PDA

View Full Version : Τερμα το τσιγαρο απο 1/1/2010



Pages : [1] 2 3 4 5

klepidas
22-05-2008, 20:54
Τερμα το τσιγαρο απο 1/1/2010


Γενική απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους από την 1η Ιανουαρίου 2010
Βαριά πρόστιμα στους παραβάτες - Αθήνα 18/5/08
Τη γενική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους από την 1η Ιανουαρίου 2010 προβλέπει νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας, που έχει ήδη περάσει από τη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής, σύμφωνα με Το Βήμα της Κυριακής.
Σύμφωνα με το δημοσίευμα, στο υπουργείο εκτιμούν ότι τα μέτρα μερικής απαγόρευσης του καπνίσματος που ελήφθησαν το 2002, δεν ήταν αποτελεσματικά και με το νέο νομοσχέδιο απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους που είναι κλειστοί ή στεγασμένοι.
Σε αυτούς τους χώρους περιλαμβάνονται οι ιδιωτικές επιχειρήσεις, τα εστιατόρια και τα νυκτερινά κέντρα διασκέδασης.
Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους. Όσοι δεν συμμορφώνονται, θα πληρώνουν πρόστιμο 3.000 ευρώ.
«Καμπάνα» 300 ευρώ θα επιβάλεται στους «θεριακλήδες» που καπνίζουν σε «απαγορευμένες ζώνες».
Το νομοσχέδιο προβλέπει ακόμα την απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού σε ανήλικους και της εισόδου σε μπαρ όσων είναι μέχρι 18 ετών.

Πηγή in.gr

likudeez
22-05-2008, 20:59
επιτελους!!!!!!!!! night life χωρις τσιγαριλα!! αντε τωρα αρχιστε (οι καπνιστες) να λετε οτι σας αντιμετωπιζουμε ρατσιστικα και τετοια... κοιτα την αγγλια μια χαρα ειναι ολοι γιατι δεν ειναι κανιβαλοι σαν εμας, κανουν το αυτονοητο

konstantinos
22-05-2008, 21:34
Στην ελλαδα δυσκολα θα σταματησει αυτο κατσε πρωτα να αποσηρουν τον νομο 3037 κ μετα βλεπουμε τι θα κανουμε με το καπνισμα.

greekteo
22-05-2008, 23:27
Αντε να το κανουν γιατι η κατασταση δεν αντεχεται. Να πας σε ενα μαγαζι και να σου ρχεται ολη η καπνα πανω σου!! :fryingpan:

k0uLiS_GR
23-05-2008, 01:47
RATSISTEEEES

pictorino
23-05-2008, 02:04
Καταρχήν δεν πρόκειται να εφαρμοστεί στην πράξη που είναι και το πιο σημαντικό.Να θυμήσω το νόμο για τα περιττώματα των σκύλων που βγάζουν οι ιδιοκτήτες βόλτα αν δεν τα μαζεύουν;
Όσον αφορά στο κάπνισμα koulis_gr δεν είναι θέμα ρατσισμού,όταν στις 8 το πρωί που περιμένω στη στάση του λεωφορείου ανάβουν τα φουγάρα μου κόβεται η ανάσα,μπορεί να μην το καταλαβαίνει όποιος δεν καπνίζει αλλά η κατάσταση είναι δραματική.
Προσωπική μου γνώμη ότι πρόκειται για άλλη μία ελληνική παρωδία,όπως ο χωρισμός σε καπνίζοντες-μη καπνίζοντες σε ενιαίο χώρο(!!!!!!!!!)
Αυτά είναι ζητήματα παιδείας και πολιτισμού και δυστυχώς εμείς δεν διαθέτουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο(για να μην μιλήσω για σεβασμό κτλ).

DarkUSS
23-05-2008, 02:11
Προσωπική μου γνώμη ότι πρόκειται για άλλη μία ελληνική παρωδία,όπως ο χωρισμός σε καπνίζοντες-μη καπνίζοντες σε ενιαίο χώρο(!!!!!!!!!)
Αυτά είναι ζητήματα παιδείας και πολιτισμού και δυστυχώς εμείς δεν διαθέτουμε ούτε το ένα ούτε το άλλο(για να μην μιλήσω για σεβασμό κτλ).

A γεια σου, αυτό θα έλεγα. Εγώ σου λέω στην καλύτερη των περιπτώσεων άντε να εφαρμοστεί το πρώτο δίμηνο και μετά τίποτα, θα μείνει στα χαρτιά.:angry:

pictorino
23-05-2008, 02:14
A γεια σου, αυτό θα έλεγα. Εγώ σου λέω στην καλύτερη των περιπτώσεων άντε να εφαρμοστεί το πρώτο δίμηνο και μετά τίποτα, θα μείνει στα χαρτιά.:angry:

ποιος θα το εφαρμόσει;οι αστυνομικοί φουγάρα;καμιά φορά γυρίζοντας στο σπίτι πετυχαίνω κανέναν:φιλαράκι,αναπτήρα;άτυχοι είναι με μένα,δεν καπνίζω.Δεν καταλαβαίνω γιατί για τα αυτονόητα θέλουμε νόμους.Τέτοια έλλειψη παιδείας πια;είναι απογοητευτικό

k0uLiS_GR
23-05-2008, 02:17
ontos etc einai paidia....kai egw pou eimai fanatikos kapnistis edw kai para poli kairo(xronia)o kapnos otan erxete se mena me enoxlei akoma kai otan to kapnizo egw...

pictorino
23-05-2008, 02:19
ontos etc einai paidia....kai egw pou eimai fanatikos kapnistis edw kai para poli kairo(xronia)o kapnos otan erxete se mena me enoxlei akoma kai otan to kapnizo egw...

σκέψου τι παθαίνουν οι άλλοι,προσωπικά ασφυκτιώ και πολλές φορές με πιάνει δύσπνοια,αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει...

greekteo
23-05-2008, 02:24
συμφωνω με οτι ειπε ο pictorino.. Φιλε με εχεις καλυψει απολυτα!!

pictorino
23-05-2008, 02:33
δεν είναι πολύ περίεργο;από τη μία αντιδρούμε για το κράτος που περιορίζει τις ελευθερίες μας,το αστυνομοκρατούμενο κράτος κτλ κτλ
από την άλλη χρειαζόμαστε νόμους για το που θα τα κάνει ο σκύλος μας και για το αν θα σεβαστούμε στοιχειωδώς τον δίπλα μας.δεν είναι τουλάχιστον οξύμωρο;αν εμείς οι ίδιο δεν αλλάξουμε την καθημερινότητά μας αρχίζοντας από τα απλά ποιος θα το κάνει; Χρειαζόμαστε έναν αστυνομικό από πίσω μας 20,30,40,50,60.... χρονών άνθρωποι για να μην τα κάνει ο σκύλος εκεί που θα πατήσουμε/κάτσουμε εμείς/τα παιδιά μας/εγγόνια μας και έχουμε το θράσος να μιλάμε για πολιτισμό κτλ και να κατηγορούμε τους πολιτικούς/αστυνομικούς/τους άλλους για τα πάντα.
Τις προάλλες άκουγα μια γυναίκα να παραπονιέται στον ηλεκρτικό ότι η Αθήνα είναι βρώμικη πόλη,μα ποιος την βρωμίζει αν όχι οι κάτοικοί της;;

WolfRathmA
23-05-2008, 03:57
Εγω εχω να πω οτι ερχεται συνεχια καθε πρωι ενας σκυλος και μου κατουραει την ροδα του αμαξιου! Ελεος δηλαδη... Το κολοσκυλο... το ειδα και το πηρα στο κυνηγη... Αν ξαναρθει θα φαει τρελο κλοτσιδι :D

ProEvo
23-05-2008, 11:45
Επιτέλους, αν και σε αυτή τη χώρα όλα παραμένουν νόμοι...

Akolov
23-05-2008, 16:05
Αντε να ρθει ο νομος και το προστιμο στα μαγαζια να ειναι τσουχτερο , να μην αφηνουν τους πελατες να καπνιζουν....Ξερω πολλα ατομα που καπνιζουν και σεβονται και το αμαξι σου , και το σπιτι σου , και αν σε ενοχλουν στην καφετερια , δουλεια κτλ κτλ .

Αλλα ξερω και πολλους αλλους ανεγκεφαλους που δεν σεβονται τιποτα , και κυριως οταν βρισκονται με αλλους μαζι παρεα ΤΟ ΤΙ ΝΤΟΥΜΑΝΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ειναι απεριγραπτο .

Με το καλο να ερθει και στην ελλαδα ο νομος .

Παιδια θυμαστε τον νομο να απαγορευεται το video gaming ? ΧΑΧΑΧΑΧΑ ασχετο...

jorgedept
23-05-2008, 16:11
σκέψου τι παθαίνουν οι άλλοι,προσωπικά ασφυκτιώ και πολλές φορές με πιάνει δύσπνοια,αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει...



πες τα πες τα!!

:welcome: LAW

Tek_Killa
23-05-2008, 16:25
Απο -σημερα- τερμα το τσιγαρο! Ναργιλες απο δω και μπρος! :D

conn-a
23-05-2008, 16:29
αντε επιτελους να γινει και τιποτα καλο σ'αυτη τη χωρα!!:paperbag:

muku
23-05-2008, 16:36
Ποπο και πρέπει να περιμένω άλλα 2 χρόνια δηλαδή? Γιατί δεν το κάνουν από αύριο??

tasioskis
23-05-2008, 16:43
αυτο δεν λεγεται ρατσισμος....αλλα φασισμος...

conn-a
23-05-2008, 16:43
Ποπο και πρέπει να περιμένω άλλα 2 χρόνια δηλαδή? Γιατί δεν το κάνουν από αύριο??
την ιδια απορια εχω ρε μουκου!!αστα ειναι ειδικα καποιοι που δεν καταλαβαινουν!!:banghead:

Valkyre
23-05-2008, 16:44
Ουτε και εγω πιστευω οτι θα το εφαρμοσουν τελικα...αντε στην αρχη για λιγο , ετσι να ριξουν σταχτη στα ματια...και μετα φουλ στα ιδια επιπεδα.Αλλωστε δεν θα ειναι δυσκολο να "λαδωσουν" τον οποιονδηποτε ελενγχο...

Οσον αφορα το τσιγαρο και το θεμα γενικοτερη , ειμαστε πιστευω -αν οχι η μοναδικη - απο τις ελαχιστες χωρες που συμπεριφερονται με τοση απαθεια σε ενα τοσο σοβαρο θεμα.Αν ο αλλος γουσταρει το καπνισμα , με γεια του με χαρα του.Αρκει να βλαπτει μοναχα τον εαυτο του και οχι τους γυρω του.Γιατι θα επρεπε εγω που θελω να πιω εναν καφε να ειμαι υποχρεωμενος να βρισκομαι σε ενα περιβαλλον "τεκε"?Να βρωμαω τσιγαριλα απο πανω μεχρι κατω , να μην μπορω να αναπνευσω , να δακρυζουν τα ματια μου και να πρεπει να βγαινω εξω καθε 10 λεπτα για να παρω λιγο καθαρο αερα?

Ειναι πραγματικα ελεεινο.Το χειροτερο δε ειναι οταν εισαι σε εστιατοριο , οπου -κλασσικα- ο καπνιστης θελει να κανει το επιδορπιο του τσιγαρο και εγω να ειμαι υποχρεωμενος να με πιασει αναγουλα και να μου ερχεται να ξερασω.

Αυτο που με εχει απογοητευσει πληρως ομως τον τελευταιο καιρο , και δεν το λεω φυσικα για κανεναν εδω, ειναι η ολο και μεγαλυτερη αναισθησια των ιδιων των καπνιστων πανω στο θεμα αυτο.Ενα μεγαλο μερος αυτων , η πλειοψηφια θα ελεγα αντιμετωπιζει αυτο το θεμα ωςαναφαιρετο δικαιωμα και κατι το οποιο θα πρεπει οι ΜΗ καπνιστες να συμβιβαστουν πρωτα και μετα αυτοι.Δηλαδη αν τολμησεις και τους πεις "ξερεις κατι φιλε με ενοχλει ο καπνος" θα αρχισουν να ξεφυσανε με αγανακτηση και πολλοι απο αυτους θα γυρισουν να σου πουν "να πας πιο περα φιλε".

Πως καταντησαμε οι καπνιστες(οχι ολοι , ειπα ενα ολο και μεγαλυτερο κομματι αυτων) να εχουν τον πρωτο λογο σε ενα τετοιο θεμα, μου ειναι πραγματικα αδυνατο να το καταλαβω.Πολλες φορες μου δημιουργειται η εντυπωση , πως εγω θα πρεπει να ειμαι αυτος που θα πρεπει πρωτα να συμβιβαστει και να σεβαστει τον καπνιστη και μετα αυτος εμενα.Κατι δεν παει καλα...Και δεν ειναι μονο στον ανθρωπο , αλλα και στην επιχειρηση.Ποσες φορες τα μαγαζια διαμορφωνουν ετσι το περιβαλλον τους ωστε να εξυπηρετουνται πρωτιστως οι καπνιζοντες?

Δεν εχω προβληαμ με οσους καπνιζουν.Εχω προβλημα οταν εγω θα πρεπει οχι μονο να συμβιβαστω με την συνηθεια τους αυτη , αλλα ταυτοχρονα να βλαπτω και την δικη μου υγεια , αλλα και την δικη μου διασκεδαση.

razorblade
23-05-2008, 16:44
me kalypse plhrws o pictorino alla exw mia aporia...
einai dyanaton na paei sta mpouzouki kapoios kapnisths kai na mhn kapnisei???
praktika pramata.egw px tha stamathsw na bgainw an ysxisoun ola ayta.
kserw eimai tragikos!

Valkyre
23-05-2008, 16:52
me kalypse plhrws o pictorino alla exw mia aporia...
einai dyanaton na paei sta mpouzouki kapoios kapnisths kai na mhn kapnisei???
praktika pramata.egw px tha stamathsw na bgainw an ysxisoun ola ayta.
kserw eimai tragikos!

Να καπνισεις , αλλα σε ειδικα διαμορφωμενο ΣΩΣΤΑ χωρο , που να εχει επαρκη εξαερισμο και να μην κανει τα μπουζουκια εναν τεκε και μισο.Αυτο κανουν οι πολιτισμενοι λαοι στις αλλες χωρες.Οι χωροι και καλα "καπνιζοντων" που εχουμε εδω στην ελλαδα ειναι απλα τραγικοι.Ειναι μονο για το θεαθηναι.Δεν υπαρχει επαρκης εξαερισμος , βαζουν στα μαγαζια διπλασιο κοσμο απο τις προδιαγραφες και δημιουργουν ενα περιβαλλον , που ειναι αν μη τι αλλο τριτοκοσμικο , σαν τα ζωα.

Tek_Killa
23-05-2008, 16:53
Αποπάνε δεν είσαι καθόλου τραγικός!

Εγώ παρόλο που είμαι καπνιστής φανατικός, γουστέρνω γιατί θα ξαναβγούν στο προσκήνιο τα αθάνατα πάρτυ σε σπίτια (που όλοι θα μπορουν να καπνίζουν ανελέητα) και θα γίνει τζέρτζελος! Positive thinking dudes! :D

razorblade
23-05-2008, 16:55
twra pas se allo thema!sto opoio san xwra eimaste OTI NA NAI.
mono an ginei kapoio atyxhma kai den mporei na bgei o kosmos eksw tha allaksei h katastash.alla eipame...Ellada!!

@apo pane lol :fryingpan:

le_71
23-05-2008, 16:59
Τρίτος μήνας χωρίς τσιγάρο από σήμερα ...
Οι πρώτες 72 ώρες στέρησης ήταν κόλαση:banghead:. Την τέταρτη μέρα κατάλαβα
οτι όλα είναι μέσα στο μυαλό. Πρέπει απλά να το ξεχάσεις.
Εκανα ίσως το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου.
Δεν πρόκειται να γίνω ποτέ υστερικός αντικαπνιστής αφού γνωρίζω καλά για τι είδους εξάρτηση μιλάμε και για την απόλαυση που σου προσφέρει το κωλοτσίγαρο.
Κάποιοι έτυχε να καπνίζουν και κάποιοι όχι. Πρέπει όμως όλοι οι καπνιστές να προσπαθήσουν να απαλλαγούν.

tasioskis
23-05-2008, 17:02
Τρίτος μήνας χωρίς τσιγάρο από σήμερα ...
Οι πρώτες 72 ώρες στέρησης ήταν κόλαση:banghead:. Την τέταρτη μέρα κατάλαβα
οτι όλα είναι μέσα στο μυαλό. Πρέπει απλά να το ξεχάσεις.
Εκανα ίσως το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου.
Δεν πρόκειται να γίνω ποτέ υστερικός αντικαπνιστής αφού γνωρίζω καλά για τι είδους εξάρτηση μιλάμε και για την απόλαυση που σου προσφέρει το κωλοτσίγαρο.
Κάποιοι έτυχε να καπνίζουν και κάποιοι όχι. Πρέπει όμως όλοι οι καπνιστές να προσπαθήσουν να απαλλαγούν.

και να σου πω????οταν βγαινεις με την παρεα τι κανεις???? οταν παιζει ο θρυλος τι κανεις???? εγω αυτα σκεφτομαι και ανατριχιαζω....

pictorino
23-05-2008, 17:05
αυτο δεν λεγεται ρατσισμος....αλλα φασισμος...

με ποια λογική λέγεται φασισμός ;;

le_71
23-05-2008, 17:08
και να σου πω????οταν βγαινεις με την παρεα τι κανεις???? οταν παιζει ο θρυλος τι κανεις???? εγω αυτα σκεφτομαι και ανατριχιαζω....
Κομπολογάκι φίλε... Όσο αστείο κι αν ακούγεται.

conn-a
23-05-2008, 17:09
εμεις ρε παιδια οι μη καπνιστες τι φταιμε??ειναι πολυ σπαστικο να σου ρχεται ο αλλος μεσα στη μουρη με το τσιγαρο ελεος τουλαχιστον ας σεβονται και τους γυρω τους:pφιλικα...

pictorino
23-05-2008, 17:19
Να καπνισεις , αλλα σε ειδικα διαμορφωμενο ΣΩΣΤΑ χωρο , που να εχει επαρκη εξαερισμο και να μην κανει τα μπουζουκια εναν τεκε και μισο.Αυτο κανουν οι πολιτισμενοι λαοι στις αλλες χωρες.Οι χωροι και καλα "καπνιζοντων" που εχουμε εδω στην ελλαδα ειναι απλα τραγικοι.Ειναι μονο για το θεαθηναι.Δεν υπαρχει επαρκης εξαερισμος , βαζουν στα μαγαζια διπλασιο κοσμο απο τις προδιαγραφες και δημιουργουν ενα περιβαλλον , που ειναι αν μη τι αλλο τριτοκοσμικο , σαν τα ζωα.

πολύ σωστά όσα αναφέρεις και θίγεις το ζήτημα της ασφάλειας σε πολλά -δυστυχώς- μαγαζιά.άλλο ένα θέμα που όλοι ξέρουν τι γίνεται και κανείς δεν μιλαέι

tasioskis
23-05-2008, 17:31
με ποια λογική λέγεται φασισμός ;;



φυσικα και αστειευομαι,αλλα σκεψου το λιγο αν απο 1/1/2010 επιτρεποταν το καπνισμα παντου??? που θα πηγαινες εσυ?δεν θα ηταν αδικο και για σενα??λυση φυσικα και δεν θα βρεθει,το χειροτερο ειναι οτι εμεις οι ηλιθιοι που καπνιζουμε ημαστε περισσοτεροι...

το καπνισμα καλο κακο για πολλους απο μας που καναμε το μεγαλο λαθος να το αρχισουμε ειναι πλεον κοματι του εαυτου μας,καπνιζω το πολυ 10 τσιγαρα την ημερα αν ομως δεν εχω τουλαχιστον 2 πακετα μαζι μου νοιωθω οτι δεν εχω να καπνισω....ουτε εγω μπορω να κανω χωρις αυτο αλλα ουτε εσυ να κανεις με αυτο,οτι λυση και να βρεθει που σιγουρα ποτε δεν θα βρεθει,θα ειναι αδικη για καποιον....

razorblade
23-05-2008, 17:32
gi auta ta themata prepei na epilifthoun oi ekastote nomarxies.
siga siga tha arxizoun na dhmiourgounte kai ta prwta claub/kafe/den kserw gw ti mh kapnistwn.
den koitan pou h asfaleia einai mhdenikh to tsigaro tous peirakse.ti na peis.

