PDA

View Full Version : Ρυθμισεις για TV ή monitor,προτασεις και συζητηση



Slay
05-06-2008, 09:26
Προχθες πηρα νεα οθονη για το PC και συγκεκριμενα την 24" LG 246WH, και αναρωτιεμαι ποιες ειναι οι ιδανικες ρυθμισεις για αυτο το μονιτορ, την εχει κανεις αλλος? εχει να προτεινει καποιος καποιες ρυθμισεις?

Chill
05-06-2008, 11:15
Καλορίζικη καταρχάς. Την έχω 9 μήνες την οθόνη και για τα λεφτά της είναι κάτι παραπάνω εξαιρετική. Ιδανικές ρυθμίσεις δεν υπάρχουν γιατί δεν έχουμε όλοι τα ίδια μάτια :P. Παίξε με τα πάντα να την φέρεις στα μέτρα σου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι εργοστασιακές ρυθμίσεις για Brightness & Contrast θέλουν χαμήλωμα.

Slay
05-06-2008, 21:05
Για πες μου τις δικες σου, να τις εχω σαν αρχη, και μετα ισως τις φερω ποιο πολυ στα μετρα μου.

Chill
06-06-2008, 10:31
Contrast 30
Brightness 25
Red 50
Green 50
Blue 50

Σε desktop χρήση. Στα παιχνίδια και ανάλογος το game φυσικά, παίζω αρκετά με τις ρυθμίσεις. Με τι το έχεις συνδεδεμένο?

Slay
06-06-2008, 13:30
Οκ ευχαριστω, εγω ανεβασα το contrast γιατι μου φαινοταν πολυ μουντη, με VGA το εχω συνδεδεμενο γιατι εχω 2 PC στο ιδιο monitor με switch οποτε αναγκαστικα VGA, επισης βλεπω ψιλο ειδωλα, πιθανολογω λογω της αναλογικης συνδεσης.

Παντως εδω και χρονια εχω την ιδια γνωμη για τις TFT και δυστηχως ακομα δικαιωνομαι, την συγκρινω με την προηγουμενη CRT LG που ειχα και συγκεκριμενα την F900P και η νεα μου οθονη ειναι κατα πολυ κατωτερη σε contrast , μαυρο, και χρωματα.
Αλλα δυστηχως αναγκαστηκα να την αλλαξω λογω ογκου καθαρα.

PDS
25-10-2008, 13:40
Ειλικρινά μου είναι δύσκολο να εντοπίσω τον λόγο που μου φαίνεται καλύτερο στο 360.

Mηπως ειναι θεμα γουστου τελικα για το πως θες να φαινεται ενα game?:p
Γιατι τεχνικα,τα διαφορα sites εχουν βγαλει το συμπερασμα οτι ειναι ιδια αν οχι λιγο καλυτερη η εκδοση του ps3.Δεν νομιζω να κανουν ολοι αυτοι λαθος.

Κατ εμε υπαρχει οντως και το θεμα γουστου παντως ακομα και στα γραφικα.Το εχω παρατηρησει απο διαφορες αποψεις κατα καιρους για παιχνιδια.

modecris
25-10-2008, 13:54
Χρηστο εχεις τσεκαρει την επιλογη "full RGB " για τους χρωματισμους?Απλα το αναφερω ετσι , εγω δεν εχω το συγκεκριμενο παιχνιδι.
Ναι,το έχω ενεργοποιημένο και μάλιστα σκέφτομαι να το απενεργοποιήσω για να τσεκάρω τυχόν διαφορές.


Mηπως ειναι θεμα γουστου τελικα για το πως θες να φαινεται ενα game?:p
Αυτό είναι ότι το χειρότερο...για μένα:rant:
Αφού τα διάφορα sites βγάζουν καλύτερη την ps3 έκδοση και εμένα μου αρέσει η xbox έκδοση...πρέπει να έχω παράξενα γούστα!:fryingpan:

καλύτερα να έχει πρόβλημα το ps3 λοιπόν!:angry: :angry: :angry:

PDS
25-10-2008, 14:01
Ναι,το έχω ενεργοποιημένο και μάλιστα σκέφτομαι να το απενεργοποιήσω για να τσεκάρω τυχόν διαφορές.

Oταν ενεργοποιεις το full rgb πρεπει να αυξησεις και την φωτεινοτητα παντως.Βαλε και το super white on.


Αυτό είναι ότι το χειρότερο...για μένα:rant:
Αφού τα διάφορα sites βγάζουν καλύτερη την ps3 έκδοση και εμένα μου αρέσει η xbox έκδοση...πρέπει να έχω παράξενα γούστα!:fryingpan:

Ενταξει δεν χρειαζεται να σκας εσυ που εχεις και την επιλογη να το παιξεις οπου θες:giggle:

DarkUSS
25-10-2008, 20:24
Modecris, μήπως φταίει που στο PS3 έχεις το demo ενώ στο 360 την ολοκληρωμένη έκδοση?

Γιατί κι εγώ το έχω δει το παιχνίδι να τρέχει και στα δύο συστήματα και είναι ακριβώς το ίδιο. Καμμιά απολύτως διαφορά δεν υπάρχει, ούτε σε φωτισμούς, ούτε σε χρώματα.

Valkyre
25-10-2008, 20:27
Modecris, μήπως φταίει που στο PS3 έχεις το demo ενώ στο 360 την ολοκληρωμένη έκδοση?

Γιατί κι εγώ το έχω δει το παιχνίδι να τρέχει και στα δύο συστήματα και είναι ακριβώς το ίδιο. Καμμιά απολύτως διαφορά δεν υπάρχει, ούτε σε φωτισμούς, ούτε σε χρώματα.

H αληθεια ειναι οτι μερικες φορες (οχι παντα) τα ντεμο δεν αντικατοπτριζουν 100% την τελικη εκδοση.Τωρα δεν λεω οτι σιγουρα αυτο συμβαινει στο Βurnout καθως εχω παιξει μονο το ντεμο στο PS3 και οχι την τελικη εκδοση, ομως στο Bioshock που προσφατα απεκτησα , αυτο ισχυει.Το ντεμο δηλαδη υστερει σημαντικα σε φωτισμο και framerate σε σχεση με την τελικη εκδοση του παιχνιδιου που το επαιξα!

DarkUSS
25-10-2008, 20:31
H αληθεια ειναι οτι μερικες φορες (οχι παντα) τα ντεμο δεν αντικατοπτριζουν 100% την τελικη εκδοση.Τωρα δεν λεω οτι σιγουρα αυτο συμβαινει στο Βurnout καθως εχω παιξει μονο το ντεμο στο PS3 και οχι την τελικη εκδοση, ομως στο Bioshock που προσφατα απεκτησα , αυτο ισχυει.Το ντεμο δηλαδη υστερει σημαντικα σε φωτισμο και framerate σε σχεση με την τελικη εκδοση του παιχνιδιου που το επαιξα!

Σίγουρα παίζει ρόλο και ειδικά στο Burnout που από τότε που κυκλοφόρησε έχουν κυκλοφορήσει ένα σωρό patches, fixes, updates. Ειδικά το τελευταίο update που προσθέτει διάφορα εφφέ καιρού και μέρα/νύχτα αλλάζει σημαντικά τον φωτισμό του παιχνιδιού και τον τρόπο που εμφανίζονται τα χρώματα.

Ίσως και να φταίει αυτό για την γνώμη που σχημάτισε ο modecris.

modecris
25-10-2008, 20:52
[...] Με την πρώτη ευκαιρία θα ποστάρω φωτογραφίες.
Photo No1:
Ps3
Με full rgb on,super white on.http://img521.imageshack.us/img521/787/dsc00036ue2.jpg

Με super full rgb off,white off.
http://img388.imageshack.us/img388/8314/dsc00040wv4.jpg

Xbox 360
http://img528.imageshack.us/img528/816/dsc00037yi7.jpg




Photo No2:
Ps3
http://img58.imageshack.us/img58/6273/dsc00038nj3.jpg
Xbox 360
http://img232.imageshack.us/img232/6933/dsc00039zu9.jpg

Λοιπόν,απενεργοποίησα τα full rgb και super white και η εικόνα (όπως φαίνεται και παραπάνω) βελτιώθηκε αρκετά.Ελπίζω τελικά να έφταιγε αυτό.Γενικά όμως η εικόνα "μπλεδίζει" και αυτό δεν ξέρω πως να το διορθώσω...

vasses,πίστεψέ με.Το 360 είναι στα ίδια κυβικά με το ps3,τουλάχιστον μέχρι τώρα.

