<33
Nαι, αλλά εγώ είμαι της νοοτροπίας πως ότι παίζεται με τα χέρια είναι μ@λ@κί@. Έτσι, ωμά. Όλα τα λέει η υπογραφή μου. :rant:

mobster21
19-02-2010, 20:50
ανουσιο thread...

δεν υπαρχει τετοιο ερωτημα...

ΕΝΑΣ ειναι ο βασιλιας...

Π-Ο-Δ-Ο-Σ-Φ-Α-Ι-Ρ-Ο

nikon
19-02-2010, 20:58
Eιδικά στην Ελλάδα μεγάλος βασιλιάς.......όλο χαρές μας φέρνει.

ilias78
19-02-2010, 20:58
εγω ειμαι υπερ του basket.

Valkyre
20-02-2010, 03:17
Eιδικά στην Ελλάδα μεγάλος βασιλιάς.......όλο χαρές μας φέρνει.

Ναι ειδικα εδω στην Ελλαδα το ποδοσφαιρο ειναι συνυφασμενο με την εννοια συναρπαστικο θεαμα! :D

hidd3n
08-06-2010, 23:17
Τα παρακολουθώ και τα δυο αλλά στη προτίμηση μου ξεχωρίζει με διαφορά το ποδόσφαιρο!

Alexandros
23-06-2010, 01:45
Ποδοσφαιρο δαγκωτο!

the master
10-07-2010, 10:29
ποδοσφαιρο,το μπασκετ κατανταει επαναλαμβανομενο...

nikon
10-07-2010, 12:10
Ναι.....όλο πάσες, σέντρες και σουτ είναι.:P

aladdin7
10-07-2010, 12:15
ποδοσφαιρο,το μπασκετ κατανταει επαναλαμβανομενο...

Δεν ειναι επαλαμβανομενο το ποδοσφαιρο;:cool:
Ολα τα αθληματα ειναι επαλαμβανομενα...και ομως τα παρακολουθουμε και τα παιζουμε. Γιατι; Λογω της συγκινησης που μας προσφερουν. Ποσα παιχνιδια ποδοσφαιρου δεν εχουν ληξει με γκολ στο τελευταιο λεπτο; Απειρα! Και ομως καθε φορα που συμβαινει ειναι μια ξεχωριστη εμπειρια...αν και επαναλαμβανομενη.

the master
10-07-2010, 13:11
το μπασκετ ειναι καλαθι καλαθι καλαθι ταιμ ουτ καλαθι καλαθι καλαθι ταιμ ουτ

aladdin7
10-07-2010, 13:14
Και το ποδοσφαιρο μπορει να ειναι 90' χωρις μια αξιολογη φαση!:D

nikon
10-07-2010, 13:15
Μόνο αυτά βλέπει κάποιος που δεν κατέχει το άθλημα......οι άλλοι βλέπουν όλα αυτά που γίνονται πριν μπει το καλάθι.
Με την ίδια λογική το ποδόσφαιρο είναι (μπορεί) γκολ,ημίχρονο,(μπορεί) γκολ,τέλος.

the master
10-07-2010, 13:23
εννοω πως στο μπασκετ δεν υπαρχουν μεγαλες συγκινησεις μιας και σκοραρεις συνεχεια,δε συγκρινετε πχ με ενα γκολ στο 90!

aladdin7
10-07-2010, 13:36
Διαφωνω μαζι σου. Μπορει να σκοραρεις συνεχεια αλλα παντα υπαρχει σασπενς, ανατροπη....και ειδικα τα τελευταια λεπτα στο μπασκετ ειναι κολαση!!!!

nikon
10-07-2010, 13:42
εννοω πως στο μπασκετ δεν υπαρχουν μεγαλες συγκινησεις μιας και σκοραρεις συνεχεια,δε συγκρινετε πχ με ενα γκολ στο 90!Καλά βρες κάπου τα τελευταία 2 λεπτά από το παιχνίδι για το πρωτάθλημα Ισπανίας να δεις πως το πήρε η Κάχα και μετά μου λες......και μπορώ να σου φέρω άλλα 3487652987 παραδείγματα που δεν έχεις δει γιατί απλά δεν σ'αρέσει το άθλημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το μπάσκετ είναι αυτό που λες.

the master
10-07-2010, 13:47
κοιτα οτι δε μ αρεσει ειναι αληθεια και κατανοω οτι σε πολλους αρεσει,αλλα αυτο με τα τελευταια λεπτα που λετε ολο ταιμ ουτ ειναι κ φαουλ και βολες κοκ απλα προτιμω τη μπαλιτσα!

gtakis
10-07-2010, 14:06
O Βασιλιάς είναι ένας!!!!!Το ποδόσφαιρο.....

Giannis7
10-07-2010, 15:49
Και εγώ προτιμώ το ποδόσφαιρο, αλλά δεν σημαίνει ότι το μπάσκετ είναι πάσες πάσες και σουτ. Με την ίδια λογική το ποδόσφαιρο σε τι διαφοροποιήται ? Το ίδιο ακριβώς γίνεται και στο ποδόσφαιρο. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου.

pictorino
10-07-2010, 17:51
κοιτα οτι δε μ αρεσει ειναι αληθεια και κατανοω οτι σε πολλους αρεσει,αλλα αυτο με τα τελευταια λεπτα που λετε ολο ταιμ ουτ ειναι κ φαουλ και βολες κοκ απλα προτιμω τη μπαλιτσα!

Ίσα ίσα που έχει πολύ μεγάλη σημασία η στρατηγική σε συνδυασμό με την απόδοση των αθλητών, αυτό το κάνει περισσότερο συναρπαστικό. Κάθε φάση προς το τέλος κρίνει πολλά, είναι απίστευτα ανατρεπτικό παιχνίδι.

the master
10-07-2010, 18:01
οκ ,απλα δε μπορω να υοθετισω αυτη την αποψη παντα βαριομουνα στους αγωνες μπασκετ!στα τελευταια λεπτα ενως αγωνα ολα ειναι προβλεψιμα δλδ το τι θα ζητησει ο προπονητης κλπ
!

pictorino
10-07-2010, 18:03
Αν είναι προβλέψιμα στο μπάσκετ τι να πούμε για το ποδόσφαιρο!!

the master
10-07-2010, 18:07
ναι ομως το τι θα πει ο προπονητης στο ποδοσφαιρο δεν θα κρινει τον αγωνα!

nikon
10-07-2010, 19:24
Ούτε στο μπάσκετ αν δεν γίνουν σωστά ή αν ο αντίπαλος προπονητής δεν αφήσει να γίνουν σωστά......το μπάσκετ είναι σκάκι και αυτό το κάνει πολύ πιο δύσκολα προβλέψιμο σε αντίθεση με το ποδόσφαιρο.

Valkyre
24-07-2010, 12:07
Ρε παιδια μου καλα δεκτες ολες οι αποψεις και απολυτα σεβαστες. Απλα οταν ακουω ως επιχειρημα (γιατι το ακουω ΠΟΛΛΕΣ φορες γενικα οχι εδω στο φορουμ μονο) "προτιμω το ποδοσφαιρο επειδη οτι παιζεται με τα χερια ειναι μαλακια" πραγματικα γελαω...!

Μου δινει την αισθηση οτι οποιοι το λενε αυτο, απο τις πολλες μαλακιες που εχουν παιξει, εχουν ξεχασει σε τι αλλο περα απο αυτο τους χρησιμευουν τα χερια... :D

spiderpo
31-10-2010, 20:45
Όντως εγώ προσωπικά προτιμώ να βλέπω μπάσκετ (Εθνική Ελλάδος - Ολυμπιακός - ΝΒΑ) γιατί ακριβώς γίνονται συνέχεια φάσεις και δε λήγει ποτέ ισοπαλία ένας αγώνας. Όσο αναφορά το να παίζω και τα 2 μου αρέσουν αλλά το ποδόσφαιρο πιστεύω υπερτερεί γιατί έχει πιο πολύ επαφή και θέλει δύναμη.

nikon
01-11-2010, 10:52
Πιο πολλή επαφή το ποδόσφαιρο από το μπάσκετ;;;;:doh:.....τότε παίχτες σαν τον Καραγκούνη πχ από τα 90' τα 85' θα ήταν στο χορτάρι.....τα άλλα 5' θα φώναζε στον διαιτητή.
Όσο για την δύναμη δεν νομίζω κανείς ποδοσφαιριστής να έχει την δύναμη που έχουν πχ τα σέντερ στο μπάσκετ.

Desmond
01-11-2010, 11:01
Πιο πολλή επαφή το ποδόσφαιρο από το μπάσκετ;;;;:doh:.....τότε παίχτες σαν τον Καραγκούνη πχ από τα 90' τα 85' θα ήταν στο χορτάρι.....τα άλλα 5' θα φώναζε στον διαιτητή.
Όσο για την δύναμη δεν νομίζω κανείς ποδοσφαιριστής να έχει την δύναμη που έχουν πχ τα σέντερ στο μπάσκετ.
Στο πρώτο συμφωνώ.Στο δεύτερο όμως συγκρίνεις ανόμοια πράγματα αφού η δύναμη και η εκγύμναση του κορμιού εστιάζεται σε διαφορετικά σημεία.Δες τα πόδια των ανασταλτικών χαφ.Μπορείς να βρεις center με τόσο δυνατά πόδια? Σίγουρα όχι.

nikon
01-11-2010, 11:08
Eκεί είναι και η διαφορά τους οι ποδοσφαιριστές έχουν πολύ δυνατά πόδια αλλά μέχρι εκεί ενώ ένα σέντερ τύπου Σχορτσιανίτη έχει δύναμη σε όλο το σώμα πιο πολύ λόγω όγκου βέβαια αλλά όταν μιλάμε για δύναμη δεν μιλάμε για ένα συγκεκριμένο σημείο του σώματος φαντάζομαι.

Valkyre
01-11-2010, 13:39
Για να παιξεις ποδοσφαιρο πρεπει να ξερεις μιση μπαλα και μιση υποκριτικη... ετσι ειναι το ποδοσφαιρο... μεσα στην κλαψα την κωλοτουμπα και την υποκριτκη ειναι... ασε που στο ποδοσφαιρο ολοι φτυνουν (γιατι αραγε? τι τους ποτιζουν και εχουν τοσο σαλιο??) σαν αξεστοι βλαχοι και γενικα οι παιχτες του ποδοσφαιρου δεν ειναι καποιου ιδιαιτερου μορφωτικου επιπεδου στην πλειοψηφια τους (υπαρχουν εξαιρεσσεις) και συμπεριφερονται... πως να το πω....αστο καλυτερα.... Απο κατι χωραφια τους μαζευουν και τους κανουν εκατομμυριουχους. Μαγκια τους δεν λεω, αλλα οχι να συγκρινω ενα αθλημα σαν και αυτο (ιδιως εδω στην Ελλαδα που ειμαστε ΑΜΠΑΛΟΙ αλλα ο λαος δεν λεει να το καταλαβει) με το μπασκετ που τουλαχιστον εκει ειναι υποχρεωτικο στις περισσοτερες περιπτωσεις να εχεις βγαλει ενα πανεπιστημιο για να σε παρουν στα σοβαρα και να σου επιτρεψουν να παιξεις.

Θα μου πειτε τωρα δεν συγκρινεις αθληματα, κι ομως διαφωνω. Παιζει τεραστιο ρολο ποιος ασχολειται με το αθλημα και απο που ξεκινησε. Δεν μου αρεσει το ποδοσφαιρο καθολου το παραδεχομαι και ειλικρινα ΑΠΟΡΩ με κεφαλαια γραμματα πως γινεται σε αυτη τη χωρα που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΜΠΑΛΑ να ασχολειται ο κοσμος περισσοτερο με το τι εκανε η Δοξα Δραμας με τον Πανσεραικο την Κυριακη, παρα το τι γινεται σε αλλα αθληματα που η Ελλαδα πραγματικα διακρινεται διεθνως.

Εμεις? εκει... τι εκανε ο Θρυλος? Ποσους παιχτες πηρε? Εκλασε χθες ο Σισσε? Ποσα δευτερολεπτα ηταν? Α και με μικρα γραμματα κατω κατω στο οπισθοφιυλλο της εφημεριδας "Η Ελλαδα δευτερη στον κοσμο στο Πολο γυναικων" (χεστηκαμε ομως εμεις σωστα? Βαλτε 22 βλαχους να τρεχουν και να φτυνουν και να προσποιουνται και ιδου η μεκκα του αθλητισμου σε ολο της το μεγαλειο!) :D

Τα ισοπεδωσα ολα... το ξερω... χεστηκα κι εγω...ετσι τα ισοπεδωνουν και αυτοι.

PDS
01-11-2010, 13:51
Δημητρη ειναι αρκετα εως πολυ ακραιο το ποστ σου.:D

Δεν σου αρεσει το ποδοσφαιρο γι αυτο και δεν το συμπαθεις.Λογικο.

Δεν εχει σχεση η μορφωση με το καθε αθλημα,αλλωστε η ''μορφωση'' και η εξυπναδα του καθε παιχτη φαινεται στο γηπεδο και μονο εκει και στα 2 αθληματα.

