PDA

View Full Version : Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25

psx3
11-09-2013, 23:16
http://www.amazon.fr/Console-PS4-500-Noire-Killzone/dp/B00ET1MFIG/

^ Υπάρχει κάποιος που να παρήγγειλε το παραπάνω και να έχει λάβει εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής;;;

odytsak
12-09-2013, 18:53
Τι επιλογές έχουμε για παραγγελία από αγγλία?

Το zavvi το είχα καταργήσει γιατί έκαναν πάνω από μήνα να έρθουν τα παιχνίδια,
συνέχισα με amazon.uk αλλά έχει 1-2 μήνες που χρεώνουν πάνω από 8 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα.

psx3
12-09-2013, 19:02
Αν ρωτάς για κονσόλες, νομίζω το Zavvi δεν στέλνει hardware εκτός Αγγλίας. Μόνο games και περιφερειακά.

odytsak
12-09-2013, 19:08
Το γνωρίζω, για games ρωτάω. :d055:

ilias78
12-09-2013, 19:52
blah εχεις δοκιμασει? εγω δεν ειχα θεμα. αν θυμαμαι καλα, εκανα 7-10 μερες.

antoniss
12-09-2013, 19:55
Το γνωρίζω, για games ρωτάω. :d055:

από αγγλία και εγώ το zavvi & theHut τα είχα λίγο αφήσει κυρίως λόγω της μεγάλης παράδοσης ,
είχα να πάρω κανένα 2μηνο αλλά έκανα πριν 1 εβδομάδα μια παραγγελία ενός game ακόμα δεν έχει έρθει για να ξέρω αν έχει βελτιωθεί ,

Το amazon πλέον δεν είναι η 1η μου επιλογή λόγω χρέωσης μεταφορικών ,

οπότε πρέπει να ζυγίσεις τι θες πιο πολύ , λίγο καλύτερη τιμή (zavvi) αλλά δεν βιάζεσαι... ή λίγο ακριβότερη αλλά μέσα σε 7 μέρες να το έχεις;
(βασικά θέλει ψάξιμο γιατί αν κατα κανόνα το zavvi ητανε πιο φθηνό μερικές φορές το amazon το έβρισκες φθηνότερα)

επίσης ένα καλό και γρήγορο e-shop είναι και το game.co.uk αν και χρεώνει μεταφορικά έχει πολλές φορές προσφορές που σου έρχεται μία η άλλη με το zavvi αλλά κερδίζεις στον χρόνο παράδοσης που είναι ο μισός...
(έχει και πολλά used)

odytsak
13-09-2013, 11:05
http://www.amazon.fr/Console-PS4-500-Noire-Killzone/dp/B00ET1MFIG/

^ Υπάρχει κάποιος που να παρήγγειλε το παραπάνω και να έχει λάβει εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής;;;

Mπα, όσο και να το έψαξα δεν βρήκα απάντηση πουθενά, το έχει και στο γερμανικό amazon αλλά τα ίδια και εκεί.
http://www.amazon.de/gp/product/B00EYZW58W/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

Devil_7
13-09-2013, 11:27
Εμένα μου κάνει εντύπωση που το Amazon έχει σε παιχνίδια όπως το gta v και το fifa 14 τόσο μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα.
Για Ελλάδα δεν συμφέρει, το ξέρω αλλά εγώ έχω τον κολλητό στο Λονδίνο που έρχεται τουλάχιστον μια φορά το μήνα Ελλάδα λόγο δουλειάς και τα παραγγέλνω, πάνε σε αυτόν και μου τα φέρνει. Το gta v ας πούμε μου βγήκε 40 ευρώ.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Ezio
13-09-2013, 11:35
Mπα, όσο και να το έψαξα δεν βρήκα απάντηση πουθενά, το έχει και στο γερμανικό amazon αλλά τα ίδια και εκεί.
http://www.amazon.de/gp/product/B00EYZW58W/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1
Τώρα έχει τιμή, είναι στα 499 ευρώ.

odytsak
13-09-2013, 12:12
Τώρα έχει τιμή, είναι στα 499 ευρώ.
Μα επειδή έχει τιμή το πόσταρα αλλά άλλο ρωτάει ο psx3...

http://www.amazon.fr/Console-PS4-500-Noire-Killzone/dp/B00ET1MFIG/

^ Υπάρχει κάποιος που να παρήγγειλε το παραπάνω και να έχει λάβει εκτιμώμενη ημερομηνία αποστολής;;;

Ezio
13-09-2013, 12:22
Μπερδεύτηκα.

odytsak
13-09-2013, 14:19
Ολοι μπερδεμένοι είμαστε, οι μέρες περνάνε, ανακοίνωση από την Sony Hellas δεν υπάρχει,
από έξω δεν ξέρουμε αν τελικώς θα τα πάρουμε day 1 για παραγγελίες μετά τις 6 Αυγούστου.

Αν γνωρίζαμε από την Ε3 ότι θα είναι η Ελλάδα εκτός θα είχαμε κινηθεί αναλόγως,
το μάθαμε τέλη Αυγούστου στην gamescom και ψαχνόμαστε τώρα.

psx3
13-09-2013, 14:41
Έτσι ακριβώς. Με το που μάθω ημερομηνία αποστολής από Amazon, θα ακυρώσω την προπαραγγελία από το Πλαίσιο...

odytsak
13-09-2013, 17:10
Τώρα που είπες για Πλαίσιο είναι κρίμα για τα παιδιά που την ήθελαν day 1,
πήγαν από το κατάστημα και σκάσανε τα 20 ευρώ (και δεσμεύτηκαν)
και τώρα δεν ξέρουνε αν και πότε θα φέρει κονσόλες το Πλαίσιο.

psx3
13-09-2013, 17:21
Γι' αυτό δεν δίνω ποτέ ούτε cent για pre-order... άτοκος δανεισμός λέγεται αυτό.

tonybsg
13-09-2013, 17:36
Ενημερωτικά πάντως, αυτή η προκαταβολή μένει στον λογαριασμό του καθενός (και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο προϊόν).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς να το έχω ψάξει, αν υπήρχε ημερομηνία κυκλοφορίας στο site του Πλαισίου (έστω ο μήνας ξέρω γω), φαντάζομαι θα κάνουν και επιστροφή χρημάτων σε όποιον το ζητήσει.

Giorgos22
13-09-2013, 18:04
ασχετο,
αφαιρεσαν το live chat απο το public.gr ή εγω δε το βρισκω?
θελω καποια ps3 games που δεν ειναι διαθεσιμα αυτη τη στιγμη και δεν βρισκω καποια επιλογη για να ενημερωθω οταν θα χουν αποθεμα.

odytsak
13-09-2013, 18:16
Ενημερωτικά πάντως, αυτή η προκαταβολή μένει στον λογαριασμό του καθενός (και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο προϊόν).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, χωρίς να το έχω ψάξει, αν υπήρχε ημερομηνία κυκλοφορίας στο site του Πλαισίου (έστω ο μήνας ξέρω γω), φαντάζομαι θα κάνουν και επιστροφή χρημάτων σε όποιον το ζητήσει.Δεν επιστρέφουν χρήματα, ένα πιστωτικό δίνουν για να αφαιρεθούν από την επόμενη αγορά όταν αυτή γίνει.

antoniss
13-09-2013, 21:00
επανέρχομαι για το zavvi ,

παρέλαβα σήμερα ένα game που έκανα παραγγελία στις 5/9 , οπότε δεν έχω παράπονο , η τιμή ήτανε τζάμπα και σε 8 μέρες ήρθε !

Εχει παραγγείλει κανένας απο αρχές Σεπτεμβρίου για να καταλάβουμε αν αποτελεί όντως βελτίωση ή απλά αναλαμπή;


ΥΓ. Δεν ήτανε ο κλασικός κίτρινος χαρτονένιος φάκελος αλλά ένας λευκός, δεν ξέρω αν έρχεται από αλλού αυτός για αυτό δεν άργησε..

psx3
13-09-2013, 21:23
Χώρα προέλευσης;

odytsak
14-09-2013, 09:35
επανέρχομαι για το zavvi ,

παρέλαβα σήμερα ένα game που έκανα παραγγελία στις 5/9 , οπότε δεν έχω παράπονο , η τιμή ήτανε τζάμπα και σε 8 μέρες ήρθε !

Εχει παραγγείλει κανένας απο αρχές Σεπτεμβρίου για να καταλάβουμε αν αποτελεί όντως βελτίωση ή απλά αναλαμπή;


ΥΓ. Δεν ήτανε ο κλασικός κίτρινος χαρτονένιος φάκελος αλλά ένας λευκός, δεν ξέρω αν έρχεται από αλλού αυτός για αυτό δεν άργησε..
Mακάρι να ξαναέφτιαξε το πράγμα και να έρχονται πάλι σε 5-6 εργάσιμες όπως έκανε παλιά.
Θα ρίξω μια παραγγελία να δοκιμάσω...

Nerven
14-09-2013, 09:58
επανέρχομαι για το zavvi ,

παρέλαβα σήμερα ένα game που έκανα παραγγελία στις 5/9 , οπότε δεν έχω παράπονο , η τιμή ήτανε τζάμπα και σε 8 μέρες ήρθε !

Εχει παραγγείλει κανένας απο αρχές Σεπτεμβρίου για να καταλάβουμε αν αποτελεί όντως βελτίωση ή απλά αναλαμπή;


ΥΓ. Δεν ήτανε ο κλασικός κίτρινος χαρτονένιος φάκελος αλλά ένας λευκός, δεν ξέρω αν έρχεται από αλλού αυτός για αυτό δεν άργησε..


Αντώνη και εγώ τελευταία παραλαμβάνω από zavvi το πολύ σε 4-5 εργάσιμες μέρες και φαντάσου είμαι επαρχία. Ο φάκελος ναι τελευταία είναι πάντα άσπρος και νομίζω χωρίς καμιά απόδειξη μέσα; χωρίς να την έχω ψειρίσει βέβαια.

Ezio
14-09-2013, 14:57
Ξέρει κανείς πόσα είναι τα μεταφορικά για το ps4 από το γαλλικό amazon; μπορούμε να επικοινωνήσουμε στα αγγλικά με το γαλλικό amazon ή πρέπει στα γαλλικά;

Leon_DiZ
14-09-2013, 14:59
Ξέρει κανείς πόσα είναι τα μεταφορικά για το ps4 από το γαλλικό amazon; μπορούμε να επικοινωνήσουμε στα αγγλικά με το γαλλικό amazon ή πρέπει στα γαλλικά;

8,13 ειναι τα μεταφορικα, για επικοινωνια στα Αγγλικα δεν το εχω δοκιμασει.

odytsak
15-09-2013, 19:54
Παιδιά σαν να έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα στο zavvi, προς το καλύτερο εννοώ,
μου στείλαν mail ότι έγινε despatch και ενώ έχω επιλέξει δωρεάν μεταφορικά
μου δώσαν tracking number από κάποιο αγγλικό courier με ονομασία MHI για παρακολούθηση της παραγγελίας.

FotisGRC
15-09-2013, 20:08
Με τα καλά λόγια που βλέπω τελευταία ίσως παραγγείλω κι εγώ απο Zavvi.. Τι μεταφορικά έχει για Ελλάδα? Η είναι αναλόγως με τι θα παραγγείλεις?

odytsak
15-09-2013, 20:27
Δωρεάν είναι τα μεταφορικά για οποιοδήποτε ποσό και το καλό με το zavvi είναι ότι δέχεται και paypal.

Γενικώς έχει τις καλύτερες τιμές συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών (π.χ. το Pro 14 το έχει 42 ευρώ)
και αν όντως έχουν στρώσει οι αποστολές και κάνουν 4-5-6 εργάσιμες είναι νούμερο 1 επιλογή.

Επίσης ένα ακόμα θετικό είναι ότι οι τιμές είναι σε ευρώ, π.χ. στο amazon όταν πας να πληρώσεις με τη μετατροπή από λίρες σου τρώνε κανένα ευρουλάκι ακόμα.

FotisGRC
15-09-2013, 20:29
Ναι αυτό με το ευρώ το είδα..Οντως μετράει! Δωρεάν μεταφορικά? Μια χαρά..

Οκ, δε με πειράζει ας κάνει και 15 μέρες.. Αλλα αν πάρω κατι και κάνουν 40 όπως παλιά τότε πάλι άκυρο!

Thnx Ody!

odytsak
15-09-2013, 20:34
Ηδη ο Αντώνης και ο Γιάννης πιο πάνω έκαναν αναφορά για 4 έως 6 εργάσιμες,
θα δω κι εγώ πως θα πάει το GTA5, έγινε ήδη despatched και θα επανέλθω όταν το παραλάβω καλώς εχόντων των πραγμάτων την επόμενη Δευτεροτρίτη.

FotisGRC
15-09-2013, 20:41
Κι εγώ για το GTA ενδιαφέρομαι.. Ας τους στην Ελλαδάρα να το πουλάνε 60 ευρώ.

Ezio
15-09-2013, 20:49
Βλέπω ότι το zavvi έχει φοβερή τιμή στο gta v. Αν άρχισε να φέρνει τις παραγγελίες στην ώρα τους και δεν χαλάσει πάλι, τότε θα παίρνω τα παιχνίδια του ps4 από εκεί.

ilias78
15-09-2013, 20:56
Επίσης ένα ακόμα θετικό είναι ότι οι τιμές είναι σε ευρώ, π.χ. στο amazon όταν πας να πληρώσεις με τη μετατροπή από λίρες σου τρώνε κανένα ευρουλάκι ακόμα.

κ το zavvi το ιδιο κανει. απλα στο βγαζει αυτοματα οταν επιλεξεις το ευρω.
για το gta v. αν επιλεξεις λυρες αγγλιας, το κοστος ειναι 39,98 λιρες. με μετατροπη σε ευρω κανει 47,75.
αν επιλεξεις ευρω απο την αρχη ομως, τοτε βγαζει οτι κοστιζει 48,79

http://www.xe.com/currencyconverter/
http://www.metatropeas-nomismaton.info/

Leon_DiZ
15-09-2013, 21:00
Play.com

Παιχνιδι £10.00 / €24.50 :a122:

Stefanos
15-09-2013, 21:12
Λεωνίδα αγοραζεις ακομα απο Play.com ? :'O

Leon_DiZ
15-09-2013, 21:17
Λεωνίδα αγοραζεις ακομα απο Play.com ? :'O

Οχι "ακομα". Δεν εχω παρει ποτε το οτιδηποτε απο το Play. Απλα το ειχε 10 λιρες το amazon και εψαχνα να γλιτωσω τα μεταφορικα. Πολλα ηθελα.

odytsak
15-09-2013, 21:21
κ το zavvi το ιδιο κανει. απλα στο βγαζει αυτοματα οταν επιλεξεις το ευρω.
για το gta v. αν επιλεξεις λυρες αγγλιας, το κοστος ειναι 39,98 λιρες. με μετατροπη σε ευρω κανει 47,75.
αν επιλεξεις ευρω απο την αρχη ομως, τοτε βγαζει οτι κοστιζει 48,79

http://www.xe.com/currencyconverter/
http://www.metatropeas-nomismaton.info/

Εγώ προσωπικά δεν κολλάω στο ένα ευρώ, απλά είναι ψυχολογικό το θέμα να ξέρεις πόσο ακριβώς θα σου βγει εξ'αρχής.

Πήγα να παραγγείλω το GTA5 από το amazon, ξεκινάει η τιμή με 34.99 λίρες,
βάζεις παραγγελία στο πάει χωρίς λόγο 35.80κάτι,
μετά βάζει μεταφορικά κάπου 6.5 λίρες
πας να πληρώσεις μαζεύεται κάπου 42-43 λίρες, κάνει τη μετατροπή στο βγάζει πάνω από 52 ευρώ,
έλεος, ψυχοφθόρο είναι όλο αυτό.

Στο zavvi λέει 48κάτι ευρώ, αυτά είναι, ούτε τα στοιχεία της κάρτας μου δεν έβαλα, πέταξα ένα paypal και τέλος.

psx3
15-09-2013, 21:25
Εγώ προσωπικά δεν κολλάω στο ένα ευρώ, απλά είναι ψυχολογικό το θέμα να ξέρεις πόσο ακριβώς θα σου βγει εξ'αρχής.

