PDA

View Full Version : Πόσοι εδώ μέσα έχετε Mac??



NonBorn
29-05-2008, 11:31
Μιας και δεν υπάρχει τέτοιο thread και από μηνύματα που διαβάζω είμαστε αρκετοί... Ποιοι και πόσοι έχουμε Mac??

Εγώ είμαι με 1 βδομάδα ακριβώς με το νέο Μac Pro και εκτός του ότι το μηχάνημα είναι πολύ δυνατό έχω πάθει τη πλάκα μου με το MAC OSX και το πόσο εύκολα γίνονται όλα σε σχέση με τα windows με τη σταθερότητα του Unix...

panelix
29-05-2008, 11:40
Poso ton pires?

Giannis
29-05-2008, 11:43
egw leo na parw ton septembri i kai pio noris........

NonBorn
29-05-2008, 14:09
Poso ton pires?

2800ευρώ πήγε το μαλλί...

Giannis
29-05-2008, 14:15
tous cpu plironeis kai thn firma ;).......alla kata ta alla prepei na einai kalo myxanhma

leone
29-05-2008, 14:16
και το λειτουργικο που απλα ειναι ΤΕΛΕΙΟ......

Giannis
29-05-2008, 14:18
otan elega firma enoousa kai leitourgiko ;).....poli pithanon thn ali bdomada tha exw ena imac tou patera mou........ante na dw pos einai ta mac.......na bazw mpros gia mac pro :D

NonBorn
29-05-2008, 14:34
Πληρώνεις και κάτι ακόμα... Ένα ΑΘΟΡΥΒΟ μηχανημα και ένα παγωμένο tower!!

ΥΓ: Είναι πιο αθόρυβο από το ps3...

leone
29-05-2008, 14:36
τι οθονη πηρες ?

Giannis
29-05-2008, 14:40
pagwmeno sou fenete epidei einai alouminio :D bale programma na deis temps na mas peis :p

leone
29-05-2008, 14:51
μπορει να ειναι ακριβα μηχανηματα αλλα αξιζουν τα λεφτα τους.

NonBorn
29-05-2008, 15:14
τι οθονη πηρες ?

Είχα μια 19άρα 4:3 με pva panel οπότε κράτησα αυτήν, γιατί για να πάω σε καλύτερη έπρεπε να σκάσω αρκετά.


pagwmeno sou fenete epidei einai alouminio :D bale programma na deis temps na mas peis :p

Και το προηγούμενο tower από αλουμίνιο ήταν αλλά δεν ήταν τόσο κρύο...:p Θα βάλω και πρόγραμμα όμως να το δω να σου λύσω την απορία :p


μπορει να ειναι ακριβα μηχανηματα αλλα αξιζουν τα λεφτα τους.

To συγκεκριμένο δεν είναι ακριβό γι αυτά που προσφέρει... Αν πας να χτίσεις παρόμοιο pc με τα ίδια specs δε νομίζω να γλιτώσεις πολλά... Πάντως το ότι αξίζουν τα λεφτά τους... Ναι τα αξίζουν και με το παραπάνω!

Tek_Killa
29-05-2008, 15:17
Δουλεύω τα 3/4 της ημέρας σε mac. Θα μπορούσα να έχω και σπίτι αλλά... no thank you. Ωραίο design, μαμάτο λειτουργικό αλλά χάλια υποστήριξη εδώ.

NonBorn
29-05-2008, 15:45
pagwmeno sou fenete epidei einai alouminio :D bale programma na deis temps na mas peis :p

http://img95.imageshack.us/img95/9568/picture2cx1.png

leone
29-05-2008, 15:49
αρκετα δροσερο ειναι ....

Giannis
29-05-2008, 15:56
mmm......arketa kalo se idle.............se sxesh me pc.........an mporeis bale mia se full load me kapio programma.........nomizw prepei na yparxei gia mac.....mpas kai kanei to orthos pou einai gia windows?

Giannis
29-05-2008, 15:59
oi ram pantos exoun ipsiles thermokrasies........kai ftei epidi o zestos aeras apo tis cpu pernai apo ekei :p

modecris
29-05-2008, 19:18
2800ευρώ πήγε το μαλλί...
Για να δώσω 2800€ για pc θα έπρεπε να:
α)Με λένε modecristina onasi,
b)Είμαι διασωληνωμένος και έχω το ακαταλόγιστο,
γ)Είναι εργαλείο της δουλειάς μου.
Σε καμία άλλη περίπτωση.-

Συνταξιούχε καλορίζικο!

Giannis
29-05-2008, 19:29
Για να δώσω 2800€ για pc θα έπρεπε να:
α)Με λένε modecristina onasi,
b)Είμαι διασωληνωμένος και έχω το ακαταλόγιστο,
γ)Είναι εργαλείο της δουλειάς μου.
Σε καμία άλλη περίπτωση.-

Συνταξιούχε καλορίζικο!


:D lol......e to pedi gia kapio logo tha to pire.....alla kai logogs na mhn iparxei dikeomatou na parei oti theli ;)

ps4
29-05-2008, 20:01
Παιδια στα μακ πληρωνεις το λειτουργικο. Εκει ειναι ολη η ουσια. Η σταθεροτητα του.

Με τα ιδια λεφτα παιρνεις καλυτερο πισι αλλα θα τρεχει βιστα. Οποτε ακυρο.

Τα μακ ειναι τρομερα μηχανακια. Λογω δουλειας το ξερω και εγω αυτο. Αλλα η υποστιριξη ειναι οντως ενα μαυρο χαλι.

Παρολαυτα τα λεφτα τους τα αξιζουν με το παραπανω.

panelix
29-05-2008, 20:25
Giati den mporeis na baleis se pc leitourgiko MAC OS X ?

Giannis
29-05-2008, 20:36
mporeis :D
rota ton Onyx sto e-pcmag :D

panelix
29-05-2008, 20:38
Ma to ksero gia auto to leo...

modecris
29-05-2008, 20:43
.....alla kai logogs na mhn iparxei dikeomatou na parei oti theli ;)
Αλίμονο,απλά το θεωρώ υπερβολικό το ποσό εάν δεν έχεις οικονομικό όφελος από την αγορά του.

Giannis
29-05-2008, 20:45
modecris Hobby enai afta...ti na kanoume....;)

WolfRathmA
29-05-2008, 21:21
http://www.maclife.gr/images/uploads/leopard_desktop.png

Τα λογια ειναι περιτα οταν βλεπεις αυτη την εικονα και μονο!!!

http://images.apple.com/imac/design/images/gallery/imac_3_20071026.jpg

Ο λογος που πουλαω το Pc μου ειναι για το παραπανω εργαλειο!!! :D :D :D

Ευχομαι...

Coming Soon... :bgrin2:

Και μη ξεχναμε

http://images.apple.com/imac/design/images/gallery/imac_5_20071026.jpg

;)

panelix
29-05-2008, 21:27
To screensaver auto worfrathma mpainei kai se windows opos kai i mpara apo kato me ta ergaleia opote auto den einai epixeirima :D

geodlord7
29-05-2008, 21:33
Εχω παραγγειλει το macbook pro!!!!Το περιμενω εν αγωνιως!!!!!!

Πρωτη μου φορα με mac;)

Giannis
29-05-2008, 21:51
wolf sto imac mporeis na ta paris kai asyrmata epomenos 0 kalwdia.....;)

NonBorn
29-05-2008, 21:52
To screensaver auto worfrathma mpainei kai se windows opos kai i mpara apo kato me ta ergaleia opote auto den einai epixeirima :D

Kαλά αν νομίζεις ότι η διαφορά του Mac OSX από τα Windows είναι το dock και η μπάρα.... :frog::frog::frog:

Καλορίζικο geo...

geodlord7
29-05-2008, 22:07
Καλορίζικο geo...

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Καλοριζικο και σε σενα:)

three_brothers1
29-05-2008, 22:08
t einne t mac re?

panelix
29-05-2008, 22:18
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

panelix
29-05-2008, 22:19
Kαλά αν νομίζεις ότι η διαφορά του Mac OSX από τα Windows είναι το dock και η μπάρα.... :frog::frog::frog:

Καλορίζικο geo...]

Kamia sxesi den eipa auto. O wolf eipe oti mono apo tin eikona katalavaineis kai stin eikona fenete mono to dock kai to screensaver :p

WolfRathmA
29-05-2008, 22:22
t einne t mac re?


xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Το παιδι εξεφρασε την απορια του. Και εσυ αντι για να του πεις τι ειναι γελας; Νομιζεις οτι πολυ ξερουν ολα τα λειτουργικα;



Και καλα ρε panelix. Εσυ τι προσπαθεις να μας πεισεις τωρα; Θες να μας τρελανεις τελειως η θελεις να μας δουλεψεις;

panelix
29-05-2008, 22:23
(Na sas doulepso fisika :rofl: ) Auto pou thelo na po einai oti apo mia eikona den mporeis na katalaveis oles tis dinatotites enos mac :p

Oi mac iparxoun edo kai polla xronia kai to brisko logiko na to kseroun arketoi... Mexri kai i mana mou to kserei pou einai asxeti apo auta :p

WolfRathmA
29-05-2008, 22:25
(Na sas doulepso fisika :rofl: ) Auto pou thelo na po einai oti apo mia eikona den mporeis na katalaveis oles tis dinatotites enos mac :p

Χερο πολυ πιθηκοτσης...

Αστο γιατι θα μας παρει ολο το βραδυ η συζήτηση...

three_brothers1
29-05-2008, 22:25
Το παιδι εξεφρασε την απορια του. Και εσυ αντι για να του πεις τι ειναι γελας; Νομιζεις οτι πολυ ξερουν ολα τα λειτουργικα;



Και καλα ρε panelix. Εσυ τι προσπαθεις να μας πεισεις τωρα; Θες να μας τρελανεις τελειως η θελεις να μας δουλεψεις;thnx wolf

panelix
29-05-2008, 22:27
Simfonoi :p
Kalorizikos se olous pou piran, exoun parei, tha paroun...

three_brothers1
29-05-2008, 22:27
t eine re auto?

panelix
29-05-2008, 22:29
Oi mac einai ipologistes alla me diaforetiki arxitektoniki an thes na matheis perissotera gia tin arxitektoniki ton mac pas google grafeis mac wiki kai diavazeis sto wikipedia... Kata ta alla ta mac einai poli dinata mixanimata me poli stathero kai filiko pros ton xristi logismiko... Einai fantasou san tin ferrari ton ipologiston...

WolfRathmA
29-05-2008, 22:30
Θα σου πει ο penelix, που τα ξερει ολα εδω και τοσα χρονια που εχουν κυκλοφορησει τα Mac...

Edit: Δυσκολο ηταν;

panelix
29-05-2008, 22:30
Θα σου πει ο penelix, που τα ξερει ολα εδω και τοσα χρονια που εχουν κυκλοφορησει τα Mac...

