PDA

View Full Version : Good Movies = Horrible Games?



klepidas
19-05-2008, 21:30
http://loot-ninja.com/wp-content/uploads/2008/05/movies.jpg


Why is it that making a good movie can not translate into making a good movie based video game? There is plenty of story based on the movie script and an obvious fan base already established, all the developers need to do is put that into a console and keep the game play fun and they would have an instant winner. Instead we get failed attempt after failed attempt of miserable movie inspired game.

Look at a great movie like Iron Man that unfortunately was treated to a sub par video game rendition, the sad part is that Iron Man the game was probably on e of the better video game adaptations of a movie. Look at any Batman, Superman, Fantastic Four or X-Men title, a poor excuse for a game for the most part.

Here are the top 9 worst movie video games:

E.T. - Maybe we give this one a pass because of the capabilities of the Atari 2600 back in the day?
Fight Club - Why go away from a story as good as Fight Club?
Planet of the Apes - Okay this was destined to fail, the movie was beat IMO
Jaws Unleashed - Open world shark attacks sound fun but prove the opposite.
Reservoir Dogs - No Mr. Pink, why? This bloody movie just became a bloody mess of a game.
Napolean Dynamite - Why bring Liger action 3 years after the popularity of the movie died out?
Crouching Tiger, Hidden Dragon - Sigh, if people could fly then why walk at all?
The Great Escape - Way to wait 40 years after this movie was good, suddenly Napolean Dynamite is a genius move.
Enter The Matrix - The first movie was greatness anything after that was a travesty.

Lets also not forget the converse also holds true, a video game inspired movie is almost always destined to fail as well, Super Mario Bros., Street Fighter, Doom and anything Uwe Boll has ever made. This does not give a good impression for new movie ideas like the new Bioshock movie that has been slated. Why can’t a writer take a game like Zelda and the many different plots that it contains and make a good film? Let’s imagine a good Bioshock or GTA movie together, one where the game play elements and storyline are held true and done well, instant blockbuster hits, no doubt about it.

What do you think?

http://loot-ninja.com/2008/05/18/good-movies-horrible-games/

:oops:

Valkyre
19-05-2008, 21:37
Oπως αντιστοιχα GΟΟD GAMES = HORRIBLE MOVIES. (Resident Evil , Tomb Raider , Doom κλπ κλπ κλπ...)

klepidas
19-05-2008, 21:38
τι λές καλέ και οι τα τρία παραδείγματα που ανέφερες είναι ταινιάρες

Valkyre
19-05-2008, 21:39
Eλπιζω να κανεις πλακα...

klepidas
19-05-2008, 21:40
σοβαρά το λέω με ίσως πιθανή εξαίρεση το DOOM

Valkyre
19-05-2008, 21:43
Οι κριτικοι ολου του κοσμου θα διαφωνισουν μαζι σου...γουστα ειναι αυτα το ξερω , αλλα αντικειμενικα οι ταινιες αυτες ειναι κακες και αξιζουν να τις δεις μονο για χαβαλε.

klepidas
19-05-2008, 21:44
Το Resinden evil το είδα σε bluray και το καταευχαρηστήθηκα το TOMB RAIDER απλά με πόρωσε

geodlord7
19-05-2008, 21:45
Το tomb raider ηταν μια παρα πολυ καλη μεταφορα valkyre.Για τα αλλα δεν μπορω να πω γιατι δεν εχω παιξει τα παιχνιδια και δεν εχω δει και τις ταινιες.
Επισης το hitman ηταν μια εξαιρετικη μεταφορα.Τωρα γυριζεται και το max payne και φαινεται εκπληκτικο.

greekteo
19-05-2008, 21:49
Oπως αντιστοιχα GΟΟD GAMES = HORRIBLE MOVIES. (Resident Evil , Tomb Raider , Doom κλπ κλπ κλπ...)

Οχι και horrible η ταινια Tomb Raider. Μονο και μονο που ηταν η Anjelina Jolie η ταινια ειναι κορυφη. Πολυ ωραια υποθεση στην πρωτη ταινια, αυτοι που εχουν παιξει τα παιχνιδια θα δουν πολλα πραματα παρμενα απο εκει. Το δευτερο οντως ψιλοχαλι :p

το maz payne που ειδα το trailer ψιλοχαλι μου φανηκε :S

Valkyre
19-05-2008, 21:52
Δηλαδη το μονο που χρειαζεται μια ταινια για να θεωρηθει καλη ειναι η Αντζελινα?

Αν το Tomb Raider ειναι ταινιαρα και κινηματογραφικο διαμαντι , ο Νονος τι ειναι?

geodlord7
19-05-2008, 22:00
Δηλαδη το μονο που χρειαζεται μια ταινια για να θεωρηθει καλη ειναι η Αντζελινα?

