PDA

View Full Version : Θέλω τις προτάσεις σας!



Donald
03-07-2008, 01:08
Λοιπόν, κατ'αρχάς καλώς σας βρίσκω μετά από τόσο καιρό :D

Έχω ένα μεγάλο "πρόβλημα". Είμαι έτοιμος να πάρω το mgs,όμως αν και έχω παίξει όλα τα προηγούμενα, έχω ξεχάσει πολλά βασικά σημεία της ιστορίας. Πιστεύω ότι το να είχα πιό "φρέσκα" θα μεγιστοποιήσει την εμπειρία μου και την απόλαυση του παιχνιδιού, θέλω πραγματικά να είναι ιεροτελεστία. Φυσικά δεν έχω το χρόνο να τα παίξω όλα από την αρχή, οπότε έχω 2 ερωτήσεις:

1: Μήπως αγχώνομαι άδικα και το MGS4 παρέχει όλα τα απαραίτητα ιστορικά στοιχεία με αναδρομές όπου χρειάζεται?

2: Αν όχι, έχει κανείς καμία άλλη πρόταση? Κάποια καλή περίληψη των προηγουμένων ίσως?

p.s. sorry αν έχουν απαντηθεί τα υπόλοιπα τόσο καιρό, αλλά δεν έμπαινα τόσο καιρό και δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα Τhreads,φοβάμαι και για spoilers :P

sosat
03-07-2008, 01:12
Λοιπόν, κατ'αρχάς καλώς σας βρίσκω μετά από τόσο καιρό :D

Έχω ένα μεγάλο "πρόβλημα". Είμαι έτοιμος να πάρω το mgs,όμως αν και έχω παίξει όλα τα προηγούμενα, έχω ξεχάσει πολλά βασικά σημεία της ιστορίας. Πιστεύω ότι το να είχα πιό "φρέσκα" θα μεγιστοποιήσει την εμπειρία μου και την απόλαυση του παιχνιδιού, θέλω πραγματικά να είναι ιεροτελεστία. Φυσικά δεν έχω το χρόνο να τα παίξω όλα από την αρχή, οπότε έχω 2 ερωτήσεις:

1: Μήπως αγχώνομαι άδικα και το MGS4 παρέχει όλα τα απαραίτητα ιστορικά στοιχεία με αναδρομές όπου χρειάζεται?

2: Αν όχι, έχει κανείς καμία άλλη πρόταση? Κάποια καλή περίληψη των προηγουμένων ίσως?

p.s. sorry αν έχουν απαντηθεί τα υπόλοιπα τόσο καιρό, αλλά δεν έμπαινα τόσο καιρό και δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα Τhreads,φοβάμαι και για spoilers :P

Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να μην ξεχάσεις τα κεριά :innocent:

greekteo
03-07-2008, 01:13
Καλε, ασε τις υπερβολες και ξεκινα το παιχνιδι :p

panelix
03-07-2008, 02:51
Exei anadromes alla se merika simeia an den ta exeis polikatalavei ta proigoumena den bgazeis akri...

desperate_gamer
03-07-2008, 20:58
Καλε, ασε τις υπερβολες και ξεκινα το παιχνιδι :p

Μίλησε και ο άσχετος. :D

Μην ανησυχείς συμπαθέστατο παπάκι. Κι εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα. Ήθελα να παίξω το παιχνίδι και να το απολαύσω σαν πραγματικός φαν, ακόμα κι αν είχε κάποια κενά στην ιστορία.

Η απάντηση εξαρτάται από το πόσο χρόνο διαθέτεις. Το να μάθεις απ' έξω όλο το MGS universe με τις λεπτομέρειές του θα σου πάρει αιώνες. Ωστόσο, το ίδιο το παιχνίδι όχι μόνο σου εξηγεί πολύ καλά και απλά τα κρίσιμα σημεία της ιστορίας (μην ξεχνάς ότι είναι μια καινούργια αποστολή. Δεν είναι δα και επεισόδιο της Λάμψης), αλλά μέσα από το PS Store υπάρχει το MGS database με οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να χρειαστείς.

Μια γρήγορη ματιά στο χρονοδιάγραμμα του database με τα επεξηγηματικά άρθρα της εγκυκλοπαίδειας θα σου δώσει μια πολύ καλή αίσθηση και θα σου φέρει στη μνήμη ό,τι πρέπει να ξέρεις για το παιχνίδι. Προτείνω να το διαβάσεις.

Και αν έχει ακόμα περισσότερο χρόνο, στο gamefaqs υπάρχουν μακροσκελέστατα plot analysis για να σου θυμίσουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Steiner
06-07-2008, 21:11
Αν έχεις PSP, σου προτείνω το Metal Gear Solid: Digital Graphic Novel ένα animated comic που εξιστορεί τα γεγονότα του MGS1. Κάνει μόνο 18,50€ στο play.com (http://www.play.com/Games/PSP/4-/881381/Metal-Gear-Solid-Digital-Graphic-Novel/Product.html) και είναι πραγματικά απόλαυση να το δεις.
Από εκεί και πέρα, καλά θα κάνεις να δεις και τα Metal Gear Saga Vol.1&2, που υπάρχουν στο YouTube.
Vol. 1 Part 1: http://www.youtube.com/watch?v=oW_bFr94898 (τα υπόλοιπα 6 parts θα τα βρεις εύκολα στα related videos)
Vol. 2 Part 1: http://www.youtube.com/watch?v=pM-MFzmWmPY (ομοίως κι εδώ)

Και τελειώνουμε με το μεγάλο αφιέρωμα που ετοίμασε για τη σειρά το Gametrailers.com:
http://www.gametrailers.com/game/6748.html
Δες μέχρι το Part 4 και θα είσαι σούπερ, δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω.
Πιστεύω ότι όλα αυτά όταν αρχίσεις να τα βλέπεις θα σου φανούν ενδιαφέροντα, οπότε θα θες να τα βλέπεις. Αντίθετα, η MGS database επειδή είναι μόνο κείμενο είναι ελαφρώς πιο βαρετή. ;-)

desperate_gamer
06-07-2008, 22:10
Εγώ αντιθέτως με τα βίντεο είχα ψιλοβαρεθεί και το κεφάλι μου είχε πήξει από τις πληροφορίες.

Με την Database είναι πιο απλά, οργανωμένα, μπορείς να μάθεις ακριβώς την πληροφορία που θέλεις και είναι όλα ξεκάθαρα.

Valkyre
07-07-2008, 21:18
O Desperate εχει δικιο.Και εγω ως απιστευτα φανατικος της σειρας προτεινω σε καποιον νεο αυτο που λεει ο Desperate.Να αφιερωσεις τοσο χρονο για να μαθεις ενα universe δεν λεει αυτη τη στιγμη ,και πολυ πιθανο να σε κουρασει με τον τεραστιο ογκο πληροφοριων που θα περνεις βλεποντας βιντεο και διαβαζοντας αρθρα.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κατεβασεις το Database , να ριξεις μια ματια στο χρονοδιαγραμμα γεγονοτων και να παιξεις το MGS4.Στα σημεια που θα εχεις αποριες θα αντρεχεις στο database για λεπτομερεις πληροφοριες και εξηγησεις.Ειναι πραγματικα ο τελειοτερος τροπος για εναν καινουργιο να ευχαριστηθει το παιχνιδι.

Και μπραβο στον Κοτζιμα που το σκεφτηκε αυτο.

Φυσικα αφου το τελειωσεις και εαν πραγματικα σου αρεσει μπορεις να μπεις και να διαβασεις/δεις βιντεος για τα παλια παιχνιδια , και -γιατι οχι- ακομα και να τα παιξεις εαν σε εντυπωσιασει το μεγεθος και το βαθος του saga. ;)

xelonas
31-07-2008, 16:25
Εχει διαφορα εαν το game ειναι pal h ntfs???
Για το Gta η ιδια ερωτηση???

Thank you!

greekteo
31-07-2008, 17:09
Εχει διαφορα εαν το game ειναι pal h ntfs???
Για το Gta η ιδια ερωτηση???

Thank you!

Αν και η ερωτηση μου φαινεται λιγο offtopic με το θεμα του thread, εχω να σου πω οτι δεν εχει ιδιαιτερη σημασια αν το παιχνιδι ειναι PAL ή NTSC, διοτι ειναι region free. Ομως, στο online ισως παιζεις μονο με αμερικανους πχ αν ειναι NTSC, ενω αν ειναι PAL θα παιζεις με Ευρωπαιους

piterakos
01-01-2009, 18:05
Σορρυ α η ερωτηση μου ειναι ηλιθια αλλα το database που το βρισκω???

Zeichef
01-01-2009, 18:52
Sto PS store pigaine kai vres ekei pou exei yliko gia to mgs4 kai mpes. Ekei 8a vreis demo tou mgs4 , demo tou mgo , tin DATABASE kai kati allo den 8ymamai. Apo oti 8ymamai einai ligo megaloutsiko arxeio.

dlevel
02-01-2009, 15:02
παρτο παρτο, κ γω που δεν εχω τελιωσει τα προηγουμενα θα το παρω χωρις πολλα πολλα :)

trabakoulas
06-01-2009, 05:33
Λοιπόν, κατ'αρχάς καλώς σας βρίσκω μετά από τόσο καιρό :D

Έχω ένα μεγάλο "πρόβλημα". Είμαι έτοιμος να πάρω το mgs,όμως αν και έχω παίξει όλα τα προηγούμενα, έχω ξεχάσει πολλά βασικά σημεία της ιστορίας. Πιστεύω ότι το να είχα πιό "φρέσκα" θα μεγιστοποιήσει την εμπειρία μου και την απόλαυση του παιχνιδιού, θέλω πραγματικά να είναι ιεροτελεστία. Φυσικά δεν έχω το χρόνο να τα παίξω όλα από την αρχή, οπότε έχω 2 ερωτήσεις:

1: Μήπως αγχώνομαι άδικα και το MGS4 παρέχει όλα τα απαραίτητα ιστορικά στοιχεία με αναδρομές όπου χρειάζεται?

2: Αν όχι, έχει κανείς καμία άλλη πρόταση? Κάποια καλή περίληψη των προηγουμένων ίσως?

p.s. sorry αν έχουν απαντηθεί τα υπόλοιπα τόσο καιρό, αλλά δεν έμπαινα τόσο καιρό και δεν μπορώ να διαβάσω όλα τα Τhreads,φοβάμαι και για spoilers :P


Οπως καποιοι σου ειπαν παιξτο και μην αγχωνεσε εξαλλου και να χες χρονο να παιξεις παλι τα προηγουμενα παλι θα τα ξεχναγες μεχρι να φτασεις στο 4:giggle::angry:

Καλα τα MGS αλλα με το σεναριο ξεφευγουν εντελως, αν δε κρατας σημειωσεις χανεις τα αυγα και τα πασχαλια:angry::angry::angry::angry:

Enas
11-01-2009, 00:10
Εγώ πάντως ξεκίνησα να παίζω από το 1 :bgrin2: Πόσο καιρό λέτε να μου πάρει;

redismagik
11-01-2009, 00:31
Εγώ πάντως ξεκίνησα να παίζω από το 1 :bgrin2: Πόσο καιρό λέτε να μου πάρει;
poli!:rofl::rofl:

Enas
11-01-2009, 23:59
Ξεκίνησα βα παίζω το 1 στις 4 και μετά από λίγο αναρωτιέμαι γιατί πινάω τόσο πολύ; Βλέπω την ώρα και είχε περάσει η 10 . Εθιστικό παιχνίδι φαντάζομαι πως θα είναι το 4 με τα πολύ καλύτερα γραφικά και gameplay. Ειδικά η ιστορία είναι απίστευτη. Βασικά δεν έχω ξαναδεί τέτοια πλοκή σε videogame. Στην ερωτηση αν αξίζει κάποιος να ξεκινήσει από το 1 και να τα παίξει όλα στη σειρά αν δεν τα έχει παίξει ποτέ εγώ θα απαντουσα σίγουρα ναι. Ακομα και με το απαρχιωμένο πλεόν gameplay και τα τετραγωνισμένα γραφικά σε κολάει, ξεχνάς ότι παίζεις παιχνίδι του 1998 μετά από λίγη ώρα.

fotografass
28-09-2011, 08:55
I database einai free sto ps store???