PDA

View Full Version : Ποιο game σας εκανε να ξενερωσετε!



Ixor24
31-07-2008, 03:24
Με αφορμη το παρακατω post για το ποιο σας συγκίνησε εκανα αυτο εδω αρα..
Ποιο παιχνιδι σας εκανε να ξενερώσετε να κλαίτε τα λεφτά σας είτε με το τελος του είτε με τα γραφικά η στο τέλος σας έσπασε τα νεύρα και απελπιστήκατε!

Εμένα το τελος του Assasinns με ξενερωσε αφανταστα (ξερω οτι ειναι 3 συνεχειες) Αλλα με ξενερωσε οσο δεν παει αλλο!!!!

και το Mortal Combat ΙΙ γιατι με πλακωνανε στο ξύλο συνέχεια!:p




Ps θα σκεφτω κι αλλα αλλα αυτα ειναι τα ποιο προσφατα!!!

Omega
31-07-2008, 03:29
Virtua Fighter για το PS3,ενω μου αρεσε η σειρα πιο πριν,ενω τα γραφικα του με εντυπωσιασαν καθως ηταν το πρωτο παιχνιδι που αγορασα για την κονσολα,παρ'ολ'αυτα,το replay-ability του για μενα ηταν ανυπαρκτο.
Ισως κατ'εμου ειτε δεν μου θυμιζε κατι απο τα προηγουμενα,ισως το ειδα καπως μισοτελειωμενο,δεν ξερω.

Το Sonic για το PS3.Παντα με τρελαιναν οι γρηγορες πιστες στα παιχνιδια αυτα ΑΛΛΑ τα -ο θεος να το κανει- Adventure parts του ηταν η βαρεμαρα η ιδια σε ολο της το μεγαλειο.
Κατι ομως με κανει να το κρατω και να μην το πουλαω ακομα.
(Ισως το οτι δεν θα το αγορασει κανεις :p )

Αge of Conan.Πολυ ομορφα γραφικα και περιβαλλοντα αλλα μονο αυτο για μενα.(Μην μου αρχισετε τις παρατηρησεις,ειπα κατα την γνωμη μου :D)

greekteo
31-07-2008, 03:41
Τα παιχνιδια που μου ερχονται αυτη τη στιγμη και με ξενερωσαν πραγματικα ειναι:

1. The city of lost children (psone)

http://www.filehive.com/files/080730/citylost06.jpg


Πραγματικα απορω πως το αγορασα τοτε αυτο το πραμα. Μαλλον δικαιολογουμαι, ημουν ανωριμος και μικρος :p. Ελεεινο τελειως. Αυτη οταν περπαταγε καπου σκαλωνε συνεχεια και ελεγε, "Ααχ δεν μπορω να το καν", "Δεν ξερω", "Φοβαμαι να παω εκει". Δεν το τερματισα ποτε και ουτε θελω :D


2. Back to the future (NES)

y306cWw98a4&feature

Αμα δειτε το βιντεο θα καταλαβαιτε απλα!! Αμα καποιος εδω καταφερει και το παιξει ολο το παιχνιδι και το τερματισει και δεν παει μονος του στο τρελοκομειο, θα του κανω ρεπ :D


3. Dog's Life (PS2)

http://www.filehive.com/files/080730/131-Dogs-Life-Dvd_jpg.jpg


Ενταξει ενδιαφερον παιχνιδακι, δεν μπορω να πω, αλλα το θεωρουσα πιο ενδιαφερον.. Τα λεφτακια μου τα κλαιω που το πηρα διοτι αγορασα ενα παιχνιδι που το τερματησα σε 3-4 ωρες!!

To be continued....

Valkyre
31-07-2008, 03:45
Απο το PS3 το μονο παιχνιδι που μετανιωσα που αγορασα πραγματικα ειναι το GRAW2....

greekteo
31-07-2008, 03:47
Απο το PS3 το μονο παιχνιδι που μετανιωσα που αγορασα πραγματικα ειναι το GRAW2....

Εσενα ειμαι σιγουρος πιο πολυ απο ολα σε ξενερωσε το MGS4:D

Ixor24
31-07-2008, 03:48
Εσενα ειμαι σιγουρος πιο πολυ απο ολα σε ξενερωσε το MGS4:D

επειδή το τερμάτισε ε?και δεν θα εχει συνέχεια


Α και το τελευταιο silent hill the room Μου εσπασε τα νευρα !!!!:witsend::witsend:δεν ηξερα τι να κανω απλα κοιταγα μια πορτα με αλυσίδες http://pcmedia.gamespy.com/pc/image/article/546/546135/silent-hill-4-the-room-20040909115253471.jpg

Omega
31-07-2008, 03:49
Μην του λετε τετοια και το ΚΑΤ ειναι μακρια απο το σπιτι του,δεν εχουμε και αιθερα εδω στο καταστημα!!!

Valkyre
31-07-2008, 11:45
ΑΑΑαααα ....γκκκχχχχ....μφφφφφ.....δεν....μπορω .... αναπνευσω...γκκκκχχχ....!

