PDA

View Full Version : Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25

lykos7
21-10-2013, 22:04
Εδώ είναι οι αστείοι τύποι..

Κερασιας 42 στον Αγ. Δημήτριο

Θέλω πάρα πολύ να βγάλω το άχτι μου.. Θα τα ακούσουν μια χαρά.

http://www.iss.gr/pub/el/distribution.html

loool ρε ακριβως ενα στενο διπλα απο το σπιτι μου ειναι δεν το ηξερα και δεν εχω παρατηρησει ποτε εταιρεια οταν περναω απο εκει.

FotisGRC
22-10-2013, 01:30
Κανενα γραφειο του κωλου θα ειναι ρε.. Καμια τρυπα σε εναν ημιοροφο.

Spiros20
22-10-2013, 12:34
Εδώ είναι οι αστείοι τύποι..

Κερασιας 42 στον Αγ. Δημήτριο

Θέλω πάρα πολύ να βγάλω το άχτι μου.. Θα τα ακούσουν μια χαρά.

http://www.iss.gr/pub/el/distribution.html

Η δεκαεξάχρονη πείρα της IS&S την καθιστά άριστο γνώστη της διανομής. Οι κορυφαίες υπηρεσίες μας, εξασφαλίζουν ότι είμαστε η ιδανικότερη λύση για τις αποστολές σας. Επιπλέον, σας παρέχουμε τις πιο συμφέρουσες λύσεις σε κάθε ανάγκη σας για διανομή.

psx3
22-10-2013, 13:50
Ειλικρινά, τα ΕΛΤΑ είναι 1000 φορές καλύτερα. Δεν ξέρω γιατί συνεργάζονται με «ζαβούς»...

alan sirer
22-10-2013, 14:21
αν θελετε την γνωμη μου εγω λεω να στειλετε email στο zavvi και να διαμαρτυρηθειτε για τους συνεργατες που επελεξαν στην ελλαδα,ειδικα τωρα που εχετε αποδειξη οτι το ειχαν 1 μηνα στην εταιρια τους και δεν το εστελναν.

tonybsg
22-10-2013, 14:37
amazon.uk:

- πακέτο έφυγε 5/10 με Deutsche Post DHL, είχε estimate 16/10 (πάντα αργούν με Deutsche Post DHL), ήρθε χθες (σήμερα όμως το πήρα).

- τo Beyond που έφυγε 10/10 με Royal Mail και είχε estimate 17/10 δεν ήρθε (καλά δεν ανησυχώ, απλά το αναφέρω)

vgp.ca:

Έχει φύγει πακέτο από 4/10 και δεν έχει έρθει ακόμη...! Νομίζω πρώτη φορά μου κάνει τόσο. Αλλά και πάλι δεν ανησυχώ, από βδομάδα φαντάζομαι θα έρθει.


Γεια σας,
θελω να σας ρωτησω,εχει τυχει να κανει σε καποιον απο σας τοσο πολυ η παραγγελια απο videogameplus?
εχουν περασει 15 μερες και ακομα τπτ.Το θεμα ειναι οτι εγω θα λειψω για 2 βδομαδες απο τη πολη που εχω βαλει ως διευθυνση αποστολης(το στειλαν με airmail χωρις tracking) και δε ξερω τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση.Θελω να πω,μπορω να πω στα ελτα μολις το παραλαβουν να το στειλουν στη πολη που θα μαι ή να τους πω να το κρατησουν 2 βδομαδες?
Πειτε μου τη γνωμη σας..


Ήρθαν όλα σήμερα χωρίς προβλήματα :)

Godweeder
22-10-2013, 15:53
Και ομως , μετα απο ΜΟΝΟ 34-35 μερες ηρθε το gta v( απο zavvi)
Nα πω την αληθεια δεν το περιμενα να ερθει.

Ειχα ανοιξει θεμα για refund μεσα απο paypal και εχω στειλει και mail στο zavvi ..
Σκεφτομε να μην τους ενημερωσω οτι ηρθε ,μηπως και το χτυπησω τζαμπε !!
Τι λετε ??

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει μπει ηδη στην black list μου και δεν παιζει να ξανα παρω ποτε .
Στην τελικη αν ειναι να περιμενεις απο 30 μεχρι 60 μερες για 2-3 ευρω φθηνοτερα ,δεν αξιζει και ειδικα αν ειναι να παρεις κατι καινουριο.

Με λιγα λογια f#ck off zavvi !

tonybsg
22-10-2013, 16:31
A ξέχασα να πω πως μου ήρθε και από το zavvi ταινία που έφυγε 14/10. :)

Παιχνίδι βέβαια δεν έχω πάρει εδώ και πολύ καιρό, το Castlevania Lords of Shadows Collection Steelbook όμως βγαίνει στις 31/10, για να δούμε...!

FotisGRC
22-10-2013, 17:27
Εστειλα το πρωί e-mail στην IS&S, έτσι για το γαμώτο..

Τους έγραφα

"Εφτασε ένα δέμα σε εσας το οποίο περίμενα απο το εξωτερικό. Σύμφωνα με το tracking του δέματος, το πακέτο έφτασε Ελλάδα σε 6-7 εργάσιμες ημέρες και παρέμεινε στα χέρια σας άλλες 30 ημέρες προτού έρθει σε μένα. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό? Είμαι υποχρεωμένος να περιμένω ένα πακέτο 25-30 ημέρες ενω βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα? "

Και μου απάντησαν πριν λίγο..

"Καλησπέρα σας. Λάβαμε το παράπονό σας σχετικά με την καθυστερημένη παράδοση της παραγγελίας σας.
Αρχικά, θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγγνώμη για το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.
Η εταιρεία μας αναλαμβάνει κυρίως διανομή εντύπων για περισσότερο από 24 χρόνια.
Η συνεργασία μας με την εταιρεία που αποστέλλει τις παραγγελίες σας (ΜΗΙ) ξεκίνησε πριν από περίπου 2 χρόνια για τη διανομή έντυπου υλικού. Πριν ξεκινήσουν να μας αποστέλλουν δέματα, δυστυχώς δεν είχαμε καμία προηγούμενη ενημέρωση από την πλευρά τους. Κατά την αποστολή των δεμάτων πρέπει να ακολουθούνται διαφορετικές διαδικασίες.
Εξετάζουμε το παράπονό σας και είμαστε σε επικοινωνία μαζί τους ώστε να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση για να μην αντιπετωπίζουμε προβλήματα παράδοσης.
Μπορείτε σας παρακαλώ να μας στείλετε τη διεύθυνση στην οποία γίνεται η παράδοση της παραγγελίας σας?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αρα τα ρίχνουν στην MHI.. Οτι και καλά στην αρχή είχαν κάνει συμφωνία για διαφημιστικά και τώρα τους στέλνουν και δέματα χωρίς να τους ενημερώσουν πιο πριν και δεν μπορούν λογικά να ανταποκριθούν στον όγκο των παραδόσεων. Αλλα απο όλο αυτο ζημιώνεται ο πελάτης, όπως και να το κάνουμε.

modecris
22-10-2013, 17:39
Κλασική απάντηση: φταίνε οι άλλοι.

odytsak
22-10-2013, 17:50
φταίνε κι οι άλλοι, φταίει κι ο Χατζηπετρής


http://www.youtube.com/watch?v=LUE4J-qG5ac

aiakos81
22-10-2013, 18:07
Εστειλα το πρωί e-mail στην IS&S, έτσι για το γαμώτο..

Τους έγραφα

"Εφτασε ένα δέμα σε εσας το οποίο περίμενα απο το εξωτερικό. Σύμφωνα με το tracking του δέματος, το πακέτο έφτασε Ελλάδα σε 6-7 εργάσιμες ημέρες και παρέμεινε στα χέρια σας άλλες 30 ημέρες προτού έρθει σε μένα. Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό? Είμαι υποχρεωμένος να περιμένω ένα πακέτο 25-30 ημέρες ενω βρίσκεται ήδη στην Ελλάδα? "

Και μου απάντησαν πριν λίγο..

"Καλησπέρα σας. Λάβαμε το παράπονό σας σχετικά με την καθυστερημένη παράδοση της παραγγελίας σας.
Αρχικά, θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγγνώμη για το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.
Η εταιρεία μας αναλαμβάνει κυρίως διανομή εντύπων για περισσότερο από 24 χρόνια.
Η συνεργασία μας με την εταιρεία που αποστέλλει τις παραγγελίες σας (ΜΗΙ) ξεκίνησε πριν από περίπου 2 χρόνια για τη διανομή έντυπου υλικού. Πριν ξεκινήσουν να μας αποστέλλουν δέματα, δυστυχώς δεν είχαμε καμία προηγούμενη ενημέρωση από την πλευρά τους. Κατά την αποστολή των δεμάτων πρέπει να ακολουθούνται διαφορετικές διαδικασίες.
Εξετάζουμε το παράπονό σας και είμαστε σε επικοινωνία μαζί τους ώστε να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση για να μην αντιπετωπίζουμε προβλήματα παράδοσης.
Μπορείτε σας παρακαλώ να μας στείλετε τη διεύθυνση στην οποία γίνεται η παράδοση της παραγγελίας σας?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αρα τα ρίχνουν στην MHI.. Οτι και καλά στην αρχή είχαν κάνει συμφωνία για διαφημιστικά και τώρα τους στέλνουν και δέματα χωρίς να τους ενημερώσουν πιο πριν και δεν μπορούν λογικά να ανταποκριθούν στον όγκο των παραδόσεων. Αλλα απο όλο αυτο ζημιώνεται ο πελάτης, όπως και να το κάνουμε.


Φωτη τι ωρα αποστολης ειχε; Εμενα 15:17..Τους εστειλα χτες μην ξεχεστικο (οσες φορες ειχα καθυστερησεις ηταν απο την παρτη τους και τους ενημερωσα οτι εχω στειλει και σχετικο παραπονο στο zavvi). Μου απαντησε ακριβως τα ιδια, σου το παραθετω:

"Λάβαμε το παράπονό σας σχετικά με την καθυστερημένη παράδοση της παραγγελίας σας.


Αρχικά, θα θέλαμε να σας ζητήσουμε συγγνώμη για το πρόβλημα που παρουσιάστηκε.

Η εταιρεία μας αναλαμβάνει κυρίως διανομή εντύπων για περισσότερο από 24 χρόνια.

Η συνεργασία μας με την εταιρεία που αποστέλλει τις παραγγελίες σας (ΜΗΙ) ξεκίνησε πριν από περίπου 2 χρόνια για τη διανομή έντυπου υλικού. Πριν ξεκινήσουν να μας αποστέλλουν δέματα, δυστυχώς δεν είχαμε καμία προηγούμενη ενημέρωση από την πλευρά τους. Κατά την αποστολή των δεμάτων πρέπει να ακολουθούνται διαφορετικές διαδικασίες.

Εξετάζουμε το παράπονό σας και είμαστε σε επικοινωνία μαζί τους ώστε να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση για να μην αντιπετωπίζουμε προβλήματα παράδοσης.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μας στείλετε τη διεύθυνση στην οποία γίνεται η παράδοση της παραγγελίας σας?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνηση χρειαστείτε. "


Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να στειλουμε ολοι στο zavvi μπας και δουμε ασπρη μερα...
Ελληναρια αυτο που θα πω (και το εχουμε πληρωσει ΟΛΟΙ) αλλα εγω στη θεση σας θα εκανα τον Κινεζο οτι δεν παρελαβα και θα ζητουσα και τα ρεστα απο το zavvi. Ειναι δυνατον D1 παιχνιδι, χωρις tracking number? Γραψτε τα στο Fb, εκει που τους τσουζει και εννοειται αναφορα στις μεταφορικες που χρησιμοποιουν...

Edit: Στο χτεσινο της εγραψα, "δειτε στα forum του Ps3 τι γραφουν για την εταιρια σας"...Λετε να μας διαβαζουν; Αν ναι, βελτιωστε πρακτικες, περικαλω πολυ!!!

FotisGRC
22-10-2013, 18:15
Eμένα Αχιλλέα 15.19 ώρα αποστολής.. Χαχαχα..!!
Τι να πουν μωρέ, τα ίδια και τα ίδια σε όλους.

Κοίτα να δεις, αρκετό χρόνο σπατάλησα με την πάρτυ τους. Το παιχνίδι ήρθε, το refund λογικά θα μπει, οπότε όλα καλά. Δεν θα τους στέλνω εγώ για πράγματα που τους στέλνουν κάθε μέρα εκατοντάδες άτομα. Θέλουν να βελτιωθούν? Καλό γι'αυτούς... Απο μενα μαύρο δια παντός και άλλη φορά για 5 ευρώ παραπανω Ελλάδα η Amazon...

psx3
22-10-2013, 18:23
Εμένα κάποτε μου είχαν στείλει 3 παιχνίδια αντί για 1 που παρήγγειλα (είχα χρεωθεί μόνο για 1) και μου είχαν στείλει μήνυμα ότι αν επιστρέψω τα 2, τότε θα μου πιστώσουν 10 λίρες στον λογαριασμό.

Τελικά τους τα επέστρεψα και δεν πήρα ποτέ τις 10 λίρες. Τώρα νιώθω κορόιδο που δεν το έπαιξα Ελληνάρας να τα βάλω στις αγγελίες...

aiakos81
22-10-2013, 18:30
Μπα μην νιωθεις, και γω το εχω παθει (θα σας βαλουμε τα μεταφορικα και πηρα...αερα κοπανιστο), απλα νιωσε καλυτερα εντιμος και ηθικος..Προσωπικη αποψη οτι τετοιες πρακτικες κοψανε τα δωρεαν μεταφορικα του αμαζον και τωρα κλαιμε ολοι...

Gokussjin
23-10-2013, 13:09
Αφού έχω κάνει πριν 4-5 μέρες την παραγγελία για τα 2 batman από ελληνικό κατάστημα , περιμένω και εγώ μέχρι τις 25 που θα βγούνε να τα πάρω από την άλλη βδομάδα!
Μέ παίρνουνε χθες και μου λένε : Κύριε Τάδε μας , τα παιχνίδια μας ήρθαν σήμερα..Μήπως τα θέλετε πιο νωρίς? Εννοείται ότι θέλω να τα έχω πιο νωρίς! Μου λέει λοιπόν ο κυριούλης ότι μου τα έστειλε χθες και ότι σήμερα θα τα έχω!

+1 λοιπόν από μένα στο AstronGameClub γιατί στην πρώτη μου παραγγελία έτυχε να είμαι τόσο τυχερός και να με εξυπηρετήσουν τόσο γρήγορα και νωρίτερα από το αναμενόμενο!

SQP_GR
23-10-2013, 13:12
χθες ειρθε το colector batman meta apo 16 meres k σημερα ειρθε το grid 2 σε 8 μερεσ λολ

FotisGRC
30-10-2013, 20:27
Εμένα τελικά μου έβαλαν απο Zavvi το refund για το GTA.. Περίμενα ένα μήνα, ξενέρωσα, αλλα τουλάχιστον το έχω τζαμπέ..

Nerven
31-10-2013, 12:42
Παρέλαβα χθες από άμαζον τον παρακάτω 1TB SSHD δίσκο για το PS4. μου ήρθε μέσα σε... κρατηθείτε, είμαι και επαρχία, σε 2 εργάσιμες με UPS(παρέλαβα με Γενική Ταχυδρομική).

3431

AriStos13
31-10-2013, 13:09
Θελω να δωσω τα ευσημα στο www.eshopkos.gr!
Προπαραγγειλα απο αυτους το ac black flag!! Με πηραν τηλεφωνο Παρασκευη οτι θα το παραλαβουν Σαββατο και Τριτη θα το εχω!!
Αυτο ακριβως εγινε παιδια!Παρολο που επεσε και εθνικη εορτη.Σε συσκευασια αψογη με διπλη προστασια! Και ηταν το πιο φθηνο μαγαζι που βρηκα!
Απο εμενα +1000 στο eshopkos!!


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

tsakali GR
31-10-2013, 13:42
Για τα ελληνικά καταστήματα και για όσους αγοράζουν από την δική μας αγορά, προτείνω εάν δεν σας κάνει κόπο να αφήνετε αξιολόγηση και στο Skroutz.gr εκτός από το δικό μας φόρουμ για να το βλέπουν κι άλλοι χρήστες.
Ειδικά από τα e-shopkos και astrongameclub έχω αγοράσει κι εγώ στο παρελθόν και έμεινα εξίσου ευχαριστημένος. Eίναι κρίμα τέτοια μικρά μαγαζιά-θησαυρός που κάνουν εξαιρετική δουλειά, να μην τα μαθαίνουν κι άλλοι.

odytsak
31-10-2013, 14:25
Ποστάρετέ τα να τα μαθαίνουμε...