δλδ ο Ζidane που επαιξε απιστευτα εξυπνα μεσα στο γηπεδο δεν με ενδιαφερει και δεν ξερω αν εβγαλε δημοτικο ή οχι.

btw αυτο που ειδα στο Ελλαδα-Σερβια(ξυλο) στο μπασκετ δεν το εχω δει στο Champions league.


Το ποδοσφαιρο ειναι καλυτερο αθλημα κατ'εμε(και για τους περισσοτερους στον κοσμο).Εχω περασει απο την φαση που ημουν φανατικος μπασκετικος και πλεον κατ'εμε ειναι ανωτερο(και με διαφορα) αθλημα.

Το οτι εχουμε επιτυχιες στο μπασκετ και παρ'ολα αυτα ο Βασιλειας και στην Ελλαδα ειναι το ποδοσφαιρο,δειχνει την δυναμικη του ποδοσφαιρου.Και αυτο συμβαινει με ολες τις χωρες που εχουν καλο μπασκετ(εκτος USA).
To ιδιο συμβαινει και με τους Ισπανους,Ιταλους,Γαλλους,Αργεντινους κτλ κτλ.

YΓ.Oι του μπασκετ που να φτυσουν?Στο παρκε?:P

Valkyre
01-11-2010, 14:21
Περιμενα ενα τετοιο ποστ-απαντηση για να ειμαι ειλικρινεις, αλλα να αναφερεται το ξυλο στο μπασκετ σε σχεση με τα αισχη του ποδοσφαιρου, συγνωμη αλλα αυτο λεγεται στρουθοκαμηλισμος....

το τι εγινε στον αγωνα Ελλαδας - Σερβιας να πω τι? οτι ειναι αισχος ναι, ειναι. Θες εσυ να πεις οτι γινεται κατ εξακολουθησην ή οτι δεν εχει γινει ποτε κατι αναλογο στο ποδοσφαιρο? Ειμαι σιγουρος οτι ενα search στο youtube θα μου βγαλει αρκετα αποτελεσματα και στο ποδοσφαιρο. Επισης σε αρκετες αλλες χωρες δεν υπαρχει το "φιλαθλο" ελληνικο κοινο... ξεκινησα και παρακολουθω ΝΒΑ και εκει το μπασκετ ειναι -ακομα- γιορτη. Δεν βγαινουν στα φορουμς μετα απο καθε αγωνα να τσακωνονται για την διαιτησια, ουτε πως χαθηκε το ετσι και το αλλιως. Αυτο το πραγμα δεν το εχετε ΣΙΧΑΘΕΙ πια?

Και εκει γινονται αδικιες και μαλιστα καταφανεις αδικιες, αλλα δεν καθεται κανενας να ασχοληθει με τον οποιο διαιτητη... Προχθες επαιζε Ολυμπιακος Παναθηναικος... περιμενα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγωνια να ακουσω τα καθιερωμενα σχολια των "φιλαθλων"...

βασικα τα ιδια ακριβως σχολια κανετε σε καθε αγωνα... ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια. Αν αλλαξεις απλα τα λεπτα που συνεβησαν τα "εκτροπα" και τα ονοματα των εμπλεκομενων παιχτων, ε εισαι κομπλε... εχεις ζησει στο 100% την μαγεια του ελληνικου ποδοσφαιρου.

Και πες μου οτι εχω αδικο, μεσα σου ξερεις οτι αυτο ακριβως συμβαινει.

Το οτι το ποδοσφαιρο ειναι ο Βασιλιας δεν το αναιρεσα αυτο ποτε στο ποστ μου. Δεν θα κατηγορησω τον Ισπανο και τον Αργεντινο που προτιμαει το ποδοσφαιρο γιατι εκει οι ανθρωποι παιζουν ΜΠΑΛΑ. Εδω....οχι δεν παιζουν μπαλα... τα μισα γηπεδα ειναι χοιροστασια καθε χειμωνα... Αυτο που ειπα ειναι οτι μου κανει εντυπωση πως σε αυτη τη χωρα δεν εχετε βαρεθει αυτη την αηδια μεταξυ σας... εδω και ποσα? 30 χρονια? πρωταθλημα μεταξυ 2.... ΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ!!

(αυτο το πρωταθλημα μεταξυ 2 ισχυει και για το μπασκετ, αλλα εκει τουλαχιστον εχουμε διεθνη διακριση...το κατεχουμε το αθλημα, δεν ειμαστε ΑΜΠΑΛΟΙ)

ΥΓ: οσο για το φτυσιμο, συγνωμη, δεν ηξερα οτι επειδη ειναι χορταρι επιτρεπεται να φτυνεις, να πετας τις μυξες σου κλπ... θεμα επιπεδου ειναι... και οι τενιστες παιζουν 5 ωρες αγωνα σε χορταρι, δεν τους βλεπω να φτυνουν......

PDS
01-11-2010, 14:45
το τι εγινε στον αγωνα Ελλαδας - Σερβιας να πω τι? οτι ειναι αισχος ναι, ειναι. Θες εσυ να πεις οτι γινεται κατ εξακολουθησην ή οτι δεν εχει γινει ποτε κατι αναλογο στο ποδοσφαιρο? Ειμαι σιγουρος οτι ενα search στο youtube θα μου βγαλει αρκετα αποτελεσματα και στο ποδοσφαιρο.

Μπορει να βρεις κατι αντιστοιχο στο πρωταθλημα Τουρκιας και με δυσκολια στης Ελλαδας(μακελιο μεταξυ παιχτων ετσι?),αλλα και παλι σε πρωταθληματα χαμηλου επιπεδου.
Με τπτ δεν θα δεις κατι αντιστοιχο σε αντιστοιχο αγωνα ποδοσφαιρου που εχει να κανει με εθνικες ή C.L.Καταρχην αν γινοταν κατι τετοιο οι παιχτες θα ειχαν απλα τελειωσει...Ενω στο μπασκετ ειχαμε ποινες χαδι.
Το παραδειγμα στο εφερα περισσοτερο για να σου δειξω οτι δεν εχει κανα μεγαλυτερο επιπεδο το μπασκετ.Ολα ειναι θεμα οργανωσης.Οι μεγαλες διοργανωσεις του ποδοσφαιρου εχουν επιπεδο ενωτερο ή στην χειροτερη ιδιο με αυτο του μπασκετ.



Και εκει γινονται αδικιες και μαλιστα καταφανεις αδικιες, αλλα δεν καθεται κανενας να ασχοληθει με τον οποιο διαιτητη... Προχθες επαιζε Ολυμπιακος Παναθηναικος... περιμενα με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγωνια να ακουσω τα καθιερωμενα σχολια των "φιλαθλων"...

Εσυ μιλας για Ελλάδα.Το οτι εδω ασχολουμαστε πολυ με την διαιτησια(και εγω το κανω και ολοι) δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ποδοσφαιρου σαν αθλημα,αλλα με το τι επιπεδο εχουμε εδω στην Ελλάδα στο ποδοσφαιρο μας.



ΥΓ: οσο για το φτυσιμο, συγνωμη, δεν ηξερα οτι επειδη ειναι χορταρι επιτρεπεται να φτυνεις, να πετας τις μυξες σου κλπ... θεμα επιπεδου ειναι... και οι τενιστες παιζουν 5 ωρες αγωνα σε χορταρι, δεν τους βλεπω να φτυνουν......

Φαινεται πολυ διαφορετικο να φτυσεις σε ενα γηπεδο με 22 παιχτες και μακρινη καμερα και χορταρι και αλλο στο μπασκετ σε παρκε και πολυ πιο κοντινη καμερα,που ακομα και η ροχαλα θα φανει στο παρκε ή θα φαει σαβουρα καποιος παιχτης.:p Στο τεννις ειναι ακομα πιο δυσκολο,γιατι εκει ο παιχτης φαινεται ακομα περισσοτερο.
Εγω τουλαχιστον το βλεπω διαφορετικο.(εγω ας πουμε θα εφτυνα πιθανον σε ενα γηπεδο ποδοσφαιρου ,αλλα με τπτ σε ενα γηπεδο μπασκετ,παρ'ολα αυτα ειμαι ο ιδιος ανθρωπος)
Αλλα ακομα και αν το βλεπω λαθος το θεμα.Δεν ειναι αυτο το κριτηριο ποιοτητας για τα 2 αθληματα.

Valkyre
01-11-2010, 14:54
^^ Βρε Βαγγελη... μισα τα διαβαζεις τα ποστ μου? Μιλαω για ελληνικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου σε ολα μου τα ποστ ως επι το πλειστον και ειδικα....δεν ειπα οτι το ποδοσφαιρο δεν ειναι καλο αθλημα, ασχετα αν εγω δεν το προτιμω. Ειπα και ξαναλεω για τριτη φορα, απορρω πως ο Ελληνας βρισκει περισσοτερο ενδιαφερον να βλεπει αυτους τους αμπαλους στην συντριπτικη τους πλειοψηφια και αυτου του επιπεδου ποδοσφιαρο, εφοσον στο τελος και παλι θα καθεται να κλαιγεται και να τσακωνεται για την διαιτησια...

σχεδον 2 γενιες τα ιδια πραγματα γραφετε.... αν αυτο εσεις το βρισκετε ενδιαφερον εγω παω πασο... αν εσυ θεωρεις αυτο που κανουν οι αθλητικες εφημεριδες σωστο (να λενε για καθε λογης μαλακια που αφορα το ποδοσφαιρο οσο αδιαφορη κι αν ειναι, πχ τι εκανε η Δοξα Δραμας εναντι Πανσερραικου στην πρωτη σελιδα και στην τελευταια να εχουν διεθνεις διακρισεις σε αλλα αθληματα), τοτε και παλι παω πασο...

Αν νομιζεις οτι στην Ελλαδα το επιπεδο του ποδοσφαιρου δικαιολογει τετοια αντιδραση, δεν ξερω....διαφωνω και νομιζω δεν θα ημουν ο μοναδικος. Αν ησουν Ισπανος, ναι ρε συ, θα σε καταλαβαινω, γιατι βλεπεις πρωταθλημα, οχι ΑΓΓΟΥΡΙΑ.

ΥΓ: Πραγματικα δεν θελω να μειωσω την αποψη σου, ξερεις οτι σε σεβομαι, αλλα η δικαιολογια που εδωσες για το φτυσιμο ηταν λιγο λολ... λες και δεν εχουν δει ποτε τον εαυτο τους στην τηλεοραση να φτυνουν και παρολαυτα συνεχιζουν... ελεος ρε Βαγγελη, να μιλησουμε, οχι να κοιταει ο ενας ψηλα ο αλλος χαμηλα. Φτυνουν επειδη συνηθιζεται, και επειδη ολους τους βολευει. Σε αλλα αθληματα απλα θα τους πεταξουν εξω απο το γηπεδο ετσι και το κανουν. Καθαρα θεμα επιπεδου/κανονισμων/ηθικης του εκαστοτε αθληματος ειναι...

Giannis7
01-11-2010, 14:59
Για να παιξεις ποδοσφαιρο πρεπει να ξερεις μιση μπαλα και μιση υποκριτικη... ετσι ειναι το ποδοσφαιρο... μεσα στην κλαψα την κωλοτουμπα και την υποκριτκη ειναι... ασε που στο ποδοσφαιρο ολοι φτυνουν (γιατι αραγε? τι τους ποτιζουν και εχουν τοσο σαλιο??) σαν αξεστοι βλαχοι και γενικα οι παιχτες του ποδοσφαιρου δεν ειναι καποιου ιδιαιτερου μορφωτικου επιπεδου στην πλειοψηφια τους (υπαρχουν εξαιρεσσεις) και συμπεριφερονται... πως να το πω....αστο καλυτερα.... Απο κατι χωραφια τους μαζευουν και τους κανουν εκατομμυριουχους. Μαγκια τους δεν λεω, αλλα οχι να συγκρινω ενα αθλημα σαν και αυτο (ιδιως εδω στην Ελλαδα που ειμαστε ΑΜΠΑΛΟΙ αλλα ο λαος δεν λεει να το καταλαβει) με το μπασκετ που τουλαχιστον εκει ειναι υποχρεωτικο στις περισσοτερες περιπτωσεις να εχεις βγαλει ενα πανεπιστημιο για να σε παρουν στα σοβαρα και να σου επιτρεψουν να παιξεις.

Αυτή η εικόνα μπορεί να σου έχει δημιουργηθεί γιατί παρακολουθείς ποδόσφαιρο μόνο εντός συνόρων. Στην Αγγλία τα πράγματα είναι διαφορετικά. Για να παίξεις ποδόσφαιρο εκεί, πρέπει να έχει φυσική κατάσταση και γυμνασμένο σώμα, γιατί το ποδόσφαιρο έχει μάχη σώμα με σώμα. Δεν τελειώνει η γυμναστική μόνο στα πόδια. Στην Αγγλία λοιπόν, αν κάνεις θέατρο και σου βγει το όνομα (τύπου Καραγκούνης) είναι ότι χειρότερο για κάποιον ποδοσφαιριστή. Καλύτερα να τον πεις βλάκα, παρά δύτη. :D

Μπορεί να μην σου αρέσει το ποδόσφαιρο, αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα. Και στο μπάσκετ φτύνουν (αν και εκεί κρατιούνται και λίγο, λόγο παρκέ) και κάνουν "θέατρο" σε κάποιες φάσεις.

