PDA

View Full Version : Official Windows 7 Thread!!



WolfRathmA
29-05-2008, 03:17
Windows 7 Multi-Touch Demo Video


http://www.n4g.com/tech/News-150527.aspx

Δειτε το βιντεο. Πολυ ωραιο αλλα ενα εχω να πω εγω.

H apple ειναι πολυ μπροστα... Χρονια μπροστα! Οταν θα βγει αυτο η apple θα εχει βγαλει κατι αλλο ακομα καλυτερο!
Αντε γεια απλα!

Οταν βλεπεις οτι ακομα και το τηλεφωνο που εχουν βγαλει υποστιριζει ολα αυτα που δειχνει το παραπανω βιντεο. Τοτε μια σκεψη περναει απο το μυαλο σου. Οτι η Microsoft αντιγραφη την apple γιατι τις εχουν τελειωσει οι ιδεες...

Omega
29-05-2008, 03:22
Την συγκεριμενη ιδεα/format το ειχε παρουσιασει πριν μερικους μηνες αν θυμαμαι καλα στο μεγεθος ενος τραπεζιου με την οθονη να πιανει ολη την πανω επιφανεια του και με στοχο να προωθηθει σε μερη(amusement parks/bars) σαν εναλακτικος τροπος διασκεδασης.
Απλα το ειχαν παρατησει για ενα χρονικο διαστημα ή το ειχαν παρουσιασει σαν τεχνολογια που ηταν ακομα στο 1% αναπτυξης της επι του παροντος

WolfRathmA
29-05-2008, 03:25
Windows 7 info officially revealed (http://loader.gadgetzone.com.au/News/May-2008/Windows-7-info-officially-revealed.aspx)




gadget zone reports on official comments from Microsoft high-ups on Windows 7. It covers the rumours about the release date of the new operating system, development time, and the rumour of the new kernel supposed to be used for Windows 7. It also talks about possible recommended specs for the new OS

stratisd
29-05-2008, 10:54
Aντε μπας και βγάλει τίποτα καινούριο ο Βασιλάκης ο Πύλης γιατι με τα svista δέν βλέπω προκοπή.

leone
29-05-2008, 11:14
ο πυρηνας απο οτι ξερω θα μηνει ο ιδιος οποτε, μαλλον για ενα συμαζεμα στα vistα βλεπω εγω, μακαρι να ειμαι ψευτης.

MBALLACK
26-06-2008, 19:07
poli kalo

personGR
26-06-2008, 19:23
Πάντως για τους Μηλάδες (apple users :frog:), ένας τυπάς κατόρθωσε να ενσωματώσει πλήρως το OS X σε λειτουργία αφής με τη βοήθεια υπέρυθρων ακτίνων, και η εταιρία φυσικά του έκανε μήνυση, πράγμα που δεν εξέπληξε κανέναν, αφού η apple έχει σχετική προιστορία...


Και η σχετική είδηση, που δεν είναι ακριβώς όπως τη θυμόμουν...

http://tech.pathfinder.gr/mac/616952.html

jorgedept
26-06-2008, 19:27
Micro$oft

desperate_gamer
26-06-2008, 21:15
Ααα.. ένας τυπικός 17χρονος... :p Μπράβο του. Μακάρι να τον πάρει η google χεχε!

Stavtag
26-06-2008, 22:21
Βασικά πώς θα μπορώ να πατήσω alt+ctrl+delete με multitouch;:frog: :giggle:

three_brothers1
26-06-2008, 22:36
Windows 7 Multi-Touch Demo Video


http://www.n4g.com/tech/News-150527.aspx

Δειτε το βιντεο. Πολυ ωραιο αλλα ενα εχω να πω εγω.

H apple ειναι πολυ μπροστα... Χρονια μπροστα! Οταν θα βγει αυτο η apple θα εχει βγαλει κατι αλλο ακομα καλυτερο!
Αντε γεια απλα!

Οταν βλεπεις οτι ακομα και το τηλεφωνο που εχουν βγαλει υποστιριζει ολα αυτα που δειχνει το παραπανω βιντεο. Τοτε μια σκεψη περναει απο το μυαλο σου. Οτι η Microsoft αντιγραφη την apple γιατι τις εχουν τελειωσει οι ιδεες...
k i o8oni..................ola daxtulies..

michael92
09-07-2008, 01:26
Βασικά πώς θα μπορώ να πατήσω alt+ctrl+delete με multitouch;:frog: :giggle:

Δεξί κλικ στην γραμμή έναρξης --> Task manager :tongue:

WolfRathmA
04-11-2008, 08:38
Windows 7 leaked to pirates (http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fitavisen.no%2Fsak%2F79276 2%2FWindows_7_lekket_til_piratene%2F&hl=no&ie=UTF-8&sl=no&tl=en)



http://www.media.allerinternett.no/php/obj.phpi?o=2792027&w=625&h=0&ee=1225700356

www.youtube.com/watch?v=ykFn0ZT64iw

NonBorn
05-11-2008, 00:01
Τα πέρασα σήμερα να τους ρίξω μία ματιά... Το μόνο κακό είναι ότι δε μου δούλεψε το Mac Drive για να βλέπω τους δίσκους του Mac OSX. Όλα τα άλλα δούλεψαν ρολόι... Drivers, όλα... Μου φαίνονται αρκετά σταθερά για pre-beta release. Η νέα μπάρα κάτω θέλει αρκετά να την συνηθίσεις... Γενικά μου φαίνεται ότι τα Vista θυμίζουν Millenium καταστάσεις και ότι με τα 7 θα δούμε κάτι αρκετά καλύτερο από τα Vista. Μακάρι δλδ... :D

personGR
05-11-2008, 00:18
Τα πέρασα σήμερα να τους ρίξω μία ματιά... Το μόνο κακό είναι ότι δε μου δούλεψε το Mac Drive για να βλέπω τους δίσκους του Mac OSX. Όλα τα άλλα δούλεψαν ρολόι... Drivers, όλα... Μου φαίνονται αρκετά σταθερά για pre-beta release. Η νέα μπάρα κάτω θέλει αρκετά να την συνηθίσεις... Γενικά μου φαίνεται ότι τα Vista θυμίζουν Millenium καταστάσεις και ότι με τα 7 θα δούμε κάτι αρκετά καλύτερο από τα Vista. Μακάρι δλδ... :D

Πω και γω δεν κρατιέμαι να τα δοκιμάσω...
Θα τα κατεβάσω το βράδυ...:)

marzel19
05-11-2008, 02:02
Εάν η Microsoft καταφέρει να διατηρήσει όλα τα θετικά στοιχεία των Vista (τα οποία είναι πολλά ανεξάρτητα με το τι λένε μερικοί), να προσθέσει μερικά πραγματικά έξυπνα και πρακτικά στοιχεία (το multitouch και η νέα μπάρα φαίνονται να δουλεύουν σωστά από αυτά που είδα) και να πραγματοποιήσει τις υποσχέσεις της για πιο ελαφρύ OS που θα bootάρει και πιο γρήγορα τότε μάλλον οι καταναλωτές θα μείνουμε ικανοποιημένοι.

Όσο για την επιλoγή να διατηρήσουν το ίδιο Kernel 6.1 νομίζω ότι είναι μία πολύ σωστή κίνηση εφόσον είναι ένα Kernel αρκετά φρέσκο που έχει ψωμί ακόμα το οποίο ταυτόχρονα εξαλείφει το πρόβλημα με τους drivers.

Όσο για την pre-beta, αυτή θυμίζει αρκετά Vista αλλά σίγουρα αυτό θα αλλάξει μέχρι να βγει σε ένα χρόνο κάθως νέες τεχνολογίες θα ενσωματωθούν και για λόγους marketing θα πρέπει μα "δείχνουν" και διαφορετικά.

Η Microsoft φαίνεται να βαδίζει προς τον σωστό δρόμο (όσον αφορά το OS μιλάω γιατί το gaming είναι άλλο πονεμένο θέμα:angry:) και να συνειδητοποίησε ότι τα Windows είναι το OS του "λαού" (με την έννοια της καθολικότητας καθώς απευθύνεται σε ευρύ κοινό).

Ίσως με τα Vista (δικαίως ή αδίκως) να πήρε το μάθημα της. Ίδωμεν!

WolfRathmA
05-11-2008, 03:27
Που τα βρηκατε ρε παιδια; :D

Babis_ECE
06-01-2009, 21:19
Κανένα νέο υπάρχει από το νέο λειτουργικό της Microsoft?
Τα Vista δυστυχώς έχουν πολύ περισσότερα μειονεκτήματα απ' ότι πλεονεκτήματα..

personGR
06-01-2009, 21:23
Η beta πάντως αποτελεί την επανείσοδο των windows στον χωρό των σταθερών λειτουργικών...

NonBorn
06-01-2009, 21:45
Η beta πάντως αποτελεί την επανείσοδο των windows στον χωρό των σταθερών λειτουργικών...

Αν και δε τα δούλεψα αρκετά φαίνεται να είναι όπως τα λες... Η νέα taskbar είναι κάτι ξένο για αρχή αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συνήθειας μέχρι να αντικαταστήσει τις συνήθειες μας αν τελικά μείνει έτσι μέχρι το τέλος φυσικά... Από κει κ πέρα είναι γρηγορότερα όσο τα είδα από XP & Vista. Αντε να δούμε τι θα δούμε... Ας δω σοβαρό λειτουργικό χωρίς ιούς και μ@λ@κιες από την MS και τι στο κόσμο...