Αν το Tomb Raider ειναι ταινιαρα και κινηματογραφικο διαμαντι , ο Νονος τι ειναι?

Οχι βεβαια, απλα ενας λογος ακομα ειναι και η ηθοποιος.

Ποιος ειπε οτι ηταν διαμαντι το Tomb Raider.Aπλα ηταν μια πολυ καλη ταινια.

greekteo
19-05-2008, 22:01
Δηλαδη το μονο που χρειαζεται μια ταινια για να θεωρηθει καλη ειναι η Αντζελινα?

Αν το Tomb Raider ειναι ταινιαρα και κινηματογραφικο διαμαντι , ο Νονος τι ειναι?

χαχαχα καλε δεν ειναι μονο για την Αντζελινα αλλα παιζει και αυτη μεγαλο ρολο :D:D Γενικα στην πρωτη ζεις την ατμοσφαιρα του Tomb Raider..

Γενικα, αυτο που δεν μαρεσει στις ταινιες ειναι που βαζουν δικες τους πινελιες μεσα αντι να παρουν τα πιο πολλα στοιχεια απο τα παιχνιδια, αφου τα σεναρια που εχουν ειναι ετοιμα για ταινια..

Valkyre
19-05-2008, 22:09
Mε την λογικη που χρησιμοποιειτε και λετε οτι αυτες οι ταινιες ειναι πολυ καλες , το ιδιο θα μπορουσε να πει και καποιος -ο οποιος δεν ασχολειται πολυ με τα videogames- και για τα παιχνιδια που προερχονται απο τις ταινιες.Και εκεινα ειναι γαματα για εκεινους.Αλλα για εμας αν δειτε τα metacritic θα δειτε οτι τα θαβουμε.Γιατι εμεις ασχολουμαστε πολλα χρονια με βιντεοπαιχνιδια.

Πηγαιντε και δειτε τις βαθμολογιες στο rottentomatoes.com (αλα metacritic , μαζευει ολες τις κριτικες των ταινιων) που εχουν παρει η πλειοψηφια των ταινιων που προερχονται απο videogames.Ξεκινηστε με το Tomb Raider και τα υπολοιπα που ανεφερα.

Εξαιρεσεις σιγουρα θα υπαρχουν και απο τις 2 πλευρες , αλλα ως επι το πλειστον αποτυγχανουν και οι μεν και οι δε.

Ενταξει σιγουρα μπορεις να τα δεις με χαβαλε πολλα απο αυτα -οπως και για χαβαλε μπορει να επαιζες 1 ωρα ενα παιχνιδι που προερχεται απο ταινια- , αλλα με τιποτα δεν αποτελουν κορυφαια κινηματογραφικα δειγματα.

greekteo
19-05-2008, 22:17
Καλε δεν ειπα για ολες τις ταινιες, υπαρχουν λιγες εξαιρεσεις που τα videogames βγηκαν σε καλες ταινιες, οπως αντιστοιχα και μερικα παιχνιδια απο ταινιες ειναι καλα, αλλα τα περισσοτερα ειναι αισχος..



Το χειροτερο παιχνιδι που εχει βγει ποτε απο ταινια ειναι αυτο για μενα.. Δειτε το βιντεο, εχει και λιγο γελιο, ειτε εχετε ειτε δεν εχετε δει την εν λογω τριλογια:p

y306cWw98a4

TopGunZ
19-05-2008, 22:32
OK χτυπήσαμε φλέβα. Πρώτον φίλε Βαλ, ότι θάβουν οι κριτικοί συνήθως του δίνω μια ευκαιρία, γιατί αν κάποιος ήταν καλός σε κάτι θα το έφτιαχνε δε θα το έκρινε.

Σε ότι αφορά το παρελθόν, ήταν λογικό να παίρνουν μερικά sprites, λίγο ανούσιο gameplay και να του πασαλείβουν τον τίτλο μιας ταινίας για να πουλήσουν. Στο σήμερα και με τις υπάρχουσες τεχνολογίες και τα υπάρχοντα μέσα ενημέρωσης δεν περνάει εύκολα αυτό. Δυστυχώς όμως το ψιλοσυνεχίζουν. Το Ironman ήταν μέτριο παιχνιδάκι, βέβαια εγώ το ευχαριστήθηκα, το Τρανσφόρμερς ήταν πολύ κάτω των περιστάσεων, ενώ το Πέογουλφ ήταν...εε...τέσπα. Εκείνο που πραγματικά ήταν κορυφαίο ήταν το Spiderman 3, ήταν το πρώτο παιχνίδι που τερμάτισα στο PS3. Σε σχέση με το παρελθόν έχει ψιλοανέβει το επίπεδο...απλά μιλάμε για μέτρια παιχνιδάκια που ίιισως λίγο σε πορώσουν με τη θεματολογία, ίσως όμως και σε βιδώσουν λόγω των προσδοκιών.

