PDA

View Full Version : Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25

ilias78
10-11-2012, 20:51
η αληθεια ειναι πως κ εγω εχω παρει απο zavvi 2-3 φορες κ δεν ειχα θεμα. εκανε 1-2 βδομαδες να ερθει. βεβαια με αυτα που διαβαζω εδω ειμαι απιστευτα επιφυλακτικος για να παραγγειλω ξανα.

aiakos81
10-11-2012, 21:16
Τοσο κανει και σε μενα, 1-2 εβδομαδες..Και εγω ειχα θορυβηθει, για αυτο και εκανα την αγορα μεσω paypal, αλλα και και για αυτο μπηκα να γραψω ποτε παρελαβα ..Πανω απο 2 εβδομαδες δεν μου εχει ποτε,προηγουμενη παραγγελια ηταν τον Ιουνιο και αυτη οκ (εφτασε σε 10 μερες)...Εξαιρω σε καθε περιπτωση περιοδους γιορτων (ειδικα Χριστουγεννα) που δεν παραγγελνω ποτε, μα ποτε...

stavros88
10-11-2012, 21:17
χθες μου ηρθε μια παραγγελια απο amazon.co.uk και ενω ολες τις προηγουμενες φορες μου αφηναν ειδοποιητηριο να παω να το παρω απο το ταχυδρομειο αυτη τη φορα το αφησαν ετσι απλα μεσα στην οικοδομη(η πορτα ανοιγει χωρις κλειδι).Δεν ειναι λιγο επικινδυνο αυτο?μπορει οποιος θελει να το παρει και να φυγει

tonybsg
10-11-2012, 21:35
^^Για αυτό το θέμα πρέπει να απευθυνθείς στον ταχυδρόμο σου, είναι σύνηθες φαινόμενο το συγκεκριμένο, δυστυχώς.

Το καλό είναι ότι αν χαθεί, το amazon δεν θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου, είτε με αντικατάσταση, είτε με refund θα την βρεις την άκρη.

Ουσιαστικά με όλα τα καταστήματα που στέλνουν με απλό ταχυδρομείο, αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει (αν και δεν θα έπρεπε).

Leon_DiZ
13-11-2012, 15:32
Εχω ενα προβληματακι με το Amazon.com

Εκανα μια παραγγελια με 3 αντικειμενα. Τα 2 πρωτα μου ηρθαν τον Οκτωβριο, το 3ο θα μου το στειλουν σημερα. Η παραγγελιες ειχαν εκπτωτικα κουπονια (2 x -$8)

Πρωτο φαουλ απο το amazon, μου χρεωσαν το shipping $4,66 παραπανω. Απο 15,96 πηγε 20,62. Απο μονο του, ενω θυμομουν οτι ηταν γυρω στα 15 και παρομοια παραγγελια εχω ξανακανει. Μιλησα με το support, εκανα μια νεα παραγγελια που πληρουσε τα αναλογα κριτηρια για να τους δειξω οτι το shipping επρεπε να ειναι 15 και με τα πολλα μου κανανε refund την διαφορα. Σημερα μου ηρθε χρεωση απο την Citibank $40,55 (!) ενω περιμενα $30,63. μπαινω μεσα να δω γιατι ανεβηκε η χρεωση και βλεπω οτι μου εχουν χρεωσει import fees $10,58!!

Ξερει κανεις αν θα τα κρατησουν ή τα δεσμευουνε σε περιπτωση που τα χρειαστουν; Θα τους στειλω να τους ξε**ω αργοτερα γτ (1) δεν με εχουν ξαναχρεωσει ΠΟΤΕ import fees, (2) δεν μου το ειπαν εξαρχης οτι θα το εκαναν, (3) παντα χρησιμοποιω το ιδιο shipping και (4) εχω παρει πολυ πιο ακριβα πραγματα απο εκει χωρις κανενα προβλημα

tonybsg
13-11-2012, 15:37
Lnds μόλις άλλαξε το όλο σύστημα και στο expedited shipping.

Με το expedited πάντα υπήρχε η πιθανότητα να σταματήσουν τελωνείο τα προϊόντα, και φυσικά να πληρώσουμε πολύ παραπάνω από τα 5-20Ε που ζητάει τώρα πια προκαταβολικά το amazon για να κάνει αυτό τον εκτελωνισμό εκ μέρους μας.

Μάλιστα πριν από μια βδομάδα μου έλεγε φίλος ότι στο Walking Dead (αυτό που είχα πάρει και γω χωρίς προβλήματα) πλήρωσε τελωνείο κανονικά 20-30Ε επιπλέον. Άλλο βέβαια που ούτε και γω είχα πληρώσει ποτέ κάτι.

Δεδομένου ότι το amazon.com στο expedited χρησιμοποιεί (απλές) υπηρεσίες εταιρειών courier, είναι πολύ θετικό το τι έκανε το global πρόγραμμα και για εκεί για μένα, έτσι δεν θα έχουμε να ανησυχούμε για τίποτα.

Τώρα, για τα έξτρα χρήματα που ζητούνε, προφανώς το σύστημα είναι αυτόματο, γι' αυτό στα βγάζει στο τέλος.

Υποτίθεται, ότι αν δεν χρειαστούν, στα επιστρέφει. Εγώ μία φορά που έχω χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο πρόγραμμα για το priority shipping μου επέστρεψαν $15-20 στο άσχετο δυο βδομάδες μετά.

Το σίγουρο είναι αν δεν είχαν αυτό το πρόγραμμα, θα πλήρωνα τουλάχιστον 100Ε επιπλέον!

Leon_DiZ
13-11-2012, 16:49
Lnds μόλις άλλαξε το όλο σύστημα και στο expedited shipping.

Με το expedited πάντα υπήρχε η πιθανότητα να σταματήσουν τελωνείο τα προϊόντα, και φυσικά να πληρώσουμε πολύ παραπάνω από τα 5-20Ε που ζητάει τώρα πια προκαταβολικά το amazon για να κάνει αυτό τον εκτελωνισμό εκ μέρους μας.

Μάλιστα πριν από μια βδομάδα μου έλεγε φίλος ότι στο Walking Dead (αυτό που είχα πάρει και γω χωρίς προβλήματα) πλήρωσε τελωνείο κανονικά 20-30Ε επιπλέον. Άλλο βέβαια που ούτε και γω είχα πληρώσει ποτέ κάτι.

Δεδομένου ότι το amazon.com στο expedited χρησιμοποιεί (απλές) υπηρεσίες εταιρειών courier, είναι πολύ θετικό το τι έκανε το global πρόγραμμα και για εκεί για μένα, έτσι δεν θα έχουμε να ανησυχούμε για τίποτα.

Τώρα, για τα έξτρα χρήματα που ζητούνε, προφανώς το σύστημα είναι αυτόματο, γι' αυτό στα βγάζει στο τέλος.

Υποτίθεται, ότι αν δεν χρειαστούν, στα επιστρέφει. Εγώ μία φορά που έχω χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο πρόγραμμα για το priority shipping μου επέστρεψαν $15-20 στο άσχετο δυο βδομάδες μετά.

Το σίγουρο είναι αν δεν είχαν αυτό το πρόγραμμα, θα πλήρωνα τουλάχιστον 100Ε επιπλέον!

thanks! δεν ηξερα οτι το αλλαξαν.

πακετακι.. οποτε το expedited θα παει αυτοματως $20+ μονο το shipping για ενα blu-ray.

http://www.zeros-sociaux.fr/wp-content/uploads/2012/02/well-fuck.jpg

αν ειναι να τα παρω πισω εχει καλως. στην τελικη η ταινια κανει 15,75€ και το shipping+import fee θα παει 16,75€ :a010bg:

psx3
13-11-2012, 19:33
Σήμερα μου ήρθαν 2 δέματα από Zavvi... μετά από 10 μέρες περίπου.

Μήπως είναι θέμα ταχυδρομείου της κάθε περιοχής τελικά; Εγώ μάλιστα τους το έχω πει κιόλας να μου στέλνουν ειδοποίηση μόνο, κι έτσι παραλαμβάνω όλα τα δέματα (ασχέτως βάρους/όγκου) από τα ΕΛΤΑ.

tonybsg
13-11-2012, 22:16
thanks! δεν ηξερα οτι το αλλαξαν.

πακετακι.. οποτε το expedited θα παει αυτοματως $20+ μονο το shipping για ενα blu-ray.

http://www.zeros-sociaux.fr/wp-content/uploads/2012/02/well-fuck.jpg

αν ειναι να τα παρω πισω εχει καλως. στην τελικη η ταινια κανει 15,75€ και το shipping+import fee θα παει 16,75€ :a010bg:

Έκανα κάποιες δοκιμές και κάποιες συγκρίσεις με παλιές παραγγελίες.

Για ένα απλό blu ray το shipping ανέβηκε στα $12 περίπου από $9-10 που ήταν στην αμέσως προηγούμενη παραγγελία μου. Αλλά έχουμε και άλλα $13 για το import fee. Υποψιάζομαι ότι για ένα απλό blu ray αυτό θα επιστραφεί, λόγω χαμηλής τιμής.

Επίσης έκανα και παραγγελία να δω στην πράξη τι θα αλλάξει.

Στα Gold Box Deals είχε αυτό το φοβερό set. Πήγε τελική τιμή περίπου $90 με $24.48 shipping and handling και μόνο $5.49 import tax! Δεν καταλαβαίνω γιατί. Κάτω όμως έχουν προσθέσει το εξής:

"ALL ITEMS IN THIS ORDER ARE SOLD BY AMAZON EXPORT SALES, INC. (AES), UNLESS OTHERWISE NOTED. BY PLACING YOUR ORDER, YOU AUTHORIZE AES TO DESIGNATE A CARRIER TO CLEAR THE PACKAGE AND PAY THE IMPORT FEES ON YOUR (OR THE RECIPIENT'S) BEHALF. CUSTOMS DECLARATIONS WILL BE MADE IN THE NAME AND ON THE BEHALF OF YOUR (OR THE RECIPIENT'S) BEHALF BY THE DESIGNATED CARRIER. YOU CAN FIND THE COMPLETE TERMS AND CONDITIONS OF YOUR ORDER HERE"

Σημασία έχει να δούμε αν θα αλλάξει κάτι και θα το στείλουν με πιο γρήγορη υπηρεσία courier. Μέχρι στιγμής τα Expedited τα έστελναν με iparcel, dhl global mail κ.λπ. και τα παραλαμβάναμε από τα ΕΛΤΑ. Για να δούμε τώρα.

Το Priority Global πράγματι σε 2-4 εργάσιμες ήταν εδώ πάντως.

Leon_DiZ
13-11-2012, 23:13
Έκανα κάποιες δοκιμές και κάποιες συγκρίσεις με παλιές παραγγελίες.

Για ένα απλό blu ray το shipping ανέβηκε στα $12 περίπου από $9-10 που ήταν στην αμέσως προηγούμενη παραγγελία μου. Αλλά έχουμε και άλλα $13 για το import fee. Υποψιάζομαι ότι για ένα απλό blu ray αυτό θα επιστραφεί, λόγω χαμηλής τιμής.

Επίσης έκανα και παραγγελία να δω στην πράξη τι θα αλλάξει.

Στα Gold Box Deals είχε αυτό το φοβερό set (http://www.amazon.com/gp/product/1612185738/ref=oh_details_o00_s00_i00). Πήγε τελική τιμή περίπου $90 με $24.48 shipping and handling και μόνο $5.49 import tax! Δεν καταλαβαίνω γιατί. Κάτω όμως έχουν προσθέσει το εξής:

"ALL ITEMS IN THIS ORDER ARE SOLD BY AMAZON EXPORT SALES, INC. (AES), UNLESS OTHERWISE NOTED. BY PLACING YOUR ORDER, YOU AUTHORIZE AES TO DESIGNATE A CARRIER TO CLEAR THE PACKAGE AND PAY THE IMPORT FEES ON YOUR (OR THE RECIPIENT'S) BEHALF. CUSTOMS DECLARATIONS WILL BE MADE IN THE NAME AND ON THE BEHALF OF YOUR (OR THE RECIPIENT'S) BEHALF BY THE DESIGNATED CARRIER. YOU CAN FIND THE COMPLETE TERMS AND CONDITIONS OF YOUR ORDER HERE"

Σημασία έχει να δούμε αν θα αλλάξει κάτι και θα το στείλουν με πιο γρήγορη υπηρεσία courier. Μέχρι στιγμής τα Expedited τα έστελναν με iparcel, dhl global mail κ.λπ. και τα παραλαμβάναμε από τα ΕΛΤΑ. Για να δούμε τώρα.

Το Priority Global πράγματι σε 2-4 εργάσιμες ήταν εδώ πάντως.

Τωρα καταλαβα τι μου ελεγες για το global πριν (AmazonGlobel Expedited). οντως ακριβυνε και δεν μας λενε και τον λογο, φαρμακειο εγινε :( εχεις παρει ποτε με standard να συγκρινεις ποσο κανει να σου ρθει;

EDIT: στην ουσια εξισωνουν το Expedited με το Priority. και ενα παραδειγματακι


Friends: The Complete Series

[B]Standard International Shipping (averages 18-32 business days)
Items: $149.99
Shipping & Handling: $6.48
Total Before Tax: $156.47
Estimated Tax To Be Collected: $0.00
Order Total: $156.47

AmazonGlobal Expedited Shipping (averages 9-16 business days)
Items: $149.99
Shipping & Handling: $12.98
Total Before Tax: $162.97
Estimated Tax To Be Collected: $0.00
Import Fees Deposit $57.53
Order Total: $220.50

AmazonGlobal Priority Shipping (averages 2-4 days)
Items: $149.99
Shipping & Handling: $24.98
Total Before Tax: $174.97
Estimated Tax To Be Collected: $0.00
Import Fees Deposit $61.77
Order Total: $236.74

tonybsg
14-11-2012, 16:12
Τωρα καταλαβα τι μου ελεγες για το global πριν (AmazonGlobel Expedited). οντως ακριβηνε και δεν μας λενε και τον λογο, φαρμακειο εγινε :( εχεις παρει ποτε με standard να συγκρινεις ποσο κανει να σου ρθει;

EDIT: στην ουσια εξισωνουν το Expedited με το Priority. και ενα παραδειγματακι

Είχα πάρει κάποια στιγμή και θυμάμαι δεν έκανε πολύ περισσότερο πάντως, ξέρω γω καμιά βδομάδα. Τα τελευταία expedited που πήρα ήρθαν εντός 10 ημερών πάντως. Πάντως το CE Guide του Assassins Creed III ακόμη το περιμένω.

Έχω κάνει την παραγγελία που σου έλεγα, shipping estimate έχει σήμερα, οπότε θα ενημερώσω για το πως θα σταλθεί!

hakoo
14-11-2012, 16:39
Σήμερα μου ήρθαν 2 δέματα από Zavvi... μετά από 10 μέρες περίπου.

Μήπως είναι θέμα ταχυδρομείου της κάθε περιοχής τελικά; Εγώ μάλιστα τους το έχω πει κιόλας να μου στέλνουν ειδοποίηση μόνο, κι έτσι παραλαμβάνω όλα τα δέματα (ασχέτως βάρους/όγκου) από τα ΕΛΤΑ.

Nα δεχθω οτι ειναι θεμα ταχυδρομειου καθε περιοχης.
Ομως γιατι ολα τα υπολοιπα δεματα ερχονται στην ωρα τους και χωρις κανενα προβλημα? Αλλο...ταχυδρομειο τα στελνει αυτα? :confuzed:
Μου ηρθε χθες το παιχνιδι που ειχα παραγγειλει απο τις 26 Σεπτεμβριου, για την ακριβεια μου ηρθε το δευτερο δεμα που ειχε πανω του notice priority. Το πρωτο δεν εχω ιδεα τι εγινε.

Spiros20
14-11-2012, 16:45
Έχω παραγγείλει 2 παιχνίδια από Zavvi και στάλθηκαν προχθες. Τα θέλω για τα γενέθλια ενός φίλου μου που είναι στις 4 Δεκεμβρίου. Μακάρι να έρθουν μέχρι τότε. Μάλλον έπρεπε να τα παραγγείλω από το Amazon ήταν +15 ευρώ αλλά από το να μην τα έχω στην ώρα μου.
Σημείωση: Το Zavvi μου λέει ότι θα μου έρθει πριν/έως στις 21 Νοεμβρίου.

psx3
15-11-2012, 08:34
Nα δεχθω οτι ειναι θεμα ταχυδρομειου καθε περιοχης.
Ομως γιατι ολα τα υπολοιπα δεματα ερχονται στην ωρα τους και χωρις κανενα προβλημα? Αλλο...ταχυδρομειο τα στελνει αυτα? :confuzed:
Μου ηρθε χθες το παιχνιδι που ειχα παραγγειλει απο τις 26 Σεπτεμβριου, για την ακριβεια μου ηρθε το δευτερο δεμα που ειχε πανω του notice priority. Το πρωτο δεν εχω ιδεα τι εγινε.
Τι να πω... πάντως αυτά τα 2 δέματα μου ήρθαν από Γαλλία και Βέλγιο αν παίζει κάποιο ρόλο.

