PDA

View Full Version : Monster Hunter Freedom 2



bjorg
19-06-2008, 18:17
Παρήγγειλα το Monster Hunter Freedom 2 από το www.play.com

Το έχει κανείς από εσάς; Πρέπει να είναι τρομερό. Είχα το Monster Hunter 1 στο PS2 και είχα πορωθεί!

bjorg
19-06-2008, 20:18
Να δώ πότε θα έρθει από Αγγλία. Κανονικά θέλει μερικές μερούλες. Αλλά έχει τύχει σε μερικούς γνωστούς μου να μην τα πάρουν ποτέ! Αθάνατα Ελληνικά ταχυδρομεία!

bjorg
30-06-2008, 11:57
Την Παρασκευή παρέλαβα το game. Έχοντας πλέον παίξει το παιχνίδι αρκετά για να έχω σωστή άποψη μπορώ σίγουρα να πώ πως το Monster Hunter Freedom 2 είναι απλά τρομερό! Αν το Monster Hunter 1 ήταν φανταστικό, αυτό περνά αλλού. Με τριπλάσιο αριθμό quests, πολλαπλάσιους εχθρούς και δράκους, περισσότερες πανοπλίες και όπλα... γενικά πολύ massive game! Το χωριο πλέον (στο offline) είναι μεγαλύτερο, με περισσότερα κτίρια. Ο κυνηγός σας έχει ακόμα και δικό του κήπο όπου καλλιεργεί ό,τι θέλει. Ο οπλουργός του χωριού πέρα από τα κλασικά upgrades που σου κάνει στην πανοπλία, τώρα στην διακοσμεί κιόλας. Με διάφορα αντικείμενα που πρέπει να έχεις βρεί πρώτα, αλλάζοντας και κάνοντας μοναδική την πανοπλία του καθενός όχι μόνο στο μάτι αλλά και στα attributes. Οι πίστες είναι περισσότερες και το παιχνίδι εθιστικό και απίθανα ευχάριστο.

Πιστεύω πως κάθε λάτρης του Monster Hunter 1 θα πρέπει να το αγοράσει. Και απορώ, το παιχνίδι είναι τέλειο. Δεν υπάρχει κανείς εδώ μέσα να το έχει;:banghead:

razorblade
30-06-2008, 14:02
wraio game nai alla katti me parakseneyei...
agorases paixnidi gia to psp???

Valkyre
30-06-2008, 14:09
Ειναι παραξενο δηλαδη καποιος να αναγνωριζει την πολυ καλη δουλεια που εχουν κανει καποιοι ανθρωποι και να τους ανταμοιβει για αυτο?

Δεν καταλαβαινω μερικες φορες γιατι υπαρχει η νοοτροπια του να γλυτωσω οτι μπορω.
Εγω οταν βλεπω μια καλη δουλεια μου αρεσει να την ανταμοιβω.Δεν ειναι ουτε ντροπη ουτε χαζομαρα. :)

personGR
30-06-2008, 14:43
Ειναι παραξενο δηλαδη καποιος να αναγνωριζει την πολυ καλη δουλεια που εχουν κανει καποιοι ανθρωποι και να τους ανταμοιβει για αυτο?

Δεν καταλαβαινω μερικες φορες γιατι υπαρχει η νοοτροπια του να γλυτωσω οτι μπορω.
Εγω οταν βλεπω μια καλη δουλεια μου αρεσει να την ανταμοιβω.Δεν ειναι ουτε ντροπη ουτε χαζομαρα. :)


...WtF?
Τα παιχνίδια κατά κύριο λόγο τα αγοράζουμε.
Και βλακεία να είναι το παιχνίδι, το λογικό είναι να πληρώσεις για να το αποκτήσεις.
Δεν καταλαβαίνω πωσ την έχετε δει δηλαδή, επειδή είναι φορητό πρέπει να κατεβάζουμε παιχνίδια αντί να αγοράζουμε?
Εγώ δηλαδή που έχω 9 παιχνίδια στο psp πρέπει να θεωρούμαι γερός μ@λ@κας, σωστά?

Valkyre
30-06-2008, 15:23
...WtF?
Τα παιχνίδια κατά κύριο λόγο τα αγοράζουμε.
Και βλακεία να είναι το παιχνίδι, το λογικό είναι να πληρώσεις για να το αποκτήσεις.
Δεν καταλαβαίνω πωσ την έχετε δει δηλαδή, επειδή είναι φορητό πρέπει να κατεβάζουμε παιχνίδια αντί να αγοράζουμε?
Εγώ δηλαδή που έχω 9 παιχνίδια στο psp πρέπει να θεωρούμαι γερός μ@λ@κας, σωστά?