Valkyre
23-05-2008, 17:44
φυσικα και αστειευομαι,αλλα σκεψου το λιγο αν απο 1/1/2010 επιτρεποταν το καπνισμα παντου??? που θα πηγαινες εσυ?δεν θα ηταν αδικο και για σενα??λυση φυσικα και δεν θα βρεθει,το χειροτερο ειναι οτι εμεις οι ηλιθιοι που καπνιζουμε ημαστε περισσοτεροι...

το καπνισμα καλο κακο για πολλους απο μας που καναμε το μεγαλο λαθος να το αρχισουμε ειναι πλεον κοματι του εαυτου μας,καπνιζω το πολυ 10 τσιγαρα την ημερα αν ομως δεν εχω τουλαχιστον 2 πακετα μαζι μου νοιωθω οτι δεν εχω να καπνισω....ουτε εγω μπορω να κανω χωρις αυτο αλλα ουτε εσυ να κανεις με αυτο,οτι λυση και να βρεθει που σιγουρα ποτε δεν θα βρεθει,θα ειναι αδικη για καποιον....

Τασο , μπορει να βρεθει μια χαρα λυση , οπως και εχει βρεθει στις αλλες χωρες ως επι το πλειστον.Αυτο που χρειαζεται ειναι αυστηροτητα , σοβαροτητα οσον αφορα τους κανονισμους και σεβασμος και απο τις 2 πλευρες.

Αυτο που χρειαζεται ειναι να διαμορφωθουν σωστα οι χωροι.Οχι να μου βαζει πανω στα τραπεζια τασακι για να καταλαβω οτι ειναι χωρος καπνιστων και την αλλη μερα να τα βγαζει και να ειναι χωρος μη καπνιστων.

Θα πρεπει να υπαρχουν μεγαλα , προστιμα , τακτικοι ελενγχοι ωστε τα μαγαζια να εχουν σωστα διαμορφωμενο τον χωρο των καπνιστων με τον αναλογο εξαερισμο και τα καταλληλα φιλτρα.Αλλα επειδη ζουμε στην Ελλαδα και εδω ολοι κοιταμε να κλεψουμε απο οπου μπορουμε κατι τετοιο φανταζει...βουνο.Και στην ουσια ειναι πολυ απλο.

Κατι μαγαζια σαν τα ρεμπεταδικα/μπουζουκια με τη σημερινη μορφη , πραγματικα ευχομαι να πατωσουν και να κλεισουν.Ειναι δυνατον να βαζεις 2πλασια τραπεζια απο οσα χωραει το μαγαζι , να μπαινεις μεσα και να χανεσαι απο την ομιχλη του τσιγαρου , να μην μπορεις να σηκωθεις να πας στην τουαλετα γιατι θα πρεπει να σηκωθει οχι μονο ολο το τραπεζι το δικο σου , αλλα και το διπλανο, και αυτο να το αποκαλεις "διασκεδαση"?Για να μην μιλησω για το φαγητο που σερβιρουν , το οποιο και αυτο αν εχεις διαλεξει κρεας , μυριζει τσιγαρο μεχρι να σου ερθει στο τραπεζι.

Ε οχι ρε παιδια...αυτο δεν λεγεται κατα την αποψη μου διασκεδαση.Κοροιδια λεγεται , μας εχουν στιβαξει σαν τις σαρδελλες , μεσα στην καπνα και μας χρεωνουν λες και τρωμε σε ρεστωραν πολυτελειας...

Ειλικρινα αυτο το πραγμα το σιχαινομαι εδω στη χωρα μας.Και αυτο που σιχαινομαι περισσοτερο ειναι οτι ο κοσμος εχει μαθει μαλλον να του αρεσει να βρισκεται σε τετοιες συνθηκες...

Εγω παιδια μπορει να ειμαι μεγαλος, αλλα αλλιως τα θυμαμαι τα ρεμπεταδικα.Θυμαμαι που μπορουσαμε να σηκωθουμε οποτε θελαμε , να ριξουμε το χoρο μας ,να κανουμε πλακα και να διασκεδασουμε χωρις να απαιτειται να γινουμε τυφλα στο μεθυσι, ηταν πολυ καλυτερα.

ξερω οτι το γενικευσα το θεμα αρκετα , αλλα μεσα στο θεμα τσιγαρο και ασφαλεια , πιστευω εμπιπτει και αυτο της γενικης εικονας σημερα στα μαγαζια με τον υπερβολικο κοσμο που δεν μπορουν να φιλοξενησουν , αλλα παρολαυτα το κανουν.

Doctor GR
23-05-2008, 17:44
όλο ακούω για το τσιγάρο και το τσιγάρο..Δηλαδή αν το τσιγάρο είναι επικίνδυνο το ΠΟΤΟ τι κάνει δηλαδή? Αν καπνίσεις 10 πακέτα τσιγάρα και βγείς έξω να οδηγήσεις δεν θα πάθεις τίποτα.Ενώ αν πιείς 10 μπουκάλια και βγείς έξω να οδηγήσεις θα ειναι σαν να έχεις πάρει νεκροφόρα. Και λέτε ότι σας πειράζει το τσιγάρο, πηγαίντε μια βόλτα στη ομόνοια, κάντε μια βαθιά εισπνοή και μετά πείτε μου αν το τσιγάρο σας πειράζει ή όχι. Εγώ πάντως δεν καπνίζω αλλά δεν έχω τόσο ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλά μη ξεχνάς..αν κόψουνε το τσιγάρο, θα μειωθούν πολλά έσοδα..και θα μείνουν πολλοί άνθρωποι άνεργοι..αλλά αυτά δεν τα βλέπουνε..τα άλλα τους μαράνανε.. Anyway..

Valkyre
23-05-2008, 17:48
όλο ακούω για το τσιγάρο και το τσιγάρο..Δηλαδή αν το τσιγάρο είναι επικίνδυνο το ΠΟΤΟ τι κάνει δηλαδή? Αν καπνίσεις 10 πακέτα τσιγάρα και βγείς έξω να οδηγήσεις δεν θα πάθεις τίποτα.Ενώ αν πιείς 10 μπουκάλια και βγείς έξω να οδηγήσεις θα ειναι σαν να έχεις πάρει νεκροφόρα. Και λέτε ότι σας πειράζει το τσιγάρο, πηγαίντε μια βόλτα στη ομόνοια, κάντε μια βαθιά εισπνοή και μετά πείτε μου αν το τσιγάρο σας πειράζει ή όχι. Εγώ πάντως δεν καπνίζω αλλά δεν έχω τόσο ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλά μη ξεχνάς..αν κόψουνε το τσιγάρο, θα μειωθούν πολλά έσοδα..και θα μείνουν πολλοί άνθρωποι άνεργοι..αλλά αυτά δεν τα βλέπουνε..τα άλλα τους μαράνανε.. Anyway..

Αν εσυ κατσεις και πιεις 10 μπουκαλια κρασι διπλα μου , εγω δεν προκειται να μεθυσω....

Ναι πολυ βλαβερη συνηθεια το ποτο οπως και τα ναρκωτικα ακομα χειροτερα , αλλα αυτη τη στιγμη μιλαμε για μια συνηθεια η οποια επηρεαζει την υγεια των αλλων οταν οι ιδιοι δεν κανουν χρηση!

razorblade
23-05-2008, 17:49
twra milas swsta.
ta symferonta ap to tsigaro einai terastia.
ta alla staxth sta matia.

Valkyre
23-05-2008, 17:52
Καλα βρε παιδια ,σοβαρα μιλατε τωρα?Δηλαδη το κοινωνικο προβλημα εν τελει ειναι η ανεργια που θα πληξει την χωρα αν επιβληθουν σωστοι κανονισμοι στην διαμορφωση των χωρων στις καφετερειες και τα κεντρα διασκεδασης?

Ή μηπως θα επρεπε να σκεφτω τον κακομοιρη που δουλευει στην Malboro?Αν ειναι ετσι να σκεφτω και τον κακομοιρη που φτιαχνει οπλα...και τον κακομοιρη που κανει δουλεμποριο...

tasioskis
23-05-2008, 18:15
Καλα σοβρα μιλατε τωρα?Δηλαδη το κοινωνικο προβλημα εν τελει ειναι η ανεργια που θα πληξει την χωρα αν επιβληθουν σωστοι κανονισμοι στην διαμορφωση των χωρων στις καφετερειες και τα κεντρα διασκεδασης?

Ή μηπως θα επρεπε να σκεφτω τον κακομοιρη που δουλευει στην Malboro?Αν ειναι ετσι να σκεφτω και τον κακομοιρη που φτιαχνει οπλα...και τον κακομοιρη που κανει δουλεμποριο...


λολ καποιους πρεπει να τους σκεφτει και αυτους....ως γνησιο παιδι του λαου,θα καπνιζω περισσοτερα για αυτους....

Dragonpaul
23-05-2008, 18:17
Ποπο και πρέπει να περιμένω άλλα 2 χρόνια δηλαδή? Γιατί δεν το κάνουν από αύριο??

Το 'πε! Ο πιο σωστος! (Αντε Κωνσταντινα, και συ το σκεφτηκες.... Με εκπλησσεις τελευταια....)
Αναρωτηθηκε κανεις?


Εγω εχω να πω οτι ερχεται συνεχια καθε πρωι ενας σκυλος και μου κατουραει την ροδα του αμαξιου! Ελεος δηλαδη... Το κολοσκυλο... το ειδα και το πηρα στο κυνηγη... Αν ξαναρθει θα φαει τρελο κλοτσιδι :D

Σιγα ρε Wolf.....:giggle:

modecris
23-05-2008, 20:38
Εγώ σαν καπνιστής πάντως νοιώθω κάπως μειονεκτικά κατά κάποιον τρόπο.Δλδ θα πρέπει,όταν θα θέλω να καπνίσω,να πάω σε κάποιον άλλο/κλειστό χώρο για να το κάνω;Και αν κάνω 5 τσιγάρα θα περάσω 40 λεπτά στο "καπνιστήριο" +τα μεταφορικά;Μήπως ήρθε η ώρα να ιδρύσουμε και εμείς καπνιστικό σύλλογο;

Ναι,ο καπνός ενοχλεί,όχι μόνο τους μη-καπνιστές αλλά και τους καπνιστές.Ενοχλεί όταν βρίσκονται 5 άτομα σε ένα δωμάτιο ή όταν ξεφυσάν απευθείας στα μούτρα σου.Όταν όμως το μαγαζί έχει επαρκή εξαερισμό δεν υπάρχει πρόβλημα.Αυτό θα πρέπει να ελεγχθεί,όλα τα άλλα τα θεωρώ περιττά.

ΥΓ 1:Τα μάτια τσούζουν περισσότερο όταν είσαι εγκλωβισμένος πίσω από λεωφορείο/σε κάνουν να κλαις/καθαρίζει ο διπλανό σου κρεμμύδια/σηκώνετε σκόνη από την πρόχειρα μπαζωμένη τρύπα της ΔΕΗ.Σε αυτές τις περιπτώσεις τί θα πρέπει να κάνουμε;
ΥΓ 2:Κατανοώ το δικαίωμα των μη-καπνιστών να μην με ανέχονται,δεν κατανοώ τον λόγο που θα πρέπει εγώ να περιθωριοποιούμαι.Ξαναλέω:Με σωστό εξαερισμό δεν υπάρχει καμία ενόχληση από τον καπνό.
ΥΓ 3:Αυτή θα είναι η εκδίκηση μου προς τους μή καπνιστές αλλά και μή ενήλικες :p :
Το νομοσχέδιο προβλέπει ακόμα την απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού σε ανήλικους και της εισόδου σε μπαρ όσων είναι μέχρι 18 ετών.Άντε να δω τί θα πείτε τώρα όσοι καλύπτετε τα παραπάνω κριτήρια...

Συγχωρέστε με αν είμαι λάθος,κανείς δεν είναι άσφαλτος.

Valkyre
23-05-2008, 20:54
Εγώ σαν καπνιστής πάντως νοιώθω κάπως μειονεκτικά κατά κάποιον τρόπο.Δλδ θα πρέπει,όταν θα θέλω να καπνίσω,να πάω σε κάποιον άλλο/κλειστό χώρο για να το κάνω;Και αν κάνω 5 τσιγάρα θα περάσω 40 λεπτά στο "καπνιστήριο" +τα μεταφορικά;Μήπως ήρθε η ώρα να ιδρύσουμε και εμείς καπνιστικό σύλλογο;

Ναι,ο καπνός ενοχλεί,όχι μόνο τους μη-καπνιστές αλλά και τους καπνιστές.Ενοχλεί όταν βρίσκονται 5 άτομα σε ένα δωμάτιο ή όταν ξεφυσάν απευθείας στα μούτρα σου.Όταν όμως το μαγαζί έχει επαρκή εξαερισμό δεν υπάρχει πρόβλημα.Αυτό θα πρέπει να ελεγχθεί,όλα τα άλλα τα θεωρώ περιττά.

ΥΓ 1:Τα μάτια τσούζουν περισσότερο όταν είσαι εγκλωβισμένος πίσω από λεωφορείο/σε κάνουν να κλαις/καθαρίζει ο διπλανό σου κρεμμύδια/σηκώνετε σκόνη από την πρόχειρα μπαζωμένη τρύπα της ΔΕΗ.Σε αυτές τις περιπτώσεις τί θα πρέπει να κάνουμε;
ΥΓ 2:Κατανοώ το δικαίωμα των μη-καπνιστών να μην με ανέχονται,δεν κατανοώ τον λόγο που θα πρέπει εγώ να περιθωριοποιούμαι.Ξαναλέω:Με σωστό εξαερισμό δεν υπάρχει καμία ενόχληση από τον καπνό.
ΥΓ 3:Αυτή θα είναι η εκδίκηση μου προς τους μή καπνιστές αλλά και μή ενήλικες :p :
Το νομοσχέδιο προβλέπει ακόμα την απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού σε ανήλικους και της εισόδου σε μπαρ όσων είναι μέχρι 18 ετών.Άντε να δω τί θα πείτε τώρα όσοι καλύπτετε τα παραπάνω κριτήρια...

Συγχωρέστε με αν είμαι λάθος,κανείς δεν είναι άσφαλτος.

Modecris φιλε μου , αυτο που εχω σε κοκκινο σημειωμενο ειναι πιστευω λαθος.Οχι οτι ειναι καλο που συμβαινουν αυτα , αλλα υποτιθεται οτι λεωφορειο δεν θα βρεις μεσα σε μια καφετερια που πας να διασκεδασεις και κρεμμυδια δεν πας να καθαρισεις εκει !:pΑσε που οταν καθαριζεις κρεμμυδια το κανεις συννειδητα!

Λοιπον περα απο αυτο που θεωρω οτι ηταν ολιγον λαθος , να σου πω οτι εγω -οπως αλλωστε ειπα- δεν εχω προβλημα με τους καπνιστες.Το προβλημα μου ειναι οτι -ενα περιεργο πραγμα- και εγω νιωθω περιθωριοποιημενος αλλα για τους αντιθετους λογους , που ειπες εσυ!

Συμφωνω με αυτο που ειπες και ανεφερα και εγω πιο πανω.Να φτιαχτουν σωστα οι χωροι.Γιατι αυτοι τη στιγμη , αυτοι που θεωρω εγω οτι περιθωριοποιουνται περισσοτερο ειναι οι μη καπνιστες.Δεν υπαρχει χωρος για αυτους.Εαν θελω να διασκεδασω εγω , ειμαι υποχρεωμενος να ανεχτω τον καπνο.Εκτος και αν θελω να τσακωθω με ολο το μαγαζι! :p Εσυ απλα θα πας και θα κατσεις σε ενα τραπεζι.Κανενας δεν προκειται να σου πει μην καπνισεις.

Εγω αυτο που θελω ειναι να μπορω να βρισκομαι σε ενα περιβαλλον οπου δεν θα χρειαστει να ειμαι συνεχεια μεσα στον καπνο.Ας καπνιζουν ολοι διπλα μου, αρκει να μην το εισπνεω εγω.Ολα ειναι θεμα οργανωσης.Απλα οι καφετερειες και τα μαγαζια δεν εχουν την διαθεση , ουτε και το φοβο απο το κρατος να εφαρμοσουν τους κανονισμους.

nikon
23-05-2008, 20:55
Πιστεύω ότι αν υπήρχε σεβασμός των καπνιστών προς τους γύρω τους δεν θα φτάναμε σ'αυτό το σημείο αλλά όταν βλέπω τον άλλον και βγαίνει από το ασανσέρ με το τσιγάρο στο στόμα λες και ο μ@λ@κ@ς δεν μπορούσε να περιμένει 3 λεπτά να βγει και μετά να το ανάψει ή κάτι κουραδόμαγκες που επειδή ξέρουν τον διευθυντή της τράπεζας ή της εφορίας ανάβουν τσιγάρο αφού ξέρουν ότι κανείς δεν μπορεί να τους πει τίποτα ε τότε καλά κάνουν και παίρνουν τέτοια μέτρα.
Το μόνο κακό είναι ότι θα την πληρώσουν και κάποιοι που δεν ήταν τόσο παθιασμένοι με το τσιγάρο και μπορούσαν να κάνουν κάποιες "θυσίες" για τους γύρω τους.
Εγώ πάντως αν κάπνιζα θα το έβλεπα και σαν μια ευκαιρία να το κόψω.;)

tasioskis
23-05-2008, 21:00
Πιστεύω ότι αν υπήρχε σεβασμός των καπνιστών προς τους γύρω τους δεν θα φτάναμε σ'αυτό το σημείο αλλά όταν βλέπω τον άλλον και βγαίνει από το ασανσέρ με το τσιγάρο στο στόμα λες και ο μ@λ@κ@ς δεν μπορούσε να περιμένει 3 λεπτά να βγει και μετά να το ανάψει ή κάτι κουραδόμαγκες που επειδή ξέρουν τον διευθυντή της τράπεζας ή της εφορίας ανάβουν τσιγάρο αφού ξέρουν ότι κανείς δεν μπορεί να τους πει τίποτα ε τότε καλά κάνουν και παίρνουν τέτοια μέτρα.
Το μόνο κακό είναι ότι θα την πληρώσουν και κάποιοι που δεν ήταν τόσο παθιασμένοι με το τσιγάρο και μπορούσαν να κάνουν κάποιες "θυσίες" για τους γύρω τους.
Εγώ πάντως αν κάπνιζα θα το έβλεπα και σαν μια ευκαιρία να το κόψω.;)


να γελασουμε και λιγο...
πες οτι ημαστε παρεα,και αντι να καπνιζω τρωω τα νυχια μου...τι ειναι καλυτερο για σενα????

nikon
23-05-2008, 21:09
να γελασουμε και λιγο...
πες οτι ημαστε παρεα,και αντι να καπνιζω τρωω τα νυχια μου...τι ειναι καλυτερο για σενα????
Το καλύτερο για μένα θα ήταν να μου έδινες να φάω και εγώ λίγο ειδικά αν ήταν και λίγο μαύρα μέσα τσιγάρο πάντως δεν θα σου ζητούσα αν κάπνιζες.

modecris
23-05-2008, 21:12
Γιατι αυτοι τη στιγμη , αυτοι που θεωρω εγω οτι περιθωριοποιουνται περισσοτερο ειναι οι μη καπνιστες.Δεν υπαρχει χωρος για αυτους.Εαν θελω να διασκεδασω εγω , ειμαι υποχρεωμενος να ανεχτω τον καπνο.Εκτος και αν θελω να τσακωθω με ολο το μαγαζι! :p Εσυ απλα θα πας και θα κατσεις σε ενα τραπεζι.Κανενας δεν προκειται να σου πει μην καπνισεις.

Ωραία λοιπόν,ας πούμε τώρα πως μπαίνω σε ένα μαγαζί.Θα μου πούνε στην είσοδο:"καπνιστής ή μη-καπνιστής;" και αφού τους απαντήσω "καπνιστής" θα με οδηγούν σε σε ένα γυάλινο κλουβί και θα στέκομαι εκεί σαν μαϊμού στο τσίρκο να απολαμβάνω (όχι την μπανάνα αλλά) το τσιγάρο μου...ε όχι βρε,αυτό δεν θα το δείτε από εμένα!!! :D:D
Από τα κόκκινα κάποια ήταν στο καλαμπούρι και κάποια όντος ενοχλούν,άσχετα που δεν είναι σε κλειστό χώρο...

tasioskis
23-05-2008, 21:18
Το καλύτερο για μένα θα ήταν να μου έδινες να φάω και εγώ λίγο ειδικά αν ήταν και λίγο μαύρα μέσα τσιγάρο πάντως δεν θα σου ζητούσα αν κάπνιζες.


