PDA

View Full Version : Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25

tonybsg
25-06-2012, 23:00
Θέλω να πάρω κάτι που κάνει $200 απο αμερικη. Λέτε να μου το κρατήσουν τελωνείο;

Λεωνίδα, πες λεπτομέρειες (αν είναι από μαγαζί, ιδιώτη, τρόπο αποστολής, τι θα γράφει το πακέτο)! :)

Leon_DiZ
26-06-2012, 00:45
Λεωνίδα, πες λεπτομέρειες (αν είναι από μαγαζί, ιδιώτη, τρόπο αποστολής, τι θα γράφει το πακέτο)! :)

Δεν ξέρω ρε συ. Σκεφτόμουν τα Blu-ray των Friends και την συλλογή του Hitchcock. Φαντάζομαι τα γνωρίζεις ;) απο amazon τα παίρνω συνήθως αλλα δεν έχω ξαναπάρει τόσο ακριβά. Την δευτερη επιλογή βάζω στο shipping (expedited νμζ είναι).
Εσυ εχεις πάρει κάτι τόσο ακριβο;

psx3
26-06-2012, 03:00
Έχεις NTSC κονσόλα για να παίζεις Region 1 Blu-Ray ταινίες;

Leon_DiZ
26-06-2012, 05:54
Έχεις NTSC κονσόλα για να παίζεις Region 1 Blu-Ray ταινίες;

Είναι region free οι τσινιες και έχω blu-ray drive.

tonybsg
26-06-2012, 08:19
Δεν ξέρω ρε συ. Σκεφτόμουν τα Blu-ray των Friends και την συλλογή του Hitchcock. Φαντάζομαι τα γνωρίζεις ;) απο amazon τα παίρνω συνήθως αλλα δεν έχω ξαναπάρει τόσο ακριβά. Την δευτερη επιλογή βάζω στο shipping (expedited νμζ είναι).
Εσυ εχεις πάρει κάτι τόσο ακριβο;

Χεχε γι' αυτό σε ρώτησα φίλε :)

Γιατί από το amazon έχω πάρει σχεδόν όλα τα Complete Series TV Box Sets που έχω, και το ένα από αυτά στοίχιζε $200+ και ήρθε χωρίς πρόβλημα. Και γω επιλέγω την expedited επιλογή συνήθως, τώρα τι να σου πω, ίσως να το σιγούρευα επιλέγοντας την πρώτη.

Απ' ότι μου έχει πει το amazon ουσιαστικά αυτό θέλει να βρίσκεται μέσα στους χρόνους, τι θέλω να πω, πχ το amazon.ca στέλνει με courier χωρίς να σε ρωτήσει και χωρίς να σε χρεώσει παραπάνω (την πάτησα μία φορά αλλά το έκανα return, δεν άξιζε για κανέναν λόγο ο εκτελωνισμός). Με το .com όμως δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Επειδή βέβαια πέρασαν κανά δυο χρόνια από τότε, η τελευταία μεγάλη αγορά ($140+) έγινε τον Οκτώβριο του '11 (χωρίς προβλήματα). Τα άλλα boxsets που ήρθαν χωρίς πρόβλημα κόστιζαν λιγότερο από $100 πάντως.

Γενικά δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πιστεύω, ό,τι και να σου πω εγώ.

Α, τώρα στο amazon.com με την επιλογή του courier προπληρώνεις το τελωνείο σε αυτούς, για δες πόσο βγαίνει, μπορεί να συμφέρει το extra κόστος (ώστε και να έρθουν σε δυο μέρες, και να μην έχεις το άγχος)!

Leon_DiZ
26-06-2012, 14:49
Χεχε γι' αυτό σε ρώτησα φίλε :)

Γιατί από το amazon έχω πάρει σχεδόν όλα τα Complete Series TV Box Sets που έχω, και το ένα από αυτά στοίχιζε $200+ και ήρθε χωρίς πρόβλημα. Και γω επιλέγω την expedited επιλογή συνήθως, τώρα τι να σου πω, ίσως να το σιγούρευα επιλέγοντας την πρώτη.

Απ' ότι μου έχει πει το amazon ουσιαστικά αυτό θέλει να βρίσκεται μέσα στους χρόνους, τι θέλω να πω, πχ το amazon.ca στέλνει με courier χωρίς να σε ρωτήσει και χωρίς να σε χρεώσει παραπάνω (την πάτησα μία φορά αλλά το έκανα return, δεν άξιζε για κανέναν λόγο ο εκτελωνισμός). Με το .com όμως δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Επειδή βέβαια πέρασαν κανά δυο χρόνια από τότε, η τελευταία μεγάλη αγορά ($140+) έγινε τον Οκτώβριο του '11 (χωρίς προβλήματα). Τα άλλα boxsets που ήρθαν χωρίς πρόβλημα κόστιζαν λιγότερο από $100 πάντως.

Γενικά δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος πιστεύω, ό,τι και να σου πω εγώ.

Α, τώρα στο amazon.com με την επιλογή του courier προπληρώνεις το τελωνείο σε αυτούς, για δες πόσο βγαίνει, μπορεί να συμφέρει το extra κόστος (ώστε και να έρθουν σε δυο μέρες, και να μην έχεις το άγχος)!

τελεια! ισως περιμενω λιγο μεχρι τα χριστουγεννα ή black friday για να ειμαι πιο σιγουρος. σιγουρα θα κανουν καμια καλη προσφορα μεχρι τοτε. η 3η επιλογη "τσουζει" λιγο (+ $70) αν και ισως συμφερει για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οπως λες!

aiakos81
26-06-2012, 15:20
Δες και στο amazon.co.uk. ΔΕΝ εχει τελωνειο ουτε κανενα επιπλεον φορο εισαγωγης λογω Ευρωπης.Επισης με αγορες ανω των 25 λιρων εχεις δωρεαν μεταφορικα. Εγω οταν θελω κατι απο amazon προτιμω παντα το ευρωπαϊκο κομματι του...
Υ.Γ: Αυτο εδω θες;

Leon_DiZ
26-06-2012, 15:23
Δες και στο amazon.co.uk. ΔΕΝ εχει τελωνειο ουτε κανενα επιπλεον φορο εισαγωγης λογω Ευρωπης.Επισης με αγορες ανω των 25 λιρων εχεις δωρεαν μεταφορικα. Εγω οταν θελω κατι απο amazon προτιμω παντα το ευρωπαϊκο κομματι του...
Υ.Γ: Αυτο εδω (http://www.amazon.co.uk/Friends-Complete-Season-Blu-ray-Region/dp/B0083SEZM0/ref=sr_1_7?s=dvd&ie=UTF8&qid=1340713103&sr=1-7) θες;

δυστυχως θελω αυτο, το οποιο ειναι πιο ακριβο και θα βγει μονο αμερικη.

http://www.thewb.com/blog/wp-content/uploads/2012/06/FCS_Dom_3DSkew_BeautyShot-300x259.jpg
http://tvshowsondvd.com/graphics/news3/Friends_Complete_BLU_bty.gif

θα δω... αναλογως την τιμη, θα δω και τι extras θα εχει το ενα και το αλλο και θα αποφασισω

EDIT: και ζαχαρωνω και αυτο, παλι μονο αμερικη <33
http://i.imgur.com/1QCSD.jpg

tonybsg
26-06-2012, 23:01
τελεια! ισως περιμενω λιγο μεχρι τα χριστουγεννα ή black friday για να ειμαι πιο σιγουρος. σιγουρα θα κανουν καμια καλη προσφορα μεχρι τοτε. η 3η επιλογη "τσουζει" λιγο (+ $70) αν και ισως συμφερει για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο οπως λες!

Πωωωωω, +$70; Κρίμα ρε γμτ... αν και παίζει να σου γυρίσουν κάτι στο τέλος! Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει μια φορά αυτό (για δοκιμή) και μου γύρισαν 1,5 μήνα μετά όλο το deposit αν θυμάμαι καλά (αλλά ήταν καμιά $20 σε προϊόν αξίας $60-70 σύνολο με μεταφορικά)

Σίγουρα πάντως και η αρχική τιμή στο amazon θα είναι αρκετά χαμηλότερη, αλλά και θα μπει σε προσφορά κάποια στιγμή!


δυστυχως θελω αυτο, το οποιο ειναι πιο ακριβο και θα βγει μονο αμερικη.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα πάντως, για τον ίδιο λόγο προτιμώ τα αμερικάνικα boxsets σειρών και γω, έχουν σχεδόν πάντα πολύ καλύτερο packaging και εν γένει τα βλέπω πιο "επίσημα" (με την έννοια ότι αυτά βρίσκονται στις ανακοινώσεις των καναλιών και όχι τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά, πχ το αμερικάνικο Rome ήταν σε book style packaging ενώ το ευρωπαϊκό απλά δύο θήκες σε slipcase).

gdskate
28-06-2012, 15:23
Ρε παιδιά, μόνο σ' εμένα αργούν οι παραγγελείες από το zavvi ή είναι γενικό το φαινόμενο.
Πρώτη φορά μου αργούν τόσο πολύ και η μακακία είναι ότι δεν έχω επικοινωνήσει με το zavvi.
Πέρασαν οι 40 ημέρες.

antoniss
29-06-2012, 01:35
Ρε παιδιά, μόνο σ' εμένα αργούν οι παραγγελείες από το zavvi ή είναι γενικό το φαινόμενο.
Πρώτη φορά μου αργούν τόσο πολύ και η μακακία είναι ότι δεν έχω επικοινωνήσει με το zavvi.
Πέρασαν οι 40 ημέρες.

και σε μένα , η τελευταία παραγγελία έκανε τόσο , έστειλα mail για το που είναι με ρωτησανε αν θέλω refund ή να το ξαναστείλουν τους είπα το 2ο και μου το ξαναστείλανε , σε 5-6 μέρες ήρθε !

στείλτους και εσυ γιατί δεν σε βλέπω να το παίρνεις αλλιώς !

overclocker
29-06-2012, 05:36
Πάντως τον τελευταίο μήνα γενικά οι παραγγελίες από τα Zavvi και Hut αργούνε τραγικά και φτάνουν με καθυστέρηση κοντά στον μήνα, άν φτάσουν ποτέ!

smarnel
29-06-2012, 10:09
αυτό με το zavvi κι εγώ δεν το καταλαβαίνω.
δηλαδή από άλλα καταστήματα της Αγγλίας πως έρχονται μέσα σε μια εβδομάδα?
κι εγώ περιμένω από τις 14/6 που το έχουν στείλει και ακόμα τίποτα.
εκτός και αν λένε παπάρες ότι το έστειλαν και είναι ακόμα στις αποθήκες τους πράγμα που μου φαίνεται λίγο δύσκολο.

Leon_DiZ
29-06-2012, 10:11
τον τελευταιο καιρο για το zavvi ακουω τα χειροτερα. αργει πολυ να κανει dispatch τα pre-orders, δεν εχει stock ενω λεει οτι εχει και σε αφηνει να περιμενεις αιωνιως και αλλα ωραια :/

psx3
29-06-2012, 14:44
Εγώ είχα παραγγείλει το ίδιο προϊόν (ήταν σε προσφορά) και από τα 3 καταστήματα (TheHut/Zavvi/Sendit) με εκπτωτικό κωδικό 10% και τελικά μου ακυρώσανε και τις 3 παραγγελίες (με αντικρουόμενες δικαιολογίες στο κάθε «παράρτημα»)... φυσικά οι κωδικοί πήγαν στράφι και δεν έλαβα ποτέ καινούριους.

Απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι σε μακροχρόνιο πελάτη. Παλαιότερα μου είχαν στείλει κατά λάθος το ίδιο παιχνίδι 3 φορές και τους επέστρεψα τα 2 με δικά μου έξοδα και παρ' όλο που μου είχαν πει ότι θα μου πιστώσουν 10 λίρες στον λογαριασμό μου, τελικά δεν το έκαναν ποτέ.

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά τα τυπάκια είναι «Ελληνάρες» σε υπευθυνότητα/εξυπηρέτηση (μόνο οι χαμηλές τιμές τους σώζουν) και εγώ ο «τυπικός Άγγλος». Την επόμενη φορά που θα κάνουν λάθος, θα αντιστραφούν οι ρόλοι και θα γίνω εγώ ο «Ελληνάρας» για να μην νιώθω και μαλάκας από πάνω...

aiakos81
29-06-2012, 15:07
Τελευταια φορα που ειχα παραγγειλει απο zavvi ηταν στις 30/5 και η παραγγελια εφτασε 18/6. Για καποιο αγνωστο λογο μου ειχε βγαλει στην παραγγελια track order. Οταν λοιπον το zavvi μου εστειλε mail πως εγινε dispatch μπηκα να τσεκαρω που βρισκεται. Για μια ολοκληρη εβδομαδα εμπαινα καθημερινα και στο status εγραφε: your order is at our export hub και κατι αλλο του στυλ it should be processed soon. Οποτε σκεφτηκα οτι μαλλον ειναι για τον Μπεο αφου δεν το ενημερωνουν, και το παρατησα..Μετα απο καμια δεκαρια μερες μπηκα απο περιεργεια και ειχε ωρα (με δευτερολεπτα) αποστολης..Βεβαια η ημερομηνια αποστολης ηταν 6/6 και οχι 31/5 που μου εστειλε το zavvi..
To link ειναι αυτο εδω και ανηκει στο trackmail.co.uk. (http://www.trackmail.co.uk/?tracking=MHI-69-11098456) Τωρα, ειναι ιδιοκτησια του zavvi, ειναι ανεξαρτητος φορεας, δεν εχω ιδεα..... σημασια εχει οτι το zavvi μου εστειλε Mail πως το πακετακι εχει φυγει για τον προορισμο του και αυτο καθοτανε μια εβδομαδα να δροσιζεται εις τας Αγγλιας...

GIORGOS_VSF
29-06-2012, 23:45
Το ματιαξα το Amazon! Ειχα παραγγείλει το Dragon's Dogma στις 9/6 και είχε estimated delivery 18/6! Τελικά εχθές έστειλα mail γιατι δεν μου είχε έρθει τπτ! Μου απάντησαν λέγοντας οτι μάλλον εχει χαθεί και μου το ξαναέστειλαν! Σήμερα κιόλας έγινε dispatched με estimated delivery 4-7/7.
Για να δούμε!

litanies
30-06-2012, 12:29
www.thehut.com

δωρεάν μεταφορικά για το Σαββατοκύριακο

messi10
30-06-2012, 13:19
^ Ισχυει το ιδιο και για το zavvi?

Leon_DiZ
30-06-2012, 13:20
^ Ισχυει το ιδιο και για το zavvi? λεω,μη πως γιατι ειναι ιδια εταιρια...

Ναι, μόλις μου στείλανε mail

messi10
30-06-2012, 13:36
thanks, +rep. :)

+rep και στον φίλο litanies, οχι οτι θα παρω κατι, απλα και μονο για την αμεση ενημερωση.

ilias78
30-06-2012, 17:23
τις τελευταιες μερες, λογο της ισοτημιας μεταξυ ευρω και λιρας αγγλιας, εχω παρατηρησει οτι οι τιμες σε ελλαδα και αγγλια ειναι σχεδον ιδιες. το παρατηρισα σε 2-3 περιπτωσεις. οσοι ψαχνεστε γενικα για αγορες, για ριξτε και καμια ματια στα ελληνικα καταστηματα. κ δεν μιλαω για τις μεγαλες αλυσιδες αλλα σε πιο συνοικιακα.

psx3
30-06-2012, 18:26
Είναι επειδή τα συνοικιακά εισάγουν από Αγγλία κι αυτά...

Leon_DiZ
30-06-2012, 20:38
Είναι επειδή τα συνοικιακά εισάγουν από Αγγλία κι αυτά...

ναι ενω τα μεγαλα... μην αρχισω :makefun:

psx3
30-06-2012, 20:56
ναι ενω τα μεγαλα... μην αρχισω :makefun:
Ζήλεψαν τον ανταγωνισμό από τους μικρούς... lol.

gdskate
01-07-2012, 14:34
και σε μένα , η τελευταία παραγγελία έκανε τόσο , έστειλα mail για το που είναι με ρωτησανε αν θέλω refund ή να το ξαναστείλουν τους είπα το 2ο και μου το ξαναστείλανε , σε 5-6 μέρες ήρθε !

στείλτους και εσυ γιατί δεν σε βλέπω να το παίρνεις αλλιώς !

Τους έστειλα και τους είπα να μου το στείλουν ξανά, αλλά κι αυτό άργησε...
Δεν ξέρω τι να πω!
Αρχίζω να πιστεύω ότι πέταξα τα λεφτουδάκια μου.
Εκεί που είχαμε βολευτεί μ' αυτούς και τις προσφορές τους, τώρα πάει κι αυτό...

antoniss
02-07-2012, 11:05
Τους έστειλα και τους είπα να μου το στείλουν ξανά, αλλά κι αυτό άργησε...
Δεν ξέρω τι να πω!
Αρχίζω να πιστεύω ότι πέταξα τα λεφτουδάκια μου.
Εκεί που είχαμε βολευτεί μ' αυτούς και τις προσφορές τους, τώρα πάει κι αυτό...

ε εντάξει , κοίτα είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά στην τιμή όπου αξίζει η κάποια καθυστέρηση , (όχι πάντα , είναι η αλήθεια τώρα τελευταία κάποια ελληνικά μαγαζιά έχουνε βελτιωθει στις τιμές)

τώρα για ένα μήνα και 40 μέρες που λες , προφανώς χάθηκε ή το κλέψανε το δεματάκι , αυτό είναι άλλη περιπτωση και μου έχει συμβεί και σε πιο "αξιόπιστα" όσον αφορά την παράδοση e-shops π.χ. amazon , το θετικό είναι ότι τα ξαναστέλνουν , τεσπα

ένα περίεργο τώρα , πάλι από το zavvi ,
είχα κάνει pre-order πριν κανενα μήνα το Dead Island: Game Of The Year Edition το οποίο είχε και έχει σαν release date 6/7 , στις 29/6 όμως μου ήρθε mail από το zavvi το οποίο λέει ότι έγινε dispatched !

έχει συμβεί και σε άλλον ? Ισχύει και καλά επειδή το είχα pre-order σαν bonus μου το στέλνουνε νωρίτερα ή είναι μέρος του "παιχνιδιού" και λένε οτι το στείλανε ενώ ακόμα δεν έχει φύγει από εκει ?

jk_blue_tiger
02-07-2012, 12:14
ένα περίεργο τώρα , πάλι από το zavvi ,
είχα κάνει pre-order πριν κανενα μήνα το Dead Island: Game Of The Year Edition το οποίο είχε και έχει σαν release date 6/7 , στις 29/6 όμως μου ήρθε mail από το zavvi το οποίο λέει ότι έγινε dispatched !

έχει συμβεί και σε άλλον ? Ισχύει και καλά επειδή το είχα pre-order σαν bonus μου το στέλνουνε νωρίτερα ή είναι μέρος του "παιχνιδιού" και λένε οτι το στείλανε ενώ ακόμα δεν έχει φύγει από εκει ?