Πήγα να παραγγείλω το GTA5 από το amazon, ξεκινάει η τιμή με 34.99 λίρες,
βάζεις παραγγελία στο πάει χωρίς λόγο 35.80κάτι,
μετά βάζει μεταφορικά κάπου 6.5 λίρες
πας να πληρώσεις μαζεύεται κάπου 42-43 λίρες, κάνει τη μετατροπή στο βγάζει πάνω από 52 ευρώ,
έλεος, ψυχοφθόρο είναι όλο αυτό.

Στο zavvi λέει 48κάτι ευρώ, αυτά είναι, ούτε τα στοιχεία της κάρτας μου δεν έβαλα, πέταξα ένα paypal και τέλος.
Τι σχέση έχουν τα μεταφορικά του Amazon με το ότι είναι πιο συμφέρον να πληρώνεις σε ξένο νόμισμα;

Πας Zavvi, βάζεις PayPal και βλέπεις στο e-banking το ποσό σε ευρώ.

tonybsg
15-09-2013, 21:32
βάζεις παραγγελία στο πάει χωρίς λόγο 35.80κάτι,


Οδυσσέα, γίνεται προσαρμογή στον ελληνικό ΦΠΑ, εξού και αυτή η μικρή αύξηση.

odytsak
15-09-2013, 21:36
Κι εγώ για το GTA ενδιαφέρομαι.. Ας τους στην Ελλαδάρα να το πουλάνε 60 ευρώ.

Φώτη 60κάτι με τα μεταφορικά για τα μικρά μαγαζιά, οι μεγάλοι συννενοημένοι είναι όλοι και το καρφώνουν στα 70 ευρώ! :a050:
http://www.skroutz.gr/s/2533831/Grand-Theft-Auto-V-PS3.html

FotisGRC
16-09-2013, 00:17
Ας κόψουν το λαιμό τους φίλε! Το έχω ξαναπει, στηρίζω Ελληνική αγορά, αλλα όταν δεν με σέβονται, δεν τους στηρίζω κι εγώ.. 65 κ 70 ευρώ να τα αγοράσουν στα παιδιά τους! ;)

FotisGRC
16-09-2013, 13:01
Παραγγελια απο Zavvi χθες βραδυ το GTA και σημερα στις 10 το πρωι εγινε dispatch με tracking number! Μπραβο τα παιδια.. Αντε να δουμε σε ποσες μερες θα το εχουμε!

lak100
16-09-2013, 14:46
το thegamecollection.net τι λεει απο χρονους παραδοσης? ειναι καλυτερο απο το zavvi?

ilias78
16-09-2013, 17:22
Παραγγελια απο Zavvi χθες βραδυ το GTA και σημερα στις 10 το πρωι εγινε dispatch με tracking number! Μπραβο τα παιδια.. Αντε να δουμε σε ποσες μερες θα το εχουμε!

κρατα μας ενημερους ποτε θα σου ερθει. μακαρι να εστρωσαν τα πραγματα.

FotisGRC
16-09-2013, 18:15
Εννοείται Ηλία! Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω!

Μακάρι να έστρωσε, γιατί τώρα που το Amazon έκοψε τα δωρεάν μεταφορικά χρειαζόμαστε ένα φθηνό και γρήγορο site.. Ισως το Zavvi να είδε αυτή την ευκαιρία και να την άρπαξε..

odytsak
16-09-2013, 18:17
Mακάρι να έστρωσαν τα πράγματα στο zavvi γιατί έχει σούπερ τιμές, ενδεικτικά Pro 14 στα 42 ευρώ, BF4 στα 46, GT6 στα 47
και γενικώς (με κάποιων ελαχίστων εξαιρέσεων) όλα τα day 1 βρίσκονται κάτω από το ψυχολογικό φράγμα των 50 ευρώ.


Θα ενημερώσω μόλις παραλάβω

Θα σε προλάβω εγώ που έγινε despatched το GTA5 μια μέρα νωρίτερα, αν και η Κυριακή δεν νομίζω να μετράει.

FotisGRC
16-09-2013, 18:24
Mακάρι Ody, όποιος παραλάβει πρώτος κερδίζει κουλούρι Θεσ/νίκης! ;)

Ε ναι η Κυριακή δύσκολα να μετράει.. Πάντως σε προειδοποιώ, μένω ακριβώς δίπλα απο το ταχυδρομείο και μόλις φτάνει το δέμα την επόμενη το πρωί είναι στην πόρτα μου! :bike:

aiakos81
16-09-2013, 23:47
Ενημερωτικα, τελευταια παραγγελια που εγινε απο zavvi ηταν στις 19 Αυγουστου και 2 Σεπτεμβρη ηταν στην πορτα μου...

odytsak
17-09-2013, 12:56
10+ εργάσιμες είναι πάρα πολλές, τόσο κάνει όταν παραγγέλνω κάτι από ebay από τα βάθη της Κίνας.

lak100
17-09-2013, 23:08
εγω παρηγγειλα απο zavvi το Metal Gear HD Legacy collection. Μεχρι 10 εργασιμες ειναι καλα παραπανω οχι

Giorgos22
18-09-2013, 00:58
το πιο φθηνο GTA V που βρηκα,με free shipping.
http://www.ebay.com/itm/GRAND-THEFT-AUTO-5-PS3-GAME-2013-GTA-V-GTA5-BRAND-NEW-SEALED-/290979773108?pt=Video_Games_Games&hash=item43bfbefab4

odytsak
23-09-2013, 16:38
Mακάρι Ody, όποιος παραλάβει πρώτος κερδίζει κουλούρι Θεσ/νίκης! ;)

Ε ναι η Κυριακή δύσκολα να μετράει.. Πάντως σε προειδοποιώ, μένω ακριβώς δίπλα απο το ταχυδρομείο και μόλις φτάνει το δέμα την επόμενη το πρωί είναι στην πόρτα μου! :bike:

Φώτη το GTA5 που το είχε παραγγείλει ο Γιάννης ο nerven από amazon του έχει έρθει ήδη,
εμείς με το zavvi ακόμη στο περίμενε είμαστε αν και σύμφωνα με το tracking number
αύριο το πολύ μεθαύριο θα το έχουμε.

Current Status:



Mon 23/09/2013 11:11: Your order has arrive at the destination country for final delivery. We expect delivery within a few days but no further tracking information is available.

FotisGRC
23-09-2013, 17:00
Φώτη το GTA5 που το είχε παραγγείλει ο Γιάννης ο nerven από amazon του έχει έρθει ήδη,
εμείς με το zavvi ακόμη στο περίμενε είμαστε αν και σύμφωνα με το tracking number
αύριο το πολύ μεθαύριο θα το έχουμε.

Current Status:



Mon 23/09/2013 11:11: Your order has arrive at the destination country for final delivery. We expect delivery within a few days but no further tracking information is available.



Απο το Amazon πόσο το πλήρωσε ο Nerven? Αξιζε με τα μεταφορικά άραγε?

Πάντως συμφωνώ με αυτό που λέει ο Psx3... Κι εμένα με χαλάνε τα μεταφορικά 8 ευρώ για ένα και μόνο παιχνίδι.. Αν αντί για 48 που το πήραμε πληρώναμε 55,το έπαιρνα κι απο Ελλάδα.. Μέχρι στιγμής είμαστε στις 5 εργάσιμες.. Αν έρθει μέχρι την Τετάρτη θα είμαι αρκετά ευχαριστημένος!

odytsak
23-09-2013, 17:10
Με τα μεταφορικά μέσα έβγαινε κάπου 5 ευρώ παραπάνω, εννοείται πως αν έρθει αύριο-μεθαύριο
προτιμώ το πεντάευρω στην τσέπη, δεν χάλασε ο κόσμος για 1-2 μέρες παραπάνω.

FotisGRC
23-09-2013, 20:49
Πάντως για τις καθυστερήσεις του Zavvi δεν έφταιγαν ούτε τα ΕΛΤΑ ούτε καμία ταχυδρομική εταιρία.. Εφταιγε οτι μάλλον τα κρατούσαν για να τα κάνουν μαζικές αποστολές και να γλυτώνουν μεταφορικά.. Οπότε τώρα, αν αρχίσουν να τα στέλνουν κατευθείαν όπως το Amazon, αναγκαστικά σε 7-10 μέρες θα τα έχουμε σπίτια μας..

Οταν κάνεις σήμερα παραγγελία, το κάνει σχεδόν αμέσως dispatch και την επόμενη το δέμα έχει βγει απο Αγγλία τότε αναγκαστικά δεν θα αργήσεις να το έχεις..

Αν ισχύει αυτό τότε για μένα το Zavvi ίσως να είναι το νέο Amazon.

tonybsg
23-09-2013, 21:18
Αν ισχύει αυτό τότε για μένα το Zavvi ίσως να είναι το νέο Amazon.

Δυστυχώς δεν μπορεί ένα κατάστημα να χαρακτηριστεί νέο amazon ακόμη και αν στο θέμα των μεταφορικών υπερτερεί, και γενικά το zavvi αλλά και οποιοδήποτε online store δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το amazon (είναι αδύνατον λόγω μεγέθους εννοώ).

Ο λόγος φυσικά είναι οι γενικότερες πολιτικές που ακολουθούν, όπως και το customer service τους. Όταν το amazon απλά σου στέλνει νέο προϊόν όταν αργεί το δικό σου ή έρχεται έστω και λίγο χτυπημένο, με τις περισσότερες φορές να σου λένε - εν γνώσει τους δηλαδή - κράτα και τα δύο. Τι να πει το zavvi από την άλλη που απλά ίσως σου δώσει 1-2Ε refund ή 10% κουπόνι (όταν σου απαντήσουν), ή να πρέπει να στείλεις πίσω το ελαττωματικό και να μην ξέρεις πότε θα σου στείλουν replacement, και αν αυτό θα φτάσει κ.ο.κ..

Για την ιστορία βέβαια, έχω πει (όπως και ο Λεωνίδας) ότι τα steelbooks ταινιών που τα στέλνουν στάνταρ από UK, έρχονται πάντα εντός 10 ημερών.

Leon_DiZ
24-09-2013, 03:57
Επειδη λεμε για zavvi και ειπα και ο tonybsg για steelbooks, θα σας πω τι εγινε με τα steelbooks που ειχα αγορασει απο το Zavvi.

Αγορασα 12 steelbooks λοιπον (ειχα βαλει και φωτο) και επειδη ηταν προβληματικος ο τροπος πακεταρισματος ειχαν τα 5 γρατζουνια στο πλαι.

Εστειλα στο zavvi και τους εξηγησα οτι θα ηθελα να τα στειλω πισω και να μου στειλουν αλλα ή να μου επιστρεψουν τα χρηματα πισω (το οποιο και προτιμουσα).

Μου απαντησαν και μου ειπαν οτι μπορουσαν να μου δωσουν 4 λιρες/steelbook (αρχικη τιμη αγορας ηταν 22,99 το ενα).

Αρνηθηκα γιατι οπως τους ειπα το προιον ειναι συλλεκτικο και απο την στιγμη που δεν εφτασεε σε αριστη κατασταση στα χερια μου χανει την αξια του. Συγκεκριμενα τους ειπα οτι αν νομιζουν οτι θα μπορουν να τα πουλησουν 18,99 το καθενα τοτε να τους τα στειλω, να μου κανουν refund και να τα πουλησουν σε οποιον τα θελει γρατζουνισμενα.

Μετα απο αυτο εστρωσαν και μου εδωσαν οδηγιες που να τα στειλω κτλ. Τα εστειλα με tracking, ολα καλα και επειτα απο μερικες μερες εγινε το refund αφου επικοινωνησα μαζι τους.

Το μονο που μενει τωρα ειναι να στειλω φωτο της αποδειξης για να μου πληρωσουν τα μεταφορικα.

lak100
26-09-2013, 11:09
2 ξεχωριστες παραγγελιες απο Thegamecollection.net ηρθαν σε 8 μερες (6 εργασιμες) με 2 λιρες μεταφορικα η καθεμια ειναι πολυ καλα πιστευω

tonybsg
26-09-2013, 15:31
Επειδη λεμε για zavvi και ειπα και ο tonybsg για steelbooks, θα σας πω τι εγινε με τα steelbooks που ειχα αγορασει απο το Zavvi.

Αγορασα 12 steelbooks λοιπον (ειχα βαλει και φωτο) και επειδη ηταν προβληματικος ο τροπος πακεταρισματος ειχαν τα 5 γρατζουνια στο πλαι.


.

Μεγάλο πρόβλημα τα spine slashes... δεκάδες σελίδες έχουν γραφτεί στο HDNinja, που έχουν άμεση επικοινωνία και συνεργασία με το zavvi. Εγώ είμαι τυχερός, δεν μου έχει τύχει σε όσα έχω πάρει (δεν είναι βέβαια και πάρα πολλά).

FotisGRC
27-09-2013, 12:13
Dispatched το GTA απο Zavvi στις 16/09 και ακόμα τίποτα.. Estimated έγραφε 25/09.. Περίεργο στις 16 να έφυγε και ακόμα να μην έφτασε.. Αν δεν κάνω λάθος απο Δευτέρα πρωί είναι στην Ελλάδα..

Οπότε πάμε απο Δευτέρα να περιμένουμε πάλι.

litanies
27-09-2013, 12:22
μην ξεχνάμε και τις απεργίες που μπορεί να τυχαίνουν

FotisGRC
27-09-2013, 12:43
Ειχαν απεργίες λες? Δεν το ήξερα.. Αντε να δούμε! Ευτυχώς που έχουμε το Far Cry και η αναμονή έγινε λίγο πιο εύκολη!

litanies
27-09-2013, 12:46
αν δεν κάνω λάθος ή χθες ή προχθές κάτι είχαν....

αλλά το λέω και για άλλες φορές όχι απαραίτητα τώρα.
ότι μπαίνουν και αυτά στην συνάρτηση.

odytsak
27-09-2013, 13:46
Dispatched το GTA απο Zavvi στις 16/09 και ακόμα τίποτα.. Estimated έγραφε 25/09.. Περίεργο στις 16 να έφυγε και ακόμα να μην έφτασε.. Αν δεν κάνω λάθος απο Δευτέρα πρωί είναι στην Ελλάδα..

Οπότε πάμε απο Δευτέρα να περιμένουμε πάλι.

Φώτη τα GTA5 από Amazon τα πήραν εδώ και τέσσερις μέρες, δεν φταίνε ούτε οι απεργίες ούτε τίποτα, είναι καθαρά θέμα zavvi,
κάνουν κάτι άλλο, δεν ξέρω τι, για να γλιτώνουν λεφτά από τα μεταφορικά, πάντως απ'ευθείας από Αγγλία για Ελλάδα είναι 4-5 εργάσιμες.

Μαύρο από μένα στο zavvi, αυτή τη φορά οριστικά και αμετάκλητα.

Στο amazon έβγαινε 53 ευρώ και για να γλιτώσω 4-5 ευρώ κάθομαι και περιμένω σαν μ..... πότε θα ρθει και αν τελικά έρθει.

Oποτε έχω παραγγείλει από Amazon πάντα έρχεται στην ώρα του, πιο πάνω συμφορουμίτης από Thegamecollection.net του ήρθε σε 6 εργάσιμες,
έλεος πια με το zavvi, δεν είναι τυχαίο ότι καθυστερεί η παραγγελία μόνο από εκεί...

FotisGRC
27-09-2013, 14:02
Το θεμα ηταν να γινει dispatch ρε γμτ.. Υποτιθεται οτι 16 εγινε dispatch και 1-2 μερες μετα φαινεται απο το tracking οτι το δεμα βγηκε απο τη χωρα.. Θα δουμε..

psx3
27-09-2013, 14:57
Το Zavvi χρησιμοποιεί διάφορες μεταφορικές εταιρίες (εδώ και 2 χρόνια), ενώ το Amazon δουλεύει πάντα με Royal Mail (για παιχνίδια).

modecris
27-09-2013, 16:18
Φώτη τα GTA5 από Amazon τα πήραν εδώ και τέσσερις μέρες, δεν φταίνε ούτε οι απεργίες ούτε τίποτα, είναι καθαρά θέμα zavvi,
κάνουν κάτι άλλο, δεν ξέρω τι, για να γλιτώνουν λεφτά από τα μεταφορικά, πάντως απ'ευθείας από Αγγλία για Ελλάδα είναι 4-5 εργάσιμες.

Μαύρο από μένα στο zavvi, αυτή τη φορά οριστικά και αμετάκλητα.