Σε ότι αφορά τις ταινίες από σουπερήρωες και βιντεοπαιχνίδια κλπ, μπορώ να πω ότι έχω χαμηλά στάνταρντ χεχεχε, το Ντουμ ας πούμε με τρέλανε με τη φάση που είναι σαν FPS!

Valkyre
19-05-2008, 22:50
Εγω δεν ειπα οτι παντα βλεπω ταινιες που εχουν παρει καλη κριτικη.Εχω δει και ταινιες που εχουν παρει κακες κριτικες και μου αρεσαν.Οπως και το αντιστοροφο.Ταινιες με καλη κριτικη , που δεν μου αρεσαν.Αλλα αντικειμενικα η πλειοψηφια των ταινιων που προερχονται απο παιχνιδια και το αντιστροφο αποτυγχανουν.Οπως ειπα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

personGR
19-05-2008, 23:15
Παιδιά έλεος..:fryingpan::fryingpan::fryingpan:
Από πότε τα Resident Evil, με τη μηδαμινή ανάπτυξη χαρακτήρων και ιστορίας, και τα tomb raider με τα γελοία εφέ και τον gerard butler να φαίνεται ακόμα πιο ηλίθιος απ'ότι είναι με την κινέζικη ντούμπλα καλές ταινίες?
Καλά το Doom δε θα το σχολιάσω...

Η μόνη ταινία βασισμένη σε παιχνίδι που θα μπορούσε να διακριθεί από το μέσο όρο είναι ίσως το Silent Hill...

blurcode
20-05-2008, 00:03
Η Αντζελίνα ηθοποιός; Μην λέτε ανέκδοτα :p

Silent Hill++

greekteo
20-05-2008, 01:17
Η Αντζελίνα ηθοποιός; Μην λέτε ανέκδοτα :p

Silent Hill++

το δα και αυτο... :fryingpan::fryingpan: Οχι και δεν ειναι ηθοποιος η Αντζελινα!!!! Ειναι απιστευτη στους ρολους που παιζει και ειναι και η πιο ομορφη γυναικα στον κοσμο. Τουλαχιστον αυτο πιστευουν οι αντρες που την γνωριζουν.. Το οτι εχει παρει οσκαρ σου λεει κατι ???

pictorino
20-05-2008, 01:23
Το ότι πάει ένας ηθοποιός για όσκαρ δεν λέει απολύτως τίποτα,πανηγυράκι πλουσίων είναι ο θεσμός με τις διαγωνιζόμενες(όχι μόνο ηθοποιούς) να προσπαθούν να βάλουν την καλύτερη τουαλέτα.Πολύ καλό το sillent hill αν και δεν έφτασε στα επίπεδα της σειράς.T.R,R.E,DOOM μεγάλες απογοητεύσεις,μόνο με το όνομα πήγαν να πουλήσουν. Μου άρεσε πάρα πολύ ο IRONMAN αλλά δεν έχω άποψη για το παιχνίδι

Valkyre
20-05-2008, 01:25
Το ότι πάει ένας ηθοποιός για όσκαρ δεν λέει απολύτως τίποτα,πανηγυράκι πλουσίων είναι ο θεσμός με τις διαγωνιζόμενες(όχι μόνο ηθοποιούς) να προσπαθούν να βάλουν την καλύτερη τουαλέτα.Πολύ καλό το sillent hill αν και δεν έφτασε στα επίπεδα της σειράς.T.R,R.E,DOOM μεγάλες απογοητεύσεις,μόνο με το όνομα πήγαν να πουλήσουν. Μου άρεσε πάρα πολύ ο IRONMAN αλλά δεν έχω άποψη για το παιχνίδι

To Ironman δεν ειναι μεταφορα παιχνιδιου στην μεγαλη οθονη.Ειναι μεταφορα κομιξ στην μεγαλη οθονη και μετα σε βιντεοπαιχνιδι.:giggle:

leone
20-05-2008, 01:31
το transformen ηταν παρα πολυ καλη ταινια, αλλα το game εμενα δε μου αρεσε....

σε αντιθεση με το sillent hill που ηταν αποθεωση :p

TopGunZ
20-05-2008, 12:37
Όντως το Silent Hill πρέπει να ήταν η καλύτερη μεταφορά παιχνιδιού στον κινηματογράφο. Βέβαια και το Dead or Alive ήταν αρκετά καλό (είχε πολλά κ*λαράκια)!

personGR
20-05-2008, 12:40
(είχε πολλά κ*λαράκια)!