Μην κανετε τετοιες πλακες ρε! :D

john
31-07-2008, 17:26
Εγω δεν θα αναφερθω σε Games περαν απο το ps3 γιατι δε τα θυμαμαι τοσα που ειναι.:frog:
Λοιπον με μια γρηγορη σκεψη παιχνιδια που με ξενερωσαν για οποιονδηποτε λογο ειναι
( με τυχαια σειρα )
sid meiers civilisation revolution
Quake wars : enemy territory
Turok
Assassin's creed
tony hawk
fifa
Narnia
Lost
Lost planet
Tom clancy's rainbow 6 vegas
Battle for the pasific
Sonic
Sega rally
:(grand theft auto:((δυστηχως)
juiced2
kane & lynch
transformers
Godfather

αυτα σκεφτηκα στην γρηγορη, σιγουρα υπαρχουν και αλλα :angry:

Ixor24
31-07-2008, 17:37
Ολη η σειρα των sonic εμενα μου εσπαγε α νευρα γιατι δεν προλαβαινα να κανω τπτ!
ολα πηγαιναν γρήγορα που νόμιζα οτι δεν ειχα τον έλεγχο !!!και γενικα ο sonic μου σπάει τα νεύρα!

georgios
31-07-2008, 17:40
imaste stim katigoria retro gaming ke exete flomosi to thread se ps3 games!

Ixor24
31-07-2008, 17:44
imaste stim katigoria retro gaming ke exete flomosi to thread se ps3 games!

το post μπηκε εδω λογο και των αλλων theat σχετικα με τετοια θεματα.δεν ειναι μονο για retro παιχνιδια ειναι γενικα για ολα τα games...

ps το threat Έχετε συγκινηθεί έντονα ποτέ σε κάποιο game?
ηταν στο 'παιχνιδια για ps3' και μεταφερθηκε εδω ;)

TopGunZ
31-07-2008, 21:25
Σίγουρα μερικά παιχνίδια, μούλτιπλατς, του PS3 με ξενέρωσαν, αλλά να μερικά παλιότερα:

Top Gun - Gameboy - No comment
Bart vs the World - NES - Άθλιος χειρισμός
Mechwarrior 3000κάτι - SNES - Βαρετό gameplay
Alundra 2 - PS1 - Μετά το θεικό Alundra (κλάσεις ανώτερο από τα Ζέλντα) βγάζετε αυτό???
Power Rangers Legends - PS2 - Μετά το φοβερό Power Rangers αλά Double Dragon του SNES, ένα παιχνίδι για 5χρονα.

Γενικά ήμουν αρκετά τυχερός τότε που δεν υπήρχε ίντερνετ και δεν είχα πάρει πολλές πατάτες... Βλέπω AVGN και φτύνω τον κόρφο μου!!!

dj_vts
07-08-2008, 20:44
Λοιπον απο PS3 μου σπαει τα νευρα απιστευτα το topspin γιατι πρεπει να εισαι θεος για να το μαθεις... Εγραψα και στο τοπικ του συγκεκριμενου παιχνιδιου οτι προσπαθω πολυ αλλα θα κανω ζημια στον οικιακο εξοπλισμο μου αν συνεχιστει η κατασταση! Επισης ξενερωσα λιγο και με το race driver grid μονο που το νοικιασα, μονο κ μονο για τον περιεργο χειρισμο του, γιατι το περιμενα πως και πως το παιχνιδι και εφαγα πικρα.

Απο αλλες κονσολες γενικα ειχα αρκετες αλλα θυμαμαι ενα παιχνιδι στο NES που ηταν καλο και ειχα πορωθει τοτε το Super Mario 3 που ειχε ο μαριο την ουρα και πετουσε... Ητανε πολυ μεγαλο σε διαρκεια παιχνιδι και φυσικα δεν υπηρχε δυνατοτητα να σωσεις... Επαιζα επαιζα επαιζα, ωρες ατελειωτες και ειχα φτασει 2-3 πιστες απο το τελος και τι γινεται; Κοβεται το ρευμα!!!!! No comment για τη συνεχεια...

Μετα εκλαιγα τα λεφτα μου πιο πολυ στο ps1 για κατι total drivin' , v-rally, coolboarders και κατι αλλα που δε θυμαμαι τωρα. Τα ειχα παρει γνησια κιολας...

geodlord7
07-08-2008, 21:10
Εγω θα το πω αν και θα φαω ξυλο:D:D

Το μοναδικο game απο το ps3 που με ξενερωσε ειναι το mgs4:p

Nαι ναι:p

NonBorn
08-08-2008, 00:20
Εγω θα το πω αν και θα φαω ξυλο:D:D

Το μοναδικο game απο το ps3 που με ξενερωσε ειναι το mgs4:p

Nαι ναι:p

/block

personGR
08-08-2008, 00:25
/block

/ignore

:jiggy::jiggy::jiggy::jiggy:

Εν πάση περιπτώση και πέρα από την πλάκα, ακόμα κλαίω τα λεφτά που έδωσα για το Pokemon: Gale of Darkness (ναι αυτό του GameCube) και φυσικά για την υπέρτατη next-gen αποτυχία το Assassin's Creed...

Valkyre
08-08-2008, 00:43
Εγω θα το πω αν και θα φαω ξυλο:D:D

Το μοναδικο game απο το ps3 που με ξενερωσε ειναι το mgs4:p

Nαι ναι:p

/spit :D :D :D

Με αυτο θυμηθηκα και το WoW! χαχα :D

Omega
08-08-2008, 01:06
"facepalm"
/sigh
/train
/rasp

ProEvo
10-08-2008, 22:28
Όλα τα football managers (ναι, και το FM μέσα σε αυτά) μετά το τελευταίο πανμέγιστο CM 02/03. Ποτέ κανένα manager δε θα ξαναπιάσει τον παλμό του και δε θα με ξανακάνει να μη σηκώνομαι 24ωρα ολόκληρα από τον υπολογιστή.
Championship Manager Just Thank you for all...

geodlord7
10-08-2008, 22:49
/block


/ignore


/spit :D :D :D

Με αυτο θυμηθηκα και το WoW! χαχα :D

Και εγω σας αγαπω :D:D:D:D:D

Enas
04-01-2009, 20:18
To Wow σίγουρα είχε τις πιο απίστευτες στιγμές ξενερώματος όπως επίσης και τις πιο συναρπαστικές και ενθουσιώδεις.

