PDA

View Full Version : Online αγορές παιχνιδιών & καταστήματα! Αξιολόγηση όλων των μεγάλων e-shops!!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25

ilias78
04-06-2011, 21:30
φταει σιγουρα ο ΕΛΤΑ? απο αλλα e-shops, εχει παραλαβει κοσμος το game. πως γινεται απο τα αλλα να ηρθε και οχι απο το zavvi?

hidd3n
04-06-2011, 22:02
exei kaneis paralabei apo zavvi to LA Noire ?.....h den eimai o monos pou akoma perimeno?

Έχω παραλάβει εγώ από zavvi 2 παραγγελίες. 1 στις 20/05 και η άλλη στις 25/05!

jimkog
07-06-2011, 13:01
ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε καποιο καλο αμερικανικο μαγαζι για να παρω απο εκει το βητα??αντι για 250 να δωσω 170€(250$=170€)??

dimitrisasp
07-06-2011, 13:03
ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε καποιο καλο αμερικανικο μαγαζι για να παρω απο εκει το βητα??αντι για 250 να δωσω 170€(250$=170€)??

Iσως εχεις ομως προβλημα συμβατοτητας με το format που θα παιρνει. Δεν ξερω, τα εχουν ανακοινωσει αυτα? Και στην τελικη δε νομιζω να υπαρχει καπου ακομα αν δεν κανω τραγικο λαθος..

jimkog
07-06-2011, 13:15
να ειμαι προετοιμασμενος φιλε :Ρ να ξερω απο που θα το αγορασω :Ρ λογικα οπως και το πσπ και το πσ3 δεν θα εχει προβλημα...

Ezio
08-06-2011, 14:58
Έχει καμιά σημασία το αν θα κάνω ένα pre-order πολύ νωρίτερα από την κυκλοφορία ενός παιχνιδιού;

messi10
08-06-2011, 15:01
Tι εννοεις αν εχει σημασια;;
Οχι μια χαρα κανεις το pre-order σου και οταν ειναι να βγει σου γινετε dispach και σου ερχεται.....;)

enstikto
08-06-2011, 17:10
Οι μοναδικές περιπτώσεις που έχει σημασία είναι:
α. Προκειτε για συλλεκτική έκδοση με περιορισμένο αριθμό κομματιών οπότε εκεί τήρητε αυστηρή σειρά προτερεοτητας (παράδειγμα ass. Creed 2 black edition στο multirama ήρθαν μόλις 8 κομμάτια και τα πήραν οι πρώτοι 8 που καναν παραγγελία).
Β. Σε περίπτωση αλλαγής τιμής τα pre-orders κρατάνε την πιο ευνοϊκή για τον καταναλωτή. Παράδειγμα: παραγκελνεις uncharted 3 τώρα στις 40 λύρες. Μετά από ένα μήνα η τιμή πέφτει για 1 μέρα στις 30 κ την επόμενη ανεβαίνει στις 50. Εσυ θα πληρώσεις 30 όπως κ να χει, εκτός αν πέσει κι άλλο η τιμή του οπότε θα πληρώσεις ακόμα λιγότερα ;)

anretal
08-06-2011, 18:48
Οι μοναδικές περιπτώσεις που έχει σημασία είναι:
α. Προκειτε για συλλεκτική έκδοση με περιορισμένο αριθμό κομματιών οπότε εκεί τήρητε αυστηρή σειρά προτερεοτητας (παράδειγμα ass. Creed 2 black edition στο multirama ήρθαν μόλις 8 κομμάτια και τα πήραν οι πρώτοι 8 που καναν παραγγελία).
Β. Σε περίπτωση αλλαγής τιμής τα pre-orders κρατάνε την πιο ευνοϊκή για τον καταναλωτή. Παράδειγμα: παραγκελνεις uncharted 3 τώρα στις 40 λύρες. Μετά από ένα μήνα η τιμή πέφτει για 1 μέρα στις 30 κ την επόμενη ανεβαίνει στις 50. Εσυ θα πληρώσεις 30 όπως κ να χει, εκτός αν πέσει κι άλλο η τιμή του οπότε θα πληρώσεις ακόμα λιγότερα ;)

Να Ρωτησω γιατι δεν ξερω πως δουλευει ακριβως το preorder. Eισαι σιγουρος οτι αν πεσει η τιμη μια μερα στις 30 και ξανα ανεβει και εσυ εχεις κανει preoder με 45 το περνεις με 30 ? . μηπως αν ειναι χαμηλοτερη η τιμη την μερα που κανουν dispatch παιρνεις αυτην την τιμη ?

ilias78
08-06-2011, 19:04
Β. Σε περίπτωση αλλαγής τιμής τα pre-orders κρατάνε την πιο ευνοϊκή για τον καταναλωτή. Παράδειγμα: παραγκελνεις uncharted 3 τώρα στις 40 λύρες. Μετά από ένα μήνα η τιμή πέφτει για 1 μέρα στις 30 κ την επόμενη ανεβαίνει στις 50. Εσυ θα πληρώσεις 30 όπως κ να χει, εκτός αν πέσει κι άλλο η τιμή του οπότε θα πληρώσεις ακόμα λιγότερα ;)

δημητρη εισαι σιγουρος γι αυτο? γιατι στο blah (νομιζω κ στο zavvi) δεν γινοταν κατι τετοιο.
εκανα preorder game (το προσφατο l.a. noire), αλλαζε προς τα κατω η τιμη, αλλα στη λιστα μου με την παραγγελεια, δεν αλλαζε κατι. εγραφε αυτη που το ειχα παρει εξ αρχης.

enstikto
08-06-2011, 19:07
δημητρη εισαι σιγουρος γι αυτο? γιατι στο blah (νομιζω κ στο zavvi) δεν γινοταν κατι τετοιο.
εκανα preorder game (το προσφατο l.a. noire), αλλαζε προς τα κατω η τιμη, αλλα στη λιστα μου με την παραγγελεια, δεν αλλαζε κατι. εγραφε αυτη που το ειχα παρει εξ αρχης.

Τα περισσότερα καταστήματα το κάνουν αυτό παιδιά. Κάποια μάλιστα όταν γίνετε αλλαγή τιμής σου στέλνουν mail και σου λένε ότι παρ' όλο που ανέβηκε η τιμή εσάς δεν σας επηρεάζει...
Τώρα για το ζαββί συγκεκριμένα δεν ξέρω αν ισχύει να πω την αλήθεια...

Σίγουρα ισχύει σε Άμαζον και videogamesplus (και game.co.uk αλλά αυτό δεν στέλνει πια ελλάδα)

gavros10
08-06-2011, 20:47
σκεφτομαι να αγορασω απο το εξωτερικο για πρωτη φορα...
λεω να παρω το rdr και το L.A Noire με £49.98 απο το amazon μια χαρα μου φαινεται
τα μεταφορικα περιπου ποσο θα ειναι;
2-3 εβδομαδες δεν θα κανει να ερθει;

Vicarious
08-06-2011, 21:45
από το amazon.co.uk τα μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 25 λιρών είναι δωρεάν.
λογικά θα τα έχεις στα χέρια σου μέσα σε 5-7 εργάσιμες (ίσως και λιγότερο), από την ώρα που θα γίνει dispatch.

tsakali GR
08-06-2011, 23:32
Τα περισσότερα καταστήματα το κάνουν αυτό παιδιά. Κάποια μάλιστα όταν γίνετε αλλαγή τιμής σου στέλνουν mail και σου λένε ότι παρ' όλο που ανέβηκε η τιμή εσάς δεν σας επηρεάζει...
Τώρα για το ζαββί συγκεκριμένα δεν ξέρω αν ισχύει να πω την αλήθεια...

Σίγουρα ισχύει σε Άμαζον και videogamesplus (και game.co.uk αλλά αυτό δεν στέλνει πια ελλάδα)

To Zavvi δεν έχει preorder price guarantee. Εάν πέσει η τιμή μέχρι την ημέρα της κυκλοφορίας, θα πρέπει να γίνει ακύρωση της παραγγελίας με την παλιά τιμή για να επωφεληθεί ο χρήστης της νέας μειωμένης τιμής.

gavros10
09-06-2011, 11:54
και κατι αλλο
το L.A Noire αξιζει για τα λεφτα του; θα παιξω μια εβδομαδα θα το τερματισω και αυτο ηταν; θα κλαιω το 50 ευρω; (δεν ειναι τοσο αλλα λεμε τωρα) ειναι μικρο απο οτι εχω διαβασει
edit: μου φαινονται περιεργες οι τιμες. για δειτε λιγο το la noire L.A. Noire: Amazon.co.uk: PC & Video Games
και το rdr Red Dead Redemption: Amazon.co.uk: PC & Video Games
ειναι τα κανονικα ή μεταχειρισμενα;

Spiros20
09-06-2011, 12:27
και κατι αλλο
το L.A Noire αξιζει για τα λεφτα του; θα παιξω μια εβδομαδα θα το τερματισω και αυτο ηταν; θα κλαιω το 50 ευρω; (δεν ειναι τοσο αλλα λεμε τωρα) ειναι μικρο απο οτι εχω διαβασει
edit: μου φαινονται περιεργες οι τιμες. για δειτε λιγο το la noire L.A. Noire: Amazon.co.uk: PC & Video Games (http://www.amazon.co.uk/Rockstar-Games-L-A-Noire-PS3/dp/B003NSBMC6/ref=pd_bxgy_vg_h__img_b)
και το rdr Red Dead Redemption: Amazon.co.uk: PC & Video Games (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0026IBHH4/ref=s9_dnav_bw_ir02b1_a?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-4&pf_rd_r=0PWWXX598FJMQJEAM8KX&pf_rd_t=101&pf_rd_p=233059607&pf_rd_i=16423381)
ειναι τα κανονικα ή μεταχειρισμενα;

Τα κανονικά και με τον νόμο είναι. Και τα δύο πουλιούνται από το Amazon. Το RDR έπεσε η τιμή του και το L.A. Noire φαίνεται λογική η τιμή του όπως και στα άλλα μαγαζιά.

gavros10
09-06-2011, 13:21
Τα κανονικά και με τον νόμο είναι. Και τα δύο πουλιούνται από το Amazon. Το RDR έπεσε η τιμή του και το L.A. Noire φαίνεται λογική η τιμή του όπως και στα άλλα μαγαζιά.

κοιτα εδω ομως, εγω για αυτο μπερδευτηκα
Amazon.com: Red Dead Redemption: Playstation 3: Video Games
Amazon.com: L.A. Noire: Playstation 3: Video Games

jk_blue_tiger
09-06-2011, 13:29
κοιτα εδω ομως, εγω για αυτο μπερδευτηκα
Amazon.com: Red Dead Redemption: Playstation 3: Video Games (http://www.amazon.com/Red-Dead-Redemption-Playstation-3/dp/B001SGZL2W/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1307614844&sr=8-2)
Amazon.com: L.A. Noire: Playstation 3: Video Games (http://www.amazon.com/L-Noire-Playstation-3/dp/B002I0J5UQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1307614858&sr=8-1)

Αυτα που μας δειχνεις ειναι απο το αμερικανικο amazon
και οι τιμες τους ειναι σε δολλαρια.

tonybsg
09-06-2011, 13:29
κοιτα εδω ομως, εγω για αυτο μπερδευτηκα
Amazon.com: Red Dead Redemption: Playstation 3: Video Games (http://www.amazon.com/Red-Dead-Redemption-Playstation-3/dp/B001SGZL2W/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1307614844&sr=8-2)
Amazon.com: L.A. Noire: Playstation 3: Video Games (http://www.amazon.com/L-Noire-Playstation-3/dp/B002I0J5UQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1307614858&sr=8-1)


Άλλο το amazon.com, άλλο το amazon.co.uk!

Και να κοιτάς να λέει

"In stock.
Dispatched from and sold by Amazon.co.uk"

gavros10
09-06-2011, 13:48
ουπς
συγνωμη παιδια καταλαθος.

karakaxas
09-06-2011, 18:20
ρε παιδια μπορειτε να μου πειτε καποιο καλο αμερικανικο μαγαζι για να παρω απο εκει το βητα??αντι για 250 να δωσω 170€(250$=170€)??

jimkog θα απογοητευτεις pre order απο play.com
PlayStation Vita - Wi-Fi 287.49 €
PlayStation Vita - Wi-Fi & 3G 349.99 €
http://www.play.com/Search.html?searchtype=allproducts&searchsource=2&searchstring=PSV1ta&utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=ADHOC_2011_JUN_09_VOL4_E3%20(2)&utm_content=

αρα στην ελλαδα αρχικη τιμη 300 με 320 €

tonybsg
09-06-2011, 18:30
jimkog θα απογοητευτεις pre order απο play.com
PlayStation Vita - Wi-Fi 287.49 €
PlayStation Vita - Wi-Fi & 3G 349.99 €
http://www.play.com/Search.html?searchtype=allproducts&searchsource=2&searchstring=PSV1ta&utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=ADHOC_2011_JUN_09_VOL4_E3%20(2)&utm_content= (http://www.play.com/Search.html?searchtype=allproducts&searchsource=2&searchstring=PSV1ta&utm_source=SilverpopMailing&utm_medium=email&utm_campaign=ADHOC_2011_JUN_09_VOL4_E3%20%282%29&utm_content=)

αρα στην ελλαδα αρχικη τιμη 300 με 320 €


Μην κοιτάς τις τιμές σε € του play (έχει την δικιά του ισοτιμία ώστε να καλύπτει το free delivery - άσε που δεν θα το έστελνε Ελλάδα έτσι κι αλλιώς), αλλά σε λίρες όπου έχει τις ψιλονορμάλ τιμές (229,279).

Ομοίως και στο amazon.co.uk όπου είναι δωρεάν και τα μεταφορικά.

Nerven
11-06-2011, 13:27
Λοιπόν κακά νέα απο zavvi πριν μερικές εβδομάδες είχα πάρει απο εκει το red dead redemption με κάτι έξτρα DLC που έδινε δώρο (αν θυμάμαι καλα outfit, ένα γρήγορο άλογο και κάτι όπλα για το multi) μου έρχεται το παιχνίδι αλλα mail με κωδικο δεν παρελαβα ποτε, μετα απο δική μου επικοινωνία με το εν λόγο κατάστημα μου στέλνουν ένα κωδικο με 4 πεδία (ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ) ενώ στο ps3 redeem code είναι με τρία πεδία (ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ) του το αναφέρω και μου λένε όχι ο κωδικός είναι σωστός και να επικοινωνήσω με manufacturer. Μετα Υποψιαζομαι ότι μου στείλανε κωδικο απο XBOX γιατί αν δεν κάνω λάθος του xbox είναι με 4 πεδία, τους το λέω αλλα τίποτα μου λένε τα ίδια ότι είναι εγκυρο και τους το εχει στείλει ο προμηθευτής...

"Thanks for your email. This is the correct code. You will need to contact the manufacturer for more advice as they have supplied us with this code."

Μήπως κάνω εγω κάπου λάθος η με δουλεύουν εκει στο zavvi κανονικά; Δεν είναι ότι με καίει να κατεβασω τα δωράκια αλλα δεν μαρεσει να με δουλεύουν για κανένα λόγο!

I_HAVE_A_NAME_
11-06-2011, 15:31
Παίδες να ρωτήσω κάτι.
Παράγγειλα από το Play.com το Read Dead Redemption και το Undead Nightmare.
Για το πρώτο μου λέει posted,το δεύτερο packing.
Ήθελα να ρωτήσω
1ον) Αν τα στέλνουν κανονικά Ελλάδα?
και 2ον) Αν τα στέλνουν απευθείας στην διεύθυνση που τους έχω δώσει ή πρέπει να τα παραλάβω απ'τα ΕΛΤΑ σαν δέμα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Spiros20
11-06-2011, 16:05
Λοιπόν κακά νέα απο zavvi πριν μερικές εβδομάδες είχα πάρει απο εκει το red dead redemption με κάτι έξτρα DLC που έδινε δώρο (αν θυμάμαι καλα outfit, ένα γρήγορο άλογο και κάτι όπλα για το multi) μου έρχεται το παιχνίδι αλλα mail με κωδικο δεν παρελαβα ποτε, μετα απο δική μου επικοινωνία με το εν λόγο κατάστημα μου στέλνουν ένα κωδικο με 4 πεδία (ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ) ενώ στο ps3 redeem code είναι με τρία πεδία (ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ-ΧΧΧΧ) του το αναφέρω και μου λένε όχι ο κωδικός είναι σωστός και να επικοινωνήσω με manufacturer. Μετα Υποψιαζομαι ότι μου στείλανε κωδικο απο XBOX γιατί αν δεν κάνω λάθος του xbox είναι με 4 πεδία, τους το λέω αλλα τίποτα μου λένε τα ίδια ότι είναι εγκυρο και τους το εχει στείλει ο προμηθευτής...