Mηπως ηθελες να κανεις quote καποιον αλλο? :D

personGR
30-06-2008, 17:58
Mηπως ηθελες να κανεις quote καποιον αλλο? :D

Όχι εσένα ήθελα, γιατί έτσι όπως το έθεσες δημιούργησες ένα άκυρο οξύμωρο σχήμα:

Αγοράζω games (όχι κορυφές)<=> Χαζομαρα :angry:

Valkyre
30-06-2008, 19:12
Όχι εσένα ήθελα, γιατί έτσι όπως το έθεσες δημιούργησες ένα άκυρο οξύμωρο σχήμα:

Αγοράζω games (όχι κορυφές)<=> Χαζομαρα :angry:

Kατσε βρε εχω εγω δειξει οτι εχω τετοια αποψη?!? :D

Μου λες οτι εχεις 9 παιχνιδια και λες "ειμαι γερος μακακας" , μα καλα εννοησα εγω ποτε κατι τετοιο?!?:confused:
Και εγω εχω 12 παιχνιδια αυθεντικα στο PSP και 16 στο PS3.Αρα εγω τι ειμαι? :angry::frog:

Mαλλον λαθος καταλαβες ή εγω δεν το διευκρινησα καλα. :bgrin2:

Αυτο που ηθελα να πω ειναι στην ουσια αυτο που λες και εσυ.Εννοειται οτι η πειρατεια (καθε ειδους) το μονο που κανει ειναι να καταστρεφει την μελλοντικη ποιοτητα των παιχνιδιων.Εννοειται οτι πρεπει να αγοραζουμε και οχι να παιρνουμε τσαμπα τα παιχνιδια.

Τωρα , οπως και να το κανουμε καποια παιχνιδια λογω της πολυ καλυτερης δουλειας που εχει γινει αξιζουν τα λεφτα τους περισσοτερο απο καποια αλλα (με βαση παντα το προσωπικο γουστο του καθενος).Αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να αγοραζουμε τσαμπα τις μαπες και να πληρωνουμε τα καλα.

Απλα σημαινει οτι οταν δινεις τα λεφτα σου σε ενα πολυ καλο προιον , σιγουρα αισθανεσαι οτι αξιζε πραγματικα.Γι αυτο και αγοραζουμε και limited editions! ;)

Απορω παντως πως ηθελες να κανεις quote αυτο που ειπα εγω, οταν υπαρχει πολυ πιο extreme αποψη πιο πανω!:p

personGR
30-06-2008, 22:43
K
Μου λες οτι εχεις 9 παιχνιδια και λες "ειμαι γερος μακακας" , μα καλα εννοησα εγω ποτε κατι τετοιο?!?:confused:


Όχι αυτό όντως δεν πήγαινε σε σένα.

Αυτό που με εξέπληξε ήταν η παρακάτω φράση, για να μπει και ένα τέλος σε αυτήν την χαζό-παρεξήγηση (:ohthedrama: ):


Εγω οταν βλεπω μια καλη δουλεια μου αρεσει να την ανταμοιβω.Δεν ειναι ουτε ντροπη ουτε χαζομαρα

Δηλαδή τα όχι και τόσο καλά παιχνίδια δεν αξίζει να το αγοράσουμε?
Εγώ έρχομαι και λέω πως τα πάντα αξίζουν αγορά για να υπάρχει ελπίδα βελτίωσης στο μέλλον - θεωρία που απ'ότι είδα ασπάζεσαι :D

bjorg
30-06-2008, 22:52
http://img140.imageshack.us/img140/3070/monsterhunterportable2nhs1.jpg

Και για να επιστρέψουμε στο παραπάνω θέμα, ναι, το αγόρασα! Αν κανείς έχει ασχοληθεί με το Monster Hunter θα καταλάβαινε πόσο καλό είναι! Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένο και τόσο πολύ. Ακόμα και όταν έπαιζα το Monster Hunter 1 στο PS2 (online) δεν υπήρχαν παρά 2 ακόμη Έλληνες!!! Φανταστείτε πως το Monster Hunter 2 για το PS2 έκανε τέτοιο πάταγο σε πωλήσεις που στην Ιαπωνία είχαν βάλει servers με μηνιαία συνδρομή. Αυτή τη στιγμή στην Ιαπωνία γίνεται χαμός με το Monster Hunter 2-G (PSP) που ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει στην Ευρώπη! Μιλάμε πως έχει πουλήσει εκατομμύρια κομμάτια...

Μήπως θα πρέπει να κοιτάξει κανείς σας το εν λόγο παιχνίδι;

TopGunZ
30-06-2008, 23:06
Δηλαδή τα όχι και τόσο καλά παιχνίδια δεν αξίζει να το αγοράσουμε?
Εγώ έρχομαι και λέω πως τα πάντα αξίζουν αγορά για να υπάρχει ελπίδα βελτίωσης στο μέλλον - θεωρία που απ'ότι είδα ασπάζεσαι :D


Eee..όχι φυσικά...τα χάλια παιχνίδια δεν τα αγγίζουμε καν. Όταν λέμε δεν τα αγοράζουμε δεν εννοούμε ότι τα παίζουμε πειρατικά! Απλά δείχνουμε την απέχθειά μας στους δημιουργούς τους...