Στο amazon έβγαινε 53 ευρώ και για να γλιτώσω 4-5 ευρώ κάθομαι και περιμένω σαν μ..... πότε θα ρθει και αν τελικά έρθει.

Oποτε έχω παραγγείλει από Amazon πάντα έρχεται στην ώρα του, πιο πάνω συμφορουμίτης από Thegamecollection.net του ήρθε σε 6 εργάσιμες,
έλεος πια με το zavvi, δεν είναι τυχαίο ότι καθυστερεί η παραγγελία μόνο από εκεί...

Αυτά ακριβώς σκέφτηκα όταν διάβασα το ποστ του Αντώνη/litanies περί απεργιών, εκτός και αν κάνουν (από ότι φαίνεται) απεργία οι υπάλληλοι του zavvi! :Ρ


Μαύρο από μένα στο zavvi, αυτή τη φορά οριστικά και αμετάκλητα.

Όχι μόνο αυτό, περιμένω πλέον να μου στείλουν τα περιβόητα mail με τίτλο πχ: "Will we be seeing you again soon?" ή "Is this goodbye?" ....:a122:

litanies
27-09-2013, 20:22
εννοείται ότι δεν φταίνε οι απεργίες, μιας και θα κάνει εξαίρεση ο ταχυδρόμος και θα μας φέρει το παιχνίδι την ημέρα της απεργίας.
είναι απλά τα πράγματα.

odytsak
27-09-2013, 20:38
Tώρα δηλαδή τι θέλεις? μας ειρωνεύεσαι κι από πάνω?
Σήμερα το μεσημέρι πέρασε ο ταχυδρόμος κι άφησε φακέλους στην γειτονιά και στην πολυκατοικία μας,
τον ρώτησα γιατί τον γνωρίζω, δουλεύει πάνω από 20 χρόνια στα ΕΛΤΑ και μου είπε πως δεν υπήρχε κάτι για μένα.

Και μάλλον το παρακάτω post δεν το πρόσεξες, έτσι μόνο εξηγείται γιατί από το zavvi δεν έρχονται σε 4-5 εργάσιμες...
Το ΑΝ είχαν απεργία για 1-2 μέρες δεν δικαιολογεί την καθυστέρηση μιας τουλάχιστον ολόκληρης βδομάδας.


Το Zavvi χρησιμοποιεί διάφορες μεταφορικές εταιρίες (εδώ και 2 χρόνια),
ενώ το Amazon δουλεύει πάντα με Royal Mail (για παιχνίδια).

psx3
27-09-2013, 20:45
Παιδιά τα TheHut/Zavvi ήταν μια χαρά το 2009-2010 που δούλευαν και αυτά με Royal Mail. Δεν είναι τυχαίο.

odytsak
27-09-2013, 20:58
Αν μίλησα κάπως απότομα ας με συγχωρέσει ο litanies,
είμαι πολύ εκνευρισμένος γιατί έχω παραγγείλει παιχνίδι day 1 και θα το παίξω μετά από ένα μήνα,
ήδη πέρασαν δύο ολόκληρες βδομάδες και δεν γνωρίζω αν και πότε θα έρθει.

modecris
28-09-2013, 02:42
εννοείται ότι δεν φταίνε οι απεργίες, μιας και θα κάνει εξαίρεση ο ταχυδρόμος και θα μας φέρει το παιχνίδι την ημέρα της απεργίας.
είναι απλά τα πράγματα.

Αντώνη, όπως ο odytsak έτσι και εγώ είχα κανονικά αλληλογραφία σήμερα.

Zavvi πλέον μόνο αν δεν καίγομαι ιδιαίτερα και βρω κάτι σε καλή τιμή, σε άλλη περίπτωση από αλλού με μια διάθεση να δοκιμάσω και το thegamecollection.net.

hakoo
29-09-2013, 15:28
Ρε παιδια συγνωμη δεν θελω τωρα να σας εκνευρισω περισσοτερο αλλα με το Zavvi ειναι γνωστη η ιστορια, τα εχουμε συζητησει τοσες φορες, θα επρεπε να μην ρισκαρετε αγορα που σας καιει να το παιξετε day 1 απο το συγκεκριμενο μαγαζι. Και καλα ο Οδυσσεας δεν ξερω αν εχει προηγουμενη εμπειρια, Χρηστο μαζι δεν τους κραζαμε στον καφε πριν λιγο καιρο? Οι ανθρωποι ειναι για μενα σαφες τι κανουν, σου λενε κυριε πληρωνεις ελαχιστα μεταφορικα αλλα το παιχνιδι το παιρνεις αναλογα με τους χρονους της φθηνης εταιρειας που θα μας το μεταφερει κατι που ειναι εντελως random.


Το Zavvi χρησιμοποιεί διάφορες μεταφορικές εταιρίες (εδώ και 2 χρόνια), ενώ το Amazon δουλεύει πάντα με Royal Mail (για παιχνίδια).

Ειναι τοσο μα τοσο απλο το θεμα.
Οποτε διαλεγει και παιρνει κανεις, προσωπικα δεν εχω αγορασει ποτε ξανα τιποτα απο το zavvi απο περσι που την εφαγα γερα για δευτερη φορα με το Dark Souls (περιμενα σχεδον 2 μηνες) και διαπιστωσα οτι δεν προκειται για κατι τυχαιο. Αν βρω κατι σε τιμη ξεφτιλα και δεν καιγομαι να το παιξω μπορει και να αγορασω, κατι που με ενδιαφερει αμεσα ουτε γι'αστειο.

odytsak
29-09-2013, 16:06
Και καλα ο Οδυσσεας δεν ξερω αν εχει προηγουμενη εμπειρια...
To γνώριζα, κι εμένα πέρσυ οι 2 τελευταίες παραγγελίες κάνανε πάνω από μήνα και τους ξέκοψα,
απλά συμφορουμίτες ανέφεραν ότι μπορεί να έστρωσαν τα πράγματα γιατί τους ήρθε από zavvi σε 7-8 ημερολογιακές ημέρες
και είπα να δοκιμάσω, ξανά εννοείται ότι δεν τους δίνω ούτε ευρώ και τζάμπα να τα βάλουνε μετά από ένα μήνα που έρχονται ξεχνάς και τι έχεις παραγγείλει.

SQP_GR
29-09-2013, 17:01
ναι κ εγω δυο παραγγελιες ηρθανε οκ 10 μερες

modecris
29-09-2013, 17:18
Ρε παιδια συγνωμη δεν θελω τωρα να σας εκνευρισω περισσοτερο αλλα με το Zavvi ειναι γνωστη η ιστορια, τα εχουμε συζητησει τοσες φορες, θα επρεπε να μην ρισκαρετε αγορα που σας καιει να το παιξετε day 1 απο το συγκεκριμενο μαγαζι. Και καλα ο Οδυσσεας δεν ξερω αν εχει προηγουμενη εμπειρια, Χρηστο μαζι δεν τους κραζαμε στον καφε πριν λιγο καιρο? Οι ανθρωποι ειναι για μενα σαφες τι κανουν, σου λενε κυριε πληρωνεις ελαχιστα μεταφορικα αλλα το παιχνιδι το παιρνεις αναλογα με τους χρονους της φθηνης εταιρειας που θα μας το μεταφερει κατι που ειναι εντελως random.

Έχεις δίκιο Πάνο, απλά με δελέασε η αρκετά χαμηλότερη τιμή από τα άλλα shop..αλλά από εδώ και πέρα θα πάρουν αυτά που κρύβω στο γιλέκο μου:

http://gifs.gifbin.com/1232229972_chin_nuts.gif

:D

FotisGRC
30-09-2013, 13:06
Κι εγώ όπως ο Οδυσσέας την πάτησα.. Ειδα που πολλά παιδιά τον τελευταίο καιρό παρέλαβαν σε 7-10 μέρες και λέω έφτιαξε το Zavvi..

Εχουν σπάσει τα νεύρα μου όμως, και ειλικρινά σκέφτομαι να το αγοράσω απο Ελλάδα και να τους το στείλω πίσω.

Ξέρετε μήπως τι ισχύει με το return στο Zavvi? Θα μου βάλουν τα λεφτά πίσω κι εγώ θα πληρώσω τα μεταφορικά για να πάει σ'αυτούς?

Leon_DiZ
30-09-2013, 15:06
Κι εγώ όπως ο Οδυσσέας την πάτησα.. Ειδα που πολλά παιδιά τον τελευταίο καιρό παρέλαβαν σε 7-10 μέρες και λέω έφτιαξε το Zavvi..

Εχουν σπάσει τα νεύρα μου όμως, και ειλικρινά σκέφτομαι να το αγοράσω απο Ελλάδα και να τους το στείλω πίσω.

Ξέρετε μήπως τι ισχύει με το return στο Zavvi? Θα μου βάλουν τα λεφτά πίσω κι εγώ θα πληρώσω τα μεταφορικά για να πάει σ'αυτούς?


Κανονικα εσυ θα τα πληρωσεις αλλα δεν ξερω, ισως αν τους κραξεις λιγο οτι στο καθυστερησαν παρα πολυ κτλ να στα δωσουν.

Returns Policy (http://www.zavvi.com/returns-policy.info)


Cost of returning itemsPlease note that we can only refund the postage costs for returning an item where:


we sent you the wrong item, or
the item is damaged or faulty; or
where you are returning a substitute or replacement item which you do not want to keep.

We will not refund postage for items found to be in good working order. Costs of posting the item back to you will depend on the item and will be communicated to you after the testing process has been completed.

ilias78
30-09-2013, 23:07
απο το Plus4u.gr εχει παραγγειλει κανεις τιποτα?

tsakali GR
01-10-2013, 11:43
^^
εγώ θα σου πρότεινα να το αποφύγεις όπως ο διάβολος το λιβάνι :)
Έχει κατά καιρούς ελκυστικές τιμές αλλά δημιουργεί άπειρα προβλήματα με διαθεσιμότητες, χρόνους παράδοσης και εξυπηρέτησης.

litanies
02-10-2013, 11:46
ένα update για το zavvi.

είχα να πάρω πάνω από 2 χρόνια απο τον λόγω κατάστημα.

οπότε αποφάσισα να πάρω ξανά, καθαρά και λόγο των τιμών που βρήκα.

Α)

Παραγγελία πρώτη:

17/9 ---> Δεν έχει έρθει ακόμα.

Β)

Παραγγελία δεύτερη:

27/9 --> σήμερα ήρθε.

SQP_GR
02-10-2013, 12:10
lol τελευταιες δυο παραγγελιεσ ειρθαν οκ

psx3
02-10-2013, 14:12
Αν μπορείτε, σημειώστε και με ποιά εταιρία ήρθε το κάθε δέμα... μπας και έχουμε έναν μπούσουλα.

tonybsg
02-10-2013, 14:37
Steelbook που έφυγε 17/09 από zavvi, ήρθε σήμερα 2/10.

Εκτός του ότι έφυγε από Guernsey, λέει και priority mail (τίποτα άλλο). Έτσι ακριβώς έρχονται όλα τα steelbooks (αλλά συνήθως και λίγο πιο γρήγορα), στο νέο packaging που έχουν γι' αυτά (δεν είναι φάκελος, αλλά πολύ μικρό κουτί).

http://i146.photobucket.com/albums/r258/dv8maddots/IMG_0321-1200.jpg

via hidefninja (http://www.hidefninja.com/forums/showthread.php?t=22531)

litanies
02-10-2013, 14:44
η παραγγελία που ήρθε ήταν με GPL

αυτή που δεν ήρθε ήταν μεMHI

odytsak
02-10-2013, 15:13
Ωχ, κατάλαβα, κι εμένα με ΜΗΙ μου το στείλανε... despatched 15/9 κι ακόμη περιμένω...

Leon_DiZ
02-10-2013, 18:16
Steelbook που έφυγε 17/09 από zavvi, ήρθε σήμερα 2/10.

Εκτός του ότι έφυγε από Guernsey, λέει και priority mail (τίποτα άλλο). Έτσι ακριβώς έρχονται όλα τα steelbooks (αλλά συνήθως και λίγο πιο γρήγορα), στο νέο packaging που έχουν γι' αυτά (δεν είναι φάκελος, αλλά πολύ μικρό κουτί).


via hidefninja (http://www.hidefninja.com/forums/showthread.php?t=22531)


Πουλανε ακομα το Aladdin? :Ο

Παντως εμενα το The Little Mermaid ηρθε σε διαφορετικη συσκευασια, με διαφορετικο περιτυλιγμα (πιο λεπτο) και το εστειλαν πιο νωρις.

tonybsg
02-10-2013, 20:52
Όχι βρε, η φωτό είναι από το hidefninja.

Σίγουρα διαφορετικό packaging; Για πάτα στο link και δες, γιατί αυτό που πόσταρα είναι το τελευταίο υποτίθεται που χρησιμοποιούν για steelbooks...

Για το περιτύλιγμα την ποστάρω, το κουτί είναι πιο μαζεμένο από αυτό της φωτό, μάλλον αυτή τη διαφορά θα εννοείς

http://i146.photobucket.com/albums/r258/dv8maddots/IMG_0319-1200.jpg

Leon_DiZ
02-10-2013, 20:58
Όχι βρε, η φωτό είναι από το hidefninja.

Σίγουρα διαφορετικό packaging; Για πάτα στο link και δες, γιατί αυτό που πόσταρα είναι το τελευταίο υποτίθεται που χρησιμοποιούν για steelbooks...

http://i146.photobucket.com/albums/r258/dv8maddots/IMG_0319-1200.jpg

Α ναι, δικιο εχεις, στην προηγουμενη μου φανηκε πιο παχυ το προστατευτικο.

Δεν εχω ανοιξει κανενα απο τα καινουργια ετσι, εγω τα ανοιγω απο τα πλαγια και τα βγαζω συρταρωτα.

Χμμμ... Αραγε εγω να τα ανοιγω σαν μπαμπουινος;

FotisGRC
03-10-2013, 14:22
Ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω με το Zavvi? Ερθει δεν έρθει το GTA θα τους ρίξω ένα βρίσιμο έτσι να μου φύγει το άχτι..

Πάω εκεί αριστερά που λεει Message Center, παω Create New Message και γραφει "If your question is regarding a recent purchase, please select the query button next to the order number below." αλλά δεν έχει να διαλέξω κάποια παραγγελία..

litanies
03-10-2013, 14:30
^αν θες τους στέλνεις και message στο facebook

chronohill
03-10-2013, 14:40
Ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω με το Zavvi? Ερθει δεν έρθει το GTA θα τους ρίξω ένα βρίσιμο έτσι να μου φύγει το άχτι..

Πάω εκεί αριστερά που λεει Message Center, παω Create New Message και γραφει "If your question is regarding a recent purchase, please select the query button next to the order number below." αλλά δεν έχει να διαλέξω κάποια παραγγελία..

Φωτη σου εχει εκει που λες απο πανω ακριβως :If your question is not relating to an order, please click here. κανε κλικ εκει και θα βρεις μια φορμα...
kala που το ειπες τους εστειλα και γω γιατι απτα δυο παιχνιδια που στειλανε μου εχει ερθει μονο το 1...

FotisGRC
03-10-2013, 14:41
Ευχαριστώ Αντώνη.. Τους έστειλα.. Ετσι για το γαμώτο.. Αι στο διάολο με τους ηλίθιους.

Ευχαριστώ Chrono! Θα στείλω κι εκεί!

odytsak
03-10-2013, 15:47
Εστειλα κι εγώ, απλά είναι βλάκες οι άνθρωποι,
δεν καταλαβαίνουν ότι με το να στέλνουν με κάτι courier στυλ ΜΗΙ
και να τα παίρνουμε μετά από ένα μήνα δεν θα είμαστε ευχαριστημένοι και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να τους ξαναπροτιμήσουμε?

FotisGRC
03-10-2013, 16:14
Είναι όντως βλάκες.. Οταν στέλνουν ένα παιχνίδι day 1, ας το στείλουν με κανονική αλληλογραφία.. Οταν δω ένα παιχνίδι περσυνο και το παραγγέλνω επειδή έχει καλή τιμή, δεν θα με πείραζε να περιμένω 15-20 μέρες. Αλλα τώρα είναι απλά απαράδεκτοι..