"Thanks for your email. This is the correct code. You will need to contact the manufacturer for more advice as they have supplied us with this code."

Μήπως κάνω εγω κάπου λάθος η με δουλεύουν εκει στο zavvi κανονικά; Δεν είναι ότι με καίει να κατεβασω τα δωράκια αλλα δεν μαρεσει να με δουλεύουν για κανένα λόγο!

Μήπως στο Red Dead Redemption μέσα στο παιχνίδι έχει καμιά επιλογή για Redeem Code? Για δες το. Θα το έβλεπα και εγώ να σε βοηθούσα περισσότερο αλλά δεν το έχω μαζί μου τώρα.

tonybsg
11-06-2011, 16:44
Μήπως κάνω εγω κάπου λάθος η με δουλεύουν εκει στο zavvi κανονικά; Δεν είναι ότι με καίει να κατεβασω τα δωράκια αλλα δεν μαρεσει να με δουλεύουν για κανένα λόγο!


Μήπως στο Red Dead Redemption μέσα στο παιχνίδι έχει καμιά επιλογή για Redeem Code? Για δες το. Θα το έβλεπα και εγώ να σε βοηθούσα περισσότερο αλλά δεν το έχω μαζί μου τώρα.

Έτσι είναι φίλε nerven, οι κωδικοί του RDR είναι δεκαεξαψήφιοι και εισάγονται εντός του παιχνιδιού:

"Downloadable Content" -> "Press [triangle] to enter a Rockstar Code"


Παίδες να ρωτήσω κάτι.
Παράγγειλα από το Play.com το Read Dead Redemption και το Undead Nightmare.
Για το πρώτο μου λέει posted,το δεύτερο packing.
Ήθελα να ρωτήσω
1ον) Αν τα στέλνουν κανονικά Ελλάδα?
και 2ον) Αν τα στέλνουν απευθείας στην διεύθυνση που τους έχω δώσει ή πρέπει να τα παραλάβω απ'τα ΕΛΤΑ σαν δέμα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά...

1. Ναι, στέλνουν, ειδικά το πρώτο που λέει posted είναι ήδη στον δρόμο, το δεύτερο ετοιμάζεται (το play τα στέλνει χωριστά).

2. Εξαρτάται από τον ταχυδρόμο. Λογικά θα στα φέρει σπίτι, μπορεί όμως να σου αφήσει και χαρτάκι.

Nerven
11-06-2011, 19:15
Thx guys! Τελικά όλα καλα!

azalus
12-06-2011, 14:39
Παιδια μια ερωτηση. θελω να κανω preorder to UNCHARTED3 απο amazon.co.uk που εχει και preorder price guarantee.Τα χρηματα θα μου τα τραβηξουν αμεσως απο την καρτα η οταν μου το στειλουν?Και αν πεσει κιαλλο η τιμη τοτε την διαφορα την επιστρεφουν στην καρτα?

tonybsg
12-06-2011, 15:19
Θα στα τραβήξουν όταν σου στείλουν το παιχνίδι (για την ακρίβεια υπολόγιζε καμιά μέρα νωρίτερα χοντρικά, όταν και η παραγγελία θα έχει μπει στην τελική ευθεία δηλαδή). Αν εντωμεταξύ πέσει η τιμή, αυτή θα σε χρεώσουν (την χαμηλότερη, ακόμη κι αν ξανανέβει).

azalus
12-06-2011, 16:29
Σ`ευχαριστω πολυ tonybsg.

karakaxas
12-06-2011, 22:55
λοιπον να πω και εγω αυτο που αντιμετωπισα σημερα
παω να κανω αγορα απο το amazon.co.uk το lbp 2
με τιμη της 19.99 λιρες προχωραω κανονικα την παραγγελια
βαζω στην αποστολη το free, ξαφνικα βλεπω την τιμη να παει
στης 20.49 λιρες δυστηχως για ελαχιστα σεντς δεν μου φτανουν
τα χρηματα συνεχιζω ομως κανονικα την παραγγελια και λεω
θα την κανω ακυρωση ,φτανωντας στο τελος της διαδικασιας
μου βγαζει μια τιμη 24.49 λιρες.
εμπαση περιπτωση ακυρωνω τελικα την παραγγελια.
μπαινω στο email μου και βλεπω αριθμος παραγγελιας ταδε με ποσο 20.49 λιρες
και μετα αλλο mail με την ακυρωση της παραγγελιας.
ερωτημα γιατι ανεβηκε 0.50 ειναι τα εξοδα αποστολης ?
και τι ηταν το 24.49 που μου εβγαλε ?

anretal
12-06-2011, 23:53
ειναι το φπα μας ειναι πιο πολυ απο της αγγλιας που εχει 19% ειναι η διαφορα το 4% παραπανω φπα

jk_blue_tiger
12-06-2011, 23:59
λοιπον να πω και εγω αυτο που αντιμετωπισα σημερα
παω να κανω αγορα απο το amazon.co.uk το lbp 2
με τιμη της 19.99 λιρες προχωραω κανονικα την παραγγελια
βαζω στην αποστολη το free, ξαφνικα βλεπω την τιμη να παει
στης 20.49 λιρες δυστηχως για ελαχιστα σεντς δεν μου φτανουν
τα χρηματα συνεχιζω ομως κανονικα την παραγγελια και λεω
θα την κανω ακυρωση ,φτανωντας στο τελος της διαδικασιας
μου βγαζει μια τιμη 24.49 λιρες.
εμπαση περιπτωση ακυρωνω τελικα την παραγγελια.
μπαινω στο email μου και βλεπω αριθμος παραγγελιας ταδε με ποσο 20.49 λιρες
και μετα αλλο mail με την ακυρωση της παραγγελιας.
ερωτημα γιατι ανεβηκε 0.50 ειναι τα εξοδα αποστολης ?
και τι ηταν το 24.49 που μου εβγαλε ?

Τα 0,50€ ηταν ο φορος αποστολης προς Ελλαδα και τα 4€ για μεταφορικα,
αφου μονο πανω απο 25 λιρες παραγγελιες ειναι δωρεαν.

Αγορασε το απο εδω στις 18 λιρες μαζι με μεταφορικα:
http://www.zavvi.com/games/platforms/ps3/littlebigplanet-2/10215194.html

karakaxas
13-06-2011, 00:06
ωραια αλλα γιατι τοτε στο mail με την παραγγελια μου ελεγε 20.49
αντι να γραφει 24.49 ? εκει με μπερδεψε.

dreamer
17-06-2011, 02:17
kseri kanis an iparxi provlima me to game.co.uk ? edo ke merikes meres prospatho na mpo sti selida tou ke mu vgazi error...

messi10
17-06-2011, 02:34
^Το Game.co.uk φιλε δεν στελνει πια Ελλαδα...

Spiros20
17-06-2011, 02:35
kseri kanis an iparxi provlima me to game.co.uk ? edo ke merikes meres prospatho na mpo sti selida tou ke mu vgazi error...
Έχει σταματήσει να στέλνει Ελλάδα... Άμα αυτό παίζει ρόλο.

dreamer
17-06-2011, 03:18
den ime stin ellada ego, esis mporite na mpite stin selida tou i den tin fortoni katholou?

Iasonas
17-06-2011, 03:58
Εμένα μπαίνει κανονικά πάντως.Ελλάδα μένω.

dreamer
17-06-2011, 04:12
kati poli periergo simveni sigura.. rotisa ke ena allo filo mou an mpori na mpi sti selida ke mpeni kanonika (me diaforetiko ISP omos). Kseri kanis ti mporo na dokimaso? Isos na kani block o ISP mu thn sigkekrimeni selida h isos gia kapio logo na blockari i istoselida to ip mu i kati tetio?

Spiros20
17-06-2011, 11:35
kati poli periergo simveni sigura.. rotisa ke ena allo filo mou an mpori na mpi sti selida ke mpeni kanonika (me diaforetiko ISP omos). Kseri kanis ti mporo na dokimaso? Isos na kani block o ISP mu thn sigkekrimeni selida h isos gia kapio logo na blockari i istoselida to ip mu i kati tetio?
Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως άμα δεν σου ανοίγει κάποια σελίδα πήγαινε εδώ και δες αν είναι μόνο για σένα down ή και για όλους.
http://www.downforeveryoneorjustme.com/

Iasonas
17-06-2011, 18:50
Καλησπέρα παιδιά!
Είχα παραγγείλει από το zavvi το Killzone 3 στις 13/6.
Ακόμα γράφει στο status: awaiting dispatch
Το θέμα όμως είναι ότι μου πήρε τα λεφτά από τη κάρτα.
Δεν τα έχει κρατημένα όπως άλλες φορές.
Τα έχει αφαιρέσει τελείως από τη κάρτα μου!
Και δεν ξέρω κιόλας αν το έστειλαν το παιχνίδι.
Ούτε e-mail μου έστειλαν ούτε τίποτα.
Τί προτείνετε να κάνω;
Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό.
Καλά λένε μερικά παιδιά ότι τώρα τελευταία έχει χαλάσει το κατάστημα.

the master
17-06-2011, 19:06
καμια φορα αργει να ενημερωθει το status, μονο αυτο σου λεει?
το παιχνιδι βεβαια θα στο στειλουν ισως αργησουν λιγο...

Dragonpaul
17-06-2011, 22:07
Ρε γμτ, τι να κανω πια με το zavvi και το play?????
Σε πολλες περιπτωσεις μου στελνουν παιχνιδια ή Blu Ray τα οποια ειναι, σαφως, μεταχειρισμενα. Σημερα ελαβα απο το Zavvi Blu Ray, το οποιο ειναι ανοιγμενο. Το δισκακι ειναι μια χαρα, αλλα το κουτι εχει πολλες γρατζουνιες και φαινεται οτι ειναι μτχ. Δεν ειναι πολλα τα χρηματα, αλλα εχω μια λοξα να παιρνω καινουργια πραγματα και να τα ανοιγω εγω. Τους εχω στειλει παμπολλες φορες mail και εχω επιστρεψει και δισκακι γι' αυτον τον λογο.
Εχετε να προτεινετε κατι διαφορετικο?

tonybsg
17-06-2011, 22:52
Ρε συ, πραγματικά, μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες (όχι ότι σε αμφισβητώ φυσικά, αυτό έλειπε!).

Από το play για παράδειγμα ψωνίζω κυρίως DVD/BD's, και έχω κάνει τουλάχιστον 40-50 αγορές (μπορεί και παραπάνω) τα τελευταία χρόνια. Η τελευταία παραγγελία ήρθε αυτή την εβδομάδα. Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Όσες φορές έχω ψωνίσει από το zavvi, το ίδιο.

Αλλά το θέμα είναι, ότι και σε ξένα φόρα που παρακολουθώ, δεν θυμάμαι να έχει αναφέρει κανείς τέτοια φαινόμενα, ειδικά για το play που είναι ιδιαίτερα δημοφιλές.

Από το amazon.co.uk, είχες ποτέ παρόμοιο πρόβλημα;

Πάντως, επί της ουσίας, τι να σου πω, ξέρω ότι είναι φασαρία, αλλά να επιμείνεις να σου στέλνουν καινούριο και σφραγισμένο, και αν επιστρέφεις πίσω το δικό τους να σου πληρώνουν τα μεταφορικά (και να το επιστρέφεις, αφού ήδη έχουν στείλει το καινούριο).

Dragonpaul
17-06-2011, 23:01
Tην τελευταια φορα που επεστρεψα κατι, ηταν δωρεαν. Δεν ειχα θεμα με μεταφορικα.
Αλλα ειναι φασαρια τωρα για κατι που αξιζει δεκα ευρω να μπαινω σε τετοια διαδικασια. Δεν εχει γινει μια και δυο, αλλα πολλες. Χαρακτηριστικα θυμαμαι: απο Play: MGS, Oblivion, Turtles Blu Ray. Zavvi: μερικα Blu Ray και παιχνιδια που τωρα δε θυμαμαι.
Σκεφτομαι καθε φορα που θα κανω παραγγελια, να τους στελνω και μηνυμα να τους το επισημαινω, αλλα δε ξερω να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

the master
18-06-2011, 01:26
ναι μπορει να στειλεις μνμ πριν απο καθε παραγγελια νομιζω υπαρχει ενα κουτακι που λεει notes ή κατι τετοιο

antoniss
18-06-2011, 12:30
2ο μεγάλο φάουλ του zavvi για μένα ,

είχα κάνει pre-order ένα game τον προηγούμενο μήνα που θα έβγαινε 10/6 , όλα μια χαρά.

Μέχρι και σήμερα στο status είναι awaiting stock pick !!

Στις 16/6 τους έστειλα ένα query από την παραγγελιά μου ρωτώντας τι γίνεται (παράλληλα στο site είχε βγει το pre-order από το game αφού υποτίθεται είχε κυκλοφορήσει και το πουλάγανε κανονικά από τις 10/6) και μου απαντήσανε την επόμενη ότι ζητάμε συγνώμη και κάνουμε ότι είναι δυνατόν καλύτερο κτλ κτλ κτλ. υπομονή και σύντομα κτλ κτλ.

τίποτα ουσιαστικό δλδ , ούτε μια ημ/νία για το πότε θα το έχουνε ούτε έστω να πουν ζητάμε συγνώμη πάρε π.χ. ένα εκπτωτικό κουπόνι από αυτά που ούτως η άλλως στέλνουν κατα καιρούς σε πελάτες του ή κάτι έστω.

και σήμερα βλέπω στο site ότι το ίδιο game άλλαξε το status του ξανά σε pre-order για κυκλοφορία 1/7 !! lol:bang:

the master
18-06-2011, 13:04
αυτα ειναι,αγρια ξενερα

jk_blue_tiger
18-06-2011, 13:38
2ο μεγάλο φάουλ του zavvi για μένα ,

είχα κάνει pre-order ένα game τον προηγούμενο μήνα που θα έβγαινε 10/6 , όλα μια χαρά.

Μέχρι και σήμερα στο status είναι awaiting stock pick !!

Στις 16/6 τους έστειλα ένα query από την παραγγελιά μου ρωτώντας τι γίνεται (παράλληλα στο site είχε βγει το pre-order από το game αφού υποτίθεται είχε κυκλοφορήσει και το πουλάγανε κανονικά από τις 10/6) και μου απαντήσανε την επόμενη ότι ζητάμε συγνώμη και κάνουμε ότι είναι δυνατόν καλύτερο κτλ κτλ κτλ. υπομονή και σύντομα κτλ κτλ.

τίποτα ουσιαστικό δλδ , ούτε μια ημ/νία για το πότε θα το έχουνε ούτε έστω να πουν ζητάμε συγνώμη πάρε π.χ. ένα εκπτωτικό κουπόνι από αυτά που ούτως η άλλως στέλνουν κατα καιρούς σε πελάτες του ή κάτι έστω.

και σήμερα βλέπω στο site ότι το ίδιο game άλλαξε το status του ξανά σε pre-order για κυκλοφορία 1/7 !! lol:bang:

Εαν αναφερεσαι στο Mafia II: Director's Cut παρτο απο εδω:
http://www.blahdvd.com/Games/Mafia-II-Platinum-PS3/MA2PPS3/product.htm
ή
http://www.shopto.net/PS3/VIDEO%20GAMES/PS3MA25-Mafia%202%20Platinum.html

antoniss
18-06-2011, 15:16
Εαν αναφερεσαι στο Mafia II: Director's Cut παρτο απο εδω:
http://www.blahdvd.com/Games/Mafia-II-Platinum-PS3/MA2PPS3/product.htm
ή
http://www.shopto.net/PS3/VIDEO%20GAMES/PS3MA25-Mafia%202%20Platinum.html

ακριβώς ! στο mafia αναφέρομαι !

που το κατάλαβες ρε θηρίο ? το είχες παραγγείλει και εσυ ?:blink:

τεσπα , αν και βλέπω πως blahdvd & shopto το έχουν in stock , βγαίνει όμως παραπάνω απ'ότι στο zavvi που το είχα παραγγείλει στα 18€

μου κάνει εντύπωση όμως τόσο πέσανε έξω εκεί στο zavvi με τον προμηθευτή τουςς ή κάτι άλλο συμβαίνει ?