Σε όλη την Ευρώπη έχουν αποθήκες αυτοί; :P

hakoo
16-11-2012, 14:35
Ναι ισως παιζει ρολο, καλη σκεψη. Εμενα το δευτερο που παραδωθηκε ηρθε απο Αγγλια με priority (προφανως το κανουν την δευτερη φορα που στελνουν κατι).
Απο videogamesplus.ca ολα αψογα, παρελαβα σε 10 εργασιμες με gift notice και χαμηλοτερη τιμη να φαινεται στο κουτι. Γενικα ειναι ενα εξαιρετικο μαγαζι, πρεπει ομως να φτιαξουν λιγο το site τους γιατι ειναι outdated.

messi10
17-11-2012, 21:06
Black Friday Deals Amazon.com (http://www.amazon.com/gp/feature.html/ref=%26%2574%2561g%3d%2562l%2575r%2561yf%256fr%257 5m%252d20?ie=UTF8&docId=1000853511&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=right-1&pf_rd_r=08V0AXGAH7ZN59QY9E6M&pf_rd_t=1401&pf_rd_p=1419986002&pf_rd_i=1000451311&tag=blurayforum-20)

θα εχει μερικα πολυ καλα αλλα να θυμαστε οτι αυτα ειναι "οποιος προλαβει" και φευγουν ολα τα κομματια πολυ γρηγορα. αν θελετε κατι δειτε το απο τωρα

quote απο το τοπικ των προσφορων για να μην με φανε. :P

λοιπον ,ερωτησεις!!

1) υπαρχει κατι αναλογο στο amazon.co.uk;
2) για να προλαβω ενα απο αυτα πρεπει να μαι την συγκεκριμενη ωρα μεσα? δεν μπορω να το κρατησω απο πριν?
3) τα μεταφορικα (μαζι με τελωνειο) ποσα ειναι;

Leon_DiZ
17-11-2012, 21:12
quote απο το τοπικ των προσφορων για να μην με φανε. :P

λοιπον ,ερωτησεις!!

1) υπαρχει κατι αναλογο στο amazon.co.uk;
2) για να προλαβω ενα απο αυτα πρεπει να μαι την συγκεκριμενη ωρα μεσα? δεν μπορω να το κρατησω απο πριν?
3) τα μεταφορικα (μαζι με τελωνειο) ποσα ειναι;

1) οχι ακομα αλλα εχω στησει καραουλι :P εκτος αν μου ξεφυγε κατι
2) ναι, μερα και ωρα. τα λεει τα 2
3) γ***ε τα... τα μεταφορικα πανε $15 το πρωτο κομματι και μετα αλλαζει (μπορεις να κανεις μια δοκιμαστικη να δεις ποσο ακριβως θα πανε) και εχεις import fee το οποιο παει αναλογα με την τιμη των προιοντων σου και μπορει να στο επιστρεψουν αναλογα αν περασει τελωνειο ή οχι

παραδειγμα

Items: $26.00
Shipping & Handling: $15.48
Total before tax: $41.48
Estimated tax to be collected: $0.00
Import Fees Deposit $14.64
Order Total: $56.12

messi10
17-11-2012, 21:18
1) α γιατι βρηκα αυτο εδω και λεω μηπως ηταν τπτ τετοιο http://www.amazon.co.uk/Black-Friday-Deals/b/ref=swm_xmas_grphc?ie=UTF8&node=161428031&pf_rd_p=338566467&pf_rd_s=nav-sitewide-msg&pf_rd_t=4201&pf_rd_i=navbar-4201&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_r=19CQRP7XWA1R98M4Z4EC
2) δλδ θα πρεπει να ξενυχτυσω ε? καλα κρασια... (για αυτο που με ενδιαφερει, εννοω)

3) @@... οποτε σιγουρα πληρωνεις 15$ ε?? και τα αλλα παιζονται...

bonus 1) εχω account στο amazon.co.uk για amazon.com πρεπει να κανω νεο?

bonus 2) ενημερωσε με αν μαθεις κατι για black friday σε amazon.co.uk! :)

thanks για την απαντηση!

Leon_DiZ
17-11-2012, 21:26
1) α γιατι βρηκα αυτο εδω και λεω μηπως ηταν τπτ τετοιο http://www.amazon.co.uk/Black-Friday-Deals/b/ref=swm_xmas_grphc?ie=UTF8&node=161428031&pf_rd_p=338566467&pf_rd_s=nav-sitewide-msg&pf_rd_t=4201&pf_rd_i=navbar-4201&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_r=19CQRP7XWA1R98M4Z4EC
2) δλδ θα πρεπει να ξενυχτυσω ε? καλα κρασια... (για αυτο που με ενδιαφερει, εννοω)

3) @@... οποτε σιγουρα πληρωνεις 15$ ε?? και τα αλλα παιζονται...

bonus 1) εχω account στο amazon.co.uk για amazon.com πρεπει να κανω νεο?

bonus 2) ενημερωσε με αν μαθεις κατι για black friday σε amazon.co.uk! :)

thanks για την απαντηση!

1) δεν ειναι το αναλογο black friday αυτα ειναι απλα μερικες προσφορες απο τις κλασικες που κανει το amazon. στο αγγλικο απ'ο,τι εχω καταλαβει δεν εχουν δειξει ακομα τι θα βαλουν ακριβως, στο αμερικανικο εχουν βγαλει ενα προγραμμα με τα best-of (αν θες) για παιχνιδια, ταινιες κτλ.. στο αγγλικο κοιμουνται.

bonus 2) απο δευτερα ομως ξεκιναει κανονικα το black friday week και θα τελειωσει την αλλη εβδομαδα με το cyber monday οποτε να ειστε ολοι σε ετοιμοτητα για κανα καλο deal :pop2::d030:

bonus 1) δεν θυμαμαι να σου πω. ξερω οτι σε μερικα amazon το εχει αυτο, να βαζεις δλδ τα στοιχεια σου και να σε βαζει μεσα στο συστημα αυτοματα. αν θυμαμαι καλα το μονο που ειναι διαφορετικο και δεν σε αφηνει ειναι ή το αμερικανικο ή το ιαπωνικο (νμζ το δευτερο). δοκιμασε να μπεις με του uk και θα δεις

messi10
17-11-2012, 21:33
thanks, +rep.

Last question, εφοσον παρω ενα item της ταξης των 20$, θα πληρωσω το shipping τουλαχιστον 15$ ? και μετα και τα προσθετα?

Leon_DiZ
17-11-2012, 21:40
thanks, +rep.

Last question, εφοσον παρω ενα item της ταξης των 20$, θα πληρωσω το shipping τουλαχιστον 15$ ? και μετα και τα προσθετα?

Αν παρεις ενα (οπως στο παραδειγμα) υπολογισε κανα 15αρι το shipping. το import fee ειναι αναλογο της τιμης του προιοντος (διαφορετικο Import fee θα εχει ενα παιχνιδι των $10 και διαφορετικο των $60). το shipping για 3 αντικειμενα ειναι $26,46 και για 2 $20,97, για $15,48 κτλ (ολα αυτα σε μια ημιτελη παραγγελια που κανω παντα, ισως ειναι λιγο διαφορετικα σε καποια αλλη)

Α και στα Black Friday Deals αν δεν κανω λαθος εχεις 15 λεπτα απο την στιγμη που θα το βαλεις στο cart μεχρι να κανεις checkout. Αν δεν κανεις checkout μεσα στα 15', χανεις την σειρα σου και (αν υπαρχει καποιος που περιμενει), στο προλαβαινει αλλος το παιχνιδι.

messi10
17-11-2012, 21:46
^ κατλαβα ευχαριστω! :)

Βεβαια θα το δω και γω στην πραξη, θελω ενα παιχνιδι στα 25 δολλαρια.

the master
19-11-2012, 11:47
ρε σεις τι στο καλο...με ολες αυτες τις προσφορες ορικοζομαι δεν προκειται να ξαναπαρω παιχνιδι απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του...

TAMTAKOS
19-11-2012, 11:57
www.plaisio.gr/product.aspx?product=1867504 (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1867504)
Nfs most wanted 12.5 e
πιστευω οτι εχουν κανει λαθος... αλλα και παλι την εβαλα την παραγγελια...:drive:

AriStos13
19-11-2012, 14:51
Παυλο εγω το παρηγγειλα εννοειτε και μου στειλαν οτι εχουν προβλημα διαθεσιμοτητας και οχι οτι εγινε λαθος στην τιμη..
Οτι να ναι πραγματικα..!!

Leon_DiZ
19-11-2012, 15:13
:frusty: εχει το amazon σε 9 ωρες black friday deal iPod Touch 32GB και δεν τα στελνουν Ελλαδα (η Apple δεν αφηνει δλδ, οχι το amazon)

Nikoladim
19-11-2012, 17:13
Παιδιά πάντως εμένα με πήραν και 2η φορά (λολ) και μου είπαν όλα οκ, η αγορά θα γίνει στη τιμή που αναγράφεται, απλώς είναι προπαραγγελία και δεν υπάρχει διαθέσιμο.

the master
19-11-2012, 17:25
θελω να δω πως θα καταληξει αυτη η ιστορια...

TAMTAKOS
19-11-2012, 17:32
Το πλαίσιο θέλω να πιστεύω πως είναι σοβαρό μαγαζί και ασχέτως με την πατάτα που έκανε το πρωί θα το στείλει σε όσους πρόλαβαν και παρήγγειλαν πριν πέσει η τζάμπα προσφορά…

Leon_DiZ
19-11-2012, 17:37
θελω να δω πως θα καταληξει αυτη η ιστορια...

θα σου πω εγω.

θα ρθει σε εναν εναν απο εσας ο hakoo με ενα δικανο στο χερι σε αυτη τη φαση...

http://www.futfanatico.com/wp-content/uploads/2011/01/Heres-Johnny.jpg

..επειδη ποσταρετε εκει που δεν πρεπει :a088: :bang::makefun:

fanis21
19-11-2012, 17:40
Εγώ δεν έχω αγοράσει ποτέ από εξωτερικό.Συμφέρει παιδιά?Εμπιστεύεστε κάποιο site πολύ?

ilias78
19-11-2012, 18:43
πλεον με τις ισοτιμιες, για day 1 αγορα δεν νομιζω πως συμφερει. αλλα, αν ειναι να παρεις καπως παλιοτερα Games (να εχει περασει κανα 2-3μηνο απο την επισημη κυκοοφορια), ναι συμφερει. εδω αργουν να πεσουν οι τιμες. εξω οχι.
αυτο που εμπιστευομαι εγω και οι περισσοτεροι εδω μεσα, ειναι το amazon, το οποιο μαλιστα, για αγορες απο 25 λιρες κ πανω, δεν εχει μεταφορικα.

messi10
19-11-2012, 18:59
^^ Στα Amazon.co.uk Black Friday Deals να προσθέσω ότι προς το απόγευμα σήμερα (ώρα Αγγλίας 19.45) θα έχει και το Darksiders 2. Όσοι ενδιαφέρεστε να έχετε το νου σας, γιατί αυτές οι προσφορές μόλις ανοίξουν, ειναι όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε!


Σε λιγοτερο απο 2 ωρες θα εχει προσφορα Black Friday το αγγλικο amazon για

Sony PlayStation 3 Slim Console 12GB
(Includes Wonderbook, Move Controller and Eye Camera)

WWE 13 (PS3) (http://www.amazon.co.uk/deals-offers-savings/b/ref=amb_link_172294987_2?ie=UTF8&nav_sdd=aps&node=350613011&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-B1&pf_rd_r=16GANYTF2G7PE56V5BTX&pf_rd_t=101&pf_rd_p=341271947&pf_rd_i=468294)

απο το αλλο τοπικ

ρε παιδια δεν εχει τιμες?? πηγα να δω τα upcoming deals και δεν λεει σε τι τιμη θα μπει.........................

tsakali GR
19-11-2012, 21:07
^^ Ε για αυτό λέγεται Deal, γιατί σε κρατάει σε αναμένα κάρβουνα και ανακοινώνει την τιμή την ώρα της αναγγελίας, μόλις τελειώσει η αντίστροφη μέτρηση που σου λέει.

Συνήθως παίζει από 30% - 70% κάτω από την αρχική του τιμή.

Ας πούμε το WWE 13 ήταν 32% κάτω στις 24,99 λίρες αντί για 37,97 που ήταν η αρχική.

messi10
19-11-2012, 21:19
λεω γιατι στο amazon.com ξερουμε τιμες.

anyway, thanks! :)

odytsak
20-11-2012, 07:36
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από amazon.uk

Θέλω κάτι που έχει κάπου 50 λίρες και μου λέει πως είμαι Eligible for Free Super Saver Delivery

Με FREE Super Saver Delivery στο αφήνει ο ταχυδρόμος στην πόρτα?
ή έρχεται ειδοποιητήριο ώστε να το παραλάβει κάποιος με ασφάλεια από το ταχυδρομείο?

Spiros20
20-11-2012, 11:07
Δεν έχω παραγγείλει ποτέ από amazon.uk

Θέλω κάτι που έχει κάπου 50 λίρες και μου λέει πως είμαι Eligible for Free Super Saver Delivery

Με FREE Super Saver Delivery στο αφήνει ο ταχυδρόμος στην πόρτα?
ή έρχεται ειδοποιητήριο ώστε να το παραλάβει κάποιος με ασφάλεια από το ταχυδρομείο?

Ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να σου αφήσει και χαρτάκι.

muku
20-11-2012, 16:11
Εξαρτάται από το μέγεθος του δέματος αν θα το αφήσει ο ταχυδρόμος πόρτα ή θα πρέπει να το παραλάβει κανείς από το ταχυδρομείο. Για παράδειγμα τον SSD μου τον είχε αφήσει πόρτα ενώ ένα κουτί πρωτεϊνη το πήρα από ταχυδρομείο που ήταν πιο ογκώδες.

zapee995
20-11-2012, 16:43
Δεν θέλω να ανοίξω θέμα οπότε ρωτάω εδώ. Υπάρχει στη Λάρισα κανένα.original κατάστημα με videogames;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

messi10
20-11-2012, 18:31
παιδια πηρα κατι απο amazon.co.uk... σμρ μου εστειλαν στο κινητο μνμ απο την Eurobank οτι εχουν αφαιρεθει καποια λεφτα απο την χρεωστικη μου...

υποθετω οτι εγινε dispatch το παιχνιδι απο το amazon.co.uk και βλεπω οτι δεν εχει γινει ακομα! εχει το δικαιωμα το amazon να παρει λεφτα πριν καν γινει το dispatch;

dimitrisasp
20-11-2012, 18:59
Μάλλον στα δέσμευσε, δεν στα χρέωσε. Δες λογιστικό και πραγματικό υπόλοιπο για να κρίνεις.

messi10
20-11-2012, 20:46
^ θα το τσεκαρω thanks!

litanies
20-11-2012, 21:12
σε πρόσφατη αγορά μου, το amazon, πήρε τα χρήματα και σε μισή ώρα είχα λάβει e-mail με την ενημέρωση ότι έγινε dispatch η παραγγελία.

Spiros20
20-11-2012, 21:18
Απαράδεκτο το Zavvi αυτό έχω να πω μόνο. Απλά απαράδεκτο.

tsakali GR
20-11-2012, 22:50
Αγάπη μόνο για το Amazon: Hitman Collector's σε τιμή 58 λίρες, dispatch χθες το μεσημέρι έφτασε σήμερα με κούριερ στα χέρια μου. Τι να λέμε, εγγύηση...

Dragonpaul
20-11-2012, 23:11
Ποσο χρεωνει το Amazon για αποστολη Ελλαδα;;;; Χρονια εχω να παραγγειλω απο 'κει...

ilias78
21-11-2012, 00:38
για αγορες απο 25 λιρες κ ανω, δεν εχει μεταφορικα.

Dragonpaul
21-11-2012, 00:42
Και για κάτω απο 25£;

ilias78
21-11-2012, 00:48
υπαρχει χρεωση αλλα δεν ξερω ποσο ειναι. θυμαμαι πως ειναι πολλα. αν επιλεξεις καποιο σε χαμηλοτερη τιμη απο τις 25 λιρες και προχωρησεις την παραγγελεια μεχρι πριν την ολοκληρωση, σου βγαζει ποσα ειναι τα μεταφορικα.
παντως θυμαμαι καποια στιγμη, ειχα επιλεξει να παρω καποιο game που εβγαινε καπου στις 20 λιρες και δεν με χρεωσε μεταφορικα.

Dragonpaul
21-11-2012, 00:59
Σε ευχαριστω Ηλία! :)

ilias78
21-11-2012, 01:06
τιποτα μαν.
υποψην, οταν επιλεξεις προιον για αγορα, το επομενο βημα ειναι να διαλεξεις τον τροπο αποστολης. βγαζει 3. ο ενας ειναι με free μεταφορικα (που επιλεγεις) και οι αλλοι δυο που ειναι με χρεωση, εχουν να κανουν με το ποσο γρηγορα θα σου ερθει.

Dragonpaul
21-11-2012, 01:15
Πραγματικά, έχω τοσο καιρο να παραγγείλω απο εκει που δε θυμάμαι τίποτα. Θα το τσεκάρω, όμως.

tsakali GR
21-11-2012, 20:36
Ενημερώνω πως πριν από λίγο δέχτηκα τηλεφώνημα από το Πλαίσιο σχετικά με την παραγγελία που είχα κάνει το Most Wanted στην τιμή των 13 ευρώ. Προς έκπληξη μου, ανέφεραν ότι το παιχνίδι έχει εξαντληθεί αυτή τη στιγμή και ότι αναμένουν στοκ για να με εξυπηρετήσουν. Για την τιμή μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι και ότι παραμένει. Εάν όντως ανταποκριθούν μπράβο τους.

FotisGRC
22-11-2012, 14:20
Μπαααα... Κι εγώ είχα κάνει κάτι παραγγελίες σε προσφορά και ρίξανε άκυρο.. Μακάρι να σου το στείλουν όμως!