Για το ιδιο ακριβως game ειχα κανει και εγω pre-order στο zavvi και οντως μου ηρθε email οτι το εστειλαν στις 29/6.
Σε οσα game παλαιοτερα ειχα κανει pre-order απο το ιδιο κατ/μα,
δεν θυμαμαι να εχουν ξαναστειλει νωριτερα απο την επισημη ημ/νια κυκλοφοριας.
Τωρα εαν το εστειλαν στην πραγματικοτητα ή οχι θα φανει απο την ημ/νια παραδοσης.
Με τα κουλα στις τελευταιες παραδοσεις που εχουν συμβει και σε μενα
(2 προιοντα σε ξεχωριστα δεματα το καθε ενα, πηγαν απο λαθος στην Αθηνα και ο παραληπτης -μια εταιρεια- μου τα εστειλε ξανα ευτυχως),
δεν μπρουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποτε πραγματικα εσταλη.

psx3
02-07-2012, 14:38
είναι η αλήθεια τώρα τελευταία κάποια ελληνικά μαγαζιά έχουνε βελτιωθει στις τιμές
Δεν βελτιώθηκαν, απλά έπεσε το ευρώ/ανέβηκε η λίρα...

Leon_DiZ
03-07-2012, 00:38
παιδια εχει παρει κανεις σας σκληρο δισκο απο το εξωτερικο;

aiakos81
03-07-2012, 17:30
εγω απο amazon -20 ευρω (εναν 500αρη toshiba -νομιζω- για το ps3) σε σχεση με Ελλαδα και εννοειται οτι δεν υπηρχε κανενα προβλημα...Απο τους ιδιους προμηθευτες παιρνουν ολοι, απλα εδω κοστιζουν περισσοτερο:censored::censored:...

messi10
05-07-2012, 09:57
παιδια, εχει παρει κανεις απο ebw κονσολα; ειναι αξιοπιστο καταστημα; σκεφτομαι να παρω κονσολα απο εκει γιατι απ' οτι ειδα στο skroutz την εχει φθηνοτερα απ' ολους.

enstikto
05-07-2012, 10:08
Γενικά έχουν ακουστεί παρα πολλα άσχημα για το συγκεκριμένο κατάστημα και προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι.
Επίσης είχα πάρει σε κάποια φάση απο εκει ένα (υποτιθετε καινούριο) ps3 ΣΑ δώρο γάμου για έναν φίλο μου και στις 10 μέρες χάλασε. Ήταν εντός εγγύησης οπότε του έκανε αντικατάσταση η sony και μπορει να ήταν κ τυχαίο αλλα προσωπικά προτιμώ να δώσω ΚΑΤΙ παραπάνω κ να έχω κ το κεφάλι μου ήσυχο...
Messi δες και το console club που ΕΙΝΑΙ πολυ αξιόπιστο κ ΕΧΕΙ συνήθως κ αυτο καλές προσφορές...

MajereMP44
05-07-2012, 10:14
Μεσσι χαλασε το drive απο slim που πηρα απο εκει μεσα σε 3 μηνες.Παρε απο καπου αλλου κονσόλα.

the master
05-07-2012, 10:22
εγω παιδια διαφωνω με εσας
μια χαρα μαγαζι ειναι και πανω απο ολα εξυπηρετικο και γρηγορο!

τι να πω μπορει να ηταν η κακια η τυχη τεσπα...

messi10
05-07-2012, 11:19
Πρωτα απ' ολα ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. :)

Δεν εχω παρει ΠΟΤΕ απο εκει, το τονιζω, απλα βλεπω οτι εχει μεγαλη διαφορα τιμων σε σχεση με αλλα, μεγαλυτερα, καταστηματα. Αλλα προτιμω - οπως λεει κ ο Δημητρης - να δωσω ''κατι'' παραπανω αν το ebw ειναι μουφα.

Καλοδεχουμενες και οι εμπειριες περισσοτερων μελων για να βγαλω μια ολοκληρομενη γνωμη.


Δημητρη, θα τσεκαρω console club. Εξαλλου, εχω ξανα - ψωνισει απο εκει και ηταν εξυπηρετικοτατοι.

Υ.Γ. Μην μου πειτε τπτ για rep, δοκιμασα σε ολους και δεν μ' αφηνει.

jk_blue_tiger
05-07-2012, 11:42
Messi δες αυτο to post
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=387652#post387652
Εχει ενα link μεσα για διαφορες "καλες" περιπτωσεις που αφορουν το ebw.

messi10
05-07-2012, 12:50
^ ευχαριστω και +rep. :)

Δεν με βλεπω να παιρνω κονοσολα με τπτ απο εκει, διαβασα ολο το τοπικ στο link και ΔΕΝ θελω να το ρισκαρω!

Leon_DiZ
05-07-2012, 13:47
messi10 δεν ξερω αν θες να περιμενεις, διαβασε παντως αυτο (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=388423&postcount=1489)

the master
05-07-2012, 15:28
Παντως διαβαζω ολα αυτα και εχω μεινει λιγακι εκπληκτος γιατι προσωπικα το θεωρουσα εαν απο τα καλυτερα...
τι να πω ισως εγω να ημουν ο τυχερος τελικα...

μεσσι ομως και να αγοραζες απο εκει παλι θα ειχες την εγγυηση αν σου χαλουσε
τεσπα εσυ αποφασιζεις...

psx3
05-07-2012, 15:52
Όσοι έχετε αγοράσει καινούρια κονσόλα από EBW, ήταν σφραγισμένο το κουτί ή όχι;

messi10
05-07-2012, 15:58
messi10 δεν ξερω αν θες να περιμενεις, διαβασε παντως αυτο (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=388423&postcount=1489)

To ειδα, thanks. Δεν ξερω, εχω μπερδευτει, αν ειναι να περιμενω και τελικα αυτο να ειναι σαν το PSP Go δλδ να ΜΗΝ δεχεται blu - ray αλλα να γινεται να αγορασεις παιχνιδια ΜΝΟΟ απο το PS Store να μου λειπε ή αν ειναι ενα special PS για την υπηρεσια Gagai. Αν παλι, ειναι ενα ακομα πιο λεπτο και πανω απ' ολα πιο λειτουργικο και οικονομικο, αξιζει να περιμενω σιγουρα...


Παντως διαβαζω ολα αυτα και εχω μεινει λιγακι εκπληκτος γιατι προσωπικα το θεωρουσα εαν απο τα καλυτερα...
τι να πω ισως εγω να ημουν ο τυχερος τελικα...

μεσσι ομως και να αγοραζες απο εκει παλι θα ειχες την εγγυηση αν σου χαλουσε
τεσπα εσυ αποφασιζεις...

Και που εχεις εγγυση; Ενα ανακατασκευασμενο περνεις απο την SONY...

psx3
05-07-2012, 16:03
Δεν υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσει το Blu-Ray drive η Sony από το PS3. Άλλου είδους βελτιώσεις θα κάνουν.

Υπάρχουν 10άδες παιχνίδια που δεν έχουν μπει στο PS store και ούτε πρόκειται να μπουν σύντομα...

Leon_DiZ
05-07-2012, 16:06
αυτο που λεει ο psx3 + πολυς κοσμος το παιρνει ακριβως επειδη παιζει Blu-ray + Blu-ray 3D. δεν θα σταματησει να το υποστηριζει τοσο ευκολα.

ασε που το PSP Go ηταν ενα ('πειραματικο' το ειπαν) φιασκο.

the master
05-07-2012, 16:35
To ειδα, thanks. Δεν ξερω, εχω μπερδευτει, αν ειναι να περιμενω και τελικα αυτο να ειναι σαν το PSP Go δλδ να ΜΗΝ δεχεται blu - ray αλλα να γινεται να αγορασεις παιχνιδια ΜΝΟΟ απο το PS Store να μου λειπε ή αν ειναι ενα special PS για την υπηρεσια Gagai. Αν παλι, ειναι ενα ακομα πιο λεπτο και πανω απ' ολα πιο λειτουργικο και οικονομικο, αξιζει να περιμενω σιγουρα...



Και που εχεις εγγυση; Ενα ανακατασκευασμενο περνεις απο την SONY...

ανακατασκευασμενο ή μη παλι εχει εγγυηση...

messi10
05-07-2012, 16:40
^ το ανακατασκευασμενο χαλαει μια ωρα αρχιτερα.... (το λεω, απο προσωπικη εμπειρια)

psx3, εσενα μ' αφηνει για rep, οποτε παρτο.

MajereMP44
05-07-2012, 16:46
Όσοι έχετε αγοράσει καινούρια κονσόλα από EBW, ήταν σφραγισμένο το κουτί ή όχι;

Ναι.Μαλιστα το ανοιξα πρωτη φορα εκει μπροστα τους να δω οτι ολα ειναι μεσα.Δεν ξερω βεβαια τι επρεπε να δω ακριβως.Εκοψε μια ταινια εκει περα ενα μικρο αυτοκολλητακι.Μου φανηκαν ολα οπως επρεπε.Ακριβως οπως στο Πλαισιο οταν ειχα παρει το 80αρι μου.Δλδ δεν μπορουσα να καταλαβω εαν ηταν ανοιγμενη η κουτα.Μου φανηκε κομπλε.Αλλα το drive χαλασε στο 3μηνο....και με ελαχιστη χρηση.

the master
05-07-2012, 16:46
εσυ καινουριο δεν θες ομως?

psx3
05-07-2012, 17:14
Σχετικά με το Zavvi:

Είχα παραγγείλει 3 προϊόντα το περασμένο Σάββατο, είχαν πει ότι θα στείλουν τα 2 από αυτά την Δευτέρα (ήταν ετοιμοπαράδοτα) και τελικά μετά από πολλά μηνύματα εδέησαν να τα στείλουν σήμερα (ενώ έχουν τραβήξει εδώ και μέρες τα λεφτά).

Βλέπω στην παραγγελία ότι έχει tracking number. Να υποθέσω ότι τα στέλνουν συστημένα με courier και όχι με Royal Mail όπως παλιά;

Επίσης έχει το ίδιο tracking number και στα 2 προϊόντα, άρα να υποθέσω ότι τα έστειλαν μαζί στο ίδιο πακέτο; Παλαιότερα τα έστελναν ένα-ένα ξεχωριστά.

Το tracking number δεν δείχνει να δουλεύει όμως...

Leon_DiZ
05-07-2012, 17:15
Σχετικά με το Zavvi:

Είχα παραγγείλει 3 προϊόντα το περασμένο Σάββατο, είχαν πει ότι θα στείλουν τα 2 από αυτά την Δευτέρα (ήταν ετοιμοπαράδοτα) και τελικά μετά από πολλά μηνύματα εδέησαν να τα στείλουν σήμερα (ενώ έχουν τραβήξει εδώ και μέρες τα λεφτά).

Βλέπω στην παραγγελία ότι έχει tracking number. Να υποθέσω ότι τα στέλνουν συστημένα με courier και όχι με Royal Mail όπως παλιά;

Επίσης έχει το ίδιο tracking number και στα 2 προϊόντα, άρα να υποθέσω ότι τα έστειλαν μαζί στο ίδιο πακέτο; Παλαιότερα τα έστελναν ένα-ένα ξεχωριστά.

Το tracking number δεν δείχνει να δουλεύει όμως...

Power! ;)

psx3
05-07-2012, 17:18
Τι εννοείς;; :p

Leon_DiZ
05-07-2012, 17:34
Τι εννοείς;; :p

Ειρωνικά το είπα γτ μου φαίνεται λίγο μπάχαλο η κατάσταση στο zavvi

aiakos81
05-07-2012, 21:53
Σχετικά με το Zavvi:

Είχα παραγγείλει 3 προϊόντα το περασμένο Σάββατο, είχαν πει ότι θα στείλουν τα 2 από αυτά την Δευτέρα (ήταν ετοιμοπαράδοτα) και τελικά μετά από πολλά μηνύματα εδέησαν να τα στείλουν σήμερα (ενώ έχουν τραβήξει εδώ και μέρες τα λεφτά).

Βλέπω στην παραγγελία ότι έχει tracking number. Να υποθέσω ότι τα στέλνουν συστημένα με courier και όχι με Royal Mail όπως παλιά;

Επίσης έχει το ίδιο tracking number και στα 2 προϊόντα, άρα να υποθέσω ότι τα έστειλαν μαζί στο ίδιο πακέτο; Παλαιότερα τα έστελναν ένα-ένα ξεχωριστά.

Το tracking number δεν δείχνει να δουλεύει όμως...

Psx3 Διαβασε εδω (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=387788&postcount=4266), ελπιζω μονο να μην σου κανει 20 μερες να φτασει οπως εμενα...Ακριβως ιδια περιπτωση με τη μονη διαφορα πως εμενα μου στειλαν mail για dispatch την επομενη εργασιμη της αγορας...Αααα...Και μην ελπιζεις για κουριερ..Royal mail (το αφηνει ο ταχυδρομος στην εισοδο με ο,τι αυτο συνεπαγεται) και υποθετω χωριστη συσκευασια (εγω ειχα παρει 1 παιχνιδι)..Δεν εχει αλλαξει κατι στην συσκυασια τους/φακελο...

psx3
05-07-2012, 21:56
Tracking number σημαίνει συστημένο όμως, δηλαδή θέλει υπογραφή για να το παραλάβεις.

Πώς είναι δυνατόν να είναι πάλι το απλό μη-συστημένο Royal Mail;

tsakali GR
06-07-2012, 14:18
Τον τελευταίο μήνα ψάχνω απεγνωσμένα το Ultimate Marvel vs Capcom 3 σε Ελλάδα και εξωτερικό με εξαίρεση το e-bay. Όπως είναι λογικό έψαχνα με προτεραιότητα εντός χώρας μέσω Skroutz και αναζήτηση σε κάθε μαγαζάκι.

Κι εκεί που δεν υπήρχε πουθενά φως στο τούνελ μπαίνω στο φανταστικό ricardo όπου είναι τύπος "ιδιώτης" που το'χει ζελατινάτο ολοκαίνουργιο σε τιμή 28 ευρώ + 4 μεταφορικά ετοιμοπαράδοτο. Πατάω buy now, το κλείνω, του στέλνω mail επιβεβαίωσης και πληρώνω με paypal και ζητάω λεπτομέρειες παράδοσης.

Άκρα του τάφου σιωπή για 3 ημέρες. Τι mail του έστειλα, τι τηλέφωνα στο κινητό που είχε τίποτα. Τελικώς μετά από 5 ημέρες με παίρνει του στυλ "Έλα ρε φιλαράκι, κοίτα να δεις δεν το έχω, έψαξα να το βρω αλλά δεν το βρίσκω και η τιμή που το είχα είναι κόστος και οι πηγές μου που το παίρνω...μπλα μπλα μπλα. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ!"

Το αυτό. Υπάρχει θέμα με τον διανομέα - προμηθευτή, όπως θέλετε πείτε το και το παιχνιδάκι έχει εξαφανιστεί από την αγορά. Και εσύ μωρέ υπέρτατε μακάκα Ελληνάρα, κοροϊδεύεις τον κοσμάκι ότι και καλά έχεις διαθεσιμότητα και αν κάτσει και σου παραγγείλουν, ε, κάπως θα το μπαλαμουτιάσεις! Τελικώς όχι μόνο αποδείχθηκε ότι μάλλον ήταν μαγαζάτορας μαγκάκος που λιστάρετε ως "ιδιώτης" αλλά λίγο ακόμα και θα μου πούλαγε άλλον τίτλο.

Επιτρέψτε μου χωρίς ban: Σκατά στα μούτρα σας ρε λωποδύτες! Αυτή η χώρα δε θα πάει ποτέ μπροστά με τους εμποράκους της δεκάρας.

Αυτά και συγνώμη, αλλά ήθελα να τα πω!

antoniss
06-07-2012, 15:49
Τον τελευταίο μήνα ψάχνω απεγνωσμένα το Ultimate Marvel vs Capcom 3 σε Ελλάδα και εξωτερικό με εξαίρεση το e-bay. Όπως είναι λογικό έψαχνα με προτεραιότητα εντός χώρας μέσω Skroutz και αναζήτηση σε κάθε μαγαζάκι.

Κι εκεί που δεν υπήρχε πουθενά φως στο τούνελ μπαίνω στο φανταστικό ricardo όπου είναι τύπος "ιδιώτης" που το'χει ζελατινάτο ολοκαίνουργιο σε τιμή 28 ευρώ + 4 μεταφορικά ετοιμοπαράδοτο. Πατάω buy now, το κλείνω, του στέλνω mail επιβεβαίωσης και πληρώνω με paypal και ζητάω λεπτομέρειες παράδοσης.

Άκρα του τάφου σιωπή για 3 ημέρες. Τι mail του έστειλα, τι τηλέφωνα στο κινητό που είχε τίποτα. Τελικώς μετά από 5 ημέρες με παίρνει του στυλ "Έλα ρε φιλαράκι, κοίτα να δεις δεν το έχω, έψαξα να το βρω αλλά δεν το βρίσκω και η τιμή που το είχα είναι κόστος και οι πηγές μου που το παίρνω...μπλα μπλα μπλα. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ!"

Το αυτό. Υπάρχει θέμα με τον διανομέα - προμηθευτή, όπως θέλετε πείτε το και το παιχνιδάκι έχει εξαφανιστεί από την αγορά. Και εσύ μωρέ υπέρτατε μακάκα Ελληνάρα, κοροϊδεύεις τον κοσμάκι ότι και καλά έχεις διαθεσιμότητα και αν κάτσει και σου παραγγείλουν, ε, κάπως θα το μπαλαμουτιάσεις! Τελικώς όχι μόνο αποδείχθηκε ότι μάλλον ήταν μαγαζάτορας μαγκάκος που λιστάρετε ως "ιδιώτης" αλλά λίγο ακόμα και θα μου πούλαγε άλλον τίτλο.

Επιτρέψτε μου χωρίς ban: Σκατά στα μούτρα σας ρε λωποδύτες! Αυτή η χώρα δε θα πάει ποτέ μπροστά με τους εμποράκους της δεκάρας.

Αυτά και συγνώμη, αλλά ήθελα να τα πω!

το ricardo δεν έχει policies όπως όλα τα σοβαρά τέτοια e-shops , στυλ e-bay κτλ ? Δεν μπορείς να τα αναφέρεις όλα αυτά , να μην την ξαναπατήσει και κανένας άλλος ? ή δεν τους νοιάζει και αυτούς ?

breezer
10-07-2012, 14:26
καλησπέρα guys..μια ερωτηση...ευτυχως προλαβα ηδη και παραγγειλα δυο εκδοσεις freedom edition για το assassin 3 πριν τελειωσουν και ψαχνω και την encyclopedia assassin's ..υπαρχει κανενα μαγαζι στην ελλαδα να τη φερνει???στο εξωτερικο τη βρηκα και μονο του το βιβλιο αλλα και με το παιχνιδι στην εκδοση ubiworkshop edition..επισης, επειδη ποτέ δεν εχω κανει αγορα απο εξωτερικο ειναι καποιο μαγαζι που θεωρειται αξιοπιστο?? γιατι απ'οσο βλεπω ολοι εχουν καποια παραπονα με διαφορα μαγαζια του εξωτερικου..ευχαριστω για το χρονο σας :yes:

psx3
10-07-2012, 22:26
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος καθυστερήσεις από το Zavvi;

Ήταν να στείλουν σήμερα μια παραγγελία και ακόμα τίποτα...

smarnel
11-07-2012, 00:08
Αντιμετωπίζει κανείς άλλος καθυστερήσεις από το Zavvi;

Ήταν να στείλουν σήμερα μια παραγγελία και ακόμα τίποτα...