επειδή το game το έχω τερματίσει στην κανονική του έκδοση το πήρα πιο πολύ για τα dlc's που περιλαμβάνει και συμφέρει στα 18€ απ'ότι να τα αγοραζα και τα 4 από το store , οπότε θα περιμένω δεν πειράζει.

tnx πάντως !

ilias78
18-06-2011, 15:43
το zavvi για μενα εχει τελιεωσει. εχω χασει την εμπιστοσυνη μου. περα απο τις αργες αποστολες, δειχνουν να μην ξερουν τι τους γινεται.

zisis_GR
18-06-2011, 17:08
το zavvi για μενα εχει τελιεωσει. εχω χασει την εμπιστοσυνη μου. περα απο τις αργες αποστολες, δειχνουν να μην ξερουν τι τους γινεται.

συμφωνω, μονο amazon & ebay πλεον ...

ilias78
18-06-2011, 19:44
ελαβα email απο το amazon οτι υπαρχουν δωρεαν μεταφορικα για συνολικες αξιες ανω των 25 λιρων και σε προιοντα πληροφορικης-ηλεκτρονικων συσκευων.

και ενα κουλο απο το zavvi. στην αρχη της εβδομαδας, ειχα κληρωσει 2 κωδικους για εκπτωση 10%. ο ενας δυστηχως δεν ισχυει καθοτι παλιος. ο πιο καινουριος ισχυε. το μελος λοιπον που κερδισε, χρησιμοποιησε τον κωδικο κ πηρε την εκπτωση κανονικα. αυτο, εγινε πριν 2 ημερες (16/6). σημερα λοιπον, ελαβα e'mail το οποιο μου υπενθιμιζει να μην ξεχασω να χρησιμοποιησω τον κωδικο για της αγορες μου!!!!! οκ λοιπον.

geodlord7
19-06-2011, 00:18
Παιδιά, έχει ψωνίσει κανείς απο το thehut? Με τρομάζει το γεγονός, ότι είναι ουσιαστικά το ιδιο με το zavvi (ή κάνω λάθος?) Θέλω να παραγγείλω κάτι, αλλά αν είναι να κάνει 2 εβδομάδες, όχι ευχαριστώ...

anretal
19-06-2011, 01:37
Tην τελευταια φορα που επεστρεψα κατι, ηταν δωρεαν. Δεν ειχα θεμα με μεταφορικα.
Αλλα ειναι φασαρια τωρα για κατι που αξιζει δεκα ευρω να μπαινω σε τετοια διαδικασια. Δεν εχει γινει μια και δυο, αλλα πολλες. Χαρακτηριστικα θυμαμαι: απο Play: MGS, Oblivion, Turtles Blu Ray. Zavvi: μερικα Blu Ray και παιχνιδια που τωρα δε θυμαμαι.
Σκεφτομαι καθε φορα που θα κανω παραγγελια, να τους στελνω και μηνυμα να τους το επισημαινω, αλλα δε ξερω να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Ισως παιζει κατι αλλο, μπορει με το ταχυδρομειο στην περιοχη που μενεις ισως στο τελωνειο ?.
Γιατι γενικα ουτε και εγω ειχα ποτε προβλημα αλλα ωπος ειπαν και τα αλλα παιδια ειναι κατι που δεν εχει ακουστει και λογικα δεν ειναι συνηθισμενο

Dragonpaul
19-06-2011, 01:54
Δε μπορει να παίζει κάτι με το ταχυδρομείο. Τα κουτιά είναι καθαρά χρησιμοποιημενα. Έχουν γρατζουνιες και γενικά φαίνεται η χρήση. Τι να πω ρε γμτ.

volyros
19-06-2011, 05:01
παντως εγω παιδια εχω ψωνισει πανω απο 30 φορες απο το zavvi και αλλες 5-6 απο το the hut χωρις ποτε να αντιμετωπισω το παραμικρο προβλημα..
η τελευταια ηταν στις 20/5..αν χαλασε μεσα σε ενα μηνα τι να πω..

Iasonas
19-06-2011, 19:48
Καλησπέρα παιδιά!
Είχα παραγγείλει από το zavvi το Killzone 3 στις 13/6.
Ακόμα γράφει στο status: awaiting dispatch
Το θέμα όμως είναι ότι μου πήρε τα λεφτά από τη κάρτα.
Δεν τα έχει κρατημένα όπως άλλες φορές.
Τα έχει αφαιρέσει τελείως από τη κάρτα μου!
Και δεν ξέρω κιόλας αν το έστειλαν το παιχνίδι.
Ούτε e-mail μου έστειλαν ούτε τίποτα.
Τί προτείνετε να κάνω;
Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό.
Καλά λένε μερικά παιδιά ότι τώρα τελευταία έχει χαλάσει το κατάστημα.

Έλαβα σήμερα e-mail.
Μου απάντησαν το εξής:

Hello,

Thanks for placing your order with us at zavvi.

We're sorry that your order for the product(s) below has not yet been sent.

We're sorry this has happened. We're continuously looking for ways to improve the service we offer to you and we really hope you'll give us a chance to do better next time.

We're still following this up with our suppliers and we'll keep you updated on the status of your order.

Ότι να ναι !!!!

Dragonpaul
19-06-2011, 19:52
Παιδια, τα συγκεκριμενα sites δεν απαντουν ποτε κατι ουσιαστικο.

geodlord7
20-06-2011, 20:02
Πρώτη φορά θα παραγγείλω απο ελληνικό κατάστημα λόγω ανάγκης, οπότε ξέρει κάποιος με ποια εταιρία courier στέλνουν τα seven?

the master
20-06-2011, 23:37
στειλ τους e mail

aelaki
20-06-2011, 23:52
Πρώτη φορά θα παραγγείλω απο ελληνικό κατάστημα λόγω ανάγκης, οπότε ξέρει κάποιος με ποια εταιρία courier στέλνουν τα seven?


εγω απο καταστημα της Λαρισας που ειχα παραγγειλει μου ηρθε με acs

tonybsg
20-06-2011, 23:55
Πρώτη φορά θα παραγγείλω απο ελληνικό κατάστημα λόγω ανάγκης, οπότε ξέρει κάποιος με ποια εταιρία courier στέλνουν τα seven?

Μία φορά είχα κάνει και γω online αγορά ένα bd και το έστειλαν μέσω ACS. Το tracking number μου το έστειλαν με email (αφού τους το ζήτησα εγώ).:)

geodlord7
21-06-2011, 00:12
Eυχαριστώ aelaki και tony :)


στειλ τους e mail

Αν τους έστελνα email θα μου απαντούσαν μεθαύριο οπότε δεν λέει :P

zisis_GR
21-06-2011, 02:34
τα seven ειναι κυριλα, με acs την επομενη μέρα στην πορτα σου, κατι dvd που πηρα (20 ευρω) μου χρεωσανε 3 ευρω (κουριερ και αντικαταβολη), μια χαρα δλδ. την Hero edition μου την στειλανε χωρις εξοδα!

Asmodeus
23-06-2011, 23:48
Παιδια καλησπερα,

συγνωμη αν ειμαι offtopic αλλα θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας για ενα εγχωριο online shop.

Παρειγκηλα απο το Activate το πακετο Killzone 3 + Jungle Green DS3 στα 77ε + μεταφορικα που οντως ειναι τσουκτερα (2,5e μεταφορικα+2,9ε αντικαταβολη +2ε επειδη ειναι Σαββατο η παραδοση = 7,4ε συνολο ) αλλα και παλι φθηνοτερο απο τα αλλα ελληνικα μαγαζια(84,4ε στο Activate μαζι με τα μεταφορικα και το skroutz σαν αμεσως φθηνοτερο μου βγαζει 94ε χωρις τα μεταφορικα . Πλαισιο κλπ φαρμακειο 100ε το εχουν). Σαν καταστημα (Το Activate) τι λεει? Ειναι εμπιστοσηνης?

aiakos81
24-06-2011, 00:57
εγγυημενο, κανενα προβλημα και αψογη συνεργασια. Για μενα το μοναδικο του υστερημα ειναι η τεραστια διαφορα τιμων σε σχεση με εξωτερικο, αλλα καθενας διαλεγει ο,τι τον βολευει και τον εξυπηρετει...

dimitrisasp
24-06-2011, 02:19
To activate εχει πολυ καλες αρχικες τιμες κατα συνηθως αλλα μαζι τα μεταφορικα του ισσοφαριζουν σχεδον τις τιμες των αλλων μαγαζιων. Μονο αν πας απο το μαγαζι ο ιδιος να το παρεις λεει..

antoniss
24-06-2011, 15:48
γνωρίζει κανείς κανένα site για games από Ιαπωνικό μαγαζί που στέλνει ευρώπη ? (από e-bay έχω βρει κάποιο)

X-NEC
24-06-2011, 17:01
Παιδιά, έχει ψωνίσει κανείς απο το thehut? Με τρομάζει το γεγονός, ότι είναι ουσιαστικά το ιδιο με το zavvi (ή κάνω λάθος?) Θέλω να παραγγείλω κάτι, αλλά αν είναι να κάνει 2 εβδομάδες, όχι ευχαριστώ...

Μπορεί να κάνει και τρεις... Είχα κάνει preorder το FIFA 11 και μου ήρθε τέλη του μηνός... Οπότε αν βιάζεσαι αγόρασε από άλλο site…

dimitrisasp
24-06-2011, 19:02
γνωρίζει κανείς κανένα site για games από Ιαπωνικό μαγαζί που στέλνει ευρώπη ? (από e-bay έχω βρει κάποιο)

http://www.play-asia.com/ αυτο ειναι πολυ καλο απ οτι ακουω..

Asmodeus
25-06-2011, 14:48
+1 για το Activate . Eμεινα πολυ ικανοποιημενος και εχει πολυ καλες τιμες για τα Ελληνικα δεδομενα!

geodlord7
25-06-2011, 16:11
Μπορεί να κάνει και τρεις... Είχα κάνει preorder το FIFA 11 και μου ήρθε τέλη του μηνός... Οπότε αν βιάζεσαι αγόρασε από άλλο site…

Eυχαριστώ Nec... τελικά το πήρα από αλλου! Κάτι πρέπει να κάνουν πάντως εκει στο zavvi...

modecris
25-06-2011, 19:17
Εμένα πάντως η τελευταία μου παραγγελία έγινε despatched στις 13 και την έλαβα στις 22,έχω πιό εργατικό ταχυδρόμο ή είναι θέμα τύχης άραγε?

X-NEC
26-06-2011, 18:19
Εμένα πάντως η τελευταία μου παραγγελία έγινε despatched στις 13 και την έλαβα στις 22,έχω πιό εργατικό ταχυδρόμο ή είναι θέμα τύχης άραγε?

Ποιος ξέρει πόσους... γύρους με σουβλάκια τους δίνεις και σκοτώνονται να σε εξυπηρετήσουν!... :P

dreamer
29-06-2011, 15:05
terma to zavvi gia mena.. exi gini pio argo ke apo tin omixli pleon! exo paragkili apo eki to duke nukem balls of steel edition ke apo 6 iouniou pu to stilane akoma na ftasi tipota! ine pu ine moufa to pexnidaki tha mu rthi xristugenna opos pame

ezio_auditore
30-06-2011, 22:30
μπορω να παραγγειλω απο το Playnaut και να πληρωσω με αντικαταβολη?δυστυχως λογω ηλικιας δεν μπορω να εχω πιστωτικη η paypal.

tonybsg
30-06-2011, 22:38
^^Ναι, μπορείς απ' ότι είδα, με επιπλέον χρέωση 3Ε. Θα στο βγάλει όταν πατήσεις "Αγορά", στην νέα σελίδα, που πρέπει να συμπληρώσεις στοιχεία κ.λπ., κάτω κάτω στους τρόπους πληρωμής.

volyros
01-07-2011, 00:27
παιδια ξερει κανεις ποσο χρεωνει για μεταφορικα το sendit.com;πηγα να κανω ολοκληρωση παραγγελιας για να δω αλλα επειδη δεν εχει λεφτα η καρτα δεν με αφηνει:a018:

επισης ειναι καλο καταστημα;;εχει ψωνισει κανεις απο κει;ειναι γρηγορο;;αυτα:a042::a042:

jk_blue_tiger
01-07-2011, 00:37
παιδια ξερει κανεις ποσο χρεωνει για μεταφορικα το sendit.com;πηγα να κανω ολοκληρωση παραγγελιας για να δω αλλα επειδη δεν εχει λεφτα η καρτα δεν με αφηνει:a018:

επισης ειναι καλο καταστημα;;εχει ψωνισει κανεις απο κει;ειναι γρηγορο;;αυτα:a042::a042:

Περιπου 3 λιρες για καθε ειδος
http://help.sendit.com/index.php?sid=526362〈=en&action=artikel&cat=7&id=40&artlang=en (http://help.sendit.com/index.php?sid=526362&lang=en&action=artikel&cat=7&id=40&artlang=en)

volyros
01-07-2011, 01:04
Περιπου 3 λιρες για καθε ειδος
http://help.sendit.com/index.php?sid=526362〈=en&action=artikel&cat=7&id=40&artlang=en (http://help.sendit.com/index.php?sid=526362&lang=en&action=artikel&cat=7&id=40&artlang=en)
χμ τσιμπημενα τα μεταφορικα.γι αυτο γουσταρω εγω τρελλα το zavvi/the hut 1 λιριτσα μεταφορικα και καθαρισες!!
και ας αργει ετσι και αλλιως ποτε δεν βιαζομαι τα games που παραγγελνω απο εξωτερικο αν τα ηθελα γρηγορα θα τα επαιρνα απο δω!!

φαντασου τωρα να δεις 3 καλες προσφορες στο sendit και να πρεπει να δωσεις 9£ μεταφορικα!!:a122:αλλο ενα game ουσιαστικα!!

επισης μου εκαναν εντυπωση 2 πραγματα ακομα 1ον) οτι δεν στελνει ρωσια και 2ον) οτι δεν στελνει βιβλια στο εξωτερικο.γιατι αραγε;

γιαννη σε ευχαριστω για την απαντηση.

Nerven
01-07-2011, 18:58
Παράγγειλα Batman από e-shop.gr με την προϋπόθεση ότι δεν ήταν platinum γιατί στο site τους δεν αναφέρει ότι είναι platinum http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=PS3.00314

Πάω να το παραλάβω σήμερα και τι να δω; Μου βγάζει το κιτρινιάρικο platinum και του λέω επιστροφή! :bang:

ezio_auditore
04-07-2011, 15:00
υπαρχει περιπτωση να μπορω να πληρωσω με αντικαταβολη απο το play com(uk)?

jk_blue_tiger
04-07-2011, 15:29
υπαρχει περιπτωση να μπορω να πληρωσω με αντικαταβολη απο το play com(uk)?

Aπο οτι διαβασα οχι.
Δες εδω:
http://www.play.com/Help.html?page=shopping#jump-04


Choosing your payment option
During the checkout process we will ask you to confirm the delivery address and show you the total cost of your purchase (remember, at Play.com postage and packing is always completely free!). On Play you can choose to pay by several methods:

Your credit or debit card. You will have already stored this information so there is no need to re-enter your card details.
Gift voucher. If you have received a Play.com Gift Voucher you can enter the voucher code. Please see ourGift Voucher FAQ (http://www.play.com/HOME/HOME/6-/Help.html?page=giftq) for more information.
PlayFunds. Your PlayFunds account is where we deposit your cash when you make a sale on PlayTrade. When you register as a PlayTrader we automatically create a PlayFunds account for you to store the proceeds of any sales you make. You may transfer the money from your PlayFunds account into your bank account at any time or spend the money on further purchases at Play.com to save even more.More information in PlayFunds, click here (http://www.play.com/HOME/HOME/6-/Help.html?page=PlayFundsFAQ).

ezio_auditore
04-07-2011, 16:57
Eυχαριστω για τη βοηθεια.

ezio_auditore
04-07-2011, 22:48
μπορει να μου πει καποιος ποιο απο τα παρακατω μαγαζια δεχεται paypal και ποσο χρεωνει μεταφορικα?amazon,shopto,game.