Παύλο αν θυμάμαι καλά σε κάποια games ισχύει το Super Saver Delivery, που όσο και να κοστίζει το στέλνουν δωρεάν. Απλά κάνει λίγο παραπάνω μέρες.

Αλλιώς αν δεν είναι πάνω απο 25 λίρες, μια φορά ήθελε να με χρεώσει γύρω στο 10ευρο. Εννοείται το ακύρωσα.

Doctor GR
22-11-2012, 17:11
Ενημερώνω πως πριν από λίγο δέχτηκα τηλεφώνημα από το Πλαίσιο σχετικά με την παραγγελία που είχα κάνει το Most Wanted στην τιμή των 13 ευρώ. Προς έκπληξη μου, ανέφεραν ότι το παιχνίδι έχει εξαντληθεί αυτή τη στιγμή και ότι αναμένουν στοκ για να με εξυπηρετήσουν. Για την τιμή μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει κάτι και ότι παραμένει. Εάν όντως ανταποκριθούν μπράβο τους.


μια απο τα ίδια. Ξέρεις μήπως τι μέρα βγήκε η προσφορά?

messi10
25-11-2012, 16:45
παιδια, το game.co.uk στελνει Ελλαδα;

Leon_DiZ
25-11-2012, 16:52
παιδια, το game.co.uk στελνει Ελλαδα;

Ναι αλλα αν θυμάμαι καλα ειναι ακριβό, κοντά στις 5 λίρες νμζ

messi10
25-11-2012, 17:04
5 λιρες τα μεταφορικα?!?

τοσο πολυ?

thanks παντως. :)

Doctor GR
25-11-2012, 17:28
παλια ηταν 3 λιρες

konstantinos
25-11-2012, 18:46
νομιζω 3 λιρες εχει μεταφορικα.

enstikto
26-11-2012, 10:44
3 λίρες το θυμάμαι και εγώ αλλά να ξέρετε ότι δεν στέλνει μεγάλα πακέτα....

tonybsg
26-11-2012, 12:24
Τωρα καταλαβα τι μου ελεγες για το global πριν (AmazonGlobel Expedited). οντως ακριβυνε και δεν μας λενε και τον λογο, φαρμακειο εγινε :( εχεις παρει ποτε με standard να συγκρινεις ποσο κανει να σου ρθει;

EDIT: στην ουσια εξισωνουν το Expedited με το Priority. και ενα παραδειγματακι

Λεωνίδα, πράγματι παρέλαβα σήμερα.

Έγινε shipped στις 16/11 μέσω MSI (?) και μου έδωσαν και tracking code.

Διαβάζοντας στο site κατάλαβα ότι συνεργάζονται με το BelgiumPost. Έφτασε Βέλγιο λοιπόν, και όταν έφυγε μου έδωσαν νέο tracking number για τα ΕΛΤΑ Courier, το οποίο δούλεψε όταν έφθασε Ελλάδα. Είχε έρθει από τις 24, Σάββατο δεν παραδίδουν φαντάζομαι οπότε ήρθε σήμερα.

Βέβαια έχω να σου πω ότι τα shipping costs ήταν $24 (δεν μου κάνει εντύπωση, είναι 3,5 κιλά!) αλλά το import fee μόλις $5. Οπότε τι να μου επιστρέψουν στην τελική :makefun:

Τέσπα, σίγουρα είναι μία ασφάλεια το ότι έρχεται μέσω ταχυμεταφορών, το ότι έχεις tracking και ότι σίγουρα δεν περνάει τελωνείο αλλά εντάξει, ανεβαίνει η τιμή όπως και να το κάνουμε.

Leon_DiZ
26-11-2012, 12:43
Λεωνίδα, πράγματι παρέλαβα σήμερα.

Έγινε shipped στις 16/11 μέσω MSI (?) και μου έδωσαν και tracking code.

Διαβάζοντας στο site κατάλαβα ότι συνεργάζονται με το BelgiumPost. Έφτασε Βέλγιο λοιπόν, και όταν έφυγε μου έδωσαν νέο tracking number για τα ΕΛΤΑ Courier, το οποίο δούλεψε όταν έφθασε Ελλάδα. Είχε έρθει από τις 24, Σάββατο δεν παραδίδουν φαντάζομαι οπότε ήρθε σήμερα.

Βέβαια έχω να σου πω ότι τα shipping costs ήταν $24 (δεν μου κάνει εντύπωση, είναι 3,5 κιλά!) αλλά το import fee μόλις $5. Οπότε τι να μου επιστρέψουν στην τελική :makefun:

Τέσπα, σίγουρα είναι μία ασφάλεια το ότι έρχεται μέσω ταχυμεταφορών, το ότι έχεις tracking και ότι σίγουρα δεν περνάει τελωνείο αλλά εντάξει, ανεβαίνει η τιμή όπως και να το κάνουμε.

γιατι ηταν τοσα λιγα τα import fees, επειδη ηταν βιβλιο; εμενα με τσακιζουν, ηθελα να παρω το Ratchet and Clank και τα import fees ηταν παραπανω απο το παιχνιδι :/ εχω αλλαξει ολες τις παραγγελιες μου σε απλο ταχυδρομειο. αυτο με το tracking οντως καλο και δεν ξερω, νομιζω οτι σου ηρθε πολυ γρηγορα. καλοριζικο! :d055:

tonybsg
26-11-2012, 12:50
γιατι ηταν τοσα λιγα τα import fees, επειδη ηταν βιβλιο; εμενα με τσακιζουν, ηθελα να παρω το Ratchet and Clank και τα import fees ηταν παραπανω απο το παιχνιδι :/ εχω αλλαξει ολες τις παραγγελιες μου σε απλο ταχυδρομειο. αυτο με το tracking οντως καλο και δεν ξερω, νομιζω οτι σου ηρθε πολυ γρηγορα. καλοριζικο! :d055:

Βασικά μάλλον ναι, γι' αυτό θα ήταν τόσο λίγα. Μόλις δοκίμασα και άλλο βιβλίο και ήταν πολύ μικρά τα fees πάλι. Βέβαια είναι δύο βιβλία, μέσα σε ένα τεράστιο δερματόδετο κουτί!

Και γω σε όσες άλλες παραγγελίες έχω πάει δοκιμαστικά είναι αρκετά υψηλά ρε γμτ... Ίσως σε ακριβές να το προτιμώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή σε κανά απλό bd να βάλω standard να δω πόσο θα κάνει να έρθει γιατί είναι μεγάλη η διαφορά (ενημέρωσε και συ αν το κάνεις).

Leon_DiZ
26-11-2012, 12:59
Βασικά μάλλον ναι, γι' αυτό θα ήταν τόσο λίγα. Μόλις δοκίμασα και άλλο βιβλίο και ήταν πολύ μικρά τα fees πάλι. Βέβαια είναι δύο βιβλία, μέσα σε ένα τεράστιο δερματόδετο κουτί!

Και γω σε όσες άλλες παραγγελίες έχω πάει δοκιμαστικά είναι αρκετά υψηλά ρε γμτ... Ίσως σε ακριβές να το προτιμώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα δοκιμάσω κάποια στιγμή σε κανά απλό bd να βάλω standard να δω πόσο θα κάνει να έρθει γιατί είναι μεγάλη η διαφορά (ενημέρωσε και συ αν το κάνεις).

Οκ, εμενα τωρα σε κανα 2 μερες θα φυγει μια παραγγελια με standard (αυτη το πακετακι Black Friday που ελεγα), ελπιζω να ρθει πριν τα χριστουγεννα :P

dimitrisasp
26-11-2012, 17:59
Παιδιά ξέρει κανείς αν το Amazon κάνει λιγότερο ασφαλές πακετάρισμα με την επιλογή δωρεάν αποστολής αν ξεπεράσεις τις 25 λίρες?

tonybsg
26-11-2012, 18:14
Το πακετάρισμα παραμένει το ίδιο, ανεξαρτήτως τι θα επιλέξεις ως τρόπο αποστολής. :)

ilias78
27-11-2012, 19:00
για θυμηστε μου, το zavvi τι μεταφορικα εχει? σκεφτομαι να ρισκαρω μια παραγγελεια.

grip
27-11-2012, 21:09
Μία λίρα για κάθε τεμάχιο νομίζω.

ilias78
27-11-2012, 21:37
οσοι προλαβαν προλαβαν. πηγα να αγορασω το Max payne 3 στα 19+ ευρω και πλεον βγαζει τιμη 25,75 ευρω....
τουλαχιστον δεν θα ρισκαρω αν θα ερθει ή οχι και ποτε.

aiakos81
27-11-2012, 23:07
Θα το ξαναβγαλει Ηλια μαλλον σε 2 εβδομαδες (λογικα), απλα παιδια εχετε το νου σας γιατι πλησιαζουν Χριστουγεννα (μπορει και το παιχνιδακι να φτασει Πασχα)...Επισης, απο zavvi μην ψωνιζετε σε ευρω, παρτε σε λιρες γιατι η ισοτιμια του ειναι +1€ τουλαχιστον....Καλυτερο ειναι να κανει η τραπεζα την μετατροπη...Τελευταια φορα που πηρα το Οκτωβρη παντως τα μεταφορικα ηταν δωρεαν.

ReaperX
28-11-2012, 15:38
Παραγγελία amazon 20/11 και ήρθε σήμερα!

Παραγγελία zavvi 13/11 ακόμα τίποτα...

mihalis13
28-11-2012, 15:59
Παραγγελία απο Amazon.co.uk 20/11 και ήρθε σήμερα!!Ταχύτατοι!!!

grip
28-11-2012, 17:37
Και εμένα από το amazon μου ήρθε χθες το darksiders 2 που ήταν προσφορά από τα black friday deals.Περιμένω ρε γμτ ένα παιχνίδι μεταχειρισμένο από τρίτο πωλητή μέσω amazon εδώ και 26 ημέρες και τπτ ακόμη..Θα περιμένω άλλη μία εβδομάδα και βλέπουμε μετά.

antoniss
28-11-2012, 20:18
όποιος είχε προλάβει και είχε κάνει την παραγγελία από το πλαίσιο για το NFS wanted με την τιμή "σκότωμα" ας ενημερώσει εδώ όταν και αν τον πάρουνε τηλ. να του το στείλουν (και εμένα μου είχε έρθει ακυρωτικό αλλα με διαβεβαίωσαν πως θα μου το στείλουν με +3€ κόστος αποστολής)

dimitrisasp
28-11-2012, 20:25
Και μένα μια παραγγελία του αμαζον που έγινε στις 17 μου ρθε 23! Σφαίρα! Μου χει τύχει και καθυστέρηση όμως..

Gokussjin
28-11-2012, 22:03
όποιος είχε προλάβει και είχε κάνει την παραγγελία από το πλαίσιο για το NFS wanted με την τιμή "σκότωμα" ας ενημερώσει εδώ όταν και αν τον πάρουνε τηλ. να του το στείλουν (και εμένα μου είχε έρθει ακυρωτικό αλλα με διαβεβαίωσαν πως θα μου το στείλουν με +3€ κόστος αποστολής)

Αντώνη , εγώ που πήρα 2 μέρες μετά την παραγγελία τηλέφωνο , μου είπαν πως περιμένουν νέα κομματιά γιατί είχε εξαντληθεί το παιχνίδι και όταν ξαναπάρουν αρχές Δεκεμβρη το παιχνίδι, θα το στείλουν χωρίς να υπάρχει αλλαγή στην τιμή..

Spiros20
28-11-2012, 22:10
Αντώνη , εγώ που πήρα 2 μέρες μετά την παραγγελία τηλέφωνο , μου είπαν πως περιμένουν νέα κομματιά γιατί είχε εξαντληθεί το παιχνίδι και όταν ξαναπάρουν αρχές Δεκεμβρη το παιχνίδι, θα το στείλουν χωρίς να υπάρχει αλλαγή στην τιμή..

Μα καλά το παιχνίδι υπάρχει διαθέσιμο στο Πλαίσιο. Τι εννοεί δεν έχουν κομμάτια; Συλλεκτική είναι;

tonybsg
28-11-2012, 22:29
^^^Εγώ πιστεύω ότι έγινε λάθος αλλά προσπαθούν να τιμήσουν τις παραγγελίες (μέχρι αποδείξεως του εναντίου φυσικά, για την ώρα είμαι καλοπροαίρετος βάσει παλαιότερων περιπτώσεων).

Οπότε πολύ πιθανό να περιμένουν νέα παραλαβή, ώστε να δώσουν μέρος αυτής της παραλαβής στην λάθος τιμή.

antoniss
28-11-2012, 22:46
Αντώνη , εγώ που πήρα 2 μέρες μετά την παραγγελία τηλέφωνο , μου είπαν πως περιμένουν νέα κομματιά γιατί είχε εξαντληθεί το παιχνίδι και όταν ξαναπάρουν αρχές Δεκεμβρη το παιχνίδι, θα το στείλουν χωρίς να υπάρχει αλλαγή στην τιμή..
ε ναι και μένα το ίδιο μου είπανε ενώ είχε έρθει mail αλλά και sms στο κινητό πως ακυρώθηκε , τους πήρα τηλ. και μου είπανε πως θα το στείλουνε απλά ακυρώθηκε γιατί η παραγγελία μου ήτανε να το παραλάβω εγώ από κατ/μα, ενώ για να ισχύει αυτή τιμή είναι μόνο παραγγελία και αποστολή .... (η αλήθεια είναι βέβαια πως τώρα δεν έχω κάποια απόδειξη για την παραγγελία μου αφού ακυρώθηκε και όλα τα άλλα γίνανε προφορικά...χαχα)


Μα καλά το παιχνίδι υπάρχει διαθέσιμο στο Πλαίσιο. Τι εννοεί δεν έχουν κομμάτια; Συλλεκτική είναι;
Σπύρο δεν το έχει διαθέσιμο για Ps3 , έχει μόνο την limited που έχει και άλλο κωδικό: http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=EA%20Need%2 0For%20Speed%20Most%20Wanted%20Limited%20%28PS3%29 %20%28Playstation%203%20Games%29&actual=need%20for%20speed

οπότε ισχύει αυτό το περι διαθεσιμότητας ,


^^^Εγώ πιστεύω ότι έγινε λάθος αλλά προσπαθούν να τιμήσουν τις παραγγελίες (μέχρι αποδείξεως του εναντίου φυσικά, για την ώρα είμαι καλοπροαίρετος βάσει παλαιότερων περιπτώσεων).

Οπότε πολύ πιθανό να περιμένουν νέα παραλαβή, ώστε να δώσουν μέρος αυτής της παραλαβής στην λάθος τιμή.

Αντώνη εμένα που μίλησα με 2 διαφορετικά άτομα μέσα σε 2 μέρες όταν τους ρώτησα μου είπανε πως δεν ήτανε λάθος αλλά προσφορά ... τι να πω ? μάλλον δεν το παραδέχονται αλλά δεν με πολυ νοιάζει κιόλας..χαχα ας μου έρθει σε αυτή την τιμή και όλα μια χαρά...:d055:

tonybsg
28-11-2012, 22:50
Αντώνη εμένα που μίλησα με 2 διαφορετικά άτομα μέσα σε 2 μέρες όταν τους ρώτησα μου είπανε πως δεν ήτανε λάθος αλλά προσφορά ... τι να πω ? μάλλον δεν το παραδέχονται αλλά δεν με πολυ νοιάζει κιόλας..χαχα ας μου έρθει σε αυτή την τιμή και όλα μια χαρά...:d055:


Ναι καλά, δικιά μου εικασία είναι, δεν βασίζεται και πουθενά χαχα

Πάντως από το post σου κατάλαβα ότι τυπικά έχουμε παραγγείλει την απλή έκδοση (όχι ότι με χαλάει προφανώς!) :a068:

antoniss
28-11-2012, 23:53
Ναι καλά, δικιά μου εικασία είναι, δεν βασίζεται και πουθενά χαχα

Πάντως από το post σου κατάλαβα ότι τυπικά έχουμε παραγγείλει την απλή έκδοση (όχι ότι με χαλάει προφανώς!) :a068:

ναι η απλή είναι , αλλά με 12€ το συζητάς ? μια χαρα είναι (εφόσον το πάρουμε βέβαια)

για την ιστορία η limited εχει παραπάνω :

Extra Features:


4 Hours of Double Speed Points: Get double Speed Points for your first four hours of multiplayer.
2 Limited Edition Vehicles: Get early access in online multiplayer to two of the World’s hottest cars complete with the exclusive Satin Black livery and the latest performance modifications.

rookie
30-11-2012, 16:08
Παραγγελια στο zavvi στις 16/11 εφτασε χτες (29/11)
Δεν το λες και αργα......

ReaperX
30-11-2012, 18:54
Παραγγελια στο zavvi στις 16/11 εφτασε χτες (29/11)
Δεν το λες και αργα......

Μια χαρά είναι!

Μου δίνεις ελπίδα γιατί εμένα ακόμα τζίφος...(13/11)

Spiros20
01-12-2012, 04:15
Παράγγειλα από Zavvi 30/10 και σήμερα που έχουμε 1/12 ακόμα να έρθει :P
έκανα Query αρκετά περίμενα. Επίσης ένα άλλο που παράγγειλα στις 11 ακόμα να έρθει και αυτό (πήρα 2 μαζί εκείνη την μέρα το ένα ήρθε πριν 1 εβδομάδα) αλλά περιμένω να πάει 11 Δεκεμβρίου για να κάνω και εκεί Query εφόσον δεν έρθει.

