PDA

View Full Version : Lcd vs Plasma



vasses
31-05-2008, 01:45
Trisalon μιλάμε για hdtv pc και όχι monitor pc............Αν το συνδέσεις με hdmi θα καταλάβεις τη διαφορά.Σύντομα θα έχω την hdtv στο δωμάτιο μου........


δεν εχω δοκιμασει ακομα τετοια συνδεση αλλα εχω μια απορια , πως γινεται το Hd Υλικο πχ (blu ray) να βελτιωνεται οχι μεσω panel αλλα καρτας γραφικων είναι δυνατον αυτο?
Σε μια plasma ready πχ kyro τα 1080p φαινονται πολυ καλιτερα απο οτι στην ακριβοτερη 1080p lcd σε λιγο θα μας πεις οτι μεσω καρτας γραφικών θα εχεις καλυτερη
απεικονηση απο μια καλη Plasma.
Τωρα τελευταια το εχω ψαξει πολυ το θεμα οπου να ναι θα παρω tv δεν ειμαι ειδικος αλλα οσους ειδικους ρωτησα κανενας δεν προτεινει συνδεση τηλεορασης στο pc , α) υπερβολικη φωτεινοτητα κουραζει τα ματια σε κοντινη αποσταση στην lcd (2,5 μετρα και πανω στις ιντσες σου) β) υπερβολικο ghosting σε μεγαλες ιντσες ειναι εντονο το φαινομενο

Οσους ρωταω που ασχολουνται με το αντικειμενο πωλησεις Tv - τεχνικοι ηχου εικονας ολοι μου προτεινουν plasma για αγορα οχι LCD γιατι υπερτερει σε

Μαυρο
γωνιες θεασης
χρονοι αποκρισης
contrast
καλιτερη χρωματικη παλετα 16 bit
πιο ζωντανη φωτεινοτητα στα επιπεδα του cinema
και τελος καλλιτερη ποιοτητα σε τηλεoπτικο σημα


Για πες μας τι ειναι καλυτερο να βλεπεις μια ταινια μεσω lcd συνδεδεμενη στο pc η μια ταινια μεσω plasma συνδεμενη απευθειας στην πηγη (player dvd-blu ray) , το ιδιο δεν συμβαινει με τα παιχνιδια? , στο Plaisio εχω δει ready συνδεμενη στο pc χαλια μαυρα ειναι σε απεικονηση για πες μας πως βολευσαι να στηνεις πληκτρολογιο στα 2,5 μετρα (ιδανικη απασταση θεασης στα 37) να παιζεις και ταυτοχρονα να ξεχωριζεις την τελεια απεικονηση οπως λες σε τοσο μεγαλη αποσταση?
τα 1080 p δεν ξεχωριζονται σε τοσες μικρες ιντσες θες 50αρι και πανω το λιγοτερο
Σε τοσο μεγαλες ιντσες πως γινεται να μην βλεπεις ghosting?:jiggy:
Αλλο μικρο monitor 20 i 22 στο μισο μετρο και αλλο 37 στα 3 μετρα σαφως στο 22 φαινεται καλλιτερα.

Σου προτεινω να επισκευτεις κανενα καταστημα στην περιοχη σου και να δοκιμασεις ποιοτικες plasma (κυρο-panasonic) απλα θα αναθεωρησεις τις αποψεις σου

msnes7
31-05-2008, 02:02
Κοίτα tris δεν θα κάτσω να το ψυρίσω.......Εμένα μου άρεσε η ποιότητα της εικόνας(μιλάμε πάντα για σύνδεση hdmi γιατί με vga είναι μέρα με τη νύχτα-ίσως εκεί που το είδαν πιο πολλοί να ήταν μέσω vga γιαυτό και ο μη εντυπωσιασμός-άσε που έχω γραμμένη την άποψη των σχετικών άσχετων στην ουσία υπαλληλων),το desktop φαινόταν μια χαρά,δεν κούραζε και αυτό στην 37.Για το δωμάτιο σκέφτομαι ή 26 ή 32.Προσωπικά σε internet cafe έπαιζα σε 32 ps3 από το μισό μέτρο και λιγότερο χωρίς να με κουράσει καθόλου.Τώρα για τους χρωματισμούς που λες ότι πληρώνεις παίρνεις.Τηλεόραση θέλω να πάρω όχι φόρμουλα 1........

vasses
31-05-2008, 02:16
Κοίτα tris δεν θα κάτσω να το ψυρίσω.......Εμένα μου άρεσε η ποιότητα της εικόνας(μιλάμε πάντα για σύνδεση hdmi γιατί με vga είναι μέρα με τη νύχτα-ίσως εκεί που το είδαν πιο πολλοί να ήταν μέσω vga γιαυτό και ο μη εντυπωσιασμός-άσε που έχω γραμμένη την άποψη των σχετικών άσχετων στην ουσία υπαλληλων),το desktop φαινόταν μια χαρά,δεν κούραζε και αυτό στην 37.Για το δωμάτιο σκέφτομαι ή 26 ή 32.Προσωπικά σε internet cafe έπαιζα σε 32 ps3 από το μισό μέτρο και λιγότερο χωρίς να με κουράσει καθόλου.Τώρα για τους χρωματισμούς που λες ότι πληρώνεις παίρνεις.Τηλεόραση θέλω να πάρω όχι φόρμουλα 1........


δεν ρωταω πωλητες Plaisiou ξερεις ρωταω τεχνικους που εμπορευονται ολων των ειδων τις τηλεορασεις και σου λεω ειχα σκοπο να αγορασω lcd των 1600 ευρω , ο πωλητης οπως λες μου συμπεριφερθηκε σαν σωστος επαγγελματιας και μου προτεινε τηλεοραση 900 ευρω και μου εκανε και demo αν αυτο σου λεει κατι.
http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=164443 για τα λεφτα της δεν ειναι formula αλλα γαλαξιακος πυραυλος:tongue:

msnes7
31-05-2008, 04:11
Τι να την κάνω βρε την 42" ????????

Chill
31-05-2008, 04:32
Τι να την κάνω βρε την 42" ????????

Να τη βάλεις στα θερμοκήπια που διαθέτεις να φυτρώνουν τα ζαρζαβατικά πιο γρήγορα, τσιφλικά ε τσιφλικά Καρδιτσιώτη, κοτσαμπάση, προαστέ :bgrin2:!!!!!!!!!

msnes7
31-05-2008, 12:35
Gordon κάτσε καλά γιατί θα πάρω το gravity gun και θα σου έρθει καμιά 42αρα στο μπαλκόνι..........
Αν δεν είμαι στο μισό μέτρο δεν ευχαριστιέμαι παιχνίδι είτε είναι σε pc είτε σε ps3.Μερικοί την βρίσκουν να κάθονται στον καναπέ στα 2.5 μέτρα και να παίζουν.Χάνεταί όμως τότε η πόρωση με το game

vasses
31-05-2008, 17:18
Τι να την κάνω βρε την 42" ????????