TopGunZ
19-01-2009, 21:17
Η απόλυτη ξενέρα!!!!! Midnight Club LA κυρίες και κύριοι!!!

-Η πιο άθλια επιλογή αμαξιών: Ένα μάτσο ολόιδιες αμερικανιές, το ρόστερ του NFSU (ναι του πρώτου) και μοναδική αναλαμπή το παλιό Σιρόκο....αλλά όχι το καινούριο??????
-Αχταρμάς presentation: 45 εκατομμύρια είδη αγώνων (που τελικά είναι το ίδιο πράγμα τα περισσότερα) καμία ουσιαστική σειρά του τι κάνεις και που πας, πότε θα γίνει κάτι, το randomness σε όλο του το μεγαλείο.
-Υποτυπώδες σύστημα αναβαθμίσεων: Μέχρι να ξεκλειδώσεις κάποια αντικείμενα έχεις πάει δύο κλάσεις πάνω σε οχήματα.
-Απαράδεκτο σύστημα κυκλοφοριακού: Μαθήματα Κυκλοφοριακής Αγωγής LA έπρεπε να λέγεται. Ήμαρτον κάθε τρεις και λίγο να spawnάρει ακριβώς μπροστά μου και πίσω από το checkpoint flare αμάξια, χώρια που όπου περνάς πρασινίζει το αντίθετο φανάρι!!!
-Collision detection FTA(nathema)!!!: Η αλληλεπίδραση μεταξύ των οχημάτων είναι απαράδεκτη, ειδικά ανάμεσα στα διαγωνιζόμενα.
-Πίστες μόνο για μπας κλας μπουζουκτσίδικα: Μετά την 98769870ή φορά που θα παίξεις μια πίστα μπορεί και να θυμηθείς ότι εδώ έχει μια δεξιά στροφή και εκεί μπορεί να φύγεις ίσια στην εθνική και να χάσεις τον αγώνα.
-Grinding trophy list του κερατά: 300 αγώνες και 180 νίκες? Με όλα τα προαναφερθέντα προβλήματα...οοοοοκ...

aladdin7
05-02-2010, 17:35
Assassin's creed 1. Σχεδον με επαιρνε ο υπνος!

grosso7
05-02-2010, 17:40
Metal gear Solid 4...

To ξερω εχω ψυχολογικα,οσο να ναι ηταν κ πως ποτε δν το ειχα ξαναπαιξει πολυ ωρα,αργησα να το παιξω κιολας(πριν 2 μηνες επαιξα)οσο να να δν ειχε κ trophies κ εχω παθει κ ενα κολλημα με αυτα..Ε αυτα:p

Quaro
05-02-2010, 18:44
GTA4. λάτρεψα τα gta 3- SA και δεν μου άρεσε καθόλου το 4. πάλι καλά που υπάρχει και το saint's row 2

aris13
05-02-2010, 18:47
πάλι καλά που υπάρχει και το saint's row 2

Πολύ καλό δε λέω αλλά παραμένει κλώνος του GTA.

muku
05-02-2010, 20:48
GTA4. λάτρεψα τα gta 3- SA και δεν μου άρεσε καθόλου το 4. πάλι καλά που υπάρχει και το saint's row 2

Κι εγώ λάτρεψα τα προηγούμενα και το 4 όχι ότι δεν μου άρεσε αλλά σίγουρα κάτι είχε αλλάξει. Το σοβάρεψαν αρκετά. Είχε χάσει το απίστευτο χιούμορ του. Μόνο αυτό με χάλασε. Κατά τα άλλα ήταν βελτιωμένο σε όλους τους τομείς του gameplay αλλά όχι με τόσες πολλές επιλογές όσες το SA. Θέλω να ελπίζω όχι λόγω MS και DVD αλλά μάλλον γι αυτό έγινε :p

Κατά τα άλλα εμένα με ξενέρωσε το FF XII πάρα πολύ και θα επανέρθω στο νήμα τον Μάρτιο για την συνέχεια της σειράς :D :D :D

Quaro
05-02-2010, 21:24
εμένα πάλι δεν μου άρεσε ότι ήταν τόσο δύσκολο να τρέχεις γρήγορα μέσα στην πόλη χωρίς να τρακάρεις, ότι πέθαινες πιο εύκολα από σφαίρες, ότι πεταγώσουνα έξω από το αυτοκίνητο όταν γινόταν σύγκρουση κτλ. με λίγα λόγια δεν μου άρεσε η ρεαλεστικότητα του. όπως είπα και σε ένα άλλο θέμα πολύ ευχαρίστως να φτιάξουνε ένα ρεαλιστικό παιχνίδι αλλά ας μην το πούνε GTA. γιατί τα gta μόνο ρεαλιστικά δεν ήταν.

και ναι το saint's row 2 είναι ένας κλώνος gta, αλλά προσωπικά είναι ο καλύτερος κλώνος που έχω παίξει ποτέ, και έχει μερικές φοβερές ιδέες που δεν έχει το gta.