ReaperX
01-12-2012, 20:20
Moυ ήρθαν σήμερα (δουλεύουν οι ταχυδρόμοι τα Σάββατα?!?) τα παιχνίδια απ' το zavvi (13/11).Πάνω είχαν αυτοκόλλητο Mail Handling International Priority

:a040:

Starlord
03-12-2012, 01:29
Μερικές φορές δουλεύουν και Σάββατα μου έχει συμβεί αλλά δεν ξέρω πως και γιατί. Πάντως εγώ θα πω ότι για μια φορά ακόμη το αμαζον είναι εγγύηση. Σε πρόσφατη (σχετικά ακριβούτσικη) αγορά, αποστολή Δευτέρα, άφιξη Παρασκευή με Super Saver Delivery!!!

Spiros20
03-12-2012, 03:25
Ρε παιδιά πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική του Zavvi. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει; Ακόμα να έρθει παιχνίδι από 30 Οκτωβρίου και άλλο ένα από τις 11 Νοεμβρίου και μου ήρθε μια θήκούλα από Amazon μέσα σε 7 μέρες. Δηλαδή τι γίνεται. Έρχονται με άλλα αεροπλάνα; Γίνεται κάτι στα ταχυδρομεία εδώ; Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Και τα δύο Αγγλικά μαγαζιά. Μερικές φορές έχω σκεφτεί μήπως το Zavvi σου στέλνει ότι το έστειλε αλλά μπορεί και να μην το έστειλε και να το στέλνει ξέρω εγώ μετά από 2 εβδομάδες. Τραβηγμένο αλλά ποτέ δεν ξέρεις και προσπαθώ να καταλάνω γιατί του Amazon έρχονται τόσο γρήγορα.

hakoo
03-12-2012, 04:06
Σπυρο αν εχεις διαβασει και προηγουμενες συζητησεις εχουν γραφτει αρκετες θεωριες (λολ) για το τι συμβαινει με το zavvi, ειλικρινα δεν υπαρχει καποια απαντηση σε αυτο το ερωτημα.
Η ουσια για μενα και αυτο που πρεπει ολοι να αποκομισουν απο τη συζητηση που γινεται εδω μεσα ειναι οτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι λιγο "λοττο" σε θεματα χρονων παραδοσης οποτε ας ειμαστε ολοι warned για το τι παιζει κι απο κει και περα ο καθενας κανει οπως νομιζει.

psx3
03-12-2012, 04:29
Το Zavvi έχει αποθήκες σε αρκετές χώρες της ΕΕ... το τελευταίο δέμα μου ήρθε από Γαλλία μετά από 2 εβδομάδες περίπου.

Το Amazon στέλνει συνήθως από Αγγλία (κάποια άλλα τα στέλνει από Γερμανία). Έτσι ήταν παλιά και το Zavvi, μέχρι που κόψανε την «τρύπα» με τα Channel Islands...

http://www.guardian.co.uk/business/2012/mar/15/vat-loophole-on-cds-closed

rookie
03-12-2012, 21:23
Το Zavvi έχει αποθήκες σε αρκετές χώρες της ΕΕ... το τελευταίο δέμα μου ήρθε από Γαλλία μετά από 2 εβδομάδες περίπου.

Το Amazon στέλνει συνήθως από Αγγλία (κάποια άλλα τα στέλνει από Γερμανία). Έτσι ήταν παλιά και το Zavvi, μέχρι που κόψανε την «τρύπα» με τα Channel Islands...

http://www.guardian.co.uk/business/2012/mar/15/vat-loophole-on-cds-closed


Απο Γαλλια, σε 2 βδομαδες....

Leon_DiZ
03-12-2012, 23:23
Εχω ενα προβληματακι με το Amazon.com

Εκανα μια παραγγελια με 3 αντικειμενα. Τα 2 πρωτα μου ηρθαν τον Οκτωβριο, το 3ο θα μου το στειλουν σημερα. Η παραγγελιες ειχαν εκπτωτικα κουπονια (2 x -$8)

Πρωτο φαουλ απο το amazon, μου χρεωσαν το shipping $4,66 παραπανω. Απο 15,96 πηγε 20,62. Απο μονο του, ενω θυμομουν οτι ηταν γυρω στα 15 και παρομοια παραγγελια εχω ξανακανει. Μιλησα με το support, εκανα μια νεα παραγγελια που πληρουσε τα αναλογα κριτηρια για να τους δειξω οτι το shipping επρεπε να ειναι 15 και με τα πολλα μου κανανε refund την διαφορα. Σημερα μου ηρθε χρεωση απο την Citibank $40,55 (!) ενω περιμενα $30,63. μπαινω μεσα να δω γιατι ανεβηκε η χρεωση και βλεπω οτι μου εχουν χρεωσει import fees $10,58!!

Ξερει κανεις αν θα τα κρατησουν ή τα δεσμευουνε σε περιπτωση που τα χρειαστουν; Θα τους στειλω να τους ξε**ω αργοτερα γτ (1) δεν με εχουν ξαναχρεωσει ΠΟΤΕ import fees, (2) δεν μου το ειπαν εξαρχης οτι θα το εκαναν, (3) παντα χρησιμοποιω το ιδιο shipping και (4) εχω παρει πολυ πιο ακριβα πραγματα απο εκει χωρις κανενα προβλημα


Lnds μόλις άλλαξε το όλο σύστημα και στο expedited shipping.

Με το expedited πάντα υπήρχε η πιθανότητα να σταματήσουν τελωνείο τα προϊόντα, και φυσικά να πληρώσουμε πολύ παραπάνω από τα 5-20Ε που ζητάει τώρα πια προκαταβολικά το amazon για να κάνει αυτό τον εκτελωνισμό εκ μέρους μας.

Μάλιστα πριν από μια βδομάδα μου έλεγε φίλος ότι στο Walking Dead (αυτό που είχα πάρει και γω χωρίς προβλήματα) πλήρωσε τελωνείο κανονικά 20-30Ε επιπλέον. Άλλο βέβαια που ούτε και γω είχα πληρώσει ποτέ κάτι.

Δεδομένου ότι το amazon.com στο expedited χρησιμοποιεί (απλές) υπηρεσίες εταιρειών courier, είναι πολύ θετικό το τι έκανε το global πρόγραμμα και για εκεί για μένα, έτσι δεν θα έχουμε να ανησυχούμε για τίποτα.

Τώρα, για τα έξτρα χρήματα που ζητούνε, προφανώς το σύστημα είναι αυτόματο, γι' αυτό στα βγάζει στο τέλος.

Υποτίθεται, ότι αν δεν χρειαστούν, στα επιστρέφει. Εγώ μία φορά που έχω χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο πρόγραμμα για το priority shipping μου επέστρεψαν $15-20 στο άσχετο δυο βδομάδες μετά.

Το σίγουρο είναι αν δεν είχαν αυτό το πρόγραμμα, θα πλήρωνα τουλάχιστον 100Ε επιπλέον!


thanks! δεν ηξερα οτι το αλλαξαν.

πακετακι.. οποτε το expedited θα παει αυτοματως $20+ μονο το shipping για ενα blu-ray.

http://www.zeros-sociaux.fr/wp-content/uploads/2012/02/well-fuck.jpg

αν ειναι να τα παρω πισω εχει καλως. στην τελικη η ταινια κανει 15,75€ και το shipping+import fee θα παει 16,75€ :a010bg:


Τωρα καταλαβα τι μου ελεγες για το global πριν (AmazonGlobel Expedited). οντως ακριβυνε και δεν μας λενε και τον λογο, φαρμακειο εγινε :( εχεις παρει ποτε με standard να συγκρινεις ποσο κανει να σου ρθει;

EDIT: στην ουσια εξισωνουν το Expedited με το Priority. και ενα παραδειγματακι


Λεωνίδα, πράγματι παρέλαβα σήμερα.

Έγινε shipped στις 16/11 μέσω MSI (?) και μου έδωσαν και tracking code.

Διαβάζοντας στο site κατάλαβα ότι συνεργάζονται με το BelgiumPost. Έφτασε Βέλγιο λοιπόν, και όταν έφυγε μου έδωσαν νέο tracking number για τα ΕΛΤΑ Courier, το οποίο δούλεψε όταν έφθασε Ελλάδα. Είχε έρθει από τις 24, Σάββατο δεν παραδίδουν φαντάζομαι οπότε ήρθε σήμερα.

Βέβαια έχω να σου πω ότι τα shipping costs ήταν $24 (δεν μου κάνει εντύπωση, είναι 3,5 κιλά!) αλλά το import fee μόλις $5. Οπότε τι να μου επιστρέψουν στην τελική :makefun:

Τέσπα, σίγουρα είναι μία ασφάλεια το ότι έρχεται μέσω ταχυμεταφορών, το ότι έχεις tracking και ότι σίγουρα δεν περνάει τελωνείο αλλά εντάξει, ανεβαίνει η τιμή όπως και να το κάνουμε.


συνεχεια συζητησης.

εγινε dispatch του πακετου (ενα blu-ray) απο αμερικη 13/11, ηρθε σημερα. νομιζω ειναι η πρωτη φορα (μπορει να κανω και λαθος) που μου το στειλανε σε απλο φακελο με φουσκες. σε συγκριση με του tonybsg και το "καινουργιο shipping" νμζ οτι αργησε αρκετα, εκανε 20 μερες ενω του tony εκανε μολις 10.

αν περασε απο τελωνειο το πακετο θα φαινοτανε; θα εγραφε κατι πανω;

tonybsg
04-12-2012, 13:47
Με expedited έφυγε; Ή με standard φίλε; Θύμησέ μου...

Να σου πω την αλήθεια από το amazon ποτέ δεν καταλάβαινα αν σταματούσαν στο τελωνείο και πως αυτό φαινόταν. Σε αυτό που πήρα τις προάλλες, πρέπει στο Βέλγιο να έγινε ο εκτελωνισμός.

Σε άλλη περίπτωση ας πούμε, μια φορά (δεν θυμάμαι σε τι όμως...) μου ήρθε πακέτο με μια τεράστια κόκκινη ταινία που έλεγε Cleared Customs ή κάτι τέτοιο.

Leon_DiZ
04-12-2012, 13:54
Με expedited έφυγε; Ή με standard φίλε; Θύμησέ μου...

Να σου πω την αλήθεια από το amazon ποτέ δεν καταλάβαινα αν σταματούσαν στο τελωνείο και πως αυτό φαινόταν. Σε αυτό που πήρα τις προάλλες, πρέπει στο Βέλγιο να έγινε ο εκτελωνισμός.

Σε άλλη περίπτωση ας πούμε, μια φορά (δεν θυμάμαι σε τι όμως...) μου ήρθε πακέτο με μια τεράστια κόκκινη ταινία που έλεγε Cleared Customs ή κάτι τέτοιο.

Εφυγε με expedited (όχι το καινούργιο του AmazonGlobal). Προφανώς η νέα υπηρεσία ειναι πιο ακριβή αλλα και πιο γρηγορη

tonybsg
04-12-2012, 14:07
Εφυγε με expedited (όχι το καινούργιο του AmazonGlobal). Προφανώς η νέα υπηρεσία ειναι πιο ακριβή αλλα και πιο γρηγορη

A, δηλαδή δεν σου έδωσαν tracking κ.λπ. ε;

Και γω περιμένω σήμερα να φύγει το Dark Knight Rises Bat Cowl (btw τεράστια η διαφορά τιμής με τις ευρωπαϊκές εκδόσεις...) όπου το είχα κάνει με το παλιό expedited και δεν έχουν ανανεώσει την τιμή... αλλά είπαν ότι θα φύγει με το νέο. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά βέβαια (φαντάζομαι θα με χρεώσουν και τα επιπλέον).

Leon_DiZ
04-12-2012, 14:25
A, δηλαδή δεν σου έδωσαν tracking κ.λπ. ε;

Και γω περιμένω σήμερα να φύγει το Dark Knight Rises Bat Cowl (btw τεράστια η διαφορά τιμής με τις ευρωπαϊκές εκδόσεις...) όπου το είχα κάνει με το παλιό expedited και δεν έχουν ανανεώσει την τιμή... αλλά είπαν ότι θα φύγει με το νέο. Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά βέβαια (φαντάζομαι θα με χρεώσουν και τα επιπλέον).

οχι, τπτ.

οντως τρελη διαφορα τιμης! :omg: γμτ, δεν το ξερα οτι ηταν τοσο φτηνο, θα το τσιμπαγα και εγω

muku
04-12-2012, 14:42
Εγώ συνήθως αγοράζω ρούχα από Αμερική. Πάντα με απλό ταχυδρομείο έρχονται και καμιά φορά φαίνεται ότι στο εξωτερικό κουτί έχει ανοιχτεί και ξανακολληθεί η ταινία που σημαίνει ότι το άνοιξαν στα τελωνεία προφανώς για να δουν τι περιέχει. Εγώ έτσι το καταλαβαίνω. Άλλες φορές έρχεται τελείως κλειστό.

Leon_DiZ
04-12-2012, 16:44
Εχω μεινει μ***ας αυτη τη στιγμη..

Μολις μου ηρθαν 2 πακετα!
- πρωτο απο amazon.com (standard shipping), 2 Blu-ray. Ημερομηνια αποστολης 26/11. παραδοση 4/12 :a010bg::a010bg::a010bg:
- δευτερο απο DeepDiscount.com, 1 Blu-ray. Ημερομηνια αποστολης 24/11, παραδοση 4/12

εχω παθει την πλακα μου με το amazon! το deepdiscount τοσο περιμενα οτι θα εκανε να μου ρθει αλλα πακετο απο αμερικη μεσα σε 8 μερες δεν μου εχει ξαναρθει ποτε, ποσο μαλλον με το βασικο shipping!

Doctor GR
04-12-2012, 19:43
Το zavvi έχει πλεον free shipping. Όσο αναφορά για το πλαίσιο επειδή πρόλαβα και εγω την παραγγελία ειχαν πει οτι ειναι προσφορά και οταν το ξαναφέρουν θα το στείλουν

tonybsg
04-12-2012, 22:15
Εχω μεινει μ***ας αυτη τη στιγμη..

Μολις μου ηρθαν 2 πακετα!
- πρωτο απο amazon.com (standard shipping), 2 Blu-ray. Ημερομηνια αποστολης 26/11. παραδοση 4/12 :a010bg::a010bg::a010bg:
- δευτερο απο DeepDiscount.com, 1 Blu-ray. Ημερομηνια αποστολης 24/11, παραδοση 4/12

εχω παθει την πλακα μου με το amazon! το deepdiscount τοσο περιμενα οτι θα εκανε να μου ρθει αλλα πακετο απο αμερικη μεσα σε 8 μερες δεν μου εχει ξαναρθει ποτε, ποσο μαλλον με το βασικο shipping!

Τέλεια! Οπότε standard shipping άφοβα χεχεχε

ilias78
06-12-2012, 21:32
σχετικο-ασχετο με το θεμα. αναφερεται στο γνωστο σε ολους Amazon

http://www.oneman.gr/keimena/style/tech_it_or_live_it/sth-zougkla-toy-amazon-vriskeis-ta-panta.2039937.html

tonybsg
07-12-2012, 22:41
Amazon.uk - Far Cry 3 Insane Edition:

Αποστολή: 29/11 (με Royal Mail)
Estimate: 6/12
Παραλαβή: 7/12

antoniss
08-12-2012, 17:19
Amazon.uk - Far Cry 3 Insane Edition:

Αποστολή: 29/11 (με Royal Mail)
Estimate: 6/12
Παραλαβή: 7/12

ντροπή ! να τους κάνεις θέμα αργήσανε 1 μέρα ! λοοολ:a036:

εγώ κλασικά , από zavvi παραγγελία Asphalt: Injection [Games PS Vita] στις 2/11 και φέεετααα , ακόμα να έρθει ,

έχω βαρεθεί να τους στέλνω και e-mails πλέον...:whistle:

Spiros20
09-12-2012, 14:34
Χαχαχα και εγώ μια από τα ίδια βαριέμαι να τους στείλω email. Ξέρω ότι θα έρθουν κάποτε ( μακάρι δηλαδή)

tonybsg
09-12-2012, 15:09
ντροπή ! να τους κάνεις θέμα αργήσανε 1 μέρα ! λοοολ:a036:



Εγώ πιστεύω ότι με τη Royal Mail, ούτε μία μέρα δεν καθυστέρησε, στην ώρα του θα ήρθε! Απλά δεν ήρθε ο ταχυδρόμος εκείνη την μέρα :a030::a030:

Steel_Havoc
09-12-2012, 16:15
Εγω τον αυγουστο ειχα παραγγειλει 2 παιχνιδια απο zavvi και μετα απο αρκετες ειδοποιησεις που τους εστειλα καναν να τα στειλουν σχεδον ενα μηνα, τωρα παραγγειλα παλι 2 παιχνιδια αρχες νοεμβρη και ενω εστειλαν οτι αναμενεται να φτασουν στις 18/11 και 30/11 αντιστοιχα ακομα δεν μου εχουν ερθει, δεν μπορω να πω οτι ανησυχω κυριως γιατι απο την προηγουμενη παραγγελια ξερω οτι δεν μπορει, στο τελος θα μου ερθουν αλλα ειναι λιγο σπαστικο να περιμενεις τοσο πολυ... εχει παραγγειλει κανεις αλλος προσφατα απο zavvi και να περιμενε καμια 30αρια μερες να του στειλουν την παραγγελια του; ενω στις αρχες τα εστελνε σχεδον αμεσως η σε 10 εργασιμες το πολυ απο τον αυγουστο καθυστερει παρα πολυ να μου στειλει...

