PDA

View Full Version : Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25

Spiros20
27-01-2013, 05:44
Επίσης άμα το αντικείμενο που θες είναι μεγάλο σε όγκο και ακριβής αξία ( π.χ Laptop) έρχεται με Courier συστημενο και με tracking number

Iasonas
29-01-2013, 16:56
Γεια σας!
Πρώτη φορά που άργησε τόσο πολύ από amazon.co.uk
Παραγγελία 19 Δεκεμβρίου 2012.
Έπρεπε να έρθει στις 31 Δεκεμβρίου του 2012.(Έτσι έλεγε στο mail τουλάχιστον)
Ήρθε ΣΗΜΕΡΑ!

Λέτε να παίζει ρόλο που μου έστειλαν το δέμα με Deutsche Post DHL?

Τι να πω !!! Αφού ήρθε πάλι καλά.

odytsak
30-01-2013, 12:44
Απ'όπου και να έχω αγοράσει,
ακόμα κι από Καναδά που πήρα ένα dualshock πρόσφατα
όλα έρχονται σε 5 με 7 εργάσιμες.

Στο zavvi πλέον είναι κανόνας η αποστολή
(από τη στιγμή που θα γίνει dispatch)
να κάνει πάνω από μήνα.

Kαλές τιμές το zavvi, καλό που είναι και τα μεταφορικά δωρεάν
αλλά σε πάνω από ένα μήνα
το βρίσκεις μετά φθηνότερα οπουδήποτε.

antoniss
30-01-2013, 20:19
Απ'όπου και να έχω αγοράσει,
ακόμα κι από Καναδά που πήρα ένα dualshock πρόσφατα
όλα έρχονται σε 5 με 7 εργάσιμες.

Στο zavvi πλέον είναι κανόνας η αποστολή
(από τη στιγμή που θα γίνει dispatch)
να κάνει πάνω από μήνα.

Kαλές τιμές το zavvi, καλό που είναι και τα μεταφορικά δωρεάν
αλλά σε πάνω από ένα μήνα
το βρίσκεις μετά φθηνότερα οπουδήποτε.

τουλάχιστον σε σενα ήρθανε!
εμένα οι τελευταίες 2 παραγγελιες γινανε refund....

odytsak
30-01-2013, 22:14
Η τελευταία δεν έχει έρθει ακόμα και είμαι ήδη στις τρεις βδομάδες,
έχω ξενερώσει απίστευτα.

Το ξέρω ότι θα έρθει όπως και οι προηγούμενές μου παραγγελίες
αλλά θα κάνει ένα μήνα και κάτι.

Δεν πρόκειται να ξαναπαραγγείλω ποτέ από zavvi.

Nikoladim
31-01-2013, 14:39
Έκανα μια ακύρωση στο zavvi λόγω τιμής (το γράφεις στους λόγους) και με έχει ταράξει στα discount codes. 3 σε 2 μέρες. Καλά πάμε.

odytsak
31-01-2013, 21:59
Δεν έχει να κάνει με την ακύρωση της παραγγελίας,
με την καινούρια χρονιά,
όπως και σε μένα έτσι πιστεύω και σε όλους στέλνουν συνέχεια εκπτωτικούς κωδικούς.

ilias78
31-01-2013, 23:28
εγω λεω να κοιταξουν λιγο τις παραδοσεις τους και ας αφησουν τους κωδικους.

Leon_DiZ
04-02-2013, 11:17
ξερει κανεις γιατι εχει πεσει τοσο αποτομα η λιρα;

FotisGRC
04-02-2013, 11:20
Όταν λες έπεσε? Πολύ?

Leon_DiZ
04-02-2013, 11:24
Όταν λες έπεσε? Πολύ?

Αρχες Ιανουαριου ηταν 1,2291 (GBP/EUR), απο τοτε πεφτει σταθερα και εχει φτασει 1,1647 (το Yahoo μου το βγαζει 1,1558). Τετοια ισοτιμια εχουμε να δουμε απο τον Νοεμβριο του 2011!

http://www.oanda.com/currency/historical-rates/

psx3
04-02-2013, 14:58
ξερει κανεις γιατι εχει πεσει τοσο αποτομα η λιρα;
http://www.futurecurrencyforecast.com/exchange-rate-news-for-pound-sterling-pound-stronger-despite-poor-construction-data/13933

Μακάρι να πέσει κι άλλο, LOL.

ΥΓ: Δεκέμβρη 2008 ευρώ/στερλίνα είχαν ισοτιμία 1:1. Πήγαινες Αγγλία και δέχονταν ευρώ κανονικά για τις αναγραφόμενες τιμές...

geogoku
04-02-2013, 23:57
για μενα απο σημερα τελος το zavvi.μου εστειλαν μνμ οτι ακυρωθηκε η παραγγελια του ni no kuni wizard's edition το οποιο το ειχα κανει προπαραγγελια απο ιουνιο.τους εστειλα ενα μηνυμα καλογραμμενο λεγοντας τους οτι ειναι αντιεπαγγελματιες κ πως δεν προκειται να ξαναγορασω απο αυτους γιατι ειναι αναξιοπιστοι κ δεν μπορουν να εξυπηρετησουν τον πελατη τους.μια ζωη τους υποστηριζα κ ας εκαναν μηνα να μου στειλουν τα παιχνιδια, τωρα ομως αντε γεια.θα παω προς shopto που το θεωρω λιγο πιο ακριβο αλλα τουλαχιστον ποτε δεν μου εχουν κανει μαλακια.

the master
05-02-2013, 00:10
απο τον ιουνιο ?

OH MY GOD!

τι στο καλο?

geogoku
05-02-2013, 17:27
zavvi summer preorder of ni no kuni wizard's edition episode 2

κ φυσικα φιλε μου εχει κ συνεχεια....το μηνυμα-κραξιμο που τους εστειλα διεγραφει αμεσα απο το αρχειο των μηνυματων μου στον λογαριασμο μου του zavvi....κ φυσικα ουτε λογος για απαντηση...btw μου ειχαν δωσει περιθωριο 7 μερες να λυσω το προβλημα με την prepaid μου κ το ελυσα σε 3 μερες κ οπως ηταν φυσικο they gave me the finger...

λογικα η προπαραγγελια μου θα ειναι σε καποια δημοπρασια του ebay αυτη την στιγμη οπως εγινε κ στην αμερικη με ενα τυπο που πουλησε 200 collectors του ni no kuni ενω πολλοι που την ειχαν προπαραγγηλει πηραν την απλη εκδοση...ωραια πραγματα...

mixanobious
05-02-2013, 17:40
το αμαζον αγγλιας επειδη το εχω δοκιμασει ειναι παρα πολυ σωστο μαγαζι
τωρα μου χαλασε το ηχειο απο το κινητο και μου λενε στειλτο μας με δικα μας εξοδα και θα σου δωσουμε τα λεφτα που το πηρες μολις το παραλαβουμε
εμενα μου φαινονται σωστοι :)

Starlord
06-02-2013, 21:10
Αχ, amazon και πάλι amazon...

Όσο για τη λίρα, βασικά έχει ανέβει το ευρώ αλλά όπως και να έχει δεν μας χαλάει καθόλου!

Leon_DiZ
06-02-2013, 21:43
zavvi summer preorder of ni no kuni wizard's edition episode 2

κ φυσικα φιλε μου εχει κ συνεχεια....το μηνυμα-κραξιμο που τους εστειλα διεγραφει αμεσα απο το αρχειο των μηνυματων μου στον λογαριασμο μου του zavvi....κ φυσικα ουτε λογος για απαντηση...btw μου ειχαν δωσει περιθωριο 7 μερες να λυσω το προβλημα με την prepaid μου κ το ελυσα σε 3 μερες κ οπως ηταν φυσικο they gave me the finger...

λογικα η προπαραγγελια μου θα ειναι σε καποια δημοπρασια του ebay αυτη την στιγμη οπως εγινε κ στην αμερικη με ενα τυπο που πουλησε 200 collectors του ni no kuni ενω πολλοι που την ειχαν προπαραγγηλει πηραν την απλη εκδοση...ωραια πραγματα...

Στο facebook να τα γραφεις κατι τετοια

odytsak
07-02-2013, 07:55
μια ζωη τους υποστηριζα κ ας εκαναν μηνα να μου στειλουν τα παιχνιδια, τωρα ομως αντε γεια.

Αυτός είναι ο βασικός λόγος που δεν πρέπει να ξαναπαραγγείλεις από zavvi
και όχι η ακύρωση της προπαραγγελίας.

geogoku
07-02-2013, 22:38
Στο facebook να τα γραφεις κατι τετοια

δεν εχω account και ειμαι κατα του fb αλλα thanks btw!


Αυτός είναι ο βασικός λόγος που δεν πρέπει να ξαναπαραγγείλεις από zavvi
και όχι η ακύρωση της προπαραγγελίας.

θεωρω πως ειναι χειροτερο να μην παιρνεις ποτε κατι που εχεις "κατοχυρωσει" παρα να σου ερχεται κατι αργοπορημενα.παντα ειχα παιχνιδια να παιξω κ δεν αγορασα ποτε καινουργια παιχνιδια εκτος απο εξαιρεσεις οπως ειναι το νι νο κουνι για να πω οτι δεν θα ξαναπαρω.

Devil_7
12-02-2013, 13:46
Έκανα μια παραγγελία από Amazon στις 28/1. Ήταν super save free delivery και περιελάμβανε δύο αντικείμενα τα οποία σημείωσα να σταλούν μαζί σε ένα πακέτο. Τελικά τα έστειλαν ξεχωριστά. Το ένα είχε delivery estimate στις 7 του μήνα και το άλλο στις 6. Το δεύτερο το παρέλαβα στις 5 αλλά το πρώτο δεν έχει έρθει ακόμα.
Έψαξα να δω πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ξέρει κανείς να μου πει?
Είναι από το ίδιο το Amazon η παραγγελία και όχι από κάποιον πωλητή.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Leon_DiZ
12-02-2013, 14:08
Ηρθε πακετο απο DeepDiscount στις 1/2 (αποστολη 23/1 - ημερα κυκλοφοριας της ταινιας 5/2 :f045:). Το shipping κοστισε $9 και η κυκλοφορια της ταινιας στην Αμερικη ηταν 5/2. Απο δω και περα μαλλον θα τους προτιμω για pre-orders. :d055:

Απο την αλλη το amazon.com εδωσε ρεσιταλ τσαπατσουλιας αυτη τη φορα. Αποστολη με standard shipping ($6,48) στις 8/1 (ημερα κυκλοφοριας), ηρθε χτες 11/2 και ενω κοστιζε $32 το πακετο εγγραφε πανω $49,99 - οταν βρω χρονο θα τα ακουσουνε γτ ειναι η δευτερη φορα που το κανουν. Το μονο καλο ειναι οτι το στειλανε (επιτελους) στο κουτι που εχουν για Blu-ray και ηρθε σε αριστη κατασταση.


Έκανα μια παραγγελία από Amazon στις 28/1. Ήταν super save free delivery και περιελάμβανε δύο αντικείμενα τα οποία σημείωσα να σταλούν μαζί σε ένα πακέτο. Τελικά τα έστειλαν ξεχωριστά. Το ένα είχε delivery estimate στις 7 του μήνα και το άλλο στις 6. Το δεύτερο το παρέλαβα στις 5 αλλά το πρώτο δεν έχει έρθει ακόμα.
Έψαξα να δω πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ξέρει κανείς να μου πει?
Είναι από το ίδιο το Amazon η παραγγελία και όχι από κάποιον πωλητή.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=hp_gw_most_ccs?nodeId=502564

nickem7
14-02-2013, 04:23
Στο amazon.co.uk στην επιλογή αποστολής "free" ή "standard" είναι συστημένο?Ξέρει κανείς?
Μη μου το αφήσουν στην είσοδο τα ελτα και το πάρει κανείς...

Kane
14-02-2013, 08:16
Δεν είναι συστημένο. Αν είναι μεγάλο το πακέτο θα σε ειδοποιήσουν από το ταχυδρομείο αλλά αν είναι να πάρεις παιχνίδια ps3 θα στο αφήσουν στην πόρτα.

aiakos81
14-02-2013, 14:04
Εξαρταται τι θα παρεις...Π.χ. τα βιβλια game of thrones εμενα μου τα ειχε φερει κουριερ της DHL με υπογραφες και τα παντα..Παιχνιδια μου εχουν στειλει και με κουριερ αλλα και με απλο ταχυδρομειο.Παντα ψωνιζω απο το αγγλικο, αλλα καποιες φορες μου εχουν ερθει με DHL απο Γερμανια..Νομιζω οτι οσο πιο μεγαλη η αγορα, τοσο περισσοτερες οι πιθανοτητες να στο στειλουν συστημενο..

BraiNKilleR
14-02-2013, 16:00
Aκόμη ένα ρεκόρ από το Zavvi...
Dispatch στις 20/12/12 2 παιχνίδια παραλαβή σήμερα 14/2/13 το 1 από τα 2 :D
2 Μήνες παρά 6 μέρες λοιπόν my personal best !
Το αστείο είναι ότι στο μήνα περίπου σου στέλνουν mail για να κάνεις κριτική το προϊόν !

*περιμένω και το 2ο αν έρθει ποτέ...

antoniss
14-02-2013, 17:36
Aκόμη ένα ρεκόρ από το Zavvi...
Dispatch στις 20/12/12 2 παιχνίδια παραλαβή σήμερα 14/2/13 το 1 από τα 2 :D
2 Μήνες παρά 6 μέρες λοιπόν my personal best !
Το αστείο είναι ότι στο μήνα περίπου σου στέλνουν mail για να κάνεις κριτική το προϊόν !

*περιμένω και το 2ο αν έρθει ποτέ...

μου δίνεις ελπίδες !!! χαχαχα

παραγγελία από αρχες Ιανουαρίου στις 30/1 έστειλα mail και μου είπανε πως το ξαναστελνουν γιατί έπρεπε να το είχα λάβει κτλ κτλ.

Όντως στις 31/1 μου το ξανα στείλανε και ακόμα να έρθει...

stavros88
14-02-2013, 18:14
πλακα κανετε!ειχα καιρο να παρω απο zavvi και την τελευται φορα ειχε ερθει γρηγορα!τωρα πηρα για εναν φιλο παιχνιδι και ειμαι ηδη στις 17 ημερες απο παραγγελια!αν παει 2 μηνες αστα να πανε

tsakali GR
18-02-2013, 10:35
μου δίνεις ελπίδες !!! χαχαχα

παραγγελία από αρχες Ιανουαρίου στις 30/1 έστειλα mail και μου είπανε πως το ξαναστελνουν γιατί έπρεπε να το είχα λάβει κτλ κτλ.

Όντως στις 31/1 μου το ξανα στείλανε και ακόμα να έρθει...

Κι εγώ μία από τα ίδια, παραγγελία 27/12/2012 3 games που ήταν in stock και έκαναν dispatch 28/12 και ακόμη δεν έχουν έρθει. Προβληματίζομαι εάν πρέπει να τους στείλω e-mail ή όχι, γιατί διαβάζοντας γενικώς και το feedback από άλλους κάποια στιγμή μέσω Γουατεμάλας θα εμφανιστούν.