Giorgos22
04-11-2013, 23:54
αν και καθυστερημενα θέλω να ενημερώσω ότι ήρθε η παραγγελία απο το videogameplus και είναι όλα κομπλε.δεν είχα κάποιο θέμα με τελωνείο.είχαν δηλώσει τιμή 16.99.το μόνο που με χάλασε είναι ότι έκανε πάνω απο 20 μέρες.

Desmond
05-11-2013, 13:51
Έχει κάποιος συμφορουμίτης εικόνα για το παρακάτω κατάστημα?
http://www.gamescom.gr/

nuntius
05-11-2013, 14:01
Συνοικιακού τύπου, άψογος!!!

Desmond
05-11-2013, 14:05
Σ'ευχαριστώ πολύ.Θα τον τιμήσω καθώς έχει το φθηνότερο AC IV (€43.85).

nuntius
05-11-2013, 15:49
Τον έχω προτιμήσει πολλές φορές γιατί βάζει πολύ καλές τιμές και τα παιχνίδια είναι επίσημης αντιπροσωπείας απλά μπορεί να είναι ξεχασμένα σε ράφι και τα ξεφορτώνεται! Αν δεν μου έκαναν δώρο την προπαραγγελία από εκεί θα έπαιρνα το PS4...και το site του είναι πάντα αντιπροσωπευτικό των αποθεμάτων!

tsakali GR
08-11-2013, 00:05
Ρε μάγκες να ρωτήσω: πουλάει κανείς σας ή έχει πουλήσει παιχνίδια στο εξωτερικό, μέσο π.χ.e-bay ας πουμε και να έχει χρειαστεί να στείλει δέμα ή πακέτο 2-3 κιλά; Αν ναι, έχετε να μου προτείνετε/συστήνετε κάποια εταιρεία κούριερ που δεν θα με ξεβρακώσει; Κοίταζα τώρα λίγο τα ΕΛΤΑ κούριερ που υποτίθεται είναι από τα πιο φτηνά και για αποστολή δέμα Ευρώπη 2-3kg είναι 120 - 150 ευρώ. Μιλάμε για τρελά πράγματα.
Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Leon_DiZ
08-11-2013, 00:20
Ρε μάγκες να ρωτήσω: πουλάει κανείς σας ή έχει πουλήσει παιχνίδια στο εξωτερικό, μέσο π.χ.e-bay ας πουμε και να έχει χρειαστεί να στείλει δέμα ή πακέτο 2-3 κιλά; Αν ναι, έχετε να μου προτείνετε/συστήνετε κάποια εταιρεία κούριερ που δεν θα με ξεβρακώσει; Κοίταζα τώρα λίγο τα ΕΛΤΑ κούριερ που υποτίθεται είναι από τα πιο φτηνά και για αποστολή δέμα Ευρώπη 2-3kg είναι 120 - 150 ευρώ. Μιλάμε για τρελά πράγματα.
Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Καταρχας τι θες να πουλησεις;

Επισης, δεν εχει χρειαστει να στειλω αλλα γιατι να βαλεις courier;

tsakali GR
08-11-2013, 00:35
^^κάποιες συλλεκτικές εκδόσεις παιχνιδιών που δεν ξεπερνούν τα 2-3kg, αλλά έχουν σχετικό όγκο. Επίσης, λέω για κούριερ γιατί με το ταχυδρομείο τον κλαίγανε αν πάει κάτι στραβά.

tonybsg
08-11-2013, 00:40
Φαντάζομαι θες το tracking για να είσαι καλυμμένος από το ebay.

Βασικά πράγματι οι εταιρείες courier είναι πανάκριβες Γιώργο.

Νομίζω πως η αμέσως επόμενη επιλογή είναι τα ΕΛΤΑ, με υπηρεσία συστημένου που σου δίνουν και barcode (και γίνεται και track στο περίπου).

Ουσιαστικά αυτό το barcode το χρησιμοποιείς για να κάνεις track το αντικείμενο εντός Ελλάδας, μέχρι να φύγει, και μετά από λίγες μέρες εμφανίζεται στην αντίστοιχη υπηρεσία της χώρας προορισμού (κάποιες φορές αλλάζει όμως το tracking code). Αυτά για την Ευρώπη απ' όσο ξέρω, και χωρίς είμαι σίγουρος ότι ισχύει για όλες τις χώρες. Τσέκαρε με τα ΕΛΤΑ ακριβώς τι παίζει φίλε.

Leon_DiZ
08-11-2013, 00:50
^^κάποιες συλλεκτικές εκδόσεις παιχνιδιών που δεν ξεπερνούν τα 2-3kg, αλλά έχουν σχετικό όγκο. Επίσης, λέω για κούριερ γιατί με το ταχυδρομείο τον κλαίγανε αν πάει κάτι στραβά.

Ακομα και συστημενο; Μικρα κουτακια που εχω στειλει (και αυτα με συλλεκτικα) εχουν παει ολα μια χαρα και πολυ γρηγορα και βλεπεις που ειναι καθ'ολη τη διαρκεια.

Δεν ξερω αν εχεις στειλει γενικα με ταχυδρομειο αλλα και εγω στην αρχη προσπαθουσα να δω πως θα στειλω καποια πραγματα και ειχα φρικαρει χωρις λογο (περιμενα οτι θα τα χρεωναν ως δεματα κτλ).

Ας πει και καποιος αλλος βεβαια αλλα νμζ οτι courier ειναι υπερβολη.

geogoku
08-11-2013, 10:21
παιδια δεν ξερω αν βοηθαω αλλα καλυτερα να πατε απο το υποκαταστημα των ελτα κ να ρωτησετε με ποιους τροπους μπορειτε να στειλετε κ σε ποιες χωρες και φυσικα να τους πειτε το βαρος.ο τιμοκαταλογος που εχουν online ειναι λιγακι οτι να ναι.εχω στειλει διαφορα με χαμηλο κοστος κ με tracking number αλλα δυστυχως τπτ απο αυτα δεν ηταν πανω απο 1 κιλο ωστε να ξερω.

Leon_DiZ
08-11-2013, 13:58
παιδια δεν ξερω αν βοηθαω αλλα καλυτερα να πατε απο το υποκαταστημα των ελτα κ να ρωτησετε με ποιους τροπους μπορειτε να στειλετε κ σε ποιες χωρες και φυσικα να τους πειτε το βαρος.ο τιμοκαταλογος που εχουν online ειναι λιγακι οτι να ναι.εχω στειλει διαφορα με χαμηλο κοστος κ με tracking number αλλα δυστυχως τπτ απο αυτα δεν ηταν πανω απο 1 κιλο ωστε να ξερω.

Ο τιμοκαταλογος ειναι εγκυρος, οπως και το online εργαλεια για τον υπολογισμο ειναι σωστο. Το λεω γιατι εχω στειλει σχετικα προσφατα πραγματα. Το μονο "δυσκολο" της υποθεσης ειναι να υπολογισεις τα γραμμαρια/κιλα αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας.


Παντως Γιωργο αυτο που λεει ο geogoku ειναι σωστο. Στην χειροτερη πακεταρεις ενα πακετο με ο,τι θα εβαζες μεσα + προστατευτικο υλικο κτλ και πας να στο ζυγισουν και να σου πουν τιμη για μια συγκεκριμενη χωρα.

Leon_DiZ
08-11-2013, 14:58
A Like Is Not Enough: Facebook Tests Star Ratings Displayed On Pages (http://techcrunch.com/2013/11/07/facebook-pages-star-ratings/)

http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2013/11/facebook.png?w=680 (http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2013/11/facebook.png?w=680)


Facebook is apparently testing displaying star ratings, out of a possible five in total, on Pages on the desktop version of its site, according to a reliable tip received by TechCrunch this morning. Screenshots and live testing show that Facebook has turned on the star rating display for at least a small subsection of users, providing information to network users that goes beyond the somewhat sentiment-deprived basic Like.

Using a star system for place and page ratings isn’t entirely new; Facebook has been collecting star ratings from users on the desktop (http://www.insidefacebook.com/2013/05/15/facebook-lets-users-rate-any-place-and-change-their-ratings-from-desktop-pages/) and via local search for quite a while now, and also seeking star ratings on content and apps via Timeline (http://www.insidefacebook.com/2013/05/15/facebook-lets-users-rate-any-place-and-change-their-ratings-from-desktop-pages/). What is new is making this information explicitly displayed on the social network itself, in a prominent place on a business or place Page.

This shift, if it moves from the testing phase to general adoption, has a couple major implications for Facebook users. First, for general members, it provides an increased degree of sentiment information surrounding places and content that goes well beyond the simple off/on attribute of the Like. The Like is actually fraught with ambiguity – users employ it variously to express sympathy, solidarity, endorsement, a sign of interest or even in some cases a feeling of dislike. The number of Likes something has indicates how present it is in public consciousness, but not necessarily how people generally feel about it.

Comments provide some sense of sentiment around a Page, but the five-star system threads the needle between ease-of-use, information and digestibility, compared to both the Like and text comments. And as Facebook moves to become a platform geared towards providing public information, as well as real-time interactivity around media like TV (http://techcrunch.com/2013/11/07/facebook-app-tv-show-reminders/), offering more granularity around how its users feel about people, places and things makes a lot of sense.

For businesses, it’s not clear yet whether displaying this rating will be optional or mandatory, but if Facebook is making a play to compete with the Yelps, Foursquares and Angie’s Lists of the world when it comes to local discovery and service recommendations, it would make sense that they are required by default. That could mean a considerable shift in how businesses use FB, with more emphasis placed on customer service versus just maintaining a presence on the network. Likes are easy, after all, but getting users to fill up that star bar will require a lot more effort and interaction.

We’ve reached out to Facebook to learn more about this feature, the extent of the test and whether a wider rollout is planned, and we’ll update when we receive more information.

Update: A Facebook spokesperson provided the following confirmation and info from the company:



We’re extending star ratings on Facebook from mobile to desktop – to make it easier for people to discover great businesses around them. This is beneficial for both businesses and consumers. Star ratings encourage more people to rate a business, making it eligible to appear in News Feed and help others discover a business they didn’t know about previously. For businesses themselves, this also leads to greater brand awareness.

As you may recall, star ratings launched in early 2012 with the introduction of Nearby (https://www.facebook.com/help/461075590584469) on mobile. Now we’re bringing the visibility of star ratings to a more prominent spot at the top of Pages’ timeline on desktop and to the preview in News Feed.







Χαρες που θα κανουν στο Zavvi...

tsakali GR
08-11-2013, 18:19
Ο τιμοκαταλογος ειναι εγκυρος, οπως και το online εργαλεια για τον υπολογισμο ειναι σωστο. Το λεω γιατι εχω στειλει σχετικα προσφατα πραγματα. Το μονο "δυσκολο" της υποθεσης ειναι να υπολογισεις τα γραμμαρια/κιλα αν δεν εχεις ζυγαρια ακριβειας.


Παντως Γιωργο αυτο που λεει ο geogoku ειναι σωστο. Στην χειροτερη πακεταρεις ενα πακετο με ο,τι θα εβαζες μεσα + προστατευτικο υλικο κτλ και πας να στο ζυγισουν και να σου πουν τιμη για μια συγκεκριμενη χωρα.


παιδια δεν ξερω αν βοηθαω αλλα καλυτερα να πατε απο το υποκαταστημα των ελτα κ να ρωτησετε με ποιους τροπους μπορειτε να στειλετε κ σε ποιες χωρες και φυσικα να τους πειτε το βαρος.ο τιμοκαταλογος που εχουν online ειναι λιγακι οτι να ναι.εχω στειλει διαφορα με χαμηλο κοστος κ με tracking number αλλα δυστυχως τπτ απο αυτα δεν ηταν πανω απο 1 κιλο ωστε να ξερω.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ο προβληματισμός μου είναι ότι για να το δοκιμάσω θα πρέπει πρώτα να κλείσω την πώληση μέσω ebay.
Άρα μετά να κάνω την αποστολή για να διαπιστώσω α) εάν πάει κάτι στραβά ή β) έαν μου βγει μεγάλο το κόστος. Ότι κι από τα δύο να συμβεί, εάν ο παραλήπτης δεν πάρει το δέμα θα έχω πρόβλημα.

Για αυτό είπα μήπως αντί για πειραματισμούς, υπήρχε κάποια δοκιμασμένη λύση.

Anyway, εάν τελικώς το προχωρήσω θα σας ενημερώσω πρώτα ο θεός :D

aiakos81
09-11-2013, 15:56
Γιωργο ΕΛ.ΤΑ και μονο ΕΛ.ΤΑ!!! Ολοι οι κουριερ ειναι πανακριβοι, μιλαμε για διαφορες ανω του 40%. ΜΕ το tracking μην αγχωνεσαι καθολου! Θα βαλεις οπωσδηποτε συστημενο που σημαινει οτι θα εχει Tracking number. Τα ΕΛ.ΤΑ συνεργαζονται με τα αντιστοιχα της χωρας παραλαβης, αρα για να δεις την πορεια του εκτος Ελλαδας μπαινεις στο αντιστοιχο site. Εναλλακτικα μπορεις να μπεις και track-trace.com (http://www.track-trace.com/) αλλα υποψιν οτι πρεπει να περασουν καποιες εργασιμες μεχρι να μπουν τα στοιχεια στο συστημα. Εγω στελνω με ΕΛ.ΤΑ επιστολικη αλληλογραφια και δεν ειχα ποτε προβλημα με tracking=συστημενο. Μοναδικη εξαιρεση η Αυστραλια!!!! Εκει για καποιο λογο δεν ισχυει το tracking ενω το πληρωνεις! Σε ολα τα αλλα ειναι οκ!
Δες πληροφοριες για δεμματα εξωτερικου εδω (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%C E%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF% 84%CE%B1/%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B5%CE%BE%C F%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D.asp x)
και εδω τον σχετικο τιμοκαταλογο (http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%C E%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3%20%CE%94%CE%95%CE%9C% CE%91%CE%A4%CE%A9%CE%9D%2012.8.13.pdf).
Εννοειται πως ειναι ενημερωμενες οι τιμες και ισχυουν κανονικα οι χρονοι που αναφερει. Φιλικη συμβουλη, αν θες να υπολογισεις το ακριβες κοστος μεταφορας, πακεταρισε ολο το συστημα και μονο τοτε ζυγισε το, ωστε να εχεις ακριβη εικονα!

nuntius
09-11-2013, 16:07
Desmond αγαπητέ, ψώνισες τελικά από gamescom.gr τελικά;

Leon_DiZ
10-11-2013, 19:13
Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό το ηλεκτρονικό μαγαζί; Θέλω να πω, αν είναι καινούρια αυτά που πουλάει και όχι μεταχειρισμένα, μιλάμε για τιμές χώμα (αρνητικό το "8-15 εργάσιμες για παράδοση").

Ενδεικτικά

Batman Arkham City Collector's 13.90 (http://www.blu-ray.gr.com/product_info.php?products_id=27977)

Beyond: Two Souls 14.90 (http://www.blu-ray.gr.com/product_info.php?products_id=69305)

Puppeteer 17.90 (http://www.blu-ray.gr.com/product_info.php?products_id=64153)

Εγω παντως τα αγορασα... :idiotic_smile:

Θα ενημερωσω τι θα γινει.

Το συγκεκριμενο site που λες ειναι αδερφο του blu-rayshop.gr. Ειχε μπει το παιδι που το εχει (μαλλον) και εδω περα μια φορα και εκανε διαφημιση. Δεν εχω παρει ποτε κατι (αν και το σκεφτομουν) αλλα εχει καλες τιμες μερικες φορες.

Gazof
10-11-2013, 19:17
Thanks, "τσίμπησα" το Fifa 14 PS3 στα 22.90 και το Smart As ps vita στα 7.90. Τώρα, αναμένουμε :D

giannislazy
10-11-2013, 19:30
χτυπάω κι εγώ ΦΙΦΑ κι ο θεός βοηθός, (γ@@ώ την φτώχεια μου μέσα)

Gazof
10-11-2013, 19:43
GTA V στα 8.90, οκ, ΔΕΝ ( ; ) γίνεται.