Babis_ECE
06-01-2009, 21:49
Αν και δε τα δούλεψα αρκετά φαίνεται να είναι όπως τα λες... Η νέα taskbar είναι κάτι ξένο για αρχή αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συνήθειας μέχρι να αντικαταστήσει τις συνήθειες μας αν τελικά μείνει έτσι μέχρι το τέλος φυσικά... Από κει κ πέρα είναι γρηγορότερα όσο τα είδα από XP & Vista. Αντε να δούμε τι θα δούμε... Ας δω σοβαρό λειτουργικό χωρίς ιούς και μ@λ@κιες από την MS και τι στο κόσμο...

Kαι από τα XP ?? Λες η Microsoft να κατάλαβε μερικά πράγματα επιτέλους?
:prayer:

personGR
06-01-2009, 23:35
Αν και δε τα δούλεψα αρκετά φαίνεται να είναι όπως τα λες... Η νέα taskbar είναι κάτι ξένο για αρχή αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα συνήθειας μέχρι να αντικαταστήσει τις συνήθειες μας αν τελικά μείνει έτσι μέχρι το τέλος φυσικά... Από κει κ πέρα είναι γρηγορότερα όσο τα είδα από XP & Vista. Αντε να δούμε τι θα δούμε... Ας δω σοβαρό λειτουργικό χωρίς ιούς και μ@λ@κιες από την MS και τι στο κόσμο...

Η taskbar μπορεί να ρυθμιστεί σε πιο ...normal καταστάσεις, ψαξ'το λίγο, υπάρχει μια επιλογή, αλλά δε θυμάμαι πως και τι...

*Τα έβγαλα γιατί δεν υποστήριζαν ακόμα το cd της μητρικής μου, που περιλάμβανε drivers και για ethernet (pfff)

pvinis
08-01-2009, 11:53
την παρασκευη θα δωθει η beta δωρεαν και επισημα πλεον..

marzel19
09-01-2009, 12:09
Σήμερα θα διατεθεί η beta αλλά η Microsoft θα επιτρέψει μόνο 2,5 εκατομμύρια λήψεις. Οπότε μόλις ανέβει πρέπει να τρέξουμε. Τα διάφορα reviews πάντως ενθαρρύνουν την λήψη τους διότι είναι αρκετά σταθερά και παρουσιάζουν ελάχιστα προβλήματα συμβατότητας.

KosmixGR
09-01-2009, 17:17
Δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 7 για τους χρήστες των Windows Vista (http://www.jooblers.gr/rumor-upgrade-vista-to-windows-7-for-free/)

http://www.jooblers.gr/wp-content/uploads/2009/01/07/rumor-upgrade-vista-to-windows-7-for-free/windows-7-logo.jpg
Σύμφωνα με πληροφορίες του arstechnica.com (http://arstechnica.com/journals/microsoft.ars/2009/01/06/buy-a-vista-pc-as-of-july-1-upgrade-to-windows-7-for-free) σχετικά με το Windows 7 Upgrade Program η Microsoft φέρεται διατεθιμένη να δώσει στους χρήστες του λειτουργικού της συστήματος Windows Vista να αναβαθμιστούν δωρεάν στα καινούργια Windows 7. Οι ίδιες πληροφορίες λένε πως το πρόγραμμα θα τεθεί σε εφαρμογή από 1 Ιουλίου 2009. Έτσι εαν μετά τις 1 Ιουλίου 09 αγοράσετε κάποιο netbook, φορητό υπολογιστή ή σταθερό υπολογιστή με OEM εγκατάσταση των Windows Vista θα μπορέσετε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε δωρεάν τα Windows 7 μόλις αυτά τεθούν στην κυκλοφορία.
Βέβαια όπως και με τα προηγούμενα λειτουργικά της Microsoft υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί:
Η γλώσσα της παλιάς έκδοσης πρέπει να είναι η ίδια με αυτή της καινούργιας. Δεν μπορείτε δηλαδή να αναβαθμίσετε από Αγγλικά Windows Vista σε Ελληνικά Windows 7.
Θα μπορείτε να αναβαθμίσετε μόνο μεταξύ ομοίων εκδόσεων των 2 λειτουργικών. Δηλαδή Windows Vista Home Premium σε Windows 7 Home Premium, Windows Vista Business σε Windows 7 Professional και Windows Vista Ultimate σε Windows 7 Ultimate
Για την ώρα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από την ίδια τη Microsoft και ίσως αλλάξουν κάποια πράγματα, όπως η ημερομηνία για την έναρξη των Upgrades. Σίγουρα μια κίνηση αυτή θα τονώσει τη Microsoft καθώς έχει δεχθεί ιδιαίτερα κακές κριτικές για τα Vista.

marzel19
09-01-2009, 18:03
Δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 7 για τους χρήστες των Windows Vista (http://www.jooblers.gr/rumor-upgrade-vista-to-windows-7-for-free/)

http://www.jooblers.gr/wp-content/uploads/2009/01/07/rumor-upgrade-vista-to-windows-7-for-free/windows-7-logo.jpg
Σύμφωνα με πληροφορίες του arstechnica.com (http://arstechnica.com/journals/microsoft.ars/2009/01/06/buy-a-vista-pc-as-of-july-1-upgrade-to-windows-7-for-free) σχετικά με το Windows 7 Upgrade Program η Microsoft φέρεται διατεθιμένη να δώσει στους χρήστες του λειτουργικού της συστήματος Windows Vista να αναβαθμιστούν δωρεάν στα καινούργια Windows 7. Οι ίδιες πληροφορίες λένε πως το πρόγραμμα θα τεθεί σε εφαρμογή από 1 Ιουλίου 2009. Έτσι εαν μετά τις 1 Ιουλίου 09 αγοράσετε κάποιο netbook, φορητό υπολογιστή ή σταθερό υπολογιστή με OEM εγκατάσταση των Windows Vista θα μπορέσετε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε δωρεάν τα Windows 7 μόλις αυτά τεθούν στην κυκλοφορία.
Βέβαια όπως και με τα προηγούμενα λειτουργικά της Microsoft υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί:
Η γλώσσα της παλιάς έκδοσης πρέπει να είναι η ίδια με αυτή της καινούργιας. Δεν μπορείτε δηλαδή να αναβαθμίσετε από Αγγλικά Windows Vista σε Ελληνικά Windows 7.
Θα μπορείτε να αναβαθμίσετε μόνο μεταξύ ομοίων εκδόσεων των 2 λειτουργικών. Δηλαδή Windows Vista Home Premium σε Windows 7 Home Premium, Windows Vista Business σε Windows 7 Professional και Windows Vista Ultimate σε Windows 7 Ultimate
Για την ώρα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από την ίδια τη Microsoft και ίσως αλλάξουν κάποια πράγματα, όπως η ημερομηνία για την έναρξη των Upgrades. Σίγουρα μια κίνηση αυτή θα τονώσει τη Microsoft καθώς έχει δεχθεί ιδιαίτερα κακές κριτικές για τα Vista.

Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και με τα Vista αλλά για πιο περιορισμένο χρονικό εύρος εφόσον τα 7 κυκλοφορήσουν πριν τα Χριστούγεννα.

madster95
09-01-2009, 19:31
παιδια δεν εχει βγει ακομα ετσι?γιατι δεν βρισκω κατι στο site...

marzel19
09-01-2009, 20:10
παιδια δεν εχει βγει ακομα ετσι?γιατι δεν βρισκω κατι στο site...

Όταν βγει θα βγει στην παρακάτω διεύθυνση. Το περιμένουμε απόγευμα ώρα Αμερικής οπότε μέσα στις επόμενες 4-5 ώρες. Προς το παρόν ο server τα έχει παίξει με τόση αναμονή και κολλάει ολόκληρο το microsoft.com!

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/default.aspx

madster95
09-01-2009, 20:11
ok και εγω σε αυτο το site κοιτουσα!
thx!

KosmixGR
09-01-2009, 20:13
Όταν βγει θα βγει στην παρακάτω διεύθυνση. Το περιμένουμε απόγευμα ώρα Αμερικής οπότε μέσα στις επόμενες 4-5 ώρες. Προς το παρόν ο server τα έχει πέσει και κολλάει ολόκληρο το microsoft.com!