Nerven
04-07-2011, 23:36
Θέλω να πάρω 3 παιχνίδια απο zavvi, παίζει κανένα discount code?

jk_blue_tiger
05-07-2011, 00:38
μπορει να μου πει καποιος ποιο απο τα παρακατω μαγαζια δεχεται paypal και ποσο χρεωνει μεταφορικα?amazon,shopto,game.

Το amazon δεν δεχεται paypal, το game δεν στελνει πια Ελλαδα, το shopto δεχεται paypal με μεταφορικα 3 λιρες ανα προιον.

ezio_auditore
05-07-2011, 00:59
το game απο οτι ειδα στελνει ελλαδα,ετσι γραφει στο σαιτ,τεσπα πως στελνω ρεπ?

jk_blue_tiger
05-07-2011, 01:14
το game απο οτι ειδα στελνει ελλαδα,ετσι γραφει στο σαιτ,τεσπα πως στελνω ρεπ?

Αν μιλας για το game.co.uk δες προηγουμενα posts:


Το game.co.uk δεν στελνει πλεον Ελλαδα.
Andorra, Austria, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Croatia (Hrvatska), Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Faroe Islands, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greenland, Holy See (Vatican City State), Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Monaco, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, San Marino, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland.


Δυστυχώς το GAME σταμάτησε να δέχεται λογαριασμούς με Ελληνικές διευθύνσεις και αποστέλλει προς το παρόν ότι υπάρχει σε εκκρεμότητα, δεν δέχεται και δεν στέλνει νέες παραγγελίες με προορισμό την Ελλάδα.
Σε ερώτηση που έγινε με e-mail για τον λόγο που σταμάτησε το GAME.CO.UK τις αποστολές στην Ελλάδα σας παραθέτω την απάντηση:



Κάτι "βρωμάει" εδω με την υπόθεση αυτή αλλά εύχομαι να είναι κάτι που να αφορά μόνο το GAME και να μην επεκταθεί και στα άλλα e-shop από UK γιατί τότε δεν μας βλέπω καλά...


το game.co.uk δεν στελνει πια ελλαδα


Thank you for your email.
Due to resent changes in tax and export laws in your chosen country for delivery we are now unfortunately unable to offer this service.
Please accept our apologies for any disappointment this may cause.

If you have any further queries please don't hesitate to contact us.
Regards, Georgina C
The Team at GAME


εμενα μου απαντησαν αυτο. Δεν ξερω τι να πω αν ειναι ετσι κατι παιζει παμε για δραχμες..... κατι ξερουν παραπανω μαλλον


Συγνώμη για το multi quote αλλά θέλω κι εγώ μεταφέρω την ενημέρωση:

Έλαβα την παρακάτω απάντηση σε e-mail για τις προπαραγγελίες που είχα κάνει

"Thank you for your email.
I can confirm that unfortunately GAME no longer ship orders to Greece. This is due to the Greek authorities not allowing any companies to import goods into the country without having a premises based in Greece. This has been updated on the GAME Website.
I have therefore cancelled your 3 pre-orders below as we will be unable to ship these over to you unfortunately.
I apologise for any disappointment.
If you have any further queries please don't hesitate to contact us.
Regards,
Jacqui H"

Και ενώ είχα ρωτήσει να μου το επιβεβαιώσουν για να δώσω UK based address σε φίλο, μου έριξαν και το cancellation σε Infamous 2 Special Edition, Deus X Augmented Edition, Dungeon Siege 3 Limited Edition και Dark Souls Limited Edition και ησύχασα. Κι όχι τπτ, κάποια από αυτά τα είχα κλείσει day 1 σε χαμηλότερες τιμές από αυτές που είναι τώρα.

Κρίμα γιατί το game είναι αξιόλογο κατάστημα, έχει καλές αποκλειστικότητες και γενικά οι τιμές που παίζουν είναι μια χαρά. Όμως η δικαιολογία που δίνουν είναι για γέλια, ειδικά όταν το Amazon και το Zavvi συνεχίζουν να στέλνουν μια χαρά.

Πιστέυω κι εγώ ότι έχει να κάνει γενικότερα με το θέμα της αναξιοπιστίας της Ελλάδας και το κάνουν για να μειώσουν το ρίσκο. Και το θέμα δεν είναι να αγοράσουμε από εγχώριες επιχειρήσεις, που ούτως ή άλλως υψηλότερα θα το πληρώσουμε σε σχέση με το εξωτερικό, αλλά για εμένα είναι πιο σημαντικό ότι δε βρίσκεις εδώ διάφορες εκδόσεις που κυκλοφορούν εξωτερικό.

Τι να πω, τον μπούλο σαν Έλληνας καταναλωτής, για ακόμη μία φορά...


To game έχει κόψει την Ελλάδα εδώ και αρκετές μέρες οπότε τελικά μάλλον μούφες λέει....


και το www.gamestation.co.uk (http://www.gamestation.co.uk/gs/info/StaticPageDisplay?langId=45&storeId=10651&categoryId=44305&brdcrmb_trail=Help%7CDeliveryFAQ&catalogId=10202) δεν στελνει πλεον στην ελλαδα.
αλλα με μια μικρη αναζητηση που εκανα ειναι το ιδιο καταστημα με το game.co.uk αρα και λογικο να γινει αυτο.

To rep ειναι αριστερα εκει που εμφανιζεται το καθε μελος αν ειναι online ή offline ακριβως απο κατω.
Εχει μια φατσουλα με ενα + πανω αριστερα της.
Πατας εκει διαλεγεις θετικο ή αρνητικο και γραφεις το σχολιο σου, αν θες βαζοντας το nickname σου.
Παντως στη σελιδα τους δεν υπαρχει η Ελλαδα
http://www.game.co.uk/Help/~h9846/Despatch/Countries/ (http://www.game.co.uk/Help/%7Eh9846/Despatch/Countries/)

JamesPetrucci
06-07-2011, 13:55
Καλησπέρα στη παρέα. Θέλω να αναφέρω ένα ατυχές γεγονός με μια παραγγελία που έκανα απο το play.com. Είχα παραγγείλει το L.A. NOIRE πριν από 15 μέρες και τελικά έφτασε προχθές. Στην παραγγελία αναφέρει ότι το παιχνίδι έρχετε μαζί με voucher code για dlc, για την ακρίβεια με το "slip of tongue" & "game soundtrack". Δυστυχώς στη συσκευασία δεν υπήρχε τίποτα, έστειλα email αλλά ακόμα αναμένω απάντηση τους.
Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανένα απο εσάς?

overclocker
06-07-2011, 15:39
Καλησπέρα στη παρέα. Θέλω να αναφέρω ένα ατυχές γεγονός με μια παραγγελία που έκανα απο το play.com. Είχα παραγγείλει το L.A. NOIRE πριν από 15 μέρες και τελικά έφτασε προχθές. Στην παραγγελία αναφέρει ότι το παιχνίδι έρχετε μαζί με voucher code για dlc, για την ακρίβεια με το "slip of tongue" & "game soundtrack". Δυστυχώς στη συσκευασία δεν υπήρχε τίποτα, έστειλα email αλλά ακόμα αναμένω απάντηση τους.
Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανένα απο εσάς?

Μήπως σου το στείλανε με e-mail, γιατί εμένα έτσι είχε γίνει μια φορά.
Τσέκαρε τα τελευταία e-mail που σου έστειλε το play.com.

JamesPetrucci
06-07-2011, 15:45
Μήπως σου το στείλανε με e-mail, γιατί εμένα έτσι είχε γίνει μια φορά.
Τσέκαρε τα τελευταία e-mail που σου έστειλε το play.com.

Όχι, τα email που έλαβα δεν αναφέρουν κάτι. Σε αναμονή απάντησης απο play.com.

jk_blue_tiger
06-07-2011, 15:53
Και αλλος απο οτι ειδα ποσταρε το ιδιο προβλημα στο site του play:
http://www.play.com/HOME/HOME/6-/UserReviews.html?rn=1156304&edtm=0

Στο site του play αναφερεται για το game οτι:
Please Note: Bonus offer availability is strictly limited and is subject to change at any time. Pre-order bonus offers are only available to customers purchasing directly from Play.com - we cannot supply bonus stuff if a purchase is made via PlayTrade

Πιθανον να τους τελειωσαν οι κωδικοι dlc και συμφωνα με το παραπανω θα εστελναν μεχρι εξαντλησεως των.
Στειλε τους ενα email λεγοντας τους οτι δεν σου εστειλαν καποιο κωδικο,
να δεις τι θα σου απαντησουν.

JamesPetrucci
06-07-2011, 16:01
Και αλλος απο οτι ειδα ποσταρε το ιδιο προβλημα στο site του play:
http://www.play.com/HOME/HOME/6-/UserReviews.html?rn=1156304&edtm=0

Στο site του play αναφερεται για το game οτι:
Please Note: Bonus offer availability is strictly limited and is subject to change at any time. Pre-order bonus offers are only available to customers purchasing directly from Play.com - we cannot supply bonus stuff if a purchase is made via PlayTrade

Πιθανον να τους τελειωσαν οι κωδικοι dlc και συμφωνα με το παραπανω θα εστελναν μεχρι εξαντλησεως των.
Στειλε τους ενα email λεγοντας τους οτι δεν σου εστειλαν καποιο κωδικο,
να δεις τι θα σου απαντησουν.

Κατ΄αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω ήδη στείλει email αλλά εδώ και 2 μέρες δεν έχω λάβει απάντηση...

Vicarious
06-07-2011, 19:05
Τσέκαρε και τα junk σου..

Starlord
07-07-2011, 08:13
Να επιβεβαιώσω ότι τους κωδικούς το play τους έστειλε αποκλειστικά μέσω e-mail επομένως έλεγξε πρώτα το junk folder και κατά δεύτερον (γιατί μου συνέβη και εμένα) αν έχεις hotmail για δοκίμασε κάποιο άλλο e-mail γιατί είχαν παρατηρηθεί προβληματάκια.

Πάντως είχαν πει ότι το εξτρά υλικό θα είναι μόνο για τα pre-orders αν άλλαξε κάτι δεν το γνωρίζω.

JamesPetrucci
07-07-2011, 16:28
Τελικά σήμερα ήρθε απάντηση το παραθέτω παρακάτω.

Thank you for your email regarding the promotional code for L.A. Noire (With Play.com Exclusive Bonus "A Slip Of The Tongue" Case & Official Soundtrack Download).

Please accept our apologies that you have not yet received your promotional code for this item.

Please note that your code will be sent to you via email as soon as it is available, and ask that you regularly check your main email inbox, as well as any spam or junk folders you may have. Also please be aware that the script being run to generate the codes does so on a first-come, firstserved, basis, so there may be a slight delay in you receiving your code.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάιδες, σε αναμονή του voucher. Αν και κατα πάσα πιθανότητα το ¨ the slip of a tongue¨ να το κληρώσω εδώ στο forum αφού έχω σκοπό να αγοράσω το full pack που πουλάει στο psn η rockstar.

antoniss
07-07-2011, 23:31
Amazon VS Zavvi = άσσος δαγκωτό !
το βλεπα , το παιξα ??


λοιπόν παρέλαβα σήμερα 2 games από amazon που έγιναν Dispatched στις 3/7 !! καθώς επίσης παρέλαβα σήμερα game από zavvi που το είχα παραγγείλει πριν 1 μήνα !! χαχα

Το μόνο πλέον που κρατάει ζωντανό το zavvi είναι οι κατά καιρούς όντως χαμηλές τιμές ακόμα και σε σχετικά νέα games , αλλιώς θα είχε πιάσει πάτο...


Ακόμα να αναφέρω πως και το Play.com στις τελευταίες 2-3 παραγγελίες μου έχει βελτιωθεί πολύ , τελευταίο game , έγινε posted 28/6 και ήρθε σήμερα 7/7 .

Nerven
08-07-2011, 01:35
2-3 τελευταίες φορές απο zavvi κάνανε 4 εργάσιμες οπότε είναι σχετικό αυτο.

Ezio
08-07-2011, 07:53
Amazon VS Zavvi = άσσος δαγκωτό !
το βλεπα , το παιξα ??


Λες να το έχει στήσει και αυτό ο Μπέος; :P Πέρα από την πλάκα, εγώ θα σταματήσω να παραγγέλνω από το zavvi, και θα επιλέξω το amazon, για το οποίο ακούω πολύ καλά λόγια. Ελπίζω να μην χαλάσει.

ilias78
09-07-2011, 14:33
Θέλω να πάρω 3 παιχνίδια απο zavvi, παίζει κανένα discount code?

θες ακομα κωδικο?

Nerven
09-07-2011, 14:39
Θέλω Ηλία, αν έχεις με σωζεις!

ilias78
09-07-2011, 15:01
δες τα pm σου τοτε....

zisis_GR
10-07-2011, 18:55
Αμα υπαρχει σε καποιον αχρησιμοποιητος κωδικος zavvi αμα θελει ας μου τον πασαρει..

peolinio
12-07-2011, 14:30
να ρωτησω παιδια εχουμε θεμα αν αγορασω παιχνιδι απο εξωτερικο ; δηλ εχω θεμα με online χρηση η δεν τρεχει τιποτα ;

the master
12-07-2011, 14:42
den trexei tipota

jk_blue_tiger
12-07-2011, 15:15
να ρωτησω παιδια εχουμε θεμα αν αγορασω παιχνιδι απο εξωτερικο ; δηλ εχω θεμα με online χρηση η δεν τρεχει τιποτα ;

Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να το αγοραζεις επι το πλειστον απο Ευρωπη μερια.
Ο λογος ειναι οτι η εκδοση του ιδιου παιχνιδιου σε διαφορετικες ηπειρους
(π.χ. Ευρωπη, Αμερικη, Ασια) εχει καποιες φορες διαφορετικους servers
(π.χ. με την αμερικανικη εκδοση του Demon's Souls παιζεις online με παικτες απο Αμερικη ή τουλαχιστον οσους εχουν αγορασει τη συγκεκριμενη εκδοση).
Εαν σκοπευειες να αγορασεις εκδοση εκτος Ευρωπης καλυτερα να τσεκαρεις πρωτα τι παιζει με το online πριν προβεις σε αγορα.
Τελος υπαρχει και το θεμα με τα dlc που καποιοι αντιμετωπιζουν προβληματα αν αγοραστει το game απο εξωτερικο και οχι απο Ελλαδα.
Προσωπικα μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει τετοιο προβλημα αλλα διαβασε εδω (posts 834 until 848):
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=8411&page=42

peolinio
12-07-2011, 15:18
ευχαριστω πολυ

jk_blue_tiger
13-07-2011, 12:11
Δεν εχω ψωνισει απο εκει.
Βλεποντας ομως το site παρατηρησα οτι εχει την εξης κατηγορια: 2 games for 25
Την ιδια ακριβως κατηγορια εχουν τα blahdvd.com & dvd.co.uk που ειναι αξιοπιστα.
Για τα εξοδα αποστολης η Ελλαδα ειναι στην κατηγορια Europe Zone 3 με εξοδα αποστολης 1.39£ (μαλλον ανα game και οχι ανα παραγγελια).
Πιστευω μπορεις να προχωρησεις αφοβα σε παραγγελια, αλλα καλυτερα περιμενε μηπως εχει καποιος αλλος προσωπικη εμπειρια.