Ίσως, λέω ίσως, να ρίχνουν τις τιμές τόσο όταν κάτι είναι out of stock (αυτά που λένε δηλαδή "διαθέσιμο με παραγγελία") οπότε και στην ουσία ποτέ δεν πωλούνται τόσο χαμηλά και μόλις έρθει το προϊόν να ανεβαίνει η τιμή (όχι πολύ, από τα 8.90 πχ στα 22.90 όπως παρήγγειλα το FIFA 14 που λέει "σε απόθεμα"). Βέβαια, αν κλείσεις την παραγγελία, στα 8.90, θα κλείσει σε αυτή την τιμή (αν δεν κάνω λάθος). Δε ξέρω, μακάρι να εμφανίστηκε ανάμεσά μας ο φιλόδοξος Roben των φτωχών..

giannislazy
10-11-2013, 19:46
εγώ ρίχνω μια παραγγελιά για ΦΙΦΑ στ 22,90 κ SPlinter Cell στα 13.90, βάζω με αντικαταβολή και αν είναι μεταχειρισμένα απλά δεν τα παραλαμβάνουμε...

psx3
10-11-2013, 19:47
Κάτι βρωμάει. Ούτε πειρατικά δεν έχουν τέτοιες τιμές.

giannislazy
10-11-2013, 19:50
Το ξέρω ρε psx3 αλλά δεν αξίζει το λιγότερο ένα ενημερωτικό e-mail για διευκρινίσεις? εγώ πάντως μια παραγγελία θα την βάλω...

Gazof
10-11-2013, 19:53
Δημητρη, κατι βρωμαει εδω. Ο,τι να 'ναι τιμες, του στυλ "φοβαμαι και να παραγγειλω". Τεσπα... Αν ειναι με αντικαταβολη ομως, i guess its ok.
Έτσι νομίζω Παύλο, στα "διαθέσιμο για παραγγελία" που είναι out of stock βάζουν τιμές ό,τι να'ναι και στην ουσία δεν μπορούν (?) να πουληθούν τόσο, ενώ σε αυτά που λένε "σε απόθεμα" έχουν τις σωστές τιμές (που και πάλι είναι πολύ χαμηλές). Είδωμεν, ένα mail με ερωτήσεις, θα τους το ρίξω, πάντως.

MajereMP44
10-11-2013, 20:03
Παιδια ειμαι στο τσακ να πατησω για το GTA V.Να το παρει το ποταμι?Επειδη βαριεμαι να διαβασω τι λεει το μαγαζι στους ορους κλπ μηπως ξερει κανεις αν αλλαξει η τιμη αν μπορεις να την ακυρωσεις την παραγγελια?

giannislazy
10-11-2013, 20:08
Στάυρο διάβασα τους όρους και λέει ότι σε περίπτωση αλλαγής τιμής σε ενημερώνουν με σχετικό e-mail.

Τι να πω άλλο

- - - Updated - - -

Συγκεκριμένα λέει:

Επισημαίνεται ότι, οι τιμές των προϊόντων ενδέχεται να αλλάξουν χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση, ενώ αναλαμβάνουμε την υποχρέωση να σας ενημερώσουμε σε 24 έως 48 ώρες για οποιαδήποτε αλλαγή σε τιμές προϊόντων τα οποία έχετε παραγγείλει.

MajereMP44
10-11-2013, 20:10
χαχα ρε τι μας βρηκε κυριακατικο.Γιατι οχι ρε Γιαννη? αντικαταβολη ειναι οπως λεει και ο Dragonpaul,.Δεν ξερω και σε ποιον να δωσω τα ευσημα για την ανακαλυψη.Παταω και οτι γινει.Ακυρωση αν αλλαξει η τιμη.

giannislazy
10-11-2013, 20:14
το πατάω κι εγώ Σταύρο και βλέπουμε. Τους έστειλα και e-mail για το αν πρόκειται για καινούργια αυθεντικά παιχνίδια... Είδωμεν...

Καταραμένη φτώχεια... και καβούρια στην τσέπη...

AriStos13
10-11-2013, 20:17
Και εγω πατησα μια παραγγελεια!!
Gta v στο σπιτι μου με 13,80!!
Αμα δεν ειναι φουστια την καναμε παντως!!


Sent from my iPhone using Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1)

MajereMP44
10-11-2013, 20:21
Στην ολοκληρωση της παραγγελιας λεει οτι θα επικοινωνησει τηλεφωνικως.Για να δουμε.Αυριο το πρωι θα εχουν δουλιτσα στο μαγαζι τους :P :priest:

giannislazy
10-11-2013, 20:23
Κάνεις δέηση Σταύρο??? χαχαχαχα Βρήκαμε μπελά βραδυνιάτικα...

Leon_DiZ
10-11-2013, 20:25
Παιδια εχει και το dishonored goty στα 5,9€




Sent from Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) - one of the most overrated and useless apps since times immemorial

MajereMP44
10-11-2013, 20:28
χαχαχα εμενα και μεταχειρισμενο να ειναι θα το κρατησω παντως!14 ευρω για το GTA ουτε στο παζαρι στο Σχιστο δεν το βρισκεις.Οντως μπλεξαμε με το μαγαζακι αυτο, το ποσο μπλεξαμε θα το μαθουμε πιστευω συντομα οταν σκασει μυτη η αστυνομια και βαραει τα κουδουνια

mihalis13
10-11-2013, 20:59
Γιατί μου μυρίζει Παπασωτηρίου φάση πριν καναδυο χρόνια και μετά να μας λένε για λάθος του συστήματος και τέτοια και ότι τελικά δεν μπορούν να καλύψουν τις παραγγελίες;;;

Heavy Rain στα 39.90 και το Beyond στα 14.90 και το The Last Of Us στα 6.90 (όντως κάτι δεν πάει καλά εδώ)

Edit:Το season pass λέει ότι είναι.Λαθος μου

ilias78
10-11-2013, 21:03
ρε παιδια τι ειναι αυτο??? εγω παντως πηρα splinter cell blacklist και jak trilogy με 26,70 με μεταφορικα κ βλεπουμε

Leon_DiZ
10-11-2013, 21:04
Το last of us το άλλαξαν πριν απο λιγο γιατι το τσεκαρα


Sent from Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) - one of the most overrated and useless apps since times immemorial

TAMTAKOS
10-11-2013, 21:06
Oρε μπας κι εχει κανενας το τηλεφωνο του σπιτιου του, να τον παρουμε το φουκαρα να παει με τις μπιτζαμες να κλεισει το site, γιατι αυριο θα τρελαθει...

giannislazy
10-11-2013, 21:06
Ηλία εγώ παράγγειλα Σπλίντερ Σελ, αν έρθει το τερματίζω και στο δίνω 50%...χαχαχαχα το πάμε πολύ μακριά...

mihalis13
10-11-2013, 21:08
Το last of us το άλλαξαν πριν απο λιγο γιατι το τσεκαρα


Sent from Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) - one of the most overrated and useless apps since times immemorial

Είναι το season pass, δεν το πρόσεξα εκείνη τη στιγμή που έγραφα το post

- - - Updated - - -


Το last of us το άλλαξαν πριν απο λιγο γιατι το τσεκαρα


Sent from Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) - one of the most overrated and useless apps since times immemorial

Είναι το season pass, δεν το πρόσεξα εκείνη τη στιγμή που έγραφα το post

Gokussjin
10-11-2013, 21:32
Παιδιά για κουβά μας βλέπω αλλά όλοι κρατάμε και την πισινή μας..Εγώ και τι δεν πήρα!
Τα 2 walking dead , Gta V , Beyond Two souls , Heavy Fire , The Rise of the Guardians με μεταφορικά στα 68 ευρώ..

Είδωμεν..

alan sirer
10-11-2013, 21:33
βλεποντας την σελιδα που δωσατε,παρατηρω οτι τα καινουργια παιχνιδια ειναι τσαμπα και τα παλια πανακριβα σε τιμες που δεν ξερω αν υπηρχαν και τοτε.
π.χ.
fifa 11 για psp 60 ευρω
fifa 13 για psp 25 ευρω
fifa 14 για psp 19 ευρω
_______________________

tron 118 ευρω !!!!! 3+ χρονια παιχνιδι
need for speed the run 77 ευρω

εγω δεν θα κανω αλλο σχολιο,περιμενω να διαβασω ΑΝ θα παρετε τα παιχνιδια και τι ακριβως θα σας πει το καταστημα.

TJohn
10-11-2013, 21:42
Παρήγγειλα κι εγώ GTA V και Beyond two souls.. Για να δούμε!

MajereMP44
10-11-2013, 22:21
βλεποντας την σελιδα που δωσατε,παρατηρω οτι τα καινουργια παιχνιδια ειναι τσαμπα και τα παλια πανακριβα σε τιμες που δεν ξερω αν υπηρχαν και τοτε.
π.χ.
fifa 11 για psp 60 ευρω
fifa 13 για psp 25 ευρω
fifa 14 για psp 19 ευρω
_______________________

tron 118 ευρω !!!!! 3+ χρονια παιχνιδι
need for speed the run 77 ευρω

εγω δεν θα κανω αλλο σχολιο,περιμενω να διαβασω ΑΝ θα παρετε τα παιχνιδια και τι ακριβως θα σας πει το καταστημα.

χαχαχαχ εχω λιωσει λεμε.ποιος ξερει , εβαλε κανα ξαδερφακι του να περασει τις τιμες???
Θα παει αυριο να ανοιξει το pc του και θα δει τοση κινηση οση ο Κηφισος Παρασκευη μεσημερι

edit

ψαχνοντας τις αξιολογησεις του μαγαζιου στο skroutz

http://www.skroutz.gr/m/1741/Blu-ray#shop_reviews

Gazof
10-11-2013, 22:43
Μας βλέπω όλους να παραλαμβάνουμε κατά το 2016, καθώς μόνο τότε θα έχουν 8.90EUR τα GTAV και NBA2K14 :D


Ετοιμαστείτε από αύριο για mail του στυλ "σας ενημερώνουμε ότι οι τιμές αυτές ήταν λίγο πριν εξαντληθεί το στοκ, για αυτό και έχουν μείνει εκεί. Τώρα που θα το ξαναφέρουμε, θα έχει 50 ευρώ. Το θέλετε;;" :P

ΥΓ Στο tron με τα 118 ευρώ, λογικά θα γ...άς κιόλας :P χαχαχα :D

ilias78
11-11-2013, 00:42
το splinter cell blacklist πλεον το εχουν στα 47,90

Leon_DiZ
11-11-2013, 00:48
Τους ρωτησα για το GTA και μου εστειλαν οτι εχει γινει λαθος στις τιμες. Εχουν αρχισει να τις φτιαχνουν, λογικα θα ακυρωσουν και τις παραγγελιες σε λιγο.

EDIT:


Σχόλια:
Σας ζητούμε συγνώμη για την αναστάτωση αλλά αναγκαστικά ακυρώνουμε την παραγγελία σας καθώς λόγω ενός τεχνικού προβλήματος υπήρξε λάθος ανατιμολόγηση των προϊόντων στην ιστοσελίδα μας. Το έχουμε πλέον διορθώσει και έχουμε αναρτήσει τις σωστές τιμές λιανικής. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Με εκτίμηση
Blu-ray.gr.com


Me right now = http://d22zlbw5ff7yk5.cloudfront.net/images/stash-1-50d6f47d1d5fa.gif + http://media.tumblr.com/83afc356bf127793d1f074e7ad06c0d4/tumblr_inline_mqq1q26S5z1qz4rgp.gif

ilias78
11-11-2013, 00:50
κ εμεις θα διορθωσουμε τις ποσοτητες στις παραγγελειες κ θα τις κανουμε 0!!!

MajereMP44
11-11-2013, 01:11
Αξιζε την προσπαθεια παντως :P
Και εμενα μου εστειλαν ακυρωση.:hysterical:

mihalis13
11-11-2013, 01:14
Και σε μένα μόλις ήρθε το mail της ακύρωσης....
http://rack.3.mshcdn.com/media/ZgkyMDEzLzA3LzE4Lzc1L0RyLldoby41Mjg5ZC5naWYKcAl0aH VtYgkxMjAweDk2MDA-/571ec44d/6da/Dr.-Who.gif

ilias78
11-11-2013, 01:18
Μου εστειλαν κ εμενα παρολο που σε καποια που ειχα παραγγειλει, εχουν ακομα τις λαθος τιμες. λετε να δοκιμασω παλι???

EDIT δοκιμαω παλι αλλα δεν με κανει Login.

Leon_DiZ
11-11-2013, 01:19
Μου εστειλαν κ εμενα παρολο που σε καποια που ειχα παραγγειλει, εχουν ακομα τις λαθος τιμες. λετε να δοκιμασω παλι???

Μπα... θα τις αλλαξουν. Απλα ειναι τοσες πολλες :P

grip
11-11-2013, 01:25
Και σε μένα το ακυρώσανε.
Το dragon's crown είχα τσιμπήσει εγώ και από 17 το πήγανε 54. Λέτε να το αγοράζουνε τόσο???

ilias78
11-11-2013, 01:33
ελπιζω να εχουν επιλογη για διαγραφη λογαριασμου.

hakoo
11-11-2013, 03:25
Σχόλια:
Σας ζητούμε συγνώμη για την αναστάτωση αλλά αναγκαστικά ακυρώνουμε την παραγγελία σας καθώς λόγω ενός τεχνικού προβλήματος υπήρξε λάθος ανατιμολόγηση των προϊόντων στην ιστοσελίδα μας. Το έχουμε πλέον διορθώσει και έχουμε αναρτήσει τις σωστές τιμές λιανικής. Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Με εκτίμηση
Blu-ray.gr.com

Kανενα λαθος δεν εγινε, κολπακι για να μπει κοσμος. Αμεσως αμεσως με αυτη την πουστιτσα εχουν δεκαδες mails στα οποια θα σπαμαρουν αηδιες και φυσικα μπηκε αρκετος κοσμος στο site τους που δεν θα εμπαινε υπο φυσιολογικες συνθηκες. Στην black list το site.

Desmond
11-11-2013, 07:03
Desmond αγαπητέ, ψώνισες τελικά από gamescom.gr τελικά;

Ναι και θα το ξαναπροτιμήσω σίγουρα!Thanx για το info.;)

odytsak
11-11-2013, 08:56
Εγώ δεν μπήκα καν στον κόπο, μιας την έχω ξαναπατήσει με «προσφορές».

Eτσι ακριβώς, ούτε κι εγώ γιατί τα έχουμε ξαναζήσει, τζάμπα χάσιμο χρόνου.

Gazof
11-11-2013, 09:00
Τους ρωτησα για το GTA και μου εστειλαν οτι εχει γινει λαθος στις τιμες. Εχουν αρχισει να τις φτιαχνουν, λογικα θα ακυρωσουν και τις παραγγελιες σε λιγο.

EDIT:



Me right now = http://d22zlbw5ff7yk5.cloudfront.net/images/stash-1-50d6f47d1d5fa.gif + http://media.tumblr.com/83afc356bf127793d1f074e7ad06c0d4/tumblr_inline_mqq1q26S5z1qz4rgp.gif

Τα ίδια και σε μένα, εντάξει, άξιζε η προσπάθεια, δε βαριέσαι!

xarhss
11-11-2013, 21:59
Μια καταγγελια ομαδικη δε θατους χαλαγε, να δουλευουν τον κοσμο

Gazof
11-11-2013, 22:38
Μου εστειλαν μειλ οτι εγινε λαθος στις τιμες κ ακυρωσαν τη παραγγελια.μπορουν; πχ ξερω οτι στο καταστημα αν γινει λαθος στη τιμη δε μπορουν να το αλλαξουν μετα. Τι λετε;
Στο ηλεκτρονικό κατάστημα, δυστυχώς, είναι υποθέτω καλυμμένος καθώς λέει κάπου στους όρους ότι οι τιμές ενδέχεται να αλλάξουν και θα υπάρξει ενημέρωση μέχρι και σε 48 ώρες. Κατά τα άλλα, μέσα σε κατάστημα αν δεις μία τιμή στο ράφι και στο ταμείο έχει άλλη τιμή (προς τα πάνω), δικαιούσαι την τιμή ραφιού.

Leon_DiZ
16-11-2013, 02:29
Μπορει καποιος που εχει παραγγειλει το PS4 απο Amazon να μου κανει μια χαρη; Μπορει να αλλαξει την διευθυνση σε μια αλλη (κυριως αλλης χωρας);

Giorgos22
17-11-2013, 21:38
θελω τη γνωμη σας,
αξιζει η αγορα του GTA V απο εδω?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=181263092153

antoniss
17-11-2013, 22:45
^^ digital ? , εννοεί σου δίνει κωδικό να το κατεβάσεις ?
και γιατί έχει μεταφορικά 8€ τότε ?
ή είναι κάτι άλλο

tonybsg
17-11-2013, 23:54
Ναι, digital είναι και σου στέλνει τον κωδικό άμεσα. Γενικά όμως κάνει καλά και βάζει και μεταφορικά, αν τυχόν έχει κάποιο voucher code εκτυπωμένο, τυπικά πρέπει να το στείλει, γιατί αλλιώς μετά ο αγοραστής μπορεί να υποστηρίξει ότι δεν παρέλαβε ποτέ τίποτα (το ebay απαγορεύει την πώληση κωδικών, άλλο που γίνεται κατά κόρον).