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/default.aspx
Καλά ,δεν θα προλάβουμε 100%. :p Ευχαριστώ για το link marzel.:tiphat:

madster95
09-01-2009, 20:29
λογω των περιορισμενων download να δειτε ντου που θα γινει μολις δωθει...:D

marzel19
09-01-2009, 20:37
λογω των περιορισμενων download να δειτε ντου που θα γινει μολις δωθει...:D

Εδώ γίνεται ντου τώρα που δεν έχει ανεβεί ακόμα. Καθησυχάζουν και όλα τα sites ότι είναι πολύ ομαλό το installation του 7 (ιδίως εάν κάποιος έχει Vista) οπότε δεν θέλει και πολύ. Εμένα πάντως το πειραματόζωο παλιό (όχι πολύ) pc μου περιμένει. Το καινούργιο δεν το πειράζω.:angry:

Babis_ECE
09-01-2009, 20:39
Δωρεάν αναβάθμιση σε Windows 7 για τους χρήστες των Windows Vista (http://www.jooblers.gr/rumor-upgrade-vista-to-windows-7-for-free/)

http://www.jooblers.gr/wp-content/uploads/2009/01/07/rumor-upgrade-vista-to-windows-7-for-free/windows-7-logo.jpg
Σύμφωνα με πληροφορίες του arstechnica.com (http://arstechnica.com/journals/microsoft.ars/2009/01/06/buy-a-vista-pc-as-of-july-1-upgrade-to-windows-7-for-free) σχετικά με το Windows 7 Upgrade Program η Microsoft φέρεται διατεθιμένη να δώσει στους χρήστες του λειτουργικού της συστήματος Windows Vista να αναβαθμιστούν δωρεάν στα καινούργια Windows 7. Οι ίδιες πληροφορίες λένε πως το πρόγραμμα θα τεθεί σε εφαρμογή από 1 Ιουλίου 2009. Έτσι εαν μετά τις 1 Ιουλίου 09 αγοράσετε κάποιο netbook, φορητό υπολογιστή ή σταθερό υπολογιστή με OEM εγκατάσταση των Windows Vista θα μπορέσετε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε δωρεάν τα Windows 7 μόλις αυτά τεθούν στην κυκλοφορία.
Βέβαια όπως και με τα προηγούμενα λειτουργικά της Microsoft υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί:
Η γλώσσα της παλιάς έκδοσης πρέπει να είναι η ίδια με αυτή της καινούργιας. Δεν μπορείτε δηλαδή να αναβαθμίσετε από Αγγλικά Windows Vista σε Ελληνικά Windows 7.
Θα μπορείτε να αναβαθμίσετε μόνο μεταξύ ομοίων εκδόσεων των 2 λειτουργικών. Δηλαδή Windows Vista Home Premium σε Windows 7 Home Premium, Windows Vista Business σε Windows 7 Professional και Windows Vista Ultimate σε Windows 7 Ultimate
Για την ώρα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από την ίδια τη Microsoft και ίσως αλλάξουν κάποια πράγματα, όπως η ημερομηνία για την έναρξη των Upgrades. Σίγουρα μια κίνηση αυτή θα τονώσει τη Microsoft καθώς έχει δεχθεί ιδιαίτερα κακές κριτικές για τα Vista.

Με όσους έχουν πάρει τα Vista νωρίτερα θέλω να δω τι θα γίνει. Θα μας κάνει καμία προσφορά νωρίτερα η Microsoft για Upgrade?

marzel19
09-01-2009, 20:45
Με όσους έχουν πάρει τα Vista νωρίτερα θέλω να δω τι θα γίνει. Θα μας κάνει καμία προσφορά νωρίτερα η Microsoft για Upgrade?
Μακάρι. Και η ιστορία έδειξε ότι εάν περιμένεις λίγο βγαίνουν και φθηνότερα πακέτα. Όπως την ακαδημαϊκή έκδοση των Vista που είχε 80 ευρώ ενώ η κανονική Upgrade είχε διπλάσια τιμή.

vasses
11-01-2009, 16:06
poios xristis agorazei simera windows dinontas mia periousia oloi sto free ta katevazoun
ta katevaza kamia sxesi me ta svista , ananeomena vista men alla se taxitita kamia sxesi , ligo xeirotera apo ta xp kai katholou apaititika me 2 gb mnimi pou exo pano , ayto to leitourgiko eprepe na evgaine to 2007

NonBorn
11-01-2009, 18:56
Εγώ τα 64bit δε κατάφερα να τα περάσω... Μου βγάζει μαύρη οθόνη κάπου στο τέλος του setup και απ ότι φαντάζομαι πρέπει να τρέχει κάτι με την κάρτα γραφικών... Μάλλον θα περιμένω για να δω 64bit... Anyway εγώ βολεύομαι και με το OSX, εν αναμονή και του Snow Leopard... :innocent::innocent::innocent:

personGR
11-01-2009, 19:01
Εγώ τα 64bit δε κατάφερα να τα περάσω... Μου βγάζει μαύρη οθόνη κάπου στο τέλος του setup και απ ότι φαντάζομαι πρέπει να τρέχει κάτι με την κάρτα γραφικών... Μάλλον θα περιμένω για να δω 64bit... Anyway εγώ βολεύομαι και με το OSX, εν αναμονή και του Snow Leopard... :innocent::innocent::innocent:

Το οποίο καλά θα κάνει να έρθει μαζί με drivers για τη σειρά 48xx της ATi, γιατί άντε, πολύ περιμέναμε :rant::rant::rant::rant:

madster95
11-01-2009, 19:03
Εγώ τα 64bit δε κατάφερα να τα περάσω... Μου βγάζει μαύρη οθόνη κάπου στο τέλος του setup και απ ότι φαντάζομαι πρέπει να τρέχει κάτι με την κάρτα γραφικών... Μάλλον θα περιμένω για να δω 64bit... Anyway εγώ βολεύομαι και με το OSX, εν αναμονή και του Snow Leopard... :innocent::innocent::innocent:

nonborn τρεχεις osx86 η με κανονικο μακ?

NonBorn
12-01-2009, 00:46
nonborn τρεχεις osx86 η με κανονικο μακ?

Κανονικά σε Mac Pro... Τα 7 έχουν κανονικά απ ότι είδα και EFI support αλλά κάτι παίζει με την κάρτα γραφικών... Τα 32bit τα πέρασα κανονικά... Τα x64 κόλλησαν κάπου προς το τέλος του setup... Μεγάλη ξενέρα... Ειδικά τώρα που περιμένω και μνήμες...

madster95
12-01-2009, 15:50
Κανονικά σε Mac Pro... Τα 7 έχουν κανονικά απ ότι είδα και EFI support αλλά κάτι παίζει με την κάρτα γραφικών... Τα 32bit τα πέρασα κανονικά... Τα x64 κόλλησαν κάπου προς το τέλος του setup... Μεγάλη ξενέρα... Ειδικά τώρα που περιμένω και μνήμες...

απο τη στιγμη που εχεις osx τι να τα κανεις τα 7? και 1007 να βγουνε δεν το φτανουνε!

madster95
12-01-2009, 17:31
αυτο το ποστ γινεται μεσα απο win7...δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασαν..μοιαζουν πολυ με τα vista...αλλα αυτο ειναι μια πρωτη εντυπωση!
ελπιζω να διαψευσθω

marzel19
12-01-2009, 19:54
Λοιπόν εγκατέστησα και εγώ τα 7 (αυτά χρησιμοποιώ τώρα) στον σταθερό και σε ένα laptop (dual boot με Vista και όχι upgrade φυσικά) και έχω να πω ότι μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις κυρίως λόγω της πολύ καλής απόκρισης τους.

Το laptop (1GB RAM) όταν τρέχει Vista κυριολεκτικά σέρνεται ενώ μάλιστα όλα τα "παραφερτάλια" ήταν απενεργοποιημένα. Με τα 7 πετάει (ενώ το γέμισα και με gadgets). Στον σταθερό οι διαφορές στην ταχύτητα αν και υπαρκτές δεν είναι υπερβολικές επειδή το σύστημα είναι καινούργιο και τρέχει και τα Vista πολύ καλά.

Όσον αφορά τους drivers δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ενώ στον σταθερό έβαλα (αν και δεν ήταν αναγκαίο) και τους drivers της ATI για τα 7. Οι ουσιαστικές διαφορές με τα Vista δεν είναι μεγάλες αλλά όσες έχουν γίνει τις θεωρώ πολύ επιτυχημένες. Άλλωστε το τελικό face lift που θα το ξεχωρίσει από την προηγούμενη έκδοση (και γίνεται πάντα στο τέλος για λόγους marketing) δεν έχει γίνει ακόμα.

Τα 7 πραγματικά είναι ένα πολύ καλό και γρήγορο λειτουργικό το οποίο χρησιμοποιεί όλα τα θετικά των XP και Vista ενώ συμμορφώνεται και με όλες τις νέες τεχνολογίες (πχ. Touch).

Οι XP lovers πρέπει να αρχίσουν (επιτέλους!) να σκέφτονται την μετάβαση σε 7. Άλλωστε κατά την γνώμη μου όσο χειρότερα και εάν είναι σε ορισμένους τομείς τα Windows έναντι των Mac όλοι κατανοούμε ότι υπάρχουν και ανωτερότητες των Windows έναντι των Mac σε καίριους και πρακτικούς τομείς οι οποίες δεν αφήνουν το mainstream κοινό να αλλάξει στρατόπεδο.

Για τους κατόχους των Vista ας ελπίσουμε η MS να βάλει λογικές τιμές στα upgrades (και να μην αρχίζουν πάλι από τα 200$!).

kostasb13
13-01-2009, 01:03
Μια ερωτηση παιδια.
Εχω vista 32bit, κατεβασα τα windows 7 και θελω να κανω dual boot. Επειδη εχω δυο σκληρους απ'τους οποιους τον ενα δεν τον εχω χρησιμοποιησει καθολου, χρειαζεται να κανω disk partition στον ενα σκληρο που χρησιμοποιω και να βαλω εκει τα windows7 ή μπορω απλα να τα βαλω στον δευτερο χωρις partition?

marzel19
13-01-2009, 01:35
Μια ερωτηση παιδια.
Εχω vista 32bit, κατεβασα τα windows 7 και θελω να κανω dual boot. Επειδη εχω δυο σκληρους απ'τους οποιους τον ενα δεν τον εχω χρησιμοποιησει καθολου, χρειαζεται να κανω disk partition στον ενα σκληρο που χρησιμοποιω και να βαλω εκει τα windows7 ή μπορω απλα να τα βαλω στον δευτερο χωρις partition?