εχει σε 37 η συγκεκριμενη Tv κοστιζει 700 ευρω στην κανιγγος ειναι απο τα παραδοξα της αγορας πως τοσο κορυφαια προιοντα κοστιζουνε τοσο ΦΤΗΝΑ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1093223

vasses
04-06-2008, 05:15
Simera parelava tin plasma mou kanei foveri entiposi osa games testarisa den diekrina to paramikro ixnos antiliasing eixane teleia exomalinsi mexri ton orizonta kai teleia katharotita opos sto pc , kai to de periergo einai oti paizontas to motorstorm kai heavenly sword se kati lcd samsung ready tou plaisiou sto parelthon ektos apo tin kaki eikona sto contrast kai ta xromata diekrina kai antiliasing pou vgaze mati

Kataligontas evgala to simperasma oti mono tileoraseis PLASMA kalis markas xediplonei tis dinatotites toy playstation stin poiotita eikonas , kai rotontas merikous pou poulane tileoraseis kai exoun asxolithei poli kairo me to thema mou to epivaiosane.

re magic , chil gia peite mas poy vlepete xalia grafika kai eikona opos mas tsampounate xronia tora peri anoterotitas toy pciou?
To pithanotero vevaia na exete kakes tileoraseis opote exete kai lathasmenes apospeis.
Oi eikones xanoune apo tin pragmatikotita einai apo kinito , i tileorasi einai analisis 1024x768 me kalodio hdmi 1.3 mou kostise 8 eyro to ftinotero tis agoras :D

http://img216.imageshack.us/img216/3421/f1su5.th.jpg (http://img216.imageshack.us/my.php?image=f1su5.jpg) http://www.imageshack.gr/files/flamrprfx7uutpf2lxbc_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=flamrprfx7uutpf2lxbc.jpg) http://www.imageshack.gr/files/0xytkb6vgqv1ks7my8rn_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=0xytkb6vgqv1ks7my8rn.jpg)

vasses
05-06-2008, 00:52
Sas edosa ena paradeigma apo tin tv mou se megenthisi x3 kai apostasi poli kontini (30 EKATOSTA) pou travixtikan oles oi photes pali fianetai kala
Apo tin kanoniki apostasi pou kathomai 2 metra exo apsegadiasto game den xero gia tous ypolopous
Re chil kai magic den exo na zilepso tipota apo osous exoune aplo monitor kai paizune games sto pc , ta paizo me poli kaliiteres sinthikes se ola ta epipeda apo ton meso hardcore user poy xrisimopoiiei MONITOR PC opote den yparxei apokleistiko PRONOMIO to apsegadiasto game mono ton pc users arkei vevaia oi katoxoi toy ps3 na exoune othones tis PROKOPIS :angry:

vasses
05-06-2008, 01:06
re paidia pigainete na deite mia pionner kuro i panasonic plasma pz80 i px80 tha meinete me to stoma anoixto akoma kai sta hd videos , gia ta games sto ps3 i panasonic einai gennmeni giayti tin douleia:angry:
Kai oi parapano xrisimopoioun 1024x768 resolution max

msnes7
05-06-2008, 01:10
Μάλλον η τηλεόραση που είχες πριν ήταν τόσο χάλια που αυτή φαίνεται διαμάντι!!!! λοοοοοοοολ

Chill
05-06-2008, 01:15
Ε crt είχε πριν ρε Τσιφλικά, αναμενόμενο λοιπόν :D.

Εγώ το είχα πει προ πολλού πάντως "Αλίμονο την μέρα που ο Γιώργος θα πάρει τζι τζι TV τι έχει να γράψει" xaxa.

vasses
05-06-2008, 01:28
Μάλλον η τηλεόραση που είχες πριν ήταν τόσο χάλια που αυτή φαίνεται διαμάντι!!!! λοοοοοοοολ

otan peraseis apo athina ela spiti kamia mera giati eisai apistos thomas :fryingpan: me xereis poso pseiras imouna me ta grafika sto pc toso oste mou vgalate to onoma paliotera sta grafika me tis kartes :tongue:

vasses
05-06-2008, 02:17
Σαφώς και είναι πάθηση. Ονομάζεται "Αψεγάδιαστο gaming με super duper άρτια γραφικά". Συνήθως προσβάλλει τους pc gamers.

Αν γνωρίζεις κανέναν οφθαλμίατρο που να ρίχνει τις απαιτήσεις στον γραφικό τομέα των παιχνιδιών feel free to inform me :D.


lathos onomazetai Graphics whore :badpc::angry: kai einai arrostia mualou :ohthedrama: kapote mou tin legate tora vlepo akoulouthate ta vimata mou paliotera se xeirotero vathmo :angry::rofl:
An den einai apeugiadiasto game ayto tote ti einai magic? (kai pou na deis tin pragmatiki apeikonisi ektos fotografias ypopsin i tileorasi einai sto strosimo akoma kaι me default settings simfona me tin ypodeixi toy texnikou meta tis 200 ores tha veltiothei eikona akoma kalitera san oles tis plasma)

http://www.imageshack.gr/files/zt37e0u5p2cop32zaavf_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=zt37e0u5p2cop32zaavf.jpg)


Oi xaraktires sto drake fainontai safos pio antropinoi kai realistikoi apo oti tous plastikous tou crysis prosexte sinolika tin siloueta tis
gkomenas kai to crysis exei ypiloteri analisi 1680 kai ultra details kai theoreitia i korifi ton pc eno to drake einai protis genias game.
Aporo se ayto to pc ti skata hardware poulane :fryingpan:



http://www.imageshack.gr/files/n6yvf4vk7ee9g8nv3d6r_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=n6yvf4vk7ee9g8nv3d6r.jpg) vs http://www.imageshack.gr/files/2gf77ln28wejsymr9g1k_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=2gf77ln28wejsymr9g1k.jpg)

Magic Den thelo na xethaspo ta palia post sou poy den evlepes pote game sto ps3 kata tin gnomis sou na sigkrinetai esto kai me ena monitor pc.

Elpizo me tis parapano eikones na paradexeteis epitelous tin poiotita ton grafikon pou vgazei to ps3 sindiasmeno me kali tv

Pros olous toys epikrites tou ps3 an den pate na deite othoni tis prokopis apo konta PANTA tha eiste sto skotadi kai tha exete lathasmeni apospi oson afora to sunolo tis eikonas (poiotita-vathos textures , kinisi ,xroma, antithesi klp) pou vgazei to ps3

Poios exei kaliteri poiotita sto sunolo kai antoxi sto xrono ?

Enas pou agorazei ena full pc me monitor 22 kai plironei 1000 eyro i enas pou dinei 1150 (750 px80 37 + 400 ps3) eyro kai paizei meso konsolas?

Den xreiazetai kai poli maylo na katalaveis pleon giati exei pethanei to pc gaming:p

WolfRathmA
05-06-2008, 04:53
Εγω παντως επιμενω να κλειδωθει το θεμα.Δεν υπαρχει πλεον ουσια στο εν λογω debate.Καλυτερα να το ονομασουμε "ανακυκλωση επιχειρηματων" παρα αυτο που ειναι!