Valkyre
01-11-2010, 15:03
^^ Σε παρακαλω ξαναδιαβασε πιο προσεκτικα...εχω πει ισα με τρεις φορες οτι μιλαω για τα ελληνικα δεδομενα ως επι το πλειστον... ελεος... αν βαριεστε να διαβαζετε τα μεγαλα ποστ μου, τουλαχιστον μην τα διαβαζετε μισα....

ΥΓ: Ασχετο, αλλα οπου ναναι περιμενω την κλασσικη φραση καποιων πονηροπουλων: "οτι παιζεται με τα χερια ειναι μαλακια" , και εχω και την καταλληλη απαντηση ετοιμη...

PDS
01-11-2010, 15:06
^^ Βρε Βαγγελη... μισα τα διαβαζεις τα ποστ μου? Μιλαω για ελληνικο πρωταθλημα ποδοσφαιρου σε ολα μου τα ποστ....δεν ειπα οτι το ποδοσφαιρο δεν ειναι καλο αθλημα, ασχετα αν εγω δεν το προτιμω. Ειπα και ξαναλεω για τριτη φορα, απορρω πως ο Ελληνας βρισκει περισσοτερο ενδιαφερον να βλεπει αυτους τους αμπαλους στην συντριπτικη τους πλειοψηφια και αυτου του επιπεδου ποδοσφιαρο, εφοσον στο τελος και παλι θα καθεται να κλαιγεται και να τσακωνεται για την διαιτησια...

Μα δεν εχει σχεση μονο η ποιοτητα του αθληματος στην Ελλαδα με το αθλημα το ιδιο,αυτο λεω.
Το αθλημα παραμενει σουπερ ακομα και στην Ελλαδα.Μπορει να εξοργιζομαστε απο τα γηπεδα,απο τους διαιτητες,για τις αντιδρασεις των οπαδων απο απο...αλλα γι αυτα συνεχεια φωναζουμε και δεν μας αρεσουν.Αλλα αν σου αρεσει το ποδοσφαιρο,δεν γινεται να μην παρακολουθησεις μπαλα στην Ελλαδα ακομα και με τα χιλια προβληματα που εχει το πρωταθλημα εδω.Θα αηδιασεις με καποια πραγματα,θα διαμαρτυριθεις,αλλα δεν γινεται να σταματησεις να παρακολουθησεις αυτο που αγαπας.
Ως οπαδος του ΠΑΟ,ισως της μεγαλυτερης ομαδας την τελευταια 20ετια στην Ευρωπη στο Μπασκετ,προτιμω να βλεπω ποδοσφαιρο,γιατι μου αρεσει περισσοτερο.(οπως και στους περισσοτερους Ελληνες).




ΥΓ: Πραγματικα δεν θελω να μειωσω την αποψη σου, ξερεις οτι σε σεβομαι, αλλα η δικαιολογια που εδωσες για το φτυσιμο ηταν λιγο λολ... λες και δεν εχουν δει ποτε τον εαυτο τους στην τηλεοραση να φτυνουν και παρολαυτα συνεχιζουν... ελεος ρε Βαγγελη, να μιλησουμε, οχι να κοιταει ο ενας ψηλα ο αλλος χαμηλα. Φτυνουν επειδη συνηθιζεται, και επειδη ολους τους βολευει. Σε αλλα αθληματα απλα θα τους πεταξουν εξω απο το γηπεδο ετσι και το κανουν. Καθαρα θεμα επιπεδου/κανονισμων/ηθικης του εκαστοτε αθληματος ειναι...

Τεσπα εγω διαφωνω οτι ειναι θεμα επιπεδου και επιμενω σε αυτο που ειπα ακομα και αν σου φαινεται παραλογο.
Περισσοτερο ειναι θεμα -κακης-συνηθειας(που εχει μεινει απο το παρελθον) αλλα και της ψευδαισθησης οτι σε εναν τεραστιο χωρο με πολυ κοσμο στο γηπεδο και στις εξεδρες,δεν σε βλεπει κανεις..

Valkyre
01-11-2010, 15:11
^^ Βασικα η απορρια μου ομως για το θεμα του φτυσιματος παραμενει... τι τους δινουν και εχουν τοσο σαλιο ΟΛΟΙ? Εγω οταν αθλουμαι, ειμαι εντελως αφυδατομενος...το στομα μου ειναι στεγνο εντελως... κατι τους δινουν δεν εξηγειται αλλιως... ξερει κανεις? Πραγματικα το εχω απορρια!

ΥΓ: εγω στην θεση σου θα ντρεπομουν να λεω "ειμαι ΠΑΟ αλλα δεν μου λεει κατι το μπασκετ"!! :D :D :P (πλακα κανω εδω)

Desmond
01-11-2010, 15:28
Tο ποδόσφαιρο πουλάει.Αν το 1/10 των χρημάτων που παίρνει το ποδόσφαιρο από το κράτος πήγαινε στα άλλα αθλήματα αυτή την στιγμή δεν θα φυτοζωούσαν.Οπότε το σύστημα γύρω από το ποδόσφαιρο κάνει κακό στο σύνολο του αθλητισμού στην χώρα μας.

Προτιμώ το ποδόσφαιρο.Αλλά δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Valkyre (όχι στις ακρότητες!Lol!) οτι το μπάσκετ είναι πιο "intellectuel" και χρειάζεται μεγαλύτερη ευστροφία σε σχέση με το ποδόσφαιρο.

Valkyre
01-11-2010, 15:34
^^ Να αγειασει το στομα σου!(και εισαι και καπνιστης ΛΟΟΟΛ :D ) Ετσι ειναι... και η απορρια μου ειναι γιατι να ξοδευονται τοσα ποσα, αφου βλεπουμε οτι ο Ελληνας δεν το κατεχει το αθλημα ρε φουστη μου...δεν το εχει μεσα του πως το λενε!! Γενικα σαν λαος ειμαστε καλοι στον αθλητισμο, εχουμε διακριθει σε τοσα αθληματα και δεν μιλαω για 1 φορα στα 100 χρονια (επειδη καποιοι θα πουν Euro) μιλαμε για διαρκεις διακρισεις σε αθληματα οπως Μπασκετ, Πολο, Στιβος, Ενοργανη, Βολλευ (για μια αρκετα μεγαλη περιοδο τωρα πεσαμε ομως) κλπ κλπ. Αντι λοιπον να στηριζουμε αυτα τα αθληματα που ειμαστε καλοι, χωνουμε ολους τους πορους στο κακιστο ποδοσφαιρο μας.

Απλα με την μπαλα δεν το εχουμε τελος.

PDS
01-11-2010, 15:57
Προτιμώ το ποδόσφαιρο.Αλλά δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Valkyre (όχι στις ακρότητες!Lol!) οτι το μπάσκετ είναι πιο "intellectuel" και χρειάζεται μεγαλύτερη ευστροφία σε σχέση με το ποδόσφαιρο.

Nαι αλλα σε πιο πραγμα συμφωνεις με Val και αρα διαφωνεις μαζι μου?:p

btw το ποδοσφαιρο παντα θα εχει τα περισσοτερα εσοδα.

Desmond
01-11-2010, 16:00
Νομίζω οτι είναι λογικό.Οι ΠΑΕ λειτουργούν ως τεράστια πλυντήρια ξεπλύματος χρήματος και φοροαπαλλαγών για τους επιχειρηματίες.Οι ίδιοι επιχειρηματίες είναι ταυτόχρονα εργολάβοι, προμηθευτές του δημοσίου, ιδιοκτήτες ή μέτοχοι σε ΜΜΕ κλπ.Τι λες?Μπορεί η εκάστοτε πολιτική ηγεσία να κάνει διαφορετικά?
Δες μόνο τα φράγκα σε ΟΣΦΠ και ΠΑΟ (προ super league τρομάρα μας) από την ΕΡΤ για τα τηλεοπτικά.Υποτίθεται οτι το θέμα το ψάχνει εισαγγελέας...
Από την άλλη αφού στην Ελλάδα έχουμε ένα κράτος που έχει πελατειακές σχέσεις με τους πολίτες του, δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς για ψηφοθηρικούς λόγους.
Όταν δε κάνω την σύγκριση με το εξωτερικό με πιάνει κυριολεκτικά κατάθλιψη!Στην Αγγλία όπου το τόπι το έχουν κάνει επιστήμη, δεν θα έφτιαχναν κανένα άρθρο 44 για την σωτηρία ΠΑΕ με υπέρογκα χρέη.Ακόμα και αν πρόκειται για την Liverpool!
Δεν θέλω να συνεχίσω γιατί με πιάνει η κατάθλιψη που λέγαμε επειδή το γουστάρω το τόπι...

PDS
01-11-2010, 16:19
Και παλι το ποδοσφαιρο εχει περισσοτερα εσοδα.Η ΕΡΤ θα δωσει περισσοτερα(εγκλημα τα τεραστια ποσα,μαζι σου)γιατι θα παρει περισσοτερα.

Βσκ αυτο που λες ειναι ενα αλλο θεμα και στο οποιο θα με βρεις συμφωνο στα πιο πολλα,αλλα δεν εχει να κανει με την συγκριση εσοδων των 2 αθληματων.Θελουμε δεν θελουμε το ποδοσφαιρο θα φερει περισσοτερα χρηματα.Μονο και μονο απο το C.L βλεπεις οτι υπαρχουν τεραστια εσοδα και φαινεται και η τεραστια διαφορα με το μπασκετ.Δεν μπορεις να πεις λοιπον οτι παει πολυ χρημα στο ποδοσφαιρο γιατι ετσι ειναι και ετσι θα ειναι.
Σκεψου η Νοva να ειχε μονο το πρωταθλημα μπασκετ και οχι του ποδοσφαιρου.Ποσοι θα το αγοραζαν?

Valkyre
01-11-2010, 16:33
Nαι η ΕΡΤ ετσι το σκεφτεται, οτι quantity>quality... προφανως το ιδιο και η πλειοψηφια των ελληνων ποδοσφαιροφιλων. Προτιμουν να δουν μπαλα της πλακας απο καποιο αλλο αθλημα κι ας μην ειναι μπασκετ. Κατι οπως γινεται αναλογα με τις δημοφιλεστερες εκπομπες εδω στην Ελλαδα που ειναι τα μεσημεριανα και τα ξεκατινιασματα. Λες και η ποσοτητα ειναι συνιφασμενη με την ποιοτητα. Δεν θελω να το συνεχισω γιατι παλι το οδηγω στο θεμα επιπεδου και θα κουρασω... παντως δεν σημαινει οτι επειδη η μαζα προτιμαει το μεσημεριανο, αυτο αυτοματως αποδεικνυει οτι το μεσημεριανο ειναι πιο ποιοτικη εκπομπη απο το "Εικονες" (αυτο μου ηρθε μη βαρατε) για π.χ.

ikaria_g4
01-11-2010, 16:42
Τι δίλημμα υπάρχει ανάμεσα στο μπάσκετ και το ποδόσφαιρο;
αφού μπήκε το μπάσκετ πρέπει να μπει τουλάχιστον και το βόλεϊ.
αν δεν ήταν το eurobasket του 87 σήμερα το μπάσκετ θα ήταν στην Ελλάδα όπως και το βόλεϊ, το πόλο και το τένις. για να ασχοληθει ενας λαος με καποιο αθλημα συνηθως χρειάζονται διακρίσεις σε αυτό το άθλημα (μετάλλια, καλές πορείες κτλ)
εκτός από το ποδόσφαιρο που δεν χρειάζεται τίποτα... είναι απλά ποδόσφαιρο.

PDS
01-11-2010, 16:46
Nαι η ΕΡΤ ετσι το σκεφτεται, οτι quantity>quality... προφανως το ιδιο και η πλειοψηφια των ελληνων ποδοσφαιροφιλων. Προτιμουν να δουν μπαλα της πλακας απο καποιο αλλο αθλημα κι ας μην ειναι μπασκετ. Κατι οπως γινεται αναλογα με τις δημοφιλεστερες εκπομπες εδω στην Ελλαδα που ειναι τα μεσημεριανα και τα ξεκατινιασματα. Λες και η ποσοτητα ειναι συνιφασμενη με την ποιοτητα. Δεν θελω να το συνεχισω γιατι παλι το οδηγω στο θεμα επιπεδου και θα κουρασω... παντως δεν σημαινει οτι επειδη η μαζα προτιμαει το μεσημεριανο, αυτο αυτοματως αποδεικνυει οτι το μεσημεριανο ειναι πιο ποιοτικη εκπομπη απο το "Εικονες" (αυτο μου ηρθε μη βαρατε) για π.χ.

Δλδ τωρα ρε Βαλ θες να μου πεις το ποδοσφαιρο ειναι Μεσημερινα και το μπασκετ Ντοκιμαντερ?
Αρα το επιπεδο μου/μας φτανει μεχρι τα μεσημεριανα,αφου προτιμαμε το ποδοσφαιρο.
Καποιο λαθος εχεις κανει στις εκτιμησεις σου.

Μετρια μπαλα στο ποδοσφαιρο κατ'εμε και για τους περισσοτερους ειναι >>>>>> απο εναν πολυ καλο αγωνα μπασκετ ή τεννις ή οτι αλλο θες.