παρόλα αυτά ναι το GTA SA είναι καλύτερο από το Saint's Row

Desmond
05-02-2010, 21:28
MGS4 & Bioshock!!! :hide:

dewarsad
05-02-2010, 21:37
Θα συμφωνησω για τα MGS 4, GTA4, Assassins Creed1, και την απολυτη αθλιοτητα Midnight Club LA!!!!

muku
08-02-2010, 15:09
Όσοι ξενερώσατε με το MGS4 έχετε παίξει κανένα προηγούμενο ή απλά δοκιμάσατε πρώτη φορά αυτό? Γιατί όσοι έχουν παίξει τα προηγούμενα νομίζω θα συμφωνήσουν ότι αυτό εδώ επεκτείνει την πετυχημένη συνταγή με νέα στοιχεία gameplay και τα καλύτερα γραφικά μέχρι στιγμής της σειράς. Χώρια που συνεχίζει την απίστευτη ιστορία, χώρια τις μοναδικές στιγμές που σου χαρίζει. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο να ξενερώσει κάποιος με το MGS4. Αν δεν έχει παίξει άλλο παιχνίδι της σειράς πάω πάσο, είναι παιχνίδια διαφορετικής φιλοσοφίας.

Lordkostas
09-02-2010, 11:43
GTA 4 οντως εχω φαει απιστευτη ξενερα με την παρτυ του. Ενταξει ειναι καλο παιχνιδακι αλλα για καποιον που δεν εχει παιξει τα προηγουμενα... το εχουν αλλαξει παρα πολυ, πλεον πεθαινεις τοσο ευκολα που χανει ολη την διασκεδαση του...

criter
09-02-2010, 12:04
Οταν ενα παιχνιδι ειναι λιγο δυσκολο δεν σημαινει οτι ειναι και πατατα, το MSG4 δεν ειναι παιρνω τον snake και βουρ στους εχθρους, γιατι θα χασεις οσες φορες και να παιξεις μεχρι που να ξενερωσεις και να το βγαλεις στην ακρη. Θελει τακτικη και να μην σε αντιλαμβανονται οι εχθροι για να προχωρησεις. Το GTAIV ειναι μια μεγαλη υπερπαραγωγη που δεν νομιζω οτι υστερει σε κατι σε σχεση με τα προηγουμενα της σειρας. Βεβαια γουστα ειναι αυτα οτι αρεσει του καθενα δεν πρεπει και απαραιτητα να αρεσει σε ολους. Εμενα δεν μου αρεσε το sonic the hedgehog απο gameplay ουτε στον χειρισμο του αλλα και τα μεγαλα loading times που εχει. Επισης το Assassins Creed 1 μετα απο ενα σημειο το βαρεθηκα, το ιδιο και το Farcry 2.

aris13
09-02-2010, 13:08
Όσοι ξενερώσατε με το MGS4 έχετε παίξει κανένα προηγούμενο ή απλά δοκιμάσατε πρώτη φορά αυτό?

Έχω παίξει όλα τα παιχνίδια της σειράς και ναι απογοητεύτηκα με το 4. Πρώτα από όλα δεν με συγκίνησε το story του και δεύτερον σε ένα παιχνίδι διάρκειας περίπου 15 ωρών θα έπρεπε να υπήρχε περισσότερο gameplay.

Quaro
09-02-2010, 17:15
Το GTAIV ειναι μια μεγαλη υπερπαραγωγη που δεν νομιζω οτι υστερει σε κατι σε σχεση με τα προηγουμενα της σειρας.


humor, διασκέδαση, πλάκα, περίεργα οχήματα, αγαπητούς χαρακτήρες (πόσο ήθελα να πεθάνει ο ξάδερφος), μεγάλη περιοχή για να εξερευνήσεις, διασκεδαστική οδήγηση, να μπορείς να ξεχωρίζεις τους εχθρούς την νύχτα ή κάτω από σκιά.

muku
09-02-2010, 17:37
humor, διασκέδαση, πλάκα, περίεργα οχήματα, αγαπητούς χαρακτήρες (πόσο ήθελα να πεθάνει ο ξάδερφος), μεγάλη περιοχή για να εξερευνήσεις, διασκεδαστική οδήγηση, να μπορείς να ξεχωρίζεις τους εχθρούς την νύχτα ή κάτω από σκιά.

Συμφωνώ απόλυτα, αυτά ακριβώς είναι που λείπουν από το 4 παρόλα αυτά δεν με ξενέρωσε. Το έπαιζες ευχάριστα, γελούσες λιγότερο αλλά διαρκούσε πολύ ώρα και ήταν πραγματικά next gen.


Έχω παίξει όλα τα παιχνίδια της σειράς και ναι απογοητεύτηκα με το 4. Πρώτα από όλα δεν με συγκίνησε το story του και δεύτερον σε ένα παιχνίδι διάρκειας περίπου 15 ωρών θα έπρεπε να υπήρχε περισσότερο gameplay.

Το θέμα με το σενάριο είναι τελείως προσωπικό ανάλογα με τα γούστα του καθενός. Εμένα μου άρεσε αρκετά η ιστορία. Και δεν είχα και ιδιαίτερο παράπονο από τη διάρκεια. Λίγο πολύ τόσο διαρκούν τα περισσότερα action games της τωρινής γενιάς. Τόσο διαρκούσαν νομίζω και τα mg στο παρελθόν.

Για να γράψω κι εγώ παιχνίδια που με ξενέρωσαν είναι τα Resident Evil από το 4 και μετά. Χάλασαν απίστευτα τη συνταγή. Έδωσαν το βάρος στα γραφικά και τα έκαναν απλώς παιχνίδια δράσης καταστρέφοντας ολοκληρωτικά την τρομακτική ατμόσφαιρα των προηγούμενων που ήταν συνδυασμός κάμερας, απίστευτης μουσικής, σχεδίασης περιβάλλοντων και ηχητικών εφέ. Άκομα έχω χαραγμένες τις στιγμές από το RE2 μέσα στο μυαλό μου και σκέφτομαι ότι δεν θα υπάρξει ποτέ κάτι αντίστοιχο στο μέλλον δυστυχώς.