εδώ την έχουν στείλει από 14/6 κι ακόμα τίποτα μαν...
και πρέπει να κλείσει μήνας λέει για να τους ενημερώσουμε...

psx3
11-07-2012, 00:34
Φίλε μου εσύ έχεις πρόβλημα με το ταχυδρομείο μάλλον (που δεν είναι ευθύνη του Zavvi, αλλά θα σε αποζημιώσουν), ενώ εγώ έχω πρόβλημα ότι δείχνει status "Awaiting Despatch" (έχουν τραβήξει τα λεφτά) και ακόμα ΔΕΝ το έχουν στείλει!

Kane
11-07-2012, 08:50
καλησπέρα guys..μια ερωτηση...ευτυχως προλαβα ηδη και παραγγειλα δυο εκδοσεις freedom edition για το assassin 3 πριν τελειωσουν και ψαχνω και την encyclopedia assassin's ..υπαρχει κανενα μαγαζι στην ελλαδα να τη φερνει???στο εξωτερικο τη βρηκα και μονο του το βιβλιο αλλα και με το παιχνιδι στην εκδοση ubiworkshop edition..επισης, επειδη ποτέ δεν εχω κανει αγορα απο εξωτερικο ειναι καποιο μαγαζι που θεωρειται αξιοπιστο?? γιατι απ'οσο βλεπω ολοι εχουν καποια παραπονα με διαφορα μαγαζια του εξωτερικου..ευχαριστω για το χρονο σας :yes:

To πιο αξιόπιστο μαγαζί με διαφορά είναι το amazon. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

ZEBE1974
15-07-2012, 21:14
καλησπερα μια ερωτηση παλικαρια
το darksiders βγαινει 21-08
αν το προπαραγγειλω απο εξω 21-08 θα ειναι εδω
η εκεινη τη μερα θα το στειλουν
για το amazon μιλαω
ευχαριστω

Dragonpaul
15-07-2012, 21:26
Εκείνη τη μέρα θα το στείλουν.

rookie
16-07-2012, 10:55
Ειχα παραγγειλει 3 κομματια του Batman Arkam City οταν τα ειχε βγαλει σε προσφορα το Sendit.

Αργησανε να τα βρουνε και καποια στιγμη μου εστειλαν μηνυμα οτι η παραγγελια μου ερχεται.
Εγω ομως δεν εχω λαβει ακομα ουτε καν καποιο χαρτακι απο την μεταφορικη που να λεει να το παραλαβω.

Τι κανω?
Μπας και ξερει κανεις ποια μεταφορικη χρησιμοπιοιουν στην Ελλαδα?
Μπας και ξερει που στελνω mail?

jk_blue_tiger
16-07-2012, 13:58
Ειχα παραγγειλει 3 κομματια του Batman Arkam City οταν τα ειχε βγαλει σε προσφορα το Sendit.

Αργησανε να τα βρουνε και καποια στιγμη μου εστειλαν μηνυμα οτι η παραγγελια μου ερχεται.
Εγω ομως δεν εχω λαβει ακομα ουτε καν καποιο χαρτακι απο την μεταφορικη που να λεει να το παραλαβω.

Τι κανω?
Μπας και ξερει κανεις ποια μεταφορικη χρησιμοπιοιουν στην Ελλαδα?
Μπας και ξερει που στελνω mail?

Λογικα χρησιμοποει Royal Mail (οπως zavvi & thehut αφου ανηκουν στον ιδιο ομιλο εταιρειων ) και οχι μεταφορικη.
Μηνυμα στελνεις μεσα απο το account σου εκει που λεει "Message Centre".
https://www.sendit.com/sendit/customerQuery.secure?action=postQuery
Βλεπεις οτι λεει τα εξης:
"If your question is regarding a recent purchase, please select the query button next to the order number below."
Οποτε πατας το "query button" που αντιστοιχει στον αριθμο παραγγελιας που εχεις κανει.
Εαν τυχον σου βγαλει να διαλεξεις την αιτια που επικοινωνεις μαζι τους, επελεξε την επιλογη "checkout query" καθως θα πρεπει να ειναι η μοναδικη που θα σου επιτρεπει να γραψεις κειμενο.
Και αυτο διοτι ετσι ειναι το συστημα στο zavvi οποτε λογικα & το sendit
μαλλον ετσι θα λειτουργει και αυτο.

EDIT
Και ενα τελευταιο hint:
Τσεκαρεις πρωτα εαν to sendit εχει σελιδα παραπονων στο facebook.
Γραφοντας εκει αριθμο παραγγελιας και το προβλημα που αντιμετωπιζεις και περιμενεις απαντηση.
Λογικα θα στην στειλουν στο account σου στο sendit.
Οταν χρησιμοποιω αυτο τον τροπο στο zavvi, εχω απαντηση πιο γρηγορα.

psx3
16-07-2012, 14:15
Ακόμα καλύτερο είναι το Twitter για παράπονα...

panthers1983
16-07-2012, 14:55
Τον τελευταίο μήνα ψάχνω απεγνωσμένα το Ultimate Marvel vs Capcom 3 σε Ελλάδα και εξωτερικό με εξαίρεση το e-bay. Όπως είναι λογικό έψαχνα με προτεραιότητα εντός χώρας μέσω Skroutz και αναζήτηση σε κάθε μαγαζάκι.

Κι εκεί που δεν υπήρχε πουθενά φως στο τούνελ μπαίνω στο φανταστικό ricardo όπου είναι τύπος "ιδιώτης" που το'χει ζελατινάτο ολοκαίνουργιο σε τιμή 28 ευρώ + 4 μεταφορικά ετοιμοπαράδοτο. Πατάω buy now, το κλείνω, του στέλνω mail επιβεβαίωσης και πληρώνω με paypal και ζητάω λεπτομέρειες παράδοσης.

Άκρα του τάφου σιωπή για 3 ημέρες. Τι mail του έστειλα, τι τηλέφωνα στο κινητό που είχε τίποτα. Τελικώς μετά από 5 ημέρες με παίρνει του στυλ "Έλα ρε φιλαράκι, κοίτα να δεις δεν το έχω, έψαξα να το βρω αλλά δεν το βρίσκω και η τιμή που το είχα είναι κόστος και οι πηγές μου που το παίρνω...μπλα μπλα μπλα. ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ!"

Το αυτό. Υπάρχει θέμα με τον διανομέα - προμηθευτή, όπως θέλετε πείτε το και το παιχνιδάκι έχει εξαφανιστεί από την αγορά. Και εσύ μωρέ υπέρτατε μακάκα Ελληνάρα, κοροϊδεύεις τον κοσμάκι ότι και καλά έχεις διαθεσιμότητα και αν κάτσει και σου παραγγείλουν, ε, κάπως θα το μπαλαμουτιάσεις! Τελικώς όχι μόνο αποδείχθηκε ότι μάλλον ήταν μαγαζάτορας μαγκάκος που λιστάρετε ως "ιδιώτης" αλλά λίγο ακόμα και θα μου πούλαγε άλλον τίτλο.

Επιτρέψτε μου χωρίς ban: Σκατά στα μούτρα σας ρε λωποδύτες! Αυτή η χώρα δε θα πάει ποτέ μπροστά με τους εμποράκους της δεκάρας.

Αυτά και συγνώμη, αλλά ήθελα να τα πω!
το ανεφερες στο ricardo?? τα χρηματα σου τα πηρες πισω?

rookie
17-07-2012, 10:22
Το SENDIT δε exει πλεον order number στην καρτελα μου, διοτι θεωρει οτι το εχει στειλει.

Και η εταιρεια που το στελνει ειναι η trackmail.co.uk αν καταλαβα καλα.

Εκει βαζωντας το 'tracking number' μου βγαζει το ακολουθο μηνυμα:
<<Your order is in transport to our Export Hub. An update should be available in 24 hours.>>

Εμπλεξα ασχημα?



Λογικα χρησιμοποει Royal Mail (οπως zavvi & thehut αφου ανηκουν στον ιδιο ομιλο εταιρειων ) και οχι μεταφορικη.
Μηνυμα στελνεις μεσα απο το account σου εκει που λεει "Message Centre".
https://www.sendit.com/sendit/customerQuery.secure?action=postQuery
Βλεπεις οτι λεει τα εξης:
"If your question is regarding a recent purchase, please select the query button next to the order number below."
Οποτε πατας το "query button" που αντιστοιχει στον αριθμο παραγγελιας που εχεις κανει.
Εαν τυχον σου βγαλει να διαλεξεις την αιτια που επικοινωνεις μαζι τους, επελεξε την επιλογη "checkout query" καθως θα πρεπει να ειναι η μοναδικη που θα σου επιτρεπει να γραψεις κειμενο.
Και αυτο διοτι ετσι ειναι το συστημα στο zavvi οποτε λογικα & το sendit
μαλλον ετσι θα λειτουργει και αυτο.

EDIT
Και ενα τελευταιο hint:
Τσεκαρεις πρωτα εαν to sendit εχει σελιδα παραπονων στο facebook.
Γραφοντας εκει αριθμο παραγγελιας και το προβλημα που αντιμετωπιζεις και περιμενεις απαντηση.
Λογικα θα στην στειλουν στο account σου στο sendit.
Οταν χρησιμοποιω αυτο τον τροπο στο zavvi, εχω απαντηση πιο γρηγορα.

bozo
22-07-2012, 16:41
παιδια εχω ρωτησει για το θεμα αλλα θελω αμεσα μια απαντηση το zavvi ποσο καιρο κανει να παρεις το παιχνιδει παιδια αργει σαν παλια ειχα παραγειλη και ηταν περιπου στης 4-5 εβδομαδες τορα ποσο κανει εχει βελτιωθει καθολου και ειναι εμπιστο οτι το δεμα δεν θα χαθει.

aiakos81
22-07-2012, 17:04
Για αρχη βαζε τελειες και κομματα και κανε κατι με τα ελληνικα σου:rip::rip: Και να θελει να σε βοηθησει καποιος, ειναι πολυ κουραστικη η αναγνωση των γραφομενων σου..Σε ευχαριστω που με ανεχτηκες και δεν στο λεω με κακεντρεχεια (για τα ελληνικα)..Στο θεμα σου τωρα...
Απο ο,τι εχεις διαβασει με το zavvi ειναι λαχειο..Σε αλλους φτανει σχετικα νωρις, σε αλλους με τεραστιες καθυστερησεις...Εμενα προσωπικα μου εκανε την τελευταια φορα 20 μερες περιπου(Ιουνιος). Εμπιστο ειναι υπο την εννοια α) οτι θα σου στειλει το προϊον και β) δεν θα ειναι μαϊμου. Αν μενεις σε μονοκατοικια ολα οκ, αλλα εαν μενεις σε πολυκατοικια δες αν ειναι εμπιστοι οι γειτονες γιατι ο ταχυδρομος απλα στα παραταει στην πορτα/γραμματοκιβωτιο..Αν θες αξιοπιστια στον χρονο παραδοσης πηγαινε amazon.co.uk..

smarnel
22-07-2012, 17:07
zavvi.com
αποστολή 14/6
παραλαβή 18/7

ποιότητα... :whistle:

μου το άφησε στην αυλή ένας με σκουτεράκι χωρίς κουτιά και διακριτικά!
τον ρώτησα αν ήξερε πότε στάλθηκε και αν είναι από τα ΕΛΤΑ ή από κούριερ και μου είπε ότι δεν μπορεί να ξέρει πότε στάλθηκε γιατί περνάει από διάφορες εταιρίες μεταφορών για φτηνότερα ταχυδρομικά τέλη...

hakoo
24-07-2012, 01:14
Moυ ηρθε ενα mail σχετικα με την υπηρεσια trade in του amazon, την εχει δοκιμασει κανεις? Υποτιθεται οτι στελνεις εσυ μεταχειρισμενα παιχνιδια και σου δινουν τα χρηματα ως gift card.

aiakos81
24-07-2012, 03:15
Νομιζω οτι ειναι μονο για κατοικους Αγγλιας...Το ιδιο δεν κανει και το Public? Εχουν τοση μεγαλη διαφορα στις τιμες αγορας των παιχνιδιων;

Υ.Γ: Ασε μ@λ$κι@ ρωτησα, μην απαντας καν...Το Public με το αμαζον εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στις τιμες προϊοντων που προσφερουν...Σε αυτο που ρωτησες εχω την εντπυωση πως ειναι μονο για κατοικους Αγγλιας γιατι πρωτα τσεκαρουν το παιχνιδι αν ειναι οντως playable και μετα σε πιστωνουν...Νομιζω μαλιστα πως δεν πληρωνεις καν μεταφορικα, τα αναλαμβανουν αυτοι αλλα μονο για τα Αγγλακια...

bozo
24-07-2012, 10:33
Νομιζω οτι ειναι μονο για κατοικους Αγγλιας...Το ιδιο δεν κανει και το Public? Εχουν τοση μεγαλη διαφορα στις τιμες αγορας των παιχνιδιων;

Υ.Γ: Ασε μ@λ@ ρωτησα, μην απαντας καν...Το Public με το αμαζον εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στις τιμες προϊοντων που προσφερουν...Σε αυτο που ρωτησες εχω την εντπυωση πως ειναι μονο για κατοικους Αγγλιας γιατι πρωτα τσεκαρουν το παιχνιδι αν ειναι οντως playable και μετα σε πιστωνουν...Νομιζω μαλιστα πως δεν πληρωνεις καν μεταφορικα, τα αναλαμβανουν αυτοι αλλα μονο για τα Αγγλακια...


πω πω οργωναση πολυ μπροστα απο εμας και η τιμες τους πολυ καλητερες απο εμας.

aiakos81
24-07-2012, 14:25
καλα το θυμομουν οτι ειναι μονο για Αγγλια

"To participate in the Programme, you must (a) be at least 18 years old, (b) send your products only from the United Kingdom and (c) have a billing and physical address located in the United Kingdom. Products sent from outside the United Kingdom will not be accepted or returned."

Λινκ εδω (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?nodeId=200551760) (trade in programme: terms and conditions)

hakoo
25-07-2012, 00:35
Thank you!
+rep για τον χρονο σου
Εννοειται οτι τα public και τα seven δινουν απαραδεκτες τιμες (ειδικα τα seven παιρνει και επιλεκτικα).

geogoku
27-07-2012, 21:06
μιας κ ειναι απο online αγορα να κραξω με την σειρα μου το electro world κ βασικα οχι το electro world αλλα την speedex πιο πολυ γιατι ολοι σχεδον εχουν ηδη παραλαβει το 3DS που εχουν προπαραγγηλει ενω εγω ακομα περιμενω...μετα απο επικοινωνια με την speedex μου ειπαν περασε κ δεν ειμουν σπιτι...μετα το γυρισε στο δεν βρηκε το σπιτι...τεσπα απο βδομαδα κ βλεπουμε...

Leon_DiZ
05-08-2012, 21:01
Λοιπόν. Χτες βρήκα το Metal Gear Solid HD Collection στις 17 λίρες στο gameseek.co.uk . Το έβαλα στο καλαθι και κατάφερα μετα απο 4+ ωρες να ολοκληρώσω την παραγγελία (έπεφτε το site). Τεσπα, σήμερα και αφού με χρεωσανε μου στείλανε αυτο εδω


Metal Gear Solid HD Collection (PS3)
================================================== ========

We do apologise, your order has been cancelled by us due to an error from the distributor
of Metal Gear Solid HD. They had given us the incorrect price to buy in and would not
honor this price so it left us in a very unfortuante situation. Without any stock of this
item we cannot fulfil your order on this occassion and for that we are truly sorry.

For this we were of course deeply upset as the last thing we wanted to do is to cancel
your order. So we asked the distributor to confirm what they did, which i have included below;

-----------------------------------------------------------------------------------
Dear GameSeek,

For unknown reasons our stock feed has priced the above title incorrectly to you.

We can't supply this title at the wholesale price we stated

I apologise if this has caused any problems

Regards
Mark
Curveball Leisure
-----------------------------------------------------------------------------------

Please note; No payment has been taken for your order. Everyone who ordered this
in the last 24 hours has been refunded or had order voided (no payment taken.)

Apologies for the inconvience again, i hope you find Metal Gear Solid HD Shortly.

Karl Westerside

Τώρα βέβαια με έχουν χρεώσει, θα δω τι θα γίνει (μεσω PayPal)

UPDATE:
Εγινε full refund (και για την χρεωση μετατροπης του PayPal).

γενικα με χαλασε η ολη υποθεση αλλα τελος καλο, ολα καλα :)

djpar
06-08-2012, 10:34
κυριοι ομως φιλε μου ξενερα μεν καλη εξυπηρετηση δε

Leon_DiZ
06-08-2012, 14:29
κυριοι ομως φιλε μου ξενερα μεν καλη εξυπηρετηση δε

ξενερα, οντως. ασε, θυμηθηκα ποσο ωραιο ηταν το Snake Eater (το μονο της σειρας που εχω παιξει), ακουω εδω και 3 μερες το 'Snake Eater' στο iPad, διαβασα το story του Metal Gear, Metal Gear 2 + Metal Gear Solid για να ξερω τι γινεται, κοιταζα τιμες για το MGS4... και καπου εδω μου το ακυρωσαν :c055gfe:

modecris
12-08-2012, 17:29
Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας.

Έχω κάνει μια παραγγελία στο zavvi η οποία έχει γίνει despatched από τις 13/06 και δεν έχει έρθει ακόμα.Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω?

Dragonpaul
12-08-2012, 17:33
Στειλε ενα μηνυμα και πες τους το, Χρηστο. Αν τον εχεις ακομα, στειλε και τον κωδικο της παραγγελιας, προκειμενου να δουν αμεσως ολα τα στοιχεια. Το πιο πιθανο ειναι να σου στειλουν το παιχνιδι εκ νεου χωρις καμια περαιτερω κινηση απο εσενα.
Εδω (http://help.zavvi.com/index.php?action=artikel&cat=7&id=91&artlang=en) λεει τι πρεπει να κανεις και απο το "Contact" πανω δεξια επικοινωνεις μαζι τους.

antoniss
12-08-2012, 19:24
Για δώστε μου λίγο τα φώτα σας.

Έχω κάνει μια παραγγελία στο zavvi η οποία έχει γίνει despatched από τις 13/06 και δεν έχει έρθει ακόμα.Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω?

το καλύτερο είναι να πας από το "My Account" πάνω πάνω δεξιά ,
μετά από την αριστερή στήλη στο " Order History"
μετά από τις παραγγελίες που θα σου βγάλει (λογικά η πάνω πάνω θα είναι εφόσον είναι η τελευαταία σου ) θα πατήσεις το πράσινο κουμπι "view"

και τέλος αφού στην εμφανίσει , πατά το κουμπί " query"

Από εκεί σου ανοίγει μια σελίδα με αυτοματοποιημένες ερωτήσεις και απαντήσεις εσύ θα επιλέξεις "where is my order" και θα γράψεις κείμενο ότι θες να τους πεις , μέσα σε μια μέρα θα σου απαντήσει κάποιος αν θες refund ή να στο ξαναστείλουν.

modecris
12-08-2012, 19:49
Σας ευχαριστώ και τους 2! τους έστειλα μνμ και ότι νεώτερο έχω θα σας πω.

Leon_DiZ
13-08-2012, 00:58
λατρεμενο zavvi....

εκτος αν εγω ειμαι παντελως ηλιθιος πανω στο θεμα, νμζ οτι δεν μπορεις να δεις το dispatch estimate (για delivery ουτε λογος) πριν ολοκληρωσεις την παραγγελια.