DarkUSS ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει αλλά οκ,κατάλαβα το σκεπτικό σου.Ελπίζω να σε κάλυψα πιο πάνω."Μπλέδισμα" δεν έχεις παρατηρήσει ή τέλος πάντων μόνο εγώ έχω;

Psychaos_
25-10-2008, 20:55
Pedia to full rgb kai super white den prp na einai energopoiimena?

DarkUSS
25-10-2008, 21:07
Λοιπόν,απενεργοποίησα τα full rgb και super white και η εικόνα (όπως φαίνεται και παραπάνω) βελτιώθηκε αρκετά.Ελπίζω τελικά να έφταιγε αυτό.Γενικά όμως η εικόνα "μπλεδίζει" και αυτό δεν ξέρω πως να το διορθώσω...

vasses,πίστεψέ με.Το 360 είναι στα ίδια κυβικά με το ps3,τουλάχιστον μέχρι τώρα.

DarkUSS ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει αλλά οκ,κατάλαβα το σκεπτικό σου.Ελπίζω να σε κάλυψα πιο πάνω."Μπλέδισμα" δεν έχεις παρατηρήσει ή τέλος πάντων μόνο εγώ έχω;

Χμμ προφανώς η TV σου δεν υποστηρίζει full rgb γιατί στην δεύτερη εικόνα με κλειστή την επιλογή, το αποτέλεσμα είναι σαφώς καλύτερο.

Τώρα αυτό το "Μπλέδισμα" που λες, εγώ δεν μπορώ να το διακρίνω από τις συγκεκριμένες φωτογραφίες επειδή φυσικά ειναι τραβηγμένες με camera.

Πάντως στο δεύτερο set φωτογραφιών, νομίζω είναι φανερό ότι το παιχνίδι δεν τρέχει ακριβώς στην ίδια ακριβώς "in-game ώρα" και στις δύο κονσόλες. Γι' αυτό και στο Xbox υπάρχει περισσότερο φως ενώ στο PS3 όχι.

Valkyre
25-10-2008, 22:29
Ναι modecris , κατι δεν παει καλα με το RGB σου.Ή αυτο , ή δεν ξερω εαν εχεις ρυθμισει την τηλεοραση σου , συμφωνα με το 360.Αυτο γιατι το λεω:

Εγω εχω κανει ολες τις ρυθμισεις στην τηλεοραση μου (Ευκρινεια , φωτινοτητα κλπ κλπ) με βαση την εικονα που βγαζει το PS3.

Οπως ολοι μας γνωριζουμε , PS3 και 360 , βγαζουν διαφορετικη εικονα , εαν τα βαλουμε σε μια τηλεοραση με ιδιες ρυθμισεις.
Εγω οταν συνδεσα 360 ενος φιλου στην τηλεοραση μου , αναγκαστηκαμε να ανεβασουμε αρκετα το brightness στο Forza 2 διοτι δεν βλεπαμε τιποτα!Δεν εφταιγε φυσικα το 360 , εφταιγε οτι εγω ειχα την τηλεοραση μου με βαση το PS3.

Ισως να ευθυνεται αυτο για τις διαφορες.Παντως εγω εαν βγαλω την ιδια φωτο απο το δικο μου συστημα με τις ρυθμισεις αυτες (rgb κλπ) δεν εχει ακμμια σχεση με την εικονα που εχεις ποσταρει πιο πανω.Βεβαια δεν εχω HD camera παρα μοναχα του κινητου μου , οποτε οποιαδηοποτε προσπαθεια παει στο βροντο.

Παντως ειναι και αυτο που λεει o DarkUss... οτι το παιχνιδι και ειναι ντεμο και στην τελικη εκδοση εχουν πειραξει τον χρωματισμο.Δεν ξερω τι να πω , εαν θελετε ποσταρω φωτο απο το κινητο μου , αλλα θα ειναι θολη μαλλον... :(

EDIT:Λοιπον , τελικα αποφασισα να παρω φωτο με το κινητο μου ,ετσι απο περιεργεια...

Χρηστο σιγουρα κατι παιζει με τις ρυθμισεις σου λογω 360.Παρολο που η φωτο ειναι απο το κινητο μου και ειναι σαφως θολη και τα χρωματα δεν ειναι τοσο ζωντανα , ειναι εμφανες οτι η χρωματικη παλετα ειναι πολυ πιο κοντα με την φωτο που εχεις βαλει του 360.Στην τηλεοραση μου φαινεται ακριβως ιδιο με την φωτο σου απο το 360 , απλα το κινητο μου δεν "πιανει" σωστα τα χρωματα.

http://i217.photobucket.com/albums/cc62/Elwingy/DSC00240.jpg

Και μια σαν την αλλη φωτο που εχεις βαλει ;)

http://i217.photobucket.com/albums/cc62/Elwingy/DSC00242.jpg

Παντως , αυτο πρεπει να ειναι προβλημα για κατοχους και των 2 κονσολων.Τουλαχιστον για εμενα θα ηταν , καθως η TV μου δεν υποστηριζει επιλογη να φτιαχνεις custom δικα σου profiles με ιδανικες ρυθμισεις , εκτος απο 1.... οποτε μετα εισαι αναγκασμενος για καποια αλλη συσκευη να χρησιμοποιησεις και τροποποιησεις τα υπαρχοντα profiles τα οποια ομως δεν διαθετουν ολες τις επιλογες των custom... τι βλακεια και αυτη...

Α και εχω κανονικα full RGB σε αυτη τη φωτο και White.

vasses
25-10-2008, 22:52
Λοιπόν,απενεργοποίησα τα full rgb και super white και η εικόνα (όπως φαίνεται και παραπάνω) βελτιώθηκε αρκετά.Ελπίζω τελικά να έφταιγε αυτό.Γενικά όμως η εικόνα "μπλεδίζει" και αυτό δεν ξέρω πως να το διορθώσω...

vasses,πίστεψέ με.Το 360 είναι στα ίδια κυβικά με το ps3,τουλάχιστον μέχρι τώρα.

DarkUSS ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει αλλά οκ,κατάλαβα το σκεπτικό σου.Ελπίζω να σε κάλυψα πιο πάνω."Μπλέδισμα" δεν έχεις παρατηρήσει ή τέλος πάντων μόνο εγώ έχω;



poli ortha ekanes kai postares eikones apo xbox na sigkrinoume poiotites metaxi ton 2 konsolon , pantos ofeilo na po oti i lcd sou den einai katholou sosta rithismeni kata tin gnomi mou panta , kai 2 eikones exoun lathos rithiseis sto xbox ypervoliki foteinotita katstatsrofi ton contrast telios pseutiki aisthisi tou fotismou , oso gia to ps3 mia apo ta idia kai xeirotera akoma genika i aisthisi deixnei poli xalia , apo xromata akoma kai alazing ypervoliko pantou , mporei isos na ftaiei i mixani pou tis travixes ,stis eikones pantos einai sa va vlepo allo paixnidi sta grafika se poli xeiroteri poiotita se sxesi me tis dikes mou

http://img233.imageshack.us/img233/5154/burn45db3.th.jpg (http://img233.imageshack.us/my.php?image=burn45db3.jpg) http://img397.imageshack.us/img397/3967/burn12nt1.th.jpg (http://img397.imageshack.us/my.php?image=burn12nt1.jpg) http://img357.imageshack.us/img357/8464/burn2on6.th.jpg (http://img357.imageshack.us/my.php?image=burn2on6.jpg)



pantos to paixnidaki san multigame einai apo tis elaxistes exaireseis me kalosxediasmena textures kai ligo alazing kai megalo xavale sto online:fryingpan:

modecris
26-10-2008, 03:25
Μάλιστα.Οπότε ήταν λάθος οι ρυθμίσεις της tv μου.Θα κάτσω να ασχοληθώ λίγο.Ειδικά αυτές του Valkyre είναι σαν τις δικές μου από το 360!Αλλά και του vasses οι 2 πρώτες είναι πολύ ωραίες.

Thanks παίδες,όταν/αν την ρυθμίσω σωστά θα ποστάρω photo και πάλι.

WolfRathmA
26-10-2008, 03:58
Χρηστο. Αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα στις τηλεορασεις μας. Γενικα οπως ειπε και ο Val δεν εχουν custom settings για αποθηκευση πολλων προφιλ παρα μονο ενα!