Τα 4 και 5 λοιπόν είναι next gen wannabe (το καθένα στην εποχή του) action games. Γραφικά κορυφαία και χειρισμός από εποχές psx σε ένα παιχνίδι που θέλει να χτυπήσει κορυφαία action games της εποχής μας (και της εποχής του 4).

aris13
09-02-2010, 18:21
Τα 4 και 5 λοιπόν είναι next gen wannabe (το καθένα στην εποχή του) action games.

Βασικά το 4 έθεσε τα standards για τα action games της εποχής μας.

muku
09-02-2010, 18:24
Βασικά το 4 έθεσε τα standards για τα action games της εποχής μας.

Όπως το να μην μπορείς να πυροβολήσεις ενώ κινείσαι? Χαχαχα, μόνο γραφικά είχε το 4 για την εποχή του. Τίποτα άλλο :D

aris13
09-02-2010, 18:29
Όπως το να μην μπορείς να πυροβολήσεις ενώ κινείσαι? Χαχαχα, μόνο γραφικά είχε το 4 για την εποχή του. Τίποτα άλλο :D

Ναι μόνο αυτό είχε. Γι αυτό όλα τα 3rd person action shooters της εποχής μας αντέγραψαν το gameplay του 4, γιατί είχε μόνο καλά γραφικά.

Valkyre
09-02-2010, 18:30
To MGS4 ηταν μακραν το μακρυτερο σε διαρκεια καθαρου gameplay απο ολα τα προηγουμενα της σειρας.Οχι μονο αυτο αλλα η ποικιλια στο gameplay, οι απεριοριστες επιλογες στο πως θες να αντιμετωπησεις μια κατασταση, κανουν το ενα playthrough τελειως διαφορετικο απο το αλλο.

Μακαρι ολα τα παιχνιδια να ειχαν 8 ωρες gameplay με την ποικιλια που προσφερει το MGS4.Γιατι να κανεις μαπμ μπουμ επι 25 ωρες δεν ειναι καλυτερο απο το να κανεις οτι κανεις σε 5 ωρες με ενα MGS.Προσωπικη αποψη φυσικα εννοειται!

Στο θεμα μας παντως , παιχνιδια που με ξενερωσαν αυτην την γενια (προσοχη οχι δεν τα θεωρω καλα παιχνιδια) ειναι :

-Resident Evil 5 (οι λογοι εχουν αναφερθει και εχει να κανει κυριως με το υφος του παιχνιδιου που αλλαξε αρδην)

- Grand Theft Auto 4 (ομορφη και ζωντανη πολη, gameplay πετσοκομμενο κυριολεκτικα σε σχεση με το San Adreas που εξακολουθει κατ'εμε να ειναι το κορυφαιο GTA game)

muku
09-02-2010, 18:33
Ναι μόνο αυτό είχε. Γι αυτό όλα τα 3rd person action shooters της εποχής μας αντέγραψαν το gameplay του 4, γιατί είχε μόνο καλά γραφικά.

Πες μου ένα παιχνίδι που μοιάζει στο RE4 σε αυτή τη γενιά κονσολών.
P.S Εξαιρείται το RE5 :p :p

hakoo
09-02-2010, 18:35
To Dead Space?

Valkyre
09-02-2010, 18:37
Για να ειμαι ειλικρινεις το Dead Space δεν μοιαζει με το Resident 4 σε χειρισμο, τουλαχιστον για εμενα! :)

aris13
09-02-2010, 18:40
Πες μου ένα παιχνίδι που μοιάζει στο RE4 σε αυτή τη γενιά κονσολών.


Gears of War και Dead Space.

hakoo
09-02-2010, 18:42
@Δημητρης
Ελα ρε συ, μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες και παντα στο πλαισιο οτι τα χωριζει μια γενια. Οver the shoulder, χωρις cover, με περιορισμους στο shooting+movement, ιδιο πραγμα στην ουσια.
Στο ιδιο ακριβως ειδος ειναι το re4, το dead space και το re5, μονο που ειναι οι ζωντανες αποδειξεις του ποσο διαφορετικα μπορουν να ειναι παιχνιδια που βρισκονται στο ιδιο ειδος. Γιατι οι devs ειχαν εντελως διαφορετικους στοχους και στοχευαν αλλου σε θεμα ατμοσφαιρας αλλα και σεναριακα.
Αρη το gears of war καπως διαφορετικη περιπτωση μιας και τα mechanics εχουν καπως διαφορετικη φιλοσοφια.

pol_xalandri13
09-02-2010, 18:42
:badpc:heavenly sword :badpc:

Valkyre
09-02-2010, 18:47
@Δημητρης
Ελα ρε συ, μιλαμε για πολυ μικρες διαφορες και παντα στο πλαισιο οτι τα χωριζει μια γενια. Οver the shoulder, χωρις cover, με περιορισμους στο shooting+movement, ιδιο πραγμα στην ουσια.
Στο ιδιο ακριβως ειδος ειναι το re4, το dead space και το re5, μονο που ειναι οι ζωντανες αποδειξεις του ποσο διαφορετικα μπορουν να ειναι παιχνιδια που βρισκονται στο ιδιο ειδος. Γιατι οι devs ειχαν εντελως διαφορετικους στοχους και στοχευαν αλλου σε θεμα ατμοσφαιρας αλλα και σεναριακα.

χμμ τοσο πολυ με απαταει η μνημη μου?Δεν θυμαμαι περιορισμους στο shooting+movement στο Dead Space!Ισα ισα που το Dead Space εισαγει πολυ διαφορετικα mechanics απο το Resident κατα την γνωμη μου παντα και αυτο που θυμαμαι!Ιδιως με την βαρυτητα και το σταματημα του χρονου κανει το παιχνιδι εντελως διαφορετικο απο το resident που σε περιοριζε κυριολεκτικα το movement!