Spiros20
09-12-2012, 21:16
Εγω τον αυγουστο ειχα παραγγειλει 2 παιχνιδια απο zavvi και μετα απο αρκετες ειδοποιησεις που τους εστειλα καναν να τα στειλουν σχεδον ενα μηνα, τωρα παραγγειλα παλι 2 παιχνιδια αρχες νοεμβρη και ενω εστειλαν οτι αναμενεται να φτασουν στις 18/11 και 30/11 αντιστοιχα ακομα δεν μου εχουν ερθει, δεν μπορω να πω οτι ανησυχω κυριως γιατι απο την προηγουμενη παραγγελια ξερω οτι δεν μπορει, στο τελος θα μου ερθουν αλλα ειναι λιγο σπαστικο να περιμενεις τοσο πολυ... εχει παραγγειλει κανεις αλλος προσφατα απο zavvi και να περιμενε καμια 30αρια μερες να του στειλουν την παραγγελια του; ενω στις αρχες τα εστελνε σχεδον αμεσως η σε 10 εργασιμες το πολυ απο τον αυγουστο καθυστερει παρα πολυ να μου στειλει...

Τώρα περιμένω ακόμα ένα παιχνίδι που που μου στάλθηκε 30/10 επίσης το αποκορύφωμα ήταν πριν 2 χρόνια που είχα παραγγείλει ένα παιχνίδι μέσα Σεπτεμβρίου και μου ήρθε Δεκέμβριο κάπου στις 22. Θυμάμαι το παλιό καλό το Zavvi που τα παράγγελνες Δευτέρα και ερχόντουσαν Παρασκευή με Δευτέρα που κάνανε 5 με 8 μέρες. Από τότε που έχει βγει το Mega Monday και όλο αυτό με τους κωδικούς και τις εκπτώσεις δεν ξέρω τι έχει πάθει αλλά ότι και να πάρεις αργεί. Τώρα έχω πάρει την Deluxe του Hitman όπου μου έστειλαν tracking number, άντε να δω άμα θα αργήσει και αυτό τόσο.

Steel_Havoc
10-12-2012, 01:29
Αστα φιλε εδω το Battlefield 3 το ειχα προπαραγγειλει και θυμαμαι χαρακτηριστικα εκανε launch παρασκευη 28η οκτωμβριου και μου ηρθε την Δευτερα τωρα πια οι αναμονες βαρανε κοκκινο...

TAMTAKOS
10-12-2012, 15:15
Για να δώσω κουράγιο στους zavvιωτες, skyrim 31/10 despatched παραλαβή σήμερα! 40 μέρες!!! (όσο και οι ψυχές στη γη πριν περάσουν στον άλλο κόσμο…:priest:) υπομονή σε όσους έχουν κλείσει εικοσαήμερο και πάνω…

Steel_Havoc
10-12-2012, 18:24
Πω ρε φιλε αυτη ειναι αναμονη, καλα και εγω εχω φαει καπου τοσες μερες οσο καλες τιμες και να εχει κατι τετιες καθυστερησεις ειναι απαραδεκτες... μην μου πεις οτι ειχες παραγγειλει για PS3 το skyrim γιατι αμα το εκανες επρεπε να περιμενεις μανουρες ακομα και στην παραγγελια :)

Spiros20
11-12-2012, 14:56
Μου ήρθε σήμερα το Revelation που στάλθηκε 30 Οκτωβρίου. Μόνο 43 μέρες έκανε -.-

rookie
11-12-2012, 15:29
κωδικος για 10% sto sendit
2279-B680-4D39

BraiNKilleR
12-12-2012, 01:00
Μην μασάτε εγώ ποτέ δεν παρέλαβα ποτέ από Zavvi κάτω του μήνα και έφτασα με ρεκόρ έως και 2+ μήνες, αλλά ποτέ δεν χάθηκαν !

Πάντως εγώ το φαντάζομαι κάπως έτσι... :a050:

Παλιά μέθοδος αποστολής Zavvi

Νέα μέθοδος Αποστολής με δωρεάν μεταφορικά

TAMTAKOS
12-12-2012, 09:55
^^Αυτό που παρατήρησα στις αποστολές με δωρεάν μεταφορικά είναι ότι η γραμμές είναι στραβές και το τρένο πάει να πέσει μία εδώ κι μια από κει! Θα το αποφύγω για ένα διάστημα, αν μπατάρει δεν πρόκειται να έρθουν τα παιχνίδια…( στο 3.33 η χαρακτηριστική ψυχραιμία που έχουν οι κότες είναι το παράδειγμα συμπεριφοράς που θα πρέπει να έχουν όσοι έχουν καθυστερήσεις από zavvi…)

tonybsg
12-12-2012, 22:02
Παιδιά, μίλησα με Πλαίσιο για το NFS Most Wanted. Τους ρώτησα τι παίζει (αφού του θύμισα ότι αρχές Δεκεμβρίου θα είχαμε νέα παραλαβή) και μου είπε ο τύπος ότι δεν περιμένει κάποια παραλαβή, ότι ήταν ελάχιστα κομμάτια κ.λπ. κ.λπ.

Και μου κάνει, να την ακυρώσω λοιπόν;
Του λέω, όχι γιατί να την ακυρώσεις; Άστη να υπάρχει, κάποια στιγμή, τι στο καλό, θα σας έρθει και η standard έκδοση και τότε θα την πάρουμε. Μου τα μάσαγε εκεί, και το αφήσαμε εκεί το θέμα.

Για δείτε το μην σας πουν τίποτα διαφορετικό...

litanies
12-12-2012, 22:33
εμένα μου είπαν, ότι όταν τελειώσει η limited to most wanted, τότε θα φέρουν την απλή και τότε θα δούμε τι θα γίνει με την παραγγελία.

AriStos13
12-12-2012, 22:43
^^
και εμενα το ιδιο ακριβως μου ειχαν πει..!

litanies
12-12-2012, 22:46
μου φαίνεται ότι πάνε για "σιωπηρή" ακύρωση.
άντε να ξέρεις πότε θα τους τελειώσουν όλες οι limited...

AriStos13
12-12-2012, 22:48
και εγω αυτο πιστευω..και καποια μερα θα σκασει ενα e-mail ακυρωσης λογο ελλειψης..
κλασσικα!!!!!!

litanies
12-12-2012, 22:55
μπορεί να μην "σκάσει" ποτέ e-mail ακύρωσης γιατί "μπορεί" πότε να μην τελειώσουν οι limited

antoniss
13-12-2012, 01:31
μόλις διάβασα τα παραπάνω posts για το πλαίσιο και το most wanted...

βασικά εμένα από την επόμενη μέρα μου την ακυρώσανε από μονοι τους την παραγγελία μέσα από το site καθώς μου είχε έρθει και e-mail ότι ακυρώνεται ,

βέβαια σε τηλ. επικοινωνία που είχα 2 φορές με διαφορετικά άτομα μου διαβεβαίωσαν πως θα την παραλάβω κανονικά και ο μόνος λόγος που ακυρώθηκε ήτανε πως δεν ισχύει η επιλογή που είχα βάλει να το παραλάβω εγώ ο ίδιος από κατ/μα αλλά για να έχω αυτή την τιμή θα πρέπει να μου το στείλουνε με κόστος όμως +3€ , αλλά θα αργήσει κτλ κτλ , λίγο πολύ τα ίδια θα είπαν σε όλους λογικα..

Ο μόνος λόγος που ανησυχούσα ήτανε πως πλέον δεν έχω καμιά παραγγελία σε εξέλιξη (αφού έχει ακυρωθεί) και ότι όλα γίνανε προφορικά από το τηλεφωνο....

Θα πάρω και εγώ τηλ αύριο να ρωτήσω :a018:

Spiros20
14-12-2012, 13:54
Ακόμα να παραλάβετε; Δες εδώ άλλες ιστορίες άρχισε το Πλαίσιο.

litanies
14-12-2012, 16:47
online shop: Videogameplus
χώρα: Καναδάς

Εδώ και πάνω από 6 μήνες έψαχνα το Silent Hill Downpour, σε λογική τιμή για να το αγοράσω. Στα περισσότερα καταστήματα ήταν καρφωμένο κοντά στις 40 λίρες. Πριν 2 εβδομάδες το βρήκα στο, Videogameplus, 25 Καναδικά δολάρια μαζί με τα μεταφορικά. Στο site τους έλεγαν για αποστολή σε 24ώρες από την παραγγελία.

Αποφάσισα να κάνω την παραγγελία και πλήρωσα με paypal.

Η παραγγελία έγινε --> 25/11
Βρισκόταν σε κατάσταση processing --> 26/11

πέρασε μια μέρα, δεν έγινε η αποστολή, πέρασαν 2 μέρες δεν έγινε η αποστολή, πέρασε και 3 εργάσιμη μέρα δεν έγινε η αποστολή και φτάνει η 4 εργάσιμη μέρα, όπου και στέλνω μήνυμα να δω τι γίνεται.
την 5 εργάσιμη μέρα, μου απαντάνε ότι δεν το είχανε και το παράγγειλαν από τον προμηθευτή τους και θα το στείλουνε, την 5η εργάσιμη μέρα από την στιγμή που η παραγγελία ήταν στο στάδιο του processing.

1. Λέγανε ψέματα στο site τους για την διαθεσιμότητα.
2. Έπρεπε να στείλουν οι ίδιοι μήνυμα για το θέμα που είχε προκύψει.

το πακέτο ήρθε σήμερα 12 μέρες μετά την αποστολή του.

Spiros20
15-12-2012, 02:54
online shop: Videogameplus
χώρα: Καναδάς

Εδώ και πάνω από 6 μήνες έψαχνα το Silent Hill Downpour, σε λογική τιμή για να το αγοράσω. Στα περισσότερα καταστήματα ήταν καρφωμένο κοντά στις 40 λίρες. Πριν 2 εβδομάδες το βρήκα στο, Videogameplus, 25 Καναδικά δολάρια μαζί με τα μεταφορικά. Στο site τους έλεγαν για αποστολή σε 24ώρες από την παραγγελία.

Αποφάσισα να κάνω την παραγγελία και πλήρωσα με paypal.

Η παραγγελία έγινε --> 25/11
Βρισκόταν σε κατάσταση processing --> 26/11

πέρασε μια μέρα, δεν έγινε η αποστολή, πέρασαν 2 μέρες δεν έγινε η αποστολή, πέρασε και 3 εργάσιμη μέρα δεν έγινε η αποστολή και φτάνει η 4 εργάσιμη μέρα, όπου και στέλνω μήνυμα να δω τι γίνεται.
την 5 εργάσιμη μέρα, μου απαντάνε ότι δεν το είχανε και το παράγγειλαν από τον προμηθευτή τους και θα το στείλουνε, την 5η εργάσιμη μέρα από την στιγμή που η παραγγελία ήταν στο στάδιο του processing.

1. Λέγανε ψέματα στο site τους για την διαθεσιμότητα.
2. Έπρεπε να στείλουν οι ίδιοι μήνυμα για το θέμα που είχε προκύψει.

το πακέτο ήρθε σήμερα 12 μέρες μετά την αποστολή του.

Πέρα από αυτά όμως τα θεματάκια το Videogameplus και το Amazon είναι τα μόνα καταστήματα κατά την προσωπική μου εμπειρία που σου φέρνουν τα παιχνίδια πολύ γρήγορα με maximum την άλλη εβδομάδα.

litanies
15-12-2012, 19:19
ήταν η πρώτη φορά που αγόραζα από το εν λόγω μαγαζί και έγραψα ότι ακριβώς συνέβηκε.

messi10
16-12-2012, 20:32
quote απο το τοπικ προσφορων



Και τι ακριβως κανει; σου δινει εκπτωση για να αγορασεις το παιχνιδι ή σου δινει δωρεαν κωδικους για να το κατεβασεις; Σορρυ αλλα δεν ξερω γερμανικα...

Ολανδικα ειναι! :P

σου δεινει 1 μηνα free plus.

Steel_Havoc
16-12-2012, 23:29
και εγω εδω και 1 μηνα σχεδον εχω παραγγειλει το silent hill downpour απο το zavvi.. βασικα πολυ ποιο πριν το ειχα παραγγειλει αλλα μετα απο πολλες αναβολες και mail του στυλ: 'μας συγχωρειται ελπιζω να μας ξαναπροτιμησετε' που μου εστειλαν το εκαναν dispath πριν κανα μηνα και το περιμενα στις 30/11, χτες τους εστειλα μηνυμα να ρωτησω που ειναι...

balabanis
17-12-2012, 04:46
To ίδιο εχω πάθει με το thehut.com έχει γίνει dispatch το game εδώ κ ένα μήνα!!!Ακομη να έρθει... Έστειλα μυν σημερα!

paulskouf
17-12-2012, 17:07
Παιδιά σας παρακαλώ χρειάζομαι απεγνωσμένα μια πληροφορία !!! Σκέφτομαι να αγοράσω PlayStation 3 από Αμερική ,αλλά κάποιοι φίλοι μου είπαν πως αν το πάρω από Αμερική τα παιχνίδια σου θα αγοράζω από εδώ δεν θα παίζουν ... Ισχύει κάτι τέτοιο ; Ευχαριστώ προκαταβολικά =)

Leon_DiZ
17-12-2012, 17:17
Παιδιά σας παρακαλώ χρειάζομαι απεγνωσμένα μια πληροφορία !!! Σκέφτομαι να αγοράσω PlayStation 3 από Αμερική ,αλλά κάποιοι φίλοι μου είπαν πως αν το πάρω από Αμερική τα παιχνίδια σου θα αγοράζω από εδώ δεν θα παίζουν ... Ισχύει κάτι τέτοιο ; Ευχαριστώ προκαταβολικά =)

Τα παιχνιδια ειναι region free. καποιες ταινιες Blu-ray οι οποιες ειναι κλειδωμενες δεν θα παιζουν (το δικο σου θα παιζει Region A + ABC - αν ειναι μονο B(, C) τα δισκακια δεν θα παιζουν). αυτο που σε ενδιαφερει ειναι να παρεις ενα καλωδιο ρευματος απο εδω και σκεψου οτι μπορει αν το παρεις απ εξω να στο "πιασουν" στο τελωνειο.

αυτα απο εμενα, περιμενε να απαντησει και κανεις αλλος μηπως ξεχναω κατι.

modecris
17-12-2012, 17:17
Παιδιά σας παρακαλώ χρειάζομαι απεγνωσμένα μια πληροφορία !!! Σκέφτομαι να αγοράσω PlayStation 3 από Αμερική ,αλλά κάποιοι φίλοι μου είπαν πως αν το πάρω από Αμερική τα παιχνίδια σου θα αγοράζω από εδώ δεν θα παίζουν ... Ισχύει κάτι τέτοιο ; Ευχαριστώ προκαταβολικά =)

Τα παιχνίδια είναι region free που σημαίνει πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Με τις ταινίες θα έχεις θέμα όμως μια που είναι region lock.

Παρακαλώ εκ των υστέρων. :)

psx3
17-12-2012, 17:37
Παιδιά σας παρακαλώ χρειάζομαι απεγνωσμένα μια πληροφορία !!! Σκέφτομαι να αγοράσω PlayStation 3 από Αμερική ,αλλά κάποιοι φίλοι μου είπαν πως αν το πάρω από Αμερική τα παιχνίδια σου θα αγοράζω από εδώ δεν θα παίζουν ... Ισχύει κάτι τέτοιο ; Ευχαριστώ προκαταβολικά =)
Δεν συμφέρει λόγω τελωνείου. Πάρε από Αγγλία καλύτερα.

paulskouf
17-12-2012, 18:01
Από τελωνείο δεν νομίζω να έχω πρόβλημα επειδή είναι free shipping και νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι δεν περνάει τελωνείο , σωστά ;

modecris
17-12-2012, 18:12
Λάθος, αυτό σημαίνει χωρίς μεταφορικά. Άλλο το τελωνείο.

messi10
17-12-2012, 18:14
^ βασικα απ' οτι μου χουν πει τα παιδια ειναι λαχειο, ισως περάσει, ίσως οχι!

psx3
17-12-2012, 18:19
^ βασικα απ' οτι μου χουν πει τα παιδια ειναι λαχειο, ισως περάσει, ίσως οχι!
Δέμα βάρους 2-3kg και με δηλωμένη την πραγματική αξία, κατά 99.9% θα περάσει τελωνείο.

Το θέμα είναι να βρεις κάποιο μαγαζί να το δηλώσει ως gift και χαμηλή αξία...

paulskouf
17-12-2012, 18:22
Τι εννοείς psx3 ; Πως μπορώ να το κάνω αυτό ;

FotisGRC
17-12-2012, 18:29
Αδερφέ ειδικά για κονσόλα γιατί να πάρεις απ'έξω?? Δεν φοβάσαι τόσες μεταφορές κτλ μην κοπανήσει πουθενά? Και στην τελική πόσα λεφτά θα γλυτώσεις? 20-40 ευρώ? Δεν νομίζω οτι αξίζει η ταλαιπωρία.

paulskouf
17-12-2012, 18:39
Το θέμα είναι ότι παίρνω κονσόλα και 5 παιχνίδια με 210 ενώ εδώ με ένα κάνει 295 =( αν το πάρω από Αγγλία είναι σίγουρο ότι γλιτώνει τελωνείο ;

paulskouf
17-12-2012, 18:41
Τεσπα μάλλον κι εγώ τελικά το κόβω να το παίξω από Ελλάδα ... :/ Σας ευχαριστώ πολύ όλους για όλες αυτές της πληροφορίες

psx3
17-12-2012, 18:50
Εισαγόμενα από χώρες της ΕΕ δεν υπόκεινται σε δασμούς.