ψαρωμενος και εγω, πηγα να κανω μια παραγγελια.

http://www.zavvi.com/blu-ray/laputa-castle-in-the-sky-double-play-includes-dvd-and-blu-ray-copy/10369701.html
http://www.zavvi.com/blu-ray/howl-s-moving-castle-double-play/10594300.html
http://www.zavvi.com/blu-ray/all-quiet-on-the-western-front-limited-edition-digibook/10584179.html

Availability σε ολα "Usually dispatched within a week". πως λοιπον θα μου ερχοντουσαν σε 3 δοσεις με παραλαβη
21/08
30/08
10/09

μονο αυτοι το ξερουν. και σαν να μην εφτανε ολο αυτο, στο zavvi δεν σε αφηνουν να κανεις cancel την παραγγελια, πρεπει να κανεις request for cancellation και να περιμενεις καμια ωριτσα να στο ακυρωσουν (αν εισαι τυχερος). αυτα τα ευχαριστα για μενα απο το zavvi.

the master
13-08-2012, 07:47
εγω με το ζαβι ποτε δεν ειχα προβλημα!
ισα -ισα

πντως πρεπει μονος να βλεπεις ποτε συνηθως το προιον που θες γινεται dispatched
γιατι υπαρχουν μερικα που γινονται σε ενα μηνα
και μετα τα παραγγελνεις και βρυζεις το μαγαζι οτι αργησε 1,5 μηνα!

Dragonpaul
13-08-2012, 09:44
Γενικότερα το zavvi είναι οκ. Σαφώς και έχουν υπάρξει και με εμένα διάφορα προβλήματα, αλλα όχι σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε να μη το προτιμήσω ξανά. Μάλιστα, οποτε έχει προκύψει το οτιδήποτε, το έχουν επιλύσει με ευγενια και ταχύτητα.
Η πλάκα είναι ότι επειδή έχω λίγο καιρό να καταγγείλω απο εκεί, μου στείλαμε ένα εκπτωτικο κωδικό με τίτλο "We miss you". Lol!!!

the master
13-08-2012, 09:53
οκ καταγγειλε τους λιγο και συ...

Leon_DiZ
14-08-2012, 00:08
εγω με το ζαβι ποτε δεν ειχα προβλημα!
ισα -ισα

πντως πρεπει μονος να βλεπεις ποτε συνηθως το προιον που θες γινεται dispatched
γιατι υπαρχουν μερικα που γινονται σε ενα μηνα
και μετα τα παραγγελνεις και βρυζεις το μαγαζι οτι αργησε 1,5 μηνα!

το κοιταξα οπως ειπα. αλλα αυτο ειναι το θεμα, οτι σου λενε ψεματα οτι το εχουν σε stock.

the master
14-08-2012, 06:33
ναι φιλε γενικα μιλουσα

τωρα για αυτο που λες εγω δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι προσωπικα δεν μου εχει τυχει παντως σιγουρα το συγκεκριμενο μαγαζι δεν φημιζεται για την εξυπηρετηση πελατων...

litanies
14-08-2012, 11:58
το τίμημα, των πολύ χαμηλών τιμών έχει και τις "παράπλευρες απώλειες"....όταν το customer care, του amazon, σου απαντάει σε 2-3 ώρες από την στιγμή της επικοινωνίας...ε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά...για παράδειγμα, ο ένας θα έχει 10 άτομα στο τμήμα αυτό ο άλλος 200 άτομα...συν ότι πάντα το amazon όταν πάει κάτι στραβά πάντα βάζει τον "εαυτό" του σαν φταίχτη, μη ζητώντας παραστατικά για royal mail κλπ κλπ

modecris
15-08-2012, 15:41
Σας ευχαριστώ και τους 2! τους έστειλα μνμ και ότι νεώτερο έχω θα σας πω.

Μου έστειλαν σήμερα αυτό:

Hi Xristos,

Thanks for getting in touch to let us know your order hasn't arrived.

It was despatched to you 13/06/2012 and I would have expected it to have been delivered to you by now. I'm really sorry to hear you haven't received this.

So that I can have this resolved quickly for you I need to investigate this further. To help me do this I need to email you a 'Non-Receipt Of Goods' disclaimer form. When you receive this please could you print and sign it and return it to the following address:

Zavvi.com
Meridian House
Gadbrook Park
Gadbrook Way
Northwich
Cheshire
CW9 7RA

Alternatively you can fax this to us on 0845 862 1118 or you can e-mail it to us at enquiries@zavvi.com

Once we receive your form we're more than happy to arrange a replacement or a refund for you, simply select on the form where indicated which you would prefer.

If there's anything else we can do please don't hesitate to get in touch and a member of our team will be happy to help.

Kind regards,
Billie

Άρα περιμένω να μου στείλουν κάποια φόρμα την οποία αφού την εκτυπώσω την συμπληρώσω και την υπογράψω μετά θα την σκανάρω και θα την στείλω με mail στο enquiries@ zavvi.com?

litanies
15-08-2012, 17:41
ναι Χρήστο...

Dragonpaul
15-08-2012, 17:47
Εμένα δε μου έχουν στείλει ποτέ αυτή τη φόρμα και οποτε έχει χρειαστεί μου έστειλαν πάλι το αντικείμενο.
Αλλα ναι... Αφού σου έστειλαν κάτι τέτοιο, θα προχωρησεις έτσι...

antoniss
20-08-2012, 23:23
άλλο ένα αρνητικό από το thehut.com , βασικά τις ίδιες χαζομάρες που κάνει το zavvi ,

παραγελλία από τις 14/8 δύο games για το ps vita , στα οποία έγραφε "Availability: In stock | Usually dispatched within 24 hours"

και ακόμα στην παραγγελία μου λέει τόσες μέρες "awaiting stock pick "

η πλάκα είναι πως ακόμα το ίδιο γράφει αν πας να το παραγγείλεις Availability: In stock, ενώ όπως κατάλαβα το πρόβλημα είναι πως δεν τα έχουνε τα games !

Δλδ σε αφήνουνε να τα παραγγείλεις λέγοντας πως υπάρχει stock και μετά περνάει 1 βδομάδα ήδη και πόσο θα περάσει ακόμα ....

το 2ο γελοίο της υπόθεσης είναι πως στην παραγγελία μου έχει ακόμα σαν μέρα που θα γίνει dispatch την 15/8 !!! λολ
δλδ κάτι σαν back to the future φάση....

http://i270.photobucket.com/albums/jj111/tfsi_v/order.jpg

Leon_DiZ
20-08-2012, 23:32
άλλο ένα αρνητικό από το thehut.com , βασικά τις ίδιες χαζομάρες που κάνει το zavvi ,

παραγελλία από τις 14/8 δύο games για το ps vita , στα οποία έγραφε "Availability: In stock | Usually dispatched within 24 hours"

και ακόμα στην παραγγελία μου λέει τόσες μέρες "awaiting stock pick "

η πλάκα είναι πως ακόμα το ίδιο γράφει αν πας να το παραγγείλεις Availability: In stock, ενώ όπως κατάλαβα το πρόβλημα είναι πως δεν τα έχουνε τα games !

Δλδ σε αφήνουνε να τα παραγγείλεις λέγοντας πως υπάρχει stock και μετά περνάει 1 βδομάδα ήδη και πόσο θα περάσει ακόμα ....

το 2ο γελοίο της υπόθεσης είναι πως στην παραγγελία μου έχει ακόμα σαν μέρα που θα γίνει dispatch την 15/8 !!! λολ
δλδ κάτι σαν back to the future φάση....

http://i270.photobucket.com/albums/jj111/tfsi_v/order.jpg

Και τα 2 τα έχει το the hut group οποτε τις ίδιες ηλιθιοτητες να περιμένεις.

antoniss
20-08-2012, 23:47
Και τα 2 τα έχει το the hut group οποτε τις ίδιες ηλιθιοτητες να περιμένεις.

ε ναι το ξέρω ,

κοίτα την άφησα την παραγγελία μιας και δεν βιάζομαι , αφού είναι αρκετά καλή τιμή , αλλά με πειράζει λίγο η κοροιδία....

τους έστειλα και ένα mail πριν λίγο , να δω τι θα μου πούνε ...τεσπα

psx3
21-08-2012, 01:53
Τυποποιημένη κονσέρβα απάντηση θα λάβεις. Τα TheHut/Zavvi δεν είναι καλά αν βιάζεσαι να παίξεις κάποιο παιχνίδι, μόνο για τις τιμές τους αξίζουν.

lak100
21-08-2012, 10:59
εγω παντως που μενω σε χωριο της Καστοριας με ταχυδρομειο τα games απο zavvi/ the hut θελουν δυο βδομαδες για να ερθουν απο την ημερα που εγιναν dispatch

alexbluraygrcom
25-08-2012, 17:09
Χαιρετε και απο εμενα. Αντιπροσωπευω την ιστοσελιδα www.blu-ray.gr.com η οποια ξεκινησε την λειτουργια της την 1/7/2012. Ξεκιναμε πολυ δυνατα με προσφορες Blu-ray ταινιων απο 10,90 ευρω! Ενημερωθειτε σχετικα στον ακολουθο συνδεσμο: http://www.blu-ray.gr.com/specials.php Αρχίσαμε και με την εισαγωγή παιχνιδιών και σύντομα θα ακολουθήσουν ακόμα περισσότεροι τίτλοι!

messi10
25-08-2012, 17:41
^ υπαρχει περιπτωση να φερετε την Lord of the Rings Extended Edition (Blu - Ray) με Ελληνικους υποτιτλους;

Leon_DiZ
25-08-2012, 21:57
^ υπαρχει περιπτωση να φερετε την Lord of the Rings Extended Edition (Blu - Ray) με Ελληνικους υποτιτλους;

http://www.blu-rayshop.gr/product_info.php?products_id=9284

Αν δεν θες αυτο, το Ιταλικο amazon.it εχει ακριβως την ιδια εκδοση στα 60€.

lak100
26-08-2012, 12:48
http://www.blu-rayshop.gr/product_info.php?products_id=9284

Αν δεν θες αυτο, το Ιταλικο amazon.it (http://www.amazon.it/Il-Signore-Degli-Anelli-Trilogia/dp/B004XKRO6Q/ref=sr_1_1?s=dvd&ie=UTF8&qid=1345920790&sr=1-1) εχει ακριβως την ιδια εκδοση στα 60€. απο το καταστημα που αναφερεις εκανα προπαραγγελια το FIFA 13 στα 46,90 θεωρω καλη τιμη για Ελλαδα

messi10
26-08-2012, 12:57
http://www.blu-rayshop.gr/product_info.php?products_id=9284

Αν δεν θες αυτο, το Ιταλικο amazon.it (http://www.amazon.it/Il-Signore-Degli-Anelli-Trilogia/dp/B004XKRO6Q/ref=sr_1_1?s=dvd&ie=UTF8&qid=1345920790&sr=1-1) εχει ακριβως την ιδια εκδοση στα 60€.

ευχαριστω!!

την εχεις την συγκεκριμενη εκδοση εσυ;

αξιζει τα λεφτα της; ειχα παρει μια εκδοση παλια αλλα δεν ηταν blu - ray, ουτε εχει τις extended scenes...

απλα για να ξερω αν η διαφορα ειναι μεγαλη σε σχεση με τις theatrical versions για να αξιζει και η τιμη...

Leon_DiZ
27-08-2012, 00:27
ευχαριστω!!

την εχεις την συγκεκριμενη εκδοση εσυ;

αξιζει τα λεφτα της; ειχα παρει μια εκδοση παλια αλλα δεν ηταν blu - ray, ουτε εχει τις extended scenes...

απλα για να ξερω αν η διαφορα ειναι μεγαλη σε σχεση με τις theatrical versions για να αξιζει και η τιμη...

με ρωτας αν αξιζει το extended?? αν εισαι fan του tolkien (βσκ νμζ οτι οι περισσοτεροι τα extended θελουν) μην το σκεφτεσαι. επισης εχουν καλυτερη εικονα απο τα theatrical blu-ray. εγω δεν το εχω, ειναι ακριβο ακομα (ασε που εχω ηδη ολα τα εξτρα)

chronohill
02-09-2012, 13:54
Γιατι το zavvi εχει ανεβασει τιμες?επισης βλεπω οτι εχει ψιλοκαταργησει την προσφορα 2 παιχνιδια για 25 λιρες...why is that?

messi10
02-09-2012, 14:46
με ρωτας αν αξιζει το extended?? αν εισαι fan του tolkien (βσκ νμζ οτι οι περισσοτεροι τα extended θελουν) μην το σκεφτεσαι. επισης εχουν καλυτερη εικονα απο τα theatrical blu-ray. εγω δεν το εχω, ειναι ακριβο ακομα (ασε που εχω ηδη ολα τα εξτρα)

χαχα σορυ φιλε , τωρα ειδα το σχολιο σου.

κοιτα να σου πω ειμαι μεγαλος φαν της σειρας αλλα οποτε πηγαινα να παρω μια εκδοση (παλια τις thetrical blu - ray) , εκανα πισω γιατι φοβομουν ΜΗΝ βγαλουν μια πιο ολοκληρομενη και κλαιω τα λεφτα λεφτα μου μετα και τελικα επιβαιβεωθηκα. Ως προς αυτην την αποψη ροταω δλδ αν ειναι να δωσω 60Ε - 70Ε και μετα βγαλει μια extended ακομα πιο extended, με καλυτερη εικονα και ισως το soundtrack (καλα, αν η συγκεκριμενη εκδοση ειχε το soundtrack ΔΕΝ το συζηταω καν, αμεση αγορα απο μενα θα ηταν), εδικα τωρα που ερχεται και το Hobbit, φοβαμαι μηπως ριξει καμοια αλλη εκδοση. Και επισης αυτο που με κανει να το ξανασκεφτομαι, ειναι αυτο που εχω δει σε συγκρισεις εικονων theatrical / extended, στην 2η εκδοση μου φαινεται καπως πιο ''πρασινη'' η εικονα και μου χαλαει αυτο το classic υφος .

π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=Vwcm-73kZE8

βλεπεις οτι ο ουρανος στην extended version φαινεται καπως πρασινος (WTF; )

ειχα βρει και κατι εικονες στο screenshotcomparisons αλλα τωρα δεν μου δουλευουν τα λινκς. :P

Leon_DiZ
02-09-2012, 15:54
χαχα σορυ φιλε , τωρα ειδα το σχολιο σου.

κοιτα να σου πω ειμαι μεγαλος φαν της σειρας αλλα οποτε πηγαινα να παρω μια εκδοση (παλια τις thetrical blu - ray) , εκανα πισω γιατι φοβομουν ΜΗΝ βγαλουν μια πιο ολοκληρομενη και κλαιω τα λεφτα λεφτα μου μετα και τελικα επιβαιβεωθηκα. Ως προς αυτην την αποψη ροταω δλδ αν ειναι να δωσω 60Ε - 70Ε και μετα βγαλει μια extended ακομα πιο extended, με καλυτερη εικονα και ισως το soundtrack (καλα, αν η συγκεκριμενη εκδοση ειχε το soundtrack ΔΕΝ το συζηταω καν, αμεση αγορα απο μενα θα ηταν), εδικα τωρα που ερχεται και το Hobbit, φοβαμαι μηπως ριξει καμοια αλλη εκδοση. Και επισης αυτο που με κανει να το ξανασκεφτομαι, ειναι αυτο που εχω δει σε συγκρισεις εικονων theatrical / extended, στην 2η εκδοση μου φαινεται καπως πιο ''πρασινη'' η εικονα και μου χαλαει αυτο το classic υφος .

π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=Vwcm-73kZE8

βλεπεις οτι ο ουρανος στην extended version φαινεται καπως πρασινος (WTF; )

ειχα βρει και κατι εικονες στο screenshotcomparisons αλλα τωρα δεν μου δουλευουν τα λινκς. :P

(παιδια αν μπορει καποιος να τα μεταφερει στο Home Media thread γτ ειμαστε off-topic)

εχεις απολυτο δικιο, το extended του πρωτου εχει το το περιβοητο green tint (επισης το χιονι ειναι ψιλογαλαζιο), κατι που εχουν απειρες ταινιες (Jaws, Titanic, The Lion Kin, Pocahontas) για λογους που δεν εχω καταλαβει.

οταν ειχε πρωτοβγει ειχαν γινει τρομερες συζητησεις πανω στο θεμα, μερικοι ειχαν βαλει screenshots μεσα στο photoshop, τσεκαρανε τα χρωματα με τα ειδικα εργαλεια και μετα τσακωνοντουσαν οτι εχει αλλαξει απο RGB ταδε σε ταδε :a098:

χαμος...

τεσπα, δεν ξερω τι να σου πω... τα theatrical τα βρισκεις και με 12 λιρες πλεον. τα extended εχουν ανωτερη εικονα ανεξαρτητα απο το πρασινο του πρωτου. εγω ισως τα παρω σε καμια προσφορα, αν ειναι να περιμενεις και το Hobbit, πας στο επομενο format πλεον

Και ΦΥΣΙΚΑ παιζει και το ενδεχομενο να κανει μια extended+ ο Jackson για να υπαρχει καλυτερη συνοχη αναμεσα στις τριλογιες. ειχα βαλει ενα Link παλιοτερα στο Cinema thread πανω στο θεμα


In defense of a Hobbit trilogy (http://www.theonering.net/torwp/2012/08/03/60354-greenbooks-guest-post-in-defense-of-a-hobbit-trilogy/)

Includes
- Hobbit spoilers (book and probably film)
- the story arcs and events each film will follow
- updated Fellowship of the Ring : Extended Edition
- connection to the LotR trilogy

συμπερασμα: δεν υπαρχει win-win κατασταση, εγω αυτο που θα κανα θα ηταν να περιμενα να πεσει πολυ το extended, θα το αγοραζα και μετα θα περιμενα για την επομενη γενια να παρω το LOTR + HOBBIT trilogy πακετο.

messi10
02-09-2012, 16:35
ευχαριστω για τις συμβουλες!!

και γω οταν ειχε βγει (δλδ πριν 1+ χρονο) περιμενα μετα να πεσει η τιμη του αλλα ΔΕΝ εχω - μεχρι τωρα τουλαχιστον - δει κατι τετοιο. Θυμαμαι οταν πρωτο - βγεικε στην Ελλαδα εκανε 60Ε, τωρα οχι μονο το βρησκω στην ιδια ή μεγαλυτερη τιμη αλλα εχει εξαντληθει απο τα περισσοτερο καταστηματα και δεν ξερω κ αν θα φερουν παλι.

Οποτε ΔΕΝ ξερω πραγματικα ποτε και αν θα πεσει η τιμη... Οπως και να 'χει εγω πιο πολυ φοβομουν ΜΗΝ κυκλοφορησει ο Πητερ καμοια συλλογη ΠΡΙΝ βγει το Hobbit. Τωρα για μετα το hobbit (δλδ στην ουσια ΟΛΑ τα parts) ε, ενταξει... θα ειναι και πανακριβο ρε συ :P

Υ.Γ. Nice thread δεν το ειχα δει γιατι μαλλον το ειχες δημιουργησει οταν εκανα την αποχη απο ολα τα offtopic threads, λογω dark knight Rises. :P

stavros88
04-09-2012, 01:48
το www.gameexplorers.gr το ξερει κανεις?Ειναι αξιοπιστο?Εχει καλες τιμες σε καποια παιχνιδια που ειδα και σκεφτομαι να παραγγειλω...

the master
04-09-2012, 05:08
ναι ειναι πολυ αξιοπιστο

enstikto
04-09-2012, 09:30
Είναι αξιόπιστο αν και ο τύπος που το έχει είναι αρκετά αντιπαθητικός (ο μεγάλος κύριος όχι ο μικρός για όσους ξέρουν).
Αν βρεις καλή τιμή χτύπα το. Τις collectors τις ξεζουμίζουν όμως...

the master
04-09-2012, 09:31
Εννοεις αυτον που μοιαζει με τον heihachi?

