PDA

View Full Version : Tα τουρνουά και το Community θέλει οργάνωση!! Προτείνετε τις ιδέες σας...



NonBorn
11-07-2008, 21:47
Η αλλαγή στο νέο subforum για τα online παιχνίδια όπως είδατε έγινε σήμερα από τον Slay και ήταν μια αναμενόμενη αλλαγή μιας και τα subforums είχαν "ερημώσει".

Kεντρική Ιδεα
Αυτό που προτάθηκε στα παιδιά είναι η δημιουργία αυτού του forum για να έχουμε μόνο τo online και τίποτα άλλο εδώ. Η σκέψη μου είναι ότι μπορούν να συνυπάρχουν εδώ όλα τα πρωταθλήματα, τουρνούα που γίνονται κατά καιρούς, τα threads που αφορούν τα παιχνίδια που παίζονται γενικά online και ανάλογα την περίοδο να μένουν sticky τα πιο πολυσύχναστα threads ή συγκεντρωτικά threads που περιλαμβάνουν πληροφορίες κ.α. (βλ. GT5 sticky thread). Αυτά τα "συγκεντρωτικά" threads θα αφορούν κυρίως παιχνίδια με πολλά threads με τουρνουά, βαθμολογίες, συζήτησεις κλπ (βλ. FIFA ή PES League, COD4 clans κλπ κλπ) ούτως ώστε και οργανωμένα να είναι και εύκολα προσβάσιμα απ όλους!

Αυτή είναι η ιδέα που μου ήρθε βλέποντας το "χαμό" που επικρατούσε στο forum του PS Network. Επίσης ίσως μπορεί να δημιουργηθεί και "Clan Tag" για να έχουμε εύκολο search και επίσης να φύγει αυτό το άχαρο "Online Tag" :p :p

Kάθε γνώμη μετράει και αφού το forum θα το διαβάζουμε όλοι μας είναι καλό να δούμε αύριο, μεθαύριο μια ιδέα που σκεφτήκαμε να πραγματοποιείται για να γίνεται καλύτερο το forum. Περιμένουμε και περιμένω ΙΔΕΕΣ :D


Επίσης για κάποια παιχνίδια περιμένω εθελοντές για να φτιάξουν τέτοια συγκεντρωτικά threads όπως αυτό το GT5. (Desperate για σένα και το GTA4 αναφέρομαι :p :p)

Nightwolf
11-07-2008, 21:56
αφού με ρώτησες NonBorn http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=87437&postcount=3θα σου πω και το αφήνω στην κρίση όλων μας.


πιστεύω πώς θα έπρεπε να γίνει διάκριση κατά genre παιχνιδιών πχ action, fps and so on.
να γίνει διάκριση και διαχωρισμός ανά game και έπειτα ανά clan.Αυτό με τα clan θα χρησιμοποιηθεί για τα online tournaments
να γίνει ένα section με τα id ανά game για να ξέρουμε ποίον θα κάνουμε add σε κάθε παιχνίδι

αυτά και βλέπουμε

Nightwolf
12-07-2008, 16:40
επίσης καλό θα ήταν να φτιάξουμε και ένα ακόμα section που θα έχει τους servers ανά game αν είναι global, european...κτλπ..

NonBorn
13-07-2008, 02:42
αφού με ρώτησες NonBorn http://www.ps3forums.gr/vb/showpost.php?p=87437&postcount=3θα σου πω και το αφήνω στην κρίση όλων μας.


πιστεύω πώς θα έπρεπε να γίνει διάκριση κατά genre παιχνιδιών πχ action, fps and so on.
να γίνει διάκριση και διαχωρισμός ανά game και έπειτα ανά clan.Αυτό με τα clan θα χρησιμοποιηθεί για τα online tournaments
να γίνει ένα section με τα id ανά game για να ξέρουμε ποίον θα κάνουμε add σε κάθε παιχνίδι

αυτά και βλέπουμε

Για το 1 και το 2 επειδή δεν έχουμε τόσες clan δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο. Για τα genres δεν ξέρω αλλά και πάλι πριν είχαμε χωριστά και δεν αξιοποιήθηκε ή δε προσέφερε κάτι τόσο σπουδαίο...
Για το 3 υπάρχουν ήδη threads τα οποία μπορούν να μαζευτούν όλα σε ένα για όλα τα παιχνίδια... Kαλή ιδέα και αυτό!!


επίσης καλό θα ήταν να φτιάξουμε και ένα ακόμα section που θα έχει τους servers ανά game αν είναι global, european...κτλπ..

Πολύ καλή ιδέα....!!!


Κάνας άλλος? Μόνο ο Nightwolf είχε κάτι να πει??? :(:(:(

Nightwolf
13-07-2008, 03:37
Για το 1 και το 2 επειδή δεν έχουμε τόσες clan δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι τέτοιο
γιατί στο μέλλον πχ με το cod 5 να δημιουργηθούν ομάδες 6 ατόμων και να παίζουμε αναμεταξύ μας, και το λέω σε αυτό γιατί είδη μόνο το cod4 μάζεψέ τόσα άτομα περίπου 60 και χονδρικά μιλάω τώρα. Από 6 άτομα κάθε clan να 10 clans μέσα σε χρόνο dt
γιατί να μην προετοιμάσεις το έδαφος από τώρα, και να το αφήσεις για την τελευταία στιγμή, ή όταν δημιουργηθεί η ανάγκη για ένα τέτοιο section.

three_brothers1
13-07-2008, 12:33
re as ftiaxoun ena thread g clans ena thread g tourn alla g ola t games....

NonBorn
18-07-2008, 00:39
Μερικές ιδέες που μου 'ρθαν βλέποντας το φορουμ έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή...

1ον. Tag "Active Online" για τα Games ανα περίοδο με παράλληλη απομάκρυνση των online tags που υπάρχουν αυτή τη στιγμή και δεν έχουν καμία χρησιμότητα με αυτή τη δομή... Ενναλακτικά ή προσθετικά με αυτό ένα sticky thread που να έχει όλα τα active online games καταγεγραμμένα με links για τα αντίστοιχα threads!

2oν. Tag "Clan" για τις clan που δημιουργούνται για να έχουμε και εύκολο search και εμφανή διαχωρισμό από τα υπόλοιπα threads.

3oν. Κάποια λύση για τα Inactive threads τα οποία έχουν "ερημώσει"... Close ή κάποιο Tag ή κάποια αναφορά δίπλα στο όνομα του κάθε thread!

Nightwolf
21-07-2008, 00:31
όσον αφορά τα bans να δοθούν 2 παρατηρήσεις και αν ξαναγίνει τότε να γίνεται εφαρμογή του ban, επίσης να δημιουργηθεί ένα gifaki που να έχει ένα εικονίδιο warning και θα έχει 2 check boxes όπου στη πρώτη παρατήρηση να chekarei Το ένα box και μόλις γίνει και το δεύτερο να εφαρμόζεται το ban....

Nightwolf
21-07-2008, 14:29
και κάτι άλλο που μου ήρθε σήμερα στο φόρουμ καλό θα είναι να μην ανοίγει κάποιος thread αγγελιών αν δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο αριθμό posts Και όχι άντε είδα ένα φόρουμ θα πουλήσω ότι άσχετο πράγμα έχω και δεν θα ξαναπατήσω, χώρια που έτσι γλυτώνουμε και από επιτήδειους που έχουν κάνει την λαδιά τους και ψάχνουν επικείμενα θύματα

NonBorn
21-07-2008, 16:42
και κάτι άλλο που μου ήρθε σήμερα στο φόρουμ καλό θα είναι να μην ανοίγει κάποιος thread αγγελιών αν δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο αριθμό posts Και όχι άντε είδα ένα φόρουμ θα πουλήσω ότι άσχετο πράγμα έχω και δεν θα ξαναπατήσω, χώρια που έτσι γλυτώνουμε και από επιτήδειους που έχουν κάνει την λαδιά τους και ψάχνουν επικείμενα θύματα


όσον αφορά τα bans να δοθούν 2 παρατηρήσεις και αν ξαναγίνει τότε να γίνεται εφαρμογή του ban, επίσης να δημιουργηθεί ένα gifaki που να έχει ένα εικονίδιο warning και θα έχει 2 check boxes όπου στη πρώτη παρατήρηση να chekarei Το ένα box και μόλις γίνει και το δεύτερο να εφαρμόζεται το ban....

Νομίζω ότι αυτά αφορούν γενικότερες προτάσεις και όχι τα τουρνουά και το online στο ps3... Καλύτερα να γίνουν move στις προτάσεις του φόρουμ... Εδώ είναι εκτός θέματος...

Nightwolf
21-07-2008, 16:56
οκ non μπορείς να τα κάνεις move σε παρακαλώ :tiphat:

trialamp
21-01-2009, 19:16
Το βασικό πρόβλημα με το GT5 είναι η επικοινωνία η παρέα η δικιά μας μιλάμε είτε μέσο skype είτε με μηνύματα , αν λήθη αυτό το πρόβλημα πιστεύω ότι όλα θα είναι εύκολα όπως με τα cod4-5 , γιατί έτυχε αρκετές φορές να συναντήσουμε έλληνες αλλά να μην ξανά μπούμε στο ίδιο παιχνίδι ξανά,

Boson
19-11-2012, 19:04
Το βασικό πρόβλημα με το GT5 είναι η επικοινωνία η παρέα η δικιά μας μιλάμε είτε μέσο skype είτε με μηνύματα , αν λήθη αυτό το πρόβλημα πιστεύω ότι όλα θα είναι εύκολα όπως με τα cod4-5 , γιατί έτυχε αρκετές φορές να συναντήσουμε έλληνες αλλά να μην ξανά μπούμε στο ίδιο παιχνίδι ξανά,
Καλησπέρα, όλοι γνωρίζουμε ότι αρκετός κόσμος εδώ στην Ελλάδα είναι fan με την ταχύτητα αλλα και το tuning και αρκετοί έχουν εθίστει να αγοράσουν ps3 ώστε να βγάλουν από μέσα τους την paranoia τις οδηγήσεις μέσα από το GΤ5,ένας πραγματικός εξομοιωτής οδήγησης,που νιώθεις την αδρεναλίνη να κυλάει στο αίμα σου,έχοντας όλοι αυτό τον Ϊο μέσα μας,θα μπορούσαμε να συσπειρωθούμε και να οργανωθούμε με Ελληνικά tournament αλλά και γιατί όχι και πρωταθλήματα με Έλληνες οδηγούς ώστε να υπάρχει μεγαλύτερος ανταγωνισμός.Αυτό είναι που αναζητούμε όλοι μας "Η ΑΠΟΛΥΤΗ PARANOIA" κόντρα με άλλους οδηγούς να νιώθει το προφυλακτήρα σου ο αντίπαλος και εκεί που έχεις την ανάσα σου στο maximum ,μέχρι να πάρεις την επομένη αναπνοή προσπαθώντας να τον προσπεράσεις,και ο κινητήρας σου να σπαράζει,ακούς τον αντίπαλο από τα headset,"Τώρα κουμπώνω την 5!!!" και αρχίζεις να τρώως τα μανίκια σου,γιατί εκεί που πίστευες τον είχες!! ανάφωνεις: "Για κοίτα το πουλάκι!".
Όλοι αυτοί η paranoia που ζούμε καθημερινά μέσα από single player στο GΤ5 μπορούμε πλέον να το οργανώσουμε,έχω μάθει πως θα δημιουργήθει κατήγορια για GT5 στο GamesArena και σίγουρα αξίζει να οργάνωθουμε έμεις οι άρρωστοι με την ταχυτήτα γιατί οχί πίστα στα μέγαρα αλλά ουτέ στον υπνό μας δεν θα δουμέ,διοτί αυτό που λείπει ειναί η οργάνωση και δυσκόλα την βρίσκεις εδώ στην Ελλάδα,όποτε τσίτα τα γκάζια και φυγάμε κόντρες

PsN Account: Greek_SkiiLz

Giorgos78
05-12-2014, 15:35
ωραια ιδεα!

https://www.youtube.com/watch?v=SeD0PPbSrmM