PDA

View Full Version : Νέα μέλη και συμπεριφορά



Nightwolf
22-07-2008, 21:22
Symforumίτες- Symforumiτησες Τον τελευταίο καιρό έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο τών νέων χρηστών που κάνουν εγγραφή και πουλάνε τήν πραμάτια τους, και βέβαια δεν με ενοχλεί αυτό, αλλά η συμπεριφορά τους είναι απαράδεκτη... Δεύτερόν θα ζήτήσω από mods και admins να βάλουν πρώτα να έχει ο νέος χρήστης έναν συγκεκριμένο αριθμό post για να μπορούμε να καταλάβουμε και τι είναι Π.χ 10 posts. http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=91653#post91653. Θα σας παρακαλούσα να το συζητήσουμε λίγο να καταλήξουμε κάπου.

WolfRathmA
22-07-2008, 21:25
Μιλάς για τις αγγελίες έτσι;

Το έχουμε συζητήσει με το Slay... Πιστεύω να πάρει την απόφαση. :)

badboyfriend
22-07-2008, 21:25
Όπως έλεγα και στο shoutbox είναι ωραία ιδέα.
Παραδείγματος χάρη, ένας νέος χρήστης να πρέπει να κάνει τα 5-10 πρώτα ποστ σε threads γνωριμίας πριν να μπορεί να κάνει ποστ σε threads με νέα κλπ.
Επίσης, κάποιος χρήστης να μπορεί να ανοίξει καινούριο thread, αφού θα έχει κάνει ήδη 50.
Και όσο για τις αγγελίες, θα χρείαζονται λογικά παραπάνω ποστ.

Nightwolf
22-07-2008, 21:29
Συμφωνώ στο θέμα Thread με τον badboyfriend ο καθένας που δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το εργαλείο της αναζήτησης ξεκινάει καινούργιο thread χωρίς να ψάξει ενώ το θέμα υπάρχει είδη. Ένα άλλο και πάρα πολύ πρόσφατο θέμα που δημιουργήθηκε είναι το Trolling, για το οποίο οι Mods & admins δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό, και είναι κάτι που βρίσκεται στην ευχαίρια όλων μας να το καταλάβουμε και να κάνουμε ρεπόρτ.

PS3άκιας
22-07-2008, 21:32
ναι ρε παιδια πρεπει να γινει κατι επειγοντως γιατι αρχιζει και γινεται πολυ ενοχλητικο αυτο το πραγμα και επισης πωσ να μπορεις να εμπιστευτεις εναν ανθρωπο που να σε ειρωνευεται και να σου μιλαει με ενα υφος λεσ και σε ξερει απο χτες(http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?p=91653#post91653)

badboyfriend
22-07-2008, 21:32
Νομίζω αυτό που είπα καλύπτει και το θέμα των trolls. Πόσοι θα κάτσουν να κανουν 5-10 ποστ σε θρεντ γνωριμίας ώστε να μπορέσουν μετά να τρολλάρουν στα άλλα θρεντς? Πόσο μάλλον 50 ποστ για να ανοίξουν καινούριο. Έτσι, μειώνεται και η δουλειά των moderators σχετικά γιατί θα είναι πιο λίγα τα thread που θα πρέπει να προσέχουν πιο πολύ.

WolfRathmA
22-07-2008, 21:41
Γενικά το κακό παιδιά είναι οτι κανείς δεν χρησιμοποιεί το Report!

Κανείς όμως... Πολύ κακό αυτό. Ήμαστε 4 άτομα mods και δε προλαβαίνουμε να βλέπουμε μηνύματα. Φανταστείτε. 4 προς 1000+ που είναι τα μέλει... Άντε γεια.

Και γενικά δε βοηθάτε τη κατάσταση λιγάκι. Έστω το Report βρε παιδί μου... Κατι είναι και αυτό. Ούτε ενα pm να ΣΤΕΙΛΕΤΕ για παράπονο κτλ κτλ. Το λέτε μετά απο καμιά εβδομάδα η κανένα μήνα οτι σας εχει πειράξει "κάτι". Βοηθήστε για να βοηθήσουμε. Αυτό ζητάμε. Δε μπορούμε να ήμαστε τώρα καλοκαιριάτικα και να προσέχουμε την "παιδική χαρά" που επικρατή εδώ μέσα 24 ώρες.
Κάθεστε και αρπάζεστε με το παραμικρό. Το έφαγε ο άλλος το ban και έρχονται και άλλα. Και αυτή τη φορά δεν θα είναι 2ημερα αλλά 7ημερα+.

Συγκεντρωθείτε λίγο.

three_brothers1
22-07-2008, 21:45
Όπως έλεγα και στο shoutbox είναι ωραία ιδέα.
Παραδείγματος χάρη, ένας νέος χρήστης να πρέπει να κάνει τα 5-10 πρώτα ποστ σε threads γνωριμίας πριν να μπορεί να κάνει ποστ σε threads με νέα κλπ.
Επίσης, κάποιος χρήστης να μπορεί να ανοίξει καινούριο thread, αφού θα έχει κάνει ήδη 50.
Και όσο για τις αγγελίες, θα χρείαζονται λογικά παραπάνω ποστ.
αυτο που λεσ φιλε μου δεν ειναι καλο.....δεν μπορεις ν αναγκαζεις νεα μελοι που πιθανον ηρθαν μονο για να πουλhσουν κατι....οπως ο activate............

klepidas
22-07-2008, 21:46
ο activate εχει συνεργασία με το φόρυμ οι άλλοι απλά να κάνουν εγγραφή για αγγελεία αυτό είναι άθλιο να πάει σε άλλο φόρυμ όχι εδώ

Nightwolf
22-07-2008, 21:48
Κάθεστε και αρπάζεστε με το παραμικρό. Το έφαγε ο άλλος το ban και έρχονται και άλλα. Και αυτή τη φορά δεν θα είναι 2ημερα αλλά 7ημερα+.

Συγκεντρωθείτε λίγο.
ωραία και του ρίξατε ban και καλά κάνατε γιατί έτσι πρέπει να γίνει και το ορίζουν οι κανόνες. Σκεφτήκατε ποτέ να ρίξετε πρώτα μια προειδοποίηση???? όχι ποτέ... για αυτό τον λόγο λοιπόν προτείνω στην κονσόλα του χρήστη να υπάρχουν 2 gifakia που θα είναι το warning level. και σε περίπτωση που έχει 2 warnings αυτόματα θα γίνεται ban και έτσι μπορείς να αποφύγεις και το flamming αλλά και το trolling.... είμαι ανοιχτος να τα συζητήσουμε όλα

three_brothers1
22-07-2008, 21:49
ο activate εχει συνεργασία με το φόρυμ οι άλλοι απλά να κάνουν εγγραφή για αγγελεία αυτό είναι άθλιο να πάει σε άλλο φόρυμ όχι εδώ
εν μπορεις να αφηνεις ενα νεο μελος απεξω ετσι...θα τν αναγκαζεις να κανει 100 και 200 ποστ?

klepidas
22-07-2008, 21:50
να μην τα κάνει αμα δεν θέλει απλά δεν θα βάλει και την αγγελεία του

three_brothers1
22-07-2008, 21:52
εσυ κλεπιδα με αυτο δεν βοηθασ την κατασταση..........................