Οπως λεγαμε και σε αλλο thread, εγω ακομα κανω calibrate τη τηλεοραση μου, ολο πειραζω τις ρυθμισεις και συνεχεια εχω ποιο καλο και βελτιομενο αποτελεσμα με τις οδηγιες που διαβαζω απο αλλα site αλλα και με το dvd που σου ειχα πει παλιοτερα.

Γενικα το PS3 θελει να κανεις πολλες ρυθμισεις στην tv σου για να εχεις ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα. Θα σου ποσταρω και εγω καποιες φωτο οταν βρω χρονο να δεις διαφορες. Γενικα εχω ριξει πολυ κοπο για αυτες τις ρυθμισεις. Και παρ'ολα αυτα το RGB δεν το εχω στο full παρα μονο το super white εχω on. Αν και η τηλεοραση μου υποστιριζει full rgb εχει μεσα και αλλες ρυθμισεις οπου μπορεις να ρυθμισεις την ενταση του μαυρου χρωματος. Οποτε ειτε το κανω απο τη tv ειτε απο το ps3 ειναι το ιδιο ;)

PDS
26-10-2008, 03:58
Μάλιστα.Οπότε ήταν λάθος οι ρυθμίσεις της tv μου.Θα κάτσω να ασχοληθώ λίγο.Ειδικά αυτές του Valkyre είναι σαν τις δικές μου από το 360!Αλλά και του vasses οι 2 πρώτες είναι πολύ ωραίες.

Thanks παίδες,όταν/αν την ρυθμίσω σωστά θα ποστάρω photo και πάλι.

Πρεπει να εχουμε την ιδια tv νομιζω αλλα εσυ την μεγαλυτερη.
Δεν την εχω πολυ καιρο και εγω και πειραματιζομαι ακομα με τις ρυθμισεις μερικες φορες.


full RGB,super white.

Oπ.Φωτισμος 9
Αντιθεση 99
Φωτεινοτητα απο 75 και πανω(καποιες φορες το βαζω και 100:p)
Eυκρινεια 75
Χρωμα 70
Τονος χρωματος -->ψυχρος 1
Μαυρο HDMI --->xαμηλη.

Δεν εχω πετυχει ακριβως αυτο που θελω αλλα το παλευω:giggle:

Αν αυξησεις την φωτεινοτητα στην tv σου,ισως πλησιασεις την εικονα που θες για το Burnout.

WolfRathmA
26-10-2008, 03:05
PDS πρεπει και εσυ μου φενεται να κανεις calibrate την tv σου και γενικα να κοιταξεις τις ρυθμισεις σου προσεχτικα.

Η αντιθεση ειδικα που την εχεις στο full ειναι κακο αυτο. Οπως και επισης τη φωτεινοτητα. Και εγω πριν κανω calibrate με το dvd που σου λεω τα ειχα στο ιδιο επιπεδο με τα δικα σου (περιπου) και τωρα εχουν φτασει, το πρωτο στα 57 και το δευτερο στο 45! Οποτε μη νομιζετε οτι αν αυξησετε τη φωτεινοτητα θα εχετε το καλυτερο αποτελεσμα ;)

PDS
26-10-2008, 03:09
PDS πρεπει και εσυ μου φενεται να κανεις calibrate την tv σου και γενικα να κοιταξεις τις ρυθμισεις σου προσεχτικα.

Η αντιθεση ειδικα που την εχεις στο full ειναι κακο αυτο. Οπως και επισης τη φωτεινοτητα. Και εγω πριν κανω calibrate με το dvd που σου λεω τα ειχα στο ιδιο επιπεδο με τα δικα σου (περιπου) και τωρα εχουν φτασει, το πρωτο στα 57 και το δευτερο στο 45! Οποτε μη νομιζετε οτι αν αυξησετε τη φωτεινοτητα θα εχετε το καλυτερο αποτελεσμα ;)

Δεκτες οι προτασεις:angry:
Θα το δοκιμασω και ετσι,αλλα δεν μπορω με τοσο χαμηλη φωτεινοτητα(miλαω για samsung).

Lefteris_X
26-10-2008, 11:34
Εχτές ήρθε ο Val απο το σπίτι.....και είδε την TV και την καταευχαριστήθηκε.....μια Sony Bravia 40" X3500....και να σας πω κάτι; Δεν έχω πειράξει και ιδιαίτερα τις ρυθμίσεις, μόνο απο εμπειρία τα θέματα contrast, brightness και baclight. Με κανέναν οδηγό, tutorial και άλλα λοιπά. Φυσικά ενεργοποιημένο το HDMI 1.3 (άλλωστε η TV υποστήρίζει 10bit χρώμα ανά κανάλι R-G-B ήτοι 3x10 = 30bit χρώμα).


Αναφορικά να το πω, το PS3 εσωτερικά κάνει render στα 48bit (16x3), και αναλόγως την TV κάνει downscale τα χρώματα. Όσο πιο καλή η TV τόσο λιγότερο αναγκαίο είναι το παίδεμα με τις ρυθμίσεις.



Λευτέρης

djpar
26-10-2008, 12:18
Πρεπει να εχουμε την ιδια tv νομιζω αλλα εσυ την μεγαλυτερη.
Δεν την εχω πολυ καιρο και εγω και πειραματιζομαι ακομα με τις ρυθμισεις μερικες φορες.



Δεν εχω πετυχει ακριβως αυτο που θελω αλλα το παλευω:giggle:

Αν αυξησεις την φωτεινοτητα στην tv σου,ισως πλησιασεις την εικονα που θες για το Burnout.

exw mia eikona me kati noumera 1,2,3,4 ayta ta vazeis xwris full rgb kai ta blepeis meta me full rgb prepei na blepeis mono to 1 kai na axnofenete to 2 epishs to site leei oti min anevasoume polli tin fotinotita ayto simainei oti h TV mas den ypostirizei full rgb px egw apo 55 piga 63 tin fotinotita sto full rgb kai telika doulepse(ara den exw provlima)twra esy me to 75 kai to 100 mallon blepw h tv sou na min exei aytin tin ypostirixei kai apla kalitera na to esvines...epishs to super-white den me voleyei giati kanei polli anoixto to aspro kai katantaei na eine pseftiko.

modecris
26-10-2008, 13:52
full RGB,super white.

Oπ.Φωτισμος 9
Αντιθεση 99
Φωτεινοτητα απο 75 και πανω(καποιες φορες το βαζω και 100:p)
Eυκρινεια 75
Χρωμα 70
Τονος χρωματος -->ψυχρος 1
Μαυρο HDMI --->xαμηλη.
Περίπου έτσι τα έχω και εγώ αλλά ένα κλικ κάτω σε όλα.Και με αυτές τις ρυθμίσεις έχω το "μπλέδισμα" που είπα παραπάνω και υπεύθυνο είναι το "Τονος χρωματος -->ψυχρος 1".Αυτό με έχει μπερδέψει γιατί αφενός πρόβλημα έχω (ή είναι ενοχλητικό) μόνο στο burnout και αφετέρου όλες οι άλλες πηγές παίζουν οκ.

Τεσπα,για να αλλάξω τον τόνο χρώματος σε πιό θερμό έπρεπε να αλλάξω πρότυπο εικόνας και να πάω από το "δυναμική" στο "κινημ.ταινία" στο οποίο με την χρήση του "θερμό 2" έφυγε (επιτέλους) το "μπλέδιασμα" αλλά πρέπει να έχασα λίγο σε οξύτητα και σε ευκρίνεια.Αυτό γιατί κάποιες ρυθμήσεις απενεργοποιούνται,κάποιες άλλες προστίθενται κτλ. Πάντως συνολικά η εικόνα είναι καλύτερη.


Κάτι άλλο σχετικά με αυτό που είπε ο valkyre και ο wolf σχετικά με τα custom settings και για την δημιουργία πάνω από ένα profile.Μόλις σήμερα σκέφτηκα να RTFM (:p) και τί βρήκα μέσα;
"Η λειτουργία εικόνας θα πρέπει να ρυθμίζεται ξεχωριστά για κάθε πηγή εισόδου".
Λέω "λες..;" και τελικά ναι.Όταν αλλάζεις μια ρύθμιση και είσαι πχ στο hdmi 1,ισχύει μόνο για αυτό και δεν επηρεάζει καμία άλλη πηγή.Οπότε μπορώ να έχω άλλα settings στο ps3,άλλα στο 360 κτλ...:yay:Όλα αυτά σε samsung (Βαγγέλη ακούς?) αλλά τσεκάρετε και οι υπόλοιποι.