Επισης εχεις κακως στο μυαλο σου σαν εικονα(γιατι φανταζομαι οτι δεν παρακολουθεις) οτι ειναι για πεταμα το θεαμα.Παντα υπαρχουν ομαδες που θα κανουν καλα παιχνιδια,ακομα και στο Ελληνικο πρωταθλημα.

Το εχεις πολυ πιο χαμηλα απ'οσο πρεπει το ποδοσφαιρο στην Ελλαδα.Ναι μεν θελουμε πολλα περισσοτερα,ναι μεν δεν ημαστε ικανοποιημενοι αλλα οχι και ετσι.Ειδικα οι μεγαλες ομαδες εχουν παιχτες για να δεις πραγματα.
Τα οργια του Νινη(μαζι με τον Σισε που δεν τον προλαβαινε κανεις σε ταχυτητα) που πηρε μονος του την Ρομα(επειδη συγκρινουμε με αλλα επιπεδα) γιατι να τα θεωρησω μεσημεριανο προγραμμα?

Δεν ειμαστε στο επιπεδο του Μπασκετ,αλλα δεν ειμαστε για κλαμματα,οπως και να χει σε αυτο το επιπεδο.
Ακομα και αυτου το επιπεδου του ποδοσφαιρου ''συγκινει'' περισσοτερο απο το μπασκετ αυτης της χωρας,οπως και να το κανουμε.


Και για να μην μιλαω μονο για τον ΠΑΟ.Τα οργια του Ριβαλντο,Ζιοβανι ή τωρα του Σκοκο της ΑΕΚ γινεται να μην τα θαυμασω?
Σιγουρα περισσοτερο απο τα οργια του Σπανουλη ή του Διαμαντιδη.

spiderpo
01-11-2010, 16:54
Ακούω συχνά από πολλούς να λένε ότι οι ελληνικές ομάδες του ποδοσφαίρου είναι καλύτερες από τις ανάλογες του μπάσκετ. Αυτό είναι μέγα λάθος καθώς champions league (football) = euroleague (basket) και αφού κάθε χρόνο ολυμπιακός, παναθηναϊκός αλλά το ψιλοπαλεύει και το μαρούσι κάνουν τόσο καλές εμφανίσεις στην Ευρώπη δεν μπορούμε να λέμε ότι έχουμε καλύτερης ποιότητας ποδόσφαιρο...

Valkyre
01-11-2010, 17:28
Δλδ τωρα ρε Βαλ θες να μου πεις το ποδοσφαιρο ειναι Μεσημερινα και το μπασκετ Ντοκιμαντερ?
Αρα το επιπεδο μου/μας φτανει μεχρι τα μεσημεριανα,αφου προτιμαμε το ποδοσφαιρο.
Καποιο λαθος εχεις κανει στις εκτιμησεις σου.

Kοιταξε οταν μου αναφερεις ως αδιαμφισβητητο γεγονος μια προταση σαν


Μετρια μπαλα στο ποδοσφαιρο κατ'εμε και για τους περισσοτερους ειναι >>>>>> απο εναν πολυ καλο αγωνα μπασκετ ή τεννις ή οτι αλλο θες.
θα απαντω κι εγω αναλογα παρουσιαζοντας αποψεις ως γεγονοτα. Γιατι οπως λες εμενα ακραιο κι εγω θα πω ακραια αυτη τη διατυπωση. Ναι οταν προσπαθεις να μου πεις οτι επειδη το ποδοσφαιρο ειναι αδιαμσβητητα δημοφιλεστερο (που οντως ειναι δεν το αναιρω) παει να πει οτι ειναι και ποιοτικοτερο, ε ναι θα αντιδρασω... (παντα για ελληνικα δεδομενα)

Δεν γινεται ρε Βαγγελη να παιζει η εθνικη μπασκετ στα προημιτελικα του Μουντομπασκετ και η καθε λογης φυλλαδα στην Ελλαδα του -δεν θες κακου, να πω- ΜΕΤΡΙΟΥ ποδοσφαιρου να ασχολειται περισσοτερο με ποιον παιχτη ανταλλαξε ο Θρυλος και τι χρωμα εβαψε το μουστακι του ο Σισε... πως το λενε δηλαδη δεν νοειται αυτο το πραγμα και το αναφερω επειδη ΣΥΝΕΒΗ. Ξεχνα τις προτιμησεις, ξεχνα τι ειναι καλυτερο και τι οχι. Χεσε και το μπασεκτ, ας μην ηταν μπασκετ, να ηταν βολλευ. Δεν επιτρεπεται αυτο το πραγμα...

Λες οτι τα ισοπεδωνω ολα και οντως συμφωνω επιτηδες χρησιμοποιω ακραια παραδειγματα, αλλα δεν βλεπω και η δικη σου αντιδραση να ειναι διαφορετικη. Ναι αν επρεπε να βαθμολογω τη μπαλα που παιζει η Μπαρτσα με 9 στα 10, ε της Παναθας ποσο να βαλω δηλαδη? Ακομα και το 4 στα 10 μοιαζει ιεροσυλια...

Απλα αυτος ο φανατισμος του ποδοσφαιρου μου τη δινει στα νευρα. Και μην πεις οχι εισαστε φανατικοι μεχρι ΑΗΔΙΑΣ για να σκοτωνεστε τοσα χρονια με τις ιδιες μλκιες και να τρωγεστε σαν τα κοκκορια λες και εχουμε κανενα πρωταθλημα με πολλους διεκδικητες και τρελο ενδιαφερον. Και μην ακουσω και καλα οτι προκειται περι "παθους"...

Το ποδοσφαιρο ειναι το δημοφιλεστερο αθλημα. Και σιγουρα το ποδοσφαιρο που παιζεται στο εξωτερικο ειναι μεγαλου επιπεδου και δεν το μειωνω σε τιποτα σαν αθλημα.

Αλλα επετρεψε μου οταν ακουω λογια του στυλ "ρε ο Θρυλος εχει παρει 30ποσα πρωταθληαμτα ρε!!" να λεω απο μεσα μου "σιγα ρε μλκ το φοβερο επιπεδο πρωταθληματος και τo φοβερο κατόρθωμα" (Θρυλος= παραδειγμα)

ΥΓ : Καποτε ειχα κανει ενα poll στο φορουμ... και αν θυμασαι ειχα ρωτησει τι θα προτιμουσε κανεις να κερδισει η αγαπημενη του ομαδα το C.L ή να κερδισει η εθνικη. Και η συντριπτικη πλειοψηφια απαντησε την αγαπημενη ομαδα. Ε βαλε και καταλαβε.... φανατισμος μεχρι αηδιας...αυτο ειναι που με ενοχλει γιατι στο μυαλο μου τον αθλητισμο δεν τον εχω σε συνυπαρξη με τον φανατισμο. Σε κανενα αθλημα και κανενα επιπεδο. Και μονο το ποδοσφαιρο εχει τετοιο φανατισμο. Λογικο μιας και ειναι το δημοφιλεστερο, αλλα οχι απαραιτητα και καλο λογω αυτου.

ΥΓ2: παντως δεν μιλουσα προσωπικα για επιπεδο δικο σου, οποτε κακως το οδηγησες εκει προσθετοντας το "μου" σου ειπα αλλωστε σε προηγουμενο ποστ μου ποσο σεβομαι την αποψη σου.

Desmond
01-11-2010, 20:15
Μία παρένθεση val για το ps. σου.Για μένα είναι λάθος που συγχέεις το αποτέλεσμα του poll με τον φανατισμό.Αν μιλάγαμε για ερασιτεχνικό αθλητισμό, θα συμφωνούσα μαζί σου.Οι εθνικές ομάδες δεν έχουν όμως καμία απολύτως διαφορά στην φιλοσοφία με τα υπόλοιπα fc ή bc.Το κέρδος είναι ο στόχος.

Valkyre
01-11-2010, 20:22
^^ Nαι ρε συ δεν εχεις αδικο, ισως ειναι λαθος που καταληγω σε τετοιο συμπερασμα, αλλα να προτιμας να δεις την ομαδα σου σε μια διακριση απο το να δεις την χωρα σου? Δεν ειναι "καπως" αυτο? Οι εθνικες ομαδες μπορει να αποσκοπουν και αυτες στο ιδιο κερδος με τα clubs , δεν λεω οχι, αλλα ακομα κι ετσι, δεν πρεπει ως Ελληνας πρωτα να θες να δεις την Ελλαδα στο ψηλοτερο σκαλι και μετα τον Ολυμπιακο/Παναθηναικο (και μετα το χαος)?

HELL1NAS
01-11-2010, 20:33
Ποδόσφαιρο !!! μπάσκετ ποτέ δεν μου άρεσε, ποτέ δεν έπαιξα. Μπάσκετ άντε να δω κάνα τελικό κυπέλου, έχει πλάκα τα τελευταία χρόνια... 10ετία...

Desmond
01-11-2010, 20:44
Valkyre επειδή δεν το κατέχεις το άθλημα (lol!) θα στο πω διαφορετικά.Βγάλε έξω την Ελλάδα και την όποια συλλογική προτίμηση.Σαν ποδοσφαιρόφιλος σαφέστατα προτιμώ την μπάλα που παίζετε στις διασυλλογικές διοργανώσεις από τις διεθνείς.Μπορεί να χάσω το Ισπανία-Αγγλία για τους 8 του mundial αλλά δεν πρόκειται να χάσω το Μαδρίτη-Man.Utd για τους 8 του CL.Tον τελικό του mundial να φανταστείς δεν τον είδα καν.

Giannis7
01-11-2010, 23:10
Valkyre επειδή δεν το κατέχεις το άθλημα (lol!) θα στο πω διαφορετικά.Βγάλε έξω την Ελλάδα και την όποια συλλογική προτίμηση.Σαν ποδοσφαιρόφιλος σαφέστατα προτιμώ την μπάλα που παίζετε στις διασυλλογικές διοργανώσεις από τις διεθνείς.Μπορεί να χάσω το Ισπανία-Αγγλία για τους 8 του mundial αλλά δεν πρόκειται να χάσω το Μαδρίτη-Man.Utd για τους 8 του CL.Tον τελικό του mundial να φανταστείς δεν τον είδα καν.

Πραγματικά. Ένα τέτοιο ματς είναι όλα τα λεφτά. Όλο ο θεσμός (το CL) είναι "μαγεία", η euroleague φαίνεται πολύ φτωχή μπροστά του.

Γενικά πιστεύω ότι το ποδόσφαιρο έχει περισσότερους φίλους, λόγω του ότι είναι πιο δύσκολο άθλημα και πιο απρόβλεπτο. Σε ένα αγώνα μπάσκετ αξίζουν τα τελευταία 5 λεπτά, εκεί βγαίνει όλη η ένταση. Έτσι, πιστεύω εγώ, που η αλήθεια είναι ότι δεν "σκαμπάζω" πολλά από μπάσκετ γιατί δεν μου κεντρίζει τόσο πολύ το ενδιαφέρον.

PDS
01-11-2010, 23:34
Kοιταξε οταν μου αναφερεις ως αδιαμφισβητητο γεγονος μια προταση σαν

Μετρια μπαλα στο ποδοσφαιρο κατ'εμε και για τους περισσοτερους ειναι >>>>>> απο εναν πολυ καλο αγωνα μπασκετ ή τεννις ή οτι αλλο θες.


Γιατι δεν ειναι γεγονος?
Αυτο δεν γινεται στην Ελλαδα και οχι μονο?
Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις.



Λες οτι τα ισοπεδωνω ολα και οντως συμφωνω επιτηδες χρησιμοποιω ακραια παραδειγματα, αλλα δεν βλεπω και η δικη σου αντιδραση να ειναι διαφορετικη. Ναι αν επρεπε να βαθμολογω τη μπαλα που παιζει η Μπαρτσα με 9 στα 10, ε της Παναθας ποσο να βαλω δηλαδη? Ακομα και το 4 στα 10 μοιαζει ιεροσυλια...

Αν η μπαλα που παιζουν οι κορυφαιες ομαδες ποδοσφαιρου του κοσμου ειναι στο 9/10,τοτε ο ΠΑΟ ειναι στο 6.

Αν το μπασκετ που παιζουν οι κορυφαιες ομαδες του κοσμου ειναι στο 9/10 τοτε ο ΠΑΟ του μπασκετ ειναι στο 4.

Το οτι στην Ευρωπη ειμαστε οι καλυτεροι(ας πουμε ) στο μπασκετ δεν σημαινει οτι εχουμε τεραστιο επιπεδο...
Και ο ΠΑΟ του ποδοσφαιρου θα ηταν ο καλυτερος στην Ευρωπη αν απο καθε πρωταθλημα της Ευρωπης βγαζαμε τις 2 με 5 καλυτερες ομαδες(αναλογα την δυναμικοτητα του καθε πρωταθληματος) και τις βαζαμε σε ενα αντιστοιχο NBA.

O ΠΑΟ του ποδοσφαιρου εχει να ανταγωνιστει τους καλυτερους του κοσμου στο C.L,ενω ο ΠΑΟ του μπασκετ τους καλυτερους μιας Ηπειρου.