Giorgos22
18-11-2013, 02:14
αν χαλασει το ps3 μου ή αλλαξω σκληρο,τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?

BraiNKilleR
18-11-2013, 14:23
αν χαλασει το ps3 μου ή αλλαξω σκληρο,τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?




Αρκεί να ξαναβάλεις τα στοιχεία του λογαριασμού σου και μπορείς να το ξανακατεβάσεις από τη download list σου.

Giorgos22
18-11-2013, 14:47
ευχαριστω

lysopaine
18-11-2013, 22:43
επειδη το χω ψάξει λίγο το θεμα απο οτι εχω καταλαβει αυτοι δεν σου δινουν καποιον κωδικο, απλα μπενεις στον λογαριασμο κ μετα στο download list κ μετα το κατεβαζεις, μπορει να κανω κ λαθος αλλα μ 2 πωλητες που τους ειχα ρωτησει αυτο μ ειχαν πει

Leon_DiZ
21-11-2013, 21:29
https://pbs.twimg.com/media/BZmJC9pIYAA9mLz.jpg:large


Να αγοράσεις τπτ ακριβό/συλλεκτικό και να σου έρθει έτσι.

psx3
21-11-2013, 21:34
Δεν παίζει, γιατί όσες φορές έχει έρθει μεγάλο δέμα από Amazon, πρέπει να δώσω υπογραφή στον courier.

Σε τέτοια κατάσταση (λες και το ξέσκισαν αρκούδες είναι, lol) εννοείται ότι ΔΕΝ υπογράφεις...

CrimsonKing
21-11-2013, 23:35
Χθες δυστηχως τα εφτυσε το 80αρι fat μετα απο 5 χρονια και σκεφτομαι να παρω το slim(δεν θελω να παω σε super slim γιατι ειναι φτηνοκατασκευη).
Βρηκα ενα slim 320gb στο EBW και λεω να το παραγγειλω αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για το συγκεκριμενο καταστημα.
Εχει αγορασει κανεις απο εκει να μου πει την γνωμη του?

Snk
26-11-2013, 14:26
Αποστολή του Knack από το videogameplus στις 15/11 έφτασε σήμερα 26/11. Μια χαρά δηλαδή

nuntius
26-11-2013, 14:52
Κοίταζα τώρα το videogameplus... αλλά δεν έβγαλα άκρη με το shipping... τι χρεώνει shipping rate? Γενικά είμαστε ικανοποιημένοι; Θέλω να τσιμπήσω το Rivals

lysopaine
26-11-2013, 14:57
Χθες δυστηχως τα εφτυσε το 80αρι fat μετα απο 5 χρονια και σκεφτομαι να παρω το slim(δεν θελω να παω σε super slim γιατι ειναι φτηνοκατασκευη).
Βρηκα ενα slim 320gb στο EBW και λεω να το παραγγειλω αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια για το συγκεκριμενο καταστημα.
Εχει αγορασει κανεις απο εκει να μου πει την γνωμη του?
εγω απο εκει εχω αγορασει το ps3 μ κ δν εχω θεμα

Snk
26-11-2013, 17:13
Κοίταζα τώρα το videogameplus... αλλά δεν έβγαλα άκρη με το shipping... τι χρεώνει shipping rate? Γενικά είμαστε ικανοποιημένοι; Θέλω να τσιμπήσω το Rivals


Τα μεταφορικά είναι 5.50. Για μένα το videogameplus και το amazon είναι τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα e-shops, όσες φορές έχω πάρει κάτι, ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα

nuntius
26-11-2013, 17:39
Κοίταζα το nfs rivals για ps4 και αν εδώ βγει στα 70 από έξω έρχεται κάτι κάτω από 50!

tonybsg
28-11-2013, 12:07
Zavvi:

Castlevania Collection Steelbook - Έφυγε 20/11 - Ήρθε 27/11

panos74gr
28-11-2013, 12:25
Beyond: Two Souls : £21.99
Amazon.co.uk Black friday deal μέχρι τις 01/12

http://www.amazon.co.uk/Sony-Beyond-Two-Souls-PS3/dp/B00844P3D8/

SQP_GR
28-11-2013, 13:10
παιδιά τα παιχνίδια από αμερική παίζουν europe κονσόλες

aiakos81
29-11-2013, 20:31
Αν ειναι ερωτηση, ναι παιζουν κανονικα καθως ειναι region free.Δεν ξερω μονο τι θεματα μπορει να εχουν στο multi player, στυλ να ψαχνουν αμερικανικους σερβερ αντι για ευρωπαϊκους..

ezio_auditore
01-12-2013, 19:06
παρηγγειλα απο το game.co.uk το batman arkham origins ps3,το ειχε σε προσφορα,στα στοιχεια μου καταλαθος εγραψα την διευθυνση μ στα ελληνικα και δεν την εβγαλε σωστα,δηλαδη το βγαζει ετσι Ξ”Ξ™ΞšΞ•Ξ›Ξ— mytilene
ερωτησεις: παντα με ελτα ερχονται τα παιχνιδια?για να βρω δλδ το δεμα μ να παρω τηλ στα ελτα της περιοχης μ η υπαρχει περιπτωση να εχει ερθει με ελτα courier η κατι αλλο?επισης ειχα γραψει το τηλεφωνο μ στην παραγγελια μ στο κουτι πανω θα το γραφει μηπως κ καλεσει κανενας ταχυδρομος η οχι?ευχαριστω

lak100
02-12-2013, 14:53
παιδια το shopto μου εστειλε το NBA2K14 για το PS4 το εστειλα 28 και ηρθε σημερα Καστορια απιστευτο μονο με 3 λιρες μεταφορικα απλα φοβεροι

MajereMP44
02-12-2013, 17:24
Παιδια εχω 2 ερωτησεις για το amazon

1)Μεταφορικα ποσο εχει? θα γινει παραγγελια για ενα λαπτοπ απο το γερμανικο store μαλλον
2)Με την εγγυηση τι γινεται? μπορει να παει το λαπτοπ στην ελληνικη εταιρεια στο service ή μονο το amazon εμπλεκεται?
Ευχαριστω προς το παρον!

Giorgos22
05-12-2013, 18:20
Πιστεύετε ότι μπορώ να εμπιστευθώ το http://www.game.co.uk για preowned games?

litanies
05-12-2013, 19:32
^τελευταία φορά που είχα πάρει preowned games απο το game.co.uk ήταν σαν οποιοδήποτε μεταχειρισμένο.
δεν είχα κάποιο θέμα, εκτός αν θυμάμαι καλά, απο ένα αυτοκόλλητο στην συσκευασία

Leon_DiZ
06-12-2013, 03:38
Amazon.ca

Αποστολή 2/12
Παραλαβή: 5/12


:a049:

Πραγματικά δεν υπάρχει!

Amazon.co.uk

Αποστολή 29/11
Παραλαβή: 4/12


Μπορεί να βάλω και καμιά φωτό κάποια στιγμή γιατί τώρα τελευταία έχω αγοράσει άπειρα πράγματα!

tonybsg
06-12-2013, 14:39
Βγάλε ντε καμιά φωτό :P

Υποθέτω ότι από amazon.ca στα έστειλαν με DHL σωστά; Πρόσεξε μην πάρεις κάτι πολύ ακριβό, γιατί θα σε χρεώσει η DHL απίστευτα κερατιάτικα (για χαμηλές τιμές και γω το χρησιμοποιώ φυσικά). Ποιο είναι το ανώτερο ποσό που έχεις πάρει από κει;

Leon_DiZ
06-12-2013, 14:55
Βγάλε ντε καμιά φωτό :P

Υποθέτω ότι από amazon.ca στα έστειλαν με DHL σωστά; Πρόσεξε μην πάρεις κάτι πολύ ακριβό, γιατί θα σε χρεώσει η DHL απίστευτα κερατιάτικα (για χαμηλές τιμές και γω το χρησιμοποιώ φυσικά). Ποιο είναι το ανώτερο ποσό που έχεις πάρει από κει;

Θα βγάλω, απλά περιμένω να έρθουν άλλα δύο πραγματάκια.

Με DHL ήρθε και αυτό και κάθε φορά εσένα θυμάμαι :P

CDN$ 61.89 πήγε όλο το πακέτο, δεν έχω πάρει κάτι πιο ακριβό από εκεί πέρα.

Έκανα μόνο μια ^&%$ και πήρα ένα steelbook 2 φορές! xD Πάλι καλά που ήταν φτηνό.

tonybsg
06-12-2013, 15:01
χαχαχχα εγώ την έχω πάθει βέβαια!


$61 ε; Ενδιαφέρον... νομίζω δεν έχω πάρει πάνω από 50 (με μεταφορικά). Με 81 είχε σταματήσει και μου είχαν ζητήσει άλλα τόσα (το έστειλα πίσω βέβαια).

Leon_DiZ
06-12-2013, 15:11
χαχαχχα εγώ την έχω πάθει βέβαια!


$61 ε; Ενδιαφέρον... νομίζω δεν έχω πάρει πάνω από 50 (με μεταφορικά). Με 81 είχε σταματήσει και μου είχαν ζητήσει άλλα τόσα (το έστειλα πίσω βέβαια).

Η διαδικασία ποια είναι ακριβώς; Έρχεται χαρτί, τα πληρώνεις στην DHL και αν όχι, απλά αρνείσαι να παραλάβεις και το στέλνουν πίσω μόνοι τους;;

tonybsg
06-12-2013, 15:55
Αν και πάνε δυο τρία χρόνια, τότε με είχαν πάρει τηλέφωνο από το τελωνείο, μου είχαν πει ότι υπάρχει πακέτο και μου είχαν αναφέρει τα έξοδα εκτελωνισμού. Πέρα από τα αναμενόμενα (ΦΠΑ εδώ και κάποιες άλλες χρεώσεις), ανέβαινε κατακόρυφα το καπέλο, εφ' όσον εξουσιοδοτούσα δικό τους άνθρωπο να κάνει την διαδικασία (50Ε τουλάχιστον αυτός) ώστε να μου το παραδώσουν και σπίτι. Οπότε τους είπα ότι δεν το αποδέχομαι και μου είπαν ότι μία φορά την εβδομάδα, αυτά που δεν παραδίδονται τα στέλνουν πίσω. Είχα ενημερώσει το amazon αμέσως, και μετά από δυο βδομάδες περίπου, πήρα refund.

Γι' αυτό κατά την γνώμη μου το νέο πρόγραμμα του amazon.com είναι χρήσιμο, αποφεύγεις όλη αυτή την φασαρία και το απίστευτο έξτρα κόστος. Μακάρι και το .ca να το βάλει, γιατί έχει τρομερές προσφορές κατά καιρούς.

nuntius
07-12-2013, 18:12
Το amazon.ca και το co.uk περίπου πόσο χρεώνουν μεταφορικά για ένα παιχνίδι; Έχω δουλέψει μόνο με ebay και δεν ξέρω πώς να δω στο amazon κόστος μεταφορικών ρε παιδιά :47:

Leon_DiZ
07-12-2013, 18:31
Το amazon.ca και το co.uk περίπου πόσο χρεώνουν μεταφορικά για ένα παιχνίδι; Έχω δουλέψει μόνο με ebay και δεν ξέρω πώς να δω στο amazon κόστος μεταφορικών ρε παιδιά :47:

.ca


Amazon.ca cannot ship Software, Computer & Video Games, Gift Cards or Electronics internationally.

.uk

£6.48

Αν θες κάτι από Καναδά μπορείς να πάρεις από εδώ (http://www.videogamesplus.ca/) (μεταφορικά $7.49CDN). Καλοί, γρήγοροι και εξυπηρετικότατοι.

nuntius
07-12-2013, 22:13
Τα ζαχαρωνω πολυ απο το videogameplus αλλά δεν ξέρω αν θα παίξουν τα του ps4 γαμώτο!!!

balabanis
08-12-2013, 03:05
Γειά σας παιδιά..! Eιναι αξιοπιστο το game.co.uk για αγορα κονσόλας;; Διαβασα ολους τους ορους και της πληροφορίες απ το site οσο αναφορα την εγγυηση, επιστροφες κτλ, αλλα θα ηθελα και καποιες αποψεις, γνωμες εμπειρίες σας για το site!!

lysopaine
10-12-2013, 13:02
έχει αγοράσει κανένας τώρα τελευταία από το VIDEOGAMESPLUS.CA (http://www.videogamesplus.ca/) ? σκέφτομαι να αγοράσω το mass effect trilogy που το εχει 39,99 δολαρια κ επειδη δεν εχω ξανααγορασει απο αυτο μπορει καποιος να μ πει αν ισχυουν ακομα οι τιμες στα μεταφορικα κ τον χρόνο παραδοσης?

Leon_DiZ
10-12-2013, 13:47
έχει αγοράσει κανένας τώρα τελευταία από το VIDEOGAMESPLUS.CA (http://www.videogamesplus.ca/) ? σκέφτομαι να αγοράσω το mass effect trilogy που το εχει 39,99 δολαρια κ επειδη δεν εχω ξανααγορασει απο αυτο μπορει καποιος να μ πει αν ισχυουν ακομα οι τιμες στα μεταφορικα κ τον χρόνο παραδοσης?

Ισχύουν.

nuntius
10-12-2013, 14:10
Σήμερα έγινε shipped order μου για Shadow Fall PS4 από videogameplus.ca... ελπίζω να έρθει καλά και γρήγορα... αν ναι... αξίζει πολύ σε σχέση με τις εδώ τιμές!

lysopaine
10-12-2013, 16:41
Ισχύουν.
μηπως ξερεις τον χρονο παραδοσης?

Leon_DiZ
10-12-2013, 17:48
μηπως ξερεις τον χρονο παραδοσης?

Αυτά δεν είναι standard πάντως εμένα καμιά βδομάδα είχε κανει.


Ηρθε :yes: Μεσα σε μια βδομαδα, το πακετο εγραφε $17 πανω, ωραια πακεταρισμενο κτλ. Τα υπολοιπα στο αντιστοιχο thread (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/10210-Metal-Gear-Solid-HD-Collection)

Τώρα που το βλέπω βέβαια δεν το λες και πρόσφατα.

Nikoladim
10-12-2013, 21:47
Αρκετοί όπως φαίνεται ήταν οι πελάτες του Zavvi που ενδιαφέρθηκαν για το εξαιρετικό Tearaway, το παιχνίδι του PS Vita, το οποίο πωλούταν στο διαδικτυακό κατάστημα 20 στερλίνες. Λίγες μέρες αργότερα ανακάλυψαν έκπληκτοι ότι δεν έλαβαν μόνο το παιχνίδι, αλλά το πακέτο PS Vita / Tearaway που φυσικά περιλαμβάνει τη φορητή κονσόλα και το οποίο στον τιμοκατάλογο του Zavvi τιμάται στις 170 στερλίνες!
Ανέλπιστο δώρο; Μοιραίο λάθος; Και τα δύο! Το Zavvi έκτοτε έχει προσπαθήσει να έρθει σε επικοινωνία με τους ... «τυχερούς» για να ζητήσει την επιστροφή με έξοδα δικά του των κονσολών που τούς απέστειλε από απροσεξία. Αλλά όπως είναι λογικό, ήταν λίγοι αυτοί που αντεπεξήλθαν.
Έτσι λοιπόν το Zavvi απέστειλε... τελεσίγραφο το οποίο λήγει σήμερα το απόγευμα, προειδοποιώντας πως όποιος δεν επικοινωνήσει με την εταιρεία προκειμένου να διευθετηθεί το ζήτημά του, θα έχει τις συνέπειες του νόμου!
Βεβαίως το Zavvi στην πραγματικότητα απλώς προσπαθεί να πιάσει ανυποψίαστους τους «τυχερούς» του Tearaway, αφού σύμφωνα με τη νομοθεσία που διέπει τις αγοραπωλησίες που γίνονται εξ αποστάσεως, σε περίπτωση που ο πελάτης λάβει κάποιο προϊόν από λάθος, αυτό λογίζεται ως «άνευ όρων δώρο», δεν είναι υποχρεωμένος να το επιστρέψει και οποιαδήποτε πράξη προς το αντίθετο αντιβαίνει τους νόμους.
Καλή φάση για όσους παράγγειλαν το Tearaway από το Zavvi! Όσο για το ίδιο το κατάστημα, χμ, απ' όσα διαβάζουμε για το θέμα, υποθέτουμε ότι για να αναγκαστούν οι διευθύνοντες να προβούν σε απειλές κατά των πελατών τους που φτάνουν σε σημείο εκφοβισμού μέσω μηνύσεων οι οποίες δεν στέκουν νομικά κιόλας, τότε μάλλον δεν μιλάμε για πέντε-δέκα κονσόλες που στάλθηκαν κατά λάθος, αλλά για πάρα πολλές.
Πηγή: MCV (http://www.mcvuk.com/news/read/zavvi-threatens-customers-with-legal-action-after-accidentally-sending-them-playstation-vitas/0125572)

Απο byteme.gr

ilias78
10-12-2013, 22:46
οχι ρε φιλε τι χασαμε....