Valkyre
01-07-2008, 02:27
Όχι αυτό όντως δεν πήγαινε σε σένα.

Αυτό που με εξέπληξε ήταν η παρακάτω φράση, για να μπει και ένα τέλος σε αυτήν την χαζό-παρεξήγηση (:ohthedrama: ):



Δηλαδή τα όχι και τόσο καλά παιχνίδια δεν αξίζει να το αγοράσουμε?
Εγώ έρχομαι και λέω πως τα πάντα αξίζουν αγορά για να υπάρχει ελπίδα βελτίωσης στο μέλλον - θεωρία που απ'ότι είδα ασπάζεσαι :D

Αν ηταν ετσι θα επρεπε να αγοραζουμε ΟΛΑ τα παιχνιδια που βγαινουν.Τα οχι και τοσο καλα παιχνιδια εννοειται οτι δεν τα αγοραζουμε.Αυτο δεν σημαινει οτι τα παιρνουμε πειρατικα , σημαινει πολυ απλα οτι δεν τα παιζουμε.

Δεν μπορω να ανταμειψω με το ιδιο νομισμα ενα παιχνιδι σαν το GTAIV σε σχεση με ενα παιχνιδι σαν τα περισσοτερα εκτρωματα της Ε.Α.
Και οχι, σαν καταναλωτης , ουτε κατα διανοια δεν θα βοηθησω την Ε.Α. (παραδειγμα) η οποια κατα τη γνωμη μου ΚΑΤΑΣΡΤΕΦΕΙ (με κεφαλαια) την βιομηχανια των games με βαση το business model που εχει υιθετησει.

Δεν σημαινει οτι θα παω να παρω κοπια το παιχνιδι της Ε.Α. Σημαινει απλα οτι δεν προκειται να αγορασω παιχνιδι τους εαν δεν μου αποδειξουν οτι σεβονται τον καταναλωτη και δεν αλλαξουν πολιτκη. ;)

razorblade
01-07-2008, 10:26
prokalesa ena mikro flame ap oti blepw xwris logo.
h erwthsh mou htan perisotero hioumoristikh.epidh eimai k egw programmatisths kserw ti palouki einai na kaneis ena paixnidi k aksizoun ta 2pla k ta 3pla ap oti zhtane.
eirhnh hmhn aderfia!!!

TopGunZ
01-07-2008, 10:41
ΟΚ razor, κατάλαβα πως το εννοούσες, μια χαρά ήταν, εμείς δεν το πιάσαμε.

Το παιχνιδάκι όντως είναι πολύ ενδιαφέρον, απλά με πιάσανε τα διάφορα FF του PSP (χθες μου ήρθε το τέταρτό μου Crisis Core, μετά τα 1,2 και Tactics) και δεν πολυασχολήθηκα. Από το λίγο που έπαιξα, έχει πάρα πολλά αντικείμενα, αλλά από ότι κατάλαβα όχι ιδιαίτερα πολλές ειδικές δυνάμεις (λοκ, ουκ και τα λοιπά, χαχαχαχα)....

bjorg
14-08-2008, 11:07
Καλά ρε παιδιά, είστε απίστευτοι! Δεν μπορώ να καταλάβω πως κανείς εδώ στην Ελλάδα δεν παίζει το Monster Hunter, ένα παιχνίδι που έχει κάνει πάταγο παγκοσμίως!

YouTube - Monster Hunter Portable 2nd G Opening

Avenger_Seraphim
14-08-2008, 13:35
Καλά ρε παιδιά, είστε απίστευτοι! Δεν μπορώ να καταλάβω πως κανείς εδώ στην Ελλάδα δεν παίζει το Monster Hunter, ένα παιχνίδι που έχει κάνει πάταγο παγκοσμίως!

YouTube - Monster Hunter Portable 2nd G Opening (http://www.youtube.com/watch?v=GFGJSpwojsg)

Δεν ειναι απαραίτητο σε ολους να αρεσουν τα ιδια παιχνιδια...Οπως και να χει,εχω παιξει στο PSP to Monster Hunter (καθως και το Demo στο PS2 XD) κ ηταν ενα καλο παιχνιδι. Θα ηταν καλυτερο βεβαια ως multiplayer μεσω ιντερνετ και οχι ad-hoc.

bjorg
14-08-2008, 19:27
Το ξέρω πως δεν είναι απαραίτητο να αρέσουν σε όλους τα ίδια παιχνίδια, απλά απόρησα που λιγοστοί στην Ελλάδα έχουν ασχοληθεί με αυτό το φοβερό παιχνίδι.

Πάντως, μπορείς μέσω Xlink να παίξεις από το internet. Η εγκατάσταση είναι σχετικά απλή. Οπότε λύνεται και το πρόβλημα...