Fisika, kanena problima wolf... :p

three_brothers1
29-05-2008, 22:31
eine k kokkinaa ta mac?lool

panelix
29-05-2008, 22:32
Ama thes paizei na ta breis kai kokkina alla sinithos einai leuka lol :p
Basika me mia kali ladompogia kai ena pinelaki to kaneis agnoristo to mac...

Giannis
29-05-2008, 23:39
Three Brothers ta Mac OS einai leitourgiko pou exei dimiourgisei i etairia Apple h opia fantazome thn kserhs apo ta ipod mou bgazei..........genika einai ena poli stathero litourgiko alla den ipostirizete oso tha eprepe kai kirios to protimoun gia ergasies opws sxedio.....kai genika gia epagkelmatikes ergasies........gia enan aplo xrhsti ta Mac den kanoun.......afta

WolfRathmA
30-05-2008, 03:13
Και ενα πολυ καλο αβανταζ ειναι οτι τωρα μπορεις να περασεις νομιμα και windows xp η vista στο λειτουργικο του Mac. Οι drivers και ολα αυτα που χρειαζονται για να γινει σωστα η εγκατασταση περιεχονται μεσα στο cd που σου δινει η apple.

tlg
16-06-2008, 14:19
Mε ενα Mac,αν ΔΕΝ ασχολεισαι με παιχνιδια ή δεν εισα φανατικος των high settings,ξεχνας τα PC σε λιγες ωρες !!
Ειναι οτι ποιο τελειο για προσωπικος υπολογιστης ...

Προσωπικα εχω ενα iMac και ενα Macbook για internet/multimedia και για GAMING ολες τις κονσολες που κυκλοφορυν ...οπότε η αναγκη για PC,που ηταν αποκλειστικα το gaming επαψε να υπαρχει και μαζι της ολα τα προβληματα ....

PDS
16-06-2008, 14:24
Mε ενα Mac,αν ΔΕΝ ασχολεισαι με παιχνιδια ή δεν εισα φανατικος των high settings,ξεχνας τα PC σε λιγες ωρες !!
Ειναι οτι ποιο τελειο για προσωπικος υπολογιστης ...

Προσωπικα εχω ενα iMac και ενα Macbook για internet/multimedia και για GAMING ολες τις κονσολες που κυκλοφορυν ...οπότε η αναγκη για PC,που ηταν αποκλειστικα το gaming επαψε να υπαρχει και μαζι της ολα τα προβληματα ....

Aυτο ειναι πολυ ενδιαφερον,διοτι και εγω αυτες τις αναγκες εχω απο ενα pc.

Tι το διαφορετικο μπορει να δωσει οσον αφορα το ιντερνετ ομως?

WolfRathmA
16-06-2008, 16:58
Mε ενα Mac,αν ΔΕΝ ασχολεισαι με παιχνιδια ή δεν εισα φανατικος των high settings,ξεχνας τα PC σε λιγες ωρες !!
Ειναι οτι ποιο τελειο για προσωπικος υπολογιστης ...

Προσωπικα εχω ενα iMac και ενα Macbook για internet/multimedia και για GAMING ολες τις κονσολες που κυκλοφορυν ...οπότε η αναγκη για PC,που ηταν αποκλειστικα το gaming επαψε να υπαρχει και μαζι της ολα τα προβληματα ....


++++1000

Αυτο ακριβος σκεφτηκα και εγω!
Το iMac θα το παρω οταν ερθω απο διακοπες... σε κανενα μην δηλαδη περιπου..

personGR
16-06-2008, 17:00
Tι το διαφορετικο μπορει να δωσει οσον αφορα το ιντερνετ ομως?

Το γεγονός ότι δεν έχεις ανάγκη από κάποιο antivirus, Και ότι η bluescreen των windows λείπει?

NonBorn
16-06-2008, 17:20
Aυτο ειναι πολυ ενδιαφερον,διοτι και εγω αυτες τις αναγκες εχω απο ενα pc.

Tι το διαφορετικο μπορει να δωσει οσον αφορα το ιντερνετ ομως?

Bάγγο αν μετράει η γνώμη μου (;)) βάλε στο πρόγραμμα την αγορά του φτηνότερου imac ή macbook αν θες laptop... Θα το ερωτευτείς...

PDS
16-06-2008, 17:25
Bάγγο αν μετράει η γνώμη μου (;)) βάλε στο πρόγραμμα την αγορά του φτηνότερου imac ή macbook αν θες laptop... Θα το ερωτευτείς...

Nαι σαν ιδεα με ενδιαφερει.Για να το λες(και ολοι αλλοι) θα ειναι καλη αγορα:tongue:
Ισως να το ψαξω περισσοτερο το θεμα.

geodlord7
16-06-2008, 17:31
Παιδια μιας και το δικο μου απο στιγμη σε στιγμη θα ερθει απο οτι διαβασα μπορω να περασω και windows!!Αυτο επιβαρυνει σε κατι το συστημα ή οχι?Φανταζομαι οπωσδηποτε πρεπει να βαλω windows γιατι καποια πραγματα δεν θα ειναι συμβατα με το λειτουργικο του μακ.

Τελος ποιος θα μου δωσει κανα λινκ για να κανω customize το mac:D??Τι μου προτεινεται βασικα?Γιατι ενταξει θα αρχισω να πειραματιζομαι τωρα:p

tlg
16-06-2008, 17:39
Eιλικρινα ,ηρεμεις...Δεν ασχολεισαι ...
Εγω το δικο μου το εχω συνεχεια ανοιχτο απο τα τελη Φεβρουαριου ...
Περα απ'ολα τ'αλλα χαιρεσαι να το βλεπεις βρε αδερφε (για το iMac λέω)..
Τον προηγουμενο αυγουστο πηρα το πρωτο μου iMac (white)... και απο τοτε ....!!!
Ως αναφορα την τιμη ,ναι ειναι λιγο ποιο ακριβα απο ενα PC ,αλλα αυτο οφειλεται στην κακη τιμολογιακη πολιτικη της Apple εκτος Αμερικης..

Κατα τα αλλα ειναι μια διαφορετικη εμπειρια....ειναι ΜΗΧΑΝΗΜΑ..
Το ανοιγεις κανεις την δουλεια σου και ξερεις οτι την επομενη φορα που θα το ξανα ανοιξεις δεν θα σε προδωσει....

Αααα και τελος ,οπως ειπαν και οι αλλοι ,αν εισαι μαζοχιστης, μπορεις ανετα να εγκαταστησεις ΚΑΙ Windows.... όπως φυσικα ΚΑΙ Unix!!

Oλα σε ενα λοιπον...τακτοποιημενα!!!!

Εγω τωρα εχω ενα iMac 2.4Ghz 4gb 750HD και θα το αλλαξω μονο οταν βγουν τα Νehalem iMAc ..
Eπισης να μην ξεχασω να αναφερω την μεγαλη μου αγαπη το Macbookακι μου,απ'οπου σας γραφω κ αυτο το μυνημα!!

tlg
16-06-2008, 17:41
Παιδια μιας και το δικο μου απο στιγμη σε στιγμη θα ερθει απο οτι διαβασα μπορω να περασω και windows!!Αυτο επιβαρυνει σε κατι το συστημα ή οχι?Φανταζομαι οπωσδηποτε πρεπει να βαλω windows γιατι καποια πραγματα δεν θα ειναι συμβατα με το λειτουργικο του μακ.



Αν δεν εχεις κατι εξειδικευμενο που να τρεχει ΜΟΝΟ σε Windows ,τοτε κατα 99% θα βρεις κατι αντιστοιχο και σε MacOS ...

tlg
16-06-2008, 17:45
A
Tι το διαφορετικο μπορει να δωσει οσον αφορα το ιντερνετ ομως?

Δηλαδή?
Ενα πρώτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ο browser της apple ο Safari που μια γευση του μπορεις να παρεις και στο PC αν τον κατεβασεις απο το site της Apple ...

Oπωςδηποτε καντε μια βολτα απο το site της Apple ,δειτε τα tutorials και τα demo και φυσικα μην ξεχασετε να δειτε τις ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΙΚΕΣ διαφημισεις !!!


http://www.apple.com/mac/


Στο κατω κατω βρε αδερφε και στο MGS4 ολοι MAC χρησιμοποιουν !!!!!!!!!!

geodlord7
16-06-2008, 17:48
Ενα απο τα πιο σημαντικα, msn μπορουμε να βαλουμε στα mac?:D

tlg
16-06-2008, 17:59
Msn υπάρχει επίσημα απο την Microsoft και σε λιγο καιρο θα υποστηριζει και video conference..!
Aπο εκει και περα υπαρχουν πλήθος τετοιων προγραμματων ,όπως...

http://www.amsn-project.net/
http://www.adiumx.com/

NonBorn
16-06-2008, 19:04
Όλα γίνονται σε Mac OSX γίνονται απλά εύκολα και γρήγορα.. MSN δυστυχώς δεν είναι τόσο λειτουργικός όσο σε MAC αλλα γίνονται βασικά βήματα μπροστά από την MS... Προς το παρόν το μόνο που δεν μπόρεσα να βρω σε mac είναι το autodesk που το δουλεύω και εγώ και ο αδερφός μου για τη σχολή και το matlab... Όλα τα άλλα υπάρχουν και μερικά προγράμματα (βλ. HardBrake) είναι ακόμα καλύτερα από αντίστοιχα των windows που έχουμε μάθει... 3 μέρες θα κατεβάζετε καντήλια για το πως είναι το mac και το λειτουργικό του... Αλλά μετά απ αυτές τις 3 μέρες ξαφνικά θα σοκαριστείτε με το πόσο φοβερό είναι αυτό το λειτουργικό!

Tek_Killa
16-06-2008, 19:37
Ερωτώ φίλε nonborn: Για δε μπορώ να γραψω καθαρά εδώ στο κουτάκι του quick reply οταν γράφω σε mac? αναγκάζομαι να γραφω το κείμενο στο text edit και να το κανω paste γιατί μου τρώει γράμματα και δεν καταλαβαίνω τι γράφω...

tlg
16-06-2008, 20:01
Eγω γραφω κανονικα στο κουτακι quick replay και απο τα 4 Mac που περασαν απο τα χερια μου ,Tiger ΚΑΙ Leopard ..