badboyfriend
22-07-2008, 21:55
Αν τον ενδιαφέρει τόσο πολύ να πουλήσει, να κάτσει να ασχοληθεί πρώτα με την κοινότητα και τα μέλη της και μετά να πουλήσει. Αλλιώς υπάρχουν και μαγαζιά που αγοράζουν μεταχειρισμένα, αγγελίες στις εφημερίδες κλπ.

three_brothers1
22-07-2008, 21:59
δεν ειναι ετσι...μπορει να μενει ο αλλος στο τελευταιο χωριο της ελλαδοςςς...που να το πουλισει εκει?

badboyfriend
22-07-2008, 22:00
Kαλά πλάκα κάνεις τώρα έτσι? Πήρες το 1 τοις χιλίοις και το εμφανίζεις ως επιχείρημα.

three_brothers1
22-07-2008, 22:01
α εννοειτε ρε.....το 1 απτς χιλιες δεν μπορεις να το αφηνεις απεξω........

badboyfriend
22-07-2008, 22:05
Οκ αν θες να το πάμε πιο σοβαρά, αν μένει στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας, μπορεί να το πουλήσει στο ebay. Οι αγγελίες δεν είναι η πρωταρχική λειτουργία αυτού του forum. Είναι μια έξτρα δυνατότητα που προσφέρεται στα μέλη του.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος mod ή ο admin.

Τέλος πάντων, δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω στο θέμα. Έκανα την πρόταση μου (η οποία χρησιμοποιείται από κάποια fora, δεν το έβγαλα από το μυαλό μου).

Nightwolf
22-07-2008, 22:06
α εννοειτε ρε.....το 1 απτς χιλιες δεν μπορεις να το αφηνεις απεξω........

άμα θέλει να το πουλήσει και στον άρη να μένει εμάς δεν μας ενδιαφέρει... υπάρχουν και οι χρυσές αγγελίες και οι εφημερίδες, όχι εδώ!!!. τι το βρήκαμε???? και εμένα τουλάχιστον αρκετές φορές το ύφος τους υποτιμά την νοημοσύνη μου. ΄Και εκτός αυτού υπάρχει και το e-bay και αρκετά ελληνικά site καταχώρησης αγγελιών.....

three_brothers1
22-07-2008, 22:06
οι μοντσ για να φτιαξουν τ threads κατι θα ειχαν στο μυαλο τους....και αφου σου υποτιμανε την νοημοσυνη σου παει να πει οτι εχεις μυαλο...και εφοσον εχεις μυαλο μπορεις να αποφυγεις να τα διαβαζεις φιλε μου......φιλικα παντα,,,!

WolfRathmA
22-07-2008, 22:09
Για αλλο θεμα ανοίχτηκε το thread...

Κανονίστε να ξεφύγετε πάλι...

redismagik
22-07-2008, 22:41
Για αλλο θεμα ανοίχτηκε το thread...

Κανονίστε να ξεφύγετε πάλι...
afou den eimaste tetia pedia....................:rofl::rofl:

redismagik
22-07-2008, 22:58
ego giati pisteuo oti i lisi eine na perithoropioume ta legomena apo xristes pou kanoun tin plaka tous.kai den exoun dixei digmata grafis.oute to orio einai lisi,giati etsi de diogkonete i koinotita.ektos an kapoioi apo sas thelete ton steno oikogeniako kuklo.o kathe enas tha pernei ayto pou tou axizei {anagnorisi-perithoropiisi} apo ta legomena tou .kai i anafora mou gia to orio den ginete tixea.ego sto forum mpika gia mia erotisi kai vlepontas to klima ton paidion pou to apartizoun apofasisa me ton kairo kai siga siga na eime energo melos.ama den eixa ayti ti dinatotita apo tin arxi ki eprepe na piaso kapoio sigkekrimeno orio............tha imoun enas akomi perastikos!kai opos exo epanalavei ki alles fores ego den simetaxo se kanena allo forum,kai to sigkekrimeno mou edose ti dinatotita na gnoriso pos eine na simetexeis se kati tetoio.

NonBorn
22-07-2008, 23:27
ego giati pisteuo oti i lisi eine na perithoropioume ta legomena apo xristes pou kanoun tin plaka tous.kai den exoun dixei digmata grafis.oute to orio einai lisi,giati etsi de diogkonete i koinotita.ektos an kapoioi apo sas thelete ton steno oikogeniako kuklo.o kathe enas tha pernei ayto pou tou axizei {anagnorisi-perithoropiisi} apo ta legomena tou .kai i anafora mou gia to orio den ginete tixea.ego sto forum mpika gia mia erotisi kai vlepontas to klima ton paidion pou to apartizoun apofasisa me ton kairo kai siga siga na eime energo melos.ama den eixa ayti ti dinatotita apo tin arxi ki eprepe na piaso kapoio sigkekrimeno orio............tha imoun enas akomi perastikos!kai opos exo epanalavei ki alles fores ego den simetaxo se kanena allo forum,kai to sigkekrimeno mou edose ti dinatotita na gnoriso pos eine na simetexeis se kati tetoio.

:1appl::1appl::1appl: ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Πρέπει να μπουν στανταρ ποινές με προειδοποιήσεις πριν για τους "παραβάτες", αυστηρότερες ποινές για όσους τρολλάρουν, ακόμα αυστηρότερες για αυτούς που μπαίνουν για να τρολλάρουν, και οι αγγελίες να ελέγχονται και να γίνονται παρατηρήσεις στα μέλη για τυχόν λάθη ή παραβάσεις!


Το θέμα που έθιξε ο Wolf όμως είναι επίσης σημαντικό. Δε μπορεί ένα άτομο, ή 3 ή 2 ή 5 να ελέγχουν 500 ενεργά μέλη. Πρέπει ο καθένας ξεχωριστά να βοηθήσει και να συνεισφέρει όπως μπορεί. Το Report σπάνια το είδα δει στα mail μου εκτός από κάτι κουλά και άκυρα που έβλεπα κατά καιρούς από άτομα που δεν ήξεραν τι είναι καν...

Και πιστέψτε με είναι ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ δύσκολο να είσαι πάνω από ένα φόρουμ και να προσπαθείς να το μαζέψεις... Ειδικά τα offtopic που έχει γεμίσει το φόρουμ σε κάθε thread! Αυτό δυσκολεύει πολύ το search όταν θες να βρεις κάτι και σίγουρα τα νέα μέλη που ψάχνουν πράγματα για να λύσουν απορίες! Και ειδικά όταν είσαι σε τέτοια αναλογία. Προσπαθούμε λοιπόν όλοι, να βοηθήσουμε τα παιδιά που το έργο τους είναι αρκετά δύσκολο και χρονοβόρο.


Εγώ αυτά είχα να πω, ελπίζω η γνώμη μου να μετρήσει καθώς έχω πραγματικά δώσει πολλές πολλές ώρες για να στηθεί όλο αυτό, και δε θέλω να χαλάσει σε καμία περίπτωση αλλά ούτε να επικρατεί ένα τέτοιο κλίμα ανάμεσα στα μέλη όπως αυτό τις τελευταίες μέρες!


