PDA

View Full Version : iPhone&WiFi



wesker
14-07-2008, 21:09
Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Λόγω του οτι έχω LAN σπίτι μου, όταν συνδέομαι στο ιντερνετ μέσω WiFi από το iPhone πρέπει να δώσω static IP. κάθε φορά που κλείνω όμως το WiFi χάνονται οι ρυθμίσεις. Υπάρχει τρόπος να τις βάλω ώστε να είναι στο iPhone μόνιμα;

badboyfriend
14-07-2008, 21:24
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι επειδή έχεις lan πρέπει να δώσεις static ip. Ποιό router έχεις? Δεν μπορείς μέσω του router na δηλώσεις την MAC address του iphone και να ορίσεις να παίρνει συγκεκριμένη ip από το router? Εγώ αυτό έχω κάνει.

WolfRathmA
14-07-2008, 21:52
Γιατι αυτοματα δεν τις περνει τις ρυθμισεις; Μηπως εχεις κλεισει το DHCP απο το ρουτερ;

wesker
14-07-2008, 21:54
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι επειδή έχεις lan πρέπει να δώσεις static ip. Ποιό router έχεις? Δεν μπορείς μέσω του router na δηλώσεις την MAC address του iphone και να ορίσεις να παίρνει συγκεκριμένη ip από το router? Εγώ αυτό έχω κάνει.

Έχω το Linksys54GS. Βασικα σπίτι μου έχω 2PC και το PS3. Tα έχω σε δίκτυο και τους έχω δώσει static IP. Όταν πήγα να συνδεσω το ιPhone δεν εμπαινε στο internet μέχρι που του έδωσα static IP. Το πρόβλημα μου είναι οτι κάθε φορά που κλείνω το WiFi οι ρυθμίσεις χάνονται.

badboyfriend
15-07-2008, 03:23
Κάτσε πάλι δεν κατάλαβα. Στις ρυθμίσεις του iphone έβαλες static ip? Και όταν κλείνεις το wifi στο iphone χάνονται αυτές οι ρυθμίσεις? Είναι όντως περίεργο να μην παίρνει ip μόνο του από το router. Δες αυτό που λέει ο wolf. Είναι η μόνη εξήγηση που μου έρχεται στο μυαλό γιατί δεν παίρνει ip μόνο του.

WolfRathmA
15-07-2008, 03:25
Και δοκιμασε να κανεις απο το iPhone reset network settings μηπως στρωσει...

wesker
15-07-2008, 03:47
Thanks παίδες,θα τα δοκιμάσω.
@badboydriend: Ναι μόλις κλείσω το WiFi του iPhone και του Royter την επόμενη φορά πυ θα τα ανοίξω, το router έχει αλλάξει SSID, και έτσι το iPhone θελει να περάσω πάλι χειροκίνητα τις ρυθμίσεις...

badboyfriend
15-07-2008, 03:57
Αααα ε πες έτσι. Τότε βάλε σταθερό SSID στο router ή μην κλείνεις καθόλου το wifi του! :P

wesker
15-07-2008, 04:24
Telika Mallon eftaige auto pu elege o Wolf(grafo apo to iphone twra).To thema einai oti polloi protinoun to DHPC na einai kleisto otan sthneis LAN me statikes IP.

WolfRathmA
15-07-2008, 04:43
Telika Mallon eftaige auto pu elege o Wolf(grafo apo to iphone twra).To thema einai oti polloi protinoun to DHPC na einai kleisto otan sthneis LAN me statikes IP.


Και το DHCP να εχεις ανοιχτο, μπορεις και παλι να βαλεις στατικη IP σε καποιο μηχανημα που θες χωρις να εχεις καποιο προβλημα.

wesker
15-07-2008, 05:24
Και το DHCP να εχεις ανοιχτο, μπορεις και παλι να βαλεις στατικη IP σε καποιο μηχανημα που θες χωρις να εχεις καποιο προβλημα.

Apla to rwthsa epeidh polloi odhgoi gia rytgmiseis router to theloun kleisto.... :S