Οσο για το Over the shoulder, υπηρχαν παιχνιδια και πριν το resident που το ειχαν εφαρμοσει.

Θυμαμαι λαθος κατι? (δεν κανω πλακα τωρα, αληθεια δεν θυμαμαι να με περιοριζε σε τιποτα ο χειρισμος του Dead Space!)

Εdit: BTW κι εμενα με χαλασε το Heavenly Sword , ιδιως απο θεμα gameplay...απο στορυ ηταν μια χαρα. ;)

muku
09-02-2010, 18:49
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχουν το GoW και Dead Space με το RE4. Πραγματικά καμία.

Αυτό που έκρινα εντελώς οπισθοδρομικό στο RE4 και 5 είναι το ότι δεν γίνεται να μην πυροβολείς ενώ κινείσαι σε ένα action game. Και αυτό μόνο και μόνο επειδή τα κρίνω ως καθαρά action παιχνίδια αφού μόνο αυτό περιλάμβανε το νέο πακέτο που συνθέτει τα Resident Evil παιχνίδια, μόνο δράση. Αν παρέμενε το αίσθημα τρόμου που χαρακτήριζε τα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς δεν θα με πείραζε και τόσο αυτό το γεγονός, αφού συμβάλλει λίγο στην δημιουργία έντασης καθώς σε πλησιάζει ο αντίπαλος ενώ τον πυροβολείς. Τουλάχιστον αφού το γυρίσατε στη δράση κάντε το σωστά.

Υ.Γ Και σωστό gameplay για action παιχνίδι να έφτιαχναν πάλι θα με χαλούσε γιατί καταστρέψανε το στυλ της σειράς, αυτό είναι που με πείραξε έμενα.

greekteo
09-02-2010, 18:51
:badpc:heavenly sword :badpc:


Δεν σ'άρεσε αυτό??? :giggle:
http://images.mmosite.com/my/upload/10/13/iulya/09/1110/2009111084143_311.jpg


Kάποια παιχνίδια που με απογοήτευσαν ακόμα είναι το Assasin's Creed I λόγω του επαναλαμβανόμενου gameplay που είχε και επίσης το GTA IV για τον λόγο ακριβώς που είπε πιο πάνω ο Valkyre

- Grand Theft Auto 4 (ομορφη και ζωντανη πολη, gameplay πετσοκομμενο κυριολεκτικα σε σχεση με το San Adreas που εξακολουθει κατ'εμε να ειναι το κορυφαιο GTA game)

hakoo
09-02-2010, 19:08
Δημητρη ο βασικος περιορισμος που ισχυει και για να 2 παιχιδια ειναι οτι δεν μπορεις να πυροβολεις εν κινησει. Σταματας-πυροβολέις, ειναι αναγκαστικο στο Dead Space και φυσικα στα resident evil 4 + 5. Αυτα που λες με την βαρυτητα και το σταματημα του χρονου δεν νομιζω οτι εχουν να κανουν με τον χειριμο, οπως λες κι εσυ ειναι gameplay mechanics που σπανε την μονοτονια, δεν αλλαζει κατι παντως απο αποψη χειρισμου. Παλι πρεπει να σταματησεις για να πυροβολησεις, δεν κανεις κατι οσο εισαι εκτος ισορροπιας μιας και η μεταβαση απο την μια πλατφορμα στην αλλη ειναι scripted απο τη στιγμη που θα πατησεις το κουμπι ;)

Muku για το gears συμφωνω, οχι ακριβως καμια σχεση οπως λες αλλα σιγουρα πολυ διαφορετικο. Αλλα το Re4 ειναι ακριβως ιδιο ειδος με το DS, ακριβως ομως. Για ολους τους λογους που εξηγησα παραπανω. Εσυ μιλας για ατμοσφαιρα και εκτελεση στο παιχνιδι που πραγματικα υπαρχουν χαοτικες αλλαγες, το ειδος ομως ειναι ακριβως το ιδιο. Over the shoulder shooters, με τον ιδιο χειρισμο, τις κοντινες melee attacks, no cover κτλ

Valkyre
09-02-2010, 19:21
Δημητρη ο βασικος περιορισμος που ισχυει και για να 2 παιχιδια ειναι οτι δεν μπορεις να πυροβολεις εν κινησει. Σταματας-πυροβολέις, ειναι αναγκαστικο στο Dead Space και φυσικα στα resident evil 4 + 5. Αυτα που λες με την βαρυτητα και το σταματημα του χρονου δεν νομιζω οτι εχουν να κανουν με τον χειριμο, οπως λες κι εσυ ειναι gameplay mechanics που σπανε την μονοτονια, δεν αλλαζει κατι παντως απο αποψη χειρισμου. Παλι πρεπει να σταματησεις για να πυροβολησεις, δεν κανεις κατι οσο εισαι εκτος ισορροπιας μιας και η μεταβαση απο την μια πλατφορμα στην αλλη ειναι scripted απο τη στιγμη που θα πατησεις το κουμπι ;)


Φιλε μου τελικα το τσεκαρα και εχω δικιο, μαλλον δεν θυμασαι καλα!Στο Dead Space μπορεις να κινησαι και να πυροβολεις ταυτοχρονα μια χαρα!Το θυμαμαι γιατι αυτο ηταν που με εκανε να νιωθω παραλυτος οταν μετα επαιξα το Resident Evil 5!

Το DS δεν εχει κανεναν περιορισμο στην κινηση και γι αυτο μπορεις να κανεις και strafe και τα παντα, συνεπως αφου υπαρχει strafe , μπορεις να κανεις και cover εν μερει!