Ρε συ εγώ ξέρεις που κολλάω? Γράφει dispatch 16 του μηνός, και 23 του μηνός οτι έφτασε Ελλάδα.. Δεν μπορεί να ισχύουν αυτές οι ημερομηνίες. Αποκλείεται 23 του μηνός να ήταν Ελλάδα.. Θα είχαμε παραλάβει.

psx3
03-10-2013, 16:21
Κάν' τε τους ρόμπα στο FB... η κακή δημοσιότητα τους τσούζει. ;)

modecris
03-10-2013, 16:46
Στο facebook σε ποιό προφιλ? στο zavvi.com?

chronohill
03-10-2013, 16:52
Είναι όντως βλάκες.. Οταν στέλνουν ένα παιχνίδι day 1, ας το στείλουν με κανονική αλληλογραφία.. Οταν δω ένα παιχνίδι περσυνο και το παραγγέλνω επειδή έχει καλή τιμή, δεν θα με πείραζε να περιμένω 15-20 μέρες. Αλλα τώρα είναι απλά απαράδεκτοι..

Ρε συ εγώ ξέρεις που κολλάω? Γράφει dispatch 16 του μηνός, και 23 του μηνός οτι έφτασε Ελλάδα.. Δεν μπορεί να ισχύουν αυτές οι ημερομηνίες. Αποκλείεται 23 του μηνός να ήταν Ελλάδα.. Θα είχαμε παραλάβει.

και μενα ετσι μου λεει για αυτο που περιμενω και δεν εχει ερθει...ποιος ξερει τι γινεται...

tonybsg
03-10-2013, 16:59
Α ναι, δικιο εχεις, στην προηγουμενη μου φανηκε πιο παχυ το προστατευτικο.

Δεν εχω ανοιξει κανενα απο τα καινουργια ετσι, εγω τα ανοιγω απο τα πλαγια και τα βγαζω συρταρωτα.

Χμμμ... Αραγε εγω να τα ανοιγω σαν μπαμπουινος;

Όχι σε αυτά τα καινούρια, και γω από πλάγια τα ανοίγω μια χαρά! :)

Leon_DiZ
03-10-2013, 17:10
Κάν' τε τους ρόμπα στο FB... η κακή δημοσιότητα τους τσούζει. ;)

Παιδια μην χαμπαριαζετε, εχει δικιο ο psx3. Τους εστειλα σημερα στο twitter οτι μια βδομαδα μετα δεν μου εχουν επιστρεψει τα μεταφορικα απο το πακετο που τους επεστρεψα. Αυτο μαζι με αριθμο παραγγελια. Μολις μου ηρθε email και μου λενε οτι μου τα βαλανε στην τραπεζα.


Στο facebook σε ποιό προφιλ? στο zavvi.com?

Ναι και μπορεις να τους βρεις και στο twitter (@zavvi).

FotisGRC
03-10-2013, 18:58
Τους έστειλα στο inbox, και μου απάντησαν το κλασσικό οτι δεν πέρασαν ακόμα 21 μέρες. Να τους στείλω αν δεν έρθει μέχρι τις 7 του μηνός.

Αλλά ούτως η άλλως θα ρίξω και ένα κραξιμο στο FB.. Eτσι για το καλό.

litanies
03-10-2013, 20:38
^είναι 21 εργάσιμες?

δεν θυμάμαι...

FotisGRC
03-10-2013, 21:46
Πάντως απ'ότι βλέπω στη σελίδα του Zavvi στο FB πάρα πολλοί που το παραγγείλανε 14-16 Σεπτέμβρη δεν έχουν παραλάβει ακόμη.. Επρεπε να είναι μαγαζί εδώ στην Ελλάδα, να δούμε πόσο θα άντεχε πριν το κάψουν ;)

Giorgos22
04-10-2013, 15:25
Γεια σας,
εχει αγορασει κανεις μοχλο απο το συγκεκριμενο καταστημα?
ειναι γνησιοι?
http://www.ebw.gr/el/product/74787/Sony-Official-DUAL-SHOCK-3-(Playstation-3)-RED-NOPACKING

odytsak
05-10-2013, 15:16
H απάντηση του zavvi, για GTA5 day 1 pre order παιχνίδι με αποστολή στις 15/9 ότι μπορεί να κάνει και 30 μέρες!!!
Πλήρωσα φουλ τιμή με προπαραγγελία για να παίξω ένα μπαγιάτικο παιχνίδι που στις αγγελίες το βρίσκεις ήδη πολύ φθηνότερα.

Στο twitter που έγραψα ότι ακόμη δεν έχω πάρει την παραγγελία μου
βγήκε ένας παραμυθατζής και μου ζήτησε τον αριθμό παραγγελίας, του τον έδωσα και να δούμε τι θα βρει να μου πει.

Thank you for getting in touch to let us know that you have not yet received order.

This was sent to you on 15/09 and delivery can take up to 30 days.

If you have still not received the order by 15/10, please let us know so that we can investigate this for you.

If there is anything else that we can do, then please do not hesitate to get in touch and a member of our team will be happy to help.

Kind regards,

Vicki

Zavvi.com Customer Service Team

modecris
05-10-2013, 15:50
H απάντηση του zavvi, για GTA5 day 1 pre order παιχνίδι με αποστολή στις 15/9 ότι μπορεί να κάνει και 30 μέρες!!!


Αυτό δεν το έλεγαν όμως κάτω από το κουμπί της προπαραγγελείας!! :a122:

hakoo
05-10-2013, 16:08
To λεει στα ψιλα παιδια, αλλιως διατυπωμενο αλλα τι κανει νιαου νιαου

Inside Europe, please allow 21 days from dispatch before reporting an item as missing

Bottom line, για να γλυτωσουμε στην ουσια 6 ευρω απο μια παραγγελια day one παιχνιδιου θεωρω οτι δεν αξιζει ουτε στο ελαχιστο να περιμενεις τοσες βδομαδες. Εκτος του οτι σου σπαει τα νευρα και σου χαλαει την ορεξη για το παιχνιδι παιζει φυσικα και αυτο που λεει ο odytsak, μεχρι να το παραλαβεις κανα μηνα μετα (στην καλυτερη σε περιπτωση προβληματος) η τιμη του ηδη εχει πεσει αλλου.
Απο οπου κι αν το πιασεις ειναι tragic.
Btw με τον ερχομο του ps4 το thread θα ανανεωθει με οδηγο για τα πιο γνωστα ιντερνετικα μαγαζια και θα χρειαστω την βοηθεια σας.

modecris
05-10-2013, 16:22
Πάνο, άλλο είναι πως πρέπει να περάσουν 21 μέρες για να δηλώσεις πως το πακέτο χάθηκε και άλλο πως θα το λάβεις σε 30 μέρες. Στην ουσία το ένα αναιρεί το άλλο.


Και στην τελική: WTF! ρε ζαβοί (και κουλοί όπως αποδείχτηκε) χρειάζεστε 30 ημέρες για να παραδώσετε ενα φακελο στην Ελλάδα? μήπως να κόψετε την πεοπαλινδρόμηση? ενδοπαλαμική ή μή? αν έκανε κάτι παρόμοιο κατάστημα από Ελλάδα σε άλλη χώρα της Ευρώπης θα άρχιζαν τα γνωστά περι τεμπελιάς, ανοργανωσιάς κτλ...

psx3
05-10-2013, 16:37
Btw με τον ερχομο του ps4 το thread θα ανανεωθει με οδηγο για τα πιο γνωστα ιντερνετικα μαγαζια και θα χρειαστω την βοηθεια σας.
Βλέπω το Zavvi να βγαίνει έξω από την λίστα, γιατί συν τοις άλλοις ανέβασαν ένα 10άρικο (λίρες) τα PS4 games... και πιο ακριβά και πιο αργά.

hakoo
05-10-2013, 17:55
Χρηστο 21 εργασιμες, οποτε 30 μερες περιπου.

Οταν σου λεει οτι πριν περασουν 21 εργασιμες δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ειναι σαν να σου λεει οτι καθε πακετο εχει 30 μερες περιθωριο παραδοσης (μπορει να το λαβεις σε 7, μπορει σε 17, μπορει σε 27). Ειναι απλα μια διαφορετικη διατυπωση για το ιδιο πραγμα.

modecris
05-10-2013, 18:25
Ας λένε τότε "21 working days" και όχι απλά "21 days", αλήθεια dispatch πως κάνουν Σάββατο? δεν είναι αργία?

Giorgos22
05-10-2013, 22:35
Γεια σας,
παρηγγειλα απο δω https://www.videogamesplus.ca/product_info.php?products_id=16082 ενα dualshock 3 blue μεσω paypal,στην αρχη δεν υπηρχει καν στο order history,αλλα μετα απο email οπου τους παρεπεμπε στην αποδειξη απο το paypal μου δημιουργησαν order number.Τους ενημερωσα να αλλαξουν κατι στοιχεια στη διευθυνση γιατι ειχα κανει ενα λαθος και μου εστειλαν mail οτι το διορθωσαν.(ολα αυτα χθες)Σημερα που μπηκα παλι στο site λεει ακομα pending η παραγγελια.Τους εστειλα mail ρωτωντας για καποια εξελιξη αλλα δεν εχω λαβει καποια απαντηση...
γνωριζει κανεις τπτ για το συγκεκριμενο καταστημα?

odytsak
06-10-2013, 09:46
Eχω παραγγείλει κι εγώ και άλλοι συμφορουμίτες, είναι αξιόπιστο και γρήγορο, η παραγγελία από τη στιγμή που θα φύγει κάνει γύρω στις 6 εργάσιμες μέρες.
Α και είναι Κυριακή σήμερα, έχουμε και μεγάλη διαφορά ώρας, αύριο Δευτέρα βράδυ θα γίνει shipped.

djpar
06-10-2013, 09:54
πολυ καλο καταστημα μην ανησυχεις

Giorgos22
06-10-2013, 12:56
είχατε δίκιο παιδιά,μου απάντησαν σήμερα και μου εξήγησαν ότι αύριο θα το στείλουν λόγω ότι το κατάστημα είναι κλειστό τα σαββατ/κα.
ευχαριστώ.

Starlord
06-10-2013, 13:12
Πάντως και εν όψη του ps4 (όποτε το αγοράσω το ρημάδι) εγώ θα επιμείνω ότι από όταν έκλεισε το play.com μόνο το amazon παίζει πια για μένα. Είναι εγγυημένο σε άπειρες περιπτώσεις από το 1999 που είμαι πελάτης. Και λίγο ακριβότερο να είναι, στην τελική περιμένεις 15 μέρες πχ να πέσει η τιμή. από το να τρως τα νύχια σου κάθε μέρα θα ρθεί δε θα ρθεί.

Dragonpaul
06-10-2013, 13:20
από όταν έκλεισε το play.com
Tι εννοεις;;;;;

Starlord
06-10-2013, 13:32
Το play.com δουλεύει εδώ και μήνες όπως περίπου το skroutz δηλαδή σου μαζεύει τιμές, και η παραγγελία στην ουσία δεν είναι από το play αλλά μέσω του play, το ίδιο που κάνει και τοamazon σε ορισμένα είδη, απλά το play κάνει μόνο αυτό.

odytsak
06-10-2013, 14:03
Nαι κι εγώ μόνο από amazon πλέον αν και το Καναδικό site που αναφέραμε τώρα έχει κατά περιόδους απίστευτα χαμηλές τιμές σε αξεσουάρ,
έχω πάει από κει ds3 γνήσιο και το official palse headset.

psx3
06-10-2013, 15:27
Νέο νταβατζιλίκι από Zavvi:

Please note that using the PayPal checkout will attract a 1% surcharge to the cost of your order.

Leon_DiZ
06-10-2013, 15:32
Νέο νταβατζιλίκι από Zavvi:

Please note that using the PayPal checkout will attract a 1% surcharge to the cost of your order.

Πιο πολυ για νταβατζιλικι του PayPal μου κανει.

psx3
06-10-2013, 15:35
Μπα, το PayPal δεν έχει πολιτική να χρεώνει τους πελάτες extra. Το ίδιο και οι VISA/Mastercard.

Αυτές οι εταιρίες βγάζουν κέρδος με το να παίρνουν προμήθεια από τον πωλητή/μαγαζί.

Αν ήταν νταβατζιλίκι του PayPal, θα το βλέπαμε και αλλού (ebay κλπ)...

aiakos81
06-10-2013, 18:30
Ειναι τουλαχιστον απο Αυγουστο το νταβαντζιλικι (τοτε το ειχα πρωτοπροσεξει εγω) και θεωρω οτι ειναι καθαρα "ψυχολογικο" για τον αγοραστη ωστε να μην επιλεξει paypal..Αμα παρεις μεσω paypal, μπορεις να ανοιξεις case μεσα σε 45 μερες. Αν περαsει ευλογο χρονικο διαστημα και δεν το εχεις λαβει, ειναι υποχρεωμενοι ειτε να στο ξαναστειλουν ειτε refund (χωρις μεσολαβητες zavvi, χωρις τιποτα, χωρις πρηξιμο, just paypal...Θυμαμαι μια φορα μου οι του zavvi ειχαν στειλει Mail να συμπληρωσω φορμα επιστροφης, χωρις να υπαρχει τιποτα συνημμενο!!!!). Και φυσικα το zavvi επειδη δεν μπορει να αποδειξει που βρισκεται το πακετο, λογω των μεταφορικων που χρησιμοποιει, ειναι υποχρεωμενο να εφαρμοσει την οποια αποφαση του paypal.
Δεδομενης της ταλαιπωριας που ακολουθει το refund/resend 1000 φορες paypal..Ουτως η αλλως οι αγορες μου μεσω zavvi δεν ξεπερνουν ποτε τις 25-30 λιρες, για ευνοητους λογους...

psx3
06-10-2013, 18:53
Ακριβώς όπως τα λες. Θέλουν να παρακαλάς το Zavvi για refund στην κάρτα και να παίρνεις τυποποιημένες ρομποτικές απαντήσεις, αντί να προτιμήσεις το πολύ γρηγορότερο refund μέσω PayPal...

Giorgos22
07-10-2013, 15:56
παιδια συμφερει να παραγγειλω το GTA V απο δω http://www.ebay.com/itm/GRAND-THEFT-AUTO-5-PS3-GAME-2013-GTA-V-GTA5-BRAND-NEW-SEALED-/300984144559?pt=Video_Games_Games&hash=item46140d92af
θα χω καποιο προβλημα?
μπορειτε να προτεινετε καποιο μαγαζι να το παραγγειλω που να μην βγαινει πανω απο 50ε μαζι με τα εξοδα αποστολης?

antoniss
07-10-2013, 18:20
παιδια συμφερει να παραγγειλω το GTA V απο δω http://www.ebay.com/itm/GRAND-THEFT-AUTO-5-PS3-GAME-2013-GTA-V-GTA5-BRAND-NEW-SEALED-/300984144559?pt=Video_Games_Games&hash=item46140d92af
θα χω καποιο προβλημα?
μπορειτε να προτεινετε καποιο μαγαζι να το παραγγειλω που να μην βγαινει πανω απο 50ε μαζι με τα εξοδα αποστολης?

όσον αφορά το ebay , όχι δεν θα έχεις κανένα θέμα ειδικά αφού είναι και Top-rated seller , η ιστορία έχει δείξει από hong kong πως δεν θα αργήσει και ιδιαίτερα, οπότε με 44€ είσαι οκ ,
τώρα όσον αφορά την version είναι η Ασιατική όπως γράφει , δεν έχεις θέμα με αγγλικά μιας και έχει κανονικά ούτε με το αν θα παίζει μιας και όλα είναι region free, το μόνο που δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με το gta5 είναι στην περίπτωση του Online αν έχει άλλους servers με το EU version καί ίσως και σε κάποιο μελλοντικό dlc , αλλιώς δεν έχεις ούτε με αυτό κανένα θέμα !

άλλες λύσεις είναι με 54€ από το shopto : http://www.shopto.net/video%20games/ps3/PS3GR14-gta-grand-theft-auto-v-5
και από το game : http://www.game.co.uk/en/grand-theft-auto-v-133341

,

Giorgos22
07-10-2013, 19:18
όσον αφορά το ebay , όχι δεν θα έχεις κανένα θέμα ειδικά αφού είναι και Top-rated seller , η ιστορία έχει δείξει από hong kong πως δεν θα αργήσει και ιδιαίτερα, οπότε με 44€ είσαι οκ ,
τώρα όσον αφορά την version είναι η Ασιατική όπως γράφει , δεν έχεις θέμα με αγγλικά μιας και έχει κανονικά ούτε με το αν θα παίζει μιας και όλα είναι region free, το μόνο που δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακόμα ασχοληθεί με το gta5 είναι στην περίπτωση του Online αν έχει άλλους servers με το EU version καί ίσως και σε κάποιο μελλοντικό dlc , αλλιώς δεν έχεις ούτε με αυτό κανένα θέμα !