βρε λολ αηδιασα... το σιγουρο ειναι οτι οταν ερθω ελλαδα δεν σε παιρνω τηλ, για παρεα...

nikon
23-05-2008, 21:21
βρε λολ αηδιασα... το σιγουρο ειναι οτι οταν ερθω ελλαδα δεν σε παιρνω τηλ, για παρεα...
Καλά κάτσε φάτα μόνος σου........
πες μου πότε θα έρθεις να σου στείλω με pm το τηλέφωνο.

tasioskis
23-05-2008, 21:23
αυγουστο πρωτα ο μαρξ ερχομαι....
και για να ημαστε και στο θεμα, θα σου κρατησω στο μικρο δακτυλο το νυχι οπως στα 70s....

nikon
23-05-2008, 21:27
αυγουστο πρωτα ο μαρξ ερχομαι....
και για να ημαστε και στο θεμα, θα σου κρατησω στο μικρο δακτυλο το νυχι οπως στα 70s....
Μας απειλείς;
Βάλε και χρυσό δαχτυλιδάκι έχει άλλη γλύκα το νύχι.

pictorino
23-05-2008, 21:31
Αν εσυ κατσεις και πιεις 10 μπουκαλια κρασι διπλα μου , εγω δεν προκειται να μεθυσω....

Ναι πολυ βλαβερη συνηθεια το ποτο οπως και τα ναρκωτικα ακομα χειροτερα , αλλα αυτη τη στιγμη μιλαμε για μια συνηθεια η οποια επηρεαζει την υγεια των αλλων οταν οι ιδιοι δεν κανουν χρηση!

πολύ σωστή και αυτή η παρατήρησή σου,το κάπνισμα ΒΛΑΠΤΕΙ τους γύρω,ο καθένας για τον εαυτό του μπορεί να κάνει ότι θέλει,όταν "εμπλέκονται" και άλλοι υπάρχει πρόβλημα

pictorino
23-05-2008, 21:35
Το καλύτερο για μένα θα ήταν να μου έδινες να φάω και εγώ λίγο ειδικά αν ήταν και λίγο μαύρα μέσα τσιγάρο πάντως δεν θα σου ζητούσα αν κάπνιζες.


βρε λολ αηδιασα... το σιγουρο ειναι οτι οταν ερθω ελλαδα δεν σε παιρνω τηλ, για παρεα...

αηδία και loooooooooooooooooooool

tasioskis
23-05-2008, 21:38
πολύ σωστή και αυτή η παρατήρησή σου,το κάπνισμα ΒΛΑΠΤΕΙ τους γύρω,ο καθένας για τον εαυτό του μπορεί να κάνει ότι θέλει,όταν "εμπλέκονται" και άλλοι υπάρχει πρόβλημα

τοτε οταν μας βλεπετε να καπνιζουμε τζους!!!! πλακα κανω....

νικο μου παρτο οπως θες....λολ

Valkyre
23-05-2008, 22:06
Ωραία λοιπόν,ας πούμε τώρα πως μπαίνω σε ένα μαγαζί.Θα μου πούνε στην είσοδο:"καπνιστής ή μη-καπνιστής;" και αφού τους απαντήσω "καπνιστής" θα με οδηγούν σε σε ένα γυάλινο κλουβί και θα στέκομαι εκεί σαν μαϊμού στο τσίρκο να απολαμβάνω (όχι την μπανάνα αλλά) το τσιγάρο μου...ε όχι βρε,αυτό δεν θα το δείτε από εμένα!!! :D:D
Από τα κόκκινα κάποια ήταν στο καλαμπούρι και κάποια όντος ενοχλούν,άσχετα που δεν είναι σε κλειστό χώρο...

Γιατι βρε συ , ετσι ειναι οι χωροι καπνιστων νομιζεις?Κανεις μεγα λαθος εδω.Η διαφορα ειναι οτι στον χωρο των καπνιστων υπαρχει ειδικος εξαερισμος(περαν του φυσιολογικου) με τα καταλληλα φιλτρα.Σιγα μην σε εκλειναν και στο υπογειο.:tongue:Απλα ειναι ενα σημειο που ειναι φτιαγμενο για καπνιστες δεν εχει διαφορα με τον υπολοιπο χωρο σε θεμα διακοσμησης και τοποθεσιας.;)

modecris
24-05-2008, 03:39
Γιατι βρε συ , ετσι ειναι οι χωροι καπνιστων νομιζεις?Κανεις μεγα λαθος εδω.Η διαφορα ειναι οτι στον χωρο των καπνιστων υπαρχει ειδικος εξαερισμος(περαν του φυσιολογικου) με τα καταλληλα φιλτρα.Σιγα μην σε εκλειναν και στο υπογειο.:tongue:Απλα ειναι ενα σημειο που ειναι φτιαγμενο για καπνιστες δεν εχει διαφορα με τον υπολοιπο χωρο σε θεμα διακοσμησης και τοποθεσιας.;)

Βρε Val από αυτό ...
Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους....τί συμπέρασμα βγάζεις;Οτι απλά θα έχουν extra εξαερισμό;Άλλωστε και με τον προηγούμενο νόμο αυτό ακριβώς προβλεπόταν,άσχετα που στην πορεία υπήρξε ανοχή.Ξέρεις πόσα μαγαζιά έχουν 5-6 τραπέζια;Τί θα μπορούσαν να κάνουν αυτά,τί να χωρίσουν και πως...

@ Νίκο και Τάσο.
Παιδιά,εγώ τα νύχια μου τα κόβω και τα πετάω.Αν είναι να σας τα φυλάω,έχουν και special γεύση barbeque...

WolfRathmA
24-05-2008, 03:51
Ποοοοοο ρε παιδια... Ζαλιστηκαμε απο το καπνο εδω μεσα! (μπουρου μπουρου συνεχεια δε σταματατε καθολου :p)

Παντος εχω παρατηρησει οτι οταν πας σε μια καφετερια και εχει χωρο για καπνιζοντες και μη καπνιζοντες στους ΜΗ καπνιζοντες ο χορος ειναι πολυ ποιο ωραιος απο εκει που ειναι οι καπνιζοντες... Γιατι τετοια ρατζιστικοτητα;;; Θελουν να τους σπασω τα μουτρα; LoL

Ταξιδεψα προσφατα για να παω Αιγηνα και μεσα στο καραβι ειχε κατι πολυ γαματους καναπεδες οι οποιοι ηταν για τους μη καπνιζοντες. Και στους καπνιζοντες ειχε μονο καρεκλες! Ελεος!

Τι θελουν να πετυχουν με αυτο;

conn-a
24-05-2008, 03:56
Ταξιδεψα προσφατα για να παω Αιγηνα και μεσα στο καραβι ειχε κατι πολυ γαματους καναπεδες οι οποιοι ηταν για τους μη καπνιζοντες. Και στους καπνιζοντες ειχε μονο καρεκλες! Ελεος!

Τι θελουν να πετυχουν με αυτο;
ε ενταξει και συ ρε γουλφ ποσο να κρατησει ενα τσιγαρο πια!!καπνισε στην καρεκλα και μετα παιξτο ανετος και πηγαινε στον καναπε και ποσο πια να κανει και αυτο το πλοιο για αιγινα που δεν αντεξες χωρις τσιγαρο με ιστιοφορο πηγαινες!!:hide:

WolfRathmA
24-05-2008, 03:59
ε ενταξει και συ ρε γουλφ ποσο να κρατησει ενα τσιγαρο πια!!καπνισε στην καρεκλα και μετα παιξτο ανετος και πηγαινε στον καναπε και ποσο πια να κανει και αυτο το πλοιο για αιγινα που δεν αντεξες χωρις τσιγαρο με ιστιοφορο πηγαινες!!:hide:

Δεν ειναι αυτο. Απλα σου εφερα ενα παραδειγμα. Εχω παει και σε καφετερια και ειναι περιπου τα ιδια...

DarkUSS
24-05-2008, 04:22
Mάλλον φοβούνται μην πέσει στάχτυ στους καναπέδες και λεκιάσει ή καεί το ύφασμα:p

Eλάτε τὠρα ρε παιδιά που θα μου πείτε πως φέρονται ρατσιστικά στους καπνίζοντες, ιδέα σας είναι.

likudeez
24-05-2008, 13:59
την ευκολοτερη λυση ολων να παει εξω καποιος να καπνισει και μετα να ξαναμπει στο μαγαζι οταν τελειωσει το τσιγαρο του δεν περναει απο το μυαλο κανενος καπνιστη?

ALEO
24-05-2008, 14:03
sinithizei kanis

se emas edo pouthena den kapnizis

ouse estiatoria oute pouthena mono an kani to magazi extra horo

edo kai ena hrono

modecris
24-05-2008, 19:35
την ευκολοτερη λυση ολων να παει εξω καποιος να καπνισει και μετα να ξαναμπει στο μαγαζι οταν τελειωσει το τσιγαρο του δεν περναει απο το μυαλο κανενος καπνιστη?
Όχι.


sinithizei kanis

Συμφωνώ.Και το οθωμανικό δίκαιο συνηθίζεται,όμως (φευ) όχι όταν στο επιβάλουν με το ζόρι.
Τόσα καλά έχουν οι άλλοι λαοί που ούτε καν σκεπτόμαστε να τα υιοθετήσουμε,αυτό μας έλειπε;Το ξέρω,είμαι λάθος.Όχι εντελώς αλλά είμαι.Έχω όμως και εγώ το δικαίωμα μετά το φαγητό να πιω μια μπύρα,να ρευτώ και να κάνω ένα τσιγάρο σαν άνθρωπος.

likudeez
24-05-2008, 19:47
μα ειναι σαν να μου λες οτι ειναι λογικο να ζω σε ενα κουτι με μια εξατμιση αυτοκινητου διπλα μου... sooner or later θα μπαφιασεις

leone
24-05-2008, 19:59
επιτελους να μπορουμε να παρουμε καμια ανασα στη καφετερια και μεις :p

modecris
24-05-2008, 20:01
μα ειναι σαν να μου λες οτι ειναι λογικο να ζω σε ενα κουτι με μια εξατμιση αυτοκινητου διπλα μου... sooner or later θα μπαφιασεις
Έχω αναφέρει και πιο πίσω πως αν ο χώρος έχει σωστό εξαερισμό,δεν σε ενοχλεί ο καπνός.
Αντιθέτως,λογικό είναι να ζητάμε να φάμε λαχανικά χωρίς απαγορευμένα φυτοφάρμακα,τα ηλιέλαια να αναγράφουν τουλάχιστον την οξύτητα (πχ μινέρβα,20W-50) και τα ποτά να μην είναι μπόμπες.Κατά τα άλλα,στους χώρους που θα κάνουμε κατανάλωση αυτών των προϊόντων να μην καπνίζουμε.

Valkyre
24-05-2008, 22:25
To ιδιο λογικο ομως δεν ειναι και για μενα φιλε modecris οταν εχω τελειωσει το αγητο μου να μην θελω να αναπνευσω τον καπνο του τσιγαρου γιατι με πιανει αναγουλα και μου ερχεται να βγαλω το ομορφο φαγητο που εφαγα πριν? ;)

Η λυση πρεπει να ειναι ενδιαμεση.Ετσι πιστευω. :)

nikon
24-05-2008, 22:35
Παιδιά ότι και να λέμε το λογικό του ενός είναι παράλογο για τον άλλον γιατί έτσι το βλέπει από την μεριά του απλά αυτά τα μέτρα θα είναι άσχημα για τους καπνιστές γιατί σε εκείνους περιορίζουν την "απόλαυση" τους οι μη καπνιστές δεν χάνουν τίποτα.

wesker
25-05-2008, 16:50
Παιδιά ότι και να λέμε το λογικό του ενός είναι παράλογο για τον άλλον γιατί έτσι το βλέπει από την μεριά του απλά αυτά τα μέτρα θα είναι άσχημα για τους καπνιστές γιατί σε εκείνους περιορίζουν την "απόλαυση" τους οι μη καπνιστές δεν χάνουν τίποτα.

+1 Έτσι είναι ευτυχώς η δυστυχώς. Σε αυτή την περίπτωση και οι μεν και οι δεν έχουν και δίκιο και άδικο....

gavrosdr
26-05-2008, 14:27
οχι δεν ειναι ακριβως ετσι...και αμα το παρουμε δημοκρατικα, δημοκρατια δεν ειναι κανω οτι θελω χωρις να λογαριαζω τον αλλο (αυτο ειναι αναρχια παρεπιπτοντως) αλλα δημοκρατια ειναι κανω οτι θελω μεχρι καποια ορια που δεν πειραζουν τον διπλα μου...το ιδιο ισχυει και για το τσιγαρο...θελεις να καπνισεις...πηγαινε στον ειδικο χωρο για καπνιστες και ασε με εμενα που εχω το δικαιωμα να αναπνεω οσο πιο καθαρο αερα γινεται...δεν θες κατσε οπου θελεις...ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ...αυτο το μηνυμα εχουν περασει οι εταιρειες καπνοβιομηχανιας πιστευω...

δεν εχω τπτ με καπνιστες εννοειται...απλα προσπαθω και γω οσους γνωριζω να τους βαλω στον ισιο δρομο...λοολ

greekteo
26-05-2008, 14:40
οχι δεν ειναι ακριβως ετσι...και αμα το παρουμε δημοκρατικα, δημοκρατια δεν ειναι κανω οτι θελω χωρις να λογαριαζω τον αλλο (αυτο ειναι αναρχια παρεπιπτοντως) αλλα δημοκρατια ειναι κανω οτι θελω μεχρι καποια ορια που δεν πειραζουν τον διπλα μου...το ιδιο ισχυει και για το τσιγαρο...θελεις να καπνισεις...πηγαινε στον ειδικο χωρο για καπνιστες και ασε με εμενα που εχω το δικαιωμα να αναπνεω οσο πιο καθαρο αερα γινεται...δεν θες κατσε οπου θελεις...ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ...αυτο το μηνυμα εχουν περασει οι εταιρειες καπνοβιομηχανιας πιστευω...

δεν εχω τπτ με καπνιστες εννοειται...απλα προσπαθω και γω οσους γνωριζω να τους βαλω στον ισιο δρομο...λοολ

Συμφωνω απολυτα!! Γιατι πρεπει οι μη καπνιστες να υποχρεωνονται να εισπνευσουν τον καπνο του αλλου χωρις να το θελουν? Οποιοι θελουν να πηγαινουν σε ειδικους χωρους με εξαερισμο να καπνισουν οσο θελουν και απο την αλλη να ναι οι μη καπνιστες, για να αναπνεουν καθαρο αερα.

Giannis
26-05-2008, 14:43
τον καθαρό αέρα βάλτων σε εισαγωγικά :D

greekteo
26-05-2008, 14:44
δεν εχεις αδικο :rofl::rofl: Με τοση σκονη και νεφος που υπαρχει ειδικα στην Αθηνα αυτο μονο καθαρος αερας δεν ειναι !!

gavrosdr
26-05-2008, 15:03
για αυτο εγραψα "οσο πιο καθαρο αερα γινεται"...:D...αυτο ομως δε σημαινει οτι αφου δεν ειναι πεντακαθαρος τοτε ας τον βρωμισουμε και αλλο...το αν θα γινει η γειτονια μας, η πολη μας, η χωρα μας καλυτερη εξαρταται απο τον καθενα μας ξεχωριστα και απο τα πιο απλα πραγματα...ενα απο αυτα ειναι και το τσιγαρο...

greekteo
26-05-2008, 15:09
Και να το θεσω ακομη πιο γενικα.. Για να εφαρμοστουν τα πραματα τα οποια εμεις απαιτουμε, πρεπει παραλληλα και εμεις να τα εφαρμοζουμε πρωτοι... Για παραδειγμα, μιας και μιλαμε για την καθαριοτητα. Πολλοι λενε οτι η Αθηνα δεν ειναι καθαρη. Αμα εμεις πεταμε πραματα στο δρομο πώς να ναι καθαρη και μετα διαμαρτυρομαστε!!

modecris
26-05-2008, 19:22
Ok λοιπόν.Πόλεμο θέλετε;Θα τον έχετε.
Μέχρι τις 1/1/2010 θα γίνω κινητό φουγάρο και όποιον από σας βρω μπροστά μου θα του φυσάω τον καπνό κατάμουτρα.Και μετά το 2010 θα κάθομαι έξω στην είσοδο και θα φυσάω προς τα μέσα...
ναι,το ξέρω είμαι πολύ κακός lol

PDS
26-05-2008, 19:24
Ok λοιπόν.Πόλεμο θέλετε;Θα τον έχετε.
Μέχρι τις 1/1/2010 θα γίνω κινητό φουγάρο και όποιον από σας βρω μπροστά μου θα του φυσάω τον καπνό κατάμουτρα.Και μετά το 2010 θα κάθομαι έξω στην είσοδο και θα φυσάω προς τα μέσα...
ναι,το ξέρω είμαι πολύ κακός lol

Κακε:D

tasioskis
26-05-2008, 20:24
οχι δεν ειναι ακριβως ετσι...και αμα το παρουμε δημοκρατικα, δημοκρατια δεν ειναι κανω οτι θελω χωρις να λογαριαζω τον αλλο πολυ σωστος (αυτο ειναι αναρχια παρεπιπτοντως ακομα Μπακουνιν δεν εχω διαβασει,αλλα για να το λες κατι ξερεις. ) αλλα δημοκρατια ειναι κανω οτι θελω μεχρι καποια ορια που δεν πειραζουν τον διπλα μου εισαι σιγουρος οτι μιλας για την Ελλαδα?? να σου θυμισω οτι η μονη δημοκρατικη ανασα που υπαρχει ειναι η εκπομπη του Λ. Λαζοπουλου ...το ιδιο ισχυει και για το τσιγαρο καλε ψηφιζουν και τα τσιγαρα? ...θελεις να καπνισεις παρα πολυ ...πηγαινε στον ειδικο χωρο για καπνιστες και ασε με εμενα που εχω το δικαιωμα να αναπνεω οσο πιο καθαρο αερα γινεται και γιατι να παμε εμεις,και δεν πατε εσεις? ...δεν θες κατσε οπου θελεις καλε αυτο κανουμε τοσο καιρο ...ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ το λες επειδη δεν καπνιζεις ...αυτο το μηνυμα εχουν περασει οι εταιρειες καπνοβιομηχανιας πιστευω...τοτε γιατι τα πουλανε??

δεν εχω τπτ με καπνιστες εννοειται εισαι και ψευτης ε!!?? ...απλα προσπαθω και γω οσους γνωριζω να τους βαλω στον ισιο δρομο προσεχε γιατι ο πρωτος που το ειπε σταυρωθηκε ...λοολ



με πολυ humor απαντω... αν νομιζεις οτι σε προσβαλλω το σβηνω αμεσως....

απαντησα ετσι αστεια, γιατι τετοιο νομο μονο για γελια ειναι....

greekteo
26-05-2008, 20:27
εγω δεν καταλαβαινω γιατι αυτο εχει εφαρμοστει εξω και δεν υπηρξε κανενα προβλημα, ενω εδω στην Ελλαδα υπαρχουν τοσες αντιδρασεις... Και γιατι θελει τοσα χρονια να εφαρμοστει ???

modecris
26-05-2008, 20:39
Για τον ίδιο λόγο που έξω δεν τρώνε κοκορέτσι και κεφαλάκια αλλά αν η μπριζόλα ή το μπιφτέκι τους δεν στάζουν αίμα στο πετάνε στο κεφάλι.

Τάσιε,δεν έχεις τον στάλιν σου τελικά...:D

tasioskis
26-05-2008, 20:45
Για τον ίδιο λόγο που έξω δεν τρώνε κοκορέτσι και κεφαλάκια αλλά αν η μπριζόλα ή το μπιφτέκι τους δεν στάζουν αίμα στο πετάνε στο κεφάλι.

Τάσιε,δεν έχεις τον στάλιν σου τελικά...:D


i agree με modecris και σιγα μην εκανα το αντιθετο...

κωστα μην ξεχνας οτι ζεις στην ελλαδα που εβγαλε τραγουδια οπως το ¨χασισι ηπιε ο θεος¨και το ¨βαπορι απο την περσια¨ και παλι πλακα κανω...

greekteo
26-05-2008, 20:51
xaxaxaxa :rofl::rofl: ελεος

TopGunZ
26-05-2008, 20:54
εισαι σιγουρος οτι μιλας για την Ελλαδα?? να σου θυμισω οτι η μονη δημοκρατικη ανασα που υπαρχει ειναι η εκπομπη του Λ. Λαζοπουλου ...