Spiros20
13-07-2011, 12:17
Το base.com είναι το ίδιο με το blahdvd. Οπότε μια χαρά αξιόπιστο είναι.

the master
13-07-2011, 19:13
παιδια σοσ

λοιπον εχω παραγγειλει απο zavvi τα prince of persia trilogy και dirt 3 τα οποια εγιναν dispatched την ιδια μερα

σημερα ηρθε το prince
ειναι λογικο αυτο ?
θα ερθει και το dirt ετσι μονο του ή χαθηκε

thanks

enstikto
13-07-2011, 19:21
Λογικό είναι don't worry...

the master
13-07-2011, 19:22
sweet

απλα ξερεις ποια ειναι η βλακεια οτι το παιχνιδι το βρηκα στο πατωμα της πολυκατοικιας!!!
φαντασου ποσο ευκολο ειναι να χαθει...

enstikto
13-07-2011, 19:40
Αν έχεις κάποιο κατάστημα κοντά στο σπίτι σου που εμπιστεύεσε μπορείς να συνενοηθείς με τον ταχυδρόμο (αν είναι καλός) να στα αφήνει εκεί ώστε να μην έχεις το άγχος.
Εγώ έτσι κάνω και δεν έχει χαθεί ποτέ τίποτα...

the master
13-07-2011, 19:52
βασικα κατσε να γραψω κουδουνι μπας και μου χτυπησουν την επομενη φορα

messi10
13-07-2011, 19:53
Μaster, απλα απο περιεργια το PoP Triloy ποτε σου εγινε dispach απο zavvi;

the master
13-07-2011, 19:57
την επομενη μερα που εδωσα την παραγγελια 4/7/2011

messi10
13-07-2011, 20:05
Παντως γρηγορα ηρθαν, σε σχεση με αυτα που ακουω(μαλλον...διαβαζω. :P). 1 μηνας και κατι τετοια...
Ευχαριστω για την απαντηση. :)

the master
13-07-2011, 20:08
λενε οτι 20 μερες πρεπει να περιμενεις
ηρθαν νωρις δε λεω
αλλα λογικο ειναι δεν τα στελνουν με courier

antoniss
16-07-2011, 22:23
άλλη μια παραγγελία από play.com σταθερά στις 10 μέρες ,

όχι και το πιο γρήγορο αλλά τουλάχιστον δεν είναι μεγάλο διάστημα και είναι η 4η μου παραγγελία οπότε κάπου εκεί να υπολογίζει όποιος το προτιμήσει .


Fallout New Vegas έφυγε στις 5/7 ήρθε 15/7
ακόμα δεν έχω παίξει κλασικά το νο3 βέβαια αλλά στα 12€ ήτανε πειρασμός..lol :scratch:

volyros
17-07-2011, 12:24
παιδια καλημερα.επειδη θελω να πουλησω καποια games στο e-bay.co.uk ξερει κανεις ποσο πληρωνεις μεταφορικα για να στειλεις κατι με απλο ταχυδρομειο στην αγγλια;
αν υπαρχει και καποιο link στειλτε το παρακαλω.

Spiros20
17-07-2011, 13:03
παιδια καλημερα.επειδη θελω να πουλησω καποια games στο e-bay.co.uk ξερει κανεις ποσο πληρωνεις μεταφορικα για να στειλεις κατι με απλο ταχυδρομειο στην αγγλια;
αν υπαρχει και καποιο link στειλτε το παρακαλω.

Θα πας εδώ
http://www.elta.gr/index.asp
Μετά κάτω αριστερά πατάς σε μια εικόνα που λέει Υπηρεσίες Πληρωμών
Μετά αριστερά πηγαίνεις Τιμοκατάλος --> Δέματα --> Εσωτερικού - Εξωτερικού - EPG και κατεβάζεις το αρχείο. Σου λέει αναλυτικά πόσο κοστίζει η μεταφορά ανάλογα με τα κιλά που είναι αυτό που θες να στείλεις.

jk_blue_tiger
17-07-2011, 13:36
+rep για το λινκ.
Αυτο που δεν μπορω να δω ομως ειναι το κοστος για Ευρωπη (Αγγλια) σε δεματα κατω του ενος κιλου. Ενα game π.χ. ζυγιζει 200gr-300gr.
Μηπως υπαρχει αλλη κατηγορια με φακελους και οχι με δεματα;

EDIT: Νομιζω οτι βρηκα το link:
http://www.elta.gr/pricelist_epistol_2011.pdf
Δεν πρεπει να επιλεξεις δεματα αλλα επιστολικο ταχυδρομειο.
Για Αγγλια (Ζωνη 1) ειναι απο 2,75€ (200gr) εως 3,60€ (350gr) για απλο και
απο 5,25€ (200gr) εως 6,10€ (350gr) για συστημενο.

volyros
17-07-2011, 14:34
+rep για το λινκ.
Αυτο που δεν μπορω να δω ομως ειναι το κοστος για Ευρωπη (Αγγλια) σε δεματα κατω του ενος κιλου. Ενα game π.χ. ζυγιζει 200gr-300gr.
Μηπως υπαρχει αλλη κατηγορια με φακελους και οχι με δεματα;

EDIT: Νομιζω οτι βρηκα το link:
http://www.elta.gr/pricelist_epistol_2011.pdf
Δεν πρεπει να επιλεξεις δεματα αλλα επιστολικο ταχυδρομειο.
Για Αγγλια (Ζωνη 1) ειναι απο 2,75€ (200gr) εως 3,60€ (350gr) για απλο και
απο 5,25€ (200gr) εως 6,10€ (350gr) για συστημενο.
καλα ενταξει δεν παιζεστε!!
να ρωτησω ομως κατι επειδη ειμαι σκραπας με αυτα;
τι διαφορα εχει το απλο απο το συστημενο;;

jk_blue_tiger
17-07-2011, 15:27
Το απλο σημαινει στο αφηνει στο γραμματοκιβωτιο, αμα ομως ειναι σωστος επαγγελματιας.
Εαν δεν ειναι το πεταει οπου να ναι.
Και ειδικα οσοι μενουν σε πολυκατοικια το παιζουν κορωνα γραμματα εαν θα το βρουν.
Συστημενο σημαινει σου αφηνουν ειδοποιηση (ενα χαρτακι) με το οποιο πρεπει να πας στο ταχυδρομειο να παραλαβεις οτι σου εχουν στειλει (με την επιδειξη της ταυτοτητας σου δλδ του παραληπτη).

the master
17-07-2011, 17:03
το απλο ομως δεν εχει και εξοδα αποστολης

volyros
17-07-2011, 19:14
Το απλο σημαινει στο αφηνει στο γραμματοκιβωτιο, αμα ομως ειναι σωστος επαγγελματιας.
Εαν δεν ειναι το πεταει οπου να ναι.
Και ειδικα οσοι μενουν σε πολυκατοικια το παιζουν κορωνα γραμματα εαν θα το βρουν.
Συστημενο σημαινει σου αφηνουν ειδοποιηση (ενα χαρτακι) με το οποιο πρεπει να πας στο ταχυδρομειο να παραλαβεις οτι σου εχουν στειλει (με την επιδειξη της ταυτοτητας σου δλδ του παραληπτη).καταλαβα.
και μια τελευταια ερωτηση πιο απο αυτα που γραφει ο τιμοκαταλογος ειναι αυτο που μπορεις να trackαρεις το πακ
ετο και να ξερεις που ειναι ανα πασα στιγμη;

επισης παιδια αλλη μια ερωτηση, οταν πουλας κατι στο ebay τα λεφτα που σου στελνουν μεσω paypal μπορεις να τα "τραβηξεις" ετσι;εννοω πανε στην καρτα που εχεις συνδεσει πας στην τραπεζα και τα βγαζεις.δεν πανε στο balance του paypal ετσι;
επισης πρεπει να κανω κατι στον paypal λογαριασμο μου για να μπορω να πουλησω κατι και να λαβω χρηματα;τον εχω κανει upgrade σε premium χρειαζεται κατι αλλο;
παρακαλω ας μου απαντησει καποιος που να ξερει σιγουρα.ευχαριστω.

volyros
23-07-2011, 01:39
παιδια μπορει καποιος να ποσταρει το thread που εχει γραψει ενα παλικαρι οσον αφορα τις αγορες απο αμερικη και το τελωνιο?δεν το βρισκω ρε γαμωτο!!

the master
23-07-2011, 01:49
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9332

Spiros20
23-07-2011, 01:50
παιδια μπορει καποιος να ποσταρει το thread που εχει γραψει ενα παλικαρι οσον αφορα τις αγορες απο αμερικη και το τελωνιο?δεν το βρισκω ρε γαμωτο!!

Αυτό λες;
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9332

volyros
23-07-2011, 01:56
Αυτό λες;
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9332
χρησιό κι αυτο αλλα ψαχνω ενα αλλο που δινει οδηγιες πως να ψωνισεις ακριβα αντικειμενα απο αμερικη χωρις να περασουν τελωνειο.σαν οδηγος δηλαδη.

FunkyCobra
26-07-2011, 19:26
posa pernei to telwneio?

jk_blue_tiger
26-07-2011, 20:26
posa pernei to telwneio?

Ποσταρε την ερωτηση σου εδω:
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9332&page=3

FunkyCobra
30-07-2011, 19:35
stis 18 ekana order to red dead redemption apo zavvi...stis 28 egine despatched!!!

ilias78
06-08-2011, 00:58
εκανα εχτες μια παραγγελεια απο το blah. 2 games για ενα φιλο. και τα 2 games, ηταν σε in stock κατασταση. το ιδιο βραδυ μπαινω να τσεκαρω και μου εγραφε και στα 2, in dispatch;
σημερα που μπηκα να δω, το ενα ειναι στην ιδια κατασταση και το αλλο γραφει shipped!!!
αφου υπηρχε κ στα 2 stock γιατι δεν εφυγαν και τα 2 μαζι παρα μονο το 1?

Spiros20
06-08-2011, 02:47
Παίζουν πολλοί παράγοντες σημασία. Να έχει το άλλο παιχνίδι άλλη σειρά προτεραιότητας στο Shiped, να τα χειρίζεται άλλο άτομο την συσκευασία και την αποστολή αυτού και πολλά άλλα. Το θέμα είναι να σου γίνει αύριο το πολύ μεθαύριο. Μην κολλάς σε αυτό.

antoniss
06-08-2011, 10:52
amazon.co.uk και ξερό ψωμί !:a023:
Dungeon Siege III Limited εκτός από super τιμή , έγινε dispatched 1/8 και μου ήρθε στις 4/8 !!


@ Ηλία , αν ήτανε από zavvi δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση σήμερα αύριο στο status να έλεγε waiting stock pick... δλδ να μην το έχουνε και να το περιμένουνε απο προμηθευτή τους !

το έχω πάθει 3 φορές !

από blah δεν έχω αγοράσει , μακάρι να μην αργήσει πάντως ! lol:scratch:

ilias78
06-08-2011, 11:23
μπηκα σημερα παλι και πλεον και το 2ο εγινε shipped. με διαφορα 19 ωρες περιπου.
ευχαριστω κ τους 2.

spaik8322
07-08-2011, 21:40
καλησπερα παιδια,θα ηθελα αν μπορει καποιος να με ενημερωσει με μερικα εγκυρα και αξιοπιστα ονλαιν καταστηματα του εξωτερικου ή δικα μας εδω στην ελλαδα..
και εχει τυχει σε κανεναν να του <<φανε>> τα λεφτα??
ευχαριστω

lebron15
07-08-2011, 22:05
Για Ελλαδα οτι δεις στο skroutz πιστευω,μερικες φορες εχουν καλα παιχνιδια αλλα σε καινουρια σχεδον ποτε! Μερικα sites ειναι το zavvi,το shopto, το blahdvd και αλλα που θα σου πουν τα παιδια που ξερουν καλυτερα απο εμενα!

jk_blue_tiger
07-08-2011, 22:31
καλησπερα παιδια,θα ηθελα αν μπορει καποιος να με ενημερωσει με μερικα εγκυρα και αξιοπιστα ονλαιν καταστηματα του εξωτερικου ή δικα μας εδω στην ελλαδα..
και εχει τυχει σε κανεναν να του <<φανε>> τα λεφτα??
ευχαριστω

Αξιοπιστα ειναι:
amazon.co.uk
zavvi.com, thehut.com ιδιος ομιλος
blahdvd.com, dvd.co.uk ιδιος ομιλος
shopto.net
play.com
Χρησιμοποιησε το gamecrawler.co.uk για να βλεπεις ποιο απο τα παραπανω εχει το παιχνιδι που σε ενδιαφερει πιο φθηνο.
Λεφτα δεν μου εχουν φαει και τουλαχιστον τα παραπανω sites δεν εχουν τετοια φιλοσοφια.

spaik8322
08-08-2011, 10:02
ωραια παιδια ευχαριστω,
να ρωτησω και κατι αλλο.
τωρα π.χ θελω να παραγγειλω ενα παιχνιδι απο το amazon ή το zavvi
το στελνουν με αντικαταβολη ή πρεπει να εχεις πιστωτικη καρτα??
βασικα το μονο που εχω ειναι καρτα paypall και τιποτα αλλο..
αυτοι πως θα το στειλουν??
με κουριερ,με ελτα με τι??
σορυ που ρωταω αλλα δεν εχω ξαναπαραγγειλει και τα αγγλικα μου δεν ειναι και τελεια για μεταφραση..
επισης υπαρχουν και μαγαζια εδω στην ελλαδα με μεταχειρισμενα παιχνιδια σε αξιοπιστη κατασταση??
λογω κρισης και ανεργιας ειναι καπως δυσκολο να δινεις 30-60 ευρο σε καθε τιτλο,
βλεπω και εδω τις αγγελιες αλλα προς το παρον δεν εχω δει κατι καλο και οσα εχω δει δεν τα εχω προλαβει!!!

volyros
08-08-2011, 12:33
ωραια παιδια ευχαριστω,
να ρωτησω και κατι αλλο.
τωρα π.χ θελω να παραγγειλω ενα παιχνιδι απο το amazon ή το zavvi
το στελνουν με αντικαταβολη ή πρεπει να εχεις πιστωτικη καρτα??
βασικα το μονο που εχω ειναι καρτα paypall και τιποτα αλλο..
αυτοι πως θα το στειλουν??
με κουριερ,με ελτα με τι??
σορυ που ρωταω αλλα δεν εχω ξαναπαραγγειλει και τα αγγλικα μου δεν ειναι και τελεια για μεταφραση..
επισης υπαρχουν και μαγαζια εδω στην ελλαδα με μεταχειρισμενα παιχνιδια σε αξιοπιστη κατασταση??
λογω κρισης και ανεργιας ειναι καπως δυσκολο να δινεις 30-60 ευρο σε καθε τιτλο,
βλεπω και εδω τις αγγελιες αλλα προς το παρον δεν εχω δει κατι καλο και οσα εχω δει δεν τα εχω προλαβει!!!

Δυστηχως δεν στελνουν με αντικαταβολη,πρεπει να εχεις καρτα.Οχι απαραιτητα πιστωτικη,μπορεις να χρησιμοποιησεις χρεωστικη η προπληρωμενη.Mπορω να σου πω πως θα βγαλεις ευκολα και τσαμπα σε 10 λεπτα.Αν θες στειλε μου p.m να σου πω.Αυτη που εχεις στο paypal τι ειναι;

Τα περισσοτερα site(αν οχι ολα)στελνουν με ΕΛΤΑ.

Για μεταχειρισμενα κοιτα εδω http://www.activate.gr/ αν και δεν εχω ψωνισει ποτε.Μεταχειρισμενα παιρνω μονο απο δω και απο e-bay.


βλεπω και εδω τις αγγελιες αλλα προς το παρον δεν εχω δει κατι καλο και οσα εχω δει δεν τα εχω προλαβει!!!

Ε οχι και ολα!!;);)

parlar
08-08-2011, 13:00
Εχει αγορασει κανεις απο το bee.com?Ειναι αξιοπιστο?Εχω βρει το nba2k12 πιο φθηνο περιπου κατα 10 λιρες σε σχεση με τα αλλα sites και σκεφτομαι να το κανω pre-order.

Aniliagos
08-08-2011, 15:14
Εγώ που έχω αγοράσει από ebay.co.uk έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

Η επόμενη μου αγορά μάλιστα θα είναι το assassins creed:brotherhood από Ηνωμένο Βασίλειο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν το online mode θα λειτουργεί καθώς θα προέρχεται από άλλη χώρα

Αν έχει απαντηθεί ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά με ενα γκουγκλαρισμα που εκανα δεν βρήκα κάτι.

antoniss
08-08-2011, 17:00
Εγώ που έχω αγοράσει από ebay.co.uk έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

Η επόμενη μου αγορά μάλιστα θα είναι το assassins creed:brotherhood από Ηνωμένο Βασίλειο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν το online mode θα λειτουργεί καθώς θα προέρχεται από άλλη χώρα

Αν έχει απαντηθεί ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αλλά με ενα γκουγκλαρισμα που εκανα δεν βρήκα κάτι.