WolfRathmA
16-06-2008, 20:07
tlg εγω επειδη δε το θελω για κατι φοβερο και τρομερο το iMac εχω αποφασισει να παω να αγορασω το iMac στα 2, 20" που ειναι με 1 γιγα μνημη και 250 σκληρο. Το θελω μονο για serfing, chat και καποιες ελαφριες εφαρμογες οπως Photoshop. (δεν ασχολουμε επαγγελματικα απλα για το χαβαλε)

Καλος δε θα ειναι;

tlg
16-06-2008, 20:33
Mια χαρουλα θα ειναι , αλλα κανε μια προσπαθεια μήπως βρεις στα λεφτα που εχει αυτος κανενα μεταχειρισμενο με καλυτερα χαρακτηριστικα ....ή το αμεσως επομενο μοντελο ..
Αν τελικα παρεις αυτο,την μνήμη να την αναβαθμισεις οπωσδήποτε στα 2 gb ..οχι απο apple αλλα απο τριτο κατασκευαστη ...πουλανε και στα plaisio,multirama κ.λ.π


Ριξε μια ματια στις αγγελιες των παρακατω sites ..
www.helmug.gr
www.macephemera.gr
www.systemgraph.gr

WolfRathmA
22-06-2008, 02:50
ΝΑΙ!! ΝΑΙ!! ΝΑΙΙΙΙΙ!!!!

ΕΧΩ MAC!!! *Doooiiiiiing!!* Hackidosh :D LoL...

Δεν αντεξα αλλο.. αφου δε μπορω να το αγορασω ας το εχω προς ωρας στο PC μου :p LoL

WolfRathmA
23-06-2008, 02:59
Παιδια μπορει να μου πει καποιος που μπορω να βρω εφαρμογες κτλ για Mac; Photoshop και τετοια δηλαδη...

bocgr
24-06-2008, 18:36
καλησπέρα παιδιά. πήρα έναν imac την παρασκευή.καλά το μηχάνημα είναι το κάτι άλλο, καμια σχέση με τα μηχανήματα που τρέχουν windows.
απλά έχω μια απορία, χρειάζεται σε imac να έχεις antivirus και τα λοιπά προγράμματα προστασίας η είσαι καλυμμένος?

WolfRathmA
24-06-2008, 18:39
καλησπέρα παιδιά. πήρα έναν imac την παρασκευή.καλά το μηχάνημα είναι το κάτι άλλο, καμια σχέση με τα μηχανήματα που τρέχουν windows.
απλά έχω μια απορία, χρειάζεται σε imac να έχεις antivirus και τα λοιπά προγράμματα προστασίας η είσαι καλυμμένος?

Εισαι καλυμενος... Δε χρειαζεσαι τιποτα.. (i think...)

bocgr
24-06-2008, 18:41
απορία: γιατί έχω βρει στο net προγράμματα antivirus για mac λειτουργικό?

vasses
24-06-2008, 19:17
2800ευρώ πήγε το μαλλί...

δεν βρησκω το λογο γαιτι καποιος να δωσει τοσα λεφτα για ενα τετοιο συστημα?
με τα windοws κανεις καλλιτερα την δουλεια σου και πιο φτηνα σε ολους τους τομεις

ps4
24-06-2008, 21:30
Λοιπον....

Ειμαι παλιος πισακιας και πολεμιος των μακ απο αρχαιοτατων χρονων.

Αν και γραφιστας ποτε δεν καταλαβα γιατι να δωσεις εναν σκασμο λεφτα για να κανεις κατι που κανεις με τα μισα.

ΕΕΕΕΕΕΕΕλα ομως που τελικα δεν ειναι ετσι.

Απο την στιγμη που σε ενα μακ μπορεις να τρεξεις παραθυρα δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος να παρεις πισι. Εκτος απο τα χρηματα. Και ΜΟΝΟ.

Τα μηχανακια ειναι σταθεροτατα και ουσιαστικα πληρωνεις αυτο το λειτουργικο που απλα κανει παπαδες σαν να μην τρεχει τιποτα σαν να μην καταλαβαινει απο φορτο εργασιας ενα πραγμα. Απλα απιστευτο.

Προσωπικα λογω του οτι πλεον μπορει να τρεξει και παραθυρα οπως εγραψα πιο πανω κοιταω να παρω ενα και να πεταξω το πισι απο το παραθυρο. Ή να το αφησω να κανει τις βρομωδουλειες. Βλεπε ''κατεβ...''

Αυτα.

NonBorn
24-06-2008, 21:58
δεν βρησκω το λογο γαιτι καποιος να δωσει τοσα λεφτα για ενα τετοιο συστημα?
με τα windοws κανεις καλλιτερα την δουλεια σου και πιο φτηνα σε ολους τους τομεις

Κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου?????? έχεις κάτσει να δουλέψεις σε Mac OSX?? Γιατί για να το λες αυτό μάλλον δε το χεις κάνει... Απλά το εντελώς αντίθετο... Τα windows τα τρέχω μόνο για παιχνίδια...

Για πες μου επίσης πόσο θα έδινες για το συστημα που έχω στο sig σε pc... Με τα ίδια features... Τροφοδοτικό χιλιάρι με @@, κουτί αλουμίνιο k ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ....


απορία: γιατί έχω βρει στο net προγράμματα antivirus για mac λειτουργικό?

Γιατί οι εταιρίες πουλάνε σε "άσχετους" προιόντα μόνο και μόνο με το brand name χωρίς ουσιαστική προσφορά... Ειδικά στον χώρο των υπολογιστών...

WolfRathmA
25-06-2008, 02:57
Λοιπον....

Ειμαι παλιος πισακιας και πολεμιος των μακ απο αρχαιοτατων χρονων.

Αν και γραφιστας ποτε δεν καταλαβα γιατι να δωσεις εναν σκασμο λεφτα για να κανεις κατι που κανεις με τα μισα.

ΕΕΕΕΕΕΕΕλα ομως που τελικα δεν ειναι ετσι.

Απο την στιγμη που σε ενα μακ μπορεις να τρεξεις παραθυρα δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος να παρεις πισι. Εκτος απο τα χρηματα. Και ΜΟΝΟ.

Τα μηχανακια ειναι σταθεροτατα και ουσιαστικα πληρωνεις αυτο το λειτουργικο που απλα κανει παπαδες σαν να μην τρεχει τιποτα σαν να μην καταλαβαινει απο φορτο εργασιας ενα πραγμα. Απλα απιστευτο.

Προσωπικα λογω του οτι πλεον μπορει να τρεξει και παραθυρα οπως εγραψα πιο πανω κοιταω να παρω ενα και να πεταξω το πισι απο το παραθυρο. Ή να το αφησω να κανει τις βρομωδουλειες. Βλεπε ''κατεβ...''

Αυτα.


+1

Non μη νευριαζεις αγορι μου.. χαλαρωσε.. οταν δοκιμαζουν ολοι mac μενουν με το στομα ανοιχτο :D
Εδω εγω εβαλα Leopard στο pc και πεταει! Πραγματικα δεν εχω κανενα προβλημα. Αλλα μαλλον μεσα σε αυτες τις μερες "ισως" σας εχω νεα :D

WolfRathmA
25-06-2008, 07:59
www.youtube.com/watch?v=NxY2y76NcPo

desperate_gamer
25-06-2008, 16:51
Τι βίντεο είναι το παραπάνω; Δεν είναι available πια.

Giannis
25-06-2008, 16:54
mia xara available einai :S..........dixnei ena iMac pou exei aniksie kapios para pola parathira....diladi kanei polles ergasies mazi......internet, video, photos.....k.l.p

MaRkUs_
25-06-2008, 17:39
σιγά μην δώσο λεφτά για μήλα και αχλάδια:Ρ το pc που έχω για της δουλειές που θέλω με καλύπτη για τα επόμενα χρόνια:Ρ σιγά μην πάρω για photoshop ιντερνετ και chat mac....αν μου χρειαζοταν να πω οκ....χώρια που συχαίνομε το μήλο όπως την microsoft:P

Giannis
25-06-2008, 17:42
afou sixenese ti microsoft giati exeis windows?.......bale dos :D

MaRkUs_
25-06-2008, 17:43
afou sixenese ti microsoft giati exeis windows?.......bale dos :D

και το dos της M$ ειναι εξυπνάκια:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ:Ρ ίσος έχω linux!!!:)

Giannis
25-06-2008, 17:44
a nai kala les.......mlk ipa........:D

kala kaneis kai exeis linux to omorfotero leitourgiko meta to mac......ase pou to kaneis oti theleis kiolas

MaRkUs_
25-06-2008, 17:47
;);););)
ε θα δοκιμάσω και το mac os να δω τι σκατά κάνει:Ρ

ps4
25-06-2008, 18:04
Προσεχε θα κολλησεις.

Σε προειδοποιησα σαν φιλος... :)

Γιατι μετα...το pc :badpc:

redismagik
25-06-2008, 21:02
2800ευρώ πήγε το μαλλί...
polli makri malli re pedi mou!!!:rofl::rofl:

NonBorn
25-06-2008, 21:03
polli makri malli re pedi mou!!!:rofl::rofl:

:rofl::rofl::rofl::rofl:

Giannis
25-06-2008, 21:04
polli makri malli re pedi mou!!!:rofl::rofl:'

axaxaxaxa:rofl::rofl: lol

ps4
27-06-2008, 16:55
Τελικα απο που το πηρες;;;

Και τι εβαλες πανω και πηγε σχεδον 700 ευρω πανω απο την τιμη που δινει η rainbow για το βασικο μηχανακι της;

NonBorn
27-06-2008, 17:44
Τελικα απο που το πηρες;;;

Και τι εβαλες πανω και πηγε σχεδον 700 ευρω πανω απο την τιμη που δινει η rainbow για το βασικο μηχανακι της;

2000 το δίνει χωρίς ΦΠΑ... :rofl::rofl::rofl: Έβαλα επιπλέον την 8800gt... Μου πήγε όσο και από την Rainbow δηλαδή και το πήρα με το που το αποφάσισα, γιατί το είχαν ετοιμοπαράδωτο. :D :D :D

Τελικά πήρα μεγάλο τέρας και όσο πάει το συνειδητοποιώ περισσότερο... Mόνο ρίξε μια ματιά στο folding για να καταλάβεις!! 3500points σε 12 ώρες... Πιο γρήγορα και από το ps3 φολντάρει με 70% πιασμένο από το folding@home!!!

ps4
27-06-2008, 17:55
Eιναι καλυτερη αυτη;;;; Η καρτα γραφικων.

Εγω εβαλα 4 gb μνημη (οχι δεν το πηρα, απλα κοιταω μπας και...) και τιποτα αλλο και παει βλεπω 2.608 χωρις την φαπα. Με την φαπα ποσο θα παει δεν ξερω.

Παντως ναι ειναι πολυ δυνατο μηχανακι και αν παρω θα παρω ΜΑΚ, μονο. πωπω το λεω εγω αυτο;;;;;Παναγια μου πως αλλαζουν τα πραγματα....

NonBorn
27-06-2008, 17:59
Eιναι καλυτερη αυτη;;;; Η καρτα γραφικων.

Εγω εβαλα 4 gb μνημη (οχι δεν το πηρα, απλα κοιταω μπας και...) και τιποτα αλλο και παει βλεπω 2.608 χωρις την φαπα. Με την φαπα ποσο θα παει δεν ξερω.