Και τώρα που βγήκαμε εντελώς offtopic ας κάνει κάποιος μια μεταφορική...:tiphat:

PDS
26-10-2008, 14:03
ΠΌλα αυτά σε samsung (Βαγγέλη ακούς?) αλλά τσεκάρετε και οι υπόλοιποι.


Και τώρα που βγήκαμε εντελώς offtopic ας κάνει κάποιος μια μεταφορική...:tiphat:

Aυτο που λες ισχυει για τα καναλια και HDMI(μπορεις να βαλεις διαφορετικες ρυθμισεις),οποτε ισχυει και απο HDMI σε HDMI2-3 κτλ οπως διαπιστωσες.

Δεν με αφηνει παντως να βαλω θερμό 1 και 2:(

PS.Θα τα μεταφερω σε λιγο σε αλλο τοπικ

Lefteris_X
26-10-2008, 14:08
λοιπόν......τεχνικά ΚΑΙ μόνο μιλώντας....


Oπ.Φωτισμος 9 ----> ΛΑΘΟΣ το πολύ 4-5
Αντιθεση 99 -------> ΛΑΘΟΣ το πολύ στο 50 άντε 55
Φωτεινοτητα απο 75 και πανω(καποιες φορες το βαζω και 100:p) ------> ΚΑΡΑ ΛΑΘΟΣ το πολύ 55-60
Eυκρινεια 75 -------> ΛΑΘΟΣ το πολύ 55-60 (το ΠΑΡΑ πολύ)
Χρωμα 70 ----------> ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ αυστηρά 50.
Τονος χρωματος -->ψυχρος 1 ----> ΛΑΘΟΣ, το αφήνουμε στο "ουδέτερο", δλδ ούτε θερμό ούτε ψυχρό.


Αυτά είναι τα τεχνικά........απο εκεί και πέρα για το μάτι του καθενός.....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....



Λευτέρης


ΥΓ: Ήθελα να ήξερα τα ποστ μου αγννοούνται; :D Γιατί κάτι έγραψα περί ρυθμίσεων και τηλεοράσεων παραπάνω....εκτός και αν κάνετε κέφι να αναλίσκεστε σε κουβεντολόι, no problem.

PDS
26-10-2008, 14:13
λοιπόν......τεχνικά ΚΑΙ μόνο μιλώντας....


Oπ.Φωτισμος 9 ----> ΛΑΘΟΣ το πολύ 4-5
Αντιθεση 99 -------> ΛΑΘΟΣ το πολύ στο 50 άντε 55
Φωτεινοτητα απο 75 και πανω(καποιες φορες το βαζω και 100:p) ------> ΚΑΡΑ ΛΑΘΟΣ το πολύ 55-60
Eυκρινεια 75 -------> ΛΑΘΟΣ το πολύ 55-60 (το ΠΑΡΑ πολύ)
Χρωμα 70 ----------> ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ αυστηρά 50.
Τονος χρωματος -->ψυχρος 1 ----> ΛΑΘΟΣ, το αφήνουμε στο "ουδέτερο", δλδ ούτε θερμό ούτε ψυχρό.


Αυτά είναι τα τεχνικά........απο εκεί και πέρα για το μάτι του καθενός.....περί ορέξεως κολοκυθόπιτα....



Λευτέρης

Ρε συ αν κανω τις ρυθμισεις που ειπες,θα γινει πολυ σκοτεινη η εικονα:notsay:
Εκτος αν εχω κανει καποια μλκια και γινεται αυτο.
Τον τονο χρωματος παντως ισως τον αλλαξω σε κανονικο.

Ps.Κανω μεταφορα σε αλλο θεμα.

modecris
26-10-2008, 14:15
Δεν με αφηνει παντως να βαλω θερμό 1 και 2:(
Δοκίμασες από το "κινημ.ταινία";

Lefteris_X, είναι αλήθεια πως η sony έχει σχεδόν τέλεια ρύθμιση από το εργοστάσιο,η samsung όχι.

Lefteris_X
26-10-2008, 14:18
Βρε παιδιά έχω ρυθμίσει ΑΠΕΙΡΕΣ TV.......είναι μέσα στα πλαίσια της δουλειάς μου άλλωστε.

Οι ρυθμίσεις είναι οι ίδιες μιας και τα ΠΑΝΕΛ ΟΛΩΝ ΤΩΝ Samsung + Sony ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η Samsung στο εργοστάσιό ΤΗΣ!



Οι αλλαγές είναι στην CPU που "οδηγεί" τα ΠΑΝΕΛ. ΜΟΝΟ.


Λευτέρης

modecris
26-10-2008, 14:21
Έτσι λένε,εμένα δεν είναι η δουλειά μου.Πάντως δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.

thanos
26-10-2008, 14:25
Το σωστο ειναι να υπαρχουν αλλες ρυθμισεις για sd σημα και αλλες για hd.Και φυσικα ακομα μια ρυθμιση για οσους εχουμε nova (:frog:).

vasses
26-10-2008, 18:46
http://img158.imageshack.us/img158/2886/11xa6.th.jpg (http://img158.imageshack.us/my.php?image=11xa6.jpg)

Telika oi diafores sta multigames pou krinontai sto xiliosto den einai thema konsolas alla tileorasis , oloi aytoi pou lene oti to xbox einai kalitero sta multigames stin ousia mporei na exoun POLI XEIROTERO APOTELESMA apo aytous pou exoun i kaliteres tileoraseis i pio sostes rythmiseis kai to eidame me to burnout , poso megali diafora kanei i tileorasi .
me kaki tileorasi , i rythmiseis ena paixnidi poy ypothetika einai KALITERO kata 2% px se mia konsola aytomatos mporei na ginei poli xeirotero kai malista gia toys perisoterous pou den exoun kali gnosi pos na rithimsoun sotsa i na dialexoun kali tileorasi

vasses
26-10-2008, 18:54
Βρε παιδιά έχω ρυθμίσει ΑΠΕΙΡΕΣ TV.......είναι μέσα στα πλαίσια της δουλειάς μου άλλωστε.

Οι ρυθμίσεις είναι οι ίδιες μιας και τα ΠΑΝΕΛ ΟΛΩΝ ΤΩΝ Samsung + Sony ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, ΑΦΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η Samsung στο εργοστάσιό ΤΗΣ!



Οι αλλαγές είναι στην CPU που "οδηγεί" τα ΠΑΝΕΛ. ΜΟΝΟ.


Λευτέρης


eisai texnikos i asxoleisai genikos me eikona kai ixo?

WolfRathmA
27-10-2008, 03:11
Λευτερη μια ερωτηση αν ξερεις.

Αν σε περιπτωση το ασπρο γινεται πολυ εντονο και "βγαινει" απο τις γραμμες του (πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω, σα να δημιουργει θαμπαδα γυρο γυρο απο καποιο αντικειμενο) τι πρεπει να κοιταξουμε;

Lefteris_X
27-10-2008, 11:08
Καλημέρα!

Wolf, διαβάω και ξαναδιαβάζω αυτό που περιγράφεις και προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου / να φανταστώ πως ακριβώς είναι αυτό το "θάμπωμα όταν ξεφεύγει το λευκόαπο τις γραμμές του".......ειλικρινά όμως, δεν το κατάφερα :banghead: .

Αν μπορείς βρε συ γίνε διαφορετικά περιγραφικός, μπας και πάρω εγώ "γραμμή" τι θες να περιγράψεις :bgrin2: . Πάντως με την λογική, καλά κοτσάνα θα πω τώρα το ξέρω!, δεν κατεβάζεις την τιμή του λευκού (αν έχεις τέτοια ξεχωριστή), και κράτα μια ισορροπία μεταξύ backlight, contrast και brightness.......ιδιαίτερα το backlight με το contrast θέλουν προσοχή.

Επίσης αρκετές τηλεοράσεις έχουν διάφορες, πως να το πω τώρα....χμμμμ....δεν είναι τεχνικός όρος - για ευκολία στη ροή του λόγου θα το πώ, "ψηφιακές βελτιώσεις" στην εικόνα που προβάλλουν (ένα παράδειγμα, εαν έχετε τηλεόραση με ταχύτητα απόκρισης κάτω απο 5 - 8 ms, για να επιτευχθεί αυξάνεται η φόρτιση -overdrive δλδ- του ΠΑΝΕΛ τύπου ΤΝ, με αποτέλεσμα ---->). Κάποιες απο αυτές λοιπόν για να τις πετύχουν οι τηλεοράσεις (βασικά η CPU τους) υπερφορτίζουν τους κρυστάλλους (πάντα μιλάμε για LCD ε; ), με αποτέλεσμα να αυξάνονται μεν οι γωνίες θέασης αλλά να παρουσιάζονται "φωτεινά περιγράμματα" στα όριο των "αντικειμένων" (δεν μπορούσα να βρω καταλληλότερη λέξη).....φυσικά μην περιμένετε να το πουν οι εταιρείες ανοιχτά αυτό....και προσπαθούν με διάφορες τεχνικές τελευταίως μπας και το επιλύσουν (αλλά ακόμα όχι), μια απο αυτές τις τεχνικές είναι της Samsung το λεγόμενο BFI (Black Frame Insertion), κατά κάποιον τρόπο λειτουργεί σαν τον τρόπο σάρωσης της CRT τεχνολογίας.