Dragonpaul
04-09-2012, 09:37
Μάλλον αυτόν εννοεί ο Δημήτρης, αλλα εμένα μου συμπεριφέρεται πολυ καλα. Μια φορά μονο πήγαμε να "φάμε τα μουστακια μας", όταν τόλμησα και του κατηγορησα το PsVita. Κατα τ'αλλα μια χαρα. Μια φορά, μάλιστα, μου είχε χαρίσει και μια φιγουριτσα Naruto.

the master
04-09-2012, 09:45
και μενα μια χαρα μια φορα μου χε αλλαξει το παιχνιδι 3 φορες επειδη δεν δουλευε!
(δουλεψε την 3 φορα παραξενο...)

enstikto
04-09-2012, 09:49
Εννοεις αυτον που μοιαζει με τον heihachi?

Ποιός είναι ο heihachi? :P

Εμένα με ενοχλέι πολύ βασικά όταν ο πελάτης (εγώ) είναι ευγενικός και ο πωλητής είναι "βουρ-βουρ να σε ξεπετάξω και σένα". Και απο κοντά και απο το τηλ που έχει τύχει να μιλήσω για να ρωτήσω κάτι αυτό το συναίσθημα μου βγάζει ενώ εγώ πάντα με το σεις και με το σας και τα "ευχαριστώ" κτλ. Πως σας φαίνετε να πέρνεις να ρωτήσεις κάτι ευγενικά και στο τέλος να λες:
-Σας ευχαριστώ πολύ, καλή σας μέρα.
Και η απάντηση
-Άντε γειά!
λολ :P

Σε ένα φίλο μου κιόλας που είχε πάει να αγοράσει ακουστικά (αυτά τα ακριβά που έχουν και μικρόφονο ta official του ps3) σε περίοδο χριστουγέννων, μόνο που δεν τον έβρισε όταν του ζήτησε τιμολόγιο αντί για απόδειξη. Φυσικά και αυτός δεν έκατσε να τον παρακαλάει κιόλας.... Υπάρχουν και αλλού ακουστικά...

the master
04-09-2012, 09:52
Ποιός είναι ο heihachi? :P




http://iphonetoolbox.com/wp-content/uploads/2008/09/heihachi-mishima-f.jpg



Παντως ισχυει αυτο που λες οτι ξεπετανε τον πελατη γρηγορα αλλα νταξει φταιει που εχει πολη δουλεια το μαγαζι,,, τις προαλλες που πηγα και δεν ειχε κοσμο μια χαρα εξυπηρετηση!


:a022:

djpar
04-09-2012, 09:59
α οταν ειναι γεματο κραξιμο οταν θελουν τα ευρω ομως μουγκα...υπαρχουν και αλλου μαγαζια να ξερεται και δεν μιλαω για πλαισιο και λοιπον τσεκουρατα μαγαζια σε τιμες

the master
04-09-2012, 10:02
ειναι το μονο που ειναι ετσι κοντα στο κεντρο

ολα τα αλλα που εχουν καλες τιμες ειναι στου διαλου τη μανα!

enstikto
04-09-2012, 10:02
^^Όντως.
Πχ ο worldgames.gr (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) ειναι πάντα ευγενεστατος (κ στα καινουρια games εχει συνήθως ελαφρος καλύτερες τιμές)

dolmas
05-09-2012, 13:17
Παραγγελια απο Zavvi στις 9 Αυγουστου ακομα δεν εχει ερθει...
Σε επικοινωνια παντως με το καταστημα προσφερθηκαν να το ξαναστειλουν η να πιστωσουν τα χρηματα

konstantinos
05-09-2012, 14:58
Απο zavvi πηρα την collectors του mass effect 3 N7 36 ευρω εγινε dispatched 28 αυγουστου κ μου ηρθε σημερα 5 σεπτεμβριου 8 μερες πολυ γρηγορα για μενα.

antoniss
06-09-2012, 11:47
Είναι αξιόπιστο αν και ο τύπος που το έχει είναι αρκετά αντιπαθητικός (ο μεγάλος κύριος όχι ο μικρός για όσους ξέρουν).
Αν βρεις καλή τιμή χτύπα το. Τις collectors τις ξεζουμίζουν όμως...

Και εγω κάποιο παράπονο δεν έχω ίσως γιατι όλες τις φορές μιλάω με τα παιδιά μπροστά , πάντως στις τιμές σε συγκεκριμένα είναι φθηνός όχι σε όλα, αλλά έχω πετύχει πολλα να έχουνε απλές ζελατίνες και όχι με το ανάγλυφο της Sony
O

Απο zavvi πηρα την collectors του mass effect 3 N7 36 ευρω εγινε dispatched 28 αυγουστου κ μου ηρθε σημερα 5 σεπτεμβριου 8 μερες πολυ γρηγορα για μενα.

Καλά εσύ παίξε και κανένα τζόκερ! Άκου σε 7 μέρες... Χαχα

Υ.Γ. Σε περιμένω για dead nation εσένα! Που εξαφανίστηκες;;

messi10
06-09-2012, 17:12
παιδια οποιος εχει κουπονι για amazon, pm me! :)

Εννοειται με δωρακι απο μενα. :D

ilias78
06-09-2012, 17:52
βαζει κ το amazon κουπονια τωρα????

psx3
06-09-2012, 18:32
Δεν έχω δει ποτέ amazon κουπόνι...

messi10
06-09-2012, 18:42
δεν ξερω παιδια, ελεγε στην παραγελια μου

''Gift Cards & Promotional Codes''

οποτε υπεθεσα οτι θα υπαρχουν κουπονια. :)

Ουτε εμενα μου χουν στειλει ποτε. :P

antoniss
08-09-2012, 21:07
γνώμες για το www.tescoentertainment.com (http://www.tescoentertainment.com) ??

βασικά στέλνει Ελλάδα ?
επειδή μόλις είδα ότι σε κάποια έχει πολύ καλές τιμές !

π.χ. Sleeping Dogs Limited - 24λίρες
http://www.tescoentertainment.com/store/game/ps3-sleeping-dogs-limited-edition/8:940707

σκέφτομαι να κάνω register να προχωρήσω την παραγγελία να δω τι μεταφορικά σε χρεώνει

Leon_DiZ
08-09-2012, 21:15
γνώμες για το www.tescoentertainment.com (http://www.tescoentertainment.com) ??

βασικά στέλνει Ελλάδα ?
επειδή μόλις είδα ότι σε κάποια έχει πολύ καλές τιμές !

π.χ. Sleeping Dogs Limited - 24λίρες
http://www.tescoentertainment.com/store/game/ps3-sleeping-dogs-limited-edition/8:940707

σκέφτομαι να κάνω register να προχωρήσω την παραγγελία να δω τι μεταφορικά σε χρεώνει

99% είναι supermarket και δεν στέλνει Ελλάδα, όπως και το Sainsbury's

antoniss
09-09-2012, 12:56
^^ έτσι είναι Λεωνίδα, εκανα register , δεν έχει επιλογή για αποστολή εκτός αγγλίας ...

ezio_auditore
15-09-2012, 12:12
λιγη βοηθεια,προσπαθω να παραγγειλω απο το αμαζον της αμερικης κατι μπλουζες αλλα συνεχεια μου βγαζει οτι ειναι λαθος η διευθυνση που βαζω,ελλαδα λεει στελνει κανονικα,ειναι η πρωτη μ παραγγελια κ δυσκολευομαι.

Leon_DiZ
15-09-2012, 12:51
λιγη βοηθεια,προσπαθω να παραγγειλω απο το αμαζον της αμερικης κατι μπλουζες αλλα συνεχεια μου βγαζει οτι ειναι λαθος η διευθυνση που βαζω,ελλαδα λεει στελνει κανονικα,ειναι η πρωτη μ παραγγελια κ δυσκολευομαι.

Σου λέει ότι είναι λάθος ή ότι δεν στέλνει στην διεύθυνση που εχεις δωσει;

ezio_auditore
15-09-2012, 13:28
Σου λέει ότι είναι λάθος ή ότι δεν στέλνει στην διεύθυνση που εχεις δωσει;

This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order.

Leon_DiZ
15-09-2012, 13:30
This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order.

Για κάποιο λόγο δεν στέλνει στην Ελλάδα. Δεν εχεις κάνει κάτι λάθος.

aiakos81
15-09-2012, 16:43
λιγη βοηθεια,προσπαθω να παραγγειλω απο το αμαζον της αμερικης κατι μπλουζες αλλα συνεχεια μου βγαζει οτι ειναι λαθος η διευθυνση που βαζω,ελλαδα λεει στελνει κανονικα,ειναι η πρωτη μ παραγγελια κ δυσκολευομαι.

Δες αν seller ειναι το ιδιο το amazon.com ή καποιος ανεξαρτητος. Καλη επιλογη επισης ειναι να βαλει delivery option: global eligible ή super saver delivery.
Κοιτα επισης και στα amazon Αγγλιας, Γερμανιας, Ιταλιας, Ισπανιας..Μπαινεις με τον ιδιο κωδικο και δεν εχει τελωνειο..Παντως ειναι αυτο που σου ειπε ο Λεωνιδας..Απλα δεν στελνει Ελλαδα το συγκεκριμενο προϊον.

WolfRathmA
17-09-2012, 18:15
Μπορεί κάποιος να μου πει το email επικοινωνίας με το play.com;

litanies
17-09-2012, 19:05
Μπορεί κάποιος να μου πει το email επικοινωνίας με το play.com;

νομίζω έχει φόρμα επικοινωνίας στο help section.

aiva
29-09-2012, 19:50
¨εχω παραγγείλει 3 παιχνίδια από το ZAVVI και γίνανε dispatched-πως το λένε στις 4 και 5 Σεπτέμβρη. Ακόμα τα περιμένω. Είναι φυσιολογικό; Τους έστειλα 2 φορές email ότι δεν τα πήρα και απάντηση καμία. Τόσο κοπρόσκυλα πια; Εν τω μεταξύ την ίδια μέρα έκανα παραγγελία και από το Playcom ένα παιχνίδι το οποίο δεν ήρθε ούτε κι αυτό αλλά σε επικοινωνία που είχαμε μου είπαν πως θα μου στείλουν άλλο απλά αν πάρω δύο να τους στείλω το ένα πίσω. Το κακό είναι ότι και το δεύτερο έχει αργήσει χαρακτηριστικά. Τι γίνεται ρε πστη μου!

dreamer
29-09-2012, 20:31
Mipos su ta afinun stin porta su ke sta klevun? :p

the master
29-09-2012, 22:34
υπαρχει και αυτη η περιπτωση,,, βρες τον ταχυδρομο και ενημερωσε τον...

Spiros20
30-09-2012, 06:03
¨εχω παραγγείλει 3 παιχνίδια από το ZAVVI και γίνανε dispatched-πως το λένε στις 4 και 5 Σεπτέμβρη. Ακόμα τα περιμένω. Είναι φυσιολογικό; Τους έστειλα 2 φορές email ότι δεν τα πήρα και απάντηση καμία. Τόσο κοπρόσκυλα πια; Εν τω μεταξύ την ίδια μέρα έκανα παραγγελία και από το Playcom ένα παιχνίδι το οποίο δεν ήρθε ούτε κι αυτό αλλά σε επικοινωνία που είχαμε μου είπαν πως θα μου στείλουν άλλο απλά αν πάρω δύο να τους στείλω το ένα πίσω. Το κακό είναι ότι και το δεύτερο έχει αργήσει χαρακτηριστικά. Τι γίνεται ρε πστη μου!

Είχα παραγγείλει και εγώ παλιά 3 παιχνίδια από το BlahDvd και δεν είχε έρθει κανένα. Τους έστειλα και άργησαν να μου απαντήσουν αλλά όταν μου απάντησαν μου είπαν πως κλειδώθηκε ο λογαριασμός μου και μου τα κάνανε κατευθείαν Refund και πως δεν μπορώ να ξανά ψωνίσω. Δεν μπόρεσα να ξανά ψωνίσω ποτέ από αυτούς και όταν τους ρώτησα γιατί το κάνανε αυτό μου είπαν ότι δεν σου ήρθε κανένα από τα τρία και ως Security Option το κάνανε (και καλά ότι μπορεί και να μου ερχόντουσαν αλλά τα δήλωνα ως χαμένα), οπότε πρόσεχε λίγο με το Zavvi γιατί δεν θα μπορείς να ξανά βάλεις την ίδια κάρτα άμα κάνεις νέο account...

djpar
30-09-2012, 10:20
εμενα blahdvd νομιζω ειχε καθυστερησει ενα μου εστειλαν αλλο και το 2ο που εσκασε το εστειλα πισω απο τοτε ομως τα παιχνιδια στην ελλαδα day one τα εβρισκα σε χαμηλοτερη τιμη και τα επαιρνα απο εδω

gdskate
30-09-2012, 10:43
aiva, θα σου έρθει, μην ανησυχείς.
Εμένα έκανα ενάμιση μήνα να μου έρθουν, αλλά μου ήρθαν.

Τώρα τελευταία παίζει πολύ καθυστέρηση με το zavvi.

aiva
30-09-2012, 19:43
Άντε να δούμε, ευχαριστώ παιδιά.

the master
02-10-2012, 11:55
παιδια εχει ψωνησει κανεις απο εδω http://www.digitalstore.gr ?

enstikto
02-10-2012, 12:03
Ναι ειναι κομπλε ο τύπος. Απλα βεβαιώσου ότι αυτο που θες να παραγγειλεις ειναι in stock γιατι παλαιότερα είχε θέμα με τους προμηθευτές του...

the master
02-10-2012, 12:32
τεσπα τελικα αυτο που ηθελα το πηρα απο εδω

http://www.cdmedia.gr/Home.htm

lak100
06-10-2012, 16:34
παιδια δινω σημερα μια παραγγελια σπο shopto.net ενα darksiders II μετα απο 5 λεπτα να την ακυρωσω γιατι το βρηκα λιγο πιο φθηνα στο amazon και το ειχαν κανη ηδη dispatch μαλιστα μου εστειλαν φωτογραφια με το δεμα:frusty: πως την πατησα ετσι? και συνηθως κοιταω πρωτα το amazon. μιλαμε για διαφορα 3 ευρω

psx3
06-10-2012, 17:01
Έχει ρομποτικό σύστημα dispatch το shopto.net.

lak100
06-10-2012, 19:56
τους εστειλα e-mail οτι θελω να ακυρωσω

grip
07-10-2012, 00:00
Ουάου,και φωτογραφία με το δέμα,πρώτη φορά ακούω.Μπράβο shopto.
Εγώ από το zavvi είχα πάρει το batman προ 2μήνου,στις 35 μέρες δεν ήρθε,τους έστειλέ mail και μου το ξαναστείλανε μάλλον ως συστημένο πλέον,και μου είπαν ότι 2-3 οκτωβρίου θα έρθει.Ακόμη δεν...αλλά θα περιμένω και αυτήν την εβδομάδα,αλλιώς ή κάτι παίζει με zavvi,ή με ταχυδρομους/γείτονες...

overclocker
08-10-2012, 00:19
Το Zavvi άλλαξε μεταφορική εταιρία μέσα στο καλοκαίρι και από τον Αύγουστο και μετά οι αποστολές του αργούν τραγικά να φτάσουν στον παραλήπτη τους ξεπερνώντας ακόμα και τον 1 μήνα, αν τα καταφέρουν και φτάσουν!
Τα ίδια ισχύουν και για το thehut.com και είναι λογικό αφού είναι η ίδια εταιρεία (thehut group).

psx3
08-10-2012, 04:13
Ποιά εταιρία έχουν τώρα; Την Royal Mail δεν είχαν παλιότερα;

overclocker
08-10-2012, 23:40
Με την Royal Mail έκαναν συνήθως 5 με 10 μέρες από την ημερομηνία του dispatch και χρέωναν 0,99 λίρες μεταφορικά.
Τώρα δεν θυμάμαι πως την λένε την νέα μεταφορική, είναι δωρεάν τα μεταφορικά, αλλά είναι και τραγικά τα πράγματα.

psx3
08-10-2012, 23:47
Αν δεν κάνω λάθος από Ουγγαρία έρχονται πλέον... κοίταξα έναν φάκελο που είχα.

Γύρω στην 1 βδομάδα έκανε σε εμένα να έρθει.

SQP_GR
09-10-2012, 09:52
ναι πολλα προβληματα με τ δεματα και χαμενα πολλα ..

psx3
11-10-2012, 14:33
Το site του TheHut το κάνανε αγνώριστο... πιο πολύ με online ρουχάδικο μοιάζει πλέον.

antoniss
11-10-2012, 23:52
Το site του TheHut το κάνανε αγνώριστο... πιο πολύ με online ρουχάδικο μοιάζει πλέον.

ναι ναι το κάνανε πιο ... elegance κ κυριλέ ένα πράγμα...

η πλάκα ήτανε χθες πως μόλις μπήκα μέσα νόμιζα ότι μπήκα σε λάθος site και το χτύπησα στο Google ....χαχα

και 2η πλάκα πως μου στείλανε ένα κουπόνι 10% έκπτωσης , και ενώ είχα στο basket το wwe12 στα 20€ λέω ωραία θα γλυτώσω κανένα 2€ρο και μόλις πήγα να το παραγγείλω είδα πως το είχανε πάει στα 30€ ! χαχα

θα πληρώσουμε την αναβάθμιση κανονικά μου φαίνεται ...
καλή φάση:bang:

grip
12-10-2012, 15:04
Ουάου,και φωτογραφία με το δέμα,πρώτη φορά ακούω.Μπράβο shopto.
Εγώ από το zavvi είχα πάρει το batman προ 2μήνου,στις 35 μέρες δεν ήρθε,τους έστειλέ mail και μου το ξαναστείλανε μάλλον ως συστημένο πλέον,και μου είπαν ότι 2-3 οκτωβρίου θα έρθει.Ακόμη δεν...αλλά θα περιμένω και αυτήν την εβδομάδα,αλλιώς ή κάτι παίζει με zavvi,ή με ταχυδρομους/γείτονες...
Σήμερα μόλις μου ήρθε το batman AA,μέσω Ολλανδικού ταχυδρομείου...Τέσπα.Κάλιο αργά παρά ποτέ....

ilias78
14-10-2012, 00:54
10% απο το zavvi.

2255-81BB-4592

hakoo
16-10-2012, 15:23
H αγορα του Dark Souls ηταν και η τελευταια απο το zavvi. Εχει γινει dispatched απο τις 27 Σεπτεμβριου και ακομα περιμενω, λογικα θα κλεισω κι εγω μηνα οπως τα περισσοτερα παιδια.


Το Zavvi άλλαξε μεταφορική εταιρία μέσα στο καλοκαίρι και από τον Αύγουστο και μετά οι αποστολές του αργούν τραγικά να φτάσουν στον παραλήπτη τους ξεπερνώντας ακόμα και τον 1 μήνα, αν τα καταφέρουν και φτάσουν!
Τα ίδια ισχύουν και για το thehut.com και είναι λογικό αφού είναι η ίδια εταιρεία (thehut group).