Παντως ναι ειναι πολυ δυνατο μηχανακι και αν παρω θα παρω ΜΑΚ, μονο. πωπω το λεω εγω αυτο;;;;;Παναγια μου πως αλλαζουν τα πραγματα....

RAM μη πάρεις από την apple... (macsales.com)
Το ΦΠΑ είναι 20% που σημαίνει στα 2600 και 400+ ευρώ οπότε με ξεπερνάς κατά πολύ :p :p Η 8800gt είναι πολύ καλή σαν κάρτα και αρκετή για να παίξεις όλα τα παιχνίδια που κυκλοφορούν (εκτος του crysis) στο FULL με αυτό το μηχάνημα. Το κακό βέβαια είναι ότι BTO τη δίνουν 190ευρώ ενώ η κανονική κάνει 140 max. Βέβαια είναι με EFI και είναι λίγο μανίκι να την πάρεις απ έξω και να την φτιάξεις εσύ...

ps4
27-06-2008, 18:05
Καταλαβα. ειδα τιμες και ειναι πολυ χαμηλες εκει που εγραψες οντως.

Παιχνιδια δεν θα παιζω. Οποτε δεν με νοιαζει η καρτα, οκ.

Την τελευταια προταση δεν την καταλαβα........
Μιλαμε τιποτα ομως......

ΒΤΟ, 190 ευρω, ΕΦΙ, μανικι, φτιαξω εγω μονος μου.......:paperbag:
Τι ειναι ολα αυτα;;;;;;;;;

NonBorn
27-06-2008, 18:08
Καταλαβα. ειδα τιμες και ειναι πολυ χαμηλες εκει που εγραψες οντως.

Παιχνιδια δεν θα παιζω. Οποτε δεν με νοιαζει η καρτα, οκ.

Την τελευταια προταση δεν την καταλαβα........
Μιλαμε τιποτα ομως......

ΒΤΟ, 190 ευρω, ΕΦΙ, μανικι, φτιαξω εγω μονος μου.......:paperbag:
Τι ειναι ολα αυτα;;;;;;;;;

Tην κάρτα τη δίνουν σαν Build to order με 190ευρώ ενώ χώρια αν πας να τη πάρεις κάνει 270. Η ίδια κάρτα για pc κάνει 140 ευρώ στην καλύτερη έκδοση της. Όμως επειδή τα mac δε δουλεύουν με BIOS όπως τα PC, αλλά με EFI (κάτι σαν τα bios αλλά πιο καινούργιο) δε θα δουλεύει αν πάρεις μία κάρτα και την κοτσάρεις πάνω στον MAC. Πρέπει να κάνεις κάτι αλχημίες. Όλα αυτά για τις κάρτες όταν δουλεύεις σε MAC OSX. Γιατί σε Windows δουλεύουν όλα...

ps4
27-06-2008, 18:12
Kαταλαβα. ΒΤΟ, built to order. Και το αλλο το καταλαβα. οκ. :bgrin2::bgrin2:

Οπως ειναι θα το αφησω με 2 gb μνημη μονο, επιπλεον.

Αντε παλι στις δοσεις θα ειμαι. Δεν βαριεσαι....:witsend:

geodlord7
27-06-2008, 18:18
Aααχ σας ζηλευω:bgrin2::bgrin2:

Κατα πασα πιθανοτητητα την Δευτερα ερχεται και το δικο μου:bgrin2:

ps4
27-06-2008, 19:10
Εγω δεν εχω ακομα. Απλα το σκεφτομαι. Σοβαρα.

geodlord7
27-06-2008, 19:22
Να παρεις και εσυ συντομα!!!Δεν θα το μετανοιωσεις:p

pvinis
29-06-2008, 19:09
θα παραγγειλω αυριο απο τη rainbow ενα mac mini με 400 E ετσι να τα μαθω λιγο... αν ειναι αρκετα καλο το επομενο pc θα ειναι mac. αλλιως μια απο τα ιδια. win και ubuntu.

NonBorn
29-06-2008, 19:14
θα παραγγειλω αυριο απο τη rainbow ενα mac mini με 400 E ετσι να τα μαθω λιγο... αν ειναι αρκετα καλο το επομενο pc θα ειναι mac. αλλιως μια απο τα ιδια. win και ubuntu.

Κράτα τα λεφτά και πάρε νέο pc όταν θέλεις... Δίνω εγγύηση και τα λεφτά σου πίσω αν δεν μείνει ικανοποιημένος :p :p

BTW τα mini είναι τρομερά για media pc's και μίκρα και αθόρυβα και πανέμορφα...Με το frontrow είναι κορυφαίο... Καλύτερο και από apple tv... :D

pvinis
29-06-2008, 19:21
καλα θα μπορουσα να παρω και κανονικο mac αλλα αναβαθμισα το δικο μου πριν κανα μηνα. δεν λεει να δωσω αλλα 3000 στη μαπα!
θα παρω το μικρο για να τα μαθω κλπ, και να το εχω και σαν media pc οπως λες, και αργοτερα βλεπουμε.

ειχα καταφερει να βαλω τσατσικα τα mac στο δικο μου αλλα δεν ειχε drivers και γενικα δεν πηγαινε:p

WolfRathmA
29-06-2008, 20:44
Τι να λεμε ρε παιδια... εγω βρηκα την υγεια μου πιστευω... πραγματικα ομως! Τοσο απλα τα πραγματα δε τα περιμενα!

Ευχαριστω και το Κωστα για τη βοηθεια του!

jorgedept
29-06-2008, 20:55
Έτσι πάμε όλοι Mac! και εγώ από X-Mas! :D

ps4
30-06-2008, 13:17
Παιδια το mac mini ζεστενεται υπερβολικα να ξερετε και δεν κανει για πολλα πολλα. Ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει.

Παντως το επομενο για μενα σιγουρα θα ειναι μακ.

Leopard (δουλειες) και win xp (αναδουλειες) σε ενα πολυ μα πολυ δυνατο μηχανακι...... μιαααααααα χαραααααααα..:yay::yay:

Κωστα υπαρχει κανα ελληνικο περιοδικο για μακ;;;; Καλο ομως να λεει τιποτα.

NonBorn
30-06-2008, 13:25
Παιδια το mac mini ζεστενεται υπερβολικα να ξερετε και δεν κανει για πολλα πολλα. Ετσι τουλαχιστον εχω ακουσει.

Παντως το επομενο για μενα σιγουρα θα ειναι μακ.

Leopard (δουλειες) και win xp (αναδουλειες) σε ενα πολυ μα πολυ δυνατο μηχανακι...... μιαααααααα χαραααααααα..:yay::yay:

Κωστα υπαρχει κανα ελληνικο περιοδικο για μακ;;;; Καλο ομως να λεει τιποτα.

Δεν έχω ιδέα για ελληνικό περιοδικό... Έχω σταματήσει να διαβάζω Έλληνες δημοσιογράφους, το μόνο που κάνουν είναι να μεταφράζουν ξένα νέα... Οπότε το καλύτερο "περιοδικό" που υπάρχει αυτή τη στιγμή για τα πάντα ειναι το Google! :D

vasses
30-06-2008, 13:39
to mac sou axias 2800 einai pio grigoro apo ena pc ton 1800 pou xrismopoipoiei windows enoo se rendering grafikon kai metatropi video , pollaples ergasies gaming?

NonBorn
30-06-2008, 13:59
to mac sou axias 2800 einai pio grigoro apo ena pc ton 1800 pou xrismopoipoiei windows enoo se rendering grafikon kai metatropi video , pollaples ergasies gaming?

Το mac pro είναι δυνατότερος από οποιοδήποτε pc με 1 επεξεργαστή... Σε όλα... Και το gaming ΚΩΔΙΚΑΣ είναι... Αν θες να καταλάβεις πόσο πίσω είναι τα pc και το ps3 σε σχέση με αυτό το θηρίο επεξεργαστικής ισχύς δες τα αποτελέσματα του στο folding...

Στην τεχνολογία ότι δίνεις παίρνεις αδερφέ... Τελεία & παύλα!

ps4
01-07-2008, 13:22
Kαι συνεχιζω...

Απο την στιγμη που μπορεις να βαλεις XP στο μακ υπαρχει μεγαλη περιπτωση να κολλησει ιους το μηχανακι σωστα;;;;

Οποτε παλι τα ιδια προβληματα θα εχεις αν τελικα βαλεις XP.

geodlord7
01-07-2008, 13:38
Kαι συνεχιζω...

Απο την στιγμη που μπορεις να βαλεις XP στο μακ υπαρχει μεγαλη περιπτωση να κολλησει ιους το μηχανακι σωστα;;;;

Οποτε παλι τα ιδια προβληματα θα εχεις αν τελικα βαλεις XP.

Mόνο στο λειτουργικό των xp θα "δουλευουν" οι ιοί. Τα mac θα λειτουργουν μια χαρα!


Υ.Γ: Σε 1 ωρα θα ειναι σπιτι μου:yay:
Μετα θα χαθω απο προσωπου γης!!!

ps4
01-07-2008, 13:53
Οκ. Απλα θα πρεπει να εχεις τον νου σου παλι για ιους στο ''windows section'' του δισκου.

Αντε καλοριζικο, με γεια, καλες δουλειες και πολυ διασκεδαση με το καινουργιο σου μακ.:yay:

geodlord7
01-07-2008, 14:21
Οκ. Απλα θα πρεπει να εχεις τον νου σου παλι για ιους στο ''windows section'' του δισκου.

Αντε καλοριζικο, με γεια, καλες δουλειες και πολυ διασκεδαση με το καινουργιο σου μακ.:yay:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!