Με ολες αυτες τις σαχλαμαρες που διαβαζω νομιζω οτι θα συμφωνησω.
Συμφωνει κανενας αλλος;

vasses αν δε εχει λεφτα ο αλλος να αγορασει μια καλη tv (γιατι πλεον οι τιμες για να παρεις μια καλη με ολα τα καλουδια tv ειναι διχιλιαρο και πανω) δε μπορει να κανει και τιποτα αλλο. Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το καλο gaming και οχι τα καλα γραφικα. Αν και καποιος αλλος μπορει να συμφωνησει στο αντιθετο, αλλα never mind... Ο καθενας οτι νομιζει.

vasses
05-06-2008, 05:27
Με ολες αυτες τις σαχλαμαρες που διαβαζω νομιζω οτι θα συμφωνησω.
Συμφωνει κανενας αλλος;

vasses αν δε εχει λεφτα ο αλλος να αγορασει μια καλη tv (γιατι πλεον οι τιμες για να παρεις μια καλη με ολα τα καλουδια tv ειναι διχιλιαρο και πανω) δε μπορει να κανει και τιποτα αλλο. Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι το καλο gaming και οχι τα καλα γραφικα. Αν και καποιος αλλος μπορει να συμφωνησει στο αντιθετο, αλλα never mind... Ο καθενας οτι νομιζει.

Oi eikones apo tin tv mou den sou aresan ti atelies vrikes xoria oti i fotografia ypovathmiszei tin poiotita tis eikonas kai den apotyponei to pragmatiko megethos .


I plasma mou kostizei 960 eyro kai exei exairetiki apodosi sto sunolo SIGA TA FRAGKA pou dosa

Oi perissoteroi edo mesa paizete se tileoraseis full tou 2007 kai mikroteres diagonious exontas plirosei 1000 kai pano meso oro


Xoria na valoume ta games pou exei o mesos xristis edo mesa tha exei skasei to ligotero 10 games x50 = 500 eyro

To meso athroisma vgainei 1500 kai pano poios den exei lefta na parei mia plasma tis taxeos ton 750 i 960 eyro i esto ton 1500 eyro.

I tileorasi agorazetai afoy testaretai LEPTOMEROS sta perissotera format EIKONAS kai exoterikon pigon (ps3) kai se magazia pou exidikeyontai ston ixo kai tin eikona kai me exidikeumeno prosopiko mesa oxi polites polikatastimaton pou exoune mathei to mathima tous papagalia.

Den pas plaisio i stin ilektroniki athinon ,prin agoraseis tileorasi kalo dipla na exeis kai tis 2 texnologies ( lcd & plasma) gia kaliteri sugkrisi pragma pou ta polikatastimata to apofeygoun logo anoterotitas ton plasma.

Theloune na dioxoune to akrivotero stock pou einai oi lcd , posoi apo sas exete dei mia kali plasma apo konta tis taxeos ton 1400 eyro i esto tin panasonic? zitima na eiste metrimenoi sta daktila tou xeriou.

I lcd poulaei trella an kai xeiroteri apo tin plasma logo emporikotitas kai mi sostis pliroforisis tou kosmou

WolfRathmA
05-06-2008, 05:58
Εγω μιλουσα για full hd. H δικη σου μονο plasma ειναι απλα;

vasses
05-06-2008, 06:01
Εγω μιλουσα για full hd. H δικη σου μονο plasma ειναι απλα;

yes plasma hd ready
1024x768

dinamiki antithesi 1.000.000
typiki 15.000
16 bit xromatiki paleta
100hz dipli sarosi

PDS
05-06-2008, 12:37
Aνοιξα αυτο το θεμα για να γινει εδω η σχετικη συζητηση.

nikon
05-06-2008, 13:17
Τώρα διαβάζω, διαβάζω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει η συζήτηση plasma vs lcd στο thread console vs pc gaming. Ας την κάνουμε αλλού αυτή την συζήτηση αφού κάποια στιγμή θέλω να πάρω tv για το σαλόνι και θέλω κάτι ανώτερο από το full hd monitor που παίζω τώρα στο δωμάτιο μου. Πάντως vasses το επιχείρημα σου "βάλτε το ps3 σε καλή οθόνη για να δείτε διαφορά" δεν στέκει και πολύ. Αν βάλεις και το pc στην ίδια οθόνη πάλι θα δεις διαφορά. Ότι διαφορά έχει το ps3 και το pc σε ένα απλό κατά τα λεγόμενα σου monitor την ίδια διαφορά θα έχει και σε μια super-duper-wow plasma tv με 100000000000000:1 αντίθεση.

Πάντως ξαναλέω θα με ενδίεφερε να ανόιξουμε ένα thread lcd vs plasma, αν υπάρχει κάποιος βέβαια που να γνωρίζει με βεβαιότητα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε panel. Με μια γρήγορη ματιά στο site του πλαισίου είδα Panasonic plasma 42" Full HD 100hz 24p 1000000:1 αντίθεση με 1600Ε που είναι μια super τιμή αν αποδίδει
πολύ καλύτερα από μια αντίστοιχη lcd.
Vlad ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=986

vasses
05-06-2008, 13:31
yparxoun 2 site pou asxolountai me antikeimeno kai genikotera me ton ixo kai tin eikona edo tha vreite polles apantiseis omos xoris prosopiko elegxo den einai sosto na provainei kapoios se agora me vasi kritikes oi gnomes ton forums


http://www.avsite.gr/vb/forumdisplay.php?f=44

http://www.avclub.gr/forum/

Kai oi 2 texnologies einai kales otan naaferomaste MONO se kala montela kai ton 2 katigorion
i plasma yperteroyn logo texnologias se


dinamikes, tipikes antitheseis exasfalizontas aristi poiotita maurou
xromatiki paleta 16 bit
responce time kato tou 0,5 ms

Oi lcd

antexoun perissotero stin skliri xrisi (den emafbizoune burn in fainomena)
pio filikes stin sindesimotita kai xrisi me pc
Einai pio foteines stin theasi se sxesi me tis plasma

I epilogi einai kathara thema goustou apla ena meion exoun oi lcd i ypervolika psili timi gia na pareis lcd kali prepei na doseis 2000 to ligotero eno plasma arkei kai ena 1000


Kales lcd apo oti exo rotisei kai exo dei mexri 2500 eyro

a)sony bravia x3500 (korifaia alla poli akrivi)
b)toshiba redga zf355dg (best value money)
c)samsung 656a

Plasma

a)pionner kuro ola ta montela (aplisiastes se timi oi korifaies se pagkosmio epipedo)
b)panasonic pz80
c)panasonic px80 (i tileorasi tou xiliarikou me apodosi 2000) tha lega to best seller ton plasma

