PDA

View Full Version : Wireless USB Stick, PC & Internet Sharing για το PS3



NitemareGR
15-06-2008, 16:52
Geia sas paides,molis agorasa ena usb stick ths vodafone,to opoio 8elw na xrhsimopoihsw ws ekshs (kai na m peite an ginetai vasika k pws)

To dokimasa kateu8eian sto ps3,alla oi drivers tou den einai symvatoi me ta OS tou ps3..opote skefthka ws ekshs:8a mporousa na kanw ena diktyo anamesa sto pc mou k to ps3,na syndesw to usb stick me to pc (me to opoio douleyei kanonika) k to ps3 na mpainei sto internet apo th grammh tou pc (server)



ginetai?an nai,pws?peite mou plz giati eimai ligo noob me ta diktya k tis syndeseis :)

eyxaristw.

razorblade
16-06-2008, 03:05
auto pou les file mou gia na ginei thelei wireless acces point h wireless router.
egw exw ena ths thrustmaster pou exei bgei apokleistika gia ps3 k den to xrhshmopoiw.
an to thes steile mou pm.

DarkUSS
16-06-2008, 04:34
Kατ΄αρχάς, δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα έχει σχέση με "πειράγματα" αφού αφορά τους τρόπους σύνδεσης του PS3 στο Ιnternet. Γι'αυτό το μεταφέρω εδώ ώστε να το δει και περισσότερος κόσμος.

Τώρα αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι χρησιμοποιείς δίκτυο 3G για να έχεις Ιnternet στο PC και ρωτάς αν γίνεται να μοιράσεις αυτήν την σύνδεση και στο PS3?

Δεν έχω εμπειρία με τέτοια δίκτυα αλλά φαντάζομαι πως αν το PC σου έχει καρτα ethernet και συνδέσεις εκεί το PS3 με κάποιες απλές ρυθμίσεις μέσα από τα Windows μπορεί να μοιραστεί η σύνδεση αφού το PC θα λειτουργήσει σαν router ας πούμε.

Αν όμως εννοείς ένα απλό Wi-Fi USB adaptor (που γιατί να αγοράσεις όμως τέτοιο εφόσον το PS3 έχει ενσωματωμένο Wi-Fi:confused:) ισχύει αυτό που είπε ο razorblade.

three_brothers1
16-06-2008, 08:38
file m i pio f8ini sundesi stn connx eine 12euro tn mina..pane vale....

NitemareGR
16-06-2008, 14:34
Kατ΄αρχάς, δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο θέμα έχει σχέση με "πειράγματα" αφού αφορά τους τρόπους σύνδεσης του PS3 στο Ιnternet. Γι'αυτό το μεταφέρω εδώ ώστε να το δει και περισσότερος κόσμος.

Τώρα αν κατάλαβα καλά εννοείς ότι χρησιμοποιείς δίκτυο 3G για να έχεις Ιnternet στο PC και ρωτάς αν γίνεται να μοιράσεις αυτήν την σύνδεση και στο PS3?

Δεν έχω εμπειρία με τέτοια δίκτυα αλλά φαντάζομαι πως αν το PC σου έχει καρτα ethernet και συνδέσεις εκεί το PS3 με κάποιες απλές ρυθμίσεις μέσα από τα Windows μπορεί να μοιραστεί η σύνδεση αφού το PC θα λειτουργήσει σαν router ας πούμε.

Αν όμως εννοείς ένα απλό Wi-Fi USB adaptor (που γιατί να αγοράσεις όμως τέτοιο εφόσον το PS3 έχει ενσωματωμένο Wi-Fi:confused:) ισχύει αυτό που είπε ο razorblade.
sorry gia to la8os section :) eimai new sto forum....exeis dikio xrhsimopoiw diktyo 3g k 8a prospa8hsw na to kanw opws mou to eipes


file m i pio f8ini sundesi stn connx eine 12euro tn mina..pane vale....

den exw sta8ero mias k eimai foithths k phgainoerxomai synexeia file m...to kserw oti einai pamf8hnes oi syndeseis dsl,alla to maniki mias neas syndeshs ston ote + tis ametrhtes meres pou kanei na synde8ei h grammh sou (ektos ta osa provlhmata prokypsoun sthn poreia anamesa stis grammes)..........astanapan....thn exw pathsei hdh mia fora 2 xronia prin.:witsend:

djpar
29-06-2008, 13:55
http://www.absolute-playstation.com/playstation-network/expert-playstation-3-hardware-accessory-help-playstation3-ps3-console/14615-playstation-3-internet-conn-using-mobile-broadband.html


http://www.fixya.com/support/t296437-connect_3g_mobile_broadband


pare 2 site gia voithia mpes kai google kai pata internet sharing tha dis kapws ginete