Απλα αυτος ο φανατισμος του ποδοσφαιρου μου τη δινει στα νευρα. Και μην πεις οχι εισαστε φανατικοι μεχρι ΑΗΔΙΑΣ για να σκοτωνεστε τοσα χρονια με τις ιδιες μλκιες και να τρωγεστε σαν τα κοκκορια λες και εχουμε κανενα πρωταθλημα με πολλους διεκδικητες και τρελο ενδιαφερον. Και μην ακουσω και καλα οτι προκειται περι "παθους"...

Ακριβως τo ιδιο γινεται και στο μπασκετ.Πολλες φορες και σε χειροτερο βαθμο.Πηγαινε σε καποιο φορουμ που μιλανε για μπασκετ να δεις εκει επιπεδο...
Αλλωστε ο Ολυμπιακος του μπασκετ ειναι τιμωρημενος (http://62.103.128.215/portal/portal/sports/basketball/a1;jsessionid=F9B47888F5E990268AEE4FBF92DEF849.tom cat1?media-type=html&user=anon&js_panename=a1&action=portlets.PsmlPortletAction&eventsubmit_doview=2636870&category=a1) για 9 αγωνιστικες νομιζω χωρις κοσμο.
Καθε χρονο εχουμε ζουγκλα στα συγκεκριμενα παιχνιδια του μπασκετ.

toninio
02-11-2010, 00:47
Πολύ ωραιο τόπικ.
Για μένα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Υπάρχει το ποδόσφαιρο και μετά τα υπόλοιπα αθλήματα. Παραδέχομαι ότι δεν είμαι αντικειμενικός, διότι το μπάσκετ, για κάποιο λόγο, ποτέ δεν με "έπιασε". Πάντα μπάλα έπαιζα κι έβλεπα. Ακόμα και το βόλεϋ, που μου αρέσει πάρα πολύ, το θεωρώ μηδαμινή "ποσότητα" μπροστά στο ποδόσφαιρο.
Παρόλα αυτά, νομίζω ότι μπορώ να δικαιολογήσω την άποψή μου: όπως είπαν και άλλοι, το ποδόσφαιρο τα έχει όλα, έχει όλες τις κινήσεις που μπορεί να κάνει το σώμα. Είσαι σπρίντερ και μαραθωνοδρόμος, είσαι άλτης, άλλα πάνω απ'όλα είσαι δεξιοτέχνης της μπάλας με τα πόδια, κι εκεί είναι η μεγάλη διαφορά από τα άλλα αθλήματα. Κι επειδή είναι πιο δύσκολο να χειριστείς τη μπάλα με τα πόδια, είναι και πιο μαγικό (δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι το μπάσκετ είναι πιο δύσκολο. Βάλτε ένα εντελώς άσχετο από αθλητισμό να πάιξει πρώτη φορά μπάσκετ και μπάλα. Στο μπάσκετ, επειδή είναι με τα χέρια, κάτι θα παίξει, έστω και στοιχειωδώς. Στο ποδόσφαιρο, δεν θα μπορέσει καν να παίξει, ούτε κοντρόλ δεν θα μπορεί να κάνει..).
Επίσης, μην ξεχνάμε ότι το ποδοσφαιρο παίζεται σε χορτάρινο γήπεδο (παλιά σε χώμα), κάτω από τον ανοιχτό ουρανό (για αυτό και δεν νοείται ποδόσφαιρο σε κλειστά γήπεδα, θα είναι απλά αποστειρωμένο), συχνά με αέρα, βροχή ή χιόνι. Το μπάσκετ είναι ένα άχαρο πράγμα, πάνω σε παρκέ, σε κλειστό γήπεδο.
Τέλος, αυτο που τελικά μετράει σε ένα άθλημα (και όχι μόνο) δεν είναι η ποσότητα, αλλά η ποιότητα. Η συγκίνηση ενός μεγάλου γκολ (όχι απαραίτητα κρίσιμου, απλά μεγάλου σε κλάση) δεν μπορεί να συγκριθεί με το καλύτερο κάρφωμα. Ανάλογα, μία μεγάλη ενέργεια του Ροναλντίνιο, του Μαραντόνα, του Μέσι θα σε αφήσει χαζό, με τρόπο που ποτέ δεν θα σε αφήσει η καλύτερη ενέργεια στο μπάσκετ.
Όσο για τις διακρίσεις, εντάξει, ποδόσφαιρο παίζει όλη η υφήλιος και υπάρχουν παραδοσιακά πάρα πολλές χώρες με μεγαλύτερη παράδοση-ιστορία-φανέλα από εμάς. Μπάσκετ παίζουν δέκα χώρες, άντε 15, αναλογικά πάντα.
Τέλος, δεν υπάρχει μεγαλύτερος μύθος ότι το μπάσκετ είναι το άθλημα του Έλληνα και ότι το ποδόσφαιρο δεν το χουμε. Μα αν "έχουμε" ένα άθλημα, αυτό είναι το ποδόφαιρο, λόγω ιδιοσυγκρασίας και σωματόδομής. Δεν είμαστε βορειοευρωοπαϊκός ψηλός λαός, είμαστε μεσόγειοι, με μέσο ύψος και σωματότυπο κατάλληλο για μπάλα. Το ότι έχουμε καλό μπάσκετ σημαίνει ότι είμαστε ταλαντούχος λαός και ότι το μπάσκετ είναι πολύ πιο υγιές από το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα. Στο ποδόσφαιρο επικρατεί τέτοια σαπίλα, που πώς να βγάλουμε καλούς παίκτες; Κι όμως, δεν έχουμς ούτε μία διαφορά σε σωμτότυπο και χαρακτηριστικά από Ιταλούς, Ισπανούς και....Αργεντίνους-Ουρουγουανούς (δηλαδή...Ιταλούς). Απλώς αυτοί το έχουν καλλιεργήσει καλύτερα.
Αυτά........

Valkyre
02-11-2010, 10:38
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μια χωρα με 2 ευρωπαικα πρωταθληματα σε διεθνες επιπεδο, πολλες δευτερες και τριτες τεταρτες θεσεις σε παγκοσμιο επιπεδο, πανμπολλα Πανευρωπαικα πρωταθληματα σε συλλογικο επιπεδο χαρακτηριζεται οτι παιζει μπασκετ επιπεδου 4/10 ενω παιζει μπαλα 6/10 με μηδεν διακρισεις! Βαγγελη δεν ξερω πως γινεται αυτο και θελω να μου το εξηγησεις. Δεν ειμαστε "τυχαια" καλοι στο μπασκετ, καθε χρονο και σε καθε εκδηλωση τα πηγαινουμε περιφημα. Μαλιστα στο κοσμο ειμαστε στην τριτη θεση αυτη τη στιγμη συνολικα πισω απο Αμερικη και Ισπανια.

Επισης κατι αλλο, λολ που επειδη καποιος θα πιασει μια μπαλα μπασκετ κατι θα παιξει, ενω αν προσπαθησει να κλωτσησει μια μπαλα δεν θα τα καταφερει. Λολ που συγκρινουμε το κοντρολ του ποδοσφαιρου με το απλο μπασκετ. Αν δεν μπορει καποιος ασχετος να κανει κοντρολ στη μπαλα, ετσι και ενας ασχετος στο μπασκετ δεν θα μπορει να κανει σταυρωτη τριπλα ή cross-over.... συμφωνω οτι η μπαλα ειναι πιο δυσκολη στο χειρισμο με τα ποδια, το παραδειγμα ομως ειναι ατυχες. Επισης γνωριζω ατομα που ενω το εχουν στην μπαλα, δεν μπορουν να σκασουν μια μπαλα μπασκετ πανω απο 5 φορες στο πατωμα μεχρι να τους φυγει απο τα χερια.

Επισης φιλε toninio οτι θελουμε μπορουμε να λεμε οτι ειναι το αθλημα του Ελληνα εκτος απο το ποδοσφαιρο γιατι οι διακρισεις εκει ειναι της πλακας ειδικα σε διεθνες επιπεδο... ποια σωματοδομη? Γιατι δεν εχει ψηλα παιδια η Ελλαδα, με μια εθνικη απο τις πιο ψηλες και γρηγορες στην ευρωπη? Μην τρελαθουμε, ασε που στην ουσια και μονος σου στην πορεια του ποστ σου απο την μια λες οτι κατεχουμε το ποδοσφαιρο και μετα οτι δεν το κατεχουμε! Ή εν πασει περιπτωση αν οπως λες το "εχουμε" το ποδοσφαιρο παρολο που επικραττει σαπιλα και στο μπασκετ ειμαστε απλα ταλαντουχοι γι αυτο ειμαστε καλοι, το συνεπακολουθο αποτελεσμα ειναι οτι ειμαστε ΑΤΑΛΑΝΤΟΙ στην μπαλα! Με λιγα λογια αμπαλοι οπως ελεγα πιο πανω.

MajereMP44
02-11-2010, 11:49
Ενδιαφέρουσες αποψεις γενικά σένα "περίεργο" thread, τύπου μελαχρινές ή ξανθιές?Να προσθέσω ένα μικρό στοιχείο μπας και καταφέρω να αρχίσω απο κάπου...μας αρέσουν οι βαμμένες ξανθιές ή βαμμένες μελαχρινές?? Και εξηγούμαι αμέσως: Basketball ==ΝΒΑ
Ποδόσφαιρο==Champions League .(καθαρά δικός μου διαχωρισμός!μη με φατε ζωντανό).
ΝΒΑ έβλεπα φανατικά λογω Air Michael,(και Chicago Bulls γενικότερα).¨Εφτιαχνα μπασκετουλες απέξω απο το σπίτι , προσπαθούσα να καρφωσω απο τις βολές (χαχαχα) εν παση περιπτωση κακος χαμος με το basket!
Eρχεται κ η περίοδος 95-'96 αν θυμαμαι καλα, με τον Παναθηναϊκο να να κερδιζει Ajax εκτος εδρας με το Δονη και εναν τελικό κυπέλλου με ΑΕΚ με Ατματζιδη να πιανει ταπιαστα του Μπορελι μπλα μπλα μπλα....και πραγματικά δεν είχα νιωσει ετσι καμία φορά βλέποντας basket. Ε, πήρε τα δικαιωματα της Α1 σιγα σιγα το συνδρομητικο , ΝΒΑ ουτε γι'αστείο δεν ξαναδα απόταν εφυγε ο Air...
Συμπερασματικά, δεν ξέρω επι της ουσίας ποιό άθλημα είναι "καλύτερο", ξέρω ΄οτι o λογος που ανοίγω την τηλεόραση (εκτος του PS3) ειναι το Champions League.Με κέρδισε το ποδόσφαιρο σαν θέαμα και διασκεδάζω περισσότερο.
Υ.Γ. οταν ξεβαριέμαι και λέω να κάνω κάτι σε αθλητική δραστηριότητα παίρνω φίλους και πάμε για μπασκετάκι.
Sorry για το τεράστιο αχταρμά ποστ!

mania
02-11-2010, 11:56
??????? ?? ??? majeremp44 ?? ?????? ??????.
????? ??????? ?????? ??? ????? ????????? ?? ?????????? ??? ?? ?? 2 ??????????,????? ??????? ??????,??????????? ???.?? ?????? ???? ?? ????? ??????? ??? ???????!lol!
?? ???? ??? ????? ??? ????? ????? ?????????? ??????,cl,mundial ???.
??? ???? ????,???? ????? ?????? nba ??? ??????????? ?? ?????? ????.???? ?? ????? ????? ? valkyre ??? ????,???? ?????? nba ????? ??? ??????.???? ? ???? ??????? ??? ??????? ??? ???? ???? ??????????? nba.
________
LovelyWendie (http://www.lovelywendie99.com/)

PDS
02-11-2010, 13:43
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται μια χωρα με 2 ευρωπαικα πρωταθληματα σε διεθνες επιπεδο, πολλες δευτερες και τριτες τεταρτες θεσεις σε παγκοσμιο επιπεδο, πανμπολλα Πανευρωπαικα πρωταθληματα σε συλλογικο επιπεδο χαρακτηριζεται οτι παιζει μπασκετ επιπεδου 4/10 ενω παιζει μπαλα 6/10 με μηδεν διακρισεις! Βαγγελη δεν ξερω πως γινεται αυτο και θελω να μου το εξηγησεις. Δεν ειμαστε "τυχαια" καλοι στο μπασκετ, καθε χρονο και σε καθε εκδηλωση τα πηγαινουμε περιφημα. Μαλιστα στο κοσμο ειμαστε στην τριτη θεση αυτη τη στιγμη συνολικα πισω απο Αμερικη και Ισπανια..

Mα στο δικαιολογησα πιο πανω αυτο.

Ο ΠΑΟ του ποδοσφαιρου ανταγωνιζεται τους καλυτερους του κοσμου,ο ΠΑΟ του μπασκετ οχι.

Αν επαιζαν οι Ελληνικες ποδοσφαιρικες ομαδες σε ενα βαλκανικο πρωταθλημα,πιθανονοτατα το επιπεδο μας θα φαινοταν πολυ μεγαλο σε ολα τα επιπεδα.
Το ιδιο γινεται και με το μπασκετ.Δεν παιζεις με τους καλυτερους,γι αυτο και φαινεται οτι εχεις τεραστιο επιπεδο.