Opoia agora prin ginei panta tha zitate na deite kai na paixete me tis tileoraseis apo konta kai testarontas oson to dinaton perisoeteres piges i format kai fisika mono se exedikeymena katastimata eikonas kai ixou , argotera an katalixete se ena montelo vriskete to ftinotero megazi kai tin pairnete ;)

muku
05-06-2008, 13:50
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα κατέληξα ότι η τηλεόραση που θα πάρω θα είναι plasma. Αυτό που με χάλασε λίγο είναι ότι σε φωτεινά δωμάτια χάνει. Και το σαλόνι μου είναι αρκετά φωτεινό. Αυτή που είχα δει και είναι σε αρκετά προσιτή τιμή είναι η PZ80 που είναι fullhd 42" και κοστίζει 1600Ε. Και πιστεύω ότι θα έχει εφάμιλλη ποιότητα με lcd 42" της τάξεως των 2500+Ε.

vasses
05-06-2008, 14:07
Από μια γρήγορη ματιά που έριξα κατέληξα ότι η τηλεόραση που θα πάρω θα είναι plasma. Αυτό που με χάλασε λίγο είναι ότι σε φωτεινά δωμάτια χάνει. Και το σαλόνι μου είναι αρκετά φωτεινό. Αυτή που είχα δει και είναι σε αρκετά προσιτή τιμή είναι η PZ80 που είναι fullhd 42" και κοστίζει 1600Ε. Και πιστεύω ότι θα έχει εφάμιλλη ποιότητα με lcd 42" της τάξεως των 2500+Ε.


1500 stin kannigos exei pantos kalo tha itane na pas na tin deis kai apo konta an vreis , den xanoun oi plasma se foteina domatia apla exoun gyali mprosta kai peftoune oi antalaklaseis tou fotos pano tous parolayta exoune epiloges pou dinoun isxyri antithesi i prosparmozontai se sinthikes domatiou aytomata.

To mono provlima na prosexeis einai to burn in an kai exei exalifthei se megalo vathmo gia na pathei mia plasma monimo burn (diladi apotipoma skias monimo tis statitikis eikonas) prepei na tin afiseis oli mera anoixti eite vlepontas ena kanali (ta logotypa tou) i paizontas games me bars opos exoune ola xoris enalagi eikonas gia polles ores pragma apithano , kai fisika min vlepeis tv se 4:3 oi mayres mpares aristera dexia kanoun kai aytes zimia alla milame na tis vlepeis polles ores kata alla den yparxei kanena provlima kai eikona tha vletiothei akoma kalitera meta tis 200 ores

oso gia tin panasonc vazei tileorasi tou 3000 kato se apodosi nomizo exei 30000 typiki antithesi tin diplasia apo oti exei i dikia mou

NonBorn
05-06-2008, 14:16
Όλοι μετράτε με νούμερα τις τηλεοράσεις... Ξέρουνε όλοι το κάθε νούμερο τι αντιπροσωπεύει??? Ναι η plasma έχουνε τρομερό μαύρο... Έχουν φοβερά χρώματα... Αλλά "πεθαίνουν"... Όπως και οι LCD έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα... Ο καθένας τα βάζει κάτω και αποφασίζει...

Και επειδή είδα πολλά και καράφλιασα... Άλλο η καθαρότητα της εικόνας... Και άλλο η ανάλυση της... Μπορεί μία plasma 1000χ700 να είναι πιο καθαρή και οπτικά "καλύτερή" από ένα lcd fullhd panel... Όμως αν βάλεις δίπλα σε αυτή τη plasma μία full HD pioneer... Θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.... Μη τα ισοπεδώνουμε όλα να ξέρουμε και τι λέμε...

muku
05-06-2008, 14:56
Καλά πάντως για το ότι καίγονται οι plasma δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Σπάνια βλέπω τηλεόραση, μόνο για gaming και ταινίες κάθομαι μπροστά στην tv. Χρήση δηλαδή 2 ώρες τη μέρα και όχι κάθε μέρα πλέον. Οπότε κάνε την πράξη να δεις αν προλαβαίνω να πιάσω τις 100000 ώρες που δίνουν πλέον στις plasma! Απ'ότι διάβασα στα διάφορα sites οπτικά οι plasma είναι καλύτερες. Το θέμα είναι ότι τα άρθρα είναι σχετικά παλιά που είχε στα links του avclub, και τώρα όλες οι lcd έχουν νέους επεξεργαστές εικόνας και δεν ξέρω τι παίζει με τα νέα μοντέλα, αν συνεχίζουν να υπερτερούν σε ποιότητα οι plasma.

vasses
05-06-2008, 17:35
Όλοι μετράτε με νούμερα τις τηλεοράσεις... Ξέρουνε όλοι το κάθε νούμερο τι αντιπροσωπεύει??? Ναι η plasma έχουνε τρομερό μαύρο... Έχουν φοβερά χρώματα... Αλλά "πεθαίνουν"... Όπως και οι LCD έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα... Ο καθένας τα βάζει κάτω και αποφασίζει...

Και επειδή είδα πολλά και καράφλιασα... Άλλο η καθαρότητα της εικόνας... Και άλλο η ανάλυση της... Μπορεί μία plasma 1000χ700 να είναι πιο καθαρή και οπτικά "καλύτερή" από ένα lcd fullhd panel... Όμως αν βάλεις δίπλα σε αυτή τη plasma μία full HD pioneer... Θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.... Μη τα ισοπεδώνουμε όλα να ξέρουμε και τι λέμε...

Nomizo 100.000 ores mia xrisi 8 ores gia 20 xronia pisteyo na ftanei :bgrin2:
Exv dei kuro ready , full oxi alla i analisi 1080p den FAINETAI se mikres diagonious theleis to ligotero 50ari kai an , oti einai san tou cinema den amfisviteitai se poiotita alla xoris videoprovolea den kaneis douleia.
Oi perissoteres kuro einai se ready mexri 50 kati xeroune pou tis ftiaxnoune , exei kai 2 montela se full alla se megales intses 50 kai pano http://www.pioneer-racing.com/PUSA/Products/HomeEntertainment/PlasmaTVs+Monitors

vasses
05-06-2008, 17:54
Καλά πάντως για το ότι καίγονται οι plasma δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Σπάνια βλέπω τηλεόραση, μόνο για gaming και ταινίες κάθομαι μπροστά στην tv. Χρήση δηλαδή 2 ώρες τη μέρα και όχι κάθε μέρα πλέον. Οπότε κάνε την πράξη να δεις αν προλαβαίνω να πιάσω τις 100000 ώρες που δίνουν πλέον στις plasma! Απ'ότι διάβασα στα διάφορα sites οπτικά οι plasma είναι καλύτερες. Το θέμα είναι ότι τα άρθρα είναι σχετικά παλιά που είχε στα links του avclub, και τώρα όλες οι lcd έχουν νέους επεξεργαστές εικόνας και δεν ξέρω τι παίζει με τα νέα μοντέλα, αν συνεχίζουν να υπερτερούν σε ποιότητα οι plasma.

Den exei vgei akoma lcd me antitheseis kai mauro oso mia mesi plasma tv
oyte me xromatiki paleta 16 bit , oles oi lcd paizoune se 10bit opos kai se xrono apokrisis MS i kaliteri lcd zitima na ftanei ta 4 ms eno i plasma 00, .
Xoria oti i gonia theasis tis lcd einai sygkekrimeni tis plasma einai aperioristi
Vevaia akougetai pleon oti i texnologia plasma egkataleipetai apo tous kataskeuastes i pionner den tha xanavgalei montela vevai tha perasei para polis kairos na ftasei mia lcd tin poiotita tis plasma.