Φιλε μου μπορει οντως να αλλαξε μεταφορικη, ομως και στην προτελευταια μου αγορα απο εκει (ME3) τον περασμενο Απριλιο παλι τα ιδια μου εκαναν, 1 μηνα ακριβως εκανε να ερθει το παιχνιδι.
Δεν ξερω ποιος φταιει, αν ειναι αυτοι, αν ειναι η μεταφορικη, αν ειναι το ταχυδρομειο (δεν με νοιαζει κιολας), η πραγματικοτητα ειναι οτι οι μοναδικες φορες που εχω αντιμετωπισει προβλημα με online παραγγελιες εδω και τοσα χρονια ειναι με το zavvi και το ανεκδιηγητο play-asia στην αρχη της γενιας.
Αν συνυπολογισω και το απιστευτο καραγκιοζιλικι που μου εχει συμβει 2 φορες να μου στελνουν mail ενω εχω κανει την παραγγελια οτι ειναι out of stock (τοτε list it ρε απαραδεκτοι να το βλεπει ο κοσμος) τοτε μπορω να πω οτι με το συγκεκριμενο καταστημα τελος.
Δεν αξιζει τοση ταλαιπωρια για 2-3 λιρες απο τις προσφορες και τα μεταφορικα.
Ο ομιλος αυτος (zavvi, hut κτλ) πασχει οικτρα απο οργανωση, ευτυχως η δυστυχως οταν εισαι πελατης πληρωνεις και αυτο οποτε δεν αρκει απλα να εισαι ο πιο φθηνος.

tsakali GR
16-10-2012, 20:01
Να καταθέσω τις εξαιρετικά θετικές εντυπώσεις μου από το Videogameplus (vgp.ca) για το οποίο αναιρώ κάθε ενδοιασμό που είχα εξ αρχής. Μετά την παρότρυνση και των παιδιών εδώ στο φόρουμ, παρήγγειλα το Journey Collector's Edition και White Knight Chronicles 2, παιχνίδια που δεν τα βρίσκεις εύκολα (το 1ο ειδικά δεν έχει κυκλοφορήσει Ευρώπη), πληρώνοντας κάτι λιγότερο από 45 ευρώ και 11 ευρώ μεταφορικά.

Έγινα shipped από Καναδα 9/10/2012 και σήμερα ήταν στην πόρτα μου, άρα το διάστημα των 7 ημερών, αναλογιζόμενος και το γεγονός ότι λογικά πέρασαν και τελωνείο, είναι άριστο.

Τα παιχνίδια ήρθαν άθικτα σε πολύ καλή συσκευασία, την οποία είχαν μαρκάρει ως "gift" με αξία 22 δολάρια Καναδά, για να μην ανοιχθεί.

Τέλος να πω πως το Journey έχει και 1 μηνα δωρεάν Playstation Plus (ας με ενημερώσει κάποιος αν αυτό ενεργοποιείται στο US Store).

Κλείνοντας, σίγουρα θα το προτιμήσω ξανά, καθώς συχνά-πυκνά φέρνει φοβερές collector's editions και επίσης ακόμη και για Ευρωπαϊκά games σε ορισμένες περιπτώσεις, έχει τιμές χώμα.

Leon_DiZ
16-10-2012, 21:33
Να καταθέσω τις εξαιρετικά θετικές εντυπώσεις μου από το Videogameplus (vgp.ca) για το οποίο αναιρώ κάθε ενδοιασμό που είχα εξ αρχής. Μετά την παρότρυνση και των παιδιών εδώ στο φόρουμ, παρήγγειλα το Journey Collector's Edition και White Knight Chronicles 2, παιχνίδια που δεν τα βρίσκεις εύκολα (το 1ο ειδικά δεν έχει κυκλοφορήσει Ευρώπη), πληρώνοντας κάτι λιγότερο από 45 ευρώ και 11 ευρώ μεταφορικά.

Έγινα shipped από Καναδα 9/10/2012 και σήμερα ήταν στην πόρτα μου, άρα το διάστημα των 7 ημερών, αναλογιζόμενος και το γεγονός ότι λογικά πέρασαν και τελωνείο, είναι άριστο.

Τα παιχνίδια ήρθαν άθικτα σε πολύ καλή συσκευασία, την οποία είχαν μαρκάρει ως "gift" με αξία 22 δολάρια Καναδά, για να μην ανοιχθεί.

Τέλος να πω πως το Journey έχει και 1 μηνα δωρεάν Playstation Plus (ας με ενημερώσει κάποιος αν αυτό ενεργοποιείται στο US Store).

Κλείνοντας, σίγουρα θα το προτιμήσω ξανά, καθώς συχνά-πυκνά φέρνει φοβερές collector's editions και επίσης ακόμη και για Ευρωπαϊκά games σε ορισμένες περιπτώσεις, έχει τιμές χώμα.

το οτι το βαλανε σαν gift το κανανε μονοι τους ή μετα απο συνεννοηση;

tonybsg
16-10-2012, 21:34
vgp.ca εγγύηση λέμε :D

Λεωνίδα, από μόνοι τους το κάνουν (gift με τιμή $20 - πάντως εγώ τους το λέω κιόλας κάθε φορά στα σχόλια καλού κακού).

Ακόμη και στο Sony Wireless Headset έτσι ήταν, από κει το πήρα χωρίς προβλήματα.

messi10
16-10-2012, 22:19
τοσα πολλα ειναι τα μεταφορικα γενικα απο αγορες απο USA; η στο συγκεκριμενο καταστημα ειναι αυτο το ποσο;

psx3
16-10-2012, 22:34
Το play.com ανέβασε κι άλλο την ισοτιμία στο 1,45...

psx3
16-10-2012, 22:40
το οτι το βαλανε σαν gift το κανανε μονοι τους ή μετα απο συνεννοηση;
Όχι μόνο βάζουν πάντα gift, αλλά βάζουν και τυχαία στοιχεία αποστολέα (για να φαίνεται σαν ιδιώτης, όχι μαγαζί).

Τώρα θα πει κάποιος ότι αυτό είναι λαμογιά/παράνομο, αλλά σημασία έχει ότι εξυπηρετείται ο πελάτης χωρίς να μπλέκει με τελωνεία.


τοσα πολλα ειναι τα μεταφορικα γενικα απο αγορες απο USA; η στο συγκεκριμενο καταστημα ειναι αυτο το ποσο;
Τα μεταφορικά ξεκινάνε από $7.49 CAD για απλά παιχνίδια και ανεβαίνουν ανάλογα με το βάρος.

Για ακριβά αντικείμενα (π.χ. κονσόλες) νομίζω στέλνουν με Courier (DHL), οπότε μάλλον δεν συμφέρει.

Leon_DiZ
16-10-2012, 22:41
vgp.ca εγγύηση λέμε :D

Λεωνίδα, από μόνοι τους το κάνουν (gift με τιμή $20 - πάντως εγώ τους το λέω κιόλας κάθε φορά στα σχόλια καλού κακού).

Ακόμη και στο Sony Wireless Headset έτσι ήταν, από κει το πήρα χωρίς προβλήματα.



:a049::d055:

tsakali GR
16-10-2012, 22:41
το οτι το βαλανε σαν gift το κανανε μονοι τους ή μετα απο συνεννοηση;


vgp.ca εγγύηση λέμε :D

Λεωνίδα, από μόνοι τους το κάνουν (gift με τιμή $20 - πάντως εγώ τους το λέω κιόλας κάθε φορά στα σχόλια καλού κακού).



Όπως λέει ο Αντώνης, είχα διαβάσει ότι το βάζουν από μόνοι τους, αλλά κι εγώ στα σχόλια που μπορείς να βάλεις όταν κάνεις παραγγελία, έγραψα να το σημειώσουν ως gift για να μην έχει πρόβλημα κατά την εισαγωγή στη χώρα. Τώρα για τα 12 ευρώ των μεταφορικών, τα βρίσκω normal καθότι στο σύνολο με την τιμή των παιχνιδιών μου ήρθε μια χαρά.

tonybsg
16-10-2012, 23:29
Όπως λέει ο Αντώνης, είχα διαβάσει ότι το βάζουν από μόνοι τους, αλλά κι εγώ στα σχόλια που μπορείς να βάλεις όταν κάνεις παραγγελία, έγραψα να το σημειώσουν ως gift για να μην έχει πρόβλημα κατά την εισαγωγή στη χώρα. Τώρα για τα 12 ευρώ των μεταφορικών, τα βρίσκω normal καθότι στο σύνολο με την τιμή των παιχνιδιών μου ήρθε μια χαρά.


τοσα πολλα ειναι τα μεταφορικα γενικα απο αγορες απο USA; η στο συγκεκριμενο καταστημα ειναι αυτο το ποσο;

Δεν μου φαίνονται πολλά τα 6E αν σκεφτείς ότι σου ανοίγει τις πόρτες για προϊόντα που δεν έρχονται Ευρώπη χωρίς προβλήματα.

To vgp.ca είναι από Καναδά βέβαια. Το axelmusic επίσης έστελνε χωρίς προβλήματα θυμάμαι (αλλά έκλεισε)... το amazon.com πχ από Αμερική στέλνει video games, αλλά μόνο με courier, ενώ ταυτόχρονα προπληρώνεις και τελωνείο (προφανώς τα μεταφορικά είναι αρκετά υψηλά σε αυτή την περίπτωση).

Όπως λέει όμως ο psx3 το vgp.ca ουσιαστικά χρεώνει:



Τα μεταφορικά ξεκινάνε από $7.49 CAD για απλά παιχνίδια και ανεβαίνουν ανάλογα με το βάρος.


Και πράγματι, εγώ μία φορά είχα πληρώσει παραπάνω, για την συλλεκτική του Dead Space 2, ακόμη και τα ακουστικά της Sony με τα 7.49 μου ήρθαν.

modecris
17-10-2012, 02:11
Εντάξει το zavvi πλέον είναι ΓΤΠ. Η προηγούμενη παραγγελία έκανε..3 μήνες (!) να έρθει στα χέρια μου -είχε χαθεί - (μέρος αυτής δηλαδή αφού δεν κατάφεραν να τα βρουν όλα). Η τελευταία έγινε despatch στις 11/9 και ακόμα περιμένω, φοβάμαι πως και πάλι θα έχει χαθεί.

Η επόμενη παραγγελία είμαι σίγουρος πως και πάλι θα καθυστερήσει, αυτήν την φορά από μέρους μου! :e055gf:

*εκτός και έχει κλαπεί οπότε πλέον ο ταχυδρόμος είναι ΓΤΠ, μένω σε μονοκατοικία βλέπεται και σε δρόμο με ελάχιστη κίνηση. Τώρα που το σκέφτομαι τόσα χρόνια δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα εκτός από το τελευταίο διάστημα που έγιναν κάποιες αλλαγές στους ταχυδρόμους..

WolfRathmA
17-10-2012, 04:00
Δε ξερω και εγω τι γινεται παντως με το zavvi. Τελευταια παραγγελια που εκανα εκανε 1,5 μηνα να ερθει. Και το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι με το που εστειλα mail και μου εστειλαν αλλο ηρθε σε 1 εβδομαδα. Και μετα απο 1 εβδομαδα παλι ηρθε και το χαμενο. LOL. Εννοειται οτι το πουλησα και πηρα και λεφτα μου πισω! (Κλασσικος Ελληναρας)

Απο οπου αλλου και να εχω παραγγειλει δεν εχει συμβει καποια καθυστέρηση. Παντως εγω δε παραγγελνω ξανα απο zavvi. Οσο φθηνο και να ειναι.

FotisGRC
17-10-2012, 14:59
Παίδες ένα site fyygame.com το ξέρει κανείς? Αγοράζεις και σου στέλνουν σκληρούς δίσκους γεμάτους με παιχνίδια μέσα..

Π.χ. διάλεγεις τον 500GB και το κάθε παιχνίδι είναι 15-30 GB.. Βάζεις καμιά 20αριά παιχνίδια με 100 δολλάρια..! Και έχει άπειρα παιχνίδια να διαλέξεις..

Τι παίζει ξέρει κανείς?

edit: Μήπως πρέπει το ps3 να είναι cracked?

Eddy_Gordo
17-10-2012, 21:09
για καποιους που κατηγορουν Πλαισιο προχτες μου εστειλαν το Τισερτ απο το Τεκκεν ταγκ2.. ειχα προπαραγγειλει την We Are Tekken Edition και την ειχα παρει απο το μαγαζι και οχι οπως ειχα πει αρχικα να μου την στειλουν σπιτι.Τελικα ολα οκ ειχε ερθει στην ωρα του.. απλα μου εκανε εντυπωση που μου εστειλαν μονο αυτο ταχυδρομικως

messi10
17-10-2012, 21:44
ευχαριστω τα παιδια

που μου απαντησαν για το vga.ca. :)

modecris
18-10-2012, 11:21
Εντάξει το zavvi πλέον είναι ΓΤΠ. Η προηγούμενη παραγγελία έκανε..3 μήνες (!) να έρθει στα χέρια μου -είχε χαθεί - (μέρος αυτής δηλαδή αφού δεν κατάφεραν να τα βρουν όλα). Η τελευταία έγινε despatch στις 11/9 και ακόμα περιμένω, φοβάμαι πως και πάλι θα έχει χαθεί.


Ήρθε σήμερα το παιχνίδι, 37 μέρες δεν είναι too much?

enstikto
18-10-2012, 11:23
Μετά απο αυτά που έχω διαβάσει τις τελευταίες μέρες στο παρόν thread δεν μου φαίνετε υπερβολικό το 37. Μάλλον είναι πλέον το normal tου zavvi...
Το σίγουρο είναι οτι εγώ δεν ξαναπαραγγέλνω απο εκεί τίποτα...

hakoo
18-10-2012, 11:25
Ξεφτιλα ειναι ρε Χρηστο, τι too much...

modecris
18-10-2012, 11:36
Ε βέβαια έτσι θα κάνουμε όλοι στο τέλος, και η πλάκα είναι πως παλιότερα δευτέρα έκανα παραγγελία/το πολύ παρασκευή την είχα. Άσε που αποκλείεται να ταξίδευε 37 μέρες το πακέτο ούτε με τα πόδια να το έστελναν, περιμένουν να πιάσουν κάποιον αριθμό για να πετύχουν καλύτερη τιμή αλλά στο μεταξύ λένε και καλά despatch για να μην ακυρωθεί η παραγγελία..

the master
18-10-2012, 11:40
ρε σεις εγω ενα πραμα δεν καταλαβαινω , αφου πχ το ζαβι το κανει dispatched αμεσως,,,,δεν φταιει καποιος αλλος για την καθυστερηση?

hakoo
18-10-2012, 11:47
Αυτο λεει και ο Χρηστος παραπανω Φιλιππε, μπορει να λενε οτι το παιχνιδι εγινε dispatched (btw υπαρχουν 2 ορθογραφιες τις λεξης -dispatch και despatch με την δευτερη να χρησιμοποιειται κυριως στην Αγγλια πλεον- δεν μπορω να μην το πω λολ) αλλα στην ουσια να μην εχει γινει και να περιμενουν μεχρι να συμπληρωσουν αριθμο παραγγελιων για να τους ερθει πιο φθηνα η να ειναι out of stock και να περιμενουν να στοκαρουν.
Εγω ειπα και παραπανω, τελος με το συγκεκριμενο καταστημα. Δεν αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια για 2-3 λιρες.
Btw πολυ καλες εντυπωσεις απο το game collection, εκανα 3 αγορες μεσα στο καλοκαιρι και ξεχασα να ποσταρω εντυπωσεις. Πολυ γρηγορο μαγαζι (λιγοτερο απο βδομαδα) και καλες τιμες.

Nikoladim
18-10-2012, 13:05
http://imageshack.us/photo/my-images/69/img0666en.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/840/img0665ni.jpg/
Εγώ έκανα παραγγελία το Max Payne 3 Special Edition μέσω zavvi και μου ήρθε μέσα σε 10 μέρες. Παραθέτω και το packaging που ήταν αρκετά καλό. Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως μου ήρθε μέσω ΕΛΤΑ courier από Βέλγιο.

the master
18-10-2012, 17:09
Αυτο λεει και ο Χρηστος παραπανω Φιλιππε, μπορει να λενε οτι το παιχνιδι εγινε dispatched (btw υπαρχουν 2 ορθογραφιες τις λεξης -dispatch και despatch με την δευτερη να χρησιμοποιειται κυριως στην Αγγλια πλεον- δεν μπορω να μην το πω λολ) αλλα στην ουσια να μην εχει γινει και να περιμενουν μεχρι να συμπληρωσουν αριθμο παραγγελιων για να τους ερθει πιο φθηνα η να ειναι out of stock και να περιμενουν να στοκαρουν.
Εγω ειπα και παραπανω, τελος με το συγκεκριμενο καταστημα. Δεν αξιζει ολη αυτη η ταλαιπωρια για 2-3 λιρες.
Btw πολυ καλες εντυπωσεις απο το game collection, εκανα 3 αγορες μεσα στο καλοκαιρι και ξεχασα να ποσταρω εντυπωσεις. Πολυ γρηγορο μαγαζι (λιγοτερο απο βδομαδα) και καλες τιμες.



για την ορθογραφια οφειλω να σχολιασω οτι ειμαι αμερικανακι :surfing:
για το δευτερο που ειπες πραγματικα θα ηταν γερη ξεφτιλα αν γινοταν...
αλλα τι να πω...

antoniss
18-10-2012, 19:06
zavvi & thehut έχουνε χαλάσει τώρα τελευταία τελείως !
κρίμα γιατί όντως (ειδικά το zavvi) είναι πολύ φθηνότερο αν όχι το φθηνότερο e-shop στα games ,

Η τελευταία μου παραγγελία από zavvi ήτανε το LA Noire στις 10/9 , έγινε dispatched στις 20/9 και ήρθε τελικά σε εμένα στις 17/10 .

Το θέμα μου εμένα δεν είναι μόνο η καθυστέρηση , είναι όλα τα άλλα που κάνουνε και συγκεκριμένα :
1) λέει ότι το έχει διαθέσιμο κ ότι θα γίνει dispatch μέσα σε 24ώρες , μόλις το παραγγέλνω μένει σε status awaiting stock pick για 2-3 μέρες και μόλις τους στείλω mail μου λένε πως περιμένουνε παραλαβή γιατί δεν το έχουνε !
Το χειρότερο δεν το αλλάζουνε αμέσως και απο το site έτσι ώστε να την "πατησουνε" και άλλοι...

2) μου έχει έρθει mail ¨οτι ένα game που είχα παραγγείλει έγινε τελικά dispatch Κυριακή ξημερώματα Δευτέρας στις 2 το πρωί ! δλδ πόσο ψέμα αυτό ?