Αν παει ο ΠΑΟ του μπασκετ και παιξει με μια εκ των κορυφαιων του ΝΒΑ,θα παρακαλαει να μην φαει πανω 30 ποντους.
Στο ποδοσφαιρο που υποτιθεται(και ειναι ως ενα σημειο) το επιπεδο μας μετριο,θα φαει 5 απο μεγαλες ομαδες,αλλα θα νικησει και καποιες απο αυτες.
Ο ΠΑΟ του ποδοσφαιρου εχει αποκλεισει Ρομα,Γιουβε,εχει νικησει τον μεγαλο Αjax,εχει φτασει στους 4 της Ευρωπης(δλδ του..κοσμου) και στον τελικο.Εχει νικησει την Μπαρτσα κτλ κτλ κτλ...

Και παλι εγω θα σου πω οτι το επιπεδο του μπασκετ ειναι ανωτερο,γιατι εχει να ανταγωνιστει δυνατες χωρες(οχι τους καλυτερους,αλλα δυνατους) και τα παει πολυ καλα(το Ελληνικο μπασκετ).
Το ποδοσφαιρο εχει περιθωρια βελτιωσης,εχει τις δυνατοτητες να γινει σαν το Πορτογαλλικό ας πουμε.
Απλα διαφωνω στο οτι το ποδοσφαιρο μας ειναι μεσημεριανο και το μπασκετ ντοκιμαντερ(και αυτο ισχυει σε ολα τα επιπεδα,απο την βια μεχρι επιπεδο θεαματος).

Valkyre
02-11-2010, 13:53
Mα γιατι για να βγαλω συμπερασμα αν η Ελλαδα παιζει καλο μπασκετ πρεπει να κοιταξω ΜΟΝΟ τι κανει ο ΠΑΟ?? Ελεος! Δηλαδη οι συνεχεις διακρισεις μας σε Παγκοσμιο επιπεδο ως εθνικης ομαδας (χωρις ξενους στις ομαδες μας) δεν δικαιολογει αυτο απο μονο του οτι η Ελλαδα παιζει σαφως καλυτερο και πιο ποιοτικο μπασκετ? Και παλι παντως κανεις λαθος αν νομιζεις οτι ο ΠΑΟ αν επαιζε με ομαδα ΝΒΑ (τωρινο ΝΒΑ) θα ηταν χαρουμενος αν εχανε με 30 ποντους. Σε πληροφορω (δεν νομιζω να εχεις παρακολουθησει τελευταια ΝΒΑ) οτι αρκετες ομαδες θα μπορουσε να τις κοντραρει στα καλα του ο ΠΑΟ. Επισης το Ευρωπαικο μπασκετ εχει βελτιωθει κατακορυφα τα τελευταια χρονια, ενω το ΝΒΑ εχει παρει φθινουσα πορεια εδω και αρκετο καιρο, γι αυτο και βλεπεις πολυ περισσοτερους ευρωπαιους παιχτες απο οτι παλια. Κι οχι μονο παιζουν, αλλα διακρινονται κιολας, Dirk Nowizski (Οπως σκατα λεγεται) MVP, ο Gasol παει και αυτος για MVP (νομιζω τριτη-τεταρτη επιλογη). Μην σκεφτεσαι το ΝΒΑ των 90s εκει ναι ηταν "αλλο" επιπεδο εντελως. Τωρα η διαφορα εχει μικρυνει αρκετα.

Ενιγουεη δε μαμιεται, απλα διαφωνουμε κι εμεις μια φορα! :)

PDS
02-11-2010, 14:10
Σαν παραδειγμα εφερα τον ΠΑΟ.
Γενικα τα παραδειγματα αυτα τα εγραψα για να καταλαβεις οτι εχεις το ποδοσφαιρο μας πολυ πιο χαμηλα απ'οτι ειναι(και το μπασκετ πολυ ψηλοτερα)
Οπως ειδες δεν διαφωνησα οτι ειναι σε καλυτερο(για πολλους λογους) επιπεδο το μπασκετ,αλλα στα πρωτα ποστ σου τονιζες οτι το ποδοσφαιρο μας ειναι επιπεδου Ουγκαντας και το Μπασκετ διαστημικο.Απορουσες γιατι ο κοσμος στην Ελλαδα παρακολουθει μπαλα οταν υπαρχουν τοσο τεραστιες φορες...
Εγω το μονο που εκανα ειναι να σου δειξω με επιχειρηματα οτι δεν υπαρχουν οι διαφορες που λες.

Πρεπει να δεις τις ομαδες του μπασκετ σε συγκριση με τις καλυτερες.Το ιδιο πρεπει να κανεις και με τις ομαδες του ποδοσφαιρου.Ετσι θα βγαλεις καποια σωστα συμπερασματα.
(μην μου πεις οτι ο ΠΑΟ του μπασκετ μπορει να νικησει τους καλυτερους του κοσμου...ο ΠΑΟ του ποδοσφαιρου μπορει ακομα και στα χαλια του)

Δεν νομιζω οτι θα διαφωνησεις σε αυτο.

ΥΓ.Για το θεμα τις βιας,εχουμε το ιδιο επιπεδο και στο μπασκετ.Πολλες φορες χειροτερο.

Valkyre
02-11-2010, 14:20
Βαγγελη κι εγω χρησιμοποιησα επιχειρηματα... Οπως εγω δεν βλεπω τοσο ελληνικη μπαλα ετσι κι εσυ δεν νομιζω οτι βλεπεις τοσο μπασκετ ΝΒΑ.

Συνεχιζω να πιστευω οτι η διαφορα μεταξυ επιπεδου μπασκετ και ποδοσφαιρου στην Ελλαδα ειναι πολυ μεγαλη. Εχω μαζι μου ενα καρο τροπαια να συνοδευουν την αποψη μου αυτη, τοσο σε συλλογικο επιπεδο, οσο και σε παγκοσμιο. Η Ελλαδα δεν παιζει τυχαια καλο μπασκετ, και δεν παιζει μοναχα καλο ευρωπαικο μπασκετ. Παιζει παρα πολυ καλο παγκοσμιο μπασκετ και εχει κερδισει τον σεβασμο ολων ακομα και της ελιτ των Αμερικανων. Εχει παραδοσιακη φημη και ακομα και στο wikipedia να κοιταξεις το τονιζουν αυτο. Το να λεμε οτι το ελληνικο ποδοσφαιρο ειναι απλα λιγο κατωτερο σαν επιπεδο, δεν συνοδευεται ουτε απο καποιο τροπαιο (πλην 1), ουτε απο συνεχεις διακρισεις, ουτε απο εντυπωσιακο/αναλογο επιπεδο πρωταθληματος.

Το να λες επισης οτι ο ΠΑΟ στα χαλια του μπορει να κερδισει την Μπαρτσα, ενω στο Μπασκετ δεν εχει ελπιδα ειναι για εμενα λιγο κουφο.

Πολλοι εδω μεσα προτιμουν το ποδοσφαιρο και οπως ειπες θα προτιμησουν να δουν ενα μετριο αγωνα ποδοσφαιρου απο εναν πολυ καλο αγωνα μπασκετ, αλλα ταυτοχρονα εχουν παραδεχθει οτι το επιπεδο του μπασκετ στην χωρα μας ειναι πολυ υψηλοτερο. Απλα θελουν να βλεπουν μπαλα.

ΥΓ: Συμφωνω οτι τωρα ετσι ειναι, αν και απο το ποδοσφαιρο ξεκινησε αυτη η αντιπαλοτητα ευθυς εξαρχης

PDS
02-11-2010, 16:00
Το να λες επισης οτι ο ΠΑΟ στα χαλια του μπορει να κερδισει την Μπαρτσα, ενω στο Μπασκετ δεν εχει ελπιδα ειναι για εμενα λιγο κουφο.

Δεν ειναι κουφό.
Ο ΠΑΟ στο ποδοσφαιρο εχει τα χαλια του αυτη τη περιοδο και αν παιξει με την καλυτερη ομαδα του κοσμου(μπαρτσα ας πουμε) εχει καποιες περισσοτερες πιθανοτητες να κερδισει ή να φερει χ,απο το να συμβει κατι αναλογο στο μπασκετ με την καλυτερη ομαδα του κοσμου.
Αν βαλεις τον ΠΑΟ του μπασκετ τωρα στο NBA σιγουρα θα δειχνει ΠΑΟ ποδοσφαιρου.


ΥΓ: Συμφωνω οτι τωρα ετσι ειναι, αν και απο το ποδοσφαιρο ξεκινησε αυτη η αντιπαλοτητα ευθυς εξαρχης

Οι ιδιοι οπαδοι που θα πανε να δουν μπαλα θα δουν και μπασκετ.Δεν αλλαζει το επιπεδο τους.
Και αν θες την γνωμη μου ,εγω βλεπω χειροτερα πραγματα στο ΠΑΟ-Ολυμπιακος του μπασκετ.

Τωρα για το ποιος το ξεκινησε,δεν νομιζω οτι εχει νοημα μια τετοια κουβεντα.Μιλαμε για τον ιδιο λαο.Και στα δημοφιλεστερα αθληματα θα κανει παντα φασαριες(το μπασκετ μετα το 80 ανεβασε στροφες).

jimbour
02-11-2010, 16:13
Συμφωνώ με όσα είπε ο Valkyre σε αυτο το thread, πολυ πετυχημένη και η παρομοίωση με μεσημεριανά και ντοκιμαντέρ γιατί ΚΑΤΕ ΜΕ έτσι είναι.
Βεβαια αγαπώ και το ποδόσφαιρο και εχω βρεθεί σε γήπεδα ποδοσφαίρου περισσότερες φορές απο οτι σε αντίστοιχα μπάσκετ (λόγω παρέας) απλά με το μπασκετ έχω κολλημα απο μικρο παιδάκι που διαβαζα τα άρθρα του Αλμανάκο (LOL) στο NBA και τον jordan.
Στο ποδοσφαιρο δεν χάνω αγώνα του Παναθηναίκου και της Real οποτε και αν παίζουν αν είμαι σπιτι (εδω μπαινει και το οπαδικο βεβαια στην μεση με τις συγκεκριμένες) αλλα αυτο που κάνω να ξυπναω 4 και 5 το πρωι να δω live τους αγωνες του NBA δε θα το έκανα για ποδοσφαιρικους αγώνες ομάδων πέρα απο τις 2 που είπα οτι υποστηρίζω.

Valkyre
02-11-2010, 16:16
@ PDS Εννοεις δηλαδη οτι επειδη μπαλα ειναι και γυριζει μια στραβοκλωτσια μπορει να φερει την νικη. Αν το εννοεις ετσι, ναι συμφωνω υπο αυτες τις συνθηκες σιγουρα εχει περισσοτερες πιθανοτητες, ναι τωρα σε πιανω, αν και αυτος ειναι για εμενα ενας απο τους λογους που δεν μου αρεσει το ποδοσφαιρο. Τρομερα απιθανο και παλι βεβαια.

PDS
02-11-2010, 16:21
Οχι δεν εννοω αυτο.Αν και αυτο ειναι η ομορφια του ποδοσφαιρου.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να νικησεις με μια στραβοκλοτσια,αν δεν εχεις μια στοιχειωδη εμφανιση στο συγκεκριμενο παιχνιδι(σε συγκριση με τον αντιπαλο παντα).

Για παραδειγμα ο ΠΑΟ προηγηθηκε επι της μπαρτσα αλλα δεν μπορεσε να το κρατησει,γιατι οι αλλοι επαιξαν πολυ καλυτερα.

Δεν μπορεις να νικησεις με στραβοκλοτσια μεσα στο γηπεδο της μπαρτσα.Αν βαλεις τυχερο γκολ και το κρατησεις, σημαινει οτι εκανες φοβερο παιχνιδι στην συνεχεια,αρα και αξιζες το αποτελεσμα.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

toninio
02-11-2010, 17:01
..............................................
Επισης κατι αλλο, λολ που επειδη καποιος θα πιασει μια μπαλα μπασκετ κατι θα παιξει, ενω αν προσπαθησει να κλωτσησει μια μπαλα δεν θα τα καταφερει. Λολ που συγκρινουμε το κοντρολ του ποδοσφαιρου με το απλο μπασκετ. Αν δεν μπορει καποιος ασχετος να κανει κοντρολ στη μπαλα, ετσι και ενας ασχετος στο μπασκετ δεν θα μπορει να κανει σταυρωτη τριπλα ή cross-over.... συμφωνω οτι η μπαλα ειναι πιο δυσκολη στο χειρισμο με τα ποδια, το παραδειγμα ομως ειναι ατυχες. Επισης γνωριζω ατομα που ενω το εχουν στην μπαλα, δεν μπορουν να σκασουν μια μπαλα μπασκετ πανω απο 5 φορες στο πατωμα μεχρι να τους φυγει απο τα χερια.