άλλες λύσεις είναι με 54€ από το shopto : http://www.shopto.net/video%20games/ps3/PS3GR14-gta-grand-theft-auto-v-5
και από το game : http://www.game.co.uk/en/grand-theft-auto-v-133341

,
ευχαριστω για την απαντηση,
για τα dlc,αν δημιουρησω ενα account στο κινεζικο ps store θα μπορω να κατεβαζω και να κανω update κανονικα ετσι?
με το τελωνειο υπαρχει θεμα για ενα τοσο μικρο πακετο?

Giorgos22
08-10-2013, 02:07
ευχαριστω για την απαντηση,
για τα dlc,αν δημιουρησω ενα account στο κινεζικο ps store θα μπορω να κατεβαζω και να κανω update κανονικα ετσι?
με το τελωνειο υπαρχει θεμα για ενα τοσο μικρο πακετο?

τελικα αποφασισα να το παραγγειλω απο Ελλαδα.


Γεια σας,
παρηγγειλα απο δω https://www.videogamesplus.ca/product_info.php?products_id=16082 ενα dualshock 3 blue μεσω paypal,στην αρχη δεν υπηρχει καν στο order history,αλλα μετα απο email οπου τους παρεπεμπε στην αποδειξη απο το paypal μου δημιουργησαν order number.Τους ενημερωσα να αλλαξουν κατι στοιχεια στη διευθυνση γιατι ειχα κανει ενα λαθος και μου εστειλαν mail οτι το διορθωσαν.(ολα αυτα χθες)Σημερα που μπηκα παλι στο site λεει ακομα pending η παραγγελια.Τους εστειλα mail ρωτωντας για καποια εξελιξη αλλα δεν εχω λαβει καποια απαντηση...
γνωριζει κανεις τπτ για το συγκεκριμενο καταστημα?

τελικα ολα κομπλε,σμρ εστειλαν την παραγγελια.Τους ρωτησα για tracking number,αλλα μου ειπαν οτι δεν εχουν γιατι το στειλαν με airmail(αυτο δεν ειναι καλυτερο οσον αφορα το τελωνειο σε σχεση με το courier?).Επισης μου ειπαν οτι το στειλαν με οσο το δυνατον χαμηλοτερη τιμη και ως gift.
4-25 εργασιμες περιπου θελει μου ειπαν.
αναμονη.

geogoku
08-10-2013, 10:13
παραγγελια MGS Legacy απο zavvi μεσω του καταστηματος που εχουν στο ebay, αγορα 26/9/2013 παραλαβη 7/10/2013.

σχετικα με τα παλια καλα που μας εκανε ειναι , οσο να ναι , μια βελτιωση...

αν και ειχα πει δεν θα ξαναγορασω απο αυτους μετα την μαλακια που μου εκαναν με την συλλεκτικη του Ni No Kuni, τους προτιμησα.

SQP_GR
08-10-2013, 13:28
simera eirthe i silectiki lord apo zavi se 10 meres ok.alla pereimenw akoma to gta 15 meres lol

FotisGRC
08-10-2013, 13:56
Μιας και πέρασαν 21 μέρες και το GTA απο Ζavvi ακόμα δεν ήρθε, τους έστειλα mail και μου έδωσαν ένα form να συμπληρώσω οτι δεν έχω παραλάβει τίποτα. Τους το γύρισα συμπληρωμένο με mail και περιμένω να δω τι θα μου πουν.

Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία? Παίζει refund ή αναγκαστικά θα περιμένω να μου ξαναστείλουν?

psx3
08-10-2013, 14:02
Διαλέγεις ανάμεσα σε refund ή νέα αποστολή.

FotisGRC
08-10-2013, 14:03
Thnx psx! Refund και τα μυαλά στα κάγκελα!

odytsak
08-10-2013, 14:36
Kαι μένα αυτή τη φόρμα μου στείλανε,
http://www.zavvi.com/common/docs/DOR.pdf
θα τη συμπληρώσω κι ότι γίνει, ξανά δεν τους δίνω ούτε λεπτό και τζάμπα να τα βάλουνε δεν ξαναμπαίνω σ'αυτή τη ψυχοφθόρα διαδικασία,
έχω ξενερώσει τόσο που τελικά ούτε να το παίξω τώρα δεν θέλω το GTA5.

psx3
08-10-2013, 14:44
Για πολλά LOL η φόρμα τους. Σιγά μην ασχοληθεί η αστυνομία με δέματα που δεν έχουν καν tracking number και κανείς δεν ξέρει που βρίσκονται...

SQP_GR
08-10-2013, 17:11
form poles fores apo xamena demata paliotera .teleytees paragelie einai ok ektos t gta .pleironete oposdipote me pay pal .oyte formes oyte tipota .zeitate ta xreimata sas apo pay pal k se dio tris mres ta vazune ...oyte form oyte tipota a kai mta erxete k i paragelia meta apo dio tris mines kamia fora

psx3
08-10-2013, 17:18
form poles fores apo xamena demata paliotera .teleytees paragelie einai ok ektos t gta .pleironete oposdipote me pay pal .oyte formes oyte tipota .zeitate ta xreimata sas apo pay pal k se dio tris mres ta vazune ...oyte form oyte tipota a kai mta erxete k i paragelia meta apo dio tris mines kamia fora
Αυτό είναι και το πιο αστείο... σιγά μην τους δώσεις πάλι τα λεφτά μετά από 2-3 μήνες.

FotisGRC
08-10-2013, 17:22
Δλδ τα λεφτά τα επιστρέφουν χωρίς να σε ταλαιπωρήσουν ιδιαίτερα.. Καλό αυτό.. Πάντως εγώ θα ψαχτώ απο σήμερα να το βρω σχετικά φθηνά απο Ελλάδα το παιχνίδι και όταν βάλουν τα λεφτά ή ερθει το game βλέπουμε..

FotisGRC
09-10-2013, 13:47
Οδυσσέα σου απάντησαν στο Mail που έστειλες με το form? Εγώ το έστειλα και μέσω Mail και μέσω FB.. Στο FB μου είπε οτι και καλά θα ενημερώσει το τμήμα courier και βλέπουμε. Και τέτοιες παπαριές.. Στο mail ακόμα απάντηση δεν πήρα..

edit: Τώρα μου έστειλαν αυτό.

"Thank you for getting in touch about your form, I can confirm we have got this and it has been passed to the courier team.
Once they have processed the form a refund should be put in place.
Once the refund is in place it will take 3-5 working days to be back into your account.

If there is anything else that we can do, then please do not hesitate to get in touch and a member of our team will be happy to help."

modecris
09-10-2013, 15:18
Παρελαβε κανείς απο zavvi ? Μου ηρθε ειδοποίηση απο το ταχυδρομείο αλλα δεν ξερω τί είναι.

odytsak
09-10-2013, 15:25
Eχεις καμμιά παραγγελία που εκκρεμεί? αν όχι τότε αυτό θα είναι.

modecris
09-10-2013, 16:17
Το μόνο που εκρεμεί είναι το gta v, για να δούμε γιατί αλλιώς έχω ξεκινήσει την γνωστή διαδικασία με την φόρμα αν είναι να μην τους την στείλω.

odytsak
09-10-2013, 17:49
OK, ενημέρωσέ μας αύριο αν το πήρες.

lak100
10-10-2013, 01:05
δεν μπορω να καταλαβω γιατι το public ενω εχει απο χθες το beyond δεν μου εστειλε και θα το στειλει σημερα υπαρχει λογος που καθυστερουν?

chronohill
10-10-2013, 01:20
δεν μπορω να καταλαβω γιατι το public ενω εχει απο χθες το beyond δεν μου εστειλε και θα το στειλει σημερα υπαρχει λογος που καθυστερουν?

Περιεργο ειναι γιατι εγω το πηρα απο εν Λλο καταστημα και μου το στειλανε σημερα.λογικα αυριο θα το εχω.δν παιρνεις ενα τηλ αυριο να τς ξε-χε-...

lak100
10-10-2013, 04:07
με πηραν χθες το απογευμα αλλα το ειχα κλειστο το κινητο πηρα πισω μιλησα με μια κοπελα και το μονο που ειπε ηταν οτι θα φυγει πεμπτη. το ιδιο πραγμα κανει και το plaisio ενω εχει ενα προιον μπορει να κανει 3 μερες να το στειλει εκει ηταν το killzone mercenary

hakoo
10-10-2013, 04:24
Παιδια sorry γιατι εχω φαει κολλημα, το videogamesplus.ca τι μεταφορικα εχει? Εχω παραγγειλει πολλες φορες αλλα δεν θυμαμαι καθολου τωρα.

psx3
10-10-2013, 07:55
$7.49 CAD

FotisGRC
10-10-2013, 12:54
Απο χρόνους παράδοσης πως πάει? Βλέπω έχει καλές τιμές σχετικά.. Δεν το είχα δει καθόλου.

lak100
10-10-2013, 14:02
οι φωστηρες απο τα public στειλανε το beyond στην σταυρουπολη αντι για Καστορια. η πλακα ειναι οτι εχω παραγγειλει πολλες φορες

tsakali GR
10-10-2013, 14:12
Παιδιά αν υπάρχει κάποιος που αγοράζει από Amazon UK με εταιρικό ΑΦΜ και μπορεί να βοηθήσει (νομίζω είχα δει ο Nerven είναι ένας :)) έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) το ΑΦΜ μπορεί να Ο.Ε. ή απαρέγκλιτα ατομική επιχείρηση;
2) μπορεί συνδεθεί στο όνομα του δικού μου account ακόμη κι αν δεν έχει εκδοθεί σε εμένα (π.χ. η κοπέλα μου έχει εταιρεία με ένα ακόμη άτομο, άρα πρέπει να είναι στο όνομά της)
3) το πιστοποιητικό που λέει για το VAT, από που το παίρνω και σε τι γλώσσα πρέπει να είναι;
4) εάν έχω ήδη κάποια preorder και εντωμεταξύ περάσω το ΑΦΜ και εγκριθεί, αλλάζει η παραγγελία για να γλιτώσω το ΦΠΑ;

Ευχαριστώωωωωω!

modecris
10-10-2013, 14:58
OK, ενημέρωσέ μας αύριο αν το πήρες.

Τίποτα τελικά , παρέλαβε κανένας σήμερα GTA V από zavvi?

Τους έστειλα και την φορμα και βλέποντας πως έχει χώρο για σχόλια δεν κρατήθηκα, αν και θα έπρεπε να είμαι πιο καυστικός:

FotisGRC
10-10-2013, 15:28
Καλά ξηγήθηκες..

odytsak
10-10-2013, 15:35
Μπα εγώ το άφησα κενό στα σχόλια, σιγά μην ασχοληθώ με τους μαλάκες, φράγκο δεν θα ξαναδούνε.

FotisGRC
10-10-2013, 17:02
Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει κανένα e-shop που να είναι εκτός skroutz και να αξίζει? Λέω μήπως είναι κανένα και μου ξεφεύγει..

tsakali GR
10-10-2013, 17:57
^^ Φώτη σχεδόν με απόλυτη σιγουριά θα σου απαντήσω μονολεκτικά: όχι :silly:

FotisGRC
10-10-2013, 18:12
Τhnx Γιώργο! Κι εγώ αυτό πιστεύω! ;)

Godweeder
10-10-2013, 19:40
Λοιπον την πατησα και εγω μαγκες !!!
Μαντεψτε απο που ???

Απο το κωλ$ Ζavvi ρε γμτ !!!!Εχω ξενερωσει παρα πολυ αγρια ! ( gta v btw )

Ακριβως ιδια φαση και με μενα .. Εχουν περασει 22 μερες και ακομη τιποτα .Μου εστειλαν mail για να υπογραψω την form που εχουν για παραγγελειες που χαθηκαν ,αργησαν κτλπ..
Τι να κανω ρε παιδια ? Να μπω στο τριπακι να το στειλω ? Θα βγει ακρη ή τα χασαμε τα λεφτα μας ?
Eπισης υπαρχει και η επιλογη για refund κτλπ μεσω paypal , αν και βλεπω οτι λεει κατι για μετα απο 45 μερες..(Αν το δοκιμασω απο τωρα τι παιζει ? ξερει κανεις ?)

Ενταξει μετανιωνω αισχρα που δεν το παραγγειλα απο κανα dvd.uk ή play.uk που ειναι σταθερες αξιες .. Προτεινω να μπει αυτο το σαπιο site (zavvi.com) στις BLACK LIST του forum !!
Mιλαμε εχω φαει τοσο ξενερωμα που πλεον με "κατεστρεψαν" την ορεξη μου για το gta v !!!

FotisGRC
10-10-2013, 20:36
Δεν μπορεί ρε πούστη.. Τι μαλακία κάνανε?? Είναι δυνατόν?? Εμένα με τρελαίνει που γράφει dispatched 16.09.. Λένε ψέματα, δεν εξηγείται αλλιώς..

nuntius
10-10-2013, 20:52
Παιδιά, υπάρχει πιθανότητα να τα παραδίδουν αυτοί πχ 16 του μήνα αλλά προγραμματισμένη αποστολή προς διάφορους προορισμούς να έχουν στις 20 ή στα τέλη του μήνα. Το έχω συναντήσει σε αγορές από HONG KONG και έτσι έχουν ελάχιστο κόστος επί μεταφορικών. Μήπως το προτιμούν κ αυτοί για μεγαλύτερο κέρδος και όποτε φτάσει έφτασε;

FotisGRC
10-10-2013, 20:54
Ναι έτσι κάνουν αλλα υποτίθεται οτι μέχρι να φύγουν απο Αγγλία και να φτάσουν στην χώρα παράδοσης έχουν tracking.. Εγραφε οτι 23 του μηνός έφτασε Ελλάδα! Εκεί είναι που τρελαίνομαι.. Αποκλείεται σε όλους να κάνανε μαλακία στα ΕΛΤΑ..

nuntius
10-10-2013, 20:57
Δεν λειτουργούν αυτά τα tracking... σχεδόν ποτέ!!! Έχω αγοράσει επανειλλημένα από HONG KONG μοντελοπράγματα και ανάλογα με την μεταφορική ή λειτουργούσε μέχρι κάποιο σημείο ή μετά από μια βδομάδα μου εμφάνιζε ότι παραδόθηκε Ελλάδα και σε εμένα ερχόταν σε 2 μήνες... πάντως ποτέ δεν χάθηκε αντικείμενο... αλλά αν έχετε δικαίωμα παιδιά ζητήστε refund... και ας έρθει μετά από καιρό... να μάθουν να είναι συνεπείς!!!

FotisGRC
10-10-2013, 20:59
Μα αυτό είπα κι εγώ.. Εννοείται οτι το χαρτί για refund το έστειλα στις 21 μέρες όπως έχω δικαίωμα. Αν έρθει το game (που λογικά θα έρθει κάποια στιγμή) πρόβλημα τους.. Απλά ξενερώσαμε όλοι γιατί ήταν το GTA και είναι κρίμα παιχνίδι που το θες day 1 να το παίζεις μετά απο 1 μήνα.. Ας προσέχαμε κι εμείς!

nuntius
10-10-2013, 21:01
Δεν φταίτε ρε παιδιά...είναι αυτό που λες "μου την έκαναν παλιά αλλά σε τόσους έρχεται...ε τώρα θα μου τύχει πάλι;"... και τελικά είναι σαν να έχεις τον γκαντεμομαγνήτη και την πατάς! Υπομονή... μόλις έρθει το refund ΚΑΙ το παιχνίδι, θα νερώσετε πάλι ;)

psx3
10-10-2013, 21:25
Αυτή είναι η ειρωνεία της υπόθεσης, ότι προσπαθούν να μειώσουν το κόστος, αλλά από την άλλη χάνουν περισσότερα λεφτά με τα refunds...

lak100
10-10-2013, 21:26
τωρα καταλαβιανω γιατι το public εχει τοσο χαμηλη βαθμολογια στο skroutz. Τελικα το παιχνιδι ειναι ακομα Αθηνα δεν το εστειλα γιατι ακυρωθηκε η συνναλλαγη της πιστωτικης λογω του οτι περασαν 10 μερες ακι δεν τραβηξαν τα λεφτα το tracking number που μου δωσανε ηταν αλλου παιδιου. Δεν μπορουν απλα να κκρατανε τα στοιχεια της πιστωτικης και να κανουν την συνναλαγη πριν φυγει το προιον?

