PDA

View Full Version : Yamaha rx-v663 και PS3



viper550
22-07-2008, 01:34
Αγόρασα πρόσφατα τον εν λόγω ενισχυτή κυρίως γιατί σκέφτομαι να αγοράσω κάποια στιγμή και ένα blu ray.

Πριν τον αγοράσω είχα το ps3 συνδεδεμένω σε ένα ενισχυτή 5.1 μέσω οπτικής θύρας που έβγαζε μόνο dolby digital και dts.Τώρα με τον καινούργιο ενισχυτή το έχω συνδέσει μέσω hdmi.

Η ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής.Με τον παλιό ενισχυτή όταν έπαιζα κάποιο παιχνίδι όπως το Bad company ή το Call of duty 4 μου έλεγε ότι το σήμα που δέχεται είναι dolby digital.

Τώρα με τον καινούργιο συνδεδεμένο μου λέει ότι το σήμα που δέχεται είναι PCM 5.1.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό.Μήπως φταίει ότι το έχω συνδέσει μέσω hdmi?Και τι μπορώ να κάνω γι αυτό?Επίσης το call of duty 4 βγάζει σύμφωνα με τον ενισχυτή PCM 7.1.Εγώ έχω όμως μόνο 5.1 ηχεία και το έχω δηλώσει στο μενού του ενισχυτή.Ο ήχος των έξτρα ηχείων χάνεται ή ανακατευθύνει το ήχο στα υπάρχοντα surround ηχεία?

thanos
22-07-2008, 10:28
Αγόρασα πρόσφατα τον εν λόγω ενισχυτή κυρίως γιατί σκέφτομαι να αγοράσω κάποια στιγμή και ένα blu ray.

Πριν τον αγοράσω είχα το ps3 συνδεδεμένω σε ένα ενισχυτή 5.1 μέσω οπτικής θύρας που έβγαζε μόνο dolby digital και dts.Τώρα με τον καινούργιο ενισχυτή το έχω συνδέσει μέσω hdmi.

Η ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής.Με τον παλιό ενισχυτή όταν έπαιζα κάποιο παιχνίδι όπως το Bad company ή το Call of duty 4 μου έλεγε ότι το σήμα που δέχεται είναι dolby digital.

Τώρα με τον καινούργιο συνδεδεμένο μου λέει ότι το σήμα που δέχεται είναι PCM 5.1.Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό.Μήπως φταίει ότι το έχω συνδέσει μέσω hdmi?Και τι μπορώ να κάνω γι αυτό?Επίσης το call of duty 4 βγάζει σύμφωνα με τον ενισχυτή PCM 7.1.Εγώ έχω όμως μόνο 5.1 ηχεία και το έχω δηλώσει στο μενού του ενισχυτή.Ο ήχος των έξτρα ηχείων χάνεται ή ανακατευθύνει το ήχο στα υπάρχοντα surround ηχεία?

Αυτο συμβαινει επειδη εχεις δηλωσει "lpcm μεσω hdmi" στο ps3.Απο κει και περα στον ενισχυτη σου υπαρχει επιλογη να παιρνει ηχο απο το hdmi ή απο το optical.Μπορεις να δηλωσεις να μη παιρνει ηχο απο το hdmi. (κανε ομως πρωτα ενα τσεκ στο ps3 και "ξετσεκαρε" τις επιλογες που ειναι σχετικες με το lpcm)

(αργοτερα θα ριξω και εγω μια ματια στο ps3 ωστε να δω τι επιλογες εχει)

viper550
22-07-2008, 10:32
Χμμμ....μου φαίνεται ότι την είχα σε bitstream αυτή την επιλογή....θα το κοιτάξω το μεσημέρι και θα σας πω.

viper550
23-07-2008, 13:23
Λοιπόν παιδιά μετά από αρκετές ώρες πειραμάτων έβγαλα τα εξής συμπεράσματα.Μιλάω πάντα για σύνδεση του ps3 με ενισχυτή μέσω HDMI.