Επισης φιλε toninio οτι θελουμε μπορουμε να λεμε οτι ειναι το αθλημα του Ελληνα εκτος απο το ποδοσφαιρο γιατι οι διακρισεις εκει ειναι της πλακας ειδικα σε διεθνες επιπεδο... ποια σωματοδομη? Γιατι δεν εχει ψηλα παιδια η Ελλαδα, με μια εθνικη απο τις πιο ψηλες και γρηγορες στην ευρωπη? Μην τρελαθουμε, ασε που στην ουσια και μονος σου στην πορεια του ποστ σου απο την μια λες οτι κατεχουμε το ποδοσφαιρο και μετα οτι δεν το κατεχουμε! Ή εν πασει περιπτωση αν οπως λες το "εχουμε" το ποδοσφαιρο παρολο που επικραττει σαπιλα και στο μπασκετ ειμαστε απλα ταλαντουχοι γι αυτο ειμαστε καλοι, το συνεπακολουθο αποτελεσμα ειναι οτι ειμαστε ΑΤΑΛΑΝΤΟΙ στην μπαλα! Με λιγα λογια αμπαλοι οπως ελεγα πιο πανω.
Νομίζω πως δεν κατάλαβες απόλυτα τί λέω.
Το κοντρόλ στη μπάλα είναι το πιο βασικό πράγμα, για να μπορέσεις να παίξεις. Ένας εντελώς άσχετος, απλά δεν θα μπορέσει να παίξει, γιατί δεν θα είναι σε θέση να ελέγξει τη μπάλα στις πάσες που θα δέχεται. Το αντίστοιχο στο μπάσκετ δεν είναι η σταυρωτή τρίπλα ή το cross over, δεν ξέρω αν διαφωνείς. Η γενικότερη ιδέα της κουβέντας μου είναι ότι το ποδόσφαιρο είναι εν γένει δυσκολότερο στο χειρισμό του, από ότι το μπάσκετ, κάτι με το οποίο τελικά συμφώνησες, αλλά κόλλησες στο παράδειγμα...
Αυτό που λες στη συνέχεια, και πάλι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα. Ξαναεξηγώ λοιπόν την άποψή μου, ότι δηλαδή ο Έλληνας είναι εκ φύσεως πιο κατάλληλος να πάιξει ποδόσφαιρο από ότι μπάσκετ, διότι ο σωματότυπός του ταιριάζει περισσότερο στις απαιτήσεις του αθλήματος του ποδοσφαίρου. Η μπάλα θέλει ανθρώπους μέσου ύψους, με ευλυγισία και ταχύτητα, για να παιχθεί καλύτερα. Οι μεγαλύτεροι ποδοσφαιριστές στην ιστορία είναι κάτι τέτοιοι τύποι, κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Οι Έλληνες λοιπόν είναι κατά μέσο όρο τέτοιοι τύποι και όχι ψηλολέλεκες που απαιτεί το μπάσκετ. Το γεγονός ότι δεν βγάζουμε παίκτες, δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το αν είμαστε ή όχι κατάλληλοι για μπάλα. Οι Κινέζοι είναι απολύτως κατάλληλοι για μπάλα, απλώς το ποδόσφαιρο εκεί έχει μηδαμινή παράδοση και καλλιέργεια, διότι απλά οι άνθρωποι ασχολούνται από παλιά με άλλα αθλήματα.
Ρωτάω λοιπόν, τί διαφορά έχουμε από Ιταλούς, Ισπανούς (και αναφέρω και Αργεντίνους, που είναι στην ουσία Ιταλο-ισπανοί) σε σωματότυπο και ιδιοσυγκρασία; Απολύτως καμία! Απλώς είναι κλάσεις ανώτεροι στην μπάλα, γιατί την καλλιέργησαν πολύ καλύτερα από εμάς.
Ο Φετφατζίδης είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα: ανεξάρτητα από το τί εξέλιξη θα έχει, αν αυτό το παιδί μεγάλωνε στις ακαδημίες της Μπαρτσελόνα, με αυτήν την κλάση που διαθέτει, θα ήταν ένας αντίστοιχος Πέδρο ή Μπόγιαν, ίσως και καλύτερος. Να είσαι σίγουρος ότι αν το έδαφος ήταν κατάλληλο στην Ελλάδα, θα ξεπετάγονταν πολύ πιο συχνά Φετφατζίδηδες και Νίνηδες......
Δεν λέω ότι ο Έλληνας δεν είναι κατάλληλος για μπάσκετ, ασφαλώς και είναι! Απλά, αν το ποδόσφαιρο είχε την ανάλογη υγεία που έχει και το μπάσκετ στην Ελλάδα, θα βγάζαμε πολύ περισσότερους καλούς ποδοσφαιριστές από ότι μπασκετμπολίστες, πολύ απλά γιατί έχουμε περισσότερους μεσαίους ή κοντούς από ότι ψηλούς, κατά μέσο όρο..........

Valkyre
02-11-2010, 17:16
^^ Φιλε μια χαρα σε καταλαβα και πριν! Αυτο που λες ομως αναγαγεται αν οχι σε ολο, τουλαχιστον στην συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου. Σαφως και ειναι πολυ περισσοτεροι οι ανθρωποι μετριου αναστηματος απο τους ψηλους. Οχι μονο στην Ελλαδα...παντου ή σχεδον παντου! Δεν ειναι οτι ο Ελληνας δεν εχει σωματοτυπο για το μπασκετ, οσο δεν εχει ο Ελληνας αλλο τοσο δεν εχει και ο Ισπανος, ο Ιταλος, ο Γερμανος, ο Αγγλος, ο Γαλλος κ.ο.κ

Δεν ειναι λοιπον θεμα ελληνικου σωματοτυπου, ετσι συνηθιζεται, να χρειαζονται πιο "ιδιαιτερα" χαρακτηριστικα για να ασχοληθει κανεις επαγγελματικα με το μπασκετ απο οτι με το ποδοσφαιρο. Οχι βεβαια οτι ειναι κανονας οτι για να παιξεις μπασκετ πρεπει να εισαι ντε και καλα ψηλολελεκας. Εχουν διακριθει στο αθλημα ανθρωποι με ποδοσφαιρικο σωματοτυπο οπως λες. Το οτι θα μπορουσε ο Ελληνας να εχει καλλιεργησει καλυτερα το ποδοσφαιρο στην χωρα μας, αυτο το πιστευω. Το θεμα ειναι οτι οι Ελληνες δεν δειχνουν διατεθιμενοι να κανουν κατι τετοιο εδω και πααααρα πολλα χρονια και κατα τη γνωμη μου ευθυνεται ο εντονος οπαδισμος που επικραττει απο τους μεγαλους γι αυτο. Πολλα παιδια καθονται στον παγκο και χανουν τα καλυτερα χρονια τους για να κανουν κατι σπουδαιο. Κατι αναλογο ειχε συμβει και στο μπασκετ κοντα στα τελη της δεκαετιας 90 που οι ομαδες ειχαν πηξει στους ξενους. Κατι τετοιο ομως τωρα πια αλλαξε.

Επισης επιμενω, οτι οσο θεωρεις σημαντικο να μπορει να κανει καποιος κοντρολ στο ποδοσφαιρο, εξισου σημαντικο ειναι να μπορει να ντριμπλαρει καποιος. Δεν μπορεις να θεωρεις οτι καποιος επειδη μπορει και σκαει απλα την μπαλα κατω, μπορει να παιξει μπασκετ. Ναι συμφωνω οτι γενικα ειναι πιο δυσκολο να χειριστεις την μπαλα με τα ποδια, αλλα το παραδειγμα ειναι ατυχες γιατι μιλας για την ντριμπλα λες και ειναι κατι που μπορει να κανει οποιοσδηποτε παιξει μπασκετ 5 λεπτα, πραγμα που δεν ισχυει. Αλλα ας μην κολλησουμε εκει αφου συμφωνουμε.

nikon
02-11-2010, 19:05
Οχι δεν εννοω αυτο.Αν και αυτο ειναι η ομορφια του ποδοσφαιρου.
Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να νικησεις με μια στραβοκλοτσια,αν δεν εχεις μια στοιχειωδη εμφανιση στο συγκεκριμενο παιχνιδι(σε συγκριση με τον αντιπαλο παντα).

Για παραδειγμα ο ΠΑΟ προηγηθηκε επι της μπαρτσα αλλα δεν μπορεσε να το κρατησει,γιατι οι αλλοι επαιξαν πολυ καλυτερα.

Δεν μπορεις να νικησεις με στραβοκλοτσια μεσα στο γηπεδο της μπαρτσα.Αν βαλεις τυχερο γκολ και το κρατησεις, σημαινει οτι εκανες φοβερο παιχνιδι στην συνεχεια,αρα και αξιζες το αποτελεσμα.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
Ακριβώς τo ανάποδο θες να πεις συμβαίνει......έχουμε δει πάρα πολλά παιχνίδια ποδοσφαίρου που με μια στραβοκλωτσιά έγινε το 0-1 και μετά όλοι πάνω στη γραμμή να το κρατήσουμε ή έστω το 1-1.
Στο μπάσκετ όσο και να προηγηθείς ή όσο και να είσαι κοντά στο σκορ αν δεν παίξεις το ίδιο και τα 40' αποτέλεσμα δεν θα πάρεις.
Πολύ απλά είναι τα πράγματα στο ποδόσφαιρο ή καλύτερα πιο απλά απ'ότι στο μπάσκετ.

PDS
02-11-2010, 22:33
Ακριβώς τo ανάποδο θες να πεις συμβαίνει......έχουμε δει πάρα πολλά παιχνίδια ποδοσφαίρου που με μια στραβοκλωτσιά έγινε το 0-1 και μετά όλοι πάνω στη γραμμή να το κρατήσουμε ή έστω το 1-1.
Στο μπάσκετ όσο και να προηγηθείς ή όσο και να είσαι κοντά στο σκορ αν δεν παίξεις το ίδιο και τα 40' αποτέλεσμα δεν θα πάρεις.
Πολύ απλά είναι τα πράγματα στο ποδόσφαιρο ή καλύτερα πιο απλά απ'ότι στο μπάσκετ.

Δλδ θες να μου πεις οτι αν απο μια στραβοκλοτσια βαλει γκολ ο Εργοτελης με την Μπαρτσα,τελικα θα καταφερει να το κρατησει?
Θα μπορουσε να κρατησει ο ΠΑΟ το 0-1 στο καμπ νου?Οχι...γιατι επαιζε αθλια,δεν εφταιγε το οτι δεν καθησαν ολοι μεσα στο τερμα του Τζορβα...

Σκεψου το ενδεχομενο να το κραταγε το 0-1.Θα ειχε γινει αυτο χωρις να παιξει καλα και απλα μονο με 10 παιχτες στο τερμα?Οχι.

Η διαφορα ειναι το ποδοσφαιρο σε βαζει σε τετοιες καταστασεις.Σε αναγκαζει να δειξεις αν μπορεις να ανατρεψεις ενα σκορ(εφοσον οι αλλοι θα παιξουν αμυντικα).Αν εισαι καλος(και μεγαλη ομαδα) το ανατρεπεις,αν ο αντιπαλος ειναι κακος το ανατρεπεις.

toninio
03-11-2010, 01:00
@Valkyre
Μα αυτό που λέω, για το σωματότυπο, σαφέστατα δεν ισχύει μόνο για τους Έλληνες, αλλά για όλον το κόσμο, καμία αντίρρηση! Το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού της γης είναι πιο κατάλληλο για ποδόσφαιρο, από ότι για μπάσκετ (είναι ΚΑΙ αυτός ένας λόγος της μεγάλης λαοφιλίας του ποδοσφαίρου). Μπάσκετ φυσικά μπορούν να παίξουν και οι κοντοί, αλλά πλεονεκτούν οι ψηλοί, για αυτό και όσοι είναι πάνω από 1.85 (στο περίπου τώρα) πάνε στο μπάσκετ.
Αναφέρω το σωματότυπο, γιατί η αυτή η περιβόητη κουβέντα "το μπάσκετ είναι το άθλημα που ταιριάζει στον Έλληνα" που έχει ακουστεί τόσο συχνά, θεωρώ ότι είναι εκτός πραγματικότητας.

Τώρα για το παράδειγμα με το κοντρόλ, ναι εντάξει, δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί σωστά λες ότι η τρίπλα στο μπάσκετ είναι κάτι εξίσου βασικό και δεν γίνεται εύκολα. Δεν το πήγαινα στο ότι και καλά "το ποδόσφαιρο είναι δύσκολο και το μπάσκετ εύκολο", καμία σχέση. Ήταν απλά ένα παράδειγμα για να δείξω ότι το να κουμαντάρεις με δεξιοτεχνία τη μπάλα με τα πόδια, είναι πιο δύσκολο από το να το κάνεις με τα χέρια.
Όσο για την ανάπτυξη των δύο αθλημάτων στην Ελλάδα, εκεί το μπάσκετ νομίζω ότι πραγματικά αναπνέει πολύ πιο καθαρά. Λιγότερα λαμόγια, άρα λιγότερη βρώμα και δυσωδία και αρα πολύ πιο πρόσφορο έδαφος, για να ασχοληθούν άνθρωποι του αθλήματος και να μπορέσουν οι νέοι που ασχολούνται με μπάσκετ να αναπτυχθούν σωστά σαν παίκτες. Στη μπάλα, κυριαρχούν όλοι οι άλλοι, εκτός από αυτούς που ενδιαφέρονται πραγματικά για το άθλημα....