FotisGRC
10-10-2013, 21:28
Αυτή είναι η ειρωνεία της υπόθεσης, ότι προσπαθούν να μειώσουν το κόστος, αλλά από την άλλη χάνουν περισσότερα λεφτά με τα refunds...

Ε ναι ρε συ.. Αν είναι δυνατόν.. Θα μπορούσαν να έχουν tracking και να ξέρουν τι γίνεται με τις παραγγελίες που παραδόθηκαν, αλλά δεν θα τους σύμφερε γιατί τότε θα ήξερες κι εσύ οτι μετά απο 20 μέρες η παραγγελία σου είναι ακόμα UK.. ;)


τωρα καταλαβιανω γιατι το public εχει τοσο χαμηλη βαθμολογια στο skroutz. Τελικα το παιχνιδι ειναι ακομα Αθηνα δεν το εστειλα γιατι ακυρωθηκε η συνναλλαγη της πιστωτικης λογω του οτι περασαν 10 μερες ακι δεν τραβηξαν τα λεφτα το tracking number που μου δωσανε ηταν αλλου παιδιου. Δεν μπορουν απλα να κκρατανε τα στοιχεια της πιστωτικης και να κανουν την συνναλαγη πριν φυγει το προιον?

Α ρε Μήτσο.. Εμπλεξες κι εσύ..

lak100
10-10-2013, 22:43
επρεπε να προειδοποιουν οτι μετα απο καποες μερες δεν ισχυει η πληρωμη με πιστωτικη

psx3
10-10-2013, 22:57
Γι' αυτό σου λέω αντικαταβολή FTW! ;) Άσε την πιστωτική για κανά PayPal/Amazon...

lak100
11-10-2013, 00:22
ετσι οπως χρεωνουν την σντικαταβολη ειναι μπρος γκρεμμος και πισω ρεμμα

Godweeder
11-10-2013, 01:19
Δεν μπορεί ρε πούστη.. Τι μαλακία κάνανε?? Είναι δυνατόν?? Εμένα με τρελαίνει που γράφει dispatched 16.09.. Λένε ψέματα, δεν εξηγείται αλλιώς..


Eμενα γραφει dispatched 18.09 ..
Kαι εγω νομιζω οτι κατι παιζει φιλε ..Δεν μου εχει ξανα τυχει περιπτωση σαν και αυτην και πρωτη φορα μου τυχαινει να περιμενω πανω απο 10 μερες game απο Ευρωπη.
Εσυ τελικα τι εκανες ? Εστειλες την form ? (Σκαναρισμα και εστειλες το αρχειο με mail?)

Τα λεφτα ειναι πολλα ρε γμτ για να τα χασουμε .

FotisGRC
11-10-2013, 10:06
Ναι σκαναρισμα κ το εστειλα με mail. Πιστευω να μην χασουμε λεφτα. Αντε να δουμε..

SQP_GR
11-10-2013, 12:49
paidia molis parlava gta meta apo 18 meres

odytsak
11-10-2013, 14:05
Εμείς που κλείσαμε 4 γεμάτες βδομάδες να μην ελπίζουμε δηλαδή ότι μπορεί να έρθει,
αντε να μας κάνουν refund να τελειώνουμε με τους μαλάκες στο zavvi.

tsakali GR
11-10-2013, 14:48
^^θα έρθει Οδυσσέα, με καθυστέρηση. Εμένα μου έχει τύχει να έρθει και μετά από σχεδόν 60 ημέρες.

Godweeder
11-10-2013, 20:20
^^θα έρθει Οδυσσέα, με καθυστέρηση. Εμένα μου έχει τύχει να έρθει και μετά από σχεδόν 60 ημέρες.

60 μερες ?
Απο τον πλανητη Αρη ερχετε ρε φιλε ?! :P
Δηλαδη μεχρι να παρουμε το gta v απο το worst site ever Zavvi , παιζει να εχε βγει GTA 6 !!!

Με εχουν προκαλεσει αηδια στο στομαχι εδω και καποιες μερες !!Δεν παιζει να ξαναδωσω ουτε 0,0001 ευρω στους τυπους !

F#CK OFF ZAVVI !

aiakos81
13-10-2013, 13:53
Παιδια για να ειμαστε δικαιοι το zavvi εχει γ@μω τις τιμες σε αρκετα παιχνιδια, απλα υπαρχει τεραστιο θεμα με το χρονο παραδοσης και ακομα μεγαλυτερο στην εξυπηρετηση πελατων. Αν θελετε day1 παιχνιδια, amazon.uk και ειστε απολυτα καλυμμενοι. Ποτε και σε καμια περιπτωση zavvi για Day1. (αυτο νομιζω το μαθαμε ολοι...)
Για ολα τα υπολοιπα παιχνιδια και χωρις περιορισμο χρονου παραδοσης ειναι μια χαρα για τον μεσο gamer...Καποτε θα φτασει και θα παιξω (προσωπικα πανω απο 18 μερες δεν μου κανε ποτε) Μεχρι τοτε εχω αλλα 40 παιχνιδια για το μηχανημα αγορασμενα απο 5 εως 20€ εκαστο..
Και αν εχω φραγκα (κερδισμενα με σκληρο ιδρωτα) και το θελω D1, το παιρνω και απο Ελλαδα (νομιζω οτι με τα μεταφορικα πανω κατω στις ιδιες τιμες ερχονται) και στηριζω και ελληνικη αγορα. Διαφορετικα εξωτερικο σε 3 μηνακια και λιωσιμο (οταν φτασει :a023:)
Ως γνωστον, τα παθη πληρωνονται..

ilias78
13-10-2013, 23:59
ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν ειχα παρει απαντηση.
απο simplygames εχει παρει κανεις? βρηκα μια καταχωρηση απο το 2011 και ειναι καπως παλια.

odytsak
14-10-2013, 17:04
Eστειλα τη φόρμα υπογγεγραμένη στο zavvi για το GTA5 και όχι μόνο δεν πήρα mail αν προτιμώ refund ή εκ νέου αποστολή για να τελειώνει η υπόθεση
αλλά μου στέλνουν και mail να κάνω review στο zavvi για ένα παιχνίδι που δεν πήρα ποτέ και το χρυσοπλήρωσα day 1. :a122:

Dispatched 15/9 κι έχουμε 14/10, ολόκληρος μήνας πέρασε.

pgp69
14-10-2013, 17:42
Eστειλα τη φόρμα υπογγεγραμένη στο zavvi για το GTA5 και όχι μόνο δεν πήρα mail αν προτιμώ refund ή εκ νέου αποστολή για να τελειώνει η υπόθεση
αλλά μου στέλνουν και mail να κάνω review στο zavvi για ένα παιχνίδι που δεν πήρα ποτέ και το χρυσοπλήρωσα day 1. :a122:

Dispatched 15/9 κι έχουμε 14/10, ολόκληρος μήνας πέρασε.

Δεν θα προλάβεις και το δώρο Οδυσσέα

http://www.rockstargames.com/newswire/article/51565/grand-theft-auto-online-half-a-million-gta-stimulus-package-this.html

psx3
14-10-2013, 17:44
Πλήρωσες με PayPal; Αν ναι, ζήτα από εκεί refund και άσ' τους να κουρεύονται με την ελληνικού τύπου γραφειοκρατία τους...

aiakos81
14-10-2013, 17:50
ειχα ξαναρωτησει αλλα δεν ειχα παρει απαντηση.
απο simplygames εχει παρει κανεις? βρηκα μια καταχωρηση απο το 2011 και ειναι καπως παλια.

Ηλια για να μην εχει απαντησει κανεις, μαλλον δεν το εχουν χρησιμοποιησει. Μια ματια που εριξα ειδα οτι δεχεται paypal και οτι τα πακετα του δεν εχουν tracking ( μονο τα express εχουν). Αν βρηκες κατι σε καλη τιμη, παρτο..Αν παλι το βιαζεσαι, παρτο απο αλλου (αμαζον). Λογικα σε 10-15 μερες θα ειναι εδω και ενημερωνεις σχετικα!

odytsak
14-10-2013, 17:52
Mε paypal πλήρωσα, τους έστειλα ξανά σήμερα μήνυμα γιατί οι μέρες περνάνε και ενημέρωση δεν έχω στο τι τελικά θα γίνει.
Η πλάκα είναι ότι έχω παραγγείλει και το Pro με dispatched 19/9, σχεδόν μήνας, κι αυτό δεν ήρθε.

psx3
14-10-2013, 17:57
Μην το καθυστερείς, γιατί το PayPal σου δίνει διορία 45 ημέρων. Μετά δεν μπορεί να σου δώσει refund...

psx3
15-10-2013, 11:37
Δέμα μικρής αξίας από Zavvi έφυγε από Βέλγιο 06/10/2013 και έφτασε σήμερα... not bad.

modecris
15-10-2013, 13:24
Εμενα σημερα μου ξαναστειλανε το gtav με παραδοση μεχρι τις 24/10..

odytsak
15-10-2013, 13:29
Eμένα με ρίξανε πάντως ακόμα στο περίμενε μ'έχουνε...
We will contact you shortly with an update

Δεν σου δώσανε επιλογή για refund?

Giorgos22
15-10-2013, 14:28
Εγώ περιμένω ακόμα το dualshock από το videogameplus.
έγινε shipped 7/10/2013 και το έστειλαν με Airmail (4-25 εργάσιμες μου είπαν κάνει περίπου).
θέλω να σας ρωτήσω,θα μου το φέρουν στη πολυκατοικία μου ή θα μου αφήσουν ειδοποιητήριο για να το παραλάβω από τα ΕΛΤΑ?
όσοι έχετε παραγγείλει από κει πόσο έκανε περίπου να σας έρθει?

tonybsg
15-10-2013, 14:31
Εξαρτάται από τον ταχυδρόμο σου, αν συνηθίζει να σου φέρνει χαρτάκια, τότε θα σου φέρει και γι' αυτό.

Πάντως δεν έχει αργήσει ή τίποτα τέτοιο, 7-10 εργάσιμες δεν είναι απίθανο να κάνει για να έρθει.

nuntius
15-10-2013, 14:32
Όταν τον ταχυδρόμο τον κερνάς κανένα τσιπουράκι, καμιά ομελέτα, μέχρι και τα βαριά συστημένα σου παραδίδει στην πόρτα ;)

modecris
15-10-2013, 14:54
Eμένα με ρίξανε πάντως ακόμα στο περίμενε μ'έχουνε...
We will contact you shortly with an update

Δεν σου δώσανε επιλογή για refund?

Όχι καμιά επιλογή δεν είχα. Απλά το ξαναστείλανε, οι κοπρίτες.

Giorgos22
15-10-2013, 15:43
Εξαρτάται από τον ταχυδρόμο σου, αν συνηθίζει να σου φέρνει χαρτάκια, τότε θα σου φέρει και γι' αυτό.

Πάντως δεν έχει αργήσει ή τίποτα τέτοιο, 7-10 εργάσιμες δεν είναι απίθανο να κάνει για να έρθει.


Όταν τον ταχυδρόμο τον κερνάς κανένα τσιπουράκι, καμιά ομελέτα, μέχρι και τα βαριά συστημένα σου παραδίδει στην πόρτα ;)

χαχααχαχα,
ευχαριστώ.

LeoTheAkuma
15-10-2013, 16:56
Παιδια για να ειμαστε δικαιοι το zavvi εχει γ@μω τις τιμες σε αρκετα παιχνιδια, απλα υπαρχει τεραστιο θεμα με το χρονο παραδοσης και ακομα μεγαλυτερο στην εξυπηρετηση πελατων. Αν θελετε day1 παιχνιδια, amazon.uk και ειστε απολυτα καλυμμενοι. Ποτε και σε καμια περιπτωση zavvi για Day1. (αυτο νομιζω το μαθαμε ολοι...)
Για ολα τα υπολοιπα παιχνιδια και χωρις περιορισμο χρονου παραδοσης ειναι μια χαρα για τον μεσο gamer...Καποτε θα φτασει και θα παιξω (προσωπικα πανω απο 18 μερες δεν μου κανε ποτε) Μεχρι τοτε εχω αλλα 40 παιχνιδια για το μηχανημα αγορασμενα απο 5 εως 20€ εκαστο..
Και αν εχω φραγκα (κερδισμενα με σκληρο ιδρωτα) και το θελω D1, το παιρνω και απο Ελλαδα (νομιζω οτι με τα μεταφορικα πανω κατω στις ιδιες τιμες ερχονται) και στηριζω και ελληνικη αγορα. Διαφορετικα εξωτερικο σε 3 μηνακια και λιωσιμο (οταν φτασει :a023:)
Ως γνωστον, τα παθη πληρωνονται..

Δηλαδη αν παραγγειλεις απο amazon,η παραλαβη ειναι σε μια μερα???

FotisGRC
16-10-2013, 11:59
Όχι καμιά επιλογή δεν είχα. Απλά το ξαναστείλανε, οι κοπρίτες.

Τουλάχιστον κάτι κάνανε σε σένα.. :P Εγώ έχει μια βδομάδα που έστειλα το form και ακόμα τίποτα. Ούτε στα μηνύματα μου δεν απαντάνε. Γελοίοι..

odytsak
16-10-2013, 12:36
Ασε Φώτη ότι να'ναι εκεί στο zavvi,
για το Pro σήμερα μου στείλανε mail ότι το ξαναστείλανε (replacement) ενώ είχε γίνει dispatched λόγω ημέρας κυκλοφορίας μια βδομάδα μετά από το GTA5.

Για το GTA5 ακόμη περιμένω κι εγώ, σήμερα τους ξέχεσα βέβαια σε μήνυμα που τους έστειλα...

Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πως ήδη μου στείλανε replacement για το Pro ενώ για το GTA5 όλο δικαιολογίες, περίμενε update κλπ.

FotisGRC
16-10-2013, 12:55
Γιατί είναι το GTA.. Πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι..

Gokussjin
16-10-2013, 14:14
Εχει για το Vita στο store για όσους έχουν plus το Guacamelee στα 7,2€..

Εχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια για το παίχνιδι και το τίμησα :)

Gokussjin
16-10-2013, 16:10
http://blog.eu.playstation.com/2013/10/16/big-savings-on-cross-buy-titles-this-week-2/#comment-432819

Το διάβαζα στο ελληνικό , αλλά και πάλι σε ευχαριστώ! Δεν ήξερα καν ότι έιναι Cross-Buy !
Ισως τσιμπήσω κανά δυό ακόμα παιχνιδάκια αφού είναι και στις 2 κονσόλες!

psx3
16-10-2013, 16:17
Βασικά το έβαλα για το σχόλιο περί PS+.

litanies
16-10-2013, 16:20
Ας πω και εγώ ένα συμβάν με το amazon.co.uk

μια παραγγελία άργησε να έρθει 7 μέρες από την ημερομηνία που μου είχαν πει.

όταν έλαβα το πακέτο, τους έστειλα και ένα e-mail λέγοντας ότι οι 7.5 λίρες, μεταφορικά που πλήρωσα και να αργήσει τόσες μέρες το πακέτο να έρθει δεν είναι "fair price".

την επόμενη μέρα μου είχαν κάνει refund το κόστος των μεταφορικών και σε 3 εργάσιμες είχαν ήδη πιστωθεί στον λογαριασμό μου.

antoniss
16-10-2013, 17:09
Εχει για το Vita στο store για όσους έχουν plus το Guacamelee στα 7,2€..

Εχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια για το παίχνιδι και το τίμησα :)
Ωραιος ο Σταυρος!

Να σου πω ειναι cross buy ετσι;
Και πλατινα ειναι μια κοινή;

Edit: τώρα είδα το post του psx3 , thnx

odytsak
16-10-2013, 17:28
Koινά είναι τα trophies, ένα platinum δηλαδή.

odytsak
16-10-2013, 20:15
Εμενα σημερα μου ξαναστειλανε το gtav με παραδοση μεχρι τις 24/10..


Τουλάχιστον κάτι κάνανε σε σένα.. :P Εγώ έχει μια βδομάδα που έστειλα το form και ακόμα τίποτα. Ούτε στα μηνύματα μου δεν απαντάνε. Γελοίοι..