Apo oti diavasa se kati sites sto net se vathos xronou tha vgoune lcd me 24 bit kai 2048p analiseis alla eimaste poli makria kai poli noris na kanoune opoidhpote sxolio

msnes7
06-06-2008, 10:24
Αυτή η scarlet που διαφημίζουν plasma είναι? (chill μη πεταχτείς και πεις τίποτα για την γιόχανσον).Αν ναι δεν μου έκανε εντύπωση που την είδα.....

panelix
06-06-2008, 10:35
Oi plasma exoun poli kalitero contrast kai megethos se sxesi me tin timi. Pairneis 50ara 1mirio contrast me 1700.

msnes7
06-06-2008, 10:55
Επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι.Πέρα από τα χαρακτηριστικά που λέτε ότι είναι καλύτερα,η 1024 ανάλυση που κολλάει?Λίγη δεν ακούγεται?
Tris ποιά είναι η μέγιστη ανάλυση που σου βγάζει σε υπολογιστή και στα πόσα hz?

vasses
06-06-2008, 11:27
Επειδή δεν έχω καταλάβει κάτι.Πέρα από τα χαρακτηριστικά που λέτε ότι είναι καλύτερα,η 1024 ανάλυση που κολλάει?Λίγη δεν ακούγεται?
Tris ποιά είναι η μέγιστη ανάλυση που σου βγάζει σε υπολογιστή και στα πόσα hz?

1024 x 768 den paei parapano einai to max kai 100 hz vgazei.
Koita stis tileoraseis den metrane oi analiseis den einai monitor einai alli texnologia i kaliteri tileorasi einai ayti pou vgazei kali poiotita to panel tis.
sta games pou paizo se 720p ( 1368) an kai 1024 exei poli kaliteri poiotita apo ena lcd 1080p omoios kai stis tainies.
gia na me katalavaines kalitera eprepe na xes dei kamia kali plasma opos kuro apo konta pou exei tin idia analisi me tin dikia mou i poiotita tis sigkekrimenis tileorasis den xeperneitai oyte apo to kalitero lcd tv tis agoras se ola ta format kai tis analiseis sto sinolo.
to 1080p den fainetai se mikres intses rixe mia matia sto parakato arthro
exeis dei ready kai full hd tv apo konta na paizoune ta idia hd video prosexes diafores aniparxtes

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=14574

msnes7
06-06-2008, 11:37
Τι εννοείς δεν πάει παραπάνω?Που παραπάνω?Σε υπολογιστή?Οι ταινίες που είναι μεγαλύτερη ανάλυση πως τις δείχνει τότε?

thanos
06-06-2008, 12:19
Παιδες τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα: οποιος ειναι θρησκος και του αρεσει να κανει το σταυρο του καθε φορα που ανοιγει την τηλεοραση του τοτε παιρνει plasma.Ελπιζω να βοηθησα. :tiphat:

Omega
06-06-2008, 12:42
Παιδες τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα: οποιος ειναι θρησκος και του αρεσει να κανει το σταυρο του καθε φορα που ανοιγει την τηλεοραση του τοτε παιρνει plasma.Ελπιζω να βοηθησα. :tiphat:


Καλα μην υπερβαλουμε κιολας.Οι τελειως μικρες διαρκειες ζωης που διναν για τις πλασμα αλλα και για τις lcd ηταν για τα μοντελα πρωτης γενιας.
Η τεχνολογια εχει προοδευσει αρκετα και στους δυο τυπους.
Οπως εχουν πει και αλλα ατομα πιο πανω,κατα την γνωμη μου,δεν υπαρχουν χαλια ή τελειες τηλεορασεις.

Υπαρχουν τηλεορασεις για την καθε περιπτωση,για το καθε γουστο.Το οτι τα γουστα του καθενως δεν ειναι ιδια με του αλλου δεν σημαινει οτι πρεπει να γραφονται ανακριβειες ή να ξεκινανε αντιπαλοτητες χωρις σοβαρο λογο.

Με μια σωστη ερευνα αγορας,πριν την αγορα και με το να καθησεις και να σκεφτεις για ποια χρηση θα προοριζεται περισοτερο η τηλεοραση,τοτε θα κανεις την καλυτερη <<ΓΙΑ ΣΕΝΑ>> επιλογη,ασχετα αν θα ειναι Plasma/LCD

vasses
06-06-2008, 15:14
Τι εννοείς δεν πάει παραπάνω?Που παραπάνω?Σε υπολογιστή?Οι ταινίες που είναι μεγαλύτερη ανάλυση πως τις δείχνει τότε?

den exo katalavei akrivos pos douleyoune oi analiseis stin tileorasi mou.
otan exo to wallpaper ekkinisis tou ps3 mou vgazei rythmisi 1080p omoios kai sto pc alla mou kanei entiposi pos ginetai afou den ypostirizei 1080p .
pantos sou leo sta 1024 sto pc exei ekpliktiki poiotota i tileorasi ,den paizei rolo pleon i karta grafikon edo alla to panel tis tiloerasis
ma esi den exeis lcd full hd

me liga logia oi tileoraseis poiotikes PLASMA yperteroun se ola ta simeia enanti ton lcd ektos apo tin xrisi tous me tis plasma prepei na eisai prosektikos , exo dei kai monimo burn in se plasma den fainetai eukola alla apo konta kai mono se skotina plana vlepeis to apotima skias san eidolo mesa apo to gyali. tou panel

Omega
06-06-2008, 16:07
exo dei kai monimo burn in se plasma den fainetai eukola alla apo konta kai mono se skotina plana vlepeis to apotima skias san eidolo mesa apo to gyali. tou panel


Αυτο πλεον το βρισκεις στις πολυ φτηνιαρικες plasma.Στα πολυ απλα μοντελα.

vasses
06-06-2008, 16:40
Thir13en ghosts
1:85 screen

Eikona pou vazei ta gyala sta akrivotera lcd monitors apodeikneiontas oti ta 1080p einai i klassiki apati ton lcd gia na poulisoune stis mikres diagonious
Sta 2 metra pou kathomouna san va vlepa cinema eikona akoma kai apo konta 10 ek elaxista diekrina pixel , i photo to adikei opos panta:giggle:



http://img398.imageshack.us/img398/3114/tv1ys7.th.jpg (http://img398.imageshack.us/my.php?image=tv1ys7.jpg) http://img396.imageshack.us/img396/3550/tv2re8.th.jpg (http://img396.imageshack.us/my.php?image=tv2re8.jpg) http://img395.imageshack.us/img395/8049/tv3yq7.th.jpg (http://img395.imageshack.us/my.php?image=tv3yq7.jpg) http://img388.imageshack.us/img388/1209/tv4ab8.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=tv4ab8.jpg) http://img80.imageshack.us/img80/7024/tv5qb0.th.jpg (http://img80.imageshack.us/my.php?image=tv5qb0.jpg)