Desmond
03-11-2010, 01:06
toninio, αυτό που λες στην προτελευταία πρότασή σου δεν ισχύει παρά μόνο για την βιτρίνα.Οι παίκτες πλην ελαχίστων σωματείων έχουν πάρα πολλά προβλήματα.Γιαυτό και η απεργία.

nikon
03-11-2010, 09:13
Δλδ θες να μου πεις οτι αν απο μια στραβοκλοτσια βαλει γκολ ο Εργοτελης με την Μπαρτσα,τελικα θα καταφερει να το κρατησει?
Θα μπορουσε να κρατησει ο ΠΑΟ το 0-1 στο καμπ νου?Οχι...γιατι επαιζε αθλια,δεν εφταιγε το οτι δεν καθησαν ολοι μεσα στο τερμα του Τζορβα...

Σκεψου το ενδεχομενο να το κραταγε το 0-1.Θα ειχε γινει αυτο χωρις να παιξει καλα και απλα μονο με 10 παιχτες στο τερμα?Οχι.

Η διαφορα ειναι το ποδοσφαιρο σε βαζει σε τετοιες καταστασεις.Σε αναγκαζει να δειξεις αν μπορεις να ανατρεψεις ενα σκορ(εφοσον οι αλλοι θα παιξουν αμυντικα).Αν εισαι καλος(και μεγαλη ομαδα) το ανατρεπεις,αν ο αντιπαλος ειναι κακος το ανατρεπεις.Δεν υπάρχει μόνο Εργοτέλης vs Μπάρτσα ή ΠΑΟ vs Μπάρτσα που εκεί σίγουρα είναι πιο δύσκολο να συμβεί μιλάω για το Ελληνικό πρωτάθλημα που αυτό που είπα το έχουμε πάαααααρα πολλές φορές και σε παιχνίδια του Ολυμπαικού και του ΠΑΟ και της ΑΕΚ αλλά κάτι ανάλογο φαντάζομαι έχει συμβεί πολλές φορές και σε άλλα πρωταθλήματα.
Το λογικό είναι όταν μια μικρή ομάδα βάλει γκολ είτε κατά τύχη είτε όχι σε μια μεγάλη να κάτσουν 11 παίχτες πάνω στη γραμμή για να το κρατήσουν αφού ξέρουν ότι αν κάνουν το αντίθετο θα φάνε 5-6.

Valkyre
03-11-2010, 10:51
@Valkyre
Μα αυτό που λέω, για το σωματότυπο, σαφέστατα δεν ισχύει μόνο για τους Έλληνες, αλλά για όλον το κόσμο, καμία αντίρρηση! Το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού της γης είναι πιο κατάλληλο για ποδόσφαιρο, από ότι για μπάσκετ (είναι ΚΑΙ αυτός ένας λόγος της μεγάλης λαοφιλίας του ποδοσφαίρου). Μπάσκετ φυσικά μπορούν να παίξουν και οι κοντοί, αλλά πλεονεκτούν οι ψηλοί, για αυτό και όσοι είναι πάνω από 1.85 (στο περίπου τώρα) πάνε στο μπάσκετ.
Αναφέρω το σωματότυπο, γιατί η αυτή η περιβόητη κουβέντα "το μπάσκετ είναι το άθλημα που ταιριάζει στον Έλληνα" που έχει ακουστεί τόσο συχνά, θεωρώ ότι είναι εκτός πραγματικότητας.

Τώρα για το παράδειγμα με το κοντρόλ, ναι εντάξει, δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί σωστά λες ότι η τρίπλα στο μπάσκετ είναι κάτι εξίσου βασικό και δεν γίνεται εύκολα. Δεν το πήγαινα στο ότι και καλά "το ποδόσφαιρο είναι δύσκολο και το μπάσκετ εύκολο", καμία σχέση. Ήταν απλά ένα παράδειγμα για να δείξω ότι το να κουμαντάρεις με δεξιοτεχνία τη μπάλα με τα πόδια, είναι πιο δύσκολο από το να το κάνεις με τα χέρια.
Όσο για την ανάπτυξη των δύο αθλημάτων στην Ελλάδα, εκεί το μπάσκετ νομίζω ότι πραγματικά αναπνέει πολύ πιο καθαρά. Λιγότερα λαμόγια, άρα λιγότερη βρώμα και δυσωδία και αρα πολύ πιο πρόσφορο έδαφος, για να ασχοληθούν άνθρωποι του αθλήματος και να μπορέσουν οι νέοι που ασχολούνται με μπάσκετ να αναπτυχθούν σωστά σαν παίκτες. Στη μπάλα, κυριαρχούν όλοι οι άλλοι, εκτός από αυτούς που ενδιαφέρονται πραγματικά για το άθλημα....

Τελικα οι δυο μας δεν διαφωνουμε πολυ, ο γραπτος λογος και η διατυπωση αυτου μας μπερδεψε! Κι εγω οταν ελεγα οτι ταιριαζει πιο πολυ στον Ελληνα το μπασκετ, δεν εννοουσα βασει σωματοτυπου, αλλα βασει, ταλεντου, πως να το πω, οτι το "εχουμε" , το κατεχουμε σαν αθλημα, περισσοτερο απο οτι το ποδοσφαιρο. Εχουμε ταλεντο, μας βγαινει καλυτερα καπως ετσι. :)

PDS
03-11-2010, 12:44
Δεν υπάρχει μόνο Εργοτέλης vs Μπάρτσα ή ΠΑΟ vs Μπάρτσα που εκεί σίγουρα είναι πιο δύσκολο να συμβεί μιλάω για το Ελληνικό πρωτάθλημα που αυτό που είπα το έχουμε πάαααααρα πολλές φορές και σε παιχνίδια του Ολυμπαικού και του ΠΑΟ και της ΑΕΚ αλλά κάτι ανάλογο φαντάζομαι έχει συμβεί πολλές φορές και σε άλλα πρωταθλήματα.
Το λογικό είναι όταν μια μικρή ομάδα βάλει γκολ είτε κατά τύχη είτε όχι σε μια μεγάλη να κάτσουν 11 παίχτες πάνω στη γραμμή για να το κρατήσουν αφού ξέρουν ότι αν κάνουν το αντίθετο θα φάνε 5-6.

Ε ναι αλλα στο Ελληνικο πρωταθλημα οι διαφορες,ΠΑΟ-ΑΕΚ-ΟΣΦΠ ειναι μικρες.

Τωρα οταν βαλει μια μικρη ομαδα στην Ελλαδα ενα τυχαιο γκολ και δεν μπορεσεις να ανατρεψεις το παιχνιδι,θα σημαινει οτι δεν επαιξες καλα και δεν μπορεσες να το ανατρεψεις.Ειναι πολυ δυσκολο να χασεις το παιχνιδι,ενω εχεις παιξει μπαλαρα και εχεις ομαδαρα.Αντιθετα αν χασεις θα δειξεις τις αδυναμιες σου.

Επισης στο ποδοσφαιρο ισχυει και το εξης.Οτι μπορει ενα συνολο απο μετριους-αρκετα καλους παιχτες,να παρει το C.L(Πορτο)-Ευρωπαικο(εθνικη) επειδη εχει δουλευτει σωστά.
Δεν ειναι θεμα τυχης αυτα.

messi10
10-02-2011, 23:02
Football of course :D

Link
15-03-2011, 20:05
Εννοειτε ποδοσφαιρο!

messi10
16-03-2011, 21:32
Θα εξηγησω και το γιατι...
Λοιπον,απο παρα πολυ μικρος ειχα δεθει με το ποδοσφαιρο παρα πολυ.
Πρωτη ομαδα που μπηκε στη καρδια μου ο Ολυμπιακος.Ακουγα τον υμνο,ακουγα τα συνθηματα.Εβλεπα το κοκκινο χρωμα στη φανελα του Τζολε ή του Καρεμπε.
Στο σχολειο επερνα καθε μερα μια μπαλα ποδοσφαιεου μαζι μου.Παντα φοραγα ποδοσφαιρικα παπουτσια.Απο την 1η δημοτικου εχω χασει εκκατομυρια μπαλες στο σχολειο αλλα παντα εφερνα αλλη μια.Καο ξανα,και ξανα...
Παντα ηθελα να νικαω,παντα ηθελα να νικαει η ομαδα μου.
Η δευτερη ομαδα που μπηκε στη καρδια μου ηταν η Λιβερπουλ.
Αλλη μια ''κοκκινη'' ομαδα.
Ποτε δεν θα ξεχασω την επικη ανατροπη απεναντι στη Μιλαν,την Τεσσαρα απεναντι στην Γιουναιτεντ,το πεναλντι του Καουτ που εστειλε την Λιβερπουλ στην Αθηνα ή το γκολ του Τζεραρντ στην τελευταια φαση απεναντι στον Ολυμπιακο.
Παντα θα θυμαμε πως εκλεγα οταν η Λιβερπουλ εχασε απο την Μιλαν στον τελικο της Αθηνας,πως εκλεγα οταν αποκλειστηκαμε απο την Τσελσι σε αυτο το εκπληκτικο 4-4.
Αλλες δυο ομαδες εχουν μπει στη καρδια μου.
Η Μπαρτσελονα και η Μπαγερν Μοναχου.
Το m'eς que un club της Μπαρτσα,το σοου του Ρομπεν με την Μπαγερν.
Πηγαινα σε ομαδα απο την 2α δημοτικου.Θυμαμε ποσο αγχος ειχα στο ντεμπυτο μου στις προπονησεις...Απο τοτε εχουν περασει πολλα χρονια.
Περιμενα πολυ την 6η δημοτικου.Τοτε διαλεγαν 2 παιδια απο καθε ταξη(συνολικα 8)για να εκπροσοπησουν το Σχολειο.
Τελικα με διαλεξαν,μπηκα με εναν καλο μου φιλο.Μπαλαδορος και αυτο,Νικος.
Στη 1η Γυμνασιου(οχι οτι εχουν πρασει πολλα χρονια-για την ακριβεια πολυ προσατο ειναι) θα θυμαμαι πανταα το τελευταιο ματς για να διαλεξει ο κυριος ποιους θα παρει στην ομαδα της 1ης Γυμνασιου.Λιγο πριν αρχησει το ματς τον ρωτησα ''Κυριε,εγω ειμαι μεσα;''...''Θα ανακοινωσω στο τελος''...Καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα,μαλλον δεν με ειχε.Τοτε τα εκανα ολα για να μπω.
Εβαλα τα 2 γκολ νικης της ομαδας μου,ειχα 4 δοκαρια(σε 5Χ5)και τελικα με πηρε.
Αλλα παντα ειχα ανγχος...απο μεσα μου ελεγα ''Σε παρακαλω μην με βαλεις στο ματς''.
Δεν ξερω γιατι...φοβομουν μην κανω λαθος....
Στην μικτη(ΟΛΕΣ οι ταξεις Γυμνασιου-απο 12 ταξεις 14 παιδια) εκεινη την χρονια δεν ημουν.
2α Γυμνασιου.Αρχες 2011.Μου ανακοινωνει οτι ειμαι στη μικτη!!
Στο ντεμπουτο μου βγαζω ασιστ.
Ειμαστε στο Final 8 και παιζω το Σαββατο...(ευχειθητε μου Καλη Επιτυχια! :P)

Ολα αυτα τα ειπα για να καταλαβετε την αγαπη μου για το συγκεκριμενο αθλημα...γιατι καποιοι θα μου λεγατε ''Γιατι σου αρεσει;(και δικιο θα 'χατε)''
Οσο για τους Ελληνες,εγω δεν ειμαι καθολου ψηλος,αλλα πολυ γρηγορος για αυτο και παιζω αριατερο/δεξι εστρεμ ή ''10αρι''(πισω απο επιθετικο).
Ο Φετφα ειναι παικταρας σε στυλ Μεσι,Ρομπεν,Πεδρο αλλα θα πρεπει να του δινονται περισσοτερες ευκαιριες...προβλεπω μεταγραφη στην Αρσεναλ.
Τωρα καθομαι καθε μεσημερι και παιζω για μιση ωρα ή 45 λεπτα μπαλα με αλλα παιδια(κυριος μεγαλυτερα).
Τελος,δεν ξερω αν ειναι καλο αλλα παθιαζομαι τοσο πολυ οταν παιζω ή βλεπω ποδοσφαιρο που αν χασω σε σημαντικο αγωνα θα κλαψω(ναι,ακηθεια!),θα βαρεσω απο τον εκνευρισμο μου,θα κανω σκληρα τακλιν για να μη φαω γκολ,ενω αν παιζει η ομαδα μου αν χασει θα κλαψω(no comment...),θα βρισω τον διαιτητη(με ακους;;;; :P)
ή θα βγω στο μπαλκονι και θα πανυγιριζω(χεσε μας κυρια Σοφια :P).
Στο μαθημα το πρωι μιλαμε παντα για τα αθλητικα,ενω στα μαθηματα πεταω κανενα ''Ολυμπιακος-Εργοτελης 2-1 με γκολ του Ντουντου στο 85'-ναι,και σημερα πεταξα ''Την Κυριακη εχει φιεστα στο Καραισκακη!''.Ενω διπλα στη τσαντα μου εχω την μπαλα :P
Τι να πει κανεις...
Αυτα!!