WolfRathmA
01-07-2008, 18:59
Εγω μιας και εχω βαλει Leopard στο pc μου και παιζουν μια χαρα. Τι παρασκευη παω να αγορασω το νεο μου iMac :D :D :D

NonBorn
22-07-2008, 01:29
Νέες θερμοκρασίες με 80% cpu load... Κατακαλόκαιρο... Σε σχέση με τις προηγούμενες που είχα ποστάρει εμφανώς πιο πάνω λόγο καλοκαιριού και φόρτου εργασίας. Δεν είναι όμως τόσο πάνω όσο θα περίμενε κανείς! Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μνήμες... Και είναι μόνο 2 modules... Θέλω να βάλω άλλα 4... :(

http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=515&d=1216675711

Kοιτάξτε θερμοκρασία ο Raptor...!! 29 βαθμούς...:eek:

personGR
22-07-2008, 01:37
Εγω μιας και εχω βαλει Leopard στο pc μου και παιζουν μια χαρα. Τι παρασκευη παω να αγορασω το νεο μου iMac :D :D :D

Εδώ θα χρειαστώ βοήθεια...
Pm αν δε βαριέσαι :)

WolfRathmA
22-07-2008, 01:43
Εδώ θα χρειαστώ βοήθεια...
Pm αν δε βαριέσαι :)


Τελικα το mac δε το πηρα :p LoL Ακομα :p

Τι θες να κανεις ακριβως;

personGR
22-07-2008, 01:45
Τελικα το mac δε το πηρα :p LoL Ακομα :p

Τι θες να κανεις ακριβως;

Να μπορώ και εγώ να λέω την παρακάτω φράση: :frog:


εχω βαλει Leopard στο pc μου

pvinis
29-08-2008, 21:06
ερωτηση για οσους εχουν mac.. για το spotligt βρηκα μια μαγκεια που κανει import results απο google.. αλλα λεει οτι ειναι μονο για tiger... εχει βρει κανεις το ιδιο για leopard?

tlg
31-08-2008, 16:34
Νέες θερμοκρασίες με 80% cpu load... Κατακαλόκαιρο... Σε σχέση με τις προηγούμενες που είχα ποστάρει εμφανώς πιο πάνω λόγο καλοκαιριού και φόρτου εργασίας. Δεν είναι όμως τόσο πάνω όσο θα περίμενε κανείς! Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι μνήμες... Και είναι μόνο 2 modules... Θέλω να βάλω άλλα 4... :(

http://www.ps3forums.gr/vb/attachment.php?attachmentid=515&d=1216675711

Kοιτάξτε θερμοκρασία ο Raptor...!! 29 βαθμούς...:eek:




Eισαι μουρλος ??????????

Μια χαρα ειναι ΟΛΕΣ οι θερμοκρασιες ...βαλε αλλα 4gb και θα πεταει παντου !! .

Και οταν το αποφασισεις ριξε και μια ματια για τιμες στην Systemgraph.gr

NonBorn
31-08-2008, 16:43
Eισαι μουρλος ??????????

Μια χαρα ειναι ΟΛΕΣ οι θερμοκρασιες ...βαλε αλλα 4gb και θα πεταει παντου !! .

Και οταν το αποφασισεις ριξε και μια ματια για τιμες στην Systemgraph.gr

Από εκεί τον πήρα αλλά μνήμες μάλλον λέω να τις φέρω από Αμερική (OWC). 8gb στα 300$ + μεταφορικά + αν περάσει τελωνείο... Σίγουρα πολύ φτηνότερα απ ότι αν πάρω από εδώ!!

vasses
01-09-2008, 17:37
Το mac pro είναι δυνατότερος από οποιοδήποτε pc με 1 επεξεργαστή... Σε όλα... Και το gaming ΚΩΔΙΚΑΣ είναι... Αν θες να καταλάβεις πόσο πίσω είναι τα pc και το ps3 σε σχέση με αυτό το θηρίο επεξεργαστικής ισχύς δες τα αποτελέσματα του στο folding...

Στην τεχνολογία ότι δίνεις παίρνεις αδερφέ... Τελεία & παύλα!


Η dinami tou epexergasti den fainetai sto folding alla stoys xronous l.x rendering video - eikonas xiliadon poligonon
http://www.e-onsoftware.com/showcase/spotlights/?page=5
http://www.e-onsoftware.com/showcase/spotlights/
me apaititika programata opos to maya , vue kai loipa
Kathos kai sto multitasking eframogon exeis testareis pote na trexeis crysis tautoxrona i esto kapoio apaititiko game sto mac na paizeis ypsilis analisis video , na kaneis taytoxrona redering video kai telos ena image sto skliro kai na exeis 5 eframoges anoixtes opos photoshop , autocad kai loipa?
Ekei tha katalaveis ti dinami tou epexergasti

off topic

Stin texnologia to akrivotero den einai to kalitero panta ena volvo s60 einai ftinotero apo mia bmw316 mono pou to volvo einai mia skala pano apo bmw se oles tis katigories apo axiopistia kinitira kai epidoseis mexri poiotita kataskeyis kai exoplismou kai epipeda asfaleias

To idio simvainei kai stis tileoraseis..

off topic

NonBorn
02-09-2008, 01:23
Η dinami tou epexergasti den fainetai sto folding alla stoys xronous l.x rendering video - eikonas xiliadon poligonon
http://www.e-onsoftware.com/showcase/spotlights/?page=5
http://www.e-onsoftware.com/showcase/spotlights/
me apaititika programata opos to maya , vue kai loipa
Kathos kai sto multitasking eframogon exeis testareis pote na trexeis crysis tautoxrona i esto kapoio apaititiko game sto mac na paizeis ypsilis analisis video , na kaneis taytoxrona redering video kai telos ena image sto skliro kai na exeis 5 eframoges anoixtes opos photoshop , autocad kai loipa?
Ekei tha katalaveis ti dinami tou epexergasti

off topic

Stin texnologia to akrivotero den einai to kalitero panta ena volvo s60 einai ftinotero apo mia bmw316 mono pou to volvo einai mia skala pano apo bmw se oles tis katigories apo axiopistia kinitira kai epidoseis mexri poiotita kataskeyis kai exoplismou kai epipeda asfaleias

To idio simvainei kai stis tileoraseis..

off topic


Δε φαίνεται στο folding??? :banghead::banghead: Ντιπ για ντιπ οτι να ναι... Δεν την παλεύεις φίλε σόρρυ που στο λέω... Είσαι η επίσημη πηγή παραπληροφόρησης των πάντων!!!

/ignore

vasses
02-09-2008, 03:15
kane redering me to vue kamias eikonas - video tis taxeos ton 1.000.000 poligonon exei etoima templates pou mpainoun stin egkatastasi san arxia http://www.e-onsoftware.com/showcase/index.php?index=0.45833333333333&page=nature&cat=2 na doume ti psaria pianei o epexergastis sou
An mporeseis kai to kaneis telika :angry: kai pes mas xronous kai asta ta folding pou einai tou nipiagogeiou
Edo milame gia programmata pou xrisimopoiei olokliro hollywood

ps4
02-09-2008, 12:56
Μα αυτην την στιγμη ειναι οτι πιο γρηγορο μπορεις να αγορασεις.

Οτι και να βαλει δεν τον νοιαζει. Σφαιρα θα παει.

:)

jorgedept
03-09-2008, 02:36
για αυτό στο Hollywood όλα τα studio δουλεύουν πάνω σε Mac ;)

wesker
15-09-2008, 16:46
για αυτό στο Hollywood όλα τα studio δουλεύουν πάνω σε Mac ;)

Kαι οι προγραμματιστές παιχνιδιών επίσης :)

leone
16-09-2008, 19:51
γενικοτερα οι επαγγελματιες ...

muku
17-09-2008, 15:42
Κι εγώ επαγγελματίας είμαι και δεν δουλεύω σε mac :p Kι άλλους 2 φίλους προγραμματιστές που έχω δεν δουλεύουν σε mac :p Νομίζω περισσότερο οι γραφίστες, φωτογράφοι κλπ χρησιμοποιούν mac. Στον προγραμματισμό παιχνιδιών επίσης δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται mac, τουλάχιστον όχι με mac os. Οι artists στα game studios πιο λογικό μου ακούγεται να χρησιμοποιούν mac.

plakas
17-09-2008, 20:59
εγω παιδια εχω ενα
macbook 2.1 me leopard και ενα πραγμα θελω να πω στουσ κατοχους windows
ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΗΛΙΟ THΣ APPLE

michael92
18-09-2008, 00:08
εγω παιδια εχω ενα
macbook 2.1 me leopard και ενα πραγμα θελω να πω στουσ κατοχους windows
ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΗΛΙΟ THΣ APPLE

Ή πάτε σε ακόμα χειρότερες σπηλιές Τα linux και αφήστε To windows :giggle:

geodlord7
18-09-2008, 00:34
Και εγω εδω και καιρο ειμαι κατοχος ενος apple macbook pro και ειναι απολυτα ευχαριστημενος.

Να φανταστειτε αρχισα να κανω μονταζ κατι κασετες απο την παλια καμερα απο εκδρομες που καθε μερα ελεγα, αυριο θα το κανω μονταζ:p

Και επιτελους με το imovie ολα γινονται τοσο ευκολα.Χωρις κανενα κολλημα.Ηδη εχω φτιαηει 3 dvd's απο 3 εκδρομες και προχωραω:D

ps4
23-10-2008, 02:17
Και ναι επιτελους.......... ΕΙΜΑΙ ΜΑC USER......:ohyes::ohyes:

:yay::yay::yay::yay::yay::yay::yay:

H χαρα μου δεν περιγραφεται. G5 με 300 ευρω. :cheers:

Γραφω απο mac τωρα. Μεχρι στιγμης ολα καλα......

Αμα βρω και τα προγραμματα που θελω αντε γεια μπιλακο, αντε γειαααααααααααααααααα.......και βαλε τα βιστα εκει που δεν το βλεπει ηλιος,:yes:

:cheers::cheers::cheers::cheers:

plakas
23-10-2008, 02:28
Και ναι επιτελους.......... ΕΙΜΑΙ ΜΑC USER......:ohyes::ohyes:

:yay::yay::yay::yay::yay::yay::yay:

H χαρα μου δεν περιγραφεται. G5 με 300 ευρω. :cheers:

Γραφω απο mac τωρα. Μεχρι στιγμης ολα καλα......

Αμα βρω και τα προγραμματα που θελω αντε γεια μπιλακο, αντε γειαααααααααααααααααα.......και βαλε τα βιστα εκει που δεν το βλεπει ηλιος,:yes:



:cheers::cheers::cheers::cheers:




καλοριζικο δεν θα το μετανιωσεις ποτε επιτελουσ βγηκε ακομα ενας απο την σπηλια τον windows μπραβο σου ειμαι κατοχος mac pro macbook 120hd 2.1

ps4
23-10-2008, 13:02
Ξερει καποιος ποσο κανουν τα 4gb μνημης; Εχει 1 πανω και θελω να το αυξησω γιατι δεν ειναι αρκετο για τις δουλειες που το θελω.

Επισης αν ξερετε καποιον σκληρο δισκο αθορυβο. Πολυ αθορυβο ομως. Το μηχανακι δεν ακουγεται καθολου αλλα ο δισκος χωνει ντεσιμπελ. Επισης το καινουργιο πληκτρολογιο ποσο κανει;

Αν υπαρχει καποιο site με ολα αυτα για αγορα απο καποιο φτηνο μαγαζι...!!!

leone
23-10-2008, 16:46
αντε να γινω και γω mac user. δεν μπορω αλλο αυτα τα καταραμενα παραθυρα....

NonBorn
23-10-2008, 19:25
Ξερει καποιος ποσο κανουν τα 4gb μνημης; Εχει 1 πανω και θελω να το αυξησω γιατι δεν ειναι αρκετο για τις δουλειες που το θελω.