[/URL] (http://img399.imageshack.us/my.php?image=tv1jt1.jpg) [URL="http://img359.imageshack.us/my.php?image=tv3wq6.jpg"]

Omega
08-06-2008, 04:12
vasses η τηλεοραση σου ειναι για μενα απο τα best μοντελα που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη στην αγορα.Την εχω λατρεψει.

vasses
08-06-2008, 04:21
vasses η τηλεοραση σου ειναι για μενα απο τα best μοντελα που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη στην αγορα.Την εχω λατρεψει.

mono ego tin exo ayti an pas sto avclub forum tha tin exoune toulaxiston 60 users:rofl::rofl: sou kanei entiposi ti apates plasaroune ston kosmaki me tis lcd.
Plironoune 2000 kai 3000 merikoi taxa psagemnoi gia lcd kai exoun xeiroteri poiotita apo plasma 960 eyro :badpc:
aporo pos poulane oi lcd o kosmos exei megali agnoia

Omega
08-06-2008, 04:34
Kοιτα,αναλογα τι inch θες.Στις μικρες ιντσες επικρατουν περισοτερο οι lcd,στις μεγαλες οι plasma.Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Συγκεκριμενα το ιδιο μοντελο πλασμα με το ιδιο πανελ και μηχανισμο,κυκλοφορει και στις 37" και ειναι της ιδιας ποιοτητας.
Τωρα οσον αφορα το αγοραστικο κοινο,καλα να παθουν που δεν κανουν σωστη ερευνα αγορας πιο πριν ή που ακουν οτι τους λενε -μερικοι- ασχετοι πωλητες.

vasses
08-06-2008, 04:39
Kοιτα,αναλογα τι inch θες.Στις μικρες ιντσες επικρατουν περισοτερο οι lcd,στις μεγαλες οι plasma.Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Συγκεκριμενα το ιδιο μοντελο πλασμα με το ιδιο πανελ και μηχανισμο,κυκλοφορει και στις 37" και ειναι της ιδιας ποιοτητας.
Τωρα οσον αφορα το αγοραστικο κοινο,καλα να παθουν που δεν κανουν σωστη ερευνα αγορας πιο πριν ή που ακουν οτι τους λενε -μερικοι- ασχετοι πωλητες.


Ayto to 37 paei kapou 780 eyro diladi gia tous pantes na sai sigoyros an ypirxe se kathe katastima ayto to panel dipla sta kalitera lcd kai mia pigi ps3 gia test oloi ayto tha pernane ela nte pou den to vazoune gia logous skopimotitas , oyte tolmane na valoune kuro dipla se lcd epsis esto gia demo

Omega
08-06-2008, 04:48
Και ναι και οχι..Ναι στο οτι ανετα χτυπαει μοντελα LCD που ειναι Full HD κατηγοριας
Οχι στο οτι κανει γυρω στα 830 περιπου και οχι στην τιμη που ειπες.
Οι Kuro και γενικα η Pioneer ειναι απο μονες τους σε αλλη κατηγορια τηλεορασης.Αλλα δεν μπορουν ολοι να φτασουν την τιμη που κοστολογουνται.
Τελοσπα,μεγαλο θεμα ανοιξαμε..Αναλογα τον οβολο του καθενως και το τι θελει,υπαρχει και η αντιστοιχη για αυτον τηλεοραση.Εγω ετσι το βλεπω εστω.
Τωρα αν θα ειναι PLASMA ή LCD οπως λεει και ο λαος, "περι ορεξεως....."

vasses
11-06-2008, 03:50
Kai mia ereyna pou sigkrinei tis texnologies http://www.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.plasma-lcd-facts.eu%2Ffacts%2Fsize%2F&hl=el&ie=UTF8&sl=en&tl=el , einai aporia pos oi lcd poulane toso poli se sxesi me tis plasma.
Einai xeiroteres kai akrivoteres
Oso apisteyto kai na fainetai se pollous mia plasma ton 1000 i 1500 eyro den tin ftanei se poiotita ouye lcd ton 5000 eyro einai thema xaraktiristikon kai texnologias kai oxi timis.
Kirie magic-chill katalavate giati vlepete xalia grafika sto ps3 giati exete lathos tileoraseis kai malista palia ftina montela lcd tou 2006 i 2007 :angry:

msnes7
17-06-2008, 13:23
Δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι οι χαζοί και εσύ είσαι ο έξυπνος!!!!!!!!
Ότι πεις

klepidas
17-06-2008, 13:27
εγώ συμφωνώ οτί καλύτερες είναι οι plasa το θέμα είναι οτι δεν πουλάνε επειδή απο τα πλάγια αν βλέπεις χαλάει η εικόνα βέβαια οι νέες plasma δεν μπορεί να της φτάσει καμία LCD συμφων.ω με τον vasses

vasses
17-06-2008, 17:10
Δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι οι χαζοί και εσύ είσαι ο έξυπνος!!!!!!!!
Ότι πεις


exartatai

vadergr
17-06-2008, 18:00
εγώ συμφωνώ οτί καλύτερες είναι οι plasa το θέμα είναι οτι δεν πουλάνε επειδή απο τα πλάγια αν βλέπεις χαλάει η εικόνα βέβαια οι νέες plasma δεν μπορεί να της φτάσει καμία LCD συμφων.ω με τον vasses

Oi plasma ειναι μακραν καλυτερες λογω τεχνολογιας σε εικονα.
Αυτο που λες με τις γωνιες δεν ισχυει,το αναποδο κιολας.Οι lcd εχουν μικροτερες γωνιες.
Εκει που υπολειπονται οι plasma ειναι στην καταναλωση (ειδικα οι 50αρες) οπου φτανουν και μεχρι 40-45% πανω απο τις lcd (ισως και πιο πολυ).
Αλλο ενα βασικο ελαττωμα ειναι το burn in σε ακινητες εικονες οπως πχ τα σηματα των σταθμων πανω αριστερα-δεξια κτλ.
Αλλα και παλι υπαρχουν πλασμα που το φαινομενο αυτο δεν το παρουσιαζουν σχεδον καθολου (οπως οι panasonic).
Το οτι μια plasma των 1000ε (πχ panny 42px80) για να την φτασει καποιος με lcd θελει 2000ε ισχυει κανονικοτατα.Αλλα θελει να τα προσεχεις αυτα.