3) τέλος αυτό έγινε πριν 3 μέρες από το thehut και είπα τελος , δεν ξανα παραγγέλνω , έκανα μια παραγγελία ενα game με τιμή 10,69€ μέσω paypal (ευτυχώς γιατί συνήθως αγόραζα απ'ευθείας με κάρτα) και μου έρχεται μετά απο λίγο μήνυμα πως υπάρχει payment problem ! (ταυτόχρονα είχα κάνει και απο το zavvi πάλι μεσω paypal η οποία προχώρησε κανονικά) μπαίνω στο paypal μου και βλέπω κανονικά να υπάρχει χρεωση με το σωστό ποσό στο ονομα thehut κτλ.
στέλνω query απο μεσα από το thehut δεν παίρνω απάντηση , την επόμενη ημέρα ξανα στέλνω πως έχω χρεωθεί κανονικά κτλ. κτλ. να μου πούνε που είναι το πρόβλημα πάλι δεν πήρα απάντηση , την 3η μερα ξανα στέλνω και τελικά μου απαντάνε με ένα αυτοματοποιημένο σίγουρα μηνυμα πως συγνώμη αλλά πρέπει να ακυρώσω την παραγγελία επειδή δεν μπορούν να τραβήξουνε τα λεφτά από το paypal (στο οποίο όπως είδα έχει δώσει κανονικά τα λεφτά στο thehut) και να την ξανα κάνω ! Να σημειώσω πως το game την επόμενη μέρα ανέβηκε η τιμή του από 10.69€ στα 14.05€ και είμαι σίγουρος πως αυτός είναι και ο λόγος που δεν μου προχωρήσανε την παραγγελία αρχικά (μπορεί να κάνανε λάθος τιμή μέχρι να την διορθώσουνε..)
Τους ξανα στέλνω μήνυμα πως δεν πρόκειται να κάνω cancel την παραγγελία μου γίατί αφενός έχω χρεωθεί κανονικά αφετέρου έχει ανέβει η τιμή οπότε θα χρεωθώ παραπάνω αν ξανα κάνω καινούργια , εκτός και αν μου εγγυηθούν την παλιά τιμή ή έκπτωση !
Ασφαλώς και δεν μου έχουνε απαντήσει ακόμα , και για αυτό άνοιξα μέσω του paypal πλέον ένα θέμα με το πρόβλημα μου και περιμένω να δώ τι θα μου πουνε...

Είναι απαράδεκτο να κάνουνε όλα τα παραπάνω και τα έχουνε ξανακάνει στο παρελθόν , αλλά τώρα επειδή έχω πληρώσει μέσω paypal πιστεύω να βρω λύση , παλιότερα απλά μου κάνανε cancel την παραγγελία και αν ήθελα την ξανα έκανα , φυσικά με την ανεβασμένη τιμή....

modecris
19-10-2012, 02:34
Με τον Αντώνη από πάνω έχουμε ίδια μέρα dispatch (παρά μία μέρα) το ίδιο παιχνίδι από το ίδιο μαγαζί και το λάβαμε την ίδια μέρα. Τυχαίο? δεν νομίζω..

Ή συμβαίνει αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι δλδ περιμένουν να πιάσουν κάποιον αριθμό κομματιών ώστε να κατεβάσουν το κόστος,
ή στέλνουν ομαδικές αποστολές ανά χώρα και ανά μεγάλα διαστήματα,1 μήνα πχ
ή τα ΕΛΤΑ λόγω της κρίσης και των μειώσεων προσωπικού έχουν πλέον σοβαρά προβλήματα (αυτή είναι η η λιγότερη πιθανή αιτία αφού από άλλα καταστήματα δεν έχουμε τόσο σοβαρές καθυστερήσεις).

Τί άλλο νομίζετε πως θα μπορούσε να συμβαίνει ?

overclocker
19-10-2012, 04:18
Η καθυστέρηση από τα ΕΛΤΑ υπάρχει λόγο μείωσης του προσωπικού αλλά σε καμιά περίπτωση δεν ξεπερνάει τις 2 μέρες και αυτό μου το είπε γνωστός από κέντρο διαλογής.

Εγώ πιστεύω ότι zavvi & thehut μαζεύουν παραγγελίες και στέλνουν τα πακέτα κάθε εβδομάδα με μεταφορική εταιρία η οποία εν γνώση τους για περιορισμό του κόστους μεταφοράς δεν τα στέλνει αεροπορικώς αλλά οδικώς με αποτέλεσμα να περνάνε από πολλά κέντρα/σταθμούς διαλογής/ελέγχου με αποτέλεσμα την καθυστέρηση που φτάνει τον 1+ μήνα.

Δεν είναι τυχαίο ότι έκανα την ίδια μέρα 3 παραγγελίες από διαφορετικά μαγαζιά (zavvi, amazon, shopto) και μόνο από το zavvi δεν έχει έρθει ακόμα. Το ίδιο έγινε και πριν ένα μήνα με το thehut.

Πλέον για μένα δεν αξίζει αυτή η ταλαιπωρία την όποια διαφορά τιμής. Εξάλλου μέχρι να σου έρθει από το Zavvi θα έχει πέσει η τιμή και στα άλλα μαγαζιά οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο απλά δεν έχεις την αγωνία θα 'ρθει/δεν θα 'ρθει!

psx3
19-10-2012, 04:27
Δηλαδή έρχονται οδικώς από Ουγγαρία; Δεν είναι και πολύ μακριά πάντως...

tsakali GR
19-10-2012, 15:24
Ενώ συνήθως αγοράζω μόνο από Amazon, βιαζόμουν να πάρω καινούργια χειριστήρια γιατί μου εμφάνισαν ένα πρόβλημα.

Χθες λοιπόν αγόρασα από αυτό το μαγαζί στο Γαλάτσι Video Games Store - www. vgs. gr (η τέντα του έγραφε Gamebuster) 2 χειριστήρια Dualshock 3 προς 40 ευρώ έκαστο και αποδείχτηκαν ψεύτικα. Έχω ήδη κινήσει διαδικασία να τα πάω πίσω, αλλά κατά 99% να ξέρετε ότι όλα τα χειριστήρια του είναι non original, γιατί όταν απαίτησα να μου τα αλλάξει με σφραγισμένα αντιπροσωπείας μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω μέχρι Δευτέρα και ότι η τιμή τους είναι 58 ευρώ έκαστο.

Έχω κάνει και σχετικό ποστ εδώ: http://ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=404995#post404995

Τέλος, να σας πω ότι υπάρχουν και 2-3 άλλα ελληνικά e-shops που πουλάνε σε αυτήν την τιμή (40 ευρώ) οπότε να έχετε το νου σας, γιατί λίγο που το έψαξα πρέπει να έχει γεμίσει το εμπόριο μαϊμούδες.

Αυτά και άλλα υπέροχα από το χώρο του ελληνικού εμπορίου gaming (μόλις πάρω τα χρήματα πίσω, ξανά στο Amazon).

Gazof
19-10-2012, 17:45
Δε σου είπε ότι δεν είναι τα αυθεντικά? Ή σου είπε ότι είναι αυθεντικά, απλά τα έχει εισάγει από Αμερική? Πάντως στον Κωτσόβολο στη Συγγρού τα έχω δει στα 49 ευρώ τα της Ελληνικής αντιπροσωπείας (και καινούρια παρτίδα, με μπλε συσκευασία, χάρτινη).

odytsak
19-10-2012, 19:11
Nα προσθέσω πληροφοριακά και τη δική μου εμπειρία από zavvi,
γενικώς δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα και μου ερχόντουσαν σε 5-6 εργάσιμες,
στην τελευταία μου παραγγελία μέσα Σεπτεμβρίου ήταν δύο PS3 παιχνίδια,
το ένα ήρθε σε 10 εργάσιμες και το άλλο δεν ήρθε καθόλου (πέρασε μήνας)
ενώ γράφει ότι έγιναν dispatch την ίδια μέρα.

Τους έστειλα μήνυμα να δω τι θα γίνει...

Μ'αυτά που διαβάζω παραπάνω μάλλον θα πρέπει από δω και στο εξής να το αποφεύγουμε το zavvi...

tsakali GR
19-10-2012, 20:26
Δε σου είπε ότι δεν είναι τα αυθεντικά? Ή σου είπε ότι είναι αυθεντικά, απλά τα έχει εισάγει από Αμερική? Πάντως στον Κωτσόβολο στη Συγγρού τα έχω δει στα 49 ευρώ τα της Ελληνικής αντιπροσωπείας (και καινούρια παρτίδα, με μπλε συσκευασία, χάρτινη).

Τα χειριστήρια αυτά τα είχε listed στο δικό του site και στο skroutz ως Official Sony Playstation 3 Sixaxis Dualshock 3 Controllers, δηλαδή ως αυθεντικά. Μάλιστα όταν πήγα να τα παραλάβω τον ρώτησα για τη διαφορά της τιμής και επέμεινε ότι ήταν γνήσια. Όταν τον έκανα τσακωτό, τα έριξε στον "προμηθευτή" του. Σήμερα το απόγευμα του τα πήγα πίσω και πήρα τα χρήματά μου.

Leon_DiZ
19-10-2012, 21:11
Uncharted 3: Game Of The Year Edition PS3 @ £19.95

http://www.zavvi.com/games/platforms/ps3/uncharted-3-game-of-the-year-edition/10609838.html

(σχολιαζω εδω για να μην βγω off στο αλλο θεμα και με κραζουν)

η τιμη ειναι η τιμη που θα εχει το παιχνιδι στην αγορα οταν το λαβεις :whistle:

hakoo
29-10-2012, 14:01
1 μηνας και και κατι ψιλα απο το dispatch του zavvi, περιμενα να κλεισει 30 μερες και φυσικα τους εστειλα query για να ειμαι καλυμμενος.

antoniss
29-10-2012, 16:19
1 μηνας και και κατι ψιλα απο το dispatch του zavvi, περιμενα να κλεισει 30 μερες και φυσικα τους εστειλα query για να ειμαι καλυμμενος.

Welcome to the club...

Και για να λεω και τα καλα η τελευταια μου παραγγελια απο zavvi ηρθε στις εφτα ναι 7 μερες !! Με χαρτι που εγραφε thehutt ομως

tonybsg
29-10-2012, 17:39
Μα ρωτήσω ρε παίδες, έχει κάνει κανείς τελευταία παραγγελία από Game/Gamestation;

Στέλνουν ακόμη με Royal Mail;

volyros
29-10-2012, 22:18
Καλησπέρα κύριοι μετά από καιρό..

Να κάνω μια ερώτηση..Έχει αλλάξει κάτι στο ZAVVI?Έχω να παραγγείλω κάνα χρόνο τώρα θέλω να κάνω μια παραγγελια αλλα για κάποιο λόγο δεν δέχεται ούτε την debit μου της τράπεζας κύπρου αλλα ούτε την debit μου της αγροτικής..ξέρει κανεις το γιατί?

ilias78
29-10-2012, 22:21
καλυτερα για σενα..... αμα διαβασεις πιο πανω, θα καταλαβεις γιατι το λεω.

volyros
29-10-2012, 22:36
Διάβασα Hλία μου αλλα δεν με πειράζει να καθυστερήσει ούτως η άλλως έχω games να παίξω ας κάνει και 40 μέρες!!Αλλα γιατί δεν δέχεται τις κάρτες όμως?ειδικά με την κύπρου έχω κάνει πάνω από 30 παραγγελιες από zavvi..

messi10
29-10-2012, 23:29
^ μηπως εχει ληξει η καρτα σου?

volyros
29-10-2012, 23:52
^ μηπως εχει ληξει η καρτα σου?

Nope..

antoniss
30-10-2012, 00:12
Nope..

Κοίτα και εγώ debit της Κύπρου έχω και αγοράζω κανονικά απο το zavvi , βέβαια μετά απο αυτά που μου έχει κάνει το thehut κυρίως επιλέγω μέσω paypal ,

οπότε να μην δέχεται την συγκεκριμένη τράπεζα δεν ισχυει , το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι επειδή εχεις καιρό να αγοράσεις ή αν είχες κάποια παραγγελία σου με πρόβλημα να σου το κάνει αυτό.

Προσπάθησε να ξανα βάλεις τα στοιχεία της κάρτας σου στο account σου στο zavvi μπας και λυθεί

hakoo
01-11-2012, 02:49
Παιδια επειδη πανε χρονια που εκανα την τελευταια αγορα απο εκει, το videogamesplus.ca στελνει ακομα Ελλαδα και αν ναι ποσο ειναι τα μεταφορικα?
Thanks.

antoniss
01-11-2012, 03:08
Παιδια επειδη πανε χρονια που εκανα την τελευταια αγορα απο εκει, το videogamesplus.ca στελνει ακομα Ελλαδα και αν ναι ποσο ειναι τα μεταφορικα?
Thanks.

ναι στέλνει κανονικά Ελλάδα ,

εκτός από την κάρτα σου έχει και μέσω paypal αν σε ενδιαφέρει ,

επίσης στην αποστολή ξέρει και τα "κόλπα" στη συσκευασία αναγράφει gift και άλλη μικρότερη τιμή ,

τα μεταφορικά δεν τα υπολογίζει με το είδος αλλά με το βάρος (τουλάχιστον την τελευταία φορά που πήρα εγώ) το καλύτερο είναι να βάλεις ότι θέλεις στο καλάθι σου και να κάνεις checkout θα σου πει αναλυτικά τιμές και μεταφορικά οπότε ότι θες κάνεις , προχωράς ή όχι

hakoo
01-11-2012, 03:13
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, +rep!

psx3
01-11-2012, 05:21
Ξεκινάνε από $7.49 CAD τα μεταφορικά και ανεβαίνουν ανάλογα με το βάρος.

hakoo
01-11-2012, 13:16
Τhanks man:d055:

Ezio
01-11-2012, 15:53
Όσοι έχετε αγοράσει από το gameexplorers.gr, μετά από πόσες μέρες από την παραγγελία έγινε dispatch η παραγγελία σας;

dimitrisasp
01-11-2012, 20:43
Έχω μια ερώτηση για το Amazon UK παιδιά. Έχω ακούσει ότι συμφέρει να πληρώσεις σε λίρες (να μην χρησιμοποιείς δηλαδή το Amazon Currency Converter) το αντικείμενο που αγοράζεις γιατί το Amazon χρησιμοποιεί δικιά του ισοτιμία που είναι μεγαλύτερη από την κανονική. Ισχύει κάτι τέτοιο? Με ποια ισοτιμία θα καθορίσω ποιο ποσό θα βάλω στην προπληρωμένη?

Επίσης έχει κανείς άποψη για το αν η χρεωστική της Πειραιώς συμφέρει περισσότερο από την προπληρωμένη της?

litanies
01-11-2012, 20:52
αν αγοράσεις σε λίρες, τότε την μετατροπή θα την κάνει η τράπεζα σου.

μπαίνεις στο xe.com και βάζεις τις λίρες και βλέπεις πόσο είναι σε ευρώ. ε βάλε και κανά 5-7ευρω παραπάνω και θα είσαι εντάξει.

dimitrisasp
01-11-2012, 23:13
Δεν μου λέτε, τα δωρεάν μεταφορικά δεν ισχύουν για πανω από 25 λίρες παραγγελία στο Amazon? Πήρα τρία βιβλία και μου έβαλε στο τέλος και 6 λίρες Package and Posting? Wtf?

litanies
01-11-2012, 23:24
διάλεξες το free delivery?

τα αγορασες από το amazon ή μέσω 3ου πωλητή που διαθέτει τα βιβλία του μέσω amazon?

dimitrisasp
02-11-2012, 00:09
Ναι αυτό έγινε τελικά.. Δεν το διάλεξα.. Την ακύρωσα. Αλλά τώρα δεσμεύτηκε το ποσό και θέλει 10 μέρες για να αποδεσμευθεί.. Noobas όσο δεν πάει. Thanks ρε φίλε! Πάρε και ένα rep!

TJohn
02-11-2012, 02:59
Αν κερδίσεις δημοπρασία στο ebay και ο πωλητής δε στέλνει Ελλάδα, είναι δυνατόν ύστερα από συννενόηση να στο στείλει; Έχει τύχει σε κάποιον;

Leon_DiZ
02-11-2012, 03:02
Αν κερδίσεις δημοπρασία στο ebay και ο πωλητής δε στέλνει Ελλάδα, είναι δυνατόν ύστερα από συννενόηση να στο στείλει; Έχει τύχει σε κάποιον;

ναι, μερικοι το κανουν. αλλα μην κανεις bid χωρις να εισαι σιγουρος αν στελνει ή οχι γτ αν δεν τα παρεις δυσκολευεις και τον ιδιο και κινδυνευεις να φας και αρνητικο feedback

TJohn
02-11-2012, 03:32
Ευχαριστώ φίλε μου. +rep

psx3
02-11-2012, 05:14
Έχω μια ερώτηση για το Amazon UK παιδιά. Έχω ακούσει ότι συμφέρει να πληρώσεις σε λίρες (να μην χρησιμοποιείς δηλαδή το Amazon Currency Converter) το αντικείμενο που αγοράζεις γιατί το Amazon χρησιμοποιεί δικιά του ισοτιμία που είναι μεγαλύτερη από την κανονική. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Πάντα σε όλα τα μαγαζιά πληρώνεις στο τοπικό νόμισμα, γιατί στην μετατροπή κλέβουν.


Με ποια ισοτιμία θα καθορίσω ποιο ποσό θα βάλω στην προπληρωμένη?
http://corporate.visa.com/pd/consumer_services/consumer_ex_rates.jsp


Επίσης έχει κανείς άποψη για το αν η χρεωστική της Πειραιώς συμφέρει περισσότερο από την προπληρωμένη της?
Το έχω ξαναπεί, οι προπληρωμένες (στην Ελλάδα τουλάχιστον) είναι μεγάλη απάτη με τις προμήθειες που έχουν.

Οι χρεωστικές είναι πολύ καλύτερες. Έχω της Πειραιώς και οποιαδήποτε κίνηση και αν γίνει στον λογαριασμό (ακόμα και 1 cent) μου έρχεται άμεσα email.

Οι τράπεζες στην Ελλάδα εκμεταλλεύονται την τεχνοφοβία του μέσου Έλληνα ότι θα του κλέψουν οι hackers την χρεωστική... όπως είπα όμως, με άμεση ειδοποίηση στο email (είναι χωρίς χρεώση) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Starlord
02-11-2012, 13:36
Μετά τα σχόλια των παιδιών σχετικά με τις καθυστερήσεις του zavvi, παρήγγειλα το Uncharted 3 GOTY από το amazon, όπου ήταν δύο λίρες ακριβότερο (21,99). Εκτός του ότι δεν χρεώθηκαν μεταφορικά, παρήγγειλα το προηγούμενο ΣΚ, Δευτέρα (29/10) έγινε dispatch και σήμερα (2/11) το βρήκα στην πόρτα μου. Όπως και να το κάνουμε το amazon σε αυτά είναι εγγύηση, για 2 λίρες διαφορά δεν θα μπορούσα να αντέξω όλη την αγωνία με το zavvi (είμαι και αγχώδης)

hakoo
02-11-2012, 16:03
Και καλα εκανες, η διαφορα των 2 λιρων ειναι αμελητεα σε συγκριση με την ταλαιπωρια απο το συγκεκριμενο καταστημα. Mπορει να ειναι λιγο τσιμπημενο σε καποια προιοντα αλλα οπως λες κι εσυ ειναι εγγυηση σε χρονους αποστολης αλλα και απο αποψη αξιοπιστιας.
Btw, dispatched 27 Σεπτεμβριου (λολ) το παιχνιδι, τους εστειλα μηνυμα μετα τις 20 εργασιμες οπως λενε και μου απαντησαν οτι μου στενουν replacement το οποιο εγινε dispatched προχθες (yeah sure :c055gfe:).
Και για ακομη μια φορα, καλα να παθω, δεν εβαλα μυαλο με το Mass Effect 3 που το περιμενα κανα μηνα. Never again.

litanies
02-11-2012, 16:33
γιατί δεν ζήτησες refund? ή δεν σου δώσανε επιλογή?

hakoo
02-11-2012, 16:38
Στο μηνυμα που τους εστειλα συγκεκριμενα ειπα refund αλλα δεν μου εδωσαν επιλογη. Μου ειπαν αυριο θα γινει dispatched ενα replacement και θα το εχεις μεχρι τις 8 Νοεμβριου. Αν δεν εχει ερθει μεχρι τοτε υποθετω οι δικαιολογιες τελειωνουν και ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν τα χρηματα μου.

antoniss
02-11-2012, 16:48
Στο μηνυμα που τους εστειλα συγκεκριμενα ειπα refund αλλα δεν μου εδωσαν επιλογη. Μου ειπαν αυριο θα γινει dispatched ενα replacement και θα το εχεις μεχρι τις 8 Νοεμβριου. Αν δεν εχει ερθει μεχρι τοτε υποθετω οι δικαιολογιες τελειωνουν και ειναι υποχρεωμενοι να μου δωσουν τα χρηματα μου.