Επισης αν ξερετε καποιον σκληρο δισκο αθορυβο. Πολυ αθορυβο ομως. Το μηχανακι δεν ακουγεται καθολου αλλα ο δισκος χωνει ντεσιμπελ. Επισης το καινουργιο πληκτρολογιο ποσο κανει;

Αν υπαρχει καποιο site με ολα αυτα για αγορα απο καποιο φτηνο μαγαζι...!!!

1. Μνήμη εγώ θα πάρω από macsales.com
2. Δισκο ότι και να πάρεις δε θα ακούγεται καθόλου. Σου προτείνω τον 640gb της Western Digital. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1120727&catalog=20&category=69977741
Bέβαια το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις μέχρι Φλεβάρη Μάρτη όπου θα χουν πέσει αρκετά φαντάζομαι οι SSD και θα έχουν βγει και οι intel. Θα σου δώσει τρομερό boost στην απόδοση ένας τέτοιος δίσκος.
3. Το πληκτρολόγια κάνει κάνα 60άρι απ ότι θυμάμαι. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1110764&catalog=20&category=69981052

ps4
23-10-2008, 19:33
Δυστηχως δεν εχει 4gb για το μηχανακι μου. Μεχρι 2 εχει.

Δισκο τελικα θα παρω απο εναν εισαγωγεα χονδρικη που τα φερνει κατευθειαν απο την seagate. Μονο τετοιους δισκους παιρνω. Παιζει να μου βρει και μνημες τελικα.

Ευχαριστω κωστα. :)

ps4
23-10-2008, 20:42
Κωστα πως στριμαρεις αρχεια με το μακ στο ps3?

NonBorn
23-10-2008, 20:45
Κωστα πως στριμαρεις αρχεια με το μακ στο ps3?

Media Link λέγεται το καλύτερο που βρήκα, αλλά το χα σε Trial. Kάνει 20$ νομίζω... Κατέβασε το trial να το δεις είναι πολύ καλό. Απλά δε κάνει transcoding. Μολις βάλω λίγη RAM ακόμη θα τρέχω Windows με Parallel και Tversity... :p

pvinis
23-10-2008, 21:05
γιατι parallel? βαλε εκει το vmware fusion και εισαι οκ!

ps4
23-10-2008, 21:50
και εγω αυτο βρηκα. το medialink πολυ καλο αλλα trial.

και λιγο που εψαξα ο θειος δεν το εχει.

δυστηχως δεν εχει ιντελ επεξεργαστη αυτο οποτε δεν μπορω να βαλω παραθυρα. τα οποια χρειαζομαι μονο γιαυτον τον λογο.

OSX
29-10-2008, 16:04
Sumfono 100% oti diladi plironeis to leitourgiko.
Kai exo na po kai to eksis. Once you go Mac you NEVER go back ;)

ps4
31-10-2008, 03:27
Λοιποοοοον. 2.17 το πρωι. Μολις τελειωσα την εγκατασταση.

Παιδια αυτο το πραγμα δεν υπαρχει. Απλα δεν υπαρχει. Δουλευω και στην δουλεια μου μακ αλλα εχω το tiger εκει. Ακομα και με αυτο η ανωτεροτητα φαινεται, αλλα......

.......Εβαλα το leopard στο σπιτι και δεν μπορω να ξεκολλησω απο το μηχανακι. ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ λειτουργικο.......... Η φαση ειναι οτι παει πιο γρηγορα. Εχασα το μυαλο μου.......

Βρηκε ιντερνετ χωρις να κανω τιποτα ρυθμισα γλωσσες χωρις να ξερω τιποτα, ρυθμισα τα παντα σε 5 λεπτα με τετοια ευκολια που ηταν λες και το εκανα χρονια. Απορω πως γινεται να λενε οτι ειναι δυστροπο το OS-X, και πρωτη φορα κανω format σε μακ. Πραγματικα μονο που δεν μου μιλησε το ατιμο. Εχω παθει πλακα και οπως ειναι τωρα τελευταια στην μοδα, επαθα ''κοκομπλοκο''

Τι αλλο να γραψω δεν ξερω. Τρελλλλλλαινομαι λεμεεεεεεεεεε. http://www.helmug.gr/images/smiles/smile.gif

Υ.Γ. Once you go mac you never go back. Τωρα το καταλαβα.....!!!!!!!!!!

Y.Γ.2 Βγηκα απο την σπηλια των windows. Παιδια δεν ειναι υπερβολη. Η νυχτα με την μερα.

ps4
03-11-2008, 17:09
Ωπ τι εχουμε εδω..........;;;;;

http://www.macscoop.com/articles/2007/04/01/apple-to-drop-rainbow-computer-as-imc-for-greece

Giannis7
23-11-2008, 00:21
παιδιά εγώ έχω ένα mac αρχαίο που έιναι μόνο οθόνη και ενσωματομένα όλα εκεί μέσα, φυσικά εδώ και πάρα πολύ καιρό είναι στο πατάρι. Πιάνεται :p ?

tlg
29-11-2008, 05:52
Αν δεν τον θες κ απλα σου πιανει χωρο ,μπορω να σε απαλαξω απο την παρουσια του.

Giannis7
30-11-2008, 01:06
όχιιιιιιιιιιιιιιιι

ps4
17-12-2008, 14:37
Ρε παιδια οποιος εχει μακ και σκεφτεται να κατεβασει/αγορασει το medialink της nullsoft http://www.nullriver.com/products/medialink μπορει να ψαξει να δει αν παιζει .srt το προγραμμα αυτο;

Θελω να το αγορασω αλλα εχω μερικες ταινιες με .srt αρχεια υποτιτλων και αν δεν τα παιζει ειναι τσαμπα τα χρηματα που θα δωσω.

Αν μαθει καποιος κατι καλοδεχουμενο. Ευχαριστω.

Enas
31-12-2008, 19:06
Επειδή το mac είναι ίδιας αρχιτεκτονικής με ένα pc τι διαφορά θα έχουν όταν τρέχουν το ίδιο λειτουργικό και έχουν το ίδιο hardware εκτός από το design και την τιμή;

pinakas
31-12-2008, 19:19
Και εγω και δουλεύω πάνω σε ένα ibook 12ari και σκυλί.
Εδώ και 3 χρόνια είναι σαν την πρώτη μέρα σε σχέση με το πόσο "βαραίνουν" τα windows.

Με αυτό έχουν στηθεί αρκετές ιστοσελίδες και ένα online δισκοπωλείο με ελληνική μουσική. Σχεδόν 24ωρη λειτουργία............

pinakas
31-12-2008, 19:22
Επειδή το mac είναι ίδιας αρχιτεκτονικής με ένα pc τι διαφορά θα έχουν όταν τρέχουν το ίδιο λειτουργικό και έχουν το ίδιο hardware εκτός από το design και την τιμή;

Δεν νομίζω ότι έχουν διαφορά όταν τρέχουν και τα δύο windows.
ΑΠΛΑ to mac τρέχει επιπρόσθετα το υπέροχο (αλλά όχι και τέλειο) mac os x.

Αν πας σε mac δεν γυρνάς πισώ......................... ποτέ:fooddance7:

madster95
02-01-2009, 22:46
εγω τρεχω OSX86 μεχρι να εχω τα λεφτα για κανονικο mac

leone
03-01-2009, 13:24
βασικα θελω να σας ρωτησω κατα ποσο ειναι προβλημα να μην μπορεις να βγαψεις αρχεια πανω απο 4gb. και αν εχω ενα δισκο εξωτερικο που ειναι ntfs τι διαχειριση μπορω να του κανω ???

madster95
03-01-2009, 14:57
βασικα θελω να σας ρωτησω κατα ποσο ειναι προβλημα να μην μπορεις να βγαψεις αρχεια πανω απο 4gb. και αν εχω ενα δισκο εξωτερικο που ειναι ntfs τι διαχειριση μπορω να του κανω ???

το leopard δεν εχει native υποστηριξη για NTFS
εγω χρησιμοποιω το Paragon NTFS...google it!

δουλευει κανονικα και δεν εχει προβληματα σαν αυτα που αναφερεις!

leone
07-01-2009, 17:54
θα παρω τελος του μηνα τον imac 24". μου ειπανε οτι πλεον δεν υπαρχει αυτο το θεμα γιατι ειναι σε HFS format οι δισκοι και δεν υπαρχει δλδ ο περιορισμος αυτος.

jorgedept
17-01-2009, 17:15
Από εχθές είμαι ένας περήφανος owner ενός MacBook!

greekteo
17-01-2009, 17:19
Από εχθές είμαι ένας περήφανος owner ενός MacBook!

Πηρες macaki?? καλοριζικο ρε συ!! :)

muku
21-01-2009, 19:20
Έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει osx σε κανονικό pc? Θέλω να παίξω λίγο με το iphone sdk και χρειάζομαι το λειτουργικό. Αλλά δεν σκοπεύω να αγοράσω mac αυτή τη στιγμή. Το έχει επιχειρήσει κανείς? Γίνεται?

personGR
21-01-2009, 19:24
Έχει δοκιμάσει κανένας να βάλει osx σε κανονικό pc? Θέλω να παίξω λίγο με το iphone sdk και χρειάζομαι το λειτουργικό. Αλλά δεν σκοπεύω να αγοράσω mac αυτή τη στιγμή. Το έχει επιχειρήσει κανείς? Γίνεται?

Πες μας το σύστημα σου ντε!

Μερικές φορές γίνεται, άλλες όχι, και συνήθως πρέπει να ξέρεις και κάτι τις από αυτά τα πράγματα για να είσαι ok.

Εγώ πχ δεν έχω ιδέα και δεν το διακινδυνεύω. Πάντως πες μας το σύστημα σου να σου πούμε αν τα υποσυστήματα είναι συμβατά...

plakas
21-01-2009, 19:29
βασικα τα osx που κανουν κα για pc ειναι παναρχαια παιδια και τα mac μετα απο το tiger εγινα κατ εμε συμβατα για το κοινο οποτε με οποιδηποτε osx δεν θα παρεις καποια ιδεα φιλε μου

muku
21-01-2009, 19:44
Πες μας το σύστημα σου ντε!

Μερικές φορές γίνεται, άλλες όχι, και συνήθως πρέπει να ξέρεις και κάτι τις από αυτά τα πράγματα για να είσαι ok.

Εγώ πχ δεν έχω ιδέα και δεν το διακινδυνεύω. Πάντως πες μας το σύστημα σου να σου πούμε αν τα υποσυστήματα είναι συμβατά...