Καλά εδώ ρε tasioskis, γελάμε, ο Λαζόπουλος δημοκράτης, ο αρχιφασίστας, λασπολόγος, καιροσκόπος. Κάποιος επειδή δηλώνει αριστερός (γιατί θα ήταν ντροπή για έναν αριστερό να θεωρούμε το Λαζόπουλο αριστερό) και υποστηρίζει το κάθε καθίκι που σκοτώνει την Ελληνική οικονομία για να το παίξει αγωνοπατέρας δεν είναι και δημοκράτης.

Τώρα στο τσιγάρο. Εγώ πάντως ως άνθρωπος, μάλλον όχι, ως άντρας, θα ντρεπόμουν να παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να κάνω 3-4 ώρες χωρίς κάτι τόσο χαζό όσο το τσιγάρο, το θεωρώ προσβλητικό για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια όπως κάθε εξάρτηση (ποτό, ναρκωτικά, τζόγο). Γιατί αν όντως καπνίζατε επειδή γουστάρατε, όπως κάνω εγώ καμιά φορά, δε θα ερχόταν δα και το τέλος του κόσμου αν περιμένατε λίγες ωρίτσες. Και εγώ γουστάρω να κλάνω, αλλά δεν την αμολάω όπου βρεθώ, που είναι και πιο αναγκαίο σωματικά αν σου 'ρθει. :bgrin2:

modecris
26-05-2008, 21:06
Και εγώ γουστάρω να κλάνω, αλλά δεν την αμολάω όπου βρεθώ, που είναι και πιο αναγκαίο σωματικά αν σου 'ρθει. :bgrin2:
Αλήθεια,θέλω να μάθω.Τί κάνεις,την κρατάς 3-4 ώρες ή μολύνεις τον αέρα της τουαλέτας που θεωρείται δημόσιος χώρος;Μήπως μαζί με τον χώρο των καπνιστών θα έπρεπε να μεριμνήσουμε ανάλογο χώρο και για αυτήν την περίπτωση; :D

Και δεν είναι θέμα ανδρισμού,μην ξεχνάς πως οι καπνιστές θεωρούνται άρρωστοι/ασθενείς,όπως και οι άλλοι εξαρτημένοι.

tasioskis
26-05-2008, 21:09
Καλά εδώ ρε tasioskis, γελάμε, ο Λαζόπουλος δημοκράτης, ο αρχιφασίστας, λασπολόγος, καιροσκόπος. Κάποιος επειδή δηλώνει αριστερός (γιατί θα ήταν ντροπή για έναν αριστερό να θεωρούμε το Λαζόπουλο αριστερό) και υποστηρίζει το κάθε καθίκι που σκοτώνει την Ελληνική οικονομία για να το παίξει αγωνοπατέρας δεν είναι και δημοκράτης.

Τώρα στο τσιγάρο. Εγώ πάντως ως άνθρωπος, μάλλον όχι, ως άντρας, θα ντρεπόμουν να παραδέχομαι ότι δεν μπορώ να κάνω 3-4 ώρες χωρίς κάτι τόσο χαζό όσο το τσιγάρο, το θεωρώ προσβλητικό για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια όπως κάθε εξάρτηση (ποτό, ναρκωτικά, τζόγο). Γιατί αν όντως καπνίζατε επειδή γουστάρατε, όπως κάνω εγώ καμιά φορά, δε θα ερχόταν δα και το τέλος του κόσμου αν περιμένατε λίγες ωρίτσες. Και εγώ γουστάρω να κλάνω, αλλά δεν την αμολάω όπου βρεθώ, που είναι και πιο αναγκαίο σωματικά αν σου 'ρθει. :bgrin2:

καλα για τον λαζοπουλο δεν λεω τιποτα...:frog:
δεν σου απαγορευσαι κανεις να την αμολας,αλλα εμας θα μας απαγορευσουν να καπνιζουμε σε χωρους που παντα καπνιζαμε, δεν γινεται να πινω την μπυρα μου και να μην αναψω τσιγαρο....
και προς θεου, δεν λεω να παω στο νοσοκομειο και να ειμαι με ενα τσιγαρο στους διαδρομους.

touristas
26-05-2008, 22:45
Ok λοιπόν.Πόλεμο θέλετε;Θα τον έχετε.
Μέχρι τις 1/1/2010 θα γίνω κινητό φουγάρο και όποιον από σας βρω μπροστά μου θα του φυσάω τον καπνό κατάμουτρα.Και μετά το 2010 θα κάθομαι έξω στην είσοδο και θα φυσάω προς τα μέσα...
ναι,το ξέρω είμαι πολύ κακός lol

loooooooooooooooooooool,ta pire sto kranio o modecris,haahhahahahaha

gavrosdr
27-05-2008, 00:27
με πολυ humor απαντω... αν νομιζεις οτι σε προσβαλλω το σβηνω αμεσως....

απαντησα ετσι αστεια, γιατι τετοιο νομο μονο για γελια ειναι....

εννοειται πως δεν παρεξηγω...:angry:...αλλα ετσι και σας πιασω να καπνιζετε παρανομα μετα τον νομο θα σας κυνηγησω μεχρι τελικης πτωσεως....χαχαχαχα:D

tasioskis
27-05-2008, 00:30
εννοειται πως δεν παρεξηγω...:angry:...αλλα ετσι και σας πιασω να καπνιζετε παρανομα μετα τον νομο θα σας κυνηγησω μεχρι τελικης πτωσεως....χαχαχαχα:D


χαχαχχα τρεξε τρεξε,αλλα δεν θα μας πιασεις...... απο τωρα οταν θα γινω και επισημα admin σου παιρνω και τον υπολογιστη απο το σπιτι...λολ

gavrosdr
27-05-2008, 00:35
χαχαχα...over my dead body...θα συνεχισω να πολεμαω το κατεστημενο των καπνιστων...λολ

tasioskis
27-05-2008, 00:41
χαχαχα...over my dead body...θα συνεχισω να πολεμαω το κατεστημενο των καπνιστων...λολ


εσυ και η κορη μου η σοσιαλιστρια....
και για να ημαστε και on topic θα καπνιζω και στους διαδρομους του αντικαπνιστικου συλλογου,ετσι για να γουσταρω....λολ

TopGunZ
27-05-2008, 14:04
Xaxaxa μου αρέσει που μου απαντήσατε και σοβαρά. Απλά αυτό είναι που μου τη σπάει το "δεν μπορώ". Κανείς δε λέει "γουστάρω ένα τσιγάρο με τον καφε/την μπύρα/το φαγητό", όλοι λένε "δεν μπορώ χωρίς". Προς Μαρξ (που θα έλεγε και ο tasioskis), δεν έθεσα θέμα ανδρισμού, απλά αυτή η έλλειψη ελέγχου είναι που μου τη σπάει.

Giannis
27-05-2008, 14:06
Γουστάρω να καπνίζω μπάφους μαζί με το φαγητό/μπίρα/καφέ/ποτό..........ικανοποιήθηκες? :D

entergeozax
27-05-2008, 14:14
hehe εγω δεν καπνιζω αρα δεν θα εχω προβλημα για να το κοψω το τσιγαρο. μπραβο σε αυτους που εβγαλαν την αποφαση.

TopGunZ
27-05-2008, 14:23
Γουστάρω να καπνίζω μπάφους μαζί με το φαγητό/μπίρα/καφέ/ποτό..........ικανοποιήθηκες? :D

Αν δεν καπνίζεις μπάφους και παίζεις Προ δεν κάνεις τπτ.

greekteo
27-05-2008, 14:27
Αν δεν καπνίζεις μπάφους και παίζεις Προ δεν κάνεις τπτ.

Μπααα ασε καλα κανει, γιατι θα του χαλασει κανα PS3 και τοτε μονο με το μπαφους θα μεινει και θα κλαιει μαυρο δακρυ για το PS3 :p

Giannis
27-05-2008, 14:28
Plaka plaka....den kapnizw malakia einai........nargiles maresei exw kai geusis milo mpanana karamela.....:p....bebea to milo me xtipai sto kefali katefthian....:D

modecris
27-05-2008, 14:33
Xaxaxa μου αρέσει που μου απαντήσατε και σοβαρά. Απλά αυτό είναι που μου τη σπάει το "δεν μπορώ". Κανείς δε λέει "γουστάρω ένα τσιγάρο με τον καφε/την μπύρα/το φαγητό", όλοι λένε "δεν μπορώ χωρίς". Προς Μαρξ (που θα έλεγε και ο tasioskis), δεν έθεσα θέμα ανδρισμού, απλά αυτή η έλλειψη ελέγχου είναι που μου τη σπάει.



Το ξέρω,είμαι λάθος.Όχι εντελώς αλλά είμαι.Έχω όμως και εγώ το δικαίωμα μετά το φαγητό να πιω μια μπύρα,να ρευτώ και να κάνω ένα τσιγάρο σαν άνθρωπος.
Αυτό σημαίνει "θέλω να" και όχι "πρέπει να".



Τελικά την κρατάς ή όχι;:p

TopGunZ
27-05-2008, 15:03
Αν μπορώ να την περάσω στελθ σιγά μην την κρατήσω :P

modecris
27-05-2008, 20:23
τς τς τς...κλασικό κόλπο.Και στο καπάκι αρχίζεις να αναρωτιέσαι ποιος την αμόλησε...

Valkyre
27-05-2008, 20:27
Οταν εισαι σε αυτοκινητο εχεις ευκολη λυση...οταν σου ερχεται να την αμολησεις , κρατιεσαι λιγο , σπας μια δευτερα-τριτη ταχυτητα , την αμολας επιτοπου καθως ανοιγεις , και μετα γυρνας και λες :

"αυτος ο καταραμενος ο καταλυτης...καποια στιγμη επιτελους πρεπει να τον αλλαξω!"

modecris
27-05-2008, 20:35
Συνήθως φταίει ο καταλύτης του μπροστινού,val ...;)

Valkyre
27-05-2008, 20:37
Συνήθως φταίει ο καταλύτης του μπροστινού,val ...;)

Δεν εχεις αδικο , αλλα οι γκομενες δεν ξερουν απο δαυτα! :D

Aμα το ακουν να ουρλιαζει , το βρισκουν λογικο οτι και να πεις!

modecris
27-05-2008, 20:40
Ναι,αλλά δεν μπορεί να φταίει πάντα ο δικός σου.Κάποια στιγμή θα πρέπει να τον αλλάξεις,και μετά τί θα λες; :D:D

jorgedept
27-05-2008, 20:43
εγώ πάντως κλάνω κ λέω ότι ήταν ένα ρέψιμο που έχασε τον δρόμο του.

lol

Valkyre
27-05-2008, 20:44
Οτι επειδη "εκοβε" τον εβγαλα τελειως και εβαλα αλλη πολλαπλη και λογω ελευθερης ροης των καυσαεριων εχει αυτη τη "δυσοσμια" οταν το πατας! Χαχαχα οτι ναναι μωρε...αρκει να αρχισεις τα τεχνικα και ας τις λες και αρλουμπες.

....βεβαια...μπορει απλα να βαρεθω να σκαρφιστω ενα ψεμα και απλα να γυρισω και να της πω "εκλασα"! :D :D :D

TopGunZ
27-05-2008, 21:07
τς τς τς...κλασικό κόλπο.Και στο καπάκι αρχίζεις να αναρωτιέσαι ποιος την αμόλησε...

Όχι φίλε προσέχεις μην καρφωθείς γιατί ως γνωστόν, πρωτοκλάστης πρωτομυριστής.

conn-a
27-05-2008, 21:14
παιδια παραλιγο και το χεσατε το θρεντ:D

Giannis
27-05-2008, 21:16
terma to klasimo apo 1/1/2010 :D

tasioskis
27-05-2008, 22:11
τι παρακμη.... τι παρακμη......

Billaros
27-05-2008, 22:41
Γενική απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους από την 1η Ιανουαρίου 2010
Βαριά πρόστιμα στους παραβάτες - Αθήνα 18/5/08
Τη γενική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους από την 1η Ιανουαρίου 2010 προβλέπει νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας, που έχει ήδη περάσει από τη Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή της Βουλής, σύμφωνα με Το Βήμα της Κυριακής.
Σύμφωνα με το δημοσίευμα, στο υπουργείο εκτιμούν ότι τα μέτρα μερικής απαγόρευσης του καπνίσματος που ελήφθησαν το 2002, δεν ήταν αποτελεσματικά και με το νέο νομοσχέδιο απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους που είναι κλειστοί ή στεγασμένοι.
Σε αυτούς τους χώρους περιλαμβάνονται οι ιδιωτικές επιχειρήσεις, τα εστιατόρια και τα νυκτερινά κέντρα διασκέδασης.
Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους. Όσοι δεν συμμορφώνονται, θα πληρώνουν πρόστιμο 3.000 ευρώ.
«Καμπάνα» 300 ευρώ θα επιβάλεται στους «θεριακλήδες» που καπνίζουν σε «απαγορευμένες ζώνες».
Το νομοσχέδιο προβλέπει ακόμα την απαγόρευσης πώλησης προϊόντων καπνού σε ανήλικους και της εισόδου σε μπαρ όσων είναι μέχρι 18 ετών.Τερμα το τσιγαρο απο 1/1/2010



Πηγή in.gr

Θα με μισησουν καποιοι αλλα ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ!

touristas
28-05-2008, 04:33
terma to klasimo apo 1/1/2010 :D

loooooooooooool.
se dimosious xorous elpizo e?diladi tha mporoume na klanoume akoma stin toualeta?

nikon
28-05-2008, 09:18
Οταν εισαι σε αυτοκινητο εχεις ευκολη λυση...οταν σου ερχεται να την αμολησεις , κρατιεσαι λιγο , σπας μια δευτερα-τριτη ταχυτητα , την αμολας επιτοπου καθως ανοιγεις , και μετα γυρνας και λες :

"αυτος ο καταραμενος ο καταλυτης...καποια στιγμη επιτελους πρεπει να τον αλλαξω!"
:eek::eek::eek:
Δημήτρη.......εεεεε....... εξακολουθείς να είσαι φίλος μου......εεεεε..... αλλά την επόμενη φορά που θα κανονίσουμε για καφέ με τα παιδιά από το forum........εεεεε.......άσε μην περάσεις να με πάρεις από το σπίτι να πάμε παρεά.....εεεεε......μην σε βάζω σε κόπο θα έρθω με την μηχανή μου......εεεε......που έχει και καινούργιο καταλύτη.

NonBorn
29-05-2008, 11:14
Δε διάβασα τα περισσότερα post αλλά επιτέλους... Το τσιγάρο είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο θα πρέπει να επηρέαζει και τους δίπλα που μπορεί να μην έχουν καμία σχέση με αυτό.

Θες να καπνίσεις? Σπίτι σου που δεν ενοχλείς και κανέναν... Σεξ γιατί δε κάνετε όπου βρείτε επειδή σας λείπει? :frog::frog:

nikon
29-05-2008, 12:21
Πρώτη αιτία θανάτου το κάπνισμα στις παραγωγικές ηλικίες


«Το κάπνισμα είναι υπεύθυνο για το 30% όλων των θανάτων ατόμων ηλικίας 35 έως 69 ετών στο δυτικό κόσμο και αποτελεί την πρώτη αιτία θανάτου στις πιο παραγωγικές ηλικίες» σημειώνει μελέτη της Β’ Πανεπιστημιακής Καρδιολογικής Κλινικής του Αττικού Νοσοκομείου.

Ο διευθυντής της, Δ. Κρεμαστινός, σημείωσε ότι «η χώρα μας, εξακολουθεί να αγνοεί ότι το κάπνισμα σκοτώνει και ανήκει στις ελάχιστες που δεν έχουν επιτύχει ακόμη την ολοκληρωτική απαγόρευση του καπνίσματος στους κλειστούς χώρους».

Από την ανάλυση των νεότερων στοιχείων προκύπτει ότι οι καπνιστές ζουν 13 με 14 χρόνια λιγότερο από ό,τι οι μη καπνιστές.

Προστίθεται ότι σύμφωνα με υπολογισμούς «μόνο στην Ελλάδα περισσότεροι από 20.000 άνθρωποι χάνουν κάθε χρόνο τη ζωή τους από νοσήματα που σχετίζονται με το κάπνισμα».

Η μελέτη της Β’ Πανεπιστημιακής Καρδιολογικής Κλινικής του Αττικού Νοσοκομείου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου και στους καρδιοπαθείς, σημειώνοντας ότι όσοι συνέχισαν να καπνίζουν μετά από το πρώτο έμφραγμα, δύσκολα κατάφεραν να γλιτώσουν το δεύτερο.

Συγκεκριμένα σημειώνει ότι «τριπλάσια πιθανότητα να υποστούν νέο έμφραγμα του μυοκαρδίου έχουν όσοι συνεχίζουν να καπνίζουν δέκα χρόνια μετά το πρώτο έμφραγμα, σε σχέση με αυτούς που μετά από ένα σοβαρό καρδιακό επεισόδιο έκοψαν το κάπνισμα».

Η εν λόγω μελέτη ανακοινώθηκε στο ετήσιο συνέδριο του Αμερικανικού Κολεγίου Καρδιολογίας και παρουσιάστηκε από τον πρόεδρο της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρίας, Δημήτρη Κρεμαστινό, ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του καπνίσματος στις 31 Μαΐου.Πηγή (http://www.cosmo.gr/Health/Hellas/200333.html)

Το ξέρετε ότι σας κάνει κακό οπότε μην περιμένετε να σας το κόψουν με διάφορους νόμους κόψτε το μόνοι σας.

TopGunZ
30-05-2008, 11:20
Θες να καπνίσεις? Σπίτι σου που δεν ενοχλείς και κανέναν... Σεξ γιατί δε κάνετε όπου βρείτε επειδή σας λείπει? :frog::frog:

Εεεεεεμμ...εγώ αν βρω κάνω...:D


Καλά, σε ότι αφορά τις επιπτώσεις στην υγεία, όλοι ξέρουν γιατί ξαφνικά όλα τα κράτη τρελαθήκαν με την αντικαπνιστική μανία. Πλέον τα έξοδα για νοσήλεια παθούντων από το τσιγάρο και οι χαμένοι φόροι από την αντίστοιχα χαμένη εργασία των θυμάτων του καπνίσματος υπερβαίνουν τα έσοδα από τη φορολόγηση του τσιγάρου!

Valkyre
30-05-2008, 18:34
XAxa Geia soy re Niko :D :D

Omega
08-06-2008, 03:27
Και γιατι θελει τοσα χρονια να εφαρμοστει ???

Επειδη φιλε τεο για να εφαρμοστει ουσιαστικα ενας νομος στην Ελλαδα θα πρεπει να πλακωθει καποιος με καποιον αλλο ή να τον βγαλουν στα παραθυρα σε καποιο δελτιο ειδησεων.
Ηδη φανταζομαι το ποσες ημερες εκεινη την χρονια,θα το εχει κεντρικο θεμα τα δελτια ειδησεων και ειδικα του Σταρ,στελνοντας μια απο τις πολλες ανεγκεφαλες ρεπορτερ τους που κανουν ερωτησεις σε θαμωνες club του στυλ "Περνατε καλα?",ή στην παραλια του λουομενους "Πως ειναι η θαλασσα?"

Πισω στο θεμα μας,ειμαι καπνιστης δυστηχως αρκετα χρονια οπως ειμουν και αθλητης που εκανε πρωταθλητισμο,(πως συνδυαζονται αυτα τα δυο,μεγαλη ιστορια:p)
Το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις με το καπνισμα,περαν του εαυτου σου,ειναι να αναγκαζεις τον αλλον να εισπνεει το δηλητηριο που βαζεις και εσυ μεσα σου.
Και "φασιστικες" να ειναι ακομα οι ιδεες μερικων ανθρωπων,δικιο εχουν...σου λενε "Κατσε ρε φιλε,γιατι να εισπνεω εγω εξαιτια σου τον ιδιο τον καρκινο?Με ρωτησες εμενα?"