Μην παραξενευτείς αν σου έρθει δύο φορές όμως... Εμένα μετά απο δεύτερο dispatch σε αντίστοιχη περίπτωση ήρθε σε 3-4 μέρες και δεν το πίστευα , μέχρι που μετα απο 2 εβδομάδες μου ήρθε και δεύτερη φορά και τότε κατάλαβα τι είχε γίνει... Lol

hakoo
02-11-2012, 16:54
Ε αυτο παιζει και να γινει αλλα τι να κανω? Αν δεν τους εστελνα μηνυμα θα εχανα το δικαιωμα να ζητησω refund/replacement μιας και οι πονηρουληδες λενε οτι αν περασουν 40 μερες δεν μπορουν κανουν τιποτα.

grip
02-11-2012, 16:59
Και εμένα με το Batman έτσι κάνανε,αλλά η 2η ''παρτίδα'' ήρθε τελικά μετά από ένα 15μερο.Επιφυλάσσομαι πάντως να ξανααγοράσω από αυτούς γιατί αν είναι να έρχονται όλα τα παιχνίδια μετά από 20 μέρες minimum και με το άγψος αν έρχονται ή αν θα πρέπει να τους στείλω ότι δεν ήρθε κτλ,αρχίζω να λοξοκοιτάω και σε άλλα μαγαζιά σιγά-σιγά.

dimitrisasp
02-11-2012, 17:29
Οι χρεωστικές είναι πολύ καλύτερες. Έχω της Πειραιώς και οποιαδήποτε κίνηση και αν γίνει στον λογαριασμό (ακόμα και 1 cent) μου έρχεται άμεσα email.

Οι τράπεζες στην Ελλάδα εκμεταλλεύονται την τεχνοφοβία του μέσου Έλληνα ότι θα του κλέψουν οι hackers την χρεωστική... όπως είπα όμως, με άμεση ειδοποίηση στο email (είναι χωρίς χρεώση) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Έχεις μήπως κανά λινκ με τις χρεώσεις στην χρεωστική?

litanies
02-11-2012, 17:48
για την τράπεζα Κύπρου, οι χρεωστικές δεν έχουν χρεώσεις. Μιας και την συνδέεις με τραπεζικό λογαριασμό και όταν αγοράζεις με την κάρτα ουσιαστικά τραβάει χρήματα από τον λογαριασμό.

τώρα για την Πειραιώς...δεν ξέρω...αλλά νομίζω θα έχουν το ίδιο "Σύστημα".

messi10
02-11-2012, 17:56
λολ μ' αυτα που διαβαζω δεν ξερω τι να κανω... ειμαι πολυ κοντα στο να αγορασω απο zavvi!

lykos7
02-11-2012, 18:41
παιδια ενας φιλος μου θελει να κανει παραγγελια απο amazon.το ερωτημα ειναι την διευθυνση του σπιτιου του θα την γραψει με ελληνικους η αγγλικους χαρακτηρες?

dimitrisasp
02-11-2012, 19:04
παιδια ενας φιλος μου θελει να κανει παραγγελια απο amazon.το ερωτημα ειναι την διευθυνση του σπιτιου του θα την γραψει με ελληνικους η αγγλικους χαρακτηρες?

Με αγγλικούς βρε.. Πώς θα τα διαβάσουν τα ελληνικά?

lykos7
02-11-2012, 19:08
Με αγγλικούς βρε.. Πώς θα τα διαβάσουν τα ελληνικά?
λολ οκ ευχαριστω μαν :d055:

psx3
02-11-2012, 19:09
Έχεις μήπως κανά λινκ με τις χρεώσεις στην χρεωστική?
Δεν υπάρχει κάποια χρέωση, πέρα από προμήθεια 2% για όλες τις συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης, με μέγιστο τα €6 (άρα για ποσά άνω των €300 δεν πληρώνεις παραπάνω). Για κάποιον άγνωστο λόγο αυτή η προμήθεια δεν ισχύει όταν ψωνίζεις από Amazon UK.

Btw, σήμερα πέταξα στην ανακύκλωση διάφορες συσκευασίες που είχα μαζέψει εδώ και καιρό από αγορές εξωτερικού και παρατήρησα ότι τα TheHut/Zavvi/Sendit έχουν χρησιμοποιήσει ταχυδρομεία από Ουγγαρία, Ολλανδία και Σουηδία... δεν θυμάμαι όμως κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση, πέρα από όσες συμβαίνουν τα Χριστούγεννα λόγω φόρτου.

dimitrisasp
02-11-2012, 19:24
Δεν υπάρχει κάποια χρέωση, πέρα από προμήθεια 2% για όλες τις συναλλαγές εκτός Ευρωζώνης, με μέγιστο τα €6 (άρα για ποσά άνω των €300 δεν πληρώνεις παραπάνω). Για κάποιον άγνωστο λόγο αυτή η προμήθεια δεν ισχύει όταν ψωνίζεις από Amazon UK.


Με την προπληρωμένη είναι 1% με μέγιστο 5. Αυτό δε συμφέρει περισσότερο?

psx3
02-11-2012, 19:25
Η προμήθεια της προπληρωμένης είναι για όλες τις αγορές, ακόμα και αυτές εντός Ευρωζώνης.

Επίσης οι προπληρωμένες έχουν προμήθεια «φόρτισης», κάτι που δεν ισχύει στις χρεωστικές...

the master
03-11-2012, 14:44
Δεν ξερω αν ειμαι στο καταλληλο θεμα αλλα ρε γαμω εχω νευριασει πολυ,
πηγα σημερα στην acs 2 η ωρα για να παραλαβω κατι, η εταιρια μου εστειλε μνμα λεγοντας μου οτι ειναι ανοιχτα 8-3 ( σαββατο ετσι , καθημερινες μεχρι 8 το βραδυ)

ε λοιπον φτανω εκει και ηταν κλειστα, και αν κατι μου τη σπαει πολυ σε αυτη τη ζωη ειναι να χανω το χρονο μου,

δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα φιλοι μου,δεν ειναι

θα στειλω μαιλ παραπωνων κα θα απαιτησω να παραλαβω αυτο που θελω χωρις εξοδα αποστολης
αλλιως θα λυσω το θεμα αυτο σαν αντρας,με μηνυση!
ετσι απλα...


αντε πια μην αρχισω τα βρισιδια παλι...
Α ρε ελλαντα

ezio_auditore
03-11-2012, 16:15
το game collection ειναι αξιοπιστο μαγαζι?εχει την πιο φθηνη τιμη για το preorder του cod 2+nuketown 2025.

hakoo
03-11-2012, 17:25
^^ Eχω κανει 2 αγορες μεσα στο καλοκαιρι και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα, τα παιχνιδια ηρθαν πολυ γρηγορα.

dimitrisasp
03-11-2012, 23:47
Έχει τύχει σε κανέναν να κάνει αγορά από το Amazon ή ότι άλλο τελως πάντων, μετά να την ακυρώσει και το ποσό το οποίο θα ξόδευε να μείνει δεσμευμένο?

Το Amazon μου λεει ότι είναι θέμα της τράπεζας και ότι δεν με χρέωσε ενώ η τράπεζα μου λέει ότι είναι θέμα του Amazon.. Τι στο καλό?

Snk
04-11-2012, 10:00
Το είχα πάθει κι εγώ αυτό παλιότερα και μετά από 2-3 μέρες είχαν αποδεσμευτεί τα χρήματα χωρίς να κάνω κάτι

litanies
04-11-2012, 10:50
Έχει τύχει σε κανέναν να κάνει αγορά από το Amazon ή ότι άλλο τελως πάντων, μετά να την ακυρώσει και το ποσό το οποίο θα ξόδευε να μείνει δεσμευμένο?

Το Amazon μου λεει ότι είναι θέμα της τράπεζας και ότι δεν με χρέωσε ενώ η τράπεζα μου λέει ότι είναι θέμα του Amazon.. Τι στο καλό?

μίλησες με το τμήμα καρτών της τράπεζας?
για πια τράπεζα μιλάμε?

dimitrisasp
04-11-2012, 11:52
μίλησες με το τμήμα καρτών της τράπεζας?
για πια τράπεζα μιλάμε?

Nαι μίλησα.. Η Πειραιώς είναι. Και λένε ότι θέλουν ακυρωτική απόδειξη (ένα φαξ στην ουσία) την οποία τη ζήτησα από το Amazon και την έστειλε αλλά τίποτα ακόμα..

litanies
04-11-2012, 14:51
Nαι μίλησα.. Η Πειραιώς είναι. Και λένε ότι θέλουν ακυρωτική απόδειξη (ένα φαξ στην ουσία) την οποία τη ζήτησα από το Amazon και την έστειλε αλλά τίποτα ακόμα..

ε αφού την έστειλε, τώρα είναι στα χέρια της τράπεζας...

AriStos13
05-11-2012, 13:02
Παιδια καμια καλη τιμουλα για το AC3 εχουμε;κατα προτιμηση απο ελληνικο μαγαζι..!
απο αυτο το μαγαζι εχει παρει κανενας?ειναι εμπιστο?
http://www.eshopkos.gr/

dreamer
05-11-2012, 15:50
μια ερώτηση σχετικά με amazon. αν δεν υπάρχουν χρήματα στην πιστωτική κάρτα όταν θα γίνει η πληρωμή για μια προπαραγγελία τι γίνετε; ακυρώνεται η παραγγελία αυτόματα ή σε ενημερώνουν και γινέτε 2η προσπάθεια να πάρουν τα χρήματα αργότερα;

antoniss
05-11-2012, 16:02
μια ερώτηση σχετικά με amazon. αν δεν υπάρχουν χρήματα στην πιστωτική κάρτα όταν θα γίνει η πληρωμή για μια προπαραγγελία τι γίνετε; ακυρώνεται η παραγγελία αυτόματα ή σε ενημερώνουν και γινέτε 2η προσπάθεια να πάρουν τα χρήματα αργότερα;

Αν δεν εχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που μου είχε συμβεί , αρχικά σου έρχεται μαιλ για payment problem , και μέσα στο account σου εχει επιλογή για resolve όπου ή επιλέγεις άλλη κάρτα ή αυτο που είχα κάνει εγω ήταν να ξανά περάσω τα στοιχεία της ίδιας κάρτας αφού είχα βάλει μέσα το ποσό και προχώρησε κανονικά, τώρα αν αργήσεις πολυ πιθανόν να στην κάνουν cancel την παραγγελία

rookie
08-11-2012, 10:12
Θα γραψω την πικρη εμπειρια μου απο το Sendit....στην οποια βεβαια εχω και εγω μια μικρη "συμμετοχη" με την εννοια οτι πρωτη φορα παρηγγειλα κατι απο εξω.

Ειχα παραγγειλει 3 Batman Arkham city για μενα και κατι φιλους. To πρωτο αρνητικο ειναι οτι για ΚΑΘΕ παιχνιδι χρεωνε ξεχωριστα μεταφορικα.
Το δευτερο ειναι οτι αν και μου ηρθε στο μειλ μου μυνημα απο 16 Ιουνιου (!!!) οτι η παραγγελια τους αποδεσμευτηκε και ειναι στην ταχυδρομικη εταιρεια, στην οποια μαλιστα μου εδωσαν και κωδικο παραγγελιας για να παρακολουθω, για ενα μηνα μετα εξακολουθουσε ο κωδικος να μου λεει οτι τα προιοντα ειναι στο export hub και να περιμενω.
Τελικα γυρω στα τελη Ιουλιου επικοινωνησα μαζι τους και με mail
Μου απαντουν οτι θα μου στειλουν μια φορμα για να διεκδικησω τα παιχνιδια την οποια πρεπει να υπογραψω.
Αλλα εγω φευγω διακοπες για 3 βδομαδες στο μεταξυ.
Οντως καποια στιγμη επικοινωνει μια κοπελα μαζι μου μεσω mail αλλα ξεχνα να μου στειλει την φορμα.
ξαναστελνω mail, παιρνω και τηλ εκειπερα (2 ευρω μου κοστισε το τηλεφωνακι) και τελικα μου στελνουν την φορμα......η οποια ελεγε για επιστροφη 6(!!!) παιχνιδιων.
Ειπα να μην το παιξω ελληναρας οτι δεν το ειδα (φοβηθηκα και οτι μπορει να το εκαναν επιτηδες για να βρουν πατημα να ακυρωσουν την παραγγελια) και τους στελνω ξανα mail να μου στειλουν διορθωμενη φορμα.
Οντως την στελνουν μετα απο κανα διημερο και μου δινουν μια διευθυνση mail και ενα fax για να την στειλω.
Την συμπληρωμω, την σκαναρω και την στελνω με mail. Μου γυρναγε πισω.
Προσπαθουσα κανα διημερο...τιποτα.
Τη στελνω με fax. Ουτε φωνη ουτε ακροαση.
Ξαναστελνω μαιλ (πρακτικα στελνω αιτημα μεσα απο την σελιδα τους) και μου ξανααπαντανε "χιλια συγνωμη" και μου στελμουν μια αλλη διευθυνση μαιλ.
Στελνω σε αυτη....και οντως μετα απο μερικες μερες μου απαντουν οτι τα προιοντα εχουν φυγει και θα τα παραλαβω πανω κατω στις 15 Οκτωβρη.
Τελικα τα παρελαβα προχτες.

Κατα τα αλλα....στην Ελλαδα δεν λειτουργει τιποτα, ο ιδιωτικος τομεας ειναι μια χαρα και το δημοσιο αργει....κλπ κλπ, στο εξωτερικο ειναι ολοι τζιμανια και κανουν σωστα την δουλεια τους και για αυτο προκοβουν....κοκ!
Ασε που οταν τηλεφωνησα εκει, τους ζητησα καποιο τηλεφωνο του μεταφορεα που συνεργαζονται και μου ειπαν οτι δεν το ξερουν, δεν υπαρχει, δεν το δινουν...κατι τετοιο....

Αυταααααααα

Υ.Γ Και για να ξερετε τι παιζει, το αρχικο mail που μου δωσανε για να στειλω την συμπληρωμενη φορμα ηταν το care@sendit.com.
Eπειδη αυτο δεν λαμβανε, μου εδωσαν τελικα να στειλω στο care@thehut.com.

Τωρα τι παιζει....ενα πραγμα ειναι το sendit kai to thehut?

psx3
08-11-2012, 15:48
TheHut/Zavvi/Sendit είναι ένα μαγαζί ουσιαστικά.

Το sendit έχει ακριβά μεταφορικά σε σχέση με τα υπόλοιπα. Δεν συμφέρει.

tonybsg
09-11-2012, 12:52
Gamestation:

Dishonored Special Edition - Έφυγε 22/10 ήρθε σήμερα 9/11, με χτυπημένες τις γωνίες

vgp.ca:

Zone of The Enders HD Collection Limited Edition (US) - Έφυγε 30/10 ήρθε σήμερα 9/11, σε άψογη κατάσταση


0-2 νικητής το vgp.ca!:first::first:

Spiros20
09-11-2012, 15:45
Να ξέρεται ότι το VGP στέλνει πολύ γρήγορα κάθε φορά.

hakoo
09-11-2012, 22:41
Tα καραγκιοζηλικια του zavvi συνεχιζονται, μετα το query που εκανα για το παιχνιδι αφου περασε ενας μηνας και μου εστειλαν

Thanks for getting in touch to let us know you haven't received your order.

I'm really sorry this hasn't been delivered to you yet. Because it was dispatched 27/09/12 I would have expected it to have been with you by now.

I'll investigate this with the delivery service but in the meantime I'm more than happy to arrange a replacement for you.

I've checked the availability and I expect it to be dispatched to you in24 hours. We'll send you an e-mail as soon as it's sent so that you know it's on the way.

If there's anything else we can do please don't hesitate to get in touch and a member of our team will be happy to help.

Kind regards,
Chris.

Και την επομενη μερα


Your order from zavvi has been dispatched and will be with you shortly!
Please retain this email as your proof of purchase.

Quantity Title Estimated Delivery Date Price Each 1 Dark Souls On or before 8th November £14.95

Περιττο να πω οτι ουτε αυτη την εβδομαδα ηρθε, πεθαινω στα γελια δε με το before or on 8th November του mail. lol
Εχουμε και λεμε δλδ, το παιχνιδι το παρηγγειλα στις 27 Σεπτεμβριου και σχεδον 1,5 μηνα μετα αγνοειται η τυχη του.



Το συγκεκριμενο καταστημα ειναι joke, γενικοτερα αυτος ο ομιλος/παρεακι παιρνοντας και αφορμη απο το ποστ του φιλου απο πανω κοροιδευει τον κοσμο. Και για την συγκριση, το ACIII που ειχα παραγγηλει απο το amazon (οχι για μενα) εγινε dispatched μαζι με το υποτιθεμενο δικο τους δευτερο dispatch στις 30 Οκτωβριου, την ιδια μερα και τα 2 παιχνιδια δλδ.
Το ACIII σημερα το πρωι ηταν εδω.

antoniss
10-11-2012, 00:56
^^ τέτοιες ίδιες ιστορίες αλλά και χειρότερες από zavvi & thehut έχω γεμάτες στο mail μου... περαστικά

εμένα τωρα που μιλάμε αγνοούνται ήδη 3 games από zavvi , τα 2 μαλιστα είχανε γίνει dispatch την ίδια μέρα με το Racoon City που μου είχε έρθει μέσα σε 7μέρες... (απίστευτο ναι , μάλλον λάθος κάνανε...)

τι να πω ,

μέχρι στιγμής αφού πάντα μου στέλνουνε άλλο game και μέχρι να σταματήσει και αυτό , καθαρά και μόνο λόγω χαμηλής τιμής αγοράζω από εκεί , αν θέλω κάτι άμεσα ή Ελλάδα ή amazon ,:respect7:

aiakos81
10-11-2012, 12:33
παιδια εμενα πανω απο 10 εργασιμες δεν μου εχει κανει ποτε...Τελευταια παραγγελια (pro13+uncharted 3 goty) αποστολη 29/10, παραλαβη 10/11..Συνολο 10 εργασιμες (5+5)..Και ειναι το περισσοτερο που μου εχει κανει..Συνηθως ερχεται στις 7 εργασιμες (1,5 εβδομαδα) Μενω Αθηνα, Ν.Ηρακλειο...Μαλλον ειναι λαχειο τελικα...

Υ.Γ.: Τσεκαρα και το κουτι, μου το εστειλαν απο Γαλλια....