Πρώτα απόλα έχω 5.1 ηχεία.Οπότε αυτό που έπρεπε να κάνω ώστε να μην στέλνει το ps3 7.1 στον ενισχυτή ήταν να πάω στο sound settings και να βγάλω όλα τα κουτάκια που έλεγαν 7.1 LPCM.Τώρα το ps3 στέλνει στον ενισχυτή μόνο 5.1 σήματα.

Τώρα για τα παιχνίδια.
Αυτό που ανακάλυψα είναι ότι το ps3 επιλέγει την καλύτερη επιλογή ήχου σύμφωνα με την λίστα των διαθέσιμων σημάτων που μπορεί να στείλει από το μενού sound settings.Το LPCM 5.1 είναι πιο ψηλά στη λίστα από ότι το dolby digital και το dts άρα αν είναι το LPCM 5.1 τσεκαρισμένο αυτό το σήμα θα στείλει το ps3 στον ενισχυτή και όχι το dolby digital ή το dts ακόμα και αν το παιχνίδι λέει ότι έχει dolby digital.Αν θέλετε να έχετε dolby digital ή dts στον ενισχυτή θα πρέπει να βγάλετε όλα τα κουτάκια που γράφουν LPCM στο μενού του sound settings έτσι ώστε το ps3 να δει ότι μπορεί να στείλει μόνο dolby digital.Φαίνεται ότι το ps3 μετατρέπει τα σήματα Dolby digital και dts σε LPCM και μετά τα στέλνει στον ενισχυτή.Αυτό το είδα καθώς δοκίμασα 2 παιχνίδια.Το Bad Company και το Call of duty 4.Και τα 2 παιχνίδια όταν είχα τον παλιό μου ενισχυτή (σύνδεση μέσω οπτικής θύρας) έστελναν σήμα Dolby digital στον ενισχυτή.Τώρα όμως που το ps3 βλέπει ότι μπορεί να στείλει LPCM 5.1 μέσω της HDMI αυτό κάνει.

Για ταινίες τώρα.Bitstream ή LPCM?
Για blu ray και dvds αν επιλέξω LPCM από το μενού το ps3 μετατρέπει τα πάντα (Dolby digital,dts,DD True HD,DTS-HD) σε LPCM.

Αν επιλέξω bitstream γίνεται το εξής.
Στα dvd τα σήματα DD και DTS τα στέλνει στον ενισχυτή όπως είναι.
Στα blu ray τα σήματα DD και DTS τα στέλνει όπως είναι αλλά για τα σήματα DD true HD και DTS-HD παίζει μόνο το core σήμα (δηλαδή το DD και DTS).Το PCM σήμα το στέλνει κανονικά.

Από τα παραπάνω αυτό που έχω καταλάβει είναι τα εξής.Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το ps3 σαν τον κεντρικό player με τον οποίο θα βλέπεται ταινίες εξαρτάται από τον ενισχυτή που έχετε.Αν έχετε ενισχυτή που δέχεται LPCM σήματα τότε διαλέχτε LPCM.Αν έχετε παλιότερο ενισχυτή που δέχεται μόνο DD και DTS επιλέξτε bitstream ώστε να ακούτε μόνο τα core σήματα.

Μετά από όλο αυτό το ψάξιμο έχω μία μόνο απορία.Να αφήσω το ps3 να μετατρέπει τα dolby digital και dts σήματα των παιχνιδιών σε LPCM 5.1 ή να ξετσεκάρω όλα τα LPCM κουτάκια από το μενού ώστε να βγάζει τα αρχικά dolby digital ή dts σήματα?Υπάρχει καμία αισθητή διαφορά?Γνωρίζω ότι το LPCM 5.1 είναι ανώτερο του Dolby digital ή του dts αλλά από την στιγμή που το LPCM σήμα δήμιουργείται από το αρχικό dolby digital σήμα που έχει το παιχνίδι θα ακούγεται καμία διαφορά?

Rutru1741
27-01-2009, 20:40
Bump! thx ! If you need sell cheap wow gold,you can buy wow power leveling on the website: buy wow gold (http://www.eing.com/), cheap WoW Power Leveling (http://www.xowow.com/), sale wow Gold (http://www.eing.com/PLindex.aspx), 1-80 lvl wow power leveling (http://www.sf10001.cn/), wotlk gold.