ΥΓ. Οποιος ασχολειται με home cinema τα ξερει αυτα.Μην μου επιτεθει κανενας, απλα ειπα οτι οι plasma ειναι σαφως ανωτερες, και αυτο δεν σημαινει οτι οι lcd ειναι μαπα.

modecris
17-06-2008, 18:33
Το μεγάλο πλεονέκτημα των plasma είναι το καλύτερο μαύρο,το οποίο επηρεάζει την συνολική ποιότητα της εικόνας.Όμως η κατανάλωση και το burn in (έστω και σαν φόβος) είναι μειονεκτήματα που εγώ δεν μπορώ να ξεπεράσω εύκολα.

vasses
17-06-2008, 23:54
Το μεγάλο πλεονέκτημα των plasma είναι το καλύτερο μαύρο,το οποίο επηρεάζει την συνολική ποιότητα της εικόνας.Όμως η κατανάλωση και το burn in (έστω και σαν φόβος) είναι μειονεκτήματα που εγώ δεν μπορώ να ξεπεράσω εύκολα.


ante 30 eyro to xrono katanalosi extra , to burn den einai eykolo akoma kai se martyries kapoion pou afisan ores oloklires na paizoune den emfanistike.
To pleonektima mias plasma pou den ftanei kamia lcd eite se analogiko sima eite se game i hd exei fovera kathari eikona (oxitita) thimizei crt oso konta kai na katseis se antithesi me tis lcd pou vlepeis tholoures kai ena eidos xioniou

msnes7
18-06-2008, 00:10
Tris δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά μου τη σπάει η τακτική σου ανέκαθεν να παρουσιάζεις κάθε αγορά σου σαν την εξυπνότερη που έχει γίνει ποτέ.Τα έχουμε πει και πριβέ αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που μεγαλοποιείς τα πράγματα τόσο λες και θέλεις να αποδείξεις κάτι.Αν είναι καλύτερες με το πέρασμα του χρόνου θα φανεί αυτό.Άντε να μην πω για την αγορά της 7800 gtx που μας έπρηξες για την εξυπνάδα της αγοράς και τελικά μετά την έβριζες συνέχεια.Δυστυχώς πλάσμα δεν έχω ούτε βλέπω να παίρνω γιατί έχω tv 37,ας είμαι στραβός και ας βλέπω αυτά που βλέπω.Τα γραφικά δεν αλλάζουν με την tv αν είναι δυνατόν να υποστηρίζει λογικός άνθρωπος αυτό........

PDS
18-06-2008, 00:27
Τα γραφικά δεν αλλάζουν με την tv αν είναι δυνατόν να υποστηρίζει λογικός άνθρωπος αυτό........

Tα γραφικα δεν αλλαζουν,αλλα υπαρχει η περιπτωση να βλεπεις(σε μια lcd) και να εχεις ως δεδομενο ενα χειροτερο αποτελεσμα(σε γραφικα) απο αυτο που μπορεις στην πραγματικοτητα να εχεις.


Οπως και να χει δυσκολα θα αγοραζα plasma για τους λογους που αναφερει ο modecris παραπανω.

vasses
18-06-2008, 00:30
Tris δεν διαφωνώ με αυτά που λες αλλά μου τη σπάει η τακτική σου ανέκαθεν να παρουσιάζεις κάθε αγορά σου σαν την εξυπνότερη που έχει γίνει ποτέ.Τα έχουμε πει και πριβέ αλλά δεν καταλαβαίνω τον λόγο που μεγαλοποιείς τα πράγματα τόσο λες και θέλεις να αποδείξεις κάτι.Αν είναι καλύτερες με το πέρασμα του χρόνου θα φανεί αυτό.Άντε να μην πω για την αγορά της 7800 gtx που μας έπρηξες για την εξυπνάδα της αγοράς και τελικά μετά την έβριζες συνέχεια.Δυστυχώς πλάσμα δεν έχω ούτε βλέπω να παίρνω γιατί έχω tv 37,ας είμαι στραβός και ας βλέπω αυτά που βλέπω.Τα γραφικά δεν αλλάζουν με την tv αν είναι δυνατόν να υποστηρίζει λογικός άνθρωπος αυτό........


i 7800 egvale me to parapano ta 200 eyro pou dosa kai den tin allaxa akoma
den paroysiazo tipota , oute pairno pososta apo kapou :giggle: otan oi agores pou kanoune tis exoune kanei prin xiliades xristes kai einai eyxaristimenoi apo to proion einai AYTONOHTO oti einai exipnes tora an tis tonizoume den trexei tipota

I tileorasi safos kai veltionei THEAMATIKA ta grafika ti na sou kano an dinete kapoioi ta diplasia lefta kai den exete to epithimito apotelesma.
Otan esi se 37ari monitor vlepeis apo ta 2 metra to alliazing na sou vgazei mati kai ystera na les peri xalia grafikon sto ps3 safos prepei na milisoune kapoioi na parousiazoune tin PRAGMATIKOTITA.

Den vlpeo oute sto miso metro alazing se KANENA GAME giayto postaro eikones kai ta demo sto gametrailers stin arxi den ta pisteya oute tis eikones pou parousiazane edo polloi mexri pou katalava oti se kala montela tileoraseon EINAI alithina

Pigaine na deis kamia plasma apo konta panasonic i kuro kai meta tha me thimitheis ta idia elega kai ego kapote edo an thimountai merikoi pou evgaza tis photos , montarismenes me photoshop:giggle:

msnes7
18-06-2008, 01:55
Δηλαδή η plasma εξαφανίζει το aliasing.........μπορεί να έχεις δίκιο,δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το διαπιστώσω μιας και είναι δύσκολο να βρεις κάπου να έχουν ps3 σε plasma.
Όσο για τα γραφικά που λες δεν αναφέρθηκα ποτέ στο alaising των ps3 games.Αυτό που μου τη σπάει και το οποίο έχω πει είναι next gen πρόβλημα που υπάρχει και σε pc είναι ο έντονος φωτισμός σε κάποια χρώματα το οποίο σε συνδυασμό με την μεγάλη ευκρίνεια μιας tv οδηγεί σε ένα οπτικό αποτέλεσμα τουλάχιστον για μένα ζαλάδας

Omega
18-06-2008, 02:11
Γιατι πρεπει ΠΑΝΤΑ σε ΚΑΘΕ forum το καθε ατομο να λεει πχ "Xbox vs Ps3","Lcd vs Plasma","ξανθιες vs μελαχροινες","λαχανοντολμαδες vs μουσταλευρια"?

Δυσκολα να βρεις ατομο να εχει τα ιδια γουστα με σενα (εκτος της φασης MGS βεβαια :P),αλλα το τι επιλεγει ο καθενας στην προκειμενη απο πλευρας τηλεορασης ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ.
Για μενα η τηλεοραση του Χ ατομου μπορει να ειναι μαπα,γι'αυτον θησαυρος.

Η καλυτερη των περιπτωσεων θα ηταν απλα να τονιζαμε τα υπερ/κατα της μιας τεχνολογιας εναντι της αλλης παρα κουβεντες του στυλ "Η TV μου φτιαχνει μακαροναδα ενω κανει loading το MGS"
:)

PDS
18-06-2008, 02:14
Σωστος Omega.Ο σκοπος αυτου του thread ειναι αυτος και οχι να πλακωθουμε για τον ποιος εχει καλυτερη TV.Για μενα προσωπικα ειναι ενδιαφερον θεμα και θα ηθελα να ακουσω κι αλλες αποψεις.

vasses
18-06-2008, 02:54
Γιατι πρεπει ΠΑΝΤΑ σε ΚΑΘΕ forum το καθε ατομο να λεει πχ "Xbox vs Ps3","Lcd vs Plasma","ξανθιες vs μελαχροινες","λαχανοντολμαδες vs μουσταλευρια"?