ναι μην φοβάσαι προχώρα άφοβα ,

γενικά από ευρώπη να ξέρεις πως στο ονλινε δεν θα εχεις θέμα , (απο αμερική ίσως και αυτό σε κάποια παιχνίδια)
αυτό που πρέπει κατά καιρούς όμως να προσέχεις είναι αν το παιχνίδι έχει dlc να είναι για τον κωδικό που έχει πάνω το δισκάκι πριν το αγοράσεις.

muku
08-08-2011, 17:11
amazon.co.uk πόσες μέρες κάνει περίπου να στείλει εδώ? Εξαρτάται και από τον seller αν δεν είναι από το amazon αυτό καθεαυτό να φανταστώ? Πρώτη φορά πήρα από εκεί και έγινε dispatched την Παρασκευή. Ελπίζω να κάνει λιγότερο από 2 βδομάδες γιατί φεύγω για διακοπές στις 19. Estimated delivery λέει 11-17. Συνήθως πέφτει μέσα το Amazon? Από Αγγλία μόνο παπούτσια έχω ξαναπάρει και έχουν κάνει 5 μέρες...

enstikto
08-08-2011, 17:44
Συνήθως λέει πολύ περισσότερο απ&#180; όσο τελικά θα κάνει να σου έρθει η παραγγελία.
Εμένα μια παραγγελία έλεγε θα φτάσει 18 του μήνα κ μου έχει έρθει εδώ κ μια βδομάδα...

muku
08-08-2011, 18:23
Για να δούμε, μακάρι γιατί πήρα μια microsd 16gb για το κινητό και τη θέλω για τις διακοπές. Χάρτες, τραγούδια κλπ. Άσε που αν λείπω αμβιβάλλω αν θα την βρω όταν έρθω. Τελευταία φορά μου είχαν βουτήξει από την πολυκατοικία μια θήκη για κινητό... Ευτυχώς ήταν made in china και έκανε 2Ε :P Παρόλα αυτά τους ξέχεσα με ένα σημείωμα στο ασανσέρ.

lordelesar
08-08-2011, 21:10
posa pernei to telwneio?
Υπολόγισε χοντρικά +30% πάνω στην τιμή αγοράς + μεταφορικά συν όσα σου πάρει αμοιβή εκτελωνιστή.
(αν το αντικείμενο δεν έχει 23% ΦΠΑ, υπολόγισε +20% αν και συνήθως τα φέρνουν απο εδώ τα μαγειρεύουν απο εκεί και στο βάζουν σε κατηγορία 23%...τέσπα)

muku
11-08-2011, 12:50
Τελικά μου ήρθε σήμερα η κάρτα. Αρκετά γρήγορα θα έλεγα, από Παρασκευή που έφυγε. Τσάμπα η ανησυχία :)

lordelesar
11-08-2011, 15:55
Παρηγγειλα απο zavvi το bluray collection του battlestar galactica παρολο που ελεγε οτι στελνει μονο αγγλια το συγκεκριμενο. Μου ηρθε shipping notice κανονικα και κε πληρωμη paypal. Ελποζω οντως να ερθει :-)

sent from my Galaxy SII

aiva
14-08-2011, 10:47
Απορία. Τα μεταχειρισμένα του game.co.uk είναι σε καλή κατάσταση; Γιατί δεν γράφει κάτι. Για παράδειγμα στο Play.Com λέει Like New, Very Good κ.τ.λ. Έχει ψωνίσει κανείς μεταχειρισμένο από game.co.uk να μας πει την γνώμη του;

jk_blue_tiger
14-08-2011, 11:35
Απορία. Τα μεταχειρισμένα του game.co.uk είναι σε καλή κατάσταση; Γιατί δεν γράφει κάτι. Για παράδειγμα στο Play.Com λέει Like New, Very Good κ.τ.λ. Έχει ψωνίσει κανείς μεταχειρισμένο από game.co.uk να μας πει την γνώμη του;

Εχω ψωνισει παλαιοτερα μτχ απο το game και το δισκακι μαζι με κουτι και οδηγιες ηταν μια χαρα. Δυστυχως ομως το game δεν στελνει πια Ελλαδα.
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=313831&postcount=3341

antoniss
14-08-2011, 12:28
^^ επίσης πολύ καλή κατάσταση μεταχειρισμένων έχω πάρει από το amazon !

κάποια ηταν όντως σαν καινούργια , απλά υπάρχει το κλασικό θέμα με τον seller πάλι ! δλδ αν είναι μεταχειρισμένο από το amazon οκ αλλιώς από seller πιθανόν να μην το στέλνει !

aiva
14-08-2011, 17:26
Κρίμα. Είχα βρει 1-2 ευκαιρίες. To Blah τι έξοδα αποστολής έχει;

jk_blue_tiger
14-08-2011, 19:52
Κρίμα. Είχα βρει 1-2 ευκαιρίες. To Blah τι έξοδα αποστολής έχει;

£1.39 per item.

AriStos13
17-08-2011, 20:48
υπαρχει σε κανενα ελληνικο καταστημα για προπαραγγελεια το assasins creed reveletions aminus edition?

ilias78
17-08-2011, 21:47
αγορα απο blah 2 games στης 5/8.
dispatch το ενα 5/8 και το αλλο 6/8.
παραδοση σημερα 17/8

freakygeo
18-08-2011, 11:56
να ρωτησω κατι?απο τα ξενα μαγαζια τι αξιζει να αγοραζουμε?να αγοραζουμε με τις τιμες σε ευρω ή λιρες?δηλαδη στο zavvi εχεις επιλογη να βλεπεις τις τιμες σε ευρω και σε λιρες!!!!

MalFUNct10N
18-08-2011, 12:49
να ρωτησω κατι?απο τα ξενα μαγαζια τι αξιζει να αγοραζουμε?να αγοραζουμε με τις τιμες σε ευρω ή λιρες?δηλαδη στο zavvi εχεις επιλογη να βλεπεις τις τιμες σε ευρω και σε λιρες!!!!
αξιζουν περισσοτερο βιβλια, μουσικη, ταινιες και παιχνιδια λογω χαμηλων τιμων.. συγκεκριμενα στο zavvi, καλο ειναι να παραγγελνεις σε λιρες, καθως η ισοτιμια τους με το euro δεν ειναι ακριβης και σου βγαινει συνηθως καποια λεπτα παραπανω! καλυτερα να χρησιμοποιεις το google (πχ. 18 pounds to euros) και θα σου λεει το ακριβες αντιτιμο!

dreamer
19-08-2011, 02:40
kseri kanis kapio site opou mporo na paragkilo ayta ( http://www.slashgear.com/sony-ps3-wireless-stereo-headset-offers-7-1-virtual-surround-sound-27155144/ )? Mono se amerikanika websites ta vrika mexri tora, gia eyropi den tha kikloforisun?

Aniliagos
21-08-2011, 14:05
Φίλε μου τα συγκεκριμένα δεν έχουν βγει ακόμη στην αγορά. Όπως το αναφέρει και στο link που παρέθεσες αναμένονται τον Σεπτέμβριο για Αμερική και θα κυμαίνονται στα 100$.

Πάντως φαίνονται φοβερά.

tnf50
22-08-2011, 17:23
Προσφατα παρηγγειλα απο το zavvi ενα παιχνιδι για το psp και δε μου εχει ερθει ακομα. Εχουν περασει οι 20 μερες που λεει το site αλλα δεν ειμουν αθηνα. Υπαρχει περιπτωση να ειχε ερθει οταν ελειπα? Σε τετοιες περιπτωσεις αφηνουν ειδοποιησεις σωστα?

the master
22-08-2011, 18:16
tnf αφου στα λεω γιατι δεν με ακους?

το πακετο ερχετε σε μορφη απλου γραμματος οποτε δεν σου αφηνουν ειδοποιηση στην πορτα ουτε σου χτηπανε κουδουνι,,,επισης το ιδιο το zavvi δεν σου στελνει email(εκτως βεβαια για να σου πει οτι το παιχνιδι δεν υπαρχει).

στειλε e mail ειναι η μονη λυση αλλωστε το ιδιο σε συμβουλευουν να κανεις κ εκεινοι.
Για αυτο βεβαια κ δεν υπαρχουν εξοδα αποστολης.

jk_blue_tiger
22-08-2011, 19:03
Προσφατα παρηγγειλα απο το zavvi ενα παιχνιδι για το psp και δε μου εχει ερθει ακομα. Εχουν περασει οι 20 μερες που λεει το site αλλα δεν ειμουν αθηνα. Υπαρχει περιπτωση να ειχε ερθει οταν ελειπα? Σε τετοιες περιπτωσεις αφηνουν ειδοποιησεις σωστα?


tnf αφου στα λεω γιατι δεν με ακους?

το πακετο ερχετε σε μορφη απλου γραμματος οποτε δεν σου αφηνουν ειδοποιηση στην πορτα ουτε σου χτηπανε κουδουνι,,,επισης το ιδιο το zavvi δεν σου στελνει email(εκτως βεβαια για να σου πει οτι το παιχνιδι δεν υπαρχει).

στειλε e mail ειναι η μονη λυση αλλωστε το ιδιο σε συμβουλευουν να κανεις κ εκεινοι.
Για αυτο βεβαια κ δεν υπαρχουν εξοδα αποστολης.

Tnf50 το zavvi οταν σου στελνει ενα αντικειμενο σου στελνει ενα email που γραφει "Order Despatched". Τσεκαρε τα mail σου να δεις εαν σου εχει ερθει τετοιο email ή μπες στο account σου στο zavvi και στο "Order History" δες το status της συγκεκριμμενης παραγγελιας. Εαν μετα απο ολα αυτα δεν βρισκεις ακρη στειλε τους email. Στο myaccount επελεξε Order History παλι στο προιον που ενδιαφερεσαι , View, Query και στο Category επελεξε Checout Query (ουφ!). Γραφεις οτι θελεις Send και εφυγε.Ενημερωτικα παντως σε μια παραγγελια που εκανα πριν κανα μηνα εγραφε "Estimated Delivery Time:10-15 days", αλλα στο παρελθον εχω περιμενει μεχρι και 20 ημερες περιπου.

the master η παραγγελια οντως αποστελεται σαν απλο γραμμα (εαν ομως ο ταχυδρομος ειναι σωστος μου εχει τυχει να αφησει ειδοποιητηριο επειδη μενω σε πολυκατοικια), αλλα σου στελνει mail αποστολης προιοντος οπως γραφω πιο πανω.

antoniss
22-08-2011, 20:29
σήμερα μου αφήσανε ειδοποιητήριο από το ταχυδρομίο για να παραλάβω ένα δέμα , πήγα και ήτανε ένα game απο το thehut ! μου έκανε εντύπωση γιατί πάντα από το thehut & zavvi μου τα αφήνουν στην είσοδο !

μάλλον είναι και θέμα το ταχυδρόμου καμιά φορά , π.χ. αν δεν μπορεί να τα πάρει όλα μαζι και έχει πολλά δέματα ή το φέρνει την επόμενη ή αφήνει χαρτάκι ! τι να πω υποθέσεις κάνω ,

πάντως για την ιστορία μέσα σε 7 μέρες παρέλαβα από thehut και μέσα σε 14 από το play.com :scratch:

the master
22-08-2011, 21:09
α ναι το ξεχασα οντως στελνουν order dispatched βεβαια αυτο δε σημαινει ντε και καλα οτι θα σου ερθει υπαρχει πιθανοτητα να χαθει.

παντως λιγο δυσκολο να μην εχει γινει dispached εδω κ ενα μηνα.

aiva
23-08-2011, 15:01
Bioshock ή Mass Effect 2; Είμαι σε δίλημμα!

volyros
23-08-2011, 17:10
Και τα δυο βεβαια!!!

lordelesar
23-08-2011, 18:09
Παρηγγειλα απο zavvi το bluray collection του battlestar galactica παρολο που ελεγε οτι στελνει μονο αγγλια το συγκεκριμενο. Μου ηρθε shipping notice κανονικα και κε πληρωμη paypal. Ελποζω οντως να ερθει :-)

sent from my Galaxy SII

Ηρθε σημερα τελικα απο Σουηδια... Ολα κομπλε.

sent from my Galaxy SII

De-lee_GR
24-08-2011, 00:01
Στο zavvi παρατηρησα το εξης...!προπαρηγγειλα 4 παιχνιδια συνολικα χωρις να αλλαξω τις τιμες απο λιρα σε ευρω. πατωντας την ευρωπαικη σημαιουλα οι τιμες σε ευρω ειναι ακριβοτερες κατα 4 ευρω περιπου το παιχνιδι...!!!η αποδειξη του paypal εχει την τιμη σε λιρες (οπως εκανα την παραγγελια δλδ) το εχει παρατηρησει κανεις αλλο αυτο?

jk_blue_tiger
24-08-2011, 02:46
Στο zavvi παρατηρησα το εξης...!προπαρηγγειλα 4 παιχνιδια συνολικα χωρις να αλλαξω τις τιμες απο λιρα σε ευρω. πατωντας την ευρωπαικη σημαιουλα οι τιμες σε ευρω ειναι ακριβοτερες κατα 4 ευρω περιπου το παιχνιδι...!!!η αποδειξη του paypal εχει την τιμη σε λιρες (οπως εκανα την παραγγελια δλδ) το εχει παρατηρησει κανεις αλλο αυτο?

Δες μια σελιδα πισω... απαντηθηκε πριν λιγες ημερες.
http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=322798&postcount=3413
Καλο θα ειναι να κανεις πρωτα ενα search και εαν δεν βρεις την απαντηση τοτε να ποσταρεις.

tnf50
24-08-2011, 11:04
Ok παιδια τους εστειλα αυτο που μου ειπατε και περιμενω απαντηση.

dreamer
24-08-2011, 16:54
Φίλε μου τα συγκεκριμένα δεν έχουν βγει ακόμη στην αγορά. Όπως το αναφέρει και στο link που παρέθεσες αναμένονται τον Σεπτέμβριο για Αμερική και θα κυμαίνονται στα 100$.

Πάντως φαίνονται φοβερά.

ναι ξέρω πότε κυκλοφορούν και πόσο κοστίζουν απλά ρωτάω αν υπάρχει καποια ιστοσελίδα που να μπορώ να τα κάνω preorder και να τα στέλνει ευρώπη γιατί μέχρι τώρα μόνο σε αμερικάνικες ιστοσελίδες τα είδα

tonybsg
24-08-2011, 16:59
ναι ξέρω πότε κυκλοφορούν και πόσο κοστίζουν απλά ρωτάω αν υπάρχει καποια ιστοσελίδα που να μπορώ να τα κάνω preorder και να τα στέλνει ευρώπη γιατί μέχρι τώρα μόνο σε αμερικάνικες ιστοσελίδες τα είδα

Φίλε dreamer, αν και δεν έχω ξαναπάρει τέτοια συσκευή από τα συγκεκριμένα καταστήματα, vgp.ca και planetaxel.com τα ανέβασαν χθες - προχθές!

dreamer
24-08-2011, 17:36
είχα ψάξει παλιά στο vgp και δεν τα είχαν, να σε καλά φίλε! δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα το vgp είναι από τα καλύτερα e-shops για μένα

για όσους θέλουν να πάρουν ένα καλό headset είναι καλή ευκαιρία πάντως, έχουν virtual 7.1 ήχο, είναι wireless και είναι συμβατά με XMB (σου εμφανίζει το ps3 στην οθονή διαφόρες πληροφοριές δηλαδή π.χ. αν παεί να τελιώσει η μπαταρία) και είναι και σε καλή τιμή, 75 ευρο με παραδόση από vgp

edit: παραγγειλά απο vgp πακέτο infamous 2 hero edition (η μεγάλη συλλεκτική με την φιγούρα και την τσάντα) και το dragon age 2 signature edition στα 100 ευρο

tonybsg
24-08-2011, 18:28
είχα ψάξει παλιά στο vgp και δεν τα είχαν, να σε καλά φίλε! δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα το vgp είναι από τα καλύτερα e-shops για μένα

για όσους θέλουν να πάρουν ένα καλό headset είναι καλή ευκαιρία πάντως, έχουν virtual 7.1 ήχο, είναι wireless και είναι συμβατά με XMB (σου εμφανίζει το ps3 στην οθονή διαφόρες πληροφοριές δηλαδή π.χ. αν παεί να τελιώσει η μπαταρία) και είναι και σε καλή τιμή, 75 ευρο με παραδόση από vgp

edit: παραγγειλά απο vgp πακέτο infamous 2 hero edition (η μεγάλη συλλεκτική με την φιγούρα και την τσάντα) και το dragon age 2 signature edition στα 100 ευρο