Δες Amazon UK, έχει πολύ καλές τιμές.

rookie
18-12-2012, 11:46
αν ενα game ειναι απο Αμερικη....υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται αμερικανικο λογαρτιασμο στο ps3 για να παιξω ενα παιχνιδι ή να κατεβασω ενα dlc απο τον κωδικο που δινει ή να το παιξω online?

Spiros20
18-12-2012, 11:59
αν ενα game ειναι απο Αμερικη....υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται αμερικανικο λογαρτιασμο στο ps3 για να παιξω ενα παιχνιδι ή να κατεβασω ενα dlc απο τον κωδικο που δινει ή να το παιξω online?

Μόνο για τα DLC χρειάζεσαι Αμερικάνικο account και αυτό σε μερικά παιχνίδια όχι σε όλα. Για τα παιχνίδια όχι οτιδήποτε account και να έχεις τα παίζει όπου είναι λογικό αυτό.

Nikoladim
18-12-2012, 13:15
Απο το πλαισιο καμια ενημερωση ακομη για το NFS most wanted, αναμενεται μου απαντησαν εχθες. Φοβαμαι οτι το ιδιο θα γινει και για το Zone of the Enders που το εχουν σε τιμη χωμα.

grip
18-12-2012, 13:22
Σήμερα ήρθε από amazon το Hitman.Το τσίμπησα 13 και ήρθε 18.Not bad at all.

antoniss
19-12-2012, 00:57
Απο το πλαισιο καμια ενημερωση ακομη για το NFS most wanted, αναμενεται μου απαντησαν εχθες. Φοβαμαι οτι το ιδιο θα γινει και για το Zone of the Enders που το εχουν σε τιμη χωμα.

εγώ πήρα χθες τηλ, μου είπανε αφήστε μας ένα τηλ να σας καλέσουμε εμείς και ακόμα περιμένω...

σήμερα τους έστειλα mail λίγο "καυστικό".. , να δώ τι θα απαντήσουνε ,

επίσης παρήγγειλα και το Zone of Enders όπως λες άντε να δούμε..:a094:

Spiros20
19-12-2012, 01:16
Ήρθε σήμερα One Piece που παράγγειλα 11 Νοεμβρίου. Δεύτερο παιχνίδι στην σειρά που κάνει πάνω από 40 μέρες να έρθει...
Zavvi φυσικά.

Steel_Havoc
19-12-2012, 01:18
lol ετσι οπως παει θα παραγγελνεις ενα παιχνιδι και θα σου ερχεται λιγο πριν το seguel

Nikoladim
19-12-2012, 19:32
Λοιπον με πηρανε απο το plaisio και μου ειπανε πως θα μου ερθει σε 15.30 (με τα μεταφορικα μεσα) η limited edition του Most Wanted και οχι η απλη! ΤΕΛΕΙΑ ε Ταμτακο?

TAMTAKOS
19-12-2012, 19:32
Έχω νέα σχετικά με την παραγγελία του πλαίσιο nfs με πήραν σήμερα και μου είπαν ότι θα στείλουν αύριο στην ίδια τιμή την limited edition. ευχάριστα νέα!:a010:
πιάσε κόκκινο nikoladim μην τσακωθουμε...

Nikoladim
19-12-2012, 19:36
Χαχα παλι καλα γιατι θα κανανε μεγαλη γυφτια αν δεν μας το δινανε, ισως να τους κραξανε βεβαια και να αναγκαστηκαν.

AriStos13
20-12-2012, 00:02
Και μενα μια απο τα ιδια παιδια..ποσο γαματο;;

Nikoladim
20-12-2012, 10:07
Τωρα περιμενω και το Τζοκερ και εκλεισε καλα η χρονια!

overclocker
20-12-2012, 13:19
Ξυπνάω σήμερα το πρωί και βλέπω την "προσφορά" του Zone of the Enders HD Collection στο Πλαίσιο στα 12,14 euro και με δωρεάν μεταφορικά λόγο εορτών και ολοκληρώνω την παραγγελία. Σιγουρεύομαι μετά την ολοκλήρωσή της ότι όντως στην καρτέλα κατάσταση παραγγελιών στον λογαριασμό μου έχει καταχωρηθεί η παραγγελία με τελική τιμή τα 12,14 euro. Έκπληκτος μετά από καμία ώρα μπαίνω να ελέγξω τα e-mail μου και βλέπω ότι έχω 2 εισερχόμενα από το Πλαίσιο. Στο πρώτο, το οποίο έχει τίτλο επιβεβαίωση νέας παραγγελίας αναγράφεται το παιχνίδι με τελική τιμή τα 12,14 euro. Στο δεύτερο e-mail το οποίο έχει τίτλο εξέλιξη ηλεκτρονικής παραγγελίας η τιμή έχει αλλάξει στα 34,90 euro! Μπαίνω στο site και διαπιστώνω ότι όχι μόνο άλλαξε η τιμή του παιχνιδιού πλέον αλλά μου αλλάξανε και στην καρτέλα κατάσταση παραγγελιών στον λογαριασμό μου την τιμή στα 34,90 euro!
Έχει γίνει και σε κανέναν άλλον αυτό το "θαύμα";

Nikoladim
20-12-2012, 14:40
Οχι, δεν μου αλλαξε κατι. Μαλιστα με πηρανε τηλεφωνο και επιβεβαιωσα την παραγελλια. Βασικα αν τους μιλησεις δεν υπαρχει περιπτωση να στο δωσουν στη 2η τιμη. Μου φαινεται δεν ειναι και νομιμο.

konstantinos
20-12-2012, 16:54
Σημερα μου ηρθε απο το zavvi το Medal Of Honor: Warfighter αποστολη 3 Δεκ. κ μου ηρθε σημερα 20 Δεκ.Καλα ειναι τωρα περιμενω αλλα 2 που εγιναν αποστολη την επομενη μερα.

djpar
20-12-2012, 17:18
Ξυπνάω σήμερα το πρωί και βλέπω την "προσφορά" του Zone of the Enders HD Collection στο Πλαίσιο στα 12,14 euro και με δωρεάν μεταφορικά λόγο εορτών και ολοκληρώνω την παραγγελία. Σιγουρεύομαι μετά την ολοκλήρωσή της ότι όντως στην καρτέλα κατάσταση παραγγελιών στον λογαριασμό μου έχει καταχωρηθεί η παραγγελία με τελική τιμή τα 12,14 euro. Έκπληκτος μετά από καμία ώρα μπαίνω να ελέγξω τα e-mail μου και βλέπω ότι έχω 2 εισερχόμενα από το Πλαίσιο. Στο πρώτο, το οποίο έχει τίτλο επιβεβαίωση νέας παραγγελίας αναγράφεται το παιχνίδι με τελική τιμή τα 12,14 euro. Στο δεύτερο e-mail το οποίο έχει τίτλο εξέλιξη ηλεκτρονικής παραγγελίας η τιμή έχει αλλάξει στα 34,90 euro! Μπαίνω στο site και διαπιστώνω ότι όχι μόνο άλλαξε η τιμή του παιχνιδιού πλέον αλλά μου αλλάξανε και στην καρτέλα κατάσταση παραγγελιών στον λογαριασμό μου την τιμή στα 34,90 euro!
Έχει γίνει και σε κανέναν άλλον αυτό το "θαύμα";

αν αρχισουν τις παπαριες τρεχα καταναλωτη κτλ...ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

rookie
21-12-2012, 11:19
κανενας κωδικος για το shopto.net παιζει?

litanies
21-12-2012, 13:28
μόλις ήρθε η παραγγελία από το πλαίσιο, με την limited του nfs:most wanted στα 12.30 ευρώ τελική τιμή.

tonybsg
21-12-2012, 13:33
μόλις ήρθε η παραγγελία από το πλαίσιο, με την limited του nfs:most wanted στα 12.30 ευρώ τελική τιμή.

Περιμένω και γω Αντώνη, δεν σε χρέωσαν μεταφορικά;

Γιατί στο τηλ μου είπαν ότι θα με χρεώσουν, μετά είδα στο site ότι έχει δωρεάν :hippy:

litanies
21-12-2012, 13:40
Περιμένω και γω Αντώνη, δεν σε χρέωσαν μεταφορικά;

Γιατί στο τηλ μου είπαν ότι θα με χρεώσουν, μετά είδα στο site ότι έχει δωρεάν :hippy:

Όχι, Αντώνη, και η απόδειξη (έγραφε) και ο υπάλληλος μου είπαν τελική τιμή το κόστος του παιχνιδιού.

Άντε να σου έρθει γρήγορα :)

tonybsg
21-12-2012, 15:40
Μου ήρθε και μένα! Μπράβο στο Πλαίσιο, ξηγήθηκε.

Με χρέωσαν και μεταφορικά βέβαια, οπότε δεν το δέχθηκα

Ναι καλά :a010:

Μετά από το Street Fighter IV Collector's που το είχα πάρει 2Ε (:a050::a050:) δεν με χάλασε και αυτό (που το ήθελα κιόλας!)

Nikoladim
21-12-2012, 16:08
Kαι μενα μου χρεωσανε μεταφορικα (οι τσιφουτηδες :P) στο Zone θα τους την πω :P

antoniss
21-12-2012, 19:16
Να επιβεβαιώσω και εγω μιας και είχα αναφερθεί στο πλαίσιο σχετικά με το nfs , πως το παρέλαβα σπίτι με +3€ κόστος την limited μιας και η απλή τελείωσε,

Για μένα όλα καλά λοιπόν ! Μπράβο τους γιατι όπως βλέπω σε όλους το στείλανε (ως όφειλαν)

litanies
22-12-2012, 00:09
γιατί τώρα κάποιοι χρεώθηκαν +3 ευρώ και κάποιοι όχι?

Devil_7
23-12-2012, 11:56
http://hmv.com/hmvweb/displayProductDetails.do?sku=148524&affiliate=td&lpgrp=network&tduid=ebfade9805b1b7f4d77b856e1730a151

To συγκεκριμένο κατάστημα το ξέρετε? Σκέφτομαι να αγοράσω από εκεί το most wanted. Ξέρει κάποιος τι παίζει από χρόνο παράδοσης κτλ?

Ή μήπως να το πάρω από amazon που βγαίνει 3 λίρες παραπάνω αλλά ξέρω ότι είναι αξιόπιστο?

litanies
23-12-2012, 12:50
^τυπικό αγγλικό κατάστημα. Τελευταία παραγγελία πριν 7-8 μήνες, παράδοση σε λογικά πλαίσια.

muku
23-12-2012, 17:12
Δεν είναι ακριβώς αξιολόγηση καταστήματος περισσότερο προς ανέκδοτο περί ebay κλίνει... Είχα παραγγείλει από ebay (Κίνα) κάτι προστατευτικά για την οθόνη του κινητού μου. 10 Αυγούστου η παραγγελία. Μου είπε ο πατέρας μου ότι σκάσανε πριν 3 μέρες σπίτι! 4 μήνες μόνο... Πως γίνεται αυτό?

ilias78
27-12-2012, 20:58
παραγγελεια απο amazon την κυριακη 16/12.
ημερομηνια παραδοσης, δευτερα 24/12.
ηρθε σημερα 27/12. μια χαρα.

rookie
28-12-2012, 21:10
ekptwtikos kvdikos 10% gia sendit
Your Unique Code: 2279-B680-4D39

messi10
29-12-2012, 13:35
παιδια, ερωτησεις για το shopto.net

1) τα μεταφορικα ποσο ειναι;
2) γενικα ειναι γρηγορο? ποσες μερες παραδοσης κανει κατα μεσο ορο (λεμε τωρα) ?

κ αν παιζει κανας κωδικος
για το καταστημα ,,
καλοδεχουμενος.
:)

grip
29-12-2012, 17:15
Αν το θες με tracking number είναι στις 7 λίρες.Χωρίς tracking στις 3 λίρες.
Μια δυο φορές που πήρα σε μη περίοδο εορτών έκανε από 15-25 μέρες.

Για το κωδικό θα σε απογοητεύσω...
Y.Γ.Ελπίζω να μην σκέφτεσεαι να πάρεις στο τζαμπέ το darksiders ή το warfighter? :P

messi10
29-12-2012, 19:15
οχι τπτ απο τα 2! :P

+ρεπ . :) ευχαριστω πολυ. ;)

rookie
29-12-2012, 21:24
Αν το θες με tracking number είναι στις 7 λίρες.Χωρίς tracking στις 3 λίρες.
Μια δυο φορές που πήρα σε μη περίοδο εορτών έκανε από 15-25 μέρες.

Για το κωδικό θα σε απογοητεύσω...
Y.Γ.Ελπίζω να μην σκέφτεσεαι να πάρεις στο τζαμπέ το darksiders ή το warfighter? :P

Exv paraggeilei kai egw kati apo to shopto.net.
Mpas kai thimasai me ti etaireia erxetai? Elta?

patkiout
30-12-2012, 22:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ??ΕΙΔΑ ΣΤΟ SITE ΚΑΠΟΙΑ POSTS ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΓΕΛΕΙΕΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟ PS3 ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ SITE ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ!!ΜΠΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ,ΠΩΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΥΧΟΝ ΠΑΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

messi10
31-12-2012, 17:16
Χρονια πολλα και σενα!

ειναι καταστηματα του εξωτερικου, συνηθως Αγγλικα αλλα και Αμερικανικα! (μπορεις να βρεις βεβαια και Γερμανικα, Ιταλικα etc. αλλα για games δεν προτιμουντε).

Μερικα ''μεγαλα'' απο αυτα ειναι τα

Zavvi,
Amazon.co.uk,
Amazon.com,
Gamestop.com κ.τ.λ.

πληρωνεις μεσω καρτας, ειτε χρεωστικης (pre - paid),ειτε πιστωτικης (προτιμοτερο το 1ο)

Παγιδες? Καμοια, ειδικα αν πληρωσεις μεσω PayPal αλλα και χωρις ολα τα καταστηματα ειναι αξιοπιστα και αν το παιχνιδι δεν σου ερθει, σου δινουν ενα αλλο στην θεση του(αν και αν αυτο γινεται συνεχως, το πιο πιθανο ειναι να σε ban - αρουν λολ)

Επισης, τα μεταφορικα να προσεχεις, ιδιως απο Αμερικη, οπου μπαινει και το τελωνείο. ΄.

Αυτα.

messi10
31-12-2012, 17:17
Χρονια πολλα και σενα!

ειναι καταστηματα του εξωτερικου, συνηθως Αγγλικα αλλα και Αμερικανικα! (μπορεις να βρεις βεβαια και Γερμανικα, Ιταλικα etc. αλλα για games δεν προτιμουντε).

Μερικα ''μεγαλα'' απο αυτα ειναι τα

Zavvi,
Amazon.co.uk,
Amazon.com,
Gamestop.com κ.τ.λ.

πληρωνεις μεσω καρτας, ειτε χρεωστικης (pre - paid),ειτε πιστωτικης (προτιμοτερο το 1ο)

Παγιδες? Καμοια, ειδικα αν πληρωσεις μεσω PayPal αλλα και χωρις ολα τα καταστηματα ειναι αξιοπιστα και αν το παιχνιδι δεν σου ερθει, σου δινουν ενα αλλο στην θεση του(αν και αν αυτο γινεται συνεχως, το πιο πιθανο ειναι να σε ban - αρουν λολ)

Επισης, τα μεταφορικα να προσεχεις, ιδιως απο Αμερικη, οπου μπαινει και το τελωνείο. ΄.

Nikoladim
31-12-2012, 20:11
Ζavvi 24ωρος κωδικος 10% down, δηλαδη μεχρι την Τριτη βραδυ

rookie
31-12-2012, 21:33
SHOPTO.NET

Παραγγελία στις 21-12, παραλαβη σημερα 31-12...δε το λες και ασχημα ε?
Ειδικα αν σκεφτει κανεις οτι μεσολάβησαν γιορτες!

patkiout
02-01-2013, 12:08
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΕΣΙ!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!

mihalis13
02-01-2013, 14:19
Παραγγελία από Amazon.co.uk 23 Δεκεμβρίου έφτασε σήμερα πολύ γρήγορα κατά τη γνώμη μιας και ήταν μέσα στις γιορτές.Εδώ το ίδιο το amazon δεν περίμενε τόσο γρήγορα(πιθανη ημερομηνια αποστολής ήταν η 5 Γενάρη) :P

mits200
02-01-2013, 17:16
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!!! ....ισος ειμαι λιγο εκτος θεματος αλλα θελω να ρωτισω σε οποιον γνωριζει... παρελαβα σημερα απο πολυ γνωστο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα το uncharted 3. το προβλημα ειναι οτι παρολλο που παρήγγειλα την ελληνικη εκδοση μου εστειλαν προφανος απο λαθος την αγγλικη.
Για να μην μπαινω στην διαδικασια να το στελνω πισω , γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος με καποιο update να περασω ελληνικους υποτιτλους στο παιχνιδι?

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!!!

psx3
02-01-2013, 17:17
Δεν υπάρχει τρόπος. Για ποιό κατάστημα μιλάμε;

Leon_DiZ
02-01-2013, 17:18
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!!! ....ισος ειμαι λιγο εκτος θεματος αλλα θελω να ρωτισω σε οποιον γνωριζει... παρελαβα σημερα απο πολυ γνωστο ελληνικο ηλεκτρονικο καταστημα το uncharted 3. το προβλημα ειναι οτι παρολλο που παρήγγειλα την ελληνικη εκδοση μου εστειλαν προφανος απο λαθος την αγγλικη.
Για να μην μπαινω στην διαδικασια να το στελνω πισω , γνωριζει κανεις αν υπαρχει τροπος με καποιο update να περασω ελληνικους υποτιτλους στο παιχνιδι?

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια!!!

Welcome!