Από εμένα λοιπόν:
- Όχι όρια στη δημιουργία θεμάτων (εκτός από τις αγγελίες ίσως που αυτό θέλει συζήτηση) γιατί θα αποτρέψουμε τα νέα μέλη...
- Όχι στα offtopic posts που έχουν κατακλήσει τα threads και είναι ευθύνη όλων μας...
- ΌXI στα greeklish (p d vgzun m tpt noima otn t diavazis,idika an xexns k kn grma)
- Ναι στο να βοηθήσουμε τους moderators να κάνουν τη δουλειά τους (Report, pm's κλπ)...
- Ναι στο να κάνουν καλύτερα τη "δουλειά" τους όσοι πρέπει...
- Ναι στην καλύτερη οργάνωση και ενδυνάμωση του forum

Για ένα καλύτερο ps3forums.gr ;) (Σαν προεκλογική εκστρατεία ακούστηκε αυτό ε? :p)


ΥΓ: Το ps3forums.gr είναι αυτό που είναι με τόση συμμετοχή και τόσο μεγάλη ανταπόκριση σε ένα τόσο στενό "θεματολόγιο" εκτός πολλών άλλων και λόγω του κλίματος που επικρατεί και θέλει να περάσει στα μέλη του!! Λοιπόν δε μπορούμε να αφήσουμε τον οποιονδήποτε να χαλάσει αυτό το κλίμα, όποιος και αν είναι αυτός, και εκεί πρέπει να δούμε τι γίνεται.

ΥΓ 2: Εδώ είναι μία κοινότητα ps3, σύμφωνοι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορεί να έρθει κάποιος να πει τη γνώμη του για οτιδήποτε άλλο και να εκφράσει τα επιχειρήματα του και να τον κατηγορήσουμε γι αυτό... Υπάρχουν πολλά τέτοια παιδιά που γράφτηκαν τις τελευταίες μέρες και είπαν 5 πράγματα και πέσαμε πάνω τους να τα φάμε. Απ' αυτά τα παιδιά ζητάω συγνώμη γιατί και εγώ ίσως με τον τρόπο μου κάποια στιγμή ίσως παραφέρθηκα και μίλησα ειρωνικά ή απότομα... Οι υπόλοιποι όμως που έκαναν sign up για να τρολλάρουν και να γράψουν το παραμικρό ειρωνικό σχόλιο είναι " για φάπες" και όπως ειπώθηκε και πιο πάνω εμείς οι ίδιοι πρέπει να τους απομακρύνουμε και να τους "περιθωριοποιήσουμε" ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ....

ΥΓ 3: Επειδή το συζήτησα με αρκετά παιδιά σήμερα και χτες, δυστυχώς (και λέω δυστυχώς γιατί για μένα ήταν ευχαρίστηση) δε μπορώ να ασχοληθώ με το φορουμ όπως πριν κάποιο καιρό, και να κάνω moderating. Είμαι εδώ και θα είμαι εδώ γιατί έχω αρκετούς φίλους, γράφω κανονικά όπως βλέπετε όποτε μπορώ αλλά δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ περισσότερο.

ΥΓ 4: Welcome Back Τάσο!


Αυτά από μένα, φιλικά
Κώστας

Omega
22-07-2008, 23:36
Εγω εχω ως προταση και ειλικρινα οχι μπηχτη,να γινουμε πιο αυστηροι καπως στα Greeklish.Απο μερικα ατομα μου ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να βγαλω καν νοημα στο τι εννοουν.Σορρυ παιδια,και εγω γραφω ορισμενες φορες σε Greeklish αλλα κοιταω ενα σχετικα ιντερνετικο συντακτικο να το εχει η προταση μου.

NonBorn
22-07-2008, 23:39
Εγω εχω ως προταση και ειλικρινα οχι μπηχτη,να γινουμε πιο αυστηροι καπως στα Greeklish.Απο μερικα ατομα μου ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να βγαλω καν νοημα στο τι εννοουν.Σορρυ παιδια,και εγω γραφω ορισμενες φορες σε Greeklish αλλα κοιταω ενα σχετικα ιντερνετικο συντακτικο να το εχει η προταση μου.

Αυτό έγινε πρόσφατα αντικείμενο συζήτησης μεταξύ μας, και ναι και εγώ θέλω και ήθελα εξ' αρχής να απαγορευτούν τα greeklish... To προσθέτω και στο (πιο πάνω) μανιφέστο :p :p :p :rofl::rofl::rofl:

Omega
22-07-2008, 23:41
Νοnborn απο τοτε που εκανες την εμφανιση σου στο Μotorstorm,εχω χασει την εκτιμηση μου ως προς το ατομο σου και δεν προσεχω τα ποστς σου!χαχαχαχαχα.
Just kidding :D

greekteo
22-07-2008, 23:48
Συμφωνω απολυτα με το ποστ #24 του Nonborn!
Εγω θα προτεινα γενικα να εχουν καποιους περιορισμους τα πολυ νεα members και υστερα να μπορουν να δρουν κανονικα..

Το φορουμ οπως βλεπουμε μεσα σε ενα χρονο απεκτησε παρα πολλα μελη, εκτος αυτου μερικοι mod εχουν να μπουν στο φορουμ πανω απο 5 μηνες, και στην ουσια ειναι λιγοτεροι απο οσοι φαινονται. Γιατι λοιπον, δεν γινεται ανασυνταξη των mod?? Και να μπουν και αλλοι διοτι δεν προλαβαινουν αυτοι που κανουν πραγματικη δουλεια!

Ακομη, συμφωνω για το θεμα των greeklish να απαγορευτουν. Εγω προσωπικα, αμα δω μεγαλα ποστ, γραμμενα σε greeklish, χωρις παραγραφους, χωρις τιποτα, δεν μπορω να τα διαβασω. Το θεωρω αδυνατο γιατι φαινεται σαν ενα χαος..

Τελος, μιας και τα θιγουμε ολα τα θεματα, πρεπει να γινει κατι με το ολο φορουμ. Δεν ξερω τι, αλλα δεν ειναι κατασταση καθε λιγο να σερνεται και να μην μπορουμε να κανουμε ενα ποστ. Καθε τοσο πεφτει και χανεται. Να βρεθει λυση γιατι το εχουμε κανει γεφυρι της Αρτας! Ανεβαινει λιγο και μετα ξαναπεφτει..

Omega
22-07-2008, 23:52
Για να γινει καλυτερα "τεχνικως" το φορουμ θεωρω οτι ειναι ισως χρηματικο το ζητημα και μεταφορα σε αλλον server.Αν τεθει ξανα το θεμα των χρηματων οπως και παλιοτερα,τοτε οι περισοτεροι στο τοπικ εκεινο θα γινουν καπνος εν μερει ισως και με το δικιο τους.
Μερικοι ισως δεν τα εχουν και να τα δωσουν.
Δεν ξερεις σε τι χρηματικη κατασταση ειναι ο αλλος ή και στην τελικη μπορει να μην θελει να δωσει.Δικαιωμα του βεβαια.