Ούτε γω πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα, απλά αυτό που θα σου έλεγα είναι να προσέξεις (και για την Hero αναφέρομαι κυρίως) μην τυχόν στα στείλουν με courier, γιατί θυμάμαι σε κάτι μεγάλες συλλεκτικές (πχ τυχαία είχα δει στην Helgast) υποχρεωτικά έστελναν έτσι (το έλεγε καθαρά βέβαια και στην σελίδα του προϊόντος εκεί οπότε φαντάζομαι αν δεν στο έβγαλε τώρα δεν θα έχεις πρόβλημα!).

dreamer
24-08-2011, 18:35
μπα κανονικά θα το στειλούν, μεταφορικά (για κύπρο) μου έβαλε και για 2 μαζί μόνο 10 ευρο! και πάντα το vgp γράφει ψεύτικες τιμές στα δέματα για να μην περνάνε τελωνεία

tonybsg
24-08-2011, 18:38
Ναι, ναι το ξέρω, μια χαρά τότε!

volyros
26-08-2011, 10:46
Παιδια καλημερα.Συγνωμμη για το εν μερει offtoplc αλλα θελω να αγορασω το silent hill homecoming απο Αμερικη αλλα γραφει οτι το παιχνιδι ειναι NTSC και οτι δεν παιζει σε ολα τα ps3..Πως μπορω να μαθω αν παιζει στο δικο μου;Η δεν υπαρχει προβλημα ουτως η αλλως;

jk_blue_tiger
26-08-2011, 11:01
Παιδια καλημερα.Συγνωμμη για το εν μερει offtoplc αλλα θελω να αγορασω το silent hill homecoming απο Αμερικη αλλα γραφει οτι το παιχνιδι ειναι NTSC και οτι δεν παιζει σε ολα τα ps3..Πως μπορω να μαθω αν παιζει στο δικο μου;Η δεν υπαρχει προβλημα ουτως η αλλως;

Καλημερα Γιαννη. Τα ps3 games ειναι region-free δλδ παιζουν σε οποιαδηποτε ps3 κονσολα. Εγω εχω ps3 games αγορασμενα απο ΗΠΑ, Καναδα, Ασια και παιζουν ολα μια χαρα.
Οσον αφορα το NTSC μην ανησυχεις. Ουτε εκει εχεις προβλημα.

volyros
26-08-2011, 11:24
Καλημερα Γιαννη. Τα ps3 games ειναι region-free δλδ παιζουν σε οποιαδηποτε ps3 κονσολα. Εγω εχω ps3 games αγορασμενα απο ΗΠΑ, Καναδα, Ασια και παιζουν ολα μια χαρα.
Οσον αφορα το NTSC μην ανησυχεις. Ουτε εκει εχεις προβλημα.

Καλημερα Γιαννη.Το ξερω οτι ειναι region-free και εχω ξαναγορασει απο Αμερικη απλα επειδη ο τυπος το εγραφε με κοκκινα γραμματα στυλ "Warning" αγχωθηκα!!:wtf:
Επισης δεν το ξερω και πολυ καλα το θεμα με τα PAL και τα NTSC και φοβηθηκα μην κανω λαλακια!!

Σε ευχαριστω πολυ!!:thanks:

MalFUNct10N
26-08-2011, 22:26
Αγορά απο zavvi : Αποστολή 19/8, άφιξη σήμερα το πρωί:a023:

Chill
27-08-2011, 16:37
Amazon's Jersey merchant : στέλνει Ελλάδα ή όχι

jk_blue_tiger
27-08-2011, 17:17
Amazon's Jersey merchant : στέλνει Ελλάδα ή όχι
Ναι
Ειναι ο seller Indigo Starfish
"Indigo Starfish is Amazons Jersey Merchant,"
http://www.amazon.co.uk/forum/video%20games/Tx2NYJZZZQ16RVG
και στελνει Ελλαδα με τους ιδιους ορους του amazon
"Delivery Rates
Amazon has negotiated delivery rates on your behalf with Indigostarfish.com. As a result the delivery rates for Indigostarfish.com items are the same as the Amazon.co.uk delivery rates (http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/026-8768813-3500433?ie=UTF8&nodeId=11072961)."
http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=13378011

bozo
27-08-2011, 20:27
Originally Posted by volyros http://www.ps3forums.gr/vb/ps3/buttons/viewpost.gif (http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=324769#post324769)
Παιδια καλημερα.Συγνωμμη για το εν μερει offtoplc αλλα θελω να αγορασω το silent hill homecoming απο Αμερικη αλλα γραφει οτι το παιχνιδι ειναι NTSC και οτι δεν παιζει σε ολα τα ps3..Πως μπορω να μαθω αν παιζει στο δικο μου;Η δεν υπαρχει προβλημα ουτως η αλλως;


volyros φιλε γιαννη και συνονοματε το παιχνιδει που θελεις το ιδα τυχαια σημερα το πρωι σε ενα καταστημα εδω ελαφρως μεταχιρισμενο με 8 ευρω.για το silent hill homecoming .εκει απο αμερικη ποσο το βρηκες απο περιεργεια.

volyros
27-08-2011, 22:27
volyros φιλε γιαννη και συνονοματε το παιχνιδει που θελεις το ιδα τυχαια σημερα το πρωι σε ενα καταστημα εδω ελαφρως μεταχιρισμενο με 8 ευρω.για το silent hill homecoming .εκει απο αμερικη ποσο το βρηκες απο περιεργεια.

10€ το βρισκω απο Αμερικη με μεταφορικα..Σε ποιο μαγαζι το ειδες;;

bozo
28-08-2011, 00:26
10 το βρισκω απο Αμερικη με μεταφορικα..Σε ποιο μαγαζι το ειδες;;


ενα απο εδω την εδεσσα φιλε.καλα ειναι 10 ευρω φιλε πολη καλη τιμη ετσι απο περιεργεια το dragon age 2 ποσο μπορουμε να το βρουμε.??

God0fDeath
28-08-2011, 01:43
amazon.co.uk πόσες μέρες κάνει περίπου να στείλει εδώ? Εξαρτάται και από τον seller αν δεν είναι από το amazon αυτό καθεαυτό να φανταστώ? Πρώτη φορά πήρα από εκεί και έγινε dispatched την Παρασκευή. Ελπίζω να κάνει λιγότερο από 2 βδομάδες γιατί φεύγω για διακοπές στις 19. Estimated delivery λέει 11-17. Συνήθως πέφτει μέσα το Amazon? Από Αγγλία μόνο παπούτσια έχω ξαναπάρει και έχουν κάνει 5 μέρες...

Οι Άγγλοι είναι γενικά γρήγοροι,οπότε μην ανησυχείς.

Starlord
28-08-2011, 09:53
Και το play έδειξε σημεία βελτίωσης τον τελευταίο καιρό. Κάτι DVD και βιβλία στην εβδομάδα πάνω τα είχα.

jk_blue_tiger
28-08-2011, 10:52
ενα απο εδω την εδεσσα φιλε.καλα ειναι 10 ευρω φιλε πολη καλη τιμη ετσι απο περιεργεια το dragon age 2 ποσο μπορουμε να το βρουμε.??

Συνονοματε για να βλεπεις τιμες αγορας απο το εξωτερικο χρησιμοποιεις το παρακατω site: http://www.gamecrawler.co.uk (http://www.gamecrawler.co.uk/compare/dragon-age-2-ps3/B003VM8HG8)
οποτε βλεπεις οτι η φθηνοτερη τιμη in-stock ειναι 20 λιρες απο amazon.
Αν θες να το αγορασεις απο Ελλαδα κοιτας το http://www.skroutz.gr/
και βλεπεις οτι ειναι γυρω στα 40€.

messi10
28-08-2011, 11:31
Παιδια ποσα μεταφορικα εχει το amazon.co.uk;

jk_blue_tiger
28-08-2011, 12:00
Παιδια ποσα μεταφορικα εχει το amazon.co.uk;

Πανω απο 25 λιρες ειναι δωρεαν. Για λιγοτερες απο 25 λιρες παραγγελια τα μεταφορικα ειναι 6.75 λιρες.

messi10
28-08-2011, 12:04
Ευχαριστω πολυ Γιαννη για την απαντηση. :)

messi10
29-08-2011, 23:39
Παιδια αν παρω ενα παιχνιδι απο τα Αμερικανικα amazon.com και gamestop.com, ποσο θα μου κοστισουν(στο καθενα)τα μεταφορικα+το τελονιο;

volyros
30-08-2011, 12:06
Παιδια αν παρω ενα παιχνιδι απο τα Αμερικανικα amazon.com και gamestop.com, ποσο θα μου κοστισουν(στο καθενα)τα μεταφορικα+το τελονιο;

Το amazon.com δεν στελνει ελλαδα αν δεν κανω λαθος,αν κανω ας με διορθωσει καποιος.Απο το αλλο δεν εχω ψωνισει.Τελωνιο αν ειναι μικρο το ποσο κατα 99% δεν θα περασει..

messi10
30-08-2011, 12:11
Πρωτ' απ' ολα thanks για την απαντηση.

2ον, δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειχα ακουσει οτι και τα 2 στελνουν Ελλαδα.

Μιλαω για αυτο το πακετο.
(amazon)
Amazon.com: Elder Scrolls V: Skyrim Collector&#39;s Edition: Playstation 3: Video Games

(gamestop)
http://www.gamestop.com/ps3/games/the-elder-scrolls-v-skyrim-collectors-edition/92868

Αυτα θα περασουν τελονιο, ετσι;

Kane
30-08-2011, 14:04
Ψάχνοντας στο Amazon είδα τυχαία αυτό το οποίο βγαίνει €35. Μου κίνησε την περιέργεια και ψάχνοντας στο site του μαγαζιού είδα ότι πωλείται 39€+μεταφορικά. Δεν ξέρω πως δικαιολογείται. Καμιά ιδέα κανείς;

jk_blue_tiger
30-08-2011, 14:32
Ψάχνοντας στο Amazon είδα τυχαία αυτό (http://www.amazon.co.uk/Captain-America-Super-Soldier-PS3/dp/B004SNDLT2/ref=pd_sim_vg_h__82) το οποίο βγαίνει €35. Μου κίνησε την περιέργεια και ψάχνοντας στο site του μαγαζιού είδα ότι πωλείται 39€+μεταφορικά. Δεν ξέρω πως δικαιολογείται. Καμιά ιδέα κανείς;

Σπυρο τσεκαρε απο ποιον seller το επελεξες. Ο πιο φθηνος δειχνει οτι ειναι ο activate 26 λιρες+ 2λιρες μεταφορικα=28 λιρες=31,67 ευρω. Το ιδιο το amazon το πουλαει με 29 λιρες=32,8 ευρω χωρις χρεωση μεταφορικων εαν επιλεξεις super save delivery.

messi10
30-08-2011, 14:35
^Γιαννη, ξερεις τιποτα για την δικη μου ερωτηση;

jk_blue_tiger
30-08-2011, 14:45
^Γιαννη, ξερεις τιποτα για την δικη μου ερωτηση;

Παναγιωτη εαν ηξερα θα σου 'χα απαντησει:sad6:. Δεν ειμαι και τοσο ειδικος:)!
Εκτος Ευρωπης, απο Αμερικη, Καναδα & Κινα εχω ψωνισει μονο μικρα δεματα & χαμηλης αξιας που δεν περασαν τελωνειο. Ενα κοσμημα ομως χαθηκε (1η αγορα απο ebay κιολας:mad:).
Δες το σχετικο νημα http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9332&page=3 και ειδικα το post του Αποστολη http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=318410&postcount=46. (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=318410&postcount=46)
Εαν δεν βρεις την απαντηση που ψαχνεις ποσταρισε εκει.

Kane
30-08-2011, 15:01
Σπυρο τσεκαρε απο ποιον seller το επελεξες. Ο πιο φθηνος δειχνει οτι ειναι ο activate 26 λιρες+ 2λιρες μεταφορικα=28 λιρες=31,67 ευρω. Το ιδιο το amazon το πουλαει με 29 λιρες=32,8 ευρω χωρις χρεωση μεταφορικων εαν επιλεξεις super save delivery.

Μάλλον δεν ήμουν κατανοητός. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι το activate μέσω amazon στην Αγγλία το πουλάει GBP 28 = € 32 όπως σωστά έγραψες (τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι GBP 4,99), ενώ στο site του Activate o τίτλος πουλιέται €39 + μεταφορικά που στην ξεφτίλα είναι €3 για Αθήνα. Δηλαδή ο Άγγλος πληρώνει €10 λιγότερα για το ίδιο παιχνίδι από το ίδιο Ελληνικό μαγαζί. Εκεί εστιάζεται και η απορία μου.

zisis_GR
30-08-2011, 15:02
Σπυρο τσεκαρε απο ποιον seller το επελεξες. Ο πιο φθηνος δειχνει οτι ειναι ο activate 26 λιρες+ 2λιρες μεταφορικα=28 λιρες=31,67 ευρω. Το ιδιο το amazon το πουλαει με 29 λιρες=32,8 ευρω χωρις χρεωση μεταφορικων εαν επιλεξεις super save delivery.

BTW o seller activate είναι το ελληνικο καταστημα activate.gr. Δες τι τιμές εχει και κει.

jk_blue_tiger
30-08-2011, 15:09
Μάλλον δεν ήμουν κατανοητός. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι το activate μέσω amazon στην Αγγλία το πουλάει GBP 28 = € 32 όπως σωστά έγραψες (τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι GBP 4,99), ενώ στο site του Activate o τίτλος πουλιέται €39 + μεταφορικά που στην ξεφτίλα είναι €3 για Αθήνα. Δηλαδή ο Άγγλος πληρώνει €10 λιγότερα για το ίδιο παιχνίδι από το ίδιο Ελληνικό μαγαζί. Εκεί εστιάζεται και η απορία μου.

Οκ καταλαβα τωρα. Την ιδια απορια εχω και εγω. Γιατι δεν παιρνεις τηλ. να τους ρωτησεις;

Kane
30-08-2011, 15:19
Μάλλον αυτό θα κάνω. Όχι ότι πρόκειται να πάρω το παιχνίδι αλλά θα ήθελα να μάθω το γιατί.

messi10
30-08-2011, 15:44
Παναγιωτη εαν ηξερα θα σου 'χα απαντησει:sad6:. Δεν ειμαι και τοσο ειδικος:)!
Εκτος Ευρωπης, απο Αμερικη, Καναδα & Κινα εχω ψωνισει μονο μικρα δεματα & χαμηλης αξιας που δεν περασαν τελωνειο. Ενα κοσμημα ομως χαθηκε (1η αγορα απο ebay κιολας:mad:).
Δες το σχετικο νημα http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=9332&page=3 και ειδικα το post του Αποστολη http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=318410&postcount=46. (http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=318410&postcount=46)
Εαν δεν βρεις την απαντηση που ψαχνεις ποσταρισε εκει.

Δεν πειραζει, υπεθεσα οτι θα ηξερες. :/ Τhanks θα το τσεκαρω το τοπικ.

tonybsg
30-08-2011, 21:11
Πρωτ' απ' ολα thanks για την απαντηση.

2ον, δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειχα ακουσει οτι και τα 2 στελνουν Ελλαδα.

Μιλαω για αυτο το πακετο.
(amazon)
Amazon.com: Elder Scrolls V: Skyrim Collector's Edition: Playstation 3: Video Games (http://www.amazon.com/Elder-Scrolls-Skyrim-Collectors-Playstation-3/dp/B0050SWY5Q/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1314649767&sr=8-6)

(gamestop)
http://www.gamestop.com/ps3/games/the-elder-scrolls-v-skyrim-collectors-edition/92868

Αυτα θα περασουν τελονιο, ετσι;

Παναγιώτη, για το amazon.com:

To amazon.com στέλνει video games ΜΟΝΟ με courier (δεν σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις κάτι διαφορετικό).

Αυτό, υπό φυσιολογικές συνθήκες σημαίνει ότι το προϊόν θα περάσει από τελωνείο 100% και μάλιστα το συνολικό ποσό δεν είναι στάνταρ, αλλά παίζει να είναι και διπλάσια η τιμή συνολικά (με DHL τόσο είχε πάει σε μένα περίπου, από άλλο site - το έστειλα πίσω). Αυτά ισχύουν γενικά για αγορές με courier εκτός Ε.Ε.

Τι γίνεται όμως τώρα, γιατί έχει ένα νέο σύστημα το amazon.