Τέσπα, μην ξεφύγω με τα τεχνικά. Wolf, δώσε άλλη μια προσπάθεια στην περιγραφή μπας και το κουφιοκεφαλάκι μου επιτέλους καταλάβει (μου τη δίνει το κείμενο ώρες ώρες δε μπορείτε να φανταστείτε!).


Τέλος να απαντήσω στο vasses, την ερώτηση την κατάλαβα, το ΝΟΗΜΑ της ερώτησης δεν κατάλαβα;
Πάρα ταύτα απαντώ: είμαι συντάκτης τεχνολογίας, (φυσικά επειδή με μια δουλειά ΔΕΝ παλεύεται η ζωή μου, οικονομικώς) τεχνικός H/Y και υπεύθυνος δικτύων και ηλεκτρονικών συστημάτων στην εκπομπή του Σωτήρη Τριανταφυλλόπουλου "Κυριακάτικο Τραπέζι".




Λευτέρης

vasses
27-10-2008, 15:57
Καλημέρα!

Τέλος να απαντήσω στο vasses, την ερώτηση την κατάλαβα, το ΝΟΗΜΑ της ερώτησης δεν κατάλαβα;
Πάρα ταύτα απαντώ: είμαι συντάκτης τεχνολογίας, (φυσικά επειδή με μια δουλειά ΔΕΝ παλεύεται η ζωή μου, οικονομικώς) τεχνικός H/Y και υπεύθυνος δικτύων και ηλεκτρονικών συστημάτων στην εκπομπή του Σωτήρη Τριανταφυλλόπουλου "Κυριακάτικο Τραπέζι".




Λευτέρης


otan kapoios leei oti asxoleitai me kapoio antikeimeno epagellmatika pou exei amesi sxesi me to forum px ( rithimsis tileoraseon )
, mporei na dosei pio katapopistikes apantiseis , giayto rotaga to antikeimeno sou

WolfRathmA
28-10-2008, 04:35
Επίσης αρκετές τηλεοράσεις έχουν διάφορες, πως να το πω τώρα....χμμμμ....δεν είναι τεχνικός όρος - για ευκολία στη ροή του λόγου θα το πώ, "ψηφιακές βελτιώσεις" στην εικόνα που προβάλλουν (ένα παράδειγμα, εαν έχετε τηλεόραση με ταχύτητα απόκρισης κάτω απο 5 - 8 ms, για να επιτευχθεί αυξάνεται η φόρτιση -overdrive δλδ- του ΠΑΝΕΛ τύπου ΤΝ, με αποτέλεσμα ---->). Κάποιες απο αυτές λοιπόν για να τις πετύχουν οι τηλεοράσεις (βασικά η CPU τους) υπερφορτίζουν τους κρυστάλλους (πάντα μιλάμε για LCD ε; ), με αποτέλεσμα να αυξάνονται μεν οι γωνίες θέασης αλλά να παρουσιάζονται "φωτεινά περιγράμματα" στα όριο των "αντικειμένων" (δεν μπορούσα να βρω καταλληλότερη λέξη).....φυσικά μην περιμένετε να το πουν οι εταιρείες ανοιχτά αυτό....και προσπαθούν με διάφορες τεχνικές τελευταίως μπας και το επιλύσουν (αλλά ακόμα όχι), μια απο αυτές τις τεχνικές είναι της Samsung το λεγόμενο BFI (Black Frame Insertion), κατά κάποιον τρόπο λειτουργεί σαν τον τρόπο σάρωσης της CRT τεχνολογίας.


Ακριβως αυτο! Αλλα μου το κανει μονο στο χρωμα του ασπρου! Και οχι συνεχεια ομως. Παραδειγμα το LBP μου το κανει συνεχεια αυτο.

Καποια αλλα που δεν εχω πειραξει καθολου στη τηλεοραση ειναι η ευκρινια, οπου κατευθυνο τη μπαρα δεξια και αριστερα. Ξεκιναει απο τη μεση (στο μηδεν δηλαδη) και αν το κινησω αριστερα η δεξια αυξομειώνεται ο αριθμος και φτανει μεχρι το +30 και -30. Αλλα πραγματικα δεν εχω καταλαβει τι κανει αυτο γιατι οταν το κανω δε βλεπω καποιο αποτελεσμα. Κατι παρομοιο επισης εχει και η "αποχρωση" ή "αποκριση" (μαλλον το πρωτο δε θυμαμαι τωρα) οπου ξεκιναει και αυτο στη μεση, απο το μηδεν δηλαδη, και εχει αριστερα το κοκκινο χρωμα και απο τα δεξια το πρασινο. Αυτο δεν εχω καταλαβει σε τι χρησιμεύει :p

Ενα αλλο επισης που θα ηθελα να σε ρωτησω, η τηλεοραση μου εχει "φωτισμος οπισθιας προβολης" και επισης μια αλλη αντίστοιχη επιλογη που λεει "ενεργοποιηση φωτισμου οπισθιας προβολης". Αν και την οπισθια προβολη την εχω απενεργοποιηση μπορω και ρυθμιζω κανονικα την ενταση του οπισθιου φωτισμου, αλλα δεν εχω καταλαβει τι κανει η "ενεργοποιηση φωτισμου οπισθιας προβολης". Η μονη διαφορα που βλεπω οταν κανω την ενεργοποιηση αυτου ειναι οταν το φοντο απο πισω γινει μαυρο και μου εμφανιζει ασπρα γραμματα (για παραδειγμα οταν πατας το ps κουμπακι πατημενο για να κλεισεις το μηχάνημα) εκει ο φωτισμος "πεφτει" και τα βλεπω ολα ποιο σκοτινα. Τι μαμακια ειναι αυτο; :p

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα νομιζω οτι εσυ κατι πρεπει να γνωριζεις για αυτο :D

Οσο και να διαβασα το βιβλιαρακι της τηλεορασης ολο βλακειες γραφει μεσα, του τυπου "Ενεργοποιηση οπισθιας προβολης: Ενεργοποιει του φωτισμου της οπισθιας προβολης" Χαιρο πολυ ρε Νταλαρα :p :rofl:

vasses
29-10-2008, 03:49
oudepote asxolithika me tin tileorasi den xreiazetai alloste , oi kales tileoraseis oyte dvd essecials theloune , oyte palema me tis ores gia na vreis ti sotsi ruthmisi 2-3 apla pragmata na rithiseis antithesi , foteinotita kai mode kai telioses.
modecris vrikes telika tis sostes rithmiseis?

http://img88.imageshack.us/img88/8591/px80nt0.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=px80nt0.jpg)http://img88.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

WolfRathmA
29-10-2008, 04:01
oudepote asxolithika me tin tileorasi den xreiazetai alloste , oi kales tileoraseis oyte dvd essecials theloune , oyte palema me tis ores gia na vreis ti sotsi ruthmisi 2-3 apla pragmata na rithiseis antithesi , foteinotita kai mode kai telioses.
modecris vrikes telika tis sostes rithmiseis?

http://img88.imageshack.us/img88/8591/px80nt0.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=px80nt0.jpg)http://img88.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Λαθος :D Ενας καλος φωτογραφος που ασχολειται με τετοια ασχολειται με τις ωρες η ακομα και μηνες για να κανει το σωστο calibrate στη tv του! :D
Με το να ρυθμισεις το χρωμα, φως κτλ πιστευω οτι δε κανεις τιποτα. Δε παιζει ρολο αν η τηλεοραση ειναι καλη η τις πλακας.


-----------------------------------------


Ωχ... εξαφανίστηκε ο Λευτέρης :p Μάλλον τον ρώτησα πάρα πολλά :D LoL

Έκανα κατι ρυθμίσεις με το calibrate dvd πάλι σήμερα, όσον αφορά τα χρώματα. Και είδα φανταστική διαφορά!!!