Στην Ελλαδα,το πιο πιθανο να γινει,τουλαχιστον στα μαγαζια του στυλ μπουζουκια/καφετεριες κτλ ειναι να φτιαξουν ενα ξεχωριστο χωρο οπως ειναι σε ολες τις μεγαλες εταιριες οπου οι καπνιζοντες πανε και καπνιζουν εκει.
Δεν συμφερει με το σκεπτικο τους,να χωρισεις το καταστημα σου με γυαλι σε χωρο καπνιστων και μη.
Και σιγα μην μπει σε τετοια οικονομικη αποπειρα ο μεσος Ελληνας που προτιμαει την παρανομια,μεχρι να τα βρει σκουρα και εξαναγκαστει να συμορφωθει βαση νομου.

pasxen
02-09-2008, 19:11
Μακάρι.
Εδω και 6 μήνες κανω 1-2 τσιγάρα την βδομάδα.
και πάντα όταν είμαι έξω για ποτό.
Αν και για 12 χρόννια θανατικος καπνιστής πιστεύω πως δεν είναι σωστο για τους μη καπνιστές να καπνίζουν χωρίς να το θέλουν.

freak
04-09-2008, 00:50
Σιγα μην κατσουν οι Ελληνες να σκασουν. Πιστευω δεν θα το τηρει κανενας..

nikon
04-09-2008, 09:07
Σιγα μην κατσουν οι Ελληνες να σκασουν. Πιστευω δεν θα το τηρει κανενας..
Όταν ακουμπήσουν το 300άρι μια φορά να δεις πως θα "σκάσουν".;)

redismagik
04-09-2008, 09:13
makari na mporeso na to kopso ki as pliroso ki 300................!

golden321
16-09-2008, 17:17
εγω το εχω κοψει εδω και 9 μηνες και ολα πανε καλα
μονο λιγα κιλα πηρα παραπανω

ασε για τα νευρα μου τους πρωτους 3 μηνες

jimspy
18-09-2008, 19:56
Δεν υπαρχουν παθητικοι καπνιστες ....μονο αντιπαθητικοι αντικαπνιστες....

nikon
18-09-2008, 20:18
Δεν υπαρχουν παθητικοι καπνιστες ....μονο αντιπαθητικοι αντικαπνιστες....
Απασχόληση σε χώρο που καπνίζουν οι άλλοι μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο για καρδιοπάθειες κατά 200%.


Οι μελέτες αυτές δείχνουν τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του καπνού στον αέρα στα άτομα που δεν καπνίζουν. Υπάρχουν όμως και βραχυπρόθεσμες και άμεσες επιπτώσεις. Αν ένας μη καπνιστής καθήσει σε έναν χώρο όπου έχει καπνό τσιγάρου, σε γραφείο, σε χώρο αναμονής κλπ., θα ανεβεί η πίεση του αίματος και η καρδιακή συχνότητα. Ατομα μάλιστα με στεφανιαία νόσο μπορούν να πάθουν στηθαγχική κρίση ή και σπασμό των στεφανιαίων αρτηριών.

Το παθητικό κάπνισμα ελαττώνει τη σωματική απόδοση ακόμη και σε νέα, υγιή και αθλούμενα άτομα, ιδιαίτερα στους δρομείς. Αντέχουν λιγότερο και δεν τρέχουν τόσο γρήγορα αν πριν από την εκκίνηση έχουν εκτεθεί σε καπνό τσιγάρου. Το παθητικό κάπνισμα αυξάνει τις απαιτήσεις του μυοκαρδίου σε οξυγόνο πάνω από το απαιτούμενο για να ανταποκριθεί ο αθλητής ή η αθλήτρια στο μέγιστο σωματικό έργο. Ο παρθένος από καπνό οργανισμός μπορεί να υποστεί σοβαρότερες άμεσες επιπτώσεις όταν βρεθεί σε περιβάλλον μολυσμένο με καπνούς από ό,τι ο εθισμένος καπνιστής. Μια τελευταία μάλιστα έρευνα δείχνει ότι όταν οι μη καπνιστές εκτίθενται σε περιβάλλον που έχει καπνό τσιγάρου αυξάνεται η πηκτικότητα του αίματός τους, δημιουργώντας μικρούς θρόμβους από ενεργοποιημένα αιμοπετάλια.

Εφέτος στις ΗΠΑ, παρά τον συστηματικό νομοθετικό αντικαπνιστικό αγώνα, 53.000 μη καπνιστές και μη καπνίστριες θα πεθάνουν από καρδιοπάθειες και καρκίνο του πνεύμονος που προκαλεί το τσιγάρο, μόνο και μόνο επειδή ζουν ή εργάζονται σε περιβάλλον που το ρυπαίνουν με καπνό οι άλλοι. Αυτοί οι αθώοι άνθρωποι θα πεθάνουν πρόωρα και πολλές φορές υποφέροντας σε χώρες σαν τις ΗΠΑ, τον Καναδά και τη Σουηδία, που εφαρμόζεται η απαγόρευση του καπνίσματος στα ταξί, δημόσιους χώρους, γραφεία, σχολεία, πανεπιστήμια, εστιατόρια, ανελκυστήρες, νοσοκομεία, ιατρεία, αεροπλάνα, λεωφορεία κλπ.

Στην Ελλάδα, με τον μεγαλύτερο αριθμό καπνιστών στην ΕΕ αναλογικά με τον πληθυσμό, ποιος θα προστατεύσει τους μη καπνιστές; Γιατί να πεθάνουν αθώοι άνθρωποι που απεχθάνονται το τσιγάρο από τις επιπτώσεις του τσιγάρου; Και ποιος θα προστατεύσει τα μικρά παιδιά από τις άδικες βρογχίτιδες και πνευμονοπάθειες, όταν οι γονείς καπνίζουν στο σπίτι και οι δάσκαλοι στο φροντιστήριο; Κανένας καπνιστής δεν έχει δικαίωμα να ρυπαίνει με καπνό τον αέρα που αναπνέουν οι άλλοι, μικροί και μεγάλοι.

http://www.nonsmokersclub.com/images/stories/mine/cancer-el.gif

Διονύσης Καραλής, Το ΒΗΜΑ, 25/08/1996
Ο κ. Διονύσης Καραλής είναι καθηγητής Καρδιολογίας στο ιατρικό Πανεπιστήμιο του Σικάγου Rush Presbyterian - St. Luke's Medical Center.

jimspy
18-09-2008, 20:28
Απασχόληση σε χώρο που καπνίζουν οι άλλοι μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο για καρδιοπάθειες κατά 200%.


Οι μελέτες αυτές δείχνουν τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του καπνού στον αέρα στα άτομα που δεν καπνίζουν. Υπάρχουν όμως και βραχυπρόθεσμες και άμεσες επιπτώσεις. Αν ένας μη καπνιστής καθήσει σε έναν χώρο όπου έχει καπνό τσιγάρου, σε γραφείο, σε χώρο αναμονής κλπ., θα ανεβεί η πίεση του αίματος και η καρδιακή συχνότητα. Ατομα μάλιστα με στεφανιαία νόσο μπορούν να πάθουν στηθαγχική κρίση ή και σπασμό των στεφανιαίων αρτηριών.

Το παθητικό κάπνισμα ελαττώνει τη σωματική απόδοση ακόμη και σε νέα, υγιή και αθλούμενα άτομα, ιδιαίτερα στους δρομείς. Αντέχουν λιγότερο και δεν τρέχουν τόσο γρήγορα αν πριν από την εκκίνηση έχουν εκτεθεί σε καπνό τσιγάρου. Το παθητικό κάπνισμα αυξάνει τις απαιτήσεις του μυοκαρδίου σε οξυγόνο πάνω από το απαιτούμενο για να ανταποκριθεί ο αθλητής ή η αθλήτρια στο μέγιστο σωματικό έργο. Ο παρθένος από καπνό οργανισμός μπορεί να υποστεί σοβαρότερες άμεσες επιπτώσεις όταν βρεθεί σε περιβάλλον μολυσμένο με καπνούς από ό,τι ο εθισμένος καπνιστής. Μια τελευταία μάλιστα έρευνα δείχνει ότι όταν οι μη καπνιστές εκτίθενται σε περιβάλλον που έχει καπνό τσιγάρου αυξάνεται η πηκτικότητα του αίματός τους, δημιουργώντας μικρούς θρόμβους από ενεργοποιημένα αιμοπετάλια.

Εφέτος στις ΗΠΑ, παρά τον συστηματικό νομοθετικό αντικαπνιστικό αγώνα, 53.000 μη καπνιστές και μη καπνίστριες θα πεθάνουν από καρδιοπάθειες και καρκίνο του πνεύμονος που προκαλεί το τσιγάρο, μόνο και μόνο επειδή ζουν ή εργάζονται σε περιβάλλον που το ρυπαίνουν με καπνό οι άλλοι. Αυτοί οι αθώοι άνθρωποι θα πεθάνουν πρόωρα και πολλές φορές υποφέροντας σε χώρες σαν τις ΗΠΑ, τον Καναδά και τη Σουηδία, που εφαρμόζεται η απαγόρευση του καπνίσματος στα ταξί, δημόσιους χώρους, γραφεία, σχολεία, πανεπιστήμια, εστιατόρια, ανελκυστήρες, νοσοκομεία, ιατρεία, αεροπλάνα, λεωφορεία κλπ.

Στην Ελλάδα, με τον μεγαλύτερο αριθμό καπνιστών στην ΕΕ αναλογικά με τον πληθυσμό, ποιος θα προστατεύσει τους μη καπνιστές; Γιατί να πεθάνουν αθώοι άνθρωποι που απεχθάνονται το τσιγάρο από τις επιπτώσεις του τσιγάρου; Και ποιος θα προστατεύσει τα μικρά παιδιά από τις άδικες βρογχίτιδες και πνευμονοπάθειες, όταν οι γονείς καπνίζουν στο σπίτι και οι δάσκαλοι στο φροντιστήριο; Κανένας καπνιστής δεν έχει δικαίωμα να ρυπαίνει με καπνό τον αέρα που αναπνέουν οι άλλοι, μικροί και μεγάλοι.

http://www.nonsmokersclub.com/images/stories/mine/cancer-el.gif

Διονύσης Καραλής, Το ΒΗΜΑ, 25/08/1996
Ο κ. Διονύσης Καραλής είναι καθηγητής Καρδιολογίας στο ιατρικό Πανεπιστήμιο του Σικάγου Rush Presbyterian - St. Luke's Medical Center.

Χαιρω πολυ , Δημητρης.....

nikon
18-09-2008, 20:30
Χαιρω πολυ , Δημητρης.....
Νίκος:tiphat:

tasioskis
18-09-2008, 21:42
Χαιρω πολυ , Δημητρης.....


Νίκος:tiphat:


Τασος και ειμαι καλα.... το εχω κοψει εδω και 2,5 μηνες....

ps4
19-09-2008, 12:07
Πειτε μου το κολπο ρε παιδια και μενα.

Θελω να το κοψω αλλα δεν μπορω.

slayeras
19-09-2008, 12:13
Εικοσι μερες τωρα το εχω κοψει, οχι μονο εγω αλλα και πολλα φιλαρακια μου (σχεδον ολοι) με αυτο http://www.nicorette.co.uk/inhalator/
Φαινεται χαζο το ξερω αλλα δεν νομιζω να μπορουσα να το κοψω αλλιως
Πραγματικα δεν ζηταω καθολου το τσιγαρο
Κατι γνωστοι μου το κοψανε με αυτο, εδω και κανενα 3μηνο....
Τι να πω ειναι αρχη ακομα για μενα αλλα πραγματικα δεν το ζηταω καθολου :)

ps4
19-09-2008, 12:22
Οπ. Τι ειναι αυτο; Καλο φαινεται αν και λιγο καπως.... αλλα αν καταφερω να το κοψω με δαυτο χαλαλι....

slayeras
19-09-2008, 12:25
Σε φαρμακειο πηγαινε ζητησε το
Αξιζει να προσπαθησεις, μονο μια κοπελα που ξερω δεν μπορεσε να το κοψει με αυτο, ολοι οι αλλοι/αλλες το κοψαμε
Nicorette πιπακια ζητα 11€ τα 18 φιλτρακια, βασικα λεει οτι πρεπει να κανεις 6 την ημερα εγω την παλευω με 1 μονο
Αξιζει να προσπαθησεις παντως, και δεν ειναι και μαρκουτσι τεραστιο οπως φαινεται
Για να μην σε παρω στο λαιμο μου δεν λεω οτι δεν θελει προσπαθεια, αλλα ειναι πολυ μεγαλη βοηθεια :)

ps4
19-09-2008, 12:32
Δεν το ηξερα κανα αυτο το κολπο εχω ειχα μεινει στα επιθεματα νικορετ και λοιπα τετοια.

Θα παω να το παρω το αποεμα.

Ευχαριστω slayera. Αν το κοψω θα σου δινω ρεπ μεχρι να βγει το ps4.:bgrin2:

slayeras
19-09-2008, 12:37
Χαχαχα κοιταξε, το μονο που παρατηρησα αλλα δεν ξερω αν εχει σημασια, ειναι οτι εγω και μερικοι που καναμε καπνο μας φανηκε ποιο ευκολο, ενω οσοι καναν τσιγαρο τυποποιημενο ( πως τα λεω) ζοριστικαν λιγο παραπανω
Ισως να ειναι και μ@λακια αυτο που λεω και απλα να μου φανηκε
Παντως αξιζει και στην τελικη (357Km/h :frog:) 11 euros ειναι και με λιγη θεληση ετοιμος
Υποψιν στα λεει αυτα καποιος που εκανε 1 μικρο καπνο την μερα, και οποτε ξεμενα εκανα σαν τρελλος...
Σε ενα μηνα ολοι το ειχαν κοψει παντως

Surfdrifter
19-09-2008, 13:59
Να δώσω και εγώ τα δικά μου φώτα, για όσους θέλουν να το κόψουν.

Στις 27 Σεπτεμβριου κλείνω 4 χρόνια χωρίς τσιγάρο. Κάπνιζα δώδεκα (12) συναπτά έτη γύρω στα 35-40 τσιγάρα ημερησίως και ΜΟΝΟ μία μέρα από αυτά τα 12 χρόνια δεν κάπνισα! Όλες τις άλλες έκανα τουλάχιστον 1 τσιγάρο (μιλάω για τις μέρες που ήμουν τάβλα στο κρεββάτι.)

Λοιπόν, για μένα υπάρχει μία βασική αρχή και όποιος την κατανοήσει και την τηρήσει κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα ξαναρχίσει το τσιγάρο.

Πρέπει να θεωρείτε τον εαυτό σας καπνίστη μέχρι το τέλος της ζωής σας.

Αυτό το αξίωμα είναι πολύ σημαντικό, έτσι ώστε να γλυτώσετε από την παγίδα αυτών που το ξαναρχίζουν. Επείδη το παρακολουθω πολύ το θέμα, το 99% όσων το ξανάρχισαν (είτε μετα απο ένα μηνα, χρόνο ή πενταετία) είναι επείδη ΝΟΜΙΣΑΝ ότι αν κάνουν ένα τσιγάρο, π.χ. σε μια γιορτή με φίλους δεν υπάρχει πρόβλημα. Τραγικό λαθος, διότι αυτη η κίνηση "ανοιγεί" τον δρόμο στον εγκέφαλο να ξαναποζητήσει τσιγάρο.

Στην αρχή θα είναι: "Θα κάνω ΜΟΝΟ μαζί με τον καφε", μετά "Μέτα το φαι", "Μετά το σεξ", κλπ, κλπ. που οδηγεί μαθηματικά ξανα στο συστηματικό κάπνισμα. Αλήθεια, θυμάται κανείς όταν πρωτοάρχισε το τσιγάρο (πού ΟΛΟΙ λεγαμε ότι το ελεγχουμε), τη στιγμή που μας ξέφυγε από τον έλεγχο; Μάλλον όχι, διότι είναι απίστευτα ύπουλο το τσιγάρο.

Σας λεώ ότι ακόμα και τώρα, υπάρχουν στιγμές που θα έκανα ένα τσιγάρο, αλλά ΔΕΝ το κάνω γιατι πιστευω ότι μετα θα είναι η αρχή του τέλους.

Πρέπει να κατανοήσετε και να παραδεχθείτε την δύναμη του τσιγάρου/εχθρου σας. Έτσι μόνο θα τον νικάτε καθημερινα. Διότι το τσιγάρο δεν το νικας μια φόρα, όταν το κόβεις, αλλά συνέχεια.

Αυτη είναι η ως τώρα εμπειρία μου και είμαι πολύ ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ και νιώθω ΜΑΓΚΑΣ που έκοψα το τσιγάρο. Είναι κύκλος το πράγμα. Όταν ήμασταν μικροι νιώθαμε μαγκες όταν το αρχίζαμε και τωρα που μεγαλώσε νιώθουμε μάγκες που το κόβουμε.


Α, όσον αφορα την μέθοδο, δεν υπάρχει σωστή ή λάθος. Επείδη είναι εντονα ψυχοτρόπα ουσια, ο σωστός τρόπος είναι αυτός που μας φαντάζει σωστός.

Π.χ. εγώ πήγα στο Antismoking Center, διότι αυτό πιστευα ότι θα με βοηθήσει. Με αυτη τη μέθοδο, με μια συνεδρία των 15' λεπτών, κόβεις μαχαίρι το τσιγάρο.

Αντίθετα η αρραβωνιαστικιά μου, το εκοψε σε δημόσιο νοσοκομείο με προγραμμα σταδιακής διακοπής. 42 τσιγαρα την πρώτη μέρα, μεχρι που έκανε 3 τσιγάρα την τελευταια μέρα. Εγώ π.χ. δεν θα μπορουσα αυτο το "μαρτύριο", ενω αντιθετα αυτη δεν μπορουσε το μαχαίρι.

Πάντως σημαντικη συμβουλη που θα σας έδινα, είναι να προετοιμαστείτε ψυχικα πριν από αυτο το βήμα και μην το κάνετε, ξυπνώντας ένα πρώι λέγοντας ότι:" Σημερα θα κόψω το τσιγάρο."

Το καλύτερο είναι να πάτε σε κάποιον ειδικό και να ακολουθήσετε ένα πρόγραμμα και όχι τις συμβουλες που σας δίνει κάποιος σε ένα forum. Δεν σημαινει ότι οι συμβουλες δεν είναι σωστές, απλά όταν στις δίνει ένας ειδικος, αποκτούν μεγαλύτερη βαρύτητα για εσας τους ίδιους και μάλιστα όταν κάποιος μπει στην διαδικασία να το ψάξει το θέμα, σημαίνει αυτόματα ότι αυτοδεσμευεται να προσπαθήσει πιο έντονα, γιατί κακα τα ψέμματα θα υπάρξουν δύσκολες στιγμές και η ψυχολογική υποστήριξη είναι αναγακαία από τους ειδικούς του προγράμματος.

Θα μπορουσα να γράφω για ώρες, αλλα είμαι δουλειά τώρα!

Γράψτε μου τις απόψεις σας!

Tek_Killa
19-09-2008, 14:16
Eγώ πιστεύω πως πρέπει να ψάξει μέσα του, γιατί καπνίζει και "πως" καπνίζει. Π.χ. εγώ, ξέρω πως καπνίζω "νευρικά" όπως και τρώω με τον ίδιο τρόπο, όπως και αγοράζω με τον ίδιο τρόπο. ΝΕΥΡΙΚΑ! Δηλαδή, δεν το κάνω όταν ο οργανισμός μου έχει αναγκη τη δόση του σε νικοτίνη ή σε οποιαδήποτε άλλη ουσια διαρέει σε αυτόν κατα τη διαρκεια του φαγητού και της κατανάλωσης. Το κάνω όταν θέλω με κάποια κίνηση ή διαδικασία κινήσεων να διατηρώ τα μέλη του σώματος μου (κυρίως τα χέρια και το μυαλό) σε εγρήγορση. Μονίμως τα χέρια μου θέλω να είναι απασχολημένα με κάτι, όπως και το μυαλό μου. Και αυτό σε συνδιασμό με την εξάρτηση της νικοτίνης είναι ο χειρότερος συνδιασμός. Το έχω κόψει μαιχαίρι δυστυχώς 2-3 φορές. Αν ήταν μια τωρα θα ήμουν ευτυχισμένος... Προς το παρόν, αναζητώ τον επόμενο τρόπο που μαλλον θα είναι το antismokign center, για το οποίο θα ήθελα μερικές παραπάνω πληροφορίες φίλτατε surfrider...

Surfdrifter
19-09-2008, 14:32
Καταρχήν ετοιμάσου να αποχωριστείς γυρώ στα 400+ ευρω! (Εϊναι περίπου 6 μηνών τσιγάρα)

Πας και σου κάνουν μια συνεδρία, οπου σου διεγειρει με χαμηλο ηλεκτρισμό γυρω στα 15-20 σημεία στα αυτια και στην μύτη. Είναι ανώδυνο και αυτό που συμβαίνει είναι να αυξάνεται η έκκριση ενδορφίνης, με αποτέλεσμα να μειωνονται σημαντικότατα τα στερητικά σύνδρομα.