Ασε Φώτη ότι να'ναι εκεί στο zavvi,
για το Pro σήμερα μου στείλανε mail ότι το ξαναστείλανε (replacement) ενώ είχε γίνει dispatched λόγω ημέρας κυκλοφορίας μια βδομάδα μετά από το GTA5.

Για το GTA5 ακόμη περιμένω κι εγώ, σήμερα τους ξέχεσα βέβαια σε μήνυμα που τους έστειλα...

Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πως ήδη μου στείλανε replacement για το Pro ενώ για το GTA5 όλο δικαιολογίες, περίμενε update κλπ.


Γιατί είναι το GTA.. Πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι..

Ρε παιδιά μήπως μας κοροιδεύουν ότι το ξαναστείλανε και απλά θέλουν να κερδίσουν χρόνο?
μήπως και καλά έρθει κάποια στιγμή το πρώτο?

Το λέω γιατί στο Pro πήρα και mail ότι έγινε dispatched το replacement


PES 2014: Pro Evolution Soccer - PS3

On or before 25th October

42.69




ενώ στο GTA απλά μου στείλανε μήνυμα στο zavvi ότι και καλά στείλανε σήμερα άλλο και να περιμένω 21 μέρες.

Thank you for getting in touch to let us know that you have not yet received order.

This was sent to you on 16/10/2013 and delivery can take up to 21 days.

If you have still not received the order by 06/11/2013, please let us know so that we can investigate this for you.

If there is anything else that we can do, then please do not hesitate to get in touch and a member of our team will be happy to help.

Kind regards,

Chris

Zavvi.com Customer Service Team

6xXx6
17-10-2013, 10:24
καλήμερα υπαρχή κάποιο κατάστημα εξωτερικού για αγορά παιχνιδιών που να μην χρειάζεται πιστωτική αλλα να πληρώνεις με αντικαταβολή η κατάθεση σε τράπεζα?

psx3
17-10-2013, 11:02
καλήμερα υπαρχή κάποιο κατάστημα εξωτερικού για αγορά παιχνιδιών που να μην χρειάζεται πιστωτική αλλα να πληρώνεις με αντικαταβολή η κατάθεση σε τράπεζα?
Όχι, δεν υπάρχει. Γιατί δεν βγάζεις μια χρεωστική; Τσάμπα είναι.

AriStos13
17-10-2013, 11:05
Όχι, δεν υπάρχει. Γιατί δεν βγάζεις μια χρεωστική; Τσάμπα είναι.

Χρεωστικη και προπληρωμενη ειναι το ιδιο;
Ρωταω γιατι πηγε ενας φιλος μου να βγαλει προπληρωμενη και του ζητησαν τρελα πραγματα!! Λογαριασμο δεη στο ονομα του, κατι χαρτια απο την εφορια λες και θα επερνε δανειο!!


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

psx3
17-10-2013, 11:08
Όχι, δεν είναι το ίδιο. Πες του να προτιμήσει χρεωστική, όχι προπληρωμένη (έχει διάφορα χαράτσια).

Απλά για χρεωστική χρειάζεσαι έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου και για να στον ανοίξουν πλέον ζητάνε εκκαθαριστικό εφορίας, αν δεν κάνω λάθος.

AriStos13
17-10-2013, 11:15
Βρηκε ακρη τελικα πηρε του ξαδερφου μια προπληρωμενη!!
Δηλαδη εγω που δηλωνω ανεργος μπορω να βγαλω χρεωστικη;


Sent from my iPhone ios7 using Tapatalk

FotisGRC
17-10-2013, 16:29
Εστειλα χθες μηνυμα στο Zavvi μεσα στα νευρα. Τους ειπα οτι μετα απο 30 μερες δεν εχω παραλαβει, εχει 7 ημερες που εστειλα το form κ δεν πηρα απαντηση. Τονιζω ΡΗΤΑ οτι επιθυμω refund και να μην διανοηθουν να μου στειλουν αλλο, γιατι θα κινησω καθε νομιμη διαδικασια για να προστατεψω τα συμφεροντα μου..( Γελουσα κι εγω με τις πιπες που εγραφα)


Δεν ξερω αν επιασαν τοπο αλλα σημερα μου εστειλαν αυτο.
Hello Fotis,

Thanks for your reply.

I am very sorry for the delay with processing this form, however I have just received information from my relevant department that your from has now been processed and a refund has been issued.

Please allow 3-5 days for this refund to be showing in your account.

If there is anything else you need please do contact and I will be more than happy to help.

Kind regards,

Jordan V

odytsak
17-10-2013, 16:36
Μια χαρά ξεμπέρδεψες με το zavvi αφού θα πάρεις τα λεφτά πίσω,
εγώ δυστυχώς θα περιμένω να μου έρθει άλλο, μου έστειλαν σήμερα και mail που επιβεβαιώνει ότι έγινε εκ νέου dispatched.

modecris
17-10-2013, 16:44
Είδατε? μια χαρά κατάστημα είναι το zavvi, τσάμπα γκρινιάζαμε!!.....ΝΟΤ

FotisGRC
17-10-2013, 17:23
Τι να λεμε οι ανθρωποι ειναι γελοιοι. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα.. Παντως δυστυχως αν δεν μπουν τα λεφτα δεν πιστευω τιποτα. Φοβαμαι μηπως ειναι κανενα τυποποιημενο μηνυμα για να μην τους πρηζουν. Θα δουμε.

Κριμα ρε Οδυσσεα και εσυ λογικα με το Paypal θα ξεμπερδευες σχετικα ευκολα..

odytsak
17-10-2013, 17:30
Eννοείται πως αν δεν πάρουμε εμείς το παιχνίδι ή εσύ τα λεφτά σου δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα.

Πάντως ότι και να γίνει ΔΕΝ πρόκειται ΠΟΤΕ να ξαναπαραγγείλω από zavvi, black list δια παντός.

Leon_DiZ
17-10-2013, 17:45
Εγω τσεκαρα σημερα και εχουν περαστει κανονικα το refund και το refund για τα εξοδα αποστολης στην πιστωτικη (απο Zavvi).

tsakali GR
17-10-2013, 19:29
Eννοείται πως αν δεν πάρουμε εμείς το παιχνίδι ή εσύ τα λεφτά σου δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα.

Πάντως ότι και να γίνει ΔΕΝ πρόκειται ΠΟΤΕ να ξαναπαραγγείλω από zavvi, black list δια παντός.

Αυτό που γράφεις όμως να το τηρήσεις, γιατί πολλοί επάνω στην αγανάκτηση και τα νεύρα το λένε και μετά όταν περάσει ένα διάστημα επανέρχονται και λένε "δεν βαριέσαι" και κάνουν ξανά παραγγελίες για να τραβήξουν τον ίδιο γολγοθά. Όχι ότι θα κάνει διαφορά αν χάσουν πωλήσεις από μερικές εκατοντάδες Έλληνες που ψωνίζουν από αυτούς, αλλά ο μόνος τρόπος πίεσης πάντα προς μία τέτοια εταιρεία, είναι να χάνουν πωλήσεις μήπως και μία στο εκατομμύρια βάλουν μυαλό και αλλάξουν τακτικές και πολιτικές.

Είδες το Amazon πιο πάνω που λέει ο Αντώνης, μπορεί να φέσωσε τη μισή Ευρώπη πάλι με τα μεταφορικά, αλλά τουλάχιστον έχει kick ass customer service (και dispatch service γενικότερα, όχι κάτι εταιρείες του κώλου που θέλουν 60 ημέρες παράδοση εντός EU).

Godweeder
17-10-2013, 21:25
Εστειλα μνμ στο zavvi για refund και ανοιξα θεμα μεσω paypal !!!
Ελπιζω και εγω σε γρηγορη επιστροφη χρηματων.

Gokussjin
17-10-2013, 21:37
Αυτό που γράφεις όμως να το τηρήσεις, γιατί πολλοί επάνω στην αγανάκτηση και τα νεύρα το λένε και μετά όταν περάσει ένα διάστημα επανέρχονται και λένε "δεν βαριέσαι" και κάνουν ξανά παραγγελίες για να τραβήξουν τον ίδιο γολγοθά. Όχι ότι θα κάνει διαφορά αν χάσουν πωλήσεις από μερικές εκατοντάδες Έλληνες που ψωνίζουν από αυτούς, αλλά ο μόνος τρόπος πίεσης πάντα προς μία τέτοια εταιρεία, είναι να χάνουν πωλήσεις μήπως και μία στο εκατομμύρια βάλουν μυαλό και αλλάξουν τακτικές και πολιτικές.

Είδες το Amazon πιο πάνω που λέει ο Αντώνης, μπορεί να φέσωσε τη μισή Ευρώπη πάλι με τα μεταφορικά, αλλά τουλάχιστον έχει kick ass customer service (και dispatch service γενικότερα, όχι κάτι εταιρείες του κώλου που θέλουν 60 ημέρες παράδοση εντός EU).

Δε θυμάμαι πόσοι μήνες έχουν περάσει από την τελευταία φορά που έστειλα θυμωμένος ότι δε θα ξανα πάρω , και όντως δεν ξανα πήρα από δαύτους!
Εστειλα πολλά μέιλ σε πολλές τελευταίες παραγγελίες ..Το κακό ( για μένα ) είχε αρχίσει να γίνεται τα Χριστούγεννα και νομίζω 1-2 μήνες μετά από αυτό τους έστειλα ότι δεν πρόκειται να ξανα πάρω και δεν ξανα πήρα από τότε ποτέ!

Το λέω αυτό γιατί σήμερα κοιτούσα για τα Batman Arkham Origins γιατί τα θέλω να τα πάρω Day 1 ( για PS3 kai PSVITA ) και ας τα έχω 4-5 μέρες μετά!
Στο Zavvi και τα 2 είναι στα 82€ χωρίς μεταφορικά , στο Αμαζον είναι 65 λίρες χωρίς μεταφορικά..Οπότε μπήκα σκρουτζ να δω τι τιμές έχουν τα ελληνικά μαγαζιά..

Τα έκανα προ-παραγγελία ( μαγαζί δε λέω γιατί δεν είναι ο σκοπός μου αυτός ) και τα πήρα και τα 2 με μεταφορικά στα 87€..
Καταλαβαίνω ότι και πάλι είναι πολλά για 2 παιχνίδια , αλλά τα τελευταία 4 χρόνια εκτός από το Gran Turismo και το Arkham City δεν θυμάμαι να ξανα πήρα παιχνίδια Day 1!
Και το λέω εγώ αυτό που έχω δώσει 3-4 χιλιάρικα τα 4 αυτά χρόνια σε ο,τι έχει να κάνει με PS3 και PSVITA και το 90% αυτών στο Zavvi και σε άλλα ξένα παρόμοια καταστήματα.

Οπότε στην ουσία δίνω 2-3-5 € παραπάνω από ό,τι θα έδινα στο ξένο και υποστηρίζω την ελληνική αγόρα.
Το πιο πιθανό είναι πως αν τα έπαιρνα ένα μήνα μετά , θα τα έπαιρνα απο κανά άμαζον πάλι , αλλα είπα ότι αφού τα θέλω τώρα , θα τα πάρω έτσι να τα έχω και πιο νωρίς ( έτσι θέλω να πιστεύω τουάχιστον )

tsakali GR
17-10-2013, 22:52
^^ Εννοείται, δεν έχω μετοχές στο Amazon :D. Απλά το είπα σε σύγκριση με το Zavvi και το κάθε Zavvi. Έχεις απόλυτο δίκιο για το θέμα της εγχώριας αγοράς και θα υπερθεματίσω ότι πολλά ελληνικά συνοικιακά μαγαζιά έχουν κάνει σημαντικά βήματα προόδου για να γίνουν πιο ανταγωνιστικά. Δεν απουσιάζουν βέβαια τα ευτράπελα, αλλά σίγουρα η κατάσταση έχει βελτιωθεί δραματικά τα τελευταία 3-4 χρόνια. Στην περίπτωση δε του Batman Origins είμαι ακριβώς στα ίδια με εσένα, γιατί είχα την Collector's σε pre-order από το AMazon, αλλά το βρήκα την προηγούμενη εβδομάδα στα 84 ευρώ από ελληνικό κατάστημα και εννοείται ότι αυτόματα η παραγγελία μεταφέρθηκε για να το πάρω από Ελλάδα. Στο τέλος της ημέρας όλοι θέλουμε την πιο συμφέρουσα τιμή με την καλύτερη εξυπηρέτηση και να έχουμε τα παιχνίδια μας όταν τα θέλουμε.

FotisGRC
18-10-2013, 01:59
Μου έστειλαν και επιβεβαιωτικό e-mail οτι το refund εγκρίθηκε.. Σε 5 εργάσιμες λέει θα μπουν τα χρήματα..

Πάντως παιδιά δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο που μόλις τους απείλησα κατευθείαν εγκρίθηκε το refund. Τι να πω.. Τους έστειλα στο Facebook συγκεκριμένα και τους είπα οτι τα μηνύματα που στέλνω είναι αποθηκευμένα στον υπολογιστή μου και οτι αν δεν κάνουν refund όπως τους ζητάω ρητά θα κινηθώ νομικά.

Τι να πω.. Ελπίζω για όλους να έχει αίσιο τέλος.

Godweeder
18-10-2013, 11:37
Μου έστειλαν και επιβεβαιωτικό e-mail οτι το refund εγκρίθηκε.. Σε 5 εργάσιμες λέει θα μπουν τα χρήματα..

Πάντως παιδιά δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο που μόλις τους απείλησα κατευθείαν εγκρίθηκε το refund. Τι να πω.. Τους έστειλα στο Facebook συγκεκριμένα και τους είπα οτι τα μηνύματα που στέλνω είναι αποθηκευμένα στον υπολογιστή μου και οτι αν δεν κάνουν refund όπως τους ζητάω ρητά θα κινηθώ νομικά.

Τι να πω.. Ελπίζω για όλους να έχει αίσιο τέλος.

Ωραιος φιλε !!
Μαζικο κραξιμο χρειαζονται !!

litanies
18-10-2013, 12:00
όπως είχα πει πριν λίγες μέρες, είχα κάνει 2 παραγγελίες απο το zavvi

Α)

Παραγγελία πρώτη:

17/9 ---> Δεν έχει έρθει ακόμα.

Β)

Παραγγελία δεύτερη:

27/9 --> ήρθε 2/10


η παραγγελία που ήρθε ήταν με GPL

αυτή που δεν ήρθε ήταν με MHI

Σήμερα, ήρθε και η παραγγελία που είχε σταλθεί με MHI
η διαφορά είναι ότι η παρραγγελία που είχε σταλθεί με GPL ήρθε κατευθείαν απο Αγγλία.

η παραγγελία με την MHI ήρθε Ελλάδα, και μετά πήγε σε μια εταιρία 3350 και μετά ήρθε εδώ...

Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι απλά το λέω πληροφοριακά :)

psx3
18-10-2013, 12:23
@litanies

Μήπως μπορείς να μας πεις και την αξία του κάθε δέματος; Ρωτάω γιατί έχω παρατηρήσει ότι τα πιο ακριβά παιχνίδια (π.χ. τα day 1) αργούν να έρθουν, ενώ τα παλιότερα/φθηνότερα έρχονται σε μια βδομάδα.

Προφανώς κάτι παίζει... ίσως για φορολογικούς λόγους έχουν διαφορετικά tiers/couriers ανάλογα με την αξία του δέματος.

litanies
18-10-2013, 12:29
^ το ένα πακέτο το κόστος ήταν 13 ευρώ και το άλλο στα 18 ευρώ
το "ακριβό" ήρθε αμέσως και το φθηνό ήρθε σήμερα.

tonybsg
18-10-2013, 14:27
amazon.uk:

- πακέτο έφυγε 5/10 με Deutsche Post DHL, είχε estimate 16/10 (πάντα αργούν με Deutsche Post DHL), ήρθε χθες (σήμερα όμως το πήρα).

- τo Beyond που έφυγε 10/10 με Royal Mail και είχε estimate 17/10 δεν ήρθε (καλά δεν ανησυχώ, απλά το αναφέρω)

vgp.ca:

Έχει φύγει πακέτο από 4/10 και δεν έχει έρθει ακόμη...! Νομίζω πρώτη φορά μου κάνει τόσο. Αλλά και πάλι δεν ανησυχώ, από βδομάδα φαντάζομαι θα έρθει.

odytsak
18-10-2013, 14:41
Xάλασε και το vgp.ca?
θυμάμαι 2 φορές που παράγγειλα 5-6 εργάσιμες έκανε.