Leon_DiZ
13-12-2013, 00:13
Φέρτε μου αυτούς που το κάνανε best seller (http://www.public.gr/product/films/top-dora-se-tainies%21/3d-blu-ray/hompit:-ena-anapanteho-taksidi-3d-edition/prod4170028pp/?utm_source=Public.gr+Latest+News&utm_campaign=df0c22c35d-Hobbit_12_12_2013&utm_medium=email&utm_term=0_60275397ff-df0c22c35d-19450997) να τους ρωτήσω... ΓΙΑΤΙ;;;

psx3
13-12-2013, 00:14
LOL, €30 δεν κάνουν οι ταινίες max;

Ματρόσκα και πάλι ματρόσκα...

Nek_Food
20-12-2013, 13:25
Αν αγοράζει κανείς games από Origin μπορεί να κάνει χρήση των παρακάτω κωδικών για έκπτωση 15%.


...code for 15 % discount coupon which you can use to purchase from Origin Store only.
This code only works on the game after 30 days of its release, it doesn't work on the pre-order and not on the games on which
any promotion is running.

The code can be used to make purchases through Origin with the following exceptions - the code cannot be used to purchase virtual currency, placing pre-orders, third party games, already on sale items and games released within 1 month and is valid upto 31st December ,2013

BNT3-427G-BDLJ-R4ER-JPJE
4DX7-Y5DZ-E8SJ-6ZDS-5ZGW

nuntius
12-01-2014, 01:43
Δύο ακόμη αγορπες για παιχνίδια από vgp έληξαν καλώς... shipped 9-12-13 και delivered 30-12-13 kai 10-01-14... οι τιμές αξίζουν την αναμονή πιστεύω

ezio_auditore
13-01-2014, 14:17
το gamecollection ειναι αξιοπιστο?ειχα παραγγειλει το μπατμαν απο game.cok.uk δεν ηρθε ποτε και τωρα ειναι πιο φθηνο στο gamecollection,να το παρω η παλι θα περιμενω?

tonybsg
16-01-2014, 16:35
Έστειλα στο amazon.com feedback να τους πω ότι η DHL για διαδικαστικούς λόγους έχει κρατήσει το πακέτο μου τελωνείο από την Δευτέρα (είναι πληρωμένα τα έξοδα και τους έχω κάνει την απαιτούμενη εξουσιοδότηση που απαιτείται μέσω gsis) και μου έκαναν refund (χωρίς να ζητήσω τίποτα εγώ) τα έξοδα αποστολής. :D

psx3
16-01-2014, 18:06
Gsis? Τι χαρτούρα ζητάνε κι αυτοί ρε γμτ...

tonybsg
16-01-2014, 18:27
Gsis? Τι χαρτούρα ζητάνε κι αυτοί ρε γμτ...

Ενημερωτικά, παρ' όλο που δεν τίθεται θέμα τελών ή κάτι τέτοιο (έχουν προπληρωθεί στο amazon), ζητάνε μία εξουσιοδότηση όπου ουσιαστικά αποδέχεσαι το προϊόν που έχουν παραλάβει (αυτό χρειάζεται για τρίτες χώρες προφανώς).

Από τον Δεκέμβριο υπάρχει εφαρμογή για τους πολίτες στο gsis όπου βάζεις το αφμ της εκάστοτε εταιρείας (DHL εν προκειμένω) και η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά (και παρ' όλο που εγώ έκανα την διαδικασία επί τόπου κατόπιν των οδηγιών τους, 2 λεπτά είναι, και είχα επιβεβαίωση ότι όλα έγιναν σωστά, αυτοί δεν προχώρησαν άμεσα στον εκτελωνισμό).

FotisGRC
17-01-2014, 18:19
Απο ebay.com και .co.uk ποιοι ειναι οι τροποι πληρωμής? Εχω μια καρτα της Πειραιως που την χρησιμοποιω σε όλες τις αγορες μου απο εξωτερικό..

Θυμάμαι οτι είχα κάποιο θέμα με το ebay, ζητούσε μόνο Paypal η κανω λάθος?

hakoo
25-01-2014, 15:34
παιδια sorry αν εχει συζητηθει, θα γινω ο κλασικος κομητης.
Για το μαγαζι base.com εχει κανεις αποψη?

litanies
25-01-2014, 16:19
^έχω να πάρω πάνω απο 2 χρόνια απο αυτό το μαγαζί..παλιά ήταν του στυλ blahdvd εάν θυμάσαι.

Leon_DiZ
25-01-2014, 18:11
παιδια sorry αν εχει συζητηθει, θα γινω ο κλασικος κομητης.
Για το μαγαζι base.com εχει κανεις αποψη?

Είχα πάρει ένα Blu-ray πέρυσι μάλλον. Ήταν sold out στα άλλα καταστήματα και το base το είχε και μάλιστα σε καλή τιμή. Είχε μεταφορικά (τπτ το τρομερό) και το πακέτο έφτασε μια χαρά και στην ώρα του.

FotisGRC
28-01-2014, 13:26
Το ebay.com με το co.uk εχουν διαφορα γενικα στις τιμες?

Αν παρω απο το .com κατι ηλεκτρονικο (cd player, κινητο) υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?

Sent from my Galaxy S4

nuntius
28-01-2014, 13:34
Οι τιμές είναι ίδιες... απλά άλλους πωλητές έχει καταχωρημένους το com και άλλους το co.uk... πχ αν κάτι δεν υπάρχει στο com θα στο βγάλει στους international sellers και συνήθως παραπέμπει στο ebay της χώρας που καταωρήθηκε ο πωλητής... τι αξία έχει το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, αγορίνα;

tonybsg
28-01-2014, 13:40
Τις τιμές τις ορίζει ο πωλητής, όπου κι αν είναι, δεν είναι θέμα ebay.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις, είναι ότι το ένα θα σου βγάλει πρώτα αποτελέσματα από την Αμερική και μετά international, ενώ αντίστοιχα το άλλο UK και μετά τα international.

Και τα δύο σου δίνουν την επιλογή να βλέπεις τα αποτελέσματα από όλον τον κόσμο απευθείας.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι από στέλνεται το προϊόν και με ποια υπηρεσία στέλνεται. Επίσης, αν είσαι συνδεδεμένος σου βγάζει τα κόστη απευθείας.

Αν κάτι στέλνεται από τρίτη χώρα (πχ Αμερική) και:

1. στέλνεται με κανονικό ταχυδρομείο (USPS), κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πληρώσεις τελωνείο αν μιλάμε για ποσό κάτω των 100$ (χοντρικά, τίποτα δεν είναι απόλυτο)

2. στέλνεται με courier, το τελωνείο δεν το γλιτώνεις για κανέναν λόγο :P

Επίσης στο .com πολλοί προσφέρουν μία υπηρεσία όπου προπληρώνεις το τελωνείο και δεν πληρώνεις τίποτα έξτρα εδώ.

FotisGRC
28-01-2014, 14:07
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Ναι Tony αυτο που λες με την υπηρεσια που προπληρωνεις το τελωνειο το πηρε το ματι μου.. Οποτε μετα εχεις λογικα το κεφαλι σου ησυχο..

@nuntius δεν εχω ακομα κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου.. Ας πουμε οπως κοιτουσα χθες ειδα μια κονσολα για το αυτοκινητο στα 200 ευρω περιπου.

Γενικα τελωνειο δλδ ειναι κυριως στα ηλεκτρονικα αν καταλαβα καλα..

Και αν παρω κατι απο Αγγλια, Γερμανια κτλ τοτε 100% δεν πληρωνω τελωνειο?

Sent from my Galaxy S4

corsaopc3071r
28-01-2014, 14:11
Τελωνειο μονο απο αλλη Ηπειρο!

tonybsg
28-01-2014, 14:35
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Ναι Tony αυτο που λες με την υπηρεσια που προπληρωνεις το τελωνειο το πηρε το ματι μου.. Οποτε μετα εχεις λογικα το κεφαλι σου ησυχο..

@nuntius δεν εχω ακομα κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου.. Ας πουμε οπως κοιτουσα χθες ειδα μια κονσολα για το αυτοκινητο στα 200 ευρω περιπου.

Γενικα τελωνειο δλδ ειναι κυριως στα ηλεκτρονικα αν καταλαβα καλα..

Και αν παρω κατι απο Αγγλια, Γερμανια κτλ τοτε 100% δεν πληρωνω τελωνειο?

Sent from my Galaxy S4

Πάντως δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία αυτή του ebay... από την άλλη, η αντίστοιχη υπηρεσία του amazon.com είναι δοκιμασμένη.

Πάντως αν το αποφασίσεις για κάτι, ενημέρωσε να δούμε πιο συγκεκριμένα τι παίζει!

Από Ευρώπη (εντός ΕΕ) μην ανησυχείς, δεν τίθεται θέμα.

FotisGRC
28-01-2014, 14:39
Ειστε πολυ ωραιοι..! Ειμαι απο κινητο τωρα, μολις παω σπιτι ριχνω το +rep.. Να ειστε καλα!

Sent from my Galaxy S4

nuntius
28-01-2014, 15:18
Γενικά παίζει τελωνείο για οτιδήποτε πάρεις εκτός Ευρώπης και είναι πάνω από 60 ή 80 δολάρια αν θυμάμαι καλά. Αν στο στείλουν απλό τοπικό ΕΛΤΑ από εκεί παίζει να το γλιτώσεις κατά πάσα πιθανότητα. Αν όμως έρθει με κούριερ περνάει τελωνείο γιατί κάθε μεταφορική έει δικό της εκτελωνιστή.

Αν σταμπάρεις να αγοράσεις τίποτα, γενικά πρόσεξε αν στέλνει ελλάδα, με ποια υπηρεσία, τι μεταφορικά και τα feedbacks του πωλητή. Ό,τι χρειαστείς να πεις να βοηθήσουμε!!! ;)

Leon_DiZ
05-02-2014, 13:43
Αγόρασα κάτι ακριβό από το Amazon, άφησα fees deposit σε περίπτωση που πέρναγε τελωνείο να μην ασχοληθώ και τώρα μου βγάζει αυτο στο tracking


In TransitYour package is delayed in the customs clearance process. Please contact the carrier (http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=help_search_1-2?ie=UTF8&nodeId=201117350&qid=1368603215&sr=1-2) for next steps (Updated 0 minute(s) ago)
Original expected delivery date: Thursday, February 6, 2014


Έχει τύχει σε κανέναν; Πρέπει να τους πάρω ή θα λυθεί το πρόβλημα μόνο του;

tonybsg
05-02-2014, 13:46
Λεωνίδα, με τι στο έστειλαν;

Έχει αλλάξει μία νομοθεσία από τον Δεκέμβριο, και πρέπει να γίνεται υποχρεωτικά ηλεκτρονική εξουσιοδότηση σε ό,τι έρχεται. Το έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα:


Ενημερωτικά, παρ' όλο που δεν τίθεται θέμα τελών ή κάτι τέτοιο (έχουν προπληρωθεί στο amazon), ζητάνε μία εξουσιοδότηση όπου ουσιαστικά αποδέχεσαι το προϊόν που έχουν παραλάβει (αυτό χρειάζεται για τρίτες χώρες προφανώς).

Από τον Δεκέμβριο υπάρχει εφαρμογή για τους πολίτες στο gsis όπου βάζεις το αφμ της εκάστοτε εταιρείας (DHL εν προκειμένω) και η διαδικασία γίνεται ηλεκτρονικά (και παρ' όλο που εγώ έκανα την διαδικασία επί τόπου κατόπιν των οδηγιών τους, 2 λεπτά είναι, και είχα επιβεβαίωση ότι όλα έγιναν σωστά, αυτοί δεν προχώρησαν άμεσα στον εκτελωνισμό).

Με τι εταιρεία στο έστειλαν; Επίσης, Global Priority ή Expedited; Εμένα ήταν Priority με DHL.

Starlord
05-02-2014, 13:46
Δεν μου έχει τύχει και μπορεί να πω κάτι άκυρο αλλά από το μήνυμα φάινεται ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρεία αποστολής για να σου πουν πως πρέπει να προχωρήσεις.

Leon_DiZ
05-02-2014, 13:49
Λεωνίδα, με τι στο έστειλαν;

Έχει αλλάξει μία νομοθεσία από τον Δεκέμβριο, και πρέπει να γίνεται υποχρεωτικά ηλεκτρονική εξουσιοδότηση σε ό,τι έρχεται. Το έγραψα και στην προηγούμενη σελίδα:



Με τι εταιρεία στο έστειλαν;

Ωχ, ναι, και το είχα διαβάσει...

DHL


Και τι γίνεται που δεν έχω λογαριασμό στο όνομα μου στο gsis?

EDIT: α κάτσε, σχετικά εύκολα κάνεις λογαριασμό
EDIT2: @*^$%, πρέπει να πάω σε ΔΟΥ!

tonybsg
05-02-2014, 13:55
Πάρε τηλέφωνο να βγάλεις άκρη, αν και θα επικοινωνήσουν και αυτοί μαζί σου.

Πάρε εδώ 2103543390!

Εντωμεταξύ δες αν μπορείς να κάνεις εγγραφή πρώτα στο gsis

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html

και μετά πας εδώ που λέει Εξουσιοδοτήσεις και συνδέεσαι με τον λογαριασμό σου

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/services?adreseeID=10026938

Έπειτα σου στέλνουν από την DHL ένα pdf με οδηγίες (μπορώ να στο στείλω και γω να το έχεις έτοιμο). Δεν είναι τίποτα δύσκολο, ουσιαστικά το ΑΦM τους λέει και πως το προσθέτεις εκεί.

tonybsg
05-02-2014, 14:06
EDIT2: @*^$%, πρέπει να πάω σε ΔΟΥ!

Αν και θυμάμαι ότι έπρεπε να τον ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό (προκειμένου να γίνει και φορολογική δήλωση), μήπως δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία προκειμένου να μπεις στις "εξουσιοδοτήσεις";

Leon_DiZ
05-02-2014, 14:19
Πάρε τηλέφωνο να βγάλεις άκρη, αν και θα επικοινωνήσουν και αυτοί μαζί σου.

Πάρε εδώ 2103543390!

Εντωμεταξύ δες αν μπορείς να κάνεις εγγραφή πρώτα στο gsis

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Services/polites.html

και μετά πας εδώ που λέει Εξουσιοδοτήσεις και συνδέεσαι με τον λογαριασμό σου

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/services?adreseeID=10026938

Έπειτα σου στέλνουν από την DHL ένα pdf με οδηγίες (μπορώ να στο στείλω και γω να το έχεις έτοιμο). Δεν είναι τίποτα δύσκολο, ουσιαστικά το ΑΦM τους λέει και πως το προσθέτεις εκεί.

Θεός!

(δεν αφήνει για rep)


Αν και θυμάμαι ότι έπρεπε να τον ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό (προκειμένου να γίνει και φορολογική δήλωση), μήπως δεν χρειάζεται αυτή η διαδικασία προκειμένου να μπεις στις "εξουσιοδοτήσεις";

Δεν με αφήνει δυστυχώς. Άντε να πηγαίνω σε εφορία αύριο...

psx3
05-02-2014, 16:00
Αυτή την χαρτούρα/γραφειοκρατία δεν μπορώ με τίποτα. Α ρε free trade που σας χρειάζεται...

JerryMoore
07-02-2014, 14:04
Δεν έχει ξαναγίνει αυτό!!! Έκανα παραγγελία από Zavvi Δευτέρα πρωί, το απόγευμα που στείλανε Mail ότι η παραγγελία έχει αποσταλεί. Σήμερα Παρασκευή έχω στα χέρια μου το παιχνίδι!!!