Παράλληλα σου δίνονται κάποια χάπια πολιβιταμινών, καθώς και ένα μπουκαλάκι με ένα φυτικό διάλυμα σε σταγόνες που αν πάθεις καμιά κρίση, βάζεις μια-δυο σταγόνες κάτω από την γλώσσα και σε ηρεμεί, καθώς και ένα φυλλάδιο "οδηγιών" που το διάβαζα τις πρώτες μέρες, κάθε μέρα για να μου δίνει δύναμη!

Αν δεν πιάσει η θεραπία με την πρώτη συνεδρία έχεις δικαίωμα για δωρεάν κάποιες επαναληπτικές συνεδρίες και αν ΔΕΝ καταφέρεις να το κόψεις, μπορείς μέσα σε 6 μήνες να πάρεις τα λεφτά σου πίσω 100%.

Μην σε τρομάζουν τα λεφτα και μην βιαστεις να θεωρήσεις ότι είναι απάτη. Σίγουρα η θεραπεία δεν μπορεί να έχει τόσο κόστος, αλλά αν έδινες π.χ. 50 ευρώ μόνο, τότε θα ήταν πιο έυκολο να πεις: "Ωχ, αστό θα πάω ξανά τον άλλο μήνα!". Με 450+ όμως, θα το ξανασκεφτείς!

Εγώ π.χ. καθε μήνα που περνούσε έλεγα ότι τα λεφτά τα ισοφάριζα με τα τσιγάρα που ΔΕΝ αγόραζα. Στο 6μηνο τα είχα ισοφαρίσει...

Τεσπα, αν είσαι προετοιμασμένος να κανεις το βήμα, στο προτείνω... www.antismokingcenter.gr (http://www.antismokingcenter.gr) (τηλ. 801 11 88 111)

http://www.antismoking.gr/videos.php (Έχει κορυφαία βίντεο)

nikon
19-09-2008, 14:55
Τελικά μήπως και στο να κόψεις το τσιγάρο δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω;

Tek_Killa
19-09-2008, 15:03
Είναι μια φράση που ταιριάζει και ισχύει σε καταστάσεις και αποφάσεις σε προσωπικό μονο επίπεδο. Σε κοινωνικό επίπεδο το "δεν μπορώ" ισχύει πολλές φορές γιατί η κοινωνία είναι ένα σύστημα με κανόνες που ο καθένας δεν μπορεί να κάνει οτι θέλει...

Surf... Μόλις βρήκα που θα πάει το μισό δωρό των χριστουγέννων. Σ'ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες.

nikon
19-09-2008, 15:11
Είναι μια φράση που ταιριάζει και ισχύει σε καταστάσεις και αποφάσεις σε προσωπικό μονο επίπεδο. Σε κοινωνικό επίπεδο το "δεν μπορώ" ισχύει πολλές φορές γιατί η κοινωνία είναι ένα σύστημα με κανόνες που ο καθένας δεν μπορεί να κάνει οτι θέλει...

Surf... Μόλις βρήκα που θα πάει το μισό δωρό των χριστουγέννων. Σ'ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες.
Mα και το να κόψεις το τσιγάρο προσωπικό θέμα είναι και έτσι πρέπει να το δεις και να μην περιμένεις να στο επιβάλουν μέσω προστίμων για να το κάνεις.

Tek_Killa
19-09-2008, 15:13
Σαφώς! Αυτό εννοούσα. Πως σε μια προσωπική απόφαση όπως αυτή, ισχύει!

Surfdrifter
19-09-2008, 16:36
Surf... Μόλις βρήκα που θα πάει το μισό δωρό των χριστουγέννων. Σ'ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες.

Καλή δύναμη σου εύχομαι!

modecris
19-09-2008, 20:09
Τασος και ειμαι καλα.... το εχω κοψει εδω και 2,5 μηνες....


Εικοσι μερες τωρα το εχω κοψει, οχι μονο εγω αλλα και πολλα φιλαρακια μου (σχεδον ολοι) με αυτο http://www.nicorette.co.uk/inhalator/
Φαινεται χαζο το ξερω αλλα δεν νομιζω να μπορουσα να το κοψω αλλιως
Πραγματικα δεν ζηταω καθολου το τσιγαρο
Κατι γνωστοι μου το κοψανε με αυτο, εδω και κανενα 3μηνο....
Τι να πω ειναι αρχη ακομα για μενα αλλα πραγματικα δεν το ζηταω καθολου :)

Αυτά τα 2 ποστ με έκαναν να πάρω την μεγάλη απόφαση.
Τα διάβασα σήμερα το μεσημέρι.Σηκώνω το κεφάλι,βλέπω τον γιο μου/κοιτάζει dvd.Παραδίπλα στην κουζίνα,η γυναίκα μαγειρεύει/η κοιλιά λόγο της εγκυμοσύνης έχει φανεί για τα καλά.Ξανακοιτάω τα ποστ.

Και τότε αναρωτιέμαι:
Βρε ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ Χρήστο,δεν το χόρτασες το γ@μημένο το τσιγάρο;Τόσα χρόνια,τόση πίσσα και τόσες τοξικές ουσίες...ΤΙ στο διάολο κάνεις;ΤΙ περιμένεις;Να πάθεις πρώτα κάτι - γιατί θα πάθεις,δεν το γλιτώνεις - και μετά να το κόψεις;Και αν είναι πλέον αργά (χτύπα ξύλο) γιατί στερείς από τα παιδιά σου τον πατέρα τους;

Να πω την αλήθεια,δεν νοιώθω αρκετά δυνατός ώστε να το κόψω...το ζητάω σαν p0ύστης...Γιαυτό και πήρα για βοήθεια το nicorette.Νοιώθω όμως αρκετά δυνατός ώστε να το προσπαθήσω/πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα που ούτε καν το σκεφτόμουνα,που μόλις φτάνει ο καπνός στα μισά αγοράζω καινούργιο μην ξεμείνω,που κυκλοφορώ με 2 αναπτήρες πάνω μου + 2 στο αμάξι,που έχω χαρτάκια σε όλους τους χώρους που περιφέρομαι,που πρώτα ανάβω τσιγάρο και μετά πίνω καφέ κ.α...


Έχω μπροστά μου μια άδεια θήκη καπνού και ένα nicorette...άντε να δούμε πως θα πάει η βραδιά...
Μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει,πότε αλλάζουμε το ανταλλακτικό;

redismagik
19-09-2008, 20:32
Πειτε μου το κολπο ρε παιδια και μενα.

Θελω να το κοψω αλλα δεν μπορω.
ama sto poun to thelo ki ego........gamoto me tin kolosinitheia!:confused:

redismagik
19-09-2008, 20:35
re paidia eida auto tis nikorade ,pou to poulane mipos leo...........mipos!

sosat
19-09-2008, 20:57
Δεν ξέρω τι μάρκα καπνίζετε αλλά αυτό που καπνίζω εγώ ΔΕΝ κόβεται. Σκέτη αμβροσία!


re paidia eida auto tis nikorade ,pou to poulane mipos leo...........mipos!

Στα φαρμακεία. Κοστίζει κάπου 15 ευρώ

tasioskis
20-09-2008, 00:41
Αυτά τα 2 ποστ με έκαναν να πάρω την μεγάλη απόφαση.
Τα διάβασα σήμερα το μεσημέρι.Σηκώνω το κεφάλι,βλέπω τον γιο μου/κοιτάζει dvd.Παραδίπλα στην κουζίνα,η γυναίκα μαγειρεύει/η κοιλιά λόγο της εγκυμοσύνης έχει φανεί για τα καλά.Ξανακοιτάω τα ποστ.

Και τότε αναρωτιέμαι:
Βρε ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ Χρήστο,δεν το χόρτασες το γ@μημένο το τσιγάρο;Τόσα χρόνια,τόση πίσσα και τόσες τοξικές ουσίες...ΤΙ στο διάολο κάνεις;ΤΙ περιμένεις;Να πάθεις πρώτα κάτι - γιατί θα πάθεις,δεν το γλιτώνεις - και μετά να το κόψεις;Και αν είναι πλέον αργά (χτύπα ξύλο) γιατί στερείς από τα παιδιά σου τον πατέρα τους;

Να πω την αλήθεια,δεν νοιώθω αρκετά δυνατός ώστε να το κόψω...το ζητάω σαν p0ύστης...Γιαυτό και πήρα για βοήθεια το nicorette.Νοιώθω όμως αρκετά δυνατός ώστε να το προσπαθήσω/πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα που ούτε καν το σκεφτόμουνα,που μόλις φτάνει ο καπνός στα μισά αγοράζω καινούργιο μην ξεμείνω,που κυκλοφορώ με 2 αναπτήρες πάνω μου + 2 στο αμάξι,που έχω χαρτάκια σε όλους τους χώρους που περιφέρομαι,που πρώτα ανάβω τσιγάρο και μετά πίνω καφέ κ.α...


Έχω μπροστά μου μια άδεια θήκη καπνού και ένα nicorette...άντε να δούμε πως θα πάει η βραδιά...
Μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει,πότε αλλάζουμε το ανταλλακτικό;


φιλε μου, στην ουσια δεν ειναι και τιποτα το δυσκολο... το λεω εγω που αν δεν ειχα στο αυτοκινητο 2 πακετα marlboro νομιζα οτι ξεμενα....
μια αποφαση ειναι..... καλα αποτελεσματα σου ευχομαι....

desperate_gamer
20-09-2008, 00:46
Modechris, συγχαρητήρια για την στιγμή της "επιφύτησης" και για το συνειδητοποιημένο συμπέρασμά σου. Σου εύχομαι κάθε τύχη και κουράγιο στην δοκιμασία της απεξάρτησης.

X-NEC
20-09-2008, 00:50
Καλή αρχή και από μένα στον Χρήστο και καλή συνεχεια στον Τάσο.

nikon
20-09-2008, 08:32
Αυτά τα 2 ποστ με έκαναν να πάρω την μεγάλη απόφαση.
Τα διάβασα σήμερα το μεσημέρι.Σηκώνω το κεφάλι,βλέπω τον γιο μου/κοιτάζει dvd.Παραδίπλα στην κουζίνα,η γυναίκα μαγειρεύει/η κοιλιά λόγο της εγκυμοσύνης έχει φανεί για τα καλά.Ξανακοιτάω τα ποστ.

Και τότε αναρωτιέμαι:
Βρε ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑ Χρήστο,δεν το χόρτασες το γ@μημένο το τσιγάρο;Τόσα χρόνια,τόση πίσσα και τόσες τοξικές ουσίες...ΤΙ στο διάολο κάνεις;ΤΙ περιμένεις;Να πάθεις πρώτα κάτι - γιατί θα πάθεις,δεν το γλιτώνεις - και μετά να το κόψεις;Και αν είναι πλέον αργά (χτύπα ξύλο) γιατί στερείς από τα παιδιά σου τον πατέρα τους;

Να πω την αλήθεια,δεν νοιώθω αρκετά δυνατός ώστε να το κόψω...το ζητάω σαν p0ύστης...Γιαυτό και πήρα για βοήθεια το nicorette.Νοιώθω όμως αρκετά δυνατός ώστε να το προσπαθήσω/πράγμα πολύ σημαντικό για εμένα που ούτε καν το σκεφτόμουνα,που μόλις φτάνει ο καπνός στα μισά αγοράζω καινούργιο μην ξεμείνω,που κυκλοφορώ με 2 αναπτήρες πάνω μου + 2 στο αμάξι,που έχω χαρτάκια σε όλους τους χώρους που περιφέρομαι,που πρώτα ανάβω τσιγάρο και μετά πίνω καφέ κ.α...


Έχω μπροστά μου μια άδεια θήκη καπνού και ένα nicorette...άντε να δούμε πως θα πάει η βραδιά...
Μια ερώτηση προς όποιον γνωρίζει,πότε αλλάζουμε το ανταλλακτικό;
Έχε πάντα αυτό στο μυαλό σου και είμαι σίγουρος ότι θα σου δίνει την δύναμη που νομίζεις ότι δεν έχεις.......καλή τύχη.

modecris
20-09-2008, 13:20
Σας ευχαριστώ όλους παιδιά,πάντως οι πρώτες 18 ώρες πέρασαν πιο ανώδυνα από ότι περίμενα...

Surfdrifter
21-09-2008, 01:23
Η συνολική προσπάθεια είναι πιο εύκολη από ότι νομίζει καποιος πριν το κοψει. Αυτο βεβαια το αντιλαμβάνεσαι μετά...

Πάντως είναι σχεδόν μαθηματικό ότι θα πάθεις αρκετές κρίσεις, που συνήθως είναι 5-10 λεπτών και όσο περνάει ο καιρός θα εξασθαινούν. Αυτές αν καταφέρνεις να τις προσπερνάς και θα είσαι ΟΚ. Εμένα η τελευταία ΜΕΓΑΛΗ κρίση μου ήρθε 1 1/2 μήνα μετά το κόψιμο. Μετά όλες ήταν ελεγχόμενες (μικρής διάρκειας και έντασης)

modecris
21-09-2008, 05:30
Δόξα το Θεό,κρίσεις και άλλα τέτοια δεν έχω.Ίσως και να με βοηθάει και το nicorette,δεν ξέρω.Όλα πάνε καλά,σωματικά ουδέν πρόβλημα και μόνο ψυχολογικά έχω κάτι μικροενοχλήσεις υπό μορφήν "παράπονου" περισσότερο ή και ζήλιας/τίποτα το σοβαρό..πάμε καλά...όλα υπό έλεγχο....με λένε Χρήστο και είμαι καλά...



ψέματα λέω...έχω γίνει πιο νευρικός,πιο καλαμπουριτζής,είμαι πιο αφηρημένος και πιο παράτολμος,έχω περισσότερο ενέργεια αλλά δεν ξέρω που να την διοχετεύσω,μεθάω πιο εύκολα,κοιμάμαι λιγότερο,ανασαίνω καλύτερα...

Valkyre
21-09-2008, 05:39
Τωρα ειδα την "αποφαση" που πηρες Χρηστο...Ενα εχω να πω , μπραβο απο εμενα , χρειαζεται "θρασος" οταν καποιος αποφασιζει να κοψει μια συνηθεια ετων , και πραγματικα σου ευχομαι το καλυτερο.Εγω ειμαι σιγουρος , οτι οπως ολα , ειναι και αυτο θεμα "ξεκολληματος" μυαλου.

Μπραβο σου που πηρες την αποφαση και ευχομαι να το ξεφορτωθεις μια και καλη! :D

Surfdrifter
22-09-2008, 01:25
Υπομονή να περάσουν οι πειρασμοι της πρώτης "διαβολοβδομάδας" και μετά θα ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίζεις...

1-2 μήνες είναι το πανηγυρι... Μετά είναι πραγματικά στο χέρι σου αν θα ξανακάνεις την λαλακια να το ξαναρχίσεις.

Κάποιες συμβουλες που είναι σημαντικές:

1) Προσπάθησε να αλλάξεις λίγο τον τρόπο διατροφής σου. Τα βαριά φαγητά "ζητάνε" περισσότερο τσιγάρο.

2) Είναι απόλυτα φυσιολογικο να είσαι νευρικός και ευερεθιστος. Επίσης θα γίνεις υπερκινητικός. Βρες τρόπους να γεμίσεις τον χρόνο σου. Ξεκίνα π.χ. τρέξιμο, άθληση.
Αυτο βοηθάει στο να "ξεχνας" το τσιγάρο όταν κάνεις κάποιες δραστηριότητες. Όταν κάθεσαι είναι που θα σου έρθει η "ορεξη" για τσιγάρο.

Αυτά και καλη συνέχεια

tasioskis
23-09-2008, 22:19
Υπομονή να περάσουν οι πειρασμοι της πρώτης "διαβολοβδομάδας" και μετά θα ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίζεις...

1-2 μήνες είναι το πανηγυρι... Μετά είναι πραγματικά στο χέρι σου αν θα ξανακάνεις την λαλακια να το ξαναρχίσεις.

Κάποιες συμβουλες που είναι σημαντικές:

1) Προσπάθησε να αλλάξεις λίγο τον τρόπο διατροφής σου. Τα βαριά φαγητά "ζητάνε" περισσότερο τσιγάρο.

2) Είναι απόλυτα φυσιολογικο να είσαι νευρικός και ευερεθιστος. Επίσης θα γίνεις υπερκινητικός. Βρες τρόπους να γεμίσεις τον χρόνο σου. Ξεκίνα π.χ. τρέξιμο, άθληση.
Αυτο βοηθάει στο να "ξεχνας" το τσιγάρο όταν κάνεις κάποιες δραστηριότητες. Όταν κάθεσαι είναι που θα σου έρθει η "ορεξη" για τσιγάρο.

Αυτά και καλη συνέχεια

πολυ δικαιο εχεις... το μοναδικο μου προβλημα ηταν με το καφε και με το αλκοολ, 3 εβδομαδες εκανα να βγω εξω για να μη το ξαναρχισω.... η κωννα ο greekteo μου εκαναν παρεα ολο τον καιρο....

χρηστο δεν μας ειπες πως τα πας??/

modecris
24-09-2008, 13:41
Τα πάω μια χαρά.Και -ειλικρινά- είναι πιο εύκολα από ότι περίμενα.
Κάθε μέρα που περνάει νιώθω πιο δυνατός,και σωματικά αλλά και απέναντι στο τσιγάρο...και αντίθετα από σένα,το αλκοόλ και ο καφές με βοήθησαν πάρα πολύ.Όπως και το nicorette (αλήθεια,μετά για να σταματήσω το nicorette ελπίζω να μην χρειαστεί να αρχίσω πάλι το κάπνισμα,ε; :p)

redismagik
24-09-2008, 13:47
Τα πάω μια χαρά.Και -ειλικρινά- είναι πιο εύκολα από ότι περίμενα.
Κάθε μέρα που περνάει νιώθω πιο δυνατός,και σωματικά αλλά και απέναντι στο τσιγάρο...και αντίθετα από σένα,το αλκοόλ και ο καφές με βοήθησαν πάρα πολύ.Όπως και το nicorette (αλήθεια,μετά για να σταματήσω το nicorette ελπίζω να μην χρειαστεί να αρχίσω πάλι το κάπνισμα,ε; :p)
exo 1.5 paketo kapno ,filtrakia xartakia.me to pou teliosoun jekino tin prospatheia.tha pao sto farmakio ki tha paro ayto tis nikorade pou eina san tsigaro.eixa kanei prospatheia palia gia 9 mines ki ta eixa paei kala.makari na ta katafero...............makari na ta kataferoun olloi osoi prospathoun!

desperate_gamer
24-09-2008, 13:54
και αντίθετα από σένα,το αλκοόλ και ο καφές με βοήθησαν πάρα πολύ.

Ο ευκολότερος τρόπος να κόψεις έναν εθισμό είναι να αρχίσεις έναν άλλον. Πρόσεχέ το please!

modecris
24-09-2008, 14:07
Red,να σου πω κάτι,φιλαράκι;Αν δεν είσαι 101% έτοιμος,μην μπεις σε αυτήν την διαδικασία ξανά...οι αποτυχημένες προσπάθειες δεν κάνουν καλό στην (ψυχολογική σου) δύναμη.Πρέπει να του δώσεις μια κατακέφαλα και τέρμα... εγώ πχ το είχα στο μυαλό μου 1.5~2 χρόνια και περίμενα την κατάλληλη στιγμή,τότε που δεν θα μου γλίτωνε το @ με τίποτα...

desperate_gamer,όχι ρε συ!Απλά ανέβασα κατά μια λογική μονάδα την κατανάλωση ώστε να έχει με κάτι να ασχολείται το μυαλό μου (και το στομάχι μου...).:giggle:

QiWizard
24-09-2008, 14:28
το τσιγαρο και οι ασθένειες που προκαλλει σκοτώνουν περισσότερο κόσμο παγκοσμίος από τα ναρκωτικά το ποτό και τα αυτοκινητιστικά δυστhχήματα μαζί , οπότε όταν μιλάω γι αυτό το πράμα προσπαθώ να είμαι όσο πιο σοβαρός γίνεται . Το αν θέλει κάποιος να καπνίζει προβλημά του αν όμως με ενοχλεί εμένα τότε υπάρχει θέμα ... Είμαι πρόην καπνιστής ξέρω την εξάρτιση απο πρώτο χέρι αλλά ξέρω και τι τραβάει ένας που δεν καπνίζει όταν μπαίνει σε ένα κλειστό χωρο γεμάτο απο καπνό αυτό που έχω να πώ είναι πως είναι ντροπή για τους καπνιστές να είναι τοσο εξαρτημένοι απο το κολοτσίγαρο που να μήν μπορουν να κρατηθούν για λίγες ώρες ελπίζω από το 2010 και μετά η Ελλάδα να προοδεύσει και να μην μείνει τριτοκοσμική και σε αυτό το θέμα ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ .

TopGunZ
24-09-2008, 17:38
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα φίλε μου για μένα, το έχω ξαναπεί, πέρα από όλα τα άλλα θέματα υγείας, το έβλεπα πάντα σαν θέμα αξιοπρέππειας να μην είμαι τόσο εξαρτημένος από ένα τέτοιο κ*λόπραμα!

Tek_Killa
24-09-2008, 18:06
Έχω κάτι δυνατούς πόνους στην καρδιά και ακριβως απο πίσω στην πλάτη τις τελευταίες μέρες. Αύριο πάω για τσεκαπ σε νοσοκομείο. Αν δεν δείτε ποστ μου για μέρες, αφαιρεστε ένα μέλος απ το φόρουμ! :p Έρε και να μπορούσα να επιστρέψω στη μέρα που το έβαλα για πρώτη φορά στο στόμα μου...

redismagik
24-09-2008, 22:34
Red,να σου πω κάτι,φιλαράκι;Αν δεν είσαι 101% έτοιμος,μην μπεις σε αυτήν την διαδικασία ξανά...οι αποτυχημένες προσπάθειες δεν κάνουν καλό στην (ψυχολογική σου) δύναμη.Πρέπει να του δώσεις μια κατακέφαλα και τέρμα... εγώ πχ το είχα στο μυαλό μου 1.5~2 χρόνια και περίμενα την κατάλληλη στιγμή,τότε που δεν θα μου γλίτωνε το @ με τίποτα...

desperate_gamer,όχι ρε συ!Απλά ανέβασα κατά μια λογική μονάδα την κατανάλωση ώστε να έχει με κάτι να ασχολείται το μυαλό μου (και το στομάχι μου...).:giggle:
ti na po re hristo! den jero an eime 100% etoimos,jero omos oti thelo na to kopso 100%.na jereis pantos oti ama to katafero tha me exeis vioithisei esi ligo parapano apo ta alla pedia me ekoino to post pou eleges ''den varethikes re hristo tosa xronia.............. giati na stereiseis ton patera apo ta paidia ktlp"

redismagik
25-09-2008, 19:43
pira tora to apogeuma ayto tis nicorate.dokimas ki ontos sou afinei tin esthisitis nikotinis.simera aurio telionei o teleuteos mou kapnos ki arxizei i anifora pou lene.idomen!!!

modecris
25-09-2008, 19:53
Άντε,με το καλό και καλή επιτυχία!

tasioskis
25-09-2008, 21:21
καλη επιτυχια σε ολους....
Παντως πριν κανα 3μηνο σε αυτο το thread εβγαζα ειρωνεία για τους μη καπνιστες.... και τωρα ειμαι και εγω μη καπνιστης..... α ρε ζωηηηηηηη..........

redismagik
25-09-2008, 22:51
pantos na xerete ayto pou ginete se ayto to thread pezei polli rollo stin psixologia ollon mas pou prospathoume.aytes oi parenesis pou dinei o enas ston allo ,endomiha litourgoun thetika ston kathena mas.toulahiston etsi to vlepo ego.eine allios na eise monos ki allios na exeis ki me allous na prospathoun gia ton idio skopo.

Surfdrifter
26-09-2008, 15:03
pantos na xerete ayto pou ginete se ayto to thread pezei polli rollo stin psixologia ollon mas pou prospathoume.aytes oi parenesis pou dinei o enas ston allo ,endomiha litourgoun thetika ston kathena mas.toulahiston etsi to vlepo ego.eine allios na eise monos ki allios na exeis ki me allous na prospathoun gia ton idio skopo.

Το ξέρω καλά αυτό. Χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη (όσο και βαρύγδουπο αν ακούγεται) οποιασδήποτε μορφής, γιατί αλλάζουν καταρχήν οι εκκρίσεις των ορμονών σου, κατα την διάρκεια της απεξάρτησης, που έχει άμεσο αποτέλεσμα στην ψυχολογία σου. Εξ ου και οι εκνευρισμοί, κλπ, κλπ.

Συνέχισε και είσαι σε καλό δρόμο. Μην ξεχνάς ότι κάθε μέρα είναι και πιο ευκολο!

Surfdrifter
26-09-2008, 15:05
Έχω κάτι δυνατούς πόνους στην καρδιά και ακριβως απο πίσω στην πλάτη τις τελευταίες μέρες. Αύριο πάω για τσεκαπ σε νοσοκομείο. Αν δεν δείτε ποστ μου για μέρες, αφαιρεστε ένα μέλος απ το φόρουμ! :p Έρε και να μπορούσα να επιστρέψω στη μέρα που το έβαλα για πρώτη φορά στο στόμα μου...

Ο Tek_Killa είναι καλά; Νομίζω ότι ρώτησα, αλλά κάτι έγινε στο ποστ μου

Tek_Killa
26-09-2008, 15:15
Zω ακόμα...:p Eξετάσθην... Υπερβολικό άγχος είπε ο doctor... + βέβαια το τσιγάρο. Εμ, γάμο δεν ήθελα? Φάτην τώρα Τεκκίλλα...

tasioskis
26-09-2008, 19:08
Zω ακόμα...:p Eξετάσθην... Υπερβολικό άγχος είπε ο doctor... + βέβαια το τσιγάρο. Εμ, γάμο δεν ήθελα? Φάτην τώρα Τεκκίλλα...


καλα αστο με τους doctors δεν την παλευουν.... Τεστ παπ πας να κανεις, και σου λενε να κοψεις το τσιγαρο...:rofl:

redismagik
27-09-2008, 21:45
http://img370.imageshack.us/img370/9100/29866885sr5.jpg

muku
27-09-2008, 22:10
Άντε σιγά σιγά να το ελαττώσετε παιδιά! Μόνο καλό θα σας κάνει. Χθες βράδυ πάντως που είχα βγει, μου ήρθε στο μυαλό το τόπικ και παρακαλούσα να ίσχυαν από τώρα τα μέτρα. Ήμουν σε ένα club με άθλιο εξαερισμό, με αποτέλεσμα να καίει ο λαιμός μου και να δακρύζουν τα μάτια μου σε υπερβολικό ρυθμό. Όταν γύρισα σπίτι βρώμαγε όλο το δωμάτιο τσιγάρο. Τα μαλλιά μου είχαν ποτίσει με τη βρώμα. Άντε να δούμε από το 2010 τι θα γίνει!

jimspy
27-09-2008, 22:21
http://img370.imageshack.us/img370/9100/29866885sr5.jpg

το χαρτακι παντως ειναι ιδανικο για zero zero

tasioskis
28-09-2008, 01:32
http://img370.imageshack.us/img370/9100/29866885sr5.jpg


ετσι οπως το γεμισες σιγουρα θα ειναι και το τελευταιο σου... δεν νομιζω να αντεξεις....:giggle::prayer:

modecris
28-09-2008, 03:28
Όπως τα λέει ο Τάσος...αυτό αν το καπνίσεις θα σε πάρει μαζί του!Ξεχειλίζει από πίσσα. :frog:
Καλή δύναμη! (και σκέψου πως το κάνεις ως δώρο στην κορούλα σου ;)).

redismagik
29-09-2008, 09:05
proti gemati mera xtes.o proinos kafes itan to xeirotero mou.meta oxi ki megalo provlima.prepei na kano kati me tin neyriki oraksi pou exo.masoulao sinexeia.ki ama to pao etsi tha glitoso apo to tsigaro ki tha me steili i paxisarkia.ayto to pipaki tis nicorade oreo gia mesa sto spiti alla ama vgoume exo san na exeis pipila eine.tha mas koitaei o kozmos ki tha gelaei.a! ki i pio diskoli ora xoris tsigaro itan otan evlepa to pexnidi sto iraklio.ta sxolia gia to teleytaio mou tsigaraki ta afino asxoliasta!!!!:rofl:

redismagik
30-09-2008, 08:59
xtes kalitera ,simera ligo provlima me ton proino kafe.genika nomizo oti antapejerxome kala.....

Surfdrifter
30-09-2008, 15:06
Κάθε μέρα είναι και καλύτερα. Αν καταφέρεις και "βγαλεις" την πρώτη βδομάδα, μετά είναι πλέον στο χέρι σου. Για να φανταστείς η δηλητηρίαση από το μονοξείδιο του ανθρακά, σχεδον εξαλείφεται μεσα στις 3-4 μέρες. Θα δεις μετά θα νιώθεις καλυτερα και θα έχεις καλύτερη γεύση.

Εντάξει το νευρικό μασούλημα δίνει και παίρνει τον πρώτο καιρό και δεν θα πρέπει να αποτελέσει τροχοπέδη για την προσπάθειά σου. Επίσης είναι φυσιολογικό να πέσει λίγο ο μεταβολισμός σου, οπότε θα πάρεις λίγα κιλά, αλλά αυτό είναι λογικο.

Κοψτο εσύ και μετά ξεκίνα δίαιτα!

modecris
30-09-2008, 19:09
Έτσι ακριβώς το έχω και εγώ στο μυαλό μου:Ας κόψω πρώτα το κάπνισμα και μετά κόβω και το φαΐ/δεν κόβονται όλα μαζί ...11 μέρες ατσίγαρος και νιώθω περίφημα!

Red γερά,θα το φάμε το θηρίο :bgrin2:

tasioskis
30-09-2008, 19:15
90+ μερες ατσιγαρος και ειμαι καλα....

jimspy
30-09-2008, 20:48
90+ μερες ατσιγαρος και ειμαι καλα....
Ωραιος .......κρατα μεχρι τις 120+ και θα εισαι καλυτερα....ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ

redismagik
01-10-2008, 00:30
90+ μερες ατσιγαρος και ειμαι καλα....
mpravo taso,mou rixneis kati meres (87) alla den eine ki pollles!!:blush:

gavrosdr
01-10-2008, 00:32
ωραιος...αυτο ειναι...καθε αρχη και δυσκολη...μετα απο λιγο καιρο θα συνηθησεις!

redismagik
01-10-2008, 00:32
Έτσι ακριβώς το έχω και εγώ στο μυαλό μου:Ας κόψω πρώτα το κάπνισμα και μετά κόβω και το φαΐ/δεν κόβονται όλα μαζί ...11 μέρες ατσίγαρος και νιώθω περίφημα!

Red γερά,θα το φάμε το θηρίο :bgrin2:
mazi sou file......mazi sou!!!

redismagik
01-10-2008, 15:46
simera to proi mporo na po oti den eixa kanena steritiko , opos tis proigoumene meres me ton proino kaffe.kata tis 11 me epiase ligo ki ekana liges tzoures apo to pipaki tis nicorade.kala pame...........kala pame!!!

redismagik
02-10-2008, 18:36
na doume pos tha ti volepso simera sto gipedo.me fovame.oxi oti tha kano alla oti tha mou lipsei polli.

Tek_Killa
02-10-2008, 18:38
Mην ανησυχείς... θα σε πάρουν τα ντουμάνια απο γύρω γύρω και δε θα έχεις πρόβλημα! :D

Surfdrifter
02-10-2008, 18:51
Mια χαρά θα τα πας. Όταν είσαι μόνος και δεν κάνεις τίποτε, είναι πιο δύσκολο. Θα απορροφηθείς στον αγώνα και δεν θα σε απασχολήσει

redismagik
04-10-2008, 09:46
se 7-8 ores simplirono 1 evdomada atsigaros.sto diastima ayto perasa kapoia steritika alla oxi se vathmo na me kanoun na ipofero.elenxo tora ki to fai mou,genika nomizo pao kalla .re les na katafero na glitoso apo ti mal.....?

NonBorn
04-10-2008, 09:52
se 7-8 ores simplirono 1 evdomada atsigaros.sto diastima ayto perasa kapoia steritika alla oxi se vathmo na me kanoun na ipofero.elenxo tora ki to fai mou,genika nomizo pao kalla .re les na katafero na glitoso apo ti mal.....?

If you are ready to do this (aka αν είσαι έτοιμος να το κάνεις) τότε έχεις απαλαγεί ήδη!!!


Δε θυμάμαι αν το χω ξαναγράψει αλλά από μένα ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά που προσπαθούν!!

Tek_Killa
04-10-2008, 12:07
Παίδες σας ζηλεύω... Κάποτε είχα πάρει κι εγώ μια μεγάλη απόφαση να κόψω το φαγητό. Τα είχα καταφέρει. Βοήθησε βέβαια το γεγονός πως εκείνη την εποχή είχα ερωτευτεί σφόδρα ένα ξεκω*άκι. Απο 130 κιλά είχα φτάσει με δίαιτα και πολύ περπάτημα να φτάσω τα 72. Όλο έλεγα πως όταν φτάσω τα κιλά που θέλω, το επόμενο βήμα είναι να κόψω το τσιγάρο. Φυσικά δεν το έχω κάνει ακομα. Έχω πάρει αρκετά κιλά παλι (μιας και έδεσα το γάιδαρο μου :p) και τώρα πρέπει να κόψω και τα 2 ταυτόχρονα... Δε φοβάμαι τη στέρηση νικοτίνης. Φοβάμαι το οτι σα νευρικός χαρακτήρας δεν θα 3έρω τι να κάνω τα χέρια μου. Παρόλο που καπνίζω φανταστείτε πως ταράζω Και τις παρανυχίδες μου. Ελεινο? Ε αμα κόψω φαί και τσιγάρο θα φάω τα δάχτυλά μου στο τέλος.... Θα το κάνω όμως γιατί υπάρχουν πρωινά που σηκώνομαι και δεν μπορώ να αναπνεύσω. Γυρνάω καθημερινα απο τη δουλειά και αισθάνομαι κομμάτια. Το παφα πουφα μου έχει ρουφήξει με τη σειρά του όλη την ενέργεια...

redismagik
04-10-2008, 12:13
Παίδες σας ζηλεύω... Κάποτε είχα πάρει κι εγώ μια μεγάλη απόφαση να κόψω το φαγητό. Τα είχα καταφέρει. Βοήθησε βέβαια το γεγονός πως εκείνη την εποχή είχα ερωτευτεί σφόδρα ένα ξεκω*άκι. Απο 130 κιλά είχα φτάσει με δίαιτα και πολύ περπάτημα να φτάσω τα 72. Όλο έλεγα πως όταν φτάσω τα κιλά που θέλω, το επόμενο βήμα είναι να κόψω το τσιγάρο. Φυσικά δεν το έχω κάνει ακομα. Έχω πάρει αρκετά κιλά παλι (μιας και έδεσα το γάιδαρο μου :p) και τώρα πρέπει να κόψω και τα 2 ταυτόχρονα... Δε φοβάμαι τη στέρηση νικοτίνης. Φοβάμαι το οτι σα νευρικός χαρακτήρας δεν θα 3έρω τι να κάνω τα χέρια μου. Παρόλο που καπνίζω φανταστείτε πως ταράζω Και τις παρανυχίδες μου. Ελεινο? Ε αμα κόψω φαί και τσιγάρο θα φάω τα δάχτυλά μου στο τέλος.... Θα το κάνω όμως γιατί υπάρχουν πρωινά που σηκώνομαι και δεν μπορώ να αναπνεύσω. Γυρνάω καθημερινα απο τη δουλειά και αισθάνομαι κομμάτια. Το παφα πουφα μου έχει ρουφήξει με τη σειρά του όλη την ενέργεια...
de xero gia esena alla opos exo pei ki pio pano ayto to thread mou edose to sprojimataki gia to jekinima mou.giati ki ego xronia to skeftomoun alla ollo elega asto ki asto!tora ollo ayto to pareoistiko stil kai oi pareneseis ton paidion den mporo na to exigiso allios me exoun pismosei na to po......... oti ki ego mporo na elenkso ton eauto mou na to po ,opos thes pes to esi .i ousia eine oti me voeithaei! kane re ki esi to xekinima kai tha kontrarizomaste opos ta tropheis sto ps3!:fooddance7:

Surfdrifter
05-10-2008, 03:24
Bronze Trophy - Stay one day without a cigarette
Silver Trophy - Stay two months without a cigarette
Gold Trophy - Stay 1 year without a cigarette
Platinum Trophy - Never smoke again in your life

Κανείς για trophy boosting!?!?!?

modecris
05-10-2008, 03:38
Πω πω...το platinum το κόβω πολύ δύσκολο...
άσε που θα το πάρουμε μετά θάνατον...:bgrin2:

redismagik
05-10-2008, 13:12
Πω πω...το platinum το κόβω πολύ δύσκολο...
άσε που θα το πάρουμε μετά θάνατον...:bgrin2:
re xristo eise apithanos!!:rofl:

redismagik
05-10-2008, 13:15
an perasoume ki simera to test tou gipedou pou to pexnidi eine dermbi,ki den zitisoume traka apo kanena diplano.................tote tha exo kanei ontos ena kalo jekinima.meta to pexnidi tha sas po pos piga!

nikon
05-10-2008, 14:03
an perasoume ki simera to test tou gipedou pou to pexnidi eine dermbi,ki den zitisoume traka apo kanena diplano.................tote tha exo kanei ontos ena kalo jekinima.meta to pexnidi tha sas po pos piga!
Η υγεία σου είναι πολύ πιο πάνω από τον Ολυμπιακό.......οι πάιχτες μας αν χάσουν θα κάνουν πολλά τσιγάρα;.......μιλάω γι'αυτούς που δεν καπνίζουν........τους 3-4.:p

jimspy
05-10-2008, 14:41
Η υγεία σου είναι πολύ πιο πάνω από τον Ολυμπιακό.......οι πάιχτες μας αν χάσουν θα κάνουν πολλά τσιγάρα;.......μιλάω γι'αυτούς που δεν καπνίζουν........τους 3-4.:p
το αν καντο θα για να εισαι πιο ρεαλιστικος:giggle:

tasioskis
05-10-2008, 14:43
Η υγεία σου είναι πολύ πιο πάνω από τον Ολυμπιακό.......οι πάιχτες μας αν χάσουν θα κάνουν πολλά τσιγάρα;.......μιλάω γι'αυτούς που δεν καπνίζουν........τους 3-4.:p


τα λεξοτανιλ δεν πειραζουν τοσο ε!!!!?????

nikon
05-10-2008, 14:49
τα λεξοτανιλ δεν πειραζουν τοσο ε!!!!?????
Όχι καθόλου.......φάρμακα (όχι όλα) επιτρέπονται........αλλά μόνο με συνταγή από τον Σωκράτη.

tasioskis
05-10-2008, 14:51
παντως η καρτα μελους που εχω , το γραφει πανω.... ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.......
δεν ξερω η δικια σου......

nikon
05-10-2008, 14:53
παντως η καρτα μελους που εχω , το γραφει πανω.... ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΑ ΔΙΔΟΝΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.......
δεν ξερω η δικια σου......
Όχι δεν το γράφει σε όλους.......μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.

tasioskis
05-10-2008, 14:56
οντως ειμαι ειδικη περιπτωση.... το κακο ειναι οτι ξεκηνισα να τα παιρνω απο τον αυγουστο για πρωτη φορα.... αλλες φορες περνουσε και ο οκτωμβριος και τα επαιρνα......
εχω και ΕΛΚΟΣ......

wesker
05-10-2008, 21:29
Eγώ χωρίς τσιγάρο θα χρειαστώ Palevotanil μετά....:frog::frog::frog:

redismagik
06-10-2008, 01:33
paides de kapnisa.den to perimena na sas po tin alitheia.mpravo mou!an ki to prasgmatiko test tha itan ama stravone to mats.pame gera gia tin deyteri vdomada loipon.

Surfdrifter
06-10-2008, 01:37
Προχώρα!!! Βλέπεις ότι είναι πιο εύκολο από όσο νομίζεις;

redismagik
09-10-2008, 00:22
paidia simera tha sas po kati pou sinevike tora i pio sosta molis siniditopioisa! apo to proi mexri tora den eixa skeftei katholou to tsigaro os mexri tora pou koitontas to forum ta offtopic eida to sxetiko thread!an sinevike ayto sti deyteri evdomada tis prospathias mou fantazome ti tha ginei otan perasoun 2-3 mines!

conn-a
09-10-2008, 01:32
paidia simera tha sas po kati pou sinevike tora i pio sosta molis siniditopioisa! apo to proi mexri tora den eixa skeftei katholou to tsigaro os mexri tora pou koitontas to forum ta offtopic eida to sxetiko thread!an sinevike ayto sti deyteri evdomada tis prospathias mou fantazome ti tha ginei otan perasoun 2-3 mines!
ετσι ρεντις γερα...:frog:ολα στο μυαλο ειναι!!συνεχισε:1appl::1appl:
αντε να αναπνευσουμε και εμεις οι αντικαπνιστες:frog: που αναπνεουμε και αθελα μας..:(:(

gavrosdr
09-10-2008, 01:36
paidia simera tha sas po kati pou sinevike tora i pio sosta molis siniditopioisa! apo to proi mexri tora den eixa skeftei katholou to tsigaro os mexri tora pou koitontas to forum ta offtopic eida to sxetiko thread!an sinevike ayto sti deyteri evdomada tis prospathias mou fantazome ti tha ginei otan perasoun 2-3 mines!