Για εμένα ήταν η τελευταία φορά που παραγγέλνω, που ούτως ή άλλως δηλαδή δεν έπαιρνα από αυτούς και προτιμούσα το amazon, απλά μου είχε έρθει ένα κουπόνι 25% και είπα να μην πάει χαμένο. Απαράδεκτο Zavvi/Hut, ποτέ ξανά.

odytsak
18-02-2013, 10:57
Τα παιχνίδια δεν χάνονται, απλά καθυστερούν πάνω από μήνα,
σε όσους έστειλαν και δεύτερο παιχνίδι θα τους έρθουν κάποια στιγμή και τα δύο.
Υπολογίστε γύρω στον ενάμιση μήνα από τη στιγμή που έγιναν despatched.

antoniss
18-02-2013, 13:02
@ tsakali GR , Καλύτερα να τους στείλεις , γιατί και εγώ σε ένα άλλο game για το ps vita που είχε περάσει μήνας είπα το γνωστό zavvi είναι άστο θα έρθει ,δεν ήρθε ποτέ ! και όταν πήγα να τους στείλω είχε περάσει το χρονικό όριο που λένε πως μπορείς να αναφέρεις ότι δεν ήρθε !! :thumbsdown:

@ odytsak , κοίτα τις περισσότερες φορές έρχεται , και ειδικά όταν στο ξαναστέλνουν , μάλιστα 1 φορά που μου ήρθε 2 φορές (μία η κανονική και μία όταν το ξαναστείλανε) τους έστειλα mail να το γυρίσω πίσω , αλλά όπως είπα και παραπάνω αλλά σε άλλη περίπτωση πιο παλιά έχει χαθεί , οπότε καλύτερα να τους ενημερώσει για να είναι και αυτός καλυμμένος !

psx3
18-02-2013, 15:18
Για εμένα ήταν η τελευταία φορά που παραγγέλνω, που ούτως ή άλλως δηλαδή δεν έπαιρνα από αυτούς και προτιμούσα το amazon, απλά μου είχε έρθει ένα κουπόνι 25% και είπα να μην πάει χαμένο. Απαράδεκτο Zavvi/Hut, ποτέ ξανά.
25%; Εμένα το μεγαλύτερο που έχει έρθει ποτέ είναι 10%.

tsakali GR
18-02-2013, 16:22
^^ ήταν πριν από μερικές εβδομάδες, ένα promo που έτρεχε με mystery discount και όταν είδα το 25% είπα ευκαιρία να χτυπήσω ένα batch παιχνιδιών που ήθελα. Περίπου 100 ευρώ σύνολο η παραγγελία, αλλά τελικά η καθυστέρηση και ο εκνευρισμός από την αναμονή καταλήγω πως δεν αξίζουν όποια έκπτωση κι αν δώσουν. Προσπαθούν να καλύψουν τα θέματα που έχουν με τις παραδόσεις δελεάζοντας με τις εκπτώσεις, που για εμένα είναι εντελώς λάθος από άποψη marketing/υποστήριξης. Τώρα κάποιοι δεν ενοχλούνται από αυτό και προτιμούν την έκπτωση, γούστα είναι...

antoniss
18-02-2013, 17:13
^^ ήταν πριν από μερικές εβδομάδες, ένα promo που έτρεχε με mystery discount και όταν είδα το 25% είπα ευκαιρία να χτυπήσω ένα batch παιχνιδιών που ήθελα. Περίπου 100 ευρώ σύνολο η παραγγελία, αλλά τελικά η καθυστέρηση και ο εκνευρισμός από την αναμονή καταλήγω πως δεν αξίζουν όποια έκπτωση κι αν δώσουν. Προσπαθούν να καλύψουν τα θέματα που έχουν με τις παραδόσεις δελεάζοντας με τις εκπτώσεις, που για εμένα είναι εντελώς λάθος από άποψη marketing/υποστήριξης. Τώρα κάποιοι δεν ενοχλούνται από αυτό και προτιμούν την έκπτωση, γούστα είναι...

ναι και εμένα μου έιχανε έρθει τέτοιοι κωδικοι και από zavvi και απο thehutt αλλά ο καλύτερος ήτανε 10% ή 12% , τεσπα , χαλάλι η όποια καθυστέρηση εφόσον κερδίζεις στην τιμή και είναι σε λογικά πλαίσια αλλά το χειρότερο με το zavvi για μένα πλέον είναι πως σε ταλαιπωρούν και μάλιστα το πιθανότερο είναι δυστυχώς να σου πούνε πως κάποια δεν είναι πλέον διαθέσημα και τελικά να μην τα πάρεις κιόλας .... (μου έχει τύχει πολλές φορές ...)

Nerven
20-02-2013, 15:13
πήρα σήμερα το Resistance 3

TOTAL £16.95 με μεταφορικά.

Resistance 3 (PS3): Amazon.co.uk: PC & Video Games

lebron15
23-02-2013, 19:29
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ παιχνίδι από το εξωτερικό, το cd το αφήνουν έξω έτσι; Μένω σε πολυκατοικία και το γραμματοκιβώτιο του κάθε διαμερίσματος είναι έξω από την πολυκατοικία πράγμα που σημαίνει πως ρισκάρεις! Στέλνει κάποιο σάιτ με αντικαταβολή ή να στο κρατάει το ταχυδρομείο και να το παίρνεις εσύ από εκεί;

Και κάτι άλλο, επειδή τα μαγαζιά είναι πάρα πολλά και είναι δύσκολο να διαβάσω για όλα και ποια είναι μπορεί κάποιος συνοπτικά να μου πει ποια προτιμά η κοινότητα εδώ από θέμα αξιοπιστίας και τιμών;

litanies
23-02-2013, 20:02
για πολλούς και διάφορους λόγους και κυρίως για το after sales service προς τον πελάτη, προτιμώ το amazon.co.uk

Devil_7
23-02-2013, 20:11
Σίγουρα με το amazon δεν θα έχεις πρόβλημα. Είναι αξιόπιστο και συνήθως γρήγορο. Απλά τουλάχιστον σε μικρά πακέτα και με super save delivery θα το αφήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας με το οποίο ρισκο έχει αυτό.
Αν και σε περίπτωση που δεν το παραλάβεις σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα θα σου στείλουν άλλο ή θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

lebron15
24-02-2013, 00:20
Για το game.co.uk τί εικόνα έχουμε; Απ'ότι βλέπω έχει παρά πολύ καλές τιμές!

antoniss
24-02-2013, 02:19
Για το game.co.uk τί εικόνα έχουμε; Απ'ότι βλέπω έχει παρά πολύ καλές τιμές!

μια χαρά είναι ,
τελευταία παραγγελία που είχα κάνει τον Ιανουάριο ήρθανε μέσα σε 9-10 μέρες max , καμία σχέση με τα χάλια του zavvi

BraiNKilleR
01-03-2013, 16:22
Αν και συνήθως παραγγέλνω από Αγγλία, επειδή δεν υπήρχε κάτι που ήθελα στην ευρωπαϊκή αγορά (Journey Collectors Edition) ...πρώτη παραγγελία από videogamesplus.ca έκανε μόλις 1 εβδομάδα σε φάκελο με φυσαλίδες και μαρκαρισμένο ως gift με τιμή 19$ (ενώ ήταν μεγαλύτερης αξίας) γiα να μη διανοηθούν καν να το ανοίξουν στο τελωνείο :) Εύγε !

stavros88
01-03-2013, 18:25
μπραβο στο zavvi μετα απο ενα μηνα κυριολεκτικα που στελνει refund και μου λεει δεν εχει τελικα το Game...α ρε amazon

antoniss
01-03-2013, 18:33
μπραβο στο zavvi μετα απο ενα μηνα κυριολεκτικα που στελνει refund και μου λεει δεν εχει τελικα το Game...α ρε amazon

να υποθέσω πως ήτανε σε Status awaiting stock pick ?
ή στο είχανε στείλει , χάθηκε και ζήτησες να στο ξαναστείλουν?

εννοείται η 1η περίπτωση είναι χειρότερη το έχω πάθει και εγώ , βασικά ητανε ο λόγος που σταμάτησα το zavvi ...

balabanis
05-03-2013, 01:44
Πάμε για νέο ρεκορ απο Zavvi!!
Silent Hill HD & Hitman Trilogy Εγιναν dispatch 11 Φευρουαριου!! Ακομη τιποτα...! Εστειλα μυνημα χθες, ακομη τπτ....!
Εχει τα μαυρα του τα χαλια με φαινετε.... αλλα τα discoun codes δινουν κ παιρνουν...
Τελος απο zavvi-hut...
....
Σημερα απαντησανε, ειπανε πως επρεπε να ειχα παραλαβει!Μου εστειλαν μια φορμα να συμπληρωσω (http://www.zavvi.com/common/docs/DOR.pdf) για να τους βοηθησω λεει να λυσουν το προβλημα... ευχαριστιες... κτλ κτλ κτλ...
Και ολως τυχαιως αυτο συμβαινει σε ολους....!Και το χειροτερο το ακουσα σημερα, ενας φιλος μ εκανε αυτη τη διαδικασια κ τελικα δε του στειλανε τπτ... απλα περασανε 3 μηνες για να του βαλουν τα λεφτα πισω... Ταλαιπωρια!!
Ξεμπλεκω απο αυτο και τους διαγραφω οριστικα....!!

FotisGRC
09-03-2013, 20:57
Στο easy buy έχει αυτά τα χειριστήρια που γράφει οτι είναι NO PACKING αλλά είναι Official. Να το εμπιστευτώ ή άστο καλύτερα?

antoniss
09-03-2013, 23:32
Πάμε για νέο ρεκορ απο Zavvi!!
Silent Hill HD & Hitman Trilogy Εγιναν dispatch 11 Φευρουαριου!! Ακομη τιποτα...! Εστειλα μυνημα χθες, ακομη τπτ....!
Εχει τα μαυρα του τα χαλια με φαινετε.... αλλα τα discoun codes δινουν κ παιρνουν...
Τελος απο zavvi-hut...
....
Σημερα απαντησανε, ειπανε πως επρεπε να ειχα παραλαβει!Μου εστειλαν μια φορμα να συμπληρωσω (http://www.zavvi.com/common/docs/DOR.pdf) για να τους βοηθησω λεει να λυσουν το προβλημα... ευχαριστιες... κτλ κτλ κτλ...
Και ολως τυχαιως αυτο συμβαινει σε ολους....!Και το χειροτερο το ακουσα σημερα, ενας φιλος μ εκανε αυτη τη διαδικασια κ τελικα δε του στειλανε τπτ... απλα περασανε 3 μηνες για να του βαλουν τα λεφτα πισω... Ταλαιπωρια!!
Ξεμπλεκω απο αυτο και τους διαγραφω οριστικα....!!

ε τα γνωστά χάλια του zavvi ...καλά δεν έχει κλέισει μήνα και ανησυχείς γιατί δεν εχει έρθει?? χαχα
άλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης του group .....

πάντως την φόρμα αυτή μου την έχουνε στείλει και εμένα , αλλά όχι πάντα , τις περισσότερες φορές απλά μου λένε για refund ή να το ξαναστείλουν , οπότε πιστεύω πλέον πως παίζει και το σενάριο απλά να μας δουλεύουν όταν λένε ότι το έχουνε στείλει.... και τις φορές που το έχουνε όντως στείλει υπάρχει η φόρμα....(τραβηγμένο αλλά όλα τα σκέφτομαι πλέον..)




Στο easy buy έχει αυτά τα χειριστήρια που γράφει οτι είναι NO PACKING αλλά είναι Official. Να το εμπιστευτώ ή άστο καλύτερα?
αν μπορείς να πάς εσύ να το δεις από κοντά και όχι να το παραγγείλεις από internet θα είναι καλύτερα , έχουν ακουστεί διάφορα για μαιμούδες ds3....
για γραψε link


Επίσης έχω να πω (ξανα) καλό λόγο για το amazon.co.uk :bravo-009: που πλέον είναι για μένα μαζί με το καναδικο vgp τα πιο αξιόπιστα και γρήγορα ,
έκανα παραγγελία 3 games με seller το ίδιο το amazon και group delivery για να έρθουνε και τα 3 μαζί και φυσικά με δωρεάν μεταφορικά (το καθένα μόνο του είναι πολύ κάτω από τις 25λίρες που είναι τα free μεταφορικά) και επειδή τα 2 τα έχουνε stock ενώ το 3ο θα το έχουνε σε 10μέρες περίπου μου στείλανε τα 2 την παρασκευή και το 3ο θα το στείλουνε όταν παραλάβουνε με free μεταφορικά ....

ilias78
10-03-2013, 00:28
τι πηρες παλι ρε θηριο???? θα βγει μετα απο χρονια το ps5 και εσυ δεν θα εχεις τελειωσει ακομα με τα Games του ps3!!!!!!!!!!!!!!!!

balabanis
10-03-2013, 03:38
Antoniss Τσεκάρα κ εγώ αυτό με το anazon και από δω κ πέρα θα αποτελεί Νο1 στις επιλογές μ! Για το θέμα με το Zavvi ελπίζω μόνο να με στείλουν τα παιχνίδια...Και μετά ξέρω τι να κάνω...!
Έστειλα τη φόρμα την ίδια μέρα, κ σε mail και στο message center... Περιμένω απάντηση....

FotisGRC
10-03-2013, 10:58
αν μπορείς να πάς εσύ να το δεις από κοντά και όχι να το παραγγείλεις από internet θα είναι καλύτερα , έχουν ακουστεί διάφορα για μαιμούδες ds3....
για γραψε link


Aυτό εδώ είναι http://www.ebw.gr/el/product/74787/Sony-Official-DUAL-SHOCK-3-(Playstation-3)-RED-NOPACKING

Να το δω απο κοντά μάλλον δύσκολο γιατί αυτοί έχουν κάτι μαγαζάκια 15 τ.μ. και σου φέρνουν κάτι μόνο αν το παραγγείλεις.

pankal6
10-03-2013, 16:53
Aυτό εδώ είναι http://www.ebw.gr/el/product/74787/Sony-Official-DUAL-SHOCK-3-(Playstation-3)-RED-NOPACKING

Να το δω απο κοντά μάλλον δύσκολο γιατί αυτοί έχουν κάτι μαγαζάκια 15 τ.μ. και σου φέρνουν κάτι μόνο αν το παραγγείλεις.


φωτη τα "σακουλακια" του ebw προσωπικα τα φοβαμαι...πηρα πριν χρονια εναν κ πριν κλεισει χρονος εσπασαν τα analog stiks χωρις τρελη χρηση...βεβαια κ περσι που πηρα εναν στο κουτι του απο κωτσοβολο μου αναβοσβηνει τα tactics στο fifa μονος του....οτι ναι ναι παιζουν πολλες μουφες στην αγορα...προσοχη

ilias78
10-03-2013, 18:45
ερωτηση περι γνησιοτητας. η sony εφερε ποτε χειριστηρια χωρις κουτι? δεν θελω να δειξω κατι με αυτο, απλη απορια ειναι.

FotisGRC
11-03-2013, 23:23
Οχι δεν έφερε.. Απλά και καλά ισχυρίζονται οτι είναι απο Bundle κονσόλες και τέτοια..

Τέσπα, επειδή δεν ήθελα να το ρισκάρω, πήρα Κωτσόβολο που είδα Online οτι έχει 44,90. Μπαίνω μέσα και του λέω θέλω χειριστήριο για PS3. Αυθεντικό? Ρωτάει. Ναι, του λέω.. Και το παίρνει και πάει να φύγει ταμείο.. Κοιτάω τιμή, 59!! ευρώ!! Του λέω, άστο κάτω φίλε πολλά είναι! Λέει, πάντα τόσο ήταν.. Του λέω στο Internet το έχετε 44..

Μπήκε, Online , το είδε και μου το κανόνισε να το πάρω 44.. Δεν φταίει το παλικάρι, αλλά αυτές οι πολιτικές είναι πολύ χαζές.. Αν ήταν κάποιος που δεν ήξερε θα πλήρωνε στεγνά 15 ευρώ παραπάνω!

Gazof
12-03-2013, 00:09
Φώτη στα μαγαζιά του Κωτσόβολου τόσο έχει, 59 ευρώ. Τα 44.90 είναι για αγορά μέσω internet, web ευκαιρία.

Στη λίστα με όλα τα accessories (http://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/accessories/ps3?v=0&page=1) λέει απλά ευκαιρία χωρίς να διευκρινίζει ότι αφορά αγορά μέσω internet, προφανώς λοιπόν πας στο κατάστημα να το πάρεις 44.90. Αν όμως πατήσεις πάνω στο προϊόν (http://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/accessories/ps3/104910-sony-dualshock-3-wireless-controller), τότε εμφανίζει και αυτό το ρημάδι το "web ευκαιρία".. Αφού το πήρες σε web τιμή μια χαρά είσαι! :D

FotisGRC
12-03-2013, 00:51
Του είπα οτι οκ, καταλαβαίνω οτι είναι Web ευκαιρία, αλλά αφού έχει και παραλαβή απο το κατάστημα θα πρέπει να μπορώ να το πάρω και απο το κατάστημα τόσο! Και μου λέει, οκ θα σου το δώσω σε τιμή Web.. ;)

psx3
12-03-2013, 01:02
Μην νομίζεις ότι βγαίνουν και χαμένοι. Το καλοκαίρι πουλάγανε γνήσια με ¤30-35.

Ποιός ξέρει πόσο τα αγοράζουν από τον χονδρέμπορο/εισαγωγέα (Sony Hellas)...

FotisGRC
12-03-2013, 01:04
Εκεί που σπάστηκα είναι οτι πριν λίγες μέρες το έδιναν στα 39 ευρώ! Που να ξέρω οτι θα μου χαλάσει να το πάρω τότε..!

antoniss
12-03-2013, 01:23
Οχι δεν έφερε.. Απλά και καλά ισχυρίζονται οτι είναι απο Bundle κονσόλες και τέτοια..