Είναι καλό ο δίσκος-partition να είναι τελείως κενός (και NTFS) οπότε εάν δεν έχεις όντως χρησιμοποιήσει ποτέ τον δεύτερο δίσκο κάνε ένα format καλού κακού. Ούτως ή άλλως δεν θα παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα απλώς εάν είναι τελείως καθαρός εξασφαλίζεις ότι δεν υπάρχει κάποιος φάκελος του συστήματος. Εφόσον έχεις Vista είναι πολύ εύκολο να κάνεις format ή partition μέσα από το σχετικό tool. Επιπλέον εφόσον τα 7 είναι για trial σκοπούς δεν υπάρχει λόγος να αφιερώσεις ολόκληρο δίσκο στα 7 (αλλά να τον αφήσεις να ελέγχεται εν μέρη από τα Vista κάνοντας 2 partitions).

vasses
13-01-2009, 01:38
Μια ερωτηση παιδια.
Εχω vista 32bit, κατεβασα τα windows 7 και θελω να κανω dual boot. Επειδη εχω δυο σκληρους απ'τους οποιους τον ενα δεν τον εχω χρησιμοποιησει καθολου, χρειαζεται να κανω disk partition στον ενα σκληρο που χρησιμοποιω και να βαλω εκει τα windows7 ή μπορω απλα να τα βαλω στον δευτερο χωρις partition?


opos thes, akoma kai ayton pou xrisimopoioeis mporeis na ton spaseis se epimerous komatia me kapoio programma diaxeirisis ntfs arxeion (partition magic klp) i sto deytero disko pou exeis axrisimopoihto xoris na kaneis patricion na peraseis ta 7
esti kai allios to kathe leitourgiko xreiazetai panta xexoristo disko-patricion gia egkatastasi eite na egkatastiseis 2 eite 202 leitourgika mesa:angry:

WolfRathmA
13-01-2009, 01:48
Τα vista εχουν ενα καλο. Μπορεις να αφαιρεσεις η να προσθεσεις απο ενα partition σε αλλο χωρις καποιο προγραμμα ;)

Ποσο χωρο πιανουν τα 7 παιδια στο σκληρο;

desperate_gamer
13-01-2009, 01:52
Οι XP lovers πρέπει να αρχίσουν (επιτέλους!) να σκέφτονται την μετάβαση σε 7.

Oh we do! :D

marzel19
13-01-2009, 01:57
Τα vista εχουν ενα καλο. Μπορεις να αφαιρεσεις η να προσθεσεις απο ενα partition σε αλλο χωρις καποιο προγραμμα ;)

Ποσο χωρο πιανουν τα 7 παιδια στο σκληρο;

16GB!!!

kostasb13
13-01-2009, 02:13
Οκ καταλαβα, θα κανω partition στον δευτερο και εκει θα περασω τα win7
Thanks!:)

vasses
13-01-2009, 02:19
Τα vista εχουν ενα καλο. Μπορεις να αφαιρεσεις η να προσθεσεις απο ενα partition σε αλλο χωρις καποιο προγραμμα ;)

Ποσο χωρο πιανουν τα 7 παιδια στο σκληρο;


11,5 gb

pvinis
13-01-2009, 13:11
παντως εχουν ενδιαφερον... ειναι λιγο σπαστικο με τοσες επιλογες οχι μαζεμενες καπου... στο control panel εχει 50 σελιδες, και μεσα σε αφτη αλλες τοσες...

το καλο ειναι οτι εχουν κλεψει διαφορα καλα πραγματα απο linux (το κουμπακι κατω δεξια) και mac (το start bar εχει γινει dock κανονικα!). Οταν εχεις ανοιχτο το downloads του firefox, για να ανοιξεις το google πας με δεξι πανω του και ανοιγεις παραθυρο, η με Ctrl N.
ας ελπισουμε να βγουν καλα, για να τα βαλω στο pc... παιχνιδια δεν δοκιμασα ακομα. θα του βαλω το left4dead να δω.

ps4
13-01-2009, 18:49
Άλλωστε κατά την γνώμη μου όσο χειρότερα και εάν είναι σε ορισμένους τομείς τα Windows έναντι των Mac όλοι κατανοούμε ότι υπάρχουν και ανωτερότητες των Windows έναντι των Mac σε καίριους και πρακτικούς τομείς οι οποίες δεν αφήνουν το mainstream κοινό να αλλάξει στρατόπεδο. .

Οπως; Ακομα χειροτερα ειναι τα 7 απο το Osx. Απλα δεν υπαρχουν.

Σορυ για το οφ-τοπικ.

vasses
14-01-2009, 00:45
an apenergopoihsete to sytem restore point kai to hypernation system , sto clean disc tha exete kerdos kapou 4,5 gb sinolika , ayto isxyei kai sta vista fiska

mania
16-01-2009, 11:14
??????? ??? ???????.????? ??? beta,??? ??????,???? ???????,????? menu ???.?? ???? ???????? ??? ??? ????? ? ????.??? ??? ??????????? ??? ????? ???? ? ????? ????? ???????????? ???? motherboard.????? ??? drivers ??? internet ??? ??? ??????,???? ??? xp.?? ????? ?? ?????????? ????????
________
Lovely Wendie (http://www.lovelywendie99.com/)

WolfRathmA
17-01-2009, 04:18
Τιποτα δε μπορεις να κανεις. Εγω αυτο που εκανα ηταν update των windows και τα βρικε ολα μονο του.

Πετανε στο laptop παντως. 25% χρηση της μνημης απο 40% στα vista! Παρα πολυ καλα. Ωραιο μενου και γρηγορα οπως πρεπει.

TopGunZ
19-01-2009, 18:41
Μια ερώτηση μόνο, το κουμπί "ένα επίπεδο πάνω" που είχαν βγάλει από τον windows explorer στα vista το επαναφέρανε?

pvinis
20-01-2009, 13:56
δεν το εβγαλαν... απλα πατας στο φακελο αριστερα απο αυτον που εισαι στην μπαρα πανω..

NonBorn
23-01-2009, 11:16
Τιποτα δε μπορεις να κανεις. Εγω αυτο που εκανα ηταν update των windows και τα βρικε ολα μονο του.

Πετανε στο laptop παντως. 25% χρηση της μνημης απο 40% στα vista! Παρα πολυ καλα. Ωραιο μενου και γρηγορα οπως πρεπει.

25% idle?? Πήγαινε να δεις σε ubuntu ή γενικότερα σε linux τη κατανάλωση πόρων... :p Θα νομίζεις ότι έκανες αναβάθμιση... :p :p

Lefteris_X
23-01-2009, 11:20
25%............καλά εδώ μιλάμε για Κωμωδία ΟΣΚΑΡΙΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.

Αλλά δεν πειράζει, πως θα υπήρχαν τα Φολαindows, αν δεν υπήρχαν και οι χρήστες των;;

It's ok......άντε μετά τα (σ)Vista, ας εκτιμήσουμε τα 7....(αυτό και αν είναι ανέκδοτο).



Λευτέρης


ΥΓ: Τα 7 εννοείται πως είναι τα Vista ξαναμαγειρεμένα (kernel, objects, task handling, resource scheduling......ουπς άρχισα τα ακαταλαβίστικα; )

patrik85
23-01-2009, 13:42
οι οπαδοι των μακ να ευχονται εως το 2012(τελος του κοσμου!ΕΡΧΕΤΑΙ ο νιμπιρουυυ!!!) να εχουν πληρη συμβατοτητα με παιχνιδια κ εφαρμογες τριτων κ μετα ας ερθουν να μας πουν για τα windows 7...περνεις μακ με 1000e κ εχεισ συμβατοτητα σχεδον ανυπαρκη...ειδα κ το iphone...χωρις το itunes ειναι ανυπαρκτο...

vasses
23-01-2009, 15:04
οι οπαδοι των μακ να ευχονται εως το 2012(τελος του κοσμου!ΕΡΧΕΤΑΙ ο νιμπιρουυυ!!!) να εχουν πληρη συμβατοτητα με παιχνιδια κ εφαρμογες τριτων κ μετα ας ερθουν να μας πουν για τα windows 7...περνεις μακ με 1000e κ εχεισ συμβατοτητα σχεδον ανυπαρκη...ειδα κ το iphone...χωρις το itunes ειναι ανυπαρκτο...


ela nte ,les kai to 90% etairion kai xriston pou xrisimopoioun ta windows na kanoun tin DOULEIA tous eukola , grigora kai xoris provlimata simavotitas kai ftina einai oligon ti asxetoi
pes kalitrera oti osoi dinoun mia periousia gia na exoun macos einai san kati gadgetakides freak tis texnologias pou theloun panta na exoun to kalitero texnologika proion xoris na tous einai apairatito :badpc:

NonBorn
24-01-2009, 13:40
οι οπαδοι των μακ να ευχονται εως το 2012(τελος του κοσμου!ΕΡΧΕΤΑΙ ο νιμπιρουυυ!!!) να εχουν πληρη συμβατοτητα με παιχνιδια κ εφαρμογες τριτων κ μετα ας ερθουν να μας πουν για τα windows 7...περνεις μακ με 1000e κ εχεισ συμβατοτητα σχεδον ανυπαρκη...ειδα κ το iphone...χωρις το itunes ειναι ανυπαρκτο...