Επισης τα διαφορα mechanics ειναι που -κατα την γνωμη μου παντα- κανουν το gameplay να ξεχωριζει σε εναν τιτλο και οχι μοναχα το που βρισκεται τοποθετημενη η καμερα και ο τροπος κινησης.Αλλιως θα μπορουσε κανεις να βαλει στην ιδια συγκριση το Resident evil 4 , το Dead Space και το MGS4 γιατι ολα χρησιμοποιουν καμερα over the shoulder!

Συγκεκριμενα το παιχνιδι με τον χρονο και η μαχη σε 4 διαστασεις λογω της εκμεταλλευσης της βαρυτητας ειναι μεγαλο προσον του Dead Space που το κανει να ξεχωριζει εντελως απο το Resident κατ'εμε! :D

Τσεκαρε παντω για το movement+shooting και θα δεις οτι δεν λεω βλακειες ;)

hakoo
09-02-2010, 19:36
Θα με τρελανει αυτος :D
Κατσε ρε αλητη, τσεκαρω
.......

Ελα ρε, οριστε:
Tην στιγμη που πυροβολεις εισαι ΑΚΙΝΗΤΟΣ, μην μου πεις οχι γιατι εφυγα για οφθαλμιατρο :p Oχι πριν η μετα, τη στιγμη που πυροβολεις λεω! Μπορεις να περπατας με προτεταμενο το οπλο (ουτε καν να τρεχεις) αλλα τη στιγμη του πυροβολισμου εισαι ακινητος (δεν ειμαι τρελλοοοοοοοοοοοοος)

YouTube- Dead space gameplay. Part 1!
YouTube- Dead Space game play

Kαι το re4

YouTube- Resident Evil 4 Walkthrough Part 2- The Village

Επισης, δεν υπαρχει μαχη σε 4 διαστασεις στο dead space απο τη στιγμη που εισαι σε πλατφορμα, η μεταβαση ειναι scripted

Valkyre
09-02-2010, 19:40
Λοιπον βασικα εισαι τρελος χαχαχ ! :D :D

ρε συ ειναι απλα ο τροπος που παιζει ο εν λογω dude το παιχνιδι!Aυτος απλα επιλεγει να μην προχωραει οταν πυροβολει.(κοινως ειναι noobας :D )

Προσεξε στο παρακατω βιντεο στο 1:50 και θα δεις οτι μπορεις ανετοτατα να προχωρας και να πυροβολεις!Καμμια μα καμμια σχση με resident! :p

YouTube- Dead Space Gameplay: Chapter 5 HD Part 1

hakoo
09-02-2010, 19:53
Ι stand corrected :1appl:(τουλαχιστον δεν ειμαι τρελος :D)
Οντως μπορεις να περπατησεις σε σταση shooting, δεν θυμομουν καλα μαλλον! Παντως σου ειπα και πριν, αν αναλογιστουμε οτι ειναι μια γενια μπροστα ειναι μαλλον η φυσικη εξελιξη παρα καμια τεραστια διαφορα για μενα. Εγω τα βλεπω σαν το ιδιο ακριβως ειδος με πολυ διαφορετικη εκτελεση!

Valkyre
09-02-2010, 19:57
Φυσικη εξελιξη ναι, μονο που προσφερει και ελευθερια κινησης+ πληθος νεων επιλογων gameplay και ταυτοχρονα παραμενει horror παιχνιδι και οχι αυτο που εγινε με το resi5! :)

hakoo
09-02-2010, 20:12
Για το 5 τα εχουμε πει και για να επανελθω στο θεμα του τοπικ, αυτο που λεει ο Muku εγω το ενστερνιζομαι 100%. Οτι δλδ δεν ειναι εγκλημα να θες να αλλαξεις genre σε ενα franchise αν πιστευεις οτι θα σου αποφερει κερδη/ ειναι καλο ξερω γω κτλ. Αφου ομως το αποφασιζεις υποστηριξε το καταλληλα. Εβγαλαν το re5 που γενικα ειναι μια χαρα παιχνιδι αλλα πραγματικα καταπιανεται με πραγματα που αλλα παιχνιδια τα κανουν πολυ καλυτερα. Στον τομεα horror οπως ειπες κι εσυ δεν συγκρινεται με το DS, στον τομεα action ειναι απαρχαιωμενο. Αλλους δλδ τους ξενερωσε (για να ειμαστε και ontopic) γιατι αλλαξε το υφος του franchise και αλλους επειδη ακομα και αυτο στο οποιο προσπαθησε να μεταλλαχθει δεν το εκανε σωστα.

sakoulias
09-02-2010, 21:54
Το παν παν αθλιο Need for Speed ProStreet(ευτυχως π δεν το αγορασα)...

SerialKillerX
10-02-2010, 00:55
Το NFS Undercover και το καταθλιπτικό Rogue Warrior είναι τα δύο που μου έρχονται.

HELL1NAS
29-10-2010, 03:58
το Heavy Rain κυρίως λογω χειρισμού, βαρετο... και το BLUR, εντυπωσιακό μεν , γραφικά και gameplay, o χειρισμός δεν παλεύεται. Μονο με τιμονιέρα.

Mr.Dododi
11-03-2014, 03:29
Spiderman: Web of shadows για PS2. Χάλι μαύρο!!!

Gazof
11-03-2014, 19:05
Εγώ ξενέρωσα με το the last of us γιατί με το παιχνίδι αυτό η Naughty dog έβαλε τον πήχη στον Θεό και... άντε φτάσ'τους τώρα:sarcastic_sadness:.

mazos
04-05-2016, 10:05
Watchdog χαλαρα...