Το amazon σε χρεώνει από πριν, ένα ποσό που υπολογίζει περίπου έξοδα εκτελωνισμού. Δηλαδή, στα video games για παράδειγμα, χρεώνεσαι την αξία του παιχνιδιού + τα έξοδα του courier + έξοδα εκτελωνισμού και μετά δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον!

Αναλυτικά εδώ:

http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html/ref=hp_468520_intl596184?ie=UTF8&nodeId=596184

Βέβαια, για κάποιον λόγο δεν με άφηνε τώρα να δω στην πράξη πόσο θα κόστιζε συνολικά η συγκεκριμένη collector's, δεν ξέρω τι κόλλημα έφαγε.

Δεν το έχω κάνει όμως, δεν έχει τύχει. Παιχνίδι εκτός E.E. έχω φέρει από το vgp.ca που στέλνει μέσω κανονικού ταχυδρομείου, με μειωμένη τιμή οπότε δεν είχα πρόβλημα.

Για το gamestop:

Δεν το έχω δοκιμάσει, υποτίθεται ότι στέλνει εκτός US, αλλά απ' ότι ξέρω, στα πρήζει μέχρι να δεχτεί την πιστωτική (θέλει αποστολή fax του τελευταίου λογαριασμού για να επικυρώσει την διεύθυνση αποστολής για παράδειγμα).

Περισσότερα εδώ:

http://www.gamestop.com/gs/help/Delivery.aspx


Μάλλον αυτό θα κάνω. Όχι ότι πρόκειται να πάρω το παιχνίδι αλλά θα ήθελα να μάθω το γιατί.

Εγώ το καλοκαίρι, έψαχνα την Collector's του Batman Arkham Asylum. Πάλι μέσω του amazon.co.uk έβγαινε για αγορά από το κατάστημα Redline (Music Land στο amazon) στα 65Ε, στο site τους όμως το είχαν 99Ε!

Τους πήρα τηλ και αμέσως μου είπαν να περάσω να το πάρω στην τιμή του amazon και ότι τα ξεπουλάνε, μένουν λίγα κομμάτια κ.λπ.

messi10
30-08-2011, 21:20
Ευχαριστω παρα πολυ και +rep για την βοηθεια σου Τονυ.

Με βλεπω παντως να παω για την κανονικη εκδοση...

Kane
30-08-2011, 21:21
Ώστε έτσι το activate. Βάζει μια τιμή και αν τους πιάσεις στην αλλάζουν. Δεν μπορώ να πω, ωραίο σύστημα. Αυτή η νοοτροπία θα μας φάει στο τέλος, αν δεν μας έχει φάει ήδη.

tonybsg
31-08-2011, 12:57
Καταπληκτικό amazon.co.uk. :)

Deus Ex: Human Revolution - Collector's Edition: Έφυγε 25/8, ήρθε σήμερα 31/8
Deus Ex: Human Revolution - Collector's Edition Guide: Έφυγε 27/8, ήρθε σήμερα 31/8

Και απ' ότι έλεγε το χαρτάκι, στα ΕΛΤΑ ήρθαν χθες, 30/8 (!!)!

enstikto
31-08-2011, 13:02
ΩΩΩΩ! Να στείλει και το Batman έτσι και δεν θα έχω κανένα παράπονο! :D

mixaliscrete
31-08-2011, 13:05
αν και τα έκανε μπάχαλο το zavvi με την τριλογία του tomb rider έφυγε 25-8 και ήρθε σήμερα!!

Stefanos
02-09-2011, 20:42
Hello, παιδια ξερει κανεις αν το game.co.uk (http://www.game.co.uk/) στελνει ξανα Ελλαδα? γιατι πηρε το ματι μου αυτο (http://www.game.co.uk/en/info/StaticPageDisplay?langId=44&storeId=10151&categoryId=46964&brdcrmb_trail=Help%7CDeliveryFAQ&catalogId=10201) οποιος ειναι να κανει καμια παραγγελια απο εκει κανα game ας μας ενημερωσει αν ειναι ευκολο :)

mobster21
03-09-2011, 11:34
Δηλαδή ο Άγγλος πληρώνει €10 λιγότερα για το ίδιο παιχνίδι από το ίδιο Ελληνικό μαγαζί. Εκεί εστιάζεται και η απορία μου.


ο μεγαλυτερος ανταγωνισμος στο διαδικτυο - οταν μιλαμε για καταληξη co.uk - φερνει και μεγαλυτερες εκπτωσεις για τον καταναλωτη...

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την αθανατη ελληνικη νοοτροπια αλλα με απλους κανονες της αγορας...

κι εγω στην αρχη εκραξα αλλα λιγο να σκεφτεις το πως πρεπει να τιμολογησει ο ανθρωπος αν θελει να εχει πωλησεις μεσα στο amazon, βρισκεις νομιζω ευκολα την λυση...

γνωμη μου... αν και θα ειχε ενδιαφερον να μας απαντησει κι ο ιδιος...

bozo
03-09-2011, 14:47
γεια θα ηθελα να ρωτησω αμα παρω απο το zavvi 5-6 παιχνιδια μαζι και
ειναι Free Delivery το καθενα αμα τα παραγειλω μαζι ολλα εχει τιποτα επιβαρινση η οχι.

modecris
03-09-2011, 15:14
γεια θα ηθελα να ρωτησω αμα παρω απο το zavvi 5-6 παιχνιδια μαζι και
ειναι Free Delivery το καθενα αμα τα παραγειλω μαζι ολλα εχει τιποτα επιβαρινση η οχι.

Όχι, δεν έχεις επιβάρυνση με μεταφορικά. Όπως και δεν θα έρθουν όλα μαζί αλλά το καθένα στον δικό του φάκελο.

bozo
03-09-2011, 17:41
Όχι, δεν έχεις επιβάρυνση με μεταφορικά. Όπως και δεν θα έρθουν όλα μαζί αλλά το καθένα στον δικό του φάκελο.


α δεν το ηξερα ευχαριστο μαν παντος για την απαντηση.

Kane
05-09-2011, 09:18
ο μεγαλυτερος ανταγωνισμος στο διαδικτυο - οταν μιλαμε για καταληξη co.uk - φερνει και μεγαλυτερες εκπτωσεις για τον καταναλωτη...

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την αθανατη ελληνικη νοοτροπια αλλα με απλους κανονες της αγορας...

κι εγω στην αρχη εκραξα αλλα λιγο να σκεφτεις το πως πρεπει να τιμολογησει ο ανθρωπος αν θελει να εχει πωλησεις μεσα στο amazon, βρισκεις νομιζω ευκολα την λυση...

γνωμη μου... αν και θα ειχε ενδιαφερον να μας απαντησει κι ο ιδιος...

Δεν αντιλέγω. Ίσως να είναι και έτσι. Προσωπικά νιώθω όμως ότι με κοροϊδεύει όταν έχει διπλές τιμές στα προϊόντα του, άσχετα από τον λόγο για τον οποίο το κάνει.

konpat
05-09-2011, 22:31
Εγώ που παρήγγείλα από το zavvi χθες με χρέωσε μεταφορικά ο,99 λίρες.

ParanoidGR
06-09-2011, 13:06
τελικά το dead space 2 το πήρα από zavvi 16.06

όταν το έβαλα στο καλάθι έλεγε 17.45 euro μετά επέλεξα GBP και έλεγε 13.85 GBP αφού μετά από καμια ώρα μου ήρθε mail ότι έγινε despatch πήγα να δω στο i-cardonline της κύπρου στο οποιο βλέπεις οποιδαποτε κάρτα κύπρου και η προπληρωμένη που έχω, τι κίνηση και τι υπόλοιπο έχω, ότι είχε κράτησει μονο 16.06 euro.

οποτε το euro που λέει το site δεν ειναι σωστα exchanged καλύτερα να το υπολογίσεις στη www.xe.com ειναι πιο σωστό στο exchange


αφού στείλανε mail 1/9/2011 για order dispatch ήρθε τελικά σήμερα 6/9/2011 δηλαδή 5 μέρες, μια χαρά. χρέωση για το shiping δεν είχα αλλα διαπίστωσα ότι το παιχνίδι δεν είναι η απλή έκδοση που παράγγειλα αλλα η limited edition. μου'φέξε δηλαδή.

messi10
07-09-2011, 17:23
Tο zavvi θα χρεωνει μεταφορικα 0,99 λιρες Αγγλιας, δηλαδη 1,1 περιπου Ε.

Οπως απαντησε στην σελιδα του στο facebook
''Hey Guys, We have started to charge for shipping over seas with a cost of £0.99 per order not per item. I am really sorry about this and the website will be updated to state this shortly. In the future When you add items to your basket it will show that there is a charge of £0.99 for shipping.''

djpar
07-09-2011, 20:51
Resistance 3 στα 44.κατι ψηλα ευρο απο blahdvd.com και εγινε shipped σημερα!

grip
07-09-2011, 21:15
Τελικά το game.co.uk στέλνει ή δεν στέλνει.Έριξα σήμερα μια ματιά στο ανανεωμένο site τους και βλέπω ότι κάνουν αποστολές στην Ελλάδα.Βαρέθηκα να κάνω δοκιμή πάντως και γι αυτό ρωτάω.

Kane
08-09-2011, 09:27
Από Play.com: αποστολή 31/8 και άφιξη σήμερα 8/9. Σαφής βελτίωση από προηγούμενη εμπειρία μου. Βέβαια έχω παραγγείλει και τα βιβλία Game of Thrones με χρόνο διαθεσιμότητας 3-5 μέρες και ενώ έχουν περάσει 8 εργάσιμες δεν έχουν αποσταλεί ακόμα. Για να δούμε...

Stefanos
08-09-2011, 09:54
Τελικά το game.co.uk στέλνει ή δεν στέλνει.Έριξα σήμερα μια ματιά στο ανανεωμένο site τους και βλέπω ότι κάνουν αποστολές στην Ελλάδα.Βαρέθηκα να κάνω δοκιμή πάντως και γι αυτό ρωτάω.

Στελνει κανονικα πλεον τωρα Σπυρο, οπως και το Gamestation (ιδια εταιρεια ειναι) :c030:

djpar
08-09-2011, 15:24
δευτερα και τριτη κανουν απεργια οι τελωνιακοι...οσοι πηραν απο Αγγλια κατι παιζει προβλημα?(εγω πχ που περιμενω το παιχνιδι κοντα στην τριτη)

Starlord
08-09-2011, 19:07
Όχι η Αγγλία είναι ΕΕ ασχέτως διαφορετικού νομίσματος, επομένως καμμία σχέση με τελωνεία.

djpar
08-09-2011, 19:47
ωραιος...απλα δεν ηξερα αν και τα αντικειμενα εντος ευρωπης περνανε τελωνιο

litanies
08-09-2011, 22:31
αν δεν κάνω, λάθος τα πάντα περνάνε από το τελωνείο, απλά σταματάνε αυτά που είναι from overseas :)

djpar
09-09-2011, 00:38
....θα τους σφαξω στο γονατο αν τεταρτη δεν ειναι εδω το resistance

volyros
09-09-2011, 01:01
Παρη,παλι δεν πηρες τα χαπια σου;;!!Ηρεμησε ολα θα πανε καλα..Και την τεταρτη να μην ερθει μεχρι τελος του μηνα θα ρθει ηρεμησε:P

djpar
09-09-2011, 09:11
εγω μιλησα...

aiva
09-09-2011, 12:01
Πόσα έξοδα αποστολής χρεώνει το gamecrawler;

enstikto
09-09-2011, 12:06
Το gamecrawler δεν είναι μαγαζί. Είναι κάτι σαν το δικό μας skroutz

aiva
09-09-2011, 13:53
Ουπς!:doh: Νόμιζα πως είναι κατάστημα!




Υ.Σ. Τα έξοδα του shopto.net πόσα είναι;

volyros
10-09-2011, 02:13
Ουπς!:doh: Νόμιζα πως είναι κατάστημα!




Υ.Σ. Τα έξοδα του shopto.net πόσα είναι;

2,50£ per item αν θυμαμαι καλα.Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..

litanies
11-09-2011, 22:50
Red Faction: Armageddon --> 10lires

http://www.zavvi.com/games/platforms/ps3/red-faction-armageddon/10215579.html

volyros
11-09-2011, 23:14
Ποσταρε το στο αλλο thread των προσφορων να το δουν πιο πολλοι..

mark1laz
12-09-2011, 15:12
το play.com και το zavvi.com στέλνουν Ελλάδα;;;
ποσο πρέπει να είναι η ελαχιστη παραγγελία;;
με χρεωστική κάρτα μπορεί να γίνει η πληρωμή ή χρειάζεται μονο πιστωτική;;;

ευχαριστώ

volyros
12-09-2011, 16:03
το play.com και το zavvi.com στέλνουν Ελλάδα;;;
ποσο πρέπει να είναι η ελαχιστη παραγγελία;;
με χρεωστική κάρτα μπορεί να γίνει η πληρωμή ή χρειάζεται μονο πιστωτική;;;

ευχαριστώ
1)Ναι στελνουν..
2)Δεν εχει οριο,μπορεις να παραγγειλεις και ενα game των 5€ αν θες..
3)Ναι κανει αν ειναι VISA..

tsakali GR
12-09-2011, 21:23
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, από περιέργεια κοίταζα σήμερα το game.co.uk και τσεκάρωντας τις χώρες που στέλνουν βλέπω και πάλι κανονικά την Ελλάδα, ενώ είχαν σταματήσει. Άλλαξε κάτι και ισχύει ξανά παράδοση για Ελλάδα, ή απλά το έχουν ξεχάσει; Ρωτάω γιατί έχει κάτι γαμάτα exclusives...

Παραθέτω και το σχετικό λινκ:

Europe:
Andorra, Austria, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Croatia (Hrvatska), Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Faroe Islands, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greece, Greenland, Holy See (Vatican City State), Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Monaco, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, San Marino, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland.

http://www.game.co.uk/en/info/StaticPageDisplay?langId=44&storeId=10151&categoryId=46964&brdcrmb_trail=Help|DeliveryFAQ&catalogId=10201

volyros
12-09-2011, 21:33
Προσωπικα δεν δοκιμασα αλλα καποιος παραπανω ειπε οτι ξαναστελνει κανονικα..

Stefanos
12-09-2011, 21:58
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, από περιέργεια κοίταζα σήμερα το game.co.uk και τσεκάρωντας τις χώρες που στέλνουν βλέπω και πάλι κανονικά την Ελλάδα, ενώ είχαν σταματήσει. Άλλαξε κάτι και ισχύει ξανά παράδοση για Ελλάδα, ή απλά το έχουν ξεχάσει; Ρωτάω γιατί έχει κάτι γαμάτα exclusives...

Παραθέτω και το σχετικό λινκ:

Europe:
Andorra, Austria, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Croatia (Hrvatska), Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Faroe Islands, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greece, Greenland, Holy See (Vatican City State), Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Monaco, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, San Marino, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland.

http://www.game.co.uk/en/info/StaticPageDisplay?langId=44&storeId=10151&categoryId=46964&brdcrmb_trail=Help|DeliveryFAQ&catalogId=10201 (http://www.game.co.uk/en/info/StaticPageDisplay?langId=44&storeId=10151&categoryId=46964&brdcrmb_trail=Help%7CDeliveryFAQ&catalogId=10201)

(Ξανα) Στελνει κανονικα φιλε μου (επιβεβαιωμενο) ;)

ilias78
12-09-2011, 22:13
εχει αγορασει κανεις απο το i-play.gr?

djpar
13-09-2011, 11:35
ερωτηση,αν εχω παρει παιχνιδι απο Αγγλια βλ. Resistance 3 και θελω να παρω dlc (αλλα μου πει απο το ελληνικο account που εχω οτι ο κωδικος προιοντος ειναι διαφορετικος)πρεπει να το παρω απο το αγγλικο ε?...Αγγλικο δεν εχω αλλα μπορω να φτιαξω παραυτα δεχονται κυπρου prepaid αν οχι eurobank?

messi10
13-09-2011, 19:03
Eurobank δεχονται σιγουρα. Οσον αφορα τα DLC, δεν νομιζω οτι πρεπει να κανεις αλλο account, αυτο ισχυει για την Αμερικη. Βεβαια δεν ειμαι σιγουρος, οποτε καλυτερα να ρωτησεις καποιον που ξερει 100%.

djpar
13-09-2011, 20:51
εχω δει σε καποια dlc που λεει bces ταδε πχ...θα το δουμε οταν βγει