Γενικα εγω θα σας πρότεινα εαν η τηλεοραση σας εχει 3D Color (ετσι το ονομάζει η δικια μου) οπου μπορεις να ρυθμίσεις τα χρωματα ενα ενα ξεχωριστά, ΚΑΝΤΕ ΤΟ!!! Θα δειτε ΤΡΕΛΕΣ διαφορες! Αλλα θα σας βγουν πραγματικα τα ματια! Αφου να φανταστείτε ζαλίστηκα τοση ωρα που το εκανα! Αλλα το αποτέλεσμα ηταν ΕΚΘΑΜΒΩΤΙΚΟ! :D
Η σκέτη επιλογή color που εχει η καθε tv ειναι πραγματικά ΠΟΛΥ κατώτερη απο το αποτέλεσμα που μπορει να σας προσφέρει η παραπάνω επιλογή! Ψάξτε το λιγο και θα με θυμηθείτε :D

Και κατι τελευταίο! Η επιλογη για super white (που γραφει κατι για Y /b R/g και μπουρδες :p) ειναι ΜΟΝΟ για blu ray και DvD movie! Γενικα δηλαδη για ταινιες θελω να πω :p Για τα παιχνιδια δεν ισχύει! Και αυτο το παρατήρησα οταν πηγα να κανω calibrate το μαυρο χρωμα.

Αυτο γινεται ως εξης. Σου βαζει 3 μπαρες στα αριστερα και στα δεξια. Οι οποιες ειναι 3 διαφορετικα μαυρα χρωματα οπου πρεπει να ρυθμισεις αναλογος με αυτα που υποστιριζει η tv σου. Δηλαδη. Αν βλεπετε μονο τις 2 μπαρες στα αριστερα και στα δεξια, (για να το δειτε αυτο πρεπει να πατε τη φωτεινοτητα στο φουλ) πρεπει να εξαφανισετε την ποιο σκουρα ετσι ωστε να ερθει στο ιδιο "level" μαυρου με το πανελ (το λεω καλα;) της τηλεορασης, και ετσι θα βλεπετε μονο την μια. Εαν βλεπετε 3 μπαρες θα πρεπει να βλεπετε μονο τις δυο! Τις 3 μπαρες τις ειδα ΜΟΝΟ οταν ενεργοποιηση το Super White απο το PS3...

Αυτα! :D Πιστευω να ελυσα και το θεμα που ειπα παραπανω για τα χρωματα τωρα :p

vasses
29-10-2008, 04:29
Λαθος :D Ενας καλος φωτογραφος που ασχολειται με τετοια ασχολειται με τις ωρες η ακομα και μηνες για να κανει το σωστο calibrate στη tv του! :D
Με το να ρυθμισεις το χρωμα, φως κτλ πιστευω οτι δε κανεις τιποτα. Δε παιζει ρολο αν η τηλεοραση ειναι καλη η τις πλακας.


-----------------------------------------


Ωχ... εξαφανίστηκε ο Λευτέρης :p Μάλλον τον ρώτησα πάρα πολλά :D LoL

Έκανα κατι ρυθμίσεις με το calibrate dvd πάλι σήμερα, όσον αφορά τα χρώματα. Και είδα φανταστική διαφορά!!!

Γενικα εγω θα σας πρότεινα εαν η τηλεοραση σας εχει 3D Color (ετσι το ονομάζει η δικια μου) οπου μπορεις να ρυθμίσεις τα χρωματα ενα ενα ξεχωριστά, ΚΑΝΤΕ ΤΟ!!! Θα δειτε ΤΡΕΛΕΣ διαφορες! Αλλα θα σας βγουν πραγματικα τα ματια! Αφου να φανταστείτε ζαλίστηκα τοση ωρα που το εκανα! Αλλα το αποτέλεσμα ηταν ΕΚΘΑΜΒΩΤΙΚΟ! :D
Η σκέτη επιλογή color που εχει η καθε tv ειναι πραγματικά ΠΟΛΥ κατώτερη απο το αποτέλεσμα που μπορει να σας προσφέρει η παραπάνω επιλογή! Ψάξτε το λιγο και θα με θυμηθείτε :D

Και κατι τελευταίο! Η επιλογη για super white (που γραφει κατι για Y /b R/g και μπουρδες :p) ειναι ΜΟΝΟ για blu ray και DvD movie! Γενικα δηλαδη για ταινιες θελω να πω :p Για τα παιχνιδια δεν ισχύει! Και αυτο το παρατήρησα οταν πηγα να κανω calibrate το μαυρο χρωμα.

Αυτο γινεται ως εξης. Σου βαζει 3 μπαρες στα αριστερα και στα δεξια. Οι οποιες ειναι 3 διαφορετικα μαυρα χρωματα οπου πρεπει να ρυθμισεις αναλογος με αυτα που υποστιριζει η tv σου. Δηλαδη. Αν βλεπετε μονο τις 2 μπαρες στα αριστερα και στα δεξια, (για να το δειτε αυτο πρεπει να πατε τη φωτεινοτητα στο φουλ) πρεπει να εξαφανισετε την ποιο σκουρα ετσι ωστε να ερθει στο ιδιο "level" μαυρου με το πανελ (το λεω καλα;) της τηλεορασης, και ετσι θα βλεπετε μονο την μια. Εαν βλεπετε 3 μπαρες θα πρεπει να βλεπετε μονο τις δυο! Τις 3 μπαρες τις ειδα ΜΟΝΟ οταν ενεργοποιηση το Super White απο το PS3...

Αυτα! :D Πιστευω να ελυσα και το θεμα που ειπα παραπανω για τα χρωματα τωρα :p


giati den vazeis mia eikona prin kai mia eikona meta to calibrate na doume ti axizei telika?
den dokimazeis kai ayto na deis pos einai ego variemai na to katevaso :fryingpan:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=56651

WolfRathmA
29-10-2008, 04:32
Ψηνομαι τρελα :D Γιατι το dvd που εχω δεν ειναι σε full hd οποτε καταλαβαινεις :D

Για να μη κανω register αδικα. Τα λινκ που εχει ειναι rapid; Δεν εχω λογαριασμο εκει :p LoL

vasses
29-10-2008, 04:52
Ψηνομαι τρελα :D Γιατι το dvd που εχω δεν ειναι σε full hd οποτε καταλαβαινεις :D

Για να μη κανω register αδικα. Τα λινκ που εχει ειναι rapid; Δεν εχω λογαριασμο εκει :p LoL

katevainei kanonika ego to exo xeskisei to rapid exo katevasei sxedon oti hd promo video kai trailers kikloforoun , apla exei kofti taxititas gia tous free users giro sto 200 me 250 , kai nomizo kathe 5 i 10 lepta katevazeis meta anamoni , to palio sistima exei katargithei pou katevazes mia fora ti mera

modecris
29-10-2008, 05:08
oudepote asxolithika me tin tileorasi den xreiazetai alloste , oi kales tileoraseis oyte dvd essecials theloune , oyte palema me tis ores gia na vreis ti sotsi ruthmisi 2-3 apla pragmata na rithiseis antithesi , foteinotita kai mode kai telioses.
modecris vrikes telika tis sostes rithmiseis?

http://img88.imageshack.us/img88/8591/px80nt0.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=px80nt0.jpg)http://img88.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Το παλεύω και έχω φτάσει μέχρι εδώ:http://img266.imageshack.us/img266/3415/dsc00048mj3.jpg
Το κακό είναι πως δεν έχω κανενός είδους βοήθημα αλλά ούτε και χρόνο...Άσε που έχει και πάρα πολλές ρυθμίσεις,πχ δες εδώ (http://www.hdtvtest.co.uk/Samsung-LE40A656/Settings.htm).

Τέλος θα συμφωνήσω με τον wolf πως το σετάρισμα της tv είναι δύσκολο και χρονοβόρο,ειδικά εάν σου παρέχει και τις πιο απίθανες επιλογές.

WolfRathmA
29-10-2008, 06:38
Το κακό είναι πως δεν έχω κανενός είδους βοήθημα αλλά ούτε και χρόνο...Άσε που έχει και πάρα πολλές ρυθμίσεις,πχ δες εδώ (http://www.hdtvtest.co.uk/Samsung-LE40A656/Settings.htm).

Τέλος θα συμφωνήσω με τον wolf πως το σετάρισμα της tv είναι δύσκολο και χρονοβόρο,ειδικά εάν σου παρέχει και τις πιο απίθανες επιλογές.