Αλλη λυση θα ειναι να μπουν διαφημισεις,που δεν νομιζω να σας/μας ενθουσιαζουν τοσο(εγω εχω το Noscript addon του Firefox που τις μπλοκαρει αρα και παλι δεν θα τις βλεπω)

Αρα ή οι δυο ανωθεν λυσεις ή μενουμε οπως ειμαστε,που και παλι δεν ειναι τοσο συχνο φαινομενο το "lag" ή τα "downtimes" (κρεμασματα) του φορουμ.

greekteo
22-07-2008, 23:54
Τοσα site εχουν εφαρμοσει τις διαφημισεις και δεν εχει υπαρξει κανενα προβλημα. Παρακολουθω αλλα και δεν τα εχω δει ποτε πεσμενα. Και φυσικα δεν ζητησαν απο τα member λεφτα, αλλα τα βρηκαν απο αλλου.;)

redismagik
22-07-2008, 23:56
Αυτό έγινε πρόσφατα αντικείμενο συζήτησης μεταξύ μας, και ναι και εγώ θέλω και ήθελα εξ' αρχής να απαγορευτούν τα greeklish... To προσθέτω και στο (πιο πάνω) μανιφέστο :p :p :p :rofl::rofl::rofl:
exo pei i ortografia mou skotonei elefanta kiai epidi ntrepome gia ayto ama oristei oti ta greekliish apagoreuonte .......stilte me gia aionio mpan!!!!!:D

geodlord7
22-07-2008, 23:56
Αλλη λυση θα ειναι να μπουν διαφημισεις,που δεν νομιζω να σας/μας ενθουσιαζουν τοσο(εγω εχω το Noscript addon του Firefox που τις μπλοκαρει αρα και παλι δεν θα τις βλεπω)



Eνα site παιρνει λεφτα οταν εμεις παταμε εστω και ενα κλικ πανω στις διαφημησεις.Αρα πολυ απλα για να βοηθησουμε το φορουμ, να κανουμε κλικ στις διαφημισεις οσες φορες περισσοτερο μπορουμε(ζητημα δευτερολεπτων) και ετσι το site θα εχει ενα πολυ καλο εισοδημα;)

ps4
22-07-2008, 23:56
Γνωμη μου ειναι να κανουμε κατι με το κρεμασαμ του φορουμ. Προσωπικα δεν εχω αλλο site ενημερωσης αλλα και να ειχα δεν θα πηγαινα. Εδω σας ξερω και με ξερετε και περναω/ενημερωνομαι μια χαρα.

Οταν το site κρεμαει, κρεμαω και εγω. :)

Οn topic, δεν ξερω τι μπορει να γινει με το θεμα. Προσωπικα δεν ειμαι σιγουρος για τιποτα. Ειμαι καπου στην μεση.

greekteo
22-07-2008, 23:58
Οποιος εχει προβλημα με την ορθογραφια, ας γραφει greeklish και να τα παιρνει ελληνικα μεσα απο αυτο το site. Ετσι δεν θα μας βγουν τα ματια :p

Site : http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

djpar
23-07-2008, 00:04
paides swsta ta lete an kai egw neos eime sxetika tp.για να μην σας την σπανε και τα greeklish λεω να αρχησω και εγω με ελληνικα,το φαινομενο με τους νεους χρηστες που λενε μονο βλακειες το εχω πει και εγω αλλα μιας και εχει ανοιξει θεμα σχετικα με αυτο το προβλημα λεω να γινει κατι γιατι μπαινουν συνεχεια λενε το μακρι και το κοντο τους και σε νευριαζουν χωρις λογο,ειδικα με το Final fantasy & την Ε3

Katana
23-07-2008, 00:23
Αν σας βοηθάει παιδιά, μπορείτε να δανειστείτε τους κανόνες που έχουμε συντάξει στο HYC (http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=3898), έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοια ή και εντονότερα προβλήματα.

conn-a
23-07-2008, 00:27
Αν σας βοηθάει παιδιά, μπορείτε να δανειστείτε τους κανόνες που έχουμε συντάξει στο HYC (http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=3898), έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοια ή και εντονότερα προβλήματα.
γιατι και το φορουμ μας θελει το νομικο του!!:frog:

greekteo
23-07-2008, 00:28
Αν σας βοηθάει παιδιά, μπορείτε να δανειστείτε τους κανόνες που έχουμε συντάξει στο HYC (http://www.yarisclub.gr/forum/showthread.php?t=3898), έχοντας αντιμετωπίσει παρόμοια ή και εντονότερα προβλήματα.

Katana, το yarisclub ειναι στα καλυτερα χερια :)

Tek_Killa
23-07-2008, 00:35
Οποιος εχει προβλημα με την ορθογραφια, ας γραφει greeklish και να τα παιρνει ελληνικα μεσα απο αυτο το site. Ετσι δεν θα μας βγουν τα ματια :p

Site : http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Πολύ καλή λύση greekteo! Για να είμαι ειλικρινής προτιμώ να βλέπω greeklish απο ελληνικά με κάτι ορθογραφικά λάθη που βγάζουν μάτι... Και δε μιλάω για τα καθημερινά μικρά λαθάκια που ξεφεύγουν σε όλους μας. Αυτά δικαιολογούνται.

Katana
23-07-2008, 00:36
Conn-a και greekteo, απλά με σκλαβώνετε. :)

Tek_Killa
23-07-2008, 00:41
Φίλτατε Κατάνα θα σε σκλαβώσω κι εγώ λίγο γιατί η συμπεριφορά η δικιά σου στο φόρουμ πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση για όλους εδώ... Άσχετα με τις νομικές γνώσεις σου...

Katana
23-07-2008, 00:52
Σε υπερευχαριστώ φίλε μου, Tek_Killa (http://www.ps3forums.gr/vb/member.php?u=542).

Η γνώμη μου γενικά στα fora, είναι πως πρέπει όλα τα μέλη να σέβονται τον κόπο των προσώπων που τρέχουν και διαχειρίζονται ένα forum.

Δεν αποτελεί ούτε χώρο δωρεάν διαφήμισης, ούτε χώρο που κανείς μπορεί να εκμεταλλεύεται την ανωνυμία και να καταχράζεται την φιλοξενία που του προσφέρεται αχρεωστήτως.

Και θεωρώ ιδιαιτέρως σημαντικό το γεγονός πως το ps3forums.gr καταφέρνει στο πλαίσιο του εφικτού, να μην εντάσσεται σε καταστάσεις fanboyσμού.Ακόμη περισσότερο, θα πρέπει όλοι μας να δείχνουμε εμπράκτως την αντίθεσή μας σε μέλη(κυρίως ''αλεξιπτωτιστές'') που έχουν ως στόχο απλά την πρόκληση αντιδράσεων.

Τέλος, μια κίνηση που ίσως βοηθούσε στη διαχείριση του φόρουμ, θα ήταν να χωρίσουν οι mods τις ενότητες στις οποίες θα επεμβαίνουν, ώστε ο καθένας αφενός να έχει πιο ελεγχόμενο πεδίο δράσης και αφετέρου να βάζει την προσωπική του πινελιά.