Μάλλον πρέπει να ζεις στη δεκαετία του 70... Γιατί εγώ που έχω πλήρη συμβατότητα με τα πάντα ή ζω εδώ ή ζω στο 2080...


ela nte ,les kai to 90% etairion kai xriston pou xrisimopoioun ta windows na kanoun tin DOULEIA tous eukola , grigora kai xoris provlimata simavotitas kai ftina einai oligon ti asxetoi
pes kalitrera oti osoi dinoun mia periousia gia na exoun macos einai san kati gadgetakides freak tis texnologias pou theloun panta na exoun to kalitero texnologika proion xoris na tous einai apairatito :badpc:

Το λες και μόνος σου... Τα windows είναι το χειρότερο λειτουργικό σε όλη την ιστορία των Personal Computers και το χειρότερο δημιούργημα από προγραμματιστικής άποψης που έχει να επιδείξει η CS... Ας μη μιλήσω για τα go to των windows, για τα vista που τα αφήνεις 1 βδομάδα ανοιχτά και μετά σου κάνει να σου ανοίξει ένα φάκελο 30 sec.

Ας μη συνεχίσω γιατί και θα εκνευριστώ αλλά και θα μιλάω με ανθρώπους που προφανώς δεν έχουν δουλέψει και δε γνωρίζουν το αντικείμενο. Με το να πιάσεις στα χέρια σου για κάνα μισάωρο το iphone ή να πας σε μια έκθεση να ανοίξεις 2 εφαρμογές σε ένα iMac ή ένα MacBook σε σημαίνει ότι είδες το λειτουργικό...

Το σίγουρο ένα είναι: Τα windows όσο τα χρησιμοποιείς τόσα προβλήματα σου βγάζουν και τόσο βαρένουν... Το Mac OSX όπως και όλα τα λειτουργικά που στηρίζονται σε unix,free bsd, δεν νιώθουν μία... Είναι φτιαγμένα από σοβαρούς προγραμματιστές για σοβαρούς χρήστες... Ευτυχώς ξέμπλεξα από το φοβικό σύνδρομο των windows μη μπω πουθενά και κολλήσω trojan ή μην ανοίξω κάνα αρχείο καταλάθος και τρέξω κάνα virus... Eυτυχώς σταμάτησα να ασχολούμαι με τα προβλήματα που βγάζει το PC και ασχολούμαι με τις δουλειές που έχω να κάνω στο PC...

ΥΓ1: Τα Mac δεν είναι ακριβά γιατί έχουν μοναδική ποιότητα κατασκευής και προσφέρουν πάρα πολλά... Αν εσένα σου είναι περιττή η ποιότητα κατασκευής ή ένα σοβαρό panel για οθόνη και τη βρίσκεις με tn panel είναι δικό σου πρόβλημα... Όχι της apple που σου προσφέρει κάτι πολύ ποιοτικότερο. Οτιδήποτε παραπλήσιο από άποψη ποιότητας και χαρακτηριστικών είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά...

ΥΓ2: Ποια εταιρία χρησιμοποιεί Windows??? Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?? Για τσέκαρε τι τρέχουν οι servers ακόμα και για τις ιστιοσελίδες που βλέπεις στο internet...

madster95
24-01-2009, 14:27
Μάλλον πρέπει να ζεις στη δεκαετία του 70... Γιατί εγώ που έχω πλήρη συμβατότητα με τα πάντα ή ζω εδώ ή ζω στο 2080...



Το λες και μόνος σου... Τα windows είναι το χειρότερο λειτουργικό σε όλη την ιστορία των Personal Computers και το χειρότερο δημιούργημα από προγραμματιστικής άποψης που έχει να επιδείξει η CS... Ας μη μιλήσω για τα go to των windows, για τα vista που τα αφήνεις 1 βδομάδα ανοιχτά και μετά σου κάνει να σου ανοίξει ένα φάκελο 30 sec.

Ας μη συνεχίσω γιατί και θα εκνευριστώ αλλά και θα μιλάω με ανθρώπους που προφανώς δεν έχουν δουλέψει και δε γνωρίζουν το αντικείμενο. Με το να πιάσεις στα χέρια σου για κάνα μισάωρο το iphone ή να πας σε μια έκθεση να ανοίξεις 2 εφαρμογές σε ένα iMac ή ένα MacBook σε σημαίνει ότι είδες το λειτουργικό...

Το σίγουρο ένα είναι: Τα windows όσο τα χρησιμοποιείς τόσα προβλήματα σου βγάζουν και τόσο βαρένουν... Το Mac OSX όπως και όλα τα λειτουργικά που στηρίζονται σε unix,free bsd, δεν νιώθουν μία... Είναι φτιαγμένα από σοβαρούς προγραμματιστές για σοβαρούς χρήστες... Ευτυχώς ξέμπλεξα από το φοβικό σύνδρομο των windows μη μπω πουθενά και κολλήσω trojan ή μην ανοίξω κάνα αρχείο καταλάθος και τρέξω κάνα virus... Eυτυχώς σταμάτησα να ασχολούμαι με τα προβλήματα που βγάζει το PC και ασχολούμαι με τις δουλειές που έχω να κάνω στο PC...

ΥΓ1: Τα Mac δεν είναι ακριβά γιατί έχουν μοναδική ποιότητα κατασκευής και προσφέρουν πάρα πολλά... Αν εσένα σου είναι περιττή η ποιότητα κατασκευής ή ένα σοβαρό panel για οθόνη και τη βρίσκεις με tn panel είναι δικό σου πρόβλημα... Όχι της apple που σου προσφέρει κάτι πολύ ποιοτικότερο. Οτιδήποτε παραπλήσιο από άποψη ποιότητας και χαρακτηριστικών είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά...

ΥΓ2: Ποια εταιρία χρησιμοποιεί Windows??? Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?? Για τσέκαρε τι τρέχουν οι servers ακόμα και για τις ιστιοσελίδες που βλέπεις στο internet...

+100000

πεστα ρε nonborn !!!
αν γινεις macακας δεν γυρνασ ποτε πισω!

vasses
26-01-2009, 06:33
Μάλλον πρέπει να ζεις στη δεκαετία του 70... Γιατί εγώ που έχω πλήρη συμβατότητα με τα πάντα ή ζω εδώ ή ζω στο 2080...



Το λες και μόνος σου... Τα windows είναι το χειρότερο λειτουργικό σε όλη την ιστορία των Personal Computers και το χειρότερο δημιούργημα από προγραμματιστικής άποψης που έχει να επιδείξει η CS... Ας μη μιλήσω για τα go to των windows, για τα vista που τα αφήνεις 1 βδομάδα ανοιχτά και μετά σου κάνει να σου ανοίξει ένα φάκελο 30 sec.

Ας μη συνεχίσω γιατί και θα εκνευριστώ αλλά και θα μιλάω με ανθρώπους που προφανώς δεν έχουν δουλέψει και δε γνωρίζουν το αντικείμενο. Με το να πιάσεις στα χέρια σου για κάνα μισάωρο το iphone ή να πας σε μια έκθεση να ανοίξεις 2 εφαρμογές σε ένα iMac ή ένα MacBook σε σημαίνει ότι είδες το λειτουργικό...

Το σίγουρο ένα είναι: Τα windows όσο τα χρησιμοποιείς τόσα προβλήματα σου βγάζουν και τόσο βαρένουν... Το Mac OSX όπως και όλα τα λειτουργικά που στηρίζονται σε unix,free bsd, δεν νιώθουν μία... Είναι φτιαγμένα από σοβαρούς προγραμματιστές για σοβαρούς χρήστες... Ευτυχώς ξέμπλεξα από το φοβικό σύνδρομο των windows μη μπω πουθενά και κολλήσω trojan ή μην ανοίξω κάνα αρχείο καταλάθος και τρέξω κάνα virus... Eυτυχώς σταμάτησα να ασχολούμαι με τα προβλήματα που βγάζει το PC και ασχολούμαι με τις δουλειές που έχω να κάνω στο PC...

ΥΓ1: Τα Mac δεν είναι ακριβά γιατί έχουν μοναδική ποιότητα κατασκευής και προσφέρουν πάρα πολλά... Αν εσένα σου είναι περιττή η ποιότητα κατασκευής ή ένα σοβαρό panel για οθόνη και τη βρίσκεις με tn panel είναι δικό σου πρόβλημα... Όχι της apple που σου προσφέρει κάτι πολύ ποιοτικότερο. Οτιδήποτε παραπλήσιο από άποψη ποιότητας και χαρακτηριστικών είναι πάνω κάτω στα ίδια λεφτά...

ΥΓ2: Ποια εταιρία χρησιμοποιεί Windows??? Το άλλο με τον τοτό το ξέρεις?? Για τσέκαρε τι τρέχουν οι servers ακόμα και για τις ιστιοσελίδες που βλέπεις στο internet...