:):):)

desperate_gamer
21-05-2008, 16:48
Το ότι πάει ένας ηθοποιός για όσκαρ δεν λέει απολύτως τίποτα,πανηγυράκι πλουσίων είναι ο θεσμός με τις διαγωνιζόμενες(όχι μόνο ηθοποιούς) να προσπαθούν να βάλουν την καλύτερη τουαλέτα.

Δεν πήγε μόνο. Το πήρε! Για μια αξιολογότατη ερμηνεία στο "Girl Interrupted". Ναι, ίσως έχουν χάσει την αίγλη τους τα Όσκαρ, αλλά δεν τα δίνουν και τελείως κουτουρού τα βραβεία. Έλεος δηλαδή.

Η Angelina είναι μια χαρά ηθοποιός. Και ο χαρακτήρας της Lara δεν είναι και ο πιο αναπτυγμένος στον κόσμο. Μια hard cold bitch είναι που στο Legend είπαν να την κάνουν δισδιάσταση, παρά μονοδιάστατη. :D Και η Angelina έκανε αυτό ακριβώς και με ωραίο τρόπο.

Πάντως για 'μένα μια ταινία είναι καλή, όταν ανταποκρίνεται στο σκοπό που εξυπηρετεί και στο κοινό που στοχεύει. Ε δεν θέλω από ταινία Tomb Raider να δω κοτζάμ "Νονό". Pop corn ήθελα να φάω και τα ευχαριστήθηκα! :yes: Με αυτή την έννοια ήταν καλή ταινία!

pictorino
21-05-2008, 16:57
νοίκιασα ρο r.e 3 και μπορώ να πω ότι τσάμπα λεφτά έδωσα,άθλιο,κανένα ενδιαφέρον

Valkyre
21-05-2008, 17:06
Desperate , οπως ειπα και εγω , μπορεις να τα δεις με χαβαλε αρκετα απο αυτα.Εννοειται οτι οταν παω να δω Tomb Raider , δεν περιμενω να προβληματιστω κοινωνικα ή να παρω διδαγματα.

Ναι θα δω μια ταινια για να φαω ποπ κορν και να περασω ευχαριστα.

Οι περισσοτερες ομως ,δεν βλεπονται καν ευχαριστα.Αλλα και αυτο θεμα γουστου ειναι.

Το θεμα ομως εδω ειναι οτι μιλαμε για κακη μεταφορα παιχνιδιων στην μεγαλη οθονη και ερχομαι εγω και λεω οτι ισχυει και το αντιθετο.

Δηλαδη επειδη εμεις θεωρουμε οτι το Ironman(παραδειγμα μην κολλησετε σε αυτο) δεν ειναι καλο παιχνιδι , για καποιον που δεν ασχολειται με τα βιντεοπαιχνιδια , μια χαρα θα του φανει να περασει λιγες ωρες μαζι του.Εμεις ,που ειμαστε πολυ πιο απαιτιτικοι , δεν θα ασχοληθουμε πανω απο 5 λεπτα.

Το ιδιο ισχυει και για αυτους που εχουν σαν χομπυ και τρελα τις ταινιες.Θα κατσουν να δουν Dead or Alive και στα πρωτα 5 λεπτα θα σηκωθουν να φυγουν.Θα προτιμησουν , αλλες , πολυ πιο καλοδουλεμενες ταινιες.

Ελπιζω να γινεται κατανοητο αυτο που θελω να πω.Δειτε τις ταινιες που προερχονται απο βιντεοπαιχνιδια τι βαθμο εχουν παρει απο το rottentomatoes , που ειναι σαν το metacritic, και μετα δειτε τα παιχνιδια που προερχονται απο τανιες τι βαθμο εχουν παρει στο metacritic.

Θα δειτε οτι και οι μεν και οι δε , εχουν παρει (στην πλειοψηφια , ειπαμε υπαρχουν και εξεραισεις) ασχημες βαθμολογιες.

Ναι σιγουρα μπορει να διασκεδασω βλεποντας ενα tomb raider , αλλα το ιδιο μπορει να κανει και καποιος με ενα πολυ "κακο" παιχνιδι που προερχεται απο ταινια.

desperate_gamer
21-05-2008, 17:19
Ναι, εγώ δεν είπα πως οι ταινίες από παιχνίδια είναι καλύτερες απ' ότι τα παιχνίδια από ταινίες.

Σε πληροφορώ, αρκετές φορές νοικιάζω αυτά τα horrible games και τα παίζω λίγο, έτσι για να "ζήσω" την ταινία κι από μια άλλη προοπτική. Ξέρω ότι είναι crappy τα παιχνίδια, αλλά με την ίδια διάθεση που βλέπω τις crappy ταινίες, παίζω και τα crappy παιχνίδια. Έχω ανεπτυγμένο taste και στα παιχνίδια και στις ταινίες. :P