Διαφορετικά, συντρέχουν οι αρμοδιότητες τους και καμιά φορά δυσκολεύεται εγγενώς το έργο τους.

conn-a
23-07-2008, 00:52
συμφωνω απολυτα με το τελευταιο ποστ του τεκιλα(#39)!αμα το ποστ του αλλου ειναι τιγκα στα ορθογραφικα λαθη και εμποδιζει την κατανοηση του,τοτε καλυτερα greekenglish!το θεμα ειναι το κειμενο που εχουμε μπροστα μας να ναι ευαναγνωστο κι καλογραμμενο,οσο μπορει να ειναι,(να ακολουθει δηλαδη τους βασικους κανονες του συντακτικου και της γραμματικης)τωρα αν θα ειναι σε ελληνικα η σε greekenglish αυτο ειναι θεμα καθαρα του μελους πιστευω αρκει να μην κουραζει και παραβαινει τους βασικους σκοπους ενος ποστ την ευκολη αναγνωση και κατανοηση για να μπορει κι ο αλλος να απανταει η να σου λυνει το προβλημα που ισως εχεις βρε αδερφε:angry:!!κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερα να ειναι στα ελληνικα γραμμενο αλλα οπως προειπα ο καθενας οπως μπορει να δωσει καλυτερα στον αλλον να καταλαβει τι θελει να πει!!

greekteo
23-07-2008, 01:01
Τέλος, μια κίνηση που ίσως βοηθούσε στη διαχείριση του φόρουμ, θα ήταν να χωρίσουν οι mods τις ενότητες στις οποίες θα επεμβαίνουν, ώστε ο καθένας αφενός να έχει πιο ελεγχόμενο πεδίο δράσης και αφετέρου να βάζει την προσωπική του πινελιά.

Διαφορετικά, συντρέχουν οι αρμοδιότητες τους και καμιά φορά δυσκολεύεται εγγενώς το έργο τους.

Συμφωνω 100%.. Παρα πολυ σωστος φιλε μου!! Αμα εφαρμοστει αυτο και για τους μοντ θα ειναι καλυτερη η δουλεια και δεν θα εχουμε απροοπτα στο φορουμ..

Υ.Γ .Κατανα απο μενα παρε το ρεπ σου γιατι απλα σου αξιζει. Κατι λιγο για αυτα που εχεις δωσει στο φορουμ :)


Ελεος αυτο το spread :fryingpan::fryingpan:

personGR
23-07-2008, 01:05
Οι δικές μου προτάσεις:

- Τα νέα μέλη για να ξεκινήσουν δικό τους thread να είναι απαραίτητα 10 μυνήματα...Αυτό εμποδίζει flame threads, καθώς και τους εξαναγκάζει να χρησιμοποιήσουν και λίγο το search...

- Ρήτρα 35 posts για τα παιδιά που θέλουν να ανοίξουν αγγελία...
Έτσι αποτρέπεται το φαινόμενο να μπαίνουν και να χρησιμοποιούν μόνο τις αγγελίες.

- Κάποιου είδους feedback στις αγγελίες...Θέλουμε να ξέρουμε από ποιόν αγοράζουμε...

- Ξεχωριστοί mods για κάθε section...Να μην γίνεται και άλλα ντ'άλλων...

- Απαγόρευση των greeklish. Υπάρχει επίσημη γλώσσα δε χρειαζόμαστε και άλλους ιδιωματισμούς

Edit: Διαγραφή των παλιότερων posts που έχουν μείνει ανενεργά για τουλάχιστον ένα τετράμηνο...Έτσι θα πιάνετε (νομίζω) λιγότερο χώρο στον server...

Nightwolf
23-07-2008, 01:18
εεε νομίζω τελικά ξεφύγαμε λίγο με την ορθογραφία από το θέμα :giggle:


- Όχι στα offtopic posts που έχουν κατακλήσει τα threads και είναι ευθύνη όλων μας...
- ΌXI στα greeklish (p d vgzun m tpt noima otn t diavazis,idika an xexns k kn grma)
- Ναι στο να βοηθήσουμε τους moderators να κάνουν τη δουλειά τους (Report, pm's κλπ)...
- Ναι στο να κάνουν καλύτερα τη "δουλειά" τους όσοι πρέπει...
- Ναι στην καλύτερη οργάνωση και ενδυνάμωση του forum
Εμένα τα λεγόμενα του NonBorn με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, όμως εκείνο που δεν με βρίσκει σύμφωνο είναι οτι για να κάνει ο νέος χρήστης μία αγγελία πρέπει να έχει το λιγότερο 10 posts δέν είμαστε εδώ για να πουλάει ο καθένας ότι θέλει ανεξέλεγκτα και μετά να εξαφανίζεται....
όσον αφορά το θέμα ορθογραφίας δεν νομίζω κανένας να στήσει στον τοίχο κάποιον επειδή δεν έγραψε κάτι σωστά.....
Επίσής αυτό που είπε o katana το θεωρώ εξίσου ωραίο και δημιουργικό, ο κάθε mod να έχει το δικό του μέρος που θα προσέχει και θα το έχει και όπως θέλει.
Επίσης κάτι άλλο, απευθύνομαι σε μερικά άτομα που θα καταλάβουν ποιοί είναι... όταν κάποιος μας εξηγεί κάτι που το γνωρίζει και το κατέχει το αντικείμενο καλό είναι να μην πετάμε άκυρα πράγματα, και επειδη εχουμε ένα pc νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα (αυτό μου θυμίζει την ιστορία του κομπιουτερα του βλάχου.), και για να μην νομίζεται οτι είμαι δήθεν μια φορά εξήγησα κάτι, και δεν το εξήγησα καλά. Με αποτέλεσμα να μου πουν ότι είχα λάθος, το παραδέχτηκα και έδωσα rep. ας μήν είμαστε λοιπόν ξεροκέφαλοι, ας γίνουμε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι μπορούμε. μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά.

greekteo
23-07-2008, 01:18
Αρα ή οι δυο ανωθεν λυσεις ή μενουμε οπως ειμαστε,που και παλι δεν ειναι τοσο συχνο φαινομενο το "lag" ή τα "downtimes" (κρεμασματα) του φορουμ.


hmmm για ξανα πες το αυτο :rofl::rofl::rofl:

Katana
23-07-2008, 10:21
Υ.Γ .Κατανα απο μενα παρε το ρεπ σου γιατι απλα σου αξιζει. Κατι λιγο για αυτα που εχεις δωσει στο φορουμ :)


Ελεος αυτο το spread :fryingpan::fryingpan:

Thanks εκ των προτέρων, και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το δικό σου rep.:(:(:(:(

Πρέπει να χρωστάω 100 rep που δεν έδωσα εξαιτίας του spread.:rofl::rofl::rofl:

wesker
23-07-2008, 12:19
Συμφωνω και εγώ στα περισσότερα που είπαν τα παιδιά πιο πριν. Γνώμη μου επίσης είναι οτι πρέπει να γίνουμε πιο αυστηροί με κάποιους κανόνες που αφορούν την συμπεριφορά των χρηστών. Όσον αφορά το θέμα των αγγελιών πιστεύω οτι ο αριθμός των 10 posts είναι πολύ μικρός. Το forum δεν πιστεύω οτι δημιουργήθηκε για τις αγγελίες, απλά δίνει την δυνατότητα σε όποιον θέλει να πουλήσει κάτι. Όποιος το θέλει αποκλειστικά και μόνο για αυτόν τον σκοπό υπάρχουν ένα σωρό άλλα sites.

amwnra
23-07-2008, 12:41
Πιστευω κατα την γνωμη μου οτι καλυτερα:

1.Να εχουν συγκεκριμένους mod σε καθε threat και μονο εκει και μπορειτε να βαλετε και 2 smod να ελενχουν ολο το φορυμ.
2.Ενα συστημα με επιβολη ποινων οταν καπιος κανει καπιο λαθος και οταν μαζεψει αρκετα να γινετε αυτοματα ban.
3.Για της αγγελιες συμφωνο με τα παιδια να εχεις σιγκεκριμενο οριο ποστ για να μπορεις να βαλεις μια αγγελια.
4.Και το auto merging που εχω δει σε αλλου ειναι αρκετα χρησιμο μια και μαζευει καπως τα ποστ.

muku
23-07-2008, 15:20
Εγώ πάντως διαφωνώ με αυτό που λέτε για τις αγγελίες. Πολλά παιδιά έχουν μπει κατά διαστήματα και πουλάνε παιχνίδια ή και κονσόλες χωρίς να είναι ενεργά μέλη στο φόρουμ. Με αυτόν τον τρόπο και ο αγοραστής κερδίζει αφού έχει περισσότερες επιλογές για αγορά αλλά και αυτός που πουλάει απευθύνεται σε περισσότερα άτομα. Για παράδειγμα μπορεί να μπει κάποιος από ένα forum για xbox και να θέλει να πουλήσει ή να ανταλλάξει κονσόλα. Γιατί να του στερήσουμε το δικαίωμα και γιατί να στερήσουμε και σε κάποιο μέλος του φόρουμ την ευκαρία να αγοράσει αν ενδιαφέρεται? Απλά εντάξει, οι mods να σβήνουν αγγελίες τελείως άσχετες με το ps3 αν προέρχονται από νέο μέλος (ίσως και από παλιό να χρειάζεται). Για παράδειγμα θυμάμαι πριν λίγο καιρό που κάποιος έβαλε αγγελία για ζάντες, ήμαρτον...

redismagik
23-07-2008, 16:26
aggelies gia zantes???? tha trelathoume mou fenete.krima na min to paro xampari kai ithela na pouliso ena skrinio!!!!http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_19.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000)http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_11_6.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000)http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_13.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000)

Slay
23-07-2008, 23:56
Oπως πιθανον να εχετε καταλαβει ψιλοπηζω τις τελευταιες μερες , και εσεις καλοκαιριατικα αντι να πατε για κανα μπανακι με εχετε τρελανει στις προτασεις και στις ιδεες, ειλικρινα με ΤΙΜΑ προσωπικα το τοσο μεγαλο ενδιαφερον σας για το forum μας, οποτε μπαινω στην κουβεντα μας εδω για να δουμε πως θα το κανουμε καλυτερο....

Για τις αγγελιες συμφωνω και εγω οτι πρεπει να μπει οριο, οπως επισης και για την δημιουργια θεματος πλεον, που εχουμε γινει παρα πολλοι, το κανουν πολλα μεγαλα forums, και δεν θεωρω και το δικο μας μικρο πλεον, θα προσπαθησω να δω πως μπορω να το κανω αποψε, και θα σας ενημερωσω.

Για το θεμα τον greekglish θα σας στεναχωρησω, πριν ανοιξω το forum εγραφα ΜΟΝΟ greeklish σε οσα forums συμμετειχα, και με εκνευριζε παντα οταν επρεπε να γραψω ελληνικα επειδη το θελαν ετσι οι κανονες καποιων forums, μαλιστα στο adslgr ειχα σταματησει να γραφω γιαυτον ακριβως τον λογο.
Παρολα αυτα εδω επειδη επρεπε να δινω το καλο παραδειγμα αρχισα να γραφω μονο ελληνικα, και τελικα τα συνηθισα, αν και ισως καποιοι να εχουν παρατηρησει οτι μερικες φορες σε PM ακομα απαντω με greeklish.

Αλλα παροτι θα προτιμουσα να γραφουν ολοι ελληνικα, γιατι ειναι σιγουρα ποιο ευαναγνωστα, δεν θελω σε καμια περιπτωση να επιβαλω το πως θα γραφετε, να καποιοι απο εσας τα βρισκουν κουραστικα η δυσαναγνωστα (σε μερικες περιπτωσεις ουτε εγω τα καταλαβαινω) τοτε απλα αγνοηστε τα συγκεκριμενα posts και τον συγκεκριμενο χρηστη.

desperate_gamer
23-07-2008, 23:57
Αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα στο θέμα greeklish! Μιλάω κι εγώ που είμαι πρώην μεγάλος greeklish fan :giggle:

redismagik
24-07-2008, 00:04
Αλλα παροτι θα προτιμουσα να γραφουν ολοι ελληνικα, γιατι ειναι σιγουρα ποιο ευαναγνωστα, δεν θελω σε καμια περιπτωση να επιβαλω το πως θα γραφετε, να καποιοι απο εσας τα βρισκουν κουραστικα η δυσαναγνωστα (σε μερικες περιπτωσεις ουτε εγω τα καταλαβαινω) τοτε απλα αγνοηστε τα συγκεκριμενα posts και τον συγκεκριμενο χρηστη.

ena kalo neo gia mena.to aionio ban apomakrinete apo mena.makari na min eixa toso provlima me tin orthografia mou gia na min kouraza kapoious.pantos den nomizo oti ta greeklish mou einai akatalavistika!

jammin
28-07-2008, 22:57
Δεν ηθελα να ανοιξω νεο thread γιατι θεωρω οτι αυτα που θελω να πω ταιριαζουν και εδω αλλα και στο "προβληματα, αποριες, παραπονα" οπου θα το ποσταρω επισης.

Με αφορμη το σημερινο ban θελω να παρακαλεσω να ειμαστε καπως πιο προσεκτικοι ολοι μας μεσα στο forum.
Ολοι οι ανθρωποι που μπαινουμε εδω το κανουμε κατα βαση απο αγαπη και ενδιαφερον σε κατι που μας αρεσει, σε κατι που μας ξεκουραζει. Στις κονσολες και τα παιχνιδια που τα χρησιμοποιουμε για να ξεδινουμε, να παιζουμε να περναμε ευχαριστες στιγμες.
Επισης ολοι οσοι βρισκομαστε εδω δεν ειμαστε ιδιοι χαρακτηρες, δεν εχουμε ιδιες ιδιοσυγκρασιες. Αλλοι ειμαστε νευρικοι, αλλοι ηρεμοι και ασφαλως δεν κρινω κανενας.
Απλα... εδω μεσα η ανταλλαγη αποψεων γινεται αποκλειστικα με τον γραπτο λογο οπου δεν μπορει σε καμμια περιπτωση να εμφανιστουν ολα συναισθηματα μας.
Ευτυχως ή δυστυχως οι παρεξηγησεις μπορει να ειναι πιο ευκολες εδω οπου δεν γνωριζουμε 100% τον χαρακτηρα του αλλου ατομου οσα emoticons και αν χρησιμοποιησουμε.
Θα παρακαλουσα λοιπον τοσο οι "νευρικοι" της παρεας μας να ειναι λιγοτερο προκλητικοι (αφου εξηγησα παραπανω οτι λιγο ή πολυ ολοι μπαινουμε εδω για τον ιδιο λογο) οσο ομως και οι "ηρεμοι" να ειναι ακομα περισσοτερο ήρεμοι και να μην προκαλουν αντιδραση στα ατομα αυτα.
Σιγουρα θα μου πειτε οτι και εμεις ανθρωποι ειμαστε και ... μπλα μπλα μπλα. Αλλα πραγματικα πιστευω οτι (οπως πιστευω οτι συμμεριζεστε οι περισσοτεροι την αποψη μου) οτι ειναι πιο ωραιο εδω μεσα να εχουμε ενα χαμογελο αλλα και να το κραταμε οταν βγαινουμε απο το forum παρα να παταμε τα πληκτρα με μανια και να ειμαστε και μετα μπαρουτι.
Συγγνωμη για το ποστ αλλα αυτα νιωθω και αυτη η χαρα ειναι που θελω να παιρνω μεσα απο το forum αυτο