δες ειναι εκτος.
1) εισαι σιγουρος οτι παρηγγειλες την ελληνικη; το εγραφε;
2) δεν υπαρχει τετοιο patch

mits200
02-01-2013, 17:22
Δεν υπάρχει τρόπος. Για ποιό κατάστημα μιλάμε;


ebw ειχε προχθες την ελληνικη εκδοση σε περιορισμενη διαθεσιμοτιτα.

Spiros20
02-01-2013, 23:09
ebw ειχε προχθες την ελληνικη εκδοση σε περιορισμενη διαθεσιμοτιτα.

Να τους το αναφέρεις αυτό να σου δώσουν ελληνικό. Εφόσον έγραφε ελληνική έκδοση όταν το πήρες έχεις δικαίωμα αλλαγής εφόσον το προϊόν που πήρες δεν τηρεί τις προϋποθέσεις που έλεγε όταν το παράγγειλες.

petros4544
03-01-2013, 09:34
polu kali douleia paidia...sas euxaristo me voithisate polu gt eimai kainourgios me ps3...

Giorgos78
03-01-2013, 11:13
παιδια για να μη κουραζεστε μπητε εδω και τελος (εινααι σαν το skroutz για stores απο αγγλια)

http://www.gamecrawler.co.uk/

antoniss
03-01-2013, 12:22
παιδια για να μη κουραζεστε μπητε εδω και τελος (εινααι σαν το skroutz για stores απο αγγλια)

http://www.gamecrawler.co.uk/

Εχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές το gamecrawler.co.uk στο forum !



Λοιπόν κάτι περίεργο , απο το play.com θέλω να παραγγείλω το max Payne 3 που το έχει στα 18.99€ και βλέπω πως το δίνει ο seller zavvi !
Μπαίνω zavvi και το έχει 23.25€ !! Χαχα

Το πήρα απο play οπότε (και οι δύο τιμές μαζί με μεταφορικά )

Iasonas
03-01-2013, 13:56
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Παραγγελία από Amazon.co.uk 19 Δεκεμβρίου και ακόμα να έρθει!
Μου έγραφε στο mail ότι ο χρόνος παράδοσης υπολογίζεται για τις 31 Δεκεμβρίου του 2012.
Θα περιμένω όμως ακόμα λίγο γιατί λογικά έχει καθυστερήσει λόγω εορτών!

Devil_7
03-01-2013, 17:10
Από hmv ξέρετε με τι και πως έρχεται; Ελτα, απλό ας πούμε;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

litanies
03-01-2013, 20:39
Από hmv ξέρετε με τι και πως έρχεται; Ελτα, απλό ας πούμε;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

τελευταία φορά που είχα ψωνίσει ,με τα ΕΛΤΑ μας έρχεται το πακέτο.

Leon_DiZ
03-01-2013, 21:57
https://pbs.twimg.com/media/A_tN-jUCMAEiYy1.jpg

και 2 πακετα χτες :whistle:

ilias78
03-01-2013, 22:06
Εχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές το gamecrawler.co.uk στο forum !



Λοιπόν κάτι περίεργο , απο το play.com θέλω να παραγγείλω το max Payne 3 που το έχει στα 18.99€ και βλέπω πως το δίνει ο seller zavvi !
Μπαίνω zavvi και το έχει 23.25€ !! Χαχα

Το πήρα απο play οπότε (και οι δύο τιμές μαζί με μεταφορικά )

κ αλλη παρεα για το Online. αντωνη θα το πλατιναρουμε?

personGR
03-01-2013, 22:53
και 2 πακετα χτες :whistle:

Το post αυτό είναι παντελώς άχρηστο, εκτός και αν μας πεις τι περιείχαν τα πακέτα αυτά ;)

Leon_DiZ
03-01-2013, 23:00
Το post αυτό είναι παντελώς άχρηστο, εκτός και αν μας πεις τι περιείχαν τα πακέτα αυτά ;)

http://s3.amazonaws.com/lolsnort_prod/photos/13/small/Haters-gonna-hate.jpg

ok, να προσθεσω τοτε γτ καποιος ειπε οτι οτι του αργησαν τα πακετα, ολα αυτα ηταν να ρθουν αυτη και την επομενη εβδομαδα.

Πηρα 3 σκληρους, 3 ταινιες (My Neighbour Totoro, The Guard, Dr. Strangelove), 1 CD.

Απ'ολα αυτα μονο το Totoro ειναι για μενα (για να μην λετε)

EDIT: α ψεμματα, μου ηρθαν και 3 συλλεκτικα Blu-ray MetalPaks, τα 2 εκ των οποιων θα πανε στο ebay

personGR
03-01-2013, 23:09
ok, να προσθεσω τοτε γτ καποιος ειπε οτι οτι του αργησαν τα πακετα, ολα αυτα ηταν να ρθουν αυτη και την επομενη εβδομαδα.

Πηρα 3 σκληρους, 3 ταινιες (My Neighbour Totoro, The Guard, Dr. Strangelove), 1 CD.

Απ'ολα αυτα μονο το Totoro ειναι για μενα (για να μην λετε)

χαχ, γατάκι :P

http://www.darkcitygallery.com/USERIMAGES/MFRITZLANG%281%29.JPG


Το παραπάνω αριστούργημα θα κοσμεί το δωμάτιο μου από την επόμενη εβδομάδα :D

Leon_DiZ
03-01-2013, 23:12
χαχ, γατάκι :P

http://www.darkcitygallery.com/USERIMAGES/MFRITZLANG%281%29.JPG


Το παραπάνω αριστούργημα θα κοσμεί το δωμάτιο μου από την επόμενη εβδομάδα :D

παρα πολυ ομορφο... εμενα μ αρεσει πολυ αυτο εδω αλλα ασε το ποσο κανει

http://collider.com/wp-content/uploads/my-neighbor-totoro-poster-variant-olly-moss-mondo.jpg

personGR
03-01-2013, 23:24
παρα πολυ ομορφο... εμενα μ αρεσει πολυ αυτο εδω αλλα ασε το ποσο κανει



Το ξέρω, εξωπραγματικά νούμερα (το πιο φθηνό στο ebay.com είναι $550), αλλά γενικά οι δουλειές του Moss, και γενικότερα της Mondo, σπάνια να κοστίζουν πάνω από $75, πρέπει απλά να είσαι πάνω στο site τους την ημέρα που θα τα κυκλοφορήσουν γιατί εξαντλούνται εν ριπή οφθαλμού.

Ας πούμε, σήμερα ήταν να ανεβάσουν μια δουλειά του Ken Taylor για το Jurassic Park (475 κυρίως (http://www.mondotees.com/Jurassic-Park_p_718.html), και 225 variants (http://www.mondotees.com/Jurassic-Park--Variant_p_719.html)) και μέσα σε μια ώρα έγινε sold out.

Ευτυχώς εγώ πρόλαβα το M, ήθελα (και) το Metropolis, αλλά σιγά μην το άφηναν :P

rookie
04-01-2013, 22:46
κ αλλη παρεα για το Online. αντωνη θα το πλατιναρουμε?

αλλα μια μια τις πλατινες διοτι θα σαλταρουμε στο τελος!

personGR
09-01-2013, 15:29
Jersey retailer Play.com closes direct retail business

Online retailer Play.com is to shut down its retail business becoming a marketplace only from March 2013.
The Jersey based company blamed the move on the ending of Low Value Consignment Relief allowing items less than £15 to be sold to the UK VAT free.
The company is making 147 staff redundant in Jersey as well as 67 in its Cambridge and Bristol offices.
Play.com will be more like a shopping centre with the move, no longer selling directly to the customers themselves.
The Low Value Consignment Relief (LVCR) loophole was shut by the UK government in April 2012.
In a statement Play.com said: "Moving forward we are intending to focus exclusively on our successful marketplace, which is our main business area, and to phase out the direct retail part of our business."
In September the States of Jersey said about 400 people had lost their jobs elsewhere in the island because of the end of LVCR.



http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-jersey-20953357

psx3
09-01-2013, 15:38
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-jersey-20953357
Το site θα κλείσει; Όχι ότι προσέφερε και τίποτα με την τραγική ισοτιμία του...

antoniss
09-01-2013, 22:54
για την ιστορία , παραγγελία από :

1) zavvi -2/11 - έγινε dispatched 2/11 - αναμονή

2) zavvi - 28/12 - έγινε dispatched 31/12 - αναμονή

3) theHutt - 4/1 - έγινε dispatched 4/1 - αναμονή

4) play.com - 27/12 - έγινε dispatched 28/12 - ΗΡΘΕ 7/1

5) play.com - 28/12 - έγινε dispatched 29/12 - ΗΡΘΕ 8/1

6) game.co.uk - 2/1 - έγινε dispatched 2/1 - ΗΡΘΕ 9/1

7) amazon.co.uk - 29/12 - - έγινε dispatched 30/12 - ΗΡΘΕ 9/1

τώρα για το zavvi τι να πω ;
ο ταχυδρόμος είναι ίδιος , η δνση ίδια , εγώ ο ίδιος είμαι...

πολύ γρήγορο το game.co.uk πέρασε και το amazon !

tonybsg
09-01-2013, 23:55
Το site θα κλείσει; Όχι ότι προσέφερε και τίποτα με την τραγική ισοτιμία του...

Απ' ότι καταλαβαίνω θα κλείσει και θα μείνει ως marketplace, αλλά δεν είμαι και σίγουρος... Πάντως μπορεί στα video games να μην προσέφερε πολλά, αλλά σε άλλους τομείς όπως τα exclusive movie steelbooks που προσέφερε το 2012 σε συνδυασμό με το γεγονός ότι άκουσε το feedback των πελατών και άλλαξε το steelbook packaging, κάνει αυτή την εξέλιξη ιδιαίτερα δυσάρεστη.

Ενδεικτικά:

http://www.hidefninja.com/forums/showthread.php?t=28115

litanies
10-01-2013, 00:56
το τέλος μιας εποχής

Nikoladim
10-01-2013, 13:57
Α καλά , ήμουν πελάτης στο play από το 2004... Γενικότερα έβρισκες κάτι τρελές προσφορές και ιδίως στην αρχή οι τιμές ήταν εκτός ανταγωνισμού.
Ποτέ δεν μου παρουσίασε πρόβλημα και τότε που είχε "banarei" την Ελλάδα, δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα με αγορές άνω των 35 λιρών ή κάτι τέτοιο.

tsakali GR
10-01-2013, 15:02
http://www.byteme.gr/column/enthen_kai_enthen/2013_01_10

Περιεκτικό, συμπυκνωμένο και ενημερωτικό σχετικά με τις εξελίξεις στον τομέα των e-shops από όπου πολλοί από εμάς αγοράζουμε games (εκτός Ελλάδας).

Επίσης, ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, για το θέμα των αποδείξεων (εάν κι εφόσον τελικά ισχύσει) and Ι quote:


"Το δεύτερο γεγονός αφορά το νέο φορολογικό νομοσχέδιο (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1702434) που θα μας συνοδεύει για τους επόμενους δώδεκα –παρά- μήνες τουλάχιστον. Ανάμεσα σε όοοολα τα άλλα που προσθέτει στην υπάρχουσα κατάσταση, το νέο σύστημα που θα ισχύει για τα φετινά εισοδήματα (θα δηλωθούν προφανώς το 2014), θα αναγνωρίζει κανονικότατα τις δαπάνες για λήψη υπηρεσιών και αγορά αγαθών στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Να το συμφωνήσουμε στο εξής: αν ο Κίτσος, φερ’ ειπείν, αγοράζει κάθε χρόνο το FIFA από ελληνικό κατάστημα για να κρατήσει την απόδειξη και να τη χρησιμοποιήσει στη φορολογική του δήλωση, πλέον θα μπορεί να κάνει το ίδιο, ακόμα κι αν αυτή προέρχεται από το Amazon, το GAME, τον τάδε έμπορα του Play.com ή εν πάση περιπτώσει, οποιοδήποτε μαγαζάκι στην Ευρωπαϊκή Ένωση."

psx3
10-01-2013, 15:10
Δεν νομίζω να μετράνε αποδείξεις σε λίρες, μιας και η ισοτιμία αλλάζει κάθε μέρα... άσε που δεν κόβουν όλα τα e-shops απόδειξη.

psx3
10-01-2013, 15:12
Ε, αυτή η φάμπρικα σταματά τον Απρίλιο του 2013 με αποτέλεσμα εταιρείες όπως τα σούπερ μάρκετ ASDA και Tesco, το Amazon και το Play.com να έχουν «μεταναστεύσει» ή να ετοιμάζονται να το κάνουν, ψάχνοντας να βρουν έναν νέο… φορολογικό παράδεισο για να στεγάσουν τις αποθήκες τους (οι τουριστικοί πράκτορες προτείνουν Ασία, Ελβετία και συγκεκριμένες Πολιτείες των ΗΠΑ).
Αν αρχίσει το Zavvi να στέλνει από Ασία ή Αμερική, καήκαμε... LOL.

tsakali GR
10-01-2013, 15:22
Δεν νομίζω να μετράνε αποδείξεις σε λίρες, μιας και η ισοτιμία αλλάζει κάθε μέρα... άσε που δεν κόβουν όλα τα e-shops απόδειξη.

Στο άρθρο του capital (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1702434) αναφέρει για αγορές από Ευρωπαϊκή Ένωση, άρα μιλάμε αρχικά για το κοινό νόμισμα.


Σημαντική καινοτομία που εισάγεται είναι ότι αναγνωρίζονται πλέον και οι δαπάνες για λήψη υπηρεσιών και αγορά αγαθών στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.




Τώρα για το θέμα της λίρας με την ισοτιμία, ή δεν το έχουν σκεφτεί ως κλασικοί μπούφοι, ή θα έχουν μαγειρέψει καμία πατέντα.

Leon_DiZ
10-01-2013, 15:35
ενδιαφερον αρθρο. να το προσεξουμε αυτο με τις αποδειξεις. :cheer2: να δουμε πως θα αντιμετωπισει το κρατος τις εισαγωγες στα επομενα χρονια.

psx3
10-01-2013, 15:39
Στο άρθρο του capital (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1702434) αναφέρει για αγορές από Ευρωπαϊκή Ένωση, άρα μιλάμε αρχικά για το κοινό νόμισμα.

Τώρα για το θέμα της λίρας με την ισοτιμία, ή δεν το έχουν σκεφτεί ως κλασικοί μπούφοι, ή θα έχουν μαγειρέψει καμία πατέντα.
Άλλο ΕΕ, άλλο Ευρωζώνη ρε συ. Κάποιες χώρες σαν την Αγγλία είναι μόνο στην ΕΕ, όχι στην Ευρωζώνη.

tonybsg
10-01-2013, 16:04
Πάντως υποτίθεται ότι του amazon.co.uk τις αποδείξεις μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε κανονικά για την εφορία, μιας και αποδίδει ελληνικό ΦΠΑ και έχει και ελληνικό ΑΦΜ.

Nikoladim
10-01-2013, 16:13
Ειλικρινά πιστεύει κανείς πως θα ζητήσει το κράτος αποδείξεις? Και αν ναι από όλους? Με το υπάρχον σύστημα? Δεν νομίζω.

psx3
10-01-2013, 16:34
Γενικώς είναι ηλίθιο όλο αυτό το σύστημα με τις αποδείξεις... υπάρχουν άλλοι πιο αποτελεσματικοί τρόποι για να περιορίσουν την φοροδιαφυγή, αλλά δεν θέλουν να τους εφαρμόσουν (ακόμα τουλάχιστον).

Vicarious
10-01-2013, 19:07
dead island GOTY edition στις 11.99 λίρες από thegamecollection.net :

Παραγγελία 1/1
αποστολή 2/1
Σήμερα 10/10 το βρήκα στην πόρτα μου!
(Μπορεί να μου το άφησε και χθες γιατί χθες δεν γύρισα σπίτι)

Gentlemen, we have a winner!

rookie
11-01-2013, 11:35
ρε παιδια, καποιος προσφατως ειχε βαλει ενα λινκ απο ενα σιτε οπου ειχε συγκεντρωτικα τα Online μαγαζια με παιχνιδια του εξωτερικου, κατι σαν Skroutz ας πουμε.
Θυμαται κανεις την διευθυνση?

Nikoladim
11-01-2013, 11:45
http://www.gamecrawler.co.uk/ Εδώ είσαι σενιόρ ρούκι.

rookie
11-01-2013, 13:39
http://www.gamecrawler.co.uk/ Εδώ είσαι σενιόρ ρούκι.

λεω μπας και καμμια μερα πετυχω το Mass Effect trilogy σε λογικη τιμη....ειμαστε "ψηλα" ακομα!

Leon_DiZ
11-01-2013, 21:30
δευτερη παραγγελια απο το amazon.com με το απλο shipping.

αποστολη 26/12
παραδοση 11/01

18 μερες (η προηγουμενη εκανε 20). πανω-κατω θυμαμαι οτι και το expedited τοσο εκανε. τσαμπα λεφτα εν ολιγοις :scratch:

για καποιο λογο το amazon ειχε γραψει οτι το πακετο εκανε $59,99 ενω εκανε $17,97

tonybsg
11-01-2013, 21:34
Δίκιο, δεν αξίζει για μικρά πακέτα το expedited που δεν υπάρχει περίπτωση τελωνείου έτσι κι αλλιώς... και γω τώρα που πήρα ένα digibook επέλεξα standard. Απλά στο set των Avengers θα επιλέξω priority μην σου πω :P

Leon_DiZ
11-01-2013, 21:35
Απλά στο set των Avengers θα επιλέξω priority μην σου πω :P

μιλαμε για το βαλιτσακι; O_O

tonybsg
11-01-2013, 21:37
Φυσικά :D :D

Το είχα πάρει στην αρχική τιμή και έχει μείνει η παραγγελία κανονικά και εντωμεταξύ μας είχαν στείλει και το BD των Avengers δωρεάν! :c055gfe:

Leon_DiZ
16-01-2013, 12:21
^ειχα ξεχασει να απαντησω. το ξερω για τους avengers! σας εφεξε ;)


λογικα το ακουσατε οτι παπαλα το HMV (περιπου)

μια "συλλογη" απο νεα πανω στο θεμα (http://www.itv.com/news/story/2013-01-14/hmv-administration/)


HMV: The failure of HMV is both sad and inevitable (http://www.telegraph.co.uk/culture/music/rockandpopfeatures/9802388/HMV-The-failure-of-HMV-is-both-sad-and-inevitable.html)

psx3
16-01-2013, 18:57
Όποιος δεν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα (online e-shops), θα τον φάει η μαρμάγκα.

antoniss
16-01-2013, 22:07
κρίμα και είχα 5λίρες έκπτωση από τα hmv.... lol


από Play.com τώρα 2 games dispatched στις 4 & 7 Ιανουαρίου , σήμερα 16/1 παρέλαβα ,

η πλάκα είναι πως ο seller ήτανε το zavvi , και ήρθε μαζί με αυτά τα 2 και ένα game που είχα παραγγείλει απ'ευθείας από zavvi 1 εβδομάδα πριν ....

άντε να βγάλεις άκρη τώρα...

Leon_DiZ
16-01-2013, 22:41
Η χρονια των UK καταστηματων πρεπει να ειναι το 2013.. O_O


Blockbuster's UK video rental chain enters administration after 24 years (http://www.engadget.com/2013/01/16/blockbuster-uk-administration/)

psx3
17-01-2013, 16:19
Η χρονια των UK καταστηματων πρεπει να ειναι το 2013.. O_O


Blockbuster's UK video rental chain enters administration after 24 years (http://www.engadget.com/2013/01/16/blockbuster-uk-administration/)
http://www.hotukdeals.com/deals/1tb-verbatim-external-hard-drive-35-60-closing-down-staples-1446865

Δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλεύεται! :P Κλείνουν πολλά καταστήματα εκεί πέρα και ξεπουλάνε όσο-όσο...

mixanobious
17-01-2013, 16:26
εγω παντως εχω παρα πολυ καλες εντυπωσεις απο αμαζον

Leon_DiZ
17-01-2013, 16:28
εγω παντως εχω παρα πολυ καλες εντυπωσεις απο αμαζον

Να σε πληροφορησουμε οτι τα ποστ του τυπου "ειμαι εδω μονο για τις αγγελιες" κανουν "μπαμ" οποτε καλο ειναι να μην τα κανεις καν. :thumbsdown:

Leon_DiZ
19-01-2013, 09:18
Αγορασα πρωτη φορα απο Amazon.ca

Η παραγγελια εγινε στις 25 Δεκεμβριου. Αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι θα ειχαν στοκ σε 1-2 βδομαδες, μπορει και παραπανω. Επειδη δεν το βιαζομουν και ειχε καλη τιμη, το παρηγγειλα. Στις 15 με χρεωσαν και στις 16 το εστειλαν. Χτες μπαινω να δω την παραγγελια για να ξερω ποτε περιπου να το περιμενω και βλεπω "estimated arrival date 22 January 2013". κοιταω αριστερα και βλεπω οτι εχει και tracking με status "out for delivery". Παω να φυγω και βλεπω τον τυπο της DHL στην πορτα.

2 μερουλες Καναδας-Ελλαδα.


http://29.media.tumblr.com/tumblr_lltzgnHi5F1qzib3wo1_400.jpg

Necro
19-01-2013, 09:51
Egw paides agorazw apo eBay. Tis selides pou lete pio panw den tis exw psaksei.
Apo to eBay eimai euxaristimenos!
Oti exw parei apo periferiaka exoun Erthei se 1-2 evdomades.
Exei psaksei kapoios times sta sait Kai sto eBay Gia na me apalaksei apo to psaksimo;

tonybsg
19-01-2013, 09:57
Αγορασα πρωτη φορα απο Amazon.ca

Η παραγγελια εγινε στις 25 Δεκεμβριου. Αν θυμαμαι καλα ελεγε οτι θα ειχαν στοκ σε 1-2 βδομαδες, μπορει και παραπανω. Επειδη δεν το βιαζομουν και ειχε καλη τιμη, το παρηγγειλα. Στις 15 με χρεωσαν και στις 16 το εστειλαν. Χτες μπαινω να δω την παραγγελια για να ξερω ποτε περιπου να το περιμενω και βλεπω "estimated arrival date 22 January 2013". κοιταω αριστερα και βλεπω οτι εχει και tracking με status "out for delivery". Παω να φυγω και βλεπω τον τυπο της DHL στην πορτα.

2 μερουλες Καναδας-Ελλαδα.


http://29.media.tumblr.com/tumblr_lltzgnHi5F1qzib3wo1_400.jpg

Το είχα πάθει και γω πέρυσι τα Χριστούγεννα! :D

Λεωνίδα πρόσεξε όμως γιατί σε μεγαλύτερες αγορές, θα σταματήσουν τελωνείο από την DHL (δεν είναι προπληρωμένα τίποτα, απλά χρησιμοποιούν σχεδόν πάντα DHL).

Τι αξίας ήταν αυτό που πήρες; Και επέλεξες standard ή expedited;

Leon_DiZ
19-01-2013, 14:22
Το είχα πάθει και γω πέρυσι τα Χριστούγεννα! :D

Λεωνίδα πρόσεξε όμως γιατί σε μεγαλύτερες αγορές, θα σταματήσουν τελωνείο από την DHL (δεν είναι προπληρωμένα τίποτα, απλά χρησιμοποιούν σχεδόν πάντα DHL).

Τι αξίας ήταν αυτό που πήρες; Και επέλεξες standard ή expedited;

τπτ δεν εκανε, $10 και standard shipping 6,98. thanks, θα το εχω υπ'οψιν ;)

Devil_7
20-01-2013, 16:29
Είχα παραγγείλει από hmv το most wanted 24/12 έγινε dispached 27/12 και το παρέλαβα 15/01. Λίγο αργά θα έλεγα αλλά πάλι καλά που ήρθε γιατί βλέπω ότι έκλεισε και αυτό.

Επίσης ψάχνω τώρα τελευταία το nba2k12 και βλέπω ότι είναι πιο ακριβό από το 13. Τι κουλό είναι αυτό? Γιατί έτσι?

Leon_DiZ
20-01-2013, 21:13
Απ'ο,τι φαινεται καποια απο τα exclusives των Play/HMV θα τα παρει το zavvi (τουλαχιστον σε ταινιες)

http://ih3.redbubble.net/image.11824008.8675/sticker,375x360.png

Επισης βρηκα αυτη τη σελιδα απο τα ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%C F%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.asp) για αυτους που θελουν να στειλουν κατι και θελουν να δουν ποσο θα κοστισει περιπου. Πρεπει να ειναι καινουργια.

tonybsg
20-01-2013, 21:23
Απ'ο,τι φαινεται καποια απο τα exclusives των Play/HMV θα τα παρει το zavvi (τουλαχιστον σε ταινιες)

Επισης βρηκα αυτη τη σελιδα απο τα ΕΛΤΑ (http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%C F%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.asp) για αυτους που θελουν να στειλουν κατι και θελουν να δουν ποσο θα κοστισει περιπου. Πρεπει να ειναι καινουργια.

Ευτυχώς όχι αποκλειστικά φίλε!

To Looper θα είναι διαθέσιμο παντού ας πούμε, το ίδιο και κάποια πρώην play exclusives που ήδη έχουν ανέβει στο amazon σαν listings (με notification για όταν είναι διαθέσιμα).

Πάντως επειδή ανακοίνωσαν το πρώτο zavvi exclusive (http://www.zavvi.com/blu-ray/who-framed-roger-rabbit-zavvi-exclusive-limited-steelbook-edition/10665781.html), είπαν στο twitter ότι συζητάνε για αλλαγή του packaging των steelbooks.

Leon_DiZ
20-01-2013, 21:31
Ευτυχώς όχι αποκλειστικά φίλε!

To Looper θα είναι διαθέσιμο παντού ας πούμε, το ίδιο και κάποια πρώην play exclusives που ήδη έχουν ανέβει στο amazon σαν listings (με notification για όταν είναι διαθέσιμα).

Πάντως επειδή ανακοίνωσαν το πρώτο zavvi exclusive (http://www.zavvi.com/blu-ray/who-framed-roger-rabbit-zavvi-exclusive-limited-steelbook-edition/10665781.html), είπαν στο twitter ότι συζητάνε για αλλαγή του packaging των steelbooks.

Με αφορμη το Roger Rabbit postαρα :P Καλο αυτο για τις συσκευασιες, δεν το ηξερα (δεν με αφηνει για rep)

tonybsg
20-01-2013, 21:47
Χεχε, ήδη στο HiDefNinja τα συζητάνε όλα αυτά... είναι μεγάλη αλλαγή, έναν χρόνο τώρα το play είχε ξηγηθεί με τα exclusives και το packaging του (το hmv δεν ξετρέλαινε και κανέναν, έκραζε ο κόσμος που έπαιρνε τα exclusives των blockbusters).

Προχθές μου ήρθε και το Lawless από το play, με τα debossed σημάδια από σφαίρες μπρος πίσω!

jimbour
21-01-2013, 14:17
Χεχε, ήδη στο HiDefNinja τα συζητάνε όλα αυτά... είναι μεγάλη αλλαγή, έναν χρόνο τώρα το play είχε ξηγηθεί με τα exclusives και το packaging του (το hmv δεν ξετρέλαινε και κανέναν, έκραζε ο κόσμος που έπαιρνε τα exclusives των blockbusters).

Προχθές μου ήρθε και το Lawless από το play, με τα debossed σημάδια από σφαίρες μπρος πίσω!

σκεφτόμουν να το πάρω μόνο για την Chastain μπροστά και τις σφαίρες γιατί η ταινία δε μου άρεσε. Αυτο δεν εβγαινε ομως τελος του μήνα;
(απο που θα πάρεις το limited του Looper;
εννοειται πως το θελω αυτο αλλά νομιζω το πιο φθηνο ειναι στο zavvi που κάνει πλέον μηνες)

και για να μην ειμαι offtopic, πριν τα χριστουγεννα δε μου ηρθε ένα boxset σειρας (50+ αξία) απο το amazon και τους ενημερωνω και μου στέλνουν νέο με express delivery. Σε 2 μέρες το είχα.

tonybsg
21-01-2013, 14:39
σκεφτόμουν να το πάρω μόνο για την Chastain μπροστά και τις σφαίρες γιατί η ταινία δε μου άρεσε. Αυτο δεν εβγαινε ομως τελος του μήνα;
(απο που θα πάρεις το limited του Looper;
εννοειται πως το θελω αυτο αλλά νομιζω το πιο φθηνο ειναι στο zavvi που κάνει πλέον μηνες)

και για να μην ειμαι offtopic, πριν τα χριστουγεννα δε μου ηρθε ένα boxset σειρας (50+ αξία) απο το amazon και τους ενημερωνω και μου στέλνουν νέο με express delivery. Σε 2 μέρες το είχα.

Καλά, τα σπάει το αμαζον

14/01 θα κυκλοφορούσε, και το play έστειλε τα steelbooks 9/01. Οπότε μου ήρθε την Παρασκευή, αρκετά γρήγορα!

Αν μπορείς να το βρεις από κάπου, τσίμπα το γτ ήδη έχει εξαντληθεί.

Το steelbook του Looper το είχα κάνει προπαραγγελία κανονικά από το hmv, αλλά τώρα υποτίθεται ότι όλες οι προπαραγγελίες ακυρώθηκαν.

Εντωμεταξύ έμαθα ότι ΔΕΝ θα έχει εσωτερικό artwork και σκέφτομαι να περιμένω την γαλλική έκδοση... Ή μόνο το steelbook
http://www.amazon.fr/Looper-Bo%C3%AEtier-Blu-ray-Joseph-Gordon-Levitt/dp/B00AEB7E5E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1358768295&sr=8-1

ή το boxset

http://www.amazon.fr/Looper-Coffret-Edition-Limit%C3%A9e-Digitale/dp/B00AWC2G30/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_nC?ie=UTF8&colid=28IMN06B8BE76&coliid=I11K9T1LOC7753

Leon_DiZ
21-01-2013, 14:47
Καλά, τα σπάει το αμαζον

14/01 θα κυκλοφορούσε, και το play έστειλε τα steelbooks 9/01. Οπότε μου ήρθε την Παρασκευή, αρκετά γρήγορα!

Αν μπορείς να το βρεις από κάπου, τσίμπα το γτ ήδη έχει εξαντληθεί.

Το steelbook του Looper το είχα κάνει προπαραγγελία κανονικά από το hmv, αλλά τώρα υποτίθεται ότι όλες οι προπαραγγελίες ακυρώθηκαν.

Εντωμεταξύ έμαθα ότι ΔΕΝ θα έχει εσωτερικό artwork και σκέφτομαι να περιμένω την γαλλική έκδοση... Ή μόνο το steelbook
http://www.amazon.fr/Looper-Bo%C3%AEtier-Blu-ray-Joseph-Gordon-Levitt/dp/B00AEB7E5E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1358768295&sr=8-1

ή το boxset

http://www.amazon.fr/Looper-Coffret-Edition-Limit%C3%A9e-Digitale/dp/B00AWC2G30/ref=wl_it_dp_o_pC_nS_nC?ie=UTF8&colid=28IMN06B8BE76&coliid=I11K9T1LOC7753

το αγγλικο ειναι πολυ καλυτερο κατα την γνωμη μου

tonybsg
22-01-2013, 01:50
το αγγλικο ειναι πολυ καλυτερο κατα την γνωμη μου

Και μένα μ' άρεσε το αγγλικό, αλλά χωρίς inner artwork το σκέφτομαι... επίσης το γαλλικό θα είναι lenticular!!!

Leon_DiZ
22-01-2013, 09:56
Και μένα μ' άρεσε το αγγλικό, αλλά χωρίς inner artwork το σκέφτομαι... επίσης το γαλλικό θα είναι lenticular!!!

Α ωραια, με επεισες! Μακρια απο το γαλλικο λοιπον. Αντιπαθω το ψευδο3D των lenticular απο μικρος :whistle: (το ξερω οτι γενικα αρεσει)

tonybsg
22-01-2013, 11:50
Α ωραια, με επεισες! Μακρια απο το γαλλικο λοιπον. Αντιπαθω το ψευδο3D των lenticular απο μικρος :whistle: (το ξερω οτι γενικα αρεσει)

ΧΑΧΑXA

Aπλά είναι σχετικά εντυπωσιακό, δεδομένου είναι από τα πρώτα lenticular steelbooks (το Looper του Καναδά ήδη κυκλοφόρησε που είναι lenticular).

Btw, παραγγελία ένα bd από amazon.com, έφυγε 8/1, ήρθε σήμερα 22/1 (με standard shipping)

Devil_7
22-01-2013, 21:00
Παράγγειλα στις 18 του μήνα ένα σκληρό από Amazon και ήρθε σήμερα. Απίστευτα γρήγορα. Είχα επιλέξει super save delivery.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Spiros20
24-01-2013, 17:59
Θέλω να πάρω από το game.co.uk το The Last Of Us Ellie Edition. Άμα την παραγγειλω με Paypal μπορω να το ακυρωσω πριν βγει τον Μάιο ή πρέπει να βάλω την κάρτα μου στο site και αν το κάνω γίνεται να το ακυρωσω έτσι;

the master
27-01-2013, 01:05
παιδια ερωτηση

αν παρω κατι απο το αμαζον uk θα μου ερθει με κουριερ ή σαν απλο γραμμα?

ρωταω γιατι δεν εχω ξαναπαρει απο εκει

litanies
27-01-2013, 01:11
τις περισσότερες φορές έρχεται με τα ΕΛΤΑ

antoniss
27-01-2013, 01:19
παιδια ερωτηση

αν παρω κατι απο το αμαζον uk θα μου ερθει με κουριερ ή σαν απλο γραμμα?

ρωταω γιατι δεν εχω ξαναπαρει απο εκει

Βασικά έχει επιλογή για πιο γρήγορη παράδοση , όπου εκεί έχεις tracking no και έρχεται με courier

Αν τώρα είναι η απλή παράδοση και seller το ίδιο το amazon.co.uk τότε για ένα απλό game π.χ. έρχεται στο κλασικό χαρτονένιο φάκελο και στο αφήνει ο ταχυδρόμος στο σπίτι (όπως και τα zavvi , play κτλ.)

Aν είναι πολλά μαζί games (μου έχει τύχει) επειδή τα βάζουνε σε μεγαλύτερο τέτοιο φάκελο, τότε ο ταχυδρόμος (τουλάχιστον στην περιοχή που μένω) αφήνει ειδοποίηση με περιγραφή "ογκώδες" και πρέπει να πας εσύ να το παρεις , επίσης το ίδιο για ότι είναι σε μεγαλύτερο δέμα όπως όταν είχα πάρει την συλλεκτική του drive , Batman κτλ.

Πιο παλιά μου είχαν στείλει ένα guitar hero bundle (με κιθάρα) χωρίς να έχω επιλέξει εγώ κάτι άλλο πέρα της απλής δωρεάν αποστολής με dhl courier και μάλιστα ήρθε την επόμενη μέρα !