:)

giati einai to thema tou theard ayto :D , kai milame gia 2 xexorsites texnologies to thema den einai ti vlepei o kathenas opos ton voleyei to thema einai kapoia texnologia einai kalliteri pos na to kanoume.
Opos to pes magic o entonos fotismos (backlight) pou dinei entoni foteinotita einai xaraktiristiko ton lcd safos kourazei ta matia kai den apodidei sosta ta xromata mazi me to contrast , se antithesi me tis plasma pou exoun pio skoteini foteinotita kai contrast xrisimopoiontas alli texnologia dinontas mia pio cinematic aisthisi apo oti i lcd

Na giati oi plasma einai ftiagmenes gia dark rooms sinithos se antithesi me tis lcd pou einai gia fotinous xorous tora teleutaia malista prospathontas na dosoyn aisthisi cinema merikes lcd exoun to ambi light (philips) kleinontas ta fota exei fotismo i tileorasi konta sto panel oste na min kourazei ta matia



Akoma kai stis palies crt pera oti exoune axeparasti poiotita sto tileoptiko sima kai sta games tou ps3 diskola diekrines allazing se sxesi me lcd pou einai pio emfanes

vasses
18-06-2008, 03:17
Δηλαδή η plasma εξαφανίζει το aliasing.........μπορεί να έχεις δίκιο,δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το διαπιστώσω μιας και είναι δύσκολο να βρεις κάπου να έχουν ps3 σε plasma.
Όσο για τα γραφικά που λες δεν αναφέρθηκα ποτέ στο alaising των ps3 games.Αυτό που μου τη σπάει και το οποίο έχω πει είναι next gen πρόβλημα που υπάρχει και σε pc είναι ο έντονος φωτισμός σε κάποια χρώματα το οποίο σε συνδυασμό με την μεγάλη ευκρίνεια μιας tv οδηγεί σε ένα οπτικό αποτέλεσμα τουλάχιστον για μένα ζαλάδας


akoma kai sta monitor tou pc prosexes entona xromata se kales crt omos evlepes sosti apodosi xromaton to kako omos me aytes se liga xronia epefte katakorifa i poiotita
gaiti den dokimasan pote na efarnosoun tin plasma texnologia kai sta monitor pc tha itane sigoyra poli kallitera apo oti simera

vasses
21-06-2008, 14:05
merikes eikones apo allo sinadelfo:bgrin2: pou eixe tin px80 autos exei kali mixani

casino royale 1:85 screen


http://img57.imageshack.us/img57/1896/p1010477pe3.th.jpg (http://img57.imageshack.us/my.php?image=p1010477pe3.jpg) http://img48.imageshack.us/img48/9941/p1010478hx1.th.jpg (http://img48.imageshack.us/my.php?image=p1010478hx1.jpg)
http://img49.imageshack.us/img49/9941/p1010479hx1.th.jpg (http://img49.imageshack.us/my.php?image=p1010479hx1.jpg)

tomic20
18-10-2008, 10:37
ρε παιδες τελικα τι αγοράζουμε? καταλήξτε καπου να δουμε τι θα κανουμε και εμεις οι αναποφασιστοι που έχουμε ps3 και κολησαμε στην crt...

μετα απο λίγο ψαξιμο κατεληξα στις
LG 32LG3000 32'' LCD TV
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169331
459.99 €

Panasonic Viera TH-37PX8EA Plasma TV 37" HD Ready
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1114735
639,00 €

άν εχω καταλάβει σωστά με αναλογικό σήμα θα εχω καλυτερη εικονα στην πλάσμα, ετσι?To burn in πρεπει να το φοβάμαι για τη συγκεκριμενη τηλεοραση και τις καινουριες πλάσμα γενικότερα ή ειναι κατι που εχει μεινει στο παρελθον?

Με ενδιαφέρει να βλέπω ταινίες μέσα απο το ps3, αργότερα όταν τα mkv θα υποστηρίζουν υποτιτλους, και 4-5 ωρες την ημέρα max gaming. Όχι για κάθε μέρα, αλλα οταν θέλω να ασχοληθω, να μην το φοβάμαι...

οι 100.000 ωρες ζωής ειναι υπεραρκετες, την tv δεν σκεφτομαι να την πάρω στον τάφο μου...

thanos
18-10-2008, 11:14
ρε παιδες τελικα τι αγοράζουμε? καταλήξτε καπου να δουμε τι θα κανουμε και εμεις οι αναποφασιστοι που έχουμε ps3 και κολησαμε στην crt...

μετα απο λίγο ψαξιμο κατεληξα στις
LG 32LG3000 32'' LCD TV
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169331
459.99 €

Panasonic Viera TH-37PX8EA Plasma TV 37" HD Ready
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1114735
639,00 €

άν εχω καταλάβει σωστά με αναλογικό σήμα θα εχω καλυτερη εικονα στην πλάσμα, ετσι?To burn in πρεπει να το φοβάμαι για τη συγκεκριμενη τηλεοραση και τις καινουριες πλάσμα γενικότερα ή ειναι κατι που εχει μεινει στο παρελθον?

Με ενδιαφέρει να βλέπω ταινίες μέσα απο το ps3, αργότερα όταν τα mkv θα υποστηρίζουν υποτιτλους, και 4-5 ωρες την ημέρα max gaming. Όχι για κάθε μέρα, αλλα οταν θέλω να ασχοληθω, να μην το φοβάμαι...

οι 100.000 ωρες ζωής ειναι υπεραρκετες, την tv δεν σκεφτομαι να την πάρω στον τάφο μου...


Αν δε θελεις να κανεις το σταυρο σου καθε φορα που ανοιγεις τη τηλεοραση τοτε αγοραζεις lcd. (Οχι ομως "φθηνη" lcd).

Ps) Ολα τα mkv υποστιριζουν υποτιτλους και παιζουν στο ps3 με τη γνωστη μετατροπη(δε χανεις τιποτα σε ποιοτητα εικονας).

tomic20
18-10-2008, 14:19
με το mk2vobλες? έχω ακουσει οτι τρώει αρκετη ώρα, αν και με εβαλες σε περιεργια και θα το δοκιμασω, αν δούλευε το AVCHD χωρις τις πράσινες μπάρες για αναλυσεις διαφορετικες του 1280-720 τοτε μάλιστα...γιατι οσες ταινιες ειδα ήταν περίπου στο 1280-528...

nikon
18-10-2008, 14:25
Αν δε θελεις να κανεις το σταυρο σου καθε φορα που ανοιγεις τη τηλεοραση τοτε αγοραζεις lcd. (Οχι ομως "φθηνη" lcd).

Ps) Ολα τα mkv υποστιριζουν υποτιτλους και παιζουν στο ps3 με τη γνωστη μετατροπη(δε χανεις τιποτα σε ποιοτητα εικονας).
Ωχ.....βαριά κουβέντα είπες........περίμενε πόλεμο γι'αυτό.:hide:

gepe13
18-10-2008, 14:36
μπαμ μπουμ μπαμ

led>plasma>lcd

η σειρα ειναι τυχαια ετσι για την εναρξη του flame που θα ακολουθησει