ΥΓ Οπως προειπα το ποστ θα ειναι διπλο. Ζητω προκαταβολικα συγγνωμη και εαν κριθει υπερβολικο απο τους mod ας σβηστει το ενα απο τα δυο

desperate_gamer
28-07-2008, 23:12
Jammin, έχεις απόλυτο δίκιο. Πολύ όμορφο το μύνημά σου. Δυστυχώς όμως τα πνεύματα οξύνονται πού και πού και τότε είναι που υπάρχουν οι κανόνες για να επικρατεί μια τάξη. Τα όποια ban γίνονται, δεν είναι "εξορία", ούτε καταναγκαστικά έργα. Είναι προς "γνώσιν και συμμόρφωσιν" που λέμε.

Ναι μακάρι να δίνανε όλοι τόπο στην οργή, αλλά μιας και αυτό είναι λίγο ουτοπικό, γι' αυτό έχουμε τους κανονισμούς και δυστυχώς τις ποινές.

jammin
28-07-2008, 23:17
Jammin, έχεις απόλυτο δίκιο. Πολύ όμορφο το μύνημά σου. Δυστυχώς όμως τα πνεύματα οξύνονται πού και πού και τότε είναι που υπάρχουν οι κανόνες για να επικρατεί μια τάξη. Τα όποια ban γίνονται, δεν είναι "εξορία", ούτε καταναγκαστικά έργα. Είναι προς "γνώσιν και συμμόρφωσιν" που λέμε.

Ναι μακάρι να δίνανε όλοι τόπο στην οργή, αλλά μιας και αυτό είναι λίγο ουτοπικό, γι' αυτό έχουμε τους κανονισμούς και δυστυχώς τις ποινές.
πολυ καλα τα λες αλλα οπως ειδες δεν αναφερθηκα καθολου στο ban καθε αυτο αλλα μιλησα με αφορμη το ban. Το ban ασφαλως και πρεπει να δινεται, γιατι σιγουρα πρεπει να ακολουθουμε τους κανονες.
Το ποστ μου ηταν ας πουμε μια εκκληση για προσοχη απο ολους μας αλλα και για να αναφερω το πως αισθανομαι εγω και ισως και καποιοι αλλοι μαζι με μενα

desperate_gamer
28-07-2008, 23:27
Α, έχεις δίκιο και πάλι. Αλλά δεν πειράζει. Διαφωνίες υπάρχουν πάντα σε όλες τις ανθρώπινες κοινότητες. Μέχρι και στο Στρουμφοχωριό έχουν :giggle:

Αλλά πέρα από την πλάκα, λίγη ανοχή κι υπομονή παραπάνω δεν θα έβλαπταν φυσικά.

jammin
28-07-2008, 23:28
Διαφωνίες υπάρχουν πάντα σε όλες τις ανθρώπινες κοινότητες. Μέχρι και στο Στρουμφοχωριό έχουν :giggle:

Αλλά πέρα από την πλάκα, λίγη ανοχή κι υπομονή παραπάνω δεν θα έβλαπταν φυσικά.
+1000

wesker
28-07-2008, 23:50
Το θέμα δεν είναι αυτό,αλλά να μάθουμε όλοι οτι σε μια ιντερνετική κοινοτητα όπως είναι ένα forum, θα πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε την κριτική,είτε αρνητική είτε θετική και να μάθουμε να συζητάμε πολιτισμένα. Τώρα αν κάποιοι μιλάνε με βρισιές γιατί ποτέ δεν μάθαν τρόπους είναι δικό τους πρόβλημα.

jammin
29-07-2008, 00:01
δεν εχεις αδικο, απλα θεωρεις οτι ξαφνικα θα διαπεδαγωγησουμε και τα μελη του φορουμ?
Μου φαινεται δυσκολο. Αν ειμαστε ομως πιο χαλαροι να δεις οτι σιγα σιγα θα γινει και αυτο.
Οπως ειπες ειναι μια κοινοτητα, αλλα μην ξεχνας οτι παντα η εισοδος των ατομων σε οποιαδηποτε κοινοτητα γινεται με ηπιο τροπο

NonBorn
29-07-2008, 00:18
To θέμα είναι ότι όλοι πρέπει να ακολουθούμε τους κανόνες, να τους σεβόμαστε όπως και τα υπόλοιπα μέλη! Δε μπορεί να έχουν 10 άτομα παράπονα από ένα συγκεκριμένο μέλος για τη συμπεριφορά του ή τα ειρωνικά του σχόλια και να έχουν όλα μα όλα άδικα. Αφήστε που δεν είναι μόνο 10.

Οι κανόνες είναι κανόνες και ισχύουν για όλους! Και υπάρχουν για να διασφαλίσουν την ομαλή συνύπαρξη όλων μας εδώ. Όσοι δεν τους σέβονται δε σέβονται τα υπόλοιπα μέλη και πρέπει να είναι υπεύθυνοι και έτοιμοι να δεχτούν τις κυρώσεις!!

Επειδή άκουσα αρκετά ανόητα (τουλάχιστον) πράγματα περί δημοκρατικότητας κλπ κλπ κλπ, θεωρώ ότι αυτά που έγραψα σε αυτούς που έπρεπε είναι αρκετά κατατοπιστικάε. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σχολιαστούν εδώ μιας και δεν αφορούν κανένα.

Όμως δε θα ανεχτώ κανέναν, όποιος και αν είναι αυτός, να προκαλεί και να δημιουργεί διαμάχες και τσακωμούς μέσα στην κοινότητα... Είναι ανεπίτρεπτο και εντελώς παιδιάστικο μερικές φορές...


Ας λήξει το θέμα εδώ και ας δούμε αν θα συμορφωθούν όσοι κατακρίθηκαν για τις πράξεις τους... Γιατί αν δεν...

wesker
29-07-2008, 00:39
Mην ξεχνάς όμως οτι δεν είναι η πρώτη φορά που δημιουργεί πρόβλημα. Και αν το -rep που του έδωσα είναι λόγος να βρίζει σε pm τότε κρίμα στην ηλικία του και την ανατροφή του....

jammin
29-07-2008, 00:44
α ρε wesker ενα γενικο σχολιο εκανα.
Δεν ειπα για την συγκεκριμενη περιπτωση.
Εσυ μπορει να εκανες καλα, αλλα εγω με αφορμη αυτο εκανα γενικο σχολιο για την συμπεριφορα μας εδω

Omega
29-07-2008, 00:52
Μου φαινεται οτι μερικες φορες ξεχναμε τον λογο για τον οποιο κανουμε log in σε αυτο και γενικα οποιοδηποτε φορουμ.
Υποτιθεται οτι μπαινουμε για να περασουμε καλα,να ενημερωθουμε,να ανταλαξουμε ιδεες και να γνωρισουμε και κοσμο,εστω "ιντερνετικα".
Δεν με νοιαζει ποιος τσακωθηκε με ποιον,ποιος λογομαχησε και στην τελικη ποιος εφαγε ban και αν ηταν δικαιολογημενο ή οχι.
Με νοιαζει που ενω αυτο το φορουμ απαρτιζεται,θεωρω,απο ηλικιες 16-46.... και βαλε ισως,βλεπω εδω και κανα 2 βδομαδες πες,ατομα να παρεκτρεπονται ή να παιρνουν καποια πραγματα πολυ στα σοβαρα.