Nikoladim
07-02-2014, 15:05
Παιδια εχει δοκιμασει κανεις το amazon prime? Σκεφτομουν να βαλω το one moth free trial και να κανω καποιες μαζικες αγορες για μηδενικα κοστη αποστολης.

https://www.amazon.co.uk/gp/prime/pipeline/landing?ie=UTF8&ref_=nav_menu_redirect_ms3

Viper
07-02-2014, 15:09
Το Prime νομιζω ειναι για Αγγλια και γυρω περιοχες μονο. https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201277340

Nikoladim
07-02-2014, 15:28
Ωραιος Viper, κατσε να τσεκαρω και το γερμανικο τωρα :P

tonybsg
07-02-2014, 15:35
Με ποιά εταιρία γράφει ότι ήρθε;

Τα steelbooks πάντως και μένα πάντα έρχονται εντός 7 εργάσιμων. Το τελευταίο μάλιστα έφυγε την προηγούμενη Πέμπτη και ήρθε Τετάρτη. Όλα priority airmail.




Δεν με αφήνει δυστυχώς. Άντε να πηγαίνω σε εφορία αύριο...

Λεωνίδα έβγαλες άκρη τελικά;

JerryMoore
07-02-2014, 15:38
Με ποιά εταιρία γράφει ότι ήρθε;

Δε γράφει καμιά εταιρία πάνω όπως άλλα που μου έχουνε έρθει από zavvi. Το μόνο που γράφει είναι priority airmail και κάποιους κανονισμούς που είναι για το τελωνείο οπότε υποθέτω θα το στείλανε με ταχυδρομείο απλό.


Τα steelbooks πάντως και μένα πάντα έρχονται εντός 7 εργάσιμων. Το τελευταίο μάλιστα έφυγε την προηγούμενη Πέμπτη και ήρθε Τετάρτη. Όλα priority airmail.

Εμένα είναι απλή έκδοση, όχι steelbook

Leon_DiZ
07-02-2014, 16:36
Τα steelbooks πάντως και μένα πάντα έρχονται εντός 7 εργάσιμων. Το τελευταίο μάλιστα έφυγε την προηγούμενη Πέμπτη και ήρθε Τετάρτη. Όλα priority airmail.



Λεωνίδα έβγαλες άκρη τελικά;

Ναι, πήγα χτες εφορία - ευτυχώς δεν άργησα ιδιαίτερα και το συνδύασα με άλλες δουλειές που είχα. Έκανα χτες την εξουσιοδότηση και σήμερα άρχισε να προχωρά και πάλι η διαδικασία.




17
Ενημερωμένο καθεστώς εκτελωνισμού
ATHENS - GREECE
14:09






16
Πράξη εκτελωνισμού
ATHENS - GREECE
13:34




Μεγάλο πράγμα το tracking και είναι όντως βολικό το πρόγραμμα του Amazon (μέχρι να καταργήσουμε τα τελωνεία).

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια! ;)

tsakali GR
10-02-2014, 14:11
Να ρωτήσω κάτι γρήγορο, για το Amazon Ιαπωνίας, εάν παραγγείλω ένα μικρό δέμα (π.χ. ακουστικά ή φιγούρα) και επιλέξω ταχυδρομείο, υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο όπως π.χ. για πακέτα από Αμερική ή Καναδά;

nuntius
10-02-2014, 15:07
Είναι όπως και με Αμερική... αν έρθει με ΕΛΤΑ και για σιγουριά δηλωθεί και μικρή αξία δεν υπάρχει κίνδυνος... έχω φέρει κουτάρα ΝΑ με μοντέλο 1/24 Gundam το οποίο είχε και αξία 250δολάρια και πέρασε κανονικά στα ΕΛΤΑ!!!

Kapa
10-02-2014, 16:15
Οτι ερχεται με απλο ταχυδρομειο και μεσω ΕΛΤΑ γινεται η αποστολη/παραλαβη τοτε δεν υπαρχει τελωνειο.

Αν ερχεται με ιδιωτικη courier τοτε περναει τελωνειο σε περιπτωση που αναγραφεται πανω αξια μεγαλυτερη των 150 ευρο.

Υπαρχουν site που ειναι "ψαγμενα" και αναγραφουν αξιες κατω απο αυτο το ποσο για να μην περασουν τελωνειο.

tonybsg
10-02-2014, 16:29
Να ρωτήσω κάτι γρήγορο, για το Amazon Ιαπωνίας, εάν παραγγείλω ένα μικρό δέμα (π.χ. ακουστικά ή φιγούρα) και επιλέξω ταχυδρομείο, υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο όπως π.χ. για πακέτα από Αμερική ή Καναδά;

Γιώργο, ναι υπάρχει περίπτωση, είναι ακριβώς το ίδιο. Αλλά οι πιθανότητες είναι λίγες, ειδικά αν μιλάμε για μικρό σχετικά κόστος. Από US εμένα ότι έχω πάρει μέχρι $100-150 δεν μου τα έχουν σταματήσει. Υπάρχουν περιπτώσεις που σταμάτησαν πάνω από αυτά τα ποσά όμως.



Οτι ερχεται με απλο ταχυδρομειο και μεσω ΕΛΤΑ γινεται η αποστολη/παραλαβη τοτε δεν υπαρχει τελωνειο.

Αν ερχεται με ιδιωτικη courier τοτε περναει τελωνειο σε περιπτωση που αναγραφεται πανω αξια μεγαλυτερη των 150 ευρο.

Υπαρχουν site που ειναι "ψαγμενα" και αναγραφουν αξιες κατω απο αυτο το ποσο για να μην περασουν τελωνειο.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν έξοδα εκτελωνισμού και με παραλαβή πακέτου από ΕΛΤΑ, απλά δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο. Βάσει νόμου, προβλέπονται κάποιες χρεώσεις κανονικά. Κάπου είχα ποστάρει link που τα λέει αναλυτικά.

Αν έρχεται με ιδιωτική εταιρεία courier, θα το σταματήσουν αν αναγράφεται τιμή πάνω από 50-60Ε σίγουρα (και κει τα τραγικά έξοδα είναι το κόστος πληρωμής του εκτελωνιστή, ένα 50Ε μες στο νερό, πέρα από όλα τα προβλεπόμενα δηλαδή).

Nerven
18-02-2014, 15:44
Παρέλαβα σήμερα την καρτούλα! 30 ευρώ + 2 μεταφορικά αποστολή με courier και είμαι και επαρχία, σούπερ τιμούλα, απο SevenSpot

4225

chronohill
18-02-2014, 15:53
Παρέλαβα σήμερα την καρτούλα! 30 ευρώ + 2 μεταφορικά αποστολή με courier και είμαι και επαρχία, σούπερ τιμούλα, απο SevenSpot

4225

Και γω ψαχνομουν σημερα για να παραγγειλω.τελικα δεν θα το ξεφτυλισω να βαλω καποιον να παει να παραλαβει απο καταστημα για να γλιτωσω 2 ευρω.θα κανω το ιδιο με σενα

djpar
19-02-2014, 11:27
λεω να παρω το infamous 2 (βασικα την collectors και την απλη) απο amazon.com θα φαω καμια ηττα με κανενα τελωνειο λετε ή σκαει με απλο ταχυδρομειο?

tonybsg
19-02-2014, 12:18
Την Hero Edition δεν την στέλνει το amazon αλλά εξωτερικός πωλητής.

"We are not able to ship this item to your default shipping address.
Sold by PIP GAMING and Fulfilled by Amazon. Gift-wrap available."

To απλό δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις από κει, βγαίνει αρκετά φθηνότερα από εδώ.

Γενικά στα games προπληρώνεις το τελωνείο, εφόσον το προϊόν στέλνεται από το amazon.com

djpar
19-02-2014, 12:29
δεν εχει βγει ακομα η collectors το ξερω.
Γιατι να προπληρωσω το τελωνειο? (τωρα μιλαω για γενικα μιας και τελικα θα παρω ή την απλη εκδοση η την collectors αλλα μονο 1 τεμαχιο)
Ρωτησα και vgp.ca να δω με τι στελνουν μηπως και τελικα παρω απο εκει αλλα θα ηθελα να μαθω για amazon.com γιατι τα προηγουμενα ποστ με ψιλο "φοβησαν"

odytsak
19-02-2014, 12:36
Παρέλαβα σήμερα την καρτούλα! 30 ευρώ + 2 μεταφορικά αποστολή με courier και είμαι και επαρχία, σούπερ τιμούλα, απο SevenSpot

4225

Καλά ρε μόνο μία πήρες? :a050:

http://s6.postimg.org/mciuxhept/DSC03347.jpg (http://postimg.org/image/crz8alpdp/full/)

Viper
19-02-2014, 12:37
Και εγω τρεις πηρα, μεχρι Νοεμβριο 2017:)

tonybsg
19-02-2014, 12:38
δεν εχει βγει ακομα η collectors το ξερω.
Γιατι να προπληρωσω το τελωνειο? (τωρα μιλαω για γενικα μιας και τελικα θα παρω ή την απλη εκδοση η την collectors αλλα μονο 1 τεμαχιο)
Ρωτησα και vgp.ca να δω με τι στελνουν μηπως και τελικα παρω απο εκει αλλα θα ηθελα να μαθω για amazon.com γιατι τα προηγουμενα ποστ με ψιλο "φοβησαν"



Ρε συ, είπες infamous 2, όχι Second Son! Και έψαχνα εγώ την Hero Edition lol

Όπως και να έχει, αν το πάρεις από amazon.com σε βάζει και προπληρώνεις τα τελωνειακά έξοδα και δεν πληρώνεις τίποτα εδώ. Το θετικό είναι ότι πληρώνεις μόνο τα αναμενόμενα έξοδα και όχι τα κερατιάτικα που ζητάνε κατά την διάρκεια του εκτελωνισμού.

To vgp.ca γενικά είναι ξηγημένο, αν δεν είναι πολύ μεγάλο το πακέτο τα στέλνει με Canada Post και αναγραφή τιμής $15-20 και δεν σταματάνε τελωνείο.

djpar
19-02-2014, 14:22
κλασσικα infamous 2 ειναι στο μυαλο μου και δεν λεει να φυγει...
αχα γιατι εβλεπα οτι περνανε dhl θελει να μπω gsis κτλ.
επισης τη σημαινει πληρωνω τα τελωνειακα εξοδα μα αν δεν περασει τελωνειο γιατι να τα πληρωσω μηπως με σταματησουν και ετσι να ειμαι κομπλε? Αν θελεις για στειλε link να διαβασω ή πες με λιγα λογια τι ακριβως κανει γιατι δεν λεω να το καταλαβω.
Τπ θα δω για το vgp.ca γιατι το εχει 5 ευρω φθηνοτερα,εχω ξαναπαρει παιχνιδι απο εκει και ηρθαν κανονικα απλα ηθελα να δω αν φερουν και την collectors, προς το παρον το amazon δεν την φερνει ουτε το vgp.

ευχαριστω παντος

tonybsg
19-02-2014, 14:35
κλασσικα infamous 2 ειναι στο μυαλο μου και δεν λεει να φυγει...
αχα γιατι εβλεπα οτι περνανε dhl θελει να μπω gsis κτλ.
επισης τη σημαινει πληρωνω τα τελωνειακα εξοδα μα αν δεν περασει τελωνειο γιατι να τα πληρωσω μηπως με σταματησουν και ετσι να ειμαι κομπλε? Αν θελεις για στειλε link να διαβασω ή πες με λιγα λογια τι ακριβως κανει γιατι δεν λεω να το καταλαβω.
Τπ θα δω για το vgp.ca γιατι το εχει 5 ευρω φθηνοτερα,εχω ξαναπαρει παιχνιδι απο εκει και ηρθαν κανονικα απλα ηθελα να δω αν φερουν και την collectors, προς το παρον το amazon δεν την φερνει ουτε το vgp.

ευχαριστω παντος


Το amazon.com στα games έχει δύο επιλογές shipping όπου και στις δύο επιλογές προπληρώνεις τα τελωνειακά έξοδα σε αυτούς.

1. Amazon Global Expedited

2. Amazon Global Priority

Στην πρώτη επιλογή παραλαμβάνεις από ΕΛΤΑ Courier και κάνει 10-14 μέρες (αλλά έχεις και tracking). Στην δεύτερη με DHL/UPS κ.λπ. και έρχεται πιο γρήγορα. Σε καμία από τις δύο δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις κάτι παραπάνω όταν φτάσουν εδώ. Στην δεύτερη τώρα πια ζητάει και αυτή την εξουσιοδότηση που λέγαμε με τον Λεωνίδα σε προηγούμενα posts, για την πρώτη δεν ξέρω γιατί δεν την έχω χρησιμοποιήσει μέσα στο 2014.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, σωστά σκέφτεσαι! Προπληρώνεις τις νόμιμες χρεώσεις, που όμως έχουμε δει ότι με απλό ταχυδρομείο πρακτικά δεν τις πληρώνουμε ποτέ! Οπότε χρησιμοποιείς amazon.com αν θες να είσαι καλυμμένος μόνο ή αν θες να επιλέξεις courier που σίγουρα θα σου ζητούσαν έξτρα έξοδα εκτελωνισμού.

Αν δεν είναι μεγάλο πακέτο η collector's πάντως, θα το στείλουν στο vgp.ca, εδώ στέλνουν κανονικά τα ακουστικά της Sony χωρίς προβλήματα.

djpar
19-02-2014, 14:51
αρα το amazon πλεον εχει μονο courier βεβαια αυτο δεν το ελεγε στο shipping (στο site).
Αν ειναι να ερθει παντος και να πρεπει να τρεξω να βγαλω εξουσιοδοτηση...κλαφτα δεν προλαβαινω 4-5 σχολαω καθε μερα.
παω μαλλον για vgp αν βγαλουν την collectors ή και την απλη στην τελικη εγω το σκουφακι ηθελα!χαχα

ΥΓ1) ποσο παει το μαλλι περιπου με την 1η επιλογη?
ΥΓ2) αν δεν σε εχω κανε με add στο ps ρε αν σε δω να μιλησουμε και απο εκει κιολας

dlevel
19-02-2014, 19:10
αυτό με το προ-πληρωμένο τελωνείο το κάνει και το ebay εδω και κάποιο καιρό, αυτό που γίνεται είναι απλο, έχει πάει μια ιδιωτική εταιρία και έχει κάνει κάτι πολύ έξυπνο, έχει βρει απο που μπορεί να εκτελωνίζει φτηνότερα τα πράγματα ( και χωρίς τις λαμογές των δικό μας που σου κάνουν τη ζωη δύσκολη ) και κρατάει και κάποιο Fee προφανώς για την υπηρεσία της.

Οπότε δεν περνάνε καν απο Ελληνικό τελωνείο, εκτελονίζοντε Γερμανία νομίζω και έρχοντε μετά έτοιμα σαν να είναι parcel απο Ευρώπη...

παράδειγμα ebay: http://www.ebay.com/itm/Microsoft-Xbox-One-500GB-Black-Console-New-Sealed-/281259147451?pt=Video_Games&hash=item417c5a00bb

εκεί που λέει import charges είναι τα έξοδα τελωνείου...

djpar
19-02-2014, 21:28
http://www.gamestop.ie/Views/Locale/Content/Images/ProductExtras/infamous_ss_ce.jpg

ρε παιδια μπορει να μην ξεπερναει τα 100$ αλλα δεν ειναι αρκετα μεγαλο για να περασει τελωνειο(αν τελικα παω για vgp.ca)?

nuntius
19-02-2014, 21:44
Λογικά θα δηλώσουν μικρότερη τιμή οπότε θα έρθει άνετα... απλά θέλει 10-15 μέρες να φτάσει...
εγώ έφερα μπουκάλες αζώτου για Paintball και δεν τις σταμάτησαν... χαχαχαχαχαχαχα:hippy:

psx3
19-02-2014, 21:56
Υπάρχει αυτό στο vgp.ca; Γιατί δεν το βρήκα πουθενά... άσε που λέει PEGI (aka EU edition).

Πάντως στα $100 ο δασμός είναι ελάχιστος. Υπολόγιζε ένα 30% χοντρικά, δηλαδή τα 100 δολάρια θα γίνουν 100 ευρώ στην χειρότερη.

tonybsg
19-02-2014, 23:18
Την Collector's του Infamous την έχει στο amazon.de ενημερωτικά! Στα ελληνικά καταστήματα ανέβηκε η μεσαία έκδοση πάντως.