Χειροτερο η οχι ας βγει εταιρια και να φτιαξει φτηνοτερο , αξιοπιστο , ευχρηστο στο μεσο χρηστη κλπ και προπαντων συμβατο με ολες τις εφαρμογες , τα macos ειναι για αυτους που τα εχουν και οπως ειπα θελουν να ακολουθουνε την αιχμη της τεχνολογιας χωρις να τους ειναι απαραιτητα


Tην στιγμη που ΚΑΝΩ την δουλεια ΜΟΥ οπως και οι περισσοτεροι χρηστες φτανει και περισσευει γιατι να δωσω ενα καρο λεφτα παραπανω? για να βλεπω να μου ανοιγουν κατι ms πιο γρηγορα οι εφαρμογες , δεν με κυνηγαει κανενας ουτε θελω να παρω κανενα βραβειο , αν τα Macos ειχαν την τιμη των windows θα τα αλλαζα στην παρουσα φαση η τριπλασια-τετραπλασια τιμη δεν δικαιολογειται , στα ιδια λεφτα παιρνω 4 pc :D


Οποιος δεν παιρνει μετρα την παθαινει , ενας σωστος χρησης το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να κραταει ΠΛΗΡΕΣ image του σκληρου του ωστε στη εσχατη περιπτωση απο ιους μεχρι boot αρχεια και λοιπα το επαναφερει σε λιγα λεπτα , ενδεικτικα εχω κρατησει 3 image απο 3 διαφορετικα λειτουργικα σε 10 δεκα λεπτα αλλαζω λειτουργικο απο xp σε vista και 7 χωρις να εχω καν particion, και μου λες για ιους και χαζο trojan που τα κατεβαζω για πλακα και τα δοκιμαζω , τι να μου κανουνε?

Αν θες σοβαρο λειτουργικο τραβα σε linux που ειναι τσαμπα και ειναι το πιο αξιοπιστο ολων τι λες μπορεις να το χειριστεις ευκολα? πολλοι servers χρησιμοποιουνε linux apache.

Σιγα το αντικειμενο να ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ενα Η/Υ να κανεις format να περνας λειτουργικο και λοιπα πλεον και ενας αδαης λιγο να ασχοληθει και διαβασει 2-3 αρθρα σε περιοδικα ευκολα μαθαινει αν θελει

msnes7
26-01-2009, 22:17
Το είδα σε άλλο φόρουμ και δεν άντεξα να μην το βάλω
http://www.fileden.com/files/2007/9/17/1438876/troll_card.jpg

Αφιερωμένο σε κάποιον...........:tiphat::tiphat::tiphat:

vasses
26-01-2009, 22:43
Το είδα σε άλλο φόρουμ και δεν άντεξα να μην το βάλω
http://www.fileden.com/files/2007/9/17/1438876/troll_card.jpg

Αφιερωμένο σε κάποιον...........:tiphat::tiphat::tiphat:

φυσικα συμφωνω εννωντας τους φανατικους οπαδους ομαδων κολλημενους που αναλωνονται σε ανουσιους καβγαδες μεσα και εξω απο τα forums και σκοτωνται για να υποστηριξουν ανυπαρχτα πραγματα κανωντας πλουσιους κατι αλλα λαμογια προεδρους χωρις οι ιδιοι να εχουν κανενα προσωπικο οφελος :frog:

NonBorn
27-01-2009, 00:33
Χειροτερο η οχι ας βγει εταιρια και να φτιαξει φτηνοτερο , αξιοπιστο , ευχρηστο στο μεσο χρηστη κλπ και προπαντων συμβατο με ολες τις εφαρμογες , τα macos ειναι για αυτους που τα εχουν και οπως ειπα θελουν να ακολουθουνε την αιχμη της τεχνολογιας χωρις να τους ειναι απαραιτητα


Tην στιγμη που ΚΑΝΩ την δουλεια ΜΟΥ οπως και οι περισσοτεροι χρηστες φτανει και περισσευει γιατι να δωσω ενα καρο λεφτα παραπανω? για να βλεπω να μου ανοιγουν κατι ms πιο γρηγορα οι εφαρμογες , δεν με κυνηγαει κανενας ουτε θελω να παρω κανενα βραβειο , αν τα Macos ειχαν την τιμη των windows θα τα αλλαζα στην παρουσα φαση η τριπλασια-τετραπλασια τιμη δεν δικαιολογειται , στα ιδια λεφτα παιρνω 4 pc :D


Οποιος δεν παιρνει μετρα την παθαινει , ενας σωστος χρησης το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να κραταει ΠΛΗΡΕΣ image του σκληρου του ωστε στη εσχατη περιπτωση απο ιους μεχρι boot αρχεια και λοιπα το επαναφερει σε λιγα λεπτα , ενδεικτικα εχω κρατησει 3 image απο 3 διαφορετικα λειτουργικα σε 10 δεκα λεπτα αλλαζω λειτουργικο απο xp σε vista και 7 χωρις να εχω καν particion, και μου λες για ιους και χαζο trojan που τα κατεβαζω για πλακα και τα δοκιμαζω , τι να μου κανουνε?

Αν θες σοβαρο λειτουργικο τραβα σε linux που ειναι τσαμπα και ειναι το πιο αξιοπιστο ολων τι λες μπορεις να το χειριστεις ευκολα? πολλοι servers χρησιμοποιουνε linux apache.

Σιγα το αντικειμενο να ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ενα Η/Υ να κανεις format να περνας λειτουργικο και λοιπα πλεον και ενας αδαης λιγο να ασχοληθει και διαβασει 2-3 αρθρα σε περιοδικα ευκολα μαθαινει αν θελει

Α ξέρεις από image ε? H ανακάλυψη του τροχού... ΑΜΑ λέω εγώ ότι δε ξέρετε περί τίνος πρόκειται... Ελπίζω να ξέρεις που βασίζεται το Mac OSX... Και κάτι ακόμα γιατί θα τρελαθώ με αυτά που βλέπω κυρία μου...

Ρε vasses υπάρχει κάτι για το οποίο δεν γνωρίζεις??? Όλα τα ξέρεις... Και 360 που δεν έχεις ξέρεις πόσο σκάρτο είναι... Και mac που δεν έχει ξέρεις τι είναι και τι κάνει ακριβώς... Και από τηλεοράσεις ξέρεις γιατί "έχεις" μάτι... Από ενισχυτές ξέρεις.... Όλα τα ξέρεις.... Μπράβο... Απλά εμένα μου φέρνει στο μυαλό όλη σου η "παιδεία" μία ιερή κ' ιστορική φιγούρα, ιστορία της Ελληνικής παράδοσης επί εποχή τουρκοκρατίας.... Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε... Άντε γιατί όλοι ξερόλες γίναμε...

stratisd
27-01-2009, 00:51
ντουν...ντουν...ντουν...ντουν...ντουν...ντουν..του ρουρουμ...γειά σου μπαμπάκο...οπα, όπα,όπα ;)

madster95
27-01-2009, 18:46
Χειροτερο η οχι ας βγει εταιρια και να φτιαξει φτηνοτερο , αξιοπιστο , ευχρηστο στο μεσο χρηστη κλπ και προπαντων συμβατο με ολες τις εφαρμογες , τα macos ειναι για αυτους που τα εχουν και οπως ειπα θελουν να ακολουθουνε την αιχμη της τεχνολογιας χωρις να τους ειναι απαραιτητα


Tην στιγμη που ΚΑΝΩ την δουλεια ΜΟΥ οπως και οι περισσοτεροι χρηστες φτανει και περισσευει γιατι να δωσω ενα καρο λεφτα παραπανω? για να βλεπω να μου ανοιγουν κατι ms πιο γρηγορα οι εφαρμογες , δεν με κυνηγαει κανενας ουτε θελω να παρω κανενα βραβειο , αν τα Macos ειχαν την τιμη των windows θα τα αλλαζα στην παρουσα φαση η τριπλασια-τετραπλασια τιμη δεν δικαιολογειται , στα ιδια λεφτα παιρνω 4 pc :D


Οποιος δεν παιρνει μετρα την παθαινει , ενας σωστος χρησης το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να κραταει ΠΛΗΡΕΣ image του σκληρου του ωστε στη εσχατη περιπτωση απο ιους μεχρι boot αρχεια και λοιπα το επαναφερει σε λιγα λεπτα , ενδεικτικα εχω κρατησει 3 image απο 3 διαφορετικα λειτουργικα σε 10 δεκα λεπτα αλλαζω λειτουργικο απο xp σε vista και 7 χωρις να εχω καν particion, και μου λες για ιους και χαζο trojan που τα κατεβαζω για πλακα και τα δοκιμαζω , τι να μου κανουνε?

Αν θες σοβαρο λειτουργικο τραβα σε linux που ειναι τσαμπα και ειναι το πιο αξιοπιστο ολων τι λες μπορεις να το χειριστεις ευκολα? πολλοι servers χρησιμοποιουνε linux apache.

Σιγα το αντικειμενο να ΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ενα Η/Υ να κανεις format να περνας λειτουργικο και λοιπα πλεον και ενας αδαης λιγο να ασχοληθει και διαβασει 2-3 αρθρα σε περιοδικα ευκολα μαθαινει αν θελει

για να σου δωσω ενα παραδειγμα...απο αυτα που γραφεις φαινεται οτι εισαι advanced χρηστης.
Για πες μου λοιπον. Οταν πηρες τον υπολογιστη σου ποσες ωρες εκανες για να εγκαταστησεις ολους τους drivers,antivirus,προγραμμα για backup και ολα τα utilites που χρησιμοποιει καθε χρηστης στα windows?
σιγουρα σου πηρε καποιες ωρες και σε καποιους λιγοτερο σχετικους μπορει να πηρε και μερες!

σε εναν mac μολις τον βαλεις στη μπριζα και πατησεις το power on δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με τιποτε αλλο!!!ξεκινας κατευθειαν τη δουλεια σου!