Χαλαρωστε και βουτηξτε την γλωσσα στο μυαλο σας λιγο,θυμηθειτε για ποιο λογο πατησατε το κουμπι του "register" πρωτη φορα οταν ειδατε αυτο το φορουμ.Αν ηταν για διασκεδαση και ενημερωση,τοτε και εγω μαζι σας,αν ηταν για να φερετε την καταστροφη τοτε οσο εγωιστικο και αν φανει,ειτε εγω ειτε αυτα τα ατομα δεν εχω/εχουν χωρο εδω μεσα.

Δεν ειναι για κανεναν απο εμας ισως η καλυτερη εποχη ή μπορει και να ειναι,ΑΛΛΑ δεν βγαζω τα απωθημενα μου εδω περα σε κανεναν (ελπιζω) και το ιδιο ΑΠΑΙΤΩ και απο τους αλλους.
Αν σας βγει τουλαχιστον καντε το για να χαλαρωσετε οχι για να σκοτωθειτε και παντα στην πλακα.

Τελος,σκεφτομουν να εκανα ενα thread να μαζευομασταν καποια στιγμη τον Αυγουστο ή τον Σεπτεμβριο να καναμε ενα meeting να μαθουν οι "παλιοι" του φορουμ τους "νεους" ή και το αναποδο.
Βλεπωντας τετοιες καταστασεις δεν μου βγαινει ειλικρινα.
Μας θεωρω ολους εμας που μπαινουμε εδω,οσες φρουδες ελπιδες και να εχω,πολιτισμενους ανθρωπους.

Για να χαλαρωσουμε λιγο.

badboyfriend
29-07-2008, 00:54
Μου φαινεται οτι μερικες φορες ξεχναμε τον λογο για τον οποιο κανουμε log in σε αυτο και γενικα οποιοδηποτε φορουμ.
Υποτιθεται οτι μπαινουμε για να περασουμε καλα,να ενημερωθουμε,να ανταλαξουμε ιδεες και να γνωρισουμε και κοσμο,εστω "ιντερνετικα".
Δεν με νοιαζει ποιος τσακωθηκε με ποιον,ποιος λογομαχησε και στην τελικη ποιος εφαγε ban και αν ηταν δικαιολογημενο ή οχι.
Με νοιαζει που ενω αυτο το φορουμ απαρτιζεται,θεωρω,απο ηλικιες 16-46.... και βαλε ισως,βλεπω εδω και κανα 2 βδομαδες πες,ατομα να παρεκτρεπονται ή να παιρνουν καποια πραγματα πολυ στα σοβαρα.

Χαλαρωστε και βουτηξτε την γλωσσα στο μυαλο σας λιγο,θυμηθειτε για ποιο λογο πατησατε το κουμπι του "register" πρωτη φορα οταν ειδατε αυτο το φορουμ.Αν ηταν για διασκεδαση και ενημερωση,τοτε και εγω μαζι σας,αν ηταν για να φερετε την καταστροφη τοτε οσο εγωιστικο και αν φανει,ειτε εγω ειτε αυτα τα ατομα δεν εχω/εχουν χωρο εδω μεσα.

Δεν ειναι για κανεναν απο εμας ισως η καλυτερη εποχη ή μπορει και να ειναι,ΑΛΛΑ δεν βγαζω τα απωθημενα μου εδω περα σε κανεναν (ελπιζω) και το ιδιο ΑΠΑΙΤΩ και απο τους αλλους.
Αν σας βγει τουλαχιστον καντε το για να χαλαρωσετε οχι για να σκοτωθειτε και παντα στην πλακα.

Τελος,σκεφτομουν να εκανα ενα thread να μαζευομασταν καποια στιγμη τον Αυγουστο ή τον Σεπτεμβριο να καναμε ενα meeting να μαθουν οι "παλιοι" του φορουμ τους "νεους" ή και το αναποδο.
Βλεπωντας τετοιες καταστασεις δεν μου βγαινει ειλικρινα.
Μας θεωρω ολους εμας που μπαινουμε εδω,οσες φρουδες ελπιδες και να εχω,πολιτισμενους ανθρωπους.

Για να χαλαρωσουμε λιγο.
Απλά να πω ότι συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα είπες (και ότι δε μ'αφήνει να σου δώσω rep).

Valkyre
29-07-2008, 01:10
Εγω παντως παιδια ειμαι εδω -οχι και τοσο πολυ καιρο- και φροντιζω να απεχω εντελως απο τετοιες καταστασεις , διοτι , ακριβως αυτο που λετε αρκετοι, χαλαει την εικονα που εχω.

Αλλα παντα , δεν καταλαβαινω το γιατι να συμβαινει , και γιατι να διαιωνιζεται κατα καποιο τροπο.Ουτε και εγω ξερω τι εγινε (εντελως ομως) , αλλα παιδια δεν αξιζει.

Οπως πολυ σωστα γραφτηκε πιο πανω , παρτε το λιγο στο χαβαλε , δωστε τοπο στην οργη , ενα φορουμ για παιχνιδια ειναι , το χομπυ μας.Ας περναμε καλα και ας ειμαστε κοσμιοι οσο μπορουμε :D

Edit: πιστευω οτι εχετε δει ποσο σαχλαμαριζω εγω , ιδιως στο shoutbox , μπορει καμμια φορα να γινομαι υπερβολικος , αλλα πραγματικα το κανω γιατι μου αρεσει να χαζολογαω με φιλους! :D

Omega
29-07-2008, 01:13
Eχω αρχισει να συμπαθω εκεινο το μπλε κουτακι που λεει "Report" :innocent:κατω απο τον avatar του Valkyre.
Σορρυ αλλα με τρομαζει οταν σε βλεπω να κανεις σοβαρα ποστς !!!:hide:

Valkyre
29-07-2008, 01:20
Eχω αρχισει να συμπαθω εκεινο το μπλε κουτακι που λεει "Report" :innocent:κατω απο τον avatar του Valkyre.
Σορρυ αλλα με τρομαζει οταν σε βλεπω να κανεις σοβαρα ποστς !!!:hide:

Δες το edit.... :D

jammin
29-07-2008, 01:23
Edit: πιστευω οτι εχετε δει ποσο σαχλαμαριζω εγω , ιδιως στο shoutbox , μπορει καμμια φορα να γινομαι υπερβολικος , αλλα πραγματικα το κανω γιατι μου αρεσει να χαζολογαω με φιλους! :D
μπραβο ρε valkyre και τι παιρνεις απο αυτο?
σιγουρα ενα χαμογελο οπως ειπα και πριν απο μερικα ποστ:bgrin2: