PDA

View Full Version : Προβλημα αναγνωσης blu ray!



greekteo
30-06-2008, 23:13
Λοιπον, ουτε που ψαχνω να δω αν υπαρχει παρομοιο γιατι τα εχω παρει στο κρανιο και μονο στην σκεψη πως ισως χρειαστει να παω να αλλαξω κονσολα μου την εχει δωσει στα νευρα...

Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης.. Επαιζα Cod και ειχε ζεστη λιγο εδω... Μετα απο λιγη ωρα που επαιζα ξαφνικα επαψε να παιζει η μουσικη και ακουγοντουσαν μονο οι SFX ηχοι. Μετα χαθηκαν και αυτοι και το παιχνιδι μουγγαθηκε, ωσπου παγωσε τελειως. Κανω restart την κονσολα και επειδη ηταν ζεστη εβαλα και τον ανεμιστηρα απο διπλα μηπως φταιει η ζεστη!

Βαζω το δισκακι παλι να ξεκινησει το παιχνιδι και μου εμφανιζει το εξης μηνυμα:
"An error occured during the start operation (80010514)

Εβγαλα το δισκακι αυτο, εβαλα αλλα και ενα δεν το ξεκινησε καν, ενα αλλο μπηκε μεν αλλα εδειχνε black screen!

Το αφησα κλειστο για να κρυωσει τελειως, το ανοιξα και επαιξε κανονικα, ωσπου ξανακολλησε και παλι τα ιδια...

Τι νομιζετε πως ειναι αυτο το πραγμα??? Λετε να παω στην Sony?? Οχι, τιποτα αλλο, αλλα αυτο μου ελειπε καλοκαιριατικα να τρεχω για να μου αλλαξουν την κονσολα.

Το 60GB εχω και η εγγυηση ειναι μεχρι τον Σεπτεμβριο..

Περιμενω τις απαντησεις σας αμεσα!!!!!

NonBorn
30-06-2008, 23:17
Στη Sony... Και δε μ' αρέσουν καθόλου όλα αυτά..............

greekteo
30-06-2008, 23:18
Εδω βρηκα ενα site με το σχετικο error. Φαινεται πολλοι εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο error

LINK (http://blogs.pcworld.com/gameon/archives/006781.html)

Katana
30-06-2008, 23:18
^^^ O,τι πρότεινε ο Κώστας.

Πολύ άσχημο αυτό...Και με ένα game που δεν έχει προκαλέσει γενικά h/w errors.

NonBorn
30-06-2008, 23:19
Εδω βρηκα ενα site με το σχετικο error. Φαινεται πολλοι εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο error

LINK (http://blogs.pcworld.com/gameon/archives/006781.html)

Xαμπάρι δεν έχεις πάρει... Έχει 100 θέματα το φορουμ για το συγκεκριμένο θέμα :p Δεν είναι τα disks... Είναι κάτι με το ματάκι του blu-ray προφανώς...

Και όποιος πάθει κάτι εκτός εγγύησης με τον νόμο περί 2 χρόνων εγγύηση στα ηλ. προιόντα και κατευθείαν στη σόνυ...

greekteo
30-06-2008, 23:20
Στο αρθρο που διαβασα εχουν παθει το ιδιο error ειτε παιζοντας Ratchet & Clank, ειτε βλεποντας ταινια, ειτε κανοντας update.. ΕΛΕΟΣ!!!!!! :fryingpan:

sosat
30-06-2008, 23:20
Xαμπάρι δεν έχεις πάρει... Έχει 100 θέματα το φορουμ για το συγκεκριμένο θέμα :p

πάρε και ένα πρόσφατο
http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=3398

greekteo
30-06-2008, 23:22
Παντως η συγκεκριμενη βλακεια μου φαινεται πως εκανε την εμφανιση της με το τελευταιο firmware... Λεω να περιμενω να κανω το επομενο στις 2 Ιουλιου και αμα δεν γινει κατι, κατευθειαν θα το πεταξω στο κεφαλι της Sony :fryingpan:

Stavtag
30-06-2008, 23:26
^^^ O,τι πρότεινε ο Κώστας.

Πολύ άσχημο αυτό...Και με ένα game που δεν έχει προκαλέσει γενικά h/w errors.

Νομίζεις! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι έχουν πρόβλημα με το COD4...Έχει εδώ και καιρό που διάβασα αμέτρητα posts σε ξένα forum που μιλάνε για "καταστροφή" ps3 μετά από λίγες ώρες COD4.

Τεούλη ο θεός μαζί σου...

greekteo
30-06-2008, 23:56
Ευχομαι να ειναι θεμα ζεστης και οχι τιποτα αλλο.. Θα μαθουμε λειαν συντομως!! Ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση :)

pictorino
01-07-2008, 00:00
σου το εύχομαι!!

gavrosdr
01-07-2008, 00:03
και επι τη ευκαιρια και εμενα μου κανει το εξης...ενω ολα τα δισκακια τα κανει eject κανονικα στο cod χρειαζεται να το χω πατημενο το κουμπακι 10 δευτερα για να το αναγκασει να βγει γιατι με απλο πατημα τπτ...ξερει κανεις τι παιζει?

Nightwolf
01-07-2008, 00:54
λοιπόν για να ξεμπερδεύουμε το εν λόγω πρόβλημα
An error occured during the start operation (80010514) είναι σφάλμα κακής εγκατάστασης του λειτουργικού συστήματος στον σκληρό δίσκο του ps3. και σε όσους έχει συμβεί αυτό το πρόβλημα παίρνουν πάντα άλλο ps3 Με την δικαιολογία του laser του blu ray player και μάλλον η αγαπητή sony δεν μας λέει για το πραγματικό πρόβλημα της κονσόλας που είναι η κακή εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος και το ελαττωματικό MBR που έχουν όσοι δεν ξέρετε τι είναι αυτό δείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record και για φανταστείτε μια διεθνής εταιρία με το όνομα της σόνυ να έβγαινε βρώμα ότι υπάρχει κακή εγκατάσταση του λειτουργικού της στον σκληρό των 60 γίγα εσείς σαν εταιρία δεν θα προτιμούσατε να πείτε ότι είναι ελαττωματικό το ματάκι παρά όλο το λειτουργικό??? καλά ποτέ δεν αναρωτηθήκατε γιατί όσοι δίνουν 60άρι πάντα πήραν 40άρι.. σας το αφήνω επάνω σας και δέχομαι να το συζητήσουμε



ααα και κάτι άλλο για να μην μασάτε παραμύθια http://kotaku.com/378576/sony-dont-know-what-error-code-80010514-is-either
όσοι λένε ότι η σόνυ δεν ξέρει τι είναι, ένα μόνο έχω να σας πω 1. υπάρχει αρίθμηση στο πρόβλημα και από την στιγμή που έχει αρίθμηση είναι γνωστό, και δεύτερον όσοι ξέρετε προγραμματισμό έστω και λίγο θα καταλάβατε ότι είναι διαχείριση εξαιρέσεων!!!!! δείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Exception_handling

Slay
01-07-2008, 01:29
Το ερωτημα ειναι, με ενα format φτιαχνει το προβλημα?

Ixor24
01-07-2008, 01:30
λοιπόν για να ξεμπερδεύουμε το εν λόγω πρόβλημα είναι σφάλμα κακής εγκατάστασης του λειτουργικού συστήματος στον σκληρό δίσκο του ps3. και σε όσους έχει συμβεί αυτό το πρόβλημα παίρνουν πάντα άλλο ps3 Με την δικαιολογία του laser του blu ray player και μάλλον η αγαπητή sony δεν μας λέει για το πραγματικό πρόβλημα της κονσόλας που είναι η κακή εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος και το ελαττωματικό MBR που έχουν όσοι δεν ξέρετε τι είναι αυτό δείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Master_boot_record και για φανταστείτε μια διεθνής εταιρία με το όνομα της σόνυ να έβγαινε βρώμα ότι υπάρχει κακή εγκατάσταση του λειτουργικού της στον σκληρό των 60 γίγα εσείς σαν εταιρία δεν θα προτιμούσατε να πείτε ότι είναι ελαττωματικό το ματάκι παρά όλο το λειτουργικό??? καλά ποτέ δεν αναρωτηθήκατε γιατί όσοι δίνουν 60άρι πάντα πήραν 40άρι.. σας το αφήνω επάνω σας και δέχομαι να το συζητήσουμε



ααα και κάτι άλλο για να μην μασάτε παραμύθια http://kotaku.com/378576/sony-dont-know-what-error-code-80010514-is-either
όσοι λένε ότι η σόνυ δεν ξέρει τι είναι, ένα μόνο έχω να σας πω 1. υπάρχει αρίθμηση στο πρόβλημα και από την στιγμή που έχει αρίθμηση είναι γνωστό, και δεύτερον όσοι ξέρετε προγραμματισμό έστω και λίγο θα καταλάβατε ότι είναι διαχείριση εξαιρέσεων!!!!! δείτε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Exception_handling


ΜΠΡΑΒΟ δημητρη πολυ καλος,:1appl::1appl::1appl:

Giannis
01-07-2008, 01:32
afto eixa pei kai egw se enan allo filo pou den tou emfanize kan thn xmb.........an kaneis format den ftiaxnei?

Nightwolf
01-07-2008, 01:34
Το ερωτημα ειναι, με ενα format φτιάχνει το προβλημα? Μάλλον όχι γιατί το λογισμικό της δεν κάνει καλή διαχείριση του MBR στα 60 Gb

greekteo
01-07-2008, 01:39
Εγω παντως θα περιμενω μεχρι αυριο, θα παρω τηλεφωνο την Sony και θα δρασω αναλογα...


Υ.Γ Πολυ σωστη η ιδεα του Nightwolf και θελω να τον ευχαριστησω ειδικα, για ολη την ωρα που εψαχνε να βρει τι φταιει και καποια πιθανη λυση!!

EDIT Λετε να κανω ενα system restore?? Εχει κανενα ρισκο??

Giannis
01-07-2008, 01:55
an kaneis system restore tha sou sbisoun ta panta...nomizw (mhn se parw kai ston lemo mou)......egw tah sou proteina na perimeneis ews tetarth na kaneis to uptade.....kai an den diorthothei to problhma...pratis analogos ;)

greekteo
01-07-2008, 01:58
Διαβασα σε ενα φορουμ, καποιος με ακριβως το ιδιο προβλημα, εκανε format τον δισκο και αφησε μεσα μονο της ρυθμισεις απο την "μαμα" εταιρια αλλα και παλι του δημιουργουσε προβλημα.. Οποτε τηλεφωνακι στην Sony αυριο!

Chill
01-07-2008, 08:04
Μα πως είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του λειτουργικού και ο teo να παίζει ένα χρόνο κοντά απροβλημάτιστα :/?

Anyway καλά ξεμπερδέματα, κρίμα που σου χάλασε τώρα που μόλις ξεμπέρδεψες από το σχολείο και έχεις άφθονες ώρες για gaming. Υπομονή.....

Nightwolf
01-07-2008, 12:17
Μα πως είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του λειτουργικού και ο teo να παίζει ένα χρόνο κοντά απροβλημάτιστα :/?
είναι πάρα πολύ απλό φίλε μου , το πιο πιθανό είναι να βρέθηκε σε κακογραμμένες διευθύνσεις μέσα στο σκληρό που τόσο καιρό δεν είχε πάει να διαβάσει από εκεί
το ίδιο μπορεί να συμβεί και στην ΡΑΜ, επίσης κατά την εισαγωγή στο λειτουργικό αν συμβεί μια μεταβολή στην τάση μπορεί να αλλάξει δεδομένα, και μπορεί επίσης να κάνει corrupt τα δεδομένα του MBR.

thanos
01-07-2008, 12:37
Αλλη "ιστορια" ειναι αυτο το error ( 80010514 ) και αλλο αυτο που σου αλλαζουν το drive και ολα διορθωνονται?

Nightwolf
01-07-2008, 12:53
Χααα είχα τελικά δίκαιο!!!!!! κοιτάξτε τι βρήκα σήμερα σχετικά με το error http://news.softpedia.com/news/80010514-Error-Hits-PlayStation-3-83145.shtml

Tek_Killa
01-07-2008, 13:13
Μην αγχωνεστε μάγκες! Θα υπάρξουν και χειρότερα. Σε λίγα χρόνια θα βγει το ps4. Αυτό δε θα ανοίγει καθόλου απο την αρχή και η εγγύηση του θα είναι 2 μήνες εδώ Ελλάδα....

DarkUSS
01-07-2008, 13:16
Δηλαδή αν το PS3 δεν υπερθερμαίνεται μειώνονται οι πιθανότητες να σου τύχει το συγκεκριμένο error?

Nightwolf
01-07-2008, 13:19
Βασικά δεν είναι ούτε για χαβαλέ το θέμα!!! ο άλλος και όλοι εμείς ακόμα και εσύ έχουμε δώσει 600+ ευρώ και δεν είναι ούτε για αστεία. Και βασικά πρέπει να τους ταρακουνήσουμε εκεί επάνω..... αλλά πώς??? Αλλαγή θέματος... βασικά νομίζω πως το πρόβλημα μπορεί να λυθεί και από εμάς απλώς αλλάζοντας τον σκληρό και βάζοντας ένα μεγαλύτερο στην θέση του, και πριν τον βάλουμε να κάνουμε ένα καλό format με το partition magic σε FAT32 και να του εγκαταστήσουμε το λειτουργικό που έχουμε..;)


update!!!!

Δηλαδή αν το PS3 δεν υπερθερμαίνεται μειώνονται οι πιθανότητες να σου τύχει το συγκεκριμένο error?
όχι δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία για αυτό το πρόβλημα, η θερμότητα έχει να κάνει με την απόδοση της κάρτας γραφικών και την υπερθέρμανση του επεξεργαστή και αυτό συμβαίνει γιατί η ζέστη αυξάνει την κινητικότητα των ηλεκτρονίων πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να παράγονται "σκουπίδια" δλδ ηλεκτρονικός θόρυβος, με αποτέλεσμα να μειώνεται η μεταγωγή μέσα στον δίαυλο επικοινωνίας των δεδομένων.

Tek_Killa
01-07-2008, 13:32
Φίλε μου μετά απο 3 φορές στο service μόνο αστεία μπορώ να το αντιμετωπίσω... Γιατί εάν δεν επιστρατεύσω το χιούμορ θα επιστρατεύσω όλα τα μαχαίρια της κουζίνας και τον πλάστη μαζί. Έτσι και μου τύχει ξανά, σας περιμένω στο δικαστήριο... :

thanos
01-07-2008, 16:49
Αλλη "ιστορια" ειναι αυτο το error ( 80010514 ) και αλλο αυτο που σου αλλαζουν το drive και ολα διορθωνονται?

up! (anyone?)

greekteo
01-07-2008, 17:14
Παντως εγω σκεφτομαι το εξης.. Παιρνω τωρα την Sony να τους τα ψαλλω λιγο γιατι δεν δικαιολογειται κατι τετοιο. Απο την αλλη θα περιμενω το νεο update να δω αν θα αλλαξει κατι, ισως δοκιμασω και την αλλαγη σκληρου δισκου γιατι χρειαζομαι περισσοτερο χωρο και ισως φτιαξει το προβλημα, αλλιως θα τους το πεταξω στο κεφαλι και θα ζητησω αντικατασταση!!

Απλα τα πραματα!!:fryingpan:

greekteo
01-07-2008, 17:18
Αλλη "ιστορια" ειναι αυτο το error ( 80010514 ) και αλλο αυτο που σου αλλαζουν το drive και ολα διορθωνονται?

Ναι, βασικα αλλο προβλημα το ενα και αλλο το αλλο... Τωρα η φραση "ολα διορθωνονται" ειναι μεγαααλη κουβεντα, γιατι το θεμα ειναι ποσα λεφτα πρεπει αν ξοδεψεις για να διορθωθει και ποσες μερες πρεπει να περιμενεις για αντικατασταση!!



Παντως εγω δεν καταλαβαινω το εξης.. Γιατι οταν πρωτο ανοιγει παιζει κανονικα, ενω μετα απο λιγο ιιισως κολλησει :s

thanos
01-07-2008, 17:34
Μια χαρα! τουλαχιστον με το προβλημα που εμφανιζεται στο drive ειχαμε λιγοτερη ανησυχια μια και αν ειμασταν τυχεροι και υπηρχε στοκ η αντικατασταση περιοριζοταν σε ενα τεταρτακι.Τωρα βαλαμε αλλο αγχος στο κεφαλι μας(πολυ σημαντικοτερο)!

Αραγε η επιπλεον εγγυηση που δινει η sony για τις τηλεορασεις(εστω με μια πληρωμη) ισχυει και για το ps3?

NonBorn
01-07-2008, 17:39
Ναι, βασικα αλλο προβλημα το ενα και αλλο το αλλο... Τωρα η φραση "ολα διορθωνονται" ειναι μεγαααλη κουβεντα, γιατι το θεμα ειναι ποσα λεφτα πρεπει αν ξοδεψεις για να διορθωθει και ποσες μερες πρεπει να περιμενεις για αντικατασταση!!



Παντως εγω δεν καταλαβαινω το εξης.. Γιατι οταν πρωτο ανοιγει παιζει κανονικα, ενω μετα απο λιγο ιιισως κολλησει :s

Όπως το περιγράφεις φαίνεται πρόβλημα ή από θερμοκρασία ή κάτι ανάλογο ή θέμα καθαρά software όπου κάποια κατάσταση απρόβλεπτη έρχεται και το σύστημα μπαίνει σε loop... Αν είναι το δεύτερο κατά πάσα πιθανότητα με το νέο update θα αλλάξει η κατάσταση... Πάντως όπως το περιγράφεις μου φαίνεται δύσκολο να ναι θέμα hardware... :( Δεν είναι το γνωστό θέμα με τα drivers... Εγώ αυτό νόμιζα στην αρχή...

greekteo
01-07-2008, 17:40
Γνωριζει κανεις το ευλογημενο ωραριο της Cometron???
Τους παιρνω τηλεφωνο και δεν απαντανε .....

Παλιο Sonyyy http://img384.imageshack.us/img384/5526/addemoticons1268fg8.gifhttp://img384.imageshack.us/img384/5526/addemoticons1268fg8.gifhttp://img384.imageshack.us/img384/5526/addemoticons1268fg8.gifhttp://img384.imageshack.us/img384/5526/addemoticons1268fg8.gifhttp://img384.imageshack.us/img384/5526/addemoticons1268fg8.gifhttp://img384.imageshack.us/img384/5526/addemoticons1268fg8.gif

gavrosdr
01-07-2008, 18:25
και επι τη ευκαιρια και εμενα μου κανει το εξης...ενω ολα τα δισκακια τα κανει eject κανονικα στο cod χρειαζεται να το χω πατημενο το κουμπακι 10 δευτερα για να το αναγκασει να βγει γιατι με απλο πατημα τπτ...ξερει κανεις τι παιζει?

εμενα δν μου απαντησε κανεις...ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο η να αρχισω να φοβαμαι? μονο ομως με το συγκεκριμενο...:o

jorgedept
01-07-2008, 18:28
ρε παιδία δεν φταίει η SONY για την CEMETRON

greekteo
01-07-2008, 18:29
Δεν ξερω να σου απαντησω δυστυχως :(

nikon
01-07-2008, 18:37
εμενα δν μου απαντησε κανεις...ξερει κανεις γιατι το κανει αυτο η να αρχισω να φοβαμαι? μονο ομως με το συγκεκριμενο...:o
Πάντα το κάνει με το CoD ή μήπως έτυχε κάποια στιγμή γιατί αυτά τα κουμπιά αφής είναι και λίγο.....

gavrosdr
01-07-2008, 18:39
παντα μονο με το cod...με τα αλλα κανονικα...πατω το κουμπακι, κανει να το βγαλει και ακουγεται σαν να σκαλωνει η κατι τετοιο, το κραταω για 10 δευτερολεπτα στο κουμπι το δαχτυλο ετσι ωστε να το αναγκασει να βγει και βγαινει...ενω με τα αλλα με ενα απλο πατηματακι και εξω...

nikon
01-07-2008, 18:43
:confused:
To δισκάκι έχεις δει αν έχει τίποτα "ύποπτο" γιατί δεν νομίζω να φταίει το ps3 και να το κάνει μόνο σ'αυτό.

jorgedept
01-07-2008, 18:45
παντα μονο με το cod...με τα αλλα κανονικα...πατω το κουμπακι, κανει να το βγαλει και ακουγεται σαν να σκαλωνει η κατι τετοιο, το κραταω για 10 δευτερολεπτα στο κουμπι το δαχτυλο ετσι ωστε να το αναγκασει να βγει και βγαινει...ενω με τα αλλα με ενα απλο πατηματακι και εξω...

μια φορά μου το έκανε.

vasses
01-07-2008, 18:46
update!!!!

όχι δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία για αυτό το πρόβλημα, η θερμότητα έχει να κάνει με την απόδοση της κάρτας γραφικών και την υπερθέρμανση του επεξεργαστή και αυτό συμβαίνει γιατί η ζέστη αυξάνει την κινητικότητα των ηλεκτρονίων πάνω από ένα συγκεκριμένο όριο θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να παράγονται "σκουπίδια" δλδ ηλεκτρονικός θόρυβος, με αποτέλεσμα να μειώνεται η μεταγωγή μέσα στον δίαυλο επικοινωνίας των δεδομένων.


apo poies piges sto internet ta vrikes ayta? exeis na doseis kana link na doume kai meis na mathoume tipota :yes:

gavrosdr
01-07-2008, 18:46
το δισκακι το χα παρει απο δω απο ενα παιδι, απο πισω αγρατζουνιστο απο μπροστα ειχε ενα αυτοκολλητο το οποιο ομως με πολυ προσοχη το βγαλα...τπτ αλλο κατα τα αλλα...και γω δν νομιζω να φταει το ps3 αλλα δεν ξερω μν μου το ρημαξει...απο οτι διαβασα στο νετ παντως το κανει και σε αλλους και με αλλα cd αλλα και αυτοι με ενα απλο συνεχες πατημα του κουμπιου για 10 δευτερα περιπου τους το βγαζει εξω...δε νομιζω να παθει τπτ ετσι ε?

greekteo
01-07-2008, 18:52
Καλα μην ανησυχεις και τοσο.. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα σε εσενα.. Προς το παρον :p Αυτοι οι υπναραδες της Σονυ δεν λενε να το σηκωσουν..

Οπως γραφει και ενας καλος μου φιλος στην Sig του

Sony υποστηριξη μπορεις? Αν δεν μπορεις, να πας να φαγωθεις :D:D

nikon
01-07-2008, 18:54
το δισκακι το χα παρει απο δω απο ενα παιδι, απο πισω αγρατζουνιστο απο μπροστα ειχε ενα αυτοκολλητο το οποιο ομως με πολυ προσοχη το βγαλα...τπτ αλλο κατα τα αλλα...και γω δν νομιζω να φταει το ps3 αλλα δεν ξερω μν μου το ρημαξει...απο οτι διαβασα στο νετ παντως το κανει και σε αλλους και με αλλα cd αλλα και αυτοι με ενα απλο συνεχες πατημα του κουμπιου για 10 δευτερα περιπου τους το βγαζει εξω...δε νομιζω να παθει τπτ ετσι ε?
Αν είναι εύκολο ρώτα το παιδί που το πήρες αν του το έκανε.;)
Πάντως δες το θετικά το κάνει μόνο σ'αυτό.:)

gavrosdr
01-07-2008, 18:56
μακαρι ρε greekteo να μην εχει τπτ γιατι αν παθει κατι το Ps3 μου και ιδιαιτερα με τα λεφτα που εχω δωσει και τωρα που ειναι το καλοκαιρι δεν ξερω και γω τι θα κανω...:D...(ειμαι και σαββατογεννημενος γκαντεμης)...μακαρι να βρεις και συ την λυση γιατι κριμα ειναι...

Giannis
01-07-2008, 18:57
den to bgazei epidie fenete den to magoni kala....kai emena mou to kanei se kapia dvd....diskoleuete na to magkosei na to pari mesa kai meta pali diskoleuete na to bgali ekso......den patheni tipota.....

gavrosdr
01-07-2008, 18:57
οκ nikon thanx for the help...;)

gavrosdr
01-07-2008, 19:00
den to bgazei epidie fenete den to magoni kala....kai emena mou to kanei se kapia dvd....diskoleuete na to magkosei na to pari mesa kai meta pali diskoleuete na to bgali ekso......den patheni tipota.....

ελπιζω να ναι αυτο! δεν ξερεις ποσο με καθησυχασες τωρα...μα και μενα μου φαινοταν παραξενο...αμα ειχε η κονσολα προβλημα θα το κανε με ολα...απο την αλλη το συγκεκριμενο δισκακι παιζει κομπλε και ολα οποτε ουτε αυτο λογικα θα φταιει...μαλλον θα ναι αυτο που λες...αντε να δουμε με greekteo τι θα γινει γιατι ειναι αμαρτια δλδ...:(

Giannis
01-07-2008, 19:02
ελπιζω να ναι αυτο! δεν ξερεις ποσο με καθησυχασες τωρα...μα και μενα μου φαινοταν παραξενο...αμα ειχε η κονσολα προβλημα θα το κανε με ολα...απο την αλλη το συγκεκριμενο δισκακι παιζει κομπλε και ολα οποτε ουτε αυτο λογικα θα φταιει...μαλλον θα ναι αυτο που λες...αντε να δουμε με greekteo τι θα γινει γιατι ειναι αμαρτια δλδ...:(

afto einai standar......:yes:

modecris
01-07-2008, 19:12
gavrosdr,τα πράγματα είναι απλά.Το παιχνίδι είναι τόσο μαμάτο που το έχει ερωτευθεί η κονσόλα σου και δεν γουστάρει να το αποχωρίζετε!! :p:p

Μην σκας,δεν έχει τίποτα το ps3 σου...

ico
01-07-2008, 19:15
Δηλαδή για να καταλάβω.Το μοντέλο των 60gb το οποίο έχω εγώ είναι η δεν είναι πιο αξιόπιστο από το 40άρι?Γιατί μέχρι τώρα μας έλργαν ότι τα 40άρια είχαν πρόβλημα.Με αυτά που ακούω όμως ανησυχώ....

Giannis
01-07-2008, 19:21
oxi oti to 60ari einai pio aksiopisto apla exei leigotera failure apo ta 40aria.........alla genika einai na mhn sou tixei..........

greekteo
01-07-2008, 20:48
Δειτε λιγο το εξης.. Εκει που εψαχνα βρηκα το εξης μηνυμα σε αυτο το φορουμ (LINK (http://www.absolute-playstation.com/playstation-network/expert-playstation-3-hardware-accessory-help-playstation3-ps3-console/9521-error-80010514-a-2.html)

και θελω να δωσετε βαση σε αυτο το post ειδικα


I just got the error message today. I restored the ps3 and copied all my save files onto a USB stick. I did a virus scan and it found one virus. trojan horse PSW from online gaming. I could have only got it when playing fifa 08. I was going to play a match and all of a sudden it froze and i've had the problem ever since. this is proof that virus's can be spread through online games on the ps3 system. I'll keep trying to fix it and if no luck i'll ring sony.

Υ.Γ μιλαμε παντα για το ιδιο error!!

antonis
01-07-2008, 20:51
Καλά επειδή τα αρχεία είναι κονσόλας ίσως να μην τα αναγνωρίζει το πρόγραμμα antivirus και για αυτό του έβγαλε ιό.. Λίγο απίστευτο να πέρασε virus στα save του μέσα απο το Online ματς..

greekteo
01-07-2008, 20:53
Τι να πω.. Δεν το πολυπιστευω, και αυτο που λες το θεωρω το πιο λογικο, αλλα με την λογικη αυτη και ενα απλο φορματ να γινει στην κονσολα ολα θα ειναι παλι ok!

Nightwolf
01-07-2008, 21:24
apo poies piges sto internet ta vrikes ayta? exeis na doseis kana link na doume kai meis na mathoume tipota :yes:

Φίλε μου αυτά τα πράγματα είναι συνδυασμός μαθημάτων του τμήματος βιομηχανικής πληροφορικής.

mootsChios
01-07-2008, 21:30
Μηπως δηλαδη ειναι καλυτερα να κατεβαζουμε τα firmware updates απο το pc , να τα περναμε σε stickάκι και να τα περναμε στο ps3? Το λεω αυτο για τον λογο του οτι μπορει το error να βγαινει οταν κατεβαζεις update me ασταθη συνδεση

Nightwolf
01-07-2008, 21:31
Καλά επειδή τα αρχεία είναι κονσόλας ίσως να μην τα αναγνωρίζει το πρόγραμμα antivirus και για αυτό του έβγαλε ιό.. Λίγο απίστευτο να πέρασε virus στα save του μέσα απο το Online ματς..
πολύ σωστά μιλάς και μπράβο, γιατί τώρα τελευταία τα περισσότερα προγράμματα χρησιμοποιούν τεχνική προγραμματισμού όπως οι trojan viruses.

MBALLACK
01-07-2008, 22:09
Στη Sony... Και δε μ' αρέσουν καθόλου όλα αυτά..............


Xαμπάρι δεν έχεις πάρει... Έχει 100 θέματα το φορουμ για το συγκεκριμένο θέμα :p Δεν είναι τα disks... Είναι κάτι με το ματάκι του blu-ray προφανώς...

Και όποιος πάθει κάτι εκτός εγγύησης με τον νόμο περί 2 χρόνων εγγύηση στα ηλ. προιόντα και κατευθείαν στη σόνυ...
+fono me tn kosta

greekteo
01-07-2008, 23:13
Λοιπον σας εχω νεα.. Επαιξα παλι COD4 σημερα, και κλασσικα αφου επαιξα για εναν αγωνα, μολις τελειωσε το παιχνιδι, αντι να με παει στο μενου, κολλησε σε μια μαυρη οθονη.. Το αφησα πολυ ωρα ετσι, ειπα να κλεισει η κονσολα, και μετα απο λιγη ωρα εκανε restart απο μονη της. Μετα το εβγαλα το COD, to ξαναεβαλα και φτου, νατο το error! Εε δοκιμασα παλι αλλο παιχνιδι και συγκεκριμενα το Resistance και μου δουλεψε κανονικα..... Ουτε το παραμικρο προβλημα!!!

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι γινεται????????

ico
01-07-2008, 23:19
Το παιχνίδι μάλλον φταίει.

redismagik
01-07-2008, 23:20
oxi oti to 60ari einai pio aksiopisto apla exei leigotera failure apo ta 40aria.........alla genika einai na mhn sou tixei..........
ego 60ari ekapsa kai mouto ekanan allagi.:D

redismagik
01-07-2008, 23:24
Λοιπον σας εχω νεα.. Επαιξα παλι COD4 σημερα, και κλασσικα αφου επαιξα για εναν αγωνα, μολις τελειωσε το παιχνιδι, αντι να με παει στο μενου, κολλησε σε μια μαυρη οθονη.. Το αφησα πολυ ωρα ετσι, ειπα να κλεισει η κονσολα, και μετα απο λιγη ωρα εκανε restart απο μονη της. Μετα το εβγαλα το COD, to ξαναεβαλα και φτου, νατο το error! Εε δοκιμασα παλι αλλο παιχνιδι και συγκεκριμενα το Resistance και μου δουλεψε κανονικα..... Ουτε το παραμικρο προβλημα!!!

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι γινεται????????
teo eidikos den eime alla entelos filika tha sou elega na min to xanavaleis mesa.isos kati exei to cd kai sou kourazei to mixanima .oso gi to game kanto allagi se ena vidoe club dokimase to kai ama sou to kanei pali kati paei asxima.an oxi krata to game tou videoclub kai dose to diko sou.apateonia men ...............praktiko de!!!!:cheers:

gavrosdr
01-07-2008, 23:26
δοκιμασε να το βαλεις σε αλλουνου ps3...αμα κανει τα ιδια τοτε φταιει το cd...

greekteo
01-07-2008, 23:35
Λοιπον παιδες, εκανα μια τρελη διαπιστωση.. Οπως σας ειπα, εβαλα το Resistance και επαιξε κανονικοτατα, χωρις ουδεμια επιπλοκη!! Μετα εβαλα το COD4 αλλα σε single player να δω τι γινεται... Επαιξα εκει δυο πιστες και οταν πατησα quit σε μια εκει, παλι κολλησε και εδειχνε black screen.. ΟΜΩΣ αυτη την φορα δεν πατησα να κανει quit game, αλλα εβγαλα το δισκακι και η κονσολα μου λεει να πατησω PS button για να κανει quit και εκανε quit χωρις κανενα μα κανενα προβλημα.. Τωρα θα δοκιμασω και αλλο παιχνιδι να σας πω τα νεα..

Μεινετε συντονισμενοι στο καναλι GreekTeo, ακολουθει ολιγολεπτο διαφημιστικο διαλειμμα

JQIbSzSzV_M

redismagik
01-07-2008, 23:39
TO SPOT itan apolausi teo!!!!!:bowdown:

greekteo
02-07-2008, 00:18
Τελικα, οτι να 'ναι. Υπαρχει προβλημα και δεν ξεκιναει κανενα αλλο παιχνιδι.. Οολα παγωνουν .......

redismagik
02-07-2008, 00:21
Τελικα, οτι να 'ναι. Υπαρχει προβλημα και δεν ξεκιναει κανενα αλλο παιχνιδι.. Οολα παγωνουν .......
:ohthedrama:lipame friend!

DarkUSS
02-07-2008, 00:26
Όντως κρίμα! :( Ελπίζω να ξεπλέξεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να πάρεις ολοκαίνουρια κονσόλα!

Giannis
02-07-2008, 00:26
teo giafto bghkes ksafnika offline apo to psn?....fuck....perimene na bgei to uptade mpas kai ginei tipota.....alithia ti ora tha einai diathesimo?

greekteo
02-07-2008, 00:30
Ευχαριστω παιδια.. Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον :D:D Να ειστε καλα!!!.. Αυριο με περιμενει δυσκολη μαχη....

redismagik
02-07-2008, 00:32
se 10-15 meres tha einai olla kala teo.ipomoni ligo thelei...............

desperate_gamer
02-07-2008, 02:27
Οκ!!! Τελευταία ελπίδα σωτηρίας, μιας και το να περιμένουμε να γυρίσει ο mr. sony hellas από την αδειούλα του και να του εξηγούμε ότι θέλουμε 60αρα κονσόλα, δεν ενδείκνυται για τις θερμοκρασίες της εποχής.



PS3 Error 80010514 Explained


Gamerevolver.com (http://gamerevolver.com/article-114-PS3-Error-80010514-explained.html) recently had an interesting article regarding the dreaded 80010514 error. I hope many of my loyal visitors never have to encounter it. Their is a known issue with the PS3, simply known as error 800010514 which doesn’t happen often but when it does, it’s darn right nasty.

The error in question is mainly seen within the first month of use, or to put it bluntly, it has the error right out of the box, however, we have seen this occur at almost a year into service as well.

“An error occurred during the start operation. 80010514″
Gamerevolver.com (http://gamerevolver.com/article-114-PS3-Error-80010514-explained.html) recently ran into the the dreaded 80010514 error shortly after installing a new game they had purchased off the PlayStation Store and decided to document it. Here is what the have to say…

Since this error occurred, we obviously contacted Sony Support. We were informed that the code is not common, and a simple reset of the system, and restoral of factory settings should do the trick. Unfortunately, after the restoral, the error still occurred.

The error code is actually one of two things, a) a faulty sector on the internal hard drive, or b) a faulty installation of software/firmware, both iterations actually coincide with eachother. If the hard drive suffers a faulty sector ( a section of damaged space on the drive that data may have been written to that no longer is readable), an installation may still be processed, and even work, but the error can cause some serious side effects, such as option b. If your PS3 has installed an item incorrectly, including firmware, it is in high risk of receiving this error.
Basically, what is occuring is the corruption of game disc recognition and execution. If you will notice, in 90% of all cases, the drive will still play DVD and even Blu Ray movies with no problems. When trying to start a game however, the title, sooner or later, will receive the error.
1) Ensure that your internet connection is stable. If you are using a wireless connection, make sure your signal is at least a solid 80%. If not, make the proper adjustments until it is.
2) Dust your machine regularly. Any PS3 owner will tell you that the Playstation 3 is a dust magnet. Just run a dry cloth over it every couple days, and you should be fine. This will help prevent heat issues and shorts that may occur.
3) When installing firmware and/or software, make sure you follow the instructions. Even if you have installed 6 versions prior, each one is different, and may require additional steps. Save yourself the headache and just follow them, it only takes a minute or so longer to do it right.

Lets sum it all up, the error is not hardware related and is caused due to corruption of firmware. Restoring you PS3 will not roll back the firmware, and unfortunately will not fix the issue 9 times out of 10. If you are receiving this error, contact Sony for a replacement unit. Again I hope none of my readers have to see the dreaded 80010514 error and by following Gamerevolver.com (http://gamerevolver.com/article-114-PS3-Error-80010514-explained.html)’s simple steps your bound to prolongue the life of your PS3 indefinitely.

(Update) Eurogamer.net (http://www.eurogamer.net/article.php?article_id=131209) contacted a SCE UK spokesperson which told them “”I’ve spoken to our Customer Services department and they aren’t aware of this issue with the PS3.” So take that as you will? Is the dreaded 80010514 just a myth? or an error that Sony is not aware of?

http://www.ps3blog.co.za/2008/04/10/ps3-error-80010514-explained/

Απ' ότι φαίνεται λοιπόν, ένα κατεστραμμένο κομμάτι στο δίσκο οδηγεί σε μια "χιονοστιβάδα" άλλων μικροεπιπτώσεων με τελικό αποτέλεσμα την μη ανάγνωση παιχνιδιών.

Ένα full format μπορεί να είναι μια προσωρινή λύση, η καλύτερη όμως θα είναι η αλλαγή του σκληρού δίσκου. Απ' ότι διάβασα ανα το Internet, δεν παρουσιάζονται προβλήματα ανάγνωσης μουσικών cd, dvd ή ταινίες blu-ray, επομένως πώς μπορεί να είναι πρόβλημα του driver του blu-ray;;

Εγώ πάντως πιστεύω καμια μπινιά θα έκανε η sony και θα έβαλε φτηνιάρικους 60άρηδες για δημιουργούνται κατεστραμμένα sections τόσο εύκολα.

Teo πραγματικά προκειμένου να αποφύγεις τις ασυνενοησίες των άσχετων υπαλληλίσκων, καλύτερα να δοκιμάσεις να βάλεις έναν καινούργιο σκληρό για μια βδομάδα, να δεις αν θα δουλέψει. Αλλιώς δυστυχώς γίνεσαι υπόχρεος στη Sony Hellas και τους άσχετούς της. :fryingpan:

greekteo
02-07-2008, 02:35
Θα παρω τηλεφωνο την Sony να συζητησω το θεμα!!!


Επισης να πω τα εξης:
+rep
1)σε desperate gamer
2)σε Nightwolf


Ευχαριστω και τα δυο παιδια για την φοβερη δουλεια που κανανε ψαχνοντας ολο το νετ για να βρουν πληροφοριες για το θεμα και λυσεις..

Επισης, σας ευχαριστω ολους για την υποστηριξη!!:D

greekteo
02-07-2008, 18:43
Σας εχω νεα!! Πηρα την Sony τηλεφωνο και μιλησα για το θεμα μου.. Εκανα συνολικα τρια τηλεφωνηματα.. Σας παραθετω τι ειπωθηκε!!

Τηλεφωνο 1:Το σηκωνει ενας υπαλληλος και του περιγραφω την κατασταση και εκει που πηγα να του πω ποιο error ειναι δεν με αφησε καν να συνεχισω. Αυτο με οδηγησε στο συμπερασμα πως το προβλημα πρεπει να ειναι παρα πολυ συχνο!!

Τεσπα, μου ειπε να κανω το update ισως φτιαξει. Μαλιστα μου ειπε μηπως το προβλημα το παρουσιασε μετα απο πολλες ωρες χρησης. Του απανταω οχι, αλλα και παλι, δεν ειναι δυνατον ενα μηχανημα 660 ευρω να κολλαει, αντιθετα πρεπει να ειναι τελειο!! Μετα τον ρωτησα τουλαχιστον αν ξερει τι αφορα αυτο το προβλημα (HDD?, Bluray drive?) και μου λεει το εξης: Μας απαγορευεται να ανοιξουμε την κονσολα. Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι αντικατασταση της κονσολας. Δεν γνωριζουμε κατι, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε!
Τελειωσε τεσπα το τηλεφωνημα εκει

~~~~~~~~~~~~

Παω δοκιμαζω με το νεο firmware, παλι τα ιδια, επαιξε λιγο και μετα παλι τα ιδια. ( δεν μου φτανε αυτο επεσε και το ρευμα της ΔΕΗ ):fryingpan:

Τηλεφωνο 2: Ξαναπαιρνω και του ξαναλεω του ανθρωπου την κατασταση και μου λεει, ποιο μοντελο εχετε? Του λεω 60Gb, ωραια στειλτε το στην ταδε διευθυνση για να σας το αντικαταστησουμε! Τον ρωταω και θα εχω μετα παλι 60?? Ναι, μου λεει,, αα οκ και το εκλεισα.

~~~~~~~~~

Τοτε θυμηθηκα πως ξεχασα να τον ρωτησω ποτε θα παραλαβω την νεα κονσολα αλλα και που βρισκονται γιατι δεν το ακουσα καλα :p

Τηλεφωνο 3:Ξαναπαιρνω αφου εκανα μια ωρα να πιασω γραμμη, τον ρωτησα διευθυνση και μου ειπε αμεσως και τον ρωτησα ποσο καιρο θα πρεπει να περιμενω για να παραλαβω την κονσολα! Μου λεει, θα παω εκει ή θα την στειλω?? Τους ειπα θα παω εκει, και μου λενε εε τοτε θα κανονισουμε απο εκει..

~~~~~~

Για να δουμε, τουλαχιστον να ειμαι τυχερος και να γινει αμεσα η αντικατασταση!!!

NonBorn
02-07-2008, 18:54
Επειδή κάνει 600 ευρώ δε χαλάει??? Παιδιά καλώδια είναι και ολοκληρωμένα... ΟΛΑ χαλάνε!!! Εδώ παίρνεις monitor 1000 ευρώ και μπορεί να σου ρθει με καμένο pixel... Δεν λέω ότι πρέπει να χαλάει... Απλά δε λέει κάτι το ότι κάνει 600 ευρώ... Καλά ξεμπερδέματα teo...

desperate_gamer
02-07-2008, 19:03
Όχι δεν εννοεί αυτό. Απλά εννοεί ότι δεν το παίζει δα και κανα ολόκληρο 24ωρο για να χαλάσει. Άντε να το παίξει max 5 ώρες, ένα αξιόπιστο μηχάνημα δεν μπορεί να "καίει φλάτζες" με τόσο λίγες ώρες παιξίματος.

greekteo
02-07-2008, 19:11
Επειδή κάνει 600 ευρώ δε χαλάει??? Παιδιά καλώδια είναι και ολοκληρωμένα... ΟΛΑ χαλάνε!!! Εδώ παίρνεις monitor 1000 ευρώ και μπορεί να σου ρθει με καμένο pixel... Δεν λέω ότι πρέπει να χαλάει... Απλά δε λέει κάτι το ότι κάνει 600 ευρώ... Καλά ξεμπερδέματα teo...

Εχουμε τον ορισμο του "μαρκα με εκαψες" και της "καλης μαρκας". Θα παρουμε κατι υποτιθεται πιο ακριβο για να 'ναι πιο αξιοπιστο!! Οσα πιο πολλα χρηματα εχεις δωσει, τοσο πιο πολλες απαιτησεις εχεις ως καταναλωτης. Αμα δικαιολογεις οτι χαλαει και οτι καποτε θα χαλασει και δεν αντιδρας τοτε δεν κερδιζεις κατι! Ποσο μαλιστα αν ειναι Sony.. Δεν δικαιολογειται σε λιγοτερο απο χρονο να χαλαει στα καλα καθουμενα ενα τετοιο συστημα.

antonis
02-07-2008, 19:16
Kαι ο τρόπος με τον οποίο χαλάνε τα ps3 είναι απίστευτος.. Συμβαίνουν φοβερά πράγματα, κρίμα sony.
Λες και έχει φτιαχτεί απο Έλληνες η κονσόλα :p

desperate_gamer
02-07-2008, 19:23
Kαι ο τρόπος με τον οποίο χαλάνε τα ps3 είναι απίστευτος.. Συμβαίνουν φοβερά πράγματα, κρίμα sony.
Λες και έχει φτιαχτεί απο Έλληνες η κονσόλα :p

Αυτό δεν θα γινόταν ποτέ. Αφού οι Έλληνες θα μάλωναν ακόμα στο αν πρέπει να βάλουν blu-ray ή όχι. Και στο τέλος το project θα ακυρωνόταν. :innocent::p

antonis
02-07-2008, 19:29
χαχααχχαχα καλό! :)

msnes7
02-07-2008, 19:36
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ή αν είναι σχετικό αλλά έχετε αναρωτηθεί αν το σύστημα ψύξης της κονσόλας όπως και κάθε νέας κονσόλας είναι επαρκές?Όλα τα νέα pcs έχουν κάρτες που βράζουν.Εδώ το ps2 έβραζε ακόμα και μετά από μισάωρο.Καλά τα λεφτά που δίνουμε αλλά σε αυτόν τον τομέα της θερμοκρασίας υπάρχει κάποια επίσημη τοποθέτηση να μας καθησυχάζει?

mouzakas
02-07-2008, 22:20
Emena pantos to error 80010514 mou to evgale mono 2 fores sthn arxh h consola epeze dvd kai cd mousikis tora den paizei tipota. Apla prospathei na ta diavazei kai to mono pou vlepei einai pano dexia pou girizei ena mikro diskaki. Giauto pisteuo oti einai to blu ray.

Exo kanei kai 2 format apo tote pou epatha to error alla tipota den alaxe. Paramenei h ekdosh 2.30

mootsChios
03-07-2008, 02:50
Το ποστ του desperate_gamer ηταν διαφωτιστικότατο και ευτυχως ο,τι ελεγε εκει, εγω το κανω απο την πρωτη μερα. Βεβαια πολλες φορες οσο πιο πολυ προσεχεις κατι τοσο πιο πιθανο ειναι να σου παθει κατι και να τρεχεις. Η αληθεια ειναι οτι οι θερμοκρασιες τελευταια, δεν επιτρεπουν και αλογιστο gaming. Εμενα μου εκανε ενα freeze σημερα και ψιλοπανικοβληθηκα. Δυστυχως ή ευτυχως folding@home δεν κανω, αλλά και να εκανα, θα το σταματουσα για το καλοκαιρι.
Greekteo μακαρι να λυθουν μια και καλη τα προβληματα σου, γιατι ηθελα να σε κανω και φιλο να σε τσεκαρω και στο CoD4

greekteo
03-07-2008, 02:52
Thanks φιλε μου, και μην ανησυχεις..

I'll be back!!!:D

greekteo
03-07-2008, 11:36
ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!! ΝΑΙΙΙ ειναι αληθεια.. Πηγα στο Χαλανδρι, μια ωρα μεσα στην κινηση αλλα ΝΑΙΙΙΙΙΙ, την αντικατεστησαν αμεσως,, Τσακ μπαμ!!!! Ολα τελεια!!! Να κανω το update τωρα ομως???

Giannis
03-07-2008, 11:37
eftixos..... mpravo teo...60ari e?........

greekteo
03-07-2008, 11:38
Εννοειται!!!!

Ixor24
03-07-2008, 11:51
ναι ρε κανε το!δεν υπαρχει προβλημα:tiphat:

muku
03-07-2008, 12:18
Emena pantos to error 80010514 mou to evgale mono 2 fores sthn arxh h consola epeze dvd kai cd mousikis tora den paizei tipota. Apla prospathei na ta diavazei kai to mono pou vlepei einai pano dexia pou girizei ena mikro diskaki. Giauto pisteuo oti einai to blu ray.

Exo kanei kai 2 format apo tote pou epatha to error alla tipota den alaxe. Paramenei h ekdosh 2.30

Mouzakas πριν το αντικαταστήσεις κάνε κάτι απλό. Αφού έχεις την έκδοση 2.30 μπες στο psn και κατέβασε την 2.36 που υπάρχει τώρα. Αν δεν τα έχει φτύσει το μάτι του blu-ray αλλά για κάποιο λόγο, ίσως λόγω κακού προγραμματισμού κλειδώνει το drive, με την αλλαγή firmware ίσως έχεις ελπίδες. Είναι κάτι που ήθελα να προτείνω παλιότερα όταν συζητούσαμε τι μπορεί να φταίει και χαλάνε τα ps3. Δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα. Απλά μου φαίνεται περίεργο που έτσι ξαφνικά χωρίς σημάδια κόπωσης σταματάει να διαβάζει δισκάκια. Το ps2 όταν χάλασε το μάτι με ταλαιπωρούσε για κανά 6μηνο, αργούσε στα φορτώματα, μια διάβαζε μια δεν διάβαζε κλπ. Στο ps3 είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα γι αυτό μου κινεί και την περιέργεια. Δοκίμασε αυτό που σου λέω, δεν χάνεις και τίποτα...

timeghost
10-07-2008, 18:16
Παιδια ποια ειναι η διευθυνση του Χαλανδριου να παω?Μπηκα στο site της sony αλλα μονο ενα τηλ δινουν εκει.Για να μη μπλεξω θα παω απο κει να ησυχασω.Αν ξερετε τη διευθυνση πειτε μου παρακαλω.

greekteo
10-07-2008, 18:18
Παιδια ποια ειναι η διευθυνση του Χαλανδριου να παω?Μπηκα στο site της sony αλλα μονο ενα τηλ δινουν εκει.Για να μη μπλεξω θα παω απο κει να ησυχασω.Αν ξερετε τη διευθυνση πειτε μου παρακαλω.


Βασιλεως Γεωργιου 11... Αυτη πρεπει να ειναι στο Χαλανδρι.. Καλη επιτυχια φιλε μου!!

timeghost
10-07-2008, 18:22
ευχαριστω,να σαι καλα.

johnlit7
10-07-2008, 21:51
παιδια παρομοιο προβλημα εχω και γω.....μεχρι το μεσημερι επαιζε κανονικα ολα τα παιχνιδια...τωρα το απογευμα που πηγα να το ανοιξω κ παω να ξεκινησω το top spin δν μου εχει πουθενα το εικονιδιο του δισκου παρα μονο τη λιστα με τα demos!!το εβγαλα το εβαλα ξανα και ξανα αλλα τπτ...παρα μονο πανω δεξια γυριζει ενα κυκλακι...εβαλα και τα αλλα παιχνιδια και τπτ...φαινεται πως δεν τα διαβαζει!!τι να κανω???:please2::ohthedrama:

three_brothers1
10-07-2008, 21:52
john epa8es san k auto pou epa8a k gw....80010514 t error s nomizw....tptp apnto n sto allaxoun

Giannis
10-07-2008, 21:54
emena arage giati den exei pathi tipota? :D.......

three_brothers1
10-07-2008, 21:55
eise apla tuxeros...

Giannis
10-07-2008, 21:56
otan pas kai to antikatastis sou zitane kai apodiksei agoras?......bebea an xalasi egw me courier tha to steilw....:(

three_brothers1
10-07-2008, 21:57
egw eime apo thessniki trti t esteila k pebti t eixa spiti m...ne thelei k apodixi

Giannis
10-07-2008, 21:59
paparia :D egw den kserw pou brhskete i apodiksh....an kai exw klisei xrono.....alla afou tha to steilw me courier se periptwsei pou mou xalasi.......tha mou poun na balw kai apodiksi mesa??? koufo den einai?

three_brothers1
10-07-2008, 22:00
otan omws sto steiloun pisw paketarismeno t idio mixanima mn ekplageis

johnlit7
10-07-2008, 22:03
john epa8es san k auto pou epa8a k gw....80010514 t error s nomizw....tptp apnto n sto allaxoun
εμενα δεν μου ξεκιναει καν το παιχνιδι γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει το εικονιδιο του αντιστοιχου δισκου που εβαλα!!!τα ντεμο τα παιζει κανονικα οπως και τα βιντεο και τα αρχεια μουσικης και το internet ok...αλλα δεν φαινεται να αναγνωριζει το δισκο που βαζω...αλλα error δεν μου εχει εμφανισει...

mootsChios
10-07-2008, 22:59
Δυστυχως μπηκα και εγω μολις στο κλαμπ των χαλασμενων ps3. Το μονο κλαμπ που δεν ηθελα να μπω με τιποτα. Επαιξα 3 αγωνες Call of Duty και ξαφνικα μαυρισαν ολα και αναγκαστηκα να το κλεισω απο πισω και τωρα error 80010514 και δεν παιζει τιποτα. Σε καποια φαση πηγε να το παιξει αλλά κολλησε και ξανα τα ιδια. Τι να κανω????Ειμαι απελπισμενος. Εκει στο Χαλανδρι τι παιζει?

gavrosdr
10-07-2008, 23:06
πω πω κριμα...τηλεφωνο στη σονυ αυριο! :(

Giannis
10-07-2008, 23:07
ox sa mpolei den mazeutikate? :notsay: .........:D

mootsChios
10-07-2008, 23:08
Το περιεργο ειναι οτι εχω βαλει την ολυμπιαδα και μεχρι στιγμης το παιζει κανονικα, αλλά το CoD4 me tipota και το Battlefield
edit: Ακυρο και η ολυμπιαδα κολλησε

gavrosdr
10-07-2008, 23:12
οτι και να πουμε τωρα...υπομονη μεχρι να παρεις το νεο...

johnlit7
10-07-2008, 23:17
εμενα παλι δεν μου εχει βγαλει αυτο το error προσ το παρον αλλα δεν εχω καταφερει να ξεκινησω κανενα παιχνιδι αφου δεν βρισκω το εικονιδιο του δισκου στη λιστα του game στο menu tou psn...μονο τα ντεμο!!

mootsChios
10-07-2008, 23:18
Απο που να παρω νεο? Ειμαι και στο μπουρδελονησο. Ασε που θελω τα saves μου, τα demos μου και οτι εχω εκει μεσα. Κλαψ κλαψ, ειμαι χαλια

johnlit7
10-07-2008, 23:19
εσενα σου ξεκιναει τα παιχνιδια και στη πορεια κολλανε η απλως δεν διαβαζει καθολου το δισκο και φαινεται λες και δεν υπαρχει μεσα δισκος στο συστημα??

Giannis
10-07-2008, 23:20
oti kai na kanei paidia ite kolai hte den to diabazei.......to apotelesma to idio einai......antikatastash

johnlit7
10-07-2008, 23:30
μαλιστα σε 7,5 μηνες τα εφτυσε η κονσολα....ε ρε κριμα τουλαχιστον ειναι μεσα στην εγγυηση!!ευτυχως...ελπιζω οταν την αλλαξω να δωσουν νεα ετησια εγγυηση...και οχι τπτ αλλο αλλα αυριο φευγω για διακοπες οποτε μετα απο 3 βδομαδες θα ασχοληθω με αυτη την ιστορια....ωραιο αποχαιρετισμο μου εκανε...lol..:p

Giannis
10-07-2008, 23:34
popo paketo :p

NonBorn
10-07-2008, 23:35
Απο που να παρω νεο? Ειμαι και στο μπουρδελονησο. Ασε που θελω τα saves μου, τα demos μου και οτι εχω εκει μεσα. Κλαψ κλαψ, ειμαι χαλια

Πάρε ένα δίσκο εξωτερικό σε fat32 και χρησιμοποιώντας το backup utility κάνε backup όλο τον σκληρό του ps3... Θα τα κάνει όλα backup εκτός από τα accounts αν δε κάνω λάθος ... Όταν με το καλό έρθει το ps3, θα κάνεις ένα restore και όλα όπως πριν...

mootsChios
10-07-2008, 23:42
εσενα σου ξεκιναει τα παιχνιδια και στη πορεια κολλανε η απλως δεν διαβαζει καθολου το δισκο και φαινεται λες και δεν υπαρχει μεσα δισκος στο συστημα??
Να σου πω..άλλες φορες δεν ξεκινανε καν, λες και δεν εβαλα τιποτα μεσα και άλλες φορες ξεκινανε άλλα στην πορεια παιρνω τον πουλο. Ας πουμε ξαναεβαλα το CoD4 και επαιξα εναν ολοκληρο αγωνα κομπλε, αλλά με το που εληξε ο αγωνας......μαυρη ειν'η νυχτα στα βουνα


Πάρε ένα δίσκο εξωτερικό σε fat32 και χρησιμοποιώντας το backup utility κάνε backup όλο τον σκληρό του ps3... Θα τα κάνει όλα backup εκτός από τα accounts αν δε κάνω λάθος ... Όταν με το καλό έρθει το ps3, θα κάνεις ένα restore και όλα όπως πριν...
Thanks NonBorn αυτο θα κανω. Αλλα αν ειναι απλα το ματακι και μου το φτιαξουν και μου το στειλουν πισω, δεν θα ειναι ολα μεσα κομπλε. Αλλά και να ειναι, δεν χανω τιποτα απο ενα backup.

Giannis
10-07-2008, 23:43
Thanks NonBorn αυτο θα κανω. Αλλα αν ειναι απλα το ματακι και μου το φτιαξουν και μου το στειλουν πισω, δεν θα ειναι ολα μεσα κομπλε. Αλλά και να ειναι, δεν χανω τιποτα απο ενα backup.


den yparxei periptosh na sto episkeuasoun katefthian antikatastash tha ginei ;)

Tek_Killa
10-07-2008, 23:44
Παιδάκια η επιδημία συνεχίζεται ε? Είναι που δεν χάλαγαν πολλά... Ερε απελπισία... Φέρτε τα όλα σε εμένα. Μένω δίπλα στην Cometron. Θα τους τα πάω όοοολα μαζί. Φιλαράκια έχουμε καταντήσει με τα παιδιά εκεί. Με βλέπουν συχνά με ένα παραμάσχαλα. Μάλλον θα πρέπει να αγοράσουμε ι καθένας απο 2. Nα χαλάει το ένα, να παίζουμε με το άλλο ώσπου να το αντικαταστήσουν. Ε? :P

NonBorn
10-07-2008, 23:46
AAA πολύ σημαντικό....

Όποιος παίρνει τηλ την Σονυ για το συγκεκριμένο λόγο ... Με πολύ τσαμπουκά έχει δεν έχει εγγύηση!!! Ας κόψουν το λαιμό τους....

Όποιος ξέρει από νομικά ας βοηθήσει για το τι μπορούμε να κάνουμε... ( Katana :D :D :D )

Slay
10-07-2008, 23:46
Θα τα κάνει όλα backup εκτός από τα accounts αν δε κάνω λάθος ... Όταν με το καλό έρθει το ps3, θα κάνεις ένα restore και όλα όπως πριν...
κανει backup και το partition table? δηλαδη εγω που εχω χωρισει 10GB Linux 50GB PS3 , θα τα κανει και τα δυο backup?

Υ.Γ. Δεν εχω προβλημα εγω, απλα ρωταω για να ξερω, εγω ημουν μαλλον τυχερος και μου εβγαλε το προβλημα με το drive Που δεν διαβαζε κανενα δισκακι απο την πρωτη εβδομαδα, απο εκει και περα δεν εχει κανει το παραμικρο, και το εχω λιωσει και στο folding.

Giannis
10-07-2008, 23:47
emena etsi kai xalash theloun den theloun tha mou dosoun kainourgio.....telos!!!

Tek_Killa
10-07-2008, 23:48
Xωρίς εγγύηση δυστυχώς άκρη δε βγάζεις... Εδώ και με εγγύηση και πρέπει να το παλέψεις το θέμα.

NonBorn
10-07-2008, 23:49
κανει backup και το partition table? δηλαδη εγω που εχω χωρισει 10GB Linux 50GB PS3 , θα τα κανει και τα δυο backup?

Υ.Γ. Δεν εχω προβλημα εγω, απλα ρωταω για να ξερω, εγω ημουν μαλλον τυχερος και μου εβγαλε το προβλημα με το drive Που δεν διαβαζε κανενα δισκακι απο την πρωτη εβδομαδα, απο εκει και περα δεν εχει κανει το παραμικρο, και το εχω λιωσει και στο folding.


Για το partition table δε θυμάμαι... Κάποτε το ψαχνα να δω τι έκανε αλλά πάει πολύς καιρός... Για το κομμάτι του ps3 σίγουρα όλα θα τα κάνει backup! Από κει και πέρα αυτό που θυμάμαι είναι ότι όταν κάνει restore σου ζητάει να κάνει format τον δίσκο ακόμα κ αν τον έχεις χωρίσει αυτό το φτιάχνει αλλιώς οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα σου κάνει backup και το κομμάτι με το linux.

Αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί όπως είπα πάει πολύς καιρός που "έπαιζα" με το ps3 :p

Giannis
10-07-2008, 23:49
etsi kai den bgalw akri.......tha to ftiaksw monos mou den yparxei periptosei na parw 40ari!!! giati afto me basanizei kai oxi ta lefta...:(

greekteo
10-07-2008, 23:52
etsi kai den bgalw akri.......tha to ftiaksw monos mou den yparxei periptosei na parw 40ari!!! giati afto me basanizei kai oxi ta lefta...:(

μα δεν υπαρχει περιπτωση να σου δωσουν 40αρι.. Αμα σου δωσουν 40αρι εσυ μπορεις να απαιτησεις την διαφορα που ειναι νομιζω καπου στα 250+ ευρω.. Υπαρχει και σχετικος νομος.. Αντικατασταση γινεται και το προιον που θα δωθει πρεπει να ειναι ισης ή μεγαλυτερης αξιας;)

Giannis
10-07-2008, 23:53
ma den tha mou to dextoun kan......ksexases? eimai ektos eggyhshs :p

mootsChios
11-07-2008, 00:00
Και σε μενα εχει ληξει η εγγυηση. Πακετο. Δεν θα το δεχτουν ή πρεπει να πληρωσω? Να ζητησω απο το καταστημα που το πηρα μια ψευτικη αποδειξη?

greekteo
11-07-2008, 00:03
Θα το δεχτουν ρε παιδια. Απλα θα σας ζητηθει καποιο χρηματικο ποσο.. Δοκιμαστε και με τον νομο σχετικα με τα 2 ετη εγγυησης αμα τους πιασετε λιγο αδιαβαστους ;)

WolfRathmA
11-07-2008, 02:59
Θα το δεχτουν ρε παιδια. Απλα θα σας ζητηθει καποιο χρηματικο ποσο.. Δοκιμαστε και με τον νομο σχετικα με τα 2 ετη εγγυησης αμα τους πιασετε λιγο αδιαβαστους ;)


Εσυ ποσα εδωσες τελικα;

desperate_gamer
11-07-2008, 03:08
Τίποτα! Αφού ήταν στην εγγύηση!

WolfRathmA
11-07-2008, 03:12
Τίποτα! Αφού ήταν στην εγγύηση!

A ναι... σωστος ξεχαστικα.

Κριμα ρε γμτ με αυτο το θεμα. Ελεος δηλαδη... Anyway... Keep Walking :D

greekteo
11-07-2008, 03:41
Εγω την πληρωμη ευτυχως την γλιτωσα λογω εγγυησης αλλα νομιζω το ποσο που σου ζητανε κυμαινεται στα 300 ευρω.. Δεν ειμαι καθολου σιγουρος...

mootsChios
11-07-2008, 16:17
Ναι ειναι οντως 300 ευρω!! Πηρα πρωι πρωι και μου ειπαν οτι εφοσον δεν το καλυπτει η εγγυηση πρεπει να πληρωσω 300 ευρω. Συγνωμη αλλά καμια κονσολα δεν αξιζει 960 ευρω.

ps4
11-07-2008, 16:18
Mε 150 καθαρισες. Πας σε ενα μαγαζι και στο φτιαχνουν. Σιγα μην τους σκασεις 300 ευρω

johnlit7
01-08-2008, 19:27
παιδες τι νεα??επεστρεψα απο τις διακοπες και τωρα πρεπει να παω τη κονσολα για αντικατασταση αφου δεν διαβαζει τους δισκους....εφοσον εχω εγγυηση δεν χρειαζεται να πληρωσω κατι ετσι??στη sony hellas γινεται επιτοπου η αντικατασταση??

greekteo
01-08-2008, 19:36
Αν καταφερεις και πας στα κεντρικα της Cometron στο Χαλανδρι λογικα θα σου γινει αμεσως η αντικατασταση! Εφοσον εχεις και εγγυηση δεν πληρωνεις τιποτα απολυτως ;)

johnlit7
01-08-2008, 20:32
i diefthinsi tis cometron einai vasileos georgiou 11 sto xalandri???vsk i cometron pia einai? t exsousiodotimeno service tis sony???

greekteo
01-08-2008, 20:41
i diefthinsi tis cometron einai vasileos georgiou 11 sto xalandri???vsk i cometron pia einai? t exsousiodotimeno service tis sony???

Βασιλεως Γεωργιου 11, Χαλανδρι.. Την εχω μαθει απ'εξω την διευθυνση :p

Ναι οπως το ειπες;) Ειναι το εξουσιοδοτημενο service της Sony.
Μην ξεχασω μεχρι τις 4 ή 5 ειναι ανοιχτα!!!

johnlit7
01-08-2008, 20:54
ok thnx greekteo!!!!

Mapras10
01-09-2008, 02:49
παιδιά έχω το PS3 περίπου 5-6 μήνες k δούλευε μια χαρά χωρίς κωλύματα χωρίς τίποτα έχω κάνει κανονικά τα update τις κονσόλας, σήμερα καθώς έπαιζα προ κόλλησε k μετά από αυτό δεν αναγνωρίζει κανένα δισκάκι δοκίμασα (metal gear, uncharched, olimpic games) τίποτα! ούτε ακούγεται θόρυβος ότι διαβάζει το ματάκι, το κλισά το άναψα τίποτα είμαι μέσα πάντως στην εγγύηση τι λέτε εσείς να απαιτήσω καινούργια κονσόλα?

είμαι κύπρο k φεύγω 15 του μηνα εύχομαι να τελειώσει η ιστορία μέχρι να φύγω, πάντως το άναψα τώρα ξανά k διάβασε το μετά gear όταν άλλαξα δισκάκι παλάβωσε k δη διαβάζει τίποτα, ανοίγει κανονικά k στην επιλογή του game δεν έχει το cd κάτω χαμηλά που έπρεπε να είχε η ακόμα k να τρέξει αυτόματα το παιχνίδι

περισσότερο προ πεζω

atomsk
02-09-2008, 15:28
Εμένα μου χάλασε πριν μια εβδομάδα...το είχα 6 μήνες (40gb). Στο εντελώς άσχετο δεν άναβε και έβγαζε κίτρινο λαμπάκι, το είχα τοποθετήσει όρθια σε μέρος που να αερίζετε, τί άλλο να κάνω ; Να πάρω air condition αποκλειστικά για το PS3?Anyway... Πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο να μου πούνε να πάω αύριο να το πάρω "ανακατασκευασμένο", όχι καινούργιο ούτε μεταχειρισμένο όπως μου είπε ο τύπος στο τηλέφωνο (άντε βγάλε συμπέρασμα).

Τι να πώ ..έχω χάσει πάσα ιδέα και για sony και για MS. Όλοι λένε πάρε μια κονσόλα να βρεις την υγειά σου (σε σχέση με τα pc και καλά) και μόνο αυτό δεν βρίσκεις. Πρέπει να καρκινιάζεις κάθε φορά που την ανοίγεις απο το άγχος, να μη μπεί κάνα κουνούπι στον εξαερισμό και τιναχτεί στον αέρα...ή πάθει κάνα ψυχολογικό όπως η δικιά μου στα καλά καθούμενα και δεν ανοίγει.

PC και πάλι PC. H κονσόλα θα ανοίγει μόνο αν έρχετε κάνας φίλος απ'εδώ και πέρα. Επίσης δεν πρόκειτε να επενδύσω, παρα μόνο σε επιλεγμένους τίτλους. Δυστυχώς ο σεβασμός στον καταναλωτή έχει θυσιαστεί στους βωμούς του after buy service ...ας πουλήσου τις βλακείες μας ..και μετά θα τις επιδιορθώσουμε. Εξού και τα patch στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας των παιχνιδιών και το ελλατωματικό hardware που δεν προλαβαίνει να κλείσει ούτε χρόνο σωστής λειτουργίας.

michael92
02-09-2008, 15:33
Εμένα μου χάλασε πριν μια εβδομάδα...το είχα 6 μήνες (40gb). Στο εντελώς άσχετο δεν άναβε και έβγαζε κίτρινο λαμπάκι, το είχα τοποθετήσει όρθια σε μέρος που να αερίζετε, τί άλλο να κάνω ; Να πάρω air condition αποκλειστικά για το PS3?Anyway... Πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο να μου πούνε να πάω αύριο να το πάρω "ανακατασκευασμένο", όχι καινούργιο ούτε μεταχειρισμένο όπως μου είπε ο τύπος στο τηλέφωνο (άντε βγάλε συμπέρασμα).

Τι να πώ ..έχω χάσει πάσα ιδέα και για sony και για MS. Όλοι λένε πάρε μια κονσόλα να βρεις την υγειά σου (σε σχέση με τα pc και καλά) και μόνο αυτό δεν βρίσκεις. Πρέπει να καρκινιάζεις κάθε φορά που την ανοίγεις απο το άγχος, να μη μπεί κάνα κουνούπι στον εξαερισμό και τιναχτεί στον αέρα...ή πάθει κάνα ψυχολογικό όπως η δικιά μου στα καλά καθούμενα και δεν ανοίγει.

PC και πάλι PC. H κονσόλα θα ανοίγει μόνο αν έρχετε κάνας φίλος απ'εδώ και πέρα. Επίσης δεν πρόκειτε να επενδύσω, παρα μόνο σε επιλεγμένους τίτλους. Δυστυχώς ο σεβασμός στον καταναλωτή έχει θυσιαστεί στους βωμούς του after buy service ...ας πουλήσου τις βλακείες μας ..και μετά θα τις επιδιορθώσουμε. Εξού και τα patch στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας των παιχνιδιών και το ελλατωματικό hardware που δεν προλαβαίνει να κλείσει ούτε χρόνο σωστής λειτουργίας.

Εμένα το PC μου είχε χαλάσει 3 φορές σε 4 χρόνια :p Για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, είναι να μην σου κάτσει...

Giannis
02-09-2008, 15:38
Εμένα μου χάλασε πριν μια εβδομάδα...το είχα 6 μήνες (40gb). Στο εντελώς άσχετο δεν άναβε και έβγαζε κίτρινο λαμπάκι, το είχα τοποθετήσει όρθια σε μέρος που να αερίζετε, τί άλλο να κάνω ; Να πάρω air condition αποκλειστικά για το PS3?Anyway... Πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο να μου πούνε να πάω αύριο να το πάρω "ανακατασκευασμένο", όχι καινούργιο ούτε μεταχειρισμένο όπως μου είπε ο τύπος στο τηλέφωνο (άντε βγάλε συμπέρασμα).

Τι να πώ ..έχω χάσει πάσα ιδέα και για sony και για MS. Όλοι λένε πάρε μια κονσόλα να βρεις την υγειά σου (σε σχέση με τα pc και καλά) και μόνο αυτό δεν βρίσκεις. Πρέπει να καρκινιάζεις κάθε φορά που την ανοίγεις απο το άγχος, να μη μπεί κάνα κουνούπι στον εξαερισμό και τιναχτεί στον αέρα...ή πάθει κάνα ψυχολογικό όπως η δικιά μου στα καλά καθούμενα και δεν ανοίγει.

PC και πάλι PC. H κονσόλα θα ανοίγει μόνο αν έρχετε κάνας φίλος απ'εδώ και πέρα. Επίσης δεν πρόκειτε να επενδύσω, παρα μόνο σε επιλεγμένους τίτλους. Δυστυχώς ο σεβασμός στον καταναλωτή έχει θυσιαστεί στους βωμούς του after buy service ...ας πουλήσου τις βλακείες μας ..και μετά θα τις επιδιορθώσουμε. Εξού και τα patch στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας των παιχνιδιών και το ελλατωματικό hardware που δεν προλαβαίνει να κλείσει ούτε χρόνο σωστής λειτουργίας.

file tha simfonisw mazi sou..... +rep

kai to spastikotero einai giati na sou dinoun anakataskeuasmenh......?????????? kainourgia den thn peires thn konsola? ksilothikes gia na thn pareis thn g@mhmenh kai einai ipoxrewmenei na sou dosoun olokainourgia konsola......

epishs olo kai perissotero blepw na xalane ps3 kai skiazomai...... kai exw kai thn 60ara thn tixy mou.... ante na breis akrh me aftous tous gionides:banghead:


PC kai pali PC

Tek_Killa
02-09-2008, 15:43
Εμένα μου χάλασε πριν μια εβδομάδα...το είχα 6 μήνες (40gb). Στο εντελώς άσχετο δεν άναβε και έβγαζε κίτρινο λαμπάκι, το είχα τοποθετήσει όρθια σε μέρος που να αερίζετε, τί άλλο να κάνω ; Να πάρω air condition αποκλειστικά για το PS3?Anyway... Πριν λίγο με πήραν τηλέφωνο να μου πούνε να πάω αύριο να το πάρω "ανακατασκευασμένο", όχι καινούργιο ούτε μεταχειρισμένο όπως μου είπε ο τύπος στο τηλέφωνο (άντε βγάλε συμπέρασμα).

Τι να πώ ..έχω χάσει πάσα ιδέα και για sony και για MS. Όλοι λένε πάρε μια κονσόλα να βρεις την υγειά σου (σε σχέση με τα pc και καλά) και μόνο αυτό δεν βρίσκεις. Πρέπει να καρκινιάζεις κάθε φορά που την ανοίγεις απο το άγχος, να μη μπεί κάνα κουνούπι στον εξαερισμό και τιναχτεί στον αέρα...ή πάθει κάνα ψυχολογικό όπως η δικιά μου στα καλά καθούμενα και δεν ανοίγει.

PC και πάλι PC. H κονσόλα θα ανοίγει μόνο αν έρχετε κάνας φίλος απ'εδώ και πέρα. Επίσης δεν πρόκειτε να επενδύσω, παρα μόνο σε επιλεγμένους τίτλους. Δυστυχώς ο σεβασμός στον καταναλωτή έχει θυσιαστεί στους βωμούς του after buy service ...ας πουλήσου τις βλακείες μας ..και μετά θα τις επιδιορθώσουμε. Εξού και τα patch στις πρώτες μέρες κυκλοφορίας των παιχνιδιών και το ελλατωματικό hardware που δεν προλαβαίνει να κλείσει ούτε χρόνο σωστής λειτουργίας.

Nα μη δεχτείς ανακατασκευασμένη! Να τους πεις να σου ανοιξουν καινουρια μπροστα σου. Αλλιως απειλησε τους πως θα φερεις την Προστασία Καταναλωτή! Σίγουρα κι εμένα φούμαρα μου πουλάγανε πως είναι καινούρια. Εκτος απο την πρώτη φορά που μου την άλλαξαν που άνοιξαν σφραγισμένο κουτί μπροστά μου...

ps4
02-09-2008, 15:50
Ρε παιδια τα πισι δεν χαλανε; Αυτα ειναι ο ορισμος του ''χαλαω''

Αυτα συμβαινουν με τα πραγματα. Ανθρωπος τα φτιαχνει οχι ο θεος. Λογικο ειναι να εχουν λαθη και λογικο επισης να αναγνωριζονται.

Χαλασε παει πισω στο αλλαζουν στο φτιαχνουν τελος. Δεν ασχολεισαι.

Με τα πισι λες ΤΙ χαλασε. Για να δω. Μνημες. σκληρος, καρτα ηχου, γραφικων, επεξεργαστης; Τι απο ολα και ειναι πολλα.....

Τεσπα δεν θελω να πω τιποτα συγκεκριμενο, ουτε να γινει αντιπαραθεση. Φιλικα τα λεω.

Προσωπικα ποτε στα πισι για παιχνιδια ξανα. Ποτε. Εχω καει ασχημα.

Τωρα στο θεμα επρεπε να σου δωσουν καινουργιο. Μαλ@@@@ια τους. Τι να πεις....

jorgedept
02-09-2008, 15:54
Στην εγγύηση σου λέει ότι θα πάρεις καινούργια του κουτιού, αν τυχόν σου πούνε το αντίθετο κάνε αυτό που σου είπε ο Tek Killa και επίσης στείλε email στην Sony EU εξηγώντας το συμβάν.

Απαγορεύετε ρητά να σου πουλήσουν ανακατασκευασμένη κονσόλα ενώ είσαι στην εγγύηση.

Giannis
02-09-2008, 15:54
sta pc to pas piso to part pou exei xalasei kai sou dinoun olokainourgo kai merikes fores mporeis na pareis kai ena allo opio thes me ta lefta pou kostize to xalasmeno eite plironeis thn diafora tou xalasmenoun me to kainourgio pou tha pareis

atomsk
02-09-2008, 15:56
Nα μη δεχτείς ανακατασκευασμένη! Να τους πεις να σου ανοιξουν καινουρια μπροστα σου. Αλλιως απειλησε τους πως θα φερεις την Προστασία Καταναλωτή! Σίγουρα κι εμένα φούμαρα μου πουλάγανε πως είναι καινούρια. Εκτος απο την πρώτη φορά που μου την άλλαξαν που άνοιξαν σφραγισμένο κουτί μπροστά μου...

κανονικά τι πρέπει να γίνει ; Να μου δώσουν καινούργια ή επισκευασμένη; Νομίζω αυτά δεν μπορεί να τα ελέγξει η προστασία καταναλωτή, είναι η πολιτική των εταιριών. Απο την άλλη βέβαια η εγγύηση θα πρέπει να ανανεωθεί...αν δεν το κάνουν αυτό τότε αύριο στη θέση της cometron θα υπάρχει ένας κρατήρας.

Μήπως ξέρετε το τηλέφωνο για την προστασία του καταναλωτή να πάρω να ρωτήσω. Αν όντως πρέπει να μου δώσουν καινούργια κονσόλα θα κάνω φασαρία. Απο την άλλη όμως σκέφτομαι ότι η ανακατασκευασμένη ίσως να είναι και patcharismeni απο το πρόβλημα. Αν καταλήξω με την ανακατασκευασμένη θα την σκίσω επίτιδες για να την τεστάρω κατα πόσο αντέχει ..αν όχι έχει φύγει πάλι για αντικατάσταση και παράπονα για ολοκαίνουργια κονσόλα.

ps4
02-09-2008, 15:57
Πηγαινε και παρε καινουργια κονσολα. Μην μασησεις.

Με ηρεμο τροπο αλλα οχι φοβισμενα. Δεν σου κανουν τιποτα.

Τωρα για τα πισι οπως νομιζεις. Διαφωνω, αλλα οκ. :)

jorgedept
02-09-2008, 15:59
κανονικά τι πρέπει να γίνει ; Να μου δώσουν καινούργια ή επισκευασμένη; Νομίζω αυτά δεν μπορεί να τα ελέγξει η προστασία καταναλωτή, είναι η πολιτική των εταιριών. Απο την άλλη βέβαια η εγγύηση θα πρέπει να ανανεωθεί...αν δεν το κάνουν αυτό τότε αύριο στη θέση της cometron θα υπάρχει ένας κρατήρας.


Καινούργια, και να ανοίξουν το κουτί μπροστά σου. Μην δεχτείς τίποτα άλλο και απείλησε τους με καταγγελία και μήνυση.

Tek_Killa
02-09-2008, 15:59
Έχει ανοιχτεί απο τον Κατανα ένα θέμα με τη νομοθεσία για τους καταναλωτές. ψάξε το φίλε μου γιατί είμαι στο γραφείο και χαζεύω στα κλεφτά το φορουμ. Νομίζω πως υποχρεούνται για καινούρια. Αλλά δε θυμάμαι για πόσο χρονικό διάστημα μετά την αγορά...

mootsChios
02-09-2008, 16:18
παιδιά έχω το PS3 περίπου 5-6 μήνες k δούλευε μια χαρά χωρίς κωλύματα χωρίς τίποτα έχω κάνει κανονικά τα update τις κονσόλας, σήμερα καθώς έπαιζα προ κόλλησε k μετά από αυτό δεν αναγνωρίζει κανένα δισκάκι δοκίμασα (metal gear, uncharched, olimpic games) τίποτα! ούτε ακούγεται θόρυβος ότι διαβάζει το ματάκι, το κλισά το άναψα τίποτα είμαι μέσα πάντως στην εγγύηση τι λέτε εσείς να απαιτήσω καινούργια κονσόλα?

είμαι κύπρο k φεύγω 15 του μηνα εύχομαι να τελειώσει η ιστορία μέχρι να φύγω, πάντως το άναψα τώρα ξανά k διάβασε το μετά gear όταν άλλαξα δισκάκι παλάβωσε k δη διαβάζει τίποτα, ανοίγει κανονικά k στην επιλογή του game δεν έχει το cd κάτω χαμηλά που έπρεπε να είχε η ακόμα k να τρέξει αυτόματα το παιχνίδι

περισσότερο προ πεζω
Και εσυ Mapra10 θα πρεπει να το πας για αντικατασταση. Και να σου παιξει για λιγο καποιο δισκακι δεν σημαινει οτι εφτιαξε. Ειναι κλασσικα συμπτωματα error 80010514 ή αλλιως το ματακι σου τα 'παιξε. Αφου εισαι και στην εγγυηση, μην ανησυχεις για τιποτα. Τωρα βεβαια δεν ξερω με ποιους συνεργαζεται η Sony στην Κυπρο ή αν θα πρεπει να πας στην Cometron στην Ελλαδα...
Οσο για τον φιλο atomsk, το δικο του θεμα με το κιτρινο λαμπακι, αν και το εχω ξανακουσει δεν ξερω περι τινος προκειται. Αλλα συμφωνω οτι δεν λεει να παιζεις υπο το καθεστως τρομου, μην τυχον σου παθει κατι η κονσολα. Και εγω μετα το error 80010514 που επαθα, φυσαω και το γιαουρτι που λενε

djpar
02-09-2008, 17:28
telika re paidia ta problimata me to "mati" tou ps3 eine polla H eine na min sou katsei,exoume bgalei kati apo ayto to thema giati prin ligo kairo ypeirxe ena poll alla ta pragmata den itan epifova.

Mapras10
02-09-2008, 21:50
πήρα τι sony στην κύπρο k μου είπαν να το πάρο στο μαγαζί που το αγόρασα, το πήρα k έγραψα k σε μια κόλα τι ακριβώς συμβαίνει ώστε να καταλάβουν (αν k θα το dun) τώρα αν μου στείλουν μια ali κονσόλα k μου πουν την αλλάξαμε τι να κάνω εγώ? σιγά να μην δεκτό έτσι...περιμένω τις επόμενες μέρες να μου τηλεφωνήσουν

golden321
03-09-2008, 14:05
emena μου χαλασε σημερα
ακριβως το ιδια με τον greekteo o ( opoios ειναι πολυ εξυπηρετικος) + tek killa
αλλα με διαφορετικο παιχνιδι warhawk
το στελω σημερα
ευχομαι να το εχω γρηγορα πισω

golden321
04-09-2008, 13:58
σημερα πηρα τηλ την αντιπροσωπια και τους ρωτησα για την κονσολα .
μου ειπαν οτι θα γινει αντικατασταση με ανακατασκευασμενη

δηλαση μεταχειρισμενη τους ειπα εγω
ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

οχι κυριε ανακατασκευασμενη

δηλαδη εδω θελουν να μας πουν οτι εμεις δεν ξερουμε ελληνικα και οτι η ανακασκευασμενη δεν ειναι μεταχειρισμενη .

ε ρε ξυλο που θελουνε

george4791
04-09-2008, 14:41
παιδες, και εμενα μολις μου χαλασε το ps3, δεν διαβαζει τα δισκακια με το γνωστο error μηνυμα, ευτυχως το εχω περιπου 10 μηνες και ειμαι μεσα στην εγγυηση,

ξερει κανεις το τηλεφωνο της comet? ειμαι σχετικα κοντα στο χαλανδρι αλλα θελω να παρω τηλεφωνο πρωτα γιατι αυτα με τις "ανακατασκευασμενες" κονσολες δεν μου αρεσουν.

χμους/γιωργος

greekteo
04-09-2008, 15:25
παιδες, και εμενα μολις μου χαλασε το ps3, δεν διαβαζει τα δισκακια με το γνωστο error μηνυμα, ευτυχως το εχω περιπου 10 μηνες και ειμαι μεσα στην εγγυηση,

ξερει κανεις το τηλεφωνο της comet? ειμαι σχετικα κοντα στο χαλανδρι αλλα θελω να παρω τηλεφωνο πρωτα γιατι αυτα με τις "ανακατασκευασμενες" κονσολες δεν μου αρεσουν.

χμους/γιωργος

Εταιρεία: COMETRON ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ Ε.Π.Ε.
Νομός : ΑΤΤΙΚΗΣ
Πόλη : ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Διεύθυνση : Βασ. Γεωργίου 11 & Σουρή
Τηλέφωνο : 2106824564
Τ.Κ. : 15234

Αυτα ειναι ολα τα στοιχεια σχετικα με την Cometron:). Επισης, να παρεις νωρις γιατι απο οτι θυμαμαι στις 4 κλεινουν.

george4791
04-09-2008, 21:37
σε ευχαριστω πολυ greekteo, αυριο που ειναι και παρασκευη εαν τους πετυχω μεχρι τις 2 τυχερος θα ειμαι...

thanos
04-09-2008, 21:45
Υπαρχει η δυνατοτητα να γινει καποιο poll και να μας πουν τα παιδια που τους χαλασε η κεφαλη του laser ποσες ωρες την ημερα χρησιμοποιουσαν το ps3? Κανω αυτη τη προταση γιατι βλεπω τελευταια πολυ κοσμο να το πηγαινει για επισκευη-αλλαγη το μηχανημα και μου κανει εντυπωση.Σιγουρα το καλοκαιρι και οι ζεστες πρεπει να παιζουν καποιο ρολο.
Υπαρχει καποιος που του χαλασε ενω απλα το "χρησιμοποιουσε" μονο για να βλεπει κανενα bluray και να παιζει κανα game που και που?

greekteo
04-09-2008, 21:55
Thano, να σου πω την αληθεια οταν επαθα το προβλημα αυτο με το error 80010514, πιστευa πως ισως οφειλετε στην υψηλη θερμοκρασια και απο τοτε το προσεχω πολυ αν εχει ζεστη. Ομως αυτο που με παραξενευσε, οταν εκανα ερευνα μεσω του ιντερνετ για αυτο το συγκεκριμενο θεμα, ειναι οτι αρκετοι επαθαν το ιδιο προβλημα μεσα στον χειμωνα του. Συγκεκριμενα ειδα post που σταλθηκε Φεβρουαριο. Εν τω μεταξυ δεν λενε και αυτοι της Sony που οφειλεται.:fryingpan:

thanos
04-09-2008, 22:03
Thano, να σου πω την αληθεια οταν επαθα το προβλημα αυτο με το error 80010514, πιστευa πως ισως οφειλετε στην υψηλη θερμοκρασια και απο τοτε το προσεχω πολυ αν εχει ζεστη. Ομως αυτο που με παραξενευσε, οταν εκανα ερευνα μεσω του ιντερνετ για αυτο το συγκεκριμενο θεμα, ειναι οτι αρκετοι επαθαν το ιδιο προβλημα μεσα στον χειμωνα του. Συγκεκριμενα ειδα post που σταλθηκε Φεβρουαριο. Εν τω μεταξυ δεν λενε και αυτοι της Sony που οφειλεται.:fryingpan:

Οκ...και μεσα στο χειμωνα....αλλα μετα απο ποσες ωρες συνεχομενου gaming? μετα απο 1 ωρα,μετα απο 2 ωρες,μετα απο 10 ωρες?
Αυτο το ρωταω μπας και βγαλουμε καμια ακρη στο ολο θεμα το οποιο ειναι αρκετα σοβαρο(ειδικα αν εχει ληξει η εγγυηση!).

djpar
04-09-2008, 22:06
kanenas admin an akouei as ftiaxei ena pool posoi exoun xalasmeno to ps3 edw pera kai meta apo poso kairo kai poso gaming xalase,giati xafnika plakwsane 4-5 atoma apo oti kovo me xalasmeno ps3

Tek_Killa
04-09-2008, 22:11
thano εγώ και τις 3 φορες που το έπαθα άντε να είχα παίξει μία ώρα... δεν έχει σχέση.

greekteo
04-09-2008, 22:12
Οκ...και μεσα στο χειμωνα....αλλα μετα απο ποσες ωρες συνεχομενου gaming? μετα απο 1 ωρα,μετα απο 2 ωρες,μετα απο 10 ωρες?
Αυτο το ρωταω μπας και βγαλουμε καμια ακρη στο ολο θεμα το οποιο ειναι αρκετα σοβαρο(ειδικα αν εχει ληξει η εγγυηση!).

Κοιτα εγω PS3 προσωπικα καθημερινες να επαιζα κανα 2ωρο, 3ωρο το πολυ (αν προλαβαινα), ενω σαββατοκυριακα κανα 5ωρο (οχι παντα). Και την εποχη που εβγαλε το προβλημα εμενα επαιζα παρα πολυ λιγο ολες τις μερες, διοτι ειχαν προηγηθει εξετασεις οποτε ηταν για καποιες βδομαδες κλειστο και μετα μολις ξεμπερδεψα, το ανοιγα κανα 2ωρο το βραδυ, ομως ζεσταινοταν πολυ. Δεν ξερω και δεν μου απαντησαν και αυτοι της Sony.
Παντως θυμαμαι χαρακτηριστικα που μου ειπε στο τηλεφωνο αυτος της Σονυ, αν αυτο το επαθε μετα απο πολυ ωρα χρησης, Του λεω οχι.

djpar
05-09-2008, 00:33
egw pisteyw oti den ftaiei tipota apla xalase,opws kai to ps2 mou ta eftise sto asxeto kai to epomeno(dld tis antikatastasis)skyli akoma paizi(5 xronia twra).to klasiko me to ps2 itan to layser e kai twra to idio eine logika to layser(ws kai kainourgia texnologia tote me to DVD kai twra me to BlueRay.To Pool ama ginete na ftiaxtei na mathoume ti paizi.

Mapras10
11-09-2008, 19:02
telika egine antikatastasi tis konsolas mu k ime mia xara :) alla exo aporia i eggiisis sinexizete i ananeonete?

golden321
14-09-2008, 08:25
telika egine antikatastasi tis konsolas mu k ime mia xara :) alla exo aporia i eggiisis sinexizete i ananeonete?

τυχερε
εγω ειμαι στην 11 η μερα και ακομα να μου την αντικαταστησουνε .
καλοδουλευτη
:1appl:

Maximvs
14-09-2008, 10:22
Πριν απο 15 μερες ενα φιλος μου ειχε το ιδιο προβλημα..Πηγε την κοσολα στη Sony και σε 4-5 μερες του δωσανε καινουργια..Κανε το και εσυ.

golden321
14-09-2008, 10:32
ελα που εγω ομως ειμαι απο Ιωαννινα και το εχω στειλει με acs
την δευτερα θα τους παρω τηλ.

golden321
15-09-2008, 12:07
καλημερα
τους πηρα σημερα τηλ και μου απαντησαν οτι η κονσολα θα ερθει στα χερια μου σε περιπου 15 ημερες
ηδη ειναι στο service 12 ημερες
(δεν εχουν κομματια μου απαντησαν)

modecris
15-09-2008, 12:12
Δλδ εννοείς 12+15=27 μέρες αναμονή;Πολλές δεν είναι;

golden321
15-09-2008, 14:48
πολλες ειναι
αλλα μολις ενημερωθηκα απο φιλο στο forum οτι σημερα ηρθαν πολλες κονσολες στην cometron kai να τους παρω τηλ .για να μου στειλουν αμμεσα
για να δουμε θα τους παρω τηλ και θα απαντησω.

mootsChios
15-09-2008, 16:48
Παντως οσο αφορα το προβλημα με το blu ray lense ή αλλιως 80010514 error, την καλυτερη λυση την προτεινε, ενα παιδι απο Πορτο Ρικο, ο οποιος θα του πηγαινε ο κουκος αηδονι να την στειλει Αμερικη (γιατι εκει πανε αν μενεις Πορτο Ρικο), αασε που θα περιμενε 800 χρονια να του την στειλουν, άσε και τα κερατιατικα που δεν ειχε εγγυηση.
Λοιπον αυτος αγορασε απο το εμποριο ενα blu-ray ματακι, μετα μπηκε youtube που εχει οδηγο πως να το αλλαξεις, και τωρα το ps3 του ειναι μια χαρα, με πολυ λιγα εξοδα.
Οποτε εγω (χτυπα ξυλο) αν παθω ποτε ξανα, error 80010514, θα παω και θα αγορασω το καλυτερο ματακι (πανω απο 70-80 δεν πιστευω να εχει) και ή θα το βαλω μονος ή θα το δωσω σε καποιον γνωστο (που εχω πολλους) που ασχολουνται με αυτα.

golden321
15-09-2008, 16:49
mootschios εγραψες.
μονος σου χωρις κανεναν να σου τα σπαει

three_brothers1
15-09-2008, 16:50
Παντως οσο αφορα το προβλημα με το blu ray lense ή αλλιως 80010514 error, την καλυτερη λυση την προτεινε, ενα παιδι απο Πορτο Ρικο, ο οποιος θα του πηγαινε ο κουκος αηδονι να την στειλει Αμερικη (γιατι εκει πανε αν μενεις Πορτο Ρικο), αασε που θα περιμενε 800 χρονια να του την στειλουν, άσε και τα κερατιατικα που δεν ειχε εγγυηση.
Λοιπον αυτος αγορασε απο το εμποριο ενα blu-ray ματακι, μετα μπηκε youtube που εχει οδηγο πως να το αλλαξεις, και τωρα το ps3 του ειναι μια χαρα, με πολυ λιγα εξοδα.
Οποτε εγω (χτυπα ξυλο) αν παθω ποτε ξανα, error 80010514, θα παω και θα αγορασω το καλυτερο ματακι (πανω απο 70-80 δεν πιστευω να εχει) και ή θα το βαλω μονος ή θα το δωσω σε καποιον γνωστο (που εχω πολλους) που ασχολουνται με αυτα.
:1appl::tiphat:

djpar
15-09-2008, 18:32
re paidia ta magazia pou "ftiagname"ta ps2 na paizoun antegrammena den kanoun allages blueray?egw se ekeina tha trexw an xtypa xylo pathi tipota ektws eggyhshs

golden321
18-09-2008, 18:14
λοιπον
σημερα ηρθε το ps3 και μου το εχουν αντικαταστησει
ακομα δεν το εστησα διοτι δεν εχω προλαβει
παντος μου πηρε για την αντικατασταση 16 ημερες

djpar
16-10-2008, 23:40
gia tsekarete edw http://www.ebw.gr/store/default.aspx?tabid=144&CatID=363&productid=1170

oddin
17-10-2008, 13:39
Νέα λοιπόν...αφου επεσα και εγω θύμα,και πήγα σήμερα την κονσολα μου στο service..έκανα και κάποιες ερωτήσεις.
-Γιατι χαλάνε τοσα πολλά?
-Δεν ξέρουμε,ρωτήστε την sony hellas....
-Kαλά το service είσαστε και δεν ξέρετε?
-Δεν τα φτιάχνουμε εμείς για να ξέρουμε.

Ωραια λέω ως εδώ,πάμε στον επόμενο διάλογο.
-Πόσο εγγυηση έχω?
-Ενα χρόνο.
-Βάση νομεθεσίας έχω 2 του λέω.
-Οι όροι χρήσεις λένε γραπτώς για 1.

Επόμενη...
-Τώρα που χάλασε θα ανανεωθεί η εγγυήση για 1 χρόνο?
-Οχι η εγγύηση είναι μία.
-Καλά τραγουδάτε...βάση νόμου αννανεωνεται και ας λέτε οτι θέλετε,δώστε και ενα τηλέφωνο να μιλήσω με κάποιον υπεύθηνο.

Φυσικά πήρα τηλέφωνο,αφου είπα για καταγγελειές,οτι απο ένα δικό τους πρόβλημα εγώ πρέπει να περιμένω και μετά μου λέτε οτι δεν θα έχω και εγγύηση,κτλπ...που ζήτησαν χίλια συγνώμη,η κονσόλα που θα μου δώσουν θα είναι καινούργια,και η εγγύηση θα ανανεωθεί κανονικά!

Αυτά για να μην μας περνάνε και για Μ@λ@κες......

ProEvo
17-10-2008, 13:43
Νέα λοιπόν...αφου επεσα και εγω θύμα,και πήγα σήμερα την κονσολα μου στο service..έκανα και κάποιες ερωτήσεις.
-Γιατι χαλάνε τοσα πολλά?
-Δεν ξέρουμε,ρωτήστε την sony hellas....
-Kαλά το service είσαστε και δεν ξέρετε?
-Δεν τα φτιάχνουμε εμείς για να ξέρουμε.

Ωραια λέω ως εδώ,πάμε στον επόμενο διάλογο.
-Πόσο εγγυηση έχω?
-Ενα χρόνο.
-Βάση νομεθεσίας έχω 2 του λέω.
-Οι όροι χρήσεις λένε γραπτώς για 1.

Επόμενη...
-Τώρα που χάλασε θα ανανεωθεί η εγγυήση για 1 χρόνο?
-Οχι η εγγύηση είναι μία.
-Καλά τραγουδάτε...βάση νόμου αννανεωνεται και ας λέτε οτι θέλετε,δώστε και ενα τηλέφωνο να μιλήσω με κάποιον υπεύθηνο.

Φυσικά πήρα τηλέφωνο,αφου είπα για καταγγελειές,οτι απο ένα δικό τους πρόβλημα εγώ πρέπει να περιμένω και μετά μου λέτε οτι δεν θα έχω και εγγύηση,κτλπ...που ζήτησαν χίλια συγνώμη,η κονσόλα που θα μου δώσουν θα είναι καινούργια,και η εγγύηση θα ανανεωθεί κανονικά!

Αυτά για να μην μας περνάνε και για Μ@λ@κες......

Ήσουν εντός εγγύησης?

djpar
17-10-2008, 13:46
kala ama mou legane malakies tha tous ixa.....sto diaolo malakies ellhnares pou varieste na doulepsete giati na prepei na pairnoume ton ipeythino panta

oddin
17-10-2008, 13:51
Ήσουν εντός εγγύησης?
Ημουν για 3 μήνες εντός του χρόνου.

ProEvo
17-10-2008, 13:51
Ημουν για 3 μήνες εντός του χρόνου.

Πάλι καλά...τυχερός μέσα στην ατυχία σου.

oddin
17-10-2008, 13:57
Tωρα που βλέπω την απόδειξη για 2 μήνες!!

redismagik
21-10-2008, 22:14
xalase ki to diko mou .oute 1 mina de to exo to 80ari.tha taleporitho to xero gia kana mina tora.den mporei na eine tixeo to ps3 eine provlimatiko.

djpar
21-10-2008, 23:28
xalase ki to diko mou .oute 1 mina de to exo to 80ari.tha taleporitho to xero gia kana mina tora.den mporei na eine tixeo to ps3 eine provlimatiko.

peires new?to palio?eytixws ta problimata bluray skane sto 6amino panw kai exeis eggyhsh

KosmixGR
21-10-2008, 23:29
peires new?to palio?eytixws ta problimata bluray skane sto 6amino panw kai exeis eggyhsh
Ειχε πουλησει το παλιο και πηρε αυτο;) (νομιζω:hide:)

djpar
21-10-2008, 23:32
paketo tote

oddin
22-10-2008, 00:04
xalase ki to diko mou .oute 1 mina de to exo to 80ari.tha taleporitho to xero gia kana mina tora.den mporei na eine tixeo to ps3 eine provlimatiko.
Aυριο πάω να πάρω το δικό μου!Ενω μου είπαν 15 μέρες,μετα απο φωνές και την εγγύηση μου ανανέωσαν,αλλα με ειδοποίησαν μέσα σε 4 μέρες να παραλάβω.

djpar
22-10-2008, 00:26
Aυριο πάω να πάρω το δικό μου!Ενω μου είπαν 15 μέρες,μετα απο φωνές και την εγγύηση μου ανανέωσαν,αλλα με ειδοποίησαν μέσα σε 4 μέρες να παραλάβω.

telika den eixes eggyhsh kai sou to allaxane?

modecris
22-10-2008, 02:34
xalase ki to diko mou .oute 1 mina de to exo to 80ari.tha taleporitho to xero gia kana mina tora.den mporei na eine tixeo to ps3 eine provlimatiko.Κρίμα ρε φίλε...

redismagik
22-10-2008, 06:55
peires new?to palio?eytixws ta problimata bluray skane sto 6amino panw kai exeis eggyhsh
eixa to 60 ki o m....... eipa na paro to 80.alla ki to 60ari to eixa alaxei otan to eixa parei.

nikon
22-10-2008, 07:14
Κρίμα Γιάννη.......δεύτερη φορά;........είσαι από τους άτυχους.:(

redismagik
22-10-2008, 07:19
Κρίμα Γιάννη.......δεύτερη φορά;........είσαι από τους άτυχους.:(
de nomizo pia re niko .sxedon olla ta paidia exoun perasei ayto to drama.prepei na simvivastoume telika.i kakotexnia tou ps3 gia mena eine dedomeno.na se kala pantos!

nikon
22-10-2008, 07:26
E όχι και δεδομένο ρε c ειδικά με το 60αρι νομίζω είναι πάρα πολύ λίγα τα περιστατικά γι'αυτό μιλάω για ατυχία........anyway σε καταλαβαίνω πάντως και καλό είναι να μην σου τύχει.

redismagik
22-10-2008, 18:48
thelo na sas enimeroso oti simera to antikatestisa to ''moro'' mou.diladi talepotithika liges ores.xtes to apogeuma pou emfanistike to provlima piga ki pira ena flasaki gia na kratiso ta saves.simera tous pira til ki mou eipan oti exoun siskeues ekei( cometron).to mesimeri efiga apo ti doulia kipiga ki to pira.xarti gia tin allagi de dosane ki tha doti tha kano .tha paro ti sony.me ti vooithia tou Plaka ki gavrosdr ekana sing in ki evala ki ta saves piso.eyxaristo ta paidia ki eyxaristo ki olous esas pou simponesate ayto to mikro diastima (akoma de mporo na pistepso pos katharisa toso grigora mias ki i prooigoumeni mou empiria me tin cometron itan efialtiki) mazi mou.as eyxitho na min simvei se kanena allo atomo edo mesa sti siskeui tou!

golden321
22-10-2008, 19:38
Νέα λοιπόν...αφου επεσα και εγω θύμα,και πήγα σήμερα την κονσολα μου στο service..έκανα και κάποιες ερωτήσεις.
-Γιατι χαλάνε τοσα πολλά?
-Δεν ξέρουμε,ρωτήστε την sony hellas....
-Kαλά το service είσαστε και δεν ξέρετε?
-Δεν τα φτιάχνουμε εμείς για να ξέρουμε.

Ωραια λέω ως εδώ,πάμε στον επόμενο διάλογο.
-Πόσο εγγυηση έχω?
-Ενα χρόνο.
-Βάση νομεθεσίας έχω 2 του λέω.
-Οι όροι χρήσεις λένε γραπτώς για 1.

Επόμενη...
-Τώρα που χάλασε θα ανανεωθεί η εγγυήση για 1 χρόνο?
-Οχι η εγγύηση είναι μία.
-Καλά τραγουδάτε...βάση νόμου αννανεωνεται και ας λέτε οτι θέλετε,δώστε και ενα τηλέφωνο να μιλήσω με κάποιον υπεύθηνο.



Φυσικά πήρα τηλέφωνο,αφου είπα για καταγγελειές,οτι απο ένα δικό τους πρόβλημα εγώ πρέπει να περιμένω και μετά μου λέτε οτι δεν θα έχω και εγγύηση,κτλπ...που ζήτησαν χίλια συγνώμη,η κονσόλα που θα μου δώσουν θα είναι καινούργια,και η εγγύηση θα ανανεωθεί κανονικά!

Αυτά για να μην μας περνάνε και για Μ@λ@κες......

σου ειπανε οτι ανανεωνεται?
σου δωσανε και καποιο εγγραφο για αυτο?
μαλλον σε δουλευουνε οπως δουλευουνε και εμας . (χωρις παρεξηγηση αλλα μαλλον απιθανο μου φαινεται να σου ανανεωσουν την εγγυηση)

oddin
22-10-2008, 20:44
Μου έδωσαν μηδενική απόδειξη,στα κεντρικα της sony,ειπαν οτι αυτή είναι η καινούργια απόδειξη για εγγύσηση.Τώρα αν μας δουλεύουν...δεν τους το συνιστώ..

djpar
22-10-2008, 22:42
Μου έδωσαν μηδενική απόδειξη,στα κεντρικα της sony,ειπαν οτι αυτή είναι η καινούργια απόδειξη για εγγύσηση.Τώρα αν μας δουλεύουν...δεν τους το συνιστώ..

sou eixe lhxei h eggyhsh H eisoun kanonika?

oddin
22-10-2008, 23:00
κανονικά

touristas
23-10-2008, 00:11
Παντως οσο αφορα το προβλημα με το blu ray lense ή αλλιως 80010514 error, την καλυτερη λυση την προτεινε, ενα παιδι απο Πορτο Ρικο, ο οποιος θα του πηγαινε ο κουκος αηδονι να την στειλει Αμερικη (γιατι εκει πανε αν μενεις Πορτο Ρικο), αασε που θα περιμενε 800 χρονια να του την στειλουν, άσε και τα κερατιατικα που δεν ειχε εγγυηση.
Λοιπον αυτος αγορασε απο το εμποριο ενα blu-ray ματακι, μετα μπηκε youtube που εχει οδηγο πως να το αλλαξεις, και τωρα το ps3 του ειναι μια χαρα, με πολυ λιγα εξοδα.
Οποτε εγω (χτυπα ξυλο) αν παθω ποτε ξανα, error 80010514, θα παω και θα αγορασω το καλυτερο ματακι (πανω απο 70-80 δεν πιστευω να εχει) και ή θα το βαλω μονος ή θα το δωσω σε καποιον γνωστο (που εχω πολλους) που ασχολουνται με αυτα.
Ton Mc Gaiver ti ton exeis?

redismagik
23-10-2008, 00:27
Μου έδωσαν μηδενική απόδειξη,στα κεντρικα της sony,ειπαν οτι αυτή είναι η καινούργια απόδειξη για εγγύσηση.Τώρα αν μας δουλεύουν...δεν τους το συνιστώ..
ejigise pio leptomeros ayto pou les gia oti sou edosan mideniki apodixi apo ta kentrika tis sony.enoeis tin cometron? ki an oxi pes to tilefono na epikinonisoume!

oddin
23-10-2008, 08:58
Την μηδενική απόδειξη την πήρα απο την commetron,οπότε έχω την ημερομηνία που ξεκινάει η εγγύηση.
Απο τα κεντρικά της Sony,μου είπαν οτι ανανεώνεται με αυτήν την απόδειξη.

redismagik
23-10-2008, 16:50
Την μηδενική απόδειξη την πήρα απο την commetron,οπότε έχω την ημερομηνία που ξεκινάει η εγγύηση.
Απο τα κεντρικά της Sony,μου είπαν οτι ανανεώνεται με αυτήν την απόδειξη.

i sony litourgei san to mpakalikaki tis goitonias!prepei na ginei katagkelia.giato idio erotima simera to proi pira tilefono ki zitiza ton ypeythino eggioiseon.mou edosan kapoia kyria ******.Ti eipa oti i cometron den mou edose xarti gia tin pliri antikatastasi tou mixanimatos.ekoini i proti tis kouventa itan oti isxeiei i arxiki. ego anevasa tous tonous ki eipa oti vasi nomou i egkioisi ananeonete.ayti mou eipe oti ayto eisxeiei gia tis periptosis pou alazeis kapoio antalaktiko. me ayti tin apantisi tis neyriasa pio polli ki me entonotero tono tis eipa '' kopela mou exo ton nomo mprosta mou theleis na sto diavaso!!'' ayti alazontas taktiki mou eipe oti yparxei sto sistima tis cometron i opoia alagi ! ki otan tis eipa oti to thelo eggrafos ki oti den empisteuome to sistima tis cometron mou eipe na paro apo ekei mia mideniki apodixi. ego tis eipa oti aytoi mou arnithikan na mou dosoun tetoio xarti .i apantisi tis itan ,peite ek merous tis kyrias******* ki tha sas ti dosoun.


apo ta parapano katalavate oti exoume na kanoume me apateones! prospathoun na apofugoun oti mporoun.mpakalistiki simperifora apo mia etereia koloso.opoios vrethei se ayti ti thesi mi ''masisei'' !xeroun pios exei to dikio apla koitane na doun se poious tous pernei!

greekteo
23-10-2008, 18:15
Γυφτοι!!! Αυτο εχω να πω μονο. Γυφτοι!!!!
Μου φαινεται πως η Sony πρεπει να παρει μαθηματα απο την M$ διοτι αυτη τουλαχιστον αφου ειχε προβληματικα xbox360 ανεβασε το οριο της εγγυησης.....:fryingpan:

redismagik
23-10-2008, 20:06
Γυφτοι!!! Αυτο εχω να πω μονο. Γυφτοι!!!!
Μου φαινεται πως η Sony πρεπει να παρει μαθηματα απο την M$ διοτι αυτη τουλαχιστον αφου ειχε προβληματικα xbox360 ανεβασε το οριο της εγγυησης.....:fryingpan:
meta to grapsimo aytou tou post ekana tin prospatheia mou na paro tin cometron gia na zitiso ti mideniki apodiji . o typos pou mou edose to mixanima ,ki tou ekana niji xtes na mou dosei ena xarti pou na leei oti perasa apo ekei mou to epeze trella oti mou edose mideniki apodiji ki ego eipe de tin pira!!!! :rant:diladi milame gia simperifora etereias ki antiprosopeias OYGANTAS!An i egkioisi tou mihanimatos pou tous piga den itan mono gia 23 meres, naste sigouroi oti tha to kinigiysa to thema.an ki ayto pou leo de me kolakeuei , kathos aplos etixe na parousuastei to provlima mou se kali xroniki sigkiria.

WolfRathmA
26-10-2008, 07:04
redismagik θα σε παρακαλούσα να ΜΗΝ αναφέρεις ονόματα και επώνυμα σε "ανοιχτό" περιβάλλον, αυτό δε πάει μόνο σε εσένα αλλά για όλους ΜΑΣ!

Να μην επαναληφθεί.

Ευχαριστώ.

Lefteris_X
26-10-2008, 10:19
Ερώτηση άσχετη προς το θέμα, σόρρυ αν έπρεπε να την ποστάρω αλλού.


Γιατί βρε Wolf, ο redismagik να μην αναφέρει ονόματα "ανοιχτά";;;;; τί πρόβλημα υπάρχει;

Κανένα νομίζω, ούτε νομικό (και αν υπάρχει θα είναι δικό του), ούτε "ηθικό" (δλδ αν υπάρχει ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα είναι δικό του), ούτε συμπεριφοράς (επειδή ζούμε σε χώρα με ελεύθερο λογο και έκφραση, αλλά τονίζω και ΠΑΛΙ αν υπάρξει πρόβλημα του redismagik θα είναι). Εδώ να τονίσω ότι δεν είμαι νομικός, συνεπώς αν κάποιος είναι, παρακαλώ να τοποθετηθεί καταλλήλως.


Απο εκεί και περα ρωτώ: ΓΙΑΤΙ τόση λογοκρισία εδω μέσα;;;; τί γίνεται πια; ποιός ο λόγος;
Και αν υπάρχει παρακαλώ να μου υποδείξετε που αναφέρεται (εμπεριστατωμένα φυσικά) τι ΔΕΝ επιτρέπεται.....

Έψαξα και βρήκα αυτό απο τους κανόνες του φόρουμ: "IV. Υβριστικό περιεχόμενο για οτιδήποτε (εταιρία,μαγαζία,service) ή για οποιονδήποτε (χρήστη του forum ή όχι) απαγορεύεται αυστηρά."

Και ρωτώ: ΓΙΑΤΙ; Ο Παπαδόπουλος και η αντίστοιχη νοοτροπία των Απριλιανών, έχει φύγει προ πολλού! Αν υπάρχει αυτή η φίμωση (γιατί περί φίμωσης πρόκειται) για να προστατευτεί νομικά το φόρουμ.......ε, τότε είναι λάθος, γιατί πολύ απλά δεν ευθύνεται για τα ποστ του κάθε χρήστη (νομικά).

Τέλος, το γνωρίζω ότι είμαι ελεύθερος αν δεν συμφωνώ / γουστάρω, να σηκωθώ να φύγω.......αλλά νομίζω ότι αυτό είναι η ΥΨΙΣΤΗ δικτατορία (δεν το έιπε κανείς, αλλά προλαβαίνω ΟΠΟΙΟΝ το πει), δλδ τι "άμα σ' αρέσει ρε μεγάλε, άμα δε σ' αρέσει το δρόμο σου";;;; Σόρρυ, αλλά δεν πάει έτσι.

Όλα τα παραπάνω σε φιλική ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ διάθεση (τονίζω το ήρεμη, ώστε οι πιθανές απαντήσεις παρακαλώ ΝΑ ΕΙΝΑΙ το ίδιο ήρεμες).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.



Λευτέρης

redismagik
30-10-2008, 16:53
Ερώτηση άσχετη προς το θέμα, σόρρυ αν έπρεπε να την ποστάρω αλλού.


Γιατί βρε Wolf, ο redismagik να μην αναφέρει ονόματα "ανοιχτά";;;;; τί πρόβλημα υπάρχει;

Κανένα νομίζω, ούτε νομικό (και αν υπάρχει θα είναι δικό του), ούτε "ηθικό" (δλδ αν υπάρχει ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα είναι δικό του), ούτε συμπεριφοράς (επειδή ζούμε σε χώρα με ελεύθερο λογο και έκφραση, αλλά τονίζω και ΠΑΛΙ αν υπάρξει πρόβλημα του redismagik θα είναι). Εδώ να τονίσω ότι δεν είμαι νομικός, συνεπώς αν κάποιος είναι, παρακαλώ να τοποθετηθεί καταλλήλως.


Απο εκεί και περα ρωτώ: ΓΙΑΤΙ τόση λογοκρισία εδω μέσα;;;; τί γίνεται πια; ποιός ο λόγος;
Και αν υπάρχει παρακαλώ να μου υποδείξετε που αναφέρεται (εμπεριστατωμένα φυσικά) τι ΔΕΝ επιτρέπεται.....

Έψαξα και βρήκα αυτό απο τους κανόνες του φόρουμ: "IV. Υβριστικό περιεχόμενο για οτιδήποτε (εταιρία,μαγαζία,service) ή για οποιονδήποτε (χρήστη του forum ή όχι) απαγορεύεται αυστηρά."

Και ρωτώ: ΓΙΑΤΙ; Ο Παπαδόπουλος και η αντίστοιχη νοοτροπία των Απριλιανών, έχει φύγει προ πολλού! Αν υπάρχει αυτή η φίμωση (γιατί περί φίμωσης πρόκειται) για να προστατευτεί νομικά το φόρουμ.......ε, τότε είναι λάθος, γιατί πολύ απλά δεν ευθύνεται για τα ποστ του κάθε χρήστη (νομικά).

Τέλος, το γνωρίζω ότι είμαι ελεύθερος αν δεν συμφωνώ / γουστάρω, να σηκωθώ να φύγω.......αλλά νομίζω ότι αυτό είναι η ΥΨΙΣΤΗ δικτατορία (δεν το έιπε κανείς, αλλά προλαβαίνω ΟΠΟΙΟΝ το πει), δλδ τι "άμα σ' αρέσει ρε μεγάλε, άμα δε σ' αρέσει το δρόμο σου";;;; Σόρρυ, αλλά δεν πάει έτσι.

Όλα τα παραπάνω σε φιλική ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ διάθεση (τονίζω το ήρεμη, ώστε οι πιθανές απαντήσεις παρακαλώ ΝΑ ΕΙΝΑΙ το ίδιο ήρεμες).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.



Λευτέρης
ki ego de katalava pou ekana lathos.aloste i sigkekrimeni kyria den eine mistiko oti yparxei ki eine se ekini ti thesi.o opoisdipote thelisei na parei to tmima eggioiseon tis sony se ayti tha apeythinthei.

dromader
01-11-2008, 02:57
mesa se 10 meres 4 filoi eniosan ti pai na pi ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ PLAYSTATION 3.
brick lipon o akolov - giogreece - ariskosm -exoset. ti mixanima oreo einai auto????
e re petama pou theli to mp@urdel@.Ti to ithele to ps3 i sony afou einai rimadi megisto.
kala e eytixos pou iparxi i cometron kai i sony na gellas .trella lefta to magazaki sto marousi .pios exi sira na perasi apo to tamio ....

Tek_Killa
01-11-2008, 09:53
Παιδιά να ξέρετε οτι όντως λειτουργεί έτσι το όλο θεμα, και πρέπει να μαθευτεί παντού πως πηγαίνοντας για την παραλαβή μηχανήματος απο την cometron:

1. Έχουμε ήδη τυπωμένη την παράγραφο του σχετικού νόμου.
2. Ζητάμε τηλέφωνο υπευθύνου
3. Απαιτούμε απο αυτόν ετήσια ανανέωση εγγύησης
4. Παίρνουμε μηδενική απόδειξη φεύγοντας

Ακριβώς αυτό είπα σε φιλαράκι που του χάλασε την περασμένη εβδομάδα και πήγε, το έκανε και πήρε αυτό που δικαιούται.

Λέω να τυπώσω μικρά χαρτιά με το νόμο και τις οδηγίες αυτές και να πάω νύχτα χωρίς φεγγάρι και να γεμίσω απ έξω το σερβις με τέτοια... :p Λες και είμαι μέλος του Συνασπισμού να πούμε...

seven77
01-11-2008, 11:42
παιδια μηπως ξερετε ποιο φεκ ειναι και πως μπορω να το βρω γιατι οπως ειπε και ο φιλος γιαννης μολις την εφαγα και εγω!!το δικο μου δεν εχει εγγυηση αλλα θα το παλεψω οσο παει....

Tek_Killa
01-11-2008, 12:37
N.2251/94 περί Προστασίας Καταναλωτή:

Άρθρο 5: Εξυπηρέτηση μετά την πώληση

1. Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα ή με σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα, σαφείς οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση, συντήρηση και πλήρη αξιοποίηση του προϊόντος. και ενημέρωση για τους κινδύνους κατά τη χρήση και διατήρησή του. Εξαιρούνται τα απλά κατά την κατασκευή , τη χρήση και τη συντήρηση προϊόντα.

2. Κατά την πώληση, ο προμηθευτής οφείλει να ενημερώνει τον καταναλωτή για την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος είναι ο εύλογα αναμενόμενος χρόνος κατά τον οποίο το προϊόν θα μπορεί να χρησιμοποιείται σύμφωνα με τον προορισμό του, έστω και έπειτα από επισκευή ή αντικατάσταση ανταλλακτικών, ωσότου η φθορά από την τακτική χρήση καταστήσει το προϊόν άχρηστο ή την περαιτέρω χρήση του οικονομικά ασύμφορη.

3. Σε περίπτωση προμήθειας καινούργιων προϊόντων με μακρά διάρκεια (διαρκών καταναλωτικών αγαθών), ο προμηθευτής υποχρεούται να παρέχει στον καταναλωτή γραπτή εγγύηση στην ελληνική γλώσσα, η οποία να αναφέρει τουλάχιστον την επωνυμία και τη διεύθυνση της επαγγελματικής εγκατάστασης του προμηθευτή, το δικαιούχο, το προϊόν στο οποίο αναφέρεται η εγγύηση, το ακριβές περιεχόμενό της, την ημερομηνία έναρξης και τη διάρκειά της. Η εγγύηση πρέπει να είναι σύμφωνη με τους κανόνες της καλής πίστης και να μην αναιρείται από υπερβολικές ρήτρες εξαιρέσεων. Η διάρκεια της έντασης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος. Ειδικά για τα προϊόντα τεχνολογίας αιχμής, η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με το χρόνο κατά τον οποίο αναμένεται ότι θα παραμένουν σύγχρονα από την άποψη της τεχνολογίας, αν ο χρόνος αυτός είναι συντομότερος από την πιθανή διάρκεια της ζωής τους.

4. Αν κατά τη διάρκεια της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται την επισκευή ή βραδύνει υπερβολικά, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ή την αναστροφή της πώλησης. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό.

5. Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσεται η εφαρμογή των διατάξεων του Αστικού Κώδικα για την ευθύνη του πωλητή Μα πραγματικά ελαττώματα του πράγματος. Εκ των προτέρων παραίτηση του καταναλωτή από την προστασία του κατά τις διατάξεις αυτές είναι άκυρη.

6. Ο προμηθευτής καινούργιων διαρκών καταναλωτικών αγαθών οφείλει να εξασφαλίζει στους καταναλωτές τη συνεχή παροχή τεχνικών υπηρεσιών για τη συντήρηση και επισκευή τους για χρονικό διάστημα ίσο με την πιθανή διάρκεια της ζωής τους. Επίσης, οφείλει να εξασφαλίζει στους καταναλωτές την ευχέρεια προμήθειας των ανταλλακτικών και άλλων τυχόν προϊόντων, που απαιτούνται για τη χρήση τους σύμφωνα με τον προορισμό τους, για όλη την πιθανή διάρκεια της ζωής τους.

seven77
01-11-2008, 13:11
http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-10.pdf

το φεκ για τις εγγυησεις.


http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=219154 εδω βρηκα την απαντηση μιας κυριας για το θεμα.μαλλον εχουν βρει παραθυρακι και μπορουν να το κανουν.
(αν η παραθεση για αλλο φορουμ ειναι λαθος διαγραψτε το)

dromader
01-11-2008, 14:35
distixos i cometron pata sto oti einai apla mia odigia kai oxi nomos ..

ProEvo
01-11-2008, 14:41
Τελικά το πρόβλημα είναι πραγματικά τεράστιο.Τουλάχιστον οι της Microsoft είχαν τα @@ να παραδεχτούν το δικό τους και να προστατέψουν τους πελάτες τους. Οι της Sony τίποτα...Ακόμα και η εγγύηση λειψή. Μούγκα στη στρούγκα...

dromader
01-11-2008, 14:59
etsi akrivos file mou pou .to provlima einai terastio kai kapioi miloun gia 3% kai kati tetia .

seven77
03-11-2008, 17:56
παντως απο συγγενη που εχω σε μεγαλη αλυσιδα καταστηματων μου ειπε οτι ολοι ξερουν οτι η εγγυηση ειναι 2 χρονια.και η σονυ και ολοι. ο μονος τροπος ομως ειναι να γινει μηνυση στο ινστιτουτο προστασιας καταναλωτη.μολις τους παει το χαρτι τοτε συμβιβαζονται.ειναι κανονας και γινεται συνεχεια.

thanos
03-11-2008, 20:50
Φανταζομαι οτι ολοι γνωριζετε πως ο ενας χρονος εγγυησης δεν ειναι "ελληνικη ιδιαιτεροτητα" αλλα παγκοσμια.

Το αναφερω αυτο επειδη μαλον πολλοι νομιζουν οτι ο ενας χρονος εγγυησης για το ps3 ειναι αποκλειστικα φαινομενο της sony-hellas.

le_71
04-11-2008, 13:09
Στη δική μου περίπτωση όλα OK με την Cometron.
To ps3 (μέσα σε εγγύηση) έφυγε με ACS (δική τους χρέωση) και αντικαταστάθηκε με καινούριο σε 2 μέρες. :1appl:
Εχω το discontinued 60Gb μοντέλο αλλά μου το αντικατέστησαν με ίδιο (δε ξέρω που το βρήκαν).

Πάντως το πρόβλημα ανάγνωσης blu ray παραμένει μεγάλο ...

edafermosjunior
20-11-2008, 21:38
παιδια εχω ενα ερωτημα και θελω τα φωτα σας....εαν βλεπω πολλες ταινιες blu ray προκειται να μου χαλασει το ματακι ???

ProEvo
21-11-2008, 08:56
παιδια εχω ενα ερωτημα και θελω τα φωτα σας....εαν βλεπω πολλες ταινιες blu ray προκειται να μου χαλασει το ματακι ???

Όχι βέβαια...Άλλωστε το play θεωρείται από τα καλύτερα blu ray players που κυκλοφορούν. Απλά πρόσεχε να είναι σε καλή κατάσταση τα blu ray που βάζεις. Πότε χαλάει το ματάκι, όπως φαίνεται, μόνο ο παντοδύναμος το ξέρει :prayer:

djpar
21-11-2008, 14:12
apla ena pragma na bazete oso pio kathara ginete ta bluray mesa xwris skoni stampes apo "ftisies" saltses ktl giati kati tetoia vlepw egw sinexeia.