Τέσπα, επειδή δεν ήθελα να το ρισκάρω, πήρα Κωτσόβολο που είδα Online οτι έχει 44,90. Μπαίνω μέσα και του λέω θέλω χειριστήριο για PS3. Αυθεντικό? Ρωτάει. Ναι, του λέω.. Και το παίρνει και πάει να φύγει ταμείο.. Κοιτάω τιμή, 59!! ευρώ!! Του λέω, άστο κάτω φίλε πολλά είναι! Λέει, πάντα τόσο ήταν.. Του λέω στο Internet το έχετε 44..

Μπήκε, Online , το είδε και μου το κανόνισε να το πάρω 44.. Δεν φταίει το παλικάρι, αλλά αυτές οι πολιτικές είναι πολύ χαζές.. Αν ήταν κάποιος που δεν ήξερε θα πλήρωνε στεγνά 15 ευρώ παραπάνω!

βασικά αυτό που λες είναι παράνομο , μου κάνει εντύπωση που το λένε κιόλας ! απαγορεύεται να μεταπωλήσεις οτιδήποτε περιλαμβάνεται σε bundle συσκευασία γενικά , ούτε pad ούτε φυσικά κάποιο game , για αυτό κιόλας στο πισω μέρος των games το γράφει !
για να λένε πως είναι original και η τιμή δεν είναι και τόσο χαμηλή πιθανόν και να είναι , απλά θα είναι σίγουρα δική τους αγορά π.χ. από e-bay και σε ποσότητες ...
Εδω για μια οθόνη ενός tablet που το είχανε στο site τους και πήρα τηλ για λεπτομέριες μου απαντήσανε δεν ξέρω αν θα είναι η original ή ιμιτασιόν , ότι κάτσει κάθε φορά....! απλά λολ

Για τον Κωτσόβολο είναι η νέα μόδα που κάνουνε ολο και περισσότερα μαγαζιά με μικρότερες τιμές αν το παραγγείλεις από internet με την λογική πως δεν απασχολείς κάποιον να σε εξυπηρετήσει κτλ κτλ , αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό , εμένα με ενοχλεί όταν ναι μεν το παραγγέλνεις από internet για να πετύχεις χαμηλότερη τιμή αλλά δεν σε αφήνει να το παραλάβεις από όποιο κατ/μα σε βολέυει αλλά αναγκαστικά να στο στείλουν , όπου βέβαια πληρώνεις και τα μεταφορικά π.χ. πλαίσιο... (καλά δεν συζητάω και άλλα μαγαζιά τι κάνουνε για να εμφανίζονται πρώτα στο skroutz και όταν πας να το παραλάβεις τα μεταφορικά και η αντικαταβολή είναι άλλα τόσα...)

Στον κωτσόβολο το είχα πάθει και εγώ το ίδιο με web camera που είχα δει στο site την τιμή , πήγα σε κατ/μα είχε μεγαλύτερη τιμή , επειδή δεν έβγαζα άκρη σε αντίθεση με σένα , τελικά μπήκα από το κινητό μου έκανα επι τόπου παραγγελία με παραλαβή από κατ/μα και μετα από λίγο το πήρα....


Μην νομίζεις ότι βγαίνουν και χαμένοι. Το καλοκαίρι πουλάγανε γνήσια με ¤30-35.

Ποιός ξέρει πόσο τα αγοράζουν από τον χονδρέμπορο/εισαγωγέα (Sony Hellas)...

καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο !

Godweeder
12-03-2013, 02:14
Εγω μαγκες games αγοραζω συνηθως απο http://www.dvd.co.uk/ η απο http://www.play.com/ .
100% εμπιστα , delivery σε 2-4 μερες , κομπλε τιμες ! Eξοδα αποστολης σχεδον μηδαμινα !
Παραγγειλετε αφοβα !

tsakali GR
12-03-2013, 19:34
Λοιπόν, σήμερα ήρθαν μετά από 55 ημέρες (σχεδόν 2 μήνες) τα παιχνίδια από το Zavvi/Hut. Δείτε τώρα κάτι περίεργο...
Επάνω στη συσκευασία (δεξιά στη φωτό) υπάρχει αυτό το αυτοκόλλητο που λέει International Press IS&S Ltd με διεύθυνση στον ¶γιο Δημήτριο και η ένδειξη ΈΝΤΥΠΟΝ ΚΛΕΙΣΤΟΝ.

2069

Μάλιστα στη μεσαία ετικέττα του Hut, η αποστολή αν δείτε έχει γίνει προς εκείνους ξεκάθαρα αφού γράφει ISS GR Mixed Mail Unsorted και το βάρος και όχι προς εμένα.

Με λίγο ψάξιμο βρήκα την ιστοσελίδα που είναι αυτή http://www.iss.gr/ και που ουσιαστικά πρόκειται για εταιρεία διανομής εντύπων (!). Διαβάζοντας κανείς τις πληροφορίες στη σελίδα τους καταλαβαίνει πως πρόκειται για εταιρεία που διαχειρίζεται τεράστιο όγκο, άρα ένα δέμα που φτάνει σε αυτούς με ένδειξη (Mix Mail - Unsorted) προφανώς και καθυστερεί στην διαλογή. Ίσως το The Hut/Zavvi έχει βρει κάποια παγαποντιά για να κάνει μαζικές αποστολές προς Ελλάδα όταν συγκεντρώνονται αρκετές παραγγελίες και έτσι γλιτώνει διάφορα γραφειοκρατικά. Αυτός βασικά είναι και ο λόγος που καθυστερούν τραγικά πολύ όλες οι παραγγελίες, γιατί ναι μεν βάζουν status shipped/dispatched στις παραγγελίες μας, αλλά προφανώς εάν δεν έχει μαζευτεί αρκετός όγκος για να γίνει η ομαδική αποστολή, τα κρατάνε on hold μέχρι να το καταφέρουν.

Ως καταναλωτής έχω να πω απλά, ΈΛΕΟΣ...

Τα υπόλοιπα σχόλια δικά σας.

psx3
12-03-2013, 19:40
Μου έχει έρθει δέμα από ISS, αλλά δεν έκανε 2 μήνες (γύρω στις 3-4 βδομάδες).

Τώρα τελευταία αργούνε παραπάνω όμως...

balabanis
15-03-2013, 13:06
Μετά τα μυνηματα και τη φορμα που έστειλα στο zavvi μου απάντησαν και μου είπαν πως θα μου επιστρέψουν τα χρήματα μ!
Αλλά καθώς έκανα όλα αυτά μου ήρθαν τα παιχνίδια..!! Ενα μήνα και 16 μέρες ακριβώς...
Τους ενημέρωσα λοιπόν ότι παρέλαβα αλλά είμαι απογοητευμένος από το χρόνο παράδοσης τους.... Ξεμπλεξα και ούτε ξανά ασχολούμαι με zavvi... Εκτός κ αν σκοπεύω να παίξω ένα game σε 1.5 μήνα... :)

messi10
16-03-2013, 09:16
Παιδια θρλω να pre - odαρω κατι απο το αμαζον κ οταν παω checkout με χρεωνει 5 λιρες παραπανω

ilias78
16-03-2013, 10:06
στις αποστολες, σημειωνεις το FREE SUPER SAVER (αν θυμαμαι ετσι το λεει)?
αν δεν στον βγαζει, μηπως ο πωλητης δεν ειναι το ιδιο το amazon αλλα συνεργαζομενο καταστημα? αυτα συνηθως χρεωνουν μεταφορικα.

Et3rn1tyGR
16-03-2013, 17:36
Εχουμε διαφορα στο φπα ...οποτε χρεωνεσε το παραπανω στο checkout λογο ελληνικου φαπα...

muku
18-03-2013, 12:26
Από Zavvi έφυγε Πέμπτη απόγευμα και ήρθε σήμερα. Μάλλον Αγγλία στέλνουν άμεσα :)

psx3
18-03-2013, 16:19
Από Zavvi έφυγε Πέμπτη απόγευμα και ήρθε σήμερα. Μάλλον Αγγλία στέλνουν άμεσα :)
Με Royal Mail ήρθε;

antoniss
18-03-2013, 19:49
Από Zavvi έφυγε Πέμπτη απόγευμα και ήρθε σήμερα. Μάλλον Αγγλία στέλνουν άμεσα :)

να βάζω την δνση σου και να μου τα στέλνεις εσύ όποτε μπορείς ?? χαχα πάλι πιο γρήγορα θα έρχονται....
ε λογικά είναι καθαρά πρόβλημα για εκτός νησιού και θέμα κόστους ...

Πάντως το μάτιασα και το amazon μιας και είχανε για 14/3 παράδοση και δεν έχει έρθει ακόμα το δεματάκι.... ελπίζω αύριο να έρθει ο κος Ταχυδρόμος....

tonybsg
18-03-2013, 20:14
Εγώ έχω εδώ και λίγο καιρό σερί από το amazon κάμποσες παραγγελίες, όλες με Royal Mail, στις 8 μέρες (μία μέρα μετά το estimate)!

Αντώνη, πολύ πιθανό να μην ήρθε 14, ε μετά ποιος τους είδε τους υπαλλήλους στα ΕΛΤΑ, πενθήμερο θα έκαναν! Αν το έστειλαν πάντως με Deutsche Post, θα περιμένεις λιγάκι παραπάνω, άσχετα με το estimate.

Leon_DiZ
19-03-2013, 18:17
To Zavvi δεν σε αφηνει να αλλαξεις την διευθυνση παραγγελιας... :@ Θα θελα να ξερα ποιος ηλιθιος παιρνει αυτες τις αποφασεις!

antoniss
19-03-2013, 18:33
Εγώ έχω εδώ και λίγο καιρό σερί από το amazon κάμποσες παραγγελίες, όλες με Royal Mail, στις 8 μέρες (μία μέρα μετά το estimate)!

Αντώνη, πολύ πιθανό να μην ήρθε 14, ε μετά ποιος τους είδε τους υπαλλήλους στα ΕΛΤΑ, πενθήμερο θα έκαναν! Αν το έστειλαν πάντως με Deutsche Post, θα περιμένεις λιγάκι παραπάνω, άσχετα με το estimate.

όντως κάτι τέτοιο έγινε , μόλις σήμερα παρέλαβα και τα 2 games ! δεν λέω για 3 μέρες καθυστέρηση στην ουσία αφού χθες ήτανε αργία σε εμάς , δεν με πειράζει !

και επίσης παρέλαβα σήμερα απο theHutt ενα game που το είχα παραγγείλει στις 9/1 !!!!
πριν κανένα μήνα μου είχανε πει ότι θα το ξαναστείλουνε , τώρα αυτό ανάθεμα ποιος ξέρει ποιο είναι , το αρχικό ή το 2o....? lol

@ Lnds500 , είσαι σίγουρος ? εμένα από το account settings με αφήνει κανονικά , στο path : My Account / Address Book και έχει κουμπί για "Add New Address"

Leon_DiZ
19-03-2013, 19:06
@ Lnds500 , είσαι σίγουρος ? εμένα από το account settings με αφήνει κανονικά , στο path : My Account / Address Book και έχει κουμπί για "Add New Address"

Εννοω οτι δεν σ αφηνει να αλλαξεις την διευθυνση σε μια παραγγελια που εχεις ηδη κανει. Τεσπα. Ηθελα να πουλησω κατι μεσω eBay και το Zavvi μου το χαλασε (= εχασα 20¤). Και η βλακεια ειναι οτι θα εχουν παρα πολλα συλλεκτικα απο δω και περα.

ilias78
19-03-2013, 22:32
εχει παρει κανεις τιποτα τωρα τελευταια απο simplygames.com?

tonybsg
22-03-2013, 12:17
vgp.ca - έφυγε 13/03 ήρθε 22/03 - εγγύηση :k020:

έκανα και την πρώτη μου παραγγελία από zavvi μετά από χρόνια, τι να τους κάνω που τώρα που έκλεισαν play και hmv το zavvi ανέλαβε μεγάλο μέρος των exclusive κυκλοφοριών movie steelbooks... για να δούμε αν και στις ταινίες θα κάνει τόσο πολύ όσο και στα παιχνίδια

preorder ήταν, έφυγε 19/03

FotisGRC
22-03-2013, 12:44
Εκτός απο το amazon ποια άλλα έχουν δωρεάν μεταφορικά? Είτε γενικά, είτε πάνω απο ένα ποσό..

Leon_DiZ
22-03-2013, 12:59
vgp.ca - έφυγε 13/03 ήρθε 22/03 - εγγύηση :k020:

έκανα και την πρώτη μου παραγγελία από zavvi μετά από χρόνια, τι να τους κάνω που τώρα που έκλεισαν play και hmv το zavvi ανέλαβε μεγάλο μέρος των exclusive κυκλοφοριών movie steelbooks... για να δούμε αν και στις ταινίες θα κάνει τόσο πολύ όσο και στα παιχνίδια

preorder ήταν, έφυγε 19/03


Roger Rabbit?

tonybsg
22-03-2013, 13:17
Ναι, ναι Roger Rabbit... το packaging το άλλαξαν πάντως, επιτέλους!

the master
25-03-2013, 01:49
Εκτός απο το amazon ποια άλλα έχουν δωρεάν μεταφορικά? Είτε γενικά, είτε πάνω απο ένα ποσό..

σιγουρα εχει τζαμπε το αμαζον?

γιατι εγω πηγα να παρω κατι και μου εβγαζε μεταφορικα 6 (λιρες ευρω δε θυμαμαι)

Kane
25-03-2013, 10:12
Έχει δωρεάν μεταφορικά από 25 λίρες και πάνω. Επιλογή free super saver delivery

the master
25-03-2013, 10:49
α αυτο που ηθελα ειχε λιγοτερο για αυτο :respect7:

tonybsg
25-03-2013, 12:40
Από 20 λίρες και πάνω στέλνει δωρεάν ουσιαστικά :)

the master
25-03-2013, 19:32
Χθες παραγγειλα απο το ζαβι σημερα εγινε dispatched ...

καλο αυτο

muku
26-03-2013, 00:45
Χθες παραγγειλα απο το ζαβι σημερα εγινε dispatched ...

καλο αυτο

Συνήθως το πρόβλημα με το ζαββι ποιο είναι? Δεν κάνει dispatch αμέσως ή τα στέλνει και απλά έρχονται μετά από ένα μήνα? Εμένα μου το έκανε το ίδιο απόγευμα dispatch και ήρθε μετά από 3 μέρες εδώ.

tonybsg
26-03-2013, 00:54
Βασικά δεν έχουμε ιδέα, αν διαβάσεις τα posts που κάνουν αρκετό καιρό τα παιδιά εδώ, ο μέσος όρος που παραλαμβάνουμε (βασικά παραλαμβάνουν, εγώ το είχα κόψει το zavvi) είναι στο δίμηνο. :D

antoniss
26-03-2013, 01:00
το dispatch το κάνει σχετικά γρήγορα , συνήθως την επόμενη μέρα, δεν είναι αυτό το πρόβλημά του , οι ατελείωτες μέρες παράδοσης είναι !

Επίσης έκανε και το άλλο , ενώ είναι in stock και το παραγγέλνεις , μένει 2-3 μέρες χωρίς ενημέωση στο καλάθι σου και μετά πετάει και ένα awaiting stock pick και σε αποτελειώνει ! χαχα

Η πρώτη περίπτωση είναι που συμβαίνει κυρίως , η 2η μου έχει τύχει 3 φορές μεν αλλά είναι πιο σπάνια.

the master
26-03-2013, 01:01
μα δε παιζει , το πιο πιθανο ειναι τριτη το πολυ 2/4 να μου χει ερθει και πολυ λεω...

τεσπα θα ενημερωσω μιας και πολλοι ενδιαφερονται αφου το ζαβι εχει πολυ καλες τιμες...

2 φορες εχω παρει απο εκει και εχουν ερθει στην ωρα τους παντως, αλλα δε το συζητω αν ερθει σε δυο μηνες απλα ποτε ξανα ζαβι , αλλα αμφιβαλλω.

muku
26-03-2013, 11:08
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται από τη στιγμή που λέει dispatch να καθυστερεί τόσο. Αν φύγει για το ταχυδρομείο λογικά σε 4-5 μέρες πρέπει να φτάνει Ελλάδα. Μάλλον κάτι βρωμάει με την έννοια dispatch όπως την εννοεί το zavvi :P

FotisGRC
26-03-2013, 11:13
Οπως έγραψε και ο Tsakali πιο πάνω..

Το πιο πιθανό είναι οτι τα στέλνουν σε εταιρίες που κάνουν μαζικές αποστολές δεμάτων, για να τους βγουν σχεδόν τζάμπα τα μεταφορικά. Αλλά αυτές οι εταιρίες περιμένουν να μαζευτεί αρκετός όγκος προς μια χώρα πριν τα στείλουν. Οπότε κανει dispatch σε 2 μέρες και σου έρχεται σπίτι σε 52! :P

the master
26-03-2013, 11:33
θα δουμε παιδια...

tsakali GR
26-03-2013, 12:36
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται από τη στιγμή που λέει dispatch να καθυστερεί τόσο. Αν φύγει για το ταχυδρομείο λογικά σε 4-5 μέρες πρέπει να φτάνει Ελλάδα. Μάλλον κάτι βρωμάει με την έννοια dispatch όπως την εννοεί το zavvi :P


Συνήθως το πρόβλημα με το ζαββι ποιο είναι? Δεν κάνει dispatch αμέσως ή τα στέλνει και απλά έρχονται μετά από ένα μήνα? Εμένα μου το έκανε το ίδιο απόγευμα dispatch και ήρθε μετά από 3 μέρες εδώ.


Οπως έγραψε και ο Tsakali πιο πάνω..

Το πιο πιθανό είναι οτι τα στέλνουν σε εταιρίες που κάνουν μαζικές αποστολές δεμάτων, για να τους βγουν σχεδόν τζάμπα τα μεταφορικά. Αλλά αυτές οι εταιρίες περιμένουν να μαζευτεί αρκετός όγκος προς μια χώρα πριν τα στείλουν. Οπότε κανει dispatch σε 2 μέρες και σου έρχεται σπίτι σε 52! :P

Εάν δείτε στο ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα (#4809) θεωρώ πως η έννοια του dispatch για το Zavvi είναι "εικονική". Ενημερώνουν το account ότι έχει φύγει από αυτούς, αλλά στην πραγματικότητα περιμένουν να συμπληρώσουν το bulk για την αποστολή προς Ελλάδα. Μακάρι να είσαι από τους τυχερούς και να σου έρθει γρήγορα, αλλά δυστυχώς στην πλειοψηφία των παραγγελιών με απλά δέματα (και όχι τα μεγάλα που ενδεχομένως έρχονται με κούριερ) ο μέσος όρος άφιξης είναι 3-4 εβδομάδας και βάλε.

the master
26-03-2013, 12:45
και λεει τη στιγμη που εκανα παραγγελια συμπληρωθηκε αυτο το bulk που λες...

λολ

FotisGRC
26-03-2013, 12:54
Nαι ρε συ εννοείται και αυτό παίζει.. Κάποιοι τυχεροί τα παίρνουν γρήγορα τα δέματα τους..

MajereMP44
26-03-2013, 13:06
Zavvi ειχα παρει μια φορα και εναν καιρο το demon's souls.Η παραγγελια εγινε σεπτεμβρη και ηρθε χριστουγεννα το παιχνιδι.Μην τρομαζεις master, χριστουγεννα του ιδιου ετους εννοω.

the master
26-03-2013, 13:23
αχαχαχαχαχα α ρε αλανι...καλο 2014 δηλαδη?

aiakos81
26-03-2013, 14:41
Εάν δείτε στο ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα (#4809) θεωρώ πως η έννοια του dispatch για το Zavvi είναι "εικονική". Ενημερώνουν το account ότι έχει φύγει από αυτούς, αλλά στην πραγματικότητα περιμένουν να συμπληρώσουν το bulk για την αποστολή προς Ελλάδα. Μακάρι να είσαι από τους τυχερούς και να σου έρθει γρήγορα, αλλά δυστυχώς στην πλειοψηφία των παραγγελιών με απλά δέματα (και όχι τα μεγάλα που ενδεχομένως έρχονται με κούριερ) ο μέσος όρος άφιξης είναι 3-4 εβδομάδας και βάλε.

Οπως ακριβως τα λες. Για μενα το προβλημα ειναι οτι πλεον δεν ερχονται με Royal Mail αλλα με την εταιρια που ανεφερες λιγα ποστ πιο πριν, την ISS.
Παλιοτερα δεμα απο zavvi (2012) δεν μου ειχε κανει ποτε πανω απο 15 μερες. Τελευταια εμπειρια που ειχα ειναι η εξης. Παραγγελνω 2 παιχνιδια στις 18/2 (Red dead GOTY+Batman Arkham GOTY) και αλλο ενα στις 25/2(AC3). Αμεσα διαθεσιμα ολα και οντως αποστολη εγραψε την επομενη. Το προβλημα ηταν οτι απο τα 2 παιχνιδια που παραγγειλα μαζι, το πρωτο(REd DEad GOTY) ηρθε ακριβως μετα απο 3 εβδομαδες (11/3), ενω το δευτερο(Batman) εφτασε μαζι την αλλη παραγγελια που ειχα κανει μετα απο μια εβδομαδα (αλλα σε ξεχωριστο πακετο). Εννοειται οτι πουθενα δεν εγραφε Royal mail, αλλα ειχε ολα τα στοιχεια της δικιας σου παραγγελιας (Στοιχεια παραγγελιας, βαρος, διευθυνσεις και αυτοκολλητο ISS).

Αρα συνοψιζοντας: Παραγγελια 18/2 Batman + RDR= Αφιξη Batman 11/3 και αφιξη RDR 18/3.
Παραγγελια AC3 25/2 εφτασε στις 18/3 μαζι με το Red Dead που το ειχα παραγγειλει μια εβδομαδα πιο πριν. Βλαμμενοι ειναι στην Αγγλια;


Ρε συ Muku εγω ξερεις τι θελω να σε ρωτησω; Απο Ελλαδα οταν κανεις παραγγελια σου δινει και καλα ενα tracking nbr που λεει μονο οτι : Your order has arrived at the carrier's central hub. Τιποτα αλλο. Σε σενα Αγγλια, εχει ολα τα στοιχεια μεσα; Ποτε φευγει, ποτε παει για παραδοση, ποτε παραδοθηκε, κτλ..

psx3
26-03-2013, 16:58
Η πλάκα είναι ότι νομίζουν ότι γλυτώνουν λεφτά με αυτόν τον τρόπο, αλλά στην πραγματικότητα χάνουν λεφτά λόγω refunds και διπλών αποστολών...

muku
26-03-2013, 20:55
Ρε συ Muku εγω ξερεις τι θελω να σε ρωτησω; Απο Ελλαδα οταν κανεις παραγγελια σου δινει και καλα ενα tracking nbr που λεει μονο οτι : Your order has arrived at the carrier's central hub. Τιποτα αλλο. Σε σενα Αγγλια, εχει ολα τα στοιχεια μεσα; Ποτε φευγει, ποτε παει για παραδοση, ποτε παραδοθηκε, κτλ..

Δεν το κοίταξα καθόλου αυτό. Στην επόμενη παραγγελία θα το τσεκάρω να ενημερώσω. Επίσης, είχε ρωτήσει παλιότερα ο psx3 γι αυτό, δεν κοίταξα αν ήρθε με royal mail ή την άλλη εταιρεία που αναφέρατε. Εγώ δύο φορές έχω παραγγείλει από Ζavvi. Και τις 2 ήμουν Αγγλία και τις 2 ήρθε πολύ γρήγορα. Έχει και τα καλά της η ζωή εδώ :D

Leon_DiZ
27-03-2013, 14:10
Λεμε λεμε για το zavvi αλλα αποστολη 2 πακετων 19/3, ηρθαν και τα 2 σημερα 27/3 (η κυκλοφορια της ταινιας ηταν στις 25/3) σε προσεγμενα πακετα χωρις κανενα προβλημα. Γενικα το zavvi το αποφευγω (και το θαβω) με ολα αυτα που ακουω αλλα πρεπει να το πω οτι ποτε δεν μου εχουν αργησει τα πακετα μετα το dispatch, μου εχει τυχει ομως να αργησει να γινει το dispatch.

Tonybsg σου ηρθαν εσενα;


http://imageshack.us/a/img831/9012/photo27141128.jpg

tonybsg
27-03-2013, 14:15
Όχι δεν ήρθε ακόμη Λεωνίδα! Και σήμερα ήρθε ο ταχυδρόμος κανονικά.

Ξέρεις τι υποψιάζομαι; Αυτά στάλθηκαν από συγκεκριμένο warehouse (αυτό που είχε έτοιμο το καινούριο packaging - στο hdninja υπάρχει insider και ενημερώνει τι συμβαίνει με τα exclusive steelbooks τους), όπου λογικά από εκεί θα στέλνονται όλα τα exclusives απ' ότι φαίνεται. To Rogger Rabbit όλοι το πήραν σχετικά άμεσα (UK εντός δυο ημερών ξέρω γω, και international αυτές τις μέρες). Για να δούμε.

Μακάρι να επηρεαστούν θετικά και για την αποστολή video games.

tonybsg
29-03-2013, 12:06
'Ηρθε σήμερα (που ήρθε και ο ταχυδρόμος).

Έφυγε όπως του Λεωνίδα 19/03 και ήρθε 29/03.

Μακάρι να ήταν/να γίνει και στα video games τόσο γρήγορο. Ενημερωτικά, έφυγε από warehouse στην Αγγλία και πάνω λέει Priority Airmail, χωρίς να λέει κάτι άλλο.

ezio_auditore
01-04-2013, 14:23
dispatched 27/03 απο αμαζον κατι cd,πιθανη ημερομηνια εδινε 5/04 κ ηρθαν σημερα,πρωτη μου παραγγελια απο αγγλια κ εμεινα λιγο μαλ..,φοβερο αμαζον.

odytsak
10-04-2013, 13:11
dispatched 27/03 απο αμαζον κατι cd,πιθανη ημερομηνια εδινε 5/04 κ ηρθαν σημερα,πρωτη μου παραγγελια απο αγγλια κ εμεινα λιγο μαλ..,φοβερο αμαζον.
Οντως φοβερό.

Τους τελευταίους μήνες παραγγέλνω από amazon.uk και βρήκα την υγειά μου,
στην αρχή μου έκανε πέντε εργάσιμες, στις δύο τελευταίες παραγγελίες μου έκανε μόλις τέσσερις.

Καλό το zavvi αλλά πλέον μ'έχασε από πελάτη, από το καλοκαίρι που μας πέρασε και μετά
οι παραγγελίες μου έκαναν 1 με 1μιση μήνα για να φτάσουν!

lebron15
11-04-2013, 15:15
Έχει ψωνίσει ποτέ κανείς από zoverstocks; Είναι κάτι σαν μαγαζί στο amazon, απίστευτα χαμηλές τιμές και μεγάλη ποικιλία!

Gokussjin
12-04-2013, 13:48
Έχει ψωνίσει ποτέ κανείς από zoverstocks; Είναι κάτι σαν μαγαζί στο amazon, απίστευτα χαμηλές τιμές και μεγάλη ποικιλία!

Αγόρασα πριν κανα 2 βδομάδες 3 παιχνίδια μεταχειρισμένα.Και γρήγορα ήρθαν και από τα πιο φθηνά που έβρισκα..

antoniss
15-04-2013, 13:22
Μάλλον για προσωρινη βελτίωση μου φαίνεται αλλά επειδή είναι όντως εντυπωσιακή το αναφέρω ,

Dispatched απο το thehut στις 6/4 και σήμερα ήρθε! Μπράβο μη τους ματιάσω....
Το περιεργο όμως είναι πως ειχα παραγγείλει 3 παιχνιδια μαζι και τα 2 που έγιναν Dispatched μια μερα νωριτερα στις 5/4 δεν ηρθανε...

Μπορει να παιζει και αυτο που εχετε πει με τις μαζικες αποστολες που κανουνε για το κοστος αλλα μου κάνει εντύπωση πως ήρθε το ενα μονο.. επισης δεν ήτανε ο κλασικος κιτρινος χαρτονενιος Φακελος αλλά ενα λευκο που εγραφε Air mail , μηπως τα άλλα τα στελνουν με κανενα τρενο ; λολ

psx3
15-04-2013, 16:11
Ακούστε ένα κουφό με το Zavvi (λογικά ισχύει και για τα TheHut/Sendit αν κρίνω από το post του Αντώνη):

Έκανα παραγγελία 2 παιχνίδια στις 29/3/2013. Το ένα 25 λίρες και το άλλο 18 λίρες (τα πήρα και με εκπτωτικό κωδικό 10%, οπότε είναι λίγο χαμηλότερα).

Αυτό με τις 25 λίρες έγινε dispatch στις 29/3/2013 και το άλλο με τις 18 λίρες έγινε dispatch στις 30/3/2013.

Quiz: ποιό ήρθε πρώτο και σε πόσες μέρες;

Αυτό με τις 18 λίρες ήρθε μετά από 10 μέρες ακριβώς και ήταν σε λευκό φάκελο με φουσκάλες (Air Mail από Guernsey).

Το άλλο ακόμα το περιμένω και πάω στοίχημα ότι θα έρθει στον γνωστό χαρτονένιο φάκελο με το αυτοκόλλητο της ελληνικής εταιρίας που λέγαμε πιο πάνω...

Τι εικάζω: δέματα χαμηλής αξίας (κάτω από 18 λίρες ίσως?) τα στέλνουν με Royal Mail, ενώ τα μεγαλύτερης αξίας πάνε με άλλη εταιρία.

Μου μυρίζει κάποια παγαποντιά για να γλιτώσουν φόρους... παλιότερα θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι από τα νησιά της Μάγχης μπορούν να στέλνουν αφορολόγητα (χωρίς ΦΠΑ) μέχρι ενός ποσού ή κάτι τέτοιο.

Αν θέλετε, αναφέρετε κι εσείς το κόστος των παιχνιδιών που παραγγείλατε, μπας και ξετυλίξουμε το κουβάρι...

ΥΓ: Επιλογή Track Order έχει μόνο το game με τις 25 λίρες.

RooF
16-04-2013, 09:50
Συνήθως έχουν έδρα αλλα και στέλνουν απο τη νήσο Jersey. Κτήση του στέμματος και φορολογικος παράδεισος.

psx3
16-04-2013, 14:51
Συνήθως έχουν έδρα αλλα και στέλνουν απο τη νήσο Jersey. Κτήση του στέμματος και φορολογικος παράδεισος.
Παλιά έκαναν dispatch μόνο από Jersey, αλλά υποτίθεται ότι έκλεισε αυτή η φορολογική τρύπα...

RooF
17-04-2013, 06:47
Παλιά έκαναν dispatch μόνο από Jersey, αλλά υποτίθεται ότι έκλεισε αυτή η φορολογική τρύπα...

Η αλήθεια ειναι οτι έχω καιρό να παρω απο Αγγλία. Τώρα τελευταία αγοραζω πολυ απο αγγελιες.

stakantzi
18-04-2013, 14:04
42 ημέρες κι ακόμα περιμένω τη παραγγελία από zavvi. ..

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

the master
18-04-2013, 14:14
λολ και γω 20 + , σε λιγες μερες θα τους στειλω μαιλ ...

antoniss
18-04-2013, 15:16
για το zavvi πλέον θα πρέπει να ποστάρουμε μόνο στις περιπτώσεις που ερχονται νορμαλ μου φαινεται... Τα άλλα δεναποτελουν είδηση πλέον αλλα κανόνα!

psx3
18-04-2013, 16:07
Εμένα μου ήρθε χτες και το δεύτερο πακέτο που περίμενα, με ολλανδικό ταχυδρομείο (Post NL), ΧΩΡΙΣ αυτοκόλλητο ελληνικής εταιρίας.

¶γνωσται αι βουλαί του Ζάβιου...

stakantzi
18-04-2013, 19:08
λολ και γω 20 + , σε λιγες μερες θα τους στειλω μαιλ ...

Νομίζω με τις 40+ ημέρες έχασα και το δικαίωμα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Leon_DiZ
22-04-2013, 17:11
Εκανα την πρωτη μου αγορα απο το e-shop της media markt. Πηρα μια ταινια 3D, την ειχαν 20¤ οταν ολοι οι αλλοι ζητανε 28-30¤. Δεν χρεωνουν μεταφορικα. Για να δουμε.

Αυτα τα καταστηματα θα πανε απατα ρε γμτ λογω τοποθεσιων. Γενικα εχουν καλες προσφορες.

Gazof
22-04-2013, 18:18
Νομίζω πως η μη χρέωση μεταφορικών, έχει ημερομηνία λήξης, είναι για λίγες μέρες αν δεν κάνω λάθος.

TAMTAKOS
26-04-2013, 11:27
Zavvi order despatched 17/4 ηρθε σημερα 26/4 (9 μερες απο Βελγιο), οχι και ασχημα...

gdskate
27-04-2013, 22:37
Ρε παιδιά, ποιο είναι το link στο zavvi που κάνεις track order;
Κάτι πάταγα στο order details αλλά δεν θυμάμαι τι...

messi10
28-04-2013, 16:44
Παιδια παραγγειλα κατι απο το αμαζον κ μου το στελνει με deutche post DHL ενω τα περισσότερα μου τα εστελνε με Royal Mail

Πειραζει;

tonybsg
28-04-2013, 16:58
^^Όχι, αλλά λογικά θα σου έχει λίγο μακρύτερο estimate date, και στην πράξη κάνει λίγες μέρες παραπάνω απ' ότι με Royal Mail.

Σχετικά πρόσφατο παράδειγμα με βιβλίο:

Έφυγε 29/03 με Deutsche Post DHL και ήρθε 10/04

Leon_DiZ
28-04-2013, 17:06
Amazon.co.uk
Παραγγελια 13/4
Αποστολη 14/4
Παραδοση 26/4

Zavvi
Παραγγελια 26/4
Αποστολη 28/4
Παραδοση ----

Media Markt
Παραγγελια 22/4
Αποστολη ---
Παραδοση ---

messi10
28-04-2013, 17:08
Ωραια thanks Τονυ. Δεν αφηνει για rep

Estimate moy leei 8 Μαΐου.

the master
28-04-2013, 17:30
Νομίζω με τις 40+ ημέρες έχασα και το δικαίωμα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

οπα τους εστειλα μαιλ τωρα, εχουν περασει 30 μερες...
εχω δικαιωμα να παρω λεφτα πισω ή να μου στειλουν αλλο?

ezio_auditore
28-04-2013, 19:48
lnds500 παρηγγειλα και γω στις 22 το medal of honor και ακομα τιποτα,μαλλον θα τους εξαντληθηκε και θα μου το ακυρωσουν,εσυ τι πηρες?

antoniss
28-04-2013, 21:20
+ στο Media Markt
εγώ πάντως από media markt παρήγγειλα Κυριακή 21/4 κονσόλα ps3 12gb και την Τρίτη την είχα με ACS στο σπίτι μου , δλδ μια μέρα αφού στην ουσία την Δευτέρα είδανε την παραγγελία μου , μια χαρά ,
τώρα για games ίσως να μην περιμένανε τόση μεγαλη κίνηση και να μην είχανε απόθεμα ? ας πάρετε ένα τηλ, να δείτε τι θα σας πούνε πάντως!

+ στο game.co.uk
παραγγελία 3 games στις 15/4 και ήρθανε και τα 3 μαζί στις 24/4 , μια χαρά λοιπόν

- στο zavvi/thehut
πάμε για μήνα , που περιμένω 1 game ενώ από την ίδια παραγγελία που είχε 3 μαζί τα 2 έχουνε έρθει , λογικά θα περιμένω και αύριο μπας και έρθει τίποτα αλλιώς την έχω μάθει την διαδικασία πολύ καλά...

Leon_DiZ
28-04-2013, 21:34
lnds500 παρηγγειλα και γω στις 22 το medal of honor και ακομα τιποτα,μαλλον θα τους εξαντληθηκε και θα μου το ακυρωσουν,εσυ τι πηρες?

Ψαχνοντας τον Νεμο - 3D Blu-ray - 20¤. Εξωφρενικα καλη τιμη για 3D ταινια της Disney/Pixar στην Ελλαδα.

Αν κανουν καμια τετοια π***ια θα τα παρω παρα πολυ ασχημα. Πηγα την προηγουμενη Πεμπτη και ειχαν στοκ, και μαλιστα στην ιδια τιμη με online αλλα λεω "μην γινει καμια βλακεια, το παρω τωρα και δεν προλαβω να ακυρωσω την αλλη παραγγελια" οποτε το αφησα. Θα παρω αυριο τηλεφωνο να δω τι παιζει. Με εχουν χρεωσει κανονικοτατα παντως.


+ στο Media Markt
εγώ πάντως από media markt παρήγγειλα Κυριακή 21/4 κονσόλα ps3 12gb και την Τρίτη την είχα με ACS στο σπίτι μου , δλδ μια μέρα αφού στην ουσία την Δευτέρα είδανε την παραγγελία μου , μια χαρά ,
τώρα για games ίσως να μην περιμένανε τόση μεγαλη κίνηση και να μην είχανε απόθεμα ? ας πάρετε ένα τηλ, να δείτε τι θα σας πούνε πάντως!

Η παραγγελια σου ενημερωνοταν παραλληλα, ξερεις; Γτ εμενα εμενα ακομα μου


Η παραγγελία σας έχει δημιουργηθεί και την ελέγχουμε.

aiakos81
29-04-2013, 02:14
Ρε παιδιά, ποιο είναι το link στο zavvi που κάνεις track order;
Κάτι πάταγα στο order details αλλά δεν θυμάμαι τι...

Order history --> Actions-View order =Track order αλλα να ξερεις οτι ειναι παντελως αχρηστο για Ελλαδα, σου δειχνει μονο ποτε εγινε export και τπτ αλλο...

gdskate
29-04-2013, 08:39
Order history --> Actions-View order =Track order αλλα να ξερεις οτι ειναι παντελως αχρηστο για Ελλαδα, σου δειχνει μονο ποτε εγινε export και τπτ αλλο...

Thanks για την απάντηση αλλά δεν την έχει αυτήν την επιλογή.

Τεσπαν, δε βαριέσαι...
Αφού όντως είναι άχρηστο.

stakantzi
29-04-2013, 09:24
οπα τους εστειλα μαιλ τωρα, εχουν περασει 30 μερες...
εχω δικαιωμα να παρω λεφτα πισω ή να μου στειλουν αλλο?

Νομίζω στις 40 ημέρες είναι το όριο για refund. Εγώ τους έστειλα μήνυμα στις 42 και μου απάντησαν στέλνοντας ένα έγγραφο να εκτυπώσω και να υπογράψω χειρόγραφα ότι δεν έχω παραλάβει τα Games.

Έπειτα τους το ξανά έστειλα με mail. Περιμένω απάντηση εδώ και 2 μέρες αλλά τίποτα. Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

TAMTAKOS
29-04-2013, 09:42
Thanks για την απάντηση αλλά δεν την έχει αυτήν την επιλογή.

Τεσπαν, δε βαριέσαι...
Αφού όντως είναι άχρηστο.

Τσιμπα το site ....http://www.trackmail.co.uk/?tracking=

(Zavvi order despatched 16/4 ηρθε σημερα 29/4 ,13 μερες απο Γαλλια),

gdskate
29-04-2013, 14:11
Τσιμπα το site ....http://www.trackmail.co.uk/?tracking=

(Zavvi order despatched 16/4 ηρθε σημερα 29/4 ,13 μερες απο Γαλλια),


Respect!!!

Για να δούμε....

antoniss
29-04-2013, 22:19
Ψαχνοντας τον Νεμο - 3D Blu-ray - 20¤. Εξωφρενικα καλη τιμη για 3D ταινια της Disney/Pixar στην Ελλαδα.

Αν κανουν καμια τετοια π***ια θα τα παρω παρα πολυ ασχημα. Πηγα την προηγουμενη Πεμπτη και ειχαν στοκ, και μαλιστα στην ιδια τιμη με online αλλα λεω "μην γινει καμια βλακεια, το παρω τωρα και δεν προλαβω να ακυρωσω την αλλη παραγγελια" οποτε το αφησα. Θα παρω αυριο τηλεφωνο να δω τι παιζει. Με εχουν χρεωσει κανονικοτατα παντως.



Η παραγγελια σου ενημερωνοταν παραλληλα, ξερεις; Γτ εμενα εμενα ακομα μου




τώρα είδα ότι με είχες ρωτήσει , κοίτα επειδή έκανα την παραγγελία χωρίς να φιάξω account (κάτι σαν guest) στο media markt απλά είχα βάλει τα στοιχεία μου , δεν μπορούσα κάπως να την δω , για αυτό την επόμενη μέρα πήρα τηλ, και μου επιβεβαίωσαν και ότι την έλαβαν και ότι προχωράει κανονικά , μόνο email επιβεβαίωσης μου είχε έρθει

τελικά τι έγινε ? σου ήρθε ?

Leon_DiZ
29-04-2013, 23:23
τελικά τι έγινε ? σου ήρθε ?

Οχι. Μπηκα σημερα, τους ρωτησα μεσω της φορμας επικοινωνιας γτ δεν εβρισκα τηλεφωνο (ουτε που το βρηκα ποτε) και καποια στιγμη αργοτερα μπηκα να δω τι γινεται. Μου ειχαν διαγραψει την παραγγελια απο το ιστορικο αλλα ευτυχως μου ηρθε μνμ απο ACS οτι ξεκινησε η μεταφορα του προιοντος και θα το εχω αυριο (μου δωσαν και tracking number). Γενικα ετσι οπως γινανε τα πραγματα εγω καταλαβα οτι δεν ειχε ασχοληθει κανεις με την παραγγελια και ολα γινανε σημερα με το μνμ που εστειλα.

antoniss
30-04-2013, 09:53
Το zavvi θα μας τρελαίνει τελείως τελικά!

Παρήγγειλα το One Piece: Pirate Warriors στις 22/4 και χθες βρήκα ειδοποίηση, σήμερα παρέλαβα! Δεν το πίστευα...
βέβαια πάλι ήταν λευκός φάκελος και by air mail οπότε αφού συμβαίνει 2η φορά ισχύει πως ότι στέλνουν με αυτό τον τρόπο έρχεται γρήγορα όπως τον παλιό καλό καιρό (το θέμα είναι με τι κριτήριο ) ενώ με τον κλασικό κιτρινο χάρτινο εάν έρθει κάνει τον γύρω της Ευρώπης...

@Lnds500 ε κάπως έτσι , αλλά αφού είναι πλέον στην acs μπες στο site της να δεις ποτέ θα στο φέρουν !

BraiNKilleR
30-04-2013, 17:40
Το zavvi θα μας τρελαίνει τελείως τελικά!

Παρήγγειλα το One Piece: Pirate Warriors στις 22/4 και χθες βρήκα ειδοποίηση, σήμερα παρέλαβα! Δεν το πίστευα...
βέβαια πάλι ήταν λευκός φάκελος και by air mail οπότε αφού συμβαίνει 2η φορά ισχύει πως ότι στέλνουν με αυτό τον τρόπο έρχεται γρήγορα όπως τον παλιό καλό καιρό (το θέμα είναι με τι κριτήριο ) ενώ με τον κλασικό κίτρινο χάρτινο εάν έρθει κάνει τον γύρω της Ευρώπης...

Και εγώ σήμερα παρέλαβα ένα παιχνίδι που έγινε dispatch στις 24/4 !!! Παρόλα αυτά όμως περιμένω και ένα που έκλεισε μήνα ... :/ ...ότι να ναι !

gdskate
30-04-2013, 20:21
Το zavvi θα μας τρελαίνει τελείως τελικά!

Παρήγγειλα το One Piece: Pirate Warriors στις 22/4 και χθες βρήκα ειδοποίηση, σήμερα παρέλαβα! Δεν το πίστευα...
βέβαια πάλι ήταν λευκός φάκελος και by air mail οπότε αφού συμβαίνει 2η φορά ισχύει πως ότι στέλνουν με αυτό τον τρόπο έρχεται γρήγορα όπως τον παλιό καλό καιρό (το θέμα είναι με τι κριτήριο ) ενώ με τον κλασικό κιτρινο χάρτινο εάν έρθει κάνει τον γύρω της Ευρώπης...


Ρε συ, μαζί το παραγγείλαμε κι εγώ ακόμα περιμένω...
Θέλω να δω εάν θα το πάρω μέσα στη βδομάδα.

gdskate
01-05-2013, 19:28
antoniss, μου ήρθε!!!
Η παλιά καλή άσπρη συσκευασία και στην ώρα του.

Ψήσου για online τις γιορτές που θα κάθομαι σπίτι...

ezio_auditore
01-05-2013, 19:58
παρελαβα σημερα το MoH.

stakantzi
06-05-2013, 02:21
Νομίζω στις 40 ημέρες είναι το όριο για refund. Εγώ τους έστειλα μήνυμα στις 42 και μου απάντησαν στέλνοντας ένα έγγραφο να εκτυπώσω και να υπογράψω χειρόγραφα ότι δεν έχω παραλάβει τα Games.

Έπειτα τους το ξανά έστειλα με mail. Περιμένω απάντηση εδώ και 2 μέρες αλλά τίποτα. Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία;

Τελικά μου έστειλαν απάντηση. Επειδή πέρασε το όριο των 40 ημερών δεν μπορούν να δεχτούν refund και να εντοπίσουν το δέμα. Οπότε χάνω τα λεφτά μου. Ποτέ ξανά από zavvi. Καλύτερα λίγα ευρω παραπάνω και από Ελλάδα με αντικαταβολή.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

stakantzi
09-05-2013, 04:30
Τελικά μου έστειλαν απάντηση. Επειδή πέρασε το όριο των 40 ημερών δεν μπορούν να δεχτούν refund και να εντοπίσουν το δέμα. Οπότε χάνω τα λεφτά μου. Ποτέ ξανά από zavvi. Καλύτερα λίγα ευρω παραπάνω και από Ελλάδα με αντικαταβολή.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Τελικά σήμερα μου ήρθαν και τα δύο παιχνίδια! ! Μετά απο 62 ημέρες. ..

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

tonybsg
09-05-2013, 13:07
amazon.co.uk

Dead Space 3, έφυγε με Royal Mail 2/5 ήρθε σήμερα 9/5 (estimated έλεγε 10/5)

Χθες έφυγε και ένα bd steelbook από zavvi, για να δούμε αν θα έρθει όπως το προηγούμενο σε λογικά πλαίσια.

messi10
10-05-2013, 19:23
Παιδια οπως σας ειπα εφυγε απο το Amazon μια παραγγελια μου (εγινε dispatch) 28/4 (με deutche post) και ακομα δεν εχει ερθει, ενω ελεγε estimate 8/5 . Πηρα ΕΛΤΑ τους ειπα οτι εχει φυγει και ειναι απλο δεμα αλλα δεν ξερω απο ποια χωρα ερχεται (καθως το amazon δεν ξερω αν τα στελνει απο εκει που τα περνεις ή απο εκει που εχει απωθεμα) - τους ειπα ονομα και μου λενε δεν εχει ερθει αλλα να μην ανυσηχω γτ καθυστερησε λογικα λογω Πασχα.

Τι να κανω; Να περιμενω, ε;

Εχει αργησει σε αλλους δεμα απο amazon; (το Αγγλικο, παντα)

aiakos81
10-05-2013, 21:21
Ναι ρε συ, κοροϊδευεις;;; Φυσικα και να περιμενεις..Πασχα στην Ελλαδα, ελληνικα ΕΛ.ΤΑ =7ημερη αργια..Απο Μ.Τεταρτη μεχρι και σημερα..Λογικα Δευτερα μεσημερι θα ειναι εξω απο την πορτα σου, αν οχι περιμενε μεχρι Τεταρτη, στειλε, εφοσον δεν εχει ερθει, ενα μέιλ στο μαμαζον το αγγλικο και Πεμπτη θα εχει φυγει το πακετο αντικαταστασης χωρις πολλα-πολλα...
Προσωπικα εχω παραγγειλει πολλες φορες, και πολυ σπανια πεφτει εξω στις εκτιμησεις του..Οσες φορες ειχε αργησει ειχαν μεσολαβησει αργιες/απεργιες...

Nerven
11-05-2013, 18:41
Λίγο καθυστερημένα αλλά θέλω να το γράψω.
Dirt: Showdown [PS3] από zavvi παραγγελία 14/04/2013. 03 May 2013 μου έρχεται ακυρωτικό e-mail επικοινωνώ εγώ στο καπάκι μετά από 2 μέρες μου απαντάνε και λένε ότι δεν είναι διαθέσιμο..... No comment. Πάνε οι παλιές καλές εποχές του zavvi...

UPDATE:

Το καλύτερο ξέρετε πιο είναι; Ότι είναι και πάλι σε stock...

aiva
15-05-2013, 11:45
Για πείτε μου λιγάκι. Τι διαφορά έχει το Amazon από το Amazon.co.uk; Γιατί το πρώτο είναι πολύ φθηνότερο και έχει τις τιμές σε δολλάρια ενώ το δεύτερο σε λίρες. Επίσης ποιο από τα δύο στέλνει μεταχειρισμένα στην Ελλάδα;

tonybsg
15-05-2013, 11:53
Το amazon.com είναι το αμερικάνικο. Το amazon.co.uk είναι το αγγλικό. Υπάρχουν αρκετές διαφορές ανάμεσα στα δύο, από τα προϊόντα που έχουν (καθώς άλλες οι κυκλοφορίες της Αμερικής πχ στα games ή στις ταινίες κ.λπ.) μέχρι τις πολιτικές που ακολουθούν (πχ το .uk έχει free μεταφορικά για Ελλάδα για αγορές άνω των 20-25 λιρών, το .com έχει πρόγραμμα που προπληρώνεις τα τελωνειακά έξοδα - μιας και έρχονται από US).

Αν βέβαια ενδιαφέρεσαι για μεταχειρισμένα, τότε πρακτικά μιλάς για τρίτους πωλητές εντός των amazon, οπότε δεν καλύπτεσαι σε πολλές περιπτώσεις από το ίδιο το amazon και θέλει προσοχή. Κάποιοι πωλητές μπορεί να στέλνουν Ελλάδα, και κάποιοι άλλοι όχι.

Ενδιαφέρεσαι για κάτι συγκεκριμένο να το τσεκάρω;

aiva
15-05-2013, 12:05
Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε tonybsg (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php/2141-tonybsg), για την γρήγορη απάντηση. Ενδιαφέρομαι για κάποια μεταχειρισμένα και οι περισσότεροι σέλερς απ΄ότι είδα έχουν την Ελλάδα στις αποστολές (στο uk) οπότε θα κάνω μια προσπάθεια. Αυτό που είπες για το com, ότι έχει πρόγραμμα που προπληρώνεις τα τελωνειακά έξοδα, πως ακριβώς γίνεται;

tonybsg
15-05-2013, 12:14
Αν βρεις κάποιο προϊόν που λέει ότι πουλιέται από seller και στην συνέχεια αναγράφει "fullfilled by amazon" τότε - αν δεν κάνω λάθος - ισχύουν και όλες οι πολιτικές του amazon σε αυτή την περίπτωση.

Για το .com, αν πας να αγοράσεις κάτι, θα έχεις να επιλέξεις μεταξύ κάποιων επιλογών στο shipping. Standard, Amazon Global Expedited, Amazon Global Priority. H πρώτη επιλογή δεν είναι καν διαθέσιμη στα video games.

Στις άλλες επιλογές, στο τέλος, θα σου βγάλει στα έξοδα και ένα επιπλέον ποσό, import fees. Αυτό είναι τα ενδεχόμενα τελωνειακά έξοδα. τα προπληρώνεις στο amazon και δεν μπλέκεις καθόλου εδώ με το τελωνείο, ακόμη και αν σου στείλουν το προϊόν με courier (με το priority) - ουσιαστικά αποφεύγουμε τα 50-70Ε που ζητάνε επιπλέον οι εταιρείες για την αμοιβή του εκτελωνιστή και πληρώνουμε μόνο τα αναμενόμενα έξοδα.

aiva
15-05-2013, 13:53
Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε.

aiakos81
15-05-2013, 18:14
Προτιμησε αμαζον αγγλικο, γερμανικο, ιταλικο, ισπανικο και γαλλικο γιατι ετσι γλυτωνεις τα εξοδα τελωνειου (εντος Ε.Ε=0 τελωνειο). Απλα τσεκαρε τα προϊοντα γιατι εχουν διαφορετικη τιμολογηση και διαθεσιμοτητα..Νομιζω οτι ολα τα αμαζον προσφερουν δωρεαν αποστολη με αγορα ανω 25, απλα πρεπει να ειναι αποστολεας ή fullfilled το ιδιο το αμαζον. Δες επισης και τα αντιστοιχα ebay, δεν εχεις να χασεις τπτ..

aiva
15-05-2013, 19:08
Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

tonybsg
15-05-2013, 21:33
Προτιμησε αμαζον αγγλικο, γερμανικο, ιταλικο, ισπανικο και γαλλικο γιατι ετσι γλυτωνεις τα εξοδα τελωνειου (εντος Ε.Ε=0 τελωνειο). Απλα τσεκαρε τα προϊοντα γιατι εχουν διαφορετικη τιμολογηση και διαθεσιμοτητα..Νομιζω οτι ολα τα αμαζον προσφερουν δωρεαν αποστολη με αγορα ανω 25, απλα πρεπει να ειναι αποστολεας ή fullfilled το ιδιο το αμαζον. Δες επισης και τα αντιστοιχα ebay, δεν εχεις να χασεις τπτ..

Όχι φίλε Αχιλλέα, μόνο το αγγλικό προσφέρει δωρεάν μεταφορικά άνω των 20 (περίπου) λιρών.

tonybsg
21-05-2013, 13:14
Χθες έφυγε και ένα bd steelbook από zavvi, για να δούμε αν θα έρθει όπως το προηγούμενο σε λογικά πλαίσια.


zavvi.com

Αποστολή 8/05, ήρθε χθες 21/05, εντάξει, φυσιολογικά πράγματα. 2/2 απ' όταν άρχισαν να κυκλοφορούν τα exclusive steelbooks τους (γνωρίζουμε βέβαια ότι τα στέλνουν από αποθήκη στο UK).

tonybsg
23-05-2013, 12:52
Ρε σεις, πήρα από έναν γνωστό seller στο ebay (steelbook-central) κάτι προστατευτικές θήκες για steelbooks, έφυγε με royal mail 21/05 και ήρθε σήμερα! :blink:

ilias78
27-05-2013, 23:26
παραγγελεια 16/05 απο amazon 2 games.
18/05 εγιναν κ τα 2 dispatch με διαφορα μερικων ωρων.
κ τα 2 ειχαν estimate delivery 28/05.
το 1ο, ηρθε την πεμπτη 23/05. το 2ο ηρθε σημερα 27/05.

Gokussjin
01-06-2013, 00:34
Από thehut παρήγγειλα 18/05 , έφυγε 21/05 , 30/05 ήταν στο γραμματοκιβωτιό μου..
Υπερβολικά καλά σε σχέση με ότι με είχε συνηθίει το ζαβό τον τελευταίο καιρό ( στο οποίο έστιελα μέιλ ότι δεν τους ξανα-παίρνω τίποτα )

psx3
01-06-2013, 01:03
thehut = zavvi = sendit

Gokussjin
01-06-2013, 09:08
thehut = zavvi = sendit

Το γνωρίζω ..Πάντως μια χαρά ήρθε η παραγγελία από θέμα χρόνου και δεν είχα πρόβλημα.Εξάλλου τελευταία παίρνω μόνο από άμαζον και στη συγκεκριμένη περίπτωση εκεί ήταν πιο φθηνά.
Γενικά δεν το ψάχνω ούτε το προτιμώ αλλά σε μια αγγελία που ζητούσα ένα παιχνίδι μου είπαν να το πάρω από εκεί , και το πήρα.Δε νομίζω να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα 3 που έγραψες ξανά ( Εκτός και αν δω ότι αλλάζουν οι αποστολές τους )

chronohill
06-06-2013, 21:25
θελω να παρω το Last of us απο Ελλαδα...εχει ψωνισει κανεις απο τα συγκεκριμενα καταστηματα?θα με βοηθησει πολυ μια γνωμη...
http://www.theconsoleclub.gr/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%C E%B1/ps3/the-last-of-us-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-ps3-new.html

http://www.gamesclub.gr/product.php?productid=6812

http://www.gameexplorers.gr/item.php?id=6036187#

ilias78
06-06-2013, 22:15
εχω παρει απο το 2 link που εχεις. αλλα δεν επελεξα αποστολη, αλλα παραλαβη απο το καταστημα.
απο οσο θυμαμαι, στις τιμες Online δεν ισχυει η παραλαβη απο το καταστημα αλλα αποστολη (οποτε σε χρεωνει κ μεταφορικα).

FotisGRC
06-06-2013, 22:41
Eιχα παραγγείλει το Fifa απο το 3ο link και επέλεξα παραλαβή απο το κατάστημα.. Day 1 της κυκλοφορίας με πήραν τηλέφωνο και πήγα το πήρα στην τιμή που είπαμε.. Κανένα παράπονο.

chronohill
07-06-2013, 01:23
paidia saw eyxaristv poly gia τις πληροφοριες...θα προτιμησω-αν δεν βρω κατι καλυτερο- ενα απτα δυο που μου ειπατε.να ειστε καλα...

Breaker
07-06-2013, 01:37
Nα ρωτισω κατι,ειναι ασφαλες να αγοραζεις απο amazon κτλ.Δηλαδη,ειναι πιθανον να τα βρεις μουφα?Οσον αφορα τα ελληνικα sites ξερετε κανενα καλο για αγορες παιχνιδιων?

messi10
07-06-2013, 10:32
^ Αν τα παρεις κατευθειαν απο amazon (κ οχι απο stand - alone seller),
τοτε 100% θα ειναι οχι μονο καινουριο αλλα και θα σου ερθει γρηγορα.

Αν μιλας για σελλερς δεν ξερω

Breaker
07-06-2013, 14:58
^ Αν τα παρεις κατευθειαν απο amazon (κ οχι απο stand - alone seller),
τοτε 100% θα ειναι οχι μονο καινουριο αλλα και θα σου ερθει γρηγορα.

Αν μιλας για σελλερς δεν ξερω
οταν λες κατευθειαν απο amazon τι εννοεις?Εχει κατηγορια το αμαζον που ειναι δικα της παιχνιδια?

messi10
07-06-2013, 15:10
Οταν τα πουλαει το ιδιο το αμαζον και οχι ενας ανεξάρτητος σελλερ μεσα απο το αμαζον

aiakos81
07-06-2013, 23:24
θελω να παρω το Last of us απο Ελλαδα...εχει ψωνισει κανεις απο τα συγκεκριμενα καταστηματα?θα με βοηθησει πολυ μια γνωμη...
http://www.theconsoleclub.gr/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%C E%B1/ps3/the-last-of-us-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-ps3-new.html



Και εγω με τη σειρα μου εχω ψωνισει απο την πρωτη επιλογη. Απολυτη εγγυηση το μαγαζι και πολυ ευγενικοι. Γενικα για τους συγκεκριμενους εχω ακουσει μονο καλα λογια! Τα αλλα 2 λινκ δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε...

panos74gr
11-06-2013, 15:54
Οπως πολλοί απο εμάς, έχω προπαραγειλει the last of us, Joel edition απο τα seven στην Αθήνα.

Εχει κανείς εμπειρία, αν το κατάστημα αυτό, έχει τα παιχνίδια διαθέσιμα την ημέρα κυκλοφορίας τους; η θα περιμένω κάποιες μέρες έξτρα;

tsakali GR
12-06-2013, 15:37
Έσκασε και η μαλακία από το πουθενά και χωρίς λόγο. Από σήμερα 12.6.2013 τα δωρεάν μεταφορικά του amazon.co.uk αποτελούν παρελθόν για τις περισσότερες χώρες και φυσικά για την Ελλάδα.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της amazon, η δωρεάν μεταφορά ίσχυε μέχρι τις 11 Ιουνίου και πλέον θα υπάρχει κανονική χρέωση.

Πηγή: http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=1204872

Quote
Which European countries are currently eligible for FREE Super Saver Delivery?

FREE Super Saver Delivery on eligible orders over £25 is currently available to Belgium, Denmark, Finland, Gibraltar, Iceland, Republic of Ireland, Luxembourg, Netherlands, Poland, Portugal and Sweden. FREE Super Saver Delivery to Italy, Spain, Andorra, Greece, Liechtenstein, Norway, San Marino and the Vatican City on eligible orders over £25 was available on orders placed up to and including June 11, 2013 (GMT).

Leon_DiZ
12-06-2013, 16:05
Έσκασε και η μαλακία από το πουθενά και χωρίς λόγο. Από σήμερα 12.6.2013 τα δωρεάν μεταφορικά του amazon.co.uk αποτελούν παρελθόν για τις περισσότερες χώρες και φυσικά για την Ελλάδα.

Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της amazon, η δωρεάν μεταφορά ίσχυε μέχρι τις 11 Ιουνίου και πλέον θα υπάρχει κανονική χρέωση.

Πηγή: http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=1204872

Quote
Which European countries are currently eligible for FREE Super Saver Delivery?

FREE Super Saver Delivery on eligible orders over £25 is currently available to Belgium, Denmark, Finland, Gibraltar, Iceland, Republic of Ireland, Luxembourg, Netherlands, Poland, Portugal and Sweden. FREE Super Saver Delivery to Italy, Spain, Andorra, Greece, Liechtenstein, Norway, San Marino and the Vatican City on eligible orders over £25 was available on orders placed up to and including June 11, 2013 (GMT).






Με απογοητευει τωρα τελευταια το Amazon, ολο μαλακιες κανουν

1) χασανε σχεδον ολα τα exclusives στις ταινιες και τα αφησαν στο Zavvi
2) βγαζουν listings τα οποια αποφασιζουν μετα απο λιγο καιρο οτι δεν θα εχουν stock
3) αυξησαν κατα πολυ το shipping στο αμερικανικο, τωρα εχεις import fee και η ταχυτητα τους ειναι αθλια σε συγκριση με αλλα
4) καταργηση του free shipping. Ελεος!

psx3
12-06-2013, 16:05
Και πόση είναι η χρέωση;

messi10
12-06-2013, 16:10
OMG, no!

Leon_DiZ
12-06-2013, 16:12
Και πόση είναι η χρέωση;

6,48 λιρες τωρα που δοκιμασα για το Last of Us (Standard delivery 3-7 μερες). Πολυ μεγαλη χρεωση, οχι αστεια.

litanies
12-06-2013, 16:37
πλέον θα συμφέρει για μεγαλύτερες παραγγελίες και όχι για παραγγελίες κόστους 20-30 λίρες...

modecris
12-06-2013, 16:49
Και πάνω που έκανα τις 2 πρώτες μου αγορές οι οποίες μάλιστα έγιναν dispatch..χθες, 11/6 !

Άντε πάμε πάλι στους ζαβούς..

litanies
12-06-2013, 16:58
^εσύ είσαι ο γκαντέμης δηλαδή? xexexexe

tsakali GR
12-06-2013, 17:32
Και πάνω που έκανα τις 2 πρώτες μου αγορές οι οποίες μάλιστα έγιναν dispatch..χθες, 11/6 !

Άντε πάμε πάλι στους ζαβούς..

Καλά δεν έχει να λέει, γιατί το client service και γενικώς το returns policy του Amazon είναι έτη φωτός μπροστά. ¶λλωστε μόνο το Αγγλικό Amazon είχε το Free Super Saver Deliver για Ελλάδα, καθώς τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά (Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία) χρέωναν κανονικά τις αποστολές. Αν και δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, εκτιμώ ότι αυτό είναι απόρροια και της φασαρίας που είχε γίνει στο Ηνωμένο Βασίλειο με τις τιμολογήσεις χωρίς ΦΠΑ σε κάτι νησιά εκεί πάνω και τις μεθόδους αποφυγής της φορολογίας.

Σε κάθε περίπτωση, όπως λέει και ο Αντώνης ουσιαστικά για μικροαγορές κάτω από 30 λίρες -όπου πρακτικά μας συνέφερε το Free Delivery- είναι το θέμα.
Εκεί δηλαδή που π.χ. το Amazon είχε το παιχνίδι 6-10 ευρώ πιο φτηνό από κάποιο ελληνικό e-shop και έδινε δωρεάν τα μεταφορικά. Τώρα πιστεύω θα μειωθούν οι αγορές σε αυτά τα ποσά από το Amazon και επίσης όπως τα είπα και στο twitter (πάλι με τον Αντώνη :) ) αν τα ελληνικά μαγαζιά δουν πιο ζεστά το θέμα των μεταφορικών θα προσελκύσουν πελάτες.

Βέβαια, και κλείνω, να είμαστε σίγουροι ότι προσφορές θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν από το Amazon UK, ειδικά για συλλεκτικές εκδόσεις που στην Ελλάδα είναι υπερτιμημένες και η χρηματική διαφορά πολλές φορές αγγίζει τα 30 - 40 ευρώ και βάλε σε σχέση με το κόστος του ίδιου game από το Amazon.

Καλή ευκαιρία επίσης να αρχίσουμε κι εμείς ως forum να αξιοποιούμε τα group buys, που τόσα διεθνή gaming forums παρέχουν στα μέλη τους! What do you think?

ilias78
12-06-2013, 18:53
κριμα. χασαμε εναν αξιοπιστο seller. πλεον εχουν αφησει πολυ λιγες χωρες με Free Μεταφορικα.
τι λετε να μαζευομαστε 5-6 ατομα κ θα κανουμε μαζικες παραγγελειες?

Leon_DiZ
12-06-2013, 23:34
Να προσθεσω οτι το Amazon.co.uk εχει πλεον πιο ακριβο shipping απο το Amazon.

tonybsg
13-06-2013, 00:09
Πω ρε παίδες... όλα τα είχαμε, αυτό μας έλειπε!

Ήταν πολύ καλό όσο κράτησε βέβαια.... εντάξει, προσωπικά δεν θα σταματήσω να αγοράζω από το .uk μιας και το customer service αλλά και οι γενικότερες πολιτικές τους είναι απλά εξωπραγματικές, αλλά σίγουρα δεν θα κάνω με το παραμικρό αγορές με 10Ε μεταφορικά ξέρω γω :(

Πάντως θα τους στείλω ένα email, έτσι για το γαμώτο.

btw, όλα τα υπόλοιπα amazon (τα ευρωπαϊκά) έχουν εξίσου σημαντικά έξοδα αποστολής.

To .com είναι άλλη περίπτωση βέβαια, προσωπικά με ικανοποιεί πάρα πολύ το amazon global program που έχουν.

Leon_DiZ
13-06-2013, 00:24
Πω ρε παίδες... όλα τα είχαμε, αυτό μας έλειπε!

Ήταν πολύ καλό όσο κράτησε βέβαια.... εντάξει, προσωπικά δεν θα σταματήσω να αγοράζω από το .uk μιας και το customer service αλλά και οι γενικότερες πολιτικές τους είναι απλά εξωπραγματικές, αλλά σίγουρα δεν θα κάνω με το παραμικρό αγορές με 10Ε μεταφορικά ξέρω γω :(

Πάντως θα τους στείλω ένα email, έτσι για το γαμώτο.

btw, όλα τα υπόλοιπα amazon (τα ευρωπαϊκά) έχουν εξίσου σημαντικά έξοδα αποστολής.

To .com είναι άλλη περίπτωση βέβαια, προσωπικά με ικανοποιεί πάρα πολύ το amazon global program που έχουν.

Νταξει, θα μπορουσαν να ειχαν ανεβασει το κατωτατο οριο αν εκει κολλησαν. Βαλ'το 50 λιρες, 60. Μην το καταργεις τελειως.

ilias78
13-06-2013, 00:40
σιγα μην το κανουν αλλα θα ηταν καλο να ειχαμε μια σχετικη ανακοινωση με τους λογους αυτης της αλλαγης.

the master
13-06-2013, 11:53
Λολ μετα απο 2,5 μηνες ηρθε το παιχνιδι απο το ζαβι...

εχει φτιαξει το δικο του θρυλο και τη δικη του ιστορια...λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ

mihalis13
13-06-2013, 23:11
Μεγάλη ζημια πάθαμε με το amazon...Δεν μπορω να καταλάβω το λόγο που το κάνανε αυτο...

chronohill
13-06-2013, 23:39
Eγω παρηγγειλα απο zavvi red dead Goty και The walking dead: The game (εννοειται) και μου ηρθαν στις 7 εργασιμες..not bad...γενικα δεν ειχα ποτε προβλημα απο zavvi ψωνιζω αποκλειστικα απο κει χρονια...

ilias78
15-06-2013, 10:08
πρεπει να βρουλε αλλον αξιοπιστο seller τωρα. ισως ξαναδοκιμασω το blah. δεν ειχα παραπονο ποτε απο αυτο. η παραδοσεις εκανα max 2 βοδμαδες περιπου.

Stefanos
15-06-2013, 13:50
Το Βlah ειναι εγγυηση Ηλια, επαιρνα απο εκει χρονια, ο μονος λογος που σταματησα ηταν επειδη αλλαξα καρτα πηρα AMEX και δε την εχουν στη λιστα τους.

Nerven
18-06-2013, 19:52
Πραγματικά κρίμα που σταμάτησε το αμαζον uk free to free shipping ευτυχώς πρόλαβα και πήρα το PS4 με Προπαραγγελία 340¤ με free super saver delivery. Ελπίζω το zavvi να επανέλθει όπως το παλιό καλό καιρό με άμεσες παραδώσεις εντός εβδομάδας.

antoniss
18-06-2013, 22:18
Πραγματικά κρίμα που σταμάτησε το αμαζον uk free to free shipping ευτυχώς πρόλαβα και πήρα το PS4 με Προπαραγγελία 340¤ με free super saver delivery. Ελπίζω το zavvi να επανέλθει όπως το παλιό καλό καιρό με άμεσες παραδώσεις εντός εβδομάδας.

έλα ! πολύ καλή τιμή ! ωραίος !

και εγώ πρόλαβα στην κυριολεξία buzzer beater... την ακριβώς προηγούμενη που σταμάτησε το amazon τα μεταφορικά έκανα παραγγελία 2 games !

πάντως μερικές φορές μπορεί από άλλον seller μέσω amazon να βρεθεί καμιά ευκαιρία οπότε εγώ δεν το ξεχνάω ακόμα !

Γιάννη σβήσε κανένα Pm ρε συ , δεν μπορώ να σου στείλω ! λολ

Godweeder
19-06-2013, 18:46
Για ακομη μια φορα υπερ-ευχαριστημενος απο το http://www.dvd.co.uk/ !
Παραγγειλα το The Last Of Us την Πεμπτη το βραδυ που μας περασε και το παρελαβα σημερα Τεταρτη το πρωι.
Χωρις το Σ/Κ (που δεν μετριετε) , εκανε 4 μερες . Τιμη 48.73 ευρω με εξοδα αποστολης ... ΤΕΛΕΙΟ??? ;)

FotisGRC
19-06-2013, 20:50
Για ακομη μια φορα υπερ-ευχαριστημενος απο το http://www.dvd.co.uk/ !
Παραγγειλα το The Last Of Us την Πεμπτη το βραδυ που μας περασε και το παρελαβα σημερα Τεταρτη το πρωι.
Χωρις το Σ/Κ (που δεν μετριετε) , εκανε 4 μερες . Τιμη 48.73 ευρω με εξοδα αποστολης ... ΤΕΛΕΙΟ??? ;)

Respect! Με Ελληνικά??

ilias78
19-06-2013, 22:07
τι μεταφορικα εχει το dvd.co.uk?

Godweeder
20-06-2013, 00:10
τι μεταφορικα εχει το dvd.co.uk?

2 ευρω και 14 λεπτα ;)


FotisGRC οχι δεν εχει Ελληνικά φιλε.

FotisGRC
20-06-2013, 10:47
Κρίμα ρε γαμώτο..

Εντάξει, ξέρω Αγγλικά αλλά ο λόγος είναι οτι θέλω να στηρίζω τις Ελληνικές εκδόσεις όταν εταιρίες αποφασίζουν να βγάλουν..

KosmixGR
21-06-2013, 10:37
blahdvd.co.uk

The last of us 48€ με μεταφορικά

Αποστολή 11/6 (3 μέρες πριν το release) - παραλαβή 20/6

minaras_tio
24-06-2013, 20:01
Παιδες εχει ψωνισει κανεις απο το Amazon μεταχειρισμενα games?
Τι λετε;
Αν προσεξω τον πωλητη, λογικα δε εχω θεμα ε;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Gokussjin
24-06-2013, 20:39
Παιδες εχει ψωνισει κανεις απο το Amazon μεταχειρισμενα games?
Τι λετε;
Αν προσεξω τον πωλητη, λογικα δε εχω θεμα ε;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

κανενα απολύτως φίλε μου..
Όσες φορές εχω πάρει μεταχειρισμένο και ο πωλητής ηταν εντάξει , το παιχνίδι έφτασε τέλεια και σε πολυ καλη κατάσταση..
απλα σε περίπτωση που δεν το ξέρεις , πλεον εχουν βάλει και μεταφορικα για Ελλάδα ..

minaras_tio
24-06-2013, 20:44
^^Ωραιος φιλε μου. Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

hakoo
01-07-2013, 11:37
Aπο τα zavvi εχω να αγορασω παιχνιδι απο τον περασμενο Σεπτεμβριο που πηρα το Dark Souls και εκανα να το λαβω περιπου 1μιση μηνα.
Μπαινω στο mail μου και βλεπω mail απο zavvi με τιτλο "We miss you"
LOL

ilias78
01-07-2013, 17:05
εμενα εχουν κοψει και τα Miss you......

Leon_DiZ
05-07-2013, 19:43
Περιμενα 14 πακετα αυτη την εβδομαδα.
- 13 απο zavvi
- amazon.com

Μου ηρθαν 2 απο zavvi χτες και σημερα του Amazon. Εχουμε ακομα..

Επισης, με χρεωσε πριν απο λιγη ωρα το VideoGamesPlus.ca για την MG Legacy Collection :f045:

tonybsg
05-07-2013, 20:28
steelbookάκια από zavvi Λεωνίδα ή άσχετα;

Εγώ όσα έχω πάρει έχουν έρθει κομπλέ φίλε (στο δεκαήμερο/διβδόμαδο περίπου)

Leon_DiZ
05-07-2013, 20:36
steelbookάκια από zavvi Λεωνίδα ή άσχετα;

Εγώ όσα έχω πάρει έχουν έρθει κομπλέ φίλε (στο δεκαήμερο/διβδόμαδο περίπου)

Χεχε, το καταλαβες. 12 steelbooks :a057:.

tonybsg
05-07-2013, 20:47
Τσίμπησα και γω κάμποσα μες στον Ιούνιο (λιγότερα όμως)

Αλλά έκανα τις πρώτες μου αγορές από Ασία, KimchiDVD και HMV.jp και ήρθαν τα grails!

http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/DVD%20Collection/Blu%20Ray%20Movies/BD%20Steelbooks/th_DSCN7430.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/DVD%20Collection/Blu%20Ray%20Movies/BD%20Steelbooks/DSCN7430.jpg.html)

Leon_DiZ
06-07-2013, 01:34
Τσίμπησα και γω κάμποσα μες στον Ιούνιο (λιγότερα όμως)

Αλλά έκανα τις πρώτες μου αγορές από Ασία, KimchiDVD και HMV.jp και ήρθαν τα grails!

http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/DVD%20Collection/Blu%20Ray%20Movies/BD%20Steelbooks/th_DSCN7430.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/DVD%20Collection/Blu%20Ray%20Movies/BD%20Steelbooks/DSCN7430.jpg.html)

Ετσι οπως το διαβασα νομιζα οτι αγορασες τις ταινιες Ghibli σε BD και πρασινισα λιγακι απο την ζηλια μου :P

Πολυ ωραια ειναι και τα δυο, ειδικα το Terminator 2.

Leon_DiZ
09-07-2013, 21:16
Παιδια ποσο καιρο σας κανουν περιπου οι αγορες απο videogamesplus.ca? 5/7 εφυγε το πακετο.

psx3
10-07-2013, 15:28
Κίνα -> Ελλάδα 4 μέρες μόνο.

Πραγματικά ρεκόρ για μικροδέμα από ebay και απλό ταχυδρομείο (μη-συστημένο)/παραλαβή μέσω ΕΛΤΑ...

Leon_DiZ
10-07-2013, 15:30
Παιδια ποσο καιρο σας κανουν περιπου οι αγορες απο videogamesplus.ca? 5/7 εφυγε το πακετο.

Τπτ, καμια ανταποκριση; Μην που πειτε οτι κανεις δεν εχει παρει απο vgp!

tonybsg
10-07-2013, 15:32
Έχουμε πάρει, έχουμε πάρει :D

Προσωπικά, δεν μου έχει κάνει ποτέ πάνω από 10 μέρες Λεωνίδα!

psx3
10-07-2013, 15:33
Έχω καιρό να πάρω από VGP, αλλά συνήθως κάνει μια βδομάδα.

Leon_DiZ
10-07-2013, 15:36
Thanks! :) Οποτε αν ειμαι τυχερος θα το παρω παρασκευη αλλιως απο βδομαδα!

Leon_DiZ
12-07-2013, 15:21
Ηρθε :yes: Μεσα σε μια βδομαδα, το πακετο εγραφε $17 πανω, ωραια πακεταρισμενο κτλ. Τα υπολοιπα στο αντιστοιχο thread (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/10210-Metal-Gear-Solid-HD-Collection)

Leon_DiZ
17-07-2013, 18:08
Ηρθε και η δικη μου η ωρα λοιπον να στειλω στο zavvi οτι παρακαθυστερησε ενα πακετο μου. Την προηγουμενη βδομαδα ηρθαν 10 πακετα απο το zavvi και αλλα 2 την προηγουμενη παρασκευη. Ολα pre-orders. Το ενα πακετο το ερμο που δεν ηρθε ηταν In-stock, μου το ειχαν στειλει με tracking και ακομα αγνοειται. Εχουν περασει 23 μερες απο την μερα αποστολης οποτε τους εστειλα.

aiva
19-07-2013, 19:01
Να ρωτήσω κάτι, έχω 8 παιχνίδια παλιά και νέα, (ανάμεσά τους π.χ. το Dark Souls) και σκέφτομαι να τα πάω στο PUblic για απόσυρση. Αξίζει; Το Dark Souls για παράδειγμα πόσο θα μου το πάρουν πάνω κάτω; Να σημειώσω ότι τα παιχνίδια είναι σαν καινούργια.

psx3
19-07-2013, 19:03
Νομίζω και τα Seven δέχονται, αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει από τιμές...

tsakali GR
19-07-2013, 19:56
Να ρωτήσω κάτι, έχω 8 παιχνίδια παλιά και νέα, (ανάμεσά τους π.χ. το Dark Souls) και σκέφτομαι να τα πάω στο PUblic για απόσυρση. Αξίζει; Το Dark Souls για παράδειγμα πόσο θα μου το πάρουν πάνω κάτω; Να σημειώσω ότι τα παιχνίδια είναι σαν καινούργια.

Γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει να τα δώσεις στο Public γιατί τα σκοτώνουν. Κι όταν λέω σκοτώνουν την πλειοψηφία των παιχνιδιών τα παίρνουν από 3 έως 9 ευρώ το τεμάχιο, ίσως λίγο παραπάνω αν είναι και πολύ πρόσφατες κυκλοφορίες. Για να καταλάβεις εγώ τους πήγα το Last of Us που το είχα μόλις μία εβδομάδα και το έπαιρναν με το ζόρι 18 ευρώ επειδή γκρίνιαξα. Όλα τα άλλα που ήταν κυκλοφορίες του 2012 και σε άριστη κατάσταση, δεν μου έδιναν πάνω από 4 ευρώ. Και μετά στο ράφι τους αυτά βγαίνουν στα 30 - 40 ευρώ. Γενικά καλύτερα να τα βάλεις εδώ στο φόρουμ και εάν μπορείς και σε μερικά ακόμη μεγάλα sites gaming παρά στο Public - Seven. Αυτά πρέπει να είναι η ύστατη λύση σου, εάν θες οπωσδήποτε να τα δώσεις και δεν τα παίρνει άλλος.

Ezio
30-07-2013, 12:46
Το site tech 4 guru είναι αξιόπιστο;

Leon_DiZ
07-08-2013, 12:52
Παιδια αν μου ρθουν πακετα απο το zavvi και αρνηθω να τα παραλαβω θα πανε πισω και θα παρω πισω τα χρηματα; Το εχει κανει ποτε κανεις;

tsakali GR
07-08-2013, 13:08
Νομίζω πως ταιριάζει σε αυτό το thread.

http://images.vg247.com/current//2013/08/Amazon-uk-digital-store.jpg

To Amazon UK άνοιξε "υποκατάστημα" για ψηφιακά παιχνίδια PC & Mac, τα οποία τα αγοράζεις και μπορείς άμεσα να τα κάνεις download στο μηχάνημά σου.
Στα ψηφιακά καλούδια που διαθέτει το online store για downloadable τίτλους, συμπεριλαμβάνονται DLCs και currencies για τίτλους που έχουν micro transactions.

Αυτή τη στιγμή είναι σε beta με περίπου 600 τίτλους.

Πηγή: http://www.vg247.com/2013/08/07/amazon-uk-launches-digital-game-store-600-titles-online-now/

antoniss
08-08-2013, 00:08
Παιδια αν μου ρθουν πακετα απο το zavvi και αρνηθω να τα παραλαβω θα πανε πισω και θα παρω πισω τα χρηματα; Το εχει κανει ποτε κανεις;

βασικά πως μπορείς να το κάνεις αυτό ?
δεν στα αφήνει ο ταχυδρόμος ?

πάντως δες εδώ λέει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις είτε αν αυτό που έλαβες είναι ελλατωματικό είτε άλλαξες γνώμη , αλλά σε κάθε περίπτωση υποτίθεται πως τα έχεις παραλάβει ,



Your right to change your mind We've all done it, ordered something and then realised later that it is no longer needed.
You have 14 days to cancel your order under our 14 day return period policy, which starts on the day after you received the item.
It's so simple, please follow the steps set out below (please see the section headed "What to do to return your item to us (http://www.zavvi.com/returns-policy.info#return-item-to-us)").
All items must be returned unused and in the original packaging as they were in when received by you.
We are sorry but we are unable to accept the return of the following items unless they are returned unopened (i.e. no broken seals) and/or in the original condition at point of receipt or faulty (please see the section headed "Damaged or faulty items" below):


Certain health and beauty items (due to health and safety reasons)
Certain clothing, all footwear and accessories (these must be returned with the tags/ labels / seals intact)
Jewellery and watches (due to health and safety reasons)
Computing and electronics (these must be returned with their security seals intact)

Please ensure that when you receive an item that you take reasonable care of it when trying it /inspecting it eg. please ensure that any security seals or tags are still intact.





http://www.zavvi.com/returns-policy.info

έχεις 14 μέρες λέει , αν και αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως το μετράει...

Leon_DiZ
08-08-2013, 01:37
βασικά πως μπορείς να το κάνεις αυτό ?
δεν στα αφήνει ο ταχυδρόμος ?

πάντως δες εδώ λέει αναλυτικά τι πρέπει να κάνεις είτε αν αυτό που έλαβες είναι ελλατωματικό είτε άλλαξες γνώμη , αλλά σε κάθε περίπτωση υποτίθεται πως τα έχεις παραλάβει ,






http://www.zavvi.com/returns-policy.info

έχεις 14 μέρες λέει , αν και αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως το μετράει...

Μερικοι ταχυδρομοι χτυπανε για να στο δωσουν (ακομα και τα απλα), ελεγα αν καποιος εχει προσπαθησει.

Ο δικος μου δε μενει στο απο κατω διαμερισμα οποτε σκεφτομαι να τον ρωτησω. Απλα θελω να δω αν γινεται πριν τον ρωτησω - μου τα φερνει που μου τα φερνει, μην του δινω και παραγγελιες

Innersense
08-08-2013, 19:36
Παιδιά sorry μια ερώτηση, ελπίζω να μη θεωρηθεί spam, αν θέλει κάποιος moderator το μεταφέρει η το σβήνει κανοντας μου υπόδειξη προς τα που να απευθυνθω...

Καμια καλη προσφορά/εκπτωση για ετησια συνδρομή plus παιζει; Βγαίνουν η άδικα ψάχνω;

Υγ: απ οτι είδα πέρσι είχε βγάλει έκπτωση η ίδια η sony στην ετησια -25% = 37.5¤ κάτι τέτοιο, μια χαρά έκπτωση κατά τη γνώμη μου. Απ οτι διάβασα είχε βγει 13/9/2012 η ανακοίνωση και ίσχυε μέχρι 19/9/2012. Παιζει κάτι με την συγκεκριμένη περίοδο (Σεπτέμβριος) μπορεί να επαναληφθεί;

Nek_Food
08-08-2013, 20:44
Όλοι αυτο περιμένουμε. Ίσως να έχει τέλη Αυγούστου λόγω GamesCon, αλλιώς κάπου στο PS4 launch ή τα Χριστούγεννα.

Nikoladim
09-08-2013, 16:10
Μερικοι ταχυδρομοι χτυπανε για να στο δωσουν (ακομα και τα απλα), ελεγα αν καποιος εχει προσπαθησει.

Ο δικος μου δε μενει στο απο κατω διαμερισμα οποτε σκεφτομαι να τον ρωτησω. Απλα θελω να δω αν γινεται πριν τον ρωτησω - μου τα φερνει που μου τα φερνει, μην του δινω και παραγγελιες

Πω ο ταχυδρομος απο κατω? Τυχερος!

Leon_DiZ
09-08-2013, 16:14
Πω ο ταχυδρομος απο κατω? Τυχερος!

Δεν εχει ιδεα. Να κατεβαινεις κατω και να ειναι στο τραπεζακι της εισοδου 10 πακετα :k020:

tonybsg
13-08-2013, 17:58
Εμένα μου τα φέρνει και πάνω, στην πόρτα μου!

Πάντως είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αυτό, μάλιστα η ΕΕΤΤ είχε βγάλει και ενημερωτικό πριν από 1-2 χρόνια.

widebit
14-08-2013, 17:41
Εμένα μου τα φέρνει και πάνω, στην πόρτα μου!

Πάντως είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν αυτό, μάλιστα η ΕΕΤΤ είχε βγάλει και ενημερωτικό πριν από 1-2 χρόνια.


Εμενα επειδη μου τα αφηνε στα σκαλια της πολυκατοικιας και εφευγε, και ετσι ειχα βρει 2-3 φορες αδειο το κουτι/δεμα, καποια κουφαλα μου τα εκλεβε (δεν χτυπαγε καν το κουδουνι ο καραγκιοζης ο ταχυδρομος) πηγα και παραπονεθηκα στο κεντρικο ΕΛΤΑ Πειραια και εκει μου ειπαν πως για να μην τα ξαναχασω να κανω μια αιτηση και απλως να αφηνει ο ταχυβρωμος χαρτι και να τα παραλαμβανω απο το καταστημα ΕΛΤΑ.

Αυτο εκανα και βρηκα την ησυχια μου..

WolfRathmA
16-08-2013, 01:56
Αφου εβγαλε το amazon τα δωρεαν μεταφορικα, ειπα και παλι να στραφω προς το zavvi (η αν εχετε κατι αλλο καλυτερο να προτείνετε).

Εχει βελτιώσει καθολου τις ημερες αποστολης/παραλαβης η ακομα κανει 30+ μερες για να παραλαβεις το δεμα;

Leon_DiZ
19-08-2013, 20:37
3052

Χεχε... Απο zavvi, 12 steelbooks, ολα στην ωρα τους.

antoniss
19-08-2013, 20:42
^^ όταν λες στην ώρα τους ;

πότε γίνανε dispatched ;

ΥΓ. Καλως τα δέχτηκες by the way... χαχα ..
όντως το zavvi έχει βάλει κάποια πολύ ωραία steelbooks ακόμα και σε παλιές ταινίες και τα χάζευα... π.χ. ακόμα και Rambo first blood ... για κάποιον που κάνει συλλογή θα είναι καλή φάση , εμένα μου πέρασε αυτή η "λόξα" εδώ και χρόνια (ευτυχώς για την τσέπη μου...)

Leon_DiZ
19-08-2013, 20:50
^^ όταν λες στην ώρα τους ;

πότε γίνανε dispatched ;

ΥΓ. Καλως τα δέχτηκες by the way... χαχα ..
όντως το zavvi έχει βάλει κάποια πολύ ωραία steelbooks ακόμα και σε παλιές ταινίες και τα χάζευα... π.χ. ακόμα και Rambo first blood ... για κάποιον που κάνει συλλογή θα είναι καλή φάση , εμένα μου πέρασε αυτή η "λόξα" εδώ και χρόνια (ευτυχώς για την τσέπη μου...)

7/8 ολα αλλα ελειπε το παιδι που μου τα φερνει διακοπες (γυρισε σημερα). Δεδομενου οτι το zavvi αργει παρα πολυ αρκετες φορες, το οτι ηταν ετοιμα για παραδοση ειναι θετικο.

tonybsg
20-08-2013, 00:02
Τα steelbooks το zavvi τα στέλνει όμως στάνταρ από συγκεκριμένο warehouse και δεν αργούν ποτέ! Εννοώ κανά δεκαήμερο. Ούτε και μένα έχουν αργήσει όσα έχω πάρει... παιχνίδι δεν νομίζω να δοκιμάσω ποτέ :P

Leon_DiZ
20-08-2013, 00:39
Τα steelbooks το zavvi τα στέλνει όμως στάνταρ από συγκεκριμένο warehouse και δεν αργούν ποτέ! Εννοώ κανά δεκαήμερο. Ούτε και μένα έχουν αργήσει όσα έχω πάρει... παιχνίδι δεν νομίζω να δοκιμάσω ποτέ :P

Πριν λιγο καιρο μου εστειλαν αλλες 2 ταινιες οι οποιες εχουν κυκλοφορησει καιρο τωρα και ενω τις περιμενα να αργησουν στην μεταφορα (ή να που ψεματα οτι εχουν στοκ ενω δεν εχουν), ηρθαν κανονικοτατα χωρις καμια καθυστερηση.

ilias78
22-08-2013, 00:53
εχει αγορασει κανεις καμια collector εκδοση απο amazon? λογο μεγεθους, θελω να μαθω τι συσκευασια κανουν και αν αφηνουν στην εισοδο χαρτι ή το δεμα.

Stefanos
22-08-2013, 01:14
Οταν ειχα παρει εγω το Ninja Gaiden 3 Collector's Edition τοτε (δε το λες και μικρο δεμα) το ειχε φερει ο ταχυδρομος κανονικα, το ειχε φορτωσει στον ωμο του και ερχοταν κατα πανω μου (εκεινη την ωρα ημουν εξω) παντως γενικα το αμαζον ειναι εγγυηση ειναι γνωστο οποτε μη φοβασαι τιποτα Ηλια :')

antoniss
22-08-2013, 02:43
επίσης Ηλία , αν είναι λίγο μεγαλύτερο το δέμα , μπορεί να στο στείλουνε με courier και σε 2 μέρες το πολύ θα είναι σπίτι σου !!!

έτσι μου είχανε στείλει 2 φορές κάποια guitar hero bundles που ήτανε λίγο μεγαλύτερα τα κουτιά ,

αλλά π.χ. οι συλλεκτικές των driver , batman κτλ. μου είχανε έρθει κανονικά με ταχυδρομείο , που όμως επειδή ο ταχυδρόμος δεν τα κουβαλάει θα σου αφήσει χαρτί να πας εσύ να τα πάρεις

ΥΓ. τι θα πάρεις ;

ilias78
22-08-2013, 08:41
Ευχαριστώ. Σκέφτομαι για το καινούριο batman. Αν δεν βγει κάτι από Ελλάδα, μήπως το τσημπισΩ από έξω.

aiakos81
23-08-2013, 01:01
Παιδια αντιμετωπισα σοβαροτατο προβλημα με ΕΛ.ΤΑ. Μενω Αθηνα-Νεο Ηρακλειο και ειχα κανει μια παραγγελια που ευτυχως ειχε tracking number. Η αποστολη απο Ιταλια εγινε 26 Ιουλιου και το πακετακι εφτασε Αθηνα 1η Αυγουστου. Μεχρι τις 21 Αυγουστου ηταν στο κεντρο διανομης των ΕΛ.ΤΑ στο Νεο Ηρακλειο!!!!!! Εννοειται πως σπιτι μου δεν ειχε φτασει τιποτα, ουτε καν χαρτακι απο ταχυδρομο να παω για παραλαβη, οποτε τα μαζεψα και πηγα στα ΕΛ.ΤΑ.
Εκει απολογουμενοι μου εδωσαν τη διευθυνση του κεντρου διανομης...Οταν τελικα εφτασα ενιωσα οτι επαιζα σε ταινια του Ψαλτη..Δεν θα κατσω να σας περιγραψω ολα τα τραγελαφικα που βιωσα απλα να σας ενημερωσω οτι στα ΕΛ.Τα Ηρακλειου εχουν ληξει ΟΛΕΣ οι συμβασεις των εποχικων, δεν εχει ανανεωθει καμια και ειχε μαζευτει απιστευτος ογκος πακετων...Το τι αμαζον ειδα εκει μεσα δεν λεγεται...Και φανταστειτε οτι ειχα και tracking, που να μην ειχα κιολας...
Εχουν μεινει 2 ατομα να βγαλουν δουλεια δεν ξερω και γω ποσων ανθρωπων, απιστευτος ογκος πακετων και οχι τιποτα αλλο εχω, εχω κανει παραγγελια 3 παιχνιδια απο τους ζαβους και δεν ξερω τωρα ποιον να βριζω...Μαλλον τα ΕΛ.Τα...Σας το λεω γιατι υποψιαζομαι οτι μπορει να συμβαινει κατι αντιστοιχο και σε αλλα ταχυδρομεια, γιατι θυμαμαι οτι οι εποχικοι πηγαιναν ολοι "πακετο"...Ωρε γλεντια με αφιξεις χωρις τρακιν...Μονο τους λογαριασμους στελνουν στην ωρα τους οι μπασταρδοι...Εκει δεν χανεται τιποτα....

psx3
23-08-2013, 01:15
Τους λογαριασμούς τους πληρώνουμε και αυτόματα με πάγια εντολή. Τα άλλα μας καίνε...

AriStos13
04-09-2013, 17:36
εχει ψωνισει κανενας απο αυτο το e-shop?
http://www.media-ram.gr/gaming-and-gadgets/gaming-el/consoles/sony-playstation-3-super-slim-12gb.html?ref=bestprice.gr

AriStos13
05-09-2013, 11:48
Με μιαματια που εριξα στο skroutz gia mounting bracket για το super slim το βρηκα 24.5¤ σε ενα καταστημα μονο!!
Να το πληρωσω τοσο δεν λεει..!
Edit: βρηκα αυτο :
http://www.gamescom.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30734&ref=bestprice.gr
Δεν ειναι το αυθεντικο αλλα θα κανει δουλεια πιστευω ε;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

gepe13
05-09-2013, 13:47
^^ Δεν ξέρω για το μαγαζί πάντως το bracket κάνει.

AriStos13
05-09-2013, 19:17
για το braket ρωταω.. ευχαριστω φιλε..!

Gazof
05-09-2013, 20:23
Πλαίσιο, Media Markt, το έχουν στα 10-11 ευρώ. Σύντομα θα το εμπορεύεται και ο Κωτσόβολος.

AriStos13
05-09-2013, 20:29
Στα site τους δεν το βρισκω ομως..! Αν παω στο καταστημα θα το εχει;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Gazof
05-09-2013, 20:34
Δεν πειράζει ας μην τα έχει στο site. Κοίτα, Αθήνα στα Πλαίσιο βλέπω 1 με 2 κομμάτια max στα μαγαζιά. Οπότε δεν είναι και σίγουρο αν έχει, μπορείς όμως να παραγγείλεις, αν πας στο κατάστημα. Ειδικά στο Πλαίσιο, παίρνεις την εξυπηρέτηση πελατών ή κατευθείαν στο κατάστημα και να ρωτήσεις. ¶κου 25 ευρώ.. ό,τι να'ναι..

AriStos13
05-09-2013, 20:41
Και εγω αυτο ειπα..!! Οπως ειχε πει και ενα μελος εδω ενα κομματι τσιγκου το πουλανε σαν χρυσαφι!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Spiros20
06-09-2013, 13:01
Ρε παιδια πήγα να πάρω από Amazon.co.uk το kingdom hearts 1.5 που κανει 28 λίρες και μου ζητάει μεταφορικά. Δεν έχει επιλογή για Free delivery. Εχει τελειώσει αυτο με τις 25 λίρες και πανω δωρεάν μεταφορικά;

Leon_DiZ
06-09-2013, 13:09
Ρε παιδια πήγα να πάρω από Amazon.co.uk το kingdom hearts 1.5 που κανει 28 λίρες και μου ζητάει μεταφορικά. Δεν έχει επιλογή για Free delivery. Εχει τελειώσει αυτο με τις 25 λίρες και πανω δωρεάν μεταφορικά;

Καιρό τώρα, νμζ απο Ιούλιο δεν εχει. Και τα μεταφορικά για τα παιχνίδια ειναι 6 λιρες.

Τυχαια το KH 1,5 ηταν η τελευταία παραγγελία μου που πρόλαβα το free shipping

Spiros20
06-09-2013, 13:11
Καιρό τώρα, νμζ απο Ιούλιο δεν εχει. Και τα μεταφορικά για τα παιχνίδια ειναι 6 λιρες.

Τυχαια το KH 1,5 ηταν η τελευταία παραγγελία μου που πρόλαβα το free shipping

Κρίμα δεν το ήξερα σε ευχαριστω πολυ.

FotisGRC
07-09-2013, 16:16
Παρήγγειλα χθες απο το Plaisio την 50άρα κάρτα PSN με παραλαβή απο κατάστημα.. Ενημέρωση με συνεχή μηνύματα στο κινητό για την κατάσταση της παραγγελίας και απο σήμερα το πρωί ήταν διαθέσιμη για παραλαβή..

Πολύ καλή ταχύτητα παράδοσης..