Πραγματικα εχει παρα πολλες επιλογες να κανεις η καθε μια τηλεοραση (ειδικα οταν ειναι για full hd, 10bit panel, 24p κτλ) και επισης εχει παρα πολλους συνδυασμούς! Π.Χ μπορει να ενεργοποιείς κατι αλλα να μην εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα και να πρεπει να το απενεργοποιήσεις και να ενεργοποιήσεις αλλο. Πραγματικά ΧΑΝΕΣΑΙ μεσα στις ρυθμισεις. Οπως ειπα και σε προηγούμενα ποστ, την τηλεοραση την αγορασα τα περασμενα χριστουγεννα και απο τοτε ακομα ρυθμισεις κανω! χεχε :angry: Γιατι ναι μεν εχω δει ολες τι ρυθμισεις που εχει η tv αλλα συνεχεια δοκιμαζω διαφορους συνδυασμούς και εχω καλυτερο αποτέλεσμα.

Παντος ενα καλο tip ειναι οτι, μη νομιζετε οτι αν τα ενεργοποιησουμε ολα θα εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα! Γιατι μερικοι νομιζουμε οτι αν τα βαλουμε ολα στο on και στο full γινεται τουμπανο η τηλεοραση! :bgrin2: Λαθος αυτο!

Και οσων αφορα το Full RGB range, εγω ενα εχω να πω. Αυτο ναι μεν ειναι για βαθυτερα χρωματα, αλλα ποιος ο λογος να το ενεργοποιησουμε αφου μπορουμε να κανουμε καλυτερες ρυθμισεις απο τη τηλεοραση! (δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις αλλα λεμε τωρα :p) Εγω τουλαχιστον το εχω στο limited!

Πραγματικα Modecris, πιστευω να βρεις χρονο να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις για να απολαυσεις το αποτελεσμα. Παντος δε σε βιάζει κανεις! Εχεις ολο το χρονο μπροστα σου να κανεις αυτο που θέλεις ασχέτως αν σου πάρει μέρες, μήνες η και χρόνο :D
Πανω απ'ολα ομως η οικογένεια σου φίλε μου! Να χαιρεσαι τα παιδια σου και τι γυναικα σου και να περνατε ευχαριστα! Και ολα τα αλλα θα ερθουν!


PS: Δε ξερω πως μου ηρθε το τελευταιο :bgrin2:

Lefteris_X
29-10-2008, 11:11
Χαχαχαχααχαχαχαχα, όχι βρε εδώ είμαι, δεν έφυγα! Απλά είχα πήξει πολύ άσχημα με δουλειά και υποχρεώσεις. Επίσης ποτέ δεν αποφεύγω ερωτήσεις που δεν ξέρω τις απαντήσεις....γιατί πολύ απλά παραδέχομαι ότι δεν τις γνωρίζω! Δεν είναι ντροπή, κανείς δεν γεννήθηκε "έτοιμος" με γνώσεις! Ευκαίρια όταν δω ότι κάτι δεν το ξέρω, να το μάθω!


Anyway, Wolf αυτό που πρέπει να έχεις υπόψη σου είναι ότι γενικά θα πρέπει να έχεις μέσες τιμές στην τηλεόρασή σου. Οι πολύ χαμηλές κ οι πολύ ψηλές δημιουργούν προβλήματα. Σόρρυ αλλά έτσι είναι η LCD τεχνολογία.......δεν έχουμε σωλήνα εδώ.

Το "φωτισμός οπίσθιας προβολής" είναι μαλακία μετάφραση (δλδ λέξη προς λέξη και δεν βγαίνει νόημα) του "backlight projection". Αυτό είναι μια "πλάκα" με φωτα φθορισμού πίσω απο το ΠΑΝΕΛ ΤΝ της κάθε οθόνης (τελευταίως χρησιμοποιούνται LED αντί φθορισμού). E, τημ τιμή αυτού του φωτισμού, συνήθως την αφήνεις στην εργοστασιακή ρύθμιση, που είναι συνήθως στην μέση.

Α! ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ: ΠΑΝΤΑ όταν ξεκινώ ρυθμίσεις ΠΟΤΕ ΔΕΝ βάζω κάποιο απο τα έτοιμα settings, όπως "κινηματογραφικο", "ζαχαροπλαστείου", "τουαλλέτας" κλπ. Επιλέγω πάντα το "ουδέτερο", "default", τέλοσπάντων όπως το λέει το μενού της TV σας, ώστε οι τιμές στις ρυθμίσεις να είναι οι μέσες. Απο εκεί και μετά αρχίζω την "παραμετροποίηση".


Με αυτή τη βάση λοιπόν γράφω ότι γράφω....(τα default settings)....Α! και κάτι άλλο.......με τις μεταφράσεις δεν τα πάω καλά. Γενικότερα όλα τα μηχανήματα μου (ακόμα και το κινητό) τα χρησιμοποιώ στα Αγγλικά για να καταλαβαίνω τι σκατά (απο τεχνολογικής μεριάς) διαβάζω.

Επιστρέφοντας στο θέμα μας, όταν βάζουμε υψηλές τιμές backlight, contrast, sharpness, brightness.........πέφτει πολύ ρεύμα στους υγρούς κρυστάλλους για να επιτευχθεί το λεγόμενο overdrive, το οποίο όμως προκαλεί το φαινόμενο του "περιγράμματος" που παρατηρεί ο Wolf.

Απο εκεί και πέρα δεν μπορώ να σε καθοδηγήσω βρε συ Wolf, μόνο γενικότητες μπορώ να σου πω.......γιατί θα πρέπει να είμαι μπροστά στην τηλεόραση, να κρίνει και το δικό μου μάτι.....

Α! Και δεν έχει νόημα (για εμένα, δεν μιλώ εκ μέρους όλων!) να ποστάρεις φωτό....γιατί οι φακοί ΟΛΩΝ των φωτογρ. μηχανών δεν είναι WYSIWYG (What You See Is What You Get, όρος 20τιας!) συνεπώς ΠΑΛΙ δεν θα απεικονίζουν αυτό που βλέπει το μάτι σου. (για να είμαι και τελειομανής στην ακρίβεια, άμα έχεις καμμιά αστέρι φωτογρ. μηχανή dSLR και είσαι και φωτογράφος τότε θα είναι WYSIWYG οι φωτό...........μόνο που αν είσαι τόσο καλός φωτογράφος δεν θα είχες πρόβλημα με τις ρυθμίσεις τις TV σου!).



Λευτέρης


EDIT: Και κάτι που ξέχασα να πω: αφού είστε σε default ρυθμίσεις, ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ "κολπα" της τηλεόρασης (δεν έχει νόημα να προσπαθείσω να μαντέψω τις ονομασίες τους, καθώς πάνω κάτω είναι οι ίδιες τεχνικές ανάμεσα στις εταιρείες αλλα τα τμήματα marketing βάζουν ότι ονομασία μπορείτε να φανταστείτε για να φαίνονται διαφορετικές και καινοτομικές σε σχέση με τον ανταγωνισμό). Μόνο με απενεργοποιημένα τα "κόλπα" ξεκινούμε τις ρυθμίσεις....και όταν φτάσουμε στο βέλτιστο αποτέλεσμα (για το μάτι μας), τότε αρχίζουμε και "παίζουμε" με ένα "κολπάκι" την φορά: το ενεργοποιούμε, κοιτάζουμε τι άλλαξε -μας αρέσει δεν μας αρέσει τι άλλαξε- και μετά κάνουμε το ίδιο και με το επόμενο "κολπάκι". Αν πάμε να κάνουμε ρυθμίσεις και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ "παίζουμε" on-off τα "κόλπα".......ε, χάνουμε την μπαλα μετά.

vasses
29-10-2008, 14:10
Πραγματικα εχει παρα πολλες επιλογες να κανεις η καθε μια τηλεοραση (ειδικα οταν ειναι για full hd, 10bit panel, 24p κτλ) και επισης εχει παρα πολλους συνδυασμούς! Π.Χ μπορει να ενεργοποιείς κατι αλλα να μην εχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα και να πρεπει να το απενεργοποιήσεις και να ενεργοποιήσεις αλλο. Πραγματικά ΧΑΝΕΣΑΙ μεσα στις ρυθμισεις. Οπως ειπα και σε προηγούμενα ποστ, την τηλεοραση την αγορασα τα περασμενα χριστουγεννα και απο τοτε ακομα ρυθμισεις κανω! χεχε :angry: Γιατι ναι μεν εχω δει ολες τι ρυθμισεις που εχει η tv αλλα συνεχεια δοκιμαζω διαφορους συνδυασμούς και εχω καλυτερο αποτέλεσμα.

Παντος ενα καλο tip ειναι οτι, μη νομιζετε οτι αν τα ενεργοποιησουμε ολα θα εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα! Γιατι μερικοι νομιζουμε οτι αν τα βαλουμε ολα στο on και στο full γινεται τουμπανο η τηλεοραση! :bgrin2: Λαθος αυτο!

Και οσων αφορα το Full RGB range, εγω ενα εχω να πω. Αυτο ναι μεν ειναι για βαθυτερα χρωματα, αλλα ποιος ο λογος να το ενεργοποιησουμε αφου μπορουμε να κανουμε καλυτερες ρυθμισεις απο τη τηλεοραση! (δεν ισχυει για ολες τις περιπτωσεις αλλα λεμε τωρα :p) Εγω τουλαχιστον το εχω στο limited!

Πραγματικα Modecris, πιστευω να βρεις χρονο να κανεις τις απαραιτητες ρυθμισεις για να απολαυσεις το αποτελεσμα. Παντος δε σε βιάζει κανεις! Εχεις ολο το χρονο μπροστα σου να κανεις αυτο που θέλεις ασχέτως αν σου πάρει μέρες, μήνες η και χρόνο :D
Πανω απ'ολα ομως η οικογένεια σου φίλε μου! Να χαιρεσαι τα παιδια σου και τι γυναικα σου και να περνατε ευχαριστα! Και ολα τα αλλα θα ερθουν!


PS: Δε ξερω πως μου ηρθε το τελευταιο :bgrin2:

endeiktika ola ta lcd panel einai 10 bit kai sxedon parapano apo ta misa 1080p

o skopos einai na petixeis sosta epipeda maurou oste na apodidontai pio realistika ola ta xromata apo kei kai pera thema panel einai pos tha deixei sinolika i eikona.

epipleon ta mode mias tileoraseis EXOUN KATHORISMENES -kleidomenes ergostasiakes times gamma , thermokrasia xromaton kai loipa pou den mporeis na epemveis ,lx me ena custom cinema mode pote den tha piaseis tin eikona enos dynamic mode klp...
ta mode tis tv exoun ena skopo pou yparxoun

modecris kati asxeto :angry: ti hdmi kalodio foras?

WolfRathmA
29-10-2008, 17:40
Ακριβος οπως τα λες Λευτερη μου!

Και εγω στα αγγλικα την εχω την τηλεοραση γιατι μου τη "δινουν" τα ελληνικα μενου :D

By the way εχεις απολυτο δικιο. Και εγω με απενεργοποιημενα ολα τα καλουδια της τηλεορασης αρχισα για το calibrate. Παντος για το "περίγραμμα" που λεγαμε πριν κατι πρεπει να καταφερα εχτες και ειναι οκ τωρα :D

Τωρα το backlight projection δεν εχω καταλαβει τι κανει... δε ξερω ουτε αν ειναι για καλο η για κακο :p Απλα εμενα μου την "δίνει" γιατι οταν εχω μαυρο φοντο "σκοτεινιάζει" ποιο πολυ η εικονα. (πεφτει η φωτεινοτητα κατα καποιο τροπο) Οποτε αυτο το απενεργοποιησα απο τοτε που αγορασα τη TV :D

modecris
29-10-2008, 19:27
modecris kati asxeto :angry: ti hdmi kalodio foras?
Ένα απλό με 10€...

PDS
04-01-2009, 12:49
Αχ αυτό το dynamic mode της samsung...βέβαια πλέον η tv έχει setαριστεί σωστά και παίζει τούμπανο.

Aν δεν βαριεσαι καποια στιγμη Χρηστο,ποσταρε εδω τις ρυθμισεις σου να τις δοκιμασω:tongue:
Εχουμε την ιδια tv και σε μενα δειχνει αρκετα σκοτεινη η εικονα.:notsay:

modecris
04-01-2009, 13:24
Aν δεν βαριεσαι καποια στιγμη Χρηστο,ποσταρε εδω τις ρυθμισεις σου να τις δοκιμασω:tongue:
Εχουμε την ιδια tv και σε μενα δειχνει αρκετα σκοτεινη η εικονα.:notsay:
http://www.hdtvtest.co.uk/Samsung-LE40A656/Settings.htm

Από εδώ ξεκίνησα και απλά έκανα τις παρακάτω αλλαγές που μου έκατσαν καλύτερα στο μάτι:
το backlight κάπου στο 8,
το "βελτίωση άκρων" στο "on",
το "ευκρίνεια" στο "30",
τα "ρύθμιση του μαύρου" και "δυναμική αντίθεση" στο "χαμηλή",
το ""μαύρο HDMI" στο "χαμηλή",
το "100hz motion plus" στο "μέτριο".

Πολύ σημαντικό είναι να φορέσεις πρώτα (μια και κάνει reset στις ρυθμήσεις) το τελευταίο firmware στην tv από εδώ: (την Α556 δεν έχεις; )
http://www.samsung.com/gr/support/search/supportSearchResultView.do?group=& (http://www.samsung.com/gr/support/search/supportSearchResultView.do?group=&group_cd=&type=&type_cd=&subtype=&subtype_cd=&model_nm=LE40A556&dType=D&vType=L&mType=&model_cd=&menu=&prd_ia_cd=&disp_nm=LE40A556&cate_type=all&language=)
group_cd=&type=&type_cd=&subtype=&subtype_cd=&model_nm=LE40A556& (http://www.samsung.com/gr/support/search/supportSearchResultView.do?group=&group_cd=&type=&type_cd=&subtype=&subtype_cd=&model_nm=LE40A556&dType=D&vType=L&mType=&model_cd=&menu=&prd_ia_cd=&disp_nm=LE40A556&cate_type=all&language=)
dType=D&vType=L&mType=&model_cd=&menu=&prd_ia_cd=&disp_nm=LE40A556&cate_type=all&language= (http://www.samsung.com/gr/support/search/supportSearchResultView.do?group=&group_cd=&type=&type_cd=&subtype=&subtype_cd=&model_nm=LE40A556&dType=D&vType=L&mType=&model_cd=&menu=&prd_ia_cd=&disp_nm=LE40A556&cate_type=all&language=)


Δοκίμασε και πες μου.

PDS
04-01-2009, 15:24
Thanks για το ποστ.:)
Αυτην εχω.Δεν εχουμε την ιδια?
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1105671&OTHONILCDTVDIAGONIOS=32+inches&Manufacturer=Samsung&category=69980053&catalog=19&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE78648BEA51935529E6022C ED99970CBA0AA74A63BAD4155741FF46377F23221E1358797C 247E6304B7A4556A4B712151CBAD398A78B55B60FDE2EDCE77 0998410D82EA376B08BBE3B6A80A760E624C51C4B4C722ADFD 633F13B7492804A48B1D237D7CA3ECC8A3D7BC4A39CF0618F1 99AAA3BC7842A2CE27

Μαλλον αυτο ειναι το σωστο λινκ
http://www.samsung.com/gr/support/download/supportDown.do?group=television&type=television&subtype=lcdtv&model_nm=LE40A656A1F&mType=&dType=D&vType=R&prd_ia_cd=02010100&disp_nm=LE40A656
Αλλα εχει μονο για 40αρα fw?

modecris
04-01-2009, 15:45
Ναι Βαγγέλη,έκανα λάθος.Την ίδια έχουμε.

Από το pdf με τις οδηγίες:
Εγχειρίδιο αναβάθμισης λογισμικού για προχωρημένους
Μοντέλα για τα οποία ισχύει:
Η τηλεόραση LCD και η τηλεόραση PDP θα κυκλοφορήσουν το 2008 για το μοντέλο SD DTV.
(όχι το μοντέλο MX ή WX)
- LE32A756R1FX, LE**A786R2FX, LE**A786R2FX
- LE**A900G1FX (ARMANI)
- LE**A65****X,LE**A68****X
- LE**A61****X, LE**A55****X, PS50A55****X, PS**A65****Xάρα είσαι οκ.

Dimkar2405
04-01-2009, 16:38
Χρονια πολλα και καλη χρονια παιδια!!Εχω αυτη την lcd http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_productid_32PFL7403D_12_GR_CONSUMER/32PFL7403D-12
και δεν βρισκω στο ιντερνετ ρυθμισεις για το ps3, οποτε πειραματιζομαι μονος μου!Υπαρχει καποιος που εχει σχετικη εμπειρια με τη συγεκριμενη τηλεοραση ή γενικα?Ευχαριστω για το χρονο σας!!