αρα το amazon πλεον εχει μονο courier βεβαια αυτο δεν το ελεγε στο shipping (στο site).
Αν ειναι να ερθει παντος και να πρεπει να τρεξω να βγαλω εξουσιοδοτηση...κλαφτα δεν προλαβαινω 4-5 σχολαω καθε μερα.
παω μαλλον για vgp αν βγαλουν την collectors ή και την απλη στην τελικη εγω το σκουφακι ηθελα!χαχα

ΥΓ1) ποσο παει το μαλλι περιπου με την 1η επιλογη?
ΥΓ2) αν δεν σε εχω κανε με add στο ps ρε αν σε δω να μιλησουμε και απο εκει κιολας

Έχει και standard delivery, απλά στα games σε υποχρεώνει να χρησιμοποιήσεις μία από τις άλλες δύο επιλογές.

Έβαλα το κανονικό Infamous Second Son και βγαίνει $92.79 με expedited:

http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/Expedited.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/Expedited.jpg.html)

ενώ με priority

http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/priority.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/priority.jpg.html)

από την άλλη έβαλα ολόκληρο Boxset σειράς, και εκεί σου δίνει την δυνατότητα standard shipping και χρεώνει ελάχιστα!

http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/standard.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/standard.jpg.html)

Δεν θυμάμαι αν σε έχω στο PS3, λόγω χρόνου τελευταία δεν το ανοίγω, οπότε κάνε με add αν το θυμηθείς!

Spiros20
20-02-2014, 00:57
Εγω την εχω παραγγείλει την Collectors απο game.co.uk στα 90 ευρω. Πάντως βλεπω στα ελληνικα καταστήματα η Special Edition εχει μέσα τον σκούφο. Δεν ξέρω άμα υπάρχει και στις άλλες χώρες ο σκούφος στην Special (νομίζω οτι υπάρχει)

djpar
20-02-2014, 07:38
στο vgp.ca δεν θα φερουν την collectors, στο amazon.de ειναι πιο ακριβα απο οτι σε ελληνικο καταστημα. Παω για την απλη απο vgp.ca εκτος αν στο amazon απαντησουν συντομα για την collectors και δω οτι ειναι κομπλε απο θεμα $

FotisGRC
26-02-2014, 14:46
Ειχα διαβάσει το εξης εδώ στο Forum.. Λογικά σε αυτό το thread.

Για το amazon. Αν κάνεις pre-order ενα game που κυκλοφορει π.χ. τον Σεπτέμβριο, και ένα game που κυκλοφορεί ήδη, θα σου στείλουν το παιχνίδι που κυκλοφορεί τώρα και θα σου χρεώσουν μεταφορικά. Μέχρι να κυκλοφορήσει το παιχνίδι που έκανες pre-order, οτι παραγγελία κάνεις θα σου την στέλνουν δωρεάν γιατί θα την περνάνε μαζί με αυτήν που εκρεμεί..

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.. Ισχύει αυτό τελικά?

konstantinos
26-02-2014, 14:56
Και εγώ απο το game έκανα παραγγελία την collectors του Infamous στις 73 λίρες με μεταφορικά ελπίζω να μην φάω άκυρο όπως σήμερα που παράγγειλα το Assassin creed 4 collectors στις 40 λίρες που το έχει και αν και το περίμενα είπα να δοκιμάσω μπας και αλλά πήρα email οτι λόγο πολιτικής δεν στέλνουν πάνω από 1 κιλό μην πω τπτ.

odytsak
26-02-2014, 16:45
Ειχα διαβάσει το εξης εδώ στο Forum.. Λογικά σε αυτό το thread.

Για το amazon. Αν κάνεις pre-order ενα game που κυκλοφορει π.χ. τον Σεπτέμβριο, και ένα game που κυκλοφορεί ήδη, θα σου στείλουν το παιχνίδι που κυκλοφορεί τώρα και θα σου χρεώσουν μεταφορικά. Μέχρι να κυκλοφορήσει το παιχνίδι που έκανες pre-order, οτι παραγγελία κάνεις θα σου την στέλνουν δωρεάν γιατί θα την περνάνε μαζί με αυτήν που εκρεμεί..

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.. Ισχύει αυτό τελικά?

O Γιάννης ο nerven νομίζω το κάνει συνέχεια,
μάλιστα όταν έρθει η ώρα για το preorder στέλνει email και προσθέτει και κάποιο ακόμη παιχνίδι που θέλει να παραγγείλει για να του έρθει κι αυτό χωρίς έξοδα αποστολής.

FotisGRC
26-02-2014, 16:54
Ειναι πολύ καλό.. Κάνεις pre-order κατι που βγαινει μετά απο μήνες και μέχρι τότε έχεις δωρεάν μεταφορικά..

Bρήκα το Post που Γιάννη.. http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/12823-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%C F%82-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-pre-orders-V-3?p=500103&viewfull=1#post500103

AriStos13
07-03-2014, 14:08
Θελω τα φωτα σας!! Απο ποιο site του εξωτερικου αξιζει να παιρνω παιχνιδια;;
Zavvi? Amazon?
Γενικα θα ηθελα λιγες πληροφοριες παραπανω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

tonybsg
07-03-2014, 14:19
Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Το amazon.co.uk δυστυχώς έχει ένα τεράστιο αρνητικό: έχει υπέρογκα μεταφορικά (σχεδόν 8Ε) στα video games.

Από κει και πέρα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο κατάστημα στην εξυπηρέτηση πελατών. Σε ό,τι πρόβλημα έχεις, θα έχεις άμεση απάντηση, και τις περισσότερες φορές η επίλυση του προβλήματος θα είναι ακόμη καλύτερη απ' ότι θα περίμενες. Προσωπικά από εκεί κάνω τις αγορές μου (στα βιβλία/ταινίες έχει λιγότερα μεταφορικά). Ό,τι πάρεις το παραλαμβάνεις εντός εβδομάδας συνήθως (σου δίνουν ένα estimate έτσι κι αλλιώς).

Το zavvi... είναι το zavvi. Υπήρχε περίοδος που πρακτικά είχε σταματήσει κόσμος να το χρησιμοποιεί γιατί τα παιχνίδια ερχόντουσαν μετά από κανά δυο μήνες. Τα μεταφορικά είναι αμελητέα.

Εγώ που παίρνω steelbooks (ταινίες) από το zavvi, δεν έχω πρόβλημα, έρχονται εντός 7-10 εργάσιμων το αργότερο. Η εξυπηρέτηση πελατών δεν είναι και η καλύτερη, υπάρχουν πολλά παράπονα γενικά λόγω αυτοματοποιημένων απαντήσεων. Νομίζω ότι τελευταίως και σε αυτό το κομμάτι βελτιώνεται.

Βέβαια υπάρχουν μπόλικα άλλα, πχ το game.co.uk., gamecollection κ.ά.

Γενικά ξεκίνα διάβασμα στο thread (από τις τελευταίες σελίδες, τα πρόσφατα δηλαδή) και θα δεις μπόλικες εντυπώσεις από διάφορα μαγαζιά του εξωτερικού.

djpar
07-03-2014, 14:25
videogameplus.ca πολυ φθηνω απο καναδα τελικη τιμη παιχνιδιου για παραδειγμα (infamous ps4) 45.36€

corsaopc3071r
07-03-2014, 14:29
videogameplus.ca πολυ φθηνω απο καναδα τελικη τιμη παιχνιδιου για παραδειγμα (infamous ps4) 45.36€

Τελωνειο σε αυτο Παρη?

nuntius
07-03-2014, 14:33
Τίποτα! Απλά μπορεί να κάνει από 10-25 μέρες. Ούτε τελωνείο ούτε τίποτα. Μόνο από εκεί ψωνίζω!

djpar
07-03-2014, 14:46
σιγουρα 10ρακι μερες αλλα ειναι πανφθηνα

nuntius
07-03-2014, 14:52
Αξίζει! Και είναι πολύ εξυπηρετικοί με καλή επικοινωνία. Μου είχαν βάλει το ground zeroes με την αρχική τιμή και δεν ανανέωσαν την προπαραγγελία, εξήγησα τι έγινε και μου λένε οκ και discount για επόμενη αγορά... δεν έχω παράπονο πλην του χρόνου παράδοσης

djpar
07-03-2014, 14:53
βαζουν και ταμπελακι πανω 10€ gift ή κατι τετοιο για να μην περασει με τιποτα τελωνειο

corsaopc3071r
07-03-2014, 14:54
Μαλιστα... θα το τιμησουμε το καταστημα τοτε.

FotisGRC
07-03-2014, 15:24
Συνηθως το vgp.ca ποσο μεταφορικά χρεώνει?

nuntius
07-03-2014, 15:30
5ευρώ ανά παιχνίδι...σε μεγαλύτερες συσκευασίες δε συμφέρει ιδιαίτερα

FotisGRC
07-03-2014, 15:40
Ανα παιχνίδι? Δηλαδή δεν ειναι ανα πακέτο? Αν παραγγείλω δηλαδή 3 παιχνίδια πληρώνω 15 ευρω μεταφορικά?

nuntius
07-03-2014, 15:46
Oh yes.... δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν... με έχει ξενερώσει αυτό... αλλά με νερώνουν οι τιμές τους οπότε δε σκάω...

fits79
07-03-2014, 15:48
Εχει βρει κανεις καποιο online ελληνικο ή παγκοσμιο site το οποιο να πουλα ps4 games φτηνοτερα απο ελλαδα(Μαζι με τα εξοδα αποστολης) αλλα να ειναι και pal ωστε να μπορουμε να κατεβασουμε ακομα και τα dlc του σε pal psn account?

Επειδη πολλοι αναφερετε το amazon.co.uk εχω να πω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ.
Πολυ καλο και πραγματικα αξιοπιστο το amazon αλλα παντα ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ εχει ενα τεραστιο για εμενα που μενω ελλαδα και οχι στην εδρα του οποιου amazon ειναι οτι για να δεις τα εξοδα αποστολης του οποιου προιοντος θελεις να αγορασεις πρεπει να κανεις παραγγελια και ενα βημα πριν την ολοκληρωση της σου δειχνει ποια ειναι τα εξοδα αποστολης για τη χωρα σου.
Δεν θα μπορουσαν σε ολα τα amazon να κανουν κατι ωστε να μπορει καποιος να δει τα οποια εξοδα αποστολης υπαρχουν ΠΡΙΝ κανει την παραγγελια? Κατι σαν αυτο που εχουν κανει στο ebay.

Ευχαριστω πολυ.

tonybsg
07-03-2014, 15:49
Να αναφερθούν βέβαια και τυχόν ασυμβατότητες με DLCs λόγω διαφορετικού region στις αγορές από το vgp.ca.

FotisGRC
07-03-2014, 15:56
Εχει βρει κανεις καποιο online ελληνικο ή παγκοσμιο site το οποιο να πουλα ps4 games φτηνοτερα απο ελλαδα(Μαζι με τα εξοδα αποστολης) αλλα να ειναι και pal ωστε να μπορουμε να κατεβασουμε ακομα και τα dlc του σε pal psn account?


Zavvi.com Πολύ καλές τιμές,αμελητέα εξοδα αποστολής, τις πιο πολλές φορές και δωρεάν αποστολή. Ευρωπαικο region και δεν εχεις πρόβλημα με τα DLC.

- - - Updated - - -


Oh yes.... δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν... με έχει ξενερώσει αυτό... αλλά με νερώνουν οι τιμές τους οπότε δε σκάω...

Καλα μη νομίζεις, κι εγώ ποτε δεν παραγγέλνω πανω απο 1 παιχνίδι τη φορά. Απλά με παραξένεψε.. Αν εχει τοσο καλές τιμές θα του ρίξω μια ματιά.. Ευχαριστώ Γιάννη!

nuntius
07-03-2014, 16:02
Φώτη μη το συζητάς! Παρακαλώ! Αξίζει! Και ο tony έχει δίκιο, ξέχασα να πω για τα DLC οτι είναι ασύμβατα!
Τα θέματα με το zavvi ως προς αργοποριες και χαμένα πακέτα λύθηκαν; Έχει ψωνίσει κανείς τελευταία;

fits79
07-03-2014, 16:05
Zavvi.com Πολύ καλές τιμές,αμελητέα εξοδα αποστολής, τις πιο πολλές φορές και δωρεάν αποστολή. Ευρωπαικο region και δεν εχεις πρόβλημα με τα DLC.

- - - Updated - - -



Καλα μη νομίζεις, κι εγώ ποτε δεν παραγγέλνω πανω απο 1 παιχνίδι τη φορά. Απλά με παραξένεψε.. Αν εχει τοσο καλές τιμές θα του ρίξω μια ματιά.. Ευχαριστώ Γιάννη!
Ειναι αξιοπιστο ομως σαν μαγαζι?
Και υποθετω οτι ολα σε αυτο ειναι καινουργια ετσι?
Ή εχει και μεταχηρισμενα παιχνιδια?

Τελος περιπου ποσες μερες κανουν να ερθουν ελλαδα και πως ακριβως βλεπεις τα εξοδα αποστολης του καθε παιχνιδιου για ελλαδα?

tonybsg
07-03-2014, 16:11
Ειναι αξιοπιστο ομως σαν μαγαζι?
Και υποθετω οτι ολα σε αυτο ειναι καινουργια ετσι?
Ή εχει και μεταχηρισμενα παιχνιδια?

Τελος περιπου ποσες μερες κανουν να ερθουν ελλαδα και πως ακριβως βλεπεις τα εξοδα αποστολης του καθε παιχνιδιου για ελλαδα?

Αξιόπιστο είναι, καινούρια τα παιχνίδια, δωρεάν μεταφορικά (ή 1 λίρα).

Μπορεί να κάνει από δέκα μέρες μέχρι ένα μήνα.

Εμένα όλες μου οι τελευταίες αγορές από κει όπως είπα (σε ταινίες βέβαια) έκαναν το πολύ 10 εργάσιμες.

FotisGRC
07-03-2014, 16:19
Ειναι αξιοπιστο ομως σαν μαγαζι?
Και υποθετω οτι ολα σε αυτο ειναι καινουργια ετσι?
Ή εχει και μεταχηρισμενα παιχνιδια?

Τελος περιπου ποσες μερες κανουν να ερθουν ελλαδα και πως ακριβως βλεπεις τα εξοδα αποστολης του καθε παιχνιδιου για ελλαδα?

Σου απάντησε ο Tony πολύ σωστά..

Τα μεταφορικά τα βλέπεις λίγο πριν την ολοκληρωση της παραγγελίας, αλλα σχεδόν ποτε δεν ειναι πανω απο 1 λίρα..

fits79
07-03-2014, 17:16
Αξιόπιστο είναι, καινούρια τα παιχνίδια, δωρεάν μεταφορικά (ή 1 λίρα).

Μπορεί να κάνει από δέκα μέρες μέχρι ένα μήνα.

Εμένα όλες μου οι τελευταίες αγορές από κει όπως είπα (σε ταινίες βέβαια) έκαναν το πολύ 10 εργάσιμες.
Σοβαρα μιλας υπαρχει περιπτωση να κανει ενα ολοκληρο μηνα να ερθει η παραγγελια σου?
Τοσο πολυ?
Ειναι φυσιολογικο τοσο πολυ ρε φιλε?

Εχετε να προτεινετε κανενα αλλο online ελληνικο ή ξενο site που να μπορεις να αγορασεις παιχνιδια κονσολων σφραγισμενα ή μεταχειρισμένα ευρωπαικα παντα και να εχουν μεχρι 20 μερες περιθωριο αποστολης για ελλαδα.

dlevel
07-03-2014, 17:31
γενικότερα με το skroutz.gr βρίσκεις τώρα πια σε πολύ κοντινές τιμές σε σχέση με εξωτερικό.

djpar
07-03-2014, 17:36
δεν θα το ελεγα για το ps4 το infamous κανει 60 να πας να το παρεις απο εκει που μπορει να μην βολευει κιολας αρα βαλε +5 μεταφορικα ενω στο vgp.ca κανει 46 με μεταφορικα

psx3
07-03-2014, 17:43
videogameplus.ca πολυ φθηνω απο καναδα τελικη τιμη παιχνιδιου για παραδειγμα (infamous ps4) 45.36€
Προσοχή όμως, διότι τα παιχνίδια τα βάζει σε φάκελο με φουσκάλες και δεν είναι ό,τι καλύτερο σαν προστασία... μπορεί να φτάσει με ραγισμένη θήκη. Κλάσεις ανώτερη η χαρτονένια θήκη του Zavvi, κι ας αργούν να έρθουν.

djpar
07-03-2014, 17:50
θηκες υπαρχουν πολλες το παιχνιδι μην ερθει χαλια

psx3
07-03-2014, 18:08
Πού πουλάνε θήκες για PS4 games; Ειλικρινά ρωτάω...

djpar
07-03-2014, 18:44
ελα ντε νομιζω στο sever ή γενικα σε video club και παλια εβρισκα και σε σουπερ μαρκετ...και στον skroutz που εβαλα βρηκα βεβαια μπορει να μην ειναι ιδια αλλα ειναι μια θηκη για bluray

fits79
07-03-2014, 20:56
γενικότερα με το skroutz.gr βρίσκεις τώρα πια σε πολύ κοντινές τιμές σε σχέση με εξωτερικό.
Δυστυχως αυτο βλεπω και το κακο ειναι οτι δεν βρισκω καπου να μπορω να αγορασω παιχνιδια εστω και μεταχειρισμένα σε χαμηλοτερες τιμες.

phoenix7
07-03-2014, 21:02
Πού πουλάνε θήκες για PS4 games; Ειλικρινά ρωτάω...


Τι θήκες ακριβώς θες;

psx3
07-03-2014, 23:54
Τι θήκες ακριβώς θες;
Διάβασε πιο πάνω τι έγραψα για το vgp.ca.

Akrida79
08-03-2014, 15:34
Συγνώμη γιατί έχω μπερδευτεί... π.χ. αν πάρω το Infamous από VGP.ca και βγει DLC δεν θα μπορώ να το κατεβάσω και να το παίξω στην Ελλάδα?
Μιλάω πάντα με ευρωπαϊκό PSN λογαριασμό (Ελληνικό) :47:

odytsak
08-03-2014, 16:13
Πιστεύω πως η απάντηση του Yoshida είναι ξεκάθαρη...

https://twitter.com/yosp/status/410352765341151232
PS4 is region free for DLCs as well, but the game and the DLC have to match the region

djpar
08-03-2014, 16:39
θα κανεις το απλο θα φτιαξεις εναν αμερικανικο λόγαριασμο και να κατεβασεις απο εκει το dlc. Θα κανεις αντι για 1 λεπτο 10 για να βαλεις λεφτα σε psn us αλλα θα γλιτωσεις πολλα πχ αντι για 10-20 € θα πληρωσεις 10-20$...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Leon_DiZ
08-03-2014, 16:41
θα κανεις το απλο θα φτιαξεις εναν αμερικανικο λόγαριασμο και να κατεβασεις απο εκει το dlc. Θα κανεις αντι για 1 λεπτο 10 για να βαλεις λεφτα σε psn us αλλα θα γλιτωσεις πολλα πχ αντι για 10-20 € θα πληρωσεις 10-20$...ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Τελικά παίρνει ελληνικές κάρτες το US store, δεν θυμάμαι.

djpar
08-03-2014, 16:42
οχι πρεπει να αγορασεις απο amazon.com ή ebay απλα 10$=7.2€!!!

Akrida79
08-03-2014, 18:55
Καταλαβα... Κανω Αμερικανικο λογαριασμο, κατεβαζω dlc για τα Αμερικανικα region παιχνιδια μου, και τα παιζω σε οτι λογαριασμο π.χ. Ευρωπαϊκό θελω... Σωστος;

djpar
08-03-2014, 19:22
παιζεις στον κανονικο σου

fits79
09-03-2014, 01:42
Εχετε να προτεινετε κανενα online μαγαζι στην ελλαδα ή στο εξωτερικο που να πουλαει μεταχηρισμενα παιχνιδια ωστε αν γινετε να τα βρουμε ακομα ποιο φτηνα απο 40-50 ευρω που τα πουλανε στο εξωτερικο.

Κατι σαν τα ελληνικα public που εχουν μεν καποια παιχνιδια μεταχειρισμένα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχουν πολλα.

psx3
09-03-2014, 02:07
Νομίζω έχει ο georgios τέτοιο μαγαζί. Δες την υπογραφή του.

AriStos13
09-03-2014, 10:43
Όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.

Το amazon.co.uk δυστυχώς έχει ένα τεράστιο αρνητικό: έχει υπέρογκα μεταφορικά (σχεδόν 8Ε) στα video games.

Από κει και πέρα δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο κατάστημα στην εξυπηρέτηση πελατών. Σε ό,τι πρόβλημα έχεις, θα έχεις άμεση απάντηση, και τις περισσότερες φορές η επίλυση του προβλήματος θα είναι ακόμη καλύτερη απ' ότι θα περίμενες. Προσωπικά από εκεί κάνω τις αγορές μου (στα βιβλία/ταινίες έχει λιγότερα μεταφορικά). Ό,τι πάρεις το παραλαμβάνεις εντός εβδομάδας συνήθως (σου δίνουν ένα estimate έτσι κι αλλιώς).

Το zavvi... είναι το zavvi. Υπήρχε περίοδος που πρακτικά είχε σταματήσει κόσμος να το χρησιμοποιεί γιατί τα παιχνίδια ερχόντουσαν μετά από κανά δυο μήνες. Τα μεταφορικά είναι αμελητέα.

Εγώ που παίρνω steelbooks (ταινίες) από το zavvi, δεν έχω πρόβλημα, έρχονται εντός 7-10 εργάσιμων το αργότερο. Η εξυπηρέτηση πελατών δεν είναι και η καλύτερη, υπάρχουν πολλά παράπονα γενικά λόγω αυτοματοποιημένων απαντήσεων. Νομίζω ότι τελευταίως και σε αυτό το κομμάτι βελτιώνεται.

Βέβαια υπάρχουν μπόλικα άλλα, πχ το game.co.uk., gamecollection κ.ά.

Γενικά ξεκίνα διάβασμα στο thread (από τις τελευταίες σελίδες, τα πρόσφατα δηλαδή) και θα δεις μπόλικες εντυπώσεις από διάφορα μαγαζιά του εξωτερικού.

κατεληξα στο game.co.uk. τι λεει απο χρονους παραδοσης?και τι μεταφορικα εχει?
Tony να σε ρωτησω εχεις παρειποτε μεταχειρισμενο απο εκει η γενικα απο site του εξωτερικου?
εχεις κατι καλες τιμες και ελεγα να τσιμπησω ενα!

tonybsg
09-03-2014, 11:53
Μεταχειρισμένα δεν έχω πάρει δυστυχώς ρε φίλε, και δεν ξέρω τι μπορεί να σου εμφανιστεί...

Αν και έχω αρκετό να πάρω από game.co.uk (αν θυμάμαι καλά έχει 3 λίρες μεταφορικά), γενικά ερχόντουσαν γρήγορα, ξέρω γω, κανά δεκαήμερο max. Επίσης, έχουν βάλει και paypal, οπότε αν το επιλέξεις, αυτομάτως καλύπτεσαι σε κάθε περίπτωση (λέμε τώρα, αν γίνει κάτι και δεν σε εξυπηρετήσει το κατάστημα ας πούμε, που δεν το νομίζω).

AriStos13
09-03-2014, 12:07
Μαλιστα καταλαβα.. αυριο θα παραγγειλω το max payne 3 (http://www.game.co.uk/en/max-payne-3-with-cemetery-multiplayer-map-only-at-game-158050?pageSize=20&searchTerm=max%20payne%203&catGroupId=) μεταχειρισμενo! 10.80 θα στοιχισει και οταν το παραλαβω θα γραψω εντυπωσεις..
ευχαριστω πολυ Tony για την βοηθεια φιλε.!οπως παντα δηλαδη!!

Alastor
09-03-2014, 16:31
καλο θα ηταν να προτιμαμε ελληνικα ιντερνετικα μαγαζια οταν η διαφορα τιμης ειναι αμελητεα.Εχουν και πιο γρηγορη παραδοση,οποτε δε παει ακριβως χαμενο οτι πληρωνουμε εξτρα

τελευταια προτιμω το http://www.ebw.gr/ ,εχει πολυ καλες προσφορες κατα καιρους και γενικα παντα καλες τιμες

απο κει και περα,εχω αγορασει και απο http://www.gameexplorers.gr/ που κατα καιρους εχει καποια καλα deals αλλα και απο http://www.redline.gr/ (http://www.redlline.gr/) παλιοτερα.Αυτα ειναι τα site που κοιταζω για ιντερνετικες αγορες απο ελλαδα


επισης το plaisio εχει καμια φορα ανταγωνιστικες τιμες και στο ιντερνετικο κομματι του αλλα και retail σε ορισμενους τιτλους

fits79
09-03-2014, 22:40
Εγω παλι προσωπικα το ebw δεν θα το προτεινα ουτε στον χειροτερο εχθρο μου γιατι το τι εχουν κανει σε κοσμο αλλα και σε εμενα προσωπικα δεν λεγετε...

Αλλα παραγγελναμε και αλλα μας εστελναν και πολλα αλλα πραγματα απειρου καλους που μονο το εν λογο καταστημα τα εχει κανει.

Απορω πως ειναι ακομα ανοιχτο.
Μαλλον γιατι λογο τιμων που ειναι κραχτης ολο και υπαρχουν ατομα που αγοραζουν απο εκει και μετα αν χρειαστουν υποστηριξει το μετανιωνουν...

tonybsg
09-03-2014, 22:42
Μαλιστα καταλαβα.. αυριο θα παραγγειλω το max payne 3 (http://www.game.co.uk/en/max-payne-3-with-cemetery-multiplayer-map-only-at-game-158050?pageSize=20&searchTerm=max%20payne%203&catGroupId=) μεταχειρισμενo! 10.80 θα στοιχισει και οταν το παραλαβω θα γραψω εντυπωσεις..
ευχαριστω πολυ Tony για την βοηθεια φιλε.!οπως παντα δηλαδη!!

Δεν νομίζω ότι αξίζει η φασαρία για μεταχειρισμένο πάντως...! Το Max Payne 3 είναι αρκετά φθηνό και ολοκαίνουριο από Ελλάδα φίλε, για τσέκαρε skroutz!

AriStos13
09-03-2014, 22:57
με εβαλες σε σκεψεις τωρα παντως..!
ειχα τσεκαρει την προηγουμενη βδομαδα και ειχε 18€ περιπου και τωρα επεσε στα 11,80 και το πηρα..! :D
ωραιος και παλι φιλε..!

tonybsg
09-03-2014, 23:04
E νομίζω καλύτερα καινούριο και ας σου πάει και λίγο παραπάνω...

Τίποτα, καλά να είμαστε :D

AriStos13
09-03-2014, 23:13
στην ουσια η διαφορα ειναι μηδαμινη.. δεν μου εκοψε να το ξανατσεκαρω...
το max payne 3 μαζι με αυτο http://www.gamescom.gr/gioteck-real-triggers-el.html πηγε 19.50€..

tonybsg
11-03-2014, 21:08
Παραλαβές σήμερα 11/03:

vgp.ca - έφυγε 24/02

amazon.uk - έφυγε 04/03 (royal mail)

Leon_DiZ
16-03-2014, 14:34
Στα Public δίνοντας 2 παιχνίδια παίρνεις οποιοδήποτε καινούργιο με 10 ευρω. Εδω ειναι η λίστα με τα παιχνίδια που μπορεις να δώσεις.
Δεν ξερω κατα ποσο συμφέρει να τα παίρνουμε απο το zavvi και να τα δίνουμε εκει :p

http://www.public.gr/cat/gaming/used-games-wanted

Λίστα:
http://media.public.gr/pdfs/used-games-pricing-policy.pdf


Μπράβο, ήθελα να το βάλω και εγώ αλλά το ξέχασα.


Όποιος έχει το Kingdom Hearts 3 για Xbox One που θελουν μην το δώσει στα Public, το παίρνω και εγω :P

Spiros20
16-03-2014, 14:35
Μπράβο, ήθελα να το βάλω και εγώ αλλά το ξέχασα.


Όποιος έχει το Kingdom Hearts 3 για Xbox One που θελουν μην το δώσει στα Public, το παίρνω και εγω :P

Χαχαχαχα ναι εχει κατι τέτοια κουλα :p

FotisGRC
16-03-2014, 14:46
Ελα μωρέ.. Σχεδον ολα τα παιχνίδια κοστίζουν 25 ευρώ.. Μερικά κοστίζουν και 50-60! Και θέλουν και 10 ευρώ απο πάνω.. Ευχαριστώ δεν θα πάρω..

patkiout
16-03-2014, 14:52
Στην αρχη χαρηκα γτ σκεφτηκα να τους παω κατι παλια pro που ηθελα να διωξω:pound:...

Και μετα μου κοπηκε η χαρα:bang:

ilias78
16-03-2014, 23:19
περιμενε κανεις οτι στη λιστα με τα games που δεχονται, θα ηταν παλαιοτεροι τιτλοι? με τιποτα.

psx3
17-03-2014, 18:30
Zavvi:

Παραγγελία - 11/03/2014
Αποστολή - 12/03/2014
Παραλαβή - 17/03/2014

Δέμα χαμηλής αξίας (το έχω ξαναπεί, υπάρχει κάποιο "pattern") που εστάλη από Guernsey.

Για κάποιον λόγο (φορολογικό παραθυράκι ίσως?) τα δέματα μεγάλης αξίας (π.χ. παιχνίδια των 40-50 λιρών) τα στέλνουν από αλλού και κάνουν 1+ μήνα να έρθουν...

Το κακό είναι ότι και να τους αναφέρεις αυτό το pattern, πάλι θα πάρεις κάποια ρομποτική/ξύλινη απάντηση που δεν θα μας διαφωτίσει καθόλου.

FotisGRC
17-03-2014, 21:21
Ελα ρε συ, αφού μαζί είχαμε βρει τι παίζει..

Δεν με πειράζει το pattern, αφού το Zavvi ξερει πλεον οτι φταιει η εταιρία που συνεργάζεται εδώ στην Ελλάδα. Με πειράζει που δεν αλλάζουν τρόπο αποστολής.

FotisGRC
22-03-2014, 16:24
Παραγγελία χθες αργά το βράδυ το Rayman Legends απο το Play-Asia.com με δωρεάν μεταφορικά και shipped σήμερα το πρωί. Ωραία ξηγήθηκαν.. Μένει να δούμε πόσες μέρες θα κάνει.

ilias78
23-03-2014, 19:25
παντα εχει free μεταφορικα?

FotisGRC
23-03-2014, 19:51
Δεν το ξέρω αυτό. Αλλα αν πας στο παιχνίδι που σε ενδιαφέρει, πάνω στην φωτο του παιχνιδιού έχει με κοκκινα γράμματα "FREE SHIPPING". Αλλιως λογικά θα έχει μια μικρή χρέωση.

Spiros20
26-03-2014, 14:24
Ήρθε η μαλακια που πήρα απο το zavvi σημερα με παραγγελία 18 Μαρτίου και ακόμα να έρθει το inFAMOUS SS που το κάνανε Shipped (Game.co.uk) στις 16 Μαρτίου :@

|WISE|
26-03-2014, 15:12
Ήρθε η μαλακια που πήρα απο το zavvi σημερα με παραγγελία 18 Μαρτίου και ακόμα να έρθει το inFAMOUS SS που το κάνανε Shipped (Game.co.uk) στις 16 Μαρτίου :@

Να δω ποτε θα κανουμε το unboxing!!

Asus Memo Pad HD 7

tsakali GR
26-03-2014, 15:39
Παρόλο που δεν είναι ακριβώς e-shop/κατάστημα, θεωρώ πως ταιριάζει σε αυτό το νήμα.

Τέλος εποχής στο Ricardo.gr από 5/5/2014, το γνωστό site που έφερε τις δημοπρασίες στην Ελλάδα http://www.ricardo.gr/pages/ricardo-service-stop/

Spiros20
26-03-2014, 17:48
Να δω ποτε θα κανουμε το unboxing!!

Asus Memo Pad HD 7

Άντε να δούμε ρε φιλε ποτε θα έρθει!

nuntius
26-03-2014, 21:16
MGS Ground Zeroes... από vgp.ca...
shipped 16/3/14
received 26/3/14
Δεν ειν κακοοοο

Nerven
27-03-2014, 01:15
http://www.ps3gameroom.com/ps3/imgcache/2/922alsh3er.jpg

Dark Souls prepare to die edition 18.90€ και δωρεαν μεταφορικά/αντικαταβολή (είμαι επαρχία), KUDOS to public.gr

thomaskarkas
27-03-2014, 01:51
Απο εδώ http://www.monopoly24.co έχει παραγγείλει ποτέ κανείς, το βρήκα τυχαία ψάχνοντας και είδα σχετικά καλές τιμές... Αλλά δεν ξέρω τι παίζει απο θέμα αξιοπιστίας, παράδωσης κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk 2