Giorgos22
18-10-2013, 15:43
amazon.uk:

- πακέτο έφυγε 5/10 με Deutsche Post DHL, είχε estimate 16/10 (πάντα αργούν με Deutsche Post DHL), ήρθε χθες (σήμερα όμως το πήρα).

- τo Beyond που έφυγε 10/10 με Royal Mail και είχε estimate 17/10 δεν ήρθε (καλά δεν ανησυχώ, απλά το αναφέρω)

vgp.ca:

Έχει φύγει πακέτο από 4/10 και δεν έχει έρθει ακόμη...! Νομίζω πρώτη φορά μου κάνει τόσο. Αλλά και πάλι δεν ανησυχώ, από βδομάδα φαντάζομαι θα έρθει.

και μενα εφυγε 7/10 και ακομα τπτ.Διαβαζω στο forum για 5-6 εργασιμες που αναφερετε οι περισσοτεροι και αρχιζω και ανησυχω.
το θεμα ειναι οτι δεν ξερω που ειναι το πακετο γιατι το στειλαν με airmail και δεν ειχε tracking(δε με ενημερωσαν οτι δε θα χει tracking,πραγμα που με χαλασε οσο να ναι γιατι δε με πειραζε να χρεωθω κατι παραπανω,αρκει να ειχε αυτη την επιλογη).Σε περιπτωση που χαθει για παραδειγμα,θεωρουμε εγω υπευθυνος για το πακετο και δεν παιρνω refund?

FotisGRC
19-10-2013, 15:46
Επειδή λείπω με άδεια είχα πει ενα φιλαράκι απο την πολυκατοικία να με ενημερώσει αν έρθει κάποιο δέμα. Με πήρε σήμερα και μου είπε οτι ήρθε. Οπότε 99% παρέλαβα το GTA γιατί δεν περίμενα κάτι άλλο.

Και για το τυπικό της υπόθεσης να αναφέρω τις ημερομηνίες.

Odered 15/09
Dispatched 16/09
Delivered 19/10

34 μερούλες μόνο!

antoniss
19-10-2013, 16:27
^^ Σάββατο ? με τι σου ήρθε;

FotisGRC
19-10-2013, 16:29
Ωχ, έχεις δίκιο! Εχω άδεια και έχασα τις μέρες ! :P

Προφανώς ήρθε χθες και το είδε σήμερα. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη εξήγηση.. :scratch:

psx3
19-10-2013, 16:38
Άντε, πήρες και refund και το παιχνίδι! Όχι ότι δεν τους άξιζε φυσικά...

FotisGRC
19-10-2013, 16:40
Μακάρι να μπει και το refund! Eννοείται οτι δεν ντρέπομαι καθόλου..

Οπως είχες πει, έτσι χάνουν πιο πολλά λεφτά παρά να το στέλνανε με μια σωστή εταιρία courier.

odytsak
19-10-2013, 16:54
Εγώ δεν το έχω πάρει ακόμη οπότε ίσως και να μην είναι το GTA5...

FotisGRC
19-10-2013, 17:13
Τι να πω δεν ξέρω... Του λέω δέμα είναι? Και μου λέει ναι ένα μικρό.. Και δεν περιμένω τίποτα άλλα απολύτως..

Θα μάθω τέλος του μήνα που θα γυρίσω.. Πάντως σου είχα πει Οδυσσέα οτι μένω κολλητά στο ταχυδρομείο οπότε με το που φτάνει κάτι μου το φέρνουν αμέσως. Ελπίζω να είναι αυτό και μακάρι Δευτέρα-Τριτη να σας έρθει.

balabanis
21-10-2013, 04:04
Παιδιά όσο και να αργήσουν τα παιχνίδια απο το zavvi... Μπορεί να κάνουν κ 3 μήνες, αλλα τελικά θα έρθουν!Τουλαχιστον ετσι εχει συμβεί σε εμένα...
Εγώ είχα παραγγείλει 2 games ps3... Έστελνα μαιλ, μυνηματα, συμπλήρωσα φόρμες... Ολόκληρη φασαρία....
Μολις μ βάλανε τα λεφτά πίσω, την επόμενη μερα να σου τα παιχνίδια... :)
Ενημέρωσα ότι παρέλαβα, αλλα δε με χρέωσανε ξανα..... Δώρο!! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free (http://tapatalk.com/m?id=1)

odytsak
21-10-2013, 11:06
Τι να πω δεν ξέρω... Του λέω δέμα είναι? Και μου λέει ναι ένα μικρό.. Και δεν περιμένω τίποτα άλλα απολύτως..

Θα μάθω τέλος του μήνα που θα γυρίσω.. Πάντως σου είχα πει Οδυσσέα οτι μένω κολλητά στο ταχυδρομείο οπότε με το που φτάνει κάτι μου το φέρνουν αμέσως. Ελπίζω να είναι αυτό και μακάρι Δευτέρα-Τριτη να σας έρθει.Tελικά Φώτη το GTA5 είναι, μόλις μου ήρθε αλλά δεν το έφερε ο ταχυδρόμος.
Εξηγεί ο Αντώνης πως γίνεται με την MHI courier, έρχονται Ελλάδα σε μια βδομάδα από Αγγλία αλλά μετά αυτοί κοιμούνται εδώ πέρα.
όπως είχα πει πριν λίγες μέρες, είχα κάνει 2 παραγγελίες απο το zavvi

Α)

Παραγγελία πρώτη:

17/9 ---> Δεν έχει έρθει ακόμα.

Β)

Παραγγελία δεύτερη:

27/9 --> ήρθε 2/10


η παραγγελία που ήρθε ήταν με GPL

αυτή που δεν ήρθε ήταν με MHI

Σήμερα, ήρθε και η παραγγελία που είχε σταλθεί με MHI
η διαφορά είναι ότι η παρραγγελία που είχε σταλθεί με GPL ήρθε κατευθείαν απο Αγγλία.

η παραγγελία με την MHI ήρθε Ελλάδα, και μετά πήγε σε μια εταιρία 3350 και μετά ήρθε εδώ...

Δεν ξέρω αν βοηθάει σε κάτι απλά το λέω πληροφοριακά :)

FotisGRC
21-10-2013, 13:41
Στο ειπα θα το παρω πιο νωρις! ;) Αλλα θα το χαρω απο Δευτερα..



Ωραιος Οδυσσεα.. Αντε καλο λιωσιμο!(με οση ορεξη σπυ εχει απομεινει)

Αντε ψηθειτε να μαζευτουμε ολοι για Αγιο Δημητριο που ειναι η εταιρια να πεσει ξυλο! Καλα ρε ειναι σοβαροι? Τους εχει ερθει το παιχνιδι Ελλαδα εδω και 20 μερες και κοιμουνται? Τι κολπα ειναι αυτα ρε?

psx3
21-10-2013, 13:46
Χμμμ, άρα οι δικοί μας φταίνε; Είναι κανείς από Άγιο Δημήτριο να πάει να ρωτήσει τι παίζει;

chronohill
21-10-2013, 13:55
παιδια και γω επιβεβαιωνω οτι ενω ειχα παραγγειλει 2 παιχνιδια το 2ο που αργησε ειχε πανω αυτα τα στικερς...

odytsak
21-10-2013, 13:57
Στο ειπα θα το παρω πιο νωρις! ;) Αλλα θα το χαρω απο Δευτερα..



Ωραιος Οδυσσεα.. Αντε καλο λιωσιμο!(με οση ορεξη σπυ εχει απομεινει)

Αντε ψηθειτε να μαζευτουμε ολοι για Αγιο Δημητριο που ειναι η εταιρια να πεσει ξυλο! Καλα ρε ειναι σοβαροι? Τους εχει ερθει το παιχνιδι Ελλαδα εδω και 20 μερες και κοιμουνται? Τι κολπα ειναι αυτα ρε?

Να ήταν 20 μέρες καλά θα ήτανε.


Wed 18/09/2013 11:49: Your order has been processed at the UK export facility. It is now on route to the receiver.



Mon 23/09/2013 11:11: Your order has arrive at the destination country for final delivery. We expect delivery within a few days but no further tracking information is available.

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου ήταν Αγγλία το GTA5,
έφτασε Ελλάδα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου και το πήρα ακριβώς 4 ολόκληρες βδομάδες μετά,
σύνολο 28 μέρες έκανε αυτή η εταιρία στον Αγιο Δημήτριο να μου φέρει το παιχνίδι.

Κράζουμε το zavvi μεν αλλά αυτοί για πιο φθηνά το κάνουνε και να διατηρήσουνε το χωρίς έξοδα αποστολής στις παραγγελίες,
δυστυχώς οι δικοί μας οι τσάκαλοι την κάνουν τη δουλειά,
ελπίζω να το καταλάβουν και να μη ξαναστείλουν σε κανέναν παραγγελία με MHI courier.

Ενας τύπος με μηχανάκι μου το έφερε, δεν ήταν ο ταχυδρόμος και πάνω δεν έχει γραμματόσημα κλπ.
Του είπα περιμένω άλλο ένα δέμα από την εταιρία σας (το Pro14 despatched 18/9) και μου είπε δεν γνωρίζει τίποτα μόνο αυτό υπήρχε.:a122:

FotisGRC
21-10-2013, 14:21
Μαλιστα.. Αυτο ελεγα ρε σεις.. Οτι δεν μπορει σε μια εβδομαδα να φτανει Ελλαδα και να κανει αλλες 4 να ερθει σε μας.
Αν βρω καμια πληροφορια για την εταιρια θα τους παρω τηλεφωνο να ριξω 5 "γαλλικα".. Αλλα τι τους νοιαζει. Αυτοι τα λεφτακια τους τα παιρνουν απο το Zavvi.Κ προφανως το Zavvi γνωριζει οτι σε ολους αργει 1 μηνα η παραγγελια αλλα δεν ιδρωνει το αυτακι τους.

FotisGRC
21-10-2013, 15:00
Εδώ είναι οι αστείοι τύποι..

Κερασιας 42 στον Αγ. Δημήτριο

Θέλω πάρα πολύ να βγάλω το άχτι μου.. Θα τα ακούσουν μια χαρά.

http://www.iss.gr/pub/el/distribution.html

modecris
21-10-2013, 15:30
Παρέλαβα και εγώ σήμερα με την σειρά μου. Έχω 3 επισημάνσεις:

1ον και το δικό μου δέμα ακολούθησε την διαδρομή mhi --> Αγ. Δημήτριος --> 1 μηνας ξεκούραση --> σπίτι μου μετά από 37 ημέρες.

2ον το πακέτο ήταν ανοιχτό και πιασμένο με λαστιχάκι, το παιχνίδι άθικτο.

3ον λόγω του 2 πιο πάνω,είχαν γράψει με στυλό επάνω στο πακέτο: "Έφτασε ανοιχτό, 18-10-13" και υπογραφή του υπαλλήλου, άρα με dispatch 14-10-13 το δέμα μου παρέμεινε 33 μέρες σε κάποια αποθήκη στον Αγ δημήτριο.

’ρα τελικά το zavvi ήταν αρκετά γρήγορο μια και σε 4 μέρες ήταν Ελλάδα, απλά στον βωμό του κόστους έχει διαλέξει τους πιό κουλούς Έλληνες συνεργάτες.


http://imageshack.us/a/img132/435/lf3o.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/132/lf3o.jpg/)

psx3
21-10-2013, 15:35
Τσάμπα το είχαμε βγάλει «ζαβό» μαγαζί τελικά... :P

FotisGRC
21-10-2013, 15:42
Εγω παιδια ομως δεν "αθωωνω" το Zavvi.. Γιατι ενω ξερουν εδω και καιρο οτι εχουν επιλεξει κουλους συνεργατες δεν λενε να τους αλλαξουν.

Η στην τελικη οταν τους στελνουμε και τους ρωταμε γιατι αργουν, ας μας πουν οτι το δεμα ειναι Ελλαδα αλλα οι δικοι μας τον "παιζουν".

odytsak
21-10-2013, 16:19
Tελικά θα μας έρθει και το άλλο GTA5 που λένε ότι ξανάστειλαν?
Να τους το πούμε ή να κάνουμε την παλαβή και να κρατήσουμε και το δεύτερο για ψυχική οδύνη?

Εγώ προσωπικά ούτε το άνοιξα ακόμα το GTA5,
ήταν παιχνίδι που το περίμενα χρόνια και με όλη αυτή την κατάσταση ξενέρωσα,
π.χ. πράγματα που ήθελα να δοκιμάσω τα έχω δει από το mythbusters,
ούτως ή άλλως παίζω last of us τώρα και έχω προπαραγγείλει από ελληνικό κατάστημα το BF4 που βγαίνει την άλλη βδομάδα.

Με βλέπω να το βάζω αγγελία...

FotisGRC
21-10-2013, 16:26
Ki εγώ έτσι.. Ξενέρωσα, και θα το παίξω μετά απο λίγο καιρό.. Αλλά ούτε μια στο εκατομμύριο δεν τους γυρνάω λεφτά (αν επιστραφούν) και ούτε θα δηλώσω αν ήρθε η όχι το παιχνίδι.. Για ψυχική οδύνη, όπως το λες..

Giorgos22
21-10-2013, 16:45
Γεια σας,
θελω να σας ρωτησω,εχει τυχει να κανει σε καποιον απο σας τοσο πολυ η παραγγελια απο videogameplus?
εχουν περασει 15 μερες και ακομα τπτ.Το θεμα ειναι οτι εγω θα λειψω για 2 βδομαδες απο τη πολη που εχω βαλει ως διευθυνση αποστολης(το στειλαν με airmail χωρις tracking) και δε ξερω τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση.Θελω να πω,μπορω να πω στα ελτα μολις το παραλαβουν να το στειλουν στη πολη που θα μαι ή να τους πω να το κρατησουν 2 βδομαδες?
Πειτε μου τη γνωμη σας..

modecris
21-10-2013, 16:46
Εγώ ήπια 3-4 μπυρες στο σπίτι και τώρα βολτάρω στο los santos! δεν ξέρω τί να πρωτοκάνω!

Godweeder
21-10-2013, 18:05
Δηλαδη απο το Zavvi μονο εγω δεν το εχω παρει ακομα ρε γμτ !
Παντως για να το πηρατε εσεις αυτες τις μερες λογικα θα το παρω και εγω (ελπιζω) αλλα με καποια καθυστερηση παραπανω γιατι μενω Εβρο (πιο μακρια δεν παει) .

Για να δουμε ...

odytsak
21-10-2013, 18:15
Γεια σας,
θελω να σας ρωτησω,εχει τυχει να κανει σε καποιον απο σας τοσο πολυ η παραγγελια απο videogameplus?
εχουν περασει 15 μερες και ακομα τπτ.Το θεμα ειναι οτι εγω θα λειψω για 2 βδομαδες απο τη πολη που εχω βαλει ως διευθυνση αποστολης(το στειλαν με airmail χωρις tracking) και δε ξερω τι μπορω να κανω σε αυτη τη περιπτωση.Θελω να πω,μπορω να πω στα ελτα μολις το παραλαβουν να το στειλουν στη πολη που θα μαι ή να τους πω να το κρατησουν 2 βδομαδες?
Πειτε μου τη γνωμη σας..Δύσκολα πράγματα ρωτάς, πάντως δύο φορές που παράγγειλα από vgp.ca
πέρασε ο ταχυδρόμος και άφησε χαρτάκι για να πάω να το παραλάβω.


Δηλαδη απο το Zavvi μονο εγω δεν το εχω παρει ακομα ρε γμτ !
Παντως για να το πηρατε εσεις αυτες τις μερες λογικα θα το παρω και εγω (ελπιζω) αλλα με καποια καθυστερηση παραπανω γιατι μενω Εβρο (πιο μακρια δεν παει) .

Για να δουμε ...
Ο Φώτης το πήρε από Παρασκευή στην Αθήνα, εγώ Θεσσαλονίκη σήμερα όπως και ο Χρήστος στην Πάτρα
οπότε αύριο το πολύ μεθαύριο θα σου 'ρθει και σένα.

Leon_DiZ
21-10-2013, 18:59
Εγώ ήπια 3-4 μπυρες στο σπίτι και τώρα βολτάρω στο los santos! δεν ξέρω τί να πρωτοκάνω!

Βαλε φωτια σε κανενα ταχυδρομειο :p