Q6600
Asus P5Q Deluxe
Ati 4850 512mb

Αλλά πως θα ξέρεις αν είναι συμβατά? Δεν έχω δουλέψει ποτέ osx αλλά προσαρμόζομαι εύκολα σε νέες καταστάσεις :p


βασικα τα osx που κανουν κα για pc ειναι παναρχαια παιδια και τα mac μετα απο το tiger εγινα κατ εμε συμβατα για το κοινο οποτε με οποιδηποτε osx δεν θα παρεις καποια ιδεα φιλε μου

Δεν με απασχολεί να πάρω ιδέα από το λειτουργικό, ούτε σκοπεύω να πάρω mac στο άμεσο μέλλον. Απλά θέλω να προγραμματίσω για iphone και γρήγορα γρήγορα που το ψαξα γίνεται μόνο σε στο λειτουργικό της apple. Αν βέβαια δω ότι ο διαθέσιμος χρόνος μου, μου επιτρέπει να φτιάξω κάτι για iphone ικανό να μου αποφέρει κέρδος τότε θα πάρω κανά macbook για να δουλεύω εκεί :p

Πάντως γρήγορα γρήγορα (πάλι), βρήκα ένα torrent το οποίο και κατεβάζω με τίτλο hackintosh μπλαμπλαμπλα OSX leopard 10.5.6. Αυτή δεν είναι η τελευταία έκδοση?

personGR
21-01-2009, 19:46
Q6600
Asus P5Q Deluxe
Ati 4850 512mb

Αλλά πως θα ξέρεις αν είναι συμβατά? Δεν έχω δουλέψει ποτέ osx αλλά προσαρμόζομαι εύκολα σε νέες καταστάσεις :p



Ξέχνα το, προς το παρόν η σειρά 48xx δεν είναι συμβατή με OS X... (περιμένουμε το Snow Leopard μπας και κυκλοφορήσουν drivers...)

muku
21-01-2009, 19:48
Ξέχνα το, προς το παρόν η σειρά 48xx δεν είναι συμβατή με OS X... (περιμένουμε το Snow Leopard μπας και κυκλοφορήσουν drivers...)

γκρρρρρρ, ηλίθια apple :D :D Χμμμμ, AMD Athlon XP 3200+, Asus mobo παλιό και Radeon 9800 Pro έχει ελπίδες λες?

decibel
23-01-2009, 18:42
εγω εχω αλλαξει ενα ibook g4 12", ενα powerbook g4 12" κ τωρα εδω κ 2 μηνες ειμαι κατοχος ενος imac intel core 2 duo 2.8ghz 24". το μηχανημα ειναι απιστευτο με την οθονη να τα σπαει εντελως.

madster95
26-01-2009, 00:15
βασικα τα osx που κανουν κα για pc ειναι παναρχαια παιδια και τα mac μετα απο το tiger εγινα κατ εμε συμβατα για το κοινο οποτε με οποιδηποτε osx δεν θα παρεις καποια ιδεα φιλε μου

φιλε μαλλον δεν εισαι ενημερωμενος...πανε μια βολτα στο insanelymac και ξαναελα...σε pc μπορεις να βαλεις μεχρι και 10.5.6 (το τελευταιο δλδ)

mania
20-04-2010, 00:01
???? ?? ??????? ????????? ?????????? ???? ??? ????? ??????? ?????? 5 ?????? ??? ???? ??? ???? ??? ????????? ??? ???? ??? ???? ????????????.
??? ????????? ??? imac ?? ??????? ???? ??? ?????????? ????? ??? ??????? ??? ??? ???? ??????.??? ????? ???? ? ?????????????? ???.?? ?????? ??? ???? ?? windows(??? ??? ?? ????????? ?????????,???? ?? ???? ?? ??????).
?????? ?????????? ????? ??? imac http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-One-Desktop/Apple-Desktop-Apple-iMac-MC413GR-A-MC413GR-A.htm
???? ???? ??? ?? 165 ???? ???????? ??? ?? 27 ??????.??? 27?? ??? ????? ??? ??? ??? ???,???? ??? 21.5.? 27 ????? ???????? ??? ?????????????? ???????? ???? ??? ?????? ????? ? ?????? ??????? ????,?? ??? ??? ??? ????? ???.
???????????? ?????? ?? ???? ??? ?? ?5 ??? i7.?? ????? ???? ????????? ?????? ????? ?? ????? ???? ??????? ???? ??? ??? ???????,?? ???? ????? ?? ?? ?? ???????? ? ???.
? ????? ??? ???? ?? ???? ??? ????? ????????????? ????? ?? ???? ?????? ????? ???.
??????? ??? ?????? ???? ?????,????? ??????? ?? ??? 4-5 ?????? ?? ????? ???????? ?? ?? ????.
? ????? ??? ?? ????,????? ??? ???? internet,media(??? ?????? ??????,??? ???? ???????),photoshop 1-2 ????? ??? ???? ??? ????????? ?????,???? ?????? ???????? (??? ?? ps3 ?????? ??? ????????,???? ??? ?? ?? ?????? ??? ?????? adventure) ???? ?? ???? ???? ??? ?????? ????????? ????????.
???? ??????.??? ??? ?????? ?????????? ???? ??? ?? ???? ?? ???? ??? ???? ??? ?? ???????? ???????.
?? ????????? ??? ????? ?? ???? ?? ??????? ??? ?????? ??? ???? ????????????.??????? ??? ????????? ????????,???? ????? ?? ???????? ?? ?????? ???????? ?? ???? ???? ?????? ? ????
________
BUY VAPORIZERS (http://twitter.com/vaporizer)

ps4
20-04-2010, 00:23
Δεν θα σου φανουν οι διαφορες αυτες. Σε εναν μεσο χρηστη δεν φαινονται. Απλα σε θεμα βαθους χρονου καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για τον i5-i7.

Οι 27 ιντσες κανεις δεν ξερει να σου πει εκτος απο σενα τον ιδιο. Πρεπει να δεις μια τετοια οθονη σε καποιο μαγαζι για να κρινεις με τα ματια σου.

Γνωμη μου φυσικα. :)

mania
20-04-2010, 00:28
^^^
????? ???? ??? ??? ??? ??? ??????.?? ??? ?? ?? ??? ?? ????????.???? ?? ???? ?? ??? ??? ??????? ??? ?? ???? ?? ??? ???????? ???? ??? ?????? ????? ?? internet,?? ??????????? forums,???????? ???.? ??????? ???? ???? ??? ????? ?????? ??? ??? ?? ?? ???????? ?? ??????????? ??????.???? ?????? ?? ????? ?????????? ??? ??? ?? ???? ??? ????? photoshop ??? ??????? ?? ????? ??? ???????? ??? 27'.
?? ??? ???? ?????? ??? ??? ????????.
________
Vermont Dispensaries (http://vermont.dispensaries.org/)

spartan
20-04-2010, 00:29
Και εγω ειμαι εδω και περιπου ενα χρονο κατοχος ενος ιμακ 24αρι.Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος τοσο απο το λειτουργικο συστημα του αλλα και απο την αρτια πιοτητα κατασκευης που εχει.

jimbour
20-04-2010, 00:34
Θελω να αγορασω καινουριο υπολογιστη μιας και εχουν περασει σχεδον 5 χρονια απο τοτε που πηρα τον τελευταιο και τωρα πια εχει ψιλοσαλταρει.
Εχω δοκιμασει τον imac σε καποιον φιλο τις τελευταιες μερες και σιγουρα παω για κατι τετοιο.Μου αρεσε πολυ η λειτοργικοτητα του.Να αλλαξω και λιγο τα windows(οχι οτι με πειραζουν ιδιαιτερα,αλλα θα θελα να αλλαξω).
Αρχικα σκεφτομουν αυτον τον imac http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/All-in-One-Desktop/Apple-Desktop-Apple-iMac-MC413GR-A-MC413GR-A.htm
Μετα ειδα πως με 165 ευρω παραπανω παω σε 27 ιντσες.Τον 27ρη απο κοντα δεν τον εχω δει,μονο τον 21.5.Ο 27 ειναι υπερβολη σαν μεγεθος?Δηλαδη κουραζει μετα απο αρκετη χρηση η οχι?Αν καποιος εχει,ας μου πει την γνωμη του.
Ανεβαινοντας βεβαια σε τιμη πας σε ι5 και i7.Τα λεφτα ομως ξεφευγουν αρκετα οποτε το βλεπω λιγο δυσκολο αλλα οχι και αδυνατο,το θεμα ειναι αν θα το χρειαστω η οχι.
Η χρηση που θελω να κανω δεν ειναι επαγγελματικη οποτε θα θελα καποια γνωμη εδω.
Γενικως δεν αλλαζω καθε χρονο,οποτε σιγουρα θα φαω 4-5 χρονια με οποιο μηχανημα κι αν παρω.
Η χρηση που θα κανω,ειναι πιο πολυ internet,media(οχι τιποτα φοβερο,πιο πολυ μουσικη),photoshop 1-2 φορες τον μηνα για προσωπικη χρηση,ισως καποιο παιχνιδι (εχω το ps3 βεβαια για παιχνιδι,αλλα δεν θα με χαλαγε και κανενα adventure) αντε το πολυ πολυ και καποιο προγραμμα μουσικης.
Αυτα δηλαδη.Δεν εχω τρελες απαιτησεις αλλα δεν θα θελα να παρω και κατι που θα παλιωσει συντομα.
Οι ερωτησεις μου ειναι ως προς το μεγεθος της οθονης και τους επεξεργαστες.Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις,αλλα αυτες οι διαφορες θα φανουν χρησιμες σε εναν απλο χρηστη η οχι?

Εχω τον 27αρι και ενω στην αρχη ελεγα ειναι πολλα τωρα λεω θελω μεγαλυτερη οθονη..χεχε
συνηθισα την οθονη μεσα σε μια ωρα.. εχει τυχει να ειμαι επι 5 ωρες σερι στην οθονη και δεν πονεσαν τα ματια μου καθολου που λες..αν εχεις τα λεφτα αξιζει πολυ ο 27" ι5 ή ι7 ..και για την χρηση που θες εννοειται θα σου κρατησει αρκετα χρονια μεχρι να παρεις αλλο.

παντως περα απο Οθονες και Επεξεργαστες αυτο που εχει εδω σημασια ειναι το Mac OS και το ποσο ανωτερο (προσωπικη αποψη παντα) ειναι απο τα windows... τα υπολοιπα ειναι δευτερευοντα για μενα

mania
20-04-2010, 00:49
^^^
??? ???? ?????? ??? ??? 27??? ????,???? ????? ?? ????? ??? ??? i7.???? ?????????.?? ?? ???? ???? ??????,?? ?????? ??? ????? ????? ??? ?????? ???????? ??? ????????.Thanks!
________
Mflb Vaporizer (http://mflbvaporizer.com)

ps4
20-04-2010, 00:58
Το 27αρι με C2Duo κανει 1600 ευρω. Ακομα και ετσι αξιζει η αγορα του. Και θα σου κρατησει οχι 5 αλλα οσα χρονια εσυ θες.

Το 27αρι i7 κανει 2200 νομιζω.

MilitaryRaiden
20-04-2010, 01:08
Grafete se proigoumena posts Gia to poso kala eine ta Mac Gia sxedio - mboreite na eksidikefsete ligaki?

Epeidi me endiaferei poli.... Episis: en sxesi me to iPhone arousa pos exei treli allilepidrasi - isxii? Ki an nai ti akrivos simenei afto?

Gia 1000sti fora sorry Gia ta greeklish....!!

Crazy_vision
20-04-2010, 01:14
Grafete se proigoumena posts Gia to poso kala eine ta Mac Gia sxedio - mboreite na eksidikefsete ligaki?

Epeidi me endiaferei poli.... Episis: en sxesi me to iPhone arousa pos exei treli allilepidrasi - isxii? Ki an nai ti akrivos simenei afto?

Gia 1000sti fora sorry Gia ta greeklish....!!

κοιταξε απλα ειναι πολυ πιο ευχρηστο το περιβαλλον των ΜΑΚ(εγω ειμαι κατοχος Μακμπουκ), πολυ πιο γρηγορο...εγω πχ που δουλευω το φωτοσοπ στο ΜΑΚ το βρισκω πολυ πιο γρηγορο στην εφαρμογη του απο οτι στο Ντεσκτοπ(με Windows) που εχω...απο θεμα προγραμματων και ειδικα σχεδιασμου θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο απο ενα PC που λειτουργει σε περιβαλλον Windows, μη σου πω και 1000 φορες περισσοτερο απο το Ipad ου αγορασες....

οσον αφορα για αλληλεπιδραση iphone η οποιονδηποτε συσκεων της apple με τον Μακ τι να σου λεω...μονο αν εισαι κατοχος Μακ θα καταλαβεις :)

MilitaryRaiden
20-04-2010, 21:19
κοιταξε απλα ειναι πολυ πιο ευχρηστο το περιβαλλον των ΜΑΚ(εγω ειμαι κατοχος Μακμπουκ), πολυ πιο γρηγορο...εγω πχ που δουλευω το φωτοσοπ στο ΜΑΚ το βρισκω πολυ πιο γρηγορο στην εφαρμογη του απο οτι στο Ντεσκτοπ(με Windows) που εχω...απο θεμα προγραμματων και ειδικα σχεδιασμου θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο απο ενα PC που λειτουργει σε περιβαλλον Windows, μη σου πω και 1000 φορες περισσοτερο απο το Ipad ου αγορασες....

οσον αφορα για αλληλεπιδραση iphone η οποιονδηποτε συσκεων της apple με τον Μακ τι να σου λεω...μονο αν εισαι κατοχος Μακ θα καταλαβεις :)

E, Gia eksigise ke se mas tous mi-macades!!

Oso Gia to iPad-akomi ke me to cintiq to 21" ,sorry,alla den t'allazo: Oute sta pio trela mou oneira den tha fantazomoun pos applos tha anoiga Mia siskevi ke tha zografiza Dixos penaki, molivi, xarti klp.!!!

Researcher
20-04-2010, 21:28
Παιδιά χαμένα λόγια,

κανείς να μην εξηγήσει σε κανέναν. Όποιος θέλει-θέλει, όποιος θέλει-διαβάζει-βλέπει, όποιος θέλει-αγοράζει. Όποιος δε θέλει-δε θέλει.

Και όσοι γουστάρουν πισι, ας ανοίξουν ένα thread και ας χωθούν εκεί πέρα! Βαρέθηκα οι άσχετοι να μιλούν ενώ δε ξέρουν; Τι πας να με πείσεις ρε; Πως το μηχάνημα που δούλευα από τα 9 μου είναι καλύτερο; Για τράβα δες στη γωνία έρχομαι; Σου λέει κάτι το γεγονός πως όσοι έπιασαν Mac δε ξαναγύρισαν πίσω;

Και να μην αγοράσει κανείς Mac! Κανείς!

Crazy_vision
20-04-2010, 22:04
E, Gia eksigise ke se mas tous mi-macades!!

Oso Gia to iPad-akomi ke me to cintiq to 21" ,sorry,alla den t'allazo: Oute sta pio trela mou oneira den tha fantazomoun pos applos tha anoiga Mia siskevi ke tha zografiza Dixos penaki, molivi, xarti klp.!!!

κοιτα τον εαυτο μου δεν τον θεωρω MAC-user καθως το μακ το εχω μονο 2 μηνες τωρα...μια ζωη χρησιμοποιουσα Windows, απλα επειδη ηθελα να παρω ενα λαπτοπ ηθελα να κανω μια αλλαγη...αυτο που βλεπω ειναι πως το μακ ειναι πιο γρηγορο,δεν μου κολλαει πουθενα, χρησιμοποιω το φωτοσοπ χωρις κολληματα + του οτι δεν πιανει ιους, για να σβησεις ενα προγραμμα το πας κατευθειαν στο καδο και τελος...μικροπραγματα θα μου πεις, αλλα ειναι λειτουργικο πως να το κανουμε...οσο για σχεδιαση δεν ξερω και πολλα,απλα απο προγραμματα που εχω δει σχεδιασμου που δουλευει ο ξαδερφος μου που εχει το Macbook Air δεν πιανονται...ειναι απαιχτα...

εγω παιδια λεω το ιδιο που ελεγα και στο θρεντ XBOX360 η' PS3...
αν καποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να εχει ενα ντεσκτοπ στα Windows και Μακμπουκ ειναι οτι πρεπει....δεν ειμαι υπερ κανενος,απλα βλεπω πλεον οτι στα Μακ που καποτε ελεγαν οτι δεν υποστηριζουν καποια αρχεια των Windows μεχρι κι αυτο με το καιρο καταριφθηκε, για να μη σου πω οτι το Micosoft Office για Μακ και ειδικα το Powerpoint ειναι κλασεις ανωτερο απο θεμα παρουσιασεων απο τα Windows...

οπως και να εχει αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα καλο ειναι να εχεις και τα δυο,το καθενα εχει τα καλα του ;)

NonBorn
20-04-2010, 22:09
κοιτα τον εαυτο μου δεν τον θεωρω MAC-user καθως το μακ το εχω μονο 2 μηνες τωρα...μια ζωη χρησιμοποιουσα Windows, απλα επειδη ηθελα να παρω ενα λαπτοπ ηθελα να κανω μια αλλαγη...αυτο που βλεπω ειναι πως το μακ ειναι πιο γρηγορο,δεν μου κολλαει πουθενα, χρησιμοποιω το φωτοσοπ χωρις κολληματα + του οτι δεν πιανει ιους, για να σβησεις ενα προγραμμα το πας κατευθειαν στο καδο και τελος...μικροπραγματα θα μου πεις, αλλα ειναι λειτουργικο πως να το κανουμε...οσο για σχεδιαση δεν ξερω και πολλα,απλα απο προγραμματα που εχω δει σχεδιασμου που δουλευει ο ξαδερφος μου που εχει το Macbook Air δεν πιανονται...ειναι απαιχτα...

εγω παιδια λεω το ιδιο που ελεγα και στο θρεντ XBOX360 η' PS3...
αν καποιος εχει την οικονομικη δυνατοτητα να εχει ενα ντεσκτοπ στα Windows και Μακμπουκ ειναι οτι πρεπει....δεν ειμαι υπερ κανενος,απλα βλεπω πλεον οτι στα Μακ που καποτε ελεγαν οτι δεν υποστηριζουν καποια αρχεια των Windows μεχρι κι αυτο με το καιρο καταριφθηκε, για να μη σου πω οτι το Micosoft Office για Μακ και ειδικα το Powerpoint ειναι κλασεις ανωτερο απο θεμα παρουσιασεων απο τα Windows...

οπως και να εχει αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα καλο ειναι να εχεις και τα δυο,το καθενα εχει τα καλα του ;)


Και που να δείτε την επόμενη έκδοση του Office για Mac... Γραμμένη αποκλειστικά σε cocoa...

MilitaryRaiden
20-04-2010, 22:19
Παιδιά χαμένα λόγια,

κανείς να μην εξηγήσει σε κανέναν. Όποιος θέλει-θέλει, όποιος θέλει-διαβάζει-βλέπει, όποιος θέλει-αγοράζει. Όποιος δε θέλει-δε θέλει.

Και όσοι γουστάρουν πισι, ας ανοίξουν ένα thread και ας χωθούν εκεί πέρα! Βαρέθηκα οι άσχετοι να μιλούν ενώ δε ξέρουν; Τι πας να με πείσεις ρε; Πως το μηχάνημα που δούλευα από τα 9 μου είναι καλύτερο; Για τράβα δες στη γωνία έρχομαι; Σου λέει κάτι το γεγονός πως όσοι έπιασαν Mac δε ξαναγύρισαν πίσω;

Και να μην αγοράσει κανείς Mac! Κανείς!


Περίοδο έχεις, καλέ...;

TZANNSPY
20-04-2010, 22:31
Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με τα iMAC 24" - 27", εκτός από τη διαφορά στο μέγεθος αληθεύει πως μόνο στο 27-άρι μπορείς να συνδέσεις και άλλες συσκευές πχ DVD, PS3,PC κτλ. ???

MilitaryRaiden
20-04-2010, 23:37
Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με τα iMAC 24" - 27", εκτός από τη διαφορά στο μέγεθος αληθεύει πως μόνο στο 27-άρι μπορείς να συνδέσεις και άλλες συσκευές πχ DVD, PS3,PC κτλ. ???

Distixos -apo o,ti mou eixe pei se analogy erotisi o WolfrathmA - tipote distixos den sindeete me ta iMac...

Kano lathos, Apostoli?

NonBorn
21-04-2010, 00:43
Παιδιά μια ερώτηση σχετικά με τα iMAC 24" - 27", εκτός από τη διαφορά στο μέγεθος αληθεύει πως μόνο στο 27-άρι μπορείς να συνδέσεις και άλλες συσκευές πχ DVD, PS3,PC κτλ. ???

Με ειδικό ανταπτοράκι (το οποίο δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ακριβό ή όχι είναι) μπορείς να το συνδέσεις... Βέβαια με το PS3 δεν έχω ιδέα πως θα συνεργαστεί αφού η ανάλυση του μονιτορ είναι πολύ μεγαλύτερη απ αυτή που υποστηρίζει το ps3...

Γενικά πάντως μπορεί να λειτουργήσει και σαν εξωτερικό μονιτορ...


EDIT: Για του λόγου το αληθές....

YouTube- 27 Inch iMac in Action as External Monitor Computer

Valkyre
21-04-2010, 10:33
^^ Μονο με τα καινουργια ε? Κριμα :( :(

TZANNSPY
21-04-2010, 21:44
Για κοιτάξτε τι βρήκα:

α) http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=3471

β) YouTube- Ps3 or xbox on 27 inch iMac - 720p#!

Τελικά παίζει ή όχι ?!?