ο μονος λογος που θα επαιρνα windows ειναι το gaming που για αυτο το λογο εχω το ps3

αρα mac δαγκωτο!

vasses
28-01-2009, 14:36
Α ξέρεις από image ε? H ανακάλυψη του τροχού... ΑΜΑ λέω εγώ ότι δε ξέρετε περί τίνος πρόκειται... Ελπίζω να ξέρεις που βασίζεται το Mac OSX... Και κάτι ακόμα γιατί θα τρελαθώ με αυτά που βλέπω κυρία μου...

Ρε vasses υπάρχει κάτι για το οποίο δεν γνωρίζεις??? Όλα τα ξέρεις... Και 360 που δεν έχεις ξέρεις πόσο σκάρτο είναι... Και mac που δεν έχει ξέρεις τι είναι και τι κάνει ακριβώς... Και από τηλεοράσεις ξέρεις γιατί "έχεις" μάτι... Από ενισχυτές ξέρεις.... Όλα τα ξέρεις.... Μπράβο... Απλά εμένα μου φέρνει στο μυαλό όλη σου η "παιδεία" μία ιερή κ' ιστορική φιγούρα, ιστορία της Ελληνικής παράδοσης επί εποχή τουρκοκρατίας.... Και όποιος κατάλαβε κατάλαβε... Άντε γιατί όλοι ξερόλες γίναμε...


an ekane 600 eyro tha epairna mac gia kapoion to na dosei 2000 + eyro gia na kanei tin douleia tou pano kato to idio me kapoion pou exei dosei 600 EXEI MEGALI DIAFORA , theoro oti ypraxei megali korodia stin timologisi enos mac kai apo oti xero se epimerous kommatia hardware to pc einai pio dinato vlepe karta grafikon kai loipa

NonBorn
28-01-2009, 14:53
an ekane 600 eyro tha epairna mac gia kapoion to na dosei 2000 + eyro gia na kanei tin douleia tou pano kato to idio me kapoion pou exei dosei 600 EXEI MEGALI DIAFORA , theoro oti ypraxei megali korodia stin timologisi enos mac kai apo oti xero se epimetous kommatia hardware to pc einai pio dinato vlepe kartha grafikon kai loipa

Aπό πότε η apple πουλάει τα προϊόντα της όλα πάνω από 2k ευρώ??? Όταν λέω εγώ ότι δεν έχεις ιδέα για το τι μιλάς και ότι είσαι άσχετος καλά τα λέω...

vasses
28-01-2009, 15:25
poso kostizei to macos analogis dinamis me ayto tou pc http://img292.imageshack.us/img292/4886/60031619in0.jpg
2000 , 2500?


edo gelame :giggle:

NonBorn
28-01-2009, 16:01
poso kostizei to macos analogis dinamis me ayto tou pc http://img292.imageshack.us/img292/4886/60031619in0.jpg
2000 , 2500?


edo gelame :giggle:

Καλά δεν ασχολούμαι άλλο... Είσαι τελείως Κ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ !! Αυτή τη στιγμή η apple δεν δίνει τετραπύρηνο... Παρόλα αυτά αν εσύ νομίζεις ότι το PC είναι μόνο θέμα hardware whatever... Και για να καταλάβεις και τι εννοώ γιατί δεν...

Αν βαλεις ένα Μac Mini με έναν ταπεινό dual core 1 βδομάδα χωρίς να κλείσει και αυτό το pc που μου έδειξες άλλο τόσο με Vista... Πόσο στοίχημα βάζεις ότι ο τετραπύρηνος θα σέρνεται?? Και εκτός αυτού στις περισσότερες εφαρμογές θα είναι γρηγορότερος και ίσως κατά πολύ εκτός απ' αυτές που χρειάζονται GPU... Και αυτό λόγω διαχείρηση μνήμης...

Για να μη μιλήσω για τα κομμάτια που μου δίνεις για το συγκεκριμένο PC... Κουτί τροφοδοτικό μνημούλες είναι για γέλια..

Εγώ αρκετά χάλασα το thread εξαιτίας σου, άμα δε θες να καταλάβεις ότι συγκρίνεις μήλα με παστατέμπο είναι δικό σου πρόβλημα όχι δικό μου...

vasses
28-01-2009, 16:33
vazo kai stoixima malista oti i sigkerimeni sinthesi pc sta xp stis simantikoteres ergasies , opos epexergasia eikonas video - grafikon - encoding kathos kai se douleies grafeiou offce net kai loipa rixnei sta aytia se macos 2000 eyro :angry:

NonBorn
31-01-2009, 00:34
vazo kai stoixima malista oti i sigkerimeni sinthesi pc sta xp stis simantikoteres ergasies , opos epexergasia eikonas video - grafikon - encoding kathos kai se douleies grafeiou offce net kai loipa rixnei sta aytia se macos 2000 eyro :angry:

Ουσιαστικά επιχειρήματα έχεις? Γιατί από ράδιο αρβύλα και υποθέσεις που βασίζονται στα χαρτιά δε περνάνε εδώ... Πες τα σε κανέναν άσχετο τα νούμερα του marketing... Στο μπακάλη της γειτονιάς ίσως να πιάσουν... Χωρίς σοβαρά επιχειρήματα από μένα είσαι Χ...

Αν δε μπορείς να αντιληφθείς κάτι λόγω έλλειψης γνώσεων ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο το κατανοώ, δε σε κατηγορώ αλλά δεν σε καθιστά η ημιμάθεια ικανό να εκφέρεις τέτοιες απόψεις αποπροσανατολίζοντας κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά και διαβάζει τα όσα γράφεις..

vasses
31-01-2009, 15:34
Ουσιαστικά επιχειρήματα έχεις? Γιατί από ράδιο αρβύλα και υποθέσεις που βασίζονται στα χαρτιά δε περνάνε εδώ... Πες τα σε κανέναν άσχετο τα νούμερα του marketing... Στο μπακάλη της γειτονιάς ίσως να πιάσουν... Χωρίς σοβαρά επιχειρήματα από μένα είσαι Χ...

Αν δε μπορείς να αντιληφθείς κάτι λόγω έλλειψης γνώσεων ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο το κατανοώ, δε σε κατηγορώ αλλά δεν σε καθιστά η ημιμάθεια ικανό να εκφέρεις τέτοιες απόψεις αποπροσανατολίζοντας κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά και διαβάζει τα όσα γράφεις..


Παρτο λογικα το θεμα , φτιαξε μια πανισχυρη συνθεση macos πχ 2000 ευρω και φτιαξε αλλη μια αντιστοιχη για το pc , βαζωντας μεσα τα καλυτερα κομματια (dream pc) κανε ενα τεστ επιδοσεων απο εφαρμογες γραφειου μεχρι απαιτιτικα προγραμματα και παιχνιδια και μετα κατεληξε πιο αξιζει περισσοτερο τα λεφτα του ΑΠΟΔΟΣΗ/ΤΙΜΗ.
Oλη βιομηχανια καλως η κακως αναβαθμισης και hardware στηριζεται γυρω απο τα windows και οχι απο τα Macos λογικο και επομενο , τα hardware των pc να ειναι ισχυροτερο απο αυτο των macos, αφου καθε τριμηνο βγαινουν καινουργια μοντελα
Ολοι μας αντιπαθουμε τα windows αλλα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως ειναι το καλυτερο συστημα σε σχεση αποδοση/τιμη

personGR
31-01-2009, 15:48
Παρτο λογικα το θεμα , φτιαξε μια πανισχυρη συνθεση macos πχ 2000 ευρω και φτιαξε αλλη μια αντιστοιχη για το pc , βαζωντας μεσα τα καλυτερα κομματια (dream pc) κανε ενα τεστ επιδοσεων απο εφαρμογες γραφειου μεχρι απαιτιτικα προγραμματα και παιχνιδια και μετα κατεληξε πιο αξιζει περισσοτερο τα λεφτα του ΑΠΟΔΟΣΗ/ΤΙΜΗ.
Oλη βιομηχανια καλως η κακως αναβαθμισης και hardware στηριζεται γυρω απο τα windows και οχι απο τα Macos λογικο και επομενο , τα hardware των pc να ειναι ισχυροτερο απο αυτο των macos, αφου καθε τριμηνο βγαινουν καινουργια μοντελα
Ολοι μας αντιπαθουμε τα windows αλλα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως ειναι το καλυτερο συστημα σε σχεση αποδοση/τιμη

Κάνεις τραγικό λάθος, το Mac Os X είναι μακράν καλύτερο από τα XP (πόσο μάλλον τα Vista)σε εργασιες γραφείου, όπως υπολογισμός πολύπλοκών μαθηματικών προβλημάτων, επεξεργασία ήχου/video κλπ.

Αυτό δεν έχει να κάνει με τα μέρη ενός υπολογιστή, αλλά με την αρχιτεκτονική του, και με το πως το λειτουργικό χειρίζεται τη δύναμη του hardware. Και εδώ τα Mac είναι νικητές με διαφορά.

Τα Windows τυγχάνουν αναγνώρισης από τον κόσμο γιατί έχουν μεγάλη εμβέλεια από το '95, και σαφώς καλύτερη υποστήριξη από τους developers. Ας έβγαζε η Adobe τη Creative Suite μόνο σε Mac να σου πω πόσο θα πέσουν οι πωλήσεις των Windows-based υπολογιστών.

ΥΓ: Καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμής έχουν τα Linux...

marzel19
31-01-2009, 16:44
Παιδιά έχετε φτάσει τη συζήτηση σε τελείως άλλο επίπεδο.