Stavros_23
09-07-2008, 01:53
Παιδια γινεται..το εχω δοκιμασει.Το μονο που χρειαζεται ειναι ενα καλωδιο lan crossover και να κανεις τις ρυθμισεις στο pc kai sto ps3.Πρεπει να ενεργοποιησεις το internet connection sharing στις ιδιοτητες τις συνδεσης σου.Και μετα βαζεις manual στο IP Address Setting του Ps3 και τα παρακατω IP:



IP Address 192.168.0.22 (Στο 22 βαζεις οτι θες εσυ )
Subnet Mask 255.255.255.0
Default Router 192.168.0.1
Primary DNS 192.168.0.1
Secondary DNS(Δεν χρειαζεται)

golden321
19-07-2008, 08:59
κανε share την συνδεση σου στο ιντερνετ και στο ps3 κανε συνδεση με easy και ολα αυτοματα
εγω εχω τετοιο πακετο σαν και εσενα και μπορω να σου πω οτι 5gb ειναι υπεραρκετα για online gaming
τουλαχιστον εγω που παιζω warhawk για 2 ωρες gaming μου κατεβαζει και ανεβαζει τουλαχιστον συνολικα 60 mb

Stavros_23
21-07-2008, 01:56
κανε share την συνδεση σου στο ιντερνετ και στο ps3 κανε συνδεση με easy και ολα αυτοματα
εγω εχω τετοιο πακετο σαν και εσενα και μπορω να σου πω οτι 5gb ειναι υπεραρκετα για online gaming
τουλαχιστον εγω που παιζω warhawk για 2 ωρες gaming μου κατεβαζει και ανεβαζει τουλαχιστον συνολικα 60 mb
Αν βαλεις την αυτοματη ρυθμιση θα εχεις NAT TYPE 3.Με σταθερο IP θα εχεις NAT TYPE 2.

golden321
23-07-2008, 13:08
Αν βαλεις την αυτοματη ρυθμιση θα εχεις NAT TYPE 3.Με σταθερο IP θα εχεις NAT TYPE 2.

μπορεις να μας πεις τον τροπο εκτος απο το σταθερο ip για να μπει το nat 2?
διοτι εγω εχω κανει ολους τους τροπους και δεν γινεται τιποτα

μεχρι και τις οδηγειες του forum ειδα αλλα ουτε αυτες με βοηθησαν.

εχω περιπου 3 μηνες που παιδευομαι

ευχαριστω

NonBorn
23-07-2008, 13:12
μπορεις να μας πεις τον τροπο εκτος απο το σταθερο ip για να μπει το nat 2?

Aπενεργοποιείς ότι firewall έχει το router... Είσαι διατεθημένος να το κάνεις?:notsay:

golden321
23-07-2008, 13:13
Aπενεργοποιείς ότι firewall έχει το router... Είσαι διατεθημένος να το κάνεις?:notsay:

τα εχω κανει ολα!! δεν αντεχω αλλο.
βοηθεια!!!

ενημερωση
δεν εχω router αλλα καρτα pci που στελνει ασυρματα σημα στο ps3
η καρτα μου ειναι της msi

NonBorn
23-07-2008, 13:17
τα εχω κανει ολα!! δεν αντεχω αλλο.
βοηθεια!!!

Καλύτερα να το συζητήσουμε εδώ: http://www.ps3forums.gr/vb/showthread.php?t=287
Αν έχεις όρεξη πρωί πρωί έχω χρόνο να σε βοηθήσω... Γράψε τι έχει γίνει περίπου στο thread που σου έδωσα για να δούμε τι θα κάνουμε :D Και μην αγχώνεσαι, θα το φτιάξουμε! :)


ΥΓ: Άλλαξα τον τίτλο του thread, για να είναι πιο αντιπροσωπευτικός.

klont19
23-08-2012, 13:06
Εχω δοκιμασει τα παντα αλλα το ps3 δεν τα αναγνωριζει