για την προσπαθεια που κανεις και σαν φανατικος αντικαπνιστης θα σου εδινα πολλα ρεπ αλλα επειδη δεν γινεται να σου ξαναδωσω μεχρι να μοιρασω μερικα, θα σε αφησω στο cod καμμια φορα να με περασεις στη βαθμολογια!!!!!!!!!!!:bgrin2::bgrin2::bgrin2::bgri n2:

redismagik
09-10-2008, 01:44
για την προσπαθεια που κανεις και σαν φανατικος αντικαπνιστης θα σου εδινα πολλα ρεπ αλλα επειδη δεν γινεται να σου ξαναδωσω μεχρι να μοιρασω μερικα, θα σε αφησω στο cod καμμια φορα να με περασεις στη βαθμολογια!!!!!!!!!!!:bgrin2::bgrin2::bgrin2::bgri n2:
ayto eine eykolo vale kati pio diskolo vre!~!!:rofl:

gavrosdr
09-10-2008, 01:51
ayto eine eykolo vale kati pio diskolo vre!~!!:rofl:

καντο αυτο παιζοντας στο ενα ποδι ορθιος και με κλειστα ματια!:frog::frog::frog:

nikon
09-10-2008, 09:26
paidia simera tha sas po kati pou sinevike tora i pio sosta molis siniditopioisa! apo to proi mexri tora den eixa skeftei katholou to tsigaro os mexri tora pou koitontas to forum ta offtopic eida to sxetiko thread!an sinevike ayto sti deyteri evdomada tis prospathias mou fantazome ti tha ginei otan perasoun 2-3 mines!
Θα γίνεις αντικαπνιστής.
Μπράβο Γιάννη συνέχισε την προσπάθεια και μην σκέφτεσαι ότι δεν το σκέφτεσαι.:p

redismagik
12-10-2008, 01:03
simera ligo tin akousa pou lene.ntaxei kratithika alla itan diskolo.mporo na po pio dskolo ki apo to mats me tin aek.mallon prepei na apofeugo tous kafedes.ama den eixa paragkilei kafe isos itan pio eukolo.pantos perase ki ayto to test!

Surfdrifter
13-10-2008, 00:24
ΑΥΤΟΥΣ τους πειρασμούς που συμβαίνουν που και που αν αποφύγεις, τότε θα τα καταφέρεις.
Υπομονή, οι δυο πρώτοι μήνες είναι το "αγγούρι"

s33k3rgr
13-10-2008, 01:09
Εγω που προσπαθω να ξεκινησω μια μινι διαιτα και δεν μπορω τι να κανω?Θελω να χασω καμια 5αρια κιλα...

Surfdrifter
13-10-2008, 12:03
Εγω που προσπαθω να ξεκινησω μια μινι διαιτα και δεν μπορω τι να κανω?Θελω να χασω καμια 5αρια κιλα...

Για αυτό δεν γνωρίζω κάτι, αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα!!!

redismagik
13-10-2008, 12:29
Ego re paidia mporei na exo ta parapanisia kila mou alla akoma de exo skeftei gia diaita.pantos oti ki na kaneis prepei na to exeis doulepsei mesa sou arketa gia na petixei.se ayti ti diadikasia imoun me to tsigaro arketo kairo.

Angelina
13-10-2008, 12:37
Παιδιά, και τα δικά μου συγχαρητήρια σε όσους έκοψαν ή προσπαθούν να κόψουν το κάπνισμα! Ξέρω πόσο δύσκολο είναι γιατί βλέπω όλες μου τις φίλες να προσπαθούν και μόνο μία το κατάφερε! Και αυτό γιατί ανέβηκε μία ανηφόρα και λαχάνιασε απίστευτα και τρομοκρατήθηκε..... Αλλά την βλέπω πόσο ανακουφισμένη είναι τώρα, δεν σκέφτεται καθόλου το τσιγάρο και είναι μία χαρά .... Άντε λοιπον, καλή συνέχεια!!!!

nikon
13-10-2008, 14:39
Εγω που προσπαθω να ξεκινησω μια μινι διαιτα και δεν μπορω τι να κανω?Θελω να χασω καμια 5αρια κιλα...


Για αυτό δεν γνωρίζω κάτι, αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα!!!
:offtopic:
Μάθετε να τρώτε σωστά κάθε μέρα και θα τα χάσετε πολύ εύκολα......μακριά από τις "μίνι δίαιτες" που το μόνο που κάνουν είναι να σε αδυνατίζουν προσωρινά.:offtopic:

tasioskis
13-10-2008, 14:45
:offtopic:
Μάθετε να τρώτε σωστά κάθε μέρα και θα τα χάσετε πολύ εύκολα......μακριά από τις "μίνι δίαιτες" που το μόνο που κάνουν είναι να σε αδυνατίζουν προσωρινά.:offtopic:


νικο εσυ εισαι??????

nikon
13-10-2008, 14:50
νικο εσυ εισαι??????
Ναι......απλά δείχνω πιο νέος τώρα που έκρυψα την ηλικία.:p

Surfdrifter
13-10-2008, 19:29
Σωστή είναι η παρατηρησή σου. Πρέπει να τρώμε γύρω στις 5-6 φορές την ημέρα από λίγο για να διατηρούμε ψηλά τον μεταβολισμό. Όταν δεν τρως, ο οργανισμός μπαίνει σε "συναγερμό" και ρίχνει τον μεταβολισμό, έτσι ώστε να ανταπεξέλεθει την περίοδο ασιτίας. Έτσι το μόνο που καταφέρνει κάποιος με τις "μίνι" δίαιτες είναι να καίει μυϊκο ιστό και υγρά και ΟΧΙ λίπος. Δλδ, μόνο στην ζυγαριά είναι το αποτέλεσμα, πράγμα που φυσικά δεν είναι το ποθητόν ποθούμενο. Τεσπά, για τσιγάρο είναι το thread, οπότε το αφήνω εδώ το θέμα.

nikon
14-10-2008, 09:58
Για αυτό δεν γνωρίζω κάτι, αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα!!!


Σωστή είναι η παρατηρησή σου. Πρέπει να τρώμε γύρω στις 5-6 φορές την ημέρα από λίγο για να διατηρούμε ψηλά τον μεταβολισμό. Όταν δεν τρως, ο οργανισμός μπαίνει σε "συναγερμό" και ρίχνει τον μεταβολισμό, έτσι ώστε να ανταπεξέλεθει την περίοδο ασιτίας. Έτσι το μόνο που καταφέρνει κάποιος με τις "μίνι" δίαιτες είναι να καίει μυϊκο ιστό και υγρά και ΟΧΙ λίπος. Δλδ, μόνο στην ζυγαριά είναι το αποτέλεσμα, πράγμα που φυσικά δεν είναι το ποθητόν ποθούμενο. Τεσπά, για τσιγάρο είναι το thread, οπότε το αφήνω εδώ το θέμα.
Φαντάσου να ήξερες.:p

nikon
14-10-2008, 10:32
Για τους γονείς καπνιστές (σημερινούς ή αυριανούς).



Το παθητικό κάπνισμα δημιουργεί εξάρτηση στα παιδιά

Ήταν γνωστό ότι το παθητικό κάπνισμα είναι επικίνδυνο για τους μη καπνίζοντες. Κοινή έρευνα εννέα καναδικών ινστιτούτων κατέδειξε επιπλέον ότι ενδέχεται τα παιδιά-παθητικοί καπνιστές να παρουσιάσουν συμπτώματα εξάρτησης από τη νικοτίνη.

Από την έρευνα, στην οποία συμμετείχαν 1.800 παιδιά ηλικίας 10-12 ετών, διαπιστώθηκε ότι το 5% από αυτά εμφάνιζαν συμπτώματα εξάρτησης και στέρησης από τη νικοτίνη (καταθλιπτική διάθεση, προβληματικό ύπνο, ευερεθιστότητα, άγχος, ανησυχία, δυσκολία συγκέντρωσης, αυξημένη όρεξη κ.α.), παρόλο που δεν είχαν καπνίσει ποτέ, αλλά ήταν απλώς παθητικοί καπνιστές.

Η καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο του Μόντρεαλ Τζένιφερ Ο΄Λάφλιν δήλωσε ότι ακόμα και αν τα παιδιά δεν έχουν καπνίσει ποτέ, αντιμετωπίζουν αυξημένο κίνδυνο συμπτωμάτων εξάρτησης από τη νικοτίνη, αν οι γονείς τους δεν προσέχουν. Για το λόγο αυτό - όπως είπε - πρέπει οι κρατικοί φορείς να κάνουν παρεμβάσεις, ώστε να απαγορευτεί ή έστω να περιοριστεί το κάπνισμα παρουσία των παιδιών.

Τα πορίσματα της έρευνας δημοσιεύτηκαν στο περιοδικό «Addictive Behaviors».


http://www.cosmo.gr/Health/Canada/215939.html

Surfdrifter
14-10-2008, 17:59
Φαντάσου να ήξερες.:p

Το φαντάστηκα ότι θα ακουγόμουν κάπως, αλλά ουσιαστικά με το πρώτο ποστ ήθελα να δείξω πως κι εγώ θέλω να χάσω γυρω στα 5-6 κιλά και θα προτιμούσα μια μαγική φόρμουλα από το να μπω στην διαδικασία διατροφής.

Βέβαια, αυτό εννοούσα στο κεφάλι μου που φυσικά απέχει παρασάγγας από το:
"Για αυτό δεν γνωρίζω κάτι, αλλά με ενδιαφέρει κι εμένα!!!" :giggle:

redismagik
18-10-2008, 01:54
http://img370.imageshack.us/img370/9100/29866885sr5.jpg
perasane 3 vdomades.....................! makari na sinexiso me tin idia dinami pou eixa os tora!

plakas
18-10-2008, 01:57
perasane 3 vdomades.....................! makari na sinexiso me tin idia dinami pou eixa os tora!
+ rep για την προσπαθεια και για εμψυχωσει κρατα γερα φιλε

redismagik
18-10-2008, 02:05
+ rep για την προσπαθεια και για εμψυχωσει κρατα γερα φιλε
nase kala re marie euxaristo ! makari osoi exounti diathesi na to kopsoun na vroun ayti ti dinami pou xriazete.opos exo janapei gia mena ayto to thread litourgei psixosivouleutika ,ki ilikrina euxaristo osa paidia me esto mia kouventa tous prospathoun na me vooithisoun!:wave:

redismagik
20-10-2008, 04:26
Για τους γονείς καπνιστές (σημερινούς ή αυριανούς).



http://www.cosmo.gr/Health/Canada/215939.html
ayto eine pou lene oikogeniakos simvoulos!!!:rofl::angry::frog::giggle::tiphat:


xereis oti astieuome oreo to post ,allos ena slogos akoma ki malista o pio sovaros!

nikon
20-10-2008, 09:25
ayto eine pou lene oikogeniakos simvoulos!!!:rofl::angry::frog::giggle::tiphat:
Και δωρεάν μάλιστα.:p


xereis oti astieuome oreo to post ,allos ena slogos akoma ki malista o pio sovaros!
Έτσι.....τουλάχιστον κάνε κακό μόνο στον εαυτό σου όχι και στα παιδιά σου.

Surfdrifter
20-10-2008, 11:50
Μην ξεχάσεις την επέτειο στον ένα μήνα!!!

modecris
20-10-2008, 12:51
Εγώ πάντως έκλεισα χθες 1200 τσιγάρα μείον (1 μήνα ατσίγαρος)...
Το nicorette εδώ και καιρό δεν το χρειάζομαι και νοιώθω πως για να ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου θα πρέπει να πάθουν σοβαρή ζημιά τα εγκεφαλικά μου κύτταρα και να έχω το ακαταλόγιστο.

Και μια και πλέον έχω ιδία άποψη,όποιος λέει ή ακούσω να λέει πως δεν μπορεί να κόψει το κάπνισμα,να ξέρει πως λέει ψέματα.Απλά δεν θέλει και κρύβεται πίσω από το πάθος του,όπως έκανα και εγώ.Εάν το πάρει απόφαση κόβεται άνετα.Απίστευτα άνετα.

nikon
20-10-2008, 14:17
Εγώ πάντως έκλεισα χθες 1200 τσιγάρα μείον (1 μήνα ατσίγαρος)...
Το nicorette εδώ και καιρό δεν το χρειάζομαι και νοιώθω πως για να ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου θα πρέπει να πάθουν σοβαρή ζημιά τα εγκεφαλικά μου κύτταρα και να έχω το ακαταλόγιστο.

Και μια και πλέον έχω ιδία άποψη,όποιος λέει ή ακούσω να λέει πως δεν μπορεί να κόψει το κάπνισμα,να ξέρει πως λέει ψέματα.Απλά δεν θέλει και κρύβεται πίσω από το πάθος του,όπως έκανα και εγώ.Εάν το πάρει απόφαση κόβεται άνετα.Απίστευτα άνετα.
:1appl::1appl::1appl::1appl:
Ποτέ δεν ήξερα αν είναι αλήθεια ή ψέματα αυτή η δικαιολογία που πάντα άκουγα από καπνιστές που δεν κατάφεραν-ήθελαν να το κόψουν.......τώρα που ακούω να το λέει έστω ένας πρώην (εύχομαι για πάντα) καπνιστής ξέρω.

redismagik
20-10-2008, 17:35
kala oti exei ki diskpeles stigmes i diakopi den pisteuo na min simfonei kaneis! to sigouro eine omos oti den eine adinaton omos ki na katapolemithoun!pantos apo oti fenete pame kala!

tasioskis
21-10-2008, 12:56
Εγώ πάντως έκλεισα χθες 1200 τσιγάρα μείον (1 μήνα ατσίγαρος)...
Το nicorette εδώ και καιρό δεν το χρειάζομαι και νοιώθω πως για να ξαναβάλω τσιγάρο στο στόμα μου θα πρέπει να πάθουν σοβαρή ζημιά τα εγκεφαλικά μου κύτταρα και να έχω το ακαταλόγιστο.

Και μια και πλέον έχω ιδία άποψη,όποιος λέει ή ακούσω να λέει πως δεν μπορεί να κόψει το κάπνισμα,να ξέρει πως λέει ψέματα.Απλά δεν θέλει και κρύβεται πίσω από το πάθος του,όπως έκανα και εγώ.Εάν το πάρει απόφαση κόβεται άνετα.Απίστευτα άνετα.


οντω πολυ ανετα κοβεται.... Καποτε με τη σκεψη οτι θα εκοβα το τσιγαρο με επιανε αγχος και καπνιζα παραπανω(ειναι γελοιο αλλα αληθεια), καποιοι γνωριζουν οτι εχασα 26 κιλα, ετσι και εγω με χαρα ελεγα σε ολους οτι εχω δυνατο πνευμα και μπορω ανετα να βαλω ορια στον εαυτο μου...Μια μερα καθως το ελεγα με βαζει στο τρυπακι η μητερα μου, και ειπε οτι αν ειμαι αυτο που καυχιεμαι θα πρπει να κοψω και το τσιγαρο, αυτο ηταν παιδες, εκεινη τη στιγμη περασαν τα παιχνιδια του ολυμπιακου (πως γινεται να δω τον θρυλο χωρις 2 πακετα διπλα μου) μετα μου ηρθε εικονα με μενα και την παρεα σε παρακμιακη ταβερνα με κοκκινο κρασι(να σας πω την αληθεια εκανα να βγω 1 μηνα για να μην μπω στον πειρασμο και καπνισω). Τωρα παιδες εχω να βαλω απο τον Ιουνιο τσιγαρο μεσα μου, και πανω απο ολα ειμαι καθαρος, αλλα νοιωθω καλυτερα επειδη απεδειξα σε ολους και πανω απο ολα σε μενα οτι ο Τασος ειναι το αφεντικο και εχει τη δυναμη να κανει τα παντα(δεν ειναι υπερβολη, οι καπνιστες θα καταλαβουν τι εννοω...)

Surfdrifter
21-10-2008, 14:20
kala oti exei ki diskpeles stigmes i diakopi den pisteuo na min simfonei kaneis!

Σίγουρα έχει. Και επειδή είναι ψυχοτρόπα ουσία η νικοτίνη, τον κάθε ένα τον επηρεάζει διαφορετικά η διακοπή. Καλό κουράγιο και τσίμπα και ένα rep από μένα για την δύναμη που έχεις δείξει αυτές τις 3 βδομάδες. Το ίδιο και στον modecris. Καλό κουράγιο μάγκες!

sanet
23-10-2008, 21:39
kairos itan!!!

redismagik
29-10-2008, 01:40
enas minas................kai kati.

Surfdrifter
29-10-2008, 17:17
Συγχαρητήρια!!! Πάμε για τον δεύτερο τώρα!! Και θυμίσου! Τα πολύ δύσκολα πέρασαν!!! Τώρα μόνο πιο εύκολα θα είναι

redismagik
29-10-2008, 17:18
Συγχαρητήρια!!! Πάμε για τον δεύτερο τώρα!! Και θυμίσου! Τα πολύ δύσκολα πέρασαν!!! Τώρα μόνο πιο εύκολα θα είναι
eyxaristo gia to tharos pou mou dineis file!`!:wave:

modecris
29-10-2008, 19:32
enas minas................kai kati.
Θα χρειαστείς και δίαιτα σαν και εμένα?!? Αν είναι να ανοίξω κάποιο thread με τίτλο:"Τέρμα η μάσα από σήμερα και όποιος αντέξει!!".
:angry: :angry: :angry:

redismagik
29-10-2008, 20:03
Θα χρειαστείς και δίαιτα σαν και εμένα?!? Αν είναι να ανοίξω κάποιο thread με τίτλο:"Τέρμα η μάσα από σήμερα και όποιος αντέξει!!".
:angry: :angry: :angry:
2 kila exo parei kai ama prosexa ligo den tha ta eixa kan.mou fenete de tha xriasto to thread sou!!:rofl::rofl:

Surfdrifter
30-10-2008, 05:02
Εχώ μάζεψα προίκα 10 κιλά!!

Dirty83
30-10-2008, 05:09
Εχώ μάζεψα προίκα 10 κιλά!!

Φίλε καλά είναι. Εγώ πήρα 12 στην προσπάθεια να το μειώσω.
Τώρα καπνίζω 2,5 πακέτα για να χάσω τα κιλά...:fryingpan:

redismagik
30-10-2008, 07:43
Φίλε καλά είναι. Εγώ πήρα 12 στην προσπάθεια να το μειώσω.
Τώρα καπνίζω 2,5 πακέτα για να χάσω τα κιλά...:fryingpan:
lolololol ..............elpizo na kaneis plaka!:rofl:

Surfdrifter
30-10-2008, 12:51
eyxaristo gia to tharos pou mou dineis file!`!:wave:

Χαίρομαι πραγματικά, αν σε βοηθάω! Ελπίζω να τα καταφέρεις πραγματικα. (που βασικά ήδη έχεις καταφέρει πολλά!) Υπολογίζω ότι πρέπει να έχω γλυτώσει [[(4*365)+1]+33]*6,00€= 8.964€ και φυσικα έχω κερδίσει πίσω την υγεία μου. Είναι φοβερό πώς κάποιος, μπορέι να πληρώνει κάποιους για να του προξενούν καρκίνο και μετά να πληρώνεις για να μην έχεις καρκίνο....

Σου προτείνω, κάθε μέρα τα λεφτά που θα τα έδινες για τσιγάρα, να τα βάζεις σε ένα κουμπαρά και στο τέλος του μήνα, να αγοράζεις κάτι για το παιδί σου/γυνάικα σου. Money well spent!!!


Φίλε καλά είναι. Εγώ πήρα 12 στην προσπάθεια να το μειώσω.
Τώρα καπνίζω 2,5 πακέτα για να χάσω τα κιλά...:fryingpan:

Χαχαχα!!! Καλό κι αυτό!

beleaver
31-10-2008, 17:20
lol o tasioksis!pafa poufa dike mou!

redismagik
04-11-2008, 01:54
sunexizoume akathektoi........mpravo mas!

ProEvo
07-11-2008, 15:16
http://www.cosmo.gr/Health/Hellas/219321.html

Αν και εδώ είναι Ελλάδα, ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον αυτό θα γίνει.