Το thread είναι για τον σχολιασμό των 7 και πως αυτά έχουν βελτιωθεί σε σχέση με παλαιότερα λειτουργικά κυρίως της ίδιας εταιρείας. Ο λόγος που λέω της ίδιας εταιρείας είναι διότι αυτή κατέχει την συντριπτική πλειοψηφία users οπότε θεωρώ πιο σημαντικό το πως αυτοί θα πάρουν ένα καλύτερο Windows προϊόν όπως φαίνεται ότι είναι τα 7 παρά το πως θα προσηλυτιστεί κόσμος σε άλλο λειτουργικό (το οποίο άλλο λειτουργικό συμφωνώ ότι μπορεί να είναι καλύτερο).

Η μεταστροφή του κόσμου εάν είναι να γίνει θα γίνει και όσο προσφέρει ποιότητα η Apple θα ανταμείβεται. Όμως, πρέπει να αναλογιστούμε πόσος casual κόσμος υπάρχει (μακράν η πλειοψηφία) ο οποίος δεν ενδιαφέρεται για κάτι άλλο έστω και εάν είναι καλύτερο. Τα Windows με το γνώριμο περιβάλλον και το τεράστιο support από άλλες εταιρείες αρκεί για τον περισσότερο κόσμο οπότε ας προσπαθήσουμε να σχολιάσουμε πως θα βελτιωθεί η εμπειρία τους χωρίς κοσμογονικές αλλαγές (γιατί για πολλούς αλλαγές λειτουργικού ισοδυναμούν με τέτοιες).

Οπότε (και αναφέρομαι σε αυτούς που γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω) αντί να μιλάμε απότομα σε κάποιους που γνωρίζουν λιγότερα και να κάνουμε ότι μας πνίγει το δίκιο να προσπαθήσουμε πρώτα να στηρίξουμε την παρούσα επιλογή τους (είναι καλύτερα τα 7 από τα Vista ή όχι?) και δευτερευόντως να τους πρήξουμε με τα linux και τον τρόπο λειτουργίας τους.

Όταν κάποιος δεν γνωρίζει η λύση είναι να προσπαθήσουμε ήρεμα να τον κάνουμε να καταλάβει και όχι να λέμε "εγώ ξέρω πολύ περισσότερα ενώ εσύ όχι οπότε δεν σχολιάζω άλλο επειδή δεν τα πιάνεις".

Και εγώ έχω προβλήματα με τα Vista και θεωρώ καλύτερα (σε ορισμένους τομείς) τα Mac αλλά δεν μπορώ παρά να δώσω συγχαρητήρια στην MS για τα 7. Πραγματικά είναι πάρα πολύ βελτιωμένα (για τους περιορισμούς που η ίδια κακώς έχει θέσει για την διαχείριση του hardware διότι δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι προγραμματιστές της Apple είναι καλύτεροι από αυτούς της αυτοκράτειρας MS).

Τέλος θέλω να αναφέρω ότι συμπαθώ τα linux πολύ περισσότερο από τα Mac. Ο λόγος είναι η ίδια η Apple. Παρόλο που λατρεύω τα προϊόντα της δεν μπορώ παρά να αναφέρω το φοβερό τουπέ το οποίο έχει και τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζει μόνο το συγκεκριμένο κοινό που θέλει να προσεγγίσει (hardcore νέους οι οποίοι διαθέτουν και το απαραίτητο αντίκρισμα).

Οπότε θα πω life without walls...

Υ.Γ. Τα Mac θεωρώ ότι είναι αρκετά ακριβότερα για αυτό που προσφέρουν (αναφέρομαι σε καθαρό κόστος παραγωγής και όχι εμπειρίας) και προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με καλοδεχούμενες μικρολεπτομέρειες (μαγνητικοί υποδοχείς charger, φωτεινά κουμπιά κτλ) οι οποίες δεν δικαιολογούν το κόστος. Μη μιλήσω για το κόστος παραγωγής του iphone
(που φυσικά έχω)...

NonBorn
01-02-2009, 00:07
Συγνώμη από εμένα για τα offtopic αλλά υπάρχουν άνθρωποι που μπορείς να συζητήσεις και άλλοι που ΔΕΝ μπορείς ό,τι κ αν κάνεις. Για να κλείσει αυτό το θέμα μαζί με το συγνώμη να πω ότι εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η ποιότητα κατασκευής των Mac (τα υλικά για να το κάνω λιανά - Το κουτί είναι αλουμίνιο κ δεν είναι πλαστικό πχ.) μαζί με πολλά άλλα πράγματα όπως και η ευρεσιτεχνεία σε μερικά θέματα καθιστά τα mac "τυπικά" πιο ακριβά από κάτι αντίστοιχο σε PC. Επειδή όμως εδώ στο Ελλάδα έχουμε μάθει να κλέβουμε τις ιδέες των άλλων και να το θεωρούμε και μαγκιά βλέπουμε αυτήν την αντιμετώπιση. Βασικότερο πλεονέκτημα των mac είναι το λειτουργικό τους που με την ίδια σύνθεση με ένα αντίστοιχο PC ότι windows του βάλεις είναι αισθητά χειρότερος σε επιδόσεις...

Απλό το θέμα: Λόγω λειτουργικού με ίδιο hardware έχουμε καλύτερες επιδόσεις. Θέλετε να μιλήσω επαγγελματικά? Για Logic Studio σε αντιστοιχία με το Cubase? Θελετε Final Cut Studio? Θέλετε για καθημερινά θέματα? itunes performance vs. Windows Media Player? Θέλετε να μιλήσω για το φανταστικο αutomator?? Για το photo booth? Για το ichat και το Screen Sharing??? Για το garage band??? Αφήστε γιατί άμα αρχίσω δε θα τελειώνω....


Λοιπόν ας πάμε και στα Windows 7 !!

To λειτουργικό είναι σε beta phase... Αυτό ο καθένας μπορεί να το εκλάβει διαφορετικά... Τα Vista (longhorn) σε beta θυμάται κανείς πόσο γρήγορα ήτανε??? Ακόμα θυμάμαι που τα είχα περάσει σε έναν p4 και φυσάγανε... Όταν πέρασα την retail έκδοση ούτε video chat δε μπορούσα να ανοίξω στο ίδιο PC... Σίγουρα αυτό δε πρόκειται να συμβεί γιατί δε θα κάνει το ίδιο λάθος που πληρώνει μέχρι σήμερα η MS. Όμως...

Από τη στιγμή που είσαι σε κακό δρόμο... Windows Vista... Και δε παίρνεις τολμηρές αποφάσεις (πιθανές μελοντικές ασυμβατότητες) για να αλλάξεις μονοπάτι και να βρεις μία καλύτερη λύση και απλά καλυτερεύεις το ήδη αποδεδειγμένα κακό προϊόν δεν έχεις και πολλές προοπτικές... Είναι πιστεύω σαφές αυτό που θέλω να πω!

Η MS για να μη μπλέξει με τις ασυμβατότητες που είδαμε από XP σε Vista που στην ουσία δεν ήταν τίποτα σε σχέση με το "νέο" που έφεραν τα Vista (εννοώ δεν έφεραν κάτι τόσο διαφορετικό ώστε να δικαιολογούνται τόσες ασυμβατότητες) κάνει το ίδιο πράγμα... Βελτιστοποιεί την ήδη κακή υλοποίηση...

Για να καταλήξω...Xωρίς λοιπόν services και τελικές προσθήκες στο γραφικό τομέα τα Windows 7 είναι στο mac pro μου αυτή τη στιγμή χειρότερα σε απόδοση (τουλάχιστον σε όσα μπόρεσα να μετρήσω λόγω ασυμβατοτήτων) αλλά και σε θέμα αποκρισιμότητας και διαχείρισης διαθέσιμων πόρων χειρότερα από το Leopard! Πως λοιπόν να πιστέψω εγώ ότι η MS θα βελτιώσει τόσο το λειτουργικό της ώστε να είναι καλύτερο από το ήδη παλιό Leopard (παλιό από την άποψη του ότι αναμένουμε το Snow Leopard)??

Εϊναι απλή λογική αλλά με πολύ σοβαρά επιχειρήματα... Που δε βασίζονται στο πάρε και βάλε και μετά μέτρα νούμερα σε benchs (που απέχουν κιόλας πολλές φορές από τις πραγματικές συνθήκες) αλλά στην εμπειρία και στην πραγματική απόδοση όσων μέχρι αυτή τη στιγμή έχω δει μπροστά μου δουλεύοντας. Αυτό για όσους είναι άσχετοι και δεν έχουν δει ποτέ τους Mac και πουλάνε "ιστορία"...


ΕDIT: Είναι τρομερό να έχεις ένα i7 και μία 4870x2 για να παίζεις ένα PC που πλήρωσες 2.000 ευρώ, και δίπλα σε αυτό το τέρας να έχεις ένα ταπεινό mac mini (που έχει να αναβαθμιστεί 2 χρόνια) και να ανοίγεις περισσότερες φορές το mini για να κάνεις τις δουλειές σου από ότι το i7. Και αυτό όχι για να μην καις ρεύμα... Αλλά για να μην κολλήσεις τίποτα από το δίκτυο, να μην γίνει κάνα κουλό και δεις καμία μπλε οθόνη, να μην σκαλώσει πουθενά το λειτουργικό... Ο κολλητός μου είναι αυτός τον οποίον σας περιγράφω...