Christos33
04-05-2016, 10:16
Watchdog χαλαρα...
Γιατί;
Τι δεν σου άρεσε, εγω νομίζω ήταν καλό παιχνίδι.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

mihalis13
04-05-2016, 10:44
Resident Evil 5.
Είχα πάρει πριν λίγους μήνες το PS3 και είχα μόνο το Pro. Ήμουν μια μέρα σε ένα κατάστημα και βλέπω το Resi5 και λέω εδώ είμαστε να θυμηθούμε τα παλιά. Να σημειώσω πως είχα παίξει μόνο τα 2 πρώτα της σειράς, μιας και στο PS2 έπαιζα κυρίως sport games.
Γυρνάω με χαρά σπίτι για να νιώσω λίγο τρόμο που μόνο το Resident Evil ξέρει να προσφέρει..
Και βλέπω αυτό το πράγμα...
Πλήρες ξενέρωμα και ένα μεγάλο facepalm...

Slay
04-05-2016, 11:52
Απο την παρουσα γενια δεν εχω καποιο παραδειγμα που να με ξενερωσε τοσο πολυ, αλλα στην προηγουμενη ημουν αναμεσα στο Rage και στο Fallout 3, με νικητη το δευτερο, καθως το παρατησα στις 4-5 ωρες, ενω τουλαχιστον το Rage, αν και το επαιζα απλα για να το τελειωσω, τελικα το τελειωσα.

Christos33
04-05-2016, 11:54
Resident Evil 5.
Είχα πάρει πριν λίγους μήνες το PS3 και είχα μόνο το Pro. Ήμουν μια μέρα σε ένα κατάστημα και βλέπω το Resi5 και λέω εδώ είμαστε να θυμηθούμε τα παλιά. Να σημειώσω πως είχα παίξει μόνο τα 2 πρώτα της σειράς, μιας και στο PS2 έπαιζα κυρίως sport games.
Γυρνάω με χαρά σπίτι για να νιώσω λίγο τρόμο που μόνο το Resident Evil ξέρει να προσφέρει..
Και βλέπω αυτό το πράγμα...
Πλήρες ξενέρωμα και ένα μεγάλο facepalm...
Τώρα που ειπες το 5 θυμήθηκα και εγω το 6 ελάχιστο επαιξα και σουτ, που εγώ δεν άφησα κανένα RE.

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chronohill
04-05-2016, 12:14
και πηγα να πω οχι μωρε κανενα δεν με ξενερωσε...σκεφτομουν το Mirrors edge οτι απλα το βρηκα μετριο..
ομως συμφωνω με Μιχαλη το resi5 ηταν η απολυτη ξενερα και αηδια...και εκει που λες δεν νομιζω να παει αλλο πατο βγηκε και το 6 για να καταριψει τα δεδομενα και να θεσει νεα στανταρτς καταντιας...

Leon_DiZ
08-05-2016, 17:56
Hitman Absolution

F** that shit.

Resistance 2
Final Fantasy XIII

mihalis13
08-05-2016, 18:02
Και εμένα το HItman absolution με ειχε ξενερώσει παρά πολυ.

Assasins Creed 3
PES 2012

Christos33
08-05-2016, 19:02
Εμένα μου άρεσε το hitman, ίσως γιατί το πήρα τσάμπα απο το plus. :D

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

toninio
09-05-2016, 03:13
Όποτε σκέφτομαι ποιά παιχνίδια με απογοήτευσαν, το μυαλό μου εύκολα πάει κατευθείαν σε ένα: Pro Evolution Soccer 2008. Mετά τα ανεπανάληπτα Pes3-4-5-6, έρχεται το "next gen" Pes2008 και καληνύχτα. Μεγάλο πλήγμα για τους ποδοσφαιρόφιλους.

Επίσης, αν και δεν το έπαιξα, ξενέρωσα πολύ με το Call of Juarez: The Cartel, που ήταν κατά κοινή ομολογία μία πατάτα σε gameplay και χαρακτήρα παιχνιδιού, μετά τα εξαιρετικά CoJ και CoJ:Bound in Blood. Χάλασαν μία πολύ καλή western σειρά, που είναι ένα είδος που γουστάρουν πολλοί.......

opaloka
04-07-2019, 15:06
Παιδακι ειχα το AdventureVision της Entex (ναι, το καρασπανιο). Μαζι του και το παιχνιδι Super Cobra. Πληρης απογοητευση απο τη ζαλαδα, οσο κι ας μου ελεγε ο αδερφος "κοιτα, πηγαινει και προς τα πισω".

toninio
05-07-2019, 06:31
Όσο κι αν φανεί περίεργο, φέτος με ξενέρωσε το Red Dead Redemption 2. Δεν με κούρασε ο μεγάλος κόσμος και το πέρα δώθε με το άλογο, ούτε ότι το στόρι αργούσε να πάρει μπρος. Απλά, δεν μου άρεσε το gameplay. Το βρήκα πολύ ρηχό και αδιάφορο. Μηχανισμοί και βάθος gameplay, πολύ φτωχοί. Εντάξει, είχε δοθεί αλλού το βάρος, αλλά νομίζω θα έπρεπε να έχουν κοιτάξει το θέμα gameplay περισσότερο, για μία τέτοια υπερπαραγωγή. Άλλοι το λάτρεψαν, εμένα απλώς δεν με έπιασε......

Dimitris_
05-07-2019, 17:01
Το Street fighter v, αδιάφορο και ξενέρωτο. Τρομερά αργό loading, ανούσιο story, αδιάφορο game play. Του έδωσα πολλές ευκαιρίες μέχρι να το ανταλλάξω, σε όλες όμως ένοιωθα ότι κάνω αγγαρεία!

Το pes 2012 όπως αναφέρθηκε σωστά!